راهنمای سفر به کانادا

در این صفحه شما میتوانید درباره راهنمای سفر به کانادا اطلاعات کسب نمایید.

آبشار نیاگارا ، حیاط وحش ، کوه های راکی ، موزه رویال اونتاریو ، مونترال ، تورنتو ، کبک ، ونکوور ، دریاچه لونیس ، فضای آزاد بی نظیر

مکان های دیدنی

چه طور می توانید کشوری به وسعت کانادا را بشناسید؟ البته پاسخ این است که نمی توانید تنها تعداد معدودی از کانادایی ها به صورت کامل تمام کشور خود را دیده اند. برنامه ریزی برای دیدن کانادا کمی رعب آور است زیرا فواصل بسیار زیاد هستند. اما خود سفر یک بخش عمده ماجراجویی است زیرا شما از فضاهای پهناوری عبور می کنید که شهری را از دیگری جدا کرده اند.wisa.ir

با اولین بازدید از چند منطقه ای که توصیف کرده ایم می توانید در ترکیبی سنجیده از دو یا سه شهر اصلی و طعم زندگی باشکوه در فضای آزاد جوهره کانادا را بشناسید. ما در این راهنما به دنبال پوشش جامع تمام نکات درباره مرز آمریکا تا قطب شمال نیستیم بلکه نمونه ای شاخص از جاذبه های این کشور را به شما معرفی می کنیم.

از کجا در چه زمانی دیدن کنیدwisa.ir

راهنمای حاضر کشور کانادا را به شش ناحیه تقسیم کرده است که هرکدام حداقل یک شهر اصلی دارند که از طریق هوایی و به عنوان سکوی پرش برای کاوشگر این پس کرانه قابل دسترسی هستند. این نواحی عبارتند از: اونتاریو، کبک، کانادای آتلانتیک (نیوفاندلند و لابرادور و مارتیایمز)، بریتیش کلمبیا، کوه­های راکی و The Prairies (آلبرتا، Saskatchewan و مانتیوبا) و شمال (یوکون، قلمروهای شمال غربی و Nunavut).

به صورت ایده آل شما برای سفر به سه یا چهار هفته نیاز دارید ما این راهبردها را به شما پیشنهاد می کنیم:

آغاز سفر از تورنتو یا مونترال و دیدن اونتاریو و کبک به همراه سفرهای حاشیه ای به ساحل آتلانتیک باقی دورتر به غرب، یا شروع سفر از ونکوور یا کالگاری و کاوش در کوه های راکی و بریتیش کلمبیا بیش از رفتن به شرق به اونتاریو با کبک، دیدن The Prairies در مسیر راه آهن میان قاره ای. در سفر اول رفتن به شمال (The North) بسیار ماجراجویانه است.

یکی از بزرگترین مزایای وسعت کانادا آن است که جدای از وجود جاذبه هایی همچون آبشار نیاگارا، هرگز شلوغ و پرجمعیت نیست. حتی در تابستان برای همه جای کافی وجود دارد. با این حال توصیه می شود برای هتل ها و تفریح گاه ها در ساحل اقیانوس آرام، کوه های راکی با Great Cakes از قبل رزرو کنید.wisa.ir

بهترین آب و هوا در ماه جولای و آگوست است. البته در این ماه ها نیز مونترال، تورنتو و The Prairies بسیار گرم هستند. در شمال، پشه ها در تابستان مشکل ساز هستند.

افراد خبره جنگل های کبک و ماریتایمز از سپتامبر تا اواسط اکتبر به پاییز خوش منظره علاقه دارند. در حالی که هوای ساحل غربی در می و ژوئن معتدل است، در مرکز و شرق کانادا گاهی در آوریل روی زمین برف دیده و حتی در ژوئن سوز سرما حس می شود. دوره نوامبر تا آوریل برای علاقمندان به ورزش های زمستانی عالی است. البته باد گرم Chinook در شیب های شرقی کوه های راکی فرجه خوبی برای مردم کالگاری است.

دریاچه اونتاریو

منظره دریاچه اونتاریو

اونتاریو (Ontario)

این بهشت مسکونی میان Great Lakes و خلیج هادلسون برجسته ترین ایالت کاناداست. این ایالت با ۱۲ میلیون نفر جمعیت در مرز جنوبی واقع شده و پرجمعیت ترین و ثروتمندترین ایالت این کشور است. این ایالت ۴۰ درصد سود خالص محصول ملی را از تولید ساخت و ساز، مواد معدنی، جنگلداری و کشاورزی تولید می کند. اهمیت این ایالت با ورود موجی از ایتالیایی ها، آلمانی ها، پرتغالی ها، کارائیبی ها، هندی ها و پاکستانی ها رشد بیشتری یافته و جمعیت زمانی پرانگلیس آن را تا ۳۵ درصد کاهش داده است. نه تنها تورنتو به عنوان پایتخت تجاری کشور از مونترال پیشی گرفته بلکه زندگی فرهنگی و اجتماعی آن نیز رشدی سریع داشته است. این شهر بزرگ مدرن و پرشور از خشونت و مصیبت به دور است.

اوتاوا به عنوان پایتخت ملی آماج طعنه های اجتناب ناپذیر بر علیه بوروکراسی دولت است، اما میهن پرستان پارلمان آن را محترم شمرده و موزه ای عالی و درجه یک از گنجینه های فرهنگی کانادا را در آن محافظت می کنند. اونتاریو دارای بهترین نمای جایگاه سرپوشیده از آبشار نیاگارا یکی از عجایب طبیعی دنیا با تأسف بسیار برای اپراتورهای تور در ایالات متحده است. نواحی روستایی در جنوب این ایالت نیز مملو از مناظر سرسبز می باشد. اونتاریو میزبان دو جشنواره تیاتر، جشنواره شاو در Niagara on the lake و جشنواره استراکفورد کانادا بوده و در این جشنوار تأکید روی شاهکارهای شکسپیر است.wisa.ir

خود را برای یک سفر دریایی روی مسیر آلی Trent-Severn آماده کنید، ورزش های آبی خلیج جورجیان را امتحان کرده و در هزار جزیره یا منطقه حفاظت شده Point Pelee گردش کنید.

سنت های اونتاریو در دهکده ها، قلعه ها و مناطق بازسازی شده نفوذ کرده است. مسیر مبلغ های فرانسوی در سنت مادی میان هورون ها زنده می شود. در خلیج تاندر یک ایستگاه تجارت پوست وجود دارد. جایگاه های نظامی در قلعه جورج و هنری را خواهید دید و بازسازی زندگی پیشگامان دهکده کانادای بالا (موریس بورگ) و یونان سیاه (تورنتو) نیز در اینجاست.

برج cn

بازتاب برج CN

تورنتو (Toronto)

تورنتو که از نظر قومی بسیار متنوع است با ۱/۵ میلیون نفر جمعیت بزرگترین ناحیه ما در شهر کانادا محسوب می شود. باور آن سخت است که این مأمن پردرخشش تجارت و زندگی شهری خوب در سال ۱۷۹۰ باتلاق مالاریا بود. یورک گلی زمانی تنها یک جاذبه داشته است. دریاچه اونتاریو که Fort York از طریق آن از مرز مشکل ساز آمریکایی محافظت کرد. در سال ۱۷۹۳ یورک به پایتخت انگلیسی زبان کانادایی بالایی تبدیل شد.

تورنتو در شب

تورنتو در شب 

پس از قحطی بزرگ در سال ۱۸۴۷، ۴۰۰۰۰ ایرلندی به تورنتو مهاجرت کرده و به زودی یهودیان مرکز و شرق اروپا نیز به آنها پیوستند. امروزه تأثیر نزدیک به ۱۰۰ گروه قومی متفاوت غیرقابل ارزیابی است، حدود ۴۳ درصد جمعیت این شهر به اقلیت مشهودی تعلق دارند. در حالی که انگلیسی زبان رایج است، ایتالیایی دومین زبان رایج است که در محل کار استفاده می شود.

امروزه بزرگراهی که جان سیمکو، موسس این شهر پایه نهاد، قلعه اصلی را به دریاچه سیمکو در شمال متصل می کند. این بزرگراه که پس از سرجورج یانگ، رییس جنگ بریتانیایی در دهه ۱۹۷۰ نام گرفته گفته می شود که طولانی ترین خیابان دنیاست که از شمال تورنتو تا مرز آمریکا در Rainy River اونتاریو به طول ۱۸۹۶ کیلومتر کشیده شده است. از آنجا که تورنتو محل اصلی تجارت محسوب می شود غرب و شرق شهر را تقسیم کرده است. تقاطع آن با خیابان اصلی Bloor مرکز پرشور شهر است.

به دنبال الگوی شبکه ای نظامی جان سیمکو، شریان های اصلی تورنتو از قسمت شمالی دریاچه (اسپانیا و خیابان های دانشگاه، Bay، یونگ و خیابان های کلیسا) و شرق- غرب آن Front)، کینگ، کوئین، دوندالس، کالج کارلتون و خیابان های (Bloor جریان دارد. برنامه سفر ما از قسمت ساحلی شروع شده و از طریق ناحیه تجاری به قسمت شمالی می رویم تا به منطقه خرید و موزه ها برسیم. یک گزینه دیگر به ویژه اگر کودک به همراه خود دارید آغاز سفر از نزدیکی ایستگاه Union و بازدید از سایر مناطق دیدنی تا شمال و پیش از بازگشت به جاذبه های تفریحاتی ساحلی آب است.wisa.ir

ناحیه ساحلی

اگر گردش خود را از کنار ساحل و بالا رفتن از برج CN 553 (یکشنبه- پنجشنبه ۹ صبح تا ۱۰ شب، جمعه – شنبه ۹ صبح تا ۱۰:۳۰ شب) شروع نکنید در اقلیت هستید. این آنتن تلویزیونی زیبا و غول پیکر لایق نام واقعی آن است. (برگرفته از سازنده آن، خط آهن ملی کانادا و شرکت ارتباطات از راه دور) و توضیحات بی نظیری درباره شکل آن گفته شده است: همچون نیزه ای در دستان سوارکار، سوزن هایپودرمیک، مار خوش خط و خالی که یک توپ بلعیده است.

یک آسانسور پلکسی گلاس از بیرون برج شما را به سرعت به چهار طبقه خوش منظره می رساند اولی سکوی Outdoor Observation و داخلی آن Glass Floor است در آنجا می توانید از ارتفاع ۳۴۲ متری کف زمین پایین پای خود را ببینید. طبقه بعدی یک کافه و سکوی Indoor Observation است. در این طبقه در ۳۵۱ متری، رستوران ۳۶۰ غذای بی نظیری را در مکانی با نمای ۳۶۰ درجه از شهر به شما عرضه می کند. این رستوران هر ۷۲ دقیقه می چرخد. Sky Pod نیز در ۴۴۷ متری سطح زمین قرار داشته و بلندترین سکوی تماشای عمومی در دنیاست.

شما از آن بالا می توانید تمام تورنتو را در نمایی کامل تماشا کنید که در دره های میان آسمان خراش های شیشه و فولادی منطقه تجاری قرار گرفته و گنبد هندسی و بناهای به شدت مدرن مرکز Place Leisure  اونتاریو با معماری خانه های قدیمی ویکتوریایی در تضاد هستند. شما دورتر از این منطقه شهر می توانید شکل کامل دریاچه اونتاریو که به «نعل اسب طلایی» معروف است را تماشا کنید. نیمی از کل جمعیت این ایالت در این کمربند شهری متراکم در مرز دریاچه و حاشیه اوشاوا در شرق تا همیلتون در غرب زندگی می کنند. از همه زیباتر نمایی از آبشار نیاگارا یا حتی Rochester در ساحل آمریکایی جنوب دریاچه است.

ساحل این دریاچه در چندین دهه برای باراندازی، ایستگاه های قطار و کارخانه ها مورد استفاده قرار می گرفت تا اینکه اهالی تورنتو تصمیم گرفتند که آن را به فعالیت های مختلف تفریحاتی اختصاص دهند. Harbourfront منطقه ای پرشور و همواره در حال تغییر است که حاصل احیای زمین باطلاقی پای برج CN می باشد. انبارها و کارخانه های متروکه اکنون به گالری، بار، رستوران، بوتیک، مدارس قایق رانی، زمین های بازی در پارک و آپارتمان های شیک تبدیل شده اند.

فراموشی سنت ها

اهالی تورنتو غرور شهری بسیاری دارند. پدران موسس آنها عمدتاً مردان دلیر و تنومند نیویورکی بودند که از انقلاب آمریکا دل خوشی نداشتند. آنها در خانه جدید خود مجموعه ای خانوادگی از سرمایه داران، بانکداران و وکلا را گرد هم آورده و به شدت به اصول اخلاقی جان استواچان شماس بزرگ آنجلیکایی پایبند بودند و به همین دلیل نام نمادین تورنتوی خوب را بر این شهر نهادند. آنها تا چندین نسل قوانین سرسختانه نوشیدن الکل، شرکت در مراسم یکشنبه، پوشیدن لباس مناسب و رفتار درست در عموم مردم را اعمال می کردند.wisa.ir

از این مجموعه خانوادگی در حال حاضر تنها خاطره ای مبهم در میان آخرین اسکیون ها و فوف ها (خانواده های قدیمی اونتاریو) باقی مانده است. ایتالیایی ها، یهودی ها، چینی ها، یونانی ها و هندی ها تصویر کمتر زاهدانه ای به این شهر آورده بودند. از آن زمان که مشکلات جدایی طلبانه کبک باعث شده بود تا تجارت آنگلو- کانادایی ها در مونترال در دستان سرمایه گذاران Bay Street تورنتو بیفتد، اعتماد به نفس در این شهر افزایش یافت. در حال حاضر مرکز اغلب بانک های مهم کانادایی در تورنتو قرار دارند – حتی بانک مونترال. شما در تورنتو تقاضای اجناس باکیفیت، غذای خوب و زندگی سالم و پرشور را به علاوه میلی به ارتقاء محیط شهر شاهد خواهید بود.

تابستان ها خلیج Queens در Harbourfront Centre (دوشنبه – شنبه ۱۰ صبح تا ۱۱ شب، یکشنبه ۱۰ صبح تا ۹ شب، برخی از مراسم بلیط دارند اما بقیه رایگان هستند)، عالی است این انبار قدیمی اکنون به مغازه، رستوران و یک تئاتر تبدیل شده است. پاسیوها دارای منظره دریاچه هستند که در آن قایق های بادبانی و کشتی های غذاخوری از میان جزیره ی تورنتو چرخ زده و کشتی بلند و ویژه مراسم در ساحل آب خودنمایی می کند و شرکت های نمایش در سطح جهانی در Premier Theatre اجرا می کنند. در همان نزدیکی York Quay Centre دارای مجموعه ای پویا از برنامه های فرهنگی است که در تمام طول سال برگزار می شوند. جشنواره سالانه و بین المللی نویسندگان در اکتبر رمان نویسان، شاعران، زندگی نامه نویسان و نمایشنامه نویسان سرتاسر دنیا را در یک برنامه دوهفته ای گرد هم می آورد. روبه روی Harbourfront، سواحل پرنسیم و نواحی پیک نیک جزیره های تورنتو هستند که به شما کمک می کنند تا از سروصدای شهر دور شوید. اینها بخشی از شبه جزیره Scarborough Bluffs بوده اند تا اینکه طوفان و سیل در اواسط قرن ۱۹ آنها را به شکل جزیره از یکدیگر جدا کرد و اکنون با پل به یکدیگر متصل شده اند.

قایق های موتوری در سه جزیره اصلی هنگام حرکت از سکوهای پشت هتل قصر Westin Hrbor در پایین خیابان یونگ فریاد می زنند. شما اجازه ندارید که اتومبیل خود را همراه بیاورید اما می توانید در شهر یا در جزیره مرکزی دوچرخه کرایه کنید. اهالی تورنتو به جزیره مرکزی علاقه بسیاری داشته و آخر هفته ها سواحل آن شلوغ است. در ماه جولای جشنواره کاریبانای هند غربی برگزار می شود که برای سنت های عجیب کارناوال، نوارهای فلزی و موسیقی رگا شهرت بسیاری دارد. جزیره Ward در انتهای شرقی که آرامتر است بیشتر مسکونی است. شما می توانید در پیاده روی روزانه روی گذرگاه تخته ای به مردم محلی بپیوندید. شناگران مایلند تا به Halan’s Point در سمت غرب و پشت فرودگاه Toronto Island بروند. حتماً در یک کشتی بزرگ یا قایق تفریحی به یک تور بندری بروید. وقتی از محل نمایشگاه بین المللی و سالانه کانادا که در اواخر آگوست برگزار می شود، بیرون می آیید Ontario Place  (مه و سپتامبر، شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح تا ۶ عصر، ژوئن، دوشنبه – جمعه ۱۰ صبح تا ۵ عصر، شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح تا ۸ شب، جولای و آگوست، هر روز ۱۰ صبح تا ۷ شب) روی آن سه جزیره ساخته شده به دست انسان بنا شده است. اینجا شامل فضاهای یک پارک موضوعی و یک مرکز فرهنگی است. شاخص ترین ویژگی این بنا گنبد زمین سنجی سفید Cinesphere  است. این گنبد روی یک صفحه مدور شش طبقه فیلم های مستندی از پدیده های بی نظیر طبیعی همچون فوران های آتشفشانی یا آخرین جستجو در فضا را به نمایش می گذارد. قایق های پدالی روشی توأم با تنبلی را برای شما به ارمغان می آورد. برای گردش در میان این جاذبه هاست. کودکان پرانرژی می توانند ساعت ها را به جست و خیز کردن در پارک آبی مملو از سرسره یا ماجراجویی یا سقوط آزاد از یک برج سپری کنند. در آمفی تیاتر Molson نیز کنسرت های کلاسیک جاز و راک اجرا می شوند. نشستن پاویلیون سرپوشیده بیش از ۷۰۰۰ صندلی روی چمن هزینه می برد. اما عصر هنگام تابستان هیچ چیز نمی تواند با منظره زیبای صحنه با پس زمینه آسمان درخشان شب تورنتو مقابله کند. برای یک تجربه بی نظیر صرف غذا، Medieval Times Dinner & Tourmanent را در محل نمایشگاه امتحان کنید. در حالی که شما غذای خود را میل می کنید شوالیه ها نیز به دست سوار بر اسب در قصر اسپانیایی قرن ۱۱ نشسته اند.

FortYork تاریخی (بین خیابان Bethrust , Strachan از اواسط مه تا آگوست هر روز ۱۰ صبح تا ۵ عصر، سپتامبر تا اواسط مه، دوشنبه – جمعه، ۱۰ صبح تا ۴ بعدازظهر، شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح تا ۵ بعدازظهر) دارای محل عجیبی بوده و میان آزاد راه Gardner و خط های راه آهن گیر افتاده است. وقتی فرمانده سیمکو آن را در سال ۱۷۹۳ ساخت. از اینجا به صورت مستقیم روی ساحل دریاچه موقعیت استراتژیک را هدایت کرده و با حمله احتمالی از مرزهای آمریکا مواجه بوده است. او در جنگ سال ۱۸۱۲ که در حال احیای نیروهای بریتانیایی بود ترجیح داد تا این قلعه را خراب کند تا اینکه به دست آمریکایی ها بیفتد. این قلعه در سال ۱۸۴۱ بازسازی شده و در سال ۱۹۳۴ به عنوان یک جاذبه گردشگری مرمت شد. در این قلعه یک دیوراما از نبرد York وجود دارد، دفاتر افسران قرن ۱۹ با اصالت مبلمان شده و چند انبار هیزم و یک بیمارستان نظامی در آن قرار دارد. شما در تابستان می توانید رژه نیروها با لباس قرمز ارتش بریتانیا را تماشا کنید که در حال تمرین نظامی با نیزه بوده و شمخال های خود را به آتش می کشند.

ایستگاه Union

ایستگاه Union

هسته ی مرکز شهر

جوهره قدیمی و جدید تورنتو در اطراف ایستگاه Onion متمرکز شده است. پرسن ولز در سال ۱۹۲۷ (زمانی که ایستگاه ها مانند معابد یونانی، با مناره های کورنتی، مجسمه های قهرمانی و سقف های سرامیکی ساخته می شدند) این ایستگاه را افتتاح کرده و اینجا آخرین مکان هیاهوی افتخارآمیز خط آهن میان قاره ای بود که شکوفای صنعتی کانادا بر آن استوار است. این ایستگاه نمادی بتونی از جایگاه تورنتو به عنوان یک مرکز تجاری و صنعتی مهم و نیز محل دفاتر اصلی VIA Rail، اصلی ترین سرویس راه آهن مسافربری در سرتاسر کاناداست. آن طرف خیابان، هتل Fairmont Royal York قرار دارد که به همان غلظت اولیه در سال ۱۹۲۹ بازسازی شده و محلی بی نظیر برای تجار و بازرگانان است. این هتل با یک پاساژ زیرزمینی مملو از مغازه و بانک به ایستگاه متصل می شود. اگر ایستگاه و هتل آن حاکی از آن بودند که تورنتو به کجا می رود، مرکز اجلاس Metro Torento در غرب مدعی ورود پیروزمندانه این شهر است. امکانات رفاهی این مرکز شامل جدیدترین فن آوری الکترونیک برای خدمات صوتی تصویری و ارتباطات سه تالار اصلی برای ۴۰۰۰۰ شرکت کننده، تالارهای ضیافت اتاق و هتل و امکانات ورزشی برای کشش ماهیچه های خسته است.

یک ساختمان در شمال مرکز اجلاس، عمارت شفاو Roy Thampson است که مجموعه ای فرهنگی محسوب می شود. این ساختمان در شب می درخشد تا جمعیت حاضر در ارکستر سمفونی تورنتو را به نمایش بگذارد. تئائر Royal Alexandra ادواردی نیز در همان نزدیکی جدیدترین نمایش های نیویورک و لندن و تولیدات خاص کانادا را به اجرا می گذارد. این عمارت توسط اد میرویش، خدای ثروت، شناخته شده است. میرویش به همراه پسرش دیوید تئاتر Old Vic لندن را بازسازی کرده بود. در یک ساختمان در سمت غرب مرکز اجلاس، خانواده میرویش تئاتر باشکوه پرنسس ولز را ساخته اند که به ویژه به عنوان محل برنامه های بین المللی موسیقیایی طراحی شده است.wisa.ir

ناحیه تجاری در Bay Street در نزدیکی ایستگاه Onion تکامل شهر را به نمایش می گذارد. تقریباً تمام بناهای نئوکلاسیک سنگ آهکی که محل بانک های قدیمی و بورس بودند جای خود را به برج های درخشان شیشه و فولاد داده اند. Royal Bank Plaza در گوشه خیابان های Front, Bay شکوفایی موجود را در شیشه های طلاکاری پنجره هایش به نمایش می گذارد. فضای داخلی که از جسوس فائل سوتر معمار ونزوئلایی است. از همان شکوه نمای خارجی برخوردار است. در دهلیز وسیعی استوانه های آلومینیومی بالای چندین آبشار، برکه و سبزه می درخشند.

محل ملاقات

نقش تورنتو به عنوان یک مرکز تجاری در یک شب به وجود نیامده است. مدت ها قبل از ورود اروپاییان، هورون ها در اینجا تجارت می کردند. تورنتو به زبان آنها یعنی محل ملاقات.

سایر بانک های تورنتو نیز شهرت بین المللی دارند. مایز وان در روهه تحصیل کرده مدرسه باهاوس آلمان پنچ برج فولادی و سیاه مرکز Toronto Dominion را میان خیابان های wellington, King طراحی کرده است. در همان نزدیکی Commerce Court یک برج شیشه و فولاد ۵۷ طبقه اثر معمار چینی – آمریکایی، آم. ام. پی است که جناح جدید گالری ملی واشنگتن و Great Pyramid لوور پاریس را نیز طراحی کرده است. در شمال مرکز Toronto Dominion، بلندترین ساختمان اداری کانادا به نام First Canadian Place قرار دارد. در یک برج بانک مونترال واقع شده که در یک حیاط سرسبز با چند مغازه در اطراف یک آبشار گسترده شده است. برج دوا محل دنیای پرهیاهوی بورس اوراق بهادار تورنتو است. دیگر هیچ کارگزاری برای تماشا وجود ندارد اما می توانید قیمت های سهام را از پشت یک دیوار شیشه ای در مرکز پخش TSX دیده و یک تور رایگان نیم ساعته در این مرکز را با تماس با شماره تلفن ۴۶۷۶-۹۴۷ (۴۱۶) هماهنگ کنید. مجموعه ای زیبا از مجسمه ها، نقاشی ها و طراحی دکوراسیون هندی با مانیتورهای کامپیوتری که در حال نشان دادن آخرین قیمت های بازارها در سرتا سر جهان هستند، در تضاد عجیبی به سر می برند.

در جنوب مرکز Toronto Dominion, BCB Place با طراحی سانتیاگو کالاتراوا معماری اسپانیایی یک منظره بصری پرهیاهوی دیگر است که گالری های آن به سبک کلیساهای جامع ساخته شده اند. در یک گوشه، شعبه قدیمی بانک مونترال به Hockey Hall of Fame (سایت های متفاوتی دارد به وب سایت www.hhof.com مراجعه کنید) با مجموعه ای از بازی هایی که از تاریخ کانادا برداشت شده است. در اینجا میان اسکیت ها و چوب های هاکی بازدیدکنندگان آمریکایی به یاد این حقیقت می افتند که تقریباً همه قهرمانان هاکی روی یخ آنها اصالتاً کانادایی هستند.

خیابان یونگ بلندترین خیابان جهان

خیابان یونگ، «بلندترین در جهان» شهر را تقسیم می کند.

 

New City Hall

New City Hall

یک شبکه زیرزمینی از پاساژها و پله های برقی ساختمان های اصلی ناحیه تجاری را به یکدیگر متصل می کند تا مکانی از مراکز خرید، سینما و رستوران بیافریند که در زمستان گرما و در رطوبت تابستان آرامش همراه با تهویه مطبوع در اختیار بازدیدکنندگان قرار می دهند. در شرق خیابان یونگ و در خیابان Front، بزرگترین مرکز برگزاری هنرهای اجرایی، Sony Centre for the Performing Arts قرار دارد.

اینجا زمانی طولانی محل شرکت کانادایی Opera و نمایش ملی کانادا بوده است. (تا اینکه در سال ۲۰۰۶ به مرکز جدید چهار فصل برای هنرهای اجرایی منتقل شدند) نقشه های خیال پردازانه آن را به یک مرکز هنرهای چند فرهنگی با فن آوری برتر تبدییل کرده است که یک بنای ۵۰ طبقه با طراحی دانیل لیبسکایند در بالای آن قرار دارد. در کنار آن درام معاصر و کلاسیک کانادا در مرکز سنت لارنس برای هنرهای اجرایی غرورآفرین است. یک ساختمان آن طرف تر در خیابان Jarvis، بازار بزرگ و نیمه سرپوشیده ی سنت لارنس از سه شنبه تا شنبه باز است. در روزهای یکشنبه بازار کهنه فروش ها برپا می شود که مملو از هنرمندان و نوازندگان دوره گرد است. در همان نزدیکی تالار سنت لارنس که زمانی محل واریته ویکتوریا شامل Jenny Lind, Ton Thumb  بوده، اکنون به رنگ اصلی صورت و سند آن بازسازی شده است. در کشوری که برای هماهنگی مذهبی شهرتی ندارد، خیابان Church (کلیسا) محل کاندرال آنجلیکایی سنت جیمز، کلیسای متروپولتین کلیسای متحده و کاندرال کاتولیک رومی سنت مایکل است که هرکدام به سبک معماری متمایزی از نئوکوتیک از دوره ویکتوریایی ساخته شده­اند.

در شمال خیابان Queen، میدان ناتان فیلیپس قرار دارد که نام خود را از یک شهردار نامی تورنتو گرفته و مرکز دولت شهری است. جشنواره ها و کنسرت ها در تابستان اطراف این استخر بزرگ برگزار می شوند: این استخر در زمستان به زمین اسکیت و محل جشن های عید پاک تبدیل می شود.  Old City Hall (دوشنبه – جمعه: ۸:۳۰ صبح تا ۴ بعدازظهر) یک بنای سنگی نئوکوتیک (۱۸۹۹) با یک برج ساعت و ناودان هایی با سر حیوانات است که به مجمع قضایی تبدیل شده (۱۹۶۵) تا راه برای New City Hall مدرن (دفاتر از دوشنبه- جمعه، ۸:۳۰ صبح تا ۴ بعدازظهر، ساختمان گنبدی شکل  ۸:۳۰ تا ۱۰ شب) باز شود. این بنا توسط ویلجو رول معمار فنلادی طراحی شده است.

در این ساختمان دو بلوک دفتری منحنی شکل مانند پوسته یک صدف روی صدفی گنبدی که تالار کنسول را در خود جای داده باز می شوند. در وسط این بنا مجسمه کمانگیر هنری مور قرار دارد. هیچ تور تورنتوی قدیم و جدید بدون بازدید از خانه مکنزی اولین و مشهورترین شهردار تورنتو (شماره ۸۲، خیابان Bond، سه شنبه – یکشنبه ظهر تا ۵ عصر، تلفن: ۶۹۱۵-۳۹۲ (۴۱۶) کامل نمی شود. ویلیام لیون مکنزی، اسکاتلندی متولد داندی پس از بازگشت از تبعید در اینجا زندگی کرده و عامل شورش سال ۱۸۳۷ بوده است. در فضای داخلی این خانه که با ظرافت بازسازی شده است راهنمایانی که لباس دوران مستعمراتی درباره یادگارهای این روزنامه نگار آتشین توضیح می دهند، مانند دستگاه چاپ دستی که با آن روزنامه انقلابی The colonial Advocale چاپ می شده است.wisa.ir

در غرب خانه مکنزی و کنج خیابان های یونگ و دونداس مرکز خرید عظیم Eaton Centre اولین معابد تجاری تورنتو با راهروهای بی نظیر زیر سقف هلالی و شیشه ای با یک غاز فایبرگلاس که در دکور بسنده و گل معلق است، قرار دارد. این مرکز پس از Eatons یک فروشگاه زنجیره ای کانادایی این نام را به خود گرفت. در اصل اکنون بخشی از Sears محسوب می شود اما به همان نام باقی مانده است. Osgoode Hall در غرب میدان ناتان فیلیپس و پشت خط درختان جواهری از معماری جورجیان با سنگ آهکی سفید و آجر کهربایی است که از سال ۱۸۳۲ محل جامعه حقوق کانادای بالا بوده است. به دروازه های گاو نشان زیبای در ورودی اصلی دقت کنید که برای دور نگه داشتن گوساله ها در آن دوران ابتدایی روستایی به کار می رفته اند.

مرکز خرید Eaton Centre

مرکز خرید Eaton Centre

آن طرف خیابان مرکز چهار فصل هنرهای اجرایی، محل جدید شرکت کانادایی Opera و نمایش ملی کانادا قرار دارد. اینجا اولین محل نیاز در کاناداست که به صورت مخصوص برای اپرا و نمایش ساخته شده است. متخصصان بین المللی برای کمک در طراحی و تجهیزات مانند سیستم های آکوستیک به اینجا آورده شدند. در گوشه شمال غربی خیابان Oniversity, Campbell House, Queen (در تمام سال، سه شنبه – جمعه ۹:۳۰ صبح تا ۴:۳۰ بعدازظهر، اواسط مه تا اواسط اکتبر، شنبه – یکشنبه، ظهر تا ۴ بعدازظهر) قرار دارد که راهنماها در لباس دوران مستعمراتی خانه سرویلیام کمپیل، قاضی اعظم کانادای بالا در دهه ۱۸۲۰ را به شما نشان می دهند.

پشت گالری هنری اونتاریو در پارک Grenge, The Grange یکی از قدیمیترین عمارتهای خصوصی باقیمانده از تورنتوی قدیم قرار دارد. این بنا در سال ۱۸۱۷ توسحژ دارکی بولتون یکی از مالکان ثروتمند شهر ساخته شده و زمین آن با وسعت ۳ کیلومتر از خیابان Queen تاBloor کشیده شده است. این بنا که به دلیل بازسازی تا سال ۲۰۰۸ بسته بود. آکنون به موزه ای تبدیل شده که در آن راهنمایان با لباسهای سنتی حس زندگی اعضای تحسین شده و در عین منفور Family Compact را به شما القاء می کنند.

پارک کویین و یورکویل (Yorkville, Queen)

خیابان مشجر و عریض Onliversity مسیری باشکوه و عالی برای رسیدن به ساختمان ویکتوریایی با سنگ صورتی Ontario Legislative و سایر دفاتر دولتی در وسط پارک بیضی Queen فراهم کرده است. تورهای راهنما تالارها و سالن های اصلی را به شما نشان می دهند از بالکن بازدیدکنندگان می توانید مباحثات پارلمانی ایالتی را در صورت برگزار شدن جلسه ها تماشا کنید (فوریه تا ژوئن و اکتبر تا دسامبر).

در غرب پارک کوئین، دانشگاه تورنتو، یکی از دانشگاه های برتر آمریکای شمالی قرار دارد. اغلب ساختمان های آن به سبک آکسبریج رومانس و گوتیک ساخته شده اند. این مدرسه پزشکی به دلیل حضور محققانی همچون فردریک مانتینت، و چارلز بست که در سال ۱۹۲۱ استولین را کشف کردند شهرت دارد. کتاب فروشی این دانشگاه در خیابان College در شهر، بهترین است. در شمال خیابان Bloor، میان خیابان Arenue و یونگ، Yorkuille یکی از مناطق خرید مد در تورنتو قرار دارد. این زاغه نشین هیپی ها در دهه ۱۹۶۰ که به اندازه Harbourfront تغییر کرده به محل های شیک با بوتیک های مد روز، گالری های هنری، کافه پیاده روها، رستوران های عالی و خانه های قدیمی رنگارنگ تبدیل شده است.

Hazelton Lanes نمونه ای جدید از مراکز خرید است که مارپیچ پیاده روها و پلکان های آن در اطراف خیاطی گود به گونه ای طراحی شده اند که شما تسلیم وسوسه های تان شوید. شاید بتوان شما را برای بی اعتنا گذاشتن از نمای ساده ی کتابخانه Metro Toronto (در خیابان یونگ، در شمال خیابان (Bloor بخشید. شاید نواحی مرتبط فضای داخلی کتابخانه که اثر ریموند موریامای معمار است شما را وسوسه کند تا تعطیلات را رها کرده و دوباره به مطالعه روی آورید. پنج طبقه مملو از کتاب فضای بسته دهلیزی را به همراه یک قسمت سبزه، فواره و یک استخر محاصره کرده است.

نه چندان دورتر از شمال غربی Yorkuille Casa loma (هر روز از ۹:۳۰ صبح تا ۵ بعدازظهر) پاسخ تورنتو به Herst Castle کالیفرنیاست. کنگره ها و برجک های این قصر مملو از رویاهای هنری پلات سرمایه گذار هستند. او پس از بازدید از قصرهای اروپا برای رسیدن به بهترین ایده ها این عمارت ۹۸ اتاقی را در اوایل دهه ۱۹۰۰ با هزینه نجومی ۳۵۰۰۰۰۰ دلار ساخت. او از آمریکای شمالی چوب بلوط و فندق، از آسیا چوب ساج و از اروپا چوب قاب بندی، مرمر و شیشه آورد. Casa Loma با تمام ایوان ها، تالارهای بزرگ و اتاق های اکودار دقیقاً یک گوشه دنج نیست تا بتواند توضیح دهد چرا پلات یک پلکان مخفی به عنوان مسیر فرار پنهانی از اتاق مطالعه ساخته است. (این قسمت اکنون به روی عموم باز است).

پارک Yorkville, Queene

پارک Yorkville, Queene

اتاق بلوط با قاب بندی مجلل و گنبد شیشه رنگی، کف مهر و درب های برنز ایتالیایی حاکی از خود بزرگ بینی این سرمایه دار است. ارزش آن را دارد که از تونل بلند از خمخانه اسطبل های مجلل بروید. در اینجا اسب ها از خانه ای یا کاشی های اسپانیایی و چوب ماهگونی لذت می بردند.

تنوع قومی و فرهنگی

مناطق اطراف تورنتو حاکی از تاریخ پرشور این شهر از اولین مهاجران آنگلوساکسون طرفدار سلطنت تا آفریقایی – کارائیبی ها، ایتالیایی ها، یونانی ها، چینی ها، پرتغالی ها، اوکراینی ها، لهستانی ها، هندی ها و ایرلندی ها در میان بسیاری دیگر که همگی به این شهر سرازیر شده اند می باشد، هر گروه برای خود یک یا دو محله تعبیه کرده است. شما می توانید یونانی ها را در دانفورت، ایتالیایی ها و پرتغالی ها را در خیابان Coltege و سنت کلیر، چینی ها را در خیابان دوندالس، هندی ها را در خیابان گرارد، جامائیکایی ها را در خیابان Barthrust، اروپای شرقی را در خیابان Bloor West Village و Roncesvalles بیابید.

هرکس به تنوع فرهنگی علاقمند باشد از دیدن این محله ها لذت خواهد برد. گروه های قومی تورنتو به سبک متداول آمریکای شمالی به دلیل میل به رسیدن به ثروت یا ساختمان های جدید تمایل دارند تا در مکان های مختلف نقل مکان کنند.

اجاره های بالا و ساخت گاراژهای پارکینگ پشت City Hall محله چینی ها را مجبور ساخت تا به سمت غرب برود.

خیابان Kensington

خیابان Kensington

اینجا بزرگترین و شناخته شده ترین محله چینی ها در تورنتو است. زیرا مغازه ها و رستوران های بسیاری در اینجا تا دیروقت باز بوده و به حمل و نقل عمومی نیز دسترسی آسانی دارد. در سال های اخیر این منطقه به مقصد سایر ملیت های آسیای جنوب شرقی به ویژه مهاجران تایلندی و ویتنامی تبدیل شده است. در اطراف خیابان های دوندالس و اسپادینا می توانید مغازه های بیابید که در آنها آهن آلات، هدایا، داروهای گیاهی و شیرینی های وسوسه کننده به فروش می رسند. سایر گروه های قومی – پرتغالی، یونانی، ایتالیایی، هندی های غربی- در بازار Kensigton در همان نزدیکی و در غرب خیابان اسپادینا مشغول خرید و فروش هستند.

اینجا فضای پرهیاهوی بازارهای شرقی را به ویژه در صبح شنبه دارد. ساکنین یهودی که زمانی در این منطقه زندگی می کردند به Fores fill در شمال غربی  Casa Loma نقل مکان کردند. شما در آن طرف Don River می توانید رستوران های سوولاکی و موسیقی بوزوکی را در محله یونانی ها در دانفورث بیابید. ایتالیای کوچک (Little Italy) نیز ناحیه ای مشترک یا پرتغالی ها است که در حاشیه خیابان College  واقع شده است.

موزه اونتاریو رویال

نمایش آثار دوران پیش از تاریخ در موزه اونتاریو رویال

موزه ها

موزه Royal Ontario ROM شناخته شده ترین موزه (شماره ۱۰۰، پارک Queen، شنبه – پنجشنبه، ۱۰ صبح تا ۵:۳۰ بعدازظهر، جمعه ۱۰ صبح تا ۹:۳۰ شب) است که در آخرین مراحل تکمیل به سر می برد.

در اینجا نورهای رایگان وجود دارد که با یک بازدید کلی از ۱۱ صبح آغاز می شود. بقیه بازدید نیز روی گالری ها متمرکز است. یک پروژه دیگر از دلیل لیبسکایند ساختمان Michael Lee Chin Crystol می باشد که دارای شش گالری در بنایی آلومینیومی  و شیشه ای در قسمت شمالی آن است. درباره طراحی جنجالی این بنا در رسانه های این شهر صحبت بسیاری شده است. برخی از گالری های اصلی این موزه نیز بازسازی شده اند.

ROM تنها موزه در آمریکای شمالی است که هنر، علم و باستان شناسی را زیر یک سقف گرد هم آورده است. مجموعه آسیایی آن در جهان شهرت بسیاری دارد – این مجموعه چینی یکی از بهترین ها در خارج از چین است. گالری Bishop White در هنر معبد چینی باشکوه بوده و دارای سه نقاشی دیواری بزرگ (مربوط به ۱۳۰۰ بعد از میلاد) و ۱۴ مجسمه چوبی بوداست که میان قرن ۱۲ و ۱۵ ساخته شده اند. گالری های T.T.T. sui در هنر چینی نیز تاریخ ۶۰۰۰ ساله را به نمایش گذاشتند و یک مجموعه مقبره چینی با مجسمه های سنگی قرن ۱۴ تا ۱۷ در تالار مجسمه چینی خانواده متیوز و گالری معماری چینی دیده می شود. یکی از گالری های جدید به نام گالری پرنس ناکامادوی ژاپن برای جای دادن هنر ژاپن و بزرگترین مجموعه ژاپنی در کانادا ساخته شده است.

در آن طرف خیابان موزه هنر سرامیک  Gardiner (دوشنبه تا پنج شنبه، ۱۰ صبح تا ۶ عصر، جمعه تا ۹ شب، شنبه و یکشنبه تا ۵ عصر) قرار دارد. در این موزه یک الماس بوده و در دست توسعه و گسترش قرار داشته است. بیش از ۲۸۰۰ قطعه در این موزه تاریخ ۳۰۰۰ ساله را به نمایش گذاشته که شامل مجسمه های سفالی پیش کلمبیایی، سرامیک های ایتالیایی عصر رنسانس و سفال های لعابی دانمارکی و انگلیسی است. یک گالری از سرامیک های مدرن و معاصر آثار هنرمندانی همچون پیکاسو و شاگال را نمایش می دهد. آثار مدرن سفالگری First Nation و سایر هنرهای سرامیکی خلاقانه، به صورت مخصوص برای بازگشایی سفارش شده اند.wisa.ir

در همان نزدیکی موزه Baja shoe (شماره ۳۲۷، غرب خیابان Bloor، دوشنبه – چهارشنبه، جمعه- شنبه ۱۰ صبح تا ۵ عصر، پنج شنبه تا ۸ شب، یکشنبه ظهر تا ۵ عصر) بسیار جذاب است. مجموعه آن با بیش از ۱۰۰۰۰ جفت کفش تاریخی ۴۵۰۰ ساله را به نمایش می گذارد. این کفش ها از صندل های باستانی مخصوص کفن و دفن تا کفش های ابریشم چینی، کفش بی بند طراحی مد و کفش های افراد مشهور شامل کفش لژدار التون جان هستند.

گالری هنر اونتاریو (شماره ۳۱۷، غرب خیابان دوندالس، چهارشنبه- جمعه ظهر تا ۹ شب شنبه – یکشنبه، ۱۰ صبح تا ۵:۳۰  بعدازظهر) در سال ۲۰۰۵ یک پروژه سه ساله و ۵۰۰ میلیون دلاری را آغاز کرد. طراحی فرانک گری باعث شد تا ننمای فضای گالری تا ۵۰ درصد افزایش یابد. رشدی که تا حد زیادی به دلیل هدایایی بالغ بر ۱۰۰۰۰ اثر هنری جدید است. تمام گالری در حین نصب دوباره ی هزاران اثر هنری تعطیل بود. اما در اواسط ۲۰۰۸ بازگشایی شد. مجموعه دایمی این گالری از نقاشی های اروپایی قرن ۱۳ تا هنر معاصر کانادا متفاوت است. یکی از بزرگترین مجموعه اهدایی جدید ۲۰۰۰۰ اثر از مجموعه تامسون است.

محتوای این مجموعه شامل هنرمندان کانادایی قرن ۱۹ تا اواسط قرن ۲۰ از جمله آثار کورنلیوس گریک هاف و گروه هفت و نیز هنر قرون وسطی، رنسانس و باروک است. یک نمونه برجسته دیگر شاهکار قتل عام بی گناهان شاهکار روبنس است که توسط کنت تامسون کلکسیونر هنری کانادایی به قیمت ۱۱۷ میلیون دلار کانادایی خریداری شده است. یک نمونه دیگر مرکز مجسمه هنری مور است که بزرگترین مجموعه عمومی از آثار این هنرمند بریتانیایی را در خود جای داده است.

مرکز Ontario Saence (شماره ۷۷۰، خیابان Don Mills، هر روز ۱۰ صبح تا ۵ عصر) بسیار سرگرم کننده بوده و در ۱۱ کیلومتری شمال شرقی مرکز شهر قرار دارد. این مرکز که روی دامنه تپه ای به سمت دره ی Don River جای گرفته دارای سه ساختمان مرتبط به هم از طریق پله برقی های شیشه ای داخلی است و از آنها نمای بی نظیر آب کند پردرخت دیده می شود. بازدیدکنندگان در مرکز جدید  Weston Family Innovation برای پرداختن به مشکلات دنیای واقعی با کمک تصاویر تعاملی و مهارت هایشان به چالش کشیده می شوند. دیگر قسمت های دیدنی شامل تجربه اولین گام ها روی ماه از چشمان یک فضانورد تا آزمایش حافظه و پرسه زدن در یک جنگل بارانی متفاوت است – فضای این جا با دمای ۲۸ C و رطوبت ۱۰۰ درصد در کل سال تکمیل شده است.

گروه هفت

لارنس هریس، جی. ای. اچ مک دونالد، فرانکلین کارمیشل، آرتور لیسمر، فرانسیس جانسون، ای. وای جکسون و فردریک وارلی با الهام از تام تامسون که در سال ۱۹۱۷ درگذشت اولین نمایش خود را در سال ۱۹۲۰ تحت عنوان گروه هفت به نمایش گذاشتند. این ابتکار عمل آنها با نیاز به هویت ملی ارتباط نزدیکی داشت. هویتی که کانادا از طریق آن به دنبال رها کردن خود از تأثیر اروپا و آمریکا بود به گفته جکسون هنر باید بیش از آنکه یک کشور خانه مردمانش شود در زمین آن رشد کرده و شکوفا شده باشد.

اعضای گروه هفت با طرد تکنیک های اروپایی سبکی کاملاً خام و ابتدایی انتخاب کردند تا کشور خود را تهییج کنند. اما آنها نیز از گرایش های مدرن از آن طرف آتلانتیک بی تأثیر نماندند.

رنگ های سرد و نوع فرم ها حاکی از تأثیر هنر انتزاعی و کوبیسم بود و نقطه مشترک آنها با هنرمندان اروپایی زمان خود نیش و توهین منتقدان محافظه کار بود. وقتی مک دونالد اثر باغ تانگلد را به نمایش گذاشت، متهم به این شد که ظرف های رنگ خود را به سمت مردم پرتاب کرده است.

در روستای کلینبرگ در ۲۵ کیلومتری شمال غربی تورنتو McMicheal Canadian Collection (دوشنبه- شنبه ۱۰ صبح تا ۴ بعدازظهر، یکشنبه ۱۰ صبح تا ۵ عصر) به کارگروه هفت اختصاص دارد. این هنرمندان نقاش منظره در نیمه اول قرن بیستم به دنبال الهام گرفتن از مناظر اروپایی و نه برگرفته از موضوعات نقاشی اروپا بودند. این موزه در جنگلی سرسبز با منظره دره Humber واقع شده است. ساختمان سنگی و چوبی آن نسخه ای منسجم از اتاقک های چوبی است که ساکنین ابتدایی این کشور می ساختند. همچنین می توانید در اینجا هنر First Nation و Inuit و به ویژه اثر نوروال مورلیسو، آجیبیوا از اونتاریوی شمالی را ببینید. او نیز در آثار خود به دنبال موضوعات سنتی با استفاده از تکنیک آبستره مدرن بود.

دهکده (Black Creek Pioneer)

در حدود ۲۰ کیلومتری شمال غربی تورنتو در خیابان جین و استیلز دهکده Black Creek Pioneer قرار دارد. (مه- ژوئن، دوشنبه – جمعه ۹:۳۰ صبح تا ۴ بعدازظهر، شنبه – یکشنبه ۱۱ صبح تا ۵ بعدازظهر، جولای- آگوست، دوشنبه – جمعه ۱۰ صبح تا ۵ عصر، شنبه – یکشنبه ۱۱ صبح تا ۵ عصر، سپتامبر- دسامبر، دوشنبه – جمعه ۹:۳۰ صبح تا ۴ بعدازظهر، شنبه – یکشنبه ۱۱ صبح تا ۴:۳۰ بعدازظهر). طرفداران محیط زیست یک دهکده دارای خانه های چوبی به سبک اونتاریوی قدیمی را با یک مزرعه دهه ۱۸۶۰ بازسازی کرده اند. شما می توانید در حال سواری در یک درشکه اهالی دهکده را در دوره آمادگی برای کشت و برداشت در مزارع پشم چینی گوسفند، آسیاب کردن آرد در آسیابان یا ساختن نعل اسب در آهنگری ببینید. در متل Half Way Flause غذاهای خانگی سرو می شود.

-شبه جزیره نیاگارا (Niagara Peninsula)

برای رسیدن به آبشار نیاگارا (۱۳۰ کیلومتری جنوب تورنتو) باید از منتهی الیه غربی دریاچه اونتاریو ۹۰ دقیقه رانندگی کنید. شما در طول راه از Golden Flareshoe، منطقه ای صنعتی در این ایالت که بورلینگتون، همیلتون و سنت کاترینز را تحت پوشش قرار می دهد. بگذرید اگر می خواهید آبشار را بدون حضور سایر بازدیدکنندگان ببینید. حدود ۱۲ میلیون نفر سالانه از اینجا دیدن می کنند. در این صورت شب را در شهر آرام Niagara-on-lake که نیم ساعت با آبشار فاصله دارد سپری کنید و در ساعت های خلوت برای تماشا به آبشار نیاگارا بروید.

آبشار نیاگارا

آبشار نیاگارا، یکی از عجایب طبیعی کانادا

آبشار نیاگارا (Niagara Falls)

شگفتی حقیقی آبشار نیاگارا در این است که چه طور طبیعت می تواند بر روحیه سودجویی پرزرق و برق که در قسمت کانادایی کمتر از مرز آمریکایی این آبشار مشهود است، غلبه کند. هیچ چیز نمی تواند منظره آن توده سفیدآب که از مسیر دریاچه اری به سمت دریاچه اونتاریو و سپس آتلانتیک شیرجه می زند را در ذهن پاک کند.

آمار – میانگین ۲۸۳۰ مترمکعب آب در هر ثانیه ۴ میلیون لیکووال انرژی تولید می کند – نمی توانند از ابهت این آبشار چیزی نشان دهند. باید از نزدیک ببینید. رودخانه نیاگارا به دو آبشار اصلی در اطراف جزیره Goat تقسیم می شود. در مشرق آبشار American (56 متر ارتفاع با تیغه ۳۲۸ متری) و یک آبشار کوچکتر که به نام Bridal Veil شهرت دارد. چندین نقطه مناسب برای تماشای این آبشارها وجود دارد. Table Rock که پس از سقوط یک صخره به درون رودخانه این طور نام گرفت دقیقاً در کنار آبشار کانادایی Horsehoe قرار دارد.

کمی پایین تر Joirmeu Behind the Falls شما را به پشت دیوار بزرگ آب می برد. شما میتوانید با پرداخت هزینه ای بابت بلیط لباس محافظ بگیرید اما در برابر نیاگارا هیچ چیز کاملا ضد آب نیست. اجازه ندهید که این مسئله شما را نگران کند- دیدن نیاگارا و خیس نشدن احمقانه است. فقط کافی است در اتومبیل لباس خشک به همراه داشته باشید. یک تور در پایین آبشار در یکی از چهار قایق خود به نام Maid of the Mist شما را به نزدیکی پایه هر دو آبشار می­برد.wisa.ir

اتومبیل هوایی ویرپول نمایی نزدیک از حرکات تند نیاگارا را در ۴/۵ کیلومتری پایین رودخانه در اختیار شما قرار میدهد. برای دیدن نمای کلی این منطقه برج های Skylon و Minolfal را امتحان کنید. نمایشگاه جسارت نیاگارا (در تئاتر IMAX، شماره ۶۱۷۰ بلوار فالس ویو، هرروز از ۹ صبح تا ۹ شب، رایگان) اقدامات کلیه افرادی که سعی کرده اند با آبشار نیاگارا مسابقه بدهند را مستندسازی کرده است. کمی دورتر از این معرکه پارک ملکه ویکتوریا مورد علاقه افراد اهل پیادهروی، دوچرخه سواران و علاقه­مندان به پیک­نیک و حتی اسکی سواران در ماه های زمستانی است.

آخرین بشکه

در سال ۱۸۵۹ بلوندین یک آکروباتیست از روی یک سیم بلند از عرض آبشار نیاگارا عبور کرد. به دنبال آن سایرین با عبور از آبشار Horseshe در یک شبکه یا توپ لاستیکی مستحکم با آب تماس نزدیکتری پیدا کردند. (برخی از این نمونه های عجیب و غریب در موزه آبشار نیاگارا، شماره ۵۶۵۱، خیابان River در معرض نمایش قرار گرفته اند). ده نفر از آنها سقوط کردند اما هفت نفر زنده ماندند تا داستان خود را بازگو کنند. اولین نفر در سال ۱۹۰۱ زنی به نام آنی تیلور بود که امید داشت از راه تبلیغات پولی به دست آورد. او تحت عنوان «ملکه ی مه» به تور رفت اما شخصی بشکه او را دزدید و آنی از گرسنگی مرد.

بابی لیج با فک و زانوی شکسته زنده ماند. تنها چیزی که از چارلی استیونز آرایشگر پیدا شد بازوی راست او بود یک آشپز یونانی نیز به همراه لاکپشت خانگی اش رفت و فقط لاکپشت زنده ماند. افراد بی­باک باید بدانند که از سال ۱۹۵۱ و پس از سومین حادثه مرگبار برای عبور از این آبشار باید مجوز کمیسیون پارک­های نیاگارا را داشته باشید.

از آن به بعد آبشارها منظره ای رمانتیک تر داشته و هرچه از آنجا دورتر شوید نسبتاً خالی از سکنه می شود. در بهار باغ های این پارک مملو از نرگس زرد، لاله، مگنولیا و رز است و غذاخوری ها در رستوران این پارک نمایی زیبا از این آبشارهای درخشان در شب دارد.

Niagara – on- the – lake

اگر در کنار رودخانه و سمت شمال در مسیر زیبا و مشجر پارکی نیاگارا حدود ۳۰ کیلومتر پرسه بزنید از سر و صدای اتوبوس های گردشگری دور شده و به آرامش یک دره مستحکم سلطنت طلب می رسید.

Niagara-on-the- lake که به دست طرفداران انقلاب آمریکا در سال ۱۷۹۲ تأسیس شد بعدها در مدت کوتاهی پایتخت کانادای بالا بود. این شهر سبک زندگی بریتانیای خود را حفظ کرده است. خیابان اصلی Queen Street با برج ساعت خود اسطوره آنگلوساکسون را زنده کرده است. خانه هایی با تخته بندی سفید و آجر قرمز، هتل Grand Frince of Wales، چایخوری هایی که کیک و نان فنجانی کره ای سرو می کنند. عطاری نیاگارا، داروخانه ای که در سال ۱۸۶۶ ساخته و بعدها به خوبی بازسازی شده است  دارای شیشه های دارو به سبک قدیم در قفسه های چوب گردو و زیر چراغ های کریستالی تزیینی می باشد.

در خیابان های خلوت تر و دورتر از خیابان اصلی می توانید زندگی اشرافی را در هتل های با تخت صبحانه خوب که مکمل هتل های معمولی هستند، تجربه کنید. این هتل ها معمولاً از آوریل تا نوامبر باز هستند زیرا در همین دوره شهر میزبان جشنواره شاو است. آثار جورج برنارد شاو و سایر نمایشنامه نویسان سرشناس در تئاتر جشنواره مدرن (خیابان ولینگتون و کوئین پاراد) در باغی زیبا اجرا می شوند. چند تئاتر کوچکتر نیز کمدی های موزیکال و جنگ شادی دارند.

پارک وی نیاگارا

تنوع گیاهی در پارک وی نیاگارا

قلعه جورج (هرروز مه – نوامبر، ۱۰ صبح تا ۵ پیاز خاور) در حومه شهر، در جنگ آنگلو- آمریکایی سال ۱۸۱۲ در مرز نیاگارا تحت اشغال پک پادگان بریتانیایی بود. این قلعه ویران بازسازی شده و دوباره در دهه ۱۹۴۰ از نو ساخته شد. دیوار خارجی این قلعه که از استحکامات حصار مانند خاک و چوب با اتصال به نرده­های جنوبی است، چندین کارگاه، یک بیمارستان، چند آشپزخانه و یک اتاق باروت سنگی مربوط به سال ۱۷۹۶ را در خود جای داده است.

