راهنمای سفر به ریودوژانیرو

ریودوژانیرو

ده جاذبه برتر ریو

 1. جشن آغاز سال نو. به خاطر داشته باشید که اینجا یکی از دیدنی ترین جشن ها را در دنیا برگزار می کنند.

 2. Centro Historico یادآور فراوانی های ریوی قدیم.

 3. زونا سول Zona sul. از کوپاکابانا تا لاپانما، این ساحل ها در دنیا بی نظیرند.

 4. Sugar Loaf. برای دیدن بهترین منظره پانارومای ریو، سوار تله کابین شوید و به بالای قله بروید.

 5. کارناوال. اعصاب خردکن مشتریان، موسیقی و نمایش های بدون توقف، ۵ روز و ۵ شب.

 6. پتروپولیس. این شهر زیبا و دوست داشتنی قدیمی در طول تابستان محل اقامت امپراتور و رئیس جمهورها بود.

 7. باغ گیاه شناسی. صدها تنوع از گیاهان و پرندگان گرمسیری در میان شهر.

 8. زندگی در شهر. ریو بهترین ها را برای شما به ارمغان می آورد.

 9. Cristo Redentor. در بالاترین نقطه کوکوادو، این سمبل ریو قرار گرفته که در سال ۲۰۰۷ به عنوان یکی از عجایب هفتگانه شناخته شد.

 • Costa Verde. بهشت را در میان ریو پیدا کنید.

کجا برویم؟

انتظار نداشته باشید که کارت پستالی از شهر ریو را در مسیرتان از یک فرودگاه بین المللی ببیند از پنجره تاکسی و یا اتوبوسی که سوار آن هستید تنها قادر به دیدن مناطق شمالی صنعتی شهر ریو و یا قسمت­های پرت و کوچک شهر نشین مانند (Favelas) خواهید بود. ناگهان با اولین نگاه شهر ریو شاهد مجسمه مسیح نجات دهنده (CoICOvado) خواهید بود و کم کم زیبایی­های شهر شروع به خودنمایی خواهند کرد.

اکثر گردشگران و بازدید کنندگان شهر ریو در ابتدا بی درنگ به سمت کمربند ساحلی جنوبی این شهر با همان (Zona Sul می روند. این منطقه که تقریباً در حومه شهر ریو واقع شده است. شامل هتل­های توریستی سواحل افسانه­ای همچون Carioca, Copacabana, Ipanema leblon، (Sal) conrado, Barra la Tijvcal می باشد که گردشگران و نیز بومیان مشخص شهر ریو بیشتر زمان خود را به آنجا اختصاص می دهند. اگر چه منطقه حومه Barra da Tijvca, Sao Conrado  در محدوده غربی­تری نسبت به مرکز جنوبی ریو واقع شده است و دانبال مردمان آن مناطق ترجیح می دهند. در حوضه جنوبی ریو به حساب بیایند. کمی آنطرف­تر از ساحل Barra غربی­ترین سواحل ریو یعنی مجموعه سواحل Zana Qeste واقع شده است که بزرگراه Costaverda (جاده ساحلی) نیز از این سواحل آغاز می شود.

Centro Historico یا همان مرکز تاریخی شهر، مخلوطی پر رفت و آمد و شلوغ از مستعمرات ساختمان­های مدرن قرن جدید و همچنین آسمان خراش های اداری می باشد، همچین منطقه زیبا و چشم انداز اSanta Teresa بر روی تپه ای در منطقه مرکزی شهر واقع شده و باعث به وجود آمدن منظره زیبا و دلنشینی از دریا و شهر در کنار هم ایجاد کرده است. خانه های قدیمی و باستانی که اکثر آنها در حال حاضر تبدیل به مسافرخانه شده­اند و در واقع به شما این امکان را می­دهند که تمایی اجمالی از ۲۰ قرن گذشته شهر ریو را ببینید، حومه Botafogo,Flamengo Catete. Gloria مناطق شمالی در مرکزی شهر ریو نیز همچون مناطق غربی آن زیبا و دیدنی می­باشد. جاذبه­های گردشگری فراوانی همچون استادیوم مشهور و دیدنی Maracana و نیز مجموعه و میدان بزرگ Sambodromo که برای برگزاری کارناوال های سالانه، همچنین رژه مدارس سامبا و بسیاری از رقابت­های گوناگون هر سال گردشگران خارجی بسیاری را به خوب جذب می کند.

وسعت مناظر ریو

به جرات می توان گفت که از بلندای هیچ شهری در دنیا چنین مناظر زیبا و پرزرق برقی نمی توان دیده از بلندای کوه Sugar Loaf و همچنین مجسمه مسیح نجات دهنده شما با دیدن جلوه هایی چنین اعجاب انگیز از خداوند شگفت زده خواهید شد.

کوه Sugar Loaf

از ارتفاع ۳۹۶ متری سطح دریا در بلندای کوه Sugar Loaf شهر ریو تقریباً مانند یک نقشه دیده می شود. قله مخروطی شکلی که نام آن توسط اولین مهاجران پرتغالی با تشبیه این قله با کله قند به نام Sugar Loaf یا همان کله قند نام نهاده شده است. ساده ترین و راحت ترین راه برای رفتن بر بالای کوه Sugar Loaf استفاده از تله کابین است که از دو مرحله تشکیل می شود. این سفر در ابتدا از praia Verinella با ساحل قرمز آغاز می شود. اتوبوس­ها در منطقه Orca از ایستگاه ها مشخص حرکت می کنند.

عکس صفحه – عکس تله کابین کوه Sugar loaf

اولین ایستگاه در ارتفاع ۲۲۰ متری این کوه در Marro da Urca که با رسیدن به این ایستگاه تقریباً نصف ارتفاع کوه SugarLoaf پیموده شده است. در این ایستگاه که همچنین می توان منظره بسیار زیبایی از شهر ریو را شاهد بود، رستورانها و فرودگاه هایی نیز وجود دارد. در این ایستگاه معمولاً همه جمعه ها و شنبه شب ها از ساعت ۱۱/۵ گروه های موسسه برزیلی به برنامه های مفرحی می پردازند منظری که شما بعد از سوار شدن بر تله کابین دوم در مسیر SugarLoaf مشاهده خواهید کرد مانند منظره ایست که یک خلبان زمانی که از باند فرودگاه Santas Dumont به حرکت در می آید می بیند. در این سفر با مناظر بسیار زیبایی روبرو می شوید، اما هیچکدام به پای این صحنه نمی رسد، بخصوص زمان غروب آفتاب که پرتو خورشید بر روی مجسمه مسیح نجات دهنده نور افشانی بی نظیری میکند حتما یک نقشه همراه خود داشته باشید تا بتوانید نقاط دیدنی این منطقه را به خوبی شناسایی کنید، با این حال سفر شما با تلکه کابین تنها ۶ دقیقه می باشد، همچنین هر ۳۰ دقیقه از ساعت ۱۵/۸ صبح تا ساعت ۹ شب در روزهای شلوغ تله کابین ها حرکت می­کنند. تاخیر در حرکت تله کابین ها به ندرت رخ می دهد مگر در صورت بروز طوفان که به طور موقت ممکن است باعث ترافیک در مسیر شود.

صعود قله Sugar Loaf

اولین شخصی که به قله Sugar Loaf  صعود کرد یک پرستار بچه انگلیسی در سال ۱۸۱۷ به نام Henrietta Carstairrs بود. امروزه اگر شما توانایی فتح این قله را دارید. برای صعود بهترین مسیر جبهه غرب می باشد که حدودا ۴ تا ۵ ساعت به طول می انجامد همچنین می توانید تراموای برقی برای برگشت از قله کوه استفاده کنید.

کوه Carcovado

در ارتفاع ۷۱۰ متری کوه Carcovade مجسمه حضرت مسیح واقع شده است و روزانه از ساعت و صبح تا ۷ بعد از ظهر علاقه مندان می توانند برای بازدید از این مجسمه مراجعه کننده این کوه ارتفاعی تقریبا ۲ برابر ارتفاع کوه Sugar Loaf دارد و بی شک به عنوان سمبل و نماد شهر ریو شهرت فراوانی دارد. ساخت مجسمه مسیح نجات دهنده که با آغوشی باز بر فراز خلیج به عنوان یک اثر ملی کشور برزیل می باشد در سال ۱۹۳۱ میلادی تقریباً ۵۰ سال بعد از ایجاد راه آهن به پایان رسید.

مجسمه بتنی مسطح ساخته شده توسط مجسمه ساز فرانسوی به نام Paul Landowski به ارتفاع ۳۰ متر و یک کلیسای کوچک لنز در پایه آن ساخته شده است. سطح این مجسمه از سنگی که دارای ظاهر صابونی و از جنس ماگنیست و کلریت تشکیل شده است و توسط لامپ­های مخصوصی در شب نورافشانی بی نظیری به وجود می آورد. در هر زمان از شبانه روز شما می توانید چهره با ابهتی از هر نقطه از شهر ریو را ببیند. در سال ۲۰۰۷ میلادی این مجسمه در نظر سنجی جهانی به عنوان یکی از عجایب هفت گانه جدید رفت و برگشت استفاده کنید اما لذت بخش برترین و بهترین مسیر پیشنهادی برای رفتن به این کوه محله ای سنتی در منطقه جنوب شهر ریو به نام Cosme Vello می باشد.

عکس صفحه ۳۰- Cristo Redentor

از این منطقه ترمینال قطارهای funicubur قرار دارند که شما را به راحتی به کوه Carcovado می برند. در سال ۱۹۷۹ راه آهن کابلی سوییسی جایگزین خط بخار و برفی تبیین شده توسط امپراتور پدرو دوم در سال ۱۸۸۴ شد. بیش از ۳۰۰٫۰۰۰ بازدید کننده سالانه این سفر را تجربه می­کنند و در حدود ۲۰ دقیقه طول می کشد و در طول مسیر از جنگل­های تکامل یافته و جنگل­های بارانی با گل­ها و گیاهان درخشان عبور می کنید. زمان حرکت این ترن ها هر روز از ساعت ۵/۸ صبح آغاز و تا ساعت ۵/۶ عصر هر نیم ساعت می باشد.

در کنار ایستگاه Cosrme Velho میدان کوچکی قرار دارد که مجموعه ای از ساختمان­های مستعمراتی بازسازی شده پر زرق و برق در آن واقع شده است. در بالای همین خیابان موزه هندی بین­المللی برزیل (Museu internacional de Artexhif) قرار دارد. در خیابان Rua Cosme Velho شماره ۵۶۱، تلفن ۸۶۱۲-۲۲۰۵ و در روزهای پنج شنبه و جمعه ساعت کار این موزه از ۱۰ صبح تا ۶ بعداز ظهر و روزهای شنبه و یکشنبه و روزهای تعطیل از ظهر تا ۶ بعداز ظهر می­باشد و سایت این موزه نیز (www.museunaif.combr ) می باشد.

این موزه در یک عمارت مستعمراتی که سابقاً متعلق به Elisev Visconti نقاش معروف برزیلی در سال ۱۹۹۵ افتتاح شد و شامل مجموعه ای از هندهای ساده که گاهی به هند بدوی شهرت دارد می باشد.

در این موزه مجموعه ای متشکل از ۸۰۰۰ اثر از هنرمندان برزیلی و همچنین آثار هنرمند آن بیش از ۱۳۰ کشور دیگر به چشم می خورد در این میان مجموعه ای از نقاشی های هنرمندان ایرانی که متعلق به سال ۱۳۲۷ می باشد. نقاشی های بسیار زیاد و پر زرق و برقی از شهر ریو در بدو ورود خواهید دید که زیر آن نوشته شده است.

عکس صفحه ۳۱- حیات وحش در Tijuca

Rio de Janeiro, Goslo de Voce به معنی «ریو دوستت دارم» سابقاً این موزه در مکان دیگری به نام Paco Imperial با همان کاخ امپراتوری در مرکز شهر قرار داشت. ساختمان موزه دارای یک فروشگاه است که می توان تابلوهای نقاشی زیبایی را در حراجی های آن تهیه کنید.

پارک ملی Tijuca

کوه Corcovados در درون پارک ملی (Tijva) Parque Nacional da Tijvca نهفته است. یک جنگل با طبیعت بکر و حیوانات وحشی، گنجینه گران­بهایی برای شهر ریو به حساب می آید. جنگل Tijvca بزرگترین پارک ملی جنگلی شهری جهان می باشد. در اواخر قرن ۱۸ میلادی جنگل Tijvca زیر کشت قهوه رفته بود به همین دلیل دولت مجبور شد مجدداً این جنگل را بازسازی و ترمیم کند.

عبادتگاه کوچک مذهبی Capela Mayrink بسیار زیبا مربوط به قرن ۱۹ میلادی همراه با نقاشی­های مذهبی بسیار تحسین برانگیز درون آن و همچنین در رستوران OsEsquilos restaurant به شماره تلفن ۲۴۹۲۲۱۹۷ که از پنج شنبه تا شنبه هر هفته از ظهر تا ساعت ۶ بعد از ظهر آماده پذیرایی از بازدید کنندگان می باشد. این رستوران در سال ۱۸۵۰ احتیاج شده است. در این پارک جنگلی تعداد زیادی آبشار، و همچنین Mesa do Imperador که تخت پادشاهی است که پادشاهان زمانی که برای گردش به جنگل Tijva می رفتند بر روی آن می نشستند. مناظر جنگل Tijva برای پیاده روی بسیار ایده آل است یکی از مسیر هایی که برای پیاده روی بسیار جذاب است و PicodaTijvca می باشد طی کردن این مسیر در امتداد جاده اصلی و پیاده روهای خاموش زمان زیادی حدود ۶ ساعت به طول می انجامد. اما مسیرهای دیگر نیاز به راهنما دارند. شرکت گشت اجرای تورهای نیم روزه با اتوبوس، ماشین جیپ بهترین و شناخته شده ترین راه برای گردش در این مسیر می باشد. همچنین شما می توانید از یک تاکسی درخواست کنید تا شما را برای دیدن این جنگل زیبا و اعجاب انگیز همراهی کند، اما توصیه میکنیم قبل از حرکت در ابتدا به سر قیمت با آن به تفاهم برسید.

سواحل Zona Sul

سواحل شهر ریو، بخصوص سواحل Zona Sul مهمترین و اصلی ترین جاذبه شهر ریو و از اصلی­ترین عناصر زندگی در برزیل به حساب می آید. اما ارزش و جذابیت های این سواحل تنها به دلیل زیبایی دریا و ماسه های آن نیست. هر یک از قسمت­های حومه شهر از هم مجزا هستند هر کدام از این بخش­ها همانند شرکت­هایی در دل شهر ریو، با خیابان­های دوست داشتنی، رستوران­های عالی، کافه های دنج و فروشگاه های جذاب هستند. سواحل Ipanema , Copacabana تنها مهمترین سواحل شهر ریو نمی­باشند، بلکه آنها افسانه­ای ترین سواحل این شهر، حساب می آیند. روی هم رفته این دو ساحل تقریباً ۶ کیلومتر (۴ مایل) از فریبنده ترین و سحر آمیز ترین سواحل ماسه ای که توسط درخشندگی ستاره های آسمان (چنان که گویی در حال تماشای یک مسابقه فوتبال در آسمان هستید) روشن گشته اند، را به خود اختصاص داده­اند، این سواحل همواره توسط پلیس گردشگری تحت مراقبت و حراست می باشند، اما در شهر ریو سواحل بسیار زیاد دیگری وجود دارد از سواحل خصوصی با وسیع، شلوغ با خلوت، سواحل مواج با آرام که همگی بی هیچ قید و شرطی و محدودیتی به صورت عمومی برای استفاده عموم آزاد هستند.

عکس صفحه ۳۳- کمان زیبا و اعجاب انگیز ساحل Copacabana

بی اعتنا به مکانی که در آن قرار دارید، به اندازه مبلغی که برای خریدن یک لیموناد باید هزینه کلید می­توانید سوار یک اتوبوس شده و مسافت ۳۲ کیلومتری (۲۰ مایلی) کنار ساحل را مانند دیدن یک رویا سپری کند.

در توصیف سواحل پهناور شهر ریو و همسایگان متصل به آن می­توان چنین گفت که از جنوبی ترین شهر ریو نیز به حساب می­آید ادامه یافته است. مردمان بومی این سواحل هیچ محدودیتی برای بازدید کنندگان برای رفتن به هیچ ساحل مخصوصی ندارند، اما باید حواستان جمع باشد که در بعضی موارد هزینه های بسیار گرافی از گردشگران می گیرند.

پایگاه های گارد ساحلی تقریبا در فاصله یک کیلومتری همدیگر قرار دارند و به نام Posto معروف هستند و این پایگاه­ها بر روی نقاط خاصی روی ساحل شماره گذاری شده اند­. همچنین تعدادی از هتل­های معتبر در سواحل جنوبی رو برای تأمین امنیت میهمان­هایشان به طور مجزا تمهیداتی به عمل می­آورند، این مناطق بهترین و امن ترین مکان­ها برای گرفتن حمام آفتاب به حساب می آید.

عکس صفحه ۳۴- دوچرخه سواری در خیابان آتلانتیک

ساحل Letric اولین ساحل بعد از اینکه جدید Tunnel Novo در سال ۱۹۰۴ میلادی فقط Botafogo (که مردمانی با سطح زندگی متوسط در آن زندگی می کنند و اکثراً از طریق تجارت امرار معاش می­کنند و همچنین آمار جرم و جنایت در این منطقه بسیار پایین است) را به ساحل اقیانوسی آتلانتیک با عبور از منطقه Morro da Babilonia (منطقه فقیر نشینی شهر ریو) متصل کرد. ساحل Leme که معروفترین ساحل Zona Sul می باشد و اولین پایگاه گارد ساحلی با (Posto) نیز در آن ساحل می باشد. در واقع نام کیلومتر اول سواحل Copacabana نیز است، هتل معروف و برجسته Iberostar یا (le Meridien) سابق درست در زیر سایه صخره های ساحل Leme قرار دارد که مکانی رسانید و به یاد ماندنی برای جشن سال نو به حساب می آید.

Copacabana

ساحل Copacabana که تا پایگاه گارد ساحلی شماره ۶ ادامه دارد، مملو از قایق­های کوچک ماهیگیری می باشد و یک پروژه عظیم احیا بازسازی و پیش روی به سطح دریا برای ساختن خیابان و پیاده رو در این ساحل در حال انجام است. پیاده روی ساحلی در کنار خیابان آتلانتیک Avenida Atlantica که با سنگ­های سیاه و سفید موجدار که توسط هنرمند معروف Burle Mar X طراحی شده است، اندازه کافی برای قدم زدن، گرداندن سگ لذت بخش و مفرح است. یک خیابان دو طرفه شلوغ و پر ازدحام که شماری از اسکیت سواران و دوچرخه سواران در کنار هم به حرکت مشغولند.

در همان طرف خیابان کافه­های خیابانی زیادی وجود دارد که بومیان ریو Cariocas ما به شما آب نارگیل، کافه و نوشیدنی­های دیگر پیشنهاد می دهند. ساحل منحصر به فرد و شیک Copacabana بر اثر گذشت سال­ها تا حدودی فرسوده و کهنه شده است به همین علت تعداد زیادی از ساکنین مقیم این منطقه به سواحل Leblon , Ipanema و در این اواخر به Barra da Ti]uca نقل مکان کرده است. ماهیگیران همچنان در سواحل Copacabana مشغول به کار هستند. ساحل Copacabana با گذشت سال­ها هنوز اولین جایی است که به شما برای اقامت در شهر پور پیشنهاد می شود، همچنین بساحل هلالی شکل Copa جاذبه و کشش فراوانی در بین بومیان ریو دو ژانیرو (Cariocas) و همچنین گردشگران محترم داراست.

 بسیاری از خانواده ها به علت ورشکستگی مجبور به ترک ساختمان­هایشان شده­اند و به سواحل جنوبی نقل مکان کرده­اند، در عوض خیابان آتلانتیک به خیابانی به آپارتمان­ها، هتل­ها و ساختمان­های گران قیمت تبدیل شده است. تعداد زیادی از این ساختمان­ها در طبقه همکف خود دارای رستوران­هایی با مناظر زیبایی از اقیانوس و تحت و چیزهای مخصوص حمام آفتاب در قسمت بیرونی خود هستند.

شب­ها در کنار خیابان Atlantic دستفروشان مشغول فروش انواع مایو، چرم و همچنین سوغات های مخصوص کشور برزیل هستند که اصلی ترین فروشگاه خیابانی این منطقه به نام Aveniela Nossa Senhora de Copacabana می­باشد. یک پایگاه نظامی در انتهای جنوبی ساحل منطقه Copacabana قرار دارد که شامل موزه تاریخ شهر و قلعه دفاع ساحلی به نام Forte de Copacabana است که از روز ۳ شنبه تا شنبه از ساعت ۱۰ صبح تا ۵ بعداز ظهر برای بازدید عموم باز است. این پایگاه که در سال ۱۹۱۴ میلادی ساخته شده است، صحنه شورش نظامی معروف سال ۱۹۲۲ میلادی در آن اتفاق افتاده است و امروزه در کنار این پایگاه هتلی به نام Sofitel قرار دارد. دو منطقه Ipanema, Copacabana توسط صخره های سر به فلک کشیده به نام Pontado Arpoador از همدیگر جدا شده اند.

عکس صفحه ۳۵- چشم انداز منطقه Ipanema

Ipanema

منطقه در قسمت غربی این پایگاه نظامی واقع شده است. وجود پارک پراجا کارانو Praca Garato de Ipanema دراین منطقه، به وجود آمدن سبک موسیقی bessa nova (سبک موسیقی معروف برزیلی) و دختران زیباروی ایپانمایی (Girl From Ipanema) از افتخارات منطقه Iponema ، بشمار می آیند. ساحل Ipanema در مقایسه با ساحل Copacabana مدرنتر و تمیزتر می­باشد و ساخت و ساز کمتری در این منطقه صورت گرفته است. خانه ها اکثراً به صورت آپارتمان­های مجلل می باشند. روزهای شنبه و نیز روزهای تعطیل خیابان­های نزدیک ساحل دارای ترافیک زیادی هستند. اما امکان دوچرخه سواری و اسکیت سواری در آنها وجود دارد. یکی از مدرنترین و جالب ترین مناطق محدوده Ipanema پایگاه ساحلی شماره ۵ قسمتی از ساحل در نزدیکی منطقه ای به نام Ruda Vinicius de Moraes می باشد. مدرنترین فروشگاه های و بوتیک های شهریور عمدتاً در منطقه Ipanema قرار دارد. همچنین محبوب­ترین کافه­ها، رستوران­ها شهر ریو را نیز در این منطقه پیدا خواهید کرد. در نزدیکی Prudente de Moriais, Vinicius de Moraes مکانی به نام Garotade Ipanema قرار دارد که تم موسیقی مخصوص parlefna در سال ۱۹۶۰ میلادی در آنجا نوشته و ساخته شده است.

عکس صفحه ۳۶- کلیسای ارمنی قدیمیترین کلیسای سنگاپور

منطقه Leblon و باغ گیاه شناسی Botonical Garden

در نزدیکی Ipanema، ساحل گسترده و آرام Leblon قرار دارد که دارای محرومانی مهمان­نواز و رستوران­هایی با کیفیت و فروشگاه هایی شیک می باشد. منطقه Leblon توسط یک کانال باغی زیبا و خاطره انگیز به نام Jardin de Ata به دو قسمت تقسیم شده است.

آبراه زیبای Leblon توسط مردابی به نام Lagoa Rodrigo de freitas به دریا می پیوندد، حتی اگر شهر ریو هیچ کدام از زیبایی­هایش همچون کوه Sungai Loaf خلیج های بینظیرش و مناظر اقیانوسیش را نیز نداشت، چشم انداز افق زیبا و رویایی مرداب Rodrigo کافی بود که شهر ریو را یکی از زیباترین شهرهای جهان نام نهند. به دلیل محسور شدن Leblon توسط پارک جنگلی و تحولات مجلل و لوس شهری ایجاد نشده در این منطقه مرداب Rodrigo مکان مناسب برای مسابقات قایق موتوری، همچنین محیطی آرام و دلچسب برای علاقه مندان استفاده از قایق پدالی می باشد.

عکس صفحه ۳۷- باغ گیاه شناسی

در امتداد ساحل Lebdon یک محیط بسیار آرام و مناسب برای پیاده روی، تعدادی رستوران کلوپ و زمینهای ورزشی دارد. در ماه دسامبر یک درخت کریسمس غول پیکر را بر روی آب مرداب شناور می­سازند. این کار یکی از رسوم قدیمی مردمان Leblon به حساب می­آید. باغ گیاه شناسی Jardim Botanico در حد فاصل بین مرداب Rodrigo و کوه Carcovad قرار داد و روزانه از ساعت ۸ صبح تا ۵ بعداز ظهر پذیرایی علاقه مندان می باشند. این باغ بی نظیر و معطر در نزدیکی میدان بسیار شلوغ و پر رفت و آمد Run jardim Botafogo (که مناطق Botafogo, Leblon را به همدیگر متصل می­کند) و در مساحتی حدودا ۱۴۹ هکتار با بیش از ۷۰۰۰ نوع گیاهان درختان منطقه گرمسیری و ۱۴۰ گونه از پرندگان گرمسیری واقع گردیده است.

باغ گیاه شناسی Bolanical در سال ۱۸۰۸ میلادی پادشاه Dom Joao VI و همچنین شاهزاده رگانت (prince regent) باغ گیاهشناسی را در کارخانجات و مزارع شد که از سال ۱۵۹۶ در این ناحیه قرار داشتند بنا کردند. بهترین زمان برای استفاده از محیطی آرام و دلپذیر در باغ گیاهشناسی ساعت های اولیه روزهای غیر تعطیل هفته می باشد.

آنطرف باغ گیاهشناسی Botonical Garlener و تونل irmaos ورودی پارک Porque de Cidade یا همان پارک شهر قرار دارد. در گذشته حدود ۱۶۰٫۰۰۰ متر مربع از مساحت پارک را مزارع قهوه Marro Queirnado در بر گرفته بوده است. بسیاری از خانه های بزرگ واقع در این منطقه در قرن ۱۹ میلادی به صورت موزه ای به نام شهر با Musev Historico Cidade تبدیل شده­اند که نمایان گر توسعه ریو از زمان به وجود آمدن این شهر تا به حال می باشد. این موزه از روز سه شنبه تا جمعه هر هفته از ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعداز ظهر در روزهای شنبه و یکشنبه از ۱۰ صبح تا ۳ بعداز ظهر برای بازدید عموم مجاز می باشد.

 بعد از جاده ساحلی Leblon و میدان Niemeyer شاهد پیچ­های ناهمواری در مسیر (صخره های دو برادر) با pedra Dois Irinaos خواهید بود که نام این دو صخره از اسامی دو برادر دو قلو برگرفته شده است. در سرازیری تپه­ها که ارتفاعی به طول ۴۵۷ متر (۱۵۰۰ فوت) دارد، مردمان Vidigal favela ۱ سکونت دارند. در پاسخ ساحل Vidigal گسترده شنی زیبایی به طول ۵۵۰ متر (۶۰۰ یارد) وجود دارد که در انحصار هتل شرایتون (Sheraton Rio Hotel) شهر ریو و برج های بلندی از این قبیل می­باشد.

عکس صفحه ۳۸- Rocinha favela

عکس صفحه ۴۰- Sitio Burle Marx

بیرون از Zona Sul

اولین ساحل پس از بارا، ساحلی ۵/۱ کیلومتری به نام رگریو دوس تاندیراس Recreio nos Banderirantes است. مساحل رگریو بعد از ساحل بارا دومین هدف بهسازی این شهر به حساب می آید. موج های سهمگین برای موج سواران، مکان های مناسب برای شناگران از مشخصات ساحل رگریو می باشد. این مکان زیر تپه های سر سبز واقع شده است. محبوبترین قسمت این ساحل به نام گرو ماری می باشد که منطقه ای محافظت شده توسط سازمان محیط زیست می باشد و تقریباً یک منطقه کم آسیب دیده است. تپه­های شیب دار انتهای کروماری Gnumari شما را به سواحل زیبای Point la Grumari می رساند (ساعات بازدید از ۱۱٫۵ صبح تا ۵/۶ بعد از ظهر می باشد) جایی که می توانید از منظره بسیار زیبای سواحل زیر پایتان لذت ببرید و در آنجا غذای لذیذی بخورید با چیزی بنوشید. منظره غروب آفتاب گروماری اعجاب انگیز است، به علت اینکه این سواحل تحت حفاظت سازمان محیط زیست قرار دارند، هر یک از آنها توسط ارتش به شدت کنترل می شود و ورود به هیچ یک از آنها مقدور نمی باشد. پس برای پیدا کردن این سواحل خود را به زحمت نیندازد. در منطقه گروماری در انتهای بارا داینحوکا مکانی به نام sitio Borle Marx واسترداد باراد دوجارایبا شماره ۲۰۱۹، تلفن ۱۴۱۲-۲۴۱۰، ساعات بازدید در روزهای سه شنبه تا یکشنبه از ۹/۵ صبح تا ۱٫۵ شب) با هماهنگی قبلی می توانید یک تور رزرو کنید، باغ­ها، آزمایشگاه گیاهشناسی و استدیوی زیباترین فضاهای سبز برزیل در اینجا قرار دارد.

این ساختمان پس از مرگ دو برتو بورال مارکس Roberto Burle Marxs در سال ۱۹۹۴ توسط دولتمردان برزیل افتتاح شد این مکان کمتر توسط مردم شناخته شده است، اما از جمله مکان­هایی ست که ارزش صرف دقت برای دیدنش را دارد رقص به این مکان دیدنی به اندازه رفتن به سواحل زیبای شهر ریو مفرح و لذت بخش خواهد بود. در محدوده ای تقریباً  ۴۰ هکتاری، بیش از ۳۵۰۰ گونه گیاه و درخت استوایی وجود دارد، بسیاری از گونه­های نادر گیاهان که اکثرا توسط خود برل مارکس کشف شده اند در این بوستان به چشم می خورند. معروف ترین آنها گل سپتیو Sitis می باشد که به نام هلیکوپنا بورله مار کی Heliconia burle Marxii معروف است. بیش از ۲۵۰۰ گونه درخت نخل که در میان آنها گونه سیلان Ceylon که هر ۷۰ سال یک بار شکوفه می دهند نیز وجود دارد. در این اراضی یک کلیسای باشکوه نیز وجود دارد که تاریخ ساخت آن به سال ۱۶۱۰ میلادی باز می گردد که از این کلیسا برای مراسم عشای ربانی عده مراسم ازدواج همچنان استفاده می کنند. همچنان که در دوران زندگی ۴۵ ساله برل مارکس می کردند. استاد برل مارکس مناظر بی نظیر بسیار زیادی در سراسر برزیل خلق و اجرا کرد. اما اکثر مخلوقات این هنرمند در شهر ریو می باشد، پارک دوفلدمپنگو do Flamengo که تماماً ساخته دست وی است. موزائیک های موج دار کنار ساحل کوپاکانتا باغ موزه هنرهای زیبا و کتابخانه ملی، البته این اماکن تنها جزو کوچکی از آثار هنرمندانه پرل مارکس است. موسسه معماری آمریکا وی را در «خالق واقعی باغ مدرن» نامیده است. در میان سایر جذابیتها، غربی ترین نقطه باراداتیحوکا Bara da Tajuica که موزه کاسادو پتان Museu Casado pantal می باشد. خیابان استرادا در پونتال Estrada do pontal شماره ۳۲۹۵ : تلفن ۳۲۷۸-۲۴۹۰، زمان بازدید پنجشنبه با یکشنبه از ساعت ۹/۵ صبح تا ۵ بعد از ظهر می باشد که مجموعه گسترده ای از آثار هنری هنرمندان برزیلی در آن گنجانده شده است. این موزه به پارک آبی شهر ریو نیز نزدیک است (استار دادا داس باندریانتس Estrada das Bandeirantes ، شماره ۲۴۰۰۰ تلفن ۲۴۲۸۹۰۰۰ ساعات بازدید ۱۰ صبح تا ۵ بعد از ظهر)

(www.riowalerplanet.co)

عکس صفحه ۴۱- نمایشگاه casa do pontal

عکس صفحه ۴۲- Paco Imperial

مرکز تاریخی The Centro Historico

اطراف ۱۵ نوامبر Praca XV de Novembro

اگر چه بقایای معماری مستعمراتی در بسیاری از قسمت­های شهر ریو قابل مشاهده است. اما بزرگترین یادبود تاریخی شهر نزدیک میدان ۱۵ نوامبر قرار دارد، مردم بومی به زبان ساده این میدان را PracaXV (میدان ۱۵) می نامند. این میدان قلب شهر قدیم ریو است. در سال ۱۵۹۰ میلادی، راهب های کارملیت Carmelite صومعه­ای در این مکان ساخته اند. تعدادی از اتفاقات مهم کشور برزیل در اینجا به وقوع پیوسته است. دو پادشاه در این مکان تاجگذاری کرده اند. اولین امپراتور (پدروی دوم این مکان را برای اعلام عمومی تصمیمش مبنی بر ماندن در برزیل و عدم بازگشت به سرزمین مادریش پرتقال، انتخاب کردنی همچنین اعلام فرمان لغو برده داری از بالکن قصر امپریال صورت گرفت. از سال ۱۷۴۳ میلادی، سال ۱۸۸۹ وقتی ریو پایتخت کشور برزیل بود، این میزان خانه دولتمردان بسیاری بوده است.

فرار به جزیره

انتهای پیاده روی بندر پراجا، شما را به سمت ترمینال قایق های موتوری می­رساند. جایی که قایق­های موتوری و بادبانی شما را به جزیره های نیتروی و پاکوئتا می برند.

بعد از به جمهوریت رسیدن کشور برزیل در سال ۱۸۸۹ بزرگداشت این روز مهم نیز در این میدان اتفاق می افتد. زمانی که پشت به دریا می ایستید، ساختمان سه طبقه زیبایی با معماری مستعمراتی در سمت چپ شما قرار دارد، پاچو امپریال Paco Imperial قصر امپراتوری قابل رویت است (زمان بازدید سه شنبه – یک شنبه از ظهر تا ۶ عصر می باشد). www.pacoinhperialcom این قصر زیبا در سال ۱۷۴۳ ساخته شده است این مکان زمانی محل زندگی نایب السلطنه های پرتقالی بوده است. زمانیکه شهریور به ثروت بیشتری دست یافت. این ساختمان برای امور اشرافی به کار گرفته شد. در سال ۱۹۸۵ میلادی قصر را به طور کامل بازسازی کردند و از آن به بعد به عنوان فرهنگسرا دوباره باز گردید. درون این ساختمان کافه ها، رستوران­های جذاب از جمله آندپوم دل ری Atrium de IRey ، بیست و دوباگو Bistro do ()Pane و باز داس آرتس Bar das Arte می باشد. در مقابل روادو مارکو اول de Marco ۲ کلیسای مربوط، قرن ۱۸ میلادی قرار دارد.

 کلیسای سمت چپ که برج بلندی نیز دارد، اگر چادونوساستها را دو کارموgrejadle masa Senhora do caronn نام دارد. (کلیسای کرملی، زمان بازدید دوشنبه تا جمعه از ۸ صبح تا ۲ عصر و شنبه ها از ۸ صبح تا ظهر می باشد) اسقف کاتدرال تا سال ۱۹۷۸ در این کلیسا اقامت است، در این کلیسا بالکن که جایگاه خانواده سلطنتی و زیر دستانشان بوده است دیده می شود. در راهروی این کلیسا یک لوح محافظت شده وجود دارد که گفته می شود. خاکستر کابرال کاشف پرتقالی که کشور برزیل را در سال ۱۵۰۰ برای اروپاییان کشف کرد در آنجا پاشیده شده است. سبک معماری به کار رفته در این ساختمان که باروک baroque می­باشد. در مقابل هنرمندی­های کلیسای انگر جاداوردم ترکیرا دو مونته دو کارمز greja da ordemTerceira do Monte do camino (زمان بازدید: دوشنبه تا جمعه، ساعت ۸ صبح تا ۲ عصر، شنبه ها ۸ صبح تا ظهر) چندان هم به چشم نمی آید. دکوراسیون زیبا و پرشور که بر روی دیوارها، محراب های تزئین شده و مرمرهایی که توسط و النتیم Valentim سازنده فواره پارکا XV خلع شده اند. این قواره در پیاده روی میان دو کلیسا واقع شده است.

یکی دیگر از بناهای تاریخی در قسمت شمالی میدان پارکا XV قرار دارد به نام آرکودو تکس Arcolo Teles که در واقع آخرین بنای مستعمراتی شهر ریو بوده است. خیابان باریک و کوچکی که از آرلودوتلس Arcodoteles شروع می شود. تراوسادو کومر سیرTravessa do cornercio نام دارد که توسط تعدادی خانه و آپارتمان ۲ طبقه زیبای حفاظت شده، احاطه شده است. کار در زمان نوجوانیش در خیابان کوهر سیو، شماره ۱۳ زندگی می کرده است. امروزه این خیابان سنگ فرش شده پر از کافه و رستوران یکی از شلوغ و پر سرو صدا ترین خیابان­های شهر ریو، حساب می­آید . هر روز عصر از ساعت ۶ بعد از ظهر گروه­های هنرمند سامبا به هنرمندی مشغولند و با این کار توجه رهگذران را به خود جلب می کنند.

راهروی فرهنگی Cultural Corridor

محدوده­ای که از روا ادومار کو de Marco Rua1 و میزان براکا XV به میدان پرسیدنته وارگاس Presidete Vargas می رسد را راهروی فرهنگی می نامند.

موزه تاریخ ملی

موزه تاریخ ملی شهر ریو یکی از با ارزش ترین اماکن این شهر است (تلفن ۹۲۲۴-۲۵۵۰ زمان بازدید سه شنبه تا جمعه ۱۰ صبح تا ۲ بعداز ظهر و شنبه و یکشنبه ساعت ۲ تا ۶ بعداز ظهر www.musevhistoricornacional.com.br این موزه تاریخ شهریور از زمان کشف آن در سال ۱۵۰۰ تا اعلام جمهوریش در سال ۱۸۸۹ را در بر دارد. این موزه که در سال ۱۹۲۲ میلادی ساخته شده در منطقه تاریخی ریو در نزدیکی میدان پار کا XV واقع شده و اکثر تورها گردشگران را برای بازدید از این موزه می­برند. ساختمان این موزه در واقع در بقایای خانه سانتیاگوفورت تا Santiago Fart که سال ۱۶۰۳ ساخته شده بود و ضرابخانه قدیمی که در سال ۱۷۶۲ میلادی بنا شده است. این موزه آرشیو بیش از ۲۸۷ هزار قطعه جنگ افزار، توپ، نقاشی­ها، آرایه ها، عکس­ها، مبلمان، استاد و حتی قلمی که شاهزاده ایزابل برای امضای فرمان لغو برده­داری امضا کرده بود نیز در آنجا نگه داشته شده است. این موزه گسترده ترین کلکسیون سکه و اوراق بانکی را در سراسر آمریکای لاتین داراست. موزه تاریخ ملی توسط موزه جمهوری Musev de Republic که داستان کشور برزیل از زمان جمهوری این کشور که پایتخت از ریو په برازیلیا تغییر یافت توضیح می دهد.

در این مکان شما می­توانید از سنتر و کلتورال برانکو دو Centro cultural pancodo Bradil دیدن نمایید (زمان بازدید: سه شنبه تا یکشنبه از ساعت ۱۰ صبح تا ۹ شب www.bbcom.br در این راهرو به نام های متعدد فرهنگی و همچنین نمایشگاه های مهیجی برگذار می گردد. در کاسا فرانسا برزیل casa Froca-Brasil لباس­های مردم بومی برزیل که در سال ۱۸۲۰ بر تن می کردند به نمایش گذاشته شده است (زمان بازدید: سه شنبه تا یک شنبه از ظهر تا ۸ شب www.fcfbvj.govbr مکان دیگری به نام اسپاچو کلتوال دامارینیا  Espaco culturalda Marinha تاریخ هوانوردی و نیروی دریایی کشور برزیل می پردازد. زمان بازدید: سه شنبه تا یکشنبه ظهر تا ۵ عصر www.mar.mnil.br,sdm در این مکان می توان سوار یک یدک کش بریتانیایی به نام بالائو ریندونی­ها Laurindo Pitta شد که در سال ۱۹۱۰ میلادی ساخته شده است و این یدک کش و روزهای پنجشنبه تا یکشنبه در ساعات ۱۳۱۱۵ و ۱۵/۱۵ حرکت می کند و نیز در این میان می­توانید ابلهاس داس کوبراس Ilhasdas cobras و همچنین ایلها ویلگا بگذن Ilha Villegaifon، ایلها فیسکال Ilha Fiscal را تماشا کنید، خیابان پرسیدنت وارگاس از میدان پراکا CV شروع می شود که شامل کلیسای ایگریا دونوسا ستور ادا کاتدرال Igreja de Nossa Senhora da candelavia می شود. (زمان بازدید: دوشنبه تا جمعه از ۸ صبح تا ۴ عصر و شنبه و یکشنبه از ۹ صبح تا یک بعداز ظهر)، ساختار این کلیسای مجلل، که دارای هماهنگی جالبی از سبک باروک و سبک نئو کلاسیک را داراست. از سال ۱۷۷۵ میلادی ساخت آن شروع شده است و حدوداً ۱۲۳ سال به طول انجامیده است. برای ساخت قسمت داخلی ساختمان کلیسا از سنگ­های رنگارنگ مرمر فراوانی استفاده شده است و منبت کاری­های بسیار استثنایی بر روی آنها به چشم می خورد. به لطف پروژه خیابان وارگاس که باعث شد بسیاری از ساختمان­های اطراف آن را خراب کنند، کلیسای واگراس در یک چهار راه نسبتاً خلوت به طور دراماتیکی خودنمایی می­کند.

عکس صفحه ۴۵- راهروی فرهنگی بانچو دو برزیل

اگر چه شما مسیر کلیسای کاتدلاریا را خواهید یافت، اما قطعاً قادر به یافتن مسیر درستی به کلیسا و صومعه بنتو lgreja Mosteriro de sad Bento نخواهید بود. مگر اینکه راز بزرگی را بدانید (زمان بازدید: همه روزه از ۷ تا ۱۱ صبح و ۲ تا ۶ عصر www.osb.org.br) برای رسیدن به این صومعه و کلیسای زیبا باید از خیابان روآدوم Ruda Damn پایین بروید، سپس وارد ساختمان جدید بدون علامتی شوید که شماره پلاک آن ۴۰ می باشد. با آسانسور نمای داخلی St Bento به آخرین طبقه این ساختمان بروید. سقف ساختمان به زمین­های صومعه و کلیسا منتهی می شود. البته راه مختصری نیز وجود دارد که از خیابان ۶۸ رو آدرم Rua Dom۶۸ باید بروید که سربالایی سنگین دارد. آرامش و دنج بودن منطقه Sao Bento که در جنوب شهر ریو قرار دارد، یکی از گنجینه های ارزشمند تاریخی این شهر به حساب می آید.

بخشی از صومعه و کلیسای بنتو در سال ۱۶۴۱ کامل شده است. برج­های دوقلو، محرابهای تزئین شده و دروازه های آهنی ساخته فرن ۱۷ میلادی ویژگیهای این صومعه و کلیسا می باشد. درون ساختمان با سنگ­های مرمر پرتغالی سنگفرش شده است و دیوارهای حکاکی شده با طرح گل و تا سقف نقاشی شده و لوسترهای بزرگ و سنگین به کار برده شده نیز از خصوصیات این ساختمان می باشد. منبت کاری­ها، حکاکی ها به رنگ قرمز و طلایی می باشد که خالق این آثار فردی به نام فری دو مینگوس داکومنیا Frei Doming as da conceicog می باشد.

هر یکشنبه در ساعت ۱۰ صبح گروه­های سرود گرگوری Gretorian Chnts به همراه عده ای از مردم که در آنجا جمع شدند، سرود می خواند. اغلب شنبه ها در ساعت ۳ عصر یک مراسم عروسی در این کلیسا برگذار می گردد که اگر خوش شانس باشید شاهد این مراسم خواهید بود. برای دیدار از صومعه این کلیسای کسب اجازه رسمی الزامی است، در ضمن تنها آقایان حق ورود به این صومعه را دارند مگر در موارد خاصی همچون برکناری گردهمایی های بخصوصی که بانوان هم این اجازه را پیدا می­کنند.

عکس صفحه ۴۷- نمایی از مرکز شهر ریو در سانتا ترسا sunta Teresa

مرکز شهر ریو

در غرب مرکز تاریخی شهر ریو اماکن دیدنی زیادی به چشم می­خورد، به خیابان اصلی شهر ریو به نام أویندا ریو برانکو Avenido Ria Branco می باشد که در اصل بخشی از این پروژه روبایی عظیم می باشد که در قرن ۲۰ آغاز گردید، یک خیابان بزرگ و فوق العاده که در خته­ای زیبای برزیلی در دو طرف آن سر به فلک کشیده اند، ولی متاسفانه وجود خیابان­ها، متروها و چهارراه ها باعث قطع شدن مسیر درخت­ها شده اند.

غرب خیابان آویندا بلو برانکو

از چهارراه های آوینداس پرسیدنت وارگاس و ریویرانکو می توانید بزرگترین ساعت شهر را ببینید. این ساعت غول پیکر که شش طبقه از برج ایستگاه راه آهن دم پدرو دوم را اشغال کرده است. بیشتر به نام مرکز برزیل مشهور است. این ایستگاه راه آهن به پرتاب­های دیوانه وار از روی قطار های در حرکت این ایستگاه راه آهن شهرت فراوانی پیدا کرده است. از این ایستگاه در فیلم سینمایی «ایستگاه مرکزی» با بازی والتر سالس Valter Salles در سال ۱۹۹۷ استفاده شده است.

درست در شمال بخش مرکزی شهر ریو، در امتداد ان بنتو ریپریو Rua Bento Ribeiro ومنطقه Ruia Rirvadavia Correia شهر cidade do samba ، شهر رقص بومیان برزیل Sarhba قرار گرفته است تلفن تماس آن ۲۵۰۳-۲۲۱۳ (ساعت بازدید سه شنبه تا شنبه از ۹ صبح تا ۵ بعداز ظهر می­باشد به آدرس اینترنتی http:/cidadedosambarjglobal.com

در گذشته، انبارهای cidade do sainha که در داخل بندرگاه بوده اند، بعنوان مرکز اصلی آموزش رقص Samba رقص بومیان برزیل فعالیت کرده است. در هر موقع از سال، برای بازدید کنندگان این امکان فراهم شده تا از تجهیزات و وسایل کارناوال قبلی مانند ارابه های کوچک و لباس­های زنانه و از ارایه های جدید و البسه هایی که برای جشن آتی تدارک دیده شده، بازدید، نمایید. معمولاً پنجشنبه شب ها ساعت ۹ کارناوال خاصی در این محل به نمایش در می­آید، نزدیک براکاساو کاتاتا Praga sao Caetano در زوالویس د کاموس Rua Luis de Camoes، ساختمان Potugues de Leitura تالار مطالعه سلطنتی پرتغالی­ها ساعت بازدید دوشنبه تا جمعه از ساعت ۹ صبح تا ۶ بعداز ظهر ) قرار دارد. این کتابخانه بسیار زیبا که زیبایی آن وصف ناپذیر است در سال ۱۸۳۷ ساخته شده و در سال ۱۹۹۷ بازسازی شده است. تالار مطالعه ریو در سه طبقه و حاوی کتب نفیس می باشد. این تالار با نرده های آهنی حکاکی شده، لوسترهای فلزی و سقف شیشه کاری شده یا شیشه های وتگی برجسته زینت داده شده است. در مجاورت پید کاکاتیراندس Praca Tiradentes در شماره ۷۹ ساختمان معروف Gafieira Esrutlantina (یا شماره تلفن ۱۱۴۹-۲۲۳۲) قرار دارد که یک سالن جشن و پایکوبی در فضایی نیمه تاریک بوده و در دهه ۱۹۳۰ میلادی از آن استفاده می شده است. غرب Avendia Rua Gonclaves  Rio Branco dias شماره ۳۲، نمایشگاه نقاشی Confeitaria Colombo قرار دارد. ساعت بازدید دوشنبه تا جمعه از ۹ صبح تا ۸ شب و شنبه ها از ۹/۳۰ صبح تا ۵ عصر به آدرس اینترنتی www.confeitariacolombo.com.br تاریخی­ترین کافه ریو که در سال ۱۸۹۴ افتتاح گردید، یکی از دیگر نقاطی است که علاوه بر اینکه طعم خوش قهوه کلاسیک آن بی نظیر است مکان لباسی برای تجدید قوا می باشد. در این مکان با دیدن دکورهای ظریف belle poque از قبیل آینه های قدی بلژیکی که با قاب­های حکاکی شده از چوب درخت جاکاراندا jacaranda زینت یافته و اسباب و اثاثیه مربوط به لوئی پانزدهم، فضا را بحدی رمانتیک ساخته است که توقف زمان را برای بازدید کنندگان تداعی می­کند. این فضا با محیطی دلپذیر برای صرف نهار فصل و چای عصرانه بویژه برای عشاق همانند بهشتی زیباست. بعلاوه کافه forte do capacabana.doforte تلفن: ۱۴۰۴۹ ۳۲۰ پساعت کار سه شنبه تا یکشنبه از ساعت ۱۰ صبح تا ۸ شب آماده پذیرایی می باشد. در محل تلاقی Rua Gonicalves lias با Largo da cariota پارک کوچکی واقع شده که در گذشته مرداب بوده است. قرار گرفتن ایستگاه مترو در این محل برای همه رضایت بهمراه داشته است و فقط فروشندگانی که بساز می کنند با در اصطلاح محلی کاملویی Camelloes ها از این موضوع ناراضی هستند، این منطقه دماغه ای شکل که دو کلیسای به جامانده از دوران تاریخ مستعمراتی در آن واقع شده، کماکان بدون هیچ تغییری باقی مانده است. در سمت چپ Igrejae convento de santo Antonio (کلیسا و صومعه آنتونی قدیس Anthony ساعت کار دوشنبه تا جمعه از ۳۰/۷ صبح تا عصر را می­توان مشاهده کرد که قدمت بنا مربوط به اوایل قرن ۱۷ می باشد، مقام و منزلت آنتونی قدیس نزد مردم ریو، از همه قدیس­ها والاتر می­باشد. با این که ملیت این قدس پرتغالی می باشد. لیکن این کلیسا همواره با انبوه جمعیت مشتاق روبروست. در روز سیزدهم ژوئن که روز جشن قصرس می باشد. به خاطر شخصی به نام Santo Antonio Casalienteiro قدسیس اعظم، همه ساله این روز به روز ازدواج قدسیس شناخته می شود. دختران مجرد با حضور در این مکان ضمن ادای احترام به این قدیس برای خوشبختی و ازدواج با همسر مورد نظرشان دعا میکنند. برای راحت شدن از سختی بالارفتن از تعداد زیادی پله، بازدید کنندگان می­توانند از مسیر پیروی بالا روند. کلیسایی که در مجاورت کلیسای sanito Antonio قرار داد با عنوان باشکوه آونر اول اوردم ترکیه greja lavenevavel Ordom Torcora desan Francisco da penitencia کلیسای است که به دستور قدیس فرانسیسکوی مادم ساخته شده است، بازدید سه شنبه تا جمعه ساعت ۹ صبح تا ۱۲ ظهر و از ۱ تا ۴ عصر به این کلیسا به نام مختصر سانفرانسیسکو San Francisco معروف است و از سال های ۱۶۲۲ تا ۱۷۳۸ ساخته شده است. طراحی داخلی بی نظیر آن تماما کار دست بوده و مربوط به قرن ۱۸ می باشد. از این شاهکار می­توان بعنوان یک گنج بی نظیر نام برد. اوج هنر و مهارت در کارهای چوبی طلا کوبی و مرمرهای این بنا متجلی است.

مرکزی

هنگام ورود به کلیسا، نقش­هایی از قدیس­های با سبیل در هر سو توجه شما را به خود جلب می­کند. صاحب نظران و منتقدان معماری بعلاوه مردم عادی با احداث کلیسای جدید جامع metropolitan cathedral مخالف بوده­اند. (بازدید از ۶ صبح تا ۷ شب به آدرس اینترنتی www.catedral.com.br) آنها بعلاوه با نام گذاری کلیسای جامع NOVA که برگرفته از نام یک کوه آتشفشان در امتداد جنوب غربی hargo da carioca می باشد، مخالفت می کردند. از سال ۱۹۶۴ تا ۱۹۷۹ طرح و پیکربندی شیشه­ای متداول شد و به شکل مخروط های ناقص و هرم­های ناقص رواج یافت همچنین در این سال ها پنجره ها با شیشه های رنگی تزئین گردید. موزه هنری مذهبی که در طبقه پایین واقع شده شنبه و یکشنبه از ساعت ۹ صبح تا ۱۱ و از ساعت ۱ بعداز ظهر تا ۴ بعداز ظهر آماده بازدید علاقه مندان می­باشد.

میدان بزرگ سینلاندیا Cinelandia

این ناحیه که بنام cinelandia شناخته می شود، در دهه ۱۹۳۰ محل تماشاخانه های زیادی بوده است. هر ساله در ماه­های سپتامبر و اکتبر این ناحیه مجدداً رد کانون توجه صفت سینمای برزیل قرار می گیرد. در این مدت نمایش های اصلی در فستیوال فیلم ریو (Festival d0 Rio) در محل cine Ocleon برگزار می گردد که به تازگی بازسازی شده است. این مکان در سال ۱۹۲۶ برای اولین بار درهای خود را به روی تماشاگران گشود. Theatr municipal تلفن: ۱۷۱۱-۲۹۹ به آدرس اینترنتی www.theatromunicipalvj.gov.br) در محلی که به cinelandia شرف است محل اجرای اپرا می باشد، این بنا در سال ۱۹۰۹ تاسیس شده از لحاظ معماری و فرهنگی از بناهای ارزشمند تاریخی است. نمای بیرونی و درونی این بنا از ساختمان خانه اپرای پاریس کپی برداری شده است. برخی از اساتید هنرمند نظیر Pavlova پاولوا، کاروسو caruso، توسیکاستی Toscanini اخیراً هنرمندان بیشتری چون باریشینگو Barishnikov، Pavarotti پاواراتی، کیرت کانادا kirite kanana اسکار پیترسپون Oscar (Peterson ، همگی فرهنگ بین المللی را به این شهر آورده اند. دو ساختمان با سبک معماری کلاسیک جدید جهت اجرای گروه های موسیقی تکمیل گردیده است. آنسوی Avenida Rio Branco، محل museu nacional de belas artes موزه ملی هنرهای زیبا قرارداد که ساعت بازدید آن سه شنبه تا جمعه از ساعت ۱۰ صبح تا ۶ عصر و شنبه و یکشنبه از ساعت ۲ عصر تا ۶ عصر به آدرس اینترتی www.mnba.gov.br می باشد. این موزه از موزه لور پاریس الهام گرفته است و تاریخچه نقاشی در برزیل را از قرن ۱۸ ترسیم کند، همچنین تمایل به سبک مدرنیسم در میان آثار شهود است.

در میل آثار به نمایش گذاشته شده می توان به آثار نقاشانی نظیر الیسو وپسگنتی Eliseu Visconti (۱۸۶۷-۱۹۴۴) و کونتیدو پوردیتاری  candido portinari (۱۹۰۳-۱۹۶۲) که هر دو از نقاشان برجسته سبک مدرن برزیل می باشند، اشاره نمود در مقابل آن ساختمان palacih pedro Ernesto می باشد که از سال ۱۹۲۳ میلادی به ساختمان تالار شبهه اختصاص یافته است. پشت Rio Branco ساختمان کتابخانه ملی Biblioteca Nacioanl قرار دارد (ساعات کار دوشنبه تا جمعه از ۱۱ صبح تا ۳ بعداز ظهر می باشد، تلفن: ۲۲۲۰۹۴۸۴ با یک نگاه سطحی به نمای بیرونی روبرویی و داخل این بنا همچنین پلکان و شیشه های رنگی گنبد آن می توان در یافت که این ساختمان بیشتر شبیه تالار اپرا می باشد تا کتابخانه، و یا حتی شبیه امان امنیتی یا محل­های محافظ شده است. نزدیک به cinelandia منطقه شناخته شده Lapa قرار دارد که منطقه ای باهاماتی است در این محل یک بنای بسیار قدیم و تاریخی که هنوز هم پابرجاست می رسید، بنای Arcos dalapa ( گذرگاه آب laPa) که باسم (طاق نما) نیز مشهود است، به نیروهای رومی پیشنهاد شد که برای غلبه بر پرتغالی های ریو این پناراب زند اما در حقیقت این بنا در سال ۱۷۵۰ آماده شده در سال ۱۸۹۶ برای لاتین آب مورد نیاز شهر، کانال های جدید آب ساخته شد و مسیر آب تغییر کرد و در نتیجه این بنا تبدیل به یک مسیر رو گذر گردید و محل عبور خط تراموای مرگز ریو به تپه های santa Teresa گردید. جالب اینجاست که این خط تراموا هنوز از روی این پل باریک می گذرد.

عکس صفحه ۵۱- Arcs dalap

منطقه Santa Teresa

برای اینکه بدانیم شهر ریو در قرن گذشته، به چه شکل بوده، بهترین راه دیدار از منطقه دیدنی و چشم انداز Santa Teresa می باشد که در بخش میانی تپه واقع شده است. سرمایه گذاری­های انجام شده که دراین منطقه موجب شده که در سال­های اخیر این منطقه به یک ناحیه آراسته و تحسین برانگیز تبدیل شده در همسایگی خانه های تاریخی با هامایی ها (Bohernian)، هم اکنون مسافر خانه های زیادی با ارایه خدماتی چون تختخواب و صبحانه در حال خدمت رسانی به مسافران هستند و کافه Canae نیز چنین خدماتی را ارائه می کند (به آدرس اینترنتی www.camaecafecom.br هنگامی که قدم زنان از مناطق بازسازی شده santa Teres خانه ها و مغازه های مستعمراتی مربوط به قرن ۱۹ تظیر لارگو دو گوبی مار اسپس Largo do Guimaraes و رواس کابوس مانگوruas Carlos magno Paschoa پاسکوال، اوریا Aurea، می گذرد و به لارگواس نوس largo das neves و کلیسای نوساسنهورا greja nossa senhora das neves می رسید در جریان پیشرفت پروژه های بازسازی قرار خواهید گرفت، برای رسیدن به سانتاتوها santa teresa راه­های سریعتری هم وجود دارد. اما اگر این مسیر را برای خود انتخاب گردید، در طول راه به که آخرین ایستگاه بازمانده از خط تراموای شهر ریو می باشد می رسید و می توانید با سوار شدن بر تراموا لحفلات لذت بخشی داشته باشید.

عکس صفحه ۵۲-  Bodinho در سانتا ترزا

پشت ساختمان petrobras واقع شده که می­توانید از آنجا سوار خط Paula mattos شوید. متصدی قطار که پسرک نوجوانی است در حالی که در رکاب تراموا ایستاده و در حال جمع آوری کرایه ها می باشد، مرتب از تراموا پاده و مجدداً سوار می شد تا کرایه هیچکس فراموش نشود. مسیر در شیب های تند تپه پیچ و تاب می­خورد. هنگامی که سوار وسیله ای هستند که دو طرف آن باز است و می بایست مواظب وسایل خود باشید. از دیدن مناظر دیدنی هر دو سوی سانتا ترزا santa Teresa غافل نشوید. یکی از این مناطق زیبا و جذاب موزه پکار ا دو کیو museu chcara do ceu واقع در خیابان Rua a murtinho nobre می­باشد. (در زمان بازدید: چهارشنبه تا دوشنبه از ۱۲ ظهر تا ۵ عصر آدرس اینترنتی .www.museuscastromaya.com.br) نام این محل را «خانه خدا» می نامند که شامل باغ گلی واقع در بالای تپه می باشد. چشم اندازهایی که بر بلندای این تچه از شهر رویایی زیر خواهید دید، درتوبه خود بی نظیر هستند، این خانه و آثار هنری آن بیانگر شخصیت تاجر و کلکسیونر معروفی به نام Ray myndo ottonide castro naya که از حوزه های هنرهای معاصر بوده است، می باشد. مجموعه ماندگار پلکانی مربوط به قرن ۱۸ و ۱۹ میلادی شهریور و برزیل بعنوان عجایب جهانی حیات در این محل ثبت شده است. در کنار این موزه، پارک پارکیو داس رو نیاس parquet las ruinas» (زمان بازدید: چهارشنبه تا شنبه از ۱۰ صبح تا ۱۰ شب) که در سال ۱۹۹۷ افتتاح کرده است. اگر چه ظاهراً این پارک مانند حفاری­های باستان شناسی به نظر می رسد، اما در واقع بازسازی حرفه ای از یک خانه مجلل می باشد. قصر مجلل oaguirn furtinhoز nobre که در حقیقت نزل خانم للدوریندا سانتوس بوبو laurinda santos lobo (بانویی انجمن Society dame) بوده است، این بنا میزبان و پذیرای اشخاصی چون هنرمند مشهور و بنام Isador durean و آهنگساز معروف برزیلی heitor villa lobos بوده است. ده­ها سال است که این قصر واقع در بالای تپه به حالت متروکه در آمده است و گمان می رود که بعد از اقدام به خراب کردنش توسط دولت مقامات مربوطه مبادرت به بازسازی آن کنند. در حال حاضر ساختمان تخلیه شده و با توجه به وسعت و فضای آن به محل مناسبی جهت برگزاری میهمانی ها و … نیز رویدادهای تجاری می باشد.

