انگلیس

 مقدمه

لندن شهری با تاریخ پر فراز و نشیب، غنای معماری، مراسم فرهنگی و سیاست بین المللی، و تأثير اقتصادی و دینی قابل توجه است. اینجا یک شهر چندملیتی با دیدگاه های آزاد در برابر همه شهروندان و بازدید کنندگان با قومیت­های مختلف است. شما می توانید از غذای همه فرهنگ ها لذت ببرید، و برای تمام ذائقهها انواع کافهها و امکانات تفریحی وجود دارند. ویلیام شکسپیر در باره زادگاه خود می گوید «گذر عمر نمیت­واند آن را پژمرده کند، و هیچ سنتی نمی­تواند تنوع نامحدود آن را بگیرد».

با این حال لندن بدون مشکل هم نیست. هزینه اولیه زندگی از غذا گرفته تا حمل و نقل و کرایه خانه در مقایسه با دیگر پایتخت ها، و البته دیگر شهرهای انگلستان، سر به فلک کشیده است، با اینکه سیستم حمل و نقل جدید به نفع کاربران آن است، هنوز هم روزهایی وجود دارند که سفرها با علامت خرابی یا دیگر دلایل فرسودگی متوقف می­شوند. فواصل طولانی بین بخش­ها بدان معناست که محلی ها (و بازدیدکنندگان) باید خود را برای رفت و آمدها با پیاده روی های طولانی در سطح شهر برای رسیدن به مقصد آماده کنند (زمان یک ساعت از محل کار به هر کجای دیگر در لندن کاملاً عالی به نظر میرسد)

منطقه “Big Smoke” به دلیل ترافیک سنگین بیشترین سطح نگرانی برای سرطان را دارد، البته این چیز جدیدی نیست – پرسی بیش شلی شاعر در ۱۸۱۹ نوشته است: «جهنم جایی شبیه لندن است، یک شهر پرجمعیت و پر از دود». خوشبختانه برنامه طرح ترافیک، با اعمال مالیات برای کسانی که بین ۷ صبح تا ۶ بعد از ظهر از دوشنبه تا جمعه اتومبیل خود را وارد مناطق خاصی می کنند، کمی به این مشکل رسیدگی شده و مقدار ترافیک در خیابان­های شهر کاهش یافته است.

برای بسیاری از کسانی که برای بازدید یا کار به پایتخت می آیند، همچنان جوانب مثبت بیشتر از نقاط منفی آن است.

عکس صفحه ۱۰- جشن در قصر باکینگهام

جمعیت

جمعیت لندن بعد از چندین دهه کاهش، از اواسط دهه ۱۹۸۰ افزایش داشته تا به ۷٫۵ میلیون نفر فعلی رسیده، و پیش بینی ها نشان می­دهند که تا سال ۲۰۱۶ به ۸ میلیون نفر هم خواهد رسید. بیش از یک سوم ساکنین از گروه اقلیت قومی هستند، و در آن حدود ۳۰۰ زبان (از آبِم، زبان ساحل عاج، تا زولو، از آفریقای جنوبی) صحبت می­شود. بیش از ۲۵۰۰۰۰۰ پناهنده در طول ۱۵ سال گذشته به لندن آمده اند، و درصد بالاتری از هندی­ها و پاکستانی­ها در لندن در مقایسه با سفید پوستان صاحب خانه هستند. صنایع خدماتی مانند کیترینگ و بیمارستان­ها تا حد زیادی از نیروی کار مهاجر تأمین می­شوند. متاظر این شهر از میلیاردرهای بلگراویا تا  گداهایی که جلوی درب مغازه­ها می­خوابند، متفاوت است.

آب و هوا

آب و هوای لندن معتدل است، و گرمای هوا باعث تخفیف سرمای شدید در زمستان می­شود. برف و دمای زیر صفر به ندرت دیده می­شود و میانگین دما در ژانویه ۶ درجه سانتیگراد است. میانگین دمای هوا در تابستان ۱۲ درجه است که گاهی تا ۳ درجه هم بالا می­رود که باعث می­شود هوا به طرز غیر قابل تحملی گرم شود.

با این حال دما در روزهای مختلف فرق دارد، و باران های ناگهانی در تمام طول سال مردم را سورپرایز می­کند. (این غير قابل پیش بینی بودن یک جنبه مثبت دارد- بریتانیایی­ها عاشق شکایت کردن از آب و هوا هستند). بهتر است بازدید کنندگان حتماً لباس بارانی، در هر فصلی، همراه داشته باشند.

رانندگان تاکسی لندن

حدود ۲۰٫۰۰۰ راننده در لندن کار می­کنند که نیمی از آنها شخصی هستند، بقیه از شرکت­های بزرگ اتومبیل کرایه کرده و در شیفت شب روی اتومبیل دیگران کار می کنند. در کل بیش از ۱۵٫۰۰۰ وسیله نقلیه وجود دارد. تاکسی کلاسیک، ۴FX. در ۱۹۵۸ تولید شده و هنوز بعضی از مدل­های آن عالی هستند. مدل جدیدتر TX۴ جادار تر است.

کسانی که می­خواهند راننده تاکسی شوند باید در اداره تاکسیرانی ثبت نام کرده و چهار سال دوره یادگیری لندن را بگذرانند. آنها در این چهار سال رانندگی در تمام مناطق لندن، در هر شرایط آب و هوایی و هر مسیری از کوهستانی تا جاده صاف را یاد می­گیرند. حتی وراج ترین راننده ها هم که نمی­دانند چه می گویند، اما به خوبی میدانند که کجا می­روند.

شهر سرسبز

از اوقات خود در لندن لذت ببرید، چون فرصت تماشای همه آن را نخواهید داشت. در حالی که این شهر دارای گذشته ای طولانی و پرفراز و نشیب است، آن گذشته معمولاً از دیدها پنهان می­شود. در طول چند قرن همهمه های تاریخی بارها بخش­هایی از شهر را ویران کرده­اند، و بازسازی­های متعاقب خیابان هایی با سبک­های مختلف را به ارمغان آورده­اند.

عکس صفحه ۱۲- لحظاتی آرام در هاید پارک

وقتی ملکه بودیکا به این شهر حمله کرد، رومی­ها در سال ۶۱ قبل از میلاد در آن ساخت و ساز کرده بودند، و این یکی از اولین عیب های لندن بود که تجربه می­کرد. گفته می­شود که طاعون ۱۶۶۵ جان ۱۱۰۰۰۰ ساکن لندن را گرفته، و در ۱۶۶۶ آتش سوزی بزرگ در پودینگ لین بخش اعظم شهر را نابود کرد (البته قربانیان اندکی داشته است)، در بمباران جنگ جهانی دوم، ۲۹٫۰۰۰ساکن لندن کشته شدند، و ۸۰ در صد ساختمان­های شهر آسیب دیده و یک سوم آنها ویران شدند.

با این حال در تمام این دوره تغيير، از دل این مصیبت­ها چیزهای خوبی بیرون آمده­اند. خیابان­ها و کوچه های شهر قدیمی لندن بسیار تنگ و باریک بودند، مغازه­دارها مجبور بودند تا بیرون ویترین خود آینه نصب کنند تا نور به داخل مغازه­ها انعکاس یابد. بمباران جنگ جهانی دوم فرصت عریض سازی و نصب چراغ را فراهم ساخت. حلبی آبادها از بین رفتند، و میزان جرم­های خیابانی کاهش یافت.

شهر در ابهام

از آن زمان به بعد شهر طبق مد پیش می­رود- مثلاً «لندن درخشان» دهه ۱۹۶۰، یا «بهترین جای روی زمین» به گفته نیوزویک -اما آنچه میلیون­ها بازدید کننده را جذب خود می­کند، فرهنگ محبوب آن و نه جواهرات سلطنتی است. لندن شهری وصله پینه شده و بدون نقشه است، و هیچ وقت نمی­توانید حدس بزنید که نبش خیابان بعدی چه چیزی در انتظار شماست. کنده کاری­های گوتیک روی یک ساختمان ویکتوریایی، کوچه­ای باریک با هفت قرن بازسازی، یک پلاک آبی روی دیوار یک خانه که گواهی می­دهدکه بنجامین فرانکلین، فلورنس نایت انگل، کارل مارکس یا جیمی هندریکس زمانی در آن زندگی می کرده اند. قطعاً چیزهای زیادی برای سرگرم کردن افراد محلی و نیز بازدید کنندگان وجود دارد-همان طور که دکتر ساموئل جانسون گفته، «وقتی کسی از لندن سیر شود، از زندگی سیر شده است؛ چون در لندن تمام آن چیزهایی وجود دارد که در زندگی هست».

لندن کمی بزرگتر از دوران رومی بود، اما اوضاع در حال تغییر بود. تصمیم هنری هشتم برای قطع روابط با روم باعث پیدایش کلیسای انگلستان شده و با گرفتن زمین های پادشاهی همچون کوونت گاردن به وسعت املاک افزوده شد.

عکس صفحه ۱۳- نمای زیبای تیمز در روز و شب

تاریخچه ای کوتاه

در حالی که جولیوس سزار در کشورگشایی­های امپراتوری خود در سال­های ۵۶ و ۵۵ قبل از میلاد به انگلستان آمده بود، بدون بر جای گذاشتن هیچ رد پایی از خود آنجا را ترک کرد. فتح این جزیره در ۴۳ بعد از میلاد برای امپراتور کلادیوس و لژیون رومی او باقی ماند و این امپراتور چیزی را ساخت که گفته میشود اولین پل روی رودخانه تیمز (در طرف پل لندن امروزی) بوده و بندر تجاری لاندینیوم را تاسیس کرد.

رومی­ها، جاده­ها، قلعه­ها، معابد، ویلاها، یک باسیلیکا، و یک آمفی تئاتر بزرگ در نزدیکی گیلدهال در ۱۹۸۸ حفاری شد) برای جمعیتی حدود ۵۰٫۰۰۰ نفر در محوطه ای به نام سیتی (City) ساختند، اغلب حاکمیت رومی­ها مورد تعدی قرار می­گرفت، به همین دلیل اطراف شهر دیوارهای سنگی ساختند.

ساکسون ها و نورمن ها

امپراتوری روم رو به افول گذاشت، و لژیون­ها در ۴۱۰ از لندن فراخوانده شدند. محوطه محصور میان دیوار های لاندینیوم به شهر ارواح تبدیل شد و با حمله مهاجمان زیر گل و لای و علف­ها دفن شد. بالاخره، ساکسون ها از دریای شمال وارد شده و لاندنویک را ساختند و بعد از بازگشت به الحاد، رومی­های بر جای مانده در لندن دوباره بذر مسیحیت را پرورش دادند. سنت اتلبرت، اولین پادشاه مسیحی، یک کلیسای کوچک برای سنت پل ساخت، که در طول قرنها چندین بار تخریب و بازسازی شد.

پادشاهان ساکسون ها همواره با وایکینگ­ها و مهاجمان دانمارکی در نبرد بودند، و وقتی دن ها پیروز شده و شاه کانوت را در ۱۰۱۶ به تخت نشاندند، لندن وینچستر را از پایتختی این پادشاهی ساقط کرد. ادوارد مؤمن، پادشاه پرهیزکار اما بی کفایت، در دهه ۱۰۴۰ وست مینیستر ایی را ساخت. وقتی ارتش نورمن ویلیام فاتح در نبرد هستینگز در ۱۰۶۶ پیروز شد، ويليام بسنت تاجگذاری در آبی را آغاز کرد. او قدرت ثروت و انرژی تجاری لندن را میستود و با زیرکی با کلیسا و شهروندان رابطه خوبی آغاز کرد که به نفع همه بود. همچنین او کار برج لندن را آغاز کرد.

انگلستان فئودال

قدرت لندن در دوران قرون وسطا افزایش یافت، در حالی که پادشاهان انگلستان مشغول جنگ با فرانسه و صلیبیون در سرزمین مقدس بودند. شهروندان لندن در دوره پادشاهی هنری اول حق انتخاب قاضی بخش خود را بدست آوردند، و در دوره ریچارد شیردل پادشاه غایب، در ۱۹۸۹ تا ۱۱۹۹ دفتر انتخاباتی لرد میر راه اندازی شد.

پادشاهان قرون وسطای لندن نتوانستند وفاداری و اطاعت بی چون و چرای شهروندان را بدست آورند. اهالی لندن تاجران و صنعت کارانی بودند که با عزم راسخ و قدرت بسیار شورش­هایی به پا می کردند. قصر وست مینیستر به محل دولت تبدیل شد، و یکی از دلایل اصلی انتخاب این محل این بود که هیچ جمعیتی نمی توانست آن را محاصره کند. در سال ۱۳۴۰ جمعیت لندن به ۵۰٫۰۰۰ نفر رسید، اما در ۱۳۴۸ بلای بزرگ روی داد. مرگ سیاه تمام اروپا و آسیا را در بر گرفت و ۷۵ میلیون کشته بر جای گذاشت. جزئیات این واقعه در لندن کمیاب هستند و هیچ رقم دقیق از تعداد کشته شدگان وجود ندارد، با این حال تخمین زده شده بود که نیمی از جمعیت لندن جان خود را از دست داده بودند.

عکس صفحه ۱۵- برج لندن

دوره الیزابتی

بین مرگ هنری هشتم در ۱۵۴۷ و تاجگذاری دخترش الیزابت در ۱۵۵۸، شکنجه­ها و فتنه های سیاسی باعث از میان رفتن اعتبار و تأثیر پادشاهی شد، اما انگلستان در دوره ۲۵ ساله سلطنت ملکه الیزابت به اوج رسید و لندن در مرکز این قدرت قرار داشت. شکست آرماندا اسپانیایی در ۱۵۸۸ نشانه ظهور امپراتوری بود. نیروی دریایی بریتانیا در جستجوی ثروت بیشتر دریاها را پشت سر می گذاشت. از ویژگی­های شکوفایی دوره ملکه الیزابت می­توان به ادبیات انگلیسی، با شکسپیر، کریستوفر مارلو و بن جانسون اشاره کرد.

انقلاب و بازسازی

با این حال جانشینان استوارت الیزابت در اصل به خاطر شکست­هایشان شهرت دارند. جیمز اول در ۱۶۰۵ از سوء قصدی بنام نقشه باروت جان سالم به در بود.

در آن زمان مشخص شد که گای فاوکس در زیر زمین مجلس قصد روشن کردن باروت را داشت تا پادشاه را در افتتاحیه پارلمان در ۵ نوامبر به قتل برساند. یادبود این اتفاق هنوز هر ساله در Bonfire Night (شب آتش بازی) برگزار می­شود.

نبرد نهایی بین پادشاه و پارلمان مربوط به جیمز دوم، برادر چارلز اول بود. جیمز که یک کاتولیک دو آتشه بود، به کلیسای انگلستان حمله کرده و از قوانین این سرزمین تخطی کرد. با این حال، انگلستان دیگر جرأت بریدن سر یک پادشاه دیگر را نداشتند، و جیمز در ۱۶۸۸ از این کشور گریخت.

عکس صفحه ۱۶- پرتره الیزابت اول، نشنال گالری

چارلز اول، پسر جیمز اول، حتی محبوبیت کمتری هم داشت و در اقدامی برای انحلال پارلمان، کشور را وارد جنگ داخلی کرد. سلطنت­طلب ها (کاوالیرها) در ۱۶۴۲، تحت پشتیبانی آریستوکرات ها با نیروهای پارلمانی وارد جنگ شدند.

«كله گردها» که به خاطر مدل مو کاسه ای چنین نام گرفته بودند، تحت حمایت تجار و پوریتان ها قرار داشته و اولیور کرومول رهبری آنها را بر عهده داشت. سلطنت طلب­ها در ۱۶۴۵ در نازبی، نورتمپشایر شکست خوردند.

چارلز اول در ۱۶۴۸ به خاطر خیانت گناهکار شناخته شده و سرش را از تنش جدا کردند. کرومول به قدرت رسید و پادشاهی را منسوخ کرد، و بریتانیا برای مدت کوتاهی جمهوری بود، کرومول در ۱۶۵۳ خود را لرد حامی نام گذاری کرد و تا زمان مرگ در ۱۶۵۸ در همین سمت باقی ماند. با این حال کشور در ۱۶۶۰ گرفتار دیکتاتوری ترسناک پوریتی شده بود که پادشاهی دوباره تحت حاکمیت چارلز دوم احيا شد.

مصائب و شکوفایی

بعد از رهایی از دست پوریتان­ها دوران خوش دوام چندانی نیافت. در ۱۶۶۵ طاعون تمام لندن را فرا گرفت، و حدود ۱۱۰۰۰۰ نفر را کشت. مرگ، بیماری و فساد شهر را به دیوانه خانه ای تبدیل کرده بود که در آن اجساد در خیابان­ها روی هم تلنبار می­شدند تا گاری­هایی آنها را برای دفن جمع آوری کنند.

در ۱۶۶۶ مصیبت دیگری از راه رسید، که همان آتش سوزی بزرگ بود. حدود ۸۰ درصد شهر قدیمی در آتش سوخت، و ۱۰۰۰۰۰ نفر بی خانمان شدند. اما به دلیل تخریب فوری و به موقع تعداد ثبت مرگ تک رقمی بود. سر کریستوفر ورن به عنوان رئیس کمیسیون مشترک نظارت بر بازسازی شهر انتخاب شد، و با اینکه طرح های بی نظیر او هرگز به صورت کامل اجرا نشدند. او در ساخت لندن جدید، شامل بازسازی سنت پل، نقش بسزایی داشت. یک بنای یادبود ( Monument) برای او ساخته شده است.

انقلاب معروف باشکوه (صلح آمیز) در انگلستان با به تخت نشستن ویلیام سوم و ماری دوم همراه بود، و به دنبال آن یک سلطنت مشروطه باثبات تاسیس شد. در این دوران، در قصر کنسینگتون یک سکونتگاه سلطنتی ساخته شد.

عکس صفحه ۱۸- پرتره ساموئل جانسون

عظمت جورجی

لندن در قرون ۱۸ و ۱۹ پایتخت قدرت جهانی بود، در قهوه خانه­های سیتی و وست اند مردان بزرگی همچون الکساندر پاپ و ساموئل جانسون سخنرانی می کردند. هندل هماهنگ کننده دربار شاه جورج اول بود، و باغ­های گیو و موزه بریتانیا در آن دوران به روی عموم مردم باز شدند. اما لندن یک روی تاریک هم داشت است در جنوب رودخانه و ایست اند زاغه­ها رشد یافتند و میزان جرم افزایش یافت.

این امپراتور در آن طرف آب­ها در حال شکوفایی بود، تا اینکه بین بریتانیا و مستعمره های آمریکایی بر سر مالیات اختلاف افتاد. و این ماجرا تا جنگ به سوی استقلال بالا گرفت، و برخلاف تصور جورج سوم، مستعمره­ها پیروز شدند.

بریتانیا با رسیدن به پایان قرن ۱۸ به خاطر حمله ناپلتون مورد تهدید قرار گرفت، اما نلسون در نبرد ترافالگار کلک ارتش فرانسه را در ۱۸۰۵ کند. حدود ۱۰ سال بعد، دوک ولینگتون در تبرد واترلو نقطه پایانی بر آرزوهای نلسون مذاشت.

امپراتوری ویکتوریایی

تاجگذاری ملکه ویکتوریای ۱۸ ساله نام او را روی یکی از طولانی­ترین دوران انگلستان گذاشت. بنای امپراتوری که در دوران اليزابت اول آغاز شده بود در قرن ۱۹ به اوج خود رسید. کشتی­های مملو از کالا از مستعمره­ها نه تنها در بنادر ایست اند اجناس وارد می کردند، بلکه زبان، فرهنگ و شهروندان جدیدی با خود به همراه داشتند؛ کسانیکه در ساخت این شهر چند ملیتی دخیل هستند.

شکوه دوران ویکتوریایی در ۱۸۵۱ با نمایشگاه بزرگ در هاید پارک در جوزف پاکستون، قصر کریستال از آهن و شیشه، به نمایش گذاشته شد. این عمارت که در ۱۸۵۲ از جنوب تیمز به سید هام منتقل شده بود، نام خود را به حومه جدید ویکتوریایی داد، قصر کریستاله متأسفانه خود این بنا در ۱۹۳۶ در آتش سوزی ویران شد.

پرنس آلبرت، همسر ملکه ویکتوریا، با پولی که از نمایشگاه بزرگ بدست آورده بود رویای خود را تحقق بخشید؛ یک مرکز یادگیری به شکل موزه ویکتوریا و آلبرت. به دنبال آن ملکه ویکتوریا نیز رویال آلبرت هال و بنای یادبود رویال آلبرت را ساخت.

با این حال، در حالی که ثروت در حال افزایش بود، فقرا روز به روز بدبخت تر می­شدند.

پلاک آبی

یک پلاک سرامیکی آبی در ۱۸۶۷ در جلوی خیابان هولز توسط انجمن رویال هنر (RA) برای یادبود لرد بایرون، که در اینجا متولد شده بود، نصب شد. اکنون در سرتاسر لندن حدود ۸۰۰ نمونه از این پلاک­ها وجود دارد که هر کدام درباره فرد مربوطه اطلاعاتی ارائه می­کنند. اعطای این پلاک­ها تصادفی است بسیاری از آنها به این دلیل نصب شده­اند که نسل­های بعدی آن فرد به میراث فرهنگی انگلستان در خواست داده بودند؛ با این حال، فردی که باید از او یادبود شود باید حداقل ۲۰ سال پیش در گذشته باشد. اغلب این افراد سیاستمداران و هنرمندان هستند.

عکس صفحه ۲۰- «پل وست مینیستر روی تیمز» اثر مونه

فلم چارلز دیکنز با به تصویر کشیدن بدبختی­ها و ناامیدی مردم محکوم به فقر در این شهر «پر رونق» بسیاری از اقشار متوسط را تحریک کرد. لندن به سرعت در حال رشد بود، و در ۱۸۶۱ سه میلیون نفر سکنه داشت. برای اسکان تازه واردانی که برای کار به این شهر سرازیر شده بودند، زاغه های ایست اند ساخته شدند. مرزهای لندن با ساخت حمل و نقل عمومی به حومه شهر گسترش یافت. ساخت مینی بوس، قطار و در ۱۸۶۳، اولین خط زیر زمینی جهان نوع جدیدی از شهروندان را برای لندن به ارمغان آورد. مسافران هر روزه.

دو جنگ جهانی

زپلین های آلمان در ۱۹۱۵ اولین بمب­ها را روی لندن انداختند، و جنگ جهانی اول باعث سرخوردگی نسل جوان لندن شد. و این تنها آغازی برای واقعه ای بود که ۲۵ سال بعد روی داد دستور حمله هیتلر برای بمباران لندن بین سپتامبر ۱۹۴۰ تا مه ۱۹۴۱، که در این مدت شهر ۵۷ شب پیاپی بمباران را تجربه کرد.

در ژوئن ۱۹۴۴ موشک­هایی بنام «بمب کور» پرتاب شده و تا مارس ۱۹۴۵ لندن زیر باران آنها قرار داشت. آمار مرگ لندن تا پایان این جنگ بیش از ۳۰۰۰۰۰ نفر اعلام شد، و ۳٫۵ میلیون خانه آسیب دیده یا ویران شدند.

لندن پرشور

ستاره های دهه ۱۹۶۰ که لندن را پرشور ساخته بودند شامل بیتلز، کینکس و رولینگ استونز، مدل های توئیگی تا جین شریمپتون و طراحان مد ماری کوانت و اوسی کلارک بودند.

در این میان وینستون چرچیل، روح سرکش بریتانیای زمان جنگ گام پیش گذاشت.

شکوفایی پس از جنگ

زندگی در بریتانیای بعد از جنگ به ساخت و ساز و زندگی مقتصدانه سپری شد. با این حال در دهه ۱۹۵۰ ارواح این شهر را ترک کردند، و ۱۰۰ سال بعد از موفقیت نمایشگاه بزرگ، دوباره در ۱۹۵۱ هنر در فستیوالهای بریتانیا رونق گرفت. بزرگترین مرکز این فستیوال­ها ساوت بانک سنتر، یک مجموعه هنر در جنوب تیمز، بود. لندن در دهه ۱۹۶۰ به اوج محبوبیت خود رسید و در آن دوران خیل راک اند رولرها، هنرمندان و طراحان مد لندن را برای خود انتخاب کردند. عکاسان، فیلمسازان و نویسندگان در پایتخت بریتانیا دوران شکوفای زندگی خود را سپری کردند، انفجار فرهنگ پانک آنارشیستی در دهه ۱۹۷۰ با متریالیسم تاجری و قانون محافظه کاری از ۱۹۷۹ تا ۱۹۹۷ ادامه یافت.

میراث حزب کارگر

پیروزی حزب کارگر در انتخابات ۱۹۹۷ (که در ۲۰۰۱ نیز تکرار شد)، تحت رهبری تونی بلر، مورد استقبال اهالی لندن قرار گرفت. با بازسازی مناطقی همچون بنکساید و پیشرفت در زمینه هنرهای خلاق، پایتخت بریتانیا در روزنامه «بهترین جای کره زمین» نام گرفت. لندن در این هزاره شاهد پیشرفت­های بسیاری همچون ساخت چشم لندن و تیت مدرن بود.

دولت حزب کارگر تصمیم گرفت تا معیار خود گردانی و استقلال پایتخت را یک شهردار انتخاب شده قرار دهد. تغییرات با اولین شهردار، کن لیوینگستون، آغاز شد و شامل طرح ترافیک برای حل مشکل ترافیک سنگین پایتخت بود. پول حاصل از این طرح برای امور حمل و نقل لندن هزینه می­شود.

به دلیل تصمیم جنجالی تونی بلر برای شرکت در جنگ عراق، محبوبیت حزب کارگر در ۲۰۰۵ افول کرد. اما علیرغم آن، این حزب مجدداً انتخاب شد در حالی که اکثریت آن در مقایسه با انتخابات ۱۹۹۷ و ۲۰۰۱ کمتر بود.

عکس صفحه ۲۲- بوریس جانسون، شهردار لندن

لندن در ۷ جولای ۲۰۰۵ به خاطر اولین بمب­گذاری انتحاری لندن دچار بحران شد. در این زمان تروریست­ها در مترو و یک اتوبوس شهری لندن بمب­گذاری کردند و ۵۲ نفر کشته و حدود ۷۰۰ نفر زخمی شدند، بلر شکیبایی و تحمل مردم لندن را ستود، اما این حملات حاکی از نقطه شروعی برای حضور تروریسم بود.

در انتخابات شهرداری در مه ۲۰۰۸، لیوینگستون به نفع سیاستمداران محافظه کار و بوریس جانسون شخصیت تلویزیونی کنار کشید. جانسون در دوره چهار ساله خود اولین مراحل پروژه حمل و نقل ریلی را آغاز کرد که قرار است در سال ۲۰۱۷ تمام شود. همچنین لندن از همان زمان خود را برای بازی­های المپیک ۲۰۱۲ آماده کرد. حال باید دید که آیا پس از این المپیک، تأثیرات ورزشی، اقتصادی و زیست محیطی این بازی­ها حال و هوای لندن را  تغییر داده است یا نه.

شاخص های تاریخی

۴۳ بعد از میلاد امپراتور کلادیوس بندر تجاری لاندنیوم را تاسیس کرد.

۶۱ بودیکا به شهر حمله کرد اما با شکست مواجه شد، و لندن بازسازی شد.

۲۰۰ سپتی ساخته شد. لندن به پایتخت بریتانیا کبیر تبدیل شد.

۴۱۰ رومی­ها برای دفاع از رم عقب کشیدند. لندن افول کرد.

۸۸۴ لندن تحت حکومت آلفرد کبیر به پایتخت تبدیل شد.

۱۳۴۸-۹ مرگ سیاه ۵۰ هزار جمعیت لندن را به کام مرگ کشاند.

۱۵۳۴ هنری هشتم خود را رهبر کلیسای لندن خواند.

قرن ۱۶ لندن به پایتخت پادشاهی قدرتمند اليزابت اول تبدیل شد.

۱۶۰۵ گای فاوکس به جان جیمز اول و پارلمان سوء قصد کرد.

۱۶۴۲-۹ جنگ داخلی بین سلطنت طلب­های کاوالی و گله گردهای جمهوری­خواه.

۱۶۶۵ طاعون دوباره در لندن جان حدود ۱۱۰٫۰۰۰ لندنی را گرفت.

۱۶۶۶ آتش سوزی بزرگ در لندن.

۱۸۳۷-۱۹۰۱ تاسیس امپراتوری ویکتوریایی و انقلاب صنعتی.

۱۸۵۱ برگزاری نمایشگاه بزرگ در قصر کریستال جوزف پاکستون در هاید پارک.

۱۸۶۳ افتتاح اولین خط متروی لندن، خط متروپولیتن.

۱۸۸۸ قاتل سریالی بنام چک در وایت چپل به ضرب گلوله کشته شد.

۱۹۱۴-۱۸ جنگ جهانی اول، زپلین ها لندن را بمباران کردند.

۱۹۲۲ شرکت پخش بریتانیا اولیت برنامه های رادیویی را روی آنتن برد.

۱۹۳۹-۴۵ جنگ جهانی دوم.  لندن زير بمباران شدید قرار داشت.

۱۹۵۱ فستیوال بریتانیا، ساوت پانک سنتر در نزدیکی واترلو ساخته شد.

دهه ۱۹۸۰ سال­های مارگارت تاچر. انفجار چند بمب IRA در لندن منفجر شد.

۱۹۸۶ تاچر کنسول لندن بزرگ را لغو کرد.

۱۹۹۶ شکسپیر گلوب در بنکساید افتتاح شد.

۲۰۰۰ گنبد، چشم لندن، تیت مدرن و جوبیلی لاین برای جشن آغاز هزاره افتتاح شدند. کن لیوینگستون به عنوان شهردار انتخاب شد.

۲۰۰۱ در دوره لیوینگستون اداره لندن بزرگ دوباره راه اندازی شد.

۲۰۰۳ آغاز پروژه طرح ترافیک برای کنترل ترافیک در مرکز لندن.

۲۰۰۵ حمله انتحاری ۵۲ کشته و حدود ۷۰۰ زخمی بر جای گذاشت.

۲۰۰۸ بوریس جانسون به عنوان شهردار لندن انتخاب شد. منطقه مالی شهر لندن به خاطر بحران مالی جهانی ملتهب شد.

۲۰۱۲ برگزاری بازی­های المپیک در لندن.

عکس صفحه ۲۴- سه نماد لندن در یک تصویر

درصورت هرگونه سوال و یا درخواست میتوانید از طریق فرم زیر با ما در ارتباط باشید.