استراتفورد (Stratford)

در قلب این شبه جزیره و در ۱۳۰ کیلومتری تورنتو استراتفورد برگرفته از نام محل تولد شکسپیر در انگلستان قرار دارد که حتی تنها برای جشنواره معروف آن ارزش کج کردن مسیر را دارد. این جشنواره که توسط کارگردان انگلیسی سرتیرون گوتری در سال ۱۹۵۳ رسماً کار خود را آغاز کرد. از آوریل تا اکتبر با تاکید بر شکسپیر و نمایشنامه نویسانی همچون شریدان و مارلو برگزار می­شود. تئاتر فستیوالی در سال ۱۹۵۷ افتتاح شده و جلوی صحنه آن نسلی از سازندگان ساختمان­های تیاتر را تحت تأثیر قرار داده است. جشنواره استراتفورد در حال حاضر دارای سه صحنه دیگر به نام­های تیاتر آوون، نام پترسون و استودیوست و کنسرت­های جاز و موسیقی مجلسی می­باشد. همچنین آثار نمایشنامه نویسان جوان کانادایی در این جا به اجرا در می­آیند. بیش از ۵۰۰۰۰۰ نفر سالانه به این جشنواره می آیند.

هر اقدامی برای حفظ فضای الیزابتی در این جا صورت گرفته است. برای مثال پایان اجرا توسط شیپور زنان در نیم تنه چسبان و جوراب شلواری مردانه، عصر رنسانس اعلام می­شود. محل پیک­نیک نیز پارک کویین است که می­توانید در دریاچه ویکتوریای آن به قوها غذا بدهید.  باغ­های شکسپیر نیز گل­هایی را در خود دارند که در نمایش­ها و سونات­های بارد به آنها اشاره شده است.

لندن (London)

تمام جاده­ها در جنوب غربی اونتاریو نهایتاً به لندن در ۶۰ کیلومتری جنوب استرانفورد می­رسند. لندن که نتوانسته بود پایتخت کانادای بالا شود، تا زمانی که در سال ۱۸۲۶ به عنوان مرکز منطقه­ای انتخاب شد، کوچک باقی ماند. سبک و سیاق بریتانیایی به همراه احساس آمریکایی فضاهای باز و وسیع در این جا هارمونی بسیاری دارند. در علامت­های خیابانی لندن نام هایی همچون آکسفورد و پیکادیلی با نام هایی از تاریخ اونتاریو مانند سیمکو، تالبوت و دوندالس ترکیب شده اند. سایر اسامی مانند خیابان واندرلند و باغ های استوری بورک باعث می شوند تا بازدیدکنندگان احساس کنند به صورت تصادفی وارد یک ناکجا آباد شده اند – این احساس با تمیزی و سرسبزی این شهر تقویت می شود. این شهر بی دلیل «شهر جنگل» نام نگرفته است بلکه از آن روست که لندن از چشم انداز بالا به سان آن است که هر درختی زیر پتویی از برگ ناپدید می شود.

قلعه جورج

قلعه جورج، نمادی از جنگ آنگلو- آمریکایی در سال ۱۸۱۲

رودخانه تمیز از میان محوطه دانشگاه وسترن اونتاریو عبور می کند. این دانشگاه دارای قدمت بسیاری است. همچنین دهکده Fonshawe Pioneer (اواسط مه – اواسط اکتبر، سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح تا ۴:۳۰ بعدازظهر) در لندن قرار دارد که نمونه بازسازی شده ی شهر پیش از قرن ۱۹ در دوران قبل از ورود راه آهن با اتاقک های چوبی، یک فروشگاه، یک نساجی و چند کارگاه درشکه سازی است.

یک نمونه بازسازی شده دیگر دهکده ی Ska-Nah-Doht Iroquian (اواسط مه – اواسط آگوست، هر روز ۹ صبح تا ۴:۳۰ بعدازظهر، سپتامبر – اواسط مه، دوشنبه – جمعه ۹ صبح تا ۴ بعدازظهر، آخر هفته با تعیین وقت قبلی، تلفن: ۲۴۲۰-۲۶۴ (۵۱۹)، ۳۲ کیلومتر جنوب غربی) است. ساکنین این منطقه از شرکت در جنگ های میان قبایل هورون- ایروکوس امتناع کرده و به همین دلیل به آنها نوترال ها (بی طرفان) می گویند. امروزه بازدیدکنندگان می توانند از کلیه های زیبا دیدن کنند.

پارک ملی (Point Relee)

پارک ملی Point Relee که در انتهای جنوبی این شبه جزیره در جنوبی ترین نقطه سرزمین کانادا قرار دارد. یکی از بهترین مناطق حفاظت نشده طبیعی این کشور است. این پارک که در طول جغرافیایی مشابهی با کالیفرنیای شمالی و رم قرار دارد با دما و پوشش گیاهی مناسب خود میزبان ۳۴۷ گونه پرنده در هنگام مهاجرت های دوسالانه شمال- جنوب آنهاست. (Bold Point) که کاوشگران فرانسوی این منطقه را چنین نامگذاری کردند، نیمه جنوبی یک منطقه ماسه ای ۲۰ کیلومتری است که به دریاچه اری می رسد. زمین اینجا ترکیبی از زمین باتلاقی، جنگل، چمن زار و سواحل ماسه ای است. یک مسیر پیاده روی مدور که با یک برج دیده بانی برای پرنده ها آغاز می شود شما را به سمت باتلاق ها می برد تا پرواز توکای سیاه بال قرمز و چلچله بنفش را تماشا کنید. بوتیمارها نیز در نیزارها پنهان می شوند. همچنین می توانید شکوفه های صورتی گیاه بامیه که مختص Point Pelee هستند را بیابید. مسیرهای دوچرخه سواری و پیاده روی از میان بیشه زارها می گذرند، جایی که درختان تاک یادآوری کارولینای آمریکا هستند. در فصل بهار بهترین ورزش صید ماهی ایرلان (نوعی ماهی آزاد) در طول دوره تخم ریزی آنهاست. در سپتامبر و قبل از تغییر رنگ پاییزی، درختان با بال میلیون ها پروانه ملکه در راه خود به مکزیک به رنگ نارنجی درخشان درمی آیند.

دریاچه های هورون و سوپریور (Lakes Huron and Surperior)

زمین های بازی، کلبه های مخصوص آخر هفته و بندرگاه های تفریحی اوتاریو، سواحل و جزیره دریاچه های بزرگ بالایی را در آغوش گرفته اند و بدین ترتیب دارای تفریح گاه های ساحلی بسیاری هستند. طرفداران کمپ، اهالی پیاده روی و قایق سواران می توانند در پارک های ملی و منطقه ای گردش کنند تا اندکی مزه حیات وحش شمالی را بچشند.wisa.ir

خلیج جورچیان (Georgian Bay)

خلیج جورچیان یک دریاچه متمایز است. ناحیه ای که زمانی منطقه هورون ها بود، تا وقتی که جنگجویان ایرکوس و بیماری اروپایی تعداد کثیری از آنها را قتل عام کردند، اکنون یک مقصد محبوب و تابستانی برای اهالی تورنتو است. در شرق شهر میدلند، Saintx Marie Among th Hurons (اواسط مه – اواسط اکتبر، هر روز ۱۰ صبح تا ۵ عصر، اوایل مه و اواخر اکتبر فقط دوشنبه و جمعه) بازسازی محل استقرار هیات Jesuit هاست که در سال ۱۶۲۹ تأسیس شد.

امروزه در کنار برخی از هورون هندی های واقعی دانش آموزان سنتی به شما نشان می دهند که این گروه چه طور کار می کنند و چگونه با کشیشان، نجاران، باغبانان و آهنگران به کمال می رسند. بازدید خود را با یک فیلم مستند نیم ساعته آغاز کنید.

سرخپوست

سرخپوست بومی در Saint Marie Amont the Hurons

این مستند به شما کمک می کند تا عاقبت دراماتیک این محل را بهتر درک کنید. هورون ها به گرویدن به مسیحیت در مقایسه با تبادل کالا از تجار پیرو کشیشان در این سکونت گاه فرانسوی در اونتاریو علاقه چندانی نداشتند. اما معامله مستقیم با اروپاییان موقعیت ایروکس ها را به عنوان واسطه میان هورون ها و تجار بریتانیایی و دانمارکی در آلبانی، نیویورک، تهدید می کرد. بنابراین ایروکوس ها در اقدامی تلافی جویانه هزاران هورون را در یک جنگ تمام عیار به قتل رسانده و دو Jesuit به نام های ژان دبربوف و گابریل لامنانت را تا سرحد مرگ شکنجه کردند. در پایان یک گروه ۳۰۰ نفره از فرانسوی ها برای خاتمه دادن، پیشروی ایروکوس ها دهکده آنها را به آتش کشیده و به کبک بازگشتند.

کلیسای کوچک و ساده سنت ژرف دارای دو مقبره از مبلغان شهید نماست. یک موزه در خارج از این محوطه جوانب زندگی فرانسوی – کانادایی های قرن ۱۷ را نشان می دهد. صنایع دستی و قایق هایی از چوب درخت غان که تجار پوست از آنها استفاده می کردند در میان اقلام این موزه هستند. مناظر زیبای پارک ملی جزیره ها خلیج جورجیان، که مورد علاقه گروه هفت تیر بوده اند، اکنون ماهی گیران، غواصان و سایر علاقمندان به ورزش های آبی را جذب خود می کنند. گفته می شود که اگر برون زده های سنگی و کرانه های ماسه ای مملو از درخت را نیز حساب کنیم، جزیره های این خلیج به ۳۰۰۰۰ می رسند و این پارک ملی شامل برخی از جذاب ترین این جزیره هاست. کمی دورتر از بندر هانی و خارج از میدلند، جزیره Beausoleil، بزرگترین از میان ۵۹ جزیره این پارک ملی، واقع شده است. این جزیره دارای مکان های کمپ مجهز بوده و سکوی پرتابی برای کاوش در سایر جزیره ها می باشد. در هیچ کدام از این جزیره ها امکانات رستوران وجود ندارد.

در میدلند و توبرموری برای تمام جزیره هایی که پارک دریایی ملی Fatham fire را تشکیل می دهند، سرویس کشتی و قایق تفریحی وجود دارد. این جزیره ها به دلیل چینه بندی های سنگی ویژه Flewerpot شهرت دارند، جایی که سنگ های یکپارچه و بلند آهکی به اشکال عجیب گلدان مانند درآمده اند. گراون هرست در قلب موشوکا و ۱۵۰۰ جزیره آن، مرکز میراث و قایق موشوکا (ژوئن- اکتبر، هر روز ۱۰ صبح تا ۶ عصر، نوامبر- مه، سه شنبه – شنبه ۱۰ صبح تا ۴ بعدازظهر) را در خود جای داده است. در اینجا پیوندهای منطقه با قایق سواری گرامی داشته می شود. این مرکز که در Muskoka wharf قرار دارد زندگی در یک کشتی بخار را به شما نشان می دهد. موتور این کشتی سالم بوده و می توانید صدای سوت بخار را بشنوید. همچنین می توانید بازسازی مدل قایق چوبی کلاسیک Muskoka را ببینید.

خلیج (Thunder)

خلیج Thunder که در ساحل شمال غربی دریاچه سوپریور قرار دارد، سکوی پرشی ایده آل برای رسیدن به پارک های ملی و ایالتی اونتاریوست. همچنین ارزش آن را دارد که ابتدا به بندر زیبای این پایانه غربی به نام سنت لارمن – نگاهی بیاندازید دریاچه ای اینجا نام دومی هم به خلیج Thunder داده است: سر دریاچه (Lake-head). کشتی های باری ۳۲۰۰ کیلومتر از آتلانتیک به این جا می آیند تا محموله غلات را از The Prairies برداشته یا سایر محموله های سنگین را به تمام نقاط غرب در کانادا و ایالات متحده ببرند. یک سفر دریایی از بندر مارینای شمالی شما را در اطراف سیلوهای بزرگ و قلعه مانند حبوبات می گرداند تا بتوانید نمای نزدیکی از کشتی ها در بارانداز داشته باشید. در بیست دقیقه ای غرب این شهر با اتومبیل و در کرانه های رودخانه Kawinistikwia-old Fort William یک مرکز تجاری سابق و بازسازی شده دیده می شود که رقبای جسور شرکت خلیج هادلسون در صنعت پوست و مو بوده اند.

گوسفندان در زمین حیاط پشم چینی می شوند. نان هنوز در نانوایی تهیه می شود و سالن غذاخوری خوراک مفصلی سرو می کند. شما می توانید در فروشگاه این شرکت انواع ابزارهای ساده ی مسی و پیوتر و چاقوهای فولادی که برای هندیان مدیویوین که پوست خام بیدستر می آورند، از طلا نیز باارزش تر بودند.

کانوسواری در خلیج Thunder

کانوسواری در خلیج Thunder

آبشار (Kakabeka)

در حدود ۴۰ کیلومتری شمال غربی خلیج Thunder در یک پارک ایالتی به همین نام، آبشار Kakabeka به گونه ای مبهم یادآوری آبشار نیاگاراست. البته نیاگارا طبیعتی آرام دارد. یک گذرگاه تخته ای شما را از میان بیشه های کنار رودخانه ی  Kaminisikwia به سمت پلی می رساند که می توانید از روی آن آبشار را از دو طرف تماشا کنید. این آبشار ۴۰ متری در کامل ترین حالت در بهار و پاییز جاری می شود. برای چادرزنی و حمام آفتاب امکانات خوبی در این جا وجود دارد.

پارک ایالتی (Ruetice)

کانوسواران و طرفداران پیاده روی واقعاً به دنبال آن هستند تا از تمدن دور شده و دو ساعت به سمت غرب خلیج Thunder و در حاشیه بزرگراه II بروند و به پارک ایالتی Rueticokn برسند. اینجا منطقه ای است که اهالی شمال غربی برای رسیدن به کمپ های دوردست صیادان Ojibway پارو زدند، آنها از مردم Ojibway روش های زنده ماندن در حیات وحش را آموختند مانند درست کردن کفش برفی، تخته سرسره و کانوهایی از چوب درخت غان. این مردم بومی ۹۰۰۰ سال در اینجا زندگی کرده بودند. برخی از آنها تصویرهای نمادین و رنگی گوزن الک، گوزن شمالی، خرس و لاک پشت را روی صخره های گرانیتی کنده بودند.

تنها جاده به سمت این پارک به محل کمپ Dawson Trail دریاچه French می رسد که مکانی زیبا برای پیک نیک و شناست برای اقامت های طولانی تر از دفتر اطلاعات نقشه های شبکه مسیرهای آبی متصل پارک را بگیرید. در شهر قدیمی معدن کاری و چوب بری Atikokan می توانید یک کانو (به دلیل مسایل زیست محیطی اجازه ندارید از وسایل موتوری استفاده کنید) و نیز تجهیزات ماهی گیری کرایه کنید تا بهترین اردک ماهی، ماهی خاردار و قزل آلا را در میان سایر گونه ها صید کنید.

اوتاوا (Ottawa)

اوتاوا که انتخاب ملکه ویکتوریا برای پایتخت کاناداست. یک پایتخت طراحی شده به سبک واشنگتن یا برازیلبا نمی باشد – این شهر در طول تابستان مملو از قایق های تفریحی و در زمستان مملو از اسکیت بازان است. این مسیر آبی پرتردد و تاریخی در زمستان به یک جاده یخی ۸/۷ کیلومتری در پایتخت کانادا تبدیل می شود. بایتون در قرن نوزدهم (در سال ۱۸۵۵ به اوتاوا تغییر نام داد) بدنام ترین کمپ کاری آمریکای شمالی بود که بیشترین رفتارهای خشونت آمیز میان چوب بران را داشت. در این خیابان های گل آلود و خطرناک بود که ساختمان های پارلمان (هر روز به صورت رایگان برای بازدید باز هستند). میان سال های ۱۸۵۹ و ۱۸۶۵ در بهت و ناباوری کانادایی ها ساخته شدند.wisa.ir

اما دومین منبع درآمدی اوتاوا در حال حاضر گردشگری است. زیرا این شهر با پارک ها و مسیرهای آبی زیبا، دوست داشتنی بوده و دارای موزه ها و بناهای تاریخی بی نظیر در سطح جهانی است. تاریخ خلاصه آن به عنوان فانوس دریایی یک ملت در ساختمان های پارلمان ویکتوریایی و معماری مدرن ساختمان های دولتی و گالری ملی کانادا خلاصه می شود.

اوتاوا که در مرز میان اونتاریو و کبک واقع شده، شهری دوزبانه است، البته اکثریت فرانسوی زبان آن (با رستوران های عالی) اکنون در گالتینو یافت می شوند، گالتینو در کنار کبک و رودخانه اوتاوا قرار دارد.

لاله ها در اوتاوا

لاله ها در اوتاوا

زمستان اوتاوا

زمستان اوتاوا

به جز موارد گشت و گذارهای طولانی تر، اتومبیل خود را در پارکینگ هتل گذاشته و قدم بزنید یا سوار اتوبوس شوید. سیستم پیچیده خیابان های یک طرفه و سردرگمی رودخانه ها و کانال های منحنی، رانندگی در این شهر را حتی برای افراد محلی دشوار ساخته است.

منطقه پارلمان (Parlimentn Area)

ساختمان های پارلمان مانند همتایان خود در لندن، ساختمان های عظیم نئوکوتیکی هستند که از ویرانه های بازمانده از آتش سوزی سال ۱۹۱۶ بازسازی شده اند (بازسازی اصلی و قسمت های الحاقی در سال ۲۰۰۹ تکمیلی شدند). این ساختمان ها از بلوفی که به صورت اغراق آمیز تپه پارلمان شناخته شده است مشرف به رودخانه اوتاواست. برج Peace به عنوان همتایی برای بیگ بن وست مینستر با ارتفاع ۹۲ متر و ساعتی چهار وجهی در بالای آن و یک کاریون ۵۳ زنگی در جلوی ساختمان اصلی برای یادبود کشته شدگان جنگ جهانی اول ساخته شد برای تماشا نمای زیبای شهر، تپه های کاتینو و رودخانه اوتاوا سوار آسانسور شوید تا به سکوی تماشا برسید.

تورهای دارای راهنما معمولا وارد اتاق های مجلس سنا (به جای مجلس اعیان بریتانیا) و مجلس اعدام می شوند. اگر می­خواهید در یکی از مناظرات شرکت کنید، مرکز بازدیدکنندگان در زیر برج Peace درباره چگونگی کسب مجوز شما را راهنمایی می­کنند، در شمال ساختمان مرکزی کتابخانه زیبای پارلمان دارای پانل هایی از جنسی درخت کاج به صورت معجزه آسایی از آتش سوزی ۱۹۱۶ جان سالم به در بردهاند. این جواهر باشکوه اخیراً پس از پروژه بازسازی چهارساله به روی بازدیدکنندگان باز شده است.

در زیر این ساختمان گنبدی شکل و پر ابهت گوتیکی مجسمه ی باشکوه و خدای مانند ویکتوریا را مشاهده می کنید که نخستوزیران اولیه کانادا آن را احاطه کردهاند. برخی از دفاتر این نخستوزیران در ضلع شرقی که از آتش سالم مانده­اند نیز بازسازی شده­اند. Changing of the Guard (هر روز جولای و آگوست ۹: ۴۵ صبح) که یادآور قصر باکینگ­هام است، در کنار گارد پیاده ی فرمان دار کل شکوه و جلال خاصی اضافه می کند. در عصرهای تابستانی (اوایل جولای تا اواسط سپتامبر) یک نمایش صدا و نور ۳۰ دقیقه ای ساختمان­های پارلمان را روشن می کند تا تاریخ کانادا را به نمایش بگذارد. مرکز خرید SparkS Street، اولین خیابان در اوتاوا که سنگفرش شده و اولین منطقه عابر پیاده که فاقد ترافیک است، یک ناحیه عالی برای خرید کردن است که نوازندگان خیابانی و دلقک ها به آن حیات و زندگی بخشیده و برخی از ساختمانهای درجه یک اداری و مدرن در حاشیه آن جای گرفته اند. یکی از بهترین این ساختمان ها بنای شیشه – آینه و ۱۲ طبقه ای بانک کانادا (میان خیابان های کنت و بانک) است که آدتور اریکسون آن را طراحی کرده است. زنگار سبز رنگ اسکلت مسی محلی نمادی از بزرگداشت سقف های مس در ساختمان های قدیمی پارلمان است. داخل این بنا موزه Carrency (پول) قرار دارد.

ساختمان نخست وزیری

برای مردم کانادا شماره ۲۴ در Sussex Drive به اندازه شماره ۱۰ خیابان داولینگ برای بریتانیا اهمیت دارد.

خانه ای با سنگ خاکستری که پشت انبوه گیاهان پنهان شده، اقامت گاه رسمی نخست وزیر است.

در میدان وسیع و سه وجهی کنفدراسیون طاق گرانیتی عظیم National Ular Memorial (یادبود جنگ ملی) با مجسمه هایی از ۲۲ سرباز جنگ جهانی اول و یک توپ است که اسب ها در حال کشیدن آن هستند. این مجموعه به صورت نمادین از طرف پادشاه جورج ششم سه ماه قبل از آغاز جنگ جهانی دوم اهدا شد مرکز هنرهای ملی این میدان (۱۹۶۹) که شبیه یک پناهگاه زیرزمینی است. ویترین اصلی هنرهای کانادایی است. همچنین ارکستر سمفونی کانادا، تئاتر انگلیسی، فرانسوی و رقص نیز در این مرکز اجرا می شود. در طول تابستان تراس Le Café با نمایی از کانال ایدو به اندازه نمایش های داخل ساختمان محبوب است. در قسمت شمالی میدان، Fairmont Chateau Laurier (1912)، یک هتل خط آهن قرار دارد که به سبک قصرهای رنسانس و مخصوص شرکت های خط آهن ملی کانادا و Canadian Pacific است.

کانال ریدو

کانال ریدو با ساختمان های پارلمان

شهروندان محلی به این می بالند که کانال ریدو، که از رودخانه اوتاوا تا دریاچه اونتاریو ۲۰۰ کیلومتر کشیده شده، طولانی ترین مسیر اسکیت سواری دنیا در زمستان است. این کانال که میان سال های ۱۸۲۶ و ۱۸۳۲ ساخته شده در ۴۷ قفل است. هدف اصلی از ساخت این کانال نظامی بود. ارتش به دنبال مسیر دوم و ایمن تری بود که در زمان تغییر رودخانه سنت لارنس به دست آمریکایی ها بتواند کانادای بالایی و پایینی را به یکدیگر متصل کند. هزاران کارگر ایرلندی برای ساخت این کانال به کانادا آورده شدند که در حیات وحشی مملو از پشه زیردست آدم های جدی و خشن کار کنند. تب زرد در این دوران جان ۱۰۰۰ نفر را گرفت. امروزه در تابستان در این کانال ها سفرهای تفریحی با قایق و کانوسواری به شما پیشنهاد می شود و یا می توانید با یک دوچرخه کرایه ای در کرانه های آن گردش کنید.

در حاشیه منطقه پارلمانی و آن طرف کانال ریدو بازار Byward (در قسمت شرقی خیابان سایکس درایو و شمال خیابان ریدو) قرار دارد. از سال ۱۸۴۶ و از زمانی که کشاورزان اطراف محصولات خود را در اینجا به فروش می رساندند، اینجا به مرکز محبوب و مشهور شهر تبدیل شد. تنها یکی از غرفه های این بازار به سال ۱۸۶۷ باز می گردد. اما این بازار همچنان فضای قرن ۱۹ خود را حفظ کرده است. اینجا با غرفه های رنگارنگ میوه و سبزیجات و فروشگاه های صنایع دستی، رستوران ها و کافه های شیک، محلی پرشور و نشاط برای بازدید در روز و شب است.

دارایی های پایتخت

اوتاوا زندگی خود را از اوایل قرن ۱۹ به عنوان یک ایستگاه چوب و الوار در محل تلاقی رودخانه های گالتینو، ریدو و اوتاوا آغاز کرد. این رودخانه ها حامل مناسبی برای الوارها بودند، به ویژه اینکه آبشار ریدویک قدرت هیدرولیکی برای کارخانه چوب بری فراهم می کرد. فرمانده کلنل جان بای اینجا را تحت عنوان Bytown برای ساخت کانال ریدو به عنوان یک پیوند استراتژیک جدید میان مونترال و کانادای بالا به مقر خود تبدیل کرد. در اینجا شورش های قومی و مذهبی همواره منجر به آشوب می شد.

در سال ۱۸۴۳ اورانژیست های پروتستان پس از بازدیدی از فرمانده کل، طاقی نمادین از سوسن های خالدار بر جای گذاشت. کاتولیک ها در مسیر خود به سوی Sunday Mass آن را ویران کردند. شورش بعدی یک کشته و ۵۰ مجروح برجای گذاشت. مقامات برای کنترل خشم مردیم یک رینگ بوکس در خیابان ریدو برپا کردند.

علی رغم این کار، بریتانیا ملکه ویکتوریا را ترغیب کرد تا پایتون را پایتخت ایالتی اعلام کند. این پایتخت به جای پایتون بسیار انگلیسی و اجتناب از هر چیزی که فرانسوی باشد با استفاده از رودخانه ای در کنار آن اوتاوا نام گرفت. نام این رودخانه خود برگرفته از نام قبیله ای از هندیان Algonquin است.

ساسکس درایو (Sussex Drive)

اینجا مسیر ماشین روی اصلی در کنار رودخانه اوتاوا تا محله مسکونی شهر، سکونت گاه نخست وزیران و Embassy Row است. کلیسای جامع Nortre-Dame (در تقاطع خیابان (Guigues به سبک نئوگوتیک به همراه پایتخت متولد شده است. برج های این کاندرال کاتولیک در سال ۱۸۵۸ ساخته شده اند، البته خود کلیسا تا سال ۱۸۹۰ تکمیل نشد.

لوییس فیلیپ هبرت، فیلیپ پاریز و فلاوین روشون مجسمه سازان کبکی منبر، جایگاه کر، تالار ارگ و برجسته کاری های این کلیسا را خلق کرده اند. به خیابان سنت پاتریک پیچیده از پارک Nepean Point بگذرید تا به مجسمه ساموئل (چملپلین موسس کبک، برسید او به همراه پیشاهنگ هندی هورونی خود به سمت غرب و حاشیه رودخانه اوتاوا می نگرد. اسطرلاب او که در کاوش هایش گم شده بود نام خود را به آمفی تئاتر Astrolabe داده است. این آمفی تئاتر مجموعه ای جذاب برای کنسرت های تابستانی در فضای باز است که نمای رودخانه اوتاوا را دارد. در محل تقاطع این خیابان با رودخانه ریدو و گرین ایسلند، به دنبال آبشار ریدو بگردید که همچون پرده ای دوتایی از آب به رودخانه اوتاوا می ریزد. آسیاب های بادی بخشی از نمایشگاه انرژی قابل تجدید هستند که روش جمع آوری انرژی خورشیدی و بادی را نشان می دهند. خانه ی سنگ خاکستری که در شماره ۲۴ ساسکس درایو پشت بوته ها پنهان شده، محل اقامت نخست وزیر کاناداست.

تالار ریدو در کنار همین خیابان محل اقامت رسمی نماینده ملکه و فرمانده کل است. بجز در موارد مراسم خاص، محافظین در یونیفورم های بریتانیایی معمولاً به شما اجازه می دهند که وارد این ساختمان شوید تا مسیر بی نظیر و طولانی چمن ها و باغ ها را تحسین کنید – حتماً سرسره لژسواری و مسیر اسکیت سواری فرمان دار را ببینید.

گالری ملی کانادا

گالری ملی کانادا

سپس این مسیر باغ های زیبا و عمارت باشکوه پارک Rockcliffe را دور می زند. مسیری که از میان این پارک می گذرد به Rockcliffe Lookout با نمایی زیبا از رودخانه اوتاوا و دهانه Gafineau می رسد. در ساختمان های پلیس Royal Canadian Mounted  انتهای شمالی بلوار سنت لارنت می توانید اسب هایی را تماشا کنید که سواری موزیکال و محبوب RCMP را تمرین یا اجرا می کنند – در این مراسم می توانید پلیس سوار کانادا را بر پشت اسب ها ببینید.

موزه ها

گالری ملی کانادا (مه- سپتامبر هر روز ۱۰ صبح تا ۵ بعدازظهر، پنج شنبه تا ۸ شب، اکتبر – آوریل، سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح تا ۵ بعدازظهر، پنج شنبه تا ۸ شب) در خیابان ساسکس درایو روبه روی کلیسای جامع نوتردام اثر موسه سافدی معمار است که خانه های Habitat او در مونترال نیز شهرت بسیاری دارند. حداقل نصف روز گردش در این گالری ارزشمند است زیرا بهترین مجموعه های اروپایی را به نمایش می گذارد. بنای شیشه و استیل این ساختمان نور طبیعی روز را دارد Great Hall و تمام گالری های دیگر می کند. بالکن رستوران اصلی رو به پارک Nepean Paint است. در حالی که پنجره های یک رستوران کمتر رسمی نمای رودخانه اوتاوا را دارد. در میان مهمترین آثار قرن ۱۸-۱۴ در مجموعه های اروپایی می توان به موارد زیر اشاره کرد. سنت کاترین الکساندریا از سیمون مارتینی، ونوس کراناچ، عید پاک و افخی و مرگ هانس بالدونگ گرین، باکره، مسیح و سنت آنتونی هانس مملینگ، پرتره یک مرد از برونزنیو، منظره سنت فراسیس از آنیبال کاراچی، منظره با یک زن در حال شستن پاهایش از …. خاکسپاری مسیح از روینس، قهرمان عتیق از رامبراند و معلم سرخانه از چاردین.

نمایشگاه های قرن نوزدهم شامل آثار ترمز، کنستابل، پیسارو، مونه، دگاوسزان هستند. آثار کلیمت و جیمز انسور نیز گذار به قرن بیستم را به نمایش می گذارد. آثار ماتیس، پیکاسو، براک و فرانسیس بیکن نیز از همین دست هستند.

در کلکسیون های هند معاصر، هنرمندان آمریکایی با آثار جکسون پولاک، بارنت نیومن، کنت نولاند، پاپ آرت از جیمز روزنکوئیست، اندی وارهال و کلانس اولدنبرگ، مجسمه ساز مینی مالیسم دونالد جاد و دن فلاوین و مفهوم گرایانی همچون سول لویت و جوزف کوسوت پیشگام هستند. هنرمندان معاصر کانادایی شامل گویندو مولیناری، یوویس گاچر و مایکل اسنو می باشند. جدای از برخی بهترین آثار کلاسیک قرن نوزدهم، با الهام از زندگی و مناظره مستعمره نشینان اولیه، در کلکسیون های کانادایی از تام تامسون و گروه هفت شامل درخت جک از تامسون، افرای قرمز از جکسون، خلیج شمالی و دریاچه سوپریور از لارن هریس، نقاشی های دیواری از تامسون، آرتور لیسمر و مک دونالد و کلبه هندی و جزیره ها ملکه شارلوت از امیلی کار می باشند. هنر Inuit با مجسمه هایی باشکوه، آثار چاپی و طراحی های دهه های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ به خوبی به نمایش گذاشته شده اند. همچنین Rideau Convent Chapet نمونه خوبی از معماری فرانسوی – کانادایی قرن ۱۹ به نمایش گذاشته شده است.

کلکسیون عکاسی نیز تاریخ هنر را از ویلیام هنری فاکس تا لبوت تا یوگن آتگت، واکر اوانز و آگوست ساندر و آثار معاصر دایان آربوس و من ری را تحت پوشش قرار داده است. ساختمان باشکوه موزه یادبود ویکتوریایی در خیابان های متکلف و مک لنود موزه طبیعی کانادا را در خود جای داده است. (مه – آگوست هر روز ۹ صبح تا ۶ عصر، چهارشنبه – پنج شنبه تا ۸ شب، سپتامبر – آوریل سه شنبه یکشنبه ۹ صبح – ۵ عصر، پنج شنبه تا ۸ شب). گنجینه های کشف شده در تحقیق زمین شناسی سال ۱۸۴۱ در اینجا به نمایش درآمده اند که برای بررسی دیرین شناسی و نیز آب و هوا، جنگل ها، و پوشش گیاهی کانادا فراتر از زمین شناسی است. در جناح شرقی این بنا گالری فسیل انرژی تأسیس مان قرار دارد که چشم اندازی منحصر به فرد از حوادثی را نشان می دهد که منجر به انقراض دایناسورها و پیدایش پستانداران در طول ۵۰ میلیون سال شده و برای اینکار از چند اسکلت واقعی و عظیم دایناسورها استفاده کرده است. موزه علم و فن آوری کانادا (شماره ۱۸۶۷، بولوار سنت لارنت، سپتامبر آوریل، پنج شنبه ۹ صبح تا ۵ عصر، آوریل سپتامبر هر روز) علم را با کمک سرگرمی و بازی به نمایش گذاشته است. همچنین می توانید با کمک یک تلسکوپ انکساری بزرگ آسمان را تماشا کنید. خود شما باید تنظیمات این تلسکوپ را انجام دهید. همچنین کلکسیون کاملی از اتومبیل ها و موتور قطارهای قدیمی و آنتیک وجود دارد.wisa.ir

موزه هوانوردی کانادا (هر روز مه – سپتامبر ۹ صبح تا ۵ عصر، سپتامبر آوریل، چهارشنبه – یکشنبه ۱۰ صبح تا ۵ عصر) در فرودگاه راک کلیف تاریخ هوانوردی را از ابتدایی ترین ماشین های پرواز تا هواپیماها در جنگ جهانی را به نمایش گذاشته است. در اینجا می توانید Silver Dart اولین هواپیمایی را ببینید که در سال ۱۹۰۹ در امپراطوری بریتانیا پرواز کرده است. بیش از ۱۳۰ هواپیما از جنگ جهانی دوم در این موزه به نمایش گذاشته شده اند. اغلب هواپیماهای زمان جنگ در روز هوانوردی سالانه در ژوئن به آسمان می روند.

در LeBreton Flats، موزه جنگ کانادا (شماره ۱، Vimy Place، مه – ژوئن، سپتامبر هر روز ۹ صبح تا ۶ عصر، پنج شنبه تا ۹ شب، جولای- آگوست هر روز ۹ صبح تا ۶ عصر، پنج شنبه و جمعه تا ۹ شب، اکتبر – آوریل سه شنبه – یکشنبه ۹ صبح تا ۵ عصر، پنج شنبه تا ۹ شب) نمایی کامل از گذشته ارتش کانادا را به شما نشان می دهد. این موزه که در کنار رودخانه اوتاوا قرار دارد دارای بنایی جسورانه است که ریموند موریاما که در ۱۲ سالگی یکی از ۲۰۰۰۰ ژاپنی کانادایی هایی بود که دولت فدرال آنها را به عنوان «بیگانگان دشمن» زندانی کرد، آن را ساخته است. علاوه بر تأکید بر حوادث کلیدی و تعریف لحظات مهم در تاریخ ارتش کانادا، تضاد انسانی نیز از طریق داستان های شخصی، هنر، صنایع دستی، عکس ها و نمایش های متقابل مورد بررسی و کاوش قرار گرفته اند. تالار یادبود با یک اثر برای تفکر و اندیشه طراحی شده است: سرسنگی سرباز گمنامی از جنگ جهانی اول که به صورت مستقیم در هر روز یاد بود، در ۱۱ نوامبر، در ساعت ۱۱ صبح با نور خورشید روشن می شود.

بنای موزه یادبود ویکتوریا

بنای موزه یادبود ویکتوریا

یک سکوی سنگی سه تنی از جزیره ی کارولین نیز در بیرون موزه پول (شماره ۲۴۵، خیابان اسپارکس، مه – آگوست هر روز ۱۰:۳۰ صبح تا ۵ عصر، سپتامبر – آوریل سه شنبه – شنبه ۱۰:۳۰ صبح تا ۵ عصر، یکشنبه ۵-۱ عصر) قرار دارد. در داخل موزه می توانید پول رایج First Nations و نیز سکه و اسکناس دوران استعماری تا مدرن را مشاهده کنید.

پارک گاتینو (Gatineau Park)

با اینکه پارک گاتینو در کبک قرار داد با ۲۰ دقیقه فاصله با اتومبیل یکی از محبوب ترین مناطق گردش و تفرحی از اوتاوا است. این منطقه با شیب تند و ۳۶۰۰۰ هکتار وسعت با چند دریاچه و یک جنگل نمایی عالی از دشت های دره اوتاوا را به شما نشان می دهد. شما می توانید در مسیرهای طبیعی با طراحی عالی پیاده روی یا دوچرخه سواری کنید. (جزئیات را از مرکز بازدیدکنندگان، هر روز ۹ صبح تا ۵ عصر بخواهید).

در اینجا به پنج ساحل و قایق های پارویی و کانو برای کرایه در دریاچه های فیلیپ لابچه و میچ وجود دارد. در کنیگزمر به بازدید عمارتی بروید که ویلیام لیون مکنزی آخرین روزهای خود را در آن سپری کرده است.

اونتاریوی شرقی (Estern Ontario)

نواره ی باریک خشکی میان اوتاوا و رودخانه سنت لارنس در قلب تاریخی کانادای بالایی جای گرفته است. اینجا محل زندگی اولین ساکنین سلطنت طلب است. در اینجا کشتی هایی ساخته شدند که در Great Lake رفت و آمد می کردند و بعدها به محلی اصلی در مسیر دریایی سنت لارنس تبدیل شد که مونترال را به دریاچه اونتاریو متصل می کرد.

دهکده ی (Opper Canada)

بازسازی بی نظیر دهکده Opper Canada (هر روز اواسط مه – اواسط اکتبر ۹:۳۰ صبح تا ۵ عصر)، در ۸۶ کیلومتری جنوب شرقی اوتاوا شاید بهترین اثر تاریخی این کشور باشد. اولین ساکنان این منطقه باید به اینجا، شرق موریس برک نقل مکان می کردند. زیرا در حین ساخت مسیر آبی سنت لارنس اقامتگاه اولیه آنها را سیل برد. از Fort Tower برای دیدن نمای کاملی از خانه ها که روی کرانه های سرسبز یک کانال بازسازی شده اند، بالا بروید. همه این ساختمان ها مربوط به قبل از سال ۱۸۶۷ بوده و از آسیاب های ساده چوبی تا مدارس قدیمی و تالار Crysler آجری به سبک پالادیان برای مالکان مستعمراتی از اونتاریو تا آلاباما متفاوت هستند. کریسلر (Crysler) کشاورزی بود که نبرد خونینی در جنگ آنگلو – آمریکایی ها در سال ۱۸۱۲ به راه انداخت و بنای یادبود او در کنار همین دهکده ساخته شده است. صنعت کاران نیز صنایعی همچون نان پزی، بافتنی، شخم زنی و بذرپاشی را به نمایش گذاشته اند. در مجموعه مستعمراتی هتل ویلارد می توانید از غذای گرم خانگی با ناهار سالاد لذت ببرید.

کینگسون (Kingston)

کینگسون که در دریاچه اونتاریو در ابتدای رودخانه سنت لارنس در ۱۸۰ کیلومتری جنوب غربی اوتاوا واقع شده دارای نشاطی ناشی از دانشگاه ها و خانه های تاریخی نقره ای – خاکستری خود و نه زندان های فدرال و ایالتی است. موزه خدمات اصلی کینگسون در شماره ۵۸۵ خیابان غربی کینگ (مه – اکتبر دوشنبه – جمعه ۹ صبح تا ۴ بعدازظهر، شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح تا ۴ بعدازظهر، نوامبر – آوریل با تعیین وقت قبلی) درس عبرتی تعیین شده است. غل و زنجیر پا و حمام آب یخ تنها نمونه هایی از تجهیزات مهار هستند که از دهه ۱۹۳۰ به کار می رفتند و افسران اصلاحی سابق بازدیدکنندگان را با داستان های رنگارنگ خود مجذوب می کنند. کینگسون که در اصل محل تجارت فرانسوی ها و مردمان بومی بوده است به یک پایگاه دریایی کشتی سازی در جنگ ۱۸۱۲ تبدیل شد.

قلعه هنری (هر روز اواسط مه – سپتامبر ۱۰ صبح تا ۵ عصر) که امروزه با ساخت گردشگاه در آن زنده شده است. در سال ۱۸۳۲ به عنوان مقر اصلی ارتش در کانادای بالا ساخته شد. این قلعه هرگز در راه خشم توپی شلیک نکرده و تنها برای مجموعه جشن های طلوع در عصر چهارشنبه در ماه جولای و آگوست توپ شلیک می کند. محل کینگسون باعث شده است تا این شهر در دهه ۱۹۴۰ پایتخت کانادا قبل از کنفدراسیون باشد و تالار بزرگ و ستون دار شهر با گنبدهای سر به فلک کشیده حاکی از داستان های گذشته است.

هزار جزیره (Thousand Island)

کینگسون به هزار جزیره، مجمع الجزیره های با حدود ۱۷۰۰ جزیره که در حدود ۸۰ کیلومتری از میان رودخانه سنت لارنس سر بیرون زده اند، بهترین دسترسی را دارد. شما می توانید  در اینجا به ماهی گیری یا قایق سواری رفته یا از سفر دریایی و … سه روزه روی کشتی بخار Canadian Empress لذت ببرید. مناظر زیبای درختان غان نقره ای و باشکوه در پس زمینه برون زدهای خاکستری و صورتی افراد ثروتمند و مشهور را جذب خود کرده است.

هزار جزیره

نقطه ای مملو از آرامش در هزار جزیره

میلیونرها این جا را به زمین بازی خود تبدیل کرده و عمارت­هایی به نام ملکه ساختند. قصر Boldt در Heart Island (هر روز اواسط مه – اواسط اکتبر) یک نمونه از این دست است. جورج بولدات مالک هتل Waldorf Astoria در نیویورک در سال ۱۸۹۸ ساخت این قصر را همسرش آغاز کرد، البته همسرش پیش از اتمام ساخت آن درگذشت.

بولدت این پروژه را نیمه تمام رها کرده و یک قلعه خالی مانند نمونه های برجا مانده در دره Rhine بر جای گذاشت. یک نمونه متفاوت دیگر سی سالاد هزار جزیره است که سرآشپز آن به افتخار این منطقه آن را درست کرد.

کبک (Quebec)

اگر تنها همه کانادایی ها از کبک دیدن می کردند، اغلب آنها اذعان می کردند اینجا نه تنها کانادای اصلی سکونتگاه اولین اروپاییان است بلکه ایالتی است که تصویر جهانی را از این کشور بزرگ در خود جای داده است.wisa.ir

آرامش سرد

یکی از معروفترین ترانه های کبک از یک شاعر فولکوریک به نام گیلز ویگنالت چنین آغاز می شود: «کشور من یک کشور نیست. زمستان است» از آنجا که این جمله برای اهالی کبک صدق می کند شما نمی توانید دریابید که این جمله تحسین یا شکایت استه تنها سرسختترین گردشگران جرات زمستان طولانی و یخی کبک را دارند، زمانی که دما به مدت شش ماه زیر صفر است. اولین برف در مونترال در اواخر اکتبر روی زمین می­نشیند و تا اواسط آوریل و چند بارش دیگر به مه ادامه می­یابد. زندگی شهری در هزار توی زیرزمینی مغازه­ها و رستوران­ها در زیر ساختمان­های اداری مرکز شهر به خواب زمستانی فرو می­رود. دریاچه ها و رودخانه ها به یخ تبدیل می شوند. سیستم گرمایش مرکزی با بادهای گزنده مقابله می کند اما مردم ترجیح می دهند تا شب ها دور آتش هیزم جمع شوند. با این حال شادی زمانی فرا می رسد که یخ ها آب شده و در مارس یا آوریل درختان افرا سربرمی کشند.

برای شروع باید گفت که خود این ایالت بسیار بزرگ است: هفت برابر بریتانیا با سه برابر فرانسه. جنگل های این ایالت دو سوم زمین آن را پوشانده اند: مخروطیان در شمال (که صنعت خمیر و کاغذ را تأمین می کنند و درختان برگ ریز در جنوب، به ویژه افراد که برگ های آن در پرچم ملی دیده می شود و شربتی خوشمزه دارد و درختان بلوط، زبان گنجشک و راش در پاییز به رنگ های قرمز، کهربایی و طلایی تبدیل می شوند.

در مقایسه با روزهای اوج تجارت پوست، سگ آبی کمتری یافت می شود اما هنوز به اندازه کافی گروه هایی هستند که در سرتاسر این ایالت درختان را قطع می کنند. گوزن شاخدار و گوزن الک در اینجا فراوان هستند و هرچه سمت شمال بروید گوزن شمالی خواهید دید. جایی که جنگل بناشده ساکنین دره سنت لارنس و سلطنت طلبان Eastern Township در آنجا شهر و زمین کشاورزی ساخته و به همه جا آبرسانی کرده اند. رودخانه بزرگ سنت لارنس و مسیر دریایی اقیانوس آتلانتیک را به Great Lake متصل می کند. سدهای غول پیکری در شمال در خلیج جیمز و در شرق روی رودخانه مانیکوگان نیروی هیدروالکتریک آب را مهار می کنند. در این دریاچه ها و رودها سالمون، ماهی خاردار و اردک ماهی فراوان است. با اینکه مونترال شهری دوزبانه است، کبک سیتی، پایتخت قدیمی فرانسه جدید و دهکده های روستایی در حاشیه سنت لارنس و اطراف شبه جزیره گاسب مطلقا فرانسوی زبان هستند. کبکی ها تنها می توانند مدعی همکار موسس ملت کانادا باشند به اصطلاح «فرانسوی های لعنتی» این شهر احساس می کنند که خود به تنهایی نام کانادا را به دست آورده و فاتحان بریتانیایی آن را به زور تصاحب کرده اند.

مونترال

مونترال در پوشش زمستانی

در شعار کبکی­ها به عنوان ویژگی شجاعت گذشته آنها غرور و خشم یک جا به چشم می­خورد: «به یاد می­آورم» . این کبکی­ها بودند که اولین و دشوارترین تلاش را برای در آوردن زندگی مدرن از میان این سرزمین سخت انجام دادند. مبلغان آنها مانند دیگر مستعمرات­ها مذهب… به همراه می­آوردند، سربازان تفنگ­های بیشتری نسبت به نیاز بومیان داشتند، اما کبکی­ها به اهمیت یادگیری از First Nations پی بردند. آنها از این بومیان آموختند که چگونه حیات وحش این کشور را کنترل کنند. چندی از تاجرهای پوست با زنان بومی ازدواج کرده و نیاکان معدودی از کبکی­ها به مردمان بومی این سرزمین میرسند. مردم در خارج از مونترال ضرورتاً انگلیسی صحبت نمی­کنند. برخی انگلیسی صحبت نکردن را مایه افتخار خود می دانند مگر آنکه با احترام آنها را بونژور صدا کنید. تحت قانون ایالتی کبک علایم شهری ضرورتا باید به زبان فرانسه باشند بنابراین در این راهنما اسامی انگلیسی را به همراه نمونه فرانسوی آنها بر روی نقشه­ها و علایم جاده­ها ارایه می­کنیم.

مونترال (Montreal)

مونترال که بزرگترین شهر کبک با ۲/۵ میلیون نفر جمعیت است روی جزیره­های در محل تلاقی رودخانه­های اوتاوا و سنت لارنس ساخته شده است. این شهر که از نظر جمعیت پس از تورنتو قرار دارد شهری مملو از چندین ملیت است که هریک در گوشهای از شهر پرسه میزنند. به جای تحمل ترافیک و مشکلات پارک بهتر است از تاکسی، اتوبوس یا متروی عالی این شهر استفاده کنید.

مونت رویال (Mount Royal)

برای دیدن نمای کلی شهر از قدم­زنی در شیب­های مونت رویال پارک دو (پارک مونترویال) شروع کنید. مسیر پیاده روی و پله­های Peel را دنبال کرده یا از مسیر کوتاهتر بار کنگ Chemin Remem France حرکت کنید. شاید بهترین مسیر سواری لذت بخش در اطراف پارک ها درشکه ی اسب باشد. این که افراد محلی آن را کوه می­نامند توسط جکس کارتیر در سفر تاریخی به بالای رودخانه سنت لارنس در سال ۱۵۳۵ دیده شده و او در خانه پادشاه خود فرانسیس اول آن را مونت­رئال نامیده بود.

از Chalet de la Mantagne چوبی و سنگی با صلیب فلزی در قله (که در شب روشن می شود) می توانید رودخانه سنت لارنس را تماشا کنید که از Lac des Deux Montagne جاری شده و از شمال شرقی شهر گذشته و به آتلانتیک می ریزد. اهالی مونترال به دلایل منطقی بر این عقیده اند که این رودخانه از جنوب این شهر می گذرد. جاده های موازی رودخانه شرق یا غرب بولوار سنت لارنس نامیده شده اند. در پایین این بندر ساختمان های سنگی کم ارتفاع مونترال قدیمی قرار دارند.

برج های بتونی، فولادی و شیشه ای شهر جدید در بلوار رنه لوسک جمع شده اند. Pont Jacques –Carfier در منتهی الیه شرقی جزیره مونترال را به Ile Ste-Helene دست ساز شد متصل می سازد. Pont Viction سنت لارنس تا جنوب را دربرمی گیرد. در شیب های تپه کوچک تر ولت مونت در جنوب غربی مونت رویال ویلاها و عمارات زیبای نخبگان آنلگو- کانادایی قدیمی قرار دارند.

پارک مونت رویال

سواری با کالسکه در پارک مونت رویال

در شمال و غرب این پارک مرکز اقلیت قومی و شهرستان آزاد و فرانسوی زبان کوترمونت قرار دارند. در یک روز صاف در قسمت شمال شرقی می توان کوه های لارنتیان و در جنوب شرقی کوه های Green در مرز آمریکا در ورمونت را تماشا کرد. فدریک لااولمستد خالق پارک مرکزی نیویورک منظره مونترال را نیز نقاشی کرده است.

این شهر مکانی آرام برای ساکنین شهری است، کسانی که برای پیک نیک در تابستان و لژ سواری در زمستان به اینجا می آیند. شما می توانید در دریاچه کوچک Beaver قایق سواری یا زمان یخ زدن آن اسکیت سواری کنید. قدم زدن در اطراف این دریاچه حس تنوع قومی شهر را به شما نشان می دهد.

شاید در سواحل پارک نه تنها صدای فرانسوی و انگلیسی ها، بلکه صحبت ایتالیایی ها، یونانی ها، یدیش ها و روسی ها را خواهید شنید.

پرچم های کانادا و کبک

پرچم های کانادا و کبک در کنار یکدیگر به اهتزاز درآمده اند.

وئوکس مونترال (Vieux-Montreal)

وئوکس مونترال (مونترال قدیمی) که میان سنت آنتواین و بندر آن قرار داشته و در پهلوی مک گیل و بری جای گرفته محل اسکان اصلی Maisonneuve بوده است. جز چند سنگ از باروهای این شهر قرن ۱۸ بر جای نمانده اما بسیاری از خانه­ های تاریخی آن بازسازی شده­اند تا رنگ و بوی فرانسه جدید را داشته باشند. میدان Jacques-Cartier place خوش منظره نقطه شروع خوبی برای بازدید از این منطقه است. این میدان قلوه سنگی که زمانی بازار میوه و سبزیجات بوده است هم چنان محلی مناسب برای گل فروشان و هنرمندان دوره گرد می­باشد. توجه داشته باشید که چگونه ساختمان های سنگی قدیمی در اطراف این میدان طراحی شده­اند تا با سقف­های بلند و پرشیب جهت ممانعت از جمع شدن برف و یخ بتوانند زمستان­های سخت را تحمل کنند.

در آن طرف نوتردام، Hotel de Ville (تالار شهر) مربوط به قرن نوزدهم نمونه خوبی از سبک رنسانس فرانسوی است. از بالکن زیر ساعت همین بنا در سال ۱۹۶۷ بود که ژنرال دوگل فریاد «زنده باد کبک آزاد» را سر داده و قلب جدایی طلبان محلی را گرم کرد. این ژنرال از مجسمه لرد هورا نیونلسون که در بالای Plce Jacques-Cartier به او خیره شده بود نترسید. قدیمی ترین بنای مونترال در سال ۱۸۰۹، چهار سال بعد از شکست شدید نیروی دریایی بریتانیا به دست فرانسوی ها در ترافالگار ساخته شد.

بانک مونترال

بانک مونترال

دقیقاً در مقابل اینجا، Chateau Ramezry (ژوئن- اواسط اکتبر هر روز ۱۰ صبح تا ۶ عصر، اواسط اکتبر – مه سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح تا ۴:۳۰ بعدازظهر) محل زندگی کلود درامزای، حاکم فرانسوی در سال های ۱۷۰۵ تا ۱۷۲۴ بود. این ساختمان بعد به دست شرکت تجاری فرانسوی West Indies (برای انبار کالاهایش)، بریتانیایی ها در طول اشغال کوتاه شهر در ۱۷۷۵، ژنرال آمریکایی ریچارد مونتگومری و بندیکت آرنولد افتاد. بنجامین فرانکلین در طول اقدام بی نتیجه برای پیروزی کبک بر منازعه آمریکایی در اینجا اقامت داشت.

این عمارت ییلاقی بازسازی شده اکنون موزه ای است که زندگی مرزی در فرانسه جدید را به نمایش گذاشته است. در زیرزمین این ساختمان یک آشپزخانه مستعمراتی وجود دارد و تخته های دیوار از جنس ماهاگون کنده کاری شده از دفاتر شرکت تجاری فرانسوی West Indies وارد شده بود. همچنین لباس ها و صنایع دستی Iraquios نیز در این موزه در معرض دید قرار دارد.

Rue Bonsecours یکی از اصلی ترین خیابان های مسکونی و تاریخی است که از Norte-Dame به بندر قدیمی می رسد. عمارت پاپینو در شماره ۴۴۰ با ردیف دوتایی اتاق های زیر شیروانی با تاریخ ساخت ۱۷۸۵ کاملاً متمایز است. اینجا منزل خانوادگی لوییس جوزف پاپینو، سیاست مدار جنجالی قرن نوزده است که رهبر شورشیان Patroties و در عین حال حامی هشیار املاک خود بود. در سال ۱۸۲۷ این خانه در حین ناآرامی های خشونت بار در آتش فرو ریخت. نیروهای بریتانیایی پاپینفر را نجات دادند. اما او بعدها از این کشور گریخت و دیگر در شورش بعدی شرکت نکرد.

در کنار خیابان سنت پل، عمارت دوکالوت که در سال ۱۷۲۵ توسط تاجر معروف هوگونوت ساخته شد به یک هتل کوچک و جذاب با یک رستوران تبدیل شده است. پیر دوکالوت به عنوان یک پروتستان توسط بریتانیایی ها بهداشت صلح نام گرفت اما به دلیل فروش کالا و اطلاعات مهاجمان آمریکایی آخر عمر خود را در زندان سپری کرد. این خانه با لوله بخاری های عریض، قاب های دری از جنس سنگ آهک و پنجره هایی با دریچه های دوکی شکل یکی از باشکوه ترین نمونه های باقیمانده از دوره استعماری فرانسه است. فضای داخلی با کف چوبی و تیرک های سقفی از جنس چوب کاج با لوازم عتیقه اصل دکور شده است.

از سال ۱۷۷۲ کلیسای Notre-Dame-de-Bon-Secours، شماره ۴۰۰ خیابان سنت پل شرقی در زمین محرابی ایستاده که برای مارگارت بورژوییس اولین معلم مدرسه این مستعمره ساخته شده اما در این آتش سوزی ویران شد. بورژوییس و سه زن دیگر تأثیری همراه با تمدن روی خشونت این سکونتگاه پر از گرفتاری داشتند.