پارک Gbria and flaming

در انحنای Gloria marina و ساحل flamingo، پارکی قرار دارد که در آخر هفته­ها مملو از جمعیت می شود. پرطرفدارترین ورزشی که در زمین­های پشت ساحل انجام می­شود. فوتبال ساحلی است که بازیکنان با پای برهنه که اعضای آن اشخاص میلیونر هستند. ورود به کلوپ marinada (آدرس اینترنتی www.murinadagloria.com.br) برای عموم آزاداست، قایق­ها جهت قایق رانی، با ماهیگیری و گشت و گذار در خلیج کرایه داده می شوند، وقتی که از پرتگاه کنار آب که دقیقاً در امتداد سخت است لنگرگاه واقع شده به پارک می نگرید یک کلیسای کوچک و ساده که با خطی ساده بر روی آن نوشته شده Igreja (lenossal sonhora da Gloria do duteiro شما را مجذوب خود می کند. (کلیسای Gloria که در بالای تپه واقع شده و ساخت آن به سال ۱۷۳۹ میلادی بر می­گردد، روزهای سه شنبه تا جمعه ها از ساعت ۸ صبح تا ۵ عصر دوشنبه و یکشنبه ۹ صبح تا ۱۲ ظهر برای بازدید عموم آزاد است. آدرس اینترنتی www.outeirodagloria.org.br) در قرن ۱۹ خاندان سلطنتی به مراسم عشا ربانی که روزهای یکشنبه در این کلیسا برگزار می­شد، توجه ویژه ای داشتند، دیوارهای داخلی کلیسا با سفال­های قدیمی پرتغالی زیبا (کاشی های دکوری آبی و سفید) زینت یافته و شخصی به نام Mostre Valentim محراب چوبی آن را آذین بندی کرده است. امروزه برای برگزاری مراسم عقد و ازدواج استفاده می شود. در پارک Flammergo سه موزه وجود دارد که از شمال به جنوب ابتدا Imuseu de Arte tmodernia موزه هنرهای معاصر می باشد. ساعت بازدید سه شنبه تا جمعه از ۱۲ ظهر تا ۶ عصر و شنبه و یکشنبه از ۱۲ ظهر تا ۷ عنصر به آدرس اینترنتی www.mamrio.com.br در طرح جسورانه این معماری که در سال ۱۹۴۸ ارائه شد. اسکلت بنا بر روی ستون­های چوبی بلند قرار گرفته و توسط باغ­ها به طور کامل احاطه شده این بنا در آتش سوزی سال ۱۹۷۸ دچار خساراتی شد که البته اسکلت ساختمان از این فاجعه مصون ماند، ولی متاسفانه بخش قابل توجهی از کلکسیون مجموعه های موزه از بین رفت.

اقلام به نمایش در آمده که از بیش از ۴۰۰۰ … به جای مانده از اشیاء آرشیو موزه می باشند موجب شده که همچنان این موزه محل مناسبی برای برگزاری نمایشگاه ها، اجرای نمایش ها و همچنین خانه نمایش

Rio نیز باشد. Guerra موزه یادبود کشته شدگان جنگ جهانی دوم museu do monumumento aos mortos de segunda ساعت بازدید سه شنبه تا یکشنبه (از ۱۰ صبح تا ۵ عصر) این موزه قسمتی از یک مجموعه تاریخی شگفت آور می باشد که بر روی دو ستون برابر نازک قرار گرفته، که در واقع متبین دست­هایی است که به حالت دعا به سمت خداوند گرفته شده اند. در سال ۱۹۸۰ هنگامی که پاپ ژان پل دوم در این محل حضور یافت و مراسم عشاء ربانی را برگزار کرد حدود ۲ میلیون نفر در این موزه حضور یافتند. برخی از اقلام به نمایش در آمده در موزه مانند اسلحه ها، ماسک­های تنفسی، کلاه خودها و پرچم بیانگر و یادآور نقش برزیل در جنگ بر ضد ارتش آسمان در ایتالیا می باشد. آرامگاه سربازان گمنام نیز در این محل قرار دارد. در ساختمان مدور، مدرن و مجتهدی که در میان درخت­های پارک flamnergo قرار گرفته موزه muesu Carrhen Miranila واقع شده است. (ساعت کار آن سه شنبه تا جمعه ۱۱ صبح تا ۵ عصر و شنبه و یکشنبه از ۲ عصر تا ۵ عصر به آدرس اینترنتی – www Carmenmiranda flet علاقه مندان به یکی از دیکتاتوران تاریخ برزیل به نام کارمن میراندا Carmen Miranda (که در واقع متولد کشور پرتغال بوده است) می­توانند بیش از ۱۵۰۰ شی باقی مانده اعم از جواهرات، عکس­ها و لباس­ها و کلاه خودها و کفش­هایش را در این موزه ببینید.

عکس صفحه ۵۶- کارمن میراندا

Catete

به موازات پارک flamengo Catete به سمت مخالف دریا که پیش برویم به ba irro of catete می رسیم. اینجا به کاخ catete روبرو خواهید شد که موزه زیبای museu da republica یا موزه جمهوری قرار دارد.

زمان بازدید سه شنبه تا جمعه ۱۲ ظهر تا ۵ عصر و شنبه و یکشنبه از ۲ عصر تا ۶ عصر به آدرس اینترنتی www.museudarepublica.org.br این کاخ سلطنتی از سال ۱۸۹۷ تا ۱۹۵۴ (سالی که رئیس جمهور Getuho Vargas در اتاق خواب واقع در طبق سوم این کاخ خودکشی کرد) اقامتگاه رسمی مقامات عالیرتبه، روسای جمهور برزیل بوده است. در سال ۱۹۶۰ هنگامی که مقر اصلی دولت ملی به شهر جدید برزیلیا Bradilia انتقال یافت این کاخ به موزه تبدیل شد. این مکان توسط یک تاجر قهوه به تام Baradlo de nova Friburgo ساخته شده است. او بعد از ورشکسته شدنش تمام اصول و دارائی های خود را در این عمارت باقی گذاشت. دکوراسیون و اسباب و اثاثیه، کفپوش ها، سقف ها، دیوارها، آینه ها و لوسترهای امپراطوری دوم بحدی متحیر کننده می باشند که وسایل طبقات فوقانی را تحت تاثیر قرار می دهد. این گنجینه باقی مانده خود گویای جمهوری این کشور است. شما از پشت محفظه شیشه­ای می توانید لباس مخصوص Vargas (همان که در هنگام شلیک گلوله برای محافظت از سینه و قلب خود بر تن داشته است) را ببینید. سوراخ گلوله و یک کله کوچک خود بر روی لباس­ها دست نخورده باقی مانده است.

موزه ملی museu la republica

در خیابان Rua do catete شماره ۱۸۱ مکانی با طراحی بسیار زیبا و نمونه عبرت آموز موزه museu do folklore Edison carneiro قرار دارد. (ساعت کار سه شنبه تا جمعه از ساعت ۱ تا ۶ بعداز ظهر و شنبه و یکشنبه از ساعت ۳ عصر تا ۶ عصر به آدرس اینترنتی: www.museudofoliclore.com.br این موزه فولکور مجموعه بی نظیری از هنر ملی، مهارت­ها و اشیاء و لوازم مربوط به برگزاری آداب و تشریفات مراسم عبادی مانند مراسم کاتولیک en-votos Condomble oriennas (خداها و ازدواج) را در بر گرفته است. لباس­های مخصوص کارناوال را نیز در خود جای داده است. تدارک و نمایش اقلامی به تعداد ۱۰۰۰ شی به خوبی معرف فرهنگ ملی برزیلی می باشد

بوتانگو Botafogo

در حومه Batafogo که فلامینگو flamengo را به لاگون Lagoon متصل می کند، دو موزه کوچک وجود دارد که نگاه جالب و جذایی به فرهنگ برزیلی را به شما ارائه می­کند. موزه هندی دوایندلو museu do indic، در خیابان Ruta das Palmeiras شماره ۵ واقع گردیده است، زمان بازدید سه شنبه تا جمعه از ساعت ۹ صبح تا ۳۰/۵ عصر و شنبه و یکشنبه از ۱ تا ۵ عصر به آدرس www.museudoindio.org.br یک موسسه ملی خیربه هندی به نام funai با بکارگیری سرامیک­هایی بی نظیر و رنگارنگ، روسری­های طبقات و اقشار مختلف مردم، عروسک­ها و اسباب بازی­ها و تجهیزات موسیقی و یک طبل بسیار بزرگ (برای ارتباط در فواصل دور)، مجهز و آماده بازدید و ارائه خدمات می باشد. علاقه مندان به موسیقی می توانند از موزه ویلا لوپوس museu villa-lobos در خیابان Rua scrocaba شماره ۲۰۰ (زمان بازدید دوشنبه تا جمعه ۱۰ صبح تا ۵٫۳۰ عصر به آدرس اینترنتی www.museuvillahobosorg.br بازدید­کننده نام این مکان به نام آهنگ سبک کلاسیک برزیل که بخاط ادغام و تنظیم آوازهای فرهنگ عامه برزیلی در آهنگ خود بعنوان مثال مجموعه Bachianas Brasileiras، مشهور است نامگذاری و وقف او گردیده است.

خلیج گوانا بارا Guanabara

بندرگاه شهر ریو با وسعت تقریبی ۲۵۰ کیلومتر مربع (معادل ۱۶۰ مایل مربع) فضای کافی جهت عبور کشتی­های جنگی، قایق­های موتوری، قایق­های بادبانی، قایق­های تفریحی و نیز چندین جزیره و خلیج کوچک بود، دارد.

برای عبور از Rio به Niteroi همه می­توان از قایق موتوری که ارزان ترین وسیله جهت جابه جایی است استفاده کرد. می توان از قایق پرنده (هیدروفویل) که بر روی سطح آب با کمترین تماس با آب حرکت می­کند و سواری با آن همانند پرواز در ارتفاع سنگین قرار گرفته می رسید که می­توان از روی آن عبور کرد. این پل با طول ۱۳۵ کیلومتر (معادل ۸۵ میل) در سال ۱۹۷۴ افتتاح گردید. ارتفاع پل از سطح آب در وسط خلیج باندازهای است که هر کشتی می تواند از زیر آن بگذرد. با ترک کردن ایستگاه Estacao das Barcas توسط قایق به سوی منطقه سحر آمیز Praca XV رهسپار می شویم. در سمت راست خود (سمت راست کشتی) باند اصلی فرودگاه داخلی شهر ریو به نام Santas Dumont قرار دارد. از ۳۰/۲ و ۴ بعداز ظهر می باشد قرار دارد. قلعه و در نظامی سبز رنگ با برج و باروهای عجیب به سبک غربی در سال ۱۸۸۹ افتتاح گردید. اینجا جایی است که آخرین گلوله توپ امپراطور از ۱۹ فوریه ۱۸۸۹ تاکنون نگهداری می شود، ۹ ماه قبل از این تاریخ (روز اعلام جمهوری در این کشور) امپراطور Pedro دوم مجبور به کناره گیری از قدرت شد.

Niteroi

Niteoi تا قبل از سال ۱۹۷۵ مرکز ایالت ریودوژانیرو بود این شهر که در حال حاضر به یک روستا مبدل شده، روزگاری پایگاه بخشی از جامعه انگلیسی ها بود. از این جا چشم انداز های تماشائی از شهر ریو و قابل مشاهده است و برای این منظور فضای وسیعی برای تماشای مناظر از بالکن بیرونی museu de Arte Contem Poraniea جایی که راس دماغه و پرتگاه مشرف به Orala da Boviagern می باشد، احداث شده است (زمان بازدید: سه شنبه تا یکشنبه از ۱۰ صبح تا ۶ عصر)

عکس صفحه ۵۹- موزه هنر معاصر museu de arte contemporanea

ساختمان نیترویی

نیترویی Nitroi در واقع خانه ایست به شکل استوانه که بزرگترین در نوع خود در آمریکای لاتین می باشد. این موزه جزو تنها ۱۰ ساختمانی است که با این سبک در سال ۱۹۵۶ ساخته شده به سبک ایتالیایی می باشد و شما برای پیدا کردن این ساختمان به راهنمایی که در خیابان سانت رزا Santa Rosa قرار دارد مراجعه کنید.

این مکان در سال ۱۹۹۶ تاسیس شد و آثار گرافیکی بزرگی را در خود جای داده است. اما مهمترین ویژگی و شاخصه این مکان، خود بنا و ساختمان آن می باشد که توسط Dscay Niemeyer طراحی شده و از فاصله دور شبیه یک بشقاب پرنده غول پیکر می باشد. تمام دنیا ساخته شد است این خانه که در

در بخشی از Niteroi که رو به سمت خلیج می باشد. راه دیگری به طرف شهر قلعه .Santa Cruz قرار دارد. زمان بازدید سه شنبه تا جمعه از ۱۲ ظهر تا ۵ عصر، شنبه و یکشنبه از ۹ صبح تا ۵ بعداز ظهر و بخش­های زیادی از این قلعه مربوط به قرن ۱۷ می باشد. در حفاظت و حراست از دهانه خلیج به نقش و اهمیت قلعه Santa Cruz که مهمترین استحکامات تاریخی برزیل می باشد باید اشاره داشت. پس از گذشت بیش از یک ساعت حرکت از ریو به سمت عمق خلیج و گذر از Est aca0 das Marca18 به جزیره ای می رسیم که پوشش سبز رنگی سراسر آن را فراگرفته و آرامش مطلق در آن حکم فرماست، در منطقه Ilha da Paqueta اتومبیلی وجود ندارد. تنها وسایل نقلیه موتوری که تعداد آنها انگشت شمار است، تعدادی وانت و آمبولانس می باشد. برای گشت و گذار در مسیرهایی که اغلب آنها سنگفرش نیستند ساکنین جزیره و گردشگران با استفاده از دوچرخه درشکه اسبی و وسیله ای که آن را اتوبوس می نامند که در اصل قطاری است با نیروی محرکه تراکتور و چرخهای لاستیکی، جابه جا می شوند در مدت زمان نصف روز و بصورت پیاده شما می توانید از این جزیره ۱۱۰ هکتاری دیدن نمائید.

کوستاوردا The Costa Verde

آلوی ریو و در ساحل بیرونی ربو، بزرگراه ۱۰۱، ساحل صخره ای Verde یا (کرانه سبز) را می پیماید. هنگام عبور از این مسیر همه با دیدن مناظر شگفت انگیز خلیج های درخشان، دماغه ها و پرتگاه های برجسته، ساحل های شنی، پوشش گیاهی استوائی و جزیره های که گرفته (مه آلود) که در درون اقیانوس اطلس گسترده شده اند. لذت خواهند برد.

این جاده شما را به ایالت سائو پائولو Sao Paulo می ماند که از زیباترین و چشم نواز ترین مسیر هایی است که بین شهرهای ریو و سائو پائولو Sao Paulo برای رانندگی وجود دارد.

Angra dos Rei

اگر بگوییم که Costa verde در جنوب زیو واقع شده حرفی به گراف نزده­ایم. با اینکه Casta Verde پایین تر از نوار ساحلی برزیل قرار دارد، اما در واقع در قسمت غربی شهر می باشد. توقف گاه­ها جذابی در طول نوار ساحلی قرار دارد، اما اولین قصد اصلی در فاصله تقریبی ۲ ساعته معادل ۱۵۰ km/n۹۴ مایل) از ریو قرار دارد که Angra dosReis نامیده می شود. یک شهر پر ازدحام و شلوغ آنگرا Angra به خودی خود در چشم اندازی با ۸ خلیج زیبا و ۳۶۰ جزیره واقع شده است. بیش از ۸۰ درصد مناطق شهری آنگرا Angra توسط قوانین زیست محیطی محافظت می شود، برای گشت زنی در اطراف جزیره های گرمسیری می توان از لنگرگاه Itacurca  (۶۸ کیلومتر معادل ۴۲ مایل) که به ریو نزدیک تر می باشد، استفاه کرد.

عکس صفحه ۶۱- بندرگاه آنگر دوس ریوسی Angra dos Reis

اما یکی از عمده­ترین جاذبه های این منطقه جزیره بزرگ Ilha Grande می باشد (آدرس اینترنتی: www.ilhagrande.combr این جزیره با قایق موتوری ۲ ساعت از Angra فاصله دارد. از ویژگی های این جزیره به آفتاب بسیار . پوشش طبیعی گیاهی، سواحل زیبا و مجلل می توان اشاره نمود. ارتفاع این جزیره که در جنگل اتلانتیک غرق شده ۱٫۰۴ متر (۳/۴۱ فوت) غواصی در کشاوردا casta verde و دارای نوار ساحلی ۱۶۰ کیلومتری می باشد (۱۰۰ مایلی) ،( شامل بیش از ۱۰۰ ساحل) که بسیاری از آنها متروک می باشند که برخی از آنها قبلاً قصر دزدان دریایی بوده است. امروزه بسیاری از مردمان بومی که در اواخر هفته از ریو و سائوپائولو و همچنین بسیاری از گردشگران خارجی که در جستجوی بهشت و مناظر بهشتی هستند به این منطقه می آیند. شهر اصلی این جزیره Vila do Abraoa می باشد جایی که با قایق موتوری از اسکله های Angra میگذرد. شهری زیبا و دلفریب با کلیساهای کوچک سفید و سبز رنگ و تعدادی مسافر خانه و کاروانسرا جهت استراحت و اقامت به نام (inns Pausadas( ، رستورانهای ساحلی با غذاهای دریایی و… هنوز هم بهترین فرصت را برای سیاحت شگفتیهای طبیعی جزیره در اختیار دارید. قایق بادبانی را بردارید و در اطراف خلیج گشتی بزنید و در ساحل کوچک و آرام Abraaozinho قدم بزنید. در حال حاضر پروژه سرمایه گذاری توسعه گردشگری این منطقه به ارزش ۲ میلیون دلار با همکاری بانک جهانی به منظور احداث پروژه ۶ مرحله ای جمعا به طول ۱۱۰ کیلومتر (معادل ۶۸ مایل) در حال انجام است. به شما پیشنهاد می شود که مسیر راهپیمایی به سمت ساحل زیبای Lopezmendes که حدود ۲ ساعت طول می کشد را انتخاب نمائید. که اغلب از این مکان بعنوان بهترین نقطه دنیا یاد می نمایند.

عکس صفحه ۶۲- غواصی در Costa Verde

Paraty

برای کسانی که علاقمند به تاریخ حیات هستند، می توان Paraty را بهشت نامید. این جواهر مستعمراتی که بطور کامل از آن محافظت می شود یا همان Paraty (که تلفظ آن تیز Parati می باشد و توسط سازمان یونسکو نام آن بعنوان یکی از مهم ترین نمونه های بقایای معماری استعماری ثبت شده است) یک میدان کوچک در خیابان هایی با سنگ فرش های ناهموار کلیساهای مستعمراتی، خانه های سفید یا در و پنجره های رنگی روشن می باشند. ورودی قدیمی شهر فقط یک پیاده رو می باشد که در سال ۱۶۶۷ تأسیس شده است. یک میدان کوچک در خیابان هایی با سنگ فرش های ناهموار، کلیساهای مستعمراتی، خانه های سفید با در و پنجره های رنگی روشن می باشند. ورودی قدیمی شهر فقط یک پیاده رو می باشد که در سال ۱۶۶۷ تاسیس شده است، Paraty در فاصله ۱۰۰ کیلومتری (۶۰ مایلی) نوار پایینی ساحل Anigra یا در فاصله ۴ ساعتی از رو قرار دارد. در قرون ۱۷ و ۱۸ میلادی . Paraty، دومین بندر مهم برزیل و مرکز بخش Carminho do Duro (جاده طلا) بوده و بعنوان جاده اصلی با سلطنتی Estrada شناخته می شود. طلا و سنگ های قیمتی بدست آمده از معادن Minas Gerais واقع در خارج Parathy، توسط کشتی به اروپا حمل می کنندو که بعد از احداث جاده ها و راه آهن ربو، موقعیت paraty به تدریج کاهش یافت، Paraty جانی ایده آل جهت گردشگری است فقط خیابان­های ناهمواره نامرتب آن و فضای سنگی آن موجب شده که به آن  Pedro nucleque نامند. ممکن است به تعداد دفعاتی که در منزل جلوی پای خود را می بیند هنگام راه رفتن در خیابان بیش از این اندازه به جلوی پای خود توجه نمایید. از بناهای مهم این میدان کلیساهای مستعمراتی Santa که در سال ۱۷۲۲ تاسیس شده می باشند، موزه کوچک هنر مذهبى جنب Casa da cadeia قرار گرفته، که در واقع زندان قدیمی بوده است تا سال ۱۹۸۰ از آن استفاده می شد.

Latin Lite Vature

از سال ۲۰۰۳، Paraty اغلب میزبان فستیوال های مهم یا معتبر ادبی برزیل بوده است، فستیوال ۵ روزه ای که نمونه استوایی فستیوال بریتانیایی Wye –Hay an Rita می باشد. برگزار می گردد. برگزاری این فستیوال توسط یک ناشر انگلیسی به نام Liz Caldar حمایت می­شود که خانه­ای در منطقه ییلاق Paraty دارد. این فستیوال مورد توجه بسیاری از مهمترین شخصیت­های ادبی سراسر آمریکای لاتین می باشند. از این شهر بعنوان یک اثر تاریخی ملی یاد می شود.

نام این موزه Matriz de nossa senhora dos Reinenios می باشد که در سال ۱۶۴۶ میلادی ساخته شده است. ساختارهای فئوکلاسیک کنونی، عملا از سال ۱۷۱۲ شروع شده است. کلیسای بانوی رنج کشیده capela de nossa senhora das Dorsl در سال ۱۸۰۰ میلادی ساخته شد و کلیسای بانوی تسبیح به دست Igerga de nossa senhora de rosario در سال ۱۷۳۵ به دست برده ها ساخته شد. تور ماه به قدرتی در منطقه پاراتی زیبا و باشکوه می باشد که در اکثر فیلم­ها از این جلوه بی نظیر استفاده می شود. تصاویر زیادی از فیلم گابریلا که بر اساس همان خورفه ساستدوانی با بازی سونیا باراکا Sania Braga ساخته شده است، از این فضا استفاده فراوانی کرده است.

 بخش­هایی از فیلم زن عنکبوتی را بنویس نیز در اینجا ساخته شده است. برای فیلم برداری فیلم ترسناک «توسیتاس» در سال ۲۰۰۶ تمام سواحل نزدیک به پارانی را پاکسازی کردند. پاراتی توسط توریست­ها کشف شده اما به طرز شگفت آوری، دهکده آرامی بر جای ماند، مردم همچنان در این دهکده زندگی می کنند و به کار و فعالیت روزمره مشغولند. شغل اکثر آنها ماهیگیری و راهنمایی تورهاست. با توجه به فاصله این منطقه از ریو، ارزش این را دارد که یک یا ۲ شب را در مهمانخانه های آنجا که تعدادیشان به ۸۰ عدد می رسد، بگذرانید. مهمانخانه­ای به نام پوساداد و پر بنسب به دست نوادگان خانواده سلطنتی اداره می شود. اتوبوس­های فراوانی انگربادوس ریس به قصد پارانی و نوو ریو رود و برا حرکت می کنند، اما با توجه به زیبایی های منطقه شاید اجاره ماشین ایده بدی نباشد.

مناطق داخلی از ریو

در ماه ژانویه و فوریه که تابش خورشید به حدی شدید و سوزاننده است که حتی باعث ذوب شده آسفالت خیابان­های شهر هم می شود مردم شهر به همت تپه ها پیاه می برند. آب و هوای سیرادو در آلوس در این ماهی­ها بسیار عالی می شود. این رسم که در ماه­های گرم سال، مردم سمت تپه پتروپولیسس می روند از سال­ها پیش مرسوم بوده است. در واقع امپراتور پدروی دوم کاخ تابستانی خود را بر روی این تپه ساخت و نام شهر پتروپولیس از آن زمان بر روی آن گذاشته شد. وقتی پادشاه در فصل تابستان به پتروپولیس می رفت سایر در پاریان هم که خانه هایی برای خودشان بر روی تپه ساخته بودند به دنبال شاه به سمت کوه ها روانه می شدند.

پتروپولیس

این شهر تنها ۶۵ کیلومتر از مرکز شهر ریو فاصله دارد. بعد از گذشتن از ترافیک سنگین شمال شهر رپو که به خاطر صنعتی بودن این منطقه ایجاد می­شود. منظره سر سبز و استوایی در پیش روی چشمانتان پدیدار می شود که پر از گل­های ارکیده و سایر گیاهان است. اطراف جاده ها فروشندگان موز منتظر هستند تا توریست­ها، گل­های سر سبز باغ­هایشان را خریداری کنند. نام دیگر پتروپولیس شهر امپراتور است که ۹۰۰ متر ارتفاع دارد. ارتفاع این تپه باعث می شود، شما از گرمای شدید اطراف پر پولیس که به خاطر هم سطح بودنش با سطح دریا و شرایط دیگر آب و هوایی می باشد، رها سازد. کلبه های ییلاقی سپک سویسی و آلمانی تا حدودی اغراق آمیز به نظر می رسد. البته این شیوه معماری شاید بیشتر به علت دلتنگی مهاجران اولیه آلمانی باشد که بعد از مهاجرت به این منطقه خانه هایشان را به این سبک ساختند. شرکت های گردشگری شهر ریو نصف یا تمام یک روز را به گشت و گذار در پتروپولیس اختصاص می دهند شما می­توانید با ماشین خودتان هم می توانید به گشت و گذار در این منطقه بپردارید، که معمولاً ۲ ساعت مسیر رفت و همچنین ۲ ساعت مسیر برگشت زمان می برد. راه دیگری هم وجود دارد، از ایستگاه نوو ریو می توانید با اتوبوس به تیپولوس سفر کنید، بهترین راه برای تماشای خیابان­ها و میدان های شهر ارابه و اسب است که به شما زمان و فرصت کافی برای تماشای ویلاهای قدیمی و باغ­هایش را می دهد.

عکس صفحه ۶۵- در راه پتروپولیس

این شهر برای پیاده روی بسیار با صفا می باشد. به هر صورتی که به پتروپولیس سفر می کنید، سعی کنید در این سفر از موزه پادشاهی نیز دیدن نمایید (زمان بازدید سه شنبه تا یکشنبه ۱۱ صبح تا ۶ عصر www.museuimperial.gov.br  این موزه در سال ۱۹۴۵ افتتاح شده است که البته مدتی نیز قصر تابستانی پادشاه بوده است و دقیقاً یک قرن متل از آن ساخته شده بود نقاشی های قابل توجه، پرده ها و مبلمان زیبا در سر تاسر ساختمان به چشم می­خورند. با ارزش­ترین شیئی نمایش داده شده در این مجموعه تحت نظر یک محافظ مسلح قرار دارد که همان تاج امپراتور پدروی دوم است. این تاج ۶۳۹ قطعه الماس، ۷۷ قطعه مروارید دارد و بیش از ۱/۵ کیلوگرم وزن دارد. طی قرن ۲۰ تیروپولس اقامتگاه تابستانی رئیس جمهوران بوده است. در سال ۱۹۹۷ به روی عموم باز گردید( زمان بازدید: چهارشنبه تا یکشنبه ۹/۵ صبح تا ۵ عصر دوشنبه ظهر تا ۵ عصر)، قصر Palacio Rio Negro مکانی بود که گتولوار گاس، خوسیلیسیو کوبیستک پیش از تغییر پایتخت وقت خود را در آن می گذراندند. قصر زرد رنگ در اصل متعلق به بارانو دورینگرو یک ارباب قهوه در اواخر قرن ۱۹ بوده است. این عمارت و شکل فاحش پارکت­هایی که از بهترین چوب­های برزیلی ساخته شده است، همچنین کف چوب های هر اتاق با اتاق دیگر فرق میکند. حمامهای بسیار بزرگ این کاخ جلب توجه می­کند.

عکس صفحه ۶۶- کلیسای سائو پدرو

کلیسای کاتورال سائو پدرو دو آلکانتر Catedral sao Pedro de Acantaral (زمان بازدید: روزانه ۸ صبح تا ظهر و ۲ تا ۶ عصر) این عمارت کمی کهنه و ویران به نظر می رسد. اما این کلیسا در قرن ۱۹ و با الهام از معماری گوتیک کلیسای فرانسوی ها ساخته شده است.

اگر چه اولین سنگ­های آن توسط امپراتور در سال ۱۸۱۴ گذاشته شده است. اما تا سال ۱۹۳۹ کامل نشده بود. پشت فنس های محکم آهنی این کلیسا مقبره امپراتور پدروی دوم و خانواده سلطنتی قرار دارد . این کلیسا در ابتدای خیابان آدینه اکوئله قرار دارد و در امتداد آن ساختمان­های زیبایی وجود دارد که قصر ریونگرو یکی از این عمارت­هاست.

دقت فوق العاده­ای که برای ساخت بالامسیو دو کریستال Palaciode crystal به کار رفته است، در نوبه خود بی نظیر است. این ساختمان که در سال ۱۹۹۸ دوباره بازگشایی شد، قصری شیشه ای است که سال ۱۸۷۹ در فرانسه ساخته شده است و هدیه ای از طرف کندوله به همسرش شاهزاده ایزابل بوده است.

در سال ۱۸۸۴ میلادی به یادبود تاریخ ملی نامیده شد و هم اکنون برای برگزاری کنسرت­ها و نمایشگاه ها از آن استفاده می گشود. در نزدیکی این بنا کاسادو سانتوس دومونت قرار دارد (زمان بازدید: سه شنبه تا یکشنبه از ۵/۹ صبح تا ۵ عصر) این بنا به اختصار اولین خلبان برزیلی که اولین پروازش در اکتبر ۱۹۰۶ انجام داد و در برزیل به (پدر پرواز ) معروف است، نام گذاری شده است.

پدر هوانوردی

تعداد زیادی از تاریخ­دانان معتقدند البرتو سانتوس دوتوت را باید اولین سازنده هواپیما دانست و برادران رایت بعد از او در دسامبر سال ۱۹۰۳ موفق به پرواز با هواپیمای گلایدری شدند. اولین پرواز قدرتمند در ماه می ۱۹۰۸ میلادی انجام شده که سانتوس دومونت در اکتبر سال ۱۹۰۶ میلادی آن را با هواپیمای خود انجام داد. در نوامبر سال ۱۹۰۶ میلادی مقامات رسمی با باشگاه هوایی فرانسه پرواز هواپیمایی ۱۴-bis (۷۲۲ فوت) که تنها ۲۱ ثانیه دوام آورد.

سرزمین ارباب­های قهوه

در قرن ۱۹ میلادی کشت قهوه در شهر ریو به اوج خود رسید. ارباب های قهوه با استفاده از پرده هایی که محصول را کشت می کردند، به این صنعت رونق دادند. پس از لغو برده داری در سال ۱۸۸۸ و ناتوانی در کشت مجدد نبودن بکارگیری از بردگان، کاهش قیمت بین المللی قهوه، این صنعت سقوط چشم گیری شد. اما با این حال خیلی از مزارع بزرگ قهوه که به نام Fazendas مشهور هستند. همچنان بر جای ماندند.

Vale do Paraiba منطقه

در غرب شهر ریو، در مسیر ایالت میناس گریاس Minas Gerais، عظمت اعجاب انگیز امروزه تعداد ۱۸ مزرعه بزرگ قهوه یا Fazendas در سراسر این منطقه همچنان وجود دارد.در نزدیکی بارادو پیری Barra do pirai، دو Fazendas وجود دارد که هم اکنون، هتل تبدیل شده اند. ولی اگر قصد اقامت ندارد، می­توانید از این مزارع با مبلغ مختصری بازدید کنید. ساختمان این هتل­ها قطعاً می توانند اوج و فرود صنعت قهوه در کشور برزیل را تداعی کنند. همچنین باعث می شوند که نگاهی اجمالی به گذشته غم انگیز بردگانی که درست در همین اتاق­ها زندگی می­کردند داشته باشند.

عکس صفحه ۶۸- مزرعه تاریخی Ponte Alta

هتل فازندا آروردو Hotel Fazeda Arvedo (تلفن : ۲۴۴۷۰۲۰۰۱-۰۲۱ wwwhotel aVu(Verso ) این محل که توسط ارباب سانتاماریا در سال ۱۸۵۸ میلادی ساخته شد. یک عمارت بزرگ در پایان جاده ای طولانی و جمنزاری وسیع قرار دارد خانه بزرگی به شکل L که خانه برده های Senzala بوده اند. در اواسط قرن ۱۸ میلادی تعداد ۲۵۰ پرده برای چندان محصول در این عمارت فعالیت می کردند خانه کشاورزی Pousada Fazenda Ponta Alta تلفن: (۵۱۵۹-۲۴۴۳-۰۲۴ وب سایت www.Pontealta.com) یک خانه کشاورزی بسیار زیبا متعلق به خوزه لوئیز کومز که ملقب به ارباب مامبوسایا بوده است، می باشد این مزرعه در سال ۱۸۳۰ میلادی ساخته شده است. همانند بسیاری از مزارع، این مزرعه نیز دارای عبادتگاه کوچکی در سمت راست عمارت می باشد. فازندا سائوخوآئو داسپروسپریدار Fazenda Sao gaoa da Prospeoidade این ساختمان بدون سکنه که در اوایل قرن ۱۹ ساخته شده است برای بازدید عموم باز است. اما این ساختمان برخلاف سایر عمارتهای استرانی دهه ۱۸۶۰ و ۱۸۷۰ بیشتر روستایی و غیر تجملی ساخته شده است در صورت بازدید از آنجا، به دنبال اجاق های قدیمی، آلکواهای کوچک Alcoval، اتاق های بدون پنجره ای که در آن اتاق­ها دختران پاک دامن را از چشم غریبه ها محفوظ می داشتند، بگردید.

واسوارس و کونسرواتوریا Vassauras and coservatoria

ابعاد کنونی ساختمان واسوراس و کنسرواتوریا انسان را در اهمیت این عمارت در زمان رونق صنعت قهوه به اشتباه می اندازد. اما معماری حفاظت شده آن در گوشه گوشه عمارت، آن را از گزند کهنگی در گذر سالیان به طور قابل توجهی حفظ کرده است. این عمارت در سال ۱۸۵۷ ساخته شده است و واسوراس به عنوان پایتخت قهوه در آن زمان محسوب می شده است. پایسابا رائودو کامپوبلوی زیبا و دوست داشتنی، قواره ای در مرکز خود دارد که در سال ۱۸۴۵ میلادی ساخته شده است و یک کلیسا به تام Igrejade Nossa senhora da conceicue در آن قرار دارد که در سال ۱۸۵۳ ساخته شده است که از آنجا می­توانید زمین­های قهوه اش را ببینید پشت این کلیسا راهی وجود دارد که دو طرف آن را را درخت­های انجیر پوشانده اند. قبرستان پایین جاده، پر از مقبره اربابان قهوه و خانواده آنهاست.

عمارت­های کلاسیک خانواده سلطنتی به دور میدان کمپوبو حلقه زده اند. از جمله این ساختمان­ها می­توان به قصر ارباب دیبر آئو (۱۸۶۰) کاسادو کولتور اتانسر د ونوس، ساختمان تازه بازسازی شده فرانسیکو حوزه تکسیرا دو سوزا Fran osco jose Teineirade sav za و ساختمان شهرداری را نام برد. درست در بالای این قصرها، ایستگاه راه آهن قدیمی استادیوم و یا راestacao ferroviara قرار دارد، منطقه این ایستگاه و مراتع اطرافش بسیار شبیه مراتع و مناظری ایست که در اطراف شهرهای بریتانیا قرار دارند و نیز ساختمان پوشیده از گیاهان پیپک Casa de hera که مکان بسیار مناسبی برای بررسی و درک تحوه زندگی اربابان قهوه می باشد. در داخل این خانه مبلمان­های فرانسوی، اتاق­های قدیمی و کهنه با شیوه معماری سده های ۱۸ و ۱۷ و سایر اثاثیه منقول خانواده تکسیرالیت انباشته شده است. نزدیک این عمارت تعدادی مزرعه قهوه ، موزه هایی با عتیقه جات مربوط به دوره های مختلف وجود دارد. مزرعه فازندا کاچوریا Fazenda Cachoeira مزرعه قهوه سابق ارباب داسیوریاس فرانسیکو خوزه تکستریا است که بازدید از آن برای عموم آزاد می باشد (با تعیین وقت قبلی) سایر مزارع قهوه آن منطقه که ارزش بازدید را دارند عبارتند از فاز ندا سکرتا ریو Fazenda secretario و فاز ندا سائولوئیز دو پو آسنورسه Fazencla saoluz de Boat sorte کاملا واضح است که چرا این سرزمین برای کشت قهوه تا این حد مناسب بوده است. تپه های سرسبز تا جایی که چشم کار می کند وسعت یافته اند. تپه های سرسبز این سرزمین، تا جایی که چشم کار می کند وسعت یافته است. زمانی که به سمت غرب و به سوی کونسرواتوریا حرکت کنید از تونلی ۸۰ متری گذر خواهید کرد که برده ها در قرن ۱۹ آن را احداث کرده اند، پس از خروج از این تونل کونسرواتور یا پدیدار می شود. شهری با خانه های مستعمراتی رنگ شده و میدان مرکزی با شکوه این شهر به «شهر موسیقی» نیز شهرت دارد. عصرهای جمعه و شنبه، نوازندگان، به خیابان می آیند تا عاشقان و مشتاقان شنیدن موسیقی را سرگرم و همراهی کنند. این گروه نوازنده از موزه موسیقی در روآسوالدوقونشکا Rual insvaldo fonseca می آیند.

Buzios

اگر شما یکی از زیبارویان شهر ریو هستید، برای آخر هفته کجا می­روید؟ بعضی­ها به خانه­های شخصی­شان در گوستاورده Costaverde می­روند، اما اکثریت مردم به آرماچیائودوس بوزیوس Armnacaodos Buzios خواهند رفت، یک جزیره ناهموار در ۱۷۶ کیلومتری شمال شرق ریو وجود دارد که این جزیره مانند چنگال­های یک سوسمار عظیم الجثه در اقیانوس آتلانتیک خودنمایی می کند. یک دهکده ماهیگیری که میان بازدید کنندگان بسیار محبوب است و اغلب اوقات به آن سنت تروپز برزیل میگویند. سواحل زیبای منطقه کارائیب، دریای رنگارنگ منتهی به این ساحل که با برخورد اشعه خورشید بازتاب بی­نظیری رنگارنگی ایجاد کرده است، خانه­های سفید کوچک، سبزیجات گوناگون، در حدود ۲۳ ساحل مختلف، محیطی مناسب برای ماهیگیری و قایق سواری و غواصی، زمین­های گلف بسیار عالی از منطقه بوژیوس یک مکان تفریحی فوق العاده ساخته است. بوز بوس یکی از زیباترین و گرانترین مکان­های شهر ریودوژانیرو به شمار می آید. اغلب گروه­های موسیقی معروف دنیا که برای اجرای برنامه هایشان به شهر ریو می­آیند. اکثراً در بوزیوس اقامت می­کنند. Buzios نسبت به سایر مناطق ریو رشد چشمگیرتری داشته است. مراکز خرید، رستوران­ها و سایر مراکز خدماتی روز به روز در حال گسترش هستند به عنوان یک توریست ممکن است مایل باشد طی یک هفته چندین بار به منطقه بوزیوس بروید تا از محیطی آرامش بخش­تر و جذاب تر لذت ببرید. سواحل بوزیاریس نیز تا حدودی نسبت به سایر سواحل شهر ریو خلوت تر و تمیز تر می باشند.

عکس صفحه ۷۱ – ساحل alho de Bai یکی از جذاب ترین سواحل Buzios می باشد

چه کار کنیم؟

جشن­ها و فولکلورها

کارناوال

انفجار افسانه­ای سالانه کارناوال موسیقی و شور و شادی کم نظیر شهر ریو بدون شک جذاب تر و غیر قابل وصف تر از آن چیزیست که تصورش را می­کنید. کارناوال کاریوکا Carioca از تمام جشن­های دنیا بی­نظیرتر است. حتی جشن های هالیوود با وجود بودجه­های سنگین خود قادر به ساخت و برگزاری چنین جشنی مملو از شور و شادی و انرژی نیست. البته اگر چه این یک نمایش نفس گیر و پرهیجان است اما اساساً کارناوال آیین­های از فرهنگ نهفته مردم کشور برگزار کننده­اش است، بیش از نیم میلیون نفر همه ساله – همگی در لباس­هایی مبدل که بدون شک بخش قابل توجهی از حقوق ماهیانه شان را برای خرید آن پرداخته­اندآواز می­خوانند، آن هم در راهپیمایی سازماندهی شده­ای مانند راهپیمایی­های مدارس سامبا هزاران نفر دیگر در لباس­های زیبا در راهپیمایی­های غیر رسمی ظاهر می­شوند. اشخاص رده بالا و توریست ها و گردشگران، در مراسم بالماسکه حاضر می­شوند. گاه بچه­های بومی با تبل­های کوچک آهنگ می­نوازند و گاهی نیز گروه­های موسیقی سطح بالایی را می­بینیم که از آخرین آهنگ­های ساخته خودشان را می­نوازند. آخرین روزهای کارناوال که هر شبانه روز بی وقفه ادامه دارد و تقریباً ۱۰۰ ساعت طول می کشد پیش از روز (Mardi Gras) یا همان پنج شنبه توبه به اتمام می­رسد و مردم شهر ریو بی وقفه به خوش گذرانی می­پردازند. تا میانه قرن ۱۹ میلادی، کارناوال ریو شامل آببازی های بی پایان و بی هدف و شوخی­های خطرناک بی شماری بود که از فرهنگ پرتقالی می آمد. در سال ۱۸۵۵ گروهی از جوانان لباس­های رنگارنگ به تن می­کردند و با موسیقی و سروصدا در خیابان­ها پرسه می­زدند. کار این جوانان با استقبال عمومی مواجه شد، گروه­های دیگری نیز تشکیل شد و این اتفاق به صورت راهپیمایی تدارک دیده شد.

بزودی موسیقی به عضو جداناپذیر کارناوال برزیل تبدیل شد و جوانان به سمت خیابان­ها سرازیر شدند. پس از جنگ جهانی اول، راهپیمایی­ها با سامیای موسیقیایی جان تازه­ای گرفت و گروه خوش گذرانان روزبروز بزرگتر شدند و سازماندهی بهتری بر روی آنها انجام گرفت.

دوره مدرن سازی در سال ۱۹۲۸ آغاز شد که با سازماندهی و تشکیل اولین مدرسه سامبا به نام esco la de Samba به همگان معرفی شد، که البته به هیچ وجه شبیه به یک مدرسه نبود بلکه دست­های از اشخاص مشهور کارناوال ها بودند که برای سازماندهی و هر چه بهتر کردن کیفیت کارناوال­ها، به دور هم جمع شده بودند و برنامه­های موسیقی و رژه­ها را چندین بار تمرین می­کردند. همچنین آماده سازی لباس های مبدل و ماسک­های جشن­های بالماسکه سایر فعالیت­هایی بود که محصلان مدرسه سامبا به آنها می پرداختند. بزودی چندین مدرسه دیگر نیز تأسیس شد و در سال ۱۹۳۳ میلادی، یک هیأت داوران رسمی برای انتخاب بهترین گروه سامبا تشکیل شد. پس از آن، رقابت­هایی برای دستیابی به افتخارات کارناوال در کشور برزیل به اندازه جام جهانی فوتبال در میان مردم هیجان آور است، تعجب­برانگیز است که مردم شهر ریو همانطور که بر روی تیم­های فوتبال مورد علاقه شان تعصب دارند. بر روی گروه­های سامبای مورد علاقه شان نیز دارند.

عکس صفحه ۷۴- کارناوال پارادا

اوج هیجان

هفته­ها پیش از شروع تعطیلات و نیز آغاز جشن ها و کارناوال ها شور و هیجان مردمان بومی نمود بسیاری دارد. گروه تبل زنان سرو صدای زیادی ایجاد می کنند و مربیان­شان آنها را با زدن سوت هدایت می کنند. در روز جمعه قبل از پنج شنبه توبه ناگهان کیوسک های موقتی در گوشه و کنار خیابان­ها ظاهر می­شوند و ایده­های جذابی برای لباس­های مبدل مخصوص برای کسانی که در لحظات آخر تازه به یاد تهیه لباس می افتند، دارند و به آنها لباس می­فروشند.

خیابان آوینداریو برونگو Avenida Rio Branco در روزهای برگزاری کارناوال به یک خیابان همیشه بیدار تبدیل می شود، ویترین مغازه­ها بانک­ها و دفاتر تجاری این خیابان با حفاظ­های موقت چوبی پوشانده می­شوند و با دکوراسیون مربوط به کارناوال تزئین می­شوند. در ابتدا پادشاه و ملکه کارناوال طبق آیینی کلید شهر را دریافت می کنند. سپس اولین گروه راهپیمایی کارناوال وارد صحنه می شود، اما همه این برنامه­ها بسیار ابتدایی هستند، ستارههای واقعی سامبا تا دو روز دیگر خود را نشان خواهند داد.

 در شب شنبه، راهپیمایی­ها در ۶ محله دیگر انجام می­شوند. در محل اصلی که سامبودر ومو Sarnitolrotho و با استادیوم پاسارلادوسوسیا Passarela do Samba نامیده می شود. جالب اینجاست که به سرعت جایگاه­های میلیون دلاری و VIP همگی پر می­شوند. اما گروه­های بزرگ همچنان در حاشیه در انتظار هستند، آنها در ۲ گروه ۶تایی راهپیمایی می کنند، یکی در روز یکشنبه و دیگری در روز دوشنبه، دسته­ها در جایگاه سامودروسو Sambodromo برنامه هایشان را اجرا می کنند. در حدود ۶۰۰۰۰ نفر با شور و هیجان وصف ناپذیر به آواز خوانی و طرب مشغولند. اعضای هر گروه به دسته­های ۴۰ نفره منطقه تقسیم می شوند که آلاس alias نامیده میشوند و همانند سرخ پوستان، اربابان قهوه قرن ۱۸، دزدان دریایی، دلقک­ها، مأموران عالی­رتبه و حتی حیوانات لباس می­پوشند و ماسک میزنند هر مدرسه سامبا یک موضوع را انتخاب می کند که آن را با موسیقی و هیجان خاصی نشان می­دهد، ابتدا اشخاصی با رنگ­های متفاوتی که یکی از خصوصیات برنامه­های هر گروه به حساب می آید، وارد می­شوند و یک گروه از آقایان عالیرتبه به دنبال آنان وارد صحنه می­شوند (اعضای رسمی گروه) که به هیأت داوران و تماشاگران خیر مقدم می­گویند. از دیگر عناصر لازم می­توان به حضور حداقل یک گروه رژه جوان (حتی گاهی کودکان) اشاره کرد، یک زن که به همراه اسکورت مخصوصش با آرامش و زیور آلات مربوط به سبک قرن هجده وارد صحنه می­شود.

به دنبال آن گروهی از زنان معمولاً مسن وارد صحنه می­شوند که لباس بایاناس Buianas بر تن دارند. سپس گروه عظیم چهار هزار نفری از دختران، پسران، زنان و مردان در لباس­های مختلف به صحنه آمده و رژه می روند و آواز می­خوانند و نیز سایر برنامه­های خود را اجرا می کنند. در نیمه­های برنامه اول راهپیمایی باتریا Bateria نوای دل انگیز پرکاشن در فضا طنین انداز می­شود. همه گروه­ها از جمله رهبران گروه با نوای تبل­ها شروع به آواز خواندن می کنند.

اجرای برنامه تک تک گروه­های سامبا به دقت مورد قضاوت داوران محترم قرار می گیرد، معیارهای طبقه­بندی این قضاوت براساس ریتم آهنگ و هارمونی آن شروع میشود و طراحی رژه­ها و نوع پیاده­روی اعضای گروه، زمان بندی و حرکت کلی گروه در نظر گرفته می­شود.

نتایج رسمی داوری گروه­های سامبا که از شور و شوق، ناامیدی و در مواردی نیز مشاجره به اوج خود می­رسید، این نتایج در روز پنجشنبه جاری نتایج این داوری اعلام می­گردد. ۲ روز بعد تمامی برندگان، چون برندگان دوباره برنامه اجرا می کنند.

مراسم رژه با لباس­های فانتزی

هفته­ها پیش از آغاز کارناوال، تب این مراسم بالا می گیرد. به هر حال این بزرگترین تعطیلات تابستانی اکثر ساکنین کشور برزیل است. بسیاری از باشگاه­ها، سازمان­ها، هتل های بزرگ اسپانسرهای فعالیت­های کارناوال ها می­شوند. در مهمانی­های سطح بالا، که معمولاً در روز شنبه کارناوال در قصر گوبو کابانا برگزار می­شود، لباس­های شب با تن پوش­های مبدل به شدت چشم گیر هستند.

هزینه بلیط

بلیط­های گروه­های سطح بالای سامبا (که برای بازدید کنندگان از ۱۰۰ تا بیش از ۱۰۰۰ دلار هزینه دارد) باید با راهنمایی نور و دفتر مسافرت خود هماهنگ کنید تا آنها بتوانند در برزیل برایتان جا و بلیط رزرو کنند. بهتر است رزرو بلیط زمانیکه در کشور خودتان هستید انجام شود، چون تلاش برای خرید بلیط در برزیل به مراتب دشوارتر و گرانتر خواهد بود. اگرچه هتل شما قادر به تهیه بلیط برای شما خواهد بود، اما هزینه آن بسیار بالا خواهد بود.

این مجالس مهمانی معمولاً به افتخار باشگاه فوتبال فلامینگو، در لا اسکالا La Scala یا Help برگزار می­شوند. این امکان وجود دارد که اگر توانایی مراجعه ندارید، می توانید تمام مراسم را به راحتی از طریق تلویزیون تماشا کنید. لباس­های جذاب و باشکوه، تزئینات سطح بالا، ریتم های مهیج باعث می­شوند تا کارناوال فراتر از انتظار و استانداردهای معمول جشن باشد. روزنامه­ها، مجلات و اعضای آژانس­های توریسم محلی لیست کامل خدمات، برنامه­های رژه­ها، آوازها، راهپیمایی­های اصلی را به چاپ می­رسانند. دربان­ها و مستخدمین هتل­ها به بلیط­های کمیاب دسترسی دارند و قادرند به شما در تهیه لباس­های مبدل و تهیه بلیط رفت و برگشت کمک کنند.

عکس صفحه ۷۷- نمایی از جایگاه تماشاگران کارناوال ریو

بقاء کارناوال

کارناوال ریو به هیچ وجه رنگ خشونت به خود نمی بیند، اما با این حال امکان مواجه به یک راننده با شرایط بد وجود دارد، بنابراین هنگام رانندگی و یا پیاده روی باید حتماً مراقب خود باشید. دزدها جیب برها نیز همیشه به دنبال توریست­ها هستند (برزیلی یا خارجی فرقی نمی کند. متأسفانه شلوغی محیط به آنها برای فرار کمک زیادی می­کند. بنابراین از استفاده زیاد زیور آلات گرانقیمت و همراه داشتن پول بیش از میزان مورد نیازتان خودداری کنید. احتیاط در همه جا می تواند جان شما را نجات دهد.

در نهایت اگر تحمل آشفته بازار کارناوال را ندارید، بدانید که شما تنها نیستید. هزاران نفر از ساکنان شهر هر سال در زمان کارناوال به سمت تپه­ها یا خارج از کشور سفر می کنند تا از سروصدا و شلوغی کارناوال در امان باشند، چاره کار شما این است که در زمان کارناوال به شهر ریو سفر نکنید، بدون شک در سایر مواقع سال بازدید بهتری از برزیل خواهید داشت و این سفر ارزان تر از زمان وقوع کارناوال نیز خواهد بود.

از طرف دیگر اگر امکان حضور در شهر ریو در زمان کارناوال را ندارید و یا اگر ترجیح می­دهید در جشنی به مراتب آرامتر تجربه کنید، بعضی از کلوپ­های شهر ریو مراسم گروه­های سامبا را در تمام مواقع سال اجرا می کنند، پس می­توانید زمان­های دیگر سال را برای سفر به برزیل انتخاب کنید. (اگر چه این برنامه­ها به هیچ وجه قابل قیاس با مراسم کارناوال را ندارند) سیداد دو سامبا در مرکز شهر ریو در اکثر عصرهای پنج شنبه نمایش مشابه آنچه در کارناوال میبینیم، در سرتاسر سال اجرا می کنند.

در سه ماه مانده به کارناوال، دیدار از یکی از تمرین­های مدارس سامبا مقدور می باشد. با راهنمای تورتان و یا مسئول هتل اقامتتان برای اطلاع از جزئیات کامل هماهنگ کنید. در نهایت فراموش نکنید که کارناوال یک جشن در حال حرکت است و از روز جمعه تا چهارشنبه در جریان است. شما می­توانید از اوال ماه فوریه شروع می­شود و تا اوایل مارس طول بکشد، که البته همه چیز به تعطیلات عید پاک بستگی دارد.

عکس صفحه ۷۹- آتش بازی شروع سال نو

سال نو

جشن­های سال نو در شهر ریو، روبیلون Reveillon معروف است. این جشن­ها به اندازه کارناوال ریو شکوه و جذابیت دارد. جشن سال نو در ساحل کوپاکابانا و اطراف آن برگزار می­شود و یکی از استثنایی ترین راه­های سپری کردن زمان سال نو در سراسر دنیا به شمار می آید. در روز ۳۱ دسامبر همه ساله، بیش از ۳ میلیون نفر که اکثر قریب به اتفاق آنها لباس­های سفید رنگ پوشیده­اند و به سوی ساحل کاپوکایانا روانه می­شوند. در رسوم کشور برزیل بجز مراسم کریسمس، جشن دیگری به نام Le Manja به معنای لبه دریا وجود دارد. در این جشن گروه­های زیادی از مردم با بردن محراب­های ساخته خودشان به ساحل کاپو کابانا میروند تا هدایای خود را به دریا بیندازند. تقریباً در تمام آپارتمان­های اطراف ساحل و تک تک هتل­ها مجالس پایکوبی برقرار است که در ابتدای همه آنها آتش بازی­های باشکوهی در نیمه­های شب آغاز می­شود و تمام آسمان کاپو گایانا را می­پوشاند. جشن­ها به همراه موسیقی زنده­ای که در سواحل اجرا می­شود تا پاسی از شب ادامه دارند. بسیاری از هتل­های محله کابو کابانا از ساعت ۵ صبح شروع به سرو صبحانه مخصوص می کنند.

سایر برنامه­ها

Festas Juninas (جشن­های ماه ژوئن) یک سری از جشن­هایی است که به افتخار سه قدیس کاتولیک به نام­های خوان، آنتونی و پیتر برگزار می­شوند. جشن­های آخر ماه برای خوآن و پیشر بسیار استثنایی هستند. یکی از بزرگترین جشن­های مذهبی سال جشن Festa la Penha می­باشد که هر یکشنبه در ماه اکتبر در کلیسایی به نام Igreja de Penha واقع در شمال شهر ریو برگزار می­شود. در رسمی ترین روز تعطیل ماه Sexta-Feira da Paixa0 یا جمعه خوب، بازیگران ملبس به لباس­های مذهبی در سراسر شهر حرکت می کنند و داستان راه صلیب را اجرا می کنند. سنت­های آفریقایی برزیلی به بسیاری از برنامه­های زنده ریودوژانیرو انرژی خاصی می­بخشد، دو عدد از مهمترین مذاهب آفریقایی برزیلی شهر ریو می توان به Umbanda و Candornble اشاره کرد و این دو مذهب حضور پررنگی در شهر ریو دارند و حتی حضور در بعضی از مراسم آنها نیز ممکن است، گاهی آگهی های مراسم این گروه­ها را خواهید دید، اما باید بدانید که بسیاری از این مراسم چیزی بیشتر از حرکات سامبابی ساده در یک خانه نخواهد بود. برای حضور در یک مراسم مقصل به یکی از اهالی بومی نیاز دارید. بسیاری از این مراسم بصورت خصوصی برگزار می­شود، کاپوترا Capoeira یکی از مراسم آفریقایی برزیلی است که از ترکیب حرکات و هنرهای تجسمی تشکیل شده است. پردهدارانی که از توانایی فیزیکی برده­هایشان جهت شورش و جنگ وحشت داشتند به آنها تمرین­های حرکات ورزشی برای دفاع از خودشان می­دادند.

عکس صفحه ۸۰- کاپوترا Capoeira

در حالیکه تبل­ها و آلت موسیقی عجیبی که تنها یک بار دارد و به نام berimbau معروف است، را به صدا در می­آورند، هنرمندان بر روی دست­هایشان ملق می­زنند و هنرنمایی می­کنند و بر اساس قوانینی مشابه کونگفو، از روی یکدیگر می­برند. برای کسب اطلاعات بیشتر به آدرس اینترنتی www.riodjaneiroTurismo.com.br  مراجعه کنید که یک تقویم سالانه از نمایش­ها و برنامه­های جذاب برای گردشگران نیز منتشر می کند.

شهر در شب

شهر ریودوژانیرو با افتخار نام خود را شهری شیانه می­نامد، به این دلیل که فعالیت­های مختلفی بعد از غروب آفتاب در شهر جریان می یابد. از کلوپ­های بزرگ گرفته و برنامه­های موسیقی جاز و باشگاه­های غیررسمی سامبا همگی پس از پنهان شدن خورشید زندگی را به تاریکی شب هدیه می­بخشند. روزنامه­های محلی oglobe و ژورنال برزیل و هفته نامه Veja لیست اتفاقات و برنامه­هایی که در اطراف شهر برگزار می شوند را به علاقه مندان گزارش می­دهند. بخاطر طبیعت منطقه بومی Cariccans، آنچه که در یک هفته بسیار جذاب و دیدنی به نظر میرسد، در هفته­های بعد کاملاً خسته کننده باشد. برای اطلاع از جذابیت­های موجود در شهر بهترین راه پرسیدن از بومی­های محلی می باشد، همچنین می توانید به سایت www.Ticket MasterCoin.br و یا www.ingresso.com.br مراجعه کنید.

موسیقی زنده

هواداران موسیقی برزیلی می­توانند اجراهای زنده گروه بوساتوا bossa nova و MPB (موسیقی محبوب برزیل) سامیا و پاگور شورینو و فورو را در این سایت­ها بیابند.

www.canecaopetrobrascom.br Bota Fogo

www.ticketmaster.com.br  Barra da Tijuca Clar o Hall

www.Vivorio.com. Br Flamengo Vivo Rio

www.circovoador.com Br Lapa Civcovoador (Mel + (Leblon) Bar de Tom (Leblon), Allegro Bistro (Copacabana

Moder Sound (Copacabana), Coriacado Cema (Lapa (Scenariam (Lapa), Esch Cafe Leblon), Vinicius Ipanema (Bull-Roar (Botafogo), Hard Rock cate (Barra da Tijuca

کنسرت­ها شهر ریو برنامه­های متنوعی مانند کنسرت­های مختلف دارد. در برنامه­های تکخوانی و اپرا معمولاً هنرمندان خارجی آواز می­خوانند. اکثر برنامه­های اصلی در مرکز شهر برگزار می­شوند که از جمله آنها می­توان به تیترو مونیسیال Teatro Murinicipal و سلاسیسلامیرس اشاره کرد که می توانید برای اطلاعات بیشتر به این آدرس های اینترنتی مراجعه کنید.

 www.TheaPromunicipalvi.gov.br  و www.sala Cecilia meireles.com.br

برنامه­های سامبا

تعدادی از برنامه­های جذاب توریستی که در کارناوال­ها اجرا می­شوند. حداقل از نظر مدل و سبک لباس­های مورد استفاده در این مراسم را در سایت www.P/apatnormal.com.br پیدا کنید. برای مشاهده برنامه­های جذاب تر می توانید مدارس سالانه سامبا را در آدرس اینترنتی زیر بیابید و تعدادی از برنامه های آنان را مشاهده کنید. www.cidaledoSainbagloba.com

عکس صفحه ۸۲- نمایش سامبا

برنامه­های محلی

برای دیدار از یک برنامه محلی و نامعمول به gahierra بروید، جایی که بومیان برای اجرای برنامه­های محلی شان به آنجا می­روند. سالن های برنامه­های کلاسیک عبارتند از: استودیانتیتا و البیت که بیشتر مناسب توریست ها می باشند. یکی دیگر از این سالن­ها که قدمتی ۱۰۰ ساله دارد، سالن Asa Branco در لاپا می­باشد. لیست زیر شما را برای پیدا کردن بقیه این گونه مناطق کمک خواهد کرد.

BaonneP: Ipanema), Bombar (Lebon), Bukowski

(Botafogo), Fosfobox Copara bana), Bun ker (Copacabural), Nova

(Lounge (Ipanenna)Oo (Gavea). This week (Centro), melt (Leblon)

موسیقی در ریو

مونتریو شهر ریو یکی از شهرهای اصلی موسیقی در دنیاست و این موضوع تنها مربوط به زمان کارناوال­های این شهر می­باشد. این شهر خانه سبک­های گوناگونی چون bossa novea Samba و همچنین تعداد بیشماری از سبک­های موسیقی برزیلی چون MPB که معروف­ترین سبک موسیقی در برزیل می­باشد تا Frevo شما هرگز در شهر ریو از موسیقی دور نخواهید بود. زیرا که هر بومی برزیلی با هر Cariocas همیشه جعبه کوچک موسیقی سگ­های خود را به همراه دارد و موسیقی گوش می­دهد. نیاز به توضیح بیشتر در این مورد نمی­باشد. زیرا وقتی در خیابان­های شهر ریو قدم می­زنید کلوپ­ها، کافه­ها، فروشگ­های بزرگ.

ورزش­ها

ورزش­های پر تماشاچی

فوتبال در برزیل یک عشق ملی به حساب می­آید. حتی بعضی­ها در کشور برزیل معتقدند که ورزش «مذهب ملی» آنها می­باشد. حقیقتاً هم قوتبالیست­های کشور برزیل جزو بهترین و اخلاق ترین بازیکنان دنیا به شمار می­رود. تیم ملی فوتبال برزیل تاکنون قهرمان ۵ دوره جام جهانی فوتبال شده است.

تیم های مورد علاقه شهر ریو، فلامینگو، واسکو، بوتافوگو و لومیناس هستند. اگر شما یک هوادار فوتبال هستید، تماشای مسابقه فوتبال در ماراکانا، بزرگترین استادیوم فوتبال دنیا که زمانی گنجایش در حدود ۲۰۰ هزار نفر را داشته است، می تواند تجربه­ای فراموش نشدنی برایتان باشد. بازی­های اصلی هفته معمولاً در روز یکشنبه حدود ساعت ۵ تا ۶ عصر برگزار می­شوند. تهیه بلیط معمولاً راحت است یا می توانید از مسئول تور خود بخواهید تا برایتان بلیط تهیه کند. برنامه بازی­های فوتبال شهر ریو را می­توانید از طریق این سایت بیابید.

www.ogbbo globo.com/onlineesportes.de

مسابقات اسبدوانی شما می توانید مسابقات اسبدوانی را در هیپو درومودوجوکی Hipo dromo do jockey تماشا کنید، شماره تلفن: ۹۰۸۸-۲۵۱۲، www.gcb.com.br مسابقات روز دوشنبه از ساعت ۶٫۳۰ تا ۱۰٫۴۵ عصر. جمعه­ها ۴٫۳۰ تا ۹ عصر و شنبه و یکشنبه ۲ تا ۷ عصر برگزار می شوند. برای خارجی­ها دستیابی به صندلی­های خوب به هیچ وجه دشوار نخواهد بود. باشگاه Jockey بزرگترین وقایع ورزشی و اجتماعی سال را برگزار می کند.

عکس صفحه ۸۵- ازدحام طرفداران فوتبال در ورزشگاه ماراکانا

عکس صفحه ۸۶-بازی­های والیبال در ساحل Copacabana

مسابقات موتورسواری به دلیل نزدیک بودن شهر ریو به سائو پائولو که میزبان مسابقات فرمول یک پرزیل می باشد. بسیاری از هواداران ترجیح می­دهند در ریو بمانند و برای تماشای مسابقات به سائو پائولو پرواز کنند که این سفر حدود ۴۰ دقیقه طول می کشد.

سایر ورزش­ها: اکثر ورزش­های ساحلی در ساحل کوپاکابانا انجام می گیرد که از جمله آنان می­توان به والیبال و فوتبال اشاره کرد. شما برای تماشای بازی­های گلف به باشگاه ایتانهاگا در بارادائیخوکا barra da tijuica بروید، می توانید برای بازی چوگان به باشگاه گاویا بروید. والیبال و بسکتبال را میتوان در ماراکاناز بنبو و سایر باشگاه­های اطراف ریو یافت. در سال ۲۰۰۷ شهر ریو میزبان مسابقات پان آزیکان شد.

ورزش­های مشارکتی

غواصی: بهترین محل برای غواصی در شهر ریو در کوستاورده و یا پوزیوس است. آنهایی که غواصی می دانند می توانند به یک گروه غواصی بپیوندند تا به جزایر خارج از ریو بروند: ماریانا الگوریا که هر شنبه و یکشنبه ساعت ۸ صبح می­توان برنامه را همراهی کرد. تلفن: ۴۰۴۱-۲۲۶۶ وبسایت www.diversquest.com.br ماهیگیری، مغازه­های بسیاری در سطح شهر ماهی می فروشند، شما می توانید در آویندانیمار ماهیگیرانی را ببینید که در حال صید هستند.

برای گرفتن ماهی تن و دورادو سواحل مرجانی بهترین جایی است که وجود دارد. در مسافت ۴۶ ریو جزیره مرجانی وجود دارد که بهترین زمان صید ماهی در این منطقه ماه­های اکتبر و دسامبر می­باشد. قایق هایی ۴ تا ۱۳ متری وجود دارد برای اجازه قایق به صورت اینترنتی به آدرس www.MarinadaGloria.com.br تلفن: ۲۲۰۵۶۷۱۶ گلف به دلیل خصوصی بودن اکثر باشگاه­های گلف شهر ریو، شانس بازی کردن نیز محدود می­باشد. طی هفته هتل های سطح بالا می­توانند ساعتی را در باشگاه­های گلف (سائو کو ترادو) یا پارلدائیخو کا برای شما اجاره کنند که هر دوی این باشگاه­ها دارای استاندارد جهانی است. زمین دیگری نیز با ۶ حوزه و ۳ قسمت در گولدن گرین در بارا می­باشد که تقریباً زمین گلف عمومی به شمار می­آید. به غیر از اینها بهترین گزینه­ها در خارج شهر ریو قرار دارند که در بوزیوس، آنگرا، پرسوپوس می­باشند. با مراجعه به آدرس اینترنتی زیر اطلاعات بیشتری می­یابید. www.rgerj.com.br .

کوهنوردی: بهترین مسیرهای کوهنوردی را می­توان در پارک ملی تیخوکا در نزدیکی شوگرلوف و در پارک ملی سرادوس اور گائوس نزدیک به پر پولیس یافت.

 قایق رانی: برای قایق سواری این امکان وجود دارد که از صاحبان قایق­ها در ماریاناداگلور کرایه کرد. تنیس: هتل های شراینون، اینترکریتینتال و قصر کوپاکابانا همگی دارای زمین­های تنیس مخصوص خود هستند و سایر کلوپ­های تنیس نیز تقریباً مؤسساتی خصوصی هستند.

 موج سواری: بهترین سواحل برای موج سواری عبارتند از: آرپوادور و بار او گزاماری.

 سایر ورزش­ها: تقریبا تمام ورزش­ها را می توان در شهر ریو انجام داد. اکثر خارجی­ها ورزش­هایی همچون بیس بال، بولینگ، دارت و راگبی را می­پسندند که امکان انجام همه آنها در شهر ریو وجود دارد.

جذابیت­های درونی شهر ریو

سواحل کروز برای گرفتن اطلاعات بیشتر در مورد سواحل گوانابارا و آنگردوس ریس به آدرس اینترنتی زیر مراجعه کنید: تلفن: ۶۰۶۴-۲۲۲۵۔

www.Saveiros.com

بازدید از فاولا Favela: برای دیدن یک فاولا سعی کنید به تنهایی نروید، به شماره تلفن ۳۳۲۲-۲۷۲۷ تماس بگیرید و یا به آدرس زیر مراجعه نمایید:

www.Favela tour.com

هنگ گلایدر کایت سواری

ورزش­ها پاراگلایدر و همچنین هنگ کلایدر (بدون نیاز به تجربه قبلی) که از منطقه Pedra Bonita پرواز خواهید کرد و بر بالای Saoconrado و Praia do Pepino خواهید گذشت تا بالاخره در ساحل فرود آید. تعداد زیادی مربی برای آموزش شما در آنجا وجود دارد، همچنین دوربینی برای فیلمبرداری شما در حین پرواز موجود است. به این شماره و آدرس برای تهیه الیست مربیان مراجعه کنید. تلقن: ۰۲۶۶-۳۳۲۲ و سایت www.abul.com.br

هلکوپترسواری

بر فراز شهر ریو به پرواز در خواهید آمد، آن هم با هزین­­های کمتر از ۵۰ دلار آمریکا، حرکت از مورودالورکا، دوتامارتا و لاگوآ، شماره تلفن و آدرس اینترنتی:

 تلفن: ۲۱۴۱-۲۵۱۱- آدرس اینترنتی www.helisight.com.br

عکس صفحه ۸۸- کایت سواری بر فراز ساحل

خرید

خرید جواهرات و سنگ­های قیمتی:

 برزیل یکی از بزرگترین تولید کنندگان جواهر در سراسر دنیا به شمار می رود. بسیاری از اشخاص برای خرید سنگ­های قیمتی جذاب به این کشور سفر می کنند. همینطور گفته می­شود که قیمت سنگ­های قیمتی برزیل ۲۵ درصد ارزان تر از آمریکا و اروپا می­باشد. جواهرات را می توانید در جواهرفروشی های

هتل­ها، مرکز خرید و حتی گوشه و کنار خیابان خرید کنید. پرطرفدارترین سنگ­های برزیل آماتیس، زمرد کبود، اوپال و یاقوت زرد است، اما معادن الماس، یاقوت زرد و یاقوت کبود نیز در برزیل وجود دارد و استخراج می­شوند. اگر می­خواهید خریدی در این زمینه داشته باشید، حتماً با مسئول تور و با مشاور خرید هتل­تان مشورت کنید. اچ استرن H. Stern و آمستردام ساور، جواهرفروشی­های معتبر و خوش نام سراسر برزیل می باشند که در کل برزیل شعباتی دارند که هتل­های بزرگ و موزه­ها را در بر می گیرند. دفتر اصلی شرکت ایچ استون در اسپانیا قرار دارد. تلفن ۱۰۰۰-۲۱۰۶، www.lstern.net شرکت آمستردام ساور در آویندا گارسیا داوید واقع است. تلفن: ۱۱۳۲-۲۵۱۲ به آدرس اینترنتی:

www.amsterdomsaver.com

سوغات و هدیه:

 یادگاری­هایی که به عنوان سوغات مناسبند. عبارتند از: صنایع دستی، خصوصاً آنهایی که به دوران قبل از رنسانس مربوط می­شوند. عتیقه جات از مغازه­های اطراف روا او لاورادید با نمایشگاه عتیقه جات می توان خریداری کرد. فیگاس figas که یک ستیل خوش شانسی آفریقایی- برزیلی که شبیه به شست است. (برای خوش شانسی آوردن به عنوان هدیه به دوستان و آشنایانتان می توانید تقدیم کنید). سوهان­های دست سازه ظرف­های سالاد چوبی و سینی­های دست ساز، طاقه­های پارچه با شکل پرنده­های جنگجو و رنگ­های شاد بکار رفته در آنها، کیف و کمربند یا کیف پول و کفش چرمی، آلات موسیقی مانند بریمیائو، CD های موسیقی سامباء بوسانوا، MPB، همچنین لباس های شنا. همچنین برزیل یکی از پیشگامان صنعت مد در دنیا به شمار می­رود و در حال حاضر بسیاری از بوتیکهای این کشور با اروپا و آمریکا از لحاظ قیمت اجناس قابل مقایسه نیست.

عکس صفحه ۸۹- فروشگاه جواهرات در ریو

کجا خرید کنیم؟

بهترین بوتیک ها و فروشگاه­های شهر ریو در منطقه ایپانما قرار دارند. برای یافتن مراکز بیشتر می­توانید به کوپاکابانا نیز بروید البته به جز مواقعی که به دنبال خرید لباس هستید، با این حال قیمت آنها در جزیره بسیار پایین تر است، منطقه کاریوکاس Cariocals معمولاً، مرکز خرید پیدا می شوند که در این مراکز خرید شعبه­هایی از بوتیک­ها و مارک­ها سطح بالای جهان به چشم می­خورد. از جمله مرکز خرید می توان به روسول (در منطقه بوتافوگو) اشاره کرد که به هتل­های ساحل کوپاکابانا نزدیک هستند. مرکز خرید لیبلول که در نزدیکی آپانما و لبلون می­باشد. مرکز خرید بارا (بارا دانیخوی) و مرکز خرید سائو کونترادو از دیگر محل­هایی هستند که می توانند هر چه را که می خواهید در آنجا بیابید و خریداری کنید.

بازارها و نمایشگاه­ها: در تمام خیابان های شهر ریو، مغازه­های میوه فروشی، سبزی فروشی و گل فروشی خوش آب و رنگ زیادی به چشم می­خورد. در کنار فروش روزانه فروشندگان، معمولاً برنامه­های جذاب دیگر نیز مانند نمایشگاه­هایی که جمعه صبح Praca de paz پراساپا، در ایپانما Ipanema برگزار می­گردد. به گردشگران محترم حتماً پیشنهاد خواهیم کرد که از نمایشگاه­های روزهای جمعه که بیشتر جهت خوشایند حال توریست­ها برگزار می­شود، دیدن نمایند. نمایشگاه هیپی با Hippie Fair، یک نمایشگاه شلوغ هنری و صنایع دستی است که در Feira do Nordeste واقع در ایپانما هر یکشنبه از ۹ صبح تا ۶ بعداز ظهر برگزار می­شود. این نمایشگاه مکان مناسبی برای تهیه نقاشی، لوازم چوبی، منبت کاری­ها، جواهرات و سایر هدایا می­باشد. این نمایشگاه حتماً یکی از جذابترین و فراموش­نشدنی ترین بازارها در تمام شهر ریو می­باشد، اما با این حال این بازار برای گردشگران عزیز نمی­باشد و تقریبا یک بازار روز خود محلی­های ریو می باشد. هر یکشنبه از ساعت ۶ صبح تا ۱ بعداز ظهر می­توانید با موسیقیدانان مختلف، اشخاص مهم، ماهی فروشی­ها، عطاران به گپ بپردازید و همچنین عکس­های مذهبی بیندازید و ادویه جات و لباس نیز بخرید.

شما حتی می توانید غذاهای مناطق شمال شرقی برزیل را نیز امتحان کنید. برای تجربه کردن این لحظات زیبا می توانید به منطقه campr de sao cvistovao در شمال شهر ربو بروید، اکثراً اتوبوس­های زیادی به cristovao می­روند. در صورت پیداکردن اتوبوس در مسیر Cristovao می­توانید یک تاکسی بگیرید .نمایشگاه هنری دیگری در روزهای پنجشنبه و جمعه از ساعت ۸ صبح تا ۶ بعدازظهر برگزار می­گردد که در میدان Pracakv de Novembro واقع است و شما می­توانید انواع عروسک­ها، جواهرات، لوازم چرمی و آلات موسیقی را از آنجا خریداری کنید. در نمایشگاه Feira de Ant نیز که روزهای شنبه از ۸ صبح تا ۵ بعدازظهر برگزار می­گردد می­توان کاشی­های قدیمی متعلق به کشور پرتقال و نیز صنایع دستی بی نظیری را بخرید.

کودکان

پارک فلامینگو: روزهای یکشنبه طرح ترافیک در بزرگراه­های منتهی به پارک وجود دارد تا اسکیت سواران و دوچرخه سواران عزیز و یا کسانی که پیاده به سمت پارک در حرکت هستند به راحتی این مسیر را طی کنند. یکی از راه­های بازدید از پارک فلامینگو، سوار شدن بر قطارهای کوچکی است که با این وسیله طی ۲۵ دقیقه می توانید مناطق زیبا و دلپذیر پارک فلامینگو را مشاهده کنید، کودکان به شدت از سوار شدن بر این وسیله لذت می­برند. با این حال بزرگسالان نیز حق استفاده از آن را دارند.

 باغ وحش بسیاری از گردشگران مایلند از باغ وحش ریو دیدن نمایند، مکانی که تقریباً ۲۰۰۰ گونه حیوان را در خود جای داده است. شما می توانید شیرها، میمون­ها، فیل­ها و شترها را که آزادانه در باغ وحش هستند، ببینید و به غیر از اینها این باغ وحش ۱۶۰۰ گونه پرنده و انواع مختلفی از گربه سانان را نیز در خود جای داده است. تلفن: ۴۲۰۰-۳۸۷۸.

انواع پارک ها

شهر ریو پارک­های تخصصی فراوانی دارد که بیشتر در منطقه Barra da Tijuca قرار دارند. پارک Terra Encanta da که در خیابان Ayrton Senna شماره ۲۸۰۰ واقع است (تلفن: ۲۴۴۴-۲۴۲۱. زمان بازدید پنجشنبه و شنبه ساعت ۲ تا ۹ بعداز ظهر، یکشنبه ظهر تا ۹ شب) این پارک شباهت زیادی به Disney land در آمریکا ندارد. اما امکان خوبی برای کودکانی است که از کنار دریا و سایر نقاط دیدنی لذتی نمیبرند و خسته شده­اند.

پارک آبی اصلی شهر، (پارک آبی ریو) نیز برای کودکان جذاب خواهد بود که البته در نزدیکی آن مرکز خرید اصلی شهر ریو نیز قرار دارد.تلفن پارک آبی: ۹۰۰۰-۲۴۲۸. زمان بازدید شنبه و یکشنبه ۱۰ صبح تا ۵ بعدازظهر)

تقویم رویدادها

یکم ژانویه: سال نو و جشن لمانیا (رویلون Reveillon) ادای احترام شهر ریو به الهه دریا که در اطراف ساحل کوپاکابانا برگزار می­شود.

 ۲۰ ژانویه: Diadesao Sebastino جشن سن سباستین حامی شهر ریودوژانیرو (روز تعطیل در شهر ریو) فوریه و مارس، کارناوال، جشن روان که روز جمعه قبل از پنج شنبه توبه آغاز میشود و تا چهارشنبه ادامه دارد.

یکم مارس: Dia da Fundacao da Cidade جشن روز کشف شهر ریو در سال ۱۵۶۵ توسط Estacio desa

مارس / آوریل: جمعه خوب

 ۲۱ آوریل: روز کار تعطیلات ملی

 ژوئن: جشن­های ژوئن: Sints Anthay و Peter & John و ماراتن شهر ریو

 سوم جولای، جشن بزرگداشت سن پیتر st peter، حامی ماهیگیران شهر ریو

آگوست؛ مهمترین مسابقه اسبدوانی برزیل که در باشگاه Hipodromo برگزار می­شود.

 ۱۵ آگوست: جشن عید عروج مریم مقدس که در Gloria برگزار می­شود.

 سپتامبر و اکتبر: فستیوال فیلم شهر ریو.

 ۷ سپتامبر: روز استقلال برزیل.

 اکتبر: جشن­های مذهبی که در کلیسای Nosa Sahora برگزار می­شود. مسابقه بزرگ فرمول یک برزیل در شهر سائوپائولو.

 ۱۲ اکتبر: تعطیلات ملی، جشن بزرگداشت قدیس حامی برزیل.

 ۲ نوامبر: روز ارواح.

 ۱۵ نوامبر: روز جمهوری تعطیلات ملی، جشن جمهوریت برزیل.

 ۱۵ دسامبر: شروع تعطیلات تابستانی.

 ۳۱ دسامبر، سال نو، رویلون.

صرف غذا در رستوران ها

سه نوع مختلف غذا، نماینده ۳ فرهنگ متفاوت موجود در شهر ریو که به طور کاملاً متفاوتی پخته می­شوند و همگی بسیار لذیذ و خوشمزه می­باشند. سرخپوستان ترکیبی از سبزیجات، غلات و حبوبات را مصرف می­کند. پرتغالی­ها، خوراک­ها و شیرینی­های فوق العاده­ای دارند و برده­های آفریقایی، سس­ها و ادویه­های تازهای را به کشور برزیل معرفی کردند. از لحاظ خوراک و غذا، شهر ریو تا قبل از دهه ۸۰ در وضعیت بسیار بدی قرار داشت. اما از آن زمان تاکنون به دلیل حضور آشپزهای درجه یک آلمانی، فرانسوی، اسپانیایی و پرتغالی و ایتالیایی در کنار غذاهای لذیذ محلی، ریو را محلی بسیار دلخواه برای شکم پروران تبدیل کرده است. تب غذای سوشی در شهر ریو به اوج خود رسیده است، تجربه غذاخوردن به روش کایوکاس منوط به ۴ مورد می­باشد: ۱. گوشتی که بر روی باریکیو کباب شده باشد. گاهی به سبک rodizio (که همه چیز را باید خورد)، غذاهای طبیعی Feijoada، ماهی و سایر غذاهای دریایی، میوه­های استوایی و سبزیجات می­شود.

بخش دیگر رژیم غذایی بومیان یا همان کاریوس­ها Cariocas غذاهای پرادویه که از شمال شرق برزیل وارد شده­اند که اغلب از منطقه بامیا می­آیند.

محله توریست­ها یا همان Zonasul اکثر رستوران­های با کیفیت شهر را در بر می گیرد. گشت و گذار در این ناحیه در زمان ناهار بسیار فکر مناسبی است، و زمان مناسبی برای تشخیص کیفیت غذا در شهر ریو می باشد.

عکس صفحه ۹۳- غذای ملی Feijoada

عکس صفحه ۹۴- بوفه رستوران کوراسکاریا در ریو

رستوران های محله های تجاری شهر ریو هم از سطح بسیار بالایی برخوردارند. از جمله رستوران­های به می توان به رستوران هتل کاپوکایانا و آلهانما نام برد. مخصوصاً رستوران­های درون قصر وکابانا شامل (Cipriant)، فاسانو (Fasano Glnare) و (Lepre ratelon) بهترین غذاها خواهید یافت.

تنها تاجران و توریست ها نیستند که از این رستوران­های گرانقیمت استفاده می­کنند. محلی­ها به این رستوران­ها سر میزنند. تعدادی رستوران وجود دارد که براساس وزن غذا می فروشند، از غذاهای محلی گرفته تا خوراک­های لبنانی در این نوع رستوران­ها یافت می­شود، در ابتدا یک لقمه از همه غذاها به شما تعارف می­شود، هر کیلو غذا بین ۱۵ تا ۲۵ ریال می­باشد و کیفیت این غذا معمولاً بالاتر از سطح توقع شما می باشد. بهترین این رستوران­ها به شرح زیر هستند:

 توران L.chlon Celerio، رستوران Dasilva در Ipanema، رستوران Ekkos Caft در Botafo، رستوران Fazendola در Jardin Botonic محل هایی به نام Botequims جاهای مناسبی برای صرف یک غذای ساده می­باشند. گیاهخواران نیز می­توانند از غذاهای طبیعی زیادی در این رستوران­ها میل نمایند.

غذاهای برزیلی

غذای ملی کشور برزیل Fioada می­باشد که در واقع خوراکی است متشکل از ۱۸ تا ۱۹ نوع مواد اولیه مختلف و پخت این غذا ساعت­ها طول می کشد، برای هضم آن نیز ساعت­ها وقت لازم است. به همین دلیل توصیه می­شود از سفارش دادن این غذا در رستوران­ها خودداری کنید. این غذا معمولاً در روزهای چهارشنبه و یکشنبه در رستوران­ها سرو می­شود. اما اکثر محلی­ها آن را به عنوان ناهار روزهای شنبه صرف می­نمایند. این غذا از لوبیای سیاه، سوسیس دودی، اعضای بدن خوک شامل (دم، زبان، گوش و غیره) و گوشت گوساله خشک درست می­شود و با پیاز، سیر، تره فرنگی، گوجه فرنگی، جعفری و فلفل­های تند و آتشین طعم دار می­شود و سپس در سینی­هایی به همراه برنج، جو، تکه­های کلم، آرد سرخ شده و برش های پرتقال تازه سرو می­شود.

عکس صفحه ۹۵- فلفل از اجزای اصلی غذاهای برزیلی است

حتی از ایالت­های جنوب شرقی برزیل مانند  Churrasco , Riogrande do sul می­آیند که گوشت کبابی به سبک مشهوری تهیه می کند. محلی­های ریو و گردشگران نیز از غذاخوردن در Churrasco لذت می­برند. در این رستوران برش­های گوشت گوساله به همراه سوسیس، جوجه یا تکه­های بره بر روی باریکیو کباب می­شود و قطعات قابل سفارش عبارتند از: (استیک مدل پینکانیا)، (فستت­های پایینی: فرالدینیا) و (قطعات کوچک دنده: پونتادو الگیا) در بوفه­ها، پیشخدمت با تکه­های گوشت پشت سر هم بر سر میز شما حاضر می­شود و ابتدا شما با سوسی وسوسه­انگیز سپس گوشت بره و بعد استیک تا وقتی که سیر شوید پذیرایی می کنند، نیاز زیادی به بلد بودن زبان آنها نمی باشد، تنها به اشتهایی سیری ناپذیر نیاز دارید.

عکس صفحه ۹۶- انواع غذاهای دریایی

معروف ترین odiziosهای شهر ریز عبارتند از:

(Porcao (Botafogo, Ipanema, Barra da Tijuca

 (Marius (Lemo), Espaco Brasa Leblon (Leblon

رستوران­های بسیاری در شهر ریو وجود دارند که غذاهای دریایی و ماهی سرو می­کنند. در شهر ریو به دنبال Zarzuela de Mariscos بگردید، سوپ سبک اسپانیایی ماهی با غذاهای پرتغالی همه با مواد اولیه دریایی تهیه می­شوند. بوککاس (که از ماهی، میگو با خرچنگ تشکیل شده) یک نوع خوراک ماهی باهیایی است که در ظرف دردار سفالی تهیه می­شود. محلی­ها معمولاً فیله­های کلفت ماهی را ترجیح می­دهند. به همین دلیل در بسیاری از رستوران­ها غذاهای متنوعی با فیله ماهی خواهید دید.

سس گوجه بسیار زیادی که بر روی این غذاها می­ریزند طعم آنها را تا حد زیاد اغراق آمیز می کند. البته همیشه سس­های با کیفیتی در رستوران­ها بکار می­رود. سس مخصوصی به نام بل میونیر belle mneuniere سی است که از کره ساخته شده و میگو، قارچ، مارچوبه و بسیاری ادویه­های دیگر طعم آن را بسیار لذیذ می کنند. در رستوران­های پرتقالی شما می توانید انواع bacalhau را سفارش دهید. این غذا در واقع ماهی دودی است که در سس فراوان پخته می­شود.

غذاهای سریع

در تمام قسمت­های شهر ریودوژانیرو می­توانید رستوران­های کوچکی ببینید که در آنها galetos جوجه­های کبابی می فروشند. این جوجه به سرعت آماده می­شوند، ارزان و اکثراً لذیذ می­باشند. مغازه­های اسک فروشی که Lanchonetes نامیده می­شوند در گوشه و کنار شهر به وفور دیده می­شود. آنها Lanches می فروشند به معنای اسنک و نه ناهار، اینجا همان جایی است که می­توان پیش غذاهای برزیلی را امتحان کرد. پیش غذاهایی همچون بال ماهی، kib های لبنانی پای میگو، نان و پنیر، همچنین غذاهای خانگی باهیایی مانند acaraje و uatape در خیابان­ها فروخته می­شود.

عکس صفحه ۹۷- آبمیوه ها، مناسب برای رفع عطش

آبمیوه ها مناسب برای رفع عطش

در گرمای استوایی، معمولاً تشنه خواهید شد. اما مهم نیست کجا هستید، دوای درد شما در دسترس است. در سواحل، فروشندگان دوره گرد پابرهنه هر چند دقیقه یکبار از جلو شما می گذرند و به شما نوشیدنی غیرالکلی، آب معدنی، لیموناد یخ زده تعارف می کنند که در یخدان­های کوچکی که در دستشان است حملشان می کنند. در کشور برزیل نوشابه­های معطر که از برگ چای و تنباکو ساخته می­شود و mate نام دارد به صورت سرد و شیرین عرضه می­گردد. نوشیدنی معمول دیگر کشور برزیل که در بطری ارائه می­شود و دارای کافئین می­باشد guarana نام دارد و از میوه­های جنگلی تهیه می­شود و کمی مزه کف سودا می­دهد. بهترین رفع عطش در استوا agua decoca یا همان شیر نارگیل است. علاوه بر اینها در آبمیوه فروشی­ها میوه تازه و آبمیوه ارائه می­شود که گاهی تنوع آن به ۳۰ تا ۴۰ مورد می­رسد که بعضی از آنها را تا به حال حتی ندیده­اید. در جلوی چشم خودتان این آبمیوه­ها گرفته می­شود. پس خود را فقط با آب پرتقال محدود نکنید. چند طعم از جمله ،cajn marnado, rharacujai و انبه و سایر نمونه­ها را امتحان کنید. میوه­های دیگری در شمال و شمال شرقی شهر پیدا می­شود. از جمله cupuaca, graviola، acai, tamarinda. شما همچنین می توانید دسر و بستنی­های میوه­ای بیابید (یکی از بهترین بستنی­های میوه­ای mil frutas می­باشد).

محل اقامت

در اغلب اوقات سال هتل­های ریو تقاضای مسافر دارد، اما در هنگام برگزاری جشن کارناوال بیش از ۴۰۰٫۰۰۰ توریست بدون داشتن پذیرش هتل و یا رزرو کردن جا، همانند سیلی در شهر سرازیر می­شوند. در صورتی که شما جانی برای اقامت رزرو نکرده باشید، مجبور خواهید شد که یک واحد آپارتمان را با صرف هزینه زیادی اجاره نمائید یا اینکه در یک متل و در حومه شهر اقامت داشته باشید. در زمان سال نو و جشن کریسمس نیز با چنین مشکلی مواجه خواهید شد. همواره بیاد داشته باشید که هنگام برگزاری کارناوال اغلب هتل­های ریو تمایل به ارائه مجموعه خدمات یعنی (پکیج معینی دارند که، کارناوال را کاملاً پوشش می­دهد). در چنین شرایطی حتی برای یک شب اقامت نیز توقع و انتظار اسکان نداشته باشید. در هر موقع از سال صرفنظر از اینکه چه موقعیتی از لحاظ مالی دارید، بطور معمول بهتر است که اتاق خود را در هتل رزرو نمائید. و پیش پرداخت بدهید، حداقل این کار را برای اولین شب اقامت انجام دهید.

 هزینه صبحانه بطور جداگانه از هزینه اتاق محاسبه و اعمال می­شود. در هتل­های کوچک ارزان قیمت بین quarto (یک اتاق با توالت و روشوئی) و apartamento (یک اتاق با حمام مجزا) تفاوت وجود دارد.

یک اتاق یک نفره یا دو نفره می خواهم.

Eu gostaria de u quarto de solterio/ de casal

با توالت

Com banheiro

با وان حمام یا دوش حمام

Com banheiro / chuveiro

قیمت برای هر شب چقدر است؟

Quanto e a’ diaria?

فرودگاه­ها

نام فرودگاه بین المللی ریو Aero Porto do Antonio Carlos Jobirm (که قبلاً آروبورتو دو گالنو AeroPorto do Galeao بوده است). در ناحیه ایلیاد و گورتادو Ilha do Governado قرار دارد. (شماره تماس ۵۰ و ۳۳۹۸۵)، فرودگاه ریو دارای دو ترمینال است که با پیاده راه متحرک بهم متصل شده­اند. ترمینال شماره ۲ که جدیدتر می­باشد، به شرکت­های واریگ varig تام Tam و بسیاری از شرکای متحد معروف مانند یونایتد United و لوفناترا Lufthansa واگذار شد و سایر خطوط هوایی بین المللی دیگر از ترمینال شماره یک استفاده می کنند.

در سالن­های هر دو ترمینال شاهد استقرار باجه­های اطلاعات از سوی ریو تور خواهید بود. دفاتر آژانس گردشگری ریو با بکار گیری چندین متصدی پذیرش که افرادی مسلط به چند زبان خارجه هستند، با پاسخگویی به سؤالات مسافران، توزیع جزوات و کمک به مسافران با انجام رزرواسیون هتل می­باشند. در فرودگاه چندین بانک جهت تبدیل ارز و تعدادی دستگاه خودپرداز مربوط به بانک­های مختلفی وجود دارد. هنگام ترک برزیل، هیچ بانکی بعد از قسمت کنترل گذرنامه وجود ندارد که بخواهید ریایس Realis را به سایر ارزهای رایج تبدیل نمائید، فروشگاه­های بدون مالیات (duty free) در آخرین مرحله Reais را قبول می­کنند و هنوز هم بهترین مکان هستند که بخواهید Reais خود را خرج نمائید. یا از شر آن خلاص شوید قبل از اینکه از بخش کنترل گذرنامه عبور نمائید. به محض خروج از سالن گمرک، میزهایی مربوط به دفاتر تاکسیرانی­های مجاز قرار دارند که هزینه کرایه را با توجه به بعد مسافت مقصد مشخص می­نمایند شما در این مکان وجه گرایه را پرداخت می کشید و رسید را به راننده می­دهید بعلاوه شما می­توانید جهت مسیر برگشت خود به فرودگاه پیش پرداخت نمائید. سفر به مرکز تجاری و اقتصادی حدود ۳۰-۴۰ دقیقه طول می­کشد و سفر به منطقه ساحلی در صورتی که صبح باشد و در ساعات پر ازدحام باشد بیش از یک ساعت به طول میانجامد. هزینه تاکسیها گران نبوده و معمولا بهترین وسیله و ایمیل ترین راه برای رسیدن به مقصد هستند. یک راه ارزان­تر برای رسیدن به مرکز Rio و هتل­های ساحلی آن استفاده از اتوبوس می­باشد. این اتوبوس راحت و کولردار که فرسکائو FrescCa0 نام دارد از فرودگاه بین المللی تا فرودگاه Santos Dumont و پس از آن از مسیر ساحلی می گذرد. اتوبوس در مسیر برگشت از مسیر ساحل­ها می­گذرد اما ایستگاه­های توقف آن به خوبی تعیین نشده است و اتوبوس گاهی از آنها می­گذرد. در سال ۲۰۰۷ سرویس­های ون رفت و برگشتی بین فرودگاه و بیشتر هتل­های اصلی برقرار شد. ( تلفن: ۲۴۹۰-۷۸۴۲. آدرس اینترنتی www.shuttle.rio.com.br) مالیات فرودگاه از بخش (سوار شدن به هواپیما departure) اخذ می­شود که ممکن است این هزینه در بلیط شما باشد یا نباشد. پرداخت مالیات هم می­تواند بصورت دلار و هم Reais باشد. بهترین فروشگاه­ها جهت خرید سوغات در طبقه سوم ترمینال یک واقع شده است. فروشگاه­هایی که کالاهای خواندنی جهت سفر را می­فروشند. قبل از پخش کنترل پاسپورت قرار دارند. فرودگاه Santos Dumont، دومین فرودگاه Rio، به مرکز شهر نزدیک می­باشد و اغلب پروازهای آن بین Rio و Sao Paulo می باشد و سایر سرویس های محلی از فرودگاه بین المللی انجام می­پذیرد. برای رسیدن به فرودگاه از Zona sul سوار هر اتوبوس کولردار که رهسپار مرکز Rio می­باشد، بشوید. در این صورت امکان خواهید داشت که در محل مناسب پیاده شوید و فاصله کوتاهی را تا فرودگاه به راحتی قدم بزنید.

تعیین بودجه برای سفر

تمامی کشورهای آمریکای لاتین اقتصادی ناپایدار دارند لذا این واقعیت وجود دارد که ممکن است شرایط امروز لزوماً با زمانی که شما در حال ترک کردن برزیل هستید، متفاوت باشد. برای مثال ریو در دهه ۱۹۸۰ یکی از شهرهای ارزان به حساب می­آمد. اما در اوایل دهه ۱۹۹۰ به یکی از گران ترین شهرهای جهان تبدیل گردید. از زمان انجام اصلاحات مالی و پولی در سال ۱۹۹۴ قیمت­ها نسبتاً ثابت مانده و برزیل مجدداً با انبوه تقاضاهای بازدیدکنندگان اروپائی و آمریکای شمالی مواجه بوده است. واحد پول این کشور رئال Real میباشد (R$ جمع آن Realis)

هزینه حمل و نقل: هزینه پرواز به برزیل انصافاً گران است. بویژه در فصول پررفت و آمده جابه جائی زمینی نسبتا مناسب و ارزان است، اتوبوس های درون شهری و برون شهری خیلی ارزان است و تاکسی­ها برای گردش در شهر و اطراف آن در دسترس می­باشد. بیاد داشته باشید که به برزیل سفر کرده­اید، کشوری که از آمریکا پهناورتر می­باشد و شهر یا مقصد مورد نظر شما می­تواند اغلب ۴۸ ساعت با اتوبوس طول بکشد با حدود ۶ ساعت با هواپیما زمان بخواهد. اگر قصد سفر به شهرهای مختلف برزیل (پروازهای داخلی برزیل) را دارید قبل از رسیدن به برزیل اقدامات لازم جهت دریافت پاسپورت هوائی را انجام دهید. در برزیل نیز برخی از خطوط هوائی ارزان قیمت فعال هستند. مانند شرکت GoI به آدرس اینترنتی www.voagol.com.br

جا و مکان برخی از هتل­های معمولی قیمت مناسبی دارند. شامل صبحانه رایگان می­باشد یا بعبارتی هزینه صبحانه با اتاق محاسبه شده است.

غذاها: هزینه غذا در ریو در مقایسه با شهرهای اصلی اروپا و آمریکا بسیار منصفانه است، خیلی از رستوران­ها قیمت­های جدایی دارند، منوهای Pratos do dia در هنگام نهار و بعضی از رستوران­های کبابی در زمان روز تخفیف دارند.

کرایه اتومبیل

هزینه کرایه اتومبیل در ریو ارزان نمی­باشد. اگر در شهر می­مانید منطقی نیست که ماشین کرایه نمائید مگر برای گشت و گذار در بیرون شهری.

دفاتر آژانس­های محلی و بین­المللی کرایه ماشین در فرودگاه­ها، مراکز تجاری، کوپاکابانا Copacabana، ایپانما Ipanema، لیلون Leblon و سایر مراکز توریستی در دسترس هستند. رانندگان می­بایست بیش از ۲۱ سال سن و از اعتبار گواهینامه شان حداقل ۲ سال باقی مانده باشد. بعلاوه داشتن کارت اعتباری و گذرنامه نیز ضروری است. داشتن بیمه شخص ثالث معمولاً ضروری است و در هزینه کرایه محاسبه شده است. هنگامی که کرایه به شما اعلام می­شود مطمئن شوید که هزینه اعلام شده شامل هزینه بیمه نیز بشود. بیمه سوانح و تصادف بسیار قابل توجه می­باشد. در متن قرارداد ممکن است برخی از مواد ذکر نشده باشد با تکانی مخفی مانده باشد. که می تواند در یک تصادف، شما را به دردسر بیاندازد. لذا قرارداد را کامل و با دقت بخوانید. شما می­توانید خودرو را از شرکت اصلی (interlocadora, localiza, locar Alpha, Nobre unidas) که در فرودگاه بین المللی مستقر هستند یا شرکت­هایی که در ژوناسول Zonasul هستند؛ نظیر Hertz، Avis و Budget که در Copacabana کوپاکابانا می­باشند با همان کیفیت شرکت­های فرودگاه هستند. کرایه­ها از حداقل ۴۰ دلار آمریکا در روز شروع می­شود.

می خواهم که یک ماشین کرایه نمایم. کوریا آلوگار آمکاروپارا

Queria algar umcarro Para

فردا / امروز، هوچه / آمانها

Hoje/ amanha

برای یک هفته / برای یک روز. پورآمدیا/ آماسمانا

Pur umdia/ uma Semana

لطفاً بیمه کامل داشته باشد. کیو اینکوا ام سگورا کونترا

Que inclue seguro contra!

تودوس اوس ریسکوس، پرفاور

Todos os riscos por favor

آیا مایل شمار دارد؟ ایسو اینکویی! کیلومتراگم.

Isso inclui a quilometragem

آب و هوا

صرف نظر از جاذبه­های کارناوال بهترین زمان برای مسافرت به ریو و برای پرهیز از شلوغی و ازدحام جمعیت آوریل تا اکتبر می­باشد. در این زمان هوا خنکتر می شود، ولی هرگز سرد نمی­شود. سواحل هنوز شلوغ است و مه تابستانی رفته رفته محو می­شود. بازدیدکنندگانی که از نیم کره شمالی و در ماه ژانویه به اینجا می­آیند، معمولاً با این نظر که در این موقع از سال از چتر ساحلی استفاده نمایند، مخالفت می کنند. در حالیکه نور آفتاب در بعداظهر تابستانی ریو بسیار شدید است، برای محافظت از پوست خود در مقابل نور آفتاب مطمئن شوید که از ابزار مناسبی استفاده می نمائید. در همه فصول می بایست مایعات فراوان بنوشید. در توقفگاه­ها آب میوه فروشی­های ریو با آب میوههای طبیعی خود پذیرای شما هستند.

با توجه به موارد فوق الذکر در ساحل به خود سخت نگیرید. اگر در گرمای سوزان تابستان به این جا رسیدید، زمانی که روزها با دمای بالای ۳۲ درجه سانتی گراد (۹۰ درجه فارنهایت) و ۹۰ درصد رطوبت غیر معمول نیست.

ماه­های می تا اکتبر، ماه­های خشک تری در سال هستند. در این وقت از سال دمای هوا پائین تر است و در واقع شاهد خواهید بود که بعضی از مردم ژاکت سبکی بر تن کردهاند. جدول زیر به شما کمک می کند که هوای ریو را پیش بینی نمائید.

ژانویه

فوریه

مارس

آوریل

می

ژوئن

جولای

آگوست

سپتامبر

اکتبر

نوامبر

دسامبر

۲۶

۲۶

۲۵

۲۴

۲۲

۲۱

۲۱

۲۱

۲۲

۲۲

۲۳

۲۴

پوشاک

ممکن است مسافرانی که از کشورهای سنتی و مذهبی به برزیل سفر می­کنند، از راحتی غیر متعارف مردم این کشور شگفت زده شوند. در ریو شما شاهد تحویلدارهای بانک خواهید بود که با تاپ­های کوچک و شورت­های کوتاه در محل کار خود حاضر می­شوند و فقط در کلیساهای تاریخی تا حدودی پوشیدن لباس مناسب رعایت می­شود. اگر شما از ریو در فصل تابستان بازدید نمائید، به چتر و کلاه نیاز خواهید داشت، اهالی برزیل به ندرت بارانی می­پوشند چون بسیار گرم است، برای زمستان ریو، کافی است که یک ژاکت سیک بهمراه داشته باشید.

جرم و امنیت

داستان­های وحشتناکی که در سال­های گذشته انتشار یافته چهره ریو را به چهرهای خشن و وحشی در مغرب زمین نشان می­دهد و این موضوع تا حدی اغراق آمیز است. جرائم جزئی همانند آنچه در سایر شهرهای بزرگ جهان در محل تجمع گردشگران واقع می­شود، کماکان مشکلی است که حل نشده و بهترین راه برای مقابله با آن رعایت اقدامات احتیاطی لازم است. اشیاء قیمتی خود را به صندوق امانات هتل بسپارید، اشیاء گران قیمت خود را به ساحل نبرید.

جایی که دزدان نابکار از غفلت و عدم توجه توریست­ها سوء استفاده می­نمایند. یکی از حقه­های قدیمی این است که کودکی از یک سمت به شما نزدیک می­شود و از شما ساعت را می پرسد و وانمود می­کند که منظور شما را نمی­فهمد. در این هنگام همدست او از پشت سر شما در حال خالی کردن جیب شما است. از حقه­های زیرکانه این است که شخصی از شما می­خواهد که هنگام شنا کردنش مواظب پیراهنش باشید او پیراهنش را تصادفی بر روی وسایل شما می­اندازد و هنگامی که بر می گردد همراه با لباس خود بسیاری از وسایل شما را هم جمع می­کند و همراه خود می بود. در جاهای شلوغ مراقب جیب برها باشید و کیف پول خود را در جیب­های جلوئی خود بگذارید. از تنها رفتن به ساحل و خیابان های تاریک اجتناب کنید و از نمایش جواهرات خود بپرهیزید. به یاد داشته باشید که ریو شلوغ است و شهری جهانی است و جای غفلت نیست و اگر غفلتی از شما سر بزند خیلی پیش نخواهید رفت. یادآور می­شود که بهمراه داشتن مقدار ناچیزی مواد مخدر می تواند تا ۲ سال حبس در پی داشته باشد. قوانین تفاوت ناچیزی بین ماری جوانا و سایر مواد مخدر غافل شده است.

 هنگامی که داخل آب هستید مواظب باشید که در زیر ظاهر آرام و فریبنده ساحل ممکن است جریان­های زیر آبی شدیدی وجود داشته باشد. بنابراین به توصیه­های نجات غریق و علائم او و پرچم قرمزی که گاهی آن را بلند می کند و هشدار می­دهد، توجه نمائید. به کودکان اجازه ندهید که بدون همراه داخل آب بروند.

گمرک و نیازمندی­های ورود

شهروندان استرالیائی، کانادائی، نیوزلندی و آمریکائی برای ورود به برزیل به ویزا احتیاج دارند. حتی اگر خطوط هوایی به شما اجازه سوار شدن بدهد در صورتی که ویزا نداشته باشد. هنام پیاده شدن از ورود شما جلوگیری بعمل خواهند آورد. شهروندان انگلستان و اغلب کشورهای اروپاتی در زمان نوشتن این کتاب جهت ورود به برزیل می­بایست گذرنامه معتبر داشته باشند اما این شرایط در حال تغییر است به کنسولگری برزیل در کشور خود مراجعه نمائید یا به سایت www.brazil.org.uk بروید. جهت ورود به ربو به انجام واکسیناسیون نیازی نیست مگر اینکه شما از جائی آمده باشید با از کشوری بازدید کرده باشید که در آنها شیوع بیماری­های واگیر اصلی از قبیل (وبا۔ تب زرد و) گزارش شده باشد. مجدداً برای اطلاع از آخرین دستورالعمل­ها می توانید به کنسول­گری برزیل در کشور خود یا به سایت www.brazil.org.uk مراجعه نمائید.

مسافران خارجی هنگام ورود به برزیل با خرید محصولات معاف از مالیات، در کل به اندازه ۵۰۰ دلار آمریکا با معادل آن پول سایر کشورها، تخفیف می­گیرند. افراد غیرساکن ممکن است به میزان نامحدودی ارز خارجی و چک مسافرتی و به میزان متعادلی پول رایج برزیل Reals وارد نمایند اما میزان بیش از ۱۰٫۰۰۰  را می­بایست اعلام نمایند.

رانندگی

این سوال مهم پیش می­آید که چرا رانندگان بومی توجهی به قانون و تعدیلات ندارند و به طرز تأسف باری از علائم هشداردهنده و تابلوهای راهنمائی و قوانین پیروی نمی­کنند. حتی گاهی رانندگان اتوبوس نیز از چراغ قرمز می­گذرند. خصوصاً در ساعات پایانی شب ممکن است ماشین­ها از هر دو طرف عبور نمایند. عابران پیاده به توجه بیشتری نیاز دارند، آنها از حداقل حق تقدم بین وسایل نقلیه در ریو برخوردارند.

قوانین و مقررات در تمام اتوبان­ها و بزرگراه­های تندرو، حداکثر سرعت ۸۰ کیلومتر در ساعت (معادل ۵۰ مایل در ساعت) می باشد. این میزان برای داخل شهر ۶۰ کیلومتر در ساعت (معادل ۳۷ مایل در ساعت) می­باشد.

قیمت سوخت قیمت بنزین از آمریکا گران تر می­باشد و در مقایسه با قیمت آن در اروپا ارزان تر می­باشد، و پمپ بنزین­ها در تمام ساعات شبانه روز حتی یکشنبه­ها، خدمات می دهند. دقت کنید که متصدی پمپ، قبل از اینکه شروع به بنزین زدن نماید، کنتور دستگاه را صفر نماید و از سوخت مناسب جهت خودروی شما استفاده نماید. بسیاری از ماشین­ها در برزیل از سوخت با پایه الکل استفاده می کنند.

پارکینگ: (estationarnento) پیدا کردن جای پارک مخصوصاً در محدوده ساحل کار بسیار دشواریست. با اینحال پارک کردن غیرقانونی در کنار خیابان­ها بسیار متداول است. شهر ریو فاقد پارکومتر می­باشد، اما در بعضی از نواحی مأموران پارک (guardadores autonomos) هستند که به رانندگان قبض­هایی جهت پارک ۲ ساعته به ازای مبلغی می­دهند. در نقاط دیگری کودکان محلی و یا پیرمردان در ازای مبلغی مسئولیت مراقبت از خودروی شما را قبول خواهند کرد. پارکینگ هتل­ها که قاعدتاً مکان­های امن تری خواهند بود، در مقایسه با سایر اماکن تا حدودی گران تر هستند.

اگر به کمک نیاز داشتید (ajuda) در موارد اضطراری با شماره پلیس: ۱۹۰ و همچنین تلقن اورژانس: ۱۹۳ تماس بگیرید.

من زخمی شده ام. (امئو کارو پرکیسا کانسرتوس)

O meu carro precisa de cansertos

اینجا یک تصادف اتفاق افتاده است.

(هو اوم اکسیدنت)

Hauve um acidente

علائم جاده­ای: خیابان­های شهر ریو به خوبی توسط چراغ­ها و علائم آبی و سفید رنگ در کنار خیابان­ها به خوبی علامت گذاری شده­اند. در اینجا برای راهنمایی شما تعدادی از علائمی که احتمالاً در طی سفر با آنها در خیابان­ها مواجه می­شوید، توضیح می­دهیم.

محل تقاطع دو جاده

کروزامنتو

Cruzamento

پیچ خطرناک

کروا پریگوسا

Curva perigosa

تپه شیب دار

دسیدا اینگرمه

Descida ingreme

مسیر انحرافی

دسویو

Desvio

آهسته برانید

دواگار

Devagar

پارک نکنید (پارک ممنوع)

استاسیونامنتوپرویبیدو

Estacinomento proibido

خیابان دوطرفه

ماو دوپلا

Mao dupla

از سمت راست / چپ برانید

مانتنها سوادیریتا / اسکورودو

Mantenha sua diretaesquerah

ایست توقف

پاره

Pare

پیاده رو

پرسترس

Pedestres

خطر

پریگو

Perigo

ورود ممنوع

پروبیدا انتردو

Proibida a entrada

دور زدن ممنوع

رتورنو پرویبیدو

Retorno proibido

جریان الکتریسیته

در اکثر مناطق شهر ریو جریان برق ۱۱۰ ولت می­باشد. با اینحال در بعضی هتل­ها دو شاخهای ۲۲۰ ولتی نیز وجود دارد که حتماً علامتگذاری شده است.

به یک آداپتور / باطری نیاز دارم.

آرکیسا د اوم آداپتاور / اما پیلها، پورفاور

Preciso de um adaptador/ uma piha, porfavor

سفارت خانه­ها و کنسولگری­ها و نمایندگی­های آنها

بیش از ۵۰ کنسولگری و سفارت خانه هنوز در پایتخت سابق کشور یا همان برزیلیا قرار دارد.

استرالیا: کنسولگری افتخاری، خیابان پرزیدنت ویلسون، شماره ۲۳۹/۲۳ مرکزی، تلفن: ۴۶۲۴-۳۸۲۴

کانادا: منطقه copacabana، مرکز تجاری آتلانتیک، خیابان آتلانتیک، شماره ۱۹۳۰، طبقه ۵. تلفن: ۲۰۰۴-۲۵۴۳

انگلیس: (ایرلند و نیوزلند)، منطقه فلامینگو، شماره ۳۸۴، طبقه ۲ تلفن ۹۶۰۰-۲۵۵۵

آمریکا: خیابان پرزیدنت ویلسون، شماره ۱۴۷- تلفن ۲۰۰۰-۳۸۲۳

فوریت­ها

در صورت بروز هر گونه مشکل در شهر ریو شما با این شماره­ها تماس بگیرید.

 پلیس ۱۹۰

اورژانس ۱۹۲

آتش نشانی ۱۹۳

کمک

Socorro

لطفاً به پلیس و یا یک دکتر تماس بگیرید.

Chame a um medica/ a policia

من نیاز به یک مترجم زبان انگلیسی دارم.

Necesito un interprete de ingles

رسیدن به ریو

مسافرت هوایی: بنا به درخواست، اکثر پروازها، مخصوصاً پروازهای اروپایی در ابتدا به شهر سائو پائولو می­روند. مردم شهرهای آمریکایی لس آنجلس، میامی، هستون، واشنگتن و نیویورک معمولاً مشتاق سفر به شهر ریو هستند. هواپیمایی آمریکا دارای پرواز مستقیم به ریو از شهرهای نیویورک و میامی می­باشد. از کشور کانادا پروازهای مستقیم به ریو از شهر تورنتو صورت می گیرد. از کشور انگلیس توسط خطوط هوایی British Airways پروازهای مستقیم شهر ریو از لندن می­باشد. سایر کشورهای اروپایی و خطوط پروازی آنان به دلیل روابط نزدیک تاریخی با شهر ریو پروازهای بسیاری به این شهر دارند. تعداد زیادی از پروازهای کشور پرتقال، به برزیل، که از شهر لیسبون به ریو و سائوپائولو و همچنین برزیلیا، پلوهوریزونته Belo Horizonte سالوادور Salvador، رسیف Recife، نانال Natal و فورتالزا Fortaleza صورت می گیرد. از کشورهای استرالیا و نیوزلند پروازها اکثرا از سیدتی شروع میشوند و اغلب بعد از توقف در اوکلند Auckland، معمولاً از مسیر بوینس آیرس Buenos Aires، سانتیاگو Santiago و یا لس آنجلس به شهر ریو میروند. پروازهای Johunnesburg جوانسبورگ (آفریقای جنوبی) در شهر سائو پائولو توقف می کنند. اولین شرکت­های هواپیمایی که در کشور برزیل تأسیس شد شرکت varig و Tarn بودهاند که سایت اینترنتی آنها به شرح زیر می­باشد.

www.varig.com.br

www.Tam.Com.br

پاسپورت هوایی: شرکت­های هوایی Tam و Varig برای پروازهای داخلی کشور برزیل تخفیف های ویژه­ای تخصیص می­دهند. به علت تغییرات قوانین حاکم در حال حاضر چندین گونه پاسپورت با شرایط مختلف برای کشور برزیل وجود دارد، بنابراین قبل از سفر با نماینده خطوط هوایی (اطلاعات فرودگاه و یا آژانس مسافرتی) هماهنگی­های لازم را انجام دهید تا از صحت شرایط پاسپورت خود مطمئن شوید. شما الزاماً قبل از سفر به برزیل باید پاسپورت خود را تهیه فرمایید و پروازهای داخلی کشور برزیل خود را رزرو فرمایید. برای شروع پاسپورت هوایی داخلی کشور برزیل به شما ۵۰۰ دلار آمریکا تخفیف برای پروازهای داخلی این کشور می­دهد. موقعیت مناسب دیگری نیز وجود دارد که همان خطوط هوایی کم هزینه می­باشد (www.voegol.com.br)، به یاد داشته باشید که کشور برزیل به طور قابل توجه­ای از اروپا وسیع تر می­باشد.

بله / خیر

سیم / ناو

Sim/ Nao

لطفاً

پرفاور

Por favor

متشکرم

اُبریگادو/ اوبریگادا (فم)

Obrigado / obrigada (fem)

ببخشید / خوش آمدید

پرداو / دِ نادا

Perdao / De nada

صبح بخیر / عصر بخیر

بوم دیا / بوا نویته

Bomdia/ Boa nate

خداحافظ

ادیوس / اتلاگو

Adeus / Atelogo

آیا شما به زبان انگلیسی صحبت می کنید؟

فالا اینگلس

Fala ingles?

من زبان پرتقالی بلد نیستم.

ناو فالو پرتگیوس

Nao Falo portugues

چکار میکنی؟

مویتو پراذر؟

Moito prazer?

حالت چطوره؟

کومواستا؟

Como esta?

خوب هستم. شما چطوری؟

مویتوبم، اوبریگادو/ اوبریگادا (فم)

Muito bem, obrigado (fem)?

معنی این چیست؟

کویی کیوردیزر ایستو

Que quer dizer isto?

من متوجه نمی شوم.

ناو کومپرندو

Nao Compreendo

لطفاً این مطلب را برایم بنویسید.

اسکروا، پرفاور

Escreva, Por favor

پیش خدمت

گارکن!/ موکا!

Garcon! / Mocal!

من دوست دارم…

کیوریا … / کیورو

Queria …/ Quero

قیمت این چقدر است؟

کوانتو کیو به سو

Quanto que e isso?

آیا چیزی ارزانتر هم دارید؟

تم الگوما کویسا ماس پاراتا؟

Tem alguma coisa mas barata?

فقط یک دقیقه

اوم مومنتو

Um momento

ساعت چند است؟

کیم هوراس ساو

Que horas sao?

لطفاً به من کمک کنید.

آجود – مه و پور فاور

Ajude- me, por Favor

کجا / کی / چطور

اونده / کواندو / کومو

Onde/ quando / como

چقدر طول می کشد

کوانتوتمپو / اکیودیستاوکیا

Quanto tempo/ a que distancia

دیروز/ امروز/ فردا

اونتم / هوچه / آمانهو

Antem / hoje / amanho

روز / هفته / ماه / سال

دیا / سمانا/ مس / ارنو

Dia / semana/ mes / ano

چپ / راست

اسکوردا / دیریتا

Esquerda / direita

خوب / بد

بوم / مائو

Bom/ mau

بزرگ / کوچک

گرنده / پکینو

Grande / pequeno

ارزان / گران

باراتو / کارو

Barato/ caro

گرم / سرد

کونته / فریو

Quente / frio

کهنه / تازه، نو

ولهو / نوو

Velho/ novo

باز / بسته

ابرتو / فچادو

Aberto / fechado

بالا / پایین

ام سیما / ام بایکسو

Em cima/ em baixo

اینجا / آنجا

اکیوی / الی

Aqui/ ali

خالی / پر

لیوره / اوکیوپادو

Liver/ ocupade

ساده / مشکل

فاسیل / دیفیکیل

Facil/ dificil

ساحل

پرابیا

Praia

نقشه

کتابچه های کوچکی در میان گردشگران به صورت مجانی توزیع می­شود که حاوی نقشه­هایی از شهر ریو هستند. نقشه­های با جزئیات بیشتر در دکه های روزنامه برای علاقه مندان به فروش می­رسد. یک نقشه ارزان، مناسب و معقول اما بسیار مفید به چاپ رسیده به نام Mapa Thuristico توسط انتشارات Geornagas به چاپ رسیده است. اما ساده­ترین و راحت ترین نقشه موجود در روزنامه فروشی­ها و همچنین در سطح شهر در دکه­های راهنمای گردشگری به نام Quatro Rodas Guia do Rio می­باشد و همچنین بهترین نقشه راه­های کشور در صورتی که علاقه مند به سفر در داخل برزیل با ماشین هستید در این دکه­های راهنمای گردشگری موجود است.

…. کجاست؟

اونده فیکا

Onde fica?

من گم شده ام.

استیو پردیدو

Estou perdido.

من نقشه ریو احتیاج دارم.

کیوریا ام مپا دو ریو

Queria um mapa do Rio.

رسانه

تریبون بین المللی پیشروی Miami Herald، آمریکای امروز USA today و موج­های رادیویی Time و Newa week در تمام هتل­ها و دکه­های خبری قابل استفاده می­باشند. شبکه­های رادیویی کشور برزیل به زبان پرتقالی می باشند.

پول

ارز : برزیل در تلاشی که برای توقف تورم انجام داد، ارز این کشور را در سال ۱۹۹۴ با دلار آمریکا مطابق کرد. (رئال نام پول رایج برزیل است). در سال ۱۹۹۹ رتال را در کنار سایر ارزهای بین المللی قرار داد و اجازه خرید و فروش ارز را دریافت کرد. اسکناس ها عبارتند از: ۱ رئالی، ۵ رئالی، ۱۰ رئالی، ۵۰ رئالی و ۱۰۰ رئالی. سکه­ها ۱، ۵، ۱۰، ۲۵ و ۵۰ سنتاوس.

صرافی­: دو نوع صرافی برای تبدیل پول وجود دارد: نرخ رسمی بانکی و نرخ موازی که نرخ صرافی­های آزاد کوچه و خیابان می­باشد. نرخ موازی در بعضی موارد بهتر یا بدتر از نرخ های رسمی هستند. گاهی دفاتر کوچکی در هتل­ها قرار دارند که می توانید پولتان را تبدیل کنید. اما نرخ آن به مراتب بالاتر از نرخی است که کاسادو کامبیو یا بانک­ها به شما پیشنهاد می­کنند. تبدیل پول همه روزه در بانک­ها از ساعت ۱۰ صبح تا ۵/۴ عصر امکان پذیر است، صرافی­های کاسادو کامپیو عموماً از ۸ صبح تا ۶ عصر روزهای دوشنبه تا شنبه باز هستند. هتل­ها و رستوران های بزرگ روزهای یکشنبه و تعطیل هم پولتان را تبدیل می کنند. اما در مورد نرخ نمی­توانید با آنها بحث کنید. بهترین نرخ­ها را عابر بانک­ها ارائه می دهند که اکثرا ۲۴ ساعته کار می کنند. در پایان سال ۲۰۰۷ نرخ­ها به این صورت بود: ۱ دلار آمریکا= ۸۰/۱ رئال برزیل، ۱ پوند انگلیس= ۷۰/۲ رئال برزیل، یک یورو ۸۰/۳  رئال برزیل، اما مسافران باید انتظار بی ثباتی در نرخ­ها را داشته باشند.

کارت­های اعتباری: اکثر هتل­های بزرگ، رستوران­ها، فروشگاه­ها و مراکز کرایه ماشین، کارشنای اعتباری رایج را قبول میکنند، اما هنوز هم در مورد اینکه چه کارتی را قبول می­کنند، تفاوت وجود دارد. به عنوان مثال، تعدادی ویزا کارت را قبول می­کنند، اما مستر کارت را نمیپذیرند یا برعکس، بنابراین بهتر است ابتدا از متصدی مربوطه بپرسید. خیلی از رستوران های کوچک، کارت­های اعتباری را قبول نمی کنند.

چک­های مسافرتی: بدون شک نگهداری مخارج سفرتان در قالب چک، مطمئن تر است در ثانی اگر گم شد می توان پیگیری کرد. به هر حال اگر دلار دارد و آنها را در گاوصندوق هتل نگهداری می کنید، خواهید دید که با نرخ بهتری قابل تبدیل هستند.

عابر بانک­ها: ماشین­های عابربانک، به طور گسترده­ای در همه جا یافت می­شوند و بهترین و مطمئن­ترین وسیله برای تهیه پول محلی هستند. البته همه دستگاه­ها به شبکه بین المللی وصل نیستند. اما استفاده از آنهایی که به این شبکه متصلند، بسیار آسان است. بنابراین اگر دستگاهی را امتحان کردید که فقط کارت برزیلی را قبول می­کند، وحشت نکنید.

می خواهم چند پوند / دلار تبدیل کنم.

Queria trocar do lores/ libras

آیا چک مسافرتی قبول می کنید.

Pode trocar um dheque de viagem

آیا می توان با این کارت اعتباری پرداخت کنم.

Cartao de credite

ساعات بازگشایی

بسیاری از فروشگاه­ها و دفاتر ساعات کار نامشخص و نامتعارفی دارند. دفاتر دولتی روزانه از ۸ صبح تا ۵ عصر باز هستند اما تعدادی از آنها از ساعت ۱۱ صبح باز می­شوند و عصر گاهان تعطیل می گردند. فروشگاه­ها و مغازه­ها عموماً ۹ صبح تا ۶ عصر باز هستند اما در محله­ها و مناطق خاصی بیشتر از این هم کار می کنند، گاهی قبل از ۸ صبح باز میشوند و بعد از ۱۰ شب تعطیل می کنند. مراکز خریدی مانند دیو سول و باراشاپینگ از ۱۰ صبح تا ۱۰ شب باز هستند. البته به جز یکشنبه­ها، که ریوسول ظهر باز می­شود و باراشاپینگ ۳ عصر بعضی از مکان های تجاری ساعات ناهار تعطیل می کنند که از ظهر تا ساعت ۲ عصر را شامل می­شود. بعضی از غذافروشی­های محلی صبح های یکشنبه باز هستند. موزه­ها اکثراً در روزهای دوشنبه تعطیلند، روزهای کاری­شان ۱۰ صبح یا ظهر تا ۵ یا ۶ عصر است. در آخر هفته­ها از ۲ یا ۳ عصر تا ۵ یا ۶ عصر به روی عموم باز هستند.

پلیس

تلفن فوریت های پلیس در ریو ۱۹۰ می باشد . پلیس­های خیابان معمولاً ماموران پلیس شهری هستند که عضو نیروی ارتش پلیس (پلیس میلیتار – PM) هستند. آنها با خارجی­ها مودب و صبور هستند. اگر مشکلی داشتید به یکی از یونیفورم پوش­های آبی و سفید بی شمار پلیس پست با آرم PM ریو مراجعه کنید. دفتر پلیس توریست در ریو روبروی تئاتر کاساگرانده در خیابان اونیدا دملو فرانکو در لبون قرار دارد ( تلفن:۷۱۷۰-۳۳۹۹)

دفاتر پست

دفتر پست (کورئوس) را می­توانید در تمام محله ها پیدا کنید. به دنبال علامت زرد رنگ ECT بگردید پست بین المللی فیکت د فرودگاه ر ریو ۲۴ ساعته باز است. شعبات پست در روزهای دوشنبه تا جمعه از ساعت ۸ صبح تا ۶ بعد از ظهر باز هستند. اما شنبه تا ظهر بازند.

حمل و نقل عمومی

اتوبوس ها هزاران اتوبوس شهری در زمان روانی ترافیک در خیابان ها مسابقه می دهند. وقتی ترافیک شروع می شود مسابقه آنها تبدیل به تظاهرات می شود. آنها بیش از ۴۰۰ مسیر اتوبوسرانی دارند و این دلیل نبود نقشه اتوبوسرانی در ریو را توجیه می کند . بهترین حالت پرسیدن مسیر قبل از سوار شدن است، ساعت شلوغی معمولاً ۵ تا ۷ عصر است، بعد از تاریکی با اتوبوس سفر نکنید و همیشه حواستان به جیب­برها باشد و مانند جانتان از آن محافظت کنید. در اتوبوس­های شهری از در معمول سوار شده و از در جلو پیاده می­شوند. برای تجربه حمل و نقل گرانقیمت فرسکو frescoes را امتحان کنید که اتوبوس­هایی است که به سمت سواحل می­روند و تهویه مطبوع دارند. مقصد اتوبوس­ها سمت راست شیشه جلوی اتوبوسها نوشته شدهاند. در سفرهای داخل شهری، این اتوبوس ها به ایستگاه مترس کورش نزدیک پارک X۷ میروند. برای بازگشت، تقریبا تمام اتوبوس­ها از لم به سائوکونواده از تمام سواحل می گذرند و شما در مقصدتان هر کجا که هست می توانید پیاده شوید. اتوبوس­هایی که از ایستگاه­های مترو رد می­شوند را می توانید در آدرس زیر بیایید: (www.metrorio.com.br)

تاکسی­ها: تاکسی­های زردرنگ ریو را می­توانید همه جا بیایید. ایستگاه­های تاکسی در فرودگاه­ها، ایستگاه­های راه آهن و قایق­رانی موجود است. به غیر از روزهای طوفانی، بقیه مواقع هر جایی که بخواهید شما را می­برند. قیمت تاکسی­ها در ریو بسیار ارزانند و برای توریست­ها انتخاب بهتری به نسبت اتوبوس هستند. به غیر از تاکسی­های زردرنگ، ریو سیستم تاکسی بیسیم بسیار عالی نیز دارد. شرکت­های مهم که می­توانند شما را خیلی سریع به فرودگاه برسانند، در زیر آمده است کوترامو (۳۹۷۶-۹۹۰۶). کوپر ترامو (۲۲۰۹-۹۲۹۲) و ترانسکوپاس (۲۲۰۹-۱۵۵۵).

مترو زیرزمینی: سیستم مترو زیرزمینی ریو (www.metrrio.combr) تا سال ۱۹۷۹ به مرحله بهره­برداری نرسیده بود. تا اوایل سال ۱۹۸۲، ۱۵ ایستگاه خط یک کامل شد که شمال شهر در قسمت­های پارکاسائن بنیا در تیخو کا را به منطقه جنوبی بوتافوگو وصل می کند. طی سال­های اخیر، ایستگاههای جدیدی برای گسترش مسیر به کوپاکایانا، سیکرا کامپوس و کانتاگالو ساخته شده­اند. اتوبوس های خاصی هستند در سیکریا کامیوس، ایپانماء لبلون، گاو آوبارا به ایستگاه­های مترو میروند. برنامه مترو این بود که تا آخر سال ۲۰۰۹ تا ایستگاه در ایپانما گسترش پیدا کند. خط دو، خط یک را در ایستگاه استادیوم فوتبال ماراکانا قطع می­کند و تا حومه شمالی ریو ادامه دارد. متروی تمیز، امن و مطمئن ریو از ۵ صبح تا نیمه شب، دوشنبه تا شنبه و ۷ صبح تا ۱۱ شب در یکشنبه­ها مشغول به کار است و مسافران را جابه جا می کند. تاکنون مترو، سریعترین و راحتترین راه برای رفتن از کوپاکابانا به مرکز شهر ارزیابی شده است.

ترم Train: تنها یک خط ترم هنوز در ریو کار می­کند و ارزش امتحان کردنش را دارند. حتی اگر بخاطر حس کردن زندگی گذشتگان باشد. ترمینال نزدیک لارگودا کاربوکا است و ترم باستانی از قنات موجود در ناحیه لاپا نزدیکی حومه سانتاترسا می گذرد.

قایق های حمل و نقل ferries: روزانه بیش از ۱۵۰ هزار ماشین از ریو په نیتروآیا و بلعکس در ۲۰ دقیقه جابجا می­شوند. اکثر آنها معمولاً در رفت و آمد هستند و به همین دلیل نسیم دریا و مناظر جذاب را نادیده می­گیرند، قیمت بلیط این قایق­ها از ارزانترین اتوبوس­های شهر هم ارزانتر است، اگر عجله دارید می­توانید از هایدروفویل استفاده کنید که مسافت لنگرگاه را در ۵ دقیقه طی می­کند، محل سوار شدن قایق­ها و هایدروفویل «پارک xy» است.

اتوبوس­های راه دور: اتوبوس های دارای تهویه مطبوع، که برخی از آنها برای خوابیدن نیز تجهیز شده­اند، ریو را به شهرهای دوری چون یلم و بوینس آیرس وصل می­کند. ترمینال نوو ریو www.Novorio.com.br  (۳۲۱۳- ۱۸۰۰) مرکز تمام این فعالیت­های مربوط به خارج شهر سانتو کریستو واقع در شمال ریو است. از شهر ریو به مقصد سائو پائولو مکرراً اتوبوس دارد.

قطارها: اصلی ترین ایستگاه حومه شهر استاچائو دوم پدرو ۲ در آونیدا پرزیدنت واگراس، وسیع ترین خیابان شهر واقع شده است. اما اصلی ترین موضوع این است که سفر با قطار توصیه نمی شود. ایستگاه های قطار کشیده شدن به شکارگاه است. سفر با قطار طولانی­تر از اتوبوس بوده و قیمتش بالاتر است علیرغم اینکه سرویس دهی مناسبی ندارد. در برزیل هیچ قطار مسافرتی با مسیر طولانی وجود ندارد، پر استفاده ترین مسیرها عبارتند از: بنتوگو کالوزگاردمالدیا دریوگرانده دسول Bento Goncalues- Garibaldi کمپیناس – جاگاریونا در شهر (ساکوپولو) Campinus – jaguariuna: تیرادنتر- سواخوا دل ریو در شهر (میناس گرایز) Tira dentes- Sao Joao de Rio، ماکاپا- سرا و ناویو در شهر (آماپا)

ارتباطات هوایی: تقریباً در نیم ساعت از ۶ صبح تا ۱۰ شب یک پرواز از فرودگاه Santos Duthionit شهر ریو به فرودگاه Congonhas در مرکز شهر سائوپائولو وجود دارد. اکثر خطوط هوایی برزیلی با پل هوایی Ponte aerea کار می­کنند. فرودگاه Santas Dumanto شهر ریو پروازهای ویژهای به شهر برزپلیا و پلوهوریزنته دارد، اما اکثریت پروازهای بین المللی هنوز از فرودگاه بین المللی شهر ریو صورت می­گیرد.

نزدیکترین ایستگاه اتوبوس به آنجا کجاست؟

اونده فیکا اپارادا دِ اونی باس مایس پروکیمال؟

Onde fica aparada deonibus mais proximal?

من یک بلیط به مقصد …. می خواهم.

کیوریا اوماپاساگام پارا

Queria uma passagam para

سفر رفت و برگشتی

دیدا ای ولتا

Deida e volta

از کجا می توانم یک تاکسی کرایه کنم؟ کلاس؟

پرایمیرا/ سگوندا

Primeira / segunda class?

دین

برزیلی­ها بزرگترین جمعیت کاتولیک رومی در جهان هستند، اما بسیاری از ادیان دیگر نیز در اینجا زندگی می کنند. تعداد شاخه­های پروتستان نیز به سرعت در حال گسترش است  و تعداد مذاهب آفریقایی نیز همینطور در حال ازدیاد می باشند. خدمات دینی بطور عمومی به چند زبان ارائه می­گردد. انگلیسی آلمانی، سوئدی، عربی و چینی: بروشورهای ماهیانه از طرف مرکز توریسم شهر بین توریست ها پخش می شود که در آنها زمان و مکان مراسم برای کاتولیک ها و پروتستان ها و دیگر ادیان را اطلاع رسانی می کند.

منطقه زمانی

ساعت رسمی ریو ۳ ساعت جلوتر از ساعت اصلی گرینویچ است. در زمان تابستان (از نوامبر تا فوریه) ساعت ها یک ساعت به عقب کشیده می شوند.

لس آنجلس

نیویورک

ریو

لندن

سیدنی

ژانویه

۷ صبح

۹ صبح

ظهر

۲ عصر

۱ بامداد

جولای

۹ صبح

۱۱ صبح

ظهر

۴ عصر

۱ بامداد

انعام دادن

۱۰ در صد مبلغ رستوران ها بصورت خودکار بابت سرویس خدمات به فاکتور اضافه می شود. در غیر اینصورت بهتر است شما مبلغ مناسبی را برای خدمات پیشخدمت اضافه پرداخت کنید. راننگان تاکسی و مسافرکش های گردشی انعام نمی گیرند. برخی تناسبات انعام را با توجه به دلار در زیر آورده ایم. کارمند هتل برای جابجای چمدان ۱ دلار آمریکا

خانه دار برای هر هفته           ۱۰ دلار

راهنمای تور                       ۳ تا ۵ دلار

توالت

خدمات رفاهی عمومی در ریو بسیار کمیاب هستند. ولی شما می­توانید این امکانات را در هتل­ها، رستوران ها و کلوپ ها پیدا کنید . مشکلی نیست اگر به یک کلوب و رستوران بروید فقط برای استفاده از سرویس بهداشتی اگر آنجا نگهبانی داشت، انعام مشکل شما را حل خواهد کرد. دستشویی زنانه ستهوراس یا داماس و دستشویی مردانه هو منس با برخی اوقات کاوالهیروس نامیده می­شوند. نشانه های S مختصر She و نشان H مختصر He شما را کمک خواهد کرد.

هتل های پیشنهادی

اغلب بازدیدکنندگان رپو آرزو دارند در کنار ساحل اقامت کنند، جائیکه بیشترین هتل های لوکس در آنجا قرار دارند، در Zuna Suil  اما به صرفه ترین انتخاب می­تواند در بلوک های دورتر از ساحل باشد. منظره ساحل حداقل ۲۵ درصد هزینه بیشتر را در بر خواهد داشت. هتل های مقرون به صرفه تری هم در زیر مجموعه هتل های گلوریا، فلامینگو وبوتافیگو یافت و همچنین در کوپاکابانا و ایپانما هتل های خوبی پیدا می شوند. فصل پر سفر ریو تابستان در نیمکره جنوبی است که از اواسط دسامبر تا زمان پایان کارناوال (آخر فوریه تا اواسط مارچ). رزرو هتل از قبل در این محدوده زمانی الزامی است. به ویژه در زمان کارناوال و آغاز سال نو هر زمان از سال که به ریو سفر می­کنید و حداقل شب اول را با توجه زمان رسیدن به آنجا رزرو کنید. مادامیکه بیشترین توریست­ها تمایل به هتل های کوباکابانا و ایپانما دارند. هتل های جدید و لوکس در پارادانیجوکا افتتاح می­شوند، به عنوان یک راهنمایی اساسی، علامت ها و ارقام زیر برای نشان دادن هزینه­ها و امکانات در فصل های پر سفر بر اساس دلار می باشد. این مبالغ بر اساس اتاق دو نفره به همراه حمام و دوش می باشد. تمامی هتل ها با کارت اعتباری رزرو را انجام داده مگر اینکه شما طور دیگری با آنها توافق کنید.

بیش از ۲۵۰ دلار آمریکا $$$$$

 ۱۷۵- ۲۵۰ دلار آمریکا $$$$

۱۷۵-۱۲۵ دلار آمریکا $$$

 ۱۲۵-۷۵ دلار آمریکا $$

زیر ۷۵دلار آمریکا $

Centro

Guanabara Palace $$$ خیابان پرزیدنت وارگاس، شماره ۳۹۲، تلفن: ۶۰۰۰ ۲۱۹۵۰،

www.Windsorhoteis.com  یکی از باستانی ترین هتل های ریو در مرکز شهر هتل ها و یکی از بزرگترین آنها، در سال ۲۰۰۳ تمای لوازم و تجهیزات به روز شده و بهترین انتخاب برای حضور در یک مرکز تاریخی و دور از ساحل است. قصر گوانای را در عریضترین خیابان ریو مقابل کلیسای کاندلاریا قرار دارد. یک کافه در طبقه فوقانی قرار دارد. ۳۸۳ اتاق و دارای خدمات معلولین است. تنها رقیب گوانا در آنجا یکی از هتل های وابسته به همین گروه است که ۳۵۰ اتاق داشته و سرادور پالاس نامیده می شود و در گوشه سینلاندیا با منظره ای از خلیج تا sugar Loaf را داراست.

Gloria, Catete, Flamengo and Botafogo

Carna e Cafe $-$$ در چندین جای مرکز لاپا دارای شعبه است. تلفن: ۵۶۸۹-۲۲۲۴ www.camnaecafe.com.br یکی از بزرگترین ابداعات در سال ۲۰۰۳ این اقامتگاه بوده است و سازمانی که برای خانه های تاریخی در ناحیه لاپا ، خانه ای با لوازم و تخت و صبحانه پیشنهاد می کند و گاهی هم بیشتر ، Cama e Cafa بیش از ۵۰ خانه در زیر مجموعه خود داشته که بسیاری از آنها متعلق به هنرمندانی است که در لاپا استودیو دارند. همچنین در این مجموعه یک صومعه تاریخی نیز وجود دارد.

Hotel Florida $$ خیابان روا فریرا ویانا شماره ۸۱ فلامینگو. تلفن: ۶۸۰۰-۲۱۹۵۰ www.wissorhotels.com یکی از قدیمی­ترین و وابسته به دولت است و اتاق­ها کف موزائیکی داشته و دارای حمام های زیبایی است. استخر شنای آن در سال ۱۹۹۰ طی بازسازی انجام شده ساخته شد. یک بلوک از ساحل فلامینگو فاصله داشته و به ایستگاه مترو نزدیک است .۳۱۲ اتاق داشته و یکی از هتل های مورد توجه تور پست ها در زمان های پر سفر به شمار می آید.

Hotel Gloria $$$ روا دوروسل شماره ۶۳ منطقه گلوریام، تلفن: ۷۲۷۲-۲۵۵۵

www.hotelgloriario.com.br یکی از بزرگترین هتل­های مقابل ساحل در برزیل است و در زمان ساخت تونل Zona Sul ساحل گلوریا از بین رفت. ولی همچنان این هتل کلاسیک هنوز مورد علاقه گروه های تور و توریست های کاری به شمار می­آید. به دلیل اینکه تقریباً در مرکز ریو واقع شده است. اتاق های آن در اواسط ۱۹۹۰ بازسازی شدند و یا عتیقه­های برزیلی تزئین شده­اند. این هتل دارای خدمات معلولین بوده، ۶۳۰ اتاق دارد که به این دلیل بزرگترین هتل ریو است.

Hotel Turistico $ لاداریا دا گلوریا، شماره ۳۰ و تلفن: ۷۶۹۸-۲۵۵۷. یکی از عمومی ترین هتل های دولتی که در یکی از بهترین مناطق قرار گرفته و دقیقاً در محل ایستگاه مترو گلوریا قرار داشته که پر از تورسیت های اروپایی و آمریکایست که در حال سفر با کوله پشتی هستند . دارای ۴۷ اتاق با بالکن های کوچک و خدمات است.

Copacabana/Leme

Copacabana Palace $$$$$ خیابان آتلانتیک شماره ۱۷۰۲. تلفن: ۷۷۷۰-۲۵۴۸ www.copacabanapalace.com.br بالاتر از لوکس و نمادی برای ریو: سلطنت کاپاکابانا تمام نشدنی است. برازنده­ترین هتل شهر و بخشی از گرون اورینت اکسپرس است . کوپا دارای اتاق هایی با دکورهای بسیار زیبا و منظره عالی و همچنین استخری برازنده و دو رستوران عالیست. طبقه اداری آن بسیار فاخر است . حتماً باید از قبل رزرو شود و دارای خدمات معلولان است. ۲۲۲ اتاق.

Excelsior $$$$ خیابان آتلانتیک، شماره ۱۸۰۰، تلفن: ۵۸۰۰ – ۲۱۹۵

www.widsorhoteis.com در اواخر سال ۱۹۹۰ بطور کامل توسط گروه هتل­های ویندزور بازسازی شد و انتخاب بسیار مناسبی برای سفرهای کاری و یا توریست های راحت طلبی که نمی­توانند هتل های بسیار لوکس بگیرند، می باشد. محل قرار گرفتن عالی آن در مقابل ساحل است و در بلوک قصر کا پاکاباتا است. یک استخر کوچک بر روی سقف خود داشته و دارای ۲۳۳ اتاق است.

Iberostar Grand Hotel Copa cabana $$$$$ خیابان آتلانتیک شماره ۱۰۲۰ تلفن : ۸۸۸۸-۳۸۷۳ www.iberostar.com.br بیش از سه دهه است که مدیریت این هتل با لمردین است. بصورت ایده آلی نزدیک به مرکز شهر کوپاکابانا است. در سال ۲۰۰۷ توسط گروه ایبرو استار اسپانیایی خریداری شد در همان زمان بصورت کامل بازسازی شد و بعنوان یکی از دارائی های ریو مورد ضمانت قرار گرفت. ۴۹۶ اتاق.

Jw Marriott $$$$$ خیابان آتلانتیک، شماره ۲۶۰۰، تلفن ۶۵۰۰۰-۲۵۴۵،

www.marriott.com یک هتل بسیار مدرن و پیشرفته در ساحل کا پاکاباناست که تمامی انتظارات مشتریان را فراهم می­کند. بویژه برای مسافرین کاری بسیار ایده­آل است. این هتل با رای us ریدرز و مسافران conde mast بعنوان بهترین هتل آمریکای لاتین انتخاب شده است. یک استخر کوچک در پشت بام و یک مرکز بدنسازی دارد. برای اتاق هائی رو به ساحل مبلغ بیشتری دریافت می شود و دارای ۲۴۵ اتاق می باشد.

Luxor Regente Hotel $$$ خیابان آتلانتیک شماره ۳۷۱۶، تلفن: ۲۰۷۰-۲۵۲۵ ،

www.luxor-hotels.com نزدیک ایپانما در انتهای کوپاکابانا و دارای منظره ساحل است و بزرگترین دارایی این گروه هتلداری می باشد.

دارای اتاق­های زیبا و شیکی است که قیمت بالای آنرا توجیه می­کند. کمی پر پیچ و تاب است که شامل مرکز تجاری، استخر، مرکز سلامت در بالاترین طبقه است. خدمات آن حرفه­ای و دارای ۲۳۶ اتاق است.

Miramar Palace $$$ خیابان آتلانتیک، شماره ۳۶۶۸، تلفن : ۶۲۰۰-۰۲۱۹۵

www.widsorhoteis.com در ایپانما و در انتهای کوبا قرار دارد. اتاق­ها دارای منظره زیبای قلعه و قایق های ماهیگیری است، سرویس خدمات دوستانه بوده، یک کافه در طبقه لابی و یک کافه دیگر در طبقه فوقانی با یک تراس بزرگی دارد . خدمات معلولان و دارای ۱۵۰ اتاق است.

Ouro Verde $$ خیابان آتلانتیک، شماره ۱۴۵۶، تلفن: ۴۱۲۳-۲۵۴۳ .www.dayrell.com.br یکی از بزرگترین هتل های ریو و اولین هتل پاساژ دار دنیا در زمان تاسیس ۱۹۵۰ بود، مقداری از نظر ساختمان و برخی از خدمات دارای افت شده ولی همچنان اتاق های بزرگش بسیار زیبا دکور شده و بالکن های بسیار و زیبایی دارد و دارای قیمت های مناسبی است ، دارای خدمات معلولین و ۶۴ اتاق دارد.

 Pestana Rio Atlantica $$$$ خیابان آتلانتیک، شماره ۲۹۴، تلفن: ۶۳۳۲-۲۵۴۸۰ www.pestatia.com هتل مدرن ۱۸ طبقه­ای که در خیابان ساحلی کوپا قرار گرفته است. طراحی بسیار زیبا و مورد علاقه مسافرین کاری و خانواده می­باشد، چون طعم برزیلی دارد. نیمی از اتاق­ها بصورت سوئیت بوده و دارای بالکن هستند، استخر در پشت بام، کلوپ سلامت عالی و یک سینمای کوچک دارد، این هتل جزئی از گروه هتل های پرتغالی پستانا بوده و دارای خدمات معلولین و ۲۱۷ اتاق دارد.

Porto Bay Rio Internacional $$$$ خیابان آتلانتیک، شماره ۱۵۰۰، تلفن: ۸۰۰۰۲۵۴۶ www.riointernacional.com.br در اواسط ۱۹۹۰ ساخته شد و در سال ۲۰۰۳ بازسازی شد و بسیار مورد علاقه مسافران کاری و جویندگان تعطیلات می باشد. مرکز تجاری آن یکی از بهترین مراکز شهر بوده و اتاق های فاخر آن بسیار ویژه و دارای بالکان رو به ساحل است، هتل هم خانواده آن پرتو بی گلنژواس در یوزیوس میباشد. استخر بر روی سقف و دارای مرکز بدنسازی و رستوران است . ۱۱۶ اتاق.

 Rio Othon Palace & Othon Hotels $$$$ خیابان آتلانتیک، شماره ۳۲۶۴، تلفن: ۱۵۰۰-۲۱۰۶ www.othonhotels.com یکی از پر درخواست­ترین هتل ها از طرف گروه­های تور مختلف است که تقریباً در تمامی سال پر است.

اتاق­ها بطرز عالی تزیین و دکور شده و دارای استخر روی بام و یک اتاق ورزش مناسب است. خدمات معلولین و ۵۸۶ اتاق دارد.

نکته: گروه اوتون یکی از بزرگترین و تاریخی­ترین گروه های هتل در برزیل است. در کوپاکابانا این گروه ۵ هتل را با درجه بندی مختلف ارائه می­کند. ۴ هتل به دلیل قرار گرفتن مقابل ساحل بسیار ایده آل بوده و برای جشن پایان سال نو مورد توجه است.

Sofitel Rio $$$$$ خیابان آتلانتیک، شماره ۴۲۴۰، تلفن: ۱۲۳۲-۲۵۲۵

www.sofitel.com این هتل کلاسیک لوکس توسط گروه آکور فرانسوی بطور کامل خریداری شد در سال ۱۹۹۰ و توسط این گروه دچار تحول کامل شد تا دارای بالاترین استانداردها باشد. در سال ۱۹۷۹ توسط فرانک سیناترا افتتاح شده بود و این هتل در محلی ویژه در انتهای کوپا نزدیک ایپانما قرار گرفته است. از میان قلعه دیدی شگفت انگیز بر روی کوپا دارد. دارای ۲ استخر بوده، رستورانی با نام لپر کاتالان که یکی از بهترین ها در ریو است در این هتل قرار دارد. خدمات معلولین و دارای ۳۸۸ اتاق است.

Ipanema/Leblon

Caesar Park $$$$$ خیابان ویراسوتو، شماره ۴۶۰، تلفن : ۲۵۲۵-۲۵۲۵

 www.caesarpark-rio­.comبهترین در ایپانما بهمراه هتل فاسانو است، اقامت در این هتل بلند پروازانه و لوکس است که بیشتر توسط مسافرین کاری انجام میشود (خدمات این هتل از قبیل لپ تاب، فکس و پرینتر) اینجا مورد علاقه خانواده های سلطنتی ژاپن و اسپانیا و سوئد می باشد، سوئیت شاهانه آن ۴۸۸ متر مربع بوده که یکی از بهترین ها در ریو می باشد. اتاق ها بسیار فاخر و وسیع است و خدمات بسیار عالیست. از نظر مراقبت های شخصی هر میهمان در ساحل بی نظیر بوده و دارای استخر بر روی بام است. صبحانه در طبقه فوقانی با دید ایپانما و کور کووادو غیر قابل توصیف است. دارای ۲۲۸ اتاق و خدمات معلولین است.

  Everest rio hotel $$$$ روا پرودانته دی مورایس شماره ۱۱۱۷، تلفن: ۲۲۰۰-۲۵۲۵ www.everest.com.br محل قرارگیری هتل عالیست، تنها با فاصله یک بلوک از ساحل و پشت کانسر پارک قرار دارد. بطوری که توسط رستوران ایپانما محصور شدن و کافه و بوتیک هایی در آن وجود دارد. اتاق ها پنجره های بزرگی داشته و میتوان از بالاترین طبقه به پایین نگاه کرد . رستوران ۳۶۰ درجه کورکوراد و بیشترین تقاضا توسط مسافرین کاری را دارد. ولی منطقه بازی آن برای خانواده بسیار مناسب است. ۱۵۶ اتاق داشته و نزدیک ۲۵ اتاق آن کمی گرانتر از اتاق های همگروه خودش است.

Fasano $$$$$  خیابان ویراسوتو، شماره ۸۰. تلفن: ۴۰۰۰-۲ ۳۲۰، www.fasano.com.br در زمان افتتاح در ۲۰۰۷ انتظارت بسیاری از این هتل میرفت، خوشبختانه این انتظارات به نومیدی تبدیل نشد و یکی از به روزترین و تخصصی ترین هتل پاساژی که ممکن بود با یک ترکیب الکترونیکی ذائقه و مد به وجود آمد و این هتل در کوپا کایاتا انتهای ساحل ایپانما قرار دارد. کافه فازانو بنام بارتو، یک رستوران دریایی ایتالیایی دو نقطه برجسته ریو می­باشد. روی پشت بام بالکنی بزرگ و استخر دارد با دیدی شگفت انگیز بر روی ایپانما که فقط برای میهمانان بوده و ۹۲ اتاق دارد.

Ipanema Plaza $$$$ خیابان روافارمید آمودو شماره ۳۴، تلفن: ۲۰۰۰-۳۶۸۷

ww.ipatetraplaza.com.br یک بلوک با ساحل ایپانما فاصله دارد و بسیار مورد علاقه مسافرانی است که به دنبال آرامش در سطح بالای کوبا و ایپانما هستند. بسیار مدرن بوده و دارای استخر روی سقف ، خدمات معلولین و ۱۴۰ اتاق است.

 Marina All suites $$$$ خیابان دلفیم موریرا، شماره ۶۹۶، تلفن: ۱۱۰۰-۲۱۷۲

www.fliarinaallsuites.com.br بهترین هتل در انتهای ساحل لبلون، اتاق ها همانطور که از اسمشان مشخص است، سوئیت های بالای هشت بوده و بوسیله طراحان منتخب برزیلی د کور شده اند و بعنوان یکی از هتل های پاساژدار در این شهر استفاده می­شود. نمای ۳۶۰ درجه از استخر طبقه بالای آن بسیار جالب است و رستوران بیسترو با دید اقیانوس پیشنهاد می شود. ۳۸ اتاق آن بدلیل فعالیت های تجاری بسته شده ولی هنوز ۱۵۰ اتاق آن قابل دسترس است.

Ipanema Praia Ipanemia & Sol $$$ خیابان وبرا سوتو، شماره ۱۳۲۰ ۷۶۰ ، تلفن: ۲۵۴۰۴۹۴۹ www.solipanema.com این هتل در ساحل ایپانما قرار گرفته و تقسیم شده بوسیله کایستر پارک و فازانو گرانقیمت و باعث شده قیمت عالی برای مسافران و خانواده هایی که به ریو می آیند تا از شهر لذت ببرند را به ارمغان بیاورد. همجنین به رستوران های عالی ریو نزدیک بوده و کافه های ایپانما به راحتی در دسترس است.

Vidigal / Sao Conrado

Inter Continanital Rio $$$$$  در منطقه روا پرفیتومندس د مورایس، شماره ۱۲۲۲، تلفن: ۲۲۰۰-۳۳۲۳، www.ichotelsgroup.com در سائو کونرادو که هم مرز با ساحل است. کلوپ خلیج گاویا و بازار مد و اینترکونتینانتال ریو یک محل واقعی برای استراح را به ارمغان می­آورد یا به بیان دیگر بهترین منطقه استراحتی است که می­توانید در شهر پیدا کنید.

این هتل بسیار مورد علاقه آمریکایی هاست. در آن زمین تنیس، چندین استخر و رستوران های خوبی وجود دارد. اینترکونتینال همچنین برای رویدادهای ریو در جای بسیار مناسبی قرار دارد. همچنین برای مسافران کاری که مرتبط با منطقه بارا هستند. این هتل بصورت کامل در سال ۲۰۰۴ بازسازی شده و ۴۳۱ اتاق دارد.

Sheraton Rio Hotel & Towers $$$$$ خیابان تیمیز شماره ۱۲۱، تلفن: ۱۹۲۲۲۲۷۴ www.sheraton-rio.com تنها هتل در ساحل که درجه یک و لوکس بوده و دارای زمین های تنیس، دو استخر، یک باشگاه بزرگی ورزشی و سه رستوران با دید اقیانوس است. بسیار مناسب برای استراحت می باشد. اما همچنان نزدیک کلوپ ها و رستوران های لبلون است. تیم های مراقبتی شرایتون دائماً در ساحل در حال گشت زنی هستند. آپارتمان های داخل برج نیز بسیار عالی است دارای خدمات معلولین و ۶۱۷ اتاق دارد.

Barra da Tijuca

Sheraton barra hotel & suites $$$$ خیابان لوسیا گاستا، شماره ۳۱۵۰، تلفن:۸۰۰۰- ۳۱۳۹ ، www.sheraton-barra.com.br، انعکاس اهمیت رشد بارادا تیجوکا در زندگی ریو باعث شد تا تعدادی از مهمترین هتل­ها شروع به کار کردند در ساحل ، تا شرایطی را برای برزیلی­ها و آمریکای جنوبی ها فراهم سازند تا در قلب ریوی جدید اقامت کنند. پیشرو این کار هتل بارا شرایتون و سویتز می باشد که یک هتل ۵ ستاره بوده با داشتن ۲۹۲ اتاق و سوئیت تجهیز شده با دید اقیانوس و بالکن به شما پیشنهاد می­کند. این هتل منطقه شنای عالی دارد، یک مرکز بدنسازی و مراکزی دقیقاً در مقابل ساحل پارا. نزدیکترین هتل به اینجا ریو سنترو می­باشد که مرکز کنفرانس ها و مبادلات تجاری است. دارای خدمات معلولین نیز هست.

Angra Dos Reis

Blue Tree Angra $$$$$ منطقه استرادا بندیتو ادلینو، شماره ۸۴۱۳، تلفن: ۲۸۰۰۳۳۷۹ (۰۲۴)، www.bluetree.com.br  بلوتری پیشرو در ارائه خدمات برتر و های کلاس برای استراحتگاه ها در برزیل است و املاک و دارایی آن در آنگرا که ۱۶۰ کیلومتر از ریو فاصله دارد. مکان بسیار مناسبی برای مسافرانی است که به دنبال تجربه اقامتگاهی واقعی در نزدیکی ریو هستند. انتظار می­رود در کنار امکانات خوب فضا و محیط خوبی در هر اقامتگاه وجود داشته باشد که این هتل با توجه به نزدیکی منطقه حفاظت شده جنگل باران آتلانتیک، پیاده روی و گردشی خوب را ارائه می دهد. اینجا ساحل اختصاصی خود را دارد که دید خلیج آنگرا را دارد و دارای ۳۱۹ اتاق است.

Pestana angra $$$$ منطقه استرادا بندیتو آدلینو شماره ۳۷۰۰، تلفن: ۲۰۰۵- ۳۳۶۴ (۰۲۴)، www.pestana.com  یک خروجی رومانتیک و لوکس در نزدیکی آنگرا با ویلاهای شخصی که بصورت استراتژیک و زیبا در کنار استخر طراحی شده است و همچنین رستوران و مجموعه ای از کافه­ها، منظره ای خاطره انگیز از خلیج آنگرا تا جنگل باران آتلانتیک.  ۲۷ ویلا دارد.

Paraty

Pousada Do Ouro $$ منطقه روا در پریرا، شماره ۱۴۵، تلفن: ۴۳۰۰-۳۳۷۱ (۲۲۴)، www.pousadaourc.com.br پوسادای خوش پوش در مرکز باستانی پاراتی واقع شده و در فیلم گابریلا استفاده می شده است. اتاق های جذاب و امنی دارد، دارای سونا مناطق هوشمند و اتاق هایی مناسب جلسات کاری می باشد، صبحانه با هتل است و دارای ۲۶ اتاق است.

Pouisadla Porto Imperial $$$ در منطقه روا تننته فرانشیسکو آنتونیو، تلفن: ۲۳۲۳۳۳۷۱ (۰۲۴)، www.pousadaportoparty.com.br یکی از بزرگترین هتل­های دولتی در مرکز باستانی و (نزدیک رودخانه پشت ایگرجا دوس رمدبوس) با امکانات بیشتری نسبت به اتاق های اجاره ای در شهر در پاراتی می باشد. اتاق های جذاب اینجا تماماً به نام خانم های مشهور است، در آنجا استخر، زمین تنیس ، اتاق جلسات و یک باغ و پاسپوى دوست داشتنی دارد، صبحانه جزو خدمات بوده و ۴۴ اتاق دارد. این هتل در نزدیکی مارینا بورتو ایمپریال قرار دارد که یکی از بزرگترین و مجهزترین بندرگاه قایق­های تفریحی در منطقه است.

Buzios

 Byblos $$$ مورودو هومیتا، شماره ۸، تلفن: ۱۱۶۲- ۲۶۲۳ (۰۲۲).

www.poisadabyblos.com.br یکی از اصلی ترین مناطق دولتی است و نگهداری از بیبلوس طبق بالاترین استانداردها صورت می گیرد. از آنجائیکه این مکان بر روی دره واقع شده است، دید آرماگوا و ساحل اوسوس را دارا می باشد و تنها با ۵ دقیقه پیاده روی می­توان به رواداس پدراس رسید، استخر در بالاترین بالکن داشته و صبحانه جزو خدمات هتل است و دارای ۲۱ اتاق است.

Casas Brancas $$$$ در منطقه مورودو هومیتو، شماره ۱۰، تلفن: ۱۴۵۸-۲۶۲۳ (۰۲۲) www.casasbranciscombr  نه تنها این منطقه یکی از خوش منظره­ترین مناطق بوزیوس است بلکه همچنین یکی از لوکس ترین و اشرافی ترین نیز هست. این محل بسیار مورد توجه جهانگردانی است که به دنبال چیز خاصی می گردند. سرویس فوق العاده عالی، استخر در طبقه بالا و ۳۲ اتاق دارد.

Hibiscus Beach $$ در منطقه پرایا جوافرتاندز، تلفن: ۶۲۲۱-۲۶۲۳ (۰۲۲).

 www.hibiscusbeach.com.br این هتل شامل ویلاهای شخصی است و در بالای ساحل جوافرناندز واقع شده است. استخر شنای خود را دارد که در یک منطقه آرام و باغی زیبا واقع شده و بسیار مناسب خانواده و زوج ها است. اغلب صاحبان بریتانیایی آن را مدیریت می کنند که این امر باعث حفظ افسون و زیبایی بوزیوس گردیده است . ۱۳ اتاق.

Pousada Do martin Pescador $$$ در منطقه انسیدادو گانجو، شماره ۱۵، تلفن: ۲۶۲۳-۱۴۴۹ (۰۲۲)، www.fnartin-pescador.com.br . موقعیتی بسیار زیبا دارد بطوری که دره را در آغوش گرفته و در بالای ساحل منگویی قرار دارد. تخت­ها طوری قرار دارد که دید از روی بالش به خلیج منتهی می­شود. مناطق مشابه دیگری هم در آنجا وجود دارد. همچنین زمین اسکواش و منطقه شنا، سونا با دید دریا صبحانه و ۱۸ اتاق دارد.

Le Relais La Borie $$$ ساحل گریبا، تلفن: ۸۵۰۴- ۱۲۶۲۰ (۰۲۲)،

www.laborice.com.br این یک منطقه دلپذیر دولتی است که دقیقاً در گریبا واقع شده و یکی از بزرگترین و بهترین هتل­های مجهز در بوزیوس شبه جزیره قرار دارد. رستوران، دو کافه، استخر، جکوزی و دارای ۳۸ اتاق است.

Vale Do paraiba

Fazenda Arvoredo $$$ بارادو پیرای آرجی، تلفن: ۲۰۰۱- ۲۴۴۷ (۱۲۴)

. www.hotelarvoredo.com.br این منطقه زیبا و دوست داشتنی کشت و زراعت قهوه است که از قرن ۱۹ ایجاد شده است و اتاق های آرام و خاطره انگیز در یک چهارم این مزارع واقع شده است. یعنی در ۴۶۰ هکتار با امکان پیاده­روی، دوچرخه سواری و اسب سواری. این مزرعه بزرگ همچنان دارای دریاچه ای برای قایق سواری و یک شنای روستایی است. وعده های غذایی در سرویس هتل بوده و دارای ۳۳ اتاق دارد.

 Fazenta Ponte Alta $$$  پاراکوسانتانا، بارادو پیرای، آرجی، تلفن: ۵۱۵۹-۲۴۴۳ (۰۲۴) www.pontealta.com.br در مقابلش درخت های غول­پیکر خرما و اصطبل وجود دارد. این منطقه زیبای قهوه بسیار کامل است اگر تو بخواهی خود را با تاریخ برزیل یکی کنید، اتاق ها کاملاً متفاوت بوده و برخی از آنها در خانه اصلی قرار دارند و مابقی در کنار باغ در فرم خانه خدمتکاران. دارای استخر، تمام وعده های غذایی و ۹ اتاق است.

رستوران­های پیشنهادی

بیشتر رستوران های ریو در منطقه زوناسول تجمع دارند. ایپانما و لبلون مجموعه ای از رستوران های خوب را در خود جای داده اند. رزرو رستوران ها فقط برای رستوران های درجه یک و مدرن لازم و ضروری است، تقریباً تمامی رستوران ها بصورت غیر رسمی است. حتی بیشتر رستوران های خصوصی به دنبال رستوران های ساده و کافه هایی که با بعنوان بوتکوئیمز نامیده می­شوند، نگردید آنها تنها یک بخش کوچکی از زندگی ریو هستند. این مکان ها فقط برای افراد محلی مناسب می باشد که معادل اجتماعات انگلیسی است. کافی است که به خودتان بگویید غذای خوب خوردن در ریو چقدر سخت است و آنگاه در می یابید که این هم جزو جاذبه های این شهر به حساب می­آید. در پایین تنها چند بخش از غذاهایی که در ریو توصیه می­شود با توجه به مبالغ آنها آمده است. قیمت های ارائه شده تنها بعنوان شاخصی برای هدایت شما بوده و بر اساس سه وعده غذایی برای یک نفر ارائه شده است، بدلیل نوسانات واحد پول برزیل (رئال) قیمت ها بر اساس دلار ارائه شده است.

بیش از ۵۰ دلار آمریکا $$$$$

۲۵- ۵۰ دلار آمریکا $$$$

 ۲۵-۱۵ دلار آمریکا $$$

 ۱۵-۱۰ دلار آمریکا $$

زیر ۱۰ دلار آمریکا $

ریو Rio

Santa Teresa / سانتا ترزا

 Adega do Pimenta $$ در خیابان Alm.Alexandrino شماره ۲۹۶، تلفن: ۷۵۵۴ ۲۲۲۴ ساعات کار دوشنبه، چهارشنبه تا جمعه ۱۱٫۳۰ صبح تا ۱۰ شب شنبه و یکشنبه از ۱۱ صبح تا ۶ عصر. غذای آلمانی یک چیز بخصوص نیست. همه آنها را می­توانید پیدا کنید. مانند biatwarst, saller kraut،  سالاد سیب زمینی.

Aprazivel sabor $$$$$ در خیابان Aprazivel ،شماره ۶۲، تلفن: ۷۳۳۴-۲۵۰۷ قرار دارد. ساعت کار پنج شنبه تا شنبه برای نهار و شام یکشنبه از ۱ تا ۶ عصر این رستوران کوچک فرانسوی در یک جای قدیمی، یکی از شیکترین رستوران ها در ریو می­باشد. این مکان میهمان­ها شیک و کسانی که ارتباطات سیاسی دارند را به خود مجذوب می­نماید. غذاهای کلاسیک و ابداعی فرانسوی همه و همه با دقت فراوانی و وسواس زیاد تهیه گردیده است

Bardo Arnaudo $ در خیابان Alm Alexandrino شماره ۳۱۶، تلفن: ۰۸۱۷-۲۲۱۰ ساعت کار سه شنبه تا شنبه از ۱۲ ظهر تا ۱۰ شب و یکشنبه ۱۱ صبح تا ۳۰/۸ شب. این رستوران خانوادگی کوچک غذاهای شمال شرق برزیل را بطور صحیح سرو می­کند. تکه­های بزرگ می­بایست تقسیم شوند. بهترین غنای آن گوشت نمک سود شده و خشک شده در آفتاب می­شود. تکمیل کننده آن غذای تند با batida (که نوعی معجون میوه است) می باشد.

Gloria, Catete, Flamengo and Botafogo

  Adegado Valentim  $$$$ در خیابان dapassagem شماره ۱۷۶، Botafogo تلفن ۲۲۹۵-۲۷۴۸ هر روز از ۱۲ ظهر تا ۱ بامداد باز می­باشد. در یک طرف خیابان در Botafogo این رستوران کلاسیک پرتغالی طرفداران Carioca زیادی دارد و فضای ثروت در گذشته و ایام قدیمی را تداعی می کند. اگر شما آشنائی ندارید که آشپزی پرتغالی بلد باشد، بهتر است سری به این جا بزنید. ماهی قزل آلای سوخاری شده و خرگوش معطر و تند از غذاهای اصلی هستند. همانگونه که Bacalhaus به همان شیوه سنتی در پوششی از نمک خشکانیده می شوند.

Cafe Larnas $$ در خیابان Marquesde abrantes شماره ۱۸، تلفن: ۲۵۵۶۰۷۹۹، هر روز ساعت ۶٫۳۰ صبح تا ۵۰/۲ بامداد یکی از قدیمی ترین رستوران­های ریو است، کافه Larnas یک موسسه می­باشد. رئیس جمهور Getulio Vargas در این مکان غذا خورده است، و نویسنده مشهور Machado de Assis از مشتریان دائمی آنجا بوده است. در سال ۱۸۷۴ تأسیس شد. دارای دکور ساده و خدمات و سرویس بسیار حرفه­ای می­باشد. منوی آن سنتی بوده و بویژه غذاهای گوشتی در آن زیاد است. یکی از غذاهای کلاسیک استیک Lamas میباشد.

Porcao’s Rio در Aterro do Flamengo $$$، تلفن: ۸۹-۸۹-۳۳۸۹ هر روز از ساعت ۱۲ ظهر تا ۱ بعدازظهر تکه های درشت گوشت با غذاهای رویایی و سوشی و سالاد بی نظیر در رقابت هستند. این محل در مرکز پارک Flamengo واقع شده و دارای چشم­اندازهای بی نظیری از Sulgar loaf و Corcovado دارد.

Copacabana/Leme

$$$$$ Cipriani خیابان Atlantico شماره ۱۷۰۲، تلفن: ۸۷۴۷-۲۵۴۵، هر روز از ۱۲ ظهر تا ۱۲ شب باز می­باشد. از رستوران مجلل در هتل قصر Copacabana وقتی به استخر سینمائی که در شب می­درخشد می­نگرید، افسون دهه ۱۹۲۰ برای شما تداعی می شود. در اینجا غذاهای شمال ایتالیا بینهایت خوب تهیه می­شود. دکور مخملی برای صرف غذا محل مناسب و با ارزشی است. این رستوران در ریو بهترین رستوران می باشد اگر در آمریکای جنوبی اولین و بهترین باشد.

$$$$ Marius خیابان Atlantico شماره ۲۰۰ تلفن: ۹۰۰۲-۲۱۰۴ هر روز از ساعت ۱۲ ظهر تا ۱۲ شب باز می­باشد. در Lennie صرفنظر از ساحل این Churrascaria با کلاس که برای ۲۰ سال یکی از بهترین مکان­ها در Rio بود که بتوانید با انواع گوشت­های کبابی در حدود ۴۰ نوع مختلف کباب در مقابل دیدگان شما قرار می گیرد، خود را سیر نمائید. میز سالاد فوق العاده بزرگ دارای سبزی­هائی است که از باغ خصوصی دستچین شده­اند.

$$$$ Le Tre Catelar خیابان Atlantica شماره ۴۲۴۰ تلفن: ۱۱۶۰-۲۵۲۵ ساعت کار دوشنبه تا شنبه ساعت ۷ شب تا ۱۲ شب می­باشد، این رستوران یکی از بهترین رستوران­های ریو بوده و در حال حاضر به دوران طلائی خود باز گشته است. از سال ۲۰۰۳ هفته نامه تأثیر گذار Veja این رستوران را بعنوان یکی از بهترین رستوران­های فرانسوی تصدیق کرده است. این رستوران در Sofitel ریو واقع شده است

$$$ Siri Mole & Cia در خیابان Francisco otauiano شماره ۵۰، تلفن: ۰۸۹۴-۱۲۲۶۷ ساعت کار از ۱۲ ظهر تا ۱۲ شب است، شام فقط دوشنبه سرو می­شود. Cariocasها این مکان را می­پرستند که غذای برزیلی را با ظاهری زیبا و شیک ارائه می­کند. نقطه قوت این رستوران غذای دریائی است و moqueca de camarao (نوعی میگو) آن بسیار عالی است. نام دیگر این غذا خرچنگ آرام می­باشد. قهوه قدیمی متداول آن معروف است. این رستوران یکی از بهترین رستوران­های برزیلی این شهر است.

Ipanema

$Bofetada در خیابان Farme de Amoedo شماره ۸۷، تلفن: ۱۶۷۵-۲۲۲۷، هر روز باز می­باشد. این کافه رستوران در قلب Ipanema ویژگی­های زیادی دارد. میزهای بیرونی ترجیح داده می­شود که مرتب و روی اصول چیده شوند. غذاهای مخصوص از قبیل caldinha de feijao (آش لوبیا) و Romariox Tulia (گوشت بره خشکانیده شده با آرد نشاسته) موزیک زنده chorinho در دوشنبه­ها ساعت ۸ شب.

$cas da feijoada s در خیابان Prudente de rnorais شماره ۱۰، تلفن؛ ۲۷۷۶-۲۲۴۷، همه روزه باز است. شعار و واقعیت موجود در این رستوران این است که هر روزه روزی است برای feijoadla. این رستوران قدیمی و باسابقه و کوچک و ساده سمت راست میدان Ipanema قرار دارد و یکشنبه­ها پذیرای هیپی­ها می­باشد. ظروف ملی feijoada یک امر واجب می باشد. اگر چه منو شامل سایر غذاهای کلاسیک برزیل باشد. مانند moquecad.

$$$$$ Fasano alrnave خیابان Vieira souita شماره ۸۰، تلفن: ۳۲۰۲۰۴۰۰۰، می باشد ساعت کار هر روز ۱۲ ظهر تا ۱ بامداد، رستوران شیک با غذاهای دریایی ایتالیائی در fasatto هتل در Ipanema مقابل ساحل قرار دارد. این رستوران مانند رستوران خواهرش، fasano Almar Gero ارزان نمیباشد. اما با تجربه یک زندگی خوب یکی از بهترین­های ریو می­باشد.

$$$$$ Gero در خیابان Anibal de mendonca شماره ۱۵۷، تلفن: ۸۱۵۸-۲۲۳۹. هر روز از ساعت ۱۲ ظهر تا ۱ بامداد باز می­باشد. وقتی در سال ۲۰۰۲ باز شد خیلی زود مورد استقبال قرار گرفت و این کار توسط کسانی که در هنر، اقتصاد، سیاست دستی داشتند، انجام شد و خانواده fasano که مسئول مذاکرات و گفتگو جهت هتل boutique نیز بودند و در اواخر سال ۲۰۰۷ نیز افتتاح گردید. منوی Gero یک ترکیب جالب از غذاهای کلاسیک و ابداعی می­باشد. پذیرائی برای جلسه تجاری یا خوشگذرانی می­تواند باشد اما جهت اقامت می­بایست حتماً رزرو کرد.

$$$ Gula Gula در خیابان Henrique Dumont شماره ۵۷، تلفن: ۳۰۸۴- ۲۲۵۹، به آدرس اینترنتی www.gluaglua.com.br همه روزه از ۱۲ ظهر تا ۱۲ شب باز است.

توسعه Gula Gula با ۱۲ شعبه در گوشه گوشه ریو پراکنده است. راحت ترین و در حال حاضر شیک ترین آنها شعبه Ipanema می­باشد که دقیقاً یک قطعه در پشت ساحل واقع شده است. پول زیادی که میدهید بخاطر کیفیت، چیدمان، غذا و سرویس می باشد.

$Manoel & Juaquim در خیابان Barao da torre شماره ۱۶۲، تلفن: ۱۸۶۳-۲۵۲۲، هر روز از ساعت ۵ بعداز ظهر تا ۲ بامداد باز می­باشد. یک botequim زنده و غیرعادی است که در غذاهای مطلوب محلی فرو رفته و کافه آنها را سرو می­کند. خرچنگ در منو برجسته است: سوپ خرچنگ، کلوچه­ها، پینزای خرچنگ در روز سه شنبه Stravaganza خرچنگ. (شما نیز می توانید مرغ انتخاب کنید در صورتی که خرچنگ برای شما پیش از حد است). شعب دیگر Manoel & Juaquim را می توانید در Copacabalia. Lapa و Largo do Machade در Flamerigo بیابید.

$ New Natural در خیابان Barao da Torre شماره ۱۷۳، تلفن ۰۳۰۱-۲۲۸۷ هر روزه باز می­باشد. در این جا بر سادگی و خوب آماده شدن غذاهای سبزیجات تأکید می­شود. صاحبان همین رستوران یک رستوران غذاهای طبیعی را در مجاورت همین رستوران راه انداخته اند. کارت اعتباری پذیرفته نمی­شود.

$$$ plata fortnia در خیابان Adalberto Ferreira شماره ۳۲، تلفن: ۴۰۲۲-۲۲۷۴ هر روز از ساعت ۱۲ ظهر تا ۱۲ نیمه شب باز است. این churrascaria تعداد زیادی گردشگر را با تالار پذیرائی بسیار بزرگش را به آغوش خود فرا می­خواند. در شب هنگام در طبقه فوقانی samba تماشائی انجام می پذیرد. غذاهائی که در آن گوشت زیادی استفاده می­شود و شما زیاد می خورید تا سیر شوید به سرعت میزان کلسترول شما را افزایش می دهد و می تواند برای سلامتی شما خطرناک باشد.

$Porcao $s در خیابان Barao da Torre شماره ۲۱۸، تلفن: ۰۹۹۹-۲۵۲۲ هر روزه از ۱۱ صبح تا ۱ بامداد باز می باشد. یکی از بهترین کبابی­های rodizio در ریو می­باشد. تکه­های درشت گوشت در رقابت با غذاهای دریائی، سالادهای بی نظیر می­باشند. اگرچه ترجمه این کلمه (خوک بزرگ) است ولی تزئین آن با سلیقه­تر از قیمت­های مشابه در rodizios می باشد.

$$$ Satyricon در خیابان Barao da Torre شماره ۱۹۲، تلفن: ۰۶۲۷-۲۵۲۱، همه روزه باز می­باشد. شام فقط دوشنبه با یک منوی بسیار خوب ایتالیائی و تأکید بر ماهی تازه و صدفداران می­باشد.

سرشناسان ویژه و تاجران و نجیب زادگان ترجیح می­دهند بار سوشی و جذابیت تالار غذاخوری این جا را که موجب شده برای بیش از ۲۵ سال راحت ترین جا در ریو نامیده شود.

$$ Yemanja در خیابان Visconde de Piraja شماره ۱۲۸، تلفن: ۲۰۰۴-۲۲۴۷. دوشنبه تا جمعه از ۶ عصر تا ۱۱٫۳۰ شب و شنبه و یکشنبه از ۱۲ ظهر تا ۱۲ شب باز می­باشد. غذای برزیلی با آرد مخصوص Bahaian در این رستوران درجه یک سرو می­شود. نامش را بخاطر الهه دریا اینگونه نامیده­اند. محل خوبی است برای سفارش ماهی بویژه میگو.

Leblon

$$$$$ Antauarius در خیابان Aristides Espinola شماره ۱۹، تلفن: ۱۲۲۹۴۰۱۰۴۹ هر روز از ۱۲ ظهر تا ۲ بامداد. این محل کوچک و باصفا جائی است که با پذیرائی بسیار عالی در ظروف کلاسیک پرتغالی بیش از ۳۰ سال قدمت دارد. از ماشین­های بنز و بی ام و با راننده های کسل کننده آنها می­توان معیار و سطح مشتریان را سنجید. تذهیب کاری گرچه پر جلوه نمی باشد. پلکان، عتیقه­ها برای فروش هستند، فلذا به همین علت نامگذاری شده است.

$ Brancatense خیابان Jose Linhares شماره ۸۵، تلفن، ۳۵۴۹-۲۲۹۴، هر روز از ساعت ۷ صبح تا ۱۱ شب باز می­باشد. بهترین کافه ریو نام گرفته است. در تابستان محل تجمع افراد بعد از ساحل می­باشد. مشتریان دائمی افزایش یافته است. اینجا از کارت اعتباری نمی توان استفاده کرد.

$$ Carlota خیابان Dias Ferreira شماره ۶۴ تلفن: ۶۸۲۱-۲۵۴۰، ساعت کار سه شنبه تا جمعه از ۷ عصر تا ۱۲ شب و شنبه ۱ عصر تا ۵/۳۰ عصر یکشنبه از ساعت ۱ عصر تا ۱۱ شب Cosy Bistro با یک منوی ابداعی و جدید که آن را به یکی از پرطرفدارترین رستوران های ریو مبدل ساخته است.

$Celeiro s در خیابان Dias Ferreira شماره ۱۹۶۹. تلفن: ۷۸۴۳-۲۲۷۴ ساعت کار دوشنبه تا شنبه از ۱۰ صبح تا ۵ عصر. این رستوران جذاب در ردیف رستوران اصلی Leblon می­باشد به نام (aquilo) جائی که شما براساس وزن، پرداخت می­کنید. غذاهای ساده و سبک از قبیل سالادها، ساندویچ­ها و گیاهخواران از پخش سالادها لذت می­برند و سایرین نیز راضی خواهند بود. میزهایی که در بیرون قرار دارد توسط جوان­ها اشغال شده است.

$$ Doce Delicia خیابان Afranio de melo Franco شماره ۲۹۰، تلفن: ۶۵۴۹۲۵۱۲ هر روز از ساعت ۱۱٫۳۰ صبح تا ۱۲ نیمه شب باز می­باشد. این جا با نامش زندگی می­کند. شیرینی­های خوشمزه و لذیذ. اگر علاقه به شیرینی دارید، کرم Crerre de maracuja (میوه گل ساعت کرم پای) یا یکی دیگر از کیک­های شگفت­آور و پای ها را فراموش نکنید. این جا محل مناسب و قابل اطمینانی جهت صرف نهار یا شام می­باشد. برای وعده­های بیشتر از فیله لذیذ، پاستا و غذای روز میل نمائید.

$$$$ Espaco Brasa Leblon در خیابان Afranio de melo Franco شماره ۱۳۱ تلفن: ۵۷۰۰-۲۱۱۱ که در آنسوی جاده در فروشگاه Espaco LeblonBrasa Leblon (با داشتن ۴۰۰ صندلی) یکی از بزرگترین آنهاست و بهترین کبابی به سبک rodizio می­باشد. غذای ویژه این رستوران غذاهای گوشتی است. که به میزان زیادی ارائه می­شود. تنوع زیادی از سالادها و غذاهای دریائی از قبیل شاه­میگوها و صدف­ها می­باشد. برای همه سلایق چیزی وجود دارد.

$$ Garcia & Rodrigues خیابان Ataulfo de Paiva شماره ۱۳۵۱، تلفن: ۳۲۰۶۰۴۱۰۰ هر روز از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب باز می­باشد. این بنای زیبا یک بخش از ریو می­باشد. بخش قهوه فروشی و نانوائی، بخش رستوران، در طبقه پائین می توانید صبحانه بخورید. از انواع نان هائی که تهیه شده یک نوع را انتخاب کنید. منوی ساده بین المللی در طبقه بالا برای صرف نهار ایده آل می­باشد.

$$$$ Giuseppe Grill خیابان Bartolomeu Mitre شماره ۳۷۰، تلفن: ۲۲۴۹۰۳۰۵۵ هر روز از ساعت ۱۲ ظهر تا ۴ عصر و از ۷ عصر تا ۱۲ شب باز می­باشد، احتمالاً بهترین و شیک ترین خانه استیک ریو می­باشد. که بهترین استیک­ها و کباب­های شهر را سرو می­کند، مغازه Giuseppe Grill اصلی در پائین شهر در خیابان sete de setembro شماره ۶۵ قرار دارد و به همان اندازه که شعبه Leblon مشهور است معروف می­باشد.

$Jobi خیابان Afaulfo de Paiva شماره ۱۱۶۶، تلفن: ۰۵۴۷-۲۲۷۴، ساعت کار از ۹ صبح تا ۴٫۳۰ بامداد. بسیاری از محلی­ها اینجا توقف می­کنند تا قهوه آخرشب خود را اینجا بنوشند. اما این محل جهت صرف غذا نیز خوب است. غذای ویژه اینجا caldinha de feijao (آش لوبیا) گوشت گاو خشک شده در آفتاب jerked Beef و Feijoada می­باشد. در هنگام پخش مسابقات فوتبال از تلویزیون خود را برای یک تجربه واقعی از مردم برزیل آماده کنید.

Pizzaria Guanabaras خیابان Alaulfo de Paiva شماره ۱۳۲۸، تلفن: ۰۷۹۷-۲۲۴۹ همه روزه باز است. دیر باز می­شود و اغلب تا وقتی که می بندد شلوغ است، اینجا پاتوق هنرمندان و هم مدرسه ای های قدیمی باهامانی­ها و بومی­ها است.

$$Tower Grill s فروشگاه Leblon خیابان Afrano de melo franco شماره ۲۹۰ تلفن: ۸۶۳۳-۳۱۳۸ هر روزه از ساعت ۱۲ ظهر تا ۱۲ شب باز می­باشد. Tower Grill که در مرکز خرید Rio Su است. بارها ثابت کرده که معتبرترین خانه استیک شهر می­باشد. آخرین شعبه آن در بالاترین طبقه Shopping Leblon قرار دارد که همه غذاهای متداول و مقبول را به مشتریان خود ارائه می­کند. اما تماشای منظره زیبای Lagoato Corcovado از ویژگی­های منحصر بفرد آن است. رستوران در همان طبقه­ای است که kino plen Leblon یکی از مدرن ترین و مجهزترین مجموعه سینماهای ریو در آن قرار دارد.

LAGOA/JARDIM BOTANICO

$$ Lagoa خیابان Epitacio Pessoa شماره ۱۶۷۵. تلفن: ۱۱۳۵-۲۵۲۳، ساعت کار هر روز از ۶ عصر تا ۲ بامداد و شنبه و یکشنبه علاوه بر این ساعات از ۱۲ ظهر تا ۲ عصر این مکان زیبای متعلق به سال ۱۹۳۴ botequim دارای دکور داخلی زیبائی است و یک ایوان قشنگ رو به دریاچه است، مکان مناسبی جهت صرف نهار و شام می­باشد. البته در ساعات پایانی عصر که همه در حال رفتن هستند کمی شلوغ و پر سر وصدا است. غذاهای آن آلمانی است. از قبیل kassler rippchen (کباب دنده)، mit sauer kraut نوعی سوسیس با سالاد سیب زمینی که توسط آشپزهای مخصوص پخته شده است. میزان هر پرس غذاها زیاد است.

$Braz S در خیابان Maria Angeliea شماره ۱۲۹، تلفن: ۰۶۸۷-۲۵۲۵ ساعت کار یکشنبه تا پنجشنبه از ۶۱۳۰ عصر تا ۱۲٫۳۰ شب و جمعه و شنبه از ۶٫۳۰ صبح تا ۱٫۳۰ بامداد فضائی مربوط به دهه ۱۹۲۰ می­باشد. Braz به سرعت تبدیل به معروفترین پیتزافروشی ریو گردید که در سال ۲۰۰۷ افتتاح گردید. به نظر بسیاری از افراد بهترین پیتزای شهر را دارد. بحدی پیتزای آن طرفدار دارد که برای خرید آن باید در صف منتظر ماند.

$$$ jockey club. Centro gastronomico, Victoria در خیابان Mario riberio شماره ۴۱۰ تلفن: ۲۵۴،۹۰۱۷ ساعات کار هر روز ۸ شب تا ۱ بامداد می­باشد. با وجود اینکه در درون jockey club قرار گرفته، این مرکز عذاخوری راحت و ظریف و زیبا برای یک نفر یا برای همه باز است. ارائه ترکیبی از ظروف سنتی، پیتزاها و غذاهای ژاپنی، کسی که برای شام حضور دارد می­تواند از غذاها انتخاب کند و بردارد، یک ایوان بزرگ مناظری از یک میدان اسب سواری را در پیش چشمان شما قرار می­دهد. Corcovado در روزی که مسابقه اسب سواری است به آنجا بروید و از نزدیک از این مسابقه لذت ببرید.

$$$$$ (olympe) claude Troisgros در خیابان Gustodio Serrao شماره ۶۲ تلفن: ۴۵۴۲-۲۵۳۹ ساعت کار از ۷ شب تا ۱۲ نیمه شب جمعه نهار و یکشنبه­ها تعطیل می­باشد. Claude Troisgros که شغل اجدادش نیز آشپزی بوده و فرانسوی است از زمانی که در دهه ۱۹۸۰ به ریو رسیده تبدیل به یکی از خدایان آشپزی و پخت و پز گردیده است. او با مهارت تمام غذاهای فرانسوی و برزیل را ترکیب می نماید. Olympe خط کشتیرانی او می­باشد. حتماً باید رزرو نمائید.

$$ Pala phita kitch در خیابان para]uedo – Epilacio Pessoa kiosk۲۰ caritangalo تلفن: ۰۸۳۷-۲۲۲۷ ساعت کار هر روز از ۶ عصر تا ۳ بامداد. هنگامی که سواحل اطراف Lagoa مجدداً در سال ۲۰۰۴ بازسازی شد، ریو یک محل جدید برای خوردن و آشامیدن پیدا کرد و دکه­هائی با درجات گوناگون در اطراف دریاچه گسترش یافتند که یکی از بهترین و پرطرفدارترین آنها در جلوی پارک parquet do cantagalo قرار دارد. محیطی اعجاب انگیز برای لذت بردن از یک منوی مختصر از غذاهای آمازونی که در ظروف معاصر سرو می­شود.

آژانس مسافرتی شمیران گشت

تلفن تماس: ۲۶۲۰۶۳۵۷  ۲۶۲۰۶۴۷۹

آدرس آژانس : در گوگل بنویسید آژانس شمیران گشت

درخواست شما ثبت و کارشناس شمیران گشت با شما تماس خواهند گرفت . 

 • بعد از ثبت درخواست کارشناس شمیران گشت با شما تماس می گیرد
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .