راهنمای سفر به آفریقای جنوبی

آفریقای جنوبی

 

ده جاذبه برتر آفریقای جنوبی

 1. خلیج پلتبرگ: این ساحل ماسه ای یکی از ویژگی های بارز خط ساحلی طلایی و وسیع آفریقای جنوبی است.

 2. تاکستان (کشور انگور). در بارل و استان بوش و انگور کیپ را امتحان کنید.

 3. شاکالند Shakaland. خود را در سبک زندگی زولو غوطه ور کنید.

 4. پارک اوخالامبا – اکنسبرگ: مکانی که به دلیل نمای زیبای بزرگترین سلسله جبال آفریقای جنوبی حتماً باید از آن دیدن کنید.

 5. کوه Table (میز). نمای باشکوه این بازدید از کیپ تاون را کامل می کند.

 6. آکواریوم دو اقیانوس. زندگی دریایی در نزدیکی ساحل کیپ تاون.

 7. قطار آبی. مناظر باشکوه آفریقای جنوبی را سوار بر واگن های لوکس قطار آبی تماشا کنید.

 8. کیپ پوینت Cape Point. از جنوبی ترین نقطه آفریقا، مناظر اطراف را تماشا کنید.

 9. اودشورن Oudshoorn. عشق به شترمرغ در کارو کوچک.

 • پارک ملی کروگر Kruger . یکی از بزرگترین مناطق حفاظت شده آفریقا و یک مقصد عالی برای تماشای بازی های مهم.

ورود روز ۱

وارد ژوهانسبورگ شده و به فرودگاه کروگر امپومالانگا، ۴۵ دقیقه پرواز، پرواز کنید. از آنجا شما را به زمین بازی خصوصی در منطقه حفاظت شده سابی سندز در نزدیکی پارک ملی کروگر می برند. زمین بازی مجلل و باشکوه اینیایی در بخش غربی این منطقه حفاظت شده، گزینه خوبی برای بازدید است. زمان ناهار به اینجا بیایی تا بعدازظهر به بازی ها برسید.

منطقه حفاظت شده روز ۲

یک روز را در منطقه حفاظت شده سپری کنید. اگر خوش شانس باشید فقط در یک روز می توانید به جز گور خر، اسب آبی و زرافه، پنج حیوان آفریقا که شکار آنها دشوار است (شیر، پلنگ، فیل، بوفالو و کرگدن) را نیز ببینید. رانندگی در شب این منطقه را از دست ندهید چون در این سفر موجودات کوچکی همچون جوجه تیغی، گربه زیاد و حیوانات طعمه خوار را خواهید یافت.

جوبورگ یا پرتوریا روز ۳

به ژوهانسبورگ برگردید و از موزه آفریقا با موضوع آفریقای جنوبی دیدن کرده و از تماشای مغازه ها و هتل های شیک سندتون لذت ببرید. همچنین می توانید در همان نزدیکی به شهر مهم پرتوریا بروید. حتی اگر درختان مشهور جاکاراندا آن شکوفه نکرده باشند، باز هم زیباست.

مسیر سبز روز ۴

از ژوهانسبورگ به جورج، در قلب Garden Route سفر کنید. یک اتومبیل کرایه کرده و ۵۰ کیلومتر به طرف نایزنه بروید. این تفریحگاه شلوغ در یک مرداب زیبا واقع شده و مکانی ایده آل برای امتحان کردن ماهیگیری و قایق سواری است. یک شب را در کلبه های چوبی و مجلل در لژ Phantom Forest سپری کنید.

ساحل روز ۵

به طرف شهر ساحلی خلیج پلتنبرگ رانندگی کرده و در سواحل زیبای پلت با ماسه های سفید استراحت کنید. در مرکز نجات غریق مانکی لند یک تور به همراه راهنما بگیرید و یا در منطقه حفاظت شده Elphant فیل سواری کنید. یک شب را در The Grand بمانید تا شکوه حقیقی را احساس کنید.

عبور از بلندترین کوه قبرس- روز ۶

به سمت کیپ تاون، با ۴۰۰ کیلومتر فاصله، رانندگی کرده و به طرف ساحل V&A بروید. وقتی در هتل مستقر شدید، وقت آن می رسد تا از آکواریوم دیدن کرده یا برای خرید سوغات سری به مغازه ها بزنید. بقیه عصر را هم در رستوران ها و بارها سپری کنید.

شهرک های سیاهپوست نشین و کوه Table  – روز ۷

صبح هنگام با تله کابین به بالای کوه Table  رفته و از نمای کامل کیپ تاون لذت ببرید. عصر را هم با بازدید از یک شهرک سیاهپوست نشین سپری کنید: در اینجا یاد می گیرید که چگونه اکثریت جمعیت آفریقای جنوبی زندگی می کنند و ساکنین نیز از حمایت شما بهره مند می شوند.

کجا برویم؟

آفریقای جنوبی که به اندازه مجموع فرانسه، آلمان، هلند و بلژیک است. چنان بزرگ است که تنها با یک بازدید نمی­توان تمام آن را کشت، بنابراین ما در ادامه مکان­های مهمی که بهتر است بعنوان گزینه اول انتخاب کنید را پیشنهاد می کنیم.

ما با ژوهانسبورگ پر جنب و جوش شروع می کنیم، که در ایالت گاتنگ قرار دارد. پس از بازدید از پرتوریا (تشوان) در همان نزدیکی، و کمی انحراف مسیر به سمت تفریحگاه سان سیتی، به طرف ایالت امپومالانگا و مهمترین جاذبه گردشگری آفریقای جنوبی، پارک ملی کروگر، می رویم. ما پس از عبور از کوه­های کوآزولو – ناتال، به دور بان شلوغ در کنار اقیانوس هند رسیده و با سفری کوتاه به شمال، به زولولند می­رسیم. بعد از آن به بندر الیزابت می رویم، در جهت عقربه های ساعت در امتداد ساحل به طرف گاردن روت و تا کیپ تاون می رویم، که پایگاهی برای بازدید از Cape of Good Hope و دهکده کیپ می باشد. در پایان، این چرخه با بازدید از چند مکان در بازگشت به ژوهانسبورگ کامل می شود: قطار آبی مجلل، سواری از کارو بزرگ تا کیمبرلی؛ یا کمی بیشتر به سمت شمال برای دیدن زیبایی های صحرای کالاهاری.

گاتنگ Gauteng

گاتنگ ایالتی است که ۱۵ درصد سطح منطقه آفریقای جنوبی را اشغال کرده، ۱۲ میلیون جمعیت، یعنی یک چهارم جمعیت ملی را در خود جای داده است. گفته می شود که این ایالت ۴۰ درصد درآمد سرانه را تولید می کند. توضیح این تجمع غیر معمول ثروت و جمعیت ساده است: طلا.

اغلب شهرهای بزرگ دنیا کنار رودخانه ساخته شده اند، اما ژوهانسبورگ – پایتخت اجرایی و پرازدحام گاتنگ- حیات خود را از جریان زیرزمینی طلا می گیرد. کشف این رگه غنی، تنها در طی سه سال از ۱۸۸۶ زمین مرتع روی آن را به بزرگترین شهر آفریقای جنوبی تبدیل کرد.

عکس صفحه ۲۶- نمای بی نظیر از بالای کوه Table در کیپ تاون

ژوهانسبورگ Johannesburg

ژوهانسبورگ (که به آن ژوبورگ یا ژوزی می گویند) بعنوان مرکز حمل و نقل آفریقا صرفاً تخته پرشی برای سفر به دیگر بخش­های آفریقای جنوبی با این قاره محسوب می شود. با اینحال، بهترین تفریحات، مغازه ها و هتل ها را دارد. این شهر در تابستان (نوامبر – مارس) بهترین است گرم، صبح های آفتابی که به عصرهای کمی طوفانی تبدیل می شوند، با باران های سیل آسا که زودگذر هستند و شهر را تر و تازه می کنند.

مانند هر شهر دیگر این کشور، الگوهای جمعیتی ژوهانسبورگ تحت تاثیر قوانین تفکیک آزادی در دوره آپارتاید باقی مانده است. حدود ۵۰۰۰۰ آسیایی در حومه لناسیا اسکان داده شدند، و سیاحان به شهرهای نسبتاً بزرگ در اطراف مانند سووتو و الکساندریا فرستاده شدند.

عکس صفحه ۲۸- نمایی از آسمان ژوهانسبورگ

مرکز شهر

مرکز شهر ژوهانسبورگ ترکیبی رنگارنگ از آسمانخراش­ها، بازارهای کوچک هندی و مغازه های موتی (عطاری) سنتی آفریقایی است، که در آن کارکنان اداری شانه به شانه گداها و دستفروشان حرکت می کنند. همچنین مرکز مجرمان است، پس با یک دوربین گران، ساعت یا عینک آفتابی با پولی بیش از آنچه احتیاج دارید در اطراف پرسه نزنید.

در تمام مرکز شهر آزادسازی محدودیت برای خرید و فروش در خیابان باعث شده تا صدها دستفروش غرفه هایی راه اندازی کردند یا فقط پارچه ای روی زمین انداخته و هر چیز قابل تصوری را می فروشند. آفریقا به مرکز مالی آفریقای جنوبی تبدیل شده است.

عکس صفحه ۲۹- اهالی ژویورک (ژوهانسبورگ)

در میان دفاتر اداری یافتن بناهای تاریخی دشوار است، اما طرفداران محافظت از بناهای تاریخی به دفتر پست خیابان ریسیک با آجرهای قرمز افتخار می کنند. ساخت این بنا در سال ۱۸۹۷ آغاز شده و دارای یک برج ساعت مربوط به بعد از جنگ آنگلو – بوئر است.

آنطرف در خیابان بری منطقه فرهنگی نیوتاون قرار دارد که قبلا بازار میوه و سبزیجات بوده است، در اینجا موزه آفریقا (سه شنبه- یکشنبه ۹ صبح-۵ ب.ظ؛ رایگان) را با مجموعه ای عالی از اقلام تاریخی و فرهنگی آفریقایی خواهید دید. در انتهای دیگر این ساختمان طولانی مجموعه تئاتر مارکت (www.markettheatre.co.za) جای گرفته، که در دوره آپارتاید جنبش تئاتری تظاهراتی را آغاز کرده بود.

در غرب بازار نیوتاون، یک مرکز خرید بزرگی بتونی به سبک مغولی بنام Oriental Plaza از خیابان بری تا خیابان اصلی کشیده شده است.

قبل از ورود بوی ادویه­ها به شما خوش آمد می گویند. رستوران­های هندی، بارهای اسنک و مغازه ها چندین حیاط را به هم متصل می کنند.

آرت گالری ژوهانسبورگ (سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح-۵ ب.ظ؛ رایگان؛ تور با رهنما موجود است) واقع در ساختمانی با طراحی سر ادوین لوتیتز در پارک ژوبرت، قدیمی ترین پارک شهر، قرار دارد. مجموعه این گالری روی قرن های ۱۹ و اوایل ۲۰ متمرکز بوده و شامل اقلام کوچک اما شاخص هنر آفریقای جنوبی می باشد. بخاطر داشته باشید که منطقه اطراف یکی از بدترین مکان­ها از لحاظ جرایم خیابانی است. در حال حاضر پلیس مترو حضور داشته و شرایط بهتر شده است، اما بهتر است مواظب باشید. در شمال غربی مرکز شهر، در برامفونتین، دانشگاه ویتواترسراند، بزرگترین دانشگاه انگلیسی زبان آفریقای جنوبی است. در غرب و یتس محوطه مدرن دانشگاه راند آفریکانز قرار دارد.

مرکز Origins در محوطه دانشگاه ویتس مربوط به دوره اولین انسان­ها در آفریقاست که روی هنر سنگی از قبیله سان که از سرتاسر این کشور یافت شده اند، متمرکز می باشد.

عکس صفحه ۳۰- برائی (باربیکیو) محبوب در سووتو

یکی از بارزترین اقلام این موزه چیزی است که گفته می شود اولین تصویر خلق شده انسان می باشد.

در شمال مرکز شهر، باغ وحش ژوهانسبورگ (هر روز ۸٫۳۰ صبح- ۵٫۳۰ ب.ظ؛ www.jhbzoo.org.za؛ با ورودی) در رزبانک قرار دارد، که برای مراکز خرید و نمایشگاه­های هنر در Zoo Lake در روزهای یکشنبه معروف است. در همان نزدیکی حومه نوروود و ملویل برای بیرون غذا خوردن خوب هستند، و کمی بیشتر بطرف شمال سندتون شیک مرکز مالی آفریقای جنوبی بوده و دارای هتل­های عالی، یک مرکز خرید بزرگ و میدان نلسون ماندلا در فضای آزاد می باشد.

سووتو Soweto

یک تور دارای برنامه به سووتو (بخشی از شهرهای جنوب غربی) را می­توان در هر هتلی ترتیب داده و از حومه های شمالی پررونق دیدن کرد. تورها از محله های مختلفی عبور می کنند که اغلب آنها فقیر و درهم و برهم هستند، بجز خیابان مهمی که به راسته میلیونرها معروف است.

پلاک ۱۴ کراون ماینز در خیابان الامین در جنوب غربی مرکز شهر، محل  Gold Reef City (سه شنبه به یکشنبه؛ ورودی www.goldreefcity.co.za) است که یک پارک موضوعی با سرسره، نمایش، کافه و هتل می باشد که همگی به سبک دهه ۱۸۹۰ هستند. همچنین در این پارک چند رستوران و مغازه وجود دارد نکته مهم سفری کوتاه به معدن طلا است. بازدیدکنندگان با پوشیدن لباس ایمنی و چراغ معدنچی ها ۲۲۰ متر به زیر زمین می روند.

در جستجوی طلا

ژوهانسبورگ از دل کمپ های طلاجویانی سربرآورده که به امید یافتن طلا در سال ۱۸۸۶ به اینجا می آمدند. از آن زمان صنعت استخراج طلا به ستون اصلی اقتصاد آفریقای جنوبی تبدیل شده است. معدنچیان شرایط کاری سختی دارند – حتی با اینکه هوای تمیز مرتباً از طریق شبکه لوله های باریک پمپ می شود دمای هوا اغلب بالای ۴۲ سانتیگراد است.

هر یکشنبه، معدنچیان محلی دامن و پر می پوشند تا Isicathulu یا رقص گومبوت را انجام دهند. در کنار Gold Reef موزه آپارتاید (سه شتبه- یکشنبه، ۱۰ صبح- ۵ ب.ظ؛ برای کودکان مناسب نیست)، با تصاویر گرافیکی مربوط به تاریخ آپارتاید و مخاطرات تبعیض نژادی است.

در غارهای استرکفونتین (هر روز ۹ صبح-۴ ب.ظ، ورودی) که بخشی از میراث فرهنگی یونسو «مهد بشریت»، در غرب ژوهانسبورگ است، بیش از ۵۰۰ فسیل هومیشید بافت شده که معروف ترین آنها یک جمجمه ۲٫۵ میلیون ساله است که در سال ۱۹۳۶ یافت شده و به آن نام «خانم پلس» داده شده است (مخفف پلسیانتروپوس ترانسوالنوس، البته اکنون این جمجمه به گونه های آسترالوپیتکوس آفریکانوس نسبت داده شده، و گفته می شود که از آن یک مرد است). بهتر است این بازدید با یک تور دو ساعته از مرکز بازدید کنندگان مار و پنگ (هر روز ۹ صبح- ۵ ب.ظ؛ ورودی) همراه باشد که بخشی از مهد بشریت است.

پرتوریا (تشوان) Pretoria

در بهار (اکتبر و نوامبر) باغ شهر پرتوریا با شکوفه های بنفش ۶۰۰۰۰ درخت جاکاراندا می در خشد، این درختان در اصل از برزیل به اینجا آمده اند، پرتوریا در هر فصلی شهر خوبی است که پارک های زیبا و معماری مبتکرانه ای دارد.

تشوان، که اخیراً نام کلانشهر پرتوریای بزرگ را به خود گرفته، دارای بیش از یک میلیون نفر جمعیت است. این شهر بعنوان پایتخت اجرایی آفریقای جنوبی سهم زیادی از سفید پوستان را در طول دوره آپارتاید در خود جای می­داد، که بسیاری از آنها کارمندان دولتی بودند. با اینکه پرتوریا به پایتخت مشترک آفریقای جنوبی جدید تبدیل شده است، خدمات دولتی و مدنی دیگر صرفاً در دست سفید پوستان نیست، و شهر تا حد زیادی تصویر منفی آن شهر اجرایی آپارتاید را زدوده است.

قلب تاریخی پرتوریا میدان کلیسا است که در آن ساکنین اولیه در دهه ۱۸۵۰ اولین کلیسا را ساختند. یک مجسمه از پل کروگر در وسط این میدان قرار دارد. او سر اسقف خشنی بود که چهار بار در اواخر قرن ۱۹ به رئیس جمهوری جمهوری ترانسوال انتخاب شد.

در اطراف پایه این بنا مجسمه­های چهار سرباز شهروند آن دوره دیده می شود. عکاسان مجهز به دوربین های فوری معمولاً در اینجا زیاد دیده می شوند و منتظر هستند تا از گردشگران عکس گرفته و به آنها بفروشند.

برخی ساختمان­های اداری بارز از روزهای نخستین رویروی میدان هستند: رادسال (پارلمان) قدیمی، به سبک رنسانس ایتالیایی، بانک ذخیره آفریقای جنوبی قدیمی با طراحی سر هربرت بیکره و تالار قضایی (Palace of Justice)، که در طول اشغال بریتانیا در سال ۱۹۰۰ بعنوان بیمارستان بکار می رفت. در میان ساختمان­های مدرن در نزدیکی میدان که آسمانخراش هستند، می­توان به مرکز ولکسکاس اشاره کرد که دفاتر مرکزی اولین بانک تحت کنترل أفریکان ها را در آن قرار دارند.

میدان استریجدم، در پایین خیابان از طرف آسمانخراش ولکسکاس، قرار دارد که یک بازار شلوغ و پر جنب و جوش است، در کنار میدان مجموعه تئاتر دولتی دیده می شود، شامل شش تالار سخنرانی است و می­توانید با تورهای دارای راهنما از آن دیدن کنید. ( تلفن: ۴۰۰۰۳۹۲-۰۱۲،

www.statetheatre.co al ).

عکس صفحه ۳۳- پرتوریا – جاکاراندا سیتی

چند ساختمان آنطرف تر بالای خیابان وان در والت، یک ساختمان دفتر شهرداری بزرگ، یک دفتر اطلاعات دارد که نقشه ها و بروشورهای محلی ارائه کرده و مشاوره می دهند.

عکس صفحه ۳۴- Union Buildings

اگر واقعاً نمی­توانید به یک پارک بازی بروید، باید به باغ­های حیوان شناسی ملی (هر روز ۳۰/۸ صبح – ۳۰/۵ ب.ظ. ورودی) با حدود ۳۵۰۰ گونه در باغ های گل رنگارنگ و نیز حدود ۹۰۰۰ حیوان از سرتاسر جهان سری بزنید؛ در بالای برخی از نواحی آن تله کابین رد می شود. موزه تاریخ فرهنگی ملی (هر روز ۸ صبح-۴ ب.ظ؛ ورودی)، در ساختمان Old Mint در خیابان ویساگی، فرهنگ­های متنوع آفریقای جنوبی از هنرهای سنگی سان تا به امروز را به همراه مجموعه ای وسیع از نمایشگاه ها را به نمایش می گذارد، همچنین این موزه میزبان جشنواره های نمایش، رقص و فیلم است.

سر هربرت بیکر Union Buildings، باشکوه ترین نماد معماری پرتوریا را طراحی کرد. این بنا یک جفت ساختمان مشابه است که با یک ردیف نیمه گرد از ستونها بهم متصل شده­اند. این مجموعه بزرگ وزارتخانه ای که در سال ۱۹۹۴ محل شروع رسمی ریاست جمهوری ماندلا بود، از آن بالا نمای گل­های زیبای باغ­های دولتی، درختان تزئینی هرس شده و چمن کاری در پایین را دارد (دوشنبه – جمعه؛ رایگان).

علاقمندان به تماشای پرندگان در هر کجای آفریقای جنوبی حتی باغ­های حومه شهر سر برگردانند زیباترین پرنده­ها با رنگ­های ملون را خواهند دید. برای شروع موزه ترانسوال (هر روز ۸ صبح- ۴ ب. ظ، آخرین ورودی ۳ ب.ظ. ورودی) در خیابان پل کروگر را امتحان کنید. در این موزه تمام گونه های پرندگان آفریقای جنوبی را خواهید دید. این موزه بعنوان یک سازمان ملی تحقیقاتی انواع پروانه ها، خزندگان و دیگر گونه های تاریخ طبیعی را نیز تحت پوشش قرار می دهد.

جنوب پرتوریا

به طرف جنوب شهر در منطقه حفاظت شده Fountains Valley Nature، یک قلعه نظامی در سال ۱۸۹۸ ساخته شده که از آنجا موقعیت استراتژیک پرتوریا و زمین­های حاصلخیز اطراف آن کنترل می­شده است. قلعه کلاپرکوپ شیک و آراسته بوده و اکنون موزه تاریخ نظامی جمهوری ترانسوال قرن ۱۹ است.

مایل­ها در اطراف پرتوریا، بنای وورترکر (هر روز ۸ صبح – ۵ ب.ظ، ورودی؛ , www.voortrekkermom.org.za) در بالای تپه قرار گرفته است. این بنای زیبا بعنوان زیارتگاهی برای بردباری پیشگامان دهه ۱۸۳۰ ساخته شده است. این پیشگامان از کیپ تا ترانسوال را پیاده طی کردند تا زبان، دین و سبک زندگی خود را حفظ کنند.

سان سیتی، شهر آفتاب

پاسخ آفریقای جنوبی به لاس وگاس در ۹۰ دقیقه ای غرب ژوهانسبورگ در حاشیه کالاهاری قرار دارد، در اواخر دهه ۱۹۷۰، محدودیتهای زهد منشی در آفریقای جنوبی باعث شد تا سول کرزنر تاجر یک سوپاپ قرار در جایی بسازد که در آن زمین سرزمین بوفوثاتسوانا بود. امروزه سان سیتی بخشی از ایالت نورث وست آفریقای جنوبی است و تفریحات و سرگرمی های آن در انواع خانوادگی تا شرط بندی متفاوت هستند. این تفریحگاه درخشان که همچون سرایی در میان علفزارهای پرغبار سر برآورده دارای کازینو، سینما، رستوران، و چندین هتل است. مجموعه بی نظیر Lost City بزرگترین پروژه ای است که تا بحال در آفریقا انجام شده و داری یک هتل زیبای پنج ستاره است. همچنین یک ساحل مصنوعی و استخر موج دارد. امکانات در هوای آزاد شامل زمین­های گلف و یک دریاچه مصنوعی برای اسکی روی آب و قایق سواری است. در همان نردیکی پارک ملی پیلانسبرگ قرار دارد. اتوبوس ها مرتباً از ایستگاه قطار ژوهانسبورگ از روتاندا به سان سیتی می روند. بسیاری از شرکت های تور نیز سفر یک روزه یا بیشتر به سان سیتی را برنامه­ریزی می­کنند. برای جزئیات بیشتر به این سایت مراجعه کنید:

www.suninternational.com)

داخل این بنای گرانیتی یک کتیبه برجسته به یاد رویدادهای دوره سفرهای پیاده قرار دارد. موزه این عمارت گویلن وورترکر را در خود جای داده که مجموعه ای از پانل های سوزن دوزی با تصاویری از رویدادهای سفر بزرگ است. همچنین این موزه دارای ماکت هایی است که زندگی این پیشگامان را نشان می دهند. شاید اگر پوست شیر کف اتاق نباشد، اتاق نشیمن بوئرها را با یک صحنه مزرعه هلندی قدیمی اشتباه بگیرید.

کمی دورتر

چهل کیلومتر به شرق پرتوریا، در کولینان معدن Premier Diamond قرار دارد. (تورهای زیر زمین دوشنبه جمعه ۱۰ صبح و ۲٫۳۰ ب. ظ، شنبه یکشنبه ۱۰ صبح، برای افراد زیر ۱۰ سال ممنوع است؛ ورودی). این معدن در نوع خود یک منطقه تاریخی محسوب می­شود. در سال ۱۹۰۵ الماس ۳۱۰۶ قیراطی کولینان اینجا زیر زمین بوده است. ستاره آفریقا و دیگر سنگ­های جواهرات تاج بریتانیایی از همین الماس به اندازه یک مشت تراشیده شده­اند. این معدن هنوز کار می کند و سالانه حدود یک میلیون قیراط تولید دارد، البته اغلب این سنگ­ها برای کاربردهای صنعتی بکار می روند. اپراتورهای تور در ژوهانسبورگ و پرتوریا سفر اکتشافی به این معدن را ترتیب می­دهند، یا اینکه می­توانید با اتومبیل خودتان بروید. به کفش­های محکم و قوی برای این سفر نیاز دارید. وقتی به ژوهانسبورگ برگشتید می­توانید داستان را با تماشا کردن برش الماس­ها در جواهرفروشی ها دنبال کنید.

مردمان اندبله Ndebele

مردمان اندبله که برای نقاشی دیواری های هندسی و رنگارنگ شهرت دارند. از نگونی کوازولو- نیتال هستند. آنهایی که در شمال پرتوریا یافت می شوند، اندبله های جنوبی هستند، که سرزمین اصلی کوآندبله آنها در سال ۱۹۸۴ پایه گذاری شد. مردمان اندبله در زیمباوه نیز یافت می شوند.

سد هار تبیسپورت در ۳۵ کیلومتری غرب پرتوریا، در مکانی زیبا با پس زمینه کوه­های ما گالیسبرگ، چندین تفریحگاه کوچک و نیز یک پارک مار خوب دارد.

مرکز چیتا آن وان دایک در کنار R۵۱۳ در نزدیکی سد (فقط تورها؛ سه شنبه – پنجشنبه، شنبه ۱۱٫۳۰-۸ صبح و ۳۰/۴ – ۳۰/۱ ب. ظ، چهارشنبه، یکشنبه ۱۱٫۳۰۔ ۸٫۳۰ صبح و ۴٫۳۰-۳۰/۱ ب.ظ؛ برای کودکان زیر شش سال ممنوع است) اولین جایی است که در آن چیتاها با موفقیت در اسارت و بند تولید مثل می­کنند.

موزه دهانه آتشفشان تسوانگ (هر روز ۳۰/۷ صبح- ۴ ب.ظ؛ ورودی) از یک دهانه آتشفشانی شهاب سنگی ۱٫۴ کیلومتری و دریاچه شور روی سطح آن محافظت می کند، پیاده روی دور این دهانه ۲ تا ۳ ساعت طول می کشد.

عکس صفحه ۳۷- کودک اندیله

با دو ساعت رانندگی به شمال غربی پرتوریا به پارک ملی پیلانسبرگ (www.pilanesberg241.gaine-reserve.co) با ۵۰۰ کیلومتر مربع وسعت می رسید که شامل یک حفره خوش منظره ناشی از مواد آتشفشانی است که در آن شیر، فیل و اسب آبی آزادانه در کنار انواع گوزن ها و ۳۵۰ گونه پرنده زندگی می کنند. جاده های داخلی خوب و انواع گزینه های اقامتی از انواع ساده تا مجموعه های لوکس سان سیتی باعث شده تا پیلاتسبرگ برای سفرهای کوتاه از گاتنگ ایده آل شود.

یک گزینه عالی برای تجربه منطقه حفاظت شده مادیکوه Malikwe (ورود فقط برای بازدید کنندگانی که شب قصد اقامت دارند) در کنار رودخانه گریت ماریکو در مرز بوتسوانا است که در آن می­توانید با تورهای سواری همین طیف گونه­ها را مشاهده کنید. خانه­های این منطقه کوچک و نسبتاً گران هستند. مادیگوه نیز مانند پیلاتسبرگ یک مزیت نسبت به پارک کروگر دارد و آن عاری بودن از مالاریا است.

عکس صفحه ۳۸-  منظره چشم نواز دره رودخانه بلاید در امپومالانگا

امپومالانگا و لیمپوپو

منطقه کوهستانی شرق گاتنگ یکی از محبوب ترین مکان­ها برای تعطیلات و بویژه توقفگاه در سر راه به مناطق حفاظت شده در شمال است.

از پرتوریا یا ژوهانسبورگ به پارک ملی کروگر حدود ۴۰۰ کیلومتر در جاده های زیبا فاصله است، سفر به سمت شرق از جلگه های سرسبز مراتع بلند شروع می شود، اما در کمتر از نیمه راه ناگهان مناظر کاملاً تغییر می کنند. یک لحظه گویی در اسکاتلند هستید، لحظه دیگر تپه ها مانن تپه های داکوتای شمالی هستند، سپس جاده از جنگلهای سبز به کشتزارهای موز در مراتع گرم و مرطوب می رسد.

در مسیر کروگر

اگر عجله دارید می­توانید به پارک ملی کروگر یا یکی از دیگر مناطق حفاظت شده خصوصی پرواز کنید.

مسافرانی که محدودیت زمانی ندارند، می­توانند خودشان رانندگی کرده یا تور بگیرند و از مسیر N۴ حرکت کنند. اگر یک یا دو روز برای وقت گذرانی دارید، هر چند بهتر است از مسیر کروگر بروید، از میان پارک بگذرید، از دروازه دیگری بیرون آمده و از جاده متفاوتی به گانتگ بر گردید. در این حالت می­توانید برخی از زیبایی های ایالات امبومالانگ و لیمپوپو را ببینید.

نلسپرویت Nelspruit، در N۴ و کروکودیل ریور مرکز یک منطقه ثروتمند پرورش میوه است که باغ­های پرتغال و نیز انبه، آووکادو و لیچ اطراف آن را پوشانده­اند. خود شهر زیباست و بیش از ۱۵۰۰۰۰ نفر جمعیت دارد.

یک مسیر دیگر به پارگ کروگر از میان شهر لیدنبرگ می گذرد، که در آن چند ساختمان قدیمی از دهه ۱۸۵۰ باقی مانده است. همچنین این مسیر از گردنه لانگ تام و سابیه، محل یک رگه غنی طلا که اکنون تمام شده، می گذرد. گردنه لانگ تام نام خود را از تفنگی گرفته که بوئرها از آن در مقابل بریتانیایی ها در ۱۹۰۰ استفاده می کردند؛ این منظره از لحاظ وسعت و خالی بودن بی نظیر است.

اخبار سود آسان به سرعت در همه پیچید و Pilgrim’s Rest ظواهر و دبدبه و کبکبه یک رگه طلا را به خود گرفت، ۱۸ کافه این شهر به سختی جوابگوی معدنچیان آن هستند. در قرن بیستم، با پیچیده تر شدن فناوری استخراج معدن، طلا در سال ۱۹۷۲ به کلی تمام شد. وقتی عملیات­ها تعطیل شدند، مقامات ایالتی این شهر را بعنوان مرکز نوستالژی، یا چند موزه، تمایشگاه استخراج معدن، مغازه و هتل نگه داشتند.

عکس صفحه ۳۹- Pilgrims Rest

مرکز جنگل بانی گراسکاپ (Graskop) در همان نزدیکی یک شهر کوچک با مینی بازارهایی است که می­توانید در آنها وسایل پیک نیک تهیه کنید. وقتی از مرکز منطقه ای Hazyview می گذرید، جاده به طرف دروازه پل کروگر، پارک ملی کروگر می رود.

مسیر پانوراما

اگر کمی بیشتر وقت دارید، سعی کنید مسیری را امتحان کنید که بتوانید دره رودخانه بلاید را ببینید. «هیبت انگیز» برای مناظر در این نقطه از دنیا اغراق نیست، جایی­که کوه­های دراکنسبرگ محل انتقال از مراتع بالایی به مراتع پایینی هستند. شگفتی های جغرافیایی این پرتگاه شامل وجوهات سنگی با رنگ­های عجیب معدنی، گلسنگ ها و جلبک ها هستند. خود دره از چندین نقطه دیدنی است و با پیاده روی های کوتاه و طولانی از جاده می­توانید به این نقاط برسید.

عکس صفحه ۴۰- نما از روی پل در بورک

سه قله سنگ ماسه ای برون زده ی مدور با قبه های پوشیده از چمن Three Ronclavels نامیده می شوند. پشت آنها، Mariepskop قرار دارد که کوهی به شکل یک ناوبر هواپیماست. تپه ها به یک رودخانه می رسند که مسیر خود را از میان چین ها، زیگ زاگ سپری می کند تا در نهایت به پشت سد رودخانه بلاید برسد.

بازدید کنندگان God’s Window از نمای پانورامای این مرتع لذت می برند. در نزدیکی Bourke’s Luck، که نام خود را از یک معدن طلای قدیمی گرفته، رودخانه های بلاید (شاد) و ترئور (غمگین) در یک تنگه سه راهه به هم می رسند. از روی سه پل فلزی می­توانید این نمایش طبیعی را تماشا کنید، از آبشارهای خروشان گرفته تا چاله های Bourke’s Luck که گویی چند اسکوپ بستنی غول پیکر از دل آنها درآمده. تصاویر در یک مرکز بازدید کنندگان تاریخ طبیعی محلی را توضیح می دهند. در تفریحگاه Aventura Bhydepoort (تلفن: ۱۲۲-۶۹۶۶۰۸۶) در دسترس است.

عکس صفحه ۴۱- پارک ملی کروگر Kruger National Park

پارک ملی کروگر (درهای پارک در تابستان از ۵٫۳۰ صبح – ۶ ب. ظ، ۶ صبح- ۵٫۳۰ ب،ظ در زمستان باز هستند. ورودی) با ۲ میلیون هکتار وسعت در بزرگترین منطقه حفاظت شده آفریقای جنوبی قرار دارد. این پارک بیشتر از هر منطقه حفاظت شده ای در آفریقا، بجز پارک ملی کافو در زامبیا دارای گونه های پستانداران است. حداقل ۱۰۰۰۰ فیل در میان مرزهای این پارک، در کنار حدود ۲۵۰۰۰ بوفالو، ۱۲۰۰۰۰ آهوی آفریقایی و ۳۰۰۰۰ گورخر زندگی می کنند و البته نزدیک به نیم میلیون انسان در سال از آن دیدن می کنند.

در سال­های اخیر اغلب مناطق حفاظت شده غیر شکاری در مراتع شرقی حصارهای خود با پارک ملی کروگر را برداشته اند تا حیوانات بتوانند آزادانه میان آنها حرکت کنند.

قرص مصرف کنید

فراموش نکنید که قبل از رسیدن به این منطقه قرص های ضد مالاریا را بخورید، زیرا پارک کروگر و مناطق حفاظت شده خصوصی در آن اطراف در منطقه مالاریا هستند.

اکنون پارک ملی کروگر مرکز پارک میان مرزی Great Linpopo است، که پس از ترکیب کامل با پارک ملی گوناردو زیمباوه و پارک ملی لیمپوپو موزامبیک بزرگترین منطقه حفاظت شده آفریقا در یک منطقه ۳۵۰۰۰ کیلومتر مربعی محسوب می شود. پیش بینی آب و هوای این پارک وسیع کار دشواری است، اما فصل بارانی از سپتامبر یا اکتبر تا مارس یا آوریل ادامه دارد که عمدتا به شکل بارش های اندک همراه با تندر است.

محل اقامت

از طریق یک آژانس مسافرتی یا با مکاتبه با سات پارک SANPark، صندوق پستی ۷۸۷، پرتوریا ۰۰۰۱ میتوانید محل اقامت خود را حتی از یک سال قبل رزرو کنید. اگر اینکار را برای دقیقه نود گذاشته اید، با تماس با سرویس رزرواسیون (تلفن: ۴۲۸-۹۱۱۱۰۱۲) هنوز فرصت دارید. همچنین میتوانید برای اطلاعات به وب سایت SANPark و برای رزرو به www.sanpark.org مراجعه کنید. اگر جایی پیدا نکردید، می­توانید به یک تور بپیوندید. زیرا اپراتورهای تورها دارای رزرو عمده هستند؟ یا میتوانید جایی در هتل یا کمپینگ بیرون پارک پیدا کنید، البته تا این مکان­ها باید سفر یکروزه داشته باشید.

عکس صفحه ۴۲-  نقشه محل پارک ملی کروگر

در این پارک ۱۸ کمپ استراحت وجود دارد که عمدتاً در نیمه جنوبی آن هستند و عبور و مرور بازدید کنندگان بیشتر در این قسمت است. کمپ های نامبرده در پایین دارای رستوران مغازه، پمپ بنزین و انواع محل اقامت هستند.

برگندال (Berg-en-dal). مجموعه کمپ مدرن و باکلاس در مناظر تپه ای با نمای سد مانجولو، محوطه این کمپ کاملاً حصار کشی شده و از معدود مکان­هایی است که می­توانید در پارک قدم بزنید.

سابیه پایین دست (Lower Sabie). مجموعه کمپ نسبتاً کوچک در کرانه های سد رودخانه سابیه با منظره زیبا.

اولیفانتس (Olifants ). همانطور که نام این کمپ نشان می دهد، محل زندگی فیل هاست، روی صخره ای در بالای رودخانه اولیفانتس قرار دارد، اسب های آبی مرتبا در آن رفت و آمد می کنند. جاده های اطراف مکانی مطمئن برای تماشای مناظر هستند.

شینگودزی( Shingwedzi ). مجموعه کمپ روستایی که نام خود را از رودخانه بالای سد گانیدود گرفته است.

اسکو کوزا (Skukuza). بیش از هر کمپ دیگری تخت و امکانات، شامل بانک، دفتر پست و یک آزانس کرایه اتومبیل دارد. این کمپ در قلب چند جاده با بهترین مناظر قرار دارد.

عکس صفحه ۴۳- تماشای حیات وحش در پارک کروگر

چشم انداز

اگر حواستان جمع نباشد ممکن است ساعت ها در پارک قدم بزنید و هیچ چیزی جذاب تر از گوزن نبینید، باید حواستان به همه جا از نزدیک تا دوردست ها باشد در میان سایه ها چشم بگردانید، حواستان به هر حرکتی باشد. به گودال های آب و رودخانه ها توجه بیشتری کنید، زیرا بزرگترین تجمع حیوانات در این مکانها دیده می شود. به یاد داشته باشید که بهتر است زیر سرعت ۵۰ کیلومتر در ساعت رانندگی کنید بویژه در جاده های کثیف چون غبار زیادی هوا می شود.

عکس صفحه ۴۴- کرگدن ها

در تابستان آفریقا، بهترین زمان برای تماشای مناظر از طلوع آفتاب تا حدود ۱۱ صبح و دوباره در اواخر عصر قبل از بسته شدن درهای پارک است. در فصل خنک این زمان از قبل از طلوع تا ظهر است و هر زمان از روز میتوانید از تماشای مناظر لذت ببرید، البته صیادان عمدتا صبح زود با اواخر عصر دیده می شوند.

پیاده روی در حیات وحش

شاید این جمله عجیب باشد که در مناطق حفاظت شده این انسان­ها هستند که در کمپ با اتومبیل محبوس می شوند. در کروگر، تنها را برای فرار از این محدودیت پیوستن به گروه پیاده روی در حیات وحش هشت نفر به همراه یک رنجر مسلح است. این افراد مسیر را پیاده طی کرده و سه شب را در میان بوته ها سپری می کنند. تنها تعداد اندکی از بازدید کنندگان (۱۲ تا ۶۵ سال) برای این گروه پذیرفته می شوند. از یک سال قبل می­توانید رزرو کرده، یا میتوانید برای شانس لغو رزرو برای دقیقه آخر سعی کنید (تلفن: ۴۲۶-۵۱۱۷۰۱۲/۵۱۱۱)

ساکنین پارک کروگر

آنتلوپ. یک عبارت کلی برای اشاره به چهار پایان از گاونر آفریقایی گرفته تا آهوی کوچک. از ۲۱ گونه موجود در اینجا، آهوی آفریقایی (ایمپالا) بیش از همه است.

بابون. نوع نر این حیوان یک گروه از آنها را به خط می کند. بابون ها (نوعی بوزینه) تا ۴۱ کیلوگرم وزن دارند و تا ۲۵ سال عمر می کنند.

پرندگان. از ۵۱۰ گونه موجود در این پارک، چند تای آنها در خارج از مناطق حفاظت شده نادر هستند، که شامل کالائو زمینی، لک لک و هوبره می باشند.

 بوفالو. این حیوانات عظیم الجثه که تنها گونه های گله وحشی آفریقا هستند. در نزدیکی گودال های آب یا رودخانه ها تجمع کرده و شب ها فعالیت بیشتری دارند.

چیتا. این گربه های خالدار زیبا طعمه خود را در نور کامل روز شکار می کنند و بیش از ۱۰۰ کیلومتر در ساعت سرعت دارند.

فیل. فیل آفریقایی، بزرگترین پستاندار روی زمین، تا ۶۳۰۰۰ کیلوگرم وزن دارد. ماده ها در گله های کوچک پرسه می زنند؛ نرها حدود ۱۲ سالگی گله را ترک کرده، یا در میان گله های دیگر تغییر مکان داده یا یک گروه مجردی تشکیل می دهند.

زرافه. زرافه های نر که بلندترین حیوانات روی زمین هستن، تا ۵٫۵ متر رشد می کنند. در برابر حمله شیرها آسیب پذیر هستند، خواب کوتاهی دارند و ایستاده می خوابند.

اسب آبی. اسب های آیی که تا ۲۰۰۰ کیلوگرم وزن دارند، غدد تعریقی ندارند و بنابراین در طول روز در آب می مانند تا خنک شوند و غروب به چرا می روند.

کفتار خالدار. این لاشخور نیز شکارچی قایلی است. گله های ۱۰ تا ۱۰۰تایی، به رهبری یک ماده، عمدتاً شب ها فعال هستند.

پلنگ. دیدن این شکارچی شب رو مرموز کار دشواری است. معمولاً کنار رودخانه، در میان صخره ها، پشت شاخ و برگ، یا بالای درختان دیده می شود، زیرا شکار خود را به این مکان­ها می کشد تا آن را محیطی امن بخورد.

 شیر. از آنجا که تعداد ثرها کمتر است. ماده ها کار شکار را انجام می دهند اما یک نر گرسنه میتواند وقت غذا همه گروه را تشویق کند.

کرگدن. شکار برای کندن شاخ کرگدن ها باعث شده تا جمله این حیوانات در آفریقای جنوبی کاهش یابد. پارک کروگر یکی از آخرین پناهگاه های اصلی این گونه در خطر است. دو نوع کرگدن وجود دارد: «سفید» یا «یوزه مربعی»، و «پوزه قلایی» یا «سیاه» که نوع دوم بیشتر مهاجم است.

گورخر. این حیوانات رام که حدود ۳۰۰۰۰ راس از آنها در پارک کروگر هستند، تنها از علف تغذیه کرده، و اغلب در جستجوی زمین های جدید مهاجرت می کنند.

مناطق حفاظت شده خصوصی

یک روش راحت­تر اما گران­تر برای نزدیک شدن به طبیعت رزرو در یک منطقه حفاظت شده خصوصی است.

برخی از آنها در مرتع امتداد مرز غربی پارک کروگر هستند. در آنها پکیج های دو تا پنج روزه ارائه می شوند، که شامل پرواز از ژوهانسبورگ تا باندهای هواپیما در پالایوروا یا اسکو گوزار یا به یکی از مناطق حافظت شده در همان ناحیه) می باشند.

عکس صفحه ۴۶- شیر یکی از سه گربه سان بزرگ آفریقاست

وسیله نقلیه در پارک های خصوصی با لندرور رو باز و به همراه رنجرهای متخصص بعنوان راهنما است، این خودروها از طریق رادیو به هم مرتبط هستند و بنابراین وقتی حیوان نادری دیده می شود به گوش همه می رسد. هنگام طلوع و غروب شانس بیشتری برای دیدن مناظر کمیاب دارید، و در سفرهای شبانه نیز حیوانات شب رو را خواهید دید، رنجرها، روزها گروه های پیاده روی را هدایت کرده و کمی از رموز حیات وحش را به شما یاد می دهند.

مکان­های اقامتی لوکس، مانند مالامالا، سایی سایی، و لوندولوزی، با بهترین خدمات و غذای شکار از میهمانان پذیرایی می کنند. چند گزینه ارزانتر نیز وجود دارند. اما همچنان رنجرهای متخصص، محل اقامت با تهویه مطبوع، غذای خوب و استخرهای شنا دارند، در میان ده ها نمونه از این گروه ها میتوان تورنی بوش و ایتیاتی را نام برد. اطلاعات درباره محل اقامت در مناطق حفاظت شده خصوصی، و نیز پارک های ملی در یک بروشور ارائه و گردشگری آفریقای جنوبی آن را چاپ کرده است.

عکس صفحه ۴۷- پیاده روی در پارک ملی رویال ناتال

کو آزولو- ناتال Kwzulu Natal

ایالت کوازولو ناتال تنها ۸ درصد ناحیه این کشور را به خود اختصاص داده است، اما تنوع جغرافیایی قابل توجهی، از کوههای برفی تا سواحل گرم اقیانوس هند، در آن دیده می شوند. مردم آن نیز از نژاد آنگلو تا زولو متنوع هستند. واسکو داگامای کاوشگر پرتغالی، برای اولین بار این سواحل را در روز کریسمس سال ۱۴۹۷ دیدبنابراین نام اصلی این ایالت، «ناتال»، در زبان پرتغالی به معنای کریسمس است، بدنبال تغییرات سیاسی آوریل ۱۹۹۴ این ایالت به کوازولو نانال تغییر نام داد. پایتخت آن پیترماریتزبورگ است، اما بندر دوربان بزرگترین شهر آن است.

پارک اوخالامبا- دراکنسبرگ

حیات وحش KZN که سازمان حفاظت محیط زیست ایالتی است، مسئولیت حدود ۶۰ پارک و منطقه حفاظت شده را بر عهده دارد. این پارک ها تا حد امکان دست نخورده باقی مانده اند و در عین حال کلیه های راحت و محوطه کمپ جذابی دارند.

یکی از جذاب­ترین این مناطق اوخالامبا- دراکتسبرگ در غرب و امتداد مرز با پادشاهی لسوتو است. بوشمن های عصر حجر بدلیل دسترسی به شکار و آب آشامیدنی جذب اینجا شدند. قبیله های بعدی آنها را از اینجا بیرون راندند. آخرین قبیله نگاوانی بود که امروزه در قله های اوخالامبادراکتسبرگ در کلبه های چیر سنتی خود، به شکل ثل کاه، زندگی می کند.

کوآزولو- ناتال بخشی از این سلسه کوه بزرگی است که در سال ۲۰۰۰ میراث جهانی یونسکو اعلام شد اما در مجموعه ای از مناطق حفاظت شده مدتهاست که تحت محافظت قرار دارد. مهمترین این مناطق پارک ملی رویال ناتال، منطقه حفاظت شده Giant Castle، و مناطق حفاظت شده لوتنی و کامبرگ هستند.

این مناطق حفاظت شده که در ۲۴۳۰۰۰ هکتار امتداد یافته­اند، اکنون بطور کلی پارک اوخالامبا- دراکنسبرگ نامیده می شوند، که ترکیبی از نام­های زولوبی و آفریکانی برای کوه­های شبیه ستون فقرات هستند، که ترجمه آنها به ترتیب «مانعی از نیزه» و «کوه­های دراگون» می باشد.

یک پدیده جغرافیایی بنام آمفی تئاتر، آب و هوای پارک ملی رویال ناتال است، نمای پانوراما در اینجا به گونه ای است که گویی قله راشمور در بالای تپه های کوهستانی قرار گرفته است؛ صخره ها نیز به سمت شیب های تند و سرسبز پایین می­آیند. بلندترین قله برای کوهنوردان در این بخش از سلسله جبال، قله Mont-Aux-Sources است که فتح آن دو روز طول می کشد: ۳۲۸۲ متر بالاتر از سطح دریا ۴۵ کیلومتر صعود دشوار، و در نهایت مناظر زیبا و شگفت انگیز بعنوان جایزه. همچنین از راه کوآکوآ از فری استیت میتوانید به این قله برسید.

ساکنین پارک ملی رویال ناتال شامل چند گونه آنتلوپ کوهی، و نیز انواع کلونی های بایون ها و هیراگس ها (پستاندارانی که از سنگ­ها بالا می روند و شبیه خوکچه هندی خیلی بزرگ هستند) می باشند. علاقمندان به تماشای پرندگان نزدیک به ۲۰۰ گونه را شمرده اند.

برای طبیعت دوستان از همه نوع پیاده راه هایی برای پیاده روی آسان در میان مناظر وجود دارند.

منطقه حفاظت شده Giant Castle یکی دیگر از مناطق حیات وحش در اکتسبرگ، در امتداد غارها شامل سنگ چینه های شگفت انگیز و گنجینه های هنر سنگی بوشمن هاست. خود «قصر»، کمی بالاتر از Mont-Aux-Sources چنان زیباست که آفریقایی ها آن را «کوهی که نباید به انگشت آن را نشان داد»  نامیده اند. حیات وحش اینجا شامل ایلاندز بزرگترین آنتلوپ و کرکس غول پیکر، و کرکس ریش دار است، عصرهای تابستانی ابرهای طوفانی در این کوه­ها جمع می شوند.

از Giant Castle تا ساحل مسیر سرازیری و کند است. در نیمه راه، در ارتفاع ۱۰۰۰ متری، مرکز تفریحی هوویک قرار دارد. در حاشیه شهر، آبشارهای هوویک، که از سطح خیابان به یک شکاف در منطقه حفاظت شده اومگنی والی می ریزند، یک شاهکار طبیعی است.

عکس صفحه ۴۹- آبشار هوویک

پیترماریتزبورگ

در حدود ۲۴ کیلومتری جنوب شرقی هوویک پیترماریتزبورگ، پایتخت ایالتی، قرار دارد که نام خود را از دو رهبر وورترکرها بنام­های پیت رینیف و گریت ماریتز گرفته است. مخفف این نام ماریتزبورگ است. بهترین فصل این شهر، با چندین پارک و باغ و حدود ۲۰۰۰۰۰ نفر جمعیت، بهار است که درختان آزالیا شکوفه کرده اند.

موسسان این شهر در ۱۸۳۸ در اینجا خیابان­های عریض و خانه های هلندی ساختند، اما به زودی رویای فرهنگ بوئر آزاد آنها به پایان رسید؛ بریتانیا در سال ۱۸۴۲ این شهر را اشغال کرد.

یادگارهای این شهر مانند تفنگ ها، وسایل آشپزخانه و کلاه در موزه وورترکر (دوشنبه – جمعه ۸ صبح – ۴ ب. ظ، شنبه ۹ صبح-  ۱ ب.ظ؛ هزینه ورودی) به نمایش گذاشته شده­اند. یک ساختمان کوتاه به سبک کیپ، که مربوط به سال ۱۸۴۰ می باشد، در ابتدا کلیسایی بود که بعد از جنگ Blood River (رود خون) ساخته شد. در کنار آن خانه بازسازی شده آندریس پرتوریوس، قهرمان وورترکر، قرار دارد.

عکس صفحه ۵۰- سیتی هال پیترماریتزبورگ

گفته می شود که تالار شهر (سیتی هال) به سبک ویکتوریایی (۱۹۰۲) بزرگترین ساختمان تمام آجری در جنوب خط استواست، مغازه های کوچک و دفاتر قانونی در دو طرف کوچه های باریک در همان نزدیکی دیده می شوند، که اسامی آنها مانند کوچه Chancery و کوچه Gray’s Inn یادآور انجمن حرفه ای قضات لندن هستند. این محله یک منطقه مالی نیز محسوب می شد، تا اینکه بورس اوراق بهادار آن در ۱۹۳۱ دچار رکود شد.

بزرگراه N۳ از پیترماریتزبورگ تا دوربان، یکی از بهترین بزرگراه های جنوب آفریقا، از میان حومه های نیمه استوایی می گذرد که هر چه بطرف ساحل پیش می رود سرسبز تر می شود. در حدود نیمه راه به طرف ساحل کنار بزرگراه دره هزار تپه زیبا دیده می شود، که رود کوتاه اما قدرتمند اوسنگی در میان آن به اقیانوس هند می رود. این همان رودخانه ای است که زمانی از کنار آبشارهای هوویک می گذشت.

اینجا کشور زولو بوده و پارک تفریحی فزولو(www.phezulusafaripark.co.za) یکی از اصلی ترین جاذبه های آن است. هر کلبه «کندویی» در این موزه زنده حاکی از جنبه ای از زندگی قبیله ای است. یکی از موارد جالب آن نمایش رقص با ریتم طبل و سازهای زهی دو صدایی می باشد.

دوربان

مردم از همه جای آفریقای جنوبی سفر می کنند تا به سواحل دوربان آمده و روی موج های آن سواری کنند، و این شهر تا حدی موفق شده تا نقش جذاب ترین تفریحگاه ساحلی و شلوغ ترین بندر آفریقا را بطور همزمان ایفا کند.

دوربان از سال ۱۸۲۴ وجود داشته، زمانیکه یک ایستگاه تجاری بریتانیایی برای معامله با قبیله قدرتمند زولو در اینجا برپا شد. این سکونتگاه که در اصل بندر ناتال نامیده می شد. در سال ۱۸۳۵ به افتخار ژنرال سر بنجامین دوربان، حاکم مستعمره کیپ تغییر نام داد. علیرغم فراز و نشیب های بسیار این شهر، این ایالت کوآزولو- ناتال تنها جایی است که زبان انگلیسی در آن بیش از آفریکان صحبت می­شود. از ویژگی­های جالب دوربان ترکیب جمعیتی منحصر بفرد آن است، بیش از ۸۰۰٫۰۰۰ هندی، ۳۲۰٫۰۰۰ سفید پوست و حداقل ۲ میلیون سیاهپوست (بیشتر زولو) و رنگین پوست.

عکس صفحه ۵۱- به زبان محلی زولو، به دوربان اتکوینی- محل دریا – می گویند.

در اینجا نیز مانند هر جای دیگر آفریقای جنوبی، نژادهای مختلف در مناطق جداگانه زندگی می کنند، اما آنقدر به هم نزدیک هستند که شهر حال و هوای یک شهر چند ملیتی را بخود بگیرد. حتی شهرک های سیاهپوستان به مرکز شهر نزدیکتر هستند. حدود ۲۰۰ خیابان دوربان در تحسین تاریخ آفریقایی نام گذاری شده اند که بسیاری از آنها اسامی مبارزان آزادی هستند.

برای گردشگران، مرکز دوربان ساحل آن است. شما می­توانید از جنوب به شمال در امتداد مسیر مایل طلایی (Golden Mile) از سواحل اوشاکا، آدینگتون، ساوت، نورث و باتری بدوید نزدیکترین ساحل به منطقه تجاری ساحل ساوت است که معمولاً شلوغ تر هم هست. ساحل نورث نیز با موج­های طولانی و غلتان و دمای آب مناسب، محل تجمع موج سواران است.

برای افرادی که به حیات وحش زیر آب علاقمند هستند، یکی از بارزترین مشخصه های ساحل دوربان uShaka Marine World (جهان زیر آب اوشاکا) (هر روز ۹ صبح- ۵ ب.ظ، هزینه ورودی؛ www.ushakamarineworld.co.za) است. در اینجا یک آکواریوم قرار دارد که در یک کشتی بخار دهه ۱۹۲۰ ساخته شده و دارای مجموعه ای از کوسه هاست.

عکس صفحه ۵۲- ساحل و آسمان آبی دوربان

در اینجا هر روز نمایش­های دلفین، قوک و پنگوئن ها اجرا می شوند، و اگر به اندازه کافی شجاع هستید می­توانید در مخزن کوسه ها شیرجه بزنید.

در امتداد OR Tambo Parade (گردشگاه دریایی) آخرین بقایای ریکشاوهای دوربان دیده می شوند. این ریکشاوها که در دوران ویکتوریایی از ژاپن به اینجا آورده شده اند، به سرعت به یک وسیله نقلیه محبوب تبدیل شدند. تنها تعداد اندکی از آنها باقی مانده است که زولوها با لباس های رسمی قبیله ای آنها را می کشند.

گاندی در دوربان

مهندس گاندی، مبارز استقلال هند برای اولین بار در ۱۸۹۳ بعنوان یک وکیل جوان به دوربان آمد و ۲۱ سال بعد عمر خود را در اینجا زندگی کرده و بخاطر نژادش از بی عدالتی های بسیاری رنج برد. گاندی فلسفه مقاومت بدون خشونت خود را در آفریقای جنوبی گسترش داده جایی که توانست اعتراضات بسیاری در مقابل قوانین تبعیض نژادی به راه اندازد.

تورهای بندر و سفرهای دریایی از خیابان مارگارت متکادی (خاکریز ویکتوریا)، رو به جنوب و آنطرف خلیج دوربان، حرکت می کنند. این بندر شلوغ سه برابر ظرفیت ناوگان کیپ تاون را داشته و دومین بندر بزرگ آفریقای جنوبی است یک نقطه شروع خوب برای گردش در اطراف محسوب می شود.

منطقه تجاری چند قدمی سرزمین محصور از خاکریز ویکتوریاست. گفته می شود که سیتی هال یک نمونه از تالار اصلی شهر بلفاست است که دو طرف ایوان ورودی آن درختان نخل دیده می شوند، کتابخانه عمومی، آرت گالری دوربان و موزه علوم طبیعی (هر دو دوشنبه – شنبه ۳۰/۸ صبح- ۴ ب. ظ، یکشنبه ۱۱ صبح- ۴ ب.ظ؛ رایگان) در این ساختمان قرار دارند. در همان نزدیکی خیابان آنتون لمبد (خیابان اسمیت) مجموعه نمایشخانه ناتال محل برگزاری هنرهای اجرایی است. در دفتر پست عمومی یک پلاک یادیودی از ورود وینستون چرچیل جوان به دوربان در ۱۸۹۹ بعد از فرار از کمپ زندانیان بوئر در پرتوریا دیده می شود.

در مرکز منطقه تجاری هندی دوربان خیابان دکتر یوسف دادو (خیابان گری) منطقه ای پرشور برای گشت و گذار است. با اینکه تنها ۲۰ درصد جمعیت هندی محلی مسلمان هستند، مسجد جامع در خیابان گری به بزرگترین مسجد در نیمکره جنوبی شهرت یافته است.

اکنون در رواق های آن مغازه های جواهرات فروشی، ساری و مد اروپا جای گرفته اند.

در همان نزدیکی در خیابان جوزف ندولی (خیابان روسل) بازار بزرگ هندی بازار خیابان ویکتوریا قرار دارد که یک نمونه بارز از بازارهای شرقی است. همه فروشندگان شما را متقاعد می کنند که برای تمام عمرتان «ادویه کاری آتش جهنم» را خریداری کنید. همچنین تصاویری از هندو و کنده کاری روی مرجان و چوب نیز به فروش می رسند و بسیاری از آنها واردائی هستند، حواستان به جیب برها باشد.

برای آنکه منطقه استوایی را کمی بیشتر حس کنید، به باغ های گیاهی (هر روز ۷٫۳۰ صبح-۵ ب. ظ؛ رایگان) در خیابان سنت توماس بروید. در یک گلخانه ارکیده مجموعه­ای از ارکیده سرخس استوایی و تاک فرار دارند. در بیرون چند هکتار چمن با سایه انواع درختان در انتظار شما هستند و در همه جا عطر خوش گیاهان پیچیده است. دوربان به پارک های خود می بالد و این پارک ها شامل باغ های ژاپنی و پارک جیمسون هستند که در این پارک انواع شکوفه های رز در سپتامبر و اکتبر می رویند.

ساحل طلایی از شمال تا جنوب دوربان کشیده شده اند. برای رسیدن به تفریحگاه های ساحل جنوب باید از میان بندر و نواحی صنعتی عبور کنید. کم کم سر و کله زمین های چغندر قند پیدا می شود. (برخی کارخانه ها دارای تور بازدید هستند) و بدنبال آنها زمین های سر سبز و سواحل خلوت دیده می شوند.

در شمال دوربان، بزرگراهی به موازات اقیانوس هند از بین دریا و زمین های چغندر می گذرد، تفریحگاه خوش منظره Umhlanga Rocks (18 کیلومتری دوربان) با یک فانوس دریایی در ساحل برای حمام آفتاب عالی استاینجا محل هیات ناتال شارکس است.

زولولند Zululand

در شمال دوربان، بخشی از کوآزولو- ناتال بصورت غیررسمی بنام زولوند شناخته شده که دارای چندی از بهترین مناطق حفاظت شده و شبکه ای از پارک های ایالتی و خصوصی برای بازدید کنندگان دارای اتومبیل است. دیگر جاذبه های این منطقه شامل سواحل بکر و چند مکان مربوط به سلسله زولو می باشند.

عکس صفحه ۵۵- مرداب سنت لوسیا

دهکده سنت لوسیا با نمای ۳۲۵ کیلومتر مربع مرداب پایگاه خوبی برای گشت و گذار در منطقه است، این مرداب که میراث جهانی است بزرگترین سیستم سد رودخانه در آفریقا محسوب می شود. در پارک مرداب iSimangaliso  ۸۰۰ اسب آبی و گروهی کروکودیل زندگی می کنند. فهرست ۵۰۰ تایی پرندگان این پارک نیز شامل گونه های پلیکان، فلامینگو، نوک قاشقی، عقاب ماهی و پرستوهای دریایی کاسپین قرار دارند.

با یک رانندگی کوتاه از سنت لوسیا بطرف سرزمین اصلی به منطقه حفاظت شده Hluhluwe Tinufolozi می رسید که در ۱۸۹۷ دو منطقه جداگانه بودند و دومین منطقه حفاظت شده قدیمی متصل در آفریقاست. پارک Hluhluwe (که شلوشلوئه تلفظ می­شود) و ایمفولوژی اکنون با یک مسیر از زمین های دولتی به هم وصل شده اند تا یک منطقه ۱۰۰۰ کیلومتر مربعی بسازند که در آن ۸۱ گونه پستاندار شامل فیل، شیر، پلنگ، چیتا، سگ شکاری، زرافه، گراز آفریقایی، آهوی آفریقایی و گوزن محلی نیالا در آن ثبت شده اند.

شلوشلونه – انفلوژی برای جمعیت زیاد اسب های آبی آن شهرت بسیاری دارد. در اوایل ۱۹۳۰ تنها حدود ۱۵ اسب آبی سفید در آفریقای جنوبی باقی مانده بودند، اما یک برنامه تولید مثل در این منطقه حفاظت شده توانست تعداد آنها را به ۱۲۰۰ افزایش داده و حدود ۴۰۰۰ حیوان دیگر را به پارک های مختلف صادر کرد.

امروزه همین نبرد برای نجات اسب آبی سیاه با جمعیت تخمینی ۴۰۰ در جریان است. مسیر Wilderness معروف در ایمفلوزی که در ۱۹۵۷ ساخته شد به شما اجازه می دهد تا پای پیاده به همراه یک رنجِر مسلح در منطقه گشت و گذار کنید.

فیل، اسب آبی، پلنگ، زرافه، و گوزن از حیواناتی هستند که می­توانید در منطقه حفاظت شده  uMkhuze ۳۶۰۰۰ هکتاری نیز ببینید. این جا با پارک مرداب سنت لوسیا در شرق هم مرز است. امخوزه برای حیات وحش پرندگان استوایی آن شهرت بسیاری دارد و عکاسان بسیاری برای عکاسی از حفره های آبی خود را در گوشه و کنار پنهان می کند. یک مکان محبوب دیگر برای علاقمندان به پرندگان منطقه حفاظت شده ندومو است که کمی بطرف شمال و در مرز موزامبیک قرار دارد.

عکس صفحه ۵۶- حصیر باف زولو در شا کالند

در منطقه حفاظت شده پیندا با مالکیت خصوصی که قبل از تصرف توسط Beyond بخشی از آن زمین کشاورزی و بخش دیگری منطقه شکار بود، برنامه تولید مثل شیر، چیتا، و فیل و بقیه حیوانات اجرا شد. پیندا اکنون دارای تورهای عالی و البته گران برای تجربه ای نو می باشد. در همان نزدیکی پارک زولونیالا قرار دارد که ارزانتر و کمتر مجلل است.

در شاکالند (تلفن: ۴۶۰-۰۹۱۲۰۳۵، www.shakaland.com)، یک پارک بزرگ در ۱۴ کیلومتری شمال ایشوئه است و می­توانید از برنامه فرهنگی زولو آن در یک روز با سپری کردن شب در کلبه کند و مانند محلی با نورهای مدرن و سیستم لوله کشی لذت ببرید.

دو لژ کوچکتر دیگر نیز همین امکانات را دارند Kwa Bhekithunga (تلفن: ۴۶۰-۰۹۲۹۰۳۵) یک لژ شخصی خانوادگی است که ۲۵ سال قبل بعنوان یک مرکز صنایع دستی برای معلولین تاسیس شد.

دیگری Simunye (تلفن: ۴۵۰-۰۱۰۱۰۳۵) نام دارد که یک لژ در امتداد رودخانه بوده و تنها برای بازدیدکنندگانی است که قصد دارند تمام شب اینجا بمانند.

یک منطقه تاریخی مهم در نزدیکی اولنودی Umgungundlovu، پایتخت سابق شاه دینگان و محل دفن بیت رشیف وورترکر است. همچنین در نزدیکی الوندی موزه فرهنگی اوندونی (هر روزه هزینه ورودی) قرار دارد که یکی از بناهای بازسازی شده پایتخت شاه کشوایو در ۱۸۷۳ است که شش سال بعد نیروهای بریتانیایی در آخرین نبرد جنگ آنگلو- زولو آن را ویران کردند. این موزه تجریه شاگالند را با قیمت مناسب عرضه کرده و کلبه های کندو بی ارزان نیز گزینه خوبی برای اقامت هستند.

کمی دورتر بطرف سرزمین اصلی می­توانید از دیگر میدان های جنگ جنگ زولو در ۱۸۷۹ دیدن کنید: ایساندلوانا، جایی است که نیروهای بریتانیایی بطور کامل از میان رفتند.

زولوها Zulus

زولوها که حدود ۵ میلیون نفر جمعیت دارند بزرگترین گروه قومی در آفریقای جنوبی هستند. آنها که زمان یک نیروی نظامی قدرتمند بودند با دور ترکرها و ارتش بریتانیا در دهه ۱۹ مشغول جنگ شدند. در حالیکه ناجوانمردانه به آنها نسبت قبیله رعایای گوسفند چران، تشنه خون و نیزه به دست می دهند. امروزه اغلب آنها خود را اولین و مهمترین شهروندان آفریقای جنوبی می­دانند. آنها در نواحی روستایی کوازولو- ناتال زندگی می کنند، جایی که روسای زولو نقش مهمی داشته و فرهنگ جنگجویی هنوز رایج است، اما عده دیگری از آنها سبک زندگی شهری را انتخاب کرده و در حومه شهر با مشاغل طبقه متوسط زندگی می کنند. ساکنین فقیرتر شهرنشین نیز در شهرک ها ساکن شده اند. تمام زولوهای شهری از میراث قبیله ای خود روی گردانده اند، و بسیاری از آنها هنوز به آیین و رسوم خود پایبند هستند، مانند اعتقاد به ارواح نیاکان. و در آفریقای بعد از آپارتاید، برای تمام جوانب فرهنگ ژولو از موسیقی تا تئاتر و روح درمانی پشتیبانی رسمی وجود داشته و برای ارتقاء صنایع دستی و پوشاک بومی آنه دهکده های فرهنگی راه اندازی شدند.

دیگری رائه رورکه است که در آن پادگان بریتانیایی در مقابل زولوها ایستادگی کرد. علاقمندان به تاریخ می­توانند هفته ها برای قدم زدن در این منطقه صرف کنند، در جاییکه وورترکرها با زولوها جنگیدند، و بعد از جنگ آنگلو-یوتر یا بلایای ۱۸۹۹ و ۱۹۰۰ در نهایت توانستند به پیروزی برسند. اگر با اتومبیل در حال گردش هستید، می­توانید از دوربان و از مسیر تفریحگاه های ساحلی بطرف جنوب رفته و سپس از راه ترانسکی به ایست لاندن بروید. از آنجا یک ترانزیت منطقه سیسکی شما را به گراهامز تاون و بندر الیزابت می رساند. برخی از شرکت های گردشگری برای بازدید از سرزمین اصلی و مناطق حفاظت شده سفرهای کوتاه برنامه ریزی می کنند. در این پارک های حفاظت شده می­توانید شکار کنید، به پیاده روی مشغول شده یا به تماشای حیات وحش بپردازید. برای برخی مناطق باید اقدامات احتیاطی برای مالاریا را رعایت کنید؛ با دفتر گردشگری کوازولوتانال تماس بگیرید.

کوسه ها

تنها یک سرتیتر «حمله کوسه به شناگران» میتواند یک تفریحگاه ساحلی شلوغ را به یک دهکده متروکه تبدیل کند، بنابراین باید این سواحل در مقابل گونه های خطرناکی که در اقیانوس هند زندگی می کنند محافظت شوند. هیات کوسه های ناتال سالانه بیش از ۱۰۰۰ کوسه می گیرند. حدود ۳۰۰ تور بزرگ در فواصل ۳۲۰ کیلومتری ساحل در کوآزولو-ناتال پهن می شوند تا از ۳۸ ساحل حفاظت کنند. حتی با این وجود، بطور متوسط نسواحل این ایالت ۲۰ روز در سال به روی شناگران بسته هستند. خطرناک ترین فصل ژوئن تا آگوست است که ساردین های مهاجر به سواحل نزدیک شده و کوسه های بسیاری که از تورها آزاد شده اند را جذب خود می کنند. اکنون همین جریان ساردین ها به یک جاذبه گردشگری تبدیل شده است. اگر با ساردین هاتلاین ( تلفن: ۲۸۴-۹۴۹۴۰۸۲، ژوئن جولای) تماس بگیرید می­توانید محل دقیق فعالیت ساردین ها در ساحل را یافته و ضیافت ماهی های درخشان کوسه ها، دلفین ها و مرغان ماهیخوار را تماشا کنید.

در دفتر این هیات یک نمایش سمعی بصری و جلسه بررسی در تفریحگاه اوملانگای دوربان برگزار می شود(سه شنبه-  پنجشنبه ۹ صبح – ۲ب. ظ، یکشنبه ۲ب.ظ، هزینه ورودی، www.shark.co.za)

عکس صفحه ۵۹- سیتسیکاما، اولین پارک ملی ساحلی آفریقا

ساحل جنوبی

ساحل جنوبی آفریقای جنوبی یک شاهکار خوش منظره از سواحل، جنگل ها و دریاچه هاست جاذبه های سرزمین اصلی شامل پارک Addo Elephant، چراگاه شتر مرغ ها و غارهای کانگو هستند.

بندر الیزابت

صنعت اصلی این کشور در بندر الیزابت (اغلب PE نامیده می شود) متمرکز شده و در مرکز شهر شبکه­ی ابر بزرگراه ها منطقه تجاری را از بندر جدا کرده اند. اما اینجا چیزی بیش از صرفاً یک بندر است. در حدود ۲ کیلومتری مرکز ساحل کینگ قرار دارد که مورد علاقه موج سواران و شناگران است. بعد از آن در امتداد ساحل هوم وود، شهرک Bayworld (هر روز  ۹صبح – ۴ ب.ظ، هزینه ورودی؛ www.bayworld.co.za) دیده می­شود که دارای موزه انسان شناسی و تاریخ طبیعی و یک آکواریوم اقیانوسی است.

در همان نزدیکی پارک مار Bayworld قرار دارد که در آن یک نگهبان بدون هیچ ملاحظه ای در میان مارهای افعی و مامبا می لولد و در عین حال به شما هشدار می دهد که مواظب نیش مارها باشید. در همان نزدیکی ها یورد واک دیده می شود که یک شهرک ساحلی با چند کازینو، رستوران، مغازه و سینماست

با اندکی تخیل میتوانید بندر الیزابت را به همان شکلی ببینید که ۶۰ سال پیش و زمانی ببینید که کامپانیل ساخته شد. این برج ناقوس با ۵۲ متر ارتفاع و شباهت به ناقوس ونیز هر روز راس ۸:۳۲ صبح و سپس در ۱۹۳۲ و ۶:۰۲ بعد از ظهر کنسرت کاریلون ۲۳ زنگ را می نوازد. در حال حاضر خود این بنا بدلیل وجود بزرگراه دیگر از شهر دیده نمی شود و محل آن کمی خطرناک است و بالا رفتن از آن توصیه نمی شود

منطقه تجاری با فروشگاه های زنجیره ای مدرن چیزی است که شما از یک شهر نیم میلیون نفری انتظار دارید، خیابان اصلی از مایرز گاردن و سیتی هال، یک بنای ملی مربوط به ۱۸۵۸ ، شروع می شود. بعد از یک آتش سوزی در ۱۹۷۷ فضای داخلی این بنا به سبک مدرن بازسازی شد. یک مجسمه ملکه ویکتوریا نیز جلوی کتابخانه عمومی اصلی قرار دارد که زیبا بوده و ارزش دیدن را دارد. در اینجا یک دفتر گردشگری نیز دیده می شود.

داخل پارک

جاده های داخل پارک ملی Addo Elephant از نزدیک چند حفره آبی می گذرند که احتمال زیاد در آب و هوای خشک فیل ها را در اطراف آنها خواهید دید. پیاده شدن از اتومبیل در هر کجای محوطه این پارک مصنوع است، مگر اینکه در قسمت های دارای تابلو بازدید کنندگان می­توانند با مسئولیت خودشان از اتومبیل پیاده شوند. یک جاده دیگر نیز به سمت بیرون پارک است که مکانی عالی برای تماشای منظره می­باشد. برای اطلاعات بیشتر به این سایت مراجعه کنید:

www.sanparks.org/parksraddo

پارک Addo Elephant

در فاصله یک ساعت رانندگی از بندر الیزابت، بازماندگان آخرین فیل ها یی که در حیات وحش ایالت کیپ زنده ماندند در پارک ملی Adoo Elephant به زندگی خود ادامه می دهند.

این پارک قطعاQ یکی از بهترین مقاصد در آفریقا برای علاقمندان به تماشای فیل هاست. بیش از ۵۰۰ سخت پوست در این پارک قدم می زنند، در حالیکه هشت فیل عاج دار اخیرا از پارک ملی کروگر به اینجا آورده شده اند تا مجموعه این فیل ها را غنی کنند. در دهه ۱۹۳۰ تنها شش عضو جنسی فعال از این گروه باقی مانده بود.

در طول این بازدید میتوانید شیرها، اسب های آبی سیاه، بوفالو و چند گونه گوزن آفریقایی را ببینید. با اینحال بوته های آدو همیشه سبز کوتاه اما نفوذ ناپذیر همیشه دید شما را محدود می کنند. در میان پوشش گیاهی این پارک میتوان به درختان زیبا، کوتاه و پرگل آن اشاره کرد.

عکس صفحه ۶۱- گله فیل های آدو Addo

فیل های آدو در دهه ۱۹۲۰ مورد توجه جهانیان قرار گرفتند. آنها که به تدریج به زمین های کشاورزی ارزشمند رخنه کرده بودند ساکنین محلی را ترسانده و محصولات را نابود می کردند. ماژور پر توریوس، یک شکارچی معروف، برای ریشه کن کردن این گله استخدام شد و او توانست ۱۲۰ تای آنها را بکشد اما ۱۵ فیل باهوش از چنگ او فرار کردند. بدنبال آن همدردی عمومی برای این قربانیان افزایش یافته و بنابراین بازماندگان به حال خود رها شدند. سکونت آنها در یک پارک ملی آسان تر از محبوس کردن آنها بود.

انواع مختلف حصارها برای آنها امتحان شد که همگی با شکست مواجه شدند، تا اینکه از یک حصار بلند از میله ها و کابل های فولادی استفاده شد. این حصار بخش اعظم پارک را محصور کرده و قرار است این محیط به ۲۴۳۰۰۰۰ هکتار افزایش یابد.

گاردن روت Garden Route

بزرگراه ۲ N بندر الیزابت و کیپ تاون را به هم متصل می کند. این بزرگراه که متشکل از مناظر متعددی است شایستگی نام نیمه رسمی گاردن روت (مسیر سبز) را دارد. جذابترین بخش این مسیر در حدود ۲۲۰ کیلومتری میان دهانه رودخانه استورمز و خلیج موسل است.

عکس صفحه ۶۲- درخت چوب زرد در تسیتسیکاما

از بندر الیزابت بطرف غرب خلیج جفری قرار دارد که بهشت موج سواری آفریقای جنوبی بوده و یک مجموعه موج سواری بین المللی محسوب می شود که در ماه مارس برای فصل جدید آغاز به کار می کند. در تمام طول سال طاق های بزرگ صورتی ماسه در ساحل آن بسیار زیبا هستند همچنین این ساحل گنجینه ای از صدف هاست که انواع آنها را در موزه صدف ( دوشنبه شنبه و صبح- ۴ب. ظ، یکشنبه ۹ صبح-  ۱ ب. ظ) در کتابخانه نزدیک ساحل خواهید دید.

در حومه شهر زیبا در سمت غرب، یک پارک ملی در نزدیکی رودخانه استورمز قرار دارد. یک پل بومی و زیبا با طول ۱۹۲ متر نمایی بی نظیر از تنگه تا رودخانه را نشان می دهد. در قسمت خشکی بزرگراه N۲ پارک ملی تسیتسیکاما با درختان انبوه دیده می شوند، مسیرهای پیاده روی به گونه ای طراحی شده اند که آسیبی به این درختان، آشیانه های روی آنها، گلسنگ ها و گل­های وحشی نرسانند.

این پارک در آنطرف بزرگراه حدود ۸۰ کیلومتر دیگر در امتداد ساحل سنگی ادامه می یابد. اینجا که اولین پارک ملی ساحلی در قاره آفریقاست، محل زندگی سمورهای آبی، گوزن های کوهان دار و میمون های پرشور و نیز ۱۲۰ گونه پرنده است.

منطقه محدود تا نیم مایلی داخل اقیانوس ادامه می باید تا از دلفین ها، وال ها و محیط دریایی نیز محافظت کند. پیاده راه ۴۱ کیلومتری اوتر افراد را در امتداد خط ساحلی از روی صخره ها و از میان جنگل ها و شهرها عبور می دهد. گاردن روت مناظر بسیار زیبایی دارد درختان کاج و اوکالیپتوس در پشت درختان پرشکوفه کنار جاده تا بی نهایت ادامه دارند؟ جاده پیچ واپیچ نیز از میان تنگه ها می گذرد؛ اقیانوس از شکاف های میان صخره ها دیده می شود. وقتی دریانوردان پرتغالی در قرن ۱۵ خلیج پلتنبرگ را دیدند، آن را باهیا فورموسا (خلیج زیبا) نامیدند که بدون شک نمی توان با آن مخالفتی کرد. سواحل وسیع و کلاسیک ماسه ای مورد علاقه بادید کنندگان مناطق دور و نزدیک است. دماغه ای که خلیج را در خود دارد روبرگ (کوه شیر دریایی) نام داشته و از منطقه ای طبیعی محافظت می کند که با پای پیاده قابل دسترسی است. جاذبه اصلی این منطقه جایی بنام مانکی لند سرزمین میمون ها هر روز ۸ صبح- ۵ ب. ظ. رایگان، هزینه برای تورهای دارای راهنما www.minheyland.co.za) است که پناهگاه پریمات های طردشده یا مورد سوء استفاده می باشد.

عکس صفحه ۶۳- تفریحگاه ساحلی خلیج پلتنبرگ

در شرق پلت و در امتداد بزرگراه N۲ منطقه حفاظت شده الفانت (هزینه ورودی؛ www.elephantsanctuary.co.za) قرار دارد که در آنجا میتوانید فیل سواری کرده و همه چیز درباره آنها را بیاموزید.

در راه بازگشت از خلیج پلتنبرگ به نیستا باغ عدن (Garden of Eden) دیده می شود که یک جنگل ماقبل تاریخی است. اشعه آفتاب به سختی می­تواند از میان شاخه های در هم پیچیده درختانی بگذرد که مدتها قبل از کشف این ساحل وجود داشته اند. بسیاری از درختان این باغ برای اهداف آموزشی دپارتمان جنگلبانی دارای برچسب هستند.

عکس صفحه ۶۴- قطار آتِنیک چو-تجوئه Choo-Toe

جنگل های کنیسنا ۸۰۰۰۰ هکتار را تحت پوشش قرار داده و به همان اندازه که زیبا هستند، ارزشمند نیز هستند، در قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰ بدلیل مصرف بی رو به این جنگل ها آسیب بسیاری دیدند، در حالیکه درختان جنگلی تنها یک درصد منطقه کلی آفریقای جنوبی را تشکیل می دهند، این منبع اکنون تحت کنترل شدید دولت قرار دارد.

شهر نیسنا یک تفریحگاه ساحلی محبوب با یک تاریخ پیچیده است، جورج رکس پسر نامشروع شاه جورج سوم انگلستان این شهر را یافت. او پس از ورود از کیپ در آغاز قرن ۱۹ یک مزرعه بزرگ کنار مرداب نیستا خریداری کرده و این منطقه را به یک بندر دریایی و مرکز کشتی سازی و الوار تبدیل کرد. هنوز در نیسنا قایق و مبلمان ساخته می شوند. البته این بندر با ساخت راه آهن اهمیت تجاری خود را از دست داد.

The Heads، یک منطقه زیبای صخره ای در نزدیکی ورودی زیبای اقیانوس هند به مرداب نیسنا می باشد. این مرداب به سمت سرزمین اصلی کشیده شده و شرایط آن برای ماهیگیران و قایق سواران عالی است.

یک خصوصیت مهم در اینجا کلیسای صلیب مقدس در بلویدر در امتداد مرداب است که در قرن ۱۹ در کنار چند کلیسای تورمن دیگر ساخته شد. این یکی از کوچکترین کلیساها در آفریقای جنوبی است که تنها ظرفیت ۶۵ نفر را دارد.

در گاردن روت در غرب نیسنا چندین مرداب، دریاچه و جنگل دیگر قرار دارند. تفریحگاه بعدی در امتداد بزرگراه، Wilderness نام دارد که آنطور که نامش نشان میدهد، نیست. در اینجا چندین هتل، محل کمپ و کاروان پارک وجود دارد که البته چندین مایل هم از ساحل بکر و دست نخورده دورتر هستند.

جورج، مرکز منطقه ای و فرودگاهی در تقاطع کاردن روت و یک جاده اصلی به سمت لیتل کارو است که نام خود را از شاه جورج پدر واقعی جورج رکس گرفته است. بهترین بنای این شهر جلگه ای ۵۰۰۰۰ نفری کلیسای رفرم هلندی است که بسیار سفید و دارای تقسیم بندی های باشکوهی است، قطار بخار آتنیک چو-تجوئه از جورج تا خلیج موسل حرکت می کنند.

عکس صفحه ۶۵- مسابقه شتر مرغ سواری در لیتل کارو

لیتل کاروو Little Karoo

در منطقه نیمه بیابانی بسیار زیبای آنطرف کوه های آتنیک در حدود ۵۶ کیلومتر بطرف سرزمین اصلی از جورج، اودشورن Oudtshoorn پایتخت لیتل کارو است. با کمی قدم زدن در امتداد خیابان تجاری به چیزی می رسید که اینجا را از دیگر مکان ها متفاوت می سازد.

مغازه های اینجا پر شترمرغ در انواع رنگ ها را می­فروشند، تخم های شتر مرغ را خالی می کنند، گوشت شتر مرغ را خشک کرده و از پوست شترمرغ کیف پول می سازند، حتی چراغ ها و زیرسیگاری ها هم از پای شترمرغ درست می شوند. در اینجا شترمرغ یک تجارت بزرگ است. مراتع شترمرغ در حومه شهر تجربه بی نظیری در اختیار شما قرار می دهد. این بزرگترین پرندگان طبیعت در گله های هزار تایی، خرامان راه رفته و یا با چشم های قلمبه و بهت زده در جا ثابت می ایستند. تورهای دارای راهنما برای این مزارع، تاریخ ۹۰۰۰۰ گله ای لیثل کارو و شکوفایی در دوره ویکتوریایی که در آن پر شتر مرغ کیلویی ۵۰۰ راند فروخته می شد را برای شما تعریف کرده و حتی به شما یاد می دهند که چگونه یک تخم شترمرغ را بشکنید. همچنین مسابقات شترمرغ سواری برگزار می شوند که در آنها پرندگان ماهیچه ای بزرگ باید با یک سوار کار در پشتشان بدوند.

چرا او دشورن Oudtshoorh ؟ بنظر می رسد که آب و هوای گرم و خشک برای شتر مرغ ها بهتر است، آنها نوعی گیاه آلفالفا را دوست دارند که در اینجا می روید و مکمل های غذایی مورد نظر آنها همچون ماسه، سنگ و حشرات نیز در اینجا یافت می شوند. در همین منطقه چند مزرعه کروکدیل و خرگوش آنگورا را برای پوست آنها پرورش می دهند. در حدود ۲۶ کیلومتری شمال اودشورن در دامنه های سواتبرگ (سیاهکوه) یک جاذبه دیگر بنام غارهای کانگو (هر روز، تورهای یک ساعته با راهنما،  هزینه ورودی www.cargo-caves.co.za) نام دارد. رسیدن به بالای کوه از یک جاده در امتداد رودخانه ای با انبوهی از درختان بید مجنون آسان است. این غارها زمانی سرپناه بوشمن ها بودند که نقاشی های آنها نیز روی دیوارهای این غار یافت شده است. راهنماها به همراه بازدید کنندگان وارد مجموعه ای از تالارها با استالاکتیت ها و استالاگمیت ها می روند. آخرین محل تفریحی گاردن روت خلیج موسل است که یک بندر فعال با چند ساحل و استخر شنای طبیعی در میان صخره ها می باشد.

تماشای وال ها

مسیر وال های کیپ غربی از ژوئن تا جولای فعال بوده و بازدیدکنندگان می­توانند منظره زیبای وال های مهاجر را تماشا کنند. گاهی این پستانداران غول پیکر دریایی چنان به ساحل نزدیک می شوند که بازدیدکنندگان مبهوت عظمت آنها می شوند. هر ماتوس یک نقطه مناسب برای تماشای وال هاست. در اینجا یک «خبررسان وال» برای خبر دادن به بازدید کنندگان شیپور می زند.

عکس صفحه ۶۷- حاشیه جاده سولندام Swellendam

کشتی ها از سال ۱۴۸۸ به این خلیج می آمدند. در آن زمان بارتولومئو دیاز در پانورد پرتغالی اولین اروپایی بود که پا به خاک آفریقای جنوبی گذاشت. مجموعه موزه بارتولومئو دیاز (دوشنبه – جمعه ۹ صبح- ۴٫۴۵ ب.ظ، شنبه و یکشنبه ۹ صبح- ۳٫۴۵ ب.ظ هزینه ورودی) که در یک انبار قدیمی قرار دارد اکنون به یادگاری های این دریانورد اختصاص یافته است. مجموعه های این موزه شامل یک ماکت از کشتی کوچک بارتولومئو دیاز می باشد. اولین سکونتگاه دائمی در خلیج موسل ۳۰۰ سال بعد تأسیس شد، البته کشتی های در حال عبور اغلب برای گرفتن آب و تجارت با هوتنتوت های محلی در اینجا توقف می کردند.

جاده ای که به طرف کیپ تاون می رود، از ساحل به طرف سولندام، یکی از اولین شهرهای کیپ می رود. این شهر گذشته جالبی دارد، در ۱۷۹۵ از شرکت هلندی ایست ایندیز اعلام استقلال کرده و تنها یک سال بعد تسلیم بریتانیا شد. برخی از بهترین بناهای این شهر مربوط به قرن ۱۸ بوده و صنعت پنبه در آن در قرن ۱۹ به شکوفایی رسید. در همان نزدیکی پارک ملی بونتبوک محل زندگی بونتبوک و دیگر گوزن های آفریقایی است.

عکس صفحه ۶۸- کیپ تاون از نمای بالای کوه ها

کیپ تاون Cape Town

یکی از مهم ترین تجربیات هر مسافر اولین نمای ترکیب کلاسیک کوه ها، آسمان خراش ها و اقیانوس آتلانتیک در کیپ تاون می باشد.

با اینکه آب و هوای اینجا مناسب درختان کاج و نخل بوده و زمستان ها هوا معتدل است. در تابستان باران زیادی باریده و بادهای جنوب شرقی این شهر را در مانده می کنند. این بادها که دکتر کیپ نام گرفته اند میکروب ها، پشه ها و آلودگی هوا را با خود می برند. در طول این فصل  Table Mountain (کوه میز) یک رومیزی با ابرها دارد که در اطراف قله آن معلق هستند. این کوه از کشتی هایی در فاصله ۱۶۰ کیلومتری نیز معلوم است.

خیابان آدرلی Adderley، خیابان اصلی کیپ تاون، در امتداد نمای مدرن پایانه راه آهن می باشد. میان ایستگاه و باراندازها منطقه ای به نام فورشور وجود دارد که اکنون بزرگراه ها و ساختمان ها آن را اشغال کرده اند.

مرکز خرید خیابان سنت جرج در زمان ناهار و صبح شنبه میزبان نمایش های رقص سنتی ماریمبا می باشد. سیویک سنتر در بلوار هرتزوگ مرکز تئاتر Artscape را در خود جای داده است. شما می توانید از تکنولوژی مدرن پشت صحنه این تئاتر در قالب تورهای دارای راهنما دیدن کنید.

مرکز شهر

افراد پیاده از زیر زمین و از قسمت ایستگاه راه آهن استفاده می کنند. در یک دالان زیر خیابان استراند یک دفتر اطلاعات گردشگری قرار دارد. همچنین یک سنگ پست قدیمی وجود دارد که ملوانان قرن ۱۷ نامه های خود را زیر آن قرار می دادند تا کشتی هایی که به طرف خانه می رفتند آن ها را بردارند. در نزدیکی خیابان آدرلی ترافالگار قرار دارد که بازار گل کیپ تاون تحت مدیریت زنان محله بالا می باشد و زنان محله مالایی ها در آن کار می کنند. مالایی های کیپ عمدتاً از نسل بردگانی هستند که در اواخر قرن ۱۷ از جنوب شرقی آسیا به اینجا آورده شدند. آنها مسلمان بوده و هنوز در مالای کوارتر، با بوکاپ در نزدیکی منطقه تجاری (پشت خیابان بوئینگراج) زندگی می کنند. بازدید از این محله ارزش تماشای خانه های رنگارنگ، خیابان­های سنگ فرش شیب دار و مناره ها، و نیز مسجد جامع (یا ملکه ویکتوریا) قدیمی ترین مسجد کیپ مربوط به ۱۸۵۰ را دارد. مسلمانان هندی نیز در این منطقه زندگی می کنند و از بازماندگان تغییر مکان­ها در دوران آپاراناید هستند. اکنون این محله بدلیل پایان محدودیت های سکونتی در خط بوده و مشتریان زیادی منتظر هستند تا زمین های اینجا را بخرند. اغلب ساکنین کیپ تاون از نژاد کیپ رنگ هستند که ترکیبی از ساکنین سفید پوست اولیه، هوتن نوت ها و سیاهان بومی یا پرده ها می باشد.

عکس صفحه ۶۹- محله رنگارنگ بوکاپ Bo-Kaap

تعداد آنها نسبت به سفید پوستان تقریباً دو به یک است. جمعیت سیاهپوست کیپ تاون اندک بوده و حدود یک نفر از هر هشت نفر را تشکیل می دهند. اغلب سیاهپوستان به زبان زوسا صحبت می کنند.  به اصوات کلیکی جالب در زبان آنها به دقت گوش کنید.

تورهای بازدید شهرک ها

شهرک ها شامل آپارتمان هایی در شرق کیپ تاون هستند که در دوران آپارتاید ساخته شده اند. در آن زمان ده ها هزار غیر سفیدپوست از مناطق مرکزی حومه شهر بیرون شدند. اکنون آژانس های مسافرتی کیپ تاون دارای تورهای بازدید از شهرک ها به همراه یکی از ساکنین هستند.