کلیسای جامع نوتردام

داخل کلیسای جامع نوتردام

آنها که معلم و نیز پرستار بودند، مسئولیت «دختران پادشاه»، در اصل دختران رعایا و صنعت کاران فقیر، را نیز به عهده داشتند. این دختران را با کشتی از فرانسه به این جا می­آوردند تا با کشاورزان و تاجرهای پوست ازدواج کنند. Norte-Dame-de-Bon-Secours در قرن نوزدهم به عنوان کلیسای ملوانان شناخته شد. زیرا بازماندگان کشتی­های غرق شده ماکت دست ساز کشتی­ها را به عنوان هدیه برای تشکر به اینجا می­آوردند. این ماکت­ها هم چنان از سقف آویزان بوده و چراغ­های کوچکی آنها را روشن می­کنند. دقت کنید که چگونه نقاشی trompe I’oeil روی سقف طاق مانند و کوتاه به این شبستان احساس یک کلیسای جامع گوتیک با شکوه را می­دهد. برای دیدن نمای مونترال قدیم و بندر از برج کلیسا بالا بروید. همه انبارهای قدیمی به جز یکی از آنها به نام Vieux-Port (بندر قدیمی در پایه Plce Jacques-Cartier ناپدید شده­اند برخی از آنها به کافه یا هتل تبدیل شده­اند. یکی از آنها اکنون محل مرکز علوم مونترال است که با یک تیاتر IMAX کامل میشود. سایرین نیز میزبان جشنواره­های بزرگ همچون جشنواره رقص و موسیقی رگا و نمایش آتش بازی زمستانی هستند. در کنار بندر قدم بزنید تا به Pointe a Callieres برسید، جایی که ساکنین -Ville Marie برای اولین بار در آن اقامت کردند. یک تک ستون به نام Place Royale در همان نزدیکی یادبودی از ماجراجویی آنها است در Pointe مجسمه­ای به احترام جان یانگ وجود دارد، کسی که تجارت این بندر را در قرن ۱۹ آغاز کرد.wisa.ir

خیابان Rue St-Sulpice شما را به Place d’Armes در نزدیکی محل اولین نبرد فرانسوی­ها با Iroquais می­رساند. شما از این میدان می توانید شهر تاریخی و قدیمی این پیشگامان و شهر جدید و صنعت و تجارت آن را ببینید. در وسط این میدان مجسمه Maisonneuve به چشم می خورد که پرچم گل زنبق فرانسه را نشان میدهد که پرچم ایالتی امروز کبک برگرفته از آن است. کلیسای جامع نوتردام نئو گوتیکی از قرن نوزدهم (دوشنبه جمعه ۸ صبح تا ۴:۳۰ بعداز ظهر، شنبه ۸ صبح ۴:۱۵ بعداز ظهر، یکشنبه ۱۲:۳۰ تا ۴:۱۵ بعدازظهر) توسط ضمیر اودوئل یک نیویورکی پروتستان ایرلندی طراحی شده است و با الهام از همین اثر بود که به کاتولیک روی آورد.

Vieux-Montreal رسماً در سال ۱۹۶۴ به عنوان یک مرکز تاریخی نام گرفت. خیابان های باریک آن بازمانده ای از استعمارگران و کشیشان فرانسوی هستند که نقشه هایی را در سال ۱۶۷۲ طراحی کرده بودند. به صدا درآوردن ناقوس بزرگ آن در برج غربی به ۱۲ مرد نیاز داشت، کاری که اکنون به صورت خودکار در آمده است. فضای داخلی رمانتیک و پرتزیین این کلیسا کار ویکتور بورگوی کبکی است. محراب Our Lady در پشت منبع اصلی، هنر مذهبی مدرن و سنتی را در رابطهای عمیق برای مراسم ازدواج و یادبود در کنار یکدیگر قرار داده است.

یک موزه کوچک نیز مجسمه و نقاشی کلیسا را به نمایش گذاشته و برخی از آنها آثار سورئال پیر-آدولف- آرتور گوئیزول، یک راهب سال پیکی است. در کنار کلیسا مدرسه علمیه سنت سولپیک قرار دارد که قدیمی ترین ساختمان بازمانده مونترال است و در سال ۱۶۸۵ بنا شد تا مبلغان میان Iroquais فعالیت کنند. این کلیسا دارای قدیمی ترین ساعت عمومی آمریکای شمالی (۱۷۱۰) است.

آیا شما به زبان جوآل، صحبت می کنید؟

زبان فرانسه کبکی­ها که جوآل نامیده می­شود جدای از لهجه متمایز دارای چند نکته جالب است. این زبان ترکیبی از فرانسه گفتاری مستمعره نشینان قرن ۱۸ بوده و با وامگیری از انگلیسی و آمریکایی غنی شده است. جوآل نام خود را از نوع تلفظ واژه فرانسوی چوال (به معنای اسب) توسط طبقه کارگر به دست آورده است. و در این جا چند نکته ابهام آمیز وجود دارد: char در زبان فرانسه به معنی تانک است اما در این زبان اتومبیل معنی می­دهد. به سوخت essence نمی گویند بلکه از واژه آمریکایی گاز استفاده می کنند و Chauffer (در فرانسه به معنی گرم کردن) هیچ ربطی به دما نداشته و به معنی رانندگی کردن است. در عین حال به یاد داشته باشید که صبحانه dejeuner، ناهار Diner و شام souper است. وام گیری­های آمریکایی معمولاً سرراست هستند مثلاً برای کامیون از Le truc استفاده می­کنند. گاهی ترجمه­های تحت­الفظی تا حد زیادی فرانسویان را شگفت زده می­کند مانند bas-culotle برای جوراب یا biemrenue (در فرانسه به معنای خوش آمدید) هم واره پاسخی برای تشکر است.

Place d’ Arres از هر سه جهت با ساختمان های مدرن شامل برج دفتر پست احاطه شده است. در همان نزدیکی بانک مونترال نئوکلاسیک قرار دارد. این بنا که در سال ۱۸۴۷ ساخته شده پاسخ یک تاجر انگلیسی به بنای سرکش نوتردام با ارزش های فرانسوی – کانادایی است. تالار ورودی پرهیبت آن با مرمر مشکی و برنج آلات، حال و هوای قدیمی ترین موسسه مالی کانادا را القا می کند.

مجسمه Patria یادبودی از پایان جنگ جهانی اول است. به اطراف Exdrage room نیز نگاهی بیندازید، زمانی که پول کانادایی در استان جنتلمن های والامقام بود و قبل از دادن آن به دست سرمایه داران جوان و خوش ظاهر اینجا در دوران شکوفایی به سر می برد. یک موزه کوچک بانکداری نیز سبک و سیاق آن دوران را به نمایش گذاشته و با یک پنجره صندوقدار به سبک قدیم این بانک در سال ۱۸۱۷ کامل شده است. تور شما در مونترال قدیمی با دیدن رودخانه سنت لارنس در Place d’Yooville (پس از مارگریت دی یوویل موسس Grey Nuns، یک سازمان خیریه نام گرفته) به پایان می­رسد. Euries d Youville (اصطبل های یوویل) نیز مجموعه­ای جالب از ساختمان­های شیروانی دار با سقف خاکستری از قرن ۱۹ است که اکنون چند رستوران و دفتر را با نمای باغی آرام در خود جای داده است. این حیاط U شکل مجموعه­ای زیبا برای بازی در هوای آزاد و اجرای تکنوازی در تابستان میباشد. این اصطبل­ها در اصل انبارهایی بوده­اند که به عنوان گاراژ کالسکه استفاده می­شدند. همچنین در یوویل ایستگاه آتشفشانی آجر قرمز قدیمی قرار دارد که اکنون محل Centre d’Histoire de Montreal (اواسط ژانویه – اواسط دسامبر، سه شنبه – یکشنبه صحن ۵ عصر) می­باشد. این موزه که در اصلی در سال ۱۹۸۳ باز و در سال ۲۰۰۱ بازسازی شده است سالانه هزاران بازدیدکننده را جذب خود می کند. در این موزه نمایش های ویژه و دایمی و کارگاه هایی برای کودکان وجود دارد. نمایش تعاملی همیشگی شناختی کامل از تاریخ این شهر به دست می دهد. برای افرادی که درباره شهر تحقیق می کنند نیز امکانات ویژه ای (تنها با قرار قبلی) وجود دارد. یک نمای کامل از مونترال قدیمی را نیز می توانید از بالای این بنا داشته باشید.

یک هنرمند محلی

یک هنرمند محلی

مرکز شهر

قلب مرکز شهر مونترال میان بولوار رنه لوسک و شربروک و به موازات رودخانه قرار داشته و میان خیابان های گای و سنت دینس محدود شده است. این منطقه عمدتاً دارای آسمان خراش های مدرن و پست مدرن، بناهای فرهنگی و مراکز خریدی است که با کلیسای قدیمی، موزه ها و زندگی شبانه همجوار هستند. تور خود را از میدان دورچستر آغاز کنید، جایی که کالسکه ها منتظر شما هستند، هنرمندان و گل فروشان در اطراف مجسمه هنری مور اجناس خود را می فروشند و مجسمه های ساده تر روبرت برنز شاعر اسکاتلندی و ویلفرد لاریر و جان مک دونالد نخست وزیران کانادایی نیز دیده می شوند.wisa.ir

آسمان خراش Sun life که در سال ۱۹۳۳ که در سال ۱۹۳۳ ساخته شده در شهر قدیمی ترین است. اصلی ترین مرکز اطلاعات مونترال در قسمت جنوبی این میدان و نزدیک خیابان های Peel و سنت کاترین در شماره ۱۰۰۱ میدان دورچستر قرار دارد. (دفتر اطلاعات تابستانی شهر در مونترال قدیم در شماره ۱۷۴، نوترام شرقی است).

در شمال شرقی و راستای بولوار رنه لوسک کلیسای جامع رومن کاتولیک مونترال قرار دارد که حداقل برای بازدیدکنندگان اروپایی عجیب است. کلیسای جامع ماری – رین- دو – مونده (ماری ملکه جهان) نمادی از باسیلیکای پیتر در رم با نصف اندازه و مربوط به قرن ۱۹ است. شبستان این کلیسا ۱۰۹ متر طول داشته، بازویی چلیپا ۷۳ متر و طاق ضربی گنبد ۸۳ متر ارتفاع دارد. گنبد برنزی و طلاکوب روی محراب بلند نمادی از گنبد ساخت برنینی در سنت پیتر است. متأسفانه چیزی برای تماشا در میدان بزرگ برنینی وجود نداشته و این کلیسا به دلیل وجود هتل فرمونت کوئین الیزابت و آسمان خراش Sun life نادیده گرفته شده است.

Place Ville-Mane (1962) نیز تحت تسلط سمت دیگر ملکه الیزابت، VIA Rail’sGare Central و ساختمان بلند رویال بانک قرار گرفته است. دفتر اطلاعات گردشگری ایالتی کبک در گوشه شمالی میدان و نزدیک تقاطع خیابان های پیل و سنت کاترین قرارا دارد.

مجسمه بیرونی در کاندرال ماری

مجسمه بیرونی در کاندرال ماری این- دو مونده

Place Ville-Mane underground city نقطه شروع underground city وسیع مونترال است. در جهت دفاع از خود در یخ و برف پنج یا شش ماهه و نیز گرمای خفه کننده تابستان ۵۰۰۰۰۰ عابر پیاده هزار توی مغازه ها، سینماها، رستوران ها و کافه های این شهر را به یکدیگر متصل کرده اند. میهمانان هتل فرمونت کوئین الیزابت کل زمستان را می تواند بدون پالتو و کفش زمستانی در بیرون شهر سپری کرده و در یک روز گرم در ماه جولای به اینجا باز گردند حدود ۳۰ کیلومتر دالان زیرزمینی (که با مترو به هم متصل شده اند) در کل شهر گسترش یافته و از Ville-Mane, Bonarenture, Place des Arts, Les Terrasses و مجموعه Desjardins گذشته و حتی از زیر رودخانه سنت لارنس تا حومه Longueuil  در ساحل جنوبی می گذرد. در بالای زمین خیابان سنت کاترین خیابان اصلی خرید شهر است و فروشگاه های زنجیره ای، سینماها و آژانس های مسافرتی در آن قرار دارند.

این خیابان بسیار شیک بوده و سرزنده و پرشور است. در گوشه خیابان University، کلیسای جامع آنجلیکی Christ church  (۱۸۵۹) یک نمونه کلاسیک از سبک گوتیک انگلیسی است. داخل آن می توانید مجسمه­های سنگی زیبایی که محراب بلندی را تزیین کرده اند را تحسین کنید.

در خیابان Crescent و نیز خیابان­های مجاور به نام­های مونتاین و بیشاپ میتوانید بوتیک­ها و کافه­های زیبایی بیابید. خانه­هایی با تراس­های سنگی ویکتوریایی از دست تخریب­ها جان سالم به در برده اند. این خانه­ها بازسازی و به خوبی رنگ شده اند و اکنون مغازه­های عجیب و گالری­های هندی را در خود جای دادهاند. این ساختمان­های بازسازی شده تبدیل خوبی از خیابان سنت کاترین تا شکوه خیابان شربروک داشته­اند. با وجود Musee des Beauc Artsd Montreal.

در نزدیکی تقاطع خیابان Crescent، شربروک خیابان اصلی گالری­های شهر محسوب می­شود و می­توانید مغازه­های عتیقه فروشی، جواهرات، نقره­جات و فرش­های شرقی را در آن بیابید.

هتل رتیز-کارلتون حتی اگر در آن اقامت نکنید مکان خوبی برای توقف در طول تور شما است. روبه­روی موزه مک کورد از تاریخ اجتماعی کانادا دانشگاه مک گیل، دانشگاه انگلیسی زبان مونترال قرار دارد. این دانشگاه که شهرت جهانی دارد افرادی همچون ارنست راترفورد، فیزیکدان برجسته، استفان لیکاک، طنزپرداز کانادایی و به اصرار بسیاری جک قاتل از آن فارغ التحصیل شده­اند. در موزه­ی ردپاس (دوشنبه – جمعه ۹ صبح تا ۵ عصر، یک شنبه ۱ تا ۵ بعدازظهر) فسیل­ها، سنگ­های معدنی و مجموعه­های جانورشناسی را در معرض نمایش قرار داده است. این دانشگاه که در اوایل قرن ۱۹ توسط جیمز مک گیل تاجر پوست اسکاتلندی ساخته شده و برای رشته­های مهندسی و پزشکی آن شهرت دارد. نزدیک به ۳۳۰۰ دانشجو را تا به حال ثبت نام کرده است. جدایی طالبان کبک در سال ۱۹۶۹ در آن شورش به پا کردند اما در تبدیل این دانشگاه به یک سازمان فرانسوی زبان ناموفق می ماندند. دیگر کالج انگلیسی زبان این شهر دانشگاه Concordia است، در حالی که دانشگاه مونترال و کبک مونترال هر دو فرانسوی زبان هستند) .

میان بلوارهای Maisonneuve و رنه لوسک، هندو تجارت در Place des Arts و Complex Desjardins در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. Place des Arts یک مرکز فرهنگی مدرن است که دارای یک تالار کنسرت، دو تئاتر Maisonneuve و Companie Jear Ducceppeیک اتاق تک نوازی برای موسیقی و تیاتر است. در بالای یکدیگر در ساختمان های هر مانند قرار گرفته­اند و Salle Wilfrid Palletier با منحنی های باشکوه محل ارکستر مونترال است. ارکستر سمفونی مونترال مورد استقبال همه جهان قرار گرفته و جوایز بسیاری را به خود اختصاص داده است. ساختمان این ارکستر در Place des Arts موزه هند مدرن مونترال، MuSee d’Art Contempoian را نیز در خود جای داده است.

آهنگ باشکوه کل این ساختمان در سالن ورودی با فرشینه های اوبوسونی و مجسمه ای برنزی، آلومینیومی، ماهاگونی و سرامیک ها تکمیل شده است. به بالای درب های تالار کنسرت و کنده کاری سنگ صابون مجسمه Yununkpuk دقت کنید. این تالار کنسرت با ظرفیت ۶۰۰۰ نفر محل برگزاری اپرای مونترال و گراند به کانادا نیز می باشد.

نمایی از شهر

نمایی از شهر

بلوار سنت لارنت در همان همسایگی مرز میان آنگلوکانادایی تا غرب و فرانسوی – کانادایی ها تا شرق را مشخص می کند و آنگلوفون ها آن را The Main نامیده و فرانسوی – کانادایی ها با اندکی تغییر La Main به آن می­گویند. خطوط این منطقه در سال های اخیر محو شده است اما هم چنان بی طرف است. شما می توانید در اینجا ترکیبی از مغازه­های تخصصی پرتغالی، ایتالیایی، یونانی، اسپانیایی، لهستانی، یهودی، عربی و ژاپنی را بیایید. افراد خوش خوراک می­توانید به بازار ماهی والدمان سری بزنند. دانشجویان فرانسوی زبان دانشگاه کبک مونترال در کافه ها و کتابفروشی های خیابان سنت دنیس با یکدیگر ملاقات می کنند. در این جا و اطراف arrie St COWSام)، معمارت­های بازسازی شده ویکتوریای با پله های آهنی و خانه های بالکن دار با نمای (یک ساختمان­های مدرن و آجر قرمز این دانشگاه رقابت می کنند. در منتهی الیه غربی میدان، خیابان پرنس آرکور یک مرکز خرید پیاده با سنگفرش است که بوتیک های و رستورانهای فراوانی دارد. این جا در عصر هنگام یکی از بهترین نقاط شهر برای نوشت دادن به موسیقی جاز و فولکلوریک است.wisa.ir

در غرب بولوار سنت سارنت، محله چینیها که به دلیل ساخت و ساز شهری در اطراف  Palais des Congres  و Complex Guy-Favreau کوچک شده است در منطقه­ای پوشش بلوکی در اطراف خیابان de la Gouchetiere جای گرفته است. برخی از ساکنین این محله فرزندان کارگران شجاعی هستند که در ساخت خط آهن Canadian Pocificکمک کرده­اند. در شمال مونت رویال و اطراف بازار جان تا لون در Place du| Marche du Noed (مترو جان – تالون) به دنبال ایتالیایی کوچک بگردید. برخی از بهترین رستوران­های ایتالیایی شهر در اینجا هستند و البته گران ترین ها، بازار سرزنده و پر هیاهوی این جا رنگ و بویی ایتالیایی به میوه و سبزیجات حومه شهر کیک بخشیده است. یونانیان نیز که حدود ۷۰۰۰ نفر جمعیت دارند. ناحیه avenue du Parc را در مشرق او ترمونت انتخاب کرده اند و برای کافه ها و سالن های جشن شهرت دارد. باشکوفایی ال دوم و سوم، اغلب ساکنین یهودی از منطقه خیابان سنت اورباین که با داستان هاسی بودهای ریچلر (شاگردی کراوتیز بیق) شهرت یافته نقل مکان کرده و به تدریج به سمت محله پرتغالی­ها رفتند. یک بنای تاریخی از فولکلور یهودیان در همان نزدیکی که هیچ شورش شهری نتوانست آن را تکان دهد. اغذیه فروشی همیشه شلوغ شوارتز است که در شماره ۳۸۹۵، بولوار سنت سارنت قرار دارد یهودیان اروپایی شرقی که راحت­تر جذب جوامع آنگلو شدند – تنها مدارس پروتستان فرزندان آنها را قبول می کردند – جذب ولت موئت ثروتمند شده و برخی دیگر دوباره به تورنتو مهاجرت کردند. یهودیان فرانسوی زبان که اغلب به تازگی از آفریقای شمالی آمده بودند عمدتا در او تر مونت طبقه متوسط سکنی گزیدند.

در قسمت شمالی مونت رویال و پشت Chemin de La Cote Ste- Catherine ویلاهای زیبای اوتر موئت مکانی زیبا از بورژوازی فرانسوی – کانادایی میدرخشند. این خانهها که در اصل یک پناهگاه آنگلو بوده و بخش از آن هنوز میان فرانسوی زبانان أوترمونت بالایی شناخته می­شود محل زندگی نخست وزیر سابق پیرالیوت ترودو بوده است. زندگی خیابانی در بخش پایینی این شهر کوچک و مستقل پرشور است، به ویژه در خیابان برنارد که کافه­های روباز بسیاری وجود دارد. پس آنگلوفون­ها به کجا رفتند؟ خوش شانس­ترین آنها به دست مونت رفتند. این دژ مونترال قدیم با اصالت بریتانیایی به هدف اصلی اعضای شورشی و جدایی طلب Front de Liberation du Quebec تبدیل شد.

این شورشیان در دهه ۱۹۶۰ بمبهایی در صندوق پست­های دست مونت جاسازی کردند. آنهایی که با این حرکت دست به سر نشدند هنوز در لباس­های پیچازی و سرژه­های نظامی در حال قدم زدن با سگ­هایشان در اطراف پارک Summit دیده میشوند، جایی که Belvedere نمایی زیبا از شهر را در اختیار شما قرار می­دهد. در جهت خیابان شهر Summit، میدانگاه Summit، و میدان Summit حرکت کنید تا خانه­های اعیانی پوشیده از عاج و کوشک­های برج دار و سنگ خاکستری نیمه پنهان پشت درختان و بوته زارها در بالای یک شیب پر چمن را ببینید.

معماری در این جا ترکیب بینظیری از رومانسک فرانسوی، کوتیک آلمانی و رنسانس ایتالیا است. میدان دست مونت شوک شدیدی به شما داده و به قرن ۲۱ باز می گردید. در این میدان بناهای اداری فولاد و شیشه Mies van der Rohe قرار دارد. عبادتگاه Oratoire St-Joseph (نمازخانه سنت جوزف) که زیری به آسمان خراش بالای دست مونت و در Cote des Neiges قرار دارد سالیانه تا ۲ میلیون زائر کاتالویک را جذب خود می کند. این عبادت گاه با ۱۲۴ متر ارتفاع گنبد آن از نظر اندازه بعد از گنبد سنت پیتر در رم است – میان ۱۹۲۴ و ۱۹۵۵ برای بزرگداشت سنت جوزف، سنت حامی کارگران، ساخته شده است. امروزه این عبادت گاه خاطر قدرت های درمانگر برادر آندره را گرامی داشته و این همه عبادت کننده را در خود جای می دهد.

عبادتگاه سنت جوزف

عبادتگاه سنت جوزف

برادر آندره که با نام آلفرد بسه نه در سال ۱۸۴۵ در خانواده ۱۲ نفری و فقیر کبکی به دنیا آمده بود در عمارت گردهمایی Holy Cross به عنوان دربان استخدام شد. او روغن سنت جوزف را به بدن بیماران در یک محراب چوبی کوچک که با دستان خود ساخته بود، می مالید. این محراب هنوز در نزدیکی ورودی این نمازخانه کوچک قرار دارد. بیش از یک میلیون معتقد در سال ۱۹۳۷ در مراسم خاکسپاری برادر آندره شرکت کردند مقبره او در یک سرداب نگهداری می شود که برای دیدن اهدایی های افراد درمان شده با معجزه و مخزنی از شمع های اهدایی ارزش سر زدن را دارد. مهمترین زمان برای لذت بردن از فضای داخلی این نمازخانه تک نوازی های ارگ در بعدازظهر یکشنبه است که در این مراسم یک ارگ ۵۸۱۱ لوله ای در سرتاسر این کلیسا طنین می اندازد.

مجموعه ورزشی پارک المپیک

مجموعه ورزشی پارک المپیک

پارک المپیک (Olympic Park)

مجموعه ورزشی باشکوهی که برای بازی­های المپیک سال ۱۹۷۶ در شرق مرکز شهر و روبه روی پارک Maisonneuue ساخته شد. یادبودی از جان درایو شهردار آن زمان است پارک المپیک پس از بازسازی های مرکز شهر (که برخی آن را تخریب می­نامند) و ساخت ۶۷Expo در کنار رودخانه سنت سارنس، قرار بود که مظهر کمال مونترال جدید باشد. همان طور که می توانید در یکی از تورهای روزانه و دارای راهنمایی این پارک مشاهده کنید نتیجه طرحی پر تجمل بود که هزینه­های آن نیز خانمان برانداز بود. قسمت اصلی این پارک استادیوم المپیک با ۵۵۰۰۰ صندلی برای مسابقات ورزشی مهم، کنسرتهای راک و سایر مراسم فرهنگی است.. در کنار استادیوم Biodome Montreal (مارس – آگوست، هر روز ۹ صبح تا ۶ عصر، سپتامبر – فوریه سه شنبه – یکشنبه ۹ صبح تا ۵ عصر) موزه زیست محیطی است که گل و گیاه چهار اکوسیستم را به نمایش گذاشته است. جنگل بارانی استوایی، قطبی، دریایی و جنگلی.

رودخانه سنت سارنس

رودخانه سنت سارنس

باغ های گیاه شناسی (Botanical Gardens)

در مقابل پارک المپیک و آن طرف خیابان شروبروک باغ های گیاهشناسی شهر قرار دارند. این بهشت زیبا و سرسبز شامل ۲۲۰۰ گونه گیاهی از سرتاسر دنیاست که سعی دارد در مقابل خشونت آب و هوای کبک مقاومت کند. یک خط آهن کوچک در ماه مه تا اکتبر شما را در سرتاسر این باغ ها می گرداند. در میان نمونه های بی نظیر این باغ ها می توان به ارکیده های باشکوه و کاکتوس ها در گل خانه ها و باغ گیاه شناسی بن سای های ژاپنی اشاره کرد. یک آکواریوم حشره نیز (در زمستان ۹ صبح تا ۵ عصر، در تابستان تا ۶ عصر و در پاییز تا ۹ شب) بیش از ۱۶۰۰۰۰ گونه را در خود جای داده است. رودخانه سنت سارنس انبار و کارخانه هایی که در کنار کرانه های رودخانه سنت سارنس ردیف شده اند ویران شده و قسمت ساحلی به روی عموم باز شده است. بندر لووکس اکنون منطقه ای تفریحاتی است که موسیقی را زیر نور ستارگان و با وجود آسمان خراش ها در پیش زمینه به شما عرضه می کند.

منطقه Expo 67 در دو جزیره دست ساز بشر در رودخانه سنت لارسن در حال حاضر – پارک جان درایو تغییر نام یافته است. جزیره ها سنت هلن و نوتردام را می توان با گنبد زمین سنجی Buckminister fuller که برای جای دادن آلاچیق آمریکایی ساخته شده شناسایی کرد. Bisophere (ژوئن- اکتبر هر روز ۱۰ صبح تا ۶ عصر، نوامبر – مه سه شنبه – جمعه ظهر تا ۶ عصر، شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح تا ۶ عصر) در جزیره سنت هلن اکنون محل یک مرکز زیست محیطی است که روی اکوسیستم دریاچه های سنت لارنس و Great متمرکز شده است. سرگرمی و ماجراجویی نیز در کنسرت های روباز، نمایشگاه ها و فیلم هایی درباره اکولوژی، زندگی شهری، تاریخ کانادا و فن آوری های آینده جاودانه شده اند.

در وسط این جزیره موزه استوارت قلعه بازسازی قلعه ای است که دوک ولنیکون ۶۰ سال پس از تسلیم مونترال و ارتش فرانسه به بریتانیا در سال ۱۷۶۰ ساخته شد (قلعه و موزه هر روز از اواسط مه – سپتامبر ۱۰ صبح تا ۵ عصر، اکتبر – اواسط مه چهارشنبه – دوشنبه ۱۰ صبح تا ۵ عصر).

این موزه شناختی کامل از کاوش های اروپاییان اولیه و برپایی فرانسه جدید به دست می دهد. رژه های نظامی در تابستان در اینجا برگزار شده و بزرگداشتی از سنت های فرانسه و بریتانیاست موزه نظامی و دریایی این قلعه انواع ماکت های کشتی، نقشه ها، لوازم دریانوردی و اسلحه و یونیفورم کانادا از قرن ۱۷ تا جنگ جهانی دوم را به نمایش گذاشته است. پشت پل جکوزکارتیر پارک تفریحی قرار دارد (هر روز اواسط مه – سپتامبر، بقیه سال تنها در تعطیلات آخر هفته) که تمام ورزش های سواری را دارد. چرا بچه ها را سوار کوندور، یک چرخ و فلک چهار ژیروسکوپی با La Splash، یک قایق سواری با سقوط ۱۵ متری از یک آبشار نمی کنید تا خود مشغول تماشای کنار زمین شوید؟

یک پل (از ایستگاه مترو سنت هلن) به سمت جزیره نوتردام، محل کانادایی می رود. همچنین در اینجا کازنیومونترال (هر روز ۲۴ ساعته) قرار دارد که دارای نمای زیبایی از شهر و رودخانه است. در جنوبی ترین نقطه این جزیره و بالای Point Victarion می توانید برای دیدن نمای باشکوه St Lambert Lock نقطه اصلی مسیر دریایی رودخانه سنت لارسن از یک برج دیده بانی بالا بروید.

در Cite DU Have شمال Pont Victoria مجتمع آپارتمانی Habitat قرار دارد که توسط موشه صافدی معمار Expo 67  ساخته شده است. ساکنین این مجتمع نمایی عالی از رودخانه و جزیره های آن دارند. این مجتمع در نگاه اول شبیه مجموعه بلوک هایی است که یک کودک با اوقات تلخی پرتاب کرده است اما از نزدیک متوجه می شوید که یک ترکیب هنرمندانه از ۳۵۴ جعبه بتونی از پیش قالب گیری شده است که ۱۵۸ خانه با اندازه ها و ترکیب های مختلف تشکیل داده است. برای تماشای رودخانه از خود رودخانه سوار کشتی تفریحی شوید (جدای از Quai Victoria، شمالی ترین نقطه از مونترال قدیم در پایین خیابان قرار دارد) برای لذت بردن از انواع ورزش ها و کلک سواری در تند آب ها دوباره کار خود را از Quai Victoria آغاز کنید تا بتوانید در تند آب های پرسرعت Lachine ماجراجویی کنید. همچنین برای سواری در کنار کانال Lachine یک دوچرخه کرایه کنید. این کانال در سال ۱۸۲۵ حفره شده و در سال ۱۹۵۹ این مسیر دریایی عمیق تر شد. این کانال در زمستان همان سال به یک زمین اسکیت روباز و عالی تبدیل شد.wisa.ir

موزه ها

در میان مهمترین موزه های مونترال می توان به موزه هنرهای زیبا (شماره های ۱۳۷۹ و ۱۳۸۰ در خیابان شربروک، سه شنبه ۱۱ صبح تا ۵ عصر، چهارشنبه- جمعه ۱۱ صبح تا ۹ شب، شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح تا ۵ عصر) اشاره کرد. این موزه که در سال ۱۸۶۰ تأسیس شده، قدیمی ترین موزه کاناداست. این بنا دارای طراحی کلاسیک بوده و با سنگ مرمر سفید و رمونت نما شده است. از این سنگ برای ایجاد تأثیر شگفت انگیز در ساخت پاویلیون Jean-Noel-Desmarais ضمیمه موزه که در سال ۱۹۹۱ بنا شده، استفاده شده است. این موزه دارای مجموعه های بی نظیری از آثار هنرمندان اروپایی همچون ال گرکو، روبنس، هانس مملنیگ، کراناچ و پوسن است و آثار استادان بریتانیایی قرن ۱۸ همچون رینولدز، گنیز بورو و هوکارث نیز در این میان به چشم می خورند.

هنرمندان مدرن حاضر در این موزه نیز شامل پیکاسو و جیاکومچی می باشند. این موزه در سال ۲۰۰۱ مجموعه ای عالی از موزه هنرهای دکوراتیو را جذب کرد که در اصل به طراحی مدرن بین المللی روی سرامیک، شیشه و پارچه از سال ۱۹۴۰ تا به امروز اختصاص دارد.

موزه هنرهای زیبا

موزه هنرهای زیبا

برای بازدید از گالری های کانادایی وقت زیادی کنار بگذارید. در بخشی که به هنر قرن ۱۹ اختصاص یافته نگاهی به آثار کلاسیک و پرتره های آنتونین – سباستین پیاموندین (۹۵-۱۸۰۲) و آثار آرام تو شاگرد و رقیب کبکی رو یعنی تئوفیل هامل (۷۰-۱۸۱۷) بیاندازید. Mah-Min یا «پر» یک مطالعه نمایش گونه درباره یک رییس هندی Assiniboine در مانیتوبا پل کین (۷۱-۱۸۱۰) است. این مرد تورنتویی که در ایرلند متولد شده بود در سرتاسر این قاره سفر کرد تا اسناد مجری مردمان آمریکای هندی کانادا را گردآوری کند. کار جدید او به نام کورنلیوس گریگوف متولد آمستردام (۷۲-۱۸۱۵) روی طبقه دهقان ها و مناظر بکر متمرکز است و در اینجا می توانید اثر شگفت او به نام آبشار مونتمورنسی در زمستان دیدن کنید. آثار «خیابان دهکده» و «گروه موزیک غرب» از جیمز ویلسون موریس (۱۹۲۴-۱۸۶۵) اهل مونترال نمونه های بدیع از این نقاش مشهور کانادا هستند. او بخش اعظمی از زندگی خود را در کشورهای دیگر سپری کرد. تام تامسون، گروه هفت و امیلی کار همگی در این موزه آثار مهمی دارند. اما در میان هنرمندان مدرن می توان به پل اصلی موردوس (۶۰-۱۹۰۵) اشاره کرد. اثر I’etoile noire, Les signes s’envolent او شگفت انگیز هستند. این آثار حاصل هنر کسی هستند که شغل خود را به عنوان نقاش دیواره های کلیسا و شیشه های رنگی آغاز کرد. بوردوس که در مقابل دین محافظه کار ایستاده و تحت تأثیر دوگانه سورئالیسم و روان تحلیل گرایان قرار گرفته بود مکتب کبک اتوماسیون را راه اندازی کرد که برخی آثار جان پلی ریوپل (تولد ۱۹۲۳) در این سبک در این موزه به چشم می خورند.

یک اثر هنری زیبا

یک اثر هنری زیبا

چند ساختمان آنطرف تر در سمت مشرق موزه کوچک اما جالب از نظر معماری مک کورد قرار دارد (شماره ۶۹، خیابان شروبروک گوشت سه شنبه – جمعه ۱۰ صبح تا ۶ عصر، شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح تا ۵ عصر). در مجموعه این موزه برخی تصاویر زیبا از زندگی First Nations و  nuit ها و نیز دنیای تجار پوست و سایر پیشگامان قرن ۱۸ و ۱۹ به چشم می خورند. این موزه با وجود یک ستون از بر کلمبیا دارای صنایع دستی، نقاشی ها، طراحی ها و عکس های قدیمی آرشیو ویلیام نویمان است که گفته می شود این آرشیو حاوی ۴۵۰۰۰ اثر چاپی و نگاتیو است.

موزه هنر معاصر (شماره ۱۸۵، خیابان سنت کاترین، سه شنبه – یکشنبه ۱۱ صبح تا ۶ عصر، چهارشنبه تا ۹ شب) دارای مجموعه ای عالی از آثار هنرمندان کانادایی و بین المللی است.

علاقمندان به قطار می توانند برای دیدن حومه شهر جنوبی سنت کنستانت و بازدید از موزه خط آهن کانادا به این سمت بیایند (شماره ۱۲۲۹، خیابان سنتن کنستانت، اواسط مه – اواسط ژوئن ۱۰ صبح تا ۵ عصر، اواسط ژوئن- آگوست ۱۰ صبح تا ۶ عصر، سپتامبر- اکتبر، چهارشنبه – یکشنبه ۱۰ صبح تا ۵ عصر). بازدیدکنندگان می توانند به مقصد ایستگاه روستایی سوار یک تراموای قدیمی شوند. در مقصد می توانید موتورهای قطارهای تاریخی Canadian Pacific و کالسکه خصوصی و مجلل ویلیام ون هورن را تماشا کنید. ون هورن منتظر ساخت خط آهن میان قاره ای CPR بوده است. در تعطیلات آخر هفته می توانید قطارهای بخار قدیمی سوار شوید.

شهرهای کوچک شرقی

شهرهای کوچک شرقی

شهرهای کوچک شرقی

این منطقه زیبا و هم مرز با ایالات متحده آمریکایی ورمونت و نیو همپشایر مملو از زمین های کشاورزی و باغ هایی است که در پایان قرن هجدهم توسط پناهندگان سلطنت طلب انقلاب آمریکا سرسبز شده اند. در معماری خانه های تخته کوبی شده سفید در مناظر تپه ها، چراگاه های سبز و دریاچه ها، عطر و بوی نیوانگلند به مشام شما می رسد. در حاضر حاضر جمعیت فرانسوی زبان در اینجا بیشتر هستند.

شما می توانید از مونترال با Autoecoute 10 به سمت شرق یک روزه در این منطقه گردش کنید. البته شاید ترجیح دهید کمی استراحت کرده و پس از آن قایق سواری با پیک نیک رفته و یا در میهمان سراهای قدیمی لذت ببرید. رستوران ها که با بهترین محصولات مزرعه غذای خود را تهیه می کنند نیز وسوسه انگیز هستند.

مناظر زیبایی از شهرهای کوچک شرقی

مناظر زیبایی از شهرهای کوچک شرقی

شهرهای لاک بروم و نولتون که برای علاقه مندان به قایق سواری و موج سواری مناسب هستند. اولین توقف گاه محسوب می شوند. شما می توانید با ادامه سفر به سمت سوتون کشاورزان را در شنبه بازار ببینید. دریاچه باریک و بلند Lac Memphremagog (آب­های زیبا) بزرگترین دریاچه این منطقه است که در کنار مرز و تا ورمونت کشیده شده است. قایق سواری و انواع ورزشهای آبی در شهر ماگوگ و قسمت شمالی آن در دسترس هستند. در ساحل غربی این شهر نگاهی به صومعه زیبای سنت نبوت دولاک در بالای تپه بیاندازید (هر روز ۱۱:۴۵ صبح تا ۴:۳۰ بعدازظهر، جولای و آگوست تا ۶ عصر) . در این جا میتوانید صدای عبادت راهبان گرگوری را بشنوید. هم چنین راهبان این صومعه پنیرهایی عالی مانند ریکوتای ایتالیایی، ارمیت آبی و مونت سنت نبوت را درست کرده و به فروش می­رسانند. پنیر مونت سنت نبوت با سیب­های باغ­های این منطقه عالی می­شود. در منتهی الیه شرق می­توانید فضای نیوانگلند را در اطراف دریاچه ماساوی پی به ویژه درهاتلی شمالی در انتهای شمالی دریاچه احساس کنید. در این ناحیه عمارات مستعمراتی قرن ۱۹ به میهمانپذیرهای مجللی تبدیل شده اند. این شهر دارای مغازه­های آنتیک فروش خوبی است. از آوریل تا دسامبر جشنواره Lac Massawipi مجموعه­ای کامل از کنسرت های کلاسیک تا جاز را در کلیسای زیبای سنت الیزابت در هاتلی شمالی در بر می­گیرد. جای­هاتلی شمالی در یک دره سایبان دار باعث شده تا محل زندگی مرغ مگس­ها و گیاهانی باشد که در انتهای جنوبی یافت می­شوند. دوچرخه سواران و طرفداران پیک نیک درCoaticook به سمت تنگ دره پر بیشه در حاشیه رودخانه Coaticook می­روند. این شهر در ماه آگوست محل جشنواره شیر با حضور گاوهایی است که کلاه­های تابستانی به سر گذاشته­اند. جاذبه مهم در Cookshire نیز نمایشگاهی کشاورزی است که در آگوست برگزار می­شود.

و لورنتیاس (Laurentians) این منطقه کوهستانی و مملو از جنگل که کبکی­ها آن راLes Laurentians می­نامند. یک زمین بازی محبوب در تمام طول سال برای اهالی مونترل است شنا، قایق سواری، کائوسواری، اسکی روی آب، ماهی­گیری، دوچرخه سواری، اسب سواری و گلف فهرستی از تفریحات تابستانی بی پایان را تشکیل می­دهند. این جا در زمستان بهترین مکان در مشرق کانادا برای اسکیت سواری و اسکی است. منظره این منطقه با وجود دریاچه­های یخچالی باریک سرشار از لذت است. این دریاچه­ها از جویبارهای شیب­های کوهستانی مملو از درختان فان زرد، راش و صنوبر تغذیه می­شوند و در پاییز این درختان به رنگ قرمز و نارنجی در آمده و دوچرخه سواران را به این منطقه می­کشانند. جنگل­های بکر مدت­ها متعلق به هندی­های Algonquin بود که Iroquoisها را از آن جا رانده بودند. در نیمه دوم قرن نوزده بود که کبکی­ها در اینجا سکنی گزیدند. آنتونین لابل سنت جروم کشیش این منطقه را به عنوان محلی برای رعایایی معرفی کرد که می­خواستند به نیوانگلند مهاجرت کنند. این حاشیه جنوب شرقی Canadian Shield روستاهای کشاورزی فقیر بوده و برای چوب بری از آنها استفاده می­شده اما در قرن بیستم با توسعه صنعت گردشگری توانست استعدادهای خود را آشکار کند. این جا علاوه بر جذاب بودن برای اهالی محلی مونترال میزبان اهالی نیوانگلند نیز می­باشد. اغلب تفریحگاه­های Laurentions حدود ۹۰ دقیقه تا دو ساعت با اتومبیل از شهر فاصله داشته و برای تعطیلات آخر هفته یا رقابت­های طولانی­تر مناسب هستند. Autoroute ۱۵ در جهت شمال غربی مونترال و پس از آن بزرگراه ۱۱۷ شما را به دامنه تپه­های پر جنگل در پشت این مکان شهر می­رساندند. در ۷۰ کیلومتری این شهر سنت ساویراس مونتس مکانی عالی برای توقف ناهار، ملکی از بهترین رستوران­های بالکن دار کنار جاده است. در زمستان این تفریحگاه برای اسکی در شب نورانی محبوب است Ste-Adele (سنت آدله) در سواحل لاک روند محبوب نقاشان و طرفداران آنها است. دهکده سرامتن حال و هوای دهه ۱۸۸۰ را به یاد می­آورد.

Mont-Tremblant بلندترین کوه این منطقه با ارتفاع ۸۷۵ متر است. این کوه که در مرز پارک دو مونت -تر میلانت قرار دارد یکی از مقصدهای سفر برتر در مشرق آمریکای شمالی بوده و دارای بیش از ۹۰ مسیر اسکی و اسنوبورد می­باشد که در کوهپایه دهکده مونت تر میلانت قرار دارد و قیمت­های مناسب، غذاخوری­های عالی، بوتیک­ها، گالری­ها و جشنواره­هایی عالی دارد.

پارک مونت بر میلانت (Park du Mont-Tremblant)

کامل ترین طبیعت زیبا Laurentian در پارک مونت تر میلانت به چشم میخورد. در اینجا میتوانید یک کانویا کایاک اجاره کرده و ۵۰۰ دریاچه و رودخانه را کاوش کنید که منطقه­ای به وسعت ۱۵۰۰ کیلومتر مربع را اشغال کرده­اند. هجوم همین جویبارها بوده است که باعث شده مردم Algonqwn، Manitonga را کوهستان ارواح لرزان نام ببرند. قله ۱۰۵۸ متری این کوه به نام جوهانسن در لورنتیان بلندترین قله می باشد.

 

نمایی از شهر کبک

نمایی از شهر کبک

در مرکز پذیرش سنت دونات و سای در نقاطی از ورودی پارک می­توانید نقشه­های دقیق مسیرهای طبیعی را با علایم و توضیحات درباره پوشش گل و گیاه جنگل را تهیه کنید. هم چنین این پارک برای تورهای گروهی راهنما در اختیار شما قرار می­دهد. حیات وحش در منطقه حفاظت شده طبیعی روک – ماتاولن تا شمال بیشتر شده و شامل انواع گوزن، خرس، سمور آبی، مفیک، موش آبی، روباه، پرنده سیاه خروس، مرغ غواص، فواصیل، فنچ و مرغ خوش الحان است. ماهی گیران نیز می­توانند به صید قزل آلای خالدار و دریاچه­ای، اردک ماهی و ماهی خالدار امیدوار باشند.

شهر کبک (Quebec City)

علی رغم این که مونترال بیش از گذشته آمریکایی شده است. کبک، این پایتخت ایالتی هم چنان Quebecois باقی مانده است، البته اگر به آن فرانسه نگوییم از آنجا که در کبک مجلس قانون گذاری وجود دارد می­توانید دریابید که مهد فرانسه جدید به دنبال یافتن ردپای خود از جمهوری مدرن فرانسه است. تنها حدود ۵ درصد از جمعیت ۷۱۵۵۰۰ نفری این شهر فرانسوی صحبت نمی­کنند. مرکز تاریخی این سنت که در نزدیکی رودخانه سنت لارلن قرار دارد فضایی از شهرهای بندری آتلانتیک فرانسه را القاء می­کند، در حالی که خیابان­ها و میدان­ها در قسمت دماغه رولین نقطه مرکزی تین پاریس یا مونت مارنه را به اهالی آمریکای شمالی نشان می­دهند.

نام کبک برگرفته از یک واژه Algonqwn به معنای «جایی که رودخانه باریک می شود.» است. در ورودی این شهر صخره بزرگی ساخته شده است که از روی رودخانه سنت لارنس برداشته شده، تنگه ای که پس از کشف کریستال های برایق توسط کارتیر که فکر می کرد الماس هستند Cap Diamant نام گرفت. در گذشته این شهر به حمل و نقل روی رودخانه تسلط داشته و از تجارت پوست، الوار کشتی سازی، پوست دباغی شده، مبلمان و پارچه به شکوفایی رسید. با وجود سیستم حمل و نقل مدرن و با ظهور خط آهن این بندر دچار افول شد. امروزه این شهر خود را وقف گردشگری، فن آوری برتر و دولت ایالتی کرده است. برای بهترین نمای این شهر از کرانه جنوبی رودخانه سنت لارسن عبور کرده و در حومه شهر لویس سوار قایق شوید. در هر شرایطی این شهر مدرن را ترک کنید زیرا برای گردشگران جذابیت چندانی ندارد. مسیر خود را به سمت کبک قدیمی پیش بگیرید که کل Cap Diamant را اشغال کرده است. Upper Town از طریق یک مسیر شیب دار و خط آهن کابلی به Lower Town متصل می شود. جدای از این قلعه و پارک Baltle Fields هر جای دیگری که ارزش دیدن را داشته باشد با اندکی قدم زدن در دسترس است. البته شاید ترجیح دهید که از پارک I’Esplannade کالسکه سواری ۴۵ دقیقه ای را تجربه کنید.

Upper Town

Upper Town

Upper Town

بازدید خود را از نوک این صخره آغاز کنید، جایی که مهمترین شاخص شهر یعنی هتل Fairmont Chateau Frontenac قرار دارد. این هتل از سال ۱۸۹۲ همچون قلعه ای حفاظتی بر فراز شهر سربلند کرده است و محل زیبای این هتل افسانه ای با معماری کوتیک رنسانس باعث شده تا به یکی از بی­نظیرترین هتل­های منطقه تبدیل شود که شرکت­های خط آهن Canadian Paufic و Canadian National در این کشور به عنوان نماد قدرت تجاری خود ساخته­اند. نام این هتل برگرفته از نام کنت سوئیس فرونتناک، حاکم فرانسوی قرن ۱۷ است که با تبدیل فروش برندی به مردم بومی خشم روحانیون را به جان خرید. در داخل هتل نگاهی به کنده کاری­های گچبری تزیینی، فرشینه­ها و تخته کوب­های دیوار بیاندازید. پشت هتل و آن طرف مجسمه ساروئل چامپلین، موسس شهر در سال ۱۸۹۸ زمین پایه پله دو فرین قرار دارد که نمایی زیبا از رودخانه سنت سارنس و پایین دست آن را تا lle d’Orleans در اختیار شما قرار می­دهد. در پارک Gouverneurs در همان نزدیکی قدمی بزنید. این پارک باغی زیبا با یک تک ستون است که به یادبود ژنرال دولف و مونت کالم ساخته شده است. این ژنرال­ها در سال ۱۷۵۹ در نبردی خونین برای به دست آوردن کنترل شهر کبک کشته شدند. در انتهای این زمین گردشگاه Gouverneurs قرار دارد که در دامنه این قلعه – سمت پارک Battle Fields کشیده شده است.

Place d’Armes که در شمال هتل Chateau Frontenac قرار دارد قلب کبک قدیم است در این میدان نیروها به صف شده و رژه رفتند، اعلامیه­ها خوانده شدند و جنایتکاران اعدام شدند. در وسط این میدان بنای یادبود (بنای یادبود اعتقاد) یادوارهای از کار مبلغان کاتولیک فرانسوی در آمریکای شمالی است. در قسمت شمالی این میدان موزه du Fort . شماره ۲۰، خیابان سنت آن. آوریلی – اکتبر هر روز ۱۰ صبح تا ۵ عصر، نوامبر – مارس سهشنبه – بکشنبه ۱۱ صبح تا ۴ بعدازظهر) نمایش صدا و نور را به زبان انگلیسی و فرانسوی درباره تاریخ ارتش شهر کبک به روی صفحه می برد.

در خیابان باریک du Tresar در گوشه شمال غربی place d’Armes هنرمندان گرد هم می­آیند تا آثار خود را به نمایش گذاشته با تصویر صورت شما را برایتان نقاشی می­کنند. این خیابان به شهر Lafin  Quarter شهر می­رود که در آن خانه­ها، کافه­ها و کتاب فروشی­های قرن ۱۸ با حال و هوای پاریس در اطراف خیابان­های کولارد، سنت فلاوین و هبرت جمع شده­اند. در همان نزدیکی de l’Universite در خیابان یک مدرسه علمیه قرار دارد که اولین راهب کبک به نام فرانکوز مونتمورنسی لاوال در سال ۱۶۶۲ آن را تأسیس کرد. در تابستان در این بنا کنسرت­ها در فضای باز برگزار می­شوند. موزه de l’Amerique Francaise (شماره ۲، کوت دلا فابریکه سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح تا ۵ عصر، در تابستان هر روز ۹:۳۰ صبح تا ۵ عصر) پروژه­هایی از این راهب پیر و تندخو را به نمایش گذاشته است که برادر لوک در سال ۱۶۷۲ نقاشی کرده است همچنین نقاشی­های منظره از جوزف لگار و سلف پرتره­های أنتونین بلاموندون و تئوفیل هامل نیز در این موزه قرار دارند. در پشت درختان بلند در نزدیکی خیابان جاردنیزه کلیسای جامع أنجلیکی ترینیتی مقدس (۱۸۰۴) با سر منارهای با شکوه قرار گرفته است که برای اهالی لندن به عنوان تقلیدی از ST-Martin-in-the-fidds آشناست. در داخل کلیسا نگاهی به نیمکت­های قدیمی ساخته شده از چوب بلوط بیاندازید در یک مجموعه باغ زیبا، صومعه روسولین در سال ۱۶۳۹ ساخته و پس از دو بار آتش­سوزی بازسازی شد. محراب این صومعه دارای نقاشی محراب و منبری زیبا مربوط به قرن ۱۸ می­باشد. مونث کالم پس از نبرد سال ۱۷۵۹ در این جا دفن شد اما تنها چیزی که امروز از او باقی مانده جمجمه یک اسکلت است. این جمجمه اکنون در یک موزه به نمایش گذاشته شده و در اصل متعلق به اولین مادر این صومعه است که اولین فرهنگ لغت زبان های Iroquois و Algonquin را گردآوری کرده است چراگاه سابق گله گاو این صومعه اکنون پارک de Esplanade’I تبدیل شده که مکانی مناسب برای استراحت گردشگران خسته است.wisa.ir

Lower Town

از زمین دوفرین، Bass-Ville یا همان Lower Town. منطقه مستعمرهنشین اصلی چامبلین از طریق Cafe de la Montagne پر پیج­و­خم و عبور از پارک مونتمورنسی و پلکان­های متعدی که خطرناک­ترین و محبوب­ترین آنها برای کودکان Escalier Casse-Cou پلکان گردن شکن) است. قابل دسترسی می­باشد. این پلکان به ویژه در صورت خیس بودن یا یخ بندان بسیار خطرناک است. برای دیدن نمای کامل از زمین دو فرین سوار خط آهن کابلی شوید. پایانه حط کابلی Iower Town زمانی خانه لوییس جولیت تاجر پوست شجاع و دلیر قرن ۱۷ و کاوشگر رودخانه میسی سی پی بوده است place Royale تا سال ۱۳۸۲ مرکز تجاری شهر کبک بوده است نام آن برگرفته از نام نیم تنه لویی دهم، شاه خورشید در سال است که در سال ۱۶۸۶ ساخته شد. نیم تن­های که امروز مشاهده می­کنید نمادی از نیم تنه اصلی است. این نیم تنه جایی را اشغال کرده که در سال ۱۶۰۸، چامپلین سکونت گاه خود را ساخت – دو خانه چوبی و یک انبار برای پوست­ها که حصاری چوبی و یک خندق آنها را احاطه کرده بودند. اکنون خانه­های باشکوه قرن ۱۷ و ۱۸ این میدان به زیبایی بازسازی شده­اند. کلیسای نوتردام ویکتورز (هر روز اواسط مه – اواسط اکتبر، ۸:۳۰ صبح تا ۵ عصره اواسط اکتبر – اواسه مه. ۱۰ صبح تا ۴ بعدازظهر) بر این میدان سایه افکنده است. این کلیسا که در سال ۱۶۸۸ ساخته شده نام خود را از دو پیروزی فرانسویان بر آنگلو- آمریکایی ها در سال ۱۷۵۹ گرفته اند. کار بازسازی دقیق توسط دولت ایالتی کبک پس از قرن ها تخریب ناشی از جنگ، آتش سوزی و غارت اسطوره فرهنگی فرانسه جدید عملی مهم تلقی شده و شعار ایالتی “Je me souviens” را پایدار نگه داشته است. اغلب دولتمردان و تاجرها مستعمراتی پس از سال ۱۷۵۹ کبک را ترک کردند، در حالی که بسیاری از افراد بازمانده به سراغ پناهگاه دفاع بریتانیای جدید Upper Town در رفتند. در طول قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰، ساختمان های قدیمی تر اغلب به صورت شانسی تخریب می شدند تا برای کارگاه ها و انبارهای ساحلی مسیری باز شود.

 در میان این خانه های تاریخی در خیابان مارس – چامپلین می توان عمارت چوالیر (جولای- آگوست هر روز ۹:۳۰ صبح تا ۵ عصر، سپتامبر – اواسط اکتبر، سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح تا ۷ شب، اواسط اکتبر – ژوئن، سه شنبه – جمعه ۱۰ صبح تا ۵ عصر، شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح تا ۷ شب) را نام برد که در سال ۱۷۵۲ ساخته و اکنون به موزه مبلمان و لوازم خانگی کبک قدیم تبدیل شده است. عمارت لمبرت دومونت (۱۶۸۹) محل مغازه ای بود که سنگ و کریستال می فروخت. در گوشه خیابان پورشه به تیرک های محکم سقف عمارت میلون (۱۶۹۱) دقت کنید. چندین مغازه آنتیک فروش نیز در اطراف خیابان سالت می تلون و خیابان سنت پل در نزدیکی بندر کنار هم قرار گرفته اند در این شهر، انبارهای بندر قدیمی بازسازی و به مجموعه های تجاری، با طراحی های کاملاً معاصر تبدیل شده اند در مرکز این مجموعه، آگورا، یک آمفی تیاتر ۶۰۰۰ نفری قرار دارد که به گونه­ای جذاب مبان سید گل ها، آبشارها و فواره ها جای گرفته است. از این آمفی تیاتر برای تمامی برنامه­های فرهنگی به ویژه کنسرت­های عصر گاهی در تابستان استفاده می­شود. موزه تمدن (هر روز اواسط ژوئن – اوایل سپتامبر ۳۰ صبح تا ۶۰۳۰ عصر، اوایل سپتامبر تا اواسط ژوئن سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح تا د عصر) که جوایزی را به خود اختصاص داده است با موضوعاتی همچون زبان، تفکره بان و جامعه نمایشگاه­هایی برپا می­کند. بندر قدیمی نیز دارای یک بازار صنایع دستی و کشتی­های بادبانی قدیمی و زیباست که در آب سـنگر انداخته­اند.

آن طرف دیوار شهر

از پارکEsplanade به سمت جاده تپه Cote de la Citadelle رانندگی کرد و از یک تونلی عبور کنید تا به توری همراه با راهنما در اطراف یک قلعه و بارو برسید. این قلعه ستاره مانند ساخت فرانسویان در سال ۱۷۵۰ است که به قصد مقاومت در برابر بریتانیا ساخته شده است. بریتانیایی­ها در سال ۱۸۲۰ آن را بزرگتر کردند تا از شهر کبک در مقابل آمریکایی دفاع کنند. اما توپ­های آنها هرگز با خشم شلیک نکردند. بریتانیایی­ها ۲۰ سال قبل از تسلیم این دژ به نیروهای کانادایی در آن مستقر بودند. امروزه این قلعه محل لشکر ۲۲ رویال است. این قلعه در تابستان با وجود  Changing the Guard (24 ژوئن هفته اول سپتامبر هر روز ۱۰ صبح) و Beating the Retreat (جولای – آگوست. جمعه – یکشنبه ۷ عصر) جهت تازه­ای می­یابد. این باروت خانه قدیمی اکنون موزه لشکر ۲۲ رویال است که تاریخ این لشکر با سلاح­ها و یونیفورهایش به نمایش می­گذارد.

