راهنمای سفر به سن پترزبورگ

کجا بروید

با اینکه سن پترزبورگ یک کلانشهر ۵ میلیون نفری است، مرکز تاریخی آن بسیار موجز می باشد. رودخانه نوا این شهر را به دو قسمت تقسیم کرده که یک شاخه آن نوا بولشایا (بزرگ) و دیگری مالایا(کوچک) نام گرفته است. عریض ترین نقطه این رودخانه در نزدیکی جزیره اسپیت و هار است. با اینکه کاتال ها و رودخانه ها از میان این شهر می گذرند، خیابان ها بصورت یک شبکه بوده و خیابان اصلی توسکی از میان شهر می گذرد. میدان ها و پارک ها نیز تقاطع های اصلی شهر هستند، ما برای سهولت استفاده از این راهنما شهر را به لحاظ جغرافیایی به شش قسمت تقسیم کرده ایم، در بخش آخر برخی از قصرها در «گردنبند» حومه شهر را توصیف می کنیم.

نقشه شبکه ای و خیابان های مشخص سن پترزبورگ باعث شده تا گردش پیاده در آن کار ساده ای باشد، برای رفتن از یک سر توسکی به سر دیگر آن می توانید سوار یکی از اتوبوس های این خیابان اصلی شوید، و برای عبور از عرض شهر متر و بهترین گزینه است، برای سفر به بیرون شهر هر روز اتوبوس های نور یا راهنماها به همراه راننده در دسترس هستند. در ماه های تابستانی، بهترین راه برای رفتن به پتروف سوار شدن به قایق های هیدروفوبل در رودخانه نوا است موزه های بزرگ هنر و تاریخ سن پترزبورگ برای بازدیدکنندگانی که تنها چند روز است به این شهر آمده اند، ترسناک بنظر می رسند، آرمیتاژها به بازدیدکنندگان می گویند که ۱۵ سال بازدید هشت ساعته طول می کشد تا تنها یک دقیقه از هر گنجینه در مجموعه کامل آن را تماشا کنید و این تنها یک موزه در این شهر مملو از موزه است. اگر مشکل پول نداشته باشید، بهترین راه برای دیدن آرمیتاژ و دیگر موزه ها بازدیدهای کوتاه روزانه، یا زنگ تفریح خرید، غذا خوردن، و استفاده از دیگر تفریحات در شهر است.

عکس صفحه ۲۶- نماد خانواده رومانف

پتروگراد

سمت پتروگراد شهر سه جزیره اصلی شامل جزیره هار، جزیره ای کوچک در ابتدای شهر، جزیره پتروگراد، و جزیره آپتکارسکی را در خود جای داده است. پیتر پایه قلعه پیتر و پل را در اینجا گذاش، و ساکنین این جزایر عمدتا کارگران، صنعتکاران و بازرگانان بودند، تا اینکه در ۱۹۰۳ پل ترینیتی روی رودخانه نوا تکمیل شد. رونق ساخت و ساز در پتروگراد همزمان با گرایش به معماری سبک مدرن بود، و گفته می شود که این جزیره دارای بهترین و بیشترین نمونه های این سبک در این شهر، بویژه در امتداد کامنوستروفسکی است. اغلب مکانهای دیدنی در فاصله کوتاه پیاده روی در کرانه های نوا قرار دارند.

قلعه پیتر و پل

قلعه پیتر و پل (سه شنبه ۱۱ صبح- ۴ب.ظ، پنجشنبه دوشنبه ۱۱ صبح- ۶ب. ظ، سه شنبه آخر هر ماه تعطیل است؛ هزینه ورودی)، در ابتدای شهر، در اصل از چوب ساخته شده و به یادبود حواری سنت پیتر سنت پیتر بورخ نام گرفت. با اینکه این قلعه برای مقاومت در برابر سوئدی ها ساخته شده بود، خاکریزهای آن هیچوقت مورد استفاده قرار نگرفتند.

در طول قرن ها از ساختمانهای آن برای زندان، ضرابخانه، استراحتگاه خانواده سلطنتی، و اولین آزمایشگاه موتور موشک (در دهه ۱۹۳۰) استفاده شد. امروزه اینجا بخشی از موزه تاریخ سن پترزبورگ است و برخلاف گذشته تاریک آن، مکانی شگفت انگیز با یکی از زیباترین کاتدرال های روسیه و چند موزه است که شما را با تاریخ این شهر آشنا می کنند.

عکس صفحه ۲۷- کاتدرال پیتر و پل در پشت خاکریزها می درخشد

دیوارهای سنگی این قلعه، که توسط دومنیکو ترزینی در ۴۰-۱۷۰۶ ساخته شدند، دارای شش بارو هستند که نام نزدیکترین یاران پتر کبیر روی آنهاست: گوسورادف، منشیکوف، گولوفکین، ژوتوف، تروبتسکوی و ناریشکین، ورودی اصلی در گوشه شمال غربی از دو دروازه می گذرد: دروازه ایوان، که در سال ۱۷۳۰ ساخته شد، و دروازه پیتر که توسط ترزینی در ۱۸-۱۷۱۷ ساخته شد. بالای درگاه دروازه پیتر یک عقاب دو سر و یک کتیبه کنده کاری شده اثر کنراد اوسنر روی اولین دروازه چوبی دیده می شود. این کتیبه پیتر حواری را نشان می دهد که سیمون جادوگر را به زانو در آورده نمادی از پیروزی پیتر بر سوئدی هاست. در دو طرف این درگاهی کتیبه هایی با مجسمه های یلونا، الهه رومی جنگ، و مینروا، الهه خرد و مهارت دیده می شوند. دروازه اصلی به رودخانه بنام دروازه نوا، در سال ۱-۱۷۳۰ ساخته شد و در ۱۷۸۷ به شکل ساده و کلاسیک امروزی بازسازی شد. در غرب این دروازه، نوار باریکی از جزیره میان قلعه و آب وجود دارد اگر هوا خوب باشد پاتوق علاقمندان به حمام آفتاب می شود. در زمستان، مردم یخ رودخانه را می شکنند تا تنی به آب یخ زده بزنند.

عکس صفحه ۲۸- کاتدرال پیتر و پل

کاتدرال پیتر و پل

این قلعه در اصل دارای یک محراب چوبی برای پیتر و پل حواری بوده است، اما وقتی پتر کبیر در ۱۷۱۲ پایتخت را به اینجا منتقل کرد، از ترزینی خواست تا کاتدرال پیتر و پل را بسازد تا به عبادتگاه اصلی روسیه تبدیل شود. در افسانه ها گفته می شود که پیتر خود در طراحی آن شرکت کرده و و به قرار دادن مناره های متعدد طلاکاری شده اصرار داشته است. ارتفاع این کاتدرال ۱۲۲/۵ متر است که ۳۰ متر آن به مناره اختصاص یافته است، این مناره که در اصل از چوب طلاکاری شده بوده، بعد از چند آتش سوزی در نهایت در سال­های ۸-۱۸۵۷ به فولاد تغییر داده شد.

فضای داخلی این کاتدرال بسیار خلاقانه است؛ بجای طرح صلیبی ارتودکس به سبک کلیساهای غربی ساخته شده است: یک مستطیل بزرگ که چندین نیم ستون آن را به سه شبستان تقسیم کرده­اند.

این کاتدرال نمونه­ای باشکوه از معماری باروک است: نیم ستون­های سبز روشن و قرمز، چلچراغ های درخشان، دیوارهای کنده کاری شده چوبی از شمایل و یک طاق پیروزی با ۴۳ تمثیل. اینجا مکان دفن تمام تزارها پس از پتر کبیر، بجز پیتر دوم است که در کرملین به خاک سپرده شد. در ۱۹۹۸، پس از بررسی های طولانی مشخص شد که بقایای بیرون مانده از خاگ در یکاترینبورگ مربوط به خانواده سلطنتی، و نیکلاس دوم، الکساندرا و سه دختر آنها بوده اند.

در کنار کاتدرال مقبره گراند دوک قرار دارد که توسط دیوید گریم معمار در ۱۹۰۶۱۸۹۶ ساخته شد. ۶۰ عضو خانواده سلطنتی در اینجا دفن شده اند. در همین نزدیکی Boat House(انبار قایق) قراردارد که اولین قایق پتر کبیر در اینجا به نمایش گذاشته شد (اکنون در موزه نیروی دریایی مرکزی است).

پیتر در آرامش

پتر کبیر آنقدر زنده نماند که تکمیل کاتدرال خود را ببیند، او در ۱۷۲۵ از دنیا رفت و او را در یک محراب چوبی داخل کاتدرال دفن کردند. وقتی کاتدرال در ۱۷۳۳ کامل و تقدیس شد، او را دخمه اول کلیسا قرار دادند.

قلعه حتی در زمان ساخت نیز بعنوان زندان مورد استفاده قرار داشت: پتر کبیر پسرش الکسی را به اتهام خیانت، در سال ۱۷۱۸ اینجا در “Secret House” زندانی کرده و احتمالا با حضور خود تزار) او را تا سر حد مرگ شکنجه کردند. دسمبریست ها، از جمله فئودور داستایوفسکی نویسنده، نیز قبل از تخریب اینجا، پیش از اعدام در اینجا نگهداری می شدند. باستیون تروبستکوی در ۱۸۷۲ به یک زندان تبدیل شد که در آن عده زیادی از زندانیان سیاسی، شامل وزرای تزار و اعضای خانواده سلطنتی و دولت موقت نگهداری می شدند. این باستیون در ۱۹۲۴ به موزه تبدیل شد. بازدید کنندگان می­توانند از سلول­ها، اتاق­های شکنجه و اتاق نگهبانی و نیز مجموعه ای از عکس­های و دیگر صنایع دستی مربوط به تاریخ این زندان دیدن کنند.

در خانه فرمانده (۶-۱۷۴۳) و خانه مهندس (۹-۱۷۴۸) نمایشگاه های دائمی و موقت از تاریخ این شهر برگزار می شوند.

کرونورک و خاکریز (Embankment)

پتر کبیر از ترس حمله از طرف زمین های بی حفاظ قلعه به شمال، دستور داد که در آنچه کرونورک نام گرفته بود(چون شیب آن منطقه شبیه یک تاج بود) چند بین خاکریز و خندق تعبیه کنند. اینجا در قرن ۱۹ به محل اعدام دسمبر پست ها، و سپس به توپخانه تبدیل شد. پیوتر تامانسکی در ۶۰-۱۸۴۹ این ساختمان آجری شبیه نعل اسب را طراحی کرد که اکنون به موزه توپخانه (شماره ۷، پارک الکساندروفسکی: چهارشنبه – یکشنبه  ۱۱ صبح- ۶ب. ظ؛ هزینه ورودی) تبدیل شده و انواع سلاح های بکار رفته در روسیه را در کنار چند تانک، پرچم، بیرق، یونیفرم و دیگر تجهیزات نظامی به نمایش گذاشته است.

مجسمه چمیاکین

در نزدیکی کاتدرال مجسمه پتر کبیر از هنرمند آوانگارد میخائیل چمیاکین دیده می شود که در ۱۹۹۱ در اینجا قرار داده شده است. این مجسمه عجیب، با سر و دست های نامتناسب، در زمان نصب ساکنین شهر را متأثر کرد. اما به نظر می رسد که اکنون آن را پذیرفته اند، آنها برای خوش شانسی انگشت اشاره دست راست او را می مالند.

پشت موزه توپخانه الکساندروفسکی قرار دارد، که در اصل آن را خالی گذاشته بودند تا بتوان به راحتی با بالا رفتن از قلعه جاسوسی دشمن را کرد. در اواسط قرن ۱۹، این زمین به پارک تبدیل شد که تا زمان انقلاب انواع تفریحات از خانه اپرا تا باغ وحش در آن جای گرفتند. اکنون این پارک دارای کافه، کازینو، یک باغ وحش (ص ۹۴)، یک پارک تفریحی و یک رصدخانه (سه شتبه یکشنبه ۳۰, أصبح عب.ظ) است. در نزدیکی ورودی قلعه پیتر و پل میدان ترینیتی قرار دارد، که زمانی محل یک کاتدرال و اولین بورس اوراق بهادار، و مرکز پر جنب و جوش این جزیره بوده است. در همان نزدیکی موزه تاریخ سیاسی (شماره ۲/۴ خیابان کوپیشواء جمعه چهارشنبه ۱۰ صبح غرب، ظ؛ رایگان) قرار دارد که در دو عمارت به سبک مدرن جای گرفته است. مالک این عمارت ها ماتیلدا کرزینسکا و بارون برانت هستند. لنین و گروهش در ۱۹۱۷ خانه کرزینسکا را تصرف کرده بودند و حالا عکسها، پوسترها و دیگر یادگاری های سیاسی آنها در اینجا به نمایش گذاشته شده است. همچنین همیشه ویدئوهای هر دوره و نوار سخنرانی های رهبران در حال پخش شدن هستند. وقتی کرزینسکا ، بالرین معروف، در این خانه زندگی می کرد چندین اتاق آن بازسازی شد در کرانه نوا خانه کوچکی دیده می شود که پتر کبیر وقتی ساخت این شهر را آغاز کرد، برای اولین بار در آن زندگی می کرد.

عکس صفحه ۳۱- پنجره های ویترای در موزه تاریخ سیاسی

کلبه کابین پتر کبیر (شماره ۶ خاکریز پتروفسکایا؛ چهارشنبه -دوشنبه ۱۰ صبح ۵:۳۰ ب، ظ، دوشنبه آخر هر ماه تعطیل است؛ هزینه ورودی) در ۲۶-۲۴ مه ۱۷۰۳ ساخته شد و تنها ساختمان چوبی از دوره پتری است که تا به امروز سالم مانده است. در ۱۸۴۴، برای حفاظت از آن در برابر هوای نامساعد این شهر یک دیواره أجری دورتادور آن کشیده شد. داخل آن اتاق­های کوچک و ساده ای هستند که این تزار بزرگ تا ۱۷۰۸ هرگاه که به اینجا می آمد در آن اقامت داشت.

کمی پایین تر از خاکریز، کروزر اورورا خاکریز پتروفسکایاء سه شنبه – پنجشنبه و شنبه یکشنبه ۱۰:۳۰صبح ۴ ب.ظ؛ رایگان) قرار دارد که شلیک هوایی علامت حمله به قصر زمستانی در ۱۹۱۷ را انجام داد. این کشتی در ۱۹۰۰ ساخته شد و در جنگ روسیه ژاپن در وضعیت بدی بود تا اینکه بعد از آن به یک کشتی تعلیمی تبدیل شد، در حال حاضر اتاق های خدمه، ماشین آلات و سلاح های معروف آن بهمراه چند یادگاری جالب دوران انقلاب به روی بازدیدکنندگان باز هستند.

عکس صفحه ۳۲- کروز اوروا

اگر می خواهید بدانید که در اوایل دوران جماهیر شوروی زندگی به چه شکل بوده، از آپارتمان هایی دیدن کنید که سرگئی کیروف، رهبر حزب در ۳۴-۱۹۲۶ در آن زندگی می کرد. موزه کیروف (شماره ۲۶۱۲۸ خیابان کامنوستروفسکی؛ پنجشنبه سه شنبه ۱۱ صبح- ۵:۳۰ ب. ظ؛ هزینه ورودی) کمی شبیه قدم زدن در گذشته است چون همه چیز از اتاق خواب، دمپایی روفرشی، کتاب ها، وسایل شکار، و آثار هنری و تمام وسایل دفتر کار کیروف دست نخورده باقی مانده اند. چند مجموعه عکس و یادگاری های زندگی و مرگ مرموز او نیز در این موزه دیده می شوند. همچنین یک مجموعه جالب درباره کودکی در دوران استالین وجود دارد که محیط زندگی کودکان در دهه های ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ را بازسازی کرده است.

جزایر کیروف

جزایر کیروف، در شمال شرقی پتروگراد، سه بهشت زیبا و دور از زندگی شهری هستند. کامنی به محله ثروتمندان و افراد معروف تبدیل می شود؛ پارک ویکتوری بخش اعظم کرستوفسکی را در بر گرفته، و پلاگین یک ارک زیبا و قصر پلاگین (چهارشنبه – یکشنبه  ۱۰ صبح- ۶ب ظ. هزینه ورودی) را در خود جای داده است. قصر پلاگین به سبک نئوکلاسیک توسط کارلو روسی برای مادر الکساندر اول در ۲۲-۱۸۱۸ ساخته شد. پرجاذبه ترین لذت این سه جزیره طبیعت آنهاست: مسیرها از میان بیشه زارها و در امتداد کرانه های رودخانه می گذرند و در گوشه و کنار خانواده ها و جمع دوستان را می بینید که از یک زنگ تفریح دور از شهر لذت می برند.

سرگئی کیروف

سرگئی کیروف (۱۹۳۴- ۱۸۸۶) یک انقلاب پیشرو بود که از ۱۹۲۶ تا زمان مرگ رهبری حزب سن پترزبورگ و اداره شهر را بدست داشت. او که یک مدیر خوب، سخنرانی کاریزما و رهبری محبوب بود، دوست صمیمی جوزف استالین بود. او در سال ۱۹۳۴ با شلیک گلوله ای به پشت سرش به محض ورود به دفتر کار در اسمولنی کشته شد. مورخان بر این باورند که استالین خود دستور قتل او را داده بود تا پیش زمینه ای برای انجام پاکسازی های بزرگ باشد.

عکس صفحه ۳۴- غروب جزیره واسیلیفسکی

جزیره واسیلیفسکی پتر کبیر در اصل برنامه­ریزی کرده بود که جزیره واسیلیفسکی مرکز اجرایی شهر جدیدش باشد، و کانال ها در خط های مستقیم از عرض جزیره بگذرند. او چندین ساختمان اداری ساخت، اما سیلاب و عدم دسترسی از قسمت جنوبی جزیره (و جاده به مسکو) تمام برنامه هایش به اتمام رسید. بسیاری از ساختمانهای اداری اکنون به موسسات آموزشی یا موزه تبدیل شده اند، و کانال ها به خیابانهای شهر با نام عجیب «Lines» (خطوط) تبدیل شده اند. اغلب جاذبه ها در نزدیکی استرلکا(زبانه هستند، اما خیابان بولشوی و «خطوط»  مسکونی آرام برای قدم زدن عالی هستند.

استرلکا

زبانه (استرلکا) یک تکه زمین مثلثی است که وقتی نوا به دو شاخه بولشایا و مالایا تقسیم می شود، از آن بیرون زده است.

معماری فعلی طراحی توماس دی توماس و آندریان زاخاروف در ۱۸۱۰ است. بورس اوراق بهادار در میان دو انبارخانه قرار داشته و رو به منظره یک پارک کوچک با دو فانوس دریایی با ابهت است. این فانوس های دریایی که ستون های روسترال (برگرفته از rostra لاتین به معنی سکو) نامیده می شوند، ۳۲ متر طول داشته و با تصاویر تمثیل گونه از چهار رودخانه بزرگ روسیه: نوا، وولگا، دنیپر و ولخوف، تزئین شده اند. آنها در اصل با چراغهای نفتی برای هدایت دریانوردان روشن می شدند. ساختمان بورس اوراق بهادار کلاسیک اکنون به موزه نیروی دریایی مرکزی (شماره ۴ میدان بیرژوایاء چهارشنبه – یکشنبه ۱۰:۳۰ صبح- ۵:۳۰ ب.ظ، پنجشنبه آخر هر ماه تعطیل است، هزینه ورودی) تبدیل شده و پر از انواع کشتی و ابزارهای دریانوردی، شامل «قایق کوچک» پتر کبیر که در آن قایقرانی را یاد گرفت، و یک مجموعه غنی از پوسترها، پرچم ها، یادگاری­های نیروی دریایی و سیاسی شوروی سابق است. انبارخانه شمالی که کنار بورس اوراق بهادار قرار دارد اکنون دو موسسه را در خود جای داده است؛ در کنار آن اداراه گمرک سابق است که اکنون موسسه ادبیات روسیه شده است. انبارخانه جنوبی به موزه جانورشناسی (شماره ۳/۱ خاکریز یونیورسینتسکایا، شنبه – پنجشنبه ۱۱ صبح- ۶ ب. ظ؛ هزینه ورودی) تبدیل شده و مملو از هزاران جانور زمینی، هوایی و دریایی پرشده مانند چند بچه ماموت مربوط به ۴۰٫۰۰۰۰ سال قبل می باشد.

عکس صفحه ۳۵- جزئیات ستون روسترال

دانشگاه Embankment (خاکریز)

در کنار موزه جانورشناسی در خاکریز موزه مردم شناسی و قوم شناسی و کوئستکامرا (شماره ۳ خاکریز یونیورسیتسکایا، سه شنبه یکشنبه هر روز ۱۱ صبح- ۵ ب.ظ، سه شنبه آخر هر ماه تعطیل است؛ هزینه ورودی) قرار دارد که یک ساختمان باشکوه پتری با سبک باروک است که جورج جوان ماتارووی آن را در سال ۳۴-۱۷۱۸ ساخت تا مجموعه دایره المعارفی پتر کبیر را در آن جای دهد. پیتر اول آنها را در ۱۷۱۷ از فردریک رویش دانشمند هلندی خریده بود، و برای از بین بردن خرافات در میان مردم آنها را به نمایش عموم گذاشته بود. او می خواست مردم بدانند که اتفاقات نامتداول فیزیکی پدیده های طبیعی و نه کار جادوگر و شیطان هستند. مجموعه ای از آناتومی های عجیب در سرسراهای گرد به نماش در می­آمدند تا جمعیت بزرگسالان و کودکان دور آن جمع شوند، البته شاید این مجموعه برای بعضی افراد خوشایند نباشد.

همچنین این موزه دارای مجموعه ای بسیار شگفت انگیز و جذاب از صنایع دستی سرتاسر جهان است. در یک تالار مدور این برج محل مطالعه میخائیل الومونوسف، اولین و برجسته ترین دانشمند و محقق روسی، دیده می شود که در ۶۵-۱۷۴۱ در آن کار می کرده است. کره بزرگ گوتورپ نیز در این ساختمان است که برای دیدن آن باید بلیط جداگانه تهیه کنید.

عکس صفحه ۳۶- دوازده کالج

یک کره جدید جایگزین کره اصلی هدیه شده به پتر کبیر در ۱۷۱۳ شده است. کره اصلی در یک آتش سوزی از میان رفت. این کره که بیش از ۳ متر قطر دارد، در لایه بیرونی دنیا و در داخل پهشت را نشان میدهد وقتی به طرف غرب خاکریز بولشایا نوا می روید ساختمان­های زیبای سفید و قرمز باروکی دوازده کالج را می بینید که دومنیکو ترزیقی در ۱۷۴۳ آنها را ساخته و در بیش از ۴۰۰ متر در امتداد کرانه رودخانه ادامه دارند، این ساختمان که در اصل برای پتر کبیر مجمع وزرا بوده در قرن ۱۹ به بخشی از دانشگاه تبدیل شد. کل خاکریز و محله مجاور آن قلب دنیای آکادمیک سن پترزبورگ محسوب می­شود، با دانشجویان و اساتیدی که هر روژه سر راه رفتن به کلاس با توریست ها مواجه می شوند.

در همان نزدیکی قصر منشیکوف (شماره ۱۵ خاکریز یونیورسیتتسکایا، سه شنبه – یکشنبه ۱۰:۳۰ صبح- ۵ ب. ظ. هزینه ورودی، اولین ساختمان سنگی شهر، دیده می­شود که چند معمار شامل دومنیکو ترزیتی، بارتولوسئو راسترلی و جین باپتیست له بلوند در ۲۷-۱۷۱۰ آن را ساختند. این قصر که برای الکساندر منشیکوف، بهترین دوست پتر کبیر و اولین حاکم سن پترزبورگ، ساخته شده، محل رسمی پذیرایی از مهمانان خارجی و میگساری غیررسمی پیتر و دوستانش بود. این بنا که در سال ۲۰۰۲ به شکل اصلی بازسازی شده یک سکونتگاه باشکوه با الهام از سبک هلندی، با تالارها و آشپزخانه هایی است که همگی با فرشینه و کاغد دیواری ابریشمین دکور شده اند. تالارهای خصوصی نیز از کف تا سقف کاشی شده­اند.

رفیق پیتر

الکساندر منشیکوف (۱۷۲۹-۱۶۷۳) بهترین دوست و همراه پتر کبیر بود. منشیکف که گذشته چندانی از آن در دسترس نیست دارای مهارت های فکری، نظامی، و اجرایی برای پیروزی به نفع تزار بود و البته آنقدر جذبه داشت که تزار فسادهای او را نادیده بگیرد. او پس از مرگ پیتر تمام عناوین و ثروت خود را از دست داده و به سیبری تبعید شده و در همانجا مرد.

کمی به طرف غرب، آکادمی هنر (شماره ۱۷ خاکریز یونیورسینتسکایا، چهارشنبه- یکشنبه ۱۱ صبحب، ۶ ب. ظ، هزینه ورودی) قرار دارد که امپراتریس الیزابت در سال ۱۷۵۷ آن را تأسیس کرد و الکساندر کوکورینوف و والین دلامونته آن را ساختند. این ساختمان باشکوه نئوکلاسیک دارای حال و هوای قدیمی و خاک خورده است و دانشجویان در تالارهای موزه تمرین طراحی می کنند. بیشتر بهترین کارهای این موزه پس از انقلاب ۱۹۱۷ بین موزه های دیگر توزیع شدند، اما مجموعه نقاشی ها و طراحی های آکادمیک ارزش تماشا کردن را دارند. حتماً از طبقه بالا برای دیدن ماکت های معماری برخی از معروف ترین بناهای این شهر، شامل چند نمونه از مجمع اسمولنی و کاتدرال سنت اسحاق، دیدن کنید.

عکس صفحه ۳۸- کروز اوروا

ابولهول

در یکی از خاکریزها در جلوی آکادمی هنر مجسمه های ابولهول قرن ۱۴ قبل از میلاد دیده می شوند که در ۱۸۳۲ به سن پترزبورگ آورده شده اند.

قصر Embankment (خاکریز)

به ندرت پیش می آید که بازدیدکننده های سن پترزبورگ در اولین بازدید از میدان قصر و قصر زمستانی شگفت زده نشوند. اینجا قلب و روح شهر، با آرمیتاژ (Hermitage) یکی از بزرگترین موزه های هنر دنیاست.

قبل از آنکه امپراتریس آنا در ۱۷۵۴ از بارتولومئو راسترلی بخواهد تا یک قصر زمستانی بسازد، در این طرف رودخانه سه قصر کوچک وجود داشت. امپراتریس الیزابت از قصر أنا کاملا راضی نبوده و از راسترلی خواست تا دوباره روی آن کار کند. آنچه امروز می بینید در ۱۷۶۲ کامل شد، البته بخش­هایی از آن پس از آتش سوزی ویرانگر در ۱۸۳۷ بازسازی شده است. دیوارهای آبی کم رنگ، تزئینات طلایی و ستون های سنگ گوب شده باعث شده تا این خانه ۱۰۵۷ اتاقی حالت سبکی داشته باشد که اندازه بزرگ آن را در خود پنهان کرده است.

کاترین کبیر دستور داد تا تمام دکور داخلی را به سبک نئوکلاسیک مورد علاقه آن بازسازی کنند، اما نمای خارجی و چند تالار باشکوه راسترلی را تغییر نداد. اما او یک تغییر عمده ایجاد کرد. با اینکه پیشینیان او آثار هنری بسیاری را جمع آوری کرده بودند، کاترین شخص متعصبی بود، و آرمیتاژ کوچک و آرمیتاژ بزرگ را ساخت تا مجموعه خود را در آن نگهداری کند.

عکس صفحه ۳۹- غروب قصر زمستانی

سپس تئاتر را ساخت تا از دیگر سرگرمی های هنری لذت ببرد. نیکلاس اول، دیگر مجموعه دار جدی، دستور ساخت آرمیتاژ جدید را داد و در سال ۱۸۵۲ بخشی از مجموعه را تحت عنوان موزه سلطنتی به روی عموم مردم باز کرد. در یکی از ورودی ها ۱۰ اطلس ۵ متری (پیکره های مذکر که به شکل تزئینات ساختمان را نگه داشته اند) نگهبانی می­دهند. اکنون کل مجموعه سکونتگاه سلطنتی و موزه هنر در این پنج ساختمان مرتبط بهم در کنار خاکریز قرار دارند.

در ۱۹۱۷ پس از کنار گذاشتن تزار، دولت موقت در قصر زمستانی تشکیل شد. در ۲۵ اکتبر ۱۹۱۷ بولشویک ها به قصر حمله کردند، البته هزاران کارگر آن را ویران نکردند، زیرا هنر و سینمای شوروی آن را به تصویر کشیده بودند. تنها چند فشنگ و گلوله شلیک شده، و یک پنجره شکست، و رهبران دولت موقت به زندان آنطرف رودخانه همراهی شدند.