سیتی هال کیپ تاون که یک قصر به سبک رنسانس ایتالیایی مربوط به اوایل قرن ۲۰ است، روبروی بلوار گراند قرار دارد. این بلوار زمانی محل رژه نیروها بود. قبل از آن شرکت هلندی ایست ایندیز برای اولین بار در ۱۶۵۲ در اینجا به شکل یک قلعه ساخته شد. اکنون این بلوار به یک پارکینگ بزرگ با بازار میوه و گل، در صبح روزهای شنبه و جهارشنبه تبدیل شده است. در اینجا مراقب جیب برها باشید.

پشت بلوار گراند قصر گود هوپ (هر روز ۸ صبح-  ب.ظ، بجز کریسمس، هزینه ورودی) قرار دارد که قدیمی­ترین ساختمان در آفریقای جنوبی است. این قصر با قلعه های پنج ضلعی در میان یک خندق و باغ­های زیبا قرار دارد. تورهای دارای راهنما می توانند چند بار در هفته وارد این قلعه شوند و طرح تاکتیکی و سیاه چال های آن را به بازدید کنندگان نشان دهند. داخل قصر موزه های نظامی و نیروی دریایی قرار دارند و مجموعه نقاشی های ویلیام فر، نقره ها و مبلمان کیپ و نیز چینی های آسیایی در آن به نمایش گذاشته شده است.

روبروی میدان گرین مارکت، ساختمان Old Town House قرار دارد که یک بنای باروک مربوط به ۱۷۶۱ است و تا ۱۹۰۵ سیتی هال بوده است. اکنون این ساختمان سفید با پنجره های سیز محل نگهداری مجموعه میشل از هنر هلندی و فنلاندی، شامل یک پرتره ارزشمند از فرانس هالز و ده ها کار رنگ و روغن از معاصران اوست. در محل تقاطع خیابان آدرلی و خیابان گاورمنت  Groote Kerk (کلیسای بزرگ) قرار دارد که گفته می شود قدیمی ترین کلیسای آفریقای جنوبی است.

از کلیسای هلندی اصلی قرن ۱۷ چیز زیادی باقی نمانده است. برج ساعت این کلیسا مربوط به سال ۱۷۰۳ می باشد و بقیه بنا تا حد زیادی بازسازی شده است.

خیابان گاورمنت، بطول یک کیلومتر و با سایه درختان بلوط در دو طرف تا میانه باغ شرکت هلندی ایست ایندیز، ساخته شده به دستور جان وان ریبیک اوین فرماندار شهر، امتداد دارد. در اینجا حدود ۳۰۰ برده برای ساکنین و نیز کشتی هایی که به اینجا می آمدند، میوه و سبزیجات تولید می کردند. حدود یک سوم محوطه اصلی مزرعه به باغ های گیاهی تبدیل شده است؛ بقیه نیز به ساختمان هایی همچون مجلس آفریقای جنوبی اختصاص یافته است.

در اطراف این منطقه چند سازمان فرهنگی وجود دارد، مانند گالری ملی آفریقای جنوبی (سه شنبه- یکشنبه ، ۱۰ صبح- ۵ ب.ظ، عید پاک و ۱ مه تعطیل است؛ رایگان)، که در آن آثار هنرمندان آفریقای جنوبی و انگلیسی به نمایش گذاشته شده است.

در همان نزدیکی موزه یهودی ها (یکشنبه-پنجشنبه ۱۰ صبح- ۵ ب. ظ، جمعه تا ۲ب. ظ، هزینه ورودی) قرار دارد که در یک ساختمان ستون دار به سبک یونانی واقع شده است، این بنا اولین (۱۸۶۲) و تنها کنیسه در آفریقای جنوبی بوده است؛ در کنار آن باغ های کنیسه با برج های دوقلو دیده می شوند.

نمایش تاریخ طبیعی و زندگی ماقبل تاریخ، بعلاوه نقاشی های سنگی بوشمن ها در موزه آفریقای جنوبی (هر روز ۱۰ صبح- ۵ ب.ظ؛ www.iziko.org.za) به نمایش گذاشته شده اند. این موزه در نوع خود قدیمی ترین نهاد در این کشور محسوب می شود.

عکس صفحه ۷۱- ساختمان مجلس

اسکله ها و بنادر

محوطه بندر از نزدیکی مرکز شهر شروع می شود. اما آنقدر بزرگ است که باید با اتومبیل در آن گردش کنید. احتمالاً بهترین روش برای دیدن انبوه قایق های پر از موز، قایق های ماهیگیری و کشتی های کانتینر یک گردش دریایی با سفری کوتاه در اطراف خلیج تیبل (Table) می باشد.

طرح عظیم ساخت و ساز و توسعه دو بندر قدیمی در ساحل ویکتوریا و آلفرد (.www.waterfront.co.za) باعث شکوفایی این منطقه شده و در آن چندین رستوران، فروشگاه و مراکز تفریحی، موزه دریایی آفریقای جنوبی و یک هتل در یک انبارخانه قدیمی دیده می شوند. این منطقه اکنون به بزرگترین جاذبه گردشگری تبدیل شده البته هنوز یک بندر فعال و شلوغ نیز هست.

یکی از مهمترین جاذبه های بازدید از این ساحل آکواریوم دو اقیانوس (هر روز ۳۰/۹ صبح- ۶ ب.ظ. هزینه ورودی؛ www.aquarium.co.za) می باشد، که مملو از حیات دریایی در انواع اشکال و ابعاد از اسب های دریایی تا عروس های دریایی و کوسه های سفید بزرگ و فوک کیپ می باشند. با عبور از میان یک تونل شیشه ای می توانید صدف های سیاه، پنگوئن های آفریقایی و پنگوئن های ابرو زرد را تماشا کنید.

عکس صفحه ۷۲-  زندگی آبی در آکواریوم دو اقیانوس

عکس صفحه ۷۳- Table Mountain

کوه میز ( Table Mountain)

حداقل از سال ۱۵۰۳، زمانیکه آنتونیو دسالدانا، دریانورد پرتغالی، برای دیدن مرز زمین و دریا از کوه تیبل بالا رفت افراد زیادی از آن صعود کرده اند. امروزه کوهنوردان از میان ۳۵۰ مسیر صعود به قله ماسه سنگی و گرانیتی در ارتفاع ۱۰۸۷ متری انتخاب می کنند. با اینحال این صعود دشوار است پس بهتر است که آماتورها حتما شرایط آب و هوایی را چک کرده و لباس مناسب (کفش راحت و لباس گرم) داشته باشند. برای نشان دادن مسیر راهنماهایی حاضر هستند، همچنین می توانید از یک روش ساده در عرض هفت دقیقه استفاده کنید. تله کابین از سال ۱۹۲۹ مسافران را به بالای این قله برده و به پایین بازمی گرداند. در آن بالا جای زیادی برای گردش دارید و البته نقشه و تلسکوپ نیز در دسترس می باشند. اگر هوا رو به وخامت بگذارد، یک آژیر به تمام مسافران تله کابین خبر می دهد که قبل از تعطیلی سرویس برای بازگشت آماده شوند. اگر هوا خوب باشد تله کابین از مه تا سپتامبر از ۸٫۳۰ صبح تا ۶ بعد از ظهر هر نیم ساعت یکبار حرکت می کند؛ از دسامبر تا آوریل هم از ۸ صبح تا ۹٫۳۰ شب سرویس می دهد (www.tablemountain.net) اگر از حمل و نقل عمومی استفاده می کنید، بیرون آکواریوم دو اقیانوس، سوار اتوبوس بازدید از شهر شوید. برای برنامه زمان حرکت و دیگر مکان های توقف اتوبوس به www.citysightseeing.co.za مراجعه کنید. برای دیدن نمای عالی و شگفت انگیز کوه تیبل می توانید در یک تور هوایی روی شبه جزیره ثبت نام کنید. برای اطلاعات به دفتر گردشگری سر بزنید (تلفن: ۴۰۵-۴۵۰۰۰۲۱، www.tourismcapetown.co.za) روی زمین، بطرف شمال در نزدیکی خلیج تیبل و در بزرگراه ۱۴M، جاده به یکی از تپه های شنی نزدیک می شود. در اینجا می توانید نمای باشکوه این کوه عظیم را با پس زمینه قله دویل و سر شیر (Lion’s Head) تماشا کنید.

شبه جزیره کیپ

Cape of Good Hope یکی از زیباترین قسمت­های دنیاست که تا بحال دیده اید و ارزش توقف و لذت بردن از آن را دارد. برای گردش در منطقه ۵۰ کیلومتری این شبه جزیره بلند دو راه وجود دارد. یکی از آنها از امتداد ساحل و خلاف جهت عقربه های ساعت از سنترال کیپ تاون و ساحل شروع شده و از قدیمیترین فانوس دریایی آفریقای جنوبی در گرین پوینت می گذرد. قایق های مسافربری می توانند شما را به سفر کوتاه ۱۱٫۵ کیلومتری تا جزیره روبن ببرند، این جزیره از لحاظ پوشش گیاهی و پنگوئن های آفریقایی بسیار جالب است، اما بخاطر زندانی بودن نلسون ماندلا در اینجا شهرت بسیاری دارد. گروه ها محدود هستند، پس بهتر است از قبل رزرو کنید (تلفن: ۴۱۳-۷۰۲۱/۴۳۲۲).

عکس صفحه ۷۴- پنگوئن آفریقایی در جزیره روبن

Sea Point یک تفریحگاه ساحلی در شهر با ساختمان های بلند در انواع سبک های معماری با قیمت های اجاره بالاست، چند مایل آنطرف تر به سواحل صخره ای می رسید، خلیج کلیفتون با چهار ساحل محبوبیت بسیاری دارد. از اواسط اکتبر تا اواسط مارس فصل شلوغی اینجاست، با اینحال آب در امتداد ساحل آتلانتیک در تمام طول سال خنک است. برای یافتن آب با دمای مناسب به ساحل رویه رویی این شبه جزیره و برای آب های گرم به خلیج فالس بروید.

این جاده کمی جلوتر و در امتداد شیب های کوه Twelve Apostle (دوازده رسول) – ادامه پشت کوه تیبل- به طرف سرزمین اصلی می پیچد. بزرگراه در یک بندر ماهیگیری نیمه مدور بنام هوت بِی هم سطح دریا می شود. با اینکه چند قایق در اینجا لنگر می اندازند، این بندر همچنان فعال است.

در بعضی مواقع سال جنبه تجاری آن بر مناظر زیبا می چربد، و کارخانه های تولید غذای ماهی و روغن ماهی بخارات بدبویی ساطع می کنند. هوت بی یک منبع مهم غذاهای خوشمزه آفریقای جنوبی مانند اسنوک دودی بوده، و در اینجا چند رستوران غذای دریایی عالی وجود دارد.

یک گزینه گشت و گذار در اینجا از کنار صخره هایی بنام جزیره دوئیکر آغاز می شود. در اینجا می توانید صدها شیر دریایی را در حال شیرجه و بازی ببینید: بچه فک ها را هم به زور در آب هل می دهند تا شنا را یاد بگیرند؛ مسن ترها هم در میان صخره ها می لولند. باکلان ها، گاگی ها و صدف خوارها در کنار هم در آسمان دیده می شوند.

وقتی از هوت بی می گذرید، جاده مارین درایو را می بینید که میان صخره ها و دریا ایستاده است. وقتی در طول جنگ جهانی اول با ساخت چاپمن پیک درایو موافقت شد تصور می شد که یک موفقیت بزرگ در مهندسی است. در این جاده یک نقطه تماشای منظره در بالاترین نقطه وجود دارد که در سال ۲۰۰۴، بعد از چندین سال تعمیرات بار شده است. این مسیر کمی جلوتر بطرف سرزمین اصلی پیچیده و از شبه جزیره کیپ می گذرد، که اکنون به سختی بتوان گفت که ۱۰ کیلومتر طول دارد.

عکس صفحه ۷۵- چاپمن پیک درایو

در منتهی الیه شرقی شهر کوچک Fish Hoek قرار دارد که مکانی عالی برای شناست. راه دیگر از کیپ تاون به فیش هونک از طریق یک مسیر از داخل سرزمین اصلی است. بزرگراه ۳ M از یک بلوار شلوغ اما خوش منظره از شهر خارج می شود، از بیمارستان گروت شور می گذرد، جاییکه پرفسور کریستین بارنارد در ۱۹۶۷ رهبری تیم اولین جراحی پیوند قلب انسان را برعهده داشت. در دامنه های قله دویل یادبود رودز قرار دارد که یک بنای یادبود باشکوه برای این دولتمرد است. این بنا به شکل یک معبد یونانی در بالای پله های گرانیتی قرار دارد و بالای پله ها یک مجسمه از سسیل رودز به جایی چشم دوخته که زمانی منظره مورد علاقه او بوده است.

قدیمی ترین دانشگاه آفریقای جنوبی در میان جنگل های قله دویل واقع ده است. دانشگاه کیپ تاون که در سال ۱۸۲۹ تاسیس شده، دارای ساختمان های سنتی با تزئینات عاج و نیز ساختمان های مدرن، مانند تئاتر پاکستر، است. تئاتر باکستر کانون روشنفکران شهر و نیز دانشگاه است.

وقتی حدود ۳ کیلومتر از محوطه دانشگاه می گذرد، می توانید یک سفر کوتاه از بزرگراه M۳ به Kirstenbosch (هر روز آوریل- آگوست ۸ صبح-  ۶ ب.ظ؛ سپتامبر – مارس ۸ صبح-  ۷ شب؛ هزینه ورودی www.sanbi.org)، یک باغ بازسازی شده داشته باشید. در این باغ هزاران گونه گیاهی که یک چهارم انواع یافت شده در آفریقای جنوبی هستند، پرورش داده می شوند. (بدلیل آب و هوای متنوع این کشور هیچ باغی نمی تواند به تنهایی تمام گونه های گیاهی موجود در آن را در خود جای دهد). از آگوست تا اوایل اکتبر بهترین زمان برای بازدید از این باغ است.

منطقه Cape Dutch (کیپ هلندی ها)

مناظر زیبا به تاثیر بصری محل قبلی کیپ می افزایند -خانه های سفید بزرگ، با سقف های پوشالی، معماری این منطقه دارای ویژگی سه گوشی های متقارن کنار شیروانی با کنده کاری و تزئینات باروک، پنجره کرکره ای، درب های اصلی بزرگ با فضای داخلی خیال انگیز و سقف هایی با تیرک های چوبی می باشد. یکی از باشکوه ترین خانه­های Cape Dutch گروت کنستانتینا، در جنوب کریستنبوش، است که اکنون به موزه تبدیل شده است. از ابتدای قرن ۱۸ در مزرعه آن انگور عالی تولید می شود. بخشی از انبارهای قدیمی، پشت ساختمان اصلی، به یک موزه تبدیل شده است. موزه اصلی که در ساختمان خانه اصلی است شامل مبلمان عتیقه، چینی جات، ابزار آلات و شیشه جات است.

خلیج فالس False Bay

برای یک گردش کامل در اطراف ساحل شبه جزیره، زود زود بیرون زده و هنگام طلوع خورشید بالای کوه های هوتشتوت- هلند روی سطح خلیج فالس باشد، این خلیج که حدود ۳۰ کیلومتر عرض دارد دارای چند ساحل وسوسه انگیز می باشد.

در ۲۰ کیلومتری مرکز کیپ تاون و در ساحل شرقی تفریحگاه موزنبرگ با تپه های ماسه ای سفید قرار دارد. دریای اینجا برای شنا بین نوامبر تا آوریل عالی است.

عکس صفحه ۷۷- عمارت باشکوه در منطقه کیپ هلندی ها

خط آهن حومه شهر از کیپ تاون شما را به سیمون تاون، پایگاه اصلی نیروی دریایی آفریقای جنوبی، می برد. در اینجا می توانید کشتی های بادبان دار و مین روب ها و قایق­ها را ببینید. یک بنای زیبا و غیرعادی بجا مانده از گذشته سیمون تاون یک پایگاه نیروی دریایی بریتانیایی است که برج مارتلو نام دارد و در محوطه کشتی سازی از چشم ها دور است، این قلعه سنگی استوانه ای که در ۱۷۹۶ ساخته شده یکی از قدیمی ترین ها در نوع خود در جهان است. این بنا اکنون بازسازی شده و موزه پادگارهای نیروی دریایی در آن به نمایش در آمده است.

حتی با اینکه فانوس های دریایی، جاده های سنگفرش و چندین رستوران اضافه شده اند، بخش Cape of Good Hope در پارک ملی کوه تیبل همچنان به همان شکل دست نخورده و ابتدایی خود باقی مانده است.

وقتی در امتداد برخی جاده ها رانندگی می کنید حتماً گوزن های گوژپشت، گوزن های الاند، شترمرغ و دیگر حیوانات وحشی را خواهید دید.

کیپ طوفان ها

بارتولومئو دیاز، دریانورد پرتغالی برای یافتن مسیری بسوی هند برای اولین بار در ۱۴۸۸ کیپ را دور زد. او که نمی توانست بخاطر طوفان های شدید آن را ببیند، روی نقشه اش آن را «کیپ طوفان ها» نامید. با اینکه اینجا بعدها Cape of Good Hope نام گرفت. ۱۲ سال بعد دیاز در آب های همان دریا گم شد.

متاسفأنه میمون های بابون خیلی زیاد هستند و در تابلوها به بازدید کنندگان ها هشدار داده می شود که به آنها غذا ندهند و اگر از اتومبیل پیاده شدید، حتماً درب ها قفل کرده و شیشه ها را بالا دهید چون این میمون ها اتومبیل ها را غارت می کنند. افراد حرفه ای از پوشش گیاهی – بوته های کوتاه و علف ها- لذت ببرند، بازدید کنندگان می توانند از دریای رنگ ها لذت ببرند.

خط ساحلی بلند این منطقه حفاظت شده از صخره ها تا سنگ های مسطح و خورهای ماسه ای متفاوت است، اما بالاترین نقطه جایی است که جاده در کیپ پوینت به فرعی می رسد. یک ترام کوچک بنام Flying Dutchman بازدید کنندگان را از محوطه پارکینگ با بالای آخرین تپه می رساند. از اینجا می توانید تا رسیدن به چند نقطه تماشای منظره پیاده روی کنید، بالاترین پایگاه در پایین یک فانوس دریایی سال ۱۸۶۰ است. گفته می شود که این فانوس دریایی ۱۹ میلیون شمعی قدرتمندترین فانوس دریایی است

در کیپ پوینت، صخره های گرانیتی تا ۲۵۹ متر به داخل آب فرو می رود و بلند ترین صخره دریایی آفریقای جنوبی است. موج های عظیمی در پایه این صخره به این سو و آنسو می روند و باکلان ها در مقابل باد مقاومت می کنند تا خود را به لانه برسانند.

وقتی به غرب نگاه کنید، می­توانید خود Cape of Good Hope، و نه جنوبی­ترین نقطه آفریقای جنوبی را خواهید دید. جنوبی ترین نقطه این کشور کیپ آگولاس در نزدیکی برداسدورپ است. از طریق یک جاده می توانید به این نقطه رسیده و سپس از صخره های نزدیک سطح دریا بالا بروید تا موج های خروشان را تماشا کنید.

عکس صفحه ۷۹- کوه سیمونبرگ با منظره تاکستان های استلنبوش

کشور انگور

نوشابه های آفریقای جنوبی ریشه در تاکستان های کوچک در شعاع ۱۶۲ کیلومتری کیپ تاون دارند، خاک و آب و هوای این منطقه چنان متنوع است که می توان در آن انواع انگورها را از شیرین، سفید و رز، قرمز را تولید کرد.

اپراتورهای تورها دارای گردش های یک روزه از دو تاکستان اصلی استلنبوش و پارل هستند. شما می توانید خودتان ترتیب این سفر کوتاه را داده و در هر کجای دیگری توقف کنید. دفاتر اطلاعات گردشگری در هر دوی این مناطق نقشه و بروشورهایی می دهند و می توانید برای شروع سفر از آنها کمک بگیرید. منظره این منطقه بی نظیر است.

استلنبوش Stellenbosch

در کمتر از ۵۰ کیلومتری مرکز کیپ تاون، استلنبوش دارای بناهای قدیمی و زیبایی است. اینجا یک شهر دانشگاهی آرام است که نام خود را از فرماندار خوش ذوق وان در استل گرفته است.

آتش سوزی باعث ویرانی کلبه­های قدیمی شده و بهترین ساختمان­های باقیمانده امروزی مربوط به سال­های بین ۱۷۷۵ و ۱۸۲۰ هستند.

گراسونر هاوس Grosvenor House یک عمارت مربوط به اوایل قرن ۱۹ با یک باغ برنده جایزه بوده و دکور داخلی آن مملو از مبلمان کیپ قدیمی است. شرودر هاوس Schreuder House (۱۷۰۹) با مبلمان ساده ساکنین آن دوره احتمالاً قدیمی ترین خانه بازمانده شهر است. یک خانه مزرعه سال ۱۷۸۰ به گالری هنر رامبراند ون ریجن Rembrandt Van Rijn تبدیل شده است، در همان مجموعه یک موزه است که انواع کوزه ها و جام ها و بطری های عتیقه را به نمایش گذاشته است. در همان نزدیکی یک موزه مربوط به تاریخ و تکنولوژی ساخت برندی وجود دارد.

در اطراف استلنبوش، تاکستان ها تا مایل ها در پای دامنه تپه ها و دره ها پیش روی کرده، و در پس زمینه کوه های زیبا دیده می شوند. در حدود ۵۰ تاکستان و شرکت در این منطقه از بازدید کنندگان هر روزه استقبال می کنند (بعضی از آنها شنبه بعد از ظهر و یکشنبه تعطیل هستند)، و معمولاً دارای تورهای بازدید از مزارع و فرصت­های خرید هستند.

در اطراف استلنبوش، تاکستان راستنیرگ Rustenberg با باغ های انبوه یکی از زیباترین ها در کیپ است. ور گلگن  www.vergelgen.co.za(Vergelegen) نیز یکی از همین تاکستان هاست که معنی نام آن دوردست می باشد.

عکس صفحه ۸۰- گالری هنر Reinbrandt Van Rijn

این نام اشاره به مکان آن در دامنه های دورافتاده کوه های هلدریگ در جنوب استلبوش دارد. ورگِلگن در سال ۱۷۰۰ تاسیس شده و یک خانه اریایی است که به سبک همان دوره تزئین شده و نمونه ای عالی از معماری منطقه کیپ هلندی است.

بطرف جنوب غربی، فرانشوک Franschhoek (به معنای کنج فرانسوی) قرار دارد که نام خود را از هرگونوتس گرفته. کسی که در قرن ۱۸ در اینجا ساکن شد. منظره فرانشوک که میان قله های آبی رنگ قاب گرفته شده یک مکان ایده آل برای صرف ناهار در فضای آزاد، در شهر در یکی از رستوران­ها، یا در ملک پوشندال  (www.boschendal.com) تاریخی است، در اینجا می توانید قبل از بازدید از انبارها پیک نیک داشته باشید.

عکس صفحه ۸۱- تنوع انگور در تاکستان فرانشوک

پارل Paarl

دیگر منطقه اصلی تاکستان های کیپ در شهر پارل مربوط به قرن ۱۸، در ۶۰ کیلومتری کیپ تاون، و دقیقا در کنار بزرگراه N۱ است. اینجا دو برابر استلنبوش بوده و مرکز شهر مدرن و بزرگی دارد که می توانید در آن دفتر اطلاعات گردشگری را نیز بیابید. در دو طرف خیابان اصلی بلند ساختمان های تاریخی و دفاتر اصلی KWV قرار دارند. در این منطقه چهار بار در روز تورها برگزار می شوند. موزه الد پارسوناژ (اوود پاستوری Oude Pastorie) یک ساختمان قرن ۱۸ به خوبی بازسازی شده است که دارای مجموعه ای از مبلمان و نقره قدیمی کیپ می باشد. در جاهای دیگر اطراف پارل و دره رودخانه برگ، محصولات برای فروش، با و بدون گزینه مزه کردن، وجود دارد، و تورهای انبار به صورت برنامه ریزی شده یا طبق هماهنگی و درخواست شما برگزار می شوند.

هر چه زمان بیشتری داشته باشید، در این بخش کیپ می توانید گنجینه های بیشتری را کشف کنید. شهر Ceres یک شهر زیبا در قلب یک منطقه غنی پرورش میوه است که ارزش بازدید را دارد، و تولیاق که مربوط به قرن ۱۸ است، دارای برخی از زیباترین خانه های کیپ هلندی می باشد.

کیپ تاون تا ژوهانسبورگ

البته شما می توانید با هواپیما به ژوهانسبورگ بر گردید، اما اگر زمان کافی دارید، با رانندگی با استفاده از قطار، سرویس های معمولی یا قطار آبی مجلل، از دیدن مناظر بیشتری لذت ببرید.

راه آهن و جاده مستقیم هر دو از کارو بزرگ، یک منطقه نیمه بیابانی وسیع، می گذرند بر خلاف نبود بارش باران، برخی از زیباترین اشکال حیات گیاهی در اینجا می رویند و در برخی قسمت ها از حفره ها آب پمپاژ می کنند تا بتوانند گله های گوسفندان را سیراب کنند. اگر با اتومبیل سفر می کنید، کیمبر لی Kimberley مکانی عالی برای توقف شبانه است.

قطار آبی

سفر ۲۶ ساعته و ۱۶۰۸ کیلومتری در قطار آبی بین کیپ تاون و پرتوریا از راه ژوهانسبورگ یکی از مجلل ترین سفرهای دنیاست. این قطار یک هتل پنج ستاره چرخ دار است که دارای سه کوپه با سوئیت های سه خوابه، اتاق خواب و حمام می باشد. طراحان فکر همه چیز را کرده اند. یک لایه نازک طلا روی پنجره های دوتایی باعث کاهش حرارت و نیز درخشش بیشتر می شود؛ کرکره های ونیزی بین شیشه ها بصورت الکتریکی کار کرده؛ و فنرهای گازی یک قطار سواری آرام و یکدست را تضمین می کنند.

این قطار ۱۶ واگنی بعد از یک مراسم خداحافظی باشکوه حرکت می کند. شما می توانید در کافه بمانید، غذای عالی خورده و از همانجا کوه تیبل و تاکستان های کیپ را تماشا کنید که کم کم جای خود را به کاروی بزرگ نیمه بیابانی می دهند. وقتی به ژوهانسبورگ نزدیک می شوید اهرام بی سر ونه تپه های تخاله های معدن طلا را خواهید دید. برای رزرو با تلفن: ۳۳۴-۸۴۵۹۰۱۲ فکس: ۳۳۴-۸۴۶۴۰۱۲، www.bluetrain.co.za تماس بگیرید.

عکس صفحه ۸۳- قطار آبی

Big Hole حفره بزرگ معروف این شهر استخراج معدن حدود ۱٫۵ کیلومتر محیط و نصف آن عمق دارد، و حاصل حفاری عمق این حشره ۱۴ میلیون قیراط الماس بین سال­های ۱۸۷۱ و ۱۹۱۴ است. محل این حفره روی نقشه دور بنظر می رسد، اما جاده های خوب و ترافیک سبک آنها نشان می دهد که سفر از کیپ به ژوبورگ یک سفر ساده دو روزه است. یک راه دیگر نیز وجود دارد که تفاوت آن تنها چند ساعت رانندگی بیشتر است. از کیپ غربی بطرف شمال حرکت کرده و از مناظر زیباز و در سپتامبر، منظره گلهای وحشی) لذت ببرید تا به اسپرینگبوک Springbok پرسید، و سپس از راه اوپینگتون Opington به طرف شرق بروید. این یک انحراف مسیر کوتاه به طرف آبشارهای آگرابیز است، جاییکه رودخانه اورنج از میان سینه کش آب­های خروشان حرکت کرده و یکی از باشکوه ترین آبشارهای دنیاست.

عجیب ترین طبیعت آفریقای جنوبی صحرای کالاهاری آن است. در اینجا یک تکه از زمین میان نامیبیا و بوستوانا بیرون زده که پارک بین مرزی گالاگادی Kgalagadi نام دارد. از طریق جاده های پرگرد و غبار اما مسطح می توانید به این پارک برسید. این پارک دارای امکانات اقامتی عالی و دیگر تسهیلات است. اگر در اینجا اقامت کنید می توانید غزال ها، گوزن ها، شیرها و اگر خوش شانس باشید، چیتاها را هم ببینید.

چه کار کنیم؟

ورزش ها

مردم آفریقای جنوبی عاشق زندگی در هوای آزاد هستند. بنظر می رسد که نیمی از این کشور خوب می دانند که چطور از چوب ماهیگری استفاده کنند، به کلوب گلف بروند، به دویدن شنا با انواع تخته سواری مشغول شوند. نیمی دیگر نیز به تماشای کریکت، راگبی، فوتبال، کشتی با سوارکاری می پردازند. بطور کلی، به ستاره های ورزشی توجه زیادی شده و حتی از افراد مشهور و سیاستمداران نیز محبوب تر هستند. اداره گردشگری آفریقای جنوبی می تواند اطلاعات مفیدی درباره فعالیت های ورزشی و برنامه های تور در اختیار شما قرار دهد.

ورزش های آبی

۲۸۰۰ کیلومتر خط ساخلی آفریقای جنوبی می تواند نیاز همه سلائق را برآورده کند. در بخش هایی از کوآزولو- ناتال و کیپ غربی و شرقی، تپه های ماسه ای تا بی نهایت و در دل حیات وحش پیش رفته اند، اگر راحتی و شلوغی را ترجیح می دهید، تفریحگاه های ساحلی دارای بهترین امکانات هستند. بدلیل وجود کوسه ها و امواج شدید، شنا تنها در محدوده هایی مجاز است که با تابلو مشخص شده اند. سواحل شلوغ تر در تابستان غریق نجات دارند. اگر موج ها خیلی بلند هستند یا آب دریا خیلی سرد است (آتلانتیک اغلب اینطور است)، می توانید از استخرهای شنای هتل ها استفاده کنید.

موج سواری یک ورزش محبوب در آفریقای جنوبی است. امواج در کیپ شرقی مناسب مسابقات هستند و معمولاً شرایط در خلیج جفری و کیپ سن فرانسیس بی عیب و نقص است، و آب­های گرم در منطقه دوربان عالی هستند. برای اطلاعات، با هیات موج سواری آفریقای جنوبی تماس بگیرید: www,surfingsouthafrica.coza موج سواری بادبانی در آفریقای جنوبی، از اقیانوس هند تا آتلانتیک (که در آن لباس خیس عادی است)

عکس صفحه ۸۵- بالن بر فراز کوه های ماگالیسبرگ

دریاچه های سرزمین اصلی، محبوبیت روزافزونی می یابد. برای یافتن مناطقی که برای موج سواری بادیانی به مجوز نیاز دارد با انجمن کلاس موج سواری بادبانی آفریقای جنوبی تماس بگیرید.

(www.windsurfingafrica.org)

قایق سواری به سبک قدیمی هنوز محبوبیت خود را از دست نداده و ده ها کلوب قایق سواری در ساحل دارای انواع امکانات و کلاس های آموزشی برای کلیه سطوح هستند.

برای برنامه های هیجان انگیزتر، قایق سواری در آب های خروشان را در امتداد رودخانه اورنج در نزدیکی آبشارهای آگرابیز توصیه می کنیم؛ برای اطلاعات دقیق تر با مرکز ماجراجویی کالاهاری تماس بگیرید (تلفن: ۴۷۶-۸۲۱۳۰۸۲ .www.kalahari.co.za)، در نزدیکی تفریحگاه های ساحلی اصلی می توانید کلاس ها و کلوب های غواصی را بیابید. با فدراسیون ورزش های زیر آبی آفریقای جنوبی تماس بگیرید( www.cmas.co.za).

ماهیگیری

اگر به ماهیگیری در میان صخره­ها، ماهیگیری دریای عمیق پا در میان امواج را دوست دارید، در هر صورت در آفریقای جنوبی برای این تفریح یک روز کامل خواهید داشت. هر چیزی که در این زمینه آرزو کنید در آتلانتیک جنوبی و اقیانوس هند یافت می شود. گفته می شود که نقطه تلاقی این دو اقیانوس، در نزدیکی کیپ تاون، محل تجمع انواع ماهی ها بیش از هر جای دیگر است؛ مثلاً، تمام گونه های مارلین و تن در اینجا یافت می شوند. در بنادر بزرگ مانند کیپ تاون و دوربان، می توانید به گردش های آب های عمیق بپیوندید.

عکس صفحه ۸۶- صید قزل آلا

در همه جا نیز می توانید قایق های کوچک ماهیگین اسکی را اجاره کنید.

ماهیگیری

رودخانه ها و دریاچه ها در سرتاسر کشور فرصت صید ماهی قزل آلا، ماهی خاردار و ماهی کپور را به شما می دهند. در اغلب مکان ها محدودیت صید وجود دارد و باید مجوز تهیه کنید؛ با هیات پارک های محلی یا دپارتمان حفاظت از محیط زیست برای دریافت مجوز تماس بگیرید.

بهترین فصل برای ماهیگیری در میان صخره و امواج در مناطق مختلف متفاوت است. در کیپ غربی، این فصل از ژانویه تا آوریل است، اما در ساحل کوآزولو- ناتال ازژوئن تا نوامبر می باشد. در ژوئن بین بندر

سن جان و دوربان هیجان بسیاری وجود دارد. انبوه ساردین ها در ساحل دیده می شوند و کوسه ها، باراکوداها و شاه ماهی ها را به خود جذب می کنند، که خود در عوض به صحنه ای جذاب و فریبنده برای علاقمندان به ماهیگیری تبدیل می شود. اگر می خواهید خرچنگ صید کنید، باید مجوز تهیه کنید، و برای صید خرچنگ و صدف آیالون (که در اینجا به آنها پرلمون می گویند) محدودیت های فصلی وجود دارد.

ورزش های گروهی

شنبه مهمترین روز هفته برای ورزش های برنامه ریزی شده در آفریقای جنوبی است، در حالی­که سال­ها فعالیت های ورزشی در روزهای شنبه ممنوع بوده، مسابقات مرتباً در همین روز برگزار می شوند.

گلف بیش از یک قرن است که در آفریقای جنوبی بازی می شود و چندین زمین گلف با شهرت جهانی در این کشور وجود دارد. بسیاری از زمین ها، حداقل در تعطیلات آخر هفته که حتی زمین های عمومی نیز شلوغ نیستند، از بازدیدکنندگان استقبال می کنند. بهتر است برای زمان شروع کار و لباس رسمی با متشی کلوب ها تماس بگیرید. انجمن گلف آفریقای جنوبی نیز می تواند به شما مشاوره بدهد: www.saga.co.za. گلف در تمام طول سال بازی می شود، اما چمن ها در دسامبر تا مارس در بهترین وضعیت قرار دارند. برای باران های اجتناب ناپذیر عصر حتماً چتر همراه داشته باشید.

آب و هوای خوب در تمام طول سال باعث می شود تا تنیس نیز یک گزینه همیشگی باشد. الیس پارک در ژوهانسبورگ که معادل ویمبلدون در آفریقای جنوبی است، دارای ۲۱ زمین تنیس می باشد. واندررز یکی از بیش از ۱۷۰ کلوب تئیس در شهر است که ۲۶ زمین بازی دارد. اغلب هتل های ساحلی نیز خودشان زمین داشته یا امکانات زمین های نزدیک خود را در اختیار شما قرار می دهند؛ برای اطلاعات بیشتر با انجمن تنیس آفریقای جنوبی تماس بگیرید( تلفن: ۱۱۰۴۴۲، ۵۰۰، www.satennis.co.za). بعلاوه، برخی از هتل ها زمین اسکواش هم دارند.

بازی به ظاهر آرام اما بسیار رقابتی بولینگ بریتانیایی به تازگی در آفریقا معرفی شده، و از بندر الیزابت تا کوازولوناتال و راند محبوبیت می یابد. امروزه ۶۰٫۰۰۰ بولینگ باز عضو ۸۰۰ کلوب هستند؛ این کلوب ها بازیکنان مهمان خارجی را می پذیرند.

علاقه روزافزون به ورزش های رزمی پیوند نزدیکی با دفاع شخصی در خیابان های شهر دارد.

عکس صفحه ۸۸- اسب سواری در کیپ شرقی

دوچرخه سواری کوهستانی نیز مانند بسیاری از کشورهای غربی در میان جوانان محبوبیت بسیاری دارد، اما بنظر می رسد که یک مسابقه بنام جوکسکی یک فعالیت محبوب تر خانگی است؛ به همان شکلی که آمریکایی ها نعل اسب را به طرف یک میخ نشانه می گیرند، آفریقایی ها تکه چوب پرتاب می کنند.

ورزش

مناظر متنوع و زیبای آفریقای جنوبی فرصت های متنوعی را برای فعالیت های عجیب و نامتداول فراهم می کنند. شما می توانید ماسه سواری روی تپه های ماسه ای ساحلی ( تلفن: ۴۲۲-۰۳۸۸۰۱۲،

www.downhilladventures.com) یا بانجی جامپینگ از روی پل بلوکران، بلندترین پل آفریقا  (تلفن: ۰۴۲-۱۴۵۸۲۸۱۲۸۱، www.faceader-enalin.com) را امتحان کنید.

فعالیت های هوای آزاد

سوارکاری و ورزش های مربوط به آن در تمام این کشور در دسترس هستند. ژوهانسبورگ به تنهایی دارای ۲۰ مدرسه سوارکاری است، و برخی هتل ها در دل حیات وحش اصطبل های مخصوص خودشان را دارند. شرکت KUZN Wildlife (تلفن: ۸۴۵-۱۰۰۰۰۳۳، www.kznwildlife.com) در اوخالامبا -دراکتسبرگ برنامه پونی سواری ترتیب می دهد.

مجموعه ای از مسیرهای پیاده روی نیز آماده شده اند که از کوه های کیپ شروع شده و به ترانسوال شمالی می رسند. برای اطلاعات درباره پیاده روی در این منطقه با تلفن: ۶۶۴-۰۱۲ ۹۲۶-۲۱۶۸/۰۸۲ ۹۶۵۷ تماس گرفته یا به سایت: www.mnagalieshiking.co.za مراجعه کنید.

با اینکه بالن سواری بسیار گران است، اما می توانید در کوه های ماگالیسبرگ در نزدیکی ژوهانسبورگ یا در کوه های دراکنسبرگ، کوازولو- ناتال بالن سواری کنید؛ در اینجا گلایدرسوارها را نیز خواهید دید. در حقیقت، اگر هر ورزشی در دنیا محبوب باشد، قطعاً به زودی در آفریقای جنوبی نیز محبوب خواهد شد.

حفاظت موفق از گله های مناطق حفاظت شده بدان معناست که برای برخی گونه ها یک برنامه شکار وجود دارد. جزئیات سهمیه و هزینه ها و دیگر اطلاعات را می توانید در دفتر گردشگری آفریقای جنوبی بیابید.

ورزش های پرتماشاچی

سوارکاری در تمام طول سال و در پیست های شهرهای اصلی برگزار می شود. مسابقه اصلی سال دوربان جولای هندیکپ است که اولین شنبه جولای برگزار می شود. مسابقات متروپولیتن استیکس که در پیست کنیلوورث در کیپ تاون برگزار می شود، یک رویداد اجتماعی مهم است که معمولاً در ژانویه برگزار می شود

پیست موتورسواری در کیالامی، در شمال ژوهانسبورگ. میزبان انواع مسابقات موتور سواری در سرتاسر سال است.

راگبی، کریکت، و فوتبال از جایگاه معنوی در میان شرکت کنندگان و نیز تماشاچیان برخوردار هستند. با اینکه تلاش شده تا سیاهپوستان آفریقای جنوبی نیز از امکانات خوبی برای بازی برخوردار باشند، راگبی بیشتر مختص سفید پوستان است. شما می توانید مسابقات درجه یک را در استادیوم الیس پارک در ژوهانسبورگ، در استادیوم گرین پوینت در کیپ تاون، و هر شهر دیگری در سرتاسر زمستان تماشا کنید. دیگر ورزش­های محبوب پرتماشاچی شامل بوکس، کشتی و دو میدانی هستند.

شور ملی

امروزه ورزش در آفریقای جنوبی از مرز نژاد و سیاست می گذرد. زمانی خطوط تبعیض نژادی در این حوزه نیز مشهود بود. سالها، فقط ورزش های سفید پوستان راگبی، کریکت، گلف بودجه کافی برای توسعه را بدست می آوردند. از زمان تایید بین المللی آفریقای جنوبی اقدامات بسیاری در جهت بهبود اوضاع اتخاذ شده اند. نلسون ماندلا بعد از پیروزی در فینال جام جهانی راگبی در ۱۹۹۵ یک لباس از پوست گوزن به تن کرد. فوتبال میان سیاهپوستان محبوبیت بسیاری دارد، و تیم ملی توانست در ۱۹۹۶ جام ملت های آفریقا، فینال جام جهانی ۱۹۹۸ و ۲۰۰۲ پیروز شود. تمام سازمان­های ورزشی آفریقای جنوبی سعی کرده اند تا جامعه ورزشی برابر بسازند. هیات کریکت در شهرک ها و مناطق روستایی برنامه توسعه اجرا می کند. و البته اینکه آفریقای جنوبی در سال ۲۰۱۰ میزبان جام جهانی فوتبال بود.

خرید

مغازه های آفریقای جنوبی بسیار متنوع هستند. از بازارهای دست دوم فروشی تا بازارهای عجیب، بوتیک های شیک و مراکز خرید در شهرهای بزرگ که برای ساعت ها گشت و گذار کافی هستند.

بازدید کنندگانی که می خواهند اجناس گرانتر، یا ارزانتر، خریداری کنند، می توانند در هنگام خروج از کشور مالیات بر ارزش افزوده خود را پس بگیرند. آنها برای انجام اینکار باید کالا و رسید دریافت مالیات بر ارزش افزوده مربوط به آن را نشان دهند.

عکس صفحه ۹۱- پارچه های رنگارنگ در کیپ تاون

آفریقای جنوبی با ترکیب غنی فرهنگی هنرمندان و صنعتکاران متعددی شامل، نقاش، مجسمه ساز، شیشه گری جواهر ساز، مبلمان ساز، بافنده و ریسنده دارد، که لباس های دست دوز و پارچه های نقاشی شده تولید می کنند. مسیرهای هنر و صنعت این کشور به بازدید کنندگان اجازه می دهد تا هنرمندان و آثار آنها را در کارگاه هایشان ببینند. برای اطلاعات بیشتر و نقشه مسیرهای هنر و صنعت و بازارهای منطقه ای که از آن دیدن می کنید به انجمن گردشگری محلی مراجعه کنید.

وقتی می خواهید یک اثر هنری یا صنایع دستی خریداری کنید، درباره اصالت آن بپرسید، مهره های قدیمی و آنتیک آفریقای جنوبی و اقلام عجیب و غریب سان (بوشمن ها) بسیار نادر هستند.

چه بخرید

تحفه های آفریقایی. هیچ پایانی برای تولید انواع سپرها، نیزه ها و صورتک های قبیله ای وجود ندارد، و اغلب آنها بصورت دستی و سری تولید می شوند.

برخی از طراحی های هنرمندانه و اقلام قدیمی از کشورهای دیگر بویژه جمهوری خلق کنگو، غنا و ساحل عاج وارد می شوند.

ممنوعیت عاج

اغلب کشورها در حال حاضر واردات عاج را ممنوع کرده اند تا مانع از آزار به فیل ها شوند. این قانون برای کنترل شکار فیل ها در پارک ملی کروگر نیز اعمال می شود.

مهره ها اولین تاجران اروپایی مهره های شیشه ای برای تبادل در ازای عاج و دیگر اقلام ارزشمند می آوردند، اکنون گردشگران اروپایی گردنبندها و زیور آلات مهره ای را در طراحی های هندسی مختلف خریداری می کنند.

شطرنج. پیکره های کوچک میارزان آفریقایی شاه، وزیر، سرباز و غیره مهره های شطرنج را نشان می دهند.

الماس. جواهر سازهای دارای مجوز از گمرک آفریقای جنوبی به بازدید کنندگان خارجی الماس های برش خورده معاف از مالیات می دهند. سنگ های نیمه قیمتی که در اینجا فراوان هستند بیشتر مناسب هر نوع بودجه ای هستند. این سنگ ها شامل آگات، آمنیس، جاسپر، رز کوارتز و وردیت هستند.

ادویه های هندی. پودرهای کاری و فلفل های تند با رنگ ها و طعم های متنوع از سوغائی های محبوب دوربان هستند.

جواهرات. برخی جواهر سازان با مجوزهای گمرگ می توانند گوشواره، زنجیر و آویزهای طلا را بدون دریافت مقداری از هزینه گمرک آفریقایی به بازدید کنندگان بفروشند. شما باید پاسپورت، بلیط هواپیما و رزرو پرواز خود را برای اثبات نشان دهید.

کرو گراند (سکه طلای آفریقای جنوبی). کلکسیونرهای طلا همیشه از دریافت یک یا مجموعه ای از این سکه های قابل حمل آفریقای جنوبی خوشحال خواهند شد. این سکه ها را می توان بصورت معاف از مالیات و یا پول خارجی در سالن خروجی فرودگاه جان اسموت ژوهانسبورگ خریداری کرد.

سازهای موسیقی، شما می توانید به سرعت نواختن یکی از زیلوفون های کوچک با آرشه های فلزی و یک پایه چوبی کنده کاری شده را یاد بگیرید.

همچنین شما می توانید یک طبل کوچک یا یک طبل بزرگ کنده کاری شده را با خود به خانه ببرید.

سفال. صنعتکاران آفریقایی سفال های پیچ واپیچ با طرح های باستانی قبیله ای یا ظروف سفالی با موضوعات اصیل می سازند.

قالی و فرشینه. این کالاها که بصورت دستی و با طرح ها و پیکره های هندسی بافته می شوند، برای آویختن به دیوار با استفاده بجای فرش مناسب هستند، کار با چرخ های نخ ریسی و تزئینات نهایی همگی با دقت بسیاری برای تولید این هنر روستایی انجام می شوند.

صدف دریایی و مرجان. آنهمه سواحل وسیع صدف های دریایی را به گزینه محبوب کلکسیونرها تبدیل کرده است. با وجود جنجالی بودن فروش مرجان ها، در مغازه های ساحلی با دیگر مکان­ها به فروش می رسند.

عکس صفحه ۹۳- نی بافی در صنایع دستی آفریقای جنوبی

نی. کیف، سبد، کلاه، گلیم و سینی های بافته شده از نی در مغازه های سوغات فروشی یا کنار جاده ها در غرفه ها عرضه می شوند.

صنایع دستی چوبی. کاسه های سالاد، تخته گوشت، قاشق و ملاقه چوبی در همه جا در دسترس هستند. مجسمه های چوبی مینیاتوری در اشکال اسب آبی تا چوب های کنده کاری شده پیکره های قبیله ای دیده می شوند. در صنایع دستی چوبی محلی مبلمان پا کنده کاری ظریف دیده می شود. بخاطر بوی بد چوب ها پا پس نگذارید؛ تنها وقتی چوب ها تازه برش می شوند این بو را می دهند.

سرگرمی

در حال حاضر ملویل در ژوهانسبورگ محبوب­ترین منطقه برای موسیقی زنده، رستوران، و کلوب هاست. برای جزئیات بیشتر درباره محل برگزاری برنامه ها به روزنامه محلی با هفته نامه میل اند گاردین مراجعه کنید.

تئاترها در شهرهای بزرگ به زبان انگلیسی و نیز آفریقایی برنامه اجرا می کنند. مهمترین این تئاترها عبارتند از: استیت تئاتر در پرتوریا، سیویک تئاتر ژوهانسبورگ و باکستر تئاتر کیپ تاون ارکستر سمفونی ملی در مراکز بزرگ برنامه داشته و چند شرکت اپرا و باله نیز وجود دارند.

سینماها فیلم های جدید بین المللی را آگران کرده، و سانسور شدید دوران آپارتاید تا حد زیادی تعدیل شده است.

در شهرهای بزرگتر ، بلیط فیلم ها، نمایش ها و کنسرت ها را باید از فروشگاه های کامپیوتیکت آژانس رزرو کامپیوتری ( تلفن: ۹۱۵-۰۸۳ ۸۰۰۰، www.computicket.com) خریداری کنید.

آفریقای جنوبی برای کودکان

آفریقای جنوبی برای کودکان بسیار مناسب بوده و می توانید برای آنها بویژه در تابستان انواع سرگرمی را بیابید. گزینه متنوع برای محل اقامت به شما کمک می کند تا نیاز کودکان در هر سنی را برطرف کنید.

در کیپ تاون اغلب کودکان دوست دارند تا بالای کوه دوچرخه سواری کنند. نوجوانان به سفرهای پرهیجان به جزیره روبن علاقمند هستند. موزه آفریقای جنوبی چیزهای جالبی برای کودکان دارد، و نمایش های آکواریوم کناری آن نیز بسیار جذاب است. کودکان در V&A Waterfront می توانند از تماشای آکواریوم در اقیانوس لذت ببرند. پنگوئن ها در ساحل بولدرز برای کل خانواده جالب هستند، و همه از تماشای وال ها در هر مانوس لذت خواهند برد.

جاذبه های مناسب کودکان در Winelands شامل دنیای پروانه ها در نزدیکی پارل است.

Spier Wine Estate در جنوب استلنبوش در تابستان دارای برنامه های مناسب کودکان و یک پارک چینا است. در ژوهانسبورگ یک باغ وحش و گلد ریف سیتی وجود دارند، که در آنجا می توانید در معدن های طلا گشته و از انواع سواری های پرهیجان لذت ببرید. باغ وحش پرتوریا شهرت جهانی داشته، و در تفریحگاه ساحلی سان سیتی برای کودکان چندین کلوب و یک پارک آبی وجود دارد.

موزه علوم طبیعی دوربان کوچک اما جالب است، و دنیای دریایی اوشاکا دارای مخازن شیرجه کوسه و نیز نمایش های روزانه با فک، دلفین و پنگوئن دارد.

بندر الیزابت دارای انواع سواحل ایمن است و خارج از آن آدو Addo قرار دارد، که در آنجا می توانید با اتومبیل شخصی خود برای گردش رفته و فیل ها را تماشا کنید.

بسیاری از مناطق حفاظت شده در سرتاسر این کشور دارای امکاناتی برای کودکان همچون زمین های بازی، مسابقات سواری ویژه، پرستاری کودک و غذای کودکان در عصر هنگام می باشند.

عکس صفحه ۹۵- موج سواری در خلیج کمپس در کیپ تاون

تقویم رویدادها

ژانویه کارناوال کیپ مینسترال، کیپ تاون

ژانویه – فوریه فستیوال دیاز، خلیج موسل، کیپ غربی.

مارس فستیوال بین المللی جاز کیپ تاون

مارس – آوریل فستیوال هنرهای ملی کلین کارو، اودشورنفستیوال یک هفته ای موسیقی نمایش، و رقص، راند شو (دو هفته حول عید پاک)، ژوهانسبورگ بزرگترین نمایشگاه تجاری در آفریقای جنوبی.

آوریل فستیوال آب پاشی بندر الیزابت، ساحل هوبی، بندر الیزابت. فستیوال موسیقی در موهستان، مدرسه پسرانه دراکنسبرگ، کوازولو ناتال، ماراتن دو اقیانوس، کیپ تاون. فستیوال Tulbagh Goes Dutch جشن میراث منطقه کیپ هلندی شهر.

مه فستیوال خوراکی های کیپ، کیپ تاون رویداد دو هفته ای در مکانهای مختلف در سرتاسر شهر، نمایشگاه بین المللی دکور، سندتون، تاتنگ.

مه – ژوئن ماراتن گمرادز، کوآزولو- ناتال یک ماراتن بین المللی بین دوربان و پیترماریتزبورگ ژوئن فستی ال هنرهای ملی، گراهامس تاون، کیپ شرقی یک برنامه چهار شبه موسیقی رقص، هنرهای بصری، موسیقی و فیلم.

جولای فستیوال صدف لایزنا، کیپ غربی. فستیوال بیلتونگ، سامرست ایست، کیپ شرقیفستیوال کشور آفریقایی ها، فستیوال بوشولد، الیسراس، ایالت لیمپوپور فستیوال هیپیسکوس، ساحل جنوبی، کوآزولو-ناتال، فستیوال بین المللی فیلم دوربان، دانشگاه نانال، دوربان.

آگوست نمایشگاه غذا و نوشیدنی هرمانوس، کیپ غربی.

آگوست – سپتامبر شو پرتوریاشو کشاورزی طولانی مدت.

سپتامبر هنر زنده، مکان­های مختلف، ژوهانسبورگ-جشن یک ماهه برای هنرهای اجرایی فستیوال فرهنگی کالاباش شمال غرب، تائونگ فستیوال هنرهای آفریقایی، فستیوال واله هرمانوس، کیپ غربی، رقص نی شاه زولو، قصر انیو کتی، ایشو، کوازولو ناتال. فستیوال صدف خلیج جفری، کیپ شرقی.

سپتامبر – اکتبر فستیوال بهاره ماگویاسکلوف، ایالت لیمپوپو.

اکتبر فستیوال غذا و نوشیدنی، استلنبوش، کیپ غربی، فستیوال جاکاراندا، میدان مارکت پرتوریا.

نوامبر فستیوال تمشک، فیکسبورگ، فری استیت دسامبر جشن سال نو دره راستلر، فیکسبورگ، فری استیت.

صرف غذا در رستوران ها

با وجود ۱۳ میلیون راس گوساله در مراتع آفریقای جنوبی و در اقیانوس برای تامین ماهی، حتماً انواع غذاها را خواهید یافت. آشپزی در اینجا یک فضیلت کهن است. حتی مقدار غذا در هر وعده شما را متعجب خواهد کرد. در بسیاری از رستوران ها ظروف یکبار مصرف به شما می دهند تا بقیه غذا را با خود به خانه ببرید.

رستوران های شهر در انواع مختلف، از پنج ستاره و مجلل تا فست فودها متنوع هستند. غذای ایتالیایی، فرانسوی، چینی و پرتغالی اموز لمبیکی فراوان است، اما ژوهانسبورگ مدعی داشتن رستوران های قومی ۲۰ ملیت شامل ژاپنی، کرهای، یونانی، اندونزیایی، ترکی و مکزیکی است. بسیاری از رستوران های کیپ منوهای قدیمی کیپ هلندی و مالایی را سرو می کنند.

عکس صفحه ۹۷- انواع غذای دریایی در دوربان

دوربان برای رستوران های هندی آن شهرت بسیاری داشته و تمام غذاهای این شبه قاره را سرو می کند.

در آفریقای جنوبی، کلمه کافه برای مغازه های کوچک شبیه مغازه های دونبش بریتانیایی بکار می رود. کافه هایی از این دست اغلب غذاهای فوری، چرب و ارزان و نوشیدنی بدون الکل سرو می کنند، اما جایی برای نشستن و غذا خوردن ندارند. با اینحال در شهرها، کافه هایی که جای نشستن دارند یک ویژگی مهم آفریقای جنوبی بعد از آپارتاید محسوب می شوند، بویژه کافه های زنجیره ای ویدا.

در تمام هتل­ها گران ترین صبحانه در قیمت کرایه اتاق حساب می شود. حتی اگر اینطور هم نباشد، صبحانه ای عالی شامل میوه و آبمیوه تازه، برشتوک گرم یا سرد، بیکن یا سوسیس، تخم مرغ، تست و رول، کره و مارسالاد و چای یا قهوه خواهید داشت. بسیاری از هتل ها دارای بوفه صبحانه به سبک اسکاندیناوی هستند، البته اغلب غذاهای عرضه شده به سبک بریتانیایی هستند، مانند قهوه یا چای صبحانه که می توانید آن را در اتاقتان میل کنید.

در مناطق حفاظت شده می توانید قبل از طلوع، چای پا قهوه سفارش داده و برای تماشای حیات وحش بیرون بروید و دوباره برای یک صبحانه نیمروز با ناهار مفصل پر گردید.

عکس صفحه ۹۸- رستوران در کیپ تاون

فستیوال غذا

شاید بخواهید برنامه سفر به آفریقای جنوبی را طوری زمانبندی کنید که با فستیوال های غذا، مانند فستیوال پنیر در پارل از اواخر آوریل تا اوایل مه، فستیوال غذا در کیپ تاون در اواخر مه، یا فستیوال صدف نایرنا در اوایل جولای همزمان باشد.

ماهی و غذای دریایی

در تمام امتداد ساحل می توانید رستوران های سرو ماهی را می بینید که با بندر ارتباط تنگاتنگی دارند، اما اغلب رستوران ها، حرفه ای یا معمولی، در منوی خود ماهی معمولاً تازه دارند. سالمون کیپ یک ماهی سفید خوش طعم است که هیچ ربطی به سالمون اروپایی و آمریکای شمالی ندارد. کابلجو یک ماهی شبیه ماهی روغن است که فیله آن بسیار خوشمزه است. اسنو که یک ماهی آب­های سرد با حدود یک یارد طول است که بصورت دودی بعنوان پیش غذا یا کبابی بعنوان غذای اصلی سرو می شود، در حالیکه استینبرا شبیه ماهی سیم آب شور است.

صدف های عالی ارزش امتحان کردن را دارند: صدف سیاه، پرلمون (آبالون)، خرچنگ (که اغلب از موزامبیک وارد می شود). خرچنگ محلی (که محلی ها به آن خرچنگ سنگی می گویند) بسیار لذیذ است. صدف ها با سس تند سرو یا پخت می شوند. اگر نمی خواهید غذای تند بخورید، حتماً از قبل بگویید.

گوشت

غذای محبوب آفریقای جنوبی براویلیس (گوشت کبابی) نام دارد، که در باغ یا در پیک نیک می پزند. بطور کلی مردان مسئول کباب کردن هستند و اینکار خیلی جدی گرفته می شود؛ پرش های خاصی از گوشت مخصوص همین کار بفروش می رسند، و برای کیفیت بهتر پخت از چوب خاصی برای کباب کردن استفاده می شود.

ممکن است شما به یک برائی دعوت شوید یا می توانید گوشت و چوب خریده و از منقل هایی استفاده کنید که در تمام آلاچیق ها در کمپ های مناطق حفاظت شده یافت می شوند. در غیر اینصورت، بسیاری از استیک فروشی ها کباب شبیه به همین طعم را سرو می کنند.

اسنیک در انواع فیله، ران و دنده بسیار بزرگ، ضخیم و ترد هستند. چه بخواهید چه نخواهید آشپز مجاز است تا آن را با سس باربیکیو بیزد. معمولاً چند سس دیگر نیز در منو هستند. تندترین آنها سس «غده میمون» (سس تند و ترشی با ادویه) است.

در استیک فروشی ها و دیگر رستوران ها می توانید انواع گزینه ها از گوشت گوسفند، گوساله، ماکیان و گوشت شکار را بیابید. سیب زمینی همراه تمام غذاها (به شکل ورقه ای، پخته یا سرخ شده) دیده می شود. بعلاوه برنج، سبزیجات پخته، نخود، بروکلی، هویج، قارچ، کدو، کدو حلوایی و میلیس ( ذرت درسته). استیک فروشی ها و دیگر رستوران ها سالاد بار به سبک آمریکایی دارند. انواع گزینه ها از سبزیجات مغذی و سس با ترکیبات مختلف.

غذای محبوب محلی

غذاهای گوشتی و محلی آفریقای جنوبی، بویژه بوبوتی، گوشت چرخ کرده پخته از کیپ، را از دست ندهید. احتمالاً این غذا ریشه مالایی دارد، و به آن زردآلو، فندق، ترشی با ادویه و اندکی کاری اضافه می کنند

برائی (باربیکیو)

باربیکیو کردن مقادیر زیادی گوشت و دیگر غذاها در آفریقای جنوبی یک سنت استند. تعطیلات عید پاک در باغ ها برای سرو بر او پلیس خانوادگی آتش به پا می کنند(در زبان آفریقایی برائی به معنای کباب و وِلیس به معنای گوشت است)

محبوب ترین غذاها برای باربیکیو گوشت گوسفند، گوشت تکه ای کاری زده، بیف تند و سوسیس، گوشت خشک نمک سود، ودرت درسته هستند. راز یک برائی خوشمزه آرام پختن گوشت تا حد امکان و خیس نگه داشتن آن با مواد خوابانده می باشد.

عکس صفحه ۱۰۱- براوبلیس بخشی از سبک زندگی در آفریقای جنوبی است.

بووُرز Boerewors (بیف تند یا سوسیس) یک سوسیس طعم دار از ترکیب پیف با گوشت است. بردی گوشت چرخ کرده تند یا سس غلیظ گوجه است. سوساتی همان کباب است که به ساته در آسیای جنوب شرقی شباهت دارد و تکه های کوچک گوشت گوسفندی خوابانده در سرکه، شکر، سپر، پودر کاری و زردآلو است، انواع گوشت دودی از غذاهای محبوب محلی هستند.

بیلتونگ Biltong، رشته های گوشت، زمانی از سر ناچاری برای غذای بین راهی با استفاده از باقیمانده گوشت قبل از فریز کردن آن درست می شد. اما اکنون به یک غذای خوشمزه تبدیل شده است. پیلتونگ اغلب با گوشت گوسفندی درست می شود، اما بیلتونگ با گوشت شکار گوزن یا شترمرغ نیز در همه جا در دسترس است.

دسر

اگر هنوز جا برای خوردن دارد، می توانید پای سیب، مِلکتِرت (نان با کوستارد تند)، کیک پنیر، یا ترایفل به سبک انگلیسی (کیک اسفنجی نرم شده در میوه، فندق، کوستارد و خامه سفت) سفارش دهید.

البته، همیشه بعد از دسر میوه تازه، آناناس کوچک و شیرین، انواع موز، طالبی، سیب، انگور و نارتیجیس (پرتغال چینی) می آید. همچنین گزینه بستنی خانگی با طعم واقعی میوه در دسترس است.

آشپزی هوگونات

با ورود هوگونات ها در ۱۶۸۸ تاثیر آشپزی فرانسوی در آشپزی آفریقای جنوبی شروع شد. آنها که در فرانشوک ساکن شده بودند، به پرورش میوه مشغول شدند. آفریقایی ها دارای یک تکنیک نگهداری از میوه بنام کانفیت هستند که شبیه همان تکنیک فرانسوی تهیه کمپوت است.

انواع پنیرهای اروپایی با ورژن آفریقایی شامل بری، کاممبرت، چدار، گودا، موزارلا و غیره در دسترس هستند، اما فاقد کیفیت نمونه های اروپایی بوده و قیمت آنها ارزان تر است. پنیر پارمزان گران است.

قبل از آنکه دسرتان تمام شود، گارسون صورتحساب را برایتان می آورد. این به معنای دستپاچه کردن شما نیست، با اینحال به ندرت آفریقایی ها بعد از غذا همچنان پشت میز غذا می مانند.

نوشیدنی ها

انواع نوشیدنی و آب های معدنی و آبمیوه خنک در همه جا در دسترس هستند، می توانید ترکیب های جدید را نیز امتحان کنید: گوآوا، لیمو، مانگو، زردآلو، هلو و گلابی. عجیب نیست که در جایی آب شیر سفارش دهید، چون در همه جا ایمن و قابل شُرب است.

بخاطر داشته باشید که برخی رستوران­ها، بویژه در کیپ تاون، فاقد مجوز سرو نوشیدنی هستند. اهالی آفریقای جنوبی گاهی نوشیدنی خود را به رستوران همراه می آورند. کافه های اطراف فقط در ساعات کاری باز هستند و روزهای یکشنبه کار نمی کنند.

مکان های غذا خوردن

ما از علامت های زیر برای نشان دادن حدود قیمت ها برای یک وعده غذایی با پیش غذا و دسر، و بدون نوشیدنی استفاده کرده ایم.

$$$ بیش از ۲۵۰ راند

$$ ۲۰۰-۲۵۰ راند

$ تا ۱۲۰ راند

ژوهانسبورگ و اطراف ان

Le Cenard $$$ شماره ۱۶۳ خیابان دیوونیا، مورتینگ ساید، سنتون، تلفن: ۸۸۴-۰۱۱ ۴۵۹۷، از آشپزی فرانسوی و بین المللی در خانه ای بزرگ پا باغ دلباز لذت ببرید. فهرست متنوعی از انواع نوشیدنی نیز دارد

The Carnivore $$$ مولدرستریف، تلفن: ۹۵۰-۰۱۱ ۶۰۰۰، این شعبه از برند معروف نایروبی برای بوفه کامل آن شهرت بسیاری دارد که شامل ۱۵ نوع مختلف گوشت کبابی روی ذغال در وسط رستوران است. این رستوران علاوه بر گوشت گوسفندی، بین و خوک، گوشت آهو، کروکدیل، گوزن و دیگر انواع را نیز سرو می کند. بهتر است قبل از اینکه به اینجا بیایید حسابی گرسنه باشید.

Cranks $$ مرکز خرید رزبانک، تلفن: ۸۸۰-۳۴۴۲۰۱۱، این رستوران بامزه تایلندی که در ورودی یک مرکز خرید عالی در نزدیکی چند هتل شیک ژوهانسبورگ قرار دارد. قیمت­های مناسبی دارد می توانید همزمان از بازار صنایع دستی آفریقا یا سپتام «آرت هاوس» دیدن کنید.

Dinos $$ بدفورد سنتر، نزدیک دریاچه بروما، تلفن: ۶۲۲-۱۱ ۸/۳۰۰۷٫ برخلاف محیط ملال آور در یک مرکز خرید، در این رستوران غذای عالی محلی با انواع غذاهای گوشت و ماهی سرو می شوند، معمولاً غذاهای ویژه روز شامل گوشت شکار هستند که به سبک آفریقایی پخت شده اند.

Granadoelas $$ مارکت تئاتر، خیابان ولهوتر، نیوتاون، ژوهانسبورگ، تلفن: ۸۳۸-۰۱۱ ۶۹۶۰

این رستوران مورد علاقه بازدیدکنندگان خارجی است که برای خوردن آشپزی حومه شهر آفریقای جنوبی آمده اند. این غذاها شامل کروکدیل و غنای عجیب مالای کیپ بوبوتی-کاری بیف با کوستارد تخم مرغ – هستند. در اینجا می توانید غذا خوردن خود را با تئاتر مارکت در همان بغل ترکیب کنید.

Kapitan’s Cafe $ شماره ۱۱ خیابان کورت، ژوهانسبورگ مرکزی، تلفن: ۸۳۴-۱۱ ۸۰۴۸. این رستوران که در پخت انواع کاری تخصص دارد، به زودی می تواند تولد صد سالگی خود را جشن بگیرد در دهه ۱۹۵۰ تاسیس شده است. فقط برای ناهار باز است.

Osteria Tre Nonni $$ شماره ۹ خیابان گرافتون، کریک هال پارک، تلفن: ۲۲۲-۸۶۱۵۳۲، این رستوران همیشه مملو از خانواده های ایتالیایی است که از غذاهای اصیل توسکانی و اومبریا لذت می برند.

پرتوریا

Café Ricle $$$ میدان چرچ، تلفن: ۳۲۸-۳۱۷۳۰۱۲، www.caferiche.co.za از ۶ صبح تا نیمه شب باز است، این کافه نبش میدان تاریخی چرچ بوده و در دل مرکز شهر جای دارد. انواع کیک ها، گروسانت ها، سالادها و اسنک ها را دارد. همچنین انواع خوشمزه، معمولاً با طعم و سبک آفریقایی سرو می کندہ

La Madeleine $$$ شماره ۱۲۲ خیابان پریوری، لین وود، پرتوریا، تلفن: ۳۶۱-۳۶۶۷۰۱۲، غذای عالی و خوشمزه بسادگی از ویژگی های اصلی آشپزی دنیل لوش است که جوایز بسیاری را برای او به همراه داشته است. سه شنبه تا شنبه برای شام باز است.

دوربان و اطراف ان

Bombay Beirut $$ شماره ۲۳۷ تامبو پاراد (مارین پاراد)، پوینت واترفرانت، دوربان، تلفن: ۳۳۲-۱۷۸۶۰۳۱، غذای عالی هندی با انواع غذاهای لبنانی، چینی و دیگر غذاهای عجیب.

Butcher Boys $$$ شماره ۱۷۰ خیابان فلوریدا، مورنینگ ساید، تلفن: ۳۱۲-۸۲۴۸۰۳۱. همانطور که نام آن نشان می دهد (قصاب ها) اینجا محلی عالی برای خوردن استیک و دیگر غذاهای گوشتی است.

Cargo Hold $$ مارین ورلد، پوینت واترفرانت، تلفن: ۳۲۸-۸۰۶۵۰۳۱، منوی بین المللی در یک کشتی شکسته با نمای مخزن کوسه های آکواریوم معروف دوربان.

Famous Fish Company $ کینگ باتری پوینت، پوینت واترفرانت. دوربان، تلفن: ۱۳۱۰ ۳۶۸ ۱۰۶۰، از منوی غذای دریایی و تماشای کشتی های در حال حرکت لذت ببرید.

Golden Chopsticks $ بلمونت، سیتی سنتر، تلفن: ۳۳۲-۸۹۷۰۰۳۱، یک رستوران معروف ساحلی که سه دهه است که غذای کانتونی سرو می کند.

Harveys $$$ شماره ۴۶۵ خیابان اینز، مورنینگ ساید، تلفن: ۳۱۲-۲۳۱ ۵۷۰۶ یک رستوران مدرن، شیک و برنده جایزه با غذاهای عالی همیشه شلوغ است.

Indian Connection $$ شماره ۴۸۵ خیابان ویندرمیر، مورلینگ ساید، تلفن: ۳۱۲-۱۳۱ ۱۴۴۰، در دوربان هیچ کمبود غذاخوری هندی وجود ندارد، و این یکی از بهترین هاست. که دارای منوی متنوع برای طرفداران گوشت و غذای دریایی و نیز گیاهخواران است.

Oyster Bar & Zenbi Sushi $$$$$ خیابان مارگارت متکادی (خاکریز ویکتوریا)، تلفن: ۳۰۷-۷۸۸۳۰۳۱. این رستوران شیک با نمای بندر دوربان برای غذای دریایی تازه آن شهرت دارد. انواع ماهی، خرچنگ، صدف و سوشی در اینجا سرو می شوند. بعد از غذا نیز دسر سرو می شود، دوشنبه ها تعطیل است.

Roma Revolving$$ طبقه ۳۲، جان استریت هاوس، خیابان مارگارت منکاندی (خاکریز ویکتوریا)، دوربان، تلفن: ۳۶۸-۲۲۷۵۰۳۱، از سال ۱۹۷۲ مشغول به کار بوده و دارای نمای عالی از شهر و بندر است، غذای کلاسیک ایتالیایی در فضای داخلی راحت و آرام آن سرو می شود.

Ulundi$$$ رویال هتل، شماره ۲۶۷ خیابان آنتون لمبد (خیابان اسمیت)، دوربان، تلفن: ۳۳۳-۶۰۰۰۰۳۱، اینجا یکی دیگر از رستوران های معروف کاری در یک محیط شیک در هتل رویال است.

بندر الیزابت

Blue WATERS Cafe$$ ساحل هوبی، بندر الیزابت، تلفن: ۵۸۳-۴۱: ۴۱۱۰. .www.bluewaterscafe.com این رستوران که پاتوق افراد محلی است، دارای سرویس خوب و جای نشستن در یک تراس با نمای دریاست. اینجا گزینه های زیادی برای گیاهخوران وجود ندارد، اما انواع برگر، استیک، ماهی و مرغ یافت می شود. همچنین یک مکان عالی برای علاقمندان به قهوه عصر گاهی و شب نشینی است.

Ginger Restaurant$$ مارین درایو، سامراسترند، یندر الیزابت، تلفن: ۵۸۳-۱۲۲۹۰۴۱،

www.ginger-festatiraanit.co.za غذای عالی کیپ شرقی برای یک تجربه عالی ظرف های غذای پر، نوشیدمی عالی، دکور داخلی مدرن و جادار با یک ایوان در بیرون، منوی ناهار سبک تر است.

کیپ تاون و اطراف آن

Africa Cafe$$ شماره ۱۰۸ خیابان شورت مارکت، میدان هریتاژ، تلفن: ۴۲۲-۰۲۲۱۰۲۱، www.africacafe.coza. این غذاخوری مناسب گیاهخواران دارای انواع غذاهای کیپ تا قاهره است که در محیطی پرشور سرو می شوند.

Biesmiellah$ خیابان آپر وال، یو-کاپ، کیپ تاون، تلفن: ۲۳-۰۲۱ ۰۸۵۰. این غذاخوری که در محله قدیمی مالای ها قرار دارد. انواع غذای تند مالای کیپ را سرو می کند. برای پخت غذا از گوشت حلال استفاده می کند و الکل نیز سرو نمی شود. یکشنبه ها تعطیل است.

Blues$$$ پرومناد، خیابان ویکتوریا، خلیج کمپس، تلفن: ۰۲۱ ۴۲۸ ۲۰۴۰. در اینجا غذای کالفرنیایی در فضایی بزرگ با نمای یکی از زیباترین سواحل سرو می شود. اینجا همیشه شلوغ است. و البته گران، پس حتماً از قبل رزرو کرده و حتماً کارت اعتباری همراه داشته باشید.

Boschendal Restaurant$$ گروت دراکنستین، تلفن: ۸۷۰-۰۲۱ ۴۲۷۴. این رستوران که در میان یک تاکستان به همین نام بین استلنبوش و فرانسوک واقع شده، غذای درجه یک آفریقای جنوبی را در محیطی مجلل سرو می کند و البته برای ناهارهای پیک نیکی آن شهرت دارد، که می توانید آن را در میان چمن های زیبا میل کنید.

Bread & Wine $$ مزرعه مورسون، جاده هپی ولی، فرانشوک، تلفن: ۸۷۶-۳۶۹۲۰۲۱. این رستوران روستایی خوش نام پنیر عالی و بشقاب های گوشت و اغلب غذای اصلی مهم را سرو می کند. همچنین یک اغذیه فروشی دارد که می توانید از آن انواع ترشی، کنسرو، سوسیس و گوشت را تهیه کنید.

Buitenverwachting$$ جاده کلین کنستانتینا، کنستانتینا، تلفن: ۷۹۴-۰۲۱ ۳۵۲۲. نام این رستوران به معنی فراتر از انتظار است و این توصیف برای این رستوران عالی در میان تاکستان ها واقعاً منصفانه و بجاست، روزهای دوشنبه و در ماه آگوست تعطیل است.

Cape Malay Restaurant$$ هتل Cellars-Hohenort، شماره ۹۳ خیابان برومرسولی، کنستانتینا، تلفن: ۷۹۴-۰۲۱ ۲۱۳۷. یک رستوران سنتی کیپ مالای در یک رستوران لوکس. دارای بهترین غذای بومی این کشور.

Constantina Nek$$ جاده هوت بی، کنستانتینا نِک، تلفن: ۷۹۴-۵۱۳۲۰۲۱، بین هوت بی و کنستانتینا، این رستوران در میان تاکستان های شبه جزیره کیپ قرار داشته و انواع غذاها را در طول هفته سرو می کند. این رستوران برای گزینه «هرچقدر میل دارید بخورید» روزهای یکشنبه شهرت دارد. روزهای دوشنبه تعطیل است.

Constantina Uitsig$$$ جاده رودخانه اسپانچمات، کنستانتینا، تلفن: ۷۹۴-۰۲۱۰ ۴۴۸۰. این رستوران مزرعه غنای پروونچال شامل ماهی و گوشت شکار را سرو می کند. مناظر کوهستانی اطراف، رانندگی کوتاه از مرکز کیپ تاون، همگی با غذای عالی این رستوران هماهنگ هستند.

Green Dolphin$$ بازار ویکتوریا اند آلفرد، کیپ تاون، تلفن: ۴۲۱-۷۴۷۱۰۲۱. این بار افسانه ای در محیطی عالی کنار ساحل ویکتوریا اند آلفرد برای برنامه جاز زنده در عصر هنگام شهرت دارد.

اما در عین حال مکانی عالی برای علاقمندان به شب نشینی است. انواع غذای دریایی، پاستا، پیتزا را سرو می کند.

lle de Pain$ واحد ۱۰، باتشد، شهر بندری تسن، نایزنا، تلفن: ۳۰۲-۰۴۴ ۵۷۰۷ .www.theboatshed.co.za. این نانوایی محلی در امتداد روت گاردن قرار داشته و شهرت بسیاری دارد. اینجا علاوه بر نان و شیرینی، منوى انواع اردک و استیک با پنیر راکت و پارمزان نیز ارائه می شود. حتماً هات چاکلت آن را امتحان کنید.

JB Rivers Cafe and Cocktail Saloon$$ میدان کاوِندیش، کیپ تاون، تلفن: ۰۲۱- ۶۸۳ ۰۸۴۰. این رستوران آشپزی تند به سبک اورلئان بنام کاجون، و انواع استیک، غذای دریایی و سالاد را سرو می کند، و حتی یک سوشی بار با یک سرآشپز ماهر سوشی نارد انواع کوکتل ها نیز حیرت انگیز هستند.

KnynaOyster Company$ خیابان لانگ، جزیره تسن، تایزنا، تلفن: ۳۸۲-۰۴۴ ۶۹۴۱، سرو صدف در انواع مختلف با قیمت مناسب؛ صدف های این رستوران در مرداب نایزیا پرورش داده می شوند.

Morton’s on the Wharf$$ شماره ۲۲۱، ویکتوریا وارف، ساحل ویکتوریا اند آلفرد تلفن: ۴۱۸-۰۲۱ ۳۶۳۳. یکی از بهترین کافه ها و رستوران ها که همیشه شلوغ است. با آشپزی کاجون و کرئول.

Panama Jacks$$ کلوب قایق سواری رویال، نزدیک جاده گولیاث، داکساید، تلفن: ۰۲۱- ۴۴۷ ۳۹۹۲. غذای دریایی تازه در یک محیط دوستانه.

Le Quartier Francais$$$ شماره ۱۶ خیابان هوگونون، فرانشوک، تلفن: ۸۷۶-۲۱۵۱۰۲۱،آشپزی با تاثیر از خانواده های فرانسوی ساکن، در مرکز تاریخی و خوش منظره فرانشوک والی.

The Savoy Cabbage $$$ میدان هریتاژ، شماره ۱۰۱ خیابان هوت، تلفن: ۴۲۴-۰۲۱ ۲۶۲۶. غذای خوشمزه، گاهی با ترکیبات عجیب، با تاثیر محلی. این رستوران در یک ساختمان در مرکز شهر ترکیب جالبی از قدیمی و جدید است. یکشنبه ها تعطیل است.

محل اقامت

هیات گردشگری آفریقای جنوبی یک راهنمای هتل ها به همراه رتبه آنها را منتشر کرده است قیمت ها منطبق با استانداردها هستند، اما مقدار راحتی هتل ها حتی در انتهای این مقیاس نیز قابل توجه است. مثلاً، بسیاری از هتل های دو ستاره دارای اتاق های برگ با تهویه مطبوع هستند، و اغلب اتاق ها در هتل های یک ستاره دارای حمام خصوصی می باشند.

همچنین این راهنما شامل لژهای لوکس و کمپ استراحت در پارک های حفاظت شده، کلبه های ساحلی، آپارتمان، و کاروان است و می توانید آن را از دفاتر گردشگری ملی یا بین المللی آفریقای جنوبی سفارش داده یا خریداری کنید. این راهنما برای برنامه ریزی، استفاده به محض ورود، و در هنگام گردش مناسب است. در تفریحگاه های ساحلی محل های اقامت متوسط با مدیریت خانوادگی که برای بازار گردشگری محلی کار می کنند همیشه در طول تعطیلات مدرسه (دسامبر تا ژانویه، عید پاک، ژوئن تا جولای و اوایا اکتبر) در آفریقای جنوبی از قبل رزرو شده اند. در مقابل، هتل های شهرها بیشتر برای بازار تجاری محلی هستند و معمولاً شب های دوشنبه تا پنجشنبه شلوغ و در آخر هفته خلوت تر هستند. در تعطیلات آخر هفته می توانید از تخفیف قیمت ها استفاده کنید. محل های اقامتی گران تر و خوابگاه های ارزان در خدمت بازار بین المللی هستند و در فصل گردشگری از سپتامبر تا مه شلوغ می باشند. در دیگر اوقات سال می توانید از تخفیف ها استفاده کنید.

در این راهنما علاوه بر بسیاری از اطلاعات، می توانید از وضعیت مجوز نوشیدنی های هتل، سیاست آنها برای نگهداری حیوانات خانگی، دسترسی برای ویلچر، و شاخص قیمت ها مطلع شوید، قیمت ها شامل مالیات بر ارزش افزوده با نرخ استاندارد هستند.

فرودگاه

فرودگاه بین المللی OR Tambo. در حدود ۲۴ کیلومتری مرکز ژوهانسبورگ و ۶۰ کیلومتری پرتوریا قرار دارد. تلفن اطلاعات فرودگاه: ۹۲۱-۰۱۱ ۶۲۶۲ یا ۷۲۷-۰۸۶ ۷۸۸۸.

پروازهای بین المللی در فرودگاه های بین المللی دوربان و کیپ تاون در حال افزایش هستند. فرودگاه دوربان ( تلفن: ۴۵۱-۳۱- ۶۷۵۸) در ۱۶ کیلومتری جنوب غربی شهر قرار دارد، جای خود را به فرودگاه بین المللی کینگ شاکا داده، که در آوریل ۲۰۱۰ افتتاح شده است. این فرودگاه در ۲۲ کیلومتری شمال دوریان قرار دارد. فرودگاه کیپ تاون ( تلفن: ۹۳۷-۰۲۱ ۱۲۰۰) در ۲۲ کیلومتری جنوب شرقی شهر واقع شده است.

اغلب هتل های درجه یک دارای سرویس رفت و آمد به فرودگاه برای مشتریان از قبل رزرو هستند، و می توانید از طریق یک شرکت بنام www.airportshuttle.co.za Airport Shuttle ، سرویس حمل و نقل خصوصی را هماهنگ کنید.

چند پرواز داخلی خطوط هوایی آفریقا و چند خط هوایی مستقل کوچک شهرهای اصلی و برخی مراکز کوچک تر را به هم متصل می کنند. اگر می خواهید به پارک ملی کروگر بروید، SAA به فرودگاه کروگر امپومالانگا (تلفن: ۷۵۳-۷۵۰۰۰۱۳، www.mceglobal.net) پرواز می کند، و از آنجا نیز سرویس حمل و نقل به محل اقامت شما در پارک وجود دارد. خطوط هوایی خصوصی به شهرهای دیگر و به اسکو گوزا و پالابورووا پرواز دارند. برای جزئیات پرواز های SAA با تلفن: ۱۳۵-۰۸۶ ۹۷۸-۵۳۱۳۹۷۲۲/۰۱۱ تماس گرفته یا به www.flysaa.co مراجعه کنید برای اطلاعات درباره فرودگاه ها به www.airports.co.za مراجعه کنید.

بودجه سفر

در این بخش راهنمای تقریبی برای قیمت ها در آفریقای جنوبی ارائه شده است.

حمل و نقل فرودگاهی، تاکسی از فرودگاه بین المللی OR.Tambo به مرکز ژوهانسبورگ ۲۰۰ راند به بالا هزینه دارد؛ تاکسی از فرودگاه بین المللی کیپ تاون ۲۰۰ راند.

گشت و گذار، یک تور یک روزه شبه جزیره کیپ از کیپ تاون، ۶۵۰-۶۲۰ راند؛ تور سه روزه ژوهانسبورگ کروگر به همراه مربی شامل غذا، هزینه های ورودی و محل اقامت (اتاق مشترک، برای هر نفر): ۶۰۰۰ راند؛ تور یک روزه ژوهانسبورگ سان سیتی شامل پارک حفاظت شده پیلانسبرگ از ۱۳۰۰ راند برای هر نفر.

پروازها. پروازها از بریتانیا تا آفریقای جنوبی حدود ۸۰۰ – ۶۰ پوند است که در تعطیلات کریسمس

۱۱۳

اگر می خواهید هزینه حمل و نقل ندهید، بهتر است آنها را به همان جایی برگردانید که اجاره کرده اید.

کرایه اتومبیل

برخی شرکت های شناخته شده بین المللی با محلی در فرودگاه ها، شهرهای بزرگ و حتی شهرهای کوچک در سرتاسر آفریقای جنوبی دفتر دارند. شرکت های محلی معمولاً تعرفه های کمتری دارند. شما باید گواهینامه رانندگی معتبر و حداقل ۲۳ یا ۲۵ سال سن داشته باشید. حتماً از شما مبلغ بیعانه گرفته می شود. مگر آنکه برای پرداخت از کارت اعتباری معتبر استفاده کنید. یک VW Polo روزی ۵۰۰-۳۰۰ راند هزینه دارد؛ یک مینی بوس روزی ۱۲۰۰-۱۰۰۰ راند. نرخ ها شامل بیمه اولیه و گاهی بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه می باشند. بطور کلی هر چه مدت زمان کرایه طولانی تر باشد قیمت ارزان تر است، یک روش دیگر حساب کردن هر کیلومتر است. سوخت شامل قیمت نیست. اگر قبل از ورود به آفریقای جنوبی اتومبیل را کرایه کنید. نرخ ها ارزان تر خواهد بود، که شاید بخشی از یک پکیج رزرو از طریق یک آژانس مسافرتی باشد. اتومبیل با راننده نیز در دسترس است، به عنوان یک قانون، اتومبیل های کرایه ای نباید از مرزهای آفریقای جنوبی بگذرند. شرکت های کرایه اتومبیل عبارتند از:

Avis تلفن: ۰۲۱-۱۱۱۰۸۶۱   www.avis.co.za

Budget تلفن: ۰۱۶-۱۸۶۱۶۲۲ www.budget.co.za

Europ Car تلفن: ۱۳۱-۰۸۶۱۰۰۰،  www.europcar.co.za

Hertz تلفن: ۶۰۰-۱۳۶۰۸۶۱،  www.hertz.co.za

آب و هوا

وقتی از نیمکره شمالی به اینجا می آید، فصل ها در جنوب خط استوا معکوس هستند: جولای اواسط زمستان بوده و کریسمس گرم است. شب های زمستان بویژه در طول های جغرافیایی بالاتر شامل ژوهانسبورگ سرد هستند. البته دمای روز اغلب مطبوع است. آب و هوای پارک ها و مناطق حفاظت شده در زمستان (از جولای تا اکتبر) بهتر است. چون در این وقت سال هوا خشک است، پوشش گیاهی کمتر و شانس دیدن حیوانات بیشتر است. با اینحال، زمستان در کیپ تاون بارانی است.

 

ژانویه

فوریه

مارس

آوریل

مه

ژوئن

جولای

آگوست

سپتامبر

اکتبر

نوامبر

دسامبر

کیپ تاون

 

حداقل (Co)

۱۶

۱۶

۱۵

۱۳

۱۱

۹

۸

۹

۱۰

۱۲

۱۴

۱۵

حداکثر (Co)

۲۶

۲۷

۲۶

۲۳

۲۰

۱۸

۱۷

۱۸

۱۹

۲۱

۲۴

۲۵

ژوهانسبورگ

 

حداقل (Co)

۱۴

۱۳

۱۳

۱۰

۷

۴

۴

۶

۹

۱۲

۱۳

۱۴

حداکثر (Co)

۲۶

۲۶

۲۴

۲۲

۱۹

۱۶

۱۶

۲۰

۲۳

۲۵

۲۵

۲۶

لباس

حتی در تابستان، لباس رسمی پس از غروب در هتل های شیک تر بهتر است، در غیر این مورد خود مردم آفریقای جنوبی تیپ معمولی و راحت دارند: جین، صندل و حتی شلوارک برای مردان قابل قبول است.

در تفریحگاه های ساحلی و زمانی که بازدیدکننده موقتی هستید، لباس معمولی کفایت می کند. در مناطق حفاظت شده لباس رسمی کاملاً غیرضروری است، البته رنگ های تیره حشرات کمتری را جذب می کنند.

برای تابستان های آفریقای جنوبی، لباس های سبک بردارید، و برای خنک شدن گهگاهی عصر هنگام ایک راکت همراه داشته باشید. یک بارانی یا چتر هم مفید خواهد بود، تابستان در کل این کشور فصل بارانی است، البته بطور کلی با وجود همین طوفان هاست که گرما از بین می رود. (کیپ غربی مدیترانه ای یک استثناست، که تمام تابستان خشک بوده و در زمستان باران می بارد)، در ساحل ناتال اقیانوس هند در تمام طول سال برای شنا مناسب است.

جرم و امنیت

مانند دیگر کشورهای دنیا، دزدی و کیف زنی در شهرهای آفریقای جنوبی رایج است. در رستوران ها، فروشگاه ها و پارکینگ ها گیت امنیتی و نگهبان دیده می شوند. همان نکات ایمنی کشور خودتان را در اینجا هم رعایت کنید. هر گونه مشکل را با مسئول هتل در میان بگذارید. اگر مورد سوء قصد قرار گرفتید، حتماً به نزدیکترین ایستگاه پلیس اطلاع دهید. پلیس به شما شماره پرونده می دهد تا از بیمه خسارت بگیرید.

رانندگی

آفریقای جنوبی با ۷۳۵۰۰ کیلومتر جاده برای گردش با اتومبیل بسیار مناسب است. برخی از مسیرها عوارضی دارند اما نرخ ها پایین هستند. بیرون از شهرها ترافیک سبک است و می توانید با متوسط سرعت بالا رانندگی کنند. حتی مسیرهای فرعی به مکان های دورافتاده هم وضعیت مناسبی دارند.

کار اداری، شما باید گواهینامه معتبر رانندگی با جزئیات چاپ شده به زبان انگلیسی، یا یک مدرک اصل به زبان انگلیسی، یا یک گواهینامه بین المللی داشته باشید که البته باید آنها را قبل از ورود به آفریقای جنوبی تهیه کنید. برای کرایه اتومبیل، شرایط غیر معمول وجود ندارد اما اگر می خواهید اتومبیل خود را وارد این کشور کنید، از قبل برنامه ریزی کنید چون کار اداری مربوط به آن پیچیده است. برای جزئیات بیشتر با هیات گردشگری آفریقای جنوبی یا انجمن اتومبیل آفریقای جنوبی، تلفن: ۰۸۳-۲۲۸۴۳،

www.aa.co.za تماس بگیرید.

شرایط رانندگی. در آفریقای جنوبی از سمت چپ رانندگی می شود. سرعت مجاز در بزرگراه ها ۱۲۰ کیلومتر در ساعت است. در دیگر مکانها ممکن است ۱۰۰ یا ۸۰ کیلومتر در ساعت باشد و در نواحی مسکونی باید حداکثر سرعت ۶۰ کیلومتر در ساعت را رعایت کنید. استانداردهای رانندگی متفاوت بوده و میزان تصادفات بالاست. بسیاری از وسایل نقلیه مناسب جاده نیستند، و سرعت بالا و ناهوشیاری در حین رانندگی بسیار دیده می شود. در نواحی روستایی مواظب حیوانات و عابرین پیاده در جاده ها باشید.

اتومبیل های گشت پلیس در نزدیکی شهرهای کوچک و بزرگ دیده می شوند. اگر از قانون تخطی کنید جریمه می شوید.

تابلوها. از تابلوهای استاندارد بین المللی برای اغلب موارد استفاده شده است، اما برخی از آنها مخصوص آفریقای جنوبی هستند. نوشته های تابلوها به دو زبان انگلیسی و آفریقایی هستند و به یاد داشته باشید که کاپستاد به معنای کیپ تاون است. علامت «Slegs Only» با یک فلش به این معناست که مسیر مورد نظر تنها برای دور زدن بکار می رود.

محدودیت پارک با حروفی داخل دایره روی سطوح جاده مشخص شده است. در مراکز اصلی شهر برای پارکومترهای مسئول یونیفورم پوش ایستاده است باید مستقیماً به آنها پول بدهید.

«L» به معنای منطقه بارگیری است؛ «B» به معنی رزرو شده برای اتوبوس است؛ «T» برای تاکسی و «FB» برای وسایل آتش نشانی است. «»S با یک نوار عرضی به معنای توقف ممنوع است، یک «P» با خط تیره روی آن علامت پارک ممنوع است. چراغ های راهنمایی رانندگی به زبان انگلیسی و آفریقایی «روبات» نامیده می شوند.

سوخت. پمپ های بنزین در تمام جاده های اصلی دیده می شوند، البته در مناطق روستایی بصورت پراکنده هستند. اغلب آنها ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته کار می کنند، اما بعضی از آنها در شهرهای کوچک تر ساعات کاری کمتری داشته و مثلاً از ۷ صبح تا نیمه شب کار می کنند. در بیشتر این پمپ ها انواع سوخت دیزل، بدون سرب و اخیرا یک سوخت مخصوص اتومبیل هایی که بدون سرب مصرف نمی کنند، عرضه می شوند.

نکته: در اغلب پمپ ها می توانید با کارت اعتباری بنزین خریداری کنید.

رانندگی در مناطق حفاظت شده. در پارک ملی کروگر با ۹۰۰ کیلومتر جاده آسفالت و ۱۵۰۰ کیلومتر جاده خاکی می توان از وسایل نقلیه استفاده کرد. سرعت مجاز ۵۰ کیلومتر در ساعت در جاده های آسفالت و ۴۰ کیلومتر در ساعت برای جاده های خاکی است، اما اگر سرعت کم داشته باشید به ادامه حیات حیواناتی کمک می کنید که از جاده عبور می کنند، و با سرعت ۲۵ کیلومتر در ساعت شانس بیشتری برای تماشای حیوانات دارید و در جاده های خاکی گرد و خاک کمتری هوا می کنید.

وقتی از اتومبیل پیاده می شوید – یا حتی اگر سر یا دستتان را از شیشه بیرون می آورید – یک انسان قابل تشخیص هستید، که برخی حیوانات را ترسانده و برای حمله تحریک می کنید. در هر جایی آنطرف حصارها – بجز در موارد ضروری- در اتومبیل بمانید. هیچ حیوان اهلی و رامی وجود ندارد، حتی آن میمون های دوست داشتنی، گاز می گیرند. غذا دادن به هر حیوانی اکیداً ممنوع است.

برخی مقررات: شما نمی توانید از جاده مجاز خارج شده و وارد جنگل با جاده ای با تابلو «ورود ممنوع» شوید، چون اگر اتومبیل شما در یک مکان غیرمجاز خراب شود، رسیدن کمک به شما چندین روز طول می کشد. همراه داشتن هرگونه سلاح گرم باید در ورودی پارک اعلام و در یک بسته مهر و موم شود. ورود حیوانات خانگی مجاز نمی باشد. یکی از قوانینی که در پارک ها بسیار جدی گرفته می شود زمان بسته شدن ورودی هاست. شما باید در زمستان تا ساعت ۵٫۳۰ و در تابستان تا ۳۰/۶ به کمپ خود برگشته را از پارک خارج شده باشد. اگر دیر کنید جریمه می شوید، حتی اگر قبل ها جاده را بسته باشند. سفر شبانه در پارک های ملی برای حفاظت از حیوانات و کنترل شکارچیان ممنوع است.

از طریق www.sanparks.org، یا از طریق دفتر اصلی SANParks در پرتوریا (تلفن: ۹۱۱۱۰۱۲-۴۲۸) برای رزرو یکی از ۲۰ پارک ملی این کشور اقدام کنید، یک سازمان مهم دیگر حیات وحش KZN (کوازولو – ناتال) است که در زولولند، در اکنسبرگ و نقاط دیگر این استان ۶۶ منطقه حفاظت شده را در دست دارد رزرو آنلاین در www.kznwildlife.com یا تماس با ۸۴۵-۱۹۹۹۰۳۵/۱۰۰۰٫

برق

ولتاژ ۲۲۰/۲۳۰ ولت AC (اما پرتوریا ۲۵۰ ولت) است. پریزها دارای سه پین هستند. فروشگاه های لوازم برقی و سوپر مارکت ها برای وسایل برقی آداپتور دارند.

سفارت و کنسولگری

ایران: ساختمان ۲،A آی پاریولی پارک، خیابان پارک ۱۱۶۶، هاتفیلد ۱۰۸۳، پرتوریا، تلفن: ۸۱ و ۲۴۳۲۵۰۸-۲۴۳۷۴۶۹ (۰۱۲)

کانادا: شماره ۱۱۰۳ خیابان آرکادیا، هاتفیلد، پرتوریا، تلفن: ۴۲۲-۳۰۰۰۰۱۲.

ایرلند: طبقه اول، مرکز خرید ساترن لایف، ۱۰۵۹ شومن (فستیوال سنتر) آرکادیا، پرتوریا، تلفن: ۳۴۲-۵۰۶۲۰۱۲.

بریتانیا: شماره ۲۵۵ خیابان هیل، آرکادیا، پرتوریا، تلفن: ۴۲۱-۰۱۲ ۷۷۳۳.

طبقه اول، مرکز ساترن لایف، ۸ خیابان ریبیک، کیپ تاون؛ تلفن: ۴۰۵-۰۲۱ ۲۴۰۰.

دانکلد، شماره ۲۷۵ خیابان جان اسموت، دانکلد وست، ژوهانسبورگ؛ تلفن: ۵۳۷-۷۰۰۰۰۱۱.

طبقه ۱۹، مارین، ۲۲ خیابان گاردینر، دوربان، تلفتم: ۳۰۵-۳۰۴۱۰۳۱.

ایالات متحده: تیبالت هاوس، ۸۷۷ خیابان پر توریوس، پرتوریا تلفن: ۴۳۱-۴۰۰۰۰۱۲.

مرکز صنایع برادوی، هیرنگراج، کیپ تاون، تلفن: ۴۲۱-۴۲۸۰/۳۰۲۱.

شماره ۱ سانهرست درایو، ژوبورگ؛ تلفن: ۲۹۰-۳۰۰۰۰۱۱.

فوریت ها

پلیس: ۱۰۱۱۱

آمبولانس: ۹۹۹

آتش نشانی: ژوهانسبورگ: ۹۹۹، کیپ تاون ۱۱۰۰-۵۳۵، دوربان: ۰۰۰۰-۳۶۱

اطلاعات تمام شهرها: ۱۰۱۱۸

رسیدن به آفریقای جنوبی

پرواز، شما می­توانید مستقیماً از آمریکای شمالی از طریق چند شهر اروپایی، شامل آتن، لندن، فرانکفورت، لیسیون، پاریس، رم و زوریخ به آفریقای جنوبی پرواز کنید. از هیثرو لندن تا ژوهانسبورگ چندین پرواز مستقیم وجود دارد، و از آنجا می توانید خود را به کیپ تاون، دوربان، بندر الیزابت و دیگر شهرهای آفریقای جنوبی برسانید. چند خط هوایی دیگر نیز به کیپ تاون و دوربان پرواز دارند. همچنین می توانید از طریق یکی از همسایه های آفریقای جنوبی به این کشور پرواز کرده و سر راه توقف کنید، خطوط هوایی ای که به آفریقای جنوبی پرواز می کنند عبارتند از:

خطوط هوایی آفریقای جنوبی www.flysaa.com

خطوط هوایی بریتانیا www.britishairways.com

ویرجین آتلانتیک www.virginatlantic.com

امارات www.emirates.com

ایر فرانس www.airfrance.com  پرواز از اروپا حدود ۸ تا ۱۲ ساعت طول می کشد.

در ماه ژانویه، جولای و دسامبر بلیط هواپیما گران می شود. اما در آوریل و مه کمترین نرخ را دارند. نرخ بلیط های RT’W برای برخی مسیرها شامل توقف در آفریقای جنوبی است.

پروازهای چارتر و تورهای پکیج

از ایران: تورهای پکیج در دسترس بوده و هزینه ها شامل بلیط هواپیما، محل اقامت، وعده های غذایی، حمل و نقل، جابجایی چمدان، حمل و نقل محلی و بازدید از مکان ها می باشد.

از بریتانیا: اپراتورهای تور انواع برنامه ها شامل پلیط هواپیما یا بدون آن را ارائه می کنند. بعضی از خطوط هوایی می توانند برای مسافران خود از هتل با شرکت های کرایه اتومبیل تخفیف بگیرند، هیأت گردشگری آفریقای جنوبی اطلاعات کامل درباره تورها و پکیج ها را ارائه می کند.

اخیراً چند پرواز چارتر به ژوهانسبورگ وجود دارد، اما باید از قبل رزرو کنید، چون فوراً پر می شود.

 راهنما و تور

تورهای بازدید از شهر و گشت و گذار در مکان های زیبا معمولاً راهنمای دوزبانه انگلیسی و آفریقایی دارند، برای یافتن مترجم دیگر زبان ها به دفتر گردشگری محلی مراجعه کنید. تورهای پارک ملی کروگر تحت رهبری راهنماهای با تجربه­ای هستند که در دیدن حیوانات و شناسایی آنها به شما کمک می کنند. رنجرها در پارک­های حفاظت شده خصوصی می­توانند پاسخگوی علایق خاص بازدیدکنندگان باشند.

مراقبت های پزشکی

واکسیناسیون. برای ورود به آفریقای جنوبی نیازی به واکسیناسیون نمی باشد. مگر آنکه از یک منطقه تب زرد بیابید، که در این صورت باید تأییدیه بین المللی واکسیناسیون تب زرد داشته باشید.

همه افرادی که می خواهند از مرداب های مپومالانگا یا لیمپوپو (پارک کروگر با دیگر پارک های خصوصی) در آن اطراف، زولولند در کوآزولو- ناتال یا دیگر نواحی همسایه های آفریقای جنوبی بازدید کنند باید قرص پیشگیری کننده مالاریا بخورند. از داروساز با پزشک خود درباره اقدامات پیشگیرانه راهنمایی بخواهید. یا می توانید به هر داروخانه ای در آفریقای جنوبی مراجعه کرده و بدون نسخه قرص های ضد مالاریا بخرید. طبیعتاً باید چندین روز قبل از ورود به ناحیه مبتلا مصرف قرص ها را شروع کرده و تا چند هفته بعد از بازگشت مصرف دوز مشخصی را ادامه دهید. برای کودکان شربت ضد مالاریا موجود است.

بعنوان یک راهنمایی کلی باید گفت که مواظب باشید پشه شما را نیش نزند. از اسپری حشره کش استفاده کنید. وقتی بعد از غروب بیرون می روید پوست خود را بپوشانید و با استفاده از توری و یا تهویه مطبوع پشه ها را از محل خواب خود دور کنید.

دیگر مشکلات. بجز وجود «بطری آبی» ها (نوعی عروس دریایی) و امواج، شنا در اقیانوس هیچ مشکل خاصی بوجود نمی آورد. با اینحال باید در رودخانه ها و دریاچه ها مواظب باشید چون ممکن است ویروس های خطرناکی در آنها باشند که از طریق بلع آب ناخالص با کف پا یا پوست در آب جذب شوند، هیچ­وقت از آب رودخانه ننوشید، مگر اینکه از قابل شرب بودن آن اطمینان داشته باشید.

تعداد زیادی از ۱۴۰ گونه مار در آفریقای جنوبی بی خطر هستند. اما در بدترین شرایط سرم های ضد نیش مار در دسترس هستند.

قدرت آفتاب را دست کم نگیرید. شاید در کنار دریا یا در ارتفاعات بالاتر احساس خوبی داشته باشد، اما با اینحال حتماً می سوزید. پوست شما باید تا حد ممکن کمترین تماس با نور آفتاب را داشته باشد و حتماً از یک کرم ضد آفتاب با قدرت حداقل ۱۵ استفاده کنید.

بیمه. از آنجا که آفریقای جنوبی فاقد خدمات بهداشتی ملی است، برای هر گونه درمان پزشکی و بستری باید مستقیما پول بدهید. اگر خودتان بیمه پزشکی دارید، مطمئن شوید که کشورهای خارجی را هم تحت پوشش قرار می دهد. در غیر این صورت از بیمه ویژه سفر استفاده کنید که شامل پوشش تصادفات، بیماری با بستری در طول سفر می باشد.

پزشکان. اغلب هتل ها یک فهرست از پزشکان در منطقه نزدیک خود دارند. در غیر این صورت باید به صفحات سفید راهنمای تلفن در قسمت متخصصان پزشکی جستجو کنید.

بیمارستان ها. تمام شهرها دارای بیمارستان های مجهز هستند.

داروخانه ها. در شهر های بزرگ یک داروخانه در هر منطقه بعد از ساعات معمول کاری باز می ماند. برای اطلاعات دقیق در این باره به هتل خود با روزنامه محلی مراجعه کنید.

آب. شما می توانید در هر کجای آفریقای جنوبی حتی در پارک های حفاظت شده از آب شیر پنوشید. آب در برخی مناطق ساحلی رنگ مخازن آهن را به خود گرفته است، اما هنوز هم قابل نوشیدن می باشد.

زبان

آفریقای جنوبی از سال ۱۹۹۴ یازده زبان را به رسمیت می­شناسد. انگلیسی، آفریکان، زولو، زوسا، سوتو، وندا، تسوانا، تسونگا، پدی، شانگان و اندیله. اغلب سفید پوستان و افرادی با نژاد ترکیبی زبان آفریکان (برگرفته از هلندی) را زبان مادری خود می دانند. اغلب افراد انگلیسی را متوجه می شوند، اما در زیر چند اصطلاح کلی را ارائه کرده ایم. دقت داشته باشید که «g» با صدای خ» تلفظ می شود.

صبح بخیر

خویی موره

Goeie more

عصر بخیر

خویی میداخ

Goeie middag

شب بخیر

خویی ناخ

Goeie nag

لطفاً

آسیبلف

Asseblief

متشکرم

دانکیه

Dankie

خداحافظ

توت سین

Tot sien

بسیاری از لغات و اصطلاحات آفریکان در آفریقای جنوبی از زبان انگلیسی وام گرفته شده اند.

کاروان

باکیه

Bakkie

باربیکیو

برائی

Braai

مینی بوس

کومبی

Combi

شهر کوچک

دورپ

Dorp

بالای تپه / تپه کوچک

کوپ/ کوپیه

Kop/ koppie

کلبه

رونداول

Rondavel

چراغ راهنمایی و رانندگی

روبوت

Robot

کیف قاپ

تیسوتسی

Tsotsi

نقشه

دفتر گردشگری آفریقای جنوبی نقشه های گردشگری عالی و رایگان از آفریقای جنوبی و مناطق آن ارائه می کند. دفاتر اطلاعات محلی، شرکت های کرایه اتومبیل و اتحادیه اتومبیل در این نقشه­ها گنجانده شده اند.

رسانه

روزنامه. در تمام شهرهای اصلی چند روزنامه منتشر می شود. ساندی تایمز روزنامه ملی است. روزنامه ها روی اخبار آفریقای جنوبی متمرکز هستند: یافتن اخبار خارجی کار دشواری است.

تلویزیون. سازمان SABC دولتی دارای سه کانال تلویزیون است. اغلب هتل ها دارای ماهواره های چند کانالی با شبکه های Sky TT BBC ،CCN و MTN هستند.

رادیو. شرکت SABC علاوه بر ۶۵ ایستگاه ارتباطاتی، روی FM انواع سرویس ها شامل: سرویس انگلیسی اخیار، موسیقی و نمایش را پخش می کند؛ دیگر شبکه های رادیویی عبارتند از سرویس آفریکان، و رادیو ۵ که مخصوص موسیقی پاپ است. بعلاوه، سه سرویس منطقه ای روی AM و FM وجود دارند، و اغلب به زبان­های آفریقایی برنامه پخش می کنند. ایستگاه های موج کوتاه BBC و VOA را نیز می توانید بگیرید. این دو شبکه برای آفریقای جنوبی موج متوسط هم دارند.

پول

پول رایج، واحد پول آفریقای جنوبی راند(R) است که تقسیم بر ۱۰۰ سنت می شود. سکه ها در اندازه های ۵، ۱۰، ۲۰، و ۵۰ سنتی، ۱، ۲، و ۵ راندی هستند. اسکناس ها نیز ۱۰، ۲۰، ۵۰، ۱۰۰ و ۲۰۰ راندی هستند. اسکناس ۲۰۰ رانی شبیه ۲۰ راندی است.

کارت های اعتباری و چک های مسافرتی: تمام بانک ها چک های مسافرتی در هر مقداری را نقد می کنند. بسیاری از هتل ها و مغازه ها نیز چک های مسافرتی را قبول می کنند. کارت های اعتباری بین المللی معتبر در اغلب هتل ها، بسیاری از مغازه ها و اپراتورهای تورها قابل قبول می باشند. برخی شعبه های بانکی برای کارت های اعتباری معتبر پول نقد می دهند.

مالیات. نرخ استاندارد مالیات بر ارزش افزوده (۱۴ درصد) برای تمام خریدها و خدمات، بجز اقلام غذایی ابتدایی، اعمال می شود. این نرخ روی قیمت روی کالا اضافه شده است. اگر کل مبلغ افلام خریداری شده که به خارج از کشور برده می شوند از ۲۵۰ راند بیشتر باشد می توانید مبلغ مالیات بر ارزش افزوده را پس بگیرید. برای اطلاعات در این باره با اداره باز پس گیری مالیات بر ارزش افزوده، صندوق پستی ۱۰۷، دفتر پستی فرودگاه بین المللی ژوهانسبورگ، ۱۱۶۳۷ تلفن: ۳۹۰-۲۹۷۰۰۱۱ تماس بگیرید.

ساعات بازگشایی

ساعت کاری معمولاً از ۸٫۳۰ صبح تا ۴٫۳۰ بعد از ظهر است. اغلب مغازه ها از دوشنبه تا جمعه ۸٫۳۰ صبح تا ۶ بعد از ظهر، شنبه تا ۱۲٫۳۰ بعد از ظهر باز هستند. بعضی از خوار و بار فروشی ها، داروخانه ها، کتابفروشی ها و سوپرمارکت ها تا دیر وقت باز هستند. کافه ها هفت روز هفته از ۶ صبح تا نیمه شب کار می کنند. بعضی از مراکز خرید بزرگ در روزهای شنبه تا ۵ بعد از ظهر و روزهای یکشنبه تا ۱۲ ظهر باز هستند. برخی دیگر مثل V&A واترفرانت از ۹ صبح تا ۹ شب باز هستند، حتی روزهای یکشنبه مغازه های ساحلی در دوران تمام روز یکشنبه را باز هستند. بانک ها از دوشنبه تا جمعه صبح تا ۳٫۳۰ بعد از ظهر، یکشنبه ۸٫۳۰ صبح تا ۱۱ صبح کار می کنند. بانک ها در شهرهای کوچک تر برای ناهار از ۱۲٫۴۵ تا ۲ بعد از ظهر تعطیل هستند.

پلیس

نیروی پلیس ملی که مسلح هستند، یونیفرم آبی پوشیده و کلاه دارند. آنها معمولاً در شهرها سوار ون های بلک ماریا (البته زرد هستند) می شوند. پلیس راهنمایی و رانندگی هم یونیفرم خاکی می پوشد.

دفاتر پست. اغلب دفاتر پست روز شنبه تا جمعه ۸٫۳۰ صبح تا ۴٫۳۰ بعد از ظهر، شنبه ۸ صبح تا ظهر باز هستند. دفاتر کوچک­تر از ۱ تا ۲ بعد از ظهر برای ناهار می بندند. صندوق های پست به رنگ قرمز هستند. این سرویس برای مرسولات خارج از کشور بسیار سریع است.

پست امانتی. اگر از محل دائمی اقامت خود مطمئن نیستید، می توانید با آدرس پست امانتی خود پست کنید. دفاتر پست اصلی در خیابان پارلمان در کیپ تاون، خیابان وست در دوربان، خیابان جپه در ژوهانسبورگ و میدان چرچ در پرتوریا دارای کانتر مخصوص این سرویس هستند.

تعطیلات رسمی

توجه داشته باشید که هرگاه هر کدام از تعطیلات رسمی به روز یکشنبه بیفتد، دوشنبه نیز تعطیل رسمی محسوب می شود.

۱ ژانویه               روز سال نو

۹ آگوست          روز ملی زن

۲۱ مارس            روز حقوق بشر

۲۴ سپتامبر           روز میراث فرهنگی

۲۷ آوریل             روز آزادی

۱۶ دسامبر            روز آشتی

امه                                    روز کارگر

۲۵ دسامبر                          روز کریسمس

۱۶ ژوئن                             روز جوان

۲۶ دسامبر                         روز نیکوکاری

تاریخ های قابل تغییر: جمعه نیک، روز خانواده (دوشنبه عید پاک)

تلفن

کد دسترسی بین المللی ۰۹ است. (کد کشور برای تماس های IDD به آفریقای جنوبی ۲۷ است. اول ۰۰۲۷ را گرفته و سپس با کسر رقم اول کد منطقه را بگیرید).

تماس در آفریقای جنوبی بین ۶ عصر تا ۸ شب از دوشنبه تا جمعه و بین ۸ شب تا ۷ صبح و ۱ بعد از ظهر روز شنبه تا ۷ صبح روز دوشنبه ارزانتر است.

دستورالعمل در تلفن های سکه ای به زبان انگلیسی و آفریکان است. کارت های تلفن ۱۰ راندی در دفاتر پست و دیگر فروشگاه ها در دسترس هستند. شما می توانید از این کارت ها در باجه های تلفن سبز رنگ برای تماس­های داخلی و بین المللی استفاده کنید. در ژوهانسبورگ یک دفتر تلفن بین المللی در طبقه اول ساختمان پست در خیابان سمال ۲۴ ساعته باز است. تلفن های همراه را می توانید از فرودگاه بین المللی ژوهانسبورگ اجاره کنید. تلفی های بریتانیایی در تمام آفریقای جنوبی کار می کنند اما استفاده از آنها گران تمام می شود، چون از طریق بریتانیا مسیر تماس آماده می شود، سیم کارت های اعتباری ارزانتر بوده و در سوپر مارکت ها و مغازه های موبایل فروشی عرضه می شوند. برای راهنمای تلفن با ۱۰۲۳ تماس بگیرید؛ راهنمای تلفن ملی: ۱۰۲۵ است.

نواحی زمانی

آفریقای جنوبی در تمام طول سال ۲+ گرینویچ لندن است. هیچ تغییر ساعتی در این کشور انجام نمی شود. مثلاً در طول زمستان (نیمکره شمالی)

لس آنجلس

لندن

آفریقای جنوبی

تهران

سیدنی

۲ صبح

۱۰ صبح

۱۲ ظهر

۳۰/۱۳ ب.ظ

۹ شب

 

انعام

انعام دادن در آفریقای جنوبی کمتر از دیگر کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی سخاوتمندانه است. شما می توانید به باربرهای ایستگاه، خدمتکاران هتل، باربرهای راه آهن، رانندگان تاکسی، گارسون ها و پادوها انعام بدهید، ولی همیشه پذیرفته نمی شود.

چند پیشنهاد: آرایشگر ۱۰ درصد، خدمتکار، برای هر هفته ۲۵-۲۰ راند؛ باربر، برای هر چمدان ۵ راند. راننده تاکسی ۱۰ درصد، راهنمای تور ۱۰ درصد گارسون ۱۰ درصد در صورت گنجانده نشدن حق سرویس؛ نگهبان اتومبیل ۵-۳ راند.

اطلاعات گردشگری

تمام شهرهای بزرگ دارای دفتر اطلاعات گردشگری هستند، که با علامت بزرگ سفید “T” روی پس زمینه سیز قابل شناسایی هستند، و نقشه و اطلاعات مربوط به شهر را در اختیار شما قرار می دهند. به اداره رسمی ایالتی دارای وب سایت های کاملی هستند.

گردشگری کیپ شرقی: تلفن: ۷۰۱-۰۴۳ ۹۶۰۰، www.ectourism.co.za

آژانس گردشگری گاتنگ، تلفن: ۶۳۹-۱۶۰،۰۱۱، www.gauteng.net

اداره گردشگری کوآزولوناتال، تلفن: ۳۶۶-۳۱. ۷۵۰۰، www.kzn.org.za

هیات گردشگری لیمپوپو؛ تلفن: ۰۷۳-۰۸۶ ۰۷۳۰، www.golimpopo.com

اداره گردشگری مپومالانگا: تلفن: ۷۵۲-۱۳-۷۰۰۱, www.mpumalanga.com

اداره گردشگری کیپ شمالی؛ تلفن: ۸۳۳-۱۴۳۴۰۵۳، www.northerncape.org.za

کیپ غربی: تلفن: ۴۲۶-۰۲۱ ۵۶۳۹، www.tourismcapetown.co.za

این دفاتر تحت مدیریت گردشگری آفریقای جنوبی قرار داشته و اطلاعات درباره کل کشور را ارائه می کنند. آدرس پستی دفتر اصلی: ۱۰۰۱۲ X، ستدتون ۱۲۱۴۶ ،تلفن: ۸۹۵-۰۱۱ ۳۰۰۰،

www.southafrica.net

دفاتر گردشگری آفریقای جنوبی در خارج از کشور:

استرالیا: طبقه ۱، شماره ۱۱۷، خیابان بورک، سیدنی ۲۰۰۰ NSW تلفن: ۹۶۲۱-۵۰۰۰۰۲

بریتانیا: شماره ۶ آلت گروه ویمبلدون، لندنSW ۱۶۴DZ: تلفن: ۸۹۷-۹۳۵۰۰۲۰ یا ۴۴۰۸۷۰۱ ۵۵۰۰

آمریکا: شماره ۵۰۰ خیابان پنجم، طبقه۲۰، نیویورک NY۱۰۱۱۰، تلفن: ۷۳۰-۲۹۲۹۲۱۲ یا ۵۹۳-۱۳۱۸۸۰۰.

شماره ۶۳۰۰  بلوار ویلشایر، ساختمان ۶۰۰، لس آنجلس، ۹۰۰۴۸ CA؛ تلفن: ۴۰۷-۸۶۴۲۳۱۰

حمل و نقل

اتوبوس. در ژوهانسبورگ انجمن خدمات عمومی، بلیط های ارزان برای سفرهای نامحدود با اتوبوس بجز برای ساعات شلوغی می فروشد. نقشه مسیر و زمان حرکت اتوبوس ها نیز در سیتی هال، خیابان مارکت به فروش می رسند. سرویس های عصر کمتر هستند، و از ۲ بعد از ظهر روزهای شنبه تا دوشنبه صبح تمام اتوبوس های شهری از ایستگاه خیابان های مین ورپسیک حرکت می کنند.

سرویس اتوبوس در دیگر شهرها ساده تر است. دفاتر اطلاعات محلی به شما کمک خواهید کرد، در تمام اتوبوس ها، حتی در اتوبوس های دو طبقه، باید هنگام ورود به راننده پول بدهید. بلیط خود را نگه دارید، چون ممکن است مامور اتوبوس برای بازبینی مجدد آن را بخواهد.

قطار. بسیاری از قطارهای آفریقای جنوبی خوب هستند، صدها لوکوموتیو بخار هنوز مشغول بکار هستند، چند خط نیز هنوز کار می­کنند، که شامل اپل اکسپرس غرب از بندر الیزابت تا آوونتور است، قطار آبی گل سرسبد خط آهن آفریقای جنوبی است که یک هتل پنج ستاره لوکس متحرک بین پرتوریا و کیپ تاون می باشد. تمام قطارهای فواصل طولانی دارای کوپه خواب در کلاس یک و دو هستند. برای اطلاعات بیشتر به www.railtravel.co.za مراجعه کنید.

هواپیما برای پروازهای داخلی خط هوایی ارزان www.timeaero.com (Time)، کولولا(www.kulula-air.com) یا مانگو(www.flymango.com) را امتحان کنید.

در شهرهای آفریقای جنوبی تاکسی ها برای سوار کردن مسافر در خیابان ها گشت نمی زنند. به ایستگاه تاکسی مراجعه کرده یا از هتل بخواهید که برایتان تاکسی رزرو کند. تاکسی ها در ژوهانسبورگ در بیرون کارلتون سنتر در خیابان کروئیس یافت می شوند. در کیپ تاون ایستگاه تاکسی روبه روی ایستگاه قطار در خیابان لوئر آدرلی قرار دارد. به مینی بوس هایی که در مسیرهای ثابت رفت و آمد می کنند، نیز تاکسی می گویند. کرایه­ها در شهرهای مختلف متفاوت هستند. کرایه ورودی ۱۰ راند بعلاوه هر کیلومتر ۷-۵ راند است. حداقل گرایه برای یک مسیر ۲۰ راند بعلاوه انعام است.

مسافران معلول

در سال های اخیر برای امکانات توالت عمومی خاص و دسترسی ویلچر در ساختمان­های عمومی، هتل ها و دیگر مکان های بازدید کنندگان پیشرفت قابل توجهی وجود داشته است. بروشور مکان­های اقامتی گردشگری آفریقای جنوبی جزئیات امکانات را ارائه می­کند، و موسسه زندگی مستقل، www.indleperialanitliving.org، می­تواند درباره امکانات و خدمات خاص به شما مشاوره بدهد.

ویزا

دارندگان پاسپورت کشورهای اتحادیه اروپا برای اقامت حداکثر شش ماهه نیازی به ویزا ندارند. شهروندان آمریکایی، کانادایی، استرالیایی و نیوزیلندی می­توانند تا سه ماه بدون ویزا در این کشور اقامت کنند. با اینحال از آنجا که قوانین مربوط به ویزا تغییر می کند، بهتر است با آژانس هواپیمایی با نزدیکترین سفارت با کنسولگری آفریقای جنوبی تماس بگیرید. همچنین می­توانید به http://horneatairs.pww.gova مراجعه کنید.

اگر باید ویزا داشته باشید، در خواست آن مدت زمان زیادی طول می کشد. اگر می خواهید از کشورهای همسایه هم بازدید کرده و سپس به آفریقای جنوبی بر گردید، باید این اطلاعات را در برگه تقاضای خود بگنجانید تا ویزای ورود چندیاره دریافت کنید.

در هواپیما یک فرم به شما داده می شود تا آنرا پُر کنید. این فرم را به محض ورود به مامور کنترل پاسپورت بدهید، تا مجوز اقامت موقت در پاسپورت شما را طبق مدت زمان و هدف از اقامت شما صادر کند. گاهی لازم است بلیط برگشت و سندی برای پشتیبانی مالی اقامت خود در آفریقای جنوبی را نشان دهید.

محدودیت ارزی. بازدیدکنندگان می­توانند هر مقدار ارز خارجی همراه داشته باشند (البته چک مسافرتی امنیت بیشتری از پول نقد دارد). مقادیر بالا باید در هنگام ورود گزارش داده شوند. مقدار پول آفریقای جنوبی که می توانید با خود دارد یا خارج کنید محدود به ۵۰۰۰ راند است.

وب سایت و اینترنت:

وب سایت و اینترنت وب سایت های لازم در آفریقای جنوبی عبارتند از:

مجله اکولوژی و حیات وحش   www.africageography.com

همه مسائل مربوط به حال حاضر در آفریقای جنوبی  www.anc.org.za

متل ها و امکانات مربوط به آنها  www.coastingafrica.com

مجلات محبوب گردشگری  www.getaway.co.za

مجله آنلاین میل اند گاردین www.mg.co.za

گروه روزنامه www.news24.com

اطلاعات و رزرو پارک های ملی  www.Sanparks.org

اطلاعات درباره نرخ تبدیل ارز، جاذبه ها و نقشه www.southafrica.co.za

سایت رسمی گردشگری آفریقای جنوبی    www.southafrica.net

اخبار و پوشش ورزشی    www.tirneslive.co.za

مسائل زنان در آفریقای جنوبی   www.worniensnet.org.za

امکانات ایمیل در همه شهرها، هتل های گردشگری و کافی نت ها در دسترس است، اما در مناطق حفاظت شده یا دیگر مناطق دور افتاده موجود نمی باشد. بطور کلی سرعت اینترنت کند بوده و پهنای باند محدود است. برخی کافی نت ها در شهرهای بزرگتر دارای سیستم وای فای هستند.

خوابگاه

برای اطلاعات کامل به وب سایت متل­های بین المللی آفریقای جنوبی (HISA) www.hisa.org.za مراجعه کرده یا به شماره ۱۱ خیابان ماینارد، موزنبرگ، تلفن/ فکس: -۰۲۱ ۷۸۸ ۲۳۰۱، ایمیل: abcd@new .co.za مراجعه کنید. در ۱۰ سال اخیر رشد بسیاری در تعداد متل های خصوصی وجود داشته و امکانات برای مسافران کم خرج در حال افزایش است نام اغلب این مکان ها در کتابچه Coast to Coast موجود است و سایت مربوط به آن www.coasttocoastafrica.com.

هتل­های پیشنهادی

در ادامه کتاب مجموعه ای از مکان های اقامتی در مناطق معرفی شده در این کتاب را فهرست کرده ایم. این فهرست کامل نیست، اما می تواند چند نکته درباره محل، امکانات، قیمت و دیگر امکانات آنها در اختیار شما قرار دهد. درجه بندی هتل­ها برای هر نفر، در یک اتاق دونفره، به همراه صبحانه است. بسیاری از تفریحگاه ها و کلبه های این کشور تنها قیمت با شام، تخت و صبحانه را منتشر می کنند. توجه داشته باشید که قیمتها در فصول مختلف تغییر می کنند، و این قیمت ها فقط تخمینی هستند.

$$$$ بالای ۱۰۰۰ راند

$$$ ۵۰۰-۱۰۰۰ راند

$$ ۵۰۰- ۳۵۰ راند

$ کمتر از ۳۵۰ راند

گاتنگ Gauteng

Airport Grand Hotel$$$ شماره ۱۰۰، خیابان نورث راند، تلفن: ۸۲۳-۰۱۱ ۱۸۴۳، www.legacygroup.co.za، کمتر از ۱۰ دقیقه رانندگی از فرودگاه OR Tambo و دارای سرویس رفت و برگشت به و از فرودگاه. یک هتل خوب برای توقف های کوتاه، با مکانی مناسب روبروی مرکز خرید ایست راند و مغازه های متعدد آن، چندین رستوران و سینما.

The Grace$$$$ شماره ۵۴ خیابان بِس، رزیانک ۲۱۹۶، تلفن: ۲۸۰-۷۲۰۰۰۱۱، فکس: ۰۱۱-۲۸۰ ۷۴۷۴، www.thegrace.co.za  یک هتل لوکس به سبک خانه های روستایی با فضای بزرگ و اتاق هایی با دکوراسیون شیک، امکانات عالی برای خرید و تفریحات شبانه در و اطراف مرکز خرید رزبانک. استخر در پشت بام، باغ، امکانات کنفرانس، باشگاه، رستوران، پارکینگ، ۷۳ اتاق.

Sandton Sun Hotel$$$$ نبش خیابان پنجم و آلیس لین، تلفن: ۷۸۰-۵۰۰۰۰۱۱ فکس: ۵۰۰۲٫۱۱۰۷۸۰ www.sandtonsun.com. این برج پنج ستاره مجلل بزرگترین هتل در گاتنگ است. حال و هوای خصوصی و دکور مدرن داشته و در مرکز سندتون قرار دارد. اینجا که بخشی از سندتون سیتی محسوب می شود، دارای یک مرکز خرید بزرگ با بوتیک های شیک، سینما و رستوران است. فضای داخلی درخشان، استخر، سونا، باغ، کلوب تندرستی، با وای فای در تمام اتاق ها و پارکینگ از دیگر امکانات این هتل است. ۳۳۴ اتاق.

The Saxton$$$$ شماره ۳۶ خیابان ساکسون، سندهرست، سندتون، تلفن: ۲۹۲-۰۱۱، فکس: ۲۹۲-۰۱۱ ۶۰۰۱  www.thesaxon.com  با همان کلاس در نزدیکی برج های سناتون اما با حال و هوای صمیمی و راحت تر، این هتل شیک میزبان چندین فرد سرشناس همچون نلسون ماندلا بوده است. سوئیت ها بسیار بزرگ هستند و تمام امکانات را دارند. دکور باکلاس و غذای عالی آن حاکی از فضای فرهنگ آفریقای جنوبی است. ۲۴ اتاق.

Town Lodge $$ خیابان هرمان، هارملیا ۲، گرمینسون، تلفن: ۹۷۴-۵۲۰۲۰۱۱، فکس: ۵۴۹۰۰۱۱-۹۷۴، www.citylodge.co.za. این هتل با قیمت مناسب تنها ۵ کیلومتر از فرودگاه بین المللی OR Tambo فاصله داشته و دارای سرویس رفت و برگشت به و از فرودگاه می باشد. اتاق ها دارای تهویه مطبوع، تلویزیون و دوش هستند. ۱۳۵ اتاق.

The Westcliff$$$$ شماره ۶۷ خیابان جان اسموت، وست کلیف ۲۱۹۳، تلفن: ۰۱۱-۶۰۰۰۴۸۱، فکس: ۴۸۱-۰۱۱ ۶۰۱۰ www.westclif.co.za این هتل مدرن و فوق لوکس در حومه رزیانگ قرار داشته، و دارای تمای عالی و کامل شهر است. چهار استخر، کلویب تندرستی، دو رستوران ، ۱۱۷ اتاق.

پرتوریا Pertoria

Pertoria Hof Hotel$$ خیابان پرتوریوس اوان در والت، پرتوریا ۰۰۰۲، تلفن: (۰۱۲) – ۳۲۲-۷۵۷، فکس: ۹۴۶۱-۳۲۲ (۰۱۲) این هتل مدرن با قیمت مناسب در مرکز شهر قرار داشته و دارای امکانات خوب تجاری و تفریحات است، و برای گشت و گذار پیاده در شهر مناسب است. ۱۱۲ اتاق.

Sheraton Pretoria Hotel & Towers $$$$ نبش خیابان جرج و وسلز، آرکادیا، تلفن: ۴۲۹-۰۱۲ ۹۹۹، فکس: ۰۱۲-۴۲۹ ۹۳۰۰، www.starwoodhotels.com. اینجا بزرگترین هتل در مرکز شهر و تنها هتلی است که به پنج ستاره شدن نزدیک می شود. همچنین مکانی عالی با نمای ساختمان های یونیون و انواع امکانات شامل استخر، دو رستوران، سونا، سالن زیبایی و طلافروشی است. ۱۷۵ اتاق.

سان سیتی Sun city

Kwa Maritane Bush Lodge$$$$ منطقه حفاظت شده پیلاتسبرگ، تلفن: ۰۱۴- ۵۵۲ ۵۱۰۰، فکس: ۵۵۲-۵۳۳۳۰۱۴، www.legacygroup.co.za این مجموعه در پیلاتسبرگ بر خلاف نزدیکی به سان سیتی حال و هوای آرام و راحتی دارد و بنابراین یک پایگاه خوب برای رانندگی در پارک است، امکانات شامل استخر، زمین های تنیس و زمین بازی کودکان است. هزینه شام در کرایه اتاق حساب می شود. ۹۰ اتاق و ۶۴ کلبه مستقل.

The Palace of Lost City$$$$ سان سیتی ۰۳۱۶، تلفن: ۷۸۰-۷۸۰۰۰۱۱، www.uninternational.com، هتلی زیبا در دل تفریحگاه پر شور سان سینی، مرکز تندرستی استخر، زمین گلف و تنیس. ۳۳۸ اتاق.

منطقه حفاظت شده مادیکوه Madikwe

Mosetlha Bush Camp$$$$ سندتون ۲۱۴۶، تلفن: ۴۴۴-۹۳۴۵۰۱۱ یا ۶۵۳-۰۸۳ ۹۸۶۹، www.thebushcamp.com، این کمپ روستایی و مجهز می تواند ۱۶ نفر را در ۹ کابین دو تایی جای دهد، و مناسب آنهایی است که می خواهند حیات وحش حقیقی را با قیمت مناسب تجربه کنند. غذا و رانندگی در پارک در هزینه کرایه گنجانده می شوند.

Tau Game Lodge$$$$ هافوی هاوس ۱۶۸۵، تلفن: ۳۱۴-۰۱۱ ۴۳۵۰، فکس: ۰۱۱- ۳۱۴ ۱۱۶۲، www.taugamelodge.co.za اینجا در سال ۱۹۹۵ ساخته شده و شامل ۳۰ کلبه به شکل نیم دایره دور یک حفره آبی می­باشد. محوطه غذاخوری شامل یک گوشت فروشی خوب و استخر شنا است. نرخ ها شامل غذا، رانندگی در پارک، پیاده روی با راهنما و دیگر فعالیت هاست.

Hazyview Protea$$$$ جاده ۴۰R، برگرزهال، هیزی ویو ۱۲۴۲، تلفن: ۷۳۷-۰۱۳ ۹۷۰۰، فکس: ۷۳۷-۹۸۰۰۰۱۳، www.proteahotels.com با ۱۵ دقیقه فاصله از پارک ملی کروگر، دارای چند منطقه حفاظت شده خصوصی و ژرف دره خوش منظره بلاید زیور این مجموعه در بالای تپه در یک باغ ۱۰ اکری جای گرفته و دارای باغ های مملو از پرندگان زیبا و نمای عالی می باشد. استخر، زمین تنیس، سونا، اتاق بازی، رانندگی در پارک و دیگر فعالیت ها. ۹۲ اتاق.

Invathi Game Lodge$$$$ نابومسپروت ۰۵۶۰، تلفن: ۸۹۹-۰۸۲ ۷۴۳۹، فکس: ۰۱۴-۲۴۳ ۲۷۶۲. در بخش غربی منطقه حفاظت شده سابی سندر واقع شده و دارای نمای رودخانه سند است. اقامت در این هتل تجربه کم نظیری را در اختیار شما قرار می دهد. ده کلبه لوکس، رانندگی در پارک در صبح و عصر، استخر، باشگاه.

Londolozi Game Reserve$$$$ منطقه حفاظت شده سابی سند، اسکو کوزا ۱۳۵۰، تلفن: ۲۸۰-۰۱۱ ۶۶۵۵، فکس: ۲۸۰-۰۱۱ ۶۶۵۶ www.londolozi.com اینجا برای کیفیت بالا، راحتی و سرویس آن شهرت دارد. رانندگی و پیاده روی در جنگل همراه با اسکورت، شانس بالا برای دیدن پلنگ و دیگر حیوانات. دارای پنج کمپ خصوصی و یک لژ سفری.

MalaMala Garlie Reserve$$$$ منطقه حفاظت شده سابی سند، از راه اسکوکوزا، ۱۳۵۳، نورتلند ۲۱۱۶، تلفن: ۴۴۲-۲۲۶۷۰۱۱، www.malarnala.com؛ چندین کلمه در میان مناظر زیبا و عالی با پیاده روی به همراه راهنما و رنجرهای با تجربه، دارای مسیر هوایی مخصوص خود است و می توانید از ژوهانسبورگ به اینجا پرواز کنید.

Mount Sheba Country Lodge$$$ بالای پینگریم رست ۱۲۹۰، تلفن: ۷۶۸-۱۳ ۱۲۴۱، فکس: ۷۶۸-۱۳. ۱۲۴۸،  www.mountsheba.co.za ۲۶ اتاق در یک منطقه حفاظت شده طبیعی، در بالای تپه و در میان جنگل، خانه های سنگی استخر، پیاده روی، تماشای پرندگان.

Ngala Garne Lodge$$$$ منطقه حفاظت شده تیمباواتی، رزرو از طریق اند بیاند، تلفن: ۸۰۹-۱۱، ۴۳۰۰، فکس: ۰۹-۱۱. ۴۴۰۰، www.andbeyond.com  کلبه های شیک، استخر، رنجرها در پیاده روی در دل جنگل شما را اسکورت می کنند.

abi River Sun$$$$$ جاده مین سایی، هیزی ویو ۱۲۴۲، تلفن: ۷۳۷-۰۱۳ ۷۳۱۱ فکس: ۷۳۷-۱۳. ۷۳۱۴، www.southernsun.com یک هتل لوکس در نزدیکی پارک ملی کروگر، زمین گلف، استخر، بولینگ، اسکواش و تنیس. ۶۰ اتاق.

Sabi Sabi Game Reserve$$$$ منطقه حفاظت شده سابی سند، اسکوکوزا ۱۳۵۰، تلفن: ۴۴۷-۷۱۷۲۰۱۱، فکس: ۴۴۲-۰۱۱ ۷۲۸ ، www.sabisabi.com. این لژهای لوکس در بین محوطه های سرسبز پارک هم مرز پارک ملی کروگر قرار دارند. رنجرها شما را برای گردش های روز و شب اسکورت می کنند. ۴۶ اتاق.

Thornybush Game Reserve$$$$ نزدیک هوداسپریت، تلفن: ۲۵۳-۰۱۱ ۶۵۰۰. فکس: ۸۰۳-۷۳۵۰۰۱۱، www.thornybush.co.za- کلبه های زیبا و یک استخر یا نمای جنگل، پیاده روی در روز با اسکورت رنجرها.

اوخاهالامبا – دراکنسبرگ

Ardmore Guest Farm$$ شامپاین والی، وینترتون ۳۳۴۰، تلفن، ۴۶۸- ۳۶- ۰۱۳۱۴ فکس: ۴۶۸ – ۰۳۶ ۱۲۴۱، www.ardmore.co.za، مهمانخانه های کوچک در میان زمین های سرسبز در بالای قصر، غذای پنج وعده خانگی، قیمت مناسب که شامل غذا هم هست.

Catheral Peak Hotel$$$ نزدیک وینترتون، کوازولو – ناتال ۳۳۴۰، تلفن: ۰۳۶-۱۸۸۸۴۸۸، فکس: ۴۸۸-۱۸۸۹۰۳۶، www.cathedralpeak.co.za. این هتل در دهه ۱۹۳۰ ساخته شده و هنوز همان خانواده مدیریت آن را به عهده دارد. اینجا تنها هتل خصوصی در پارک اوخاهالامبا – دراکنسبرگ است و پایگاه خوبی برای شروع پیاده روی و بازدید از مرکز هنر دیدیما راک در همان نزدیکی است. کلیه، سوئیت، استخر، زمین تنیس، پولینگ، اسکواش، سواری و ماهیگیری. ۱۰۴ اتاق.

Champagne Sports Resort$$$ وینترتون ۳۳۴۰، تلفن: ۴۶۸-۰۳۶ ۸۰۰۰، تلفن ۴۶۸ – ۰۳۶ ۱۰۷۲، www.champagnesportsresort.com این تفریحگاه از اتوبان ۶۰۰ R تا مونک گول در مرکز پارک اوخاهالامبا- دراکنسبرگ کشیده شده و بیشتر برای طرفداران ورزش و نه پیاده روی مناسب است. زمین گلف، اسکواش، بولینگ، تنیس، والیبال و یک استخر دارد. اتاق های هتل به شکل کلیه بوده و دارای سیستم گرمایشی و ماهواره هستند. نرخ ها شامل شام می باشند. ۱۳۲ اتاق.

Orion Monte-Aux-Sources Hotel$$$$ برگویل، کوازولو- ناتال ۳۳۵۰، تلفن: ۴۳۸-۸۰۰۰۰۳۶، فکس: ۴۳۸-۶۲۰۱۰۳۶،  www.oriongroup.co.za در فاصله ۵ دقیقه رانندگی از ورودی پارک ملی رویال ناتال قرار دارد و در محیطی خوش منظره تر از هر هتل دیگر در این منطقه واقع شده است. همچنین دارای امکانات ورزشی، یک رستوران خوب، و امکانات عالی برای پیاده روی است. ۹۲ اتاق.

دوربان و ساحل کوازولو- ناتال

Blue Marlin$$$ اسکانبرگ ۴۱۸۰، تلفن: ۹۷۸-۰۳۹ ۳۳۶۱، فکس: ۹۷۶-۰۳۹ ۱۹۷۱، www.bluetarlin.co.za اینجا یک تفریحگاه ساحلی محبوب چند طبقه با قیمت مناسب در زمین های سرسبز ۵۰ کیلومتری جنوب دوریان است. این هتل علاوه بر فعالیت های ساحلی دارای برنامه های غواصی بوده و با زمین های گلف اطراف تنها ۲۰ دقیقه رانندگی فاصله دارد. ۱۲۳ اتاق سوئیت با پنکه سقفی و ماهواره.

Oyster Box Hotel$$$$ شماره ۱۴۹ تامبو پاراد (مارین پاراد)، دوربان ۴۰۰۱، تلفن: ۳۶۸۱۰۳۱-۳۳۷، فکس: ۳۳۲-۰۳۱ ۱۶۹۲، www proteahotels.com این هتل سفید چند طبقه در ۱۹۱۱ در ساحل گلدن مایل ساخته شده و هنوز دکور کلاسیک ویکتوریایی خود را حفظ کرده است و دارای امکانات خوب و مکانی عالی برای دوستداران ساحل است. ۱۰۱ اتاق.

The Royal Hotel$$$$ ۲۶۷ خیابان آنتون لمبد (خیابان اسمیت)، دوربان ۴۰۰۰، تلفن: ۳۳۳-۶۰۰۰۰۳۱، فکس: ۳۳۳-۶۰۰۲۰۳۱ www.theroyal.co.za، این هتل بیش از یک قرن عمر دارد، اما بخوبی مرمت و دکور شده است. این هتل لوکس در مرکز دوربان قرار داشته و با کلاس ترین هتل شهر محسوب می شود. امکانات شامل استخر، زمین اسکواش، کلوب تندرستی، حمل و نقل، مرکز تجاری، و اینترنت بوده و برای غذاخوری نیز دستتان باز است. سه رستوران و دو بار، ۲۰۶ اتاق.

زولولند Zululand

Hilltop Camp$$$ منطقه حفاظت شده هولولو، تلفن: ۵۶۲-۰۸۴۸۰۳۵، رزرو: ۰۳۳ -۸۴۵ ۱۰۰۰، www.kznwildlife.com، کمپ مدرن متل مانند با ۶۵ کلبه با نمای عالی تپه های سبز مملو از حیوانات حیات وحش.

Kingfisher Lodge$$ شماره ۱۸۷ خیابان مکنزی، سنت لوسیا ۳۹۳۶، تلفن / فکس: ۳۵-۵۹۰، ۱۰۱۵، www.kingfisherlodge.net، یک مجموعه هفت اتاقه در دل باغ های سنت لوسیا عالی برای تماشای پرندگان و اسب های آبی.

Mpila Canip$ منطقه حفاظت شده ایمفلوری، تلفن: ۵۵۰ ۱۸۴۷۶/۷۰۳۵ یک کمپ روستایی که که در اطراف چادرهای مرتفع آن کفتار، جوجه تیغی و دیگر حیوانات دیده می شوند، رستوران مدارد، و مغازه کوچک آن امکانات محدودی دارد.

Ondoi Cultural Museurn$ اولوندی ۳۸۳۸، تلفن: ۸۷۰-۱۳۵ ۲۵۰۰ ,www.heritagekan.co.za کلبه های ارزان در آخرین کرال زولو کینگ کشوایو.

Phinda Resource Reserve$$$$ نزدیک مکوزه، ناتال، رزرو از طریق اند بیاند، تلفن: ۸۰۹-۴۳۰۰۰۱۱،  فکس: ۳۸۸-۵۶۹۳۰۱۱، www.anadbeyond.com پنج لژ شیک و لوکس در کنار رودخانه و جنگل، با گشت و گذاری با ۴x۴ و پیاده روی.

s$Shakaland$ ایشو ۳۸۱۵. تلفن: ۴۶۰-۳۵: ۰۹۱۲، فکس: ۴۶۰-۰۳۵ ۰۸۲۴،

www.shakaland.com کلبه های سنتی جادار با پنکه و برنامه فرهنگی زولو که برای بازدید کنندگان مقیم شب از ۴ بعد از ظهر شروع می شود.

Zulu Nyala Lodge $$$ هلولو ۳۹۶۰، تلفن: ۵۶۲-۰۳۵ ۰۱۷۷، فکس: ۵۶۲-۳۵۰۱۹۶، www.zulunyala.com این منطقه حفاظت شده خصوصی در نزدیکی پیندا دارای گونه های متنوعی مانند همسایه خود است. کمپ های لوکس، ۴x۴ سواری و غذای خوب.

کیپ شرقی و گاردن روت

Bitou River Lodge$$$ خلیج پلتنبرگ ۶۶۰۰، تلفن/ فکس: ۵۳۵-۰۴۴ ۹۵۷۷ www.bitou.co.za. اینجا تنها شامل پنج اتاق در امداد پشته سرسبز رودخانه بیتو است. با امکانات قایق سواری و در ۱۶ کیلومتری خلیج پلتنبرگ قرار دارد.

Eight Bells Mountain Inn$$$ خلیج موسل ۶۵۰۰ ، تلفن: ۶۳۱-۰۴۴ ۰۰۰، فکس: ۴۴-۶۳۱. ۰۰۴.، www.eughtbells.co.za. یک متل روستایی با مدیریت خانوادگی در میان مناظر کوهستانی بین خلیج موسل و اودشورن. انواع امکانات ورزشی شامل زمین اسکواش، تنیس، بولینگ و استخر شنا.

The Grand$$$$ شماره ۲۷ خیابان مین، خلیج پلتنبرگ، تلفن: ۵۳۳-۳۳۰۱۰۴۴ www.thegrana.co.za شکوه و جلال چیزی است که می­توانید از اینجا انتظار داشته باشید، اتاق های شیک با منظره اقیانوس و کوهستان، اتاق صبحانه و حیاط استخر مخصوص مهمانان، شامل برای افراد غیر مهمان نیز سرو می شود.

King Edward$$$ بلمونت تراس، بندر الیزابت ۶۰۰۱، تلفن: ۵۸۶- ۰۴۱ ۲۰۵۶، فکس: ۰۴۱-۵۸۶ ۴۹۲۵ واقع شده در دل منطقه تاریخی با منظره خلیج. ۹۶ اتاق.

Phantomn Forest Lodge$$$$ جاده فانتون، نایزنا ۶۵۷۰، تلفن: ۳۸۶-۱۴۴ ،۰۰۴۶ فکس: ۳۸۷-۰۴۴ ۱۹۴۴، www.phantomforest.com این خانه های درختی لوکس در منطقه حفاظت شده کاملاً از مصالح طبیعی ساخته شده اند و دارای حمام ها و سیستم حرارتی در طبقه پایین هستند. در اینجا می توانید بین غنای مراکشی یا معاصر در دو رستوران انتخاب کنید. غذا و سرویس عالی هستند. یک چشمه آب معدنی نیز وجود دارد.

The Plettenberg$$$$ شماره ۴۰ خیابان چرچ، خلیج پلتنبرگ، تلفن: ۵۳۳-۰۴۴ ۲۰۳۰، فکس: ۵۳۳-۰۴۴ ۲۰۷۴، www.plettenberg.com. این تفریحگاه لوکس دارای منظره دریاست. استخر. ۳۸ اتاق.

Shamwari Game Reserve$$$$ اسوار نکوپ، بندر الیزابت ۶۲۱۰، تلفن: ۴۰۷-۴۱ ۱۰۰۰، فکس: ۴۰۷-۱۰۰۱۰۴۱، www.sharwari.com، منطقه حفاظت شده برنده جایزه در نزدیکی آدو، با مکان­های اقامتی عالی، رانندگی در پارک و فرصت تماشای سگ های وحشی آفریقایی.

کیپ تاون و شبه جزیره کیپ

The Cellars-Hohenort$$$$ شماره ۹۳ جاده برومرسولی، کنستانینا،کیپ تاون ۷۸۰۰، تلفن: ۷۹۴-۰۲۱ ۲۱۳۷، فکس: ۷۹۴-۲۱۴۹۰۲۱،.www.cellars-hohenort.com. یک هتل عالی که در قرن ۱۸ در مزرعه کلاسنیوش سرداب خانه بوده است. در میان باغ های زیبا واقع شده و امکانات آن عبارتند از دو استخر، زمین گلف و تنیس، نزدیک کرستنبوش.

Lord Nelson Inn$$ شماره ۵۸ خیابان سنت جورج، خلیج فالس، سیمون تاون ۷۷۹۵، تلفن: ۷۸۶-۲۱، ۱۳۸۶، فکس: ۷۸۶-۰۲۱ ۱۰۰۹، wwwlordnelsoninn.co.za این هتل مهمانسرا مانند با قیمت مناسب در مکان خوبی در ساحل سیمون تاون واقع شده و تنها ۱۰ اتاق دارد.

Majoro’s Bed and Break last$ شماره ۶۹ تقاطع هلنا، گمرسلند، خایلیشا، کیپ تاون، تلفن: ۳۶۱-۲۱، ۳۴۱۲، www.snajoros-bed-and-breakfast.com یک تجربه سنتی آفریقایی که با گردش در محله اطراف تکمیل می شود.

Mount Nelson$$$$ شماره ۷۶ خیابان اورنج، کیپ تاون ۸۰۰۱، تلفن: ۴۸۳-۰۲۱ ۱۰۰۰، فکس: ۴۸۳ – ۲۱، ۱۷۸۲، www.mountnelson.coza. «نلی» افسانه ای در میان شیک ترین و لوکس ترین هتل های این کشور قرار دارد. ساختمان آن در میان باغ ها در انتهای شمالی مرکز شهر، و در سایه کوه تیبل واقع شده است. استخر، سالن ورزشی، زمین تنیس، اسکواش، و چند رستوران عالی دارد. ۲۰۱ اتاق.

The Peninsula$$$$ شماره ۳۱۳ جاده بیج، سی پوینت، کیپ تاون ۸۰۶۱، تلفن: ۰۲۱-۷۷۷۷۴۳۰، فکس: ۴۳۰-۰۲۱ ۷۷۷۶، www.peninsula.co.za این هتل در یک برج لوکس با منظره دریا و فاصله پیاده روی اندک با مرکز شهر قرار دارد. استخر، مرکز تندرستی، سالن ورزشی، امکانات تجاری. ۱۱۰ اتاق.

Twelve Apsles Hotel$$$$ حدود ۲ کیلومتری جنوب خلیج کمپس، تلفن: ۴-۰۲۱ ۴۳۷ ۹۰۰۰، فکس: ۴۳۷-۹۰۰۱۰۲۱، www.apostleshotel.com. از زمان افتتاح این هتل شیک در سال ۲۰۰۳ در فهرست بهترین هتل ها جای گرفته و حتی عنوان «هتلی با بهترین منظره در دنیا» را به خود اختصاص داده است. غذا، سرویس و امکانات عالی هستند.

The Vinyard Hotel and Spa$$$$ خیابان کوئینتون (نزدیک جاده پرتوریا)، نیولندز، کیپ تاون ۷۷۲۵. تلفن: ۶۵۷-۰۲۱ ۴۵۰۰، فکس: ۶۵۷-۰۲۱ ۴۵۰۱، .www.vinyard.co.za. در سال ۱۷۹۹ ساخته شده و اکنون شما ساختمان بازسازی شده را خواهید دید. در میان باغ های زیبا و حومه شهر سرسبز نیولندز واقع شده است. استخر، مرکز تندرستی رستوران درجه یک. ۱۷۳ اتاق.

تاکستان های کیپ

The D’Ouwe Werf$$$ شماره ۳۰ خیابان چرچ، استلنبوش ۷۶۰۰، تلفن: ۸۸۷-۰۲۱ ۴۶۰۸، فکس: ۸۸۷-۰۲۱۰ ۴۶۲۶، www.ouwewerf.co.za، در سال ۱۸۰۲ تاسیس شده و به زیبایی بازسازی شده است. دارای امکانات عالی و مکان مناسب برای گشت و گذار در مرکز تاریخی استانبوش بوده و رستوران ها و انبار آن فوق العاده هستند، استخر، باغ، ۳۱ اتاق و سوئیت.

Grande Roche$$$$ خیابان پلانتاسی، پارل ۷۶۲۰، تلفن: ۸۶۳-۰۲۱ ۵۱۰۰، فکس: ۸۶۳-۲۲۲۰۰۲۱، www.grandroche.com. اینجا که قبلاً ساختمان کشاورزی کیپ داج بوده اکنون به سوئیت های شیک تبدیل شده است. سه رستوران عالی، استخر، زمین تنیس، سالن ورزش، تئاتر روباز. ۳۴ اتاق و سوئیت.

کیپ شمالی

Holiday Inn Garden Court Kimberley$$$ شماره ۱۲۰ جاده دو تونسپان، کیمبرلی ۸۳۰۰، تلفن: ۸۳۳-۰۵۳ ۱۷۵۱، فکس: ۸۳۲-۱۸۱۴۰۵۳، www.southernsun.com. تفریحگاه لوکس و هتل تجاری استخر، سونا، مرکز تندرستی. ۱۳۵ اتاق.

آژانس مسافرتی شمیران گشت

تلفن تماس: ۲۶۲۰۶۳۵۷  ۲۶۲۰۶۴۷۹

آدرس آژانس : در گوگل بنویسید آژانس شمیران گشت

درخواست شما ثبت و کارشناس شمیران گشت با شما تماس خواهند گرفت . 

 • بعد از ثبت درخواست کارشناس شمیران گشت با شما تماس می گیرد
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .