راهنمای سفر به آلمان

ده جاذبه برتر آلمان

  1. اشلوس نوشوانشتاین. قصر رویایی شاه لودویگ در آلمان که بیشترین بازدیدکنندگان را دارد.

  2. موزه آلمان در مونیخ. گنجینه ای از علوم، تکنولوژی و اختراعات.

  3. Munich’s Alte Pinakothek الته پیناکوتک. یکی از بزرگترین گالری های هنری جهان.

  4. Cologne Cathedral کاتدرال کلن. یکی از بزرگترین کلیساهای کوتیگ مسیحیت.

  5. Saxonys سوئیس کوچک ساکسونی. صخره های زیبا در منطقه جنوب درسدن.

  6. Rothenburg-ob-der Tauber روتنبرگ اویدر توبر. یکی از شهرهای قرون وسطایی در اروپا.

  7. The Konigsee کونیگسی. چشم انداز آبهای تازه این منطقه رو به واترمن، یکی از بلندترین قله های آلپ باواریا می باشد.

  8. Rhine vally دره راین. زیباترین بخش آن در گلوگاه جنوب کوبلنز واقع شده است.

  9. The Brandenburg Gate دروازه برادنبرگ. نماد همیشگی برلین.

  • Sanssouci Palace and park قصر و پارک سانسوسی. شاهکار شهر سلطنتی بروسیا. بوتسدام.

کجا برویم؟

برلین و پوتسدام BERLIN AND POTSDAM

برلین که همچنان در حال احیای خود بعنوان پایتخت آلمان متحد است یکی از پرشورترین و مهیج ترین شهرهای اروپاست که از سرتاسر جهان بازدید کننده دارد. بارزترین نماد این شهر، براندنبرگر تور Brandenburger Tor (دروازه براندنبرگ)، اکنون در قلب شهر واقع شده، در حالیکه قبلاً در مرز بین شرق و غرب قرار داشت.

در همان نزدیکی، رایشتاگ Reichstag بازسازی شده بار دیگر پارلمان کشور را در خود جای داده، و محله میته، مرکز شهر تاریخی، که از دل یکنواختی کمونیسم بیرون آمده با موزه ها، گالری ها، تئاترها، و سایر بناهای تاریخی خود به یکی از بارزترین نمادهای تاریخی تبدیل شده است. خیابان اصلی فردریش استراسه مملو از پاساژ و بوتیک های شیک است که نمونه های مشابه را نیز می توان در بلوار کور فورستندام در برلین غربی بافت.

زندگی نو در بخش هایی داخلی شهر مانند پرنسسلائوربرگ، با کافه ها، رستوران ها، و تفریحات شبانه، در جریان است، اما محله ای مانند کریتسبرگ همچنان قلعه سبک زندگی متفاوت و محل زندگی ترک ها باقی مانده است. وقتی به سمت غرب می روید، محله های ثروتمند مانند وبلمرسدورف و زلندورف جنگل شهری گرونوالد و چندین دریاچه در امتداد رودخانه هاول را در خود جای داده اند.

بطور کلی، برلین شهری است سرسبز یا پارک ها و فضاهای سبزی که مشابهشان تنها در پوتسدام دیده می­شوند، پوتسدام شهر کوچکی و شاهواری در غرب است که پرنس ها پادشاهان، و امپراطورها قصرهای خود را در آن بنا کرده اند. این شهر پایتخت براندنبرگ، یک حومه شهر آرام با خاک ماسه ای، جنگل های کاج، و رودخانه های آرام، است.

عکس صفحه ۲۶- پوتسدامر پلاتز Potsdamer Platz

عکس صفحه ۲۸-  دروازه براندنبرگ

منطقه دروازه براندنبرگ Brandenburg Gate Area

دروازه براندنبرگ که زمانی نشانه مرز غربی شهر بود در سال ۱۹۷۱ ساخته شده، و Brandenburger Tor آخرین دروازه بازمانده در برلین است. این دروازه که در گذشته بارها شاهد رژه های نظامی بوده بعد از سقوط دیوار برلین به یک پس زمینه خوش منظره تبدیل شده است، مجسمه پیروزی معروف کوادریگا که یک ارابه چهار اسپه را می راند نمونه ثانویه از مجسمه ای است که در طول جنگ جهانی دوم خراب شد. از این نقطه در امتداد مسیر به غرب و شرق خیابان های اصلی قرار دارند.

بلوار اونتر دن لیندن Unter den Linden ( زیر درختان لیمو ) که به موزه ایسلند منتهی می شود، در دوران حاکمان پروسی بعنوان شیک ترین خیابان آن زمان ساخته شده و دو طرف آن مملو از بناهای نئو کلاسیک است.

الهامات یونانی

طراحی دروازه براندنبرگ با الهام از پروپیلائه، ورودی آکروپولیس در آتن، ساخته شده و در اصل فریدنستور (دروازه صلح) نام داشته است.

ساختمان های اپرای دولتی و دانشگاه هومبولت روبه روی هم قرار دارند در حالیکه در شبکه ای از خیابان­ها به سمت جنوب ژاندارمن مارکت Gendarmenmarkt، مجموعه­ای از ساختمان­ها شامل کاتدرال های فرانسوی و آلمانی، واقع شده است.

در آنطرف دروازه براندنبرگ خیابان ۱۷ ژوئن (Juni 17 Strasse des) وارد باغ بزرگ و زیبای تیرگارتن می شود که زمانی منطقه شکار سلطنتی بوده است. تیرگارتن Tiergarten دارایی ارزشمندی در مرکز یک کلانشهر است، هر چند بیشتر درختان آن تازه کاشته شده اند، چون درختان اصلی در طول دوران سخت بعد از جنگ برای تامین سوخت قطع شدند. این پارک محیط سر سبزی برای چندین ساختمان همچون بنای یادبود جنگ شوروی (Soviet War Memorial) است.

در سمت شمال محله دولت جدید قرار دارد. این محله با ساختمان های مدرن خود در امتداد رودخانه اسپری (River Spree) واقع شده و بصورت نمادین مرز بین غرب و شرق برلین را می شکند، یک نقطه کانونی در این بخش Kanzleramt جعبه مانند است که دفتر صدراعظم فدرال می باشد، اما ریشتاگ (۸ صبح نیمه شب، آخرین ورودی  ۱۰ شب؛ رایگان) بنایی است که دولت امروزی را به گذشته کشور پیوند می دهد.

ریشتاگ Reichstag که در سال ۱۸۹۴ تکمیل شد در آتش ۱۹۳۳ نازی­ها سوخت، و در بمباران متفقین در آوریل – مه ۱۹۴۵ کاملاً تخریب شد. نمای بیرونی مهیب این ساختمان که دوباره از ۱۹۹۹ به محل پارلمان (یوندستاگ) تبدیل شد از شیشه بوده و سر نورمن فاستر معمار بریتانیای یک گنبد فولادی بالای آن گذاشته است. تالار گفتگوی این ساختمان با نور طبیعی روشن می شود.

عکس صفحه ۲۹- گنبد ریشتاگ

عکس صفحه ۳۰- گنجینه های پرگامون

موزه ایسلند Museum Island

موزه ایسلند Museumsinsel واقع بین دو بازوی رودخانه اسپری بخش از هسته اصلی قرن ۱۳اُم شهر را تشکیل می­دهد. نام این موزه برگرفته از مجموعه ای از موزه هاست که برخی از بهترین کلکسیون های جهان را در خود جای داده­اند. این جزیره از خیابان اولتر دن لیندن، از طربق اشلوس بروک باشکوه Schlossbrucke، اثر کارل فردریش شیشکل، معمار پروسی در ۱۸۲۴، قابل دسترسی است. در قسمت شمالی این مسیر به سمت پل Zeughaus (آرسنال) باروکی، محل موزه Deutsches Historisches موزه تاریخ آلمان؛ هر روز ۱۰ صبح- ۶ بعداز ظهر؛ هزینه ورودی) و در کنار آن، Neue Wache (پادگان جدید)، یک معبد یونانی کوچک از شینکل که حالا به قربانیان جنگ اختصاص داده شده قرار دارند.

بعد از پل موزه Altes (هر روز ۱۰ صبح- ۶ بعداز ظهر، پنجشنبه تا ۱۰ شب؛ هزینه ورودی) شاهکار کلاسیک شینگل دیده می شود که که نمای ستوندار آن رو به گستره سرسبز لوستگار تن است. این موزه کلکسیون زیبایی از عتیقه­های کلاسیک را در خود جای داده است.

پشت این موزه Alte Nationalgalerie (سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح- ۶ بعداز ظهر، پنجشنبه تا ۱۰ شب؛ هزینه ورودی) قرار دارد، که کلکسیون بی نظیری از هنر آلمان در قرن ۱۹ را به نمایش گذاشته است. موزه Neues که هنوز در دست بازسازی است قرار است که میزبان کلکسیون های تاریخ ابتدایی، شامل آیتم هایی از مصر باستان مانند نیم تنه معروف نفرتی تی Neferititi باشد.

زیباترین موزه این جزیره موزه پرگامون (هر روز ۱۰ صبح-۶  بعداز ظهر، پنجشنبه تا ۱۰ شب؛ هزینه ورودی) است، که نام خود را از ارزشمند ترین دارایی خود یعنی محراب مرمرین شهر هلنیستی پرگامون، در ترکیه گرفته است. اما این محراب تنها یکی از گنجینه های بیشمار از عتیقه های کلاسیک جهان، خاور میانه، و شرق است؛ حتماً در این موزه از دروازه شهر رومی میلتوس و دروازه ایشتار از بابل دیدن کنید. درست در نوک جزیره موزه Bodemuseum (هر روز ۰أصبح – ۶ بعداز ظهر به هزینه ورودی) محل دائمی مجموعه ای از کلکسیون ها شامل نیم میلیون آیتم از کلکسیون سکه های معروف جهان است.

برلینر دُم Berliner Dom (دوشنبه – شنبه صبح- ۸ شب، یکشنبه ظهر، ۸ شب، هزینه ورودی) در کنار لاستگارتن کاتدرال زیبایی است که در سال ۱۹۰۵ بعنوان کلیسای درباری خانواده سلطنتی هونسالان ساخته شد. معماری اغراق شده این بنا بخوبی نمایانگر روح زمان قیصر ویلهم دوم است. قصر Palast der Republic (قصر جمهوری) با معماری یک دوره متفاوت و نمای شیشه برنزی و فولاد در سال ۱۹۷۶ بعنوان ساختمان پارلمان آلمان شرقی در محل کاخ شهری استاداشلوس ساخته شد. این بنا در سال ۱۹۹۰ تعطیل شده و نمای سنگی آن بتدریج از بین رفت، و بدین ترتیب بجای آن هومبولت – فروم ، یک مرکز فرهنگی بین المللی، ساخته شد.

عکس صفحه ۳۱- برلینر دُم در کنار رودخانه

ایست بازرسی چارلی

به سمت منتهی الیه جنوبی فردریش استراس، ایست بازرسی چارلی بین شرق و غرب به یکی از محبوبترین مکان های برلین تبدیل شده است. در همینجا بود که کمی بعد از ساخت دیوار برلین در ۱۹۶۱، تانک های ایالات متحده و شوروی در یکی از سخت ترین صف آرایی های جنگ سرد رودر روی یکدیگر قرار گرفتند. از بازدیدکنندگان این ایست بازرسی دعوت می شود تا در کنار افراد پلیس مردم عکس یادگاری انداخته و یا در خودروی ترابانت که زمانی اتومبیل «پلیس مردم» بوده گشت بزنند.

یادبود قربانیان هیتلر

برلین، که میزبان جامعه بزرگ یهودیان بود، هرگز بعنوان مکانی که نسل کشی یهودیان اروپا در آن برنامه ریزی شد فراموش نخواهد شد. در مه ۲۰۰۵، ۶۰ سال بعد از پایان جنگ جهانی دوم بنای یادبود کشته شدگان یهودی اروپا در حضور بازماندگان افتتاح شد. این بنا که در محوطه بزرگی تا جنوب دروازه براندنبرگ کشیده شده، و اثر طراحی پیتر ایسمان معمار آمریکایی است، شامل ۲۷۱۱ تخته سنگ پنونی نمادین است، دانیل لیبسکیند یک آمریکایی لهستانی تبار کسی است که پربیننده ترین موزه برلین را ساخته: Judisches Museuin (موزه یهودیان، دو شنبه ۱۰ صبح- ۱۰ شب، سه شنبه، یکشنبه  ۱۰ صبح- ۸ شب؛ هزینه ورودی)، این موزه با طراحی مضرس و فضای داخلی بدون جهت یادآور دوران پر تلاطم تاریخ یهودیان آلمان است. تصمیم اجرای راه حل نهایی» در فضای کنار دریاچه روستای وانزی گرفته شده جاییکه Haus der Wannsee-Konferenz (هر روز ۱۰ صبح بعداز ظهر، رایگان یادگاری های جلسه مرگبار ۲۰ ژانویه ۱۹۴۱ به ریاست رینهارد هیدر بش و حضور آدولف آیشمن را در خود نگه داشته است. مقاومت آلمان در برابر رژیم نازی در Gedenkstalle Deustscher Wisderstand (دوشنبه، جمعه و صبح ۷ بعدازظهر، پنجشنبه تا ۸ شب، شبه-یکشنبه ۱۰ صبح- ۶ بعدازظهر رایگان) این مرکز واقع در ساختمان اصلی ارتش سابق همان مکانی است که در آن کنت استافنبرگ و چند افسر دیگر که اقدام به قتل هیتلر کرده بودند اعدام شدند.

عکس صفحه ۳۳- روتس راتهاوس و فرنز تورم

اما شاید جالب تر از همه موزه Checkpoint Charlie Haus am Mallernuseuin (ساختمان ایست بازرسی چارلی موزه دیوار برلین هر روز ۹ صبح۱۰ شب، هزینه ورودی) باشد، که نشانه هایی از تلاش ساکنین آلمان شرقی برای عبور از دیوار برلین را نمایش می دهد. هواپیماها و زیردریایی های دست ساز در بین ابزار های عجیب برای فرار هستند.

الکساندر پلاتز و اطراف آن Alexanderplatz and Around

زمین­های خشک دوطرف ایستگاه راه آهن الکساندر پلاتز نمونه بارز برلین شرقی در دوران کمونیست­هاست. بالای این ایستگاه یک برج تلویزیونی فرنز تورم Fernsehturm  ۳۶۵  متری قرار دارد (گالری تماشا هر روز مارس – اکتبر ۹ صبح – نیمه شب، نوامبر – فوریه ۱۰  صبح- نیمه شب؛ هزینه ورودی) عمداً بگونه ای طراحی شده بود که از برج رادیویی Funkturm آلمان غربی بلندتر باشد. پانورامای بالای این برج تمام شهر را در خود جای داده، و یک رستوران گردان دارد. بین چند بنای تاریخی پایین برج می توان به Marienkirche مارین کیرشه آجری قرن ۱۳ و Rotes Rathaus روتس را نهاوس تالار شهرداری قرمز) قرن ۱۹ اشاره کرد. آنطرف پل هوایی ایستگاه راه آهن Park Inn اشتات برلین سابق، معروفترین هتل آلمان شرقی) روبه روی Weltzeituhr (ساعت زمان جهانی) و Brunnen der Volkerfreundschaft (فواره دوستی مردم) دیده می شود.

 به سمت شرق بلوار عریض کارل مارکس قرار دارد که در دهه ۱۹۵۰ ساخته شده و در آن زمان خیابان استالین نام داشته است. حالا معماری ملهم از شوروی در آپارتمان ها در امتداد این بلوار بخاطر سبک معماری خاص خودشان تحسین می شوند، و بسیاری از آنها بازسازی شده اند. جذابترین آنها معماری Nikolaiviertel (محله نیکلا) در جنوب روتس راتهاوس است. این محله کوچک کوچک که کلیسای دو برجی نیکلا کیرشه در مرکز آن قرار دارد، بعنوان بخشی از ۷۵۰امین جشن سالگرد شهر در ۱۹۸۷ به سبک تاریخی و زیبای از نو بازسازی شده و فضای صمیمانه کافه ها، رستوران ها، و مغازه های آن بازدید کنندگان را جذب خود می کند.

منطقه اطراف هاکشر مارکت Hackescher Markt با همان مقدار محبوبیت اما فضایی کاملاً متفاوت دارد، که یک ایستگاه S-Bahn در غرب الکساندر پلائز فاصله دارد. این منطقه در زمان آلمان شرقی بسیار متروکه بوده حالا مملو از کافه ها، کلوب ها، گالری هاء أتلبه های هنری، و عتیقه فروشی هاست. اصلی ترین ساختمان این بخش هاکشه هوفه Hackesch Hofe ، یک مجموعه آرت دکو از حیاط ها و ساختمان های بهم متصل است، خیابان اورانینبرگر از اینجا به یکی از معروفترین بناهای برلین یهودی، یعنی Neute Synagoge (یکشنبه – پنجشنبه ۱۰صبح- ۶ بعداز ظهر، جمعه ۱۰ صبح- ۲ بعداز ظهر ، مارس – اکتبر یکشنبه – دوشنبه تا ۸ شب؛ هزینه ورودی) است. که گنبد درخشان آن از دوردست ها نیز دیده می شود.

کورفورستندام و اطراف آن Kurfurstendamm and Around

کلیسای یادبود قیصر ویلهم (Kaiser Wilhelm-Gedachtnis-Kirche) یکی از مهمترین شاخصه های برلین غربی است، که برج منفجر شده آن در بمباران فوراً قابل شناسایی است و برلینی ها به شوخی به آن «دندان خالی» می گویند. این کلیسا که میان یک کلیسای مدرن و برج زنگ قرار دارد، در محله محبوب Bretscheidplatz واقع شده است اگر به سمت شمال بروید، زولوگیشر گارتن Zoologischer Garten (باغ وحش؛ هر روز ۱۰ صبح – ۶ بعداز ظهر با تنوع فصلی؛ هزینه ورودی) قرار دارد، که دارای یکی از غنی ترین و متنوع ترین مجموعه حیوانات در اروپاست. ایستگاه قطار و S-Bahn در همان نزدیکی قرار داشته و پایانه اتوبوس برلین از شلوغ ترین مراکز حمل و نقل عمومی است.

به سمت جنوب شرقی، در امتداد خیابان Tauentziemstrasse تانترین اشتراسه ، Ka De We یکی از بزرگترین فروشگاه های زنجیره ای دنیا قرار دارد که در نوع خود یک جاذبه گردشگری است، که این جذابیت صرفا بخاطر شش طبقه اغذیه­فروشی های آن نیست. وقتی در امتداد کورفورستندام Kurfurstendamm، شاهراه خرید برلین، به سمت غرب می روید، گزینه های وسوسه انگیز بیشتری برای خرید خواهید داشت. این خیابان بصورت مخفف کودام نامیده می شود. شاید این خیابان به اندازه روزهای دهه ۱۹۵۰ و ۶۰ خود در اوج نباشد اما پیاده روهای عریض آن همچنان شما را به قدم زدن و تماشای ویترین مغازه ها دعوت می کنند. در خیابان ها و میدان های سمت شمال شهر، بخصوص اطراف زاوینی پلاتز Savignuplatz مغازه ها، بوتیک ها، کافه ها و رستوران های بیشتری دیده می شوند شاید قبل از ترک گودام دلتان بخواهد سری هم به Story of Berlin (هر روز ۱۰ صبح – ۶ بعداز ظهر؛ هزینه ورودی) بزنید. این موزه دارای نمایش های مولتی مدیای جالبی درباره تاریخ پرتلاطم این شهر است.

کولتورفروم و پوستدامر پلاتز Kultur forum and Potsdamer Platz

مجموعه فرهنگی کولتورفروم که در برلین غربی و در دورانی ساخته شد که بنظر می رسد تقسیم شهر دائمی خواهد بود از نظر کیفیت با موزه جزیره برابری دارد، هر چند کلکسیون های آن دارای ماهیت متفاوتی هستند.

عکس صفحه ۳۵- مجسمه در برلین با Gedachthis-Kircle

اولین ساختمان این محوطه، در سال ۱۹۶۳، ساختار چادر مانند فیلارمونی Philharmonie بوده، که توسط هانس شارون طراحی شده است. فرم این ساختمان کاملاً نشان دهنده کاربرد آن بعنوان یک تالار کنسرت است.

همچنین شارون ساختمان مجاور موزه Musikinstrumenten (سه شنبه – جمعه ۹ صبح- ۵ بعداز ظهر، پنجشنبه – یکشنبه ۱۰ صبح-۵ بعداز ظهر: هزینه ورودی) را طراحی کرده و این موزه دارای مجموعه ای نفیس از سازهای تاریخی است، که از میان آنها می توان به ویولن استرادیواریوس ۱۷۰۳ و یک ساز ورلیتزر آرت دکو Deco Wurlitzer اشاره کرد.

در سمت دیگر این خیابان، یک ساختمان بزرگی چندین کالری را در خود جای داده است، که معروفترین آنها Gernaldegalerie (گالری عکس، سه شنبه، یکشنبه ۱۰ صبح – بعداز ظهر، پنجشنبه تا ۱۰ شب؛ هزینه ورودی) است که برخی از بهترین نقاشی های دنیا را به نمایش می گذارد. آثار مشاهیر اروپا از قرون ۱۳ ام تا ۱۸ام را می توانید در این گالری بیابیده آثار استادان کهن آلمانی همچون دورر و کراناخ و کلکسیون رامبراند استثنایی هستند.

همچنین در این بخش از کولتورفروم دو موزه کوچک وجود دارند. موزه Kubferistichikabinett (موزه چاپ و طراحی سه شنبه – جمعه ۱۰ صبح- ۴ بعداز ظهر، پنجشنبه تا ۱۰ شب شنبه – یکشنبه ۱۱ صبح- ۶ بعداز ظهر؛ هزینه ورودی) دارای آثار گرافیکی قرون وسطا تا به امروز است. موزه Kunstagewerbe (موزه هنرهای تزئینی) دارای مجموعه باشکوهی از هنر و طراحی داخلی اروپایی، از گنجینه های دست ساز قرون وسطا و رنسانس تا نمونه های محصولات صنعتی معاصر، می باشد.

بین ساختمان های قرن ۲۰امی کولتورفروم کلیسای آجری نئو رومانسک قرن ۱۹ می سنت متیو به چشم می خورد. این کلیسای تضاد خیره کننده ای با نویو ناسیونال گالری (گالری نشنال جدید؛ سه شنبه جمعه، ۱۰ صبح ۶ عصر، پنجشنبه تا ۱۰ شب شنبه یکشنبه ۱۱ صبح-۶ بعداز ظهر، هزینه ورودی)، ساختمان فولاد و شیشه اثر میس وان در روهه، دارداین گالری علاوه برگزاری نمایشگاه های متناوب یکی از بهترین کلکسیون های آثار هنرمندان آلمانی قرن ۲۰ام و همتایان بین المللی آنها را در خود جای داده است.

آنطرف کرانه های کانال لاندویر موزه Deutsches Technikamuseum (موزه تکنولوژی آلمان؛ سه شنبه – جمعه ۹ صبح- ۳۰/۵ بعدازظهر، شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح- ۶ بعداز ظهر، هزینه ورودی) قرار دارد. بالای ورودی این موزه یک هواپیمای DC3 دیده می شود که در برلین ایرلیفت مورداستفاده قرار گرفته بود. داخل آن چندین صفحه نمایش بزرگ تمام ابعاد تکنولوژی از قطار گرفته تا نساجی را نمایش می دهند.

به طرف شرق کو تورفروم، مرکز تفریحی، خرید و تجاری پوتسدامر پلاتز Postamer Platz به یکی از بزرگترین نمادهای برلین پس از اتحاد تبدیل شده است. ساختمان های معاصر این مرکز شامل سونی سنتر Sory Center ، با گنبد شفاف روی یک میدان بزرگ، می باشد. موزه فیلم برلین (سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح بعداز ظهر، پنجشنبه تا ۸شب، هزینه ورودی) نیز روزهای پیروزی هالیوود آلمان را جشن گرفته و یادگاری های مارلین دیتریش را به نمایش گذاشته است.

عکس صفحه ۳۷- نویو ناسیونال گالری

شارلوتنبرگ و غرب برلین Charlottenburg and Western Berlin

یکی از بهترین مکان ها برای تجربه حال و هوای برلین پروسی – Prussian Berlin – قصر روکوکو و باروک اشلوس شارلوتنبرگ Schloss Charlottenburg (سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح- ۳۰/۴ بعداز ظهر، آوریل – اکتبر تا ۳۰/۵ بعداز ظهر، هزینه ورودی) است. این قصر که بعد از آسیب­های جنگ مرمت شده دارای فضای داخلی لوکس بوده، و رودخانه اسپری درست از پارک کنار آن می گذرد. وقتی بیشتر به سمت غرب می روید به اولمپیااشتادیون Olympiastalion (هر روز صبح ۳۰/۳ بعداز ظهر، تابستان تا ۳۰/۶ بعداز ظهر یا ۳۰/۷ شب؛ زمان برگزاری برخی رخدادها تعطیل است؛ هزینه ورودی) می رسید که بنای بزرگ و کلاسیک آن یاد آور رایش سوم است؛ این استادیوم برای بازی های المپیک تازی ۱۹۳۶ ساخته و برای جام جهانی فوتبال ۲۰۰۶ بازسازی شد.

محله دالم مجموعه Museumnsquartier Dahlem را در خود جای داده که یک مجموعه موزه دیگر در برلین است. موزه­های هنر شرق آسیا و هنر هند و هنر عامه و قوم شناسی اروپایی در این مجموعه هستند (همه موزه ها سه شنبه – جمعه ۱۰ صبح- بعداز ظهر، شنبه – یکشنبه ۱۱ صبح – ۶ بعداز ظهر، هزینه ورودی).

بذله گویی برلینی

برلینی­ها مانند اهالی شهرهای بزرگ در اغلب کشورها بخاطر بذله گویی و دیدگاه بی­رحمانه نسبت به جهان شهرت دارند. مبالغه در همه جا دیده می شود، بخصوص در نام هایی که به برخی مشخصه های خاص شهر دیده می شود. به این ترتیب ویرانه های کلیسای فیصر ویلهم به «دندان خالی» شهرت می یابد؛ ساختمان کنگره پیازی به «صدف حامله»؛ و برج تلویزیونی پرلین شرقی بخاطر صلیب بزرگی که ناشی از انعکاس نور خورشید روی بدنه آن ایجاد می شود به «انتقام پاپ» معروف شده است. به تازگی دفتر صدراعظم، که یک ساختمان جعبه مانند سفید و بزرگ است به «ماشین لباسشویی» شهرت یافته است.

به سمت غرب دالم و دیگر حومه های سرسبز جنگل گرونوالد Grunewald قرار دارد که آنقدر بزرگ است که ممکن است در آن کم شده و با طعمه خرس وحشی شوید. پشت درختان این جنگل، آب­های زیبای وانسی، یک جفت دریاچه بهم متصل روی رودخانه هاول، یکی از زیباترین مراکز تفریحی برلین را ساخته، که در آب و هوای گرم سواحل آن همیشه مملو از علاقمندان به شنا و آفتاب است، در اینجا نمونه ای از پوستدام سلطنتی با قصرها و پارک های زیبا در Pfaueninsel (جزریه طاووس) و در Volkspark Klein-Glienicke دیده می شود یک معبد کوچک و زیبا در کلین-کلینیک روبه روی پل گلینیک Glienicke قرار دارد. این پل بعنوان نقطه تقاطع شرق و غرب شهرت دارد، جایی که طرفین جنگ سرد در صورت شرایط بدبینی متقابل در آن جاسوس مبادله می کردند.

عکس صفحه ۳۹- مجسمه ای در شارلوتنبرگ

پوتسدام Potsdam

پوتسدام مرکز ایالت براندنبرگ در حدود ۳۰ کیلومتری جنوب غربی پایتخت قرار دارد و برای برلین شبیه ورسای برای پاریس است. این شهر که سکونتگاه سلطنتی بین بیشه ها و دریاچه ها بوده دارای معماری نفیس و مناظر زیبایی است. اغلب حاکمان پروسی در اینجا نشانی از خود برجای گذاشته اند، که بیش از همه یادگارهای فردریک کبیر، سازنده قصر سانسوسی، دیده می شوند. مرکز این شهر کوچک در حمله هوایی متفقین در روزهای پایانی جنگ جهانی دوم کاملاً ویران شده و بعدها تحت رژیم کمونیست نیز اهمیت زیادی به باز سازی آن داده نشد اما هنوز چیزهای زیادی برای دیدن وجود دارند.

عکس صفحه ۴۰- اشلوس سانسوسی

از نیکلای کیرشه Nikolaikirche گنبددار قرن نوزده تا خیابان ها زیبا و ویلانشین هایی که زمانی محل سکونت مقامات پروسی و افسران پادگان های شهر در این منطقه واقع شده اند. محله هلندی ها یا Hollandisches Viertel که در قرن ۱۸ محل سکونت مهاجران هلند بود حالا به مکان پرجاذبه ای برای افراد محلی و نیز بازدیدکنندگان تبدیل شده و دارای انواع کافه ها، رستوران ها، و بوتیک هاست. آنطرف دروازه براندنبرگ بوستدام در انتهای غربی مرکز شهر پارک اشلوس سانسوسی Schloss Sanssouci (قصر سه شنبه – یکشنبه ۹ صبح- ۳۰/۴ تا ۳۰/۵ بعداز ظهر، تا ۴ بعداز ظهر در زمستان، هزینه ورودی) قرار دارد. این پارک محیطی سر سبز مملو از مجسمه فواره، معبد، اقامتگاه و پاویلیون است، که زیباترین آنها Chinesisches Teehaus (چایخانه چینی؛ مه- اکتبر سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح- ۳۰/۵ بعداز ظهر) است که دارای یک کلکسیون زیبا از ظروف چینی است. در این پارک چندین قصر نیز ساخته شده اند.

در اینجا یک مجموعه زمین مخصوص پرورش میوه و انگور دیده می شوند که به قصر سانسوسی منتهی می شوند. این قصر توسط جورج ونزسلاوس ون نابلزدورف معمار فردریک کبیر ساخته و در سال ۱۷۴۷ تکمیل شد. فضای داخلی باشکوه این قصر محل اجرای موسیقی، و گفتگوی فیلسوفان و روشنفکران بوده، و فردریک که به فرهنگ قلمرو خود می بالید توانست ولتر، فیلسوف فرانسوی، را نیز جذب دربار خود کند. در انتهای دیگر پارک قصر متفاوت Neues Palais قرار دارد که آن هم بدستور فردریک ساخته شده اما عظمت و شکوه بیشتری دارد. در طرف دیگر شهر Schloss Cecilienhof (سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح- ۳۰/۵ بعداز ظهر، نوامبر – مارس تا ۳۰/۴ بعداز ظهر، هزینه ورودی) تقلیدی از عمارت تودور است که در طول جنگ جهانی اول برای پسر قیصر ویلهم ساخته شد. این مجموعه اکنون به یک هتل لوکس تبدیل شده است.

کنفرانس پوستدام

در سال ۱۹۴۵، سیسیلنهوف محل برگزاری جلسه ای بود که طی آن سران  دولت های متفقین – استالین، چرچیل، و ترومن- تقسیمات اروپایی بعد از جنگ جهانی دوم را انجام دادند.

اشپریوالد Spreewald

بین برلین و شهر مرزی کوتیوس، رودخانه اسپری به یک دلتای داخلی می ریزد که درختان روی کانال های آن سایه انداخته اند. اینجا همان اشپریوالد آرام، یکی از سرزمین های سورب ها، یک اقلیت اسلاو، است که نیاکان آنها در مقایل ژرمانیزاسیون مقاومت کردند. در اینجا یک موزه هوای آزاد از ساختمان های سنتی آنها در Lehde (آوریل – اواسط سپتامبر سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح – ۶ بعداز ظهر، اواسط سپتامبر – اواسط اکتبر  ۱۰صبح- ۵ بعداز ظهر)، در نزدیکی پایتخت کوچک لوبنو Lubbenau وجود دارد. جابجایی در این منطقه بکر همیشه با کرچی انجام می شده و حالا برای بازدید کنندگانی که می خواهند از فشار شهر فرار کنند قایق ها برای جابجایی آماده هستند. اما با پیاده روی، دوچرخه سواری و یا به آب زدن با کانوهای اجاره ای بیشتر می توانید از شلوغی دور بمانید.

عکس صفحه ۴۲-  هامبورگ و ساحل آن

هامبورگ و شمال HAMBURG AND THE NORTH

بین مرزهای هلند، دانمارک، و لهستان چندی از زیباترین شهرهای آلمان جای گرفته اند، که بسیاری از آنها در نقطه ای قرار دارند که بزرگترین رودخانه ها به دریای شمال با بالتیک می ریزند. مهمترین این شهرها هامبورگ و برمن هستند، که بعد از آنها چند شهر بندری دیگر قرار دارند. این بندرها که زمانی عضو اتحادیه بازرگانان بوده اند میراث خود را بخوبی حفظ کرده اند. ساحل این منطقه بسیار متنوع بوده و دارای چندین جزیره، سواحل ماسه­ای، حیات وحش غنی، تلماسه، بوته زار، مسیرهای پردرخت، و صخره های گچی است. در کنار شهرهای ساحلی شلوغ جزایر آرامی وجود دارند که رفت و آمد به آنها ممنوع است، اما خلیج بالتیک تفریحگاه های ساحلی خوبی دارد که همچنان محبوبیت خود از یک قرن گذشته را حفظ کرده اند. در سرزمین اصلی منطقه دریاچه ای Mecklenburgische Seenplatte با چندین دریاچه و جنگل دیده می شود.

هامبورگ Hamburg

هامبورگ دومین شهر بزرگ آلمان با بیش از ۱۰۰ کیلومتر فاصله از دهانه رودخانه اِلب بزرگترین بندر دریایی و مهمترین مرکز تولیدی این کشور نیز محسوب می شود. همچنین این شهر بخاطر تضادهایش شهرت دارد، بیشتر میلیونرهای آلمان ساکن هامبورگ هستند، اما بیکاری در آن زیاد است.

هامبورگ با قایق

سفر با قایق تفریحی بر روی آب­های گسترده Aussenalster با وجود  هیجان کمتر که نسبت به تور بندر دارد. ، بسیار توصیه می­شود، و واضح است که شکوه مناطق داخلی همراه با زیبایی خانه های ثروتمندان شهر همراه است.

هامبورگ حیات خود را با هامابورگ، یک قلعه قرن ۹ که به دستور شارلمان در محل تلاقی رودخانه ألستر و الب ساخته شد، شروع کرد. این شهرها قرن ها زیر سایه لوبک، رهبر اتحادیه بازرگانان، به حیات خود ادامه داد اما وقتی الگوهای تجارت از بالتیک به دنیای بزرگتر آتلانتیک تغییر کرد، هامبورگ دیگر به گذشته برنگشت؛ هر چند این شهر دوبار از نو ساخته شد، یکبار بعد از یک آتش سوزی مهیب در ۱۸۴۲ و ۱۰۱ سال بعد در آتشبار نیروی هوایی سلطنتی هامبورگ که در سال ۱۶۱۸ بعنوان یک شهر سلطنتی آزاد اعلام شد خود را تافته جدا بافته ای از بقیه آلمان می داند، و حیات فرهنگی و میراث موزه های آن با پایتخت برابری می کنند.

بندر و آنطرف تر The Harbour and Beyond

قدم زدن در امتداد ساحل راه خوبی برای غرق شدن در فضای این شهر است. پل­های Landungsbruicken در گذشته محل توقف کشتی های اقیانوس پیما بوده­اند، این تجارت ها دیگر ادامه نیافتند، اما در آب­های وسیع الب همچنان کشتی های کوچکتر و کشتی های کانتینر همچنان در رفت و آمد هستند گشت و گذار در اطراف این بندر تجریه ای است که نباید از دست داد، چون خط افق هامبورگ با وجود برج های کلیساهای بزرگ این شهر بی­نظیر است. بلندترین این برج ها با ۱۳۲ متر ارتفاع از آن کلیسای سن میکائیل St Michaelis-Kirche است. درست در شرق پل ها کشتی بادبانی Rickmer Rickmers، یادآور روزهای باشکوه کشتی ها (هر روز ۱۰ صبح – ۶ بعداز ظهر) قرار دارد.

عکس صفحه ۴۴- انبارهای ساحلی

وقتی بیشتر به سمت شرق بروید انبوه انبارهای چند طبقه آجر قرمز معروف به Speicherstadt را خواهید دیده و در سرزمین اصلی کانال­هایی قرار دارند که زمانی محل سکونت بازرگان بندر اولیه هامبورگ بوده اند. نیکلای فلیت Nikolaifleet یکی از این کانال هاست که سالم­تر مانده، و کاتال آلستر فلیت (شهر قدیمی) به بینِن آلستر Binneralster ، شهر کوچکی با دو دریاچه زیباء می رسد.

این کانال تا نزدیکی راتهاوس Rathaus ادامه دارد. راتهاوس ساختمان باشکوه شهرداری است که در سال ۱۸۹۷ به سبک رنسانس شمالی ساخته شده و نماد اعتماد، غرور، و شکوفایی هامبورگ است، در حالیکه شکوفایی عصر معاصر در آلستر آرکادن Alsterarkaden با منظره رو به آلستر فلیت مشهود است.

موزه ها

چندین موزه در هامبورگ اطراف یک میدان نیمه گرد در امتداد خط دیوارهای شهر قدیمی بویژه در امتداد بخش شرقی آن، که به Museumsmeile (مایل موزه) شهرت دارد جمع شده­اند. موزه Museum fur Kunst und Gewerbe (موزه هنرهای تزئینی سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح- ۶ بعداز ظهر، پنجشنبه تا شب، هزینه ورودی) یکی از بهترین ها و جامع ترین ها در آلمان بوده، و دارای مجموعه های عالی از هنرهای باستانی تا دکوراسیون داخلی هنر نو می باشد. همچنین یک کلکسیون استثنایی از سازهای کیبورد در این موزه به نمایش گذاشته شده است. گالری Kunsthalle (گالری هنری؛ سه شنبه، یکشنبه ۱۰ صبح- ۶ بعداز ظهر، پنجشنبه تا ۹ شب، هزینه ورودی) بین بهترین گالری های این کشور قرار دارد. کلکسیون این گالری مربوط به قرون وسطا تا به امروز است، و آثار معاصر آن در یک فضای بزرگ به نمایش گذاشته شده اند. آثار هنرمندان قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰ نیز در این گالری بسپارند، در پارک انتهای غربی دیوارهای شهر قدیمی موزه هامبورگ (موزه تاریخ شهر، سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح- ۵ بعداز ظهر، یکشنبه ۱۰ صبح- ۶ بعداز ظهر، هزینه ورودی) قرار دارد که تمامی ابعاد زندگی گذشته هامبورگ را به نمایش گذاشته است. یک ماکت بزرگ از ایستگاه راه آهن، بر اساس یکی از ایستگاه های اصلی این شهر، جوانان و نیز سالمندان را مسحور خود می کند.

سن پائولی و ریپر بان st Pauli and the Reeperbahn|

یک مجموعه کاملاً متفاوت در مکان مناسبی در قلب منطقه چراغ قرمز سن پائولی، کنار Landlungsbruicken واقع شده است؛ موزه هنر اروتیک (یکشنبه، پنجشنبه ظهر – ۱۰ شب، جمعه شنبه ظهر – نیمه شب؛ هزینه ورودی) مدعی آن است که در نوع خود در جهان بزرگترین است، و کلکسیون این مجموعه از قرن ۶ تا به امروز را شامل می­شود. خیابان اصلی این منطقه بنام ریپریان Reeperbahn مملو از بهترین رستوران ها، کافه ها، کلوب های شیانه و سایر مکان های تفریحی است، که همه آنها برای سپری کردن یک عصر دل انگیز عالی هستند، کسانیکه تمام شنبه شب را در مهمانی ها گذرانده اند صبح روز یکشنبه در بازار Fischmarkt برای خرید انواع کالا، و نه فقط ماهی، جمع می شوند.

