راهنمای سفر به ایتالیا

ده جاذبه برتر ایتالیا

  1. کولوسئوم، رم Colosseum: تماشاخانه مربوط به سال ۷۲ بعد از میلاد که نماد قدرت و جاودانگی شهر است.

  2. پمپی Pompeii: قدم زدن در خیابان های این شهر رومی.

  3. گرند کانال، ونیز Grand Canal: یک آبراه جادویی که از کنار قصرها گذشته و به پیاتزا سان مارکو می رسد.

  4. پورتوفینو Portofino: نگین ایتالین ریورا.

  5. سیِنا Siena: پیاتزا دل کامپو میدان اصلی زیبای این شهر است.

  6. توسکانی Toscany: درختان سرو، گل های آفتابگردان، شهر تپه ها و بسیاری دیگر.

  7. کلیسای سیستین، رم Sistine Chapel: نقاشی های دیواری میکل آنژ در واتیکان، خوراک بصری و روحی.

  8. دومو، فلورانس Duomo: نماد شهر هنر.

  9. معابد یونانی، پائستوم: میراث باشکوه یونان در ایتالیا.

  • منطقه دریاچه: منظره کوهستانی جذاب و چشمه مسحور کننده.

  یک روز کامل در رُم

صبحانه ۹ صبح

روز خود را در تراستوره در کافه دله آرانچه (پیانزا سانتا ماریا ۲) شروع کنید، جاییکه علاوه بر اسپرسو و کورنتو، آب پرتقال تازه (به همراه تکه های یخ) هم سرو می شود. همینطور می توانید از تماشای افراد در این میدان لذت ببرید.wisa.ir

مناظر تپه جانیکولوم ۱۰ صبح

با طی کردن خیابان گاریبالدی در بالای تپه جانیکولوم می توانید مناظر زیبای شهر و گنبد سن پیتر را تماشا کنید. در طول راه بهتر است به دیدن تمپیتو اثر برامانته در کلیسای مونتوریو هم بروید.

گالری ها ۱۱ صبح

برای دیدن بوتیک ها و گالری ها از بین خیابان های مارپیچی تراستوره به سمت پیاتزا تریلوسا و تیبر بروید.

اطراف تیبِر- ۱۲:۳۰ بعدازظهر

از پونته سیستو رد شده و مستقیماً خیابان پتیناری را بالا بروید. وقتی به خیابان دی جیوبوناری رسیدید سمت چپ بروید تا به مغازه ها برسید. برای ناهار یا اسنک در کامپودی فیوری توقف کنید. زیباترین بازار شهر همچنان در این منطقه قرار دارد.

پیاتزا ناوونا ۱:۳۰ بعدازظهر

از کورسو ویتوریو امانوئل پرترافیک گذشته و به کورسو ریناشیمنتو بروید. سمت چپ پیاتزا ناوونا قرار دارد. در وسط میدان فواره برنینی دیده می شود. اگر بخواهید می توانید در تراسکالینی یک اسپرسو گران یا بهتر از آن بستنی شکلات تلخ تارتوفو بخورید.

پانتئون ۲:۳۰ بعدازظهر

سمت راست کورسو ریناشیمنتو و به موازات خیابان جووانا دارکو کلیسای سان لوئیجی دفرنچیزی در شماره ۵ قرار دارد. داخل این کلیسا سه نقاشی معروف کاراواجو، شامل احضار قدیس متی، دیده می شود. وارد خیابان دل سمیناریو شوید تا به پانتئون برسید.

پله های اسپانیایی ۳ بعدازظهر

در امتداد خیابان باریک دی پاستینی به سمت شرق رفته و در خیابان های دل کورسو و کوندوتی تا پیاتزا دی اسپانیا به مسیر خود ادامه دهید. پای پله های اسپانیایی در کیتس شلی هاوس به کارت های اعتباریتان استراحت دهید. بعد وارد خیابان دل بابوئینو شده و به سمت استودیوی قدیمی کانووای مجسمه ساز در شماره ۱۵۰ بروید. این استودیو به کافه ای تبدیل شده که در هر گوشه آن یک شاهکار این هنرمند به چشم می خورد.

هنر در پارک ۵:۳۰

در میان ویلا بروگیز پارک قدم زده و به کلکسیون هنر مدرن کارلو بیلوتی سری بزنید.

شام ۷:۳۰ شب

سوار اتوبوس ۱۶۰ یا ۶۱ شده و ایستگاه آخر داخل پارک پیاده شوید. از زیر طاق گذشته و وارد خیابان ونتو شوید. برای صرف یک غذای سیسیلی فراموش نشدنی به رستوران سرآشپز فیلیپو لامانتیا داخل هتل مجستیک بروید، برای لذت بردن از هوای خوب یک میز در پاسیو رزرو کنید.

خوشگذرانی شبانه ۱۰:۳۰ شب

برای امتحان کردن انواع نوشیدنی ها در خیابان دونی قدم بزنید. این خیابان مملو از پاتوق های باحال و معروف است.

کجا برویم؟

برنامه ریزی برای سفر به ایتالیا نیاز به تصمیمات دشواری دارد. سفر به ایتالیا گزینه ای برای همه عمر است و بسیاری از علاقمندان آنقدر عاشق این کشور هستند که حتی به مقصد دیگری فکر نمی کنند. آنها بعد از اولین بازدید از رم، ونیز، یا فلورانس بقیه عمر خود را صرف گشت و گذار در قدم به قدم این کشور کوچک اما پرتنوع می کنند. اگر این اولین سفر شما به ایتالیاست، بعد از ورود متوجه منظور ما خواهید شد. آگر جادوی اغواگری کار خود را کرد که معمولاً می کند باز هم به اینجا باز خواهید گشت.wisa.ir

گشت و گذار در اطراف

این بخش کتاب به شش منطقه تقسیم شده و شامل مهمترین شهرها و مناطق است. پنج مورد از این شش منطقه دارای یک شهر اصلی بعنوان نقطه شروع است: ژم برای مرکز ایتالیا۔ فلورانس برای توسکانی، اومبریا و سواحل آدریاتیک برای شرق، ونیز برای ونتو، شهرهای تاریخی دولومیتیس و امیلیا رومانیا از پارما تا راونا، میلان برای لومباردی، پیدمونت و ایتالین ریورا برای غرب، و ناپل برای جنوب. منطقه ششم نیز مربوط به دو جزیره بزرگ این کشور، یعنی سیسیلی و ساردینیاست.

آنهایی که عاشق شهرهای بزرگ هستند می توانند رم را با زیبایی های هنرمندانه فلورانس و توسکانی، یا میلان را با عشق جادویی و تیز ترکیب کنند. برای آنهایی که دوست دارند فعال باشند کوهستان ها، دریاچه ها، و یادها فضای مناسب برای فعالیت های ورزشی در تمام طول سال را فراهم کرده اند، ایتالیا دارای ۷۶۰۰ کیلومتر خط ساحلی است و وقتی گرمای تابستان زیاد شود، می توانید در یکی از تفریحگاه های ساحلی با جزایر خودتان را خنک کنید.

در هیچ کجای دنیا به اندازه ایتالیا اووردوز موزه و بنای تاریخی نمی کند. با اینکه نادیده گرفتن کلیساها، بالاتزوها و موزه هایی که تاریخ ایتالیا را شرح می دهند گناه بزرگی است. بهترین راه برای لذت بردن از آنها غوطه ور شدن در فضای صندلی های کافه ها، پیوستن به گردش های خیابانی عصرگاهی یا تماشای زندگی ساحلی زیر یک چتر ساحلی است.

خواب نیمروز یکی از مهمترین اصول زندگی مدیترانه ای و عادات ایتالیایی است که پاد خواهید گرفت.

ریلی و جاده ای

راحتترین، سریعترین، و ارزانترین راه سفر قطار است، خصوصاً اگر بخواهید از شهرهای اصلی دیدن کنید. شبکه ریلی پرسرعت نایل، فلورانس، میلان، تورین، و ونیز را بهم متصل می کند، و قطارها هر ساعت یکبار حرکت می کنند. شما می توانید تنها در عرض ۱ ساعت و ۳۰ دقیقه از فلورانس به رم بروید، و از رم به میلان را در ۲ ساعت و ۵۵ دقیقه طی کنید. ایتالیا قطارهای متنوعی دارد، که سریعترین آنها ETR۵۰۰ فرچاروسا (فلش قرمز) با kinh ۳۰۰ سرعت و بدنبال آن «پندولینو» فرچار جنتو (فلش نفره ای) با سرعت ۲۰۱kmh و فرچابیانکا (فلش سفید) با همان سرعت قرار دارند.

نکاتی درباره موزه ها

در ایتالیا همیشه بازدید از موزه کار آسانی نیست. حتی دفتر گردشگری محلی هم همیشه نمی تواند برنامه همواره در حال تغییر ساعات بازگشایی را نگه دارد. بعضی از موزه ها موقتا برای چند روزه ماه یا حتی سال برای بازسازی تعطیل هستند. البته بازسازی پوششی است برای مشکلات تامین بودجه پرسنل موزه و سیستم امنیتی مدرن، یا واقعاً، برنامه های عقب افتاده بازسازی بناها و مرمت نقاشی ها. گاهی بسیاری از بناهای رومی باستانی نیز زیر داریست پنهان شده اند. وقتی از موزه های بزرگی چون اوفیزی با واتیکان دیدن می کنید، آن را خود اپنالیا بدانید. اگر با موزه مشکل دارید، اصلاً برای بازدید بروید. قبل از شروع، نقشه موزه در ورودی را مطالعه کنید، و بعد سراغ چیزهایی بروید که نظرتان را جلب کرده اند. با اگر پرسه زدن در میان شگفتی های زیبا را ترجیح می دهید اینکار را بیشتر از یکی دو ساعت ادامه ندهید. در غیر اینصورت، حتی روز بعد هم بخاطر نمی آورید که کدام شاهکارها را دیده اید، چه برسد به یک سال دیگر، بسیاری از شهرها کارت های گردشگری ارزان دارند که شامل ورودی موزه هم می شوند. برای مکان های معروف در شهرها بزرگ بهتر است از قبل بلیط رزرو کنید.

عکس صفحه ۴۳- پلکان مارپیچی جوزپه مومو در موزه های واتیکان

در این قطارها و نیز قطارهای درون شهری هزینه اضافی دریافت می شود و رزرو صندلی الزامی است، برای قطارهای ارزانتر و کند تر اکسپرسو، رجیو ناله و بقیه قطارهای محلی که در همه ایستگاه ها توقف دارند نیازی به رزرو نیست.

انواسترادا autostrada (بزرگراه) از طول و عرض این شبه جزیره می گذرد. برای محض اطلاع، رانندگان ایتالیایی بی حوصله و خطرناک بوده، و علاقه زیادی به استفاده از بوق دارند. با اینحال، بیشتر آنها مهارت داشته و به واکنش های سریع خود می بالند.

اما همیشه از دو کار خودداری کنید: بی احتیاطی و احتیاط بیش از حد، رانندگانی که کند بوده و یا تردید می کنند باعث عصبانیت محلی ها می شوند. در شهرهایی که اسکوترها زیادند، رانندگی و پارک کردن به کابوس تبدیل می شوند.wisa.ir

اغلب شهرها مراکز خود را (centro storico ) به روی اتومبیل های غیر ساکن بسته اند و بهترین راه برای گشت و گذار در اطراف قدم زدن، کرایه دوچرخه، استفاده از اتوبوس، یا تاکسی گرفتن و در صورت امکان متروست.

چه وقت بروید

ایتالیایی­ها در آگوست به تعطیلات می روند، اما بخاطر بحران اقتصادی فعلی اغلب در خانه هایشان می­مانند، و بسیاری از هتل ها در تمام طول سال باز هستند. شما می توانید هتل های بسیار ارزان و رخدادهای متنوع در هوای آزاد پیدا کنید، اما حواستان باشد که آگوست (و جولای) در اغلب شهرهای بزرگ خیلی گرم و شرجی هستند. بهترین ماه ها برای بازدید از ایتالیا مه، ژوئن، سپنامبر، و اکتبر هستند خصوصا اگر بخواهید از رم، ونیز، و توسکانی دیدن کنید، مثلا ونیز در سپتامبر بیشترین توریست را دارد. به یاد داشته باشید که ایتالیایی ها در مورد تعطیلات رسمی شان جای هیچ تردیدی باقی نمی گذارند؛ آنها کرکره ها را پایین کشیده و کل کشور را تعطیل می کنند.

محل اقامت

ایتالیا از نظر محل اقامت برای گردشگران متنوع بوده، و انواع هتل های مجلل و بالاتری ها تا مهمانخانه های کوچک خانوادگی و B&B های روستایی، ویلاها و آپارتمان ها برای انتخاب آماده هستند، تازه واردان عرصه هتلداری ایتالیا شامل هتل های شیک، چشمه های آبگرم، و عزلتگاه های طبیعی را عرضه می کنند.

عکس صفحه ۴۴- میدان ناوونا، یکی از بزرگترین میدان های رم

بخش مهمانخانه ای هم در سال­های اخیر شکوفا شده که در مناطق روستایی فرصت مناسبی برای گشت و گذار در اطراف هستند. در جنوب ایتالیا، دست گردشگران برای انتخاب محل اقامت بازتر شده است. در اغلب مکان های اقامتی دیگر خبری از صرفه جویی نیست. سیستم های گرمایشی مدرن بوده و قنات های قرون وسطایی جای خود را به استخرهای شنا داده اند، اما فضا همچنان خاطره انگیز است.

عکس صفحه ۴۵- طرح اشتراک گذاری دوچرخه در رُم

رم و لاتزیو ROME AND LAZIO

رُم همچون تاجی بر سر هفت تپه و در امتداد کرانه های باد خیز رودخانه تبیر Tiber کاراکترهای متعددی دارد: رم باستانی ویرانه­های سلطنتی، رم کاتولیک شهر واتیکان و کلیساهای متعدد، شهر رنسانسی میکلانژ و رافائل، و برنینی و بورومینی باروک، همچنین رُم کلانشهر مدرن با ترافیک پایان ناپذیر، بوتیک های مد و کافه­ها، و کارخانجات و حومه های بی روح پس از جنگ است. راز جادوی شهر جاودانه این است که در تمامی اعصار زندگی می کند کلیساها روی ویرانه های حمام های رومی یا معابد بت پرستان ساخته شده اند. در حالیکه کافه های شیک و شلوغ میدان نووانا از فواره باشکوه قرن ۱۷امی برنینی الهام گرفته اند. در شهری که یک هزاره میزبان بازدید کنندگان بوده راحت باشید. شناخت عمیق این شهر دشوار است، اما اگر از شهر باستانی اطراف کولوسئوم با واتیکان شروع کنید، یک دوره تاریخی را یکجا درک خواهید کرد.

رُم کلاسیک

هسته رم کلاسیک اطراف فروم است، کولوسئوم سمت شرق قرار داشته، و تپه پالاتین Platin Hill و حمام های کاراکالا Caracalla در جنوب واقع هستند. نگران نباشید کشف رمز آثار باستانی برای محققان هم دشوار است. رمز و راز بیش از نیمی از جذابیت این آثار را تشکیل می دهد.

بهترین راه برای دیدن این بخش ها پیاده روی است، اما از آفتاب ظهر در فروم بی سایه اجتناب کرده و در پالاتین از یک پیک نیک و چرت نیمروز لذت ببرید. حتی اگر به باستان شناسی علاقه ای ندارید، ارزش آن را دارد که یک یا دو ساعت را میان ویرانه های یک امپراطوری سپری کنید.

فروم رومی Roman Forum

با کمی تخیل می توانید میان ستون ها، طاق ها و رواق های فروم رومی (هر روز ۳۰, ۸ صبح – ۱ ساعت قبل از غروب آخرین ورودی یک ساعت قبل از تعطیلی) ایستاده و اولین قطب مدنی، تجاری و مذهبی یک میلیون نفری اروپا را تجسم کنید. زمین لرزه، آتش سوزی، سیل، و غارت های بر برها و معماران رنسانس این منطقه را در حد یک چراگاه پایین آورده بودند تا اینکه حفاری های قرن ۱۹ شروع شد. یک نقشه دقیق و یک راهنمای صوتی ، که در ورودی گرایه می شوند، به شما کمک می کنند تا در میان بناهای باستانی قدم بزنید.

بخشی از کوریا Curia ، محل سنای رومی، همچنان باقی مانده است. پله های همان نزدیکی شما را به زیر زمین به Lapis Niger (سنگ سیاه) می رسند، که گفته می شود محل دفن رومولوس، موسس شهر، است و به دستور جولیوس سزار روی آن را با سنگ مرمر سیاه پوشانده اند. در جنوب کوریا بقایای محکمه باسیلیکا جولیا و سکوی سخنرانی روسترا Rostra که مارک آنتونی از بالای آن ترور سزار را به اطلاع مردم رساند قرار دارند. مجسمه سازان رنسانس و باروک در هنر خود از کتیبه های طاق نصرت سپتیمیوس Aree of Septimius Severus ( یکی از امپراطوران قرن ۱۳م) الهام گرفته اند.

معبد ساتورن Saturn خزانه دولت و محل عیاشی معروف به ساتورنالیا، بت­پرست معروف کریسمس، است. در معبد وستا Vesta کرد، شش باکره پاکدامن از شعله مقدس رُم مواظبت می کردند. اگر این باکره ها قسم پاکدامنی ۳۰ ساله خود را می شکستند زنده زنده دفن می شدند. در انتهای ویاساکرا Via Sacra، طاق تیتوس Arce of Titus قرار دارد که یادبود غارت اورشلیم در سال ۷۰ قبل از میلاد است. از میان فروم­های سلطنتی، که به شکل ملحقات فروم رومی به افتخار جولیوس سزار، آگوستوس، تراجان، وسپاسیان، و دومینیتان ساخته شده اند، مجلل­ترین آنها فروم تراجان بوده است. موزه فروم­های سلطنتی (سه شنبه – یکشنبه ۹ صبح- ۶ بعداز ظهر) که به زیبایی طراحی شده به بازارهای تراجان دسترسی دارد.wisa.ir

عکس صفحه ۴۷- فروم، مرکز رُم باستان

این بازار یک بنای نیمه گرد و چند طبقه است که در مغازه های آنها ابریشم و ادویه تا ماهی و گل بفروش می رسیدند. ستون تراجان Trajan’s Column  (۱۱۳ قبل از میلاد) یادبود مبارزات تبلیغاتی امپراطور علیه داچیان، رومانی امروزی، است. کتیبه های مارپیچی اطراف این سئون حاوی متونی درباره جنگ های رومی هستند. مجسمه سن پیتر بالای این ستون در سال ۱۵۸۷ جایگزین مجسمه امپراطور شده است.

تپه پالاتین The Palatine Hill

در جنوب فروم، یک شیب به سمت تپه پالاتین (هر روز صبح ۲ ساعت قبل از غروب آخرین ورودی یک ساعت قبل از تعطیلی) می رود. این تپه محل تولد افسانه ای رم است، که نمودار تاریخ آن در موزه پالاتین قرار دارد. امروزه این تپه به یک باغ رویایی تبدیل شده که مملو از ستون های واژگون شده در میان بوته های گلی و کنگر است. تنها ردیف هایی از درختان سرو و کلاه فرنگی ها از باغ های گیاهی قرن ۱۶ام باقی مانده­اند. در همان نزدیکی، بقایای دموس آگوستانا Domus Augustana (خانه آگوستوس؛ هر روز ۱۱ صبح -۳٫۳۰ بعداز ظهر) قرار دارد. بعد از چندین سال بازسازی، کتیبه های رنگی چهار اتاق این خانه قابل بازدید هستند. برای ورود به این خانه باید در صف بایستید چون هر بار فقط پنج بازدید کننده اجازه ورود دارند. همچنین می توانید از سیرکوس ماکسیموس از چشم انداز زیبای جنوب لذت ببرید. مسابقات ارابه رانی با حضور بیش از ۲۰۰۰۰۰ تماشاچی در همین استادیوم برگزار می شدند.

۴۸ و ۴۹ نقشه

عکس صفحه ۵۰- کولوسئوم

کولوسئوم The Colosseum

در میان کلیساها، پالانزی ها و بناهای تاریخی رم، کولوسئوم (هر روز ۸٫۳۰ صبح ۱ساعت قبل از غروب) بزرگترین آمفی تئاتر امپراطوری است که نماد جاودانگی شهر محسوب می شود. ساخت بنایی که لرد بایرون آن را «میدانگاه خونین گلادیاتور» نامید. در سال ۷۲ قبل از میلاد بدستور امپراطور وسپاسیان ساخته شد؛ این آمفی تئاتر بیضوی چهار ردیفه گنجایش بیش از ۵۰۰۰۰ تماشاچی را دارد. آریستوکرات ها و توده مردم با عبور از ۸۰ گذرگاه طاق دار VoInitoria برای دیدن خون به اینجا می آمدند: خرس ها، شیرها، ببرها، پلنگ ها، و دیگر حیوانات وحشی گرسنه نگهداشته می شدند تا به جان همدیگر، قاتلان، اسیران جنگی و (به گفته برخی مورخان) مسیحیان بیفتند، گلادیاتورها، که زمانی خود مجرم و یا برده بوده و بعدها به مبارزان حرفه ای تبدیل می شدند، با فریاد ژوکولا Jugula (گلویش را پیرا) جمعیت به مبارزه می رفتند.

پاپ ها و شاهزاده ها مرمر، سنگ های اهک و فلزات کولوسئوم را برای کلیساها و قصرهایشان تکه تکه کرده و بردند. در زیر زمین این میدان هزارتوی ویرانه ای از اتاقک ها و دالان ها بجا مانده که مردان و حیوانات درنده ها از میان آنها به صحنه کشتار هدایت می شدند. تمام آن ترس و وحشت حالا به پایان رسیده و تنها بناها برجای مانده اند. چایلد هارولدChilde Harold’s Pilgrimage  (۱۸-۱۸۱۲) در سفر زیارتی خود می نویسد: «کولوسئوم ایستاده، رم هم پابرجاست؛ اگر سقوط کند، ژم هم سقوط خواهد کرده و با سقوط ژم، جهان سقوط خواهد کرد». اما شواهد نشان می دهند که کولوسئوم همیشه پابرجا خواهدبود.

بازسازی این بنا یک فرایند مداوم بوده، و برند کفاشی تاد سالانه ۲۵ میلیون دلار برای مرمت آن اختصاص می دهد. طاق کنستانتین Arch of Cnstantine در همان نزدیکی یادبود تغییر دین رسمی به مسیحیت در قرن ۱۴م است. برای تزئین این طاق از تکه های بناهای حاکمان قبلی تراجان، هادریان، و مارکوس استفاده شده است. در شمال شرقی کولوسئوم، دوموس اوریا Domus Aurea خانه طلایی، یک ویلای باشکوه است که بدستور امپراملور پرو درست چند سال قبل از خودکشی او در ۶۸ بعد از میلاد ساخته شد. نمای این خانه با یک لایه طلا پوشانیده شده بود. این قصر در زمینی ۲۵ برابر مساحت کولوسئوم دارای ۲۵۰ اتاق بوده است. تورهای دارای راهنما از زمان ریزش بخشی از سقف در سال ۲۰۱۰ کنسل شده اند.

جنوب به سمت ویا آپیا Via Appia

درست ۱ کیلومتر به جنوب کولوسئوم، حمام­های کاراکالا Bath of Caracalla (دوشنبه و صبح-  ۱ بعداز ظهر، سه شنبه – یکشنبه ۹ صبح- ۱ساعت قبل از غروب) مربوط به قرن ۱۳م برای حمام کردن ۱۶۰۰ نفر در یک فضای لوکس ساخته شدند. حمام ها و سالن ورزشی از مرمر سفید و گرانیت ساخته، و با مجسمه ها و کتیبه ها تزئین شده بودند. حمام گرفتن بصورت دسته جمعی یک رخداد اجتماعی بوده که طی آن بازرگانان و سناتورها برای خنک شدن از کالیداریوم calilariurn (سونا) به تپیداریوم tepilarium و فریجیناریوم frigidarium می رفتند در جنوب حمام ها جاده آپیان قدیمی Old Appian Way (ویا آپیا آنتیکا) شروع می شود که در سال ۳۱۲ قبل از میلاد برای لژیونهای رومی ساخته شد. این لژیون ها به سمت بریندیسی ساحلی رژه می رفتند تا با کشتی به لوانت و آفریقای شمالی بروند. در دو طرف این جاده ویرانه های مقابر ۲۰ نسل خانواده های اشراف زاده دیده می شوند. کلیسای قرن ۱۷امی دومین کو وادیس در جایی ساخته شده که گفته می شود سن پیتر هنگام فرار از اعدام در زم یا مسیح روبه رو شده است. کمی دورتر در امتداد ویتا آیاسه دخمه معروف رومی قرار دارند که دخمه سن کالیستو StCallisto (پنجشنبه، سه­شنبه ۹ صبح ظهر، ۵ – ۲ بعدازظهر) یا ۵۰ گورستان مسیحی بزرگترین آنهاست.

عکس صفحه ۵۲- پله های اسپانیایی

خیابان ها و میدان ها

آنطرف ویرانه­های باستانی، خیابان های شهر جاودانه میراث متنوع خود، از باسیلکاهای آغاز مسیحیت و قصرهای باشکوه رنسانس تا پیاتزاهای تئاتر و فواره های زیبای باروک را به نمایش گذاشته است. برای توقف و غوطه ور شدن در فضای یکی از این پیاتزاها، تحسین بازی آفتاب روی نماهای آکر و حنایی، و لذت بردن از صدای آبنماها و نوشیدنی خنک حتماً وقت بگذارید.

پیاتزا دی اسپانا Piazza di Spagna

پله های اسپانیایی و پیاتزادی اسپانا که نام خود را از قصری که قبلا سفارت اسپانیا بوده گرفته اند در قالب مرکز خرید شهر قرار گرفته اند. فواره قرن ۱۷امی این پیاتزا، فونتانا دلا باراکاچیا، اثر پدر برنینی است، چایخانه بابینگتون در همان نزدیکی نماد روزهایی است که رومی ها به این پیاتزا میدان «گتوی انگلیسی» می گفتند.

عکس صفحه ۵۳- حمام­های کاراکالا

در ویا کوندوتی، قهوه خانه قرن ۱۸امی کافه گرکو بیش از همه رومی است تاریخچه آن از عکس ها و امضاهای لیست، بودلر، بایرون، کیتس، گوته، کازانوا و فلینی مشخص است.

خود پله ها پاتوق جوانان، عاشقانه دستفروش ها، و توریست ها هستند. جان کیتس که در سال ۱۸۲۱ در اینجا در گذشت این پلکان را “ابر سعادتمند رخوت تابستانی ” توصیف می کرد. خانه او در پایین پله ها تحت عنوان خانه کیتس شلی Keats Shelley (دوشنبه – شنبه  ۱۰ صبح بعداز ظهر، ۶-۲ بعدازظهر) برای بازدید باز است. بالای پله های برج های ناقوس کلیسا بالای پیاتزا، از آن کلیسای فرانسوی قرن ۱۶ آمی ترینیتا دی مونتی Trinita dei Monti هستند، در غربه پیاتزا دی اسپانیا، نزدیک کرانه های تیبر، آرا پاچیس Ara Pacis (محراب صلح؛ سه شنبه، یکشنبه ۹ صبح ۷شب؛ www.arapacis.it) قرار دارد که بدستور امپراطور آگوستوس در قرن ۱۳ بعداز میلاد ساخته شده و یک نمونه عالی از هنر رومی کلاسیک است در سال ۲۰۰۶، یک مجموعه از جنس شیشه و سنگ آهک سفید، طراحی معمار آمریکایی ریچارد میر، در یک تقلید مدرن از این بنا ساخته شد.wisa.ir

پیاتزا دل پوپولو Piazza del Popolo

در شمال اینجا پیاتزا دل پوپولو قرار دارد. این میدان زیبا یک نمونه بارز از تئاتر شهری در فضای باز است که در سال ۱۸۱۶ توسط جوزپه والادیر، معمار ناپلئون، ساخته شد. در سمت شمالی میدان، کلیسای سانتا ماریا دل پوپولو (دوشنبه – شنبه ۷ صبح – ظهر،  ۴ بعداز ظهر – ۷ شب، یکشنبه ۸ صبح-  ۱:۳۰ بعدازظهر، ۳۰, ۴ بعداز ظهر- ۷٫۳۰شب) بخاطر عبادتگاه کیچی رافائل، نقاشی دیواری های پینتوریکیو و نقاشی های قرن ۱۷امی کاراواجیوه گرویدن سن بل و به صلیب کشیده شدن سن پیتر، شهرت بسیاری دارد.

عکس صفحه ۵۴ گالری بورگزه

در کنار کلیسا، یک دروازه قرن ۱۶امی محل ورودی به رم باستانی و قرون وسطایی در امتداد ویا فلامینیا را نشان می دهد که از ریمینی در ساحل آدریاتیک شروع می شود. اوبلیسک Obelisk واقع در مرکز پیاتزا، مربوط به دوران رامسس دوم مصر (قرن ۱۳أم بعداز میلاد) از سیرکوس ماکسیموس به اینجا آورده شده و بدستور پاپ سیکسئوس پنجم در سال ۱۵۸۹ ساخته شده است. اگر به سمت جنوب بروید کلیساهای دوقلوی پاروک سانتا ماریا دی میرا کولی Santa Maria dei Miracoli و سانتا ماریا این مونتسانتو Santa Maria in Montesanto (هر دو دوشنبه – شنبه ۷ صبح – ۱ بعداز ظهر، ۴ بعداز ظهر- ۷شب، یکشنبه ۸صبح- ۱:۳۰ بعداز ظهر ، ۳۰, ۴ بعدازظهر- ۷٫۳۰ شب) را خواهید دید که اثر استادان جان لورنزو و کارلو فونتانا هستند.

باغ های پینچو و ویلا بورگزه Pincio Gardens and Villa Borghese

بالای پیانزا دل پوپولو به سمت شرق، باغ های پینچو Pincio Gardens (غروب تعطیل می شوند) منظره جادویی شهر را به نمایش گذاشته اند. گردشگاه پینچو مملو از دختان کاجی است که شما را به سمت ویلا مدیچی Villa Medici هدایت کرده و بعداز آن دوباره به پله های اسپانیایی می رسید. از باغ های پینجر به بعد پارک بزرگ و سرسبز ویلا بورگزه Villa Borghese قرار دارد، که زمانی عمارت کاردینال شیپیوئه بورگزه، برادرزاده پاپ پل پنجم، بوده است. موزه Museo Nazionale Etrusco مهمترین موزه اتروسکان اینالیاء در ویلا جولیا Villa Giulia (سه شنبه – یکشنبه ۸٫۳۰ صبح ۳۰, ۷شب، آخرین ورودی ۶:۳۰ بعداز ظهر) در شمال غربی این پارک واقع شده است. کلکسیون این موزه شامل یافته­های حفاری ها در لاتزیو و توسکانی، چندین شیء اتروسکانی و معبد بازسازی شده اتروسکان است. گالری پور گزه Galleria Borghese (تلفن: ۶۰۶-۳۲۸۱۰ ,www.galleriaborghese it سه شنبه، یکشنبه ۸٫۳۰ صبح- ۷٫۳۰ شب، آخرین ورودی ۶٫۳۰ عصر از چند روز قبل باید بلیط رزرو کنید) در ویلای بورگزه باروک در شرق پارک جای گرفته است.

عکس صفحه ۵۵- چشم انداز باغ های پینچو تا سن پیتر

این ویلا با الهام از ویلای هادریان در تیوولی ساخته شده، اما باغ های رویایی ایتالیایی آن به یک پارک با مناظری به سبک انگلیسی تبدیل شده اند. این ویلا یکی از زیباترین و مهمترین موزه های کوچک ایتالیا بوده و از اشیاء به نمایش در آمده می توان به مجسمه هایی از برنینی و کاتووا (خالق تندیس های خواهر ناپلئون به شکل یک باکره لمیده)، و نقاشی های بوتیچلی کاراواجیو، کورگیو، کراناخ، دورر، رافائل، روبنس، و تیتیان اشاره کرد.

اطراف آبنمای تروی

اینجا منطقه عمومی تروى فانتین (فونتانا دی تروی) است، که یادآور حال و هوای زیبایی شناختی باروک فلینی در فیلم زندگی شیرین است. این آبنمای قرن ۱۸امی نیکلا سالوی در واقع یک طاق نصرت و نمای قصر ( پالاتزو پولی قدیمی) است که در آن حیوانات افسانه ای و نپتون در میان آنها، در طغیان سنگ ها و آبها، یک اسب سرکش با نماد غونغهای اقیانوس و یک اسب آرامتر نماد آرامش آن دیده می شوند. این آبنمای غول پیکر که با میدان کوچک آن تناسبی ندارد پشت کوچه های تودرتو بوده و هیچ تابلویی شما را به سمت آن هدایت نمی کند، پس بهتر است خود را برای کشف معما آماده کنید. طرفداران رومانتیسیسم در دل شب به تماشای این آبنما می آیند تا غرق در نور آن شوند؛ همچنین کنار این فواره پاتوق مردان محلی برای شکار زیبارویان معصوم خارجی است.

روی یکی از هفت تپه رم باستان، پالاتزو دل کویریناله Palazzo del Quirinale فقط یکشنبه ۳۰/۸ صبح- ظهر، به استثناء اواخر تابستان؛ www.quirinale it قرار دارد که زمانی اقامتگاه تابستانی پاپ­های گریزان از مرداب های مالاریای واتیکان در پایین رودخانه تیبر بوده، بعد از ۱۸۷۰ مجل زندگی پادشاه جدید ایتالیا بوده و از ۱۹۴۷ به قصر ریاست جمهوری تبدیل شده است. تنها تزئین نمای مهیب این قصر یک ایوان زیبا اثر برنینی است، که برای دیدن منظره شهر و واتیکان ارزش بالارفتن را دارد. در ویا دله کواترو فونتانه پالاتزو باربرینی Palazzo Barberini ، معروف به گالری ملی هنر آنتیک (سه شنبه یکشنبه ۸٫۳۰ صبح- ۷ شب، فروش بلیط قبل از ساعت ۲ بعدازظهر) واقع شده که عرضه معماری دیگری برای بروز هنر بورومینی و برنینی است. این قصر بخاطر دکور باروک و نقاشی های قرن ۱۳ و ۱۷ آن ارزش بازدید را دارد.

ویا ونتو Via Veneto، دیگر نماد لا دولچه ویتا، آنست که ستاره ها و پاپاراتزی های فیلم زندگی شیرین فلینی دیگر دست از سر آن برداشته اند و فقط کافه ها، مغازه ها و هتل های پنج ستاره بر جای مانده است.

سه کلیسا

کلیسای سانتا ماریا ماجوره (هر روز ۷ صبح- ۷ شب) در قرن ۱۴م روی تپه اسکوئیلین در محل یک معبد رومی برای الهه یونو ساخته شده و باشکوه ترین کلیسایی است که به یک باکره اختصاص داده شده است. این کلیسا در کریسمس شلوغ می شود، و زائران برای تحسین گهواره مقدس به اینجا می آیند. زیباترین گنجینه های هنری این کلیسا موزائیک­هارمی بیزانسی، صحنه های عهد عتیق روی دیوارها و یک نقاشی از مریم و مسیح روی محراب هستند. نقاشی های رنسانس سقف با طلاهایی که با اولین کشتی از جهان نو آمدند میدرخشند. در خیابان کناری، کلیسای سانتا پراسده Santa Prassede (هر روز ۳۰/۷ صبح-  ظهر، ۶-۴ بعدازظهر) از بیزون چندان جذاب به نظر نمی رسد. اما فضای داخلی آن بسیار زیباست.

بازگشت به رُم

شما باید دو سکه با دست راست به قواره تروی بیندازید. اولی برای آرزوی خودتان و دمی برای اطمینان از بازگشت به رم. سکه های جمع شده به صلیب سرخ اهدا می شوند.

موزائیک های رنگارنگ قرن ۹ام مسیح و چهار فرشته کلیسای سن زنو را به مهمترین بنای بیزانتی شهر تبدیل کرده است. سمت راست محراب تکه ای از یشم کمیاب است که گفته می شود از ستونی آورده شده که مسیح را هنگام شلاق زدن به آن بسته بودند.

اگر کلیسای سن پیترو این وینکولی San Pietro in Vincoli (سن پیتر در غل وزنجیر، هر روز ۸ صبح ۱۲٫۳۰ بعداز ظهر، ۳٫۳۰-۶٫۳۰ بعداز ظهر، اکتبر – مارس تا ۶ بعداز ظهر) یکی بزرگترین مجسمه­های میکل آنژ، موسی (۱۵۱۵) را نداشت، چندان مهم به نظر نمی رسید. این کلیسا بخشی از باسیلگای سن پیشر بعنوان بخشی از پروژه مجلل او برای مقبره پاپ جولیوس دوم بود. در هر طرف، پیکر همسران ژاکوب، آخرین مجسمه های تکمیل شده میکل آنژ هستند. در محفظه عتیقه جات این کلیسا دو وینکولی (غل و زنجبر) سن پیتر نگهداری می شوند، که گفته می شود زمانیکه در زندان مارمر تین بوده آنها را به دست و پایش بسته بودند.

عکس صفحه ۵۷- ؟؟؟

پیاتزا ونتزیا Piazza Venezia

حتی اگر قبلاً هم به پیاتزا ونتزیا رفته اید باز هم نباید آن را بخاطر ترافیک سنگین و ایل ویتوریانو Vittoriano 11 (بنای یادیود امانوئل ویتوریو) از دست بدهید. این بنا، که به «کیک عروسی» شهرت دارد، یادبود اولین پادشاه ایتالیای متحد، و نیز مقبره سرباز گمنام، با آب وتاب قرن ۱۹أم، است.

در شمال غربی این بنا، پالاتزو ونتزیا Palazzo Venezia قرن ۱۵اُمی (سه شنبه – یکشنبه ۹ صبح- ۷شب) نمونه خوبی از معماری جدی اما باشکوه اوایل رنسانس است. که حالا به موزه سلاح قرون وسطایی و رنسانس، مبلمان و مجسمه تبدیل شده است. دفتر موسولینی نیز در همین قصر بوده و او از یانکن برای طرفداران خود سخنرانی می کرد.

در نزدیکی میدان، پالاتزو دوریا پامفیلی Palazzo Doria Pamphilj (هر روز : ۱۰ صبح- ۵ بعدازظهر) قراردارد که بیش از ۴۰۰ نقاشی را در خود جای داده است، این مجموعه یکی از مهمترین کلکسیون های خصوصی از آثار اواخر رنسانس است. منازل خانوادگی به زیبایی دکور شده اند، و در گالری شاهکارهایی همچون سالومه با سر سن جان اثر تیتیان و سن جان باپتیست اثر کاراواجیو به نمایش گذاشته شده اند. همچنین یک کلکسیون زیبا از آثار هلندی و فنلاندی در این گالری نمایش داده می­شود.

کلیسای ایل جزو Il Gesul (هر روز ۷ صبح-  ۱۲٫۳۰ بعداز ظهر، ۴ بعدازظهر- ۷٫۱۵ شب)، بسیار با ابهت، در میدانی در غرب پیاتزا ونتزیا، یکی از مولفه های اصلی مبارزات ضد اصلاحات یسوعیون بوده است. این کلیسا که کار خود را بعنوان مقر اصلی رومی یسوعیون و اولین کلیسای یسوعیون شهر در ۱۵۶۸ آغاز کرد، نقشه فضای باز آن نمونه ای بود برای ساخت کلیساهای آزاد که قرار بود حمایت مومنان پروتستان را جلب خود کنند.

در حالیکه نمای این کلیسا موقرتر از کلیساهای باروکی است که بعدها ساخته شدند، فضای داخلی آن در تکریم جنگجویی با برنز، طلا، مرمر و سنگ های قیمتی تزئین شده است. زیباترین تزئین استادانه این کلیسا محراب سن ایگناتیوس لایولا altar of St Ignatius Loyola است که مقبره این موسس اسپانیایی یسوعی در سمت چپ را مزین نموده است.

کیک عروسی

عمارت های معدودی به اندازه ایل ویتوریاتو موجب خصومت جهانی شده اند. این عمارت که به «کیک عروسی» یا «دندان خراب ایتالیا» شهرت دارد. یک بنای ستوندار با اسب سوارهای برنزی و پله های بزرگ است. لازمه ساخت این عمارت که در سال ۱۸۸۵ شروع شده و تکمیل آن ۴۰ سال طول کشیده تخریب یک تکه از تپه کاپیتولین بوده است. برای رسیدن به یک منظره بهثر حثی بخش هایی از پالاتزو ونتزیا تیز تخریب شدند، برای ساخت این عمارت غول پیکر بخش هایی از رم باستانی اطراف را ناقص کرده، و رنگ مرمر سفید برسکیایی آن با سنگ تراورتین کهربایی، اکر یا صورتی شهر در تناقض است.

عکس صفحه ۵۹- عمارت مرمری برای ویتوریو امانوئل

کلیسای سن ایگناتزیو Sant’Ignazio (هر روز ۷٫۳۰صبح- ۱۲٫۳۰ بعداز ظهر، ۳ بعداز ظهر – ۷ شب) به سبک روکوکو جلوی خانه های قرن ۷ اُمی ساخته شده است. داخل کلیسا، آندریا پوتزو (یک کشیش یسوعی و طراح مقبره این قدیس در کلیسای جزو) نقاشی سقف با موضوع ورود سن ایگناتزیو به بهشت را نقاشی کرده است.wisa.ir

تپه کاپیتولین The Capitoline Hill

در کنار پیاتزا ونتزیا، یک پلکان شیبدار به کلیسای قرن ۱۳امی سانتا ماریا در آرا چلی Santa Maria in Aracoeli می رسد، در حالیکه یک پلکان زیباتر و معمولی تر شما را از میان مجسمه های کاستور و پولوکس به میدان زیبای کامپیدولیو Campidoglio (تپه کاپیتولین) اثر میکل آنژ می رساند. این منطقه عاری از ترافیک، که زمانی در آن برای ژوپیتر و پونو قربانی می آوردند، همچون پلی میان رنسانس و مقدس ترین مکان رُم باستان است.

میکل آنژ نیز مدل پالاتزو سناتوریو Palazzo Sanatorio، تالار قدیمی شهر رُم را تغییر داده، و دو قصر پالاتزودی کونسرواتوری Palazza dei Conservatori و پالاتزو نووو Palazza Nuovo را در دوطرف آن طراحی کرد. مجسمه مارکوس اورلیوس Marcus Aurelius در وسط پیاتزا نسخه اصل نیست، و مجسمه اصلی در حیاط پالاتزو نوو نگهداری می شود.

عکس صفحه ۶۰- رومولوس و رموس

کلکسیون­های یونانی و رومی این دو قصر که موزه کاپیتولین Capitoline Museums (سه شنبه، یکشنبه ۹ صبح- ۸ بعداز ظهر، باجه فروش بلیط ساعت ۷  شب تعطیل می شود) را تشکیل می دهند یک مقدمه عالی برای آشنایی با فروم رومی است. در میان کلکسیون غنی مجسمه های باستانی در پالاتزود کونسرواتوری Palazzo dei Conservatori قسمت هایی از مجسمه غول پیکر برنزی کنستانتین و مجسمه معروف اتروسکان ماده گرگ کاپیتولین Capitoline sheWolf، نماد شهر، قرار دارند، مجسمه ماده گرگ مربوط به حدود قرن شام قبل از میلاد است، اما مجسمه های رومولوس و رموس الحاقات دوره رنسانس و ائر پولایولو هستند. گالری طبقه بالا هم اثار پلینی، تپشبان، تینتورتو، ورونز، روبنس، و کاراواجیو را به نمایش گذاشته است. یک مسیر تونل مانند پالاتزو دی کونسرواتوری را از عرض میدان به پالاتزو نژو متصل می کند، این قصر مملو از مجسمه های باستانی شامل تندیس های امپراطورها و فیلسوفان، ونوس کاپیتولین و گالاتی در حال مرگ است.

پانتئون و پیاتزا ناوونا Pantheon and Piazza Navona

پانتئون Pantheon (پیاتزا دلا روتوندا، دوشنبه – شنبه ۸٫۳۰ صبح-۷٫۳۰شب، یکشنبه ۹ صبح – ۶ بعدازظهر) تنها بنای روم باستان است که بخویی بر جامانده و از نظر ترکیب عظمت و شکوه با کولوسئوم رقابت می کند. پانتئون که در حدود سال ۱۲۰ بعد از میلاد بدستور امپراطور هادریان در زمین یک بنای سوخته ساخته شده بخاطر گنبد طاقدار بسیار بزرگ آن یک شاهکار مهندسی محسوب می شود. این گنبد دارای قصر داخلی ۴۳ متر (بیشتر از گنبد باسیلیکای سن پیتر) است که دقیقاً برابر با ارتفاع آن می باشد. مجسمه برنزی که زمانی تزئین ورودی بود از اینجا برده شده و برنینی بعد از قالب گیری دوباره آن را در محراب سن پیتر استفاده کرد. در روزهای آفتابی از حفره ای در گنبد اشعه زیبایی از نور خورشید این طاق بدون پنجره را روشن می کند. این معبد همه خدایان این روزها مقابر اساتیدی همچون رافائل، و نیز اولین پادشاه ایتالیا، ویتوریو امانوئل دوم، و پسرش اومبرتو اول را در خود جای داده است.

عکس صفحه ۶۱- فضای داخلی پانتئون

برخی از شاهکارهای کاراواجیو در همین محله هستند: سه گانه سن­متیو (۱۶۰۲-۱۵۹۷ در کلیسای باروک سن لوئیجی دی فرانچزی San Luigi dei Francesi و مدونای زائران (۱۶۰۹) در کلیسای رنسانسی سنت آگوستینو Sant’Agostino .

در این میدان آرام شهر لحظه ای را در یک کافه توقف کنید: هیچ جایی در رم به اندازه پیاتزا ناوونا Piazza Navona حال و هوای زندگی ایتالیایی را ندارد. این میدان بیضی کشیده حدود سال ۷۹ بعداز میلاد و بدستور امپراطور دومیتیان بعنوان یک استادیوم ورزشی برای مسابقات مبارزه ای ساخته شد، این میدان در قرن ۱۷ام به سبک باروک تزئین شده و امروزه جزو محبوبترین میدان های رم است. در مرکز این میدان آبنمای چهار رودخانه برنینی در تکریم رودخانه های مهم چهار قاره ساخته شده: ریو دلا پلاتا در آمریکا، دانوب در اروپا، گنگ در آسیا، و نیل در آفریقا۔

طرفداران رومی رقبای برنینی به تمسخر می گفتند که خدای نیل بجای نگاه کردن به کلیسای سنت آگنس Sant Agnese in Agone این آگون، اثر بورومینی، سرش را پوشانده، و خدای ریودلاپلاتا در حالتی است که اگر خدای نیل بیفتد بتواند آن را بگیرد. در واقع این آبنما چندین سال قبل از اتمام کار نما و گنبد کلیسای بورومینی تکمیل شد.

عکس صفحه ۶۲- بازار کامپو دی فیوری

در شمال پیاتزا ناوونا یک کلکسیون کم نظیر از مجسمه های کلاسیک در یکی از زیباترین بناهای رنسانس رم به نمایش گذاشته شده است. پالاتزو التمپس Palazzo Altemps (سه شنبه – یکشنبه ۹ صبح- ۷شب) بخشی از موزه ملی رُم است که حول یک حیاط زیبا ساخته شده است.

کامپو دی فیوری و محله یهودی ها Campo de’Fiori and Jewish Ghetto

در کامپو دی فیوری (دوشنبه – شنبه ۸ صبح – ۱بعدازظهر) صبح ها یک بازار بزرگ میوه، سبزیجات و گل برگزار می شود و بقیه روز و عصرها پاتوق علاقمندان به کافه نشینی است. مجسمه جیوردانو برونو فیلسوف که در سال ۱۶۰۰ بخاطر طرح ایده لایتناهی بودن جهانو وجود کهکشان های دیگر دست جنبش ضداصلاحات به آتش کشیده شد در این میدان قرار دارد. مرگ معروف دیگری نیز در پیاتزا دی بیشونه، و بصورت دقیق تر در رستوران پانکراتزیو در شماره ۹۲ رخ داده، و انبار این رستوران روی ویرانه های تئاتر پومپی، جاییکه جولیوس سزار در آن کشته شد، ساخته شده است.

پالاتزو فارنزه Palazzo Farnese اثر آنتونیو دی سانگالو پسر، میکل آنژ و جاکومو دلاپورتا از ۱۵۱۴ است، به روی عموم باز نبوده و در حال حاضر سفارت فرانسه را در خود جای داده است. فقط حیاط داخلی این قصر زیبای رنسانسی برای بازدید عموم باز است. اما ایوان و هشتی گچ کاری شده ای که به آن می رسند ارزش بازدید را دارند.

خیابان های باریک در جنوب شرقی کامبو دی فیوری شما را به محله یهودی ها Jewish Ghetto در نزدیکی ویرانه های تئاتر روم باستان مارسلوس، مدل معماری کولوسئوم، می رسانند. یهودیان بیش از ۲۵۰۰ سال پای ثابت حیات رومی بوده اند اما در قرن ۱۶ام مجبور شدند تا در محله یهودی نشین زندگی کنند. هنوز یک جامعه یهودی کوچک اطراف ویا دل پورتیکو اوتاویا باقی مانده است. کنیسه نتوبایلی Synagogue (تورهای دارای راهنماء پنجشنبه ۱۰ صبح- ۵ بعداز ظهر، جمعه ۹ صبح- ۲ بعداز ظهر)، که در سال ۱۹۰۴ کنار رودخانه ساخته شده، دارای موزه کوچکی است که تاریخ یهودیت در اینجا را به نمایش گذاشته است.

تراستوره Trastevere

تراستوره در نزدیکی غرب تبیر، به معنای لغوی «آنطرف تبیر»، محبوبترین محله رُم است .پرسه زدن در میان خیابان های باریک و بازارها برای چشیدن طعم زندگی اصیل در این شهر ، باوجود فستیوال موسیقی خیابانی، غذا و آتش بازی، در دو هفته آخر جولای، واقعا لذت بخش است، زمانی که هر یکشنبه بخش پور تا پورتنس تراستوره میزبان بزرگترین و دوست داشتنی ترین بازار رُم است.

البته حال وهوای «اصیل» این محله تبدیل به شیک بودن و تجمل شده و تازه واردانی که از عهده کرایه های بالا برمی آیند فضا را تغییر داده اند. اما حال و هوای اصیل تراستوری عمدتا در اطراف سانتا ماریا در تراستوره Santa Maria in Trastevere (هر روز ۷٫۳۰صبح – ۹ شب)، که گفته می شود قدیمی ترین کلیسای شهر است، حفظ شده است. احتمالاً ساخت فونداسیون این کلیسا مربوط به قرن ۳ ام باشد اما بنای فعلی مربوط به درون پاپ اینوسنت دوم، که خودش یک تر استوری بوده، می باشد. این کلیسا بخاطر نمای بیزانتی، سنگفرش های داخلی و محراب موزائیک تاجگذاری مریم توسط مسیح شهرت دارد.

واتیکان The Vatican

قدرت معنوی رُم در سنگ سنگ باسیلکای سن پیترو در هیبت شهر واتیکان نهفته است. پاپ ها و کاردینال ها در بهترین حالت فتوحات نظامی را با رهبری معنوی اقناع دینی جایگزین کرده اند، و در بدترین حالت، به اندازه هر سزار یا دوکی همچنان تشنه قدرت سیاسی و ثروت هستند. بازدید از واتیکان برای بازدید کنندگان مومن و یا شکاک به یک اندازه جالب است.

واتیکان که نام خود را از تپه ای که روی آن ساخته شده گرفته بیش از ۶۰۰ سال اقامتگاه مقام پاپی بوده، اما استقلال آن از ایتالیا بعد از معاهده لاتران با امضاء موسولینی در ۱۹۲۹ بدست آمد. بهتر است در روزهای جداگانه از باسیلیکای سن پیتر و موزه های واتیکان دیدن کنید تا بیش از حد خسته نشوید. برای ساعات بازگشایی با دفتر گردشگری هماهنگ کنید.

برای لذت بردن از پانورامای باسیلیکای سن پیترو پیاتزای ۱ کیلومتر مربعی آن، مانند هزاران زائر سال­های دور با پای پیاده وارد آن شوید. از روی پل سنت آنجلو Sant’Angelo Bridge یکی از ۲۰ پل رودخانه تیبر، بگذرید.

ملاقات با پاپ

اگر پاپ خارج از کشور نبوده و یا در جلسه رسمی نباشند می توانید با او ملاقات کنید. او غالباً روزهای چهارشنبه ساعت ۱۰٫۳۰ صبح در تالار سخنرانی پاپال یا در میدان سن پیتر با مردم صحبت می کند. شما می توانید برای شرکت در این مراسم دو یا سه روز قبل از دفتر بخشداری (دوشنبه – شنبه، تلفن: ۰۶-۶۹۸۸ ۵۸۶۳) بلیط (رایگان) تهیه کنید. همچنین اسقف می تواند ترتیب یک قرار ملاقات خصوصی در خانه را بدهد. برای درخواست باید ده روز قبل به بخشداری بیت پاپ نامه بدهید. پاپ ظهر روزهای یکشنبه (بجز جولای و آگوست، زمانی که در قصر گاندولفو است) از پشت پنجره خانه اش در کاخ پاپ وعظ کوتاهی کرده و برای مردم دعا می خواند. او در روزهای مقدس در سن پیتر مراسم عشاء ربانی را برگزار می کند، دقت کنید که برای ملاقات با پاپ باید لباس مناسب بپوشید (از پوشیدن شلوارک، بلوزهای بدون پالاتنه یا پایین تنه برهنه خودداری کنید).

این پل که با ۱۰ مجسمه فرشته اثر برنینی و شاگردانش تزئین شده به قصر سنت آنجلو Castel Sant’Angelo (سه شنبه یکشنبه ۹ صبح ۷ بعداز ظهر، آخرین ورودی ۶٫۳۰ بعداز ظهر) می رسد، که در اصل در سال ۱۳۹ بعداز میلاد بعنوان مقبره هادریان ساخته شده بود. نام این قصر برگرفته از خواب پاپ گرگوری درباره بشارت میاکائیل فرشته در باره پایان طاعون در سال ۵۹۰ است. بررهای قرن ششم که کنترل این قصر را بدست گرفته بودند دور تا دور آن یک حضدر آجری ساخته و از مجسمه ها بعنوان موشک استفاده کرده و آنها را از بالای روی سر دشمنانشان پرتاب می کردند، این قصر با یک دالان به واتیکان متصل شده مخفیگاه پاپ ها ، خصوصا پاپ کلمنت هفتم بوده، که در طول غارتگری ژم بدست نیروهای هاپسبورگ در ۱۵۲۷ یکماه در اینجا ماند، آپارتمان های پاپی درست مقابل سپاه چال ها هستند. بازدید از هر دوی آنها برای عموم آزاد است، جیوردانو بروتو فیلسوف و راهب و بنونوتو چلبنی مجسمه ساز نیز در همین سیاه چال ها زندانی شده بودند.

سن پیتر St Peter’s

در میدان سن پیتر (پیاتزا سن پیترو)، برنینی یکی از زیباترین شاهکارهای ارکستراسیون معماری جهان را خلق کرده است. منحنی های ردیف ستون ها به سیل زائران از رم و سرتاسر جهان تا آغوش کلیسا ادامه یافته است. برنینی در اینجا ۲۸۴ ستون از سنگ تراورتن، ۸۸ ستون نما، و ۱۴۰ مجسمه قدیسین را تنها در عرض ۱۱ سال ساخته است. در یکی از دو طرف سنگ های سنگفرش دایره ای بین آبنماهای دوقلوی قرن ۱۷امی و اوبلیسک مصری گرانیت قرمز بایستید تا بخوبی از زیبایی ردیف های چهارتایی ستون های دوریک لذت ببرید؛ این ستون ها چنان قرار گرفته اند که بنظر می رسد همه در یک ردیف هستند.wisa.ir

عکس صفحه ۶۵- نگهبان سوئیسی

باسیلکای سن پیتر St Peter’s Basilica (هر روز آوریل- سپتامبر ۷ صبح – ۷شب، اکتبر – مارس ۷ صبح- ۶ بعداز ظهر) بزرگترین کلیسای کاتولیک رومی است، اما مشکل اینجاست که بنا به دیدگاه های چندین معمار برامانته، جولیانو داسانگالو، رافائل، بالداسار، پروزی، میکل آنژ، جاکومو دلاپورتا، دومنیکو فونتانا و کارلو مادرنو ساخته شده است. این باسیلکا از سال ۱۵۰۶ تا ۱۶۲۶ از نقشه ساده یک صلیب یونانی، یا چهار بازو با طول مساوی، طبق سلیقه برامانته و میکل آنژ، به شکل نهایی صلیب مدرن مادرنو، یا یک شبستان بلند، بنابه نظر پاپ های ضداصلاحات، در آمد. نتیجه اینکه نمای ایوان دار مادرنو و شبستان، منظره کامل گنبد میکل آنژ را از میدان مسدود کردند.

ابعاد این کلیسا بسیار بزرگ است: ۲۱۲ متر طول فضای خارجی، ۱۸۷ متر طول داخلی، ۱۳۲ متر تا نوک گنبد (به قطر ۴۲٫۴۵ متر). وقتی وارد کلیسا می­شوید، کلیدهای سن پیتر داخل سنگفرش ورودی را خواهید دید.

عکس صفحه ۶۶- منظره گنبد از باسیلکای سن پیتر

عکس صفحه ۶۷- گنبد میکل آنژ

کف زمین جلوی درب مرکزی یک تخته سماق قرمزرنگ می بینید که روی آن شارلمان برای تاجگذاری بعنوان اولین امپراطوری روم مقدس در ۸۰۰۶ بعد از میلاد زانو زد. پیتا Pieta اثر میکل آنژ مجسمه مریم که پیکر بیجان مسیح را در آغوش دارد در محراب سمت راست ورودی یکی از شاهکارهای این کلیساست. این هنرمند فلورانسی در آن زمان ۲۵ سال داشته و آنقدر به اثر خود بالیده که امضای خود را (تنها نمونه باقیمانده) روی کمربند مدونا برجای گذاشته است. از زمان حمله یک متعصب دینی با چکس به این مجسمه در سال ۱۹۷۲، این مجسمه در یک چارچوب شیشه ای ضد گلوله نگهداری می شود، تکریم و احترام بیش از حد نیز منجر به آسیب به مجسمه ها شده است: انگشت های پای راست مجسمه سن پیتر St Peter در نزدیکی محراب اصلی مربوط به قرن ۱۳ ام، منسوب به آرنولفو دی کامبیو، بخاطر تماس لب ها و انگشتان زائران ساییده شده است.

زیر گنبد، بالداکینو baldacchino (خیمه)، اثر برنینی، از تیرک های برنزی ایوان پانتئون بر بالای محراب بلندی ساخته شده است. این خیمه درست بالای سر قبر سن پیتر ساخته شده و زمان مراسم عشای ربانی از آن استفاده می شود. در محراب پشتی، این استاد باروک، هنر خود را با کرسی سن پیتر Cathedra of St Peter­، و تخت پادشاهی جانشینان حواری، از جنس برنز و مرمر به نمایش گذاشته است

گنجینه های واتیکان Vatican Treasures

کلیسای کاتولیک، بزرگترین حامی نقاشان، مجسمه سازان و معماران، در بناهای خود یکی از غنی ترین کلکسیون های هنری جهان را جای داده است.

۷ کیلومتر اتاق و راهرو موزه واتیکان (دوشنبه – شنبه ۹ صبح- ۶ بعدازظهر، آخرین ورودی ۴ بعداز ظهر، یکشنبه آخر ماه ۹ صبح- ۲ بعدازظهر، آخرین ورودی ۱۲٫۳۰ بعدازظهر) هشت موزه پنج گالری، کتابخانه حواری، آپارتمان های بورجیا، استنزه رافائل (اتاق های رافائل) و کلیسای سیستین را تشکیل داده اند.

اتوبوس های شاتل مرتبا از میدان سن پیتر تا ورودی موزه و بالعکس سرویس دارند، که اگر بخواهید این مسیر را پیاده طی کنید ۲۰ دقیقه طول می کشد. برای اجتناب از صف های طولانی، حتما از تورهای دارای راهنما استفاده کرده و یا صبح زود مراجعه کنید (برای دیدنجزئیات سقف دوربین دوچشمی را فراموش نکنید). فلش های رنگی بازدید کنندگان را به سمت دیدنی ها هدایت می کنند، اما قطعا بدلیل کمبود وقت خیلی از گزینه ها را از دست خواهید داد.

موزه پیو کلمنتینو Pio Clementino که از غنائم تخریب بناهای باستانی ساخته شده تا راه را برای یک شهر رنسانسی قرن ۱۶امی هموار سازد دارای کلکسیون بی نظیری از هنر رومی و یونانی است. مهمترین ویژگی این موزه مجسمه لائوکون از رودِز است.

پاپ جولیوس دوم در سال ۱۵۰۸ ریسک کرده و از یک هنرمند بی تجربه ۲۶ ساله خواست تا فضای داخلی آپارتمان هایش را دکور کنده و نتیجه اتاق های رافائل (Stanze di Raphaello) شد، در Stanze della Segnatura دو نقاشی دیواری زیبا بنام های نزاع بر سر دین رسمی و مدرسه آتن دیده می شوند، که مقابله دین با خرد فلسفی را نمایش می دهند در مقابل سبک اشکوه رافائل زیبایی نقاشی دیواری فرا آنجلیکو در محراب نیکلاس پنجم دیده می شود. در این نقاشی زندگی قدیسین لارنس و استفن در رنگ های ملایم صورتی و آبی به نمایش کشیده شده اند آپارتمان های بورجیا با تزئینات مجلل نقاشی دیواری های پینتوریکیو با پرتره هایی از پاپ الکساندر ششم و پسر بدنامش سزار و دخترش لوکرسیا را در خود جای داده، و به کلکسیونی از آثار هنری مذهبی مدرن می رسد که پاپ پل ششم آن را در سال ۱۹۷۳ افتتاح کرد.

من نقاش نیستم

کلیسای سیستین اولین اثر نقاشی دیواری میکل آنژ مجسمه ساز بود. بعد از آنکه پاپ جولیوس دوم او را تهدید کرده بود که اگر در کار عجله نکند او را از بالای داربست پایین می اندازد. او در نامه ای به دوست خود گفته بود: من در جایگاه مناسبی قرار نگرفته ام زیرا من نقاش نیستم.

عکس صفحه ۶۹- سقف کلیسای سیستین، اثر میکل آنژ

در این کلکسیون مجسمه های برنزی رودن، سرامیک های پیکاسو، اسکیس های مدونا از ماتیس و طراحی های لباس های کلیسایی، و نقاشی عجیب فرانسیس بیکن از پاپ دیده می شوند.

کلیسای سیستین The Sistine Chapel

هیچ چیز نمی تواند شما را برای موهبت بصری کلیسای سیستین آماده کند. این کلیسا در قرن ۱۵ام برای سیکستوس چهارم ساخته شده است. نقاشی های دیواری این کلیسا که بعد از ۲۰ سال بازسازی به حالت اولیه برگشته اند، بی نظیر هستند. با وجود حضور بازدید کنندگان بسیار کاملا مشخص است که همه غرق در قدرت قضاوت نهایی میکل آنژ شده اند. دیگر نقاشی­های دیواری اثر بوتیچلی، پینتوریکیو، گیرلاندائو و سینیورلی به اندازه شاهکار میکل آنژ مورد توجه قرار نمی گیرند. در این کلیسای خصوصی پاپی، که کاردینال ها برای انتخاب پاپ جدید در آن دور هم جمع می شوند، شکوه کلیسای کاتولیک به اوج زیبایی خود می رسد در محراب این کلیسا داستان انسان در سه بخش روایت می شود: از آدم تا نوح وحی هفت فرمان به موسی؛ و از تولد مسیح تا قضاوت نهایی.

عکس صفحه ۷۰- ویلای هادریان

در مرکز سقف میکل آنژ انگشت معروف خلقت انسان را می بینید که بیانگر روح بخشی به انسان است. اگر روی نیمکت نزدیک خروجی کلیسا بنشینید می توانید بهترین و کاملترین نمای این نقاشی سقفی را تماشا کنید.

روی دیوار محراب این کلیسا قضاوت نهایی میکل آنژ دیده می شود، که خلق آن ۲۳ سال بعد از اتمام کار سقف در ۱۵۱۲ شروع شده، و هنرمند در آن زمان ۶۰ سال داشته است. گفته می شود که تصویر سن بارتولومئو، سمت راست پایین مسیح قرار دارد، پرتره ای که این هنرمند از خود ترسیم کرده است.

در میان تمام گنجینه­های واتیکان، ۱۵ اتاق گالری عکس (Picture Gallery) واقع در جناح دیگر قصر، چندان مورد توجه قرار نمی گیرند. این کلکسیون از نه قرن نقاشی شامل آثار جونو، فرا أنجلیکو، پروجینو، تبدیل صورت آخرین اثر رافائل، سن جروم اثر ناتمام لئوناردو داوینچی، پیتا بالینی و نزول از صلیب کاراواجو تشکیل شده است.

گشت و گذار تا تیوولی

اگر از جاده رومی قدیم و یا تیبورتینا در ۳۰ کیلومتری شرق پایتخت حرکت کنید به ویرانه های ویلای هادریان (هر روز ۹صبح ۱ ساعت قبل از غروب، زمستان تا ۳٫۳۰بعدازظهر) در نزدیکی شهر تیوولی، در دامنه تپه های سابین، خواهید رسید. این اقامتگاه بازنشستگی امپراطور بزرگ در ۷۰ هکتار برای نمایش شکوه معماری دوران امپراطوری او طراحی شده است، بربرها و کیوریتورهای موزه بیشتر گنجینه های این ویلا را تخلیه کرده اند، اما کمی قدم زدن در میان ستون های باقیمانده، طاق ها، تکه های موزائیک در باغ های مملو از درختان زیتون، سرو و کاج لذت بخش خواهد بود.

در مرکز این مجموعه ویلا دل ایزولا Villa dell’ Isola قراردارد که یک عمارت فرنگی محصور میان یک برکه و ایوان مدور است که جادوی این تکان را چند برابر می کند.

ویلا دسته Villa d’Este (سه شنبه – یکشنبه ۳۰, أصبح اساعت قبل از غروب) واقع در خود تیوولی، رو به جلگه های رومی، یک نمونه دیگر قرن ۱۶امی است که تمام ویژگی های اواخر دوره رنسانس را یکجا دارد. بازدید کنندگان می توانند از این خانه قدیمی کاردینال ایپولیتو دسته باغ های پلکانی که مایه شهرت تیوولی هستند را تماشا کنند: کوچه هایی از درختان سرو فواره های سربه فلک کشیده (برخی تا ۵۰۰ متر ارتفاع دارند، مثل بیکیرونه اثر برئینی)، غارها، آبشارها، و برکه ها، آبنمای ارگ Organ ساعت ۱٫۳۰ صبح، ۱۲٫۳۰، ۲٫۳۰ ۴٫۳۰، و ۴٫۳۰ بعداز ظهر کار می­کند، و آبنمای دلا چیوتا Fountain Della Civetta در حال حاضر فعال نیست.

تپه های آلبان و قصر گاندولفو Alban Hills and Castel Gandolfo

منطقه جنوب شرقی رم بخاطر قلعه بالای تپه ای که پناهندگان در طول جنگ های داخلی قرون وسطا ساخته بودند به کاستلی رومانی (قصرهای رومی) شهرت دارد. امروزه گرمای تابستان است که رمی ها را برای سفرهای یک روزه در میان تاکستان های تپه ها و دریاچه های ألبان بیرون می کشد. دهکده های فراسکاتی Frascati، گروتافراتا Grottaferrata مارینو Marino، و رو گودی پاپا Rocca di Papa گزینه های خوبی برای نوشیدن یک نوشیدنی خنک، خصوصا در فستیوال های پاییزی، هستند. قصر تابستانی گاندولفو، در سواحل دریاچه ألبانو قرار دارد.

لاتزیو شمالی Northern Lazio

جاده A۱۲ استرادا و وبا آئورلیا (که به آرل در استان فرانسه می رسد شما را به تارکوئینیا می رساند. تارکوئینیا Tarquinia که مهمترین ۱۲ شهر کنفدراسیون اتروسکان در روزهای شکوفایی خود در قرن ۶ أم تا ۷ أم از رم جلوتر بوده است. امروزه، نقاشی ها و مجسمه های یافت شده در نکروپولیس Necropolis (سه شنبه – یکشنبه ۳۰, ۸ صبح- ۶٫۳۰بعدازظهر) با بیش از ۵۷۰۰ قبر شواهدی دال بر تمدن شکوفای اتروسکان هستند.

عکس صفحه ۷۲- توسکانی: درختان سرو و گل های آفتابگردان

موزه ملی (ساعات مشابه نگروپولیس) در قصر گوتیک رنسانس قرن ۱۵ آمی و پتلیسکی در ورودی تارکوئینیا برای بازدید از مقابر تورهای دارای راهنما آماده هستند. در این موزه تابوت گلدان های اتروسکانی و انواع وارداتی از مصر، و نقاشی به نمایش گذاشته شده اند.

توسکانیا Tuacania یک شهر کوچک است که در زلزله سال ۱۹۷۱ لرزید، اما خوشبختانه دو کلیسای رومانسک آن، واقع در حومه های شرقی، آسیبی ندیدند.

محله های قرون وسطایی ویتربو Viterbo مکان خوبی برای توقف شبانه هستند. قدیمی ترین محله این شهر، با خیابان های باریک و میدان های بازارگاه، اطراف و یا سن پلگرینو قرار دارد. در پیاتزا سن لورنزو، فصر پایاله با یک ایوان مسقف گوتیک قرن ۱۳امی درست مقابل کاتدرال رومانسک با نمای رنسانی قرار گرفته است.

توسکانی و اومبریا TUSCANY AND UMBRIA

نور، رمز جادوی توسکانی است. در آن دوران ترکیب تخیل و خرد که منجر به رنسانس در فلورانس قرن ۱۵ شد، نقاشان و معماران توسکانی دائما از تغییرات نوری طلوع تا غروب در توسکانی الهام می گرفتند. توسکانی و اومبریا بیش از هر کجای دیگری در ایتالیا نماینده مناظر سرسبز و ایده آل، شهر تپه ها، درختان سرو و زیتون و تاکستان های کشور هستند.

فلورانس در قلب آپناینز شمالی، در آبگیر رودخانه آرنو که از پیزا تا دریا امتداد دارد، واقع شده است. سینا یا تاریخ پرافتخار خود رو به شهر تپه های توسکانی به سمت جنوب است، و شهرهای دانشگاهی پروجیا و آسیسی کلید زیبایی درخشان اومبریا هستند. بازدید کنندگان می توانند با زمانبندی دقیق معجزه نور این منطقه را تجربه کنند. برای تماشای اولین مناظر صبحگاهی تپه ها از بالای برج های سنگی سن جیمیانو (گاهی به آن تنهتن قرون وسطایی نیز می گویند) صبح زود وارد شهر شده و برای تماشای غروب به پیاتزا دل کامپو بروید. مرمر سفید دومو (کاتدرال) پیزا منار گیج آن زیر آفتاب ظهر گاهی بی نظیر است، اما عصر زمان مناسبی برای تماشای نمای موزائیک کاتدرال اورویتو است..wisa.ir

فلورانس (فیرنزه) FLORENCE

فلورانس یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری دنیا بوده و معماری، تاریخ، و آثار هنری آن در جهان همتا ندارد. ما در برنامه سفر خود قلب شهر را به چهار منطقه تقسیم می کنیم: از دومو Duorno در شمال تا پیاتزا سن مارکو Piazza San Marco از پیاتزا دلاسینیوریا Piazza della Signoria، پالاتزو وچیو Palazzo Vecchio و گالری های اوفیزی Uffizi در شرق تا پیاتزا سانتا کروچه Piazza Santa Croce از مرکاتو نوو Mercato Nuovo در غرب تا پیاتزا سانتا ماریا نوولا Piazza Santa Maria Novella و «کرانه غربی» جنوب رودخانه آرتو اطراف قصر پیتی و پیاتزاله میکل آنژ Piazzale Michelangelo به راحتی می توانید با پای پیاده در شهر گردش کنید. خصوصاً که از سال ۲۰۰۹ تردد اتومبیل در مرکز شهر ممنوع شده و به محوطه مخصوص افراد پیاده تبدیل شده است.

از دومو تا پیاتزا سن مارکو Frome the Duomo to Piazza San Marco

دومو (کلیسای جامع، دوشنبه، چهارشنبه و جمعه ۱۰ صبح- ۵ بعدازظهر، پنجشنبه ۱۰ صبح- ۴٫۳۰ بعدازظهر، شنبه ۱۰ صبح۴٫۴۵ بعدازظهر، یکشنبه ۴٫۴۵-۱٫۳۰ بعدازظهر)، که رسماً سانتا ماریا دل فیوره نامیده می شود، غرور مدنی فلورانسی ها محسوب می شود. ساخت این کلیسای جامع در چنترو استوریکو (مرکز تاریخی شهر) در سال ۱۲۹۶ زیر نظر آرنولفو دی کامبیو آغاز شده، هر چند نمای تئوگوتیک مرمری سبز، سفید و سرخ آن شش قرن بعد کار شده است، برج کلیسا Campanile (هر روز ۸٫۳۰ صبح ۵۰ بعداز ظهر) اثر جوتو است، برج ناقوس به طول ۸۵ متر (که با ۴۱۴ پله به بالای آن می رسید، در قسمت های پایینی با نقش برجسته های شش ضلعی اثر آندره پیزانو و لوکا دلا روبیا، براساس طراحی های چوتو، تزئین شده اند. آنها متناسب با هوشیاری مدنی شهر داستان حیات انسان از خلقت آدم تا ظهور مدنیت را با هنر و علوم موسیقی، معماری، متالورژی صنعتکاران و هنرمندان فلورانسی به نمایش گذاشتند

شاهکار برونلسکی، گنبد قرمز آجری Cupola (دوشنبه- جمعه ۸٫۳۰صبح- ۶:۳۰ بعداز ظهر، شنبه ۸٫۳۰صبح- ۵بعداز ظهر)، با هشت ضلع سنگی سفید فانوس مرمرین را پوشانده اند. این گنبد نماد شهر بوده و از تپه های توسکان دیده می شوند. کار این گنبد در سال ۱۴۳۶ تمام شده و ۴۵,۵ متر قطر دارد. ۴۶۳ پله تا بالای گنید راه است تا بتوانید پانورامای شهر، نماهای مختلف فضای داخلی کاتدرال و نمای نزدیک نقاشی های قرن ۱۶امی روی سقف را ببینید. ساخت این گنبد توسط جورجیو وازاری شروع شده و بدست شاگردش فدریکو زوکاری به پایان رسیده، و بزرگترین تصویر موجود از شام آخر در جهان است. (مدل چوبی اصلی برونلسکی از این گنبد در موزه کاتدرال در معرض نمایش قرار دارد).

زیر محراب بالا زیارتگاه برنزی گیبرتی دیده می شود و سه پنجره شیشه ویترای او نیز دیوار ورودی را تزئین کرده اند. در درگاهی سوم جناح شمالی نقاشی قرن ۱۵امی از سوارکار مجسمه مانند اثر پائولو او چلو از سر جان هاوک وود (این نام در ایتالیایی قابل تلفظ نیست و ایتالیایی ها او را جیووانی آکوتومی نامند) مزدور انگلیسی دیده می شود.

تعمیدگاه baptistery (دوشنبه – شنبه ۱۰:۱۵ صبح -۶:۳۰ بعداز ظهر، یکشنبه ۸٫۳۰ بعداز ظهر) هشت ضلعی رومانسک قرن ۱۲ام بنام سن جیووانی (سنت جان) قدیمیترین تعمیدگاه فلورانس بوده و روی سه درب برنزی آن نقش برجسته های زیبایی دیده می شوند. قدیمیترین آنها، رو به جنوب، با داستان جان تعمید دهنده، توسط آندره پیزانو در سال ۱۳۳۰ طراحی شده است. یک قرن بعد، لورنزو گیبرتی، حیات مسیح و صحنه های مختلف عهد عتیق را روی دو درب دیگر طراحی کرد. به گفته میکل آنژ، درب های بعدی که رو به دو مو هستند، آنقدر زیبا هستند که می توان از آنها برای تزئین ورودی بهشت استفاده کرد، و از آن پس به آنها درپ های بهشت می گویند. فیلیپو برونلسکی در میان نامزدهای بازنده بود که از آن پس خود را وقف معماری کرد.

پائل های برنزی اصلی گیبرتی بعد از سیل در ۱۹۶۶ از تعمیدگاه برده شدند و حالا در حیاط مسقف موزه دل اپرا دل دومو (دوشنبه – شتبه أصبح- ۵,۴۵ صبح، پکشنبه ۹ صبح۱٫۴۰ بعداز ظهر) نگهداری می شوند. این پاتل ها مرمت شده و برای اولین بار می توان همه آنها را کنار هم تماشا کرد. این موزه گنجینه های دیگری از دومو و تعمیدگاه را نیز در خود جای داده که از آن میان می توان به مجسمه دوناتلو و پیتا تا تمام میکل آنژ اشاره کرد.

عکس صفحه ۷۵- برج کلیسا

پیکر بیجان مسیح در آغوش مریم بیشتر روی خشم تاکید دارد تا ترحم به نمایش در آمده در پیتا در سن پیتر رم. میکل آنژ خود برای هیات نیکود موس مدل شد، اما برگه های مرمر آنقدر زیاد بود که هنرمند عصبانی شده و چکش را به سمت آن پرتاب کرده که باعث خراب شدن پای چپ مسیح شد. بازوی چپ مرمت شده، و مریم مجدلیه بی روح بعدها توسط یکی از شاگردانش اضافه شد. موزائیک های باشکوه به سبک بیزانتی داخل گنبد شامل صحنه هایی از خلقت، زندگی سنت جان، و قضاوت نهایی مربوط به قرن ۱۳ اُم هستند.

قصر مدیچی Medici

قدرت خانواده مدیچی را می توان در قصر باشکوه آنها در شمال غربی کاتدرال در ویا کاوور، پالاتزو ویچی ریکاردی Palazz0 Medici-Riccardi (پنجشنبه – سه شنبه ۹ صبح- ۷شب) نمایان می شود. این عمارت باشکوه در دوران خود به مدل قصرهای رنسانس شهر تبدیل شد. طبقه همکف یک گالری مسقف در یک گوشه دارد که مخصوص امور بانکداری خانواده بوده است. نماز خانه طبقه بالا یک نقاشی دیواری قرن ۱۵ اُمی Fresco اثر بنوترو گونزولی، بنام سفر مغ به بیت لحم، دارد. این نقاشی خانواده مدیچی تحت رهبری لورتزوی بزرگ را در تمثیلی از یک هیات جهانی با حضور پاپ پیوس دوم در فلورانس نشان می دهد. خانواده مدیچی تا زمان نقل مکان به پالاتزو وچیو، و سپس پالاتزو پیتی در اینجا زندگی می کردند.

عکس صفحه ۷۶- درب های برنزی تعمیدگاه

در همان نزدیکی کلیسای سن لورنزو San Lorenz0 (دوشنبه – شنبه ۱۰ صبح – ۵٫۳۰ بعداز ظهر، یکشنبه  ۱۰:۳۰ صبح- ۵٫۳۰ بعدازظهر) توسط برتولسکی قبل از شروع کار گنبد دومو ساخته شده است. داخل کلیسا، نشان های ملی خانواده مدیچی کف زمین حلوی محراب، دیده می شوند. برونلسکی شکوه هنر خود را در صندوقخانه قدیمی (Old Sacristy) در انتهای جناح چپ نشان داده، و آن را با چهار مدالیون دیواری دوناتلو تزئین کرد. در کنار کلیسا کتابخانه لارنتین (دوشنبه – جمعه ۹٫۳۰ صبح- ۱:۳۰ بعدازظهر) قراردارد که در سال ۱۵۲۴ ساخته شده که بخاطر ایوان های زیبا و پلکان طراحی میکل آنژ شهرت دارد.

چسبیده به کلیسا اما با یک ورودی جداگانه در پشت نماز خانه های مدیچی Medici Chapels (هر روز ۸٫۱۵ صبح- ۱,۵۰ بعداز ظهر) قرار دارند که بنای یادبود خاندان این خانواده هستند. نماز خانه پرنسس Princes Chapel یک نمونه عالی باروک ساخته شده از مرمر است. محراب این کلیسا در سال ۱۹۳۹ تکمیل شد.

اوج قدرت مدیچی در صندوقخانه جدید New Sacristy میکل آنژ دیده می شود که ساخت آن از ۱۵۲۱ تا ۱۵۳۴ طول کشید. لورنزو بزرگ و برادرش جولیانا در مقبره های ساده زیر مجسمه مدونا و کودک آرمیده اند، و دو طرف آنها مجسمه های قدیسین حامی خانواده کوسماس و دامیان، دیده می­شوند.

جنگ و سیل

در قرن ۲۰اُم، رودخانه آرئو چیزی نبود جز دردسر. آلمانها برای جلو گیری از پیشروی متفقین در آگوست ۱۹۴۴ تمام پل های فلورانس بجز پونته وچیو را خراب کردند، و اگر دشمن آنها می خواست از روی این پل باستانی عبور کند، آنها جاده ها را تا شعاع ۲۰۰۰ متری تخریب می کردند. روز ۴ نوامبر ۱۹۶۶ این رودخانه دچار سیلاب شده و سیل شهر را برده به بیش از ۱۰۰۰ نقاشی و ۵۰۰ مجسمه و نیز هزاران کتاب و دست نوشته های کتابخانه های فلورانس آسیب رساند. لکه های روی دیوار در تالار بار گلو میکل آنژ نشان دهنده سطح سیلاب تا ۳ متر و بالاتر هستند. اما در آن دوران عصر دلو۔ برادران و خواهران هنردوست دهه ۱۹۶۰ از سرتاسر جهان به این شهر روانه شدند تا به نجات شهر کمک کنند.

عکس صفحه ۷۸- کلیسای سن لورنزو

مهمترین اثر میکل آنژ در اینجا برای نوه لورنزو، لورنزو دوک اوربینو، است که او را در هیبت یک سرباز متفکر رومی نشان می دهد، و دیگری مربوط به پسرش، جولیانو دوک نمورس، است. کلیسای سن لورنزو در کنار صدها غرفه قراردارد که بازار رو باز مرکاتو سن لورنزو، یکی از بزرگترین بازارهای توریستی ایتالیا، را تشکیل می دهند و می توانید اجناس جالبی با قیمت های مناسب از آن خریداری کنید.

موزه فرا آنجلیکو Fra Angelico

قدم زدن نا پیاتزا سن مارکو و صومعه دومینیکن، که حالا به موزه سن مارکو (دوشنبه – جمعه ۸٫۱۵صبح ۱,۵۰ بعداز ظهر، شنبه و یکشنبه ۱۵, ۸ صبح، ۵۰، ۴ صبح) تبدیل شده، کار آسانی است. این موزه به نقاشی های فرا آنجلیکو (۱۴۵۵-۱۳۸۷)، هنرمند فلورانسی، اختصاص یافته که بعنوان یک راهب در اینجا زندگی می کرد.

در نزدیکی صومعه، با درخت سرو باستانی آن، خانقاه زائران قرار دارد، که یکی از بهترین آثار موجود در آن نزول از صلیب است. در حجره های راهبان در طبقه بالا، نقاشی های دیواری یناتو آنجلیکو بیشتر الهام بخش بودند، اقلام تزئینی به شمار نمی آورند.

اثر «بشارت» او رو به پله های بالایی است. اما بقیه آثار او شامل «تبدیل صورت» در حجره شش و استهزاء مسیح در حجره هفت می باشند. در سالن ناهارخوری نقاشی دیواری «شام آخر» گیرلاندایو دیده می شود، بخش رئیس صومعه در خوابگاه دوم (حجره های ۱۲، ۱۳، و ۱۴) محل زندگی جیرولاتو ساوتارلو از ۱۴۸۱ تا زمان مرگش در ۱۴۹۸ می باشد. شما می توانید پرتره های او اثر فرا بارتولومئو و تصویر معروف در آتش سوختن او در پیاتزا دلا سینیوریا را نیز ببینید.

آکادمیا گالری (سه شنبه – یکشنبه  ۸:۱۵ صبح –  ۶:۵۰ بعدازظهر) در ویا ریکاسولی شماره ۶۰ که در قرون ۱۳ تا ۱۶ مدرسه نقاشی بوده حالا اقلامی را در خود جای داده که نباید از دست بدهید. مهمترین گزینه این موزه هفت مجسمه میکل آنژ است. شش تای آنها ناتمام مانده اند. چهار مجسمه زندانی (معروف به پرده ها)، سن متیو و یک پیتا که هرکدام نمایانگر قدرت هنرمند برای خلق هنر از دل مرمر هستند. از دیگر ویژگی های مهم آکادمیا مجسمه اصلی داوود است که زمانی در پیاتزا دلا سینیور با بوده است. هنرمند این مجسمه را از دل یک ستون مرمری در سال ۱۵۰۴ در آورده؛ او در آن زمان ۲۶ سال داشت. گذشت پنج قرن رنگ فرسودگی را بر این مجسمه بر جای گذاشته بود، اما کار مرمت آن در سال ۲۰۰۴ به پایان رسید و داوود دوباره به اوج بازگشت.

در پیاتزا سانتاسیما آنونزیاتا، برونلسکی یک نمونه عالی از پیاتزا بعنوان صحنه نمایش خلق کرد. او در دهه ۱۴۴۰ این ایوان مسقف زیبا و اوسپداله دگلی اینوسنتی Ospedala degli Innocenti (دوشنبه – شنبه ۳۰, ۸صبح- ۴ بعداز ظهر، یکشنبه ۱۰ صبح- ۲ بعداز ظهر)، اولین بیمارستان کودکان در اروپا را ساخت؛ کودکان قنداق شده موضوع نقاشی های آندره دلا روبیا روی هلال های طاق هستند. کلیسای سانتیسیما آنونتزیا اثر میکلوتزی، بهمراه آبنماها و مجسمه قرن ۱۷امی دوک فرنیناندو، هارمونی طراحی کلی این استاد را حفظ می کنند.

آنطرف ویا دلا گولونا ورودی موزه باستانشناسی Museo Archeologico (سه شنبه – جمعه ۸٫۳۰ صبح- ۷شب، شنبه – یکشنبه  ۸:۳۰ صبح- ۲ بعدازظهر) دیده می شود. کلکسیون این موزه از هنر مصر، یونان، روم، و اتروسکان باستانی بار هنر رنسانس فراگیر در این منطقه را تعدیل می کند.

پیاتزا دلا سینیوریا تا پیاتزا سانتا کروچه Piazza della Signoria to Piazza Santa Croce

خیابان اصلی این منطقه که مملو از بوتیک است، همچنان سبک تجاری نام قرون وسطایی خود ویا کالز ایولی Via de’Calzaiuoli (خیابان جوراب بافان و کفاشان)، را حفظ کرده است. این خیابان پیاتزا دومو را به پیاتزا دلا سینیوریا متصل می کند.

اورسان میکله Orsanmichele (سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح- ۵بعداز ظهر) بیشتر شبیه یک سیلو است تا یک کلیسا، به این خاطر است که هر دوی این کاربردها را داشته است. اینجا که در اصل کلیسا بوده در اواخر قرن ۱۳ام بعنوان یک بازارچه و سپس یک گالری مسقف بازسازی شده، و طاق های گوتیک آن به پنجره ها تبدیل شده و طبقه بالا یک انبار غذا اضافه شد. فضای بیرونی قلعه مانند این کلیسا با ۱۴ طاقچه تورفته برای قدیسین اصنافی ساخته شده که کار ساخت مجسمه ها به آنها سپرده شده بود. در اینجا مجسمه برنزی سن جان، حامی شهر، و سن متیو، حواری جمع کننده مالیات بانکداران اثر گیبرتی سن جورج، قائل اژدها و نگهبان اسلحه ها، و سن مارک، حامی پارچه فروشان اثر دوناتلوه و چهار شهید تاجدار شاهکار نانی دی ہانگو برای صلف سنگ تراشان و چوبکاران خود مجسمه سازان قرار دارند.

پیاتزا دلا سینیوریا Piazza della Signoria مرکز اجتماعی و مدنی فلورانس است. این میدان که در محل ساختمان فرمانداری سال ۱۲۹۹ ساخته شده، در همه فصل ها شلوغ است، و یک دلیل این محبوبیت آن است که به سمت غنی ترین موزه ایتالیاء اوفیزی، می رسد.

در انتهای جنوبی میدان لوگیا دلا سینیوریا Loggia della Signoria یا dei Lanzi قرن ۱۴اُمی قرار دارد که از جایگاه تشریفاتی پدران شهر به اطاق کشیک مزدور سوئیسی لاندزنشته تبدیل شد.

مخالفان دیوید

شاید اغلب افراد در نگاه اول به مجسمه داوود با این نظر لارنس رمان نویس موافق باشند که «داوود نبوغ فلورانس است». با این حال، ویلیام هازلیت، منتقد نمایشی قرن ۱۹ اُم با این عقیده مخالف بوده و این مجسمه را «زیادی بزرگ کردن یک بازیگر ساده و برهنه در تئاترهای پیش پاافتاده» توصیف می کند.

عکس صفحه ۸۱- مجسمه داوود میکل آنژ

در این گالری شاهکار برنزی بنونتو چلینی برشاووش، دیده می شود که سر بریده مدوسا را در دست دارد. همچنین مجسمه تجاوز به زنان سابین، اثر جامبولوتیا (هنرمند فلاندری ژان دویولون) از دیگر اقلام به نمایش در آمده در این گالری هستند.

در پیاتزایی که یک گالری مجسمه هوای آزاد محسوب می شود، مجسمه های بسیاری سکوهای سخنرانی در امتداد پالاتزو وچیو را تزئین کرده اند. سمت چپ ورودی قصر یک کپی از ماتروکو، شیر نشان نجابت فلورانس، اثر دوناتلو در کنار مجسمه برنزی جودیس و هولوفرنز دیده می شود. مجسمه خام دستانه هرکول و کاکوس اثر قرن ۱۶امی باندینلی، که در سایه داوود میکل آنژ ایستاده چندان مورد توجه قرار نمی گیرد. این کپی در اندازه واقعی در سال ۱۸۷۳ به اینجا آورده شد. یک پلاک (در نزدیکی آبنمای باروک) در پیاتزا نشان دهنده مکان اعدام ساوونارولا است. برخلاف گزندی فضای بیرونی باروک پالاتزو وچیو Palazzo Vecchio (جمعه – چهارشنبه ۹ صبح ۷ بعداز ظهر، پنجشنبه ۹ صبح – ۲ بعداز ظهر، تابستان دوشنبه – چهارشنبه و جمعه یکشنبه تا نیمه شب، اثر آرنولفو دی کامبیو، وازاری گچ کاری ها و نقاشی دیواری های تزئینی را برای یک عروسی در خانواده مدیچی در دهه ۱۵۶۰ به حیاط داخلی اضافه کرد. این پالاتزو تا زمان نقل مکان مدیچی ها به پالاتزو پیتی محل زندگی آنها بود.

یک کپی از مجسمه برنزی فرشته اثر وروچیو نیز بالای آبنمای وسط حیاط دیده می شود. طبقه بالا، سالن پانصد (Salone dei Cinquecento) در سال ۱۴۹۵ برای جمهوری کوتاه عمر فلورانس ساخته شد، که بعدها به اتاق تاجگذاری دوک کوسیمو، و سه قرن بعد به تالار پارلمان ملی ایتالیا تبدیل شد.

تزئینات این سالن نشان دهنده قدرت فلورانسی است. نقاشی دیواری های وازاری از پیروزی ها علیه سینا و پیزا و مجسمه پیروزی میکل آنژ در طبقه دوم، سالن نیلوفرها (Sala dei Gigli) به رنگ آبی و طلایی با نقاشی دیواری های جیرلاندایو تزئین شده است. کنار این سالن معاونت سلطنتی (Cancelleria) قراردارد که در آن نیکولو ماکیاولی در مقام وزارت جمهوری فلورانس خدمت می کرد.هر گونه تصورات کلیشه ای از پرتره ها و تندیس های قدیمی با دیدن مجسمه وروچیو رنگ می بازد. مجسمه ای از یک فرشته کوچک که دلفینی را همچون یک عروسک در آغوش کشیده است. تورهای دارای راهنما «گذرگاه های مخفی» (دوشنبه – شنبه، تلفن رزرو: ۵۵ – ۲۷۶ ۸۲۲۴) بازدید کنندگان را در گروه های کوچک به قسمت هایی می برند که در حالت عادی ممنوع هستند. از ویژگی های بارز این بخش می توان به سقف طاقدار نقاشی شده سالن پانصد و پلکان قرون وسطایی دوک آتن اشاره کرد.

عکس صفحه ۸۲- پالاتزو وچیو

برج بلند پالاتزو وچیو، دارای پنج جهت منظره، برای اولین بار در سال ۲۰۱۲ به روی عموم باز شد.

موزه گوچی (هر روز ۱۰ صبح-  ۸ شب) در این میدان برخی از شاهکارهای رنسانس، همچون چمدان از پوست گورخر، لباس های اسکار، و یا کفش های شنا با حرف اول اسم صاحب روی آنها را در کنار اینستالیشن های هنری از کلکسیون فرانسوا پینولت، هنرمند فرانسوی، به نمایش گذاشته است.

اوفیزی The Uffizi

موزه اوفیزی (سه شنبه – یکشنبه ۸٫۱۵صبح- ۶:۵۰ عصر، در تابستان و فستیوال ها تا ۱۰ شب) متشکل از نقاشی های ایتالیایی و اروپایی در یک مجموعه لا مانند از پالاتزو وچھو تا رودخانه آرئو کشیده شده است، دوک گوسیمو وازاری را مامور کرد تا این مجموعه را در سال ۱۵۶۰ بعنوان دفاتر دولتی (اوفیزی)، محلی برای ضرب سکه و کارگاه هایی برای صنعتکاران مدیچی طراحی کند. این بنا که بزرگترین اثر معماری وازاری محسوب می شود اکنون به یکی از بزرگترین و مهمترین گالری های هنری دنیا تبدیل شده است. از سال ۱۹۸۹ اوفیزی تحت بازسازیهای متعددی قرار گرفته و هنوز هم راه درازی تا تکمیل آن باقی مانده است. طی پروژه نؤو اوفیزی تعداد نقاشی های به نمایش در آمده و تعداد بازدید کنندگان مجاز دو برابر خواهدشد. برخی از مولفه های این پروژه بدون جنجال نبوده اند، خصوصا طراحی یک خروجی مدرن توسط آراتا ایسوزاکی، معمار ژاپنی، که هنوز کامل نشده است. آخرین اتاق هایی که هنوز باز نشده اند اتاق های آبی (مخصوص هنرمندان قرن ۱۶اسم و ۱۷ام اسپانیایی، فرانسوی، فلاندری، و هلندی، شامل رامبراند) و اتاق های قرمز با پرتره های خانواده مدیچی اثر برونزینو و برخی آثار عالی رافائل هستند.

برای تماشای منظره ارنو و پونته وچیو و شارژ کردن باطری هایتان در کانه موزه بالای لو گیا دی لانزا استراحت کنید. از اینجا منظره پیاتزا بسیار دوست داشتنی است.

بلیط اوفیزی

صف تهیه بلیط اوفیزی در تمام طول سال دیده می شود، اما برای ورودی زماندار می توانید از قبل رزرو کنید. برای رزرو آنلاین به www.firenzemusei.it مراجعه کنید.

عکس صفحه ۸۴- صف بیرون اوفیزی

مشخص کردن تعداد اتاق ها کار آسانی نیست، اما بطور کلی نقاشی ها از نظر ترتیب زمانی از قرن ۱۳ ام تا ۱۸ام تمایش داده می شود. در زیر به چند نمونه از آثار برتر این موزه اشاره می کنیم.

جوتو انسانیت را در مدونا نشسته بر تخت (۱۳۱۰) دمیده، و آن را از تابلوهای رسمی با همین موضوع از شیمابوئه و بوچو در یک اتاق متمایز ساخته است. همچنین اثر چندلتی مدونا از جوتو منحصربفرد است. حدود ۳۰ سال بعد اثر سه لتی بشارت از سیمونه مارتینی دیده می شود، که در آن مریم مقدس خود را از جبرئیل فرشته مقرب، دور می کند.

پائولو اوچلو وسواس سورئالیسم خود را با مشکلات (حل نشده) پرسپکتیو و اسب های چرخ و فلک در نبرد بین روماتو (۱۴۵۶) خلق می کند، که در مقابل آن اثر باشکوه پیرو دلا فرانچسکا در قدریگو دا مونته فلترو و همسرش باتیستا، با پس زمینه اوربیتو، دیده می شود.

قرار است چند اتاق دیگر نیز به این موزه اضافه شوند: بوتیچلی با تمثیل بهار (۱۴۷۸) و تولد ونوس به ترکیب بی نظیری از حس گرایی و خلوص دست یافته است. هوگو واندر هوس همتای فلاندری او در رئالیسم اثر سه لنی خود ستایش چوپان (۱۴۷۸) بیشتر زمینی عمل کرده، که الهام بخش نقاشان فلورانسی همچون جیرلاندایو بوده است. در غسل تعمید (۱۴۷۰) وروچیوه می توانید آثار ابتدایی معروفترین شاگرد او، لئوناردو داوینچی، را ببینید. منظره پس زمینه و فرشته بسمت چپ آنقدر زیبا هستند که فرشته کناری دیده نمی شود.

عکس صفحه ۸۵- تولد ونوس اثر بوتیچلی

چند سال بعد، بشارت (۷-۱۴۷۲) اثر لئوناردو علاقه و توجه هنرمند به جزئیات را نشان داده، و ستایش مغ، یک اثر ناتمام در مرحله طراحی مربوط به زمانی که هنرمند در ۱۴۸۱ فلورانس را به مقصد میلان ترک می کرد، حاکی از قدرت او در مشاهدات روانشناختی است.

اتاق های اروپای شمالی

اتاق های اروپای شمالی شامل پرتره پدرش (۱۴۹۰) اثر آلبرشت دورر؛ آدم و حوا (۱۵۲۸) اثر لوکاس کراناخ؛ ریچارد ساوتول اثر هانس هولبین؛ مادر داغدیده اثر پوس وان کلو.

در تمثیل مقدس (۱۴۹۰) اثر جیووانی بالینی، ستایش آرامش ونیزی حتی بدون درک سمبل ها بسادگی قابل مشاهده است. تیتیان با اثر حس گرای ونوس اوربینو (۱۵۳۸)، معشوقه یک پرنس و فلورا (۱۵۱۵) در این موزه حاضر شده است. بیشتر آثار رافائل و تپتیان در پالاتزو پینی به نمایش گذاشته شده اند. برخی نیز از اروتیسیزم اثر عجیب اما باشکوه مدونای گردن بلند (۱۵۳۴) اثر پارمیجانینو عصبانی هستند. این شاهکار منریسم دنباله رو رنسانس عالی بود.

در مورد جوان رعیت نیمه برهنه ای که بجای باکوس برای کاراواجو مدل شد (۱۵۸۹) ابهامات بسیاری وجود دارد، اما هیچ چیز به اندازه جذابیت با کاناله رویتس واضح و سرراست نیست شاهکار کیار وسکورو کاراواجو (بازی نور و سایه) در مکتب رئالیسم را با ابراهیم و اسحاق (۱۵۹۰) او به سبک متفکرانه رامبراند در خاخام پیر (۱۶۵۸) و دیگر پرتره ها مقایسه کنید. تنها اثر میکل آنژ در اوفیزی خانواده مقدس یا دونی توندو (۴-۱۵۰۳) است، که تنها نقاشی پانلی اوست.

با کنار گذاشتن قدرت میکل آنژ، با پیچیدگی لئوناردو، سومین غول رنسانس ایتالیا، رافائل، قدرت خود را در مدونای شهره (۱۵۰۵) و یک سلف پرتره مربوط به زمانیکه ۲۳ سال داشته به نمایش می گذارد.

در نزدیکی اوفیزی، در کنار رودخانه آرنو، موزه گالیله (چهارشنبه- دوشنبه ۹٫۳۰ صبح بعدازظهر) گزینه خوبی برای دور شدن از عالم هنر است. این موزه بازسازی شده تلسکوپ های طراحی و ساخت گالیله، اسطلاب های حکاکی شده و ماکت کرات، نقشه های قرون ۱۵ام و ۱۶ ام، و دو انگشت و یک شست این ستاره شناس بزرگ که تحسین کنندگان قرن ۱۸ می از جسدش جداکردند به نمایش گذاشته است.

سانتا کروچه Santa Croce

کلیسای فرانسیسکان سانتا کروچه (دوشنبه – شنبه ۹٫۳۰ صبح ۵٫۳۰بعداز ظهر، یکشنبه ۲۰۵٫۳۰ بعداز ظهر) که در اواخر قرن ۱۳ ام توسط آرنولفو دی کامبیو طراحی شده و نمای نئوگوتیک آن در سال ۱۸۶۳ اضافه شده دارای مجموعه بی نظیری از نقاشی دیواری های جوتو Giotto frescoes است. حس ترحم انگیز نقاشی های سن فرانسیس در نماز خانه باردی، سمت راست محراب و دو نقاشی از سن جان در نماز خانه پروزی می درخشند. در یک نماز خانه در سمت چپ جناح کلیسا، مجسمه چوبی تصلیب (۱۴۲۵) اثر دوناتلو با ایده آلیسم رنسانس آن زمان تضاد ناتورالیستی دارد.wisa.ir

همچنین این کلیسا آخرین استراحتگاه گالیله، ماکیاولی، گیبرتی، و روسپنی آهنگساز بوده است. مقبره میکل آنژ Michelangelo’s tomb (محراب چپ، حجره دوم) توسط وازاری طراحی شده و دارای مجسمه های نمادین نقاشی، مجسمه سازی و معماری است که زیر پای این هنرمند ۸۹ ساله فلورانسی سوگواری می کنند.

پشت ایوان صومعه سانتا کروچه چسبیده به کلیسا، نمازخانه پاتزی Piazzi chapel اثر برونلسکی قراردارد که نگین کوچک شکوه رنسانس است که در سال ۱۴۴۳ طراحی شده است. ۱۲ هلال سرامیکی ساخت لوکا دلا روبی نمایانگر ۱۲ حواری و چهار مبلغ مسیحی هستند. محبوبترین گنجینه موزه سانتا کروچه Santa Croce تصلیب اثر قرن ۱۳امی شیمابونه است که بعد از سیل ۱۹۶۶ بخوبی بازسازی شده است. این اثر اکنون به یک کابل متصل است تا در صورت وقوع یک سیل دیگر سریعا بالا کشیده شود.

عکس صفحه ۸۷- بارگلو Bargello، موزه هنری که قبلاً زندان بوده

اولین تالار فرمانداری

پالاتزو بدیمن قرن ۱۳ اُمی که بیشتر شبیه قلعه است. حالا موزه بارگلو (هر روز ۸٫۱۵ صبح۱۵۰ بعدازظهر) را در خود جای داده و قبل از تبدیل آن به موزه ملی مجسمه اولین تالار فرمانداری فلورانس و زندان زیرزمینی آن تحت اختیار پلیس بوده است. در تالار میکل آنژ اثر «باکوس» این هنرمند، که زمان خلق آن تنها ۲۲ سال داشته، و تندیس بروتوس را به نمایش گذاشته است. در میان مجسمه های برتری چلیتی می­توان به تندیس استادش، دوک کوسیمو، اشاره کرد. تالار شورای عمومی دارای آثار دانتلو همچون داوود، مجسمه برهنه برنزی (۱۴۵۰)، و شیر مارتزو کوه نماد شهر، از پالاتزو وچیو، می باشد. همچنین می توانید در اینجا دو پانل برنزی درب های تعمیدگاه در سال ۱۴۰۱ را ببینید، در طبقه دوم مجسمه وروکیو داوود قرار دارد، که گفته می شود شاگردش، لئوناردو داوینچی ۱۹ساله، مدل این مجسمه بوده است.

از مرکاتو نوو تا سانتا ماریا نوولا Frome the Mercato Nuovo to Santa Maria Novella

گردش خود را از مرکز شهر، در قلب فلورانس قرون وسطایی، در خیابانی که نام قدیس پارچه فروشان بر أن است، و یا کالیمالا Via Calinala، شروع کنید. درست در جنوب پیاتزا دلا دیپابلیکای مملو از کافه مرکاتونوو Mercato Nuovo سرپوشیده، یک گالری مسقف قرن ۱۶ اُمی، قرار دارد که مجسمه برنزی یک خرس وحشی، ایل پور چلینوه محبوب دوران کودکی فلورانسی هاست. اگر پوزه صیقلی این خرس را مالیده و یک سکه در فواره بیندازید، آرزوی شما برای بازگشت دوباره به فلورانس برآورده خواهد شد. این بازار زمانی استراو مار کت نامیده می شد که دلیل آن وجود محصولات بوریایی و حصیری بود که فلورانس به آنها شهرت داشت. اقلام این بازار امروزه در چین ساخته می شوند، و توریست ها می توانند از اینجا سوغاتی با قیمت ارزان پیدا کنند. یادگاری هخای این بازار در مقایسه با مرکاتو سن لورنزو Mercato San Lorenzo، در شمال دومو، در نزدیکی کلیسایی با همین نام، رنگ می بازند در غرب ویا پورتا روسا پالاتزو داوانزانی Palazzo Davanzati (هر روز ۸٫۱۵صبح- ۱:۵۰ بعدازظهر، بازدید از طبقات بالا فقط با رزرو قبلی) مربوط به قرن ۱۴ام دیده می شود. فضای خارجی قلعه مانند و عبوس آن فضای داخلی مجلل آن را پوشانده، که شناخت خوبی از زندگی قرون وسطایی فلورانس را بدست می دهد. کلیسای سانتا ترینیتا دارای یک نمای باروک فرن ۱۶امی است. جیرلاندایو، استاد لئوناردو داوینچی، عبادتگاه ساستی را تزئین کرده است.

عکس صفحه ۸۹- کلیسای سانتا ماریا نوولا

مجلل ترین مغازه­های فلورانس در امتداد و با تورنابونی قرار دارند. در پالاتزو استروتزی قرن ۱۵امی فانوس های آهنین با تزئینات زیبا دیده می شوند؛ این پالاتزو بزرگ که زمانی یک سکونتگاه شخصی بوده امروزه سه بار در سال میزبان نمایشگاه های مهم است. در غرب اینجا و یا دلا وینیا نووا قرار دارد، که انبوه فروشگاه های تورنابونی همچنان در آن دیده می شوند.

کلیسای دومینیکن قرن ۱۳امی سانتا ماریا نوولا (دوشنبه – پنجشنبه ۹ صبح- ۵ بعداز ظهر ، جمعه ۱۱ صبح ۳۰. ۵بعداز ظهر، شنبه وصیخ – لابعداز ظهر، یکشنبه ۵-۱ بعداز ظهر) با نمای بازسازی شده از مرمر سفید، سبز، و صورتی که لئون باتیستا آلبرتی در ۱۴۷۰ به آن اضافه کرد، زیباترین کلیسای رهبانی فلورانس است. در میان گنجینه های هنری این کلیسا می توان به یکی از مهمترین نقاشی های شهر، تثلیث، اثر مازاجو اشاره کرد که بخاطر توجه به پرسپکتیو و عمق شهرت بسیاری دارد. همچنین این کلیسا دارای یکی از زیباترین چرخه های نقاشی دیواری ایتالیا، اثر جیرلاندایو، از زندگی مدونا و سن جان، می باشد که از ۱۴۸۵ تا ۱۴۹۰ وقت این هنرمند استاد را به خود اختصاص داده است، نماز خانه فیلیپو استروتزی (سمت راست محراب) با نقاشی دیواری های فیلیپینو لیپی درباره قدیسین فیلیپ و جان تزئین شده است.

در نماز خانه گوندی تثلیث برونلسکی (۱۴۱۰) دیده می شود. در حالیکه تثلیث جوتو (۱۲۹۰) در صندوقخانه است.

شما می توانید برای فرار از شلوغی پیاتزا به ایوان Cloister قرن ۱۴امی دومینیکن، با نقاشی دیواری های سیل جهانی اثر او چلو پناه ببرید. عبادتگاه اسپانیایی Spanish Chapel با نقاشی دیواریهای قرن ۱۴اُمی آندره دافیرنزا پوشیده شده است. ایوان ها داخل موزه موزه بوده و از میدان یک ورودی دارند. در شمال سانتا ماریا توولا نگاهی به معماری ساده Stazione Centrale (ایستگاه راه آهن اصلی) بیندازید. این ایستگاه در سال ۱۹۳۵ در روزهای اوج موسولینی ساخته شده، اما فاقد هرگونه آب و تاب خاص آن دوره است.

وقتی دوباره به سمت رودخانه بر گردید می توانید در یک کافه نئورنسانس یا در تراس Westin Excelsior پنج ستاره نوشیدنی بنوشید، و بعد برای بازدید از کلیسای اونیسانتی Ognissanti (دوشنبه – شنبه ۱۵, ۷ صبح ۱۲٫۳۰ بعداز ظهر و ۴ بعداز ظهر- ۸ شب، یکشنبه و صبحابعداز ظهر و ۴ بعداز ظهر – الشب) به آنطرف میدان بروید. این کلیسا در قرن ۱۳اُم ساخته شده و نمای باروک آن مربوط به سال ۱۶۳۷ است. سمت راست مریم مقدس در اثر مدونای رحمت جیرلاندایو پرتره آمریگو وسپوچی، بانگدار دریانورد فلورانسی، دیده می شود که نام خود را به قاره آمریکا داده و خانواده او یکی از حامیان مالی این کلیسا بوده است. بوتیچلی در یکی از نماز خانه های این کلیسا دفن شده است، یکی از ویژگی های مهم این کلیسا نقاشی دیواری عظیم دومنیکو جیرلاندایو از شام آخر (۱۴۸۰) است، که از ایوان در سالن ناهارخوری قدیمی، چناگولو Cenacolo (دوشنبه – سه شنبه و شنبه ۹ صبح- ۱۲ ظهر) می گذرد.

جنوب آرنو South of the Arno

هیچ چیز رومانتیکی در مورد آبهای تیره رودخانه آرتو، با خاکریزهای قرن ۱۹امی برای جلوگیری از سیل، وجود ندارد. از میان تمام پل هایی که از روی این رودخانه می گذرد، دو مورد قابل توجه هستند. پونته سانتا ترینیتا Ponte Santa Trinita که در سال ۱۹۴۴ تخریب شد، با سنگ های اصلی قرن ۱۶امی استخراج شده از کف رودخانه بازسازی شده، و شامل مجسمه های چهار فصل است. سه طاق بیضوی بارتولومئو آماناتی براساس طراحی های میکل آنژ ساخته شده اند.

پونته وچیو Ponte Vecchio که از سال ۱۳۴۵ دست نخورده باقی مانده اولین، و به مدت چند قرن، تنها پل ایتالیا بوده است. اتاق های پشتی مغازه های کنار رودخانه طی قرون ۱۶ تا ۱۹ ساخته شده اند. آنطرف بالای این کارگاه­های کوچک، وازاری یک دالان سر پوشیده برای عبور و مرور دوک کو سیمو در زمان بارندگی از قصر پیتی تا اوفیزی ساخته است. دوک از بوی قصابی های کنار پل خوشش نمی آمد و آنها را با جواهرفروشی ها و طلاسازی ها عوض کرد، که امروزه همین مغازه­ها طلا و جواهرات باکیفیت عرضه می کنند. اینجا یکی از بهترین مناطق ایتالیا برای تماشای ویترین است. یک تندیس برنزی (۱۹۰۰) از بنونتو چلینی، زرگر معروف ایتالیایی، به افتخار او در وسط پل نصب شده است. در دوران رنسانس، محله جنوب آرنو، «کرانه چپ» فلورانس، که به آن اولترارنو می گفتند، که منطقه آریستوکرات بود که مدیجی در آن دادگاه برپا کرد. امروزه قصر پیتی این خانواده در این محله به پنج موزه تبدیل شده و نمای ساده آن تزئینات رنگارنگ فضای داخلی را پوشانده است.

دوک کوسیمو اول و همسرش، النورای تولدو، این قصر را از خانواده تاجر ورشکسته پیتی Pitti Palace در ۱۵۴۹ خریدند، این قصر بعنوان سکونتگاه رسمی مدیچی در طول چند قرن بزرگسازی شده و امروزه شما می توانید شاهد زندگی مجلل و ثروت این خانواده باشید.

عکس صفحه ۹۱- پونته وچیو، اولین پل فلورانس

پالانتین گالری Palatine (فوریه- دسامبر) یک کلکسیون هنری خانوادگی و مهمترین مجموعه بعد از کلکسیون اوفیزی است. ۳۲ سالن تزئین شده که انگشت کوچک سکونتگاه مدیچی هم نمی شود) نام خود را از موضوعات نقاشی دیواری های قرن ۱۷ام وتوس، هرکول، پرومتئوس گرفته­اند. در تابلوهای خانوادگی نیز پرتره شاهزاده ها، کاردینال ها و پاپ ها به چشم می خورند.

سلیقه و طبع هنرمندانه خانواده مدیچی شاهکارهای بسیاری را در اینجا گرد هم آورده است. تیتیان مهارت خود در استفاده از رنگ و نور را در کنسرت (تالار ۳۲، وتوس)، پک پرتره از مرد انگلیسی و مجدلیه (تالار ۳۱، آپولو) به نمایش گذاشته است، روبنس در اثر پیامدهای جنگ ونوس را در حال مهار کردن بهرام نشان داده و پرتره خود را در گوشه اثر چهار فیلسوفی تالار ۲۶، مارس) نقاشی کرده است. رافائل نیز با زن نقاب دار (تالار ۲۵، ژوپیتر)، مادالنا دونی تالار ۲۴، ساتورن)، که عمدا ژست مونا لیزا داوینچی (تالار ۲۳، ایلیاد) را تقلید کرده در این مجموعه می درخشد، کاراواجو مانند همیشه بوم های مضطرب کننده ای داشته و کیوپید آرمیده (تالار ۲۵، آموزش ژوپیتر) از آثار او در این مجموعه است. ورودی این گالری شامل بازدید از آپارتمان های رویال نیز می باشد که طی آن می توانید زندگی حقیقی در یک قصر را از نزدیک لمس کنید.

عکس صفحه ۹۲- مجسمه ای در قصر پیتی

طبقه بعدی مدرن آرت گالری است که به هنر ایتالیایی قرون ۱۹ و ۲۰ اختصاص یافته است. مهمترین آثار این گالری مربوط به مکتب ماکیاولی پیش امپرسیونیسم های توسکان است، که در دهه ۱۸۶۰ در جستجوی آزادی و هنر آکادمیک در کافه میکل آنژ دور هم جمع می شدند. جورجو دی کیریکو و ادواردو دی پیزیس از میان هنرمندانی هستند که بیشتر آثار را در این گالری دارند.

پربازدید کننده­ترین گالری پیتی، موزه نقره جات، دارای ۱۶ اتاق تزئین شده با گنجینه های خانواده مدیچی، همچون طلا، نقره، جواهرات، کهربا و عاج قرون ۱۶ و ۱۷، کریستال. چینی، و مبلمان باروک است. موزه لباس Costume نیز یک کلکسیون از لباس های سنتی قرون ۱۸ تا ۲۰ را در خود جای داده است. موزه چینی جات delle Porcellana نیز در باغ های ویولی واقع شده است.

باغ های بوبولی Boboli Gardens

شما می توانید در سایه درختان سرو، کاج، و بلوط باغ های بوبولی این قصر استراحت کنید. این باغ که یک پارک موضوعی رنسانس و باروک محسوب می شود دارای چندین گالری مسقف، آبنما، غارهای استالاکتیت، و هزاران مجسمه از خدایان و حوریان می باشد.

پشت قصر، آمفی تئاتر، شبیه یک میدان رومی با نمای زیبا از پالاتزو پیتی و شهر پشت آن است، که زمانی محل برگزاری جشن ها و نمایش های مدیچی بوده است. وسط برکه نپتون در همان نزدیکی خدای دریا با یک نیزه سه شاخه در دست دیده می شود.

در کنار باغ های بویولی باغ های باردینی قرار دارند که به تازگی به روی عموم باز شده اند. این باغ های زیبا که به همان شکل اول بازسازی شده اند اما چندان معروف نیستند در میان زمین های پلکانی به سمت پیاتزاله میکل آنژ کشیده شده اند.

ساعات کاری قصر پیتی

ساعات بازگشایی تمام موزه های قصر پیتی و باغ ها از این قرار هستند، هر روز نوامبر – فوریه ۸:۱۵ صبح- ۴:۳۰ بعدازظهر، مارس و اکتبر ۸:۱۵ صبح- ۵:۳۰ بعدازظهر، آوریل – مه و سپتامبر ۸:۱۵ – ۶:۳۰ صبح، ژوئن – آگوست ۸:۱۵ صبح- ۶:۵۰ بعدازظهر. یکی از گزینه های بلیط این قصر تا سه روز اعتبار دارد.

عکس صفحه ۹۴- Pitti Palace

این باغ ها قبلاً متعلق به استفانو باردینی، کلکسیونر و عتیقه چی بوده که در سال ۱۹۲۳ قصر و آثار هنری خود را برای شهر بجا گذاشت. این قصر، درست کنار پونته گرانزیه، به موزه باردینی (جمعه، دوشنبه ۱۱ صبح- ۵ بعداز ظهر) تبدیل شده است و بعد از ۱۵ سال مرمت به شکل ابتدایی خود بازگشته است.

بعد از غنای بی پایان قصر پیتی، نمای سفید کلیسای آگوستینی سانتو اسپیریتو Santo Spirito (در پیاتزا سانئو اسپیریتو) شوک دیگری به شما وارد می کند. طراحی برونلسکی هیچگاه کامل نشد. اما فضای داخلی کلیسا همان وضوح فضایی ستون های کورنیتی او را دارد. در جناح راست کلیسا نقاشی «مدونا بر مسند» اثر فیلیپینو لیپی دیده می شود.

کلیسای سانتا ماریا دل کارمینه Santa Maria del Carmine (دوشنبه، سه شنبه، پنجشنبه و جمعه ۹ صبح – ۱۲ ظهر) یک گزینه اصلی برای هر بازدید کننده فلورانس است. خود کلیسا یک بازسازی نه چندان جالب بعد از آتش سوزی در ۱۷۷۱ است، اما عبادتگاه برانکاچی نقاشی دیواری های مازاچو Masaccio frescoes را در خود دارد، که بطرز معجزه آسایی سالم مانده است.

بخاطر محبوبیت این نقاشی دیواری­ها، بازدیدکنندگان تنها هر ۱۵ دقیقه یکبار اجازه ورود دارند. این نقاش با استعداد اوایل دوره رنسانس تنها بعد از گذشت ۵ سال شکوفایی در عرصه هنر در سن ۲۷ سالگی از دنیا رفت. او به همراه استاد خود ماسولینو روی صحنه هایی از زندگی سن پیتر کار می کرد. در اینجا آدم و حوای شیرین و هماهنگ نخستین گناه ابوالبشر اثر ماسولینو (در ورودی عبادتگاه) را با فیگورهای غضبناک اخراج از باغ عدن اثر مازاجو مقایسه کنید تا به یکی از مهمترین بیانیه های اوایل رنسانس پی پیرید. بزرگترین هنرمندان فلورانس، از جمله میکل آنژ. از استفاده نور و عمق بصری در آثار مازاجو بعنوان ابزاری برای ایجاد تاثیر حسی، خصوصا در اثر سن پیتر پول خراج را میدهد به شگفت آمده بودند. نقاشی دیواری های این نماز خانه در دهه ۱۴۸۰ توسط فیلیپینو لیبی، که پانل های پایینی دو طرف دیوار را نقاشی کرده، کامل شدند.

اطراف توسکانی (توسکانا) Toscana

توسکانی، قلمرو اصلی اتروسکان های باستانی، همیشه از نظر دیدگاه و عقاید متفاوت از رم و حتی دیگر مناطق بوده است. برای عاشقان جدی ایتالیا، زیبایی و غنای این منطقه ارزش هفته ها، ماه ها، و حتی سال ها اقامت را دارد، اما اولین بازدید بدون یک تاخت و تاز کوتاه در اینجا کامل نخواهد شد، ما بعد از یک سفر کوتاه از فلورانس تا فیزوله، کمی دورتر به پیزا و لوکا رفته و بعد از آن از میان تپه های چیانتی تا سینا به جنوب برمی گردیم.

فیزوله Fiesole

در ۸ کیلومتری شمال شرقی فلورانس جاده به سمت تپه های سرو رفته و در هر پیچ مناظر زیبای باغ ها و ویلاهای تاریخی فیزوله و بناهای تاریخی شهر رنسانسی پایین آن را نمایان می­کند.

غروب

برای تماشای آخرین منظره غروب شهر با اتوبوس یا تاکسی به پیاتزاله میکل آنژ برگردید. کلیسای قرن ۱۱ اُمی سن مینیاتو (بالای تپه پشت میدان) قدیمی ترین و یکی از محبوبترین کلیساهای فلورانس است. اواخر بعدازظهر را در همینجا سپری کنید. در این زمان راهب ها سرود نماز مغرب را سر می دهند.

عکس صفحه ۹۶- ویلا مدیچی در فیزوله

کسانی که اتومبیل شخصی دارند می توانند برای تماشای ویلاهای پنهان در میان درختان سرو و زیتون مسیر جاده و گیا فیزولانا Via Vecchia Fiesolana را انتخاب کنید. مرکز شهر، پیاتزا مینو دافیزوله، با کاتدرالی که در ۱۰۲۸ تاسیس شده، نقطه شروع پیاده روی در میان تپه هاست، که نزدیکترین آنها یک کوچه سنگفرش شیبدار از میدان به سمت صومعه کوچک سان فرانچسکو San Francesco است.

تنها بخش هایی از قلعه اتروسکانی در خود فیزوله باقی مانده، اما ویرانه های رومی، شامل تئاترو رومانو Teatro Romano (آوریل – سپتامبر هر روز ۱۰ صبح – ۷شب، اکتبر و مارس پنجشنبه، دوشنبه تا  ۶ بعداز ظهر) بسیارند. این تئاتر مربوط به قرن اول قبل از میلاد بوده و همچنان برای فستیوال های هنری تابستانه مورداستفاده قرار می­گیرد. در این منطقه باستانشناسی (Zona Archeologica) موزه باستانشناسی و موزه باندینی قرار دارند.

پیزا Pisa

پیزا در روزهای شکوفایی خود در طول قرون ۱۱ اُم تا ۱۳اُم در ساحل تایرنین و جزیره کورس. ساردینیا، سیسلی، سوریه، فلسطین، و مصر امپراطوری دریایی قدرتمندی داشت.

غرور و ثروت میراث این شهر، و دلیل وجود مجموعه بناهای مرمری معروف به کامپو دی میراکولی Campo dei Miracoli (زمین معجزات) هستند، که برج ناقوس کج آن به یک نماد ملی تبدیل شده است، بازدیدکنندگانی که وقت زیادی ندارند از میدان بازدید کرده، برج را تحسین کرده و شهر را ترک می کنند.

این مجموعه بناها در یک میدان سبز زمردین، که به پیاتزا دل دومو Piazza del Duorno نیز شهرت دارد، تجلیلی از کل چرخه حیات است؛ از تعمیدگاه، کاتدرال، و برج کلیسا (برج کج) گرفته تا فیرستان کامپو سانتو.

ساخت دومو Duomo (دوشنبه – شنبه آوریل- سپتامبر ۱۰ صبح- ۸شب، یکشنبه ۱ بعداز ظهر – ۸شب، اکتبر تا ۷شب، نوامبر – فوریه ۱۰ صبح – ۱ بعداز ظهر، ۵- ۲ بعدازظهر، مارس ۱۰ صبح- بعداز ظهر) در سال ۱۰۶۳ در طول عصر طلایی آغاز شد، تا پیروزی پیزا علیه ساراسن ها در سیسلی را جشن بگیرد. نمای طاقدار و چهار ردیفه آن روی سه ایوان با مولفه های تزئینی شرقی و بیزانتی که بازتاب مناقع خارجی جمهوری پیزا است، یک شاهکار محسوب می شود، بوسکیتو، معمار ایتالیایی، روی طاق چپ کلیسا به لاتین نوشته. این کلیسای مرمری همتا ندارد، داخل کلیسا، منیر مرمری marble pulpit قرن ۱۴اُمی اثر جیووانی پیزانو شاهکار این کلیسای جامع است.

برج کج Leaning Tower (هر روز آوریل – سپتامبر ۸٫۳۰ صبح- ۸شب، اکتبر ۹ صبح- ۷ شب، نوامبر – فوریه ۹٫۴۰ صبح- ۵ بعداز ظهر؛ بهتر است از قبل بلیط رزرو کنید) بخاطر خاک بی ثبات زیر آن همیشه مورب بوده است. ساخت این برج که بعد از دومو در ۱۱۷۳ شروع شده، وقتی طبقه سوم از هشت طبقه آن تکمیل شده بود شروع به کج شدن کرد.

این حالت با گذر زمان بیشتر شده و در اواخر قرن ۲۰ام ۴٫۳ سانتیمتر از مسیر خود کج شده بود. این برج در سال ۱۹۹۰ تعطیل شد تا مهندسان راه حلی برای آن پیدا کنند.

نهایتاً تصمیم بر آن شد تا خاک زیر فونداسیون در جهت مقابل کج شدگی استخراج شود و اوایل سال ۲۰۰۱ برج از قسمت بالایی ۴۵ سانتیمتر بجای اول بازگردانده شد، که ۱۰ درصد کاهش در کل کج شدگی نتیجه این اقدام بود.

هر تور ۳۰ دقیقه طول کشیده و تعداد بازدید کنندگان کنترل می شود. توجه داشته باشید که کودکان زیر ۸ سال اجازه ورود ندارند، و حتماً یک بزرگسال باید همراه افراد ۱۸-۸ سال باشد.

بالای تعمیدگاه Baptistery (آوریل – سپتامبر هر روز ۸ صبح-  ۸ شب، مارس ۹ صبح – ۶ بعدازظهر،  اکتبر ۹ صبح- ۷ شب، نوامبر – فوریه ۹٫۴۰ صبح- ۵ بعدازظهر) یک مجسمه سنتی از جان تعمید کننده دیده می شود. سمت چپ جام آب مقدس و محراب بزرگترین اثر مجسمه پیزا، یک منبر مرمری هشت ضلعی، از نیکلا پیزانو، پدر جیووانی دیده می شود.

به عبادتگاه گوتیک نزدیک مدونا و قدیسین در قبرستان قرن ۱۳اُمی کامپوسانتو Campostano هم سری بزنید. گفته می شود که این قبرستان با خاک مقدس سرزمین مقدس که از جنگ های صلیبی آورده شده پر شده است. سالن شمالی ایوان نقاشی دیواری fresco «پیروزی مرگ» را در خود جای داده است.wisa.ir

لوکا Lucca

تماشای مناظر لوکا چندین روز طول می­کشد، اما آرامش مسحور کننده در میان باروهای قدیمی این شهر مقاومت ناپذیر است، تاجران ابریشم لوکا، در قرون پرتلاطم ۱۵ و ۱۶، توانستند با پول مانع از ورود ارتش دشمن به شهر شوند. این شهر از نظر وجود موسیقیدانانی همچون بوکرینی و پوچینی حضور فعالی داشته، و تابستان ها میزمان فستیوال های موسیقی است.

گردش خود در این شهر را با پیاده روی با دوچرخه سواری در مسیر پردرخت بالای باروهای آجری ramparts قرون ۱۷-۱۶، در امتداد پاسجاتا دلا مورا Passeggiatadelle Mura شروع کنید تا بتوانید از مناظر زیبا و بدون ترافیک مرکز شهر محصور میان دیوارها لذت ببرید. ساخت دومو دی سن مارتینو Duomo di San Martino (دوشنبه – شنبه ۹٫۳۰ صبح ۵:۴۵ بعداز ظهر، زمستان تا ۴:۴۵ بعداز ظهر، یکشنبه ۱۰٫۴۵- ۹٫۳۰ صبح، ظهر بعداز ظهر، زمستان تا ۵ بعدازظهر) در سال ۱۰۶۰ شروع شده و دارای یک نمای سه طبقه به سبک پیزایی و اثر نزول از صلیب از نیکلا بیزانو است که بالای درب شمالی حکاکی شده است. دو گزینه بسیار مهم در این کلیسا وجود دارند: ولتو سانتو Volio Santo (چهره مقدس)، یک صلیب چوبی که گفته می شود توسط نیکودموس حکاکی شده و دارای قدرت معجزه آساست.

عکس صفحه ۹۹- برج کج Pisa

و دیگری قبر ایلاریا دل کارتو گوئینیجی del Carretto Guinigi از مرمر سفید که در سال ۱۴۰۸ توسط استاد سینایی ژاکوپو دلا کوٹرساء در تعمیدگاه قدیمی ساخته شده است.

در شمال غربی کاتدرال دیگر کلیسای دوست داشتنی شهر بنام سن میشله San Michele در فورو (هر روز و صبح- ظهر و ۶- ۳بعداز ظهر، در زمستان تا ۵ بعداز ظهر)، در محل قبلی فروم رومی قرار دارد. ساخت این کاتدرال در سال ۱۹۴۳ آغاز شده و نمای طاقدار آن دارای الگوهای متنوع از ستون های مرمری چهار ردیفه به رنگ های صورتی، سبز، مشکی و سفید است. شما می توانید با یک دوربین دو چشمی در ردیف سوم طاق ها (سوم از سمت راست) گاریبالدی و کاوور، قهرمانان ریزورجیمنتو را ببینید.

برای حس کردن کاراکتر قرون وسطایی شهر به ویا گوئینجی Via Guinigi رفته، و ابتدا سری به قصرهای قرن ۱۴اُمی، و خانه های برج دار ویا فیلونگو Via fillungo، که به آمفی تئاتر رومی و پیاتزا دل مرکاتو فعلی می رسند، بزنید. در همان نزدیکی، نمای کلیسای سن فردیانو San Frediano دارای اثر موزائیک قرن ۱۳اُمی معراج مسیح است. فضای داخلی کلیسا (با چهار عبادتگاه در محراب چپ) مزین به محراب مرمرین ژاکوپو دلاکوئرساست.

چیانتی Chianti

بهترین شروع برای تپه های توسکان گردش در تاکستان های معروفی است که در دامنه های رو به جنوب گسترده شده اند. انگورهای معروف این منطقه دارای برچسب خروس سیاه هستند، که در منطقه بین فلورانس و سینا، در امتداد ویا چیانتیگیانا پرورش داده می شوند. بهترین زمان بازدید از این منطقه زمان برداشت در پاییز است، اما امتحان کردن انگورها و خرید آنها در تمام طول سال در تاکستان های چیانتی امکان پذیر است.

ادامه گردش را از سن کاشیانو در وال دی پسا، ۱۷ کیلومتری جنوب فلورانس، آغاز کنید، که با وجود تثلیث اثر سیمونه مارتینی و دیگر آثار سینایی در کلیسای لامیز ریکوردیا گزینه خوبی برای دوستداران هنر است. در جنوب شرقی آنطرف جاده SR۲۲۲ با نزدیک شدن به گرو Greve در چیانتی، شهر اصلی مرکز تولید نوشیدنی در منطقه، تاکستان های کنار باغ های زیتون را خواهید دید. مسیر تاکستان تا کاستلینا Castellina ، با یک قصر قرن ۱۵ آمی و دروازه شهر قدیمی، ادامه می یابد. وقتی به مسیر خود ادامه دهید به شهر رادا Radda بالای تپه می رسید، جاییکه رستوران های خوبی دارد؛ و گایول در چیانتی Gaiole in Chianti شهر دیگری است که گزینه خوبی برای چشیدن انواع طعم ها و استراحت کوتاه محسوب می شود.

سن جیمینیانو San Gimignano

تپه شهر سن جیمینیانو سحرآمیزترین شهر توسکانی است. زمانی این شهر ۷۶ برج داشت که نماد قدرت و ابعیت تجاری شهر بودند، تا اینکه فاتحان فلورانسی شهر دستور تخریب آنها را در قرن ۱۴اُم دادند. تنها ۱۴ برج در شهر باقی مانده اند، که مهمترین آنها اطراف سه پیاتزا Piazza کنار هم قرار دارند: پیاتزا دلا کیسیرنای مثلثی که نام خود را از دیوار قرن ۱۳ آمی شهر، اطراف قصرهای باشکوه، گرفته است؛ پیاتزا دل دومو، مجموع کلیسا و تالار شهر که محل قدرت مدنی و مذهبی بوده است؛ و پیاتزا دله اریه که برج های دوقلوی سالووچی در آن قرار دارند. تالار شهر قرن ۱۳اُمی، پالاتزو دل پوپولو Palazzo del Popolo موزه چیویکو Museo Civico و پیناکوتیکا Pinacoteca (هر روز آوریل- سپتامبر ۹٫۳۰ صبح – ۷ شب، اکتبر – مارس ۱۱ صبح – ۵:۳۰ بعدازظهر) را در خود جای داده است.

بهترین منظره

زیباترین منظره در سن جیمنیانو از شمال، جاده پرتالدو است که خانه بوکاچیو، نویسنده دکامرون از آن دیده می شود.

عکس صفحه ۱۰۱- برج های تپه شهر سن جیمنیانو

پیناکوتکا آثار همچون تثلیث از کوپو دی مارکووالدو و یکی از نقاشی های تادئو دی بارتولو از سن جیمینیانو را در خود دارد، که در این نقاشی می توانید برج های قرون وسطایی شهر را ببینید. برج تور گروسا، تنها برج در سن جیمنیانو که می توان از آن بالا رفت، منظره زیبایی از شهر را ارائه می کند.

کولتا Collegiata (آوریل – اکتبر دوشنبه – جمعه ۱۰ صبح ۷,۱۰شب، شنبه ۱۰ صبح- ۵ بعداز ظهر، یکشنبه ۵-۱۲٫۳۰ بعداز ظهر، نوامبر – مارس دوشنبه – شنبه ۱۰ صبح۴٫۴۰ بعداز ظهر، یکشنبه ۵- ۱۲٫۳۰ بعداز ظهر) به سبک رومانسک و مربوط به قرن ۱۲اُم به دومو شهر شهرت دارد، هر چند رسماً یک کاتدرال نیست. در امتداد محراب راست نقاشی دیواری های frescoes زیبایی از صحنه های عهد جدید دیده می شوند. نقاشی دیواری های جبر لاندایو در عبادتگاه سانتا فینا (در انتهای محراب راست) مجموعه­ای از پرتره­های اجتماعی (۱۴۷۵) از سن جیملیانو هستند، در دیوار شرقی، دو طرف ورودی کلیسا، مجسمه های مریم و فرشته جبرئیا اثر ژاکوپو دلا کوئرسا دیده می شوند. برای تماشای منظره شاعرانه توسکانی، از ویرانه های ارگ روکا Rocca، بلندترین نقطه شهر و مکانی عالی برای پیک نیک، بالا بروید.

ولترا Volterra

ولترا، روی یک تپه، یا عمارت های سنگی قرن ۳اُمی پیاتزا دی پریوری Piazza deiPriori و پیاتزا سن جیووانی، حال وهوای جالبی دارد. پالاتزودی بریوری (۱۲۰۸) قدیمیترین تالار شهر در توسکانی بوده، و دارای یک برج دو طبقه، برج و بارو، و پنجره های چند تکه می باشد. این قصر درست مقابل پالاتزو پر توریو Palazzo Pretorio طاقدار، مقر اصلی پلیس در قرون وسطاء قرار دارد. این دو میدان با کاتدرال قرن ۱۲اُمی و تعمیدگاه قرن ۱۳اُمی از هم جدا شده اند. تعمیدگاه دارای یک تیبه اثر آندره سانسوویتو است. کمی دورتر از مرکز شهر، ردپای تاریخی شهر در موزه اتروسکو گوارناچی Museo Etrusco Guarnacci (هر روز اواسط مارس – اکتبر ۹ صبح ۶٫۴۵بعداز ظهر، نوامبر – اواسط مارس ۹:۳۰ صبح- ۱:۱۵ بعداز ظهر) دیده می شود. کلکسیون این موزه شامل سنگ های کنده کاری شده مربوط به قرن ۶اُم قبل از میلاد، رخام های گچی، گلدان های سفالی می باشد.

عکس صفحه ۱۰۲- سینا، یک شهر قرون وسطایی کامل

سینا Siena

درست همانطور که فلورانس نمونه بارز یک شهر رنسانسی است، سینا شهر جا مانده در زمان با رنگ های حنایی و اُکر و یک شهر کاملا قرون وسطایی است. با اینکه هسته اصلی فلورانس براساس پلان شهر رومی یا خیابان های صاف و متقاطع با زاویه های قائمه ساخته شده، سینا دارای نقشه ای با فراز و نشیب بسیار و تقاطع با سه شهر تپه دیگر است. عبور و مرور اتومبیل در این شهر ممنوع است، پس برای پیاده روی های طولانی به زانوهای قوی نیاز دارید.

در حالیکه هنر فلورانس منجر به افزایش قدرت فکری و احساسی این شهر شد، آهنگ نقاشی سینا با سیمونه مارتینی، لورنزتیس، و حتی سودوما همچنان غرق در نور و رنگ حومه شهر آثار ظریف و لطیفی دارد. اما با وجود روح مستقل، حتی بعد از آنکه فلورانسی ها آن را در ۱۵۵۵ فتح کردند، شهر شوق و اشتیاق خود را از دست نداد. سیتا، همچون یک موزه روبازه دارای رستوران ها و بوتیک های زیبا بوده، و مردم محلی به میراث تاریخی خود می بالند.

پیاتزا دل کامپو Piazza del Campo بادبزنی در مرکز شهر در محل فروم رومی و محل برگزاری مسابقات سوارکاری تاریخی پالیو ساخته شده است. سنگفرش آجر قرمز این میدان به نه ردیف مرمری برای به خانواده نجیب زاده حاکم بر شهر در اواخر قرن ۱۳ اُم، تقسیم شده است.

تاثیر نقاشی گوته «سینای سوخته» در پالاتزو پابلیکوی Palazzo Pubblico گوتیک طاقدار، با برج دل مانیا Torre del Mangia ۱۰۲ متری (هر روز اواسط مارس – اکتبر ۱۰ صبح ۷ بعداز ظهر، نوامبر – اواسط مارس تا ۴ بعداز ظهر) دیده می شود. برای تماشای منظره باشکوه شهر و حومه اطراف آن تنها کافی است تا طبقه اول ۸۸ متری بالا بروید. گالری مسقف در پایین برج یک عبادتگاه است که به یاد رهایی شهر از طاعون در ۱۳۴۸ ساخته شده است. توجه داشته باشد که این برج در کل ۵۰۳ پله دارد، و هر بار تنها ۳۰ بازدید کننده اجازه ورود دارند، پس انتظار در صف های طولانی قابل پیش بینی است.

طبقه همکف پالاتزو پابلیکو محل دقاتر تالار فرمانداری است، اما تالارهای طبقه بالا، با نقاشی دیواری های معروفترین هنرمندان شهر، به موزه چیویکو Museo Civico (هر روز مارس – اکتبر ۱۰ صبح- ۷شب، نوامبر – فوریه، ۱۰ صبح – ۶ بعداز ظهر) تبدیل شده است. سالا دل ما پاموندو Sala del Mappamondo دارای دو نقاشی دیواری بزرگ از سیمونه مارتینی استاد سینایی است.

سمت چپ آنها مائستا (مدونا بر تخت؛ ۱۳۱۵) و سمت راست، گوئیدوریچو دافولیانو (۱۳۲۸)، دیده می­شود، که در آن فرمانده سینایی به سمت پیروزی تاریخی خود در مونتماسی می­رود؛ در منظره زیبای توسکان در پس زمینه تاکستان چیانتی در اردوگاه نظامی دیده می­شود. در سالا دلا چه Sala della Pace (تالار صلح، تلار شورای نه نجیب زاده)، غرور مدنی سینا در نقاشی دیواری های تمثیلی (۹ – ۱۳۳۷) از یک استاد محلی دیگر، آمبورگیو لورنزتی، خودنمایی می کند. یکی از دیوارها به دولت بد، یک پرتره از تپرانی اختصاص یافته است، دو دیوار دیگر مربوط به دولت خوب، مملو از جزئیات بناها، کقاش فروشی ها، مدرسه، میخانه، زنان در حال رقص در خیابان و شکارچیان هستند.

در جنوب غربی کامپو، دومو Duomo (مارس – اکتبر دوشنبه – شنبه ۱۰٫۳۰ صبح ۷ شب،  یکشنبه ۱٫۳۰ صبح ۴ بعداز ظهر، نوامبر – فوریه دوشنبه – شنبه ۱۰٫۳۰ صبح ۳۰, ۵ بعداز ظهر، یکشنبه ۵٫۳۰، ۱۳۰ بعداز ظهر) در قرون ۱۲ تا ۱۴ ساخته شده و از نظر بعضی بزرگترین کاتدرال گوتیک اروپاست، اما برای برخی دیگر خیلی هم بی مزه است. مثلاً جان راسکین آن را یک شیرینی گران غرور بی پایه توصیف می­کند. فضای داخلی در ادامه نمای بیرونی با مرمر سیاه و سفید تزئین شده است. سنگفرش مرمری منبت inlaid marble paying که بیشتر قسمت های آن برای حفاظت پوشیده شده اند کف زمین را با ۵۶ تصویر از موضوعات انجیلی و تمثیلی را پوشانده اند.

مسابقات سوارکاری پالیو

مسابقه سوارکاری پالیو، که ۲ جولای و ۱۶ آگوست برگزار می شود بخشی از یک مراسم سنتی مربوط به قرن ۱۵ام می باشد. گروه های شرکت­کنندگان از ۱۷ محله با لباس های رنسانسی پرچم های مخصوص خود، مثل عقاب، حلزون، جوجه تیغی، و گوزن را بالا می برند. ده نفر سوار بر اسب بدون زین دورتادور کامیو مسابقه می دهند. این مسابقه حدود یک دقیقه و نیم طول می کشد. برای اجتناب از شلوغی میان تماشاچی ها از قبل برای خودتان جا رزرو کنید. برای رزرو با تلفن ۰۵-۷۷۲۸ ۸۲۸ ۰ تماس بگیرید.

عکس صفحه ۱۰۵- مسابقه سوارکاری در سیِنا

این سنگفرش ها هنر ۴۰ هنرمند در طول دو قرن هستند. کتابخانه کاردینال پیکولوسینی Cardinal Piccolomini Library ، سمت چپ محراب، با نقاشی دیواری های پر شوری از زندگی پاپ پیوس دوم اثر پینتوریکیو تزئین شده است، در جناح چپ منبر هشت ضلعی قرن ۱۳اُمی اثر نیکلا پیزانو دیده می­شود، که روی آن در قضاوت نهایی افراد شرور زنده زنده خورده می شوند. پشت بام این کاتدرال در سال ۲۰۱۳ برای اولین بار به روی توریست ها باز شد، که از آن بالا می توانید منظره زیبایی تمام شهر را ببینید.

اثر اصلی در موزه کاتدرال Cathedral Museo مائستا انر دوچو، استاد محلی، است. معجزات سن اگوستینو نوولو اثر سیمونه مارئینی و تولد مریم اثر پیترو لورنزتی نیز از آثار مهم این موزه هستند.

روبه روی دو مو، بیمارستان دی سانتا ماریا دلا اسکالا Ospeciale di Santa Maria della Scala (اواسط مارس – اواسط اکتبر ۱۰ صبح بعدازظهر) یک مجموعه فرهنگی بزرگ است، که قدیمیترین بیمارستان اروپا می باشد.

عکس صفحه ۱۰۶- مونته پولچانو، غرق در غروب آفتاب

نقاشی دیواری های تالار زائران تاریخ بیمارستان را نشان می دهند. طبقات بالایی به نمایشگاه های مهم موقتی اختصاص دارند و دالان ها و تالارهای زیرزمینی به موزه باستانشناسی با گنجینه های اتروسکانی و رومی تبدیل شده اند.

اهمیت مکتب هنری قرون ۱۳ و ۱۴ سینا در نشنال آرت گالری (سه شنبه شنبه ۱۵: ۸ صبح- ۱۵: ۷ بعداز ظهر دوشنبه و یکشنبه ۹ صبح- ۱ بعداز ظهر) در پالاتزو بونسینیوری به نمایش گذاشته شده است. در کنار آثار استادان قرن ۱۴اُم مانند دوچو، پیترو، و آمپر و گیو لورنزتی، و نیز سیمونه مارتینی می توانید آثار متریست های قرن ۱۶ام همچون تولد مریم اثر بکافومی و مسیح پای ستون اثر سودوما را ببینید.

مونته پولچانو و مونته آرجنتاریو Montepulciano and Monte Agentario

در جنوب سیِنا بخش کوچکی از توسکانی با شهرتپه های زیبا و نوشیدنی­های محلی قرار دارد. مونته پولچانو Montepulciano در ۶۱۰ متری سطح دریا به «مروارید قرن ۱۶اُم» شهرت دارد. با قدم زدن در امتداد وبا دی گراچانو و ویا ریچی و بازدید از قصر رنسانس شهر متوجه دلیل این شهرت خواهید شد.

پیاتزا گرانده Piazza Grande، بالاترین نقطه شهر، با شیرهای سنگی تزئین شده است. پالاتزو کوموناله Palazzo Comunale مربوط به قرن ۱۳ام بیانگر قدرت مدنی شهر در آن زمان است، از بالای برج این قصر (دوشنبه – شنبه ۱۰ صبح- بعدازظهر) می توانید منظره کل استان را تماشا کنید.

در دومو Duomo قرن ۱۶ و ۱۷اُمی (هر روز ۹ صبح- ۱۲٫۳۰ بعدازظهر) می توانید اثر سه لتی تادئو دی بارتولو در محراب را تماشا کنید. آنتونیو دا سانگالو، معمار بسیاری از قصرهای شهر، شاهکار خود را در قرن ۱۶ام با کلیسای سن بیاجو San Biagio، در جنوب غربی شهر، خلق کرده است. این جواهر معماری رنسانس در انتهای یک جاده مملو از سرو با منظره دره چیانا واقع شده است.

شهرهای مونتالچینو Montalcino (معروف بخاطر نوشیدنی ها) و پینزا Pienza (اولین نمونه نقشه کشی شهری در عصر رنسانس) در همان نزدیکی گزینه های خوبی برای لذت بردن از غذاهای خوشمزه هستند.

اگر در جاده ساحلی به رُم در طول ماه­های گرم سال هستید، پیشنهاد می کنیم که در تفریحگاه های ساحلی شبه جزیره مونته بولچانو در کنار شهر اوربتلو Orbetello توقف کنید.

سواحل ماسه ای و بنادر پورتر کوله Port Ercole و پورتو سانتو استفانو Porto Santo Stefano مقاصد خوبی برای سپری کردن تعطیلات پایان هفته هستند اما در طول هفته خلوت تر هستند. وقتی در سال ۲۰۱۲ یک کشتی تفریحی در جزیره زیبای جیلیو Giglio به گل نشست. نام این جزیره به سرتیتر اخبار تبدیل شد. البا Elba ، در مجمع الجزایر توسکان، به تفریحگاه ناپلئون شهرت دارد.

اومبریا Umbria

اومبریا بخاطر گنجینه های هنری و مناظر سر سبز و الهام بخش این آثار شهرت دارد. این منطقه در گذشته تحت اختیار مقام پاپی بوده، در قرون وسطا بدست دوک های لومبارد افتاده و بعد از آن به پروجا ملحق شده، و بعد از آن تا اتحاد ایتالیا وضعیت ثابتی نداشته است.

عکس صفحه ۱۰۸- کاتدرال باشکوه سبک گوتیکدر اورویتو

اورویتو Orvieto

نیمی از لذت زیبایی اورویتو، شهر دوست داشتنی واقع روی یک صخره پرتگاهی، اولین منظره ای است که از دور دیده می شود. شما می توانید برای دیدن این منظره از جنوب غربی، از جاده ۷۱SS از دریاچه بولسنا، یا از صومعه لابادیا قرون وسطایی در ۸ کیلومتری جنوب شهر به شهر وارد شوید. شهرت این شهر به نوشیدنی های آن است، اما دومو Duomo (هر روز آوریل- سپتامبر دوشنبه – شنبه ۹٫۳۰ صبح – ۷ بعداز ظهر، یکشنبه ۵٫۳۰-  ۲:۳۰ بعداز ظهر، اکتبر – فوریه ۹٫۳۰ صبح – ۶ بعداز ظهر، یکشنبه ۵٫۳۰ – ۲:۳۰ بعدازظهر). یک بنای گوتیک زیباست که حتماً دوستداران هنر را جذب خود خواهد کرد. بیش از ۱۰۰ معمار بین ۱۲۹۰ و ۱۶۰۰ روی این کلیسا کار کرده اند (درب های برنزی مرکزی آن در سال ۱۹۶۴ اضافه شده اند). مهمترین ویژگی این کلیسا نمای آن با ستون های مارپیچی و یک پنجره ویترای بالای ایوان است. پایین دو ستون شمالی کتیبه مرمرین لورنزو مارتینی با صحنه هایی از عهد عتیق و قضاوت نهایی دیده می شوند.

خطوط خاکستری و سفید مرمر باعث شده­اند تا فضای داخلی ساده بنظر برسد. درست در جناح راست، نماز خانه سن بریتسیو بخاطر نقاشی دیواری های فرا آنجلیکو از پیروزی مسیح (۱۴۴۷) روی سقف و قضاوت نهایی (حدود ۱۵۵) لوکا سینبورلی روی دیوارها شهرت دارد. سمت چپ، سیتیورلی پرتره های خود و فرا أنجلیکر را برای اطرافیان در موعظه دجال نقاشی کرده است. سمت راست، فیگورهای برهنه در رستاخیز مردگان چندان چشمگیر نیستند.

برای استراحت، سری به پونزو دی سن پاتریتزیو Pozzo de San Patrizio (هر روز آوریل- سپتامبر ۹ صبح- ۸شب، اکتبر و مارس ۹ صبح- ۷شب، نوامبر – فوریه ۱۰ صبح- ۵ بعداز ظهر) بزنید. این چاه قرن ۱۶امی ۶۳ متر در دل یک صخره آتشفشانی در حاشیه شمال شرقی پرتگاه حفر شده است. این چاه که با ۷۲ پنجره روشن می شود. دارای ۲ پلکان مارپیچی با ۲۴۸ پله است که به سمت آب می روند. این شهر روی هزارتویی از تونل ها، غارها و انبارهای اتروسکان­ها و رومی ها ساخته شده است.

اسپولتو Spoleto

اسپولتو بزرگترین جاذبه در میان شهر تپه­ها، در ۵۰ کیلومتری جنوب شرقی اورویتو، محل برگزاری فستیوال تئاتر، موسیقی و هنر است، اما طبیعت زیبای شهر در میان تپه­های سرسبز نیز آن را برای علاقمندان به پیاده روی بسیار محبوب کرده است. جنگل بلوط (و صومعه) در مونته لوچو نیز معروف هستند.

اسپولتو علاوه بر یک آمفی تئاتر رومی یک کلیسای جامع رومی (هر روز ۸٫۳۰ صبح- ۱۲٫۳۰ بعداز ظهر، ۶- ۳ بعداز ظهر در زمستان تا ۵ بعدازظهر) نیز در محله قرون وسطایی شهر دارد. بخش­های اضافه شده در قرن ۱۷اُم با نقاشی دیواری­های آسیب دیده، اما همچنان زیبای فرا قبلیپو لیپی (۱۴۶۹) تزئین شده اند.

زمین لرزه اومبریا

در ۲۶ سپتامبر ۱۹۹۷، دو زمین لرزه شدید اومبریا را لرزانده و ۱۰ کشته برجای گذاشت. رسانه های بین المللی روی خسارات وارده در آسیزی متمرکز بودند، اما در بخش اعظم منطقه ساختمان ها آسیب جدی دیده و بسیاری از نقاشی دیواری ها و بناهای تاریخی در سرتاسر اومبریا شدیداً تخریب و یا ویران شدند.

مقبره نقاش راهبی که خواهر لو کرتسیا (مدل بسیاری از مدوناهای او) را اغفال کرده بود توسط فیلیپینو لیپی، پسر فیلیپو و لوکرتسیا، طراحی شده است.

آسیزی Assisi

جذابیت ماندگار سن فرانسیس (۱۲۲۶-۱۱۸۲) آسیزی را به مقصد اصلی زیارتی در ایتالیا، بعد از رُم، تبدیل کرده است. باسیلکای آن، همچون یک مرکز شهر قرون وسطایی، به زیبایی مرمت شده و بخاطر حضور زائران بخوبی از پس هزینه های خود برمی آید.

باسیلیکای سن فراچسکو Basilica of San Francesco (کلیسای پایینی دوشنبه – شنبه ۶ صبح- ۶:۴۵ عصر، عید پاک دوشنبه – شنبه ۶ صبح- ۶:۴۵ بعداز ظهر، یکشنبه ۶٫۳۰ صبح ۷:۱۵ شب، نوامبر، عبد پاک هر روز ۶:۳۰ صبح بعداز ظهر، کلیسای بالایی عید پاک – اکتبر دوشنبه – شنبه  ۸:۳۰ صبح- ۶:۴۵ بعداز ظهر، یکشنبه ۸,۳۰صبح- ۷:۱۵ شب، نوامبر – عید پاک هر روز  ۸:۳۰ صبح – بعداز ظهر) دو کلیساء یکی روی دیگری، است که روی مقبره این قدیس در سردابه ساخته شده است. مرکز زلزله ۱۹۹۷ در شرق، در مارکه، بود.

سن فرانسیس آسیزی

فرانچسکو دی برناردون، پس لوس یک خانواده ثروتمند، بخاطر بی بندوباری شهرث داشت، اما یک دوره کوتاه زندانی شدن در پروجا در ۲۳ سالگی و بیماری صعب العلاج بعد از آن باعث شد تا عقلش را از دست بدهد. او بعد از یک بصیرت در عبادتگاه سن دامیانو قسم خورد که زندگی خود را در فقر گذرانده و خود را وقف کلیسا کند. او از جذامیان پرستاری کرد. راهزنان را به راه راست هدایت کرد، و به اسپانیا، موروکو، مصر و فلسطین سفر کرد. اما این کمک لو به بیچارگان و درماندگان ایتالیایی بود که برای کلیسا اهمیت بسیاری داشت. هزاران نفر بخاطر موعظه های او ایمان می آوردند. آنها می گفتند که زندگی سعادتمند او گرگ ها را رام کرده و به گنجشک ها یاد داده تا آواز دلنشین داشته باشند. پاپ جدید، که در سال ۲۰۱۳ انتخاب شده، نام سن فرانسیس که قبلاً در تاریخ مقام پاپی استفاده نشده) را از نام سن فرانسیس آسیزی برای خود انتخاب کرد تا نشان دهد که شعار کلیسا «از فقرا، برای فقرا» است.

عکس صفحه ۱۱۱- ارمو دله کارچری در آسیزی

با اینحال چند نقاشی دیواری نه چندان مهم آسیب جدی دیده و یا تخریب شدند، که عمدتاً از آثار معمولی شیمابوئه (۱۳۳۷-۱۲۲۶) بوده­اند. این نقاشی ها روی قسمتی از سقف طاقدار کلیسای بالایی در طول زلزله کنده شده و پایین افتاده اند. ساخت باسیلکای پایینی Lower Basilica در ۱۲۲۸ شروع شد، که همان سال تقدیس فرانسیس، دو سال بعد از مرگ او، یود. نقاشی دیواری ها در قرن ۱۴اُم مجدداً مرمت شدند، اما حالا قبل از ورودی سمت گوتیک یک ایوان رنسانسی اضافه شده است. سیمونه مارتینی عبادتگاه سن مارتین را با نقاشی دیواری های زیبا، شامل یک مسیح آریستوکرات که در رویای سن مارتین San Martin Chapel ظاهر شده، تزئین کرده است. پله های شبستان به سردابه . قبر ساده سن فرانسیس می رسید، که بدلیل پنهان ماندن از دست غارتگران در سال ۱۸۱۸ کشف شد.

نقاشی دیواری­های بی­نظیر زندگی مسیح در عبادتگاه سن مارتین St Martin Chapel مجدلیه و دعاهای سن فرانسیس درباره فقر، پاکدامنی، و بندگی بالای محراب منسوب به جوتو (۱۳۰۷) هستند، در جناح راست، پرتره سن فرانسیس Portrait of St Francis اثر شیمابونه او را سمت راست مدونا نشان می دهد. در جناح چپ نزول از صلیب اثر لورنزتی دیده می شود. در باسیلیکای بالایی Upper Basilica آثار شیمابونه در محراب و جناح چپ سیاه شده اند که بخاطر وجود سرب سفید اکسید شده در رنگ های اوست، با این وجود خشم جمعیت در اثر تثلیث او همچنان قابل لمس است.

در شبستان، نقاشی دیواری­های Frescoes زیبایی دیده می شوند که متاسفانه بیشتر آنها در زمین لرزه ۱۹۹۷ آسیب دیده اند. زندگی سن فرانسیس (۱۳۰۴-۱۲۹۶) که عموما اثر جوتوی جوان تلقی می شود در ۲۸ صحنه در امتداد ردیف پایینی از جناح راست) قرار دارند، در حالیکه ۳۲ نقاشی دیواری در ردیف بالایی صحنه هایی از انجیل را نشان می دهند.wisa.ir

شهر تاریخی

شما می­توانید در امتداد و با سن فرانچسکو Via San Francesco در قلب تاریخی آسیزی گشت و گذار کنید، هتل زائران (Pilgrims Hostel) قرن ۱۵ اُمی در همین خیابان در شماره ۱۱ بوده و دارای نقاشی دیواری های منسوب به پروجینو است. پیاتزا دل کومونه Piazza del Comune در مرکز شهر قرار دارد، جاییکه قصرهای قرون وسطایی حول یک فروم رومی ساخته شده اند. کلیسای سانتا ماریا اسپورا مینروا Santa Maria sopra Minerva ، با ستون های کورتیتی، در محل یک معبد رومی ساخته شده است. یک موزه هنر کوچک (پیناکوتکا Pinacoteca) آنطرف میدان است.

با ۱٫۵ کیلومتر پیاده روی لذت بخش از پورتا نووا به کلیسای قرن ۱ امی سن دامیانو San Damiano (هر روز ۱۰ صبح- ۱۲٫۳۰ بعداز ظهر، ۶- ۲ بعداز ظهر، زمستان تا ۴٫۳۰ بعدازظهر) می رسید که محل محبوب علاقمندان به صلیب چوبی ای است که در سال ۱۲۰۹ سن فرانسیس را به آن آویخته بودند (این صلیب در حال حاضر در پاسپلکای دی سین کیارا قرار دارد)، همچنین ارمو دله کار چری Eremo delle Carceri در ۴٫۵ کیلومتری این کلیسا یکی از میراث سن فرانسیس است که حالا به یک صومعه تبدیل شده است.

پروجا Perugia

پروجا که تپه ۴۹۴ متری آن بر حومه اومبریا سایه انداخته بیش از آسیزی، همسایه اومبریابی خود، سکولار است. گفته می شود که پروجا در قرون وسطا جنگجوترین مردمان در سرتاسر کشور را داشته و در سال ۱۲۶۵ به محل تولد مذهب شلاق زن ها تبدیل شد. اما اهمیت تاریخی این شهر بیشتر مربوط به جمعیت دانشجویی در دانشگاه آن و محبوبیت آن بعنوان محل برگزاری بهترین فستیوال جاز در جولای است. نماد قدمت پروجا در قسمت شمالی شهر در آرکواتروسکو Arco Etrusco (طاق تصرت نیمی تروسکانی نیمی رومی) دیده می شود که در دل استحکامات قرون وسطایی ساخته شده است.

در مرکز شهر زیبای پروجا پالاتزو دی پریوری Palazzo dei Priori (تالار فرمانداری) دیده می شود. آبنمای قرن ۱۳اُمی فونتانا ماگیوره، در سایه کاتدرال قرن ۱۴امی، اثر نیکلا پیزانو است.

طبقه چهارم این بنا گالری ملی اومبریا Galleria Nazionale dell Umbria (سه شنبه – یکشنبه ۸٫۳۰ صبح- ۷٫۳۰ شب) است که یک کلکسیون پاشکوه از نقاشی های امبر و پایی و توسکانی قرون ۱۳ تا ۱۸ را به نمایش گذاشته است. از آثار موجود در این کلکسیون می توان به اثر سه لتی فرا آنجلیکو و «بشارت» و «مدونا با فرشتگان» اثر پیرو دلا فرانچسکا اشاره کرد. اما اومبریا بیش از همه به داشتن آثار پیترو وانوچی یا پروجیتو (۱۵۲۳-۱۴۴۵)، هنرمند پروجایی، به خود می بالد. درست کنار کورسو وانوچی کولجو دل کامبیو Collegio del Cambio ( دوشنبه – شنبه صبح- ۱۲٫۳۰ بعدازظهر و ۵:۳۰ – ۲:۳۰ بعدازظهر، یکشنبه ۹ صبح- ۱ بعداز ظهر)، تالار و عبادتگاه قرن ۱۵اُمی مخصوص صنف بانکداران، قرار دارد، که سالن تماشاچیان (Sala dell’Udienza) در آن پوشیده از نقاشی دیواری های پروجینو است که شاهکارهای او محسوب می شوند.

گوبیو Gubbio

رسیدن به این شهر تپه زیبا در حدود ۴۰ کیلومتری شمال پروجا کار آسانی نیست و البته پیاده روی در کوچه های پر­شیب و سنگ­دار آن نیز سخت است. اما برای هر کسی که عاشق آرامش و فضای بکر قرون وسطایی باشد، گوبیو بهترین گزینه است. پیاتزا دلاسینیور یا Piazza della Signoria که با آجر سنگفرش شده محل اصلی «شهر سنگی» است.

عکس صفحه ۱۱۳- فونتانا ماگیوره در مرکز شهر پروجا

پالاتزو دیکنسولی Palazzo dei Consoli (هر روز ۱۰ صبح – ۱ بعداز ظهر، ۶-۳ بعداز ظهر، نوامبر – مارس ۱۰ صبح- ۱ بعداز ظهر، ۵- ۲ بعدازظهر) مربوط به قرن ۱۴اُم یکی از مهمترین بناهای مدنی در ایتالیا بوده و برج ناقوس آن منظره زیبایی ایجاد کرده است.

تله سیژهایی که از میان صخره­ها می گذرند، شما را به کاتدرال و حیاط رنسانسی پالاتزو دو کاله قرن ۱۵اُمی می رسانند. در تابستان نیز می توانید با تله کابین په باسپلکای سن او بالدو قدیس حامی گوبیو، بروید. از آنجا هم می توانید تا قلعه قرن ۱۲اُمی لا روکا La Rocca برای تماشای منظره زیبای آپناینز پیاده روی کنید.

شمال شرقی

در سرتاسر تاریخ ایتالیا، مناطق شمال شرقی از طریق ونیز و جمهوری سرنا آن کشور را با جهان بیگانه بیزانتی و شرق و نیز کشورهای آلپی در شمال دولومیتس مرتبط ساخته، و جلگه های امیلیا – رومانیا از راونا تا پارما راهی به سرزمین اصلی دره پو بوده اند.

نتیجه این دسترسی غنای شهرهاست. ونیز که زمانی یک امپراطوری قدرتمند بوده همچنان می درخشد، ویلاهای مجلل پالادی از ونیز تا پادونا و ویچزا را تزئین کرده اند. تاریخ ورونا از  میدان رومی تا قصرهای قرون وسطایی و رنسانسی آن گسترش یافته و خانواده های ساکن این قصرها و داستان های عاشقانه آنها الهام بخش شکسپیر بوده اند. در آمپلیا رومانیا، غرور و خلاقیت دولت شهرهای بزرگ همچنان در بناها و موزه های بولونیا، فرارا و پارما مشهود هستند. شما می­توانید با ورزش­های زمستانی درجه یک در دولومیتس خستگی خود را در کنید، و یا خود را غرق آفتاب و تابستان سواحل آدریاتیک اطراف ریمینی کنید.

زمان بازدید

بهتر است در می یا اکتبر به ونیز بیایید، زمان عید پاک و ژوئن تا سپتامبر این شهر خیلی شلوغ می شود. ونیز در کریسمس و زمان برگزاری کارناوال بسیار زیبا است. در ماه های زسمتانی، ونیز بی روح و سرد است اما زیبایی خاص خود را نیز دارد.

عکس صفحه ۱۱۵- گراند کانال و پل ریالتو، ونیز

ونیز Venice

قصرهای ناتمام، کانال ها، و تالاب های ونیز چیزی فراتر از تخیل ما هستند. امروزه در ونیز چیزی بیش از یک دنیای خیالی برجا مانده و قدرت افسانه ای آن جدی تر از هر واقعیتی است. حتی وقتی این شهر با کابوس سیل های زمستانی، شلوغی های کارناوال، یا گرمای تابستانی گره می خورد بازدید کنندگان باز هم می توانند در کافه مورد علاقه کازانوا استراحت کرده و یا به یک کوچه فرعی رفته و بی وقفه رویاپردازی کنند.

یکی از هزاران زیبایی شهر این است که گوشه های دنج و پنهان بسیاری در کوچه پس کوچه های فرعی وجود دارند، که گذر زمان تغییری در آن ایجاد نکرده است. دیگر مزیت این شهر، که نمی توان روی آن تاکید نگرد، نبود اتومبیل است؛ گردش سرخوشانه در شهر بدون سر وصدا و آلودگی اتومبیل ها، ایستادن روی پل پیاده رو دور از گراند کاتال و شنیدن صدای آب در برخورد با دیواره­های سنگی، و یا صدای گهگاهی واگن ها. حتماً فکر زندگی دائمی در این شهر به ذهنتان خطور خواهد کرد.

سعی کنید در ماه های تابستانی به این شهر سفر نکنید، اما هر زمان دیگری در طول سال عالی است؛ سعی نکنید همه ونیز را یک روزه تماشا کنید. بدون صرف زمان برای سرک کشیدن به گوشه های دنج احتمالاً جایی بجز پیاتزا سن مارکو را نخواهید دید و چیز زیادی از فضای شهر دستگیرتان نخواهد شد.

برای بازدید از این شهر حداقل سه روز وقت درنظر بگیرید، زمانی برای گم شدن (هر چند با وجود تابلوهای راهنمای زرد رنگ هیچوقت در ونیز گم نمی­شوید). این شهرها چیزهای زیادی برای تماشا دارد، اما می توانید قبل از ورود به موزه ها، کلیساها، و بناهای تاریخی حال و هوای آن را لمس کنید.

گراند کانال Grand Canal

از ایستگاه راه آهن یا پار کینگ اتومبیل «پیازاله روما»، گردش خود را با یک اتوبوس آبی واپورتو در امتداد گراند کانال، «خیابان» اصلی ونیز، شروع کنید. این تماس اولیه با شهر را مقدمه گردش خود بدانید. واپور توی شماره ۱ شما را از پیازاله روما تا مرکز شهر تاریخی، پیاتزا سن مارکو می رساند. گوندولا را نگه دارید درست است که گران تمام می شد اما اگر آن را از دست بدهید. شاید یکی دیگر پیدا نکنید.

در امتداد گراند کانال ۳٫۸ کیلومتری، که پهنای آن از ۳۰ تا ۷۰ متر متغیر است، دفاتر اصلی تجاری و انبارهای دوران شکوفایی آنها دیده می شوند. قصرهای مرمری و سنگ آهکی که افراد محلی به آنها «کا» (مخفف کازا، به معنی خانه) و نیز پالاتزو می گویند حدود ۶۰۰ سال از دروان ونیزی بیزانسی تا رنسانس، باروک و نئوکلاسیک قدمت دارند، اما مهمترین آنها قصرهای قرن ۱۴ اُمی و ۱۵اُمی گوتیک هستند، که یک آنها علامت تجاری معماری و نیز است.

گوندولا

حدود ۱۰۰۰۰ هزار گوندولای یک قرن قبل تنها به چند صد تا کاهش پیدا کرده اند. در حالیکه قیمت ها در جهت مخالف رشد کرده اند، جدای از مسافران هر روزه که از گوندولاها استفاده می کنند ونیزی ها گزینه زیادی برای توریست ها باقی نمی­گذارند. این قایقرانان که حرفه خود را از پدر به ارث برده اند با تی شرت­های راه راه به اندازه رانندگان تاکسی حقه باز هستند. متاسفانه، مانند گذشته آواز نمی خوانند. اما اگر در آینده چیزی از این قایق ها باقی نمانده باشد چطور می­خواهید به نوه های خود توضیح دهید که به ونیز رفته اند، اما سوار آنها نشده اید.

عکس صفحه ۱۱۷- کاپزارو Ca Pestaro

فونداسیون های ضدآب این قصرها از جنس سنگ آهک روی پایه های چوبی ای قرار دارند که ۸ متر در دل بستر تالاب فرورفته اند.

پالاتزو وندر امین کالرجی Palazzo Vendramin-Calergi، جاییکه ریچارد واگنر در ۱۸۸۳ مرد، محل کازینوی شهر است. طلاکوب نمای قرن ۵ اتمی قصر کا دور دیگر از بین رفته، اما همچنان زیباترین قصر گوتیک شهر است. زیباترین دفتر پست ایتالیا، فوندا دی تدسکی Fondaco dei Tedeschi، زمانی مرکز تجاری چک­ها، مجارها، اتریشی­ها، و آلمانی ها بوده است. کمی آنطرف­تر، پل ریالتو مرمری Rial to Bridge در باریکترین نقطه کانال از روی آن می گذرد. مقامات در قصر رنسانسی پالاتزو گورنر Palazzo Corner جای داشتند، و صاحبان گوندولاها مدعی­اند که در دمونای اتللو در پالاتزو کونتارینی فاسان Palazzo Contarini Fasan گوتیک زندگی می کرده است.

فونداکو دی تورچی Fondaco dei Turchi ۷۰۰ ساله انباری بوده که تاجران قسطنطنیه از آن استفاده می کردند، و حالا به موزه تاریخ طبیعی تبدیل شده است. این موزه درست کنار انبارهای مگیو Megio قرن ۱۵اُمی واقع شده، و با برج وبارو و مهر جمهوری، شیر سن مارک، تزئین شده است. کاپزارو Ca Pestaro قرن ۱۷اُمی موزه هنر مدرن را در خود جای داده است. برای لذت بردن از پسکریای Pescheria نئوگوتیک قرن ۲۰اُمی (بازار ماهی) و بازار کناری آن صبح زود بر گردید. دانشگاه در کافوسکاری Ca Foscari گوتیک قرن ۱۵اُمی یک دپارتمان زیبا دارد.

رتزانیکو Ca Rezzonico یک نمونه عالی از هنر ونیزی قرن ۱۸اُمی است، که حالا به موزه تبدیل شده است. آنطرف پل چوبی چشم انداز آکادمیا و گالری هنر آکادمیا، با وجود کلیسای باشکوه و باروک سانتا ماریا دلا سالوته، کامل می شود.

اطراف پیاتزا سن مارکو Around Piazza San Marco

ونیز که روی آب ساخته شده تنها یک پیاتزای حقیقی دارد (و بقیه همه کامپی نامیده می شوند)، اما هیچ میدان دیگری با آن قابل مقایسه نیست. پیاتزا سن مارکو که محلی­ها به آن فقط پیانزا می گویند رو به آسمان و دریا باز است، و کل تاریخ ونیز را در بر می­گیرد. طاق­های بلند این میدان به باسیل­های ۹۰۰ ساله و برج کلیسای آجری رسیده و در آبگیر سن مارک، دروازه تاریخی آدریاتیک و بندرهای بعد از آن، پایین می آید. قرن ها، اودیسه های فرمانداران پیروز و تجارت بازرگانان محلی در اینجا شروع شده و به پایان رسیده اند.

در همین جاست که جمهوری سیرنای ۱۰۰۰ ساله در سال ۱۷۹۷ بدست ناپلئون افتاد.

عکس صفحه ۱۱۸- سن مارک در قلب ونیز

در حالیکه او مشغول از بین بردن چهار اسب برنزی باستانی در نمای باسیلکا و نیز دیگر گنجینه ها بود تا آنها را با خود به پاریس ببرد، به او گفته شده بود تا به همه بگوید پیاتزا سن مارکو «زیباترین سالن جهان» است. او انتهای غربی پیاتزا را با الا ناپلئونیکا (بال تایلنونی) بست، که از طریق آن می توانید وارد موزه کورر Museo Correr مخصوص تاریخ و نقاشی ونیز، شوید.

در جناح­های شمالی و جنوبی میدان، پروکوراتیه وکیه Porcuratie Vecchie قرن ۱۶امی و پرو گوراتیه نوو Porcuratie Nuove قرن ۱۷اُمی دیده می شوند که سکونتگاه های ارشد ترین مقامات جمهوری بوده اند. حالا اطراف این عمارات مملو از مغازه های شیشه مورانو و سوغاتی، جواهرات، توری، و کافه های زیبای قرن ۱۸امی است. در طول سلطنت اتریشی، دشمن مرتبا از قسمت شمالی به کوادری Quardi حمله می کرد، در حالیکه میهن پر ستان ایتالیایی در فلوریان Florian دور هم جمع می شدند. تماشای باسپلکا و میدان زیر نور ماه تجربه سحر آمیزی خواهدبود.

نمای درخشان باسیلکا دی سن مارکو Basilica di San Marco (دوشنبه – شنبه ۹٫۴۵ صبح ۵بعداز ظهر، یکشنبه ۵- ۲ بعداز ظهر، نوامبر – عید پاک دوشنبه – شنبه ۹٫۴۵ صبح۴٫۴۵ بعداز ظهر، یکشنبه ۵ – ۲ بعداز ظهر، هر روز از صبح برای عبادت کنندگان) یک پس زمینه زیبا ساخته، و نقش منحصر بفرد ونیز در تقاطع فرهنگ شرقی و غربی را نشان می­دهد. آنچه ساخت آن بعنوان نماز خانه دوجه برای بقایای مارک مبلغ، قدیس حامی جمهوری، در سال ۸۳۰ بعد از میلاد شروع شد، در قرن ۱ (أم بعنوان یک پاسپلکای بیزانتی شرقی با الهام از ایاصوفیه در کنستانتینوپل بازسازی شد. هنرمندان موزائیک کار پوتانی برای تزئین طاق ها و گنبدها به اینجا آورده شدند. پنج درگاه رومانسک باتوجه به پنج گنبد به سبک اسلامی روی این کلیسای صلیبی را پوشانده اند. این کلیسا با گنبدهای مسجد مانند بسیار زیبا بوده و تنها کلیسای الهام گرفته از معماری شرقی در جهان کاتولیک رومی است.

در گاه اول سمت چپ تنها درگاهی است که با موزائیک اصیل قرن ۱۳امی تزئین شده، و انتقال پیکر سنمارک، را نمایش می دهد. این موزائیک ها به اسکندریه مصر قاچاق شده بودند. همچنین این موزائیک ها اسب های برنزی معروفی را نشان می دهند که بعد از جنگ صلیبی در ۱۲۰۴ از کنستانوپل به اینجا آورده شدند (نمونه های درب ورودی کپی هستند؛ نمونه های اصلی از زمان بازسازی در موزه مارسیانو نگهداری می شوند).

کلیسای طلا

در فضای داخلی این کلیسا نور ملایمی از پنجره­های ویترای به داخل تابیده، باعث درخشش موزائیک­های طلایی شده، و در زنگار کفپوش مرمرین منعکس می شود. درباره موزائیک های پنج گنبد این کلیسا و طاق های بزرگ میان آنها، مربوط به قرون ۱۱ ام تا ۱۵ ام، کتاب­های زیادی نگاشته شده است. بهترین این گنبدها پنتگوست قرن ۱۲اُمی در شبستان و گنبد مرکزی اسنشن مربوط به قرن ۱۳ام است. موزائیک های بقیه گنبدها با طراحی های رنگارنگ هنرمندانی همچون بلینی، مانتنیا و تینتورتو کاملا بازسازی یا جایگزین شده اند. اما کل مجموعه ارزش بازدید را دارد.

محراب بالا High altar روی مقبره سن مارک واقع شده و پشت آن بزرگترین گنجینه این باسیلکا یعنی پالادور و Pala dOro (محراب طلایی) قرار دارد، که مربوط به ۱۰۰۰ سال قبل بوده و در قرن ۱۴ام روی آن جواهر کاری شده است. راهنماها می گویند که ۲۵۵ پانل لعابی این محراب توسط صنعتکاران ونیزی و بیزانتی با نزدیک به ۲۰۰۰ سنگ قیمتی شامل مروارید، لعل، فیروزه، زمرد، و یاقوت روکش شده بودند.

عکس صفحه ۱۲۰- اسب های برنزی در موزه مارچانو

برای بازدید از این محراب و نیز Tesoro کلکسیون غارتگری صلیبیون باید ورودی بدهید، سمت چپ محراب بالا عبادتگاه کوچک قرن ۱۰ اُمی مدونا دی نیکوییا قرار دارد که یک نماد جواهر نشان از جانب کنستانینوپل است؛ گفته می شود که این نماد دارای قدرت درمانی بوده و بعد از سن مارک دومین حامی و نیز محسوب می شود.

پله های پرشیب سمت راست ورودی اصلی شما را به موزه مارچانو Marciano می رساند، که در آنجا می توانید چهار اسب برنزی اصلی، مربوط به قرن ۲اُم با ۳اُم بعد از میلاد و نمای نزدیک سقف موزائیک کاری شده باسیلکا را ببینید. از گالری مسقف دی کاوالی Loggia dei Cavalli می توانید منظره زیبای پیاتزا سن مارکو را تماشا کنید.

سمت شمال پیاتزا، توره دلورولوجو Torre dell Orologio (برج ساعت هر روز دو تور به زبان انگلیسی، با قرار قبلی، بلیط بصورت آنلاین در www.Vivaticket.it) قرار دارد. چرخ دنده های این ساعت که همه روکش طلا و مینا دارند هنوز هم کار می کند و سر هر ساعت دو مجسمه برنزی سبز مورها از آن بیرون می آیند. این برج ساعت قرن ها محل قرارهای عاشقانه ونیزی ها بوده، و یک ورودی طاقدار به سمت خیابان مرجریا می رود. این خیابان مملو از بوتیک از شمال تا پل ریالتو از میان این منطقه باستانی می گذرد.

برج ناقوس Campanile این پیاتزا (هر روز جولای – سپتامبر ۹ صبح- ۹ شب، آوریل- ژوئن و اکتبر تا ۷شب؛ نوامبر و مارس تا ۳٫۴۵ بعدازظهر) با ۹۹ متر ارتفاع بلندترین سازه شهر بوده و دارای یک ناقوس، فانوس دریایی، بادنما، و تفنگ برجک است. امپراطور فردریک سوم با اسب از رمپ مارپیچ این ناقوس بالا می رفت، اما امروزه گردشگران می توانند با آسانسور از آن بالا بروند. در آن دوران مجرمان در قفس های چنبی از بالای این برج آویزان می شدند.

عکس صفحه ۱۲۱- قایقران ونیزی gondolier

در سال ۱۹۰۲، دیواره این برج ترک خورده و ناگهان فروریخت. ده سال بعد، در ۱۰۰۰ام سالگرد ساخت آن، دوباره با استفاده از آجرهای اصلی و تجات دادن یکی از پنج ناقوس تاریخی آن که هنوز هم امروزه استفاده می شود بازسازی شد. سقوط این برج باعث از بین رفتن کالری مسقف و زیبای قرن ۱۶امی یاکوبو سانسووینو شد، که البته این بنا نیز بعنوان ورودی آسانسور برج ناقوس بازسازی شده است.

دو ستون Columns بلند رو به آبگیر سن مارک در قرن ۱۲ از کنستانتینوپل به اینجا آورده شده اند. روی این ستون ها مجسمه های شیر بالدار سن مارک و تئودور، اولین قدیس حامی شهر، با ازدهایش، دیده می شوند.

قصر دوج The Doges Palace

در ساحل رودخانه قصر دوج (پالاتزو دو کاله؛ هر روز آوریل- اکتبر ۸٫۳۰ صبح بعداز ظهر، نوامبر – مارس ۳۰, ۸ صبح- ۴٫۳۰ بعداز ظهر) که ۹۰۰ سال کانون اصلی قدرت و شکوه و نیز بوده در عظمت تمام با نمای مرمر صورتی و سنگ آهک سفید ساخته شده و دارای طاق های بزرگ است، بنای گوتیک قرن ۱۵-۱۴امی فعلی که روی یک قصر بیزانتی قدیمی ساخته شده رو به پیاتزتا و آبگیر رودخانه است، این قصر یکی از مهمترین جاذبه های شهر است و به همین خاطر انتظار صف های طولانی را داشته باشید. اگر قصد دارید از دیگر موزه ها هم دیدن کنید بهتر است از بلیط های Square Pass یا Museum Pass (برای ۱۲ موزه) استفاده کنید تا مجبور نباشید در صف های طولانی منتظر بمانید.

زندگی در دوج

خانواده دوج زندگی در اوج ثروت تا فقر کامل را تجربه کردند. بسیاری از آنها که شاهد تغییر قوای قدرت در شورای اولیگارشی جمهوری بودند به قتل رسیدند، بخاطر خیانت اعدام شدند، یا طی رسوم سرپیچی از حاکمیت چشمانشان را از حدقه درآوردند. نهایتاً زمانیکه جنگ و طاعون در قرن ۱۲ تنها یک راهب از خانواده محترم جوستینیائی بر جای گذاشت، او را از صومعه اش در لیدو بیرون کشیدند تا برای ادامه مشی خانواده صاحب نه پسر و سه دختر شود و بعد از آن دوباره خود را به گوشه عزلت صومعه کشاند.

ورودی اصلی پالاتزو پورتا دلا کارتا Porta della Carta (دروازه کاغذی) بوده، که دوج (رئیس جمهوری ونیز) اعلانات و دستورات خود را روی آن نصب می کرده است. مجسمه گوتیک این دروازه دوج را در حال زانو زدن مقابل شیر سن مارک نشان می دهد. ورودی فعلی زیر ایوان سمت مرداب قرار دارد.

در حیاط داخلی، پلکان اسکالا دی جیگانتی Scala dei Giganti به خاطر وجود مجسمه های غولپیکر نپتون و مارس اثر سانسووینو اینطور نام گرفته است. بازدیدکنندگان از اسکالا دورو Scala d Oro طلایی بالا رفته و از خانه های شخصی و مجلل دوج می گذرند تا به تالارهای شورا در طبقه سوم برسند. در اینجا، مانند دیگر قصرها و کلیساهای شهری دیوارها با پانل های نقاشی شده استادان ونیزی، بجای نقاشی دیواری، پوشانده شده اند که بخاطر آب و هوای ونیز آسیب بسیاری به آنها وارد شده است، در اینجا می توانید تجاوز به اروپا اثر ورونیزه و شراب و آدرپاته اثر تینتورتو و آهنگری ولکان در آنتیکولجیو Anticollegio را تماشا کنید؛ این یک کلکسیون شاهکار از ونیز شکوفا در سالا دل گولجیو Sala del Collegio است، که در آن از سفیران خارجی پذیرایی می شد؛ و اسلحه و لباس های نظامی در زرادخانه (Armoury) را نیز نباید فراموش کرد.

یکی از جاذبه­های تور این قصر در طبقه دوم سالا دل ماجور کونسیلیو Sala del Maggior Consiglio (تالار بزرگ کنسول) است، که در روزهای دموکراتیک قبل از ظهور اولیگارشی در آنجا شهروندان عادی شکایات خود را تحویل می دادند. دوج آخر در همینجا استعفای خود را بدست ناپلئون داد.

عکس صفحه ۱۲۳- اسکالا دورو داخل قصر دوج

از ۷۶ پرتره درج ها در اینجا یکی از آنها، | مربوط به مارینو فالریو، سپاه شده است و او در سال ۱۳۵۵ بدلیل خیانت گردن زده شد. پارادایس اثر تینتورتو دیوار ورودی بالای تخت دوج را تزئین کرده است. این نقاشی ۷*۲۲ متر که گفته می شود بزرگترین نقاشی رنگ و روغن دنیاست با کمک پسر این نقاش ۷۰ ساله، دومنیکو، انجام شده است. به رنگ­های شفاف نقاشی دیواری تاج پیروزی پر سر و نیز اثر ورونیز دقت کنید.

عکس صفحه ۱۲۴- پل تماشا

پل های تماشا و زندان ها

برای آنهایی که دوست دارند از عرش کبریایی به فرش شیطانی سری بزنند، زندان های این قصر در امتداد یک راهرو باریک با وجود پل تماشا (پونته دی سوسپیری) به سبک باروک و مربوط به قرن ۱۷ام بسیار رمانتیک شده اند. این مسیر معروف قصر دوک را به زندان ها متصل کرده، و گفته می شود که افرادی که به اتاق های شکنجه برده می شدند. در اینجا آخرین آه خود را می کشیدند. گرافیتی های روی دیوار زندان به وضوح دیده می شوند که یکی از آنها متعلق به شخصی بنام کازانووا است که ۱۵ ماه قبل از فرار او در ۱۷۵۵ کشیده شده است استفاده از تورهای دارای راهنما برای قسمتهای کمتر مخوف قصر را به شدت توصیه می کنیم (تلفن رزرو ۰۸۴۸۰ ۸۲۰۰۰ هر روز ۹,۵۵ صبح و ۱۱٫۳۵ صبح).

ریوا دی اسکیاوونی Riva degli Schivoni (اسکله اسلاوها) از قصر دوج شروع شده و نام خود را از بازرگانان دالامیتی گرفته که کالاهای خود را در آن پیاده می کردند. ارواح دیکنز، واگنر، و پروست در اطراف لابی دانیلی پرسه می زنند، جایی­که قبلاً یک سکونتگاه دوج بوده و حالا به یکی از رمانتیک ترین هتل های ایتالیا تبدیل شده است. بار این لابی بهترین مکان برای استراحت کردن است. احتمالاً در هیچ جای دیگر در فضای کوچکی مثل اسکولا دی سن جورجو دی اسکیاوونی Scuola di San Giorgio deglischiavoni (دوشنبه ۶ – ۲٫۴۵  بعداز ظهر، سه – شنبه شنبه ۹:۱۵ صبح- ۱ بعداز ظهر، ۶- ۲,۴۵ بعداز ظهر، یکشنبه ۹:۱۵ صبح- ۱ بعداز ظهر) نقاشی های زیبا نخواهید دید. این بنا محل اجماع تاجران ثروتمند اسکیاونی بوده که از ویتوره کارپاچو (که والدینش نیز عضو این انجمن بودند خواسته بودند تا این بنا را تزئین کند. نه تابلو این هنرمند، که بین ۱۵۰۲ تا ۱۸۰۸ تکمیل شده اند، دیوارهای نماز خانه طبقه همکف را پوشانده اند. به سقف چوبی پرتزئین دقت کنید. این بنا یکی از چند اسکولا (به معنای لغوی «مدرسه» یا انجمن اخوت) مربوط به روزهای جمهوری ونیز است.

تنها در فاصله چهار دقیقه­ای از پیاتزا با وایرتو، کلیسای سن جورجو ماجوره San Giorgio Maggiore (مه- سپتامبر دوشنبه – شنبه ۹٫۳۰ صبح- ۴٫۳۰ بعداز ظهر، یکشنبه ۸٫۳۰ صبح۱۱ صبح و ۶٫۳۰-۳۰/۲ بعداز ظهر، اکتبر- آوریل دوشنبه – شنبه ۹٫۳۰ صبح- غروب، یکشنبه ۱۱- ۳۰/۸ صبح، ۲٫۳۰ بعداز ظهر – غروب) قرار دارد. برج این کلیسا زیباترین منظره شهر و مرداب را در اختیار بازدید کنندگان قرار می دهد. این کلیسای قرن ۱۶امی یک نمونه نادر از آندره پالادیو، معمار رنسانس اهل ویچنزا، است که طراحی­های کلاسیک او در معماری خانه ها در سرتاسر شمال آمریکا و اروپا دیده می شوند. ساختمان های باشکوه با ستون های کورنیتی در اینجا بسیارند، که از نمای بیرونی تا فضای داخلی کشیده شده اند. در نقاشی عالی از استاد تینتورتو دو طرف محراب اصلی دیده می شوند، یکی جمع آوری ترنجبین و دیگری شام آخر، که در آن مسیح رهبری جمع را در دست گرفته و خدمتکاران در حال جمع کردن بشقاب ها هستند، راهب های این سکونتگاه همچنان هر یکشنبه سرود گرگوری می خوانند. یک آسانسور بازدید کنندگان را به بالای برج ناقوس می برد تا از منظره اطراف از آن بالا لذت ببرند.

اطراف آکادمیا

گالریا دل آکادمیا Galleria dell Accademia (گالری آکادمیاء دوشنبه ۸٫۱۵ صبح – ۲ بعداز ظهر، سه شنبه – یکشنبه ۱۵/۸ صبح- ۷٫۱۵شب، آخرین ورودی ۴۵ دقیقه قبل از تعطیلی) به میراث هنری هنرمندان استاد ونیز و ونتو اختصاص یافته است. آثار این مجموعه از شکوه و عظمت در حال ظهور قرت ۱۴اُم جمهوری ونیز تا افول قرن ۱۸امی آن متفاوت هستند. اینجا که یکی از مهمترین موزه های ایتالیا بوده، و بهترین کلکسیون هنر ونیزی را به نمایش گذاشته، به شما نشان می دهد که ونیز در طول قرن ها دچار چه تحولاتی شده است.

عکس صفحه ۱۲۶- سه فیلسوف اثر جورجونه

اتاق ۱: مختص آثار هنری بیزانتی و گوتیک شامل تاجگذاری مدونا اثر پائولو وتتزیانو، یکی از اولین استادان بزرگ شهر، با رنگ و بافت خاص ونیز.

اتاق ۲: جووانی بلینی، جوانترین و مستعدترین عضو خانواده، انسانیت را به مدونا بر تخت بهمراه جاب و سن سباستین (۱۴۸۵) به ارمغان آورد.

اتاق ۴ : آندره مانتنیا (داماد خانواده پلینی) نشان می­دهد که چرا سن جورج، قاتل اژدها، به مهمترین قدیس حامی انگلستان تبدیل شده است.

اتاق ۵: طوفان اثر جورجونه (۱۵۰۵) یکی از مهمترین آثار این گنجینه است. دختری با مهربانی به فرزند خود شیر می دهد و در پس زمینه رعد و برق قبل از طوفان دیده می شود. این اتاق معروفترین آثار را در خود جای داده است.

اتاق ۱۰: اینجا مهمترین اتاق برای آثار رنسانس است. پیتا اثر تیتیان، آخرین اثر این هنرمند است که بدست شاگرد او، پالما ایل جووانه، کامل شده و قرار بوده برای قبر او در کلیسای فراری استفاده شود، ضیافت در خانه خراجگذار اثر ورونیزه قرار بوده شام آخر باشد. تا اینکه دادگاه تفتیش عقاید بخاطر وجود دلقک ها، آدم های مست، کوتوله ها، آلمان ها، و دیگر ویژگی های ایتذال به آن شکایت کردند. تینتورتو نیز در معجزه سن مارک حس تلخ درام را به نمایش گذاشته است.

اتاق ۱۷: تابلوهای ودوته (مناظر) قرن ۱۸اُمی اثر کاتالتو از مناظر ونیز نمونه شاخص کارت پستال های مدرن است. در آثار برجسته ای همچون جزیره سن جورجو ماجوره، فرانچسکو گواردی توانسته به شعر و خیاب بصورت همزمان دست یابد.

در اینجا به چند نمونه از این آثار اشاره می کنیم:

اتاق ۲۰: با اینکه جنتیله پلینی روح چندانی در «ازدحام بر سر سن مارکو» (۱۴۹۶) ندیده اما همچنان یکی از زیباترین «عکس های» ونیز در عصر رنسانس محسوب می شود.

اتاق ۲۱، ویتوره کار پاجو در په یوم داستان سن اورسولا، یک پرنسس بریتانیایی، را به نمایش گذاشته که رهبری ۱۱۰۰۰ دختر باکره در راه زیارت به رُم را بر عهده داشته، که البته هان ها در راه بازگشت به همه آنها تجاوز کرده و به قتل رسانده بودند.

عکس صفحه ۱۲۷- معجزه سن مارک اثر تینتورتو، در آکادمیا

کلکسیون پگی گوگنهایم

سمت راست آکادمیا و در امتداد گراند کانال، روح قرن ۲۰اُم در هنر مدرن کلکسیون پگی گوگنهایم Peggy Guggenheim در پالاتزو ونیر دی لیونی Palazzo Venier dei Leoni (چهارشنبه – دوشنبه ۱۰ صبح- ۶ بعدازظهر) منتظر شماست. این قصر قرن ۱۸ اُمی ناتمام که محل زندگی یک ورثه آمریکایی تا زمان مرگش در ۱۹۷۹ بوده به مکانی عالی در کنار کانال برای کلکسیون های جامع هنر مدرن تبدیل شده است. پیکاسو، دوشامب، ماگریت، کاندینسکی، کلی، شاگال، دالی، بیکن، و ساترلند همه در اینجا آثاری دارند، اما مهمترین آثار این مجموعه مربوط به جکسون پولاک، مارک روتکو، و رابرت مادرول هستند.

در باغ این قصر مجسمه هایی از جاکومتی، هنری مور، و مکس ارنست، شوهر گرد آوردنده مجموعه، دیده می شوند. گوگنهایم و سگ هایش در همین باغ به خاک سپرده شده اند.

در جاییکه گراند کانال به مرداب می­ریزد کلیسای زیبای سانتا ماریا دلا سالو ته Santa Maria della Salute (هر روز صبح – ظهر، ۵٫۳۰-۳ بعداز ظهر) قرار دارد. این کلیسا که ونیزی ها به آن لاسالوته می­گویند شاهکار بالتاساره لونگینا بوده و به یادبود خلاصی شهر از طاعون در ۱۶۳۰ ساخته شده است. فضای داخلی نسبت به نمای بیرونی باروک بسیار ساده و بی آلایش است. یکی از بهترین آثار تینتورتو، ازدواج در کانا، مقابل ورودی دیده می شود، و سه اثر تینیان روی بوم محل مخصوص کشیش را تزئین کرده اند: هابیل و قابیل، ابراهیم اسماعیل را قربانی می کند، و داوود و جالوت؛ این آثار بخاطر پرسپکتیو دید از پایین به بالا بسیار شگفت انگیز دیده می شوند.

سمت غرب آکادمیا، کارتزونیکو Ca Rezzonico (چهارشنبه – دوشنبه ۱۰ صبح – ۶ بعداز ظهر، باجه بلیط ساعت ۵ بعداز ظهر تعطیل می شود) که حالا به یک موزه عصر قرن ۱۸اُمی به نام موزه پنجره قرن هجدهم تبدیل شده، مربوط به دوران جمهوری ونیز Museo del Settencent Veneziano است، زمانیکه آخرین اعضای خانواده ثروتمند رنزو نیکو ناپدید شدند، الیزابت بارت و رابرت براونینگ قصر را خریدند و این شاعر پرآوازه در سال ۱۸۸۹ در همین قصر چشم از جهان بست. سالن رقص و نقاشی های دیواری اساطیری همچون شایستگی میان فضیلت و شرافت در «اتاق سریر» اثر جامباتیستا تیه پولو، و چندی دیگر از آثار گواردی با موضوعات ونیز و زندگی اشراف عالی هستند. روبه روی وتزوئیکو پالاتزو گراسی palazzo Grassi (چهارشنبه – دوشنبه ۱۰ صبح- ۷شب، آخرین ورودی ۶ بعداز ظهر) قرار دارد که یک تاجر فرانسوی بنام فرانسوا پینو برای نمایش کلکسیون هنر مدرن خود آن را خریداری کرد.

در طبقه آخر پونتا دلادوگانا (یا ساعات مشابه پالاتزو گراسی) برخی از آثار کلکسیون پینو نیز به نمایش گذاشته شده اند. تادائو آندو معمار ژاپنی در سال ۲۰۰۹ اداره گمرک سابق را به یک گالری هنر معاصر (چهارشنبه – دوشنبه ۱۰ صبح- ۷شب، آخرین ورودی بعدازظهر) تبدیل کرد.

عکس صفحه ۱۲۹- سانتا ماریا دلاسالوته

اسکولای ونیز Scuole della salute

ونیز چندین اسکولا دارد که چیزی شبیه باشگاه­های روتاری امروزی بودند. شمال کارتر و نیکو ، اسکولا گرانده دی سن روکو Scuola Grand di San Rocco (هر روز آوریل – اکتبر و صبح ۵:۳۰ بعداز ظهر، نوامبر – مارس ۱۰ صبح – ۵ بعداز ظهر) ثروتمندین انجمن اخوت ونیز بوده، و بخشی از یک خانه زیبای قرن ۱۶امی در کنار کلیسایی با همین نام است. تینتورتو (۱۵۱۸-۹۴) استاد محلی، توانست برای خلق حدود ۵۰ نقاشی (بزرگترین کلکسیون آثار او) در طول ۲۳ سال در یک رقابت پیروز شود. در سالا گرانده موسی آپ از دل سنگ بیرون می آورد و وسوسه مسیح، که شیطان را در قالب جوانی زیبا نشان می دهد از آثار قابل توجه هستند. آثار تیه پولو و نیتان نیز دیده می شوند که در آن میان می توان به نقاشی «بشارت» اثر تیتیان اشاره کرد. شاهکار تینتورتو «تصلیب» نیز در سالادل آلبرگو دیده می شود.

در همان نزدیکی کلیسای آجری و مرمر سفید گوتیک فرانسیسکن فراری Frari (دوشنبه – شنبه ۹ صبح – ۶ بعداز ظهر، یکشنبه ۶-۱ بعداز ظهر) قراردارد که بزرگترین کلیسای گوتیک و نیز بوده، و بخاطر محراب بالای تزئین شده با عروج مریم اثر تیتیان شهرت دارد.

این تنها نقاشی این استاد در این ابعاد بزرگ ترکیب بی نظیری از رنگ های زرد، آبی، و قرمز است. دیگر اثر این هنرمند در اینجا مدونا دی کاپسارو (شبستان چپ) است. مقبره بزرگ تینیان در جناح راست قرار دارد. قبر مونتوردی، آهنگساز ونیزی، نیز در عبادتگاه سمت چپ محراب دیده می شود. دوناتلو یک مجسمه چوبی پلی کروم زیبا از سن مارک تعمیددهنده عبادتگاه فلورنتین Florentine Chapel ، سمت راست محراب، ساخته است.

دوباره به گراند کانال برگردید: کاپساروی Ca Pesaro باروک به موزه هنر مدرن شهر تبدیل شده (سه شنبه، یکشنبه ۱۰ صبح- ۶ بعداز ظهر، زمستان تا ۵ بعداز ظهر)، که در اصل به کلکسیون کوچکی از خریدهای نمایشگاه های دوسالانه ونیز اختصاص یافته است. آثار هنرمندان ایتالیایی جووانی فاتوری و تلماکو سینیوریٹی فوتوریست و فیلیپو دی پیزیس، کارلو کارا و جورجو دی کیریکو در این کلکسیون به چشم می خورند، از دیگر هنرمندان اروپایی همچون ماتیس، کلی شاگال، کاندینسکی، و ارنست نیزی آثاری هر چند معدود دیده می شوند. طبقه بالای این بنا به موزه شرقی شناسی (با ساعات مشابه موزه هنر مدرن) اختصاص یافته است.

اطراف ریالتو Around the Rialto

ریالتو قلب تجاری شهر است، که نام خود را از سکونتگاه قرن ۱۹ اُمی در ریوو آلتو، به معنای کرانه بالادست، گرفته است. در اینجا کالاهای بنادر دور دست از کشتی های بادبانی جمهوری و نیز تخلیه می­شدند. بازرگانان به سمت بانک­ها روانه شده، و ملوان ها به سمت مثل­ها می رفتند. امروزه این کار در بازارهای مواد غذایی و بوتیک های کرانه غربی گراند کانال انجام می شود. پسکریا Pescheria (بازار ماهی) هر روز صبح (سه شنبه، یکشنبه) شلوغ است، در حالیکه اربریا Erberia (بازار میوه و سبزیجات) تا دیروقت باز است. در دل این بازار کلیسای قرن ۱۱امی سن جاکومو دی ریالتو San Giacomo di Rialto پنهان شده است.

پل ریالتو Rialto bridge قرن ۱۶اُمی، یکی از چهار پلی که از روی گراند کانال می گذرد، نماد معماری طراحی شده توسط آنتونیو دایونته برای رقابتی است که میکل آنژ، پالادیو، و سانسووینو نیز در آن شرکت داشتند. این پل هنوز یکی از زیباترین نقاط شهر محسوب می شود. در شمال شرقی بل، وقتی از دفتر پست فوندا کو دی تدسکی می گذرد. بدنبال کلیسای کوچک قرن ۱۵ اُمی سانتا ماریا دی میرا کولی (دوشنبه – شنبه ۱۰ صبح- ۵ بعداز ظهر) پاشید.

عکس صفحه ۱۳۱- پل ریالتو

نمای اصلاح شده این کلیسا با مرمر و کتیبه های حکاکی شده به «جعبه جواهرات طلایی» معروف شده است. این کلیسا بین عروس های ونیزی محبوبیت بسیاری دارد.

سانتی جووانی پائولو Santi Giovanni e Paolo

بهتر است طی بازدید خود از ونیز سری هم به کامپو سانتی جووانی پائولو بزنید. در امتداد کاله لارگا جاچینتو گالینا به سمت پل پونته دل کاوالو بروید تا اولین منظره مجسمه اسب سوار فرمانده بارتولومئو کولئونی، اثر آندره وروکیو، را ببینید. وقتی کولئونی فهمید که بنای یادبود او در پیاتزا سن مارکو خواهد بود ثروت خود را وقف شهر ونیز کرد. وقتی چشم از جهان بست او را جلوی اسکولای سن مارک دفن کردند، که راه حل ونیزی هوشمندانه ای بود، مهمترین جاذبه این پیاتزا گلیسای گوتیک قرن ۱۳امی سانتی جووانی پائولو   Santi Giovanni e Paolo (دوشنبه – شنبه ۹ صبح – ۶ بعداز ظهر، یکشنبه ۶-۱ بعداز ظهر) است که ونیزی ها به آن زائیپولو می گویند. این کلیسا که توسط دومینیکن ها ساخته شده کلیسای مراسم تدفین دوج ها بوده و میان حدود ۲۵ مقبره موجود در آن شاهکارهایی به چشم می خورند. وقتی به گراند کانال بر گردید، پالاتزو کادورو Ca dOro (دوشنبه ۸,۱۵ صبح- ۲ بعداز ظهر ، سه شنبه، شنبه ۱۵، ۸ صبح- ۷.۱۵شب، یکشنبه ۱۰ صبح- ۸ شب) دیده می شود. این کلیسا که در سال ۱۴۴۰ تکمیل شده با سبک گوتیک به شما کمک می­کند تا دورانی را تصور کنید که نمای آن با آب طلا پوشانده شده بود، و به همین خاطر به «کلیسای طلا» شهرت داشت. از گنجینه های کادور و گالریا فرانچتی Galleria Franchetti مربوط به هنر رنسانس شامل ونوس در آینه اثر تیتیان و سن سباستین اثر مانتنیاست.

محله یهودی ها Jewish Ghetto

محله یهودی­ها با گتو (شمال شرقی ایستگاه راه آهن آرام بوده و ورقی دیگر از تاریخ ونیز را به نمایش می گذارد. اینجا زمانی محل یک کارخنه ذوب فلز بوده گتویک کلمه در گویش ونیزی است که نام خود را به سکونتگاه ها در سرتاسر اروپا داده است. در سال ۱۵۱۶، حدود ۹۰۰ یهودی (که در اواسط قرن ۱۷ به ۵۰۰۰ نفر رسیدند) در جاییکه در آن زمان یک جزیره متروکه و دورافتاده بود محبوس شدند. همانطور که امروزه می بینید آنها خانه های شش تا طبقه ساختند، که دو برابر طبقات مجاز در آن زمان بود، و بعضی از طبقات بیش از ۲ متر ارتفاع نداشتند. در موزه ایرائیکو Museo Ebraico (یکشنبه – جمعه ۱۰ صبح- ۷ شب، زمستان تا ۳۰, ۵ بعداز ظهر) در کامپو دل تو نؤو دارای تور بازدید از شش کنیسه قرن ۱۶اُمی است.

جزایر The Islands

در جزیره گود کا Guiclecca یک کلیسای دیگر از آثار پالادیو بنام ردنتوره Realentore (دوشنبه، شنبه ۱۰ صبح ۵ بعداز ظهر، یکشنبه ۵-۱ بعداز ظهر) را خواهید دید. زیبایی شکل این کلیسا از آنطرف کانال بهتر دیده می شود، چون اگر خیلی به آن نزدیک باشید گنبد پشت شبستان بلند این کلیسا گم می­شود. جزیره گود کا مکان آرام و محبوبی برای هنرمندان است. ونیزی ها، در میان مرداب، در جزیره مورانو Murano از سال ۱۲۹۲ مشغول کار شیشهگری بودند، تا کوره های آتش اینکار از مرکز شهر دور باشند. امروزه، کارخانجات و مغازه های شیشه گری به تله توریست ها تبدیل شده اند، اما موزه دل و ترو Museo del Vetro موزه شیشه پنجشنبه – سه شنبه ۱۰ صبح ۵٫۳۰ بعدازظهر، زمستان تا ۴٫۳۰ بعدازظهر) ارزش بازدید را دارد. کلیسای ونیزی بیزانتی قرن ۱۲اُمی سانتا ماریا سان دوناتو Santa Maria e San Donato (هر روز دوشنبه – شنبه ۹ صبح ظهر، ۷- ۳٫۳۰ بعداز ظهر، یکشنبه ۳٫۳۰ بعداز ظهر – ۷ شب) مکان آرام و دنجی است.wisa.ir

عکس صفحه ۱۳۳- زندگی روی کانال های کوچکتر

جزیره بورانو Burano یک دهکده ماهیگیری ساده و بهشت آرامش است، هرچند زنانی که دم در خانه ی رنگارنگشان قلاب بافی می کنند و هنرمندان در اسکله تاریخ را جلوی چشمتان می آورند. بیشتر قلاب بافی های امروزه کار ماشین های چینی هستند. اسکولا موزه دل مرلتو Museo del Merletto (چهارشنبه – دوشنبه ۱۰ صبح- ۵ بعداز ظهر، زمستان تا ۵ بعدازظهر) به هنر قلاب بافی اختصاص یافته است. جزیره تورچلو Torcello ، آنطرف بورانو، یکی از قدیمی ترین سکونتگاه های این مرداب است که تا زمان شیوع مالاریا پیشرفت بسیاری کرده بود. کاتدرال سانتا ماریا دل آسونتا Santa Maria dell Assunta (هر روز ۱۰٫۳۰ صبح بعداز ظهر، زمستان تا  ۵بعداز ظهر) که در قرن ۱۷اُم تاسیس و در سال ۱۰۰۸ بازسازی شد یک کلیسای ونیزی بیزانسی باشکوه است.

لیدو Lido با سواحل ماسه ای و هتل های شیک یک تفریحگاه ساحلی عالی است هر چند وجود اتومبیل ها در آن شما را شوکه خواهد کرد. چند ساحل عمومی بیشتر مردم را تابستان ها به اینجا می کشانند اما یکشنبه ها که همه ونیزی ها برای خنک شدن در آبهای آدریاتیک به اینجا سرازیر می شوند اینطرف ها آفتابی نشوید. طرفداران سینما و افراد سرشناس در طول فستیوال ونیز در اواخر آگوست و اوایل سپتامبر به اینجا می آیند اما آنها را روی تراس های گراند هتل نخواهید دید، این هتل معروف، که در رمان توماس مان بنام مرگ در ونیز جاودانه شده، در حال حاضر به آپارتمان های لوکس تبدیل شده است.

ونتو The Veneto: سرزمین اصلی ونیز

سرزمین اصلی ونیز نمایانگر شکوفایی هنر و معماری است. بیشتر شهرها تا قرن ۱۵اُم تحت حاکمیت ونتو بودند، اما در عین حال استقلال خود را داشتند. یک اتواسترادا (اتوبان) و یک سرویس قطار ونیز را به پادوا، و برای آنهایی که عجله دارند ویستزاو وروتا را بهم متصل می­کنند، اما بقیه باید از مسیر جاده استفاده کنند؛ اینجا یکی از مناطق اصلی پرورش تاک در ایتالیاست.

برنتا کانال Brenta Canal

زمانیکه آریستوکرات های ونیزی ارتفاعات را برای زندگی لوکس انتخاب کردند، ویلاهای رنسانسی پالادین و خانه های روستایی به سبک باروک در کرانه های برنتا کانال بین ونیز و پادوا ساخته شده اند.

در امتداد جاده روستایی و زیبا به سمت پادوا مسیر کانال را دنبال کنید. اولین توقفگاه کنار یک جاده فرعی به سمت فوسیا در میرا (حدود ۲۰ کیلومتری ونیز) لامالکونتنتا La Malcontenta  (۱۵۱۷) اثر پالادیو قرار دارد که به ویلا فوسکاری Villa Foscari (مه – اکتبر سه شنبه و شنبه ۹ صبح- ظهر؛ دیگر زمان­ها با تعیین وقت قبلی) نیز شهرت داشته، و در آن زمان یک کنتس ونیزی برای درمان مالیخولیا به آن فرستاده شد. این ویلا، با یک ایوان ونیزی برای لذت بردن از نسیم تابستانی، شاخص­ترین اثر این معمار رنسانسی است که در سرتاسر دنیا خصوصاً در جنوب آمریکا از روی آن نمونه­های تقلیدی بسیاری ساخته شده است. در اوریاگو در همان نزدیکی، می­توانید سبک پالادی را در ویلا گراد نیگو Villa Gralentigoو در میرا، در ویلا ویدمان Villa Widmann قرن ۱۸امی ببینید. این تاثیر حتی در ویلاهای زیبای برنتا، در استرا Stra ، با ویلا پیزانی Villa Pisani (آوریل – سپتامبر یکشنبه – سه شنبه ۹ صبح-  ۷ بعداز ظهر، اکتبر – مارس تا ۴ بعداز ظهر) نیز مشهود است.

عکس صفحه ۱۳۴- خانه های رنگارنگ در جزیره بورانو

این ویلا برای دوج های پیزانی در سال ۱۷۵۶ ساخته شده و دارای ۲۰۰ اتاق است. نقاشی های دیواری تیه پولو در سالن رقص بی نظیر هستند و باغ این ویلا دارای یک پارک بزرگ با یک برکه، هزارتو و چندین اصطبل است. ناپلئون در سال ۱۸۰۷ این ویلا را خریداری کرده و به دنبال آن میزبان تزارها، امپراطورهای هابسبورگ، و در ۱۹۳۴ جلسه میان هیتلر و موسولینی بوده است.

پادوا Padua

پادوا، شهر دانشگاهی که گالیله از ۱۵۹۲ تا ۱۶۱۰ در آن فیزیک تدریس می کرد، مرکز اصلی جنبش اتحاد ریزورجیمنتو (تجدید حیات) بوده است. از روح تاریخ آن دوران در کافه پدرو کی Caffe Pedrocchi چیزهایی باقی مانده است. این کافه در کنار میدان کوچکی در نزدیکی پیاتزا کاوور محل ملاقات فعالان جنبش بوده است.

سمت شمال و در امتداد کورسو گاریبالدی کلیسای اسکروونی Scrovegni Chapel (هر روز ۹ صبح ۷شب؛ همچنین سه شنبه – یکشنبه ۷ صبح- ۹٫۲۰ شب) اثر کورسو گاریبالدی یکی از جاذبه های پادوا محسوب می شود. برای تماشای نقاشی دیواری این کلیسا باید حداقل از سه روز قبل رزرو داشته باشید، و یا با کارت اعتباری ۲۴ ساعت قبل کار رزرو را انجام دهید. این کلیسا بخاطر وجود محل آن در میان خرابه های یک آمفی تئاتر رومی نیز شهرت دارد، که این مسئله در مورد کلیسای آرینا نیز صدق می­کند. انریکو اسکروونی نجیب زاده، برای طلب بخشش رباخواری پدرش، در سال ۱۳۰۳ در اینجا یک سالن کوچک مخصوص نقاشی های دیواری های جوتو ساخت. این نقاشی ها که بخوبی سالم مانده اند برخی از مهمترین آثار اوایل دوره رنسانس محسوب می شوند. چوتو در ۳۸ تابلو که در سه ردیف زیر یک طاق آبی رنگ پرستاره نصب شده اند، داستان مریم و مسیح را در بوسه یهودا، تصلیب، و مرثیه خوانی به تصویر کشیده است. شام آخر نیز دیوار ورودی را پوشانده است.

برنتا در قایق

یک روش رمانتیک برای بازدید از ویلاها در برنتا کانال بورکیلو آن است که از نوع مدرن قایق پارویی، استفاده کنید که کازانووا و لُرد بایرون نیز برای رفتن به میعادگاه خود و مهمانی ها در دهکده نیز از آن استفاده می کردند. تور کامل یک روزه شامل برگشت با اتوبوس از پادوا است. جزئیات درباره تورهای نصف روز در دفاتر گردشگری در دسترس هستند.

عکس صفحه ۱۳۶- نقاشی های دیواری جوتو، اسکروونی

ورودی پیاتزا دل سانتو، در جنوب مرکز شهر، با مجسمه گاتاملاتا Gattamelata اثر دوناتلو تزئین شده که مربوط به فرمانده ونیزی قرن ۱۵اُمی بنام اراسمو دانارنی است. پشت آن، باسیلکا دی سنت آنتونیو Basilica di Sant’Antonio (هر روز ۶٫۳۰ صبح- ۷شب)، محل زیارت در پادواء قرار دارد که به احترام قدیس حامی شهره راهب فرانیسیکن که به ایل سانتو شهرت دارد. ساخته شده استاو در سال ۱۲۳۱ در پادوا در گذشت. قبر قدیس حامی اشیاء گمشده با عکس ها، گل ها، و یادداشت های زائران پوشیده شده است.

ویچنزا Vicenza

ویچنزا محل تولد آندره پالادیو (۸۰-۱۵۰۸)، مهمترین معمار عصر رنسانس، است. در مرکز این شهر، پیاتزا دی سیئیوری Basilica Palladiana ۱۵۴۹Piazza dei Signori محل تشکیل دادگاه­های قانونی و سالن گردهمایی پالاتزو گوتیک دلاراجونه است که یک ردیف ستون و یک گالری مسقف را در خود جای داده است، داخل این قصر به موزه طراحی های پالادیو تبدیل شده است.

خیابان اصلی شهر کورسو آندره پالادیو Corso Andrea Palladio، عمارات زیبایی دارد که اثر همین استاد و شاگردانش هستند، که البته همه به بانک، مغازه، و کافه تبدیل شده اند؛ خانه ساده او در شماره ۱۶۳ بود. پالاتزو دا اسکیو Plazzo da Schio (شماره ۱۴۷) مربوط به قرن ۱۵اُم نیز بعد از قصر گوتیک ونیزی به کادورو شهرت یافته است. مهمترین اثر پالادیو در جایی است که کورسو عریض شده و به پیاتزا ماتنونی تبدیل می شود، و او در اینجا آزاد است تا پالاتزو کیریکاتی Palazzo Chiericati را بسازد. پینکوتای Pinacoteca این قصر (جولای – آگوست سه شنبه – یکشنبه ۹ صبح- ۵بعداز ظهر، سپتامبر – ژوئن ۹ صبح۴٫۴۵ بعداز ظهر) با آثار تینتورتو، ورونیزه، و تیه پولو پر شده است.

آن­طرف میدان در یک باغ کوچک، تئاتر المپیک Teatro Olimpico (سه شنبه – یکشنبه ۹ صبح – ۶ بعدازظهر) آخرین اثر پالادیوست، که توسط شاگردش وینچرو اسکاموتری در سال ۱۵۸۴ تکمیل شد. رویه روی یک تالار آنفی تئاتر مجسمه ها و ستون های ۴ متری رومی کلاسیکی دیده می شوند که از اعماق خیابان های باستانی تب بیرون کشیده شده اند. این اولین تئاتر سرپوشیده در اروپا بوده و همچنان برای کنسرت ها و دیگر برنامه ها از آن استفاده می شود.

بعد از نیم ساعت پیاده روی از شهر و با یک اتوبوس سواری کوتاه به معروفترین بنای پالادیو، ویلا روتوندا Villa Rotonda (اواسط مارس – اوایل نوامبر سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح – ظهر ، ۶-۳ بعداز ظهر، زمستان ۵-۲:۳۰ بعداز ظهر)، بالای تپه می رسید که به ویلا کاپرا Villa Capra نیز شهرت دارد، این ویلا که در سال ۱۵۶۷ برای کاردینال کاپرا بعنوان یک عمارت کلاه فرنگی طراحی شده بود یک نمونه شاهکار از هندسه کاربردی بوده، که طرح آن یک ساختمان مدور گنبددار در یک مربع محصور میان چهار ایوان ستوندار آیونی است. از اینجا تا ویلا والسارانا آی پانی Villa Valmarana ai Nani (مارس – اکتبر سه شنبه، یکشنبه ۱۰ صبح-  ظهر، ۶-۳ بعداز ظهر) ۱۰ دقیقه پیاده روی راه است که بخاطر نقاشی های دیواری تیه پولو ارزش بازدید را دارد.

ورونا Verona

شهرت «ورونای زیبا»ی رومئو و ژولیت شکسپیر ابتدا محبوب امپراطوران روم باستان و حاکمان «بربر» بعد از آنها بوده است، ورونا که به لادنیا (وقار) شهرت دارد مکانی پرشور و مناسب است که رودخانه آدیجه آن را زیباتر می سازد. مرکز حیات شهری پیاتزا برا است که ساختمان فرمانداری شهر در جنوب و میدان رومی Roman Arena (سه شنبه – یکشنبه ۸:۳۰ صبح ۷:۳۰ شب، دوشنبه ۱:۳۰ بعدازظهر- ۷ شب؛ جولای – آگوست معمولاً ۴ بعداز ظهر تعطیل می شود) مربوط به سال ۱۰۰ بعداز میلاد در شمال آن دیده می شوند.

دیدگاه پالادیو

باسیلکای پالادیانا در میان زیباترین بناهای دوران باستان قرار دارد که این ویژگی نه تنها بخاطر تزئینات بلکه بخاطر مصالح بکار رفته آن می باشد که این نظر متواضعانه پالادیو درباره اثر خود است.

عکس صفحه ۱۳۸- مجسمه ژولیت

تنها چهار طاق بیرونی از زلزله ۱۱۸۳ سالم مانده اند، اما دالان طاقدار داخلی با ۷۴ طاق دست نخورده باقی مانده است ۲۲۰۰۰ صندلی آمفی تئاتر برای اپراهای معروف از چند ماه قبل رزرو می شوند.

در امتداد سمت شمالی پیاتزا برا، لیستون Liston، یک خیابان شلوغ مملو از کافه­ها و رستوران های عالی، محل محبوب بورژواهای ورونا برای قدم زنی عصرگاهی است. این خیابان به بوتیک ها، گالری­ها، و عتیقه فروشی­های خیابان ماتزینی می رسد. وقتی در انتهای این خیابان به سمت راست رفته و وارد خیابان کاپلو شوید تا به قصر قرن ۱۳اُمی پرسید که گفته می شود خانه ژولیت (سه شنبه- یکشنبه ۸:۳۰ صبح-  ۶:۴۵ بعداز ظهر، دوشنبه ۶:۴۵- ۱:۳۰ بعداز ظهر) است. پیاتزا دله اربه Piazza delle Erbe در امتداد فروم رومی باستانی زیباترین بازارها را دارد و در کنار آن پیاتزا دی سینیوری Piazza dei Signori (که به پیاتزا دانته نیز شهرت دارد) محصور میان پالاتزی و آنتیکو کافه دانته باستانی است. آرکه اسکالیجری Arche Scaligeri (مقابر اسکالیجری) چندی از زیباترین بناهای تدفینی گوتیک در ایتالیا به شمار می روند.

در غرب پیاتزا برا، قلعه کاستل وکیو Castelvecchio (سه شنبه – یکشنبه ۸٫۳۰ صبح-۷٫۳۰ بعداز ظهر دوشنبه ۳۰/۱ بعداز ظهر – ۳۰/۷ شب) در آدیجه به یک موزه هنر اختصاص یافته است. کلکسیون های این موزه عمدتاً مربوط به مکتب ونیز است که از جمله آثار آن می توان به خانواده مقدس اثر مانتنیا، مدونا اثر جووانی بلینی و پرتره یک مرد اثر لورنزو لوتو اشاره کرد.

باسیلکای زیبای قرن ۱۲اُمی سن زنو ماجوره San Zeno Maggiore (مارس- اکتبر دوشنبه – شنبه ۸:۳۰ صبح- ۶ بعداز ظهر، یکشنبه ۶-۱ بعداز ظهر، نوامبر – فوریه دوشنبه – شنبه ۱۰ صبح- ۱ بعداز ظهر، ۵- ۱:۳۰ بعداز ظهر، یکشنبه ۵-۱۲٫۳۰ بعداز ظهر)، مختص قدیس حامی شهر، پربازدیدترین کلیسای وروناست. فضای داخلی ساده این کلیسا با اثر سه لته ای مانتنیا (۱۴۵۹) روی محراب بالا تزئین شده است.

دولومیتس The Dolomites

منظره آلپ در شرق ایتالیا ترکیبی از مراتع سرسبز آلپی یا قله های گرانیتی و سنگ آهکی سفید است. پیاده روی در تابستان در مناطق آلمانی زبان آلتو آدیجه لذت بخش خواهدبود مسیرها با تابلوهای راهنما به خانه مزارع و رستوران های کوهستانی روستایی می رسند که می توانید در آنجا برای تغییر ذائقه از پاستا کباب محلی یا دلمه اسفناج را امتحان کنید.

بولتزانو Bolzano

بولتزانو پایتخت تاریخی تیرول جنوبی پایگاه خوبی برای شروع پیاده روی است، بولتزانو یک کلیسای گوتیک قرن ۱۴امی با بام کاشی چندرنگ اتریشی دارد. موزه باستانشناسی Museo Archelologico (سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح بعداز ظهر) یک کلکسیون عالی شامل جسد مومیایی شده اوتزی است، که بصورت اتفاقی در او تزالر آلپ در ۱۹۹۱ پیداشده و گفته می شود که حدود ۵۰۰۰ سال قدمت دارد. وقتی به شمال شرقی شهر بروید به دشت رنون Renon می رسید، و یا استفاده از تله کابین می توانید از آنجا منظره قله های دولومیتس را تماشا کنید.

کورتینا دامپتز و Cortina d’Ampezz

کورتیئا دامپتزو، شیک­ترین تفریحگاه زمستانی ایتالیا دارای هتل­های شیک، بوتیک­های عالی و نیز تفریحات شبانه است. کورتینا واقع در یک آبگیر آفتابی در دره بوت در شرق دولومینس دارای امکانات اسکی بوده و بین علاقمندان به پیاده روی تابستانی محبوب است. بسیاری از بازدید کنندگان در پیاده راه­ها در میان مناظر زیبا پیاده روی می کنند. اینجا که به ملکه دولومیتس شهرت دارد یکی از زیباترین تفریحگاه های آلپی ایتالیاست.

عکس صفحه ۱۴۰- دولومیتس

یک مجموعه از سه تله کابین بازدید کنندگان را به توفانا Tofana در ارتفاع ۳۲۴۳ متری می برد، که در آن بالا انواع پیاده راه ها بیش از ۵۰ پناهگاه کوهستانی را بهم متصل می کنند. این تفریحگاه دارای بیش از ۲۵ رستوران است، که بیشتر آنها دارای منظره زیبای آلپ هستند.

امیلیا رومانیا Emilia-Romagna

این دو منطقه در دوران تجدید حیات در قرن ۱۹اُم متحدشدند و امیلیا بدنبال آپناینز بولونیا تا پیاچنتزا را تحت پوشش قرار داده و رومانیا منطقه شرقی راونا و تفریحگاه های محبوب آدریاتیک اطراف ریمینی تا کاتولیکا را در دل خود جای داده است.

ریمینی Rimini

ساحل آدریانیک، که ریمنی در آن تفریحگاه اصلی است، دارای انواع سواحل ماسه ای بوده و در برخی نقاط با عرض ۳۰۰ متر حاشیه دریا تا تپه های شنی را در بر می گیرد. هتل­های زیبای این منطقه، کلوب­های ساحلی و کافه ها باعث محبوبیت ریمینی بین علاقمندان به حمام آفتاب شده، اما در فصل های خلوت­تر فضای خواب آلودی دارد.

در خشکی، در طرف دیگر ایستگاه راه آهن، شهر قدیمی آرمینیوم رومی­ها قرار دارد. طاق نصرت triumphal Arch مربوط به سال ۲۷ قبل از میلاد، که دارای برج و باروهای قرون وسطایی است، در محل تقاطع جاده های سلطنتی رم باستان است: ویا فلامینیا و ویا امیلیا (که نام خود را به این منطقه نیز داده است). پل پونته دی تیبریو Ponte di Triberio که در ۱۴-۲۱ بعداز میلاد روی رودخانه مارکیا ساخته شده هنوز هم استفاده می شود.

تمپیو مالاتستیانو Tempio Malatestiano (دوشنبه – شنبه ۸ صبح ۱۲٫۳۰ بعداز ظهر ، ۳٫۳۰ بعداز ظهر ۷شب، یکشنبه ۹ صبح- ۱ بعداز ظهر، ۳٫۳۰بعداز ظهر ۷شب) مربوط به قرن ۱۵اُم که ناتمام مانده دارای طراحی رنسانسی لئون باتیستا آلبرتی است، که نمای آن از ترکیبی از مولفه­های آرکو دی آگوستو استفاده شده است. اینجا که بیشتر یک معبد غیر مسیحی است تا کلیسا، مقبره حاکمان متمدن اما ظالم، سیجیسموندو مالاتستا و همسرش ایسوزا دلی آتی، بوده است. در جنوب ریمینی تفریحگاه های ریچونه Riccione و کاتولیکا Cattolica قرار دارند. سمت شمال چنائیکو Cesenatico دیده می شود که بخاطر بندر ماهیگیری رنگارنگ آن شهرت دارد.

راونا Ravenna

تزئینات موزائیکی کلیساهای راونا، که عمر برخی از آنها به ۱۵۰۰ سال می رسد، بی نظیر هستند، این موزائیک ها در نقطه اوج هنر بیزانتی کار شده و بهترین در اروپا هستند. راونا و که حالا تنها ۱۰ کیلومتر از دریا فاصله دارد، زمانی یک بندر ماهیگیری شکوفا و پایتخت امپراطوری روم شرقی بعد از سقوط تیم بوده است. هونوریوس، آخرین امپراطور رُم، این شهر را در سال ۴۰۴ پایتخت اعلام کرد، اما در سال ۵۴۰ بود که امپراطور یوستینیان تاثیر فرهنگ بیزانتین را در شهر برجای گذاشت. در پیاتزا دل پوپولو Piazza del Popolo در کنار قصر قرن ۱۷ می پالاتزو کوموناله شما را با فضای دوران شکوفایی ونیزی آشنا می شوید.

ریمینی فلینی

فدریکو فلینی فیلمساز، که در سال ۱۹۲۰ در رمینی متولد شد، در دهه ۱۹۷۰ با فیلم آمار کورد برنده اسکار این منطقه را جاودانه کرد. گراند، بانوی سالخورده هتل های آدریاتیک، در پارکی که نام فلینی بر آن گذاشته شده جای گرفته است.

در کنار کلیسای سن فرانچسکو، در بنایی از سال ۱۷۸۰، مقبره دانته قرار دارد، که در سال ۱۳۲۱ در اینجا در تبعید در گذشت و نوشته روی قبر او از یکی از دوستان شاعرش است “من در اینجا آرمیده ام، دانته، تبعید شده از زادگاهم، فرزند فلورانس، آن مادر بدون عشق”.

قدیمیترین و جالیترین بنای بیزانتی، واقع در گوشه شمالی مرکز شهر، آرامگاه گالا پلاچیدیا Mausoleum of Galla Placidia (هر روز آوریل – سپتامبر ۹ صبح- ۷شب؛ مارس و اکتبر أصبح ۵٫۳۰بعداز ظهره توامبر – فوریه ۹٫۳۰ صبح- شبعدازظهر). است. سه تابوت در یک عبادتگاه صلیب مانند قرار گرفته اند. موزائیک های آبی، طلایی، و شرخ روی طاق ها و قوس های بالای ورودی سن لارنس، حواریون، و چوپان به گوسفندانش غذا می دهد را نشان میدهند.

در همین نزدیکی باسیلهای أجری سه طبقه سن ویتاله San Vitale (یا همان ساعات کاری گالا پالاچدیا) در سال ۵۴۷ ساخته شده است. این بنای هشت ضلعی دارای یک فضای داخلی با هفت طاقچه تورفته است، که هشتمی محل گروه همسرایان است. صحنه های عهد عتیق، همچون ابراهیم اسماعیل را قربانی می کند، پیش از تصویر رسمی امپراطور یوستینیان و امپرس تئودورا، و همراهان دربار یشان و مسیح میان دو فرشته، سن و پنالیس و. کمی دورتره اسفف اکلسیوس که یک ماکت گلیسا در دست دارد پرشور و زنده هستند. اینها از بهترین مجموعه موزائیک های بیزانتی خارج استانبول محسوب می شوند. صومعه این کلیسا به موزه | ملی رومی، با مجسمه های اوایل دوران مسیحی و بیزانتی تبدیل شده است.

در شرق مرکز شهر، کلیسای قرن عامی سنت آپولیناره نوو Sant’Apollianare Nuovo (ساعات کاری مشابه آرامگاه گالا پلاچدیا) بدستور شاه استروگوث مسیحی، تئودوریک، ساخته شده است. در شبستان این کلیسا سوزانیک های بیزانتی در سمت چپ بندر کلاسپس در راونا را نشان می دهد که در آن صفی از ۲۲ باکره پشت سر سه مجوس ایستاده و هدایایی برای مسیح دارند؛ سمت راست، از قصر تئودوریک، ۲۶ شهید به سمت مسیح رژه می روند.

بولونیا Bologna

بولونیا پایتخت امیلیا بولونیا یک شهر در حال شکوفایی با حال و هوای اشرافیت خاص خود که مرکز تاریخی آن با ۳۵ کیلومتر گالری مسقف (پیاده روهای سرپوشیده) زیبایی کم نظیری دارد.

عکس صفحه ۱۴۳- سواحل ریمینی

این شهر بعنوان محل قدیمیترین دانشگاه اروپایی که در قرن ۱۰ام روی پایه های یک مدرسه قانون مربوط به قرن هام، در پایان دوران امپراطوری روم ساخته شده شهرت بسیاری دارد. جایگاه برقدمت این شهر در آشپزی به پای لیون در فرانسه می رسد.

در جناح غربی پیاتزا ماجوره Piazzo Maggiore ، پالاتزو کوموناله Palazzo Comunale قرون وسطایی با یک ایوان رنسانس نماد قدرت مدنی بولونیاست، باسیلکای قرن ۱۴اُمی سن پترونیو San Petronio (هر روز ۷٫۴۵ صبح- ۱ بعداز ظهر، ۶-۳ بعداز ظهر) در میان زیباترین کلیساهای گوتیک ایتالیا قرار دارد.

این باسیلکا دارای یک درگاه مرکزی زیبا با کتیبه هایی از صحنه های عهد عتیق روی ستون هاست، که باکوپو دلاکوئر جا استاد سینایی روی آنها کار کرده است. ژست آدم در صحنه خلقت Creation (سمت چپ بالا) برگرفته از فیگور میکل آنژ است که در سفف کلیسای سیستین دست خود را بسوی خدا دراز کرده است.

در میدان مجاور، آبنمای نپتون Neptune Fountain مربوط به قرن ۱۶اُم یکی از محبوبترین نمادهای شهر است، که برای آن جامیولونیا جسورانه ترین خدای دریا در میان نیمف ها و زنان زیبا قرار دارد.

حال و هوای قرون وسطایی در خانه های خیابان های پشت کاتدرال متروپولیتن تا شمال هنوز مانده اند. در انتهای خیابان ویا ریتسولی، دو برج کج تنها چیزهایی هستند که از انبوه ۲۰۰ نماد قرون وسطایی برجای مانده اند. توره دلی آسینلی (هر روز آوریل- سپتامبر ۹ صبح – ۶ بعداز ظهر، اکتبر – مارس تا ۵ بعدازظهر)، یا ۹۸ متر ارتفاع و ۴۹۸ پله تا بام، بلندتر است. این برج که در سال ۱۹۰۹ ساخته شده بیش از ۲ متر انحنا داشته، که این مقدار کمتر از برج گیسلندا، دوقلوی آن، است.

پالاتزی طاقدار شهر در امتداد خیابان زامیونی است که با گذشتن از دانشگاه به گالری ملی هنری Pinacoteca Nazionale (سه شنبه – چهارشنبه ۹ صبح-  ۱:۳۰ بعداز ظهر ، پنجشنبه ۹ صبح- ۷شب، جمعه یکشنبه ۲ بعدازظهر – ۷ شب) خواهید رسید. کلکسیون زیبای این گالری تا حد زیادی به مکتب بولونیا، و بیشتر نقاشی های باروک گوئید و رنی خانواده کاراچی اختصاص یافته است. جنوب مرکز شهر، موسس نظام دومینیکن در باسیلکای سن دومنیکو San Domenico (دوشنبه – جمعه ۹٫۳۰ صبح- ۱۲٫۳۰ بعداز ظهر، ۶٫۳۰-۳/۲۰ بعداز ظهر ، شنبه و یکشنبه تا ۳۰، ۵بعداز ظهر) دفن شده است. این باسیلکا در قرن ۱۳ ام ساخته شده و در عصر باروک اصلاحاتی روی آن انجام شده است. این راهب در سال ۱۲۲۱ در بولونیا از دنیا رفت، و مقبره او بعدها توسط نیکلا پیزانو، با آثاری از نیکولو دلارکا و میکل آنژ ۲۰ساله (قدیسین پترونیوس و پروکولوس و فرشته سمت راست کار او هستند) طراحی شد.

فرارا Ferrara

با حدود نیم ساعت رانندگی از بولونیا در اتوبان به فرارا، قلعه دوک های استی، می رسید. استی ها تبهکاران قاتل و دوست داشتنی رنسانس بودند که از ۱۲۰۰ تا ۱۶۰۰ قدرت را در دست داشتند. در کاستلو استنسه Castello Estense (ژوئن- آگوست سه شنبه – یکشنبه ۹ صبح- ۱ بعداز ظهر، ۶٫۱۵-۳ بعداز ظهر، سپتامبر – مه سه شنبه – یکشنبه ۹٫۳۰ صبح ۳۰/۵ بعداز ظهر، راهنماها داستان های عجیبی درباره سیاه چال ها تعریف می کنند. در میان قصر رنسانس گورسو ارکولو استه Corso Ercole I d’Este، بخشی از برنامه توسعه شهری قرن ۱۵ ام، عظمت زندگی دوک ها را تجربه خواهید کرد. پالاتزو دی دیامانتی Palazzo dei Diamnanti روی دیوارهایش دارای ۱۲۰۰۰ سنگ حجاری شده به شکل الماس بوده و گالری هنر ملی (سه شنبه – یکشنبه وصیح- ۲ بعدازظهر، پنجشنبه تا ۷شب، یکشنبه ۹ صبح-۱ بعداز ظهر)، با آثاری از استادان فرارا همچون کوزمه توراء ار کوله دی روبرتی گاروفالو و نقاشی های آندره ماتشتیا، در آن جای دارد. همچنین این گالری میزبان برگزاری نمایشگاه های موقت است. کاتدرال سه گوش و قرن ۱۲امی (دوشنبه شنبه ۷٫۳۰ صبح – ظهر، ۶٫۳۰-۳ بعداز ظهر، یکشنبه ۳۰/۷ صبح- ۱۲٫۱۵ بعداز ظهر، ۳٫۳۰ بعداز ظهر ۷شب) همچنان دارای چندین گالری مسقف است که به شکل مغازه به دیواره جنوبی الحاق شده اند. موزه این کاتدرال دو اثر مهم از استاد قرن ۱۵امی فرارا، کوزمه تورا، به نام های سن جورج و بشارت، و مجسمه هایی از باکوپو دلاکوئر جا را به نمایش گذاشته است.wisa.ir

پارما Parma

پارما زادگاه دو نقاش معروف، گورجو و پارمیجانینو و نیز آرتورو توسکانینی آهنگساز، بجز پنیر و گوشت خوشمزه چیزهایی بیشتری برای شما دارد. پیاتزا دل دومو Piazza del Duomo یک فضای هماهنگ برای تعمیدگاه (۱۹۹۶) و کاتدرال قرن ۱۲امی (هر روز و صبح- ۱۲٫۳۰ بعداز ظهر، بعداز ظهر – ۷ شب) با برج ناقوس قرن ۱۳امی ایجاد کرده است. داخل کاتدرال، روی سقف گنبد مرکزی هشت ضلعی، شاهکارهای کورجو، نقاشی های دیواری عروج مریم (۱۵۳۰)، دیده می شوند. همچنین نزول از صلیب اثر بند تو آنتلامی دیگر ویژگی منحصر بفرد این کاتدرال است. تعمیدگاه Baptistery با مرمر ورونای صورتی قرن ۱۳امی (هر روز ۹ صبح- ۱۲٫۳۰ بعداز ظهر، ۶٫۳۰- ۳بعداز ظهر) دارای درب های کنده کاری شده نفیس اثر آننلامی است، که ۱۲ مجسمه ماه های داخل تعمید گاه نیز اثر او هستند.

پشت کاتدرال، کلیسای رنسانس قرن ۱۶ اُمی سن جوورانی اوانجلیستا San Giovanni Evangelista (هر روز ۱۱٫۴۵- ۸٫۳۰ صبح، ۵-۳ بعداز ظهر) قرار دارد که گنبد آن با نقاشی دیواری بصیرت سن جان در پاتموس اثر کور جو تزئین شده است. نقاشی های دیواری پارمیجانینو در نماز خانه های اول، دوم، و چهارم در جناح چپ قابل مشاهده اند.

عکس صفحه ۱۴۵- بولونیا، پایتخت امیلیا- رومانیا

در صومعه دی سن پائولو Monasterio di San Paolo (ویا ملونی؛ سه شنبه – یکشنبه ۸:۳۰ صبح – ۱ بعدازظهر) یک سالن غذاخوری خصوصی وجود دارد، که جووانا داپیاچنتزا، رئیس صومعه، در سال ۱۵۱۹ از کور جو خواست تا آن را با صحنه هایی همچون الهه دایانا بعنوان نماد عفت و پاکدامنی تزئین کند.

پالاتزو دلا پیلوتا، در پیاتزاله دلا پاچه، محل گالری ملی است که در آن آثاری از کورجو و پارمیجانینو به نمایش گذاشته شده اند، و نیز موزه کتابشناسی، موزه باستانشناسی، و تئاتر فارنزه، یک تئاتر پالادین با سن گردان همگی سه شنبه – شنبه ۸٫۳۰ صبح- ۷شب، یکشنبه ۸٫۳۰ صبح ۲ بعداز ظهر) را در خود جای داده است.

عکس صفحه ۱۴۶- نقاشی های دیواری در پارما کاتدرال

شمال غربی

لومباردی، پیدمونت، و ساحل لیگوریان جزء شکوفاترین مناطق کشور هستند. صنعت و تجارت برای سه شهر میلان، تورین، و جنوا ثروت هنگفتی بهمراه داشته است. اگر جنوا از دریای خود سود می برد، میلان و تورین در تماس نزدیک با فرانسه و آلمان درست آنطرف آلپ در دشت های سرسبز دره پو کشاورزی را به اوج رسانده اند. صاحبان اولیه این توسعه اقتصادی ثابت منجر به ورود هنرمندان مطرح ایتالیا و نیز سایر کشورها، همچون لئوناردو داوینچی تا بان وان آبیک، به این مناطق شد. این منطقه در هنرهای آوانگارد، طراحی مدرن لباس و مبلمان، و نیز صنایع خودروسازی و ارتباطات شهرت جهانی دارد.

ایتالین ریوریا در شرق و غرب جنوا دارای خط ساحلی ماسه ای و زیباست. کورمایر در دل شیب های مونت بلانگ یکی از قدیمیترین تفریحگاه های اسکی ایتالیاست. در شمال و شرق میلان دریاچه های زیبای کومو، مأجوره، و گاردا قرار دارند.

میلان Milan

میلان خوشحال از واگذاری سیاست­های درگیر دولت ملی به رم بخاطر پایتخت اقتصادی فرهنگی، و طراحی بودن کشور به خود می باشد. میلان همان ایتالیا در اوج ممد، اعتماد بنفس و پیشرفت است. همچنین این شهر بزرگترین و زیباترین کلیسای گوتیک (دومو)، سالن اپرای لااسکالا، و شام آخر داوینچی را در خود جای داده است. این شهر بخاطر نمایشگاه اکپوی جهانی ۲۰۱۵ برای بازسازی زیرساخت ۱۵ میلیون یورو بودجه دریافت کرد.

در هیچ کجای دیگر کاندرال تا این حد در مرکز شهر جای گرفته اند. پیاتزا دل دومو Piazza del Duornio در تمام طول روز خصوصاً زمان پیاده روی های عصر گاهی به یکی از زیباترین میدان ها در اروپا تبدیل می شود.

ساخت دومو Duomo (هر روز ۷ صبح- ۶:۴۵ بعداز ظهر)، پرزرق و برق ترین کاتدرال گوتیک در ایتالیا، در سال ۱۳۸۶ بدستور خانواده ویسکونتی و توسط تیمی از معماران و مجسمه سازان ایتالیایی، فرانسوی، فلاندری و آلمانی شروع شد. برای دیدن بهترین منظره از نمای غنی آن، که در سال ۱۸۱۳ تکمیل شده و منارهای مرمری و مجسمه های آن در حیاط پالاتزو رئاله Palazzo Reale در جنوب کاتدرال بایستید، این پالاتزو به موزه کاتدرال اختصاص یافته، که در آن برخی از بهترین نمونه های مجسمه برای تما به نمایش گذاشته شده اند. داخل کاتدرال، فضای داخلی با ۵۲ ستون بلند و پنجره های ویترای، از قرن ۱۵اُم تا کنون، تقسیم شده است.

برای قدم زدن روی بام کلیسای جامع (هر روز ۹ صبح- ۶ بعدازظهر، پنجشنبه – یکشنبه تا ۸شب) زمان کافی اختصاص دهید. ورودی آسانسور (دارای تابلو) از طریق جناح شمالی (چپ) قابل دسترسی است؛ همچنین می توانید گزینه بالا رفتن از ۲۵۰ پله را انتخاب کنید. برای تماشای شلوغی شهر از بالا اطراف پایه ها و مجسمه ها و نیز منارها پرسه بزنید.

عکس صفحه ۱۴۸- نمای زیبای دومو، میلان

وقتی از پیاتزا دل دومو به سمت شمال بروید به دالان طاقدار و صلیب مانندی از مغازه ها، گالریا ویتوریو امانوئله Galleria Vittorio Emanuele، می­رسید که یک بنای فولادی شیشه ای مربوط به روح تجاری قرن ۱۹اُم شهر و نمونه اولیه مراکز خرید مدرن است. کافه ها، رستوران ها، کتابفروشی ها، و بوتیک های طراحان در اینجا بسیارند.

این مجموعه دارای یک دالان مسقف از دومو تا بنای مقدس دیگری بنام تئاتر اسکالا La Scala قرن ۱۸امی است. موزه سالن اپرا (هر روز ۹ صبح ۱۲٫۳۰ بعداز ظهر، ۳۰/۵ – ۳۰/۱ بعداز ظهر) رد پای تاریخ اپرا و تئاتر در شهر را به نمایش گذاشته و دارای اشیاء یادگاری از آهنگسازانی همچون وردی، بلینی، و دونیزتی است. همچنین در این موزه نمایشگاه های موقت برگزار می شوند. اگر در سالن تمرین با اجرا نباشد می توانید از قسمت از سالن بازسازی شده را تماشا کنید.

شیک ترین بخش خرید میلان در کوئیدریلاترو دورو، جنب و یا مونتناپولتونه، و یا مانتزونی و یا اسپیگا، و ویا سنت آندریا قرار دارد. نام همه طراحان در اینجا در یک پالاتزی زیبا دیده می شوند، قیمت ها سرسام آور هستند اما ارزش تماشای ویترین ها و میلانی های خوش لباس در این خیابان ارزشمند است.

اطراف کاستلو اسفورتزسکو Castello Sforzesco

قلعه آجری کاستلو اسفورتزسکو (سه شنبه – یکشنبه ۷ صبح- ۷ شب، زمستان تا ۶ بعدازظهر) واقع در شمال غربی مرکز شهر، توسط ویسکونتی ساخته و در قرن ۱۵ام به شکل فعلی آن بدستور دوک فرانچسکو اسفورزا بازسازی شده است. این قلعه به شکل یک بنای مربعی بزرگ اطراف یک حیاط وسیع ساخته شده است.

آنطرف، در محله های مسکونی قدیمی و زیبای کورته دوکاله، ورودی موزه مدنی کاستلو اسفورتز سکو دیده می شود که مجموعه ای از موزه های هنر (سه شنبه – یکشنبه ۹ صبح۵٫۳۰ بعداز ظهر) است که مجسمه، نقاشی، سرامیک، مبلمان، و اشیاء باستانشناسی را به نمایش گذاشته است، در کلکسیون های شامل آثار جووانی، پلینی، مانتنیا، تیتیان، کور جو، و تینتورتو آخرین اثر میکل آنژ (در سن ۸۹ سالگی)، پیتا روندانینی (۱۵۶۴) می درخشد، که در حال حاضر به شکل مرمر سفید درخشان اولیه مرمت شده است. میکل آنژ تا شش روز قبل از مرگ در یک کشمکش سخت با سنگ سرکش روی این اثر کار می کرد.

شام آخر The Last Supper

کلیسای سانتا ماریا دلاگراتزیه Santa Maria delle Grazie (دوشنبه – شنبه ۷ صبح – ظهر، ۳ بعداز ظهر – ۷شب، یکشنبه و تعطیلات ۷,۳۰ صبح- ۱۲٫۱۵ بعداز ظهر، ۳٫۳۰ بعداز ظهر  و شب)، در جنوب غربی کاستلو، حتی بدون شاهکار داوینچی در سالن ناهارخوری مجاور نیز بعنوان جواهر معماری رنسانس ارزش بازدید را دارد.

در ۱۴۹۲ دوناتو برامانته معمار پاپ جولیوس دوم در رم با افزودن یک طراحی گوتیک جایگاه کشیش را با آجر قرمز و سنگ سفید تزئین کرده است. خطوط زیبای جایگاه گر مستطیلی شکل و گنبد ۱۶طرفه از ایوان برامانته، در طرف شمالی، بخوبی دیده می شود. داخل کلیساء برای تماشای عظمت گنبد در جایگاه گر بایستید. شام آخر لئوناردو داوینچی (بلیط فقط با رزرو قبلی تلفن: ۰۲-۹۲۸۰ ۰۳۶۰: www.cenacolovinciano.net؛ دوشنبه – شنبه صبح ۴٫۳۰ بعدازظهر، اپراتورها به زبان انگلیسی صحبت می کنند) در سالن ناهارخوری دومینیکن سمت چپ کلیسا به زیبایی بازسازی شده است.

بلیط های لااسکالا

برای اجراها در لااسکالا خود را از قبل آماده کنید. برای اطلاعات بیشتر درباره روش های مختلف خرید بلیط به www.teatroallascala.org مراجعه نمائید. همچنین می توانید از سرویس رزرو تلفنی خودکار با تلفن: ۰۲- ۸۶۰ ۷۷۵ تماس بگیرید.

تکمیل بازسازی ۲۰ ساله در سال ۱۹۹۹ به اصلاح مرمت های ناشیانه بعد از تکمیل ابتدایی در ۱۴۹۷ کمک بسیاری کرد. این اثر تاثیر روانشناختی در تصور داوینچی از این مصیبت برای هر یک از حواریون را زمانیکه مسیح می گوید «یکی از شما به من خیانت می کند»، آشکار می سازد.wisa.ir

در نتیجه این کشف دردناک لئوناردوی «حقیقی»، حالا می توانیم ببینیم که فیلیپ (نفر سوم سمت راست) حالت اندوهناکی دارد در حالیکه «خدمتکاران» که گفته می شود بعدها به اثر اصلی اضافه شده اند پوزخند سفیهانه ای دارند.

برای مشاهده جنبه دیگری از استعدادهای لئوناردو داوینچی به موزه علوم (سه شنبه – جمعه ۱۰ صبح- ۵:۳۰ بعداز ظهر، شنبه و یکشنبه ۱۰ صبح- ۷ بعداز ظهر)، در یک صومعه بندیکتین در نزدیکی و یا سن ویتوره مراجعه کنید.

یکی از گالری های این موزه به ابداعات داوینچی اختصاص یافته، که به شکل ماکت های ساخته شده از روی یادداشت های او هستند. در این گالری هواپیما، دستگاهی برای پیچ سازی، الواربر هیدرولیک، پل گردان، انواع ابزار آلات و یک سیستم نقشه کشی با نمای هوایی این استاد را خواهید دید.

در انتهای شرقی ویا سن ویتوره، کلیسای زیبای سنت آمبروجو Sant’ Ambrogio (دوشنبه – شنبه ۱۰ صبح ظهر، ۶- ۳۰/۲ بعدازظهر، یکشنبه ۵-۳ بعداز ظهر) مقدس ترین محراب شهر است، که از قرون ۹ام تا ۱۲ ام ساخته شده است. این کلیسا روی پایه هایی ساخته شده که مربوط به دوران سن آمبروز (۹۷-۳۴۰). اولین اسقف و قدیس حاوی میلان، پدر موسس کلیسا، است. بقایای جسد او در سردابه به نمایش گذاشته شده است. نمای پنج ردیفه این کلیسا شاخص سبک رومانسک لومبارد است.

عکس صفحه ۱۵۱- گالری ویتوریو امانوئله

برارا و دیگر موزه ها The Brera and other Museums

قصر زیبای قرن ۱۷اُمی یسوعیون شامل گالری هنری دی برارا Pinacoteca di Brera (سه شنبه – یکشنبه ۸:۳۰ صبح  ۷:۱۵ شب، آخرین ورودی ۴۵ دقیقه قبل از تعطیلی)، یکی از معروفترین موزه های هنر قرون وسطا و رنسانس در ایتالیاست که روی هنرمندان استاد شمال ایتالیا متمرکز است. یک مجسمه برنزی از ناپلئون در حیاط طاقدار این موزه دیده می شود.

او بعد از تصاحب برارا از کلیسا آن را به گالری ملی تبدیل کرد. در میان ویژگی های مهم این موزه می توان به موارد زیر اشاره کرد: یک پیتا و دو مدونا از جووانی بلینی؛ کشف جسد سن مارک اثر تینتورتو؛ مسیح مرده اثر مانتنیاء محراب مونتفلتر و اثر پیرو دلا فرانچسکار و ازدواج باکره اثر رافائل.

از هنرمندان غیر ایتالیایی این موزه می توان به ال گرکو، روبنس، وان دایک، و رامبراند اشاره کرد. در کلکسیون مدرن، حتما آثار مودیلیانی، بوچوتی، دی کیریکو، و پیزیس را ببینید.

برارا «دهکده گرینویچ» میلان است. این منطقه در طول دهه های گذشته پیشرفت بسیاری داشته و کاراکتر و سبک آن در بوتیک های شیک، کافه ها، و گالری های هنری معروف مشهود است.

عکس صفحه ۱۵۲- مدونا و کودک، گالری هنری برارا

گالری هنری آمبروزیانا Pinacoteca Ambrosiana (سه شنبه، یکشنبه ۱۰ صبح- ۵:۳۰ بعدازظهر) در یک قصر و کتابخانه بازسازی شده قرن ۱۷اُمی کاتدرال قدریگو بورومئو قرار دارد. مهمترین گنجینه این گالری پرتره موزیسین (۱۴۸۵) اثر لئوناردو داوینچی است. شما می­توانید تاثیر شگفت سبک این هنرمند را در آثار دیگر هنرمندان میلانی در نقاشی های دکوراتیو برناردینو لوئینی و پرتره زن جوان اثر آمبروجو دی پردیس ببینید. سبد میوه، تنها اثر طبیعت بی جان کاراواجو نیز در همین گالری قرار دارد.

موزه پولدی پتزولی Poldi- Pezzoli Museum (چهارشنبه – دوشنبه ۱۰ صبح – ۶ بعدازظهر) یک کلکسیون کوچک را به نمایش گذاشته که در سال ۱۸۸۱ به شهر اختصاص یافته است. از گزینه های مهم این موزه می توان به سن نیکلا داتولنتینو اثر پیرو دلا فرانچسکا، مدونا و کودک اثر مونتنیا، مدونا اثر بوتیچلی و پرتره زن جوان اثر پیترو دل پولاپولو اشاره کرد. همچنین اقلام دکوراتیو، مانند ساعت، ساعت خورشیدی، شیشه و مبلمان نیز به نمایش گذاشته شده اند.

موزه باگاتی والسکی Bagatti Valsecchi Museum (سه شنبه – یکشنبه ۵٫۴۵ – ۱ بعدازظهر) در یک پالاتزو نئورنسانس واقع شده است. برادران باگاتی والسکی بیشتر قرن ۱۹ ام را صرف جمع آوری عتیقه های سرتاسر ایتالیا کرده، و برای خانه خودشان سفارش مبلمان به سبک آن دوره را می دادند. موزه فعلی بهشت علاقمندان به این نوع مجموعه هاست.

اطراف لومباردی Around Lombardy

بخش مرکزی دره پو تنها بخشی از زمین های ایتالیایی است که لومباردها در زمان ورود به آنها در اواسط قرون وسطا از شرق اروپا و آنطرف آلپ فتح کردند.

اما به تدریج مشخص شد که فرانسه، اسپانیا و دوک نشین ها و دولت شهرهای ایتالیایی همچون ونیز، که شهرت جمهوری آن تا برگامو نیز رسیده بود، هم برای آنها دندان تیز کرده اند. حاصلخیزی طبیعی منطقه بخاطر سیستم های پیشرفته آبیاری افزایش یافت، که در راه خود به سمت جنوب و به پاویا هنوز می توانید کانال های قرون وسطایی مربوط به آن را ببینید برنج، گندم، و ذرت لومباردی پایه ریزوتو، پاستا، و آرد ذرت هستند. منطقه دریاچه ایتالیا در دامنه آلپ های لومباردی مهمترین دریاچه های آن کومو، گاردا، و ماجوره هستند فضای رمانتیک منحصر بفردی دارد.

پاویا Pavia

پاویا، اولین پایتخت لومبارد، اکنون یک شهر دانشگاهی آجرقرمز است. مهمترین جاذبه آن، چر توسا دی پاویا Charterhouse (سه شنبه – یکشنبه مه- آگوست ۱۱٫۳۰- ۹ صبح، ۶- ۳۰۲ بعداز ظهر، آوریل و سپتامبر تا ۳۰/۵ بعداز ظهر، اکتبر – مارس تا ۴٫۳۰ بعداز ظهر)، در ۱۰ کلیومتری شمال شهر قرار دارد که با میلان نیم ساعت با اتومبیل فاصله دارد.

تحلیل یک شاهکار

مقصر اصلی از هم پاشیدگی شام آخر خود خالق آن، لئوناردو داوینچی، بود. او برای این نقطه اوج حرفه هنری خود، موافق محدود کردن نقاشی دیواری روی گچ مرطوب نبود. یک نقاشی دیواری، که بصورت بخش به بخش کار شده و تا وقتی خشک نشود روی آن تغییری اعمال نمی شود، شانس اضافه کردن افکت گرادیان سایه دار که به اثر عمق و جزئیات می دهد را از هنرمند می گرفت. همچنین کار روی گچ مرطوب به داوینچی اجازه نمی داد تا طبق عادت همیشگی خود در صورت اتمام الهامات کار را کنار بگذارد و سراغ کار دیگری برود.

لئوناردو تصمیم گرفت تا از تمپرا با رنگ و روغن و جلا روی یک سطح خشک کار کند. در سال ۱۵۱۷ اثرات تخریب روی کار مشاهده شده و لئوناردو در آن زمان هنوز زنده بود. بعد از گذر یک نسل، جورجیو واساری متوجه شد که از این اثر چیزی جز لکه های رنگ بر جای نمانده است. همین که بعد از ۴۰۰ سال گردوغبار روی اثر چیزی باقی بود جای شکرش باقی بوده و نهایتا بعد از چند دهه مرمت اثر در سال ۱۹۹۹ به پایان رسید.

این کلیسای قرن ۱۵اُمی که توسط جیان گالئاتزو ویسکونتی، دوک میلان، بعنوان مقبره خانوادگی، ساخته نقطه اوج گذار از گوتیک به رنسانس است. نمای مرمری چندرنگ آن بی نظیر بوده و دارای مجسمه های مذهبی بالای کتیبه هایی از امپراطوران رومی است. فضای داخلی گوتیک آن با کفپوش چندرنگ و دوطاقه ها تزئین شده است. در میان نماز خانه هایی که به سبک باروک در اواخر قرن ۱۶اُم ساخته شده اند محراب خدای پدر اثر پروجینو دیده می شود. در جناح چپ قیر ویسکونتی قرار دارد و یک درب به سمت ایوان می رود، که از آنجا می توانید منظره زیبای برج هشت ضلعی کلیسا را ببینید. از سال ۱۹۴۷، راهب ها اداره این کلیسا را بدست گرفته و همچنان نوشیدنی و صابون تولید می کنند که در مغازه های مجاور یفروش می رسند.

برگامو Bergamo

پرگامو در میان دشت دره­پو روی شیب یک تپه کوچک، در ۴۷ کیلومتری شرق میلان سر برآورده است، چیتا باسا Citta Bassan در دامنه تپه یک شهر مدرن و جذاب مملو از مغازه­ ها، هتل ها، و رستوران هایی است که ریز وتوی آنها شهرت بسیاری دارد.

عکس صفحه ۱۵۴- دهکده در لومباردی

پیاتزا ماتئوتی Piazza Matteotti مرکز پرشور کافه هاست. تئاتر دونیزتی Teatro’ Donizetti و بنای محل تولد این آهنگساز در ۱۷۹۷ و بانوی الهام بخش آثار او در این میدان قرار دارند. درست پشت سیناد لا موزه دونیزتیانو Museo Donizettiano (ژوئن- سپتامبر سه شنبه – یکشنبه ۹٫۳۰ صبح- ۱ بعدازظهر، ۵٫۳۰ – ۲ بعدازظهر، اکتبر – مارس سه شنبه – جمعه ۹٫۳۰ صبح- ۱ بعدازظهر) پیانو، مبلمان و پرتره های این آهنگساز را به نمایش گذاشته است.

یکی از بهترین گالری های منطقه، پیناکوتکا دل آکادمیا کارارا Pinacoteca dell’Accademica Carrara مدونا و کودک اثر مانتنیا و آثار جالب از لوتو (استاد ونیزی که سالها در این شهر زندگی می کرده)، پلینی، رافائل، تیتیان، و استادان خارجی را نمایش می دهد. در مقابل آن، گالری هنر مدرن و معاصر Galleria d’arte Moderna e Contemporanea میزبان نمایشگاه های موقت هنرمندان معاصر است.

برج و باروهای ونیزی از سیتا آلتا Citta Alta تاریخی روی تپه، بخش قدیمی شهر که با تله سپژ به سیٹا ہاسا متصل می شود، حفاظت می کنند. پیاتزا و کیا Piazza Vecchia میان بناهای رنسانس جای گرفته که پالاتزو دلا راجونه Plazzo della Ragione (سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح- ۹ شب، شنبه ۱۰ صبح- ۱۱ شب؛ زمستان سه شتبه – جمعه ۹٫۳۰ صبح- ۵٫۳۰ بعداز ظهر ، شنبه یکشنبه ۱۰ صبح بعداز ظهر) یکی از زیباترین های آنهاست. آسانسور شیشه ای توره چیویکا یا کامپانونه (برج ناقوس، سه شنبه – جمعه ۹٫۳۰ صبح- بعداز ظهر، شنبه و یکشنبه ۹٫۳۰ صبح- ۸ شب، نوامبر – مارس سه شنبه – جمعه ۹٫۳۰ صبح- أبعداز ظهر، ۶-۳۰/۲ بعداز ظهر ، شنبه و یکشنبه ۹٫۳۰ صبح بعداز ظهر) شما را تا بالای برج می برد تا از منظره شهر لذت ببرید.

این برج ناقوس همچنان هر شب ساعت ۱۰ به یاد منع رفت و آمد در دوران ونیزی ها نواخته می شود. قدیمیترین بنای شهر باسیلهای قرن ۱۲امی سانتا ماریا ماجوره Santa Maria Maggiore (هر روز صبح ۱۲٫۳۰ بعداز ظهر، ۶-٫۳۰­۲ بعدازظهر، بجز مراسم روز یکشنبه، زمستان ۵ بعداز ظهر تعطیل می­شود) است. در کنار کلیسا عبادتگاه کولئونی Colleoni Chapel (سه شنبه – یکشنبه ۹ صبح ظهر، ۶٫۳۰- ۲ بعدازظهر، زمستان تا ۴٫۳۰ بعدازظهر) یکی از شاهکارهای اولیه رنسانس لومبارد است که دارای نمای مرمری چندرنگ و نقاشی های دیواری تیه پولو روی سقف است. این نماز خانه بعنوان یک آرامگاه برای بارتولومئو کولئونی یک تاجر ونیزی ثروتمند، ساخته شده بود.

عکس صفحه ۱۵۶ سانتا ماریا ماجوره

منطقه دریاچه

پنج دریاچه مهم در منطقه دریاچه وجود دارند، که هر کدام کاراکتر خاص خودشان را دارند. این منطقه دارای مناظر شگفت انگیزی بوده و علیرغم مجاورت با آلپ از آب و هوای معتدلی برخوردار است.

دریاچه گاردا (لاگو دی گاردا) Garda

گفته می شود که گاسپاره برتولوتی، بعنوان مبتکر ویولن، از ساحل غربی دریاچه گاردا الهام گرفته است.

اما بزرگترین و شرقی ترین دریاچه ایتالیا بیشتر شبیه یک بانجو (نوعی تار) است که ۵۲ کیلومتر از صخره های مضرس تا دهانه ورود به «جعبه صدا» امتداد یافته، و با عرض ۱۸ کیلومتر میان تپه­ها و باغ های سرسبز جای گرفته است. این دریاچه میان شاعران، نویسندگان، و هنرمندان رومی و البته افراد سرشناس امروزی محبوبیت بسیاری دارد. این دریاچه در کنار تاکستان ها، درختان لیمو، کشتزارهای زیتون، و درختان سرو زمستان ها آب وهوای معتدل داشته و تابستان های خنکی دارد.

در انتهای جنوبی دریاچه، قایق های تفریحی پسکیرا، سیرمیونه Sirmione ، و دزنتزانو حرکت می کنند، که برای لذت بردن از مناظر زیبای کوهستانی سوار شدن به آنها را توصیه می کنیم. گردش جاده ای خود را از دماغه باریک سیرمیونه شروع کنید. این دهکده ماهیگیری و چشمه آبگرم معروف آن محبویترین شهر گاردا مسیر اصلی گردش هاست و به همین خاطر همیشه شلوغ است. از برج قصر قرن ۱۳امی روکا اسکالیجرا Rocca Scaligera می توانند منظره زیبای دریاچه را تماشا کنید. بالای صخره های این شبه جزیره گرونه دی کانولو (مارس – اکتبر سه شنبه – شنبه ۳۰/۸ صبح- ۷شب، یکشنبه و تعطیلات تا ۵٫۳۰ بعداز ظهر) دیده می شود که بقایای یکی از ویلاهای رومی شمالی است.wisa.ir

عکس صفحه ۱۵۷- روکا اسکالیجرا

گاردزانا او چیدنتاله Gardesana Occidentale، که از میان صخره های ساحل غربی می گذرد، جاده بسیار زیبایی است، گاردونه ریویرا Gardone Riviera بخاطر پارک ها و باغ های گیاهشناسی هنر شهرت بسیاری داشته، و پایگاه خوبی برای شروع پیاده روی به سمت تپه هاست، بالای این تفریحگاه، در گاردونه دی سوپرا، اپل ویتوریاله Vittoriale  (هر روز آوریل – سپتامبر ۳۰/۸ صبح- ۸ شب، اکتبر – مارس ۹ صبح- ۵ بعداز ظهر) قرن ۲۰اُمی، سکونتگاه گابریله دانونزیو شاعر، ماجراجو، و فاشیست قرار دارد که در سال ۱۹۳۶ در اینجا درگذشت. باغ های درخت غار و سرو شما را به سمت یک صومعه در بالای تپه هدایت می کنند که مقبره این نویسنده بوده و دو طرف او دو تن از شاگردانش دفن شده اند. از اینجا می توانید منظره دماغه کشتی پولیا که دانونزیو در جنگ جهانی اول فرماندهی آن را بر عهده داشته، ببینید.

دریاچه کومو (لاگو دی کومو) Lake Como

دریاچه کومو در میان دشت های سرسبز و پس زمینه کوه های آلپ محبوب برخی از رمانتیک ترین شاعران انگلیسی قرن ۱۹ام وردزورت، شلی، و بایرون بوده و آب و هوای آن میلانی ها را نیز جذب خود می کند (تنها یک ساعت با میلان فاصله دارد). در اینجا نیز مانند گاردا آب و هوای خوب منجر به ساخت ویلاها، باغ ها، و پارک های لوکس شده است.

عکس صفحه ۱۵۸- دریاچه کومو در وارنا

این دریاچه به شکل زیبایی به دو جناح در دو طرف جواهر بلاجو تقسیم شده، که به زیبایی روی یک دماغه ساخته شده است، در ارتفاعات این شهر، ویلا سربلونی قرن ۱۸امی (مارس – اواسط نوامبر سه شنبه – یکشنبه تورهای دارای راهنما ۱۱ صبح و ۳٫۳۰ بعداز ظهر) درست وسط یک پارک زیبای گل های ژزه کاملیا، مگنولیا، و درختان انار واقع شده است. باغ های زیبای این وبلا، تحت سرپرستی بنیاد راکفلر، تنها در قالب نورهای دارای راهنما قایل بازدید هستند. دقت کنید که ویلا سربلونی را با یک هتل لوکس در کنار دریاچه با همین نام اشتباه نگیرید.

جناح جنوب غربی دریاچه برای گشت و گذار بسیار زیباست. از لتزانو Lezzeno ، سوار یک کشتی تفریحی شوید تا از تماشای غارها و آبشار نسو لذت ببرید. خود کومو Como ترکیبی از یک شهر تاریخی و یک مرکز تجاری است، که بخاطر تولید ابریشم شهرت دارد. کلیسای جامع زیبای گوتیک- رنسانس، دومو Duomho (هر روز ۸ صبح- ظهر، ۳ بعدازظهر – ۷ شب) دارای یک گنبد منحصر بفرد باروک است که فیلیپو یووارا آن را در سال ۱۷۴۴ اضافه کرده است. این کلیسای جامع درست کنار برولتوی طاقدار قرار دارد که زمانی اقامتگاه دولتی بوده است.

سواحل غربی دریاچه پر از ویلاهای زیبا در باغ های سرسبز هستند. در چرنوبیو Cerrollbio وبلا دسته قرن ۱۶امی به یک هتل ۵ ستاره تبدیل شده، که یکی از خاص ترین هتل های اروپاست.

بین شهرهای تفریحگاهی اصیل ترمترو و چادتابیا یکی از زیباترین و معروفترین سکونتگاه های کنار این دریاچه را خواهید دید؛ ویلا کارلوتا (هر روز آوریل – اواخر اکتبر أصبح بعداز ظهر، زمستان تا ۵ بعداز ظهر)، از باغ های پلکانی این سکونتگاه می توانید منظره زیبایی از دریاچه را تماشا کنید، که در اواخر آوریل و مه از منظره مملو از کاملیا، گل های صدتومانی، و آزالیا خواهد بود.

دریاچه ماجوره Lake Maggiore

انتهای شمالی و برباد دریاچه ماجوره، دومین دریاچه بزرگ بعد از کاردا، در سوئیس واقع شده اما آب و هوای طرف ایتالیایی آن بین رومی ها به «مفید بودن» شهرت داشته است. شهرهای ساحلی فرصت های خوبی برای استراحت و ورزش های هیجان انگیز دارند، اما برای لذت بیشتر از دریاچه استفاده از قایق تفریحی برای نصف روز را توصیه می کنیم.

استرزا Stresa اصلی ترین تفریحگاه ساحلی ماجوره است. تفریحگاه ساحلی این شهر لونگولاگو، بخاطر گل ها و منظره زیبای جزایر دریاچه شهرت بسیاری دارد. برای رفتن به قله ۱۴۹۱ متری موتارونه Mattarone و تماشای منظره نفس گیر دریاچه های لومباردی، الپ، و دره پر سوار تله کابین شده و وسط راه برای بازدید از جاردینو آلپینیا (باغ های آلپی) با بیش از ۲۰۰۰ گونه گیاهان کوهستانی) توقف کنید.

سفر با قایق از استرزا رفتن به جزایر بورومین Borromean Islands بهترین گزینه است، که بخاطر پالاتزی و باغ هایشان شهرت دارند. این جزایر هنوز جزء املاک خانواده بورومئو محسوب می شوند که بزرگترین کاردینال های میلان نیز از همین خانواده بوده اند. پالاتزو قرن ۱۷امی ایزولا بلا Isola Bella (هر روز اواخر مارس – اواخر اکتبر ۹ صبح- ۵٫۳۰بعداز ظهر) دارای فضای داخلی زیبایی بوده، و مملو از طلاکاری، گچ کاری، و مجسمه های مرمرین است. باغ های پلکانی این قصر یکی از زیباترین نمونه ها در سیک رسمی ایتالیایی هستند. از ۱۰ پلکان بالایی این باغ ها، در کنار مجسمه اسب تک شاخ که نماد خانواده بورومئو است، می توانید منظره زیبای دریاچه را تماشا کنید.

ایزولا دی پسکاتوری Isola dei Pescatori یک دهکده ماهیگیری آرام و دنج با خیابان های باریک است، و ایزولا مادره یک قصر و باغ های زیبایی دارد.

عکس صفحه ۱۶۰- پشت بام های استرسا

پیدمونت (پیه مونته) Piedmont

این منطقه حاصلخیز بالای آبگیر رودخانه پو در دامنه های میان آپناینز و آلپ در مرز با فرانسه و سوئیس واقع شده است. از زمان سقوط امپراطوری روم تا قرن ۱۹ ام، این منطقه خارج از جریان تاریخ ایتالیا بوده است. خانواده ساکت ویلای سلطنتی ساووی میان امپراطوران فرانسه، سوئیس، اسپانیا و آلمان تا زمان سقوط ناپلئون پیوند دیپلماتیک ایجاد می کرد. این تاسیونالیسم جدید منجر به آن شد تا پیدمونت به محور ایتالیایی جنبش ریزورجیمنتو (تجدید حیات) تبدیل شود، و خانواده ویلای ساووی از ۱۸۶۱ تا ۱۹۴۶ خانواده سلطنتی حاکم در ایتالیا بود و تورین مدت زمان کوتاهی در سال ۱۸۶۱ بعنوان پایتخت ایتالیای متحد انتخاب شد.

تورین (تورینو) Turin

تورین، پایتخت پیدمونتی، که بخاطر صنعت، خصوصا فیات و پیرلی شهرت دارد، چیزی بیش از یک شهر کارخانه ای ملال آور است. قصرها و بناهای کلاسیک و باروک به خیابان ها و میدان های اصلی عظمت بخشیده و این غرور با شکوفایی اقتصادی افزایش یافته است. آهنگ زیبایی شهر با شکوه و جلال رسمی پیانزا کاستلو Piazza Castello شروع می شود که با نمای باروک پالاتزو ماداما Palazzo Madarna (سه شنبه – شتبه ۰أصبح بعداز ظهر، یکشنبه ۱۰ صبح- ۷شب) اثر فیلیپو بووارا هماهنگ است. این قصر قرون وسطایی نام جدید خود را زمانی بدست آورد که در قرن ۱۷اسم به اقامتگاه سلطنتی بیوه ویتوریو آمدئو اول، ماریا کریستینای فرانسوی، معروف به «ماداما رئاله»، تبدیل شد. این عمارت در حال حاضر میزبان موزه مدنی هنرهای باستانی است.

آنطرف میدان کلیسای رویال قرن ۷اُمی بنام سن لورنزو San Lorenz (دوشنبه – شنبه ۷٫۳۰ صبح- ظهر، ۴ بعدازظهر – ۷ شب، یکشنبه  ۹ صبح- ۱ بعداز ظهر، ۳ بعدازظهر ۷٫۱۵شب) قرار دارد که توسط فراگواریتو گواریتی، معمار باروک تورین، طراحی شده است.

او که فیلسوف و ریاضیدان، و البته کشیش هم بود فضای داخلی را در محیطی هشت ضلعی تزئین کرده است. یک نماد از گفن تورین در این موزه به نمایش گذاشته شده است. قصر سلطنتی Royal Palace (پلاتزو رئاله؛ سه شنبه – یکشنبه ۳۰/۸ صبح- ۱۵/۶ بعدازظهر) به سبک باروک از اواسط دهه ۱۶۰۰ تا ۱۸۶۵ محل زندگی پرنس های ساووی بوده است.

بعد از پرسه زدن در میان اتاق های مجلل این قصر، به جناحی بروید که زرادخانه Armoutry (آرمریا رثاله)، یکی از جامع ترین کلکسیون ها در ایتالیا را در خود جای داده، و سپس پشت قصر در باغ های رویال Royal Gardens ( صبح- ۱ ساعت قبل از غروب) استراحت کنید.

کفن تورین The Turin Shroud

کلیسای جامع قرن ۱۵امی (دومو دی سن جوورانی باتیستا دوشنبه – شنبه صبح – ظهر، ۳ بعداز ظهر۷ شب، یکشنبه ۸ صبح، ظهر، ۳ بعداز ظهر – ۷ شب) مربوط به یکی از معروفترین نمادهای ایتالیا کفن، است که گفته می شود بعد از پایین آوردن مسیح از صلیب دور او پیچانده­اند و جای صورت و بدن مسیح روی آن افتاده است. این کفن که گاهی در زیارتگاه کلیسای کفن مقدس (کاپلا دلا بسانتا سیندونه) نگه داری می شد در قرن ۱۷اُم و بعد از یک سفر ۲۰۰ ساله از اورشلیم تا فرانسه از راه قبرس به تورین آورده شد. این ملحفه ۱٫۴ x 1.4 متر در یک صندوق تقره ای در یک گلدان مرمرین پشت شیشه ضد گلوله در جناح چپ کاتدرال نگهداری می­شود.

بسیاری از مردم بر سر تست­های علمی مدرن که نشان می دهند، این پارچه متعلق به دروان قرون وسطاست اختلاف نظر دارند، اما هنوز مومتان و افراد کنجکاو بسیاری برای دیدن کفن از این کلیسای مرمری سیاه، یکی از شاهکارهای باروک گواردینی، بازدید می کنند. این کلیسا بعد از یک آتش سوزی در ۱۹۹۷ بازسازی شد.

موزه دلاسیندونه (هر روز ۹ صبح- ظهر، ۳ بعداز ظهر – ۷ شب) تاریخ تست های علمی انجام شده روی این پارچه در طول سال­ها را نشان می دهد. با این حال، ترور تورین تنها محدود به یک بنا نمی شود، بلکه در قصرهای سلطنتی، کاخ های باروک، و کلیساها، پیاتزاها و بلوارهایی پوشیده از ۱۸ کیلومتر پیاده رو ستوندار نهفته است. از نظر تورینی ها، قلب شهر در ویا روما می تپد.

عکس صفحه ۱۶۲- موله آنتونیلا در تورین

این خیابان شیک­ترین مغازه ها را در خود جای داده و میزبان نام طراحان معروف است. پیاتزا کارینائو در قرن ۱۹اُم مرکز سیاسی شهر بوده، و پالاتزو آن جایگاه اولین پارلمان ایتالیا در ۱۸۶۴ بوده است. در همان نزدیکی، چند موزه و گالری جالب توجه از جمله موزه مصر، قرار دارند.

پیاتزا سن کارلو، معروف به «اتاق طراحی» شهر، قصرهای باروک، کلیساها، کافه های تاریخی، و لباس فروشی های شیک را در خود جای داده است.

تماد همیشگی شهر، موله آنتونیلا Mole Antoniella ، که از بالای آن مناظر زیبایی خواهید دید، محل موزه ملی سینما (سه شنبه – یکشنبه ۹ صبح ۸شب، شنبه تا ۱۱ شب) است. صنعت فیلم ایتالیا در تورین در سال ۱۹۰۴ آغاز بکار کرد، و این موزه ردپای تاریخ سینما از فانوس های جادویی تا پیشرفته ترین تکنولوژی ها را به نمایش گذاشته است.

در شمال شرقی موزه، در پالاتزو دل آکادمیا دله شتزه موزه مصر (سه شنبه، یکشنبه ۸٫۳۰صبح ۳۰, ۷شب) قرار دارد، که دومین موزه در نوع خود بعد از موزه قاهره است. کلکسیون ساووی با بیش از ۳۰۰۰۰ قلم به نمایش گذاشته شده است، در حالیکه طبقه دوم به گالریا سابائودا Galleria Sabauda (گالری ساووی سه شنبه، جمعه یکشنبه ۳۰/۸ صبح بعداز ظهر، چهارشنبه ۲ بعداز ظهر ۳۰/۷ شب و پنجشنبه ۱۰ صبح-  ۷٫۳۰ شب) اختصاص یافته و دارای کلکسیون جالبی از هنر ایتالیایی و اروپایی است.

تاریخ خودروسازی ایتالیا فیات، آلفا رومنو، بوگاتی، و فراری در موزه دل اتومبیل (دوشنبه ۱۰ صبح – ۲ بعدازظهر، سه شنبه ۲ بعدازظهر – ۷ شب، چهارشنبه، پنجشنبه، یکشنبه ۱۰ صبح- ۷شب، جمعه شنبه ۱۰ صبح- ۹ شب)، در جنوب مرکز شهر کنار رودخانه پو قرار دارد.

یک کارخانه فیات در نزدیکی لینگوتو توسط رنزو پسانو معمار در سال ۲۰۰۲ به یک مجموعه مدرن از تالارهای کنسرت، چندین مغازه و هتل تبدیل شده است. طبقه بالای گالری هنری جوورانی مارلا آینلی (سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح-  ۱۵ بعدازظهر) کلکسیون جالبی از ۲۵ شاهکار مانه، رنوار، ماتیس و پیکاسو دارد، که از یک مجموعه خصوصی یکی از نجیب زاده های فیات، جوورانی آیلی و همسرش، مارلا، می باشد.

کوه های آلپ و واله دائوستا Alpine and the Valle d’Aosta

اسکی در پیدمونت و واله دائوستا ورزش اصلی است. ویا لاتنا Via Lattea، با «راه شیری» حدود ۴۰۰ کیلومتر مسیر و ۹۰ تله سیر اسکی را بهم متصل کرده است. سستریر Sestriere اولین تفریحگاه اسکی آلپی بوده که توسط جووانی آپنلی، رئیس فیات، ساخته شده است، در واله دائوستا، شهر زیبا و شیک کورمایور میان مونت بلانک قرار گرفته و مکان مناسبی برای پیاده روی، کوهنوردی، و اسکی در زمستان است. در طرف شمالی منطقه قله های ماترهورن (مونته چرونو) بر فراز برول چروینا BreuilCervinia یکی از تفریحگاه های اسکی ایتالیا و مقصد محبوب زمستانی، دیده می شوند. در جنوب منطقه، اولین پارک ملی ایتالیا، پارک ملی گراند پارادیزو قرار دارد، که بهشت حیات وحش و مناظر زیباست.

نام آئوستا Aosta ، شهری که دره واله آئوستا نام خود را از آن گرفته، برگرفته از امپراطور آگوستوس است که در مرکز این دره برای خود یک رم کوچک ساخت. این شهر کوهستانی زیبا میان کوه های آلپ قرار داشته و هنوز بسیاری از بقایای رومی در آن دیده می شوند.

عکس صفحه ۱۶۳- کفن تورین

یکی از زیباترین سفرها در ایتالیا، با مناظر زیبای مونت بلانک، تله کابین سواری از لاپالوده شمال گور مایور، تا کوله دل جیگانته، در ارتفاع ۳۳۵۴ متری، و ایگوئیل دومیدی، در ارتفاع ۳۸۴۲ متری، تا شامونی در فرانسه، است.

عکس صفحه ۱۶۴- در ریویرا: بندر پورتوفینو

ایتالین ریویرا Italian Rivera

ساحل لیگوری که محبوب علاقمندان به تعطیلات در ایتالین ریویراست، دارای تاریخ باستانی دزدان دریایی و تجارت است که البته تفکیک این دو همیشه هم آسان نیست. شهر بندری جنوا باعث امنیت مدیترانه برای تاجران سرشناس شده و به تدریج ماهیگیران و ملوانان در بقیه قسمت های این ساحل ساکن شدند. این ساحل زیبا تا شرق جنوا به ریویرا دی لوانته ریورای آفتاب طلوع) معروف شده، و ساحل سمت غرب به ریویرا دی پوئنته (ریو برای آفناب غروب) شهرت یافته است.

جنوا Genoa

جنوا میان آبناینز و دریا در جستجوی ثروت و کاوش در دریاها به ایتالیا پشت کرد. در شهر قدیمی قرون وسطایی، کاتدرال (هر روز ۸ صبح – ظهر، ۳ بعداز ظهر-  ۷ شب)، در سال ۱۱۱۸ تاسیس شد و نمای گوتیک آن در اوایل قرن ۱۴ ام ساخته شد.

عکس صفحه ۱۶۵- کلیسای جامع سن لورنزو

فضای داخلی تاریک و غم انگیز آن با نماز خانه های پر تزئین سرزنده شده است. موزه دل تزورو (دوشنبه – شنبه ۹ صبح، ظهر، ۶-۳ بعدازظهر) در زیرزمین گنجینه­ای از نمادهای گرانبها، شامل ساکرو کاتینوء کاسه شیشه ای سبز، است که گفته می شود مسیح در شام آخر از آن نوشیده است. همچنین در اینجا صندوقچه خاکستر سن جان تعمید دهنده مربوط به قرن ۱۵ام دیده می شود که ۲۴ ژوئن هر سال آن را در خیابان ها می گردانند.

در همان نزدیکی پیاتزا سن ماتئو محل زندگی خانواده دوریا، دریانوردان و تاجرانی بوده که به تاسیس امپراطوری تجاری جنوا کمک کردند. خانه های نمای سفید و خاکستری آنها (شماره­ های ۱۷-۱۵) از قرن ۱۳ ام تا ۱۵ ام ساخته شده اند. کلیسای سن ماتئو نیز همین نمای سفید و خاکستری را دارد، سردابه این کلیسا مقبره آندره دوریا، فرمانده نیروی دریایی و حاکم قرن ۱۶ آمی، را در خود جای داده است.

پالاتزو بیانگو (سه شنبه – جمعه وصیح- ۷شب، شتپه – یکشنبه ۱۰ صبح- ۷شب)، در ویا گاریبالدی شماره ۱۱، محل مهمترین کلکسیون هنری شهر (شامل نقاشی هایی جنوایی) است. پالاتزو روسو (سه شنبه – جمعه ۹ صبح- لاشب، شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح- ۷شب) مربوط به قرن ۱۷اُم شامل آثاری از ورونیز، تیتیان، کاراواجو، دورر، و روینس است.

پورتو آنتیکو (بندر قدیمی) با ۲۸ کیلومتر اسکله که مدت زمانی طولانی بلااستفاده و ویران مانده بود توسط رنزو پیانو معمار جنوایی بازسازی شده و به مرکز گردشگری شهر تبدیل شده است. آکواریو Acquario (آکواریوم؛ مارس – آگوست دوشنبه – شنبه ۹ صبح- ۸٫۳۰شب، سپتامبر – فوریه ۹٫۳۰ صبح- ۷,۳۰شب، یکشنبه ۹٫۳۰ صبح- ۸٫۳۰شب؛ آخرین بلیط ۹۰ دقیقه قبل از تعطیلی) بزرگترین آکواریوم ایتالیا بوده و انواع گونه ها از کوسه و گاو دریایی تا پنگوئن و عروس دریایی را در خود دارد.

دیگر جاذبه های ساحلی عبارتند از بیوسفرا Biosfera (زیست کره)، یک کره شپشه ای فوتوریستی از گیاهان استوایی و پروانه هاست، بیگو Bigo (جرثقیل)، یک سازه عنکبوت مانند که شما را برای دیدن پانوراما تا بیش از ۶۰۰ متر بالا می برد، و موزه دریایی گالاتا Galata (مارس – اکتبر سه شنبه – یکشنبه ، اصبح- ۷٫۳۰ بعدازظهره توامیر فوریه سه شتبه- جمعه ۱۰ صبح- ۶ بعدازظهر، شنبه یکشنبه۱۰ صبح- ۳۰/۷) تاریخ غنی و متنوع این شهر را نشان می دهد.

عکس صفحه ۱۶۶- کوچه ای در شهر قدیمی جنوا

ریویرا دی لوانته Rivera di Levante

در امتداد ریویرا دی لوانته در شرق جنوا پورتوفینو زیباترین نقطه منطقه است. پورتوفینو Portofino که بیشتر یک بندر ماهیگیری محسوب می شود تا یک تفریحگاه، دارای هتل ها و ویلاهای شخصی زیبا در دل تپه های جنگلی است.

برای تماشای منظره زیبا در امتداد ساحل از کلیسای زردرنگ سن جورجو تا فانوس دریایی (فارو) قدم بزنید. صخره ها با پوشش گیاهی پر شده اند و خانه های شخصی در میان درختان سرو، تخل، و آبشارهای گل کاغذی پنهان شده اند.

با گشت و گذار در قایق می توانید به دهکده های دورافتاده دیگر مثل صومعه تاریخی سن فروتوزو San Frattus که تنها با قایق و یا با یک پیاده روی دوساعته قابل دسترسی است، با کامویلی Camogli بروید. همچین می توانید با پای پیاده از دهکده ماهیگیری سن روکو San Rocco دیدن کنید و با یک پیاده روی ۴۰ دقیقه ای دیگر به پونتا کپاپا، رو به تمام منطقه ریویرا، خواهید رسید.

در همان نزدیکی، سانتا مارگریتا لیگوره Santa Marherita Ligure یک شهر تفریحگاهی زیبا مملو از کافه ها، بوتیک ها، و هتل های خوب است و در رستوران های گردشگاه ساحلی آن با دو ردیف نخل غذاهای دریایی سرو می شوند. وقتی پورتوفینوی مجاور دیگر جایی برای اقامت گردشگران نداشته باشد آنها روانه این شهر می شوند. درست پایین ساحل، تفریحگاه خانوادگی سستری لوانته Sestri Levante سواحل ماسه ای خوبی دارد. یک سفر عالی با قایق از سانتا مارگریتا به مجموعه دهکده های چینگوئه تره Cinque Terre خواهد بود. این دهکده ها در دل صخره های خط ساحلی مدیترانه در حدود ۱۰۰ سال پیش ساخته شده اند، و از طریق شبکه های از مسیرهای خاکی از کنار صخره ها که از زیباترین پیاده راه های ایتالیا هستند، بهم متصل می شوند، مونتروسا و ورنائزا در سال ۲۰۱۱ بخاطر لغزش زمین دچار آسیب جدی شده و چهار نفر جان خود را از دست دادند، اما بعدا بخوبی بازسازی شده و مسیرها مجددا باز شدند.

ریویرا دی پوئنته Riviera di Ponete

ریویرا دی پوتنته، در غرب جنوا به سمت مرز فرانسه، زنجیره پیوسته ای از تفریحگاه های خانوادگی است. یکی از این تفریحگاه های قدیمی سن رمو San Remo نام دارد که دارای یک کازینوی باحال و ساحل زیبایی در امتداد دریاست. برای کمی دور ماندن از ساحل بهتر است به خیابان های باریک و قرون وسطایی محله لاپینیا La Pigma سری بزنید که ختم به صومعه قرن ۱۷امی مدونا دلا کوستا می شوند.

عکس صفحه ۱۶۷- بوردیگرا غرق در شکوفه

تفریحگاه آرامیر بوردیگرا Bordighera به درختان نخل خود در امتداد ساحل لونگوماره آرجنٹینا می بالد، آلاسیو Alassio با سه تفریحگاه ساحلی اصلی نیز باغ های زیبایی دارد که فصل کشت آنها زمستان های معتدل است. اگر بیشتر به سمت شرق بروید به شهر قرون وسطایی آلبنیا Albenga خواهید رسید.

عکس صفحه ۱۶۸- سن رمو، گل سرسبد تفریحگاه های لیگوری

جنوب

از میان ویژگی های مهم جنوب می توان به بکر بودن منطقه اشاره کرد، و البته چند مکان محبوب برای گردشگران وجود دارند: جزایر خواهر کاپری و ایسکیا در خلیج ناپل، بقایای ویرانه های پومپی، تفریحگاه های ساحل آمالفی و جزیره سیسلی، بجز بخاطر این موارد توریست هاء و البته دولت ملی بعد از اتحاد دوباره، توجه چندانی به جنوب ندارند.

جنوب که علیرغم دریافت بودجه از اتحادیه اروپا به اندازه شمال پیشرفت نکرده امکانات گردشگری چندانی هم ندارد. بناهای تاریخی و موزه ها بخاطر زمین لرزه و بی توجهی آسیب زیادی دیده اند.

اما با بازسازی بناهای تاریخی و گسترش امکانات اقامتی همه چیز در حال تغییر است. از نظر بسیاری، مهمترین جاذیه جنوب، یا متزوجورنو، مردم خونگرم، مهربان، و خودمانی آن است.

ناپل (ناپولی) Naples

سال ها نام این شهر سرکش و بی قانون لرزه بر اندام هرکسی می انداخت. اما گذر زمان تاریخ این شهر ثروتمند و مایه افتخار ناپلی ها را تغییر داده است. برای مسافران ماجراجویی که بدنبال آشنایی با منطقه جنوب هستند گزینه های زیادی وجود دارد. در واقع، دو موزه حاضر در ناپل از مهمترین موزه های اروپایی هستند، اما بعد از خیابان های شلوغ و رنگارنگ این شهر در جایگاه دوم قرار می گیرند.

در تئاتر رو باز ایتالیا ملودرام نایل را در همه جا می توان دید: اطراف بندر، محله های اسپاگانا پولی، و حتی محله های پولدار نشین وومرو و پوسیلیپو. در اینجا باید ساعت ها در رستوران ماند داستان پیتزا از همین جا شروع شد.

چهره ناپل در اثر زمین لرزه چندین بار تغییر کرده است. بسیاری از کلیساها، قصرها، و موزه ها هنوز بعد از زلزله ویرانگر ۱۹۸۰ در دست بازسازی و مرمت هستند. نفوذ کامورا، مافیای قدرتمند کامپانیا، که در گناب روبرتو ساوباتو بنام عموره از آن نام برده شده، نیز نتوانسته کمکی به تسریع بازسازی ها کند.

بندر و اسپاکانا پولی The Port and Spaccanapoli

تردد ترافیک به سمت کورسو اومیر نو اول و پیاتزا مونیسیپیو Piazza Municipio است و از آنجا به سمت اسکله رفته با برخی برای رفتن به منطقه تجاری پشت سانتا لوشیا، مرکز تاریخی اسپا کاناپولی، یا مناطق مسکونی و و مرو و پوسیلیپو دور می زنند. بر فراز این میدان مربعی و سمت جنوب آن کاستل نوو Castel Nuovo و خندق خشک آن دیده می شوند. این قلعه قرن ۱۳امی از آن چارلز دانجو، حاکم فرانسوی ناپل، در قرن ۱۵ام به شکل یک قصر برای پادشاهان اسپانیایی آراگون بازسازی شد. ورودی به مکانی که حالا به دفاتر اداری و کتابخانه شهری تبدیل شده میان دو برج در سمت غربی بوده و از میان یک طاق نصرت رنسانس دوطبقه می گذرد. بالای این طاق یک مجسمه از سن میکائیل دیده می شود.

در جنوب پیاتزا مونیجیبیو، وبا سن کارلو به سمت مرکز خرید طاقدار قرن ۱۹اُمی گالریا اومبرتو اول Galleria Umberto رو به روی معبد نئو کلاسیک بل کانتو ناپلئونی، محل سالن اپرای تئاترو سن کارلو Teatro San Carlo می رود. این بنا که در سال ۱۷۳۷ ساخته و در ۱۸۱۶ بازسازی شده است زمانی تحت رهبری جواکینو روسینی (۲۲-۱۸۱۵) اجرا داشته و سیستم آکوستیک آن عالی است. پیاتزا دل پلبیشیتو Piazza del Plebiscito بدستور ژواکیم مورات، پادشاه ناپل، که در پالاتزو رئاله Palazzo Reale (پنجشنبه – سه شنبه ۹ صبح- ۷شب) در شرق پیاتزا زندگی می کرده، ساخته شده است. اتاق های این قصر به سبک باشکوه باروک قرون ۱۷ام و ۱۸ام دکور و بدنبال آسیب های بمباران متفقین در ۱۹۴۳ بازسازی شده است. منازل سلطنتی این قصر ارزش بازدید را دارند و در آنها تمایشگاه های موقت برگزار می شوند.

عکس صفحه ۱۷۰- قایق سواری در سواحل جنوب

در جنوب این منطقه، بندر سانتا لوشیا Santa Lucia مملو از هتل های مجلل و رستوران است که بسیاری از آنها رو به کاستل دل اوو Castel dell’Ovo (قصر تخم مرغی دوشنبه – جمعه ۹ صبح- ۷شب، شنبه – یکشنبه ۹ صبح- ۲ بعدازظهر) هستند. این قصر که روی یک جزیره کوچک ساخته شده دارای چند رستوران و کافه در میان منظره ای زیباست. با قدم زدن در کنار ساحل در زمان غروب می­توانید از منظره زیبای خلیج و مونت وسوویوس لذت ببرید. در منطقه مار جلینا در انتهای غربی بندر، ماهیگیران صید روز را به بندر ساتانزارو می آورند.

وقتی از پیاتزا دل پلیشیتو به سمت شمال می روید به خیابان جالب و یا تولدو Via Toledo می رسید که ساختمان فرمانداری و خیابان های تجاری سمت بندر و کوچه های باریک غرب را از هم جدا می کند.

این محله اسپانیایی قرن ۱۶اُمی، پر از خانه­های کارگری در حال ویرانی، فرصت خوبی برای تماشای زندگی روزمره است، و با تولدو به قلب تاریخی قدیمی اسپاکانا پولی Spaccanapoli اطراف یک جاده رومی که ناپل را به دو منطقه بالادست و پایین دست تقسیم می کند) می رسید. اینجا در گستره ای از پیاتزا دانته پرترافیک، میان ویا سن بیاگو دی لیبرای و ویا تریبونالی، تا بندر کاپوآنا تصویر ناپل قدیم همچنان پابرجا مانده است. رخت آویزهای لباس از میان کوچه های باریک آویزان شده اند، غیبت ها بین بالکن ها ردوبدل می شوند، سبدهای سبزی با طناب بالا و پایین می شوند، و حتی گریه های خانگی همانند چیزی هستند که در گذشته بوده اند.

سانتا کپارا Santa Chiara

برای تجربه کردن حس این محله تاریخی و قدیمی گردش خود را از پیاتزا جزو نوو Piazza Gesu Nuovo، با یک ستون باروک در وسط آن، شروع کنید. زیبایی معماری با داخل کلیسای یسوعیون ادامه می یابد. اما جواهر منطقه، در گوشه جنوبی میدان، سانتا کپارا Santa Chiara (هر روز ۹ صبح-  ۱۲٫۳۰ بعداز ظهر، ۴٫۳۰ بعداز ظهر – ۷ شب) به سبک گوتیک و مربوط به قرن ۱۴ام است، که برای همسر رابرت وایزدانجو ساخته شده و بعد از بمباران ۱۹۴۳ به سبک باروک قرن ۱۸اُمی بازسازی شده است. پنجره­های زیبا و ایوان این کلیسا سالم مانده­اند و فضای داخلی گوتیک فرانسوی به زیبایی بازسازی شده است. در سردابه مقابر Sculpted Tombs ماری دو والونا (سمت راست) و رابرت وایزدانجو دیده می شوند. در کنار این کلیسا ایوان های Cloisters قرن ۱۴اُمی (دوشنبه – شنبه ۹٫۳۰ صبح- ۳۰/۵ بعدازظهر، یکشنبه ۱۰ صبح ۲٫۳۰ بعدازظهر) در سال ۱۷۴۲ به یک باغ با پیاده راه های سایبان دار و کاشی های کابودیمونته تبدیل شده و یکی از زیباترین نقاط شهر است.

از خیابان ویا تریبونالی به کلیسای فرانسیسکن سن لورنزو ماجوره San Lorenzo Maggiore (دوشنبه – شنبه ۹٫۳۰ صبح – ۳۰/۵ بعد از ظهر ، یکشنبه ۹٫۳۰ صبح ۳۰/۱ بعداز ظهر) بروید.

رانندگی مخاطره آمیز

به شما پیشنهاد می کنیم که در ناپل رانندگی نکنید. در این شهر تابلو مسیر یکطرفه بی معنی است. پیدا کردن جای پارک غیرممکن است، ترافیک سنگین است و چراغ های راهنما تزئینی هستند.

عکس صفحه ۱۷۲- منظره بندر ناپل با پس زمینه مونت وسوویوس

نمای باروک این کلیسا و ایوان مرمری قرن ۱۴امی بعد از زمین لرزه سال ۱۷۳۱ اضافه شدند. داخل کلیسا یک محراب گوتیک فرانسوی دیده می شود.

سه درگاه اصیل قرن ۱۴اُمی کلیسای جامع (دوشنبه – شنبه ۸٫۳۰ صبح ۱۲٫۳۰ بعداز ظهر ، ۵ بعداز ظهر – ۷شب، یکشنبه ۳۰/۸ صبح- ۱ بعدازظهر، ۳ بعداز ظهر – ۷شب) به سبک نئوگوتیک فرن ۱۹ ام هستند، این کلیسای جامع قدیمی­ترین صومعه مسیحی تابل، باسیلکای سانتا رستیتوتا Basilica of Santa Restituta قرن ۴اُمی را در خود جای داده، که ستون های رومی آن از زلزله ۱۶۸۸ جان سالم بدر برده­اند. در انتهای شبستان نسمت راست تعمیدگاه گنبددار قرن ۵امی دیده می شود، که یکی از قدیمی ترین بناها در اروپا بوده و موزائیک های اصلی أن دست نخورده باقی مانده اند.

عبادتگاه سن گنارو Chapel of San Gennaro به سبک باروک بسیار زیباست. در محراب این نماز خانه دو شیشه کوچک از خون قدیس خامی ناپل نگهداشته می شود، و سه بار در سال (یکشنبه اول مه، ۱۹ سپتامبر و ۱۶ دسامبر) جوشانده می شود. اگر خون داخل این شیشه نجوشد ناپل دچار مصیبت می شود. آخرین باری که این اتفاق افتاد سال ۱۹۸۰، سال زلزله بزرگ، بود.

موزه باستانشناسی

ظاهر رندانه شهر باعث می شود تاریخ با شکوه آن را فراموش کنیم. خوشبختانه، دو موزه بزرگ گنجینه های شهر را از شر زمین لرزه و دزدی حفظ کرده اند. موزه باستانشناسی (چهارشنبه، دوشنبه ۹ صبح-  ۳۰/۷ بعدازظهر) که در قرن ۱۶اُم بعنوان بازداشتگاه سواره نظام ساخته شد کلکسیونی از گذشته یونانی، اتروسکانی، و رومی ایتالیاست. همه بازدیدها از پومپی و هرکولانیوم باید از اینجا شروع شده و یا در اینجا پایان یابد، چون نه تنها کلکسیون های جهانی نقاشی ها و موزائیک هایی را به نمایش گذاشته اند که ۲۰۰۰ سال قبل زیر مونت وسوویوس دفن شده بودند، بلکه میزبان مجسمه های ویلاها و معابد دیگر منطقه نیز هستند. طبقه همکف به مجسمه Sculpture اختصاص دارد، که شامل بسیاری از کپی های رومی عصر طلایی یونان در قرن هام قبل از میلاد است، که تنها گزینه دسترسی ما به این شاهکارهای گمشده هستند. معروفترین آنها نیزه دار اثر پولیکلتوس است، که در میان مجسمه سازان بونانی از نظر شهرت بعد از فیدیاس قرار دارد. همچنین در این موزه گاو فارنیز Farnese Bull به نمایش گذاشته شده که بزرگترین مجسمه کلاسیک از مرمر یک تکه است که تاکنون کشف شده است.

محبوب ترین این مجسمه ها برنزهای هرکولانیوم Herculaneum Bronzes و موزائیک های پومپئی pompeii Mosaics در طبقه نیم اشکوب هستند. موزائیک های زیبای و پلاهای پومپٹی با رسمیت موزائیک های کلیسایی تضاد جالبی دارند. این موزائیک ها شامل مراجعان با عفریته مشورت می کنند، نوازندگان دوره گرد، کتیبه های کوچک از یک اختاپوس، یک سگ زنجیردار، گربه ای که یک بلدرچین را می گیرد و نقاشی دیواری حمله اسکندر به پرسپولیس در ۳۳۳ قبل از میلاد هستند. نقاشی های اینجا بهتر از هر عتیقه رومی دیگری سالم مانده اند نقاشی های دیواری در رنگ های تند آیی، سبز، و قرمزهای بی مانند پومپئی هستند. محبوبترین این آثار پرتره پاکیوس پروکولوس و همسرش است. همینطور بهتر است نگاهی به هرکول و تلفوس و پرتره چهار تن، شامل آرتیمدس و گل جمع کن بیندازید.

گالری مخفی

گالری مخفی موزه باستان شناسی مجموعه ای از موزائیک ها و نقاشی ها را به نمایش گذاشته که بسیاری از آنها قبلاً بدلیل داشتن ماهیت پرنوگرافیک هرگز نمایش داده نشده اند.

عکس صفحه ۱۷۴- موزائیک سگ زنجیردار، از پومپئی

موزه کاپودیمونته The Copodimonte Museum

موزه کاپودیمونته (پنجشنبه – سه شنبه ۸٫۳۰ صبح- ۳۰/۶ بعداز ظهر، باجه بلیط فروشی ۳۰/۶ بعداز ظهر تعطیل می شود) در یک قصر زیبای قرن ۱۸اُمی بنام پالاتزو رثاله دی کاپودیمونته Palazzo Real di Capodimonte قرار گرفته است، در این موزه می توانید از یک کلکسیون منحصر به فرد از نقاشی های ایتالیایی و اروپایی دیدن کنید. از گزینه های مهم این موزه می توان به تغییر چهره مسیح اثر جووانی پلینی میان مجسمه های موسی و ایلیاء پرتره پسر بچه اثر مانتنیا؛ و طراحی سه سرباز اثر میکل آنژ برای نقاشی دیواری تصلیب سن پیتر در واتیکان اشاره کرد. رئالیسمی که در شلاق زنی کاراواجو و هفت اثر رحمت تحسین می کنید مکتب تاپلی کاراواجیسم را نشان می دهد.

رومرو و پوسیلیپو Vomero and Posilipo

بخش اعظم طبقه متوسط ناپل همه جا حتی در محله وومرو در بالای تپه نیز دیده می شوند. در حاشیه جنوب شرقی تپه درست پایین کاستل ستت المو، اداره گمرک چرتوسا دی سن مارتینو Certosa di San Martino به سبک باروک حالا به موزه ملی دی سن مارتینو Museo Nazionale di San Martino (پنجشنبه – سه شنبه ۸٫۳۰صبح- ۳۰/۷ شب) تبدیل شده، که ایوان ها و باغ های آن آرامش بهشت را دارند. این موزه تاریخ طولانی پادشاهی ناپل را در لباس ها، مجسمه های نقاشی ها، و کارهای چاپ نشان می دهد. در یکی از نمایشگاه های محبوب این موزه چهار قرن تخصص منحصر بفرد ناپل در ساخت کاراکترهای تولد مسیح با دست، معروف به presepi را نشان می دهد.

کامپانیا Campania

اتروسکان ها و یونانی­ها ساکن منطقه حاصلخیز اطراف ناپل، بین ساحل تیرنی و شیب های غربی آپنا ینز، بودند، از زمان های خیلی دور، خاک آتشفشانی باغ های زیتون، فندق، انگور، پرتغال، بیمو، و انجیر بوجود آورده بود، با جانشینی حاکمان مقتدر از قرون وسطا تا قرن ۱۸اُم نورمن­ها و فرانسوی ها، امپراطوران آلمان و اسپانیایی ها سیستم فئودال در منطقه باقی ماند و اختلاف اجتماعی و اقتصادی بیش از شمال افزایش یافت. فستیوال ها بیانگر پیوسنگی اجتماعی و مذهبی بوده و حتی ریشه خرافات به دوران باستان بازمی گردند.

هواپیماهای بین المللی مدت هاست که به جزایر خلیج ناپل و تفریحگاه های ساحل أمالفى رفت و آمد می کنند، در نزدیکی موزه های ناپل بقایای باستانشناسی پومپئی و هراکلیوم. آتشفشان وسوویوس، و کمی دورتر از ساحل، معابد یونانی پانستوم، دیده می شوند.

کاپری Capri

کشتی های تفریحی از ناپل، سورنتو، و پوزیتانو (و فقط در ماه های تابستانی از آمالفی) به سمت جزیره ۱۰ کیلومتر مربعی کاپری حرکت می کنند. این جزیره زیبا با ویلاهای محصور میان باغ ها، زمین های کوهستانی، و خط ساحلی زیبا، توانسته به مکانی محبوب میان گردشگران تبدیل شود.

زمستان های این جزیره معتدل و خلوت هستند، اما حتی در اوج شلوغی تابستان ها هم می­توانید برای خودتان گوشه های دنج پیدا کنید. عصرها خیلی آرامتر هستند و مردم محلی به کافه ها و رستوران ها می­روند تا هوا خنک شود، و خود را برای سرزندگی و اغواگری ای که کاپری از زمان امپراطوران روم باستان به آن معروف است، آماده می کنند.

در بندر اصلی مارینا گرانده Maria Grande ، سوار واگن شده و تا شهر اصلی کاپری بالا بروید. در اینجا، مغازه های سوغاتی فروشی، بوتیک های گران، و کافه ها اطراف کلیسای قرن ۱۷امی سانتو استفانو Santo Stefano در پیاتزتا جمع شده اند. بعضی از بازدید کننده ها سراغ چیژهای بیشتری می روند. مثلا شما می توانید یک تاکسی برای یک روز کامل کرایه کنید کرایه ها بالاست اما جای چانه زدن دارد. به جاده جنوب شهر بروید تا به صومعه های قرن ۱۴ اُمی چر توسا دی سن جیاکومو Certosa di San Giacomo برسید، یا مستقیماً در جهت ویا کامرله حرکت کنید تا به پوننا تراگارا و فارالیونی برسد. این جزایر صخره ای کوچک که شکل های جالب دارند، نماد زیبایی طبیعی جزیره هستند. جزیره آرامتر و خلوت تر آناکا پری Anacapri در طرف غربی جزیره با ویلاهای سفید در امتداد کوچه های باریک و آبشارهای گل کاغذی زیبایی محسور کننده ای دارد.

عکس صفحه ۱۷۶- پالاتزو رئاله دی کاپودیمونته

با کمی پیاده­روی از پیاتزا دلا ویتوریا به ویلا سن میکله Villa San Michele (می- سپتامبر هر روز ۹ صبح- ۶ بعداز ظهر) می رسید، که محل زندگی پزشک نویسنده سوئدی، آکسل مونته، بوده است.

این خانه دارای ترکیبی از مبلمان باروک و عتیقه های رومی است، اما باغ این ویلا مهمترین ویژگی آن محسوب می­شود، که دارای منظره زیبای جزیره و خلیج است. وقتی به پیاتزا برگشتید سوار تله سیژ سگوویا شوید تا بتوانید از منظره زیبای جزیره و باغ های پلکانی مونته سولارو Monte solaro سر راهتان، در ارتفاع ۵۸۹متری، بالاترین نقطه کاپری، لذت ببرید.

عکس صفحه ۱۷۷- تله سیژ به سمت باغ های مونته سولارو

مهمترین جاذبه این جزیره که با قایق از مارینا گرانده زیباتر خواهد بود، اما از طریق جاده شمال غربی آنا کاپری نیز قابل دسترسی است غار دریایی بلو گروتو Blue Grotto (گروتو آزورا) است که وقت ظهر زیباتر و البته شلوغ تر می شود.

نور خورشیدی که از دل آب می گذرد، داخل غار را آبی رنگ کرده و بستر ماسه ای دریا همچون نقره می درخشد. گفته می شود که این غار، با ۴متر طول، ۱۵ متر ارتفاع، و ۳۰متر عرض یک نیمفیوم، نوعی خلوتگاه آبی برای امپراطور تیبریوس، بوده که در قرن اول قبل از میلاد به کاپری آمد و ویلایی را بالاتر از این خلوتگاه ساخت.

بقایای ویلا یوویس Villa Jovis (ویلای ژوپیتر، هر روز ۱۱ صبح- ۳ بعداز ظهر، سه شنبه نیمه اول ماه و یکشنبه نیمه دوم ماه تعطیل است) روی یکی از دماغه های شرقی باقی مانده اند. حتماً برای تماشای منظره از سالتو دی تیبریوی ۲۹۷متری، آخرین صحنه ای که دشمنان امپراطور قبل از سقوط از دماغه می دیدند، به اینجا بیایید.

عکس صفحه ۱۷۸- مارینا گرانده در کاپری

ایسکیا Ischia

جزیره ایسکیا در انتهای غربی ناپل که با قایق از ناپل و پوزولی قابل دسترسی است بعنوان خواهر کوچک کاپری و بخاطر داشتن چشمه های آبگرم، سواحل ماسه ای، امکانات ورزش های آبی و طبیعت گردی تابستان ها محبوب گردشگران می شود. کاسامیچولا ترمه ولاکو آمنواز بهترین تفریحگاه های این جزیره هستند. یکی از بهترین سواحل لیدو دی مارونتی Lido dei Maronti در نزدیکی دهکده ماهیگیری خوش منظره سنت آنجلوست. دوستداران طبیعت می­توانند تا مونت اپومئو Mount Epomeo در ارتفاع ۷۸۸ متری پیاده روی کنند. از آن بالا می توانید منظره زیبای جزیره و خلیج ناپل را تماشا کنید.

پومپئی Pompeii

حقیقت روزمره زندگی رومی­ها در نانوایی­ها، کافه­ها، و خواروبار فروشی های پومپئی، شهر ۲۵۰۰۰ نفری، زنده می شود. گفته می شود که این شهر در قرن ۸اُم قبل از میلاد تاسیس شده است. آتشفشان مونت وسوویوس این شهر پررونق را بهمراه هرکولانیوم مجاور در ۲۴ آگوست سال ۷۹ بعد از میلاد به کام خود فروبرد و آن را زیر ۷ متر خاکستر دفن کرد.

این شهر تا سال ۱۵۹۴ مدفون ماند، تا اینکه ساخت و سازها منجر به کشف آن شدند؛ اما حفاری ها تا اواسط دهه ۱۷۰۰ آغاز گردید.

جاده دروازه اصلی که به دریا می رسد (پورتا مارینا: هر روز آوریل- اکتبر ۸٫۳۰ صبح۳۰/۷ بعداز ظهر، نوامبر – مارس ۳۰/۸ صبح- ۵ بعدازظهر؛ آخرین ورودی ۹۰ دقیقه قبل از تعطیلی) از سمت راست باسیلکا، دادگاه ها، و بورس می گذرد تا به فروم Forum ، مرکز شهر و محل گردهمایی عمومی آن درست رو به مونت وسوویوس برسد. میدان بزرگی را تصور کنید که شبیه پیاتزا سن مارکو در ونیز بوده، با ایوان ای دو طبقه که در امتداد سه طرف ساخته شده اند و در انتهای شمالی معبد ژوپیتر Temple to Jupiter با شش ستون میان طاق های آیینی قرار گرفته است. بعد از آسیب های زلزله اولیه، از این معبد بعنوان کاپیتولیوم و خزانه داری شهر استفاده می شده است. در اینجا می توانید پایه ستون های مجسمه های افراد سرشناس محلی و ملی و پایه سفید سکوی سخنران را ببینید. در گوشه شمال شرقی بازار بزرگ و سرپوشیده قرار داشته، و باسیلکا Basilica در گوشه شمال غربی بوده، که بزرگترین بنا در پومپئی محسوب می شده است.

در ویا دلابوندانانزا Via dell’Abbondanza که از فروم به سمت شرق می رود، گرافیتی های باستانی با رنگ قرمز روی دیوارهای خانه ها و مغازه ها ناشیانه کشیده شده­اند؛ شعارهای تبلیغاتی، فحش، و طراحی های مستهجن نیز دیده می شوند که این سنت در اینجا تاریخی طولانی دارد.

عکس صفحه ۱۷۹- کلیسای سانتا ماریا دل سوکورسو، ایسکیا

در گرمابه های استابیان، بزرگترین گرمابه های پمپئی، اتاقک­های جداگانه مخصوص زنان و مردان، اتاق­های رختکن، جا رختی و سه گرمابه سرد، ولرم و گرم را خواهید دید. تیاترو گراند Teatro Grande مربوط به قرن ۲ام قبل از میلاد ظرفیت ۵۰۰۰ تماشاچی را دارد. پشت صحنه سربازخانه گلادیاتورها بوده، که در آن ۶۳ اسکلت پافت شده است. سلاح ها و تسحیلات، با کارهای هنری ظریف پمپئی روی آنها، در موزه باستانشناسی ناپل به نمایش گذاشته شده­اند.

ویلاهای پمپئی Pompeii’s Finest Villas

در انتهای ویا دل آبوتنانزا دو نمونه از بهترین و بلاهای شهر دیده می شوند. خانه لورئوس تیبورتینوس Loreius Tiburtinus دارای یک باغ با ایوان ستوندار، آبنماها، کانال های آبی، و آبشارهاست، که یکی از آنها نقاشی نارسیس و پیراموس و تیزبی را بر خود دارد. خانه ژولیا فلیکس Julia Felix ، که آنقدر باشکوه است که می توانسته یک هتل باشد، دارای گرمابه مخصوص و یک ایوان زیبا با ستون های مرمرین است. درست جنوب این خانه آمفی تئاتر دیده می شود، که قدیمیترین نمونه باقی مانده در ایتالیا مربوط به سال ۸۰ قبل از میلاد است، از بالاترین ردیف این آمفی تئاتر می توانید منظره کامل و زیبای شهر را داشته باشد، تماشا کنید.

عکس صفحه ۱۸۰- ستون های اطراف فروم، پمپئی

در شمال منطقه فروم دو مورد از معروفترین سایت­های پمپئی قرار دارند. اولی خانه و تی Vettii است که برادران بازرگان ثروتمندی مالک آن بودند، و خانه بزرگ آنها یکی از بهترین نمونه های بر جای مانده است که تزئینات بی نظیری دارد. بیرون سایت اصلی به سمت شمال، ویلای اسرار Villa mysteries (ویلا دی میستری) یکی دیگر از گنجینه های هنری پمپئی دیده می شود. «اسرار» همان نقاشی های دیواری بزرگ درباره ورود یک زن به فرقه دیونیسیوس هستند. باستانشناسان، که هنوز هم مطوئن نیستند، می گویند که صحنه های نقاشی از رقاص ها، شلاق زنی، و زنی که نشسته است، نشانگر آیینی هستند مردم شهر ترجیح می دادند در مکانی دورافتاده اجرا کنند. این ویلا در حومه شهر احتمالا خانه یک کاهنه بوده است، پس زمینه برای و کمرنگ این نقاشی دیواری به رنگ قرمز این روزها به «قرمز پمپئی» شهرت دارد.

تخریب خانه گلادیاتورها در سال ۲۰۱۰ این نگرانی را مطرح کرد که آیا دولت برای حفظ مهمترین سایت های باستانشناسی جهان به اندازه کافی مسئولیت پذیر هست یا نه.

وسوویوس Vesuvius

این نام رومی قدیمی برای معروفترین آتشفشان اروپا به معنای «خاموش نشده» است. وسوویوس تنها آتشفشان فعال در سرزمین اصلی اروپاست (که چند مورد دیگر در جزایر سیسیلی و استرومبولی نیز وجود دارند). وسوویوس Vesuvius ۱۲۸۱ متر ارتفاع داشته، و در فوران سال ۱۹۴۴ و چند فوران کوچک دیگر در سال های بعد ۷۹ متر بلندتر شده است.

خانه و باغ

جمعیت ۲۵۰۰۰ نفری پمپئی باستان، بر خلاف هرکولانیوم آریستوکرات، ترکیبی از نجیب­زاده­ها. بازرگانان ثروتمند، مغازه داران، صنعتکاران، و بردگان بود. آنها از راه تجارت پشم و شراب امرار و معاش می­کردند. یک خانه معمولی نجیب زاده ها دوطبقه بوده و خدمتکاران طبقه بالا زندگی می کردند. بخش های نشیمن و اتاق های خواب در میان یک حیاط جای می گرفتند. مقابل ورودی یک اتاق نشیمن بزرگ و پشت آن اتاق غذاخوری قرار داشته است. این اتاق رو به یک حیاط یا باغ ایوان دار دیگر بوده است.

بغیر از ریسک فعالیت پیش بینی نشده، می­توانید به دهانه این آتشفشان به عرض ۶۰۰ متر نزدیک شوید. بعضی از تاکستان­های این منطقه با استفاده خاک حاصلخیز آتشفشانی بهترین نوشیدنی­ها را تولید می­کنند. رصدخانه ارمو Eremo Observatory در وسط راه این کوه از سال ۱۸۴۵ فعالیت های آتشفشانی آن را مورد بررسی قرار داده و دارای مجموعه­ای جالب از نقشه ها، زلزله نگاری ها، و گونه های ژئولوژیکی بیرون آمده از آتشفشان است. توجه کنید که یک میلیون نفر روی یک بمب ساعتی نشسته اند و اینکه یک فوران می تواند همه چیز را نابود کند. مقامات محرک های برای ترغیب خانواده ها ارائه کرده اند تا آنها محل زندگی خود را تغییر دهند. با این حال این برنامه پیشرفت قابل توجهی نداشته است.

عکس صفحه ۱۸۲- قربانی فوران آتشفشان

هرکولانیوم Herculaneum

هرکولانیوم (سه شنبه – جمعه ۹ صبح ۴٫۳۰ بعداز ظهر، شنبه و یکشنبه تا ۳۰/۵ بعداز ظهر) حدود ۷ کیلومتری وسوویوس کوچکتر از پمپئی بوده و به اندازه آن مشهور نیست، اما کوچک بودن و وضعیت بهتر آن باعث شده تا بخوبی حال وهوای یک شهر رومی را حفظ کرده باشد، در حالیکه پمپئی زیر خاکسترهای آتشفشانی سوخت، موج خاکستر و گل و لای مرگبار ۲۰متری هرکولانیوم را در هم کوبید و روی خانه های لایه ای سفت و سخت ایجاد کرد که طبقه های بالایی و حتی برخی از تزئینات ظریف روی چوب­ها نیز دست نخورده باقی مانده­اند. این شهر که در قرن ۱۸اُم طی حفاری­ها کشف شد همچنان در دست حفاری است. این حفاری کار بسیار دشواری است، چون شهر مدرن ارکولانو روی شهر قدیمی ساخته شده است. سه خیابان اصلی شهر را تقسیم کرده اند. خانه های دو طبقه دارای بالکن و سقف های آویزان هستند که در پیاده روها سایه ایجاد می کنند.

پربازدیدترین قسمت این شهر گرمابه ها هستند، که در شرایط خوبی باقی مانده اند. تجهیزات کاملی دارند، و برای خانم ها و آقایان محوطه جداگانه دارند.

در انتهای جنوبی خیابان پنجم، خانه گوزن House of the Deer (کازا دی چِروی) نام خود را از نقاشی های دیواری دو گوزن که سگ های بازی به آنها حمله کرده اند گرفته است. در یکی از اتاق­های نزدیک باغ یک مجسمه از هرکول دیده می شود، که گفته شده موسس این شهر باستانی بوده است. در وسط خیابان چهارم، خانه مبلمان سوخته (کازا دل موبیلیو کاربونیتزاتو) یک تخت دو نفره مشبک کاری شده و یک میز کوچک زیبا دارد. کنار این خانه خانه نپتون قرار دارد که نمای طبقه بالایی آن از بین رفته است، اما یک مغازه در طبقه همکف انواع نوشیدنی ها را برای فروش دارد و قفسه های آن پر از بطری های کمرباریک است. حیاط داخلی یک اثر موزائیک سبز و آبی زیبا از نپتون بهمراه همسرش آمفیتریت را نمایش می دهد.

بزرگترین این ویلاها، خانه دویست ساله Bicentenary (که ۲۰۰ سال بعد از اولین حفاری ها در ۱۷۳۸ کشف شد) واقع در خیابان دکومانوس ماکسیموس در حاشیه شمال شرقی شهر می باشد.

عکس صفحه ۱۸۳- نقاشی دیواری در هرکولاتیوم

این خانه دارای کفپوش مرمری زیباست، و داخل دیوار یکی از کوچکترین اتاق های آن یک صلیب قلم زنی شده که گفته می شود یکی از قدیمیترین نمادهای مسیحیت است.

این منطقه نیز مانند پمپئی تحت مرمت مداوم است. اگر می خواهید حال و هوای حقیقی آن دوران را تجربه کنید به موزه باستانشناسی مجازی سر بزنید. در این موزه با گردش و بازسازی های کامپیوتری می­توانید خیابان­ها، میدان­ها و ویلاها و یک فیلم سه بعدی روی یک پرده ۲۶ متری از فوران آتشفشان وسوویوس را  ببینید.

سورنتو و ساحل آمالفی Sorrento and the Amalf Coast

امتداد ساحل ضلع جنوبی خلیج نایل اطراف شبه جزیره سورنتو تا سالرنو یکی از زیباترین بخش های اروپاست، جاده مارپیچ ساحلی و شیب تند صخره ها و دره های عمیق فالبرو بی­پرواترین راننده های ایتالیایی را هم رام می کنند. در گذشته، فقط راهزنان و دزدان دریایی به اینجا رفت و آمد می کردند، و بقایای استحکامات و برج های دیدبانی آنها هنوز در جای جای تپه ها و دماغه ها دیده می شوند، حالا، سکوهای تماشای منظره در کنار جاده مسافران و عکاسان را وسوسه می کنند تا از روی تخته سنگ های باغ های پلکانی پرتغال و لیمو، تاکستان ها، و درختان فندق و بادام بالا بروند.

تفریحگاه زیبای سورنتو محصور از سه طرف میان دره های بالای در با هنوز کمی از حال وهوای قدیمی خود را حفظ کرده و پایگاه محبوبی برای قایق سواری در امتداد ساحل و شبه جزیره است. صنعتکاران محلی این منطقه برای آثار چوبی معروف به اینتارسیا شهرت دارند. در موزه کورئاله Museo Correale (سه شنبه – شنبه ۹٫۳۰ صبح- ۳۰/۶ بعدازظهر) واقع در یک قصر قرن ۱۸اُمی در شرق شهر می­توانید ابزار آلات مدرن این صنعتکاران را با امکانات باروک نیاکان آنها مقایسه کنید؛ کلکسیون چینی این موزه هم ارزش تماشا را دارد.

دهکده زیبای پوزیتانو Positano در میان آبشاری از خانه های سفید محصور میان باغ های پرتغال و لیمو و تراس های کاشی کاری شده رنگارنگ قرار دارد. ساحل شنی این دهکده مملو از صندلی های سایه بان دار و قایق های ماهیگیری است. رستوران های این ساحل تا دیروقت باز هستند.

عکس صفحه ۱۸۵- منظره زیبای آمائفی

در کلیسای کوچک سانتا ماریا آسونتا Santa Maria Assunta، با گنبد کاشی کاری شده، نقاشی محراب قرن ۱۳ اُمی به سبک بیزانسی را از دست ندهید. مسافران بین المللی پولدار در هتل های چهار و پنج ستاره این ساحل اقامت می­کنند، بجز تنها دو جاده اصلی، بقیه مسیرها پیاده و از پله های بی پایان طی می شوند.

آمالفی Annalli و دیگر دهکده ساحلی، زمانی قلب تپنده جمهوری های پیزا و جنوا بوده، و در قرون ۱۰ام و ۱۸ام با فلسطین، مصر، قبرس، بیزانس و توئس تجارت داشته است. دو ویژگی مهم این دهکده در پیاتزا دل دومو Piazza del Duomo قرار دارند، جاییکه کافه های روباز و غرفه های بستنی فروشی پایین یک پلکان بزرگ به سمت برج کلیسای Carnpanile عرب نورمن و نمای موزائیک چندرنگ کاتدرال سنت آندریا Sant’Andrea (تابستان هر روز ۹ صبح- ۷ شب، زمستان­ها ساعت کاری کمتر می باشد که این کلیسای جامع بعنوان نماد شکوه و عظمت این جمهوری ساخته شده است. ساخت این کلیسای جامع در قرن ۹اُم آغاز شده، و درهای برنزی آن در قسطنطنیه ساخته شده و در قرن ۱۱اُم به آن اضافه شده اند؛ و در همان زمان بقایای جسد سن آندرو قدیس از قسطنطنیه به اینجا آورده شد.

تزئینات نما در قرن ۱۹ اُم بازسازی شدند، و طاق­های عرب نورمن ایوان قرن ۱۳اُمی کیوسترو دل پارادیزو Chiostro del Paradiso (ایوان بهشت) فضای زیبایی برای سرود خوانی­های تابستان ایجاد کرده اند.

برای تماشای استالاکتیت های غار دلو اسمرالدو Grotta dello Smeraldo (غار زمردین) به کونکا دی ماریتی در همان نزدیکی بروید. آب های این غار بطرز زیبایی به رنگ سبز زمردی هستند و آب های غار آنزورا در کاپری آبی هستند.

عکس صفحه ۱۸۶- کاتدرال سنت آندریا، آمالفی

راولو Ravello

دهکده کوچک و زیبای راولو در حاشیه مرتفع ۳۶۲ متری بالا و پشت آمالفی واقع شده، که زمانی مخفیگاه سپاه رومی هایی بوده که از دست هان ها و ویزیگوت ها گریخته بودند. امروزه راولو تفریحگاه زیبایی است که هتل ها و ویلاهای خوبی دارد.

درست در نزدیکی میدان اصلی دهکده، که کلیسای جامع رومانسک، مربوط به سال ۱۰۷۶، در آنجا دیده می­شود، ویلا روفولو Villa Rufolo (باغ ها هر روز ۹ صبح- ۸ شب) با ایوان نقش عربی طاقدار رنگارنگ خودنمایی می­کند. باغ های معلق این ویلا مملو از گل­های وحشی و درختان نخل و مناظر مسحور کننده اطراف آن الهام بخش ریچارد واگنر در ۱۸۸۰ برای آخرین اپرای او، پارسیفال، بوده اند. اینجا مکانی عالی برای برگزاری کنسرت های تابستانه است.

ویلا چیمبرونه Villa Cimbrone (باغ ها هر روز ۹ صبح- غروب، ساختمان ویلا برای بازدید عموم نیست) که در سال ۱۹۰۴ ساخته شده از یک مسیر پیاده سنگلاخی قابل دسترسی است، باغ های اطراف این ویلا رو به منظره زیبایی از ساحل و خط آبی خلیج سالرنو هستند. در کل ساحل آمالفی از این منظره بیش از هر چیز دیگری عکاسی می شود.

پِستوم Paestum

در ایتالیا هیچ جایی به اندازه معابد دوریک Doric گواه بر دوران پر عظمت یونانی ها نیستند. پستوم، در فاصله ۴۰ دقیقه ای جنوب سالرنو، به قرون هام و ۶اُم قبل از میلاد باز می گردد.

این شهر یونانی که در میان زمین­های رو به دریا ساخته شده با ستون­های سنگی در زمان غروب درخشش زیبایی دارد. چهار معبد رو به فروم و محله های مسکونی ساخته شده اند. قبل از دوران رومی ها، این شهر پوسیدونیا، برگرفته از نام خدای دریای یونانی (که رومی ها به آن نپتون می گویند) نام داشته است. بعد از آنکه شهر بدلیل شیوع مالاریا و حمله اعراب در قرن ام تخلیه شد، باها زیر پوشش گیاهی دفن شدند تا اینکه ۹۰۰ سال بعد دوباره کشف گردیند.

زیباترین معبد، درست مقابل ورودی سایت (هر روز ۹ صبح – ۱ ساعت قبل از غروب) معبد نپتون مربوط به قرن ۵ اُم قبل از میلاد است. سقف این معبد کاملاً خراب شده، اما کتیبه و ۱۴ ستون آن همچنان سالم مانده، و در کنار معبد تریون در آتن از بهترین معابد یونانی هستند که بخوبی باقی مانده­اند. در جنوب، معبد هِرا Temple of Hera (که به اشتباه به آن باسیلکا هم گفته می شود) ۱۰۰ سال قدیمیتر بوده و قدیمیترین معبد پستوم محسوب می شود، و همچنین ۱۰۰ سال قبل از پارتنون آتن ساخته شده است.

شمالی ترین معبد، معبد سیریز Temple of Ceres نام دارد که در حدود سال ۵۰۰ قبل از میلاد ساخته شده، و در اوایل قرون وسطا از آن بعنوان کلیسا استفاده می شد، که سه مقبره مسیحی موجود در آن گواه بر این مسئله هستند. روبه روی معابد یک موزه عالی (هر روز ۸٫۳۰ صبح-  ۴۵/۶ بعداز ظهر، دوشنبه اول و سوم هر ماه تعطیل است) قرار دارد که گنجینه ای از یافته های حفاری ها را به نمایش گذاشته است.

پولیا Puglia

این منطقه که بیشتر تحت نام رومی آن، آپولیا، شناخته شده از نوک شبه جزیره گارگانو تا پاشنه چکمه ایتالیا کشیده شده، و مملو از چراگاه هایی است که گوسفندان و بزها در همه جای آن دیده می شوند، و از زیبایی بکر و منحصر بفردی برخوردار است. قلعه ها و کلیساهای در مانند بسیاری گواه عبور نورمن ها، و بعدها امپراطوران آلمان در قرون وسطا، از این منطقه هستند. در میان باغ های زیتون، درختان بادام و انجیر، خانه­های معروف به ترولو با سقف های مخروطی شکل ساخته شده­اند. اینجا یک مقصد گردشگری محبوب برای ایتالیایی ها و همچنین ماجراجویان عاشق ایتالیاست. جالب است که این تکه آخر دنیای ایتالیا نیز جزو اروپا محسوب می شود.

شبه جزیره گارگانو Gargano Peninsula

تفریحگاه­های ساحلی این شبه جزیره در میان درختان کاج، کمپ­های درجه یک و امکانات ورزش های آبی سواحل خوبی دارند، و پایگاه خوبی برای کشت و گذار و قدم زنی در دل تپه­ها هستند. حلقه ساحلی خوش منظره این منطقه در مانفردونیا Manfredonia، با جاذبه های تاریخی مانند کلیسای قرن ۱۲اُمی سانتا ماریا دی سیپونتو Santa Maria di Siponto (جنوب غربی شهر) آغاز می­شود. پوینوچیو سو Pugnochius0 از بهترین تفریحگاه­های ساحلی است. ویسته Vieste نیز تفریحگاه جذاب دیگری است که امپراطور فردریک دوم در آن یک قصر ساخته که از بالای آن می­توانید منظره زیبای دریای آدریاتیک را تماشا کنید. دهکده­های ماهیگیری پسکیچی و ویسنته بالای صخره­های سنگی ساخته شده­اند.

از راه ویگو به سمت سرزمین اصلی بروید تا بتوانید از تماشای گوزن­های وحشی در جنگل اومبرا Urnbra Forest لذت ببرید. مونته سنت آنجلو Monte Sant’Angelo در ارتفاعات جنوب این جنگل در قرون وسطا یک شهر زیارتی معروف بوده که شهرت آن بخاطر وجود صومعه قرن ۵اُمی سنت میکائیل St Michael (هر روز ۷٫۳۰صبح- ۷شب، زمستان ساعات کاری کوتاه تر) در یک غار است که گفته می شود در آنجا فرشته مقرب بر اسقف سیپونتو سه مرتبه ظاهر شده است، این صومعه الهام بخش ساخت صومعه فرانسوی مونت سن میشل بعد از سفر اسقف اوبرت به کار گانو برای گرفتن تکه ای از عبای قرمز سن میکائیل بوده است. از یک ایوان گوتیک در وسط شهر، کنار برج کلیسای Campanile قرن ۱۳ اُمی یک پلکان ۹۰ پله ای شما را به سمت درهای برنزی قرن ۱۱ اُمی این صومعه می رساند. سمت چپ این محراب یک تخت مربوط به کلیسای اسقفی به زیبایی از سنگ تراشیده شده است. از تفریحگاه ساحلی شمالی رودی گارگانیکو، می توانید تابستان ها با قایق در یک سفر کوتاه ۹۰ دقیقه ای به جنگل های کاج جزایر ترمیتی Tremiti بروید.

آلبروبلو Alberobello

شهر کشاورزی آلبروبلو مرکز خانه های ترولو پولیاست. این خانه های مخروطی شکل با سقف های حنایی یا خاکستری مثل دوک های نخ ریسی سروته شده در سرتاسر منظره این شهر پر شده اند.

عکس صفحه ۱۸۹- معبد سیریز در پستوم

این مخروط های سفید با تکه سنگ های کوچک در یک حالت مخروطی و بدون استفاده از آهک برای چسباندن آنها بهم ساخته شده اند. با اینکه قدیمیترین ترولوی باقیمانده در شهر مربوط به قرن ۱۶اُم است، گفته می شود که این تکنیک ساخت مربوط به ماقبل تاریخ بوده، و احتمالاً از یونان با خاورمیانه به اینجا آورده شده است.

پرسه زدن در میان دو محله ترولو در آلیرویلو که خانه ها، مغازه ها، و حتی کلیساهایش رہوئی مونتی Rioni Monti و آیاپیکولا Aia Piccola در فهرست میراث جهانی قرار دارند بسیار جالب و لذت بخش است. مغازه داران خوشحال می شوند به شما اجازه دهند که از پشت بام آنها منظره این جنگل رویایی از بیش از ۱۰۰۰ گنبد ترولو را تماشا کنید. در حومه شهر و اطراف تاکستان ها و لوکوروتوندو Locorotondo و سلوا دی فازانو Selva di Fasano مزارع، انبارها، سیلوهای گندم و حتی پمپ بنزین ها را خواهید دید

در شمال غربی آلبروبلو، یک استرادا پانورامیکا در امتداد خط الراس روبه ساحل آدریاتیک شما را به کاستلانا گرونه Castellana Grotte (هر روز آوریل – سپتامبر ۹ صبح- ۷شب، اکتبر – مارس ۹٫۳۰ صبح- ۱۲٫۳۰ بعداز ظهر)، یک مجموعه غار در ۶۰ متری زیر زمین، می رساند. برای تماشای استالاکتیت های این غار که به استالاگمیت های قرمز، سبز و صورتی رسیده اند یک تور دارای راهنما بگیرید.

عکس صفحه ۱۹۰- خانه ها در آلبروبلو

لچه Lecce یکی دیگر از شهرهای زیبای پولی است که بخاطر فراوانی قصرهای فراوان مربوط به قرون ۱۱۶م تا ۱۸ م به فلورانس جنوب شهرت دارد. مهمترین این بناها باسیلکای صلیب مقدس (سانتا کروچه؛ هر روز ۹ صبح- ظهر، ۴ بعداز ظهر – ۷ شب)، یکی از بهترین نمونه های دروان شکوفایی باروک در شهر است؛ پیاتزا دل دومو Piazza del Duomo نیز که در میان کاتدرال و چندین بنای دیگر واقع شده نیز یکی دیگر از این نمونه هاست.

آمفی تئاتر رومی نیز در قلب لچه واقع شده و مربوط به قرن ۱۲اُم بعد از میلاد بوده و در حال حاضر بعنوان محل برگزاری کنسرت ها از آن استفاده می شود.

سیسیلی و ساردینا SICILY AND SARDINIA

سیسیلی Sicily

سیسیلی از بسیاری جهات برای خود یک کشور محسوب می شود، و اصلاً بخشی از ایتالیا یا حتی اروپا بنظر نمی رسد. با این حال، برای کسانی که برای بار اول به این شهر آمده­اند، چند پیشنهاد داریم: پالرمو، سکونتگاه های یونانیان باستان و تفریحگاه ساحلی تائورمینا.

پالرمو Palermo

پالرمو، یک پایتخت شلوغ و پرازدحام، ارزش کنکاش در گذشته رنگارنگش را دارد. قصرها و کلیساهای نورمن، که هوشمندانه با ترکیبی از سبک اعراب و بیزانسی ساخته شده اند، با نماهای باروک اسپانیایی درهم آمیخته اند و در شلوغی این شهر بندری مدرن خودنمایی می کنند.

شیفته این شهر شدن کار آسانی نیست، اما با اینحال از نظر بسیاری از بازدیدکنندگان زیباست. تقاطع خیابان ویا ویتوریو امانوئله و ویا ماکده مرکز تاریخی شهر کواترو کانتی Quattro Canti (چهار گوشه) است که با دو کلیسای باروک (سن جوزپه دی تینینی و سانتا کاترینا)، آبنمای پرتوریا Pretoria قرن ۱۶اُمی اثر یک مجسمه ساز فلورانسی، و پیانزایی با همین نام حال و هوای خاص خود را دارد. پیاتزا جلینی کلیسای قرن ۱۲امی سن کاتالدو San Cataldo با سه گنبد کوچک سرخ و خطاطی های عربی را در خود جای داده است. از این کلیسا در قرن ۱۸اُم بعنوان اداره پست استفاده می شده و به زیبایی گذشته بازسازی شده است. کف موزائیکی و پنجره های مشبک این کلیسا اصل هستند؛ در سردابه کلیسا بخش های از دیوارهای روم باستان هنوز باقی مانده اند. کنار سن کاتالدو، کلیسای گوتیک نورمن بازسازی شده لا مارتورانا La Martorana (دوشنبه – شنبه ۸ صبح- ۱ بعداز ظهر، ۵- ۳٫۳۰ بعداز ظهر، یکشنبه ۸٫۳۰ صبح- ۱ بعداز ظهر) قرار دارد که نمای باروک و ایوان آن کمی تغییر کرده اند. این کلیسا دارای یک برج ناقوس با چهار طبقه است. داخل ایوان، اثر موزائیکی قرن ۱۲اُمی، سمت راست، تاجگذاری راجر اول، پادشاه نورمن سیسیلی، بدست مسیح را نشان می­دهد، و سمت چپ، دریاسالار، جورج انطاکیه، پایین پای مدونا دیده می­شود. در شبستان، موزائیک های زیبایی از خداوند بهمراه فرشتگان قرار دارند.

به سمت غرب و در امتداد ویا ویتوریو امانوئله، قصر نورمن ها دیده می شود که اعراب آن را در قرن ۹اُم بعنوان قلعه ساخته بودند. این قلعه بعدها به سکونتگاه سلطنتی و دربار باشکوه امپراطور فردریک دوم تبدیل شد. با اینکه این بنا در حال حاضر به دولت منطقه ای سیسیلی اختصاص یافته، اتوبوس های تور همیشه گردشگران را برای بازدید از کلیسای پالاتین Palatine Chapel (دوشنبه – شنبه ۳۰, صبح- بهداز ظهر، یکشنبه ۹٫۴۵- ۸٫۳۰ صبح) مربوط به قرن ۱۲اُم، به اینجا می آورند. فضای داخلی این کلیسا دارای سقف چوبی نقاشی شده با موتیف های شش ضلعی عربی و طاق مثلثی استالاکتیتی است. موزائیک های بیزانتی گنبد و محراب کلیسا تصویر خداوند در کنار مبلغ مسیحی، و دعای خیر مسبح برای پیتر و پل حواری را نشان می دهند، این طراحی ها اثر مشترک صنعتکاران مسلمان سوری و مسیحیان بیزانتی هستند. کلیسای گنبد صورتی سن جووانی دلی ارمیتی San Giovanni Eremiti (هر روز ۹ صبح- ۶ بعداز ظهر) یک نمونه زیبا از طراحی­های عرب – نورمن قرن ۱۲ام است. جذابیت عجیب این کلیسا با وجود صومعه قرن ۱۳اُمی با ستون های دوقلو چند برابر شده است. این صومعه در میان درختان پرتقال، لیمو، و نخل محصور شده است.

عکس صفحه ۱۹۲- بندر پالرمو

موزه باستانشناسی که در یک صومعه قرن ۱۶اُمی واقع شده مجسمه­ها و کتیبه­هایی از سایت­های باستانشناسی سیسیلی و معابد یونانی سلینونته (در ساحل جنوبی سپسپلی) را به نمایش گذاشته است.

دیگر گزینه­های جذاب این شهر بازار وو چیریا Vuccinia Marjet (درب ورودی در نزدیکی و یا روما و کورسو ویتوریو امانوئله) و بازار بالارو Ballaro Market ، با بو انواع ادویه و حال و هوایی که شما را به دوران مورها می برد، هستند. این بازار اکنون به بزرگترین و شلوغ ترین بازار تبدیل شده که گوی سبقت را از ووچیریا نیز ربوده است. در این شهر بندری سیسیلی می توانید انواع غذاهای دریایی را در غذاخوری های نزدیک بازار امتحان کنید.

مونرئاله Monreale

مونرئاله در ۸ کیلومتری جنوب غربی پالرمو دارای کلیسای جامع قرن ۱۲اُمی (دوشنبه – شنبه ۸٫۳۰ صبح- ۱۲٫۴۵ بعداز ظهر، ۵ – ۲ بعدازظهر، یکشنبه ۱۰-۸ صبح، ۵- ۲٫۳۰ بعدازظهر) و نیز یکی از بهترین حلقه­های موزائیک قرون وسطایی در اروپاست. برای تماشای جایگاه کشیش حنابی و قهوه­ای زیبا با طاق های در هم تنیده، پنجره های گوتیک و پنجره های عربی با طاق های نوک تیز به پشت کلیسا بروید.

در فضای داخلی پرزرق وبرق کلیسا موزائیک های قرن ۱۲ام و ۱۳ام شبستان و محراب کل حلقه عهد عتیق را نشان می دهند، که با تصویر خداوند در کنار قدیسین تکمیل شده اند. موزائیک های تالار تیز تصاویر انسان ها را نشان می دهند که گفته می شود اثر موزائیک کاران ونیزی است.

ایوان­های زیبای این کلیسا مکانی عالی برای کسب آرامش در میان طاق­های کنده کاری شده هستند. همچنین این کلیسا یک باغ زیبا مملو از گل و گیاه و درختان و یک آبنمای عربی است. این باغ بخاطر زیبای محسور کننده اش مکانی ایده آل برای عکاسی عروسی است، همچنین می توانید از طریق پشت بام به برج دسترسی داشته باشید.

آگریجنتو Agrigento

با اینکه آگریجنتو بخاطر تولد نمایشنامه نویس برنده نوبل، لوئیجی پیراندلو (۱۹۳۶-۱۸۶۷) شهرت یافته، در واقع دره معابد آن (هر روز آوریل- ژوئن ۱۰ صبح- ۶ بعداز ظهر، جولای- سپتامبر تا ۷شب، اکتبر، مارس تا ۵ بعداز ظهر) جاذبه اصلی این شهر محسوب می شود.

عکس صفحه ۱۹۳- سن جووانی دلی ارمیتی

این معابد باشکوه مربوط به قرن دوم قبل از میلاد هستند. معبد پونو با یک محراب مخصوص قربانی کردن در مکانی مرتفع در انتهای ویا ساکرا قرار دارد. اما این معبد کونکورد که در سیسیلی (اگر نه در جهان) به بهترین شکل سالم مانده است، که بخاطر استفاده از آن بعنوان کلیسا از قرن عام بعد از میلاد می باشد.

فضای سمبلیک این معبد در میان درختان اقاقیا بادام شما را ترغیب می­کند تا خدایان یونان را تحسین کنید. در همان نزدیکی، قدیمی­ترین معبد بنام معبد هرکول قرار دارد که در سال ۵۰۰ قبل از میلاد ساخته شده، و هشت ستون ۱۰ متری آن بازسازی شده­اند. در غرب این منطقه معبد جووا دیده می شود که هشتمین شگفتی جهان نام گرفته، هر چند ساخت آن هیچگاه به اتمام نرسید.

در شمال دره معابد، کنار کلیسای نور من قرن ۱۳اُمی سن نیکولا، موزه باستانشناسی (دوشنبه ۹ صبح، ۱ بعداز ظهر، سه شنبه – یکشنبه ۹ صبح- ۷شب) قرار دارد که دارای یک مجسمه مرمری زیبا از افیبوس (قرن ۱۵ام قبل از میلاد)؛ یک پیکره ۵, ۷ متری از تلامون که پایه سر ستون سقف یک معبد بوده؛ و چند تقلدان مشکلی قرمز یونانی است.

تائورمینا Taormina

تائورمینا، جذاب­ترین شهر ساحلی سیسیلی، مکان محبوبی برای بورژواهای یونانی از سیراکیوز بوده، و از ویلاها و هتل های بالای تپه های آن منظره مدیترانه بی­نظیر است. این بندر میزبان چندین خط کشتیرانی است، اما می توانید شبانه با تله کابینی که بالای تپه را به ساحل متصل می کند از شلوغی روز دور بمانید.

هیچ تفرجگاه سیسیلی به اندازه خیابان کورسو اومبرتو Corso Umberto و امتداد ویا روما Via Roma، یا میان پوشش گیاهی استوایی باغ­های عمومی پلکانی محبوب نیست. تئاتر یونانی (هر روز ۹ صبح- ۱ساعت قبل از غروب) مربوط به قرن ۳اُم قبل از میلاد در امتداد ساحل و به سمت قله آتشفشانی اتنا Etna تنها جاذبه شهر است که باید از آن بازدید کنید. اینجا مکانی عالی برای فستیوال های تابستانی است.

عکس صفحه ۱۹۵- معبد کنکورد

با گشت و گذار بیشتر در این کوهستان ها به ۲ قلعه قرون وسطایی کاستلو دی تائورمینا Castello و  کاستلمولا می رسید که اولی با پای پیاده و دومی با اتوبوس یا ماشین شخصی قابل دسترسی است. از اینجا می توانید مناظر زیبایی ببینید، هرچند قله اتنا همیشه در میان ابرها پنهان شده است.

سیراکیوز Syracuse

سیراکیوز، سکونتگاه کورنیتی در ساحل شرقی که در سال ۷۳۴ قبل از میلاد ساخته شده، قدرتمندترین مستعمره یونان در دوران حکمرانی دیونیسیوس (۳۶۷-۴۰۵ قبل از میلاد)، و رقیب اصلی آتن، بوده است. جمعیت این شهر در دوران شکوفایی با ۱۱۸۰۰۰ نفر تقریباً به اندازه جمعیت امروزی آن بوده است، در قرن ۳اُم قبل از میلاد در همین شهر بوده که ارشمیدس، ریاضیدان، تئوری جابجایی آب را در وان حمام کشف کرده، و سپس برهنه از وان پیرون دو بده و فریاد زده «یافتم!، یافتم!». امروزه سیراکیوز یک شهر فرهنگی محسوب می شود.

سکونتگاه اصلی سیراکیوز جزیره بندری اور تیجا بوده که با یک جاده به سرزمین اصلی منصل می شده است. دو ستون باقیمانده از معبد آپولو همچون دروازه پابرجا مانده اند، و خانه های باروک قرن ۱۷امی با بالکن های آهنی و کنده کاری روی آنها یادگار عصر اسپانیایی ها در این شهر هستند.

پیاتزا دل دومو Piazza del Duomo هلال مانند، در میان قصرهای قرون ۱۷اُم و ۱۸اُم و بنای زیبای یک کلیسای جامع، مکانی عالی برای صرف صبحانه است. کلیسای این میدان شبیه معبد یونانی آتناست، و ستون های آن از دل دیوارهای خارجی بیرون آمده اند.

در این شهر که کاملاً جزء میراث جهانی محسوب می شود بعد از چندین دهه، کار بازسازی و مرمت آغاز شده و اورتیجا بیش از همیشه زیبا شده است.

پیوندهای یونانی معروف

اصلی ترین سایت حفاری سیراکیوز بنام پارک باستانشناسی نئاپولیس Parco Archeologico della Neapolis (هر روز ۹ صبح- ۲ ساعت قبل از غروب) در گوشه شمال غربی شهر جدید واقع شده است. تئاتر یونانی یکی از بزرگترین تئاترهای باستانی جهان توسط رومی ها بازسازی شده تا گنجایش ۱۵۰۰۰ نفر را داشته باشد. این تناثر مربوط به قرن ۵اُم قبل از میلاد است، زمانی که آشیلوس شخصاً برای تماشای ویرانگری­هایش به اینجا آمد. در ماه می و ژوئن در این تئاتر فستیوال نمایشی برگزار می شود. معدن سنگ پارادایس Paradise Quarry در همین نزدیکی به یک باغ زیبا از درختان نخل، خرزهره، و پرتغال تبدیل شده است. یکی از جاذبه­های این محل غار اور کیو دی دیونیزیو Orecchio di Dionisio (گوش دیونیسیوس) اثر کاراواجو نقاش در سال ۱۶۰۸ است که از دل تپه تمنیتس در آمده است. تاریخ سیراکیوز در موزه باستانشناسی اورسی Orsi (سه شنبه – شنبه ۹ صبح- ۶ بعداز ظهر، یکشنبه ۹ صبح – ۱ بعداز ظهر) به نمایش گذاشته شده، که تلفیقی از فرهنگ یونانی و دیگر فرهنگ های حاضر در این جزیره است.

کوه اتنا Mount Etna

کوه اتنا. بلندترین قله آتشفشانی اروپا، همانطور که از رگه های سولفور زرد ناشی از آتشفشان های جزئی در نزدیکی دهانه معلوم است، و مواد مذاب زیر پایتان هنوز گرم هستند. این قله در ارتفاع ۳۳۵۰ متری سطح دریا واقع شده، که ارتفاع آن بنابه تخریب فوران ها یا انباشت مواد مذاب تغییر می کند. وضعیت آتشفشان اتنا بسیار متغیر است. در طول یک دهه گذشته، این قله چندین بار فوران کرده و اغلب دسترسی بازدید کنندگان به آن امکان پذیر نمی باشد، ساده ترین راه برای بازدید از دهانه تله کابین ریفوجو ساپینزا است، که شامل یک گردش همراه با راهنما و پیاده روی تا قله می­باشد. کسانیکه پرانرژی هستند می توانند تمام راه تا قله را پیاده بالابروند، که در مجموع ۴ ساعت راه است، و البته پایین آمدن کمتر طول می کشد. از جاده شمالی لینگواگلوسا هم می توانید به قله نزدیک شوند. از این مسیر تا قله حدود ۷-۶ساعت پیاده روی راه است. از ماه مه تا اکتبر مینی بوس ها بهمراه راهنما بازدید کنندگان را به ارتفاع ۲۸۰۰ متری می­برند. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه به www.guidetnanord.com مراجعه کنید.

ساردینیا Sardinia

ساردینا، دومین جزیره بزرگ مدیترانه (بعد از سیسیلی) بخودی خود ارزش سپری کردن یک تعطیلات کامل را دارد. کسانیکه بدنبال حال و هوای منحصر به فرد این جزیره هستند، می توانند در تفریحگاه های ساحلی اقامت کرده و از رانندگی در خط ساحلی و گشت و گذار در میان صخره ها لذت ببرند. خانه­های ماقبل تاریخی نوراگی مخروطی شکل در سرتاسر جزیره دیده می شوند و کرتی ها، فنیقی ها، و رومی ها ساکن آنها بوده­اند. بعدها، ساردینیا به بخشی از امپراطوری تجاری پیزا، جنوا، و اسپانیا تبدیل شده، و در سال ۱۷۱۸ توسط دوک­های ساووی الحاق شد. کوستا اسمرالدا میان قایق سواران اروپایی محبوبیت بسیاری دارد و هتل های آن در ماه آگوست از چند ماه قبل رزرو شده اند.

عکس صفحه ۱۹۷- کورسو اومبرتو در تائورمینا

کالیاری Cagliari

این جزیره بندری شهر مدرنی است، اما در محله های قدیمی بالای تپه حال و هوای اسپانیایی دارد. موزه باستانشناسی (سه شنبه – یکشنبه ۹ صبح- ۳۰/۷ شب) دارای چندی از مجسمه های برنزی جنگجویان و راهبانی است که از مقایر ماقبل تاریخی دوران فرهنگ نوراگی یافت شده اند.

کلیسای جامع شهر که کاملاً بازسازی شده دارای دو منبر حکاکی شده در قرن ۱۲اُم است، که برای کلیسای جامع پیزا سفارش داده شده بودند. قبل از خروج از این شهر غذای محلی، شامل خوراک ماهی به سبک اسپانیایی و پاستاهای جنووایی، را امتحان کنید.

جاده کالیاری به موراورا Cagliarito Muravera ، که از کنار دره­های عمیق کوه های سارایوس تا ساحل می گذرد، یکی از زیباترین جاده های این جزیره است. وقتی این مسیر را به سمت ساحل لائوسی ادامه دهید به کوه های جنارجنتو Gennargentu، پوشیده از جنگل های انبوه بلوط و شاه بلوط می رسید. وقتی بیشتر به سمت شمال بروید، درست در نزدیکی جاده نورو دور گالی، سایت دورافتاده سیرا اوریوس Serra Orrios قرار دارد، که یک دهکده ماقبل تاریخی است. با کمی پیاده روی در امتداد یک مسیر تابلودار از میان مزارع به مجموعه ای از خانه های سنگی با دو معید و باروهای مدور در میان درختان اوکالیپتوس و زیتون می رسید. باستانشناسان حدود ۷۰۰۰ سازه نورانی را در اطراف جزیره شناسایی کرده اند که گفته می شود، بخشی از دژهای مستحکم هستند.

کوستا اسمرالدا Costa Smeralda

کوستا اسمرالدا با سواحل زیبا، هتل­های پنج ستاره، مجموعه­های ورزشی و سواحل مخصوص قایق سواری در انتهای شمال شرقی جزیره قرار داشته و یکی از بهترین تفریحگاه های ساحلی ایتالیاست. این منطقه دور تا دور چند خلیج و صخره های سنگی از اولبیا در شرق تا پر نگاه لامادالنا امتداد یافته است، پورتو چروو Porto Cervo در مرکز محبوب ساحل است اما با یا ساردینیا با خط ساحلی ناهموار چیزی کم ندارد. جزیره و دهکده ماهیگیری کوچک الامادالنا La Mallalena ، در فاصله ۱۵ دقیقه­ای از پالائو با قایق، جزیره اصلی مجمع الجزایر ۱۴گانه است، که البته بقیه جزایر چیزی بیش از تله­ای سنگ نیستند.

جزیره کاپررا Caprera که از طریق یک جاده به لامادالنا متصل می شود، آخرین محل زندگی جوزپه گاریبالدی، رهبر نظامی جنبش تجدید حیات برای اتحاد ایتالیا، بوده است. خانه ای که او در سال ۱۸۸۲ در آن از دنیا رفت، اکنون به یک موزه تبدیل شده است.

جاده ساحل شمالی برای گشت و گذار در امتداد تلماسه ها و جنگل های کاج در کنار خلیج آسینارا عالی است. شهر قلعه کاستل ساردو Castelsardo درست بالای یک پرتگاه زیبا روبه خلیج ساخته شده است. داخل کاتدرال قرن ۱۶اُمی این شهر صدای برخورد امواج دریا به صخره های پایین پرتگاه را می­شنوید.

عکس صفحه ۱۹۹- صعود از مونت اتنا

آلگرو Alghero

آلگرو، که امروزه به یک تفریحگاه ساحلی محبوب در ساحل شمال غربی تبدیل شده، در محله های قدیمی اطراف کاندرال هنوز حال وهوای دوران کاتالان را دارد. وقت غروب از قدم زدن در امتداد باروهای اسپانیایی قرن ۱۶اُمی لذت ببرید.

در خلیج بورتو کونته در همان نزدیکی می توانید حسابی ماهیگیری کنید و قلعه نورائی هم ارزش بازدید را دارد. در قسمت جنوب شرقی خلیج گروتا دی نتونو Grotta di Nettuno (غار نپتون هر روز مه- اکتبر و صیح لاشب) دیده می شود. با قایق هایی که آلگرو حرکت می کنند یا با پای پیاده از مسیر پرشیب میان صخره ها می توانید برای تماشای استالاکتیت ها و استالاگمیت های این غار پایین بیایید.

عکس صفحه ۲۰۰- فروشگاهی در میلان

چه کار کنیم؟

در حالیکه در میان کلیساها، پالاتزوها، ویرانه ها و موزه ها قدم می­زنید، شاید بخواهید کمی هم در میان زندگی روزمره ایتالیایی ها باشید. مفهوم لا دولچه ویتا (زندگی شیرین) در اوایل دهه ۱۹۶۰ مطرح شد و همچنان گرایش به این سبک زندگی وجود دارد. ایتالیایی ها به ورزش عشق می ورزند، فروشگاه های مجلل اغواکننده هستند، و از گراند اپرا گرفته تا کارناوال های رنگارنگ و مراسم های مذهبی به نمایش اهمیت زیادی داده می شود.

ورزش

فوتبال ایتالیا طرفداران بسیاری دارد و در شهرهای بزرگ، تیم­ها ستارگان محبوبی دارند: در تورین (یوونتوس وتورینو)، میلان (آس و اینتر)، رُم (آس روما و لاتزیو)، و ناپل (ناپولی). برای میلیون ها نفر، یکشنبه ها به خاطر مسابقات فوتبال عصر گاهی از مراسم عشاء ربانی مهمتر است. روزی که ایتالیا در یک مسابقه مهم بین المللی شرکت داشته باشد، خیابان ها خالی می شوند.

مسابقات دوچرخه سواری نیز محبوبیت بسیاری دارند، خصوصاً مسابقات تور ایتالیا در ماه مه دوچرخه های خیابانی و کوهستانی در اغلب شهرها و تفریحگاه­ها برای کرایه در دسترس هستند و تعداد روزافزونی از هتل ها دوچرخه در اختیار میهمانان خود قرار می دهند. توسکانی و اومبریا برای دوچرخه سواری کوهستانی مناسب هستند و بسیاری از اپراتورهای تور دارای تورهای راهنما با تورهای مستقل هستند، طرفداران مسابقات موتورسواری هم می توانند در مونترا، در نزدیکی میلان، یا در ایمولا، در نزدیکی بولونیا، مسابقات گراند پریکس ایتالیا را از نزدیک دنبال کنند.

در سواحل آدریاتیک، ایثاین ریویرا، ساردینیا و سیسیلی، شنا تفریح محبوبی است که البته با چند کلمه هشدار همراه است، وضعیت آلودگی آب در سال های مختلف تغییر می کند، اما در شهرهای بندری در نزدیکی مراکز صنعتی مثل جنوا، ناپل، و پالرمو از شناکردن خودداری کنید. حتماً با پرچم های هشدار درباره خطرات توجه داشته، و دقت کنید که غریق نجات در ساحل باشد، در بیشتر تفریحگاه های ساحلی باید بایت چترها، صندلی ها و استفاده از کابین رختکن پول بپردازید.

برای ورزش های آبی در تفریحگاه­ها، می­توانید تجهیزات لازم برای اسنورکل و موج سواری را پیدا کنید. اسکوبا دایو هم در جزایر و سواحل جنوب ایتالیا محبوبیت بسیاری دارد. بعضی از دریاچه ها امکانات اسکی روی آب هم دارند.

قایق سواری در ساردینیا و سیسیلی، و همچنین شبیه جزیره آرجنتاریوی توسکانی محبوبیت بسیاری دارد. قایق های کوچک بدون بادبان، ماجراجویی در میان آب های تنگه های کوهستان و قایق سواری در امواج خروشان در مناطق کوهستانی شمال محبوب هستند. ماهیگیری در ساحل در امتداد همه سواحل رایج است؛ یا اینکه می توانید در آب های شیرین دریاچه ها و رودخانه ها، با کسب مجوز از شهرداری محلی، ماهیگیری کنید.

پیاده روی ساده ترین و هیجان انگیزترین راه برای گشت و گذار در حومه شهر است، حال مهم نیست در دولومیتس باشید یا در آلپ، اطراف دریاچه ها باشید یا در میان تپه های توسکانی یا اومبریا، ایتالیا در حال حاضر دارای ۲۵ پارک ملی است. گران پارادیزو در واله دائوستا و گران ساسو در آبروتزو دارای بهترین و زیباترین پیاده راه­ها هستند. شما می توانید برای سوارکاری در سرتاسر ایتالیا اسب کرایه کنید. توسکانی و اومبریا مناظر زیبایی برای لذت بردن از اسب سواری دارند. علاقمندان به گلف می توانند از زمین های محلی، و معمولاً با ارائه کارت عضویت در باشگاه گلف در کشور خود، استفاده کنند. ونیز دارای یک زمین گلف در آلبرونی است. در ریویزا هم می توانید راپالو، سن رمو یا کارلندا را امتحان کنید.

تنیس در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی محبوبیت کمتری دارد، اما محبوبیت این ورزش در حال افزایش است. برای پیدا کردن زمین تنیس می توانید از هتل خود کمک بگیرید.

عکس صفحه ۲۰۲- موج سواری در نزدیکی کالیاری

امکانات اسکی و اسنوبورد در تفریحگاه­های الپ و دولومیتس بهترین هستند و مسابقات جهانی در کورتینا دامپتزو و وال گاردنا برگزار می شوند. ویا لانتا، «راه شیری» در غرب تورین، دارای پیست های اسکی ۴۰۰ کیلومتری است.

عکس صفحه ۲۰۳- دوچرخه سواران

سرگرمی

زمانیکه ایتالیایی­ها ملودرام زنده را به فضای سرپوشیده بردند آن را اپرا نامیدند. معروفترین معبد این هنر در اسکالای میلان واقع شده، که در آثار وردی، بلینی، روسینی، پوچینی، و دیگر آهنگسازان ایتالیایی اجرا می شوند، ستارگان این عرصه همگی بعد از اجرا در این تالار به اوج شهرت رسیده اند، فصل اجرای اپرا از دسامبر تا اواسط مه است، بهتر است بلیط را از قبل رزرو کنید، اما هتل شما هم می تواند برای پیداکردن صندلی در صورت موارد کنسل لحظه آخری به شما کمک کند.

دیگر تالارهای اپرای معروف عبارتند از: لافنیچه در ونیز، تیاتر و کوموناله در فلورانس، و تپاترو سن کارلو در ناپل. اما بولونیا، پارما، پروجا، رُم، و پالرمو نیز تالارهای اپرای خوبی دارند، که از دسامبر یا ژانویه تا اواخر بهار یا اوایل تابستان میزبان چندین اجرا هستند.

در تابستان، محبوب­ترین مکان برگزاری اپرا در هوای آزاد میدان رومی ورونا است، در جولای و آگوست نیز گرمابه های رومی کار کالا مکان خوبی برای اجرا در فضای باز هستند.

فستیوال پوچینی در ماه آگوست در توره دل لاگو در توسکانی برگزار می شود، که نزدیک ویلایی است که این آهنگساز در آن زندگی می کرده است. در سمت سواحل آدریاتیک، در پسارو از اواسط آگوست تا اواخر سپتامبر فستیوال بزرگداشت روسینی برگزار می شود.

کنسرت های ارکستر سمفونی و موسیقی تالاری نیز در سال های اپرا برگزار می شوند که گاهی همزمان با فصل اپرا هستند، پیدا کردن بلیط این کنسرت ها معمولاً آسانتر است. در هنرستان هنرهای زیبای میلان و در آکادمی فیلارمونیک رومانا در رم، یا در آکادمی ملی دی سانتا چیچیلیا هم اجراهای مختلفی برگزار می شوند. فلورانس، اسپولتو، پروجا، ریمینی، راولو، و استرسا هم فستیوال های موسیقی برجسته ای برگزار می کنند. در توسکانی، سن جیمیانو و لوکا هم کنسرت در هوای آزاد برگزار می شود، و کنسرت های آمالفی در تالارهای کاتدرال آن برگزار می شوند. پس در بیشتر شهرها لازم نیست منتظر زمان خاصی برای برگزاری فستیوال موسیقی باشید، دوستداران موسیقی فولکلور ناپلی نیز می توانند در سپتامبر در طول فستیوال پدیگر و تا یک هفته کامل از این سبک موسیقی لذت ببرند.

فستیوال موسیقی جاز، پاپ، و راک بنام استانه رومانا (تابستان رومانا) در پارک ها و باغ های رم برگزار می شود. در شمال زم، نزدیک موزه هنرهای معاصر MAXXI، مجموعه پارکو دلامور یکا یک مجموعه بی نظیر از سه تالار کنسرت و یک سالن اجرا در هوای آزاد است. مهمترین فستیوال جاز ایتالیا در ماه جولای در پروجا برگزار می­شود، و آلاسیو هم در ماه سپتامبر یکی از همین فستیوال ها را دارد. برای اطلاعات کامل درباره فستیوال های موسیقی ایتالیا (و همچنین تئاتر و فیلم) به www.italiafestivalit مراجعه کنید.

عکس صفحه ۲۰۴- تالار اپرای لااسکالا در میلان

برای آنهایی که دنبال کافه­ها و کلوب ­ها هستند، میلان مرکز این نوع تفریحات است و رُم در جایگاه بعدی قرار دارد. دیگر شهرهای بزرگ، خصوصاً شهرهای دانشگاهی، هم انواع تفریحات شبانه را دارند. در شهرهای کوچکتر بیشتر در اواسط تابستان و در کلوب های هوای آزاد در تفریحگاه های ساحلی این برنامه ها برگزار می شوند.

شهرها دارای بهترین کافه ها هستند که بین عصر تا ۹ شب شلوغ می شوند. در این کافه ها انواع کوکتل، استک، و کانا په سرو می شوند، و معمولاً هزینه کل بوفه در قیمت نوشیدنی محسوب می شود.

قطعاً برای تماشای تئاتر ایتالیایی باید با این سبک هنر آشنایی داشته باشید. بهترین نمایش های در رم و میلان روی صحنه می روند و سالن تئاتر جورجو استرلیر پیکولو در میلان، بعد از تالارهای تئاتر فلورانس و ونیز، شهرت بسیاری دارد.

فیلم

یکی از بهترین تفریحات در ایتالیا تماشای فیلم در سینماست، که در آنها اغلب فیلم های خارجی دوبله شده اند. فستیوال های بین المللی فیلم در چندین شهر برگزار می شوند که مهمترین آنها فستیوال های ونیز و تائورمینا هستند.

خرید

دنیای طراحی در ایتالیا باعث شده تا ایتالیا به امپراطور استایل تبدیل شود. کالاهای لوکس میلان، ونیز، رم و فلورانس، مانند جواهرات، الیاس، اکسسوری، خصوصا کفش، ساک و چمدان و لوازم دکوراسیون، در میان بهترین ها در جهان قرار دارند. اما برای خرید این نوع اجناس انتظار قیمت ارزان نداشته باشید.

خوراک­های لذیذ در ایتالیا فراوانند که می­توانید از آنها بعنوان هدیه و سوغاتی استفاده کنید. از میان این اقلام می توان به انواع پنیر، سالامی، پارما، شیرینی میلانی پانتونه، روغن زیتون لیگوری، کیک های سینایی، و ترکیب میوه و آجیل معروف به پانفورته، و نوشیدنی های محلی اشاره کرد.

عکس صفحه ۲۰۶- کیف و کمربند چرم در یک بوتیک رُمی

بیشتر شهرها همچنان برای صنایع دستی سنتی خاص خود شهرت دارند: مجسمه های دست ساز ناپلی برای جشن کریسمس، اینتارسیا که منبت کاری روی چوب و سوغات سورنتو است، رخام های گچی ولترا، سرامیک های گوییو، چرم فلورانس، و آیگینه ونیز. در شهرهای بزرگ نیز انواع کالاهای ساخت ایتالیا در دسترس هستند.

ایتالیایی ها برای خرید اقلام با کیفیت بوتیک های کوچک را ترجیح می دهند. کسب و کار خانوادگی تضمین چندین نسل مهارت و خدمات حرفه­ای است. اگر می خواهید در مغازه های بزرگ شما را تحویل بگیرند باید لباس خوبی به تن داشته باشید.

حتی خوش برخوردترین دستیار فروش در یک بوتیک تاپ با مشتریانی که ظاهری متناسب با اجناس مغازه ندارند خوش رفتار نخواهد بود.

چانه زدن، جدای از بازارها، دیگر از مد افتاده است، و تنها وقتی خرید زیادی کرده و پول نقد پرداخت می­کنید، تنها می توانید از کمی اسکونتو (تخفیف) برخوردار شوید. البته در عتیقه فروشی ها، و یا مغازه­های اجناس هنری و دست دوم چانه زدن بخشی از فرایند خرید است. همچنین بخاطر داشته باشید که اگر درباره قیمت کالایی بپرسید که برچسب قیمت دارد پاسخ گرمی در بافت نخواهید کرد.

بازارهای هفتگی مملو از غرفه­های رنگارنگ گل، مواد غذایی، مد، کالاهای خانگی، صنایع دستی و خیلی چیزهای دیگر هستند. بازارهای عتیقه فروشی، که در شهرهای بزرگتر برگزار می شوند منبع صنایع دستی محلی هستند، هرچند بندرت می توانید سر قیمت چانه زده و تخفیف بگیرید.

مسافران خارج از اتحادیه اروپا برای اجتاس گرانتر از ۱۵۵ یورو باید مالیات بر ارزش افزوده بپردازند.

خرید در رُم

شیک­ترین و گرانترین بوتیک های پایتخت در منطقه­ای اطراف ویاکوندوتی، پایین پله های اسپانیایی، جمع شده اند. رسیا که منبت کاری روی چوب و سوغات سورنتو است، رخام های گچی ولترا، سرامیک های گوبیو، چرم فلورانس، و آبگینه ونیز. در شهرهای بزرگ نیز انواع کالاهای ساخت ایتالیا در دسترس هستند.wisa.ir

در اینجا می­توانید بهترین اجناس چرم و جدیترین مد را از برندهای برتر جهان همچون والنتینو، آرمانی، پرادا، گوچی، و میسونی خریداری کنید. برای خرید جواهرات عالی هیچ جایی بهتر از نمای مرمرین بولگاری (ویاکوندوتی) نیست.

دو خیابان در رُم بازار اصلی هنر و عتیقه محسوب می شوند، ویا مارگوتا و ویا دل بابیلونو و خیابان های فرعی پیاتزا دی اسپانیا و همچنین وباجولیا و (ویاکوروناری).

اطراف مناطق شیک خرید در اطراف پیاتزا دی اسپانیا، انواع لباس، شلوار جین، و دیگر لباس های غیر رسمی را خواهید یافت.

پوشاک چرمی با قیمت نسبتاً مناسب در ویا تریتونه، ویا ناتزیوشاله، و ویا دل کورسو یافت می شوند.

برای خرت و پرت­های دست دوم می­توانید به سراغ مغازه­های اطراف کامپو دفیوری و پیاتزا ناوونا بروید.

بازارهای صبح یکشنبه در پورتا پورتیز در تراستوره برای تماشای مردم و همچنین پیدا کردن اقلام ارزان و جالب گزینه خوبی است.

عکس صفحه ۲۰۷- کوچه های بلاجو، دریاچه کومو

خرید در فلورانس

اگر میلان را پایتخت مد ایتالیا بدانیم، باید گفت که فلورانس همچنان مرکز بداعت، کلاسیک و شکوه است. برخی از بهترین طراحان ایتالیایی کار خود را از این شهر آغاز کردند، و فروشگاه های آنها همچنان در خیابان­های اصلی دیده می شوند. خیابان های اصلی برای بوتیک های مد، برای زنان و مردان، ویا دتورنابونی، و یا دلاوینا نووا، پیاتزا دلاریپابلیکا، و ویا د کالایولی هستند.

عکس صفحه ۲۰۸- آبگینه مورانو

فلورانس بخاطر اجناس چرمی با کیفیت شهرت بسیاری دارد. بهترین صنعتکاران کشور، و البته اروپا، زمانی در کارگاه­های چرم سازی اطراف سن لورنزو و سانتا کورچه کار می­کردند، اما حالا بیشتر اجناس چرمی تولیدات کارخانجات حاشیه این شهر هستند. مدرسه چرم پشت کلیسای سانتا کروچه واقع شده، و هنوز هم قوی عمل می کند، و اگر بخواهید می توانید به روش سنتی ساخت اجناس چرمی مثل کیف دستی، کیف پول، دستکش، کمریند، و اکسسوری های روی میز کار نگاهی بیندازید. برای خرید اجناس چرمی ارزانتر غرقه های بازار سن لورنزو را امتحان کنید.

پونته وچیو مکانی زیبا برای خرید جواهرات طلا و نقره گرانقیمت اما بی نظیر است، که حاصل طراحی فرن ها تخصص هستند. جواهرفروشی های کمتر برجسته در سرتاسر شهر فراوانند.

در اینتارسیا چوب منبت کاری شده با سنگ­های نیمه قیمتی در اینجا یک هنر ارزشمند محسوب می­شود، که در قرن ۱۶اُم به اوج خود رسید. مبلمان تهیه شده به این سبک گران هستند، اما تصاویر قاب شده از مناظر توسکان یا مناظر فلورانس قیمت مناسب تری داشته، و گزینه خوبی برای سوغاتی هستند. همچنین یکی دیگر از تخصص های این شهر صحافی کتاب و نوشت افزار زیبا و محصولات کاغذی است. عتیقه فروشی ها عمدتا اطراف بورگو اونیسانتی ویا دله فوسه، بورگو سن یاکوبو و و یا ماجو جمع شده اند.

حتی اگر از پس قیمت های بالای عتیقه ها برنمی آیید، بهتر است به تماشای آنها به چشم بازدید از موزه های کوچک از مجسمه ها و مبلمان رنسانسی و باروک نگاه کنید. با اینکه اصالت خلاقانه مدت هاست که دیگر وجود ندارد، اما صنعتکاران ماهر همچنان نمونه های بسیار خوبی را ساخته و با قیمت مناسب عرضه می کنند.

درست در ۲۷ کیلومتری فلورانس، The Mall (ویا یوروبا، لچو رجلو؛ تلفن: ۰۵۵-۸۶۵ ۷۷۷۵، www.thernall.it) یکی از معروفترین مراکز خرید طراحان در اروپاست. پرندهای همچون گوچی، والنتینو، الکساندر مک کوئین، بوتکا ونتا را می­توانید با قیمت حدود ۵۰ درصد کمتر از قیمت اصلی خریداری کنید.

عکس صفحه ۲۰۹- حراج مُد در ویا دتورنابونی فلورانس

خرید در ونیز

یکی از ماجراجویی­های خرید در ونیز شناسایی کالای حقیقی از کلاهبرداری توریستی و تشخیص الماس­های ارزان از بدل­های گران است، بهترین و البته گران ترین مغازه ها اطراف پیاتزا سن مارکو هستند. خیابان مرچریه بین پیاتزا سن مارکو و ریالتو نیز مغازه های خوب با اجناس کمی ارزانتر دارد. برای خرید اجناس ارزان به سمت استرادا نووا از پشت کادور و به طرف ایستگاه بروید.

در اطراف مراکز گردشگری در کارگاه های صنعتکاران در گودکا، در دور سودورو پشت زاتره، می توانید اجناس جالب تر با قیمت مناسب پیدا کنید. مغازه های با سابقه در میان جواهرفروشی ها و آبگینه در پیاتزا سن مارکو هستند. ظروف شیشه ای ونیزی متاسفانه با مشکل کیفیت و قیمت مواجه هستند.

بعضی از آنها بطرز وحشتناکی زشت هستند. اما در عین حال در طراحی­های کلاسیک و همچنین مدرن سبک جدیدی شروع شده است. فقط با دقت نگاه کنید. گردنبندهای کریستالی با مهره های رنگی میان کودکان محبوبیت بسیاری دارند.

قیمت­ها در کارخانه­های جزیره مورانو فرق چندانی با مرکز شهر ندارند. اما بهر حال می­توانید بازدید جالبی از آنها داشته باشید. وقتی هدیه انتخاب می­کنید، حواستان به آبگینه های غیراصل و نمونه های وارداتی از آسیا باشد. اگر می خواهید اجناس را ارسال کنید، همیشه قبل از خرید نرخ های پست را جویا شوید، چون گاهی دو برابر قیمت کالا هستند.

برای تماشای قلاب بافی­های ظریفی که وقت بسیاری صرف درست کردن آنها شده به موزه کوچک جزیره در بورانو بروید، اجناس اصل زیبا اما گران هستند، و اجناس کم کیفیت ارزان از شرق به اینجا وارد می­شوند. نمونه های جدید این هنر با الگوهای سنتی را می­توانید از اطراف پیاتزا سن مارکو پیدا کنید.

یافتن کالاهای کاغذی، نوشت افزار و صحافی کار آسانی است. شما می توانید با ماسک های پاپ به ماشه ساخت کارگاه ها به لباس خود در کارناوال ونیز حال و هوای ونیزی بدهید، اما حواستان باشد که اشتباهی نمونه تقلبی وارداتی ارزان را نخرید.

انواع بوتیک های مُد اطراف سن مارکو کوچک هستند، و بیشتر کفش های عالی و دیگر اجناس چرم ساخت منطقه برنتا بیرون ونیزه را عرضه می کنند.

عکس صفحه ۲۱۰- ماسک های کارناوال ونیز

خرید در میلان

میلان از دهه ۱۹۸۰ به مرکز جهانی طراحی شد تبدیل شده و به همین خاطر بازدیدکنندگان بسیاری را جذب نمایشگاه های مد و مغازه های خود کرده است. نام­هایی همچون آرمانی، پرادا، ورساچه، دولجه گایانا، جانفرانکو فره و موسکینو همگی کار خود را در میلان شروع کرده­اند. همه این برندها در مکانی کوچک و جذاب بنام Quadrilatero d’Oro (مربع طلایی)، در و یا مونته ناپلئونه، و یا مونتزونی، و یا دلااسپیگاه و ویا سنت آندریا دور هم جمع شده اند.

منطقه اطراف کورسو ورچلی و گورسو ماجنتا گزینه های خرید خوب با قیمت­های مناسب­تری دارد، که البته منطقه اطراف پیاتزا دومو و کورسو ویتوریو امانوئله هم همینطور است. کسانیکه بدنبال خوید جبین، کفش، و مد ارزان هستند بهتر است به سمت مغازه­های ویا تورینو و ویا مانتزونی، یا به فروشگاه های کارخانجات بیرون شهر بروند. گالری های هنری و عتیقه فروشی ها را هم در محله بررا و خیابان های فرعی و یا مونتناولونه (خیابان های بورگوسپسو، دلا اسپیگا، و سنت آندریا) خواهید یافت.

عکس صفحه ۲۱۱- مربع طلایی میلان

فستیوال ها

وابستگی ایتالیایی­ها به لباس­های سنتی محلی و فستیوال های مذهبی در قرن ۲۰ام به تدریج کاهش یافته است، اما بسیاری از آنها هنوز بعنوان تجارت توریسم ادامه یافته­اند. در اینجا فهرست کوچکی از مهمترین جشن ها و فستیوال های سرتاسر این کشور ارائه کرده ایم.

ژانویه پیانا دلی آلبانزی (نزدیک پالرمو): یک آیین بیزانسی رنگارنگ برای ظهور مسیح.

فوریه یا اوایل مارس ونیز: کارناوال تاریخی، رقص با ماسک و رژه با لباس های باشکوه ویار جو کارناوال همراه با رژه آگریجنتو: فستیوال شکوفه بادام در سیسیلی.

آوریل رُم: عشاء ربانی در یکشنبه عید پاک با حضور پاپ.

می آسیسی، فستیوال مسیحیان و غیر مسیحیان کالدیماجو، ناپل، معجزه سن جنارو (ذوب شدن خون این قدیس، همچنین در یکشنبه اول مه، ۱۹ سپتامبر و ۱۶ دسامبر). کامولی (ریو پرا): فستیوال ماهی، سرخ کردن دسته جمعی ماهی در یک ماهی تابه غول پیکر گوبیو: مسابقه شمع چوبی، رقابت کمان پولادی. اور ویتو: جشن پنطیکاست پالومبلا (روح مقدس). فلورانس فستیوال موسیقی ماجو (میه – ژوئن)، اجرای موسیقی در تالارهای مختلف در سرتاسر شهر.

ژوئن پیزا، سن رانیری، گرجی رانی با مشعل روی رودخانه آرتور فلورانس مسابقات فوتبال قرون وسطایی با لباس های سنتی اسپولتو: فستیوال دی دو موندی (ژوئن- جولای)، اجراهای تئاتر، نثر خوانی، موسیقی و رقص بین المللی توسط مطرح ترین هنرمندان اروپا و آمریکا.

جولای سیِنا: پالیو اول (۲ جولای) ساردینیا: سا آردیا بسیار خطرناک تر از پالیو دوم (۷-۶ جولای). پالرمو فستیوال سانتا روزالیا، ونیر: ردنئوره رگاتاز فستیوال در پا، رم فستیوال خیابانی تو آنتری در تراستوره. پروجا و و دیگر شهرهای اومبریا: فستیوال جاز اومبریا یکی از مهمترین فستیوال های جاز در اروپا.

آگوست ناپل: پدیگروتا، فستیوال موسیقی و غذای ناپلی و ۱۹ سپتامبر روز جشن سن جنارو ونیز رگاتای تاریخی.

اکتبر آسیسی؛ جشن سن فرانسیس. پروجا: اسرار فرانسیسکن.

دسامبر رُم: بازار غذا و اسباب بازی کریسمس در پیاتزا ناونا. آسیسی و ناپل: فستیوال خیابانی تولد عیسی.

صرف غذا در رستوران ها

سبک خوب غذاخوردن در زندگی ایتالیایی در همه وعده های غذایی کاملاً مشهود است. از قهوه اول صبح گرفته تا گراپا بعد از شام، در این کشور خوردن و نوشیدن همواره یک تجربه بیادماندنی است.

کجا غذا بخورید

برای صبحانه (پریما گولاتزیونه)، به یکی از کافه های پیاتزا بروید تا از نوشیدن اسپرسو یا کاپوچینو با کف شیر داغ (با کمی پودر شکلات)، و کورنتو (نوعی کروسانت پرشده با مربا یا کاستارد) لذت ببرید، صبحانه معمولا جزء نرخ های هتل محسوب می شود. اما شاید در هتل های گرانقیمت اینطور نباشد. برای آنهایی که طرفدار رژیم غذایی سالم، با یک وعده غذایی اصلی برای عصر، و خوردن اسنگ برای ناهار هستند، کافه های غیررسمی معروف به تاولا کالیا انواع ساندویچ و غذاهای گرم و سرد سرو می کنند، و البته تعداد میزهای آنها کم است. اغلب این کافه­ها ناهار ارزان و ساده به همراه سالاد یا پاستا دارند. اگر می خواهید در یک پارک یا حومه شهر پیک نیک داشته باشید می توانید ساندویچ های خود را از غذاخوری های پیتزبکریا تهیه کنید، مثلا می توانید پانینو ریپینو (یک نوع رولت) سفارش داده و با سلیقه خودتان از میان گوشت ها و پنیرهای یخچال انتخاب کنید.

عکس صفحه ۲۱۳- رستوران در هوای آزاد، ونیز

برای شام، بهتر است بدانید که رستوران­های گران (ریستورانتی) چندان هم خوب نیستند. در اغلب غذاخوری های غیر رسمی با مدیریت خانوادگی که به آنها اوستریا، تراتوریا (و پیتزریا۔ که چیزی بیش از پیتزا سرو می­­کنند) می­گویند فضای راحت و شاد بسیار لذت بخش است. یک روسنیجریا، که رستوران با تخصص غذاهای گریل شده است، برای مهمانان خود میز کافی دارند.

مهم نیست که کجای ایتالیا هستید، همه رستوران ها پشت پنجره یا داخل مئوی همراه با قیمت دارند، طبق قانون همه رستوران ها باید یک رسید (ریچووتا) همراه با نام، آدرس و شماره IVA (مالیات بر فروش) میزها را صادر کنند. برای تند کردن صورتحساب هم ۱۰-۵ درصد انعام بعلاوه هزینه سرویس، که معمولاً به شخص گارسون داده نمی شود، اضافه می شوند.

اگر ساندویچ، شیرینی، یا فقط یک اسپرسو، نوشیدنی، یا اپریتیوو بخواهید بهتر است به کافه بروید، چون این موارد در رستوران ها برایتان گرانتر تمام می­شوند. در جلاتریا هم بستنی­های مخصوص ایتالیایی بفروش می رسند.

عکس صفحه ۲۱۴- رستوران دیتیرامبو در رُم

چه بخورید

غذای کلاسیک توسکانی و بولونیا و انواع پیتزا و پاستای جنوب در همه جا در دسترس هستند، اما بهتر است وقتی در سرتاسر این کشور سفر می کنید، انواع غذاهای منطقه ای را هم امتحان کنید. جوهره اصلی غذای ایتالیایی سادگی آن است: ماهی تازه گریل شده، غذای دریایی که بعنوان اور دور در دمای اتاق سرو می شود، استیک فلورانسی ذغالی، سبزیجات فصل بدون هیچ سس ترکیبی، که نهایتا یا لیمو، روغن زیتون و فلفل سرو می شود. غذاها بسته به زمان نیز تغییر می کنند، اما این قانون معمولاً همیشه صدق می کند. اگر یک ماده غذایی محصول فصل نباشد در متو هم نخواهد بود.

در ترائوریاها میز با بشفاب­های بزرگ آنتی پاستا چیده می شود و شما می­توانید انتخاب خودتان را داشته باشید، پرونې فلفل های قرمز، زرد و سبز گربل شده و پوست کنده که روی آنها روغن زیتون، سپر و کمی آبلیمو ریخته شده بسیار خوشمزه و جذاب هستند. قارچ (فونگی)، کدو (زوچینی)، بادمجان (ملانزانه )، کنگر فرنگی کار چوفی) و راز پانه (فینوکیو) همه در دمای اتاق سرو می­شوند. یکی از بهترین اور دورهای ایتالیایی اینسالاتا آلا کاپر یزی است که با تکه های موتزار لای تازه و گوجه فرنگی با ریحان و روغن زیتون درست می شود.

یکی دیگر از گزینه­هایی که باید امتحان کنید ماهی تن (تونا) یا لوبیا سفید و پیاز (فاجولی اچیپوله) و روغن زیتون است. از دورهای غذای دریایی (آنتی پاستادی ماره) شامل میگو، خرچنگ (کامبری)، صدف (کونزه)، ساردین (سارده)، ماهی مرکب (کالاماری) و هشت پا (پولپو یا پولیتی) هستند. ژامبون های پراما یا سن دانیله به شکل خیلی نازک بهمراه هندوانه (پروسوتو کن ملوته) یا انجیر تازه (گن فیکی) سرو می شود. بیشتر سالامی ها حسایی طعم دار هستند، هرچند بصورت تجاری تولید می شوند، اما حنما در فلورانس، جنوا، ناپل و بولونیا محصولات محلی را سفارش دهید.

سوپ بصورت غلیظ با انواع سبزیجات (مینستروته) یا بصورت سوپ ساده (برودو) سرو می شود. گاهی در پرودو تخم مرغ هم زده هم ریخته می شود (اتراچتلا).

نام ها

آشپزی در ایتالیا یک تخصص منطقه ای است و نام غذاها در مناطق مختلف متفاوت است. مثلاً برای هشت پا یا ماهی مرکب بیش از ده اسم وجود دارد.

عکس صفحه ۲۱۶- اسپاگتی با پستو

پاستا Pasta

رستوران های ایتالیایی پاستا را بعنوان پیش غذا، ایل پریمو، و نه غذای اصلی سرو می کنند. گفته می شود که به اندازه تعداد روزهای سال پاستا در ایتالیا وجود دارد، یعنی بیش از ۳۰۰ نوع. هر سس، که می تواند گوجه فرنگی، پنیر، خامه، گوشت یا ماهی باشد، نام خود را به پاستا می دهد بسیاری از رستوران ها روزانه یک یا دو نوع پاستای خانگی سرو می کنند. پاستاهای فراوری شده اصلاً خوشمزه نیستند.

علاوه بر اسپاگتی سنتی، محبوبیت جهانی پاستا ما را با نودل های نواری تالپائله (که در رُم معروف به فتوچینی هستند) آشنا کرده است. این نوع پاستا به شکل لازانیا و با لایه های پاستا، سس گوشت، و بشامل، و راویولی سرو می شود. بعد از آن تورتلینی (که گفته می شود مدل آن برگرفته از ناف ونوس است)، لینگوئینه، پایار دله تخت، پنه کوتاه، و ریگاتونی دندانه دار هستند.

سس ها نیز انواع بسیاری دارند. معروف­ترین آنها بلونز، معروف به راگو، است که با گوشت چرخ کرده، پوره گوجه فرنگی و پیاز درست شده و هیچوقت با اسپاگتی سرو نمی شود، بلکه همراه تالیاتله است. دیگر سس های معروف در انواع آلیو ااولیو (سیر، روغن زیتون و فلف قرمز)، مارینارا (گوجه فرنگی، پیاز، سیر و ادویه)، فونگی (قارچ)، ماتریچیانا (بیکن و گوجه فرنگی)، پستوی جنوایی (ریحان و سیر با روغن زیتون، دانه کاج و پامزان) و ونگوله (گوشت صدف)، لیره (خرگوش در شربت قرمز) و آل ترو (پاستای سیاه شده با جوهر مرکب ماهی) دیده می شوند.

شالیزارهای برنج دره پو ریزوتو را به رقیب جدی پاستا، خصوصاً در شمال، تبدیل کرده­اند. ریزوتو در حالت اصیل آن به آرامی در نوشیدنی، مغز استخوان، کره، و زعفران پخت شده، و با پنیر پارمزان سرو می شود، اما تنوع آن بی پایان است: سعی کنید انواع همراه با قارچ، جوجه با غذای دریایی و سبزیجات فصلی را امتحان کنید.

وعده های اصلی

برای غذای اصلی با گوشت بیف (مانزو)، بره (آنیلو) و جوجه (پولو) بصورت ذغالی یا رست شده (آل فورنو) سرو می­شوند. همچنین می­توانید کوتولتا آلا میلانیزه، تخم مرغ و کتلت گوشت از میلان (گوشت در سس تن ماهی) را امتحان کنید. سالتیمبوکا (به معنای لغوی راحت الحلقوم) یک نوع رول گوشت رومی با مریم گلی و مارسالاست، در حالیکه اوسو بوکو خوراک پاچه گوساله است، جگر گوساله (فیگاتو) با سس مارسالا، آلا میلانیزه در خرده تان، با آلا ونتزیانا با پیاز سرو می شوند. در جنوب، گوشت در سس گوجه فرنگی و سیر (آلا پیتزایولا) سرو می شود.

ماهی را که در ویترین­های یخی خواهید دید بسیار ساده تهیه می شود: کبابی، بخار پز یا سرخ شده، برای غذای اصلی یا ماهی می­توانید اسپیکولا (ماهی خاردار)، تریلیا (شاه ماهی قرمز)، پشه اسپادا (شمشیر ماهی) و کودا دی روسیو (قلابچه ماهی) را امتحان کنید. در مورد سفارش فریتو میستو دقت کنید. با اینکه این غذا در کل دریایی است، اما گاهی در آن از جوجه، جگر، گوشت و سبزیجات هم استفاده می شود.

از بهترین انواع سبزیجات می­توان به قارچ دنبلان (تارتوفی) و قارچ های بولتوس بزرگ (فونگی پورچینی) اشاره کرد که صرفاً گریل می شوند. همچنین می توانید فلفل قرمز همراه با گوجه فرنگی (پیروناتا) یا بادمجان (ملانزانه) پرشده با ماهی کولی و زیتون را امتحان کنید.

دسرها

در ایتالیا دسر یعنی جلاتو، بهترین بستنی دنیاست. بستنی فروشی ها (جلاتریا) بهترین بستنی ها را سرو می کنند و تنوع در آنها بسیار بیشتر از تراتور یاست.

در جلاتریا یستنی های مخصوص و خلاقانه همچون کوه رنگارنگ درست می کنند. بستنی میوه ای گرانیتا همیشه خوشمزه است.

سنت های رو به افول

ناهار سنتی ایتالیایی (پرانزو) یک رخداد غذایی حقیقی است، با دور هم جمع شدن دوستان و خانواده به یک تفریح تبدیل می شود. این مراسم هنوز روزهای یکشنبه برگزار می شود اما در روزهای هفته، بیشتر ایتالیایی ها، خصوصاً در شهرها، سرپایی ناهار مختصری خورده و شام وعده غذایی اصلی آنهاست.

زوپا اینگلزه (سوپ انگلیسی) اگر خوب جا افتاده باشد، یک سوپ غلیظ با میوه، خامه، کیک، و مارسالاست. همچنین می­توانید تیرامیسو سفارش دهید. زابالیونه هم با زرده تخم مرغ، شکر ، و مارسالا درست شده، و گرم سرو می شود.

میوه در ایتالیا همیشه بطرز شگفت انگیزی شیرین است: انگور (اووا)، هلو (پسکه)، زردآلو (آلبیکوکه) و انجیر (فوگی)، از نوع سیاه و سبز. در منوهای ایتالیایی، ماچدونیا یک سالاد میوه تازه است. اگر فصل تمشک باشد، اصلاً از آن غفلت نکنید.

غذاهای منطقه ای

رُم بخاطر غذاهای گوشتی شهرت دارد. سالتیمبوکا که رول گوشتی است شهرت جهانی دارد، اما قبل از امتحان کردن استوفاتینو (خوراک بیف) با کودا آلا واجپنارا (دم گاو با سبزیجات) این شهر جاودانه را ترک نکنید. همچنین رُمی های مدعی بهترین رُست قلوه (کاپرتو) و بره (آباکیو) هستند، در محله یهودیان کارچوفی تهیه شده با آلا گوئیدیا یا آلا رومانا کنگر فرنگی سرخ شده را حتماً امتحان کنید.

توسکانی بهترین گوشت های رُست شده را دارد: کاچاجونه (گوشت شکار) محبوبیت بسیاری دارد. پولو آلا کاچاتوره، جوجه به سبک شکارچی ها، دارای سس گوجه فرنگی همراه با قارچ، موسیر، ادویه، و ژامبون است. بیستکا آلا فیورنتینای ذغالی آنقدر بزرگ است که همه بشقاب را پر می­کنند و معمولاً برای سیر کردن دو نفر است. کسانیکه ذائقه ماجراجویی دارند، از خوردن تریپا آلا فیورنتینا، سیرانی با گوجه فرنگی، مرزنجوش و پنیر پارمزان، لذت خواهند برد. در نواحی ساحلی، کاچوکو، خوراک ماهی تند در آب گوجه فرنگی، را امتحان کنید.

پنیر

در میان انواع پنیر، پارمزان (پارمیجانو) به صورت جدا در پایان غذا، و نه فقط به شکل رنده شده روی سوپ یا پاستا، خورده می شود. از دیگر انواع پنیر گور گونزولای آبی، پرولون، فونتینای خامه ای پیدمونتی، تالجوی تند تهیه شده از شیر گاو، یا پکورینو تهیه شده از شیر میش را هم امتحان کنید. ریکوتا را می توان با شکر شییرین کرده و به همراه دارچین به عنوان دسر میل کرد.

باکالا ماهی کاد نمک سود شده است. توسکانی ها به «لوبیاخورها» شهرت دارند. پس در این منطقه انواع فاجولی، لوبیا سفید، را امتحان کنید؛ این ماده پایه اصلی ریبولیتا، یک نوع سوپ غلیظ زمستانی است.

آشپزی اومبریایی نکات ریز بسیاری دارد. رُست گوساله (پورچتا) با رازیانه و دیگر ادویه ها آماده می شود، و حتما خوراک کیوتر وحشی (پالومیاچه آلا اسپیدو) را امتحان کنید. اومبریایی ها به کاچیوتو و راویجوئولو که پنیز تهیه شده از شیر میش هستند می بالند، قارچ دنبلان در فصل خود محبوبیت بسیاری دارد. غذاهای پاستا نیز با آی تارتوفی بری (قارچ دنبلانی سیاه) سرو می شوند

غذاهای میلانی و ملی با ریزوتو عبارتنداز کوتولنه آلا میلانیزه (اسکالوپ گوشت). اوسوبوکو و پانتونه، اما اگر بدنبال غذای مخصوص میلان هستید باید به شما کاسولا گوشت با سوسپس و کلم و دیگر سبزیجات را معرفی کنیم. البته میلان برای پولیتو هم شهرت دارد، که نوعی بیف آبپز بهمراه سوسیس، جوجه، لوبیا سفید، کلم، سیب زمینی و سس گوجه فرنگی است.

میلانی ها آرد ذرت پولنتا را با انواع غذاهای لومباردی ترکیب کرده و مثلاً به بولنتا پاستیچانا می رسند، که یک نوع پای چاق وچله قارچ و ترافل های سفید در سس بشامل است.

عکس صفحه ۲۱۹- تنور سنتی پیتزا

محبوبترین ادویه در سس های پاستای لیگوری ریحان در پستوی جنوای است، که با غذای محلی ترنته (اسپاگتی ضخیم) سرو می شود. روی نان های گرد و بزرگ فوکاچا رزماری و روغن زیتون می ریزند. برگ های معطر وحشی نیز در پانسوتی راوبولی مانند با پنیر ریکوتا قاطی می شوند، که این غذا همیشه با یک سس فندق خامه­ای سرو می­شود. روغن زیتون لیگوریا رقیب روغن های زیتون توسکانی و پولیاست. در منوی های تراتوریا، میستو دی ماره با صید صبح همان روز از آب های ساحلی تهیه می شود. آشپزی در آلتو آدیجه Alto Adige یا تیرول جنوبی بیشتر به سبک اتریشی است. ژامبون خانگی، اسپک، بصورت خیلی نازک برش داده می شود. در مناطق کوهستانی، نودل سوپه را هم امتحان کنید که یک نوع آش مرغ یا گوشت با پودینگ ساده است. نقطه تلاقی آشپزی اتریش و ایتالیا اسپینانژ پانزله است که نوعی تودل اسفناج نوکی مانند با بیکن و خامه است. فریولی ونتزیا جیولیا نیز ادامه سبک آشپزی امپراطوری اتریشی مجاری بوده و یک نوع سوپ گولاش و جو است. در این منطقه بهترین زامبون سن دانیله نام دارد.

در ونیز Venice، غذاهای تخصصی منطقه آدریاتیک شامل ماهی کاد در باکالا مانتکاتو (خامه کاد خشک شده)، و گرانچووله، خرچنگ عنکبوتی قرمز دریای آدریاتیک است. ترکیب جگر و پیاز، فگائو آلا ونتزیانا، بی نظیر است. ریزوتو، خصوصا همراه میگو، در لومباردی طرفدران بیشتری داشته و بندرت پاستا در منوها دیده می شود. ریسی ابیسی نیز که ترکیب برنج و نخود فرنگی است، محبوبیت بسیاری دارد. کارپاچیوی گوشت بصورت نازک و خام بریده شده و همراه روغن زیتون و سس خردل سرو می شود. چیتی هم نوعی غذای کافه ای (شبیه تا پاس اسپانیایی) است.

بولونیا Bologna در بخش آشپزی ایتالیا بالاترین جایگاه را دارد. غذاهای تخصصی این منطقه به گزینه­های بین المللی تبدیل شده­اند: تورتلینی که پاستای پرشده با انواع گوشت یا پنیر است؛ گوستولینه آلا یولونیزه (کتلت­های گوشت در نان بهمراه ژامبون و پنیر) و لازانیه وِردِه، که پاستای سبز پخته یا راگوی بیف و سس بشامل است. مورتادلای کلاسیک در بولونیا هیچ شباهتی به نمونه های تقلیدی در دیگر نقاط دنیا ندارد. ستاره های پارما هم پروشوتو (ژامبون خشک شده) و پنیر پارمزان (پارمیجانو رِجانو) هستند.

غذای کلاسیک تورین Turin ویتلو توتانو است که ترکیب لذیذی از گوشت رُست شده سرد و ماهی تن پوشیده شده با سس مایونز، خیار شوره وکیپرز می باشد. فوتدوتا، که نباید آن را با فوندوی آنطرف مرز سوئیس اشتباه بگیرید، یک خوراک پیدمونتی از پنیز فوتنپنای کره ای خامه، فالفل، و قارچ ترافل سفید است که که باعث شده تا نام این منطقه در نقشه آشپزی جهان جای گیرد. کافه های این شهر، مملو از انواع شیرینی و شکلات های محلی، از بهترین کافه های ایتالیا هستند. یکی از معروفترین این کافه­ها جاندویوتی نام دارد.

عکس صفحه ۲۲۱- پاستا دریایی

جنوب

در ناپل Naples، گوجه فرنگی پادشاهی می کند. از این سبزی در تهیه ساده­ترین پاستا استفاده می شود، که در آن آلا ناپلتانا به معنی «همراه با سس گوجه فرنگی» است. برای تهیه پیتزای سنتی (مار گرینا) از پنیر موتزار لای محلی، تهیه شده از شهر بوفالو، با سس گوجه فرنگی و ریحان یا اور گائو استفاده می­شود. یک نمونه ساده تر این پیتزا کالزونه است که نوعی پینزا کوچک پر شده با ژامبون و موتزار لاست. غذای دریایی در این منطقه عالی است. صبح ها می توانید برای خوردن کروسافت اسفولیاتلای ناپلی پر شده با پنیر ریکونای شیرین به کافه بروید. کانولی، یک نوع دسر عالی جنوبی است، که با ریکوتا پر شده است.

در پولیا Puglia آنلو آلو اسکوثرو را امتحان کنید که با سیخ روی آتش کباب شده و با آویشن و دیگر ادوبه های معطر عطر دار می شود، یاکوتوریده، که با پیاز، جعفری، گوجه فرنگی و پنیر پگوریئو تهیه می شود. یک غذای دیگر این منطقه Germneriddle نام دارد که با روده گوسفند سرخ شده بهمراه ژامبون، پنیر و ادویه سرو می شود. همچنین می توانید انواع خوراک ماهی را امتحان کنید. پاستا اورکیته (گوش کوچولو) که گزینه منحصر بفرد این منطقه است معمولا با سس شلغم سرو می شود.wisa.ir

از غذاهای تفریحگاه های ساحلی ساردینیا Sardinia می­توان به سوپ ماهی (کاسولا پیشی) و مار ماهی ست شده (آنگوئیدا روستیا) اشاره کرد.

عکس صفحه ۲۲۲- نمونه نوشیدنی های محلی

در سرزمین اصلی، قلوه (کاپرتو) و پاچه (پورچدو) روی سیخ رُست می شوند، و گوشت کبابی گزار وحشی (کینگیاله) محبوبیت بسیاری دارد. نان تنوع بسیاری دارد که معروفترین آنها چورازو روی ذغال پخت می شود و دیگری نان ویفری و نازک کاسا دا موزیکا (کاغذ نُت) است. حتماً این نان ها را با پکورینو، پنیر میش، امتحان کنید.

سیسیلی از یک فرهنگ غذایی غنی برخوردار است. ملانزانا (بادمجان) به چند روش پخت می شود، که بهترین آنها حالت کبابی با همراه با اسس آلانورما، با گوجه فرنگی تازه و پنیر موتزارلاست. فرهنگ عربی منجر به استفاده فراوان از مرکبات و بادام در دسرهای این جزیره شده است. پنیر ریکوتا که از شیر گوسفند تهیه می شود ماده اولیه اصلی بسیاری از پودینگ ها مثل کاساتا است.

اسلوفود در برابر فست فود

جنبش اسلو فود (غذا خوردن آهسته) در سال ۲۰۰۶ در پیدمونت آغاز شد که سعی داشت تا برابر گسترش فرهنگ فست فود در دنیا مدرن بایستد. این جنبش آنقدر محبوبیت یافته که در حال حاضر بیش از ۱۰۰۰۰۰ عضو در پنج قاره دارد.

برای سفارش

یک میز برای یک دو سه نفر Un tavolo per una persona / per du / per tre

من ، می خواهم. Vorrei…

صورتحساب لطفاء ll conto per favorere

برای خواندن منو

Adlio سیر

Zuippa سوپ

Agnello بره

manzo بیف

Aragosta میگو

melanzane بادمجان

Basilica ریحان

Oilo  روغن

Birra آبجو

Olive زیتون

Bistecca بیف استیگ

pane نان

Burro کره

panna خامه

Calathari ماهی مرکب

patate سیب زمینی

Careioti کنگر فرنگی

pepperoni فلفل

Cavallo اسب

peSce ماهی

Cinghiale گراز وحشی

piselli نخود

Cipolle پیاز

pollo جوجه

Cozze صدف دوکپهای

pomodori گوجه فرنگی

Fagioli لوبیا

prosciutto ژامبون

Fagiolini لوبیا سبز

riso برنج

Finocchio رازیانه

salsiccie سوسیس

Formaggio پنیر

spinaci اسفناج

Frittata املت

tonno ماهی تن

Frutti di mare غذای دریایی

uova تخم مرغ

Funghi قارچ

Verdure سبزیجات

Gamberetti میگو

vino نوشیدنی

Gamberi شاه میگو

vitello گوشت گوساله

Gelato بستنی

Vongole صدف

Insalata سالاد

zucchini کدو

Lumache حلزون

محل اقامت

ایتالیا دارای تنوع گسترده ای در محل اقامت در همه انواع، از هتل ویلاهای لوکس و آپارتمان های مجلل گرفته تا هتل های کوچک خانوادگی، اقامتگاه های روستایی، و اتاق های کرایه ای دارد، پیدا کردن یک محل اقامت بسیار ارزان کار آسانی نیست، اما قیمت ها مناسب بوده و بر آنها نظارت می شود.

هتل ها هر هتل، که به آن آلبرگو می گویند. براساس ستاره از یک (ابتدایی) تا پنج (لوکس) طبقه بندی می شود. هتل­ها در انواع مهمانخانه ها، کلیه های ییلاقی شپک، هتل های های کلاس، قلعه های تبدیل شده به هتل، و هتل های دارای چشمه آبگرم یا اکوهتل دیده می شوند. صبحانه معمولاً در قیمت گنجانده می شود. در فصل های شلوغ، برخی از هتل های ساحلی از مهمانان می خواهند تا حداقل سه شب اقامت همراه با صبحانه و ناهار داشته باشند.

صنعت اتاق های کرایه ای (B&B) در ایتالیا در حال شکوفایی است. کیفیت محل های اقامتی متفاوت است اما بطور کلی همه چیز تمیز، ساده و راحت است. در شهرهای اصلی مهمانخانه های شیک جای پانسیون­های قدیمی را گرفته­اند. برای دریافت فهرست کامل به www.bbitalia.it با www.caffelletto.it مراجعه کنید.

جای خالی دارید؟

Avete camera libere?

یک اتاق یک / دو نفره می خواهم.

Vorrei una camera singola/ matromoniale

با حمام/ دوش / سرویس بهداشتی

Con bagno/ doccia/ gabinetto private

استراحتگاه های معنوی ایتالیا پُر است از اقامتگاه های معنوی که قابلیت تبدیل به هتل های لوکس را دارند، اما فقط صومعههای تحت سرپرستی سازمان های مذهبی با نرخ مناسب به مهمانان اتاق و غذا می دهند. برای یافتن فهرست این نوع صومعه ها در سرتاسر کشور به www.monasterystays.com مراجعه کنید.

اقامتگاه های دارای امکانات آشپزی آپارتمان­ها، ویلاها، خانه ها یا دیگر مکان های اقامتی دارای امکانات آشپزی گزینه مقرون بصرفه­ای در مقایسه با هتل ها هستند، و برای چند شب می توانید با نرخ مناسبی در آنها اقامت کتید. ویلاها گران هستند اما استانداردهای بالایی داشته و در میان مناظر زیبا ساخته شده­اند. برای انواع گزینه­های این دسته به www.rentvillas.com یا www.italianvillas.com مراجعه کنید.

آگریتوریسمو Agriturismo اگر اتومبیل دارید، حتما به گزینه اقامت در یک مزرعه در یک کلبه، در یک خانه روستانی مدرن، یا یک قصر قرن ۱۷اُمی فکر کرده، و از فعالیت هایی همچون برداشت انگور، جمع آوری قارچ، ماهیگیری، سوارکاری یا گلف لذت ببرید. برای اطلاعات بیشتر با انجمن ملی آگرینوریسمو در www.agriturist.it پا .www.agriturismoinitalia.com مراجعه کنید.

کلبه­های کوهستانی Mountain Huts کلوب ایتالیایی آلپ (CAT) دارای حدود ۵۰۰ ریفوجی یا پناهگاه کوهستانی هستند و اطلاعات بیشتر در این زمینه را می توانید از وبسایت آنها (www.cai.it) بیابید.

مالیات گردشگردی مالیات گردشگری یا تاسا دی سوجورتو، در پایان اقامت شما را شگفت زده خواهد کرد. مبلغ این مالیات در مناطق مختلف و بسته به رتبه بندی هتل متفاوت است. برای مثال در کومو ۷۰C تا €۲٫۵۰ (در هتل ۴ ستاره) بابت هر نفر برای هر یک شب از شما گرفته می شود، بنابراین دو نفره در یک هتل ۴ ستاره به مدت ۴ شب نیازمند پرداخت ۲۰ بیشتر است. این مالیات روی اقامت های طولانی، از ۱۰-۴ شب، وضع می شود. معمولاً کودکان شامل این مالیات نمی شوند. اگر صورتحساب هتل را از قبل پرداخته­اید، مالیات در آن حساب نشده است چون همیشه زمان خروج از هتل مطالبه می شود. اتاق های کرایه ای و اقامتگاه ها هم این مالیات را دارند، اما نرخ های آنها کمتر است.

فرودگاه

رُم و میلان اصلی ترین شهرهای ورودی و خروجی به ایتالیا هستند، اما خطوط بین المللی به فرودگاه های جنوا، ناپل، تورین، ونیز، فلورانس، پیزا، پالرمو، و دیگر مراکز مهم نیز پرواز دارند. در وبسایت زیر نام همه فرودگاه های ایتالیا ارائه شده است: www.aeroporti.co.

رُم دارای دو فرودگاه بین المللی است. فیومیچینو (یا لئوناردو داوینچی؟ /www.adritfiumicino) در حدود ۳۰ کیومتری جنوب غربی مرکز شهر واقع شده است. از این فرودگاه عمدتاً برای پروازهای مستقیم استفاده می شود. این فرودگاه دارای یک ترمینال داخلی و یک ترمینال بین المللی است، و قطار مستقیم لئوناردو اکسپرس هر ۳۰ دقیقه یکبار مسافران را به استانز یونه ترمینی، ایستگاه راه آهن اصلی رُم، می­رساند. این سفر فقط حدود نیم ساعت طول می­کشد. فرودگاه دیگر چامپینو (www.adriticiampino) نام دارد، که در ۱۶ کیلومتری جنوب شرقی مرکز شهر بوده و بیشتر برای پروازهای چارتر است.

اتوبوس­های تراویژن بین ترمینی و فیومیچینو و چامپینو در رفت و آمد هستند. شما می توانید بلیط این اتوبوس ها را بصورت آنلاین از www.terravisioneu، در کیوسک­های تراویژن فرودگاه با ورودی ترمینی در و یا مارسالا خریداری کنید.

میلان دارای دو فرودگاه مالبنسا، در ۴۵ کیلومری شمال غربی مرکز شهر، برای پروازهای بین المللی، و لینائه، در حدود ۷ کیلومتری شرق، برای پروازهای داخلی و اروپایی، است.

قطار مالپینسا اکسپرس در هر ۳۰ دقیقه یکبار از صبح تا ۹ شب فرودگاه مالپنسا را به ایستگاه کادورنای میلان متصل کرده، و این سفر حدود ۴۰ دقیقه طول می کشد (.www.thalpensaexpress.it)، همچنین اتوبوس های شاتل مالپنسا هر ۲۰ دقیقه (از ۶ صبح-۱۲٫۳۰ بعد از نیمه شب) از ترمینال های ۱ و ۲ به سمت ایستگاه مرکزی میلان می روند، که حدود ۱ ساعت طول می کشد. سرویس اتوبوس استار فلای از فرودگاه لیناته به ایستگاه مرکزی میلان نیز از ۶٫۰۵ صبح تا ۱٫۴۵ شب هر ۳۰ دقیقه یکبار حرکت می کند، و حدود ۳۰ دقیقه طول می کشد، اتوبوس ارزانتر شماره ۷۳ از ۶٫۰۵ صبح تا ۰٫۵۵  بعداز نیمه شب هر ۱۰دقیقه یکبار از فرودگاه به مقصد مرکز میلان حرکت می کند. وبسایت فرودگاه های مالبنسا و لینائه www sea- aeroportirnilanoit است.

کرایه تاکسی از فرودگاه تا مرکز شهر ها حداقل ۱۰ برابر کرانه اتوبوس است.

قطار / اتوبوس چه ساعتی به سمت مرکز شهر حرکت می کند؟

A che ora parte il treno/ Pullman per il cantro?

کرایه دوچرخه

دوچرخه سواری روش راحتی برای گشتن در خیابان های باریک شهرهای ایتالیاست، خصوصاً خیابان­هایی که اتومبیل دیگر در آنها اجازه رفت و آمد ندارد. در شهرها و تفریحگاه های ساحلی به راحتی می­توانید دوچرخه کرایه کنید و هتل ها امکانات لازم برای اینکار را دارند. برای جزئیات درباره این گزینه به www.italybikehotels.it مراجعه کنید.

بودجه سفر

ایتالیا یکی از گرانترین مقاصد گردشگری در غرب اروپاست. قیمت محل اقامت متفاوت است، اما در فصل شلوغ در شهرها و تفریحگاه های توریستی برای یک اتاق دونفره راحت با حمام انتظار ۲۵۰-۱۵۰C و ۱۳۰-۹۰ برای یک هتل ساده یا BRB برای یک شب را داشته باشید. برای سه وعده غذایی در روز بهمراه یک بطری نوشیدنی در رستوران روی ۶۰-۳۵ حساب کرده و برای پیتزا به همراه نوشیدنی باید €۱۶ یا بیشتر خرج کنید. قهوه و نوشیدنی در کافه ها ارزانتر از سر و پس میز در رستوران تمام می شوند. هزینه ورودی به موزه ها، گالری ها، و باغ ها هم بین ۲۰۱۳ است. این هزینه برای شهروندان اتحادیه اروپا و افراد زیر ۱۸ سال و بالای ۶۵ سال و افراد ۲۵-۱۸ ساله ، ۵۰ درصد تخفیف دارد.

کمپینگ

بیش از ۲۰۰۰ کمپ رسمی در ایتالیا وجود دارند، که بیشتر آنها تجهیزات کاملی دارند. برای جزئیات در اینباره به www.camping.it مراجعه کنید. اغلب این سایت های کمپینگ در امتداد ساحل و در مناطق کوهستانی بوده، و معمولاً بین آوریل تا سپتامبر کار می کنند.

بهمراه داشتن کارت بین المللی کمپینگ، که برای دارندگان آن تخفیف و پوشش بیمه دارند، در بیشتر سایت ها الزامی است. این کارت را می­توانید از طریق انجمن کمپینگ یا اتومبیل رانی کشور خود تهیه کنید.

چادر زدن بیرون سایت های رسمی به هیچ وجه توصیه نمی شود. اگر قصد اینکار را دارید حتماً با دفتر گردشگری محلی خود مشورت کرده، و سایت هایی را انتخاب کنید که بقیه مردم هم به آنجا می روند و حتماً دقت کنید که از مالک هم باید اجازه بگیرید.

آیا در این نزدیکی محل کمپ هست؟

Co un Campeggio gui vicino?

آیا برای چادر  / کاروان جا دارید؟

Ce posto per una tenda/ roulette?

ایا اجازه هست اینجا کمپ بزنیم؟

Possiamo campeggiare qui?

کرایه اتومبیل

شرکت­های بین المللی کرایه اتومبیل در ورودی های فرودگاه­های ایتالیا پذیرش دارند. معمولاً اگر مستقیماً با یک شرکت بین المللی برای رزرو هماهنگ کرده و قبل از خروج از کشور خودتان هزینه را پرداخت کنید قیمت برایتان مناسب تر تمام می شود. دقت کنید که نرخ ها شامل همه موارد بوده و خواستان به قیمت های گزاف بیمه هم باشد. برای کرایه اتومبیل باید ۲۱ سال تمام داشته باشید که در زمان تحویل اتومبیل مدرک مربوطه را باید ارائه کنید. همچنین باید از کارت اعتباری استفاده کنید، چون مبالغ بصورت نقد خیلی بالا هستند. برای صدور مجوز برای یک راننده دیگر هم باید مبلغ اضافی بپردازید.

می خواهم یک اتومبیل کرایه کنم.

Vorrei noleggiare una macchina

برای یک روز / یک هفته

Per un giorno/ una settimana..

بیمه کامل می خواهم.

Voglio I’ assicurazione complete

آب وهوا

در مناطق آلپی، زمستان ها طولانی و سرد هستند، اما غالبا آسمان آفتابی است. تابستان ها کوتاه و بسیار خنگ هستند. دریاچه های شمالی و دره پو زمستان های سرد و مه آلود و تابستان های گرم و آفتابی دارند، بقیه کشور، حای در ساحل لیگوری شمالی، زمستان ها معتدل بوده و تابستان ها گرم و خشک هستند. البته بستگی دارد که تا چه حد به سمت جنوب بروید، اما معمولاً نسیمی که از سمت دریا می وزد گرمای هوا را معتدل می کند.

بهترین زمان برای بازدید از سواحل لیگوری و آدریاتیک از مه و ژوئن تا سپتامبر است. قبل و بعد از این زمان هوا یا خیلی سرد است یا خیلی شرجی و بیشتر هتل ها و سواحل تعطیل هستند. بهترین زمان برای بازدید از شهرها فصل بهار یا پاییز بین آوریل و ژوئن یا در سپتامبر واکنبر است که بهترین هوا را دارند. با اینحال، خیابان ها به همان اندازه شلوغ هستند. میانگین حداکثر دمای روز در رم در جولای و آگوست ۳۰°C است که در ژانویه تا ۱۱°C هم پایین می­آید. در میلان، در جولای و آگوست دما ۲۸°C و در ژانویه ۵°C است.

لباس

در شمال ایتالیا در زمستان، باید چکمه و پالتو همراه داشته باشید، اما در جنوب یک کت سبک کافی است، در اوایل بهار و اواخر پاییز با خودتان لباس سیک و بارانی بیاورید، چون معمولاً باران می بارد. عصر های تابستانی کمی خنک هستند، پس بهتر است یک ژاکت نازک یا شال داشته باشید. کفش های مناسب پیاده روی هم که جای خود دارند. بخاطر داشته باشید که کلیساهای ایتالیا علاوه بر شاهکارهای هنر و معماری محل عبادت هستند و بهمین خاطر پوشیدن شلوارکه، دامن کوتاه و تاب چندان خوشایند نبوده و حتی شاید به شما اجازه ورود داده نشود.

جرم و ایمنی

موارد خشونت علیه گردشگران بندرت دیده می شود، اما دزدی زیاد است، و گردشگران اهداف خوبی برای اینکار هستند. دقت کنید که بیمه خانه تان شامل سرقت از خانه با دزدی اموال در خارج از کشور هم باشد؛ اگر اینطور نیست، بهتر است برای این مورد بیمه جداگانه ای تهبه کنید، در برابر دزدی اقدامات احتیاطی لازم را رعایت کنید؛ پول نقد زیاد همراه نبرید، وسایل گرانبهای خود را در صندوق امانات هتل بگذارید، و هیچگاه کیف و یا لوازم گرانبهای خود را در یک اتومبیل پارک شده، حتی در صندوق، جا نگذارید. خطر اصلی از جانب جیب برها، خصوصا اطراف مناطق گردشگری شلوغ، بازارها و اتوبوس هاست.

حواستان به دخترها و کودکان کولی باشد، چون در حالیکه حواس شما را برای گدایی چند سکه پرت می کنند، یکی از دوستان آنها پشت سرتان مشغول خالی کردن جیب ها و کیفتان است. اگر کیف بندی دارید آن را بصورت مورب روی بدنتان نگه دارید چون به این شکل دزدیدن آن دشوار می شود.

از بلیط، گواهینامه رانندگی، پاسپورت و دیگر استاد مهم خود کپی تهیه کنید تا در صورت دزدی روند گزارش و دریافت المثنی راحت باشد.

فوراً هر گونه دزدی یا موارد اشیاء گمشده را به پلیس خبر بدهید. برای انجام کارهای بیمه تان یک نسخه از گزارش پلیس را برای خودتان نگه دارید. اگر پاسپورتتان را گم کردید، باید به کنسولگری یا سفارت کشور خودتان هم گزارش بدهید.

می خواهم یک مورد سرقت را گزارش کنم.

Voglio denuciare un furto

کیف پول / پاسپورت / بلیط من دزدیده شده است.

Mi hanno rubato il portafoglio/ it passaporto/ il biglietto

مسافران معلول

هتل ها و رستوران ها فائونا ملزم هستند تا برای افراد معلول دسترسی راحت فراهم کنند. اپراتورهای تور تخصصی، مثل com.Flying Wheel Travel www.flyingwheeltravel

و Accessible Journeys www.disability travel.com برای افراد معلول تورهای سفارشی و برنامه های سفر خاص دارند. پایگاه داده Access-Able Travel Source www.ccc.ssable.com اطلاعات مربوط به نمایندگی های سفر افراد معلول در سرتاسر جهان را در اختیار شما قرار می دهد.

رانندگی

رانندگانی که اتومبیل خود را وارد ایتالیا می کنند، باید گواهینامه رانندگی کامل، کارت اتومبیل و اسناد بیمه را همراه داشته باشند. استفاده از کمربند ایمنی در صندلی های جلو و عقب الزامی است؛ جرایم راهنمایی رانندگی بسیار سنگین هستند. در طول روز در مناطق مسکونی روشن کردن نور پایین الزامی است. یک مثلث خطر و جلیقه شبرنگ نیز از الزامات هستند تا در صورت خرابی اتومبیل از آنها استفاده شود. موتورسواران هم باید کلاه ایمنی داشته باشند. استفاده از تلفن همراه در حین رانندگی ممنوع است. برای اطلاعات بیشتر درباره رانندگی به کلوب اتومبیل­رانی ایتالیا (www.aci.ir) یا www.theaa.com مراجعه کنید.

شرایط رانندگی: از راست برانید، از چپ سبقت بگیرید. به اتومبیل هایی که از سمت راست می آیند راه بدهید. سرعت مجاز: kmh ۵۰ در شهرها، kmh ۹۰ در جاده های اصلی، و kmh ۱۳۰ در بزرگراه­ها. مسیرهای دوطرفه و بزرگراه­ها مناسب رانندگی پر سرعت طراحی شده اند. بزرگراه ها جاده عوارضی هستند، یعنی زمان ورود به آنها از دستگاه بلیط ورودی تهیه می کنید و زمان خروج هزینه آن را پرداخت می کنید. اگراتومبیلتان مجهز به دستگاه گیرنده نیست وارد مسیر TelePas نشوید، چون مجبور می­شوید بر گردید.

قوانین و مقررات: پلیس راهنمایی رانندگی ایتالیا برای جرایم سرعت غیر مجاز و دیگر تخلفات رانندگی، مثل رانندگی در حال مستی یا توقف در قسمت های توقف ممنوع، در جا جریمه می کنند. همه شهرها و بیشتر شهرهای کوچک و دهکده ها در حومه تابلوهای مربوط به شماره تلفن ادارات پلیس راهنمایی رانندگی را دارند.در سال های اخیر پلیس نسبت به سرعت مجاز حساسیت بیشتری نشان داده و برخی قسمت ها دوربین ثبت سرعت نصب شده کرده اند.

سوخت: پمپ های بنزین در بزرگراه ها ۲۴ ساعته هستند؛ اما بعضی از آنها برای ناهار تعطیل کرده، و از صبح تا ۱۲٫۳۰ بعداز ظهر و از ۳ بعدازظهر تا ۳۰, ۷شب کار می کنند، و گاهی روزهای یکشنبه و تعطیلات رسمی کار نمی­کنند. در بسیاری از آنها خودتان می توانید بنزین زده و با دستگاه خودپرداز مبلغ را پرداخت کنید. در جنوب، برای بنزین اتومبیل پول نقد مقبولیت بیشتری دارد.

پارک: تابلو آبی و سفید با علامت “P” نشان دهنده جای پارک قانونی است. بسیاری از شهرها دارای محل پارک Blue Zone هستند که البته تنها یک یا دو ساعت می توانید در آنها پارک کنید، پرداخت جای پارک از طریق پارکومتر انجام می شود. برای توقف­های طولانی، بهتر است یک محل پارک دارای نگهبانی در نزدیکی هتل پیدا کنید. حواستان به ساعت کاری پارکینگ باشد چون تعداد کمی از آنها ۲۴ ساعته کار می کنند. بسیاری از شهرهای بزرگ پارکینگ های طبقاتی و یا پارکینگ های خودرو با دسترسی راحت به اتوبوس دارند. در بیشتر مناطق تاریخی عبور و مرور اتومبیل ممنوع است. اگر به تابلوها و قوانین توجه نکنید قبض جریمه با پست برایتان ارسال خواهد شد. اگر هتل محل اقامت شما در منطقه منع عبور و مرور است، از قبل با هتل هماهنگ کنید تا شماره گواهینامه شما را به پلیس اعلام کرده و برایتان مجوز طرح ترافیک صادر کنند.

در مکان هایی که با نوارهای زرد و آبی مشخص شده­اند یا مکان­هایی که دارای تابلو “Zona Rirmozione”, “Zonda Verde، Zoda Pelodale”, “Sosta Vietata” یا “Divieto di Sosta” هستند پارک نکنید. اگر در ایـن مکان ها پارک کنید، اتومبیل­تان را به خارج از شهر منتقل می­کنند

اگر به کمک نیاز داشتید: اگر تصادف کردید، با شماره اورژانس ۱۱۳ با ۱۱۲ تماس بگیرید. در بزرگراه ها در هر ۲ کیلومتر یک جعبه درخواست کمک فوری در دسترس است. اگر اتومبیلتان خراب شد با ۱۱۶ تماس بگیرید، اما برای کمک از شما هزینه دریافت خواهدشد، قبل از خروج از کشورتان دقت کنید که پوشش بیمه داشته باشید.

اگر اتومبیل شما دزدیده یا خراب شد با اداره پلیس شهری تماس گرفته و برای مراجعه به بیمه یک نسخه از گزارش بیمه را برای خودتان نگه دارید.

تابلوهای راهنما: اغلب تابلوهای جاده­ای در ایتالیا بی المللی هستند. روی بعضی از تابلوها هم نوشته به زبان ایتالیایی دیده می شود که در پایین به آنها اشاره می کنیم.

پیچ خطرناک

Curva Pericolosa

انحراف جاده

Deviazione

سبقت ممنوع

Divieto di sorpasso

توقف ممنوع

Divieto di sosta

کارگران مشغول کارند

Lavori in corso

خطر

Pericolo

از سرعت خود بکاهید

Rallentare

ورود ممنوع/ خیابان یکطرفه

Senso vietato/ unico

ورود ممنوع

Vietato I’ingress

منطقه عابرپیاده

Zona pedonate

منطقه طرح ترافیک

ZTL

الکتریسیته

در ایتالیا برق ۲۲۰۷/Hz ۵۰ استاندارد است. پس برای سوکت­های مخصوص هر قاره به آداپتور نیاز دارید؛ لوازم برقی ۱۱۰۷ آمریکایی به تبدیل نیاز دارند.

سفارت و کنسولگری

اگر به مشکلی برخوردید (گم شدن پاسپورت، مکلات مربوط به پلیس، تصادفات جدی) با سفارت با کنسولگری خود تماس بگیرید. همه سفارت ها در رُم هستند، اما بسیاری از کشورها در شهرهای دیگر هم کنسولگری دارند.

ایران: VIA NOMENTANA  ۳۶۱- ۰۰۱۶۲ ROME- ITALY

کدپستی: ۰۰۱۰۲ کد کشور و محل: ۰۰۳۹۰۶

تلفن نمایندگی: ۸۶۳۲۸۴۸۵- ۸۶۳۲۸۴۸۶- ۸۶۳۲۸۴۸۷

بخش کنسولی: ۸۶۲۱۴۴۷۸- ۸۶۲۱۴۴۷۹- ۸۶۲۱۴۴۸۰

آدرس سایت: rome.mfa.ir   ایمیل: irancmb.rom@mfa.gov.ir

استرالیا، و یا آنتونیو بوسیو ۵، تلفن ۰۶-۷۲۱۸۵۲, www.italyembassygov.au

کانادا و یا زارا ۳۰، تلفن: ۰۶-۴۴۳۸۴ ۹۳۷ www.canada.it

بریتانیا: ویا ستمبره ۸۰، تلفن: ۰۶-۱۰۰۱۴۲۲۰، www.ukinitaly.fco.gov.uk

ایالات متحده؛ ویا ویتوریو ونتو ۱۲۱-۱۱۹A. تلفن: ۰۶-۴۶۷۴۱ www.usembassy.it

فوریت ها

در مواقع اورژانس، اگر زبان ایتالیایی بلد نیستید، از یک فرد محلی کمک بخواهید، یا با شماره تلفن ۱۷۰ با یک اپراتور انگلیسی زبان صحبت کنید.

لطفاً یک تماس اورژانسی با …. بگیرید.

Per favore puo una telefonata d’emergenza

پلیس – Alla polizia

آتشنشانی – Ai vigili del fuoco

بیمارستان – All ospendale

پلیس ۱۱۲

اورژانس عمومی ۱۱۳

آتشنشانی ۱۱۵

آمبولانس ۱۱۸

ورود به ایتالیا

هوایی، پروازهای مستقیم، فرودگاه لئوناردو داوینچی م و مالپنسانی میلان ورودی های بین المللی اصلی هستند، و از شهرهای اروپایی در پرواز مستقیم به بیشتر مقاصد ایتالیا وجود دارند. از میلان و رم پروازهای مستقیم مرتبا به ۳۰ مقصد در ایتالیا وجود دارند. از بریتانیا، خط هوایی بریتیشwww.ba.com  و آلیتالیا (www.alitalia.com) به شهرهای اصلی ایتالیا پرواز دارند. خطوط هوایی ارزانتر شامل Ryanair (www.ryanir.com), easyjet (www.easyjet.com), Thomson (www.thomson.co.uk) , (www.jet2.com)  هستند. از ایالات متحده نیز پروازهای روزانه به رم و میلان از نیویورک، آتلانتا، شیکاگو، میامی، و لس آنجلس انجام می شوند. از خطوط هوایی اصلی این کشور می­توان Delta www.delta.com)، Alitalia (www.alitalia.com و American Airlines www.aa.com اشاره کرد.

تورهای پکیج توسط اپراتورهای تور و آژانس های مسافرتی عرضه می شوند. دفتر ملی گردشگری ایتالیا (www.enitit) جزئیات آژانس های مسافرتی دارای تورهای تخصصی تعطیلات شامل دوره های زبان، هنر و معماری را در اختیار شما قرار می دهد.

جاده ای، سیستم جاده ای ایتالیا از شمال تا جنوب عالی بوده و شامل مسیرهای اتصال به سیسیلی و ساردینیا از طریق کشتی است. ورود به ایتالیا از فرانسه، سوئیس و اتریش از طریق جاده امکان پذیر است.

برای برنامه ریزی سفر و تعیین جزئیات مسیر درباره هزینه بنزین، عوارضی بزرگراه های فرانسه و ایتالیا، و مالیات لزرگراه سوئیس به www.viamichelin.com مراجعه کنید.

راه ­آهن. برای اطلاعات درباره سفر با قطار به Rail Europe www.faileurope.co.uk با www.seat.com مراجعه کنید. راه آهن دولتی ایتالیا برای برنامه ریزی سفر با قطار به شما کمک می کند: www.fertoviedellostatoit. برای اطلاعات درباره سفر با قطار داخل ایتالیا با شماره ۸۴۸۸-۸۸ ۸۸۰ تماس بگیرید. سفر از بریتانیا به میلان، از راه پاریس با یورواستار (www eurostar.com) و Thello به میلان با وروتا تنها ۱۴ ساعت (۱۶ ساعت تا ورونا) طول می کشد.

بلیط های InterRail و Eurorail در ایتالیا معتبر هستند، اما فقط برای سفر داخل ایتالیا روش مقرون بصرفه­ای نیست، چون قطارهای سریع­السیر گرانتر بوده و البته باید از قبل هم رزرو کنید. گزینه sciopero ایتالیایی که البته این روزها رونق زیادی ندارد، از چند ساعت تا چند روز وقت گیر است.

اتوبوس / قطار بعدی به …. چه زمانی است؟

Quando parte il prossimo autobus/ treno per….?

یکطرفه

Andata

دوطرفه (رفت و برگشت)

Andata e ritorno

درجه یک / دو

Prima / seconda clalsse

کرایه تا …. چقدر است؟

Qual e la tariff per ….?

راهنماها و تورها

دفاتر گردشگری محلی و هتل های بزرگ می توانند برای پیداکردن راهنمای خوب به شما کمک کنند. راهنماهای تور خصوصی می توانند شما را برای بازدید مکان های دارای دسترسی محدود بوده و در طول فصل شلوغ برایتان خانه رزرو کنند. وبسایت های مراکز اصلی گردشگری (www.enitit) اطلاعات کافی در این زمینه را در اختیار شما قرار می دهند.

لطفاً یک تور بازدید/ گردش پیشنهاد کنید.

Puo consigliare un giro turistico/ una gita?

یک راهنمای انگلیسی زبان می خواهیم.

Desideriamo una guida che parla inglese.

بهداشت و پزشکی

شدیداً توصیه می­کنیم که بیمه سلامت داشته باشید، که خود بخشی از بیمه سفر محسوب می شود. شهروندان اتحادیه اروپا در صورت داشتن کارت بیمه سلامت اروپایی (EHIC) از درمان بیمارستانی اورژانسی رایگان بهره مند شوند. این کارت از دفاتر پست یا بصورت آنلاین از WWW.clic.org.uk قابل تهیه است. شاید لازم باشد بخشی از هزینه درمان را بپردازید پس حتما رسید بیمارستان را برای دریافت بازپرداخت بیمه بگیرید.

اگر به مراقبت پزشکی نیاز دارید، به مسئول هتل خبر داده و یا برای پیدا کردن پزشکی که انگلیسی زبان باشد با سفارت خود تماس بگیرید. در مواقع اورژانس می توانید برای آمبولانس با شماره ۱۱۸ تشیر قابل نوشیدن است مگر آنکه تابلو “Acqua Non Potabile” را ببینید.

تعطیلات

بانک ها، ادارات، اغلب مغازه ها، و برخی از موزه ها در روزهای زیر تعطیل هستند (مغازه ها و دفاتر در روزهای جشن محلی تعطیل هستند)

۱ ژانویه CapodannoPrimo delle Anno روز سال نو

۶ ژانویه Epifania روز ظهور عیسی

۲۵ آوریل Festa della Liberazione روز آزادی

۱ مه Festa del Lavoro روز کارگر

۱۵ آگوست Ferragosta عید عروج مریم

۱ نوامبر Ognissanti روز قدیسین

۸ دسامبر L’Immacolata Concezione آبستنی مریم عذرا

دسامبر Natale عید کریسمس

۲۶ دسامبر Santo Stefano روز سن استفان

تاریخ متغیر: Lunedi di Pasqua عید پاک

زبان

علیرغم وجود گویش­های مختلف در سرتاسر کشور، همه جا از ایتالیایی استاندارد استفاده می شود. پرسنل هتل های بزرگ و مغازه ها در شهرها و مناطق ساحلی تاحدی انگلیسی صحبت می کنند، به همین خاطر نگران پلدنبودن زبان ایتالیایی نباشید. با اینحال، مودبانه این است که چند جمله مهم به این زبان را بلد باشید. افراد محلی از هر گونه تلاش شما برای ایتالیایی صحبت کردن استقبال می کنند، به جز در شهرهای گردشگری اصلی مثل ونیز، که محلی ها اصرار دارند نشان دهند که به انگلیسی مسلط هستند.

نقشه

دفاتر گردشگری نقشه ابتدایی خیابان ها و نقشه های محلی با اطلاعات لازم را در اختیار گردشگران قرار می دهند. نقشه های دارای جزئیات بیشتر را می توانید از کیوسک های روزنامه فروشی تهیه کنید.

یک نقشه خیابانی از ….. می خواهم.

Vorrei unqa piñata della citta…

یک نقشه جاده ای از این منطقه می خواهم.

Vorrei una carta stradale di questa regione

رسانه

روزنامه ها و مجلات. شما می­توانید روزنامه های انگلیسی را از فرودگاه­ها و روزنامه­فروشی های مراکز شهری تهیه کنید. وال استریت و اینترنشنال هرالد تریبون در همان روز چاپ در دسترس هستند، و از دیگر روزنامه ها و مجلات انگلیی در دسترس می توان به تایمز، گاردین، و تلگراف، اشاره کرد.

رادیو و تلویزیون، شبکه تلویزیون ولتی ایتالیا، رای (رادیو و تلویزیون ایتالیا) سه کانال تلویزیونی دارد، که با دیگر کانال­های خصوصی رقابت می­کند. همه برنامه ها به زبان ایتالیایی هستند، حتی فیلم های بریتانیایی و آمریکایی نیز دوبله شده اند. بیشتر هتل ها دارای امکانات ماهواره ای هستند که از طریق آنها می توانید به کانال های CCN، BBC و Sky دسترسی داشته باشید برنامه های رادیویی ایستگاه های رادیویی ایتالیا نیز موسیقی پاپ پخش می کنند.

پول

ارز رایج، ارز رایج ایتالیا، مانند بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی یورو (C) است. اسکناس ها در ارقام ۵، ۱۰، ۲۰، ۵۰، ۱۰۰، و ۲۰۰ یورویی، و سکه ها به شکل ۱ و ۲ یورویی و ۱، ۲، ۵ ۱۰، ۲۰، و ۵۰ سنتی در دسترس هستند.

بانک ها و صرافی ها، اغلب بانک ها از ۳۰, ۸ صبح تا ۳۰/۱ بعدازظهر و ۴-۳۰/۲ بعداز ظهر ، دوشنبه تا جمعه، کار می کنند. در جنوب، ساعات کاری در عصر بیشتر است.

پول را می توانید در صرافی ها در ایستگاه های اصلی و فرودگاه ها یا در دفاتر خصوصی تبدیل کنید، با اینحال، نرخ تبدیل یا کمیسیون در صرافی ها در مقایسه با بانک ها چندان برای مشتریان مقرون به صرفه نیستند. همین مسئله در مورد ارز خارجی و چک های مسافرتی که در هتل ها، مغازه ها یا رستوران ها تبدیل می شوند نیز صدق می کند.

دستگاه های خودپرداز، دستگاه های عابر بانک بیرون بانک ها همه جا در دسترس بوده، و ساده ترین راه برای گرفتن پول نقد به یورو، از کارت بانکی خودتان، کارت پول سفر، یا کارت اعتباری هستند. حتما در کشور خودتان با بانک مربوطه هماهنگ کنید که کارت بانکی و شماره پین شما برای برداشت های بین المللی معتبر باشند. موقع برداشت از عابر بانک با علامت های مربوطه روی دستگاه و پشت کارتان دقت کنید.

کارت های اعتباری، چک های مسافرتی، هتل­های بزرگ، اغلب مغازه ها، ایستگاه های خدماتی و رستوران ها کارت های اعتباری معتبر را قبول می کنند. جک های مسافرتی را می توانید در شهرها و تفریحگاه های ساحلی استفاده کنید، اما همه جا آنها را قبول نمی کنند.

در شهرهای کوچک، خصوصاً در جنوب، بهتر است پول نقد همراه داشته باشید، وقتی برای تبدیل پول به صرافی می روید، کارت شناسایی با پاسپورت همراه داشته باشید.

می­خواهم مقداری پوند/ دلار / چک مسافرتی تبدیل کنم.

Voglio cambiare delle streline/ dei dollari / traveler cheque

می توانم با کارت اعتباری پرداخت کنم؟

Posso pagare con la carta di credito?

بانک کجاست؟

Dov e la banca?

عابربانک کجاست؟

Dov’e il bancomat?

ساعات کاری

بانک­ها معمولاً از ۸ صبح تا ۳۰/۱ بعداز ظهر و ۴-۳۰/۲ بعداز ظهر، دوشنبه تا جمعه، کار می کنید، صرافی ها در فرودگاه ها و ایستگاه های اصلی قطار تا اول شب و روزهای شنبه و یکشنبه باز هستند.

کلیساها زمان ناهار، حدود ۱۲ ظهر تا ۳ بعدازظهر تعطیل بوده، و در روز مراسم دعای یکشنبه از گردشگران برای بازدید پول می گیرند.

موزه ها و گالری های هنری ساعات کاری متفاوتی در فصل های مختف دارند. این مجموعه ها معمولا سه شنبه تا شنبه از ۹ یا ۶٫۳۰ صبح تا ۴ بعدازظهر و گاهی ۵ بعداز ظهر تا ۷شب، و روزهای یکشنبه تا بعداز ظهر کار می کنند. روز تعطیل دوشنبه است. اگر دوشنبه روز نطیل رسمی باشد، بعضی از موزه ها و گالری ها روز بعد تعطیل هستند. قبل از برنامه ریزی بازدید از موزه ها ساعات کاری آنها را از دفاتر گردشگری محلی جویا شوید. موزه های شهرهای بزرگ تابستان ها از سه شنبه تا شنبه تا ۱۰ شب با دیرتر کار می کنند.

دفاتر پست از ۸٫۱۵ یا ۸٫۳۰ صبح تا ۱٫۳۰ یا ۲ بعدازظهر از دوشنبه تا جمعه و شنبه ها و آخرین روز ماه تا ۱۲ ظهر باز هستند. دفاتر پستی در شهرهای اصلی ساعات کاری طولانی تری دارند.

مغازه ها از دوشنبه تا شنبه از ۸ صبح تا ۱۲٫۳۰ بعدازظهر و از ۳٫۳۰ یا ۴ بعداز ظهر تا ۷٫۳۰ یا ۸ شب باز هستند، اما در بیشتر شهرهای شمالی از دوشنبه تا شنبه، و بعضی ها روز یکشنبه، تمام روز باز هستند. بیشتر مغازه ها دوشنبه صبح و یا شنبه بعدازظهر و روزهای یکشنبه تعطیل هستند، رستوران ها زودتر باز می کنند، و چهارشنبه یا پنجشنبه بعداز ظهر می بندند. مغازه هایی که در طول آگوست باز هستند محدود است: تابلو  chius per ferie یا تاریخ نشان می دهد که آنها در طول تعطیلات بسته می مانند. مغازه ها در شهرهای ساحلی تمام روزه و در فصل های شلوغ هر روز باز هستند.

پلیس

پلیس شهری یونیفورم آبی تیره یا سفید پوشیده و کلاه سفید بر سر می گذارند. آنها به امور راهنمایی و رانندگی و وظایف معمول پلیس رسیدگی می کنند. بعضی از پلیس­ها جای مترجم کار می کنند. به سنجاق سینه­ای که روی یونیفورم هایشان می زنند، دقت کنید نیروی پارلمانی بونیفورم قهوه ای روشن یا آبی داشته، و وظیفه آن رسیدگی به جرایم است پلیس کلانتری هم به مسائل مربوط به ویزا و شکایات رسیدگی کرده، و اگر با مقامات کاری داشته باشید هماهنگ می کنند. پلیس گشت بزرگراه نیز در صورت خرابی اتومبیل یا تصادف شما را راهنمایی می کند.

مرزها، بنادر، فرودگاه ها و ایستگاه های راه آهن ایتالیا تحت کنترل پلیس ملی هستند. برای کمک پلیس در مواقع اورژانس با ۱۱۲ یا ۱۱۳ تماس بگیرید.

نزدیکترین کلانتری کجاست؟

Dov’ e il commissariato di polizia piu vicino?

دفاتر پست

دفاتر پست، که با تابلو “PT” مشخص شده اند، کار انتقال پول و نامه را انجام داده و معمولاً دوشنبه تا جمعه ۸٫۳۰ صبح تا ۲ بعدازظهر (دفاتر اصلی تا ۷٫۳۰شب)، و شنبه تا ۱۲ ظهر کار می کنند. ساعات کاری دفاتر گاهی با هم متفاوت هستند

تمبر (فرانکوبولی) را می توانید از سیگار فروشی ها و هتل ها تهیه کنید. سیستم پستی ایتالیا کُند است. پس بهتر است برای ارسال سرویس اکسپرس را انتخاب کنید که کمی گرانتر است اما سریعتر به مقصد می رسد.

صندوق های پست به رنگ قرمز هستند. شکاف دارای علامت “Per la Citta” برای پست محلی، و “Altre Destinazioni” برای دیگر مقاصد هستند. صندوق های آبی رنگ هم برای پست بین المللی هستند.

نزدیکترین دفاتر پست کجاست؟

Dov’ e ‘ufficio postale piu vicino?

یک تمبر برای نامه / کارت پستال

Un francobollo per questa lettera/ cartolina par favore

حمل ونقل عمومی

تاکسی ها در خیابان نمی چرخند، اما در میدان های اصلی شهر یا بصورت تلفنی می توانید تاکسی بگیرید، نرخ اضافه برای چمدان و سفرهای شبانه به فرودگاه داخل تاکسی نوشته شده است، این مبلغ به اندازه ای است که کرایه را رُند کند.

علاوه بر سرویس اتوبوس، بعضی از شهرهای بزرگ ترم هم دارند. ناپل دارای چهار مسیر ترم است. رم، میلان، و نایل سیستم مترو هم دارند. قبل از سوار شدن باید بلیط ها را پانچ کنید تا معتبر شوند، درغیراینصورت حتی بعنوان کسی که ایتالیایی بلد نیست جریمه سنگینی متحمل خواهید شد.

بلیط اتوبوس و تراموا از قبل از سیگار فروشی­ها، کیوسک های روزنامه فروشی یا کافه ها خریداری کنید. دستگاه بلیط مترو در ایستگاه های مترو برای تهیه بلیط این سیستم حمل ونقل عمومی هستند، اتوبوس های رم شلوغ هستند، اما روش ارزانی برای گردش در شهر محسوب می شوند. بلیط اتوبوس برای ۷۵دقیقه معتبر بوده و می توانید آنها را از سیگار فروشی ها، روزنامه فروشی ها، و دفاتر مجاز حمل ونقل رُم خریداری کنید.

بلیط های یک روزه، سه روزه، و هفتگی هم در دسترس هستند. همچنین از این بلیط ها می توانید برای سیستم متروی زم استفاده کنید. هر چند دو خط A و B در مرکز شهر تنها چند ایستگاه دارند. خط سوم C در دست ساخت بوده و گروتاروسا در شمال واتیکان را به پانتانو در جنوب شرقی متصل می کند. قرار است بهره برداری از این خط مترو در سال ۲۰۲۰ انجام شود. رم دارای یک طرح اشتراک گذاری دوچرخه است که در این طرح می توانید یک کارت از دفاتر ATAC پیش خرید کنید. برای اطلاعات در اینباره به www.roma-n-bike.com  مراجعه کنید. برای قایق سواری در امتداد رودخانه تیبر نیز به وبسایت  www.battelliromma.it سر بزنید.

فلورانس حالا یک مرکز کاملاً مخصوص عابر پیاده داشته و به راحتی می توانید پیاده در آن گشت و گذار کنید. شبکه اتوبوس شامل اتوبوس های برقی معدودی در اطراف مرکز شهر است و یک سرویس خوب به حومه هم دارد.

میلان اتوبوس و قطار، و چهار خط مترو دارد. اطلاعات درباره بلیط های گردشگران در دفاتر حمل ونقل عمومی در ایستگاه مترو دومو یا ایستگاه مرکزی در دسترس هستند.

در ناپل، اتوبوس ها شلوغ و گند هستند. اما تنها روش رفت و آمد در برخی مناطق محسوب می شوند. متر و کوچک اما راحث این شهر ایستگاه مرکزی در شرق را به ایستگاه مرجلینا در غرب متصل می کند.

ونیز اتوبوس های آبی دارد که در امتداد گراند کانال و بین جزایر در رفت و آمد هستند. بلیط این اتوبوس ها را می توانید در سیگافروشی ها، مغازه های دارای علامت ACTV و دفاتر گردشگری تهیه کنید. زمان پیاده شدن باید همه بلیط ها را با دستگاه پانچ کنید، چون در غیر اینصورت به این معناست که بدون پلیط سفر کرده اند و جریمه خواهید شد. جدای از بلیط های انفرادی گرانقیمت (۷یورو، معتبر برای یک ساعت) بلیط های ۱۲, ۲۴. ۱۳۶ و ۷۲ساعته و هفتگی هم در دسترس هستند. برای جزئیات در اینباره به www.actv.it مراجعه کنید. ونیز حدود شش ایستگاه تاکسی آبی دارد. نرخ ها در حرف ثابت هستند اما در عمل براساس فاصله مشخص می شوند. قبل از سوار شدن بر سر مقصد و قیمت هماهنگ کنید. این مسئله در مورد سفر با گاندولا هم صدق می کند.

اتوبوس بین شهری. ایتالیا شبکه گسترده ای برای اتوبوس­های بین شهری دارد که به آنها پولمان می­گویند، اطلاعات درباره مقاصد و جدول زمان سفر در ترمینال ها، که معمولاً نزدیک ایستگاه راه آهن شهر هستند، دیده می شوند، و همچنین می توانید این اطلاعات را از دفاتر گردشگری محلی یا منطقه ای بدست آورید.

با قطار، ایتالیا شبکه ریلی گسترده و کارامدی داشته، و نرخ های آن نسبت به بقیه اروپا مناسب تر است، اپراتور اصلی شبکه ریلی Trenitalia (www.trenitaliacom) است، که البته اپراتور خصوصی و جدید NTV (www.italotreno.it) با قطارهای پرسرعت بین شهرهای اصلی با آن رقابت می کند. بلیط قطار را می توان از آژانس های مسافرتی بصورت آنلاین یا حضوری، از ایستگاه های قطار یا بصورت آنلاین از www.reitalia.com یا www.italiaraiil.com خریداری کرد. برای سفرهای طولانی بلیط را باید از قبل خریداری کنید. اگر در بریتانیا زندگی می کنید، بلیط قطار را می توانید از طریق خط آهن بین المللی با شماره ۲۴۸۰۸۴۴ ۲۴۸۳ خریداری کنید. در اغلب سفرها بلیط برای کودکان زیر چهار سال رایگان است؛ و افراد ۱۲-۴ سال نصف مبلغ را می پردازند. قطارهایی بنا به سرعتشان طبقه بندی می شوند، سریعترین قطار Trenitalia ۳۰۰ کیلومتر در ساعت می­رود. بعد از آن قطارهای Frecciarossa (فلش سفید)، Frecciargenito (فلش سفید)، و Frecciabianca (فلش سفید) با سرعت ۲۰۰ کیلومتر در ساعت قرار دارند. برای هر سه این قطارها باید از قبل بلیط رزرو کنید. قطارهای InterCity کم سرعت­تر هستند، اما بین شهرهای اصلی سرویس خوبی می دهند و برای این قطارها هم باید از قبل رزرو کنید. قطارهای محلی Espress و Regionale ارزانتر و البته کندتر بوده، و در ایستگاه های محلی توقف دارند. قبل از سفر بلیط های خود را در دستگاه های حاضر در سکو معتبر کنید در غیر اینصورت جریمه خواهید شد.

با قایق. برای جزایر اصلی می­توانید با قایق یا هیدروفویل سفر کنید. برای یافتن اطلاعات درباره اپراتورهای این سرویس به www.enit.it مراجعه کنید. در دریاچه های شمالی کومو، گاردا، و ماجوره بین شهرها و سایت های شمالی سرویس رفت و آمد با قایق و هیدروفویل ها در دسترس است.

با هواپیما، خطوط هوایی داخلی بین رم و یا میلان و برخی از فرودگاه­های استانی پرواز دارند. اطلاعات دقیق در این باره را می توانید از آژانس های مسافرتی بدست آورید.

اتوبوس/ قطار / قایق/ هواپیمای بعدی به … چه زمانی است؟

A che ore parte il prossimo autobus/ treno/ traghetto/ aero per….?

کرایه تا …. چقدر است؟

Quanto cost ail biglietto per?

یک بلیط برای …. می خواهم.

Vorrei un biglietto per

یکطرفه

Andata

رفت و برگشت

Andata e  ritorno

درجه یک / دو

Prima/ seconda classe

می خواهم جا رزرو کنم.

Vorrei prenotare un posto

دین

با اینکه ایتالیا دارای اکثریت کاتولیک رومی است، همه ادیان در شهرهای اصلی جمعیت خود را دارند. برای جزئیات در اینباره به روزنامه های محلی مراجعه کرده، و یا از هتل خود با دفتر گردشگری محلی سئوال بپرسید.

چشمه های آبگرم

اپنالیا حدود ۳۴۰ چشمه آبگرم و تفریحگاه سلامتی دارد که در آنها از آب های گرم برای استراحت، نشاط یا درمان استفاده می شود. بسیاری از آنها چشمه های کلینیکی یا درمائی هستند اما مراکز سلامتی و زیبایی خصوصاً در توسکانی و ایسکیا در حال افزایش می باشند.

تلفن

پیدا کردن تلفن عمومی در ایتالیا مشکل است. بعضی از آنها با سکه و کارت اعتباری کار می کنند اما اکثر آنها کارتی هستند. کارت های تلفن را می توانید از سیگار فروشی ها، کیوسک های روزنامه فروشی و دفاتر پست خریداری کنید. دستورالعمل کار با این تلفن ها به زبان انگلیسی است. کارت های تلفن بین­المللی پیش پرداخت نیز با مبالغ ۵، ۱۰ و ۲۰ یورو در دسترس هستند که باید از طریق شماره روی کارت از آنها استفاده کنید.

برای برقراری تماس بین المللی ۱۰۰ و بعد از آن کد کشور، کد منطقه و در نهایت شماره موردنظر را شماری گیری کنید. وقتی داخل ایتالیا شماره می گیرید، دقت کنید که کدها بخشی از شماره تلفن محسوب شده و همیشه باید آنها را بگیرید.

برای دسترسی به حالت تُن باید سکه یا کارت را وارد کنید. در هتل ها هزینه تماس مستقیم روی خطوط هتل برایتان گران تمام می شود.

تماس های بین المللی: ۱۷۰ (اپراتورهای انگلیسی زبان)

سئوالات بین المللی: ۱۷۶ (اپراتورهای انگلیسی زبان)

تلفن های موبایل اتحادیه اروپا در ایتالیا هم قابل استفاده هستند، اما حتما قبل از خروج از کشور ثان حتما چک کنید. هزینه استفاده از موبایل های بریتانیایی برای تماس گرفتن با دریافت تماس و ارسال پیغام بالاست، پس بهتر است در طول اقامت خود کارت تلفن اعتباری ایتالیایی خریداری کنید.

نواحی زمانی

ایتالیا از زمان اروپای مرکزی (gmt+۱) تابعیت می کند. از آخرین یکشنبه در مارس تا آخرین یکشنبه در اکتبر، ساعت ها یکساعت به جلو کشیده می شوند. وقتی در رم وسط روز است در ونکوور ساعت ۳ صبح و در نیویورک عصبح، در لندن ۱۱ صبح و در سیدنی ۸ شب است.

انعام

انعام دادن در ایتالیا مرسوم نیست، هر چند پذیرفته می شود. در صورتحساب رستوران ها حدود ۱۰- ۱۵ درصد برای سرویس اضافه می شود. برای سرویس خوب در کافه ها بهتر است یک یا دو سکه انعام بگذارید. در اغلب هتل ها هزینه سرویس روی صورتحساب اضافه می شوند. دربان ها، باربرها و نگهبانان سرویس های ایستگاه ها انتظار یک یا دو یورو انعام را دارند. رانندگان تاکسی از شما توقع انعام ندارند اما اگر گرایه را به مبلغ یوروی بعدی ژند کنید خوشحال می شوند.

متشکرم. این برای شماست.

Grazie, questo e per lei.

بقیه برای خودتان.

Tenga il resto

سرویس های بهداشتی

سرویس­های بهداشتی عمومی با علامت زنانه و مردانه با حروف اختصار WC نشان داده شده اند. همچنین Comini به معنی مردانه و Donne به معنی زنانه است. عبارات دیگر برای کلمات Signori برای مردان و Signore برای زنان هستند.

سرویس بهداشتی کجاست؟

Dove sono I gabinetti?

دفاتر اطلاعات گردشگری

از آنجا که گردشگری نبض حیائی اقتصاد ایتالیاست. شبکه گسترده ای از دفاتر اطلاعاتی وجودارد که نقشه ها و بروشورهای لازم را در اختیار شما قرار می دهند. برای اطلاعات کلی به دفتر گردشگری دولتی (www.enit.it) که در شهرهای خارجی مهم و نیز پایتخت های منطقه ای نمایندگی دارد مراجعه کنید. این سازمان پروشورهای اطلاعاتی درباره محل اقامت، وسایل حمل و نقل، نکات کلی و آدرس های ضروری برای کل کشور را منتشر می کند.

وقتی در ایتالیا هستید، برای جزئیات بیشتر درباره اطلاعات گردشگری منطقه ای به APT مراجعه کنید. این شرکت اطلاعات لازم درباره هتل ها و کمپینگ را در اختیار شما قرار می دهد.

همچنین می توانید از طریق این شرکت بلیط های گردشگری شامل بلیط حمل و نقل عمومی و دسترسی ارزان به موزه ها را تهیه کنید و البته مجبور نباشید در صف های طولانی معطل بمانید.

ایتالیا. دفتر اصلی ENIT: ویا مار گرا ۲/۶، رم، تلفن: ۰۶-۴۹۷۱۱، www.enit.it مرکز تلفن ۶۰۶۰۸، نیز پاسخگوی سئوالات شما خواهد بود. دفتر گردشگری خصوصی Enjoy Rome زویا مارگرا ۸a، ۱۸۵، رم، تلفن: ۰۶-۴۴۵ ۱۸۴۳ء www.enjoyromecom) مسئولانه پاسخگوی گردشگران است.

استرالیا و نیوزیلند، طبقه همکف، ۱۴۰ خیابان ویلیام. ایست سیدنی، استرالیا، تلفن (۲۶۱، ۹۳۵۷ ۲۵۶۱، ایمیل: Sydney@enit.it

کانادا، ۱۱۰ خیابان یانگ، ساختمان ۵۰۳، تورنتو، اونتاریو، تلفن: ۴۱۶-۹۲۵ ۴۸۸۲، ایمیل

Toronto@enit.it

بریتانیا، ۱ خیابان پرینسس، لندن، تلفن: ۰۲۰-۷۴۰۸ ۱۲۵۴، ایمیل: info london@yenit.it

ایالات متحده، شیکاگو: ۵۰۰ خیابان نورث میشیگان، ساختمان ۲۲۴۰، شیکاگو، ایلینویزه تلفن: (۳۱۲) ۶۴۴ ۱۹۹۶، ایمیل: Chicago@enit.it

نیویورک: ۶۳۰ خیابان پنجم، ساختمان ۱۹۶۵، نیویورک سیتی، تلفن: ۲۱۲ ۲۴۵ ۵۶۱۸ ایمیل: newyork@henit.it

ویزا

برای شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا، پاسپورت معتبر یا کارت شناسایی تمام چیزی است که برای ورود به ایتالیا و اقامت به مدت ۹۰ روز نیاز دارند. شهروندان استرالیا، نیوزیلند و ایالات متحده و کانادا نیز فقط به پاسپورت معتبر نیاز دارند.

ویزا، برای اقامت بیش از ۹۰ روز به ویزا یا مجوز اقامت نیاز است. مقررات مرتباً در حال تغییر هستند پس حتما قبل از سفر با سفارت ایتالیا در کشور خود هماهنگ کنید.

تبادل آزاد برای کالاهای غیر کمرگی بین کشورهای اتحادیه اروپا مجاز است. برای اطلاع از فهرست کامل محدودیت های واردات به سازمان قانونگذار کشور خود مراجعه کنید.

چیزی برای اعلام ندارم.

Non ho niente da dichiarare

برای استفاده شخصی است.

E per mio uso personale

وبسایت ها و اینترنت

www.enit it سایت رسمی هیات گردشگری ایتالیا، بریتانیا و ایرلند.

www.italiantourism.com سایت رسمی هیات گردشگری دولتی ایتالیا، آمریکای شمالی.

www.italymag.com نسخه آنلاین مجله ایتالیایی با مقالاتی درباره موضوعات ایتالیایی.

www.agriturismo.com جزئیات درباره بیش از ۱۲۰۰ مزرعه و امکانات B&B برای اقامت. www.veniere.com سایتی برای رزرو آنلاین محل اقامت.

دسترسی به اینترنت در فرودگاه ها، ایستگاه های قطار و دیگر مکان های عمومی امکان پذیر است، اغلب هئل ها دارای امکانات وای فای و اینترنت هستند، که البته هزینه ای برای آن در نظر گرفته می شود، پیدا کردن کافی نت بیرون شهرهای بزرگ کار دشواری است.

اوزان و معیارها

در ایتالیا از سیستم متریک استفاده می شود.

خوابگاه

خوابگاه های ایتالیا به روی اعضای  Hostelling International (www.hihostels.com) باز است. کارت­های عضویت و اطلاعات در این باره را می­توانید از انجمن خوابگاه­ها (در بریتانیا www.yhia.org.uk) بدست آورید. همچنین، می­توانید در ازای مبلغ اندک به محض ورود به خوابگاه کارت عضویت موقت خریداری کنید. تابستان ها باید از قبل رزرو کنید که معمولاً با مبلغ کمی از طریق HI می توانید اینکار را بصورت آنلاین انجام دهید.

آژانس مسافرتی شمیران گشت

تلفن تماس: ۲۶۲۰۶۳۵۷  ۲۶۲۰۶۴۷۹

آدرس آژانس : در گوگل بنویسید آژانس شمیران گشت