میدان قصر

میدان قصر(میدان دوروتسوایا) همیشه مکان گردهمایی در جشن ها و اعتراضات بوده است، در اینجا تزارها به صدای توپ ها گوش کردند، و مراسم مذهبی و شهری را جشن گرفتند، و در «یکشنبه خونین» (۹ ژانویه ۱۹۰۵) دراینجا گروهی از کارگران صلح طلب به رهبری یک کشیش به ارائه عریضه به تزار به میدان آمدند. نیروها به روی آنها آتش گشوده و بدین ترتیب اولین انقلاب ۱۹۰۵ آغاز شد. در اینجا اهالی لنینگراد پایان جنگ را جشن گرفتند، و در همین جا هزاران نفر برای اعلام انحاد با بوریس یلتسین در ۱۹۹۱ به خیابانها آمدند.

امروزه جشن سال نو و دیگر جشن ها و کنسرت ها برگزار می شوند، و نوجوانان در آن تکنیک های اسکیت بورد خود را تمرین می کنند.

آکادر: یک مجموعه کامل

امپراطورها و امپراتریس های روسی با خرید مجموعه های خارجی، شامل مجموعه های رابرت واپول، جان لید براون، امچراتریس ژورفین، کریستوفور و بارباریکو و گیان پیترو کامپانا، مجموعه های خود را کامل می کردند.

در وسط این میدان ستون الکساندر ۶۰۰ تنی با ۴۷۵ متر طول قرار دارد. در بالای این ستون یک فرشته برنزی دیده می شود. خود ستون طراحی آگوست دمانتفراند در ۱۸۳۴ به یاد پیروزی ۱۸۱۲ بر ناپلئون می باشد.

دفتر ستاد کل فرماندهی در ۲۹-۱۸۱۹ توسط کارلو روسی برای نیکلاس اول ساخته شد، یک بنای منحنی باشکوه که در ۵۸۰ متر امتداد داشته و گویی یک فضای باز و بزرگ را در آغوش گرفته است. در نیمه این ساختمان یک طاق بزرگ قرار دارد که بالای آن یک ارابه پیروزی ساخته شده است. موزه دفتر ستاد کل فرماندهی (شماره ۶ میدان دوور ستاوایا، سه شنبه  – یکشنبه ۱۰ صبح – ۶ ب. ظ؛ هزینه ورودی) در چندین طبقه از این ساختمان قرار دارد.

عکس صفحه ۴۱- طاق بزرگ دفتر ستاد کل فرماندهی

 چند راهروی چوبی جیر جیرو با منظره زیبای میدان شما را به سمت این موزه هدایت می کنند، علاوه بر دفتر خصوصی مجلل کنت نسلرود (نخست وزیر الکساندر اول و نیکلاس اول)، این موزه دارای مجموعه­ای کامل از یونیفرم ها و تجهیزات نظامی، مجموعه ای کامل از هنرهای کاربردی، و هنر فرانسه قرن ۲۰ می باشد.

قصر زمستانی و آرمیتاژ

قصر زمستانی و آرمیتاژ (شماره ۳۴ خاکریز دوور و نسوایاء سه شنبه – یکشنبه ۱۰:۳۰ صبح – ۶ ب. ظ؛ هزینه ورودی؛ تورها و راهنمای صوتی به زبان انگلیسی در دسترس هستند؛ زمان تورهای دو گالری گنجینه بصورت روزانه روی بوردها نصب می شوند. wwwhermitagemuseum.org) در ۱۹۱۷ به موزه تبدیل شدند. وقتی ارتش آلمان در ۱۹۴۱ به USSR حمله کرد، حدود دو سوم این مجموعه به اورالز فرستاده شدند؛ بقیه به طبقات پایینی منتقل شدند. علیرغم ۳۰ حمله بمباران و تخریب های ویرانگر ناشی از آب، برف و یخ، این قصرها از جنگ جان سالم بدر بردند.

در طول چند دهه، مجموعه این موزه تغییر کرد برخی آثار به دیگر موزه های جماهیر منتقل یا فروخته شدند، برخی دیگر برای مجموعه های خصوصی مصادره شدند یا در جنگ جهانی دوم بعنوان “هنر پیروزی” از آلمان ها و اروپا گرفته شدند.

از آنجا که ساختمان­های قصر اطراف چند حیاط ساخته شده اند، موزه کمی شبیه یک هزارتوی پیچیده است. مجموعه این موزه از لحاظ کشور و دوره تقسیم بندی شده، و می­توانید برای سهولت در رفت و آمد از قسمت اطلاعات نقشه تهیه کنید.

سه میلیون قلم

کل دارایی این موزه بیش از ۳ میلیون قلم است. تنها ۱۰-۵ درصد مجموعه آرمیتاژ در تالارهای آن به نمایش درآمده اند.

طبقه اول (همکف)

در طبقه همکف بهترین مجموعه های این موزه از آثار عتیقه، شامل چند نیم تنه و موزاییک رومی، و نیز آثار هنرهای زیبا و کاربردی مصر باستان، هنر قفقاز و شرق دور به نمایش در آمده است. گالری گنجینه به دو بخش تقسیم شده است. اولی طلای اسکیتی مربوط به قرن سوم قبل از میلاد، و نیز گنجینه های طلای دوره های بعدی را در خود جای داده است. بخش دوم آثار بیزانسی تا قرن ۲۰، شامل جواهرات سلطنتی و آثار لالیک و فابرژ را نمایش می دهد.

عکس صفحه ۴۳- سردیس هرمس از مجموعه عتیقه ها

طبقه دوم

در طبقه دوم قصر زمستانی تالار تشریفات، تالارهای خصوصی، تالار رقص و دیگر اتاق­های نشیمن خانواده سلطنتی قرار دارند. اتاق­های نشیمن در انتهای غربی شامل اتاق­هایی هستند که آخرین فرزندان رومانوف در آن زندگی می کردند، همچنین کتابخانه بلوط، و اتاق غذاخوری کوچک در این قسمت هستند که در اتاق دوم بولشویک ها اعضای دولت موقت را دستگیر کردند. وقتی از کوریدور تاریک با فرشینه ها و سوراخهایی در کف طبقه سوم برای روشنایی می گذرید، به اتاق طراحی طلایی، و چند اتاق خلوت اتاق زنان) و تالار خواب می رسید تالارهای تشریفات در قسمت نوای قصر قرار دارند.

در Great Hall (تالار بزرگ یا تالار نیکلاس)، بزرگترین اتاق قصر، ۵۵٫۰۰۰ مهمان می­توانند برای رقص جمع شوند. تالار پتر کبیر (که اتاق اریکه کوچک نیز نامیده می شود) دارای یک تخت سلطنتی انگلیسی با روکش نقره است که در سال ۱۷۳۱ ساخته شده و حالا گهگاهی به نمایش گذاشته می شود.

شاید زیباترین فضا در قصر زمستانی نه یک اتاق، بلکه یک پلکان است: پلکان جردن توسط راسترلی در ۱۷۶۲ ساخته شد. این پلکان دارای تناسبات زیبا و تزئینات مجلل به سبک باروک است، در اصل پلکان سفارتی نام داشت، زیرا سفیران از آن برای بالا رفتن و شرف یاب شدن به حضور تزار استفاده می کردند. اما به این دلیل به پلکان جردن شهرت یافت که خانواده سلطنتی از آن برای رفتن به رودخانه نوا در روز اپیفانی (که قبل از انقلاب ۶ ژانویه جشن گرفته می شد)، تعطیلات کلیسا که جشن مسیحی شدن مسیح در رودخانه جردن است، استفاده می کردند. در این روز یک سوراخ روی نوا ایجاد کرده و از آنجا یک جام آب تهیه می شد که پس از تقدیس توسط متروپولیتن-رهبر دینی سن پترزبورگ-تزار از آن می­نوشید.

عکس صفحه ۴۴- پلکان باشکوه جردن

در طبقه دوم این ساختمان بخش اعظم مجموعه هنری موزه به نمایش گذاشته شده است؛ هنر فرانسه قرون ۱۵ تا ۱۸ (شامل آثار پوسین، لورین و فراگونارد)؛ هنر اسپانیا (شامل نقاشی های الگرکو، که معروفترین آنها اثر پیتر و پل حواری است)؛ مجموعه انگلیسی(مجموعه بزرگی از پرتره)؛ مجموعه های آلمانی هلندی و فنلاندی (شامل ۴۰ اثر رونم نقاشی های روبنس، وان دایک، و تعداد زیادی از نقاشی های رامبراند)؛ و یک مجموعه معروف از هنر ایتالیا، شما در اینجا میتوانید آثار تیتیان، میکل آنژ، دو نقاشی از داوینچی، شامل مدونا بئوئیس و آثار رافائل را تماشا کنید. دیگر اتاق­ها مجموعه هایی کامل از هنر و زره پوش های اروپای قرون وسطا را در خود جای داده اند.

در طبقه دوم آرمیتاژ کوچک، تالار پاویلیون قرار دارد که یک اتاق بزرگ با روکش طلاست که دارای منظره باغ هایی است که در دوران کاترین کبیر پرورش یافته اند. این اتاق که با ۳۰ چلچراغ روشن می­شود، دارای موزاییک­های رومی و بیزانسی در کف و ساعت زیبای Peacock clock (ساعت طاووس) ساخت جیمز فاکس در ۱۷۷۲ است. سر ساعت این طاووس بال­هایش را باز می کند، و یک خروس، جغد و قارچ ها شروع به حرکت می کنند. این ساعت هر چهارشنبه ساعت ۵ بعد از ظهر هنگام کار کردن به نمایش درمی آید.

عکس صفحه ۴۵- «خانواده مقدس» رافائل

طبقه سوم

طبقه سوم مجموعه هنر قرون ۱۹ و ۲۰ را به نمایش گذاشته که عمدتاً از مجموعه­های خصوصی مصادره شده پس از انقلاب ۱۹۱۷ هستند در اینجا ده ها اثر از مونه، رنوار، دگا، پیسارو، ون گوگ، ماتیس (شامل La Danse مربوط به ۱۰-۱۹۰۹) و پیکاسو دیده می شوند. همچنین این طبقه دارای یک اتاق برای هنر روسی قرن ۲۰ (شامل میدان سیاه کازمیر مالویچ) است. یک مجموعه سکه و مجموعه ای زیبا از هنرهای زیبا و کاربردی بیزانسی و شرقی نیز در این طبقه وجود دارند.

عکس صفحه ۴۶- «اتاق قرمز» هنری ماتیس

شرق بطرف باغ های تابستانی

سمت شرق میدان قصر مملو از جمعیت، مغازه ها و طاق ها، موزه ها، قصرها و چند میدان و باغ کوچک و معروف است. این بخش، منطقه پرمنظره اطراف رودخانه مونیکا را تحت پوشش قرار داده، در شرق به فونتانکا می رسد و تا رودخانه نوا در شمال ادامه دارد. در نزدیکی میدان قصر و نزدیک رودخانه موئیکا موزه آپارتمان الکساندر پوشکین (چهارشنبه دوشنبه ۱۰ صبح- ۵ ب.ظ، آخرین جمعه هر ماه تعطیل است هزینه ورودی) قرار دارد که این شاعر معروف روسی در آنجا زندگی می کرد و در ۱۸۳۷، پس از یک دوئل برای دفاع از پاکدامنی همسرش کشته شد.

این آپارتمان بر اساس اسکیس ها بازسازی شده و وسایل پوشکین در آن چیدمان شده اند.

خیابانی که در ابتدای میدان قصر شروع شده و تا شرق کشیده می شود، خیابان میلیونر نام دارد، زیرا عمارت های مجلل آریستوکرت ها در این خیابان هستند. امروزه این عمارتها به کمی تعمیرات نیاز دارند، اما در انتهای شرقی خیابان قصر مرمر(شماره ۵ خیابان میلیونر دوشنبه ، ۱۰صبح- ۵ ب.ظ، چهارشنبه – یکشنبه ۱۰ صبح – ۵ ب. ظ؛ هزینه ورودی) قرار دارد، که رینالدی آن را در ۸۵-۱۷۶۸ برای گریگوری اورلو معشوق کاترین کبیر ساخته است. این بنا که نمونه ای کامل از اوایل کلاسیسیزم است با بیش از ۳۰ نوع و رنگ مرمر ساخته شده که در پلکان گراند به زیباترین شکل دیده می شوند. در این پلکان رنگ های ملایم مرمر زیر نور چلچراغ کریستالی می درخشند. اکنون اینجا بخشی از موزه روسیه است، و مجموعه خصوصی از هنرهای زیبا و کاربردی قرون ۱۸ و ۱۹ مجموعه ای عجیب و متنوع از هنر معاصر روسی، و نیز یک مجموعه اهدایی پیتر و آیرین لودویگ را به نمایش گذاشته است.

عکس صفحه ۴۷- شعله ابدی

در جنوب میدان قصر Fields of Mars قرار دارد که برای رژه های نظامی و جشن ها از ۱۸۰۵ استفاده می شود. در دوران جماهیر شوروی قربانیان انقلاب ۱۹۰۵ در اینجا دفن شدند؛ آنها در ۱۹۱۹ بنای قهرمانان انقلاب، و سپس در ۱۹۵۷ شعله ابدی را به آن اضافه کردند. در شرق کانال باریک البیاژنا باغ های تابستانی (هر روز مه-اکتبر ۱۰ صبح. ۱۰شب، نوامبر- مارس ۱۰ صبح -۸ شب) قرار دارند.

عکس صفحه ۴۸- کروزر اورورا

پوشکین در خانه

الکساندر پوشکین در نامه ای به یک دوست نوشت: باغ تابستانی، آشپزخانه من است. من صبح بیدار می شوم و با رویدوشامبر و روفرشی به آنجا می روم. در آنجا می خوانم و می نویسم و چرت بعد از ظهرگاهی می زنم. اینجا برای من مثل خانه است.

پتر کبیر در اینجا باغ های تابستانی خود را در گوشه یک باغ رسمی با ۲۵۰ مجسمه و آب نما که با آب رودخانه تغذیه می شوند، ساخته است. با اینکه خانه او از سیل ویرانگر ۱۷۷۷ جان سالم بدر برد، عملا هر چیز دیگری ویران شد. این مجموعه در دوران کاترین کبیر با ۹۲ مجسمه در یک محیط طبیعی بازسازی شد. در تمام دوران پیش از انقلاب، اینجا مکان مورد علاقه نجیب زادگان سن پترزبورگ برای قدم زدن، گپ زدن و لذت بردن از موسیقی و طبیعت بود. این باغ چنان مورد احترام بود که در محاصره شهر در طول جنگ جهانی دوم هیچ درختی برای سوزاندن در آب قطع نشد.

در شمال شرقی قصر تابستانی (مارس اکتبر چهارشنبه – دوشنبه ۱۰ صبح- ۶ ب. ظ؛ هزینه ورودی) قرار دارد، که یک خانه دو طبقه به سبک هلندی است و ترزینی آن را در ۱۷۱۱ ساخته است، این خانه مملو از وسایل زندگی پیتر، شامل یک تخت آسمانه دار و کمدهایی است که که زمانی گنجینه عجایب او در آنها نگهداری می شدند. قهوه و چایخانه­های نئوکلاسیک اکنون برای نمایش هنر معاصر و سایر نمایشگاه ها بکار می روند.

سالت تاون (شهر نمک)

در شرق فونتانکا منطقه ای وجود دارد که زمانی سالت تاون نامیده می شد و دولت از آن برای ذخیره نمک و شراب استفاده می کرد. امروزه اینجا محله ای زیبا با خیابان­های مشجر و دو موزه است. موزه استیگلیتز، که موزه هنرهای تزئینی و کاربردی (شماره ۱۳ کوچه سالیانوی؛ سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح- ۵ ب.ظ هزینه ورودی) نیز نامیده می شود، بخشی از یک مدرسه طراحی صنعتی است که بارون الکساندر استیگلیتز آن را در ۱۸۷۶ تاسیس کرد. او برای تعلیم دانشجویان خود بیش از ۳۰٫۰۰۰ نمونه از زیباترین هنرهای کاربردی اروپایی و روسی را خریداری کرده و به ماکسیمیلیان مسماچر سفارش ساخت یک بنا برای نمایش آنها را داد.

پس از انقلاب ۱۹۱۷، مجموعه و مدرسه استیگلیتز مصادره شد، و تالارهای باشکوهی که به تقلید از سبک های رنسانس ایتالیایی، فنلاندی، باروک و مسکویی ساخته شده بودند همگی تقسیم بندی شده یا روی آنها را رنگ زدند. این موزه در حال بازسازی برای نمایش مجموعه های آن است. در حال حاضر زیبایی و شکوه ریخته و پاشیده ای دارد. تالارهای درخشان و کاشی شده با نقاشی ها، طلاکاری ها و مبلمان گرانقیمت اروپایی و روسی، سرامیک ها و دیگر هنرهای کاربردی قرون ۱۶ تا ۲۰ به شکل شلخته واری چیدمان شده اند.

در کنار این موزه، موزه دفاع و حصر لنینگراد (شماره ۹ خیابان سالیانوی؛ سه شنبه و پنجشنبه – یکشنبه ۱۰ صبح – ۵ ب. ظ، پنجشنبه آخر هر ماه تعطیل است، هزینه ورودی) قرار دارد که در عرض چند ماه پس از شکستن حصر برای زنده نگهداشتن یا و خاطره آن ۹۰۰ روز تراژیک و قهرمانانه باز شد. با اینکه چیز زیادی به زبان انگلیسی وجود ندارد، اغلب مجموعه ها نمایش دهنده زندگی روزمره در طول حصر و عملیات های نظامی برای گرفتن و دفاع از شهر بسیار باشکوه هستند.

عکس صفحه ۵۰- کاتدرال کازان

خیابان نوسکی و اطراف آن

خیابان بوسکی به طول ۴٫۵ کیلومتر از میدان قصر تا الکساندر پوسکی لاو را از عرض شهر می گذرد. اینجا شاهراه اصلی شهر بوده و شبانه روز مملو از جمعیت است. مغازه ها، کافه­ها، بازارها، رستوران­ها و بسیاری از جاذبه های شهر در امتداد و اطراف این شهر قرار دارند، این بخش دارای منظره میدان قصر در غرب تا میدان دوستانیا در شرق بوده و یک شاخه از آن در شمال به میدان آرتز، موزه روسیه و کلیسای «On Spilled Blood» می­رسد. خیابان نوسکی در میدان قصر یک کوریدور تاریک است که ساختمان­های بلند روی آن سایه انداخته اند. در مدرسه شماره ۱۲۰ در شمال این خیابان یک تابلو از دوره جنگ جهانی اول است: «شهروندان این سمت خیابان در طول حملات بمباران خطرناک تر است. طرف پل پولیتسیسکی کافه لیتراری قرار دارد که قبلا وولف و برانگر نام داشت و پوشکین سر راه رفتن به دوئل در آن توقف کرده بود.

در جنوب نوسکی و رودخانه موئیکا قصر استروگانف (شماره ۱۷ نوسکی؛ چهارشنبه یکشنبه ۱۰ صبح- ۶ ب.ظ، دوشنبه ۱۰ صبح- ۵ب.ظ؛ هزینه ورودی) یک شاهکار باروک است که راسترلی آن را در ۱۷۵۲-۴ برای خانواده استروگانف ساخت. آنها تا انقلاب ۱۹۱۷ در اینجا زندگی می کردند، اکنون نه اتاق آن به شکل زیبایی بازسازی شده اند. در فضاهای نسبتاً خالی آن نمایشگاه های موقتی برگزار می شوند تا قصر به شکل یک موزه هنرهای کاربردی آماده شود.

شرق موئیکا کلیسای لوتران دیده می شود که در دهه ۱۸۳۰ برای اقلیت آلمانی ساخته شد، اینجا اول به یک سبزی فروشی و در دوره جماهیر به استخر تبدیل شد و در نهایت دوباره به آنها بازگردانده شد. در همان قسمت شمالی خیابان ساختمان ماشین بافندگی سینگر سابق (۴-۱۹۰۲) قرار دارد که اکنون به مغازه House of Books تبدیل شده است.

بارزترین بنای نوسکی کاتدرال کازان (شماره ۲ میدان کازانسکایا: هر روز ۹ صبح۷٫۳۰ شب رایگان) است که به دستور پل اول در ۱۸۰۱ ساخته شد. طراح این کاتدرال آندری ورونیخین رعیت سابق است که آن را شبیه کاتدرال سنت پیتر در روم طراحی کرده، و نمای کلاسیک آن دارای یک ستون بندی ۱۱۱ متری کنده کاری شده است. این تالار ستون دار میدانی را در بر گرفته که محل رژه و قرار نوجوانان است. فضای داخلی بطرز عجیبی بزرگ و تاریک است، و از ستون های گرانیت صورتی و چلچراغ های بزرگ در آن استفاده شده است.

اطراف میدان آرتز

بهترین راه برای رسیدن به میدان آرتز از شمال خیابان توسکی و امتداد خیابان میخائیلوفسکایا است.

پرنس نوسکی

خیابان نوسکی نام خود را از الکساندر نوسکی، شاهزاده ای از نوگورود با اصالت سوئدی در ۱۲۴۰، گرفته است.

گراند هتل یوروپ در قسمت غربی و فیلارمونیک جنب خیابان ایتالیانسکایا بطرف شرق قرار دارد. در یک پارک بیضی شکل مجسمه پوشکین مربوط به سال ۱۹۵۷ قرار دارد؛ دقیقا روبروی آن ساختمان­های کلاسیک قصر میخائیلوفسکی دیده می شوند، پشت این قصر باغ میخائیلوفسکی قرار دارد که محصور میان حصارهای فلزی زیباست. کل این میدان و باغ توسط روسی در دهه ۱۹۲۰ طراحی شده است.

قصر میخائیلوفسکی توسط روسی در ۲۵-۱۸۱۹ برای گراند دوک میخائیل ساخته، و در ۱۸۹۸ به موزه هنر روسیه تبدیل شد. جناح پنوئیس (نام آن از لئونتی بئوئیس معمار گرفته شده) در غرب ساختمان اصلی در ۱۹-۱۹۱۴ ساخته شد تا مجموعه در حال رشد(که اکنون به بیش از ۳۰۰،۰۰۰ قطعه هنری رسیده)

را در خود جای دهد. اینجا که اکنون موزه روسیه (شماره ۴ خیابان اینژنرنیا، چهارشنبه – دوشنبه ۱۰ صبح- ۵ ب.ظ؛ هزینه ورودی) نام دارد. یکی از بزرگترین مجموعه های هنر روسی در دنیا محسوب می­شود.

طبقه اول هر سه جناح (ساختمان اصلی، روسی و بنوئیس) هنر شمایل تا هنر قرن ۲۰ را نمایش می دهند. طبقه دوم به هنر قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰، و نیز هتر فولکلوریک و نمایشگاه های موقتی اختصاص یافته است.

مجموعه هنر دینی شامل چند شمایل از آندری روبلوف (۱۴۲۰-۱۳۴۰) است.

عکس صفحه ۵۲- مجسمه پوشکین در میدان آرتز

همچنین دوره آکادمیک (از ۱۷۵۷ با افتتاح آکادمی هنر) با پرتره های جالب از دیمیتری لوینسکی و مناظر دریایی ایوان آوازوفسکی (۱۹۰۰-۱۸۱۷) به نمایش گذاشته شده اند. یک شورش در آکادمی در ۱۸۶۳ منجر به یکی از بزرگترین جنبش­های هنری روسیه، Wanderers (پرسه­زن ها) شد. آنها گروهی از هنرمندان بودند که در اطراف کشور سفر کرده و زندگی روزمره را آنطور که می دیدند نقاشی می کردند و برای مردم به نمایش می گذاشتند.

هنرمندانی همچون ایلیا رپین، ایوان کرامسکوی و نیکلای کی زندگی روسی را با چشم عکاسانه نقاشی می کردند.

در اواخر قرن ۱۹، رئالیسم با سبک تغزلی، مانند مناظر اسحاق لویتان، با تاریخ گرایی رومانتیک، مانند نقاشی های واسیلی سوریک که تاریخ روسیه را نشان میداد یا ویکتور واستسوف که افسانه ها و اساطیر را نقاشی می کرد، سر سازگاری نداشت. میخائیل وربوبل و نیکلای روریچ با آثار امپرسیونیسم خود راه به سوی آوانگارد را هموار کردند، و نقاشان جهان هنر، مانند الکساندر بنونیس، در مقابل نقاشان رئالیسم با شعار «هنر برای هنر» ایستادند.

با رسیدن قرن ۲۰، ناآرامی های اجتماعی و سیاسی روسیه با تغییر مسیر هنرمندان آوانگارد روسی همراه بود. این موزه دارای یک مجموعه زیبا از آثار هنری آوانگارد است.

این آثار شامل نقاشی های ناتالی گونچارووا، کازمیر مالویچ، واسیلی کاندینسکی و مارک شاگال هستند.

عکس صفحه ۵۳- سردیس پتر کبیر در موزه روسیه

مجموعه هنر فولکوریک بسیار گسترده و متنوع بوده و شامل اسباب بازی، گلدوزی،. کنده کاری، سرامیک و اشیاء روزمره ای است که بدست رعایای روسی به آثار هنری خیال انگیز تبدیل شده اند.

در شرق موزه روسی موزه قوم شناسی (شماره ملا خیابان اینژترنایا؛ سه شنبه- یکشنبه ۱۰ صبح- ۵ ب، ظ، جمعه آخر هر ماه تعطیل است؛ هزینه ورودی)، در ۱۱-۱۹۰۰ ساخته شده است. اکنون این موزه حدود نیم میلیون قلم، شامل مجموعه ای بی نظیر از لباس و پارچه، دارد که تمام جوانب زندگی روزمره در طول سالهای USSR سابق را نشان می دهند.

عکس صفحه ۵۴- کلیسای رستاخیز مسیح “On Spilled Blood”

در شمال غربی موزه روسیه در کانال گریبودوف کلیسای رستاخیز مسیح “On Spilled Blood”(میدان کونیوشنایا: پنجشنبه، سه شنبه ماه سپتامبر ۱۰٫۳۰ صبح- ۷شب، اکتبر آوریل ۱۱ صبح- عب.ظ؛ هزینه ورودی) قرار دارد. این کلیسا که در محل جراحت تزار الکساندر دوم تا سر حد مرگ در ۱۸۸۱ ساخته شده، با رنگ های شفاف، گنبدهای طرح دار و طاق ها در این پایتخت شمالی کمی حال و

هوای مسکوی قرون وسطا را دارد. فضای داخلی این کلیسا پوشیده از موزاییک است. تنها یادگاری های تزار مرحوم در اینجا نگهداری می شدند. در دوره جماهیر اینجا انبار خانه بوده، اما پس از حدود ۳۰ سال بازسازی دوباره در ۱۹۹۷ باز شد.

در شرق موزه روسیه قصر قلعه سنت میشل (شماره ۲ خیابان سادوایا، دوشنبه ۱۰ صبح- ۵ ب. ظ، چهارشنبه- یکشنبه۱۰ صبح- ۶ ب.ظ. هزینه ورودی) قرار دارد که پل اول آن را با خندق و پل های متحرک برای حفاظت از خود در برابر دشمنانش ساخت. این قصر قلعه در ۱۸۰۱ کامل شد (معماران آن باسیلی باژنوف و وینسنزو برنا بودند)، و پل دقیقاً ۴۰ روز قبل از آنکه در تختخوابش کشته شود در اینجا زندگی کرد. این بنا در ۱۸۵۲ به مدرسه نیروهای حفاظتی مهندسان تبدیل شد (که فئودور داستایوفسکی در آن تحصیل کرد)، و اغلب به آن قصر قلعه مهندس می گویند. در اینجا که اکنون بخشی از موزه روسیه محسوب می شود، اتاق های پالین (شامل اتاق پر تلالو اریکه و کلیسای مرمرین به زیبایی بازسازی شده، و چند پرتره و آثار هنرمندان خارجی که در روسیه کار می کردند، در آن به نمایش گذاشته می شود همچنین نمایشگاه­های موقتی در آن برگزار می شوند.

عکس صفحه ۵۵- پنجره مغازه ها در بازار گوستینی

بازگشت به خیابان نوسکی

بین کانال گریبودوف و خیابان سادوایا بازار بزرگ  Gostiny Dvor(شماره ۳۵ نوسکی، هر روز ۹ صبح- ۹ شب) قرار دارد که چندین بار در طول سال­ها بازسازی شده تا تاجران و اجناس آنها را در خود جای دهد. ساخت بنای فعلی با پورتیکوهای کلاسیک و ستون هایی که بعداً والین دلاموته اضافه کرد، توسط راسترلی در ۱۷۵۶ آغاز و در ۸۵-۱۷۶۱ به پایان رسید. به سمت غرب ورودی Portik Rusca قرار دارد که نام خود را از لوئیگی روسکا معمار گرفته، و به مرکز خرید دیگری می رسد که کمتر جالب توجه است. این مرکز خرید در خیابان دومسکایا است که برج دوما نیز در آن خیابان است. برج دوما در ۱۸۰۴ بعنوان برج مراقبت آتش نشانی ساخته شد. مجمع قانونگذاری شهر قبل از انقلاب در اینجا دور هم جمع می شدند.

وقتی روبروی بازار گوستینی کمی از خیابان اصلی دور می شوید به ساختمان نئو کلاسیک سفید و آبی زیبای کلیسای ارمنی (شماره ۴۲-۴۰ نوسکی) می رسید که در ۱۷۷۱۰۸۰ ساخته شد. همچنین در شمال این خیابان دو بازار سرپوشیده پیش از انقلاب به نام های پاساژ (شماره ۴۸ نوسکی) و گراند پالاس(۴۴ نوسکی) قرار دارند. بین خیابان سادوایا و رودخانه فانتانکا در قسمت جنوبی مسیر میدان اوستروفسکی دیده می شود که نام خود را از الکساندر اوستروفسکی (۸۶-۱۸۲۳)، یکی از نمایشنامه نویسان محبوب روسی، گرفته است. این میدان توسط روسی در ۳۹-۱۸۱۸ ساخته شده و یکی از مراکز هنری شهر محسوب می شود، پشت پارک و مجسمه کاترین کبیر (که در ۱۸۷۳ ساخته شد) تئاتر الکساندرینسکی (پوشکین هم نامیده می شود) قرار دارد. به سمت غرب کتابخانه عمومی ملی دیده می شود.

در سمت شرقی میدان اوستروفسکی قصر آنیچکوف قرار دارد، که اولین بار توسط امپراتریس الیزابت برای معشوقه اش رازوموفسکی ساخته شد، و سپس کاترین کبیر آن را به معشوقه خود پاتومکین داد. این قصر چندین بار بازسازی شد؛ ساختمان فعلى سبک کلاسیسم خود را مدیون روسی است. بعدها وارثان تاج و تخت از این قصر استفاده می کردند، البته الکساندر سوم چنان این قصر را دوست داشت که او و خانواده اش در آن زندگی کردند. اکنون این مکان به یک مرکز فرهنگی کودکان تبدیل شده است.

خط تقارن

برای دیدن یکی از متناسب و متقارن ترین خیابان های دنیا، پشت میدان اوستروفسکی تا خیابان معمار روسی قدم بزنید. بناهای طاق دار با الگوی آینه ای در دو طرف خیابان، ۲۲ متر طول داشته و دقیقاً ۲۲ متر از هم فاصله دارند و خود خیابان ۲۲۰ متر طول دارد.

شرق پل آنیچکوف

پل آنیچکوف روی رودخانه فونتانگا یکی از زیباترین پل های شهر است که در دو طرف آن مجسمه های پیوتر کلوت از مردانی در حال رام کردن اسب ها دیده می شود. در جنوب شرقی فونتانکا قصر بلوسلسکی- بلوزرسکی باشکوه به سبک باروک و قرمز رنگ قرار دارد که آندری استاکن اشنایدر آن را در ۱۸۴۷-۸ ساخته است.

در سمت شرقی فونتانگا، کمی بطرف شمال خیابان نوسکی، یک قصر باروک دیگر متعلق به یک خانواده نجیب زاده و ثروتمند وجود دارد. قصر شرمتوف (شماره ۳۴ فونتانگاه چهارشنبه، یکشنبه ظهر- ۶ ب.ظ، چهارشنبه آخر هر ماه تعطیل است؛ هزینه ورودی که بدلیل وجود آب نماهای متعدد که زمانی زینت بخش این قصر بودند، خانه فونتین (خانه آب نما) نیز نامیده می شود، در ۵-۱۷۵۰ ساخته شده است، خانواده شرمتوف حامیان هنر بوده و از تئاتر رعیت حمایت می کردند، و بنابراین اکنون این خانه به مجموعه ای عالی از سازهای موسیقی هر کشور و هر دوره اختصاص یافته است. اتاق های این قصر به تازگی تحت بازسازی قرار گرفته اند، و سه تالار آن تکمیل شده است.

عکس صفحه ۵۷- کلیسای زیبای ارمنی

در جناح جنوبی قصر موزه آنا آخماتوف (ورود از شماره ۵۳ خیابان لیتنی؛ سه شنبه یکشنبه ۱۰٫۳۰ صبح- ۵:۳۰ ب. ظ، آخرین چهارشنبه هر ماه تعطیل است؛ هزینه ورودی) قرار دارد که این شاعره بزرگ از اواسط دهه ۱۹۲۰ تا ۱۹۵۲ در آن زندگی می کرد. در این موزه چند اتاقی که او و همسرش، نیکلای پونین، در آن زندگی می کردند، بازسازی شده و چند شاهکاری وسایل شخصی و پرتره از آنها به نمایش گذاشته شده اند.

خیابان توسکی از فونتانگا تا میدان دوستانیا (میدان شورش) با هتل های زنجیره ای بین المللی، رستوران­ها و مغازه های شیک، حال و هوای خیابان اصلی یک شهر بزرگ را دارد. خود میدان، که زمانی منطقه فقیری بود که انقلاب ۱۹۱۷ از آن شروع شد، فقط یک میدان بزرگ در کنار ایستگاه قطار مسکو است، و نئون های درخشان، چند کازینو و کافه غیر پترزبورگی در اطراف آن دیده می شوند.

یک موزه جالب برای علاقمندان به ادبیات موزه یادبود داستایوفسکی (شماره ۵/۲ کوچه گوزنچی آپارتمان ۱۱۹؛ سه شنبه – یکشنبه ۱۱ صبح- ۶ ب.ظ، چهارشنبه آخر هر ماه تعطیل است؛ هزینه ورودی)، در جنوب خیابان توسکی قرار دارد که این نگارنده نیمه تاریک سن پترزبورگ سال­های آخر عمرش را در آرامش طبقه متوسط در آن سپری کرد.

آنا آخماتوف

آنا آخماتوف (۱۹۶۶-۱۸۸۹) یکی از معروف ترین شاعران عصر نقره­ای بود. همسر او، نیکلای گومیلوف شاعر، در سال­های اول اتحادیه جماهیر اعدام شد، و همسر سومش، پوپین، دستگیر و در کمپ ها جان داد و پسرش سال­ها زندانی بود. اشعار او درباره سن پترزبورگ-شهر درخشان جوانی او و شهر غم انگیز سال­های میانی عمرش در زمانی که مقامات اتحادیه او و عزیرانش را اذیت می کردند. در میان بهترین اشعار این شهر هستند. پرتره کوبیسم او از ناتان التمان در موزه روسیه قراردارد.

عکس صفحه ۵۹- ساختمان سنا در ساحل آب

اسکله انگلیسی و جنوب غربی

محله های غرب و جنوب غربی میدان قصر شامل چند بنا و موزه در امتداد رودخانه نوا، کاتدرال اصلی شهر، و یکی از قدیمی­ترین بخش­های شهر بنام کولومنا هستند.. این منطقه دارای خیابان­های مسکونی آرام و کانال های رومانتیک در کنار قصرهای مجلل و انبوه مردم در اطراف میدان تئاتر است.

دریاداری

در غرب میدان قصر نماد دیگری از شهر قرار دارد: دریاداری. پیتر در ۱۷۰۴ دستور ساخت یک کارگاه کشتی سازی در اینجا را داد، و در ۱۷۱۸ بخشی از ساختمان اصلی به وزارت دریاداری داده شد. آندریان زاخاروف در ۲۳-۱۸۰۶ این بنا را به شکل کلاسیزیسم، با مجسمه­ها و سردیس­های یادبود نیروی دریایی، و یک مناره ۷۲ متری که بالای آن یک بادنمای کشتی قرار داشت، بازسازی کرد. از سال ۱۹۱۷ اینجا به کالج نیروی دریایی تبدیل شده و به روی عموم بسته است.

با این­حال، می­توانید از پارک الکساندروفسکی که از میدان قصر تا مانژ ادامه دارد، نمای ساختمان آن را تماشا کنید. این پارک که توسط یک گیاه شناس در ۱۸۷۴ ساخته شده، مملو از درختان و بوته های نادر، و نیز یک آب نمای زیبا، گروه نویسندگان، جوانان عاشق، مادران، گردشگران و خیل عظیم کسانی است که سگ هایشان را برای هواخوری بیرون آورده اند.

عکس صفحه ۶۰- مجسمه سوارکار برنزی در میدان دسمبریست

این پارک در میدان دسمبریست به پایان می رسد. نام این میدان برگرفته از گروهی از نجیب زادگان بدفرجامی است که در کنار ساختمان­های سینود (مربوط به کلیسای ارتودکس روسی) و سنا در غرب میدان دست به تظاهرات زدند. این ساختمان­های زیبای کلاسیک که با یک طاق با مجسمه های الهه عدالت در بالای آن بهم متصل شده اند، توسط کارلو روسی در ۳۶-۱۸۲۹ ساخته شدند. این دو بنا که در دوره اتحادیه محل بایگانی تاریخی بودند، اکنون در حال بازسازی برای تالار مشروطه است. در کنار ساختمانهای سینود و سنا مناژ (شماره ۱ میدان ایساکیوسکایا؛ چهارشنبه – یکشنبه ، ۱۰ صبح- ۶ ب.ظ) قرار دارد که گیاکومو کارنگی آن را در ۷-۱۸۰۴ برای نگهداری و تعلیم اسب های گارد سلطنتی ساخت. اینجا اکنون به یک مرکز نمایشگاهی تبدیل شده است.

در نزدیکی کرانه رودخانه نوا در میدان دسمبریست معروفترین یادبود پتر کبیر در سن پترزبورگ قرار دارد که سوارکار برنزی نام دارد. کاترین کبیر به انین فالکونه دستور داد تا این مجسمه را طراحی کرده و بسازد، و تقریباً پس از ۱۲ سال تلاش هنری، این مجسمه در ۱۷۸۲ نصب شد. با اینکه فالکونه این یادبود را طراحی و مجسمه سازی کرده است، صورت پتر کبیر کار ماری آن کولو، شاگرد ۱۸ ساله فالکونه است. روی این یادبود به زبان روسی و لاتین نوشته شده «تقدیم به پیتر اول از طرف کاترین دوم»، و پتر کبیر را در حال لگدمال کردن مار خیانت زیر سم های اسبش نشان می­دهد. سکوی بزرگ و گرانیتی زیر این مجسمه سنگ تندر نامیده می شود. سنگی که هنگام رعد و برق از صخره جدا شده است. وزن آن بیش از ۱۵۰۰ تن بوده و نه ماه ۴۰۰ مرد، روزی ۱۵۰ متر آن را به اینجا کشیدند.

سوارکار برنزی

بعد از شعر الکساندر پوشکین در ۱۸۳۳، این مجسمه پتر کبیر سوارکار برنزی نام گرفت. در این شعر، مرد جوانی معشوقه اش را در سیل بزرگی از دست می دهد، در هذیان خود می بیند که این مجسمه از سگو پایین پریده و در تمام شهر او را دنبال می کند. این شعر در عین تمجید شهر و بصیرت پتر بیان می کند که مردم همواره از امیال و خواسته های رهبرانشان رنج می برند بعلاوه متداول است که عروس و دامادها پس از عروسی در کنار این مجسمه عکس می اندازند.

اسکله انگلسیس و پشت آن

ادامه خاکریز به طرف غرب میدان دسمبریست اسکله انگلیسی نامیده می شود. زیرا در اصل محل سفارت انگلیس بوده است، اینجا زمانی یکی از محله های شیک بوده که در دو طرف آن قصرها و عمارت های باشکوهی دیده می شوند. یکی از آنها موزه تاریخ سن پترزبورگ (شماره ۴۴ آنگلیسکایا: پنجشنبه دوشنبه ۱۱ صبح  ۶ ب، ظ، سه شنبه ۱۱ صبح- ۵ ب ظ؛ هزینه ورودی) است که طبق اسم صاحب و موسس موژه، نیکلای رومیانسوف، خانه رومیانتسوف نیز نامیده می­شود. این خانه یک محیط باشکوه برای نمایشگاه های تاریخ شهر در آن است، که موضوع آنها حصر و دوره ابتدایی اتحادیه ، شامل بازسازی اتاق ها، مخازن سوخت، انبارهای آشپزخانه و دیگر مکان­های روزمره، بعلاوه عکس، اسناد، پوسترها، ویدئوها و دیگر یادگاری­ها است.

در نزدیکی موزه میدان ترودا قرار دارد، که گراند دوک نیکلای دستور ساخت یک قصر ساده در ۶۱-۱۸۵۳ در آن را داد، که در نهایت به مدرسه ای برای زنان نجیب زاده تبدیل شد. قصر نیکولافسکی پس از انقلاب به اتحادیه­های تجاری داده شد. آنطرف میدان، انبارخانه نگهداری چوب بنام نیو هلند قرار دارد، که پتر کبیر در ۱۷۱۹ آن را تاسیس کرد. در ۱۷۶۵ بازسازی شده و پس از بلا استفاده ماندن چند سال پیش در یک آتش سوزی تخریب شد.

میدان سنت اسحاق

میدان سنت اسحاق یکی از زیباترین فضاهای این شهر، با یک کاتدرال در یک انتهای آن، قصر مارینسکی در انتهای دیگر، و یک یادبود نیکلاس اول در وسط آن است. این مجسمه توسط پیوتر کلوت در ۱۸۵۹ ساخته شد. تصاویری از الهه های خرد، عدالت و قدرت اطراف یک سکو با صحنه هایی از دوره تزار را احاطه کرده اند.

این یادبود مقابل قصر مارینسکی قرار دارد، که به دستور نیکلاس اول برای دخترش ماریا ساخته شد. از اواخر قرن ۱۹، این قصر کنسول های شهرداری را در خود جای داده است. در دو طرف این میدان ساختمان­های زیبا و متقارن، شامل هتل آستوریا معروف است که این هتل در سال ۱۹۱۰ تأسیس شد.

پیروزی طلایی

بیش از ۴۴ کیلوگرم طلا، ۱٫۰۰۰ تن برنز، ۱۶٫۰۰۰ کیلوگرم مرمر سبز و یازده کیلومتر مربع لاجورد، بعلاوه مرمر، سنگ سماق و دیگر سنگ ها برای ساخت فضای داخلی و ستون ها، مجسمه ها و موزاییک های این کاتدرال ۱۰۱٫۵ متری بکار رفته اند. این بنا ظرفیت ۱۴٫۰۰۰ نفر را دارد.

عکس صفحه ۶۳- گنبد طلایی سنت اسحاق

کاتدرال سنت اسحاق (شماره ۱ میدان ایساکیوسوایای پنجشنبه – سه شنبه ۱۱ صبح – ۷ شب، تالار ستون بندی از ۱۱ صبح ۶ب. ظ؛ هزینه ورودی) بر این میدان مشرف است. این کاتدرال نام خود را از سنت اسحاق دالماتیا گرفته که در روز تولد پتر کبیر برای او روزه می گیرند، طراح و سازنده آن آگوست دمونتفراند در ۵۸-۱۸۱۷ بوده است. اینجا یکی از بزرگترین کلیساهای تک گنبدی دنیاست (گنبد داخلی ۲۱٫۸ متر قطر دارد)، و با فضای خارجی کلاسیک با تزئینات تئورنسانس و باروک، ۱۱۳ ستون گرانیتی زیر سنتوری ها، و گنبد بزرگ آن میتوان گفت که یکی از مجلل ترین ها نیز هست.

این کلیسا ترکیبی سن پترزبورگی از شرق و غرب است. نقشه این کلسیا از نوع روسی و صلیبی شکل است، اما هنرهای مذهبی را به نمایش گذاشته که عمدتاً در غرب بکار می روند، مانند پنجره های ویترای مسیح در رستاخیز در محراب، نقاشی­های دیواری ناتورالیستی، اثر برخی از بهترین هنرمندان آن دوران، و مجسمههای برنز و طلاکوب در فضای داخلی مجلل آن.

عکس صفحه ۶۴- پل آبی روی رودخانه موئیکا

کولوما

منطقه ای در جنوب غربی میدان سنت اسحاق بین رودخانه های مونیکا و فونتانکا قرار دارد که گولوما نام داشته، و نام خود را از کارگران شهر کولومسکو که در اینجا زندگی می کردند، گرفته است. اینجا که یکی از قدیمی­ترین قسمت­های شهر است تا اواسط قرن ۱۹ منطقه طبقه پایین محسوب می شد. کولوما برای قدم زدن در امتداد رودخانه مارپیچ موئیکا و کانال گریبودوف عالی است. کانال گریبودوف دارای برخی از زیباترین پل های شهر است، مانند شیردال های طلاکوب پل بانک (چون در نزدیکی بانگ بوده که اکنون یک موسسه است)، یا شیرهای پل شیر در خیابان مالی پوداچسکایا.

معروفترین قصر در نزدیکی رودخانه موئیکا قصر یوسویف (شماره ۹۴ موئیکی، هر روز ۱۱ صبح- هب، ظ، تورهای سرداب در به زبان روسی در ۱٫۴۵ بظ)، تنها قصر در این شهر است که فضای داخلی آن دست نخورده باقی مانده است. نیکلای یوسوپف بسیار ثروتمند قصر قدیمی­تر در همین محل را در ۱۸۳۰ خریداری کرد. او و نسل های پس از او در طول سال­ها آن را برای نگهداری مجموعه هنری و رضایت ذائقه تنوع طلب خود تغییر مدل دادند. آنها بعدها یک تئاتر خانگی به آن اضافه کردند که شبیه مارینسکی کوچک است. وقتی این خانواده در انقلاب ۱۹۱۷ از روسیه گریختند، این قصر مجموعه ای از سبک ها از کلاسیسیزم تا رنسانس و روکوکو تا آرت نووا و موتیف های موریش بود.

بعد از آنکه آخرین یوسویف ها به اروپا گریختند و دولت قصر را مصادره کرد، بیش از ۱۸۰۰۰ نقاشی گرانبها و شاهکارهای نادر آن پشت یک درب مخفی در اتاق مطالعه فلیکس پیدا شدند.

قتل مرموز راسپوتین

آخرین یوسویف ها که در قصر یوسو پف زندگی می کردند. فلیکس و همسرش آیریناء برادر زاده تزار نیکلاس دوم بودند. بنظر می رسید که آنها پیوند شادی داشتند، هرچند حتی با معیارهای امروز نیز عجیب بنظر می رسد: فلیکس نر زندگینامه خود اذعان کرده بود که به پوشیدن لباس زنانه و خوشگذرانی های شبانه علاقه بسیاری دارد. مسلماً چیزی وجود ندارد که نشان دهد فلیکس در تاریخ روسیه نقشی داشته است. او و چند همراهش در ۱۹۱۶ تصمیم گرفتند تا روسیه را از بزرگترین تهدید امپراطوری یعنی گریگوری رایپوتین نجات دهند. در یک شب در ماه دسامبر، این خائن ها راسپوتین را فریب دادند تا به اتاق های سرداب پرود. و در آنجا به او غذای مسموم دادند. وقتی دیدند که سم هیچ تأثیری روی او نداشته، آنقدر او را زدند که بیهوش شد. وقتی راسپوتین از در فرار می کرد، به او شلیک کرده، و جسد او را در رودخانه یخ زده نوا انداختند. تحقیقات جنایی بعدی نشان داد که او علیرغم مسموم شدن، کتک خوردن، و زخمی شدن با گلوله، بدلیل غرق شدگی مرده است.

عکس صفحه ۶۶- مجسمه ریمسکی کورسوکوف در میدان تئاتر

این آثار در نهایت بین دیگر موزه­های دولتی تقسیم شدند، اما بخش اعظم این قصر به همان شکلی مانده که در روز انقلاب بوده، با ده ها اتاق پر تزئین عمومی و خصوصی که به روی بازدید کنندگان باز هستند و اغلب برای کنسرت با مراسم بکار می روند.

میدان تئاتر

خانواده سلطنتی در قرن ۱۸ تصمیم گرفتند تا یک مرکز جدید برای هنرهای اجرایی در میداتی بسازند که همیشه جشن­ها در آن برگزار می شد. میدان تئاتر محل تئاتر مارینسکی و کنسرواتوار ریمسکی کورسوکوف است.. مارینسکی در سال ۱۸۶۰ ساخته شد، اما نمای خارجی سبز و نئورتسانس آن در ۱۸۸۳-۹۶ طراحی شد. فضای داخلی آن مجلل با ترکیبی از رنگ­های آبی، طلایی و سفید است، کنسواتوار که توسط آنتون رابینشتین پیانیست در سال ۱۸۶۲ تاسیس شد، در ۱۸۹۶ تکمیل شد.

در جنوب شرقی میدان کلیسای سنت نیکلاس و اپیفانی قرار دارد که یکی از بهترین نمونه های معماری باروک شهر است و بین دو کانال و پشت یک میدان سرسبز واقع شده است. در همان نزدیکی یک بنای مذهبی دیگر بنام کنیسه کورال (شماره ۲ خیابان لرمونتوفسکی) وجود دارد. الکساندر دوم در ۱۸۶۹ ساخت این معبد را قبول کرد، اما تکمیل و استفاده از آن تا ۱۸۹۳ طول کشید. طراح آن شاپوشنیکف بوده وسبک آن موریش است. اما فضای داخلی پرتزئینات آن طراحی لو بجمن، اولین فارغ التحصیل یهودی آکادمی هنر بود. در همان نزدیکی موزه راه آهن شماره ۵۰ خیابان سادوایا، یکشنبه – پنجشنبه ۱۱ صبح-  ۵٫۳۰ب، ظ، آخرین پنجشنبه هر ماه تعطیل است؛ هزینه ورودی) قرار دارد، که در ۲-۱۹۰۱ با هدف جای دادن مجموعه عکس ها، اسناد، ماکت ها و حتی قطار لوکس آغاز قرن بیستم در اندازه واقعی ساخته شد. در شرق این موزه میدان هی مارکت است که مرکز طبقه پایین سن پترزبورگ بوده و اکنون به شکل منطقه خرید پرجنب و جوش بازسازی شده و هیچ چیزی از گذشته در آن باقی نمانده است.

باله و باله روسی

از زمانی که جین باپتیست لانده در ۱۷۳۸ برای آموزش رقاصان به آنچه بعدها  به مدرسه باله سلطنتی شهرت یافت، به روسیه دعوت شد. «روسیه» و «باله» مترادف هم شدند. مدرسه باله روسی رقاصان درخشانی همچون آنا پاولوواء واسلاف کیجینسکی، رادولف نوریف و میخائیل بارشنیکوف، و طراحان رقص بی نظیر مانند مائوریس پتیپارکه در طول عمرش، ۱۹۱۰-۱۸۱۸، بیش از ۶۰ رقص باله طراحی کرد را بیرون داد: پس از انقلاب ۱۹۱۷، بسیاری از رقاصان مدرسه سلطنتی و مازینسکی خواستار خروج از کشور بودند، و سرگئی دیاگیلف برای باله های روسی خود سر طرب آنها را برد. او برای گروه باله خلاقانه خود از ترکیب طراحانی همچون میشل فوکین و طراحان صحنه ای همچون لئون باکست، الکساندر بنوئیس، آهنگسازانی همچون ایگور استراوینسکی و رقاصانی همچون نیجیتسکی استفاده کرد. این گروه که از ۱۹۰۹ تا ۱۹۲۹ کار می کرد، هرگز در روسیه نمایشی روی صحنه نبرد با این­حال، سبک آموزش سلطنتی در دوران اتحادیه، در بی رونقی تاریک ترین روزهای استالینیزم، ادامه یافت، اما دوباره در دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ در چیزی شکوفا شد که اکنون تئاتر کیروف نامیده می شود. این گروه اکنون تحت عنوان گیروف به کار خود ادامه میدهد اما تئاتر همچنان نام مارینسکی را بر خود دارد.

کمی دورتر

بخش شرقی شهر، شمال خیابان توسکی بین میدان وستانیا و الکساندر توسکی لاوراء بخش آرامی از شهر با مناظر زیبا و پراکنده است. به طرف شمال شرقی نوا محل دفن قربانیان حصر دیده می شود. جنوبی ترین قسمت سن پترزبورگ بخشی از شهر است که معمولا بازدید کنندگان در سر راه به یا از فرودگاه از آن می گذرند، اما چند بنای جالب در اینجاست که ارزش بازدید طولانی تر را دارد.

اسمولنی

محله اسمولنی در شمال خیابان توسکی به محض پیچیدن به شرق از میدان اوستائیا قرار دارد. این محله که نام خود را از پیت های قیری گرفته که زمانی اینجا بوده اند، یک محله آرام و مسکونی است. امپراتریس الیزابت در ۱۷۴۸ دستور ساخت یک محل گردهمایی به سبک باروک را با طراحی راسترلی داد. راسترلی نیز آن را با یک برج ناقوس، گنبد و دیوارهایی طراحی کرد. (ماکت اینجا، که ساخت خود آن هفت سال طول کشید، در آکادمی هنر وجود دارد). تمام آنچه او موفق به ساخت آن شد، چند بنای گردهمایی و کاتدرال اسمولنی (شماره ۳٫۱ میدان راسترلی؛ جمعه – چهارشنبه ۱۱ صبح ۵ب. ظ؛ هزینه ورودی) با ترکیب سفید و آبی بود، پنج گنبد این کاتدرال به شکل باشکوهی بر بالای رودخانه سر بلند کرده اند. کاترین کبیر تامین بودجه آن را متوقف کرد و از ایوان استاسوف خواست تا فضای داخلی آن را به سبک نئوکلاسیک محبوب او طراحی کند.

این کاتدرال بدلیل مکان عبادت بودن پس از انقلاب بسته و فضای داخلی آن پاکسازی شد و اکنون دیوارهای سفید و رنگ پریده آن پس زمینه ای برای نمایشگاه­های موقتی و کنسرت هاست.

پسر اسمولنی

معروف ترین ساکن قدیمی اسمولنی ولادیمیر پوتین بود که در آپارتمان کمونیستی شماره ۱۲ در کوچه باسکوف زندگی می کرد.

عکس صفحه ۶۹- منظره نوا از بام کاتدرال اسمولنی

در همان نزدیکی یک اسمولتی دیگر است. موسسه اسمولنی برای زنان نجیب زاده، که کارانگی آن را در ۸-۱۸۰۶ ساخت. اینجا پس از انقلاب به دفتر اصلی بولشویک ها تبدیل شد، که ولادیمیر لنین و همسرش، نادژدا کروپسکایا، در آن زندگی می کردند. این ساختمان هنوز بعنوان مرکز دولت شهر بکار می رود و بازدید برای عموم ندارد.

در نزدیکی کاتدرال تالارهای کیگین (شماره ۹ خیابان پولسکایا) قرمز و سفید قرار دارد، که نمونه ای زیبا از باروک پترین است. اینجا برای یکی از دوستان پتر کبیر بنام الکساندر کیکین در ۲۰-۱۷۱۴ ساخته شد و بعدها برای نمایش مجموعه کونستکامرا بکار رفت تا اینکه ساخت بنای موزه در جزیره واسیلیفسکی به پایان رسید. این تالارها اکنون به مدرسه موسیقی تبدیل شده اند.

کمی دورتر در شرق کاتدرال اسمولنی و موسسه قصر تائورید(شماره ۴۷ خیابان شپالرنایا) نئوکلاسیک قرار دارد. این قصر در ۹-۱۷۸۳ توسط ایوان استاروف برای کاترین کبیر بعنوان هدیه ای به یکی دیگر از دوستانش، گریگوری پوتیومکین، پس از موفقیت نظامی او در کریما، ساخته شد. امروزه این ساختمان محل مجمع پارلمانی CIS (ایالات مستقل مشترک المنافع) بوده و به روی عموم باز نمی باشد، اما باغهای طبیعی و زیبا و دریاچه آن برای قدم زدن باز هستند.

عکس صفحه ۷۰- کاتدرال تثلیث مسیح (Holy Trinity)

الکساندر نوسکی لاورا

خیابان نوسکی در غرب در الکساندر نوسکی لاورا تثلیث مقدس (هر روز زمستان ۹.۳۰ صبح- ۵ ب. ظ، تابستان ۹٫۳۰ صبح- ۷ ب.ظ؛ هزینه ورودی) به پایان می رسد. پتر کبیر این کاتدرال را به یاد الکساندر نوسکی در ۱۷۱۰ بنا کرد. گویی این صومعه فعال که ورودی آن از یک دروازه و مسیری با گدایان و فقرا برای دریافت اعانه میباشد. از آن زمان و مکان متفاوتی است.

قدیمی ترین کلیسای این عبادتگاه کلیسای عید تبشیر (Annunciation) قرمز و سفید است که ترزینی در ۲۲-۱۷۱۷ آن را ساخت. کلیسای اصلی، کاتدرال تثلیث مسیح، توسط ایوان استاروف به سیک نئوکلاسیک در ۹۰-۱۷۷۶، با دروازه های رویال طلایی که به عبادتگاه می رسند، ساخته شده است. صندوق متبرکات نقره ای و طلایی با یادگاریهای الکساندر نوسکی در سمت راست محراب قرار دارد. این یادگاری ها در ۱۹۹۳ از موزه دین وکفر، که بعد از انقلاب در آنجا نگهداری می شدند، به کلسیا بازگردانده شدند. اینجا از ۱۹۲۲ تا ۱۹۵۶ تعطیل بود زیرا در آن زمان تنها یک کلیسا اجازه داشت برای برگزاری مراسم باز باشد. این عبادتگاه در ۱۹۹۴ بازسازی شد.

در کنار این عبادتگاه چند قبرستان هستند که معروفترین شهروندان سن پترزبورگ در آن دفن شده اند، در سال ۱۹۳۲، بعد از آنکه عبادتگاه تعطیل شد، دولت قبرستان ها را موزه مجسمه شهری (سه شنبه چهارشنبه و جمعه یکشنبه ۱۱ صبح- ۵ ب. ظ. هزینه ورودی) و بسیاری از مقبره های سنگی ارزشمند به اینجا منتقل شدند. از میان افراد مدفون در این زمینهای سرسبز میتوان به میخائیل لومونوسف، کارلو روسی، گیاکومو کارنگی، فئودور داستایوفسکی، میخائیل گلینکا، ماریوس پتپپا، و پیوتر تچاکوفسکی اشاره کرد.

کسانیکه به هنرهای تزئینی علاقه دارند میتوانند در امتداد توا به جنوب و به موزه کارخانه سلطنتی چینی (شماره ۱۵۱ خیابان اوبوخوفسکی اوبورنی سه شنبه – شنبه ۱۰٫۳۰ صبح- ۵ ب، ظ، یکشنبه ۱۰:۳۰ صبح ۵ ب. ظ؛ هزینه ورودی؛ مترو لومونوسوسکایا) بروند. اینجا در دوره اتحادیه کارخانه لومونوسف نام داشت. این کارخانه در سال ۱۷۴۴ تأسیس شد و برای خانواده سلطنتی چینی تولید می کرد، و در تالار موزه آن شاهکارهای چینی ۲۵۰ سال به نمایش گذاشته اند. زیباترین این چینی ها «دسته گل بیسکوئیتی» (چینی بدون لعاب) ساخته ۱۸۵۰ است. هر گلبرگ چنان ظریف است که نمی­توان باور کرد کار دست انسان و از خاک رس است.

«نوسکی قدیمی» جوان

خیابان نوسکی از میدان وستانیا تا لاوراء استرانوسکی، «نوسکی قدیمی» نامیده می شود، در حالیکه جوانتر از قسمت شرقی شهر است.

ویبورگ ساید

شمال قسمت شرقی سن پترزبورگ در طرف دیگر نوا، که ویبورگ ساید نامیده می­شود، دارای چند منطقه مسکونتی زیبا در میان مناظر شهری و صنعتی است. اینجا برای ایستگاه فنلاند (شماره ۶ میدان لنین) أن شهرت دارد، که لنین پس از ۱۷ سال طرح ریزی برای انقلاب در تبعید اروپا به آن آمد و بالای یک قطار زره پوش سخنرانی معروف خود را کرد. خود ایستگاه جایگزین ایستگاه گرفته دوران اتحادیه است، اما مجسمه افسانه ای لنین در وسط میدان است، که اکنون تمام زباله های روسیه سرمایه داری جدید که رهبر پرولتاریا از آن ابراز انزجار می کرد. اطراف آن را پر کرده اند.

عکس صفحه ۷۲- مجسمه لنین بیرون ایستگاه فنلاند

دلیل اصلی بازدید از ویبورگ ساید قبرستان گورهای دسته جمعی است که قربانیان حصر در آن دفن شده اند. قبرستان پیسکاریوفسکوئهماره ۷۲ خیابان نپروکوریونیخ؛ هر روز وأصبح لهب. ظ؛ رایگان؛ مترو لسنایا یا میدانموژستاوا) مکانی است که بیش از ۵۰۰،۰۰۰ جسد در گورهای دسته جمعی از ۳-۱۹۴۱ در آن دفن شدند. این مجموعه در ۱۹۶۰ با دو تالار یادبود و پیگر سوگوار مادر روسی از ورسا ایساوا و رابرت تاریت مجدداً طراحی شد. روی دیوار پشت آن در شعری از اولگا برگولتز نوشته شده است، «هیچکس و هیچ چیز فراموش نشده است». موسیقی در تمام قبرستان پخش می شود، تا هر بازدید از این مکان همچون یک زیارت باشد.

عکس صفحه ۷۳- یادبود پیسکاریوفسکوئه

حومه های جنوبی

جوزف استالین، که مرکز سلطنتی و آریستوکرات سن پترزبورگ انزجار او را برانگیخته بود، برنامه داشت تا مرکز جنوب را به خیابان موسکوفسکی منتقل کند. او توانست کار روی خانه اتحادیه (شماره ۲/۲ خیابان موسکوفسکی) بزرگ به سبک کلاسیک استالینی آغاز کند، که پس از جنگ تکمیل شد، اما خوشبختانه این برنامه بزرگ او هرگز اجرا نشد. سه بنای قابل توجه تاریخی در این منطقه وجود دارند طاق پیروزی مسکو با ۱۲ ستون در میدان موسکوفسکی و روتا در سال ۱۸۳۸ بدست واسیلی آستاسوف به یاد جنگ روسیه ترکیه ساخته شد. یک طاق پیروزی دیگر در غرب، دروازه پیروزی ناروا(میدان استاچک) است که کارنگی آن را طراحی و در ۱۸۱۴ به یاد پیروزی بر ارتش ناپلئون بنا کرد. واسیلی استاسوف در ۳۴-۱۸۲۷ آن را مجددا طراحی کرده و با یک گروه مجسمه بزرگ از الهه های پیروزی سوار بر ارابه ای با شش اسب، اثر پیتر کلوت، در بالای آن ساخت.

یک بنای یادبود در میدان پوندی به یاد مدافعان لنینگراد ساخته شده است. این گروه مجسمه ای عظیم شامل ۳۴ پیکره برنزی است. پایین این بنا موزه ای با موضوع حصر قرار دارد (سه شنبه – یکشنبه ۱۰صبح- ۵ ب. ظ، آخرین سه شنبه هر ماه تعطیل است. با قرار قبلی؛ تلفن: ۸۱۲-۲۹۳ ۶۶۵۶۳ رایگان)، که دارای ۹۰۰ ورقه برنزی برای سال شمار حصر است، و ۹۰۰ لامپ برنزی آنها را روشن می کنند. یک مترونوم نیز همچون تپش ضربان قلب شهر می زند، درست همانطور که در طول حصر در رادیو شنیده می شد

قسمت جنوبی شهر نیز دارای یک بنای مذهبی، کلیسای چشمه (شماره ۱۲ خیابان لنسوتا، هر روز ۱۰ صبحاشبه رایگان است که یوتی فلتن در ۸۰-۱۷۷۷ آن را ساخته و نام آن برگرفته از نبرد چشمه در جنگ روس– ترکیه است. اینجا که تنها کلیسای نئوگوتیک شهر است، دارای نمای قرمز با خطوط عمودی نازک گچ بری سفید، گنبدهای برج مانند و شکلی نامتعارف است که در این محله های ناشناخته حس زیبایی را القاء می کند.

عکس صفحه ۷۴- کلیسای چشمه

گشت و گذار در قصر

«گردنبند» قصرها که دور شهر حلقه زده بسیار باشکوه­تر از اقامتگاه های سلطنتی در مرکز شهر است. تمام این قصرها در جنگ جهانی دوم توسط ارتش آلمان اشغال و ویران شدند، البته بخش اعظم مبلمان و آثار هنری آنها از قبل تخلیه شده بودند. آنچه امروز می بینید، یک معجزه دو برابر است: زیبایی شگفت انگیز ساختمانها و پارک های اصلی، و کار بی نظیر هزاران مرمت کاری که این زیبایی را از دل خاکسترها و ویرانه ها حیات دوباره داده اند.

پتروف

پتر کبیر در ۱۷۰۹ ساخت یک قصر مشرف به خلیج فنلاند را آغاز کرد. سپس بعد از دیدن قصر ورسای در ۱۷۱۷ نظر خود را تغییر داد. پتروف (هر روز ۱۱ صبح- ۵ ب، ظ؛ گراند پالاس دوشنبه ها و سه شنبه آخر هر ماه تعطیل است؛ ساختمان­های دیگر در روزهای مختلف تعطیل هستند؛ همه ساختمان­ها جمعه یکشنبه باز هستند، آب نماها مه سپتامبر باز هستند؛ هزینه ورودی) بارها و بارها بازسازی شده است.

عکس صفحه ۷۵- گراند پالاس در پتروف

یکی از بارزترین این بازسازی ها در دوره الیزابت علاقمند به تجملات و توسط معمار دربار او راسترلی انجام شد. بخش­هایی از گراند پالاس (اولین بار در ۲۵-۱۷۱۴ توسط برانستین، زمستوف و لبلوند ساخته، و سپس در ۱۷۴۵-۵۵ توسط راسترلی بازسازی شد.) هنوز در دست بازسازی است. اما ده ها اتاق بازسازی شده، با هنر، مبلمان و چلچراغ های اورجینال، بسیار زیبا هستند. همچنین در زمینهای این قصر مونپلایسیر (۱۷۱۴۰۲۲)،کلبه­ای کوچک که پتر کبیر ترجیح می­داد در آن اقامت کند، قصر مارلی، قصر کاتج نئوکلاسیک (۹-۱۸۲۶) و آرمیتاژ(۵-۱۷۲۱) آمیزه ای از رنگهای سفید و صورتی که یک خندق آن را احاطه کرده، دیده می شوند. این آرمیتاژ یک اتاق ناهارخوری خصوصی با یک میز است که بین آشپزخانه پایین آن قابل جابجایی است تا بتوان آن را با نوشیدنی ها و انواع غذاها چیدمان کرد.

این قصرها در زمینی حدود ۶۰۰ هکتار با چندین آب نما واقع شده اند. شاهکار این آب نماها گریت کاسکاد (آبشار بزرگ) است: ۶۴ فواره، ۱۴۲ واتر جت و ۳۷ مجسمه طلایی، شامل مجسمه سامسون در حال باز کردن آرواره های شیر(افسانه ای برای پیروزی پیتر بر سوئدی ها). در کل در این پارک ۱۴۴ آب نما وجود دارد. این آب نماها با ۴۰ کیلومتر لوله تغذیه می شوند که در مهندسی آبی یک شاهکار محسوب می شود.

عکس صفحه ۷۶- سامسون در حال باز کردن آرواره های شیر، بخشی از گریت کاسکاد

زارسکوسایلو

در قرن ۱۸، در ۲۵ کیلومتری جنوب سن پترزبورگ، یک عمارت فنلاندی به نام ساری مویس، یا سارسگایا میترا در زبان روسی، قرار داشت که معنی نام آن «مزرعه ای در دماغه» می باشد. این ملک بعد از چندین بار دست به دست شدن به کاترین اول، همسر پتر کبیر، داده شد که او نیز در آن یک کلبه سنگی و باغ های رسمی را ساخت. وقتی این ملک به دخترش امپراتریس الیزابت رسید. او از راسترلی خواست تا یک قصر تابستانی بزرگ به نام قصر کاترین (هر روز ۱۰ صبح- ۵ بهظ؛ قصر چهارشنبه دوشنبه ۱۰ صبح- ۴٫۳۰ پ.ظ باز است. آخرین چهارشنبه هر ماه تعطیل است؛ گالری کامرون چهارشنبه دوشنبه ۱۰ صبح- ۵ ب.ظ باز است، آخرین دوشنبه هر ماه تعطیل است؛ هزینه ورودی به یادبود مادرش در آنجا بسازد. او برای این قصر و پارک های آن ۱٫۲ میلیون روبل خرج کرد، که شامل بیش از ۱۰۰ کیلوگرم طلا برای تزئینات داخلی و خارجی آن است. کاترین دوم (کبیر) از چارلز کامرون خواست تا به این بنای باروک تزئینات نئوکلاسیک اضافه کند. در طول قرن ها، نام این دهکده از سارسکایامیزا به زارسکو سایلو (دهکده تزار) تغییر کرد.

امروزه بخش اعظم این قصر آبی و طلایی اثر راسترلی بازسازی شده است.

این بازسازی ها شامل تالار بزرگ است که در دو طرف آن آینه ها و پنجره هایی پوشیده از چوب کنده کاری شده و طلاکوب قرار دارند، و همچنین «هشتمین عجایب جهان»، اتاق کهریا نیز در این مجموعه قرار دارد.

عکس صفحه ۷۷- گنبدهای طلایی قصر کاترین

زمینهای وسیع این قصر (حدود ۵۶۰ هکتار) باغ های رسمی و باغهای Landscaped را تحت پوشش قرار می دهند. این باغ ها به دستور کاترین کبیره با ساختمان های زیبا، پاویلیون ها و مجسمه ها روی تپه های اطراف برکه بزرگ ساخته شده اند. یکی از زیباترین بناهای نئوکلاسیک در روسیه گالری کامرون اثر چارلز کامرون در ۷-۱۷۸۳ می باشد. کاترین در اینجا ضیافت های شام رسمی را برگزار می کرد. در دو طرف این تالار ردیفی از سردیس قهرمان یونانی و رومی و یک قهرمان روسی میخائیل لومونوسف دانشمند و فیلسوف) دیده می شوند.

لیسی( Lycee) شماره ۲ خیابان سادوایاء چهارشنبه -دوشنبه ۱۰٫۳۰ صبح- ۴٫۳۰ ب.ظ، جمعه آخر هر ماه تعطیل است که با یک طاق به قصر کاترین متصل است در سال ۱۸۱۱ برای آموزش کلاسیک به طبقات مرفه تأسیس شد.

این بنا بازسازی شده و به موزه ای برای نشان دادن کلاس های درس، اتاق های خوابگاه اسپارتان و تالارهای عمومی مشهورترین آکادمی روسیه تبدیل شده است. الکساندر پوشکین، شاعر معروف روسیه، در اینجا تحصیل کرده و سپس با همسرش در یک کلبه چوبی کوچک در همین شهر زندگی می کرد. خانه او اکنون موزه پوشکین داچا (شماره ۲/۱۹ خیابان پوشکینسکایا، چهارشنبه یکشنبه ۱۰٫۳۰ صبح ۵٫۳۰ ب.ظه آخرین جمعه هر ماه تعطیل است؛ هزینه ورودی) است. این شهر در دوره اتحادیه به یا پوشکین تغییر نام گرفت.

عکس صفحه ۷۸- اتاق کهربا

 پاولوفسکی

کاترین کبیر در پاولوفسکی (شماره ۲۰ خیابان رولوتسی؛ شنبه – پنجشنبه ۱۰ صبح هب، ظ، دوشنبه اول هر ماه تعطیل است؛ هزینه ورودی) در کنار رودخانه اسلاویانکا، این زمین زیبا را در سال ۱۷۷۷ برای یادبود تولد نوه اش، تزار آینده، الکساندر اول، به پسرش داد. بخش اعظم این قصر، بسیاری از پاویلیون ها و پارک های زیبا به سبک انگلیسی و توسط چارلز کامرون طراحی شده اند. خود قصر با گنبدی دارای ۶۴ ستون بر بالای نمای زیبای آن، یک شاهکار نئوکلاسیک محسوب می شود. در حال حاضر در اینجا بسیاری از مبلمان اصلی و آثار هنری (شامل برخی از آثار گاچینا، دیگر قصر پائولین) پر شده، که این ویژگی باعث شده تا جالب ترین محل برای علاقمندان به هنرهای کاربردی باشد.

پارک که قصر در آن واقع شده بسیار زیبا بوده و دارای تپه های پیچ در پیچ، چندین برکه و رودخانه اسلاویانکا می باشد. این باغ در اصل پر از ایوان برای مرغ های آواز خوان و باغهای گل سرخ، گل مورد علاقه ماریا همسر پل است. ستون بندی آپولو اثر کامرون در ۳-۱۷۸۲ بعنوان خلق هنرمندانه ویرانه ها جالب توجه است. معبد دوستی (Temple of Friendship) نیز به دستور ماریا در سال ۱۷۸۰ ساخته شد تا روابط دوستانه با مادر شوهرش، امپراتریس کاترین، تضمین شود.

اتاق کهربا

اتاق کهربا در ۹-۱۷۰۱ برای قصر شارلوتنبرگ فردریچ اول پروسیا ساخته شد. در داستان ها گفته می شود که پتر کبیر این اتاق را تحسین می گرد آن را در ۱۷۱۶ به ازای ۵۵ سرباز پیاده و جام نوشیدنی شخصی خود معاوضه کرد. این اتاق با کشتی به سن پترزبورگ آورده شد و اولین بار آن را در قصر زمستانی نصب کردند، اما امپراتریس الیزابت دستور انتقال آن را به قصر کاترین داد و صنعتکاران آلمانی و روسی را دعوت کرد تا با بزرگ گردن پانل ها آن را برای اتاق بزرگ تری متناسب کنند. در این اتاق بیش از ۶ تن کهربای کنده کاری شده، ۵۵ متر مربع را پوشانده اند. از آنجا که نمی توان کهربای شکننده و آسیب پذیر را به راحتی جا به جا کرد، مدبران موزه های روسیه قبل از جنگ جهانی دوم این دیوارها را با کاغذ دیواری پوشاندند تا این گنجینه از دست ارتش آلمان در امان بماند. اما این روش جواب نداد، و وقتی قصر مورد حمله قرار گرفت، آلمان ها این اتاق را در عرض ۳۶ ساعت باز کرده و از کشور خارج کردند. علیرغم تلاش های بسیار برای یافتن این اتاق آن زمان آخرین باری بود که دیده شد. تنها قطعه اورجینال یافت شده قطعه ای بود که در میان معرق های موزائیک فلورانسی در ۱۹۹۷ پیدا شد. صنعتکاران روسی در ۱۹۷۹ بازسازی این اتاق باشکوه را با استفاده از عکس ها و طراحی های قدیمی آغاز کردند. این اتاق در سال ۲۰۰۳ و در جشن سیصدمین سالگرد سن پترزبورگ بازگشایی شد.

عکس صفحه ۸۰- اتاق خواب در پاولوفسکی

امروزه پاولوفسکی همچنان به عشق ماریا به گل سرخ اهمیت داده و هر ساله در ماه ژوئن جشنواره گل سرخ در اینجا برگزار می شود.

استرلنیا: قصر کنستانتین

استرلنیا: قصر کنستانتین (سه شنبه – یکشنبه ۰أصبح- ۵پ.ظ فقط با قرار قبلی یا تور، آخرین سه شنبه هر ماه تعطیل است). استرلنیا اولین مکانی بود که پتر کبیر در أن به فکر ساخت ورسای روسی خود افتاد. او در ۱۷۲۱ ساخت یک قصر را آغاز کرد، و سپس وقتی این تصمیم را برای پتروف گرفت این قصر را رها کرد. این قصر قبل از انقلاب مالکان متعددی شامل گراند دوک کنستانتین (پسر کوچک پل و نیکلاس اول) داشت. بعد از انقلاب سازمانهای بسیاری از آن استفاده کردند. ارتش آلمان آن را ویران کرد، بعدها تا حدی بازسازی شده و در نهایت بعد از آتش سوزی در ۱۹۸۶ متروکهماند، دولت روسیه در ۲۰۰۱ متوجه شد که اینجا دقیقا همان چیزی است که برای جلسه گروه هشت لازم است، و تنها در عرض ۱۸ ماه کل قصر و زمین های اطراف آن بازسازی شدند. همچنین یک زمین فرود هلیکوپتر و یک هتل با ۲۰ کلبه برای مقامات عالی رتبه بازدیدکننده به آن اضافه شد.

امروزه اینجا به موزه تبدیل نشده، اما یک سکونتگاه رسمی دولتی است (یعنی نیروهای امنیتی در کنار گردشران دیده می شوند). نکته جالب این بازدید تماشای اتاق های بازسازی شده قصر است که مقامات گروه هشت و دیگر رهبران جلسات رسمی و غیر رسمی خود را در آن برگزار می کنند. از همه جالب تر اتاق Belvedere است که مانند یک کابین جمع و جور کشتی در بالای قصر طراحی شده و آقای یوش و آقای پوتین در آن با هم گپ می زنند و آشپزخانه طبقه پایین به سبک هلندی است که آقای پوتین در آن از رهبرانی همچون برلوسکونی ایتالیایی و شرودر آلمانی پذیرایی می کند.

فرسخ شمار

در جاده هایی که از سن پترزبورگ بیرون می رووند تابلوهای سنگی دیده می شوند که به آنها وورستی (Vyorsty) می گویند. آنها هر وورست (یا یک مایل) از پایتخت را نشان می دهند.

عکس صفحه ۸۲- تئاتر مارینسکی

چکار کنید

سن پترزبورگ در شب به اندازه سن پترزبورگ در روز جذاب و زیباست. این شهر برای دوستداران هنرهی اجرایی کلاسیک، رقص، موسیقی و تئاتر را در مکان­های بی نظیری پینهاد می­کند که تصمیم گیری برای انتخاب میان آنها دشوار می شود. برای بازدید کنندگانی با سلیقه موسیقیایی معاصرتر، چندین کلوب، بار و تالار کنسرت با انواع موسیقی از رگا تا تکنو وجود دارد. شما میتوانید برای استراحت بعد از بازدید موزه ها برای خرید و چانه زنی به بازارهای قبل از انقلاب یا غرفه های خیابانی بروید، یا در پارک های شهر قدم بزنید، در یک بازی فوتبال شرکت کنید، یا از بهترین روش برای تماشای ونیز شمال لذت ببرید: یک تور در قایق که از میان کانال ها می گذرد، و اگر کودک همراهتان است، این شهر با انواع فعالیت هابرای کودکان کاملاً مناسب آنهاست.

سرگرمی و تفریحات شبانه

نمایش­ها و کنسرت­ها معمولاً از ۷ شب شروع می شوند، و بنابراین نمی­توانید قبل از تئاتر شام میل کنید، اما غرفه هایی در اکثر تالارهای کنسرت و نمایش وجود دارند که قبل از شروع نمایش و در طول زمان های استراحت باز هستند و ساندویچ، نوشیدنی و شیرینی جات می فروشند. کت و کیف های بزرگ را باید قبل از ورود تحویل بدهید، در گیشه ها، کیوسک های تئاتر در سطح شهر یا از طریق پذیرش هتل می توانید بلیط را خریداری کنید حواستان باشد که بلیط های مارینسکی تنها در فروشگاه های معتبر در طبقه دوم بازار گوستینی (جنوب شرقی شهر که اتوبوس­های نور در آنجا جمع می شوند) بفروش می­رسند. دلالان معمولا در تالارهای اصلی بلیط را با قیمت گزاف می فروشند.

اپرا، رقص و موسیقی

خانواده سلطنتی قرن­ها از هنرهای اجرایی کلسیک حمایت کرده اند و این هنرها هنوز هم دارای بالاترین سطح هنر و حرفه ای گرایی هستند. تئاتر مارینسکی (میدان تاتر النیاء تلفن: ۸۱۲-۳۲۶ ۴۱۴۱ (محل باله معروف کیروف (این گروه نام دوران اتحادیه را بیشتر حفظ کرده است)، با کارگردانی هنری والری گرگیف است. آنطرف خیابان، کنسرواتوار (شماره ۳ میدان تاتر النیا، تلفن: ۸۱۲-۵۰۶۵۷۱) قرار دارد که بهترین کئیرت های شهر در آن برگزار می شوند. اپرا و باله موسورگسی (شماره ا میدان ایسکوستوف؛ تلفن: ۸۱۲-۵۹۵ ۴۲۸۴) فیلارمونیک (شماره ۲ خیابان میخائیلوفسکایا: تلفن: ۸۱۲-۷۱۰ ۴۲۵۷) نیز نمایش های با کیفیتی دارد. همچنین در کاپلا أکادمی (شماره ۲۰ رکی موئیکی؛ تلفن: ۸۱۲-۳۱۴ ۱۰۵۸) کنسرت ها و جشنواره هایی برگزار می شوند.

برخی از بهترین شب هنگام های موسیقیایی در قصرها و کاتدرال های سابق برگزار می شوند، کاتدرال بزرگ اسمولنی یک تالار کنسرت است (شماره ۳/۱ میدان راسترلی؛ تلفن: ۸۱۲-۵۷۷ ۱۴۲۱) که کنسرت های موسیقی مذهبی در آن برگزار می شوند، و کنسرت های تالار آرمیتاژ، قصرهای بوسویف و آنیچکوف هم برای موسیقی و هم دیدن بناها عالی هستند.

صف

در تئاترها و تالارهای بزرگ می توانید از متصدی اتاق رختکن عینک اجاره کنید، حتی اگر نیازی به آنها ندارید، باز هم بگیرید، کسانیکه دوربین­ها را باز می­گردانند برای گرفتن کت هایشان به سر صف هدایت می شوند.

تئاتر

سن پترزبورگ مرکز تئاتر امپراطوری بود تا اینکه استانیسلاوسکی و نمور وویچ – دانچنکو دنیای نمایش را به تئاتر هنر مسکو تغییر دادند، که پس از آن ستاره­های تئاتر در این پایتخت جنوبی کمی بیشتر درخشیدند. اما رفتن به تئاتر در سن پترزبورگ هنوز لذت بخش است حتی اگر چیز زیادی از آن نفهمید: خود تالارها و نیز شامپاین و سالمون دودی در زمان تنفس، این برنامه را یک تجربه تئاتری عالی تبدیل می کنند. برای تئاتر کلاسیک تئاتر پوشکین (که بیشتر به الکساندریسکی شهرت دارد) یا تئاتر دراماتیک بولشوی را امتحان کنید. نمایش های خلاقانه تر در تئاتر دراماتیک مالی لو دودین یافت می شوند.

عکس صفحه ۸۵- باله روسی

تفریحات شبانه

روس­ها عاشق جاز هستند. از پایه گذاری اولین گروه جاز در ۱۹۲۲، این گروه در سبک های خانگی تا وارداتی عالی عمل کرده اند. محل جاز کلاسیک در سن پترزبورگ فیلارمونیک جاز (شماره ۲۷ خیابان زاگورودنی) یا جاز تایم باز (شماره ۴۱ خیابان موخووایا) است. برای لذت بردن از غدای آمریکایی و موسیقی آرام کلوب نئو جاز (شماره ۱۴ خیابان سولیانوی) را امتحان کنید، عجیب اینجاست که روسی ها هم مانند سوشی، سبک رگا را نیز در پیش گرفته اند و این سیک طرفداران بسیاری هم دارد. برای یک عصر همراه با جاز، سری با جامبالا(شماره ۸۰ خیابان بولشوی) بزنید، سن پترزبورگ زمانی برای طرفداران راک اند رول قدیمی مکان صحنه های راک زیرزمینی بوده، و نیاید اجراهای گروه DDT یا آکواریوم را از دست بدهید.

برنامه کلوب ها همیشه در حال تغییر است، پس حتما فهرست محلی برنامه ها را چک کنید. از گزینه های دائمی میتوان به سیتی بار آمریکایی (شماره ۲۰ فورشتاتسکایا)، گربودوف بانکر (شماره ۲A خیابان ورونژسکایا) یا منهتن (شماره ۹۰ رگی فونتانکی) اشاره کرد.

اگر هوس یک مهمانی حسابی کرده اند، به یکی از دو بار پور گا (شماره ۱۱ رکی فونتانکی) بروید؛ کارکنان این بار لباس حیوانات به تن کرده، و هر نیمه شب همه سال نو را جشن می گیرند. کازینوها اغلب موسیقی پاپ دارند و معمولاً آخر هفته ها با سرگرمی های پرخطر در انتظار شما هستند. بیشتر کلوب ها هزینه ورودی و بعضی کنترل چهره دارند؛ برای ورود به کازینوها حداقل باید چیپس بخرید.

خرید

سن پترزبورگ هنوز هم بوتیک های آن چنانی ندارد، اما بازارها و مغازه های بسیاری هستند که میتوانید در آنجا انواع سوغاتی را با قیمت ارزان خریداری کنید. دقت کنید که صنایع دستی معاصر خریداری کنید: هرگونه کالای عتیقه قبل از خروج باید تاییدیه وزارت فرهنگ را داشته باشد، و اصلا نمیتوانید مدال های نظامی اتحادیه را از کشور خارج کنید.

 چه بخرید

 کهربا و سنگ های نیمه قیمتی. کهربای دریای بالتیک در انواع رنگ­ها وجود دارد. زرد شفاف، طلایی روشن، کهربایی تیره، یا حتی سفید و سبز، سنگ­های نیمه قیمتی از اورال تا سیبریا، مخصوصاً مالاشیت، لاپیس لازولی و کاریوت (سنگ بنفشی که در قرن ۲۰ در رودخانه چارا کشف شد)، قیمت مناسبی داشته و زیبا هستند.

عکس صفحه ۸۶- نوشیدنی میل دارید؟

سرامیک، چینی و کریستال، برخی از بهترین تاس های چینی دنیا هنوز در کارخانه سلطنتی ساخته می شوند و می­توان آنها را به قیمت مناسب خریداری کرد. کریستال روسی نیز کیفیت بالا و قیمت مناسب دارد. سرامیک های سفید و آبی گژل از دیگر صنایع دستی سنتی است.

