راهنمای سفر به انگلیس

ده جاذبه برتر لندن

  1. موزه بریتانیا واقع در بلومبری؛ هنرهای عهد عتیق تا قرن ۲۰ را در خود جای داده است.
  2. نشنال گالری واقع در میدان ترافالگار؛ بهترین کلکسیون بریتانیا از هنر اروپایی را در خود جای داده است.
  3. کلیسای جامع سنت پل این شاهکار سر کریستوفر ورن جواهر شهر است.
  4. برج لندن جایی که افراد سرشناس بسیاری در آن کشته شده اند.
  5. بیگ بن Big Ben برج ساعت در قصر وست مینیستر، محل پارلمان.
  6. هرودز Harrods معروف ترین محله خرید لندن، که برای تالار غذای آرت نوا آن شهرت بسیاری دارد.
  7. کوونت گاردن نام خود را از بازار آن گرفته، و یک منطقه پرشور برای خرید و نمایش های خیابانی است.
  8. تیت مدرن Tate modern به خاطر معماری و کلکسیون عالی هنر مدرن و معاصر آن شهرت دارد.
  9. چشم لندن برای دیدن نمای کامل لندن، این چرخ و فلک غول پیکر را امتحان کنید.
  10. قصر باکینگهام در اقامتگاه ملکه شاهد سنت های قدیمی باشید.

 صبحانه ۹ صبح

با یک صبحانه کامل انگلیسی، در هتل یا با منوی صبحانه ولسلی در پیکادیلی یک روز خوب را شروع کنید.

رویال پارک ۱۰ صبح

در پارک های مرکزی و سرسبز لندن – سنت جیمز، گرین یا هاید- کمی قدم بزنید. در ساعت ۱۱ صبح تعویض شیفت گارد در هورس گارد پاراد (یکشنبه ها ۱۰ صبح) یا ۱۱، ۳۰ در قصر باکینگهام (زمستان ها فقط یک روز در میان) را تماشا کنید.

گردشگری فرهنگی ۱۲ ظهر

با خط پیکادیلی به میدان راسل رفته و تا موزه بریتانیا پیاده روی کنید. این موزه گنجینه ای از هنرهای دنیاست. در میان شاهکارهای این موزه می توان به مرمرهای الگین و مجموعه های مصر باستان اشاره کرد.

خرید درمانی ۲ بعدازظهر

از راه سون دابلز به طرف جنوب و به کوونت گاردن بروید، جایی که گزینه ها برای خرید درمانی بسیار است. در امتداد خیابان نیل، با انواع بوتیک های مد، قدم بزنید تا به لانگ اکر برسید، جایی که فروشگاه های زنجیره ای با کلاس بهترین تجربه ها را به شما عرضه می کنند.

هنر و کیک ۴ بعدازظهر

با ده دقیقه پیاده روی از مکان قبلی به نشنال پرتره گالری می رسید، جایی که می توانید در آن پرتره افراد سرشناس را تماشا کنید. سپس به رستوران پرتره در طبقه بالا بروید و در کنار صرف چای سنتی عصرگاهی از تماشای منظره محله وست مینیستز لذت ببرید.

وست مینیستر ۵ عصر

با عبور از میدان ترافالگار در امتداد وایت هال تا میدان پارلمان به طرف جنوب بروید، جایی که می توانید وست مینیستر اَبی (صومعه)، پارلمان و بیگ بن را ببینید. سپس روی پل وست مینیستر روی رودخانه تیمز قدم زده و به ساوت بانک (کرانه جنوبی) بروید.

پانارومای غروب ۳۰/۶ عصر

دقیقاً در شمال پل وست مینیستر چشم لندن (London Eye) قرار دارد که بهترین راه برای تماشای نمای کامل غروب زیبای لندن و شب های آن است. اگر برای یک توقف دیگر آماده هستید، کافی شاپ گوردون، قدیمی ترین کافی شاپ لندن، آن طرف پل هانگر فورد شماره ۴۷ خیابان ویلیر قرار دارد.

آشپزی شرقی- ۳۰/۸ شب

با خط دیستریکت از امبانکمت به آلدگیت ایست بروید و با کمی پیاده روی خود را به بریک لین پرجنب و جوش برسانید. در همان نزدیکی در خیابان فیلدگیت برای چشیدن طعم واقعی کاری رستوران طیب ها را امتحان کنید. روت مستر نیز یک رستوران مخصوص گیاه خواران در یک اتوبوس قدیمی روت مستر است.

در شهر- ۳۰/۱۰ شب

لازم نیست که زود به رختخواب بروید. در بریک لین بمانید تا در ۹۳ Feet East یک شب پرشور را تجربه کنید. همچنین می توانید تاکسی گرفته، سوار اتوبوس شماره ۶۷ شوید یا تا شوردیچ پیاده روی کنید. اینجا کافی شاپ های خیلی خوبی دارد. اول با اند کیچن دوستانه در میدان خوکستن شروع کنید، و بعد بقیه شب را در کارگو معروف (شماره ۸۳ خیابان ریوینگتون) جشن بگیرید.

عکس صفحه ۸

کجا برویم؟

درباره بهترین راه گردش در لندن نظرات بسیاری وجود دارد. به نظر بازدیدکنندگانی که برای بار اول به اینجا می­آیند، استفاده از اتوبوس­های روباز برای گردش در مرکز شهر راه حل خوبی است. وقتی تصمیم گرفتند که می خواهید در کدام منطقه گردش کنید، بهتر است در خیابان­ها گشت و گذار کنید، و دیدن شهر به این روش به شما کمک می کند تا از انواع جزئیات معماری با رد پای توسعه شهر لذت ببرید.

وست مینیستر Westminster

وست مینیستر که مرکز رسمی و اداری لندن است، از اصل قرن ۱۱ آن تفاوت بسیاری دارد. در آن دوران وست مینیستر جزیره ای سلطنتی بود که ادوارد اعتراف گر در آن یک کلیسا بنام وست مینیستر، و یک قصر ساخت، امروزه این بنا به پارلمان بریتانیا و میدان ترافالگار لندن اختصاص یافته است.

میدان ترافالگار Trafalgar

این میدان نام خود را از نبردی در نزدیکی خلیج ترافالگار، در جنوب غربی اسپانیا، در ۱۸۰۵ گرفته، که در طی آن دریادار لرد نلسون ناپلئون را شکست داد. میدان ترافالگار محل خوبی برای شروع گشت و گذار در لندن است. اینجا که زمانی به عنوان یک میدان شلوغ با هوای آلوده مورد انتقاد قرار گرفته بود، اکنون قسمت شمالی آن کاملا به شکل یک پیاده رو بازسازی شده و این میدان به مرکز بسیاری از رویدادهای فرهنگی و فستیوال های لندن تبدیل شده است.

در نزدیکی این میدان یک برج ۵۲ متری بنام ستون نلسون وجود دارد، که بالای آن مجسمه معروفترین قهرمان دریادار بریتانیا دیده می­شود. در دو طرف آن شیرهای سنگی اثر سر ادوین الندسیر قرار دارند که مکانی عالی برای عکس انداختن گردشگران هستند. نبش شمال غربی میدان پاستون چهارم را تماشا کنید، که برای نمایش موقتی آثار هنری هنرمندان معاصر بکار میرفت. نمایش­های قبلی مربوط به آنتونی گورملی، راشل ویترید و مارک کوئین بوده­اند.

نشنال گالری

در شمال میدان نشتال گالری (هر روز ۱۰ صبح- ۶ ب.ظ، جمعه تا ۹ شب؛ رایگان بجز برخی نمایشگاه­ها www.nationalgallery.org.uk) قرار دارد که بهترین مجموعه های هنر اروپایی از ۱۲۵۰ تا ۱۹۰۰ را به نمایش گذاشته است. این گالری در سال ۱۸۲۴ تاسیس شد، زمانی که دولت بریتانیا یک کلکسیون خصوصی از ۳۸ نقاشی به ارزش ۶۰،۰۰۰ پوند را خریداری کرده و در خانه مالک در شماره ۱۰۰ چال مال به نمایش گذاشت. با بزرگ شدن این کلکسیون، ساختمان جدیدی برای آن طراحی شد. ساختمان بزرگ تنوکلاسیک ویلیام ویلکینز در سال ۱۸۳۴ در نزدیکی میدان ترافالگار افتتاح شد. جناح ستزیری در غرب ساختمان ویلکینز در سال ۱۹۹۱ اضافه شد، و رابرت ونتوری، معمار آمریکایی، آن را به سبک پست مدرن طراحی کرد. این دو ساختمان با یک راه ارتباطی مدور به یکدیگر وصل می­شوند، و یک محوطه سنگفرش بین آنها میان بری به میدان لسیستر محسوب می شود.

این کلکسیون، که شامل ۲۰۰۰۰ اثر می­باشد، به چهار قسمت تقسیم شده است.

عکس صفحه ۲۶- میدان ترافالگار در شب کریسمس

جناح سنزبری، که نقاشی­های ۱۲۵۰ تا ۱۵۰۰ را در خود جای داده، و شامل اتر پرتره آرنولفینی جان وان آیک و ناهید و ماه بوتیچلی می باشد. جناح غربی، که شامل نقاشی­های ۱۵۰۰ تا ۱۶۰۰ است، آثاری همچون باکره سنگ­های داوینچی، باکوس و آریادن تیتیان و فرا هولبین را در خود جای داده است. در جناح شمالی می­توانید در آن آثار ۱۶۰۰ تا ۱۷۰۰ را تحسین کنید و شامل پرتره نقاش ولاسکز و پرتره چارلز اول از وان دایک می­باشد. جناح شرقی که هنر ۱۷۰۰ تا ۱۹۰۰ را تحت پوشش قرار داده و شامل آثار نقاشان انگلیسی همچون کنسنابل و گینزبورو و امپرسیونیست­هایی مانند موته، ون گوگ، سزان و رنوار می­باشد.

عکس صفحه ۲۷- گل آفتابگردان ون گوگ در نشنال گالری

نشنال پرتره گالری (National Portait Gallery)

در کنار نشنال گالری، نشنال پرتره گالری (شماره ۲ محله مارتینز؛ هر روز ۱۰ صبح- ۶ب. ظ، پنجشنبه جمعه تا ۹ شب؛ رایگان بجز نمایشگاه های خاص؛ www.npg.org.uk) قرار دارد که در ۱۸۵۶ به عنوان گالری پرتره سرشناسترین افراد تاریخ بریتانیا افتتاح شد. جایگاه و اهمیت این گالری نه به خاطر کیفیت آثار هنری آن، بلکه به خاطر جایگاه صاحبان پرتره هاست، از پرتره های مهم آن می­توان به طراحی های هولبین از هنری هفتم و پسرش هنری هشتم، یک پرتره در اندازه حقیقی از ملکه الیزابت اول، در لباس ابریشمی و گردنبند مروارید، و پرتره از خود هوگارت، گینزبورو و رینالدز اشاره کرد.

کلیسای سنت مارتین

در شمال شرقی این میدان کلیسای سنت مارتین (دوشنبه -چهارشنبه ۸صبح-۸ شب، پنجشنبه- شنبه ۸صبح-۹ شب، یکشنبه ۱۱ صبح- ۶ ب.ظ؛ رایگان؛ .www.stmartin-in-the-fields.org) قرار دارد که قدیمی ترین بنا در میدان ترافالگار است که در سال ۱۷۲۴ توسط جیمز گیبز، معمار اسکاتلندی، ساخته شد و در آن زمان این زمین کاملا خارج از شهر قرار داشت، اینجا یک کلیسای اسقف نشین برای خانواده سلطنتی است و می توانید در سمت چپ محراب جایگاه سلطنتی را  ببینید. تل گوئین، همسر چارلز دوم، یکی از چندین فرد سرشناسی است که در اینجا دفن شده است. این کلیسا و دخمه های آن که یک سالن اطعام فقرا برای بی خانمانها، یک کافه و یک مرکز مس سازی دارد، با بودجه میراث فرهنگی به تازگی بازسازی و مرمت شده است. این کلیسا برای کنسرت های کلاسیک و جاز آن شهرت دارد، که در زمان ناهار (معمولاً رایگان) و عصرها اجرا می شوند.

عکس صفحه ۲۸- کلیسای سنت مارتین

وایت هال (Whitehall)

خیابان ساختمان­های دولتی که از میدان ترافالگار تا میدان پارلمان ادامه دارد، نام خود را از قصر وایت هال هنری هشتم گرفته است. این قصر زمانی در همین نقطه قرار داشت، اما در ۱۶۹۸ در یک آتش سوزی ویران شد. اولین بنایی که در غرب این خیابان توجه را به خود جلب می­کند، هورس گاردز (Horse Guards) است که بین ۳-۱۷۵۱ در جایی ساخته شده که زمانی دروازه اصلی قصر وایت هال قرار داشته است.

دو نگهبان همچنان هر روز بین ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر سر پست سنتی خود آماده می­شوند، و این نگهبانی هر ساعت عوض می­شود. طاق داخل این ساختمان از میان یک محوطه بلوار مانند از اسب های نگهبان می­گذرد، و دیوار به دیوار پارک سنت جیمز است، روبروی هورس گاردت ضیافت خانه (Banqueting House) (دوشنبه شنبه ۱۰ صبح- ۵ ب.ظ هزینه ورودی؛ www.hrp.org.uk) قرار دارد که یکی از بهترین بناهای رنسانس انگلستان ، و  تنها بخش باقیمانده از قصر وایت هال است. این بنا در سال ۱۶۱۹ توسط اینیگو جونز برای جیمز اول ساخته شده و معمار آن از پالادیو، اسناد و قهرمان ایتالیایی خود در قرن ۱۶، الهام گرفته است. از ویژگی­های اصلی فضای داخلی آن می توان به نقاشی های سقف باشکوه روبتس با دستور چارلز اول اشاره کرد. گفته می­شود که چارلز بعدها جلوی همین ساختمان گردن زده شد.

عکس صفحه ۲۹- نگهبانان در لباس فرم

کمی دورتر در سمت راست شماره ۱۰ خیابان داونینگ (www.number10.gov.uk)، دفتر و خانه نخست وزیر از سال ۱۷۳۵ قرار دارد. در انتهای خیابان موانعی هستند که مانع از دید عموم از این درب معروف می­شوند.

دقیقاً در جنوب اینجا در وسط خیابان  Cenotaph (بنای یادبود) با طراحی سر ادوین لوئینز قرار دارد که برای یادبود کشته شدگان دو جنگ جهانی ساخته شده است. هر چه بطرف جنوب و میدان پارلمان بروید از دفاتر اصلی وزارت امور خارجه و دارایی عبور خواهید کرد. در انتهای خیابان کینگ چارلز، که بین این دو وزارتخانه امتداد دارد، موزه چرچیل و اتاق­های کابینه جنگ (هر روز ۹٫۳۰ صبح- ۶ب. ظ، هزینه ورودی؛ ,http://cwr.iwmorg.uk) قرار دارد، که در آنجا می­توانید در دفتر کار زیر زمینی چرچیل در جنگ جهانی دوم و موزه ای درباره زندگی و کار او گردش کنید.

ساختمان­های پارلمان (The Houses of Parilament)

قصر وست مینیستر یک شاهکار ویکتوریایی نئوگوتیک در کرانه­های تیمز است که تحت عنوان ساختمان های پارلمان شهرت بیشتری دارد. تورهای دارای راهنما هر روز در طول تابستان در دسترس هستند (آگوست دوشنبه- سه شنبه و جمعه- شنبه ۹٫۱۵ صبح- ۴٫۳۰ب، ظ، چهارشنبه – پنجشنبه ۱٫۱۵- ۴٫۳۰ ب.ظ سپتامبر، دوشنبه و جمعه شنبه ۹٫۱۵ صبح- ۳۰/۴ ب.ظ، سه شنبه- پنجشنبه ۱۵/۱۶- ۴٫۳۰ب.ظ، هزینه ورودی؛ ,www.parlimnant.uk). در دیگر اوقات سال (اکتبر تا جولای) ساکنین بریتانیا می توانند برای در خواست بازدید یا بلیط رایگان برای تماشای جلسات پارلمان (زمان پرسش از نخست وزیر چهارشنبه ۱۲ ظهر به بعد است) با نمایندگان خود تماس بگیرند و بازدید کنندگان خارجی می توانند با نوبت گرفتن در صف بلیط حضور در جلسات را تهیه کنند. قصر اصلی برای ادوارد اعتراف گر در حدود ۱۰۶۵ ساخته شد، و به مدت ۴۰۰ سال یک سکونتگاه سلطنتی بود. با این حال تنها قسمت قرون وسطایی باقیمانده از این قصر تالار وست مینیستر است که در سال ۱۰۹۹ ساخته شد. در سال ۱۸۳۴ شخصی چندین چوب باستانی حساب و کتاب را در گوره زیر زمین انداخته و آتش سوزی ناشی از آن بخش اعظم این ساختمان را از میان برد.

عکس صفحه ۳۰- نمای نئوگوتیک قصر وست مینیستر

بسیاری این حادثه را موهبتی برای بازسازی این بنای قدیمی دانستند. سر چارلز بری معمار عامل اصلی طراحی جدید بود که در سال ۱۸۶۰ به پایان رسید.

معروف ترین مؤلفه طراحی بری برج ساعت بیگ بن، یک ناقوس ۱۳٫۵ تنی، است. گفته می­شود که نام آن برگرفته از نام سر بنجامین هال، وزیر کار وقت در زمان ساخت این ناقوس در ۱۸۵۹، می­باشد. با این حال ممکن است برگرفته از نام بوکسور معروف آن زمان، بنجامین کانت، باشد.

صومعه وست مینیستر (Westminster Abbey)

روبروی ساختمان­های پارلمان صومعه وست مینیستر (دوشنبه جمعه ۹٫۳۰ صبح- ۳٫۳۰ب. ظ، چهارشنبه تا ۶ ب.ظ، شنبه ۹٫۳۰ صبح- ۱٫۳۰ب.ظ، هزینه ورودی؛ ,www.Westminister-abbey.org). بخش اعظم این صومعه در قرن ۱۳ با سبک گوتیک انگلیسی توسط هنری سوم ساخته شده و تا ۱۵۳۴ یک صومعه مهم بود تا اینکه هنری هشتم این صومعه را منحل اعلام کرد. بعد از آن، این صومعه همچنان به عنوان کلیسای سلطنتی برای تاج گذاری و مراسم تدفین بکار می رفت، و دو نسل از پادشاهی­ها از زمان ویلیام فاتح در اینجا تاج گذاری کرده­اند.

پشت تالار اصلی و در جنوب جناح کلیسا خلوت شاعر (Poet’s Corner) قرار دارد. جفری چار اولین شاعری بود که در اینجا، در ۱۴۰۰، دفن شد. پشت محراب چند نماز خانه سلطنتی پر تزئین و مقبره قرار دارند. مقبره مبارز گمنام، در غرب تالار اصلی، بدن سربازی را در خود جای داده که بعد از جنگ جهانی اول از فرانسه به اینجا آورده شد.

در جنوب غربی اینجا، در انتهای دیگر خیابان ویکتوریا، کلیسای جامع کاتولیک رومی لندن قرار دارد.

شاعران مرده

شخصیت­های ادبی مدفون در خلوت شاعر شامل آلفرد تنیسون، بن جانسون، ادموند اسپنسر، چارلز دیکنز، رابرت براونینگ و جان دریدن می­باشند.

کلیسای جامع وست مینیستر (دوشنبه – جمعه ۷ صبح- ۷ب.ظ، شنبه ۸ صبح – ۷ شب، رایگان www.westministercathedral.org.uk) به سبک ایتالیایی – بیزانسی است که مربوط به قرن ۱۹ می­باشد. از بالای برج راه راه ۱۰۰ متری آن منظره زیبایی قابل مشاهده است.

تیت بریتانیا (Tate Britain)

در حدود ۱۵ دقیقه پیاده روی در جنوب میدان پارلمان، در سمت رودخانه در نزدیکی پل واکسهال، تیت بریتانیا (۱۰ صبح- ۵۰/۵ ب.ظ؛ رایگان بجز نمایشگاه های خاص؛ .www.tate.org.uk/britain) قرار دارد. نزدیک ترین ایستگاه مترو په لیکو است، که تابلوهای مسیر گالری را دارد.

با اینکه تیت بریتانیا زیر سایه گالری جدیدتر تیت مدرن قرار دارد، همچنان گالری ملی اصلی برای هنر بریتانیا است که آثار قرن ۱۶ تا به امروز را به نمایش می­گذارند و از جمله این آثار عبارتند از: آسیاب فلتفورد کنسنابل، اوفلای میلیاس نقاشی­های قبل رافائلی داننه گابریل روستی، رستاخیز استنلی اسپنسر، سه مطالعه برای فیگور در پایه یک صلیب فرانسیس بیکن و خانم و آقای کلارک و پرسی دیوید هانی، در میان آثار مجسمه سازان قرن ۲۰ بریتانیا می­توان به آثار جیکوب ایستین، باربارا هپوورث و هنری مور اشاره کرد.

قایق تیت

اگر می­خواهید از هر دو گالری تیت بازدید کنید، قایق تیت هر ۴۰ دقیقه بین تیت بریتانیا و تیت مدرن در طول ساعات کار گالری در رفت و آمد است، و در چشم لندن هم توقف دارد. بلیط که در هر دو گالری در دسترس است، برای تمام روز و برای تعداد سفرهای نامحدود معتبر است.

گالری کلور (ساختمان ضمیمه بنای اصلی) در دهه ۱۹۸۰ برای نگهداری کلکسیون باشکوه جی. ام. دبلیو ترتر ساخته شد، و شامل بیش از ۲۸۲ نقاشی رنگ و روغن و بیش از ۲۰٫۰۰۰ اثر این هنرمند متولد کوونت گاردن است.

عکس صفحه ۳۳- نورهای میدان پیکادلی

وست اند (THE WEST END)

برخلاف این نام گمراه کننده که بیانگر این حقیقت است که در غرب «سیتی» قرار دارد. وست اند در اصل مرکز خرید و تفریحی لندن است. این منطقه بزرگ از خیابان آکسفورد در شمال شروع شده، از میان سوهو، محله چینی­ها، گذشته و به امپانگمنت کنار تیمز در جنوب می­رسد. با اینکه این قسمت ویژگی های سنتی چندانی ندارد، شب و روز مملو از گردشگران و محلی­ها است، چون تجمع مغازه­ها، تئاترها، رستوران­ها، کافه­ها و کلوب هاست.

میدان پیکادیلی (Piccadilly)

در مرکز وست اند میدان پیکادیلی شلوغ قرار دارد که تبلیغات پرنور آن برای اولین بار در ۱۸۹۰ این منطقه را روشن کردند. سه سال بعد، ستون یادبود برای ارل هفتم خیرخواه شفتسبری در این محله بنا شد.

در بالای این ستون مجسمه یک پیکره بالدار، بنام «اروس» قرار دارد، اما در اصل نماد آنتروس، الهه یونانی عشق از خود گذشته، می­باشد. دیگر جاذبه های این منطقه عبارتند از: تروکادرو سنتر، که مجموعه تفریحی فائنلند و Ripley’s Believe It Or Not مجموعه ای رنگارنگ از نمایش­های عجیب، را در خود جای داده است.

در شمال غربی میدان پیکادلی خیابان ریجنت قرار دارد، که توسط جان ناش به عنوان یک مسیر مراسم برای ارتباط کارلون هاوس، سکونتگاه پرنس نایب السلطنه در پیکادلی با ریجنت پارک، ساخته شده است. برخلاف وجود این راه ارتباطی، ویترین های باشکوه مغازه­ها جوانی خیابان را پوشانده اند. بخش اعظم آن در دهه ۱۹۲۰، بیش از ۱۰۰ سال بعد از شروع کار ناش، ساخته شده است. بخش اصلی خیابان ریجنت سپین میدان پیکادیلی و میدان آکسفورد بخاطر مغازه های متعدد آن شامل فروشگاه معروف Arts and Crafts لیبرتی، و هاملیز هفت طبقه، بزرگترین مغازه عروسک فروشی دنیا، شهرت بسیاری دارد.

خیابان آکسفورد (Oxford)

خیابان آکسفورد که با ماربل آرک در غرب و تقاطع خیابان تاتنهام گورت با شرق هم مرز است، شلوغ ترین و معروفترین خیابان خرید لندن است. کیفیت مغازه های امتداد این خیابان از غرفه های بازار و مغازه های ارزان فروشی تا شعبه­های تمام فروشگاه­های زنجیره ای سرشناس و برندهایی همچون سلفریجز متفاوت هستند.

این خیابان که نام خود را از ارل آکسفورد، مالک زمین شمال این خیابان از قرن ۱۶ گرفته، بعنوان مسیر اصلی به خارج از شهر ساخته شده و قرار بوده که حومه شهر همپشایر و سافولک را به هم مرتبط کند. این خیابان در دهه ۱۷۶۰ به عنوان مرکز تفریحی گسترش یافت. پانتئون (که در ۱۹۳۷ مارکس اند اسپنسر جایگزین آن شد) میزبان جشن­ها و کنسرت­ها بوده، و آمفی تئاتر جک پروتون، نبش خیابان هانول و آکسفورد، برای مسابقات بوکس آن شهرت بسیاری دارد. با این حال در پایان قرن ۱۹ این خیابان به یک مرکز برای طرفداران خرید تبدیل شد. فروشگاه مبلمان وارینگ اند گیلو در سال ۱۹۰۶ تأسیس شده است، در حالیکه فروشگاه زنجیره ای دینهام و سلف ریجز که هر دو به این خیابان وفادار ماندند در سال ۱۹۰۹ باز شده اند.

عکس صفحه ۳۵- جنب و جوش در ایستگاه مترو آکسفورد

سوهو و محله چینی­ها (Soho and Chinatown)

سوهو، منطقه هم مرز با خیابان رجنت، آکسفورد، چرنگ کراس و شفنسبری دارای خیابان­های باریک مملو از کافه، رستوران، تئاتر و چند مغازه کوچک و بوتیک بوده، و سال­هاست که به منطقه تفریحات لندن تبدیل شده است. اما زندگی همیشه در اینجا پرشور نبوده است. قبل از آتش سوزی بزرگ لندن در سال ۱۶۶۶، این جا یک محوطه باز بوده که افراد برای شکار به آن میآمدند گفته می­شود که «سوهو» برگرفته از یک شعار شکار است. بعد از آتش سوزی از این محوطه برای ساخت و ساز جدید خانه­ها استفاده شد، و در اواخر قرن ۱۷ و قرن ۱۸ روشنفکران و اعضای نخبه جامعه در آن سکونت داشتند.

با این حال، در اواخر قرن ۱۹، ثروتمندان لندن به می فر( Mayfair) نقل مکان کردند، و جمعیت بوهمی سوهو را گرفتند. قهوه خانه ها و کافه های این منطقه به زودی به مکانی برای بحث و تبادل نظر تبدیل شده، و سنتی به راه افتاد که هنوز در کلوب های همچون گروچو کلوب ادامه دارد.

عکس صفحه ۳۶-  محله چینی ها

این منطقه در قرن ۲۰ تا حد زیادی چند ملیتی شد. محله بدنام سوهو غالب شده و صنعت فحشا رایج شد. در سال ۱۹۷۲ جامعه سوهو تأسیس شد، و این گروه برای پاکسازی این منطقه یک کمپین راه اندازی کردند؛ با رسیدن اوایل دهه ۱۹۸۰ دیگر تمام فروشگاه های محصولات جنسی باید دارای مجوز می­بودند

این منطقه در حال حاضر در وهله اول مرکز تفریحات لندن محسوب می شود. مکان­های اصلی که می توانید برای بازدید به آنها بروید عبارتند از خیابان الد کامپتون، خیابان اصلی این منطقه، و میدان سوهو، یک محوطه سرسبز که در تابستان بسیار شلوغ میشود. همچنین یک بازار قدیمی میوه و سیزی در خیابان برویک وجود دارد، و خیابان شلوغ کارنابی در غرب انواع بوتیک های مد را در خود جای داده است.

در حاشیه جنوبی سوهو خیابان شفتسیری قرار دارد، که قلب تئاتر لندن است. در طرف دیگر این خیابان محله چینیها دیده میشود که یک منطقه کوچک با مرکزیت خبابان جرارد است. نام خیابان­ها دارای زیرنویس چینی هستند، و بالای تلفن های عمومی شبیه پاگوداهای کوچک است.

میدان السیستر Leicester

در جنوب محله چینی­ها میدان لیسیستر قرار دارد که از لسیستر پلیس، محل سینمای خانه هنر پرنس چارلز و کلیسای فرانسوی نوتردام، قابل دسترسی است. اینجا یک میدان بزرگ و قضایی رسمی است که مجموعه های بزرگ سینمایی در آن قرار دارند. این سینماها جدید ترین فیلم­های دنیا را اکران می کنند. چند کلوب نیز در اینجا دیده می­شود. با اینکه در حال حاضر محوطه سبز مرکز میدان جلوه چندانی ندارد. قرار است طی برنامه هایی کل میدان بازسازی شده و تعداد نیمکت ها زیاد شوند.

 کوونت گاردن Covent Garden

کوونت گاردن با خیابان­های سنگفرش، بازارها، سالن­های اپرا، مغازه­ها، تئاترها و کافه­ها یکی از جذابترین مناطق لندن است. این منطقه دارای فضای پرشوری بوده و طیف وسیعی از علایق همچون تئاتر، نمایش­های خیابانی، خرید و گردشگری را جذب خود می کند. نام این منطقه بر گرفته از این حقیقت است که اینجا زمانی مراتع متعلق به صومعه وستمینیستر بوده است، بعد از انحلال صومعه­ها، این زمین­ها به ارل اول بدفورد داده شد، و سپس در اواخر دهه ۱۶۲۰ کوونت گاردنی که ما امروزه می بینیم شکل گرفت، و در آن زمان ارل چهارم از اینیگو جونز خواست تا ساختمان­های مسکونی آن را طراحی کند. جونز که تحت تاثیر مطالعه معماری پالادی قرار داشت، میدان اصلی را طراحی کرد، که شامل کلیسای سنت پل و خانه های بالکن دار در سه طرف دیگر بود. با اینکه این طراحی چندان مورد توجه هم عصران جونز قرار نگرفت، خانواده های ثروتمند و آریستوکرات را جذب این منطقه کرد. با این حال، محبوبیت کوونت گاردن به عنوان یک منطقه مسکونی شیک عمر چندانی نداشت.

عکس صفحه ۳۷- نمایش خیابانی در کوونت گاردن

چارلز دوم در ۱۶۷۰ مجوز فروش گل و سبزیجات در اینجا را صادر کرد، و با ورود بازار و جذب افراد طبقه پایین، این منطقه رو به افول گذاشت.

هال مارکت مرکزی توسط چارلز فاولر در ۱۳۸۱ ساخته شد. امروزه هال مارکت مجموعه ای از مغازه های کوچک، انواع غرفه های صنایع دستی، چند کافه و رستوران و چند محوطه برای اجرای نمایش را در خود جای داده است. هنرمندان برای نمایش­های خیابانی از فضای جلوی کلیسای سنت پل (دوشنبه جمعه ۹ صبح- ۳۰/۴ ب.ظ، یکشنبه ۹ – صبح-۳۰/۱۲ ب.ظ؛ رایگان www. Hcruhcsrotca.gro) در طرف غربی میدان نیز استفاده می کنند. سنت پل به «کلیسای بازیگران» شهرت دارد، که به خاطر رابطه طولانی آن با تئاترهای متعدد می باشد. این کلیسای دارای یادبودهای چارلی چاپلین، نئول کوارد، ویوین لی و گراسی فیلدز می­باشد. در گوشه شمال شرقی کوونت گاردن رویال اپرا هاوس (www.horku.gro) قرار دارد، که سومین تئاتر در این مکان از سال ۲۳۷۱ می­باشد (دو ساختمان قبلی در آتش سوزی تخریب شدند). ساختمان فعلی که مربوط به ۶۴۹۱ می باشد با ۱۲۰ میلیون پوند هزینه در آغاز هزاره جدید بازسازی شد.

عکس صفحه ۳۸- هال مارکت

امکانات برای اجراکنندگان بهبود یافته و برای این سالن سیستم تهویه مطبوع تصب شده است. فلورال هال Floral Hall (مکانی عالی برای صرف قهوه) شیشه ای در کنار ساختمان اصلی نیز بازسازی شده است. در اینجا اپرا و نیز باله اجرا می­شود.

در جنوب شرقی میدان، موزه لندن ترانسپورت (شنبه – پنجشنبه ۱۰ صبح- ۶ عصر، جمعه ۱۱ صبح- ۶ عصر؛ هزینه ورودی www.itmuseum.co.uk) – نشان می­دهد که مسیر توسعه اتوبوس ها، ترامواها و مترو لندن از ۱۸۰۰ چگونه بوده است. همچنین آینده حمل و نقل عمومی در پایتخت را به نمایش گذاشته است.

سامرست هاوس Somerset House

در جنوب کوونت گاردن، به موازات تیمز، استرند Strand قرار دارد، که در امتداد مسیری که در زمان ادوارد اعتراف کننده باز شد، وست مینیستر را به نسبتی متصل می کند. یک کلیسا در انتهای شرقی استرند بنام سنت مری-له – استرند نیز قرار دارد. این کلیسا که در ۱۷۲۴ ساخته شده در اصل در قسمت شمالی خیابان قرار دارد، اما، با ظهور اتومبیل، استرند عریض تر شده، و کلیسا در گوشه عزلت باقی ماند.

روبروی سنت مری له استونی سامرست هاوس (حیاط هر روز ۳۰/۱۰ صبح- ۱۱ شب، رایگان مجموعه­ها هر روز ۱۰ صبح- ۶ عصر، پنجشنبه جمعه تا ۹ شب هزینه ورودی؛ www.somersethouse.org.uk) قرار دارد، که یک مثال عالی از نئوکلاسیسم است و در قرن ۱۸ توسط سر ویلیام چمبرز طراحی شده است. این بنای باشکوه چمبرز که در محل یک قصر قرن ۱۶ قرار دارد برای جای دادن دفاتر دولتی شامل هیئت نیروی دریایی، و سه انجمن اصلی بریتانیا: آکادمی رویال هنر، انجمن رویال و انجمن ضد تفتیش عقاید ساخته شد.

عکس صفحه ۳۹- نمای موزه لندن ترانسپورت

عکس صفحه ۴۱- قصر باکینگهام

قصر باکینگهام و می فر Buckingham Palace and Mayfair

در غرب میدان پیکادیلی زیباترین و مهمترین قسمت شهر قرار دارد. این منطقه همچنان ابهت اجتماعی خود را از زمان ساخت عمارت بزرگ آن از دهه ۱۶۶۰ را حفظ کرده است. اینجا با عمارت های مسکونی به سبک جورجی، کلوب جنتلمن ها و مغازه های شیک، هم معنی ثروت است. پیکادیلی این منطقه را به دو قسمت تقسیم می کند. در شمال می فر معروف قرار دارد، و در جنوب سنت جیمز، رویال پارک و قصر باکینگهام دیده می شوند.

قصر باکینگهام و پارک ها

قصر باکینگهام محل اصلی اقامت ملکه (از آگوست تا سپتامبر هر روز از ساعت ۹٫۴۵ صبح تا ۶ ب.ظ، مارس تا آوریل فقط برای تورهای خصوصی www.royalgov.uk) در سال ۱۷۰۲ توسط دوک باکینگهام ساخته شد. بعدها جورج سوم آنرا خرید و در زمان جورج پنجم توسط معمار جان ناش بازسازی گردید. آخرین تغییرات نمای آن در سال ۱۹۱۳ توسط استون وب صورت گرفت .

ملکه و دوک ادینبر و حدود ۱۲ اتاق از ۶۵۰ اتاق، در طبقه اول جناح شمالی را به خود اختصاص داده است. اگر ملکه در این قصر باشد، پرچم نماد امپراتوری در تیرک مرکزی افراشته می­شود.

این ساختمان در ۱۹۹۳ به روی عموم مردم گشوده شد تا پول تعمیرات قصر آتش زده وینزور تأمین شود، و اگر ملکه در عمارت نباشد، در تابستان و اوایل پاییز هم باز است. اتاق­هایی که به روی عموم باز هستند شامل اتاق غذاخوری، اتاق موسیقی، اتاق طراحی سفید و اناق اورنگ ملکه می­باشند.

عکس صفحه ۴۲- پارک سنت جیمز

ملکه دارای یکی از بهترین مجموعه های هنری دنیاست که شامل ۹۰۰۰ اثر از جمله طراحی­های بی نظیر لئوناردو داوینچی و پرتره­های رویال هولبین و وان دایک می باشد. در کوئین گالری (خیابان باکینگهام پالاس؛ هر روز ۱۰ صبح- ۵٫۳۰ ب.ظ. هزینه ورودی؛ www.royal.gov.uk) تعدادی از آثار این مجموعه به نمایش گذاشته شده است.

بخش اعظم جمعیت بیرون قصر باکینگهام برای تماشای تغییر شیفت گارد در ساعت ۱۱٫۳۰ صبح (هر روز مه جولای، یک روز در میان آگوست آوریل) به اینجا آمده­اند. نگهبان جدید، که از ولینگتون باراکس می آید، در جلوی حیاط قصر به گارد قبلی می­رسد، و آنها به همراه موسیقی نظامی کلیدهای نمادین را رد و بدل می کنند.

در شمال قصر گرین پارک قرار دارد که کوچکترین پارک سلطنتی بوده و فاقد بستر گل می­باشد، و به همین خاطر این نام را به خود گرفته است. این پارک زمانی محل دفن جذامی­ها بوده و گفته می­شود که دلیل پرپشت بودن چمن آن نیز همین است.

وقتی از قصر به طرف شرق می­روید، به مال (Mall) می­رسید. مال بلواری در کنار پارک سنت جیمز است. این پارک یکی از قدیمی ترین پارک­های سلطنتی می باشد.

چارلز دوم که به فرانسه تبعید شده بود دستور ساخت این پارک را داد تا باغ­های رسمی­ای که در آنجا تحسین کرده بود را بازسازی کند، منطقه حفاظت شده پرندگان در دوک ایسلند اکنون به محل زندگی مرغ های دریایی و پلیکان­ها تبدیل شده است (گفته می­شود که سفیر روسیه در سال ۱۶۶۵ یک جفت از این پرندگان را به چارلز دوم هدیه کرد).

سنت جیمز St James

سنت جیمز منطقه ای در شمال این پارک است که نماد لندن آریستوکرات و قلب کلوب ها در فضایی قدیمی می باشد. این منطقه در روزهای شکوفایی خود در قرن ۱۸ یک قلعه با گلاس برای مردان محسوب می­شد. اکنون در اینجا کمتر از ۳۰ گلوب وجود دارد، اما هنوز بازرگانان نوشیدنی ، میلیونرهای طراحان مد(به ویژه در خیابان جرمین)، و کفاشان مورد علاقه آقایان در آن زندگی می کنند.

عکس صفحه ۴۳- قصر سنت جیمز

قصر سنت جیمز (به روی عموم بسته است)، در شمال مال، به عنوان لژ شکار توسط هنری هشتم در ۱۵۳۲ ساخته شد و اکنون محل زندگی و دفتر پرنس ولز در لندن است. این قصر سکونتگاه رسمی در بار قبل از استفاده از قصر باکینگهام برای این کار در ۱۸۳۷ بوده است.

همچنین در قسمت شمالی مال، در کارلتون تراس، یکی از جنجالی­ترین فضاهای عمومی لندن برای هنر معاصر بنام موسسه هنرهای معاصر، یا ICA (گالری­ها هر روز ظهر – ۷,۳۰ شب، پنجشنبه تا ۹ شب، رایگان: www.ica.org.uk) قرار دارد.

علاوه بر فضاهای گالری، که مرتباً در آنها نمایشگاه برگزار می­شوند، این مرکز دارای یک رستوران / کافه شاپ عالی، یک کافی شاپ، یک تئاتر، یک کتابفروشی، دو پرده سینما، با اکران فیلم­های خانه هنر، می­باشد.

شفرد مارکت

محوطه پیاده رو در نزدیکی می­فر کورزون (یا از راه خیابان کلارگر یا خیابان هاف مون از پیکادیلی) نام خود را از ادوارد شفرد گرفته؛ کسی که این منطقه را در قرن ۱۸ ساخت. در قرن ۱۷، می فر سالانه ۱۵ روزه در اینجا برگزار می­شد، و بنابراین نام او را روی کل منطقه گذاشتند. شفرد مارکت مکانی عالی برای استراحت است، در اینجا چند کافه و رستوران وجود دارد که برخی از آنها در پیاده رو میز دارند.

در کنار ICA، در مسیری که به طرف انتهای شرقی پال مال باشکوه می­رود، ستون دوک یورک قرار دارد، که یک یادبود برای پسر تهی دست جورج سوم، فرمانده نیروهای بریتانیایی، می باشد. این دوک با بدهی بیش از ۲ میلیون پوند از دنیا رفت، و این مجسمه با کسر دستمزد یک روز افسران و سربازان ساخته شد. شمال اینجا پال مال باشکوه قرار دارد. که در آن کلوب های مردان در کنار خانه های مسکونی قرار دارند. در نزدیکی قسمت شمالی پال مال میدان سنت جیمز دیده می شود، که به دستور هنری جرمین، ارل اول سلت آلبان در حدود ۱۶۶۰، ساخته شده است.

به موازات پال مال، از غرب از میدان پیکادیلی تا هاید پارک کورنر، پیکادیلی محسوب می­شود. این خیابان یکی از مسیرهای اصلی به داخل و خارج از وست اند ایست، و اسم آن برگرفته از «پیکادیل» یا همان یقه طوقی می­باشد که شیک پوش­های ساکن این منطقه در دهه ۱۶۰۰ می پوشیدند، در شماره ۱۹۷ خیابان پیکادیلی کلیسای سنت جیمز (www.st-james-piccadilly.org) قرار دارد، که سر کریستوفر ورن آن را در ۱۶۸۴ طراحی کرد. اینجا دارای یک بازار و یک قهوه خانه بوده و کنسرت­های کلاسیک در آن برگزار می­شود.

چند ساختمان پایین­تر فورتنیوم اند میسون قرار دارد که یکی از مهمترین سوپرمارکت­های تأمین کننده مواد غذایی ملکه به مدت ۳۰۰ سال می­باشد. در اینجا می­توانید از چای بعد از ظهر لذت برده یا کمی دورتر به ریتز( The Ritz) (باید از قبل رزرو کنید؛ لباس رسمی بپوشید) بروید.

عکس صفحه ۴۵- پاساژ برلینگتون می فر

می فر Mayfair

در شمال پیکادیلی می فر قرار دارد، که یکی از با کلاس ترین مناطق در پایتخت و گرانترین محل برای امتحان کردن غذای انگلیسی است. پارک لین که دومین منطقه گران لندن است در غرب قرار دارد و خیابان آکسفورد در شمال می فر جای می گیرد. این منطقه نام خود را نمایشگاه شلوغ قرن ۱۷ گرفته و هنوز هم دارای ده­ها کوچه باریک و فرعی است که بازدید کنندگان را به باد لندن قرن ۱۷ می اندازند. در همین زمان بوده که این منطقه برای اولین بار به یک محله شلوع طاعون زده ای تبدیل شد که در آن راهزن ها به ایران در راه مکان های شیک و مد و جاهایی که مردانی همچون بیو برومل با زنان زیبا صبحگاه قدم میزدند، حمله می کردند.

در پیکادیلی خانه برلینگتون قرن ۱۷، محل رویال آکادمی هنر (یکشنبه – پنجشنبه ۱۰ صبح- ۶ عصر، جمعه ۱۰ صبح- ۱۰ شب شنبه برای برخی نمایشگاه­ها، هزینه ورودی؛ www.royalacademy.org.uk) یا RA است. برای ورود به این ساختمان از زیر یک طاق بزرگ عبور کرده و از یک حیاط می­گذرید. این گالری برای برگزاری نمایشگاه های معاصر سطح بالا شهرت بسیاری دارد. مجموعه دائمی کمتر شناخته شده این نمایشگاه شامل تادی توندو میکل آنژ، اسب در حال پرش کنتستابل و منظره رمانتیک گینسبورو می باشد.

آثار افتخاری اهدا شده توسط دانشگاهیان در انتخابات اعضا شامل سانتا ماریا ماگیور والتر سیکرت، دروازه مزرعه استنلی اسپنسر و کانیون بزرگ دیوید هاکنی می­باشند.

در امتداد RA پاساژ برلینگتون قرار دارد، که در سال ۱۸۱۵ ساخته شده و یکی از قدیمی ترین و باشکوه ترین مراکز خرید سر پوشیده لندن است. در این پاساژ فراش­ها گشت میزنند. آنها با کلاه و یونیفرم «بدون سوت زدن، خمیازه کشیدن با عجله» رفتار خوب را تضمین می کنند.

دیگر محیط­های خرید باکلاس می فر شامل سوئیت­های قراردادی ساویل رو(Savile Row)، گالری­های هنری خیابان کورک، خانه­های حراج ساتبی و یونهامز، و خیابان الد بوند و خیابان تیو بوند هستند، که هر دو برای مغازه های برند طراحان شهرت دارند.

بلومزبری و مریلبون Bloomsbury and Marylebone

مریلیون و بلومزبری بر خلاف موقعیت مرکزی آنها بسیار آرام هستند، مریلیون های استریت و مریلیون لین دارای حال و هوای دهکده بوده، و بسیاری از بهترین پزشکان لندن در اطراف خیابان هارلی و وپمپول جراحی می­کنند. در غرب خیابان تاتنهام کورت بلومزبری قرار دارد. اینجا قلب ادبیات لندن و محل موزه لندن، کتابخانه بریتانیا و و دانشگاه لندن است.

بلومزبری و ادبیات

بلومزبری در اوایل قرن ۲۰ محل زندگی ویرجینیا ولف، ونسا بل، دونکان گرانت، دورا کارینگتون، راجر فرای و لیتون استراجی، بیوگرافی تویس ملکه ویکتوریا، بوده است. با اینکه حضور آنها با نقاشی، فلسفه و نگارش محو شد، اما همچنان آثار آنها سر زبان­ها بود. در آن زمان انتشارات یک صنعت مهم این منطقه محسوب شده و ناشران شامل هوگارث پرس بودند. با اینکه بسیاری از انتشاراتی­ها به ساختمان­های ارزانتر منتقل شده­اند، کتاب زدگی این منطقه در مغازه های اطراف موزه و خیابان­های گریت راسل همچنان حفظ شده است.

عکس صفحه ۴۷- تالار بزرگ در موزه بریتانیا

موزه بریتانیا (The British Museum)

موزه بریتانیا (خیابان گریت واسل؛ www.british-museum.org؛ هر روز ۱۰ صبح- ۳۰/۵ ب. ظ، پنجشنبه جمعه تا ۳۰/۸ شب، رایگان)، از ۱۷۵۹ تاسیس شده است، و بزرگترین گنجینه این کشور را در خود جای داده است. از آثار موجود در این موزه می­توان به عتیقه های دوره نوسنگی تا دست نوشته های قرن ۲۰ اشاره کرد. ورودی اصلی از راه Great Court با سقف فولاد و شیشه، بزرگترین فضای سرپوشیده اروپا است که در وسط آن اتاق مطالعه بزرگی قرار دارد، که اکنون به مرکز اطلاعات تبدیل شده است. پشت نمای آتنی معروف مجسمه­ها نجات داده است. همچنین کتاب رمز این زبان شناس، سنگ روز تا، که کلید گشودن افسانه های زبان هیروگلیف مصر باستان را گشود، در اینجا قرار دارد. در موزه اصلی آثاری از آشوری­ها، مصریان و رومی­ها دیده می­شود.

این آثار شامل غنی­ترین مجموعه از مومیایی­های مصری و هنر تدفین، یک گلدان پورتلند رومی قرن اول و سنگ قبر نرئید، یک سنگ قبر ترک مربوط به ۳۸۰ قبل از میلاد می­باشند. با اینکه موزه بریتانیا یک موزه جهانی است، گنجینه های بریتانیای کبیر را نیز در خود جای داده، که شامل گنجینه سوتون هو از یک کشتی به خاک سپاری شاه آنگلو ساکسون و یک بریتانیایی است که ۲۰۰۰ سال قبل گشته و در یک باتلاق ذغال سنگ نگهداری شده است. در گالری­های آفریقایی چندین برنز قرن ۱۶ از بنین سیتی به نمایش گذاشته شده است.

عکس صفحه ۴۸- کتابخانه بریتانیا

کینگ کراس و سنت پانکراس (King’s Cross and St Pancras)

منطقه اطراف ایستگاه های کینگ کراس و سنت پانکراس سالهای سال کثیف بوده، و در دست فرایند بازسازی و تبدیل به منطقه فرهنگی جدید قرار دارد. مؤلفه اصلی که باید تکمیل شود خود ایستگاه سنت پانکراس است. این ساختمان بزرگ آجر قرمز و شیشه به سبک ویکتوریایی و گوتیک بوده و بازسازی شده است، و اکتون ترمینال یورواستار لندن محسوب میشود. کتابخانه بریتانیا قبلاً محل موزه بریتانیا بوده، اما با بزرگ شدن مجموعه موزه، قرار شد تا ۹ میلیون کتاب، شامل انجیل گوتنبرگ، مگنا کارتا و متن اصلی شکسپیر و دیکنز تا نشرهای جدید (شماره ۹۶ خیابان اوستون؛ www.bl.uk)، به نزدیکی سنت پانکراس به اینجا منتقل شود. گالری­های این کتابخانه برخی از گنجینه­های آن از دست نوشته انجیل مربوط به قرن ۳ تا نسخه های اصلی اشعار بیتلز را به نمایش گذاشته­اند.

در شرق اینجا در خیابان اوستون موزه Wellcome Collection (سه شنبه – شنبه ۱۰ صبح- ۶ عصر، پنجشنبه تا ۱۰ شب، یکشنبه ۱۱ صبح- ۶ عصر، رایگان؛ . www.wellcomecollection.org) قرار دارد.

عکس صفحه ۴۹ – بلند ترین ساکنین باغ وحش لندن

در این موزه ترکیبی از هنر و مصنوعات پزشکی سر انسان، کمربند عفت و مسواک ناپلئون بناپارت به نمایش گذاشته شده است.

ریجِنت پارک Regents Park

کمی دورتر به سمت غرب ریجنت پارک، یک فضای بزرگ ۱۹۰ هکتاری محاصره میان زمین­های سلطنتی می باشد. در این پارک باغ های رسمی، یک تئاتر در فضای آزاد که تابستان­های نمایشنامه های شکسپیر در آن اجرا می­شوند، و یک دریاچه برای قایق سواری وجود دارند. ریجِنت کانال از شمال پارک می­گذرد. همچنین در انتهای شمالی پارک باغ وحش لندن (اواسط فوریه سپتامبر ۱۰ صبح- ۴ ب.ظ، اکتبر اواسط فوریه ۱۰ صبح و ۲ ب.ظ؛ هزینه؛ www.zal.org/zsl-london-z)، دیده می­شود که بیش از ۸۰۰۰ حیوان، از شیر تا ببر و گوریل و اسب دریایی در آن ساکن هستند، و برای گونه های در خطر دارای برنامه های گسترده تولیدمثل است. در شمال غربی ریجِنت پارک زمین کریکت کرد تورهای روزانه تابستان ۱۰ صبح، ظهر و ۲ ب.ظ، زمستان ظهر و ۲ ب. ظ؛ هزینه ورودی؛ www.lords.org) واقع شده است، که محل اجدادی بازی­های کریکت است. برای بازدید از این زمین، باید از اتاق باریک مملو از پرتره عبور کنید. در موزه یادگاری­های MCC نیز می­توانید یک تور ۱۰۰ دقیقه ای داشته باشید. این تور بجز روز بازی­های مهم به صورت روزانه برگزار می­شود.

مریلبون Marylebone

در جنوب ریجنت پارک یکی از محبوب ترین جاذبه های لندن یعنی موزه مادام تسود (دوشنبه جمعه ۹٫۳۰ صبح- ۳۰/۵ ب.ظ، شنبه – یکشنبه بعلاوه تعطیلات مدارس و بانک­ها ۹ صبح – ۶ عصر، هزینه ورودی: www.madametussauds.com/london)، قرار دارد که روزانه ۷۰۰۰ بازدید کننده برای تماشای مجسمه های افراد مشهور از جنس فایبرگلاس و سرهای مومی به آنجا می­آیند. این موزه در سال ۱۸۳۵ توسط ماری تسود افتتاح شد. او ماسک­های مرگ قربانیان معروف گیوتین در طول انقلاب فرانسه را میساخت. این ماسک­ها در تالار وحشت (Charnber of Horrors) به نمایش گذاشته شده­اند. افلاک نمای لندن نیز در ساختمان مجاور قرار دارد اما دیگر به روی عموم باز نیست.

در همان نزدیکی در شماره ۲۲۱ خیابان بِیکر موزه شرلوک هلمز (هر روز ۹٫۳۰ صبح – ۶ عصر و هزینه ورودی؛ www.sherlock-holmes.co.uk) واقع شده است. این موزه حال و هوای آپارتمان شرلوک هلمز ویکتور بایی، شخصیت داستان­های تخیلی سر آرتور کانن دویل، را بازسازی کرده است.

عکس صفحه ۵۰- هنرهای زیبا در موزه والاس کالکشن

دیگر جاذبه­های فرهنگی در مریلیون شامل حال ویگمور آرت نوا (شماره ۳۶ خیابان وبگمور؛ www.wigmore-hall.org.uk)، محل اجرای موسیقی، و موزه والاس کالکشن (هرتفورد هاوس، میدان منچستر؛ هر روز ۱۰ صبح- ۵ ب.ظ: .www.wallacecollection.org)، دارای یک مجموعه خصوصی از نقاشی­ها، چینی و مبلمان قرن ۱۷ و ۱۸ انگلستان و اروپا در یک عمارت قرن ۱۸، می­باشند.

کرانه جنوبی The South Bank

منطقه جنوب تیمز، از کانتی هال (روبروی س مینیستر) تا ساوت پارک، در سمت شق، منطقه تاریخی لندن است. پل اول روی تیمز توسط رومی­ها در نزی پل لندن ساخته شده، و محله اطراف آن بجای سینی توسعه یافت، زیرا بیرون از منطقه اداری سپتی بود. در دوران شکسپیر اینجا مکانی برای اجرای نمایش­های بدون مجوز بود، و تا قرن ۱۹ نیز شهرت خود را حفظ کرد.

این منطقه در اواخر قرن ۲۰ به یک مرکز فرهنگی تبدیل شده انبارها بازسازی شده و به آپارتمان­های گرانقیمت تبدیل شدند، و خط مترو جوبیلی دسترسی به آن را آسان کرد. از ویژگی­های مهم این منطقه می توان به چشم لندن، ساوت پانک سنتر، تیت مدرن و شکسپیر گلوب اشاره کرد.

کانتی هال County Hall

کانتی هال  (www.londoncountyhall.com) روبروی ساختمان مجلس به سبک نئو کلاسیک در ۲۲-۱۹۰۹ ساخته شده و زمانی محل کنسول لندن بزرگ بوده است. این کنسول تا ۱۹۸۶ اداره لندن را در دست داشت تا اینکه در زمان دولت تاچر منحل شد. اکنون دو هتل، یک آکواریوم و چند موزه گردشگری در آن قرار دارند.

آکواریوم حیات آبی لندن (هر روز ۱۰ صبح- ۶ عصر، جمعه – شنبه تا ۷ شب، تعطیلات مدارس و بانک­ها تا ۸ شب، آخرین ورودی ۵ ب.ظ؛ هزینه ورودی؛ www.sealife.co.uklondon) دارای هزاران جاندار از ۳۵۰ گونه ماهی می باشد. دالی یونیورس (هر روز ۹٫۳۰ صبح – ۷ شب، آخرین ورودی ۶ ب.ظ هزینه ورودی؛ www.thedaliuniverse.com) مجموعه آثار هنرمندان کاتالان را به صورت موضوعی به نمایش می گذارد. اگر می­خواهید برخی از این آثار را رایگان تماشا کنید، به تیت مدرن بروید، موویوم دوشنبه جمعه ۱۰ صبح- ۵ ب.ظ، شنبه یکشنبه ۱۰ صبح- ۶ عصر) دارای مجموعه ای از فیلم­های بریتانیایی است.

عکس صفحه ۵۲- چشم لندن، از پل وست مینیستر

چشم لندن (The London Eye)

چشم لندن (London Eye) (هر روز اکتبر- آوریل ۱۰ صبح- ۸شب، مه – ژوئن و سپتامبر ۱۰ صبح – ۳۰/۹ شب، جولای – آگوست ۱۰ صبح- ۹٫۳۰ شب www.londoneye.com)، دومین چرخ و فلک بزرگ دنیاز بزرگترین چرخ و فلک اخیرا در سنگاپور ساخته شده) است که بر فراز کانتی هال قرار دارد. این چرخ و فلک در استقبال از هزاره جدید ساخته شد و با ۱۳۵ متر ارتفاع چهارمین سازه بلند دنیا در لندن است. این چرخ و فلک دارای ۳۲ کابین است که هر کابین گنجایش ۲۵ نفر را دارد، و یک دور کامل آن ۳۰ دقیقه طول می­کشد سرعت آن به اندازه کافی گند است که مسافران می توانند در حین حرکت آن سوار و پیاده شوند. در یک روز صاف می توانید تا فاصله ۴۰ کیلومتری را هم تماشا کنید.

ساوت بانک سنتر The Southbank Center

ساوت بانک سنتر (www.southbankcenter.co.uk) در امتداد شرقی رودخانه از چشم لندن قرار داشته و بزرگترین مجموعه هنری اروپاست که تالارهای کنسرت، یک گالری، سینما و تئاتر را در خود جای داده است. ساخت و سازهای اخیر منطقه اطراف این مرکز را توسعه داده است، و اکنون اینجا مملو از رستوران و کافه می­باشد. رویال فستیوال هال (هر روز ۱۰ صبح – ۱۱ شب)، تنها ساختمان قدیمی اینجاست که در ۱۹۵۱ برای فستیوال بریتانیا طراحی شده و یک مکان مهم برای اجرای موسیقی است. در سال ۱۹۶۷، این تالار با ۲۹۰۰ صندلی دو همسایه جدید پیدا کرد، تالار ملکه الیزابت ۹۱۷ نفره، برای کنسرت­ها، تئاتر موسیقی و اپرا، و پرسل روم ۳۷۲ نفره بازسازی سال ۲۰۰۷ به همان شکل طراحی مؤلفه­های دهه ۱۹۵۰ و بهبود آکوستیک سالن اصلی انجام شد. در طبقه بالای این مجموعه هیوارد گالری قرار دارد. برنامه های متنوع این کالری روی نمایشگاه­های انفرادی از هنرمندان، موضوعات تاریخی و جنبش­های هنری، دیگر فرهنگ­ها و موضوعات معاصر متمرکز هستند،

در ساختمان مجاور BFI ساوت بانک (www.bfi.org.uk) واقع شده، که مهم ترین سینما خانه هنر بریتانیا از ۱۹۵۲ است، در این سینما با چهار سالن یک «مدیاتک» دوسویه و یک کافه شیک سالانه ۲۴۰۰ اکران و مراسم، از فیلمهای صامت (با همراهی پیانو به صورت زنده) تا فیلم های بین المللی وجود دارد. آخرین ساختمان در این مجموعه نشنال تئاتر (www.nationaltheatre.org.uk) است، اینجا در ۱۹۷۶ تاسیس شده و سه تئاتر جداگانه زیر یک سقف را در خود جای داده است: اولیور ۱۲۰۰ نفره، لیتلتون ۹۰۰ نفره و کونسلوئه، یک فضای کوچک با چند گالری در سه طرف.

اطراف واترلو (Around Waterloo)

با انحراف مسیر از ساوث بانک در امتداد خیابان واترلو از ساختمان استوانه­ای سینما ایمکس لندن  BFI (www.bfi.org.uk)می­گذرید. در محل تقاطع خیابان واترلو با کات تئاتر الدویک (www.oldvictheatre.com) دیده می شود که در ۱۸۱۱ تاسیس شده است.

اینجا که در روزهای اول یک تالار موسیقی بوده، اکنون به یک تئاتر نمایش­های کوتاه به کارگردانی کوین اسپیسی تبدیل شده است. کمی جلوتر در امتداد خیابان کات پانگ ویک (www.youngvic.org) نمایش­های تجربی را روی صحنه برده و هنرمندان جوان فرصت دارند تا در آن هنر خود را توسعه دهند.

در جنوب ایستگاه واترلو موزه سلطنتی جنگ (خیابان لامبث؛ هر روز ۱۰ صبح- ۶ عصر، رایگان؛ www.iwm.org.uk) قرار دارد که ساختمان آن در ۱۸۱۱ متعلق به بیمارستان روانی بتلهم بوده است. در این موزه چیزهای زیادی مربوط به هر دو جنگ جهانی و نیز جدیدترین سلاح­ها به نمایش گذاشته شده است. همچنین در این موزه در یک نمایش سمعی و بصری حملات هوایی دوران جنگ در خیابان­های لندن بازسازی شده، و بازدید کنندگان می توانند شرایط دشوار دوران جنگ جهانی اول را تصور کنند.

عکس صفحه ۵۴- اکسوتاور آلبرت مور

اطراف گابریل وارف(Around Gabriel’s Wharf)

در شرق نشنال تیاتر، وقتی از برج ۱۸ طبقه تلویزیون London Weekend گذشتید، به گابریل وارف، یک گروه از مغازه­ها و رستوران­ها با پس زمینه نقاشی­های تروپ لوى (خطای بصری)، می­رسید. کمی دورتر از رودخانه، آرت دکو آکسوتاور با پنجره­هایی دیده می­شود که روی آنها کلمه “Oxo” نوشته شده؛ تدبیری که مالکان این شرکت عصاره گوشت برای حل ممنوعیت تبلیغات در ساحل رودخانه در پیش گرفته است. این برج دارای یک راهروی عمومی تماشای نما و یک رستوران شیک است.

اگر بیشتر به سمت شرق بروید، آن طرف پل بلکفرایرز، مسیر کنار رودخانه از بنک ساید گالری (هر روز ۱۱ صبح- ۶ عصر؛ www.banksidegallery.com) قرار دارد که محل انجمن رویال واتر گالر و انجمن رویال نقاشان رنگ سازان است.

تیت مدرن Tate Modern

تیت مدرن (بنک ساید، یکشنبه – پنجشنبه ۱۰ صبح- ۶ عصر، جمعه شنبه ۱۰ صبح- ۱۰شب، رایگان www.tate.org.uk) که با دودکش آجری و بلند آن به راحتی دیده می­شود در ایستگاه بنک ساید پاور قبلی واقع شده و مجموعه مدرن بین المللی تیت و بخشی از مجموعه معاصر آن را در خود جای داده است. ورودی اصلی، در غرب ساختمان، شما را از راه یک دالان عربض با درب­های شیشه ای و سپس یک رمپ بتوتی به طبقه زیرزمین می­رساند. این فضای باشکوه شش طبقه در پیش روی شما توربین هال است که قبلا اتاق دیگ بخار بوده و اکنون اینستالیشن های هنری را در خود جای داده است.

کلکسیون دائمی این مجموعه شامل آثار پیکاسو، ماتیس، موندریان، دوجا، دالی، بیکن، پولاک، روتکو و وارهول، بعلاوه مجسمه های جاکومتی، هپورت و اپستین می باشد که در طبقات سوم و چهارم قرار دارند. نمایشگاه های متغیر در طبقه چهار به نمایش گذاشته می­شوند)، آثار بر اساس چهار جنبش هنری چیده شده­اند.

عکس صفحه ۵۵- توربین هال در تیت مدرن

«حالت متریال»–آبستره پس از جنگه «شعر و رویا» سوررئالیسم، انرژی و پرداخت «پست مینیمالیسم»، و وضعیت جریان که شامل کوبیسم فتوریسم و ورتیسیسم می­باشد. مجموعه­ها گاهی به سال های عقب تر با جلوتر رفته و گاهی به چگونگی شکل گرفتن جنبش­ها مخالفان آنها، پیشرفت های بعدی و هنر معاصر می­پردازند.

عکس صفحه ۵۶-  پل ملنیوم بین ساوت بانک و سنت پل

این گالری دارای یک رستوران با منظره عالی، در طبقه هفتم، و یک کافه در طبقه دوم، در کنار یک کتابفروشی عالی می باشد. برای اجتناب از شلوغی، عصرهای جمعه با شنبه به اینجا بیایید.

پل ملنیوم The Millennium Bridge

پل ملنیوم که یک راه دسترسی عبور از تیمز از تیت مدرن تا سنت پل، و نیز یک مکان عالی برای تماشای مناظر زیبای بالا و پایین رودخانه است. تورمن فوستر این پل را طراحی کرده است. گفته می­شود که وقتی نور مهتاب روی آن می تابد شبیه یک «تیغه نور» می شود. این پل معلق که دارای قابلیت تعلیق افقی بجای عمودی است در سال ۲۰۰۰ باز شده است. افرادی که برای اولین بار از روی این پل عبور کردند باعث تکان خوردن پل شدند، و برای تنظیمات مهندسی به مدت دو سال بسته شد. اکنون عابرین پیاده میتوانند بدون هیچ مشکلی از روی پل عبور کنند.

شکسپیر گلوب (The Millenium Bridge)

بانک ساید و ساوت وارک مهم­ترین مناطق تاریخی ساوت پانک هستند. آنها در رقابت با سیتی ( City) رشد کرده­اند، اما با رسیدن قرن ۱۶ به لانه فساد تبدیل شد. مهم­ترین ویژگی این منطقه نمایش خانه شکسپیر گلوب (شماره ۲۱ نیو گلوب واک؛ . www.shakespeares-globe.org) می­باشد. این نماد سال ۱۵۹۹ در سال ۱۹۹۶ بازگشایی شد و حتی اگر به تماشای هیچ نمایشی ننشینید، ارزش یکبار بازدید را دارد. به خاطر تلاش­های سام وانا میکر بازیگر، که متأسفانه قبل از اتمام پروژه در گذشت، این گلوب با استفاده از روش­های ساخت و ساز اصیل بازسازی شد. این تئاتر گالری در فضای باز ظرفیت ۱۵۰۰ نفر-۶۰۰ نفر ایستاده و بقیه نشسته را دارد. فصل اجرای نمایش­ها آوریل تا اواسط اکتبر است.

نمایشگاه شکسپیر گلوب (تورها و نمایشگاه اواسط اکتبر اواسط آوریل هر روز ۱۰ صبح – ۵-۱ ب.ظ؛ اواسط آوریل – اواسط اکتبر دوشنبه شنبه ۹ صبح- ۱۲٫۳۰ب.ظ و ۵-۱ ب. ظ، یکشنبه ۹ صبح- ۱۱٫۳۰ شب و ظهر۵ ب.ظ؛ هزینه ورودی) در همان نزدیکی اطلاعات بازدید کنندگان در باره این شاعر دربار را افزایش می­دهد.

عکس صفحه ۵۷- گلوب تئاتر

نمایشنامه های شکسپیر نه تنها در این گلوب، بلکه در تئاتر ژز (www.rosetheatre.org.uk)، اولین نمایش خانه بنکساید در ۱۵۸۷، نیز اجرا می­شوند. تورهای گلوب در عصرهای تابستانی نیز برنامه بازدید از تئاتر رز را دارند.

ساوت وارک (Southwark)

پشت ساحل رودخانه، در کنار پل ساوت وارک، مهمانخانه Anchor Inn قرار دارد. ساختمان فعلی(۵-۱۷۷۰) تنها بازمانده ۲۲ مهمانخانه شلوغی است که زمانی در امتداد رودخانه ردیف شده بودند. دقیقاً پشت آن وینو پلیس (شماره ا بانک اِند؛ پنجشنبه – جمعه ظهر- ۱۰ شب، شنبه ۱۱ صبح- ۹ شب، یکشنبه ظهر – ۶ عصر، هزینه ورودی؛ , www.vinopolis.co.uk) قرار دارد. این «موزه نوشیدنی» که یک محوطه ۱هکتاری زیر طاق­های راه آهن را به خود اختصاص داده، دارای تور نمایشگاهی از مهم ترین مناطق دنیا در این صنعت می باشد. همچنین در این موزه واحدهای سمعی انفرادی وجود دارند که یک برنامه مستند چهار ساعته پخش می کنند. بلیط تور شامل مزه کردن پنج نوع نوشیدنی نیز می باشد. مانند بسیاری از سر اسقف های جهان، سر اسقف­های و پنچستر نیز در لندن پایگاه داشتند. یک دیوار از خلوت گاه کوچک تنها باقیمانده قصر وینچستر ، سکونتگاه قبلی آنها در لندن، است. سر اسقف ها دارای قوانین خاص خودشان بودند، و اولین مقاماتی بودند که دستور زندانی کردن کافران را دادند. زندانی که آنها در خیابان کلینک تاسیس کردند، تا قرن ۱۸ بسته بود، و کلمه کلینک به یک استعاره برای زندان باب شد. موزه زندان کلینک شماره ۱ خیابان کلینک دوشنبه جمعه ۱۰ صبح-۶ عصر، شنبه – یکشنبه ، ۱۱ صبح -۹  شب؛ www.clink.co.uk) یادآور گذشته پرشور این منطقه است. خیابان کلینک به پیکفوردز وارف میرسد که در سال ۱۸۶۴ برای ذخیره آرد و غلات مورد استفاده قرار داشت. در انتهای این خیابان، در سنت مری اوری داک، یک نسخه دوم اندازه طبیعی از کشتی بادیانی قرن ۱۶ سر فرانسیس دریک، بنام گلدن هیند (خیابان کلینک، هر روز ۱۰ صبح –  ۵ب. ظ؛ هزینه ورودی؛ www.goldenhinde.com) دیده می شود.

عکس صفحه ۵۸- داخل کلیسای جامع ساوت وارک

این نسخه دوم که در سال ۱۹۷۳ به آب انداخته شد، تنها کشتی کرانه نورد بوده و بنابراین بیشتر از کشتی اصلی مایل گره پیموده است.

کلیسای جامع ساوت وارک و بورو (Southwark Cathedral and Borough)

جنوب غربی پل لندن، در حاشیه راه آهن، کلیسای جامع ساوت وارک (هر روز ۸ صبح – ۶ عصر، رایگان؛ http://cathedralsouthwarkanglican.org) قرار دارد. این کلیسای جامع در قرن ۱۲ یک صومعه بوده، و دارای یک درب شمالی تورمن، آثار گوتیک و چند تزئینات قرون وسطایی می­باشد. شکسپیر اهل کشیش نشین اینجا بوده، و در راهرو جنوبی با بودجه عمومی در سال ۱۹۱۲ یک مجسمه یادبود از او ساخته شده، که او را خمیده جلوی یک کتیبه قرن ۱۶ بنکساید نشان می­دهد؛ بالای آن یک پنجره ویترای جدید قرار دارد که کاراکترهای نمایش های او را نشان می دهد. جان هاروارد، که نام دانشگاه آمریکایی از او گرفته شده، در اینجا غسل تعمید شده، و یادبود آن در محراب هاروارد قرار دارد.

عکس صفحه ۵۹- محصولات تازه در بازار بورو

 

عکس صفحه ۶۰- HMS بلفاست، با پل تاور در پس زمینه

بازار بورو (Borough Market)

(www.borouglansarket.org.uk)، دقیقاً در کنار کلیسای جامع قرار دارد و یک بازار مواد غذایی با سابقه از قرن ۱۳ است. روزهای پنجشنبه (۱۱ صبح- ۵ب. ظ)، جمعه ها (ظهر – ۶ عصر) و شنبه ها (۸ صبح-  ۵ ب.ظ.) این بازار شلوغ با بیش از ۱۰۰ غرفه برگزار می­شود. اجناس در اینجا ارزان نیستند، اما کیفیت آنها بالا بوده و اغلب قبل از خرید می­توانید بچشید، جدا از اقلام ارگانیک مانند میوه و سبزیجات، انواع غذاهای عجیب و غریب نیز در غرفه­های تخصصی میگو، گوشت شکار و مواد اولیه آشپزی اسپانیایی عرضه می­شوند. اگر تماشای تمام این غرفه های مواد غذایی اشتهای شما را تحریک می­کند، چندین غرفه فست فود با کیفیت نیز در آنجا وجود دارد.

آن طرف خیابان بورو­های از سمت کلیسای جامع، Old Operating Theatre and Herb Garret (شماره ۹۵ خیابان سنت توماس؛ هر روز ۳۰/۱۰ صبح – ۵ ب.ظ؛ هزینه ورودی؛ www.thegarret.org.uk) تنها تئاتر قرن ۱۹ بریتانیاست که هنوز هم کار می کند. Herb Garret (عطاری) که زمانی محل درمان بیماری­ها با گیاهان بوده، اکنون کارایی گیاهان در پزشکی قرن ۱۹ را به نمایش گذاشته است.

تالاب لندن The Pool of London

بین پل لندن و پل تاور تالاب بالادست لندن قرار دارد، که قبلاً محل تجارت­های دریایی بوده است. Hay’s Galleria با مغازه­ها، غرقه­ها و رستوران­ها، نشانگر اولین لنگرگاه های ساری در کرانه جنوبی است. HMS بلفاست، یک رزم ناو جنگ جهانی دوم، در اینجا به یک موزه تبدیل شده است (هر روز مارس اکتبر ۱۰ صبح-۶ عصر، نوامر- فوریه ۱۰ صبح- ۵ ب. ظ، آخرین ورودی ۱ ساعت قبل از تعطیلی؛ هزینه ورودی؛ .http:/hmsbelfast.iwm.org.uk) در سمت شرق آن، ساختمان شیشه ای بیضی مانند همان سیتی هال (دوشنبه – پنجشنبه ۸٫۳۰ صبح- ۶ عصر، جمعه ۳۰/۸ صبح- ۳۰/۵ ب.ظ.) محل حوزه اختیارات لندن بزرگ، بدنه حاکم بر لندن، است. ورودی London Dungeon (سیاه چال لندن) (شماره ۲۸۰۳۴ خیابان تولی، هر روز، هزینه ورودی؛ www.thedungeons.com) با صف طولانی بازدید کنندگان کاملاً مشخص است. این پارک موضوعی به تاریخ خون بار بریتانیا می پردازد.

پل تاور Tower Bridge

وقتی به طرف شرق پیاده روی می کنید، پل گوئیکی و پر تزئین تاور نمایان می­شود. در قرن ۱۹ و در زمان توسعه صنعتی بزرگ، لازم بود که بدون اختلال در دسترسی کشتی­ها به لنگرگاه های لندن جربان رفت و آمد روی رودخانه بهبود یابد. نتیجه نیز همین پیروزی مهندسی ویکتوریایی بود که بین ۱۸۸۶ و ۱۸۹۴ ساخته شد. این پل که قابل بلند شدن است، از چارچوب فولادی ساخته شده و با ۳ میلیون پرچ بهم متصل شده­اند. این پل با سنگ کاری تزئین شده است. افتتاح این پل با حضور پرنس و پرنسس آن زمان ولز در ۳۰ ژوئن ۱۸۹۴ انجام شد. ورودی نمایشگاه پل تاور (هر روز آوریل – سپتامبر ۱۰صبح- ۶٫۳۰ عصر، اکتبر – مارس ۹٫۳۰ صبح- ۶ عصر، هزینه ورودی؛ ,www.towerbridge.org.uk) در کرانه شمالی تیمز قرار دارد.

پرش بزرگ

یک راننده اتوبوس در سال ۴۵۹۱ یک مدال افتخار دریافت کرد، چون در حین رانندگی ناگهان متوجه شده بود که پل در پیش رویش دهان باز می کند و پای خود را روی پدال گاز فشار داده و اتوبوس یک شکاف ۱ متری را پریده بود.

تورهای دارای راهنما بازدید کنندگان را با تاریخ این پل آشنا می کنند، از جنجال بر سر نیاز به ساخت آن، تا برفی کردن آن در ۱۹۷۷. همچنین این شانس را دارید که از اغلب قسمت های داخلی شامل موتورخانه و سکوهای پیاده رو دیدن کنید.

باتلر وارف و موزه دیزاین (Butlers Wharf)

انبار خانه های قدیمی شرق پل تاور مکانی عالی برای غذا شناس هاست. سر ترانس کوتران مؤسس این سکونتگاه چند رستوران عالی در باتلر وارف افتتاح کرده است. این ساختمان که در اصل در ۱۸۷۳ تکمیل شد. قبلاً یک مجموعه انیار خانه در کنار تیمز بوده و در سال ۱۹۷۲ تعطیل شده بود. یک گروه ساخت و ساز با سرپرستی کوتران در ۱۹۸۵ کار تغییر کاربری محوطه این ساختمان به فروشگاه، غذاخوری و مسکونی را به هزینه ای بالغ بر ۱۰۰ میلیون پوند آغاز کرد.

در همان نزدیکی موزه دیزاین (شماره ۲۸ شد تیمز، هر روز ۱۰ صبح – ۴۵/۵ ب.ظ. هزینه ورودی، www.designmuseum.org) قرار دارد، که کوتران زمان افول موزه ویکتوریا و آلبرت برای نمایش های موقت آن را ساخت. این موزه حاوی کلکسیونی از طراحی­های تأثیرگذار و کلاسیک، عمدتاً از قرن ۲۰ می باشد. همچنین نمایشگاه های متنوع دوره ای در آن برگزار می­شوند.

سیتی The City

در تاریخ ۲۰۰۰ ساله پایتختی لندن، منطقه بین سنت پل و تاور که به طور کلی «Square Mile» نامیده می شد، لندن محسوب می­شد. این منطقه که هنوز سیتی (The City) نامیده می­شود، دارای دولت محلی خاص خود تحت رهبری لرد میر، و نیروی پلیس مخصوص خود است. شبکه کوچه های قرون وسطایی و کوچه های پشتی هنوز باقی مانده­اند، اما ساختمان­های بلند مدرن با بانک­های در حال انجام امور مالی بین­المللی نیز به چشم می­خورند. سیتی که در روزهای هفته شلوغ و پر جنب و جوش است، در تعطیلات آخر هفته خلوت و ساکت می­شود.

منطقه سیتی از ساختمان پر تزئین Law Courts (واقع در تقاطع خیابان استرند و قلیت) در غرب تا برج لندن در شرق، و از باربیکان در شمال تا نیمز در جنوب کشیده شده است. این منطقه در گذشته بین دیوارهای رومی محصور بوده است، اما اکنون به یک منطقه تجاری تبدیل شده است.

عکس صفحه ۶۳- دادگاه های سلطنتی

لیگال لندن Legal Londan

الیگال لندن (Legal London) از حاشیه سیتی یا دادگاه های سلطنتی (I.aw Courts)، در ساختمان قرن ۱۹ در خیابان استرند آغاز می­شود. در طرف دیگر خیابان شلوغ فلیت، چند قدم آن طرف تر، یک کوچه باریک به صومعه­ای می­رسد که به آن Temple می­گویند، دارای چهار تالار دادگاه است که برخی از قسمت­های آن به روی بازدید کنندگان باز می باشد. در گذشته اینجا محل سکونت وکلای مدافع و وکلای مدافع در حال آموزش بوده، و امروز هنوز هم وکیلان در حال آموزش در آن سکونت دارند. نام این صومعه برگرفته از نام شوالیه های صلیبیون است که در قرن ۱۲ و ۱۳ در اینجا زندگی می­کردند.

در چنسری لین دادگاه لینکلن قرار دارد که قدیمی ترین چهار تالار دادگاه در این منطقه است. در یک میدان بزرگ در همان نزدیکی موزه سر جان سوآن (شماره ۱۳ لینکلن این فیلدزه سه شنبه- شنبه ۱۰ صبح- ۵ ب.ظ و ۶ عصر – ۹ شب در سه شنبه های اول هر ماه؛ رایگان www.soane.org) دیده می­شود که محل زندگی معمار برجسته قرن ۱۸ لندن بوده است.

عکس صفحه ۶۴- کلیسای جامع سنت پل

اکنون این خانه دقیقاً به همان شکلی است که سوان آن را ترک کرد، کف تا سقف آن مملو از گنجینه هایی همچون نقاشی­های هوگارت، ترنر و کانالتو می­باشد. در نزدیکی خیابان فلیت، خانه دکتر ساموئل جانسون (شماره ۱۷ میدان گو، دوشنبه – شنبه ۱۱ صبح- ۵ ب. ظ، مه- سپتامبر تا ۵٫۳۰ ب.ظ. هزینه ورودی؛ www.drjohnsonhouse.org) قرار دارد که به عنوان مرکز سابق تولید روزنامه انگلیسی شهرت دارد. در همین جا بود که اولین فرهنگ لغت تعریفی زبان انگلیسی گردآوری شد.

کلیسای جامع سنت پل (St Paul’s Catherdral)

کلیسای جامع سنت پل (دوشنبه شنبه ۸٫۳۰ صبح- ۴ ب.ظ؛ هزینه ورودی؛ www.stpauls.co.uk) اولین کلیسای جامع پروتستان هاست که به همین منظور نیز ساخته شده و شاهکار سر کریستوفر ورن محسوب می­شود. یک کتیبه در بالای سنگ قبر مرمرین و ساده ورن وجود دارد که ترجمه نوشته روی آن چنین است: خواننده، اگر می­خواهی یادگار او را ببینی، نگاهی به اطراف بینداز. با اینکه صومعه وست مینیستر میزبان مراسم بیشتری بوده، چرچیل در سال ۱۹۶۵ در اینجا به قدرت رسید، و پرنس چارلز در سال ۱۹۸۱ در اینجا با دایانا اسپنسر ازدواج کرد. مورخان بر این باورند که اولین کلیسا در اینجا در قرن ۷ ساخته شده، و در قرن ۱۴ به کلیسای جامع سنت پل تبدیل شده است؛ و با رسیدن قرن ۱۶ به بلندترین کلیسای جامع در انگلستان تبدیل شد. بخش اعظم این ساختمان در آتش سوزی بزرگ سال ۱۶۶۶ تخریب شد.

بازسازی روی کلیسای جامع جدید سنت پل در سال ۱۶۷۵ آغاز شد و ورن در آن زمان ۴۳ ساله بود، وقتی پسر کریستوفر بلندترین سنگ فاتوس را روی گنبد مرکزی این کلیسای جامع در سال ۱۷۱۰ گذاشت، این معمار ۷۸ ساله شده بود. به طور کلی هزینه ساخت این کلیسای جامع بالغ بر ۷۴۷،۹۵۴ پوند بود، و بخش اعظم این پول از طریق مالیات بر ذغال سنگ­هایی بدست آمد که به بندر یندن وارد می­شدند. این بنا بسیار باشکوه بوده و گنبد سنگی پورتلند آن که از گنبد کلیسای جامع سنت پیتر در رم هم بزرگتر است – بیش از ۵۰٫۰۰۰ تن وزن دارد. نسل­های بسیاری در تالار زمزمه این کلیسای جامع پیغام­های رمز گونه رد و بدل کرده­اند؛ این تالار دارای بیش از ۳۰ متر آکوستیک عالی و بی نقص است. با این حال برای رسیدن به این تالار باید از ۲۶۰ پله بالا بروید و یک ۲۷۰ تای دیگر هم برای تماشای منظره از بالاترین سه تالار این گنبد را به آن اضافه کنید.

در دخمه این کلیسای جامع، بزرگترین طاق در نوع خود در اروپا، خزانه ای شامل چند دالان مراسم دفن، یک تالار تدفین و یک محراب مخصوص اعضای امپراتوری بریتانیا میباشد. از ویژگی­های مهم این زیر زمین غار مانند می توان به این موارد اشاره کرد: مقابر دوک ولینگتون (که به دلیل بزرگ بوده تابوت او مجبور شدند با کندن حفره ای در کف کلیسای جامع آن را پایین تر از گور او بگذارند)، و لرد نلسون دریادار، که به اندازه ای مرگ خود را نزدیک می­دید که در نبرد ترافالگار تابوت خود را همراه برده بود.

باربیکان (The Barbican)

بار بیکان بتونی (خیابان سیلک؛ www.barbican.org.uk) در شمال سیتی قرار داشته و مرکز هنر و کنفرانس است که در سال ۱۹۸۲ افتتاح شد. از گزینه های فرهنگی اینجا میتوان به گالری­های هنری، تئاتر، یک تالار کنسرت (باربیکان محل ارکستر سمفونی لندن است)، سینما، کافه و رستوران اشاره کرد. برای کنسرت­های رایگان در سرسرای اصلی وقت ناهار به اینجا بیابید.

در بیرون این مرکز هنری موزه لندن (شماره ۱۵۰ لندن وال؛ هر روز ۱۰ صبح-  ۶عصر، رایگان www.museurnoflondon.org.uk) دیده می­شود که در آن تمام جوانب تاریخ طولانی این پایتخت به نمایش گذاشته شده است.

فایننشال سیتی (The Financial City)

بانک انگلستان (اُلد لیدی خیابان تریدنیدل) قلب مرکز تجاری سینی محسوب می­شود. دیوارهای باشکوه و بدون پنجره آن سر به آسمان گذاشته­اند. هفت طبقه این ساختمان روی زمین و سه طبقه آن زیر زمین است. در همین جاست که گنجینه های طلای ملی نگهداری می­شوند.

عکس صفحه ۶۶- لیدنهال مارکت

روبروی بانک انگلستان خانه عمارت نئو کلاسیک manshion house سکونتگاه لرد میر، شهردار لندن، قرار دارد. در کنار آن سنت استفان والبروک اثر ورن قرار دارد، که گفته می­شود گنبد آن یک تمرین برای ساخت گنبد کلیسای جامع سنت پل بوده است.

در شمال غربی بانگ گیلدهال (خیابان باسینگهال، تلفن: ۰۲۰ ۷۳۳۲ ۱۴۶۰ برای چک کردن ساعات بازگشایی؛ رایگان؛ www.guildhall.cityoflondon.gov.uk)، تالار شهر سیتی بوده است، این ساختمان مربوط به سال ۱۴۱۱ می باشد و از آتش سوزی بزرگ و از بمباران بلیتز جان سالم بدر برده است. زمانی که به روی عموم باز بود حتماً برای تماشای تالار بزرگ باستانی وارد آن شوید. هنوز در این تالار مراسم قرن­های گذشته اجرا می شوند. ضیافت­های دولتی، سوگند سالانه شهردار جدید لندن در نوامبر و جلسات مجلس عوام.

در شرق بانگ انگلستان، در امتداد مسیر اصلی باستانی کورنهیل و خیابان لیدنهال، Lloyd’s of London(لویدز) دیده می شود که مربوط به سال ۱۶۸۸ و در محل سابق قهوه خانه ادوارد لویدز است. اینجا در گذشته پاتوق کاپیتان های کشتی­ها، مالکان و تاجرانی بوده که برای انجام معاملات بیمه دریایی در آن دور هم جمع می­شدند. لویدز در سال ۱۹۸۶ به ساختمان قدیمی ریچارد راجرز منتقل شد. یک دهلیز بزرگ ۶۰ متری در وسط این بنای فولاد و شیشه که شبیه مرکز راجرز پامپیدو است، قرار دارد.

در سایه لویدز لیدنهال مارکت Leadenhall Market ویکتوریایی قرار دارد، که زمانی بازار عمده فروشی برای ماکیان و گوشت شکار بوده، و اکنون یک مرکز تجاری زیباست. این بنا کرم بلوطی ویکتوریایی بازسازی شده و اکنون چند کافه ساندویچ، رستوران شیک و بوتیک را در خود جای داده و کارمندان سیتی برای صبحانه و ناهار به اینجا می­آیند. دیگر بناهای فولاد و شیشه ویکتوریایی لندن – ایستگاه های راه آهن نیز در طول دهه ۱۹۸۰ و در دوران شکوفایی ساخت و ساز رنگ و لعاب زندگی به خود گرفتند. خیابان لیورپول در همان نزدیکی در امتداد برودگیت ساخته شده، و در میدان برودگیت یک پیست یخ اضافه شده است.

در جنوب لیدنهال مارکت، پشت به رودخانه، نای یادبود ۶۶ متری Monument (مانیومنت هر روز ۹٫۳۰ صبح-  ۳۰/۵ ب. ظ، آخرین ورودی ۵ ب. ظ؛ هزینه ورودی؛ .www.thermonument.info) اثر ورن قرار دارد. این ستون دوریک رومی برای یادبود قربانیان آتش سوزی بزرگ طراحی شد. در این آتش سوزی ۱۳۲۰۰ خانه و ۸۹ کلیسا ویران شدند. ارتفاع این ستون با فاصله آن از پودینگ لین، جایی که گفته می شود جرقه آتش سوزی از آنجا شروع شد، هماهنگ است.

گرکین (خیارشور)

در شمال لویدرز، در شماره ۳۰ سنت  مری آکس، یک بنای باشکوه دیگر، یک برج شیشه ای مخروطی کاهشی، با طراحی لرد فاستر، دیده میشود که از روی محبت gherkin یا همان خیارشور نامیده می­شود.

برج لندن London Tower

در شرق این بنای یادبود، در کرانه شمالی تیمز برج لندن (تاور هیل؛ مارس اکتبر سه شنبه- شنبه ۹ صبح- ۵٫۳۰ب. ظ، یکشنبه – دوشنبه ۱۰ صبح- ۵٫۳۰ ب.ظ، نوامبر – فوریه تا ۴٫۳۰ ب.ظ؛ هزینه ورودی؛ www.hrp.org.uk) قرار دارد. ساخت این بنا که دور تا دور آن را خندق (اکنون خشک شده اند) با ۲۲ برج احاطه کرده، به دستور ویلیام فاتح در ۱۰۷۸ آغاز شد. این بنا سال ها به عنوان یک قلعه، زرادخانه

قصر و زندان بکار رفته، و در حال حاضر یک گنجینه، دفتر ثبت عمومی، رصدخانه، ضرابخانه و باغ وحش را در خود جای داده است.

بندر سنت کاترین

در شرق برج لندن بندر سنت کاترین قرار دارد، که زمانی بیش از ۱۰۰۰ کلبه، کلیسای قرن ۱۲ سنت کاترین و یک کارخانه نوشیدنی داشت. همه آنها در سال ۱۸۲۸ تخریب شدند تا فضا برای بندر جدید بیشتر شود. امروزه، اینجا به یک تفریحگاه دریایی محبوب برای قایق سواری تبدیل شده، و چندین کافه شاپ و رستوران در آن دیده می­شوند.

 در مرکز این مجموعه وایت تاور دیده می شود که گاندولف کشپش نورمنی آن را برای ویلیام فاتح طراحی کرده است. ضخامت دیوارهای این برج ۵ متر بوده و محراب بنت جان در طبقه اول آن قرار دارد. هنری پنجم معماری داخلی خانه ملکه را در پشت و سمت چپ این برج اضافه کرد، که فرماندار برج در آن زندگی می کند. جدیدترین ساختمان­ها مربوط به موزه و پادگان واترلو مربوط به قرن ۱۹، در سمت راست برج، هستند که خانه جواهر در آن جای داشته و جواهرات تاج از مهم ترین ویژگی های این موزه است. در این موزه ده­ها تاج، عصای سلطنتی، شمشیر و گوی درخشان به نمایش گذاشته شده استتاج سلطنتی، که در سال ۱۹۳۷ ساخته شد. دارای ۲۸۶۸ الماس بوده در بالای آن یک یاقوت کبود مربوط به قرن ۱۱ قرار دارد. یک مسیر متحرک در این موزه شما را از کنار گنجینه­ها عبور می­دهد پس متأسفانه نمی توانید در کنار آنها مدت زمان طولانی بایستید. به کلاغ­های برج نگاه کنید؛ در افسانه­ها گفته می­شود که اگر آنها از اینجا بروند، این برج و انگلستان سقوط خواهد کرد. کلاغ های جدید پرورش داده شده و بال­های آنها را می­برند تا نتوانند از اینجا بروند. همچنین نگهباتان برج را ببینید که هم نگهبانی برج را می­دهند، هم به عنوان راهنما کار می کنند.

کنسینگتون و چلسی (Kenisington and Chelsea)

بخش سلطنتی کینگستون و چلسی اصلی ترین منطقه مسکونی گرانقیمت در لندن است. در این قسمت از شهر مغازه های با کلاسی همچون هرودز و هاروی نیکولز و خیابان اسلون با مغازه های طراحان قرار داشته، و تا خیابان کینگز کشیده می­شود، که در دهه ۱۹۶۰ مرکز اصلی مد بود. این بخش دارای یک قصر سلطنتی، یک پارک زیبا و چندین موزه با شهرت جهانی است..

هاید پارک و باغ های کنسینگتون (Hyde Park and Kenisgton Garden)

هاید پارک و باغ­های کینگستون در مجاورت آن منطقه ای حدود ۲٫۵ کیلومتر مربع به اندازه منطقه سیتی را تحت پوشش قرار داده­اند، با اینکه اینها فضاهای باز یکدستی دارند، اما دو پارک مجزا هستند که با جاده رینگ یا وست کریج از هم جدا می­شوند. هاید پارک گریر، در انتهای غربی پیکادیلی، مکان خوبی برای ورود به پارک است. در نزدیکی ورودی پارک، روبروی ولینگتون آرک، آپسلی هاوس قرار دارد.

عکس صفحه ۶۹- قایق سواری در سرپنتین، هاید پارک

این ساختمان که توسط رابرت آدام برای دوک ولینگتون ساخته شده، اکنون محل آپسلی هاوس آرت کالکشن (چهارشنبه- یکشنبه، آوریل- اکتبر ۱۱ صبح- ۵ ب.ظ، نوامبر – مارس ۱۱ صبح –  ۱ ب.ظ، هزینه ورودی؛ www.englishheritage.org.uk apsleyhouse) است و دارای یک مجموعه عالی از شاهکارهای نقاشی و یادگارهای مربوط به این دوک است.

عکس صفحه ۷۰-  طاق ولینگنتون

در کتاب دامردی سال ۱۰۸۶ ثبت شده که زمانی بدلیل وجود گاوها و خوک­های وحشی ورود به هاید پارک امکان نداشت، اولین مالکان آن راهبان صومعه وست مینیستر بودند، اما بعد از آنکه در طی اصلاحات املاک کلیسا مصادره شدند. هنری هشتم آن را به یک زمین شکار رویال تبدیل کرد. هاید پارک در قرن ۱۷ به روی عموم باز شده و سپس اولیور کرومول، لرد حامی، آن را به صورت قطعه قطعه به فروش رساند.

در گوشه شمال شرقی این پارک بنای یادبود ماربل آرک (طاق مرمر) قرار دارد، که در سال ۱۸۴۷ در جلوی قصر باکینگهام ساخته شده و چون برای عبور کالسکه سلطنتی بسیار باریک بود آن را در سال ۱۸۵۱ به اینجا منتقل کردند. سکویی که اکنون این طاق روی آن قرار گرفته زمانی محل درخت تیبورن، چوبه دار مثلثی بوده که بین ۱۵۷۱ و ۱۷۵۹ بیش از ۵۰٫۰۰۰ نفر با آن در ملاء عام به دار آویخته شدند. داخل پارک Speaker’s Corner قرار دارد، جایی که هر کس می­تواند پشت تریبون ایستاده و سخنرانی کند- سنتی که مربوط به روزهایی است که در طی آنها محکوم شدگان اجازه داشتند، آخرین حرف­های خود را بزنند.

دریاچه ای که در مرکز هر دو پارک قرار دارد. در هاید پارک سرپنتاین و در باغ­های کینگستون لانگ واتر نامیده می­شود. این دریاچه در دهه ۱۷۳۰ برای قایق سواری ایجاد شد و هنوز هم در کرانه شمالی می­توانید قایق ها را اجاره کنید.

در طرف باغ های کینگستون، در کنار دریاچه، مجسمه پیتر پن جی. ام. یریه قرار دارد. طبق یک سنت، هر سال ساعت ۹ صبح روز کریسمس، شناگران جسور برای رسیدن به جام پیتر پن در این دریاچه شیرجه می زنند. در قسمت جنوبی سرپنتین آب نمای یادبود پرنسس دایانا، یک حلقه از آب­های جاری، قرار دارد.

عکس صفحه ۷۱- رویال آلبرت هال

سر پنتاین گالری (هر روز ۱۰ صبح- ۶ عصر؛ رایگان www.Serpentinegallery.org.uk) که در یک قهوه خانه دهه ۱۹۳۰ واقع شده، نمایشگاه های هنری فوق العاده­ای برگزار می کند. از هنرمندان قبلی این نمایشگاه ها می توان به من ری، هنری مور و سیندی شرمن اشاره کرد.

در جنوب این گالری یادبود آلبرت، یک پیشکش طلاکوب برای همسر ملکه ویکتوریا می باشد. این مجسمه که توسط سر جورج گیلبرت اسکات طراحی شده، پرنس آلبرت را همچون الهه یا فیلسوفی نشان می­دهد، که کتابچه نمایشگاه بزرگ را در دست دارد. روبروی آن، درست بیرون پارک، هدیه دیگر ملکه ویکتوریا به همسرش، رویال آلبرت هال (نبش کینگستون پنجشنبه سه شنبه ۱۰٫۳۰ صبح- ۳٫۳۰ب.ظ فقط برای تورها، هزینه ورودیه www.royalalberthall.com) قرار دارد. هر روز خداکثر شش نور یک ساعته از این تالار کنسرت پر تزئین دیدن می­کنند.

باغ های کینگستون زمانی محل باغ های خصوصی قصر کینگستون (اتاق های تشریفاتی هر روز مارس – اکتبر۱۰ صبح – ۵ ب.ظ، آخرین ورودی ۱ ساعت قبل از تعطیلی هزینه ورودیه www.hrp.org.uk) بوده اند.

از زمانی که ویلیام اورنج به دلیل بیماری آسم از وایتهال مرطوب و آلوده بیرون آمد، این قصر به سکونتگاه سلطنتی تبدیل شد. چند شاهزاده در اینجا متولد شدند، که آخرین آن ویکتوریا در ۱۸۱۹ بود.

در شمال این باغ­ها زمین بازی یادیود دایانا، پرنسس ولز، قرار دارد، که یاد آخرین پرنسسی را گرامی می­دارد که در زمان مرگش در قصر کینگستون زندگی می کرد.

کنسینگتون (The Kenisngton)

چند متر دورتر از آرامش این پارک­ها کینگستون های استریت Kensington High Street شلوغ و مملو از فروشگاه های زنجیره ای قرار دارد. با این حال اگر چند قدم از این منطقه شلوغ دور شود، میدان­های باشکوه و خانه های قدیمی زیبایی را خواهید دید. کینگستون چرچ استریت دقیقاً در کنار کلیسای نئو گوتیک سنت مری آبوت قرار داشته، و برای مغازه های عتیقه فروشی آن شهرت دارد. در انتهای غربی کینگستون های استریت، هلند پارک پر درخت قرار دارد، که عمارت جیکوبی هلند هاوس با باغ­های ژاپنی و طاووس­ها در آن جای گرفته­اند.

بازار پوتوبلو Portobello Road

BIOS ناتینگ هیل یک منطقه مسکونی یا زیباترین خانه­های دوران جورجی در پایتخت است. همچنین در این منطقه کارناوال سالانه ناتینگ هیل و بازار پورتو پلو برگزار می­شوند. این منطقه که قبلا یک مزرعه خوک داری بوده و نام خود را از پیروزی بریتانیا بر اسپانیا در نبرد پورتو بلو در خلیج مکزیک در ۱۹۳۹ گرفته، در طول ۵۰ سال گذشته به عنوان بازار اصلی عتیقه فروشی گسترش یافته است.

در این خیابان سه بازار وجود دارد. بازار عتیقه، در انتهای جنوبی (شنبه ۶ صبح- ۵ ب. ظ)، بازار مواد غذایی که در آن غرقه های میوه و سبزیجات، ماهی، پنیر و مواد غذایی بین­المللی قرار دارند (دوشنبه- شنبه ۳۰/۹ صبح- ۶ عصر، پنجشنبه ۱ ب..ظ تعطیل می­شود). در همان کنار، در انتهای شمالی، در روزهای جمعه، شنبه و یکشنبه بازاری برگزار می­شود که در آن ترکیبی از خوت و پرت و مد با مارک­های تقلبی به فروش می­رسند.

عکس صفحه ۷۳- موزه تاریخ طبیعی

جنوب کنسینگتون

این منطقه که به طور معمول «ساوت کن» نامیده می شود، به خاطر موزه­ها و افسانه نمایشگاه بزرگ در ۱۵۸۱ شهرت یافت؛ نمایشگاهی که شاه آلبرت در آن پول خرید ۵۳ هکتار زمین در جنوب کینگستون را جمع­آوری کرده و این زمین را به «سرزمین موزه­ها»ی لندن تبدیل کرد. ساوت گنسینگتون دارای جمعیت زیاد فرانسوی است، و چند شیرینی فروشی خوب و بهترین کتابفروشی های فرانسوی در لندن در آن قرار دارند.

موزه تاریخ طبیعی (Natural History Museum)

در خیابان کرومول بنای موزه تاریخ طبیعی (هر روز ۱۰ صبح- ۵۰/۵ ب. ظ؛ رایگان، ) نئوکلاسیک قرار دارد، که از ۸۰-۱۸۷۳ ساخته شد. مهم ترین ویژگی این موزه بدون شک گالری دایناسور است که اصلیترین اثر نمایشی آن اسکلت یک دیپلودوکوس ۲۶ متری در تالار مرکزی می­باشد. همچنین یک مدل انیمیشن از یک ترپناساروس رکس وجود دارد، که می­غرد و بوی بسیار نامطبوعی دارد. ساختمان جدید کوکون یک مکان عالی برای مجموعه کامل حشره و گیاه این موزه است. برای دیدن این گونه­ها از نزدیک و تماشای پشت صحنه کار دانشمندان در اینجا بهتر است از قبل رزرو آنلاین کنید. از دیگر موارد مهم در این موزه می توان به یک مدل وال آیی در اندازه طبیعی و یک زمین لرزه شبیه سازی شده در یک سوپر مارکت ژاپنی است.

گزینه دیگر یک پله برقی است که از دل یک مدل در حال چرخش از کره زمین می گذرد، و این حس را ایجاد می­کند که شما و نه کره زمین، در حال چرخش هستید.

عکس صفحه ۷۴- ببر تیپو در موزه ویکتوریا و آلبرت

موزه ویکتوریا و آلبرت (Victoria and Albert Museum)

هنری کول، اولین مدیر موزه ویکتوریا و آلبرت (V&A) خیابان کرومول، هر روز ۱۰ صبح- ۴۵/۵ ب.ظ، جمعه­ها تا اشبه رایگان بجز برای نمایشگاه های خاص: www.vamn.ac.uk) جمع آوری کلکسیون این موزه را سال بعد از نمایشگاه بزرگ ۱۸۵۱ آغاز کرد. با این حال، تنها ملکه ویکتور یا سنگ تاسیس ساختمان فعلی را در ۱۸۹۹، ۳۸ سال بعد از مرگ آلبرت، پایه گذاری کرد. نمای آن مربوط به سال ۱۹۰۹ اثر استون وب است، که جلوی قصر باکینگهام را نیز طراحی کرده است. داخل این موزه غنی­ترین مجموعه از هنرهای تزئینی دنیا، در گالری­های زیبایی به نمایش گذاشته شده­اند، و برای نمایش با جدیدترین طراحی مدرن هوشمندانه مجددا مدل سازی شده­اند.

این کلکسیون شامل مجسمه، سفال، چینی، گراور، تصویرسازی، فلز کاری، نقاشی منسوجات، لباس­های سنتی و مبلمان است. اتاق­های چینی، ژاپنی و اسلامی در طبقه همکف برخی از بهترین نمونه­ها را به نمایش گذاشته­اند، و از آثار مجسمه و کلکسیون مد می توان به حوری آرمیده اثر کانووا و یک لباس شب اثر ویوین وست وود اشاره کرد. در طرف باغ جان مادسکی هنرها و آثاری در اتاق های موریس، گمبل و پوینتر، با شیشه های ویترای و کاشی­های مینتون آنها به نمایش گذاشته شده­اند. این اتاق ها در اصل برای صرف نوشیدنی و خوراکی در موزه طراحی شده بودند، اما بعدها به یک کافه تبدیل شدند.

عکس صفحه ۷۵- هرودز با ۱۱.۵۰۰ چراغ روشن

موزه علوم (Science Museum)

بالا خیابان Exhibition Road موزه علوم (هر روز ۱۰ صبح – ۶ عصر، رایگان ,www.sciencemuseumn.org.uk) قرار دارد، که در آن رد پای تاریخ اختراعات از اولین قطار بخار یا مدول فرمان شکست خورده ماموریت فضایی آپولو ۱۰ پیگیری شده است. فضای نمایشگاهی هفت طبقه از این موزه به کامپیوتر، پزشکی، عکاسی، شیمی و فیزیک اختصاص دارد، نمایش­های تخیلی از ژن و ارتباطات دیجیتال آینده نیز ارائه شده­اند. در قسمت وسیع ولکام وینگ یک سینما ایمکس و چندین شبیه ساز پرواز وجود دارند. گالری لانجید نیز سرگرمی­های عالی برای کودکان یافت می­شود.

نایت بریج (Knightbridge)

تایت بریج درست در جنوب هاید پارک قرار دارد. اینجا یکی از گرانترین محله های لندن بوده و هرودز Harrods یکی از معروف ترین فروشگاه های دنیا، در آن قرار دارد. هنری چارلز هرودز در سال ۱۸۴۹ این مغازه را به شکل یک خوار و بار فروشی کوچک افتتاح کرد، و قصر آخرایی فعلی (که در شب حدود ۱۱،۵۰۰ لامپ نمای آن را روشن می کنند) در آغاز قرن ۲۰ ساخته شد. اکنون، محمد الفاید، تاجر مصری که پسرش دودی به همراه پرنسس دایانا در سانحه اتومبیل در فرانسه کشته شد، مالک آن است. گفته می­شود که کارکنان آن می توانند جای هر چیزی را که بخواهید به شما بگویند.

برای ورود به این فروشگاه باید لباس رسمی بپوشید و نگهبانان دم در اجرای این قانون را تضمین می­کنند. یکی از جاذبه های این فروشگاه تالارهای غذاخوری بزرگ و ادواری آن است که با حدود ۱۹۰۰ کاشی آرت نووا تزئین شده اند.

سنت محلی

سر توماس مور در خیابان بیوفورت در  چلسی زندگی می­کرد. او در سال ۱۵۳۵ با  قایق به دادگاه محاکمه­اش در وست مینیستر برده شد و بعدها به دلیل اجتناب از «سوگند برتری»، که طبق آن هنری هشتم با خدا یکی بود، سرش را از تن جدا کردند. قرار بود سر توماس در کلیسای All Saints (در نزدیکی چینی واک) دفن شود، اما در واقع همسرش، آلیس، در این قبر جای گرفنه، زیرا سر توماس را به کانتربری بردند.

در جنوب غربی هرودز و همسایه مد روزتر آن، هاروی نیکولز، محله بیچام قرار دارد. این خیابان دهکده قبلی اکنون چندین رستوران شیک و مغازه های طراحان مد را در خود جای داده است. خیابان اِسلون شاهرگ اصلی خرید، مملو از مغازه های برندهای طراحان بوده و نایت بریج را به چلسی متصل می کند.

چلسی (Chelsea)

چلسی مدت­هاست که قلب مد لندن محسوب می شود. مری کوآنت با اولین بوتیک در خیابان کینگز کار خود را شروع کرد، ویوین وست وود و مالکوم مک لارن، طراحان آوانگارد نیز در اواخر دهه ۱۹۷۰ مد پانگ را عرضه کردند. چلسی در قرن ۲۱ رام­تر بوده، و خیابان کینگز بیشتر دارای فروشگاه های زنجیره ای است؛ با این حال، قدم زدن در امتداد این خیابان برای تماشای مردم کار جالبی است.

در محل تقاطع خیابان اسلون و خیابان کینگز میدان اسلون قرار دارد، که نام خود را از سر هانس اسلون گرفته؛ کسی که کلکسیون او پایه و اساس افتتاح موزه بریتانیا را فراهم ساخت. در حال حاضر گالری ساعتچی (هر روز ۱۰ صبح ۶ عصر، آخرین ورودی ۳۰/۵ ب. ظ. رایگان www.saatchigallery.co.uk) در دفتر اصلی دوک یورک قرار دارد.

در این گالری آثار هنرمندان معاصر به نمایش درمی آیند. چارلز ساعتچی، مؤسس این گالری این آثار را گردآوری می کند. این گالری که قبلاً در کانتی هال قرار داشت برای نمایش «تختخواب من» اثر تریسی امین و کوسه در فرمالدهید دامین هرست شهرت دارد.

بیمارستان رویال در خیابان چلسی بریچ از سال ۱۶۹۲ از شاخصه های چلسی بوده است. اینجا خانه مستمری بگیرهای چلسی ایران است که با کت­های قرمز رنگشان شناخته می­شود. این انجمن مربوط به قرن ۱۸ می باشد. بین این بیمارستان و امبانگمنت باغ­های رانیلی قرار دارند که هر سال بهار میزبان نمایش گل چلسی هستند.

عکس صفحه ۷۷- چینی واک سرسبز در چلسی

در امتداد خیابان رویال هاسپیتال به طرف پایین رودخانه تیمز بروید و به سمت خیابان تیت بپیچید، این منطقه مسکونی جذاب نمونه بارز بورژوازی است اما در قرن ۱۹ تا حد زیادی محل زندگی هنر مندان گولی پیشه بود. در این خیابان به دنبال پلاک­های آبی مخصوص اسکار وایلد (شماره ۳۴) و جان سینگر سرگنت (شماره ۳۱) باشید. به سمت راست و بطرف امیانگمنت بپیچید و به طرف چینی واک بروید. خانه های باشکوه اینجا تا زمان بازسازی اسبانگمنت در قرن ۱۹ در حاشیه آب قرار داشتند. پلاک­های آبی نشان دهنده خانه های دانته گابریل روزتی نقاش قبل رافائلی و جورج الیوت نویسنده هستند. دقیقاً در کنار چینی واک چارلیل هاوس (شماره ۲۴ چینی رو؛ www.national trust.org.uk و اواسط مارس اکتبر چهار شنیه جمعه ۲ب. – هبطء شنبه – یکشنبه ۱أصبح- هب، ظه هزینه ورودی) دیده می­شود، که تا زمان مرگ توماس چارلیل نویسنده در ۱۸۸۱ محل زندگی او بوده است.

شمال لندن

شمال لندن که به سادگی از طریق مترو قابل دسترسی است، جاذبه های بسیاری دارد. همپستد به دلایل پزشکی و ادبی شهرت دارد، قبرستان هایگیت معروف است، ایسلینگتون بسیار باشکوه است. تمدن به خاطر بازار شلوغ و بوهمی و محوطه کانال ارزش بازدید را دارد.

عکس صفحه ۷۸- پارک همپستد هیث

ایسلینگتون (Islington)

این محله تا حد زیادی به عنوان قلمرو جامعه شناسان شهرت داشته و خانه­های بازسازی شده دوره جورجی و ویکتوریایی از ویژگی­های مهم آن است، در مناطقی همچون میدان کانونبری می توانید خانه­های کلاسیک را ببینید، جایی که زمانی جورج اورول و اولین وو زندگی می­کردند. در این میدان استوریک کالکشن (شماره ۳۹ میدان کانونبری چهارشنبه شنبه – ۱۱ صبح- ۶ عصر، یکشنبه ۱۲ ظهر- ۵ ب، ظ.، هزینه ورودی؛ www.estorickcollection.com) قرار دارد، که نمایشگاهی برای آثار هنر مدرن ایتالیایی است.

تقاطع­های قلب منطقه خرید ایسلینگتون آنجل نامیده می­شوند، که این نام برگرفته از یک حیاط کالسکه داری در آن زمان است. در همان کنار پاساژ کمدن قرار دارد، که یک پاساژ عتیقه فروشی درست و حسایی است؛ برای خرید عتیقه با قیمت مناسب تر می توانید به بازار خیابانی در روزهای چهارشنبه و شنبه در همین جا بیایید. در انتهای جنوبی ایسلینگتون سندلر ولز (خیابان رزبری؛ www.sandlerswells.com) قرار دارد، که بهترین مرکز برگزاری نمایش در لندن است.

کَمدِن Camden

بازارها از جاذبه­های اصلی کمدن هستند. لباس­های ارزان برای جوانان در کمدن های استریت (پنجشنبه – یکشنبه ۱۰ صبح-۳۰/۵ ب.ظ) بفروش می­رسند، در حالی که صنایع دستی در لوکال مارکت، کنار خیابان چاک فارم (هر روز ۱۰ صبح- ۶ عصر، جمعه- شنبه تا ۶٫۳۰ عصر) عرضه می­شوند. کَمدن لاک در ریجنت کاتال قرار داشته، و در امتداد یک مسیر ۱۴ کیلومتری از آب است که از پادینگتون تا لایم هاوس در داگلندز ادامه دارد.

خاطرات کیتس

جان کیتس شاعر (۱۲۸۱-۱۲۵۷) بسیاری از آثار خود همچون قصیده ای برای یک جغد، را در دو سال زندگی خود در همپستد نوشته است. این ساختمانه کیتس هاوس (ونت وورث؛ عید پاک، اکتبر – سه شنبه- یکشنبه ۱ ب. ظ – ۵ ب. ظ، اکتبر – عید پاک، جمعه- یکشنبه ۱ ب.ظ – ۵ ب.ظ). اکنون یادگاری­های او شامل نامه­ها و یک دسته مو را به نمایش گذاشته است.

همپستد و های گیت Hampstead & Highgate

سالهاست که همپستد در میان افراد سرشناس و موفق ادبی شهرت بسیاری داشته، و هنوز هم محل سکونت افراد معروف ثروتمند است. در این محله فضاهای باز بسیاری وجود دارند. پارک هیث Heath ۸ کیلومتر مربعی اصلی ترین فضای سبز آن بوده، و پارلمان هیل در قسمت جنوبی آن قرار دارد و نمای خوبی از شهر لندن به شما می­دهد. پریم ژز هیل ۴۵ هکتاری نیز در قسمت جنوب دارای منظره ریجنت پارک است. این پارکها همگی مورد علاقه افراد محلی برای پیاده روی، گردش سگ ها، بادبادک بازی، اسکیت و شنا در جند استخر هستند.

کنوود هاوس (همپستد لین؛ هر روز ۳۰/۱۱ صبح- ۴ ب.ظ. رایگان؛ -www.englishheritage.org.uk) که رو به منظره همپستد هیث است. کلکسیون Iveagh Bequest را نمایش می­دهد. این مجموعه شامل آثاری از رامبراند، رینالدز، ترنر و گینزبورو می باشد. زیگموند فروید، که در سال ۱۹۳۸ از دست تازی­ها قرار کرده بود. از وین به همپسند نقل مکان کرد. موزه فرویدر شماره ۲۰ مارس فیلدز گاردنر؛ چهارشنبه – یکشنبه ۱۲ ظهر – ۵ ب.ظ. هزینه ورودی؛ www.freud.org.uk) خانه او را به همان شکلی که بود نگه داشته است.

های گیت که یک حومه شهر زیبا در بالای تپه است، محل بزرگترین قبرستان لندن بنام قبرستان­های گیت (سواین لین دوشنبه – جمعه ۱۰ صبح- ۵ ب.ظ، شنبه – یکشنبه ۱۱ صبح- ۵ ب.ظ، نوامبر – فوریه تا ۴ ب. ظ؛ هزینه ورودی؛ ,www.highgate-cemetry.org) می­باشد. از قبرهای افراد سرشناس در این قبرستان می توان به کریستین روستی، جورج الیوت و کارل مارکس اشاره کرد.

شرق لندن

این بخش از لندن اولین توقفگاه برای امواج پیاپی مهاجرانی بود که نیروی کار آنها عامل اصلی در انقلاب صنعتی و ساخت بنادری بود که امپراتوری بریتانیا از طریق آنها تجارت می کرد، فقر و جمعیت زیاد به یک اپیدمی تبدیل شده بود. با اینکه هنوز بسیاری از مناطق آن فقیر هستند. بسیاری از آنها از طبقه ثروتمندان و متمولان هستند.

هوکستون، اسپیتالفیدز و وایت چَپِل (Hoxton, Spitalfields and Whitechapel)

یکی از این مناطق ثروتمند نشین هوکستون، در نزدیکی ال استریت است. تغییرات از زمانی آغاز شد که هنرمندان به این منطقه نقل مکان کرده، و در انبارهای متروکه استودیو ساختند. دلالان هنری و طراحان به دنبال آنها روانه شدند، و این ویرانه شهری به یک منطقه شیک تبدیل شد. اطراف میدان هوکستون کافی شاپ ها و گالری­های بسیاری وجود دارند. جاذبه اصلی این منطقه بازار اسپیتافیلدز، یک بازار میوه و سبزی قدیمی است، که اکنون غرفه های عتیقه و صنایع دستی در طول هفته آن را پر کرده­اند.

عکس صفحه ۸۰- خانه دنیس سور

در بازار روزهای یکشنبه غرقه های وسایل و لوازم کولی­ها و غذاهای گیاهی در این بازار دیده می­شوند. در نزدیکی اینجا یک موزه با حال و هوای متفاوت بنام خانه دنیس سور (شماره ۱۸ خیابان فولگت؛ یکشنبه ۱۲ ظهر- ۴ ب. ظ، دوشنبه بعد از اولین و سومین یکشنبه هر ماه ۱۲ ظهر- ۲ ب. ظ؛ دوشنبه عصرها (با نور شمع)، رزرو الزامی است، تلفن: ۲۰- ۷۲۴۷ ۴۰۱۳ هزینه ورودی؛ .www.dennissevershouseco.uk) قرار دارد. سورز که یک هنرمند آمریکایی بود در دهه ۱۹۷۰ به این خانه بافنده ابریشم قرن ۱۸ آمده، و آن را به شکل کپسول زمانی درآورد که هنوز می توانید بو، شکل و حال و هوای قرن ۱۸ را احساس کنید، گویی که هنوز هرگونوت ها در آن زندگی می کنند.

عکس صفحه ۸۱- بریک لین رنگارنگ

در جنوب غربی، در خیابان میدلسکس، بازار پتیکوت لین قرار دارد، که یک بازار شلوغ است و در روزهای یکشنبه برگزار می شود، البته اغلب آنها لباس­های ارزان می­فروشند. در جنوب شرقی اسپیتالفیلدز بریک لین قرار دارد، که به خاطر انبوه رستوران­های هندی آن شهرت یافته است، کافه­ها و بوتیک های شیکی در امتداد شمالی آن قرار دارند. یک قائم مقام محلی و همسرش، برای مقابله با فقر فرهنگی و اقتصادی ایست اند وایت پل آرت گالری (وایت چپل­های استریت سه شنبه – یکشنبه ۱۱ صبح-۶ عصر، پنجشنبه تا ۹ شب؛ رایگان www.whitechapelgallery.org) را در ۱۸۹۷ تاسیس کردند. این گالری در فضایی دلنشین بهترین آثار هنری مدرن را به نمایش می گذارد.

داکلندز Docklands

بنادر لندن، که به خاطر بمباران شدید لندن در جنگ جهانی دوم متروکه مانده و بنادر جدید در شرق از آنها پیشی گرفتند، در دهه ۱۹۹۰ تغییر کاربری داده شدند.

 نزدیکی این منطقه به سازمان­های مالی سیتی باعث شد تا به یک مکان عالی برای ساختمان های دفاتر تکنولوژی برتر تبدیل شود، و مجموعه Canary Wharf ۲۶۰ متری در آن یکی از اولین آسمان خراش­هایی است که ساخته شده است. این منطقه اکنون بسیار شلوغ است، اما یک منطقه استریل از شیشه، فولاد و بتون محسوب می­شود. موزه لندن داکلندز (محله وست ایندیا؛ هر روز ۱۰ صبح- ۶ عصر، هزینه ورودی؛ www.meuseumindocklands.org.uk) ۲۰۰۰ سال تاریخ محلی را به نمایش گذاشته است. از موارد مهم این موزه می توان به ماکت ۶ متری پل قدیمی لندن و یک نمایشگاه از نقش لندن در تجارت برده اشاره کرد.

عکس صفحه ۸۲- آسمان خراش­های داکلندز

جنوب شرقی لندن

اگر شبکه مترو نبود، بازدید از جنوب شرقی لندن کار دشواری می­شد. با این حال آنهایی که تمایل دارند از شبکه قطارهای روی زمین استفاده کنند، می توانند ثروت گرینویچ دریایی تاریخی تا دالویچ هنری را ببینند.

گرینویچ (Greenwich)

گرینویچ که مقصدی محبوب برای علاقمندان به دریانوردی و علوم است، در سال ۲۰۰۰ به خاطر ساخت گنبد هزاره در آن بدنام شد. این چادر بزرگ سفید برای برگزاری نمایشگاه یکساله برای هزاره جدید ساخته شد، اما به یک شکست مالی و انتقادی تبدیل شد.

این سازه اکنون تحت عنوان ۲Arena O راه اندازی شده و برای برگزاری کنسرت ها و رویدادهای ورزشی بکار می­رود. دلایل بسیاری برای بازدید از گرینویچ وجود دارند. در نصف روز می­توانید از این منطقه دیدن کنید و در تعطیلات آخر هفته شلوغ تر است، چون بازارهای صنایع دستی در آن برگزار می­شوند. یکی از بهترین راه­ها برای رسیدن به اینجا قایق سواری از وست مینیستر یا تاور بریج است، البته می­توانید از بنک سوار خط آهن داکلندز لایت (DLR) شده یا از تاور بریج با قطار بیابید.

عکس صفحه ۸۳- گرینویچ پارک و رصدخانه سلطنتی

در نزدیکی ساحل Cutty Sark (خیابان گرینویچ چرچ؛ www.cutty sark.org.uk) قرار دارد، که یک کشتی بادبانی از روزهای بزرگ صادرات چای است که با هم رقابت داشتند تا برای آوردن طعم جدید چای از چین اول باشند. این کشتی به دلیل آسیب­های ناشی از یک آتش سوزی اخیراً به روی عموم بسته شده بود. خوشبختانه در زمان آتش سوزی بسیاری از الوارها و قطعات اصلی کشتی برای کارهای بازسازی جدا شده بودند. در حال حاضر تعمیرات انجام شده و دوباره از بهار ۲۰۱۱ باز شده است. قسمت­های بزرگی از گرینویچ به پارک گرینویچ دوست داشتنی اختصاص یافته، که در بالای آن رصدخانه سلطنتی (پارک گرینویچ؛ www.nrm.ac.uk سر کریستوفر ورن قرار دارد، که در آن در سال ۱۸۸۴ زمان گرینویچ تعیین شد، تا رسیدن به رصد خانه باید شیب ملایمی را طی کنید، اما مناظر از آن بالا عالی هستند. یک خط کش برنجی روی زمین خط بین نیمکره های شرقی و غربی را مشخص کرده، و شما می توانید پاهای خود را روی هر دو نیمکره بگذارید.

در پایین پارک موزه ملی حیات دریایی (خیابان رامنی، هر روز ۱۰ صبح- ۵ ب.ظ؛ رایگان www.nimhrm.ac.uk) قرار دارد، که دارای ۱۶ گالری جدید در اطراف یک حیاط زیبا با سقف شیشه ای می باشد.

در این موزه تاریخ نیروی دریایی سلطنتی و نیز ناوگان دریایی تجاری، مستعمرات و کشفیات به نمایش در آمده­اند.

هورنیمان

در شرق دولویچ، در فورست هیل، موزه هورنیمان (شماره ۱۰۰ خیابان لندن؛ هر روز ۳۰/۱۰ صبح- ۳۰/۵ ب.ظ، رایگان؛ قرار دارد. این موزه در سال ۱۹۹۱ توسط فردریک هورتیمان، تاجر چای، تاسیس شد و در آن مجموعه ای غنی از تاریخ قومی شناسی و طبیعی به نمایش گذاشته شده است.

روبه روی این موزه کالج نیروی دریایی اُلد رویال (کینگ ویلیام واک؛ هر روز ۱۰ صبح – ۵ ب.ظ؛ رایگان، www.oldroyalnavalcollege.org) دیده می­شود که طراحی ورن، هاکسمور و وانبرو بوده و باغ های آن را آندره لانوتره طراحی کرده است، این کالج در اصل بیمارستانی برای زندانیان نیروی دریایی و در هماهنگی با بیمارستان رویال ورن در چلسی ساخته شد و به صورت دو نیمه طراحی شده تا نمای رودخانه از Queen’s House (خیابان رامنی؛ هر روز ۱۰ صبح – ۵ ب.ظ؛ رایگان؛ www.fifth.ac.uk) اثر اینیگو جونز کامل و بدون مانع بماند. این خانه هدیه جیمز پادشاه دانمارک به همسرش آن بوده است.

دولویچ (Dulwich)

دولویچ با خیابان­های مشجر، خانه های باشکوه و یک پارک بزرگ، یکی از محله های آرام است. بخش اعظم این جا ساخته ادوارد آلین، بازیگر مدیری است که در سال ۱۶۰۵ زمین­های آن را خریداری کرده و برای ساخت یک صومعه، صدقه خانه و یک مدرسه برای فقرا یک املاکی راه انداخت.

دولویچ پیکچر گالری (خیابان گالری سه شنبه جمعه ۱۰ صبح – ۵ ب. ظ، شنبه – یکشنبه ۱۱ صبح- ۵ ب.ظ؛ هزینه ورودی؛ www.dulwichpicturegallery.org.uk) با ترکیب کلکسیون هنری آلین و نیز مجموعه ای از نقاشی­هایی افتتاح شد که در اصل قرار بود به نشنال گالری لهستان ارسال شوند، اما وقتی پادشاه این کشور مجبور به کناره گیری شد، این نقاشی­ها در لندن باقی ماندند.

عکس صفحه ۸۵- طراحی کلاسیک اینیگو جونز: کوئینز هاوس در گرینویچ

بنای باشکوه این گالری اثر سر جان سوان بوده و در سال ۱۸۱۴ به عنوان اولین گالری عمومی اصلی، با آثار و شاهکارهای استادانی همچون رامبراند، روباز، گینزبورو و موریلو افتتاح شد.

جنوب غربی لندن

در این منطقه ثروتمند ویمبلدون، مترادف با تنیس؛ ریچموند با فرهنگ، محل یک مرکز خرید عالی و یک محوطه بزرگ پارک کیو، محل باغ­های کیو تحت حمایت یونسکو و هامپتون کورت، قصر مسکونی مورد علاقه هنری هشتم در قرن ۱۶، جای گرفته­اند.

ویمبلدون، ریچموند و کیو (Wimbledon. Richmond and Kew)

حومه ویمبلدون میزبان برترین تورنمنت تنیس بریتانیا در ژوئن و جولای است. و تاریخ آن در موزه تنیس لاون (خیابان جرج، ویمبلدون؛ هر روز ۱۰ صبح – ۵ ب.ظ؛ www.wimbledon.org ) به نمایش گذاشته شده است.

عکس صفحه ۸۶- پالم هاوس در باغ­های گیاه شناسی کیو

همچنین این منطقه برای Wimbledon Common، یک بیشه زار وسیع با پیاده راه های طبیعی، شهرت دارد.

جاذبه اصلی ریچموند، ریچموند پارک است که گوزن های زرد و قرمز در آن چرا می کنند. سکونتگاه اصلی سلطنتی در این پارک بالادین وایت لژ (۱۷۲۷) است، که اکنون مدرسه رویال باله در آن برگزار میشود. ریچموند گرین یک مرکز شهر زیبا، با ساختمان­های دوره قرن ۱۷ و ۱۸ بوده، و بقایای قصر سلطنتی قرن ۱۳ نیز می باشد.

در همان نزدیکی کیو Kew مترادف با باغ­های گیاه شناسی سلطنتی Royal Botanice Garden (ایعد از مارس تا آگوست دوشنبه جمعه ۹٫۳۰ صبح- ۶٫۳۰ عصر، شنبه – یکشنبه ۹٫۳ صبح- ۷٫۳۰شب؛ سپتامبر تا اواخر اکتبر ۹٫۳۰ صبح- ۶ عصری اواخر اکتبر تا اواسط فوریه هر روز ۹٫۳۰ صبح- ۴٫۱۵ ب. ظ، اواسط فوریه تا اواخر مارس هر روز ۹٫۳۰ صبح ۳۰/۵ ب.ظ.، هزینه ورودی www.kew.org.uk) قرار دارد. این باغ های ۱۲۰ هکتاری در سال ۱۷۵۹ با کمک جوزف باتکس ساخته شدند.

این گیاه شناس در اولین سفر دریایی کاپیتان جیمز کوک به استرالیا خلیج بوتانی را نام گذاری کرد. در طول قرن­ها دیگر کاوشگران و علاقمندان آماتور گونه های خود را به این مجموعه افزوده، و آن را به یک گنجینه ارزشمند و مرکز تحقیقاتی تبدیل کرده­اند.

هام هاوس

در امتداد کنار رودخانه در ریچموند هام هاوس (اواسط مارس اکتبر شنبه – چهارشنبه ظهر ۴ ب.ظ؛ هزینه ورودی؛ www.nationaltrust.org.uk) قرار دارد که یک مجموعه ساختمان میله پالادی مربوط به سال ۱۶۱۰ است که در دل یک باغ زیبا جای گرفته است.

این باغ ها بسیار زیبا هستند، و گلخانه های شیشه های بنام­های پالم هاوس و واتر لیلی هاوس، یک باغ مرکبات، یک پاگودای چینی و یک خانه هلندی قرن ۱۷ و یک قصر رویال قدیمی (در حال حاضر تحت تعمیرات قرار دارد) را در خود جای داده­اند، جورج سوم در زمانی که تصور می­شد عقل خود را از دست داده در این قصر زندانی شده بود. شارلوت، همسر او، در این زمین­ها یک قصر تابستانی برای اوقات پیک نیک خود ساخته بود، دو گالری در اینجا به باغبانی علمی اختصاص دارند.

همپتون کورت (Hampton Court)

قصر همپتون کورت (هر روز ۱۰ صبح- ۴٫۳۰ ب.ظ، آوریل – اکتبر تا ۶ ب.ظ. هزینه ورودی؛ www.hrp.org.uk) در ۲۳ کیلومتری غرب مرکز لندن قرار داشته و با قطار از واترلو با با قایق از وست مینیستر یا ریچموند می­توانید به راحتی به آن برسید. این قصر در سال ۱۵۱۴ برای کاردینال و ولسی ساخته شده اما هنری سوم در سال ۱۵۲۵ و بعد از سقوط اعتبار وولسی آن را به دست گرفت. این قصر که در دل ۲۴ هکتار باغ بکر با یک هزار توی مشهور قرار گرفته قصر مورد علاقه هنری بوده و او پنج بار از شش ماه عسل خود را در اینجا سپری کرد. با اینکه آپارتمان­های این قصر مجلل اثر هنرمندی همچون آنتونیو وریو و ویلیام کنت هستند، از ویژگی­های مهم این قصر می توان به تالار بزرگ و محراب رویال اشاره کرد. همچنین هزارتوی این قصر شهرت بسیاری دارد و ۳۰۰ سال است که بازدید کنندگان برای دیدن آن به این قصر می آیند.

 چه کار کنیم؟

لندن دارای تعدادی از بهترین تئاترهای دنیاسا و کانون مد، موسیقی و هنر دنیا محسوب می­شود. این فصل مقدمه­ای در باره فرصت­های خرید و تفریح در دسترس در لندن است. برای جدیدترین فهرست تفریحات به مجلات هفتگی Time Out, Metro مراجعه کنید که در ایستگاه های قطار و مترو به صورت رایگان عرضه می­شود. مجله The Guide نیز روزهای شنبه همراه گاردین به چاپ می­رسید.

خرید

لندن با بیش از ۳۰٫۰۰۰ مغازه یک بهشت برای مصرف گرایان است و جای تعجب نیست که افراد از سرتاسر دنیا به اینجا می­آیند تا پول خرج کنند و خرج کنند و خرج کنند. با این حال، اگر نیازهای خرید خود را شناسایی کنید می توانید اطمینان داشته باشید که جایی در این شهر مغازه ای هست که می تواند نیازهای شما را برطرف کند. و برخلاف بسیاری از پایتخت­های اروپایی، یکشنبه­ها و تعطیلات تابستانی استثنا نیستند. لندن در تمام طول سال یک مقصد خرید عالی است.

خیابان­ها و مراکز خرید

در حالی که اندازه شهر باعث می شود تا بازدید از تمام آن در عرض یک هفته مشکل باشد، گشت و گذار در لندن از دیدگاه یک بازدید کننده کار آسانی است. مراکز و نواحی خرید در تمام سطح شهر پراکنده هستند و هر کدام تجربه خرید مخصوص به خودشان را دارند ممکن است در برخی موارد کلا یک خیابان به یک گروه کالای خاص اختصاص داشته باشد. استفاده از مترو راحت ترین روش برای رسیدن به مناطق مختلف است. سیستم اتوبوس نیز عالی است. اما برای گشت و گذار در سطح شهر چندان راحت نیست. فواصل بین بعضی از خیابان­ها مانند خیابان آکسفورد، تاتنهام کورت، ریجنت و بوند استریت به اندازه ای کوتاه هستند که می توانید آنها را پیاده طی کنید.

خیابان آکسفورد مرکز اصلی خرید با بیش از ۳۰۰ مغازه است. در غرب آکسفورد سیرکس مجموعه ای از فروشگاه های زنجیرهای بزرگ قرار دارند، که شامل نام­های معروف سلفریجس، جام لوئیس، هاوس أف فراسر، دینهام و مارکس اند اسپنسر می باشند. تمام برندهای معروف در اینجا شعبه دارند که شامل تاب شاپ (در نزدیکی آکسفورد سیرکس) و پریمارک (در نزدیکی ماریل آرک) می­باشند.

مغازه­های خیابان ریجنت از بوتیک های برندهای معروف مانند ریس و فرنچ کانکشن تا برندهای طراحان مانند پربری و آرمانی متفاوت هستند. این خیابان هملیس (بزرگترین اسباب بازی فروشی بریتانیا، فروشگاه نشنال جئوگرافیک، فروشگاه اپل و موسسه لیبرتی لندن را نیز در خود جای داده است.

خیابان تاتنهام گورت به خاطر دست دوم فروشی­ها و عتیقه فروشی­های آن شهرت بسیاری دارد.

عکس صفحه ۹۰- تالار غذا در هرودز

کوونت گاردن یکی از معروف ترین مناطق خرده فروشی است و از انواع بوتیک های شیک مد تا خنزر پنزر فروشی­هایی که از قوری تا بادبادک می­فروشند را در خود جای داده است. با اینکه سوهو هرگز تصویر از کار افتاده خود را از دست نمی­دهد، بین شش مغازه موجود در آن اغذیه فروشی­های عالی و نیز چند بوتیک لباس شهری دیده می­شوند. خیابان کارنابی که در دو طرف ن مغازه های شیک و مستقل دیده می­شوند، همیشه شلوغ است، در منطقه پیکادیلی می­توانید فروشگاه­های معروف فور تنوم اند میسون، و نیز برخی از قدیمی­ترین مغازه های لندن را ببینید که بسیاری از آنها دارای گواهی رویال هستند و اجناس مورد نیاز خانواده سلطنتی را تأمین می­کنند. در همان نزدیکی خیابان جرمین قرار دارد که تخصص آن پیراهن مردانه است. الد بوند استریت و نیو بوند استریت نیز در می فر، انواع کالای طراحان را عرضه می­کنند. همچنین ساو بل رو در می فر محل خیاطهای سفارشی دوز است، و خیابان کورک با گالری­های متعدد آن اروپایی برای دوستداران هنر محسوب می­شود.

عکس صفحه ۹۱- خیاطی سفارشی بریتانیایی

حتی در وست اند چندین بوتیک و گالری مانند شفرد مارکت و سنت کریستوفر پلیس دیده می­شوند. در مریلیون های استریت اغذیه فروشی­ها با بوتیک­ها و چند فروشگاه لوازم خانگی شیک در هم آمیخته­اند.

برای آنهایی که به دنبال بهترین مدل طراحان اروپایی و بین المللی هستند، نایتسبریج محل فروشگاه های زنجیره ای با کلاس هرودز و هاروی نیکولز بوده، و بیشترین تجمع چنین مغازه­هایی را در خود جای داده است.

نام طراحان مدی همچون آرمانی و ایو سنت لارن در کنار نام طراحان بریتانیایی دیده می­شوند.

با اینکه کینگز رود دیگر به اندازه روزهای دهه شصت شهرت ندارد، خریداران هنوز برای خرید از بوتیک­های کوچک و فروشگاه زنجیره ای پیتر جونز روی میدان اسلون به اینجا می­آیند. کنسینگتون چرچ استریت مورد علاقه دوستداران عتیقه بوده، و دارای بیش از ۸۰ دلال در امتداد این خیابان است. ناتینگ هیل که بازار پور توبلو را در خود جای داده دارای بوتیک­های مد متعددی است.

عکس صفحه ۹۲- یک بوتیک در داور استریت مارکت

اگر کمی بیشتر به طرف غرب بروید، شفردز بوش به یکی از بهترین مقاصد خرید در لندن از سال ۲۰۰۸ و افتتاح وستفیلد لندن تبدیل شده است. گفته می­شود که وسنفیلد لندن بزرگترین مرکز خرید شهر است. در کنار مغازه­های امتداد این خیابان رستوران­های بسیار و ویلج (Village)، یک مرکز خرید با پرندهایی همچون لوئیس ووئیتون و گوجی، قرار دارند.

بازارها

لندن بازارهای بسیاری مطابق با سلائق همه دارد. روزهای یکشنبه اسپیتالفیلدز تاریخی و سرپوشیده در نزدیکی خیابان لیورپول راه می­افتد که مکانی عالی برای خریداران مد طراحان و لوازم جانبی در غرفه های متعدد آن است. این بازار دارای یک بخش غذای ارگانیک نیز می­باشد. روزهای یکشنبه، در همان نزدیکی کلمبیا رود یکی دیگر از بازارهای شلوغ با غرفه های گل فروشی و گیاهان خانگی است. بازار پنی کت لین نیز لباس­های ارزان بسیاری دارد.

کَمدن با شش بازار در فضای آزاد و سرپوشیده مکانی برای علاقمندان به هنر و صنایع دستی، مبلمان و مد است. در غرب، پور توبلو رود Portobello Road رنگارنگ و نمادین برای عتیقه­هایش شهرت دارد اما غذا و خرت و پرت هم دارد. روزهای شنبه بهترین زمان برای رفتن به این بازار است. در جنوب رودخانه، بورو (Borough) نیز یک بهشت غذاست که با امتحان کردن انواع غذاها می توانید یک ناهار کامل بخورید، و بریکستون پر شور و نشاط نیز بزرگترین بازار غذای کارائیبی در اروپا است.

عکس صفحه ۹۳- عتیقه در پورتبلو رود

تفریحات

اگر دنبال تیاتر، اپرا، کلوب یا کافه هستید، در لندن هیچ کمبودی نخواهید داشت.

تیاتر

تاریخ تیاتر لندن مربوط به یک تماشاخانه است که در سال ۱۵۷۶ توسط جیمز باربیج، پسر یک تجار و بازیگر دوره گرد، آن را در شوردیچ تاسیس کرد. تیاترهای لندن، با نمایش­های کمدی، موزیکال و درام در وست اند متمرکز شده­اند. برای خرید بلیط ارزان همان روز برای نمایش­های وست اند، به باجه بلیط فروشی در میدان لیسستر (دوشنبه – شنبه ۱۰ صبح -۷ شب، یکشنبه ۱۱ صبح- ۴ب. ظ) مراجعه کنید.

دیگر تیاترها شامل تیاتر ملی در ساوت بانک سنتر (تلفن: ۰۲۰ ۷۴۵۲ ۳۰۰۰) هستند، که نمایش­های خلاقانه کلاسیک و برخی از عالی­ترین پیس­های مدرن و نمایش­های موزیکال را به روی صحنه می­برد.)

اُلد ویک (Old Vic) (تلفن: ۸۷۱۰۸۴۴ ۷۶۲۸) در نمایش­های کلاسیک تخصص دارد، در حالی که پانگ ویک (تلفن ۷۹۲۲۰۲۰ ۲۹۲۲) در همان نزدیکی بیشتر به تئاتر تجربی و امروزی گرایش دارد. رویال کورت تئاتر در چلسی (میدان اسلون؛ تلفن: ۰۲۰ ۷۵۶۵ ۵۰۰۰؛ www.royalcourttheatre.com) برای نمایش­های درام شهرت دارد، و کافه شلوغ آن در طبقه پایین مکانی عالی برای خوردن و نوشیدن است، چه برای تیاتر آمده باشید چه فقط برای کافه. شکسپیر گلوب (تلفن: ۲۰، ۷۴۰۱ ۹۹۱۹)، در کنار رودخانه آثار بارد و معاصرانش را روی صحنه می برد.

عکس صفحه ۹۴- آمفی تئاتر لندن

علاوه بر تیاترهای وست اند ده­ها تماشاخانه دیگر و حدود ۶۰ محل برگزاری نمایش آثار جدیدتر و تجربی را به نمایش می­گذارند، در تابستان تیاتر در هوای آزاد در مکان هایی همچون ریجنت پارک محبوبیت بسیاری دارد. برای اطلاعات بیشتر به مجلات محلی مراجعه کنید.

تئاتر موزیکال همچنان محبوب و پرطرفدار است و کیفیت بسیار بالایی دارد. بعضی از نمایشها در تئاترهای خودشان دائمی هستند، مانند موزیکال Les Miserable در کوئینز تئاتر (شماره ۵۱ خیابان شافتسبری: www.queenstheatre.corn) که دارای طولانی ترین سابقه اجرا میباشد، و شاهکار گوتیک اندرو لوید به نام شبح اپرا در Her Majesty’s Theatre (هی مارکت؛ wwwhermnajesty theatre.co.uk)

نمایش­های جدیدتر و خارجی برادوی، مانند ماما میا در پرنس آف ولز تئاتر (خیابان کوونتری www.marina-mia.com) و شیطان (Wicked) در آپولو ویکتوریا (شماره ۱۷ خیابان ویلتون؛ www.wickedthemusical couk) نیز از نمایش­های معروف هستند.

موزیک، اپرا و باله

سالن­های معروف کنسرت شامل رویال فستیوال هال (تلفن: ۱۸۷۱ ۶۶۳ ۲۵۰۰)، با امکانات آکوستیک جدید، و باربیکان (تلفن: ۷۶۳۸۰۲۰ ۸۸۹۱)، محل ارکستر سمفونی لندن هستند، رویال آلبرت هال (تلفن ۵۰۴۵۴۰۱۰۸۴۵) میزبان کنسرت­های BBC Promenade است، در حالی که ویگمور هال مراجعه به ص ۵۱؛ تلفن: ۰۲۰ ۲۱۴۱۷۹۳۵) تک توازی دارد. کنسرت­های زمان ناهار در کلیساهایی مانند سنت جان، اسمیت اسکوئر( تلفن: ۷۲۲۲۰۲۰ ۱۰۶۱) و سنت مارتین ایند فیلدز (تلفن: ۷۷۶۶۰۴۰ ۱۱۰۰) در وست مینیستر و سنت جیمز در پیکادیلی (تلفن: ۷۳۸۱۰۲۰ ۰۴۴۱) هستند.

اصلی ترین سالن­های برگزاری اپرا در لندن عبارتند از: رویال اپرا هاوس کوونت گاردن (تلفن: ۷۳۰۴۰۲۰ ۴۰۰۰) که در آن باله اجرا می شود، و کولیسیوم ( تلفن: ۲۰، ۷۶۳۲ ۸۳۰۰ www.eno.org)، محل اپرای ملی لندن (اجراها به زبان انگلیسی هستند) در خیابان سنت مارتین. برای نمایش مدرن، به سادلرز ولز تئاتر (تلفن: ۰۲۰ ۷۸۶۳ ۸۱۹۸) بروید.

محل برگزاری موسیقی­های جاز شامل این مکان­ها هستند: رونی اسکات (شماره ۴۷ خیابان فریس، تلفن: ۰۲۰ ۷۴۳۹ ۶۰۷۴۷ www.ronniescotts.co.uk)، جاز کافه (شماره ۵ پارک وی، تمدن، تلفن: ۰۸۷۰ ۳۷۷۷۰۶۰؛ www.meanfiddler.com) و پیتزا اکسپرس جاز کلاب (شماره ۱۰ خیابان دین؛ تلفن: ۷۷۳۴۰۲۰ ۱۳۲۲۰  www.pizzaexpress.co.uk)

لندن یکی از بهترین مکان­ها برای لذت بردن از موسیقی زنده در هر ژانر معاصر است. معروف ترین آنها The O2 (میدان پنینسولا. گرینویچ تلفن: ۰۸۴۴۰۲۰۲۸۵۶

یک محل برگزاری ۲۳٫۰۰۰ نفری است که در گنبد ملنیوم سابق جای گرفته است. دیگر مراکز مهم عبارتند از: بریکستون آکادمی (شماره ۲۱۱ استاکول رود؛ تلفن: ۰۸۴۴۲۰۰۰۴۷۷ www.oracademybrixton.co.uk) Shepherd’s Bush Empire) شفردز بوش گرین، تلفن: ۰۸۴۴۲۰۰۰۴۷۷ www.shephersbushgreen.co.uk) و راندهاوس (چاک فارم رود، کمدن تلفن: ۰۸۴۴۸۰۰۸۴۸۲ uk.www.roundhouse.org).

تفریحات

لندن با صدها کافه و کلوب با انواع موسیقی برای سلیقه های مختلف مکانی عالی برای شادی و تفریح کردن است. سوهو سال هاست که مرکز تفریحات لندن محسوب می­شود، و هنوز هم کافه های عالی دارد، هر چند بهتر است اکنون در حوالی میدان السیستر را بگردید. شما می توانید کافه سوهو (شماره ۲۵-۲۳ خیابان الد کمپتون: www.barsolio.co.uk) یک مکان تفریحی و برنشاط را امتحان کنید. کافه B@I (خیابان گریت ویندمیل ,www.leatonieco.uk)، و گوتانابار از خیابان پارکر؛ www.guarabara.co.uk)، در فضایی برزیلی در نزدیکی کوونت گاردن قرار دارند. مادام جوجو (۱۰-۸ خیابان بوروئر؛www.madamejojos.com ) یک مکان سوهویی میزبان کلوب ها است که نمایش در شب های شنبه از ویژگی­های مهم آن محسوب می­شود.

شوردیچ و هوکستون (در نزدیکی ایستگاه مترو الد استریت) جمعیت بسیاری را جذب خود می کنند. در کارگو (شماره ۸۳ خیابان ریوینگتون؛ www.cargolondon.com)، باندها و دی جی ها برنامه زنده داشته و یک کافه عالی دارد؛ ۹۳ Feet East  (شماره ۱۵۰ بریک لین،  (www.feetesast93.co.uk دارای فضایی پرشور با موسیقی در انواع هیپ هاپ تا قدیمی می­باشد، در حالی که ۳۳۳  Mother(شماره ۳۳۳ الد استریت www.mother333.co.uk) با موسیقی عالی در هوستون شهرت بسیاری دارد

افراد معروف و پولدار ترجیح می­دهند در کلوب­های با کلاس می فر و کنسینگتون پارتی کنند. کنسینگتون روف گاردنز (شماره ۹۹ کنسینگتون های استریت؛ ,www.roofgardlers.com) در نیم هکتار باغ در پشت بام، و ماهیکی با موضوع پلینزی (شماره ۱ خیابان داور؛ www.mahiki.com) از مکان­های محبوب هستند.

عکس صفحه ۹۷- شب در سوهو

کمدن مکانی عالی برای گروه­های موسیقی مستقل و راک است. از معروفترین کلوب­ها می­توان به KOKO (شماره ۱ کمدن های استریت www.koka.uk.com) و Underworld زیرزمینی (شماره ۱۷۴ کمدن های استریت، ,www.theunderworldcarden.co.uk) هستند.

بریکستون دارای انواع گزینه­ها برای مهمانی کردن است که از مهم ترین آنها می­توان به این موارد اشاره کرد: فریج (تاون هال پاراد؛ www.fridge.co.uk) تا Mass ( کلیسای سنت مئیوه www.mass-club.com) که در دل یک کلیسای تغییر کاربری داده شده قرار دارد.

کلوپ­هایی همچون فابریک (شماره ۷۷ خیابان چارتر هاوس، فارینگدون. www.fabriclondon.com) و Ministry of Sound (شماره ۱۰۳ خیابان گانت، الفنت اند کستل، www.ministryof sound.com) در سطح شهر بوده و دی جی­های برتر بین المللی را جذب خود می کنند.

اغلب سالن ها تا بعد از نیمه شب باز نیستند؛ بعضی­ها تا زمان شروع کار خدمات حمل و نقل عمومی در صبح نیز باز می­مانند. مشکل برگشتن به خانه است: کرایه تاکسی گران است و بعد از ۳۰/۲۱ شب اتوبوس­ها تنها گزینه حمل و نقل عمومی هستند.

ورزش

بریتانیایی­ها همواره یک نژاد ورزش دوست بوده اند، و لندنی­ها از این قانون مستثنی نیستند. برای آنهایی که از پایتخت دیدن می­کنند، اسب سواری و قایق سواری در هاید پارک، شنا در همپستد هیث و پاروزنی در تیمز از انواع گزینه­ها هستند. بسیاری از پارک­های لندن هم دارای زمین تنیس هستند.

فصل فوتبال از آگوست تا مه بوده، و مسابقات معمولاً عصرهای شنبه و یکشنبه برگزار می شوند، بهترین باشگاه های لندن عبارتند از: آرسنال (استادیوم امارات، تلفن: ۲۴۲۴۴۰۷۷۰۲۰)، چلسی (استامفورد بریج تلفن: ۱۷۸۰ ۵۰۹۱۴۸۹) و تاتنهام هاتسپور (وایت هارت الین؛ تلفن: ۴۴۸۰ ۰۰۰۵۹۹۴).

المپیک ۲۰۱۲

تامپیک ۲۰۱۲ لندن در جولای سال ۲۰۰۵ با انتخاب به عنوان میزبان بازی­های المپیک ۲۰۱۲ شور و نشاط بسیاری یافت. این شهر برای آمادگی برای این بازیه­ا خود را آماده کرد و در قسمت­های قدیمی و متروکه ایست لندن برای تغییر به استادیوم­های اصلی و دهکده المپیک ساخت و ساز شروع شد. پارک المپیک اصلی در دل پارک جدیدی در استارتفورد جای گرفت که شامل استادیوم المپیک، مرکز ورزش­های آبی، ولوپارک و بسکتبال آرنا بود. دیگر رویدادهای این المپیک هم در اطراف لندن برگزار شدند که شامل والیبال ساحلی در هورس گاردز، مسابقات سوارکاری در گرینویچ پارک، ژیمناستیک در ۲O آرنا، فوتبال در ومبلی، تنیس در ویمبلدون و شنا در آب­های آزاد در سرپنتین در هاید پارک بودن.

استادیوم ومبلی ( www.wembley stadium.com) میزبان فینال جام FA و بازی­های ملی است. راگبی از سپتامبر تا آوریل / مه بازی می­شود. مهمترین بازی­های اتحادیه راگبی در تونیکنهام (www.rfu.com/twickenhamstadium) برگزار می­شوند. کریکت در تابستان در اووال (کنینگتون، SE۱۱؛ تلفن: ۷۵۸۲۰۲۰ ۷۷۶۴) و لوردز (سنت جانز ووده ۹۷۸ N؛ تلفن: ۷۶۱۶۰۲۰ ۸۵۰۰ ) بازی می شود، برای تماشای مسابقات Test Matches باید از قبل بلیط تهیه کنید.

ویمبلدون مکان برگزاری مسابقات دو هفته ای سالانه تنیس در ژوئن جولای در کرانه های تیمز است. صندلی برای زمین اصلی و زمین های ۱و۲ را باید از شش ماه قبل رزرو کنید. با این حال، می­توانید برای خرید بلیط در طول روز بیرون زمین در صف بایستید، و شاید عصرها بتوانید بلیط ارزان هم گیر بیاورید. برای اطلاعات بیشتر با باشگاه All England Tennis ( تلفن: ۰۲۰ ۸۹۴۴ ۱۰۶۶؛ www.irnbledon.org,) تماس بگیرید. یکی از معروف­ترین رویدادهای ورزشی در لندن مسابقه قایق سواری یونیورسیتی در عید پاک است، که در طول آن پاروزنان دانشگاه های آکسفورد و کمبریج روی رودخانه تیمز از پوتنی تا مورتلیک با هم مسابقه می­دهند. ماراتن لندن در ماه مه ورزشکاران برتر دنیا، و ۳۰٫۰۰۰ دونده دیگر را جذب خود می کند که بسیاری از آنها لباس­های سنتی عجیب و غریب می پوشد.

عکس صفحه ۹۹- تمرین دوندگان در پارک­ها یا امتداد تیمز

کودکان

پارک­ها و جاذبه های لندن اوقات خوش کودکان شما را تضمین می کنند. کودکان علاقمند به حیوانات می­توانند از باغ وحش لندن یا آکواریوم حیات دریایی لندن، در حالی که کودکان علاقمند به افراد مشهور از بازدید از موزه مادام تسود لذت خواهند برد. موزه مادام تسود دارای یک تالار وحشت است، و اگر این گزینه مورد علاقه کودک شماست، حتماً از London Dungeon (سیاه چال لندن) نیز لذت خواهند برد. کودکان می توانند در موزه حمل و نقل لندن از انواع اتوبوس­ها و ترامواها بالا بروند، در حالی که موزه تاریخ طبیعی و موزه علم هر دو برای علاقمندان به علم گزینه خوبی هستند. برج لندن (Tower of London) با نگهبانان برج در لباس­های سنتی تاریخ را زنده کرده و داستان­های زیادی برای گفتن دارند.

عکس صفحه ۱۰۰- بچه ها همیشه عاشق اسباب بازی هستند

لندن دارای دو موزه اسباب بازی است، هر چند بیشتر بزرگسالان را جذب خود می کنند. موزه کودکی بتنال گرین (کمبریج هیث رود، تلفن: ۰۲۰ ۸۹۸۳ ۵۲۰۰ ,www.vamac.uk/thod؛ هر روز ،  ۱۰ صبح- ۵٫۴۵ ب.ظ. رایگان) بزرگترین کلکسیون عمومی از خانه های عروسک، بازی ها و عروسک­های پارچه ای از سرتاسر دنیاست. موزه اسباب بازی پولاک (www.pollockstoymuseumn.co) در مقیاس کوچکتر از همین قسم است.

اگر بخواهید به عنوان هدیه اسباب بازی خریده و با خود به خانه ببرید، می توانید به Harnleys در خیابان ریجنت بروید. هرودز هم محل تفریحی خوبی برای کودکان است و حتی یک بخش حیوانات خانگی دارد. کوونت گاردن برای خرید اسباب بازی های کوچک دستی عالی است، و نوازندگان دوره گرد در اینجا همه خانواده را سرگرم می کنند. آخرین، اما نه کم اهمیت ترین سوار شدن چرخ و فلک چشم لندن (London Eye) است که روشی هیجان انگیز برای سپری کردن نیم ساعت محسوب می­شود.

تقویم رویدادها

ژانویه روز سال نو: رژه خیابانی لندن.

فوریه سال نو چینی: جشن در محله چینی سوهو (با مرکزیت خیابان جرارد)، شامل نمایش شیر سنتی.

مارس / آوریل مسابقه قایق سواری دانشگاه آکسفورد در مقابل دانشگاه کمبریج این مسابقه از پوتنی تا مورتلیک روی رودخانه تیمز برگزار می شود.

آوریل ماراتن لندن (یکشنبه دوم یا سوم): بزرگترین ماراتن جهان، با بیش از ۳۰۰۰۰۰ دونده که پول خیریه قابل توجهی از آن به دست می آید.

مه نمایش گل چلسی (هفته سوم یا چهارم): مهم ترین نمایشگاه سالانه باغبانی در جهان، ژوئن مسابقات سوارکاری رویال، که در آن آدم های پولدار یا کلاه های جدید نیز می دهند. رژه نشان (شنبه نزدیک به ۱۱ ژوئن)؛ سان دیدن ملکه در جشن رژه تولد او مسابقات تنیس All England (اواخر ژوئن- اوایل جولای): بزرگترین تنیس بازان جهان برای رسیدن به عنوان ویمبلدون با هم به رقابت می پردازند.

جولای – سپتامبر کنسرت­های تفریحگاه هنری وود، که به «Prorns» شهرت دارد. کنسرت­های موسیقی کلاسیک به مدت هشت هفته در رویال آلبرت هال.

آگوست ناتینگ هیل کارناوال (تعطیلات آخر هفته)، مهمانی کارائیبی در خیابان در اطراف الادبروک گورو و پورتوبالو رود.

سپتامبر مسابقه گریت ریور (شنبه اوایل یا اواسط سپتامبر): صدها قایق سنتی از ریچموند تا گرینویچ با هم مسابقه می­دهند.

اکتبر رژه روز ارافالگار (یکشنبه نزدیک ۲۱ اکتبر)، جشن پیروزی دریایی لرد نلسون در مقابل ناپلئون.

نوامبر افتتاح رسمی پارلمان: تماشای حرکت دسته جمعی ملکه و خانواده سلطنتی در راه بازگشایی پارلمان بعد از تعطیلی تابستانی نمایش لرد مایر ( شنبه دوم): یک نمایش مجلل و محبوب از گروه های کارناوال و لرد مایر به تازگی انتخاب شده در راه از گیلدهال به دادگاه روز گای فوکس (۵ نوامبر): نمایش آتش بازی در سرتاسر شهر، به یاد تلاش مذبوحانه انفجار در پارلمان، در خیابان های آکسفورد و ریجنت چراغ های کریسمس روشن می­شوند.

دسامبر درخت کریسمس در میدان ترافالگار گروه­های کر هر شب زیر این درخت بزرگ سرود می­خوانند، مردم اسلو هر سال این درخت را هدیه می­دهند. شب سال نو جشن در میدان ترافالگار و کنار رودخانه تیمز.

صرف غذا در رستوران ها

با اینکه طبق استانداردهای افراد بسیاری رستوران­های لندن گران هستند، که البته بیانگر هزینه های بالای زندگی در اینجاست، بیرون غذا خوردن در این پایتخت بریتانیایی هیچ وقت به این اندازه خوب نبوده است. این شهر دارای چیزی حدود ۱۲۰۰۰۰ رستوران است که تمام آشپزی های قابل تصور را تحت پوشش قرار می­دهند. در صدر آنها چند رستوران با غذایی در سطح جهانی قرار دارند، که البته قیمت­های بسیار بالایی دارند. در سطح پایین­تر مکان­هایی هستند که غذایی با کیفیت عالی با قیمت کمتر می­دهند. به طور کلی لندن مکانی عالی برای بیرون غذا خوردن گیاهخواران است، زیرا رستوران های متعددی برای انواع غذاهای غیر گوشتی در مقایسه با دیگر شهرهای اروپایی دارد. تجمع اصلی رستوران ها در وست اند ایست که بیشترین تنوع آن در سوهو دیده می­شود. بسیاری از رستوران­ها در گوونت گاردن غذای عالی برای قبل از نمایش دارند، زیرا همان طور که می­دانید تئاترهای بسیاری در این منطقه هستند. کنسینگتون، چلسی و ناتینگ هیل با کلاس هم چند رستوران شیک را در خود جای داده­اند، در حالی که سیتی (City) دارای کافه های صدف و رستوران های ارزان برای کارمندان است، البته این منطقه در تعطیلات آخر هفته به شهر ارواح تبدیل می شود.

عکس صفحه ۱۰۲- یک شام رسمی در پایتخت

تولد دوباره آشپزی انگلیسی

در روزهایی نه چندان دور آشپزی انگلیسی شهرت بسیار بدی داشت. نبود ابتکار عمل، مزه و سبزیجات بسیار پخته شده اغلب از ویژگی­های این آشپزی محسوب می شدند، و این سبک در سطح بین المللی به استهزاء کشیده می­شد. جمله معروف ژاک شیراک، رئیس جمهور سابق فرانسه، این است که، «شما نمی توانید به کسانی اعتماد کنید که آنقدر بد آشپزی می کنند«. اما همه چیز تغییر کرد- چند دهه گذشته تغییرات قابل توجهی در صحنه رستوران ها و بازگشت علاوه به آشپزی بومی انگلیسی به وجود آمده است. همچنین روی کیفیت بالا و مواد اولیه تهیه شده به صورت محلی تاکید بسیاری وجود دارد، و اکنون می توانید بین خرچنگ کرومر، شاه ماهی کورنیش، اردک گرسینگام، کباب گوشت هردو یک آبدار یا بیف گالووی، که با سبزیجات فصلی سرو می­شوند، انتخاب کنید.

عکس صفحه ۱۰۳- صبحانه سنتی انگلیسی

تولد دوباره آشپزی بریتانیایی به خاطر حضور نسل جدیدی از سرآشپزهاست، که بسیاری از آنها به شهرت جهانی رسیده­اند، در برنامه­های تلویزیونی حاضر می­شوند و در بخش­های آخر هفته روزنامه­ها مطلب می­نویسند، گوردون رتمسی، معروف ترین سرآشپز لندن، در میان بسیاری از رستوران دارهایی قرار دارد که در راه خود تمام ستاره های میشلین را درو کرده­اند. با این حال، اغلب این رستوران های شیک را باید یک هفته، یا شاید چند ماه از قبل رزرو کنید.

خوشبختانه برای آنهایی که به برنامه ریزی از قبل و صورتحساب های بلند بالا علاقه ای ندارند، این آشپزی جدید و مبتکرانه به رستوران­های ساده­تر و حتی کافه های محلی هم راه پیدا کرده است. یک مؤلفه اصلی تاریخ اجتماعی لندن، داشتن بیش از ۵۰۰۰ کافه و اغذیه فروشی است.

بیشتر آنها مربوط به قرن ۱۷ بوده و بسیاری با دکور جمع و جور و دیوارهایی از چوب بلوط هنوز حال و هوای همان دوران را حفظ کرده­اند.

به تازگی بنا به قانون منع استعمال سیگار، اکنون بسیاری از کافه­ها بیشتر روی غذا مانور می­دهند تا نوشیدنی، و انواع به روز شده «خوراک» سنتی، مانند سوسیس و پوره، ناهار پلومان، استیک و پای جگر و

نست یکشنبه را سرو می­کنند. بسیاری از کافه های لندن اکنون به کافه رستوران تبدیل شده اند و انواع غذاهای جالب را سرو می کنند.

عکس صفحه ۱۰۴- مخلفات چای بعد از ظهر

غذای سنتی بریتانیایی

بازگشت نوستالژیک به غذاهای سنتی به این معناست که به راحتی می توانید انواع غذاهای سنتی زیر را به سبک مدرن امتحان کنید.

صبحانه کامل انگلیسی. این غذای پر قوت شامل نیمرو، گوشت، سوسیس، گوجه فرنگی، لوبیا، قارچ، پودینگ و شاید نان تست، همگی در یک بشقاب، است که یک فنجان چای سرو می­شود. در بعضی رستوران های سنتی ماهی دودی و پوره نیز در این منو جای دارند.

چای بعد از ظهر. این رویداد سنتی و اصیل در برخی هتل­های بزرگ حدود ۳٫۳۰ بعد ازظهر برگزار شده و شامل ساندویچ برش خورده (اغلب خیار)، بیسکوئیت با خامه و مربا، انواع کیک و یک قوری چای می­باشد.

چای انواع مختلفی داشته و از چای هندی مانند آسام و دارجلینگ تا آزل گری متفاوت است. از مکان های برگزاری این رویداد می­توان به والدروف هیلتون (آلدویچه تلفن: ۲۰، ۷۸۳۶ ۲۴۰۰) ریتز و دور چستر ( پارک الین؛ تلفن: ۰۲۰ ۷۶۲۹ ۸۸۸۸) اشاره کرد.

عکس صفحه ۱۰۵- کاری، یکی از غذاهای ملی محبوب

رُست بیف. رُست یکشنبه همچنان غذای محبوب بریتانیایی­هاست. این غذا در بهترین حالت شامل قسمت آبدار و صورتی بالای بیف به همراه پودینگ یورکشایر و مجموعه ای از سبزیجات کبابی است که در کنار آنها آب گوشت، سس ترب کوتاهی یا خردل قرار دارند.

فیش اند چیپس. به سختی می توان این غذای مقوی بریتانیایی را سرو شده با پوره نخود، و آماده شده به محض سفارش یافت، اما حالت واقعی آن را می توانید در راک اند سول پلیس (شماره ۴۷ خیابان اندل، گوونت گاردن)، سی شل ( شماره ۵۱-۴۹ لیسن گروو، ماریلبون) و گیلز (شماره ۲ خیابان فارمر، ناتینگ هیل) امتحان کنید).

پای اند مَش. برای چشیدن طعم محله ایست اند قدیمی به دنبال یک مغازه پای اند مش باشید، جایی که می توانید در آن پای گوشت چرخ کرده با پوره سیب زمینی را به همراه سس سبزی بنام لیکورا، که از جعفری درست شده، امتحان کنید. ممکن است مار ماهی هم به این منو اضافه شود. اغلب مغازه های پای اند مش در ایست اند یافت می­شوند – که معروف ترین آنها مانزه در بازار چیل، در نزدیکی ایستگاه آنجل است.

پودینگ. با اینکه این دسر انگلیسی برای آدم­های اهل رژیم مناسب نیست، امتحان کردن آن خالی لطف نخواهد بود. این دسر در انواع پودینگ دنده، پودینگ مربا با پودینگ شیره قند موجود است. پای میوه با گرامبل (دسر میوه) انواع سبک تر هستند که روی آنها با خمیر تردی پوشانده می­شود. معمولاً پودینگ را در کاستارد، یک سس شیری گرم و شیرین، کرده و می­خورند.

آشپزی بین المللی

با این حال، بسیاری از طرفداران بیرون غذا خوردن در لندن، می گویند که آنچه بیش از همه از آن لذت می­برند تنوع آشپزی در این پایتخت است. جایگاه این شهر به عنوان یک شهر بین المللی آشپزهای ماهر از سرتاسر دنیا را برای کار در اینجا جذب خود می کند. انواع آشپزی بیش از ۵۰ کشور مهم، از افغانی تا ایتالیایی، اسپانیایی، ترکی و ویتنامی در اینجا یافت می­شوند. در صدر تمام  این هما آشپزی فرانسوی قرار دارد، هر چند غذاهای بومی دیگر یک گزینه ارزان نیستند. لندن دارای بعضی از بهترین رستوران های ایتالیایی، ژاپنی و چینی در دنیاست.

عکس صفحه ۱۰۶- نوشابه ها در لندن پرطرفدارند

نوشیدنی

همیشه از گذشته ماءالشعیر برای انگلیس همچون نوشیدنی برای فرانسه بوده است. این نوشیدنی در انواع مختلف لاگر (که اکنون محبوب ترین حالت آن در بریتانیاست) تا ایل و استوت (خامه ای، قهوه مانند که از مالت با ژست جو تهیه می­شود) وجود دارند، که معروف ترین برند آنها گینس است.

کافی شاپ ها به طور کلی نوشابه گازدار را از بشکه یا چلیک می­ریزند. در حالت اول، یک بشکه کوچک با گاز کربن دی اکسید تحت فشار قرار گرفته، و بدین ترتیب نوشیدنی به شیر بشکه می­رسد. در مورد دوم، نوشیدنی از یک لوله با پمپ دستی از چلیک ریخته می­شود.

این روش برای نوشابه­ای بکار می­رود که «ایل واقعی» نام دارد: نوشابه فیلتر نشده و پاستوریزه نشده، که بر خلاف لاگرهای صنعتی، به نگهداری دقیق و دمای مناسب نیاز دارد.

ساعات صرف غذا و نوشیدنی

به طور کلی، صبحانه از ۷ تا ۱۱ صبح، ناهار از ۱-۲  ظهر تا ۲ بعد از ظهر، چای بعد از ظهر از ۳ تا ۵ بعد از ظهر، و شام از ۶ عصر تا ۱۱ شب سرو می­شوند. اما در عمل می توانید هر چه میخواهید را در هر زمانی که می­خواهید بخورید، البته اگر بدانید که به کجا بروید-سوهو و کوونت گاردن دارای بیشترین گزینه­ها برای غذا خوردن در تمام ساعات روز هستند. هر چند کافی شاپ ها اکنون دارای مجوز ۲۴ ساعته هستند، اما اغلب دوشنبه شنبه از ۱۱ صبح تا ۱۱ شب (البته بعضی از آنها روزهای جمعه و شنبه یکی دو ساعت بیشتر باز هستند) و یکشنبه ۱۲ ظهر تا ۳۰/۱۰ شب باز هستند.

نوشیدنی ۲۰ سال گذشته در بریتانیا محبوبیت بسیاری یافته است، و هر کافه و رستوران مجموعه ای از آن را دارد. نوشیدنی­های انگلیسی ، محبوبیت بیشتری می یابند، و می توانید آنها را در مغازه های مخصوص و بازارهای محصولات کشاورزی تهیه کنید، هر چند به ندرت آنها را در منوهای رستوران ها خواهید یافت.

یک نوشابه انگلیسی قدیمی تر سیدِر نام دارد که از قبل از ورود رومی­ها در