اقامت با اثبات تمکن مالی | اقامت fip

اقامت با اثبات تمکن مالی

شاید شما هم مانند بسیاری از مردم به دنبال گرفتن اخد اقامت اروپا هستید، اما همانطور که می دانید در دنیا انواع مختلفی از اقامت وجود دارد و به همین منظور قوانین اقامتی خیلی متنوع و بسیار زیادی در کشورهای دنیا وضع شده اند. یکی از ایده آل ترین روش های اقامت در کشورهای اروپایی، دریافت مجوز اقامت با اثبات تمکن مالی است.

شمیران گشت مجری تخصصی اخذ ویزای کشورهای اروپایی و کانادا

با ما تماس بگیرید ، مشاوره رایگان:   ۰۲۱۲۶۲۰۶۳۵۷    – ۰۲۱۲۶۲۰۶۴۷۹

در واقع در این نوع مجوز اقامت، متقاضی می تواند با اثبات تمکن مالی در ایران یعنی تنها با داشتن سند ملکی و سپرده بانکی مکفی، برای خود و خانواده اش ( همسر، فرزندان تحت تکفل و حتی پدر و مادر) در یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و شینگن جهت زندگی و سفر آزادانه به سراسر اروپا، مجوز اقامت تضمینی دریافت نماید. بنابراین اشخاصی که خواهان دریافت مجوز اقامت تمکن مالی یا همان خود حمایتی هستند باید با نشان دادن اسناد مثبت قانونی، اثبات نمایند که برای پرداخت همه هزینه های اقامت خود در کشور مورد نظر از توان مالی کافی برخوردار هستند. البته شایان ذکر است برخی از کشورهای اتحادیه اروپا که عضو پیمان شینگن نیز می باشند این نوع از مجوز اقامت را برای بازه های زمانی مختلف صادر و تمدید می نمایند. برای مثال کشور یونان این اقامت را برای بار اول به مدت دو سال و برای بار دوم به مدت ۳ سال صادر می کند اما در مورد کشور اتریش اولین اقامت برای مدت ۱ سال و برای مرحله بعد برای ۲ سال صادر می گردد. البته تنها برخی از کشورها مانند اتریش اقامت افراد دارای این مجوز را به اقامت دائم و شهروندی تبدیل می نمایند. این در حالی است که تعدادی دیگر نظیر کشور یونان، امکان اخذ شهروندی از طریق این نوع از اقامت را در قانون خود پیش بینی نکرده اند. بنابراین در هنگام انتخاب کشور مورد نظر برای اقامتتان حتما به این مسئله توجه نمایید. مشاوران آژانس شمیران گشت می توانند شما را در انتخاب بهترین کشور جهت اخذ اقامت تمکن مالی راهنمایی کنند. در ادامه این مقاله توضیحات بیشتری در خصوص اخذ این نوع از اقامت ارائه خواهد شد.

 با wisa.ir با خیالی آسوده به اخذ اقامت و مهاجرت به اروپا فکر کنید.

آژانس مسافرتی شمیران گشت

آدرس آژانس : در گوگل بنویسید آژانس شمیران گشت

شرایط اقامت با اثبات تمکن مالی (Financially Independent Person)

همانطور که در مباحث قبلی نیز به آن اشاره شد در حال حاضر اغلب دولت ها به خاطر بحران کاری موجود در کشورشان از ورود نیروی کار خارجی که بخواهد موقعیت های شغلی کشور را اشغال نماید استقبال چندانی نمی کنند. البته برخی از کشورها نظیر کانادا، استرالیا و آلمان هنوز هم به نیروی کار حرفه ای برای برخی از مشاغل کاری تخصصی نیازمندند اما سایر کشورهای دیگر به پذیرش مهاجر در غالب نیروی کار تمایلی نشان نمی دهند. بنابراین  اقامت از طریق اثبات تمکن مالی یک روش جایگزینی مناسب برای اقامت کاری است که اخیرا بیشتر از همیشه مورد توجه دولت های اروپایی و سایر کشور های دیگر قرار گرفته است. چرا که همه کشورها از ورود پول و سرمایه به کشورشان استقبال می کنند.

اقامت از طریق اثبات تمکن مالی که به زبان انگلیسی financial independent person و یا به اختصار اقامت fip نیز گفته می شود برای اشخاصی مناسب است که از تمکن مالی خوبی برخوردار هستند. بنابراین شخصی که بتواند ثابت کند با هزینه شخصی قادر به حمایت مالی از خود و خانواده اش در کشور دیگر است، برای دریافت این مجوز واجد شرایط خواهد بود. اگر شما و خانواده تان نیز قصد مهاجرت به کشور دیگر از طریق اثبات تمکن مالی را دارید باید به مسئولان سفارت کشور مورد نظر ثابت نمایید که هرگز هیچ کدام از شما قصد کار کردن در کشور آنها را نخواهید داشت بلکه تنها با هدف زندگی کردن در اروپا، برای اخذ اقامت اقدام کرده اید و منبع مالی برای پرداخت هزینه های زندگیتان از جای دیگری تامین می گردد. لازم به ذکر است برای اخذ اقامت از این روش، هر کشور اروپایی طبق قوانین مربوطه حداقل مبلغی را که برای سرپرست خانواده، همسر و فرزندان وی به منظور پرداخت هزینه های اجاره محل زندگی، بیمه، حمل و نقل، غذا و پوشاک نیاز است در نظر می گیرد که شخص متقاضی باید توانایی پرداخت کامل آن را داشته باشد. البته نکته قابل توجه در این بخش این است که متقاضی باید اثبات کند که بدون الزام به حضور در شغلی خاص و مثلا از طریق سود سپرده بانکی، درآمد کافی را برای پرداخت هزینه های ذکر شده خواهد داشت. این درآمد باید ماهیانه چیزی در حدود ۳۰۰۰ الی ۴۰۰۰ یورو باشد و می تواند از روش هایی نظیر سود سپرده بانکی، سود سهام شرکت بورسی (اوراق بهادار مشمول سود)، اجاره نامه ملک و حقوق بازنشستگی تامین گردد. البته شایان ذکر است علاوه بر این موارد، متقاضی باید حداقل دارای یک سند ملکی شش دانگ در ایران و یک موجودی بانکی معتبر باشد. اما علاوه بر اثبات شرایط مالی مناسب، ارائه ی برخی از مدارک هویتی نیز که نشان دهنده عدم سوء پیشینه شخص متقاضی است ضروری خواهد بود.

مزایای دریافت اقامت کشورهای اروپا از طریق اثبات تمکن مالی

می توان گفت یکی از سریع ترین و در عین حال ساده ترین روش های اخذ اقامت کشورهای اروپایی حوزه شینگن اقامت با اثبات تمکن مالی است چرا که در این روش هیچ گونه نیازی به سرمایه گذاری و یا ثبت شرکت و استخدام پرسنل در اتحادیه اروپا نیست و حتی ارائه مدرک زبان خارجی به سفارت هم لازم نخواهد بود. از طرفی محدودیت سنی برای متقاضیان این نوع اقامت وجود ندارد، ضمن اینکه از پرداخت مالیات سالانه نیز معاف می شوند. علاوه بر مزایایی که تاکنون در خصوص اخذ این نوع از اقامت بیان شد می توان به مزایای عنوان شده در زیر نیز اشاره کرد:

 • تمدید مجوز اقامت با اثبات تمکن مالی به راحتی امکان پذیر است.
 • به حضور دائم متقاضی در کشور مقصد نیازی نیست
 • می توان از بیشتر امکانات شهروندی در اتحادیه اروپا مثل استفاده از بیمه های پزشکی و درمانی معتبر استفاده کرد.
 • امکان دریافت ویزای نقاط دیگر جهان از جمله آمریکا، کانادا و انگلستان را فراهم می کند.
 • با این مجوز اقامت می توان به طور آزادانه در کشورهای اتحادیه اروپا و حوزه شینگن زندگی و رفت و آمد کرد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ  ویزای تمکن مالی

 • کارت ملی و شناسنامه همه اعضای خانواده به همراه ترجمه رسمی آنها
 • ارائه پاسپورت با اعتبار ۲ ساله (ارائه پاسپورت پیشین نیز الزامی خواهد بود)
 • ۶ قطعه عکس جدید ۳٫۵*۴٫۵ از هر یک از اعضای خانواده
 • افراد بالای ۱۸ سال نیاز به گواهی عدم سوء پیشینه به همراه ترجمه رسمی دارند
 • ریز پرینت از سه ماه آخر حساب بانکی فرد متقاضی اقامت و اعضای خانواده به زبان انگلیسی با مهر بانک
 • گواهی موجودی حساب بانکی به زبان انگلیسی توسط بانک
 • مدارکی که استطاعت مالی متقاضی را به اثبات برساند شامل اجاره‌ نامه ‌های محضری و یا املاک و سهام خریداری ‌شده از بورس

علاوه بر این مدارک شغلی مورد نیاز برای اخذ ویزای کشورهای اروپایی با اثبات تمکن مالی شامل ترجمه رسمی روزنامه رسمی شرکت (آگهی تأسیس و تغییرات) یا علامت تجاری ثبت شده و همچنین ترجمه رسمی مدرک شغلی (در صورت دارا بودن) است. در ادامه شرایط اخذ اقامت با تمکن مالی را در چندین کشور اروپایی مورد بررسی قرار می دهیم.

اقامت تمکن مالی فرانسه (از طریق تمکن مالی/ اجازه اقامت موقت)

مجوز اقامت موقت کشور فرانسه

اگر به عنوان یک خارجی تبعه یکی از کشورهای غیر اتحادیه اروپا، مایل هستید بیشتر از ۳ ماه در کشور فرانسه بدون شغل و یا فعالیت اقتصادی به سر ببرید، می توانید به شرط داشتن شرایط مالی مناسب، مجوز اقامت موقت این کشور را دریافت نمایید. این مجوز در صورتی صادر خواهد شد که شما موافقت کنید در فرانسه کار و فعالیت درآمدزا نداشته باشید. اعتبار اولیه این مجوز اقامت به مدت یک سال است و البته قابل تمدید می باشد و پس از گذراندن ۵ سال به اقامت دائم و پس از اخذ اقامت دائم نیز به اخذ ملیت ختم می شود. مزایای اقامت در کشور فرانسه زیاد است که از میان آنها می توان به دریافت ساده و سریع ویزای کشورهایی نظیر آمریکا، کانادا و استرالیا، استفاده از سامانه بهداشتی قوی فرانسه و بهره مندی از موقعیت جغرافیایی و آب و هوای مناسب و فرهنگ غنی این کشور اشاره کرد.

مزایای اجازه اقامت فرانسه

– اجازه سفر بدون ویزا به همه کشورهای عضو قرارداد شینگن

– ساده و سریع شدن دریافت ویزا برای کشورهای آمریکا، کانادا، استرالیا و نیوزلاند

– سازمان جهانی بهداشت سامانه بهداشتی فرانسه را به عنوان بهترین سامانه در جهان میشناسد.

– فرانسه یکی از شناخته ترین فرهنگها، هنرها، مدها، غذاها را دارا میباشد.

– فرانسه کشور ۴ فصل میباشد، و برای کسانی که از هوای گرم لذت میبرند، جنوب کشور بیش از ۳۰۰ روز در سال هوای آفتابی در اختیار میگذارد.

– وجود سواحل زیبای جنوب فرانسه و همچنین امکانات و پیست های اسکی و ورزشهای زمستانی فرانسه.

– لذت بردن از موسیقی خوب فرانسوی، باشگاههای تفریحی، نمایشنامه ها، مسابقات اتوموبیلرانی، مسابقات دوچرخه سواری دور فرانسه و فرهنگ کافه ها.

– موقعیت جغرافیایی فرانسه امکان مسافرت به نقاط دیگر اروپا را با هزینه ای پایین، برای شما فراهم می آورد.

– کار برای زندگی و نه زندگی برای کار. در فرانسه از نظر قانونی هر کسی ۳۵ ساعت کار میکند و حقوق ۴۰ ساعت را دریافت میکند.

–فرانسه از کشورهای جهان اول و پیشرفته است. راههای پیشرفته، حمل ونقل عمومی پیشرفته و سرعت اینترنت بالا

– فرانسه سامانه آموزش و پرورش کم هزینه ای داشته و شما میتوانید با هزینه ای بسیار کم، حقوقدان، پزشک یا شیمیدان شوید. حتی خارجیها میتوانند از این سامانه بهره مند شوند.

نحوه درخواست اقامت تمکن مالی کشور فرانسه

 • شما باید متعهد شوید که در کشور فرانسه قصد درآمدزایی نخواهید داشت.
 • اثبات دارا بودن امکانات مالی کافی برای زندگی در تمام دوره اقامت، این سرمایه حدود، €۴۰۰۰۰ در سال برای متقاضی اصلی، €۲۵۰۰۰ برای همسر و €۱۰۰۰۰ برای هر فرزند است.
 • درآمد باید از سرمایه های خود شما به دست آمده باشد این مسئله را می توانید از طریق گواهی بانکی (از کشور مبدأ)، حقوق، سود سهام، حقوق بازنشستگی و اجاره املاک اثبات نمایید. به خاطر داشته باشید که این سرمایه باید از ۴ ماه قبل از تاریخ درخواست ویزا موجود بوده باشد.

شما همچنین باید یک آدرس محلی در فرانسه داشته باشید، به همین منظور اجاره نامه معتبر بین ۱۲ تا ۳۶ ماه (۱ تا ۳ سال) یا قرارداد خرید ملک در فرانسه لازم خواهد بود. همسر و فرزندان شما  نیز می توانند در درخواست اجازه اقامت شما گنجانده شوند و همان نوع اجازه اقامت را دریافت نمایند.

اقامت تمکن مالی اسپانیا: اجازه اقامت غیرانتفاعی (Non Lucrative residence permit)

اقامت تمکن مالی اسپانیا به منظور اقامت متقاضی در اسپانیا بدون اشتغال می باشد. از جمله مزایای این نوع اقامت این است که دارندگان آن دیگر نیازی به سرمایه گذاری وجه نقد در اسپانیا ندارند، بلکه تنها باید اثبات کنند که از منابع مالی کافی جهت زندگی در اسپانیا بدون نیاز به کار برخوردارند. همچنین به عنوان فردی که اجازه اقامت در اتحادیه اروپا را دارد، شما این حق را خواهید داشت که از تمام امتیازات زندگی در اینجا لذت ببرید. از معایب این نوع ویزا نیز این است که دارندگان آن باید ۱۸۳ روز در سال را در اسپانیا اقامت داشته باشند تا  بتواند مجوز اقامت خود را تمدید نمایند.

مزایای دیگر اقامت تمکن مالی اسپانیا

 • آزادی برای مسافرت آسان و بدون هیچ گونه محدودیت در اکثر کشورهای اروپایی
 • امکان نقل مکان به اسپانیا در هر زمان: اگر هدف از درخواست شما، این است که قادر به سفر آزادانه در سراسر کشورهای اروپایی را داشته باشید، باید بدانید که شما قادر خواهید بود در هر زمان به اسپانیا نقل مکان کنید. این برای جستجوی مکانی امن در آخرین دقایق در شرایط خاص و یا جابجایی اضطراری و یا سفر برای شما بسیار مفید خواهد بود که بدون هیچ گونه دشواری و از دست دادن زمان از این ویزای مسافرتی استفاده نمایید.

شرایط اخذ اقامت تمکن مالی اسپانیا

سرمایه اولیه: قانون مهاجرت مبلغ خاصی را در این زمینه مشخص نکرده است، اما تجربه ما نشان می دهد که حداقل دارایی ها و املاک شما که اسناد آن را ارائه می دهید باید مبلغی در حدود ۷۵٫۰۰۰ دلار باشد. (املاک، سهام، حساب های بانکی، و …)

درآمد: در قانون فعلی تعیین شده است که حداقل درآمد برای اخذ این نوع اجازه اقامت ۴۰۰ درصد از IPREM (شاخص عمومی درآمد برای اثرات متعدد) است که برای سال ۲۰۱۷ مبلغی در حدود ۲,۱۳۰ یورو در هر ماه است. لازم به ذکر است این مبلغ به میزان ۵۳۳ یورو (۱۰۰  درصد IPREM) در ماه برای هر فرد زیر مجموعه متقاضی اصلی افزایش می یابد.

حتی اگر این همان چیزی است که به طور رسمی در قانون تصویب شده است، باز هم آژانس شمیران گشت به شما توصیه می کند که مدارک نشان دهنده حداکثر درآمد ماهانه و سالانه خود را ارائه دهید.

خرید ملک: کلید موفقیت در اخذ اجازه اقامت اسپانیا سرمایه گذاری است. به عنوان مثال، خرید ملک اگر چه یک الزام نیست، اما پیشنهاد می شود که متقاضی ملکی را در اسپانیا خریداری کند. به همین منظور مقامات اداره مهاجرت اسپانیا از متقاضی اقامت می خواهند که مدارک نشان دهنده خرید مسکن در اسپانیا را ارائه دهد. نکته حائز اهمیت این است که این ملک باید در استانی واقع شده باشد که متقاضی مدارکش را ارائه کرده است و همچنین این ملک باید به طور متوسط از کیفیت موجود در سایر ملک های منطقه برخوردار باشد.

اجاره ملک: گزینه دیگری که متقاضی می تواند از آن استفاده نماید اجاره ملک در اسپانیا است و به همین منظور قرارداد اجاره نامه باید امضا گردد. (برای این گزینه نیز تسهیلاتی وجود دارد که البته کمتر از تسهیلات خرید ملک است).

برنامه ریزی تحصیلی: در صورتی که شما دارای فرزند در سن مدرسه هستید، یک برنامه تحصیلی (ثبت نام در یک مدرسه برای سال بعد) را نیاز خواهید داشت. در اسپانیا، تحصیلات اجباری از سن ۶ تا ۱۶ سال است.

اقامت تمکن مالی اتریش

افرادی که در ایران از تمکن مالی خوبی برخوردارند، با احراز شرایط زیر می توانند، از طریق تمکن مالی به اتریش مهاجرت کنند.

 • در صورتی که سرپرست خانواده اثبات کند ماهیانه ۱۸۰۰ یورو برای خود، ۹۰۰ یورو برای همسر و ۳۰۰ یورو برای هر یک از فرزندان زیر ۱۸ سال خود درآمد ثابت دارد، واجد شرایط دریافت اقامت اتریش از روش تمکن مالی خواهد بود. این درآمد همانطور که قبلا هم گفته شد می تواند از سود سپرده بانکی، اجاره نامه ملک، حقوق بازنشستگی و سود سهام شرکت ها به دست آید.

لازم به ذکر است مبلغ درآمد ماهیانه احراز شده توسط متقاضی برای یک سال، باید در حساب بانکی ایشان در ایران موجود باشد.به طور مثال برای اقامت دو نفر (متقاضی و همسر) باید مبلغ زیر یا معادل ریالی آن در حساب سرپرست خانواده در ایران موجود باشد: €۳۲۴۰۰=۱۲**۲۷۰۰

متقاضی می تواند پس از گذشت ۵ سال از زمان دریافت این اقامت، درخواست اقامت دائم و پس از آن طبق قوانین مهاجرتی، پاسپورت دوم دریافت کند.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز 4.3 / 5. تعداد آرا: 32

تاکنون رأی داده نشده ! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کنید

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!