در جنوب غربی پارک Esplanade. Grande-Auee مدرن و وسیع از ساختمان پارلمان ایالتی Assemblee Nationale می­گذرد که در سال ۸۶-۱۸۷۷ به سبک رنسانس فرانسه ساخته شده است. در همین جا بود که کبک برای هویتی جداگانه از بقیه اتحادیه کانادا جنگید. به ویژه در زمان رنه لوسک جدایی طلب پیشگام و موسس حزب کبک. در بولوار سنت سیریل، گراند تئاتر کبک در سال ۱۹۷۱ به عنوان مرکز هنرهای شهر کبک و محل ارکستر سمفونی کبک بنا نهاده شد. پارکde Champs de Bataille Battle field) در شماره ۳۹۰ ، خیابان برنیرز به نبرد مهم جلگه­های آبراهام اختصاص یافته است که سرنوشت کبک را در سال ۱۷۵۹ مشخص کرد. شما می­توانید از قدم زدن در این پارک پر درخت لذت ببرید.

در مرکز پارک برج بزرگ مارتلو قرار دارد که در سال ۱۸۰۵ به عنوان بخشی از دفاع جدید کبک در مقابل حمله احتمالی آمریکا ساخته شد. در انتهای خیابان دولف یک بنای یادبود جایی را نشان می­دهد که ژنرال دولف به گونه­ای مرگبار مجروح شد. میهن پرستان گمنام کبکی در یک اقدام تلافی جویانه مجسمه Joan of Arc را در نزدیکی خیابان جورج ششم ساختند.

در قسمت جنوبی پارک موزه ملی هنرهای زیبای کبک (ژوئن – آگوست هر روز ۱۰ صبح تا ۶ عصر، چهارشنبه تا ۹ شب، سپتامبر – مه سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح تا ۵ عصر، چهارشنبه تا ۹ شب) دارای کلکسیون درجه یکی از نقاشی­ها و مجسمه­های کبکی و نیز مبلمان و جواهرات تاریخی و تزیینات طلا و نقره کلیساست. مجسمه­ها عمدتاً مربوط به قرن ۱۸ هستند. اما نقاشی­ها از دوره ابتدای مستمراتی تا به امروز متنوع می­باشند. به مطالعات تاریخی جوزف لگار، پرتره­های نئوکلاسیک از آنتولین پلاموندون و تئودورهامل و مناظر کورنلیوس کریگوف نیز نگاهی بیاندازید.

رژه نیروهای رسمی

رژه نیروهای رسمی

چارلووکس (Charlevoix)

در فاصله یک روزه در حاشیه رودخانه لارنس است و در بزرگراه ۳۶۰ در شمال شهر کبک وارد شرایطی میشوید که ساکنین ابتدایی در آن زندگی می کردند و مناظری را می­بینید که آنها مزارع خود را در آنها بنا کردند. چارلووکس که به دلیل مناظر کوهستانی زیبا شهرت دارد شایان ذکر است که این منطقه Laurentian و در حاشیه رودخانه سنت لارنس تا رودخانه Saguenay کشیده شده است.

در حاشیه شمالی شهر کبک، پس از پل رودخانه مونتمورنسی به سمت راست پیچیده و وارد پارکی شوید که در آن یک ناحیه راه پله، نمایی زیبا از آبشار مونتمورنسی به شما می­دهد.

در همان نزدیکی Ste-Anne-de-Beaupre یک شهر زیارتی مشهور است در پشت این شهر یک مسیر پیاده روی به سمت جنگل شما را به آب­های پر سر و صدایی آبشار سنت آن می­رساند که منظم­تر از آبشار مونتمورنسی به سنگ­ها می­ریزد. هنرمندان و صنعت کاران بسیاری ترجیح داده­اند که در دهکده ماهی­گیری Baie-St-Paul زندگی کنند و خیابان­های باریک آن مملو از گالری­های هنری و استودیو است. در کشوری که دارای یکی از بزرگترین صنایع کاغذ دنیاست، شهر سنت جوزف لاریو آخرین شهری است که هنوز در آن کاغذ به دست صنعت کاران در Papeterie Saint – Giues به صورت دستی ساخته می­شود. از سنت جوزف سوار قایق شوید تا به lle aux Coudres، (یک محل ماهیگیری دیگر) برسید که هنرمندان در اینجا نیز حضور دارند. صنایع دستی این جزیره شامل بافت قالیچه­های کبکی به نام catalogness است. شاید شما با دیدن میهمانپذیرهای خوش منظر وسوسه شوید تا یک شب در اینجا بمانید. آنها با سوپ گرم ماهی از شما پذیرایی خواهند کرد. این جزیره نام خود را از نام شش دریانورد همراه جاکوز کارتیر گرفته است. این همراهان از فندق­های این جزیره یک غذا تهیه کردند که واژه فرانسوی قدیمیcoudres برای آن استفاده می­شود. از اوایل قرن بیستم منطقه Malbaie la به عنوان بهترین تفریحگاه شهر شهرت داشته و شما می­توانید در آنجا اسب سواری کرده و گلف و تنیس بازی کنید. حتی اگر می­خواهید تنها یک فنجان چای بنوشید در هتل قدیمی Fairmont le Manoir Richelieu با چمن­های زیبا و نمای رودخانه توقف کنید.

 شبه جزیره Gasp

گاسپ جایی که جاکوز کارتیر برای اولین بار در سال ۱۵۳۴ پا به کانادا گذاشت. یک واژه هندی میک ماکی به معنای «پایان زمین» است و جنوبی ترین و دور افتاده ترین ناحیه کبک می­باشد که ۷۰۰ کیلومتر از این شهر فاصله دارد. اما اگر کسی ۴ یا ۵ روز وقت اضافی داشته و البته علاقه­مند هم باشند ارزش آن را دارد تا مسیر خود را منحرف کرده و از حیات وحش بکر خلیج سنت لارنس لذت ببرند. جاده ۱۳۲ با ۵۶۰ کیلومتر طول در دایرهای جزیره گاسپ را احاطه کرده و دهکده­های ماهی گیری ساحل شرقی نیز دست در دست این جاده گذاشته­اند و دره­های پر بیشه و خلیج­های کوچک ساحل شمالی را تقسیم کرده­اند. در این ناحیه صخره­های پر شیب به سواحل ماسه­ای و شنی می­رسند. کوه­های Chic-Chocs در داخل این جزیره در کانادای شرقی بلندترین هستند، این کوه­ها منتهی­الیه شمالی رشته کوه هستند که در آلابامای آمریکا آغاز می­شود. با این که گالپ از قرن ۱۶ مسکونی بوده تحت هیچ توسعه صنعتی قرار نگرفته است حتى جاده­ها و قطارهایی که به اینجا می­رسند آرامش روستایی و فرهنگ آکادیانی را به صورت بکر و دست نخورده بر جای گذاشته­اند. اهالی خون گرم و صمیمی گاسپ که بازماندگان آکادیان­ها و سلطنت طلبان هستند یک گروه منسجم و هماهنگی از آنکلو – فرانسویان تشکیل داده­اند. در ناحیه­ای که صنعت محدود به صید ماهی روغن، اندکی جنگلداری و گردشگری است، مردم درآمد خود را با فروش صنایع دستی و محصولات کشاورزی در غرفه­های آماده به دست می آورند.wisa.ir

در بالای این شبه جزیره پارک ملی فوریلون قرار دارد که برای ماهیگیری، قایق سواری، شیرجه و پیاده روی دارای امکاناتی عالی است. در میانه این مناظر زیبای زمینی و دریایی حتی کم علاقه ترین افراد نیز وسوسه می­شوند تا نقاشی کرده یا تا جایی که میتوانند عکس بگیرند. در آب­های خلیج سنت لورنس به دنبال وال­های گوژپشت و منیک و فک­هایی بندری و خاکستری بگردید. حیات وحش داخل پارک حیواناتی همچون جوجه تیغی چاق و کوچک، خرگوش، سنجاب قرمز، گوزن، خرس، سیاه گوش و روباه می­باشد. علاقه مندان به تماشای پرندگان در انتخاب در می­مانند: حدودا ۲۲۵ گونه در این جا زندگی می­کنند که یافتن و تماشای گیمو (پرنده دریایی قطب شمال و بالکان از همه آسان تر است. در شمال غربی، در مونت – سنت – پیر، در نزدیکی سنت – آن – دس – مونت هر ساله در جولای جشنوارهای با حضور افرادی برگزار می­شود که روی رودخانه سنت سارنس به رقابت می­پردازند.

اهالی شهر گاسب از راه ماهی گیری امرار معاش می­کنند. در این شهر فرصت­های خوبی برای قایق سواری و موج سواری وجود دارند. در خیابان مونومنت یک صلیب گرانیتی Iroquois دیده می­شود که یادبود صلیب چوبی است که جاکوز کاریز از طرف حکومت فرانسه خود در جلوی چشمان تماشاچیان متحیر در زمین کاشت. از بهترین هتل­ها در این شهر Perce را می­توان نام برد که معمولاً در این شبه جزیره جزو شلوغ ترین هاست. مردم برای ورزش­های آبی و تماشای زیبای صخره­های بر آمده در دریا به اینجا می­آیند. زیباترین این صخره Porce Rock، سنگ آهکی مشکی و ۴۰۰ میلیون تنی که به شکلی عجیب از دریا بیرون زده است. این صخره دایره شکل زمانی دارای چهار طاق بود که از برخورد جزر و مدها به این صخره بی درخت شکل گرفته بودند، سعی کنید در هنگام طلوع به تماشای این صخره بروید، زیرا در این زمان خورشید صخره را به رنگ صورتی در می­آورد اگر از نظر زمانی مشکلی ندارید برای گشت در اطراف جزیره Bonaventure سوار قایق شوید تا پنگوئن­ها و ماکاروها را تماشا کنید.

گاسب

اسکله ای کوچک و بسیار قدیمی در گاسب

آتلانتیک کانادا (Atlantic Canada)

در ایالات ساحلی آتلانتیک مسیرهای دور از آبادی کانادا آرمیده اند. این ویژگی­ها برای گردشگران جویای مکان­های بکر و دور از جمعیت مزایای بسیاری دارد. اما برای ساکنین دارای معایبی سیاسی و اقتصادی است. نووا اسکوتیا، جزیره پرنس ادوارد (PEL) و نیوبرونسویک ایالات مارتیایم را تشکیل می­دهند. جزیره نیوماندلند نیز که در سال ۱۹۴۹ به عنوان آخرین عضو به کنفدراسیون کانادا پیوست به منطقه لابرادر متصل می­شود تا خود یک ایالات بسازد. این چهار ایالت به دلیل مجاورت با آتلانتیک به یکدیگر پیوسته هستند اما با این حال دارای هویت فرهنگی جداگانه­ای می­باشند. ماریتایم، نیوفانداند و لابرادور که همگی با هم آتلانتیک کانادا نامیده می­شوند. اغلب نادیده گرفته می­شوند. اینها آخرین ایالاتی بودند که از مزایای خط آهن میان کانادایی و بزرگراه­ها بهره­مند شدند. صنعت چوب سازی ساخت کشتی در نیوبرونسویک در عصر کشتی­های بخار و بدنه­های کشتی استیل آسیب بسیاری دید. صنعت ماهی گیری نیوماندلند نیز زمانی از سوی شرکت­های خارجی به جهت تکنیک­های انجماد در مقابل تکنیک­های خشک کردن ماهی توسط بومیان متضرر شد و این امر به خروج تکنیک­های بومی شد، مشکلات اقتصادی باعث شد تا تمایل برخی به مهاجرت افزایش پیدا کند. اما اخیراً با کشف نفت در سواحل خلیجی دوباره شانس به اهالی آن منطقه روی آورده است. این جدایی ویژگی و فریبندگی خاصی را برای اهالی این جزیره به ارمغان آورده است. ویژگی­هایی که باعث می­شود این منطقه ارزش دیدن و شناختن اهالی آن را داشته باشد. از نظر شما آنها اغلب پر نشاط، صمیمی و زود جوش هستند و نسبت به اهالی شهرهای بزرگ اونتاریو و کبک بیشتر در دسترس می­باشند. اهالی نیوفاندلند اغلب از جنوب غربی انگلستان و ایرلند جنوبی هستند که موسیقی خاص و گویشی رنگارنگ از ویژگی­های برجسته آنهاست. اهالی ماریتایم نیز عمدتاً اهلی اسکاتلند پروتستان­های آلمانی و آکادیان­های فرانسوی زبان هستند.

به دلیل آب و هوای خنک در این مناطق بهتر است تنها در تابستان و اوایل پاییز به آنها سفر کنید زیرا در این زمان پیاده روی، کمپینگ و ماهی گیری و نیز شنا در سواحل جزیره پرنس ادوارد و نوواسکوتیا عالی است. از پایان ژوئن تا ابتدای سپتامبر هوا در ماریتایم معتدل است اما نیوماندلند همیشه اندکی خنک تر است.

شهر ساحلی آتلانتیک

نمایی زیبا از شهر ساحلی آتلانتیک

نووا اسکوتیا (Nova Scotia)

اگر با خود فکر کنید که اتاق بازرگانی نقشه نوواسکوتیا را به عنوان یک حقه در روابط عمومی تهیه کرده است، شاید بتوان شما را بخشید: اما نه چندان، نقشه این ایالت واقعاً شبیه یک خرچنگ در بستر است. صرف شام خرچنگ در رستورانی در هالیفاکس تنها دلیل کافی برای سفر به این ایالت است. اسکله­های پرنشاط ماهی گیری در خط ساحلی آتلانتیک به سمت فضاهای سرسبز و باغ­ها و مزارع آناپولیس می­رود. قسمت غربی شبه جزیره در تاریخ آکادیای فرانسوی پر فراز و نشیب بوده است. جزیره شمالی این ایالت یکی از محبوب­ترین پارک­های ملی کانادا یعنی Cape Breton Highlands را در خود جای داده است. در این پارک مسیر پیاده راه Cabot Trail در اطراف ساحل و بیرون جنگل ادامه دارد.

هالیفاکس (Halifax)

کشتی­های نیروی دریایی کانادا با قایق­های ماهی گیری تجاری نووالسکوتیا در این بندر مهم آتلانتیک با یکدیگر به رقابت می­پردازند. اما حال و هوای متعادل بهترین فرصت برای لذت بردن از این بندر و قایق سواری و گشت و گذار در بندرگاه­های Northwest Arm است. هالیفاکس که در اواسط قرن ۱۸ به عنوان بندرگاه طبیعی مورد توجه بریتانیایی­ها قرار گرفت و به پایگاه دریایی و توقف­گاه کشتی­ها برای رویارویی با قلعه لونیس بورگ فرانسویان در شمال Cape Breton تبدیل شد، موقعیت استراتژیک هالیفاکس در آتلانتیک به سرعت برای صید گلههای ماهی روغنی ارزشمند شناخته شد. همچنین این جا به عنوان مانعی برای دزدان دریایی و فراریان جنگل­های ناپلئونی تا دوره ممنوعیت آمریکایی در دهه ۱۹۲۰ بود. ساموئل کونارد (۱۷۸۷-۱۸۶۵) خط کشتی­رانی میان آتلانتیکی مشهور خود را با پولی که برای خصوصی سازی به دست آورده بود، راه­اندازی کرد.

امروزه در این بندر، باراندازها و انبارها که باعث شکوفایی این جا شده بودند، همگی بازسازی شده­اند. اینها که امروزه املاک تاریخی نام گرفته­اند مکانی مناسب برای استودیوها و گالری­های هنرمندان، مغازه­ها، رستوران­ها و میهمانسراهایی با پالکن­های زیبا به وجود آورده­اند تمام پیاده­راه­های چوبی شما را از میان ساختمان­های آجر قرمز الواری و سنگ خاکستری و با تخته کوبی­های رنگ شده با رنگ­های روشن عبور می­دهند. بندر هالیفاکس یکی از بزرگترین بندرهای طبیعی دنیاست. بسیاری از سفرهای تفریحی روی کشتی در اینجا در دسترس هستند که ارزش امتحان کردن را دارند زیرا فرصت تماشای کارگاه­های کشتی سازی، تاسیسات نیروی دریایی، قایق های ماهی گیری و نیز کلوپ­های قایقرانی و خانه های ساحلی باشکوه در شاخابه Northwest Arm را به دست خواهید آورد.

هالیفاکس

بازسازی و تغییر فضای قدیمی هالیفاکس

همچنین در این بندر در شماره ۱۶۷۵ خیابان LOWer Water می توانید موزه دریایی آتلانتیک را بیابید. (ژوئن – سپتامبر هر روز ۹:۳۰ صبح تا ۵:۳۰ عصر، سه شنبه تا ۸ شب، نوامبر – آوریل سه شنبه ۹:۳۰ صبح تا ۸ شب، چهارشنبه – شنبه ۹:۳۰ صبح – ۵ عصر، یکشنبه ۱ تا ۵ بعداز ظهر، اکتبر و مه دوشنبه، چهارشنبه – شنبه ۹:۳۰ صبح تا ۵ عصر، سهشنبه تا ۸ شب، یکشنبه ۱ تا ۵:۳۰ بعدازظهر) این موزه زمانی محل فروش ابزارآلات کشتی بوده که در قرن بیستم بازسازی شده است و همچنان بوی نوستالژیک طناب­های قیری را احساس کنید. در این موزه تاریخ دریایی ۲۰۰ ساله پیگیری شده و ابزارهای دریایی، سلاح­ها و برخی ماکت­های عالی از قایق های بادبانی تا کشتی­های بخار به نمایش گذاشته شده­اند. یک بخش ویژه نیز به کشتی­های غرق شده در جزیره Sable مشهور اختصاص یافته است. در بارانداز این موزه کشتی تحقیقاتی CSS Acadia مربوط به سال ۱۹۱۳ لنگر انداخته است. در این کشتی بود که اندازه گیری­های لازم برای تقسیم بندی ساحل شرق کانادا از نوواسکوتیا تاهادسون بی انجام شد. در مرکز شهر و در خیابان هولیس Province House ساختمان های سنگی و باشکوه (۱۸۱۹) است که قدیمی ترین مجمع قانون گذاری کانادا با رهبری سلطنت طلبان نیورنگلند در آن برگزار می­شد. مجسمه­ای از جوزف هوو نیز در جلوی این ساختمان به چشم می­خورد. او قهرمان مطبوعات آزاد و دولت دموکرات در نوواسکونیا و در عین حال مخالفی سر سخت برای پیوستن به کنفدراسیون بوده است. برای تماشای نمایی کامل از هالیفاکس و حس کردن اهمیت تاریخ نظامی منطقه، از اطراف شیب­های چمن داره به سمت قلعه ستاره مانند بروید (هر روز مه – ژوئن و سپتامبر – اکتبر ۹ صبح تا ۶ عصر، نوامبر – آوریل فقط زمین ها ۹ صبح تا ۵ عصر). از دهه ۱۸۵۰ در این قسمت هر روز ظهر صدای شلیک یک توپ در شهر طنین انداز می شود. یک تور دارای راهنما می تواند شما را در اطراف این قلعه بگرداند. این قلعه برای ۳۰۰ سرباز بریتانیا ساخته شده بود و اطراف آن را یک خندق عمیق و خشک و دیواره های ضخیم و خاکریزهای پوشیده از علف محاصره کرده است. ساختمان Calivar به همان شکل اولیه در سال ۱۸۶۹ بازسازی شده است و اکنون موزه نظامی می­باشد (مه – ژوئن و سپتامبر – اکتبر ۹ صبح تا ۵ عصر، جولای- آگوست ۹ صبح تا ۶ عصر). در این موزه یونیفورم، سلاح و ماکت هایی از باروهای قبلی شهر به نمایش گذاشته شده است. انبار مهمات جنوبی شبکه های باروئی را نگهداری می کردند که متأسفانه در آنها زندانیان به همراه توپ­های در سلول­های قلعه زندانی می­شدند. نیروهای کانادایی از این قلعه به عنوان پادگان در دو جنگ جهانی استفاده کرده و توپخانه­های ضد هواپیمایی در طول جنگ جهانی دوم در آن نصب کرده بودند. در تابستان دانش آموزان تا دامن اسکاتلندی نمایش پیاده نظام آتشبار توپخانه را اجرا می­کنند. در موزیک بین المللی رویال نوواسکوتیا (اواخر ژوئن یا اوایل جولای در نزدیکی مرکز متدوهالیفاکس) رژه­های بی­نظیری از ارتش، رقصهای محلی، آواز خوانی و رقابت Naval Gun Run اجرا می­شود.wisa.ir

 از همین قلعه ارگ به سمت شرق را نگاه کنید می­توانید ویژگی بارز و مشهور این شهر را ببینید. این برج هشت ضلعی توسط پرنس ادوارد، دوک کنت، فرمانده سخت گیر نیروهای نووا اسکوتیا در سال ۱۸۰۳ بنا نهاده شد (او پدر آینده ملکه ویکتوریا بود) پرنس ادوارد به سر وقت بودن اهمیت بسیاری می­داد. در انتهای جنوبی Grand Pradeو روبه روی ساختمان اصلی، St Paul’s. قدیمیترین کلیسای آنجلیکی کانادا ایستاده که به سال ۱۷۵۰ باز می­گردد در غرب این قلعه و در خیابان Summer موزه تاریخ طبیعی نوواسکونیا دیده می­شود (ژوئن، اکتبر دوشنبه – شنبه ۹:۳۰ صبح – ۵:۳۰ عصر، چهارشنبه تا ۸ شب، یکشنبه تا ۵:۳۰ بعدازظهر، اواسط اکتبر – مه سه شنبه، یکشنبه ۹:۳۰ صبح تا ۵ عصر، چهارشنبه تا ۸ شبه یکشنبه ۱ تا ۵ بعدازظهر). این موزه به تاریخ طبیعی و انسانی این ایالت و به ویژه صنایع دستی Mikmaq اختصاص یافته است که تاریخ ساخت برخی از این صنایع دستی به ۱۱۰۰ سال قبل باز می­گردد. شما می­توانید در اینجا لباس، ابزار آلات و سرامیک­های دوره مستعمراتی شیشه جات و مبلمان از چوب کاج که اغلب برای تقلید از ماهاگونی با بلوط گران قیمت رنگ شده­اند را تماشا کنید. حیات وحش منطقه­ای که در این موزه به نمایش گذاشته شده از گونه خرس تا کایوت و عقاب­های گر متنوع است. همچنین نمایشگاه بینظیری در این موزه برپا می­شود. در باغ­های عمومی هالیفاکس (هر روز در مه – اکتبر) در جنوب این موزه می­توانید در اطراف برکه مملو از اردک و درختانی مانند گینگکوی چینی و درخت قمری گل سفید، گل های یأس ژاپنی و کاج فرنگی و درخت غان چوب پنبه­ای قدم بزنید. برای رسیدن به کنسرت در هوای آزاد به سبک ویکتوریای در این جا تمام سعی خود را بکنید. پارک Poiot Pleasant در جنوبی ترین نقطه این شبه جزیره که هالیفاکس آن را اشغال کرده یک قطعه باغ جذاب است که ساحل و شیب­های پر سایه آن را برای پیک نیک ساخته است. این پارک برای طرفداران پیاده­روی نیز مناسب است و دارای جایگاه­های مناسبی برای تماشای کشتی­های بزرگ در بندر و قایق­ها در Northwest Arm می­باشد.

برج پرنس ولز که در میان استحکامات مخروبه واقع شده (هر روز جولای- آگوست ۱۰ صبح تا ۶ عصر) توسط پرنس ادوارد در سال ۱۷۹۶ ساخته شد و هنوز سالم باقی مانده است. این برج که یکی از پنج برج موجود در نووااسکوتیا است اولین سری از بناهای سنگی مدور در سواحل آمریکای شمالی و جزیره ها بریتانیایی روتین محسوب می شود. از این برج ها به عنوان قرارگاهی برای ذخیره سلاح و سکوهای شلیک توپ استفاده می شود. در قبرستان Fairview در شمال غربی شهر، قبر قربانیان متعدد خط اقیانوسی تایتانیک قرار دارد. این افراد در سال ۱۹۱۲ در جنوب نیوماندلند غرق شدند.

 در دیگر انتهاب هالیفاکس پارک قلعه پندهام قرار دارد که به یاد تراژدی ۶ دسامبر ۱۹۱۷ با نام انفجار هالیفاکس ساخته شده است. در آن روز یک کشتی حمل مهمات فرانسوی به نام Mont Blanc که انواع مهمات و مواد انفجاری را بار زده بود با کشتی دیگری در بندر هالیفاکس برخورد کرد. این انفجار عظیم ۲۰۰۰ نفر کشته و هزاران زخمی داشت. نیمی از شهر در آنچه بزرگترین انفجار به دست انسان تا قبل از بمباران هیروشیما در سال ۱۹۴۵ نامیده می شود، تخریب شد. منطقه تاریخی ملی ۲۱ Pier که اخیراً بازسازی شده (مه – نوامبر هر روز ۹:۳۰ صبح تا ۵:۳۰ عصر، دسامبر – مارس سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح تا ۵ عصر) دارای منظره بندر هالیفاکس است. این منطقه به عنوان آخرین پناهگاه مهاجران بازمانده از اقیانوس داستان- یک میلیون انسانی را در دل دارد که میان سال های ۱۹۲۸- ۱۹۷۱ به اینجا آمدند. این داستان ها حاکی از تجربیات عاطفی مهاجران، عروسان جنگ، کودکان آواره و نیروهای نظامی کانادایی که از درب های آن گذشتند، می باشند.

فانوس دریایی یاروپگی

فانوس دریایی یاروپگی

دارتموث (Darthmouth)

در آن طرف بندر هالیفاکس دارتموث قرار دارد. با اینکه دارتموث شهرکی صنعتی محسوب می شود، دارای ۲۵ دریاچه پرتقال نیز می باشد که افرادی محلی روی آن در تابستان ماهی گیری و کانوسواری و در زمستان اسکیت می کنند. دارتموث که در سال ۱۷۵۰ در زمان سفرهای تحقیقاتی نیروهای بریتانیایی یافت شد در پاسخ به نیازهای هالیفاکس توسعه یافته و در سال ۱۷۵۲ میان این دو منطقه رفت و آمد کشتی برقرار شد قایق ها هنوز در این بندر در رفت و آمد هستند، در بندری که قدیمی ترین خدمات قایق رانی در آمریکای شمالی را دارد. کوآکرها پس از انقلاب آمریکا و میان سال های ۱۷۸۵ و ۱۷۹۲ از جزیره Nantuckel به اینجا آمدند آنها دارتموث را به مرکز یک شرکت شکار نهنگ تبدیل کردند که عملیات های آن در مرکز انجام می شد که اکنون کارگاه های کشتی سازی دارتموث نامیده می­شوند. همچنین آنها خانه هایی برجای گذاشتند که هنوز سرپا هستند. این بناهای ساده چنان ساخته شده­اند که سالم بمانند. اگر در خیابان Ochterloney  اندکی قدم بزنید برخی از خانه های تاریخی Quaker House مانند را خواهید دید (ژوئن – آگوست، سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح تا ۱ بعدازظهر و ۲ تا ۵ عصر) که احتمالاً قدیمی ترین خانه در دارتموث است. در خیابان Main مرکز فرهنگی سیاه پوستان نووااسکوتیا قرار دارد (ژوئن – سپتامبر، دوشنبه – جمعه ۹ صبح تا ۵ عصر، شنبه ۱۰ صبح تا ۳ بعدازظهر، سپتامبر دوشنبه – جمعه ۹ صبح تا ۵ عصر، شنبه ۱۰ صبح تا ۳ بعدازظهر، سپتامبر – مه، دوشنبه – جمعه ۹ صبح تا ۸ عصر) چشم اندازی هرچند اندک اما قدرتمند از ساکنین سیاه پوست این منطقه به دست می دهد. این ساکنین برای اولین بار در اواخر دهه ۱۷۰۰ به اینجا آمدند.

 ساحل آتلانتیک (The Atlantic Coast)

فانوس های دریایی متعددی در خلیج جنوبی نووااسکوتیا وجود دارد که در یک سلسله خود پناهگاهی برای دزدان دریایی، فراریان و ماهی گیران به وجود آورده بودند. برای علاقه مندان به تعطیلات مدرن نیز سواحل آفتاب گیری بی نظیری وجود دارد.

به مدت ۴۵ دقیقه، ۴۸ کیلومتر در ساحل پرپیچ و خم بزرگراه ۳۳۳ و به سمت جنوب غربی از هالیفاکس رانندگی کنید تا به Peggy Core (خورپگی) برسید. این جا یک دهکده ماهی گیری خوش منظره است که به زیارتگاه عکاسان تبدیل شده است. کلبه­های رنگ شده با تخته کوب­های روشن و قوس دریایی با پیش زمینه تخته سنگ­های گرانیتی بینظیر هستند. بهتر است خود را در عکس ها به گونه­ای جای دهید که مغازه­های سوغات فروش در آنها نباشند. اگر در همین مسیر به راه خود ادامه دهید خورهای و سواحل مندوکرای را در اطراف خلیح سنت مارگارت و در مسیر چستر در ۷۹ کیلومتری غرب خود پگی در خیلج ماهون خواهید یافت. این منطقه با ۳۶۵ جزیره نهانی پاتوق دزدان دریایی بوده و نام آن برگرفته ازMahonne فرانسوی است. این واژه به معنای قایق­های کم ارتفاعی است که این مهاجمان دریایی استفاده می­کردند. این شهر توسط ماهی گیران ماساچوست در سال ۱۷۵۹ تاسیس شد و اکنون برای اهالی نیورنگلند محلی مناسب برای تعطیلات است. اگر به سمت داخل حدود ۲۰ دقیقه از چستر و در طول اتوبان ۱۲ به سمت شمال برانید . به Ross Farm میرسید (مه – اکتبر هر روز ۹:۳۰ صبح – ۵:۳۰ عصر، توامبر – آوریل . چهارشنبه – یکشنبه ۹:۳۰ صبح – ۴:۳۰ بعدازظهر) . اینجا یک موزه مختص کشاورزی ۳۰۰ ساله نووا اسکوتیا است. گاری های گاومیش و گاری های حمل علوفه شما را در این زمین ها برای گردش می برند. در اینجا می توانید ساخت بشکه و انواع وسایل کشاورزی قدیمی را تماشا کرده و از آشپزخانه مزارع و صنایع دستی های محصولاتی خریداری کنید. از خلیج ماهون سوار قایق شده و به جزیره Oak بروید. هنوز خیال پردازان در این جزیره به دنبال زمردها، یاقوت ها و الماس هایی هستند که کاپیتان ویلیام کید دزد دریایی مشهور آنها را در اینجا دفن کرده است.

کلیسای سنت مری

کلیسای سنت مری

در اصل این راه زن اسکاتلندی قرن ۱۷ که اغلب به ساحل نووا اسکوتیا پناه می آورد، کشتی های فرانسوی، اسپانیایی و هلندی را در تمام مسیر کارائیت تا ماداگاسکار غارت می کرد و حاکم بریتانیایی نیویورک بنز حامی او بود. اما این حمایت دارای محدودیت هایی بود. او در سال ۱۷۰۱ در لندن به جرم قتل و غارت کشتی ها به دار آویخته شد. در پایین ساحل خلیج ماهون، اوننبورگ یک منطقه میراث فرهنگی یونسکو است. این سکونتگاه پروتستان های آلمانی در قرن ۱۸ شهری جذاب با خانه های دارای تخته کوبی است. این شهر با ساخت کشتی اسکونر مسابقه ای به نام Bluenose در سال ۱۹۲۱ به خود می بالد. این کشتی که در چهار مسابقه بین المللی اسکونر به مقام قهرمانی رسیده است روی سکه ۱۰ سنتی کانادا نیز نقش بسته است. یک نمونه مشابه از این کشتی در لوننبرگ لنگر می اندازد که در صورت سفر نکردن در ساحل آلتانتیک در بندر به روی بازدیدکنندگان باز است. حتی شما می­توانید در آن یک سفر دو ساعته نیز داشته باشید. نام «Bluenose» نامی خودمانی و آمریکایی برای ملوانان نووا اسکوتیاست.

در ساحل دریا موزه ماهی گیری آنتانتیک (اواسط مه – ژوئن و سپتامبر – اواسط اکتبر هر روز ۹:۳۰ صبح تا ۵ عصر، جولای – آگوست یکشنبه – دوشنبه ۹:۳۰ صبح تا ۵:۳۰ عصر، سه شنبه – یکشنبه ۹:۳۰ صبح تا ۷ شب، اواسط اکتبر – اواسط مه دوشنبه – جمعه ۹ صبح تا ۴ بعدازظهر) حس کامل و پر نشاطی از تاریخ قایق رانی و ماهی گیری سواحل تووا اسکوتیا را در اختیار شما قرار می­دهد. این موزه در کنار یک ماکت از Bluenose دارای جاذبه­هایی همچون دو کشتی قدیمی آرمیده در بندر، اسکوئر ترزا کانر که برای صید ماهی روغنی به کار می­رود و قایق ماهی گیری Cape Sable می­باشد. در آن طرف بندر از روی صخره­ها قدم زنان به The Ovens بروید. این غارها محل هجوم طلاجویان در سال ۱۸۶۱ است. در این زمان اهالی نیورنگلند به این منطقه سرازیر شدند تا در ساحلی تکه­های سنگ لوح را جمع آوری کنند. همچنین این موزه برخی ابزارها و چند تکه طلا را به نمایش گذاشته است.

آناپولیس والی (دره آناپولس) (Annapolis Vally)

بزرگراه ۱۰۱ شما را از شمال غربی هالیفاکس میان باغ­های سیب، زمین­های توت فرنگی و چراگاه­های دام­ها به مزارع آناپولیس والی می­رساند. این جا غرب آکادیای فرانسوی نووا اسکوتیا است. در بهار عطر شکوفه­های سیب در هوا پراکنده شده و جشنواره شکوفه سیب برگزار می­شود.

در ویندزور برای تماشای سنگر قرن ۱۸ در قلعه ادوارد توقف کنید. این قلعه که نام خود را از ادوارد کورن والیس حاکم گرفته است عمارتی حاکی از حضور ارتش بریتانیاست که اکادیان­ها را مجبور ساخت تا زمین­های خود را ترک کنند. این پراکندگی از Grand-fre آغاز شده که اکنون یک پارک تاریخی ملی با یاد شورشیان آکادیان است (اواسط مه – اواسط إکتبر هر روز و صبح – ۶ عصر) . در آن زمان اینجا محل شکوفایی جامعه کشاورزی بود که برای تصاحب زمین­های باتلاقی سد ساخته، میوه و سبزیجات کاشته و دام پرورش دادند.wisa.ir

در سال ۱۷۰۴ بریتانیایی­ها مزارع را ویران کردند. در سال ۱۷۴۷ فرانسویان قدرت را به دست گرفتند اما این برتری تنها هشت سال به طول انجامید، یک گروه ۲۰۰ نفری از این منطقه اخراج شدند اما چند سال بعد بازگشته و دوباره مزارع خود را راه­اندازی کردند. یک کلیسای سنگی در سال ۱۹۳۰ در یک پارک به یاد بود فرهنگ و تاریخ آکادیان برپاشد. مجسمه برنزی موجود در این باغ ها اوانگلین قهرمان تراژیک شعر هنری فکو در سال ۱۸۴۷ با همان نام درباره تبعید است. در مسیر آناپولیس ریور دهکده­های زیبایی همچون میدستون، لارنس تاون و بریج تاون به چشم می­خورند که اهالی آن مردمان نیوانگلند بودند که برای گرفتن مزارغ آکادیانها به این منطقه آمدند.

در دهانه این رودخانه شهر آرام آناپولیس رویال جای گرفته که محل ۱۴ بار محاصره (انگلیسی­ها و فرانسویان) و حملات متعدد دزدان دریایی بوده است. این شهر که سابقاً بندر رویال نام داشت، پس از ملکه آن انگلستان تغییر نام داده و تا زمان تاسیس هالیناکس پایتخت نووا اسکوتیا بود. قلعه آن (هر روز اواسط مه. اواسط اکتبر ۹ صبح تا ۵:۳۰ عصر؛ جولای آگوست تا ۶ عصر) اکنون پارکی زیبا و مملو از تپه­های کوچک است که بقایای خاکریزی است. تنها یک باروت خانه در جنوب غربی این پادگان قرار دارد و یک انباری در شمال غربی آن سالم مانده است. دفاتر مقامات که در سال ۱۷۹۷ ساخته شدند، بازسازی شده و به موزهای از فرهنگ اهالی بومی First Nation اختصاص یافته است. در باغ­های تاریخی آناپولیس رویال (هر روز مه – ژوئن و سپتامبر اکتبر ۹ صبح تا ۵ عصر؛ جولای آگوست ۸ صبح تا غروب) ، در جنوب مرکز شهر هر گروه محلی با نمایش یک نوع کل متفاوت تکریم شده­اند: گل­های mayflowers و کاج برای Mi”kmaq، زنبق برای آکادیان­ها، (سیستم جویبارهای آنها مانند یک کلبه آکادیان معمولی بازسازی شده است). همچنین سبزیجات، رز انگلیسی و گل­های ویکتوریا پرورش داده میشوند، یک محل تماشا از باتلاق نمای خوبی از رودخانه به شما می­دهد. در مرکز شهر مغازه­ها و میهمان سراهای خیابان سنت جورج پایینی به گونه­ای تغییر شکل داده اند که یادآور دوره ویکتوریایی شهر باشند. بندر رویال (۱۰ کیلومتری غرب در امتداد بزرگراه ۱، اواسط مه- اواسط اکتبر هر روز ۹ صبح تا ۱۵٫۳۰ جولای آگوست تا ۶ عصر) بازسازی خانه­ی چوبی ساموئل چمپلین است که در سال ۱۶۰۸ ساخته شده است. مبلمان، لوازم آشپزخانه و صنایع دستی در این خانه شناخت خوبی از سکونت گاه­های اولیه اروپایی به دست می­دهند. شما می­توانید مشاهده کنید که چگونه ساکنین فرانسوی با Mikmaq رابطه دوستانه برقرار کرده؛ و می­شنوید که چگونه چمپلین در طول زمستان­های طولانی در اولین کلوب اجتماعی کانادا به نام Order of Good Cheer روحیه همه را تقویت کرده و اولین تولید نمایشی کانادایی توسط مارک اسکاربوت وکیل مستعمراتی به روی صحنه رفت.

جزیره Cape Breton

جزیره Cape Breton همواره مکانی مجزا بوده است که فرانسویان بیش از سایر قسمت­های نووا اسکوتیا آن را اشغال کرده بودند (فرانسویان آن را le royale می­نامیدند) و تا سال۱۸۲۰ برای خود ایالت جداگانه­ای بود. جاده کانسو به سمت منطقه اصلی تا سال ۱۹۵۵ ساخته شده بود.

فرودگاه خارج سیدنی، بزرگترین شهر این جزیره، راحت ترین ورودی برای پارک تاریخی ملی قلعه لوییس بورگ تا شرق Cabot Trail تا غرب است و به پارک ملی Highlands Cape Breton می­رسد.

 شاید مایل باشید برای رسیدن به لوییس بورگ از جاده ساحلی انحرافی عبور کنید. در مسیر خود زمان کوتاهی را صرف بازدید از خلیج Glace و موزه Miners cape Breton کنید (ژوئن، آگوست، هر روز ۱۰ صبح تا ۶ عصر، سه شنبه تا ۷ شب، سپتامبر – مه دوشنبه جمعه ۹ صبح تا ۴ بعدازظهر این موزه در نووا اسکوتیا یکی از بهترین هاست).

صنایع دستی و عکس های این موزه تاریخ استخراج ذغال در شهر را به نمایش گذاشته و یادبودی برای مردانی است که برای کار در اعماق زمین جان خود را به خطر انداختند. در این موزه می توانید از همان دالان های مورن Ocean deep مترو که عبور کنید که ۱۴ کیلومتر و در عمق ۸۰۰ متری آلکانتیک کشیده شده است. در نزدیکی خلیج Glare از قرن ۱۸ ذغال استخراج می شد، در همین زمان بود سربازان اطراف لوییس بورگ (هر روز اواسط مه، ژوئن و سپتامبر اواسط اکتبر ۹:۳۰ صبح تا ۵ عصر، جولای – آگوست ۹ صبح تا ۵:۳۰ عصر، (www.fortesslouisbourg یک پارک تاریخی ملی است که از بهترین نمونه های برنامه بازسازی تاریخی کانادا محسوب می شود. شما برای قضاوت درباره این پارک به یک روز کامل نیاز دارید. پس از شرکت در یک تور دارای راهنما زمانی را به بررسی جزئیات زندگی مستعمراتی فرانسه قرن ۱۸ با داوطلبانی اختصاص دهید که نقش ماهی گیران، بازرگانان، سربازان و صنعت کاران را ایفا می کنند.

ساخت قلعه اصلی در ۱۷۱۹ آغاز شد، یعنی شش سال پس از آنکه معاهده اوترشت فرانسه را با جزیره cape Breton تنها گذاشت. این بندر بدون یخ دسترسی به خلیج سنت لارنن و کبک را ممکن ساخته و این جا پایگاه تجاری صید ماهی روغن و نیز قاچاق به نیوانگلند است. بازسازی یک پنجم این شهر حال و هوای تابستان ۱۷۴۴، یک سال قبل از محاصره بریتانیا و ۱۶ سال قبل از تخریب آن را به یاد می­آورد. به محض این که به منطقه ماهی گیری جورج رو می رسید فوراً در فضای آن دوران غوطه ور می­شوند. در اتاق های چوبی با سقف­های چمنی ده­ها ماهی روغن روی طبقات چوبی گذاشته شده­اند تا خشک شوند و هنوز هم در دهکده­های ماهی گیری این ساحل مصرف می­شوند. از در یک پل متحرک به سمت Porte Dauphine، ورودی اصلی، سربازان فرانسوی شما را متوقف می­کنند تا شما را چک کنند که مبادا جاسوس بریتانیایی باشید. اگر به شما اجازه عبور دادند (که معمولاً می­دهند) از دژ Dauphin گذشته و به سمت دروازه سنگی کنده کاری شده به نام Porte Frederic حرکت کنید. در امتداد خیابان اصلی به سمت راست بروید. در هتل de La Marine و L’Epee Royale با غذاهای قرن ۱۸ و در ظروف حلبی و مسی از شما پذیرایی می­شود.

مسیر خود را به سمت در King ادامه دهید. این در یک پایگاه نظامی بوده است که در آن شرایط زندگی نامناسب در سال ۱۷۴۴ منجر به شورش شد. ساختمان­های دو شیروانی جناح حاکم دارای ۱۰ آپارتمان مجلل با مبلمان عالی، فرشینه­ها، ابریشم­ها و ظروف نقره و چینی هستند. دفتر مقامات رسمی در همان نزدیکی ساده­تر ساخته شده­اند اما به اندازه کافی راحت هستند. در حالی که پادگان سربازان معمولی وحشتناک بوده و تخت­های آنها بسیاری ابتدایی است. در میانه ساختمان، یک محراب کوچک و ساده سعی در حفظ صلح دارد.

به سیدنی بازگشته و از بزرگراه Trans – Canada غرب به سمت خروجی Englishtown بروید تا بتوانید در خلیج سنت آن سوار کشتی تفریحی شده و پس از آن در Indian Brook به Gabot Trail برسید این مسیر ۲۰۰ کیلومتری که پس از جان کابوت کاوشگر نام گرفت یکی از خوش منظره ترین مسیرهای این کشور است که دارای جنگل انبوه کاج، صخره­های زیبا و اقیانوسی می­باشند. در طول Gaelic Coast به سمت شمال حرکت کنید این نام به سادگی لهجه و غلیظ اسکاتلندی ای را توجیه می­کند که از زبان افرادی که در مسیر میبینید، خواهید شنید.

Ingonish یک شهر تفریح گاهی محبوب روی دو خلیج با سواحل ماسه­ای زیباست که می­توانید در آن قایق سواری، ماهی گیری و شنا کنید. در هتل Keltic Lodge یک نوشیدنی میل کنید. این هتل یکی از ویژگی­های بارز نووا اسکوتیای قدیمی محسوب می­شود که برای داشتن نمای Cape Smokey ارزش بازدید را دارد.

پارک ملی cape Breton Highlands برای دوست داران طبیعت سرشار از لذت است. Cabot Trail شما را در اطراف این پارک می­گرداند اما مسیرهای پیاده­روی مشخص شما را وارد فضای داخلی آن می­کنند. در همان جالب­ترین پیاده­راه­ها میتوان به مسیر دریاچه تا دریاچه جان دیر و مسیر اطراف آبشار بلاچ بال و کوه فرنج اشاره کرد. امکانات کمپینگ در حاشیه بهتر از این امکانات در جنگل مجهز هستند. یک کلبه چوپانی اسکاتلندی به نام Lone Shieling در نزدیکی بزرگراه و رودخانه Grande Anse تأثیر زیبایی این منطقه را چند برابر کرده است.

جنگل که ترکیبی از گیاهان مخروطی و سخت چوب هاست. محل زندگی گوزن­های دم سفید، خرس های سیاه، گوزن­های خالدار، سمورهای آبی روباه­های قرمز و سیاه گوش­هاست. علاقه مندان به تماشای پرندگان می­توانند در همان انواع گونه­ها به تماشای قوش دم قرمز و عقاب گر بپردازند. برای ماهی گیری باید از یکی از مراکز اطلاعاتی پارک مجوز بگیرید تا بتوانید سالمون یا ماهی خاردار صید کنید (قایق­های موتوری در این جا اجازه عبور و مرور ندارند) . در گوشه شمال شرقی پارک، بندر Neil قراردارد که بندر ماهیگیری کوچک و زیبایی با سواحل ماسه­ای است.

برای کاوش در شمالی­ترین نقطه این جزیره در بندر جنوبی از پارک خارج شده و ۱۶ کیلومتر به سمت دهکده ماهی­گیری خلج سنت لارنس رانندگی کنید. در مسیر پر علق به سمت غرب شهر پیاده روی کنید اما به علایم توجه داشته باشید. در جنوب غربی پارک Cheticamp یک دژ آکادیاتی قدیمی قرار دارد. حتماً از Les Trois Pognons دیدن کنید. این جا یک مرکز فرهنگی و اطلاعاتی است که دو موزه شگفت انگیز را در خود جای داده است. موزه الیزابت لفورت مجموعه­ای دایمی از یک هنر استاد را از جنس پشم به نمایش گذاشته و موزه مارگاریت گالانت نیز عتیقه و صنایع دستی در زمان زندگی صاحب نام خود را برای نمایش عرضه می­کند. ماهیگیران معتقدند که صید ماهی سالمون در نزدیکی Margaree Farks در شرق کانادا بهترین نقطه برای این کار است. در شمال شرقی Margaree یک موزه سالمون قرار دارد (هر روز اواسط ژوئن اواسط اکتبر ۹ صبح تا ۵ عصر) که به انواع ماهی ها و حقه های به کار رفته توسط قاچاقچیان غیر قانونی اختصاص یافته است. در یک مجموعه تپه های پر در اطراف دریاچه Brasd’Or (بازوی طلایی)، بادک جایی است که الکساندر گراهام بل مخترع تلفن برای گذراندن پایان زندگی فعال خود انتخاب کرد. خانه او که در جنگل پنهان شده است به روی عموم باز نمی باشد.

الکساندر گراهام بل

الکساندر گراهام بل به همراه همسرش مابل

موزه بی نظیری که در پارک تاریخی و ملی الکساندر گراهام بل راه اندازی شده (هر روز باز است) نشان می دهد که چگونه این بزرگ مرد تمام انرژی خود را در بادک را صرف هوانوردی کرد. همچنین می توانید در این موزه کایت چهار وجهی او را دیده و نحوه کار او با تلفن و اختراعات پزشکی و ابزارهای مربوط به کشتی رانی او را تماشا کنید. این موزه فضای زیادی را به عکس های زندگی خانوادگی بل در ادنیبرو، ایالات متحده و بادک اختصاص داده است.

اگر تمام اینها اشتهای شما را برای چیزهای اسکاتلندی تحریک کرده، بهتر است تور خود را در جنوبی ترین نقطه خلیج سنت آن به پایان رسانید، جایی که کالج Gaelic در آن دوره های تابستانی انداختن نی انبان Highlands، ویولن Cape Breton، چنگ سلتی یا فلوت کوچک اسکاتلندی و رقص Highlands را برگزار می کند. حتی اگر برای ثبت نام وسوسه نشده اید می توانید روند کلاس ها را تماشا کنید. در ماه آگوست Gaelic Mod اسکاتلندی های پیر و جوان را برای مراسم فرهنگی گالیکی و رقابت های رقص Highlands دورهم جمع می کند.

جزیره پرنس ادوارد (Prince Eward Island)

کوچکترین ایالت کانادا با تنها ۲۲۴ کیلومتر طول و ۶۴ کیلومتر عرض در پهن ترین نقطه دارای فضای روستایی با چراگاه­های سرسبز در قسمت داخلی و سواحل ماسه ای پای صخره­های آجری رنگ می­باشد.wisa.ir

جزیره پرنس ادوارد (PEL) در خلیج سنت کارنس جای گرفته و با تنگه Northumberland از نیوبرونسویک و نووا اسکوتیا جدا شده است. خاک قرمز این جا برای پرورش گوجه فرنگی عالی است اما کشاورزان در کنار آن تمشک، قره قروت و توت فرنگی نیز پرورش می­دهند. خرچنگ­های این جزیره رقیبی ارزشمند برای خرچنگ­های نووا اسکوتیا هستند. اما صدف­های خلیج Malpeque شهرت بسیاری دارند. جاکوز کارتیر این جزیره را در هنگام ورود در قرن ۱۶ جزیره سنت جان نامید. اما فرانسویان تا زمان معاهده ۱۷۱۳ هنوز این جا را مستعمراتی نکرده بودند. این جزیره نیز مانند نووا اسکوتیا حاصل تبعید آکادیان­ها و جایگیری اهالی نیوانگلند است. ساکنین جدید پس از ورود نام آن را به افتخار پرنس ادوار، دوک کنت در سال ۱۷۹۹ عوض کردند. آنها ترجیح دادند تا در زمان غیبت صاحبان اصلی املاک از آنها استفاده کنند و پاکسازی جنگل­ها برای ساخت کشتی و کشاورزی را به عهده مهاجران ایرلندی و اسکاتلندی گذاشتند. مهمترین لحظه تاریخی جزیره پرنس ادوارد مربوط به سال ۱۸۶۴ که پایتخت آن شارلوت تاون میزبان جلسه رهبران مارتیایم و نمایندگان اونتاریو و کبک برای تعیین مسیر وضعیت فدرال کانادا به عنوان یک حکومت متحده بود. از سال ۱۹۹۷، این جزیره در نیوبرونسویک به Cape Jourimain متصل کرد. علی رغم ترس از این که جزیره با این . کار ویژگی متمایز خود را از دست بدهد، این پل باعث تقویت گردشگری آن شد گردشگری در کنار کشاورزی و ماهی گیری اصلی ترین صنعت این جزیره محسوب می­شود. سواحل ماسه­ای حومه شهر در ساحل شمالی سالانه بیش از نیم میلیون بازدید کننده را جذب خود می­کنند. طرفداران رمان «آنی در چمنزارهای سرسبز» از لوسی ماد مونتگومری می­توانند خانه و منظرهای را ببینند که داستان در آن شکل گرفته است.

پس از بازدید از شارلوت تاون می­توانید به سه نقطه خوش منظره دیگر در این جزیره بروید. جاده ساحلی Blue Heron در مرکز، جاده ساحلی North Cape به سمت غرب و جاده ساحلی Points East به سمت شرق که هر کدام به سه کنت نشین ،Queens, Prince” Kings می­رسند.

شارلوت تاون (Charlottetown)

شامل محافظه کارانه این جزیره در پایتخت آن منعکس می­شود (دارای جمعیت ۳۲۰۰۰ نفری). شارلوت تاون که نام خود را از نام همسر جورج سوم انگلستان گرفته است، دارای ترکیبی رنگارنگ، از مکان های سرسبز و ساختمان های سبک ویکتوریایی با سنگ قرمز می­باشد. این جا یک بندرشاه و مرکز تجاری و گردشگری است. اما هم چنان قدیمی مانده است. با شروع بازدید از میدان کنفدراسیون از Irovince I Iotase دیدن کنید. (اواسط اکتبر- مه دوشنبه جمعه ۹ صبح تا ۵ عصر، ژوئن اواسط اکتبر هر روز ۸:۳۰ صبح تا ۵ عصر). در این بنای خاکستری رنگ ها سبک جورجمانی سران کنفدراسیون در سال ۱۸۶۸ با یکدیگر ملاقات کردند. (در اصل جزیره پرنس ادوارد در ابتدا برای پیوستن به کانادا تردید داشت و تا ۱۸۷۳ به کنفدراسیون نپیوست) . این بنا که در سال ۱۸۴۷ ساخته شده اکنون محل قانونگذاری ایالتی است. تالار کنفدراسیون نیز با اسامی نمایندگان والا مقام بازسازی شده­اند.

جزیره پرنس ادوارد

پرورش گوجه فرنگی در جزیره پرنس ادوارد

در ساختمان کناری مرکز هنرهای کنفدراسیون قرار دارد که در سال ۱۹۶۴ بازگشایی شده تا یاد و خاطره صدمین سالگرد کنفرانس کنفدراسیون را گرامی بدارد. این مجموعه شامل یک گالری هنری، یک تئاتر و یک کتابخانه است. در این گالری می توانید آثار روبرت هریس برای مجموعه ی پدران کنفدراسیون را در قرن ۱۹ تماشا کنید.

هر تابستان این مرکز هنری میزبان جشنواره شارلوت تاون، مشهورترین جشنواره موسیقی تیاتر کاناداست که از اواسط ژوئن تا سپتامبر برگزار می شود. در Beaconfield عمارتی ویکتوریایی در خیابان کنت، که زمانی یکی از زیباترین منازل شارلوت تاون بوده است می توانید از نمایشگاه های مربوط به تاریخ این جزیره دیدن فرمایید.

 جاده ساحلی (Blue Heron)

یک مسیر ۱۹۰ کیلومتری در ساحل شمالی را ادامه دهید. در این مسیر می توانید جزیره های کوچک، تلمبه های بادی را به صخره های قرمز و باتلاق های گلی را ببینید. سپس دور زده و به سمت تنگه Northumberland بروید. از شارلوت تاون به شمال شمال و به سوی سواحل بی نظیر پارک ملی جزیره پرنس ادوارد حرکت کنید. آب های گرم این ساحل شمالی آرام بخش ترین حمام آفتاب در ماریتایم را به شما می دهند. این پارک دارای مشهورترین جاذبه در کل این جزیره یعنی خانه های سر در دوشیب سبز است. این خانه های سفید کشاورزی دارای کرکره های سبز هستند. لوسی ماد مونتگومری کودکی خود را در اینجا سپری کرده و سپس از آن برای فضای رمان خود به نام آنی از کلبه های سبز استفاده کرد.

جاده ساحلی (North Capc) از side Summer حرکت کرده و ۲۸۸ کیلومتر به سمت شرق و دور Prince County برانید تا به مردم آکادیانی برسید (نزدیک به ۳۰۰۰ نفر) که در ساحل جنوبی اطراف خلیج اگمونت زندگی میکنند. در بسیاری از این دهکدهها پرچم آبی، سفید و قرمز برگرفته از پرچم فرانسه تک ستارهای است که به نوار آبی اضافه شده است.

در غرب side Summer میتوانید از موزه أکادیانی Miscouche (سپتامبر- ژوئن دوشنبه

جمعه ۹، ۲۰ صبح تا ۵ عصر، یک شنبه ۱ تا ۴ بعد از ظهر؛ جولای آگوست هر روز ۹: ۳۰ صبح تا ۷ شب) دیدن کنید. صنعت کشتی سازی این جزیره که به قرن ۱۹ میرسد در موزه Green Park و خانه تاریخی در Port به نمایش در آمده است به افراد خوش خوراک توصیه میکنیم که فورا برای مزه کردن صدفهای مشهور خلیج Malpeque مستقیم به آن جا بروند. در بیرون این خلیج و در Lennox Island میتوانید سکونتگاه­های هندی­های Mikmaq را ببینید.

