راهنمای سفر به اسپانیا

ده جاذبه برتر اسپانیا

۱٫     کاتدرال سویا Sevilla Cathedral. بزرگترین کلیسای گوتیک جهان، با برج معروف ژیرالدا.

۲٫     La mezquita in Cordoba لامیسکیتا (مسجد) در قرطبه. یک نمونه شگفت انگیز از معماری موری.

۳٫     The Alhambra in Granada در گرانادا، باشکوه ترین بنای جامانده از دوران مورها.

۴٫     سالوادور دالی. آثار او عمدتاً در کوستا براوا به نمایش درآمده اند.

۵٫     تولدو Toledo. در کنار رود تاجو، که برای کاتدرال و آثار ال گرکو آن شهرت دارد.

۶٫     Picos de Europa: این کوه از خوش منظره ترین مناطق اسپانیا هستند.

۷٫     بارسلون Barcelone. محل گنبدهای مخروطی عجیب در کلیسای ساگرادا فامیلیا.

۸٫     موزه پرادو. این موزه با گنجینه های هنری یکی از برترین جاذبه های مادرید است.

۹٫     Museo Guggenheim موزه گوگنهیم در بیلبائو. این موزه فوتوریستی جاذبه برتر باسک کانتری محسوب می شود.

۱۰٫Costas  (سواحل)، از خورهای سنگی تا سواحل ماسه ای، هر ساحل دارای ویژگی منحصر به فردی است.

عکس صفحه ۶- آسیاب های بادی کونسوئگرا، مرکز اسپانیا

کجا برویم؟

مادرید

رومی ها در قرن دوم بعد از میلاد ساکن مادرید شدند، در حالی که مورها در ۷۱۱ قبل از میلاد ساکن این شهر بودند. مورها در دوران فرمانروایی محمد اول در سال ۸۶۵ دور تا دور این شهر بارو ساختند. در قرن بعد، در ۱۰۸۳، شاه آلفونسو ششم دوباره مادرید را فتح کرد. فرناندو چهارم در سال ۱۳۰۹ دربارهای این پادشاهی را محاصره کرد، پادشاهی کاتولیک در سال ۱۴۷۶ دستور داد تا دیوارها و دروازه های اطراف شهر را خراب کنند و فیلیپ دوم در سال ۱۵۶۱ دربار را از تولد و به اینجا منتقل کرد، و بنابراین مادرید به پایتخت یک امپراطوری بزرگ تبدیل شد.wisa.ir

در اوایل قرن بعدی، در طول دوره هابسبورگ، مادرید شاهد اضافه شدن پلازا ماپور بود. خانه بوربون با هابسبورگ رسید. همین سلسله بود که ساخت و سازهای بسیاری در این شهر کرد و تحسین همگان را برانگیخت، در بین این موارد می­توان به قصر سلطنتی، که در ۱۷۶۴ تکمیل شد؛ دروازه آلکالا، که در سال ۱۹۹۷ به افتخار ورود کارلوس سوم به شهر بعنوان پادشاه ساخته شد و موزه پرادو که بین ۱۷۸۵ و ۱۸۱۹ ساخته شدند اشاره کرد. در طول جنگ داخلی اسپانیا، نیروهای ناسیونالیست این شهر را به محاصره در آوردند که نهایتا با ورود آنها به شهر خشونت ها پایان یافت.

مادرید بزرگترین شهر اسپانیاست، و در ارتفاع ۶۵۵ متری از سطح دریا قرار دارد که آن را به مرتفع ترین پایتخت اروپایی تبدیل کرده است. راحتی در این شهر شلوغ و مدرن نشان دهنده ترکیبی پیچیده از نو و کهنه است. همچنین مکان خوبی برای شروع گشت و گذار در چند شهر تاریخی اطراف می باشد. بهترین راه برای گردش در شهر سیستم مترو است.

چیزهای بسیاری برای دیدن وجود دارند، و بهترین مکان برای شروع پورتا دل سول Puerta del Sol (دروازه خورشید)، محل تلاقی ۱۰ خیابان است.

اینجا نقطه مرکزی اسپانیاست، که در سیستم بزرگراهی کشور، به آن کیلومتر صفر می­گویند، یک مجسمه بی نظیر از کارلوس سوم و یک مجسمه کوچکتر از علامت سلطنتی مادرید، یک خرس ایستاده رو به روی یک درخت توت فرنگی را در خود جای داده است.

پلازا مایور Plaza Mayor

چند ساختمان به سمت غرب پلازا مایور (میدان اصلی)، یک شاهکار معماری قرن ۱۷ دیده می شود. طاق های بزرگ این میدان یک مربع سنگفرش را بین خود محصور کرده­اند، که زمانی به عنوان محل نمایش شهر برای گاوبازی، سن نمایش و حتی اعدام های علنی استفاده می شد. امروزه، یک مجسمه زیبا از فیلیپ سوم نیز نظاره گر ردیف کافه های هوای باز و جشنواره های تابستانی است.

معروف­ترین خانه های این میدان عبارتند از: Casa de la Panaderia (صنف نانوایی ها که دارای برخی از بایگانی های شهر است و Casa de la Carniceria (صنف قصابان) که نمای آن با مجموعه ای از نقاشی های پرشور و گاهی اروتیک تزئین شده است.

عکس صفحه ۲۸- نمای باز از پلازا مایور

وقتی در کالی مایور به سمت غرب ادامه دهید به پلازا دلا ویا Plaza de la Villa، ساختمان هایی با سبک های مختلف مربوط به قرن ۱۶ و ۱۷ می رسید. این ساختمان ها شامل Casa de Cisneros می باشند، که به سبک پر تزئین معماری تحت عنوان پلاترسک (پلاترو به معنای نقره کاری) شهرت دارد، و دیگری Ayuntamiento (سیتی هال) مربوط به دوره هابسبورگ می باشد).wisa.ir

عکس صفحه ۲۹- گارد نگهبانان پالاسیو رنال

پالاسیو رئال Palacio Real

اگر به سمت شمال بروید به پالاسیو رئال (قصر سلطنتی؛ هر روز: آوریل- سپتامبر دوشنبه – شنبه ۹ صبح- ۶ عصر، یکشنبه و تعطیلات ۹ صبح- ۳ ب. ظ؛ اکتبر – مارس دوشنبه – شنبه ۹٫۳۰ صبح- ۵ ب.ظ، یکشنبه و تعطیلات ۹ صبح- ۲ ب. ظ؛ هزینه ورودی در مراسم دولتی تعطیل است) می رسید که در بین باغ های رسمی روی یک پرتگاه با منظره دره مانزانارس جای گرفته است.

فیلیپ پنجم دستور ساخت این قصر به سبک فرانسوی را در محل قلعه موری قدیمی داد، ۲۰۰۰ اتاق (بیش از هر قمر اروپایی دیگر بجز آرمیتاژ در سنت پترزبورگ، آن را به گونه ای شاهانه و سلطنتی مبلمان کرد.

اینجا محل سکونت اصلی پادشاه اسپانیایی از دوره ی فیلیپ در اواسط قرن ۱۸ تا تبعید آلفونسو هشتم در ۱۹۳۱ بوده است. می توانید خودتان مستقلاً از این کاخ دیدن کرده و با به یکی از تورهای یکساعته بپیوندید تا بتوانید از ۵۰ اتاق این قصر، شامل اتاق گاسپارینی به سبک روکوکو، اتاق غذاخوری تشریفات با ظرفیت ۱۴۵ مهمان و اتاق تخت پادشاهی با نقاشی های سقفی تیه پولو دیدن کنید. همچنین ضرادخانه سلطنتی، داروخانه و کتابخانه نیز ارزش دیدن را دارند. گران ویا Gran Via اصلی ترین خیابان مادرید است. امتداد این خیابان مملو از مغازه ها، هتل ها، رستوران هاء تئاترها، کافه ها و کلوب هاست.

این خیابان از یک مسیر عریض غرب به شرق از پلازا اسپاتا تا میدان شلوغ پلازا دلا سیبلس Plaza de la Cibcles می­گذرد، که این میدان نام خود را از فواره سیبل گرفته که با مجسمه یک الهه باروری یونانی تزئین شده است.

عکس صفحه ۳۰- دیه گو دآسیدو (۱۶۴۴)، از ولاسکوئز، موزه پرادو

مجموعه های هنری

علاقمندان به هنر در مادرید گزینه­های بسیاری دارند، یکی از گنجینه­های بی­نظیر و پنهان صومعه las Descalzas Reales Monasterio de (سه شنبه – پنجشنبه و شنبه ۱۰٫۳۰ صبح- ۱۲٫۴۵ ب، ظ و ۵٫۴۵- ۴ب. ظ؛ جمعه ۳۰/۱۰- ۴۵/۱۲ ب.ظ؛ یکشنبه و تعطیلات ۱۱ صبح- ۴۵/۱ ب.ظ، تورهای دارای راهنما)، است که پشت فروشگاه اِل کورته اینگلس در پورتو دل سول قرار دارد. اینجا که زمانی یک کاستیا بوده، یک صومعه قرن ۱۶ است که مجموعه­ای از گنجینه های هنری در آن جای گرفته است. آکادمی هنرهای زیبای سن فرناندو رئال، نیز در نزدیکی پورتا دل سول قرار دارد. که دارای مجموعه ای بی نظیر از نقاشی­های گویا می باشد (سه شنبه – جمعه ۹ صبح- ۷ شب؛ شنبه ۹ صبح ۲٫۳۰ب.ظ و ۷- ۴ ب.ظ؛ یکشنبه، دوشنبه و تعطیلات ۹ صبح- ۲٫۳۰ ب.ظ؛ هزینه ورودی، روزهای چهارشتبه بجز تعطیلات رایگان است)

موزه پرادو Museo del Prado (سه شنبه – یکشنبه ۹ صبح- ۸ شب هزینه ورودی، یکشنبه ها رایگان) در یک بنای عظیم نئوکلاسیک قرن ۱۸، با گنجینه های هنری، که سلسله پادشاهی اسپانیا گردآوری کرده، را نباید از دست بدهید. این موزه بزرگترین کلکسیون نقاشی های اسپانیا و به ویژه مجموعه ای از شاهکارهای ایتالیایی و فلاندری را در خود جای داده است

اگر فرصت کمی دارید، از قبل برنامه ریزی کرده و تصمیم بگیرید که بیش از همه مایل به بازدید از کدام آثار هستید احتمالاً در صدر این فهرست آثار ال گرکو (۱۶۱۴- ۱۵۴۱)، ریبرا (۱۶۵۲- ۱۵۹۱)، زورباران (۱۶۶۴ – ۱۵۹۸)، ولاسکوئز نقاش دربار فیلیپ چهارم (۱۶۶۰- ۱۵۹۹)، موریلو (۸۲- ۱۶۱۷) و گویا (۱۸۲۸- ۱۷۴۶) قرار دارند. از بین استادان فلاندری حتماً آثار هیرونیموس بوش (معروف به ال بوسکو) و روبن را از دست ندهید. آثار استادان قدیمی ایتالیایی نیز شامل آثار رافائل، تیتیان و تینتورتو هستند.

سه موزه

هنردوستانی که می خواهند از سه موزه مهم اسپانیا – پرادو، تیسن، بورنمیزا، و ریتا صوفیا . دیدن کنند می توانند کوپن پیاده روی هنری تهیه کنند. بدین ترتیب می توانید از هر سه موزه با یک بهای حدود ۱۵ یورو دیدن کنید که در مقایسه با هزینه های ورودی هر موزه مقرون به صرفه است. این کوپن یکسال اعتبار دارد.

آنطرف پلازا کوناواس دل کاستیا، موزه تیسن بورنمیسا Museo Thyssen Bornemisza (سه شنبه، یکشنبه ، ۱۰ صبح- ۷ شب، رایگان) قرار دارد که محل نمایش ۷۰۰ سال تلاش هنرمندانه از نمونه های اولیه هنر ایتالیایی تا پاپ آرت است. در فاصله کمی به سمت جنوب مرکز صوفیه هنری ملکه Centro de Arte Reina Sofia (دوشنبه – یکشنبه ۱۰ صبح – ۹ شب، یکشنبه ۱۰ صبح ۲٫۳۰ ب.ظ، ورودی رایگان، شنبه بعد از ۲٫۳۰ ب.ظ و یکشنبه قبل از ۱۲ب.ظ رایگان است) دارای کلکسیون های مهمی از هنر مدرن و بسیاری از شاهکارهای پیکاسو، شامل گورنیکا، الهام گرفته از بمباران یک دهکده باسک در جنگ داخلی می باشد.

موزه باستان شناسی Museo Arqueologico (سه شنبه – شنبه ۹٫۳۰ صبح- ۸ شب، یکشنبه ۹٫۳۰ صبح ۳ ب. ظ، هزینه ورودی، شنبه بعد از ۲٫۳۰ ب.ظ و یکشنبه ها رایگان است) دارای مجسمه نیم تنه سلتی بری معروف به نام La Dama de Elche (بانو الچه) و مجموعه ای از گنجینه های ویزیگوت که در تولدو کشف شده اند می باشد. در باغ ها یک نمونه از غارهای آلتامیرا ما قبل تاریخی ساخته و با نقاشی های دیواری تکمیل شده است.

 اگر از شلوغی خسته شدید، می توانید به پارک رتیرو Parque del Retiro پشت پرادو بروید که مکان محبوب مادریدی ها برای قدم زدن است. این پارک در اصل یک زمین شکار هابسبورگی مربوط به قرن ۱۷ بوده که با ۱۲۱ هکتار وسعت ، دارای خیابان های پردرخت، بستر گل ها و نیمکت های پارک، یک باغ وز، دریاچه قایق سواری و نمایش های یکشنبه صبح می باشد. همچنین چند کافه، نمایشگاه های قصر کریستال و قصر ولاسکوئز، آنطرف خیابان، باغ های گیاهی هستند که کارلوس سوم در سال ۱۷۸۱ دستور ساخت آنها را داد. wisa.ir

اطراف مادرید

آرانخوئز Aranjuez

شهر سلطنتی آرانخوئز Aranjuez در ۴۸ کیلومتری جنوب یکی از محبوب ترین مکان ها برای سفر یک روزه از مادرید است که برای رسیدن به آن می توانید از قطار یا مسیر اتوبان استفاده کنید. بهترین راه برای رسیدن به این شهر در تابستان از ایستگاه آتوچا با قطار دلا فرسا است. این قطار بخار روی دومین خط آهن قدیمی اسپانیا که در سال ۱۸۴۹ ساخته شده حرکت می کند.

دلیل اصلی این سفر پیاده روی در باغ های زیبا در کرانه های ریوتاجو (رودخانه تاگوس) است. عجیب نیست که این باغ ها الهام بخش معروفترین قطعه موسیقی ژاکوئین رودریگو به نام کنسرت آرانخوئز شده است

بهتر است پالاسیو رئال Palacio Real قصر سلطنتی در قلب آرانخوئز را از دست دهید. این قصر در طول ۲۰۰ سال ساخته شده و در هشت دوره پادشاهی تکمیل شده است، اما شکل فعلی آن حاصل کار به سبک باروک در قرن ۱۸ است. تورهای دارای راهنما بازدید کنندگان را برای تماشای اتاق تخت پادشاهی، اتاق سیگار پادشاه و اتاق چینی راهنمایی می کنند.

از بیرون قصر، دو پل از روی شاخه باریکی از رودخانه به سمت Jardin de la Isla باغ جزیره) می­روند، که ترکیبی از هنر اسپانیایی، فلاندری و موری در فواره های کلاسیک و پرچین ها می باشد.

عکس صفحه ۳۳- تولد و در محاصره رودخانه تا گوس

تولدو Toledo

تولدو که روی یک تپه استراتژیک محصور بین رودخانه تاگوس قرار گرفته، یک شهر تاریخی بی نظیر و میراث جهانی یونسکو می باشد. رومی ها تولدو را در سال ۱۹۳ قبل از میلاد فتح کردند و این شهر در قرن ه بعد از میلاد بعد از پیروزی ویزیگوت ها بر واندال ها به پایتخت سیاسی و فرهنگی آنها تبدیل شد. بعد از حمله مورها به اسپانیا در ۷۱۱ بعد از میلاد، این شهر وارد اتحاد امارات قرطبه شد. وقتی این شیخ نشین در سال ۱۰۱۲ جدا شد به پایتخت مستقل پادشاهی تبدیل شد.

آلفونسو ششم لیون در سال ۱۰۸۵ دوباره تولدو را فتح کرده و آن را پایتخت خود اعلام کرد. این شهر تا سال ۱۵۶۱ همچنان در این موقعیت قرار داشت تا اینکه فیلیپ دوم، نوه امپراطور مقدس رومی کارلوس (چارلز) پنجم، پایتخت را به مادرید منتقل کرد. این زمان آغاز افول اهمیت تولدو بود، هر چند این شهر همچنان محل گنجینه تاریخی اسپانیاست.

بدون شک مهمترین بنای این شهر کاتدرال Cathedral (دوشنبه – شنبه ۱۰٫۳۰ صبح۶٫۳۰ ، ب. ظ، یکشنبه ۶٫۳۰- ۲ب.ظ، رایگان) است. اولین کاتدرال این منطقه مشترکا توسط ریکاردو اول، پادشاه ویزیگوت و اولین اسقف تولدو بنام سن اوژنیو ساخته شد.

 کاتدرال در زمان مورها، به مسجد تبدیل شد و در ۱۲۲۷ شاه فرناندو سوم، (قدیس)، ساخت بنای فعلی را شروع کرد. این بنا تا قرن ۱۶ کامل نشد و از آنجا که در ساخت آن از سبک های مختلفی استفاده شده است به آن (موزه کاتدرال) می­گویند. Coro با محل همسرایان (یکشنبه ها صبح تعطیل است) و محراب اصلی از شاهکارهای کنده­کاری روی چوب هستند. پشت کلیسای اصلی Transparente به سبک باروک یک شاهکار قرن ۱۸ بوده، و در Sala Capitular (فصل خانه) یک سقف پر نقش به سبک ماداجار دیده می شود. اگر به بالا نگاه کنید کلاه­های آویخته از طاق­ها را خواهید دید. این کلاه ها روی پلاک های مقابر آویخته شده اند تا نشان دهنده شخص مدفون در آن باشند. Tesoro (گنجینه) با آثار هنری مذهبی، شامل ۱۸ نقاشی از ال گرکو، ظرف انریک دی آرفه را نیز از دست ندهید. این ظرف دارای بیش از ۵۶۰۰ قطعه و وزنی حدود ۲۰۰ کیلوگرم می باشد.

آلکازار Alcazar (قصر) قلعه ای است که از زمان رومی ها بارها تخریب و بازسازی شده است. آخرین تخریب مربوط به جنگ داخلی بود. این قلعه موزه ارتش Army museum با اقلام مربوط به عصر ۷۲ روزه را در خود جای داده است.

ال گِرکو در تولدو El Greco

ال گرکو، نقاش رابطه نزدیکی با تولدو دارد. اولین سفارش نقاشی او برای صومعه سانتو دومینگو Santo Domingo el Antiguo بود که شاه آلفونسو ششم در سال ۱۰۸۵ دستور ساخت آن را داده و قدیمی ترین صومعه در تولدو است (۱۱ صبح ۱٫۳۰ ب.ظ و ۴-۷ ب.ظ؛ یکشنبه­ها صبح بسته است؛ هزینه ورودی)

فولاد تولدو

تولد و در سرتاسر جهان بخاطر فولاد با کیفیت آن شهرت بسیاری دارد، از زمان رومی ها در این شهر شمشیرهای بسیاری ساخته شده است. طبق یک افسانه، ویژگی اصلی این فولاد ناشی از آب جادویی رودخانه تاگوس است. می توانید در این شهر سوغات های استیل بیابید. این صنایع دستی مخصوص این شهر بوده و زینت آلات از ترکیب استیل سیاه و طلا، مس و نقره ساخته می شوند.wisa.ir

عکس صفحه ۳۵- موزه ارتش

مهمتر از همه، اثر تدفین کنت اور گاز ال گرکوست که در آن اشراف زادگان برای مراسم دفن کنت دور هم جمع شده اند. این اثر در کلیسای سانتو تومه Santo Tome (هر روز ۱۰ صبح – ۴۵/۶ ب. ظ؛ زمستان تا ۴۵/۵ ب.ظ؛ هزینه ورودی) به نمایش گذاشته شده است، این کلیسا بخاطر برج آن به سبک ماداجار نیز شهرت دارد. گفته می شود که پسر جوانی که از قدیسین مراقبت می کند پسر ال گرکو است، یک دستمال آویزان از جیب این پسر دارای امضای نام او، دومنیکو تئوتوکوپولی، و تاریخ ۱۵۸۳، است. آثار دیگر ال گرکو، شامل تصلیب با منظره تولدو در پس زمینه، را می توانید در موزه بیمارستان سانتا کروز Museo-Hospital de santa Cruz (دوشنبه – شنبه ۱۰ صبح- ۲ ب.ظ و ۶٫۳۰- ۴ ب. ظ؛ یکشنبه ۱۰ صبح-۲ ب. ظ؛ هزینه ورودی) بیابید.

کمی پایین­تر از سانتو تومه ساختمان بازسازی شده قرن ۱۴ قرار دارد که ال گرکو چندین سال در آن زندگی می کرد. این بنا ، اکنون به موزه خانه ال گرکو Casa-Museo de El Greco (سه شنبه – شنبه ۱۰ صبح- ۲ ب.ظ و ۶-۴ عصر یکشنبه ۱۰ صبح- ۲ب.ظ ؛ با هزینه ورودی) تبدیل شده و برخی از آثار این هنرمند و نیز کارهایی از موریلو در آن گردآوری شده است.

در همان نزدیکی کنیسه ترانزیتو La Sinagoga del Transito واقع شده که ساموئل لوی، یک سرمایه گذار قرن ۱۴ و دوست شاه پدرو اول، کاستیل آن را ساخته است. هنرمندان مسلمان دیوارهای این کنیسه را با طرح های ظریف و دست نوشته های عبری از مناجات نامه ها پر کرده اند. این کنیسه میزبان موزه سفاردی Museo Sefardi (سه شنبه – شنبه ۱۰ صبح- ۲ ب.ظ و ۹-۴ شب یکشنبه ۱۰ صبح- ۲ ب.ظ، هزینه ورودی) می باشد. کنیسه سانتاماریا سفید Santa Maria La Blanca، در همان نزدیکی، شبیه یک مسجد بوده و دارای سبک ساده ای است که راحتی آن را بیشتر می کند.

عکس صفحه ۳۶- دیوارهای آویلا

در پایین خیابان یک کلیسای کوچک با ارتباط هایی با سلطنت قرار دارد. فرناندو و ایزابل، که نمادهای قلمرو آنها بعد از ازدواج در هم ادغام شد در دو طرف محراب دیده می شوند. این دو صومعه ، سن خوان دی لوس ریس San Juan de los Reyes (سن جان پادشاهان) را برای جشن پیروزی نیرد تورو، در ۱۴۷۶ ساختند. این کلیسا با ترکیبی از سبک های آفریقایی، گوتیک و رنسانس قرار بود که خوابگاه ابدی سلطنت کاتولیک باشد. این قبل از آن بود که مسحور گرانادا، آخرین قلعه مورها، شوند که البته آن را در ۱۴۹۲ تصرف کردند. همچنین یک ایوان بی نظیر با کنده کاری های سنگی زیبا دارد.

کلیساها، موزه ها و بناهای بسیار دیگری در تولدو وجود دارند. إل کریستو دلا لوز El Cristo de la Luz (مسیح نور) قرن ۱۰ را از دست ندهید. اینجا قبل از فتح دوباره یک مسجد و تنها بنای باقیمانده این شهر از دوران اولیه آن است.

آویلا Avila

آویلا واقع در ۱۱۲ کیلومتری شمال شرقی مادرید، در ارتفاع ۱۱۲۸ متری بالای سطح دریا، مرتفع ترین شهر اسپانیاست.

این شهر که تاریخ آن مربوط به دوران سلتی هاست، در قرن اول بعد از میلاد به مسیحیت پیوست و بعد از حدود سه قرن حکومت مورها دوباره به دست شاه آلفونسو ششم در سال ۱۰۸۵ افتاد.

بعد از فتح دوباره، این شهر به محل زندگی شوالیه های مسیحی تبدیل شد که کار روی چیزی را آغاز کردند که بدون شک مهمترین ویژگی آویلا محسوب می شود. دیوارهای Las Murallas . این دیوارها به طور متوسط ۳٫۶ متر ارتفاع و ۲٫۷ متر ضخامت دارند، که در حدود ۲٫۷ کیلومتر با نه دروازه و ۹۰ برج ساخته شده اند. اشراف مسئول دفاع از بخش های خاصی از دیوار بودند. در نتیجه، عمارات باشکوه بسیاری در اطراف آن و یا به عنوان بخش های ادغامی دیوار ساخته شدند، حتی کاتدرال قرن ۱۲ تا ۱۶، با ترکیب مولفه های رومی، گوتیک و رنسانس دارای یک Catedral (سر مستحکم) است که در دل دیوارها قرار دارد.

عکس صفحه ۳۷- کاتدرال آویلا

یکی از مهمترین ویژگی­های آویلا افسانه سن ترزاست، که در ۱۲ مارس ۱۶۲۲ از دنیا رفت. او در سال ۱۵۱۵ متولد شد و تاثیر او، در شکل کلیساها، صومعه ها و مجسمه ها در سرتاسر شهر دیده می شود. او که یک مبلغ کاتولیک و طوقدار تفکر کرملی بود بیش از ۱۷ صومعه در سرتاسر اسپانیا تاسیس کرد.

او ۳۰ سال در صومعه دلا انکارناسیون Convento de la Encarnacion، خارج از دیوارهای شهر زندگی کرد. او در سال های اول زندگی در آنجا شاگرد و در سه سال آخر راهبه بود.

 درست بیرون دیوارهای شهر، باسیلیکای سن ویسنته Basilica de San Vicente قرار دارد که یادبود سن ویسنتو از زاراگوزا و دو خواهرش، که در قرن ۴ شهید شدند، می باشد، این بنا به خاطر مقبره فوق­العاده آن که یک سایبان پرتزئین روی آن قرار دارد معروف شده است.

کمی آن طرف­تر از مرکز شهر، صومعه سانتو توماس Monasterio de Santo Tomas قرار دارد که متعلق به دوره دومینیکن هاست و حتماً آن را از دست ندهید. این صومعه مربوط به سال ۱۴۸۲ بوده و خانواده سلطنتی کاتولیک بیشتر از آن به عنوان اقامتگاه تابستانی استفاده می کردند. دون خوان، تنها پسر ایزایل و فرناندو، در سن ۱۹ سالگی در اینجا از دنیا رفت و قبر زیبای آن در کلیسا است. گنجینه های بدست آمده توسط مبلغان در سفر به شرق دور در اینجا در موزه نر شرقی به نمایش گذاشته شده اند.

بعد از تماشای آویلا، به سمت ریوآداجا و برای بازدید بنایی بروید که اکنون Los Cuatro Postes (چهار پُست) نامیده می شود. این بنا که به خودی خود رمزآلود است، دارای چهار ستون دوریک است که با سرستون به هم متصل شده اند و هر کدام با نشان شهر تزئین شده­اند. مهمتر از همه اینکه، این تپه دارای نمای پانوراما از تمام آویلای قرون وسطایی می باشد که در زمان روشنایی های شهر در شب بسیار زیباست.

سن لورنزو دل اسکوریال San Lorenzo de El Escorial

در ارتفاع ۱۰۶۵ متری در دامنه های نزدیک شهر السکوریال، ۴۹ کیلومتری شمال غربی مادرید، یک ساختمان با تقسیمات بسیار عظیم خواهید یافت، صومعه سن لورنزو دلسکور بال San Lorenzo de El Escorial (سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح- ۶ عصر؛ اکتبر – مارس تا ۵ ب. ظ؛ هزینه ورودی) که از کیلومترها آنطرف تر هم دیده می­شود. به دستور فیلیپ دوم برای یادبود پیروزی اش بر هنری دوم ، در فرانسه و در نبرد سن کوئنتین، که در روز ۱۰ آگوست، در روز روزه سن لورنزو (سن لارنس) روی داد، ساخته شد. این صومعه در طول چندین سال توسعه یافت و دارای ۸۶ پلکان، بیش از ۱۲۰۰ درب و ۲۶۰۰ پنجره است که در آن مجموعه ای از بهترین های عصر طلایی این امپراطوری گرد هم آمده اند.

در واقع این صومعه یک مجموعه چند وجهی، متشکل از بخش­های مسکونی سلطنتی، یک باسیلکا، صومعه، پانتئون، کتابخانه و گالری های هنری و موزه همگی در زیر یک سقف قرار دارد. ساختمان های فیلیپ دوم Felipe II از نظر راحتی ساده ترین و از نظر هنری غنی ترین هستند و شامل یک سه لتی بی نظیر از هیرونیموس بوش می باشند.

کاخ سلطنتی Palacio Real دارای اتاق هایی با تزئینات مجلل است و مهمترین این اتاق ها Sala de las Batallas نام دارد که با نقاشی های دیواری از صحنه های نبرد، و پرده منقوش های زیبا تزئین شده است. از میان ده ها اثر هنری موجود در باسیلکا Basilica که بخشی از آن سوتوکورو (کلیسای مردم) و بخشی از آن کلیسای سلطنتی و بخشی دیگر رهبانی است هیچکدام به اندازه صلیب مرمرین سلینی در اندازه واقعی جذاب نیستند.

فیلیپ دوم در سال ۱۵۹۸ در این قصر چشم از جهان فروبست و به همراه تمام آنچه از تمام پادشاهان اسپانیا و خانواده های آنها از قرن ۱۷ به بعد مانده بود، در پانتئون Pantheon سلطنتی دفن شد.

عکس صفحه ۳۹- سن لورنزو، محل زندگی و مرگ فیلیپ دوم

عکس صفحه ۴۰- Valle de los Caidos

کتابخانه، با سقف باروک و مجموعه ای از نقاشی دیواری های باشکوه از تیبالدی، بسیار خیره کننده بوده و دارای حدود ۴۰۰۰۰ کتاب کمیاب، علاوه بر دست نوشته های با ارزش و زیبا می باشد. موزه های جدید New Museums شاهکارهای ریبرا، تینتورتو، ولاسکز و ال گرکو را به نمایش گذاشته است. السکوریال در سال ۱۹۸۴ از طرف یونسکو بنای میراث جهانی اعلام شد.

Valle de los Caidos

درست در همان نزدیکی بنای باشکوه دیگری، البته از نوع کاملاً متفاوت، قرار دارد. فرانکو بعد از جنگ داخلی اسپانیا خواست تا بنایی به یادبود کشته شدگان خشونت ها بنا شود. او برای مکان این بنا دره V مانندی به نام کولگاموروس Cuelgamuros. در سیرا دی گاداراما را انتخاب کرد که امروزه به آن Valle de los Caidos (دره شکست) می گویند. حالت این بنا کاملاً ناسیونالیستی است و به عنوان میرات باقیمانده از حکومت فرانکو همچنان جنجال برانگیز است. از دو بخش این بنا، قسمتی که حتی از چند کیلومتر آن طرف تر هم دیده می شود یک صلیب بزرگ با ۱۵۰ متر طول و ۴۶ متر عرض است، که روی قله کوه کوچکی قرار داده شده است.wisa.ir

در تعطیلات آخر هفته و تعطیلات رسمی یک تله کابین بازدید کنندگان را به پایه این صلیب می رساند. در آنجا می­توانید پایه­های تزئین شده با پیکره­های متعدد را تماشا کنید. باسیلکا Basilica زیر این صلیب (سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح- ۶٫۳۰ عصر، اکتبر – مارس تا ۵٫۳۰ ب. ظ؛ هزینه ورودی) نیز به همین اندازه زیباست. این باسیلکا که در دل ۲۴۰ متری کوه گرانیتی ساخته شده از طریق یک تونل قابل دسترسی است که مسیر آن به یک گنبد بزرگ می رسد. سنگ قبرهای فرانکو و خوزه آنتونیو، موسس حزب فالانگی، در جایگاه بالایی در این باسیلکا قرار دارند، مجموعه ای از پرده های منقوش قلمی، مربوط به ۱۵۵۳ این کلیسا را تزئین کرده اند، ظروف نگهداری استخوان مردگان در دخمه بقایای ده ها هزار مرده، از هر دو طرف، در جنگ داخلی را در خود جای داده اند.

سگوویا Segovia

سگوویا، در ۸۸ کیلومتری شمال غربی مادرید، یک شهر قرون وسطایی ویران شده است که به لحاظ استراتژیک روی یک دماغه بلند بین دو رودخانه واقع شده است. آلکازار Alcazar (هر روز: تابستان ۱۰ صبح- ۷ شب زمستان ۱۰ صبح- ۶ عصر، هزینه ورودی) که در بالای صخره ها با نمای نقطه تلاقی رودخانه ها قرار دارد، قصر سلطنتی قصه های پریان سگوویاست، هر چند این قصر در قرون ۱۲ و ۱۳ ساخته شده، بخش اعظم آن مربوط به دو قرن بعدی می باشد. این قصر به یک گزینه محبوب سلطنتی تبدیل شد، ایزابل برای ملکه شدن از اینجا رفت و در اواخر قرن ۱۸ به مدرسه توپخانه سلطنتی تبدیل شد و بعد از یک آتش سوزی در ۱۸۶۲ بازسازی شد، امروزه این بنا متعلق به موزه تسلیحات است، و شما می توانید از ۱۵۲ پله بالا بروید تا از برج به تماشای منظره زیبا بنشینید.

عکس صفحه ۴۱- آسمان سگوویا و کاتدرال گوتیک از بالای آلکازار

ساخت کاتدرال از ۱۵۲۵ و در مکان دیگری شروع شد که در طول جنگ کمون ها ویران شد. بنابراین، این بنا آخرین کاتدرال اسپانیایی بزرگی بود که به سبک گوتیک ساخته شد. پنجره های شیشه ویترای این کاتدرال جلوه بسیاری به فضای داخلی آن بخشیده اند.

سگوویا بیشتر برای قنات رومی Roman Aqueduct آن شهرت دارد، که یک اثر هنری و نیز یک پیروزی در حوزه مهندسی محسوب می­شود. ساخت این قنات مربوط به قرن ۲ بعد از میلاد است. این قنات دارای ۱۶۵ طاق به طول ۷۲۸ متر بوده و ارتفاع آنها به ۲۸ متر می رسد. نکته جالب اینجاست که سنگ های گرانیتی فقط با وزنشان کنار هم قرار گرفته اند.

سگو و یا دارای چندین کلیسا، صومعه و موزه جالب است که مهمترین آنها کلیسای کوچکی در دل سایه آلکازار است. کلیسای ورا کروز Vera Cruz مربوط به قرن ۱۳ بوده و احتمالاً شوالیه های تمپلار آن را ساخته اند، گفته می­شود که طراحی ۱۲ وجهی این کلیسا تقلیدی از کلیسای مرقد مقدس در اورشلیم است. این کلیسا در اسپانیا بی­مانند است اما شبیه بسیاری دیگر از کلیساهایی است که شوالیه ها در پرتغال بنا کردند. بیرون سگوویا قصر تابستانی La Granja de San Ildefonso و با باغ های رسمی باشکوه قرار دارد.

عکس صفحه ۴۲- قنات رومی سگوویا

عکس صفحه ۴۳- شاهکار گائودی، ساگرادا فامیلا

بارسلونا Barcelona

بارسلونا، با اصالت فینیقیایی در دوران رومی­ها به شکوفایی رسید. بقایای دیوارهای ساخته شده در آن دوران هنوز در محله به اصطلاح گوتیک باقی مانده­اند و پایه های شهر رومی از زیر موزه تاریخ شهر بیرون کشیده شدند. دوره حکومت ویزیگوت­ها شاهد افول اهمیت این شهر بوده و با اینکه مورها در اوایل قرن ۸ از شبه جزیره ایبری گذشته بودند، نتوانستند مدت زمانی طولانی کنترل این شهر را بدست بگیرند. در سال ۱۸۰۱ و به دنبال فتح دوباره شهر به دست فرانسوی ها، بارسلون به انضمام امپراطوری پارلمانی در آمد و به یکی از قدرتمندترین استان­های کاتالان تبدیل شد. به مدت حدود پنج قرن، بارسلونا و کاتالونیا، برخلاف دیگر قسمت های کشور، مسیحی ماندند و این باعث شد تا حال و هوای آنها کاملاً متفاوت از بقیه اسپانیا باشد، در نتیجه، با پادشاهی آراگون همسایه در قرن ۱۲ متحد شده و یک دوره شکوفایی در تجارت دریایی را پشت سر گذاشتند.

اتحاد اسپانیا تحت دوره فرناندوی آراگون و ایزابل کاستیل در ۱۴۶۹ منجر به سرکوب قدرت های این منطقه مستقل شد. بارسلونا به مدت چند قرن مرتباً جنگید تا هویت مستقل خود را حفظ کند.

 در طول جنگ داخلی اسپانیا این شهر پایتخت نیروهای جمهوری و آخرین شهری بود که به دست فرانکو افتاد. در نتیجه، بارسلونا با یک انتقام خشونت بار تصرف شد و زبان کاتالان کنار گذاشته شد. اکنون، بارسلونا با شهرت ناشی از سبک و معماری آن، به ویژه به خاطر معماری آنتونی گائودی، به پایتخت شکوفای یک منطقه خودمختار تبدیل شده که مردم در آن برای همه چیز کاتالان ها، شامل زبانشان، اهمیت بسیاری قائل هستند. محیط کاملاً متفاوت این شهر باعث شده تا تفاوت قابل توجهی با بقیه اسپانیا داشته باشد.

La Rambla

رامبلا که محله کاتالونیا Placa de Catalunya را به بندر متصل می کند، بدون شک محبوب ترین خیابان بارسلوناست، همه برای پیاده روی در این خیابان مشجر می­آیند. هنرمندان خیابانی در آن برنامه اجرا می کنند. مردم با مجسمه های زیبای آن عکس می اندازند. غرفه بازارهای آن با دکه های گل، رنگارنگ و پرشور هستند. و چندین رستوران و کافه در فضای باز دارد. در این خیابان چندین مکان قابل توجه وجود دارند که محبوب ترین آنها La Boqueria است.

ورود به اطراف بارسلونا

بارسلونا دومین شهر بزرگ اسپانیاست و جاذبه های بسیار آن در تمام نقاط پراکنده شده اند. مزیت اصلی سیستم حمل و نقل عالی آن، اتوبوس­ها و مترو هستند که شما را به هر کجا که بخواهید می رسانند. بهترین گزینه اتوبوس گردشگری است که دارای دو مسیر اصلی می باشد. مسیر قرمز شمالی و مسیر آبی جنوبی (با تقاط ارتباطی در سه ایستگاه). هر دوی این مسیرها هر روز ساعت ۹ صبح از محله کاتالونیا شروع می شوند. هر دوی این مسیرها دارای ایستگاه در مکان های گردشگری مهم هستند. بلیط را می توانید در اتوبوس یا از دفاتر گردشگری خریداری کنید، که شامل ورودی با تخفیف برای بسیاری از موزه ها و جاذبه ها، شامل تله کابین، سیستم کابلی و تراموا برای مونتجویی و تیبیدابو می باشند. همچنین بارسلونا کارت وجود دارد که می توانید آن را برای دوره پنج روزه خریداری کنید و شامل حمل و نقل رایگان و نیز بیش از ۱۰۰ تخفیف برای موزه ها، مکان های تفریحی، مغازه ها و حتی ایروباس (اتوبوس فرودگاه) می باشد.

عکس صفحه ۴۵- قدم زدن در بازار رامبلا

این مکان یک بازار سر پوشیده مربوط به قرن ۱۹ است و دیگری خانه اپرای Lideu است که بعد از یک آتش سوزی مهیب در ۱۹۹۸ بازسازی شده، کمی آنطرف تر، Palau Guell قلعه گائودی قرار دارد که در سال ۱۸۸۵ برای حامی اصلی این معمار ساخته شده است. رو به روی آن، یک پاساژ شما را به بازار مملو از کافه Placa Reial ، تزئین شده با یک فواره مرکزی و فانوس های آهنی و بیش از ۳۵ درخت نخل می رساند. هر دوی این مکان ها طراحی گائودی هستند. وقتی به انتهای رامبلا نزدیک می شوید، به موزه دریایی Museu Maritim (هر روز ۱۰ صبح- ۸ شب، هزینه ورودی) می رسید که تاریخ ۷۰۰ ساله نیروی دریایی بارسلونا را به نمایش گذاشته و به خاطر معماری چندین کارگاه کشتی سازی آن ارزش بازدید را دارد. در انتهای رامبلا، Mirador de Colon قرار دارد که به افتخار کریستوف کلمب دارای برج هایی بر فراز این بندر است. محوطه بندر در انتهای رامبلا در سال های اخیر کاملاً بازسازی شده است. قایق های سنتی golondrinas شما را به تماشای بندر می برند، و یا می توانید با یک قایق چوبی از بندر ول Port Vell به بازار مول دسپانیا بروید، آنجا به یک مجموعه مدرن شامل مغازه ها، رستوران ها، یک تئاتر IMAX و آکواریوم بارسلونا (دوشنبه – جمعه ۹٫۳۰ صبح- ۹ شب آخر هفته و ژوئن و سپتامبر ۹٫۳۰ صبح ۹٫۳۰ شب؛ جولای و آگوست ۹٫۳۰ صبح- ۱۱ شب؛ هزینه ورودی) می­رسید، که یکی از بزرگترین مجموعه های تفریحی و محبوب کودکان در اروپا در تمام قرون می باشد.

عکس صفحه ۴۶- بندر ول Port Vell

باری گوتیک Barri Gotic

کوچه­های باریک و ساختمان های تاریخی باری گوتیک در اطراف کاتدرال (هر روز ۸ صبح-  ۱٫۱۵ ب، ظ و ۴٫۳۰- ۷.۳۰ شب) قرار دارند. این کاتدرال، که سومین کاتدرال در این مکان است، مربوط به قرن ۱۳ می باشد اما دارای نمای قرن ۱۹ است. شما در میدان بیرونی شاهد نمایش های رقص ملی کاتالان در تعطیلات تابستانی خواهید بود. همچنین یک ایوان باغ زیبا و دو موزه بسیار جالب در این نزدیکی ها وجود دارند: موزه تاریخ سبوتات Museu d’Historia de la Ciutat (اکتبر- آوریل سه شنبه – شنبه ۱۰ صبح- ۲ ب.ظ و ۷-۴ شب؛ آوریل – اکتبر سه شنبه – شتبه ۰أصبح- ۸ شب یکشنبه ۱۰ صبح- ۳ بظ در تمام طول سال، هزینه ورودی) شما را از بین پایه های رومی زیرزمینی گذرانده و به Palau Reial Major قصر سلطنتی سابق، می رساند؛ موزه فردریک ماری MuseuFrederic Mares (سه شنبه – شنبه ۱۰ صبح- ۷ شب، یکشنبه و تعطیلات ۱۰ صبح ۳ ب، ظ؛ هزینه ورودی، چهارشنبه بعد از ظهر رایگان) دارای اشیاء و هنر متنوع و مذهبی سرتاسر جهان با قطعاتی مربوط به قرون وسطا می باشد.

در بین گالری های خیابان مونتگادا در منطقه مجاور اِل بورن، موزه پیکاسو (سه شنبه – شنبه ۱۰ صبح- ۸ شب؛ هزینه ورودی) قرار دارد که معروف ترین موزه شهر است. ورودی از راه پالائو آگوئیلار قرن ۱۵ بوده و کلکسیون این موزه شامل بسیاری از آثار ابندایی پیکاسو، آثار اصلی دوره آبی و صورتی او، مجموعه منحصر به فرد Las Meninas (بر اساس شاهکار ولاسکز در پرادو مادرید)، و نیز سرامیک های این هنرمند است. حتماً به کافه EI Xampanyet در شماره ۲۲ سر بزنید، جاییکه جدا از باستاهای خوشمزه، نوشیدنی Cava سرو می شود.

زیبایی محض گوتیک قرن ۱۴ در کلیسای سانتا ماریا Santa Maria del Mar (هر روز ۹٫۳۰ صبح- ۱٫۳۰ ب، ظ و ۸- ۴٫۳۰ شب رایگان) را می توانید در انتهای خیابان مونکادا تماشا کنید.

عکس صفحه ۴۷- قلب باری گوتیک

پارک کوئیتادیا Parc Ciutadella

پارک کوئیتادیا در شرق قرار دارد. نام این پارک برگرفته از یک زندان قرن ۱۸ است که در سال ۱۸۶۹ با آواز همخوانی فروریخت.

این پارک دارای چندین مسیر باغ، برکه و یک آب نمای زیبای گائودی است، همچنین دارای پارلمان و Pare Zoologico یکی از بهترین باغ وحش های اروپاست. این باغ وحش محل زندگی Copito de Nieve تنها گوریل زال (سپید مو) بود که در سال ۲۰۰۳ در چهل سالگی مرد.

مونتجویی Montjuic

محله یهودیان بارسلونا که زمانی در دامنه های مونتجویی (تپه یهودیان) زندگی می­کردند، پشت بندر قرار دارد. این مجموعه دارای شاهکار قرن ۱۷ قصر مونتجویی Castillo de Montjuic بوده و با تله کابین یا اتوبوس قابل دسترسی است. این قصر نمایی عالی از تمام شهر داشته و یک موزه نظامی را در خود جای داده است. پایین آن Font Magica (آبنمای جادویی) قرار دارد که عصرهای تابستانی چراغانی می شود. دیگر جاذبه­های این منطقه شامل موسسه خوان میرو Fundacio Joan Miro (سه شنبه – چهارشنبه، جمعه و شنبه ۱۰ صبح- ۷ شب، جولای – سپتامبر تا ۸ شب پنجشنبه ۱۰ صبح- ۹٫۳۰ شب یکشنبه ها و تعطیلات و ۱۰ صبح ۲٫۳۰ ب.ظ؛ هزینه ورودی) و ساختمان های باقیمانده از بازی های المپیک ۱۹۹۲ شامل استادیوم اصلی، استخرهای شنا و Torre de Calatrava، سمبل اصلی این بازی­ها، می­باشند. همچنین اPoble Espanyo (دهکده اسپانیایی؛ هر روز ۹ صبح، دوشنبه تا ۸ شب، سه شنبه . شنبه تا ۲ بعد از نیمه شب جمعه شنبه تا ۴ ب.ظ. یکشنبه تا نیمه شب؛ هزینه ورودی) قرار دارد که معماری و آداب و رسوم اسپانیایی را با ماکت های قصرها، قلعه ها، کلیساها و کارگاه های صنعت کاران، کنسرت­ها و اجراهای فلامینگو در عصر هنگام به نمایش گذاشته است. کلکسیون های جهانی هنر رومانسک و گوتیک در موزه ملی هنر کاتالونیا (سه شنبه – شنبه ۱۰ صبح- ۷ شب، یکشنبه ۰أصبح – ۲٫۳۰ ب. خط، هزینه ورودی رایگان) در قصر ملی به نمایش گذاشته شده اند. این قصر، موزه هنر مدرن را نیز در خود جای داده، که دارای مجموعه ای بی نظیر از آثار کانالان و مبلمان مدرنیسم می باشد.

مدرنیسم

مدرنیسم، جنبشی مربوط به سبک طراحی در اروپا، در اواخر قرن ۱۹ «آرت نوا فرانسه ، آلمان و اتریش» یک شورش بر علیه فرم های سخت و سنگ های بی رنگ معماری کلاسیک بود. در بارسلونا، این سبک با موتیف های ناسیونالیسم همراه بود و به همین دلیل است که به خوبی در این شهر از آن نگهداری می شود. با وجود اینکه مکتب معماری مدرن از اواخر قرن ۱۹ تا دهه ۱۹۳۰ در بارسلونا مشهود بود. اما معمولاً از Big Three صحبت می شود: آنتونی گائودی، که شاهکارهای بسیاری در این شهر برجای گذاشت؛ لوئیس دومنک مونتانر و جوزف بوجی کادافال.

میراث گائودی Gaudis Legacy

البته، بارسلونا برای طراحی های معماری منحصر به فرد و باشکوه آنتونی گائودی شهرت بسیاری دارد. بزرگترین آنها کلیسای ساگرادا فامیلیا (خانواده مقدس؛ هر روز ۹ صبح ۶ ب. ظ، تا ۸ شب در تابستان هزینه ورودی) است. این شاهکار ناتمام در سال ۱۸۸۲ شروع شده (همچنان در دست ساخت است) و با برج های ۱۰۰ متری از شاخصه های محلی محسوب می شود. دیگر نشانه های گائودی شامل تورهای پشت بامی کاسا میلا Casa Mila و یکی از آپارتمان ها در Passeig de Gracia۹۲ می­باشد (هر روز ۹ صبح- ۸ شب، تابستان تا ۶ ب.ظ؛ تورهای دارای راهنما در دسترس هستند، اما الزامی نیستند)؛ کاسا باتیو Casa Batllo (هر روز ۹ صبح- ۸ شب؛ هزینه ورودی) پایین همان خیابان در شماره ۴۳؛ و پارک گوئی Park Guell، با موزاییک های رنگارنگ آن هستند..

عکس صفحه ۴۹- کاسا باتلو گائودی

پِدرالبِس Pedralbes

در حاشیه غربی شهر، صومعه سانتا ماریا پدرالبس (ژوئن- سپتامبر سه شنبه – شنبه  ۱۰صبح – ۵ ب. ظ، یکشنبه  ۱۰ صبح ۳ ب.ظ؛ اکتبر – مه سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح- ۲ ب. ظ و هزینه ورودی) قرار دارد که حائز اهمیت است. این صومعه که توسط ملکه الیسندا در ۱۳۲۶ تاسیس شده و دارای یک ایوان و یک مجموعه استثنایی از نقاشی های قرضی از کلکسیون هنری بورنمیتسا در مادرید می باشد.

از پارک های تفریحی محبوب می­توان به تیبادایز اشاره کرد که دارای ترکیبی از تفریحات تکنولوژی قدیم و جدید و یک منظره عالی از برج تماشای ۵۴۲ متری آن در تپه های غربی است.

اطراف بارسلونا

مونتسرات Montserrat

در ۴۰ کیلومتری شمال غربی بارسلونا، که با قطار و تله کابین به راحتی قابل دسترسی است، صومعه مونتسرات در لبه یک چینه سنگی غیر معمول و عجیب در ارتفاع ۱۱۳۵ متری بالای دره رودخانه لوبرگات واقع شده است. اینجا مکان معنوی کاتالونیا و یکی از مهمترین زیارتگاه های اسپانیا به خاطر وجود بلک مدونا (La Moreneta) شهرت دارد، مجسمه ای که گفته می شود توسط سن لوک ساخته شده و توسط سن پیتر به بارسلونا آورده شده است، نیروهای ناپلئون در سال ۱۸۰۸ صومعه اصلی قرن ۱۲ را ویران کردند و بنای حاضر مربوط به سال ۱۸۷۴ است.

عکس صفحه ۵۰- صومعه مونسرات

مونتسرات یک صومعه بندیکتی فعال است؛ بازدید کنندگان تنها می­توانند از بالکن گوتیک، باسیلکا و موزه آن دیدن کنند. یکی از مهمترین ویژگی های این بازدید سرود خوانی گروه کر اسکولاتیا (دوشنبه-جمعه ۱  ب. ظ، یکشنبه ۱۲ ظهر و ۶٫۴۵ عصر) است، در حالیکه موزه آثاری از ال گرکو، پیکاسو و هنرمندان کاتالان مدرن، و نیز گنجینه های باستان شناسی را به نمایش گذاشته است.

عکس صفحه ۵۱- کلیسای گوتیک پوبله، محل دفن پادشاهان کاتالان

از گردشگران این سایت محبوب به خوبی پذیرایی می شود و غرفه های محلی عسل و پنیر می فروشند، با دنبال کردن یکی از چهار مسیر تابلودار می توانید از شلوغی فرار کرده و در بین پارک های کوهستانی حفاظت شده قدم بزنید. یکی از این مسیرها به سانتا کووا Santa Cova (غار مقدس) می رسد که در آن گفته می شود La Moreneta کشف شده استwisa.ir

پوبله Poblet

اگر به ۱۳۳ کیلومتری غرب بارسلون سفر کنید می­توانید به صومعه پوبله Monestir de Poblet، بزرگترین و سالم­ترین صومعه سیستری در اروپا می رسید (هر روز ۱۰ صبح۱۲٫۳۰ ب. ظ و ۵٫۳۰ – ۳ ب. ظ ورودی رایگان؛ تنها با تورهای دارای راهنما).

این صومعه در سال ۱۹۵۱ توسط برنگونر رومی، دادستان عالی بارسلونا، به عنوان نماد شکر گذاری برای فتح کاتالونیا ساخته شد. نمای این صومعه بسیار باشکوه است، وقتی وارد آن می شوید، از بین انبارهای نوشیدنی، کتابخانه، و نمازخانه گذشته و به کلیسای سبک رومانسک و گوتیک و بالکن باغ زز وسیع آن می رسید.

عکس صفحه ۵۲-  باغ های سولا الکازار اندلس INLAND ANDALUCIA

اندلس منطقه خودمختار در جنوبی ترین قسمت اسپانیا است که از آتلانتیک و مرز پرتغال در غرب تا جنوب مدیترانه ای مورسیا در شرق کشیده شده است. این منطق شامل هشت استان است: هولوا، کادیز، مالاگا، گرانادا و آلمریا که از غرب تا شرق در امتداد خط ساحلی واقع شده اند و سویا، قرطبه و خائن که تا شمال کشیده شده اند.

این منطقه دارای مناظر بی­نظیر شامل سیرا نوادا Sierra Nevada بلندترین قله­ها در سرزمین اصلی اسپانیا جلگه های رسوبی رودخانه گوادالکریویر Guadalquivir، بیابان های آلمریا و بویلوس بلانکو Pueblos blancos (دهکده های سفید در قسمت داخلی می باشند.

اندلس که به خاطر گاوبازی و رقص فلامنکو آن شهرت دارد، از نظر بسیاری روح اسپانیاست. فرهنگ اعراب و نیز اسپانیایی تمای این شهر را ساخته اند، و ترکیب زیبای این دو در تمام منطقه، و نیز در شهرهای قرطبه Cordoba، گرانادا Granada و سویا Sevilla دیده می شود.

 سویا Sevilla

وقتی جولیوس سزار در سال ۴۵ قبل از میلاد به اسپانیا رسید، سویا یک سکونتگاه در حال شکوفایی کنار رودخانه بود، اما در دوران رومی ها به یک شهر مهم تبدیل شد. دو امپراطور رومی – هادریان و تراجان – در ایتالیکا در همان نزدیکی متولد شدند. به دنبال آن، به پایتخت ویزیگوت ها Visigoths و سپس Moorish Taifa مورها تبدیل شد، و نهایتاً در سال ۱۲۴۸ به دست شاه فرناندو افتاد. انحصار تجارت با جهان نو باعث شد تا این شهر در عصر طلایی به اوج خود برسد.

در اسپانیا گفته می شود که، مادرید پایتخت اسپانیاست، اما سویا پایتخت جهان است. بدون شک سویا، پایتخت اندلس و چهارمین شهر بزرگ اسپانیا، مهمترین شهر در این منطقه است. نام این شهر یادآور گاوبازی، فلامنگون نمایش­های کارمن و بسیاری دیگر از نمادهایی است که اسپانیا را در ذهن بازدیدکنندگان تداعی می کند. همچنین یک شهر حقیقتاً زیباست.

دو بنای مهم شهر در اطراف میدان تریو نفر Triunfo واقع شده اند. کاتدرال (زمستان دوشنبه – شنبه ۱۱ صبح- ۵ ب، ظ؛ تابستان دوشنبه – شنبه ۹٫۳۰ صبح ۴ ب. ظ؛ یکشنبه ۶- ۲٫۳۰ عصر، هزینه ورودی شامل ورودیه به گیرادا می باشد، یکشنبه ها رایگان است). بزرگترین کلیسای گوتیک در جهان است و بین تمام کاتدرال ها تنها گزینه ای است که از نظر اندازه از کاتدرال سن پیتر در رم و سن پل در لندن بزرگتر می باشد. ساخت این کلیسا در ۱۴۰۱ بعد از تخریب یک مسجد بزرگ شروع شده و اتمام آن یک قرن طول کشید. ساختمان جدید با توجه به نقشه مسجد قبلی ساخته شد که همین دلیل شکل مثلثی بزرگ و غیرعادی آن است.

این کلیسای پرتزئین شامل بیش از ۳۰ محراب، از جمله Capilla Mayor با مذهب پلاترسک، و Capital Real (محراب سلطنتی)، مدفن فرناندو سوم، (شاه قدیس) که سویا را از دست کافران گرفت، می باشد. این محراب باشکوه دارای ۳۵۰۰ کیلوگرم طلا می باشد. کریستف کلمب در ورودی جنوبی ، در مقبره قرن ۱۹ دفن شده است. بقایای جسد او در سال ۱۸۹۸، زمانی که گویا استقلال خود از اسپانیا را اعلام کرد، از هاوانا به سویا منتقل شد.

عکس صفحه ۵۸- کاتدرال سویا با برج گیرالدا

در قسمت شمالی کاتدرال، Patio de los Naranjos (باغ درختان پرتغال) قرار دارد که حیاط باغ مسجد قدیمی با فواره های تطهیر می باشد. برج ناقوس این کاتدرال، معروف به برج گیرالدا Giralda (معروف ترین شاخصه سویا) مربوط به سال ۱۹۸۴ بوده و در اصل مناره مسجد بوده است، فضای بیرونی این کاتدرال با کار طراحی Sebka تزئین شده، در حالیکه فضای داخلی دارای مجموعه ای از ۳۵ رمپ برجسته (محل عبور اسب فرناندو سوم که بعد از فتح شهر در ۱۲۴۸ با اسب تا بالای این بنا رفت) میباشد که به سکوی تماشا ۷۰ متری می رسند و آنجا می توانید منظره ی زیبایی از شهر را داشته ببینید.

الکازار Alcazar مهمترین بنای قرن ۱۴ با معماری آفریقای شمالی است، که در آن مولفه های موری، گوتیک و رنسانس نیز ترکیب شده اند (آوریل – سپتامبر سه شنبه – شنبه ۹٫۳۰ صبح – سپتامبر، یکشنبه ۹٫۳۰ صبح ۶ عصر؛ اکتبر – مارس سه شنبه – شنبه ۹٫۳۰ صبح- ۶ عصر، یکشنبه ۹٫۳۰ صبح- ۲٫۳۰ ب. ظ؛ ورودی رایگان)

این کاتدرال به دست صنعتکاران موری و در دوران حاکمیت مسیحیان، تخت پاشاهی پدرو ظالم، ساخته شد، قصر و حیاط آن دارای قسمت هایی از قلعه موری قبلی و ترکیبی از موتیف های مسیحی و طراحی های موری می باشند. باغ های زیبا و یک محل آرام در دل شلوغی این شهر را از دست ندهید.

خیابان های هزارتوی باریو سانتا کروز Barrio de Santa Cruz، هم مرز با الکازار، از دل تاریخ در آمده اند. در حاشیه این منطقه، حال و هوای آفریقایی خانه پیلاتوس Casa de Pilatos (هر روز ۹ صبح ۶ عصر، مارس – سپتامبر تا ۷ شب؛ هزینه ورودی، سه شنبه ۵-۱ ب.ظ رایگان) . هنوز حفظ شده است، در اطراف رودخانه نمادهای دیگر سویا قرار دارند. برج طلا Torre del Oro به خاطر کاشی های طلایی رنگ روی دیوارهای آن در قرن ۱۳ این طور نام گرفته است و این تنها چیزی است که از قلعه های قرون وسطایی سویا بر جای مانده است.

موزاییک های براق و رنگارنگ

کاشی موزاییک های براق و رنگارنگ که در سویا می بینید، مربوط به مورها هستند. آنها قصرهای خود را با موزاییک و در طرح های هندسی پیچیده تزئین می کردند.

مکان های دیگری که نباید از دست بدهید عبارتند از: بیمارستان کاریداد de la Carilad (بیمارستان خیریه)، میدان اسپانا Plaza de Espana ، موزه گاوبازی Bullfighting و میدان توروس، و موزه هنرهای زیبا (سه شنبه ۲٫۳۰ب. ظ – ۸٫۳۰ شب، چهارشنبه شنبه ۹ صبح ۸٫۳۰ شب، یکشنبه ۹ صبح ۲٫۳۰ ب. ظ؛ هزینه ورودی) با مجموعه هنری بی نظیر و سایت ایتالیکا رومی، در ۱۰ کیلومتری شمال غربی.

قرطبه Cordoba

قرطبه بزرگترین شهر در اسپانیای رومی، مرکز استان باتیکا، و محل تولد سنِکای جوان، فیلسوف و نمایشنامه نویس، است. اما دوران طلایی این شهر مربوط به اواسط قرن ۸ و اوایل قرن ۱۱ می باشد، که در آن دوران قرطبه مرکز خلافت قرطبه نامیده می شد. این مرکز باشکوه امپراطوری اسلامی غرب به عنوان یکی از بزرگترین و متمدن ترین شهرهای جهان دارای اولین دانشگاه و اولین چراغاتی خیابان­ها در اروپاست.

این شهر دارای بزرگترین بنای باقی مانده از آن دوران، مسجد بزرگ و باشکوهی به نام La Mezquita (دوشنبه – شنبه ۱۰ صبح- ۶٫۳۰ ب.ظ، یکشنبه ۹ صبح- ۱۰٫۱۵ صبح و ۲-۷,۳۰ شب، زمستان ها تا ۵ ب. ظ؛ هزینه ورودی) می باشد.

زیبایی و قدرت این مسجد بی نظیر است. ساخت این مسجد در سال ۷۸۶ شروع شده و قبل از رسیدن به اندازه فعلی سه بار آن را بزرگ کرده اند تا اینکه در سال ۹۸۷ مساحت آن به ۲ هکتار رسید، قرطبه در سال ۱۲۳۶ دوباره فتح شد، و در محراب مسیحی در سال ۱۲۵۸ و ۱۲۶۰ به آن اضافه شدند. در اوایل قرن ۱۶، کارلوس پنجم یک کاتدرال مسیحی در مرکز این مسجد ساخت. این کاتدرال با تزئینات سنگین، رنگ های تند و تصاویر انسانی سنگ و چوب تضاد شدیدی با سادگی مسجد اصلی و نبود تصاویر انسان در طراحی اسلامی داشت. در دیوار جنوب شرقی آن محراب باشکوه قرن ۱۰ (در طاقچه ای فرورفته در دیوار به سمت مکه) ساخته شده و اطراف آن با مرمر و موزاییک طلا تزئین شده است. همچنین مکسوره در این جا قرار دارد، که فضایی بسته برای سخنرانی خلیفه برای نمازگزاران است. ألفونسو یازدهم، پادشاه مسبحی،Alcazar de los Reyes Cristianos(قصر پادشاهان مسیحی، سه شنبه – شنبه ۱۰ صبح- ۲ ب.ظ و ۳۰/۷- ۵٫۳۰ شب، یکشنبه ۲٫۳۰- ۹٫۳۰ صبح، هزینه ورودی) را ساخت، که در آن چندین پاسیو، مجسمه رومی، باغ های طبقه ای و رمپ هایی با مناظر عالی وجود دارند، فرناندو و ایزابل در زمان سکونت در اینجا با کلمب ملاقات کرده و نقشه حمله به گرانادا را ریختند. کنیسه قرن ۱۴ در Barrio de la udleriaآزمحله یهودیان)، Palacio de los Marqueses de Viana، با ۱۳ پاسیو مملو از گل نیز از مواردی هستند که ارزش دیدن را دارند.

عکس صفحه ۵۶- داخل مسجد قرطبه

همچنین می توانید از میدان کوردرا Plaza de la Corredera مربوط به قرن ۱۷ و تنها میدان سبک کاستیلی در اندلس، موزه باستان شناسی Arqueologico و موزه تائورینو Taurino دیدن کنید، از دیگر مکان های دیدنی این منطقه می توان میدان عجیب پوترو، محل موزه هنرهای زیبا Museo Diocesano de Bellas Artes و موزه برج خولیو رومرو  Museo Julio Romero de Torres را اضافه کرد.

عکس صفحه ۵۷- باغ گل در الحمرا Alhambra، گرانادا

مدینه الزهرا Madina Azahara

در هشت کیلومتری غرب قرطبه ویرانه های شهر قصر مدینه الزهرا دیده می شود، که در سال ۹۳۶ به دستور عبدالرحمان سوم برای محبوب ترین همسر صیغه­ای اش به نام زهرا ساخته شد. این قصر عمر کوتاهی داشت، زیرا خلیفه قرطبه آن را در قرن ۱۱ ویران ساخت. اینجا ۹۰۰ سال به شکل ویرانه بر جای ماند و در سال ۱۹۱۰ حفاری ها آغاز شدند. در ادامه این حفاری ها شهری به وسعت ۱۵۰۰متر در ۷۵۰ متر محصور میان دیوارها و برج ها نمایان شد. این حفاری ها همچنان ادامه دارند. اما آپارتمان های سلطنتی باز سازی شده شکوه و جلال این مجموعه با حمام ها، مدارس، باغ ها و آپارتمان های بنا شده روی سه تراس را نشان می هند.

گرانادا Granada

بنی نصر با افول مورها در اسپانیا توانستند در گرانادا به قدرت برسند. در آن زمان محمد ابن الحمر بعد از آنکه فرناندو سوم او را از خائن راند، پایتخت خود را در سال ۱۳۳۲ در همین شهر بنا کرد. دو سال بعد، مورها بعد از فرار از سویا به اینجا پناه آوردند که البته پناه جوبان قرطبه قبل از آنها به گرانادا رسیده بودند.

مورها قصد کردند تا گرانادا را به بزرگترین شهر اندلس تبدیل کنند و شروع به ساخت قصر الحمرا در بالای تپه کردند. گرانادا آخرین مکان برای پادشاهی مور بود، و بیش از ۲۵۰ سال بیشتر از بقیه عمر کرده، و تسلیم شاه بائوبدیل به پادشاهی کاتولیک در ژانویه ۱۴۹۲ نقطه پایانی بود بر امپراطوری مسلمانان در اسپانیا.

یکی از پربازدید کننده ترین بناها در اسپانیا، الحمرا Alhambra (به معنای قرمز) با شهرت جهانی است که نام خود را از آجرهای قرمز قهوه ای در ساخت دیوارهای بیرونی آن گرفته است ۳۰/۸ صبح- ۸ شب، زمستان ها تا ۶ ب. ظ؛ بازدیدهای شبانه تابستان جمعه شنبه ۱۱٫۳۰- ۱۰ شب، زمستان ۹٫۳۰- ۸ شب؛ هزینه ورودی). کاخ الحمرا بالای دره عمیق رودخانه دار و ساخته شده است. زمستان ها قله های پوشیده از برف سیرا نوادا در پس زمینه دیده می شوند.

چهار منطقه اصلی برای بازدید در الحمرا وجود دارند: آلکازابا، کاخ نازارید، کاخ کارلوس پنجم و خنرالیفه، آلکازابا (قلعه) قدیمی­ترین بخش، با برج هایی مربوط به اواسط قرن ۱۳ است. از بالای برج نگهبانی Torre de la Vela می توانید منظره ای عالی از شهر مدرن زیر پایتان داشته باشید.

بازدید از الحمرا

برای حفاظت از الحمرا، تعداد ورودی ها کنترل می شوند. بلیط ها محدود بوده و بر اساس میزان دسترسی به فروش می رسند. اگر از یکی از شعب BBVA یا از طریق تلفن: ۹۰۲۴۴۱۲۲۱، یا به صورت آنلاین از www.alhambra.org از قبل بلیط رزرو کنید (حداقل یک روز، حداکثر یکسال از قبل) نیازی به صف ایستادن و نا امید شدن ندارد. شما می توانید با کارت اعتباری پرداخت کنید، به شما یک کد داده می شود و سپس می توانید بلیط را از دفتر فروش بلیط الحمرا تحویل بگیرید. توجه داشته باشید که برای بازدید از کاخ نازاریس محدودیت زمانی دارند و باید طبق آن زمان وارد این کاخ شوید.

عکس صفحه ۵۹- الحمرای قرمز در پس زمینه بسیرا نوادا

کاخ نازارید Nazrid (عصرها هم باز است: سه شنبه – شنبه ۱۱٫۳۰- ۱۰ شب) در قلب الحمرا قرار دارد. زیبایی طرح ها در این کاخ حس بصری فراتر از توصیف با واژگان را دارد.

از گزینه های مهم برای بازدید می توان به این موارد اشاره کرد: Salon de Embajadores (تالار سفیران)، یا تالار مهمانان سلطنتی، یکی از زیباترین اتاق­ها در الحمراء Patio de los Leones ، که نام آن برگرفته از آب نمایی در مرکز با ۱۲ شیر سنگی در اطراف آن است Yorre de las Damas (برج بانوان)؛ و محوطه حمام قدیمی.

قصر کارلوس پنجم Palacio de Carlos V به دستور کارلوس پنجم در سال ۱۵۲۷ ساخته شد. این کاخ که از بیرون دایره ای است دارای یک پاسیو مدور دو طبقه در داخل می باشد. این قصر میزبان موزه الحمرا (سه شنبه – شنبه  ۱۰ صبح ۲ ب.ظ) و موزه هنرهای زیبا می باشد.

خنرالیفه (Generalife)، در انتهای شرقی الحمرا قرار دارد و یک قصر تابستانی محیط بین باغ های زیباست، که مملو از گل های خرزهره و رز بوده و یک آبنمای زیبا و چندین آبشار در بین درختان سرو خودنمایی می کنند.

این مجموعه در طول قرن ها بدون تعمیرات باقی ماند و تنها در سال ۱۸۷۰ بود که در فهرست بناهای ملی جای گرفت.

روبه روی تپه الحمرا Albaicin، قدیمی ترین و زیباترین محله قرار دارد که گشت و گذار در آن لذت بخش است. در اینجا می توانید نمای الحمرا و خانه های سفید آب شده، رستوران ها و کافه های روباز را یکجا داشته باشید. در پایین تپه چند حمام غربی وجود دارند.

در راه بازگشت به شهر برجسته ترین بنا Capilla Real (محراب سلطنتی) قرار دارد که یک محراب رنسانس است که اکنون به مقبره پادشاهان کاتولیک و دختر آنها، جوانا لالوکا و همسرش، فیلیپ ال هرموسو، تعلق دارد. بقایای جسد آنها در سال ۱۵۲۱، بعد از یک انتقال آیینی به الحمرا در اینجا قرار داده شد. از اشیاء به نمایش درآمده در Sacristy می توان به شمشیر فرناندو، عصای سلطنتی ایزابل و یک حلقه طلایی مزین به طومارهای کنگره اشاره کرد.

عکس صفحه ۶۰- نامی معروف در هرز

Jerez de la Frontera

بزرگترین شهر در استان کادیز Jerez  (هرز) نام دارد که بخاطر اسب ها و نوشیدنی هایش شهرت دارد. در زبان انگلیسی Jerez با Sherry تبدیل شده است. چندین کارخانه نوشیدنی در هرز از بازدیدکنندگان استقبال می کنند و می توانید کمی از نوشابه های آنها را امتحان کنید.

در مورد اسب ها نیز، Real Escuela Andaluza del Arte Ecuestre (مکتب اندلسی سلطنتی هنر اروپایی) هر سه شنبه و پنجشنبه بهترین اسب های خود را به نمایش می گذارد و جلسات آموزشی در روزهای هفته برگزار می شوند. نمایشگاه اسب بهاره در ماه مه از مهمترین رویدادهایی است که طی آن شهر مملو از اسب های زیبا و سوارکان آنها می شود.

یک مسجد قرن ۱۱، داخل قلعه آلکازار Alcazar fortress وجود دارد و در همان نزدیکی یک کلیسای قرن ۱۸ دارای تصویری از مسیح در تاکستان است. در بین دیگر جاذبه ها می توان موزه هنر فلامنکو Museo de Arte Flamenco در قصر پنمارتین و موزه ساعت در قصر لا آتالایا La Atalaya اشاره کرد.

کار مونا Carmona

کار مونا دارای تاریخی مربوط به دوره نوسنگی در ۵۰۰۰ سال قبل می باشد. در دوره رومی ها بود که این منطقه به شکوفایی و ثروت رسید و موزه نکرو پولیس Museo y Necropolis بزرگترین نکروپولیس رومی خارج از رم ساخته شد. کارمونا هرگز تحت سلطه فئودال نبود و تحت عنوان (تاج شهر) مورد حفاظت قرار داشت؛ در نتیجه، دارای قصرها، عمارات و کلیساهای بی شماری است. همچنین دارای دو دروازه ممنوع است که جلوی Old Card Maxim (جاده رومی) قرار گرفته اند.

روندا Ronda

روندا، که روی دماغه یک صخره سنگی ۱۵۰ متری بالای دره تاجو Tajo Gorge واقع شده، در اصل یک سکونتگاه ایبری و سپس رومی بوده است. اینجا در دوران مورها به مدت هفت قرن غیرقابل تسخیر بود.

Puente Nuevo (پل جدید) از روی دره گذشته و مرکز جدید را به شهر قدیمی متصل می­کند. پادشاهان موری روندا و سپس فاتحان رومی آن از قصر مونداگون بر آن حکمرانی می کردند. پشت یک ورودی رنسانسی، حیاط های باشکوه، طاق های نعلی و خط نوشته های عربی ، اصالت این بنا را نمایان می کنند که در حال حاضر میزبان موزه شهر است. مسجد اصلی قبلی شهر با کمی پیاده روی از کلیسای سانتا ماریا قابل دسترسی است.

 وقتی از راه پل بر می گردید، می توانید به Plaza de Toros (میدان گاوبازی)، یکی از قدیمی­ترین این میدان ها در اسپانیا، سر بزنید. این میدان اکنون به مسابقات Corrida اختصاص یافته است. فرانسیسکو رومرو، یک مرد روتدایی، بود که در قرن ۱۸ قوانین گاوبازی را ابداع کرد. در اینجا یک موزه کوچک وجود دارد که حتما مورد توجه افراد غیر آماتور قرار می گیرد.

شهرهای سفید

اندلس دارای خوش منظره­ترین دهکده­ها و شهرهایی با خانه های سفید آب شده است که بین مالاگا و کادیز در بین کوه ها پراکنده شده اند. بسیاری از آنها در دامنه ها یا زبر دیوار قصرها جای گرفته اند. همه این دهکده ها به شکل هزار توهایی با خیابان های تو در تو، پله و کوچه های باریک هستند که از زمان سکونت مورهای اسپانیایی در قرون وسطا تا کنون تغییر چندانی نکرده اند، شناخته شده ترین آنها روندا نام دارد. دو منطقه جالب دیگر برای گردش Arcos de la Fronteral و Grazalema هستند. شاید زیباترین این شهرهای سفید Zahara de la Sierra باشد.

عکس صفحه ۶۲- Plaza de Toros

عکس صفحه ۶۳- زاهارا دلا سرا

بائزا، اوبدا، خائِن Baeza, Ubeda and Jaen

این شهرهای زیبا در استان خائن، که با یک دره کوچک از هم جدا شده اند، به عنوان استحکامات رومی در طول دوران فتح مجدد شکوفا شدند. بائز Baleza ، با بیش از ۵۰ بنای تاریخی ثبت شده کوچک ترین این سه شهر است. اوبِدا Ubeda به همان اندازه جالب توجه است و میدان زیبای آن به نام میدان Plaza Vazquez de Molina در بین کاخ ها و کلیساهای رنسانسی احاطه شده است. تالار این شهر نیز در Palacio de las Cadenas (قصر زنجیرها) به خاطر زنجیرهای اطراف حیاط جلویی، جای گرفته است. کلیسای Sacra Capilla del Salvador نیز با گنبد زیبای آن از زیباترین کلیساهای این شهر محسوب می شود. بیمارستان سانتیگو نیز که طراحی آندره واندالویرا می باشد، با حیاط رنسانسی یک نگین زیبای دیگر شهر است. خائن Jaen ، مرکز این استان که بین میلیون ها درخت زیتون احاطه شده، به عنوان ( پایتخت روغن زیتون جهان ) شناخته می شود. این شهر فاقد زیبایی معماری متمرکز بانزا یا اوبداست، اما کاتدرال رنسانس، Banos Arabes (حمام عرب ها) وMuseo Provincial (موزه استانی) و Castillo de Santa Catalina قصر سانتا کاتالینا اعراب و منظره شهر ارزش بازدید را دارند. کمی دورتر به طرف شرق، دره­های عمیق Parque Natural de las Sierras de Cazorla، بزرگترین منطقه حفاظت شده و شکار اسپانیا Segura y las Villas را در دل خود جای داده است.

عکس صفحه ۶۴- ساحل براوا

سواحل The Costas

از ساحل براوا Brava در انتهای شرقی پیرنه Pyrenees تا ساحل دلا لوزde la Luz و مرز پرتغال، سواحل (Costas) اسپانیا سالانه میلیون ها بازدید کننده را جذب خود می کنند، این خط ساحلی ۲۵۰۰ کیلومتر از مدیترانه تا آتلانتیک کشیده شده است. سواحل اسپانیا تنوع بسیاری دارند. خورهای سنگی و سواحل ماسه طلایی، تفریحگاه های خانوادگی و بندرهای جت سواری از جمله این گزینه ها هستند. علیرغم ساخت و ساز بی رویه در این منطقه، همچنان می توانید نقاط آرامی در امتداد ساحل بیابید هر چند تعداد کمی از آنها از دست ساخت و ساز نجات یافته اند.

ساحل براوا Costa Brava

ساحل براوا که از مرز فرانسه تا شمال بارسلونا کشیده شده، شاید یکی از زیباترین مناطق ساحلی اسپانیا باشد. اولین گروه توریست ها در اوایل دهه ۱۹۶۰ وارد این سواحل شدند، اما صخره ها و خورهای سنگی (ساحل وحشی) همچنان دهکده های ماهیگیری و سواحل بکر در قسمت شمال این منطقه را پنهان می کنند. بیشترین تجمع گردشگران در قسمت جنوبی این ساحل است.

شاید Cadaques بیشتر شبیه یک دهکده ماهیگیری معمولی باشد، اما جمعیت زیادی از گردشگران را جذب خود می کند. با اینکه این بندر هنوز مشغول به کار است، خود دهکده به پاتوق هنرمندان تبدیل شده است.

در حقیقت سالوادور دالی در حاشیه این شهر در بندر لیگات در سال ۱۹۲۹ خانه خود را ساخت. خانه ای که او و همسرش گالا در آن زندگی می کردند اکنون به نام خانه موزه سالوادور دالی (اواسط ژوئن – اواسط سپتامبر هر روز ۱۰٫۳۰ صبح- ۹ شب؛ اواسط مارس – اواسط ژوئن و اواسط سپتامبر – اوایل جولای سه شنبه – یکشنبه ۱۰٫۳۰ صبح- ۶ عصر، هزینه ورودی) به روی بازدید عموم باز است، تعداد بازدید کنندگان به شدت کنترل می شود و حتما باید از قبل رزرو کنید.

www.salvador dali.org، تلفن : ۲۵۱۰۱۵ ۹۷۲ (۳۴)

دالی در فیگورز Dali in Figueres

سالوادور دالی در فیگورز، ۳۰ کیلومتری کاداکیز، در ۱۹۰۴ متولد شد. او یک هنرمند سوررئالیست است که تئاتر موزه دالی (جولای – سپتامبر هر روز صبح- ۷٫۴۵ شبا اکتبر- ژوئن سه شنبه – یکشئیه ۱۰٫۳۰ صبح- ۵٫۴۵ شب) نام خود را از این هنرمند گرفته است. این موزه که دومین موزه پربازدید در اسپانیاست آثار این هنرمند را به نمایش می گذارد. این ساختمان قبلاً متعلق به تئاتر شهرداری بود که بعد از سوختن بازسازی و به موزه دالی اختصاص یافته است. سن این تئاتر مملو از مجسمه های عجیب و یک مجسمه آمارون با سینه طلاکاری شده در پاسیوست. چندین مدل از تخم مرغ­ها در نبرد، یک گنبد در سقف و نسخه دالی از کلیسای سیستین نیز دیده می شود. جدای از حیرت و طنز، این موزه آثار بی نظیری از دالی را به نمایش گذاشته است.

