اسلواکی در قسمت مرکزی قاره سبز واقع شده و پایتخت آن شهر براتسلاوا است. جغرافیای اسلواکی به سبب داشتن کوه ها، دره ها و غارهای زیبا بسیار منحصر به فرد است. فرهنگ اسلواکی بسیار غنی می باشد که اصالت آن روستاها و شهر های قدیمی بیشتر است. اقتصاد اسلواکی وابسته به کشاورزی و صنایع و الترونیک هست و در انتها هم تاریخ اسلواکی بررسی می شود.

اسلواکی

اسلواکی

اگر قصد سفر به اسلواکی را دارید و می خواهید ویزای اسلواکی را دریافت کنید. کافی است فرم ویزای اسلواکی را تکمیل نمایید تا همکاران ما در اسرع وقت به اوامر شما رسیدگی کنند. شما می توانی با مراجعه به سایت شمیران گشت تورهای مسافرتی مد نظر خود را رزرو کنید.

جغرافیای اسلواکی

موقعیت جغرافیایی کشور اسلواکی در اروپای مرکزی است. این کشور محصور در خشکی است که از شمال به لهستان، از شرق به اکراین، از جنوب به مجارستان و از غرب به کشورهای اتریش و چک محدود می شود. مساحت این کشور در حدود ۴۹۰۳۵ کیلومترمربع، که ۱۲۷ کشور از لحاظ وسعت می باشد.

جغرافیای اسلواکی

جغرافیای اسلواکی

در مورد ناهمواری کشور اسلواکی می توان گفت که بیشتر خاک آن را کوهستان ها تشکیل می دهند. البته در مناطق جنوب شرقی کشور دشت های پستی یافت می شوند که جزئی از فلات پانونی به حساب می آید.

جغرافیای اسلواکی (طبیعت زیبا)

جغرافیای اسلواکی (طبیعت زیبا)

کوهستان های این کشور از رشته کوه های کارپات و بسکید تشکیل شده اند. که به دلیل وجود این رشته کوه ها آب و هوای مطبوع و خنکی را در اسلوونی تجربه خواهید کرد. رشته کوه های کارپات بیشتر مناطق شمالی کشور را در بر گرفته اند. در کوهستان کارپات کوه های تاترا وجود دارد که ۲۹ قله آن ارتفاعی بیش از  ۲۵۰۰ متر دارند.

جغرافیای اسلواکی (خانه ای در یکی از روستاها)

جغرافیای اسلواکی (خانه ای در یکی از روستاها)

به طور کل به دلیل وجود کوهستان ها و کوه پایه و دشت های سرسبز، عاشقان و دوست داران طبیعت به این کشور نگاه ویژه ای دارند و مقصد طبیعت گردان زیادی است. رودخانه های زیادی در اسلواکی وجود دارند که رود دانوب که از چندین کشور از جمله اسلواکی عبور می کند مهم ترین آنها است.سایر رودهای اسلواکی عبارتند از  واه و هرون، هورناد و تیسا.

جغرافیای اسلواکی (مناطق کوهستانی)

جغرافیای اسلواکی (مناطق کوهستانی)

غارهای اسلواکی

جالب است بدانید که اسلواکی در کوه های خود بیش از ۶ هزار غار دارد! ولی ۱۵ غار آن قابل بازدید هست. غار یخی دوبشینسکا (Potala Palace) معروف ترین آنهاست که عجبیب ترین مکان در قسمت مرکزی آن است که کف غار یک تکه یخ به ضخامت ۱۲ متر تشکیل شده است و به دلیل وجود لایه های یخی بر روی هم مارپیچ های کریستالی زیادی در این غار یافت می شود. البته دیگر غار های معروف آن غار دومیتسا، گومباسک، یاسوفسکا، و غار آرگونیتی اوختینسکا در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده اند.

غار یخی دوبشینسکا

غار یخی دوبشینسکا

آب و هوای اسلواکی

با توجه با اینکه بیشتر مناطق آن کوهستانی هستند این کشور از جمله کشورهایی با دمای خنک و سرد شناخته می شود. میانگین دمای هوا در کشور در حدود ۹ درجه سانتیگراد می باشد. در سرد ترین ماه سال میانگین دما ۵- درجه و در فصل تابستان دمای هوا حداکثر به ۲۰ درجه خواهد رسید.