جاده ساحلی (Points East)

در شرق شارلوت تاون، بلندترین جاده، مسیر ساحلی ۴۱۱ کیلومتری Poinrs East است که سواحل زیباء دماغه­های سنگ قرمز، جنگل­های انبوه، مناطق صید تن و خرچنگ و مزارع گوجه فرنگی و میوه را در بر می­گیرد.

دهکده تاریخ Orwell Corner (اوخر مه اواخر ژوئن دوشنبه جمعه ۹ صبح تا ۴:۳۰ بعد از ظهر و اواخر ژوئن ساگوست هر ورز ۱۰ صبح تا ۵:۳۰ عصر، سپتامبر اواسط اکتبر یکشنبه پنجشنبه ۹ صبح تا ۴:۳۰ بعد از ظهر) دارای اتاق­های چوبی اصیلی است که در اوایل دهه ۱۸۰۰ ساخته شده­اند.

اغلب ساکنین اولیه این جا اسکاتلندی بودند و در تابستان از رقص و موسیقی اسکاتلندی خود در عصر هنگام لذت می بردند. در سال ۱۸۰۳ یک اسکاتلندی به نام لرد سلکیرک مهاجرت سه کشتی از اهالی Highlands را به جزیره پرسن ادوارد تامین مالی کرد. این افراد در الدون در ۱۳ کیلومتی جنوب اورول سکونت کرده و اکنون این سکونتگاه پیشگامان لرد سلکیدک بازسازی و احیاء شده است به گونه ای که حضور آنها را در آنجا احساس می کنید.

این جا یکی از بزرگترین مجموعه های ساختمان­های چوبی اصیل در کانادا را دارد. افراد بسیاری سالانه در اوایل آگوست برای مسابقات Highland به این جا می­آیند. سایر نقاط ، دیدنی این جزیره شامل موزه ماهیگیری Basin Head (هر روز ژوئن سپتامبر ۹ صبح تا ۵ عصر) در انتهای شرقی است. در ساحل شمالی در North Lake می توانید برای ماهی گیری در آب­های عمیق قایق کرایه کنید.

نیوبرونسویک (New Brunswick)

ایالت نیوبرونسویک با خط ساحلی ناهموار و جنگل های بزرگ که ۸۵ درصد قلمرو آن را تحت پوشش قرارداده طرفداران کمپینگ در طبیعت و ماهی گیران و شکارچیان را به خود جذب می کند. ماهیگیران می توانند به صید ماهی خاردار، قزل آلا و سالمون امید داشته باشند در حالی که شکارچیان نیز به سراغ اردک و غاز می روند. طرفداران حیات وحش اگر خوش شانس باشند حتماً می توانند گوزن دم سفید، خرس های سیاه و گوزن را در جنگل­ها را ببینید. در خلیج فاندی می­توانید افکت­های زیبای دهانه رودخانه و حاشیه ساحل را که نتیجه جزر و مدی بطول ۱۶ متر است را مشاهده کنید. این افکت در صخره­های HopeWell در HopeWell Cape کاملاً مشهود است. نیوبرونسویک که با برزخ Chignecto به نووا اسکونیا متصل شده است.

در سال ۱۷۸۴ با تقاضای ۱۴۰۰۰ پناهنده سلطنت طلب به ایالتی جداگانه تبدیل شد این ایالت نام خود را از یک دوک نشین آلمانی گرفته و بعدها تحت حاکمیت جورج سوم انگلستان قرار داشت. سلطنت طلبان به ساکنین اولیه نیوانگلند، پنسیلوانیا و یورکشایر و آکادیان های فرانسه­ای که پس از اخراج در جنگل­های آنگلو فرانسوی به اینجا بازگشته بودند، پیوستند امروزه نیوبرونسویک تنها ایالت دو زبانه کاناداست و یک سوم جمعیت آن فرانسوی زبان هستند.

نیوبرونسویک

ماهی گیری در رودخانه میرامی چی، نیوبرونسویک

سنت جان (Saint John)

بزرگترین شهر این ایالت در خلیج فاندی و در دهانه رودخانه سنت جان با همین نام جای گرفته است. این شهر مرکز صنعت کاغذ و خمیر کاغذ بوده است و دارای بزرگترین تصفیه خانه روغن در کاناداست. اما پدران این شهر تلاش بسیاری کرده­اند تا سواحل آن را زیبا سازی کنند. یکی از جاذبه­های اصلی شهر پدیده طبیعی جزر و مدهای فوق العاده خلیج فاندی با انواع کوتاه تا بلند از ۸/۵ متر در دهانه رودخانه سنت جان می­باشد. از یک نقطه در خیابان Bridge می توانید به تماشای تندآبهای آبشار Reversing بایستید. دفتر اطلاعات گردشگری در این جا درباره بهترین زمان برای تماشای این پدیده به شما کمک می­کند. آبهای فاندی در جزرو مد کوتاه ۴ متر کمتر از رودخانه سنت جان بوده و بدین ترتیب از تنگه باریکی وارد خلیج می­شود. با شروع جزرو مد این جریان به تدریج کند میشود. در زمان بازگشت جزرو مد، این سکون باعث می­شود تا کشتی­ها بتوانند پیش از شروع حرکت معکوس جریان از تند آبها وارد روخانه سنت جان شوند. جزر و مدهای بلند این خلیج تا Frederiction، یعنی ۱۳۰ کیلومتر وارد جزیره می شوند.

اگر می­خواهید در خلیج فاندی گردش کنید. قدم زنی در پارک طبیعی Irving را در غرب شهر یا در حاشیه Harbour PaSSage امتحان کنید.  Harbour Passage سیستمی مرتبط از پیاده راه­ها و بناهای تاریخی است که در قسمت داخلی بندر گسترده شده است. مرکز شهر کاملاً جدید بوده و سبک قرن ۱۹ را با سبک مدرن به ویژه در خیابان King با ساختمان­های آجر قرمز در هم آمیخته است. Inside Connection که برای انواع آب و هوا مناسب است، مراکز خرید و تفریح را در کنار یکدیگر دارد. میدان  (Market Square)مرکز شهر بازسازی شده است. انباری های قدیمی به مجموعه مغازه­ها، آپارتمان­ها، هتل­ها، کافه­ها و موزه نیوبرونسویک تبدیل شده­اند. در همان نزدیکی در (Barbours Gallneral) (اواسط ژوئن -اواسط سپتامبر هر روز ۹ صبح تا ۶ عصر) یک خواروبارفروشی قرن ۱۹، جلبک مخصوص محلی را امتحان کنید. این خوراکی از یک جلبک دریایی تهیه شده که پاسخ نیوبرونسویک به آدامس است در Market Slip بود که ۳۰۰۰ نفر سلطنت طلب در سال ۱۷۸۳ به این جاپا گذاشتند و شهر لنت جان را راه اندازی کردند. موزه نیوبرونسویک (شماره ۱، میدان بازار، دوشنبه شنبه ۹ صبح تا ۵ عصر پنج شنبه تا ۹ شب، یکشنبه ظهر تا ۵ عصر) در اصلی به صنعت کشتی­سازی این ایالت اختصاص یافته است. این صنعت منبع اصلی شکوفایی پیش از ورود عصر جدید فولاد به این ایالت بود. همچنین دراین موزه نمایشگاه­های جالبی از زندگی مردم Mikmaq First Nation، جزر و مدهای خلیج فاندی، والی­ها و حیوانات و گیاهان نیوبرونسویک نیز وجود دارد مجموعه ی صنایع دستی محلی نیز از دندان غول فیل ۱۳۰۰۰ ساله تا کاغذ قیفی از شیرینی از جنس طلا متفاوت هستند.

 خلیج فاندی (Bay of Fundy)

در جاده Route L به سمت شمال شرقی از سنت جان حرکت کرده و در خروجی ۲۱۱ وارد Route شوید تا به سمت پارک ملی فاندی بروید این پارک یک منطقه حفاظت شده طبیعی است و دارای ساحل دریا با منظره زیبای جزر و مدهای بلند می­باشد. در ورودی پارک می­توانید نقشه­های دقیق ۱۱۰ کیلومتر پیاده راه و مسیر دوچرخه سواری را تهیه کنید.

این مسیرها به مناطق کمپینگ و کلبه­های داخل پارک راه دارند. در این پارک چندین فعالیت خانواده محور مانند کرال ساحی در جزر و مدهای کوتاه، پیاده روی در جنگل و برنامه­های عصر هنگام در تئاتر سرباز برگزار می­شوند. در دریاچه Bennett می­توانید یک قایق پارویی کرایه کرده و ماهی­گیری کنید. در ساحل در حاشیه آپارتمان­ها در قسمت دارای جزر و مد کوتاه قدم زده یا در زیر سنگ­ها به دنبال گل پروانش، باران کل و شقایق نعمانی بگردید.

در جاده ۱۱۴ مسیر خود را به سمت Hopewell Cape کج کنید. در اینجا می­توانید نمایی عالی از پدیده جزرومد خلیجی داشته باشید. در صورت امکان یک شب را در چادر سپری کنید: هنگام طلوع بهترین زمان برای لذت بردن از تماشای صخره­های قرمز و ستون­های گرانیتی مملو از خزه است که در جزر و مد کوتاه سر از آب بیرون می­زنند. در لنت مارتین در جاده ۱۱۱، پیاده راه فاندی چه در حین رانندگی، دوچرخه سواری، کایاک سواری یا پیاده روی نمایی بینظیر به شما عرضه می­کند.

Fredericton

این پایتخت کنار رودخانه­ای نیوبروستویک ترکیبی دلپذیر از میراث معماری، هنرهای شکوفا و سنت­های ساخت صنایع دستی است. سفر با قایق تفریحی روی رودخانه (هر روز در تابستان) روشی مناسب برای لذت بردن از مناظر شهری از یک چشم انداز متفاوت است. گالری هنری Beaverbrook (جولای۔ اواسط سپتامبر هر روز ۹ صبح تا ۵:۳۰ عصر؛ اواسط سپتامبر- ژوئن یکشنبه ظهر تا ۵:۳۰ عصر) توسط ویلیام ماکسول آتیکن (۱۹۶۴-۱۸۷۹) ساخته شد. او به عنوان لرد بیور بروک عضو کابینه جنگ و نیستون چرچیل در جنگ جهانی دوم بود. این گالری دارای پرتره­های بینظیری از میان آثار گراهام ساترلند از ناشر Daily Express لندن و سایر روزنامه های میهن پرست می باشد.

اما ستاره این گالری اثر Santiago el Grande سالوادو دالی است. سایر آثار مهم مربوط به هنرمندان انگلیسی مانند رینالدز، گنیس بورو و رومنی و نقاشان کانادایی همچون تام تامسون و کورنلیوس کریگوف می­باشند.

در Legislative Building (ژوئن اواسط آگوست، هر روز ۹ صبح تا ۵ عصر، اواسط آگوست مه دوشنبه جمعه ۹ صبح تا ۴ بعد از ظهر) پرتره­های جاشوا رینولدز و نسخه نادری از دو مزدی بوک (دفتر ثبت املاک انگلستان) به نمایش در آمده است. با شکوه­ترین بنای این شهر کلیسای جامع Christ Church (۱۸۵۳) با پنجره­های رنگی و تیرک­های چوبی است، شما می­توانید دو بار در روز در جولای و آگوست در میدان Officers شاهد مراسم رژهی Changing of the Guard باشید.

برای بازدید از منطقه تاریخی ملی Old Gorernment House یک تور راهنمادار بگیرید. در گذشته جشنها و رقص­ها در این محیط با شکوه با نمای رودخانه سنت جان برگزار می­شدند.

در همان نزدیکی City Hall مجموعه­ای از فرشینه­های دست باف را به نمایش گذاشته و حاکی از تاریخ شهر Fredericton می­باشد در غرب شهر و رودخانه سنت جان در محوطه ۳۷ کیلومتری سکونتگاه تاریخ و اسکله King، گشتی بزنید. این جا یک بازسازی از دهکده­های سلطنت طلب در پایان قرن ۱۸ است. طرفداران در اگون های آمریکایی شاه در اینجا یک جامعه کشتی سازی و الوار بری راه انداخته بودند. آسیاب آبی این دهکده و نیز میهمان سرای آن به نام King’s Head هنوز فعال هستند.

نیوفاندلند و لابرادور (Newfoundland and Labrador)

هر کس که به دنبال شناخت نقش کانادا در شکل گیری آمریکای شمالی است. بهتر است چند روزی را در نیوفاندلند، ایالت ماهی گیران سخت کوش سپری کنند. اولین کانادایی­ها این سرزمین را پیدا کرده و آخرین سرزمینی بوده است که در سال ۱۹۴۹ به کنفدراسیون پیوست این سرزمین و مناظر دریایی آن صخرهای و ناهموار بوده و مردم با روحیه آن سرشار از نشاط هستند، زندگی در این منطقه ماهی گیری دور افتاده به اهالی آن حس هویت محلی بخشیده است. شهروندان سنت جان و نواحی اطراف آن آدم شهری نامیده میشوند و آنهایی که دورتر از شبه جزیره آوالون زندگی می­کنند. مردمان خلیجی هستند. هر شهر و دهکده حتی آنهایی که کنار ساحل نیستند، بندری نامیده می­شوند، هنوز برای ساکنین سرزمین اصلی از عبارت کانادایی استفاده می­شود. «اولین پادشاهی خدا را بجویید» شعار این ایالت است. اما در سر راه، به نیوفاندلند نگاهی بیاندازید. شعار ملوانان قدیمی آلکانتیک شمالی است که آبوت برندان ایرلندن در قرن ۶ و نورسمن حتی در قرن ۱۱ این شعارها را به تمام اهالی باسک، فرانسه، اسپانیا و پرتغال می­گفتند که با پرداخت ۱۰ پوند از طرف هنری هفتم برای یافتن جزیره­های جدید درسال ۱۴۹۷ به دنبال جان کابوت به راه می­افتادند. این ماهیگیران بودند که ارزش واقعی جزیره را می­دانستند کرانه­های Grand در جنوب شرقی نیوفاندلند غنی ترین منطقه تخمگذاری ماهی روغن در جهان هستند. این جزیره قرن­ها تنها برای ماهی­های نزدیک ساحل آن وجود داشته است. در این جا همواره از ساخت سکونت­گاه­های دایمی ممانعت می­شده است تا قادر به رقابت با بازرگانان بریتانیایی نباشند. حتی پس از اولین استعمار جدی در قرن ۱۷، این جنگل­های ساحلی تنها برای ساخت کلبه­های ماهی گیرها و کشتی­های آنها مورد بهره برداری قرار گرفته­اند. تا قرن بیستم دورتر از ساحل هیچ ساخت و سازی صورت نمی گرفت.

اولین روز نیوفاندلند به عنوان یک ایالت کانادایی اول آوریل ۱۹۴۹ بود، روزی که در آن نمایش­های کمدی از داستان­های طولانی بدون هیچ مجازاتی اجرا می­شوند. شوخ طبعی بخشی از زندگی و گفتار نیوفاندلند است. این نکته صحت ندارد که یخچال­هایی که در بهار سر از سنت جان بیرون می­آورند. بناهای پلی استیرنی هستند که اتاق بازرگانی برای تزیین بکسل کرده­اند، اما مردم محلی چنین تصوری ندارند. در حقیقت بهترین مکان برای دیدن یخچال­ها اطراف سنت انتونی در شمالی­ترین نقطه جزیره است.

 سنت جان (St John’s)

مردم عامی اصرار دارند که نام سنت جان برگرفته از نام روز قدیس جان تعمید دهنده در ۲۴ ژوئن و زمانی است که گفته می­شود جان کابوت در سال ۱۴۹۷ به این جا پای گذاشت. نیوفاندلند پایتخت لابرادور و بزرگترین شهر همچنان حال و هوای بندر ماهیگیری خود را حفظ کرده است. با این حال در این جا به عنوان یک پایتخت ساحلی دارای نفت که در حال شکوفایی است. در مورد هتل­ها و رستوران­های عالی دستتان باز است.

بندر خوش منظره مکانی برای آغاز گردش است. این شهر در قرن ۱۹ پنج بار در آتش سوخت. اما مردم هم چنین سرسختانه خانه­های چوبی با نمای ساحل ساختند. دیوارهای رنگ روشن این خانه­ها با قایق­های خاکستری رنگ اسکله نمای زیبایی ایجاد کرده­اند. ساختمان­های قدیمی در خیابان واتر که به قرن ۱۶ برگشته و شاید بتوان گفت که قدیمی­ترین خیابان آمریکای شمالی است به بوتیک­ها و گالری­های هنری جدید تبدیل شده­اند.

در خیابان Gower به موازات اسکله می­توانید زیباترین خانه­های ویکتوریایی را به رنگ­های شرابی، لیمویی، خاکستری و سفید ببینید تا نزدیکی ساحل، منظره مرکز شهر عالی است. در شماره ۹ خیابان بوناونتور، The Rooms (ژوئن اواسط اکتبر دوشنبه شنبه ۱۰ صبح تا ۵ عصر، چهارشنبه پنج شنبه تا ۹ شب، یکشنبه ظهر تا ۵ عصر باواسط اکتبر مه دوشنبه­ها بسته است) موزه ایالتی، گالری هنری و آرشیوهای بینظیری از نیوفاندلند و لابرادور را در خود جای داده است. این موزه تاریخ انسانی این جزیره را به نمایش گذاشته و تغییرات و ارتباطات و چگونگی پیوند طبیعت با زندگی مردمی را مورد بررسی قرار می­دهد که از ۹۰۰۰ سال قبل تا سال ۱۷۳۰ در این جا زندگی می کرده اند. هم چنین در میان مجموعه­های این موزه میتوان لباس، مبلمان و لوازم اولین ماهیگیران اروپایی را مشاهده کرد.

در بالای یک تپه در Military Road، کلیسای کاتولیک سنت جان تعمید دهنده (۱۸۵۰) به چشم می­خورد که از چندین آتش سوزی جان سالم بدر برده تا با برجهای گرانیتی خود بر آسمان شهر تسلط داشته باشد. در پایین خیابان Gower کلیسای جامع یونایتد به چشم می­خورد که نام خود را از جان تعمیددهنده گرفته است. این کلیسا دوبار در آتش سوخته و یک نسخه سادهی تئوگوتیکی قرن بیستم بدون برج کلیسایی از آن باقی مانده است. در نوک Signal Hill بهترین نمای کامل بندر، The Narrows و اقیانوس آلکانتیک دیده می­شود. این تپه حفاظت شده است تا در طول جنگ­های ناپلئون از ورودی بندر محافظت شود و شما همچنان می­توانید توپ توپخانه کوئین را مشاهده کنید که در سال ۱۷۹۶ نصب شده بود. برج Cabot در بالای این تپه در سال ۱۸۹۷ ساخته شده و علامت چهارمین سالگرد و رود کابوت و سالگرد جشن الماس ملکه ویکتوریا است. چهار سال بعد در ۱۲ دسامبر ۱۹۰۱ در ساعت ۱۲:۳۰ بعد از ظهر در یک ایستگاه دریافتی در نزدیکی این برج در یک بیمارستان (که در سال ۱۹۲۰ در آتش سوخت) کاکلیمو مارکونی مخترع ایتالیایی اولین پیام بی سیم میان آنتلانتیکی، سه نقطه حرف S به زبان را از فرستنده خود در پولدو و در کورنوال انگلستان دریافت کرد. در برج کبوت این رویداد مهم در نمایشی ساده مورد تقدیر قرار می­گیرد. در قسمت شمالی تپه Quidi Vidi یک بندر ماهی گیری پر شور است. در چهارشنبه اول ماه آگوست، مسابقه قایقرانی رویال سنت جان میان شش قایق پارویی در دریاچه، Quidi Vidi برگزار می­شود. همچنین اینجا محل برگزاری گاردن پارتی پرشور و پرهیاهو است.

شبه جزیره آوالون (Avalon Peninsula)

با رانندگی از سنت جان به سمت جنوب به Cape Soear می رسید که شرقی­ترین نقطه نیوفاندلند و قاره آمریکایی شمالی است. این موقعیت استراتژیک آمریکایی­ها را ترغیب کرد تا در نوک این تنگه در جنگ جهانی دوم دو سکوی توپ نصب کنند. فانوس دریایی سفید رنگ این جا (۱۸۳۵) نیز با گنبدی راه راه سفید و قرمز بازسازی شده است. اما یک برج بتونی مدرن با جذابیت بصری کم تر تمام کارها را انجام می­دهد. در منطقه حفاظت شده پرندگان دریایی در خلیج Witless می­توانید ماکاروها و مرغان دریایی پا سیاه را تماشا کنید. بهترین زمان برای تماشای مناظر اواسط ژوئن تا اواسط جولای است و می­توانید در این دوره از Bay Bulls قایق کرایه کرده و به تماشای چهار جزیره گول، گرین، پی پی و گریت در این منطقه حفاظت شده اکولوژیکی بروید. جاده Marine از ساحل ناهموار در شمال سنت جان ادامه یافته و از میان دهکده­های ماهی گیری Outer Cove، Middle Cove و Torbay می­گذرد و شما را به Pouch Cove زیبا می­رساند. در تابستان وال­ها در مسیر خود به سمت جنوب از این ساحل می­گذرند.

پارک ملی Groe Morne

گشت و گذار در آبدره های پارک ملی Groe Morne

دو منطقه میراث جهانی

در ساحل غربی شبه جزیره شمالی این جزیره و در ۳۰ کیلومتری شمال دریاچه Decr در بزرگراه ۴۳۰ پارک ملی Gros Morne میان رشته کوه­های Long Range آرمیده است. این پارک ملی ۱۸۰۰ کیلومتر مربعی دارای زیباترین مناظر در شرق کانادا است. ویژگی­های جغرافیایی این منطقه به گونه­ای منحصر به فرد حرکات لایه زمین را به نمایش گذاشته و کوه­های آن از یخچال­های عصر یخبندان شکل گرفته­اند. کوه Gros Morne، سنگی عظیم که از میان صفحات سطح زمین و لایه­های بالایی سر برآورده­اند به کل این منظره غلبه کرده است. در هر جای دیگر این پارک می­توانید زمین­های باتلاقی، تلماسه­ها و ۷۰ کیلومتر خط ساحلی را بیابید. این پارک محل تجمع سه ناحیه اکولوژیکی کوهستانی قطبی، بادهای شمالی و معتدل بوده و مکانی مناسب برای پیاده روی یا ماهی گیری برای صید سالمون و ماهی خاردار است. در نزدیکی بندر راکی، یک دهکده ماهی گیری، یک مرکز تفسیری وجود دارد.

در نوک شبه جزیره شمالی سایت تاریخی ملی مراتع Anse aux( قرار دارد که محل سکونت گاه­های وایکینگ­ها در نیوورلد بوده است. چنین گفته می­شود که اینجا محل زندگی لیف اریکسون پس از ورود او در سال ۱۰۰۰ پس از میلاد می­باشد. خانه­های سنگی نمادین این پارک و کارگاه­های آن ایده ای عالی از شرایط زندگی در ۱۰۰۰ سال قبل را به دست می­دهند. یک مرکز تفسیری عالی نیز انواع نمونه­های باستان شناسی و نمایش­های صوتی تصویری را در اختیار شما قرار می­دهد.wisa.ir

 بریتیش کلمبیا

رودیارد بریتیش کلمبیا کیپلینگ در سال ۱۹۰۸ گفته بود که «چنین سرزمینی برای یک مرد پر انرژی خوب است البته این جا برای آدم­های علاف هم چندان بد نیست» این جمله امروزه نیز صحت دارد. بریتیش کلمبیا سومین ایالت بزرگ در کانادا و سرزمینی بزرگ و مملو از حیات وحش، کوه­های ناهموار، جنگل­های انبوه، خط ساحلی صخره­ای و رودخانه­های خروشان است. ویکتوریا، پایتخت آن یک شهر دانشگاهی پرشور است که دارای تئاتر، جاز عالی است ونکوور با جمعیت حدود ۶۰۰۰۰۰ نفر اصلی ترین شهر این ایالت است این شهر با موقعیت عالی یک زندگی راحت، معماری باشکوه و تمام هیجانات یک بندر بین المللی را به شما عرضه می­کند.

مدت­ها پس از سکونت مردمان بومی در این ناحیه، تاجرهای پوست بریتانیایی آن را کشف کرده و بهره برداری از این سرزمین که آن را New Caledania نامیدند، آغاز نمودند. در سال ۱۸۵۸ در رودخانه فراسر طلا کشف شده و ماجراجویان بسیاری جذب این جا شدند و بریتانیا تصمیم گرفت که آن را از شرکت خلیج هادسون گرفته و مستعمره بریتیش کلمبیا را راه اندازی کند. این ایالت در سال ۱۸۷۱ در پی آرزوی اتصال به خط آهن Pacific Canadian در دهه بعدی به اتحادیه کانادا پیوست. ونکوور که ایستگاه آخر قطار بود مهمترین بندر بریتیش کلمبیا محسوب میشود. مهمترین جاذبه این ایالت زیبایی طبیعی فوق العاده و آب وهوای ملایم، تابستانهای نسبتا خشک و زمستان­های معتدل اما بارانی آن است.

این شرایط حداقل در گوشه جنوب غربی حکم فرماست، جایی که سه چهارم کل جمعیت در آن زندگی می­کنند. وقتی صحبت از اقتصاد باشد، الوار اصلی ترین منبع این ایالت محسوب می شود. چوب درختان صنوبر، کاج و سدار بیشترین الوار و ساخت و ساز کانادا را تأمین می کنند و بخش اعظمی از صنعت کاغذ و خمیر کاغذ به آنها وابسته هستند و خوش به حال علاقه­مندان به ورزش ماهیگیری که سالمون همچنان یکی دیگر منابع طبیعی غنی رودخانه­ها و ساحل اقیانوس آرام است. در ایالتی که درآمد حاصل از نیروی برق هیدروالکتریک بعد از درآمد. این نیرو در کبک قرار دارد، صنعت انرژی مانع از سد سازی روی رودخانه فراسر می شود تا بدین ترتیب از مناطق تخم گذاری سالمون­ها محافظت شود. جمعیت ۴ میلیون نفری بریتیش کلمبیا در اطراف تنگه جرجیا و حاشیه مرز آمریکا متمرکز شده است و به ندرت ساکنین شمال پرنس روپرت در اینجا دیده می شود. اکثر اهالی این جا دارای اصالت بریتانیایی هستند. سایر مهاجرین اروپایی شامل آلمانی ها، هلندی­ها، یونانی ها، اکراینی ها، ایتالیایی ها، مردم اسکاندیناوی و تعداد اندکی فرانسویان هستند. مردمان فوجی حدود ۱۷۰۰۰۰ نفر هستند. به علاوه اخیرا تعداد چینی­ها، ژاپنی­ها، ویتنامی ها، کره ای ها، اهالی هند شرقی و پاکستانی ها نیز در حال افزایش هستند.

ونکوور

این شهر در خلیجی باشکوه و در میان کوه­های سرسبز جای گرفته و یکی از آن دسته نعماتی است که می­تواند کافر را خداشناس کند. به محض تنفس اولین فضای آرام ونکوور که ترکیبی از آرامش و مدرنیته پیچیده به همراه لذت سادهتر حیات وحش در نزدیکی شماست، بدبینی از میان میرود. ونکوور که با سرعت هدفمند اما لذت جویانه­تری نسبت به سایر شهرهای اصلی کانادا مانند تورنتو و کالگاری پیشرفت کرده، هرگز اهمیت زندگی لذت بخش را از یاد نبرده است. در جزیره ونکوور، سالمون ها خلاف جریان آب شنا می کنند تا به محل تخمگذاری خود برسند. این ماهی که وزن آن تا ۵۷ کیلوگرم نیز می­رسد پادشاه تمام سالمون های اقیانوس آرام است. این شهر در کنار این نگرش بی تکلف و آسان گیر در اصل GastOWIn) نام داشت تنها در این زمان بود که شهر به ایستگاه آخر خط آهن در سال ۱۸۸۶ تبدیل شد و با استفاده از نام جورج ونکوور اولین بازدید کننده اروپایی از این منطقه تغییر نام داد.

در سال ۱۸۸۶ یک آتش سوزی و به دنبال آن ساخت و ساز در زمین­ها رد پای اندکی از شهر قرن ۱۹ بر جای گذاشت. اما معماری جسورانه و معاصر مرکز شهر و سیمون فراسر و نیز محوطه دانشگاه بریتیش کلمبیا به گونه­ای زیبا با پس زمینه کوهستانی و اقیانوسی ترکیب شده­اند. ناحیه بارانداز کاملا تخریب شده و به جای آنها در ساحل دریا خانه­های زیبا ساخته شده است، شرح مختصر محل بی نظیر ونکوور قابل ستایش است. این شهر در حاشیه کرانه­های خلیج بزرگ English از یک سو و شاخابه بوراد از سوی دیگر کشیده شده اند. جورج ونکوور در سال ۱۷۹۲ این منطقه را با یک قایق گشت اکتشافی سیاحت کرد. این بندر و پارک استنلی شهر را از حومه مسکونی ونکوور غرب و شمال جدا کرده­اند. برای دیدن این مناطق باید به دو نقطه مشاهده بروید.

آن طرف First Narrows روی پل Gate Lion و در امتداد جاده کاپیلانو به سمت Skqride بروید تا برای رسیدن به بالای کوه Grouse سوار تله کابین شوید. در این جا نمایی کامل از شهر و بندر خواهید داشت. در هنگام غروب قصد رفتن کنید تا روشن شدن شهر را ببینید. در شمال غرب این کوه (که مورد علاقه اسکی بازان است) نمای دریاچه کاپیلانو و جزیره ونکوورا خواهید دید. در راه بازگشت از روی پل معلق ۷۰ متری بالای آب­های خروشان آب دره کاپیلانو قدم بزنید.

در مرکز شهر به منطقه پانورامایی به بالای Vancouver Lookout ۵۰ طبقه در مرکز – بندر بروید (شماره ۵۵۵، خیابان هستینگ غربی). زیبایی این شهر با پس زمینه کوهستانی نفس گیر است. در روزهای آفتابی با کمک تلسکوپ می­توانید در جنوب Mount Baker در ایالت واشنگتن آمریکا را نیز ببینید. برای دریافت اطلاعات گردشگری درباره این ایالت به مرکز بازدید کنندگان شهر ونکوور در خیابان بورارد شماره ۲۰۰ مراجعه کنید. همچنین در فرودگاه بین المللی ونکوور یک مرکز بازدید­کننده نیز وجود دارد و ۱۰۰ مرکز دیگر نیز در سطح این ایالت هستند.

ونکوور

منظره ونکوور از خلیج شمالی

مرکز شهر خیابان­های جورجیا و رابسون مسیرهای اصلی هستند که از شبه جزیره West End تا پارک استنلی کشیده شده­اند. خیابان جورجیا از این پارک تا پل Lion Gate کشیده شده است. اتومبیل خود را در جای مطمئنی پارک کرده و پیاده از مرکز شهر دیدن کنید. ترافیک در این جا وحشتناک است. بازدید خود از مرکز شهر ونکوور را در میدان رابسون و محل Courthouse آغاز کنید. این بنا که توسط آرتور اریکسون طراحی شده یکی از شاهکارهای معماری معاصر آمریکای شمالی است. این بنا که از ویژگیهای برجسته آثار این معمار ونکوور است به شکل افقی بوده و تنها هفت طبقه دارد. با این حال در این میدان علیرغم وجود چند آسمانخراش در بالای آن در مرکز توجه قرار دارد. دراین جا از ستون­های مرمری یا ایوان­های ورودی خبری نیست مشخصاتی که ویژه بنای دادگاه­های قانونی متداول هستند. بلکه به جای آن این بنا روی ردیف­هایی از پیاده راه­ها، دفاتر و اتاق­های دادگاه، مغازه­ها و رستوران­های محصور در شیشه است.

 آب استخرها در میان باغ های مملو از بوته­های گل رز، درختان پرتقال، درختان افرای ژاپنی و جنگل کاج مینیاتوری طبقه به طبقه پایین می­ریزند. الگویی از پلکان­ها و رمپ­ها جایی به نام «پلکان – رمپ» به وجود آورده­اند که برای رولربلد سواران مناسب است. این پلکان رمپ­ها از گوشه به گوشه این بنا عبور کرده و برای جمعیتی که در طول جشن های شهری در اینجا جمع می شوند بسیار جذاب است.

میدان رابسون گلری هنر ونکوور (هر روز ۱۰ صبح تا ۵:۳۰ عصر، پنج شنبه و سه شنبه تا ۹ شب) را در یک دادگاه قدیمی در خود جای داده است. (این بنا یک معبد نئوکلاسیک است. که اریکسون آن را بازسازی کرده است) .

در میان نمایش مجموعه آثار هنرمندان کانادایی می توان به آثار امیلی کار (۱۹۴۵-۱۸۷۱) اشاره کرد. افراد محلی او را «پیر خرفت» صدا می کردند در ویکتوریا شخصیت عجیب و غریبی بود. او یک خانه شبانه روزی داشت و یک میمون خانگی را در یک ننوی بچه می­چرخاند. سال هایی که او درمیان First NationS به نقاشی و مطالعه با همتایان پست امپرسیونیسمی خود سپری می­کرد. سبکی خاصی از مناظر اکسپرسیونیسم و موضوعات نمادین به جای گذاشت. حتماً به آثار Big Raven (1931) و oten Forest (1930) او دقت کنید. بخشی از خیابان راسبون میان خیابان های بورارد و بوث با حضور رستوران های ویتنامی، ژاپنی، اسکاندیناوی، ایتالیایی و فرانسوری یک شهر چند ملیتی است.

در شرق میدان رابسون مرکز خرید گرانویل یک ناحیه خرید پیاده است که شما را به Harbour Cerdre و ساحل می­رساند. از پائین خیابان گرانویل سوار Scabus (اتوبوس دریایی) شوید تا از Burrard Inlet به شمال ونکوور بروید. طول هر مسیر ۱۲ دقیقه است. این جا در کنار نمای ۳۶۰ از شهر و بندر می­توانید نمای کنور آپ Canada Place را هم داشته باشید که مانند یک کشتی مسافربری اقیانوسی از بندر بیرون آمده است. این بنا با بادبان­های سفید ساختگی دارای ردپایی از اوایل قرن ۱۹ است. این پاویلیون که در اصل ۸۶Exp قرار دارد اکنون مرکز ونکوور محسوب می­شود.

در امتداد خیابان پندر Chinatouwn بزرگترین محله چینی­ها در کاناداست که عمدتاً ترکیبی از نوادگان مهاجرانی است که روی خط آهن Pafic Camdian کار می­کردند. در اینجا می­توانید بازارهای میوه و سبزیجات، غرفه­های ماهی، ادویه و دارو فروشی، بوتیک­های ابریشم و ساتن، بامبو و ظروف لاکی هنگ کنگ، تایوان و چین را خواهید یافت. گوشت­های کبابی در پنجره­های رستوران­های متعدد گردشگران بسیاری را جذب خود می­کنند. Centre A در شماره ۲ خیابان هستنیگ غربی (سه­شنبه یکشنبه ۱۱ صبح تا ۶ عصر) به بازید­کنندگان اجازه می­دهد تا با هنر و سنت­های معاصر و عکس­هایی از چین، ژاپن، کره و اندونزی مدتی غرق در فرهنگ آسیا شوند. باغ دکتر سان یات سن (هر روز مه – اواسط ژوئن و سپتامبر ۱۰ صبح ۶ عصره اواسط ژوئن آگوست ۹:۳۰ صبح تا ۷ شب؛ اکتبر- آوریل ۱۰ صبح تا ۴:۳۰ بعداز ظهر) در کنج خیابان­های کارال و پندر لحظه­ای ناب آرامش را در اختیار شما قرار می­دهد.

 این جا یک عمارت فرنگی با سقف کاشی براق، آثار چوبی کنده کاری شده و پنجره­های مشبک روبه یک منظره از حیاطی پوشیده از قلوه سنگ است. این عالم از انعکاس ماهیت فلسفه تائوئیسم پین و یانگ توسط هنرمندان سوژو، مرکز اصلی باغ­های چینی کلاسیک طراحی شده است. در اینجا نور و سایه متوازن شده­اند و سنگ­های آهکی ناهموار برای سطحی چین دار انتخاب شده­اند و بدین ترتیب سطح صاف استخرهای آرام و جویبارهای بی صدا متوازن شده­اند. بوته­ها نمادی از ذات انسان هستند؛ کاج، بامبو و درخت آلوی زمستانی قدرت، شکوه و تجدید حیات را به نمایش گذاشته­اند. آن طور که باید و شاید انرژی خود را تجدید کرده و سپس به سمت بندر و Gastown (بین خیابان­های واتر و هستینگ بروید. این جا منطقه­ای با خیابان سنگفرش و ساختمان­های قرمز است که بوتیک­ها، مغازه­های سوغات فروشی، بارها و رستوران­ها در آن فراوان به چشم می­خورند. Gastown نام خود را از جک دیتون لاف زن گرفته است. دیتون قبلا کاپیتان یک قایق بود در میدان Maple Tree مجسمه­ای از دیتون قرار دارد که بنا به افسانه­ای او چوب برها را متقاعد کرده است تا در سال ۱۸۶۷ این شهر را بسازند. در انتهای غربی خیابان واتر اولین ساعت دنیا که با بخار کار میکند هر ۱۵ دقیقه یک بار به صدا در می­آید. اگر دادگاه میدان رابسون اشتهای شما را برای دیدن آثار معماری بیشتر از آرتور اریکسون تحریک کرد با اتومبیل یا سیستم حمل و نقل عمومی در امتداد خیابان هستینگ به سمت کوه Barnaby بروید تا محوطه بی نظیر دانشگاه سیمون فراسر برسید. فعالیت عمده دانشجویان در Academic Quadrangle انجام می­شود، جایی که نور و سایه در میان پلکان­ها و بالکن­های زیر سقف شیشه­ای در حال بازی هستند. در مسیر بازگشت به مرکز شهر به استادیوم ورزشی BC Place سری بزنید. در این استادیوم دارای گنبد بیضی شکل، تیم BC Lions بازی­های فوتبال سربسته را در این جا انجام می­دهد.

و پارک استنلی (Stanly Park) پارک استنلی مشرف به خلیج English یکی از بهترین پارک­های شهری در آمریکای شمالی است. این جنگل ۴۰۵ هکتاری و مملو از درختان صنوبر و سدرا و زمانی منطقه حفاظت شده دولتی بوده است که الوار مورد نیاز نیروی دریای رویال را تامین می کرد. این شهر در سال ۱۸۸۹ آن را به عنوان یک پارک اجاره داده و آن را با نام لرد استنلی فرمان دار کانادا نامگذاری کرد. نام لرد استنلی در صدر هاکی حرفه­ای قرار داشت.

در اوایل صبحگاه ۱۵ دسامبر ۲۰۰۶، یک طوفان عظیم این پارک را تخریب کرد. هزاران درخت از ریشه در آمده و سد ساحلی ۸۱۸ کیلومتری محبوب آن دچار آسیب جدی شد. این شهر حتی با اختصاص ۳۱۶ میلیون دلار هم چنان در حال پیگیری برنامه احیای درازمدت آن است. با این که این آسیب در سال­های آتی همچنان مشهود خواهد بود، این پارک همواره . در سفر همه بازدید کنندگان یک ضرورت باقی میماند. شما میتوانید در این پارک قدم زده یا دوچرخه سواری کنید (در خیابان در مغازه­های اطراف دوچرخه برای کرایه موجود است.

پس از عبور از زمین بازی سرسبز و بزرگ Brockton OVall شاهد بازی کریکت خواهید بود و اینجا است که به باد می آورید در بریتیش کلمبیا هستید. یک گروه باشکوه از ستون­های Haida و KWakiutl در همان نزدیکی سایر تاثیرات فرهنگی مهم این ایالت را به نمایش گذاشته است. در راه خود به سمت BrOckton Point، به ضربه ساعت ۹ که هرروز عصر نواخته می شود گوش کنید. این صدا در واقع هشداری برای زنگ خاموش ماهی گیران بوده است.

اگر در امتداد ساحلی به سمت غرب بپیچید از کنار یک مجسمه برنزی به نام دختری در لباس خیس عبور می­کنید. این مجسمه نمونه­ای از مجسمه پری دریایی کوچک در گپنهاکن است. کمی جلوتر برای دیدن نمایی عالی از تانکرهای نفت و کشتی­های سیلوی غلات به مقصد ژاپن، چین یا روسیه جلوی PrOSpect Point توقف کنید یک ستون توتم در محل ملاقات کاپیتان ونکوور و اعضای قبیله­ی Squamish قرار دارد.

در مرکز علوم دریایی آکواریوم ونکوور (هر روز جولای آگوست ۹:۳۰ صبح تا ۷ شب ؛ سپتامبر ژوئن ۹:۳۰ صبح تا ۵ عصر) جاذبه­های اصلی نمایشی دلفین و والی­ها و به دنبال آن نمایشی شیرهای دریایی هستند. حتما مار ماهی­های گرگی را تماشا کنید. این ماهی­های می توانند با فک خود خرچنگ­ها را خرد کنند. پیاده­راههای شخصی شما را به دریاچه Beaver می­رساند که پس از اخلال در سیستم آب آن سگ­های آبی از آن خارج شدند. سواحل ماسه­ای این پارک در امتداد غرب این شبه جزیره در میان جاذبه­های اصلی این منطقه می باشند.

کلاغ و First Men

کلاغ و First Men  در موزه انسان شناسی

از مرکز شهر دور شده و برای گردش به Point Gray بروید، جایی که می توانید در آن روی سواحل زیبا استراحت کنید. زمین­های دانشگاه بریتیش کلمبیا، یکی از زیباترین محوطه های کالج در آمریکای شمالی در همان نزدیکی هستند؛ کتابخانه Sedgwick با بالکن و باغ رز کلوب Faculty دو مجموعه قابل توجه در برابر ساحل دریا و پیش زمینه کوهستانی هستند.

o, Marine asles Point Grays انسان شناسی قرار دارد (اواسط مه – اواسط اکتبر هر روز ۱۰ صبح تا ۵ عصر، سه شنبه تا ۹ شب؛ اواسط اکتبر – اواسط مه چهارشنبه یکشنبه ۱۱ صبح تا ۵ عصر، سه شنبه تا ۹ شب) که غرور دانشگاه محسوب می­شود. در سال ۱۹۷۲ آرتور اریکسون این بنای شیشه و بتونی را در تقدیر از خانه های تیرکی بومیان ساحل شمال غربی ساخته است. ستون های توتم و خانه هایی از چوب سد را متعلق به هندیان Haido در میان چمن­ها می­درخشند. این خانه­ها در دهه ۱۹۳۰ ساخته شده و دارای تکنیک و فرم قدیمی هستند داخل موزه در کنار صنایع دستی سایر تمدن­های Pacific، فرهنگ غنی قبایل ساحلی همچون Haodotti Kwakkiutl. Salish، TIingit،”TSimShian به زیبایی به نمایش در آمده و در فضایی جای گرفته­اند که به نظر می­رسد سقف شیشه­ای آن به تالارهایی از بهشت گشوده می شوند. به کانوهایی با جنسی چوب سدار توجه کنید. این قایق­های برای کاربرد در آب­های ساحلی Pacific ساخته شده­اند. افقی به کار میرفته­اند. یکی از این تبرک­های غول پیکر قوم Kwakilutil به همراه دو برده روی قدرت و پرستیژ صاحب خانه تاکید داشته و در اصل یک تیرک اصلی سقف را حمایت بسیاری از مجسمه هایی که در این جا می بینید در ساختار خانه ها به جای شاه تیر یا تبرک­های می کرده است. سایر موارد حیوانات نمادین قبیله ها مانند خرس را نشان می­دهند که از انسان محافظت می­کند. کنده­کاری­های سنگی ماقبل تاریخ نیز تداوم سبک­های نمادین را نشان می­دهند. برخی پیکره های کوچک­تر با سنگ­های سیاه آرگیلیت به دست صنعت کاران Haida برای گردشگران اروپایی قرن ۱۹ ساخته شده­اند. تصاویر این گردشگران به صورت کاریکاتور روی سنگ­ها حک شده­اند. به ظروف غول پیکر چوبی به اندازه وان حمام دقت کنید. این ظروف برای توزیع غذا در مراسمی استفاده می شده که در آن قبایل با عظمت و بزرگی میزبانی خود مدعی بزرگی می شدند. یک بخش مهم از این مجموعه به جواهرات طلا، نقره، و مس و ماسک چوبی و جغجغه های ویژه مراسم اختصاص یافته است. بسیاری از این اقلام در گالری های ۶ و ۷ و در واقع در اتاق­های انباری این موزه نگهداری می­شوند. این سیستم ذخیره قابل دید خلاقیت بزرگی برای دسترسی دائم به هزاران نمونه هنری موجود در این موزه است برای کشفیات ویژه خودتان، مقایسه فرهنگ­های مختلف دنیا و یا فقط تحسین غنای این فرهنگ بدوی می­توانید از مزایای این سیستم بهره مند شوید.

مجسمه فوتوریستی

مجسمه فوتوریستی در بیرون مرکز فضایی HR Macmillan

در جنوب موزه باغ­های یادبود Notobe قراردارند (هر روز اواسط مارس- اواسط اکتبر ۱۰ صبح تا ۶ عصر ؛ اواسط اکتبراوانس مارس دوشنبه جمعه ۱۰ صبح تا ۲:۳۰ بعدازظهر) و نمونه­ای عالی از مناظر ژاپنی کلاسیک محسوب می­شوند. مسیرهای سنگی در میان برکه­ها و یک چاپ خانه سنتی در میان درختان افرا و آزالیا جای گرفته­اند. از جاده Point Gray به مرکز شهر باز گردید و کنار موزه فروشگاه old Hastings (در شماره ۱۵۷۵، خیابان آلماء اواسط ژوئن اواسط سپتامبر سه شنبه یکشنبه ۱ تا ۴ بعداز ظهر)

اواسط سپتامبر – اواسط ژوئن شنبه یکشنبه ۱ تا ۴ بعداز ظهر) نزدیک ساحل Jericho توقف کنید. این بنا که با یک سکوی شناور در دهه ۱۹۳۰ به این جا آورده شده است. قدیمیترین بنای بازمانده این شهر است که یک دفتر پست و فروشگاه عمومی دارد و تنها بازمانده Gastown اصلی است که از آتش سوزی ۱۸۸۶ جان سالم به در برده است. این بنا که اخیرا به طور کامل بازسازی شده به موزه اسباب و لوازم اواخر قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰ تبدیل شده است، Kitsilan اولین همسایگی کولی ونکوور بود. امروزه آن همتایان کولی، دانشجویان و هنرمندان ترجیح می­دهند در Commercical Drive زندگی کنند. در پارک وانیز در زندگی پلبورارد می­توانید موزه کوچک و جالب و مرکز Pacific Space را بیابید که مرکز فضایی HR Macmillan را در خود جای داده است. (هر روز جولای آگوست ۱۰ صبح اتا ۵ عصر؛ سپتامبر – ژوئن سه شنبه یکشنبه) . موزه ونکوور (سه­شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح تا ۵ عصر، پنج شنبه تا ۹ شب) به تاریخ و انسان شناسی محلی اختصاص یافته است موزه Maritime (اواسط مه- آگوست هر روز ۱۰ صبح تا ۵ عصر، سپتامبر – اواسط مه سه­شنبه یکشنبه ۱۰ صبح تا ۵ عصر، یکشنبه ظهر تا ۵ عصر) تاریخ بندر Pacific را به نمایش گذاشته است. یکی از اقلام نمایشی این موزه کشتی Saint-Roch است که در اطراف قاره آمریکای شمالی و از طریق کانال پاناما و اقیانوس قطب شمال حرکت می کرده یا نقشه مسیر شمال غربی را تهیه کرده و سر راه قایق­های U شکل آلمانی ها را شکار کند. ناحیه ای که در آن خلیج English به سمت False Creek باریک می­شود، نمادی از طعم زندگی خوب ونکوور است. این منطقه که زمانی محل زباله های انبارها، کارخانه­های چوب­بری، کارخانجات و خط آهن بوده است اکنون جلوه مرکز تجاری به خود گرفته و مانند هر شهر کانادایی دارای ساحل و یک همسایگی مسکونی باشکوه محسوب می شود.

 در جزیره گرانویل (که در واقع شنبه جزیرهای مثلثی شکل است) زیر پلی با همین نام  مجموعه ای کامل از بازارها، کافه­ها، گالری­ها، بوتیک­ها و تئاتر یافت می شود. کودکان اینجا را نه فقطه برای اسباب بازی­های بازار کودکان (هر روز ۱۰ صبح تا ۹ عصر) بلکه برای پارک آبی جزیره گرانویل با سرسره های آبی آن دوست دارند. False Creek نام خود را به مجموعه خانه های مبتکرانه در اطراف حیاط باغ ها داده است. در منتهی الیه شرقی این آب نمایی (نهر) محل ۸۶°EXP است که گنبدهای ژئودزی غول پیکر Expo Centre آن را احاطه کرده­اند. این جا اکنون تحت عنوان Science World (هر روز ۱۰ صبح تا ۵ عصر) کار می­کند که یک مرکز علمی با انواع امکانات و یک سینمای ImaX است. مسیر پل Lion Gate به سمت حومه شهر North Shore ونکوور و بزرگراه Upper Level (بزرگراه ۹۹) شما را به سیر و سفری از سواحل اقیانوس آرام و داخل آن دعوت می­کند. خانه های با شکوه یا ساده در نمونه های کوچکی از مناظر بریتیش کلمبیا با جویبارهایی که از میان گرداله ها، درختان صنوبر و سدار قرمز عبور می­کنند، گنجانده شده­اند. بزرگراه ۹۹ به سمت شمال و به خلیج HorSeshoe می­رسد (این منطقه ویژه بار اندازی کشتی Nanaimo در جزیره ونکوور) تا از آنجا بتوانید در مسیر بزرگراه Sea to Sky برای دیدن ۱۰۰ کیلومتر منظره عالی تارسیدن به کوه Whistter حرکت کنید. کوه­های ساحلی دقیقا در تنگه FiOWe به لب دریا می­رسند و سپس در دریا مجمع الجزیره­ها کوچکی می­سازند.

 در کنار آبشار ShannOn توقف کرده، اندکی در مسیر شنی دور از جاده پیاده­روی کنید تا به جنگل برسید. در پایه صخره­ها و آبشار می­توانید پیک نیکی راه بیاندازید. شهر squamish که به دلیل محل جالب آن میان دریا و کوه شهرت دارد مکانی عالی برای آغاز پیاده­روی در پارک ایالتی garibaldi است. یک گزینه دیگر به جای رانندگی آن است که سوار بر Whistler Mountaineer و سفر سه تا چهار ساعته با قطار از ونکوور به ویستلر بروید. مسیر این قطار نیز در امتداد بزرگراه sea to Sky است. بخش اول مسیر از حاشیه سواحل تنگه hOWe گذشته و دارای نمای زیبای کوه­های ساحلی است. در بالای این تنگه قطار به سمت شمال و میان کوه­های ویستلر و به دنبال آن به آبشار Shannon، کوه Garibldi و ژرف دره زیبای cheakamus رفته، پیش از رسیدن به ویستلر از آبشار brandy Wine عبور می کند.

 تماشای آبشارهای روان، جنگل های انبوه قدیمی، قله های برفه اندود­ کوه ها و آب­های درخشان اقیانوس آرام قطعاً آرامش بخشی است. این قطار از شمال ونکوور حرکت می­کند. اما واگن­های موتوری شما را از مرکز شهر به ایستگاه می رسانند، Whistler Valley با تنها دو ساعت رانندگی به سمت شمال ونکوور مملو از دریاچه­هایی است که یخچال­های طبیعی آنها را تغذیه می­کنند. این جاده یکی از زیباترین ها در دنیا محسوب می­شود، در تفریحگاه ورزش­های زمستانی ویستلر و بلک کامب که بیش از ۱۶۰۰ متر ارتفاع دارند دارای طولانی ترین فصل اسکی در کانادا هستند تا آگوست ادامه دارد، و قاشی به آن بالا برسید ۲۰۰ پیاده راه با پیش نر برای انتخاب پیش روی شماست و وقتی تصمیم به استراحت می­گیرید چندین رستوران کوهی تنها راه بازدید از دهکده و بیستلر به صورت پیاده است. این دهکده که به دلیل همجواری با یک منطقه شهری بزرگ دارای کلیه امکانات است کاملا پیشرفته می باشد. در اینجا می توانید کافه، چشمه آب معدنی، گالری، بوتیک­های شیک و رستوران­هایی با منوهای اشتها آور و بسیاری گزینه های دیگر در کنار آنها را بیابید.

ویستلر در تابستان برای دوچرخه سورایی، کایاک سواری، کلک سواری در رودخانه و پیادہ مروی یا حتی شنا، گلف و تنیس امکاناتی عالی دارد، شما می­توانید تنها در عرض ۳۰ دقیقه با Whistler Gonsola  یکی از سریع ترین سیستم­های پیچیده بالابر در دنیا به قله کوه ویستلر برسید. از آن بالا نمای کوهستان ساحلی را تحسین کنید، ۱۴ پیاده راه برای شروع گردش در این جا وجود دارد. اما مواظب گل­های زردی باشید که به کلم راسو شهرت دارند؛ وقتی آنها را بچینید بویی ساطع می کنند که حاکی از اسم آنها ست. ویستلر که در بازیهای المپیک زمستانی ۲۰۱۰ در کنار ونکوور نقش میزبان را ایفاد میکرد، میزبان کلیه فعالیت­ها در تمام طول سال است. Whistler adventure zone با انواع سواری ها مانند  لوژ سواری Luge Westcoasters و یک مرکز دیوار نوردی خانواده­ها سرگرم می­کند.

برای علاقه ­مند جدی یک پارک دوچرخه سواری کوهستانی دارای بیش از ۴۰۰ کیلومتر مسیر پرفراز و نشیب و مهیج است که ۳۰ کیلومتر آن از میان Whistler Valley  می­گذرد مخصوص اسکیت و دوچرخه سواری معمولی نیز می­باشد. شما حتی در صورت خوب بودن آب و هوا نیز می توانید روی یخچال طبیعی HorStman در کوه بلک کامب در تابستان اسنوبورد کنید. wisa.ir

ویکتوریا (Victoria)

ویکتوریا به عنوان مکانی بی نظیر برای بازدید در دهه گذشته توسط خوانندگان مجلات Conde Nasts Troveller  و  Travel and Leisure یکی از بهترین شهرهای دیدنی در قاره آمریکا شناخته شده است. این شهر که در جنوب شرقی ترین نقطه جزیره ونکوور واقع شده دارای گل هایی است که همه جا می­رویند: ژرانیوم در سبدهای خیابان­های خرید، بوته­ها و شکوفه های معطر در پارک­ها و مناطق حفاظت شده این شهر بیداد می کنند.

در ماه فوریه در حالی که بقیه کانادا از سرما می­لرزد، تنها در تنگه جورجیاست که مردم ویکتوریا در پارک­ها و باغ ها برای دیدن گل کشت سالانه از خانه بیرون می آیند. این گل به شوخی کنت در سال ۲۰۰۶ به تعداد ۵ میلیارد به فروش رسید. از آنجا که ویکتوریا از آب و هوای معتدلی برخوردار است و آب باران کافی به این گلها می­رسد و سالانه ۲۱۸۳ ساعت آفتاب جذب می­کنند، رنگ­های شاداب و درخشانی دارند. همچنین این شهر از نظر سرگرمی­های فرهنگی غنی است، از اجرای زنده تیاتر گرفته تا شو هندی، کنسرت از بلوز تا راک، کلاسیک تا جاز، جشنواره­های تابستانی و نمایش فیلم ویکتوریا در سال­های اخیر به دروازه خوراکی تبدیل شده و غذای ساحل غربی را با تازه­ترین مواد اولیه به شما عرضه می­کند. غذای دریایی به ویژه سالمون و صدف نیز در غذای ساحل غربی شهرت بسیار داشته و به صورت تازه در آب­های اقیانوس آرام صید می­شوند.

بندر ویکتوریا

نمایی از بندر ویکتوریا

جای تعجب نیست که در شهری که بازنشسته­های متمول را جذب خود می­کند، بندر بیش از حال و هوای کاری جو خوش گذرانی دارد و مملو از قایقهای تفریحی است. بنای پارلمان در این شهر یادآور گذشته قابل احترام و نقش جدی پایتخت قانون گذاری بریتیش کلمبیا است و هیچ چیز نمی­تواند مانع از مراسم بسیار مقدس صرف چای شود، عملی نمادین از اتحاد با بریتانیا و عملی که بر حال و هوای زندگی لذت بار در ویکتوریا تاکید دارد.

wisa.ir

این شهر آن قدر کوچک است که می­توانید پیاده اطراف را بگردید. اما کالسکه و اتومبیل دو طبقه نیز به سبک لندن را خواهید یافت. ساختمانه­ای پارلمان (هر روز مه آگوست تا اواخر روز جمعه و شنبه ؛ سپتامبر – اواسط مه دوشنبه جمعه) این حالت را به یاد ما می­آورد که ویکتوریا شهر اسباب بازی است. این بنا در سال ۱۸۹۷ به دست شخصی با حال و هوای شیطنت آمیز ساخته شده تا یاد انگلستان قدیمی را زنده نگه دارد. این بنا شبیه کلیسای جامع سنت پل لندن با یک گنبد بزرگ و مرکزی است و یک مجسمه با روکش طلا از کاپیتان جورج ونکوور جلوی آن قرار دارد. ورودی نئورومانسک این ساختمان یادآور موزه علوم طبیعی لندن است و برجک هایی با گنبدهای کوچکتر قصر یک انگلیسی را به یاد می­آورند. حالت افسانه­ای این بنا در شب افزایش مییابد زیرا هزاران چراغ خط اصلی ساختمان را روشن می­کنند. در قست داخلی گنبد این ساختمان، جورج ساتول داستانه­ای چهار خصلت نیکو را نقاش کرده که بریتیش کلمبیا را شکل داده­اند.

بنای پارلمان

بنای پارلمان در شب

شجاعتی که جورج ونکوور در مواجه با اسپانیایی­ها در سال ۱۷۹۲ در نوتکا ساوند نماد آن است؛ شور و سرزندگی کسب و کار که نماد آن جیمز داگلاس موسس Fort Victoria برای شرکت خلیج هادسون در سال ۱۸۴۲ است؛ کار که نماد آن افرادی هستند که این قلعه را ساخته­اند و عدالت که نماد آن انبوه مردم سرکشی هستند که در سال ۱۸۵۸ در جستجوی طلا بودند. یک مجسمه برنزی از ملکه ویکتوریا نیز در محوطه پارلمان جای گرفته است. ملکه ویکتوریا بود که از میان اسامی نیو کارونیا نیوهانوور، نیوکورتول و نیوجورجیا نام بریتیش کلمبیا را انتخاب کرد. موزه Royal BC که در شرق پارلمان قرار دارد (هر روز ۹ صبح تا ۵ عصر) به انواع گونه­های گل و گیاه بریتیش کلمبیا و مجموعه­ای دست اول از هنر اهالی First Nations در بریتیش کلمبیاست و این مجموعه را در گالری مردمان نخستین به نمایش گذاشته است. در جلوی این موزه برج ۶۲ ناقوسی Netherlands Carillon قرار دارد که هدیه ای از گروه هلندی BC و بلندترین برج ناقوسی در این کشور است. کمی دورتر در شرق پارک Thunderbird به چشم می­خورد که محل زندگی مهمترین مجموعه کنده­کاری­های First Nations است. ستون­های نمادین Tsimshionو Hsodo، مجسمه سردارهای سالیشی و یک خانه Kwakwaka در این پارک وجود دارند پرنده تندر، موجودی افسانهای که چشمهایش برق میزند و بالهایش طوفان به پا می­کنند، در بسیاری از کنده­کاری­ها به چشم می­خورند. مردم first mations هنوز در یک کارگاه مهارت­های نیاکان خود را با ابزارهای جدید تمرین می­کنند. اغلب کنده­کاری­های موجود در این پارک مربوط به نیمه آخر قرن ۱۹ هستند اما بسیاری از آنها بازسازی شده­اند.

در شمال این پارک هتل امپرس برای مراسم چای در ساعت چهار بعدازظهر هر روز شهرت دارد. (رزرو ضروری است . این هتل در سال ۱۹۰۸ افتتاح شد تا مسافرانی را در خود جای دهد که از ایستگاه غربی خط آهن به اینجا می­آمدند. موزه Royal London Wax (ترمینال CPR Steamship، نزدیک بندر، هر روز ۹:۳۰ صبح تا ۵ عصر) دارای تصاویری از ملکه ویکتویاست که مصمم به شمار می­نگرد. Inner Harbour نیز مکانی مطبوع برای قدم زدن میان قایق­هاست.

 باغ­های زیردریایی اقیانوس آرام در این بندر (هر روز سپتامبر آوریل ۱۰ صبح تا ۵ عصر، آوریل ژوئن ۱۰ صبح ؛ ژوئن سپتامبر ۹ صبح تا ۸ عصر) یک آکواریوم طبیعی است که در آن می­توانید از گالری­های زیر آب دیدن کنید. موزه دریایی بریتیش کلمبیا (میدان باستیون، هر روز ۹:۳۰ صبح تا ۴:۳۰ بعدازظهر، اواسط ژوئن اواسط سپتامبر تا ۵ عصر) لوازم و تجهیزات دریانوردی کشتی­های تجاری را به نمایش گذاشته است. ستاره اصلی این موزه یک Tilikum اصل است. wisa.ir

Tilikum قایقی ۱۱/۵ متری و مجهز به سه بادبان است که کاپیتان جی، سی روس سه سال در آن گردش در دور دنیا را در سال ۱۹۰۱ آغاز کرد. از ویکتوریا، استرالیا، نیوزلند، برزیل و تنگه Good Hope عبور کرده و در شهر مارگات انگلستان پهلو گرفت. در گوشه خیابانهای دالاس و داگلاس بزرگراه ۷۸۲۱ کیلومتری Kilometer Zero قرار دارد که با کمک یک یا دو بار قایق سواری به سنت جان در نیوفاندلند می­رسد).

باغ های Butchart

باغ های Butchart یک بهشت مملو از گل

الهه گل ها و گیاهان در پارک Beacon Hills است که مملو از گل ها، درختچه­ها و درختان بلوط و سدار می باشد که در به اقیانوس آرام می­رسند. در این جا می­توانید یک ستون نمادین ۳۹ متری ببینید که مانگومارتین آن را کنده کرده و گفته می­شود که بلندترین ستون بدون تکیه­گاه است که از یک درخت ساخته شده است. پس از یک قایق سواری کوتاه از جلوی هتل امپرسی به خانه Poirct Ellice (مه سپتامبر ۱۱ صبح تا ۵ عصر) می رسید که نمایی از مسیر آبی جورج در ویکتوریا داشته و دارای بهترین مجموعه در کانادا از دوران ویکتوریایی است. این خانه که در دهه ۱۸۵۰ ساخته شده بیش از یک قرن به یک خانواده متعلق بوده است تا این که در سال ۱۹۷۴ به یک محل تاریخی ایالتی تبدیل شد. اغلب بازدیدکنندگان به تماشای سرویس زیبای چایخوری و عتیقه­ها و نیز باغ­های زیبای این خانه به آن می­آیند. خانه امیلی کار (شماره ۲۰۷، خیابان گاورمنت، ژوئن آگوست هر روز ۱۰ صبح تا ۵ عصر؛ مه و سپتامبر سه شنبه شنبه ۱۱ صبح تا ۴ بعداز ظهر) آثاری از بهترین هنرمندان زن BC را در خود جای داده و حال و هوای زندگی کودکی امیلی کار را به علاقه­مندان نشان می­دهد. wisa.ir

گالری هنری Greater Victoria (شماره ۱۰۴۰، خیابان موس؛ هر روز ۱۰ صبح تا ۵ عصره پنجشنبه ۹ شب) به صورت دایمی نقاشی­های امیلی کار را در کنار آثار سایر هنرمندان کانادایی و برخی هنرمندان آسیایی به نمایش گذاشته است. ۲۲ کیلومتر به سمت شمال شهر رانندگی کنید تا به باغ­های Butchart برسید (هر روز اواسط ژوئن آگوست ۹ صبح تا ۱۰:۳۰ شب، در سایر اوقات سال زودتر تعطیل می­شود). این باغ عمر یک قرنی داشته و به عنوان باغ شکار در سرتاسر جهان شهرت دارد. روبرت پیم بوچارت در ابتدای قرن ۲۰ از سیمان پورتلند پولی به هم زد و یک معدن سنگی آهکی به دست آورد. همسرش به او پیشنهاد کرد که آن را به باغ تبدیل کند. نتیجه یک باغ زیبای ۲۲ هکتاری بود که فواره­ها، دریاچه­ها، باغ­های سنگی و درختان و گل­های متعددی را در خود جای داده بود. این باغ شامل باغ Sunken با درختان زندگی متقارن وی کوشاد سنگی، گیاه سفرس و گیاه لبنانی است؛ باغ Rose که بهترین زمان آن جولای است ۱۵۰ گونه چای هیبریدی و رز را در خود جای داده است. باغ ژاپنی با آزالیاهای قرمز خشخاش­های آبی هیمالیایی، بید مجنون و در کنار برکه دو درنا که برای شمارش خوش شانسی به همراه بیاورند؛ و در پایان باغ رویایی ایتالیایی است که در آن درختان سرو در اطراف یک آب گیر صلیب مانند دیده می­شوند. (این جا قبلاً زمین تنیس بوچارت بود). این باغ­ها همیشه برای نمایش­های آتش بازی و اجرای تیاتر در تابستان به کار می­روند.

جزیره ونکوور (Vancouver Island)

wisa.ir

این جزیره کوهستانی با ۴۵۰ کیلومتر طول و حدود ۸۰ کیلومتر عرض مملو از جنگل و برخی از بلندترین درختان صنوبر دنیاست. برخی از این درختان تا ۹۵ متر ارتفاع دارند. این ویژگی منبع مهم این ایالت محسوب می­شود. اما در عین حال جاذبه­ای برای طبیعت دوستانی است که مایلند در این جا پیاده روی کرده یا در قسمت داخلی به صید ماهی پرداخته و بعد از آن به سواحل ماسه­ای حاشیه غربی آن بروند تا پیک نیک داشته و سالمون اقیانوس آرام صید کنند. جزیره ونکوور به مدت چند هزار سال محلی مناسب برای شکارچیان و ماهی گیران First Nations بوده است که در اطراف تنگه­هایی زندگی می کردند که اکنون به زیر آب فرو رفته­اند. در ونکوور در خلیج Horseshoe سوار یک قایق اتومبیل بر شوید تا شما را به Nanaimo و به سمت شمال بزرگراه ۱۹ برساند. در آنجا در Parksuille به سمت غرب پیچیده و در بزرگراه ۴ و از میان جنگل­ها از عرض جزیره عبور کنید: در این جنگل درختان سدر و کانوهای مردمان بومی، ستون­های نمادین، گیاه صنوبر داگلاس، محل اصلی مستعمره­نشینان، پل­ها، قایق­ها، خانه­ها و چوب پرچم­ها و صنوبر سیکا که درخت کریسمس محلی است را خواهید دید.

 در حدود ۲۰ کیلومتری Parksuille به دنبال علامت آبشار Litle Qualicam باشید. بزرگراه ۴ ساحل دریاچه را به سمت Cathedral Grore ادامه میدهد، این جا بیشه زاری بزرگ از درختان صنوبر داگلاس در پارک ایالتی مک میلان است. بسیاری از این درختان به ۷۶ متر ارتفاع بیش از ۳۰۰ سال عمر دارند و قدیمی­ترین آنها مربوط به قرن ۱۲ می­باشد.

تابلوهای توضیحاتی خوبی درباره فازهای رشد این درختان در پارک وجود دارد. از سوی دیگر اگر مایل باشید از مسیرهای پا نخورده وارد پارک شوید می­توانید خود را در فضای یک جنگل حقیقتاً ما قبل تاریخی گم کنید.

در بندر آلرینی وسایل پکلسانیک را جمع کرده و با عبور از دریاچه کندی راه خود را به سمت منطقه حفاظت شده پارک ملی Pacific Rim ادامه دهید، ساحل ماسه­ای این پارک عالی هستند و اقیانوس­شکن­های قدرتند آن مورد تحسین علاقه مندان به موج سواری قرار دارند.

در ساحل بزرگراه ۴ به سمت شمال و در امتداد یکی از بهترین تفریح گاه­ها یعنی Long Beach ادامه می­یابد. این تفریح گاه ۲۲ کیلومتری خط ساحی با بهترین ماسه و محلی درجه یک برای موج سواری در تمام طول سال است. هتل­های این تفریحگاه برای هر چه که بخوانید امکانات آشپزی در اختیار شما قرار می­دهند.

یک پیاده راه چوبی در امتداد خلیج Wickaninnish شما به داخل و خارج از جنگل ساحلی کاج هدایت می­کند. خلیج Florencinq نیز ساحل خوبی برای حمام آفتاب است و خلیج South مناسب علاقه­مندان به جمع­آوری سنگ­های زیبا است. این علاقه­مندان می­توانند سنگ­های سبز، بادنجانی با سنگریزه­های مشکی پنهان در میان شکاف­ها را یافته و آنها را بر اساس اندازه، شکل و بافت دسته بندی کنند تا سنگ ایده آل خود را بیابند. این سنگ­ها پراکنده هستند و علاقه­مندان باید از میان سنگریزه­ها آنها را پیدا کنند. در ساحل Comber می­توانید روی سنگ­ها شیدهای دریایی را تمایشا کنید که زیر آفتاب لذت می­برند. دهکده ماهی گیری آرام Tofino محل تجمع اکولوژیست­ها، نقاشان و شاعرانی است که نوع زندگی مستقل آنها در هماهنگی با طبیعت با نوع زندگی بقیه اهالی بریتیش کلمبیا متفاوت است. گالری Eagle Aerie در یک خانه سنتی آثار روی هنری ویکرز (مالک خانه) را به نمایش می­گذارد. در ساحل شمالی شرقی جزیره، پارک ایالت ساحلى Cope Scott میزان فعالیت­های هوای آزاد بوده و کایاک و کانوسواران علاقه زیادی به آن دارند، قایق­های بریتیش کلمبیا که از بندر هاردی حرکت می­کنند. سفری شبانه­روزی از میان Inside Passage خوش منظره داشته و از میان ساحل جزیره جنگلی و تنگه­های نورشی عبور می­کنند.wisa.ir

آب دره­های فراسر و تامپسون

این منظره کوهستانی و زیبا در جنگل کاج در تاب دره های پر فراز و نشیب بالای رودخانه خروشان باریک و باریکتر می­شود و اصلی ترین ناحیه­ای است که بریتیش کلمبیا را تشکیل داده است. از ونکوور در بزرگراه Trans – Canada به سمت شرق رانندگی کنید و در امتداد رودخانه فرار به سمت شمال بروید تا به شاخا به آن، تابسون، رسید. در این جا دیگر میان مسیر گردشی بی­نظیر قرار می­گیرید که تا پوست صبور و بی مهابا در آمد رفت و آمد کرده­اند. همچنین میلیون­ها سالمون اقیانوس آرام در مسیر خود میان اقیانوس و محل تخم گذاری از این جا عبور می­کنند و از نکات جالب این منطقه مسیری است که سازندگان خط آهن برای حمل الوار و مواد معدنی و البته اولین گردشگران در عرض قاره انتخاب کردهاند. رقابت قدیمی این دو شرکت خط آهن Canadian Pscific و Canadian Nationals زمانی کاملاً مشهود شد که قطارهای واگن باری بی­پایان که اغلب به دو لوکوموتیو قدرتمند متصل میشدند از میان آبدره­ها و حاشیه کرانه­های رودخانه­ای می­خزیدند. در Hope به سمت شرق بپیچید و به سمت Yale، قلعه­ی قدیمی شرکت خلیج هادسون و پایانه کشتی­های بخار آن بروید. کشتی­های بخار این شرکت قادر نبودند تا با جریان رو به بالا و تند رودخانه دست و پنجه نرم کنند. در آب­های کم عمق­تر همچنان می­توانید حلقه­های گیر به کار رفته در کنار رودخانه را ببینید. رشته­هایی از سرنوشت برتیش کلمبیا در جایی به یکدیگر می­رسند که در آن آبدره فراسد در تند آب های hells gate باریک می­شود. این نقطه از آبریزگاه رودخانه به اقیانوس هزاران سال محل ماهی گیری محبوب آمریکاییان بومی برای صید سالمونی بوده است که به سمت محل تخم ریزی شنا می­کردند. در این جا بود که بومیان در سال ۱۸۰۸ به سیمون فراسر تاجر پوست کمک کردند تا قایق خود را از میان تند آب­ها باز کرده و سپس با طنابی که محکم به دیواره قایق بسته شده بود او را وارد رودخانه­ای کردند که به اقیانوس می رسد و اکنون نام او را به خود گرفته است.

در سال ۱۹۱۳ شرکت Canadian nahanal مسیر سالمون­ها را با تکه­های سنگ­هایی مسدود کرد تا خط آهن بسازد. در نتیجه در صید سالانه سالمون سوکی ۹۰ در صد کاهش رخ داد که تنها ۳۰ سال بعد با ساخت کانال های استیل و بتون چند میلیون دلاری برای ماهی­ها این خسارت جبران شد. اهالی first nation امروزه بار دیگر در این جا ماهی­گیری می­کنند. اما معمولی ترین صید آنها با میلیون­ها صید ماهی­گیران تجاری در منطقه ماهی­گیری فراسر قادر به رقابت نیست برای دیدن نمای نزدیک تند آب­ها سوار تله کابین شوید در یک رستوران در پایان مسیر تله کابین برای ناهار سالمون کبابی را امتحان کنید تا در یابید تمام این جار و جنجال برای چیست. رودخانه تاپسون در Lytton به فراسر می­پیوندد. پیش از پیچیدن به شرق در بزرگراه Trans Canada – برای رسیدن به تاسون اندکی مسیر خود را به سمت شمال شهر (در بزرگراه ۱۲) منحرف کنید تا تلاقی زیبای این شاخابه­ها را در آب­های شفاف و کوهستانی فراسر ببینید.

سالمون رودخانه فراسر

سالمون رودخانه فراسر

دره خشک تاپسون با ترخون­ها و گوسفندان منطقه­ای نیمه بیابانی بیشتر از فراسر حالت کوهستانی دارد. شباهت این جا با جنوب غربی آمریکا مزارعی است که می­توانید در اطراف دریاچه Kamloops ببینید. اگر در اکتبر به اینجا آمده­اید شاید بتوانید نمای زیبای سالمون­ها را تماشا کنید. در این لحظه آب­ها با حضور هزاران سوکی به رنگ قرمز در می­آیند. دربزرگراه Trans – Canada در پل squilax وارد خروجی شوید تا به تقاطع رودخانه آدامز و دریاچه sh…. Swap برسید. بازدیدکنندگان تابستانی در رودخانه تاپسون می­توانند هیجان تجربه سوکی را با سوارشدن به قایق امتحان کنند.

 Okanagan Valley

قبل از رفتن به سمت شرق و کوه­های راکی در بزرگراه ۹۷ به سمت جنوب Okanagan Valley دوست داشتنی (با حدود ۴ ساعت فاصله در شرق ونکوور) بروید تا از گلف، تنیس، شناء پیاده وری، ماهی گیری، باغ­های میوه (بهترین کمربند میوه در کانادا) و ده­های دریاچه مملو از قزل آلا لذت ببرید. دریاچه در ورود به دریاچه­ای بلند و باریک با سواحل ماسه­ای عریض می­شود. قایق بادبانی و سایر امکانات ورزش­های آبی در Kelowna، مرکز بازار میوه Dkanagan یافت می­شود. در آن طرف دریاچه در Westbank درمیان شهرهای مملو از باغ­های میوه برای انواع میوه­هایی که می­چینید باید پول بدهید: گلابی، هلو، تمشک، آلو و سیب. در انتهای جنوبی دریاچه، شهر تفریح گاهی Penticon در آگوست میزبان جشنواره هلو است.

کوه­های راکی و کلمبیا (The Rockies and Columbia Mountains)

پارکی­های ملی کوه­های راکی کانادا فرصت­های بی نظری را برای تنفس طبیعت در اختیار شما قرار می­دهید. در این پارک­ها می­توانید به پیاده­روی در میان جنگل­ها، ماهی­گیری در دریاچه­ها و رودخانه­ها یا کانوسواری در آب­های خروشان کوهستانی بروید. برای اسکی کردن هم در این جا برای بازی­های زمستانی المپیک ۱۹۸۸ کالگاری امکانات کافی وجود دارد. اگر یک منطقه برای بهره بردن از بهترین­ها وجود داشته باشد، همین حالت کوه­های راکی بخشی از برنامه تمام بازدید کنندگان غرب کانادا را تشکیل می­دهند، چه طرفداران پیاده روی باشند و چه اسکی سواران، کوهنوردان یا افراد بیکاری که فقط به دنبال آرامش در آب­های گرم چشمه­های آب معدنی یا کنار دریاچه ای درخشان باشند. بخش کانادایی این سلسله کوه­های مهم آمریکای شمالی که از یوکون یا مرز مکزیک کشیده شده، میان بریتیش کلمبیا و آلبرتا قرار گرفته است. کوه­های راکی کانادا به پارک­های ملی کوتنای، یوهو، بانف و جاسپر تقسیم شده­اند.

کوه های راکی

کوه های راکی

عکس پانورامالی کامل از کوه­های راکی در حالی که در همان نزدیکی کوه Revslsfoke و پارک­های ملی Galacier بخشی از کوه­های کلمبیا راتشکیل می­دهند. دقت داشته باشید که برخی از این پارک­ها هزینه ورودی دریافت می­کنند. نگهبانان پارک برگه­های مجوز را به همراه دارند. همچنین شما می­توانید مجوز یک روزه خریداری کرده یا برای مجوز یک ساله سرمایه گذاری کنید که به شما اجازه می­دهد وسیله نقلیه و تا ۷ سرنشین با خود به این پارک­های ملی بیاورید. مناظر بی نظیر این منطقه از نظر جغرافیایی نسبتاً جوان هستند. سنگ­های رسوبی که به دلیل تکان­های ۱۰ میلیون سال پیش بلند شده­اند. اکنون نمایی با شکوه به شکل قلعه و یا تک هرم­هایی مانند Motterharn ساخته­اند. بلندترین قله در کوه­های راکی کوه رابسون با ۳۹۵۴ متر ارتفاع است که در بریتیش کلمبیا جای گرفته است.

کوه Revelstoke

ماده ای که از میان کوه­های Monashee به سمت پارک ملی کوه Revelstoke می­گذرد، در امتداد رودخانه Eagle و جاده خط آهن Canadian Pacific در مسیری ادامه می­یابد که به خط آهن اجازه می­دهد از میان کوه­های راکی بگذرد. در Graigellachic در سمت راست جاده و حدود ۲۵ کیلومتری شرق دریاچه Shuswap یک سنگ چین محل تقاطع قسمت­های شرقی و غربی را نشان می­دهد، جایی که اولین خط آهن میان قاره­ای کانادا شکل گرفت در ساعت ۲۲۰۹ صبح روز ۷ نوامبر سال ۱۸۸۵ دونالداسمیت رییس شرکت CPR در میان مقامات بلند پایه محل Last Spike مشهور را چکش زد. (او اولین میخ را با ضربه اشتباه خم کرد) ۔ در ۱/۵ کیلومتر شرق شهر Revelstoke بزرگراه Trans – Canada را ترک کنید تا در جاده پر پیخ و خم Meadows – in the Sky به سمت کوه Revelstoke بروید. این کو یکی از معدود کوه­ها در کاناداست که با اتومبیل می­توان به قله آن رسید. این جا یک زمین پست جنگلی و متراکم است که از میان مراتع و گل­های وحشی گذشته و به زمین مرتفع توندرای بی روح می­رسد. از بالای آن می­توانید دره رودخانه Beaver, Illecillewael و کوههای Monashee و Selkirk را تماشا کنید. در این پارک محل کمپ قابل دسترسی با وسیله نقلیه وجود ندارد. اگر می خواهید در پیاده راه ۶۵ کیلومتری این پارک برای تمام شب کمپ بزنید با دفتر پارک در مرکز شهر Revelstoke هماهنگ کنید (صندوق پستی ۳۵۰، Revelstoke، تلفن: ۷۵۰۰-۸۳۷-۲۵۰). در این مرکز نقشه­های دقیق در اختیار شما قرار داده می­شوند. دیدن بزها و گوزن­ها یا حتی پرنده جی جاق خاکستری و عقاب گر در اینجا عجیب نیست. حتماً برای دیدن خرس های سیاه دقت کنید.

 بزرگراه Trans – Canada از میان کوه­های پست و بلند پارک ملی Glouier عبور می­کند. این پارک بیش از ۴۰۰ یخچال طبیعی را در خود جای داده است. گرونه Roger نام خود را از سوگردی گرفته است که در سال ۱۸۸۱ این کوریدور را یافت. بنابراین CPR توانست از میان کوه­های بهمن خیز Selkirk عبور کند. همچنین این کوه یکی از دشوارترین موانع بر سر راه بزرگراه Trans – Canada در سال ۱۹۶۲ بود.

و پارک ملی یوهو (Yoho National Park) از ایستگاه خط­آهن و شهر کارخانه چوب­بری Golden، جاده به سمت شرق و به طرف یکی از زیباترین پارک­های ملی بریتیش کلمبیا در کوه­ها و دریاچه­های آرام اطراف رودخانه­های یوهو و Kicking Horse می­رود. در شهر Field مواد غذایی مورد نیاز خود را خریداری کرده و به طرف علامت خروجی دریاچه Emerald بروید. داخل این بیشه زارها منطقه پیک نیک بی­نظیری در کنار پلد Natural دیده می­شود. این پل تخته سنگی بزرگ است که آب­های تیز پای رودخانه Kicking Horse در آن کانالی حفر کرده­اند. چراگاه­های شوری که بعد از این پل قرار دارد. اغلب در هنگام طلوع و غروب گوزن­ها را جذب خود می­کند. جاده را تا رسیدن به دریاچه Emerald دنبال کنید. در کنار این دریاچه می­توانید به آرامشی جادویی دست یابید. عکس کوه­ها به شکل کامل در آب­های سبز این دریاچه آرامیده­اند. یک لوژ دور افتاده در سواحل این دریاچه قراردارد اما آرامش منطقه را به هم نمی­زند. مسیر دریاچه در دو جهت در میان بیشه زارهایی می­گذرد که بدون شک انواع پرندگان آبی همچون اردک و مرغ غواص و انواع عجیب پستانداران کوچک را خواهید دید. دوباره وارد بزرگراه Trans – Canada شوید و در خروجی Field مرکز اطلاعات پارک را بیابید. از میان جنگل­های Yoho Valley   ۶۱ کیلومتر پیش بروید تا به سایر تقاطع و محل مپینگ Kicking Horse برسید. در سمت راست علامتی وجود دارد که نشان می­دهد در ۱۳ کیلومتری داخل دره مسیر پیاده کوتاهی به سمت آبشار Takakkaw وجود دارد. Takakkaw یک واژه کری به معنای باشکوه است که البته این آب­های جاری از یخچال طبیعی Daly شایسته این نام هستند. این آبشار بی­شباهت به بسیاری از آبشارها در گرم­ترین بعداز ظهر تابستانی دیدنی می­شود. زمانی که پخ یخچال طبیعی شروع به آب شدن می­کند، برای دیدن نمای پانوراما به سمت جنوب آبشار وارد مسیر ۱ کیلومتری Iceline Trail شوید.

دریاچه باشکوه لوییس

دریاچه باشکوه لوییس میان برف و درختان کاج

در راه بازگشت در جنوب نقطه تلاقی رودخانه­های یوهو Kicking Horse توقف کنید تا نمای Spiral Tunnels (تونل­های مارپیچ) را تماشا کنید. در اینجا می­توانید قطارهایی را ببینید که از دو تونل بالایی از میان کوه­ها به شکل ۸ بیرون می­آیند و دوباره ناپدید می­شوند. مارپیچ پایین از بزرگراه Trans-Canada دیده می­شود. این شاهکار مهندسی برای غلبه بر شیب تند مسیر تنگه Kicking Horse ضروری بود. در خروجی شرقی پارک محلی را خواهید دید که هکتور زمین شناس، عضو سفر تحقیقاتی ۱۸۵۸ مورد حمله یک اسب قرار گرفته و بیهوش شد. نام این تنگه بر گرفته از این ماجرا است.

دریاچه لوییس (Lake Louise)

دریاچه لوییس هم چون باغی سبز در مقابل پس زمینه یخچال ویکتوریا می­درخشد و یکی از معروف­ترین نقاط زیبای کوه­های راکی است. عمارت ییلاقی دریاچه لوییس با هتل بزرگ خط آهن آن سالانه هزاران بازدید کننده را جذب خود می­کند. با این که این دهکده در تابستان­ها مملو از گردشگران است. این دریاچه (که نام دختر ملکه ویکتوریا را روی خود دارد) و محیط اطراف آن هم چنان جادوی خود را حفظ کرده است. از بالکن هتل می­توانید درختان کاج و قله­های برفی کوه Farview تا جنوب و Beehive تا شمال را تماشا کنید. یخچال سفید ویکتوریا با ایجاد انعکاس­های درخشان روی سطح مواج رودخانه خیره کننده است. برای فرار از جمعیت و دیدن نمای بهتر هتل در محیط اطراف آن در حاشیه مسیر مشخص به سمت انتهای دریاچه قدم بزنید.

یک گزینه دیگر آن است که وارد جاده کوهستانی شوید و ۱۱۴ کیلومتر به سمت جنوب به سوی دریاچه Moraine بروید و خط دره ده قلی (Velley of the Ten Peaks) را تماشا کنید این دره دارای نای دریاچه Moraine و آب­های فیروزه ای شفاف و جادویی آن است. برای دیدن نمای کل منطقه از دریاچه لوییس تا کوه Whitehorn سوار کرجی شوید.

پارک ملی بانف

پارک ملی بانف

پارک ملی بانف

تاریخ اولین و مشهورترین پارک­های ملی کانادا با تاسیس خط آهن آغاز شد. وقتی شرکت Canadion Pacife در سال ۱۸۸۳ به بانف رسید، ناگهان کوه­های راکی برای دسترسی عموم باز شدند. کارکنان راه آهن چشمه­های گرم سولفور را یافتند و دولت فدرال که از پتانسیل گردشگری و اقتصادی این کشف و نیاز به حمایت از آنها آگاهی یافته بود حق انحصاری آنها را خریداری کرده و یک نظم حفاظت شده طبیعی راه اندازی کرد. دو سال بعد دولت تصمیم گرفت تا از زیبایی این منطقه تحت عنوان پارک ملی بانف محافظت کند.wisa.ir

درذدره RIVER BOW در سال ۱۸۸۶ شرکت Canadion Pacific یکی از بزرگترین هتل قصرهای خود به نام هتل Fairmont Banfr Springs را ساخت که به سبک قصرهای قصه پریا لودویگ دوم با واریا ساخته شده است برای کانو سواری به روی رودخانه رفته و یا اگر کمی احساس خستگی دارید از منطقه تاریخی ملی Car and Basin (غار و آب گیر) در ۳ کیلومتری غرب هتل دیدن کرده یا با اندکی فاصله در سمت جنوب در آب­های چشمه آب گرم Opper Hot Sprongs غوطه ور شوید. دمای آب چشمه که استخر روبازی را نیز پر می­کند. در زمستان C ۴۷ است. که در تابستان به ۲۷ میرسد. یک کرجی سواری ۸ دقیقه ای از Upper Hot Spring به سمت کوه سوفور نمای پانورامیک کوههای اطراف Bow Valley را در اختیار شما قرار میدهد. یکی از بهترین گردش­ها رانندگی در امتداد پارک وی Bow Valley (بزرگراه ۱A) و سپس پیاده روی در طول پیاده راهی در کنار تند آب­های آبشارهای بالا و پایین در ژرف دره جانستون است، وقتی برای رفتن دریاچه لوییس به بزرگراه Trans Canada – برگشتید در سمت شرق به کوه Csatle با ۳۰۰۰ متر ارتفاع نگاهی بیاندازید.

پارک وی Icefields

پارک وی Icefields که با ۲۳۳ کیلومتر رانندگی در بزرگراه ۹۳ به سمت شمال رشته کوهی میان دریاچه لوییس و جاسپر به آن میرسید به شما اجازه میدهید تا انواع و زیبایی کوههای راکی، یخچال­های طبیعی، آبشارها و ژرف دره­ها را کشف کنید. حداقل یک روز را برای این قسمت اختصاص دهید بنابراین زمان دارید تا در برخی از مناظر با پای پیاده گردش کنید. ابتدا در Crowfoot توقف کنید، جایی که می­توانید دو انگشت بارمانده این یخچال را ببینید، انگشت سوم آن شکسته است. توده یخی که روبه روی شما قرار دارد. ۵۵ متر ضخامت دارد. در قله Bow بالاترین نقطه پارک وی Icefields در ارتفاع ۲۰۸۸ متری در جهت علامت دریاچه Reyto حرکت کنید. این دریاچه در اوج تابستان به رنگ آبی فیروزه ای تند در می­آید. اگر فرصت کافی دارید در کیلومتر ۱۱۹ پارک وی توقف کرده و در مسیر پیچ در پیچ Parkers Ridge در بالای مراتع کوهستانی با نمای یخچال Saskatchevan پیاده روی کنید. این جا ابتدای رودخانه SaskatcheWan شمالی است که در خلیج هادسون پایان می­یابد. داخل پارک ملی جاسپر بریا قدم زدن روی یخچال Athabasca بخشی از Columbia Icefield کفش لاستیکی غالب به پا کنید. همچنین می­توانید در یک اتوبوس ۵۶ مسافری Ice Explover روی ورقه­های یخی به ماجراجویی بپردازید. حواستان به یخ رفت­ها باشد (ته­های یخی که یخچال در حال کوچک

شدن است. صد سال پیش این یخچال به سمت دیگر پارک وی رسیده بود. در کیلومتر ۲۰ پارک وی وارد بزرگراه ۹۳A به سمت آبشار Athabasca شوید یک پیاده راه چوبی شما را به سمت پیاده روی در طبیعت هدایت می­کند، جایی که این رودخله پر عظمت به تنگه باریکی سرازیر می­شود) و جاسپر یک شهر تفریح گاهی پرشور است که مورد علاقه کانو کایاک سواران، طرفداران پیاده روی، گلف، ماهی گیری و اسب سواری می­باشد. امکانات اسکان این شهر از اتاق­های نقلی تا لوژ پارک جاسپر افسانه­ای متفاوت است. برای دیدن نمای بلندترین قله کوه­ها راکی یعنی کوه راسبون به سمت بالای کوه ویستلر سوار خط تراموای جاسپر شوید. یکی از جذابترین تفریحات حرکت در امتداد ژرف دره Maligne است. حتماً فرصتی را صرف نگاه کردن به سنگ­های اهکی سر از آب بیرون زده، نهرها و برکه­ها کنید. در انتهای ژرف دره Maligne دریاچه laligne قرار دارد که در آن می­توانید در اطراف جزیره زیبای Spirit گردش کنید.

 The Prairies

آلبرتا، ساسکاچوان و مانیتو پاسه ایالت Prairies هستند که دارای آب و هوای مشابهی می­باشند. زمین­های گندم وسبع که به افق میرسند به «فضای باز و وسیع کانادا» معنا می­دهند. آسمان نیز با طلوع و غروب­های باشکوه بسیار خوش منظره است. بناهای تاریخی موزه­های ادمونتون، رجینا و وینی پگ، پایتخت­های ایالتی، تاریخ نبرد م….. بازماندگان مردمان بومی و شکارچیان بوفالو و تاجرها فرانسوی پوست را در مقابل تهاجم کشاورزان انگلیسی زبان اونتاری و سپس سیل مهاجران اروپای شرقی به قصد بهره کشی از غلات این زمین­ها به تصویر می­کشند. در مانیتوبا اگر در خلیج هادسون تا چرچیل بروید. در قلب فعالیت­های شمالی شرکت­های تجارت پوست قرار می­گیرید. اگر در پاییز اینجا آمده­اید به اندازه کافی برای دیدن خرس قطبی خوش شانس خواهید بود، البته آنها به ندرت برای آمدن به جنوب ریسک می کنند.

کابوی

کابوی در آلبرتا

آلبرتا (Alberta)

آلبرتا که ایالت مراتع و دکل­های حفاری نفت است. تصویر غرب وحشی کانادا را به تصویر می­کشد. اگر اغلب سیاستمداران آلبرتا محافظه­کار هستند (مخالفان برخی از این افراد را با مجموعه دایناسورهای ایالت مقایسه می­کنند) ، مردم آن ماجراجو، حامی نمایش­های گاوبازی گالگاری و نمایش­های تجاری ادمونتون در یک مرکز خرید بزرگ هستند. اقتصاد آلبرتا با کشف نفت شکوفا شده جمعیت آن افزایش یافته و اعتماد بنفس جامعه آن بالا رفت. امروز این حال و هوا علیرغم کاهش قیمت­های نفت همچنان پا برجاست منطقه آلبرتا میان ۶۰۰ تا ۲۰۰ میلیون سال قبل به دلیل قرار گرفتن میان زمین خشک و دریا زندگی گیاهی و حیوانی ای داشت که پوسیدند تا نفت، ذغال و گاز طبیعی به وجود آید و اساس برای شکوفایی مدرن این ایالت شود. سیل­ها و زلزله­ها باعث شد تا زمین­های بد دره رودخانه Red Deer همچون لایه ای حفاظتی شده است که در آن مساحان به دنبال رگه­های ذغالی اسکلت دایناسورها را یافتند.

کالگاری (Calgary)

در این بخش از دنیا، در دوره­های گذشته رگه­های طلا باعث شد تا یک شبه از زمین­های بایر شهرهایی پدید آیند و به همان سرعت به غبار تبدیل شوند. بحران نفت در دهه ۱۹۷۰ روی کالگاری نیز تاثیر گذاشت. اما آسمان خراش­های درخشان آن حالتی از لرزیدن به خود نگرفتند. در زمان جنگ جهانی دوم که دوباره نفت رونق خود را بازیافت کالگاری کمی بزرگتر از یک دهکده بود و به دلیل نمایش­های گاو چرانی و نه ذکاوت تجاری شهرت داشت. جمعیت آن از ۲۸۰۰۰۰ نفر در سال ۱۹۶۱ به ۵۹۰۰۰۰ نفردر ۲۰ سال بعد رسید. این جمعیت با جمعیت ادمونتون پایتخت ایالتی و رقیب آن برابری می کرد. اکنون ناحیه کالگاری جمعیتی بیش از یک میلیون نفر دارد. حومه شهر در تمامی جهت­ها گسترش یافته این شهر با بناهایی همچون مرکزEpcor ۷۵ میلیون دلاری برای هنرهای اجرایی و محل ارکستر فیلارمونی کالگرای هم چنان در حال رشد است. بانکداران زبل به اینجا آمدند تا ثروت جدیدی به دست آورده و پیشگام باشند. در حالی که چکمه­ها و کلاه­های کابویی هنوز در اینجا استفاده می­شوند. کت و شلوار مخصوص تجارت بسیار پیچیده است و حتی با این که برش آن در ایتالیا انجام می­شود. برای نمایش سالانه گاوچرانی نوارهای و جین آبی روی لباس به کار می­روند. نمایش گاو چرانی کالگاری در اوایل جولای به مدت ۱۰ روز برگزار می­شود. این برنامه از نقطه نظر مردم شناسی و نیز تفریح عموم مردم نباید فراموش شود. کابوی­ها این نمایش را بزرگترین نمایش روباز در جهان می­نامند، عنوانی که طرح آن به ابتدای سال ۱۹۱۲ باز می­گردد، نمایش گاوچرانی در اصل نشان دادن تکنیک­های گیر انداختن گاوها در مراتع بوده است. امروزه در پارک Stampede (نمایش گاوچرانی) نمایشگاه­های کشاورزی و باغداری، صنایع دستی بومی و رقص نیز در نمایش­های جنبی برگزار می­شوند. اما پس از باز کردن گردشگاه کابوی­های بومی­های سنتی و گاو پروری های قهرمان، نمایش گاو چرانی جاذبه اصلی باقی ماند. تماشاچیان سوار کاری بدون زین، گاو وحشی سواری، کشتی با گاو پرواری و طناب بستن گوساله و بوفالو هندی سواری و مهم­تر از همه اینها مسابقات گاری سواری را تماشا می­کنند. در مسابقات اسبدوانی Rangeland گاری­ها که با چهار اسب کشیده می­شوند. شبیه گاری­هایی هستند که برای حمل غذا برای کابوها به کار میرفته­اند. بنا به یک عقیده عمومی اصل مسابقات اسبدوانی دربی مربوط به زمانی است که آخرین گروهی که به شهر می­رسید باید تمام نوشیدنی­ها را می­خرید. امروزه کل پول این جایزه بیش از ۵۵۰۰۰۰ دلار است. در این مراسم رسمی میدان رقص در خیابان­ها، نمایش آتش بازی، باربیکیو و صبحانه پنکیک به راه هستند. در مرکز شهر کالگاری وقتی را به بازدید از موزه Glenbow (شماره ۱۳۰، خیابان نهم SE، هر روز ۹ صبح تا ۵ عصر، پنج شنبه تا ۹ شب) اختصاص دهید. این موزه با چیدمانی زیبا مبلمان، صنایع دستی، اسباب آلات و اسلحه زندگی آلبرتا را از زمان پیشگامان آلونک­های چوبی را تا حفاران نفت، سازندگان خط آهن و معدنچیان به نمایش گذاشته است.wisa.ir

 زندگی هندیان Qjibwa و Cree روی چادرهای سرخپوستی، رداهای تشریفاتی از پوست بوفالو، پوست گوزن، ماسک­ها و کفش های زمستانی به نمایش در آمده است، آسمان­خراش­های مرکز شهر با شبکه ای از پل­ها و دالان­های زیرزمینی به یکدیگر متصل شده­اند. یکی از مراکز خرید اصلی مرکز خرید چهار بلوکی Stephen Avenue است که بنایی دو طبقه با مغازه­هایی هم سطح خیابان و نیمکت­ها و چند نوازنده است که شما را سرگرم می­کنند.

برای دیدن نمای ژرف دره­های شهری از جنس استیل و شیشه و کوه­های راکی که در افق غرب دیده میشوند در برج کالگاری (هر روز ۷ صبح تا ۱۰: ۳۰ شب) سوار آسانسور شده و به عرشه ۱۹۱ متری آن بروید. Saddledome ۱۷۰۰ نفری که برای بازی­های المپیک ۱۹۸۸ در پارک Smpede ساخته شد برای هاکی روی یخ و اسکیت سواری تجهیز شده است. یک پیست اسکیت سرعت پایین در Olympic Oval در محوطه دانشگاه کالگاری تعبیه شده است. پارک Canada Olympic در Bowfort Road دارای دو سکوی پرش اسکی و یک مسیر مشترک بوب لوژ و لوژ سواری است. پس از ۴۵ دقیقه رانندگی در غرب کالگاری به Kananaskis Country میرسید. مردم برای پیاده­روی، دوچرخه سواری، ماهی گیری یا سوارکاری، به این جا می­آیند و سورتمه سواری با سگ و اسکی در تفریح گاه اسکی در زمستان محبوب هستند. کانمور در فاصله یک ساعت و نیمی از کالگاری در یکی از دماغه­های کوه­های راکی کانادا قرار گرفته است. این شهر که با پارک ملی بانف و Kananaskis Country هم مرز است محل بی نظیر دیگری برای ماجراجویی در هوای آزاد تلقی می­شود.

ستون نمادین خرس خاکستری

ستون نمادین خرس خاکستری

یافته­ های ماقبل تاریخ

زمین­های بایر آلبرتا که زمانی بخشی از یک باتلاق نیمه استوایی با طیف وسیعی از زندگی ما قبل تاریخ بوده­اند، دارای یکی از بهترین گنجینه­های فسیل های دایناسورها هستند. خوش منظره ترین زمین­های بایر در حاشیه رودخانه Red Deer در پارک ایالتی دایناسور هستند که به عنوان محل میراث جهانی یونسکو ثبت شده و از آنها محافظت می­شود. این پارک در ۱۷۵ کیلومتری شرق کالگاری واقع شده است. از یک محل دیده بانی در نزدیکی ورودی می­توانید ۷۰۰۰ هکتار از این زمین سنگی را به همراه چینه بندی­های فرسایش یافته و عجیب آن تماشا کنید. یک مسیر ۵ کیلومتری دایره مانند با پیاده راه­هایی در کنار آن شما را به سمت استخوان­های دایناسورهایی می­برد که همان جا یافت شده­اند سایر نواحی پارک را می­توانید در تورها و پیاده­رویهای هماهنگ شده تماشا کنید. (مه اکتبر تلفن رزرو: ۴۳۴۴-۳۷۸ (۴۰۳))

شهر درام هلر در ۱۳۸ کیلومتری شمال شرق کالگاری در میان زمین­های باتو جای گرفته است. از کالگری به سمت شمال و مسیر CoadianBadlands در بزرگراه ۲ به Crossfield رفته و سپس به سمت شرق در بزرگراه ۷۲ حرکت کنید. در ژرف دره Horseshoe توقف کرده و منظره زیبایی از زمین­های بایر در میان مراتع را تماشا کنید.

در بزرگراه ۹ به راه خود به سمت درام هلر ادامه دهید تا به ابتدای پیاده راه دایناسور برسید. پیش از آن که از میان زمین­های بایر و قمری مانند آلبرتا ماجراجویی را آغاز کنید. نقاشی دیواری های دایناسورها را کنار کرانه­های رودخانه Red Deer، بزرگترین تیرانوزاروس فایبر گلاس جهان را تماشا کنید. درام هلر موزه رویال تیرل دیرین شناسی است که بدون شک بهترین موزه دایناسور در دنیا محسوب می­شود (اواسط مه آگوست هر روز صبح تا ۹ شب، سپتامبر اواسط اکتبر هر روز ۱۰ صبح تا ۵ عصر) . این موزه که به خوبی منظم شده است دارای پس زمینه جنگل ماقبل تاریخ بریا ۲۰۰ اسکلت بازسازی شده و مدل­های واقعی Paleistic است.

این مدل­ها شامل آلبرتوساروس، تیرانوزاروس و لامبوساروس کوچک و دوست داشتنی با ۳ متر بلندی به همراه کودکش می­باشند. مرکز اطلاع رسانی صخره­ی Head Smashed In Buffalo (هر روز باز است) در ۱۸ کیلومتری شمال غرب قلعه Madeod در بزرگراه ۷۸۵ فرهنگ شکار بوفالو را به دست اهالی plains (جلگه­ها) از دوران باستان تا ورود اروپاییان به نمایش گذاشته است. این صخره به مدت حداقل ۵۵۰۰ سال مورد استفاده قرار داشته و با دقت از آن محافظت شده است. تنگه Crownsel میان مرز آبرتا / بریتیش کلمبیا بوده و یکی از زیباترین مسیرها است که از میان کوه­های راکی می گذرد.

در همان نزدیکی در ۲۹ آوریل ۱۹۰۳، ۸۲ میلیون تن سنگ آهنگی از قله کوه Turtle خرد شده و بخشی از شهر Frank در زیر آن دفن شد. قدرت زیاد طبیعت نسبت به بشر در مرکز اطلاع رسانی Slid Frank به صورت دقیقی توضیح داده می­شود.

ادمونتون (Edmonton)

ادمونتون در قلب جغرافیایی این ایالت پایتخت ایالتی و عین حال یک بستر فرهنگی است که به دلیل موزه­ها، قسمت­های تاریخی و جشنواره­ها شهرت بسیاری دارد. همان طور که گفته می­شود محبوب ترین جاذبه این شهر مرکز خرید West Edmonton با بیش از ۸۰۰ مغازه و هفت پارک موضوعی است. پارک قلعه ادمونتون در جهت نمایش تاریخ شهر اواسط مه ژوئن دوشنبه جمعه ۱۰ صبح تا ۴ بعداز ظهر شنبه یکشنبه ۱۰ صبح تا ۶ عصر ۱ جولای آگوست هر روز ۱۰ صبح تا ۶ عصر ؛ سپتامبر فقط یکشنبه ۱۰ صبح تا ۶ عصر) بزرگترین پارک تاریخی زنده کانادا محسوب میشود. موزه رویال آلبرتا (هر روز ۹ صبح تا ۵ عصر) تاریخ طبیعی و انسانی غرب کانادا را مورد کنکاش و بررسی قرار می­دهد. رودخانه Saskatchewan شمالی از میان ادمونتون، کنار پارکها و پیاده راههای بیشه زار می­گذرد. در قلب این دره چهار هرم شیشه­ای بزرگ گلخانه Mstart (هر روز باز است) بهشتی در فضای هستند که انواع گل و گیاه را از جنگل مه آلود تا صحرای سوزان از آفتاب به نمایش گذاشته است. در شرق ادمونتون و در بزرگراه ۱۶ Trans – Canada Yellowhead، دیلماج­های محلی نقش: ساکنینی را ایفا می­کنند که اواخر دهه ۱۸۰۰ و ۱۹۳۰ به دهکده میراث فرهنگی اکراینی­ها رسیده اواسط مه- اوایل سپتامبر هر روز، سپتامبر اواسط اکتبر فقط تعطیلات آخر هفته). در همان نه پارک ملی جزیره الک (EIK) (در تمام سال باز است) قرار دارد که گوزن­ها، آبگیرهای جلت­های و بیشهای، گوزن خالدار و سمور آبی را در خود جای داده است.wisa.ir

Saskatchewant

با این که در آمد این شهر از نفت، اورانیوم، ذغال و گاز طبیعی به دست می­آید. در حال حاضر به درآمد کشاورزی نیز روی آورده و به سبد نان کانادا شهرت دارد. کسادی و بی رونقی دهه ۱۹۳۰ این ایالت را به فقر کشاند. اما همه چیز با حضور به موقع جان دیفن باکر محلی به عنوان اولین نخست وزیر فدال از Saskatchewan تغییر یافت. کشاورزان هرگز کارهایی که او برای ارتقاء گندم آنها در روسیه و چین آنجام داد را فراموش نمی­کنند. شما می­توانید در Prairies سیلوهای بزرگ و کلیسا مانند را ببینید.

 رجینا (Regina)

مدت­ها قبل از این که اولین ساکنین در دهه ۱۸۸۰ وارد جبهنا شوند و قبل از آن که در سال ۱۹۰۵ به پایتخت ایالتی تبدیل شود، این شهر Pile O’Bones نام داشت این نام از مراسم مذهبی جمع کردن استخوان­های بوفالوها در کرانه­های رود Wascana Creek توسط هندیان Plains ریشه گرفته است. آنها معتقد بودند که اگر منطقه مملو از استخوان­هایی از جنس خودشان باشد در آن خواهند ماند. First Nations مولفه اصلی فرهنگ این منطقه هستند. شهر ساسکاچوان محل زندگی بسیاری از هنرمندان و نوازندگان طبل بومی است ورجینا از این امر مستثنی نمی­باشد. برای شناخت کامل تاریخ آنها به گالری First Nations در موزه رویال ساسکاچوان (شماره ۲۴۴۵ خیابان آلبرت هر روز مه آگوست ۹ صبح تا ۵:۳۰ عصر؛ سپتامبر آوریل ۹ صبح تا ۴:۲۰ بعدازظهر) بروید. در این گالری تاریخ بومی ۱۰۰۰۰ ساله و لباس­های سنتی و اردوهای معمولی تی پی به نمایش گذاشت شده­اند. این موزه در جنوب مرکز شهر در پارک Wascana واقع شده دارای جنگل ۹۳۰ هکتاری با ۳۵۰۰۰۰ درخت است. سایر جاذبه­های این پارک شامل ساختمان قانون­گذاری ساسکاچوان، بناییز با در کار دریاچه Wascana، گالری هنری مک کنزی (شماره ۲۴۷۵، خیابان البرث دوشنبه شنبه ۱۰ صبح تا ۵:۳۰ عصر، پنج شنبه جمعه تا ۱۰ شب یکشنبه ۱۱ صبح تا ۵ عصر) و نمایشگاهی از آثار هنری­: معاصر و تاریخی و یک مرکز Conexus است که محل برگزاری ارکستر سمنفونی رسینا می­باشد. در شمال فرودگاه و انتهای خیابان یازدهم آکادمی پلیس سواره رویال کانادا قرارد دارد. مراسم Sunset Retreat (جولاى اواسط اگوست سه شنبه عصرها) جمعیتی را برای تماشای گروه دانشجویان دانشگاه افسری و نیروهای سواره در لباس قرمز سلتی به این جا می­کشاند.

 مرکز میراث RCMP در محوطه این آکادمی قرار دارد (سه­شنبه یکشنبه ۱۰ صبح تا ۴٫۳۰ بعداز ظهر) که تاریخ سواره نظام را از درگیری­های اولیه با جویندگان طلا تا ماجراهای پس از جنگ جهانی دوم به نمایش می­گذارد.

 . Qu’Appelle Valley با اندکی فاصله در شرق رجمنا باغی زیبا و پایین تر از سطح زمین است که روی یک یخچال طبیعی در حدود ۱۸۰۰۰ سال پیش شکل گرفته است. زنجیرهای و از دریاچه و پارک­ها که رودخانه­ی Qu’Appelle آنها را به هم متصل کرده از پارک ایالتی Pownd Buffalo در غرب تا دریاچه Round در شرق کشیده شده و انواع فرصت­های پیاده روی، شنا، ماهی گیری و گلف را در اختیار شما قرار می­دهد.

مانیتوبا (Manitoba)

جمعیت این ایالت مملو از مرتع، جنگل و دریاچه حاکی از تنوع قومی غنی است. آنگلوساسکون­ها و فرانسویان از زمان راهاندازی تجارت پوست به مهاجران اواخر قرن ۱۹ اضافه شدند. بدین ترتیب گروههای اوکراینی، آلمانی، یهودی، لهستانی، هلندی، مجاری، ایتالیایی و حتی ایسلندی با تازه ولرتلی از آسیا و فیلیپین جامعه مانیتوبا را تشکیل دادند.

 وینی پگ (Winnipeg)

از کل جمعیت این ایالت بیش از نیمی از آنها (۷۰۰۰۰۰) در پایتخت آن زندگی می­کنند. وینی پگ علاوه بر این که محل دولت اجرایی است دارای تجارت پر رونق و زندگی فرهنگ در حال شکوفایی به ویژه در زمینه هنره باله و موسیقی کلاسیک است. بسیاری از فرهنگ­های قومی مانیتوبا احساس جشنواره Folklorama را تشکیل می­دهند. این جشنواره هر تابستان بیش از ۵۰ غرفه را به نمایش غذای ملی و محلی، آثار هنری و سنت­ها اختصاص می­دهد.

دنیای هنری و تجاری این شهر الزام محافظت و احیای معماری اوایل قرن بیستم در ناحیه تجاری قدیمی آن را به میان آورده است. این ناحیه یک منطقه ۱۵ بلوکی است که خیابان­های Prince. Main و خیابان­های اصلی ویلیام و نوتردلم آنها را به هم مرتبط می­سازند.

exchange District دارای ساختمان­های اداری زیبا و انبارهایی است که از مدرسه شیکاگو الهام گرفته شدند. یکی از آنها برج رویال است (شماره ۵۰۴، خیابان Main) که در سال : ۱۹۰۳ بنا شده است. میدان بازار قدیمی در پایان هفته­های تابستانی دارای غرفه­هایی است که همه چیز از میوه و سبزیجات تا صنایع دستی و خرت و پرت میفروشند. وینی پگ از نظر معماری و اقتصادی با شیکاگو شباهت­های بسیاری دارد که نمونه آن  Commadity Exchange (به روی عموم باز است). در شماره ۳۶۰ خیابان Main (طبقه چهارم) می باشد. این تنها یکی از بسیار آسمان خراش­های مدرن شهر است که در اطراف منطقه تجاری Portage And Main جمع شده­اند.

