ایسلند کشور، یخ و برف است. جغرافیای ایسلند جذب تعداد زیادی گردشگر را به همراه داشته است و سیاست ایسلند هم بر رونق صنعت توریسم است که باعث رونق اقتصاد ایسلند شده است. فرهنگ ایسلند هم برگرفته از کشور های اروپایی و آمریکا است.

وجود دریاچه های فراوان، آبشار های بزرگ و زیبا، مناطق آتش فشانی، لذت دیدن شفق قطبی در شمالی ترین کشور اروپا، باعث شده مقصد تعداد گردشگران زیادی از سراسر جهان باشد.

اگر شما هم قصد سفر به ایسلند رو دارید و میخواهید ویزای ایسلند رو دریافت کنید کافی است به سایت ما wisa.ir مراجعه کرده، و فرم ویزای ایسلند را تکمیل کنید.

ایسلند

ایسلند

ایسلند یکی از پیشروترین کشورها در زمینه برابری حقوق زنان با مردان بوده است. مردم این کشور نسبت به کشورهای دیگر اروپایی به استقلال کشورشان خیلی اهمیت می دهند.

جغرافیای ایسلند

نقشه جغرافیایی ایسلند

نقشه جغرافیایی ایسلند

ایسلند از یک جزیره بزرگ و چند جزیره کوچک در اقیانوس اطلس(آتلانتیک شمالی) تشکیل شده است.مساحت اصلی سرزمین ایسلند برابر با ۱۰۲۹۵۰ کیلومتر مربع از این مقدار ۴۰۸ کیلومتر مربع آن را دریاچه تشکیل می دهد. ایسلند از نظر وسعت چهار برابر انگلستان است است و فاصله آن تا نروژ ۹۷۰ کیلومتر اسکاتلند ۸۱۲ کیلومتر و جزایر فائروس ۴۳۵ کیلومتر تا گریلند ۲۹۰ کیلومتر میباشد.

جغرافیای ایسلند ( آبشار های زیبا)

جغرافیای ایسلند ( آبشار های زیبا)

آب و هوای ایسلند از یک ویژگی خاص برخوردار است که مرز بین دو جبهه سرد و معتدل است که جریان آبهای گرم گلف استریم در سواحل این کشور موجب جلوگیری از یخبندان و تعدیل هوای سرد در این منطقه می باشد.ایسلند دارای حدود ۱۸۰۰ دریاچه است است که به طور کلی ۲۷ دریاچه درایسلند وسعتی برابر با ۵ کیلومتر مربع یا بیشتر دارد از سوی دیگر تعداد رودخانه ها نیز در این کشور به دلیل بارندگی فراوان، زیاد است. همچنین این کشور آبشارهای زیادی دارد که آبشار اسکوگافوس با ۶۰ متر ارتفاع بلندترین آنها است. هم اکنون در حدود ۱۱۲۰۰ کیلومتر مربع، تقریبا ۱۱ درصد از وسعت کشور یخ های شناور تشکیل می دهند که بزرگترین مناطق درنواحی مرکزی این کشور قرار دارد.

دریاچه مایوتن ایسلند

دریاچه مایوتن ایسلند

آتش فشان ها

به دلیل موقعیت جغرافیایی ایسلند فعالیتهای آتشفشانی در این کشور رایج است. که این کشور معمولاً به داشتن آتش فشان های فعال زیاد شناخته می شود. در حال حاضر در این کشور حدود ۳۰۰ چاه بخار آب وجود دارد در پایتخت ایسلند چاه‌های بخار آب ، به عنوان مهمترین منبع آب گرم منازل و دیگر ساختمان‌های مسکونی محسوب می شود.

منظره زیبا از آتش فشان و شفق قطبی در ایسلند

منظره زیبا از آتش فشان و شفق قطبی در ایسلند

دولت ایسلند همچنین در طی سال‌های گذشته با بکارگیری تکنولوژی مناسب برق مصرفی این کشور را از طریق همین چاه ها تامین می کند پایتخت ایسلند شهر ریکیاویک است که دارای وسعتی ۵۰ کیلومتر مربع است شهرهای دیگر ایسلند می‌توان به استیکیشولمو، آکوریری، تیگارهون، ویکی میردال، وستمنی یار اشاره کرد. تعداد شهر ها باتوجه به موقعیت جغرافیای ایسلند کمتر است.

جغرافیای انسانی

جمعیت: طبق آخرین آمار اعلام شده جمعیت ایسلند ۳۳۴ هزار نفر در سال ۲۰۱۶ بوده است. ایسلند یکی از کشورهایی است که پراکندگی جمعیت در آن بسیار کم است. و تقریباً نیمی در پایتخت آن، ریکیاویک زندگی می کنند.

زبان: زبان رسمی این کشور ایسلندی است که متعلق به زبان های غرب نوردیک(شمال اروپا) می باشد، و به زبان نروژی نزدیکتر است. که مانند زبان دیگر منطقه های شمال اروپا دارای ریشه آلمانی بوده، که لغات آلمانی زیادی در آن استفاده می شود. زبان ایسلندی در اواخر قرن ۱۹ و ابتدای قرن بیستم تدوین و تکمیل شد.

مردم ایسلند

مردم ایسلند

نژاد: اولین گروهی که میخواستند در ایسلند ساکن شوند تعدادی از راهبان ایرلندی بودند که در قرن ۸ میلادی وارد این کشور شدند. اما در تاریخ ایسلند نامی از آنها به عنوان ساکنین اولیه برده نشده است. چون در اواخر قرن نهم قومی بنام نورسمن یا همان وایکینگ ها راهبان ایرلندی را، بیرون راندند و خود ساکنان این جزیره می شوند.

دین:دین مسیحیت به عنوان دین رسمی آنها است که ۸۸ درصد از مردم  مذهبی ایلسند پیرو این دین و آیین پروتستان هستند البته دولت ایسلند مردم را در برابر انتخاب دین خود آزاد گذاشته است. ولی تعداد زیادی از مردم اعتقادی به دین ندارند.

فرهنگ ایسلند

ایسلند در برابر دیگی کشورهای اروپایی دارای فرهنگ غنی نمی باشد. چون که این کشور آخرین کشور اروپایی  است که مستقل شده است .مردم آن بسیار پویا، شاد و خوشحال و یکی از خوشبین ترین مردم دنیا هستند. با این که این کشور دارای ارتش دائمی نیست ولی آمار جرم جنایت در حد بسیار کمی است. ایسلندی ها خوشگذران هستند و از آخر هفته ها به خوبی استفاده می کنند.

مخصوصاً در شهر ریکیاویک، مناطق مرکزی آن مردم بیشتر به قدم زدن، رفتن به مغازه ها و رستوران ها میپردازند. که باعث شده مغازه ها تا پاسی از شب باز باشند.قیمت ها در این کشور زیاد شده، ولی در عوض درآمدهای نسبتاً بالایی هم دارند.نویسندگان ایسلندی بسیار فعال و پویا هستند و همه ساله تعداد کتاب های زیادی در جهان منشر می کنند.

فرهنگ ایسلند ( جشنواره های محلی)

فرهنگ ایسلند ( جشنواره های محلی)

در دوران معاصر، با ورود ادبیات اروپایی و آمریکای شمالی به این کشور باعث ترویج فرهنگ آنها در ایسلند شده است. ودر نتیجه هم اکنون، از لحاظ فرهنگی تحت تأثیر فرهنگ های وارداتیه کشور های غربی و آمریکایی قرار دارد.

اوضاع اجتماعی ایسلند

اوضاع مردم تا اواخر قرن ۱۹ وضعیت چندان مناسبی نداشت ولی با رونق گرفتن صنعت ماهیگیری در دنیا، باعث افزایش درآمد ایسلند از این طریق شد. و بهبود وضعیت اجتماعی کشور را در پی داشت و باعث شد اولین اتحادیه کارگری در سال ۱۸۹۴ تأسیس شود. وبه تدریج باعث شد مشارکت مردم ایسلندی در زمینه های اجتماعی افزایش پیدا کند.

از جنگ جهانی دوم به بعد دولت ایسلند تمرکز خود را بر بهبود اوضاع اجتماعی گذاشت به طوری که امروزه تعداد زیادی از ایسلندی ها دارای مسکن، بهداشت رایگان و کلیه امکانات رفاهی می باشند. فاصله طبقاتی در این کشور وجود ندارد و زنان و مردان در تمام امور شهروندی و اجتماعی دارای حقوق یکسان می باشند. این کشور در حال حاضر یکی از مرفه ترین کشورهای جهان می باشد.

سیستم آموزشی ایسلند

ایسلند نظام آموزشی آن سیاست خوبی در پیش گرفته است در سال ۱۹۰۷ درس خواندن اجباری در این کشور تصویب شد. و هم اکنون که از کشور هایی است که توانسته بی سوادی را ریشه کن کند. دارای ۳ دوره ابتدایی و دبیرستان تا سن ۱۸ سالگی می باشد.

دانشگاه ریکیاویک ایسلند

دانشگاه ریکیاویک ایسلند

چون جمعیت این کشور کم است. در نتیجه تعداد مراکز آموزش عالی هم محدود است. بزرگترین دانشگاه این کشور، دانشگاه ایسلند است. بعد از آن می توان به دانشگاه ریکیاویک اشاره کرد. که هر دو دانشگاه در پایتخت کشور هستند.مهم ترین رشته هایی که در دانشگاه های این کشور تدریس می شود:  پزشکی، حقوق، شیلات، تجارت و اقتصاد، علوم انسانی، فلسفه و… است.

اقتصاد ایسلند

اقتصاد ایسلند وابسته به صنعت ماهیگیری و شیلات، استفاده از چاه های بخار آب، گردشگری، کشاورزی و صنعت دام است. اقتصاد این کشور درسالیان گذشته مبتنی بر ماهیگیری و کشاورزی بوده است. اما امروزه با تولید کالاهای صنعتی، پیشرفت صنعت توریسم، صادرات فلزات آلومینیوم و فلزات سیلیکون( که در صنعت کاربرد دارند و بیشتر به آمریکا، انگلیس و آلمان صادر می شود)، تولید برق از منابع تجدید پذیر، رونق کشتیرانی بازرگانی باعث تنوع و افزایش درامد ایسلند شده است.

این کشور با کمبود مواد خام مواجه است، پس به تجارت خارجی وابسته است. بزرگترین صادرات ایسلند در صنعت شیلات و ماهیگیری است حدود ۴۰ درصد از صادرات آنها را شامل می شود.

اقتصاد ایسلند (صنعت ماهیگیری)

اقتصاد ایسلند (صنعت ماهیگیری)

اقتصاد این کشور رو به رشد است و با توجه به زیاد شدن گردشگران خارجی برای بازدید از طبیعت زیبای آن، باعث شده این روند رشد سریع تر شود. جالبه که بدونید این کشور  ۱۰۰ برق مورد نیاز خود را از منابع تجدید پذیر (نیروگاه های برق آبی و زمین گرمایی) تأمین می کند.

قابل ذکر است پس از صنعت شیلات، صنعت گردشگری مهم ترین منبع درآمد این کشور است. و درآمد حاصل از صنعت توریسم ۱۱ تا ۱۳ درصد از تولید ناخالص داخلی(GDP)  ایسلند را به خودش اختصاص می دهد.یکی از اهداف دولت حمایت و سرمایه گذاری در صنعت توریسم است. از جمله این اقدامات به دادن وام های بلند مدت برای ساخت هتل، و پروژه های مربوط به این صنعت اشاره کرد.

 

گلخانه های ایسلند با تأمین انرژی ژئوترمال

گلخانه های ایسلند با تأمین انرژی ژئوترمال

کشاورزی: ۱۵درصد از خاک این کشور قابل کشاورزی است که ۶ درصد آن کشت می شود. و بقیه در اختیار دامپروری قرار دارد. مهم ترین محصول تولید شده در  ایسلند سیب زمینی می باشد. بعضی از میوه ها، سبزیجات و انواع گل ها در گلخانه تولید می شوند.

تاریخ ایسلند

همان طور که گفتیم سابقه سکونت در ایسلند به راهبان ایرلندی برمی گردد. که در قرن ۷و۸ میلادی در آنجا ساکن شدند. ولی بعدها در قرن ۹ میلادی توسط قوم وایکینگ از این سرزمین بیرون رانده شدند.فلوکی یکی از مردان وایکینگ، توسط او اسکان همیشگی در این سرزمین شکل گرفت. واین وایکینگ ها بودند نام ایسلند را برای این سرزمین برگزیدند به معنی سرزمین برف و یخ

هم چنین مهاجران دیگر از سرزمین نروژ و جزایر انگلستان راهی این دیار شدند. با ادامه این مهاجرت ها در سال ۹۳۰ میلادی جمعیت در سرزمین یخ و سرما به حدود ۴۰ هزار نفر رسید.در این سال با تصویب قوانین و تدوین آنها اولین پارلمان ایسلند به وجود آمد. که در آن زمان آلدینگ نام داشت.

ایسلند از سال ۹۳۰ تا ۱۲۶۲ زیر دست نروژ بود. و باعث شد توسط حکومت نروژ قوانین بافزنگری شود و قوانین جدیدی در ایسلند تدوین شود. در سال ۱۳۸۰ ایسلند و نروژ با هم زیر سلطه دانمارک به مدت ۵۰۰ سال قرار گرفتند.

تاریخ ایسلند (نماد وایکینگ ها)

تاریخ ایسلند (نماد وایکینگ ها)

در سال ۱۹۱۸ از نظر داخلی خودمختار شد اما با دانمارک تحت یک پادشاهی بود.در سال ۱۹۱۸ با دانمارک یکسری توافقات انجام شد که موجب گردید قوانین جدید در ایسلند به تصویب برسد که به پارلمان این کشور اجازه حق دخالت در امور مهم کشور از جمله سیاست های خارجی را داد و حقوق شهروندی مردم ایسلند و دانمارک یکسان شد.  البته دانمارک هنوز رهبری ایسلند و محافظ مرزهای این کشور را بر عهده داشت.

استقلال ایسلند

در سال ۱۹۴۰نیروهای نظامی آلمان، دانمارک را اشغال کردند. که روز بعد پارلمان ایسلند دو مصوبه به تصویب رساند که کابینه ایسلند مستقلاً امور کشور رهبری می نماید.  در جنگ جهانی دوم پس از اشغال دانمارک توسط آلمان ها، به دلیل موقیت کشور ایسلند این کشور به اشغال انگلستان درآمد. ولی بعد از آن نیروهای آمریکایی وارد این کشور شدند.

در تاریخ ۱۷ ژوئن سال ۱۹۴۴ با حمایت آمریکا و انگلستان پس از لغو یکجانبه قرار داد ۱۹۱۸ با دانمارک، ایسلند استقلال کامل خود را بدست آورد.

استقلال ایسلند

استقلال ایسلند

با توجه به موقعیت استراتژیک ایسلند در منطقه شمال اروپا واقع بود مورد توجه آمریکا قرار گرفت و با حمایت این کشور در سال ۱۹۴۹ عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) می شود. بعد از عضویت در این پیمان، در سال ۱۹۵۱ یک توافق نامه دفاعی با آمریکا منعقد می کند.

که بر اساس آن ایالات متحده یک پایگاه نظامی در منطقه نزدیک ریکیاویک پایتخت آن کشور تأسیس می نماید.و آمریکا متعهد شد در صورت بروز هرگونه حمله نظامی به کشور ایسلند از این کشور حمایت کند

سیاست ایسلند

در سال ۱۹۴۴ طی یک رفراندوم قانون اساسی ایسلند تصویب شد. ساختار حکومتی این کشور دموکراتیک پارلمانی است. که شامل پارلمان، دستگاه قضایی، نخست وزیر و رئیس جمهور( مقام تشریفاتی) است.

پارلمان ایسلند، که نام آن آلتینگ است قدیمی ترین پارلمان اروپا بوده که در سال ۹۳۰ تأسیس شده است. که دارای ۶۳ عضو است که برای یک دوره ۴ ساله انتخاب می شوند. پارلمان کشور تا قبل از سال ۱۹۹۱ از دو قسمت تشکیل شده بود. یکی مجلس اعلا با ۲۱ عضو یکی مجلس عوام که با  رأی مستقیم مردم برگزیده می شدند با۴۲ عضو بود. که بعد از پاییز ۱۹۹۱ به صورت واحد کار می کند.

سیاست ایسلند ( پارلمان ایسلند)

سیاست ایسلند ( پارلمان ایسلند)

دستگاه قضا

دستگاه قضای این کشور شامل دادگاهای استانی و محلی است.که زیر نظر وزیر دادگستری هست. البته دادگاه عالی کشور که دارای ۸ عضو می باشد، تصمیمات گرفته شده توسط دادگاههای استانی و محلی را مورد بررسی قرار می دهد. دادگاه های دیگر در کشور هستند که اختلافات و مشکلات کارگران و اعتراضات کارمندان و تخلف آنها را مورد بررسی قرار می دهد.

رئیس جمهور

طبق قانون اساسی این کشور رئیس جمهور نقش تشریفاتی در امور مملکت را دارد. طی یک دوره ۴ ساله توسط رأی مستقیم مردم انتخاب می شود. رئیس جمهور هنگام تشکیل کابینه می تواند نظر مشورتی خود را اعلام کند. ولی اگر رهبران احزاب پیروز نتوانند در مجلس نخست وزیر و اعضای کابینه را معرفی کنند. رئیس جمهور کابینه را معرفی می کند. که این اتفاق هیچ وقت صورت نگرفته است.

رئیس جمهور ایسلند

رئیس جمهور ایسلند

رئیس جمهور ایسلند در حال حاضر گونی یوهانسن است. که از سال ۲۰۱۶ این سمت را برعهده دارد. لازم به ذکر است خانم ویگدیس فینبوگادوتیر که در سال های ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۶ به عنوان رئیس جمهور این کشور بوده است، اولین رئیس جمهور زن دنیا به حساب می آید.

نخست وزیر

طبق قانون اساسی ایسلند، نخست وزیر اکثر امور اجرایی کشور را در اختیار دارد. که توسط رئیس جمهور انتخاب می شود. وی مسئول تشکیل کابینه است که این کابینه مسئول امور اجرائی کشور طی دوره ۴ ساله هستند. وکابینه دارای ۱۰ وزیر می باشد. که کدام مسئول یک یا چند وزارتخانه هستند. هم اکنون ایسلند دارای ۱۳ وزارتخانه است.

احزاب سیاسی ایسلند

در طی دوره های اخیر، کرسی های پارلمان ایسلند در اختیار ۷ حزب سیاسی مهم بوده است.

  • حزب استقلال
  • حزب ترقی خواه
  • حزب سوسیال دمکرات
  • حزب اتحاد مردم
  • حزب اتحاد زنان
  • حزب بیداری مردمی
  • حزب شهروندان

 

آژانس مسافرتی شمیران گشت

تلفن تماس: ۲۶۲۰۶۳۵۷  ۲۶۲۰۶۴۷۹

آدرس آژانس : در گوگل بنویسید آژانس شمیران گشت

به این صفحه امتیاز بدهید
  • مطالب این صفحه مفید بود
  • دوباره به این سایت مراجعه میکنم
4.67
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
3 (3 رای)