شهر Emnpuries توسط یونانیان ساخته شد، ایبری ها آن را توسعه داده و نهایتاً بدست رومی ها افتاد. این منطقه در اصل از ۱۵۰۰ سال پیش مسکونی بوده است. حفاری های این شهر بقایای ویلاها، معابد و بازارهای تمدن های متفاوتی را آشکار ساختند. همچنین این شهر منظره زیبایی از دریا دارد. مهمترین یافته این حفاری ها یک مجسمه Asclepius الهه یونانی پزشکی بود که از سنگ مرمر و به سبک آتنی تراشیده شده است. مجسمه اصلی به بارسلونا منتقل شده، اما یک کپی از آن در معبد ویرانه به نمایش گذاشته شده است. موزه ای در همین سایت اقلامی همچون موزاییک ، جواهرات ، وسایل خانه و سلاح را به نمایش گذاشته است.

جزایر مسدس Medes Islands در نزدیکی تفریحگاه ساحلی استرانیت L Estartit یک منطقه حفاظت شده طبیعی با امکانات غواصیوجود دارد. اینجا همچنین می توانید با قایق کف شیشه ای روی آب گردش کنید.

زیباترین و بکرترین منطقه ساحل براوا، از بگور Begur تا توسا دمار Tossa de Mar’ است. این منطقه دارای مجموعه ای از صخره­های فرورفته در خورهاست که سواحل زیبا را در خود پنهان کرده اند. این سواحل عبارتند از Aigua Blava, Si Tuna Tamariu Llafranc و Calella de Palafrugell Tossa de Mar قبل از تبدیل به تفریحگاه ساحلی بین المللی پاتوق هنرمندان بوده است. شهر به شکلی شگفت انگیز جذاب باقی مانده است، Vila Vella (شهر قدیمی) بین دیوارهای قرن ۱۲ آن محصور شده و دارای سه برج دروازه می باشد. موزه اینجا دارای نقاشی هایی از مارک شاگال و آثاری از دیگر هنرمندانی است که از این شهر دیدن کرده اند.wisa.ir

ژیرونا Girona مرکز ساحل براوا بوده و مقصد خوبی در ۳۰ کیلومتری ساحل به سمت غرب است، گردش در شهر قدیمی هم جالب است. خیابان های قرون وسطایی آن مانند Carrer de la Forca که زمانی قلب محله یهودیان بوده، ارزش بازدید را دارد. گفته می شود که کاتدرال گوتیک ژیرونا دارای عریض ترین سالن با ۲۲ متر طول است، و گنجینه موزه کاپیتولار Capitular دارای اقلام ارزشمند طلا و نقره کاری شده، دست نوشته های نادر و یک پرده منفوش قرن ۱۱ با موضوع ص ۶۷) خلقت است. در همان نزدیکی Banyas Arabs (حمام عرب ها) اصلاً مربوط به اعراب نیستند، اما با اینحال زیبایی ویژه ای دارند.

ساحل دانورادا Costa Daurada

ساحل دائورادا از جنوب بارسلونا تا ابرو دالتا Ebro Delta کشیده شده و نام آن برگرفته از سواحل ماسه طلایی آن است که پیوسته ۲۴۱ کیلومتر امتداد دارند. در میانه راه ساحل شهر تاراگونا قرار دارد که به خاطر یقایای ویرانه های روم باستان شهرت یافته است.

تفریحگاه ساحلی Sitges که مورد علاقه جوانان بارسلونی است. همچنان حال و هوای قدیمی خود را حفظ کرده و شهر قدیمی آن اطراف یک دماغه ساخته شده است. در اینجا موزه ماریسل Museu Maricel را خواهید دید که مجموعه­ای عالی از نقاشی های سرتاسر جهان را به نمایش گذاشته و از پنجره های بزرگ آن می توانید منظره زیبای دریا را تماشا کنید. در همان نزدیکی خانه اسپانیایی Cau Ferrat یکی از کوچکترین و زیباترین موزه های اسپانیا را دارد. آثار ال گرکو و پیکاسو، سرامیک ها، کریستال ها و بسیاری آثار دیگر در این موزه به نمایش گذاشته شده اند. یک موزه خوب دیگر موزه رمانتیک، در یک عمارت باشکوه به سبک قرن ۱۹ است. (هر سه سه شنبه – یکشنبه باز هستند، با هزینه ورودی)

عکس صفحه ۶۷- تفریحگاه ساحلی sitges

تاراگونا Tarragona و دورتر

این شهر، در ۹۵ کیلومتری بارسلونا، محل یک سکونتگاه ایبری باستان بوده است، اما این رومی ها بودند که در قرن ۳ بعد از میلاد در اینجا یک پایگاه نظامی و سیاسی مستحکم ساختند. تاراگونا، آنطور که آن زمان نامیده می­شد، با سرعت به جمعیت ۳۰۰۰۰ نفری افزایش یافته و شروع به ضرب سکه­های مخصوص خود کرد. در سال ۲۷ بعد از میلاد و این شهر به مرکز ناراکونسی، بزرگترین استان روسی در شبه جزیره ایبری تبدیل شد. این شهر اکنون دارای بهترین بقایای رومی باقیمانده در اسپانیاست.

رامبلا ویا Rainbola vella (رامبلای قدیمی) تاراگونا را به دو نیم تقسیم کرده است. قسمت شمالی شهر قدیمی محصور میان دیوار است، قسمت جنوبی رامبلا نووا (رامبلا جدید) و بخش مدرن شهر را به خود اختصاص داده است. در انتهای رامبلا ویا، Balco del Mediterrani دارای منظره زیبایی از بندر تجاری تاراگونا، یکی از شلوغ ترین بنادر در مدیترانه است. در همان نزدیکی رستوران های غذای دریایی بسیاری وجود دارند.

عکس صفحه ۶۸- ساعت خورشیدی رومی در تاراگونا

برای نگاهی گذرا به شهر قدیمی می­توانید پیاده از Passeig Arqueologic بگذرید. این مسیر از بالای دیوارهای شهر قدیمی می­گذرد، این دیوارها هزار تویی از خیابان های قرون وسطایی را در خود جای داده اند. طبقات بالاتر رمپ توسط رومی ها بالای تخته سنگ های مدور ساخته شده اند. گفته می­شود قبایل ایبری این تخته سنگ ها را در قرن ۶ بعد از میلاد در اینجا گذاشته اند. در این قسمت شهر موزه باستان شناسی در Museu Arqueologic دارای مجموعه ای مدرن از موزاییک ها و دیگر آثار باستانی است. در همان بغل، گفته می شود که Pretori Roma (قصر رومی) بخشی از مجموعه اصلی مربوط به دولت استانی بوده است.

این بنا در قرون وسطا بازسازی شده و امروزه به موزه تاریخ اختصاص یافته است. وقتی از اینجا به سمت دریا حرکت می کنید به خرابه های بازمانده از آمفی تئاتر رومی می رسید ، که در آنجا گلادیاتورها با هم مبارزه می کردند. این آمفی تئاتر در کنار دامنه تپه و کلیسای قرن ۱۲، سانتا ماریا دل میراکل Santa Maria del Miracle ساخته شده است. اولین کشته مسیحی اسپانیا در اینجا در سال ۲۵۹ قبل از میلاد در گذشت.

غرور قرون وسطایی تاراگوتا مربوط به کاتدرال آن است که بزرگترین در کاتالونیا بوده و در سال ۱۹۷۱ ساخت آن شروع شده اما اتمام آن تا سال ۱۳۳۳ ادامه داشته است. ایوان قرن ۱۲ تا ۱۳ این کاتدرال جادیه خاصی دارد، در حالیکه موزه دیوسرا Museu Diocesa دارای مجموعه ای عالی از گنجینه های هنری و پرده های منقوش فلاندری است.

پشت دیوارهای شهر قدیمی موزه نکروپولیس Necropolis و سرخ پوشان مسیحی قرار دارد، که در محل دفن مسیحیان اولیه شهر واقع شده است. در حفاری های مهمترین سایت باستانی تاراگونا بیش از ۲۰۰۰ قبر یافت شده است؛ بهترین مجموعه های کشف شده باستانی را می توانید در این موزه بیایید.

تاثیرگذارترین بنای رومی تاراگونا Pont del Diable قرن اول، در حدود ۴ کیلومتری شمال مرکز شهر، نزدیک اتوبان N۲۴۰ به سمت لریدا Lleida است. (پل شیطان) یک قنات دو طبقه با طول ۲۱۷ متر و ارتفاع ۲۷ متر بالای سطح زمین است که به خوبی بازسازی و مرمت شده است.

عکس صفحه ۷۰- آبنما در سالو

در جنوب تاراگونا، Salou بزرگترین تفریحگاه ساحلی دانورادا است. اینجا یک ساحل عالی برای بازدید کنندگان شمال اروپاست که سواحل گسترده و امکانات و تفریحات در اختیار آنها قرار می دهد. همچنین سالو دارای یک پارک موضوعی بنام Port Aventura است، و دارای چند سرسره آبی، رستوران و سرگرمی های زنده می باشد. در طول اوایل تابستان، مردم برای تماشای illuminated fountain (آبنمای چراغانی شده) می­آیند، که کارلوس بوگاس آن را طراحی کرده است. این هنر میلد بیشتر بخاطر Magie fountains فواره های جادویی در بارسلونا شهرت دارد.

کامبریلز Cambrils ، همسایه مدرن تر سالو، یک بندر ماهیگیری جذاب است که با ساحل زیبای آن به یک تفریحگاه تبدیل شده است. در این ساحل قایق های کوچک با چراغ های روشن شب ها به ماهیگیری می روند. صید این قایق ها در رستوران های کنار ساحل سرو می شود.

ابر و دلتا Ebro Delta

ابرو دلتا بزرگترین جلگه کاتالونیاست، و بعد از کامارژو فرانسه مهمترین محیط آبی در غرب مدیترانه محسوب می شود. اینجا محل اصلی زاد و ولد مرغ های دراز پا و پرندگان آبی است قسمت بزرگی از جلگه های این دلتا با نام پارک ملی حفاظت شده جدا شده است، و بدین ترتیب این محل به بهشت علاقمندان به تماشای پرندگان تبدیل شده است. دفتر گردشگری در Deltebre می­تواند اطلاعات کلی، نقشه و جزئیات درباره گردش با قایق و سایت های تماشای پرندگان را در اختیار شما قرار دهند. سایر افراد می توانند از فضای باز، شالیزارهای سر سبز و سبک زندگی آرام و روستایی این منطقه لذت ببرند.

تور توسا Tortosa به عنوان آخرین شهر مهم قبل از دریا، قرن ها نقش استراتژیک و مهمی داشته است. قلعه La Zuda که از رودخانه ابرو محافظت می کند در بالای این شهر توسط مورها ساخته شد. مورها در طول دوره فتح مجدد در ۱۱۴۸ مدت زمان طولانی در اینجا بودند. بعدها این قلعه به سکونتگاه سلطنتی پادشاهان آراگونی تبدیل شد، و امروزه به یک هتل لوکس تبدیل شده است.

کاتدرال در شهر قدیمی بین قرن ۱۴ و ۱۶ ساخته شده و یک نمونه عالی از معماری گوتیک کاتالان است. داخل این کاتدرال، قاب های سه تکه ای و منبرهای سنگی کنده کاری شده قرن ۱۵ را از دست ندهید.

ساحل ازهر Costa del Azahar

ساحل (شکوفه پرتغال) Orange Blossoin در جنوب از ابر و دلنا شروع شده و به سمت والنسیا تا ۱۰۰ کیلومتر به بخشی از ساحل کشیده می شود که مملو از باغ های زیتون و مرکبات است که این ساحل نیز نام خود را از آنها گرفته است.

عکس صفحه ۷۱- ساحل شنی ابرو دلتا

شهر Peniscola با قصر قرون وسطایی آن، روی یک دماغه سنگی ساخته شده است. قصر (هر روز ۱۰٫۳۰ صبح- ۵٫۳۰ ب. ظ، تابستان ۹٫۳۰ صبح- ۹٫۳۰ شب، هزینه ورودی) توسط شوالیه ها روی ویرانه های یک قلعه موری ساخته شده و به دو دلیل شهرت دارد: پاپ بندیکت سیزدهم بعد از برکناری از موقعیت خود در اینجا یک پناهگاه ساخته و تا زمان مرگ در ۱۴۲۳ در آن ماند. دیگر اینکه فیلم El Cid، با بازی شارن استون در اینجا فیلمبرداری شد. در اینجا یک موزه و منظره زیبا از دریا از روی رمپ ها نیز وجود دارند.

ساگونتو Saguinto در سال ۲۱۹ بعد از میلاد تحت محاصره به ماهه ژنرال هانیبال قرار داشت که منجر به جنگ کارتاژی دوم شد.

ساکنین، شهر را آتش زده و خود را کشتند تا گرفتار نشوند، اما وقتی در نهایت دوباره شهر را پس گرفتند، رومی ها آن را بازسازی و بزرگتر کردند. امروزه، بنای اصلی رومی این شهر آمفی تئاتر بازسازی شده قرن دوم است، که تابستان ها در آن نمایش اجرا می شود. در همان نزدیکی موزه باستان شناسی کوچکی با آثار ایبری، رومی و قرون وسطایی وجود دارد. از بالای تپه، در قصر ساگونته منظره زیبایی از باغ های مرکبات تا دریا را خواهید دید.

عکس صفحه ۷۲- ساحل زیبای پنیسکولا

والنسیا Valencia

والنسیا که در سال ۱۳۸ بعد از میلاد توسط رومی­ها ساخته شد بعدها به مرکز پادشاهی موزها در آمد تا اینکه انجبین (السید) آن را در پایان قرن ۱۱ دوباره پس گرفت. در سال ۱۲۳۸، خایمه اول، معروف به فاتح، (که سپر و شمشیر او در موزه تاریخ شهری به نمایش گذاشته شده­اند) بالاخره شهر را گرفته و پادشاهی والنسیا را راه­اندازی کرد. امروزه، والنسیا سومین شهر بزرگ اسپانیا بوده و بناهای معروف آن در منطقه باغ های توربا و ایستگاه راه آهن قرار دارند.

ساخت کاتدرال (دوشنبه – جمعه  ۱۰صبح- ۶ ب. ظ، شنبه ۱۰ صبح- ۵٫۳۰ ب، ظ، یکشنبه ۵٫۳۰- ۲ ب. ظ، هر روز در تابستان تا ۶٫۳۰ ب. ظ؛ هزینه ورودی)  در  سال ۱۳۶۲ در محل مسجد موری شروع شد. اما معماری آن ترکیبی از سبک های مختلف است و اغلب بخش های آن مربوط به قرون ۱۴ تا ۱۵ می باشند. برج گوتیک هشت ضلعی به نام El Micalet نمادی از شهر است، و شما می توانید برای دیدن مناظر از بالای آن ۲۰۷ پله بالا بروید. محراب این کاتدرال دارای چیزی است که (جام مقدس) نامیده می شود.

والنسیا در بین ۹۳۰ هکتار زمین آبیاری قرار داشته و بیش از ۱۰۰۰ سال سکونتگاه قوم آگواس (شورای آب) بوده است. این گروه متشکل از هشت نفر هر پنجشنبه وسط روز بیرون (درهای آپوستل) کاتدرال دور هم جمع می شدند. کسب و کار در والنسیانو (به زبان محلی) با توافقات کلامی انجام می شود.

عکس صفحه ۷۳- برج گوتیک، نماد والنسیا

در والنسیا، La Lonja (سه شنبه – شنبه ۹٫۱۵ صبح- ۲ ب.ظ و ۸- ۴٫۳۰ شب یکشنبه ۱۵/۹ صبح- ۱٫۳۰ ب.ظ. رایگان) مربوط به قرن ۱۵ است. این بنا علاوه بر آنکه یکی از بهترین بناهای گوتیک غیر روحانی در اروپاست، به دلیل Hall of Pillars (تالار ستون ها) شهرت بسیاری دارد، در این تالار ستون های مارپیچی تا سقف بالا رفته اند. آنطرف خیابان بازار مرکزی (هر روز تا حدود ۲ ب.ظ)، بین ۱۹۱۰ و ۱۹۲۶ ساخته شده و یک ساختمان تیرآهن و شیشه هشت ضلعی نامنظم است که در آن می توانید انواع گوشت، ماهی، سبزیجات و میوه را خریداری کنید. در غرفه های بیرون تابه های Paella (غذای اسپانیایی) در اندازه های مختلف به فروش می رسند.

عکس صفحه ۷۴- تالار ستون ها

موزه ملی سرامیک Museo Nacional Ceramica (سه شنبه، یکشنبه ۱۰ صبحآب ظ و ۸- ۴ شب یکشنبه ۱۰ صبح- ۲ب. ظ؛ هزینه ورودی)، در قصر زیبای مارکز آگواس، جواهری در این قصر است که از مهمترین گنجینه های آن می توان به صدها کاشی لعاب دار اشاره کرد که شهرت شهر بخاطر آنهاست. مهمترین مجموعه هنری شهر در موزه هنرهای زیبا Museo de Bellas Artes (سه شنبه یکشنبه : ۱۰ صبح- ۸شب؛ رایگان) دارای نقاشی هایی از بوش، ال گرکو، گویا و ولاسکز، و یک مجموعه عالی از هنر والنسیا مربوط به قرن ۱۵ می باشد. برج­های سرانو و کوارت Serrano and Quart حاکی از آن هستند که استحکامات در قرون گذشته اهمیت بسیاری داشته اند. بیرون مرکز شهر Ciudad de las Artes y las Ciencias (پارک هنر و علوم؛ هر روز تابستان ۰أصبح- ۹ شب، زمستان :  ۱۰ صبح- ۷ شب) قرار دارد.

 این مجموعه از ساختمان­ها و زمین های بازی به سرگرمی، تفریح و یادگیری اختصاص دارد. تالار L Hemisferic (با تمایش روزانه)، یک سینما IMAX و یک باغ گیاه شناسی که همگی در بنایی به شکل یک چشم غول پیکر باز جای گرفته­اند. توسط سانتیگو کالاتراوا معمار والنسیایی طراحی شده­اند. دیگر جاذبه های این پارک عبارتند از: Palacio de las Artes، یک سالن کنسرت با یک سالن سخنرانی روباز، Museo de las Ciencias موزه علوم، که این هم کار طراحی کالاتراواست، و Parque Oceanographico ، یک شهر زیر آبی و آکواریوم با وال های قاتل و دلفین ها.

ساحل بلانکا Costa Blanca

ساحل بلانکا، که از جنوب والنسیا شروع می شود. در زمان حضور تجار یونان باستان که ۲۵۰۰ سال قبل در اینجا سکونتگاه خود را برپا کردند. آکرا لوکا (پرتگاه سفید) نامیده می­شد، آب و هوای گرم و خشک، آفتاب درخشان و چندین کیلومتر ساحل ماسه­ای و دمای مناسب آب باعث شده تا «ساحل سفید» به یکی از شلوغ ترین مناطق گردشگری اسپانیا تبدیل شود.

گاندیا Gandia، شهری که دو نیمه است، دارای یک تفریحگاه ساحلی شلوغ در سواحل گسترده و یک قصر زیبای قرن ۱۴ در مرکز شهر است. قصر Palacio de los Duques که محل تولد دوک فرانسیسکو دو یورژا، کشیش برنده نوبل قرن ۱۶، بوده اکنون به محل نمایش پرده های منقوش، نقاشی ها و اشیاء عتیقه تبدیل شده، که اغلب آنها توسط این کشیش پرهیزکار جمع آوری شده اند. بعد از گاندیا ، شهر دِنیا Denia قرار دارد که نام خود را از معبد رومی متعلق به الهه دایانا گرفته است. وقتی بیشتر به سمت جنوب می روید، به تفریحگاه ساحلی Javea (خابیا) می که دارای سواحل عالی و یک محله قدیمی می باشد.

نینوت ها Ninots

هنرمندان تمام سال برای ساخت نینوت ها زحمت می کشند. نینوت ها عروسک های پاپیه ماشه ای هستند که در فستیوال فالس والنسیا در ماه مارس به آتش کشیده می شوند. آن عروسک هایی رسید که بخاطر بهتر سوختن رای بیشتری می آورند به آتش کشیده نشده و در موزه فالر نگهداری می شوند.

عکس صفحه ۷۶- قصر گوادالست

شهر Cape (کالپ) قبلاً یک دهکده ماهیگیری با سواحل ماسه ای در دل Penton de lfach، یک تراوش آتشفشانی است. خانه های قدیمی آلتا Alteas در شیب ملایمی به محله قدیمی می رسند، که خانه یک گروه هنرمند در حال شکوفایی است.

بنیدورم Benidrorrh سمبل حضور بیش از حد گردشگران است. این شهر دارای ۷ کیلومتر خط ساحلی بوده و با وجود آفتاب درخشان، سواحل، کافه ها و انواع تفریحات به مقصد محبوب گردشگران تبدیل شده است. نکته جالب اینجاست که محله ماهیگیران هنوز وجود دارد و از Balcon del Mediterraneo می توانید منظره زیبای سواحل و کوه­ها در پس زمینه را تماشا کنید. پارک موضوعی Terra Mitica نیز به زیبایی های این شهر افزوده و با بهترین تکنولوژی بازدیدکنندگان را جذب داستان خود از تاریخ و تمدن های باستانی مدیترانه شامل مصری، یونانی، رومی و ایبری می کند.

قلعه – دهکده موری Castell de Guadalest همچون لانه یک عقاب در ۲۸ کیلومتری شمال غربی، مکانی عالی برای گشت و گذار است.

آلیکانته Alicante، با جمعیتی بیش از ۲۵۰ هزار نفر، یک بندر شلوغ مدیترانه­ای با یک Promenadle ، چندین کافه در فضای باز و ساحل زیبای Playa Postiguet می باشد.

 قصر سانتا باربارا Castillo de Santa Barbara در نوک صخره در محل یک قلعه کارتاژیانی در قرن ۳ بعد از میلاد ساخته شده است. پایین قصر، Barrio de Cruz قدیمی حال و هوای جالبی دارد. در اینجا می توانید نمای باروک کلیسای قرن ۱۴ سانتا ماریا Santa Maria در کنار موزه هنر قرن ۲۰ام Museo de Arte de Siglo XX با تمرکز روی هنرمندان اسپانیایی همچون میرو، پیکاسو و دالی، را تماشا کنید.

اِلچه Elche به خاطر نخلستان­هایش شهرت دارد، زیرا بزرگترین­ها در اروپا هستند. قصر آلتامیرا Palacio de Altamira، که قبلاً یک سکونتگاه سلطنتی بوده، اکنون به موزه باستان شناسی با مجسمه معروف Dama de Flche مربوط به قرن ۵ قبل از میلاد (که اصل آن در مادرید نگهداری می شود) اختصاص یافته است.

معروفترین قسمت ساحل کالیدا، که بخش جنوبی ساحل بلانکا را تشکیل می دهد، Mar Menor (دریای کوچک) نام دارد، که یک برکه بزرگ کاملاً جدا از مدیترانه می باشد. امکانات تفریحگاه های ساحلی مرتفع روی موج شکن ماسه ای لا مانگا چند برابر شده اند.

عکس صفحه ۷۷- تفریحگاه ساحلی Alicante

کارتاجینا Cartagena، که نام خود را از کارتاژی ها گرفته، یک بندر مهم و پایگاه دریایی با نمای بندری رو به ویرانه های Castillo de la Concepcion قرن ۱۴ می باشد.

مارشا (Murcia) یکی از بهترین شهرهای اسپانیاست که نمای خانه های آن به سبک باروک می باشد. کلیسای کوچک ولز دارای فضای داخلی بی نظیری است، و در موزه چندین مجسمه چوبی از فرانسیسکو سالاریلو (۸۳- ۱۷۰۷)، بزرگترین هنرمند مارشایی، دیده می شوند، بیشتر آثار این هنرمند در موزه سالزیو Museo Salzillo به نمایش گذاشته شده اند. موزه هنرهای زیبای استانی Museo Provincial de Bellas Artes دیگر موزه عالی این شهر است.

عکس صفحه ۷۸- قلعه آلمریا

ساحل آلمریا Costa de Almeria

آلمریا یک شهر مدرن با اصالت موری در قالب قلعه آلکازابا Alcazaba fortress بین شهر و بندر، قرار دارد. دیوارهای بیرونی شهر و بخشی از برج و باروها هنوز بین ۳۵ هکتار ویرانه باقی مانده اند، خیابان Paseo de Almeria مکانی عالی برای قدم زدن و خرید کردن است.

وقتی از سمت بندر به قسمت اصلی شهر حرکت می کنید، به کاتدرال گوتیک می رسید که در اواسط قرن ۱۶ ساخت آن باتمام رسیده است. استان آلمیرا کاسه گرد و خاک اسپانیاست که ساخت و ساز در آن هیچوقت تمامی ندارد.

عکس صفحه ۷۹- سالوبرنا Salebrena

تفریحگاه­های ساحلی Mojacar , Roquetas de Mar و Carrucha در این شهر قرار دارند، مناظر دراماتیک شهری آن مورد علاقه فیلمسازان غربی هستند، به طوری که آن را مبنی هالیوود می نامند.

ساحل استوایی Costa Tropical

خط ساحلی استان گرانادا جذاب ترین و در عین حال توسعه نیافته ترین بخش سواحل جنوبی اسپانیاست. اینجا هتل های معدودی وجود دارند؛ تنها چند ساحل خلوت با آب شفاف بلورین، که بین شیب های کوه ها تا دریا قرار گرفته اند.

آلمونکار Almunecar تنها تفریحگاه ساحلی در هر اندازه بوده و دارای تاریخ باستانی می باشد، یک قنات زیبا نشان دهنده مهارت رومی های باستانی است که آن را در طول دوره آنتونیوس پیوس در قرن ۲ قبل از میلاد ساخته اند. درست به سمت غرب، Salobrena شهری با خانه های سفید آب کاری شده روی شیب های صخره ای تپه ای مخروطی شکل است که نوک آن یک قلعه موری دیده می شود.

ساحل دل سول Costa del Sol

نِرخا Nerja نقطه انتهایی ساحل دل سول (del Sol) است. Balcon de Europa آن در نوک صخره دارای یک تفرجگاه زیبا مملو از درختان نخل است. جاذبه اصلی این شهر Cueva de Nerja غاری در ۴ کیلومتری شرق شهر است. نقاشی های دیواری و بافته های باستان شناسی نشان می دهند که این غار استالاکتیتی، دارای بلند ترین استالاکتیت جهان با ۵۶ متر طول می باشد. از دوران انسان های ماگنون این غار مسکونی بوده است.

مالاگا Malagan دروازه بین المللی ساحل دل سول است که سالانه میلیون ها بازدید کننده از فرودگاه آن خارج می شوند. همچنین دارای یک بندر شلوغ با منظره آلکازابا Alcazaba (سه شنبه یکشنبه آوریل – اکتبر ۹٫۳۰ صبح- ۸ شب؛ نوامبر – مارس ۸٫۳۰ صبح – ۷ شب هزینه ورودی) می باشد. این آلکازابا به دست مورها ساخته شده و اکنون ویرانه ها و یک موزه باستان شناسی را در خود جای داده است. در بالای تپه ویرانه های قلعه Gibraltaro (هر روز تابستان ۹٫۳۰ صبح- ۸ شب، تا ۶ عصر در زمستان هزینه ورودی) دیده می شوند.wisa.ir

عکس صفحه ۸۰- میدان مالاگا

 این قلعه دارای منظره زیبایی از دریا، شهر و کوه­ها می باشد. در فاصله کوتاهی از کاتدرال بزرگ اما تیره و تاریک مالاگا. در مرکز تجاری شلوغ ، موزه پیکاسو واقع شده است. چیزی حدود ۲۰۰ نقاشی، طراحی، مجسمه و سرامیک های این هنرمند در قصر بوناویستا قرن ۱۶ به نمایش گذاشته شده اند (سه شنبه – پنجشنبه و یکشنبه ۱۰ صبح ۸ شب، جمعه – شنبه  ۱۰ صبح ۹ شب، هزینه ورودی). پیکاسو در همین نزدیکی، در خیابان مارسد شماره ۱۵ متولد شد، و این خانه اکنون به موزه خانه تولد بنیاد پیکاسو Museo Casan Natal (هر روز ۹٫۳۰ صبح- ۸ شب) تبدیل شده است. این خانه دارای یک فضای گالری و آپارتمانی است که پیکاسو در آن متولد شده است.

عکس صفحه ۸۱- قایق تفریحی در پورتو بانوس

موزه هنر و آداب قومی در یک مهمانسرای قرن ۱۷ در نزدیکی بستر رودخانه گادالمدینا ارزش وقت گذراندن را دارد.

Torremolinos بخش محبوب ساحل دل سول را در خود جای داده و دارای چند هتل در سواحل La Carihuela Beach و رستوران های ساحلی کوچک می باشد. این تفریحگاه ساحلی چنان بین المللی است که اسپانیایی زبان دوم محسوب می شود. تفریحگاه ساحلی دیگر Fuengirola نام دارد که به همان اندازه محبوب است، اما بیشتر خانوادگی است.

با اینکه Marbella ماربیا، آریستوکرات تفریحگاه های ساحل دل سول محسوب می شود، چندین دهه است که مقصد محبوب خانواده سلطنتی و افراد مشهور می باشد. در نتیجه قیمت ها در اینجا بسیار بالاتر هستند، استانداردهای غذا و مکان های اقامتی از بهترین ها هستند. ساحل ۲۸ کیلومتری این منطقه مملو از هتل های لوکس می باشد.

آنطرف جاده اصلی شهر قدیمی، مکانی جذاب از خیابان های در هم پیچیده و کوچه های مملو از مغازه ها، رستوران ها و کلیسای تاریخی است.

پورتو بانوس Puerto Banus پاسخ اسپانیا به سن تروپز است. این مجموعه تفریحی خرید دریایی شیک دهه ۱۹۷۰ مملو از کافه ها، بوتیک های گران قیمت، رستوران های باکلاس و کلوپ های شبانه است. قسمت ساحلی آن مکانی برای نمایش مد و لباس است که بسیاری از آنها از قایق های بزرگی پیاده شده اند که در ساحل لنگر انداخته اند.

عکس صفحه ۸۲- کوچه های تاریفا Tarifa

هر چند استپونا Estepona کوچک است، اما آخرین تفریحگاه در انتهای غربی ساحل محسوب می­شود. این ساحل دارای کلیه امکانات برای طرفداران ورزش و تعطیلات مدرن است. هتل های بزرگ لوکس، سواحل زیبا و زمین های گلف ، همگی برای رفاه بازدید کنندگان ساخته شده اند. این شهر، با اصالت رومی، دارای بقایای قلعه ها و برج های نگهبانی دوران مورهاست.

ساحل دلا لوز The Costa de la Luz

ساحل دلا لوز از تنگه گیبرالتار Gibraltar تا مرز پرتغال کشیده شده و این ساحل رو به آتلانتیک در جنوب اسپانیا ، «ساحل نور Coast of light» نام گرفته، که این نامگذاری به دلیل شفاف بودن آسمان آبی آن است. این ساحل که بیشتر مورد علاقه هنرمندان است، در مقایسه با ساحل شلوغ دلا سول بازدید کننده کمتری دارد.

امکانات گردشگری آن نسبتاً محدود است، اما در عوض سواحل طویل و خلوت، با دسترسی آسان از سویا و بهترین پارک ملی اسپانیا، دوناتا، می باشد.

تاریفا Tarifa، پایتخت موج سواری اروپا، در ۱۳ کیلومتری آن طرف دریا از آفریقای شمالی قرار دارد. کوه های ریف مراکش در افق دیده می­شوند و تانژیه اغلب بطور آشکاری قابل دیدن است. شما می­توانید موج سواران حرفه ای را در آب و هوای بادی در ساحل تاریفا تماشا کنید.

کادیز Cadiz

شهر باستانی کادیز، در انتهای یک شبه جزیره باریک در امتداد ساحل، به دست فنیقی ها در سال ۱۱۰۰ قبل از میلاد ساخته شده و گفته می شود که قدیمی ترین شهر اسپانیاست. در حقیقت، تاریخ شگفت انگیز این شهر هنوز معلوم نیست و تنها دو ویرانه از تئاتر رومی، شواهد چندانی از آن دوران بدست نمی دهند. کادیز در سال ۱۳۶۲ توسط آلفونسو پنجم دوباره فتح شد و پادشاهان کاتولیک انحصار تجارت با آفریقا را در سال ۱۴۹۳ به راه انداختند، کلمب سفر دوم و چهارم خود را در سال های ۱۴۹۳ و ۱۵۰۲ از همین جا آغاز کرد. در اواخر قرن ۱۶، این شهر دوبار مورد حمله نیروهای دریایی دشمن قرار گرفت.

در طول یک قرن بعدی، با اعطای حق انحصار تجارت با سرزمین های آمریکایی به دستور فیلیپ پنجم در سال ۱۷۱۷ از سویا به کادیز، شکوفایی این شهر تداوم یافت. در ۱۹ مارس ۱۸۱۲ و در حالیکه این شهر تحت حمله نیروهای ناپلئون قرار داشت، پارلمان ملی در جلسه ای در کلیسای سن فیلیپ بری اولین قانون اساسی اسپانیا را اعلام کرد.

دریک، دزد دریایی

در سال ۱۵۸۷، سر فرانسیس دریک، دزد دریایی انگلیسی، به کشتی لنگر انداخته آرمادای اسپانیایی در خلیج کادیز حمله کرد. او بعد از گرفتن چند کشتی و به آتش کشیدن تعدادی دیگر، قبل از خارج شدن از شهر آن را به آتش کشید. در اسناد تاریخی به نقل از خود او گفته شده که او «ریش پادشاه اسپانیا» را آتش زده است.

موزه کادیز اشیاء فنیقی، رومی و نقاشی های فرانسیسکو زورباران و نیز صنایع دستی محلی را به نمایش گذاشته است. کاتدرال باروک و کلاسیک شهر رو به اقیانوس بین ۱۷۷۲ و ۱۸۳۸ ساخته شده و دارای یک گنبد طلایی است که زیر نور خورشید می درخشد. (موریلو هنرمند، هنگام کشیدن نقاشی روی محراب در سال ۱۸۱۶ از داربست سقوط کرده و مرد). منبر عجیب سانتا کروا Oratorio de la Santa Cueva ، در تالارهای زیرزمینی این کاتدرال مربوط به سال ۱۷۸۳ می باشد و گنبد بالای آن در سال ۱۷۹۶ به این مجموعه اضافه شده است ، پنج نقاشی زیبا ، سقف را تزئین کرده اند که سه تای آنها از بهترین نمونه های آثار گویا Goya هستند.

سانکولار د بارامدا Sanlucar de Barrameda

شهر سانگولار در دهانه رودخانه گادالکوئیویر Guadalquivir در ساحل آتلانتیک و در شمال غربی کادیز قرار دارد. این شهر مکانی محبوب برای خانواده های سویاست. همچنین این شهر برای تاکستان ها و نوشیدنی های آن شهرت بسیاری دارد.

پارک ملی دونانا Donana

پارک ملی دونانا، بزرگترین و معروف ترین منطقه حفاظت شده است که کرانه پشتی رودخانه و مدخل آن در اقیانوس آرام را اشغال کرده است. این پارک وسیع ترین سرزمین پست در جنوب اروپاست. این پارک دارای سه اکوسیستم می­باشد Marismas (مرداب های نمکی)، Matorral (بوته زارها) و Las dunas (تپه های شنی)، درون مرزهای این پارک می توانید از دیدن انواع حیوانات، پرندگان و حیات گیاهی لذت ببرید، اما بستگی دارد که چه وقت سال آنجا بروید. بهترین راه برای گردش در پارک استفاده از تور اتوبوس از إل روکیو است. برای جزئیات بیشتر به سایت www.donanavistas.es مراجعه کرده و یا با تلفن: ۹۵۹ ۴۴۲ ۱۶۰ تماس بگیرید. البته به شما هشدار می دهم که این یک سواری سخت و پردردسر خواهد بود.

کوستا وِردِه THE COSTA VERDE

اغلب مردم اسپانیا را با دهکده های سفید آفتاب سوخته، گاوبازی و رقصندگان فلامنکو تصور می کنند. با اینحال، اسپانیای کاملاً متفاوتی در شمال غربی وجود دارد: کانتابریا، آستوریاس و مالاسیا سرزمین ماهگیران و کشاورزان هستند، جاییکه باران زیاد سرزمین سر سبز کوستا وردی (ساحل سبز) را به وجود آورده است.

عکس صفحه ۸۵- نمای دراماتیک از قله های اروپا

کانتابریا Cantabria

در منطقه خودمختار کانتابریا تنوع بسیاری وجود دارد، جاییکه دریا و کوه های پوشیده از برف هر دو در یک روز دیده می­شوند. این ساحل علاوه بر دهکده های ماهیگیری، بنادر و کیلومترها حیات وحش بکر، دارای چند تفریحگاه ساحلی تابستانی ، همچون Castro Urdiales, Laredo و Comilas می باشد.

سانتاندر Santander، مرکز این منطقه، توانسته با موفقیت نقش بندر اصلی و تفریحگاه را در هم ادغام کند، و ساحل El Sardinero، یا باغ های گل و چندین کافه دریایی به حال و هوای تعطیلات این شهر کمک می­کند. قصر ماخدالنا Magdalena Palace که به سبک ویکتوریایی و برای آلفونسو سیزدهم به عنوان سکونتگاه تابستانی ساخته شده از دل این شبه جزیره دارای منظره زیبای دریاست. موزه دریایی Museo Maritimo (سه شنبه – یکشنبه ، ۱۰ صبح- ۷٫۳۰ شب، با ۶ ب.ظ، اکتبر- آوریل، هزینه ورودی) در نزدیکی بندر ارزش بازدید را دارد.

سانتیانا دل مار Santillana del Mar در ۲۶ کیلومتری غرب سانتاندر، یک دهکده قرون وسطایی با خانه های طلایی، خیابان های سنگفرش، باغ ها و عمارات اشرافی است.

ألتامیرا، ۲ کیلومتر به سمت سانتیاتا، یک مجموعه غار مربوط به حدود سال ۲۱۰۰۰ قبل از میلاد بوده و دارای برخی از بهترین نمونه های هنر ماقبل تاریخ در اروپا می باشد. این غارها برای اجتناب از آسیب بیشتر به روی بازدید عموم باز نیستند، اما یک موزه وجود دارد که نمونه های کپی آنها و بقایای یک انسان غارنشین ۳۰۰۰۰ ساله را به نمایش گذاشته است.

ژان پل سارتر این دهکده را «زیباترین دهکده اسپانیا» توصیف کرده است. در انتهای شمالی این دهکده Colegiata (کلیسای دانشگاهی) قرار دارد که از آن سن خولیانا می باشد و قبل او بخشی از کلیسا بوده است. بالک رومانسک این کلیسا یک شاهکار است. در انتهای دیگر دهکده، موزه Diocesano مربوط به کنده کاری های قدیسین و فرشتگان جمع آوری شده از کلیساهای اطراف است.

قله­های سفید کوه­های Picos de Europa (قله های اروپا) در ۲۵ کیلومتری ساحل بخشی از دیواره کوه های کانتابری هستند که تا ۲۶۰۰ متر ارتفاع دارند. جاده ۶۲۱ N از بین دره Desfiladero de la IIerinida و در امتداد رودخانه در گذشته و به Potes ، جاده اصلی به سمت پیکوس شرقی، می رسد. در اینجا یک دهکده خوش منظره و مناسب برای طرفداران پیاده روی و علاقمندان پرندگان خواهید یافت، حتماً پنیر آبی مخصوص این دهکده، که در غار نگهداری می شود را امتحان کنید.

آستوریاس Asturias

آستوریاس یک استان بکر است که بخاطر مردمان مستقل و نوشابه سیب آن شهرت دارد. آنها می گویند که اسپانیای حقیقی اینجاست، چون تنها گوشه ای از اسپانیاست که در قرن ۸ به دست مورها نیفتاده است. در نبرد کووادونگا در سال ۷۲۲ گروهی از سربازان مسیحی به فرماندهی پلایو، قهرمان محلی، از کوه ها پایین آمده و با یک پیروزی کوچک اما مهم بر مورها غلبه کردند. یک مجسمه مدرن از پلایو در میدان اصلی کوواندونگا Covadonga دیده می شود، بقایای جسد پلایو در سانتا کروا Santa Cueva (غار مقدس) نگهداری می شود، جاییکه روح مریم مقدس بر او نمایان شده و الهام بخش پیروزی او شد و اکنون این مکان به زیارتگاه تبدیل شده است.

اوویدو Oviedo

مرکز آستوری چندان قابل توجه نیست، اما مرکز تاریخی اوویدو (Oviedo) دارای چند بنای زیبا، بعلاوه چندین کافه است. کاتدرال با یک برج بلند و پرتزئین گوتیک خودنمایی می کند و کامارا سانتا Camara Santa (تالار مقدس) آن زیارتگاهی است که برای آلفونسو دوم و نگهداری از شمایل مقدسی ساخته شده که بعد از سقوط به دست مورها، از تولدو به اینجا آورده شدند. موزه باستان شناسی )Museo Arqueologic در یک قصر قدیمی با ایوانی زیبا فرا گرفته است. وقتی از مرکز شهر بگذرید، به سه نمونه عالی از معماری قبل از رومانسک می رسید. با کمی پیاده روی به شمال شرقی San Julian de los Prados قرار دارد. روی تپه ها در ۳ کیلومتری شمال غربی اوریدو کلیسای Santa Maria del Naranco دیده می شود. این کلیسا که بزرگترین نمونه آستوری است در اصل تالار پذیرایی اصلی قصری بوده که در سال ۸۴۳ برای رامیرو ساخته شده بود. بالای تپه، San Miguel de Lillo که بخشی از کلیسا قصر سابق بوده، دارای کنده کاری های سبک بیزانسی است.

عکس صفحه ۸۷- کلیسای سن میگل

گالیسیا Galicia

گالیسیا یک منطقه خودمختار در شمال غربی ترین نقطه شبه جزیره ایبری، با زبان خاص خود، گایگو Gallego، است. این منطقه متشکل از چهار استان کورونا، لوگو، اورنس و پونتودرا می باشد. خط ساحلی بکر و دست نخورده آن دارای جزایر کوچک سنگی پراکنده در دل آتلانتیک است. خط ساحلی گالوسیا برای قایق­سواری، ماهیگیری و اگر هوا آفتابی باشد، برای شنا عالی است. هرچند ساحل آتلانتیک در جنوب از لاکرونا La Coruna دارای جزیره های کوچک زیباتری است، گزینه های شمالی، Rias Altas، دارای چند شهر تفریحی بکر و سواحل آرام هستند. دهکده قرون وسطایی Pontedeume یک تفریحگاه ساحلی قدیمی با ساحل ماسه ای طولانی است.

عکس صفحه ۸۸- لا کورونا

اورتیگوئیرا Ortigueira بخاطر سواحل ماهیگیری و تپه های سرسبز آن شهرت دارد. اِل بار کوئیرو (El Barquicirc، یک دهکده ماهیگیری خوش منظره است که دارای یک ساحل ماسه ای می باشد، و ویویرو Viveiros بندر ماهیگیری و تفریحگاه ساحلی آرام را یکجا با هم دارد. فوز Foz محبوب آفتاب گیرها و ماهیگیران است و آب و هوای معتدلی دارد.

لا کورونا La Coruna

کورونا مرکز منطقه ای و یکی از بزرگترین بنادر اسپانیاست که به خاطر شهر قدیمی و تاریخی و ساحل بی نظیر آن ارزش بازدید را دارد. این شهر دارای قدیمی ترین قانوس دریایی اسپانیا، به نام Torre de Hercules است که گفته می شود تنها فانوس دریایی رومی است که هنوز هم کار می کند. این فانوس دریایی با نمای قرن ۱۸ دارای مناظر زیبای آتلانتیک است که بعد از بالا رفتن از ۲۴۲ پله به آن خواهید رسید. پشت بندر Avenida de la Marina به سمت شرق و به طرف شهر قدیمی و galerias ها (تراس­های شیشه ای) و کلیساهای تاریخی آن می پیچد. قصر سن آنتون Castillo de San Anton مربوط به قرن ۱۶، نگهبان مسیرهای بندر است که اکنون یک موزه باستان شناسی را در خود جای داده است.

سانتیاگو د کامپوستلا Santiago de Compostela

سانتیاگو سومین مکان مقدس مذهبی در مسیحیت (بعد از اورشلیم و رم) می باشد. داستان شهرت این شهر به سال ۸۱۳ باز می گردد، زمانی که ستارگان درخشان یک رعیت را به سمت زمینی جذب کردند که قبر قدیس سن جیمز (سانتیه گو به زبان اسپانیایی) بر او نمایان شد. از آن پس، زائران از سرتاسر اروپا به کامینو د سانتیاگو Camino de Santiago (جاده زیارت) آن طرف شمال اسپانیا و به این منطقه دورافتاده کشور می­آیند که زمانی مرز غربی دنیا شناخته شده بوده است. الکساندر سوم در سال ۱۹۸۹ آن را شهر مقدس نامید. همچنین اینجا مکانی سرزنده و پرشور با ساختمان های زیبا و مراکز خرید رنگارنگ است که آن را به مکانی جذاب برای گردش تبدیل کرده اند. در هر کجای سانتیاگو قدم بزنید، حتماً یک کلیسا با صومعه تاریخی در نزدیکی شما خواهد بود.

افسانه سنت جیمز

افسانه سنت جیمز که در انجیل چیزی درباره آن گفته شده در قرن ۹ مطرح شد. گفته می شود که در آن زمان یک ستاره چوپان های گالیسی را به سمت قبر این قدیس هدایت کرده اند. در این داستان گفته می شود که سن جیمز بعد از مرگ مسیح، مسیحیت را به اسپانیا آورد. وقتی نزد یهودا بازگشت، به دست هرود کشته شد، و پیروانش به همراه جسد او در یک قایق جادویی، بدون هیچ ملوان با خدمه ای گریختند. قایق آنها را به ساحل دهکده پادرون رساند و آنها جسد را در همان نزدیکی دفن کردند.

کشف این جسد در قرن ۹ یک معجزه تصور می شد، و چندین داستان دیگر هم مطرح شدند، از جمله دیدن روح سنت جیمز سوار بر اسب، بدین ترتیب جایگاه او روز به روز بالاتر رفت تا اینکه او را قدیس فتح دوباره اسپانیا نامیدند. شهرت او به جایی رسید که با پایان قرن ۱۱ جاده زیارت (کامینود سانتیاگو) زائران از سرتاسر اروپا را جذب خود کرد.

همچنین کافه ها و رستوران های بسیاری وجود دارند که غذای دریایی محلی مانند پولیو (هشت پا) را سرو می کنند.

ساخت کاتدرال (تابستان هر روز  ۳۰/۷ – ۹ شب؛ ورودی رایگان به کاتدرال، هزینه ورودی برای موزه و ایوان) که قرار بود جایگزین کاتدرال اولی باشد که بقایای سن جیمز در آن یافت شد، از سال ۱۰۷۵ شروع شد و در سال ۱۱۲۸ پایان یافت. در طول قرن ها تغییرات بسیاری روی آن اعمال شد و در قرن ۱۸ پلکان زیبای متقارن و برج های سمت او برادویر و اضافه شدند.

عکس صفحه ۹۰- سانتیاگو د کومپوستلا، نمای obradloire

داخل ورودی اصلی، Portico de la Gloria (درب پیروزی) یک مجسمه رومانسک مرمرین از هنرمندی است که استاد ماتئو نامیده می شد. مجسمه سن جیمز مربوط به قرن ۱۳ است، و در وسط دخمه قرار دارد جایی که جسد این قدیس در آن آرمیده است. همچنین نباید بخور خوشبوی غول پیکر Botafuneiro را از دست بدهید. این بخور چنان بزرگ است که در طول مراسم تکان دادن آن به نیروی چند مرد نیاز دارد.

بیرون کاتدرال در Plaza del Obradoiro ، Hostal dos Reis Catolicos دارای نمای باشکوهی است، اینجا که به عنوان خوابگاه زائران به دستور فرناندو و ایزابل در سال ۱۴۹۹ تأسیس شد. اکنون یک پارادور لوکس است.

برای آشنایی بیشتر با آداب و سنن محلی و صنایع دستی سری به موزه Mucleo do Pobo Galego (سه شنبه – شنبه  ۱۰ صبح- ۲ب.ظ و ۸- ۴ شب یکشنبه ۱۱ صبح- ۲ب. ظ؛ هزینه ورودی) بزنید که اکنون در صومعه قدیمی سانتو دومینگو Santo Domingo واقع شده و دارای پلکان های مارپیچی سه تایی است که بدون هیچ پشتیبانی هر سه طبقه صومعه را به هم متصل می کنند.

پونتودرا Pontevedra

اینجا که از قرون وسطا یک بندر استراتژیک بوده و یکی از سرزنده ترین شهرهای گالیسی، با چندین بنای زیبا، باغ ها و میدان های بزرگ غرور و افتخار این شهر به ایگلسیا د سانتا ماریا لا میور Iglesia de Santa Maria la Mayor خوش منظره در بخش ماهیگیری قدیمی است. نمای کنده کاری آن به چند بخش تقسیم شده که هر کدام یکی از داستان های عهد جدید را بازگو می کنند.

قدس پونودرا، زائر باکره، در ایگلسیا د لا ویرجین د لا پرگرینا Iglesia de la Virgen de la Peregrina قرن ۱۸، زیارت می شود. در همان نزدیکی، ایگلسیا د سن فرانسیسکو Iglesia de San Francisco در قرن ۱۴ تاسیس شد و موزه استانی واقع در عمارت های تاریخی، دارای بخش های باستان شناسی و هنر است که برخی از جالب ترین اقلام سبک زندگی دریایی مردمان گالیسی را به نمایش گذاشته است.

بایونا Bayona

بایونا اولین شهر اسپانیا بود که در ۱ مارس ۱۴۹۳ فهمید که کلمبوس Columbus وارد جهان نو شده است، امروزه این شهر به یک تفریحگاه جذاب تبدیل شده که البته هنوز انبوه گردشگران آن را کشف نکرده اند. اگرچه سواحل آن کوچک بوده و در فصل های گرم شلوغ می شوند.

چند مایل بیرون این شهر ساحل بزرگتر و بهتر Playa de America قرار دارد. بندر ماهیگیری بایونا مملو از خانه های سنتی و کلوپ ها است. این شهر دارای منظره دماغه ای است که یک قصر قدیمی را به یک پارادور، با مناظر زیبا، تبدیل کرده است.

استان باسک THE BASQUE COUNTRY

استان باسک اسپانیایی، یا Pais Vasco (یا Euskadi to the Basques) یک منطقه خودمختار متشکل از سه استان آلاوا Alava ، گیپوزو کا Guipuzoca و ویزکایا Vizcaya می باشد. در امتداد مرزهای شمالی با فرانسه، و اطراف منطقه باسک مردم به زبان اوسکاراء زبانی بی ربط به خانواده هندواروپایی و متشکل از شش گویش اصلی، صحبت می کنند و باتوا Batua استاندارد (به معنای «متحد» به زبان باسکی ) بیش از همه رواج دارد. باسکی­ها روح و ذهن کاملاً متفاوتی دارند به گونه ای که سازمان تروریستی ETA در طول سال ها جان بسیاری را برای رسیدن به استقلال گرفته است. شورش­ها و تظاهرات، با درجات مختلف خشونت، ناگهان شروع می شوند. از سوی دیگر، این منطقه آرام و زیبا، با جاذبه های بسیار، دارای بهترین سبک های آشپزی در سرتاسر اسپانیاست.

ویتوریا Vitoria

ویتوریا (گاستیز Gasteiz)، مرکز استان و منطقه آلاوا، توسط سانچوی خردمند، پادشاه ناوارس، در سال ۱۹۸۱ تاسیس شد. این شهر در سال ۱۳۰۰ به دست کاستیل ها افتاد و بعدها به خاطر تجارت چوب به ثروت بسیاری دست یافت.

عکس صفحه ۹۲- مزرعه ی کشاورزی در باسک

عکس صفحه ۹۳- Bahia de la Concha سن سباستین

این شهر قرون وسطایی، دارای یک الگوی متمرکز در بالای تپه بوده و از جاذبه های آن می توان به کاتدرال سانتا ماریا قرن ۱۴ اشاره کرد. در همان نزدیکی، موزه باستان شناسی استانی Museo Provincial de Arqueololoa اقلام عصر آهن و شمایل رومی را به نمایش گذاشته است. تاجران موفق ، عمارات رنسانسی باشکوه و کلیساهای زیبایی همچون سن میگل San Miguel را روی Plaza de la Virgen Blanca در جنوب ساخته اند، یک بنای یادبود در این منطقه برای پیروزی دوک ولینگتون در سال ۱۸۱۳ در جنگ استقلال ساخته شده است، میدان اصلی شهر، Plaza de Espana ، که نماد اسپانیایی قرن ۱۸ است و تالار شهر در قسمت شمالی آن واقع شده است.

سن سباستین San Sebastian

سن سباستین (دونوستیا Donostia)، مرکز استان گیپوزوکا Guipuzoca می­باشد. شهری زیبا واقع در نزدیکی Bahia de la Concha، سواحل ماسه ای نیم دایره ای بین دو شبه جزیره، می باشد، سن سباستین که قبلاً یک بندر ماهیگیری و تجاری بوده در قرن ۱۹ تا حد یک تفریحگاه ساحلی سلطنتی محیوب به اوج رسید. این شهر که در ۱۳ آگوست ۱۸۱۳ در طی جنگ های استقلال تا حد ویراتی در آتش سوخت، از نظر بناهای تاریخی چیز چندانی ندارد، اما دارای چند ویلا و ساختمان belle epoque می باشد. یک قرن بعد، در جنگی دیگر، جنگ جهانی اول، بی طرفی اسپانیا و نزدیکی سن سباستین به فرانسه باعث تغییرات بسیاری در این شهر شد.

سن سباستین که در کمتر از ۱۵ کیلومتری مرز فرانسه قرار دارد به بهشتی برای پولدارهای گریزان از جنگ تبدیل شد، به همین دلیل این شهر در حال حاضر یکی از با امکانات ترین شهرهای اسپانیاست.

ساحل شنی Playa de la Concha این شهر را به یک تفریحگاه ساحلی خانوادگی تبدیل کرده است. در یک سر این ساحل، درست زیر Monte Urgull خیابان های رنگارنگ Parte Vieja (محله قدیمی) قرار دارند. حال و هوای این محله هنوز شما را به دوران دهکده ماهیگیری قدیمی می برد و خیابان های باریک آن ، محل پیاده روی های عصر هنگام هستند. در این ساعت از روز محلی ها و بازدید کنندگان به سمت کافه ها و رستوران های این شهر هجوم می آورند. قدیمی ترین کلیسای این شهر، San Vicente . در همین منطقه قرار دارد. همچنین می توانید موزه سن تلمو Museo San Telmo با مجموعه هنرهای شهری و بخش هایی مربوط به هنرهای تاریخی و صنایع دستی را در اینجا بیابید.. نه چندان دور از بندر ماهیگیری، جایی که قایق های تابستانی شما را در فصل برداشت به جزایر سانتا کلارا Isla de Santa Clara می برند، کلیسای سانتا ماریا Santa Maria با نمای پر تزئین باروک قرار دارد. برای آشنایی بیشتر با سنت دریانوردی این منطقه شامل صید نهنگ، به آکواریوم انتهای بندر سری بزنید.

عکس صفحه ۹۴- استراحت در بیلبائو

بیلبائو Bilbao

بیلبائو مرکز ویزکایا است و زمانی قلب تپنده صنعتی استان باسک محسوب می شد. این شهر اکنون در حال بازسازی خود بوده و دارای یک منطقه مرکزی در حال رشد با چندین بلوار و پارک های پردرخت، سیستم مترو با طراحی نورمن فاستر و Casco Viejo (محله قدیمی) می باشد.

عکس صفحه ۹۵- موزه گوگنهیم بیلبائو

این شهر تا همین اواخر فاقد جاذبه خاصی بود، اما از زمان شروع تغییرات در ۱۹۹۷ بازگشایی موزه گوگنهیم Museo Guggenheim (سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح- ۸ شب، هزینه ورودی)، با طراحی فرانک گری معمار کالیفرنیایی همه چیز تغییر کرد. این سازه عظیم فوتوریستی، در وهله اول با بودجه دولت باسکی ساخته شده و به نماد بیلبائو تبدیل شده است.

سقف تیتانیومی آن نیز در کنار کرانه های ترویون سر به فلک کشیده است. داخل موزه، ۱۹ گالری بزرگ در سه طبقه ، آثار هنری ۱۹۶۰ تا به امروزه شامل آثاری از مجموعه گوگنهیم نیویورک و ونیز را در خود جای داده اند.

علاوه بر آن، موزه هنرهای زیبا Museo de Bellas Artes، دارای مجموعه ای غنی از آثار کلاسیک اسپانیا «ال گرکو، گویا» «El Greco, Goya» و پرتره های فیلیپ چهارم اثر ولاسکز و البته شاهکارهای فلاندری و ایتالیایی می باشد، طبقه بالای این موزه به هنر قرن ۲۰ باسکی و بین المللی اختصاص یافته است.

کاستیا و لیون CASTILLA Y LEON

این منطقه بزرگ در شمال و غرب مادرید هم مرز با پرتغال و کوه های کانتابری پشت ساحل ورده می باشد. این منطقه خودمختار با لیون در مرکز آن متشکل از ۹ استان است. آویلا، بورگوس، لیون، پالنسیا، سالامانکا، سگوویا، سوریا، والادولید و زامورا.

بورگوس Burgos

بورگوس که در سال ۸۸۴ به شکل استحکامات در مقابل مورها ساخته شد، به دست مهاجمان افتاد، اما دوباره در سال ۹۵۱ فتح شده و به مرکز کاستیا تبدیل شد، عنوانی که تا سال ۱۴۹۲ حفظ کرد، تا اینکه پادشاهی کاتولیک دربار خود را به والادولید منتقل کرد. بورگوس در سال ۱۸۱۲، در طول جنگ استقلال، به دست نیروهای ولینگتون افتاد. این شهر در طول جنگ داخلی اسپانیا نیز مطرح بود. فرانکو در سال ۱۹۳۶ از این شهر خود را رئیس دولت اعلام کرد. بدین ترتیب این شهر به محل دولت استانی تبدیل شد، و در ۱ آوریل ۱۹۳۹ از قصر لا ایسلا بود که فرانکو اعلام آتش بس کرد. معروف ترین شهروند این شهر رودریگز دیاز سرباز بود که در سال ۱۰۲۶ متولد شد و جسد او را در کاتدرال، سومین کاتدرال بزرگ اسپانیا (بعد از سویا و تولدو) دفن کرده اند.

عکس صفحه ۹۶- کاتدرال بورگوس

این کاتدرال گوتیک Cathedral یکی از زیباترین کلیساهای اسپانیا محسوب می شود. ساخت آن از ۱۲۲۱ شروع شد، اما تکمیل آن ۴۰۰ سال طول کشید. جاذبه های آن از انواع کلاسیک و تاریخی متنوع هستند. کلیسای کوچک کونستابل Constable’s Chapel پشت محراب را از دست ندهید. اینجا مدفن هرناندز ولاسکو، پاسبان قصر در طول پادشاهی کاتولیک، می باشد. محراب Gil de Siloe’s سن آن با پلکان طلایی توسط پسرش دیه گو، ساخته شده در سال ۱۵۱۹ء تقسیم شده است. این پلکان در حال حاضر راه به جایی ندارد و تنها در طول جشن های عید پاک استفاده می شود. حتما به دیدن Paparoscas , دلقکی مربوط به قرن ۱۱۵ هم بروید، مجسمه این دلقک بالای ساعت در سمت چپ درب اصلی قرار دارد و با هر بار نواختن زنگ دهانش را باز و بسته می کند.

عکس صفحه ۹۷- مجسمه اِل سید

وقتی از کرانه های رودخانه آرلائزون Arlanzon گذشتید به طاق سانتا ماریا Arco de Santa Maria می رسید که زمانی ورودی اصلی شهر بوده است. در انتهای آن، آل سید El Cid در هیات یک مجسمه باشکوه به شما خوشامدگویی می کند. در همان نزدیکی، Casa del Cordon با نمای عجیب و پر تزئین قرار دارد، جایی که فرناندو و ایزابل در ۲۳ آوریل ۱۴۹۷ بعد از بازگشت کلمب از جهان نو به استقبال او رفتند. آن طرف رودخانه، دو خانه زیبای رنسانسی به موزه بورگوس Burgos Museo تبدیل شده اند.

در دامنه های غربی بورگوس، Convento de las Huelgas در قرن ۱۲ به دستور آلفونسوی سوم ساخته شد، پشت دیوارهای قلعه مانند آن، مجموعه چیزی شبیه یک هیبرید معماری، با مولفه های رومانسک و یک ایوان گوتیک قرار دارد. پادشاهان در اینجا تاجگذاری و دفن می شدند، یک موزه کوچک برخی از گنجینه ها و آثار هنری پادشاهان قدرتمند را به نمایش گذاشته است.

عکس صفحه ۹۸- نمای صومعه سن مارکو در لیون که حالا یک پارادور است

لیون Leon

لیون در سال ۶۸ بعد از میلاد به دست لژیون هفتم رومی تاسیس شد. آنها استحکامات خود را روی تپه هایی ساختند که اکنون کاتدرال قرار دارد. رومی ها در طول قرن ۴ به دست ویزیگوت هایی بیرون رانده شدند که خود در اوایل قرن ۸ از مورها شکست خورده بودند. این شهر به خاطر نزدیکی در منطقه قدرت مورها همواره در نوسان بوده است. موزاراب ها (مهاجران مسیحی از جنوب) در قرن ۱۰ به این شهر آمدند. با به تخت نشستن پادشاه لیون، این شهر به مهمترین شهر مسیحی اسپانیا تبدیل شد.

با این حال، در سال ۹۹۶ مورها دوباره به این شهر حمله کردند تا اینکه دوباره مسیحیان توانستند در قرن ۱۱ این شهر را به دست بگیرند. در طول قرن ۱۲ اهمیت این شهر رو به افول گذاشت تا اینکه در سال ۱۲۳۵ یا کاستیا یکی شد. امروزه لیون یک شهر مدرن و شکوفا با امکانات قدیمی است.

مهمترین بنای لیون کاتدرال سانتا ماریا Catedral de Santa Maria de Regla قرن ۱۳ (ژوئن – سپتامبر دوشنبه – شنبه ۸٫۳۰ صبح- ۱٫۳۰ ب.ظ و ۸- ۴ شب یکشنبه ۸٫۳۰ صبح- ۲٫۳۰ ب.ظ و ۸- ۵ شب؛ اکتبر – مه تا ۷ شب) می باشد.

این کاتدرال که با الهام از گاندرال گوتیک در شات فرانسه ساخته شده، دارای زیباترین شیشه ویترای اسپانیا است، ۱۲۵ پنجره بزرگ با ۲۵ پنجره کوچک­تر از قرن ۱۳ تا ۲۰ نمای غربی دارای برج های نامتقارن و درگاه های کنده کاری شده است. بعد از گذشتن از ایوان، با ترکیبی از مولفه های گوتیک و رنسانس، به موزه Diocesan با آثار باستان شناسی و هنرهای زیبا و کاربردی می رسید. چند خیابان آن طرف از سمت غربی کاتدرال، مجسمه زیبای سن ایسیدورو Real Colegiata de San Isidoro در جنوب دیده می شود. در طول حملات مورها، شمایل این قدیس از سویا به لیون آورده شدند، که امروزه زائران بسیاری را جذب خود می کنند. موزه سن ایسیدورو Museo San Isidoro (دارای راهنما: هر روز ۱۰ صبح- ۱٫۳۰ ب.ظ و ۶٫۳۰- ۴ عصر یکشنبه بعد از ظهرها تعطیل؛ جولای – آگوست دوشنبه – شنبه و صبح- ۸ شب، یکشنبه ۹ صبح- ۲ ب. ظ) Panteon Real، محل دفن ۲۳ پادشاه و ملکه و ۹ نوزاد را در خود جای داده است. همچنین دارای نقاشی های دیواری زیبایی در «Capilla Sixtina» (کلیسای سیستین رومانسک)، و یک اتاق گنجینه Chapter Treasury Roon می باشد، که در آن اقلام جالبی همچون جام­های اوایل قرون وسطا به نمایش گذاشته شده­اند. صومعه سن مارکو Monasterio de San Marco که در سال ۱۹۶۸ برای شوالیه های سائنیه گو ساخته شده و بعدها مورد استفاده زائران قرار گرفت در قرن ۱۶ بازسازی شده و دارای نمای زیبایی است. امروزه این صومعه به یکی از زیباترین پارادورهای اسپانیا تبدیل شده است، موزه باستان­شناسی استانی Museo Arqueologico Provincial در ایوان کلیسای مجاور واقع شده است.

سالامانکا Salamanca

وقتی هانیبال این شهر را در قرن ۳ قبل از میلاد فتح کرد آن را به غربی­ترین مایملک خود تبدیل کرد. بعدها، تحت نام هلمانتیکا، به خاطر موقعیت استراتژیک آن به شهری مهم در امپراطوری روم بدل شد. در سال ۱۱۰۲، بعد از دوره های پادشاهی ویزیگوت ها و مورها دوباره سالامانکا به دست نیروهای آلفونسو ششم افتاد. در ۱۲۱۸، آلفونسو تهم اولین دانشگاه اسپانیا را در اینجا تاسیس کرد و این شهر به سرعت شهرت بین المللی خود را به دست آورد.

عکس صفحه ۱۰۰- سالامانکا، کاندرال قدیمی

بین قرن ۱۵ و اوایل قرن ۱۸ سالامانکا مرکز فرهنگی اصلی امپراطوری اسپانیا بود. اما در طول جنگ استقلال آسیب بسیاری دید، ولینگتون در تابستان ۱۸۱۲، درست قبل از نبرد سالامانکا وارد آن شد. یونسکو به خاطر اهمیت فرهنگی این شهر آن را جزء میراث فرهنگی جهانی اعلام کرده است.

مرکز اجتماعات سالامانکا Plaza Mayor  که کامل ترین میدان عمومی در اسپانیا محسوب می شود، و ساخت آن در سال ۱۷۲۹ در طول دوره فیلیپ پنجم آغاز شد. طاق ها در سرتاسر خیابان با تور فانوس روشن می شدند. از برجسته ترین ساختمان های این شهر می توان به تاون هال و رویال با ویلیون اشاره کرد.

سالامانکا دارای دو کاتدرال به هم متصل و کاملاً متناقض است. ساخت کاتدرال قدیمی Catedral Vieja (آوریل – سپتامبر هر روز ۱۰ صبح- ۷٫۳۰ شب؛ اکتبر – مارس هر روز ۱۰ صبح- ۱۲٫۳۰ ب.ظ و ۵٫۳۰- ۴ عصر، هزینه ورودی) در ۱۹۱۴ شروع شده و یک قرن بعد به پایان رسید و یکی از مهمترین بناهای رومانسک در این کشور است.

این کاتدرال دارای محراب پر تزئین قرن ۱۵ اثر نیکولاس فلورنتینوی ایتالیایی است. همچنین به شاهکار مجسمه قرن ۱۲ معروف به Virgen de la Vega و گنبد عجیب در Capilla de Talavera توجه کنید.

ساخت کاتدرال جدید Catedral Nueva (آوریل – سپتامبر هر روز ۹ صبح- ۸ شب، اکتبر – مارس دوشنبه – شنبه ۹ صبح- ۱ ب.ظ و ۶-۴ عصر، یکشنبه ۹ صبح- ۱ ب.ظ. رایگان) از ۱۵۱۳ به این دلیل شروع شد که کاتدرال قدیمی خیلی کوچک بود. با اینکه دارای اضافات رومانسک و باروک بود، گفته می شود که یکی از آخرین بناهای گوتیک در اسپانیاست. داخل کاتدرال جدید، تالار های سرود خوانی باروک و ۱۸ کلیسای کوچک دیده می شود، که مهمترین آنها Capilla dorada (کلیسای طلایی)، با ۱۱۰ مجسمه است. موزه Diocesan در قسمت قدیمی دارای مجموعه ای عالی از نقاشی های فرناندو الگو، استاد بی نظیر سبک اسپانیایی- فلاندری قرن ۱۵ می باشد.

دانشگاه سالامانکا، که در ۱۳۱۸ تاسیس شد، یکی از بزرگترین مراکز آموزشی در اروپای قرون وسطا بود، نمای قرن ۱۶، ساختمان اصلی بسیار پیچیده و پرتزئین است، و تالارهای سخنرانی اطراف پاسیوی مرکزی، نشان دهنده جزئیات معماری و تزئینی چندین قرن هستند. در همان نزدیکی Patio de las Escuelas بین ساختمان ها قرار گرفته است.

سالامانکا جاذبه های دیگری نیز دارد که می توان به این موارد اشاره کرد: موزه سالامانکا Iglesia de San Marcos مدور رومانسک (مربوط به ۱۱۷۸) و Casa de las Conchas (خانه صدف ها) عجیب و غریب، ساخت شوالیه سانتیه گو که نمای خارجی را با صدها صدف کنده کاری شده، نماد زیارت سانتیه گو کامپوستلا، تزئین کرده است.

اطراف سالامانکا

لا آلبرکا La Alberca، شهر اصلی منطقه کوهستانی سیرا دلا پنا دی فرانسیا Sierra de la Pena de Francia، نماد اسپانیای قدیم است: کوچه های باریک با خانه های سفید ساده، بالکن های چوبی مملو از گلدان های گل. مهمترین رخداد محلی عید عروج مریم (۱۵ آگوست) است که طی آن همه اهالی با آداب و رسوم محلی جشن می گیرند.

شما می توانید تا رسیدن به شهر تپه ای سیداد رودرگو Ciudad Rodrigo در اندک زمانی پیاده روی کنید، از مسیر ۲ کیلومتری­ای عبور کنید که از دل استحکامات قرون وسطایی قصر قدیمی (پارادور فعلی) می گذرد.

ده ها عمارت قدیمی ارزشمند در این شهر وجود دارند که اغلب آنها دارای کنده کاری ها، سنگی و پاسیوهای زیبا هستند. پلازا ماشور دارای ویژگی مهم Casa Consistoral (تالار شهر)، یک قصر طاق دار قرن ۱۶ با برج ناقوس، می باشد. فضای بیرونی کاتدرال پوشیده از جزئیات برجسته کاری بوده، و همچنان آثار یک نبرد معروف در طول جنگ استقلال را بر خود نگه داشته است، زمانی که دوک ولینگتون شهر را از نیروهای فرانسوی پس گرفت.

سوریا Soria

سوریا کوچک­ترین مرکز استانی اسپانیاست که در امتداد رودخانه دورو و قصر قدیمی کشیده شده است. کلیسای کوچک Ernuita de la Soledad دارای یک مجسمه چوبی ارزشمند قرن ۱۶ از مسیح است.

آن طرف خیابان، موزه تومانتینو Museo Numantino مجسمه های یافت شده در الخرابه های رومی، در شمال این شهر را به نمایش گذاشته است. سوریا دارای مجموعه ای بی نظیر از کلیساهاست که همگی با سنگ قهوه ای روشن تزئین شده و مربوط به قرن ۱۲ هستند.

این کلیساها عبارتند از: سانتو دومینگو Santo Domingo و با نمای رومانسکی سن خوان رابانرا San Juan de Rabanera ، با تاثیرات بیزانتین و کمی گوتیک و کاتدرال سن پدرو Co-Catedral de San Pedro و با درگاه های پلاترسک و یک ایوان رومانسک، در کرانه چین رودخانه، ست خوان دورو San Juan Duero صومعه شوالیه های زائر بیت المقدس بوده است.

عکس صفحه ۱۰۳- نمای Elaborate در وایادولید

وایادولید Valladolid

زیبایی وایادولید کمتر از دیگر شهرهای این منطقه است، اما جاذبه­های تاریخی بسیاری دارد. اینجا زادگاه پادشاهان کاستیلی بین قرون ۱۴ تا ۱۷ «شامل فیلیپ دوم و فیلیپ چهارم» بوده است. در طول پادشاهی فیلیپ دوم و فیلیپ سوم پایتخت امپراطوری بوده؛ مکانی بوده که فرناندو و ایزابل در سال ۱۴۶۹ با هم ازدواج کردند و بدین ترتیب پادشاهی های آراگون، کاتالونیا، ناپل، کاستیا و لیون به شکل اسپانیا واحد به هم پیوستند؛ زادگاه سروانتس، کریستف کلمب، و در ۱۸۰۹، مقر اصلی ناپلئون بوده است.

وایادولید یکی از بهترین مکان ها برای تماشای سبک ایزایی است. شکلی از سبک پلاترسک که در آن اغراق شده است، دارای تزئینات پوشیده از گل بوده و نام خود را از ایزابل کاستیل گرفته است، یک نمونه بارز از این سبک نمای پر تزئین Colegio de San Gregorio تأسیس در اواخر قرن ۱۵ که توسط فرای آلونسو بورگوس، به ملکه ایزابل تقدیم شد، می­باشد. این کالج از ۱۹۳۳ جای خود را به موزه ملی مجسمه Museo Nacional de Escultura داد که دارای مجسمه های مذهبی و آثار قرون ۱۳ تا ۱۸ می باشد. برجسته ترین مجسمه این مجموعه کنده کاری روی چوب اثر آلونسو برو گون اسپانیایی است که گفته می شود از شاگردان میکل آنژ بوده است.

نقطه اصلی این شهر مجسمه مسیح است که روی ستونی بالای کاتدرال ایستاده است. کاتدرال به دستور فیلیپ دوم در اواخر قرن ۱۶ ساخته شد که طراح آن خوان هر را، یکی از طراحان مجموعه اسکوریال فیلیپ دوم، بود اما سال ها بعد تکمیل شد. این طولانی شدن ناشی از پیچیدگی سبک آن بوده است.

داخل کاتدرال، شاهکار خوان دهونی، هنرمند فرانسوی- ایتالیایی اواسط قرن ۱۶ و یکی از مونسترانس­های خوان دوارف، مربوط به سال ۱۵۸۷، در این موزه دیده می شود.

کریستف کلمب در ۱۹ مه سال ۱۵۰۶، که در آن زمان مرد سالخورده ای بود، در ساختمان دو طبقه ای که اکنون Casa-Museo de Colon (خانه – موزه کلمب) است، چشم از دنیا بست، در این خانه به موزه نمادها و اسناد مربوط به اکتشاف جهان نو به نمایش گذاشته شده است.

Casa de Cervantes یادبود میگل سروانتس، خالق دن کیشوت، است که چندین سال در این خانه زندگی می­کرد، موزه Oreintal، کنار عمارت قرن ۱۸ رویال کالج Augustinian Fathers، دارای یکی از بهترین مجموعه ها در نوع خود در اسپانیاست.

قصرهای کاستیا

در کاستیا دیدن قصرها طبیعی است. دو نمونه از بهترین های آنها در نزدیکی والادولید قرار دارند. Coca Castle، در ۶۳ کیلومتری جنوب شهر یک شاهکار اواخر قرن ۱۵ با طراحی نظامی Mudejar است که تحت تاثیر معماری اسلامی می باشد و Penafiel Castle در ۳۵ کیلومتری شرق والادولید بیش از ۲۰۰ متر طول و کمتر از ۲۵ متر عرض دارد و درست بالای یک تپه تنها قرار دارد.

عکس صفحه ۱۰۵- قصر کوکا Coca Castle، شاهکار طراحی نظامی

زامورا Zamora

شهر محصور زامورا که یک دژ بالای کرانه راست رودخانه دورو است در طول قرن ها بارها دستخوش تغییرات شده است. برای دیدن بهترین منظره از این شهر، از روی یک پل قرن ۱۴ به آن طرف رودخانه بروید، از کرانه جنوبی، می توانید گنبد بیزانتینی کاتدرال را ببینید که در قرن ۱۲ ساخته شده و سقف آن پوشیده از کاشی های سنگی مانند فلس ماهی است. فضای داخلی آن دارای یک محراب بسیار زیبا اثر فرناندو گالگو می باشد.

در شرق زامورا، شهر تپه ای قرون وسطایی تورو Toro یک اثر ملی محسوب می شود. علاوه بر کلیساهای باشکوه رومانسک و عمارات و یک قصر مخروبه قرن ۱۰، تگین اصلی تور و Iglesia Colegiata de Santa Maria la Mayor (کلیسای دانشگاهی سن ماری کبیر) است. این بنای رومانسک کلاسیک دارای عجیب ترین نقاشی قرن ۱۶ با عنوان The Virgin and the Fly است، که اصیل ترین پرتره از ایزابل کاستیل محسوب می شود.

ناوارا و لاریوخا NAVARRA AND LA RIOJA

پامپلونا Pamplona

وقتی از غرب به شرق می روید، پیرنه ارتفاع می یابد و روح باسک و از شهر و مردم دور میشود، ناوارا زمانی تا فرانسه کشیده می شد، اما اکنون کوه ها یک مرز طبیعی بین فرانسه و اسپانیا ایجاد کرده اند، در حقیقت، این منطقه بازدید کنندگان زیادی ندارد، به جز یکبار در سال که در تاریخ ۷ جولای همه برای فستیوال سن فرمین به پامپلونا، که ارنست همینگوی آن را جاودانه ساخت، هجوم می آورند.

در این زمان شهر میزبان ده ها هزار نفر است. روز encierros مسابقه دو گاوها از صبح زود تا گاوبازی در شب ادامه می یابد، اما در واقع این فستیوال سورپرایزهای بسیاری مانند آتش بازی را در خود دارد.

مسابقه دوگاوها

فستیوال سن فرمین پامپلونا، به ویژه مسابقه دو گاوها چنان ارنست همینگوی را شیفته خود کرد که او با رمان Sun Also Rises (۱۹۲۶) این شهر را جاودانه ساخت. از آن به بعد، این فستیوال بین المللی شد و این مسابقه تنها بخشی از کل فستیوال است. از دیگر فعالیت های این مراسم می توان به مسابقه چوب بری تا آتش بازی اشاره کرد.

مسابقه دو گاوها هر روز از ۷ تا ۱۲ جولای برگزار می شود. ساعت ۸ صبح وقتی گاوها رها می شوند، دوندگان حرفه ای، که معمولاً لباس سفید با راه های قرمز روی پوشیده اند، سعی می کنند تا چند قدم جلوتر یا حداقل به موازات گاوها در امتداد مسیر مسابقه بدوند و در عین حال تماشاچیانی که در حال تماشای مسابقه از پشت میله های حفاظ هستند را شاد کنند. شاید این مسابقه هیجان انگیز باشند اما عده زیادی در آن زخمی یا کشته می شوند. مجسمه یادبود همینگوی، که در اینجا به او دن ارنستو می گویند بیرون مسیر مسابقه دیده می شود.

در بازدید از پامپلونا در هر زمانی از سال به تماشای کاتدرال با ایوان باشکوه آن بروید و در خیابان های باریک و رنگارنگ محله قدیمی یهودی ها، در جنوب و غرب Plaza de Castillo گردش کنید.

لوگرونو Logrono

لوگرونو در لاریوخا یک مرکز پرشور از تاکستان های اسپانیاست. استان لاریوخا بین مسافران و بازدید کنندگان به میزبان مهربان و خوشرو شهرت دارد.

عکس صفحه ۱۰۷- کافه ایرونا پامپلونا

اولین محل توقف آنها Santa Maria de Palacio قرن ۱۱، دارای یک برج هرمی بلند، است، کاتدرال که کمی جدیدتر است، دارای درگاه اصلی پر تزئین و کنده کاری شده است. پشت این کاتدرال خیابان های باریک شهر قدیمی دیده می شوند.

آراگون ARAGON

شهر مدرن آراگون دارای تاریخ پادشاهی آراگون بوده و خود شامل سه استان هوسکا Huesca، زاراگوزا Zaragoza و تروئل Teruel می باشد که از پیرنه تا جنوب کشیده شده اند.

هوسکا Huesca بخش شمالی و قدیمی این استان جمعیت کم و زیبایی خیره کننده ای دارد که می­توان به آن «اسپانیای کشف نشده» نام داد. بلندترین قله های پیرنه در آراگون قرار دارند و چندین مرکز تفریحی اسکی در آستون، کاندانچو و فور میگال وجود دارد.

عکس صفحه ۱۰۸- پارک ملی اوردسا Ordesa

جاکا Jaca، دروازه ای به سوی پیرنه آراگون و یک توقفگاه قدیمی در مسیر جاده زیارت است که به مدت حداقل ۱۲ قرن موقعیت نظامی بسیار مهمی داشته است. قلعه Fortress قرن ۱۶، در حاشیه شهر نماد اهمیت استراتژیک سابق آن می باشد. دیگر بنای مهم این شهر کاتدرال است، که مربوط به قرن ۱۱ بوده و یکی از قدیمی ترین کاتدرال های این کشور می باشد، از جاذبه های این کاتدرال می توان به نقاشی دیواری های رومانسک، مجسمه های رنسانس و یک محراب اشاره کرد

پارک ملی اوردسا Ordesa که به یکی از رازهای مگوی اروپا شهرت دارد. یک پارک کوهستانی خوش منظره است که از دهکده تورلا Torla در ۶۰ کیلومتری شمال شرقی جاکا قابل دسترسی می­باشد. بزهای کوهی پیرنه روی صخره های این پارک چرا می کنند. از دیگر حیواناتی که در این پارک دیده می شوند می توان گوزن، خرس وحشی و گونه ای از بز کوهی با شاخ های بزرگ را نام برد. در بین دیوارهای دره اوردسا و شاه درختان نقره ای و جنگل های کاج کوهستانی محصور شده اند. این پارک تابستان ها شلوغ است، اما از اکتبر تا آوریل برف مانع از دسترسی می شود.

عکس صفحه ۱۰۹- Nuestra Senora del Pilar

زاراگوزا Zaragoza

زاراگوزا مرکز آراگون و یکی از شهرهای بزرگ این منطقه است و اصالت آن به دوران ایبری ها باز می گردد. رومی ها در سال ۱۹ قبل از میلاد این شهر را بنا کردند. به دنبال آن، مورها ۴۰۰ سال بعد آن را تحت کنترل داشتند تا اینکه آلفونسوی اول در سال ۱۱۱۸ آن را دوبارہ فتح کرد.

Plaza del Pilar بلند و باریک مرکز اجتماعی زاراگوزا و محل چندین بنای باشکوه و آب نماهای مدرن می باشد. از بین بناها، کاتدرال – باسیلکای Nuestra Senora del Pilar (بانوی ما پیلار)، بزرگترین و مهمترین عمارتی است که در مرکز واقع شده است، طبق یک افسانه، مریم باکره در سال ۴۰ بعد از میلاد در اینجا دیده شده و روی ستوئی ایستاده که اکنون بخشی از Capilla del Pilar می باشد.

محراب اصلی این کاتدرال اثر دامیان فورمنت مجسمه ساز است. دیگر کاندرال زاراگوزا La Seo نام دارد که در قرن ۱۳ ساخته شده است. با اینکه این کاتدرال عمدتا به سبک گوتیک ساخته است، دارای ویژگی های روماتسک، تزئینات مودخار و ویژگی های الحاقی باروک، علاوه بر یک برج ناقوس قرن ۱۷ یا زیباترین پرده منقوش ها در اسپانیا می باشد. موزه del Foro de Caesar augusta (سه شنبه – شنبه ۱۰ صبح- ۲ ب. ظ و ۸-۵ شب، یکشنبه ، ۱۰ صبح- ۲ب. ظ) به بازدید کنندگان اجازه می دهد تا از بقایای میدان رومی قرن ۱ دیدن کنند.

بین این دو کاتدرال La Lonja قرار دارد. گفته می شود سازه آن، بهترین نمونه از معماری شهری در زاراگوزا می باشد و بین سال های ۱۵۴۱ و ۱۵۵۱ ساخته شده است. اگر از مرکز شهر به سمت غرب بروید، به Aljaferia Palace بازسازی شده موری می رسید که در قرن ۱۱ ساخته شده است.

عکس صفحه ۱۱۰- سبک مودخار در تروئل Torre San Martin

بعدها پادشاهان مسیحی آراگون این قصر را گرفتند، آن طرف خندق (که اکنون یک باغ معروف است) وارد جهان اسپانیای مسلمان می شوند. بخشی از این قصر اکنون به پارلمان آراگون اختصاص یافته است.

تروئل Teruel

تروئل مرکز آراگون پایین دست و مکان اصلی تماشای معماری سبک مودخار Mudejar است، وقتی آلفونسوی دوم آراگون در سال ۱۹۷۱ این شهر را از مورها گرفت، اغلب مسلمانان ترجیح دادند آنجا بمانند تا اینکه در پایان قرن ۱۵ مجبور به ترک آنجا شدند. همین زمان برای خلق آخرین آثار هنر مودخار کافی بود. مولفه های مودخار کاتدرال شامل برج آجری قرن ۱۳ و فانوس درون گنبد هستند. دو برج محلی دیگر نیز دارای سبک کلاسیک می باشند: تور سن مارتین Torre San Martin و تور دل سالوادور Torre del Salvador Iglesia de San Pedro گوتیک دارای یک برج مودخار قرن ۱۳ است. کنار این کلیسا یک کلیسای کوچک با مقبره عاشقان تروئل Lovers of Teruel قرار دارد، زوجی که داستان عشق از دست رفته و مرگ زود هنگام آنها در قرن ۱۳ الهام بخش نویسندگان اسپانیایی بوده است.

کاستیا لامانکا CASTILA LA MANCHA

این منطقه جغرافیایی در اطراف مادرید و از شرق تا جنوب کشیده شده و شامل استان های آلباسته، کیوداد رئال، گونتکا، گودالاخارا و تولدو می باشد.

الامانکا La Mancha

جلگه وسیع لامانتا با افق های بی­نهایت آن مکان خوبی برای ماجراجویی­های دن کیشوت شوالیه و سانچو پانزا، خدمتکار او، اثر میگل سروانتس نویسنده بود. نام چندین شهر و دهکده منطقه لامانکا در داستان دن کیشوت دیده می شوند، که هیچ کدام مهمتر از ال توبوسو EI Tahos0 محل زندگی دو لسیناء زنی که دن کیشوت رویای او را می دید، نیستند. خانه دولسینا برای بازدید عموم باز است.

میگل سروانتس

سروانتس در حاشیه لامانتا در Alcala de Henares در سال ۱۵۴۷ متولد شد. او که فرزند یک پزشک دوره گرد بود، پایین ترین سطح تحصیلات را داشت. او سفر کرده سرباز شد و در نبرد دریایی لپانتو در ۱۵۷۱ زخمی شد. چهار سال بعد او به دست دزدان دریایی افتاد و تا قبل از آزادی پنج سال در الجزایر بود. گفته می شود که او اولین پیش نویس دن کیشوت را در زندانی در Argamasilla de Alba (شمال آلماگرو) نوشته است. این رمان در سال ۱۶۰۵ منتشر و بیش از هر کتاب دیگری به جز انجیل به زبان های مختلف دنیا ترجمه شد. بخش دوم این رمان در سال ۱۶۱۵، یک سال قبل از مرگ او، منتشر شد.

عکس صفحه ۱۱۲- خانه های کوئنکا واقع در بالای دره

کوئنکا Cuenca

کوئنکا، کمی دورتر از بزرگراه اصلی در دامنه های تپه کوه های سیستما ایبریکو در شرق کاستیا لا مانگا را از دست ندهید. این شهر قدیمی باغ های زیبایی را در زمینی بالای رودخانه های هوگار و خوکار به خود اختصاص داده است. در همین جا بود که در Casas Colgadas (دارخانه) قرون وسطایی معروف عده زیادی را به دار آویختند.

موزه اMuseo de Art Abstracto Espano، واقع در Cacas Colgadas. دارای مجموعه ای از نقاشی­ها و مجسمه­های بی­نظیر معاصر اسپانیاست. در همان نزدیکی موزه کوئنکا Museo de Cuenca، موزه باستان شناسی استانی، در قصر قرن ۱۴ La Casa del Curato جای گرفته است. کاتدرال این شهر یک بنای منحصر به فرد گوتیک آنگلو- نورمن قرن ۱۲ است که در قرن ۱۷ بازسازی کاملی روی آن صورت گرفته است. فضای داخلی آن بسیار ساده است، اما گنجینه آن شامل یک دولوحی بیرانتین تزئین شده یا سنگ های قیمتی است، که در اسپانیا همتا ندارد.

سیگوئنزا Siguenza

سیگوئنزا واقع در شمال غربی، مرکز نه چندان جذاب گوادالاخارا، محل یک قلعه کلاسیک و یک Plaza Mayor بزرگ است. این میدان زیباترین میدان اصلی در اسپانیا محسوب می­شود، قلعه سیکوئنزا که به دست ویزیو گوت ها ساخته و توسط مورها اشغال شد و در اوایل قرن ۱۲ به دست نیروهای رومی افتاد. این قلعه به مقر اصلی سراسقف های سیگوئنزا ثبدیل شد، که بیش از ۱۰۰۰ سرباز و بیش از ۳۰۰ اسب را در طول قرن ۱۵ در خود جای داد.

در نگاه اول، کاتدرال مستحکم این شهر نیز شبیه قلعه است. این کاتدرال دارای یک مجسمه معروف، مجسمه «El Doncel» است، این مجسمه که به سفارش ملکه ایزابل ساخته شده یادبودی برای یک سرباز جوان کشته شده در نبرد گرانادا در سال ۱۴۸۶ است، رو به روی این کاتدرال، موزه Diocesano de Arte با ۱۴ تالار اقلامی همچون تبرهای ما قبل تاریخ تا اقلام زوباران را در خود جای داده است.

اکسترامادورا EXTREMADURA

این منطقه خلوت در جنوب غربی مادرید از غرب با پرتغال هم مرز بوده و متشکل از دو استان کاسرس و باداخوز می باشد. اکسترمادورا در دوران رومی به اوج خود می رسد. در آن زمان این مرکز استانی در مریدا تثبیت شد، اما شهرت حقیقی آن مربوط به «عهد کنکیستادور» بودن است. ماجراجویانی همچون هرناندو پیزارو و دیه گو گارسیا، که در قرن ۱۶ آمریکا را مستعمره خود ساخته و ثروت بسیاری را با خود به اسپانیا آوردند.

کاسرس Cacertes

کاسرس به دست رومی­ها در سال ۳۴ قبل از میلاد بنا شد، و آنها این شهر را نوربا کاسارینا نامیدند. این شهر بعد از رفتن رومی ها رو به افول گذاشت و مهاجمان موری در طول حکومت ۴۰۰ ساله خود دوباره این شهر را شکوفا کرده، و آن را Hizn Quazri نامیدند. نهایتاً شاه آلفونسوی نهم لیون در سال ۱۲۲۹ کاسرس را فتح کرده و خانواده های لیونی آستوری، گالیسی در آن ساکن شدند.

فرمان سانتیه گو، همسایگی شوالیه ها، در اواخر قرن ۱۱ در اینجا یافت شد، اما با رسیدن قرن ۱۶ بود که قصرها و خانه های زیبا روح منحصر به فردی به کاسرس بخشیدند.

شما می توانید از Plaza Mayor از Arco de la Estrella (طاق ستاره ای) گذشته و به سمت شهر قدیمی (Old Town) بروید و در خیابان هایی قدم بزنید که ساختمان های بلند آن مزین به سپر بوده و اغلب لانه های بزرگ لک لک ها روی آنها قرار دارند. Casa de Las Veletas (خانه ویتروین) به یک موزه استانی با یافته های باستان شناسی و لباس­های تاریخی و محلی تبدیل شده و در زیر زمین آن یک سرداب دیده می شود.wisa.ir

تروخیو Trujillo

در خط افق تروخیلو می­توانید Castillo را ببینید، که بر تمام مناظر اطراف مشرف است و شهر دارای یک بنای یادبود ارزشمند می­باشد. Plaza Mayor متحدالمرکز دارای ترکیبی جالب از ساختمان­هاست. در گوشه جنوب غربی Palacio del Marques de la Conquista قرار دارد که توسط پسر هرناندو پیزارو ساخته شده است. یک مجسمه سوار بر اسب از برادر او، فرانسیسکو، که با هم پرو را فتح کردند. در میدان شهر دیده می شود.

پسران تروخیلو

از بین تمام شهرهای کنگیستادور، هیچ کدام به اندازه تروخیلو به پسران خود نمی بالند. معروفترین آنها پسران پیزارو بودند، که پرو را فتح کردند، اما از دیگر پسران بومی می­توان به دیه گو گارسیا و فرانسیسکو دلا کاساس اشاره کرد، که شهرهایی به نام تروخیلو در ونزوئلا و هوندراس بنا کردند، و همچنین فرانسیس اورلانا، اولین دریانورد اروپایی آمازون.

دیه گو گارسیا شهرت ویژه ای دارد. او اکسترمودرا سامسون نامیده شده و گفته می شود که برای سیراب کردن مادرش چشمه شهر را بلند کرده است. مقبره پیزاروها و گارسیا در یک کلیسا قرار دارند.

عکس صفحه ۱۱۵- مجسمه فرانسیسکو پیزارو در توخیلو

یک تیم دو جین قصر دیگر هم در شهر وجود دارند که با درگاه ها و پاسیوهای زیبا تزئین شده اند، لانه لک لک ها بر بالای برج گوتیک کلیسای سن مارتین San Martin دیده می­شود، تالار اصلی این کلیسا با سنگ قبرهای باستانی فرش شده است. کلیسای رومانسک و گونیک Santa Maria la Mayor دارای محرابی به سبک اسپانیایی- فلاندری است. که دو نیمکت سنگی در بالکن برای پادشاهان کاتولیک، فرناندو و ایزابل، ساخته شده است.

گوادالوپ Guadalupe

برج­های گردان و منارهای مخروطی صومعه de Nuestra Senora de Guadalupe از دور و نزدیک، شهر را تحت سلطه خود قرار داده­اند. این صومعه که بین چندین خیابان و میدان احاطه شده، چهارمین مکان مقدس زیارتی اسپانیا می باشد، و یک مجسمه چوبی نگهبان از دوشیزه گوادالوپ، قدیس نگهبان کتکیستادور قرار دارد. این کلیسا در قرن ۱۴ تأسیس شده و چهار قرن بعد آن را بزرگتر کرده اند. این صومعه دارای ساختار هیبریدی بوده و دو طرف نمای بیرونی آن برج های دفاعی، با ایوان های گوتیک و مودخار دیده می شوند، تورهای دارای راهنما از ایران، موزه قلاب دوزی، و مجموعه ای از نقاشی های ارزشمند زورباران و دیگران بازدید می­کنند.

باداخوز Badajoz

باداخوز که دروازه مسیر پرتغال است، بزرگترین شهر اکسترمادورا محسوب می شود. این شهر قرون وسطایی محصور میان دیوار، از طریق پورتا دپالماس (دروازه باستانی شهر) قابل دستیابی است. از یک طاق دیگر نیز برای رسیدن به در (citadel) با چشم انداز رودخانه گوادیانا استفاده می شود. پادشاهان موری باداخوز ، از همین جا به سلطنت نشستند.

کاتدرال، که در قرن ۱۳ ساخته شده دارای دیوارهای سنگین و یک برج نوک تیز بوده و سبک آن عمدتا گوتیک است اما از ویژگی های رنسانس نیز در آن استفاده شده است. داخل کاندرال تالارهای باشکوه، نقاشی ها، پرده های منقوش و سنگ های مقبره دیده می شوند.

مریدا Merida

سزار آگوستوس در پایان جنگ های کانتبری تصمیم گرفت تا لژیونرهای خود را در استان لوسیتانیا مستقر کند، در سال ۲۵ قبل از میلاد، آگوستا آمریتا برای جای دادن لژیون های جام تا ۱۰ام انتخاب شد. کمی بعد از آن، مرکز استان معرفی شد و به سرعت به مهمترین شهر در این شبه جزیره ایبری و یکی از مهمترین شهرها در امپراطوری روم تبدیل شد. امروزه، مریدا، یک شهر مدرن و مرکز اکسترمادورا است و می توان گفت که دارای بیشترین بقایای امپراطوری رومی در اسپانیا می باشد.

آلکانتارا Alcantara، پل

در دوران خود، پل زومی شش طاقی باشکوه روی تاگوس در نزدیکی ألکانتارا یک پیروزی بزرگ مهندسی محسوب می شد. این پل چنان باشکوه بود که حتی نام شهر را از آن گرفتند. در زبان عربی القنطره به معنای پل است. این پل که کاملا بدون ساروج ساخته شده از زمان تکمیل آن در سال ۱۰۵ بعد از میلاد پابر جا مانده است.

عکس صفحه ۱۱۷- آمفی تئاتر مریدا

بنای اصلی این شهر، تئاتر رومانو Teatro Romano بازسازی شده قرن اول، با جایگاه برای ۵۵۰۰ تماشاچی است، که تابستان ها نمایش های یونانی و رومی در آن روی صحنه می روند، همان نزدیکی Anfiteatro بیضوی برای جای دادن ۱۵۰۰۰ تماشاچی برای مسابقات گلادیاتورها و ارابه رانی طراحی شده است.

حتی در آن زمان اینجا، میزبان نبردهای تفریحی بوده است. کنار همین میدان موزه هنر ملی رومی Museo Nacional de Arte Romano دیده می شود. این موزه ، مجموعه ای شامل مجسمه های رومی، سکه های محلی، و نقاشی های کشف شده در لز سلطنتی آن دوران را به نمایش گذاشته است. اطراف شهر بناهای رومی بسیاری وجود دارند یک معبد برای دایانا، یک آبراه، و یک پل ۸۰۰ متری روی گوادیانا.

زفرا Zafra

زفرا جذاب ترین شهر جنوبی اکسترمادورا است که اغلب به آن Sevilla la Chica (سویای کوچک) می گویند. پوشش سفید خانه های آن در دو میدان طاق دار (گراند پلازا و پلازا جیسا ) یادآور دوران مورها هستند. آلکازار Alcazar قرون وسطایی، که اکنون به یک پارادور تبدیل شده، جایی است که هرنان کورتس قبل از حرکت برای فتح مکزیک در آن ماند.

عکس صفحه ۱۱۸- Cala en Turqueta باشکوه در جنوب غربی منورکا

جزایر بالئاری THE BALEARIC ISLANDS

در غرب مدیترانه، جزایر بالئاری شامل مناظر افتایی کوه های مایورکا تا فورمنترای هموار است.

مایورکا MALLORCA

مایورکا برای قرن ها زمین بازی اروپا بوده است. این جزیره ۷۲ در ۹۶ کیلومتر وسعت داشته و نیمی از جمعیت آن در شهر اصلی پالما د مایورکا Palma de Mallorca زندگی می­کنند. لاسو La Seu ، کاتدرال گوتیک ممنوعه، در سال ۱۲۹۹ (بعد از فتح دوباره به دست خائوم اول) در کنار ساحل ساخته شد. تقسیمات باشکوه فضای داخلی آن با Gaudis dachin روی محراب اصلی چند برابر شده است. در امتداد همان مسیر مهمترین بنای جزیره، Palau de I AImudaina به سبک کلاسیک، با بالکن های طاق دار و سر پوشیده قرار دارد، که زمانی قصر حاکمان مسلمان بوده است. بعد از فتح دوباره، این بنا برای پادشاهان قرون وسطایی مایورکا بازسازی شد.

عکس صفحه ۱۱۹- کاتدرال پالما

بالای تپه ای با منظره پالما، با دسترسی دریایی و نیز زمینی، برج استوانه ای قرن ۱۴ قصر Castell de Bellver دیده می شود. شما می­توانید در امتداد خط ساحلی ۹۶۵ کیلومتری مایورکا در جهت عقربه های ساعت از پالما گردش کنید و توقفگاه اول مجموعه دریایی و رستوران Portals Nous، که قطعاً اندازه قایق ها در آن شما را تحت تأثیر قرار خواهد داد را ببینید، با این حال، Magaluf نیز عمدتاً به خاطر بریتانیایی­هایی که آنجا هستند جذابیت بسیاری دارد. بندر d’Andratx Port در همان نزدیکی به طرف غرب جزیره، در یک خلیج مورد علاقه طرفداران قایق سواری قرار دارد. به طرف شمال Bany albufar دارای برخی از باغ های زیبای این جزیره است و Esporlas دارای La Granja می باشد، که ترکیبی از یک خانه عمارت، مرکز صنایع دستی، خانه کشاورزی سنتی و موزه زندگی روستایی می­باشد.

وایدموسا Vallderniosil که درست وسط جزیره قرار دارد، یک جاذبه برای گردشگرانی است که برای بازدید صومعه La Real Cartuja ، بالای یک قصر سلطنتی، آمده­اند. شما می توانید در اینجا مجموعه ای مربوط به جورج سند رمان نویس و همراهش، فردریک شوپن، که اتاق ها را بین ۱۸۳۸ و ۱۸۳۹ اجاره کرده بود، را ببینید.

وقتی به جاده ساحلی برگشتید، که به خودی خود کار دشواری است. توقفگاه بعدی Deia است که احتمالاً جذاب­ترین شهر جزیره می باشد. این شهر بالای تپه و سنگ های عسلی رنگ ساخته شده است.جسد روبرت گریوز، شاعر و رمان نویس انگلیسی، نویسنده کلادیوس اول، در گورستان این شهر دفن شده است. اینجا پایگاه خوبی برای بازدید از منطقه Traruntana در شمال غرب می باشد. اینجا که مکانی عالی برای مسافران مستقل است، دارای چند ساحل می باشد، اما جاده زیبا و خوش منظره آن بی نظیر است.

شهر سویر Soller از طریق یک خط آهن باریک و زیبا به پالما متصل شده. اتاقک های چوبی این خط آهن سفر زیبایی را از میان باغ ها و سپس کوهستان برای شما دارند. یک تراموا قدیمی به سبک سن فرانسیسکو شما را در سفر کوتاهی به کنار ساحل و بندر زیبای Port de Soller می رساند.

جاده بین سویر و پوینکا Pollenica سخت است و جذابیت خاصی نیز ندارد، به جز Monstir de Llue خانه الامورنتا (مدونای سیاه) خود پوینکا به خاطر Calvario و یک پل رومی ارزش بازدید را دارد، در حالیکه در همان نزدیکی Port de Pollenca تفریحگاه بسیار زیبایی است و گردشگری باعث تخریب آن نشده است. وقتی به سمت شمال می روید، به صخره های باشکوه و عظیم Cap de Formentor می رسید. وقتی به سمت جنوب ادامه دهید، به شهر Alculia محصور بین دیوارها با بقایای بناهای رومی و یک یکشنبه بازار محبوب و ساحل تفریحی و شلوغ Port d’Alcudia می رسید.

شهر اصلی در منتهی الیه شرقی جزیره Cala Ratjada نام دارد، که ترکیبی از بندر و تفریحگاه ساحلی است. کمی دورتر به سمت جنوب، Porto Cristo تفریحگاهی عالی است که اطراف یک بندر حفاظت شده قرار دارد. یکی از جالب ترین سفرهای گردشگری در مایورکا سفر به Coves del Drac (نمرهای اژدها) و Coves de Arta در همان نزدیکی است. چندین شهر کوچک دیگر نیز اطرف خط ساحلی شرقی و جنوبی قرار دارند، اما بهتر است خود را به آEl Arena و دیگر تفریحگاه هایی برسانید که به خلیج پالما Bay of | Palma شلوغ ترین منطقه در مایورکا، می رسند.

عکس صفحه ۱۲۰- دایای جذاب

مِنور کا Menorca

مِنور کا، دومین جزیره بزرگ بالئاری یکی از پنج منطقه مایورکا بوده و بازدید کنندگان بسیار کمتری دارد. اینجا یک جزیره سرسبز و بسیار زیبا با شهرها و تفریحگاه های ساحلی و نیز چندین ساحل خوش منظره و غار است که برخی از آنها فقط به صورت پیاده یا با اتومبیل های شاسی بلند قابل دسترسی هستند. مرکز و بندر آب عمیق ماهون در بیشتر سال های قرن ۱۸ در دست بریتانیایی ها بود. این شهر کوچک روی صخره های بالای بندر ساخته شده و ساختمان ها در بخش قدیمی تر شهر دارای ظاهر متفاوت جورجی هستند. یک سفر کوتاه یا قایق در اطراف بندر تفریح خوبی خواهد بود.

سیودادیا Ciudadella، در ساحل غربی، نیز بندر زیبایی دارد، اما بیشتر شبیه اندلس است تا انگلستان، خیابان Ses Voltes ، به کاتدرال گوتیکی می رسد که ساخت آن از قرن ۱۴ شروع شد، تماما مسفف و کاملا به سبک موری است.

در Town Hall از موزه دیدن کنید. این موزه دارای اقلامی مربوط به تاریخ این جزیره است. بهترین ساحل و تفریحگاه جزیره Cala Santa Galdana، یک خور زیبای نعل اسب مانند است. کمی آنطرف تر در امتداد ساحل، در راه مائو، Cove d’en Xoroi  قرار دارد، که نباید دیدن آن را از دست بدهید. در این جا غارها صخره­های بلندی هستند که په شکل خلاقانه ای به کافه تبدیل شده اند. در ساحل شمالی، Fornells یک تفریحگاه ساحلی دیگر است که همچنان یک بندر ماهیگیری فعال می باشد.

ماقبل تاریخ منورکا

چندین سازه مگالیتی در تمام منظره منور کا وجود دارند که بازدید کننده کمی دارند اما ارزش دیدن را دارند. اینها که بنا به انواع مختلف تالایوت، تانول و ناو تاس نام دارند در سال های بین ۸۰۰ و ۲۰۰۰ قبل از میلاد ایجاد شده اند. در طول این دوره در غرب مدیترانه تمدنی شکل گرفت که در جزایر بالتاری تحت عنوان تمدن تالایوت نامیده می شود.

عکس صفحه ۱۲۱- سیوداد یا Civitadella ، منورکا

ایبیزا Ibiza (ایویسا)

جدای از کسانی که به دنبال آفتاب و دریا هستند، ایبیزا این روزها میزبان افراد سرشناسی همچون ستارگان راک، هنرمندان و طرفداران رقص بوده و دارای انواع مکان های اقامتی رستوران، مغازه و تفریحات می باشد.

ایبیزا تاون، مرکز جزیره، به شهر قدیمی خود به نام دالت ویلا Dalt Vila می­تازد. دیوار احاطه کننده دور این شهر طولانی­ترین دیوار در اسپانیاست. در میان دیوارها می­توانید یک هزارتو از خانه های سفیدآب شده، کلوپ های کوچک، مغازه ها، بازارهای دستفروشان و رستوران هایی با غذای محلی را بیابید. این شهر دارای دو موزه باستان شناسی حاوی یک گنجینه از هنر کارتاگی می باشد. یکی، Puig des Molins نام دارد که کنار یک نکروپولیس ساخته شده است و می توانید برای بازدید از مقابر از تور استفاده کنید. با اینحال، سواحل هستند که اغلب افراد را جذب اینجا می کنند. آنها فورا از جنوب شهر شروع می شوند ، اما قطعاً بهترین ساحل Las Salinas Santa Eularia به سمت شمال و Sant Antoni، به سمت غرب است.

سواحل Portinatx و San Miguel تفریحگاه های کوچک تر و آرام تری هستند و می توانید در سن میگل از غارها هم دیدن کنید.

نورهای روشن، صدای موسیقی بلند و لباس های راحت باعث شده تا جوانان از سرتاسر شمال اروپا جذب ایبیزا شوند. بیشتر کلوب های مورد علاقه جوانان در جنوب جزیره قرار دارند. یکی از آنها Privilege نام دارد که با ۷۰۰۰ متر مربع مساحت دارای ظرفیت ۱۰۰۰۰ نفر می باشد، و خود را با عنوان بزرگترین کلوپ دنیا تبلیغ می کند.

فورمنترا Formentera

۱۱ کیلومتر سفر دریایی، از ایبیزا با قایق ۷۵ دقیقه و با هیدروفوبل نیم ساعت طول می کشد. اینجا هیچ فرودگاهی ندارد و عمق کم آب باعث شده تا پیشرفت کمی داشته باشد. اینجا زمانی تنها تفریحگاه مسافران و علاقمندان به آفتاب بوده است. اما فورمنترا اکنون میزبان گردشگرانی است که به دنبال سواحل بکر هستند. در اینجا به جز آفتاب گرفتن و موج سواری کار دیگری ندارید.

عکس صفحه ۱۲۳- استراحتگاه ساحلی در ایبیزا

جزایر قناری THE CANARY ISLANDS

هفت جزیره آتشفشانی که جزایر قناری در آتلانتیک، در نزدیکی ساحل شمال آفریقا را شکل داده اند، متفاوت از هم بوده و هر کدام برای طرفداران آفتاب زمستانی گزینه های متعددی ارائه می کنند. جزایر قناری به دو استان تقسیم می شوند: سانتا کروز شامل غربی ترین جزایر تشریف، ال هیرو، لاگومرا و لا بالما می باشند. استان شرقی یعنی لاس پالماس دارای جزایر گران کاناری، لانزاروت و فور تونتورا می­باشد. این جزایر مناسب سلائق مختلف هستند. بعضی از آنها برای پیاده­روی، و بعضی دیگر برای تعطیلات ساحلی مناسب هستند.

تِنِریف Tenerife

تنزیف بزرگترین جزیره از جزایر قناری بوده و در مقایسه با جزایر مجاور خود جاذبه های بیشتری دارد. سانتا کروز Santa Cruz de Tenerife در شمال شرقی مرکز اجرایی غرب جزایر قناری است، اغلب گردشگران برای آفتاب گرفتن به سواحل Los Cristianos و Playa Las Arniericas در جنوب می روند. با اینحال، پورتو دلا کروز Puerto de la Cruz اولین ساحل تفریحی این جزیره در قسمت شمالی بوده، در حالیکه ساحل ندارد. با اینحال، لاگو مارتیانز Lago Martianez، که به دست سزار مانریکو مطراحی شده، این نقص را جبران کرده است. لاو مارتیانز یک مجموعه ۳ هکتاری از مرداب های استوایی، آب نماهای آبشاری و تراس های آفتاب گیری و مناظر نخلستان ها و سنگ های آتشفشانی تا نزدیکی لبه آب است. در همان نزدیکی Loro Parque مورد علاقه همه سنین است، اینجا دارای بزرگترین مجموعه طوطیان در سرتاسر جهان است. بیش از ۳۰۰ گونه اصلی و فرعی.

پسران زمین

قبل از ورود اروپاییان، جزایر قناری محل سکونت مردمانی بود که کانچز، یا پسران آفتاب، نام داشتند. درباره فرهنگ آنها چیزهای زیادی گفته شده است، مانند اینکه آنها جسد مردگان خود را مومیایی کرده و در غار دفن می کردند. دانشمندان منشا اصلی این قوم را شمال غربی آفریقا تعیین کرده اند.

عکس صفحه ۱۲۵- پورتو دلاکروز، تنریف

همچنین محل زندگی انواع حیوانات خاص مانند گوریل­ها، شامپانزه­ها، ببرها، پلنگ­ها، تمساح ها، شیرهای دریایی، دلفین ها و چندین موجود دیگر است که در فضاهای طراحی شده مخصوص به نمایش گذاشته شده اند. Jardin Botancio که در سال ۱۷۸۸ به دستور خاندان سلطنتی بنا شد، قدیمی ترین جاذبه محلی است.

اورو تاوا Orotava، زیباترین شهر این جزیره، دارای خانه های مستعمراتی و بالکن های سنتی است. لالاگونا La Laguna، محل میراث جهانی، معماری باشکوه فاتحان اسپانیایی را حفظ کرده است، در قسمت شمالی جزیره Piramicles de Guimar دیده می شود در آن تور هیردال کاوشگر تئوری های خود در باره رسیدن اروپاییان به جهان نو را مطرح کرد.

مهمترین جاذبه جزیره از هر لحاظ Mt Teide یک مخروط آتشفشانی در Parque Nacional del Teide بلندترین کوه اسپانیا با ۳۷۱۷ متر ارتفاع می باشد. این قله به ویژه در مه و جولای زیباست چون در این وقت سال گل های وحشی شکوفه کرده اند و مناظر زیبای اطراف مناسب پیاده روی هستند. دیدن این قله پوشیده از برف در زمستان و سواحل مملو از آفتاب گیرها در دامنه های آن واقعاً عجیب است. مرکز بازدید کنندگان اطلاعات کافی درباره جزئیات مسیرهای پیاده روی را در اختیار شما قرار می دهد. همچنین می توانید با تله کابین (۱۶۳ متر) بالا بروید. البته بهتر است برای معطل نماندن در صف زود بجنبید.

عکس صفحه ۱۲۶- قله تیده Teide، بلند ترین قله اسپانیا

لاگومرا La Gomera

لاگومرا هنوز یک جزیره بکر و دست نخورده، با تپه های سر سبز و دره های آرام است. قایق ها و هیدرو فویل ها، سفر از لوس کریستیانوس را آسان کرده و شما را به سن سباستین San Sebastian می­رسانند، شهر اصلی، که به خاطر ارتباطاتی با کریستف کلمب شهرت دارد. دارای یک کلیسای محلی است که این کاسف معروف در آن عبادت می کرده و خانه ای که او در سال ۱۴۹۲ در آن زندگی می­کرده هنوز پابرجاست. پارک ملی Garajonaly یک مکان میراث جهانی Alto de Garajonhay ، با قله ۱۴۸۷ متری در آن است، تنها ساحل تفریحی این جزیره در جنوب در پلایا دی سانتیه گو Playa de Santiago قرار دارد.

لا پالما La Palma

لاپالما قابل توجه ترین جزیره از جزایر قناری است که بسیار سرسبز می باشد. مرکز آن، سانتا کروز دلا پالما Santa Cruz de la Palma ، یک شهر کوچک و جذاب است. مهمترین جاذبه این شهر Caldera de taburiente باشکوه، یک دهانه آتشفشانی عظیم با محیط ۲۷ کیلومتری است که با حدود ۷۰۰ متر عمق در یک دره حاصلخیز فرو رفته است.

وسط جزیره مکانی عالی برای پیاده­روی است و مناظر زیبایی دارد. رصدخانه مشهور جهانی پالما Observatory هر تابستان فقط چند روز به روی بازدید عموم باز است که در بالای Roque de los Muchachos بلندترین قله در پالما در ارتفاع ۲۴۲۳ متری واقع شده است.

گران کاناری Gran Canaria

گران کاناری با شکل کاملاً مدور یک شبه قاره مینیاتوری توصیف می شود. خط ساحلی آن از صخره ها تا تپه های شنی کشیده شده است؛ در مرکز جزیره می توانید گردش بین کوه های بلند و دره های عمیق را انتخاب کنید. همچنین این جزیره سواحل زیبا، مراکز خرید و تفریحات شبانه هیجان انگیزی دارد. لاس پالماس Las Plamas مرکز این جزیره، یک مرکز تجاری، تفریحگاه و بندر چند ملینی می باشد. شهر قدیمی آن، به نام و گوتا Vegula ، دارای یک سکونتگاه زیبای حاکم Casa de Colon قرن ۱۵ با معماری مستعمراتی می باشد. ساحل ماسه ای این جزیره Playa de las Canteras با ۳ کیلومتر طول مملو از رستوران است و Parque Santa Catalina یک کافه روباز بزرگ است که شب و روز شلوغ است.

عکس صفحه ۱۲۷- سبک بالکن ها در جزایر قناری

عکس صفحه ۱۲۸- تپه های شنی در ماسپالوماس

تفریحگاه های ساحلی اصلی در قسمت جنوبی قرار دارند. ماسپالوماس، یا کوستا کاناریا یک تفریحگاه عظیم ساحلی متشکل از سه بخش است. Playa del Ingles یک مرکز بزرگ و شلوغ برای تورهاست. ماسپالوماس Maspalomas برای علاقمندان به تپه های شنی مناسب است، در حالیکه سن آگوستین Sen Agustin هم آرام و تمیز است. غرب ماسپالوماس، پورتوریکو یک تفریحگاه خانوادگی است و پورتو موگان Puerto de Mogan یک دهکده جذاب ماهیگیری می باشد. در ارتفاع ۱۴۶۳ متری، Cruz de Tejeda یک مکان محبوب بین کوه های جزیره است، و مناظر آن شامل دو چینه سنگی است که زمانی گانچزها آنها را می پرستیدند.

لانزاروت Lanzarote

لانزاروت مکانی بی نظیر است، که نماینده پیروزی تمدن بر یک محیط پر از دشمنی، می باشد. این جزیره که از طرف یونسکو در فهرست مناطق حفاظت شده جای گرفته دارای بیش از ۳۰۰ آتشفشان است. محلی­ها پیاز، سیب زمینی، گوجه فرنگی، طالبی و انگور پرورش می دهند که به خاطر خاکستر آتشفشانی رشد خوبی دارند. لانزاروت محل تولد سزار ماتریک بوده، کسی که مجسمه ها و آثار معماری او باعث توسعه این جزیره شده اند. خلاقیت او را می توان در گالری هنری Fundacion Cesar Manrique، Jardin de Cactus تیغ دار، غارهای Mirador del Rio , Jameos del Agua. Monumento al Campesin  دید.

آرسیف Arrecife یک مرکز ناشناخته است. تفریحگاه ساحلی اصلی آن، Puerto del Carinen، به سمت جنوب کشیده شده و دارای ساحل طولانی ماسه طلابی است، در حالیکه Costa Teguise، در شمال آرسیف امکانات بهتری دارد.

از ویژگی های سفر به لازاروت می توان به بازدید از Montanas de Fuego (کوه های آتش) در پارک ملی تیمانفایا Timantaya اشاره کرد. این پارک خشن اما خوش منظره درست در شمال Yaiza قرار دارد. منظره عجیب جریان های مواد مذاب و قرمز آن در طول ۱۶ ماه فعالیت آتشفشانی در طول سال های ۱۷۳۱-۱۷۳۰ شکل گرفته است. در Islate de Hilario یک مرکز اطلاعات و محل پارک خودرو وجود دارد، که از آنجا اتوبوس های تور شما را به گردش در مناظر زیبا می برند.

فورتونتورا Fuerteventura

فورتونئورا در کمتر از ۱۰۰ کیلومتری ساحل شمال آفریقا، و درست در جنوب لانزاروت، بهشت طرفداران آفتاب است، اینجا مایل­ها سواحل ماسه طلایی دارد، و بادهایی که از ساهارا می وزند مورد توجه علاقمندان به موج سواری هستند. Playa de Sota vento بین موج سواران شهرت بسیاری دارد. در قسمت جنوبی جزیره، شبه جزیره Jandia . دارای سواحل عالی است، که Costa Calina بهترین آنهاست. در کنار ورزش های آبی کار زیادی برای انجام دادن در این جزیره بدون درخت وجود ندارد. بنانکوریا Betancuria، مرکز این جزیره، یک آبادی بوده و کلیسای زیبای قرن ۱۷ سانتا ماریا آن ارزش بازدید را دارد.

عکس صفحه ۱۲۹- بتانکوریا در فور تونتورا

عکس صفحه ۱۳۰- شب، دریا و شهر در ایبیزا

چه کار کنیم؟

اسپانیا علاوه بر جاذبه های تاریخی دارای سواحل بی نظیر و خط ساحلی بسیار متنوعی است. برخی از تفریحگاه های اسپانیا در فصل اصلی شلوغ هستند، اما حتی کوستا دل سول معروف هم مناطق بکر معدودی دارد. کسانی که به دنبال تفریحگاه های ساحلی آرام تر هستند در همان نزدیکی باید به دنبال آنها بگردند.

فعالیت ها

ورزش های آبی

ماهیگیری برای اخذ مجوز ماهیگیری در آبهای شیرین، شامل ماهی پرنده، به ویژه در پیرنه و کانتابریا، به دفاتر گردشگری مراجعه کنید.

غواصی Scuba living. در ساحل براوا و اطراف جزایر حفاظت شده مدِس، در کوستا آلمپیریا، گوستا تروپیکال و جزایر بالئاری گزینه های غواصی خوبی وجود دارند. جزایر قناری دارای انواع بیشتری از غواصی در آبهای عمیق آتلانتیک هستند. اپراتورهای تور می توانند برای مجوزها و کرایه تجهیزات هماهنگ کنند.

اسکی روی آب. تفریحگاه های ساحلی بزرگ دارای تجهیزات اسکی روی آب، جت اسکی و پاراکایت می باشند، آب­های آرام تر تفریحگاه های ساحلی بالئاری و ساحل شرقی در لامانگاء کوستا دورادا و گوستا براوا مکان های خوبی برای علاقمندان به این ورزش ها هستند.

موج سواری با باد Windsurfing . کرایه تجهیزات و لباس مناسب در همه جا امکان پذیر است. موج سواران حرفه ای می توانند از امواج بلند جنوب اسپانیا با امواج شبه جزیره Jandia فورتونتورا، و مدیتا، تنریف، در جزایر قناری لذت ببرند.

ورزش های زمینی

گلف. اسپانیا یکی از محبوب ترین مقاصد اروپا برای گلف است. صدها زمین گلف با کیفیت در این کشور و جزایر آن وجود دارند. همه ، سوی بالستروس کلف باز نمی شوند، اما کیفیت آموزش بسیار بالاست. بهترین مجموعه زمین ها در کوستا دل سول جمع شده اند. در ساحل شرقی، زمین های والنسیا رتبه استاندارد بالایی دارند. در جزایر، مایورکا دارای چند زمین گلف خوب است، و جزایر قناری دارای قدیمی ترین کلوپ گلف است. برای دیدن گزینه های موجود از دفتر گردشگری ملی نقشه زمین های گلف اسپانیا را تهیه کنید.

تنیس. بسیاری از هتل ها و ویلاها دارای زمین تنیس هستند، حتی بعضی از آنها سکونتگاه مخصوص افراد حرفه ای دارند. کوستا دل سول بزرگترین مرکز آمورش تنیس است و در ساحل شرقی کلوپ کوستا لامانگا یکی از بهترین مراکز تنیس در اروپاست.

سوارکاری. در تمام کشور زمین های سوارکاری وجود دارند. بسیاری از آنها دارای گزینه آموزش و گردش با اسب در مسیرهای مخصوص هستند. یک مکان عالی برای این ورزش منطقه آلبوخارا، در جنوب سیِرا نواداست.wisa.ir

اسکی. اغلب تفریحگاه های اسکی در پیرنه هستند. در جنوب این کشور، تفریحگاه Solynieve در بسیرا نوادا، در سمت بیرون گرانادا، نیز شناخته شده است.

خایالای سریع ترین بازی توپی جهان

بازی پاسک باستانی خایالای (یا high-a-lie و در برخی اوقات با نام پلوتا نیز شناخته می­شود) در سرتاسر منطقه باسک بازی می شود. هر شهر و دهکده دارای یک زمین مخصوص این بازی مانند اسکواش است. توپ این بازی با سرعتی حدود ۳۰۰ کیلومتر در ساعت، با ابزارهای یافته شده و متصل به دست بازیکنان به دیوار کوبیده می شوند. قوانین اصلی بازی شبیه قوانین تنیس و اسکواش هستند. توپ تنها یک بار به زمین برخورد می کند و هر بازی ۷ تا ۹ امتیاز دارد.

پیاده روی و کوهنوردی. اسپانیا دارای شبکه­ای از پیاده­راه های طولانی است. دفاتر گردشگری ملی، منطقه ای و محلی می توانند اطلاعات بیشتری در این باره در اختیار شما قرار دهند، مناطق حفاظت شده طبیعی و مناطق خوش منظره دارای پیاده راه های کوتاه تر متناسب با سخنی راه، در دامنه baja (آسان) تا may alta (فقط مخصوص افراد حرفه ای) هستند.

خرید

گزینه های خرید در اسپانیا مانند بقیه اروپا متنوع است، اما طرفداران کالاهای محلی دارای گزینه های بسیاری همچون سرامیک، اقلام چرمی، انواع مواد غذایی از زیتون تا نان بادامی و پوستر گاوبازی هستند برای یافتن یک آمار کلی از آنچه اسپانیول ها خرید می کنند به فروشگاه های زنجیره ای بزرگ مانند El Corte Ingles سری بزنید، شعبه­های این فروشگاه در شهرهای بزرگ دیده می­شوند و برخلاف بسیاری از کسب و کارهای اسپانیایی حتی وقت ناهار و یکسره تا ۹ شب باز هستند، برای یافتن صنایع دستی با کیفیت بهتر است به کارگاه های صنعتکاران محلی بروید. دفتر اطلاعات گردشگری همیشه بهترین مکان ها را به شما پیشنهاد می کنند.

عکس صفحه ۱۳۳- دوچرخه سواری در گالیسیا

در اینجا چند پیشنهاد برای بهترین خرید در اسپانیا را برای شما داریم:

عتقیه جات. در مغازه­ها با غرفه­های عتیقه فروشی می توانید اقلامی با قیمت مناسب پیدا کنید. با این حال، بازارهای محلی بعضی از شهرهای بزرگ در صبح روزهای یکشنبه (یکشنبه بازارها) و مانند بازار های مادرید و سویا، تفریح خوبی برای گردشگران خواهند بود. مرواریدهای مصنوعی، این مرواریدها در مایورکا ساخته می شوند و چنان شبیه اصل هستند که حتی متخصصان را هم گمراه می کنند. بعضی می­گویند بهترین راه تشخیص غلطاندن آنها زیر دندان است. مرواریدهای اصل بیشتر شن دارند.

 سرامیک. هر منطقه دارای طراحی و رنگ های متمایز و خاص خود است. azulejos (کاشی هایی با اصالت موری) کار دست محبوبیت بسیاری دارند. تالاورا دلا رینا، در غرب مادرید، مرکز اصلی بهترین سرامیک هاست. کسانی که به خرید مجسمه های لادر و علاقمند هستند می توانند به مغازه های سرتاسر اسپانیا مراجعه کنند؛ مدل هایی که جزئیات کمتری دارند از همان کار خانه (در والنسیا) تحت نام چینی تائو به فروش می رسند.

عکس صفحه ۱۳۴- بادبزن روزهای گرم

شمشیر شامی و تولدو، این سوغاتی مخصوص تولدو، هر چند در اصل هنر شامی محسوب می شود، شمشیرهایی با طراحی های پیچیده طلاکاری شده است.

گلدوزی و تور. پارچه های زیبای گلدوزی شده و تور بافت های سنتی در تمام اسپانیا به فروش می رسند. حتماً به سراغ mantillas بروید؛ اینها شال­های توری سبک برای پوشانیدن شانه ها هستند که اغلب با یک شانه روی موها استفاده می شوند. مراقب دستفروش های خیابانی که اقلامی با قیمت ارزان پیشنهاد می کنند باشید؛ این اجناس اغلب کیفیت بسیار پایینی دارند و در هر جایی به غیر از اسپانیا تهیه شده اند.

شیشه جات. مایورکا مرکز شیشه سازی است. جام های آبی، سبز و کهربایی و انواع لیوان در بسیاری از مغازه ها عرضه می شوند.

چرم. چرم اسپانیایی با کیفیت در انواع کمربند، کیف پول، چکمه سوارکاری تا کیف های زنانه و کت های لوکس عرضه می شوند. حتماً به کیف ها و کمربندهای ارزان در غرفه ها و بازارها دقت کنید؛ بیشتر آنها از مراکش وارد می شوند و مجبور هستید دو یا سه برابر قیمت اصل را بابت آنها بپردازید.

تفریح و سرگرمی

از آنجا که اسپانیول ها تا ۹ یا ۱۰ شب به فکر شام خوردن نمی افتند، تفریحات شبانه اسپانیا دیر وقت شروع شده و دیرتر از بقیه کشورها تمام می­شوند. محبوب­ترین توقفگاه یک کافه است که در آن موسیقی با صدای بلند پخش می شود. حدود ساعت ۲ صبح مردم به فکر رفتن به کلوب می افتند. بارسلونا یکی از بهترین مکان های تفریحات شبانه در اروپاست. مادرید شهری است که هرگز نمی خوابد و ایبیزا سردسته صحنه کلوپها در اروپا محسوب می شود.

فلامنگو

گیتارهای در حال نواختن، انگشتان در حال ضرب گرفتن، پاشنه های کوبان، پیراهن های رنگارنگ و ترانه های روح نواز علاقمندان به کلوب های فلامنکو را جذب خود می کنند. دو گروه ترانه اصلی وجود دارد: ترانه های شادتر Cante chic0 نام دارند و ترانه های عاشقانه و آرام تر cante jonto نامیده می شوند. متاسفانه، اغلب افراد تنها می توانند فلامنکو tablas را تماشا کنند، چون هتل ها بابت فروش بلیط آنها درصد می گیرند.

گاوبازی

چه خوشتان بیاید چه نیاید، نمی­توان تاثیر کوریدا (گاوبازی) روی زندگی اسپانیایی را نادیده گرفت، پوسترهای تبلیغاتی رنگارنگ در همه جای اسپانیا دیده می شوند و فصل این بازی ها از مارس تا اکتبر است. گاوبازی ورزش محسوب نمی شود، بلکه یک رخداد آیینی است که انسان در آن خود را در مقابل نیروی یک حیوان بزرگ و قوی می آزماید. کوریدا شامل سه حرکت است، که هر کدام آیین خاص خودشان را دارند

در حرکت اول، گاو آزاد شده و ماتادور (به معنای قاتل) به گاو دست زده و کلاه زرد و قرمز خود را تکان می دهد. سپس، مردانی مسلح به تیره های چوبی و کلاهخود سعی می کنند تا با طناب ماهیچه گردن گاو را بگیرند تا سر گاو پایین بماند.

در حرکت دوم، دستیاران ماتادور روی پای گاو کار می کنند تا چوب های بلند خاردار پوشیده از کاغذهای رنگی را پشت گاو بگذارند.

در حرکت سوم و نهایی ماتادور بدون کلاه و تنها با یک شنل قرمز بازمی گردد. او برای این حرکت پول خوبی می گیرد. در ۱۳ دقیقه بعدی (که قانونا نباید بیشتر از این زمان باشد) تمام مهارت های خود را با ویژگی ها و قدرت گاو هماهنگ می کند. حرکاتی انجام می دهد تا به گاو نزدیک شود. اگر همه چیز خوب پیش برود، طناب در دو حرکت می گیرد و وقتی ماتادور آماده لحظه نهایی می شود طناب متوقف می شود

در نهایت ماتادور با عصا در یک دست گاو را به طرفی هدایت می­کند که از بدن او دور شود و در دست دیگر شمشیر را نگه می دارد. در حالیکه شمشیر را می چرخاند، سعی می کند تا ضربه ای میان تیغه های شانه و قلب گاو وارد کند، چون بدین ترتیب گاو در لحظه می میرد.

برای دیدن یک نمایش فلامینگو واقعی به کافه ها و کلوب های تخصصی اندلس، خانه فلامنگو، بروید و بهتر است از راننده تاکسی یخواهید که شما را تا دم در کلوپ برساند، چون هنرمندان بدون هیچ اطلاعیه­ای از این کلوپ به آن کلوپ می روند، در مادرید، کاسا پاناس در منطقه لالانینا شروع خوبی برای تماشای این نمایش است.

دیگر فعالیت های فرهنگی

اپرا برای اسپانیولی ها بسیار جدی است و آنها به ستارگان ملی خود افتخار می کنند. در بین مکان های اصلی برگزار کننده اپرا می توان به ،Gran Teatre de Licell Teatro Realمادرید، Teatro de la Maestranza سویا و Palau de les Arts والنسیا اشاره کرد. تئاتر Zarzuela شکل متفاوتی از تئاتر اسپانیایی در ترکیب با موسیقی، رقص، آواز و کلام، به ویژه در Teatro de la در مادرید محبوبیت دارد. برای کنسرت، Auditorio Nacional de Musica مادرید محل ارکستر ملی اسپانیاست. برای جزئیات کنسرت ها به دفاتر اطلاعات گردشگری مراجعه کنید. این کنسرت ها اغلب در مکان های تاریخی و در تابستان برگزار می شوند.

نمایش های کلاسیک و معاصر اسپانیایی در سرتاسر این کشور برگزار می شوند.

فیلم های خارجی قبل از اکران در سینماهای اسپانیا دوبله می شوند، اما در شهرهای بزرگ و برخی از تفریحگاه ها می توانید فیلم نسخه اصلی با زیرنویس اسپانیایی را تماشا کنید.

عکس صفحه ۱۳۷- فلامنگو موسیقی نمایش روح Zarzuela

اسپانیای کودکان

روزهای بلند و آفتابی و سواحل آمن ماسه ای بدان معنا هستند که اسپانیای ساحلی، یک مقصد محبوب برای خانواده هاست. بسیاری از هتل ها دارای امکانات ویژه برای مهمانان نوجوان هستند مانند انواع بازی ها کنار استخر تا امکانات نگهداری از کودکان، بعد از ساختن قلعه ماسه ای می توانید کارهای زیر را انجام دهید.

آب بازی. پارک­های آبی گزینه بسیار محبوبی هستند. در حالیکه کودکان از سرسره های آبی پایین آمده و در میان امواج مصنوعی می غلطند، والدین می­توانند در باغ های خوش منظره آفتاب بگیرند. از دیگر جاذبه ها در این بخش می توان به بولینگ و مینی گلف اشاره کرد.

کارتینگ. کارتینگ مورد علاقه کودکان و البته والدین آنهاست، در جزایر و سواحل می توانید به این تفریح بپردازید.

تفریحات شبانه. اسپانیایی­ها شب­ها کودکان را با خود می­برند، نوجوان ها از تماشای نمایش های فلامنکو لذت خواهند برد و اگر رفتار خوبی داشته باشند ورود آنها به کلوپ ها، رستوران ها و کافه ها به همراه والدین ایرادی ندارد.

جشن ها. کودکان عاشق آتش بازی های جشن ها هستند. همچنین می توانند از تماشای رقص و مجسمه های غول پیکر پایه ماشه لذت ببرند. کارناوال یک رخداد رنگارنگ است و کودکان محلی معمولا لباس های سنتی می پوشند. فستیوال های بزرگ برنامه های مخصوص کودکان دارند.

چرخ و فلک. اغلب شهرهای بزرگ و تفریحگاه ها دارای چرخ و فلک در انواع سنتی و جدید هستند. شهربازی بارسلونا در تیبیدابو دارای بازی های مهیجی است.

پارک های موضوعی. بزرگترین پارک های موضوعی اسپانیا Port Aventura در گوستا دورادا، Terra Mitica نزدیک بنیدورم، Isla Magica در سویا، Warner Brothers Movie World بیرون مادرید، Palmitos Park در گران کاتاری و Loro Parque در تنریف هستند.

فستیوال ها

بهترین راه برای تجربه آداب و رسوم اسپانیایی تماشای فستیوال هاست، که به یاد قدیس­های محلی برگزار شده و افراد محلی این فرصت را می یابند تا لباس های سنتی بپوشند، تمام شب برقصند، آتش بازی کنند و یا با گاوها بدوند. هر محله، در هر اندازه ای که باشد فستیوال خاص خود را دارد. شهرهای بزرگتر دارای بیش از یک جشن هستند. برای جزئیات جشن های محلی در طول اقامت تان یا دفتر گردشگری هماهنگ کنید.

فوریه /مارس: کارناوال قبل از شروع عید پاک در سانتا کروز تنریف، کادیز، سپتگس و بسیاری دیگر از مکان ها.

 مارس / آوریل: فستیوال لاس فالاس در والنسیا، که در آن صدها عروسک پاپیه ماشه به آتش کشیده می شوند. سانتا سمانا (هفته مقدس). جشن های نادمان باشلق دار در تمام شهرهای بزرگ از Palm Sunday تا یکشنبه عید پاک، که معروف ترین این جشن ها در سویا برگزار می شود.

آوریل: جشن معروف فریا در سویا با لباس های سنتی رنگارنگ، موسیقی سپویانا، و گاوبازی، مردم در آلکوبی در ساحل بلانکا بین «مورها و مسیحیان» نبرد نمادین اجرا می کنند.

مه: فستیوال پاتیوس در قرطبه و نمایشگاه بین­المللی اسب در Jeres de la Frontera.

مه / ژوئن: فستیوال de San Isidro، کنسرت­ها و فانفارها در مادرید. جشن Corpus Christ برگزاری جشن در سرتاسر کشور به ویژه گرانادا، تولدو، سپنگس و جزایر قناری زیارت ال ریکیو در اندلس.

 جولای: فستیوال de San Fermin، گاوبازی و جشن­هایی در پامپلونا. فستیوال Virgen lel Carmen»، حامی ماهیگیران، فستیوال سن جیمز، سانتیه­گو کامپوستلا، با نمایش­های آتش بازی.

 آگوست: عید عروج: تعطیل رسمی در ۱۵ آگوست که طی آن در چند شهر فستیوال برگزار می شود. سپتامبر: برداشت انگور لوگرونو: فستیوال نوشیدنی در Jeres de la Frontera فستیوال Merce: موسیقی و فولکلور در بارسلونا.

 اکتبر: فستیوال پیلار: رژه، گاوبازی و فولکلور در زاراگوزا.

 صرف غذا در رستوران ها

اسپانیایی ها به غذا اهمیت زیادی می دهند و به ندرت از طعم و مزه و مقدار غذا در رستوران های محلی در سرتاسر اسپانیا نا امید و دلسرد می شوید. هر منطقه دارای ویژگی های خاص آشپزی خودش است. انواع غذاهای دریایی در شمال تا انواع برنج در شرق، ژست ها در منطقه مرکزی و گوشت های کبابی و ماهی سرخ شده در جنوب و برای هر وعده غذایی معمولاً یک نوشیدنی محلی مناسب وجود دارد.

کجا غذا بخورید

ونتا، پوسادا، مسون، کاسا دِ کومیداس و فوندا همگی به معنای «رستوران» هستند. بسیاری از کافه ها، رستوران هم محسوب می شوند، و انواع تاپاس و دیگر غذاها را سرو می کنند. منو بیرون با جلوی در نمایش داده می شود، و به این شکل می توانید بفهمید که چقدر پول باید بپردازید.

اغلب رستوران ها غذای روز دارند. غذای روز یک وعده غذایی سه بخشی شامل نوشیدنی خانگی، با قیمت مناسب، است که البته این گزینه برای ناهار وجود دارد.

قیمت های منو شامل حق سرویس و مالیات هستند، اما اگر غذای خوبی خورده باشید معمولاً ۵ تا ۱۰ درصد انعام بدهید، کافه ها هم مانند رستوران ها شامل حق سرویس هستند، اما معمولاً برای انعام پول خرد می دهند. اگر در کافه بایستید و میزی را اشغال نکنید قیمت ها کمی پایین تر خواهد بود.

دو نکته مهم: قیمت تاباس­ها، اسنک های خوشمزه کافه ها، همیشه ذکر نمی شوند و ممکن است گاهی خیلی گران باشند. گاهی قیمت این استک از یک وعده غذای روز بیشتر خواهد شد. وقتی غذای دریایی یا ماهی هم سفارش می دهید قیمت آن را بپرسید چون به صورت وزن ۱۰۰ گرم محاسبه می شود. این قیمت بر اساس غذای پخت نشده است و شاید بیش از انتظار شما باشد.

زمان وعده های غذایی در اسپانیا دیرتر از بقیه کشورها در اروپاست. ساعات شلوغ ۲ تا ۳٫۳۰ بعد از ظهر برای ناهار و ۹ تا ۱۱ شب برای شام هستند. با اینحال، در مناطق گردشگری و شهرهای بزرگ در هر زمانی از روز می توانید غذا سفارش بدهید.

چه بخورید

صبحانه برای اسپانیولی­ها، صبحانه وعده غذایی چندان مهمی نیست و تنها شامل تست، یک رل نان و قهوه می باشد. اگر به شیرینی جات علاقه دارید، churros دونات های شکری ای هستند که باید در قهوه یا هات چاکلت فرو کرده و بخورید. اغلب هتل ها برای راحتی مهمانان، دارای بوقه صبحانه با انواع سریال، میوه تازه و برگه، گوشت سرد و پنیر، به علاوه بیکن و تخم مرغ هستند.

ناهار و شام

غذای کلاسیک اسپانیایی ها paella نام دارد که نام خود را از تابه آهنی سیاهی گرفته که برنج زعفرانی در آن پخت می شود. این غذا در والنسیا با گوشت مرغ و خرگوش تهیه می شود، اما انواع در یابی آن نیز وجود دارد، و رستوران ها نوع «ترکیبی» آن را سرو می کنند که می تواند دارای انواع مواد اولیه باشد. این غذا معمولاً برای سفارش حداقل دو نفر آماده می شود و در خارج از مناطق گردشگری فقط برای ناهار سرو می شود.

عکس صفحه ۱۴۱- ناهار paella

دو غذای ملی دیگر نیز وجود دارند. اولی gazpacho نام دارد که یک سوپ تند اندلسی متشکل از گوجه فرنگی، فلفل، خیار و پیاز است، دومی تورتیلا با همان املت سیب زمینی است. این غذاها انواع متفاوتی دارند و به صورت گرم یا سرد سرو می شوند.

ذائقه های منطقه ای

تمام استان ها و شهرها در اسپانیا دارای سوسیس، پنیر و انواع Cocido، گوشت و سبزیجات، تولید خودشان را دارند. در اینجا جند گزینه از آشپزی های این کشور، از شمال تا جنوب، را ارائه کرده ایم.

گالیسیا Galicia : برای غذای دریایی، به ویژه pulpo (هشت پا) شهرت دارد، همچنین caldo gallego (سوپ سبزیجات)، empanada (پای پرشده با گوشت یا غذای دریایی، سرد یا گرم سرو می شود)، lacon con grelos (گوشت پخته با شلغم) و غذاهای طعم دار شده با پاپریکا را امتحان کنید.

تاپاها (تاپاس) Tapas

تاپا مقدار اندکی غذاست، که به همراه یکی دو تکه نان فرانسوی سرو می شود، و شما را تشویق می کند تا به جای رفتن به یک رستوران برای صرف غذا فقط از نوشیدنی­ها استفاده کنید، روزی روزگاری، تا پا ها محبوبیتی نداشتند، اما دیگر آن روزها گذشتند، و حتی کافه هایی که تا پاس سرو می کنند، محبوب تر از گذشته شده اند.

کافه های خوبی که تاپا سرو می کنند، دارای یک کانتر کامل برای این غذا در انواع گرم و سرد هستند و به این ترتیب انتخاب کار آسانی است. فقط کافی است به نوعی که می خواهید اشاره کنید. از گزینه های معمول می­توان به زیتون، گوشت قلقلی،. پنیر محلی، میگو با سیر، ماهی کولی خوابانده، choriz0 (سوسیس تند)، و چند برش تورنیای tortilla (املت اسپانیایی Una tapa کمترین مقداری است که می توانید سفارش دهید: Una ration نصف یک بشقاب است؛ و Una porcion به خودی خود یک وعده غذایی است.

استوریاس Asturias : انواع غذاهای این منطقه عبارتند از: fabada asturiana (کاسرول لوبیا سفید و سوسیس)، merluza a la sidra (هیک در نوشیدنی)، و queso de Cbrales (پنیر آبی تند و لذیذ).

استان باسک Basque Country : در اینجا غذای دریایی حرف اول را می زند: bacala0 al pil (ماهی کاد سرخ شده در سس سیر تند)، chipirones (هشت پای کوچک)، marmitako (خوراک تن تند، گوجه فرنگی و سیب زمینی) و merluza con almejas y gambas (هیک با صدف و میگو).

پیرنه The Pyrenees : گوشت با سس chilindron (گوجه فرنگی، فلفل، سیر) سرو می شود. حتماً از غذاهای تهیه شده با گوشت شکار امتحان کنید.

کاتالونیا Catalonia : این منطقه برای سالاد esqueixada (سبزیجات گریل پخته شده در روغن ریتون)، ماهی گریل شده با سس Tomesco (فندق، چیلی، گوجه فرنگی، سیر خرده نان)، و خوراک های دریایی، مانند Zarzuela و suquet de peix .

کاستیل Castile : برای پیش غذا sopa castellana (سوپ سپر با تکه های گوشت و تخم مرغ)، و به دنبال آن cochinillo asado (گوشت گوساله با Cordler sado گوشت کبابی) را امتحان کنید. ساحل شرقی The east coast : والنسیا مرکز paella و دیگر انواع غذاهای تهیه شده از برنج است. الامانچا La Mancha: این استان برای غذاهای گوشت شکار مانند tojunto (خوراک خرگوش) شهرت دارد، اما pisto manchego (خوراک سبزیجات رانوتویل مانند متشکل از فلفل قرمز، پیاز، بادمجان، گوجه فرنگی و کدو) و mancheg0, پنیر مورد علاقه اسپانیایی ها که از شیر گوسفند تهیه می شود نیز محبوب هستند.

اکسترمادورا Extremadura : این منطقه برای گوشت های کبابی محلی و انواع بی شمار سوسیس ها شهرت دارد.

عکس صفحه ۱۴۴- رستوران در والنسیا

اندلس Andaluziz : غذای تخصصی این منطقه شامل سوپ سرد، gazpacho و ajo blanco (تهیه شده از سیر و بادام به همراه انگور)، fritura mixta یا pescaito frito (تکه های ماهی سرخ شده در خمیر نازک) و huevos ala flamenco (تخم مرغ، گوجه فرنگی و سبزیجات پخته شده با chorizo، میگو و گوشت).

جزایر The Islands : غذاهای مخصوص جزایر قناری عبارتند از:  papas arrugadas سیب زمینی های پخته و رول شده در نمک سنگ) که با mojo picon (سس قرمز لذیذ) و mojo verde (سس ادویه سیر که با ماهی سرو می شود) سرو می شوند. در مالورکا، tumbet فراتاتویل و کاسرول سیب زمینی با گوشت با ماهی را حتماً امتحان کنید.

شیرینی جات Sweet-Tooth Specials

دسر مخصوص اسپانیا کیک میوه با پایه تخم مرغ (کرم کارامل) است. کاتالان ها یک نمونه دولوکس از این کیک به نام کرم کاتالانا دارند که لیمو و دار چین به آن می زنند، و بسیاری از شهرها دستور پخت مخصوص خود برای yemas، یک نوع شیرینی با سفیده تخم مرغ و شکر، را دارند.

به جز اینها می توانید برای خوردن انواع کیک، تارت و شیرینی به pastelerias (شیرینی فروشی ها) بروید، شیرینی (mazapan) و شیرینی بادامی (nougat) نیز در انواع شکل ها وجود دارند.

چه بنوشید

قهوه، چای و نوشیدنی گازدار

اسپانیایی ها معمولاً قهوه می نوشند. قهوه در انواع solo، کوچک و تلخ وجود دارد؛ Con teche یک فنجان قهوه بزرگ با شیر است؛ با Cortado، یک فنجان کوچک با شیر کم است. شاید قهوه اسپانیایی برای گردشگران کمی غلیظ و تلخ به نظر برسد.

آب معدنی (agula mineral) در انواع گازدار (con gas) یا معمولی (sin gas) وجود دارد. دکه های بستنی فروشی کاپوچینو granizado، یخ در بهشت، می فروشند و بسیاری از کافه ها آب پرتغال تازه Zuino de la Tanjas naturals دارند، اما عجیب اینجاست که با اینکه پرتغال یکی از محصولات اصلی اسپانیاست، آب پرتغال تازه بسیار گران است.

عکس صفحه ۱۴۵- کاپوچینو

خواندن منو

برای سفارش غذا و نوشیدنی

آیا میز خالی دارید؟

Nos puede dar una mesa?

آیا منوی ثابت دارید؟

Tiene un menu del dia?

من … می خواهم.

Quisiera?

نوشیدنی

Una cerevza

شیر

leche

نان

Pan

آب معدنی

Agua minera 1

قهوه

Un café

سیب زمینی

Patatas

دسر

Un postre

برنج

Arroz

ماهی

Pescado

سالاد

Una ensalada

میوه

Fruta

ساندویچ

Un bocadillo

لیوان

Un vaso

شکر

Azucar

بستنی

Un helado

چای

Un te

گوشت

Carne

آب (یخ)

(agua) Fresco

… و برای خواندن منو

Aceitunas

زیتون

Langosta

لابستر

Albondigas

گوشت قلقلی

Langostino

شاه میگو

Almejas

صدف

Lomo

گوشت گردن

Atun

ماهی تن

Mariscos

حلزون صدف دار

Anchoas

ماهی کولی

Mejillones

صدف دوکپهای

Bacalao

ماهی کاد

Melocoton

هلو

Besugo

ماهی سیم

Merluza

هپک

Boquerones

ماهی کولی تازه

Navajas

صدف خاردار

Calamares

هشت پا

Ostras

صدف

Callos

سیرابی

Pastel

کیک

Caracoles

حلزون

Pollo

جوجه

Cerdo

گوشت غیرحلال

Pulpitos

بچه هشت پا

Chuleta

گوشت دنده

Salsa

سس

Cocido

خوراک

Sepia

ماهی مرکب

Cordero

گوشت بره

Ternera

گوشت گوساله

Entremeses

اوردور

Tortilla

املت

Gambas

میگو

Trucha

قزل آلا

Habas

باقالی

Uvas

انگور

صفحه ۱۴۷- عکس

محل اقامت

کسانی که مستقل سفر می کنند گزینه های متعددی برای محل اقامت دارند. برای فهرست کامل مکان­های اقامتی و نرخ­ها در سرتاسر اسپانیا، از Guia Oficial de Hoteles در دسترس در تمام دفاتر اطلاعات گردشگری این کشور و کتاب فروشی های بزرگ، کمک بگیرید. طبق قانون، قیمت ها باید در پذیرش و در اتاق نمایش داده شده و همچنین شامل تغییرات فصلی باشند، وعده های غذایی (شامل صبحانه معمولاً در قیمت پایه در نظر گرفته نمی شوند و مالیات بر ارزش افزوده (در اسپانیا IVA) به صورت حسابتان اضافه خواهد شد. مکان های اقامتی تحت نظارت ۱۷ دولت مستقل هستند، و در هر منطقه متفاوت از هم می باشند. هتل­های گرانتر در صورت نیاز دارای تهویه مطبوع هستند و اتاق ها دارای حمام می باشند. هتل ها طبق جزئیات زیر و نیز تعداد ستاره هایشان رتبه بندی می شوند:

هتل (H): از یک تا پنج ستاره طبق خدمات ارائه شده رتبه بندی می­شوند.

هتل رزیدنسی (HR): هتل بدون رستوران، اما اغلب دارای امکانات کافه تریا هستند.

متل (M)؛ مانند هتل ها رتبه بندی می شوند؛ تعداد آنها محدود است.

هتل آپارتمان (HA): آپارتمان هایی با خدمات و امکانات هتل و مانند هتل ها رتبه بندی می شوند. رزیدنسی آپارتمان (RA): آپارتمان های مسکونی بدون رستوران، که مانند هتل ها رتبه بندی می شوند. هوستال (His): هتل ساده، اغلب با مدیریت خانوادگی، از یک تا سه ستاره رتبه بندی می شود، یک هوستال سه ستاره با یک هتل دو ستاره هم قیمت است.

هوستال رزیدنسی (HsR): یک هوستال بدون رستوران پانسیون.

(P): یک خانه پانسیون، که از یک تا سه ستاره رتبه بندی می شود، و تنها دارای امکانات اولیه بوده و معمولا حمام و دستشویی مشترک است.

سیداد واگاسیونس (CV): یک مجموعه هتل با امکانات ورزشی.

کاسا رورال؛ یک خانه روستایی که تخت و صبحانه یا مکان اقامتی سلف سرویس می دهد.

پارادور Parador : یک هتل دولتی، که اغلب در قصر با دیگر بناهای تاریخی واقع شده همیشه امکانات و مبلمان خوبی به سبک محلی دارد. قیمت آنها با قیمت هتل های چهار تا پنج ستاره یکی است. از قبل می توانید رزرو کنید. برای اطلاعات و رزرو دز اسپانیا با تلفن: ۹۰۲۵۴۷۹۷۹، فکس: ۹۰۲۵۲۵۴۳۲ تماس گرفته با به www.parador.esp مراجعه کنید.

من یک اتاق یک / دو تخته می خواهم.

Quisiera una habitacion sencilla/doble

با حمام / دوش

Con bano/ ducha

قیمت برای یک شب چقدر است؟

Cual es el precio por noche?

 فرودگاه

فرودگاه باراخاس Barajas مادرید (۱۴ کیلومتری شمال شرقی پایتخت) دروازه اصلی ورود به اسپانیاست، اما به تازگی پروازهایی به بارسلونا و مالاگا هم شروع شده است. دیگر فرودگاه های بین المللی مهم آلیکانته، سویا و والنسیا هستند. همچنین در مایورکا، تثریف و گران کاناری چند فرودگاه اصلی وجود دارند. مادرید اصلی ترین مرکز حمل و نقل هوایی اسپانیاست، و خطوط هوایی مانند ایبرپا و اسپین ایر به فرودگاه های منطقه ای در سرتاسر کشور و به جزایر قناری و بالئاری پرواز دارند.

بودجه سفر

محل اقامت. با اینکه همه فکر می­کنند اسپانیا یک مقصد گردشگری ارزان است، قیمت هتل ها در شهرهای اصلی با دیگر شهرهای اروپا تفاوت چندانی ندارد. بنابراین اگر می خواهید با بودجه اندک اما در شهر اقامت کنید، باید محل اقامت خود را با دقت انتخاب کنید، نرخ ها برای یک اتاق دو تخته از ۵۰-۴۰ یورو در پانسیون یا هوستال، تا ۴۲۰-۳۶۰ یورو یا حتی بیشتر در یک هتل پنج ستاره متفاوت است. یک هتل چهار ستاره خوب بین ۱۰۰-۱۵۰ یورو است. قیمت ها معمولاً شامل صبحانه و مالیات بر ارزش افزوده نمی باشند.

کرایه اتومبیل. قیمت کرایه اتومبیل معمولاً کمتر از میانگین قیمت در اروپاست، اما قیمت ها متفاوت هستند. اگر برای رفت و آمد محلی به اتومبیل نیاز دارید، بهتر است از یک شرکت محلی کرایه کنید، به خصوص در سواحل و جزایر.

 وعده های غذایی و نوشیدنی. وعده های غذایی ساده و نوشیدنی قیمت مناسبی دارند، اما بنابر اینکه در کجا آنها را بخورید قیمت متفاوتی دارند. ارزان ترین وعده کامل غذایی به همراه یک نوشیدنی، menu del dia در یک رستوران کوچک حدود ۱۲-۱۰ یورو خواهد بود. شام در یک رستوران متوسط حدود ۳۰-۲۰ یورو برای هر نفر هزینه دارد، که شامل نوشیدنی هم می شود. در رستوران های شیک برای هر نفر بالای ۵۰ یورو، همراه نوشیدنی در نظر بگیرید.

تفریحات. قیمت های تقریبی؛ سینما ۶-۴ یورو، کلوب شبانه فلامنگو (ورودی و نوشابه) از ۲۵ یورو، دیسکوتک از ۱۰ یورو، پارک تفریحی موضوعی (هر روز) حدود ۳۵-۲۵ یورو برای بزرگسال با ۲۵-۱۷ یورو برای کودکان، گاوبازی ۹۰-۲۰ یورو گردش: قیمت های ورودی برای اغلب موزه ها بین ۴-۲ یورو هستند. بعضی از آنها رایگان هستند، و اغلب برای دانشجویان تخفیف و دیگر امتیازات، شامل ورودی رایگان برای شهروندان اتحادیه اروپا در روزهای خاص، وجود دارد. تاکسی، تاکسی ها به طور کلی ارزان هستند. یک سواری کوتاه به مرکز شهر حدود ۵ یورو است، برای مسیرهای طولانی تر از قبل سر قیمت توافق کنید.

کمپینگ

کمپ سایت های اسپانیا به چند دسته تقسیم می شوند، نرخ ها و امکانات آنها متفاوت هستند. با اینحال، تمام آنها دارای آب آشامیدنی، توالت و دوش، برق و امکانات کمک های اولیه هستند، و همه آنها شبانه روز تحت نگهیانی قرار دارند. نرخ ها بسته به امکانات موجود متفاوت است، برای فهرست کامل کمپ سایت ها از Guia de Campings، در دسترس در دفاتر اطلاعات گردشگری، استفاده کنید. کمپ زدن بیرون مکان های رسمی خوب است به شرط آنکه از مالک اجازه گرفته باشید. بسیاری از کمپ سایت ها در مکان های مختلف شعبه دارند، اما در سواحل، مناطق شهری، یا در ۱ کیلومتری یک سایت رسمی اجازه چادر زدن ندارید.

کرایه اتومبیل

کرایه اتومبیل قبل از رسیدن به اسپانیا مانع از مشکلات شده و ارزان تر هم تمام می شود. شرکت Auto Europ، www.autoeurope.com یکی از بزرگترین این شرکت­هاست که قیمت های بسیار مناسبی دارد، به خصوص اگر اتومبیل شاسی بلند کرایه کنید. شرکت های خط هوایی هم می توانند رفت و آمد شما را تقبل کنند، اما باید از قبل بدانید که می خواهید اتومبیل کرایه کنید یا نه؟ تمام شرکت های بزرگ کرایه اتومبیل برای خطوط هوایی قیمت پایین دارند. easyCar.com در اینترنت هم گزینه های ارزانی پیشنهاد می کند. در غیر این صورت، می توانید در شهرهای اصلی به سراغ شرکت های کرایه اتومبیل مانند Avis، Hertz با Europcar در فرودگاه یا ایستگاه های قطار بروید. نرخ ها و شرایط اتومبیل متفاوت هستند. بیمه CDW ضروری است. بهتر است بیمه اضافی در مقابل دزدی رادیو یا دیگر قسمت های اتومبیل، و آسیب ناشی از دزدی را هم در نظر بگیرید.

برای کرایه اتومبیل باید بالای ۲۱ سال سن داشته باشیده و باید از گواهینامه رانندگی معتبران حداقل ۱۲ ماه گذشته باشد. همچنین باید پاسپورت و یک کارت اعتباری داشته باشید تا بیعانه بگذارید. بازدید کنندگان کشورهایی به جز آمریکا، کانادا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا باید گواهینامه رانندگی بین المللی داشته باشند.

شماره تلفن شرکت های محلی: ۹۰۲۱۸۰۸۵۴ – ۹۱۷۴۹۹۰۶۹ – ۹۱۳۴۳۴۵۱۲

Hertz  www.advises Avis، www.europcares ،  Europcar www.hertz es

می خواهم یک اتومبیل کرایه کنم.

Quisiera alquilar un coche

برای فردا

Para manana

برای یک روز / هفته

Por un dia/ una semana

لطفا بیمه کامل را بگذارید.

Haga el favor de incluir elseguro a todo riesgo

 آب و هوا

اواخر بهار تا اوایل تابستان و اواخر تابستان تا اوایل پاییز بهترین زمان ها برای بازدید از اغلب بخش های اسپانیا هستند. به این ترتیب می توانید از گرما، و همین طور شلوغی فصل گردشگری و نرخ بالای هتل ها فرار کنید. در زمستان، دما در جلگه های مرکزی مرتفع افت بسیاری دارد.

دما در تابستان در شمال برای شنا و آفتاب گرفتن ایده آل است، اما در شمال غربی گاهی باران می بارد. در اوج تابستان (جولای – آگوست) حتی محلی ها هم از گرمای خشک مادربد و جلگه های مرکزی فرار می کنند؛ مناطق ساحلی جنوبی و شرقی بسیار شرجی هستند. برای آفتاب زمستانی، به جزایر قناری بروید، جاییکه دما به ندرت زیر ۱۷ درجه سانتیگراد می آید، در ساحل جنوبی و بخش هایی از ساحل جنوب شرقی اسپانیا هوا در تمام طول سال معتدل است، اما در زمستان شنا اصلاً گزینه خوبی نیست. البته، زمستان فصل اسکی در پیرنه و سیرا نوادای آندلس است.

پوشاک

اگر در اوج تابستان به ساحل جنوب می روید، لباس نخی گشاد برداشته و حتماً کلاه تابستانی و سایه بان دار همراه خود ببرید. در آوریل، مه و اکتبر به یک سوئیشرت سبک برای عصرها احتیاج دارید، از نوامبر تا مارس می توانید در طول روز تی شرت آستین کوتاه بپوشید اما در قسمت های کوهستانی باد سرد می وزد، پس حتماً کت یا ژاکت گرم همراه داشته باشید. بازدید کنندگان زمستانی مادرید و مناطق جلگه مرکزی باید لباس گرم داشته باشند. اگر در هر زمانی از سال به شمال غربی سفر می کنید، حتماً لباس ضد آب همراه داشته باشید. سبک لباس پوشیدن در اغلب تفریحگاه ها معمولی است، اما لباس اسپورت گردشگران در شهرهای بزرگ مثل مادرید یا بارسلونا توجه دیگران را جلب می کند. اسپانیایی ها برای مراسم خاص لباس رسمی می پوشند پس اگر به یک رستوران شیک یا کلوب معروف می روید، لباس رسمی بپوشید، دامن کوتاه، شلوارک و مایو برای بازدید از کلیسا مناسب نیستند، پس حتما در این موارد چیزی برای پوشاندن دستها و پاهایتان داشته باشید.

شکایات

طبق قانون، تمام هتل­ها و رستوران ها باید دارای فرم شکایت رسمی باشند. اصل این فرم سه برگی باید به وزارت گردشگری ارسال شود؛ یک نسخه پیش هتل با رستوران مربوطه باقی مانده و یک نسخه هم به شما داده می شود. گاهی خود عمل در خواست این فرم مشکل را حل می کند، چون همه می دانند که وزارت گردشگری به صورت جدی پیگیر این شکایات است.

می خواهم مدیر را ببینم.

Quiero ver al eneargado

 جرم و ایمنی

میزان جرم در اسپانیا مانند بقیه اروپاست. اما در مقابل جیب­برها و کیف قاب ها مواظب خودتان باشید. در اینجا چند نکته را یادآور می شویم. همیشه حداقل پول نقد را همراه داشته باشید و پاسپورت، چک های مسافرتی، کارت های اعتباری و پول نقد خود را در یک کیف گردنی، یا در گاوصندوق هتل تان نگهداری کنید. هرگز کیف تان را بدون توجه با خارج از دسترس خود قرار ندهید، به خصوص وقتی برای شنا می روید.

رایج ترین جرم در مقابل گردشگران در اسپانیا دزدی از اتومبیل های کرایه ای است. اگر شبانه در یکی از شهرهای بزرگ یا تفریحگاه های اصلی پارک کرده اید، ممکن است از اتومبیل شما دزدی شود، همیشه از جای پارک امن استفاده کنید. حتما درها را قفل کنید و اشیای قیمتی را خارج از دید در صندوق عقب بگذارید. هیچ وقت در هنگام شب چیزی را در اتومبیل نگذارید.

تمام دزدی ها باید در عرض ۲۴ ساعت به پلیس گزارش داده شوند. برای این کار به نزدیک ترین ایستگاه پلیس (comisaria) رفته و denuncia بدهید. شما باید یک نسخه از گزارش پلیس را داشته باشید تا بتوانید از بیمه تعطیلات خود استفاده کنید. حتماً از صفحات پاسپورث و بلیط هواپیمای خود یک کپی تهیه کرده و آنها را در مکانی جدای از مدارک اصل نگهدارید، چون در صورت دزدیده شدن آنها در وقت صرفه جویی خواهد شد. اگر چنین اتفاقی افتاد باید با کنسولگری خود تماس بگیرید..

می خواهم یک دزدی را گزارش کنم.

Quiero denunciar un robo

کیف دستی/ بلیط / کیف پول ممن دزدیده شده است.

Mme han robado el bolso/ el billete/ la cartera/ el pasaporte

کمک! دزد!

Socorro! Ladron!

 گمرک

اغلب بازدید کنندگان، شامل شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا، ایالات متحده، کانادا، استرالیا، و نیوزیلند برای ورود به اسپانیا فقط به یک پاسپورت معتبر نیاز دارند. اتباع دیگر کشورهایی که با اسپانیا قرارداد دوجانبه ندارند باید ویزا داشته باشند. شرایط ویزا تغییر می کند، بنابراین حتماً قبل از خروج با سفارت اسپانیا در کشور خود تماس بگیرید. محدودیت های ارز، گردشگران می توانند مقدار ارز محدودی را وارد این کشور کنند، البته مقدار بیشتر از ۶۰۰۰ یورو باید گزارش داده شود.

من چیزی برای اعلان کردن ندارم.

No tengo nada a declarer

 رانندگی

مانند تمام اروپا، در اسپانیا از راست می رانید و از چپ سبقت می گیرید. طبق قانون، رانندگان باید گواهینامه رانندگی معتبر، مدارک اتومبیل و اسناد بیمه معتبر صادر شده از طرف شرکت بیمه شان همراه داشته باشند. همچنین باید پاسپورت یا کارت شناسایی خود را نشان دهند.

شرایط جاده. جاده ها و آزاد راه های اصلی (برخی از آنها دارای عوارضی هستند) شرابط خوبی داشته و همیشه در حال توسعه هستند، اما جاده های فرعی شرایط چندان مناسبی ندارند.

قوانین و مقررات. سرعت مجاز در مناطق مسکونی ۵۰ km/h در جاده های اصلی ۹۰۱۰۰ km/h و در آزاد راه ها km/h ۱۲۰ می باشد. استفاده از کمربند ایمنی برای سرنشینان جلو و عقب الزامی است. یک مثلث خطر و لامپ اضافی همراه داشته باشید و باید ملیت خود را نشان دهید، باید در اتومبیل یک ژاکت زرد شبرنگ داشته باشید تا در مواقع اورژانسی در جاده بپوشید، رانندگان موتورسیکلت و مسافران آنها باید حتماً کلاه ایمنی بر سر داشته باشند. جاده های اسپانیا تحت نظارت پلیس های موتورسوار قرار دارند. آنها برای جرایم کوچک، مثل سرعت غیر مجاز، عدم رعایت فاصله با اتومبیل جلویی و رانندگی با چراغ های خراب در محل جریمه می کنند. پمپ های بنزین فراوانند، اما در مناطق دورافتاده باید حواستان را جمع کنید. بنزیم بدون سرب در دو نوع سوپر و سوپرپلاس ارائه می شود و سوخت دیزل (گازوئیلی) همه جا موجود است.

لطفاً باک را با بنزین سوپر پر کن.

Lienelo. Por favor, con super

لطفاً روغن / تایرها / باطری را چک کن.

Por favor. Controle el accite/ los neumaticos / la bacteria.

 محل پارک. مقررات پارک به صورت جدی اعمال می شوند. اتومبیل های خاطی را با جرثقیل می برند و برای برگرداندن آن جریمه سنگینی باید پرداخت کنید. تابلوهای پارک ممنوع دارای علامت «E» با عبارت پارک ممنوع پایین آن هستند. جدول زرد رنگ به معنای پارک مطلقاً ممنوع است. جدول آبی یعنی پارک محدود به زمان های خاصی است که باید بابت آن به دستگاه پارکومتر در همان نزدیکی پول پرداخته و کاغذ آن را پشت شیشه تان بگذارید. حداکثر زمان استفاده از جای پارک دو ساعت است. روزهای یکشنبه و تعطیلات رسمی جای پارک رایگان است. پارکینگ های زیرزمینی که نگهبان دارند ایمن ترین مکان برای پارک خودرو هستند. تابلوهای رانندگی، اغلب تابلوها و علائم رانندگی بکار رفته در اسپانیا همان خطوط تصویری بین المللی هستند. در اینجا برخی از علائم نوشتاری را نشان داده ایم.

بزرگراه (عوارضی)

Autopista (de peaje)

حق تقدم

Ceda el paso

کمربندی

Curva peligrosa

آهسته برانید

Despacio

انحراف مسیر

Desviacion

جاده در دست تعمیر است.

Obras

خطر

Peligro

پارک ممنوع

Prohibidio aparcar

خروجی کامیون

Salida de camiones

 خرابی و کمک. برای موقعیت های اضطراری با ۱۱۲ تماس بگیرید. در بزرگراه ها جعبه های SOS در فواصل ۲ کیلومتری دیده می شوند.

اتومبیل من خراب شده است.

Mi coche se ha estropeado

نزدیک ترین تعمیرگاه کجاست؟

Donde esta el garage mas cercano

 برق

برق ۲۲۰۷) ۵۰ Hz AC در حال حاضر استاندارد است. برای سوکت ها می توان از دو شاخه های گرد استفاده کرد، بنابراین در صورت نیاز آداپتور همراه داشته باشید.

سفارت و کنسولگری

تمام سفارت­ها در مادرید هستند. بسیاری از کشورها در شهرهای بزرگ، مثل بارسلونا و سوبا و تفریحگاه های ساحلی و جزایر محبوب گردشگران خارجی مانند کوستا دل سول، جزایر قناری و بالما، مایورکا، کنسولگری دارند. اگر با مقامات یا پلیس مشکلی پیدا کردیده سفارت برای یافتن نزدیکترین کنسولگری به شما کمک می کند.

آدرس و شماره تماس سفارت ایران در مادرید

۵٫ Calle de Jerez

Espana, Madrid, 28016

(۳۴+) ۹۱۳۴۵۰۱۱۲-۱۱۶ تلفن:

(۳۴+) ۹۱۳۴۵۱۱۹۰ فاکس:

 کانادا Nunes de Balboa ۳۵، تلفن: ۹۱۴۲۳۳۲۵۰

بریتانیا Fernando el Santo ۱۶، تلفن: ۹۱۳۷۰۰۸۲۰۰

ایالات متحده Serrano ۷۵، تلفن: ۹۱۵۸۷۲۲۰۰

فوریت ها

اگر زبان اسپانیایی بلد نیستید، باید از پذیرش هتل یا دفتر گردشگری کمک بخواهید. اگر می توانید اسپانیایی صحبت کنید، شماره تلفن های زیر مفید هستند.

آتشنشانی ۰۸۰                  صلیب سرخ ۹۰۲۲۲۲۲۹۲

پلیس۰۹۱                        نجات غریق ۹۰۰۲۰۲۲۰۲

شماره ۱۱۲ شما را به آتشنشانی، پلیس با آمبولانس وصل می کند.

آداب معاشرت

اسپانیایی ها مردمانی صمیمی و خونگرم هستند، اما ادب و نزاکت در اینجا اهمیت بسیاری دارد. همیشه مکالمه را با Buenos diad (صبح بخیر)، buenas trades (عصر بخیر) با buenas noches (شب بخیر) شروع کرده و هنگام رفتن از adios (خداحافظ) استفاده کنید. و هرگز دست دادن را فراموش نکنید، یکی از بهترین ویژگی های زندگی روزمره اسپانیایی ها عصرها بیرون رفتن است، زمانیکه جوان ها و مسن ها برای قدم زدن، دیدن و دیده شدن و صرف شام بیرون می آیند.

وقتی در رستوران غذا می خورید، باید همیشه صورت حساب (la Cuenta) را بخواهید. به ندرت کسی آن را به شما می دهد، چون مارسون ها نمی خواهند به نظر برسد که می خواند شما زودتر بروید. از آنجا که حق سرویس در صورتحساب هتل و رستوران در نظر گرفته می شود، انعام الزامی نیست، اما اگر سرویس خوب بود می توانید ۱۰-۵ در صد صورتحساب انعام بدهید. وقتی برای تماشای مناظر و گردش می روید برای بازدید از کلیساها لباس مناسب بپوشید. در اسپانیا، هر کجا که بروید می توانید کودکانتان را همراه خود ببرید، حتی در رستوران ها و کافه ها.

ورود به اسپانیا

با هواپیما از آمریکای شمالی. ایبرا، تلفن: ۱۸۰۷۱۲۳۴۵۶، www.iberia.comn، از نیویورک و میامی به مادرید، و از آنجا به مالاگا، سویا و دیگر فرودگاه های کوچک پرواز دارد.

Air Europa تلفن: ۲۳۸۷۶۷۲ ۱۸۰۰ www.air-europa.com، از نیویورک به مادرید، و از آنجا به مالاگا، سویا و دیگر فرودگاه های کوچک پرواز دارد. همچنین یک برنامه پرواز هفتگی بین نیویورک و مالاگا، در هر دو جهت، وجود دارد.

Spainair، تلفن:۱ ۵۷۵۷-۸۸۸۵۴۵، wwwspainair.com، از واشنگتن دی سی به مادرید و بعد از آن به اغلب مقاصد پرواز دارد. همچنین این خط هوایی دارای Spain Pass اکونومیکال است که برای سفر به خود اسپانیا و نیز جزایر قناری خوب است.

با هواپیما از اروپا. چندین پرواز شهرهای بزرگ اروپایی را مستقیما به شهرهای مهم اسپانیا متصل می کنند، و پروازهای چارتر از چندین مقصد از شمال اروپا به اینجا می آیند.

با اتومبیل. از بریتانیا، مسیر اصلی از بندر فرانسه به طرف جنوب و از غرب فرانسه تا بوردو کس تا داخل اسپانیا، در ایرون، در غرب پیرنه، می گذرد. همچنین می توانید از مسیر مرکزی استفاده کنید که از فرانسه تا پرپیگنان در جنوب شرقی می گذرد، سپس از آزادراه A۷ تا بارسلونا و دیگر نقاط جنوب بروید. با استفاده از سرویس حمل اتومبیل با کشتی مسافری از پلیموث تا سانتاندار و پورتسموت تا بیلبائو در شمال اسپانیا می توانید زمان رانندگی را کاهش دهید.

با قطار. از بریتانیا، از ایستگاه سنت پانکراس لندن سوار یورواستار سریع السیر (www.eurostar.com) شوید، از کانال تونل به Paris Gare du Nord بروید. خط آهن ملی فرانسه، SNCF www.voyages-sncf.com سرویس قطارهای سریع­السیر TGV از مونتپارناس یا دی اورلئان در پاریس به مرز فرانسه اسپانیا در هندای / ایرون یا Cerbere بندر بو، به ترتیب در قسمت های غربی و شرقی پیرنه می روند. از هر کدام از این مکان ها می توانید سوار قطار اسپانیا (www.Tenfe.es) شده و به مقصد مورد نظر خود بروید.

مسیر دریایی. از بریتانیا، دو شرکت دارای سرویس حمل اتومبیل با کشتی به اسپانیا هستند، و برنامه حرکت آنها در فصل های مختلف متفاوت است. شرکت Brittany Ferries، تلفن: ۰۸۷۰ ۶۱۰۳۹۰۷ www.brittany-ferries.co.uk، دارای سرویس حمل و نقل مسافر ۲۴ ساعته بین پلیموث و سانتاندار است و شرکت European Ferries تلفن: ۱۸۷۰ ۵۹۸ ۱۳۳۳، www.poferries.com، دارای سرویس با متوسط زمان ۳۵ ساعت بین پورتسموت و بیلبائو می باشد.

راهنما و تور

از طریق دفاتر گردشگری محلی می­توانید برای یافتن راهنمای انگلیسی زبان اقدام کنید. دفاتر گردشگری دارای جزئیات تورهای پیاده روی و اپراتورهای تورهای انوبوسی در منطقه خودشان هستند. آنها می­توانند برای شروع تور و رزرو برای شما، با یک قیمت مشخص هماهنگ کنند. تورهای دارای راهنما را نیز می­توانید از طریق پذیرش هتل در اغلب تفریحگاه ها و شهرهای بزرگ، و آژانس های مسافرتی رزرو کنید. در زمان رزرو چک کنید که راهنما بتواند به زبان شما صحبت کند.

بهداشت و مراقبت های پزشکی

هر چیزی به جز درمان های سرپایی بسیار گران است و بدون بیمه متاسب شامل یک پرواز اورژانسی به کشورتان در صورت جراحت با بیماری جدی کشور خود را ترک نکنید. شهروندان اتحادیه اروپا می توانند از درمان اورژانسی رایگان بهره مند شوند. برای این گزینه باید کارت بیمه بهداشت اروپایی را قبل از ترک کشور خودتان تهیه کنید.

برای اطلاعات با تلفن: ۱۸۴۵ ۲۰۳۰۶۰۶ تماس گرفته یا آنلاین به www.ehic.org.uk مراجعه کرده و یا فرم درخواست را از دفاتر پست تهیه کنند. گاهی لازم است که بخشی از هزینه درمان و داروها را بپردازید؛ رسیدها را نگه دارید تا بتوانید زمان بازگشت به کشورتان هزینه ها را دریافت کنید.

برای بیماری های جزئی، به دفتر کمک های اولیه محلی مراجعه کنید. اگر از هتل دور بودند، برای کمک فوراً با پلیس یا دفتر اطلاعات گردشگری تماس بگیرید. در هتل، از کارکنان کمک بخواهید، داروخانه ها معمولاً در طول ساعات کاری باز هستند و یک صلیب سبز با پس زمینه سفید نشان دهنده علامت داروخانه است.

بعد از ساعات کاری، حداقل یک دار و خانه تمام شب باز است که به آن farmacia de guardia می گوبند، اطلاعات درباره مکان و ساعات کاری اورژانسی پشت شیشه تمام داروخانه ها یا در روزنامه های محلی وجود دارد.

یکی از خطرات سلامتی مهم که بزرگترین جاذیه اسپانیا نیز می باشد آفتاب است. حتماً از کلاه لبه دار، عینک آفتابی و گرم ضد آفتاب استفاده کرده، و ساعات آفتاب گرفتن را به کمتر از یک ساعت در هر جلسه کاهش دهید.

نزدیک ترین داروخانه (شبانه روزی) کجاست؟

Donde esta la farmacia (de guardia) mas cercana?

به پزشک/ دندانپزشک نیاز دارم.

Necesito un medico/ dentist

آفتاب سوختگی

Quemadura del sol / una insolacion

دل درد

Dolor de estomage

 تعطیلات رسمی

بانک ها، دفاتر پست و بسیاری دیگر از کسب و کارها در تعطیلات رسمی زیر تعطیل هستند. همچنین در روزهای تعطیلات محلی و منطقه ای باز نیستند؛ پا دفتر اطلاعات گردشگری هماهنگ کنید.

۱ ژانویه

Ano Nuevo

روز سال نو

۶ ژانویه

Epifania

عید ظهور

مارس/ آوریل

Jueves santo

پنجشنبه رنج عیسی

Viernes Santo

یکشنبه قبل از عید پاک

۱۵ آگوست

Asuncion

عید عروج مریم

۱۲ اکتبر

Dia de la Hispanidad

روز کلمب

۱ نوامبر

Todos los Santos

روز تمام قدیسین

۶ دسامبر

Dia de la Constiucion

روز قانون اساسی

۸ دسامبر

Immaculada Concepcion

آبستنی مریم

۲۵ دسامبر

Dia de Navidad

روز کریسمس

 زبان

زبان ملی اسپانیا، اسپانیایی کاستیانو (Castellano)، در سرتاسر این کشور صحبت می شود. اما تخمین زده می شود که دو نفر از هر پنج اسپانیایی در وهله اول زبان دیگری را صحبت می کنند، و این مسئله ناشی از واگذاری قدرت سیاسی به مناطق است، ساکنین استان باسک، گالیسیا، کاتالونیا و والنسیا و جزایر بالثاری به ترتیب به زبان های اوسکاراء گالئو، کاتالان و انواع کاتالان صحبت می کنند.

در شهرهای ساحلی زبان انگلیسی زیاد صحبت می شود، هر چند ادب حکم می کند که چند عبارت اولیه به زبان اسپانیایی را بلد باشید.

اشیاء گمشده

برای اقلام گمشده در مکان های حمل و نقل عمومی، از پذیرش هتل بخواهید تا با ایستگاه اتوبوس با راه آهن با شرکت تاکسیرانی تماس بگیرد. اگر باز هم نتوانستید شیء گمشده را بیابید، به پلیس شهری در عرض ۲۴ ساعت گزارش دهید. آنها فرمی به شما می دهند که در صورت نیاز می توانید در کشور خود از بیمه غرامت بگیرید.

رسانه

رادیو و تلویزیون. بسته به مکان شما، در سواحل یا جزایر قناری و بخش هایی از بالناری، ایستگاه های رادیویی روی باند FM برنامه به زبان انگلیسی دارند. شبکه های تلویزیونی همه به زبان اسپانیایی هستند، اما هتل های خوب ماهواره با شبکه های خبری انگلیسی زبان دارند.

 روزنامه و مجله. در مناطق گردشگری اصلی می توانید روزنامه های اروپایی را در همان روز انتشار خریداری کنید، و حتی برخی از روزنامه های انگلیسی دارای نسخه اسپانیایی هم هستند، اما قیمت آنها سه برابر است. روزنامه International Herald Tribune و مجلات بریتانیایی و آمریکایی همه جا در دسترس هستند. در سواحل و جزایر تمام روزنامه ها و مجلات انگلیسی زبان، یافت می شوند، که بعضی از آنها رایگان هستند.

پول

واحد پول اسپانیا یورو است. ۱۰۰ سنت ۱ یورو را می سازد. اسکناس ها در ارقام ۵، ۱۰، ۲۰، ۵۰، ۱۰۰، ۲۰۰، و ۵۰۰ یورویی هستند. سکه ها هم ۱، ۲، ۵، ۱۰، ۲۰ و ۵۰ سنتی هستند. هر یورو تقریبا معادل ۱ دلار آمریکاست.

بانک ها و ارز. خارج از ساعات بانکی، بسیاری از آژانس های مسافرتی و بقیه کسب و کارهای درای علامت Cambio پول شما را به یورو تبدیل می کنند. تمام هتل های بزرگ هم پول مهمانان خود را تبدیل می کنند. نرخ تبدیل بسیار کمتر از بانک هاست، چک های مسافرتی نرخ تبدیل بهتری از پول نقد دارند. همیشه برای تبدیل پول پاسپورت خود را همراه داشته باشید.

دستگاه های خود پرداز. عابر بانک های بیرون بانک ها در سرتاسر اسپانیا در دسترس هستند، و راحت ترین راه برای گرفتن پول نقد به یورو با کارت اعتباری می باشند. همچنین برای چک های مسافرتی ترځ تبدیل بهتری دارند. چک کنید که شماره PIN شما برای برداشت های بین المللی معتبر باشد.

کارت های اعتباری و چک های مسافرتی. این کارت ها و چک ها در اغلب هتل های بزرگ، رستوران ها و فروشگاه های بزرگ قابل قبول هستند.

مالیات بر ارزش افزوده. مالیات بر ارزش افزوده به صورتحساب هتل و رستوران اضافه می شود. این نرخ در حال حاضر ۷ درصد است. به طور کلی این نرخ روی قیمت کلی اضافه می شود، هر چند در برخی کافه ها و غذاخوری ها اینطور نیست، پس بهتر است منو را از قبل با دقت ببینید. در جزایر قناری مالیات بر ارزش افزوده IGIC نامیده شده و نرخ آن برای اتاق های هتل ۵ درصد است. در مغازه هایی با علامت «خرید معاف از مالیات»، شهروندان اتحادیه اروپا در صورت خرید زیاد می توانند مالیات خود را عودت کنند.

نزدیک ترین بانک / صرافی کجاست؟

Donde esta banco/ la casa de cambio mas cercana?

می خواهم مقداری دلار/ پوند تبدیل کنم.

Quiero cambier libras/ dolares

آیا چک مسافرتی قبول می کنید؟

Acceptan cheques de viaje

آیا می توانم با کارت اعتباری بپردازم؟

Se puede pagar con tarjeta

چقدر می شود؟

Cuanto es / Cuanto vale

 ساعات بازگشایی

مغازه­ها، ادارات و دیگر کسب و کارها به طور کلی دارای ساعت تعطیلی برای ناهار هستند. ۹٫۳۰-۱۰ صبح شروع به کار کرده و ۵- ۴٫۳۰ تا ۸-۷٫۳۰ شب می بندند، اما در مناطق گردشگری بسیاری از مغازه­ها تمام روز باز هستند. موزه ها، به جز چند استثناء، وسط روز می بندند. بسیاری از آنها تنها صبح یکشنبه باز هستند و بسیاری از آنها تمام روز دوشنبه تعطیل هستند. بانک ها دوشنبه تا جمعه از ۹ صبح تا ۲ بعد از ظهر کار می کنند و در زمستان از ۹ صبح تا ۱ بعد از ظهر باز هستند، اما حواستان به تعطیلات رسمی هم باشد.

پلیس

سه نیروی پلیس در اسپانیا وجود دارند. پلیس شهری یا محلی کنار تالار شهر است و معمولاً یونیفرم آبی می پوشند. گزارش دزدی یا دیگر جرایم را به این پلیس بدهید. پلیس ملی واحد ضد جنایت ملی است که افسران آن بونیفرم سورمه ای می پوشند و Guardia Civil با یونیفرم های سبز گشت های بزرگراه را به عهده دارد. پلیس اسپانیا، که در آن اغلب در افسر با هم کار می­کنند، بسیار مودب بوده و به گردشگران خارجی کمک می کنند. شماره اضطراری پلیس ۱۱۲ است.

دفاتر پست

دفاتر پست، www.correos.es، فقط کار پست و تلگرام را انجام می دهند. شما نمی­توانید از این دفاتر تماس تلفنی داشته باشید. ساعات کار آنها در شهرهای مختلف متفاوت است، اما معمولاً از دوشنبه تا جمعه از ۸٫۳۰ صبح تا ۲٫۳۰ بعد از ظهر، و شنبه از ۹٫۳۰ صبح تا ۱ بعد از ظهر کار می­کنند. تمام دفاتر پست روز یکشنبه تعطیل هستند. تمبر پستی در سیگارفروشی ها و پذیرش هثل ها و مغازه های کارت پستال فروشی در دسترس است. پست به مقاصد خارج از اسپانیا باید در جعبه ای با علامت extranjero قرار گیرد. ارسال به ایالات متحده حدود یک هفته و به بریتانیا حدود ۴ تا ۵ روز طول می کشد. برای تسریع پست، می توانید از پست اکسپرس (urgente) پا سفارشی (certicado) استفاده کنید.

حمل و نقل عمومی

اتوبوس. اتوبوس ها در اغلب مناطق ارزان، راحت و قابل اعتماد هستند. سرویس اتوبوس در و بین شهرهای بزرگ در دسترس است، اما در حومه­ها تنها در مراکز شهر سرویس اتوبوس وجود دارد. بنابراین حتی اگر شهرها و تفریحگاه های کوچک تر به شهر اصلی نزدیک باشند باز هم سرویس اتوبوس ندارند. اتوبوس ها اغلب به مناطقی می روند که با قطار قابل دسترسی نیستند و معمولاً ارزان تر و سریع تر از قطار هستند.

قطار. مادرید، مرگز RENFE (خط آهن ملی اسپانیا) است و مانند یک تار عنکبوت به اغلب نقاط کشور سرویس دارد. انواع متفاوتی از سرویس قطار وجود دارد، از سرویس های محلی با توقف در تمام شهرها تا AVE سریع السیر که از مادرید تأ سویا را تنها در ۲ ساعت و نیم طی می کند.

جدول حرکت قطارها و اطلاعات در ایستگاه های راه آهن و دفاتر اطلاعات گردشگری و از وب سایت www.renfe.es، در دسترس هستند.

بازدید کنندگان آمریکایی می توانند از Spain Flexipass استفاده کنند، که از سه تا ده روز سفر ریلی (درجه ۱ و درجه ۲) از ۱۹۷ دلار آمریکا (درجه ۲) یا ۲۵۳ دلار آمریکا (درجه ۱) را دارد. هر کدام از این سرویس ها برای یک روز بیشتر سفر ۳۳ دلار و ۴۰ دلار می گیرند. خط Spain Rail ‘n Pass دارای سفر ریلی سه روزه نامحدود می باشد. قیمت ها بسته به کلاس متفاوت بوده و از ۳۷۱ دلار آمریکا شروع می شود.

برای اطلاعات بیشتر مانند الEura برای بازدید کنندگان بریتانیایی، و سرویس هایی شامل Eurornad سریع السیر (بارسلونا، والنسیا، الیکانته) پا AVE (مادرید، قرطبه، سوبا، کادیز، مالاگا) به Rail Europ در www.raileurop.com مراجعه کنید. همچنین این وپ سایت حاوی اطلاعات برنامه سفر است.

تاکسی. در شهرهای بزرگ، تاکسی ها دارای تاکسیمتر هستند، اما در شهرهای کوچک و دهکده ها معمولاً ندارند، بنابراین بهتر است قبل از سوار شدن سر قیمت توافق کنید. اگر برای سفر طولانی از تاکسی استفاده می کنید کرایه مسیر رفت و برگشت از شما گرفته می شود، و مهم نیست که برای برگشت هم از تاکسی استفاده کنید یا نه. طبق قانون، تاکسی تنها چهار نفر را سوار می کند، چراغ سیر و یا علامت libre (آزاد) نشان می دهد که تاکسی آماده سوار کردن مسافر است.

کشتی مسافری. این کشتی­ها وسیله­ای مفیدی برای جابجایی بین جزایر قناری و بالناری، و تا حد کمتری برای ورود و خروج از این جزایر هستند. شرکت Transmediterranea www.transmediterranea.com بزرگترین شرکت دارای خدمات کشتی مسافربری در اسپانیاست.

نزدیک ترین / ایستگاه اتوبوس کجاست؟

Donde esta la parade de autobuses/ mas cercana

قطار/ اتوبوس بعدی برای … چه زمانی است؟

A que hora sale el proximo autobus/ tren para….?

برای …. بلیط می خواهم.

Quiero un billete para ….

یک طرفه

Ida

دوطرفه

Ida y vueta

به من می گویید کجا پیاده شوم؟

Podria indicarme cuando tengo que bajar

این سفر چه مدت طول می کشد؟

Cuanto dura el viaje?

 دین

دین ملی، کاتولیک رومی است، در مراکز اصلی گردشگری، مراسم کلیسا به زبان های مختلف برگزار می شود. اغلب شهرهای اصلی دارای کلیسای پروتستان، مسجد و کنیسه هستند، اما مراسم به زبان اسپانیایی برگزار می شوند مگر آنکه گروه غیرانگلیسی زبان در آن شهر زیاد باشند.

تلفن

کد کشور اسپانیا ۳۴ است. تمام شماره تلفن های اسپانیایی ۹ رقمی هستند و شماره باید با کد منطقه گرفته شود، حتی برای تماس های محلی هم به صورت کامل شماره گیری شود.

باجه های تلفن در تمام شهرهای اصلی وجود دارند و از آنها می توانید تماس محلی و بین المللی داشته باشید. دستورالعمل به زبان انگلیسی بوده و کدهای شماره گیری برای کشورهای مختلف در باجه ها وجود دارند. بعضی از تلفن ها با کارت اعتباری هم کار می کنند، و بسیاری از آنها با کارت تلفنی کار می کنند، که می توانید از سیگارفروشی ها تهیه کنید. برای تماس خارج از کشور اول ۲۰ را شماره گیری کنید، سپس کد کشور، کد منطقه (به جز ، اول) و بعد شماره را بگیرید. کد کشور آمریکا و کانادا ۱ است؛ بریتانیا ۱۴۴ استرالیا ۶۱، نیوزیلند ۶۴، جمهوری ایرلند ۳۵۳؛ و آفریقای جنوبی ۲۷ و ایران ۹۸.

تماس مستقیم از اتاق هتل خیلی گران است. مگر آنکه از کارت تلفن یا سیستم مشابه آن، از عرضه کننده راه دور محلی خود، استفاده کنید. در هر صورت از عرضه کننده محلی خود شماره ارتباط قابل استفاده برای کشورها را بپرسید چون این شماره برای هر کشور متفاوت بوده و همیشه به راحتی قابل دسترس نیستند. یک گزینه مقرون به صرفه دیگر استفاده از باجه های خصوصی است که روی شیشه آنها قیمت تماس با کشورهای مختلف نوشته شده است، قیمت های این گزینه بسیار مناسب بوده و بعد از اتمام تماس هزینه آن را می پردازید.

می توانید این شماره را برای من بگیرید؟

Puede comunicarme con esta numero?

 نواحی زمانی

زمان اسپانیا مانند بسیاری از کشورهای غرب اروپاست. وقت گرینویچ به علاوه یک ساعت. در تابستان، ساعت ها را یک ساعت جلو می کشند، و بدین ترتیب یک ساعت از زمان تابستان بریتانیا جلوتر می افتد، زمان در جزایر قناری یک ساعت عقب تر از بقیه کشور اسپانیاست.

نیویورک

لندن

اسپانیا

تهران

آکلند

۶ صبح

۱۱ صبح

ظهر

۳۰/۲ ظهر

۱۰ شب

انعام

از آنجا که حق سرویس روی صورتحساب هتل و رستوران حساب می شود، انعام دادن اجباری نیست، اما بهتر است روی کانتر کافه سکه برای انعام بگذارید. اگر می­خواهید به راننده تاکسی انعام بدهید، ۵ درصد کافی است مگر آنکه خیلی به شما کمک کرده باشد. دستورالعمل های بیشتر:

باربر هتل، برای هر چمدان ۰٫۵۰ یورو

سرایدار دستشویی ۰٫۳۰ یورو

راهنمای تور ۱۰ درصد

آرایشگر ۱۰ درصد

راننده تاکسی ۵ درصد

خدمتکار، برای سرویس های اضافی ۱ یورو

آیا حق سرویس (انعام) اضافه شده است؟

Esta incluido el servicio?

توالت

کلمات استفاده شده برای توالت servicio یا aseos هستند. درب های توالت یا Senoras (بانوان) یا damas (خانم ها) و caballeros (آقایان)، و با خطوط تصویری از هم جدا می شوند. توالت های عمومی به ندرت یافت می شوند، اما تمام هتل ها و رستوران ها توالت دارند، که برای کاربردهای خاص امکانات استانداردی دارند.

توالت کجاست؟

Donde estan los servicios?

 دفاتر اطلاعات گردشگری

دفاتر گردشگری ملی اسپانیا در بسیاری از کشورها وجود دارند که عبارتند از:

کانادا شماره ۲ خیابان بلور غربی، طبقه ۳۴، تورنتو ۳۴۰۲، اونتاریو. ۳E۲ M۴W، تلفن: (۴۱۶) ۹۶۱ ۳۱۳۱، فکس: (۴۱۶) ۹۶۱ ۱۹۹۲، ایمیل: toronto@tourspaines.

بریتانیا شماره ۷۹ خیابان کاوندیش، طبقه ۲، لندن، ۶XB W۱۹ تلفن: (۱۲۰) ۷۴۸۶ ۱۸۰۷۷ فکس: (۰۲۰) ۸۰۳۴۷۴۸۶  ایمیل: londres@tourspain.es.

ایالات متحده وانر تاو پیر، ساختمان ۹۱۵ شرقی، ۸۴۵ N خیابان میشیگان، شیکاگو، IL ۶۰۶۱۱ تلفن (۳۱۲ ۶۴۲ ۱۹۹۲، فکس: (۳۱۲) ۶۴۲ ۹۸۱۷، ایمیل Chicago@tourspain.es

ویلشایر بولوار، ساختمان ۹۶۰، بورلی هیلز، لس آنجلس، CA ۹۰۲۱۱، تلفن: (۳۲۳)۷۱۹۵۶۵۸، فکس: (۳۲۳)۶۵۸ ۱۰۶۱، ایمیل: losangeles@tourspain.es ؛ شماره ۶۶۶ خیابان پنجم، نیویورک، NY ۱۰۱۰۳، ثلفن (۲۱۲)۲۶۵ ۸۸۲۲ فکس: (۲۱۲)۲۶۵ ۸۸۶۴، ایمیل neuvayork@tourspainesء شماره ۱۳۹۵ خیابان بریکل، میامی، FL ۳۳۱۳۱. تلفن: (۳۰۵)۳۵۸ ۱۹۹۲، فکس: (۳۰۵)۳۵۸ ۸۲۲۳ ایمیل، miami@tourSpaines برای اطلاعات بیشتر به وب سایت www.spain.info مراجعه کنید.

دفتر گردشگری کجاست؟

Donde esta la oficina de turismo?

مسافران معلول

امکانات برای مسافران معلول همیشه در حال بهبود است، اما سیستم حمل و نقل عمومی مناسب دسترسی ویلچر نمی باشد. دفتر گردشگری ملی اسپانیا فهرستی از مکان های اقامتی مناسب این افراد را ارائه می کند. بسیاری از موزه ها و دیگر مکان های دیدنی با ولچر قابل دسترسی نیستند و بازدید از این مکان ها به پیاده روی زیادی نیاز دارد.

مسافران نابینا می توانند با ONCE، سازمان ملی نابینایان اسپانیا، کال سباستین هرزا شماره ۱۵، ۲۸۰۱۲ مادرید، تلفن: ۸۸۸۰۶۸۹۱۵، www.once.es تماس بگیرند.

وب سایت ها

وب سایت رسمی گردشگری اسپانیا www.spain.info می باشد.

وب سایت های منطقه ای از این قرارند:

اندلس شامل کوستا دل سول: www.andalucia.org

آرگون: www.staragon.com

آستوریاس: www.infoasturias.com

جزایر بالئاری: www.illebalears.es

بارسلونا: www.barcelonaturism.com

استان باسک: www.paisvascoturismo.com

جزایر قناری: www.webtenerife.com, www.grancanaria.com , www.cabildelanzarote.com

کانتابریا: www.turismo.cantbria.com

کاستیلا لامانچا: www.castillalamancha.es

کاستیلا لیون: www.turismocastillayleon.com

کاتالونیا: www.catalunyaturisme.com

اکسترمادورا: www.turismoextrem.com

گالیسیا: www.turgalicia.es

ریوخا: www.lariojaturismo.com

مادرید: www.turismomadrid.es

والنسیا: www.comunitatvalenciana.com

خوابگاه ها

تعداد خوابگاه ها محدود است، اما می توانید از YHA یا دفتر گردشگری ملی اسپانیا فهرستی از آنها را تهیه کنید. بسیاری از خوابگاه ها تنها در تابستان کار می کنند، بنابراین دقت کنید که فهرست جدید را بگیرید. یک گزینه دیگر پانسیون است. این پانسیون ها اتاق های ابتدایی با سه یا چهار تخت هستند و اغلب در مرکز شهر واقع شده اند.

هتل های پیشنهادی

در زیر نام هتل ها و دیگر مکان های اقامتی در شهرها و تفریحگاه های تمام اسپانیا ارائه شده اند. اگر در فصل شلوغ به این کشور سفر می کنید، بهتر است از قبل رزرو کنید. قیمت ها شامل صبحانه با مالیات، ۷ درصد، نمی شوند. علامت های یورو هم برای نشان دادن قیمت برای یک اتاق دو تخته با حمام در فصل شلوغ هستند، فرخ فصل های خلوت کمتر هستند. گاهی می توانید برای تعطیلات آخر هفته سر قیمت چانه بزنید.

£££££ بالای ۳۰۰ £

££££ ۳۰۰-۱۸۰ £

£££ ۱۸۰-۱۲۰ £

££ ۱۲۰-۹۰ £

£۹۰-۵۰ £

آویلا Avila

Hospecleria La Sinagoga ££-£ ریس کاتولیکوس شماره ۲۲، تلفن: ۹۲۰۳۵۲۳۲۱، فکس: ۹۲۰۳۵۳۴۷۴، www.lasinagoga.net. این بنا در قرن ۱۵ یکی از مهمترین کنیسه های آویلا بوده است. این هتل در قلب شهر و در چند متری کاتدرال و دروازه های mai واقع شده، و اکنون یک هتل کوچک و مدرن است که اتاق های آن متفاوت از هم هستند. ۲۲ اتاق.

بارسلونا Barcelona

Astoria ££££ پاریس شماره ۲۰۳، تلفن: ۹۳۲۰۹۸۳۱۱ فکس: ۰۹۳۲۰۲۳۰۰۸ hotelastoriases.www یکی از شعبه های هتل های زنجیره ای دربی، که ساختمانی پیچیده و آرام و به دور از هیاهوی خیابان شلوغ دیاگونال است. این هتل در دهه ۱۹۵۰ ساخته شده و اکنون به شکلی باشکوه بازسازی شده است. برخی از اتاق ها اتاق نشیمن کوچک یا تراس- باغ دارند. رستوران، کافه، استخر در پشت بام و تراس، ۱۱۷ اتاق.

Condes de Barcelona £££££ پاسیپز دی گارسیا شماره ۷۵-۷۳، تلفن: ۹۳۴۴۵۰۰۰۰، فکس: ۹۳۴۴۵۳۲۳۲، www.hotelcondesdebarcelona.com. این هتل یک ساختمان آنطرف تر از گانودی لا پدررا، ساختمان دو قصر را به خود اختصاص داده است. اتاق ها بزرگ، مدرن و مجلل هستند می توانید اتاق با یک جکوزی را در خواست کنید، این هتل مورد طراحان، معماران و گردشگران اروپایی و ژاپنی است. ۲۳۵ اتاق.

Gran Hotel Havana £££££££££ گران و یا دلس کورتس کاتالانز، تلفن: ۹۳۳۴۱۷۰۰۰، فکس، ۹۳۳۴۱۷۰۰۱، www.granhotelhavana.com. بنای این هتل مربوط به سال ۱۸۸۲ بوده و در سال ۱۹۹۱ بعد از بازسازی به یک هتل دولوکس تبدیل شد. این هتل دارای یک دهلیز مرکزی است که اتاق ها و سوئیت های مدرن گرد آن قرار دارند، سرویس اتاق ۲۴ ساعته، ۱۴۵ اتاق.

Meson Castilla £££ والدونلا، تلفن: ۹۳۳۱۸۲۱۸۲، فکس: ۱۹۳۴۱۲۴۰۲۰،www.mesonicastilla.conf یک هتل مجلل در Placa Cstilla در ۱۰۰ متری قصر کاتالونیا اتاق های عمومی باشکوه و یک پارکینگ خصوصی، ۶۰ اتاق.

Rivoli Ramblas ££££ لارامبلا شماره ۱۲۸، تلفن: ۲۶۶۴۳ ۹۳۳۰. فکس: ۱۳۳۱۷۵۰۵۳، www.hotelrivoliramblas.com. یک هتل شلوغ در لارامبلا، با رژه های همیشگی جلوی ساختمان آن، مجهز، اتاق های آکوستیک با ترکیبی از آرت دکو و سبک آوانگارد، منظره عالی از تراس، یک مرکز ورزشی، سونا و سولاریوم. ۱۳۲ اتاق.

Sant Agusti ££ پلاگا آگوستی شماره ۳، تلفن: ۹۳۳۱۸۱۶۵۸، فکس: ۱۹۳۳۱۷۲۹۲۸ www.hotelsa.com. قدیمی­ترین هتل شهر، که در سال ۱۸۴۰ در میدان کوچک و زیبایی در نزدیکی لارامبلا تاسیس شده است. ۷۵ اتاق.

بیلبائو Bilbao

Lopez de Haro ££££-£££ اوبیسیو اوروتا شماره ۲، تلفن: ۹۴۲۲۳۵۵۰۰، فکس: ۹۴۴۲۳۴۵۰۰ www.hotellopezdeharo.com. بهترین هتل بیلبائو واقع در یک بنای بازسازی شده قرن ۱۹، که در آن سبک کلاسیک با دیدترین امکانات ترکیب شده و یک رستوران عالی دارد. در مرکز شهر و نزدیک به موزه گوگنهیم قرار دارد. ۵۳ اتاق.

کارمونا Carmona

Casa de Carmona ££££-£££ پلازا دلاسو شماره ۱، تلفن: ۹۵۴۱۹۱۰۰۰، فکس: ۹۵۴۱۹۰۱۸۹، www.casadecarrona.com. یک قصر قرن ۱۶ که به شکل یک هتل زیبا و لوکس بازسازی شده است. هر اتاق منحصر به فرد بوده و با عتیقه های مادرید، لندن و پاریس پر شده است. ۳۴ اتاق.

قرطبه Cordoba

NH Amistad Cordaba £££ پلازا میموندس شماره ۳، تلفن: ۹۵۷۴۲۰۳۳۵، فکس: ۹۵۷۴۲۰۳۶۵. www.nihi-hotels.com. واقع در محله یهودیان و نزدیک به مزکوئینا، در دو عمارت قرن ۱۸، کنار دیوار موری قدیمی، که به شکل یک هتل کاملا مدرن و در هماهنگی با این شهر تاریخی بازسازی شده است. ۸۴ اتاق.

کوستا دل سول Costa Del Sol

Kernipinski Resort Hotel £££££ کارترا دکادیز شماره ۱۵۹، پلایا ال پادرون، استپونا، تلفن: ۹۵۲۸۰۹۵۰۰، فکس: ۹۵۲۸۰۹۵۵۰، www.kempinski-spain.com. تمام اتاق های این هتل جالب به لحاظ معماری (افتتاح در ۱۹۹۹) رو به دریا هستند. مهمانان می­توانند از یک باغ زیبا، یک ساحل ۱ کیلومتری، چندین استخر، ورزش های آبی و امکانات سوارکاری، یک رستوران عالی و مرکز ورزشی لذت ببرند، پورتو بانوس در ۱۰ کیلومتری غرب این هتل قرار دارد. ۱۴۹ اتاق.

Roc Lango Rojo £££ میامی شماره ۵، لاکارینهولا، تورمولینوس، تلفن: ۱۹۵۲۳۸۷۶۶۶، فکس: ۹۰۲۳۳۷۷۲۳، www.rochotels.com، در دو کیلومتری مرکز تورمولینوس و ۲۵ متری ساحل لاکار هولا. یک هتل مدرن با امکانات خوب. ۱۴۴ اتاق.

گرانادا Granada

Alhamra Palace £££ پنا پارتیدا، شماره ۲، تلفن: ۹۵۸۲۲۱۴۶۸، فکس: ۱۹۵۸۲۲۶۴۰۴، www.alhamrapalacees، قصری باشکوه به سبک موری در حاشیه تپه که الحمرا روی آن قرار دارد (تنها چند دقیقه پیاده روی فاصله)، یا منظره عالی شهر و سیرا نوادا. ۱۳۶ اتاق.

Palacio de Santa Ines £££ کوستا سانتا شماره ۹، تلفن: ۱۹۵۸۲۲۲۳۶۲، فکس:۹۵۸۲۲۲۴۶۵، www.palaciosantaines.com. یک قصر قرن ۱۶ معروف به خانه پدر ابدی که به زیبایی به یک هتل تبدیل شده است. این قصر در منطقه تاریخی آلبایسپن، رو به روی کرانه های رودخانه دار و در نزدیکی قصر الحمرا واقع شده است. ۳۵ اتاق.

لیون Leon

Parador de Leon££££ پلازا سان مارکوس شماره ۷، تلفن: ۹۸۷۲۳۷۳۰۰، فکس: ۹۸۷۲۳۳۴۵۸، www.paradores.es. این هتل، واقع در یک عمارت قرن ۱۶ پرتزئین، با نمای باشکوه رنسانس اسپانیایی، یکی از زیباترین و مجلل ترین هتل، و همچنین یک بنای ملی است. حتما از اتاق های قسمت قدیمی با دیوارهای پرده منقوش بخواهید. ۲۲۶ اتاق.

مادرید Madrid

Arosa ££££-£££ کال دلا بسالود شماره ۲۱، تلفن: ۹۱۵۳۲۱۶۰۰، فکس: ۱۹۱۵۳۱۳۱۲۷،

www.hotclarsad.com، این هتل در نزدیکی گران و با و پورتو دل سول واقع شده است. اتاق ها در انوع سبک قدیمی در ساختمان اصلی، و بخش های مدرن هستند، که حتی برخی از آنها به سبک ژاپنی د کور شده اند. استخر شنا، ۱۳۴ اتاق.

IIesperia Madrid ££££-£££ پاسو دلا کاستلانا شماره ۵۷، تلفن: ۱۹۱۲۱۰۸۸۰۰، فکس: ۹۱۲۱۰۸۸۹۹ www.hesperia-madrid.com . یک هتل مدرن به سبک معاصر که اولین در نوع خود در مادرید است. اتاق ها و فضاهای عمومی جدا از هم هستند. سرویس عالی و یک رستوران خوب، ۱۷۰ اتاق.

Room Mate Mario££££-£££ کامپومانس شماره ۴، تلفن: ۱۹۱۵۸۸۵۵۴۸،

www.room-matelhotel.com یک هتل مدرن واقع در مرکز تاریخی شهر، در نزدیکی ایراء قصر رویال، و گران ویا، که به سیک مینیمال و نورپردازی زیبا، تخت های مبتکرانه و حمام های اصیل دکور شده است. ۵۴ اتاق.

Santo Domingo ££££-£££ پلازا سانتا دومینگو شماره ۱۳، تلفن: ۱۹۱۵۴۷۹۸۰۰ فکس: ۹۱۵۴۷۵۹۹۵، www.hotelsantadomingo.com، یک موزه هتل در مکانی آرام و نه چندان دور از پورتا دل سول با مجموعه ای عالی از عتیقه، نقاشی و آثار هنری، هر اتاق از نظر سبک و دکور متفاوت از بقیه است. ۱۲۰ اتاق.

Wellington  £££££ ولاسکوئز شماره ۸ تلفن: ۹۱۵۷۵۴۴۰۰، فکس: ۹۱۵۷۶۴۱۶۴،

www.hotel-wellington.com. هتلی نزدیک به پرادو و پورتا دی آلکالا. تمام اتاق ها دارای دکور کلاسیک در ترکب با جدید ترین امکانات هستند. رستوران ، یک کافه خوب. ۲۶۲ اتاق.

مردیا Merdia

Parador de Merdia £££ پلازا دلا کانستیتوسیون شماره ۳، تلفن: ۱۹۲۴۳۱۳۸۰۰ فکس: ۹۲۴۳۱۹۲۰۸، www.paradores. این هتل در یک صومعه قرن ۱۸ که خود زمانی محل قصر گارد پراتوری رومی بوده است قرار دارد. ترکیبی باشکوه از تاریخ و سبک ۸۲ اتاق.

بامپلونا Pamplona

g-£££E Avenida£ اونیدا زاراگوزا شماره ۵، تلفن: ۹۴۸۲۵۴۴۵۴، فکس: ۱۹۴۸۲۳۲۳۲۳.

www.hotelavenida biz، دارای نمای تیغه مانند عجیب، و بالکن هایی رو به آب نماهای پلازا پرینسیپه. اتاق ها راحت اما کوچک هستند، قیمت ها برای دو هفته در جولای در طول سن فرمین افزایش می یابند. ۲۴ اتاق.

سالامانکا Salamanca

Rector £££ پاسئو دل رکتور اسپرابه شماره ۱۰، تلفن: ۹۲۳۲۱۸۴۸۲، فکس: ۹۲۳۲۱۴۰۰۸ www.hotelrector.com . این ساختمان باشکوه زمانی متعلق به یکی از آریستوکرات­ترین خانواده­های سالامانکا بوده و با سلیقه بسیار به یک هتل کوچک تبدیل شده است. ۱۳ اتاق.

سن سباستین San sebastian

La Galeria £££-££ اینفانتا کریستینا شماره ۳-۱، تلفن: ۹۴۳۳۱۷۵۵۹، فکس: ۹۴۳۲۱۱۲۹۸، www.hotellagaleria.com. خانه دهه ۱۸۹۰ با سبک فرانسوی با اتاق­هایی با دکوراسیون های متفاوت. در نزدیکی ساحل اوتدارتا و قصر میر امار، و نزدیک مغازه ها و کافه های تاپاس سن سباستین، ۲۳ اتاق.

Maria Cristina £££££-££££ کاله اوکئوندو شماره ۱، تلفن: ۹۴۳۴۳۷۶۰۰، فکس ۹۴۳۴۳۷۶۷۶، www.luxurycollection.corn. یک عمارت زیبا مربوط به ۱۹۱۲ که به عنوان دفتر زمستانی شاه آلفونسوی سیزدهم استفاده می شد. در سال ۱۹۸۷ بعد از بازسازی امکانات مدرن و لوکسی به این هتل اضافه شدند. ۱۳۹ اتاق.

سانتیگو دکامپوستا Santiago De Compostela

Hostal Dos Reis Catolicos ££££ پلازا دو اوبرادویرو شماره ۱، تلفن ۵۸۲۲۰۰ ۹۸۱، فکس: ۹۸۱۵۶۳۰۹۴، www.paradores.es. معروف­ترین هتل اسپانیا که در قرن ۱۵ به دستور خانواده سلطنتی کاتولیک ساخته و در قرون ۱۷ و ۱۸ توسعه یافت. گفته می شود که اینجا قدیمی ترین هتل جهان است، واقع در یک میدان باشکوه ترکیبی از تاریخ و امکانات مدرن. ۱۳۶ اتاق.

سگوویا Segovia

Los Linajes ££ دکتر ولاسکو شماره ۹، تلفن، ۹۲۱۴۶۰۴۷۵، فکس: ۱۹۲۱۴۶۰۴۷۹،

www.loslinjes.com. این هتل تنها در فاصله دو دقیقه پیاده روی از پلازا مایور، یک ساختمان قرن ۱۷ واقع در حاشیه شهر قدیمی را به خود اختصاص داده است. بیشتر اتاق ها تراس دارند، ۵۵ اتاق.

سویا Sevilla

Alfonso XIII £££££ سن فرناندو شماره ۲، تلفن: ۹۵۴۹۱۷۰۰۰، فکس: ۹۵۴۹۱۷۰۹۹،

www.hotel-alfonsoxiii.com. این هتل باشکوه به دست شاه آلفونسوی سیزدهم در سال ۱۹۲۹ افتتاح شده و در مرکز شهر قرار دارد. دارای باغ ها و مجسمه های زیبا به سبک سویلایی و بسیار مجلل، اتاق های بزرگ این هتل به سبک کلاسیک دکور شده اند و کافه این هتل محل ملاقات برای طبقه باکلاس سویاست. ۱۴۷ اتاق.

Dona Maria £££ دون رموندو شماره ۱۹، تلفن: ۹۵۴۲۲۴۹۹۰، فکس: ۹۵۴۲۱۹۵۴۶،

www.hamaria.com. یک هتل زیبا با ترکیب جالبی از امکانات قدیمی و مدرن و یک استخر و کافه در پشت بام. موقعیت مرکزی عالی، و در فاصله کوتاهی از گیرالدا و کاتدرال. ۷۰ اتاق.

Los Seises ££££ سگوویاس شماره ۶، تلفن: ۹۵۴۲۲۹۴۹۵، فکس: ، ۹۵۴۲۲۴۳۳۴

www.hotellosseises.com. یک قصر قرن ۱۶ که در فضای تاریخی آن امکانات مدرن برای رسیدن به راحتی میهمانان اضافه شده­اند. واقع در پاریو دی سانتا کروز با یک استخر در پشت بام که کاتدرال و گیرالدا در همان نزدیکی از آنجا دیده می شوند. ۴۳ اتاق.

Simon ££ گارسیا ونوسا شماره ۱۹، تلفن: ۹۵۴۲۲۹۶۶۰، فکس: ۹۵۴۵۶۲۲۴۱،

www.hotelsimonsevilla.com یک هتل زیبا در یک خانه بازسازی شده قرن ۱۸، آن طرف کاتدرال، ۳۱ اتاق.

تولدو Toledo

Parador de Toledo £££ سرو امپرادور، تلفن: ۹۲۵۲۲۱۸۵۰، فکس: ۱۹۲۵۲۲۵۱۶۶

www.parador.es. اتاق های راحت، یک رستوران عالی، سرویس سنتی و یک استخر به علاوه چشم انداز زیبای تولدو. ۷۷ اتاق.

Pintor El Greco ££ آلامپلوس دل ترانسپتو شماره ۱۳، تلفن: ۹۲۵۲۸۵۱۹۱، فکس ۹۲۵۲۱۵۸۱۹، www.hotelpintorelgreco conn یک خانه زیبای قرن ۱۷، با اتاق های راست، امکانات مدرن و پارکینگ، واقع در محله یهودی قدیمی در نزدیکی اغلب بناهای تاریخی. ۳۳ اتاق.

والنسیا Valencia

sidi Saler ££££ پلایا دل سالر، تلفن: ۹۶۱۶۱۰۴۱۱، فکس: ۱۹۶۱۶۱۰۸۳۸

www.sidisaler.com یک هتل زیبا درست کنار مدیترانه، با یک رستوران عالی و یک چشمه آبگرم، و سرویس اتوبوس رایگان به والنسیا هر ۱۵ دقیقه یکبار. ۲۷۶ اتاق.

جزایر بالئاری The Balearic Islands

ایبیزا IBIZA

Club Cala Moli ££-£ آپارتادو شماره ۱۰۵، سن خوزه، تلفن: ۹۷۱۸۰۶۰۰۲، فکس ۹۷۱۸۰۶۱۵۰، www.calamoli.com. واقع در جنوب شرقی جزیره با چشم انداز زیبا از استخر و پاسیو رو به مدیترانه. ۱۰ اتاق.

L££ Caspla££££ سن میگل بالائزات، تلفن: ۹۷۱۳۳۴۵۸۷، فکس: ۹۷۱۳۳۴۶۰۴،

www.caspla-ibiza.com، این هتل که جزء فهرست هتل­های روستایی قرار دارد به اندازه یک هتل ۵ ستاره خوب است. اتاق ها بزرگ با دکوراسیون زیبا هستند (حتی بعضی از آنها استخر اختصاصی دارند). ۱۶ اتاق.

S-£££££ Hacienda Na Xartierna£££ سن میگل بالاتزات، تلفن: ۹۷۱۳۳۴۵۰۰،

فکس: ۹۷۱۳۳۴۵۱۴، www.hotelhacienda-ibiza.com. این هتل لوکس روی صخره های بلند، با چشم انداز مدیترانه، دارای بهترین موقعیت در ایبیزا است. دکور اتاق ها ترکیبی از سبک ایبیستکوی سنتی و آرت دکو می باشد. ۶۵ اتاق.

مالورکا MALLORCA

E Convent de la Missio£££ کارر دلا میسپو شماره ۷، پالما دی مالورکا، تلفن: ۹۷۱۲۲۷۳۴۷، فکس: ۹۷۱۲۲۷ ۳۴۸، www.Conventdelamissio.com. این هتل با سبک جدید، در یک صومعه قرن ۱۷ بازسازی شده در محله قدیمی، دارای برق، اتاق های بزرگ، یکه تراس روی بام، سونا و یک رستوران عالی است. در سالن ناهار خوری یک گالری وجود دارد، ۱۴ اتاق.

L££ Es Moli££ کار ترا والدموسا-دیا، دیا، تلفن: ۹۷۱۶۳۹۰۰۰، فکس: ۹۷۱۶۳۹۳۳۳،

www.hotelesInoli.com. یک هتل باشکوه در یک خانه اربایی قرن ۱۹ روی تپه ای بیرون دیا، با چشم انداز بی نظیر از دهکده و دریا استخر از آب چشمه پر می شود، و این هتل بین ۱۵۰۰۰ متر مربع باغ واقع شده است. سرویس عالی است. صبحانه در تراس سرو می شود. رستوران این هتل دارای باغ مخصوص خود است. نوامبر تا اواسط آوریل تعطیل است. ۸۷ اتاق.

L-££££g Formentor£££ پلایا دی فورمنتور، پورت دی پولنسا، تلفن: ۹۷۱۸۹۹۱۰۱،

فکس: ۹۷۱۸۶۵۱۵۵، www.hotelformentor.net. این هتل واقع در مکانی شگفت انگیز، که احتمالاً بهترین در بالئاری است، بین جنگل ها و باغ هایی محصور شده که به خلیجی زیبا میان کوه ها می رسند. یک هتل کلاسیک و رسمی که اغلب مهمانان افراد سرشناسی هستند. سه رستوران و یک مرکز زیبایی و تندرستی. ۲۵۰ اتاق.

منورکا MENORCA

Del Almirante ££ کارترا مائو- اس کاستل، اس کاستلس، تلفن: ۹۷۱۳۶۲۷۰۰،

www.hoteldelamirante.com. یک هتل خانوادگی که در عمارت انگلیسی قرن ۱۸ با چشم اندازی رو به بندر ماهون واقع شده است. اینجا قبلاً خانه دریادار کالینگوود، مرد دست راست نلسون، بوده و با وسایل عتیقه و تابلوهای همان دوره تزئین شده است. ۳۹ اتاق.

L-££££ Port Mallon££ آونیدا فورت دیلائو شماره ۱۳، ماهون، تلفن: ۹۷۱۳۶۲۶۰۰،

فکس: ۹۷۱۳۵۱۰۵۰، www.Sethotels.com. یک هتل زیبا با نمای جذاب، باغ ها و یک استخر، با چشم انداز بندر ماهون. اندازه اتاق ها خوب است، به ویژه آنهایی که دارای بالک رو به دریا هستند. استخر شنا. ۸۲ اتاق.

جزایر قناری The Canary Island

فورتونتورا FUERTEVENTURA

E-EEE Riu Palace Tres Islas£ گراندس پلایاس، کورالجو، تلفن: ۹۲۸۵۲۵۳۳۴،

فکس: ۹۲۸۸۸۶۱۵۴ www.riu.com. واقع در ساحلی زیبا، با مناظر زیبای تپه ها و لانزاروت. اتاق های عالی، استخری جذاب و تراس، بوتیک ها و تفریحات شبانه در کافه پیانو، ۴۰۱ اتاق.

گران کاناری GRAN CANARIA

Las Clas ££ ال آرنال، شماره ۳۶ لالچوزا، و گا دی سن مائو، تلفن، ۹۲۸۶۶۱۴۳۶، فکس: ۹۲۸۶۶۰۷۵۳، www.hotelrurallascalas. یک خانه کشاورزی قدیمی که به یک هتل کوچک و شیک در حومه گران کاتاری تبدیل شده است. غذای خانگی در اتاق غذاخوری سرو می شود. ۹ اتاق.

Puerto de Mogan ££-£ اوربانیزاسیون پورتو دی موگان، پلایا دی موگان، تلفن: ۹۲۸۵۶۵۰۶۶، فکس: ۹۲۸۵۶۵ ۴۳۸، www.clubdemar.com. از مکانی بی نظیر در انتهای بندر لذت ببرید. اتاق های عالی با تمام امکانات، به علاوه استخر و کافه و همچنین شنا در بندر، ۵۶ اتاق.

لاگومرا  LAGOMERA

C££££g Jardin Tecina£ لومادا تسینا، پلایا دی سانتگو، تلفن: ۹۲۲۱۴۵۸۵۰، فکس: ۹۲۲۱۴۵۸۵۱، www.jardin-tecina.com. یک مجموعه شیک محصور بین باغ­های بزرگ روی صخره ها. این هتل دارای چندین رستوران، کافه، استخر، امکانات ورزشی و کلوب ساخلی مخصوص خود است. ۴۳۴ اتاق.

لا پالما LA PALMA

Parador de la Palla £££ ال زوما کال، برنا باخا، تلفن: ۹۲۲۴۳۵۸۲۸، فکس: ۹۲۲۴۳۵۹۹۹، www.paradores.es . یک هتل روی صخره ها در جنوب، با چشم انداز سانتا کروز. از نظر سبک و دکور کاملا سنتی است. ۷۸ اتاق.

لانزاروت LANZAROTE

g Gran Melia Salivas££££ اونیدا ایسلاس کانارپاس، گوستا تگوس، تلفن: ۹۲۸۵۹۰۰۴۰، فکس: ۹۲۸۵۹۰۳۹۰، www.solmelia.es. اینجا بزرگترین و شیک ترین هتل و بخشی از میراث فرهنگی لانزاروت است. دهلیز بزرگ آن مملو از باغ های باشکوه از گیاهان خانگی و آبشار است. ۳۰۹ اتاق.

تنریف TENERIFE

LE Bahia del Duque£££ اونیدا دی بروسلاس، پلایا دی لاس آمریکاس، کوستا ادخا، تلفن: ۷۴۶۹۰۰۹۲۳، فکس: ۹۲۲۷۴۶۹۱۶، www.bahia-duque.com. مجموعه ای از ساختمان ها در میان باغ ها با چند استخر، رستوران و کافه روی سطوح مختلف، تا به ساحل، قرار گرفته اند. کارکنان لباس سنتی پوشیده اند و طاووس ها آزادانه به این طرف و آن طرف می روند. ۳۶۲ اتاق.

-EEEE San Roque££ کارترا استبان دی پونته شماره ۳۲، گاراجیکو، ایسلا باخا، تلفن: ۹۲۲۱۳۳۴۳۵، فکس:۹۲۲ ۱۳۳۴۰۶، www.hotelsanroque.com. ترکیبی زیبا از یک قصر سنتی قرن ۱۷ با سقف چوبی و بالکن و آرت دکو مدرن استخر در یک پاسیو قرار دارد. ۲۰ اتاق.

رستوران های پیشنهادی

به یاد دارید که افراد محلی دیر ناهار و شام می خورند. شما هم می توانید برای خوردن تا پاس عصر گاهی به آنها بپیوندید تا از گرسنگی نمیرید. و یا فورا به سراغ رستورانی بروید که زودتر از همه باز کرده است. اغلب مشتریان ناهار بازدید کنندگان خارجی هستند. اغلب رستوران ها به ویژه برای ناهار منوی menu del dia دارند. این یک منوی قیمت ثابت به علاوه نوشیدنی است. برای رستوران های گران توصیه می کنیم که از قبل رزرو کنید. علامت های زیر برای نشان دادن میانگین قیمت های یک وعده غذایی برای دو نفر، بدون نوشیدنی استفاده شده اند.

££££ بالای ۷۰ £

£££ ۷۰-۵۰ £

££  ۵۰- ۳۰ £

کمتر از ۳۰£

آویلا Avila

Dona Gutionar £££ توماس لوئیس ویکتوریا شماره ۳، تلفن: ۹۲۰۲۵۳۷۰۹، واقع در ساختمانی بازسازی شده که برای غذاهای خوشمزه سبک کلاسیک و مدرن را با هم ترکیب کرده است.

بارسلونا Barcelona

LE Botafuneiro££ گران دی گارسیا شماره ۸۱ ، تلفن: ۹۳۲۱۸۴۲۳۰، هر روز برای ناهار و شام باز است. بهترین رستوران غذای دریایی شهر در محیطی بزرگ و صمیمی بشقاب های ماهی و غذای دریایی در ترکیب با آشپزی گالیک و کاتالان عرضه می شوند. تاپاس های این رستوران عالی هستند. برای نشستن در قسمت کافه غذای دریایی ساعات خلوت (ظهر -۱ب. ظ، ۸-۷ شب) بروید.

La Fonda Escuddellers ££ اسکودلس شماره ۱، تلفن، ۹۳۳۰۱۷۵۷۵. این رستوران مدرن در دو طبقه مکانی محبوب به ویژه برای ناهار است و صف های بیرون رستوران تایید این محبوبیت هستند، اینجا برای خوردن غذای خوشمزه با قیمت مناسب ارزش بازدید را دارد.

Quo Vadis ££££ کارمه شماره ۷، تلفن: ۹۳۳۰۲۴۰۷۳. مکان محبوب بارسلونی ها، به ویژه طرفداران اپرا (اپرای لیسئو همین نزدیکی است). چندین اتاق ناهارخوری کوچک و باشکوه، دوشنبه تا شنبه برای ناهار و شام باز است.

E EL ChurrasCO££ رومرو شماره ۱۶، تلفن: ۹۵۷۲۹۰۸۱۹ www.elchurrasco.com. واقع در یک خانه قرن ۱۴ در محله یهودی­ها، با چند محوطه غذاخوری با دکوراسیون متفاوت، آشپزی فصلی این رستوران بر اساس محصولات طبیعی، و نوشیدنی محلی می باشد، آگوست تعطیل است.

کوستا دل سول Costa Del sol

L Taberna del Alabardero Club de Playa£££ کلوب پلایا الباندرو، اوریالیزاسیون کاستیگلیون، سن پدرو آلکانترا، تلفن: ۹۵۲۷۸۵۱۳۸. یک رستوران ساحلی با انواع پائلا و ماهی سرخ شده. یک شعبه دیگر همین رستوران در جاده روندا (تلفن: ۹۵۲۸۱۲۷۹۴) قرار دارد.

گرانادا Granada

Sevilla £££ اوفیسیوس شماره ۱۲، تلفن: ۹۵۸۲۲۱۲۲۳. معروف­ترین رستوران گرانادا درست کنار کاتدرال که زمانی مکان محبوب فدریکو گارسیا لورکای شاعر و نمایشنامه نویس بوده است، منو دارای ترکیب خویی از غذاهای محلی گرانادینو و اندلسی می باشد. یکشنبه عصرها تعطیل است.

مادرید Madrid

Casa Santa Cruz  ££££- £££ لابولسا شماره ۱۲، تلفن: ۹۱۵۲۱۸۶۲۳. زیباترین و عجیب ترین رستوران در مادرید. یک ساختمان قرن ۱۵ که زمانی کلیسای کوچک سانتا کروز بوده و بعدها به بورس اوراق بهادار اختصاص یافته است. منوی با کیفیت این رستوران دارای غذاهایی است که با دستورالعمل های سنتی، مانند cordero asado (کباب بره)، تهیه می شوند.

Lhardy ££££ سن خرونیمو شماره ۸، تلفن: ۹۱۵۲۲۲۲۰۷، www.lhardy.com. این رستوران در نگاه اول باشکوه و قدیمی به نظر می رسد. در سال ۱۸۳۹ افتتاح شده و طبقه پایین درست به همین شکلی است که توصیف کردیم. اما طبقه بالا اتاق های ناهار خوری باشکوه است که می توانید هر چه می­خواهید را از منو سفارش دهید.

Taberna del Alabardero £££ فیلیپ  Vشماره ۶، تلفن: ۹۱۵۴۷۲۵۷۷. واقع در نزدیکی قصر رویال، که نام خود را از رستوران کاردیا دی آلایاردروس گرفته، چون مکان سیراب کردن سربازان گارد بوده است. اکنون اینجا رستورانی عالی است که غذای باسک را با قیمت بسیار مناسب عرضه می کند.

g-£££ Taberna Carmenscitan£ کاله لیبرتاد شماره ۱۶، تلفن: ۹۱۵۳۱۶۶۱۲. اینجا زمانی پاتوق هنرمندان، سربازان و گاوباز ها بوده و از سال ۱۸۵۰ کار خود را شروع کرده است، کاشی های دست ساز اصیل و رومیزی های چهار خانه همگی کار دست هستند که با آشپزی مادریدی این رستوران هماهنگ هستند. کوفته برنجی، فلفل شکم پر، آستیک فیله سیرابی، کوفته قلقلی، تخم مرغ و أش داغ به نام cocido از غذاهای اصلی این رستوران هستند.

بامپلونا Pamplona

Josetxo££££ پلازا پرینسیپه دی ویانا شماره ۱، تلفن ۹۴۸۲۲۲۰۹۷. بهترین و بزرگترین رستوران شهر، غذاهای تخصصی هر فصل متفاوت بوده و شامل بشقاب های ماهی تازه و ترافل های دسر یخ زده می باشند. یکشنبه ها (به جز طول سن فرمین) و آگوست تعطیل است.

سالامانکا Salamanca

Casa Paca £££ پلازا دل پسو، شماره ۱۰، تلفن: ۹۲۳۲۱۸۹۹۳، www.casapaca com. بسیار نزدیک به پلازا مایور، با دکور کلاسیک. غذای سنتی کاستیلی مانند lentejas con chorizo (عدس با سوسیس)،  cocido  (خورش لوبیا چشم بلبلی)، alubias (خورش لوبیا سفید)، فلفل سبز شکم پر یا دم گاو نر و قلوه سرخ شده سرو می کند. همچنین سالادها و بشقاب های ماهی خوبی دارد و انواع تاپاس ها در کافه آن موجود است.

سن سباستین San Sebastian

S Arzak£££ آونیدا الکالده السگوئی شماره ۲۷۲ء تلفن: ۰۹۴۳۲۷۸۴۶۵ .www.arzak.es. این رستوران به سه ستاره میشل در غذای باسکی تخصصی دارد. غذاهای آماده شده با گوشت شکار و بشقاب های دریایی با انواع وشیدنی ها سرو می شوند، یکشنبه عصرهاء دوشنبه (و سه شنبه ژانویه تا ژوئن) و دو هفته در ژوئن و نوامیر تعطیل است.

سانتیگو دکامپوستلا Santiago De Compostela

A Barrola£££££ روآ فرانکو شماره ۲۹، تلفن: ۹۸۱۵۷۷۹۹۹. بخاطر ویترین مملو از ماهی و صدف این رستوران عابرین وسوسه می شوند که وارد این رستوران شوند. غذای مخصوص این رستوران ترکیبی از صدف است که برای دو نفر سرو می شود. هشت پا در سس سپیر با صدف دوکپهای به همان اندازه خوشمزه است.

سگوویا Segovia

E Jose Maria£££- £££ کرونیستا لکئا شماره ۱۱، تلفن: ۹۲۱۴۶۱۱۱۱.

www.rtejosemaria.com. مکانی محبوب در سگوویا با غذای سنتی کاستیلی و نوشیدنی محلی در رستورانی بانشاط، تنوع تاپاس های این رستوران بسیار است.

سویا Sevilla

Egana Oriza ££££ سن فرناندو شماره ۴۱، تلفن ۹۵۴۲۲۷۲۱۱.

www.restauranteoriza.com. یک رستوران معروف در ساختمانی زیبا کنار کارخانه قدیمی تنباکوی سویلا، اینجا برای بشقاب های خوزه ماریا آگاتا شهرت دارد، که ترکیبی از آشپزی باسکی با آندلسی می باشد. فهرست نوشیدنی های اسپانیایی و بین المللی متنوع است. شنبه، یکشنبه و آگوست وقت ناهار تعطیل است.

L£ Marea Grandle££ دیگو آنگولا اینیگیوس شماره ۱۶، تلفن: ۹۵۴۵۳۸۰۰۰، درست بیرون مرکز شهر، با انواع غذاهای دریایی، فهرست نوشیدنی عالی و سرویس خوب.

تولدو Toledo

Cason de los Lopez de Toledo ££££ سیلزیا شماره ۳، تلفن: ۹۲۵۲۵۴۷۷۴، واقع در ساختمانی تاریخی و باشکوه در نزدیکی پلازا زوکودوور، رستورانی با سه سال ناهار خوری جداگانه (اتاق کریستین، اتاق کورپوس و اتاق عرب)، که هر کدام سبک آشپزی متفاوت خود را دارند. فهرست نوشیدنی متنوع دوشنبه و سه شنبه شب تعطیل است.

والنسیا Valencia

LEstiniat£££ – ££ اونیدا نپتونو شماره ۱۶، پلایا دلاس آرناس، تلفن: ۹۶۳۷۱۱۰۱۸،

www.lestimat.com. رستورانی در ساحل والنسیا که غذاهای منطقه ای مانند برنج، ماهی تازه و غذای دریایی را از سال ۱۹۲۷ سرو می کند.

جزایر بالئاری The Balearic Island

ایبیزا IBIZA

Restaurante del Carinien ££ پلانخا کالا دی هورت، سنت حوزه دی سا تالابا، تلفن: ۹۷۱۱۸۷۴۴۹، موقعیت این رستوران تمام کم و کسری های آن را جبران می کند. این رستوران دارای چشم انداز ساحل، و بهترین چشم انداز سنگ افشان­های Es Vedra می باشد.

Sueno de Estrella ££££ اوربانیزاسیون تا خامنا، بندر سن میگل، تلفن: ۹۷۱۳۳۴۵۰۰،

این رستوران هتل در دو طبقه دارای چشم انداز رو به استخر و صخره هاست. چه از منوی روزانه و از چه نوی مخصوص انتخاب کنید بهترین غذا روی میز تان گذاشته می شود.

مالورکا MALLORCA

Koldo Royo  ££££-£££ پاسئو ماریتیمو شماره ۳، پالما مالورکا، تلفن: ۹۷۱۷۳۲۴۳۵،

واقع در پساز ماریتیم، با چشم انداز بندر. تخصص این رستوران غذای سن سباستینی و انواع باسکی مانند خامه گرم و سرد نخود سبز و سوپ مارچوبه است، که در فنجان نوشیده می شود. شنبه وقت ناهار، یکشنبه و نیمه دوم نوامبر تعطیل است.

EI Olivo££££  سون کاتالر، دیا، تلفن: ۹۷۱۶۳۹۳۹۲. یکی از بهترین رستوران های جزیره، و بخشی از هتل لا رزیدنسیا. متو شامل انواع غذاهای خوشمزه است. غذاخوری روی تراس بسیار رومانتیک است. فقط شام، دوشنبه و سه شنبه و چهارشنبه وقت ناهار تعطیل است.

L El Pi£££ پلایا فورمنتور، پورت پولنسا، تلفن: ۹۷۱۸۹۹۱۰۱. این رستوران متعلق به هنل فورمنتور است، دارای استخر و منظره مدیترانه در پس زمینه می باشد. از آشپزی کلاسیک مدیترانه ای لذت ببرید. فقط شام. فقط تابستان.

Ses Porxeres £££ کار ترا پالماسولر، کیلومتر ۱۷، بونیولا، تلفن: ۹۷۱۶۱۳۷۶۲. یک رستوران زیبای کاتالان در نزدیکی خاردین آلفابیا. انواع غذاهای گوشت شکار، خوراک ماهی و کتلت بره کیایی روی سنگ های داغ روی مز خودتان. حتما از قبل رزرو کنید، به خصوص برای یکشنبه ناهار، یکشنبه عصرها، دوشنبه ها و آگوست تعطیل است.

Ses Rotjes££££-£££ کار رافائل بلانس شماره ۲۱، کالا راخادا، تلفن: ۹۷۱۵۶۳۱۰۸،

این رستوران، در هتلی با همین نام، دارای ستاره میشلی است. هر چند ماهی تازه غذای مخصوص این رستوران است، نمی توانید بشقاب های گوشت را نادیده بگیرید. فهرست نوشیدنی متنوع است، حتماً از قبل رزرو کنید. اواسط نوامبر تا اواسط مارس تعطیل است.

منورکا MENORCA

Es Pla ££££ پاساژ Es Pla، اس مرکادال فرونلس، تلفن: ۹۷۱۳۷۶۵۶۶، معروف ترین رستوران جزیره که به دستور شاه خوان کارلوس ساخته شد، و برای خوردن خوراک خرچنگ خوشمزه به این رستوران آمد. غذاهای خوشمزه زیادی برای امتحان کردن وجود دارند.

جزایر قناری The Canary Islands

فورتونتورا FUERTEVENTURA

Don Antonio£££ لا وگا دل ریو لاس پالماس، تلقن: ۹۲۸۸۷۸۷۵۷. یکی از بهترین رستوران های جزیره، که غذاهای اصیل را با مواد اولیه محلی در یک خانه قرن ۱۷ سرو می کند. ناهار، سه شنبه یکشنبه، شام جمعه- شنبه.

گران کاناری GRAN CANARIA

Annaiur££££-£££ کاله پرز گالدوس شماره ۲، لاس پالماس، تلفن: ۹۲۸۳۷۰۷۱۷.

بشقاب های زیبا از استان باسک در رستورانی که صاحب آن غذا را می شناسد و عاشق آن است. فلفل های شیرین پر شده با batala در بین بهترین ها هستند. یکشنبه ها تعطیل است.

لاگومرا LA GOMERA

Club Laure ££££ لومادا دى نسینا، ۳۸۸۱۰ پلایا سانتیگو، تلفن: ۹۲۲۱۴۵۸۵۰.

رستورانی واقع در تفریحگاه ساحلی که با آسانسوری از بین صخره ها قابل دسترسی است. محیط رومانتیک، موسیقی زنده با گیتار، و نوشیدنی عالى. فقط عصرها، یکشنبه ها تعطیل است. حتماً از قبل رزرو کنید.

لا پالما LA PALMA

Restaurante La Placeta£££ پلاستا بور رو شماره ۱، سانتا کروز دلا پالما، تلفن: ۹۲۲۴۱۵۲۷۳، واقع در یک خانه قدیمی با محیطی آرام و صمیمی، کف چوبی، تهرک سقف، پلکان و پنجره های قدیمی با آشپزی بین المللی با تاکید روی بشقاب های ماهی گوشت و سپس، هر روز ۱۱-۷ شب باز است.

لانزاروت LANZAROTE

La Era £££ تراسرا دل آیونتامنتو، بازا، تلفن ۹۲۸۸۳۰۰۱۶، www.la-era.com . واقع در یک خانه ۳۰۰ ساله، با پاسیو. عذاهای سنتی جزیره را سرو می کند. کافه آن انواع اسنک و غذای سیک دارد. دوشنبه ها تعطیل است. حتماً از قبل رزرو کنید.

تنریف TENERIFE

Duende £££ لا هیگوریتا شماره ۴۱ پورتو دلا کروز، تلفن: ۹۲۲۳۷۴۵۱۷، www.elduende.es. یکی از بهترین رستوران­ها در تفریحگاه قدیمی پورتو دلا کروز در شمال جزیره، منوی عالی، دوشنبه و سه شنبه، و چهارشنبه و پنجشنبه وقت ناهار تعطیل است.

 

آژانس مسافرتی شمیران گشت

تلفن تماس: ۲۶۲۰۶۳۵۷  ۲۶۲۰۶۴۷۹

آدرس آژانس : در گوگل بنویسید آژانس شمیران گشت