پارک های ملی اسلواکی

در این کشور در حدود ۹ تا پارک ملی وجود دارد که زیر چند مورد بیان می شود.

پارک ملی بهشت اسلواکی (Slovak Paradise):  این منطقه‌ی کوهستانی در شرق این کشور قرار دارد و یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی اسلواکی  است که مناظر زیبا و چشم‌اندازهای جذاب آن روز فراموش‌ نشدنی را برای شما رقم می‌زند. این منطقه‌ی زیبا با آب و هوای مطلوب و پوشش گیاهی و آبی خود سالانه توریست های زیادی را از سراسر جهان به خود جذب می کند.

پارک ملی بهشت اسلواکی

پارک ملی بهشت اسلواکی

پارک ملی بهشت براتیسلاوا:  این پار با داشتن جنگل، زمین‌های سرسبز و غارهای خنک، دریاچه، دره و یک غار یخی، بسیار مورد علاقه‌ی عموم است، و افراد بسیاری برای پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و تفریح در مسیرهای مخصوص که گاهی طول آن به ۳۰۰ کیلومتر می‌رسد، به این پارک می‌آیند. هم چنین غار یخی معروف دوبسینسکا  در این پارک قرار دارد.

پارک ملی بهشت اسلواکی (توریست ها در حال بازدید)

پارک ملی بهشت اسلواکی (توریست ها در حال بازدید)

جغرافیای انسانی

جمعیت: بر طبق آخرین آمار منتشر شده جمعیت آن بالغ بر ۵/۴۳۵ میلیون نفر هست. میانگین سنی آنها ۳۶ سال و امید به زندگی برای زنان ۷۹ سال و برای مردان ۷۱ سال است.

نژاد: بیشتر مردم از نژاد اسلواک ها هستند. و مجاری ها بزرگترین اقلیت قومیتی در این کشور هستند از دیگر قومیت های ساکن در اسلواکی، کولی‌ها یا مردمانی که روما نامیده می‌شوند و اقوامی که نژاد روس و اوکراینی دارند می توان نام برد.

زبان: زبان رسمی این کشور اسلواکیایی هست که با زبان مردم کشور چک هم ریشه می باشد. اسلواکیایی زبان ها و چک زبان ها بیشترین گروه های زبانی کشور تشکیل می دهند. آنها زبان یکدیگر را براحتی می فهمند و باهم ارتباط برقرار می کنند. در ادبیات قدیمی ریشه این زبان ها به تلفیقی از زبان های هند و اروپا برمی گردد.

دین: بیشتر مردم این کشور، نزدیک به هفتاد درصد مذهبیان پیرو دین مسیحیت و شاخه کاتولیک هستند. البته برای انتخاب دین با آزادی کامل رو برو هستید و دولت در این زمینه سخت گیری ندارد. پیش از جنگ جهانی دوم ۹۰ هزار یهودی در این کشور زندگی می کردند که از آنها تنها ۲۳۰۰ نفر برجا مانده اند.

شهرهای اسلواکی

شهر براتسلاوا : این شهر پایتخت این کشور و بزرگترین و پرجمعیت ترین، شهر اسلواکی است. براتیسلاوا در جنوب غربی این کشور و در کنار دو رود بزرگ دانوب و موراوا قرار دارد و هم مرز با دو کشور مجارستان و اتریش است. در حدود ۴۶۰ هزار نفر جمعیت دارد. این شهر بین دیگر شهرهای اروپایی به دلیل داشتن قیمت های ارزان تر و مناظر دیدنی گردشگری مقصد تعداد زیادی از اروپائیان است.

شهر براتسلاوا

شهر براتسلاوا

شهر کوشیتسه: این شهر در شرق کشور و دومین شهر پرجمعیت اسلواکی است. شهر تاریخی کوشیتسه در سال ۲۰۱۳ عنوان پایتخت فرهنگی اروپا را به خود اختصاص داد. شهری زنده با شب هایی پر جنب و جوش، پیاده روهای سنگ فرش شده با بناهای تاریخی و کلیساهای مربوط به قرون وسطی است.

شهر کوشیتسه

شهر کوشیتسه

شهر لیپتوسکی: این شهر به خاطر داشتن طبیعت زیبا و بی نظیر در این کشور شهرت دارد. بزرگترین پیست اسکی کشور در این شهر واقع شده است. علاوه بر داشتن طبیعت چشم نواز دارای غار، چشمه های آب گرم و کلیسای چوبی می باشد. همچنین بزرگترین پارک آبی در اروپای مرکزی در این شهر واقع شده که در فصل گرما میزبان علاقه مندان زیادی است.

فرهنگ اسلواکی

مردم اسلواکی بسیار مهربان و مهمان نواز و با فرهنگی غنی هستند. معمولاً برخی ها به دلیل تشابه اسمی اسلواکی با اسلوونی این دو را باهم اشتباه می گیرند اما باید این را بدانید که این کشور جزئی از کشور چک اسلواکی و اسلوونی قسمتی از یوگوسلاوی قدیم بوده است. اما خود مردم اسلواکی و اسلوونی از اینکه نام دو کشور اشتباه به کار می برند اصلاً ناراحت نمی شوند. و بعض اوقات خودشان از این موضوع استفاده طنز آمیز می کنند.

در شهرهای کوچک اسلواکی و روستاها مردم بیشتر سنتی و مذهبی(کاتولیک) هستند و نسبت به کشورهای همجوار اعتقادات دینی قوی تری دارند. پس باید هنگام سفر به اینجا مراقب باشید به عقاید آنها احترام بگذارید. شهرهای قدیمی و باشکوه خودشان را با فرهنگ محلی بی نظیر و اصیلی که دارند زنده نگه داشته اند.

فرهنگ اسلواکی

فرهنگ اسلواکی

چون این کشور قبلاً جزو چکسلواکی بوده و جدیداً در سال ۱۹۹۳ به استقلال رسیده است. ازین رو به استقلال کشور خود خیلی افتخار می کنند و به آن احترام می گذارند. ولی این موضوع باعث نشده است که با مردم چک روابط خوبی نداشته باشند و هیچ مشکلی بین آنها وجود ندارند.

هنگامی یک فرد اسلواکیایی شما را به خانه خود دعوت کرد. انواع غذاها و نوشیدنی ها در انتظار شما است. اگر در وعده ناهار دعوت شدید معمولاً با سه نوع غذا از شما پذیرایی خواهد شد. که بیشتر این غذاها سنتی می باشند. توجه داشته باشید قبل از ورود به خانه کفش هایتان را در بیاورید. چون به دلیل مسائل بهداشتی در خانه از دمپایی استفاده می کنند.

فرهنگ اسلواکی (حفظ فرهنگ غنی در روستاها)

فرهنگ اسلواکی (حفظ فرهنگ غنی در روستاها)

مردم اسلواکی همواره به حفظ و اشاعه فرهنگ خود بسیار اهمیت می دهند. آنها همه ساله جشنواره فرهنگ عامه ویخودنا که یکی از قدیمی ترین جشنواره های فرهنگی در سطح می باشد را برگذار می کنند. در این جشنواره هنرمندان کشور برای حفظ فولکلور در کنار هم جمع می شوند. که باعث شده آوازه این جشنواره به کل دنیا برسد.

غذاهای اسلواکی

با خوردن غذاها و نوشیدنی ها در این کشور لذت ترکیبی از فرهنگ غذایی کشورهای همجوار تجربه خواهید کرد. شما می توانید هم در رستوران ها و هم بصورت خانگی و سنتی غذاهای گوناگون را میل کنید. البته غذاهایی وجود دارند که تحت تأثیر غذاهای سایر ملل قرار گرفته نشده باشند و مخصوص خود اسلواکی باشد.

غذاهای سنتی و تاریخی اسلواکی ریشه در روستاهای آن دارد چون در آنجا بیشتر مردم به پرورش گوسفند و کشاورزی مشغول هستند مواد اولیه غذاها از گوشت تازه و با کیفیت و مواد لبنی و سبزیجات تازه می باشند. چون این کشور به دریا و اقیانوس دسترسی ندارد غذاهای دریایی بصورت محدود در آن یافت می شود ولی ماهی قزل آلا در بین مردم طرفداران زیادی دارد.

فرهنگ اسلوونی (یکی از انواع غذاهای گوشتی)

فرهنگ اسلوونی (یکی از انواع غذاهای گوشتی)

غذاهای سنتی آنها دست عملی ساده دارند و معمولاً از ادویه های عجیب و غریب در آن استفاده نمی شود و بیشتر به جای ادویه سعی می کنند از سبزیجات در غذاها استفاده کنند. پنیر، گوشت خوک و مرغ و در برخی مناطق گوشت گوساله و گوسفند و یا جانواران شکاری به همراه سیب زمینی و انواع دیگر مخلفات پخته در غذای اسلاو ها دیده می شود.

اقتصاد اسلواکی

از جمله کشورهایی است که اقتصاد آن وابسته نفت و گاز نیست. اقتصاد این کشور بر پایه تولید محصولات کشاورزی از جمله چغندرقند و جو و صنایع ماشین سازی،صنایع مربوط به آی تی و الترونیک است. البته منابع طبیعی همچون معدن فلزات پراستفاده‌ی جهان یعنی آهن، مس و منگنز در اسلواکی، به یکی از کشورهای مطرح در این زمینه تبدیل کرده است. به صورت اندکی هم نفت و گاز دارد.

اقتصاد اسلواکی (صنعت خودرو سازی)

اقتصاد اسلواکی (صنعت خودرو سازی)

واحد پولی آنها یورو است. می توان گفت اقتصاد اسلواکی وابسته به مشتریان خارجی و بین المللی می باشد. همان طور که گفتیم سرمایه گذران و مشتریان خارجی چرخ اقتصاد کشور را می چرخانند صادرات خودرو ، وسایل الترونیکی از جمله لوازم خانگی بیشترین سهم را دارند. کشور آلمان بیشترین سهم در تجارت در این کشور دارد و می توان گفت اقتصاد آن وابستگی زیادی به آلمان دارد.

به طور کل زندگی در اسلواکی بسیار لذت بخش است. چون از امنیت بالای اقتصادی و اجتماعی بهره می برند. اکثر مردم باسواد هستند، جرم و جنایات در سطح پایینی قرار دارد، تحصیل و آموزش تا بالاترین سطح آن رایگان هست، محیط اجتماعی و فرهنگی آن هیچ تبعیض نژادی و مذهبی و ملیتی در آن وجود ندارد

اقتصاد اسلواکی (کشاورزی)

اقتصاد اسلواکی (کشاورزی)

شرایط کاری چه برای شهروندان و چه برای خارجیان بسیار مساعد است.   زیرساختهای مناسب و فراوان و محیط کسب و کار ایده آل و رقابت کمتر بین کسب و کارها باعث شده است که مهاجران زیادی برای سرمایه گذاری و حتی تحصیلات در دانشگاه ها به این کشور سفر کنند. نرخ بیکاری در این کشور پایین است و همچنین هزینه های زندگی نسبت به دیگر کشورهای اروپایی کمتر می باشد.

جهانگردی

این کشور از جمله کشورهای ارزان جهت سفر توریستی مطرح می‌باشد. پایتخت اسلواکی یعنی شهر براتیسلاوا یکی از شهرهای مطرح و مهم قاره‌ی اروپا است. جاذبه‌ها و دلایل سفر به اسلواکی تنها محدود به سفرهای تفریحی نیست و هرساله افراد زیادی از گوشه و کنار دنیا و حتی ایران برای ادامه تحصیل، کاریابی، گسترش تجارت، رفع مشکلات پزشکی و … به این کشور مسافرت می‌کنند. قلعه براتیسلاوا، کلیسای جامع سنت مارتین، کاخ پریمات، کلیسای کوچک آبی براتیسلاوا، کاخ سفید اسلواکی، قلعه دوین، تالار شهر قدیمی، تئاتر ملی اسلواکی، خیابان و دروازه سنت میکایل و نُوی مُست یا برج جدید ازمکان های توریستی هستند.

مناطق توریستی اسلواکی

مناطق توریستی اسلواکی

ساختار سیاسی اسلواکی

سیاست اسلواکی بر طبق نظام دموکراسی پارلمانی پایه گذاری شده است. قانون اساسی در سال ۱۹۹۲ در روز استقلال ملی کشور به تصویب رسیده است. رئیس جمهور با رأی مستقیم شهروندان واجد شرایط برای یک دوره به مدت پنج سال انتخاب می شود. البته تا سال های قبل از ۱۹۹۸ مجلس نمایندگان رئیس جمهور را انتخاب می کردند.

از سال ۲۰۱۴ تا حال حاضر آقای آندری کیسکا رئیس جمهور هستند. مدیریت ارکان اجرائی کشور یکی از وظایف نخست وزیر می باشد از سال ۲۰۱۸ آقای پیتر پلگرینی از حزب سوسیال دموکرات این سمت را برعهده دارد. برای تشکیل کابینه و انتخاب وزرا، نخست وزیر آنها پیشنهاد و رئیس جمهور تأییدشان می کند.

آندری کیسکا رئیس جمهور اسلواکی

آندری کیسکا رئیس جمهور اسلواکی

پارلمان کشور دارای ۱۵۰ کرسی برای نمایندگان خود است. اعضای پارلمان هر ۴ سال یکبار انتخاب می شوند که در سال ۲۰۱۶ آخرین انتخابات پارلمان برگذار شده است. و در حال حاضر آقای آندری دانکو ریاست پارلمان را بر عهده دارند.

تاریخ اسلواکی

در تاریخ اسلواکی آمده است اولین گروهی که در مکان کنونی آن سکونت داشته اند گروهی به نام  پائولیت ها بوده اند. که یکی از اقوام سلت ها می باشند. بعدها با تهاجم رومی ها به ژرمن ها باعث شد این منطقه مدتی به تصرف رومی ها در بیاید.

در قرن ۵ و ۶ میلادی اسلاوها وارد این منطقه شدند و اولین حکومت های سیاسی و فرهنگی خود را تشکیل دادند. همان طور که می دانید اقوام اسلاو در بخش بزرگی از اروپا حضور داشته اند. ابته در ابتدا در اروپای شرقی سکونت داشته اند که به تدریج به دیگر مناطق اروپا مهاجرت کردند. در آن زمان اسلوها ۳ دسته بودند: اسلاوهای غربی، شرقی و جنوبی که اسلواکی به همراه چک و لهستان جزو اسلاوهای غربی بوده است.

اسلاوهای این منطقه برای اولین بار دین مسیحیت را پذیرفتند و اولین کلیسا را در این کشور ساختند. در قرن نهم با تهاجم وحشیانه مجارها حکومت اسلاوها در این منطقه بر چیده شد که باعث شد اسلاوها در مرزهای کنونی مجارستان مستقر شوند.

تاریخ اسلواکی (قلعه trenčín)

تاریخ اسلواکی (قلعه trenčín)

در سال های ۱۲۴۱ و ۱۲۴۲ بار دیگر مورد هجوم قوم مغول قرار گرفت که خسارات های فراوانی را بر این کشور وارد کرد. که حدود یک سوم از جمعیت آن زمان قتل عام شدند. از آن زمان به بعد این منطقه به دلیل داشتن معادن طلا، مس و آهن و داشتن رونق اقتصادی پادشاهی مجارستان آن را زیر سلطه خودش قرار داد.

با حمله ترک ها به پادشاهی مجارستان، پادشاهی به هابسبورگ اتریش رسید و مجارستان پایتخت خود را به براتیسلاوا امروزی انتقال داد که تا سال ۱۸۳۰ پایتخت مجارها بود. در سال ۱۸۴۸  شورش هایی در اسلواکی بر علیه مجارها شروع شد و با جنگ با نیورهای اتریشی ادامه یافت. در آن زمان ناسیونالیست های اسلواکی درخواست استقلال امپراتوری هابسبورگ اتریش داشتند.

با شروع جنگ جهانی اول  و اتفاقات پیش آمده، باعث شد که چک و اسلواکی در سال ۱۹۱۸ استقلال خود را از امپراتوری اتریش- مجارستان اعلام کنند و کشور چکسلواکی را به مدت ۲ دهه تشکیل دهند. در بین این سال‌ها یعنی ۱۹۳۹ تا ۱۹۴۵ نیز کشور جمهوری اسلواکی وجود داشت که کاملاً تحت نظر آلمان‌های نازی اداره می‌شده استدر نهایت در سال ۱۹۹۲ کشورهای چک و اسلواکی تصمیم به جدایی گرفتند.

 

 

 

آژانس مسافرتی شمیران گشت

تلفن تماس: ۲۶۲۰۶۳۵۷  ۲۶۲۰۶۴۷۹

آدرس آژانس : در گوگل بنویسید آژانس شمیران گشت

به این صفحه امتیاز بدهید
  • مطالب این صفحه مفید بود
  • دوباره به این سایت مراجعه میکنم
  • پشتیبانی به سرعت و با دقت به سوالات جواب داد
4.83
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

درخواست شما ثبت و کارشناس شمیران گشت با شما تماس خواهند گرفت . 

  • بعد از ثبت درخواست کارشناس شمیران گشت با شما تماس می گیرد
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .