بلژیک

کشور: بلژیک

شهر پایتختی: بروکسل

مساحت:30528  کیلومتر مربع

جمعیت: 11 میلیون نفر

زبان: فرانسوی ، هلندی ، آلمانی

پول رایج: یورو

منطقۀ جغرافیایی: زمان هماهنگ جهانی 1+

کد تلفن کشور:32+

اقامت بلژیک

فلات جنگلی آردن در شمال شرق کشور جای دارد. جلگه‌های مرکزی بلژیک منطقه‌ای مهم از نظر کشاورزی پوشیده است از بادرفت حاصلخیزاست.

منطقه شمالی که مسطح و کم ارتفاع است، شامل فلات ماسه‌ای کمپن لند درشرق و جلگه فلاندر درغرب است. بلژیک در شمال با هلند،در شرق با آلمان درجنوبشرقی با لوکزامبورگ ، در جنوب با فرانسه و از شمال غربی با دریای شمال مجاور است. خط جدایی فرهنگی ژرمن‌ها و رومی‌زبانان از میانه‌های کشور بلژیک می‌گذرد.

در ۶۰٪ از مناطق بلژیک، زبان هلندی گویش فلاندری صحبت می‌شود و فرانسویدر ۴۰٪ مناطق جنوبی مثل والونی صحبت می‌شود و در منطقه پایتخت بروکسل هر دو زبان در نهادهای دولتی رایج است. کمتر از ۱٪ مردم بلژیک آلمانی‌ زبان‌اند و در شرق کشور زندگی می‌کنند. این گوناگونی زبانی تاکنون باعث تنش‌های سیاسی بسیاری در کشور بلژیک بوده و در دوره‌هایی همچنان یکپارچگی این کشور را تهدید می‌کند. نام بلژیک از نام لاتین که برای اکثر بخش‌های شمالی منطقه گُل‌نشین استفاده می‌شد یعنی «گاولیا بلژیکا» گرفته شده‌است. این نام لاتین خود برگرفته از گروهی از قبایل سلت است که قبیله بلژهانام داشتند. به لحاظ تاریخی، بلژیک قسمتی از کشورهای فروبوم بوده که شامل هلندو لوکزامبورگ نیز می‌شده‌است و پیشترها نواحی گسترده‌تری را نسبت به گروه کشورهای بنلوکس امروزی دربر می‌گرفته‌است. بلژیک از اواخر سده‌های میانه تا سدهٔ هفدهم، کانون بازرگانی و فرهنگی پر رونقی به شمار می‌رفته است.

ازسدهٔ شانزدهم تا انقلاب بلژیک در سال ۱۸۳۰ و جدایی این کشور از هلند، بلژیک محل جنگ‌های بسیاری بین قدرت‌های اروپایی بود و به همین دلیل با عنوان «میدان جنگ اروپا» لقب گذاری شده بود. اخیراً بلژیک عضو برجسته‌ای از اتحادیه اروپا به شمار می‌رود و میزبان تعدادی از نهادهای اتحادیه اروپا و سازمان‌های بین‌المللی از جمله ناتو است.

 

درصورت هرگونه سوال و یا درخواست میتوانید از طریق فرم زیر با ما در ارتباط باشید.