بلژیک کشوری به مرکزیت بروکسل که در شمال غربی اروپاست. فرهنگ بلژیک  همانند زبان های رایج در آن گوناگون است. اقتصاد بلژیک وابسته بخش صنعت و خدمات است. جغرافیای بلژیک باعث شده این کشور در منطقه اروپای غربی از اهمیت خاصی برخوردار باشد. و در  آخر هم تاریخ بلژیک را نگاهی می کنیم.

اگر شما قصد سفر به بلژیک را دارید و می خواهید ویزای بلژیک را دریافت کنید کافی است به سایت ما wisa.ir مراجعه کنید و فرم ویزای بلژیک را تکمیل نمایید.

بلژیک

بلژیک

جغرافیای بلژیک

بلژیک کشوری در شمال غربی قاره اروپا است. در شمال با هلند،در شرق با آلمان درجنوب شرقی با لوکزامبورگ ، در جنوب با فرانسه و از شمال غربی با دریای شمال مجاور است. خط جدایی فرهنگی ژرمن‌ها و رومی‌زبانان از میانه‌های کشور بلژیک می‌گذرد. خط ساحلی این کشور با دریای شمال ۶۴ کیلومتر است. طولانی ترین مرز خاکی این کشور با کشور فرانسه در حدود ۶۲۵ کیلومتر می باشد.

جغرافیای بلژیک

جغرافیای بلژیک

وسعت این کشور ۳۰۲۳۰ کیلومتر مربع می باشد. و یکی از کوچکترین کشورهای اروپایی محسوب می شود. از نظر جغرافیای طبیعی بلژیک به ۶ ناحیه تقسیم بندی می شود:

۱- ناحیه فلاندرز : منطقه ای پست که بین سواحل دریای شمال تا مرز با فرانسه و رودخانه شلد محصور می باشد. بیشتر بخش های ساحلی این منطقه را مراتع تشکیل می دهند. تپه های شنی و زمین های مرطوب در اختیار کشاورزان است. کشاورزی در این ناحیه به صورت مکانیزه و صنعتی انجام می شود. رودخانه های لی، شلد و دندر در این ناحیه جریان دارند.

۲-فلاتهای مرکزی: این ناحیه در امتداد ناحیه فلاندرز است. که به سمت جنوب و شرق کشور است. پایتخت بلژیک بروکسل در این ناحیه قرار دارد. تراکم جمعیت در این منطقه خیلی زیاد است. کشاورزی و دامپروری رونق خوبی در اینجا دارد.

۳-دره سامبر- موز:  دره های رودخانه موز و شعبه های آن باعث ایجاد این منطقه شده است. در حدود یک چهارم جمعیت این کشور در این ناحیه زندگی می کنند. این منطقه معادن زغال سنگ زیادی دارد. که بیشتر صنایع مربوطه  را در خود جای داده است.

جغرافیای بلژیک ( دره رود موز)

جغرافیای بلژیک ( دره رود موز)

۴- فلات آردن: مرتفع ترین کوه های بلژیک در این ناحیه قرار دارند. جنگل های صنوبر و کاج بیشتر این ناحیه پوشانده اند. خاک فلات آردن برای کشاورزی مناسب نیست.

۵-لرن بلژیک: رودخانه های بلژیک از غرب به سوی رود میوز در جریان هستند باعث حاصلخیزی خاک این منطقه شده است. معدن های سنگ آهن این ناحیه مواد اولیه کوره های ذوب آهن تولید کنندگان فولاد را تأمین می کند.

۶-فلات کمپنلند: این ناحیه در سرچشمه رودهای موز و شلد واقع شده است. به خاطر وجود معادن جدید زغال سنگ از مراکز مهم صنعتی به شمار می آید.

در کل کشور بلژیک سرزمینی کم ارتفاع است که جلگه ها نیمی از آن را تشکیل داده اند. به جز فلات آردن در جنوب کشور که ناحیه مرتفع این کشور به شمار می آید. بیشتر جنگل های آن در جنوب کشور مستقر هستند. در این کشور به دلیل زیاد بودن رودخانه های قابل کشتی رانی، رونق خوبی در حمل و نقل آبی به وجود آمده است.

جغرافیای بلژیک (جنگل های آردن )

جغرافیای بلژیک (جنگل های آردن )

آب و هوای بلژیک

این کشور به دلیل مجاورت با دریای شمال آب و هوای معتدل و مرطوب دارد. در ۱۵۰ روز از سال باران می بارد. و ۲۶ روز در سال هوا برفی است. در کل بلژیک زمستان های ملایم و تابستان های خنک دارد. متوسط درجه حرارت هوا ۱۱+ درجه می باشد. که کم ترین و بیشترین درجه حرارت بین صفر تا ۲۳ درجه است. متوسط میزان بارندگی بین ۷۵۰ تا ۱۰۰۰ میلیمتر در سال است.

جغرافیای انسانی

جمعیت: طبق آخرین آمار منتشر شده جمعیت بلژیک ۱۱/۳۵۰ میلیون نفر است. این کشور بعد از هلند بیشترین تراکم جمعیت در بین کشورهای اروپایی دارد. امید به زندگی در مردان ۷۴ سال و در زنان ۸۲ سال است.

نژاد: فلامنها که به زبان هلندی تکلم می کنند در شمال این کشور زندگی می کنند. که نژاد آنها توتنی از نژادهای قدیم آلمان می باشد. والون ها به زبان فرانسوی صحبت می کنند و ۳۳ درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می دهند.

زبان: در ۶۰٪ از مناطق بلژیک، زبان هلندی گویش فلاندری صحبت می‌شود و فرانسوی در ۴۰٪ مناطق جنوبی مثل والونی صحبت می‌شود و در منطقه پایتخت بروکسل هر دو زبان در نهادهای دولتی رایج است. کمتر از ۱٪ مردم بلژیک آلمانی‌ زبان‌اند و در شرق کشور زندگی می‌کنند. این گوناگونی زبانی تاکنون باعث تنش‌های سیاسی بسیاری در کشور بلژیک بوده و در دوره‌هایی همچنان یکپارچگی این کشور را تهدید می‌کند.

دین: در حدود ۸۰ درصد از مردم این کشور پیرو کلیسای کاتولیک رم هستند. ۲/۵ تا ۳ درصد مردم این کشور مسلمان هستند.

فرهنگ بلژیک

فرهنگ بلژیک

فرهنگ بلژیک

بلژیکی ها به شوخ طبعی معروف اند. آنها به موضوعاتی از قبیل مشاجره بین مردم فلاندر و الون، آب و هوای کشورشان، قضات، سیاست مداران و نویسندگان شوخی و مزاح می کنند. بلژیکی ها بسیار سخت کوش هستند. در عوض آنها در خوشگذرانی و تفریح نیروی پایان ناپذیری دارند. به جشن ها و کارناوال های شادی اهمیت زیادی می دهند و شور و نشاط زیادی برای آن دارند.

از کوچکترین شهرها و روستاها گرفته تا بزرگترین آنها مناسبت های مختلف را جشن می گیرند. در همین راستا در این کشور نهادها و سازمان های مختلفی در رابطه با برگزاری جشن ها و مراسم مختلف وجود دارد. بلژیکی ها به نظافت عمومی و شخصی اهمیت بسیار زیادی قائل هستند. به همین دلیل مشاهده مردم در حال نظافت کردن خانه و فعالیت زیاد مأموران شهرداری در نظافت شهر امری معمولی است.

فرهنگ بلژیک ( یکی از کودکان در حال پرتاب پرتغال در کارناوال شادی

فرهنگ بلژیک ( یکی از کودکان در حال پرتاب پرتغال در کارناوال شادی

بلژیکی ها به گوشت پرندگان علاقه خاصی دارند. به همین دلیل به ندرت پیش می آید پرنده ای بر فراز آسمان دیده و صدای آواز خواندنش شنیده شود. تنوع غذایی در کشور بلژیک زیاد است و بیشتر مردم با کارد و چنگال غذا می خورند. بلژیکی ها خود را مخترع سیب زمینی سرخ کرده می دانند. چای و قهوه وارد شده از کنگو در بین بلژیکی ها طرفدار زیادی دارد. آبجو هم مثل نوشیدن قهوه محبوبیت زیادی دارد.

بلژیکی ها رفتن به سینما را خیلی دوست دارند. و بیشتر فیلم های فرانسوی، انگلیسی و آمریکایی می بینند. که مجله ها و روزنامه های زیادی در مورد فیلم ها تحلیل و بررسی می کنند. چون ادبیات فرانسوی و هلندی در بلژیک جزو ادبیات محلی است.  در تئاتر بیشتر نمایشنامه ها وابسته به آثار خارجی است.

فرهنگ بلژیک ( از غذاهای سنتی)

فرهنگ بلژیک ( از غذاهای سنتی)

کتابخانه ها و موزه های بلژیک

بلژیک کتابخانه های زیادی دارد. که بعضی عمومی و تعدادی هم تخصصی هستند.  از معروف ترین کتابخانه های این کشور کتابخانه سلطنتی که در سال ۱۸۳۷ تأسیس شده است. کتابخانه پارلمان و کتابخانه موسسه بلژیک در شهر بروکسل قرار دارند.

بلژیک دارای ۱۸۲ موزه در کل کشور است که بیشتر در شهر های  بروکسل، لیژ، نامور، شارله و مونس واقع شده اند. که بیشتر آثار مربوط به قرون وسطی است که آثار قدیمی تر  هم وجود دارد. برای مثال موزه های هنری سلطنتی و سلطنتی کنگوی بلژیک مهم ترین آنهاست.

اقتصاد بلژیک

بلژیک در قرون وسطی در ناحیه فلاندرز صنایع نساجی فعالی داشته است. در قرن ۱۲ در دره رودخانه موز و حوالی شهر لیژ صنایع فلزی با استفاده از سنگ آهن، زغال سنگ و نیروی آب فعالیت داشته اند. قرن ۱۶ معادن زغال سنگ به بهره برداری رسیدند و صنایع چاپ، تراش الماس و شیشه سازی در  کشور فعال بودند. جنگ های جهانی اول و دوم باعث از بین رفتن بخش زیادی از صنایع فعال این کشور شد. و بعد از آن روند بازسازی و رشد اقتصاد بلژیک شروع شد.

اقتصاد بلژیک بر اساس سیستم باز اقتصادی بنیان گذاری شده است. شرکت های بزرگ که نقش مهمی در اقتصاد کشور دارند در اختیار دولت می باشد. نظام تأمین اجتماعی، راه آهن، رادیو و تلویزیون، خطوط هواپیمایی و پست تحت نظر دولت کار می کنند.

اقتصاد بلژیک

اقتصاد بلژیک

امروزه شرکت های اتومبیل سازی، شیمی، صنایع کشاورزی مرتبط با مواد غذایی و پارچه رونق بهتری دارند. بخش خدمات هم روند رو به رشد خوبی در طی این سالیان داشته است. که دلیل آن وجود شرکت های چند ملیتی و خارجی، قرار گرفتن دفتر مرکزی ناتو و اتحادیه اروپا در بروکسل است. بخش عمده صادرات بلژیک در حدود ۸۰ درصد آن به کشورهای همسایه انجام می گیرد.

بخش های اقتصادی بلژیک

صنایع: این قسمت بعد از خدمات بالاترین سهم در تولید ناخالص ملی را دارد و دومین بخش مهم اقتصاد بلژیک است. بیش از نیمی از تولیدات در بخش صنعت فولاد و آهن به کشورهای دیگر صادر می شود. در تولید صنایع غیر فلزی شامل تولید روی سرب و مس فعالیت دارند.

در صنعت تولید اتومبیل و کامیون ، وسایل نقلیه موتوری، ماشین آلات برقی و ماشین ابزار رشد سریعی داشته و در رقابت با بازارهای بین المللی در سطح خوبی هستند. صنایع شیمیای این کشور پیشرفت خوبی داشته ودر زمینه های تولید اسیدها و نمکها، تولید دارو، صابون، رنگ های شیمیایی، کود شیمیایی و تولید لاستیک مشغول فعالیت هستند.

اقتصاد بلژیک (صنعت ماشین سازی)

اقتصاد بلژیک (صنعت ماشین سازی)

صنعت نساجی که قدمت آن به قرون وسطی بر می گردد به صورت گسترده فعال هستند که پارچه های نخی، نایلونی و پشمی را تولید می کنند. از دیگر صنایع مهم بلژیک صنایع چوب و کاغذ، چاپ، کارهای چرمی، شیشه سازی، مبلمان و تراش الماس است. که بلژیک در زمینه تراش الماس شهرت جهانی دارد که صادر کننده عمده الماس تراش خورده شده در جهان می باشد.

انرژی: بلژیک از لحاظ انرژی یکی از کشورهای فقیر است. در ابتدا منابع محدود زغال سنگ داشت. ولی امروزه تمام شده است که باعث شده زغال سنگ و نفت جزو اقلام وارداتی کشور باشد. در سال ۱۹۸۰ انرژی هسته ای جایگزین زغال سنگ برای تولید انرژی داخلی شد. در حال حاضر حدود ۶۰ درصد از برق کشور را نیروگاه های اتمی تأمین می کند. ولی در سالهای اخیر به محدود کردن استفاده از انرژی اتمی رو آورده اند. و بیشتر به فکر انرژی های نو و جایگزین آن هستند.

جهانگردی: تعداد گردشگران جذب شده در این کشور روند ثابتی داشته ولی درآمد حاصل از آن رو به رشد بوده است. بلژیک در مقایسه با کشورهای همسایه تعداد کمتری توریسم جذب می کند ولی با این حال مورد توجه قرار گرفته و در حدود ۴ درصد از نیروی کار بلژیک در این صنعت مشغول به کار هستند.

اقتصاد بلژیک (صنعت الماس تراشی)

اقتصاد بلژیک (صنعت الماس تراشی)

بلژیک شهرها و مراکز متعدد در زمینه های فرهنگی و تاریخی مانند شهرهای بروژ، گنت، آنتورپ، لیژ، دوربای و بروکسل است ولی جاذبه های این کشور در مقایسه با کشورهای اروپایی کمتر می باشد.مناظر و طبیعت سواحل دریای شمال، هتل ها و اقامت گاه های جذاب و زیبا در سواحل و جنگل های چشم نواز آردن از جمله مراکز جذب توریست است.

سیاست بلژیک

بعد از این که بلژیک بعنوان یک کشور مستقل به رسمیت شناخته شد. قانون اساسی این کشور در فوریه سال ۱۸۳۰ مشخص شد. قانون اساسی بلژیک چندین بار اصلاحات در آن صورت گرفته است. و در حال حاضر طبق قانون اساسی کشور بلژیک به ۳ منطقه جغرافیایی و زبانی مجزا تقسیم شده است. بنابر مفاد قانون اساسی در بلژیک سرمنشأ قدرت ملت است.

سلطنت و پادشاهی در کشور بلژیک موروثی است. که ازسن ۱۸ سالگی می توانند بر تخت پادشاهی تکیه بزنند. و در صورت نداشتن فرزند فردی که نزدیک ترین نسبت فامیلی،داشته باشد به پادشاهی خواهد رسید. دستورات و اقدامات پادشاه بدون امضای وزیر مربوطه فاقد اعتبار است. البته پادشاه بلژیک نسبت به سایر کشورهای اروپایی نظیر انگلستان و سوئد از اختیارات بیشتری برخوردار است. فرماندهی کل نیروهای مسلح، امضای قراردادهای خارجی، اعلان جنگ و صلح و از وظایف پادشاه است.

پارلمان بلژیک

پارلمان بلژیک

نخست وزیر و اعضای آن از میان نمایندگان مجلس و از احزاب قدرتمند انتخاب می شوند. البه پادشاه با توجه به موقعیت سیاسی کشور یکی از نمایندگان منتخب را به عنوان نخست وزیر انتخاب می کند. در تمامی کابینه ها سعی شده است تعداد وزراء فرانسه زبان با تعداد وزراء فلامان زبان مساوی باشد. در این کشور علاوه بر دولت مرکزی در مناطق فرانسه زبان، فلاندر، آلمانی زبان و بروکسل دولت های محلی وجود دارد.

قوه مقننه درای دو مجلس ملی و سنا می باشد. که اعضای مجلس ملی توسط مردم بالای ۲۱ سال بلژیکی به مدت ۴ سال انتخاب می شوند. که تعداد نمایندگان بستگی به جمعیت هر ایالت دارد. ۵۰ درصد اعضای مجلس سنا را مردم انتخاب می کنند. یک نماینده می تواند هم در پارلمان ملی عضویت داشته باشد هم در پارلمان اروپا. که کشور بلژیک دارای ۳۵ کرسی در پارلمان اروپا است.

تاریخ بلژیک

نام بلژیک از نام لاتین که برای اکثر بخش‌های شمالی منطقه گُل‌نشین استفاده می‌شد یعنی «گاولیا بلژیکا» گرفته شده‌است. این نام لاتین خود برگرفته از گروهی از قبایل سلت است که قبیله بلژها نام داشتند. به لحاظ تاریخی، بلژیک قسمتی از کشورهای فروبوم بوده که شامل هلندو لوکزامبورگ نیز می‌شده‌ است و پیشترها نواحی گسترده‌تری را نسبت به گروه کشورهای بنلوکس امروزی در بر می‌گرفته‌ است.

در زمان سزار سردار رومی پس از تصرف سرزمین گل، وی و سربازانش به رودخانه رن رسیدند و این رودخانه را مانع خوبی برای مقابله با هجوم ژرمن تشخیص دادند. سزار این منطقه را از لحاظ اداری و نظامی به  منطقه گل اضافه کرد و چون ساکنان بومی از نژاد سلت و از تیره بلژ بودند آن را بلژیک نامیدند. پس از آن سربازان و کشاورزان رومی در این منطقه مستقر شدند و با مردم آنجا ارتباط گرفته و زندگی جدیدی شروع کردند.

تاریخ بلژیک ( مراسم یادبود ۲ سال جنگ واترلو)

تاریخ بلژیک ( مراسم یادبود ۲ سال جنگ واترلو)

در اواخر دوره امپراتوری روم مردم بلژیک به مسیحیت روی آوردند. در زمان شارلمانی که آلمان،فرانسه و شمال ایتالیا در اختیار داشت. باعث ایجاد وحدت در سرزمین بلژیک شد. ولی با مرگ شارلمانی فتوحات او تجزیه شد. ولی هنوز بلژیکی ها به شارل پنجم آلمان ها وابسته بودند. وی اسپانیا را به سرزمین خود اضافه کرد. ولی پس از درگذشت وی، بلژیک نصیب اسپانیا شد.

پس از آن لوئی چهاردهم پادشاه فرانسه برای گرفتن سرزمین بلژیک با اسپانیا وارد جنگ های طولانی شد. ولی نتوانست به هدف خود دست پیدا کند چون بلژیک به اتریش واگذار گردید. بعد از انقلاب فرانسه ناپلئون رویای لوئی چهاردهم را به واقعیت تبدیل کرد و بلژیک را ضمیمه فرانسه کرد.

از آن زمان به بعد تمام قوانین مربوط به فرانسه را در آن زمان در بلژیک اجرایی کردند. هنوز هم دادگاهای فرانسوی به شکل اولیه خود باقیست.بعد از شکست فرانسه در جنگ واترلوو بلژیک و  لوکزامبورگ به هلند واگذار گردید. اتحاد بلژیک و هلند از همه لحاظ به خصوص از نظر اقتصادی برای هر دو کشور مفید بود.

استقلال بلژیک

سرانجام در سال ۱۸۳۰ بلژیکی ها دست به طغیان زدند و موفق شدند نظامیان هلند را از بلژیک بیرون کنند. در ۲۵ سپتامبر در بروکسل حکومت موقتی تشکیل داده شد. و کنگره نمایندگان تشکیل دادند. کنگره بعد از بحث درباره الحاق به فرانسه یا استقلال بلژیک نهایتاً به استقلال بلژیک رأی دادند. انگلیس، آلمان و فرانسه که در کنگره وین ضمینه های اتحاد بلژیک و هلند را فراهم آورده بودند

مراسم روز ملی بلژیک

مراسم روز ملی بلژیک

این بار استقلال یک طرفه بلژیک را در سالد۱۸۳۱ ضمن یک قرارداد ۱۸ ماده ای جدای بلژیک از هلند را به رسمیت شناختند. پس از آن بلژیکی ها از شاهزاده آلمانی لئوپولد خواستند که بعنوان اولین پادشاه بلژیک بر تخت نشیند. وی هم در ۲۱ ژوئیه ۱۸۳۱ ( روز ملی بلژیک) وارد بروکسل پایتخت بلژیک شد

بلژیک از اواخر سده‌های میانه تا سدهٔ هفدهم، کانون بازرگانی و فرهنگی پر رونقی به شمار می‌رفته است.از سدهٔ شانزدهم تا انقلاب بلژیک در سال ۱۸۳۰ و جدایی این کشور از هلند، بلژیک محل جنگ‌های بسیاری بین قدرت‌های اروپایی بود و به همین دلیل با عنوان «میدان جنگ اروپا» لقب گذاری شده بود. اخیراً بلژیک عضو برجسته‌ای از اتحادیه اروپا به شمار می‌رود و میزبان تعدادی از نهادهای اتحادیه اروپا و سازمان‌های بین‌المللی از جمله ناتو است.

آژانس مسافرتی شمیران گشت

تلفن تماس: ۲۶۲۰۶۳۵۷  ۲۶۲۰۶۴۷۹

آدرس آژانس : در گوگل بنویسید آژانس شمیران گشت

به این صفحه امتیاز بدهید
  • مطالب این صفحه مفید بود
  • دوباره به این سایت مراجعه میکنم
  • پشتیبانی به سرعت و با دقت به سوالات جواب داد
4.5
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)