عکس صفحه ۴۶-  هوستن تور Holstentor در لوبک

لوبِک Lubeck

لوبک زیبا که آبهای سهمگین از آن حفاظت می کنند، حال و هوای روزهای باشکوه خود را حفظ کرده؛ زمانی که این شهر گل سرسبد اتحادیه بازرگانان بوده و تجارت بالتیک و آنطرف تر را تحت سلطه خود داشت. این شهر بدلیل عدم دسترسی به سنگ مناسب تماما از آجر ساخته شده، و در همین جا بود که سبک Backsteingotik گونه­ای از معماری گوتیک، شکل گرفت. این سبک معماری در تمامی سواحل بالتیک، از روستاک تا تالین در استونی مشهود بوده، و شامل خانه های ساده تا بزرگترین کلیساهاست، و به این ترتیب تمام شهرهای هانسی ظاهر یکدستی به خود گرفته اند.

ویرانی های زمان جنگ ( ناشی از یک بمباران هوایی در ۱۹۴۲ که یک چهارم شهر را ویران کرد) بخوبی بازسازی شده، و حالا لوبک بیش از ۱۹۸۷ لایق جای گرفتن در فهرست یونسکو است. مهارت های سازندگان لویکی در ساختمان نمادین شاهراه اصلی یعنی دروازه هوستن تور Holstentor، مشهود است.

در این دروازه دو برج آجری بزرگ با یک دروازه طاق دار و سه گوشی شیروانی به هم متصل شده­اند. داخل دروازه، موزه تاریخ محلی (ژانویه- مارس سه شنبه – یکشنبه ۱۱ صبح- ۵ بعداز ظهر، آوریل- دسامبر هر روز ۱۰ صبح- ۶ بعداز ظهر، هزینه ورودی) مدل بی­نظیری از شهر در قرن ۱۷ است. برای تماشای منظره ای زیبا از لوبک و اطراف دهانه رودخانه تریو به کلیسای پیتر کیرشه Petrikirche بروید.

توماس مان

روبه­روی مارین کیرشه Marinkirche بودن بروخاس Buddenbrookhaus (هر روز ژانویه- مارس ۱۱ صبح- ۵ بعدازظهر، آوریل- دسامبر ۱۰ صبح- ۶بعدازظهر، هزینه ورودی)، زیارتگاه شیر ادبیات لوبک، توماس مان، است که ماجرای رمان بودن بروک او در این شهر اتفاق افتاده است.

گالری تماشای این کلیسا (هر روز آوریل- سپتامبر ۹ صبح – ۹ شب، اکتبر – مارس ۱۰ صبح- ۷ شب؛ هزینه ورودی) با آسانسور قابل دسترسی است.

بازار شهر که همیشه مملو از افراد محلی و نیز بازدید کنندگان است، مشرف به راتهاوس Rathaus (تالار شهرداری) و مارین کیرشه Marienkirche است. آجرکاری ساختمان شهرداری فوق العاده و با جزئیات است که در قسمت های فوقانی دیوارها دایره های توخالی دارد تا مقاومت در برابر باد را افزایش دهد. کلیسای مارین کرشه نیز با دو برج دارای چند اثر هنری است، و در یکی از برج ها، دو ناقوس که در حمله هوایی ۱۹۴۲ به زمین سقوط کردند همان پایین در جایی باقی مانده اند که حالا به محراب یادیود تبدیل شده است.

با کمی قدم زدن در خیابان ها و میدان های اطراف گنجینه های بیشتری خواهید یافت، که از میان آنها می توان به بیمارستان قرن ۱۳ Heilig-Geist-Hospital و Haus der Schiffergesellschaft اشاره کرد، که دومی زمانی محل انجمن کاپیتان های دریایی بوده و حالا به یک رستوران محبوب تبدیل شده است.

لوبک همچنان یک بندر شلوغ است، هر چند بندرگاه آن حالا در دهانه رود تریو واقع شده است. در آنجا تفریحگاه ساحلی تراومونده Travemunde به سواحل زیبا، خانه های ماهیگیران، رستوران های غذای دریایی و یک کازینوی خود می بالد.

اشلسویگ هولشتاین و ساحل دریای شمال Schleswig-Holstein and the North Sea Coast

بقیه تفریحگاه­ها در امتداد ساحل بالتیک تا شمال کشیده شده اند، که بارزترین ویژگی آنها خورهای باریکی است که به شهرهای بندری کوچک می رسند. مهمترین این شهرها کیل Kiel نام دارد و زمانی مهمترین پایگاه نیروی دریایی امپراطوری آلمان بوده، و حالا پایتخت ایالت اشلسویگ هولشتاین است. اشلسویگ هولشتاین از شمال تا مرز دانمارک کشیده شده است، گیل برای برگزاری بزرگترین رخداد قایق سواری جهان بنام Kieler Woche (بمعنای هفته کیل) شهرت داشته، و نام خود را به کانال کشتیرانی بزرگی داده که دریای شمال را به بالتیک متصل می کند، ابتدای خورهای دیگر شهرهای اشلسویگ Schleswig و فلنسبورگ Flensburg قرار دارند. قلعه رنسانسی گونورف در اشلسویگ قایق نیدم (Nydam Boat) را در خود جای داده، که یک نمونه عالی از قایق وایکینگ است. فلنسبورگ، شمالی ترین شهر آلمان، نیز بخاطر اقلیت دانمارکی ان حال و هوای متفاوتی دارد.

عکس صفحه ۴۸- شمال دور

مهمترین جاذبه ساحل دریای شمال آلمان جزایر آن است. این جزایر که دو گروه جداگانه تشکیل داده اند شامل جزایر فریزین شمالی North Frisian Island در امتداد ساحل غربی اشلسویگ هولشتاین، که بخش هایی از آن جزء یک پارک ملی حفاظت شده است، و جزایر فریزین شرقی East Frisian Island در نزدیکی ساحل لور ساکسونی می­باشند. تمام این جزایر با تپه های ماسه­ای، حیات وحش متنوع، سواحل ماسه ای، و هوای تازه به همراه نسیم همیشگی دریا برای بازدید کنندگان بسیار محبوب هستند، هرچند سیلت Sylt و پایتخت زیبای آن وسترلند شهرت بین المللی دارند.

بوروکوم Borkum و نوردرنای Nordeney در فریزین شرقی تابستان ها شلوغ هستند، اما جزایر کوچکتری مانند اسپیکر و گه Spiekeroog و وانگر و گه Wangerooge خلوت­تر بوده و مناسب کسانی هستند که بدنبال آرامش و سکوتند جزیره هلگولند Helgoland مملو از صخره های سنگ ماسه ای قرمز است. این جزیره که زمانی مایملک بریتانیا بود در امتداد یک ساحل ۷۰ کیلومتری کشیده شده و از بندر کوکسهافن Cuxhaven در دهانه الب Elbe قابل دسترسی است. کوکسهافن زیر سایه برېمرهافن Bremerhaven بزرگتر نادیده گرفته شده، چون بندر بزرگتر از قرن ۱۹ و به شکلی مدرن توسعه یافته است. با اینکه برمرهافن یک مکان کاری محسوب می­شود، بازدید کنندگان جذب Deutsches Schiffahrsmuseum (موزه ملی دریایی، آوریل – اکتبر هر روز ۱۰- صبح ۶ بعدازظهر، نوامبر – مارس سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح- ۶ بعداز ظهر، هزینه ورودی) می شوند. این موزه تمامی ابعاد رابطه آلمان با دریا را به نمایش گذاشته است، ستاره این موزه کوه (Kogge)، یک کشتی بادبانی بزرگ است که همه کاره اتحادیه بازرگانان بوده است. کشتی­های کوچکتر بیرون موزه به نمایش گذاشته شده اند که بین آنها یک زیردریایی نیز دیده می شود. Zoo am Meer Bremerhaven باغ وحش دریایی برمرهافن؛ هر روز آوریل – سبتامبر ۹ صبح- ۷شب، مارس و اکتبر ۹ صبح- ۶ بعداز ظهر، نوامبر – فوریه ۹ صبح- ۳۰/۴ بعداز ظهر، هزینه ورودی) یک باغ وحش دریایی با تخصص در ماهی ها و پشتانداران دریای شمال است.

عکس صفحه ۴۹- روی عرشه ها در برمرهافن

برمن Bremen

شهر باستانی بازرگانی برمن در سرزمین اصلی و بالای رودخانه وسر واقع شده است. برمن نیز مانند هامبورگ یک ایالت فدرال در نوع خود است، و به همان اندازه به تاریخ خود از قرن ۸ ام می­بالد.

کاتدرال سن پتری با دو برج، که بخش هایی که از آن مربوط به قرن ۱۱ است مشرف بر کانون اصلی این شهر یعنی میدان Sprawling و راتهاوس، در مرکز آن است. راتهاوس Rathaus نمونه باشکوهی از معماری رنسانسی وسری است. یک مجسمه قرون وسطایی عظیم از هیات رولند شوالیه، نگهبان آزادی های مدنی، در این میدان دیده می شود که رو به روی آن یک مجسمه مدرن و خنده دار قرار دارد که به نماد شهر تبدیل شده است. موسیقیدانان شهر برمن (Staclmusikanten) یک خروس، گربه، سگ و میمون، که برگرفته از یک داستان عامه از برداران گریم هستند. ساحل وسر ۱۷eser با کافه ها و رستوران هایش از این میدان و خیابان نعجیب Bottcherstrasse قابل دسترسی است. این خیابان عجیب در دهه ۱۹۲۰ و ۳۰ ساخته شده و دو طرف آن را ساختمان های آجری به سبک اکسپرسیونیسم پر کرده اند. بین مغازه ها و موزه های این خیابان موزه پائولا مدرسون بکر Paula Modersohn-Becker قرار دارد، که نام خود را از کلونی هنرمندان اوایل قرن ۲۰ در دهکده Worpswede در همان نزدیکی گرفته است. دیگر خیابان جذاب برمن Schnoorviertel، یک محله خوش منظره است که قبلا محل زندگی ماهیگیران بوده است.

عکس صفحه ۵۰- موسیقیدانان شهر برمن

مکلنبورگ-لور پومرانیا Mecklenburg-Lower Pomerania

مناظر زیبای منطقه دریاچه ای مکلنبورگ از هامبورگ و لوبک به سادگی قابل دسترسی هستند، و حتی اشورین Schwerin ، پایتخت فدرال مکلنبورگ-فورپومرن، در فاصله کمی از آن قرار دارد. اینجا یک مکان آریستوکرات و سکونتگاه قبلی دوک های مکلنبورگ بوده است.

کاندرال آلتشتاد Altstadt (شهر قدیمی) به سبک معماری Backsteingotik، و یک قصر باشکوه در جزیره­ای در Schweriner See سومین دریاچه بزرگ آلمان در این شهر قرار دارند. قصر Schwerniner Schloss (اواسط اوریل – اواسط اکتبر هر روز ۱۰ صبح۶ بعداز ظهر، اواسط اکتبر – اواسط آوریل سه شنبه- یکشنبه ۱۰ صبح- ۵ بعدازظهر، هزینه ورودی) مجموعه­ای خیال انگیز از انواع سبک های معماری متفاوت، از نئوگوتیک تا نئوباروک بوده، و دارای یک برج برای تمام طول سال است. این قصر علاوه بر فضای داخلی بی نظیر دارای دو باغ زیبا، بنام های بورگارتن و اشلوس گمارتن Schlossgarten است که دومی یک شاهکار خوش منظره باروک است.

در شرق Schwerin، شهر کوچکتر گوسترو Gustrow نیز یک قصر دوک نشین دارد که باوجود سادگی نمونه خوبی از معماری اصیل رنسانس با یک باغ رسمی است. مجموعه آبهای بی شمار منطقه دریاچه ای مکلنبورگ که با رودخانه ها و کانال ها بهم متصل می شوند، نقطه محبوب علاقمندان به قایق سواری هستند.

عکس صفحه ۵۱- دریاچه مور تسی، بزرگترین دریاچه مکلنبورگ

دومین دریاچه بزرگی بعد از کنستانس موریتسی Muritzsee نام دارد که از شهر وارن قابل دسترسی است. بخشی از این منطقه جزء یک پارک ملی حفاظت شده است و حیات وحش آن شامل عقاب دریایی، پرنده نظامی آلمان، است.

عکس صفحه ۵۲- ویسمار

ساحل بالتیک The Baltic Coast

در امتداد ساحل بالتیک سواحل زیبا و تفریحگاه های قدیمی با شهرهای بندری تاریخی درهم آمیخته اند. این بنادر نیز مانند لوبک اعضای اتحادیه بازرگانان بوده و همگی دارای مشخصه های بارز معماری لوبک هستند.

ویسمار Wistar دارای یک بازار بزرگ است که اطراف آن مملو از عمارات شهری به سبک های مختلف می باشد و مهمترین آنها واسر کونست Wasserkunst، یک آبنمای گنبددار رنسانسی، است. آنطرف تنها دروازه باقیمانده شهر Alter Hafen (بندر قدیمی) قرار دارد که چندی از کشتی های تاریخی در آن لنگر انداخته اند.

با اینکه ویسمار زمانی دومین بندر مهم آلمان شرقی بوده روستوک Rostock بعنوان مهمترین خروجی این دولت کمونیست به اقیانوس­های جهان پیشرفت کرد. روستوک که پایتخت بالقوه مکلنبورگ-فورپومرن بود، در نهایت میدان را به Schwerin باخت، اما همچنان فضای پرشور خود را بویژه در امتداد خیابان اصلی آن یعنی کروپلیئر Kropeliner ، حفظ کرده است. به موازات کرویلیتر خیابان لانگه Lange قرار دارد که بلوار عریضی است که بعد از بمباران زمان جنگ به سبک استالینیستی بازسازی شد. در اینجا موزه ها و بناهای تاریخی بسیاری برای جذب بازدید کنندگان با هم رقابت می کنند، که شاید جالب ترین آنها موزه شیفارت Schifffahrtsmuseum (موزه دریایی؛ سه شنبه یکشنبه ۱۰ صبح – ۴ بعدازظهر، هزینه ورودی) باشد، که ردپای رابطه این شهر با بالتیک، بویژه در دوره آلمان شرقی، را به نمایش گذاشته است.

در تابستان، بهترین راه برای رسیدن به ساحل زیبای وارنمونده Warnerhundle در روستوک کشتی بخاری است که در امتداد رودخانه عریض وارو حرکت می کند.

در حدود ۷۰ کیلومتری شرق روستوک و واقع در یک بندرگاه طبیعی بی نظیر بندر اشتر الزوند Stralsund قرار دارد که در مقایسه بقیه شهرهای بندری حال و هوای اصیل خود را بیشتر حفظ کرده است. کاتدرال این شهر به راتهاوس (ساختمان شهرداری) چسبیده و دارای نمایی با هفت شیروانی است. موزه Deutsches Meeresmuseum (موزه ملی دریا، هر روز ژوئن – سپتامبر ۱۰ صبح-۵ بعدازظهر، اکتبر- مه ۱۰ صبح- ۵ بعداز ظهر؛ هزینه ورودی) با بیش از ۴۵ آکواریوم بیش از یک موزه محلی اهمیت دارد. بدلیل اهمیت تاریخی یکسان ویسمار و اشتر الزوند هر دو در فهرست یونسکو رتبه مشترکی دارند.

روزهای اوج ساحل بالتیک بعنوان یک مکان تفریحی تابستانی مربوط به دوره قبل از جنگ جهانی اول و سالهای بین جنگ است. اما اریستوکرات­ها بیکار نماندند. در دهه ۱۹۷۰ فردریش، دوک بزرگ مکلنبورگ، یک مجموعه ویلای نئو کلاسیک در هایلینگ دام IIeiligendarin ساخت، و شهر آبگرم ہوتبوس Putbus در سال ۱۸۱۰ بدستور پرنس ویلهم مالته روی جزیره روگن Rugen Island ساخته شد.

عکس صفحه ۵۳- ساختمان شهرداری اشتر الزوند

زنجیره تفریحگاه های ساحلی (بائسین، هرینگسدورف، آلبک) در سواحل زیبای جزیره اوز دوم Usedom، شرقی ترین جزیره آلمان، واقع شده اند و هنوز که هنوز است خود را کایزربادر ابگرم های سلطنتی) می نامند؛ نامی که از زمان حضور قیصر ویلهم دوم و درباریان او در این جزایر بر آنها مانده اند.

این جزایر و بسیاری دیگر از تفریحگاه­های بالتیک برخلاف تفریحگاه های ساحلی توسعه یافته غرب آلمان با وجود ویلاهای سفید و زیبا، تفرجگاه­ها، و چندین اسکله حال و هوای قدیمی خود را حفظ کرده اند. دیگر جاذیه اصلی اوز دوم مرکز اطلاعات تکنیکی – تاریخی Zentrum (ژوئن – سپتامبر هر روز ۹ صبح- ۶ بعداز ظهر، آوریل، مه، اکتبر سه شنبه – یکشنبه ۹ صبح- ۶ بعداز ظهر، نوامبر مارس ۱۰ صبح- ۴ بعداز ظهر، هزینه ورودی). در پینه مونده Peenemunde پایگاه ساخت راکت مرگبار ۷۲ در جنگ جهانی دوم، می باشد.

جزیره روگن، که از اشتر الروند قابل دسترسی است، بزرگترین جزیره آلمان بوده و چیزهای زیادی برای تماشا دارد. پارک ملی یاسموند National park Jasmund با انبوهی از سواحل و صخره های گچی سفید، که در نقاشی کاسپر دیوید فردریش نقاش معروف قرن ۱۹ جاودانه شده اند، یکی از این جاذبه هاست.

راه آهن بخار

راه آهن های بخار در زمان آلمان شرقی فعال تر بودند، اما بسیاری از آنها بنا به دلایل کاربردی و نه صرفاً تزئینی همچنان نگه داشته شده اند، علاقمندان به تعطیلات در جزیره روگن با Rasender Roland به اینطرف و آنطرف برده می شوند، در حالیکه «Molli» در سر راه خود به تفریحگاه های ساحلی هایلینگ دام Heiligendarm و گولونگس بورن Kuhlungsborn از بد دوبِران Bad Doberan می گذرد. همچنین در ساکسونی چندین قطار بخار وجود دارند اما جالب ترین خط بخار خط آهن ۱۱۰ کیلومتری هارتس است که یکی از شاخه های آن تا قله کوه بروکن Brocken می رود.

عکس صفحه ۵۵- منظره سوئیس کوچک ساکسونی، در نزدیکی درسدن

درسدن و دو ساکسونی DRESDEN AND THE TOW SAXONYS

ساکسونی مانند باواریا تا سال ۱۹۱۸ پادشاهی بود، و این سرزمین هنوز با نام Freistadt Sachsen (ایالت آزاد ساکسونی) تمایز خود را حفظ کرده است. حاکمان ساکسون بخاطر عشق به هنر شهرت داشتند، و درسدن پایتخت آنها بناهای زیبایی دارد که بعد از تخریب های جنگ بازسازی شده اند، و همچنان شایسته نام «فلورانس البه» Florence on the Elbe است.

سمت پایین درسدن شهر کوچک اما زیبای مایسن قرار دارد که در آنجا علاقه یکی از پادشاهان ساکسون به چیزهای ناب منجر به کشف رمز تولید چینی شد. ثروت و شهرت دومین شهر بزرگ ساکسونی، لایپزیگ، نه بخاطر پادشاهان بلکه بخاطر بازرگانان، ناشران، چایچی ها و موسیقیدانانی همچون یوهان سباستین باخ است. در سال ۱۹۸۹، در اینجا بود که اعتراضات قدرتی را بوجود آورد که منجر به سقوط رژیم کمونیسم شد.

ساکسولی حومه زیبایی دارد، بخصوص در مناطق مرتفع امتداد مرز با جمهوری چک. در اینجا، Ergebirge (کوه های اور) محل صنعت قدیمی معدنداری و برخی از چند منظره زیبای آلمان با صخره­های ۳۰۰ متری و سنگ چینه­های بالای البه در پارک ملی معروف به «سوئیس کوچک» ساکسونی است.

«دیگر ساکسونی»، زاکسن آنهالت Sachsen-Anhalt ، به تازگی به ایالت تبدیل شده است. پایتخت آن، ماگدبورگ Magdeburg، دارای یکی از بهترین کاتدرال های قرون وسطایی در آلمان شرقی است، در حالیکه رقیب آن، هاله، به سنت موسیقیایی و مقابله با مشکلات صنعتی میراث کمونیسم افتخار می کند. دساتو یخاطر وجود مدرسه طراحی تاثیر گذار باوهاوس شهرت دارد، هر چند در همان نزدیکی میراث جهانی Worlitz قرار دارد.

درسدن Dresden

درسدن که در زمان کمونیسم به یک شهر بی اهمیت تبدیل شده بود زمانی پایتخت ساکسولی بوده است. هرچند این شهر دیگر نمی تواند بصورت کامل از تخریب های بمباران متفقین در فوریه ۱۹۴۵ رها شود، بازسازی بناهای تاریخی آن خط افق زیبایی را به نمایش گذاشته و میراث هنری این شهر بازدید کنندگان بسیاری را از سرتاسر دنیا جذب خود می کند.

نزدیک رودخانه

شاید بهترین مکان برای شروع گردش در جاذبه­های درسدن قدم زدن در امتداد Bruhlsche Terrasse، یک تفرجگاه مرتفع در کنار کرانه­های البه، باشد. سکوهای پلکانی این تفریحگاه منظره زیبایی رو به رودخانه و نهرهای معروف Weisse Flotte دارند. در دوردست های ساحل شهر قرن هجدهمی و زیبای نوشتاد واقع شده که تقریبا از دست بمباران های جنگ در امان مانده و جمعیت زیادی را جذب مغازه ها، کافه ها، رستوران ها و تفریحات شبانه خود می کند.

در انتهای شهر قدیمی بل آگوستوس بروک Augustusbrucke ، که نام خود را از آگوستوس قدرتمند، پرزرق و برق ترین پادشاهی ساکسونی، گرفته روبه روی کلیسای درباری باروک هوف کیرشه Hofkirche دیده می شود. این کلیسا توسط یک معمار ایتالیایی طراحی شده که هموطنان بسیاری را برای کمک به ساخت آن به این کشور آورد. این کارگران در Italierisches Dorfclien (دهکده ایتالیایی) اسکان داده شده بودند که حالا به یک رستوران در کرانه رودخانه تبدیل شده است.

این کلیسا به رزیدنس اشلوس Residenzchloss (چهارشنبه- دوشنبه ۱۰ صبح- ۶ بعداز ظهر، هزینه ورودی)، قصر پادشاهان ساکسونی تا ۱۹۱۸، چسبیده است. این قصر که کاملا بازسازی شده در حال حاضر میزبان برخی از نفیس ترین کلکسیون­های شهر است که از آن جمله می­توان به Kupferstichkabinett (موزه چاپ و طراحی) با نیم میلیون اثر چایی، طراحی، و عکس، و Grunes Gewolbe (طاق سبز) مجموعه­ای بی نظیر از اشیاء تزئینی که آگوستوس ثروت پادشاهی خود را از آن خرج می کرد، اشاره کرد. از برج ۱۰۰ متری این قصر (پایان مارس – اواسط نوامبر سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح- ۶ بعداز ظهر، هزینه ورودی) پانورامای خوبی از مرکز شهر دارد.

عکس صفحه ۵۷- تراس brahlsche در درسدن

عکس صفحه ۵۸- سوینگر Zwinger مجلل

مرکز درسدن Central Dresden

سمپرو پر Semperoper ( خانه اپرا) در طرف دیگر تیاتر پلاتز نام خود را از معمار آن یعنی گاتفرید سسپر گرفته، و محل برگزاری اپراهای معروف همچون اپراهای واگنر بوده است. در کنار این خانه اپرا سوینگر Zwinger، یکی از زیباترین مجموعه بناهای باروک آلمان قرار دارد. مجموعه سوینگر که اطراف یک حیاط بزرگ با شمشاد، استخر، و فواره طراحی شده از سال ۱۷۰۹ به بعد توسط پاپلفن معمار آگوستوسی برای جای دادن کلکسیون های کم نظیر این پادشاهی و مکانی برای برگزاری جشن ها ساخته شده است.

این مجموعه بناها (سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح- ۶ بعداز ظهر، هزینه ورودی) شامل Genitaldegalerie Alte Meister (گالری استادان قدیمی) است که برخی از بهترین نقاشی های دنیا همچون سیستین مدونای پر رمز و راز رافائل را در خود جای داده است دیگر بناها مربوط به Porzellansarinlung (مجموعه چینی) و Rustkanaaner (زرادخانه)، و ابزارهای علمی آنتیک Mathematisch-Physikalischer Salon سالن علمی، ریاضیاتی فیزیکی هستند.

همتای گالری استادان قدیمی Galerie Neue Meister (گالری استادان جدید) در آلبرتینیوم است؛ در اینجا آثار بزرگترین هنرمندان قرن ۱۹ و ۲۰ آلمان به نمایش گذاشته شده اند که از آن میان می توان به نقاشی سه لته ای جنگ اثر اتو دیکس است.

نماد احیای درسدن از ترس های جنگ کلیسای گنبددار فراوئن کیرشه Frauenkirche (بانوی ما) است که چندین دهه مخروبه بوده، اما بعد از ۱۹۹۴ بازسازی شده و نهایتاً از اواخر ۲۰۰۵ شروع بکار کرده است. صلیب طلاکاری شده بالای گنبد اهدایی بنیاد خیریه بریتانیایی «Dresden Trust» است.

محوطه اطراف فراونین کیرشه با توجه به الگوی قدیمی بازسازی شده است، اما در بخش اعظم بازسازی های بعد از جنگ در درسدن توجه چندانی به تاریخ این شهر نشده، و تنها منطقه اصلی خرید و بدون ترافیک پراگر اشتراس Prager Strasse یک نمونه از نظم هندسی بی رحم و انعطاف ناپذیر دوره کمونیسم است.

بیرون درسدن Outer Dresden

بخشی از حال و هوای شهر پیش از جنگ در محله ویلاهای باشکوه حومه و فضاهای بازی همچون گروسر گارتن Grosser Garten، یکی از معروفترین پارک های شهری آلمان، مشهود است.

در امتداد این پارک یکی از عجیب ترین موزه های این شهر، موزه بهداشت آلمان Deutsches Hygiene – Museum (سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح ۳۰/۵ بعداز ظهر، هزینه ورودی) قرار دارد که دیدنی ترین گزینه آن «انسان شیشه ای» است که بدن کاملاً شفافی دارد.

یکی از زیباترین نماهای درسدن را از ارتفاعات بالای رودخانه البه خواهید دید؛ این منطقه از حومه لوشویتش با فونیکولار و خط آهن کابلی قابل دسترسی است.

اطراف درسدن Around Dresden

تأثیر پادشاهی آگوستوس فراتر از محدوده­های شهر بود. قصرهای تفریحی او در حومه شهر شامل اقامتگاه شکار اشلوس موریتیورگ Schloss Moritzburg (هر روز آوریل- اکتبر ۱۰ صبح- ۵ بعدازظهر، در زمستان ساعات محدودتر؛ هزینه ورودی) در ۱۴ کیلومتری شمال غرب درسدن هستند. این قصر که در میان یک دریاچه مصنوعی ساخته شده که روی آن نمایش های مجلل آبی برگزار می شده است. فضای داخلی این قصر با غنائم جنگی آن دوران تزئین شده است. بالای شهر که با کشتی بخار تفریحی قابل دسترسی است قصر پیل نیتز Schloss Pillnitz (مه- اکتبر هر روز ۱۰ صبح- ۶ بعدازظهر، Bergpalais دوشنبه ها تعطیل است، Wasserpalais سه شنبه ها تعطیل است؛ هزینه ورودی) در میان تاکستان های کنار کرانه رودخانه سریر آورده است. این قصر میزبان مجموعه ای زیبا از هنرهای تزئینی است. کشتی بخار از پیلنیتز Pillnitz تا شهر کوچک تاریخی پیرنا Pirna رفته، و سپس از پایین زیباترین مشخصه این پارک ملی یعنی Sachsische Schweiz (سوئیس کوچک ساکسوئی)، صخره ها، پرتگاه ها، و قله های باستئی Bastei می­گذرد. منظره مشرف از باسنئی یکی از بی نظیرها در آلمان است، که رودخانه ای مارپیچ از پا بین آن و دیگر سنگ چیله ها می گذرد، که بالای یکی از این صخره ها قلعه معروف کونیگ اشتاین Konigstein قرار دارد، اغلب بازدید کنندگان در شهر آبگرم بادشاندائو Bad Schandau از کشتی پیاده می شوند، هرچند می توانند تا جمهوری چک به سفر خود ادامه دهند.

سورب ها Sorbs

گاهی بازدید کنندگان جنوب شرقی آلمان از دیدن علائم جاده ای دوزبانه تعجب می کنند، این مسئله بخاطر حضور سورب ها، یک اقلیت اسلاو با حدود ۵۰۰۰۰ نفر است که توانسته اند برخلاف حضور در میان آلمانی ها زبان و فرهنگ خود را حفظ کنند. از سنت های رنگارنگ سوربی می توان به زاپوست Zapust، مجموعه جشن های چند روزه در شرووتاید Shrovetide اشاره کرد، و در عید پاک رژه سوار بر اسب و تخم مرغ های رنگارنگ همه جا دیده می شوند.

عکس صفحه ۶۱- مایسن Meissen

حومه شهری در امتداد مرز چک که شاید به اندازه سوئیس کوچک زیبا نباشد اما حال و هوای خاص خود را دارد بهشتی برای علاقمندان به پیاده روی و ورزش های زمستانی است. این شهر که لائوزیتس Lausitz نام دارد، زمانی جزئی از پادشاهی چک بوده و دارای پایتخت کوچک بائوتزن Bautzen است. این شهر ۱۰۰۰ ساله مملو از برج، بالای رودخانه اسپری ساخته شده و مرکز فرهنگی اقلیت سورب هاست، و قصر آن، اورتنبورگ، محل موزه سوربی است (دوشنبه، جمعه ، ۱۰ صبح – ۶ بعداز ظهر، شنبه یکشنبه۱۰ صبح- ۶ بعدازظهر، هزینه ورودی). بائوتزن بخاطر زندان مخوف آن، Gedenkstatte Bautzen (سه شنبه، پنجشنبه ۱۰ صبح- ۴ بعداز ظهر، جمعه ۱۰ صبح- ۸ شب، شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح –  ۴ بعداز ظهر) شهرت داشته که این زندان اکنون به مکان یادبود کسانی تبدیل شده که تحت آزار رژیم های پیاپی آن زمان بوده اند. گورلیتز Gorlitz در ۳۹ کیلومتری شرق بائوتزن که تنها با رودخانه نایسه از لهستان جدا می شود بطرز معجزه آسایی از جنگ جهانی دوم جان سالم بدر برده است. شهر قدیمی آن با کلیساهای قرون وسطایی و عمارات رنسانسی یکی از بهترین نمونه های باقی مانده در آلمان است. در امتداد البه از درسدن، شهر مایسن Meissen دارای کاتدرال و قصر زیبای Albrechtsburg است که روی صخره ای رو به رودخانه بنا شده است. در همین جا بود که کیمیاگر دربار آگوستوس تکنیک ساخت چینی را کشف کرد.

خیابان­ها، میدان ها، و کوچه­های این شهر قدیمی برای کشت و گذار عالی هستند، اما اغلب بازدید کنندگان بخاطر Staatliche Porzellan-Manufaktur (کارخانه چینی ایالتی هر روز ۹ صبح- ۶ بعداز ظهر، تا ۵ بعداز ظهر در زمستان، هزینه ورودی) به اینجا می آیند تا صنعتکاران را در حین کار و نیز چینی های تاریخی موزه کارخانه را ببینند.

 قصر کولدیتز Coldita Castle (آوریل- اکتبر هر روز ۹ صبح- ۵ بعداز ظهر، نوامبر – مارس دوشنبه – جمعه ۹ صبح- ۴ بعداز ظهر، هزینه ورودی) تنها یکی از چندین قلعه های باستانی در امتداد رودخانه زیبای مولداو است، اما موقعیت شبه اساطیری خود را مدیون نقش خود بعنوان زندان فراریان متحدین در جنگ جهانی دوم می باشد. با یک گردش در این زندان می توانید به نبوغ زندانیان آن بی بیرید؛ ۳۰ نفر از آنها توانستند از این قلعه مهر و موم شده قرار کنند.

عکس صفحه ۶۲- leipzig thomaskirche

لیپزیگ Leipzig

لیپزیگ تجاری تلاش چندانی برای رقابت با درسدن از نظر بناهای زیبا نداشته است. اینجا یک شهر معمولی است که بناهای تاریخی آن بیشتر بازتاب غرور مدنی هستند تا بلند پروازی های آریستوکرات، یک نمونه بارز این بناها Altes Rathaus (تالار شهر قدیمی سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح- ۶ بعداز ظهر، هزینه ورودی) با سقف شیب دار، برج ساعت، و شیروانی های متمایز است.

این ساختمان که بطرز عجیبی به سرعت و در عرض چند ماه در ۱۵۵۶ در فاصله میان دو نمایشگاه تجاری لیپزیگ ساخته شده حالا به موزه شهر تبدیل شده که تالار آن با پرتره پدران شهر پر شده است.

گذرگاه های طاق­دار در تمام شهر دیده می شوند و مشخصه بارز لیپزیگ هستند. این طاق ها که زمانی برای ارائه اجناس تاجران حاضر در نمایشگاه ساخته شده بودند حالا باعث می­شوند تا گردش و خرید شما در شهر تماما زیر ساییان بگذرد. در یکی از این گذرگاه ها بنام Modlerpassage کافه زیرزمینی Auerbachs Keller قرار دارد که صحنه اپیزود درامانیک در فاوست گوته بوده است. گونه ارتباطات زیادی با لیپزیگ داشته و مجسمه او در ناش مارکت Naschmarkt جلوی بورس اوراق بهادار قدیمی، زیباترین بنای باروک شهر، دیده می شود.

اما مردی که بیش از همه با لیپزیگ مرتبط است، یوهان سباستین باخ است. باخ در سال ۱۷۲۳ بعنوان موسیقیدان و رهبر ارکستر کلیسای قرن ۱۳ توماس کیرشه Tomaskirche (کلیسای سن توماس) انتخاب شد. گروه کر پسران، معروف به تومانر، هنوز هم در این کلیسا آواز می خوانند، استاد اسبق آنها در همین کلیسا دفن شده، و مجسمه او بیرون کلیسا، رو به روی موزه باخ (هر روز ۱۰ صبح- ۵ بعداز ظهر، هزینه ورودی) دیده می شود.

لیپزیگ علاوه بر توماس کیرشه کلیسای دیگری دارد بنام نیکلای کیرشه Nikolaikirche (کلیسای سن نیکلاس) که یک بنای رومانسک با فضای داخلی پرتزئین مربوط به اواخر قرن ۱۸ می باشد. این کلیسا در دهه ۱۹۸۰ به پناهگاه مخالفان رژیم آلمان شرقی تبدیل شده بود، و در سال ۱۹۸۹ نقطه شروع تظاهراتی شد که نهایتا منجر به سقوط دولت گردید.

یوهان سباستین باخ در لیپزیگ

آثار باخ بعد از مرگ نادیده گرفته شدند و احیای شهرت او تنها در طول قرن ۱۹ آغاز شد که تنها بخاطر تلاش های فلیکس مندلسون بود که بین ۱۸۳۵ و ۱۸۴۵ ارکستر معروف گواندهاوس را رهبری می کرد. ساختمان گواندهاوس با آکوستیک عالی امروزه یکی از بارزترین بناهای دوران کمونیستی است.

داستان تظاهرات مقاومان لیپزیگ با جذابیت بسیار در Museum in der runden Ecke (موزه در «گوشه گرد»، هر روز ۱۰ صبح- ۶ بعداز ظهر؛ رایگان) دفتر پلیس اطلاعات سابق، استاسی، نقل می شود و حقایق زندگی روزانه در دوران کمونیسم در نمایشی عالی از Zeitgeschichtliches Forum (فروم تاریخ معاصر؛ سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح – ۶ بعداز ظهر، رایگان) نشان داده می شود.

در لیپزیگ چیزهای زیادی برای دیدن وجود دارند؛ اگر با قطار به اینجا آمده اید، حتماً ایستگاه راه آهن آن را دیده­اید که گفته می­شود بزرگترین پایانه دنیاست. دیگر بنای مهم Volkerschlachtdenkmal گرانیتی (هر روز آوریل- اکتبر ۱۰ صبح- ۶ بعداز ظهر ، نوامبر – مارس ۱۰ صبح- ۴ بعداز ظهر، هزینه ورودی) است که بنای یادبود نبرد ملت ها است که در سال ۱۸۱۳ بیرون این شهر رخ داد. این کوه ساخته دست انسان که دقیقاً یک قرن بعد ساخته شد بخوبی نشان دهنده روحیه مبارز و سلحشور قیصر ویلهم آلمان است.

لوتراشتاد ویتینبرگ Lutherstadt Wittenberg

قطار لیپزیگ- برلین در لوتراشتاد ویتنبرگ توقف دارد. این شهر ساده بخاطر ارتباط با مارتین لوتر به خود بالیده و لوتر را به نام رسمی خود اضافه کرده است.

عکس صفحه ۶۴- رستوران کور نهاوس در دسائو

در اینجا بود که لوتر ۹۵ تز خود را به درب کلیسای قصر میخ کرد، و مکان های دیدنی بسیاری در ارتباط با او در شهر دیده می شوند. از مهمترین آنها می توان به لوترهاوس Lutherhaus (آوریل – آکتبر هر روز صبح ۶ بعداز ظهر، نوامبر مارس سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح- ۵ بعد از ظهر، هزینه ورودی) اشاره کرد که دارای سوژه Reformation است. در منطقه حفاظلت شده بیوگره میتلر البه در پایین ویتنبرگ پارک وورلیتز Worlitz قرار دارد که در اواخر قرن ۱۸ برای پرنس لئوپولد از آنهالت دسائو ساخته شده است. شاید بتوان گفت که این پارک بزرگترین دستاورد آلمان در طراحی منظره بوده، و دارای چندین دریاچه، پاو پلیون، خرابه های رومانتیک، و گیاهکاری های زیباست.

پرنس لئوپولد و دیگر حاکمان انهالت دسانو پایتخت خود، دسائو Dessau، را زیباسازی کردند که البته در جنگ جهانی دوم تخریب شد. این شهر امروزه بیشتر بخاطر مدرسه طراحی باوهاوس Bauhauls شهرت دارد. ساختمان اصلی این مدرسه که از شیشه، فولاد و بتون است، توسط والتر گروپیوس طراحی شده و هنوز هم جاذبه ای برای دانشجویان طراحی و علاقمندان از سرتاسر دنیاست. میان دیگر معماری های مدرن دسائو می توان مایسترهاوسر Meisterhauser ، اقامتگاه های مکعبی ساخته شده برای استادان باوهاوس و، در کرانه های البه، رستوران خوش منظره کورنهاوس Kornhaus را نام برد.

عکس صفحه ۶۵- ساختمان اصلی باوهاوس، دسائو

ماگدبورگ و هاله Magdeburg and Halle

ماگدبورگ کنار رودخانه البه و مسیرهای اصلی غرب آلمان به برلین از موقعیت مناسبی برخوردار است که در زمان انتخاب آن بعنوان پایتخت زاکسن أنهالت برای رقابت با هاله مورد توجه قرار گرفته است. آغاز این شهر به اوایل قرون وسطا باز می گردد، زمانیکه البه مرز بین ژرمن­ها و اسلاوها بود، و ماگدبورگ به مرکز اصلی کار اشاعه مسیحیت ژرمنی تبدیل شد. از شهر تاریخی چیز چندانی بر جای نمانده و در طول جنگ ها آسیب بسیاری دیده است اما کاتدرال Dom با برج های دوقلوی آن در حومه شهر همچنان خودنمایی می کند. این کاتدرال یک بنای گوتیک با فضای داخلی مملو از مجسمه های مربوط به قرون مختلف است. هاله، رقیب ماگدبورگ، در ۲۹ کیلومتری شمال غرب لیپزیگ، از این دو شهر بزرگتر بوده و با وجود مارکت بلائز در کنار روتر تورم (برج قرمز) و چهار منار مخروطی مارکت کیرشه مکان شلوغ و پرازدحامی است. معروفترین فرزند این شهر، گئورگ فردریش هندل، در اینجا ارگ می نواخت، و امروزه هاندل هاوس Handle-Haus ( آوریل- اکتبر دوشنبه ۱۱ صبح-۴ بعداز ظهر، سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح- ۶ بعداز ظهر، نوامبر – مارس سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح- ۵ بعداز ظهر، هزینه ورودی)، محل تولد او، به یادبود کار و زندگی او تبدیل شده است. صنایع شیمیایی آلاینده هاله یا از دور خارج شده و یا پاکسازی شده اند، منشاء این صنایع مربوط به قرون کشف چشمه های نمکی است، و جاذبه عجیب آن مکان های استخراج نمک قدیمی است که اکنون به موزه Technisches Halloren und Salinen سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح- ۵ بعداز ظهر؛ هزینه ورودی) تبدیل شده است.

وایمار و تورینگن WEIMAR AND THURINGIA

در قلب جغرافیایی آلمان، بنظر می­رسند که تورینگن جوهره این کشور را در خود جای داده است. شهرهای کوچک قدیمی در امتداد Via Regia، جاده باستانی که از شرق به غرب کشیده شده، قرار دارند؛ در اینجا قصرها و کلیساهای باستانی بسیاری دیده می شوند، در حالیکه بخش جنوبی ارتفاعات پردرخت جنگ تورینگن را در خود جای داده است. در اینجا زمین های کشاورزی فراوانند، و درست در مرز زاکسن آنهالت تاکستان ها در امتداد رودخانه زاله روییده اند. با اینکه وایمار، پایتخت فرهنگ کلاسیک آلمان بازدیدکنندگان بسیاری را از سرتاسر جهان جذب خود می کند، بقیه تورینگن ناشناخته مانده است. با اینحال، امروزه افراد بیشتری جاذبه های آن را کشف می کنند.

عکس صفحه ۶۷- وارتبورگ Wartburg، قلعه قدرتمند تورینگن

وایمار Weimar

این شهر زیبا و ساده هنوز حال و هوای عصر طلایی در تاریخ فرهنگی آلمان را داشته و به کلاسیزم وایمار معروف است. این شهر با نام ولفگانگ ون گوته (۱۸۳۲-۱۷۴۹) گره خورده، کسی که بخش اعظم عمر خود را عضو شورای کارل آگوست، حاکم روشنفکر ساکسونی وایمار – آیزناخ، بوده است. گونه روشنفکران بسیاری همچون فردریش شیله نمایشنامه نویس را جذب این شهر کرد.

از دیگر شخصیت هایی که در وایمار قبل و بعد از دوران گوته شکوفا شدند می توان به کراناخ نقاش، کریستوف مارتین ویلاند شاعر، و یوهان گاتفرید هردر فیلسوف اشاره کرد. باخ نیز مانند لیست مدتی نوازنده دربار بود، و نیچه بخش پایانی عمر خود را در وایمار سپری کرد.

مدرسه طراحی باوهاوس در سال ۱۹۱۹ کار خود را در این شهر آغاز کرد، و این شهر نام خود را به جمهوری وایمار داد؛ دولتی که در میان جنگ تشکیل شد و قانون اساسی دموکرات خود را دور از برلین تهیه کرد.

وایمار بناهای آنچنانی ندارد و بهترین راه برای گشت و گذار در شهر پرسه زدن در خیابان هاست، و شاید بهتر باشد اینکار را از Deutsches Nationaltheater (تئاتر ملی آلمان) که جلوی آن مجسمه گونه و شیله قرار دارد شروع کنید. یک توقف مهم دیگر جلوی Goethes Wohnhus (خانه گوته؛ آوریل – سپتامبر سه شنبه – یکشنبه ۹ صبح- ۶ بعداز ظهر، شنبه تا ۷شب، اکتبر سه شنبه – یکشنبه ۹ صبح- ۶ بعدازظهر نوامبر – مارس سه شنبه – یکشنبه ۹ صبح – ۴ بعدازظهر؛ هزینه ورودی). خانه اصلی با یادگاری های فراوان از این بزرگ مرده در کنار یک موزه مدرن عالی مربوط به زندگی و دوران او قرار گرفته است. گونه عاشق منظره بود، و در ساخت پارک ander Ilm کمک بسیاری کرد که قسمتی از آن گونه کارتن هاوس Goethes Gartenhaus نام دارد.

عکس صفحه ۶۸- گوته و شیله در وایمار

حدود ۸ کیلومتری شمال، اردوگاه بوخنوالت Buchenwald قرار دارد که بازی ها در سال ۱۹۳۷ ساخته اند. این اردوگاه که نام خود را از جنگل های راش، بوخنوالت به زبان آلمانی، در آن اطراف گرفته به آن معنا اردوگاه مرگ نبوده، اما در طول جنگ جهانی دوم بیش از ۵۰۰۰۰ نفر در آن جان باختند.

درست بعد از دوره جنگ نیز حدود ۱۰۰۰۰ نفر دیگر در آن جان خود را از دست دادند. بقایای این اردوگاه اکنون به Gedenkstatte Buchenwald زیابود بوخنوالت؛ سه شنبه – یکشنبه آوریل – اکتبر ۱۰ صبح-  ۳۰/۵ بعداز ظهر، نوامبر – مارس ۱۰ صبح- ۳۰/۳ بعداز ظهر) تبدیل شده است.

ارفورت Eefurt ، گوتا Gotha و آیزناخ Eisenach

جاده Via Regia از وایمار به سمت غرب به ارفورت Erfurt یکی از بزرگترین شهرهای ألمان قرون وسطا می رسد. بین دیدنی های این شهر می توان به Kramerbrucke (پل بازرگانان) اشاره کرد، که یک پل روی رودخانه است که دو طرف آن مغازه دارد، اما جالب ترین جاذبه ارفورت مربوط به دو کلیسای بالای دوم پلاتز است؛ کلیسای Severikirche با برج تیز آن به اندازه کافی جذاب است، اما تقسیمات این کاتدرال بسیار شگفت انگیز هستند. گنجینه های این کلیسا شامل ناقوس کلوریوسا، شیشه ویتراهای زیبا، و یک ایوان مثلثی با مجسمه های با کره های دانا و نادان هستند.

کلاسیزم وایمار Weimar Classicism

اینکه می گویند اهمیت به بزرگی نیست راست می گویند، چون وایمار به این کوچکی با دربار دوک نشین کوچک خود به پایتخت فرهنگی آلمان در اواخر قرن ۱۸ و اوایل قرن ۱۹ تبدیل شده بود. شخصیت­هایی همچون شیله و گونه میدان جریان های روشنفکری عصر خود را بدست گرفته و ادبیاتی خلق کردند که همچون آثار شکسپیر جهانی شده است، گوته علاوه بر شعر سرایی، رمان نویسی و خلق نمایش هایی همچون فاوست در علوم طبیعی نیز دستی داشت، در حالیکه شیله بخاطر نمایشنامه های تاریخی همچون ماریا استوارت شهرت بسیاری یافته است.

کمی دورتر در امتداد جاده شرق-غرب شهر کوچک گوتا Gotha قرار دارد، که زمانی محل پادشاهی سلسله زاکس-کوبورگ-گوتا بوده که پادشاهان آن در سرتاسر اروپا همچون بریتانیا بر تخت نشسته اند. شهر قدیمی دارای یک ساختمان شهرداری رنسانسی است که در پای اشلوس فریدن اشتاین Schloss Friedenstein (سه شنبه- یکشنبه ۱۰ صبح ۵ بعداز ظهر، تا ۴ بعداز ظهر در زمستان، هزینه ورودی) قرار گرفته است. این قصر دوک نشین که در اواسط قرن ۱۷ ساخته شده دارای دو برج کناری است و فضای داخلی آن کلکسیون های بی نظیری دارد که دوک ها جمع آوری کرده اند. همچنین این قصر یک تئاتر باروک دارد. آیزناخ Eisenach ، غربی ترین شهر از مجموعه شهرهای تورینگن که با هسن Hessen هم مرز است، هزاران بازدید کننده را جذب خود می کند.

عکس صفحه ۷۰- کاتدرال (چپ) و سوری کیرشه Severikirche در ارفورت

اغلب بازدید کنندگان این شهر از دیدن  وارتبورگ Wartburg (مارس – اکتبر هر روز ۳۰/۸ صبح- ۵ بعداز ظهر، نوامبر- فوریه هر روز صبح ۳۰/۳ بعداز ظهر، هزینه ورودی)، قلعه قرن ۱۱ در جنگل تورینگن در بالای شهر شگفت زده می شوند. احتمالاً تصور همه از یک قصر آلمانی یکسان است که نمونه بارز آن وارتبورگ با تداعیات رومانتیک غنی آن است که در قرن ۱۹ نیز بعد از بازسازی های کامل به نماد اصلی ناسیونالیسم آلمانی تبدیل شد. این قصر قبلاً مامن مارتین لوتر بوده، و او ترجمه انجیل خود را در همین جا تمام کرده گفته می شود که لکه روی دیوار مطالعات او بخاطر آن است که او ظرف جوهر خود را به سمت شیطان پرتاب کرده است.

 اتومبیل ها در آیزناخ

موزه اتومبیل آیزناخ (سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح- ۵ بعداز ظهر، هزینه ورودی) نشان دهنده پیوند دیرینه این شهر با صنعت اتومبیل سازی است. از بین نمونه های به نمایش گذاشته می توان به وارتبورگ ساخت آلمان شرقی اشاره کرد.

 لوئر در آیزناخ نیز ردپایی دارد، و دوران مدرسه خود را در این شهر در لوتر هاوس LutlerHaus (هر روز ۱۰ صبح- ۵ بعداز ظهر، هزینه ورودی) سپری کرده و بعدها در گئورگن کیرشه Georgenkirche موعظه کرده است. اما معروفترین فرزند این شهر باخ است که در باخ – هاوس BachHaus (هر روز ۱۰ صبح- ۶ بعداز ظهر، هزینه ورودی) متولد شده است. این خانه اکنون ۶۰۰ سال قدمت دارد و مجموعه ای نفیس از سازهای موسیقیایی را در خود جای داده است.

جنگل تورینگن Thuringian Forest

از قصر وارنبورگ یا از Burschenchaftsdenkmal (یادبود فراترنیتیز) به یاد تجمع دانشجویان وطن پرست در ۱۸۹۷ ساخته شده، نمای زیبایی از جنگل تورینگن یا Thuringer Wald دیده می شود. جنگل تورینگن که یکی از اصلی­ترین مناطق تفریحی در آلمان است تا ارتفاع حدود ۱۰۰۰ متری تفریحگاه اسکی اوبرهوف بالا می رود، اما زیباترین مناظر از گروسر اینزلیرگ Grosser Inselberg در ارتفاع ۹۱۶ متری بالاتر از تفریحگاه تابستانی و چشمه آبگرم تابارز دیده می شوند.

 علاقمندان به پیاده­روی از پیاده راه طولانی ۱۰۰ کیلومتری رنویگ Rennweg در طول جنگل لذت خواهند برد، و تحسین کنندگان گونه دوست دارند ردپاهای گوته در حومه شهر اطراف شهر قدیمی ایلمنائو Ilmenau دنبال کنند.

رودخانه ساله Saale در بخش شرقی جنگل تورینگن، که در قسمت های بالایی چندین سد دارد، راه خود را از میان مناظر زیبا و شهرهای کوچکی همچون سالفلد Saalseld و رودولشتاد Rudolstadt می گذرد.

در نزدیکی سالفلد غارهای زیبای Feenprotten (غارهای رویایی؛ آوریل- اکتبر هر روز ۹ صبح- ۵ بعداز ظهر، نوامبر- دسامبر و فوریه- مارس هر روز ۳۰/۱۰ صبح- ۳۰/۳ بعداز ظهر ، ژانویه شنبه – یکشنبه ۳۰/۱۰ صبح- ۳۰/۳ بعداز ظهر؛ هزینه ورودی) قرار دارند که زیباترین در نوع خود در آلمان هستند.

رودخانه ساله به سمت شمال و شهر پنا Jena ، همتای علمی تورینگن برای وایمار ادبی، جریان دارد. این شهر با وجود کارل زایس نابغه نوری قرن ۱۹ شهرت بسیاری بدست آورد.

بِنا که دارای یک آسمانخراش دانشگاهی است، همچنان مرکز صنایع نوری و فناوری برتر محسوب می شود، و سوابق تاریخی آن را می توان در موزه اپتیک Optisches Museum (سه شنبه – جمعه ۱۰ صبح- ۳۰/۴ بعداز ظهر، شنبه ۱۱ صبح- ۵ بعداز ظهر، هزینه ورودی) مشاهده کرد. ساله در ادامه مسیر خود به سمت شمال و مرز زایسن-آنهالت -Sachsen Anhalt به اونشتروت می پیوندد.

ترکیب خاک حاصلخیز و اقلیم مطلوب این دره وجود شمالی ترین تاکستانهای اروپا را توجیه می کند. شهر کوچک و زیبای فریبرگ و شهر بزرگتر نائومبورگ Naumburg در دل این تاکستان ها واقع شده اند.

کاتدرال این شهر با چهار برج که از دوردست ها نیز دیده می شود ترکیب باشکوهی از معماری رومانسک و گوٹیک است، هرچند شهرت آن بیشتر بخاطر وجود مجسمه ها، خصوصا زوج نجیب زاده معروف به اکهارت و أوتاه سمیل ایده آل آلمانی از جوانمردی قرون وسطایی است.

عکس صفحه ۷۳- منظره کوه­های هارتس، به سمت بروکن

هانوفر و هارتس HANOVER AND THE HARZ

در حالیکه هانوفر چهره کاملاً مدرنی دارد، و بیشتر بخاطر نمایشگاه­های تجاری و نه میراث تاریخی شهرت دارد، این منطقه در مرکز آلمان دارای مجموعه ای از شهرهای باستانی است. هاملین، که بچه های آن با نوای فلوت زن پنهانی از شهر خارج شدند بسیار پرشور است. شهر گوسلار در میان انبوه بیش ها، دروازه هارتس، بلندترین سلسله کوه های شمال آلپ است. که بخش اعظم آن جزء منطقه حفاظت شده محسوب می شود. حومه شهر شمال هانوفر با جذابیت های کمتر زمین های ماسه ای لوئیورگ هیت، با شهرهای قدیمی زیبای لونبورگ Luneburg و سل Celle را در خود جای داده است

هانوفر Hanover

هانوفر در ایالت ساکسونی پایین دست و مرکز سابق پادشاهی ای که در قرن ۱۸ به بریتانیا یک خط سلطنتی داد. بخاطر بمباران های جنگ جهانی دوم دیگر هیچ قصری ندارد.

اما گروسر گارتن Grosser Garten (باغ بزرگ) آن همچنان سالم مانده است. این باغ یکی از نمادهای زیبایی طراحی منظره باروک است که با یک خیابان مملو از درختان لیمو و یک فواره که آب را تا ۸۰ متر بالا می برد به دیگر پارک های تاریخی (که به باغ های هرن هاوزن Herrenhausen شهرت دارند) متصل می شود. در قسمت جنوب شرقی مرکز شهر بازسازی شده فضای باز دیگری وجود دارد که بین محلی ها بسیار محبوب است، ماشسی Maschsee، آب های وسیع این فضای باز موقعیت مناسبی برای مهمترین ساختمان عمومی هانوفر Neues Rathaus (تالار شهر جدید) بوجود آورده است. این ساختمان که در سال ۱۹۹۳ تکمیل شد دارای فضای بیرونی پرزرق و برق باروکی است که فضای داخلی مجلل آرت نوا را در خود جای داده است. یا یک آسانسور می توانید به بالای برج این ساختمان رفته و منظره شهر را در بستر سرسبز آن تماشا کنید. هانوفر بعد از جنگ از پشت پرده ماندن لیپزیگ سود برده و مرکز اصلی نمایشگاه های تجاری آلمان تبدیل شد؛ نمایشگاه های وسیعی که دارای ایستگاه راه آهن مخصوص خود هستند. با برگزاری اکسپوی بین المللی در سال ۲۰۰۰، اولین اکسپو در آلمان، این شهر موقعیت بهتری بدست آورد.

عکس صفحه ۷۴- تالار شهر جدید در هانوفر

 هاملین و هیلدسهایم Hameln and Hildesheim

در جنوب هانوفر دره رودخانه پر پیچ و خم وسر از میان زیباترین حومه شهر می گذرد. این رودخانه نام خود را به یک سبک معماری معروف به «وسر رنسانس Weser Renaissance» داده است، که در هیچ کجا مثل هامیلن Hameln ، خیابان های قدیمی، و عمارت های شیروانی در آن دیده نمی شود. این شهر روزهای یکشنبه از اواسط مه تا اواسط سپتامبر صحنه نمایش های خیابانی به یاد داستان معروف فلوت زن Rattenfanger است، غریبه ای که شهر را از شر موش ها نجات داد، و بعد از آنکه پدران شهر از دادن دستمزد آنها سرباز زدند، او کودکان شهر را با نوای فلوت خود از شهر بیرون برد.

در هیلدسهایم Hildesheirn معماری زیباتری وجود دارد، هر چند تمام ساختمان ها در مارکت بلائز بازسازی شده نخریب های بعد از جنگ هستند، اما بزرگترین گنجینه این شهر میراث معماری کلیسایی رومانسک است که میراث جهانی یونسکو از آن مراقبت می کند. این کلیساها شامل گودھارت کیرشه، میکائیلیس کیرشه با سقف نقاشی شده، و دم (Dom) با درب های برنزی قرن ۱۱ منقوش به اپیزودهایی از عهد عتیق و جدید می باشند.

کوه های هارتس Harz Mountains

به بازدید کنندگانی که به سمت کوه های هاترس می روند جداً توصیه می شود که در شهر سلطنتی گوسلار Goslar توقف کنند. با پیاده روی در اطراف خیابان های سنگفرش این شهر شاهد ترکیب همواره در حال تغییر ۱۰۰۰ خانه باستانی خواهید بود، که بسیاری از آنها دارای قاب های چوبی با تزئینات کنده کاری شده هستند، اما هیچکدام آنها به اندازه خانه رئیس بخش دادگاه معروف به بروستاش زیبا نیستند. این خانه در حال حاضر به هتل تبدیل شده است. یک نمونه متفاوت دیگر قصر سلطنتی کایزر فالز Kaiserpfalz است.

حفاری عمیق

کوه­های هارتس به مدت هزارسال برای استخراج مواد معدنی همچون مسه سرب، قلع، روی، نقره و طلا حفاری شده اند. شما می توانید برای آشنایی با سنت کهن معدنداری به موزه معدنداری (هر روز ۹ صبح- ۶ بعدازظهر)، درست بیرون گوسلار مراجعه کنید.

این قصر در قرن ۱۱ بنا شده و در دهه ۱۸۷۰ بعنوان نماد امپراطوری آلمان متحد جدید بازسازی شده است.

بازدید کنندگان برای تنفس هوای تازه هارتس، پیاده روی در پیاده راه ها و مناظر زیبا راهی این منطقه می شوند. منظره اطراف در هیچ کجا به اندازه اطراف قله ۱۱۴۲ متری بروکن Brocken، بالاترین نقطه در مرکز آلمان، زیبا نیست. بروکن افسانه، اسطوره و ادبیات آلمان است، و حداقل یکی از دلایل آن والیور گیس تاخت (شب والپور گیس) گونه در فاوست Faust است. از نقطه محبوب تورفهاوس Tarfhaus می­توان زیبایی این کوه را تحسین کرد. در اینجا یک مرکز اطلاعات گردشگری نیز وجود دارد. تمام پیاده راه­ها به قله می­رسند، روش راحت رسیدن به آن بالا قطارهای بروکن بان Brockenbahn است، که با موتورهای بخار مخصوص همین کاربرد ساخته شده اند. در دوران آلمان شرقی، بروکن منطقه ممنوعه بود و پلیس استاسی از تجهیزات استراق سمع برای شنیدن مکالمات کاپیتالیست ها در صدها کیلومتر آنطرف تر استفاده می کرد. ابزار جاسوسی آنها در موزه بروکن هاوس به نمایش گذاشته شده اند. این موزه تاریخ و اکولوژی منطقه را توضیح می دهد.

با یک پیاده روی ساده و راحت می توانید به قله برسید، و از سنگ چینه های عجیبی بگذرید که گفته می شود جادو گرها روی آنها با شیطان هم نشین می شدند.

شب والپورگیس Walpurgisnacht

در هارتس، روز ۱ مه چند ساعت قبل از سپیده دم به «شب والپور گیس» با «تعطیلات جادو گرها» معروف است، در افسانه ها آمده است که در این زمان است که جادوگرها روی هگزنتانزیلاتز بالای تاله دور هم جمع شده، و سپس سوار بر جاروهایشان بر فراز پروکن پرواز می کنند. در اینجا آنها قبل از هم آغوشی با شیطان، که قدرت جادوی آنها را تایید می کند، با هم می رقصند. این افسانه زمانی اعتبار یافت که گونه از آن در فاوست استفاده کرده و امروزه عید روز مه جشن گرفته می شود و همه شهر را به سمت کوه هارتس ترک می کنند. در این روز مردم لباس های نمایشی شیطان و جادوگرها را به تن می کنند.

تفریحگاه های بسیاری در و اطراف هارتس وجود دارند. اما جالب­ترین آنها شهرهای مانند ورنیگروده Wernigerode ، یا خانه های قاب چوبی و ساختمان شهرداری قدیمی بسیار زیبا هستند. اگر به سمت جنوب شرقی بروید به شهر صنعتی تاله Thale می رسید، که پایگاه گشت و گذار در دره های سنگی رودخانه Bode بوده، که به قلب کوه­ها نفوذ می­کند. بالای این دره هگزنتائز پلاتز Hexentanzplatz (محل رقص جادوگرها) دیده می شود که با یک سفر کوتاه اما خوش منظره با تله کابین قابل دسترسی است

در حومه کشاورزی و پست شرق کوهستان ها کوندلینبورگ Quedlinburg قرار دارد. مکان های معدودی همچون این شهر کوچک در آلمان چنین حس عمیقی از تاریخ آلمان بدست می دهند. قلعه بورگبرگ بالای تپه مشرف به شهر است و کلیسای آن یک گنجینه زیبا و مقبره شاه هاینریش اول، اولین پادشاه این کشور، را در خود جای داده است.

عکس صفحه ۷۷- کوئدلینبورگ خوش منظره

۷۸

عکس صفحه ۷۸- خلنگ زار در لونبورگ هیث

سل Celle، در حاشیه جنوبی هیت یک دوک نشین بوده و دارای حال و هوای آریستوکرانی است. قصر این شهر (سه شنبه – یکشنبه آوریل – اکتبر برای تورهای ساعتی با راهنما ۱۱ صبح-۳ بعداز ظهر، نوامبر – مارس تورها ۱۱ صبح- بعداز ظهر، هزینه ورودی) دارای یک کلیسای کوچک و زیبای رنسانسی و یک تئاتر باروک است. این شهر علاوه بر صدها خانه قایدار چوبی دارای یک راتهاوس به سبک وسر رنسانسی است.

سِل پایتخت آلمانی سوارکاری، و محل مزرعه ساکسونی پایین دست بوده، و در سپتامبر جشن رژه اسب های نر در آن برگزار می شود.

شمال هیث و نزدیک هامبورگ شهر لونبرگ Luneburg ارزش بازدید را دارد. ساختمان های زیبای آجری این شهر نشان دهنده ارتباط گذشته آن با شهرهای هانسی ساحلی هستند. شکوفایی این شهر به مخازن نمک آن وابسته بود، و مکان های استخراج نمک قدیمی به موزه Deutsches Salzmuseum (موزه ملی نمک؛ هر روز آوریل- سپتامبر ۹ صبح – ۵ بعداز ظهر، اکتبر – مارس  ۱۰ صبح – ۵ بعداز ظهر، هزینه ورودی) تبدیل شده اند.

لمگو Lemgo

لمگو درست آنطرف مرز با ایالت نورث راین وستفالیا در دوران جنگ آسیب کمی دیده و بین زیباترین شهرهای کوچک آلمان قرار دارد. این شهر دارای مجموعه ای زیبا از خانه های قرون وسطایی و اوایل رنسانسی است.

از بین این خانه ها می توان به Hexenburgermeisterhaaus (خانه شهردار جادوگران) اشاره کرد که محل زندگی یک شهر دار قرن ۱۶ است که علاقه زیادی به پیروی از جادو گران داشته است؛ او ده ها زن بی گناه را به کام مرگ کشاند. در نزدیکی لمکو، تپه های توتنبرگر والد Teutoburger Wald قرار دارند که گفته می شود محل نبرد بزرگی در قرن و بعد از میلاد بوده که طی آن هرمان، سالار ژرمن ها، لژیون های رومی را شکست سختی داد. یک مجسمه سنگی بزرگ قرن ۱۹ از این اولین قهرمان ملی روی یک قله دیده می شود، که شمشیر قدرتمند او از جنس استیل بوده و کار گروه صنعتی جنگ افزار کراپ است.

عکس صفحه ۸۰- کاتدرال کلن و آلنشتاد

 کلن ، رور، و راین COLOGN, THE RUHR AND RHINE

غربی­ترین قسمت آلمان یکی از پرجمعیت ترین قسمت­های این کشور است. شهرهای بزرگی همچون کلن و دوسلدورف، و مراکز صنعتی رور، همگی دارای ویژگی­های منحصر بفرد و جاذبه های گردشگری بسیاری هستند، راین که زمانی در قلمرو امپراطوری روم قرار داشت همچنان یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری آلمان محسوب می شود، خصوصاً جایی­که به یک تنگه مارپیچ و زیبا بین بینگن Bingen و کوبلنز Koblenz می رسد، دره موسل نیز بسیار خوش منظره است، مناظر زیبای اطراف مونستر Munster ، پایتخت قدیمی وستفالیا، نیز برای گشت و گذار در آرامش خوب هستند.

کلن Cologne

اصلی ترین جاذبه کلن، یک شهر بزرگ در دوران روم، و بزرگترین شهر آلمان در قرون وسطا، کاتدرال دوبرجی آن است که یکی از برجسته ترین ویژگی های معماری گوتیک محسوب می شود. کلن که در طول جنگ جهانی دوم بارها و بارها بمباران شد، توانست در زمان بازسازی الگوی تاریخی خیابان های خود را حفظ کند، و با اینکه اغلب ساختمان ها مدرن هستند هنوز حال و هوای سنتی این شهر زنده است.

این شهر مکانی پرشور و طنز آمیز است که بهترین دوران آن در طول شادمانی های کارناوال است، هسته تاریخی کلت بسیار بزرگ بوده و میان بلوار نیم دایره رینگ در امتداد خط دیوارهای شهر قدیمی واقع شده، اما مرکز حیات شهری در میدان های شلوغ اطراف کاتدرال و ایستگاه راه آهن اصلی است.

کولنر دم و آلتشتاد Kolner Dom and The Altstadt

با اینکه ساخت کولنر دم Kolner Dom (کاتدرال کلن، هر روز ۶ صبح- ۳۰/۷ بعداز ظهر، بجز برگزاری مراسم، هزینه ورودی برای برج) در قرن ۱۳ شروع شد، اتمام آن تا پایان قرن ۱۹ طول کشید، و البته وفاداری به طراحی های قرون وسطایی اصلی در طول کار حفظ شد. شیروانی­های مثلثی این کاتدرال ۱۵۷ متر ارتفاع داشته و برای رسیدن به سکوی بالایی برج جنوبی ۵۰۰ پله دارد. فضای داخلی این کاتدرال نیز شگفت انگیز بوده و گنجینه های بی نظیری را در خود جای داده است؛ از میان آنها می توان به صلیب گرو (Gero Cross)، ضریح سه مجوس (زرتشتی ) (Three Magi)، و محراب نقاشی شده توسط اشتفان لوختر، نقاش قرون وسطایی، اشاره کرد. کنار جبهه جلوی کاتدرال موزه Romisch- Germanisches (موزه رومی آلمانی، سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح- ۵ بعدازظهر، هزینه ورودی) قرار دارد.

عکس صفحه ۸۱- ضریح سه مجوس Three Magi

عکس صفحه ۸۲- نمایش در کارناوال

گزینه های جالب در این موزه داستان این جبهه مهم امپراطوری روم را بازگو می کنند، که از میان آنها می توان به موزا بیگ دیانیسوس، ساخته شده از بیش از یک میلیون قطعه و یکی از زیباترین نمونه ها در نوع خود، اشاره کرد.

از نزدیکی کاتدرال، خیابان هونه Hohe در ادامه یک جاده رومی به سمت جنوب قرار دارد بین این خیابان و راین النشتاد با انبوه کافه ها و رستوران ها و نیز بناهای زیبایی همچون راتهاوس با برج های قرون وسطایی، میکوه Mikwe، حمام آیینی یهودیان، و کلیسای گراس سن مارتین، یکی از کلیساهای رومانسک زیبای شهر، قرار دارد. در قلب التشتاد ساختمان پست مدرن موزه والراف رایچاردز Wallraf-Richartz و موسسه کور بود Corboud (سه شنبه – جمعه ۱۰ صبح- ۶ بعداز ظهر، پنجشنبه تا ۱۰ شب، شنبه یکشنبه ۱۱ صبح- ۶ بعداز ظهر، هزینه ورودی) دیده می شود که مهمترین ویژگی آن آثار نقاشان اواخر قرون وسطا از جمله شاهکار لوختر، با عنوان عدونا در باغ رُز، است.

دیگر گالری مهم این شهر موزه لودویگ Lidwig (سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح- ۶ بعداز ظهر، هزینه ورودی) رو به راین است. اینجا یکی از بهترین گالری های هنر مدرن در آلمان است و کلکسیون نقاشی های آمریکایی آن( وارهول Warhol ، روتکو Rothko راشنبرگ Rauschenberg) همتا ندارد.

از اینجا یک پیاده رو در امتداد پل ایستگاه راه آهن روی راین وجود دارد، که منظره زیبایی از سواحل رودخانه و انتهای شرقی کاتدرال را به نمایش گذاشته است. دو موزه عجیب و نامتعارف کلن Schokoladenmuseum ( سه شنبه – جمعه ۱۰ صبح- ۶ بعدازظهر، شنبه یکشنبه ۱۱ صبح- ۷ بعدازظهر؛ هزینه ورودی) که مخصوص شکلات است، و دیگری Deutshes Sport-und Olympia-Museum (موزه ورزش ملی و المپیک سه شنبه – جمعه ۱۰ صبح- ۶ بعداز ظهر، شنبه یکشنبه ۱۱صبح – ۷ بعداز ظهر، هزینه ورودی) که دارای نمایش های دوسویه است.

برول Bruhl

در فاصله کوتاهی از کلن، شهر برول مکان مناسبی برای گردش یکروزه است. فانتاسیالند Plantasialand (اواسط مارس – اکتبر هر روز ۹ صبح- ۶ بعداز ظهر، هزینه ورودی) یکی از بزرگترین پارک­های موضوعی آلمان است. اشلوس آگوستوسبرگ Schloss Augustusburg (فوریه – نوامبر سه شنبه – جمعه  ۹ صبح-  ظهر، ۳۰/۱- ۴ بعداز ظهر ، شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح- ۵  بعدازظهر، هزینه ورودی) بین قصرهای باروک جنوب آلمان بی نظیر بوده و دارای یک پارک زیبا و فضای داخلی مناسب برای مراسم دولتی است.

کارناوال در کلن

رسیدن ایام چله روژه (Lent) در کلن، راینلند و بقیه قسمت های کاتولیک رومی آلمان با جشن های مفصل همپای کارناوال ماردی گرا که در قسمت های گرمتر برگزار می شود مورد استقبال قرار می گیرد. این شادمانی ها عصر روز پنجشنبه آخر قبل از چهارشنبه خاکستری شروع می شود و زنان با لباس های فانتزی در خیابان ها قدم زده و مزاحم مردان احمقی می شوند که آن شب در خیابان ظاهر شوند. دوشنبه بعد، معروف به روزن مونتاگ، این کارناوال با رژه های بزرگ در خیابان ها به اوج می رسد. مهمترین این جشن ها His Dottiness the Price نام دارد که با حضور نقش های رعیت و دوشیزه (که معمولاً یک مرد نقش او را ایفا می کند و دلقک ها در لباس های آیینی و سنتی برگزار می شود. در روز چهارشنبه خاکستری شرکت کنندگان خود را برای پرهیز چهل روزه آماده می کنند.

بُن Bonn

این شهر تقریباً کوچک که در سال ۱۹۴۹ بعنوان پایتخت آلمان غربی انتخاب شد با تغییر محل پارلمان به برلین پس از اتحاد دوباره در ۱۹۹۰ جایگاه و اهمیت خود را از دست داد. اما بن توانست تا حدی نقش های دولت مرکزی خود را حفظ کند و امروزه دارای مجموعه ای از موزه ها و جاذبه های گردشگری است. همچنین این شهر زادگاه بتهوون بوده و دیدنی­های بسیاری در رابطه با این هنرمند برجسته دارد. بتهوون هاوس Beethoven-Haus (آوریل – اکتبر دوشنبه – شنبه ۱۰ صبح – ۶ بعداز ظهر، یکشنبه ۱۱ صبح- ۶ بعداز ظهر، نوامبر – مارس دوشنبه – شنبه ، ۱۰ صبح- ۵ بعداز ظهر، یکشنبه ۱۱ صبح- ۵ بعدازظهر، هزینه ورودی) بهترین گزینه برای دوستداران این آهنگساز است و از گزینه های جالب موجود در این خانه می توان به نامه های عاشقانه و سمعک او اشاره کرد.

میدان­ها و خیابان های التشتاد ین ساختمان های قدیمی زیبایی دارند اما مهمترین آنها نمای پاستلی راهاوس باروک شهر و مونستر Munster (صومعه) اواخر رومانسک، با پنج برج، هستند، محله دولتی در جنوب شهر بعنوان یک مرکز کنفرانس بازسازی شده، و موزه­های مدرن شهر نیز در امتداد «Museum Mile» در همین منطقه قرار دارند. موزه Kunstruuseum آرت گالری، سه شنبه، یکشنبه ۱۱ صبح- ۶ بعداز ظهر، چهارشنبه تا ۹ شب، هزینه ورودی) با آثاری از اکسپرسیونیست های محلی همچون آگوست ماکه، که به خاطر شروع جنگ جهانی اول حرفه هنری او به پایان رسید، ارزش بازدید را دارد. اما شاید جالبترین جاذبه این شهر Haus der Geschichte der Bundesrepublik Deutschland (موزه تاریخ معاصر؛ سه شنبه – یکشنبه ۹ صبح-  ۷ بعداز ظهر). این موزه بسیار جذابتر از آنچه نام آن نشان می دهد داستان حیات دو آلمان بعد از دوره جنگ را بخوبی نقل می کند.

آخن Aachen

آخن در نزدیکی مرز هلند و بلژیک غربی ترین شهر آلمان بوده و در سال ۷۹۴ پس از میلاد توسط شارلمان بعنوان پایتخت امپراطوری روم مقدس انتخاب شد که یکی از دلایل این انتخاب علاقمندی او به تاثیرات سودمند چشمه های گرم آن بود. آخن همچنان شهر چشمه های آبگرم است و امکانات مدرنی دارد.

عکس صفحه ۸۵- سریر شارلمانی داخل کاتدرال آخنر

کاتدرال آخنر دم Aachener Dom (هر روز آوریل اکتبر ۷ صبح- ۷ بعداز ظهر، نوامبر – مارس ۷ صبح – ۶ بعد از ظهر، هزینه برای تورهای دارای راهنما) یکی از بزرگترین بناهای اروپای قرون وسطایی بوده و دارای یک نماز خانه هشت ضلعی است که در سال ۸۰۵ به دستور امپراطور ساخته و وقف شده است.

این نمازخانه که با استفاده از برنز، سنگ و مرمر یقایای بناهای رومی ساخته شده مزین به یک چلچراغ قرن ۱۲امی است. محراب این کاتدرال به سبک گوتیک که بعدها اضافه شده ضریح طلاکوب شارلمان را در خود جای داده، و یکی دیگر از دیدنی های این کاندرال سرپر مرمری -چوبی امبراطور است که در طول مراسم تاج گذاری مورداستفاده قرار می گرفته است. گنجینه این کاندرال یکی از غنی ترین ها در اروپاست.

در یک دره عمیق و مارپیچ در جنوب آخن خانه­های قاب چوبی با سقف های ورقه سنگی یکی از زیباترین دهکده های غرب آلمان را ساخته­اند. صنعت اصلی مونشائو Monschau نساجی است، و Rotes Haus (خانه قرمز؛ عید پاک – نوامبر سه شنبه – یکشنبه تورهای دارای راهنما ، ۱۰ صبح، ۱۱ صبح، ۲ بعداز ظهر، ۳ بعدازظهر، ۴ بعداز ظهر، هزینه ورودی) زندگی خانوادگی یک لباس فروش را به زیبایی نشان می دهد.

دوسلدورف Dusseldorf

دوسلدورف کمی پایین­تر از راین از سمت کلن، و نصف رقیب اصلی خود وستفالیا پایتخت راین شمالی، کاراکتر کاملاً متفاوتی دارد. با اینکه کلن متعلق شهروندانش بود. دوسلدورف دربار دوک های برگ را در خود جای داده بود، و هنوز هم همچنان حال و هوای آریستوکرات آن دوران را حفظ کرده، و بهترین نمونه آن در اشلوس بنراث Schloos Benrath اواسط آوریل- اکتبر سه شنبه – یکشنبه ۱۰صبح- ۶ بعداز ظهر، نوامبر – اواسط آوریل ۱۱ صبح- ۵ بعداز ظهر، هزینه ورودی)، یک قصر باروک زیبا در باغ های رسمی بیرون شهر، دیده می شود. ویژگی اصلی شهر معاصر در امتداد خیابان سرسبز کونیگسالی Konigsallee («کو» نیز نامیده می شود)، یکی از شیک ترین خیابان های خرید آلمان قرار دارد که مملو از مراکز خرید و بوتیک است.

عکس صفحه ۸۶- مجموعه هنری دوسلدورف

همیشه بخش اعظم ثروت تولید شده در رور در دوسلدورف، و نه فقط برای خرید، خرج شده است؛ آلنشتاد این شهر «طولانی ترین کافه دنیا» نامیده می شود چون مملو از کافه، رستوران، کلوب های شبانه، و سایر مکان های تفریحی است. در عین حال فرهنگ عالی نیز در این شهر اهمیت بالایی دارد و گالری ها و موزه ها در «محور هنر» از شمال تا مرکز پراکنده­اند. بین ساختمان­های مدرن این شهر، Kunstsammlung Nordrhein-Westfalen (سه شنبه – جمعه ۱۰ صبح- ۶ بعداز ظهر، شنبه – یکشنبه ۱۱ صبح- ۶ بعدازظهر؛ هزینه ورودی) به K۲۰ نیز شهرت داشته و نشان دهنده توجه این شهر به هنر قرن ۲۰اُم است.

گل سرسبد این مجموعه کلکسیونی با بیش از ۱۰۰ اثر از پل کلی است. موزه کونست پالاست (هر روز ۱۰ صبح- ۸ بعداز ظهر، هزینه ورودی) دارای آثار آلمانی از دوران قرون وسطا تا عصر حاضر بوده، و یک کلکسیون بی نظیر از آثار شیشه ای نیز دارد. کمی دورتر از محور هنر، در ساختمان پارلمان قدیمی، و مکمل K۲۱ ،K۲۰ (سه شنبه – جمعه ۱۰ صبح- ۶ بعداز ظهر، هزینه ورودی)، هنر امروز به نمایش گذاشته شده است.

بهترین مناظر

از تفریحگاه راینوفر در مرکز شهر دوسلدورف می توانید زیباترین مناظر راین را تماشا کنید، اما زیباترین آنها از Rheinturn (برج راین، هر روز ۱۰ صبح- ۳۰/۱۱ بعداز ظهر، هزینه ورودی) در سمت جنوب دیده می شود.