غذا و نوشیدنی، شما می­توانید در این شهر انواع وودکا و خاویار خوب را امتحان کنید (مغازه های بازار گوستینی، و نه خیابان­ها، بهترین گزینه برای این کار هستند). شکلات روسی از انواع غربی آن غلیظ تر است؛ کورکونف یا آب نبات های کارخانه شکلات سازی محلی کروپسکایا را امتحان کنید.

پوست. سن پترزبورگ مملو از مغازه های خز فروشی است که انواع کت، پالتو و کلاه تهیه شده از پوست روسی با طراحی محلی، و نیز اجناس ارزانتر ایتالیایی، ترکی یا یونانی را عرضه می کنند. بهترین کلاه ها از پوست روباه، مینک، سمور و گوسفند هستند، و بهترین زمان برای خرید آن تابستان است چون قیمت ها در این وقت سال ارزان هستند. در زها را چک کنید که محکم باشند، و کلاه را مچاله کنید تا ببینید که موقع باز شدن خوب از هم باز می شود (اگر اینطور نشود، احتمالًا پوست آن خشک شده یا قدیمی است). صندوق های لاکی، با اینکه شاید بنظر برسد.

صندوق های لاکی صنایع دستی قدیمی هستند، اما ساخت آنها در دوره اتحادیه جماهیر آغاز شد و شمایل کش ها تکنیک های خود را روی این صندوق کوچک پیاده می کنند. شهرهای پالخ، مسترا، فدوسکینو و خولوی هر کدام سبک خودشان را دارند. برای اطمینان از اینکه جنس اصل می خرید، انگشت خود را به لبه نقاشی ها بکشید. اگر یکدست نباشد احتمالاً چهل تکه است.

لینن و پشم. سن پترزبورگ دارای چند مغازه است که لنین خوب از روتختی تا رومیزی و لباس می فروشند.

وعده های شیرین

اگر فکر می کنید عسل شیرین، شفاف و شربت مانند است، تجدیدنظر کنید. یا به یکی از مغازه های عسل فروشی روسی بروید. در آنجا ده ها نوع عسل، از عسل اقاقیای شفاف تا عسل گندم سیاه مات و قهوه ای و کمی تلخ را خواهید یافت. هر کدام دارای طعم و خواص خاص خودشان هستند؛ مثلاً یکی از آنها برای کمک به بی خوابی و دیگری برای پاکسازی درون بدن مفید هستند.

عکس صفحه ۸۸- عروسک های تو در تو

همچنین می­توانید انواع پارچه گلدوزی و توری را بیابید. روسری های بته جقه در انواع رنگ ها و طرح ها وجود دارند، اما حتما بپرسید که کار روسیه باشند. اگر از جایی با آب و هوای سرد می آیید، سراغ جوراب های آنقوره دستباف، ژاکت و روسری را بگیرید.

یادگاری های اتحادیه، انواع هنر باسمه ای از آلات جنگی تا بنرهای قدیمی برای فروش در دسترس هستند. دقت کنید که مدال های نظامی را خریداری نکنید چون نمی­توانید آنها را خارج کنید. ساعت های مدرن، فلاسک و ابزار استتار از سوغاتی های محبوب هستند.

اسباب بازی و عروسک. گفته می شود که عروسک ماتریوشکالا (تو در تویی) در شهر کوچکی در مسکو اختراع شده است، اما بعنوان معروفترین سوغاتی در تمام این کشور شهرت یافت. قیمت ها به تعداد عروسک ها و کیفیت رنگ بستگی دارند. گزینه های دیگر اسباب بازی های چوبی و تزئینات درخت کریسمس هستند.

کجا خرید کنید

بازارهای سوغاتی و صنایع دستی. بازار اصلی صنایع دستی در کنار کلیسای “On Spilled Blood” است که صدها دستفروش در آن از طلوع تا غروب (و گاهی تمام شب در طول شب های سفید) کار می کنند. پیشه وران بوم های خود را جلوی کلیسای کاترین (شماره ۳۴-۳۲ خیابان نوسکی) می فروشند، و گروه دیگری در میدان اوستروسکوف کاریکاتور می کشند.

فروشگاه های زنجیره ای پیش از انقلاب.

مرکز خرید شهر همچنان بازار گوستینی (شماره ۳۵ خیابان نوسکی) است، که در آن صدها مغازه کوچک همه چیز از عسل، کت پوست، توستر و شامپو می فروشند.

پاساژ سقف شیشه ای (شماره ۴۸ خیابان نوسکی) گراند پالاس شیک (شماره ۴۴ خیابان نوسکی) اکنون از بازارهای با کلاس محسوب می شوند، و در میان اجناس سنتی روسی برندهای خارجی نیز یافت می شوند.

کادو و سوغاتی فروشی ها

این شهر سوغاتی فروشی های بسیاری دارد، که همه آنها مجموعه یکسانی از اجناس را دارند. جالب ترین آنها ارمیتاژ (شماره ۳۷ رکی مونیکا)، اونگین (شماره ۱۱ میدان ایسکوستوف) و سوغاتی نوسکی هستند. Amber Cave(شماره ۱۹ خیابان مالایا مورسکایا) دارای مجموعه ای کامل از کهربا در رنگهای متنوع است. گالری گلاس (شماره ۱۲۸ خیابان لومونوسف) کریستال های دست ساز و ظروف شیشه ای، سرامیک و هنر میناکاری دست ساز دارد. برای چینی های سلطنتی با قیمت مناسب به فروشگاه کارخانه شماره ۱۵۱ خیابان اوبوخوفسکی) بروید.

عکس صفحه ۸۹- اغذیه فروشی سنتی در خیابان نوسکی

این مغازه دارای مجموعه کامل چینی چین (که برای شما ارسال نیز می کنند)، شامل سرویس کامل کبالت (طراحی ۱۹۵۰ و با طرح سلطنتی) می باشد.

اگر از نظر مالی مشکلی ندارید، میتوانید کل سرویس سلطنتی را سفارش داده یا از هنرمندان بخواهید عکس­های خانوادگی خودتان را روی آنها بکشند. گالری کو کول (شماره ۵۳/۸ خیابان بولشایا) عروسک های دست ساز می فروشد و اجناسی در سطح کیفیت موزه را به نمایشگاه گذاشته است. متعلقات ارتش را نیز می­توانید در مغازه کوچکی در شماره ۲۶ خیابان سادوایا بیایید.

کتاب و اجناس الکترونیک، دوم کنیگی (شماره ۲۸ خیابان نوسکی) دارای مجموعه ای بزرگ از کتاب ها و پوسترهای هنری است. کتابفروشی های آنجلینا و جان پارسونز (هر دو در شماره ۲۸ رکی فونتانکی) دارای مجموعه ای کامل از کتب به زبان انگلیسی و روسی، و نیز کتب جلد کاغذی، نقشه و راهنما می باشند. یک فروشگاه هنری در شماره ۱۰ پوشکینسکایالا (ورود از شماره ۵۳ خیابان لیگوفسکی) دارای مجموعه ای بزرگ از کتب هنری، پوستر و کارت، وتاکید روی هنر ناسازگار و کیجاتحادیه می باشد. دوم گنیگی و بسیاری از کتابفروشی های بازار گوستینی دی وی دی فیلم، بازی­های کامپیوتری و موسیقی هم دارند. دیسک­هایی که در خیابان­ها کیوسک­ها و در بازارهای لوازم الکترونیک بفروش می رسند. بطور کلی غیرقانونی هستند، فروشگاه موسیقی Open World of Music (شماره ۱۳ خیابان مالایا مورسکایا) بهترین مجموعه از موسیقی کلاسیک در این شهر را دارد. گالری های هنری. دنیای هنری سن پترزبورگ نتوانست شکوفایی سال­های پیش از انقلاب را دوباره بدست آورد، اما دنیای هنر زیرزمینی سال­های اتحادیه به صحنه هنری اصیل، جالب و پرشوری تبدیل شده است.

عکس صفحه ۹۰- کلاه پوست

برای هنر ناسازگار به شماره ۱۰ خیابان پوشکینسکایا (ورودی از شماره ۵۳ خیابان لیگوفسکی) بروید. مالکان متصرف در دهه ۱۹۸۰ این ساختمان­ها را گرفتند و اکنون طبقه به طبقه آنها مملو از آپارتمان، گالری، استودیو، و مکان­هایی است که هنوز در آنها رخدادهای هنری روی می دهند، همچنین پر از گرافیتی (نقاشی های دیواری) و جوانانی با لباسهای اجق وجق است. برای یک گزینه خاکی تر، گالری SPAS( شماره ۹۳ رگی مونیکی) را امتحان کنید که یک گالری کوچک است که در ده سال گذشته آثار هنرمندان متعددی را به نمایش گذاشته است. یک گالری دیگر از این دست با طیف وسیعی از هنر (از دهه ۱۹۲۰) Sal Art، است که در موزه استیگلیتز واقع شده است. گالری مارینا گیسیچ (شماره ۵۸ خیابان لیتنی) و گالری D-۱۳۷ (شماره ۹۰/۹۲ خیابان نوسکی) دلالان هنری برجسته شهر هستند. تمام این دلالان ترتیب مجوز صادرات (و ارسال) را می­دهند؛ آثار خریداری شده در خیابان زیر قیمت ۱۰۰ دلار آمریکا معمولاً در گمرک مشکلی ندارند (البته مسئولان گمرک برای اینکار دقت بسیاری دارند)، بنابراین برای هر اثر هنری خریداری شده یک رسید یا دست نویس بگیرید.

فعالیت­های بیرون از خانه

قایق سواری

حداقل یکبار هم که شده باید سن پترزبورگ را از روی آب ببینید. در طول فصل گرم، چندین تور برگزار می شوند که دفاتر رزرو آنها در خیابان نوسکی و نقاطژحرکت از مونیکا، کانال گریبودوف و فونتانکا هستند.

بهترین قیمت

چانه زنی تا یک حدی منطقی است. دستفروشان خیابانی نرخ را رند کرده یا برای خریدهای زیاد تخفیف می دهند. اما انتظار نداشته باشید که بیشتر از ۲۰-۱۰ درصد قیمت درخواستی تخفیف بگیرید.

قایق های بزرگتر روی رودخانه نوا (دفتر رزرو و حرکت از کنار قصر زمستانی) چندین تور داشته و بهترین و راحت ترین راه برای رفتن به قصر پتروف هستند. تاکسی های آبی نیز در خیابان نوسکی هستند؛ شما میتوانید مثلا از مبدا A تا مقصد B سوار آنها شوید یا برای تور خصوصی در کانال ها و رودخانه ها یکی از آنها را کرایه کنید. زیباترین پل ها روی کانال گریبودوف در جنوب خیابان نوسکی قرار دارد. شیردال های مشکی و طلایی روی پل بانک در کنار خیابان لومونوسف و شیرهای سنگی سفید روی رودخانه لاین در کنار خیابان لوینی، در نزدیکی تئاتر مارینسکی روی رودخانه فونتانگا یکی از مزین ترین پل ها پل سنت پانتلیمون در کنار باغ تابستانی است. بالای فانوس های مشکی و طلایی آن عقاب های دو سر دیده می شوند، و نام أن برگرفته از کلیسای قرمز سبک باروک سنت پانتلیمون (مربوط به ۱۷۲۲، یکی از قدیمی ترین کلیساهای موجود در شهر) در نزدیکی خیابان پستلیا می باشد. در جنوبی ترین قسمت این رودخانه، جاییکه به خیابان لومونوفسکی می رسد، پل باشکوه مصری (Egyptian) با ابوالهول های مشکی و طلایی دیده می شود.

عکس صفحه ۹۲- گردش با قایق زیر پل اینجینیر

این پل در اوایل قرن ۱۹ و در اوج محبوبیت مصر باستان در این شهر ساخته شد.

فوتبال و گرمابه

همه در سن پترزبورگ عاشق تیم فوتبال زنیت هستند، حتی پلیس ها، چون وقتی یک مسابقه مهم برگزار می­شود، آمار جرایم کاهش می­یابد. برای اینکه بفهمید اوضاع از چه قرار است از گیشه استادیوم پتروفسکی، کیوسک ها یا پذیرش هتل خودتان یک بلیط تهیه کنید. اگر طرفدار هاکی هستید، تیم محلی بنام SKA از سپتامبر تا ژوئن در یوبیلنی اسپورت پالاس بازی دارد. همچنین میتوانید تکنیک آرامش روسی را امتحان کنید: به یک گرمایه (بانیه) بروید. شما می­توانید کل مجموعه را برای یک عصر اجاره کشید، یا به گرمابه یامسکیه (شماره ۹ خیابان دوستوفسکو؛ تلفن: ۸۱۲-۳۱۲ ۵۸۳۶؛ www.yamskie.ru) بروید، که انواع روشهای نازپروری به سبک دنیای قدیم را دارد.

ونیز شمال

سه آبراه اصلی در سمت فصر رودخانه نوا، رودخانه مونیکا، کانال گریبودوف و رودخانه فونتانگا همگی پل های باشکوهی دارند. برخی از آنها آنقدر عریض هستند که وسایل نقلیه و عابرین پیاده از آنها استفاده می کنند، و بعضی چنان باریک هستند که تنها یکنفر میتواند از روی آنها عبور کند، و همگی آنها با نرده­های آهنی، مجسمه و تزئینات بسیار د کور شده اند.

اگر از آرمیتاژ تا جنوب روی موئیکا سوار قایق شده اید(یا در امتداد کرانه های آن پیاده روی می کنید)، اولین پلی که می بینید بل سینگر یا نرده های پرپیچ و خم آن است. این پل زمانی به رنگ زرد روشن بوده، و کمی بیشتر بطرف جنوب پل های دیگری هستند که قرمز و آبی بوده اند. در نزدیکی قصر یوسوپف پل لتترن با چراغ هایی به سبک کلیدهای سه تایی قرار دارد. در ادامه، در نزدیکی کانال کریوکوف و نیوهلند شبح وار پل Kisses (بوسه ها) است، نام خود را از میخانه ای گرفته که زمانی در همان نزدیکی بوده است.

عکس صفحه ۹۴- برف بازی

سن پترزبورگ برای کودکان

سن پترزبورگ برای کودکان عالی است، کشتی ها و توپ های بسیاری وجود دارند که میتوان روی آنها بازی کرد، بعلاوه چیزهای پرپیچ و تاب در کونستکامرا و آب نماها در پتروف.

تئاتر عروسکی بولشوی، (شماره ۱۰ خیابان نکراسوواء تلفن: ۸۱۲-۲۷۳ ۶۶۷۲) که در ۱۹۳۱ تاسیس شده است. یک تئاتر عالی با حدود ۲۰ نمایش متفاوت است.

تئاتر دمینی ماریونت (شماره ۵۲ خیابان توسکی؛ تلفن: ۸۱۲-۵۷۱ ۲۱۵۶). این تئاتر عروسکی قدیمی ترین در روسیه بوده، و در ۱۹۱۸ تاسیس شده است. بعدها با تئاتر عروسکی دیگری ادغام شده و یوگنی دمینی استاد سرشناس تئاتر عروسکی کارگردانی آن را بعهده دارد. این تئاتر ۱۵ قطعه در سبک ها و ژانرهای مختلف بر اساس آثار روسی و مولفان خارجی اجرا می کند.

سیرک دولتی سن پترزبورگ، (شماره ۳ رکی فونتانکی؛ تلفن: ۸۱۲-۵۷۰ ۵۳۹۰). سیر که سن پترزبورگ و هنرهای سیرک روسی در ۱۸۷۷ در اولین ساختمان سنگی سیرک در روسیه تاسیس شد. موسس آن کاتانو سینیسلی، سیرک باز ایتالیایی بود. نمایش های این سیرک در طول چند دهه طرفداران بسیاری یافته است.

تئاتر قصه پریان عروسکی، شماره ۱۲ خیابان موسکوفسکی؛ تلفن: ۸۱۲-۳۸۸ ۱۰۳۱)، یک یک تئاتر برتر دیگر با عروسک­ها و بازیگرانی در لباس­های پر زرق و برق باغ وحش لنینگرادسکی، (شماره ۱ پارک الکساندروفسکی؛ تلفن: ۸۱۲۲۳۲ ۸۲۶۰). باغ وحش های قدیمی روسی به تازگی برای راحتی بیشتر حیوانات مجددا طراحی شده اند. این باغ وحش از ۱۸۶۵ باز است و حدود ۲۰۰۰ جانور در آن زندگی می کنند.

سال شمار رویدادها

کریسمس و سال نو، برنامه های موزیکال کریسمس در فستیوال موزیکال کلاسیک پالمیرا در دو تالار فیلا مورنیک برگزار می شوند) و فستیوال موزیکال میدان آرتز که این جشن نیز در فلارمونیک برگزار می شود.

فوریه. فستیوال سالانه باله مارینسکی، هفته قبل از لنت، ماسلنیتسا(هفته کره) برگزار می شود و آن را در اطراف شهر و پارکه های حومه شهر جشن می­گیرند.

آوریل، فستیوال بین المللی سرگئی کوریوځین، که نام خود را از آهنگساز و موسیقیدان آوانگارد – مرگ در ۱۹۹۶ گرفته است.

مه آب نماهای پتروف با یک شلیک در اولین آخر هفته باز می شوند. روز شهر (آخرین آخر هفته) با چندین جشن در سرتاسر شهر، کنسرت در هوای آزاد، و برنامه های ویژه در قلعه پیتر و پل ژوئن – آگوست، فستیوال شب های سفید با برنامه های موزیکال و فرهنگی برای تمام سلایق.

در ژوئن می­توانید برای موسیقی فولکلوریک یهودی به Klezfest اروپای شرقی بروید، فستیوال ستاره های موسیقی کلاسیک شب های سفید (که از اواخر مه تا آگوست برگزار می شوند)، فستیوال جاز بوئینگ شب های سفید، و فستیوال موسیقی راک شب های سفید. دوستداران فیلم می­توانند از فستیوال Message to Man فیلم های انیمیشن و مستند کوتاه (.WWW.mwssage-to-mam.spb ru) و فستیوال فستیوال ها(www.filmfest.ru)، یک جشنواره بین المللی فیلم، که هر دو در ژوئن برگزار می شوند، لذت ببرند. در زار سکو نسایلو یک کارناوال سالانه در هفته آخر ژوئن برگزار می شود. جولای، روز Navy نیروی دریایی (یکشنبه اول بعد از ۲۲ جولای) که نوا مملو از کشتی، قایق و زیردریایی می شود، هفته قایقرانی آگوست نیز در این ماه برگزار می­شود.

سپتامبر، جشن آب نماهای پتروف همراه با رقص، موسیقی، نور و آتش بازی (دومین آخر هفته)، فصل جدید هنرهای اجرایی در سپتامبر آغاز می شود، و معمولاً با حضور چند چهره شاخص در این حوزه همراه است. فستیوال Early Music www.earlymusic.ru) در اواخر سپتامبر تا اوایل اکتبر کارهای نادر اجرا می شوند.

نوامبر، فستیوال موسیقی مدرن Sound Ways موسیقی آوانگارد را به این شهر می آورد.

بیرون غذا خوردن

وقتی پتر کبیر دربار خود را به شمال و سن پترزبورگ منتقل کرد، اشرافیان آداب و سنن، فرهنگ و شیوه آشپزی را همراه خود به اینجا آوردند. با اینکه این شهر خیلی به شمال نزدیک است، اهالی نقل مکان کرده از مسکو همچنان همان ریشه سبزیجات، گوشت شکار و ماهی را در رژیم غذایی خود حفظ کرده و از دستورالعمل آشپزی خانگی خود استفاده می کردند. این آشپزی خوش بنیه سنتی روسی در طول قرن­ها با آشپزی اروپایی، بویژه فرانسوی تلفیق و تعدیل شد، که نتیجه نهایی در غذاهای پیچیده تر و غنی تر همچون شیرینی­های خامه ای و کره­ای بازتاب یافت. سن پترزبورگ علیرغم رکود در دوران اتحادیه، هنوز رستوران­های سنتی پیش از انقلاب و آشپزی باشکوه خود به سبک اروپایی را حفظ کرده است. امروزه شما می­توانید غذای هر نقطه دنیا را در اینجا بیابید، اما بهترین رستوران­ها با دستور آشپزی بومی و به روز شده خود را در فضای باعظمت گذشته ارج می نهند.

کجا غذا بخورید

با اینکه در تمام شهر انواع رستوران­های خوب وجود دارند، بسیاری از آنها در اطراف میدان­های اصلی، و بویژه در امتداد و اطراف خیابان توسکی واقع شده اند. رستوران­هایی که بصورت مخصوص از مهمانان توریست پذیرایی می کنند، معمولاً قیمت مناسبی دارند، اما همه کافه­ها و رستوران­ها یک منوی انگلیسی دارند.

بدنبال علامت ؟؟؟؟؟ (ناهار کاری) باشید؛ این غذاهای با منوی ثابت سوپ، غذای اصلی، و یک نوشیدنی با قیمت مناسب عرضه می شوند. برای خوردن غذای سریع و ارزان، می­توانید مغازه های کوچک در سطح شهر را امتحان کنید. پا برای نوشیدنی محلی (پیوو) و خرچنگ آب پز (راکی) یا شاه میگو (سوخاریکی) -تان کره ای، پوشیده از سیر و تردشده به یکی از کافه بارها بروید.

چه زمانی غذا بخورید

صبحانه معمولاً از ۷ صبح تا ظهر سرو می شود. ساعت ناهار از ظهر تا ۴ بعد از ظهر ادامه دارد، و شام از ۶ عصر تا ۱۱ شب سرو می شود(گاهی تا حضور آخرین مشتری هم باز هستند، البته اغلب رستوران­ها بعد از ۷ یا ۸ شب شلوغ می شوند. در تمام طول روز می­توانید برای صرف قهوه، چای و شیرینی به یک کافی شاپ پروید، یا برای پنکیک های خوشمزه با مغزهای متفاوت (خاویار یا ماهی حشینه)، انواع شکم پرها با جوجه و آناناس)، یا شیرینی با مربادوارن) سری به شیرینی فروشی ها بزنید.

صبحانه

صبحانه روسی (زاوتراک) متنوع بوده و شامل محصولات لبنی، شیرینی و دیگر اسباب پذیرایی خوشمزه تهیه شده از خمیر، پوره، تخم مرغ، و نیز گوشت و ماهی دودی، و گاهی خیار، گوجه فرنگی و دیگر سبزیجات است.

عکس صفحه ۹۷- غذا در مکانی زیبا در قصر پتروف

پوره (کاشا) معمولاً بهمراه مربا یا خامه ترش (اسمتانا) خورده می شود. پنکیک پنیر (سپرنیکی) و پلینی نیز با مربا و خامه ترش سرو می شوند. سینی لبنیات معمولاً شامل پنیر (تووروگ)، ماست (ایو گورت) و لسی (کفیر) می باشد. در اغلب رستوران­ها یا کافه هتل ها، می­توانید تخم مرغ آب پز (واریونیه یایتسا)، املت یا نیمرو (یا چنینسا) پیدا کنید. همیشه نان در انواع سفید (بولکا) و سیاه (چیورتی) داده می شود.

ناهار و شام

روس ها کامل ترین وعده غذایی خود را برای ناهار و در وسط روز می خورند. ناهار (اوبد) معمولاً شامل یک پیش غذا (زاکوسکی) و یا سالاد (سالات)، سوپ، غذای اصلی (وتوره) و دسر (اسلاگوئه) می باشد. عصرانه (اوژین) معمولاً سبک بوده و همراه با یک فنجان چای و ساندویچ سبک (باتر برود) می باشد. امروزه فعالیت زیاد روزانه سه وعده غذای کامل را اجتناب ناپذیر ساخته، و عصر هنگام زمان لذت بردن از یک غذای کامل بهمراه دوستان است.

خامه ترش و سس گوجه فرنگی

بسیاری از غذاهای روسی با خامه ترش و کمی سس گوجه فرنگی سرو می شوند. اگر می خواهید غذای شما بدون چاشنی باشد بگویید: «بدون خامه ترش (بز اسمتانی) یا «بدون سس گوجه» (بز اوکروپا).

زاکوسکی و سالاد

زیبایی میز روسی در وعده اول، زاکوسکی، سالاد، گوشت دودی، ماهی دودی و نمک سود، سبزیجات تازه و ترشی، قارچ طعم دارشده، و شیرینی پیکی (پیروژکی) پرشده با گوشت، سیب زمینی، قارچ، کلم تفت خورده یا ماهی دیده می شود.

اگر غذای سبک تر دوست دارید، چند تا از این پیش غذاها را امتحان کنید.

سالادهای روسی یا بسیار پیچیده با نام های من در آوردی و فهرست طولانی از مواد اولیه یا بسیار ساده با خیار و گوجه و تربچه بهمراه سس گوجه و خامه ترش یا روغن هستند. سالاد ترکیبی کلاسیک (وینگرت) از چغندر، سیب زمینی، هویج و ترشی، به همراه روغن، مایونز یا خامه ترش تهیه می شوند. همه رستوران ها یک نسخه از سالاد «اولیویر» تهیه شده با سیب زمینی، پیاز، ترشی، و تکه های باریک گوشت (جوجه، زبان یا بیف) به همراه مایونز را دارند.

روس ها ماهی را در انواع دودی، نمک سود یا پخته با سبزیجات- به عنوان پیش غذا – می خورند. ماهی حشینه (سلیودکا) با پیاز تازه و سیب زمینی آب پز، یا در زیر سالاد مفصل چغندر، سیب زمینی، تخم مرغ آب پز و خامه ترش با نام جالب «حشینه زیر پوست خز» (سلیودکا پود شوبوئی) سرو می شود. همچنین می توانید ماهی در ژله گوشت (زالیونوئه ایز ریبی) را امتحان کنید که معمولاً با ترب کوهی سرو می شود.

خاویار روسی از انواع ماهی های دریای خزر تهیه می شوند: بلوگا، اوسترا، سوروگا، نوع چهارم خاویار از استرلت، ماهی خاویار جوانی که اکنون کمیاب است، بدست می آید.

عکس صفحه ۹۹- ظاهر مدرن برای یک غذای کلاسیک

این خاویار سلطنتی بوده و اگر آن را پیدا کردید (و توان پرداخت قیمت آن را داشتید) به رنگ زرد طلایی با دانه های بزرگ و طعم دار است. مالوسول، خاویار بلوگای آبی خاکستری است که بدلیل طعم کمی شیرین و لطیف آن قیمت بالایی دارد. اوسترا کمی قهوه ای بوده و بیشتر طعم ماهی می دهد. سوروگا تخم های خاکستری و غلیظی دارد. سالمون قرمز (کراسنایا ایکرا) دارای دانه های قرمز بزرگ بوده و خوش نمک است. همه آنها با نان یا تست پوشیده از کره نرم خورده می شوند. پنکیک (بلینی) بعنوان پیش غذا با خاویار (ایکرا) سرو می شود. گوشت گوساله با ژله گوشت (خولدتس) با ترب کوهی بعنوان پیش غذا سرو می شود که معمولاً سوسیس دودی (گولباسا) و گوشت دودی(کو پچن) نیز همراه آن هستند. برای یک پیش غذای تند میتوانید غذایی بنام ژیولن را امتحان کنید، که یک ظرف قارچ خردشده است که با سس سفید و پنیر سرو می شود و وقتی آن را سر میزتان می آورند هنوز حباب ها روی آن غُل می زنند.

سوپ

روس های قدیمی بر این باورند که یک وعده غذایی بدون سوپ کامل نمی شود. شما می­توانید در میان انواع سوپ بورش، یک سوپ اوکراینی که روسی ها یادگرفته و حالا ادعای مالکیت آن را دارند. این سوپ تهیه شده از چغندر را می­توان به همراه کلم تازه یا کلم ترش، قارچ، بیف، یا حتی آلوسیاه نیز درست کرد. این غذا همیشه با رول های داغ بنام پامپوشکی سرو می­شود، که روی این رول ها سس سیر می­ریزند. سوی دیگر پوخلیویکی از گوشت، مرغ یا ماهی به همراه پیاز، سیب زمینی و هویج درست می­شود

عکس صفحه ۱۰۰- بلینی و خاویار

سوپسولیانکا که کمی ترش است با قارچ، ماهی یا گوشت و ادویه، زیتون، چاشتی کبر و لیمو درست شده و آخر سر هم روی آن خامه ترش می ریزند.

سوپ­های سبک­تر شامل این موارد هستند: سوپ قارچ (گریبنوی) تهیه شده با قارچ­های معطر، مخصوصاً پور کین؛ سوپ ماهی(اوخا) با سیب زمینی، هویج و پیاز، یا سوپ مرغ (کورییانا لا پشا). برای یک غذای رعیتی خوب سوپ کلم (شچی) را امتحان کنید که با کلم یا کلم ترش تازه درست می شود.

روس ها در تابستان سوپ اوکروشکا می خورند. این یک سوپ عجیب تهیه شده از کواس است، یک نوشیدنی سبک که از نان سیاه درست می شود، که آن را با ملاقه روی سبزیجات خردشده می ریزند. دیگر سوپ محبوب تابستان سوپ چغندر سوکولنیک) است که آن را با ملاقه روی سالاد سیب زمینی، خیار و تربچه ریخته، و روی آن خامه ترش، شوید و جعفری می ریزند.

غذای اصلی

برای یک غذای اصلی روسی، پلمنی، راویولی روسیه را امتحان کنید که از ترکیب گوشت پیچیده در خمیر پاستا درست می شود.

بیف استروگانف

بیف استراگانف  نام خود را از کنث الکساندر استروگان گرفته است. این کنت فرمانده ای در جنوب روسیه بوده و در اودسا زندگی می کرد. او که ثروتمند و عاشق تجملات بود «خانه های آزاد» را باز کرد که هر کسی که لباس و رفتار مناسبی داشت، می­توانست برای ناهار در آنجا توقف کند. کنت برای مهمانان ناهار از سرآشپزهای خود خواست تا یک غذای گوشتی اختراع کنند که سرو و خوردن آن ساده باشد. سرآشپزها هم غذایی اختراع کردند که ترکیبی از آشپزی فرانسوی و روسی بوده باریک های کوچک گوشت به همراه سیب زمینی که با یک بس خامه ای ترش سرو می شوند. این غذا اول از همه در کتاب های آشپزی اودسا منتشر شد، و در آنها بیف آلا استروگانف نام داشت، و بعدها در سرتاسر این امپراطوری و در نهایت دنیا رواج یافت.

رستوران­های شیک این غذا را با مواد غیرسنتی مانند گوشت خرگوش یا کدو تنبل پر می کنند.

به یاد روسی امپراطوری، بیف استروگانف با یک سس خامه ای غلیظ و ترش، یا دیگر غذاهای قبل از انقلاب را امتحان کنید. این غذاها با گوشت گوزن، خرس، بز یا اردک درست می شدند و معمولاً آنها را همراه سیب یا کلم می­پختند و روی آنها اس ترش توت می ریختند. همچنین روسی ها به کتلت­های (کتلتی) خود می بالند که معمولاً با گوشت یا ترکیب دیگری درست می شوند. این کتلت ها را آنقدر سرخ می کنند تا حسابی بیرون آن ترد شود در حالیکه داخل آن هنوز نرم و آبدار است. در اغلب رستوران ها می­توانید چاشنی هارگارتر) را بصورت جداگانه انتخاب کنید. این چاشنی ها شامل سبزیجات (اووشچی)، سیب زمینی سرخ کرده (کار توفلفری)، پوره سیب زمینی (کار توفلنو پوره) یا بلوط (گرچنوایا کاشا) هستند.

نوشیدنی و شیرینی جات

روی میز غذای روسی ها میتوانید آب معدنی، سودا یا آب میوه بنوشید؛ مورس، یک نوشیدنی گوارا از توت تازه بهمراه آب و شکر است. اگر می خواهید. با پیش غذایتان ودکا را امتحان کنید، حتما این کار را به روش روسی انجام دهید: بعد از یک جرعه یک تکه غذا در دهانتان بگذارید و سپس یک قلب آپ یا آبمیوه بنوشید اگر نمی توانید از پس این نوشیدنی پر بیایید، انواع نوشیدنی های روسی و وارداتی در کنار غذا برایتان سرو می شوند. حتما بگویید که می خواهید نوشیدنی تان تلخ (سوخوئه) یا شیرین (اسلاد کوئه) باشد. نوشیدنی گازدار روشی (شامپانسکو) نیز عالی است، هر چند یافتن بهترین نوع آن کار سختی است. همینطور می توانید بعضی از نوشیدنی های قبل از انقلاب را امتحان کنید که حالا دوباره زنده شده اند: اسبیتن، یک نوشیدنی تخمیری تند تهیه شده از عسل و ادویه، و مدو وخا، یک شراب عسل ادویه دار.

وعده های غذایی با چای، معمولاً به همراه لیمو و شکر، یا قهوه (کوفه)، و یک شیرینی (پیروژنو) یا کیک (تورت) تمام می شوند.

هتر است بستنی روسی (مور وژنو) را امتحان کنید، که خیلی غلیظ و پرخامه است، و معمولاً با انواع توت یا مربا سرو می شود. یک شیرینی سنتی روسیه کیسل نام دارد که یک ژله نرم تهیه شده از میوه و آرد ذرت است.

آشپزی گیاهی

گیاهخواران در دوران جماهیر شوروی دوران سختی را سپری می کردند، اما امروزه اغلب منوها غذای گیاهی در انواع پاستا و سبزیجات کبابی دارند، و رستوران های بهتر منوی جداگانه ای (پوسنو منیو) دارند که فاقد محصولات گوشت، ماهی یا لبنیات در طول چهار روز روزه داری هستند. بقیه سال، باید به کارکنان رستوران بگویید که گیاهخوار هستید و از آنها کمک بخواهید. معمولا چند سالاد و سوپ سبزیجات (اووشچنوی سوپ پوره)، و همینطور پودینگ سیب زمینی(وارنیکی کار توفلم) و ده ها غذای تهیه شده از قارچ و غلات برای انتخاب خواهید داشت. آشپزی قفقازی، و نیز بسیاری از کافه پیتزاها و رستوران های ایتالیایی غذاهای گیاهی متنوعی دارند.

عکس صفحه ۱۰۳- سرو چای در پایان غذا

سفارش غذا

میز خالی دارید؟

?Est svobondny stolik

…. می خوام.

…. Mne

گارسون / منو

Ofitsiant/menyu

صورتحساب، لطفاً

Poschitayte, pozhaluysta

نان

Khleb

کره

Maslo

قهوه

Kofe

دسر

Sladkoe

ماهی

Ryba

میوه

Frukti

بستنی

Morozhenoe

گوشت

Myaso

شیر

Moloko

فلفل

Perets

سیب زمینی

Kartofel

برنج

Ris

سالاد

Salat

نمک

Sol

ساندویچ

Buterbrod

سوپ

Sup

شکر

Sakhar

نوشیدنی

vino

صفحه ۱۰۵- عکس

محل اقامت

سن پترزبورگ دارای طیف وسیعی از مکان های اقامتی، از مینی هتل با چند آپارتمان کمونیستی بازسازی شده، تا هتل های غول پیکر دوران اتحادیه و برخی از بهترین هتل های پنج ستاره دنیا می باشد. قیمت ها از ۳۰$ آمریکا در فصل خلوت در یک هتل ساده تا قیمت های نجومی برای هتل های دولوکس متفاوت هستند.. گزینه دیگر برای اقامت یک آپارتمان دارای سرویس است، که شامل سرویس خدمتکار، تلویزیون، وای-فای با اینترنت پرسرعت می باشد. این آپارتمان ها را می­توانید در وب سایت www.waytorussia.net، یا از طریق شرکت­های خصوصی مانند www.hevskyinn.ru یا com.www.nevsky۸۸ بیابید.

معمولاً اغلب هتل ها برای هماهنگی با تور، کرایه اتومبیل یا راننده یا خرید بلیط تئاتر خدمات دارند، و بوفه صبحانه بخشی از قیمت کرایه اتاق است.

یک اتاق یک نفره / دو نفره می خواهم.

Mne, pozhaluysta, odnomestny/ dvukhmestny nomer

نرخ یک شب چقدر است؟

Skolko stoit nomer za odni sutki?

لامپ/ تلویزیون اتاق من خراب است.

Lampa/televisor ne rabotaet

آدرس ها

آدرس های روسی گمی گیج کننده هستند. یک آدرس با یک خط مورب و عدد مانند نوسکی ۱/۲۴، به این معناست که که یک ساختمان در نبش با پلاک ۲۴ در خیابان اصلی و پلاک ۱ در خیابان فرعی است. ممکن است بعضی از ساختمان­ها دارای شماره پلاک­های مشترک باشند، اما با پلاک یک ساختمان دیگر از هم تفکیک می شوند.

بلوار

Bulvar

خیابان اصلی

Prospect

پل

Most

میدان

Ploschchad

خاکریز (رودخانه)

Naberezhnaya

بزرگراه

Shosse

کوچه

Pereulok

خیابان

Ulitsa

 

فرودگاه

فرودگاه بین المللی اصلی در سن پترزبورگ پولکوفو ۲ نام دارد که در حدود ۱۷ کیلومتری جنوب شهر است، پولکوفو ۱، در حدود ۱۰ دقیقه فاصله از آن، برای پروازهای داخلی و پرواز به جمهوری های سابق اتحادیه است. شماره اطلاعات فرودگاه: ۸۱۲-۷۰۴ ۳۴۴۴

برای بازدیدکنندگانی که برای بار اول به اینجا می­آیند، بهتر است از سرویس حمل و نقل هتل خود (حدود ۴۰$) یا یکی از تاکسی های رسمی (حدود ۶۰$) از یکی از غرفه ها در سالن ورود استفاده کنند. از راننده تاکسی هایی که در ترمینال به سراغ شما می آیند استفاده نکنید. اگر بدنبال ماجراجویی هستید و بار چمدان زیادی ندارید، می توانید از پولکوفو ۲) به ایستگاه مترو موسکوفسکایا سوار اتوبوس ۱۳ شوید، یا با یکی از مینی بوس ها خود را به مرکز شهر برسانید.

پل ها

یکی از جالب ترین صحنه ها در سن پترزبورگ بازشدن پل ها روی رودخانه نوا است. مگر اینکه طرف اشتباه رودخانه ایستاده باشید. دقت کنید که پل ها حدود ۱۲٫۳۰ نیمه شب تا ۶ صبح از آوریل تا نوامبر باز هستند.

بودجه سفر

سن پترزبورگ برای هتل های پنج ستاره و در طول شب های سفید گران است، و قیمت ها تا ۳۰ درصد افزایش می یابند.

سرگرمی. اگر بدنبال بهترین جایگاه نباشید، بلیط تئاتر و کنسرت ۲۰-۱۰$، و اپرا و باله تا ۵۰$ می باشد. غذا. غذا برای دو نفر(پیش غذا، اصلی و نوشیدنی) در یکی از ساده ترین رستوران­ها و کافه ها ۵۰$ یا کمتر هزینه دارد، اما در رستوران های شیک تر باید دوبرابر این قیمت را بپردازید.

موزه. در اغلب موزه های شهر از سیستم قیمت­گذاری دو سطحی با ورودی بیشتر برای افراد خارجی، با حدو ۱۱$، پیاده می­شود. یک روز کامل در آرمیتاژ حدود $۱۸ می شود.

خوراکی و نوشیدنی. قهوه و اسنک در یک کافی شاپ معمولی حدود ۱۰-۷$ می­شود، اما نوشیدنی و شیرینی از یک کیوسک تنها ۵$ است.

حمل و نقل. کرایه تاکسی معمولا زیر ۵$ است، حتی اگر از تاکسی سرویس استفاده کنید. هزینه اتومبیل و راننده ساعتی ۱۰۰-۱۵$ (بسته به کلاس اتومبیل) است، اما یکبار استفاده از مترو (بدون توجه به فاصله کمتر از ۴۱ تمام می شود.

کرایه اتومبیل

اگر زبان روسی شما خوب است، بیمه تمدید شده و اعصاب فولادین دارید، می­توانید به کرایه اتومبیل در سن پترزبورگ فکر کنید. شما باید گواهینامه رانندگی بین المللی و یک کارت اعتباری داشته و بالای ۲۵ سال باشید. شرکت بیراکس، .www biracs.ru، و نیز Cars in Time, WWW.rent-cars.ru یا کرایه اتومبیل پولکووو، WWW.pulkoworent.ru، با یک شعبه در فرودگاه نرخ­های مناسبی دارند. یک گزینه ایمن تر و بهتر کرایه اتومبیل به همراه یک راننده است. اغلب هتل ها می توانند ترتیب یکی از این سرویس ها را برای شما بدهند. تاکسی سرویس فورتونا (تلفن: ۸۱۲-۳۲۲ ۰۰۰۰) یک راننده ( روسی زبان) با حدود ۲۵$ برای ۲۴ ساعت دارد. همچنین می توانید در .www.petersburgcity.com، www.expat.ru یا www.redtape.ru از پیشنهادات دیگران استفاده کنید.

اغلب راهنمای تورها راننده ها را می شناسند و برای شما سرویس پکیج دارند.

می خواهم یک اتومبیل کرایه کنم

Khochu vzyat mashinu na prokat

با راننده / بدون راننده

S voditelem/ bez voditelya

فردا

Na zavtra

برای یک روز / هفته

Na odin den/ na nedelyu

آب و هوا

آب و هوای سن پترزبورگ بدلیل نزدیکی به دریا ملایم است، پس با اینکه دما از شهرهای داخلی تر با همان طول جغرافیایی بالاتر است، رطوبت باعث سردی هوا می­شود، بهار در آوریل یا مه از راه می رسد، تابستان ها گرم است اما به ندرت گرمای هوا غیرقابل تحمل می­شود، تا پایان آگوست هوا پاییزی می­شود، و اولین برف در اکتبر یا نوامبر به زمین می نشیند. در شب های سفید، خورشید هرگز غروب نمی­کند اما در اوج زمستان تنها شش ساعت پریده رنگ می شود. در طول یک دهه گذشته، آب و هوای این شهر بسیار غیر قابل پیش بینی شده است، پس برای هر نوع  آب و هوا و بارندگی آماده باشید.

ژانویه

فوریه

مارس

آوریل

مه

ژوئن

جولای

آگوست

سپتامبر

اکتبر

نوامبر

دسامبر

حداقل(C)

۸-

۸-

۵-

۱

۷

۱۲

۱۴

۱۳

۸

۴

۲-

۶-

حداکثر(C)

۴-

۴-

۲

۹

۱۵

۲۰

۲۲

۲۰

۱۴

۸

۱

۲-

لباس

روس های جوان و ثروتمند به مد اهمیت زیادی می دهند، اما طبقه متوسط اینطور نیستند. به ندرت لباس رسمی لازم خواهید داشت؛ مردم مستقیما از سر کار به اپرا می روند، پس نیازی به لباس آنچنانی نیست، مگر اینکه خودتان بخواهید. در تابستان حتما یک ژاکت سیک و لباس بارانی (و کفش واترپروف) همراه داشته باشید. در زمستان، باید کت یا کاپشن، کلاه، دستکش و شال گردن، و چکمه های عاج دار همراه داشته باشید.

با این­حال، ساختمان ها بیش از اندازه گرم هستند، پس برای داخل خانه نیازی به لباس خیلی گرم ندارید. در تمام موزه ها، رستوران ها و ادارات به محض ورود از شما خواسته می شود تا در اتاق رختکن (گاردروب) کت خود را در بیاورید (نیازی به انعام نیست).

خیابان های شهر به ندرت کاملاً تمیز هستند، یعنی زمستان ها پوشیده از یک لایه ضخیم یخ و در دیگر وقت های سال به همان ضخامت گل و لای هستند. حتماً کفش راحت بدون پاشنه پا چکمه همراه داشته باشید که بتوانید روی یخ، گل و لای، چاله های آب و برفابه ها راه بروید.

کنسولگری ها

ایران، مسکو، متروچیستی پرودی، بلوار پاکروفسکی، پلاک ۷

تلفن سفارت : ۹۱۷۷۲۸۲ فاکس: ۹۱۷۹۶۶۸۳ تلفن کنسولگری ایران ۹۱۷۳۰۹۲

بریتانیا، شماره ۵ میدان پرولتارسکوی دیکتاتوری، تلفن: ۸۱۲-۳۲۰ ۳۲۰۰

ایالات متحده: شماره ۱۵ خیابان فورشتاتسکایاء تلفن: ۸۱۲-۳۳۱ ۲۶۰۰

سفارت آمریکا / بریتانیا کجاست؟

Gde amerikanskoe/ britanskoe

می خواهم با کنسولگری ام تماس بگیرم.

Ya khochu pogovorit s moim konsulom

جرم و امنیت

سن پترزبورگ از اغلب شهرهای بزرگ اروپایی امن­تر است. اما باید اقدامات احتیاطی مخصوص هر شهر بزرگ را در نظر داشته باشید: اشیاء قیمتی خود را در گاو صندوق هتل قرار دهید، پول نقد زیاد همراه نداشته باشید، و مواظب جیب پرها در مکان های شلوغ مثل مترو و بازار بأشید. شب ها به پارک ها نروید. تنها در صرافی های معتبر پول خود را تبدیل کنید، و پولی که از صندوقدار می گیرید را بشمارید (یک حقه این است که اسکناس ها بدلیل چسبی که به لبه خروجی دستگاه زده اند بیرون نمی آید). مواظب این حقه هم باشید که اگر یک دسته اسکناس روی زمین پیدا کردید به آن دست نزنید چون ملا صاحب آن برگشته و مدعی می شود که مبلغ آن دو برابر بوده است.

ملی گرایی و نژادپرستی به یک مشکل جدی تبدیل می شود. اسکین هدها (با سرهای تراشیده با لباس مشکی یا لباس هایی به سبک نظامی سیاه­پوستان، آسیایی ها یا افرادی با پوست تیره را اذیت می کنند. شب ها بویژه در مترو از گروه­ های آنها دوری کنید.

اگر چیزی از شما دزدیدند، باید به اداره پلیس رفته و تشکیل پرونده بدهید تا به شما یک اسپراوکا بدهند که یک سند ثبت جرم است و (برای دریافت بیمه به آن نیاز دارید)، هتل یا دفتر اطلاعات گردشگری نیز می توانند در این زمینه به شما کمک کنند.

از من دزدی شده.

Menya ograbili

پاسپورت / ویزای من را دزدیده اند.

Ukrali moy passport/moyu visa

می خواهم در اداره پلیس تشکیل پرونده شکایت بدهم.

Ya khochu zayavlenie napisat v militsiyu

برای بیمه دزدی به سند ثبت نیاز دارم.

Chtoloy poluchit strakhnoku, mne nuzhna spravka iz militsii

گمرک

ویزا. تمام بازدید کنندگان روسیه باید ویزا و پاسپورت معتبر به مدت شش ماه و حداقل دو صفحه خالی برای ویزا و مهرها داشته باشند. اگر سفر خود را از طریق یک آژانس و در گروه یا تور ترتیب داده اید، آژانس تمام کارهای مربوط به ویزا را برای شما انجام می دهد. اگر خودتان مستقل سفر می کنید، باید قبل از درخواست ویزا، هتل و بلیط برگشت خود را رزرو کنید. برای درخواست ویزا باید فرم تکمیل شده (در آژانس های مسافرتی، گنسولگری ها یا بصورت آنلاین در دسترس است) با یک عکس قطع پاسپورت در محل مناسب فرم را ارسال کنید؛ یک تائیدیه (از آژانس مسافرتی یا هتل ها) و قبض پرداخت؛ یک نامه به نام درخواست کننده، تاریخ ورود و خروج، شماره پرواز با قطار، و جزئیات سفر در این کشور پاسپورت؛ و یک چک تضمین کننده هزینه های سفر.

دستورالعمل کامل، آدرس­ها و هزینه­ها در سایت­های سفارت روسیه در هر کشور ارائه شده­اند. ویزاهای توریستی جداکثر برای یک ماه صادر می شوند و قابل تمدید نیستند. با اینکه ویزاهای گردشگری را می توان یک روزه گرفت، بهتر است چند هفته صبر کند. همچنین می توانید از خدمات شرکت هایی مانند Way to Russia. www.way torussia.net، استفاده کنید که کار ساپورت و ثبت ویزا را انجام می دهند.

وقتی به روسیه می رسید، باید یک کارت مهاجرت پر کنید. خطوط هوایی این کارت ها را در هواپیما می دهند، و مهمانداران برای پر کردن آنها به شما کمک می کنند، اسم شما حتماً باید در طول اقامت ثبت شده باشد. هتل ها یا آژانس ها (شامل شرکت های تور و ویزا و اغلب آژانس های اجاره آپارتمان) این کار را برای شما انجام می­دهند. در نهایت یک رسید به شما می دهند که ثبت قانونی شما را نشان می دهد.

گمرگ. همچنین شما باید یک اظهارنامه گمرک برای هر چک مسافرتی یا پول نقد بالای ۱۰٫۰۰۰$ پر کنید. در اینصورت، در فرودگاه از Red Channel استفاده کنید تا مامور گمرک اظهارنامه شما را مهر بزند. وقتی خارج می شوید، اگر بیش از ۳۰۰۰۰$ خارج می کنید نیز باید یک فرم جدید پر کنید. بدون سند مهر شده  بانک (اگر از بانک پول گرفته باشید) یا سند دیگری که قانونی بودن پول شما را نشان دهد، نمی توانید بیش از مبلغی که با خود آورده اید، خارج کنید. قبض دستگاه های عابر بانک معتبر نیستند.

شما می توانید ۲ لیتر نوشیدنی، ۵۰ نخ سیگار برگ یا ۲۰۰ تخ سیگار، و چمدان تا ۳۵ کیلوگرم بدون پرداخت حق گمرک وارد کنید.

هر نفر تنها می توانند ۲۵۰ گرم خاویار سیاه در شیشه های پلمپ شده کارخانه ای و «مقدار قابل قبولی» خاویار قرمز با خود ببرند. شما نمی توانید اشیاء عتیقه بیش از ۵۰ سال قبل با آثار هنرهای زیبا را بدون مجوز خاص از وزارت فرهنگ خارج کنید. برای تهیه مجوز می توانید با گالری ها و عتیقه فروشی ها هماهنگ کنید، اما اینکار حداقل پنج روز طول می­کشد. حتماً رسید سوغاتی­های گرانقیمت را نگه دارید. اسناد. وقتی به هتل برسید، باید چند سند را پر کنید: ویزا، کارت مهاجرت پاسپورت، رسید ثبت و احتمالا فرم گمرک. بهتر است در هتل از تمام این اسناد یک کپی تهیه کرده و آنها را در اتاق خودتان یا گاو صندوق هتل نگهداری کنید. شما باید پاسپورت، ویزا رسید ثبت و کارت مهاجرت خود را همیشه همراه داشته باشید همچنین بهتر است یک کارت با نام و آدرس هتل تان را همراه داشته باشید که اگر گم شدید به دردتان بخورد. اگر اسناد تان گم یا دزدیده شدند. باید به اداره پلیس رفته و سند رسمی دزدی یا مفقودی گرفته و برای پاسپورت جدید با کمک به تهیه مجدد اسناد روسی به کنسولگری خود بروید.

من چیزی برای گفتن ندارم.

Mne nechevo deklarirovat

برای استفاده شخصی است.

Eto dlya lichnovo polzovaniya

مسافران معلول

سن پترزبورگ شهر خوبی برای افراد معملول نیست. برخی از هتل های غربی آن، مانند پترو پالاس، رادیسون SAS و کمپینسکی، دارای اتاق ها و فضاهای عمومی با دسترسی آسان برای ویلچر هستند. چند موزه اصلی مانند آرمیتاژ، فاقد هرگونه مانع هستند.

از آنجا که گردشگران معلول برای بالا رفتن از پله ها به کمک نیاز دارند، توصیه می کنیم که از صندلی سبک تری استفاده کنید. اطلاعات جدید درباره مسائل مربوط به افراد معلول در وب سایت سازمان پرسپکتیوا، www.perspektiva-invaru یافت می شوند.

رانندگی

رانندگی در سن پترزبورگ کار سختی است: ترافیک هر روز بدتر می شود، و به جاده ها رسیدگی نمی­شود اما ظاهراً همیشه در دست تعمیرات هستند؛ راننده­ها بی مهابا و پرخاشگر هستند. جای تعجب نیست که نرخ مرگ و میر ناشی از تصادفات جاده ای در روسیه ۱۰ برابر این نرخ در بریتانیا است. اگر حاضرید این سختی را تحمل کنید، باید یک گواهینامه بین المللی داشته باشید، بدانید که رانندگی از سمت راست انجام می شود، بستن کمربند ایمنی اجباری است، و حداکثر سرعت در شهرها ۶۰ کیلومتر در ساعت و در بزرگراه های خارج از شهر ۱۰۰ کیلومتر در سرعت می باشد، تنها در صورتی اجازه پارک کردن دارید که علامت (P) وجود داشته باشد، البته تعداد اندکی از راننده ها به این قانون احترام می گذارند. معمولا گردش به چپ مجاز نمی باشد مگر اینکه یک فلش روی چراغ راهنما اجازه آن را بدهد. پمپ های بنزین در سرتاسر شهر، اغلب با چند مغازه، کارواش و کافه یافت می شوند، پمپ های دارای برند مانند لو کوئیل و BP برای بنزین زدن سرویس دارند. در ایستگاه های دیگر اول باید پول داده و سپس خودتان باک را پر کنید. اغلب پمپ ها بنزین ۹۲، ۹۵ و ۹۸ اکتان و سوخت دیزل می دهند.

برق

روسیه دارای جریان برق ۲۰۰ ولت با سوکت های گرد دو سوزنی می باشد. با اینحال سوکت های روسی سوزن های باریک تری از اندازه استاندارد دارند؛ در صورت نیاز به آداپتور (پر خوندیک) به پذیرش هتل مراجعه کنید.

فوریت ها

چهار شماره اورژانس برای تمام مناطق روسیه وجود دارند، که البته اپراتورهای آنها فقط به زبان روسی صحبت می کنند:

آتشنشانی ۰۱ –  پلیس ۰۲- آمبولانس ۰۳ – گاز ۱۴

روسی ها برای کسی که به کمک نیاز داشته باشد سریع واکنش نشان می دهند حال آن مشکل مانند گم شدن کوچک باشد یا مثل دزدی یا بیماری یک موقعیت اورژانس مهم باشد. اگر به مشکلی برخوردید، به سمت کسی رفته و شروع به صحبت کنید، آن شخص یا خودش به شما کمک کرده یا کسی را پیدا می کند که به زبان انگلیسی مسلط باشد.

کمک!

Pomogite!

پلیس!

Militsiya!

یک آمبولانس خبر کنید!

Pozvonite v skoruyu pomoshch!

من گم شده ام!

Ya my zabludilsya/ zabludilas/ zabludilis!

رفتن به سن پترزبورگ

هوایی، با اینکه پروازهای روزانه از ۴۰ شهر اروپایی به سن پترزبورگ وجود دارد. مسافران آمریکایی شمالی، استرالیا و نیوزیلند برای رسیدن به اینجا باید یک توقف داشته باشند.

دریایی. کشتی های مسافربری از سوئد، آلمان، فنلاند و استونی از راه می رسند. این راه سفر حدود ۱۴ ساعت طول می کشد.

ریلی. قطارها از کشورهای بالتیک و اروپای شرقی با حدود ۱۵ و ۳۷ ساعت به اینجا می رسند، شما باید از قبل ویزای ترانزیت گرفته باشید تا بتوانید از بلاروس عبور کنید. قطارهایی که از سمت غرب می آیند، در ایستگاه ویتبسکی توقف می کنند. سه قطار هر روز از هلسینکی حرکت می کنند؛ سفر با این قطارها ۶ تا ۸ ساعت طول کشیده و در ایستگاه لادوژسکی توقف می­کنند. قطارها از شرق، از پکن و ولادیوستوک می رسند و چند بار در هفته سفرهای یک هفته ای دارند.

راهنما و تور

شرکت های بسیاری برای سن پترزبورگ تورهای پکیج دارند، که شامل ویزا، هتل، غذا و تور می باشند. برای مسافران مستقل، تورهای شهر و انواع تورها برای بازدید از قصرهای حومه هر روز به زبان انگلیسی توسط شرکت معتبر و پرتلاش -Eclectia Guide وجود دارند. کیوسک این شرکت در جنوب شرقی بازار گوستینی قرار دارد( تلفن: ۸۱۲-۷۱۰ ۵۵۲۹ www.eclectiaguideru). همچنین این شرکت می­تواند تورهای شخصی را ترتیب بدهد.

شرکت پیتر واکینگ تور تورهای جالبی برای اطراف شهر دارد، که شامل تور دوچرخه سواری صبح روزهای یکشنبه می باشد. فقط کافی است چند دقیقه قبل از شروع تور در محلف تجمع حاضر باشید. در WWW.PeterSwalk.com میس توانید فهرستی از تورها را پیدا کنید.

گزینه دیگر یافتن راهنماهای مستقل است. برای این کار به این سایت­ها مراجعه کنید، www.expat.ru. www.redtape.rul یا www.waytourussia.net این راهنما ها ساعتی ۱۵$ می­گیرند و اغلب با گرفتن هزینه اضافی اتومبیل و راننده هم دارند. بعضی از موزه ها راهنماهای انگلیسی زبان دارند، باید آنها را از قبل رزرو کنید.

راهنما/ مترجم انگلیسی می خواهم.

Nam nuzhen angloyazychny ekskursovod/ perevodchik

آیا تور به زبان انگلیسی دارید؟

U vas est ekskursiya na angliyskom

مراقبت های پزشکی

برای سن پترزبورگ و روسیه واکسیناسیون الزامی نیست، و تنها خطری که برای سلامتی وجود دارد آب لوله کشی است، که بهتر است از آن ننوشید. آب معدنی ارزان (مینرالنایا وودا) همه جا در دسترس است.

تمام داروهای تجویزی و بیمه درمانی خود برای خارج را همراه بیاورید. به خدمات درمانی روسیه بودجه کافی اختصاص داده نشده است؛ در صورت بیماری، به یک کلینیک دارای خدمات برای افراد خارجی مراجعه کنید. فرم های بیمه را همراه داشته باشید؛ در اغلب موارد باید هزینه را پرداخت کرده و در مراجعه به کشور خود عودت بگیرید. دو کلینیک دارای خدمات ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته هستند و شامل خدمات دندانپزشکی و پزشکان مسلط به زبان انگلیسی می باشند: کلینیک پزشکی آمریکایی، شماره ۷۸ رکی موئیکی، تلفن: ۸۱۲-۷۴۰ ۲۰۹۰؛ و کلینیک و بیمارستان بین المللی MEDEM شماره ۶ خیابان مارانا، تلفن: ۸۱۲-۳۳۶ ۳۳۳۳ شرکت and Contact lenses Lensmaster Glasses دارای خدمات ۲۴ ساعته و چندین مغازه در مراکز خرید، شامل رامستور اودلنی (تلفن: ۸۱۲-۳۳۶ ۵۴۴۹؛ www.lensmaster.ru) می باشد.

نزدیکترین داروخانه (شبانه روزی) کجاست؟

Gde blizhayshaya (Kruglosutochnaya) apteka?

به پزشک/ دندانپزشک نیاز دارم.

Mne nuzhen vrach/ zubnoy vrach

آمبولانس

Skoraya pomoshch

بیمارستان

Bolnista

من دل درد / دندان درد دارم.

U menya bolit zhludok/zub

من تب دارم.

U menya temperature

داروخانه، داروخانه های بسیاری در سطح شهر وجود دارند که داروهای بدون نسخه محلول لنزه و انواع داروهای استاندارد را می فروشند. در تمام مناطق نیز داروخانه های شبانه روزی دیده می شوند؛ از شماره تلفن «۲۴» یا پذیرش هتل سوال کنید. ۳۶۶ یک داروخانه زنجیره ای خوب به سبک آمریکایی است، و آربات پرستیژ نیز یک داروخانه زنجیره ای است که لوازم آرایشی و بهداشتی عرضه می کند.

تعطیلات

تعطیلات رسمی روسیه عبارتند از:

۱-۷ ژانویه سال نوو کریسمس ارتودکس

۲۳ فوریه – روز مدافعان وطن

۸ مارس – روز بین المللی زن

۱ مه – تعطیلات بهار و روز کار

۹ مه – روز پیروزی

۱۲ ژوئن- روز روسیه

۴ نوامبر – روز اتحاد مردم

زبان

سن پترزبورگ در تلاش است تا با تابلوها، موزه ها و حتی منوهایی به زبان انگلیسی بیشتر مناسب گردشگران باشد، اما آشنایی با الفبای ابتدایی سیریلیک را بسیار توصیه می کنیم. ما در این راهنما، از سیستم ساده تبدیل استفاده کرده­ایم. نگران تلفظ دقیق و درست کلمات نباشید، چون اگر حروف همخوان را درست تلفظ کنید مردم منظور شما را متوجه می­شوند.

سلام Zdravstvuyte

صبح بخیر Dobroe utro

روز عصر بخیر Dobry den/vecher

خداحافظ Do svidaniya

لطفا Pozhaluysta

متشکرم Spasibo

کمک Pomogite

خوب / بد Khorosho /plokho xe

من زبان روسی بلد نیستیم Ya ne govoryu porusski

من متوجه نمی شوم Ya ne ponimayu

توالت زنانه مردانه Tualet ZhM

خطر Opasno

باز/ بسته Otkrytolzakryto

کجا؟کی؟ چطور؟ چه کسی؟ چرا؟ Gde/kogda/kak/kto/pochemu

شروع ادامه نمایشگاه Nachalo/prodolzhenie osmotra

پوشش کفش Bakhili

ورودی / خروجی Vkhod/yykhod

صندوق باجه بلیط Kassa

نقشه

نقشه های خوب به زبان روسی و انگلیسی در مراکز توریستی، کتابفروشی ها، بسیاری از موزه ها و تمام هتل ها در دسترس هستند.

رسانه

اغلب هتل­ها تلویزیون با تمام کانال های اخبار و کانال های تفریحی به زبان انگلیسی هستند. قفسه روزنامه در اغلب هتل ها و سوپرمارکت های خارجی دارای مجلات انگلیسی زبان و اینترنشنال هرالد تریبون هستند. سن پترزبورگ تایمز(wwwsptimesru) دوبار در هفته چاپ می شود و منبع اصلی اخبار محلی و فهرست تفریحات است.  ماهنامه پالس (www.pulse.fu)

داستان و فهرست مراکز فرهنگی را دارد. مجله Where نیز به همین شکل است و در هتل ها و بسیاری از رستوران ها یافت می شود.

بعضی از فهرست های تفریحات و اخبار را می توانید در ماهنامه نوا نیوز (www.nevanews.com) بیابید. راهنماهای رسمی یا غیر رسمی را می توانید در اطراف شهر نیز بیابید. آنها بصورت فصلی با فهرست مراکز فرهنگی و مقالات به چاپ می رسند.

پول

پول روسیه روبل است، که شامل ۱۰۰ کوپک می باشد. اسکناس ها به شکل ۱۰، ۵۰، ۱۰۰، ۵۰۰، ۱۰۰۰، و ۵۰۰۰ روبلی و سکه ها در مقادیر یک، پنج، ۱۰ و ۵۰ کو پکی و نیز یک، دو، پنج و ۱۰ روبلی در دسترس هستند.

چک های مسافرتی را تنها می­توانید در هتل های بزرگ یا بعضی بانک ها نقد کنید. دفتر آمریکن اکسپرس در شماره ۲۳ خیابان مالایا مورسکایا( تلفن: ۸۱۲-۳۲۶ ۴۵۰۰) واقع شده است. کارت های اعتباری اصلی در اغلب هتل ها و بسیاری از مغازه ها و رستوران ها قابل قبول هستند.

عابر بانک ها (پانکومات) در سرتاسر شهر یافت می شوند و این روزها بسیار امن هستند، البته در خیابان ها جوانب احتیاط را رعایت کنید. تنها در صرافی های رسمی بانک ها یا هتل ها تبدیل کنید.

می خواهم پول تبدیل کنم.

Ya khochu obmenyat dengi

کارت اعتباری قبول می کنید؟

Vy primnimaete kreditnye karty?

آیا می توانم چک مسافرتی نقد کنم؟

Mozhno obnalichit dorozhnye cheki?

ساعات بازگشایی

ساعات بازگشایی یا تعطیلی رسمی وجود ندارد. بانک ها و دفاتر پستی حدود ۸٫۳۰ صبح باز کرده و در ۶ یا ۷ عصر، اغلب با یک ساعت تعطیلی برای ناهار، تعطیل می­کنند. اغلب مغازه ها هم حدود ۱۰ یا ۱۱ صبح باز کرده و ۸ تا ۱۰ شب می بندند؛ بعضی از آنها هم برای ناهار تعطیل می کنند. رستوران ها تا رفتن آخرین مشتری باز هستند، و صدها کیوسک ۲۴ ساعته، غذافروشی، کافه و کلوب وجود دارند. هر موزه ساعت کاری مخصوص خود را دارد، و معمولا یک یا دو روز در هفته، بعلاوه یک روز در ماه برای «تمیزکاری» تعطیل هستند. موزه ها یک ساعت قبل از تعطیلی دیگر بلیط نمی فروشند.

عکاسی

صدها مغازه تجهیزات عکاسی، فیلم و پردازش دیجیتال در تمام شهر دیده می شوند. توجه داشته باشید که عکاسی از تاسیسات نظامی یا داخل مترو غیرقانونی است، و نگهبانان بسیاری از ساختمان های خصوصی بدلایل امنیتی اجازه عکاسی نمی دهند. اگر مطمئن نبودید سوال بپرسید.

می توانیم از اینجا / شما عکس بگیریم؟

Mozhno eto/vas sfotografirovat?

می خواهم این عکس را ظاهر کنم.

Mne nuzhno proyavit plyonku I napechatat fotokartochki

پلیس

پلیس محلی (میلیتسیا) اغلب برای چک کردن مدارک عابرین پیاده را متوقف می کنند. مدارک و نه کیف پول خود را به آنها بدهید (گفته می شود که در طول این چک کردن پول ها ناپدید می شوند. اغلب افسران پلیش روسی، برخلاف شهرت آنها به بی نظمی، در صورت گم شدن با ایجاد مشکل برای شما تمام سعی خود را می کنند. (البته تعداد اندکی از آنها زبان انگلیسی بلد هستند)، هتل یا مرکز اطلاعات گردشگری می توانند در این زمینه به شما کمک کنند.

نزدیکترین ایستگاه پلیس کجاست؟

Gde blizhayshee otdelenie militsii?

 

دفاتر پست

سیستم پستی روسیه (پوچتا) هنور کند است، البته نامه، مرسولات و کارت پستال ها در نهایت به مقصد خود می رسند. کارت و نامه را می توانید از هتل خود پست کنید. سرویس اکسپرس توسط شرکت های بین­المللی در این شهر انجام می­شود. DHL (تلفن: ۸۱۲-۳۲۶ ۶۴۰۰۰ www.dhlru) یا TNT  Express (تلفن: ۸۱۲-۳۴۳۹۷۱۸ www.tnt.ru).

حمل و نقل عمومی

سن پترزبورگ دارای سیستم حمل و نقل عمومی ارزان و عالی است. وقتی ترافیک بدتر می شود، سریع ترین روش استفاده از مترو است.

مترو. ایستگاه های مترو با تابلو قرمز “M” مشخص شده اند. وقتی وارد ایستگاه شدید از باجه بلیط تهیه کرده، از یکی از ورودی های گردان رد شده و سوار پله برقی شوید.

تراموا، ترولی و اتوبوس، سوار یکی از این وسایل نقلیه شده و به مامور بلیط پول بدهید. ماموران بلیط معمولاً پول اضافی تری می گیرند. در مینی بوس ها (مارشروتکی) باید مستقیما پول را به راننده بدهید.

تاکسی. تاکسی ها در اطراف هتل ها و میدان های اصلی شهر هستند. پیدا کردن یک تاکسی در حال چرخ زدن در خیابان ها کار دشواری است. با اینحال، اگر کنار خیابان ایستاده و دست خود را بلند کنید، راننده های تاکسی شخصی (کسانی که بعنوان شغل دوم مسافرکشی می کنند) بدون شک برای شما می­ایستند. علیرغم خطرات احتمالی، این یک روش استاندارد برای گشت و گذار در اطراف شهر است، تنها راه امن این است که از سوار شدن به اتومبیل هایی با یک یا دو مسافر دیگر خودداری کنید. مقصد و قیمت خود را بگویید (معمولاً حدود ۲۰۰ روبل برای مسیرهای کوتاه و حداکثر ۵۰۰ روبل یا بیشتر برای مسیرهای طولانی با در شب) و سوار شوید.

کجا می توانم تاکسی بگیرم؟

Gde mozhno nayti taksi?

کرایه تا ….. چقدر است؟

Skolko stoit proezd do …?

نزدیکترین ایستگاه اتوبوس/ مترو کجاست؟

Gde blizhaishya ostanovka avtobusa/ stantsiya metro

ممکن است به من بگویید چه وقت پیاده شوم؟

Yy podskazhete, kogda mne vykhodit?

ایستگاه بعدی کجاست؟

Kakaya sleduyushchaya ostanovka/ stantsiya

دین

دین رسمی در روسیه کلیسای ارتودکس روسی است، و تقریبا تمام کلیساهایی که در طول دوره شوروی به موزه، تالار کنسرت، دفاتر اداری با انبار خانه تبدیل شده بودند دوباره به کلیسا تبدیل شدند. از آنجا که مقامات اتحادیه تمام فضای داخلی و غنی کلیساها را تخریب کرده اند. بسیاری از کلیساهایی که بیرون زیبایی دارند در داخل تنها چند شمایل روی دیوارهای سفید دیده می شوند. بعضی از کلیساها تنها برای عبادت (از ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر) باز هستند.

مراسم عبادی به زبان انگلیسی تنها در حوزه آنجلیکن در کلیسای کاترین (شماره ۱-۳ مالایا گوئیوشنایا، WWWanglicanru)، حوزه کاتولیک رومی سنت کاترین (شماره ۳۴-۳۲ خیابان نوسکی، تلفن: ۸۱۲-۵۷۱ ۶۶۱۹) و محله یهودی شعارئی شالوم (شماره ۳۴ لینیا،  www.freewebs.com/shaareishalom) برگزار می شوند. اطلاعات دقیق در چاپ جمعه های سن پترزبورگ تایمز یافت می شوند.

تلفن

کد کشور روسیه ۷ و کد شهر سن پترزبورگ ۸۱۲ است. تلفن های عمومی برای تماس های محلی در نزدیکی مترو یا داخل آن دیده می شوند. شما می توانید از پاجه بلیط کارت تلفن (تلفونابا کارتا) ۲۰ و ۵۰ دقیقه ای خریداری کنید.

برای تماس بین المللی، شماره ۸ را گرفته و صبر کنید تا صدای بوق تکرار شود سپس ۱۰، و بعد کد کشور و شهر و شماره تلفن را بگیرید.

هزینه تلفن بین المللی در هتل ها بسیار بالاست و اگر از یکی از مراکز فروش موبایل در نزدیکی تفاطع ها یا ایستگاه مترو کارت اعتباری بخرید بیشتر مقرون به صرفه است. کد کشورها، آمریکا و کانادا: ۱، بریتانیا: ۴۴، استرالیا: ۶۱، نیوزیلند ۶۴.

نواحی زمانی

سن پترزبورگ GMT بعلاوه سه ساعت است. زمان تغییر ساعت ۲ صبح یکشنبه آخر در مارس است و در ۳ صبح در یکشنبه آخر اکتبر تمام می شود.

انعام

انعام دادن اجباری نیست، ولی می توانید بدهید. در رستوران ها و کافه ها (اگر هزینه سرویس روی صورتحساب اضافه نشده) ۱۰ درصد مناسب است. در بارها و کلوب ها، مشتریان قیمت نوشیدنی را رُند می کنند. راننده های تاکسی و کارمندان هتل برای کمک به حمل بار ۱۰۰-۵۰ روبل انعام انتظار دارند و اگر سرویس راهنمای تورها عالی باشد بهتر است ۲۰۰ روبل بل بیشتر انعام بدهید.

توالت

توالت­های عمومی پولی در ایستگاه های مترو و اغلب پارک­های عمومی دیده می­شوند. همچنین توالت­های عمومی در موزه ها و مراکز خرید هم هستند. سرویس های بهداشتی رستوران ها، کافه ها و بارها تمیز هستند، اما همیشه کاغذ توالت ندارند.

توالت کجاست؟

Gde zdes tualet

اطلاعات گردشگری

مراکز گردشگری در میدان قصر و خیابان سادووایا هستند، و نقشه رایگان، کمک و مشاوره میدهند، و انواع مطالب چاپی را برای فروش دارند. نقشه های اطراف را می توانید از جایگاه های بیرون ایستگاه های مترو بیابید.

وب سایت و کافی نت

وب سایت. هزاران سایت با اطلاعات درباره سن پترزبورگ به زبان انگلیسی وجود دارند. برای اطلاعات رسمی به www.petersburgcity.com مراجعه کنید. این سایت و نیز سایت­های www.gotorussia.com، www.rediape.ru و www.expat.ru اطلاعات مفیدی دارند. سایت www.restoran.ru/spb دارای نسخه انگلیسی با فهرست کامل و به روز شده از رستوران ها و سرویس رزرو است.

اینترنت، تقریباً تمام هتل ها دارای دسترسی به اینترنت (وای فای، حداقل در مناطق عمومی) هستند، اما اگر به کافی نت نیاز دارید، در مرکز شهر تعداد زیادی از آنها وجود دارند که ۲۴ ساعته باز هستند. بهترین آنها Quo Vadis (شماره ۷۶ خیابان نوسکی، ورودی از خیابان لاتینی، تلفن: ۸۱۲-۳۳۳ ۱۷۰۸) است که دارای یک کافه و چند سرویس تجاری می باشد. کافه مکس زنجیره ای نیز در سن پترزبورگ چند شعبه دارد(شماره ۹۰/۹۲ خیابان نوسکی، تلفن: ۸۱۲-۲۷۳ ۶۶۵۵) و مورد علاقه جوانان است.

مراکز ۲۴ ساعته جوانان

سن پترزبورگ دارای چند مرکز ۲۴ ساعته جوانان است که کار پشتیبانی ویزا و ثبت را نیز انجام می­دهند. تمام آنها دارای سرویس لباسشویی، اینترنت، تلویزیون و امنیت عالی هستند.

قدیمی ترین این مراکز خوابگاه بین المللی سن پترزبورگ (شماره ۲۸، خیابان سوتسکایا، تلفن: ۸۱۲-۳۲۹ ۸۰۱۸)، با اتاق های دو نفره و سوئیت درست در مرکز شهر است. یکی دیگر از آنها خوابگاه پایت تئاتر (شماره ۱۴، خیابان نکراسوا تلفن: ۸۱۲-۵۴۰۱۲۷۲) است که اتاق های خواب دو، سه، چهار و پنج تفره دارد. خوابگاه Sleep Cheap در نزدیکی فونتانکا (شماره ۳۲-۱۸ خیابان موخووایا، تلفن ۲۷۳-۸۱۲ ۵۷۰۹) کوچک تر است، اما محیط تمیز و دوستانه ای دارد. مرکز نورد نیز در میدان قصر (شماره ۱۰ خیابان بولشایا، تلفن: ۸۱۲-۵۷۱ ۱۳۴۲) با دو طبقه و جا برای ۵۰ مسافر قرار دارد. یک مرکز دیگر در سادووایازشماره ۵۳ خیابان سادووایاء تلفن: ۸۱۲-۳۱۴ ۸۳۵۷) دارای ۴۰ اتاق دو، سه یا پنج نفره است.

هتل های پیشنهادی

در حالیکه در حال حاضر سن پترزبورگ تنها دو درصد درآمد خود را از گردشگری بدست می آورده مقامات شهرداری مصمم هستند تا این رقم را افزایش دهند. آنها از ساخت هتل های جدید پشتیبانی کرده و مینی هتل­ها، آپارتمان­های کمونیستی دوران اتحادیه را به شکل سوئیت هایی با تخت و صبحانه بازسازی کرده­اند. اغلب این مینی هتل­ها بسیار ساده هستند، اما حمام، آشپزخانه و انواع سرویس استاندارد را دارند. بعضی از آنها آسانسور ندارند اما قیمت آنها تنها برای یک تحت و در مرکز شهر بودن منصفانه است. در دیگر سوی این خط شیک ترین هتل­های جهانی قرار دارند. در این بین هم هتل هایی از دوران اتحادیه باقی مانده­اند که که در ساختمان های قدیمی به سیک زیبایی دکور شده اند. بعلاوه آپارتمان هایی نیز وجود دارند که مناسب خانواده ها هستند.

بصورت مستقیم و آنلاین می­توانید هتل ها و آپارتمان ها را از طریق آژانس های هتل اینترنتی با آژانس های گردشگری رزرو کنید. قیمت­ها معمولاً به روبل نوشته می­شوند. گاهی نیز دارای واحدهای مخصوص آن هتل هستند. حتماً از واحد هتل اطلاعات یابید تا بتوانید هزینه­ها را محاسبه کرده و دریابید که آیا قیمت مذکور شامل ۱۸ درصد VAT می شود یا نه.

هتل های فهرست شده در زیر در مرکز شهر قرار داشته و پشتیبانی ویزا، اینترنت تلویزیون و صبحانه دارند، مگر اینکه غیر از این گفته شود.

ما بعنوان یک راهنمای ابتدایی از علامت های زیر برای نشان دادن قیمت برای هر شب یک اتاق دو نفره با حمام را نشان داده­ایم دقت داشته باشید که در فصل شلوغ شب­های سفید قیمت ها ۳۰-۲۰ درصد افزایش می یابند.

.$$$$ بالای ۳۰۰$ آمریکا

$$$ ۳۰۰- ۲۰۰ $ آمریکا

$$ ۲۰۰-۱۰۰ آمریکا

$ زیر ۱۰۰ $ آمریکا

 

نزدیک دریاداری و آرمیتاژ

Angleterre Hotel$$$$ شماره ۳۹ خیابان بولشایا، تلفن: ۸۱۲-۴۹۴ ۵۶۶۶، فکس: ۸۱۲-۴۹۴ ۵۱۲۵، www.angleterrehotel.co. گروه روکو فورته این هتل باشکوه را چنان بازسازی کرده که دوباره زیبایی اولیه خود را بدست آورده است. این هتل که آن طرف کاتدرال سنت اسحاق و کنار هتل آستوریا قرار دارد، دارای ۲۰۰۰ اتاق، یک مرکز ورزشی با سونا و یک استخر کوچک، و چند رستوران عالی است، صبحانه جزء قیمت نیست.

Astoria$$$$ شماره ۳۹ خیابان بولشایا، تلفن: ۸۱۲-۴۹۴ ۵۶۶۶ فکس: ۸۱۲۴۹۴ ۵۱۳۳، WWW.thehotelastoria.com، آستوریا یکی از قدیمی­ترین هتل های شهر است که در سال ۱۹۱۲ ساخته شده و اکنون کاملاً بازسازی شده است. این هتل ۲۰۰۰ اتاق داشته و دارای تمام سرویس هایی که یک نفر احتیاج دارد، مانند یک چشمه آب معدنی و یک مرکز ورزشی ۲۴ ساعته، کف پارکت، پرده های لینن و حمام های مرمرین. اینجا حقیقتا یک هتل باشکوه در مرکز شهر است.

Central Inn$$$ شماره ۳ خیابان یاکوبو و پشکا، آپارتمان ۱۴، تلفن: ۸۱۲۵۷۱ ۴۶۱۶، www.central-irin.rul، این مینی هتل دقیقا کنار کاتدرال سنت اسحاق قرار داشته، و دارای ۱۴ اتاق مدرن، باشگاه ورزشی، سونا و کافه است. اینجا ظاهر ساده ای دارد، اما کارکنان آن بسیار صمیمی هستند. این هتل از طریق یک آژانس همکار پشتیبانی ویزا را انجام می دهد.

Comfort Hotel$$$ شماره ۲۵ خیابان بولشایا، تلفن: ۸۱۲-۵۷۰ ۶۷۰۰ فکس: ۸۱۲-۵۷۱ ۶۷۲۴ www.comfort-hotelspbru. این هتل که در همان ساختمان هتل هرزن هاوس واقع شده، دارای آسانسور، ۱۴ اتاق مدرن و کلیه امکانات متداول است.

Herzen House$$ شماره ۲۵ خیابان بولشایا، تلفن: ۸۱۲-۵۷۱ ۵۰۹۸، فکس: ۶۴۰۶۳۱۴-۸۱۲ wwwherzenhotelspb.ru. این مینی هتل زیبا دارای یک آسانسور و ۲۰ اتاق مدرن با سقف های بلند و کلیه امکانات مورد نظر است. این هتل چند بلوک از آرمیتاژ فاصله داشته و در منطقه ای پر از رستوران و کافه واقع شده است.

Kerpinsky$$$$ شماره ۲۲ رکی­موئیکی، تلفن: ۸۱۲- ۹۱۱۱۳۳۵، فکس ۳۲۵-۸۱۲ ۹۱۹۰, www.kempinsky.com، هتل کمپینسکی ترکیبی از چند عمارت قدیمی به شکل یک هتل شیک، با تالار عمومی بزرگ، بار دنج (با شومینه)، یک بار نوشیدنی و اتاق چای (با شومینه و موسیقی کلاسیک زنده) می باشد. اینجا حدود ۲۰۰ اتاق، یک مرکز ورزشی و یک کافه عالی بنام بلوو براسری در طبقه بالا با نمای ۳۶۰ درجه از مرکز شهر دارد.

Moika $$۵ شماره ۵ رکی مونیکا، تلفن: ۸۱۲-۶۰۱ ۰۶۳۶، wwwhonru مونیکا ۵ که بخشی از هتل­های گروه نوسکی است، یک خانه به رنگ زرد روشن با ۲۴ اتاق مدرن به انواع مدل­ها (شامل آپارتمان هایی با جکوزی و نمای عالی از شهر) می باشد. فضاهای عمومی آن دارای دکور قدیمی بوده و یک اتاق جالب مخصوص صرف صبحانه نیز وجود دارد.

۲ and Nevsky Inn $ شماره ۴ کوچه کیرپیچنی، آپارتمان ۱۹، تلفن، ۸۱۲۹۷۲ ۶۸۷۳ و شماره ۹ مالایا مورسکایا، آپارتمان ۳، تلفن: ۸۱۲-۲۶۸۶۳۱۲ .wwwnevskyinn.ru این مهمانخانه­های کوچک (به ترتیب با هفت و چهار اتاق) بسیار راحت و ارزان بوده و دارای راحت ترین و صمیمانه ترین سرویس در شهر هستند مهمانخانه کوچه کیر پینچنی در طبقه چهارم و بدون آسانسور بوده، و مهمانخانه کوچکتر در طبقه دوم قرار دارد. هر وی آنها دو بلوک از آرمیتاژ فاصله دارند.

Old Vienna$$ شماره ۱۳ خیابان مالایا مورسکایالاورود از خیابان گوروخووایا)، تلفن: ۸۱۲-۳۱۲ ۱۳۳۹، www.venaold-spbru. این هتل یکی از مشهورترین کافه های بوهمی در ابتدای قرن بیستم بوده است (که عکس های آن نویسندگان و هنرمندان را در حال غذا خوردن درست قبل از انقلاب نشان می دهند) و اکنون آن را به سبک مدرن دکور کرده اند. هر کدام از ۱۴ اتاق آن به نام یک هنرمند یا نویسنده عصر شکوفای نقره ای است. این مینی هتل در مرکز شهر قرار داشته و ارزش بالا رفتن از سه طبقه بدون آسانسور را دارد. پشتیبانی ویزا ندارد.

Petro Palace Hotel$$$$ شماره ۱۴ خیابان مالایا مورسکایا، تلفن: ۸۱۲۵۷۱ ۲۸۸۰، www.petropalacehotel.com، قصر پترو زمانی عمارت بارون ون استال بوده و اکنون یک هتل باشکوه است که به مشتریان تجاری و گردشگران سرویس می دهد. فضای عمومی آن مملو از ستون های مرمرین بوده، و اتاق ها دکور کلاسیک دارند. این هتل دارای یک مرکز ورزشی بزرگ (شامل استخر و سونا) است. صبحانه در قیمت گنجانده نشده است.

Pushka Inn$$ شماره ۱۴ رکی موئیکی، تلفن: ۸۱۲-۳۱۲ ۱۹۵۷، فکس: ۸۱۲۳۱۴ ۱۰۵۵، www.pushkainn.rul. مهمانخانه پوشکا در یک خانه زیبا مربوط به قرن ۱۸ قرار دادشته و فضاهای عمومی آن همچنان جزئیات ساختمان اولیه را حفظ کرده اند. اتاق ها ساده و مدرن هستند. اینجا یک هتل دنج و جمع و جور با ۳۵ اتاق بوده و دارای منظره رودخانه موئیکا در مرکز شهر است.

Renaissance Baltic$$$$ شماره ۴ خیابان پوچتامسکایا، تلفن: ۸۱۲-۳۸۰ ۴۰۰۰، فکس: ۸۱۲-۳۸۰ ۴۰۰۱، www.renaissancehotel.com این هتل مدرن و باکلاس با سه بلوک فاصله از خیابان نوسکی قرار داشته، و دارای همه امکانات از تالار عمومی، اتاق صبحانه، مرکز ورزشی، بار و رستوران می باشد. این هتل بسیار باکیفیت و بیشتر حال و هوای شخصی دارد.

Residence on Gorokhovaya$ شماره ۸ خیابان گوروخووایا، تلفن: ۸۱۲۳۱۲ ۷۳۷۷، www.residencehotels.ru این مینی هتل کوچک و چهار اتاقه فاقد آسانسور است، اما کارکنان خونگرم، موقعیت مرکزی، اتاق های مدرن و قیمت عالی باعث شده که یک گزینه عالی مقرون به صرفه باشد.

Taleon Club Yeliseev Palace Hotel$$$$ شماره ۵۹ خیابان رکی موئیکی، تلفن: ۸۱۲-۹۹۱۱۳۲۴، فکس: ۸۱۲-۳۲۴ ۹۹۵۷، www.taleon.ru. اگر همیشه آرزو داشتید که یک شب را در قصری سپری کنید، تالئون جای مناسبی برای شماست، قسمتی از این هتل در یک عمارت متعلق به یکی از موفق ترین تجار پیش از انقلاب روسیه قرار دارد. کف تالار آن مرمر بوده و دارای ۲۹ اتاق لوکس است. خود عمارت یک کازینو و سالن بار را در خود جای داده، که می توانید در آنجا زیر نور چلچراغ های باکارات کارت بازی کرده یا در اتاق مطالعه چوبی با پنجره های رنگی کاگناک بنوشید. این هتل، دارای یک چشمه آب معدنی، مرکز ورزشی و سرویس خدمتکار مخصوص است.