در موزه با شکوه مانتیوبا (شماره ۱۹۰ خیابان راپرت، هر روز تابستان ۱۰ صبح تا ۵ عصر و زمستان سه شنبه جمعه ۱۰ صبح تا ۴ بعداز ظهر، شنبه یکشنبه ۱۱ صبح تا ۵ عصر) حیوانات ماقبل تاریخ و امروز در محیط­های بازآفرینی شده زمین­های بایر قطب شمالگان، توندرا، بیشه زارها و آبشارها جای گرفته­اند. این موزه با وجود صدای پرندگان، زوزه گرگ و غرش سهمناک یک آتش جنگل کامل شده است. گروه­های قومی این ایالت با لباس­های سنتی در این موزه به نمایش در آمده­اند. به ویژه در این زمینه روی مردم First Nationis مانیتوبا و شکار بوفالوی متیس تاکید بسیاری شده است. هم چنین در این موزه یک نمونه از Nonsuch، بوم شرکت خلیج هادسون وجود دارد. این کشتی در سال ۱۶۶۹ اولین پوست را از کانادا به انگلستان می­برد. این موزه در کنار تالار کنسرت أCentennia قرار دارد که محل ارکستر سمفونی وینی پگ، انجمن اپرای مانیتوبا و باله وینی پگ رو بال است. در گالری هنر وینی پگ با آن طراحی بی­نظیر (شماره ۳۰۰، بولوار مموریال؛ سه شنبه، یک شنبه ۱۱ صبح تا ۵ عصر. پنج شنبه تا ۹ شب) دارای مجموعه­ای جامع از آثار هنرمندان مدرن کانادایی و آمریکایی و بزرگترین مجموعه هنر Inuit در جهان است، نمایشگاه­های اصلی در اینجا معمولاً درجه یک هستند. سنت مونیفاک قدیم، بخش فرانسوی، وینی پگ اکنون حومه ای به کرانه شرقی Red River است با پل پیاده Esplanade Riel جدید به مرکز شهر متصل می شود.

 در خیابان Tacle صومعه GREY Nurns قدیمیترین ساختمان شهر است (۱۸۴۶). این ساختمان اکنون به موزه سنت بونیفاک تبدیل شده است. (دوشنبه جمعه ۹ صبح تا ۵ عصر، یکشنبه ظهر تا ۴ بعدازظهر اواسط مه سپتامبر پنج شنبه تا ۸ شب). این موزه به ریشه­های فرهنگی شهر و زندگی لوییس ریل اختصاص یافته است. در کنار این موزه سنگ قبر ساده دیل در قبرستان کلیسای سنت بونیفاک قرار دارد که پس از آسیب در آتش بازسازی شده است.

نزدیک شاخه­های رودخانه­های  Red River و Assiniboine در سنت بونیفاک قلعه Gibraltar قرار دارد. (اوسط مه- آگوست چهارشنبه جمعه ۱۰ صبح تا ۶ عصر، شنبه ۹ صبح تا ۴ بعداز ظهر) ، این جا نمادی از قلعه­ای است که توسط شرکت North West NWC در سال ۱۸۰۹ ساخته شد. این قلعه یادآور اوج تجارت پوست و زندگی در سال ۱۸۷۴ را به نمایش گذاشته است. شما می­توانید در این جا غذاهای سنتی مانند پمی کان، خوراکی از گوشت گاومیش، تمشک و چربی غذای فرانسوی- کانادایی مانند خورش و بانوک را امتحان کنید.

چرچیل (Churchill)

این بندر تاریخی فرصتی بی نظیر برای بازدید از خلیج هادسون را در اختیار شما قرار می­دهد. (با وجود هتلی ساده اما راحت). شما می­توانید در این جا وال­های بزرگ در تابستان قطبی در پاییز و بیش از ۳۰۰ شب در سال ستارگان شمالی را تماشا کنید. آسان ترین راه برای رسیدن به آن هواپیماست. اما اگر می­خواهید دریاچه مانیتوبا و جلگه­هایی را از نزدیک ببینید که زمانی تاجرهای پوست از آنها عبور کرده اند سوار قطار VIP از وینی پک شوید و یک سفر ۳۶ ساعته را آغاز کنید.

حتی هر نوع تابستان لباس گرم همراه داشته باشید. زیرا این جا شب­های سردی دارد. این شهر حقیقت دارای فضایی مرزی است. شرکت خلیج هادسون در سال ۱۷۱۷ در این جا یک پا بوده تدارکی تشکیل داده و فروشگاه آن در خیابان اصلی هنوز برای جذب افراد علاقه­مند به پیرانه باروک و کمپینگ پا بر جاست در مغازه­های صنایع دستی Inuit هیچ خرت و پرت سوغاتی به جز انار و دستی بومی اصل و اجناس چرم و پوست نخواهید یافت که البته فاقد قوانین حافظت از گونه­ها هستند. موزه اسکیمو (ژوئن اکتبر دوشنبه ۱ تا ۵ عصر، سه شنبه یکشنبه ۹ صبح شهر و ۱ تا ۵ عصر) و (نوامبر- مه دوشنبه شنبه ۱ تا ۶۴ ۲۰ بعدازظهر) شناخت خوبی از زندگی و هنر Inuit ها در ناحیه خلیج هادسون به دست می­دهد.

تورهای حیات وحش در اطراف خلیج و زمین­های شکار غیر قابل دسترسی ترتیب داده شده اند. چندین تور با قایق نیز شما را به سوی کاوش در خلیج برای دیدن نمای نزدیک در جولای و اوست و خرس های قطبی در پاییز و گردش در میان خرابه­های قلعه پرنس از در دهانه رودخانه چرچیل دعوت می­کنند. این قلعه سنگی و بزرگ شرکت خلیج هادسون که در سال ۱۷۸۲ ساخته شده بدون شلیک حتی یک گلوله به دست لاپروسن، دریانورد فرانسوی افتاد. اگر ترجیح می­دهید به صورت مستقل گردش کنید، یک اتومبیل کرایه کرده و در اطراف بندر و سیلوهای عظیم غلات در سر راه به سمت Cape Merry برای دیدن قلعه به ویژه در غروب به گردش بپردازید. برای دیدن وال­هایی که با جزر و مد تابستانی در رودخانه شنا می­کنند دوربین همراه خود ببرید.

شمال

هر کشور دارای مکان افسانه­ای مخصوص به خود است و شمال کانادا از آن دسته مکان­ها محسوب می­شود. این کشور و البته تمام این منطقه مایل هستند تا تصویر ملی این زمین­های بایر یخی را حفظ کننده حقیقت نیز همین است. تا همین اواخر تنها مردم Inuit و First Nation این مناطق واقع در طول جغرافیایی ۶۰ درجه شمالی را شناخته و در آن زندگی می کردند و تنها چند کاوشگر و جویندگان مواد معدنی به اینجا آمده بودند و اگر قرار بود یک مسابقه فوتبال میان یوکون و سرزمین­های شمال غربی (NWT) برگزار شود، تمام جمعیت آن شهر این استادیوم جای می­گرفت.

ماجراجویان بسیاری از خارج این منطقه به سمت کوه­های ناهموار و آب­های زیبای قطب سمنگان مناطق Northwest و Nunavut می­آیند. (شمالی ترین نقطه از Pole تنها ۸۳۰ کیلومتر فاصله دارد. در شهر قدیمی و رونق یافته Klondike: مردم رگه­هایی از طلا مربوط به سال ۱۸۹۶ را پیدا کرده­اند. دوست داران هوای آزاد می­توانند آخرین گله گاومیش­ها را دنبال کرده یا به سراغ ماجرای ماهیگیری در دریاچه­های Great Beat, Great Slave  بروند.

دسترسی جاده­ای به شهرهای وایت هورس، پلونایف و فروبیشربی چندین روز طول می­کشد. اما چندین خط هوایی در خدمت این شهر هستند. (برای بازدید از پارک ملی Auyittug در جزیره Baffin باید در فروبیشربی به مقصد Pangnirtung هواپیمای خود را عوض کند.)

یوکون (The Yukon)

رگه طلای Klondike با رمان­ها، اشعار و فیلم­های متعدد تخیل دنیای غرب را به شکوفایی رساند. این رگه­ها قلمرو وسیعی را به روی آنها گشوده و خط آهن، جاده، تلفن، برق و لوله کشی آب سرد و گرم برای آنها همراه داشت. در یک منطقه کوهستانی نیمه قطبی و دریاچه­های یخچالی کنار رودخانه بزرگ یوکون، امروزه گردشگران می­توانند از طلا جویان دیروز تشکر کنند. زیرا این معادن را برای راحتی دیگران یافته­اند. در نزدیکی همین جا و شهری که در شکوفایی روزهای خوب Klondike سهیم بوده شهر داوسو قرار دارد که در سال ۱۹۵۱ تأسیس شد تا مرکز ارتباطات و حمل و نقل وایت هورس به عنوان پایتخت منطقه­ای باشد.

وایت هورس (Whitehorse)

وایت هورس که در اصل پایانه­ای بوده که طلا جویان را از قطار Skagway به سمت کشتی­های بخار رودخانه یوکون می­رسانده است. این شهر با کشف رگه­ها و معادن طلا به شکوفایی رسید و سپس دچار سقوط شد و اکنون محل تقاطع بزرگراه­های آلاسکا و Klondike است. این شهر کاملاً مدرن که از سال ۱۹۵۳ پایتخت یوکون بوده است و دو سوم جمعیت ایالت را در خود جای داده (حدود ۳۳۰۰۰) به کلیسای Old Log خود در خیابان الیوت و دو اتاقک چوبی قدیمی دو و سه طبقه­ای مینازد که آنها را آسمان­خراش­های چوبی می­نامند و این کلبه­ها زمانی ساخته شده­اند که ساخت و ساز در هوا در بهترین وضعیت خود به سر می­برده است. یکی از این اتاقک­ها به موزه مک براید (خیابان اول) اختصاص یافته که دارای مجموعه­ای از یادگاری­های روزهای استخراج طلا می­باشد و حیات وحش یوگون را نیز به نمایش گذاشته است.

شما می­توانید از کشتی بخار SS Klondike (هر روز مه، سپتامبر) نیز دیدن کنید. این کشتی زمانی از رودخانه گذشته و به شهر داوسون می­رسید و در انتهای خیابان دوم صدای صوت آن به هوا می­رفت. در بالای رودخانه و ۳ کیلومتری جنوب شهر، از سوار شدن به کشتی تفریحی در ژرف دره مایلز در MV Schwatka به مدت دو ساعت لذت ببرید. موزه جورج جانستون در فاصله حدود ۲ ساعتی جنوب شرقی واتب هورس در بزرگراه آلاسکاء مجموعه­ای با شکوه از صنایع دستی Tlingit و نیز کارهای جورج جانستون، رهبر Tlingit شکارچی و عکاس مشهور را به نمایش گذاشته است.

 شهر داوسون (Dawson City)

شهر داوسون که با یک روز رانندگی در بزرگراه Klondike در ۲۴۰ کیلومتری جنوب Arctic Circle از وایت هورس فاصله دارد، شهری پر رونق و دارای رگه­های طلاست که امروزه حدود ۲۰۰۰ نفر جمعیت دارد. اما سازمان مسئول مناطق تاریخی بناهای روزهای شکوفایی آن را بازسازی کرده است. تاریخ شهر داوسون به دو مراسم سالانه خود مینازد. در ۱۷ آگوست در روز Discovery اکتشاف) مسابقات کلک سواری روی رودخانه Klondike، نمایشگاه خیابانی موسیقی و رقص برگزار میشود. اگر جشن این روز را از دست دادید به سراغ مسابقات -Outhouse On-Wheels در ابتدای سپتامبر بروید.

یکی از جاذبههای اصلی این شهر که در تمام فصول سال در دسترس است تالار قمارGertie| Diamond Tooth (گرتی دندان الماس) ، یک سالن جشن قدیمی و قانونی است که در آن پیانو نواخته میشود. موزه شهر داوسون (هر روز اواسط مه اوایل سپتامبر ۱۰ صبح تا ۶ عصر) تمام اطلاعات مربوط به استخراج طلا، ابزارهای طلاجویان و خرت و پرتهای آنها را به نمایش گذاشته است. پشت موزه کلبه کوچک و چوبی روبرت سرویس، جوینده طلا و شاعری که برای شهرهای دان مک گرو و مرده سوزان سم مک گی شهرت دارد، قرار گرفته است خود او زندگی خشن جویندگان طلا را به قصد شغلی در بانک محلی ترک کرد. ساختمان بغلی نیز خانه جک لندن است که از رمان­های خود درباره شمال وحشی و نه کار در نزدیکی رودخانه هندرسون شهرت یافت. هر دوی این زیارتگاه­های دارای متونی از آثار صاحبانشان هستند.

خرس قهوه ای یوکون

یک خرس قهوه ای یوکون به دنبال غذای امروزش است.

 پارک ملی Klaune

در حدود ۱۵۰ کیلومتری غرب وایت هورس در بزرگراه آلاسگاه ورودی پارک ملی در تقاطع Haines قرار دارد رشته کوه سنت الیاس در این پارک چالشی هیجان انگیز برای کوهنوردان بوده و بلندترین قله کانادا با ارتفاع ۶۰۵۰ متر را با قله لوگان به خود اختصاص داده است در اینجا میتواند گوزن، گرگ، خرس­های مشکی و خرس­های خاکستری را ببینید. به دلیل امنیتی با مرکز پذیرش پارک (در تمام طول سال باز است) هماهنگ کرده و نقشه­ها و اطلاعات ۲۴۰ کیلومتر پیاده راه را بگیرید. سیستم زمین یخی وسیع Kluane از ۲۰۰۰ یخچال طبیعی ساخته شده و شما می­توانید روی لبه­های یخچال زیبای Kaskawalsh راه بروید این یخچال از هنگام حرکت روی دریاچه Kluane در حاشیه شرقی پارک دیده می­شود، علاقه مندان به تماشای پرندگان نیز از دیدن عقاب، شاهین و قوش خوشحال خواهند شد. ماهی­گیران نیز برای صید سالمون دریاچه و قزل آلا به این جا می آیند.

سرزمین­های North West (شمال غربی)

اگر مایلید Midnight Sun را ببینید، به سمت این سرزمین­های وسیع حرکت کنید که ۱۱ درصد کل سطح کانادا را پوشانده و دو دریاچه از ده دریاچه بزرگ جهان را در خود جای داده است. دریاچه Great Slave و دریاچه Great Bear. در این جا توندرا شبیه مراتع انبوهی است که به فرش زرد، قرمز و نارنجی رنگ در پاییز تبدیل می­شود. در منطقه مرزی در تابستان­ها زمانی که دمای هوا به ۲۱) می­رسد.wisa.irانفجار مهبوت کنندهای از گل­های وحشی و رنگارنگ را می­بینید. در زمستان (اواخر آگوست مارس) نیز آسمان با حضور ستارگان شمالی سرزنده می­شود.

یلونایف (Yellowknife)

در ساحل شمالی دریاچه Great Slave، پایتخت این منطقه یک مرکز مدرن صنعتی است که در آن الماس استخراج می­شود و نقطه شروع مناسبی برای گشت و گذار در داخل این منطقه است. در ۲۱ ژوئن مسابقات گلف Midnight برگزار می­شود. در اوج تابستان نیز نور روز تا ۲۴ ساعت باقی می ماند. برای آنکه درباره سنن و رسوم Inuit قطب شمال و هندی­های Dene دره مکنزی بیشتر بدانید از مرکز میراث شمالی پرسن و از (هر روز ژوئن آگوست ۱۰:۳۰ صبح تا ۵:۳۰ عصر اسپتامبر- مه دوشنبه جمعه ۱۰:۳۰ صبح تا ۵ عصر، شنبه یکشنبه ظهر تا ۵ عصر، آرشیوها نیز دوشنبه جمعه ۹ صبح تا ظهر، ۱ تا ۴:۳۰ بعداز ظهر باز هستند) دیدن کنید. برای دیدن نمای بهتر از کل شهر و دریاچه به سمت بنای تاریخی Bush Pilot بروید. راهنمایان Bush برای صید قزل آلا به دریاچه Great Bear می­روند. این دریاچه در میان بهترین و البته دور افتاده ترین دریاچه­های این ایالت است.

پارک ملی Wood Buffalo

در منطقه جنوبی سرزمین­های شمالی غربی دو پارک ملی خوش منظره قرار دارد. پارک ملی Wood Buffalo در دو طرف مرز سرزمین­های شمال غربی و آلبرتا قرار گرفته و در سال ۱۹۲۲ تاسیس شده تا از گاومیش­ها محافظت شود. این هدف به موفقیت رسیده و اکنون می­توانید در Bison Creep به تماشای این حیوانات بنشینید. این پارک با ۲۴۸۰۷ کیلومتر مربع وسعت به اندازه کشور سوییس یکی از بزرگترین پارک­های ملی دنیاست. این پارک منطقه­ای از جنگل­ها، مراتع، آبریزها و دشت­های عجیب نمک را در خود جای داده است.

 پارک ملی Nahanni

دومین پارک ملی از در سمت غرب قرار دارد. در مرز یوکون جای گرفته است. پارک ملی Nahanni که در میراث فرهنگی جهانی یونسکو ثبت شده است در منطقه Deh Cho جای گرفته و به آن- ram Nahanni نیز می­گویند. این منطقه زمانی محل زندگی گروه مرموز بومی­ها به نام Nahaa یا Nahannis بوده است. افسانه­های مردان کوهستانی وحشی یک ملکه سفید، روح­های شیطانی، نقشه­های گم شده، طلای گم شده و مردان بدون سر افسانه­هایی هستند که تا به امروز درباره آنها صحبت می­شود. علاقه مندان به پرندگان آن دسته­ای هستند که از ماجراجویی در Deh Cho سرباز نزنند. حدود ۲۸۰ گونه پرنده در این جا ثبت شده که شامل پلیکان سفید، شاهین مجری، لکلک و قوی شیپورزن می­باشند. هم چنین بازدیدکنندگان می­توانند از شکوه رودخانه، غارهای زیرزمینی و چشمه­های جوشان آب معدنی لذت ببرند. افرادی که از سفر روی آب نیز لذت می­برند می­تواند به سمت پایین رودخانه South Nahanni یکی از وحشی­ترین رودخانه­های کانادا حرکت کنند تا به آبشار ویرجینا برسند که با ۹۰ متر ارتفاع در برابر آبشار نیاگارا است. دسترسی به پارک از جاده یا با هواپیما از قلعه سیپسون است.

Nunavut

قطب شمالگان شرقی شامل مجمع الجزیره­ها و ناحیهای در شرق دریاچه Great Slave تا زمان ساخت هواپیما جهانی ناشناخته و پنهان بود. از آن پس این جا به منطقه جدید Nunavut به معنای سرزمین ما به زبان Inuktitut در اول آوریل ۱۹۹۹ تبدیل شد. در این زمان بود که سرزمین­های شمال غربی به دو قسمت تقسیم شد. حدود ۸۵ درصد از جمعیت این شهر Inuit بوده و از سال ۱۹۷۳ با میل به رسیدن به منطقه­ای خود مختار و با کنترل روی آینده خود برای استقلال رقابت کرده­اند. این جدیدترین منطقه کانادا بزرگترین آن نیز محسوب شده و حدود ۲۰ درصد از زمینهای این کشور را به خود اختصاص داده است. به بیان دیگر کل بالای زمین­ها جنگلی و سه برابر آن را در عرض پوشانده­اند. Nunavut از سواحل شرقی Baffin و جزیره­ها Ellesmere غرب تا فلاتها و صخره­های ساحل قطب شمالگان تا خلیج Coronation و شمال یا جزیره­ها High arctic و North Pole کشیده شده است. در این جا انواع سکونت­گاه­های دیده بانی و ۲۷ محله وجود دارد که بزرگترین آنها یعنی Iqaluit با جمعیتی حدود ۶۰۰۰ نفر پایتخت محسوب می­شود.wisa.ir

Nunavut سرکش

شور و نشاط فضای Nunavut افرادی را به اینجا می کشاند که برای بازدید از آن زمان و پول کافی در اختیار دارند. از آنجا که در اینجا هیچ جاده ای وجود ندارد، به جز به مسیر ۲۱ کیلومتری میان Arctic, Bay, Nanisivik تنها گزینه سفر با هواپیما، برف نورد یا سورتمه است. شرایط آب و هوایی دشوار نیز به معنای تأخیرات و تغییرات متعدد در برنامه های سفر است. اما امتیازات این منطقه بی شمار هستند.

مهم ترین جاذبه Nunavut فضاهای باز آن است که شامل تماشای ساخت کلبه­های اسکیمویی تا تماشای خرس­های قطبی، سورتمه سواری و مواجهه با نیزه ماهی­هاست. (زمانی گفته می­شد که وال ها تک عاجی از خانواده تک شاخه­ای افسانه ای هستند).

اغلب گردشگران در تابستان دو تا سه ماهی با آفتاب ۲۴ ساعته به اینجا می­آیند. در این فصل از سال میانگین دما مناسب است، با این حال برخی از ماجراجویان شجاع در زمستان قطبی به اینجا می­آیند و زمانی که جیوه دما بسیار پایین می­آید. آنها می­توانند شکار فک توسط Inuit سنتی یا ستارگان شمالی را زیر آسمان­های سیاه زمستانی تماشا کنند.

جزیره Baffin

جزیره Baffin محل زندگی حدود یک چهارم جمعیت Inuit کانادا و برخی از کوه­های قدیمی شمالی جهان است. Cape Dorset در ساحل جنوب غربی نیز محل هنر Inuit مدرن است و سادگی و هارمونی نگرش آنها را نسبت به زندگی قطبی نشان می­دهد. هنر Inuit اولین بار در دهه ۱۹۵۰ به صورت تجاری عرضه شده از آن پس به یک جاذبه بین اللملی تبدیل شد. همچنین Cape Dorset دارای تورهای اسکی و پیاده روی برای علاقه مندان است. Iqaluit (که قبلا خلیج خورشید نامیده میشد) در ساحل جنوب غربی پایتخت Nunavut و یک محله دیگر از جزیره Baffin است که از نظر میراث Inuit بسیار غنی است. در این جا مردم Inuit دارای پیاده راههای گستردهای هستند که از میان سنگ چینهای باستانی می­گذرند.

یخچال­های طبیعی بافین منبع دیگری از جاذبه هستند. PennyIceCap یک یخچال ۵۷۰۰ کیلو متری است. بخشهایی از ساحل شرقی جزیره بافین که آب درهها و صخرههای زیبای آن ۲۱۰۰ متر ارتفاع دارند. یعنی بلندتر از دیوارهای Grand Canyon هستند، حال و هوای عصر یخبندان را به یاد می­آورند. در طول تابستان وال­ها با شادی در اطراف این سواحل جست و خیز می کنند.

 چرخه خرس قطبی

در تابستان خرس­های قطبی را می­توانید در حین شنا به سمت بندر چرچیل روی تکه­های یخ ببینید. این سفر دریایی برای خرس­های شکارچی فک در خلیج بخی بسیار هیجان انگیز است. وقتی خرس­ها به ساحل جنوبی خلیج هادسون می­رسند، برای مدتی زندگی را به خود سخت گرفته و به رژیم گیاهی روی می­آورند.

در آوریل و مه جفت گیری در میان آنها آغاز می­شود. مادر پس از صفر پاییزی به قسمت­های داخلی منطقه رفته و پناهگاهی به شکل کلمه اسکیمویی می­سازد. در اواخر دسامبر – اوایل ژانویه کودکی به اندازه یک خوکچه بدنیا می­آورد. در اوایل بهار و پس از خواب زمستانی خرس­ها برای شکار بچه فک­ها روی هم بیرون میایند. پس از دو سال ولنی بچه خرس­ها به اندازه کافی بزرگ شده است تا مواظب خودش باشد. والدین برای تعطیلات به چرچیل باز می­گردند.

 کارهایی که می توانید انجام دهید.

در کانادا گزینه ­های تفریحی بسیاری وجود دارند و مشکل اینجا است که باید تصمیم بگیرید کدام کار را انجام ندهید. سرزمین­ها و آب­های وسیع این سرزمین و آب و هوای متنوع آن فرصت­های غنی برای ورزش­ها و تفریحات مختلف در هوای آزاد را به وجود آورده است. تنوع فرهنگی کانادا نیز جشن­هایی از سنت­های عمومی دنیای جدید و قدیمی را به همراه دارد.

ورزش­ها

خود این کشور به خودی خود یک مکان ورزشی بزرگ در هوای آزاد است موارد زیر تنها نمونه­هایی از میان سیل عظیم امکانات هستند که به شما معرفی می­کنیم.

کمپینگ

محبوب ترین تفریح کاناداییها برای فضای آزاد چادر زدن به همراه سایر تفریحات در هوای آزاد است. سلیت­های مصنوعی برای چادر زدن امکانات مدرنی هم چون دوش آب گرم و لوازم برقی در اختیار شما قرار داده و به ویژه برای کاروانها و اتومبیل­های کمپینگ مناسب هستند.

پارک­های ملی و ایالتی امکاناتی ساده­تر دارند. اما در مکان­هایی پر جذابیت نزدیک دریاچه­ها و رودخانه­ها جای گرفته و برای چادر زدن میان مسیرهای پیاده روی مناسب هستند. . شما می­توانید جزییات امکانات کمپینگ را روی سایت www.trarelingCanada.com یا www.parkscanado.gc.ca به زبان انگلیسی یا فرانسوی است که تور کامل و آنلاین پارک­های ملی و امکانات آنها را برای کمپینگ و سایر فعالیت­های ورزشی در اختیار شما قرار می­دهد.

پیاده ­روی

این فعالیت شما را به قلب حقیقی این کشور میبرد اما به یاد داشته باشید که پشت سر گذاشتن تمدن تنها در صورتی لذت بخش است که کفش مناسب به پا داشته باشید. در کوه­های راکی، کفش­های تنیس یا کتانی جوابگو نیستند. با این حال آب و هوای صبح : برای جمع کردن وسایل ضد آب، سویی شرت برای ارتفاعات بلند یا بعد از ظهرهای سرد و یک جفت جوراب اضافه مالی است، یک کوله پشتی کوچک بردارید. قبل از حرکت از همراه داشتن نقشه مسیرها از مراکز پذیرش پارک­ها اطمینان حاصل کنید و به یاد داشته باشید که تلفن­های همراه اغلب در مکان­های دور افتاده کار نمی­کنند.

کوه نوردی

اگر می­خواهید به کوه نوردی بروید بهترین فرصت­ها در رشته کوه­های ساحلی در بریتیش کلمبیا با کوه­های راکی در انتظار شما هستند. در حالی که مبتدیان بدون شک شیب­های آسان تر Laurentiana را ترجیح می­دهند. افراد کارکشته به سمت قله­های بلندتر پارک ملی Kluane در بوکسون می­روند.

تندآب های کبک

کلک سواری در تندآب های کبک

کالو سواری و کلک سواری

کالو سواری در رودخانهها و دریاچهها را امتحان کنید. (روش مناسب برای حمل تجهیزات به مکانهای دور افتاده، هایی که زمانی تاجرهای پوست در آنجا رفت و آمد میکردند.) کائوهای از جنس درخت سدان جای خود را به مواد مدرن مانند فایبرگلاس، آلومینیوم یا لاستیک سفت شده دادهاند اما گانوهای وی هنوز در پارکها گرایه داده میشوند. کانو از لایق پارویی متفاوت است، برای کالو سواری به مهارتهای قابل توجه و دلت نهار است، مبتدیان باید از یک برکه أیام کالم سواری را شروع کنند. حتی کانو سواران با تجربه در حین ماجراجویی در رودخانهها در نزدیکی گرالهها حرکت میکنند، برای کشت و گذارهای طولانی بهتر است با دو یا سه کالو و با یک گروه سفر کنید، گانر سواران با تجربه از همان لایق کایاک Inuit لذت میبرید اگر میخواهید به کلک سواری در لند انهها بروید در رودخانه تامسون در بریتیش کلمبیا په یک گروه بپیوندید. منطقه رودخانه تابسون، تلفن، ۲۲۷۵-۵۶۷ (۸۰۰) یا وب سایت www.totabc.com برای کسب اطلاعات درباره رودخانه در اونتاریو با یک متخصص کلک سواری مانند تفریح گاه تند آبهای ویژه کلک سواری Rive Ran تماس بگیرید.

تلفن: ۸۵۰۴-۲۶۷ (۸۰۰) ، www. riverrunners, com) اگر می­خواهید با تندآب­ها در رودخانه سنت لارسن در کبک دست و پنجه نرم کنید، سوارهای جت قایقی Lachine Kapids انواع فعالیت­های آبی شامل کلک سواری را در اختیار شما قرار می­دهد.

تلفن: ۹۶۰۷-۲۸۴ (۵۱۴) . www.jetboatingmontreal.com). لباس ضد آب به شما داده می­شود. اما بهتر است در اتومبیل یک دست لباس خشک به همراه داشته باشید.

ماهی گیری

فراوانی ماهی و تنوع آن در کانادا در انواع ماهی­های آب­های عمیق و آب­های تازه برای و دوست داران این ورزش بهشتی مهیا کرده است. در نزدیکی ماهی تن، گور ماهی، ماهی خارداری، ماهی شمشیری و سالمون اقیانوس آرام در سواحل بریتیش کلمبیا فراوان هستند. در دریاچه­ها و رودخانه­های متعدد این کشور که از یک ساحل تا ساحل دیگر می­درخشند، ماهی قزل آلا در انواع

حشرات و خرس ها

خوشبختانه لذت کمپینگ بر معایب آن می­چرید. اندازه پشه­های کانادایی در قسمت­های شمالی­تر به اندازه یک جوجه است. این حشرات سیاه در ژوئن فراوان هستند. در اواخر تابستان اوضاع رو به راه است اما هرگاه که امکان پذیر بود چادر خود را در فضای باز بر پا کنید. در هر صورت از همراه داشتن انواه حشره کش­ها اطمینان حاصل کنید . خرس­ها خطر دیگری محسوب می­شوند. به آنها غذا ندهید و هرگز در اطراف کمپ تکه­های غذا بر جای نگذارید. چه خرس­های مشکی، قهوهای یا خاکستری بزرگ یا کوچک باشند. همیشه فاصله ایمنی را رعایت کنید. عکس های کلوزآپ را با لنزهای تله بیاندازید و هرگز از فلاش استفاده نکنید، ولتی در منطقه خرسها هستید بی سر و صدا حرکت نکنید، به اندازه کافی برای آنها سر و صدا ایجاد کنید تا بفهمند که شما آنجا هستند. آنها از منمجنه شدن خوششان نمیاید. برای توصیه­های بیشتر از وب سایت انجمن جهانی حمایت از حیوانات www.wspa.ca دیدن کنید.

تماشای پرندگان

اغلب پارک­ها بهشتی برای تماشای پرندگان هستند، به ویژه منطقه حفاظت شده Point Pelee (اونتاریو) و پارک­های ملی کبک و Yoho در کوههای راکی. در وب سایت Outdoor Canada می توانید فهرستی از قوانین شکار و ماهی گیری را در ایالت­های مختلف تحت عنوان «قوانین ماهی گیری و شنا» بیابید.

اسب سواری

اسب سواری در غرب و Prairies ورزش بسیار محبوبی است، زیرا در این جا مبتدیان می­توانند در یک مزرعه دام پروری تکنیک­های لازم را تمرین کنند. در اونتاریو بیشتر از کلاه کابوی و شلوار جین، شلوار سه ربع سفید و کلاه سوارکاری خواهید دید.

گلف و تنیس

گلف و تنیس در مکان­هایی دور از شهرهای بزرگ و در تفریح گاه­های روستایی همچون Montebelio و La Malbaie در کبک، اطراف خلیج جورجیان و دریاچه­های Muskoko در اونتاریو یا بیرون از ویکتوریا در جزیره ونکور لذت بخش هستند. به طور کلی به شما توصیه می­شود در صورت همراه داشتن کارت عضویت کلوپ گلف کشور خود به یک کلوپ گلف خصوصی بروید. وب سایت www.canadiangolfcourse.com فهرستی از زمین­های گلف عمومی و ایالتی در هر ایالت را تهیه کرده است.

ورزش­های آبی

حتی اگر دور از دریا باشید تجهیزات ورزش­های آبی درجه یک هستند. طرفداران قایق سواری و موج سواری شرایط ایده آلی را در خلیج جورجیان اونتاریو، اطراف هزاره جزیره یا در کانال Ridead و دریاچه­های کوچک­تر Laurentians و eastern Towships در کبک خواهید یافت. قایق سواری از ونکور تا خلیج Horseshoe در بریتیش کلمبیا بی­نظیر است. شنا نیز محدود به دریاچه­ها و رودخانه­ها و پارک­ها می­شود. اما در آب­های گرم اقیانوس آرام و به ویژه در ساحل غربی جزیره ونکوور آرامش بیشتری خواهید داشت. زیرا این سواحل امتیاز موج­های بزرگ برای موج سواری را دارند. در طرف دیگر این کشور، تنها آب­های ساحل شمالی جزیره پرنس ادوارد برای این ورزش­ها مناسب هستند. یکی از جاذبه­های ساحل نوواسکونیا در جنوب هالیفاکس، شیرجه برای یافتن گنج­های پنهان میان ۲۰۰۰ کشتی غرق شده است.wisa.ir

 ورزش­های زمستانی

کانادایی­ها برای آنکه خود را با برف و سرمای ماه­های زمستانی تطبیق دهند طیف متنوعی از ورزش­های هوای آزاد را برای خود دست و پا کرده­اند. در این میان اسکیت روی یخ یک نمونه محبوب ملی است و پیست­های مخصوص آن در شهر وجود دارد. اما این ورزش در خارج از شهرها و روی دریاچه­های رودخانه­ها و کانال­های یخ زده لذت دیگری دارد. یک ورزش پیستی محبوب که از اسکاتلند به اینجا آمده سنگ سره است. ماهی گیری برخی به سبک مردم Inult را نیز از میان یک حفره در دریاچه یخی امتحان کنید. در اطراف دریاچه امرالد، بانف، لوییس و جاسپر در کوه­های راکی، اسکی در سطح جهانی بازی میشود. تفریح­گاه­های Laurention در کبک در اسکی در شب به همراه چراغ قوه تخصص دارند. افراد غیر اسکی باز می­توانند میان پیاده روی با کفش برفی، لوژ سواری و سورتمه سواری با سگ انتخاب کنند. در سرتاسر شرق کانادا اسنومایل (اتومبیل برف رو) طرفداران بسیاری دارد و برای استفاده ار آن عضویت در باشگاه (مجوز روزانه برای گردشگران وجود دارد) و تصدیق رانندگی اجباری است.

ورزش­های پر تماشاگر

پادشاه مسلم ورزش­های پرتماشاگر هاکی روی یخ است. به علاوه این بازی از اوایل پاییز تا اواخر بهار برگزار می­شود. سربازان بریتانیایی که در طول دهه ۶۰ در هالیفاکس و لووا اسکوٹیا در پادگان مستقر بودند شکل ابتدایی این بازی سریع، خشن و پر شور را بازی می کردند. یک دانشجوی دانشگاه مک گیل مونترال در سال ۱۸۷۹ آن را به شکل امروزی در آورد. تیمهای کانادایی مونترال چندین سال در این بازی برترین بودند اما در سال­های اخیر قدرت میان شرق به غرب پاس داده می­شود. در اواخر مه و اوایل ژوئن رستوران­ها خالی هستند. زیرا مردم در خانه می­مانند. تا بازی­ها و فینال جام استنلی را از تلوزیون تماشا کنند. این جام در سال ۱۸۹۳ توسط لرد استنلی فرماندار کل راه اندازی شد. لیگ هاکی ملی شامل تیمهای آمریکایی نیز می­باشد. اما این مسئله مردم را ناراحت نمی­کند. تمام بهترین بازیکنان کانادایی هستند. اما در مقابل فوتبال کانادایی که از فوتبال آمریکایی غیر قابل تمایز است در دست بازیکنان آمریکایی است. در تابستان بسیبال آمریکایی در تورنتو و مونترال برگزار می­شود. در حالی که در ویکتوریا و ونکوور کریکت رواج مییابد.) نمایش گاو چران­ها نیز یک جانبه مهم تابستانی نه فقط در Calgary Stampede بلکه در سرتاسر مانیتوبا، ساسکاچوان، ألبرتا و بریتیش کلمبیا است. این لغت که به معنای کمند اندازی و گله را یک جا جمع کردن است. مهارت­های مورد نیاز برای یک جا جمع کردن گله جهت شمارش را به نمایش می­گذارد. گرفتن اسب وحشی، گاومیش سواری، دوشیدن گاوهای وحشی و تمام این آزمون­ها به صورت پی در پی برگزار می­شوند. در یکی از آنها، یک کابوی از روی اسب در حال تاخت خود می­برد تا یک گاو پرواری در حال دویدن را با گرفتن شاخ ها و میخ کردن آنها به زمین گرفتار کند و برنده کسی است که از همه سریع تر باشد.

 خرید

حس تجارت که عدالت آن بر پایه این ملت بود همچنان شدید و قوی است، البته مرکز تجاری قدرتمند خلیج هادسون، Great Cake و رودخانه سنت لارنس جای خود را به مراکز خرید بزرگ و هزار چم دالان­های زیرزمینی داده­اند. همان طور که اسکاتلندی­های شرکت خلیج هادسون اهالی FIrst Nations را وسوسه کردند تا در اعتراف مراکز تجاری زندگی کنند. بازرگانان این مناطق تاریخی بازسازی شده خریداران را در هزار توی فروشگاه های چند طبقه می­کشاند. این فروشگاه­ها به گونه­ای طراحی شده­اند که مشتریان دست خالی از آنها خارج نشوند. مراکز خرید مدرن کانادا نمونه­ای کوچک از بازارهای جهانی هستند و هیچ کدام از آنها به پای مرکز خرید بزرگ West Edmonton نمی­رسد. در این شهر بزرگ اغلب طراحان سرشناس فرانسوی، ایتالیایی، آمریکایی و ژاپنی مدهای زنانه و مردانه دارای بوتیک­ها با سفارشی دوزی های مخصوص خود در فروشگاه­های زنجیرهای هستند. قیمت لباس­های طراحان با این قیمت­ها در کانادا قابل مقایسه هستند. در مراکز خرید نمایندگی­های برندهای شناخته شده لباس­ها و کفش­ها را با قیمت مناسب­تری به فروش می­رسانند.

روزنامه­های محلی را برای دریافت جزییات طرح­ها چک کنید. اروپاییان نیز بهتر است هنگام خرید اجناس برقی دقت کنند که با ولتاژ کشور خودشان هماهنگ باشد. دو فروشگاه زنجیره ای بزرگ Sears و The Bay تحت مالکیت یک شرکت بوده و از نظر قیمت و کیفیت قابل مقایسه هستند. اگر به دنبال اجناس چرم و پوست هستید فروشگاه The Bay بهترینها را در اختیار شما قرار می­دهد. پتوهای این شرکت که زمانی مورد علاقه بومیان بود یک کالای با پرستیژ محسوب می­شود. تمام شهرهای بزرگ در پایان هفته­ها در نواحی بازسازی شده اطراف اسکله دارای بازار کهنه فروش­ها هستند. اما در این میان آنهایی که در مناطق روستایی از بریتیش کلمبیا تا Townships Eastern در کبک کشیده شده­اند از بهترین­ها هستند. در حالی که برای خرید خوار و بار از یک دهکده پول می­پردازید، حواستان به تبلیغات دست نوشته طرح­های روستایی نیز باشد. در این طرح­ها می­توانید خرت و پرت­های خوب یا حتی عتیقه­های اصل پیدا کنید. در این کشور بزرگ یافتن ژاکت و اورکت خز دار کار آسانی است و ربطی به مد ندارد: در کبک می­توانید بهترین­های آنها را بیابید. در آلبرتا و بریتیش کلمبیا به سراغ لباس­های کابوی، چکمه، کمربند و کلاه­های کابویی باشید. شاید بخواهید در نیوفاندلند روغن­های پوستی ماهیگیران و کلاه­های زرد و مشکی مخصوص آن منطقه را خریداری کنید. مغازه­های بیشتری در حال تخصصی شدن در حیطه صنایع دستی بومی با کیفیت بالا هستند. بهترین خرید لباس مربوط به چکمه­هایی از جنس پوست سمور و فک، کفش سرخ پوستی، دست کش یک انگشتی و کت­های بافتنی سنگین (در سواحل غربی) است. مردم First Nations انواع صنایع دستی سبد، بافی، مهره و جواهرات، نقره و نیز کنده کاری روی چوب را انجام می­دهند. Inuit در مجسمه سازی با سنگ صابون، سنگ سلیمانی، استخوان و عاج تخصص دارند در مونترال نیز می­توانید نمونه­های زیبایی از این کارها را در Canadian Guild of Crafts (شماره ۱۴۶۰، خیابان شدپروک کوئست) بیابید. به عنوان یک اصل می­توان گفت که بهترین شانس شما برای یافتن صنایع دستی با کیفیت در مغازه­های موزه­ها به ویژه موزه انسانی شناس ونکوور، موزه رویال اونتاریو در تورنتو، مجموعه کانادایی یک مایکل در نزدیکی نورنتو و موزه Glenbow است، صنایع دستی فرهنگ­های اروپایی کانادا را نیز فراموش نکنید. این اقلام را می­توانید در شهرهای کوچک بیابید.

 سرگرمی و تفریح

هنرهای اجرایی کانادا پس از سال­ها مبارزه در مقابل کشش و دام رقابتی ایالات متحده و اروپا توانست با غرور و اشتیاق خاصی به جای گاه خود دست یابد. تئاتر در میان سایر موارد در صحنه آمریکای شمالی طرفداران بسیاری دارد و می­توان به جشنواره شکسپیر استرانکفورد و جشنواره جورج برنارد شاو در Niagara-on-the-lake اشاره کرد. آژانس مسافرتی شما یا دفتر گردشگری کانادا می­تواند در رزرو بلیط این برنامه­های محبوب تابستانی به شما کمک کنند. این برنامه­ها شامل کمدی و موزیک در کنار نمایش­های جدی­تر هستند. تورنتو نمایش کانادایی معاصر را در مرکز سنت سارنس برای هنرهای اجرایی و در تئاترهای کوچک تر تشویق کرده و برنامه­های موزیکال بزرگی را در تئاتر رویال الکساندر، تئاتر پرنس ولز و تئاتر Canon روی صحنه می­برد. طرفداران تئاتر در مونترال از نمایش­های فرانسوی کانادایی لذت می­برند. فرانسوی زبانان نیز از حضور هنرمندان و ترانه­های فولکلور نوستالژیک در کلوپ، ترانه­های فولکلور در Grande Alee و اطراف سنت دنیس در مونترال مشعوف می­شوند. وقتی صحبت از موزیک کلاسیک در میان باشد. کانادا دارای دو شهرک بین المللی ارکستر است. سمفونی مونترال در Arts des و سمفونی تورنتو در تالار روی تامپسون برگزار می­شوند. در عین حال ارکستر ونکوور، و پنی پک و ادمونتون در حال رشد هستند. اگر در تابستان در مونترال قدیم هستید به کنسرت­های موتزارت در نوتردام بروید. کانادا همیشه در دنیای رقص سرشناس بوده است. در میان مشهورترین شرکت­ها می­توان به باله ملی تورنتو، Les Grands Ballets Canadiens در مونترال، باله رویال وینی پگ و شرکت باله آلبرتا در لغاری اشاره کرد. نمایش­های این شرکت­ها مانند اپرا در تورنتو، روتاوا و مونترال محدود به فصل زمستان هستند. در تابستان نمایش­های موقعیتی نیز در پارک­های شهر اجرا می­شوند. در کلوپ­های شبانه شهرهای بزرگ می­توانید موسیقی جاز را بشنوید. همچنین در طول جشنواره­های بین المللی مانند جشنواره­های مونترال و استرانفورد می­توانید از این موسیقی لذت ببرید. صحنه پرشور جاز تورنتو در جشنواره سالانه و بسیاری از مراسم جاز را به خود اختصاص داده که می­توان در این میان به سفر تفریحی با کشتی به همراه اجرای جاز در اطراف جزیره­های تورنتو اشاره کرد. برای اطلاعات بیشتر به وب سایت www.torento.com مراجعه کنید. در تابستان اغلب استادیوم­های ورزشی این کشور به کنسرت­های راک اختصاص می­یابند. موسیقی­دانان اسکاتلندی و رقص Righland در نووا اسکونیا تخصصی هستند. شما هر دوی این اجراها را در هاسیفاکس و جزیره کیپ برتون به فراوانی خواهید یافت.

باله در مونترال

باله در مونترال

جشنواره­ها و مراسم

نمایش­ها و جشن­های خیابانی در کانادا به یادبود تاریخ کوتاه اما پرفراز و نشیب این کشور برگزار می­شوند. جوامع بومی مختلف در این جشن­ها لباس­های سنتی خود را می­پوشند. در اینجا مجموعه­ای از جشنواره­های فولکلور و سنتی را معرفی می­کنیم .

ژانویه: روز سال نوی ونکوور، خرس قطبی در اقیانوس شنا می­کند. جشنواره Highlights مونترال. جشنواره زمستانی تورها در اطراف آبشار نیاگارا

فوریه: کارناوال زمستانی کبک – رقابت مجسمه سازی با بخ، کائوسواری، کارناوال لباس­های سنتی، اسکی با چراغ قوه. سال نوی چینی ونکوور

مارس / آوریل: جشن­های «Sugaring off» کبک جشنواره شاو در Niagara-on-tue-lake: اجرای نمایش­های جورج برنارد شاو.

مه: جشنواره شکوفه آبشار نیاگارا، جشنواره بهار اوتاوا – لاله­ها، آتش بازی. جشن تولد و روز ملی ملکه ویکتوریا (۲۴ مه) – آتش بازی، جشنواره لالههای کانادایی او تاوا. جشنواره بین المللی کودکان ونکوور ژوئن: جشنواره شکسپیر استراکفورد و جشنواره تابستانی شاراوت تاون. (هر دو تا اکتبر ادامه دارند) . جشنواره بین المللی جاز مونترال، گلف کلاسیک Midnight Sun در یلونایف (۲۱ ژوئن)، جشنواره Fete Nationale کېک – آتش بازی، نمایش، رقص­های خیابانی (۲۴ ژوئن) .کارناوال تاتو که یک مراسم اسکاتلندی در هالیفاکس (نووا اسکوتیا) است.

جولای: روز ملی کانادا (۱ جولای) ، آتش بازی­های اوتاوا و انواع نمایش­ها و جشنواره فقط برای خنده مونترال – دلقک­های بین المللی و کمدین­ها به زبان انگلیسی و فرانسه برنامه اجرا می­کنند. مسابقات گاو چرانی کالکاری، روزهای Klondike در ادمونتون، روز سلطنت قلبی سنت جان (پنو برونسویک) – کارناوال سنتی قرن ۱۸. جشنواره هنرهای تابستانی الف (تا آگوست)

آگوست: جشنواره جهانی فیلم مونترال، جشنواره آکادیانی سنت کلر گراند پره، نووا اسکوتیای روز کشف شهر داوسون (یوکون) (۱۷ آگوست) . ورود سنت جان به دریاچه Ruldl Vidi. برنامه نمایشی فولکوور وینی پگ. روز بوفاری، رجینا – مسابقات اسب دوانی، باربیکیو، ساز و رقص خیابانی.

اکتبر: جشنواره Oktoberfest در کیچنر (اونتاریو). جشنواره بین المللی فیلم ونکوور دسامبر: جشنواره زمستانی تورهای اطراف آبشار نیاگارا.

چه باید بخوریم

میراث آشپزی کانادا بر ۱۰۰۰ کیلومتر مربع و میان رنگ­های متمادی، از زمان First Nations گسترده شده است. از قرن ۱۷ به بعد، مهاجران بریتانیای گمبر، فرانسه و بقیه اروپا دستور پخت­هایی را به همراه آوردند، که آنها را با مواد غذایی یافت شده در سرزمین خود مسلمانی می­دادند. در سال­های اخیر ترکیب­های حاصل از سفرهای خارجی، خیل مهاجران از تمام گوشه و کنار تعصبه منطقه­ای در محصولات محلی تازه نسل جدیدی از آشپزی را در مقایسه با گذشته آفریده است. انواع آشپزی متنوع و جالب است و از سالمون اقیانوس آرام تا خرچنگه از ژنتیک، بیف آلبرتا تا گوزن یوکون، قرقاول اونتاریوتا مگاومیش کمک متفاوت هستند در نواحی شهری انتخاب­های بین المللی متنوع در کنار آن چه غنای سنتی نامیده می­شود فراوان می­باشند. در غذای ایتالیایی تا روسی، چینی تا برزیلی می توانید انواع طعم ها و مزه­های متفاوت را بچشید. احتمالاً با ترکیبی از آشپزی آنگلوساکسون در رستوران های میان راه و مرز جنوبی برخورد می­کنید. در طول بزرگراه میان کانادا می­توانید انواع سوپ­ها، سبزیجات با طعم­های خانوادگی، سالاد سبز ساده، استیک و سیبزمینی، پای میوه و انواع بستنی را نیز بیابید.

اما اکنون گزینه­های مبتکرانه­ای عرضه می­شوند. آشپزی اصیل فرانسوی – کانادایی کیک با تورتیرهای پرادویه و پای شکر افرا تا غذاهای خوشمزه و مدرن با مواد اولیه منطقه­ایی هم چون، اردک fois gras تا پنیر های عالی محلی بسیار لذیذ است.

بیرون غذا خوردن بدون برنامه قبلی

مردم برای بیرون غذا خوردن در کانادا لباس مخصوص نمی پوشند.

تنها در رستوران های شیک است که گاهی مردان کراوات می بندند.

 در طرف دیگر این کشور، بسیاری از رستوران های بریتیش کلمبیا بدعت گذار و خلاق بوده و از ترکیب متنوع طعم­های آسیایی با مواد اولیه بریتیش کلمبیا بهره مند می­شوند.

صبحانه

به محض آماده شدن برای صبحانه (میان ۷ تا ۱۱ صبح) گارسون را مشاهده می­کنید که با یک قوری قهوه به شما نزدیک می­شود. پذیرایی با قهوه به معنای خوشامدگویی است و اگر نمی خواهید قهوه بنوشید یا چای را ترجیح می­دهید باید زودتر بگویید.

قهوه هتل­ها بر اساس استانداردهای اروپایی اغلب رقیق هستند. اما هر بار فنجانتان را پر می­کنند. شما به عنوان یک قانون کلی می­توانید برای صبحانه تست به همراه نان شیرینی، مافین، آب میوه و قهوه یا چای داشته باشید. یا می توانید صبحانه به سبک آمریکایی – بریتانیایی شامل برشتوک، تخم مرغ یا پنکیک با شربت افرا و سوسیس با گوشت خوک سفارش دهید. این گوشت خوک به همراه مافین انگلیسی و تخم مرغ آب پز و سس هلندی عالی می­شود. در روستا و دهکده­های ساحلی ماهی و استیک برای صبحانه سرو می­شود.

ناهار

در یک روز پر کار برای ناهار به سبک کانادایی­ها ساندویچ ساده میل کنید. در این میان ساندویج فرانسوی با نان بزرگ فرانسوی پرشده با گوشت فلفلی، سوسیس، پنیر، سالامی، پیاز، فلفل شیرین، کاهو و گوجه فرنگی محبوبیت بسیاری دارد.بعد از خوردن این غذا قطعاً نیازی به دسر ندارید، انواع سالاد و سوپ­ها را نیز می­توانید به جای ساندویچ سفارش دهید.

شام

سرو غذای عصر از حدود ۶۱۳۰ یا ۷ شب شروع میشود، البته این سرویس تا حدود ۱۰٫۳۰ شب ادامه دارد. برای افرادی که به غذای اروپایی عادت دارند، سالاد قبل از غذای اصلی سرو می­شود. با توجه به این که سالادها دارای طعم­های جدید و منحصر به فردی هستند. اگر تنها سس سرکه را برای سالاد ترجیح می­دهید می،توانید از گارسون بخواهید که روغن، سرکه و اندکس سس خردل را برای شما بیاورد تا خودتان آنها را در اندازه­های دلخواه ترکیب کنید. عادات لباس پوشیدن کانادایی­ها راحت بوده و تنها در رستوران های شیک است که مردان کراوات زده و زنان پیراهن با شلوار رسمی به جای جین می­پوشند.

خوراک مخصوص منطقه­ای

آگاهی اکولوژیکی جدید غذای طبیعی را نه تنها در پارک­های ملی و ایالتی بلکه در میزهای شام آنها نیز به کانادایی­ها یادآور می­شود. اگر در سطح این کشور سفر می کنید به دنبال یک غذای استاندارد نباشید. بلکه باید به سراغ خوراک­های محلی بگردید.

آتلانتیک کانادا. تروا اسکوتیا، جزیره پرنس ادوارد و نیوبرونسویک به خرچنگ خود می­بالند. این خرچنگ در انواع ساده پخته، بخارپز شده یا کبابی با اندکی کره لیمویی، سرو می­شود. همچنین در کنار آن یک سس خامه­ای یا گوجه فرنگی نیز گذاشته می­شود. در میان این رقابت آشپزی، PEI (جزیره پرنس ادوارد) صدف­های تازه ای دارد که به صورت خورش یا سوپ سرو می­شود. نووا اسکوتیا صدف­های دیگری و چاودار، سوپ پرادویه با پیاز، سیب زمینی و شیر دارد. ببو برونسویک نیز سالمون پخته را با امالدین و بادام زمینی خرد شده سرو میکند، در عین حال در نیوفاندلند با ماهی روغن به همراه تخم ماهی از شما پذیرایی می­شود. پنکیک سیب­زمینی جزیره پرنس ادوارد به یک غذای ساده و ابتدایی غرور بخشیده است. غذاهای خوشمزه محلی شامل Fiddehead نیوبرونسویک، نوعی سرخس خوراکی بخار پر شده با گوشت کمایی و dulse نوعی گیاه خشک شده جویدنی، Solomon gundi نووا اسکوتیا که ترکیبی از گوشت خرد شده و ترشی ماهی کلیکا در روغن، سرکه، فلفل و پیاز است، … می­باشد. جزیره پرنس ادوارد پنیر گودای مخصوص خود و شکلات دست ساز دارد.

برای دسر می­توانید پای تمشک و توت فرنگی تازه نووا اسکونیا و نیو برونسکویت را امتحان کنید. در نیوفاندلند دانه سیب پخته به رنگ کهربا را امتحان کنید. این دانه سرشار از ویتامین C است.

کبک: سوپ نخود فرنگی این ایالت که با نخود زرد درست می­شود. به همراه پاچه خوک عالی می­شود. یک سوپ پیاز عالی نیز به سختی یافت می­شود. آشپزی کمکی که اصالت آن به رعایای نورمن و برتون باز می گردد روستایی و بی نظیر است. در این جا گوشت و شکر افرا از مواد اولیه اصلی هستند.

Okangan Vally

Okangan Vally در بریتیش کلمبیا برای میوه هایش شهرت دارد.

در میان رایج­ترین غذاها می­توان به سوسیس و نخود و گوشت با طعم بیکن اشاره کرد. شربت افرا نیز در خواباندن گوشت، روی تخم مرغ نیم پز و انواع سس­ها و گوشت گوزن کانادایی به کار می رود. تورتیر یک پای پر شده با گوشت گوزن، کبک یا خرگوش به همراه سیب زمینی ریز خرد شده است. Cipaille نیز غذایی از سیب زمینی و گوشت شکار است که در شش لایه از نان شیرینی پف کرده قرار می گیرد. سنگ­های معمولی شامل Poutine، سیب زمینی سرخ کرده فرانسوی با پنیر آب شده و سس گوشت و guedille  سالاد در نان هات داگ هستند. دو نمونه از بهترین پنیرهای این کشور ارمیت آی و ریکوتای سبک فرانسوی هستند که راهیان سنت نبوت دولاک در Eastern Towpships درست می کردند. یک غذای ویژه دیگر که در مونترال شهرت دارد ساندویچ گوشت دودی است که روی یک لایه نان با ترشی خیار سرو می­شوند. آنها سعی می­کند تا این غذا را در تورنتو و ونکووور نیز جا بیاندازند اما اعضای سرگردان انگلیسی زبان که در دهه ۱۹۷۰ مونترال را ترک کردند. همچون زائرانی برای خوردن گوشت دودی در بلوار سنت لارنت به این جا باز می گردند.

اونتاریو. دریاچه­های بیشمار این ایالت باعث شده تا انواع ماهی­های آب­های تازه شامل قزل آلا، ماهی سفید و اردک ماهی در فهرست خوراک­های اونتاریو قرار گیرند. در این کشور مملو از شکار، قرقاول کبابی در شربت افرا بسیار لذیذ است.

در اطراف Niagara-on-the-lake یک سنت سلطنت طلبان هنوز حفظ شده که در آن پای کدو حلوایی از هر محصول دیگری در مرز جنوبی بهتر است.

کیفیت انواع رستوران­های تورنتو بسیار خوب است که ناشی از ورود مهاجرانی همچون ایتالیایی­ها، یونانی­ها، چینی­ها و اخیراً هندی­ها و تایلندی­ها می­باشد.

The Prairies پرندگان و ماکیان مانیتوبا و ساسکاچوان بسیار خوشمزه هستند. در این جا بوقلمون کبابی با کلم قرمز و سس قره قروت را امتحان کنید.

کبک پخته و اردک وحشی کبابی نیز عالی هستند. ذرت روی نان گرد نیز به خودی خود ناهار خوشمزه­ای است.

ماهی آب­های تازه شامل قزل آلای دریاچه­ای پخته و پیکرل کبابی است، در حالی که خاویار مانیتوبا با سس ترشی همه را تحت تأثیر قرار می­دهد. ماهی چشم طلایی دودی و ماهی سفید شکم پر و پخته نیز محصول رستوران­های اطراف دریاچه وینی پگ هستند. بیف آلبرت عالی است. اگر کبابی شود یا به شکل خورش سنتی باشد باز هم خوشمزه است. استیک فروش­های کالگاری نیز بی نظیر هستند. اما اروپاییان از دیدن استیک و خرچنگ در کنار هم راضی نیستند. جوجه و گوشت دنده کبابی نیز ترکیبی است که در همه جهان مقبول می­باشد. استیک بوفالو معمولا آبدار نبوده و گوشت گوساله و ران از خوراک­های محبوب هستند. در میان دسرهای تهیه شده از انواع تمشک­های وحشی حتماً پای تمشک تارت ساسکاتون را امتحان کنید. یک گزینه مناسب برای صبحانه نیز بیسکویت گرم با عسل دافین است. بریتیش کلمبیا، سالمون اقیانوس آرام در این ایالت و به ویژه شهر ونکوور شهرت بسیاری دارد. این ماهی همیشه به صورت ساده، پخته یا کبابی سرو می­شود.

پذیرایی شیرین

تارت های کره ای بی نظیر کانادا را از دست ندهید، نان شیرینی های پرشده با ترکیبات چسبناک کره، شکر، شربت افرا و گاهی کشمش یا فندق.

صدف، خرچنگ، ماهی روغن سیاه و ماهی هالیبوت در میان بهترین­ها در آمریکای شمالی قرار دارند. تازگی و تنوع غذای دریایی باعث شده تا رستوران­های ژاپنی این ایالت بهترین سوشی و سایشمی بیرون ژاپن را سرو کنند. هم چنین رستوران­های چینی ونکوور بهترین غذای دریایی را دارند. گوشت گوسفندی که در جزیره Saltspring، پرورش مییابد با سس نعنا سرخ می­شود و سرآشپزان بریتیش کلمبیا آن را به روش­های خلاقانه­ای آماده کرده و سایر محصولات تازه محلی را در کنار آن قرار می­دهند.

حتی با این که رقابت­های آشپزی به شمال نرسیده است، غذاشناسان و شکارچیان که اغلب کنار هم هستند اصرار دارند که بهترین اسکلت­های گوزن کانادا از آن جنگل های یوکون هستند. (این استیک به صورت متوسط پخته شده و با سیب زمینی آب پز سرو میشود). اگر نمی توانید به یوکون بروید، گاهی گوزن در بریتیش کلمبیا، اونتاریو و کبک نیز سرو می­شود. شما باید حداقل یک بار آن را در زندگی امتحان کنید. بهترین دسرهای بریتیش کلمبیا از میوه­های تازه Okanagan Valley، هلو، زردآلو و سیب هستند. در این ایالت سیب به سبک انگلیسی به همراه پنیر چدار ملحی خورده می­شود.

افرای شیرین

و شکر و شربت افرا محصول ویژه آمریکای شمالی است که جنگل­های کمربند افرا در میانه غربی آمریکا تا مارتیایم آمریکا به دست می­آید. کبک ۹۰ درصد تولید کانادا را تهیه می­کنند. در پاییز، درخت افرا شکر خود را در سلول­های زیر پوسته خود جمع می­کند. بعد از آن که این درخت در طول زمستان بزرگ شد شیره در اولین روزهای گرم پاییز جاری می­شود. در گذشته روی تنه درخت حفره­هایی ایجاد میشد تا شهره از لوله­ای وارد سطل­ها شود. دمای یخبندان برخی از روزها و روزهای گرم تر باعث می­شود تا این کار ۱ هفته طول بکشد. سپس این شیره روی آتش جوشانده شده و به صورت شربت تبخیر می­شود. حدود ۱۵۰ لیتر شیره حدود ۴ لیتر شربت افرا به دست میدهد. با این که روش­های مدرن صنعتی جایگزین سطل­های قدیمی شده­اند و در آنها از سیستم تیوب پاکیزه استفاده می­شود. سطل­ها هم چنان در جشن­های شیره کشی در پایان زمستان بسمت و طولانی کمک و بهار در پیش رو مورد استفاده قرار می­گیرند.

 جا و مکان

بسیاری از مسئولان گردشگری ایالتی سالانه از خدمات جا و مکان دیدن کرده و آنها را رتبه­بندی می­کنند. راهنمای رسمی این مکان­ها به صورت رایگان با جزییات دقیق امکانات و خدمات در دسترس هستند.wisa.ir

آلبرت تلفن رایگان ۳۷۸۲-۲۵۲ (۸۰۰)

در آمریکای شمالی، www.explorealberta.com

بریتیش کلمبیا، تلفن: ۵۶۲۲-۴۳۵ (۸۰۰) www.helloc.com

مانیتوبا، تلفن: ۰۰۴۰-۶۶۵ (۸۰۰) ، www.travelmanitoba.com

نیوروستویک، تلفن ۰۱۲۳-۵۶۱ (۸۰۰) ، www.tourismnewbrunswick.ca

نیوفاندلند و لابرادور، تلفن: ۶۳۵۳-۵۶۳۰ (۸۰۰) ،

www.newfoundlandandlabrador.com

سرزمین­های شمال غربی، تلفن: ۰۷۸۸-۶۶۱ (۸۰۰) یا :WWW.Anwttravel.nt.ca ،  ۸۷۳-۷۲۰۰ (۸۶۷)

نووا اسکوتیا، تلفن: ۵۶۵۰۰۰۰ (۸۰۰) یا ۵۷۸۱ – ۴۲۵ (۹۰۲) ، www.novascotia. com

نوناوت، تلفن: ۲۸۸۸-۶۸۶ (۸۶۶) ، www.nunavutlourism.com

اونتاریو، تلفن ۲۷۴۶-۶۶۸ (۸۰۰)، www.ontariotravel.net

جزیره پرنس ادوارد، تلفن: ۴۷۳۴-۴۶۳ (۸۰۰) ، خارج از آمریکای شمالی، تلفن: ۴۴۴۴-۳۶۸ (۹۰۲) ،

www.gov.pe.cal/visitorsguide

کبک، تلفن: ۵۶۸۲-۲۶۶ (۸۷۷) یا ۲۰۱۵-۸۷۳ (۵۱۴)،

www.bonjourquebec.com

ساسکاچوان، تلفن: ۲۲۷۳-۲۳۷ (۸۷۷) یا ۹۶۰۰-۷۸۷ (۳۰۶) .

www.sasktourism.com

یوکون، تلفن: ۱۴۹۴-۶۶۱ (۸۰۰) یا ۵۳۴۰-۶۶۷ (۸۶۷) ،

www.touryakon.com

هتل­ها. بسیاری از هتل­های زنجیرهای یا انفرادی در تعطیلات پایان هفته و فصل­های کمتر شلوغ برای خانواده­ها و شهروندان سالمند تخفیف دارند. شما می­توانید از طریق خدمات رزرو رایگان در اغلب هتل­های زنجیرهای در سرتاسر کشور اتاق رزرو کنید. بسیاری از شماره تلفن­های رایگان و آدرس وب سایت­ها را می­توانید با تماس با شماره­ها یا سر زدن به وب سایت­های هیأتهای گردشگری بالا به دست آورید. هتل های تفریح گاهی برای میهمانانی که در ساختمان­ها غذا بخورند، تخفیف ویژه­ای قائل هستند. AP سه وعده غذا در روز و MAP صبحانه و ناهار و یا شام را در برنامه خود دارند. بر اساس EP (برنامه اروپاییان) هیچ غذایی در سرویس وجود ندارد.

متل­ها. متل­ها اغلب در نزدیکی بزرگراه­ها و جاده­های اصلی قرار داشته و انتخاب خوبی برای مسافرانی است که با اتومبیل خود سفر می کنند.

تخت خواب و صبحانه. مکان­هایی که تخت خواب و صبحانه – اغلب یک یا دو اتاق با حمام مشترک – در اختیار شما قرار می­دهند. برای خانواده­ها و مسافرانی که حساب هزینه­های خود را دارند گزینه خوبی بوده و شما می­توانید در عین پسانداز پول با کانادایی­ها نیز ملاقات کنید. دفاتر گردشگری ایالتی و منطقه­ای آدرس: انجمنهای چنین خانههای محلی را دارند برخی از آنها برای شما رزرو هم می کنند.

اتاق خوب. برای تهیه فهرست کامل هتل­های کانادایی با Hostelling Canada International، www, hihostels. ca، یا تلفن: ۷۸۸۴-۲۳۷ (۶۱۳) تماس بگیرید تا شماره مرکز رزرو هتل مورد نظر را بیابید و یا از مرکز رزرو بین المللی در وب سایت www.hostelbooking.com استفاده کنید. افراد غیر عضو معمولاً در صورت وجود اتاق می­توانند در اقامتگاه با پرداخت هزینه کمی بمانند. در طول تابستان برخی از دانشگاهها و کالجهای کانادایی اتاقهای خوابگاههای خود را در اختیار مسافران قرار می­دهند. دفاتر گردشگری می­توانند در این باره به شما اطلاعات بدهند. همچنین می­توانید یک YMCA در سایت www.ymca.ca یا برای زنان ywca در www.ymca.ca  را برای مدت زمان کوتاهی بیابید. اتاق تک نفری یا دو نفری نیز در دسترس هستند.

کمپ و کلبه

کمپ­ها و کلبه­ها اغلب در نواحی دور افتاده بوده و ویژه شکار، ماهی گیری با فعالیت­های طبیعت­گرایانه­ای هم چون تماشای پرندگان یا حیات وحش می­باشند. جای خواب در اتاقک­ها یا کلبه­ها هستند. برخی از سکونت­گاه­ها نیز دارای حمام و امکانات آشپزی می­باشند. در جایی که بقیه برای اتاق نهارخوری و امکانات شستشو ساختمان مجزایی دارند.

تعطیلات روستایی شما می توانید برای کار در یک مزرعه با شرکت در فعالیت­های فصلی – مانند یونجه خشک کنی، دام پروری و مانند آن – بمانید و یا تنها در محیط روستایی و آرام بخش استراحت کنید. برخی از مزارع دارای سفرهای کوتاه شکار و ماهی گیری، سوارکاری، اسکی، لوژ سواری و سایر فعالیت­ها هستند. در لوژ سواری می­توانید همراه خانواده کشاورز بوده یا به صورت جداگانه بروید. در صورتی که نتوانید در آن نزدیکی­ها برای خود غذایی تهیه کنید می­توانید از آنها بخواهید که به شما غذا بدهند. فرصت خوردن غذای خانگی با محصولات تازه مزرعه، گوشت پرورش یافته خانگی و نان، پنکیک و پای خانگی را از دست ندهید. دفاتر گردشگری ایالتی نیز میتوانند درباره تعطیلات روستایی اطلاعات دقیقی در اختیار شما قرار دهند.

فرودگاه­ها

در زیر فرودگاه­هایی اصلی کانادا را معرفی کرده­ایم. برای تهیه فهرست کاملی از فرودگاه­های کانادا به وب سایت زیر سری بزنید: www.airportscanada.com

کالگاری: فرودگاه بین المللی کالکاری در ۱۸ کیلومتری مرکز شهر است. اتوبوس­ها و سایر وسایل نقلیه این فرودگاه میان شهر و فرودگاه در رفت و آمد بوده و در هتل­های بزرگ توقف  می­کنند – تاکسی­ها نیز برای رسیدن به کالکاری همیشه در دسترس هستند. چندین سرویس اتوبوس نیز از فرودگاه به بالف و دریاچه لوییس می­روند. تلفن ۱۲۰۰-۷۳۵ (۴۰۳)، فاکس: ۱۲۸۱ -۷۳۵ (۴۰۳)، www.calgary airport.com.

هالیفاکس: فرودگاه بین المللی هالیفاکس در ۴۲ کیلومتری شهر قرار دارد. خدمات حمل و نقل زمینی متعددی مانند شرکت اتوبوسرانی Zinks وجود دارند که به هتل­های بزرگ و مترو شهر سرویس می­دهند و در نواحی ورودی داخلی در پیاده­روها در دسترس می­باشند. برای اطلاعات کلی­تر تلفن: ۴۴۲۲-۸۷۳ (۹۰۲) ، فاکس: ۴۷۵۰-۸۷۳ (۹۰۲) ، www.hiaa.ca.

مونترال: هر دو فرودگاه­های این شهر در دست هواپیمایی Aeroports de Montreal هستند. فرودگاه میرابل در ۵۵ کیلومتری مرکز شهر در اصل پروازهای چارتر دارد. در حالی که فرودگاه بین­المللی پیرالیوت ترودو در ۲۲ کیلومتری مرکز شهر پروازهای آمریکای شمالی و بین المللی دارد. اتوبوس­­های فرودگاهی میان هر دو این فرودگاه­ها و به هتل­های اصلی مرکز شهر در رفت و آمد هستند. تاکسی­ها و اتوبوس­ها نیز در دسترس می باشند و شما را به مترو می­رسانند. سرویس مشتری Aeroports de Montreal  : ۷۳۷۷-۳۹۴ (۵۱۴) یا ۱۲۱۳-۴۶۵ www.admtl.com .

ادمنتون: فرودگاه بین­المللی ادمونتون در ۲۹ کیلومتری مرکز شهر قرار دارد. بسیاری از هتل­های شهر دارای سرویس رفت و برگشت به این فرودگاه هستند. همچنین برای رفت و آمد به سایر قسمت­های شهر مانند مرکز خرید West Edmonton سرویس وجود دارد. برای اطلاعات بیشتر در مورد سرویس­ها با تلفن ۸۹۰۰- ۸۹۰ (۷۸۰)، فاکس: ۸۳۲۹-۸۹۰ (۷۸۰) یا ۷۱۳۴- ۲۸۶ (۸۰۰)،  www.edmontonairports.com تماس بگیرید.

اوتاوا. فرودگاه بین المللی اوتاوا در ۱۰ کیلومتری جنوب مرکز شهر است. انواع گزینه­های حمل و نقل به این فرودگاه شامل لیموزین – تاکسی و سرویس اتوبوس هتل وجود دارد. برای حمل و نقل عمومی با تلفن ۴۳۹۰-۷۴۱ (۶۱۳)، www.octranspo.com تماس بگیرید. تلفن فرودگاه: ۲۰۰۰- ۲۴۸ (۶۱۳)www.ottawa-airport.ca.

تورنتو. فرودگاه بین المللی ستر بی. پیرسول در ۳۰ کیلومتری مرکز شهر قرار دارد. رفت و آمد از این فرودگاه به مقصدهای متعددی در مسیرهای نزدیک و دور در دسترس است. مسافران علاوه بر اتوبوس Go Trsnsit چندین گزینه حمل و نقل عمومی دیگر به مرکز شهر دارند که شامل Mississauga Transita Airport Express. TTC می­باشند. اتوبو­سهای  Pacific Western که تحت کنترل Airport Express هستند، میان فرودگاه و متروهای Islington، Yorkdale و York Mius در رفت و آمد می­باشند. همچنین می­توانید برای رفتن به شهر لیموزین با تاکسی بگیرید. تلفن فرودگاه: ۳۰۰۰-۷۷۶ (۴۱۶)، www.gtaa.com.

ونکوور. فرودگاه بین المللی ونکوور در ۱۸ کیلومتری مرکز شهر قرار دارد. رفت و آمد به این فرودگاه در انواع حالت­ها در دسترس است. حمل و نقل عمومی شامل Translink (اتوبوس، ترن هوایی و اتوبوس دریایی) و BC Ferries می­باشد. سرویس اتوبوس نیز شامل Air port Quick Shuttle , linkT Airporter. paufic coach line. ferimeteris whistler است که همگی به تمام نقاط داخل و خارج شهر سرویس می­دهند، همچنین اتوبوس­های تشریفاتی، لیموزین و تعداد زیادی تاکسی در دسترس است. تلفن فرودگاه: ۲۰۷۰۷۰۷۷ (۶۰۴). www.gvv.ca.

چادر زدن 

کانادا دارای هزاران محل کمپ شامل مکان­های ملی، ایالتی، شهری و خصوصی در پارک­ها و شهرهاست، شبکه­هایی از این مکان­ها در حاشیه بزرگراه­های اصلی گسترده شده است و بسیاری از دیگر کمپ­ها در مسیرهای پر سفر و مکان­های دور افتاده جای گرفته­اند. علاوه بر دستشویی، فروش تلویزیون برای وسایل نقلیه تفریحی، امکانات لباسشویی، آشپزی و لوازم ورزشی نیز تامین می­شوند. در نزدیکی مسیرهای پر رفت و آمد، معمولاً مکان­های کمپ شامل نواحی صاف و خالی برای چادرهایی با توالت، میز پینگ پنک و منقل کباب هستند.

وب سایت پارک­های کانادا، www.parks canada.ca. تلفن: ۸۸۸۸-۷۷۳ (۸۸۸)

اطلاعات مربوط به کمپینگ در پارک­های ملی و سینک­های وب سایتهای گردشگری ایالتی را در اختیار شما قرار می­دهند تا درباره کمپینگ در ایالت­های مختلف بیشتر بدانید. شماره تلفن­ها و آدرس وب سایت­ها نیز در بخش جا و مکان همین فصل ارایه شده­اند. با رفتن به وب سایت زیر می­توانید اطلاعات بیشتری به دست آورید:    www.campcanada.com

هشدار: در خارج از مناطق شهری، در اواخر بهار و تابستان حشرات سیری­ناپذیر هستند. حتما حشره کش و پشه بند برای پنجره­های چادر و وسیله نقلیه تفریحی خود همراه داشته باشید. در بسیاری نواحی حتی در تابستان دمای هوا در شب کاهش می­یابد. بنابراین رختخواب کافی و لباس گرم به همراه داشته باشید. در نواحی دور افتاده نیز ممکن است افراد گم شوند بنابراین حول و حوش مکانی که هستند و زمان احتمالی بازگشت خود را به دیگران بگویید. به حیوانات وحشی نزدیک نشوید و سعی نکنید به آنها غذا دهید. همچنین خوراکی­هایتان را روی زمین جا نگذاردید. خرس­ها جذب غذا یا زباله می­شوند. زباله­های خود را تنها در مناطق مخصوص دور بیاندازید.

کرایه اتومبیل

اتومبیل و کاروان را میتوان در فرودگاه­های بزرگ و بندرهای دریایی و بسیاری از شهرها کرایه کنید. شرکت­های محلی متعددی با همکاری شرکت­های بین المللی شناخته شده قیمت­ها را به صورت رقابتی نگه می­دارند. رزرو کردن از قبل در دوره­های شلوغ گردشگری ایده خوبی است. همیشه درباره پیشنهاد ویژه شامل قیمت­های ماهیانه یا تعطیلات پایان هفته سوال بپرسید. پرداخت هزینه معمولاً با کارت اعتباری انجام می­شود. در غیر این صورت مشتری باید هزینه بالایی را بابت بیعانه بگذارد. برخی شرکت­ها در صورت نداشتن کارت اعتباری از کرایه اتومبیل اجتناب می­کنند. برخی دارای حداقل محدودیت سنی ۲۱ و برخی ۲۵ سال هستند. اگر اتومبیلی را در شهری کرایه کرده و در شهر دیگری تحویل بدهید هزینه­های اضافی از شما می گیرند.

آب و هوا و لباس

آب و هوای کانادا در فصول و طول های جغرافیایی مختلف متفاوت بوده و از جنوب معتدل تا حلقه قطبی و یخی شمال متنوع است. تابستان­ها کوتاه اما در سر تا سر کشور گرم هستند و در ساحل اقیانوس آرام آب و هوا در تمام طول سال معتدل تر و بارانی است. اگر می­خواهید به بریتیش کلمبیا بروید، لباس کافی با بارانی سبک به همراه داشته باشید. قسمت شمالی این کشور در ماه­های تابستانی گرم می­شود. البته شب هوا سرد شده و در اوایل صبح یخبندان می­شود. برای این که راحت باشید تا می­توانید چند لایه لباس بپوشید. زمستان­ها تقریباً در همه جا سرد است. برای ورزش­های زمستانی اور کت گرم، چکمه، کلاه، شال و دست کش به همراه داشته باشید. کانادایی­ها حتى عصر هنگام نیز لباس راحتی می­پوشند. در رستوران­های تفریح­گاه­ها بیشتر مردان شب­ها بدون کراوات، کت. میپ­وشند. کت و کراوات زمانی استفاده می­شود که به رستوران های شیک در شهرهای بزرگ بروند.

دفاتر پستی

ساعت­های کاری دفاتر پست به طور کلی ۸ صبح تا ۵: ۴۵ بعداز ظهر از دوشنبه تا جمعه هستند. برخی نیز روزهای شنبه نصف روز با تمام روز باز میشوند، تمبر در دفاتر پستی هتل­ها، داروخانه­ها و سایر مغازه­های کوچک دارای علامت پست کانادا به فروش می­رسد. قسمت­های پستی در داروخانه­ها و مغازه­های کوچک ساعت­های کاری طولانی­تری دارند. صندوق­های پست قرمز رنگ هستند. شما می­توانید درباره سرویس پستی کانادا در سایت www.canadapost.ca یا تماس با خط سرویس مشتری با تلفن: ۶۳۰۱- ۶۰۷ (۸۶۶) (انگلیسی / فرانسوی) یا از خارج کانادا با شماره: ۸۸۲۲- ۹۷۹ (۴۱۶) اطلاعات بیشتری به دست آورید.

پست رستانت. شما میتوانید برای بسته ارسالی خود مهر پست رکسانت داشته باشید. تا به دفتر پست اصلی هر شهر برسد. نامه­ها باید دارای آدرس برگشت و جمله ۱۵ روز نگه داشته شوده باشند.

تلگرام. سرویس بین­المللی تلگرام شامل سرویس در کاندار از coast to coast Telegrams در دسترس است. تلفن: ۴۷۲۶- ۸۳۵ (۸۶۶) در کانادا و آمریکا و در غیر این صورت شماره تلفن: ۱۰۸۸- ۵۳۰ (۶۱۳) ، www.telegrams ca و تلفن. این سیستم با ایالات متحده تلفیق شده است، تماس­های بین المللی و راه دور به صورت مستقیم از اتاق­های هتل قابل شماره گیری هستند. البته هزینه آنها بالاست. اگر می­خواهید تماس با هزینه طرف مقابل داشته باشید شماره «۰» را گرفته و از اپراتور بخواهید تا آن را برای شما آماده کند. هم چنین می­توانید برای تماس تلفنی از کارت اعتباری استفاده کنید. برای تماس­های راه دور قبل از کد عدد «Y» را بگیرید و برای تماس­های راه دور در همان منطقه خودتان قبل از شماره عدد «Y» را شماره گیری کنید. برای اطلاعات درباره شماره­های محلی با ۱۱۰ ۴» یا «۱۲۱۲-۵۵۵-۱» تماس بگیرید.

شکایات: مدیران فروشگاه­ها، هتل ها رستوران­ها همیشه برای کمک به شما در صورتی که شکایتی داشته باشید در دسترس هستند. در غیر این صورت نزدیک ترین آژانس اطلاعات گردشگری شکایات درباره رانندگان را دریافت می­کنند. اما شما باید نام و شماره شناسایی راننده را بدانید.

جنایت و دزدی

حوادث خشونت شهری و جنایت­های خیابانی در کانادا به ندرت روی می­دهند. افراد پس از تاریکی به راحتی و با خیال راحت در مراکز شهرها قدم می­زنند. با این حال همیشه بهتر است که جوانب احتیاط را رعایت کنید. در شب به نواحی تاریک نروید. هر چیز با ارزش یا پول نقد خود را در صندوق امانات هتل بگذارید. حتما اتومبیل و درب اتاق هتل را قفل کنید. یک کپی از بلیط هواپیما و سایر اسناد شخصی خود را با شماره تلفن و فاکس آژانس مسافرتی خود تهیه کنید. در صورت دزدی یا گم شدن آنها می­توانید دوباره آنها را بیابید. اگر شاهد جنایتی بوده و مایل به گزارش دادن آن بودید، می­توانید با Cime Stoppers تماس بگیرید. Cime Stoppers یک سازمان محلی ویژه خدمت به کانادایی­هاست تا این امکان را برای افرادی که درباره جرمی اطلاعات دارند فراهم سازد که با پلیس تماس گرفته و در عین حال هویت آنها فاش نشود. تلفن: -۲۲۲-۸۰۰-۱

قوانین ورودی و گمرک

شهروندان آمریکایی باید دارای کارت شناسایی سند آدرس باشند تا هنگام ورود به مقامات کانادایی و هنگام خروج و بازگشت به خانه به مقامات آمریکایی نشان دهند. گواهینامه رانندگی به عنوان کارت شناسایی قابل قبول نمی­باشند. در عرض چند سال آینده ایالات متحده از مسافران می­خواهد تا پاسپورت یا کارت شناسایی خود را به جای شناسنامه در مرزهای کانادایی نشان دهند. بریتانیایی­ها و شهروندان اغلب کشورهای اروپایی و مشترک المنافع مانند استرالیا و نیوزلند تنها به یک پاسپورت معتبر نیاز دارند تا بتوانند وارد کانادا شوند (نیازی به ویزا نمی باشد). اما در گمرگ از شما می­خواهند که بلیط بازگشت خود را نشان داده و اثبات کنید که برای مدت زمان اقامت خود پول کافی همراه دارید. فهرست زیر اقلام بدون مالیاتی را نشان می­دهد که می توانید وارد کانادا کرده یا هنگام بازگشت به کشور خود همراه داشته باشید.

اگر میخواهید با گمرگ تماس بگیرید در کانادا شماره تلفن: ۴۶۱-۹۹۹۹ ( ۸۰۰) و در خارج از کانادا شماره تلفن: ۵۰۶۴- ۶۳۶ (۵۰۶) در دسترس شماست. همچنین میتوانید در سایت زیر اطلاعات لازم را به دست آورید.

۲۳۷

هرگونه وارد یا خارج کردن پول رایج یا اسناد پولی معادل با مبلغ بیش از ۱۰۰۰۰ دلار باید به گمرک کانادا گزارش داده شود. اگر می خواهید با گمرک تماس بگیرد در کانادا شماره تلفن: ۹۹۹۹-۴۶۱ (۸۰۰) و در خارج از کانادا شماره تلفن: ۵۰۶۴-۶۳۶ (۵۰۶) در دسترس شماست.

همچنین می توانید در سایت زیر اطلاعات لازم را به دست آورید.

www.cbsa.asfc.gc.ca

چیزی برای اعلام ندارم.

Je n’nai rien a declarer

برای مصرف شخصی است.

Cest pout mod usage personnel.

رانندگی

عبور از مرز: اتومبیل­های ثبت شده در ایالت متحده را می­توان با حضور خود مالک یا رانندگی مجاز برای مدت زمان دوره ثبت وارد کانادا کرد. برای این کار یک سری مراحل تشریفاتی در مرز انجام می­شود.

بازدیدکنندگان آمریکا که با اتومبیل خود وارد کانادا می­شوند.

باید: گواهینامه رانندگی معتبر آمریکا را همراه داشته باشند.

اوراق مالکیت اتومبیل را به همراه داشته باشند.

سند وسیله نقلیه موتوری میان ایالتی را به همراه داشته باشند.

کارت بیمه یا سند پوشش بیمه کافی و منطبق با قوانین محلی را به همراه داشته باشند. (در مراکز بیمه در دسترس است) .

برای بازدید کنندگان از کشورهای غیر انگلیسی زبان مجوز رانندگی بین المللی توصیه می­شود.

خرابی اتومبیل: اگر اتومبیل شما خراب شده به شانه جاده رفته، کاپوت را باز کرده و منتظر کمک باشید. یا به نزدیکترین تلفن اروژانس نزدیک جاده مراجعه کنید. انجمن اتومبیل کانادا (CAA) درباره اطلاعات سفر و خرابی به اعضای خود خدمات ارایه می­کند و نیز دارای سرویس رزرو جا و آژانس مسافرتی است. برای اطلاعات بیشتر با تلفن ۴۳۵۷- ۲۲۲ (۸۰۰) یا www.caa.ca تماس بگیرید.

علایم جاده­ای. این علایم به زبان فرانسوی و انگلیسی بوده یا علایم گویا هستند. اگر در ناحیه­ای فرانسوی زبان باشید در زیر برخی از مفیدترین عبارات به این زبان آمده است:

در جاده در جاده از سمت راست حرکت کنید، از چپ سبقت بگیرید در تقاطع­های بدون علامت به اتومبیلی که در سمت شماست راه بدهید. علایم راهنمایی و رانندگی دارای نمادهای استاندارد بین المللی هستند. محدودیت سرعت به کیلومتر نوشته شده است. حداکثر سرعت در اکثر بزرگراه­های و آزاد راه­ها ۱۰۰ کیلومتر در ساعت، در سایر جاده­ها ۸۰ کیلومتر در ساعت، در شهرها ۵۰ کیلومتر در ساعت و نزدیک مدارس و پارک­ها ۳۰ کیلومتر در ساعت.

استفاده از کمربند ایمنی در سرتاسر کانادا اجباری است. اگر از محدوده سرعت فراتر بروید، به صورت جدی جریمه یا زندانی خواهید شد و شاید هم هر دو گزینه.

سوخت. پنزین به صورت لیتری به فروش می­رسد. گازوییل، پروپان و سه درجه بنزین بدون سرب نیز در دسترس هستند. سوخت سربی در این جا فروخته نمی­شود. همیشه قبل از ورود به مناطق کم جمعیت باک اتومبیل را پر کنید. پمپ بنزین­های بسیاری از شهرهای کوچک در تمام هفته ساعت ۷ شب و یکشنبه­ها تمام روز تعطیل هستند. پمپ­های بزرگراه­ها اغلب ۲۴ ساعته هستند. اغلب آنها سلف سرویس می­باشند.)

مواد مخدر

مالکیت یا استفاده از مواد مخدر بر خلاف قانون کانادا است. مقامات گمرک همیشه مراقبت تخطی گران هستند و اگر شما را با مواد مخدر غیر قانونی دستگیر کنند، حتما مجازات می­شوید.wisa.ir

جریان برق جریان برق در کانادا ۱۲۰- ۱۱۰ ولت، ۶۰ حلقه AC است. پریزها مانند آمریکا دو شاخه هستند بنابراین سایر بازدیدکنندگان پیش از ترک وطن به مقصد کانادا و در صورت همراه داشتن لوازم برقی تبدیل به همراه داشته باشند.

سفارت­ها و کنسولگری­ها

سفارتها. کمیسیون­های ارشد و کنسول گری­های اوتاوا به صورت فهرست در زیر آمده­اند. استرالیا، کمیسون کمیسیون ارشد، شماره ۷۱۰، خیابان أکانز، اوتاوا، اللتاریو، ۶ L 2t KIP.

تلفن، ۰۸۴۱- ۲۳۶ (۶۱۳) یا ۸۸۸۸-۹۹۰ (۸۰۰) ، www.abc.ottawa.arg

ایرلند: سفارت ایرلند، شماره ۱۱۰۵، خیابان آلبرت اواندا، اونتاریو؛ ۵k7k1p.

تلفن ۶۲۸۱- ۲۳۳ (۶۱۳) ، ایمیل: <embassyofireland@rogers.com>

بریتانیا: کمیسیون ارشد، شماره ۸۰، خیابان الاین، اواتوا، اونتاریو، ۵ky k۱۲

تلفن، ۱۵۳۰- ۲۳۷ (۶۱۳) ، www.britishhighcommisson.gov.uk

نیوزلند: کمیسیون ارشد، متروپولیتینهاوسل، شماره ۷۲۷، خیابان بانک، اوتاوا، اونتاریو، G۳ klp

تلفن: ۵۹۹۱- ۲۳۸ (۶۱۳)، www.nzembassq.com

آفریقای جنوبی: کمیسیون ارشد، شماره ۱۵، ساسکس درایو، اوتاوا، اونتاریو، ۱MA KIM،

تلفن: ۱۳۳۰- ۷۴۴ (۶۱۳)، www.southafrica-canada.ca

اورژانس

برای تماس­های اروژانسی با پلیس، آتش نشانی یا سرویس آمبولانس در شهرها (۹۱۱) را شماره گیری کنید. در سایر شهرها «۰» را بگیرید تا به اپراتور وصل شوند تا او شمار را به سرویس مورد نظر وصل کنید. در تابستان پیام­های فوری را می­توان از طریق برنامه «Tourist Alert» که با همکاری پلیس رویال سواره کانادا اجرا می­شود، به مسافران فرستاد. دفاتر اصلی RCMP تلفن ۷۲۶۷-۹۹۳ (۶۱۳) www.rcnp-grc.gc.ca

قوانین ماهی گیری و شکار

برای ماهیگیری در دریاچه­ها و رودخانه­های کانادا، افراد غیر مقیم باید مجوز صادره از دولت ایالتی مربوطه را تهیه کنند که تنها در همان ایالت معتبر است. مجوزها در مغازه­های فروش تجهیزات کمپینگ و ماهیگیری در دسترس هستند. برای برخی از گونه­های خاص ماهیان به مجوزهای جداگانه نیاز است. در برتیشن کملبیا مجوزهای ماهیگیری در آب­های تازه صادر می­شود. تلفن: ۱۴۲۷-۳۵۶ (۲۵۰)

در آمریکای شمالی با ۱۶۴۲- ۳۸۷ (۲۵۰) برای تماس­های بین المللی اداره ماهی­گیری و اقیانوس­های کانادا نیز مجوز ماهی­گیری در آب­های کشور را صادر می­کند. تلفن: FISH 431 (866) یا www.pac.dfo-mpo.gc.ca/recfish/licensing

ماهی گیران در پارک­های ملی باید مجوز جداگان­های دریافت کنند که در دفاتر پارک­های کانادا در دسترس است. تلفن: ۸۸۸۸-۷۷۳ (۸۸۸) ، www.pc.gc.ca و در تمام پارک­های ملی که ماهیگیری در آن مجاز است نیز این مجوزها ارایه می­شوند. همچنین ایالات رومی مجوزهای شکار نظارت دارند. البته به جز مجوز پرونده­ها به دفاتر پست مراجعه کنید. افراد غیر مستقیم باید برای شکار و ماهی­گیری راهنمای رسمی استخدام کنند. محدودیت­ها در ایالات مختلف متفاوت هستند بنابراین با مقامات ناحیه­ای که از آن بازدید می­کنید هماهنگ باشید. دفتر اطلاعات گردشگری نیز می­تواند شما را به آژانس مربوطه معرفی کند. برای یافتن شماره تماس­ها به بخش جا و مکان در ابتدای این فصل مراجعه کنید.

رسیدن به کانادا

با هواپیما، سرویس هوایی از اغلب شهرهای اصلی اروپا به یک یا چند شهر ورودی کانادا در دسترس است. هالیفاکس، مونترال، تورنتو، وینی پگ، کالگاری، ادمونتون و ونکوور، پروازهای بسیاری شهرهای اصلی آمریکا و برخی پایتخت­های اروپایی را به مراکز سرتاسر کانادا مرتبط می سازند. مدت پرواز از لندن به تورنتو ۷ ساعت و نیم و از نیویورک یک ساعت و نیم است. سفر از بندن به ونکوور ۹ ساعت و نیم طول می­کشد. بزرگترین شرکت هواپیمایی کانادا Air Canada است. تلفن: ۲۲۶۲- ۲۴۷ (۸۸۸) ،www.aircanada.ca (در میان سایر نکات، این سایت مزیت کاملی از شماره تماس­های بین المللی برای این شرکت را دارد) اپراتورهای پرواز انواع پروازها و پکیج تورها شامل اقامت در شهر، تعطیلات و کمپینگ، تورهای ماجراجویی و کاوش در سرزمین­های شمالی را عرضه می­کنند. رزرو هتل و کرایه اتومبیل معمولاً در این پکیج­ها گنجانده می­شوند.

با قطار. Amtrak (تلفن: ۷۲۴۵- ۸۰۰۸۲۷. www. antrak.com) و سایر شرکت­های آمریکایی به راه آهن VIP (تلفن: ۷۲۴۵- ۸۸۸۸۴۲ www.riarail. ca) در شرق کانادا متصل هستند. از نیویورک به مونترال و تورنتو با سرویس Buffalo می­توانید سفر کنید. همچنین مسافران می­توانند از سیاتل سوار خط Cascades line شرکت Amtrak شوند تا به راه­آهن VIP در ونکوور متصل شوند. بلیط شرکت Canrailpass که برای سفرهای ریلی نامحدود در دورهای مشخص است را در کانادا یا قبل از ترک کشورتان تهیه کنید. شرکت VIA Rail برای تخفیف­های دانشجویی کارت ISIC می­دهد و شرکت Corridorpass نیز برای سفر در مسیر کبک تخفیف دارد.

با اتوبوس. اغلب سفر هوایی کم­هزینه تر از سفر با اتوبوس است. تمام دفاتر Greghound جزئیات مسیرهای مختلف و کرایه­ها در کانادا را در اختیار شما قرار می­دهند. (تلفن: ۸۷۲۱- ۱۰۰۶۶۱ <www.greyhound. ca>) بلیط­های Ameripass نیز برای مسیرهای زیر به سمت کانادا معتبر هستند، سیاتل به ونکوور، گراندفورکس به وینی­پگ، بوفالو و اترولیت به تورنتو.

با کشتی. کشتی­های .Marine Atlantic اتومبیل­ها و مسافران را میان بندر Yarmoutu. Maine, Bar. نودا اسکویتا با مدت زمان ۶ سات جا به جا می­کنند.

تلفن: ۷۹۸۱- ۳۴۱ (۸۰۰) .www.marine-atlantic.ca .

در ساحل غربی سرویس کشتی Yictoria Clipper میان سیاتل و ویکتوریا در رفت و آمد است. بهتر است در دوره­های شلوغ از قبل رزرو کنید. تلفن: ۸۱۰۰-۳۸۲ (۲۵۰)

در ویکتوریا، ۵۰۰۰- ۴۴۸ (۲۰۴) در سیاتب یا ۲۵۳۵- ۸۸۸ (۸۰۰).

همچنین در ساحل غربی شرکت Bc Feries یک مرکز اصلی محسوب می­شود.

در BC تلفن: ۳۷۷۹-۲۲۳ (۸۸۸) یا خارج از این ایالت تلفن: ۲۸۹۰- ۴۴۴ (۶۰۴)

با اتومبیل: سفر از آمریکا به مونترال از بزرگراه آمریکای ۸۷، ۸۹ یا ۹۱ انجام می­شود. اگر به سمت تورنتو می­روید از مسیر کوئین الیزاست و از آبشار نیاگارا یا بزرگراه ۴۰۱ (آزاد راه مک رونالد. کارتیر) از اترویت حرکت کنید. US Interstates به سمت سیاتل و مرز کانادا می­رود. از آنجا فقط نیم ساعت تا ونکوور راه مانده و باید بزرگراه کانادایی ۹۲ حرکت کنی. نقشه­هایی که گزینه­های دیگر مسیرهای آمریکا به کانادا را نشان می­دهد، از شرکتی به نام MapArt، متخصص از کلیه نقشه­های کانادا با چاپ دیجیتالی، قابل خریداری هستند. تلفن: WWW.mapart.com ، ۲۵۲۵-۴۳۶ (۹۰۵).

بهداشت و مراقبت­های پزشکی

هتل های بزرگ دارای یک شماره تماس پزشک یا پرستار هستند. همچنین می­توانید برای دردهای ضعیف به مراکز پزشکی شهرها مراجعه کنید. مراقبت­های بیمارستانی در کانادا دارای استاندارد بالایی بوده و واحدها خدمات کارآمدی عرضه می­کنند. اما هزینه­های درمانی بالا هستند بنابراین دقت کنید که بیمه درمانی و سفر شما در کانادا نیز پوشش داشته باشد. در موارد اورژانسی با ۹۱۱ تماس بگیرید. پشه­ها و حشرات سیاه در تابستان­ها و به ویژه در بیشه­ها و اطراف دریاچه­ها فراوان هستند و آفتاب کانادا نیز شدید است. حشره کش و لوسیون­های ضد آفتاب همه جا در دسترس هستند.

به پزشک / دندانپزشک نیاز داریم.

Me faut un medeuid / dentist 21

زبان

فرانسوی و انگلیسی دو زبان رسمی کشور کانادا هستند. انگلیسی کانادایی تا حد زیادی به انگیسی آمریکایی شباهت دارند. در کبک ایتالیایی فرانسوی زبان، مردم به علاقه شما به زبان فرانسه را تحسین میکنند حتی اگر یک بونژور یا مرسی ساده باشند فرانسوی کانادایی از فرانسوی فرانسه متفاوت است، همان طور که انگلیسی کانادایی با انگلیسی بریتانیا فرق دارد.

پول

غذا و نوشیدنی. صبحانه از ۴ دلار، ناهار حاضری از ۵ دلار، غذای رستوران از ۵۰- ۱۵ دلار، قهوه انوشیدنی بدون الکل از ۱۲۷۵- ۱/۲۵ دلار، کاپوچینو ۳- ۲/۲۵ دلار حمل و نقل عمومی، مترو، اتوبوس، واگن برخی با اتوبوس برقی از ۲ دلار به بالا هستند. بلیط­های ماهیانه یا مجموعه­ای با نرخ­های پایین تر در دسترس می­باشند. برای اطلاعات درباره حمل و نقل عمومی محلی به بخش جا و مکان و برای اطلاعات مفید درباره شماره تلفن­ها و وب سایت­ها به بخش اطلاعات فرودگاه در این بخش مراجعه کنید. تاکسی: نرخ تاکسی از ۳ دلار آغاز می­شود، البته به علاوه ۱ دلار برای هر کیلومتر.

تعطیلات رسمی

وقتی تعطیلات به روز یکشنبه بیفتد روز بعدی تعطیلات محسوب می­شود. در زیر تعطیلات رسمی که در آن اغلب دفاتر و کسب و کارها تعطیل هستند ارایه شده است:

روز سال نو

۱ ژانویه

Good Friday

جمعه قبل از عید پاک

روز ویکتوریا

دوشنبه قبل از ۲۴ مه

روز کانادا

۱ جولای

روز کار

اولین دوشنبه سپتامبر

روز شکرگذاری

دومین دوشنبه اکتبر

یکشنبه یادبود

۱۱ نوامبر (فقط مدارس و دفاتر دولتی)

کریسمس

۲۳ دسامبر

روز بوکس

۲۶ دسامبر

روز سنت پاتریک (نیوفاندلند)

۱۷ مارس یا دوشنبه قبل از آن

روز اکتشاف (نیوفاندلند)

دوشنبه نزدیک به ۲۴ ژوئن

روز اورانژیست (نیوفاندلند)

دوشنبه قبل از ۲۱ جولای

تعطیلات شهری

اولین دوشنبه آگوست

(آلبرتا، بریتیش کلمبیا، مانیتوبا، نیوبرونسویک، سرزمینهای شمال غربی، نووا اسکوتیار رونتاریوف ساسکاچوان) .

روز اکتشاف (یوکون)   سومین دوشنبه آگوست

رادیو و تلویزیون

در تلویزیون سراسری کانادا (CBC) به دو زبان برنامه پخش می­شود. برنامه­های محلی و تلویزیون شبکه آمریکا نیز در دسترس هستند. ایستگاه­های رادیویی AM و FM نیز توسط CBC کنترل شده و شبکه­های مستقل بسیاری دارند. یک منبع وب سایت در این باره www.rcinet.ca است.

نواحی زمانی

کانادا به شش ناحیه زمانی تقسیم می­شود. زمان استاندارد نیوفاندلند، ۲/۳۱-۶MT) NST)، آتلانتیک، AST (GMT-۴) ، شرقی، EST (GMT-S) و اقیانوس آرام، PST (GMT-۸) . مردم Nunavut از زمان نور روز مرکزی در تمام طول سال استفاده میکنند. زمان ذخیره نوروز اخیرا از اولین یکشنبه آوریل است، زمانی که ساعت­ها یک ساعت به جلو کشیده می­شوند تا در آخرین یکشنبه اکتبر به ساعت استاندارد باز می­گردند. (به جز شرق کبک در طول جغرافیایی ۶۳ شرقی، بخش اعظمی از ساسکاچوان و قسمت­های کوچکی از رونتاریو و CBC. با این حال آمریکا از سال ۲۰۰۷ این برنامه را از دومین دوشنبه در مارس آغاز کرده و در اولین یکشنبه نوامبر به پایان می­رساند. در کانادا که تصمیم­گیری به هر ایالت و منطقه بستگی دارد، اغلب آنها از الگوی ایالات متحده پیروی می­کنند.

انعام دادن

فرودگاه / باربر هتل، هر چمدان   ۱ دلار

خدمتکار، هر روز    ۲  دلار

گارسون  ۱۵ درصد

آرایشگر ۱۰-۱۵ درصد

راننده تاکسی ۱۰-۱۵ درصد

راهنمای تور ۱۰ درصد

توالت

در توالت با Hommes (مردانه) و Dames (زنانه) مواجه می­شوید. البته روی همه آنها سمبل عمومی وجود دارد. توالت­ها در ایستگاه­های خدماتی، موزه­ها، کافی شاپ­ها، بارها و ایستگاه­های مترو یافت می­شوند.

اطلاعات گردشگری

کمیسیون گردشگری کانادا، شماره ۱۴۰۰، مرکز Four Bentall، شماره ۱۰۵۵، خیابان دشنسمور، صندوق پستی ۴۹۲۳۰. ونکوور، بریتیش کلمبیا VYX\L۲، تلفن: ۸۳۰۰-۶۳۸ (۶۰۴)

www.canadatourism.com

آلبرتا. Travel Ablerta صندوق پستی ۲۵۰۰، ادمونتون، AB، T۵۲Z۴

تلفن: ۱-۸۰۰-۲۵۲-۳۷۸۲ در آمریکای شمالی و ۴۳۲۱-۴۲۷ (۷۸۰) خارج از آمریکای شمالی

www, travelalberta. com

بریتیش کلمبیا: Tourism British Colombia، شماره ۵۱۰، خیابان بورارد، ۱۲، ونکوور، .BC. VZ ۳۸۸، تلفن: ۵۶۲۲-۴۳۵-۸۰۰-۱ با ۵۶۲۲-۴۳۵ (۶۰۴)،

تماس گیرنده های خارجی، تلفن: ۱۶۴۲-۳۸۷ (۲۵۰)

www.hellobe.com

مانیتوبا: Travel Manitoba، طبقه ۷، شماره ۱۵۵، .

خیابان کارلتون، وینی پگ، ۲HA MB. R3C، تلفن: ۶۶۵۰۰۴۰-۸۰۰-۱ یا ۷۸۰۰-۹۲۷ (۲۰۴) خارج از آمریکای شمالی، www. travelmanitoba.com

نیوبرونسویک: Tourism New Brunswick، صندوق پستی ۱۲۳۴۵، کمپ بلتون، NB, EN ۳۲۶، تلفن: ۱۲۳ ۵۶۱۰۰-۸۰۰-۱.

www.tourismnewbrunswick.ca.

نیوفاندلتز وی برادور: New found land and Labrador tourism صندوق پستی

.۸۷۰، سنت جان، NL، A1B ۴۶ تلفن، ۶۳۵۳-۵۶۳۰-۱۸۰۰ یا ۲۸۳۰- ۷۲۹ (۷۰۹) برای خارج از آمریکای شمالی، www.newfoundlandand labrador, com سرزمینهای شمال غربی: NWT Tourism، صندوق پستی ۴۱۰، پلونایف، NT، ۲۸۵ ۸۱۸، تلفن، ۰۷۸۸-۶۶۱-۸۰۰-۱۰ یا ۷۲۰۰-۸۷۳ (۸۶۷) ۱ برای خارج از آمریکای شمالی

www.explorenwt. com

نووا اسکوتیا: دپارتمان فرهنگی و گردشگری نووا اسکوتیا، صندوق پستی ۴۶۵.هالیفاکن، نووا اسکوتها، B۳۱ ZR۵ تلفن: ۵۶۵۰۰۰۰-۸۰۰-۱ یا برای خارج از آمریکای شمالی ۵۷۸۱-۴۲۵ (۹۰۲) ۱، www.norascotia. corn نوناووت، Nunavul Tourism، صندوق پستی ۱۴۵۰، lqaluit، NU، XOA OHO. تلفن: ۲۸۸۸-۶۸۶ (۸۶۶) ۱ یا ۶۵۵۱-۹۷۹ (۸۶۷) برای خارج از آمریکای شمالی،

www.nunavutfourismn.com

رونتاریو: شرکت مشارکت بازاریابی گردشگری رونتاریو، طبقه ۱۰، بلوک هرست، شماره ۱۹۰۰ خیابان بی، تورنتو، ON. MYZEI تلفن: ۲۷۶۴-۶۶۸-۸۰۰-۱، www. ontariofravel.net

جزیره پرنس ادوارد: Tourism PEI تلفن: ۴۷۳۴-۴۶۳ (۸۰۰) یا ۴۴۴۴-۳۶۸ (۹۰۲) ۱ برای خارج از آمریکای شمالی www.gov.pe, calvisitorg uide

کبک: Tourisme Quebec، C-P، ۱۹۷۹ مونترال، H۳C PQT ZW۳. تلفن: ۵۶۸۷-۲۶۶ (۸۷۷) ۲۰۱۵-۸۷۳ (۵۱۴) ۱، www.bonjourquetec.com

ساسکاچوان، Tourism Saskatchewan، شماره ۱۹۲۲، خیابان پارک، رجبیا، SK. S۴N ۷۸۴، تلفن: ۲۲۷۳-۳۷ < (۱۸۷۷ یا ۹۶۰۰-۷۸۷ www. sasktourism.com

یوکون: دپارتمان فرهنگ و گردشگری یوکون، صندوق پستی ۲۷۰۳، وایت هاوس، yk y۱۵ zc۶، تلفن: ۱۴۹۴-۶۶۱-۱۰۸۰۰ www.tourgukon, com

حمل و نقل

با اتومبیل (مراجعه به رانندگی) : اغلب شهرها در نزدیکی بزرگراه Trans-Canada

اصلی­ترین شاهراه شرق به غرب کشور، جای گرفته­اند. این بزرگراه در جنوب کانادا از نیوفاندلند. تا ویکتوریا در سمت اقیانوس آرام به طول ۷۸۲۱ کیلومتر کشیده شده است. این مسیر در نواحی روستایی شمالی صاف نشده و باید آهسته در آن رانندگی کرد.

فواصل. روتاوا – مونترال ۲۰۳ کیلومتر، مونترال – تورنتو ۵۹۰ کیلومتر، تورنتو – هالیفاکس – ۱۸۴/۵ کیلومتر، کانگاری – ونکوور ۱۰۸۰ کیلومتر، وینی پگ، جرین ۵۷۸ کیلومتر.

با هواپیما: کانادا دارای چند خط هوایی ملی و منطقه­ای و ده­ها خط محلی است. چندین پرواز چارتر و زمان بندی شده شهرها را به یکدیگر متصل می­کنند، در حالی که هواپیماها نیز برای مکان­های غیر قابل دسترس از طریق جاده سرویس مداوم دارند. در هواپیماهای دریایی نیز میان شهرهای ساحلی و جزایر دور از ساحل در رفت و آمد هستند.

با اتوبوس: مسیرهای شرکت Greyhoud تمام کانادا را از شرق تا ساحل تحت پوشش قرار داده و بسیاری از شرکت­های منطقه­ای به سطح کشور سرویس­های خوبی دارند. شرکت Stopovers دارای بیشترین خط­ها بوده و در دوره­های مشخصی سفر ارزانی را به شما عرضه می­کند. Greyhound Ameri passes نیز برای مسیرهای مشخص به داخل کانادا معتبر هستند.

با قطار: شما می­توانید با قطار در عرض کانادا سفر کنید یا می­توانید مجموعه سفرهای کوتاه با Polar Bear Express به قطب شمال داشته باشید. بهتر است در فصول شلوغ این مسیرها را از قبل رزرو کنید. VIA Rail یک شرکت ملی است. چندین خط کوچکتر نیز خدمات منطقه­ای ارایه می­کنند.

Ontario Northland, Algoma Central و BC Rail

قطارهای فواصل طولانی­تر دارای غذاخوری می­باشند.

با قایق، کشتی­های حامل اتومبیل و مسافر در تمام طول سال میان کانادا و جزیره­ها اطراف آن در رفت و آمد هستند. همچنین این کشتی­ها در دریاچه­ها و رودخانه­های داخلی کانادا سرویس می­دهند. در مسیر پر طرفدار بندر هاردی به پرسن روپرت با شرکت BC Ferries به جزیره مانتیولین در دریاچه همدان با شرکت Manitoulin Island Ferry هستند. یک کشتی بخار نمادین در رودخانه سنت لارسن میان کینگستون تا کبک در رفت و آمد بوده و کشتی­های نوستالژیک Paddlewheel Queen و Paddlewheel  در Red River مانیتوبا در حرکت هستند. حتی شما می­توانید با یک تور یا قایق چارتر در خلیج هارسون گردش کنید.

حمل و نقل محلی: شما برای گردش در شهرها با حمل و نقل عمومی یعنی مترو، اتوبوس، واگن برقی یا اتوبوس برقی شکلی نخواهید داشت. جدیدترین سیستم حمل و نقل سریع در کانادا خط آهن نوری است. این سیستم در تورنتو، ادمونتون، کالگاری و ونکوور به کار می رود. بلیط های مترو به صورت تک سفره یا مجموعه ای در کیوسک ها یا خود ایستگاه های مترو به فروش می رسند. وقتی در کانادا سوار اتوبوس شهری می شوید مبلغ دقیق کرایه را آماده کنید راننده ها هرگز پول خرد همراه ندارند.

تاکسی ها در فرودگاه ها، ایستگاه های راه آهن و هتل ها منتظر مشتریان هستند. در خیابان یک تاکسی را نگه داشته یا تلفنی یکی بخواهید. معمولاً به راننده های تاکسی ۱۰ تا ۱۵ درصد انعام داده می شود.

وب سایت ها

چندین وب سایت با اطلاعات مفید و جدید در زیر معرفی شده اند. به علاوه می توانید برای یافتن وب سایت های گردشگری ایالتی و ملی به بخش اطلاعات گردشگری مراجعه کنید.

موزه آکادیان

www.Feleco.org/mueeacadien

گالری هنری رونتاریو

www.ago.net

BC Eyperience

www.bcexperience.info

گالری هنری بیوبروک

www.beaverbrookartgallery.org

موزه جنگ کانادا

www.civilization.calcqp/cwme.asp

موزه لگن بلو

www.glenbow.org

روزنامه Globe and Mail

www.theglobeandmail.com

زمین هاکی Fame

www.hbof.com

موزه مک کورد

www.musee-mccord.qc.ca

موزه هنر معاصر

www.macm.org

موزه هنرهای زیبا

www.mbam.qc.ca

مرکز هنرهای ملی

www.nac.cna.ca

موزه نیوبرونسویک

www.national.gallery.ca

موزه نیوفاندلند

www.therooms.ca/museum

پارک­های کانادا

www.parcscanada.pch.gc.ca

مرکز میراث RCMP

www.rockymountaineer.com

تورهای ریلی کوهنوردان راکی

www.rockymountaineer.com

موزه اونتاریو رویال

www.rom.on.ca

موزه رویال

www.tyrrellmuseum.com

مرکز هنرهای سنت لارسن، تورنتو

www.stlc.com

بندر تورنتو

www.torontoharbour.com

 

آژانس مسافرتی شمیران گشت

تلفن تماس: ۲۶۲۰۶۳۵۷  ۲۶۲۰۶۴۷۹

آدرس آژانس : در گوگل بنویسید آژانس شمیران گشت