استونی

 

جغرافیای استونی

استونی یکی از کشورهایشمالی در قاره اروپای سبز است. استونی کوچیک ترین کشور منطقه بالتیک است. در مجموع ۵۶۱ کیلومتر مرز مشترک با همسایگان خود دارد. از شمال شرق و از جنوب شرق به روسیه، قسمتی از شرق به دریاچه پیپوس، از شمال به خلیج فنلاند، از غرب به دریای بالتیک، از جنوب غرب به خلیج ریگا و از جنوب به کشور لیتوانی ختم می شود.

مساحت این کشور در حدود ۴۵ هزار کیلومتر مربع می باشد این کشور ۲۲۲۲ جزیره در حوزه دریای بالتیک دارد. دریاچه پیپوس پنجمین دریاچه بزرگ قاره اروپا است که در مرز کشور استونی و روسیه قرار دارد. این دریاچه که ۳۵۵۵کیلومتر مربع مساحت دارد عمق آن در کمترین ۷٫۱ متر و بیشترین ۱۵٫۳ متر است.

۲۲ درصد از خاک این کشور را جنگل پوشانده که از چوب آن برای کاغذ و کبریت‌سازی استفاده می‌شود. استونی از نظر آب و هوایی در محدوده سردی واقع شده اما بادهای گرم گرم خلیجی آب و هوای آن را نسبت به همسایگان شمالیش معتدل‌تر کرده است. بلندترین منطقه جغرافیایی این کشور اروپایی  تپه‌ی سور موناماگی (به معنای کوه تخم مرغی) است کهدر حدود ۳۱۸ متر از سطح  دریا ارتفاع دارد.

این کشور متشکل است از سرزمینی کم ارتفاع، که در جنوب شرق ۳۱۸ متر ارتفاع می یابد، و دو جزیره اصلی. ۲۲ درصد آن را جنگل پوشانیده است و از چوب آن برای کاغذ و کبریت سازی استفاده می شود. استونی، از نظر منابع طبیعی فقیر می باشد. در این کشور، دریاچه های فراوان و جنگل های متراکم زیادی، به چشم می خورد. استونی سه رودخانه اصلی دارد به نام های امایوگی، پارنو و ناروا

آب و هوای استونی

 

آب و هوای استونی این کشور در روزهای گرم سال به صورت اقیانوسیه ای و در فصل زمستان  نیز سرد می شود اما به هر حال این کشور برای یک سفر تفریحی به نواحی جذاب ساحلی گزینه بسیار خوبی در فصل تابستان می باشد در کل می توان عنوان کرد که تور استونی در ایام تابستان پرطرفدارترین تورهای گردشگری می باشد .

به دلایلی از قبیل آب و هوای معتدل و خوب کشور استونی ، شرایط متغیر جغرافیایی این منطقه در جزایر دور افتاده و خالی از سکنه آن است که از لحاظ گردشگری جذابیت هایی فراوان جهت سفرهای اکتشافی دارد.  زیرا پدیده های خارق العاده ای از لحاظ آب و هوایی در آن مکان های کشور استونی قابل دیدن است.

می توان گفت به دلیل اینکه استونی در شمال اروپا و نزدیکی به قطب شمال می باشد. این کشور حدوداً دارای آب و هوای معتدل و کمی سرد می باشد. بالا ترین دمای هوا در کشور استونی شاید به ۱۸ درجه سانتی گراد برسد که در تابستان و در ماه های جولای تا آگوست می باشد.

در فصل های سرد میانگین دما به ۸- درجه می رسد که بیشتر در ماه فوریه هوا سردتر می شود. ورزش های زمستانی معروف استونی در این فصلهای سرد طرفدار زیادی دارد.  در کل آب و هوای استونی  معتدل است که  برای ما ایرانی ها این آب ها می تواند بسیار مناسب و خوشایند است.  پس اگر می خواهید به این کشور سفر کنید مطمئناً از آب و هوای آن لذت می برید.

بهترین زمان سفر به استونی  در فصل بهار و تابستان می باشد. که دارای بهترین آب و هواست. در این زمان دمای هوا در معتدل ترین زمان خود قرار دارد.  در فصل های پاییز و زمستان هوا سرد است واین زمان شاید برای تفریح در این کشور این زمان خوب و مناسب سفر به استونی نباشد ولی در فصول بهار و به ویژه تابستان هوا رو به گرم شدن می رود و می تواند موقعیت بسیار مناسبی برای سفر به استونی باشد.

شهرها و جزایر استونی

شهر تالین (پایتخت کشور)

یکی از بهترین مکان های توریستی کشور تالین پایتخت آن است که مرکز معماری قرون وسطی می باشد. تومپیا تپه ای  شناخته شده در  قلب شهر است که به لطف خیابان‌های سنگ فرش شده و ساختمان‌های متعلق به قرن پانزدهم شما را به دوره قرون وسطی می برد. این ناحیه تاریخی شهر به خوبی حفظ شده است و به راحتی به آن دسترسی داشته باشید و پیاده روی کنید. از بالای تومپیا می توانید زیبایی های شهر را شاهده کنید. در محدوده شهر کاخ کادریورگ وجود دارد که دیدن آن خالی از لطف نیست.

جزیره سارما

موقیت جغرافیایی جزیره سارما در دریای بالتیک است. سارما بزرگترین جزیره استونی می باشد. تاریخچه این جزیره بیان می کند که سالها توسط سوئدی ها و آلمانی تحت حکومت آنها بوده است. در این جزیره قلعه های زیبا و مربوط به قرون وسطی را می توانید مشاهدهکنید که جذاب ترین آنها قلعه کورسار می باشد. همچنین فانوس دریای موجود در این جزیره قدیمی ترین فانوس دریایی استونی متعلق به قرن ۱۵ میلادی است

شهر پارنو (parnu)

این شهر مقصد تعطیلات تابستانی بسیاری از مردم این کشور می باشد. پارنو به دلیل داشتن  سواحلی زیبا و مناظر دیدنی بسیار مورد توجه است. همچنین در امتداد این سواحل تفرجگاه های متعدد وجود دارد که زیبایی خاصی به آن داده است و رفاه بیشتر گردشگران را تأمین می کند. غروب های خورشید در سواحل آن بسیار جذاب و دیدنی است و با قدم زدن در کنار آب می توانید از آن لذت ببرید.

شهر تارتو (tartu)

این شهر به قطب علمی کشور تبدیل شده است چون دارای دانشگاه های بزرگ و معتبر با سطح علمی بالایی است. از نظر تاریخی هم ساختمان هایی متعلق به قرن ۱۸ میلادی در آن به چشم می خورد. یکی از محله های قذیمی شهر تارتو که دارای خانه های چوبی است، محله Soup است. که نام هر خیابان آن از مواد تشکیل دهنده سوپ گرفته شده است.

جزیره کیهنو جزیره ای متعلق به زنان

 این جزیره در جنوب این کشور واقع شده است به دلیل اینکه تعداد مردان آن کم و بیشتر آنها به ماهیگیری مشغول هستند و بیشتر اوقات خود را در دریا می گذرانند، زنان این جزیره مسئولیت امور جزیره بر عهده گرفته اند و آن را اداره و سامان دهی می کنند. زنان این جزیره آداب و رسوم سنتی خود را زنده نگه داشتند و به فرهنگ کهن خود احترام می گذارند

 

 

 

 

 

 

آژانس مسافرتی شمیران گشت

تلفن تماس: ۲۶۲۰۶۳۵۷  ۲۶۲۰۶۴۷۹

آدرس آژانس : در گوگل بنویسید آژانس شمیران گشت