فنلاند کشوری اروپایی به مرکز هلسینکی است. جغرافیای فنلاند باعث منحصر به فرد شدن آب و هوا شده است و فصل تابستان روشن و زمستان را تاریک کرده است. فرهنگ فنلاند مصرف گراست. شرکت نوکیا در اقتصاد فنلاند نقش مهمی دارد و در آخر هم نگاهی کوتاه به تاریخ فنلاند می کنیم.

اگر شما قصد سفر به فنلاند را دارید و میخواهید ویزای فنلاند را دریافت کنید کافی است به سایت ما wisa.ir مراجعه نمایید و فرم ویزای فنلاند را تکمیل نمایید.کشور فنلاند در زبان فنلاندی سوئومی (Suomi) نامیده می‌شود. واژه فنلاند که در فارسی به‌کار می‌رود از نام فرانسوی آن کشور گرفته شده‌است.

شفق قطبی فنلاند

شفق قطبی فنلاند

 

از نظر بزرگی مساحت فنلاند هشتمین کشور در اروپا و پس از جمهوری کنگو شصت و پنجمین کشور در جهان است. فنلاند از نظر جمعیت کم‌تراکم‌ ترین کشور در اتحادیه اروپا به‌شمار می‌آید. فنلاند از سده دوازدهم تا آغاز سده نوزدهم جزئی از سوئد بود و پس از آن در دوره‌ای تبدیل به یک دوک‌نشین بزرگ خودگردان درامپراتوری روسیه شد و این وضعیت تا انقلاب روسیه ادامه یافت. فنلاند هرساله به عنوان یکی از کشورها در صدر جدول کیفیت بالای زندگی در جهان قرار دارد.

جغرافیای فنلاند

فنلاند دارای وسعتی ۳۳۸۰۰۰ مترمربع می باشد که ششمین کشور بزرگ اروپاست و در شمال اروپا و روی طول جغرافیایی ۲۲ تا ۳۲ درجه و عرض جغرافیایی ۶۰ تا ۷۰ درجه واقع شده است. لاپلند در شمالی ترین قسمت کشور قرار دارد و تا قطب شمال ۲۲۰۰ کیلومتر فاصله دارد.

جغرافیای فنلاند

جغرافیای فنلاند

کشور فنلاند از غرب با سوئد، از شرق با روسیه، از شمال با نروژ همسایه می باشد. و از طریق خلیج فنلاند به استونی راه دارد. خلیج بوتنی در غرب، خلیج فنلاند در جنوب و دریای بالتیک در جنوب غربی آن قرار دارد. در مجموع این کشور ۱۱۰۰ کیلومتر مرز ساحلی دارد.

فنلاند دارای دریاچه های متعدد و با وسعت زیاد است. که بیشتر در جنوب و مرکز کشور قرار دارند. که ۱۷ تا از دریاچه ها وسعت آنها از ۲۰۰ کیلومتر هم بیشتر است. بزرگترین دریاچه فنلاند سایمای کبیر است. که حدود ۴۳۷۷ کیلومتر مربع وسعت دارد. رود کمی یوگی دارای ۴۳۸ کیلومتر درازا می باشد و طولانی ترین رودخانه فنلاند محسوب می شود.

کشور فنلاند، سرزمینی  که به دریاچه ها و جزایر فراوان مشهور است. این کشور دارای ۲۰۰۰ جزیره با مساحتی بیش از ۱۰۰ کیلومتر مربع می باشد. که جزیره اٌلند که در دریای فنلاند واقع شده، با مساحت ۶۸۵ کیلومتر مربع بزرگترین آن بوده و جزیره سوی سالو در داخل دریاچه های این کشور قرار دارد که ۱۶۳۵ کیلومتر مربع وسعت دارد. و بزرگترین آنهاست.

جغرافیای فنلاند ( یکی از دریاچه های زیبای آن)

جغرافیای فنلاند ( یکی از دریاچه های زیبای آن)

آب و هوای فنلاند

فصل های سال در فنلاند بسیار متفاوت از هم هستند برای مثال در شمالی ترین نقطه کشور یعنی لاپلند در فصل تابستان خورشید به مدت ۷۳ روز و به مدت ۲۴ ساعت تمام در آسمان خودنمایی می کند. و بالعکس در فصل زمستان به مدت ۵۱ روز خورشید دیده نمی شود و هوا تاریک است.

در مجموع آب و هوای فنلاند در تابستان گرم و کوتاه و در زمستان سرد و طولانی است. که البته با عبور جریان آب های گرم گلف استریم کمی از سرمای زمستان را کاهش می دهد. میانگین دما در جنوب کشور ۵+ درجه و در شمال ۵ – درجه می باشد.

جنگل ها

فنلاند کشوری با سرزمین های هموار است. که بلندترین قله آن هالتی با ارتفاع ۱۳۲۸ متر است.فنلاند از کشورهایی است که بالاترین میزان پوشش جنگلی در دنیا را دارد تقریباً  ۸۶ درصد از خاک کشور پوشیده از جنگل( تندرا و تایگا ) است که ۶۰ درصد آن جنگل های صنعتی هستند که از پایه های اقتصادی کشور محسوب می شود.

جغرافیای فنلاند ( جنگلها)

جغرافیای فنلاند ( جنگلها)

جغرافیای انسانی

جمعیت: این کشور ۵٫۴میلیون نفر جمعیت دارد و پایتخت آن هلسینکی است. حدود یک میلیون نفر از جمعیت کشور در منطقه کلان‌شهری هلسینکی زندگی می‌کنند.  این کشور پایین ترین تراکم جمعیت در کشورهای عضو اتحادیه اروپا را دارد.

نژاد: ۹۳ درصد مردم فنلاند، فنلاندی، ۶ درصد سوئدی و یک درصد بقیه اقوام هستند. اقلیت های نژادی شامل کولی ها، کارلیایی ها، سامی ها و سوئدی زبان ها می شود.

زبان: دو زبان فنلاندی و سوئدی در این کشور رسمیت دارند. ۹۰درصد از مردم کشور فنلاندی‌ زبان هستند و سوئدی در چند منطقه ساحلی در غرب، جنوب، و منطقه خودگردان اُلند صحبت می‌شود. زبان سوئدی دومین زبان رسمی و بومی این کشور است.

دین: حدود ۷۸درصد از مردم این کشور پیرو آیین لوتری از دین مسیحیت هستند و ۲۰درصد نیز مذهبی ندارند.

فرهنگ فنلاند

مردم کشور فنلاند خوشگذران و به زندگی مادی وابسته هستند. این کشور بیشترین آمار مصرف مشروبات الکلی را دارد. ولی در عوض پایین ترین مصرف مواد مخدر در کشورهای اروپایی و شاید جهان باشد. اکثر جرم و جنایات در این کشور ریشه در مصرف الکل دارد. جالبه که از هر ۱۰ زندانی یک زندانی موفق به فرار می شود.

فرهنگ فنلاند

فرهنگ فنلاند

دختران و پسران فنلاندی پابند خانواده نیستند و بیشتر زندگی مجردی را ترجیح می دهند. زندگی تنها از خصوصیات فنلاندی هاست و این موجب شده یکی از علل خودکشی زیاد در کشور باشد. که نسبت به جمعیت آن در جهان رتبه اول خودکشی را دارد.

فنلاندی ها مذهب گریز هستند و فرهنگ حاکم بر آنها مادیات است. وجامعه ای  بشدت سکولاریسم (جدایی دین از سیاست )دارند. از دلایل مهم بی دین بودن مردم  میتوان به روابط گسترده با شوروی سابق، دور افتادگی جغرافیایی کشور و نقش روشن فکران و رسانه های گروهی اشاره کرد.

مردم کشور وقتی به سن ۱۵ سال می رسند باید وضعیت مذهب خود را مشخص کنند. یا باید خود را متعلق به یکی از کلیساها معرفی کنند یا نام خود را به عنوان بی دین ثبت کنند. جامعه فنلاند یک فضای آرام دارد. جرم و جنایت در این کشور آمار پایینی دارد و یکی از امن ترین کشورهای جهان است.

فلاندی ها مردمی مصرف گرا و پرخوری می باشند. از دیگر ویژگی های آنها مودب و مهربان، خندان و خجالتی هستند. بهداشت و نظم و در زندگی روزمره و در محیط کار و جامعه بسیار چشمگیر است.

وضعیت زنان در فنلاند

زنان نقش موثر و زیادی در قسمت های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و آموزشی دارند. آنچه جالب است حضور زنان همراه با مردان در تمام امور جامعه است. تعداد وزرای زن در کابینه ۴۰ درصد، ۴۲  درصد از مشاغل کشور دست زنان است. در بخش دولتی ۶۴ درصد و در بخش خصوصی ۴۱ درصد از مشاغل زنان تشکیل می  دهند. ۶۹ درصد کل کارمندان و ۳۰ درصد کل کارگران زن می باشند.

نقش زنان در اشتغال

نقش زنان در اشتغال

مهاجرت

در کشورهای عضو پیمان شنگن و از جمله فنلاند، قانون شنگن حاکم است و بر این اساس صدور روادید خصوصا برای اتباع کشورهای آسیائی با تاخیر و حساسیت بیشتری انجام می پذیرد.

صدور وتحصیل روادید به دو صورت انجام می شود:

الف: دریافت دعوت نامه از سوی اقوام فرد متقاضی روادید که به صورت قانونی در این کشور اقامت دارند و در صورت لزوم وی را از نظر مالی پشتیبانی خواهند نمود.

ب: فرد تقاضای خود را شخصا یا از طریق آژانس های مسافرتی به نمایندگی این کشور در تهران ارائه کرده و نمایندگی فنلاند پس از احراز شرایط عمومی، تمکن مالی و عدم سوء پیشینه متقاضی در بانک اطلاعات اتحادیه اروپا در این زمینه و با اخذ گرو (سند منزل و…) برای فرد روادید مورد درخواست را صادر خواهد نمود. هموطنان در صورت تحصیل روادید شنگن می توانند به تمام کشورهای عضو اتحادیه مسافرت نمایند و در این خصوص با مشکل مواجه نخواهند شد. لازم به ذکر است چنانچه دولت فنلاند با صدور روادید شنگن فردی مخالفت نماید یا فرد را پس از ورود به این کشور به دلایلی اخراج نماید، فرد مذکور با توجه به همکاری های اطلاعاتی دول عضو اتحادیه اروپا در قالب سیستم Euro Doc از سفر به دیگر کشورهای عضو این پیمان محروم خواهد بود. صدور روادید جعلی برای سفر به اتحادیه اروپا از جمله مواردی است که در حال حاضر رایج می باشد و بر این اساس ضروری است حتما در انتخاب شرکت مسافرتی با سفارت این کشور در تهران مشورت نمائید.  حداقل زمان لازم برای تحصیل روادید دو ماه می باشد که ضروری است مدت تعیین شده در برنامه ریزی مورد توجه قرار گیرد.

اقتصاد فنلاند

فنلاند اولین کشور در جهان بود که میزان کار روزانه را ۸ ساعت اعلام کرد. و همچنین اولین کشوری بود که در سال ۱۹۰۶ به زنان حقوق مساوی با مردان اعطا نمود. از سال ۱۹۷۰ تا سال ۲۰۰۰ تولید ناخالص ملی فلاند ۲۱ برابر شده است.  که طی این مدت سایر کشورهای اتحادیه اروپا رشد ۱۱ برابر داشته اند. این کشور با داشتن تکنولوژی پیشرفته هیچ وقت با مشکلات ارتباطی و مواصلاتی رو به رو نشده است.

اقتصاد فنلاند (تولید کاغذ و چوب)

اقتصاد فنلاند (تولید کاغذ و چوب)

در این کشور حتی یک درخت میوه یافت نمی شود ولی بیشتر میوه های دنیا در این کشور پیدا می شوند. آنها مردمی سخت کوش و کارامد می باشند و هر اشتغالی  را در بعد درآمد آن می سنجند نه درآمد. مثلا اگر فردی متخصص با عدم کار مواجه شود به انجام رفتگری مبادرت می ورزد.

در فصل تابستان طبیعت فنلاند بسیار زیباست. این کشور با داشتن جزیره ها و دریاچه های بسیار زیاد، سواحل طولانی در خلیج بوتنی و دریای بالتیک، جنگل های انبوه و طبیعت سرسبز همه ساله تعداد زیادی از توریستان خارجی را جذب خود می کند.

از دلایل مهم پیشرفت اقتصاد فنلاند

۱- توجه به کیفیت، قانونگرایی و انسجام اداری است

۲- بینش فعلانه به بین المللی شدن اقتصاد و تجارت ( اهمیت به تجارت جهانی)

۳- همسایگی با کشور روسیه که از نظر اقتصادی قدرتمند است و از این نظر تحت تأثیر آن قرار گرفته است. و چون فنلاند مسیر صادرات و واردات روسیه هست از نظر حمل و نقل زمینی و دریایی رونق خوبی پیدا کرده است.

۴- سیستم آموزشی کارامد، فضای سیاسی پایدار و قابل پیش بینی و زیربنای محکم و اصولی باعث شده جزو ۵ کشور اول در نوآوری و خلاقیت باشد.

۵- سرمایه گذاری در امر تحقیق و توسعه که باعث رشد چشمگیر صنعت فناوری مربوط به تلفن همراه بوده است.

بخش های اقتصاد فنلاند

معادن: از ذخایر زیاد سنگ مس برخوردار است. دارای حدود ۴۰ معدن فعال فلزات و مواد معدنی است. بزرگترین معدن طلای اروپا در منطقه لاپلند در شمال کشور است. حفاری و کاوش در این مدن به یک شرکت کانادایی واگذار شده است و پیش بینی شده است که دارای ۹۳ تن طلای خالص باشد.

معدن طلای لاپلند فنلاند

معدن طلای لاپلند فنلاند

صنایع مربوط به جنگلداری: در حدود ۶۰ درصد از خاک فنلاند را جنگل های صنعتی تشکیل می دهد. تولیدات مربوط به جنگل حدود ۳۰ درصد از  صادرات فنلاند را تشکیل می دهد. سهم این کشور در بازار اروپا در این بخش از صنعت بسیار بالاست.

تولید کاغذ: در سال ۲۰۰۷ فنلاند ۱۴/۸ میلیون تن تولید کاغذ و مقوا داشته است. که انواع کاغذهای تحریر، چاپ،الوان، اسکناس، مارکدار، مقوا پاکت، کاغذ دیواری، کاغذ الوان، کاغذصنعتی و کاغذهای هنری تولید می شود. شرکت چوب و کاغذ Stora Enso بعد از نوکیا دومین شرکت بزرگ فنلاند شناخته می شود.

صنعت کشتی سازی: فنلاند در صنعت کشتی سازی و صنایع برقی مربوط به آن دارای شهرت جهانی است. کارخانه کشتی سازی  Aker Finnyardقرار داد تولید بزرگترین و گران قیمت ترین کشتی جهان را به ارزش ۹۰۰ میلیون یورو برای یک شرکت امضا کرده است. که این کشتی گران قیمت ترین و بزرگ ترین کشتی جهان خواهد بود.

صنایع مربوط به فناوری اطلاعات و ارتباطات: کشور فنلاند زیر ساخت های خوبی در این زمینه دارد. صنعت مخابرات این کشور دارای اعتبار بالا در عرصه جهانی می باشد. شرکت های چون نوکیا، تلیا سونرا، وایسالا واینسترومنتاریم در این زمینه موفق بوده اند. از گذشته یکی از اهداف دولت فنلاند حضور شرکت های فعال در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات در عرصه جهانی بوده است.

در همین راستا در بین سال های ۲۰۰۶-۲۰۱۰ دست به آموزش مدیران دولتی و تربیت ۱۰۰۰ متخصص در حوزه فناوری و ارتباطات انجام دادند که تا سال ۲۰۰۷ بیش از ۶ هزار متخصص در حوزه تربیت و مشغول فعالیت شدند.

شرکت نوکیا

شرکت نوکیا یکی از بزرگترین شرکت ها در حوزه فناوری ارتباطات است. و تمرکز آن بر مخابرات سیمی و بدون سیم است.  نوکیا در سال ۱۸۶۵ با فراوری چوب به ورقه های کاغذ شروع به فعالیت کرد . در سال ۱۸۶۷ علاوه بر این محصولات کاغذی به تولید دوچرخه، تایر ماشین، کفش، رایانه شخصی، کابل های ارتباطی، تولید تلویزیون و لوازم برقی روی آورد.

اقتصاد فنلاند (شرکت نوکیا)

اقتصاد فنلاند (شرکت نوکیا)

در سال ۱۹۸۷ نوکیا اولین گوشی شخصی (تلفن همراه) را وارد بازار کرد. هم اکنون شرکت نوکیا در زمینه تلفن همراه، شبکه های ارتباطات راه دور و بی سیم یک شرکت بزرگ در دنیاست.به طوری که در پایان سال ۲۰۰۷  میلادی ۳۸ درصد از بازار کل تلفن همراه جهان را در اختیار داشت. شرکت نوکیا در زمینه تولید ناخالص ملی نقش مهمی داشته است.

سیاست فنلاند

بر اساس قانون اساسی کشور فنلاند دارای سیستم حکومتی جمهوری است. رئیس جمهور بالاترین مقام سیاسی کشور را دارد که فرماندهی کل نیروهای مسلح را عهده دار است. رئیس جمهور با رأی مستقیم مردم و هر ۶ سال یکبار انتخاب می شود. که طبق قانون ۲ بار می تواند رئیس جمهور شود. انحلال پارلمان و دستور انتخابات جدید، تصمیم در مورد مسائل سیاست خارجی، اعلان جنگ و صلح،انتصاب وزیر دادگستری و معاون وی و … از وظایف رئیس جمهور می باشد.

نخست وزیر به عنوان رئیس دولت عهده دار امور اجرایی کشور است. در صورتی نخست وزیر در جلسات هیات دولت نباشد. رئیس جمهور به نیابت از او عهده دار مسولیت وی می شود. اعضای هیات دولت در مورد نحوه اداره امور مملکت در برابر پارلمان باید پاسخ گو باشند.

سیاست فنلاند (پارلمان کشور)

سیاست فنلاند (پارلمان کشور)

تأسیس پارلمان فنلاند به سال ۱۹۰۷ میلادی بر می گردد. اعضای پارلمان دارای ۲۰۰ عضو می باشد. که معرفی نخست وزیر به رئیس جمهور، رأی اعتماد به نخست وزیر و وزرا، نظارت بر دولت و همکاری با آنها از طریق کمیته های پارلمانی صورت می گیرد، نظارت بر عملکرد بانک مرکزی و رادیو و تلویزیون از وظایف پارلمان می باشد. مجلس دارای ۱۴ کمیته تخصصی می باشد. که کمیته عالی پارلمان فنلاند مهم ترین آن است.

تاریخ فنلاند

ساکنین فعلی فنلاند فین ها در اوایل قرن دوم به سوی این کشور مهاجرت خود را آغاز کردند. که قبل از آن قوم لاپ ها به صورت پراکنده زندگی می کردند. که با وارد شدن فینها قوم لاپ ها به سمت شمال حرکت کردند. سپس این سرزمین توسط استونیای ها و مجارها تصرف شد. تا قرن ۱۲ میلادی این ناحیه هیچ رژیم سیاسی بر آن حاکم نبود. در این دوران روسیه و سوئد برای تسلط بر فنلاند مبارزه می کردند.

که طی یک توافق نامه پهکیناساری، مناطق غرب و جنوبی در اختیار سوئد قرار گرفت و منطقه شرقی آن به تسلط روسیه درآمد. که در این سالها سیستم اجتماعی و حقوقی سوئد بر این کشور حاکم شد. وزبان سوئدی زبان اشراف زادگان و زبان فنلاندی زبان رعایا و روحانیون شد.

طی قرون وسطی کشور تحت تسلط سوئد بود و در آن زمان مهم ترین شهر فنلاند تورکو بود که در قرن ۱۳ میلادی تأسیس و پایتخت فنلاند قرار گرفت. نمایندگان فنلاند توانستند در قرن ۱۶ میلادی موفق به راهیابی به پارلمان سوئد شدند. در سال ۱۶۴۰ اولین دانشگاه در فنلاند در شهر تورکو تأسیس شد.

تاریخ فنلاند ( قلعه ست الافز )

تاریخ فنلاند ( قلعه ست الافز )

در سال های ۱۷۲۱-۱۶۱۷ سوئد با راندن روسیه از مرزهای شرقی کشور کل کشور فنلاند را تحت کنترل خود درآورد. وچون سوئدی ها در مراکز مهم کشور گمارده می شدند باعث تحکیم زبان سوئدی در این کشور شد. در قرن ۱۸ بار دیگر بین سوئد و روسیه جنگ دوباره برای تصرف فنلاند در گرفت. که این بار روسیه پیروز میدان شد و فنلاند تحت حکومت روسیه درآمد.

الکساندر اول تزار روسیه در طی سالیان حکومت خود خود مختاری زیادی به دولت فنلاند داد. کلیسای لوتران جایگاه خدش را بالا برد و در سال ۱۸۱۲ میلادی هلسینکی به عنوان پایتخت انتخاب شد که دانشگاه تورکو به این شهر منتقل شد. در سال های ۱۸۸۱-۱۸۵۵ میلادی در دوران سلطنت آلکساندر دوم فرهنگ، زبان و ادبیات فنلاندی مورد توجه زیادی قرار گرفت و زبان فنلاندی به عنوان یک زبان رسمی در کنار زبان سوئدی قرار گرفت

استقلال فنلاند

با تمام شدن جنگ داخلی و پیروزی نیروهای دولتی در سال ۱۹۱۹ سیستم جمهوری در این کشور برقرار گردید و کارلو یوهو استالبرگ به عنوان اولین رئیس جمهور انتخاب شد. مرز خشکی بین فنلاند و روسیه بر اساس پیمان تارتو مشخص شد. که سیاست خارجی این کشور بر اساس جامعه منشور ملل حول محور همکاری با کشورهای استونی، لتونی، لیتوانی و لهستان متمرکز بوده است.

تاریخ فنلاند ( مراسم گرامیداشت استقلال کشور)

تاریخ فنلاند ( مراسم گرامیداشت استقلال کشور)

جنگ جهانی دوم در فنلاند

در سال ۱۳۳۹ روسیه با عدم موافقت فنلاندی هادر ایجاد پایگاه نظامی در کشورشان مواجه شد. باعث گردید روسیه قرارداد صلح که بین د و کشور در سال ۱۹۳۲ امضا شده بود را زیر پا بگذارد و به فنلاند حمله کند. شهر های این کشور مورد حمله هوایی قرار گرفتند. ولی با این وجود ارتش روسیه نتوانست فنلاند را به تصرف دراورد. این جنگ به جنگ زمستان معروف شد.

در این جنگ فنلاندی ها به تنهایی با همسایه قدرتمند خود جنگیدند. سربازان فنلاندی با پوشیدن لباس سفید اسکی ضربات سهمگینی به ارتش روسیه وارد کردند. ارتش روسیه هم از نظر قوای انسانی و تجهیزات نظامی بسیار سرتر از فنلاندی ها بودند. ولی نتوانستند مقاومت فنلاندی ها را درهم بشکنند. در سال ۱۹۴۰ قرار داد صلحی بین دو کشور امضا شد و جنگ سرد پایان یافت.

 

آژانس مسافرتی شمیران گشت

تلفن تماس: ۲۶۲۰۶۳۵۷  ۲۶۲۰۶۴۷۹

آدرس آژانس : در گوگل بنویسید آژانس شمیران گشت