رُور The Ruhr

شهر مهم و مرکزی روگبیت (منطقه رُور) بخش اعظم معادن زغالسنگ و فولاد خود را که خانه قدرت صنعتی آلمان بود از دست داد، اما همواره در تلاش بوده تا میراث صنعتی خود را به جاذبه های گردشگری تبدیل کند، این جاذبه ها در امتداد  «Route Industriekultur»  ۴۰۰ کیلومتری شامل Zeche Zollverein (تجارت زغال زولفاین، اوریل- اکتبر هر روز ۱۰ صبح – ۵ بعداز ظهر، نوامبر – مارس هر روز ۱۰صبح- ۵ بعداز ظهر، هزینه ورودی) در اسِن Essen و موزه Deutsches Bergbau (موزه ملی استخراج، سه شنبه – جمعه ۳۰/۸ صبح- ۵ بعداز ظهر، شنبه – یکشنبه، ۱۰ صبح- ۵ بعدازظهر، هزینه ورودی) در بوخوم Bochurn ، و موزه Eisenbahn (موزه خط آهن؛ مارس – اواسط نوامبر سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح- ۱۵/۴ بعدازظهر، هزینه ورودی) در بوخوم Bochumn، و یک کلکسیون بزرگ از گردونه های ریل دار می باشد.

اما رُور جاذبه های بسیاری دارد. این منطقه جدای از مجموعه ای از حومه های صنعتی دارای شهرهایی است که به هویت و موسسات فرهنگی خود از جمله تئاترهای خانه های اپرا، و گالری های درجه یک می بالند.

اسن Esssen یک شهر کاتدرال است. و Schatzkammer (خزانه داری، سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح- ۵ بعداز ظهر، یکشنبه ۳۰/۱۰ صبح – ۵ بعدازظهر، هزینه ورودی) در کاتدرال این شهر گنجینه های بی نظیری را در خود جای داده است.

کمی دورتر از مرکز شهر، مجموعه موزه شهر شامل موزه فولکوانگ Folkwang (سه شنبه یکشنبه ۱۰ صبح- ۴ بعداز ظهر، جمعه تا ۹ شب، هزینه ورودی) است که دارای یکی از بهترین کلکسیون های هنر آلمان در قرن ۱۹ و ۲۰ است.

با اینحال، مهمترین جاذبه اسن محل زندگی معروفترین شهروند آن آلفرد کراپ، «مرد آهنین»، است. وبلا هوگل Villa Hugel (سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح- ۴ بعداز ظهر، هزینه ورودی) در پارکی رو به دریاچه پشت سد بالدتایزی یک عمارت پر از یادگاری های خاندانی است که دوستان قیصر و فورر بوده، و در دو جنگ مخرب ترین جنگ افزارهای آلمان را تامین می کرده است.

مونستر و مونسترلند Munster and the Munsterland

پایتخت استان قدیمی وستفالیا مکان باشکوهی با خیابان­های سنگفرش و عمارات زیباست. کاتدرال رومانسک گوتیک این شهر دارای یک ساعت نجومی زیباست که هنوز بعد از حدود ۵۰۰ سال همچنان کار می­کند.

معاهده پایان دهنده جنگ سی­ساله در سال ۱۶۴۸ در مونستر امضا شد. قسمت اصلی راتهاوس Rathaus (سه شنبه – جمعه ۱۰ صبح- ۵ بعدازظهر، شنبه – یکشنبه ، ۱۰ صبح- ۴ بعداز ظهر، هزینه ورودی) یک تالار زیبا بنام Friedenssaal است که مراسم امضای معاهده در آن برگزار شد.

عکس صفحه ۸۹- بورگ و پشرینگ در مونسترلند

حومه آرام اطراف شهر، معروف به مونسترلند Munsterland ، مملو از ده ها خانه روستایی و قصر قلعه است. دو نمونه از زیباترین آنها، یعنی هاوس راشهاوس Haus Ruschhaus و بورگ هولسوف Burg Hulsoft، تداعی­گر نامدارترین شاعره آلمان، آنتون دراسته هولسوف Annette von Droste-Hulsoff  (۱۷۹۷-۱۸۴۸)است، اما مهمترین آنها بورگ ویشرینگ Burg Vischering (سه شنبه یکشنبه آوریل- اکتبر ۱۰ صبح- ۳۰/۵ بعداز ظهر، نوامبر – مارس تا ۳۰/۴ بعداز ظهر؛ هزینه ورودی). یک ساختمان آجری سنگی زیباست که روی یکی از جفت جزیره ساخته شده و موزه مونستر لند Munsterlandmuseum را در خود جای داده است.

دره راین و دره موسل Rhine Valley and Mosel Valley

راین و موسل هر دو با وجود نهرهای زیبا و قصرهای بارونی و تاکستان ها پایه های اصلی گردشگری آلمان هستند. حال و هوای خوشگذرانی در خیابان های سنگی و حیاط های پر از تاکی کاملاً مشهود است.

زیباترین گستره راین Rhine از پن شروع می شود، جاییکه تپه های Siebengebirge هفت کوه) در اخفلز Drachenfels (سنگ اژدها) را بین خود جای داده اند. گفته می شود که زیگفرید Siegfried قهرمان دشمن آتشین نفس خود را در اینجا کشته است.

شهر کوبلنز Koblenz در کنار قلعه بزرگ ارن براتشتاین Ehrenbreitstein در محل تلاقی راین و موسل واقع شده است. موسل Mosel که از کوههای فرانسه شروع می شود. از نزدیکی تریر Trier، زیباترین شهر رومی آلمان، که دروازه سیاه آن به پورتا نیگرا Porta Nigra معروف است، وارد این کشور می شود. بین این شهر و کوبلنز، موسل از میان تاکستان ها می گذرد.

از دیدنی های این منطقه می توان به دهکده های خوش منظره برنکاستل کوئس Bernhastel-Kues و کوخم Cochem، و نیز قصر رومانتیک بورگ التز Burg Eltz (آوریل – اکتبر هر روز ۳۰/۹ صبح- ۳۰/۵  بعدازظهر؛ هزینه ورودی) اشاره کرد. این قلعه تا بلندای درختان اطراف آن بالا رفته و فضای داخلی آن هنوز مبلمان اصلی را دارد.

عکس صفحه ۹۰- دره راین، در کنار شهر باخاراخ Bacharach

عکس صفحه ۹۱- ماستورم The Mauseturm

در جنوب کوبلنز، راین از دل یک تنگه زیبا به طول ۶۰ کیلومتر سربرمی آورد، جاییکه بخاطر باریکی، سرعت، و عمق رودخانه، و نیز وجود امواج خروشان قایق سواری در آن بسیار خطرناک می شود. قلعه های باقیمانده از بارون ها تبدیل به ویرانه شده اند، اما شما می توانید از مهمترین آنها یعنی بورگ رینفلز Burg Rheinfels (اواسط مارس – اکتبر هر روز ۹ صبح- ۵ بعدازظهر، نوامبر اواسط مارس شنبه – یکشنبه ۱۱ صبح- ۴ بعداز ظهر، هزینه ورودی) بالای دهکده سن گوار St Goar دیدن کنید. یکی از قلعه­های عجیبی که ارزش تماشا را دارد، ماستورم Maueturm (برج موش ها) است که چهار برج مراقبت دارد.

تمام دهکده ها و شهرهای کوچک کنار رودخانه سعی دارند تا بازدید کنندگان را برای قایق سواری جذب خود کنند و در این میان رودِسهایم Rudesheim در انتهای جنوبی دره پیش از همه مصمم است، در در وسل گاس Drosselgasse ، خیابان اصلی این شهر، تاکستان ها در زمین های متوالی سریر آورده اند. از دیگر شهرهای دیدنی این منطقه می توان به بوپارد Boppard ، یک شهر باستانی یا بقایای استحکامات رومی و قرون وسطایی، اشاره کرد.

با اینحال یکی از دیدنی های جذاب سر راهتان سنگ لورلای (Lorelei Rock) است که گفته می شود حوری موطلایی در اینجا ملوانان را با قدرت سوداگر آواز خود به سمت گور پرآب فریب می داده است. داستان این حوری در یک مرکز مدرن مخصوص بازدیدکنندگان بنام Loreley Besucherzentrum (آوریل -اکتبر هر روز ۱۰ صبح- ۵ بعدازظهر، هزینه ورودی) نقل می شود.

جنوب غربی تا جنگل سیاه

به سمت جنوب منطقه شهری در مرکز فرانکفورت، راین از میان دره بزرگی می گذرد که توده سنگ های بزرگی آن را احاطه کرده­اند. اینجا یکی از آفتابی ترین مناطق آلمان است که تاکستان های زیبایی دارد، و در شهرهای کوچکتر زندگی در آرامش کامل سپری می­شود. گرمای تابستانی با خنکای ارتفاعات تعدیل می­شود. جنگل سیاه در کنار بودنسی بزرگترین دریاچه آلمان، زیباترین مناطق برای تعطیلات در آلمان را ساخته اند. شهرهای این منطقه شامل شهر بادیزئی کارلسروهه، و شهرهای معروف دانشگاهی هایدلبرگ و فرایبورگ، و اشتوتگارت هستند.

فرانکفورت و ماین Frankfurt am Main

فرانکفورت، پایتخت مالی آلمان با انبوهی از آسمانخراش ها در کنار رودخانه ماین به «بانکفورت Bankfurt» و «مانهاتن Mainhattan» نیز شهرت دارد. این شهر جدای از مسیرهای ارتباطی استرانز بک همواره از راه تجارت موقعیت خوبی داشته و مکان مهمی برای برگزاری فرارهای ملاقات است. این شهرها قرن ها محل گردهمایی حاکمان آلمان برای انتخاب پادشاهان و امپراطورها بوده، و بسیاری از آنها در کاتدرال شهر تاجگذاری شده اند.. در سال ۱۸۴۸ بود که نمایندگان اروپای مرکزی در اقدامی نافرجام برای تشکیل یک آلمان دموکرات و متحد در کلیسای پل گیرشه Paulskirche دور هم جمع شدند. امروزه میلیون ها نفری که به این منطقه می­آیند از طریق قطار پرسرعت با هواپیماهای شلوغ ترین فرودگاه اروپا از راه می رسند.

فرانکفورت امروز علاوه بر بوندسیانگ، بانک مرکزی اروپا و بورس آلمان محل اصلی رسانه و انتشارات است. روزنامه Frankfurter Allgemeine Zeitung اصلی­ترین روزنامه این کشور بوده و نمایشگاه کتاب فرانکفورت مهمترین رخداد جهانی در نوع خود است. با این حال، شهر ریشه های روستایی خود را همچنان حفظ کرده، و بالاخص نوشیدنی محلی آن بنام Appelwoi، آب سیب تهیه شده از باغ های اطراف، در محله قدیمی زاکسن هاوزن Sachsenhausen درست آنطرف رودخانه از سمت مرکز شهر، محبوبیت بسیاری دارد.

عکس صفحه ۹۳- رومر برگ و کاتدرال سلطنتی

گشت و گذار در فرانکفورت معمولاً از هسته تاریخی آن، میدان سنگفرش رومر برگ Romerberg شروع می شود. این میدان مانند بقیه شهر در طول جنگ جهانی دوم به مخروبه تبدیل شده بود اما امروزه بخوبی بازسازی شده است. روبروی مجموعه­ای از عمارات چوبی و زیبای شهر رومر Rainer قرار دارد که ساختمان شهرداری شهر قدیمی بوده و کلیسای قرن سیزدهمی نیکلای کیرشه نیز در اینجا دیده می­شود.

موزه Historisches (موزه تاریخی، سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح – ۵ بعداز ظهر، چهارشنبه تا ۸ شب، هزینه ورودی) برای دیدن ماکت های جالب از شهر قبل و بعد از تخریب کامل ارزش بازدید را دارد. وقتی به سمت شرق می­روید، پشت آرت گالری پست مدرن شیرن Schirn با یک کافه-رستوران خوب)، کاتدرال سلطنتى Kaiserdom (دوشنبه – پنجشنبه، شنبه و صبح- ظهر، ۳۰/۲ -۶ بعداز ظهر، جمعه ۳۰/۲-۶ بعداز ظهر، یکشنبه ۲-۶ بعدازظهر رایگان) قرار دارد.

در همان نزدیکی یک ساختمان پست مدرن دیگر، Museuint fur Moderne Kunst MIMK)؛ موزه هنر مدرن؛ سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح- ۵ بعداز ظهر، چهارشنبه تا ۸ شب هزینه ورودی)، دارای مجموعه هایی با تاکید روی هتر اروپایی و آمریکایی قرن ۲۰ام است.

مایل موزه The Museum Mile

اکثر گالری­ها و موزه­های فرانکفورت در «مایل موزه» در امتداد خاکریز روبروی مرکز شهر قرار گرفته­اند. در اینجا موسسات فیلم، معماری، خدمات پستی، قوم شناسی، مجسمه های عتیقه، و هنرهای کاربردی بسپارند، اما اغلب بازدیدکنندگان اول به سمت Stadlelsches Kunistinstitut (سه شنبه، جمعه یکشنبه ۱۰ صبح- ۵ بعداز ظهر، چهارشنبه – پنجشنبه ۱۰ صبح- ۹ شب، هزینه ورودی) می روند.

عکس صفحه ۹۴- آسمانخراش های فرانکفورت

اینجا یکی از بزرگترین گالری­های عکس آلمان، با بیش از ۶۰۰ شاهکار از نقاشی های اروپایی از قرن ۱۴ تاکنون است. پرتره گوته در کامپاگتا اثر تیشپاین یکی از مهمترین آثار این گالری است؛ گونه در فرانکفورت متولد شد، و بسیاری گوته هاوس Goethe-Haus (هر روز  ۱۰ صبح- ۶ بعداز ظهر، یکشنبه تا ۳۰/۵ بعدازظهر، هزینه ورودی)، محل تولد او را به یک زیارتگاه تبدیل کرده­اند. یک گزینه جالب دیگر موزه Judisches (موزه یهودی؛ سه شنبه – یکشنبه ، ۱۰ صبح- ۵ بعدازظهر، چهارشنبه تا ۸ شب، هزینه ورودی) است که تاریخ طولانی جامعه یهودی در فرانکفورت که قبل از جنگ جهانی دوم بزرگترین در آلمان بود، را به نمایش گذاشته است.

منطقه راین – ماین Rhine-Main

فرانکفورت در قلب مجموعه­ای از شهرهای چند میلیون نفری واقع شده، اما دسترسی به حومه زیبای آن آسان است. در سمت غرب تاکستان های راینگائو Rhringau خودنمایی می­کنند، و در سمت جنوب ارتفاعات جنگلی او دنوالد Odenwald دیده می شوند. در سمت شمال بیشه ها و تپه های تائو نوس Taunus قرار دارند، که در حاشیه آنها شهر آبگرم و کوچک بدهامبورگ Bad Homburg گردشگران را جذب خود می کند. هامبورگ، که نام خود را به یک نوع کلاه داده، تفریحگاه محبوب قیصر ویلهم دوم بوده، و این محبوبیت در مورد ویسبادن Wiesbader1 پایتخت ایالت هسن Hessen ، نیز صدق می کند. مردم برای لذت بردن از آب های گرم چشمه های این شهر، که در اطراف عمارت نئو کلاسیک کورهاوس Kurhauls پراکنده شده اند، به این شهر می آیند.

درست مقابل ویسبادن Wiesbaden دورتر از کرانه های راین پایتخت دیگری بنام ماینز Msins قرار دارد که محل فرمانداری کنت نشین راینلند Rheinland-Pfalz است. ماینز نیز که بدست رومی ها تأسیس شد مدتها محل حکمرانی امپراطوران بود. در قرون وسطا اسقف­ها در آلمان شخصیت های قدرتمندی بودند، و بسیاری از آنها در دم رومانسک شهر Dom (مه- سپتامبر دوشنبه – جمعه ۱۰ صبح- ۶ بعداز ظهر، شنبه ۹ صبح- ظهر، یکشنبه ۳۰/۱۲ – ۴ بعداز ظهر، اکتبر- آوریل دوشنبه – جمعه ۹ صبح- ۵ بعداز ظهر، شنبه ۹ صبح- ۲ بعداز ظهر، رایگان)، یک بنای بزرگ سنگ قرمز، سکونت داشتند. معروفترین شخصیت این شهر ژوهانس گوتنبرگ مخترع چاپ است، که موزه گوتنبرگ (سه شنبه – شنبه ۱۰ صبح- ۵ بعداز ظهر ، یکشنبه ۱۱ صبح- ۳ بعداز ظهر، هزینه ورودی) به او اختصاص یافته است.

دیگر شهر جالب این منطقه دارمشتاد Darmstadt نام دارد که تا سال ۱۹۱۸ محل زندگی دوک های هسن – دارمشتاد بود. تحت حمایت آخرین دوک، یک کلوتی هنرمندان آرت نوآ در Matildenhohe (ماتیلدا هایتس) تاسیس شد.

بسیاری از ساختمان های اصلی از جمله «برج عروسی» ۴۸ متری هنوز پابرجا هستند، در حالیکه آثار هنرمندان در موزه Kunstlerkolonie (سه شنبه یکشنبه ۱۰ صبح- ۵ بعداز ظهر، هزینه ورودی)، و نیز در موزه اصلی شهر بنام Hessisches Landesmuseum (سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح – ۵ بعدازظهر، چهارشنبه تا ۸ شب، یکشنبه ۱۱ صبح- ۵ بعداز ظهر، هزینه ورودی) به نمایش گذاشته شده اند.

هایدلبرگ Heidelberg و اطراف آن

مناظر معدودی در آلمان به اندازه هایدلبرگ و قصر آن رومانتیک هستند، بخصوص وقتی در میان بقایای سنگ های قرمز در بالای شهر قدم می زنید و رودخانه نکار Neckar در هنگام غروب با پس زمینه تپه­های سرسبز بسیار دیدنی است. این تصویر، به همراه خاطرات خوشگذرانی دانشجویان در یونیفرم های انجمن برادری فیلم Stuclent Prince سالانه میلیون ها نفر را برای تماشای این شهر دانشگاهی خوش منظره جذب خود می کند.

کانون اصلی این شهر مار کت پلاتز یا کف سنگفرش است. کلیسای روح مقدس مشرف بر میدان شهر با همان سنگ بکار رفته در قصر ساخته شده، اما شاید بتوان گفت که جالبترین بنای شهر ساختمانی بنام هاوس زوم ریتر Haus Zum Ritter است. در همان نزدیکی زندان دانشجویی Studentkarzer قرار دارد که بسیاری از دانشجویان باغی در آن زندانی بوده اند.

اشلوس Schloss هایلدبرگ (هر روز مارس – نوامبر ۳۰/۹  صبح- ۶ بعداز ظهر، دسامبر – فوریه، ۱۰ صبح – ۵ بعدازظهر؛ هزینه ورودی برای فضای داخلی) از راه پله یا فولیکولار funicular قابل دسترسی است. این قصر که مجموعه­ای بی نظیر از بناها به سبک های قرن ۱۳ تا ۱۷ است دارای یک موزه داروشناسی است. همچنین این قصر یک بشکه بسیار بزرگGrosses Fass دارد که سالانه بخشی از برداشت انگور شهر در آن نگهداری می شود.

عکس صفحه ۹۷- منظره رومانتیک هایدلبرگ

در بالای هایدلبرگ یک دره که نکار از میان آن می گذرد، کوچک شده تنگه راین است که اطراف آن را ناگستان ها، تپه ها، قلعه ها، و دهکده های زیبا و شهرهای قدیمی پوشانده اند.

در پایین شهر، رودخانه در مانهایم Mannheim، به این می پیوندد. مانهایم یک نمونه نادر از شهر باروک با خیابان های متقاطع است که این خیابان ها بجای اسم با حروف و اعداد شناسایی می شوند. قصر این شهر همچنان سالم است، اما بقیه مانهایم بعنوان یک شهر صنعتی آینده نگر یک بعد مدرن هم دارد

گذشته این شهر در اشونزینگن Schwetzingen همچنان پرشور است، جاییکه باغ اشلوس گارتن Schlossgarten (هر روز ۸ صبح- ۸ شب یا غروب) یکی از بزرگترین باغ های اروپا، ترکیبی از سبک های منظره سازی رسمی و رمانتیک بوده و چند خانه باغ رویایی را در خود جای داده است.

دورتر از راین، شهرهای ورمز Worins و اسپیر Speyer دارای کاتدرال های باشکوه، عمارت های برجدار زیبا با معماری رومانسک هستند.

شورای سلطنتی در ورمز برگزار می شد و قبل از تشکیل آن بود که مارتین لوتر در سال ۱۵۲۱ سخنرانی معروف خود را انجام داد. به سمت غرب، جلگه راین به ارتفاعات سر سیز فازروالد pfalzer wald (جنگل کنت نشین) می­رسد، که Deutsche Weinstrasse (مسیر تاکستان آلمان) در دامنه آن ریشه دوانده است.

این مسیر که تابلوهای راهنمای خوبی دارد از میان دهکده های مملو از تاکستان می گذرد که یکی از زیباترین های آنها رات با خانه های چوبی، و دیگری دایدزهایم است که بخاطر غذاهای خوشمزه شهرت دارد.

عکس صفحه ۹۸- کاتدرال اسپیر Speyer

کارلسروهه و اشتوتگارت Karlsuhe and Stuttgart

کارلسروهه Karlsruhe که شهر تسیتا جدیدی است در قرن ۱۸ بدستور کارل ویلهم Karl-Wilheim، مرزبان بادن، به شکل بادیزن طراحی شد. الگوی خیابان های این شهر از نقطه قصر باروک آن شروع می شود. این قصر حالا به موزه Badisches Landesthuseum (موزه منطقه­ای بادن؛ سه شنبه – پنجشنبه ۱۰ صبح- ۵ بعداز ظهر ، جمعه یکشنبه ۱۰ صبح- ۴ بعداز ظهر هزینه ورودی) تبدیل شده است.

کلکسیون های زیبای این موزه شامل غنائم جنگ های ترکیه هستند. طرح هندسی این شهر از برج این قصر به زیبایی دیده می شود، بیشتر ساختمان های قرن ۱۸ کالسروهه از بین رفته اند، اما چند بنای نئوکلاسیک اطراف مارکت بلاتر مرکزی باقی مانده اند. در مرکز مار کت پلانز یک هرم عجیب از سنگ سیاه دیده می شود که مقبره کارل ویلهم است.

اشتوتگارت Stuttgart تا ۱۹۱۸ پایتخت پادشاهی ورتمبرگ Wurttemberg بوده است اما امروزه نشانه های اندکی از دوران سلطنتی خود را حفظ کرده و به یک شهر کاملاً مدرن با هوینی بر پایه موفقیت ها و دستاوردهای علمی و تکنولوژی تبدیل شده است. در سال ۱۸۸۳ در اشتوتگارت بود که گوتلیب دایملر اختراع موتور سوخت داخلی خود را ثبت کرد، و امروزه این شهر به خانه مرسدس و پورشه، و نیز سایر شرکت های تولیدی تبدیل شده است. موزه مرسدس Mercedes و یک ساختمان کوچکتر که به پورشه اختصاص یافته ارزش بازدید را دارند. قصر سلطنتی قدیمی حالا به موزه Landesmuseum (موزه منطقه ای سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح- ۵ بعداز ظهر، هزینه ورودی) تبدیل شده، که مهمترین ویژگی آن جواهرات تاج ورتمبرگ است، اما بهترین موزه های اشتوتگارت موزه های مدرن Kunstmuseum (سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح- ۴ بعداز ظهر، چهارشنبه و جمعه تا ۹ شب) و Staatsgalerie (سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح- ۴ بعداز ظهر پنجشنبه تا ۹ شب، هزینه ورودی) هستند. اینها دو مورد از بهترین کلکسیون های هنرهای زیبای آلمان هستند، که تاکید هر دوی آنها روی هنر مندان آلمانی و بین المللی قرن ۲۰ اُم است.

عکس صفحه ۹۹- اشتاتس گالری در اشتوتگارت

عکس صفحه ۱۰۰- کلبه ای در جنگل سیاه

جنگل سیاه

جنگل سیاه یا شوارتزوالد Schwarzwald معروفترین ارتفاعات سنگی آلمان از کارلسروهه در حدود ۱۶۰ کیلومتر به سمت جنوب تا مرز سوئیس کشیده شده است، جنگل سیاه بخاطر تاریکی جنگل های صنوبر و شاه بلوط اینطور نام گرفته، اما در این جنگل علاوه پر بیشه های سر سبز چراگاه های کوهستانی، نهرهای جاری، و آبشارهای خروشان، خانه های کشاورزی چوبی و پیاده راه های خاکی نیز وجود دارند. بالاترین نقطه جنگل سیاه فلدبرگ Feldberg با ۱۴۹۳ متر ارتفاع است. قلدبرگ یک کوه مسطح است که به آسانی از پارکینگ اتومبیل ها قابل دسترسی است. اگر آسمان صاف باشد می توانید از این بالا کوه های آلپ در برن نیز ببینید. سواری در امتداد مسیر خوش منظره شوارتزوالد ارشتراس -Schwarzwald Hochstrasse یک راه برای آشنایی با منطقه است، اما با پای پیاده از یکی از تفریحگاه ها به بهترین شکل می­توانید از زیبایی­های جنگل سیاه لذت ببرید. محبوب ترین تفریحگاه این منطقه تیتیزی Titisee همیشه شلوغ است، که کنار دریاچه ای با همین نام قرار گرفته، اما مکان های متعدد دیگری نیز برای اقامت وجود دارند.

اگر بخواهید کنجکاوی­های خود درباره ساعت های کوکو و دیگر انواع ساعت های جنگل سیاه را برطرف کنید به Deutsches Uhrenmuseum (موزه ملی ساعت هر روز آوریل- اکتبر ۹ صبح- ۶ بعداز ظهر، نوامبر – مارس ۱۰ صبح- ۵ بعدازظهر، هزینه ورودی) بروید. میراث معماری متمایز این منطقه در همه جا به چشم می خورد اما بیشترین آنها در Schwarzwalder Freilichtmuseum Vogtsbauernhof (موزه هوای آزاد جنگل سیاه، هر روز اواخر مارس – اوایل نوامبر هر روز ۹ صبح- ۵ بعدازظهر، جولای – آگوست تا ۶ بعداز ظهر، هزینه ورودی) جمع شده اند، جاییکه تکنیک های سنتی کشاورزی نیز به نمایش گذاشته شده اند.

حاشیه غربی جنگل سیاه به جلگه وسیع راین می­رسد. یکی از بهترین پانوراماها را می­توانید از Shauinsland در ارتفاع ۱۲۸۴ متری ببینید، که با تله کابین از شهر فرایبورگ قابل دسترسی است، فرایبورگ Freiburg با وجود منار مخروطی و زیبای مونستر Munster (صومعه) گوتیک آن شهر زیبایی است و ساختمان های قدیمی، موزه، و مکان های تفریحی بسیاری دارد.

سبک زندگی آرام در این شهر یادآور لباس های سنتی تاکستان ها، دامنه های جنگل سیاه، و دهانه آتشفشانی جالبی است که از دل جلگه بیرون آمده و به تخت امپراطوری (Kaiserstull) شهرت دارد.

وقتی در اطراف شهر فرایبورگ قدم می زنید مواظب Bachle های شهر، کانال های آبی باریک که از تمام خیابان ها می گذرند، باشید.

ساعت های کوکو جنگل سیاه

ساعت کوکو، نماد همیشگی جنگل سیاه، تاریخ جالبی مربوط به قرن ۱۷ دارد. قرن ۱۷ دوران رکورد کشاورزی بوده، و کشاورزان مجبور بودند به روش های مختلف از چوب امرار و معاش کنند، به همین خاطر ساعت سازی بزودی بعنوان یک صنعت خانگی رشد کرد، و با رسیدن قرن ۱۹، ساعت های زیبای ساخته شده از چوب درختان جنگل سپاه به سرتاسر جهان صادر شدند. در همین دوران بود که ساعت کو کو برای اولین بار ساخته شد. این نوع ساعت در اواخر دهه ۲۰ محبوبیت خود را از دست داد، اما امروزه دوباره رواج یافته است.

فرایبورگ و بادن بادن Baden-Baden، ملکه شهرهای آبگرم، دروازه های خوبی برای رسیدن به جنگل سیاه هستند. رومی ها چشمه های این شهر در یک دره سرسبز و زیبا را کشف کردند، و یکی از این چشمه ها با ساختمان ها و امکانات زباد نام خود را از امپراطور کاراکالا در آن زمان گرفته است.

دوران اوج بادن-بادن اواخر قرن ۱۹ بود. زمانیکه به «پایتخت تابستانی اروپا» شهرت داشت، و خانواده های سلطنتی و آریستوکرات اروپا را جذب خود می کرد. این شهر توانسته جذابیت عصر طلایی خود را حفظ کند، و دارای یک کازینوی مجلل، پارک های زیبا و زمین های سوارکاری بزرگ است.

دریاچه کنستانس Lake Constance

در شرق جنگل سیاه حومه های زیبای بسیاری وجود دارند، هرچند همه آنها در یک سطح نیستند، شهرهای کوچک جذاب بسیارند، اما هیچکدام به پای شهر قرون وسطایی توبینن Tubingen نمی­رسند، در این شهر دانشگاهی دانشجویان در امتداد رودخانه قایق سواری می کنند. روتویل Rottweil نیز با دیوارها و برج های قرون وسطایی ارزش تغییر مسیر را دارد، اما اغلب بازدیدکنندگانی که از این مسیر می گذرند به سمت دریاچه کنستانس Lake Constance (بودنسی به زبان آلمانی) می روند که یک مجموعه دریاچه بزرگ بین اتریش و سوئیس بوده و از جنوب به آلپ می رسد.

این دریاچه که آب آن از راین تامین می شود آب و هوای بی نظیری داشته و اطراف آن مملو از باغ ها و تاکستان ها و نیز شهرهای کوچک و دهکده هاست؛ به همین خاطر در تابستان ها به مقصد خوبی برای تعطیلات تبدیل می شود.

بزرگترین شهر این منطقه، کونستانز Konstanz، با کمی فاصله از راین در مسیر آن از دریاچه اوبرسی به دریاچه اونترسی، واقع شده است. نقطه عطف این شهر میزبانی شورای کونستانز در ۱۸-۱۴۱۴ است، که امروزه بخاطر به آتش کشیدن کشیش رادیکال، بان هاس، در یادها مانده است. کونستانز که بدلیل نزدیکی به سوئیس از بمباران های متفقین در جنگ جهانی دوم در امان مانده مکان مناسبی برای گردش و قدم زدن است.

عکس صفحه ۱۰۳- دریاچه کنستانس در لیندائو

شهر جزیره ای لیندائو Lindau، در گوشه شمال شرقی دریاچه نیز همین ویژگی را دارد. این جزیره که از جاده سرزمین اصلی قابل دسترسی است دارای خانه های نجیب زادگان و بندر زیبای رو به دریاچه و کوهستان هاست.

دیگر شهرهای قدیمی در این خلیج آفتابی میرسبورگ Meersburg و اوبرلینگن Uberlingen هستند، و شهر امروزی­تر فریش هافن Friedrichshafen محل سابق شرکت زپلین به موزه زپلین Zeppelin خود (سه شنبه – یکشنبه مه – اکتبر ۹ صبح- ۳۰/۴ بعداز ظهر، نوامبر – آوریل ۱۰ صبح- ۳۰/۴ بعداز ظهر، هزینه ورودی) می بالد، و مهمترین گزینه آن یک ماکت در اندازه حقیقی از هواپیمای چاق هیندنبورگ Hindenburg است.

جزایر این دریاچه شامل رایشنائو Reichenau، با مجموعه ای از کلیسا – صومعه های رومانسک، و ماینائو Mainau همیشه محبوب (هر روز صبح- ۸ شب تا غروب، هزینه ورودی)، بهشت باشکوه استوایی، با باغ های پلکانی از لبه دریاچه تا قصر و کلیسای باروک جزیره می باشند.

مونیخ و جنوب MUNICH AND THE SOUTH

شاید بتوان گفت که باواریای جنوبی جالبترین بخش کشور برای علاقمندان به تعطیلات باشد. این منطقه پر است از دهکده ها و کلیساهای گنبد پیازی با پس زمینه های الهی، جنگل ها و قله های مرتفع اینجا همان جایی است که «شاه دیوانه» لودویگ دوم قصرهای رومانتیک خود را در آن بنا کرده، و از نظر بازدیدکنندگان باواریا پادشاهی همچنان پابرجاست. حتی امروزه هم این منطقه به خود می بالد که ایالت آزاد باواریا نام داشته و پایتخت سلطنتی آن مونیخ است.

مونیخ Munich

کلانشهر باواریا بطرز معجزه آسایی ویژگی های یک شهر بزرگ را با مشخصات یک شهر کوچک و سنتی ترکیب کرده است. مردمان این منطقه هنوز تاخود آگاه شلوارهای کوتاه و دامن های پرچین می پوشند، و در حالیکه به صدای سنج گروه های موسیقی خیابانی گوش می کنند، لیوان های نوشیدنی خود را بالا می گیرند.

عکس صفحه ۱۰۴- کاتدرال کلن و آلتشتاد

مونیخ با وجود پس زمینه آلپ و موزه های و گالری های سطح بالا و پارک های عالی نه تنها بازدید کنندگان سرتاسر جهان بلکه ساکنین آتی خود آلمان را نیز جذب خود می کند. خوش شانس ترین آنها می توانند در شرکت های زیمنس یا BMW، باواریا موتور، مشغول بکار شوند.

شهر قدیمی در قرن ۱۰ توسط راهب ها تاسیس شد؛ مونیخ نامی است که راهب ها بر آن گذاشته و نماد اصلی شهر نیز تصویر یک راهب است. وقتی سلسله ویتلسباخ در قرن ۱۶ مونیخ را به پایتختی باواریا انتخاب کرد این شهر شکوفا شد.

بخش اعظم کاراکتر سلطنتی امروز شهر مربوط به همان سلطنت، بویژه پادشاهی شاه لودویگ اول است که از ۱۸۲۵ تا ۱۸۴۵ پادشاه بود. بجز آنکه این سلسه بخاطر «پادشاه دیوانه» معروف بود، در کل پادشاهان آن حامیان هنر، موسسان موزه و گالری ها، و طراحان بلندپرداز شهری بودند.

لودویگ سوم، آخرین پادشاه این سلسله، با پیروزی انقلاب مارکسیست در نوامبر ۱۹۱۸ رزیدنس مجلل اجداد خود را ترک کرد. چند سال بعد، در ۱۹۲۳، در مونیخ بود که ادولف هیتلر کودتای بیر هال (Beer Hall را راه انداخته، و حزب نازی او مونیخ را «پایتخت جنبش» خود می دانست، مونیخ که در جنگ جهانی دوم ویران شده بود خود را از دل خاکسترها بیرون کشیده و توانست در سال ۱۹۷۲ میزبان بازی های المپیک باشد. این شهر تلاش کرد تا با سیستم حمل و نقل عمومی، پیاده رو سازی مرکز شهر، و ساخت المپیاپارک خود را مدرنیزه کند.

عکس صفحه ۱۰۵- برج های فرائن کیرشه Frauenkirche

اطراف مارین پلاتز Marienplatz

خیلی نمی گذرد که بازدید کنندگان مونیخ خود را در مرکز آلنشتاد در این میدان بزرگ می بایند. مارین پلاتز نام خود را از مجسمه طلاکوب مریم باکره در بالای یک ستون گرفته، که در سال ۱۶۳۸ برای قدردانی از حفاظت از شهر در طول جنگ سی ساله ساخته شد. در طرف شمالی میدان Neues Rathaus (شهرداری جدید) به سبک گوتیک قرار دارد که سنتور آن در ساعت ۱۱ صبح، ظهر، و مارس- اکتبر تا ۵ بعداز ظهر نواخته می شود. سیتی هال City hall قدیمی و گوتیک در سمت شرق میدان اکنون به موزه اسباب بازی تبدیل شده است. از برج نزدیک سیتی هال، که با آسانسور قابل دسترسی است، و برج دیگری در پیتر کیرشه Peterskirche ، با بیش از ۳۰۰ پله، می توان منظره زیبای شهر را تماشا کنید.

عکس صفحه ۱۰۶- ساختمان شهرداری

در شبکه خیابان های بین مارین پلاتز و رزیدنس مادر همه کافه ها، هوف براهاوس Hofbrauhaus ، قرار دارد. ساختمان این کافه که بدستور دوک در قرن ۱۶ ساخته شده محبوب بازدید کنندگان خارجی است، هر چند انواع محلی این نوع کافه ها در اینجا بسیار است.

از مارین پلانز، شاهراه اصلی مونیخ، Kaufingerstrasse، به سمت غرب به کارلستور، یکی از دروازه های شهر، می رسد.

از بالای پشت بام های شمال شهر می توانید برج های دو قلو و گنبدهای پیازی کاتدرال مونیخ، قرائن کیرشه Frauenkirche (کلیسای بانوی ما)، به سبک گوتیک را ببینید. فضای داخلی این کلیسا بسیار بزرگ بوده، و چندین مقبره از سلسله ویتلسباخ در دخمه این کلیسا وجود دارند.

عکس صفحه ۱۰۷- موزه تاریخ شهر Stadtmuseum

مارین پلاتز زمانی محل بازار شهر بوده، اما این بازار در حال حاضر به ویکتوالین مارکت Viktualienmarkt، مکانی پرشور با انواع میوه ها و سبزیجات و اسنک و نوشیدنی، منتقل شده است. بهترین مکان ها برای غوطه ور شدن در موزه تاریخ شهر Stadtmuseum (موزه شهر؛ سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح- ۶ بعداز ظهر، هزینه ورودی؛ کافه هر روز ۱۰ صبح- نیمه شب) است، که انواع سازهای موسیقیایی و عروسک های خیمه شب بازی را به نمایش گذاشته، و دیگری Judisches Museum (موزه پیهودی؛ سه شنبه به یکشنبه ۱۰ صبح- ۴ بعداز ظهر، هزینه ورودی) است.

جشن اکتبر

ماء الشعیر در سرتاسر آلمان بیشترین طرفدار را دارد که البته اکثریت آنها در باواریا و پایتخت آن مونیخ هستند. یکی از بزرگترین فستیوال های نوشیدنی اروپا جشن اکتبر است. در شب این فستیوال همه برای صرف غذا و نوشیدنی دور هم جمع می شوند و دلیل اصلی این جشن ها ازدواج شاه لودویگ اول با پرتس ترسا در ۱۸۱۰ بوده است، این جشن در یک چراگاه بزرگ که نام Theresienwiese بخود گرفته برگزار شد، که امروزه هم این علاقمندان در همین دشت چادر زده و گروه های موسیقی مردم را سرگرم می کنند. شاید همه از شلوغی خوششان نیاید، اما رژه های بزرگ و رنگارنگ در روز آغازین جشن اکتبر را از دست ندهید.

رزیدنس و انگلیشر گارتن Residenz and Englischer Garten

حاکمان باواریا در طول قرن ها قصرهای ساده قرون وسطایی را به قصرهای مجللی با هفت حیاط تبدیل کردند. رزیدنس Rezidenz یکی از خانه های گنجینه اروپاست که نشان دهنده ثروت سلسله ویتلسباخ Wittelsbach، سلیقه خانوادگی آنها بعنوان کلکسیونر، و توانایی آنها برای بهره بردن از بهترین استعدادهای زمان می باشد.

بازدید کامل از اتاق های دولتی این خانه که اکنون به Residenzmuseum (هر روز آوریل اواسط اکتبر ۹ صبح- ۵ بعداز ظهر، اواسط اکتبر – مارس ۱۰ صبح – ۴ بعداز ظهر، هزینه ورودی) تبدیل شده تنها با دوبار تور دارای راهنما امکان پذیر است.

بخش­های مسکونی این رزیدنس نیز بازتاب سلایق شخصی حاکمان هستند. در این بخش یک گالری آبا و اجدادی (Ahnengalerie) با پرتره هایی از اجداد ویتلسباخ، آنتیگوار بوم رزیدنس برای کلکسیونی از مجسمه های آنتیک و نقاشی های دیواری از صحنه های باواری، و تالار سلطنتی (Kaiser’saal)، فضایی مجلل برای مراسم های دولتی، قرار دارند.

عکس صفحه ۱۰۸- آنتیکواریوم داخل رزیدنس

 یکی از بخش های این مجموعه که نباید از دست بدهید، تئاتر کوویلس Cuvillies (هزینه ورودی)، یک سالن اجتماعات جواهر مانند به سبک باروک است. دیگری شاتسکامر Schatzkammer (گنجینه، هزینه ورودی)، یکی از مهمترین ها در نوع خود است که دارای نمونه های بی نظیری از جواهرات دست ساز طلا، نقره و سنگ های قیمتی از حدود ۱۰۰۰ بعد از میلاد تا قرن ۱۹ می باشد.

تئاتر

فرانسیس کوویلس، کوتوله و طراح با استعداد دربار، ساخته شد. اولین اجرای این سالن اپرای موتسارت در سال ۱۷۸۱ بود.

کوویلس تئاتر در اواسط قرن ۱۸ توسط بخشی از رزیدنس رو به میدان اودئون پلاتز است. ویژگی اصلی این میدان وجود تیاتینر کیرشه Theatinierkirche زرد خردلی، یکی از بهترین نمونه های معماری کلیسای پاروک، و گالری سبک ایتالیایی فلدهرن هاله Feldherrnhalle (تالار فرماندهان) است.

این تالار که در سال ۱۸۴۴ برای بزرگداشت موفقیت های ارتش باواریا ساخته شده بود، نقطه کانونی کودتای هیتلر در ۱۹۲۳ بود، و بعدها به زیارتگاه تازی ها تبدیل شد. در شمال این منطفه خیابان لودویگ اشتراسه قرار دارد که نام خود را از لودویگ اول، پادشاه معماری باشکوه این بخش شهر، گرفته است، این خیابان عریض به دانشگاه و منطقه پرشور و سرزنده اشواپینگ رسیده و در طاق پیروزی زیگستور Siegestor تمام می شود.

محبوبیت این بخش مونیخ تاحدی بخاطر نزدیکی به انگلیشر گارتن Englischer Garten، یکی از بزرگترین پارک های عمومی جهان، است.

این باغ انگلیسی که ۳ کیلومتر از هوفگارتن به سمت شمال کشیده شده و به رزیدنس چسبیده، و دارای نهرهای جاری از آلب است یک باغ ژاپنی، یک بنای گنبددار با منظره عالی از افق شهر، یک برج چینی یا یک باغ دارای گنجایش ۷۰۰۰ نفر و زمین های چمن وسیع برای انواع تفریحات از جمله حمام آفتاب می باشد.

محله موزه The Museum Quarter

منطقه غرب لودویگ اشتراسه Ludwigstrasse یکی از بزرگترین و غنی ترین مجموعه های موزه ها و گالری های هنری را در خود جای داده است حرکت اولیه توسط لودویگ اول انجام شد و او دستور ساخت چند عمارت نئو کلاسیک اطراف کونیگز پلاتز Konigsplafz را صادر کرد. این عمارات شامل کلیپتونک Glyptothek (سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح-  ۵ بعداز ظهر، پنجشنبه تا ۸ شب هزینه ورودی)، با کلکسیونی از مجسمه های یونانی و رومی، Staatliche Antikensammlungen (کلکسیون های دولتی آنتیک، همان ساعات؛ هزینه ورودی) با کلکسیون های برنز، گلدان، سرامیک، و جواهرات، و پروپیلائن Propylaen یک نسخه از دروازه نگهبانی جاده ای که به آکروپلیس در آتن می رود می­باشد.

عکس صفحه ۱۱۰- برج چینی باغ انگلیسی

همچنین Stadtische Galerie im Lenbachhaus (سینی گالری در لنباخ هاوس، سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح-  ۴ بعداز ظهر، هزینه ورودی) در این منطقه قرار دارد که یک ویلای ایتالیایی با یک باغ زیباست. اینجا زمانی محل زندگی فرانتس ون لنباخ چهره نگار بوده و این گالری به نقاشی های مونیخ از قرن ۱۸ به بعد اختصاص یافته است. موضوع اصلی این گالری آثار پرشور و رنگارنگ اوایل قرن ۲۰ ام از گروه سوارکاران آیی به رهبری واسیلی کاندینسکی است.

اما نقطه ثقل منطقه موزه ها با سه گانه Pinakotheken (گالری های عکس)، به سمت شمال، شکل گرفته است. آلنه پیناکوتک Alte Pinakothek (گالری عکس قدیمی: سه شنبه ۱۰ صبح- ۸ شب، چهارشنبه – یکشتبه ۱۰ صبح- ۶ بعدازظهر، هزینه ورودی، روزهای یکشنبه بلیط ارزان) در قصر قرن ۱۹اُمی به سبک ونیزی یکی از برترین گالری های هنری اروپا با آثاری از قرون وسطا تا قرن ۱۸ بوده و پادشاهان سلسله ویتلسباخ کلکسیون های این گالری را گردآوری کرده اند. این گالری با کلکسیون جامع خود دارای آثاری از استادان قدیمی با تاکید روی بزرگان آلمانی همچون دورر، کراناخ، گرونوالد، و التیدوقر، که نقاشی نبرد الکساندر ۱۵۲۹ او پرشورترین صحنه های نبرد را در خود جای داده، می باشد.

نویه پیناکوتک Neue Pinakothek (گالری عکس جدید چهارشنبه ۱۰ صبح- ۸ شب، پنجشنبه، دوشنبه ۱۰ صبح، ۵ بعدازظهر؛ هزینه ورودی، یکشنبه ها بلیط ارزان) در یک عمارت پست مدرن باشکوه (ساخته شده در ۱۹۸۱) قرار داشته که بخاطر معمار آن الکساندر ون برانگا به آن پالاز و برانگا نیز گفته می شود. موضوع این گالری نقاشی و مجسمه های اروپایی بین قرن ۱۸ و اوایل قرن ۲۰ ام است.

عکس صفحه ۱۱۱- خودنگاره آلبرشت دورر، آلنه پیناکوتک

این گالری نیز دارای آثار برجسته ای از هنرمندان آلمانی همچون کاسپر دیوید فردریش، صحنه های ژانر فرن ۱۹ کارل اشپیتز ریگ، و آثار امپرسیونیست های فرانسه مانند لوئیس گورنت و مکس لیبرمن می­باشد. آثار لیبرمن را می توان با کارهای مانه و ون گوگ مقایسه کرد.

جدیدترین سه گانه پیناکوتکن که در سال ۲۰۰۲ افتتاح شد. پیناکوتکه مدرن Pinakothek der Moderne (کالری عکس مدرن؛ سه شنبه، یکشنبه ۱۰ صبح-۵ بعداز ظهر، پنجشنبه – جمعه تا ۸ شب هزینه ورودی، یکشنبه ها بلیط ارزان) است.

این عمارت مجلل خود دارای چهار گالری است. گالری هنر مدرن دولت باواریا دارای یک کلکسیون کم نظیر از آثار اکسپرسیونیسم های آلمانی و سورئالیسم های اروپایی تا اکسپرسیونیسم آبستره ها و پاپ آرت های آمریکایی قرن ۲۰ و ۲۹ می باشد. کل یک اتاق به پیکاسو اختصاص یافته است. گالری نویه زاملونگ چیزی را به نمایش گذاشته که گفته می شود یکی از جامع ترین کلکسیون های اشیاء طراحی شده از طراحی اتومبیل گرفته تا کامپیوتر است. گالری گرافیشه زاملونگ دارای مجموعه ای با بیش از ۴۰۰۰۰۰ طراحی و چاپ است و موزه معماری مجموعه ای بی نظیر از طراحی ها و ماکت های معماری را در خود جای داده است.

موزه داچس Deutsches Museum

بزرگترین موزه مونیخ در منطقه موزه ها قرار داشته و در جزیره مخصوص خود در رودخانه ایسار است. Deutsches Museum (هر روز ۹صبح- ۵ بعدازظهر؛ هزینه ورودی) یکی از مهمترین موزه های علوم و تکنولوژی جهان و اصلی ترین جاذبه در نوع خود است. ده­ها بخش این موزه در شش طبقه مجموعه های جالبی را به نمایش گذاشته که تجربه ماندگاری برای بازدیدکنندگان خواهد داشت.

عکس صفحه ۱۱۲- هواپیمای آلمانی در موزه داچس

عکس صفحه ۱۱۳- المپیا پارک

شما می توانید در این موزه روی یک موضوع خاص تمرکز کرده و یا صرفا میان کلکسیون های جالب آن همچون هواپیماهای قدیمی، لوکوموتیوها، قایق ها و وسایل نقلیه جاده ای قدم بزنید. علاوه بر یک افلاک نما بازسازی های واقع نما از یک معدن ذغال سنگ و نقاشی های ماقبل تاریخ روی دیواره های غار آلتامیرا در اسپانیا نیز در این موزه دیده می شوند.

المپیا پارک Olympiapark

تعداد معدودی از شهرهای میزبان المپیک به اندازه مونیخ در ۱۹۷۲ مجلل ساخته شدند. در آن زمان یک فرودگاه بزرگ در بخش شمالی شهر به یک مجموعه سطح بالا از امکانات ورزشی تبدیل شد. این پارک دارای تپه های مصنوعی است، و برج المپیا ۲۹۰ متری آن منظره زیبایی از تمام مونیخ تا آلپ را نشان شما می دهد. استادیوم و استخر شنا که امروزه نیز بسیار مورد استفاده قرار می گیرند همچنان زیر یک سازه چادر مانند هستند. روبروی مجموعه ورزشی المپیا، BMW Welt و موزه BMW جاذبه های مهمی برای دوستداران اتومبیل هستند. مونیخ برای میزبانی جام جهانی فوتبال ۲۰۰۶ نیز برخی از زیباترین ساختمان های خود را ساخته، که آلیانز آرنا Allianz Arena ۶۰۰۰۰ نقره، معروف به یوفو، در حومه های شمالی شهر با پوسته ای شفاف که به سه رنگ سفید و قرمز و آبی می درخشد، یکی از آنهاست.

نیمفنبورگ Nymphenburg

اشلوس نیمفنبورگ Schloss Nymphenburg (هر روز آوریل- اواسط اکتبر ۹ صبح-۶ بعداز ظهر، اواسط اکتبر – مارس ۱۰ صبح- ۴ بعدازظهر؛ هزینه ورودی در حومه های غربی مونیخ، یک قصر تابستانی باروک مربوط به سلسله ویتلسباخ بوده که ساخت آن از اواسط قرن ۱۷ شروع شده و در اواسط قرن ۱۸ تکمیل شده است. زیباترین فضای داخلی این شهر اشتاینترتر سال است، در حالیکه جناح جنوبی آن شوتهایتس گالری (گالری زیبایی ها) لودویگ اول، کلکسیون معروف او از پرتره زنان، قرار دارد. اصطبل های این قصر دارای مجموعه ای از کالسکه ها و درشکه های پرتزئین سلطنتی هستند، در حالیکه طبقه بالا مخصوص محصولات کارخانه چینی نیمفنبورگ (تا غروب باز است) است. پارک بزرگ این قصر (نا غروب باز است) ترکیب جالبی از سبک های منظره سازی فرانسوی و انگلیسی بوده و دارای چند عمارت کلاه فرنگی است که در زیبایی و دکوراسیون با خود قصر رقابت می کنند.

شاه دیوانه لودویگ دوم

پرنس اوتو لودویگ فردریش ویلهم در سال ۱۸۶۴ به تخت پادشاهی نشست. اما بزودی مشخص شد که او عالم خیال را به واقعیت ترجیح می دهد. او از وظایف حکومتی خود روی گرداند، در دنیایی زندگی می کرد که اپراهای واگنر الهام بخش آن بود و به فرهنگ قرن ۱۸ فرانسه عشق می ورزید. اما در سال ۱۸۸۶ تمام آرزوهای او پایان یافته او به اتهام دیوانگی در سن ۴۰ سالگی از پادشاهی خلع شد. در عرض چند روز، جسد او و روانشناس مخصوصش در دریاچه اشتارنبرگ یافت شد، در حالیکه لودویگ شناگر زبردستی بود و آب دریاچه نیز تنها تا سطح کمر بود.

نوشوانشتاین Neuschwanstein و سایر قصرهای سلطنتی

شاید قصرها و قلعه های زیبایی که بدستور شاه لودویگ دوم ساخته شده اند حکومت او را ورشکسته کردند اما سرمایه­گذاری بلند مدت و مدیرانه ای بوده، و به پربازدید کننده ترین جاذبه های گردشگری آلمان تبدیل شده­اند. مهمترین آنها اشلوس نوشوانشناین (هر روز آوریل- سپتامبر ۹ صبح- ۶ بعداز ظهر، اکتیر – مارس ۱۰ صبح- ۴ بعداز ظهر، هزینه ورودی دارای تور) است که روی یک تخته سنگ بزرگ بالای یک تنگه ساخته شده است. ساخت این قصر در ۱۸۶۹ آغاز شد، و ظاهر آن بیانگر معماری قرون وسطاست، فضاهای داخلی این قصر الهام گرفته از محبوب لودویگ یعنی واگنر بوده و در تمامی آنها به اپراهای واگنر اشاره شده است، برخی از فضاهای داخلی مانند مینستل هال و ترون روم بسیار مجلل دکور شده اند، اما خود قصر هرگز بصورت کامل تمام نشده و لودویگ بدشانس تنها مدت زمان کوتاهی در آن زندگی کرد. بهترین منظره این قصر در محیط بکر اطراف آن از روی پل مارین برو که Marirnbruicke دیده می شود.

عکس صفحه ۱۱۵- قصر نوشوانشتاین

پایین نوشونشتاین قصر قدیمی تر اشلوس هونشوانگائو Schloss Hohenschwangau (همان ساعات، هزینه ورودی) قرار دارد که یک اقامتگاه تابستانی ویتلسباخ است که لودویگ کودکی خود را در آن سپری کرد. در میان جنگل­های آلبی تا شرق نوشوانشتاین اشلوس لیندر هوف Schloss Linderhof (هر روز آوریل سپتامبر ۹ صبح- ۶ بعداز ظهر، اکتبر – مارس ۱۰ صبح- ۴ بعداز ظهر، هزینه ورودی) زیباترین خلاقیت لودویگ، یک ویلای سفید و باشکوه در کنار کوهستان و در میان باغ های زیبای پلکانی است.

پرهزینه ترین پروژه «شاه دیوانه» روی جزیره ای در دریاچه کیمزی، بزرگترین دریاچه باواریا، در جنوب شرقی مونیخ ساخته شده است. اشلوس هرن کیمزی Schloss Herrenchiemsee (هر روز آوریل – اوایل اکتبر ۹ صبح- ۶ بعداز ظهر، اکتبر ۴۰/۹  صبح-۵ بعداز ظهر، نوامبر – مارس ۴۰/۹ صبح- ۴ بعدازظهر،  هزینه ورودی) با الهام از ورسای ساخته شده، و حتی شامل یک تالار آینه ۱۰۰ متری است، اما مانند نوشوانشتاین ناتمام باقی مانده است. بین جاذبه های دیگر این منطقه می توان به یک موزه مخصوص لودویگ اشاره کرد.

گارمیش- پارین کیرشن Garmisch-Partenkirchen

مرکز بازی های زمستانی آلمان در دامنه بلندترین قله این کشور، زوگشپیتزه Zugspitze  (۲۹۶۲) برای تعطیلات تابستانی هم محبوب بوده، و دارای فرصت های بیشمار برای علاقمندان به پیاده روی و کوهنوردی است. پارتن کیرشن شهر قدیمی تر بوده و خیابان اصلی آن دارای خانه های رنگارنگ است. گاو میش نیز دارای یک محله قدیمی زیباست، اما مرکز آن دارای مغازه ها و بوتیک های مدرن است، از اینجا رفتن به او بر آمرگائو Oberammergau آسان است. این دهکده نه فقط بخاطر تعزیه خوانی مسیح، که هر ۱۰ سال یکبار برگزار می شود، شهرت دارد بلکه چوب کارها و هنر نقاشی دیواری آن نیز بسیار معروف هستند. بالارفتن از زو گشپیتزه با تله کابین کار آسانی است. روزهایی که آسمان صاف است افراد زیادی برای تماشای مناظر زیبای آلپ تا ۲۰۰ کیلومتر انطرف تر به اینجا می آیند.

عکس صفحه ۱۱۶- معماری سنتی در گارمیش

برچسگادن Berchtesgaden

محیط اطراف شهر زیبا و کوچک برچسگادن که زمانی منطقه تابستانی محبوب خانواده سلطنتی باواریا بوده تمام جاذبه های آلپ باواریا را در خود جای داده است. خانه های رنگ شده، یک قصر سلطنتی کوچک، و مناظر زیبا از مشخصه های بارز این شهر هستند.

عکس صفحه ۱۱۷- کونیگزی، سن بارتولومه و وجه شرقی وانزمان

بعلاوه نشنال پارک هاوس، مرکز تشریحی پارک ملی در این شهر واقع شده که در محدوده آن از مناظر زیبا اما آسیب پذیر محافظت می­شود. شکوفایی این شهر در گذشته به نمک وابسته بوده، و بازدید کنندگان می توانند از یک سفر مهیج در اعماق معادن نمک قدیمی Salzberwerk لذت ببرند.

همچنین می­توانید در بازدید خود از این منطقه یک سفر کوتاه از جاده کوهستانی به «لانه عقاب»، پناهگاه هیتلر در کیلشتاین Kehlstein با ارتفاع ۱۸۳۴ متر، داشته باشید که حالا به یک رستوران تبدیل شده است (مه تا اکتبر باز است).

نزدیکی پای کوه Dokumentation Obersalzburg (مرکز مستندات او بر سالزبورگ آوریل- اکتبر هر روز ۹ صبح – ۴بعداز ظهر، نوامبر – مارس سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح – ۲ بعدازظهر، هزینه ورودی)، یک مرکز اطلاعات است که مستندات مربوط به ارتباطات رایش سوم در منطقه را به نمایش گذاشته است.

اما بهترین گزینه تفریحی در اینجا قایق سواری روی آب­های کریستالی کونیگزی Konigsee و تماشای منظره دومین کوه بلند آلمان، واتزمان (۲۷۱۳ متر)، و کلیسای گنبد پیازی سن بارتولومه St Bartholomna است.

او گزبورگ و اولم Augsburg and Ulm

دو شهر کوچک در غرب مونیخ ارزش بازدید را دارند. او گزبورگ Augsburg که در ۱۵ قبل از میلاد تاسیس شده و نام خود را از امپراطور آگوستوس گرفته در ۸۰ کیلومتری مونیخ بوده و در قرون وسطا، زمانیکه خانواده فوگر آن را به مرکز بانکداری اروپای مرکزی تبدیل کردند شاهد عصر طلایی خود بوده است. در این شهر، فوگرای Fuggerei، مجموعه ای از خانه های سالمندان، در نوع خود اولین بوده، و همچنان به بازنشسته های مستحق اختصاص دارد. او گزبورگ با خیابان ها و میدان های مزین به فواره های رنسانسی و خانه های نجیب زاده شهر باشکوهی بوده و نشانه های ثروت و افتخار آن را می توان در تالار طلایی را تهاوس و مبلمان مجلل کاتدرال شهر مشاهده کرد.

اولم Ulm درست آنطرف مرز باواریایی در خاک بادن ورتمبرگ، در ۸۰ کیلومتری غرب او گزبورگ قرار دارد. این شهر به مونستر Munster (صومعه) خود می بالد، زیرا دارای بلند ترین منار مخروطی جهان با ارتفاع ۱۶۱ متر، و مجموعه ای از بهترین آثار هنری در فضای داخلی می باشد. راتها وس گوتیک و رنسانسی اولم با ساختمان های ساده -Fischer Viertel (محله ماهیگیر ها) تفاوت فاحشی دارد.

لند سهوت و پاسائو Landshut and Passau

در حدود ۷۵ کیلومتری شمال شرقی مونیخ، پایتخت قدیمی لندسهوت Landshut قرار دارد، که زمانی محل حکومت شاخه ای از خانواده ویتلسباخ بوده است. این شهر همچنان حال و هوای قرون وسطایی خود را حفظ کرده و در امتداد خیابان اصلی سنگفرش آن چندین عمارت طاق دار دیده می شوند. از قصر دوک نشین بالای شهر، و نیز منار مخروطی کلیسای سن مارتین، که با آجر ساخته شده و بلند ترین در نوع خود است، منظره کامل شهر دیده می شود. منظره زیبای این شهر پس زمینه مراسم ازدواج دوک وقت با یک پرنسس لهستانی در ۱۴۷۵ بوده است.

در زبانه تلاقی سه رودخانه دانوب، این، و ایلز درست در مرز با اتریش، پاسائو Passau دارای متفاوت ترین منظره در مقایسه با سایر شهرهای آلمان است.

قلعه وسته اوبرهاوس Veste Oberhaus که توسط پرنس اسقف شهر در ارتفاعات سر سبز ساخته شده حالا به یک موزه منطقه ای تبدیل شده است. خانه های رنگی پاسائو اطراف رزیدنس اسقف در مرکز شهر، راتهاوس با یک برج بلند، و کاتدرال، که دارای بزرگترین ارگ جهان است، ساخته شده اند.

رگنسبورگ Regensburg و اطراف آن

رگنسبورگ در ۱۳۰ کیلومتری شمال مونیخ، بعنوان یکی از شهرهای سالم مانده در طول جنگ، دارای دیدنی های تاریخی بسیاری است. این شهر که توسط رومی ها برای محافظت از مرز در دانوب تأسیس شده، در قرون وسطا بزرگترین شهر در باواریا بوده، و هنوز ثروت بناهای باستانی خود در امتداد الگوی شبکه­ای خیابان ها و کوچه های رومی را حفظ کرده است. از نمونه های بی نظیر این شهر می توان به خانه برج هایی اشاره کرد که تاجران قرون وسطایی برای جای دادن ثروت و خانواده های خود ساخته­اند. حدود ۳۰ نمونه از این بناهای فوق العاده هنوز سالم پابر جا مانده­اند. یکی از معروفترین آنها سازه Steinerne Brucke (پل سنگی)، یک شاهکار مهندسی قرون وسطایی روی دانوب است که در اواسط قرن ۱۲ ساخته شد.

عکس صفحه ۱۱۹- پل سنگی قرون وسطایی در رگنسبورگ

از روی این پل می توانید منظره زیبای شهر مربوط به دوران قرون وسطایی آن را ببینید: آنطرف دروازه و برج ساعت کاتدرال رگنسبورگ دیده می شود، که زیباترین بنای گوتیک در باواریاست ساخت این کاتدرال در قرن ۱۳ شروع شده و در قرن ۱۹ با افزودن مناره های مخروطی به پایان رسیده است.

عکس صفحه ۱۲۰- شیشه گر در جنگل باواریا

مجسمه «فرشته خندان: این کاتدرال، و مجموعه شیشه های ویترای آن شهرت بسیاری دارند. معروفترین خانواده این شهر از سلسله تورن­اند تاکسیس است که بخاطر خدمات پستی قابل اعتماد در قرن ۱۶ شهرت یافته است. سبک زندگی مجلل این خانواده در قصر تورن اوند تاکسیس Schloss ‘Thurn und Taxis (فقط با نورهای دارای راهنما اواسط مارس – اکتبر هر روز ۱۱ صبح، ۲، ۳، ۴ بعداز ظهر، یکشنبه ۱۰ صبح، ۱ بعداز ظهر، نوامبر – اواسط مارس شنبه- یکشنبه ۱۰ صبح، ۱۱ صبح، ۲، ۳ بعداز ظهر، هزینه ورودی) به نمایش گذاشته شده است. این تور شامل بازدید از ایوان زیبای قرون وسطایی نیز می شود.

بالای دانوب و در فاصله کوتاهی از رگنسبورگ معبد سفید نئو یونانی والهالا Walhalla (هر روز آوریل- سپتامبر ۹ صبح- ۴۵/۵ بعداز ظهر، اکتبر ۹ صبح- ۴۵/۴ بعداز ظهر، نوامبر – مارس ۱۰ صبح- ۴۵/۱۱ صبح، ۴۵/۳ – ۱ بعدازظهر، هزینه ورودی) قرار دارد که به دستور شاه لودویگ اول باواریا در سال ۱۸۴۲ به افتخار قهرمانان آلمان ساخته شده است.

ساخت بیش از ۱۲۰ مجسمه نیم تنه این معبد که در روزهای اوج ناسیونالیسم آلمان ساخته شده اند یا تندیس شاه هنری فولر از قرن ۱۰ شروع شده و همچنان به آنها اضافه می شود، از مجسمه های جدید این مجموعه می توان به صوفی شول اشاره کرد. او یک دانشجوی مونیخی بود که بدلیل مقاومت در برابر رژیم نازی اعدام شد.

عکس صفحه ۱۲۱- جنگل باواریایی

در کلهایم Kelheirth، در حدود ۳۲ کیلومتری بالای رگنسبورگ، یک شاهکار قرن ۱۹ دیگر با منظره زیبایی از رودخانه های دانوب و آلتمول دیده می شود. تالار Befreiungshalle (تالار آزادی) یادبودی است برای پیروزی آلمان ها بر ناپلئون در سال ۱۸۱۳.

رودخانه دانوب بعد از گلهایم از میان یک تنگه سنگ آهکی زیبا می­گذرد که صومعه ولتنبورگ Weltenburg در آنجا ساخته شده است؛ کلیسای آن یکی از زیباترین نمونه های معماری باروک در باواریاست، صخره های سنگ آهک در تمام دره آلتمول، یک حومه آرام که بخش اعظم آن در منطقه پارک حفاظت شده قرار دارد، کشیده شده اند. پایتخت این دره شهر کوچک و زیبای ایشند Eichstatt با یک کاتدرال و ویلاهای روکوکو پاستلی است.

جنگل وسیع باواریا که در امتداد مرز با جمهوری چک به «بام سبز اروپا» شهرت دارد، چندان برای بازدید کنندگان خارجی شناخته شده نیست. اما بین خود آلمانی­ها محبوبیت بسیاری دارد. بیشه های مملو از درختان سوزنی تمام منطقه را پوشانده، و در قله ۱۴۵۶ متری گروسر آربر Grosser Arber به اوج می­رسند. این قله از طریق تله سیژ قابل دسترسی است. بخشی از این جنگل به پارک ملی اختصاص دارد، و پوشش گیاهی آن مفصلاً در مرکز Hans-Eisenniann-Haus در نزدیکی نوشونائو Neuschonau معرفی شده است.

نورمبرگ و باواریای شمالی NUREMBERG AND NORTHERN BAVARIA

این بخش از کشور که به تازگی به باواریا ملحق شده بخش اعظم جوهره آلمان را در خود جای داده است. در اینجا شهرهای تاریخی زیبایی در اندازه های مختلف از پایتخت هایی همچون تورمبرگ و ورتزبورگ تا شهرهای کوچکی همچون روتنبری او در تابر و دینکلزبول در امتداد مسیر تفریحی Romantic Road دیده می شوند.

نورمبرگ Nurenberg

التشتاد نورمبرگ Nurenberg’s Altstadt که بعد از جنگ بخوبی بازسازی شده، با دیوارهای دفاعی، خیابان های دارای خانه های قدیمی سقف قرمز، میدان ها و کلیساهای گوتیک و فواره های زیبا حال و هوای یک شهر قرون وسطایی را دارد. تمام این مناظر را می­توانید از یک قصر سلطنتی در ارتفاعات سنگی شهر ببینید. نورمبرگ، پایتخت بی چون و چرای باواریای شمالی تنها یادآور امپراطوران و استاد واگتر نیست، بلکه یکی از وحشتناک ترین ابعاد نازیسم، خصوصاً نمایش متظاهرانه رژه های این حزب و محاکمات پس از جنگ رهبران رایش سوم را در خود جای داده است.

التشتاد با رودخانه پگنیتز Pegnitz درست به دو نیمه تقسیم شده است. منظره زیبای این رودخانه را می­توانید از Heilig-Geist-Spital، یک نوانخانه قرن ۱۵ تماشا کنید. وقتی به سمت جنوب می روید، کلیسای دو برجی لورنز کیرشه Lorenzkirche با شاهکارهایی از استادان این شهر در قرن ۱۵ و اوایل ۱۶ قرار دارد، که شبیه همتا شمالی خود فرائن کیرشه Frauenkirche است. قرائن کیرشه نیز یک سنتور با اجرای خود کار دارد، و بازار شهر نیز که فرائن کیرشه را در خود جای داده صحنه پرشور کریس کیندل مارکت، معروفترین بازار کریسمس آلمان است. همچنین در این منطقه شونر برونن Schoner Brunnen معروفترین آبنمای شهر با چندین مجسمه را خواهید دید.

از اینجا، خیابان بورگ اشتراسه Burgstrasse به سمت بالا رفته و از سبالدز گیرشه Sebaldskirche و راتهاوس Rathaus می گذرد تا به کایزربورگ Kaiserburg (قصر سلطنتی؛ هر روز آوریل- سپتامبر ۹ صبح۶ بعداز ظهر، اکتبر – مارس ۱۰ صبح- ۴ بعداز ظهر، هزینه ورودی) برسد. ساخت این مجموعه در قرن ۱۲ و به دستور امپراطور فردریک بارباروسا آغاز شده است.

از برج اصلی این قصر می توانید منظره کامل التشتاد، سقف ها و پنجره های زیر شیروانی خانه ها را ببینید. پایین این قصر آلبرش دورر هاوس Albrech-Durer-Haus و خانه معروفترین فرزند نورمبرگ، قرار دارد. برخی از بهترین آثار این هنرمند را می توانید در موزه ملی Gerinanisches (سه شنبه یکشنبه ۱۰ صبح- ۶ بعداز ظهر، چهارشنبه تا ۹ شب، هزینه ورودی) ببینید. مجموعه آثار این هنرمند نشان دهنده فرهنگ آلمان از دوران گذشته است.

عکس صفحه ۱۲۳- موزه حمل و نقل در نورمبرگ

درست آنطرف دیوارهای شهر، Verkehrsmuseum (موزه حمل و نقل؛ سه شنبه – یکشنبه ۹ صبح- ۵ بعداز ظهر، هزینه ورودی) بزرگترین در نوع خود بوده، و دارای مجموعه ای از محصولات راه آهن و یک مدال بزرگ از راه خط آهن است.

در جنوب شرقی مرکز، برخی از ساختمان های بزرگی که برای رژه های حزب نازی ساخته شده بودند هنوز باقی مانده اند، که مهمترین آنها ساختمان نیمه تمام مرکز کنگره است که قرار بود به تقلید از آمفی تئاتر رم ساخته شود. بخشی از این بنا اکنون به مرکز مستندات رایش سوم و نقش نورمبرگ در آن اختصاص یافته است.

فرانکونیا Franconia

در شمال نورمبرگ، فرانکیش اشوایتس Frankische Schweiz (سوئیس فرانکونی) یک جلگه سنگ آهکی است که دره­های عمیق و سرسبز از میان آن گذشته اند. شهر اصلی این منطقه بنام بایروس Bayreuth ، مربوط به قرن ۱۲ است اما شهرت آن بیشتر مدیون یک پدیده نسبتاً مدرن یعنی جشنواره سالانه اپرا به یادبود ریچارد واگنر و آثار اوست. سنت اپرای بایروس از قرن ۱۸ با ساخت یک بنای باشکوه ایرای باروک شروع شده است.

با اینحال، شاهکار فرانکونیا در بامبرگ Bamberg است. شهر بامیرگ به شهر رعیتی در کنار رودخانه رگنیتز و شهر اسقفی تقسیم شده است.

آلتس راتهاوس Altes Rathaus (تالار شهر قدیم) در جزیره ای روی رودخانه، نماد شهر رعیتی و دم Dorn با چهار برج زیبا، نماد شهر اسقفی است. کلیسای شهر اسقفی با سبک رومانسک ساخته شده و بعدها به گوتیک تبدیل شد. مقبره باشکوه امپراطور هاینریش با مجسمه باشکوهی بنام سوارکار بامبرگ جوهره دلیری قرون وسطایی است، هر چند هنوز هویت او ناشناخته باقی مانده است.

کلیساهای مزین

 دره زیبای رودخانه ماین در شمال بامبرگ دارای دو نمونه از زیباترین کلیساهای قرن ۱۸ آلمان است کلوستریانز Kloster Banz در غرب ویرتزن هایلگن Vierzehnheiligen در شرق، کلیسای شرقی (کلیسای چهارده سنه هر روز ۶ صبح- ۶٫۳۰ بعداز ظهر، با پرداخت اعانه) به سبک روکوکو در پس زمینه ای ساده و روستایی ساخته شده است.

کوبورگ Coburg درست در مرز با تورینگیا از یک قلعه قدیمی معروف به تاج فرانکونیا در ارتفاعات بخوبی دیده می شود. حاکمان دوک کوبورگ از طریق ازدواج های میان خانواده ای ژن خود را در سرتاسر اروپای سلطنتی پخش کردند. پرنس آلبرت، همسر ملکه ویکتوریا در همین شهر متولد شده و این پادشاه بیوه بعد از مرگ ملکه خود بارها را کویورک دیدن کرده است، که البته بدون شک با ظاهر تودور انگلیسی مناسب این قصر دوک نشین بوده است. آلبرت و ویکتوریا عموزاده بودند.

ورتزبورگ و جاده رومانتیک wurzburg and the RomanticRoad

میان مجسمه های باروک پل باستانی روی رودخانه ماین در شهر دانشگاهی ورتزبورگ Wirzburg مجسمه سن گیلیان، یک مبلغ ایرلندی که در قرن ۷ در اینجا کشته شد، دیده می شود. یک هزاره بعد، پرنس اسقف شونبورن Prince- Bishop Schonborn، حاکم مسیحی منطقه، در رزیدنس Residenz (هر روز آوریل اکتبر ۹ صبح – ۳۰/۵ بعداز ظهر ، نوامبر – مارس ۱۰ صبح- ۴ بعدازظهر، هزینه ورودی) زندگی می کرد.

این عمارت مجلل نوسط بالتازار نومان معمار ساخته شده و یکی از بزرگترین و باشکوه ترین قصرهای باروک در آلمان است، که به فضای داخلی مجلل، و پلکان بزرگ خود، و بزرگترین سقف نقاشی شده در جهان، اثر تیپولو Tiepolo هنرمند ویتی، می بالد.

عکس صفحه ۱۲۵- سوارکار بامبرگی

ورتزبورگ، در مرکز تاکستان های فرانکونیا حال و هوای آرامی دارد. امروزه یک خانقاه قرون وسطایی این منطقه بنام Juliusspital به کارخانه تولید نوشیدنی تبدیل شده و گردش در دهکده های تاکستانی در امتداد ماین، و نیز بازدید از قصر تابستانی پرنس اسقف در Veitshochheim (باغ هر روز از طلوع تا غروب قصر آوریل – اکتبر سه شنبه – یکشنبه ۹ صبح- ۳ بعداز ظهر، هزینه ورودی)، در ۷ کیلومتری ورتزیورگ، شدیداً توصیه می شود.

این باغ معروفترین نمونه روکوکو  rococoدر کشور است که بیش از ۲۰۰ مجسمه در آن قرار دارد.

ورتزبورگ نقطه آغاز جاده رومانتیک (Romantische Strasse) 350 کیلومتری است که از بین حومه های آرام و زیبا و شهرهای تاریخی به سمت جنوب و تا دامنه های آلپ می رود.

یکی از توقفگاه های مهم این جاده روتنبرگ او در تابر Rothenburg b der Tauberه است، که نام عجیب و قدیمی آن یا وضعیت قرون وسطایی این شهر کاملاً مطابقت دارد.

با نادیده گرفتن جمعیت بازدید کنندگان در خیابان ها، استراحت در میدان اصلی، یا قدم زدن در امتداد دیوار های ۲٫۵ کیلومتری استحکامات شهر به راحیئی می توانید خود را در آلمان قرون وسطایی تصور کنید.

عکس صفحه ۱۲۶- مجسمه St Kilian در ورتزبورگ

از بالای برج بلند را تهاس رنسانسی می توانید سقف های آجرقرمز روتنبرگ و منظره زیبای حومه فرانکونیا را تماشا کنید. با کمی قدم زدن در خیابان ها متوجه صحنه های زیبا و پایان ناپذیر شهر خواهید شد.

محله Plonlein، یک فضای چندسطحی سنگفرش محصور میان چند برج و خانه قاب الواری، یکی از مکان هایی است که بیشترین عکس از آن گرفته شده است. زمانیکه شهردار روتنبرگ توانست یک بشکه شراب ۳٫۲۵ لیتری را روی زمین خالی کند، این شهر توانست از تخریب های جنگ سی ساله در امان بماند، این سنت هنوز در فستیوال سالانه Meistertrunk تکرار می شود.

وقتی کودکان دینکلز بول Dinkelsbuhl، همتای روتنبرگ با درها، خانه های اشرافی و یک کلیسای زیبای محلی، خواستار یک محاصره عمومی شدند این شهر نیز توانست از ویرانی های جنگ جان سالم بدر ببرد. این رخداد نیز در فستیوال سالانه Kindlerzeche تکرار می شود.

نوردلینگن Nordligen، استحکامات خود با ۱۶ برج و پنج دروازه را هنوز حفظ کرده، و موزه مدرن Rieskrater، مختص داستان دهانه ۲۵ کیلومتری ناشی از برخورد یک شهاب سنگ در حدود ۱۵ میلیون سال قبل، یک جاذبه جالب و منحصر به فرد این شهر است.

عکس صفحه ۱۲۷- جاده رمانتیک: روتنبرگ اوبدر تابر

عکس صفحه ۱۲۸- نمایی از کلن و راین

چه کار کنیم؟

آلمان با داشتن ساحل، کوه، و دریاچه، و انواع مناظر زیبا برای انواع فعالیت ها در فضای باز مناسب بوده، و امکانات تفریحی آن از کیفیت بالایی برخوردارند. برای اطلاعات بیشتر درباره فعالیت های ورزشی، به وبسایت دفتر گردشگری ملی آلمان، .www.germany-tourism de، مراجعه کنید.

فعالیت های ورزشی

پیاده روی و دوچرخه سواری، آلمان شبکه های گسترده و مجهزی از پیاده راه­ها، خصوصاً در مناطق کوهستانی و پارک های طبیعی دارد. دوچرخه سواران نیز می توانند در شهرها و مناطق روستایی از این فعالیت لذت ببرند، و پیدا کردن دوچرخه کرایه ای نیز آسان است. مسیرهای طولانی تر برای علاقمندان به پیاده روی و دوچرخه سواری در تمام سطح کشور وجود دارند. از میان مسیرهای دوچرخه سواری محسوب می توان به مسیرهای امتداد راین، موسل و آلتمول اشاره کرد، در حالیکه مسیر ناهموار رنشتاگ در جنگل تورینگن شهرت بسیاری دارد، در سال­های اخیر اسکیت سواری محبوبیت بسیاری یافته، و امکانات این ورزش در حال گسترش هستند، یک مسیر ۱۰۰ کیلومتری مخصوص اکسیت سواری از منطقه فلامینگ در جنوب برلین می گذرد.

برای اطلاعات درباره کلوب­های پیاده روی محلی و مسیرهای طولانی با انجمن ملی کلوب­های کوهستانی و پیاده­روی، WWW.deutscher-Wanderverband de، مراجعه کنید. مراکز اطلاعات گردشگری نیز جزئیات درباره شیکه های مسیر محلی را در اختیار شما قرار می دهند و اغلب دارای نقشه های رایگان هستند.

سوارکاری، در اغلب مناطق تفریحی اصطبل وجود دارد. برای اطلاعات بیشتر با انجمن سوارکاری ملی، www.hippoline.com، تماس بگیرید. همچنین می توانید برای یافتن فهرستی از مناطق مناسب سوارکاری در تعطیلات به www.reiten.de مراجعه کنید.

تفریحات آبی دریاچه ها، رودخانه ها و کانال های شبکه گسترده آبی آلمان باعث شده تا کشتی سواری یکی از بهترین روش های گردش در سطح این کشور باشد. منطقه در باچه مکلنبورگ برای این نوع فعالیت ها بسیار مناسب است.

علاقمندان به قایق سواری نیز می توانند به سمت دریاچه مکلنبورگ و نیز آب­های وسیع در باچه کنستانس بروند. مناطق کوهستانی همگی دارای گزینه های قایق سواری در آب­های خروشان کایاک سواری، و کانوسواری هستند.

سواحل دریای شمال و بالتیک نیز گزینه های خوبی برای قایق سواری وموج سواری محسوب می شوند، و آبدره ها و تالاب ها فضای باز آیی بیشتری دارند. برای اطلاعات در این زمینه با انجمن ملی کانوسواری، www.kanu.de، انجمن ملی قایق موتوری، www.dmyv.de، یا انجمن ملی قایق سواری، www.dsv.org، مراجعه کنید.

گلف. گلف در سال های اخیر محبوبیت بسیاری یافنه، و زمین های گلف بسیاری در مناطق زیبای حومه ساخته شده اند، بازیکنان مهمان نیز می توانند از این زمین ها استفاده کنند. هزینه این بازی در شهرهای بازی یا نزدیکی آنها نگران است، اما در مناطق حومه و روستایی ارزانتر می شود. برای اطلاعات بیشتر با انجمن ملی گلف، www.golf.de تماس بگیرید.

ماهیگیری، قزل­آلا صید محبوب آب­های شیرین است، و در امتداد ساحل شانس خوبی برای صید خواهید داشت. برای اطلاعات بیشتر با انجمن ملی ماهیگیری، www.inglerverban.de تماس بگیرید،

کوهنوردی، کوه­های آلپ باواری گزینه خوبی برای کوهنوردی جدی هستند، و علاقمندان می توانند شب را در ارتفاعات کوهستانی در کلبه ها بگذارنند. صخره نوردان بهترین صخره های سنگی آلمان را در سوئیس ساکسون خواهند یافت. برای اطلاعات بیشتر با کلوب الپ آلمان، www.alpenverein.cle، تماس بگیرید.

عکس صفحه ۱۳۱- اسکی بر فراز آلپ

ورزش های زمستانی، گار میش پارتن گیرشن پایتخت ورزش های زمستانی آلمان است، اما آلپ های باواریایی، از برشتستادن در شرق تا الگوئه در غرب، برای لذت بردن از برف همیشه حاضر هستند. هرچه بیشتر به سمت شمال بروید بارش برف کمتر می شود، اما علاقمندان به اسکی به شهرهای مناطق مرافع همچون تائوئوس، جنگل سیاه و زائرلند می روند. اوبرهوف در جنگل تورینگن، که زمانی تفریحگاه زمستانی آلمانی شرقی بوده، امکانات خوبی مانند ارابه­سواری تابستانی دارد.

برای اطلاعات بیشتر به www.garmisch-partenkirchen.de و  www.oberhof.de ، و انجمن ملی اسکی، www.ski-online.de مراجعه کنید.

ورزش های دارای تماشاچی

فوتبال. منابع بسیاری صرف ساخت استادیوم های فوتبال برای میزبانی جام جهانی ۲۰۰۶ شده که حاکی از علاقه بسیار آلمانی ها به این ورزش است. میلیون­ها طرفدار عصرهای روز شنبه به تماشای مسابقات بوندسلیگا، لیگ ملی آلمان، می نشینند. اوج این شور فوتبال زمانی است که تیم ملی در جام جهانی با قهرمانی اروپا هر چهار سال یکبار، شرکت می کند.

هاکی روی یخ. این ورزش از نظر محبوبیت بعد از فوتبال بوده و در سرتاسر این کشور، با حضور تیم های حرفه ای در لیگ ملی بازی می شود. فصل بازی های لیگ سپتامبر تا اوریل است.

جنون فوتبال

استادیوم وستفالن در دورتموند بزرگترین استادیوم آلمان، با ظرفیت ۸۰۷۰۰ نفر است. این استادیوم بخاطر سرودهای طرفداران تیم ملی به ایراخانه فوتبال آلمان شهرت یافته است.

تنیس. ستارگانی همچون بوریس بکر، استفی گراف، و میشائیل اشتیش تئیس را به یکی از محبوبترین ورزش های تماشاچی تبدیل کرده اند. فصل مهم در تنیس آلمان مسابقات قهرمانی این کشور است که هر سال در هامبورگ برگزار می شوند.

بسکتبال. بسکتبال نیز مانند فوتبال بوندسلیگای خود را دارد، که طی آن تیم­ها بین اکتبر و آوریل به رقابت می پردازند.

مسابقات موتورسواری. آلمان سالانه میزبان دو رخداد گرند پریکس، یکی در نوربورگرینگ در ارتفاعات ایفل، و دیگری در هوکنهایم در نزدیکی هایدلبرگ، است.

مسابقات سوارکاری. مهمترین رخدادهای این ورزش گالوپ دوسلدورف از سال ۱۸۴۴ است و مسابقات دیگری نیز چند بار در سال در زمین اینزهایم بادن-بادن برگزار می شوند.

خرید

آلمان شهرت بسیاری برای تولید کالاهای با کیفیت دارد، و با کمی قدم زدن در فروشگاه های زنجیره ای متوجه این حقیقت خواهید شد. گزینه برای سوغاتی بسیار است. اغلب مرکز شهرهای آلمان مخصوص افراد پیاده هستند، و در نتیجه می توانید یک تجربه خرید بدون ترافیک داشته باشید. همچنین مکان های مخصوص نشستن و استراحت بین خرید درنظر گرفته شده اند.

عکس صفحه ۱۳۳- گالری لافایت Lafayette در برلین

فروشگاه­های زنجیره ای مانند هر کشور دیگری در مکان های اصلی شهر قرار دارند، در حالیکه مغازه­های معمولی تر مثل عتیقه فروشی ها و کتابفروشی های دست دوم را می توانید در خیابان های فرعی، یا در قسمت های خاصی از شهر بیابید.

بازار Antik und Flolitrarkt زیر ستون های خط آهن در نزدیکی خیابان فردریش برلین گنجینه عتیقه جات است، پاساژهای خرید مدرن – Passagen – خصوصاً در شهرهای بزرگ بسیار جذاب هستند؛ برلین دارای بهترین نمونه های این پاساژها در فردریش اشتراسه بوده و از این دست مکان ها در هامبورگ و دوسلدورف نیز وجود دارند. سوپرمارکت های بزرگ در حاشیه شهرها و معمولاً نزدیک به تقاطع های اتوبان قرار دارند، و قیمت اجناس در آنها بسیار مناسب است.

بازارها برای تماشای مردم و نیز چانه زنی خوب هستند؛ ویکتوالین مارکت Viktualienrnarkt در مونیخ یکی از بزرگترین جاذبه های این شهر است. بازارهای هفتگی مانند بازار آخرهفته در شارلوتنبرگ Charlottenburg پرلین، و بازارهای کریسمس مثل بازارهای تورمبرگ و در سدن با حال و هوای جذاب و گزینه های متعدد برای خرید هدیه محبوبیت بسیاری دارند. فروشگاه های موزه نیز اجناس جالب و اصیلی دارند که معمولاً جای دیگری پیدا نمی شوند.

 گزینه های خرید

عتیقه جات. دوره های شکوفای تاریخ آلمان اجناس جالبی به سبک آرت نوا و آرت دکو بر جای گذاشته اند. سرامیک­ها و چراغ­ها از کیفیت بالایی برخوردار بوده و قیمت مناسبی دارند، مبلمان بیدرمایر مربوط به اوایل قرن ۱۹ نیز بسیار جذاب هستند.

کتاب. کتابفروشی های شهر معمولاً مکان های مجللی هستند که در آنها قهوه سرو شده و جای نشستن و مطالعه وجود دارد، که البته تعداد کمی از کتاب ها به زبان انگلیسی هستند.

عکس صفحه ۱۳۴- فندق شکن چوبی سنتی

مد. همه چیز از مد طراحان تا لباس های شیک دست دوم در دسترس هستند. پوشش سنتی باواریابی در باوار یا جذاب بنظر می رسد، اما مگر چند بار در خانه شلوارک فاز بلند (lederhosen) یا دامن پر چین (dirndl) می پوشید؟ کت ماهوتی، که با پشم چرب گوسفندان کوهستانی تهیه می شود، گزینه خوبی برای خرید است، لباس چرمی نیز کیفیت بالایی دارد.

غذا و نوشیدنی. نانوایی ها و شیرینی فروشی ها استاندارد بالایی دارند، هرچند ممکن است گاهی نان و شیرینی مانده به خانه ببرید. بازدیدکنندگانی که اتومبیل دارند، حتماً وسوسه می شوند که صندوق خود را با انواع نوشیدنی های عالی و ارزان تر کنند.

چینی. این صنعت پرقدمت در آلمان هنوز هم محصولات منحصربفردی تولید می کند. بین کارخانجات پیشگام در این عرصه می توان به تیمفتیرگ (در مونیخ)، روزنتال (در سلب)، مایسن، KPM در برلین، و ویروى اند بوش در سارلند اشاره کرد.

 سوغاتی. علاوه بر ساعت های کوکو انواع ساعت ها در جنگل سیاه ساخته می شوند. آلمان سکونتگاه طبیعی گندم باغ جو اشتاین است.

اسباب بازی. آلمانی ها اساساً اسباب بازی سازهای ماهری هستند و یک مرکز تخصصی در نورمبرگ (برای اسباب بازی های مکانیکی، شامل بهترین ماکت خط آهن) و دیگری در کوه های ارزگبیرگ در ساکسونی (برای اسباب بازی های کنده کاری شده از چوب) وجود دارند.

سرگرمی

فرهنگ عالی در آلمان شکوفا می شود؛ نه به این خاطر که سوبسید بالایی برای آن در نظر گرفته شده، بلکه به این خاطر که شهرها از نظر گزینه های فرهنگی با هم در رقابت هستند شرایطی که باعث شده تا این کشور بیش از ۱۰۰ سالن اپرا داشته باشد. اما صحنه فرهنگ پاپ لیز پر شور است؛ علاقمندان پر و پا قرص می توانند در شهرهای بزرگ و مهمتر از همه در برلین کلوب های مورد پسند خود را پیدا کنند. روزنامه های محلی و دفاتر اطلاعات گردشگری و در برخی مجلات فهرست این کلوب ها و مکان های برگزاری را خواهید یافت.

عکس صفحه ۱۳۵- فیلارمونیک مونیخ

موسیقی، اپرا، تئاتر در سرزمین باخ، بتهوون، و برامس، همه جا در هر اندازه ای یک برنامه اپرا و کنسرت موسیقی کلاسیک دارد، برخی از مکان های برگزاری، مانند سمیر وپر در درسدن در نوع خود جاذبه مهمی برای بازدید کنندگان است. علاوه بر تالارهای اختصاصی، در کلیساهای تاریخی همچون توماس کیرشه باخ در لیپزیک نیز کنسرت برگزار می شود.

 در تمام طول سال برنامه­های کنسرت مرتباً برگزار می شوند، و در تابستان برای برگزاری فستیوال های موسیقی یک وقفه ایجاد می شود. برای افراد غیر آلمانی زبان گزینه­های تئاتر محدود است. اما باله و رقص مدرن پیشرفته بوده، و نمایش­های انگلیسی زبان گاهی اجرا می شوند. برنامه های موسیقی این کشور خصوصاً Friedrichstadtpalast در برلین شهرت جهانی دارند.

راک، پاپ، جاز. شهرهای بزرگ محل اجرای هنرمندان معروف هستند، اما موسیقی راک، پاپ، و جاز در همه جای آلمان یافت می شوند. کنسرت در هوای باز و فستیوال های تابستانی از گزینه های در دسترس هستند.

باندهای سازهای برنجی. این باندها همچنان سن تالارهای باواریا، در اکتبرفست Oktoberfest مونیخ، و در جشن های کارناوال در راینلند و سایر مناطق را به خود اختصاص داده اند.

تفریحات شبانه. کلوب و سالن نمایش بسیار است، که برخی از بهترین های آنها در شهرهای دانشگاهی قرار دارند، و مکانی برای دور هم جمع شدن دانشجویان هستند، مثل مور پیتزباسنی در لیپزیگ Leipzig.

عکس صفحه ۱۳۶- شلوغی در اکتبر فستِ مونیخ

سینما. سینماها در انواع کوچک و بزرگ بسیارند. فیلم های زبان انگلیسی معمولاً به زبان آلمانی دوبله می شوند، هر چند یک یا دو سینما در مراکز بزرگ فیلم را بصورت زبان اصلی اکران می کنند، فیلم های گیشه هالیوود به محض اکران در آمریکا در آلمان نیز به نمایش درمی آیند.

آلمان کودکان

فقط کافی است شاهد امکانات کامل زمین های بازی شهر و سایر امکانات مخصوص کودکان باشید تا دریابید که در هر کجای آلمان به کودکان اهمیت زیادی داده می شود. و مراکز شهری بدون ترافیک، پیاده روهای مناسب، و شبکه های دوچرخه سواری نیز محیط شهری خوبی برای کودکان ایجاد کرده اند. کودکان از سوار شدن به تِرم و گردش در شهر Strassenbahn لذت خواهند برد. باوجود دریاچه ها و رودخانه های متعدد، و مناطق کوهستانی دارای تله کابین، و در بروکن، یک خط آهن بخار، تفریحات زیادی در حومه شهرهای آلمان وجود دارد که البته می توان ساحل، جاذبه ها، و فعالیت های آن را نیز اضافه کرد.

موزه ها. موزه ها، خصوصاً آنهایی که نمایش های دو سویه دارند، مثل موزه آلمانی مونیخ، با مواردی که دارای ماکت های بزرگ هستند، مثل موزه حمل و نقل نورمبرگ، کودکان را جذب خود می کنند، موزه شکلات در گلن که جای خود دارد. بسیاری از موزه ها برنامه های ویژه کودکان دارند، هر چند در اغلب موارد به زبان آلمانی هستند.

باغ وحش ها. در آلمان چند باغ وحش در سطح جهانی وجود دارد که از میان آنها می توان به هلابرون Hellabeunn در مونیخ، هاکنیک در هامبرگ و زولوگیشر گارتن Zoologischer در برلین اشاره کرد. باغ وحش Zoo am Meer در برمرهاون نیز روی موجودات دریایی و حیوانات قطبی متمرکز است.

پارک های موضوعی. بزرگترین پارک موضوعی آلمان Europa-park (هر روز آخرهفته قبل از عید پاک اکتبر ۹ صبح- ۴ بعدازظهر، دسامبر ۶ام ژانویه ۱۱ صبح- ۷شب، هزینه ورودی) در نزدیکی فریبورگ است، که در آن یک ترن هوایی بزرگ قرار دارد و فانتزی لندPhantasiland در نزدیکی کلن و بلانتیس (هر روز ۱۰ صبح- ۴ بعدازظهر، هزینه ورودی) بیرون لیپزیگ یکی دیگر از گزینه­های جذاب برای کودکان است.

 فستیوال ها

آلمان با توجه به سنت های محلی و منطقه ای طیف وسیعی از فستیوال ها را دارد. بسیاری از این فستیوال­ها بر پایه تاریخ کلیسایی، و برخی دیگر بر پایه رخدادهای تاریخی هستند، که نوع دوم بسیار با شکوه برگزار می شوند، مانند Kinderzeche در جولای که در دینکلز بول برگزار می شود. بین معروفترین این فستیوال ها می توان به Oktoberfest در مونیخ، و Karneval در راینلند اشاره کرد، اما در طول سال رخدادهای دیگری نیز در سرتاسر این کشور برگزار می شوند. تعداد این جشن ها با مناسب های خلاقانه ای همچون رژه عشق در برلین نیز افزایش یافته است. فستیوال تیراندازها نیز در جولای در هانوفر برگزار می شود. فستیوال های موسیقی در ماه های تابستانی هستند که محبوبترین آنها فستیوال بتهوون در بن (سپتامبر – اکتبر) و واگنر در بایرنس (جولای) است. برخی دیگر از این برنامه ها چند سال یکبار برگزار می شوند، مثل جشن Landshut Wedding (هر چهار سال یکبار، بعدی در ۲۰۱۷) و Oberammergau Passion Play (هر ۱۰ سال یکبار، بعدی در ۲۰۲۰)

عکس صفحه ۱۳۸- فستیوال رژه عشق

تاریخ رخدادها

فوریه: فستیوال بین المللی فیلم برلین، کارناوال کلن بعد از کارناوال های ماینز و دوسلدورف برگزاری رخداد Fasching در جنوب، و Fastnet در جنوب غربی، که در آن مردم ماسک های گروتسک به صورت می زنند. روتویل مهمترین مرکز این کارناوال است.

فوریه /مارس: فستیوال کورت ویل در دسائو عید پاک Easter: رژه های عید پاک و تزئینات تخم مرغ در مناطق شرب در شرق آلمان. آوریل، جشن شیطانی در Walpurgisnacht  (۳۰ آوریل) در کوه­های هارتس.

مه: شروع بازی های سنتی یکشنبه (که تا سپتامبر اجرا می­شوند) در هاملین که طی آن Rottenfanger (موش گیری) جشن گرفته می شود.

مه / ژوئن: بازسازی Meistertrunk در روتنبرگ اوہدر تابر در پایان هفته Whitsun.

ژوئن: مسابقات قایقرانی Kieler Woche.

جولای: جشن رودخانه Ulm Schwormontag چراغانی قصر هایدلبرگ و نمایش های آتش بازی در ژوئن و سپتامبر نیز برگزار می شوند). فستیوال واگنر در بایروس (۲۵ جولای تا ۲۸ آگوست)، رژه عشق در یکی از شهرهای ژور. Kinderzeche در دینکلزیول، چراغانی­ها و آتش بازی های Rhine in Flames در بینگن رودسهایم، فستیوال اپرای مونیخ.

آگوست: فستیوال DOM هامبورگ، یکی از بزرگترین نمایشگاه های آلمان (که در مارس آوریل و نوامبر نیز برگزار می شود). چراغانی های و آتش بازی های Rhine in Flames در کوبلنز جشن چاقو زدن به اژدها (Furth-in-Wald Drachenstich)، فستیوال نوشیدنی Gaubodendfest در استراویینگ.

سپتامبر / اکتبر: چراغانی ها و آتش بازی های Rhine in Flames در سن گور. فستیوال انگور در سرتاسر آلمان، فستیوال بتهوون در بن. فستیوال بین المللی اپرا، تئاتر، رقص، موسیقی و هنر در برلین، شروع ماراتن برلین در دروازه براندنبرگ. فستیوال اکتبرفست در مونیخ، که ۱۶ روز و تا یکشنبه اول اکتبر ادامه دارد؛ مراسم افتتاحیه رنگارنگ این فستیوال را از دست ندهید.

دسامبر: بازارهای کریسمس و نورمبرگ و سایر شهرها.

 صرف غذا در رستوران ها

غذای سنتی آلمان ساده بوده و با مجموعه محدودی از مواد اولیه تازه، و تاکید روی سوپ های مغذی، و مقداری گوشت، سیب زمینی، پودینگ و انواع کلم تهیه می شود. با اینکه این نوع آشپزی فاقد هرگونه جزئیات است، اما خوشمزه محسوب می شود. اخیراً Neue deutsche kuche آشپزی جدید آلمانی با مواد اولیه جدید تر و مقدار کمتر طبخ می شود.

بعلاوه، غذاهای خارجی بصورت انطباق یافته با آشپزی آلمانی غذاخوردن در آلمان را به یک تجربه لذت بخش و اغلب ارزان تبدیل کرده است.

البته در کنار غذا بهترین نوشیدنی آلمانی سرو می شود. این کشور بزرگترین تولید کننده ماءالشعیر جهان است. کارخانه های متعدد این کشور این محصول را در انواع مختلف و با کاراکتر منطقه ای تولید می­کنند.

عکس صفحه ۱۴۰- ناهار در مونیخ

چه وقت غذا بخوریم ؟

صبحانه (Frulistack). وعده غذایی اصلی به همراه برشتوک، پروتئین به شکل تخم مرغ آبپز پا نیم پز، و تکه­های گوشت یا سوسیس سرد و گرم، انواع تان از جو سبوس دار تا نان های تُرد، ماست یا گوآرک (پنیر محلی)، و میوه. نوشیدنی صبحانه معمولاً قهوه است، هرچند چای و آبمیوه نیز در دسترس خواهد بود. بسیاری از آلمانی ها صبح زود بیدار می شوند و ناهار دیر می خورند، به همین خاطر یک وعده بنام Zweites Fruhstuck یا صبحانه دوم دارند که شامل پیراشکی یا چیزی شبیه به آن است.

ناهار (Mittagessen). وعده اصلی سنتی در روز، که شامل سوپ، غذای اصلی (اغلب با سالاد) و دسر می باشد. پایه غذای اصلی گوشت، با شنیتسل تکه باریکی از گوشت خوابانده در پودر سوخاری است. سیب زمینی در انواع مختلف در ناهار سرو می شود که خوشمزه ترین آنها سرخ کرده بهمراه پیاز و تکه های چرب بیکن است. سبزی محبوب بین آلمانی ها کلم آن هم از نوع قرمز است، دسر نیز شامل کو آرک با کمپوت میوه یا بستنی است. افرادی که سرشان شلوغ است ناهار سبک می خورند تا بتوانند عصرانه مفصلی داشته باشند.

شام (Abendessen یا Abendbrot). شام برای بسیاری از آلمانی­ها یک وعده غذایی ساده و سبک است، که بخش اعظم آن را نان، بهمراه پنیر، گوشت سرد، سالاد سیب زمینی و انواع ترشی ها تشکیل می دهد. امروزه مردم تمایل دارند تا شام با مخلفات فراوان وعده اصلی غذایی آنها باشد..

چه چیزی بخوریم؟

غذاهای تخصصی آلمان

نان (Brot). آلمان دارای طیف وسیعی از انواع تان سیاه و سفید است، و محصولات نانوایی های آلمانی یکی از افتخارات این کشور محسوب می شوند. نان انواع متفاوتی دارد، اما متداولترین آن اLandbro است که معمولاً از چاودار و آرد سبوس دار تهیه می شود، تقریباً  خاکستری رنگ است، اما عطر و طعم خوبی دارد. تان سیوس دار Vollkornbrot سنگین تر و تیره تر بوده و حتی طعم بهتری دارد. در حالیکه Pumpernickel متراکم تر و تیره تر است. بهترین نان بدون سبوس در انواع رولی وجود دارد که به آن در باواریا Brotchen با Semmeln می گویند.

ماهی (Fisch). ماهی اقیانوسی همه جا در دسترس است، اما بهترین غذاهای دریایی آنهایی هستند که با گونه های آب شیرین درست می شوند. از میان این ماهی ها می توان به قزل آلا (Forelle) و ماهی سمباده (Zander) از نوع بزرگتر و خوش طعم تر اشاره کرد.

عکس صفحه ۱۴۲- سوسیس نورنبرگر

سیب زمینی (Katoffeln). سیب زمینی ساده که فردریک کبیر باعث ارتقاء جایگاه آن در آشپزی آلمان شد در انواع شکل ها دیده می­شود، به سیب زمینی آبپز Salzkartoffeln و سرخ کرده Poinines frites نامیده می شود. سیب زمینی پوره شده Kartoffelbrei یا همان پوره گفته می شود. سیب زمینی رنده شده در ترکیب با پیاز، که به شکل یک لایه نازک درآمده و سرخ می­شود Kartoffelpuffer نام داشته و در نوع خود یک وعده غذایی است، سلاد سیب زمینی یا Kartoffelsalat یک مکمل عالی برای یک وعده غذایی سوسیس است.

پاستا (Spatzle). پاستا با نودل که حداقل در جنوب شرقی جایگزینی برای سیب زمینی است اسپتال نامیده می شود که به معنی «گنجشک های کوچک» است.

پودینگ (Knoclel). یک گزینه بجای سیب زمینی برای حجم­دار کردن یک وعده غذایی پودینگ است که در شمال آلمان به آن Klosse و در جنوب Knodel می گویند. پودینگ با آرد، نان سفید، یا سیب زمینی تهیه می­شود Leberknodel نوعی پودینگ جگر است، که خود ماده اصلی سوپ Leberknodelsuppe محسوب می شود.

 مارچوبه (Spargel). کشت این ادویه در مه شروع می شود. آلمانی ها روشی برای پرورش این گیاه دارند که در آن نیازی به نور خورشید نیست: اگر نور خورشید وجود نداشته باشد گیاهان کلروفیل نمی سازند، و به همین خاطر به رنگ سفید درمی آیند. در این روش طعم این ادویه ملایم تر بوده و مقدار شکر درون آن بیشتر می شود. مارچوبه در انواع غذاها استفاده شده یا بصورت پودری روی کره آب شده ریخته می شود.

گوشت شکار (Wild). اغلب منوها گوشت شکار دارند. گوشت گوزن (Reh) و قرقاول (Kaninchen) در اغلب موارد با سس غلیظ سرو می شوند.

سوسیس (Wuirst). اغراق در اهمیت سوسیس در فرهنگ غذایی آلمان چندان دور از منطق نیست، در این کشور حدود ۱۵۰۰ نوع سوسیس وجود دارد و اگر نگاهی به یخچال های فروشگاه هایی مانند DeWe در برلین بیندازید متوجه خواهید شد که این تعریف اغراق محسوب نمی شود. سوسیس در آلمان صرفاً یک اسنک برای پر کردن شکم یا روشی هوشمندانه برای مصرف قسمت های دورانداختنی حیوان نیست، بلکه پایه اصلی یک وعده غذایی محسوب می شود. از انواع معروف سوسیس می توان به تورینگر از تورینگن با طعم تند، نورنبرگر از نورمبرگ، یک سو سپس باریک و پرادویه، و Wiesswurst از مونیخ، یک محصول ترکیبی با پایه گوشت گوساله، اشاره کرد. سوسیس های تکه ای نیز انواع بسیاری دارند. مثل سرو بلات، در حالیکه سالامی آلمانی با نمونه مجارستانی آن قابل مقایسه است. سوسیس های رایج تر عبارتنداز Mettwurst, ‘feewurst و Leberwurst، که آخری در انواع ریز بافت و درشت بافت موجود است، و بهترین انواع آنها با جگر غاز همپایی می کنند. سوسیس BockwUTSt که در جهان به فرانکفورتر شهرت دارد قبل از سرو در آب جوش گرم می شود و نکته جالبتر اینکه Bratwurst گریل یا سرخ می شود. سوسیس Blutwurst یا پودینگ سیاه در مقادیر اندک و بهمراه سیب زمینی نمک دار و Sauerkraut سرو می شود. سس خردل یکی از همراهان همیشگی سوسیس آلمانی است.

طعم های محلی

مناطق مختلف آلمان، و حتی شهرها هرکدام به عنای محلی و مخصوص خود می بالند. برخی از این غذاها محبوبیت منطقه ای دارند، در حالیکه برخی دیگر در سرتاسر کشور شهرت یافته و همه جاسرو می­شوند.

آیسباین Eisbein . پاچه آبپز، که غذای محبوب برلینی هاست. خوردن یکجای این غذا کار دشواری است و در حقیقت باید اول چربی های آن را جدا کنید. کلم رنده شده آبپز با سرکه به هضم این غذای چرب کمک می کند. این غذا در باواریا بصورت ست سرو شده و Schweinshax نامیده می شود.

هیمل اوند ارده Himmel und Erde. غذای «آسمان و زمین» راینلندی ترکیبی از سیب (که در نوک درخت رشد می کند) و سیب زمینی (که زیر خاک می­روید) است، که با فرانکفورتو سرو می­شود.

کاسلر ریپشن Kassler Rippchen . گوشت دودی دنده از برلین که در آن یک قطعه گوشت در آب نمک خوابانده و سپس دودی می شود.

کونیگسبرگر کلوپسه Konigsberger Klopse. شامی کباب که با گوشت چرخ کرده تهیه می­شود. دستور پخت این غذا از کونیگسبرگ (کالینینگراد) آمده، که زمانی پایتخت استان پروسیای شرقی بوده، منطقه ای که امروزه بین هلند و روسیه تقسیم شده است.

لابسکائوس Labskaus . این غول ترکیبی از سواحل دریای شمال که در اصل یک صبحانه ماهیگیری است شامل بیف کوبیده، تکه های شاه ماهی، ریشه چغندر، پیاز و ترشی است که یک نیمرو روی آن گذاشته می شود.

لیبرکیزه Leberkase. همان میت لوف باواریایی که از گوشت چرخ کرده درست می شود. گوشت به آرامی در فر بخت می شود تا رویه تُردی شکل بگیرد.

لیپزیگر آلرلى Leipziger Allerlei. «شله قلمکار لیپزیگر» ترکیب اشتها آوری از سبزیجات تازه است که بخودی خود اسنک محسوب شده و یا می توان آن را کنار غذای گوشتی سرو کرد.

مالتاشن Maultaschen . معادل انگلیسی راویولی اما بسیار بزرگتر. این غذای ویژه سوآبی شامل بسته های کوچک پاستا پر شده با گوشت چرخ کرده است.

زائر براتن Sauerbraten . گوشت کبابی این غذا از راینلند شامل گوشت کبابی خوابانده در مربای انگور فرنگی، خامه، و پیاز است.

سائوماگن Saumagen. سیرابی که غذای محبوب هلموت کهل، صدراعظم سابق آلمان، است از راینلند فالتز آمده و بسیار خوشمزه تر از چیزی است که بنظر می رسد. این غذا بهمراه میت لوف، و تکه های گوشت ادویه دار سرو می شود.

عکس صفحه ۱۴۵- از ویبل کوشن، محبوب در جنوب غربی

ازویبل کوشن Zwiebelkuchen. پای پیاز که با پیاز درست شده و با نوشیدنی تازه سرو می شود. غذای مخصوص هسن و بادن-وورتمبرگ است.

دسرها

باتوجه به کاراکتر قابل توجه اغلب غذاها دسرها به یک تکه میوه یا کمپوت میوه تنزل یافته اند. با این حال، چندین نوع پودینگ وجود دارند که کم و بیش منحصر بفرد آلمان هستند. در جنوب Mehlspeisen پودینگ با روکش دار چینی یا شاهدانه بوده، و Kripfen نوعی دونات است.

در شمال، Rote Grutz همان کمیوت میوه­های قرمز مثل انگورفرنگی، توت فرنگی، تمشک و گیلاس، در ترکیب یا نشاسته است که با خامه، بستنی یا سس وانیل سرو می شود.

برخی از بهترین محصولات نانوایی­ها فقط در کریسمس پخت می­شوند که معروفترین آنها Lebkuchen یا نان زنجبیلی نورمبرگ قرص میوه در سیدنی بنام Stollen هستند.

کجا غذا بخورید

غذاخوری های سنتی و کوچک در آلمان Gaststatte، Gasthof یا Wirtschaft نامیده می شوند، مکان دیگری که غذای آلمانی خوب در آن سرو می شود Ratskeller است که شبیه انبارهای طاق دار زیر ساختمان های شهرداری است، جایی که شهردار از سرگرم کردن میهمانان خود شرمنده نمی شد.

رستوران­هایی که غذای خارجی سرو می کنند بسیار زیادند، و در شهرهای بزرگ اغلب غذاهای بین المللی در منوی رستوران ها دیده می شوند، و بیشترین تاکید روی غذای ترکی و بالکان است، اغلب رستوران ها دارای منوی روز (Tageskarte) یا ناهار ثابت (Mittagsmenu) هستند که برای دو یا سه پرس غذا قیمت خوبی می گیرند.

اگر بدنبال اسنک هستید باید به ImbissStube یا ساندویچ فروشی ها بروید. این غرفه ها انواع سوسیس را در بشقاب های یکبارمصرف بهمراه یک رول نان و سس خردل سرو می کنند. معمولاً غذاخوری ها به دو بخش کافه در نزدیکی در ورودی و قسمت غذاخوری تقسیم می شوند. یک میز بزرگ در قسمت کاقه مخصوص مشتری های محلی است.

اگر یک غذاخوری شلوغ باشد کاملاً عادی است که میز خود را با بقیه مشتری ها شریک شوید، البته جمه Ist hier frei ? فراموش نشود. و ادب حکم می کند که به هم میزی ها خود هنگام شروع غذا Guten Appetit ! و زمان ترک میز Auf Wiederschen ! بگوید.

برای سفارش از روی منو

گارسون، لطفا !

Bedienung, bitte

یک میز می خواستم.

Ich hatte/Wir hatten gerne einen Tisch

صورتحساب لطفاً

Zahlen, bitte

من… می خواستم.

… Ich mochte gern

نان

Brot

منو

Speisekarte

قهوه

Kaffee

آب معدنی

Mineral wasser

دسر

Nachtisch

سیب زمینی

Katoffelen

ماهی

Fisch

سالاد

Salat

میوه

Obst

سوپ

Suppe

آبمیوه

Fruchtsaft

شکر

Zucker

لیوان

Glas

چای

Tee

بستنی

Eis

گوشت

Fleisch

 و برای خواندن منو

مارماهی

Aal

گوشت گوسفندی

Lamm

سیب

Apfel

عدس

Linsen

پرتغال

Apfelsine

قلوه

Nieren

جوجه کبابی

Backhuhn/ Brathuhn

هلو

Pfirsich

آلو

Pflaumen

گلابی

Birne

قارچ

Pilz

گل کلم

Blumenkohl

بوقلمون

Pute/ Truthahn

لوبیا

Bohnen

تخم مرغ

Ei/ Eier

بیف

Rind

سوپ غلیظ

Eintopf

ترشی شاه ماهی

Rollmops

اردک

Ente

نخود

Erbsen

کلم بروکسل

Rosenkohl

توت فرنگی

Erdbeeren

غاز

Gans

خامه

Sahne

خیارترشی

Gurke

ژامبون

Schinken

تمشک

Himbeeren

خرچنگ

Hummer

بیکن

Speck

گوشت گوساله

Kalb

اسفناج

Spinat

گیلاس

Kirschen

زبان

Zunge

سیر

Knoblauch

سالمون

Lachs

پیاز

Zwiebel

 محل اقامت

آلمان هتل­های لوکس و مهمانسراهای ساده بسیاری دارد. هتل های زنجیره ای شامل نام های آشنا هستند، و بقیه آنها محدود به آلمان و کشورهای همسایه هستند. نرخ ها با سایر کشورهای اروپایی برابری می کنند، و اکثر آنها از استانداردهای بالایی برخوردار می باشند.

اطلاعات بیشتر درباره مکان­های اقامتی را می­توانید از Hotel Verband Deutschland www.iha-hotelfuehrer.de و دفتر ملی گردشگری آلمان (www.germanytourismn.de) بدست آورید، دپارتمان­های گردشگری هر استان، و مراکز اطلاعات گردشگری محلی فهرستی از مکان های اقامتی ارائه می کنند، و کارکنان آنها در ازای مبلغ اندکی یک محل اقامتی برای مسافران آماده می کنند.

هتل ها بر اساس سیستم ۵-۱ ستاره رتبه بندی می شوند، که به اندازه اتاق ها و امکانات بستگی دارد. قیمت هر اتاق شامل صبحانه است. در پانسیون ها بجز صبحانه وعده غذایی دیگری سرو نمی شود.

مهمانخانه ها یا مهمانسراها نسبت به هتل­ها گزینه های ساده تر و ارزان تری هستند. مهمانخانه های (تختخواب و صبحانه) معمولاً راحت و تمیز بوده، صبحانه می دهند، و روش خوبی برای آشنایی با مردم محلی هستند.

اقامت در پانسیون ها هم روش خوبی برای به حداقل رساندن هزینه هاست. سایت­های کمپینگ و کاروان، در سرتاسر کشور، در وضعیت خوبی بوده و از استاندارد بالایی برخوردارند، گزینه­های خوابگاهی هم بسیارند.

آیا اتاق یک تخت خوابی / دو تخت خوابی دارید؟

Haben Sie ein Einzelzimmer/ ein Doppelzimmer?

قیمت اتاق چقدر است؟

Waskostet das Zimmer?

 فرودگاه ها

فرانکفورت شلوغ ترین فرودگاه اروپا بوده و دارای بهترین ارتباطات جاده ای و ریلی است. از میان سه فرودگاه برلین، تمپل هوف اهمیت خود را از دست داده، تگل هنوز جزء فرودگاه های اصلی است، در حالیکه شونفلد (که در برلین شرقی واقع شده گسترش یافته است. سایر شهرهایی که فرودگاه بین المللی دارند شامل کلنین، درسدن، دوسلدورف. هامبورگ، هانوفر، لیپزیک هال، مونیخ، نورمبرگ و اشتوتگارت هستند. چند فرودگاه دیگر که تجهیزات کمتری دارند توسط خطوط هوایی بین المللی ارزان تر مورداستفاده قرار می گیرند، که از میان آنها می توان به ارفورت (برای تورینگن)، فردریشهافن (برای دریاچه کنستانس)، هان (برای فرانکفورت)، لویک و نیدرهاین (برای منطقه لوور راین) اشاره کرد.

کجا می توانم تاکسی بگیرم؟

Wo finde ich ein Taxi?

کرایه تا مرکز شهر چقدر می شود؟

Wieviel kostet es ins Zentrum?

آیا این اتوبوس به ایستگاه اصلی راه آهن می رود؟

Fahrt dieser Bus zum Hauptbahnhof?

 کرایه دوچرخه

در مراکز اطلاعات گردشگری می­توانید درباره کرایه دوچرخه سئوال بپرسید و پا می توانید به مجلات زرد در بخش FAHRRADVERLEIH مراجعه کنید. خط آهن­های آلمان دارای خدمات کرایه دوچرخه هستند، مانند Call a Bike در برلین، کلن، فرانکفورت اشتوتگارت، و مونیخ، تلفن: ۵۵۲۲۰۵۲۲۰۷۰۰. اطلاعات درباره دوچرخه­سواری در آلمان را می­توانید از سایت کلوب ملی دوچرخه سواری، www.adfc.com، بیایید.

بودجه سفر

آلمان با برخورداری از استاندارد بالای زندگی جزء کشورهای گران محسوب می شود. در حالیکه از تخفیف و چانه زنی خبری نیست. کیفیت کالاها و خدمات بسیار بالاست، و اغلب بازدید کنندگان متوجه هستند که در ازای پولی که می دهند ارزش خوبی بدست می آورند.

محل اقامت. هتل ها (اتاق دونفره برای هر شب): ۵ ستاره، ۳۵۰-۲۰۰ یورو، ۴ ستاره، ۲۰۰-۱۲۰ یورو، ۱ و ۲ ستاره، ۸۰ یورو یا کمتر. همین امکانات در مهمانسراها ۷۰-۵۰ یوروست. در طول برگزاری نمایشگاه ها قیمت ها دوبرابر می شوند.

قیمت اقامت در کمپ ۳ تا ۱۲ یورو برای هر نفر و ۳ تا ۸ یورو برای هر چادر است، که به ازای هر اتومبیل با کاروان هزینه اضافی دریافت می شود. خوابگاه ها نیز برای هر نفر حدود ۱۵ یورو می گیرند.

کرایه اتومبیل. کرایه یک اتومبیل کوچک حدود ۵۰ یورو در روز، و ۳۰۰ یورو در هفته است.

وعده های غذایی. یک وعده غذایی با دو پرس که از منوی روز سفارش داده شده باشد ۱۰بورو است، اما یک غذای کامل با نوشیدنی در یک رستوران خوب بالای ۳۰ یورو تمام می شود.

سرگرمی. قیمت های حدودی از این قرارند: سینما از ۶ یورو (عصرها ارزانتر است)، کلوب ها ۵-۱۵ یورو، تئاتر با اپرا ۱۲ یورو به بالا (متوسط حدود ۲۵ یورو)، پارک های تفریحی بزرگسالان ۲۲ یورو، کودکان ۱۵ یورو.

گردش و تماشا. ورودی موزه ها حدود ۶یورو. اغلب موزه ها در روزهای خاص ورودی رایگان یا ارزان دارند، و قیمت برای کودکان و دانشجویان هم کمتر است.

تاکسی. حداقل کرایه حدود ۳۵۰ یورو، بعلاوه هر کیلومتر اضافی حدود ۱٫۴۰ یورو است. نرخ ها در شبه و تعطیلات پایان هفته بیشتر بوده و معمولاً برای چمدان ها هزینه اضافی دریافت می شود.

کمپینگ

آلمان دارای بیش از ۲۰۰۰ محل کمپ رسمی است که مطابق با امکانات آنها درجه بندی می شوند. این سایت ها در فصل تعطیلات پر هستند، و بهتر است از قبل رزرو کنید. کمپ زدن خارج از سایت های رسمی چندان رایج نیست، هر چند کسی کاری ندارد، اما کسب اجازه از مالک زمین الزامی است. کلوپ ملی کمپینگ آلمان وبسایت جالب دارد. www.camping-club.de

کرایه اتومبیل

تمام شرکت های بین المللی کرایه اتومبیل در آلمان فعال بوده و در فرودگاه ها، مراکزشهر، و ایستگاه­های اصلی راه آهن دفتر دارند. از طریق هتل خود با مراجعه به روزنامه های زرد تحت عنوان AUTOVERMIETUNG می توانید با شرکت های محلی تماس بگیرید. برای کرایه اتومبیل طبیعتاQ باید بالای ۲۱ سال سن داشته و از زمان صدور گواهینامه رانندگی معتبر شما حداقل یکسال گذشته باشد. برای بازدید کنندگانی که از کشورهای اتحادیه اروپا، کانادا و با آمریکا هستند داشتن گواهینامه بین المللی الزامی نیست، بیمه اجباری بوده و بصورت کامل است. اگر با کارت اعتباری پرداخت کنید نیازی به بیعانه نیست.

می خواهم برای فردا اتومبیل کرایه کنم.

Ich mochte bitte ein Auto micten.

برای یک روز / هفته

For einen Tag/ fur eine Woche

لطفاً بیمه کامل داشته باشد.

Bitte schliessen sie eine Volkaskoversicherung ab

 آب و هوا

آلمان دارای آب و هوای قاره ای با تاثیرات آتلانتیک است. به این ترتیب تابستانی گرم و زمستان های خنک دارد. شمال غربی تابستان ها خنک­تر و زمستان­ها معتدل تر از بقیه کشور است. بارش باران در تمام طول سال وجود دارد، که در ماه های تابستانی، خصوصاً در جنوب، بیشتر است، آلپ مرطوب ترین منطقه بوده و بیشترین بارش برف را دارد و پیست های اسکی از اواسط دسامبر تا مارس فعال هستند. بارش برف در سایر ارتفاعات همیشگی نیست. بادها در سواحل دریای شمال قویتر هستند، با اینحال باد گرم و خشکی که از شمال و آلپ می وزد هوا را تمیز کرده و در عین حال باعث سردرد و حتی افسردگی می شود. بهترین زمان برای بازدید از آلمان از مه تا سپتامبر است، هرچند هر زمانی می توانید از مناطق شهری دیدن کنید. مناطق گردشگری محبوب مانند تنگه راین در اوج تابستان بسیار شلوغ هستند. دمای آب دریا هم به ندرت بالای ۱۸° C می رود.

لباس

تغییرات در آب و هوای آلمان بدان معناست که باید برای انواع شرایط آب و هوایی لباس همراه خود بیاورید، حتی در تابستان، داشتن باراتی الزامی است. همینطور بهتر است یک لباس گرم برای عصرها و کت گرم برای زمستان ها همراه داشته باشید. طرز لباس پوشیدن در حالت عادی غیر رسمی است. اگر در این سفر کار و تفریح را یکی کرده اید می توانید کت و کراوات را با خیال راحت در خانه بگذارید. اما بهتر است در مراسم رسمی مثل تشائر و اپرا لباس رسمی به تن داشته باشید. کفش ورزشی راحت برای گردش در طبیعت، و کفش مناسب پیاده روی یا چکمه برای پیاده روی در جنگل یا کوه توصیه می­شوند.

جرم و ایمنی

سطح جرم در آلمان متناسب با میانگین آن در اروپاست و بهتر است بازدید کنندگان احتیاط لازم را داشته باشند. برای مثال اشیاء قیمتی خود را در صندوق هتل نگه دارید، مراقب جیب برها در مناطق شلوغ باشید، و حواستان به کیف، دوربین و وسایل ارزشمندتان باشد. دزدی اتومبیل بسیار رایج است پس دزدها را با گذاشتن اشیاء قیمتی در اتومبیل و سوسیه نکنید. حتما اتومبیل را در یک محل پارک امن، خصوصاً شب ها، بگذارید.

در صورت هرگونه سرقت یا تصادفی به نزدیکترین ایستگاه پلیس بروید، و برای اشیاء گمشده خود تاییدیه رسمی بگیرید تا بتوانید از بیمه خسارت دریافت کنید.

گمرک

بازدید کنندگان کشورهای اتحادیه اروپا برای ورود به آلمان فقط به یک کارت شناسایی (یا پاسپورت) نیاز دارند. شهروندان سایر کشورها، شامل آمریکا، کانادا، استرالیا و نیوزیلند، باید پاسپورت معتبر داشته باشند. شهروندان سایر کشورها که با آلمان قرارداد دوجانبه ندارند باید ویزا داشته باشند. شهروندان اتحادیه اروپا می توانند برای استفاده شخصی لوازم و کالاها را بدون مالیات وارد کنند. برای همراه داشتن پول خارجی در زمان ورود با خروج هیچ محدودیتی وجود ندارد.

چیزی برای اعلام ندارم.

Ich habe nichts zu verzollen

برای استفاده شخصی است.

Es ist fur meinen personlichen Gebrauch

 رانندگی

برای آنکه بتوانید در آلمان اتومبیل خودتان را برانید به گواهینامه رانندگی معتبر، بیمه نامه، مثلت خطر، لامپ چراغ زاپاس، و یک جعبه کمک های اولیه لازم دارید، شهروندان غیراتحادیه اروپا نیز باید کارت مالکیت اتومبیل را همراه داشته باشند.

شرایط جاده. شبکه جاده ای آلمان از استاندارد بالایی برخوردار بوده و شامل شبکه­ای جامع از اتوبان هاست که با اعداد در کنار حرف A و جاده های فدرال اصلی با اعداد در کنار حرف B نامگذاری شده اند. جاده های شهری در ساعات اوج ترافیک مسدود می شوند، و اتوبان ها در زمان تعطیلات شلوغ هستند. هیچ محدودیت سرعت کلی در اتوبان وجود ندارد، هر چند بسرعت مجاز ۱۳۰ کیلومتر در ساعت توصیه می شود. برای مناطق مسکونی که با تابلو زرد رنگ نشان داده می شوند سرعت مجاز ۵۰ کیلومتر در ساعت، و بقیه جاها ۱۰۰ کیلومتر در ساعت است استفاده از کمربند جلو و عقب الزامی است. رانندگی از سمت راست بوده و ترافیک ورودی از سمت راست است مگر آنکه تابلو اولویت غیر از این را نشان دهد.

آیا ما سمت راست … هستیم؟

Fahren wir richting nach?

لطفاً باک را پر کنید.

Voltanken bitte

لطفاً روغن / لاستیک ها / باتری را چک کنید.

Bitte kontrollieren sie das Ol/ die Reifen/ die Batterie

 سواری ها باید برای مسافرانی که سوار ترم tram شده و یا در ایستگاه منتظر هستند بایستند. رانندگی در حین مستی جریمه سنگینی دارد. در چنین شرایطی پلیس در جا جریمه کرده و یا اتومبیل را مصادره می­کنند.

پارکینگ. جای پارک قوانین جدی دارد، و در ۵ متری محل عبور عابر پیاده با تقاطع با در ۱۵ متری ایستگاه اتوبوس اجازه توقف ندارید. محل پارک در کنار خیابان با تابلوهای آبی مشخص شده و زمان و شرایط توقف روی صفحه پایین آنها نشان داده شده اند.

پرداخت از طریق دستگاه بلیط، پارکومتر با یک دیسک پارکینگ که از مغازه ها یا پمپ بنزین ها قابل خریداری است صورت می گیرد.

خرابی اتومبیل و درخواست کمک. برای نشان دادن خرابی اتومبیل حتماً باید از مثلث خطر و فلاشر روشن استفاده کنید. برای کمک با ADAC (کلوب اتومبیل آلمان) با شماره ۱۸۰۲ ۲۲۲۲۰ ۲۳ تماس بگیرید. در صورت تصادف و جراحت با ۱۱۰ با پلیس تماس بگیرید. آمبولانس و آتش نشانی هم با ۱۱۲ قابل دسترسی هستند.

تابلوها. شما در حین رانندگی با تابلوهای زیر مواجه خواهید شد:

کارگران مشغول کارند.

Baustelle

خیابان یکطرفه.

Einbahnstrasse

بین خط برانید.

Einornen

عابر پیاده.

Fussganger

جاده لغزنده است.

Glatteis

آرام برانید.

Langsam fahren

جای پارک

Parkplatz

استراحتگاه

Ratplatz

انسداد / روان

Stau

پمپ بنزین

Tankstelle

مراقب باشید!

Vorsicht!

 برق

ولتاژ استاندارد ۲۵۰-۲۲۰۷، و ۵۰ چرخه AC می باشد. دوشاخه ها از نوع اروپایی بوده، و برای استفاده از لوازم برقی آمریکای شمالی به آداپتور نیاز دارید.

سفارت ها و کنسولگری ها

اگر پاسپورتتان گم شد، با مقامات قانونی مشکلی پیدا کرده، و یا تصادف کردید به سفارت با کنسولگری کشور تان مراجعه کنید. تمام سفارت ها در برلین هستند. بریتانیا، ایالات متحده و کانادا در دوسلدورف، اشتوتگارت و مونیخ کنسولگری دارند؛ بریتانیا و استرالیا در فرانکفورت هم کنسولگری دارند.

سفارتخانه جمهوری اسلامی ایران در برلین:

Berlin 14195, 67 Podhielskiallee

تلفن: ۸۴۳۵۳۳۹۹ و ۸۴۳۵۳۰ (۴۹۳۰+)

سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در مونیخ:

Muenchen 81679-59 Mauerkircherstr

 تلفن : ۴۵۲۳۹۶۹۰ (۴۹۶۹+)

سر کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در فرانکفورت :

 Frankfort am Main Raimundst 90-60320

تلفن: ۴۰ و ۵۶۰۰۰۷۳۹ (۴۹۶۹+)

استرالیا: والشتراسه ۷۹-۷۶، ۱۰۱۷۹ برلین. تلفن ۰۸۸۸۸۰۰۳۰- ۰

کانادا: لیپزیگر پلاتز ۱۷، ۱۰۱۱۷ برلین، تلفن: ۲۰۳۰۳۰ ۱۲۰

ایرلند: فردریش اشتراسه ۲۰۰، ۱۰۱۱۷ برلین، تلفن: ۰۳۰ ۲۲۰ ۷۲۰

ایالات متحده: نوستادیش گیرشتراسه ۵-۴، ۱۰۱۱۷ برلین، تلفن: ۰۳۰ ۲۳۸ ۵۱۷۴

سفارت بریتانیا کجاست؟

Wo ist die britische Boschaft?

 فوریت ها

اگر در هتل خودشان یا نزدیک به آن هستید و به زبان آلمانی تسلط ندارید، بهتر است از پذیرش هتل کمک بخواهید، در زیر شماره های خدمات فوریتی ارائه شده­اند.

 پلیس ۱۱۰، آمبولانس ۱۱۲، آتش نشانی ۱۱۲.

به پزشک / آمبولانس / بیمارستان احتیاج دارم.

Ich brauche einen Arzt einen Krankenwagen ein Krankenhaus

 آداب اجتماعی

رفتار در مکان های عمومی رسمی­تر از کشورهای آنگلو آمریکایی است. افراد در اولین ملاقات و یا در مهمانی ها با یکدیگر دست می دهند. بهتر است در بدو ورود به یک مغازه «Guten Tag» و هنگام خروج «Auf Wiedersehen» بگویید. یک مکالمه تلفنی معمولاً با «Auf Wiederhoren» شروع می شود، که همان «تا بعد» خودمان است. اگر به خانه کسی دعوت شدید حتما یک هدیه کوچک، مثل گل، با خود ببرید.

ورود به آلمان

هوایی. از اغلب پایتخت های اروپایی و از شهرهای بزرگ به چندین فرودگاه اصلی آلمان پرواز مستقیم وجود دارد، از آمریکای شمالی، چند پرواز مستقیم به فرانکفورت و مونیخ وجود دارد که از آنجا به تمام دیگر مناطق پرواز ارتباطی دارند.

خطوط هوایی ارزان. خصوصاً از بریتانیا، در حال گسترش پروازهای خود هستند و چند فرودگاه کوچکتر نیز در خدمت فرودگاه های بزرگتر هستند. لوفتانزا www.lufthansa.com، خط هوایی ملی آلمان است.

ریلی. شبکه راه آهن آلمان از طریق قطارهای مستقیم به چندین شهر اروپایی متصل می شود. قطارهای پورواستار از لندن در بروکسل به قطارهای آلمان می پیوندند. خط پرسرعت به کلن نیز شما را به نقطه ارتباطی به تمام مقاصد دیگر آلمان می رساند، بین بروکسل و برلین چند قطار لوکس در رفت و آمد هستند، DB (خط راه آن آلمان) وبسایت کاملی دارد، www.bahn.de

جاده ای. آلمان از طریق شبکه جاده ای به تمام کشورهای همسایه متصل است. از بریتانیا Channel Tunnel Shuttle و Dover-Calais برای کسانی که قصد رفتن به غرب و جنوب غربی را دارند بسیار مناسب هستند. خط دریایی هارویش – کوکهاون نیز دسترسی به شمال و شرق آلمان را ساده کرده است (www.dfds.co.uk)، کشتی های دیگری نیز از بریتانیا یا شرکت های Hook of Holland, Zeebrugge و Ostend همکاری می کنند.

 راهنماها و تورها

خدمات بازاریابی و اطلاعات گردشگری در آلمان از سطح بالایی برخوردار بوده و راهنماهای مسلط به زبان انگلیسی در اغلب مکان ها در دسترس هستند. جزئیات درباره تورها را می­توانید از هتل خود دریافت کنید، اما مراکز اطلاعات گردشگری محلی اطلاعات جامع تری در این باره دارند. تورهای پیاده روی در شهرها گزینه خوبی بجای گردش های طولانی با اتوبوس هستند.

بهداشت و مراقبت پزشکی

آلمان با سایر کشورهای اروپایی دارای برنامه های دوجانبه مراقبت بهداشتی است. تا زمانیکه شما کارت بیمه سلامت اروپایی دانه باشید (از دفاتر پستی در بریتانیا و بصورت آنلاین از www.ehic.org.uk در دسترس است) درمان پزشکی رایگان خواهد بود. بازدیدکنندگانی که از کشورهای اتحادیه اروپا نیستند باید شرایط بیمه پزشکی خود برای سفر به آلمان را چک کنند، و حتی شهروندان اتحادیه اروپا می توانند خود را بیمه خویش فرما کنند تا در فوریت های پزشکی خدمات سریعتری دریافت کنند.

در صورت بروز هرگونه تصادف یا بیماری جدی، با شماره ۱۱۲ با آمبولانس تماس بگیرید. داروخانه ها در طول ساعات کاری معمول باز هستند، اما اگر تعطیل باشند آدرس نزدیکترین داروخانه باز را روی شیشه می زنند.

تعطیلات

بانک ها، دفاتر پستی، ادارات دولتی و سایر کسب و کارها در تعطیلات ملی زیر تعطیل هستند. چند تعطیل رسمی منطقه ای و محلی نیز وجود دارد که برخی از آنها مربوط به تاریخ کلیسایی هستند. در اینباره به مراکز اطلاعات گردشگری مراجعه کنید.

۱ ژانویه

Neujahr

روز سال نو

مارس / آوریل

Karfreitag, Ostermontag

جمعه خوب / دوشنبه عید پاک

۱ مه

Tag der Orbeit

روز کارگر

مه

Christ Himmelfahrt

روز رستاخیز

مه / ژوئن

Pfingsten

عید پنجاهه

۳ اکتبر

Tag der deutschen Einheit

روز اتحاد آلمان

۲۵ و ۲۶ اکتبر

Weihnachten

کریسمس

 زبان

زبان ملی آلمان Hochdeutsch یا آلمان عالی است، اما هنوز در بسیاری از مناطق، حداقل در محیط های غیررسمی، از گویش های منطقه ای و محلی نیز استفاده می شود. بسیاری از افراد خصوصا در مناطق گردشگری و همچنین جوانان به زبان انگلیسی مسلط هستند. در دیکشنری و کتاب اصطلاحات همین انتشارات جملات پر کاربرد در موقعیت های متداول آموزش داده شده و دارای بخش کوچکی برای آموزش دستور زبان است.

نقشه

نقشه­های محلی و پلان شرها بصورت رایگان در مراکز اطلاعاع گردشگری، دفاتر کرایه اتومبیل، و برخی هتل ها و بانک ها در دسترس هستند. نقشه آلمانی مقیاس ۱٫۲۰۰٫۰۰۰ (که کلوب اتومبیل آلمان منتشر کرده) در بریتانیا نیز در دسترس بوده و تمام جاده های این کشور را نشان می دهد. بقیه انواع نقشه ها و پلان ها در کتابفروشی ها و مغازه های تخصصی نقشه در دسترس هستند.

رسانه

رادیو و تلویزیون. شبکه بی بی سی جهانی روی همه طول موج ها مانند ۹۰٫۲FM پیدا می شود، و سرویس اخبار بریتانیایی نیز روی BFBS1 برنامه دارد و رادیو و Five Live از شبکه های مجلاتی هستند. تلویزیون آلمان دارای دو شبکه ملی، ARD و ZDF. بدون تبلیغات، و چندین شبکه کابلی خصوصی است. اغلب هتل ها دارای دسترسی به شبکه های ماهواره ای هستند.

روزنامه و مجلات. مهمترین روزنامه ها FAZ و Suddeutsche Zeitung است. روزنامه محبوب Bild هم به رسوایی ها و اخبار حساس اجتماعی اختصاص دارد. اشپیگل و فوکوس مهمترین هفته نامه ها هستند. روزنامه های انگلیسی زبان مانند اینترنشنال هرالد تریبون همه چا، خصوصا در کیوسک های شهرهای بزرگ، در دسترس هستند.

پول

یورو ارز رایج در آلمان است. اسکناس ها در مقادیر ۵، ۱۰، ۲۰، ۵۰، ۱۰۰، و ۵۰۰ یورویی، و سکه ها به شکل  ۱ و ۲ یورویی و ۱، ۲، ۵، ۱۰، ۲۰، و ۵۰ سنتی در دسترس هستند.

ساعات کاری بانک ها معمولاً از ۹ صبح- ۴ بعداز ظهر دوشنبه- جمعه بوده و یک تا دو روز در هفته معمولاً پنجشنبه ها، تا ۶ بعداز ظهر باز هستند. بانک های کوچکتر موقع ناهار تعطیل می کنند.

صرافی ها ساعات بیشتری و گاهی ۷ الی ۲۴ باز هستند.

تبدیل پول. ساده ترین روش برای خرید یورو استفاده از کارت اعتباری در ATM است. اغلب بانک­ها نیز خدمات صرافی دارند. در بانک ها معمولی، در بانک های قرض الحسنه یا در صرافی ها هم می­توانید پول خود را تبدیل کنید. هتل ها، دفاتر پست، و آژانس های مسافرتی هم پول شما را با نرخ نه چندان رضایتمندانه ای تبدیل می کنند.

کارت اعتباری معمولاً در اغلب جاها پذیرفته می شود. اما مقبولیت آن، خصوصاً در جاهای کوچکتر، به گستردگی در ایالات متحده و بریتانیا نیست.

مالیات بر ارزش افزوده Vat برای برای شهروندانی که از کشورهای اتحادیه اروپا نیستند، هنگام خروج به آنها استرداد می شود، البته به شرط آنکه کاغذ خرید همراه داشته باشند.

آیا می توانم با کارت اعتباری پرداخت کنم؟

Kann ich mit dieser Kreditkarte bezahlen?

می خواهم کمی پوند / دلار را تبدیل کنم.

Ich mochte Pfund/ Dollar wechseln?

آیا می توانید چک مسافرتی را نقد کنید؟

Konnen Sie einen Reiscschech einiosen?

نزدیکترین بانک / صرافی کجاست؟

Wo ist die nachste bank/ wochselstube?

آیا در این نزدیکی دستگاه خودپرداز هست؟

Gibt e shier ein Geldautomaten?

قیمت این چند است؟

Wieviel kostet das?

 ساعات بازگشایی

اغلب مغازه ها از دوشنبه تا جمعه از ساعت ۹ صبح باز کرده و بین ۶ بعداز ظهر تا ۸ شب تعطیل می کنند. روزهای شنبه هم بین ۱۲ ظهر تا ۸ شب تعطیل هستند؛ سوپرمارکت ها و فروشگاه های زنجیره ای ساعات بیشتری باز هستند. اغلب موزه ها ۹ یا ۱۰ صبح تا ۵ یا ۶ بعداز ظهر باز هستند، اما در یکی از روزهای هفته ساعت کاری بیشتری دارند. همه مغازه ها روز دوشنبه تعطیل هستند. مراکز اطلاعات گردشگری ساعات کاری متفاوتی دارند. آنها در شهرهای کوچکتر بعداز ظهر شنبه و نیز روزهای یکشنبه تعطیل هستند، اما در شهرهای بزرگتر و مناطق گردشگری شلوغ در روزهای پایان هفته ساعات کاری طولانی تری داشته و یکشنبه ها باز هستند.

پلیس

نیروی پلیس یونیفورم سبز و خاکی پوشیده و از موتور سیکلت های سفید و اتومبیل های گشت سبز و سفید استفاده می کند. پلیس های آلمان معمولاً مسلح بوده، و مودب هستند. شماره فوریت پلیس ۱۱۰ است.

نزدیکترین ایستگاه پلیس کجاست؟

Wo ist die nachste Polizeiwache?

من کیف پول/ ساک/ پاسپورت خود را گم کرده ام.

Iche habe meinen Geldbeutel/ Mein Tasche/ meinen Pass verloen

 دفاتر پست

مشخصه ظاهری پست فدرال رنگ زرد و لوگوی شیپور پست است. دفاتر پستی معمولاً از دوشنبه – جمعه ۸ صبح- ۶ بعدازظهر و شنبه ۸ صبح- ظهر باز هستند. دفاتر کوچکتر زودتر تعطیل می کنند. برای پست امانی، نامه ها باید دارای مهر postlagernd باشند. اگر روی صندوق های پست بیش از یکجا برای وارد کردن نامه وجود داشته باشد، برای پست محلی از قسمت Andere Postleitzahlen استفاده کنید.

نزدیکترین دفتر پست کجاست؟

Wo ist das nachste Postamt

اکسپرس (تحویل فوری)

Per Eilboten

سفارشی

Per Einschreiben

حمل و نقل عمومی

هوایی، شهرهای بزرگ از طریق پروازهای داخلی بهم متصل شده اند، و بسیاری از این پروازهای برای خط هوایی ملی هستند. جدول زمانی پروازها با ساعت حرکت صبح زود و فرود در عصر مناسب تاجران و صاحبان کسب و کار است.

ریلی. قطارهای خط راه آهن آلمان بسیار راحت و مطمئن بوده، و شبکه ریلی گسترده است. تعداد کمی از این خطوط دست اپراتورهای خصوصی هستند. انواع قطارها عبارتند از: ICE (اکسپرس بین شهری)، یک قطار عالی با سرعت ۳۱۹km/h. IC (درون شهری با برنامه دقیق)، RE (اکسپرس منطقه ای) که قطارهای مدرنی هستند که شکاف بین سرویس های TCE و IC را پر می کنند، و RB (خط آهن منطقه ای) که مربوط به سرویس های محلی است.

 قیمت بلیط قطار ارزان نیست، اما بلیط­های ویژه بسیاری وجود دارند، که از میان آنها می توان به Interrail One Country Pass اشاره کرد که دارای سفر نامحدود برای هر ۳، ۴، ۶ یا ۸ روز در ماه می باشد. یک نمونه دیگر BahnCard است که برای بلیط های معمولی تخفیف خوبی داشته و برای مسافران در آلمان بهترین گزینه است. بلیط های پایان هفته و منطقه ای نیز دارای سفر نامحدود در مناطق خاص هستند. برای خرید بلیط از قبل برای یک قطار خاص در یک زمان خاص نیز می توانید در هزینه ها صرفه جویی کنید.

اتوبوس. سرویس­های اتوبوس برای سفرهای طولانی در آلمان توسعه یافته نیستند. خطوط اتوبوس شکاف های شبکه ریلی را پر می کنند و شرکت Berlin Linien Bus برلین را به اغلب شهرهای این کشور متصل می کند.

تاکسی. سرویس­های تاکسی مطمئن بوده و چندان گران نیستند. تاکسی ها به رنگ کرم بوده و در ایستگاه ها تاکسی ها در قسمت های مشخص اطراف شهرها دیده می شوند، اما در خیابان هم می توانید آنها را پیدا کنید.

کشتی و قایق. کشتی های مسافری ساده ترین راه برای رسیدن به جزایر دریای شمال و سواحل بالتیک هستند. آنها در امتداد راین و الب، در قسمت هایی که پل وجود ندارد، هم کار می کنند. یک سفر کوتاه در کشتی بخار سفید در امتداد یکی از این رودخانه ها از مهمترین گزینه های تعطیلات در آلمان است. شرکت فعال در راین کلن – دوسلدورف راین شیفارت، wwwk-d.com، و در موسل و لوئر نگر و الب اطراف درسدن شرکت زکزیشر دامپشیفارت، www.Saechsische-daliphschiffahrt de، هستند.

حمل و نقل شهری. شهرهای بزرگ دارای سیستم حمل و نقل یکپارچه بر پایه ترم ها اسبان ها (خط آهن حومه)، و در مورد برلین، فرانکفورت، هامبورگ و مونیخ، مترو (یو-بان) هستند. ترم ها (اشتراسه بان) در مراکز شهر معمولاً زیرزمینی هستند. بلیط ها نیز بین حالت های مختلف قابل تغییر می باشند. همچنین بلیط های روزانه، سه روزه، و هفتگی نیز در دسترس بوده، و در برخی از شهرها بلیط های «Welcome Cards» وجود دارند، که در آنها برای برخی از جاذبه های گردشگری ورودی رایگان یا ارزان و یا بلیط سفر نامحدود داده می شود. ایستگاه های مترو با علامت لاروی پس زمینه آبی مشخص شده اند، و ایستگاه های اسبان نیز دارای علامت S روی زمینه سبز هستند. ایستگاه های اتوبوس و ترم هم دارای یک H سبز روی زمینه زرد می باشند. بعد از خرید بلیط باید در یکی از باجه های مربوطه در خود ایستگاه یا وقتی سوار شدید اعتبار آن را فعال کنید.

کرایه تا … چقدر است؟

Wievel kostet es nach…?

نزدیکترین ایستگاه اتوبوس/ ترم کجاست؟

Wo ist die nachste Bus/ Strassebahn-Haltestelle?

قطار بعدی به … چه زمانی است؟

Wann fahrt der nachste Zug nach?

من یک بلیط برای …. می خواستم؟

Ich will eine Fahrkarte nach.

تک سفره / دو سفره

Einfache fahrt/ Ruckfahrkarte

لطفاً به من می گویید کجا پیاده شوم؟

Konnen si emir bitte sagen, wann ich aussteigen muss

 دین

بخش های جنوبی کشور بیشتر به کاتولیک رومی گرایش دارند، که این گرایش در باواریا شدیدتر است، در حالیکه بیشتر شمالی ها پروتستان هستند، به استثناء راینلند در آلمان حدود سه میلیون مسلمان زندگی می کنند، که بیشتر آنها ترک تبار هستند. جمعیت اندک یهودی ها هم در شهرهای بزرگ متمرکز است. در برلین و شهرهای بزرگتر خدمات انگلیسی زبان در دسترس هستند.

تلفن

اغلب خدمات تلفنی دست شرکت ملی داچ تله کام است. کد تماس کشور آلمان ۴۹ است، برای تماس با آلمان از بریتانیا باید ۰۰۴۹ را گرفته، بدنبال آن کد محلی را بجز صفر آن، و سپس شماره موردنظر را شماره گیری کنید. برای جستجوهای داخلی از تلفن ۱۱۸۳۳، و برای بین المللی ۱۱۸۳۴ را شماره گیری کنید.

از تلفن های اتاق هتل هم می توانید استفاده کنید، اما باجه های عمومی تلفن ارزانتر تمام می شوند. اغلب این باجه ها با کارت تلفن و با کسر قیمت های مختلف قابل استفاده هستند و بعضی از آنها با کارت اعتباری هم کار می کنند. کارت تلفن را می توانید از دفاتر پست، کیوسک های روزنامه فروشی، و پمپ بنزین ها تهیه کنید. اغلب موبایل های بریتانیایی در آلمان هم کار می کنند، اما قبل از خروج از بریتانیا نرخ ها چک کنید.

نواحی زمانی

آلمان دارای زمان اروپای مرکزی (ساعت GMT+۱) بوده، و در تابستان (پایان مارس- پایان اکتبر) زمان یک ساعت جلو کشیده می شود.

نیویورک

لندن

برلین

تهران

سیدنی

آکلند

۶ صبح

۱۱ صبح

ظهر

۵/۲ ظهر

۸ شب

۱۰ شب

 انعام

در هتل­ها، معمولاً برای باربرهای چمدان انعام کمی داده می شود. در رستوران ها، حق سرویس در صورتحساب مندرج می شود، هر چند بیشتر از ۵ درصد نیست. برای رختکن ها هم بهتر است انعام کمی بدهید. راننده های تاکسی انتظار ۱۰ درصد انعام را دارند.

توالت

در آلمان دسترسی به توالت عمومی در کل خوب بوده و امکانات آن هم خوب هستند. همپشاو سکه همراه داشته باشید چون بعضی از آنها قسمت مخصوص انداختن سکه دارند. توالت های زنانه و مردانه با علامت Herren (آقایان) و Damen (خانم ها) مشخص شده اند.

توالت کجاست؟

Wo sind die Toiletten?

مراکز اطلاعات گردشگری

هیات ملی گردشگری آلمان (GNTB) اطلاعات کافی درباره زمان رفتن به آلمان، کجا رفتن، و کجا را دیدن در اختیار شما قرار می دهد. دفتر اصلی این مرکز: بتهوون اشتراسه ۶۹ D-۶۰۳۲۵ فرانکفورت ماین، تلفن: ۶۹، ۷۵۱ ۰۳ www.germany-tourism.de همچنین GNTB در بسیاری از کشورها در سرتاسر دنیا هم دفتر دارد.

 استرالیا: کد پستی ۱۴۶۱، سیدنی، NSW ۲۰۰۱. تلفن: ۸۲۹۶۰۲ ۰۴۸۸.

 کانادا: ۴۸۰ خیابان یونیورسیتی، تورنتو، اونتاریو، ۱V۲ MSG، تلفن: ۴۱۶ ۹۶۸ ۱۶۸۵ .

بریتانیا: کدپستی ۲۶۹۵. لندن ۳TN W۱A، تلفن: ۷۳۱۷۰۲۰ ۰۹۰۸ .

ایالات متحده: ۱۲۲ شرقی خیابان ۴۲ أم، طبقه ۲۰ام، ساختمان ۲۰۰۰.

 نیویورک، NY ۱۰۷۲-۱۰۱۶۸، تلفن: ۲۱۲ ۶۶۱ ۷۲۰۰. کدپستی ۵۹۵۹۴ شیکاگو، IL ۹۵۹۴-۶۰۶۵۹، تلفن: ۷۷۳ ۵۳۹ ۶۳۰۳ ۱۳۳۴ خیابان پارک ویو، ساختمان ۳۰۰، منهتن بیچ، CA ۱۹۰۲۶۶ تلفن: ۵۴۵۳۱۰ ۱۳۵۰.

برخی از مناطق گردشگری آلمان دارای دپارتمان های بازاریابی گردشگری هستند که منابع اطلاعاتی خوبی برای مناطق خودشان محسوب می شوند. GNTB می­تواند جزئیات کافی درباره تماس با آنها را در اختیار شما قرار دهد. با این حال، وقتی وارد آلمان شدید، اول از همه باید با مرکز اطلاعات گردشگری تماس بگیرید که در همه شهرهای کوچک و بزرگ در دسترس هستند. آنها بیش از همه مفید واقع شده و دارای پرسنل انگلیسی زبان هستند. آنها حتی می توانند برای شما اتاق رزرو کرده و بلیط مراسم خاص تهیه کنند.

وبسایت و کافی نت

کافی نت ها در شهرهای بزرگ آلمان در دسترس بوده و حتی در بعضی از شهرهای کوچک هم هستند، تعداد زیادی از هتل ها دارای امکانات اینترنتی هستند. تمام شهرهای آلمان وبسایت دارند، که بیشتر آنها دارای نسخه انگلیسی هم هستند. و الگوی کلی آنها به شکل www.stuttgart.de است که اطلاعات کافی برای برنامه ریزی یک بازدید را دراختیار شما قرار می دهند.

دیگر وبسایت های مهم عبارتند از:

هیات ملی گردشگری آلمان

www.germany-tourism.de

دفتر خارجی فدرال با فهرستی از ماموریت های خارج در آلمان.

www.auswaertiges-amt.de

فهرست هتل های ارزان در سرتاسر آلمان.

www.bed-and-breakfast.de

فهرستی از هزاران هتل آلمان.

www.hotelguid.de

وب سایت خط آهن آلمان.

www.bahn.de

اطلاعات سفر و خدمات رزرو آژانس ملی سفر آلمان.

www.dertravel.net

 خوابگاه ها

فهرست صدها خوابگاه آلمان در راهنمای انجمن خوابگاه و پانسیون ملی، تلفن: ۹۹۰۵۲۳۱ ۳۶۰، www.djh.de ارائه شده است.

هتل های پیشنهادی

در زیر فهرستی از هتل ها در شهرهای کوچک و بزرگ و مناطق گردشگری در سرتاسر آلمان ارائه شده است. این فهرست شامل برخی از ساده ترین ها تا هتل های لوکس است. بهتر است، خصوصاً در تابستان، از قبل رزرو کنید. در شهرهایی مانند هانوفر، کلن، و هامبورگ که دارای نمایشگاه های بین المللی هستند در این دوران قیمت ها دو برابر بوده و اگر از قبل رزرو نکنید پیدا کردن محل اقامت بسیار سخت خواهد بود. در هتل های شهری و یا مناطق ساحلی در پایان هفته ها می توانید از تخفیف های خوبی استفاده کنید. ما از علامت های زیر برای نشان دادن قیمت کلی یک اتاق دونفره با صبحانه استفاده می کنیم.

€€€€ بالای ۲۱۰ یورو

€€€  ۲۱۰- ۱۳۵ یورو

€€ ۱۳۵- ۸۵ یورو

€ زیر ۸۵ یورو

برلین و پوستدام Berlin and Potsdam

برلین BERLIN

Adlon-Kenipinski €€€€ اونتر دن لیندن ۷۷، ۱۰۱۱۷ برلین، تلفن: ۰۳۰ ۲۲۶۱ ۱۱۱۱، www.hotel-adlon.dle. این هتل جدید سعی دارد تا میراث پیشینیان خود را حفظ کرده و همچنان محل اقامت جاسوس­ها، دیپلمات ها، و افراد مشهوری باشد. این هتل در آتش جنگ جهانی دوم سوخته و بعدها ویران شد. این هتل درست کتار دروازه براندنبرگ، بهتر از این نمی شود، و استاندارد خدمات، امکانات و راحتی آن بی نظیر است، همچنین این هتل مجهز به یک استخر شنا، سونا و سالن ورزشی بوده، و چند سوئیت آن اتاق سونا و تجهیزات ورزشی مخصوص خود است. ۳۰۴ اتاق، ۷۸ سوئیت.

Art Nouveau €€€ لبینیتزاشتراسه ۵۹ ۱۰۵۲۹ برلین، تلفن: ۳۲۷۰۳۰ ۷۴۴۹،

www.hotelarunouveau.de این هتل با یک موقعیت عالی کتار کورفورستندام در طبقه چهارم یک خانه قدیمی واقع شده است. این هتل دارای اتاق های مدرن است که برخی از آنها با اجناس آنتیک دکور شده اند. ۲۲ اتاق.

 Arte Luise Kunsthotel €€€-€€ لوئیزن اشتراسه ۱۹، ۱۰۱۱۷ برلین، تلفن: ۰۳۰ ۲۸۴ ۴۸۰، www.luise-berlin.com. این هتل در نزدیکی کانسلرامت یکی از فوق العاده ترین هتل های آلمان بوده و اتاق ها و لابی آن مزین به آثار هنری بوده و توسط طراحان آوانگارد دکور شده اند. ۵۰ اتاق.

Augustinenhof €€€-€€ آگوست اشتراسه ۸۲- ۱۰۱۱۷ برلین، تلفن: ۳۰۸۰۳۰ ۸۶۰ .

www.hotel augustinenhof.de این هتل راحت در یک خیابان فرعی در فاصله کوتاهی از هاکشر مارکت که زمانی یک خانقاه مسیحی بوده حالا توسط شهرداری برلین اداره می شود. فضای داخای جذاب این هتل با نقاشی های آبستره دکور شده است. همچنین این هتل دارای تورهای پیاده روی در شهر و تخفیف برای بلیط قطار است. ۶۳ اتاق.

The Marlala €€€€ بوستدامراشتراسه ۳، ۱۰۷۸۵ برلین، تلفن: ۰۳۰ ۵۹۰۰ ۵۰۰۰۰.

 www.tlicIniticlala.de. یک هتل مجلل با سرویس عالی در منطقه پوستدامر پلانز، ۱۶۳ اتاق.

!Q€€€ کنسبک اشتراسه ۶۷ ۱۰۴۲۳ برلین، تلفن: ۰۶۶۰۸۱۰۰۳۰٫ www.loock-hotels.com/hotelq   یکی از جدیدترین هتل های شیک در منطقه شارلوتنبرگ که به امکانات مجلل خود می بالد، ۷۷ اتاق.

پوستدام POTSDAM

Am Luisenplatz €€€-€€ لوئیزن پلاتز ۵، ۱۴۴۷۱ پوستدام، تلفن: ۰۳۳۱ ۹۷۱ ۱۹۰۰

 www.hotelluisenplatz.de این هتل باشکوه که در یک موقعیت مناسب بین مرکز پوستدام و پارک اشلوس سانسوسی قرار دارد، دارای امکانات راحت با نرخ های مناسب است. ۳۰ اتاق.

C€ Schlosshotel Cecilienhof€€-€€€ نوبوگارتن، ۱۴۴۶۹ پوستدام، تلفن: ۰۵۰۳۷۰۳۳۱

 www.relaxahotel.cle. یک خانه به سبک انگلیسی که در پارک بزرگ نویوگارتن برای پرنس ویلهم ساخته شده و حالا به هتل لوکسی تبدیل شده که انتخاب رئیس جمهوران و نخست وزیران است. مرکز شهر در فاصله کوتاهی از هتل قرار داشته، و یا با کمی قدم زدن به دریاچه می رسید. ۴۱ اتاق.

اسپر والد SPREEWALD

Schloss Lubbenau €€€-€€ اشلوس بزیرک ۳۲۲۲۶. لوبنائو، تلفن: ۸۷۳۰۰۳۵۴۲.

www.Schlossluebbenau.de این هتل با اتاق­های راحت و دکوراسیون سنتی مکانی عالی برای شروع گردش در حومه های زیبای اطراف است. همچنین گزینه های خوبی برای صرف غذا دارد. ۴۶ اتاق.

هامبورگ Hamburg  و شمال

ساحل بالتیک BALTIC COAST

Elisabeth von Eicken €€ -€ دورف اشتراسه ۳۹، ۱۸۳۴۷ اوستیباد آرنهوپ، تلفن ۱۳۸۲۲۰ ۶۹۹۰ www.elisabeth-von-eicken.de آرنسهوپ در شبه جزیره ماسه ای فیشلند هنوز حال و هوای کلونی هنرمندان قرن ۲۰ خود را حفظ کرده، و هیچ جا به اندازه این هتل و پلا آثار هنری آرت نوا ندارد. ۶ اتاق.

 Strandhotel Ostseeblick€€€-€€ کولم اشتراسه ۲۸، ۱۷۴۲۴ هرینگسدورف،

تلفن: ۱۳۸۳۷۸ ۵۴۰، www.strandhotel-ostseeblick.de، این هتل ساحلی زیبا در تفریحگاه جزیره اوز دوم دارای اتاق های بسیاری رو به بالتیک است، سالن ورزشی و بیوتی تراپی و یک رستوران عالی از امکانات این هتل هستند. ۶۰ اتاق.

Vier Jahreszeiten Binz €€€ زپلین اشتراسه ۸، ۱۸۶۰۹ بینز، تلفن: ۰۳۸۳۹۳ ۵۰۰ .

www.vier-jahreszeiten.eu این هتل شیک به سبک سنتی در قلب جزیره روگن دارای امکانات و راحتی بسیاری بوده و در فاصله کوتاهی از تفریحگاه و اسکله قرار دارد. یک رستوران با غذاهای لذیذ، ۷۶ اتاق.

برمن BREMEN

Hilton Bremen €€€€ بوچراشتراسه ۲، ۲۸۱۹۵ برمن، تلفن: ۳۶۰۴۲۱ ۹۶۰ .

www.bremmen.hilton.com یک هتل بزرگ با تمام امکانات یک هیلتون، بعلاوه موقعیت عالی در مرکز شهر و در خیابان زیبای بوچر اشتراسه. ۲۳۵ اتاق.

لوبک LUBECK

Klassik Altstadt Hotel €€ فیشر گرویه ۵۲ ۲۳۵۵۲ لویک، تلفن: ۷۰۲۰۴۵۱ ۱۹۸۰ www.klassik-altstadt -hotel.de، یک هتل کوچک و صمیمی با مدیریت خانوادگی در یک عمارت قدیمی در قلب قلب شهر هانسی، اتاق ها زیبا و راحت بوده و چیدمان آنها حاکی از کاراکتر لویک هستند، رستوران، ۲۸ اتاق.

هامبورگ HAMBURG

Gaswerk €€€ بیم آلتن گاسویرک ۳، ۲۲۷۶۱ هامبورگ، تلفن: ۸۹۰۰۴۰ ۶۲۰.

www.gastwerk-hotel.de اولین هتل طراح هامبورگ که ترکیب موفقی از معماری قدیمی و سبک معاسر است، این هتل واقع در حومه بارنفلد تنها ۴ کیلومتر از مرکز شهر فاصله دارد، که با اسبان تنها چند دقیقه است. ۱۴۱ اتاق.

Relaxa Hotel Bellevue €€ آلدر آلستر ۱۴، ۲۰۰۹۹ هامبورگ، تلفن: ۰۴۰ ۱۴۴۰۲۸۴.

www.relaxai-hotels.de. این هتل کوچک در کرانه های استر بخاطر سرویس خوب و زیبایی اش به خود می بالد. در رستوران این هتل غذای بین المللی و منطقه ای سرو می شود و یک غذاخوذی کوچک هم دارد. ۸۵ اتاق.

Vier Jahreszeiten €€€€ نویو یونفرتشتیگ ۱۴-۹، ۲۰۳۵۴ هامبورگ، تلفن: ۰۴۰ ۳۴ ۹۴۰، www.hvj de این گراند هتل چهار فصل رو به دریاچه بیاتلستر دارای امکانات رویایی، شامل اتاق های مبله با وسایل آنتیک می باشد. رستوران این هتل جزء بهترین ها در شهر است. ۱۵۷ اتاق.

منطقه دریاچه مکلنبورگ MECKLENBURG LAKE DISTRICT

Seehotel Ecktanten €€ فونتان اشتراسه اک، ۱۷۱۹۲ وارن، تلفن: ۶۲۹۰۰۳۹۹۱.

www.ecktannen.de این هتل واقع در شهر وارن برای همه فعالیت های تفریحی در آب و منطقه اطراف مناسب است. همچنین پرسنل خوش برخوردی داشته و یک مکان اقامتی ارزان است. ۲۴ اتاق بزرگ.

روستوک ROSTOCK/ وارنموند WARNEMUNDE

Hotel Sonne €€€-€€ نویومارکت ۲، ۱۸۰۵۵ روستوک، تلفن، ۴۹۰۳۸۱ ۷۳۰.

www.rostocksteigenberger.de این هتل شیک از موقعیت مرکزی در میدان بازار روستوک بهره مند بوده و امکانات خوبی دارد. ۱۱۱ اتاق.

Willielmashokhe €€-€ والوگ ۱۸۱۱۹۶۱ دیتریشهاگن، تلفن: ۰۳۸۱ ۵۴۸ ۱۲۸۰.

www.osteehotel-wilhelmshoehe.de یک هتل خوب در میان فضای سرسبز و طبیعت ساحل غرب وارتموند. حتما اتاقی رو به دریای بالتیک بخواهید. ۲۱ اتاق.

درسدن و دوساکسونی Dresden and Two Saxonys

درسدن DRESDEN

Kerpinski Hotel Taschenberg Palais €€€€ تاشنبرگ ۳, ۰۱۰۶۷ درسدن، تلفن: ۳۵۱، ۴۹ ۱۲۰، www.kerpinskidresden.de. یک قصر باشکوه در قلب درسدن که امکانات بسیاری را در اختیار میهمانان خود قرار می دهد. ۲۱۴ اتاق.

Romantik Hotel Pattis €€-€ مربیتزر اشتراسه ۵۳، ۰۱۱۵۷ درسدن- بریزنیتس، تلفن ۴۲۰۳۵۱ ۵۵۰، www.pattis.dle. این هتل در حومه غربی درسدن دارای یک رستوران عالی، اتاق های زیبا، و سایر امکانات است. ۴۶ اتاق.

Schloss Eckberg  €€€€-€€€ باتزتر اشتراسه ۱۳۴، ۱۰۹۹- درسدن – لوشویتز، تلفن: ۳۵۱، ۹۹۰۸۰ www.schlosseckberg.de این قصر رمانتیک گوتیک در فضایی سرسبز رو به رودخانه الب واقع شده است. اتاق های هتل با انواع سبک ها با سلیقه بسیار مبله شده است. ۸۴ اتاق.

لیپزیگ LEIPZIG

 Hotel Furstenhof €€€€-€€€ تروند لیترینگ ۸ ۰۴۱۰۵ لیپزیگ، تلفن، ۰۳۴۱ ۱۴۰۰،

www.arabellasheraton.com. اصلی­ترین هتل لیپزیگ که یک قصر بازسازی شده قرن ۱۸ بوده و سرویس آن از استاندارد بالایی برخوردار است. ۹۲ اتاق.

€€-€€€ Victor’s Resideniz-Hotel گورگیرینک ۰۴۱۰۳۱۳ لیپزیگ، تلفن: ۶۶۰۶۸۰۳۴۱

www.victorsleipzig.bestwestern.de. این هتل راحت و شیک درست روبه­روی پایانه معروف راه آهن لیپزیگ فاصله کوتاهی با تمام جاذبه های مرکز شهر داشته و پایگاه خوبی برای شروع گشت و گذار است. ۱۰۱ اتاق.

سوئیس ساکسون SAXON SWITZERLAND

Romantik Hotel Tuchmacher €€€-€€ پیتراشتراسه ۸، ۰۲۸۲۶ گورلیتز، تلفن ۴۷۰۳۵۸۱ ۳۱۰، www.tuchinacher.de. سه ساختمان رنسانسی که در کنار هم این هتل زیبا را در بالای رودخانه نیس تشکیل داده اند. رستوران این هتل غذاهای مخصوص سیاسی سرو می کند. ۴۶ اتاق.

وایمار و تورینگن Weimar and Thuringia

آیزناخ EISENACH

  Hotel auf der Warburg€€€€ اوفدر وارتبورگ، ۹۹۸۱۷ آیزناخ، تلفن: ۰۳۶۹۱ ۷۹۷۰،

www.warburghotel.de، این هتل در پای قصر وارنبورگ بین مناظر زیبای جنگل تورینگن احاطه شده است. رستوران درجه یک. ۳۵ اتاق.

گوتا GOTHA

 Landhaus Hotel Romantik€ سالزمیتراشتراسه ۷۶ ۹۹۸۶۷ گوتا، تلفن: ۱۳۶۲۱ ۳۶ ۴۹۰، www.landhaus-hotel-Tomantik.de. یک گزینه جذاب و ارزان با مدیریت خانوادگی که در حومه شرقی پایتخت دوک نشین قدیمی واقع شده و دارای یک حیاط پلکانی و یک باغ زیباست. ۱۴ اتاق.

وایمار WEIMAR

Hotel Elephant €€€€-€€€ مارکت ۱۹، ۹۹۴۲۳ وایمار، تلفن: ۸۰۲۰۰۳۶۴۳، .

www.arabellashieraton.com معروفترین هتل وایمار که از سال ۱۶۹۶ تاسیس شده، هر چند بخش اعظم دکوراسیون داخلی امروزی آن اثر هنرمندان باوهاوس است. مهمانان می توانند غذای خود را در رستوران آنا آمالیا، یا در غذاخوری ساده و روستایی آن، صرف کنند. ۹۹ اتاق.

هانوفر و هارتس Hanover and the Harz

گوسلار GOSLAR

Das Bruisttuch €€ هوروک ۱، ۳۸۶۴۰ گوسلار، تلفن: ۵۳۲۱ ۳۴ ۶۰۰ .

www.kaiserworth.de. این عمارت قدیمی و ۵۰۰ ساله از نظر تزئینات غنای بسیاری داشته و در میدان بازار شهر واقع شده است. یک هتل با فضای صمیمی و یک استخر شنا در طبقه سوم. ۱۳ اتاق.

هانوفر HANOVER

Kastens Hotel Luisenhof €€€€ لوئیزن اشتراسه ۱-۳، ۳۰۱۵۹ هانوفر، تلفن:  ۰۵۱۱۳۰ ۴۴۰، www.kastens-luisenhof.de این هتل بین سالن اپرای هانوفر و ایستگاه اصلی قطار واقع شده و دارای بهترین امکانات برای میهمانان است. رستوران خوب. ۱۴۵ اتاق.

 کوئدلینبورگ  QUEDLINBURG

Ronnialitik Hotel Theopliano €€ مارکت ۱۴، ۰۶۸۴ کوئدلینوبورگ، تلفن، ۰۳۹۴۶ ۹۶ ۳۰۰ www.hoteltheophano.de. یک هتل زیبا که سه ساختمان تاریخی آن در میدان اصلی کوندلنبورگ به یکدیگر می رسند، رستوران زیرزمینی. ۲۲ اتاق.

ورنیگروده WERNIGERODE

Gothisches Haus €€€-€ اُم مارکت ۱، ۳۸۸۵۵ ورنیگروده، تلفن: ۰۰۵۶۳۹۰۳۹۴۳

www.travelcharme.com/gotchisches-haus. یک عمارت قرن ۱۵ می در بازار ورنیگروده که حال و هوای سنتی و جالبی دارد. سالن ورزشی از امکانات این هتل است. چند رستوران دارد. ۱۱۶ اتاق.

کلن، رُور و راین Cologne, The Ruhr and Rhine

کلن COLOGNE

Das Kleine Stapelhauschen €€ فیش مارکت ۳-۱، ۵۰۶۶۷ کلن، تلفن، ۲۲۱۲۵۷ ۷۸۶۲، www.koelnaltstadt.destapelhaeuschen. این عمارت قدیمی در شهر قدیمی کلن و درست کنار رودخانه راین قرار دارد. اتاق های زیبای این هتل و رستوران آن عالی هستند. ۳۵ اتاق.

Excelsior Hotel Ernst €€€€ ترانگاسه ۵-۱، دوم پلاتر، ۵۰۶۶۷ کلن، تلفن: ۲۲۱۲۷۰۱.

www.exclsiorhotelernst.de. این هتل ۱۵۰ ساله درست مقابل کاتدرال واقع شده است. اتاق های مجلل آن ترکیب زیبایی از سنت و مدرنیته هستند. رستوران عالی. ۱۴۲ اتاق.

دوسلدورف DUSSELDORF

Orangerie €€€-€€ باکرگاسه ۱، ۴۰۲۱۳ دوسلدورف، تلفن: ۰۲۱۱ ۸۶۶ ۸۰۰ .

www.hotel orangerie- mcs.de این هتل خصوصی در بخش آرامی از التشتاد فارغ از هرگونه ترافیک ساختمان نئو کلاسیک زیبایی با اتاق های امروزی دارد. ۲۷ اتاق.

مونستر MUNSTER

Hof Zuir Linude €€€-€€ هاندورفر و سوفرا، ۴۸۱۵۷ مونستر هاندورف، تلفن: ۰۲۵۱ ۳۲ ۷۵۰، www.hof-zur-linde.de، ساختمان این هتل که درست آنطرف مرزهای شهر قرار داشته و از طریق اتوبان به راحتی قابل دسترسی است، مربوط به قرن ۱۷ می باشد. موقعیت عالی این هتل در کرانه رودخانه و اتاق های راحت آن ویژگی های جذابی برای آن هستند. ۴۷ اتاق.

راین THE RHINE

Bellevule-Rhinhotel €€€-€€ راینالی ۴۲-۴۱، ۵۶۱۵۴ بوپارد، تلفن: ۱۰۲۰۰۶۷۴۲ www.bellevue-boppard.de. این هتل زیبا در یک ساحل تفریحگاهی یکی از جذابترین شهرهای تنگه راین واقع شده است. ۶۴ اتاق.

جنوب غربی تا جنگل سیاه

بادن-بادن BADEN-BADEN

Hotel am Markt € ام پلاتز ۱۸. ۷۶۵۳۰ بادن بادن، تلفن، ۲۷۰۷۳۲۱ ۱۰۴۰.

www.hotelam-markt-baden.de یک هتل خانوادگی با موقعیت آرام در التشتاد بادن – بادن، و اتاق های ساده اما باشکوه. ۲۳ اتاق.

فرانکفورت FRANKFURT

Liebig-Hotel €€€ لیبیگ اشتراسه ۴۵، ۶۰۳۲۳ فرانکفورت اُم ماین، تلفن: ۲۴۱۸۰۶۹ ۲۹۹۰، www.hotelliebig.de. یک هتل کوچک در منطقه مسکونی در منتهی الیه غربی فرانکفورت، که دارای اتاق های ساده تا اتاق های پر تزئین و مجلل با قیمت های مناسب است. ۲۰ اتاق.

 Steigenberger Frankfurter Hof €€€€ اُم کایزر پلاتز ۱، ۶۰۳۱۱ فرانکفورت اُم ماین، تلفن: ۵۰۲۲۱۰۶۹ www.Steigenberger.de. این هتل نمونه­ای از گروه هتل­های با کلاس اشتاینبرگر است، که مقر اصلی آن در همین شهر واقع شده است. یک هنل گران اما همان چیزی است که باید باشد. ۳۲۱ اتاق.

فرایبورگ FREIBURG

Markgrafier €€€-€€ گربرانو ۲۲، ۷۹۰۹۸ فرایبورگ ایم برایسگائو، تلفن، ۳۲۰۷۶۱ ۵۴۰، www.markgraeflerhof.de یک هتل خصوصی و زیبا که در یک قصر نئوکلاسیک بازسازی شده در «ونیز کوچک» فرایبورگ واقع شده است. اتاق های راحت به سبک کانتری، یک بار و یکی از بهترین رستوران های فرایبورگ. ۱۷ اتاق.

هایدلبرگ HEIDELBERG

Zulm Ritter St Georg €€€ هایت اشتراسه ۱۷۸، ۶۹۱۱۷ هایدلبرگ، تلفن: ۰۶۲۲۱ ۱۳۵۰، www.ritter-heidelberg.de. در یکی از زیباترین عمارات شهر مربوط به قرن ۱۶ در خیابان اصلی هایدلبرگ اقامت کنید. اتاق های آرام­تر آنهایی هستند که در قسمت الحاقی پشت ساخته شده اند. ۳۷ اتاق.

دریاچه کنستانس LAKE CONSTANCE

Hotel Lowen €€-€ مارکت پلاتز ۲، ۸۸۷۰۹ میرسبورگ اُم بودنسی، تلفن: ۴۳۰۷۵۳۲ ۰۴۰ www.hotel-loewen-meersburg.de. یک مهمانخانه پانصد ساله در میدان بازار واقع در بخش بالایی این شهر که اتاق های جذاب و جالب و یک رستوران زیبا دارد. ۲۱ اتاق.

اشتوتگارت STUTTGART

Ochsen €€ اولمراشتراسه ۳۲۳، ۷۰۳۲۷ اشتوتگارتوانگن، تلفن: ۴۰۷۰۷۱۱ ۰۵۰۰

www.ochsen-online.de. یک مهمانخانه چوبی قرن ۱۸ نزدیک رودخانه نکار که با وسایل حمل و نقل عمومی تنها پانزده دقیقه با مرکز شهر فاصله دارد. اتاق های زیبا، که برخی از آنها جکوزی دارند. ۳۲ اتاق.

مونیخ Munich  و جنوب

آلپ های باواریایی BAVARIAN ALPS

Vier Jahireszeiten €€-€ ماکسیمیلیان اشتراسه ۲۰، ۸۳۴۷۱ برشتسگادن، تلفن ۸۶۵۲، ۹۵۲۰، www.hotel-vierjahreszeiten-berchtesadlerticle، هتل مرکزی با اتاق های جذاب و راحت، که برخی از آنها منظره زیبای آلپ را برای میهمانان دارند. تراس مخصوص صرف صبحانه و استخر سرپوشیده، ۵۲ اتاق.

of Fral undorfer Gastl €€ -€ لودویگ اشتراسه ۲۴، ۸۲۴۶۷ کارمیش پارتن کیرشن، تلفن: ۰۸۸۲۱ ۹۲۷۰، www.gashof-fraundorfer.de اتاق های روستایی در یک مهمانخانه زیبا با نقاشی های باواریایی، عصر های فولکلور در یک رستوران روستایی. ۳۲ اتاق.

مونیخ MUNICH

Bayerischer Hof €€€€ پرومنادیلاتز ۶-۲، ۸۰۳۳۳ مونشن، تلفن: ۲۰۰۲۱۰۸۹، www.bayerischerhof.de یک هتل خانوادگی با سابقه یک قرن که حال و هوای مجلل و سنتی دارد. ۳۷۳ اتاق.

Gastehaus Englischer Garten €€€-€€ لیبرگسل اشتراسه ۸، ۸۰۸۰۲ مونشن، تلفن: ۸۹. ۳۸۳ ۹۴۱۰، www.hotelenglishgarden.de یک هتل کوچک در بزرگترین پارک مونیخ از قبل رزرو کنید. ۱۲ اتاق. ۲۰ آپارتمان در پایین جاده.

Kerpinski Vier Jalireszeiten €€€€ ماکسیمیلیان اشتراسه ۱۷، ۸۰۵۳۹ مونشن، تلفن: ۲۱۰۸۹ ۲۵۰، www.kerpinski-vierjahreszeiten.de دیگر گراند هتل مونیخ، و محل حضور افراد مشهور از سال ۱۸۵۸، که در قلب شهر همه نوع امکاناتی در اختیار میهمانان خود قرار می دهد. ۳۰۳ اتاق.

نورمبرگ و باواریای شمالی Nuremberg and Northen Bavaria

بامبرگ BAMBERG

Sankt Nepomuk €€€€-€€ اوبرمولیروک ۹۶۰۴۹۹ بامبرگ، تلقن ۴۲۰۹۸۰۹۵۱

www.hotel-nepomuk.de. این هتل زیبا که قبلاً محل یک آسیاب بوده اتاق های با طراحی و مبلمان زیبا و راحتی دارد. ۴۷ اتاق.

جاده تاکستان آلمان GERMAN W. ROUTE

 Deidesheimer Hof  €€€-€€ ام مار کت پلاتز ۱، ۶۷۱۴۶ دایدسهایم، تلفن، ۰۶۳۲۶ ۹۶ ۸۷۰ www.deidesheimerhof.de اتاق هایی که با سلیقه میله شده اند و یکی از رستوران های آلمان با خوشمزه ترین غذاها. ۲۸ اتاق.

نورمبرگ NUREMBERG/ رگنسبورگ REGENSBURG

Agneshof €€€-€€ آگنسکاسه ۱۰، ۹۰۴۰۳ نورنبرگ، تلفن: ۲۱۴۰۹۱۱ ۴۰۰.

www.gneshof-nuernberg.de، یک هتل متوسط در یک خیابان فرعی که اتاق های زیبایی دارد که برخی از آنها رو به قصر هستند. یک باغ حیاط. ۷۲ اتاق.

 Bischofshof €€€ کراتر رمارکت ۹۳۰۴۷۳ رگنسبورگ، تلقن: ۰۹۴۱ ۵۸ ۴۶۰. .

www.hotel-bischofshof.de. این هتل قبلاً یک قصر اسقف نشین در قلب رگنسبورگ بوده و اتاق ها هر کدام به یک شکل و باسلیقه مبله شده اند. ۵۵ اتاق.

روتنبورگ اوبدر تابر ROTHENBURG OB DER TAUBER

 Hotel Markusturm€€€-€€ رودرگاسه ۱، ۹۱۵۴۱ روتنبورگ اوبدر تابر، تلفن: ۹۴۰۹۸۶۱ ۰۰۸۰۰/۲۸۰ ۶۲۷۵۸ ۷۸۸۷۶ (تماس رایگان)، www.marktisturm.de یک هتل در ساختمان قرن ۱۳امی اتاق های زیبا و مبله. ۲۵ اتاق.

رستوران های پیشنهادی

در پایین مجموعه ای از رستوران ها با غذاهای محلی و منطقه ای آلمان پیشنهاد شده اند. بخاطر داشته باشید که اغلب آنها در زمان نهار Tageskarte یا Menu دارند، که معمولاً شامل سوپ یا اردور و غذای اصلی بوده و قیمت آن بسیار مناسب تر از جدا سفارش دادن هر کدام است. نیازی نیست از قبل میز رزرو کنید، اما از قبل پرس و جو کنید که آیا برای رستوران های محلی نیازی به اینکار هست یا نه. بسیاری از رستوران ها یک روز در هفته استراحت دارند و ممکن است برای چند روز تعطیلات سالانه کار نکنند. باز هم بهتر است در این باره پرس و جو کنید، علامت های زیر درباره متوسط قیمت برای یک وعده غذایی بجز نوشیدنی، هستند.

€€€ بالای ۴۵ یورو

 €€ ۲۵-۴۵ یورو

€ زیر ۲۵ یورو

برلین BERLIN

Hugos €€€ هتل اینترکانتیننتال، بوداپستراشتراسه ۲، ۱۰۷۸۷ برلین، تلفن، ۲۶۰۲۰۳۰ ۱۲۶۳، یک رستوران پرستاره در هتل کانتیننتال با منظره زیبایی از تیرگارتن و کل شهر، غذای تخصصی مدیترانه ای با کیفیت بالا.

ذLeibniz-Klause  €€-€ مومسن اشتراسه ۵۷، ورودی لبنیتزاشتراسه ۱۰۶۲۹ برلین، تلفن: ۳۰، ۳۲۳ ۷۰۶۸ یک رستوران عالی که ترکیبی از یک کاقه متوسط رو به بالا و یک رستوران عالی است. غذای آلمانی و بین المللی. ظهر- ۱ صبح باز است.

Marjellchen €€-€ مومسن اشتراسه ۹، ۱۰۶۲۹ برلین، تلفن: ۸۸۳۰۳۰ ۲۶۷۶. پخت غذا بر پایه آشپزی سنتی استان های آلمان شرقی سابق. خوشامدگویی گرم و فضای صمیمی در قلب شارلوتنبرگ، هر روز ۵ بعداز ظهر – نیمه شب باز است.

Opernipalais Unter len Linden €€€-€ اونتردن لیندن ۵ (جنب اشتاتسبوپر)، ۱۰۱۱۷ برلین، تلفن: ۲۰۲۰۳۰ ۶۸۳ مجموعه­ای بی­نظیر از غذا و نوشیدنی­ها، از آشپزی آلمانی در رستوران Fridericus تا قهوه و کیک های خوشمزه در آپرنکافه، بالکن این رستوران فضای باز خوبی برای دیدن و دیده شدن است. ۸ صبح- نیمه شب باز است.

Standige Vertretung € شیفبائردام ۸ ۱۰۱۱۷ برلین، تلفن: ۱۳۰ ۲۸۲ ۳۹۶۵. یک رستوران پرشور با سقف بلند که بهترین غذاهای راینلندی را در کنار نوشیدنی های مخصوص کلن سرو می کند، دکوراسیون رستوران با سابقه تاریخی آن مرتبط است. ۱۱ صبح- ۱۱ شب باز است.

پوستدام POTSDAM

Krongut Bornstedt € ریبک اشتراسه ۷/۶٫ ۱۴۴۶۹ پوستدام، تلفن: ۵۵۰۰۳۳۱ ۶۵۰ این رستوران در چند ساختمان بازسازی شده قرن ۱۹اُمی واقع شده که در کنار آن یک کارگاه صنایع دستی، چند بوتیک و چند کافه هم دیده می شود. یک سالن مخصوص صرف نوشیدنی هم دارد. ظهر- ۱۰ شب باز است. مغازه ها ۱۰ صبح- ۷ بعدازظهر.

Maison Charlotte €€ میتل اشتراسه ۲۰، ۱۴۴۶۷ پوستدام، تلفن: ۲۰۰۰۳۳۱ ۱۰۵۳۶ یک گزینه عالی برای خوردن و نوشیدن در محله هلندی های پوستدام، که هیچکدام به اندازه این غذاخوری پرشور نیستند. ظهر- ۱۱شب.

هامبورگ Hamburg  و شمال

ساحل بالتیک BALTIC COAST

Fischmarkt €€-€ استرتدیرومانید ۳۳، ۱۸۶۰۹ اوستیباد بینز، تلفن: ۱۳۸۳۹۳ ۳۸۱ ۴۴۳. این رستوران بعنوان بهترین مکان در تفریحگاه مجلل بینز در جزیره روگن است. این رستوران در هتل لیسک انواع غذاهای محلی و بین المللی را با تازه ترین ماهی ها سرو می کند.

Kapt°n Nemo €€-€ استرتدیرومانید ۱۷۴۲۴۱ هرینگسدورف، تلفن، ۰۳۸۳۷۸ ۲۸ ۸۱۷ اسکله تفریحگاه جزیره اوردوم در هرینگسدورف در «Nauticus» غذای ارزان برای مشتریان دارد، در حالیکه غذای دریایی عالی را می توانید در این رستوران تزئین شده با تور صید پیدا کنید.

برمن BREMEN

C Ratskeller راتهاوس، اُم مارکت، ۲۸۱۹۵ برمن، تلفن: ۰۴۲۱ ۳۲۱ ۶۷۶. غذاهای تخصصی شمال آلمان در یک فضای جالب. فهرست نوشیدنی­ها آنقدر طولانی است که نمی توانید انتخاب کنید. همچنین اینجا همان رستوران LOrchidee معروف سابق است.

هامبورگ HAMBURG

Fischereihafen €€ گراس اِلب اشتراسه ۱۴۳، ۲۲۷۶۷ هامبورگ، تلفن: ۸۱۶۳۸۱۰۴۰ حتماً از قبل میزتان را رزرو کنید؛ یک رستوران دریایی محبوب که تخصص آن غذاهای دریایی و انواع ماهی است.

Old Commercial Room €€ انگلیش پلانک ۱۰، ۲۰۴۵۹ هامبورگ، تلفن: ۳۶۶۰۴۰ ۱۳۱۹ یک رستوران غذای دریایی کار میکائیل – کیرشه که حال و هوای دریایی هم دارد. حتماً Labskaus یک غذای ملوانی سنتی، را امتحان کنید.

روستوک ROSTOCK وارتموند WARNEMUNDE

Gartenlaube €€ -€ اناستازیاشتراسه ۲۴، ۱۸۱۱۹ روستاک – وار نموند، تلفن، ۵۲۰۳۸۱ ۶۶۱. یک رستوران زیبا با سرویس خوب و انواع غذاهای محلی.

ویسمار WISMAR

Alter Schwede € اُم مارکت ۲۰، ۲۳۹۶۶ ویسمار، تلفن: ۰۳۸۴۱ ۲۸۳ ۵۵۲، این رستوران واقع در میدان اصلی ویسمار در قدیمیترین ساختمان شهر حال و هوای جالبی داشته و غذاهای سنتی سرو می کند.

درسدن و دوساکسونی DRESDEN AND TWO SAXONYS

Kornhaus € کورنهاس اشتراسه ۱۴۶، ۰۶۸۴۶ دسائو، تلفن: ۳۴۰- ۴۱۴۱۶۴۰. این رستوران واقع در کرانه های رودخانه الب در حومه شمال غربی شهر در یکی از اصلی ترین ساختمان های میراث مدرن دسانو قرار گرفته است. در غذاهای مقوی این رستوران از مواد اولیه محلی و تازه استفاده می شود.

درسدن DRESDEN

Coselpalais €€-€ آندر فرانکیرشه ۱۲، ۱۰۶۷، در سدن، تلفن: ۴۹۶۰۳۵۱ ۲۴۴۴. این رستوران واقع در یک قصر بازسازی شده باروک عذای آلمانی و فرانسوی را در یک محیط باشکوه سرو می کند. گراند کافه این رستوران مکانی عالی برای نوشیدن قهوه و امتحان کردن کیک های خوشمزه است. هر روز ۱۰ صبح- ۱ صبح باز است.

Italierisches Dorfchen € تیاتر پلاتز ۳: ۱۰۶۷، درسدن، تلفن: ۰۳۵۱ ۴۹۸ ۱۶۰ غذای خوشمزه ساکسونی، آشپزی ایتالیایی و کیک های لذیذ در یک محیط عالی و تاریخی.

لیپزیگ LEIPZIG

Auerbachis Keller € مادلر پاساژ، گریمایش اشتراسه ۴-۲، ۰۴۱۰۹ لیپزیگ، تلفن ۳۴۱، ۲۱۶ ۱۰۰، یک رستوران طاق دار و بهترین مکان برای غذاخوردن در این شهر، که در آن ترکیبی از غذاهای ساکسونی و بین المللی با قیمت بسیار مناسب سرو می شود.

 Stadtpfeifer €€€ آگوستوس پلاتر ۰۴۱۰۹۸ لیپزیگ، تلفن، ۲۱۷۰۳۴۱ ۸۹۲۰، این رستوران واقع در ساختمان مدرن گواندهاوس، محل ارکستر معروف، است. غذای خوشمزه با بهترین مواد اولیه.

میسن MEISSEN

 Vincenz Richter € آندر فرائن کیرشه ۱۲، ۱۶۶۲ میسن، تلفن: ۰۳۵۲۱ ۴۵۳ ۲۵۸ یک رستوران قدیمی و معروف قرن ۱۹ اسمی که محل لذت بردن از غذاهای ساکسونی و تست کردن نوشیدنی های محلی است.

وایمار و تورینگن Weimar and Thuringia

وایمار WEIMAR

 Zum Zwiebel € تیشگاسه ۶،  ۹۹۴۲۳ وایمار، تلفن: ۵۰۲۰۳۶۴۳ ۳۷۵. یک رستوران بسیار ساده که در آن غذاهای محلی تورینگن (و سوسیس­های معروف منطقه) سرو می شود غذایی که آلمانی ها با شنیدن نام آن آب دهانشان راه می افتد.

هانوفر و هارتس Hanover and The Harz

گوسلار GOSLAR

Konig von Bayern € مارکت ۱، ۳۸۶۴۰ گوسلار، تلفن: ۵۳۲۱- ۳۹۲ ۰۹۰، غذای مقوی باواریایی زیر طاق های تالار شهر قرن ۱۵امی، هر روز ۱۱ صبح- ۳۰/۹ شب یا دیرتر باز است.

هاملن HAMELN

Kartoffelhaus in Burgerhus € کوپراشمیداشتراسه ۱۳، ۳۱۷۸۵ هاملن، تلفن ۲۲۰۵۱۵۱ ۳۸۳، این رستوران «سیب زمینی خانه» در یکی تاریخی ترین عمارات شهر هاملن غذاهای کاملاً سنتی را در اتاق های غذاخوری خاص خود سرو می کند.

هانوفر HANOVER

Waldgasthaus Entenfang €€-€ آیلرزوگ ۱، ۳۰۴۱۹ هانوفر، تلفن، ۷۹۴۰۵۱۱ ۹۳۹. این رستوران دنج در نزدیکی هرن هاوزن گارتن در یک کلمه شکار قدیمی پادشاهان هانوفر غذاهای منطقه ای، خصوصا گوشت شکار و اردک، را در فضایی روستایی سرو می کند.

لونبورگ LUNEBURG

Zurn Heidkrug €€-€ ام برگ ۵، ۲۱۳۳۵ لونبورک، تلفن: ۲۴۰۴۱۳۱ ۱۶۰. یک فضای عالی در هتل قرن ۱۵اُمی زوم هایدگروگ، که تخصص آن غذاهای آلمانی و مدیترانه ای، در کنار مجموعه ای از انواع نوشیدنی هاست. یکشنبه، دوشنبه، و سه شنبه تعطیل است.

کوئدلینبورگ QUEDLINBURG

Weinstube €€-€ رومانتیک هتل اُم برول، پیلونگ اشتراسه ۱۱، ۰۶۴۸۴ کوئدلینبورگ. تلفن: ۰۳۹۴۶ ۱۸۰۹۶، غذای عالی در انبار نوشیدنی یکی از جذابترین هتل های کوندلینبورگ در کنار غذا نوشیدنی منطقه اونشتروت سرو می شود.

کلن، رُور و راین Cologne, The Ruhr and Rhine

کلن COLOGNE

Hausbrauerei Paff gen € فرایسن اشتراسه ۶۶-۶۴، ۵۰۶۷۰ کلن، تلفن: ۰۲۲۱ ۱۳۵ ۱۴۶۱. کلن بخاطر Kolsch نوشیدنی های تازه این رستوران یک قرنی شهرت دارد. در این رستوران غذای عالی بهمراه بهترین نوشیدنی منطقه سرو می شود.

Heising und Adelmann €€ فرایسن اشتراسه ۶۰-۵۸، ۵۰۶۷۰ ملن، تلفن: ۰۲۲۱ ۱۳۰ ۹۴۲۴، یک رستوران شیک که غذای خلاقانه بین المللی سرو می کند. یک تراس و باغ دارد. دوشنبه شنبه بعد از ۶ بعداز ظهر باز است.

دوسلدورف DUSSELDORF

Zum Schiffchen € هافن اشتراسه ۵، ۴۰۲۱۳ دوسلدورف، تلفن: ۱۳۲۰۲۱۱ ۴۲۲ یک رستوران در ساختمانی در آلتشتاد که فضای جالب و غذای عالی دارد.

دره راین RHINE VALLEY

Zurn Schiffchen € اُم راین ۵۶۳۲۱.۴ رنز، تلفن۲۲۱۶۰۳۶۲۸، این رستوران در غذاهای منطقه ای با ماهی و گوشت شکار تخصص دارد. این غذاها در اتاق های غذاخوری طبقه بالا یا در تراس روبه راین سرو می شوند.

بادن-بادن BADEN-BADEN

C€-€€€ Zuim Alde Gott واین اشتراسه ۱۰، ۷۶۵۳۴ بادن بادن، نو و پره تلفن: ۰۷۲۲۳ ۵۷ ۲۳۶، این رستوران برنده جایزه زیر نظر سرآشپز مخصوص غذاهای منطقه ای و بین المللی با محصولات و مواد اولیه فصلی دارد.

فرانکفورت FRANKFURT

 Main Tower Restaurant €€€- €€ طبقه ۵۳، تویو ماینزر اشتراسه ۵۲، ۶۰۳۱۱. فرانکفورت اشم -ماین، تلفن: ۶۹، ۳۶۵۰ ۴۷۷۷. در اینجا می توانید صرف غذای بین المللی را در ارتفاع ۲۰۰ متری یک آسمانخراش، محل بوتشس بانک، تجربه کنید، یکشنبه و دوشنبه تعطیل است.

 Zuin Gennalen Haus € اشوایزر اشتراسه ۶۷ ۶۰۵۹۴ فرانکفورت اُم ماین، تلفن: ۰۶۹ ۶۱۴ ۵۵۹، یکی از بهترین گزینه ها برای امتحان کردن غذاهای لذیذ محلی.

 فرایبورگ FREIBURG

Colornbi-Hotel €€€ روتکرینگ ۱۶، ۷۹۰۹۸ فرایبورگ این پرایسگائو، تلقن: ۲۱۰۷۶۱ .۶. بهترین هتل فرایبورگ دارای سه رستوران است. یکی از آنها Weinstube کوچک و دیگری رستوران معروفی است که مشهورترین سرآشپزهای آلمان در آن کار می کنند.

هایدلبرگ HEIDELBERG

Schloss weinstube €€ اشلوس هوف، ۶۹۱۱۷ هایدلبرگ، تلفن: ۹۷۰۶۲۲۱ ۹۷۰ یک رستوران زیبا در قصر هایدلبرگ، که طراحی معاصر مکمل حال و هوای تاریخی آن شده است. فقط عصرها باز است.

کونستانز KONSTANZ

Petershof €€-€ سن گیار داشتراسه ۱۴، ۷۸۴۶۷ کونستانز، تلفن: ۹۹۳۰۷۵۳۱ ۳۹۹. یک رستوران که می توانید در آن از خوردن ماهی تازه دریاچه کنسانس و ژست های آبدار لذت پیرید، سه شنبه ها تعطیل است.

اشتوتگارت STUTTGART

Harris Kachelofen € ایرهار داشتراسه ۱۰، ۷۰۱۷۳ اشتوتگارت، تلفن: ۰۷۱۱ ۲۴۲ ۳۷۸، یک رستوران در مرکز شهر که غذاهای تخصصی سوابی سرو می کند، و حقیقتاً شایسته محبوبیت است.

مونیخ Munich و جنوب

آگزبورگ AUGSBURG

Die Ecke € الیاس- هول پلاتز ۲، ۸۶۱۵۰ آگزبورگ، تلفن: ۵۱۰۰۸۲۱ ۶۰۰ یک غذاخوری پرشور که غذای سوآبی و باواریایی سرو می کند.

برشتسگاتن BECHTESGADEN

Braustuberl € براهاوس اشتراسه ۱۳، برشتسکاتن، تلفن: ۱۸۶۵۲ ۹۷۶ ۷۲۴ یک رستوران ساده با غذاهای آلپی و اتریشی.

مونیخ MUNICH

C Augustiner توهاو سراشتراسه ۲۷ ۸۰۳۳۱ مونشن، تلفن: ۲۳۱۸۸۹ ۳۲۵۷. همه غذاهای باواریایی که ممکن است در بیش از ۱۰۰۰ غذاخوری دیگر سرو شود.

Dallinay €€€-€€ دایتراشتراسه ۱۵-۱۴، ۸۰۳۳۱ مونشن، تلفن: ۲۱۳۰۸۹ ۵۱۰۰. غذاهای لذیذ در یک رستوران مجلل که غذاهای خود را با تازه ترین مواد اولیه درست می کند.

C-CC Pfisterinuhle فیستر اشتراسه ۴ ۸۰۳۳۱ مونشن، تلفن: ۰۸۹ ۲۳۷۰ ۱۳۸۶۵ آشپزی باواریابی در کنار مجموعه ای منتخب از نوشیدنی های فرانکونیابی.

Weisstes Brailiatis € تال ۷, ۸۰۳۳۱ مونشن، تلفن، ۱۳۸۲۹۰۰۸۹. رستورانی در مهمانخانه مونیخی که در آن انواع غذاهای خوشمزه گوشتی از کشتارگاه خود مهمانخانه سرو می شوند.

نورمبرگ و باواریای شمالی

نورمبرگ NUREMBERG

Goldenes Posthorn€ گلوکلینز گاسه ۲، ۹۰۴۰۳ نومبرگ، تلفن: ۲۲۵۰۹۱۱ ۱۵۳. یک رستوران ۵۰۰ ساله با حال و هوای جالب که جوایز متعددی برده است. غذاهای فرانکونیایی سرو می شوند.

رگنسبورگ REGENSBURG

Historische Wurstkuchl € توندروفراشتراسه ۳، ۹۳۰۴۷ رگنسبورگ، تلفن: ۰۹۴۱ ۲۱۲۱۴۶۶ گزینه­ای که حتماً باید امتحان کنید. منو: سوسیس و باز هم سوسیس، اما چه سوسیس هایی!

آژانس مسافرتی شمیران گشت

تلفن تماس: ۲۶۲۰۶۳۵۷  ۲۶۲۰۶۴۷۹

آدرس آژانس : در گوگل بنویسید آژانس شمیران گشت