میانه خیابان نوسکی

SAntique Hotel Rachmaninov$ شماره ۵ خیابان کازانسکابا، تلفن ۵۷۱-۸۱۲ ۷۶۱۸، www.hotelrachmaninova.com. با اینکه این هتل در طبقه سوم و بدون آسانسور است، محل عالی (در چند قدمی نوسکی) و دکور داخلی آن باعث می شوند تا ارزش آن را اشته باشد. تالارها از آجر دوغاب شده هستند، اتاق ها دارای مسلمان از چوب کاج بوده و کف زمین چوبی است. یک سالن بار مبله شده با وسایل عتقیه نیز دارد. سوئیت راچمانینوف، که راچمانینوف آهنگساز معروف در کودکی در آن زندگی می کرده، دارای یک بالکن کوچک با نمی عالی از کاتدرال کازان و خیابان نوسکی است.

Hotel Baskof$$ شماره ۳۳/۶ خیابان مایاکوسکوزو رود از کوچه هاسکوف، تلفن ۸۱۲- ۲۷۲ ۶۴۹۳، www.baskof-hotel.com. این مینی هتل با ۱۳ اتاق دارای دکور عصر نقره ای (شامل اجاق شومینه در کنج با سرامیک سفید در یکی از اتاق ها) و اتاق های راحت و تمام امکانات مدرن است. این هتل در یک کوچه آرام و در نزدیکی فونتانگا و خیابان نوسکی قرار دارد.

Corinthia Nevskij Palace Hotel$$$$ شماره ۷ خیابان نوسکی، تلفن ۳۸۰-۸۱۲ ۲۰۰۱، فکس: ۸۱۲-۳۸۰ ۱۹۳۷، www.corinthia.ru این هتل مدرن دارای خدمات به سبک غربی بوده و دقیقاً در خیابان نوسکی قرار دارد. این هتل یک مرکز ورزشی، و چند کافه و رستوران دارد. صبحانه در قیمت گنجانده شده است.

Dostoevsky$$$ شماره ۱۹ خیابان ولادیمیرسکی، تلفن: ۸۱۲-۳۳۱ ۳۲۰۰ فکس: ۸۱۲-۳۳۱ ۳۲۱، www.dostoevsky-hotel.ru، هتل دوستوفسکی طبقات بالای بازار پاساژ ولادیمیسکی مدرن و غربی را به خود اختصاص داده، و دارای چندین کافه، بار، رستوران بوده و انواع مغازه ها به آن نزدیک هستند. همچنین این هتل یک مرکز ورزشی و سونا دارد. فضاهای عمومی آن دارای دکور مجلل قدیمی هستتند اما ۲۰۰ اتاق آن به سبک مدرن دکور شده اند.

Grand HOTEL Europe$$$$ شماره ۱۷ خیابان میخائلوفسکایا، تلفن ۳۲۹-۸۱۲ ۶۰۰۰ فکس: ۸۱۲-۳۲۹ ۶۰۰۱ www-grandhoteleurope.com. گراند هتل اروپا که یکی از بزرگترین هتل های جهان است در سال های اخیر به محل اقامت ستارگان، از ملکه الیزابت تا بیل کلینتون، تا استینگ و جین فوندا بوده است. اینجا در گذشته هتل منتخب لرد و لیدی آستور و پیوتر تچاکوفسکی، جورج برناد شاو و گریگوری راسپوتین بوده است. اتاق های زیبا، سرویس عالی، شش رستوران، مراکز ورزشی و تجاری از ویژگی های این هتل هستند. صبحانه در قیمت گنجانده نشده است.

Helvetia Hotel & Suites$$$ شماره ۱۱ خیابان ماراتا، تلفن: ۸۱۲-۳۲۶ ۵۳۵۳، فکس: ۸۱۲-۳۲۶ ۲۰۰۹، www.helvetia-suites.ru. هتل هلوتیا بیشتر شبیه یک آپارتمان با فضای دوستانه است تا هتل، ورودی مهمانان از یک حیاط پر گل در تابستان هاست. این عمارت زیبا دارای استودیو و سوئیت­های خانوادگی با آشپزخانه است، که باعث می شوند یکی از بهترین مکان­ها برای خانواده باشد. Radisson SAS$$$$ شماره ۴۹/۲ خیابان نوسکی، تلفن: ۸۱۲-۳۲۲ ۵۰۰۰ فکس: ۸۱۲-۵۰۰۱، www.radissonsas.com، مهمانان رادیسون در یک ساختمان مربوط به دهه ۱۷۳۰ اقامت می کنند. نمای این ساختمان سالم مانده اما داخل آن به شکل یک هتل مدرن بازسازی شده است. این هتل دارای سرویس و امکانات عالی، شامل یک مرکز ورزشی بوده و درست در مرکز شهر واقع شده است.

Hotel Vesta$$ شماره ۹۲-۹۰ خیابان نوسکی، تلفن: ۲۷۲۰۸۱۲ ۱۳۲۲ www.vestabotelru، با اینکه آدرس این خیابان در نوسکی پر جنب و جوش است، در واقع در یک حیاط آرام و دور از شلوغی ها قرار دارد. اتاق ها همه مدرن و به سبک اروپایی و استاندارد هستند، البته بعضی از جزئیات معماری قرون گذشته در سان های انتظار باقی مانده اند. این هتل میزبان گردشگران و نیز مسافران تجاری است.

نزدیکی میدان وستانیا

Hotel Brothers Karamazov$$ شماره ۱۱-A خیابان سوسیالیسچسکایاء تلفن: ۸۱۲-۳۳۵ ۱۱۸۵، www.karamazovhotel.com. هتل برادران کارامازوف در قلب منطقه دوستوفسکی، حدود ۲۰ دقیقه ای خیابان نوسکی، قرار دارد. این هتل کوچک با ۲۸ اتاق دارای دکور کلاسیک و چند عتیقه در تالارهای عمومی و اتاق های بزرگتر است. اینجا پذیرای مهمانان گردشگر و نیز مسافران تجاری بوده، و دارای یک رستوران با انواع غذاهای روسی و اروپایی است.

Grand Hotel Emerald$$$$ شماره ۱۸ خیابان سوروسکی، تلفن: ۸۱۲۷۴۰ ۵۰۰۲. فکس: ۸۱۲-۷۴۰ ۵۰۰۶، www.grandhotelemerald.com با اینکه این هتل جدید التاسیس پنج ستاره کمی دور از مسیر اصلی است، اما دارای فضای داخلی لوکس، بزرگترین اتاق ها در میان هتل های پنج ستاره شهر، یک باشگاه ورزشی، چشمه آب معدنی و یک سالن باز زیباست. این منطقه (که از الکساندر نوسکی لاورا چندان دور نیست) از شلوغی و سر و صدای آنجا آرام­تر است.

Oktyabrskaya Hotel$$ شماره ۱۰ خیابان لیگوفسکی، تلفن: ۵۷۸۰۸۱۲ ۱۵۱۵، فکس: ۸۱۲-۳۱۵ ۷۵۰۱، www.oktober-hotel.spb.rul. این هتل مربوط به اواسط قرن ۱۹ بوده و از یک مهمانخانه ساده دوران اتحادیه به یک هتل مدرن با ۵۰۰ اتاق در دو ساختمان تبدیل شده است. این رستوران با کلیه امکانات. چندین رستوران، بار و کافه و یک مرکز ورزشی گزینه خوبی در مرکز شهر محسوب می شود، اما موقعیت آن کمی شلوغ و پر سر و صدا است.

Pushkinskaya$$$۱۰ شماره ۱۰ خیابان پوشکینسکایا، آپارتمان ۲۷، تلفن ۳۲۰-۸۱۲ ۱۹۸۳، فکس: ۸۱۲-۳۲۰ ۰۹۸۲.www.hotel.ru پیدا کردن این مینی هتل ۸ اتاقه کار دشواری است، زیرا همسایه های این ساختمان با شکوه نمی خواهند که هیچ علامتی ورودی آنها را بد منظره کند. اما این هتل با یک آسانسوره یک آشپزخانه زیبا، سونا و اتاق ها به سبک های مختلف، از مدرن تا قدیمی بسیار مقرون به صرفه است.

جزیره واسیلیفسکی

Holiday Club$$$$ شماره ۴-۲ کوچه بیرژووی، تلفن: ۳۳۵۰۸۱۲ ۲۲۰۰ www.holidayclub.fi. جدیدترین و متفاوت ترین هتل این شهر هالیدی کلاب، اولین هتل چشمه آب معدنی شهر است. این هتل بزرگ که توسط فنلاندی ها ساخته شده دارای ۲۷۸ اتاق به سبک شمالی و دکور مدرن، و اتاق های لوکس می باشد. چشمه آب معدنی و مرکز تندرستی آن با چندین استخر، هفت نوع سونای متفاوت و انواع ماساژ درمانی از اواخر ۲۰۰۸ باز شده است.

Nashotel Our Hotel $$$$ شماره ۵۰ خیابان لینیا، تلفن، ۳۲۳۰۸۱۲ ۲۲۳۱، www.nashotel.ru. اگر عصر طلایی و نقره ای سن پترزبورگ باب میل شما نیست، حتماً از این هتل مدرن لذت خواهید برد. این هتل با اتاق هایی مملوو از هنر گل آرایی، مبلمان راحت و مدرن و ملحفه ها و پالش های رنگارنگ در سال ۲۰۰۶ ساخته شده است. از اینجا تا ایستگاه متروی واسیلوستروسکایا در نزدیکی اسپیت تنها پنج دقیقه فاصله است. صبحانه در قیمت گنجانده نشده است.

رستوران های پیشنهادی

در سال ۱۸۴۰، یکی از روزنامه های سن پترزبورگ تور زیر را برای بازدید کنندگان توصیه کرده بود «صبح، در قسمت دریاداری خیابان توسکی قهوه بنوشید، کنار پل پلیس صبحانه بخورید، کمی پس از کاتدرال کازان ناهار صرف کنید و سپس بعد از پل آنیچکوف بستنی بخورید. بدین ترتیب. یک تور کامل در خیابان نوسگی خواهید داشت»، شما در سن پترزبورگ امروز نیز می توانید همین تور را داشته باشید. همه بازدید کنندگان با سلایق متفاوت می توانند آنچه برای خوردن دوست دارند را در سطح شهر پیدا کنند، صدها کافه و قهوه خانه، شیرینی فروشی، دکه های شاورمارگیروس) و رستوران در این شهر انواع غذا را با قیمت های مختلف عرضه می کنند.

مجلات انگلیسی زبان، غذاخوری های جدید در این شهر را فهرست می کنند. فهرست زیر شامل رستوران ها و کافه های محبوب قدیمی و جدید است که غذا سرویس و امکانات خوبی دارند. این گزینه­ها دارای انواع غذای روسی و غذای دوران شوروی سابق هستند. همچنین سن پترزبورگه یک مکان عالی برای امتحان کردن آشپزی قفقازی و آسیای مرکزی است. ما بعنوان راهنما از علامت های زیر برای نشان دادن قیمت یک وعده شام برای دو نفر استفاده کرده ایم. قیمت­ها به دلار آمریکا بوده و شامل نوشیدنی هستند.

$$$$ بالای ۸۰$ آمریکا

$$$ ۸۰-۵۰ آمریکا

$$ ۵۰-۳۰ آمریکا

$ زیر ۳۰$ آمریکا

نزدیک دریاداری

$$۱۹۱۳ شماره ۲ خیابان دکابریستوف، تلفن: ۸۱۲-۳۱۵ ۵۱۴۸، این رستوران دارای محیط تمیز و ساده ای بوده و از سال ۱۹۱۳، آخرین سال خوب در تاریخ روسیه (قبل از شروع جنگ جهانی اول و انقلاب)، غذای روسی کلاسیک سرو می کند.

اینجا مکانی عالی برای امتحان کردن غذای کلاسیک روسی مانند «حشینه زیر پوست خز»، سوپ سولیانکا و پلمنی دست ساز است. قیمت ها خوب، بشقاب ها پر و کارکنان دوستانه هستند.

Faso$$ شماره ۱۷ خیابان گوروخووایا، تلفن: ۸۱۲-۵۷۱ ۷۴۵۴. فاسول دارای دکور مدرن و آشپزی بین المللی بوده و تخصص آن غذای مدیترانه ای است: انواع سالادهای سبک، گوشت و ماهی کبابی و پاستا، این رستوران بین طراحان و اهالی هنر محبوبیت بسیاری داشته و با قیمت مناسب بهترین غذا را عرضه می کند.

Kavkaz$$ شماره ۱۸ خیابان کار او انایا، تلفن: ۸۱۲-۳۱۲ ۱۶۶۵. این رستوران ساده و خوب غذای گرجستانی سرو می کند و یک دهه است که گزینه محبوب محلی ها می باشد.

Kilikia$$ شماره ۴۰/۲۶ خیابان گور خووایا، تلفن: ۸۱۲-۳۲۷ ۲۲۰۸، این کافه ارمنی دارای فضای داخلی ساده آجری بوده و معمولاً پر از افراد محلی ارمنی است. منوی آن شامل غذاهای اروپایی و آشپزی ارمنی، مانند کوفته قلقلی های ترد و خورش های پر ادویه می باشد.

Khutor Vodograi$$ شماره ۲ خیابان کاراوانایا، تلفن: ۸۱۲-۵۷۰ ۵۷۳۷. این رستوران اوکراینی با نوازندگان در لباس محلی، غذای محلی اوکراین شامل بورش، سوسیس خانگی و سالورچربی گوشت کبابی روی نان سیاه و یک شات ودکای فلفلی سرو می­کند.

Lya Rus$ شماره ۱۵ بولوار کونوگواردیسکی، تلفن: ۸۱۲-۵۷۱ ۲۹۴۶. این کافه کوچک و روستایی در نزدیکی کاتدرال سنت اسحاق به یک پاتوق محلی محبوب تبدیل می شود: جایی که روس­های گرسنه برای آشپزی خوب و بشقاب های پر به آنجا می روند. این کافه دارای منوی یک رستوران کامل با ده ها سالاد، سوپ و غذای اصلی می باشد. همه غذاها در این کافه مزه غذای خانگی دارند.

NEP Cafe$$$$$ شماره ۳۷ رکی موئیگی، تلفن: ۸۱۲-۳۱۲ ۳۷۲۲. این کافه فضای دهه ۱۹۲۰ را بازسازی کرده، دورانی که لنین کمی اجازه کسب و کار خصوصی را داده بود. غذای سنتی و جدید روسی به همراه انواع مبتکرانه مانند گوشت بوقلمون خوابانده در گیوی و گوشت گوزن با سس سرو کوهی سرو می­شود. نمایش کاباره از چهارشنبه تا شنبه از ۸٫۳۰ شب شروع می شود.

Receptoria$$$$ شماره ۱۰ خیابان آدمیرالتیسکی، تلفن: ۸۱۲-۳۱۲ ۷۹۶۷ این رستوران سفید با نمای دریاداری یکی از بهترین رستوران های شهر است. آشپزی فرانسوی و ایتالیایی. این رستوران عالی و مبتکرانه بوده، و شامل پاته های تازه، پاستا و ریسوتو با طعم های مختلف می باشد. در یک غرفه کوچک در این رستوران پنیرهای فرانسوی و ایتالیایی، پاته، سوغاتی و شیرینی به فروش می رسد.

Russian Empire$$$$ شماره ۱۷ خیابان نوسکی، تلفن: ۸۱۲-۵۷۱ ۲۴۰۹ آیا اینجا با شکوه ترین و گران ترین رستوران در روسیه است. این رستوران که در یک بخش بازسازی شده قصر استروگانف قرار گرفته غذای روسی را با الهام از سبک آشپزی فرانسوی در ظروف چینی و قاشق و چنگال نقره و کریستال بوهمی سرو می کند.

Tolsty Fraer$$$ شماره ۱ کوچه کیرپیچنی، تلفن: ۸۱۲-۵۹۲۱۳۱۴، این بار زنجیره­ای در تمام شهر شعبه داشته و با اینکه دکور آن حاکی از یک بار دانشجویی است، غذای آن بسیار ارزان و خوب است. نوشیدنی آنها دست ساز خودشان است و بهتر است آن را به همراه خرچنگ یا سوخاریکی، نان ترد سرخ شده سپر دار امتحان کنید. اما غذای اصلی آنها مثل انواع کتلت بسیار خوشمزه هستند.

میانه خیابان نوسکی

Abrikosov Cafe$$ شماره ۴۰ خیابان نوسکی، تلفن: ۸۱۲-۳۱۲ ۲۴۵۷. این کافه از سال ۱۹۰۶ دارای پانل های دیواری ابریشم چینی و تابلوهای قدیمی است که روی تابلوها از مشتریان خواسته تا سیگار نکشند. اینجا برای گردشگران عالی بوده و غذای خوب (مثل ساندویچ سالمون دودی) و کیک ها و شیرینی ها با قیمت بسیار عالی سرو می شود.

Aragvi$$$$$ شماره ۹ رکی فونتانکی، تلفن: ۸۱۲-۵۷۰ ۵۶۴۳. آرگاوی دارای محیط شیک با آشپزی سنتی گرجستانی است. دیوارهای دوغاب شده، شومینه و مبلمان چوبی ساده بسیار تمیز و دلنشین هستند، و غذا از سالادهای سیردار تا ششلیک آبدار، بسیار عالی است.)

Baku$$$ شماره ۱۲/۲۳ خیابان سادووایا، تلفن: ۸۱۲-۹۴۱ ۳۷۵۶. اگر می خواهید از ونیز شمال به یک قصر سلطان قدم بگذارید، با این رستوران آذری با کاشی های روشن، شیشه های رنگی ص ۱۳۹) و رنگ های گرم تماس بگیرید. غذای این رستوران از انواع سالاد تا کته و شیشلیک با گوشت بره عالی است.

Bliny Domik$ شماره ۸ خیابان کولوکولنایا، تلفن: ۸۱۲-۳۱۵ ۹۹۱۵. اینجا بهترین رستوران فست فود است که در سرتاسر شهر شعبه دارد. شما می توانید انواع سوپ، سالاد و بلینی یا بلینچیکی با مغزهای مختلف، تهیه شده از خمیر نرم یا ترد، سفارش دهید. محیط دوستانه، سریع، ارزان و خوشمزه.

Caviar Bar$$$$ شماره ۱/۷ خیابان میخائیلوفسکایا (در گراندهتل اروپا)، تلفن ۳۲۹-۸۱۲ ۶۶۳۷. اگر می خواهید حسابی ولخرجی کنید برای صرف شام به خاویار بار عصر نقره ای رفته و یکی از ۷۰ نوع ودکا و یکی از سه نوع خاویار آن را انتخاب کنید. این رستوران دارای ناهار کاری و منوى شام با غذاهای کلاسیک روسی و اروپایی می باشد.

Demidoff$$$$ شماره ۱۴ رگی فونتانکی، تلفن: ۸۱۲-۲۷۲ ۹۱۸۱. این رستوران شیک با دگور آریستوکرات قرن ۱۹ (شامل شومینه چینی) ارزش پول خرج کردن را دارد. دمیدوف غذای سنتی روسی را با ابتکار عمل های جدید سرو می کند، مانند پلینی پر شده با سالمون یا اردک کبابی با عسل، دانه کاج، سیب و میوه عصرها موسیقی زنده دارد.

Marius Pub$$ شماره ۱۱ خیابان ماراتا، تلفن: ۸۱۲-۳۱۵ ۴۸۸۰، این بار که برای هتل هلوتیا است دارای یک بار دنج، محوطه غذاخوری و یک بالکن دلپذیر است. هر دوی آنها ۲۴ ساعت روز باز بوده و انواع نوشیدنی و غذای روسی را سرو می کنند.

Metropol$ شماره ۲۲ خیابان سادووایا، تلفن: ۸۱۲-۳۱۰ ۱۸۷۵. خانواده­ها در طی چندین نسل تولد، موفقیت تحصیلی و دیگر جشن های خود را در این شیرینی فروشی جشن گرفته اند. کیک ها و شیرینی های متروپل ترکیبی از انواع فرانسوی و ونیزی و ابتکار عمل سن پترزبورگ هستند. اینجا مکانی عالی برای یک توقف کوتاه در وسط روز است.

Palkin$$$$ شماره ۷ خیابان توسکی، تلفن: ۸۱۲-۷۰۳ ۵۳۷۱، اولین رستوران پالکین در سال ۱۷۸۵ در سن پترزبورگ باز شد، و تا پایان قرن ۱۹ چندین رستوران پالکین تأسیس شد که جزء بهترین غذاخوری های این شهر بودند. آخرین و بهترین شعبه آن در ۱۹۲۵ تعطیل شد، اما در ۲۰۰۲ با استفاده از عکس ها و مطالب بایگانی پالکین دوباره در همان آدرس قبلی افتتاح شد. جدای از قیمت های بالا، دکور آن ساده و غذا بسیار خوب است: ترکیبی از آشپزی آریستوکرات قبل از انقلاب و آشپزی معاصر با الهام از فرانسه.

Podval Brodyachiey Sovaki$$$$$  شماره ۵/۴ میدان ایسکوسف، تلفن ۳۱۲-۸۱۲ ۸۰۴۷ این کافه زیرزمینی مدینه دوستاران عصر نقره­ای روسیه است. در همینجا بود که افرادی همچون اوسیپ ماندلستام و آنا آخماتوف اشعار خود را خوانده و تمام شب میگساری کرده اند. اما این کافه چندین دهه متروکه ماند اما دوباره توانست به شکل یک کافه و مرکز هنر و نمایش افتتاح شود. دیوارهای این کافه پوشیده از انواع هنر بوده و هر روز عصر انواع برنامه ها از موسیقی تا ادبیات، جاز و موسیقی فولکرولیک در یکی از تالارهای آن برگزار می شوند. غذای این کافه ساده و بر اساس دستور العمل های سال ۱۹۱۲ (مانند کتلت های خوشمزه) می باشد.

Triton$$$$$$$ شماره ۶۹-۶۷ رکی فونتانکی، تلفن: ۸۱۲-۳۱۰ ۹۴۴۹ یک رستوران دریایی گران اما عالی با گزینه های اضافی برای طرفداران گوشت و گیاهخواران.

نزدیک میدان ووستانیا

Bistrot Garcon$$$$ شماره ۹۵ خیابان نوسکی، تلفن: ۸۱۲-۷۱۷ ۲۴۶۷ اینجا یک رستوران دنج پاریسی از سال ۱۹۴۵ است که نوازندگان در حیاط پشتی آن ساز می زنند. سرآشپز فرانسوی آن غذاهای سنتی و جدید شامل انواع پاته، پاستا و ریسوتو، سالاد و فیله اردک با لیمو و عسل استوقدوس آماده می­کند.

Chez Jules Cafe$$ شماره ۱۶ خیابان گانگوتسکایا، تلفن: ۸۱۲-۲۷۵ ۴۹۵۳ این کافه کوچک در نزدیکی موزه استیگلیتز یک کافه فرانسوی با محیطی آرام و غذای بین المللی می باشد. منوی این کافه دنج ترکیبی از غذاهای روسی و اروپایی است.

Molokhovets Dream$$$$ شماره ۱۰ خیابان رادیشچواء تلفن: ۸۱۲-۹۲۹ ۲۲۴۷. النا مولوخووت در ابتدای قرن ۲۰ کتاب هدیه ای برای آشپزهای جوان را نوشت که مملو از دستور پخت ها و توصیه ها برای زان خانه دار جوان بود. اکنون اغلب این دستور پخت ها قدیمی شده اند، اما یک سرآشپز ماهر روسی بعضی از آنها را به بهترین تجربه غذا در سن پترزبورگ تبدیل کرده است. این رستوران کوچک دارای دکور ساده، سرویس عالی و غذای روسی آریستوکرات به روز شده به همراه موسیقی زنده است. اینجا همان رستورانی است که سر پل مک کارتنی پس از کنسرتش در این شهر به آن آمد.

میدان تئاتر لنایا و کولومنا

Dvoryanskoe Gneudo$$$$ شماره ۲۱ خیابان دکابریستوف، تلفن: ۸۱۲۰۹۱۱۳۱۲. این رستوران یک پاویلیون کلاسیک در زمین قصر بوسوپف بوده و شهرت بسیاری دارد. شما در این رستوران با دو منو می توانید بین غذای روسی کلاسیک و غذای فرانسوی انتخاب کنید. قیمت ها بالا هستند، اما محیط راحت و غذای عالی ارزش آن را دارند.

 Idiot$$ شماره ۸۲ کی موئیکی، تلفن: ۸۱۲-۳۱۵ ۱۶۷۵. اینجا جایی شبیه یک افسانه گویا است: اتاق­هایی مملو از کتاب که در آن غذای گیاهی و انواع نوشیدنی سرو می شوند.

Le Chaim$$$$$ شماره ۲ خیابان لرمونتوفسکی، تلفن: ۸۱۲-۵۷۲ ۵۶۱۶ تنها رستوران غذای حلال با دکور مجلل و غذای عالی در انواع شنیتسل با پوره سیب زمینی تا سالمون و قزل آلای سرخ شده و سیب زمینی با طعم زیره و رزماری سرو می شود.

Okhotnichaya Izba$$ شماره ۳۰ خیابان لرمونتوفسکی، تلفن: ۸۱۲-۷۱۴ ۶۰۸۸، این رستوران ساده و روستایی (با یک خرس در ورودی برای خیرمقدم) دارای منوی سنتی و استانداردهای خوب رستوران های روسی است. برای صرف غذا بعد از نمایش تئاتر مارینسکی مناسب است.

Sadko Restaurant and Wine Bar$$$ شماره ۲ خیابان گلینکا، تلفن ۹۲۰-۸۱۲ ۸۲۲۸ پس از یک در تئاتر مارینسکی اینجا مکانی عالی برای خوردن غذای خوب است. دکور و غذای این رستوران ترکیبی از پست مدرنیزم و سنت روسی است. میزها و صنلی ها خاکستری بوده و دیوارها با نقاشی گل روسی تزئین شده اند. غذا در انواع پلمئی شکم پر با حشینه یا سالمون سرو می شوند. برای گیاهخواران انتخاب کافی وجود دارد. فهرست نوشیدنی ها نیز با انواع نوشیدنی روسی تکمیل است.

خارج از مرکز شهر

Na Zdorovye$$$$$ شماره ۱۳۴ خیابان بولشوی، تلفن: ۸۱۲-۲۳۲ ۴۰۳۹. این رستوران پرفشاط مکانی عالی در طرف پتروگراد شهر است و غذاهای ساده روسی مانند اوخا، سوپ ماهی سبک، و انواع غذای دوران اتحادیه مانند استیک با قارچ، پیاز و پنیر سرو می کند. عصرها موسیقی زنده روسی و رومی دارد.

Restoran$$$ شماره ۲ کوچه تاموژنی، تلفن: ۸۱۲-۳۲۷ ۸۹۷۹. این رستوران که در ساختمان بایگانی قدیمی واقع شده دارای سقف دوغاب شده، مبلمان از چوب کاج و نورپردازی کم سو است. غذای آن از نوع روسی با دستورالعمل های قدیمی برای شراب عسل و ناپلئون مادر بزرگ است. برای بوفه روسی یا میز چای حتما اینجا را امتحان کنید.

Russkaya Rybalka$$$ شماره ۱۱ یوژنایا دوروگا، تلفن: ۸۱۲-۳۲۳ .۹۸۱۳ این رستوران در جزیره­ای قرار دارد که شاهزاده منشیکوف، بهترین دوست پتر کبیر، در آن حفره ماهیگیری داشت. شما می توانید در این برکه ماهیگیری کرده و سرآشپز غذای سفارشی شما را آماده می کند. اینجا نه تنها برای کودکان سرگرم کننده است، بلکه غذای آن نیز عالی است.

Troitsky Most$ شماره ۳۵ خیابان کرونورسکی، تلفن: ۸۱۲-۳۲۶ ۸۲۲۱. چند شعبه از این کافه گیاهی در سرتاسر شهر وجود دارد که همگی دارای یک سبک سرویس هستند. آنها حدود ۱۰ نوع سالاد (روسی و بین المللی)، سوپ، غذای اصلی و دسر سرو می کنند. بشقاب­ها پر و غذاها بسیار خوشمزه هستند. اینجا مکانی عالی برای گیاهخوارانی است که دلشان هوس توفو کرده یا می خواهند کمی از آشپزی روسی فاصله بگیرند.

آژانس مسافرتی شمیران گشت

تلفن تماس: ۲۶۲۰۶۳۵۷  ۲۶۲۰۶۴۷۹

آدرس آژانس : در گوگل بنویسید آژانس شمیران گشت

 

درخواست شما ثبت و کارشناس شمیران گشت با شما تماس خواهند گرفت . 

  • بعد از ثبت درخواست کارشناس شمیران گشت با شما تماس می گیرد
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .