اسلوونی کشور در اروپای مرکزی به مرکز شهر لیوبلیانا است. جغرافیای اسلوونی منحصر به فرد، که دارای طبیعت چشم نوازی است.  با توجه به اینکه تاریخ اسلوونی دست خوش حکومت های مرکزی اروپا بوده است فرهنگ اسلوونی تحت تأثیر قرار داده است. ولی هیچ کجای دنیا غذاها و نوشیدنی های محلی این کشور را ندارد. در مورد اقتصاد اسلوونی اسلوونی هم می توان گفت روند رو به رشد خوبی داشته است.

اسلوونی

اسلوونی

اگر می خواهید سفر به اسلوونی داشته باشید و ویزای اسلوونی را دریافت نمایید کافی است به سایت ما آژانس شمیران گشت مراجعه کنید و فرم ویزای اسلوونی را تکمیل نمایید تا در اسرع وقت به اوامر شما رسیدگی شود.

جغرافیای اسلوونی

اسلوونی جزو کشورهای اروپای مرکزی قرار دارد. از غرب با ایتالیا، از شمال شرق با مجارستان، از شمال با اتریش، و از سمت جنوب  با کرواسی همسایه است و مرز مشترک دارد. و از ناحیه جنوب غربی و دریای آدریاتیک به آب های آزاد دسترسی دارد. وسعت این کشور اروپایی ۲۷۳۲۰ کیلومتر مربع می باشد. قابل ذکر است که این کشور در گذشته قسمتی از یوگوسلاوی سابق بوده است.

جغرافیای اسلوونی

جغرافیای اسلوونی

ارتفاعات و بلندی های این کشور بخشی از رشته کوه آلپ می باشد. مرتفع ترین نقطه آن قله تریگلاو است که در حدود ۲۸۰۰ متر ارتفاع دارد. می توان گفت از نظر پوشش گیاهی نیمی از خاک کشور را جنگل ها پوشش داده اند. که برخی از مناطق آن از قدیمی ترین جنگل های جهان هستند.

طبیعت شگفت انگیز اسلوونی

منطقه ترزیک در این کشور لقب بهشت ناشناخته در اسلوونی را دارد. در افسانه های محلی مردم این منطقه آمده است که در گذشته های دور تعدادی اژدها در کوه های آن زندگی می کردند و بعد از چند سال این موجودات کوه کوسوتا را به دو نیم تقسیم می کنند و مردم که در آنجا زندگی می کردند برای  محافظت از خود در پای کوهستان ساکن شدند و شهر تیزرک تشکیل دادند.

این شهر در یک منطقه حفاظت شده در رشته کوه های آلپ قرار دارد. در این ناحیه یک گذرگاه کوهستانی زیبا و جالب و مخفی است که از حاشیه کشور اتریش عبور می کند. مردم این منطقه از طریق کشاورزی و دامداری زندگی می گذرانند. خانه های قرمز رنگ قسمت قدیمی شهر هم دیدنی و جالب است.

غارهای اسلوونی

غارهای شکوجان:  این مجموعه غارهای دیدنی و جذاب در یک دره بزرگ تشکیل یافته و در سازمان یونسکو به ثبت جهانی رسیده است. غارهای شکوجان به وسیله پل هایی به هم متصل شده اند. ستون های زیبا و بی نظیر استالاکتیت و استالاگمیت خیره کننده است. این مجموعه در حدود ۱۵ گونه خفاش را در خود جای داده است.

جغرافیای اسلوونی (غارهای شکوجان)

جغرافیای اسلوونی (غارهای شکوجان)

غار پستوینا: در خارج از شهر پستوینا واقع شده، و در اثر فرسایش آب رودخانه پیوکا به وجود آمده است. شما می توانید توسط خط را آهن موجود در غار که قدمت آن به ۱۴۰ سال قبل بر می گردد به اندرون غار بروید. در غار پستونیا تالار کنسرت و تالار ماکارونی به دلیل ویژگی های منحصر به فردشان بسیار دیدنی و مشهور هستند. در کنار این غار یک قلعه مربوط به دوران قرون وسطی قرار دارد که دیدن آن هم خالی از لطف نیست.

غار پستوینا

غار پستوینا

دره و رودخانه سوچا

دره سوچا و  رودخانه فیروزه ای رنگ سوچا بی شک یکی از  مناظر زیبا در کشور اسلوونی است که برای گردشگران انتخابی مناسب و بسیار لذت بخش محسوب می شود. در آنجا می توانید به ماجراجویی بپردازید. داخل رودخانه قایق سواری کنید در مراتع آن به سوارکاری و پیاده روی بپردازید.  و همچنین به ارتفاعات آن صعود کنید و از مناطق خیره کننده اش لذت ببرید.

شهرهای اسلوونی

لیوبلیانا: این شهر پایتخت و بزرگترین  شهر اسلوونی است. لیوبلیانا سبزترین و پاک ترین شهر اروپایی است که در ۲۰۱۶ جایزه پایتخت سبز اروپا را دریافت کرده است. چون که در این شهر برای مقابله با آلودگی هوا از  سیستم دوچرخه سواری و پیاده روهای مخصوص تمام افراد جامعه استفاده می شود.قسمت قدیمی و مدرن شهر به وسیله یک پل سه گانه که بر روی رودخانه لیوبلیانا قرار دارد با هم در ارتباط هستند.

جغرافیای اسلوونی (Ljubljana)

جغرافیای اسلوونی (Ljubljana)

بلد : اولین و زیباترین چیزی که در این شهر به چشم می خورد دریاچه زیبای بلد با کلیسای زیبایی که در وسط دریاچه قرار دارد. این شهر در کنار دامنه کوه های آلپ و در کنار رودخانه واقع شده است. این شهر در چهار فصل چشم اندازهای بکر و دیدنی دارد که بی شک بهشتی بی بدیل در این کشور است. در حالی که در تابستان می توانید در وسط دریاچه قایق سواری کنید در فصل زمستان کل دریاچه یخ می زند.

شهر بلد

شهر بلد

پیران : قدمت این شهر به قرون وسطی بر می گردد. که دارای فرهنگ غنی و موزه های بسیار است. پیران در کنار سواحل دریای آدریاتیک واقع شده است . وچون سال های گذشته در اختیار امپراطوری رم و ایتالیا بوده است سبک معماری آن و رستوران های آن ایتالیایی است. و به طور کلی حال و هوایی کشور ایتالیا در شهر حاکم است. نصف مردم این شهر به زبان ایتالیای صحبت می کنند.

شهر پیران

شهر پیران

بُوِک : از شمال به رودخانه سوکا و از جنوب به رشته کوه های آلپ منتهی می شود. و در شمال غربی آن دره ترنتا قرار دارد. که از همه اطراف این شهر با صحنه های زیبای طبیعی و چشم اندازهای بکر بی نظیر رو به رو هستیم. شاید بتوان گفت رودخانه سوکا به خاطر آب فیروزه ای رنگش، بی نظیرترین جاذبه گردشگری این منطقه می باشد. همچنین این شهر درای پیست اسکی هم مرز با ایتالیا است.

طبیعت زیبای اطراف شهر بوک

طبیعت زیبای اطراف شهر بوک

کوپر : بزرگ ترین شهر ساحلی در کشور اسلوونی است که با کشور ایتالیا هم مرز می باشد. فرهنگ ایتالیا در  این شهر تأثیر فراوانی داشته است. به طوری که نصف علائم و تابلوهای شهر به زبان ایتالیایی نوشته شده است و معماری این شهر و فضای آن شما را به یاد ونیز ایتالیا می اندازد. میدان (Titov trg) و کاخ پریتورین (Praetorian) دو بنای تاریخی شهر مربوط به قرن ۱۵ می باشد.

شهر کوپر اسلوونی

شهر کوپر اسلوونی

جغرافیای انسانی

جمعیت: بر طبق آخرین آمارهای منتشر شده جمعیت این کشور در حدود ۲/۰۶۶ میلیون نفر می باشد. که پایتخت آن شهر لیوبلیانا بیشترین جمعیت را در خود جای داده است.

نژاد: مردم این کشور از چندین قوم تشکیل شده اند که بیشترشان (در حدود ۸۳ درصد) اسلوونیایی و از تبار اسلاو هستند. و بقیه اقوام هم صرب، کروات و بوسنیایی ها هستند.

زبان: زبان رسمی این کشور اسلوونیایی است. که برای تحصیل در این کشور علاوه بر زبان انگلیسی باید به زبان اسلوونیایی مسلط باشید.

دین: در حدود ۶۸ درصد اسلوونیایی ها مسیحی که ۵۷ درصدشان پیرو مذهب کاتولیک می باشند. اقلیت های مذهبی برای مثال مسلمانان ۲ درصد هستند.

فرهنگ اسلوونی

فرهنگ مردم اسلوونی همچون تاریخ این کشور از گذشته تا به امروز غنی و تأثیر گرفته از دیگر سرزمین ها بوده است. برای مثال سبک معماری در این کشور، از معماری باروک اتریش و روم ایتالیا می باشد. که باعث شده شهرهای خود را به آثار هنری بی نظیری تبدیل کنند. در مورد آثار تاریخی به جا مانده اسلوونی همین بس که سه سایت تاریخی آن در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

فرهنگ اسلوونی

فرهنگ اسلوونی

در مورد تحصیلات دانش آموزان این نکته قابل ذکر است که در این شور پایه ابتدایی ۹ و دبیرستان ۴ مقطع می باشد. فراگیری زبان انگلیسی در دوران ابتدائی به طور کامل و اجباری فراگرفته می شود. علاوه بر زبان انگلیسی به انتخاب خود دانش آموزان یکی از زبان های دیگر به آنها آموزش داده می شود. دلیل آموزش دو زبان در مدارس این کشور این است به دلیل جمعیت کم کشور، و داشتن فعالیت های تجاری و سیاسی لازم است چند زبان را فرابگیرند.

موزه فضای باز رگاتک

برای آشنا شدن با فرهنگ و آداب رسوم مردم اسلوونی لازم است سری به موزه رگاتیک بزنید. این موزه در یک مزرعه واقع شده است. از صنایع دستی موجود در آن می توانید به عنوان سوغات این کشور تهیه کنید. کارگاه های سبد بافی، زیور آلات سازی را از نزدیک بازدید می کنید و می توانید از خوردن نان های سنتی که در همان جا پخت می شود لذت ببرید. در این مزرعه یک عمارت قدیمی مربوط به دوران رنسانس وجود دارد که شما را با آداب و رسوم قرن ۱۸ میلادی آشنا می کند.

صنایع دستی اسلوونی

صنایع دستی اسلوونی

غذاهای اسلوونی

مکانی در دنیا پیدا نمی کنید که غذاها و نوشیدنی های محلی آن دلیلی برای رفتن گردشگران خارجی به این کشور باشد. غذاهای اسلوونی تأثیر گرفته از دیگر کشورها همچون ایتالیا، مجارستان، اتریش، کرواسی و حتی ترکیه و روسیه است. گردشگرانی از توکیو تا نیوورک به نوشیدنی های محلی این کشور علاقه زیاد پیدا کرده اند. تولید کنندگان نوشیدنی و سرآشپزهای اسلوونی با حفظ اصالت غذاها و نوشیدنی ها به تحول آنها توجه خاص دارند.

هتل Kabaj، مکانی در دامنه یک کوه با یک زاویه بسیار تند است که حتی ممکن است با نم نم باران هم جابجا شودصاحب آن ژان میشل مورل، یک فرانسوی می باشد.در این مکان نوشیدنی محلی می توان میل کرد که بوی رز و چایی می دهد که به گفته صاحب هتل قدمت این نوشیدنی به دوران رم باستان می‌رسد. که بدون شک یکی از خوش طعم ترین و لذیذ ترین نوشیدنی های این کشور است.

یک نوع غذای لسلوونیایی

یک نوع غذای لسلوونیایی

جالب است بدانید که در این کشور خوردن خرس آزاد است که در اکثر کشورهای اروپایی ممنوع می باشد. معمولاً  گوشت فک خرس و گوشت پنجه خرس بهترین و پرطرفدارترین قسمت های خرس است. که در تهیه غذاها و سوپ استفاده می شود.

کافه ها و رستوران های فراوانی در کشور با قدمت زیادی وجود دارد. Mohar یک هنرمند در یوگسلاوی است، او حتی از زمان سلطه رژیم استبدادی تیتو یک کافه را به خاطر دارد که در دهه ۱۹۸۰ باز شده و از ایتالیا و اتریش هم به آنجا می‌رفتند.

رستورانی در شهر بلد

رستورانی در شهر بلد

اقتصاد اسلوونی

اسلوونی در قلب اروپا واقع شده و محل اتصال شرق به غرب اروپاست که همین موضوع ظرفیت‌های ترانزیتی این کشور را نشان می‌دهد. علاوه بر طبیعت بکر و چشم‌نواز، این کشور در میان چهار کشور بسیار زیبای اروپایی (ایتالیا، اتریش، کرواسی و مجارستان) واقع شده است که بیانگر پتانسیل‌های بالای گردشگری در این کشور است.

اسلوونی یکی از با ثبات‌ترین دوران انتقال سیاسی و اقتصادی را در میان کشورهای اروپای مرکزی و جنوب شرق اروپا تجربه کرده است. این کشور با بالاترین نرخ رشد تولید ناخالص ملی در اروپای مرکزی دارای زیرساخت‌های عالی، نیروی کار کاملاً آموزش دیده و دارای موقعیت راهبردی بین حوزه بالکان و اروپای غربی است. این کشور در سال ۲۰۰۷، یورو را به عنوان ارز رسمی خود به جای دلار معرفی کرد و از سال ۲۰۱۰، به عضویت سازمان همکاری و توسعه اقتصادی بین‌المللی درآمد

اقتصاد اسلوونی

اقتصاد اسلوونی

اقتصاد این کشور در سال‌های اخیر به لحاظ پایداری و ثبات نسبت به دهه گذشته در وضعیت مطلوب تری قرار گرفته ‌است و اسلوونی با اعمال سیاست بازار آزاد در شرایط حساس اقتصادی منطقه اروپا توانسته خود را به عنوان یک رقیب جدی در برابر دیگر کشورهای صنعتی معرفی کند. همچنین، با کاهش ریسک سرمایه‌گذاری در این کشور و ایجاد فضاها و بازار آزاد، روزبه‌روز بر علاقه سرمایه‌گذاران برای مشارکت در طرح‌های بزرگ اقتصادی این کشور افزوده می‌شود.

باتوجه به شرایط طبیعی و انسانی موجود کشور اسلوونی در برگیرنده پیچیده‌ترین و برترین فناوری در زمینه صنایع می باشد. کاهش هزینه‌های اضافی در خطوط تولید، موجب افزایش تمایل صنایع اسلوونی به فناوری‌های برتر و نیز عوامل موفقیت در صحنه‌های رقابت جهانی شده و به همین سبب زمینه افزایش دستمزدها و سطح رفاه عمومی در این کشور فراهم آمده ‌است.

از نظر شاخص توسعه انسانی اسلوونی وضعیت بسیار خوبی دارد و در رتبه ۲۵ بین تمام کشورهای جهان را دارد. حدود۷۵ درصد از مردم اسلوونی، در بخش خدمات کار می‌کنند و بقیه هم دیگر در حوزه صنعت و ساختمان مشغول کار هستند. اسلوونی از چند ابزار مهم در اقتصاد خود استفاده می کند: نیروی کار با تحصیلات بالا، زیرساخت‌های بسیار توسعه‌یافته و تجارت بین المللی وسیع

اقتصاد اسلوونی (افزایش شاخص توسعه انسانی)

اقتصاد اسلوونی (افزایش شاخص توسعه انسانی)

 اسلوونی رتبه ششم جدول کسب‌وکار را در میان تمام اقتصادهای رو به رشد جهانی به خود اختصاص داده است. اسلوونی در میان کشورهایی است که در سال ۲۰۱۵ بیشترین جهش اقتصادی را در فضای کسب‌وکار خود داشته‌اند.سریع‌ترین رشد را در این رده‌بندی، اسلوونی با ۲۷پله صعود به‌ خود اختصاص داده و توانسته به رتبه ششم این رده‌بندی بعد از کشورهایی مانند سنگاپور، کانادا، سوئد، فنلاند و… صعود کند

 اسلوونی این رشد را مدیون بهبود قابل توجه رشد بازار و فناوری خود است و سرمایه‌گذاران پیش‌بینی می‌کنند که این رشد اسلوونی همچنان ادامه یابد. براساس این ظرفیت‌های رو به رشد است  یکی از بخش‌های تاثیرگذار در اقتصاد این کشور بنگاه‌های کوچک اقتصادی است که بخش اعظم اشتغالزایی و صادرات را در این کشور به عهده دارند.

بخش های اقتصادی اسلوونی

 معادن و ذخایرطبیعی:

وجود معادن و ذخایر طبیعی سبب این شده تا جز یکی از راه های کسب درآمد شود. نمونه ای از این معادن، معدن بسیار بزرگ جیوه در شمال غربی اسلوونی است. از دیگر معادن و ذخایر مملو و غنی این کشور می توان ذخایر قلع و روی، معادن زغال سنگ و سنگ های ساختمانی را نام برد. همچنین از طرفی با عبور رودخانه ساوا از داخل این کشور باعث شده تا ظرفیت قابل توجهی از توان تولید انرژی الکتریکی در اسلوونی ایجاد شود.

صنایع:

صنایع مختلف در این کشور نقش بسیار مهمی در اقتصاد آن دارند. در زیر نمونه هایی برای شما ذکر می کنیم.

  • صنایع ذوب و ریخته‌گری آلومینیوم، قلع و روی، مهمترین بخش ذوب فلزات اسلوونی را تشکیل می‌دهند.
  • نیروگاه‌سازی به خصوص در ساخت دریچه‌های سد و ساخت توربین های بادی، تخصص زیاد دارند
  • صنایع تولید تجهیزات الکترونیک، مکانیک و تجهیزات مخابراتی 
  • صنایع خودرو سازی-کامیون سازی، تسلیحات نظامی
  • تولید محصولات چوبی، شیمیایی، بافندگی و ماشین ابزار

 

کشاورزی :

وجود ناهمواری ها در اسلوونی سبب شده که اراضی کشاورزی اندکی وجود داشته باشد.در این اراضی کشاوررزی محصولاتی همانند: سیب زمینی،نخود،گندم،نیشکر، ذرت و لوبیا کشت میشود. علی رقم اینکه وسعت اراضی کشاورزی اندک است، ولی با این وجود چراگاه های کوهستانی باعث رونق دامپروری شده است. و در بخش دامپروری و شیلات، تولیدکننده گوشت و پشم گاو و گوسفند و نیز فرآورده‌های شیلاتی و پرورش ماهی است.

حمل و نقل:

بندر “کوپر” مهمترین اسکله تجاری و صنعتی اسلوونی است و اراضی اطراف این بندر، یکی از مهمترین مناطق ویژه اقتصادی به ویژه در زمینه حمل و نقل کالا در این کشور قلمداد می‌شود

اقتصاد اسلوونی (بندر کوپر)

اقتصاد اسلوونی (بندر کوپر)

گردشگری:

کشور اسلوونی با توجه به موقعیت جغرافیایی (مجاورت با رشته کوه آلپ و دریای آدریاتیک )که دارد باعث شده عاشقان طبیعت حتماً سفری به این کشور داشته باشند هم چنین به سبب داشتن فرهنگ غنی و آثار تاریخی فراوان باعث شده این بخش اقتصادی  پیشرفت خوب داشته باشد.

 به مکان های تاریخی و توریستی اسلوونی اشاره ای می کنیم :دریاچه بلد، پل سه گانه در پایتخت، دریاچه کرکینکا، غار پستوینا، لوگارسکا دولینا، قلعه پریجاما، پارک ملی تریگلاو، دره سوچا، ماریبور، گذرگاه ورشیک، پیران و بلشکی وینتگار از جمله موارد تفریحی و گردشگری می باشند

ساختار سیاسی اسلوونی

ساختار حکومتی این کشور دموکراسی پارلمانی است و دارای قوه مجریه، قوه مقننه و قوه قضائیه می باشد. قوه مجریه ودر رأس آن دولت اسلوونی دارای بیشترین قدرت سیاسی در کشور است. رئیس جمهور با رأی مستقیم مردم و برای یک دوره ۵ ساله انتخاب می شود.

می شود گفت رئیس جمهور یک نماینده نمادین برای اسلوونی به حساب می آید و قدرت سیاسی و اجرایی زیادی ندارد. با این وجود، وظیفه فرماندهی ارتش را بر عهده دارد. و همچنین معرفی نخست وزیر، انتخاب برخی مقامات در قوه مجریه و قضائیه بر عهده او می باشد. و برخی موارد می تواند دست به انحلال پارلمان بزند.

سیاست اسلوونی (پارلمان کشور)

سیاست اسلوونی (پارلمان کشور)

رئیس جمهور برای معرفی نخست وزیر ابتدا با رئیس پارلمان مشورت کرده و با توجه به اینکه کدام یک از احزاب بیشترین نمایندگان را در مجلس دارد، کاندیدای حزب پیروز را انتخاب می کنند و با به رأی گذاشتن آن در پارلمان و دریافت حداقل آرا نخست وزیر انتخاب می شود. که از میان ۹۰ نماینده پارلمان باید حداقل ۴۶ رأی را کسب نماید.

تاریخ اسلوونی

در تاریخ اسلوونی ذکر شده است که نخستین اقوام و ساکنان اولیه این منطقه اسلاوها بودند. بر اساس نظر تاریخ نگاران، اروپای شرقی، سکونتگاه اولیه اقوام اسلاو بوده است. هم چنین این اقوام در قسمت هایی از اروپای مرکزی، منطقه بالکان، آسیای میانه و سیبری سکونت داشته اند. اصل و ریشه اسلاوها از نژاد هندواروپایی است.

این سرزمین با اینکه زیر نظر امپراتوری عثمانی قرار نگرفت. ولی تا مدت ها تحت نفوذ قدرت های اروپایی همچون جمهوری ونیز و باواریا بوده است. و بیشتر هم امپراتوری اتریش- مجارستان بر این منطقه تسلط داشته است. ابتدا حکومت باواریا از قرن هفتم تا قرن سیزدهم در این سرزمین وجود داشت. ولی در قرن ۱۳ امپراتوری اتریش مجارستان وارد این منطقه شد.

تاریخ اسلوونی

تاریخ اسلوونی

اسلوونی امروزی چند قرن متوالی به کشور اتریش تعلق داشت. اسلوونی‌ها در این دوره در مناطق مختلف خالصه و دوک‌نشین اتریشی زندگی می‌کردند . در سال ۱۸۶۶ برخی از نواحی اسلوونی‌نشین جزئی از ایتالیا شدند. در سال ۱۹۱۸ اسلوونی‌ها، صرب ها و کروات ها به یک کشور تبدیل شدند که البته دوامی نداشت. و در همان سال اسلوونی جزو پادشاهی یوگسلاوی قرار گرفت. که در اوایل قرن ۲۰ مرزهای این کشور در طی سه پیمان مشخص شد.

در سال ۱۹۴۱ این کشور به اشغال نازی ها درآمد و در نهایت بین ایتالیا، آلمان و مجارستان تقسیم شد. از سال ۱۹۴۵ بخشی از یوگسلاوی دموکراتیک فدرال شد و در این دوره اخراج ها و پاکسازی سیاسی شروع شد آلمانی های بومی ساکن شهرهای این کشور از این سرزمین اخراج و بیرون رانده شدند. همچنین ایتالیایی های ساکن هم از کشور اخراج شدند.  ودر نهایت در سال ۱۹۹۱  اسلوونی به عنوان یک کشور مستقل معذفی شد.

 

 

 

 

 

 

آژانس مسافرتی شمیران گشت

تلفن تماس: ۲۶۲۰۶۳۵۷  ۲۶۲۰۶۴۷۹

آدرس آژانس : در گوگل بنویسید آژانس شمیران گشت

به این صفحه امتیاز بدهید
  • مطالب این صفحه مفید بود
  • دوباره به این سایت مراجعه میکنم
  • پشتیبانی به سرعت و با دقت به سوالات جواب داد
4.83