استونی کشوری در حوزه دریای بالتیک و به مرکز تالین است. جغرافیای استونی باعث شده این کشور خط سواحل طولانی داشته باشد. در فرهنگ استونی مناسبت های زیادی برای جشن گرفتن و برگذاری انواع فستیوال ها وجود دارد. اقتصاد استونی در بین کشورهای اتحادیه اروپا در سطح بالایی قرار دارد. در آخر این مقاله به تاریخ استونی می پردازیم.

استونی

استونی

اگر قصد سفر به استونی را دارید و میخواهید ویزای استونی را دریافت کنید. لازم است به سایت ما آژانس شمیران گشت مراجعه کنید و فرم ویزای استونی را تکمیل نمایید. تا در اسرع وقت همکاران ما به اوامر شما رسیدگی کنند.

جغرافیای استونی

استونی یکی از کشورهایشمالی در قاره اروپای سبز است. استونی کوچیک ترین کشور منطقه بالتیک است. در مجموع ۵۶۱ کیلومتر مرز مشترک با همسایگان خود دارد. از شمال شرق و از جنوب شرق به روسیه، قسمتی از شرق به دریاچه پیپوس، از شمال به خلیج فنلاند، از غرب به دریای بالتیک، از جنوب غرب به خلیج ریگا و از جنوب به کشور لیتوانی ختم می شود.

جغرافیای استونی

جغرافیای استونی

مساحت این کشور در حدود ۴۵ هزار کیلومتر مربع می باشد این کشور ۲۲۲۲ جزیره در حوزه دریای بالتیک دارد. دریاچه پیپوس پنجمین دریاچه بزرگ قاره اروپا است که در مرز کشور استونی و روسیه قرار دارد. این دریاچه که ۳۵۵۵کیلومتر مربع مساحت دارد عمق آن در کمترین ۷٫۱ متر و بیشترین ۱۵٫۳ متر است.

۲۲ درصد از خاک این کشور را جنگل پوشانده که از چوب آن برای کاغذ و کبریت‌سازی استفاده می‌شود. استونی از نظر آب و هوایی در محدوده سردی واقع شده اما بادهای گرم گرم خلیجی آب و هوای آن را نسبت به همسایگان شمالیش معتدل‌تر کرده است. بلندترین منطقه جغرافیایی این کشور اروپایی  تپه‌ی سور موناماگی (به معنای کوه تخم مرغی) است کهدر حدود ۳۱۸ متر از سطح  دریا ارتفاع دارد.

جغرافیای استونی (پوشش گیاهی)

جغرافیای استونی (پوشش گیاهی)

این کشور متشکل است از سرزمینی کم ارتفاع، که در جنوب شرق ۳۱۸ متر ارتفاع می یابد، و دو جزیره اصلی. ۲۲ درصد آن را جنگل پوشانیده است و از چوب آن برای کاغذ و کبریت سازی استفاده می شود. استونی، از نظر منابع طبیعی فقیر می باشد. در این کشور، دریاچه های فراوان و جنگل های متراکم زیادی، به چشم می خورد. استونی سه رودخانه اصلی دارد به نام های امایوگی، پارنو و ناروا

آب و هوای استونی

 

آب و هوای استونی این کشور در روزهای گرم سال به صورت اقیانوسیه ای و در فصل زمستان  نیز سرد می شود اما به هر حال این کشور برای یک سفر تفریحی به نواحی جذاب ساحلی گزینه بسیار خوبی در فصل تابستان می باشد در کل می توان عنوان کرد که تور استونی در ایام تابستان پرطرفدارترین تورهای گردشگری می باشد .

به دلایلی از قبیل آب و هوای معتدل و خوب کشور استونی ، شرایط متغیر جغرافیایی این منطقه در جزایر دور افتاده و خالی از سکنه آن است که از لحاظ گردشگری جذابیت هایی فراوان جهت سفرهای اکتشافی دارد.  زیرا پدیده های خارق العاده ای از لحاظ آب و هوایی در آن مکان های کشور استونی قابل دیدن است.

می توان گفت به دلیل اینکه استونی در شمال اروپا و نزدیکی به قطب شمال می باشد. این کشور حدوداً دارای آب و هوای معتدل و کمی سرد می باشد. بالا ترین دمای هوا در کشور استونی شاید به ۱۸ درجه سانتی گراد برسد که در تابستان و در ماه های جولای تا آگوست می باشد.

در فصل های سرد میانگین دما به ۸- درجه می رسد که بیشتر در ماه فوریه هوا سردتر می شود. ورزش های زمستانی معروف استونی در این فصلهای سرد طرفدار زیادی دارد.  در کل آب و هوای استونی  معتدل است که  برای ما ایرانی ها این آب ها می تواند بسیار مناسب و خوشایند است.  پس اگر می خواهید به این کشور سفر کنید مطمئناً از آب و هوای آن لذت می برید.

جغرافیای استونی (زمستان)

جغرافیای استونی (زمستان)

بهترین زمان سفر به استونی  در فصل بهار و تابستان می باشد. که دارای بهترین آب و هواست. در این زمان دمای هوا در معتدل ترین زمان خود قرار دارد.  در فصل های پاییز و زمستان هوا سرد است واین زمان شاید برای تفریح در این کشور این زمان خوب و مناسب سفر به استونی نباشد ولی در فصول بهار و به ویژه تابستان هوا رو به گرم شدن می رود و می تواند موقعیت بسیار مناسبی برای سفر به استونی باشد.

شهرها و جزایر استونی

شهر تالین (پایتخت کشور)

یکی از بهترین مکان های توریستی کشور تالین پایتخت آن است که مرکز معماری قرون وسطی می باشد. تومپیا تپه ای  شناخته شده در  قلب شهر است که به لطف خیابان‌های سنگ فرش شده و ساختمان‌های متعلق به قرن پانزدهم شما را به دوره قرون وسطی می برد. این ناحیه تاریخی شهر به خوبی حفظ شده است و به راحتی به آن دسترسی داشته باشید و پیاده روی کنید. از بالای تومپیا می توانید زیبایی های شهر را شاهده کنید. در محدوده شهر کاخ کادریورگ وجود دارد که دیدن آن خالی از لطف نیست.

شهر تالین

شهر تالین

جزیره سارما

موقیت جغرافیایی جزیره سارما در دریای بالتیک است. سارما بزرگترین جزیره استونی می باشد. تاریخچه این جزیره بیان می کند که سالها توسط سوئدی ها و آلمانی تحت حکومت آنها بوده است. در این جزیره قلعه های زیبا و مربوط به قرون وسطی را می توانید مشاهده کنید که جذاب ترین آنها قلعه کورسار می باشد. همچنین فانوس دریای موجود در این جزیره قدیمی ترین فانوس دریایی استونی متعلق به قرن ۱۵ میلادی است

جزیره سارما

جزیره سارما

ساحل جزیره سارما

ساحل جزیره سارما

شهر پارنو (parnu)

این شهر مقصد تعطیلات تابستانی بسیاری از مردم این کشور می باشد. پارنو به دلیل داشتن  سواحلی زیبا و مناظر دیدنی بسیار مورد توجه است. همچنین در امتداد این سواحل تفرجگاه های متعدد وجود دارد که زیبایی خاصی به آن داده است و رفاه بیشتر گردشگران را تأمین می کند. غروب های خورشید در سواحل آن بسیار جذاب و دیدنی است و با قدم زدن در کنار آب می توانید از آن لذت ببرید.

شهر تارتو (tartu)

این شهر به قطب علمی کشور تبدیل شده است چون دارای دانشگاه های بزرگ و معتبر با سطح علمی بالایی است. از نظر تاریخی هم ساختمان هایی متعلق به قرن ۱۸ میلادی در آن به چشم می خورد. یکی از محله های قذیمی شهر تارتو که دارای خانه های چوبی است، محله Soup است. که نام هر خیابان آن از مواد تشکیل دهنده سوپ گرفته شده است.

دانشگاه شهر تارتو

دانشگاه شهر تارتو

جزیره کیهنو جزیره ای متعلق به زنان

 این جزیره در جنوب این کشور واقع شده است به دلیل اینکه تعداد مردان آن کم و بیشتر آنها به ماهیگیری مشغول هستند و بیشتر اوقات خود را در دریا می گذرانند، زنان این جزیره مسئولیت امور جزیره بر عهده گرفته اند و آن را اداره و سامان دهی می کنند. زنان این جزیره آداب و رسوم سنتی خود را زنده نگه داشتند و به فرهنگ کهن خود احترام می گذارند

جزیره کیهنو

جزیره کیهنو

جغرافیای انسانی استونی

جمعیت: طبق آخرین آمار منتشر شده جمعیت کنونی این کشور بالغ بر ۱/۳۱۶ میلیون نفر می باشد. این کشور همچون دیگر کشورهای اروپایی نرخ رشد جمعیت منفی دارد.

نژاد: اکثر مردم استونی در حدود ۶۹ درصد از نژاد استونیایی و ۲۵ درصد آنها از نژاد روس ها می باشند.

زبان: زبان رسمی این کشور استونیایی می باشد. که این زبان به زبان فنلاندی بسیار نزدیک است. البته بیشتر استونیایی ها به زبان انگلیسی تسلط دارند.

دین: طی نظر سنجی های اخیر از مردم این کشور ۷۰ درصدشان به دین اعتقادی ندارند و مابقی آنها بیشتر مسیحی وتری، ارتودوکسیمی باشند.

فرهنگ استونی

بعد از تولد هر شهروند استونی یک کد ۱۱ رقمی اختصاصی دیجیتالی به او می دهند که بعد از مرگ همراه اوست. که این کد ۱۱ رقمی همان کارت ملی، شناسنامه و دفترچه بیمه وی می باشد.

این کشور آینده دنیا است. در سال ۲۰۰۰ دسترسی به اینترنت در این کشور مثل سایر نیازهای اولیه بشر مانند: آزادی بیان و حق انتخاب و حقوق اجتماعی مختلف، جزو ضرورت های مهم شد. وقتی وارد پایتخت آن تالین می شوید اولین چیزی که توجه شما جلب می کند اینترنت بی سیم مجانی در کل شهر می باشد.

برای تجربه کردن یک زندگی کاملاً دیجیتالی باید به استونی سفر کنید. در این حد که کشورهای پیشرفته ای چون سنگاپور و ژاپن به این کشور چشم دوخته و آن دنبال می کنند. بچه های استونی در مقطع ابتدایی و در بعضی موارد در مهد کودک برنامه نویسی یاد می گیرند.

فرهنگ استونی (دسترسی اینترنت در همه جا)

فرهنگ استونی (دسترسی اینترنت در همه جا)

تمام کارهای اداری، پرکردن فرم های مالیاتی، افتتاح حساب بانکی، دریافت وام، تأسیس شرکت بصورت اینترنتی و با یک کامپیوتر انجام می گیرد. و با امضاء دیجیتالی اسناد ومدارک رو تأیید کنند. به گفته یک شهروند این کشور: من شرکت خودم در ظرف مدت ۲۰ دقیقه بدون اینکه از خانه بیرون بروم تأسیس کردم. من تا بحال کارمندان اداره مالیات را ندیده ام چون همه چیز از طریق اینترنت قابل انجام است.

تمام توافق نامه ها و دستور های دولتی به صورت آنلاین امضا می شوند!! در سال ۲۰۰۵ اولین کشوری بود که انتخابات آنلاین برگذار کرد. که تمام مردم در خانه پای کامپیوتر شخصی خودشان و با همان کد ۱۱ رقمی مختص خود وارد سیستم می شوند و رأی می دهند.

اسکایپ، سیستم پیام‌رسان بسیار محبوب اینترنتی، همین‌جا ابداع شده است. که شهرت و همه گیر شدن اسکایپ تأثیر فراوانی در فکر و روحیات مردم گذاشت و همچنین تأثیر آن بر اقتصاد و تکنولوژی این کشور را نمی توان در نظر نگرفت. شرکت ماکروسافت در سال ۲۰۱۱ این نرم افزار یعنی اسکایپ را به ارزش ۸/۵ میلیارد دلار خرید ک باعث شد صاحبان اولیه آن این مبلغ را در دیگر حوزه ها تازه سرمایه گذاری کنند.

مناسبت های استونی:

روز استقلال استونی: در روز ۲۴ فوریه ۱۹۱۸ زمانی است که استونی استقلال کشور خود را از روسیه اعلام کرد. که همه ساله این روز تعطیل است و جشن گرفته می شود. البته یک جشن نظامی هم در این روز برگزار می شود که تماشای آن لذت بخش است.

روز سال نو: اولین روز ماه ژانویه در این کشور به عنوان روز کریسمس جشن گرفته می شد و هر سال باشکوه تر و گسترده تر برگزار می شود. مردم در این روز ۷ نوع غذا می خورند تا سالی پر از فراوانی داشته باشند.

فرهنگ استونی (کریسمس)

فرهنگ استونی (کریسمس)

جمعه خوب: بین ۱۷ مارس و ۲۰ آپریل اولین جمعه به عنوان جمعه خوب جشن می گیرند.

یکشنبه پاک: ۲۲ مارس تا ۲۶ آپریل یکشنبه ای که در بهار، ماه کامل باشد جشن برگزار می کنند.

روز ماه مه: که در ابتدا در شوروی سابق به عنوان روز کار شناخته می شد. که بعدها به ۳۰ آوریل یعنی شب قبل آن انتقال یافت. در این شب مردم لباس های جادوگران را بر تن می کنند و در خیابان ها ظاهر می شوند. در شهر تارتو این جشن را دانشجویان اداره می کنند.

روز میان تابستان:  روز ۲۴ ژانویه که البته در شب قبل هم بر جشن گرفته می شود. در روستاهای استونی و بعضی شهرها ساکنین آن درو هم تجمع می کنند. و به صورت نمادین از روی آتش می پرند و به شادی می پردازند. در برخی از جزایر غربی قایق های ماهیگیری قدیمی را می سوزانند و اکثر مردم این شب را تاصبح بیدارند.

پوشیدن لباس های محلی در جشن ها

پوشیدن لباس های محلی در جشن ها

اقتصاد استونی

استونی از سوی جامعه اقتصاد جهانی به عنوان یک کشوری با اقتصاد پیشرفته معرفی شده ‌است و سازمان ملل نیز این کشور را از جمله کشورهایی با شاخص توسعه انسانی بسیار بالا در جهان می داند. استونی در سال ۲۰۰۴  میلادی به اتحادیه اروپا ملحق شد. و نیز به عضویت سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ناتو درآمد. این کشور بیشترین دسترسی به اینترنت را  در جهان دارد.

مهم ترین صنایع کشور استونی را صنعت چوب، نساجی، صنایع مهندسی و فرآوری مواد غذایی می باشد. استونی هفدهمین کشور اتحادیه اروپا هست که واحد پولی یورو را قبول کرده است.

عمده صادرات استونی را نفت غیر خام، دستگاه‌های تلفن؛ اتومبیل، سیم و کابل، مصنوعات نجاری، اسکلت فلزی، موتور و ژنراتور تشکیل می دهند. و کشور‌هایی که از استونی وارد  کننده هستند می توان به فنلاند، سوئد، لتونی، روسیه، آلمان، لیتوانی و آمریکا اشاره کرد.

اقتصاد استونی

اقتصاد استونی

کشور‌های عمده صادر کننده به استونی هم فنلاند، آلمان، روسیه، سوئد، لیتوانی، لتونی و لهستان هستند. کشور ما هم کالا‌هایی مانند پلیمر‌های صفحه‌ای اتیلن غیر اسفنجی، هندوانه و زعفران را به کشور استونی صادر می‌کند.

شرایط کار در کشور استونی

شهروندانی که عضو اتحادیه اروپا هستند به راحتی می تواند در بازار این کشور سرمایه گذاری کنند و کار خود را شروع کنند. و یا شغل مناسب خود را بیابند. شهروندانی هم که خارج از اتحادیه اروپا قرار دارند نیاز به ویزای گردشگری برای کار در استونی ندارند و فقط با یک مجوز می توانند فعالیت خود را آغاز کنند.

شهروندان سوئدی و فنلاندی بیشترین خارجی هایی هستند در این کشور مشغول به کار هستند. برای پیدا کردن شغل در استونی داشتن مهارت و تخصص اهمیت ویژه ای دارد. چون کشور بزرگی نیست و منابع زیادی هم ندارد و باعث شده دانش و تخصص زیاد معیار مهمی باشد. بنابراین کسانی که دانش بالاتری دارند راحتر می توانند وارد محیط کار این کشور شوند.

ساختار سیاسی استونی

نظام سیاسی این کشور جمهوری پارلمانی می باشد. رئیس جمهوری این کشور قدرت  اجرایی محدودی دارد. که برای یک دوره به مدت ۵ سال از سوی نمایندگان پارلمان به این سمت برگزیده می‌شود.

تعداد اعضای پارلمان این کشور ۱۰۱ نفر می باشند. که مستقیماً با رأی مردم برای دوره‌ های ۴ ساله به عضویت پارلمان در می آیند. مجمع ۱۰۶ نفره و رئیس جمهور با رأی تمامی افراد بالغ برای چهار سال انتخاب می‌شود. رئیس جمهور، نخست وزیر و شورای وزیرانی را انتصاب می‌کند که به مجمع پاسخگو هستند. احزاب عمده سیاسی عمده عبارت‌اند از: جبهه خلق سوسیال دموکرات، حزب لیبرال دموکرات، و حزب کمونیست.

پارلمان استونی

پارلمان استونی

این کشور بیش از ۱۳۰ سرباز در چهارچوب نیروهای بین‌المللی کمک به امنیت، آیساف در افغانستان داشت که در ولایت آشوب‌زده هلمند مستقر بودند.با امضای توافقنامه‌ای میان آمریکا و جمهوری استونی، شهروندان استونیایی از سال ۲۰۰۸ میلادی می‌توانند بدون روادید به آمریکا سفر کنند.

تاریخ استونی

در تاریخ استونی ذکر شده که نام این کشور از یک قوم قدیمی به نام آئستی گرفته شده است. اقوام وایکینگ از سده ۱۷ میلادی در سواحل این کشور حضور داشتند. در سال های ۱۲۰۲ میلادی این کشور تحت سلطه گروه مذهبی برادران شمشیر قرار گرفت که مردم استونی را مجبور به پذیرفتن مسیحیت کردند.

در سال ۱۲۲۴ قسمت های شمالی این کشور جزو پادشاهی دنمارک قرار گرفت ولی همچنان قسمت های جنوبی این کشور به همراه لتونی امروزی زیر سلطه گروه برادران شمشیر باقی ماند. اما این وضع در سال ۱۳۴۶ تغییر کرد و این قسمت ها هم تحت فرمانروایی براداران شمشیر درآمد.

در این زمان شهر روال که تالین امروز باشد پایتخت خود قرار دادند. و دژهای زیادی در استونی ساخته شد که بعداً شهرها در کنار این دژها شکل گرفتند. بیشتر این شهرها به اتحادیه بازرگانی هانزا پیوستند و بیشتر ساکنان آن از مناطق شمالی امپراتوری آلمان بودند.

تاریخ استونی (کلیسای الکساندر نوسکی)

تاریخ استونی (کلیسای الکساندر نوسکی)

 تاریخ دوره معاصر

در درازای چند سده اخیر، کشورهای گوناگون از جمله دانمارک، سوئد، لهستان، روسیه هرکدام برای مدتی بر این کشور مسلط بودند اما پس از شکست روسیه تزاری در جنگ جهانی اول و انقلاب بلشویکی در روسیه، استونی توانست استقلال خود را از روسیه به دست آورد.

جمهوری مستقل استونی تا سال ۱۹۳۹ دوام یافت اما براساس پیمان عدم تعرض در سال ۱۹۳۹جوزف استالین با  هیتلر برای تقسیم بخش‌هایی از اروپا، استونی را به شوروی واگذارشد. و پس از آغاز جنگ بین شوروی و آلمان از ۱۹۴۱ تا ۱۹۴۴ استونی تحت اشغال آلمان نازی بود. شکست آلمان در جنگ دوم به تسلط مجدد شوروی منجر شد که تا فروپاشی اتحاد شوروی در سال ۱۹۹۱ و اعلام استقلال جمهوری استونی ادامه یافت.

مراسم روز استقلال در استونی

مراسم روز استقلال در استونی

در سال  ۱۹۸۸ اصلاحات صورت گرفته در شوروی به استونیایی‌های ملی‌گرا این فرصت را داد تا به فعالیت بپردازند. ملی‌گرایان در پارلمان این جمهوری به اکثریت دست یافتند و خودمختاری بیشتری کسب کردند و به دنبال کودتای نافرجام کمونیست‌های تندرو در مسکو در اوت ۱۹۹۱ این کشور را از اتحاد شوروی خارج کردند. در سپتامبر ۱۹۹۱ شوروی استقلال استونی را به رسمیت شناخت.

 

 

 

 

 

آژانس مسافرتی شمیران گشت

تلفن تماس: ۲۶۲۰۶۳۵۷  ۲۶۲۰۶۴۷۹

آدرس آژانس : در گوگل بنویسید آژانس شمیران گشت

 

به این صفحه امتیاز بدهید
  • مطالب این صفحه مفید بود
  • دوباره به این سایت مراجعه میکنم
  • پشتیبانی به سرعت و با دقت به سوالات جواب داد
4.83
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)