راهنمای سفر به فرانسه

ده جاذبه برتر پاریس

۱٫     برج ایفل. این برج برای نمایشگاه جهانی سال ۱۸۸۹ ساخته شده بود و هنوز یکی از نمادهای اصلی پاریس است.

۲٫     مونمارتر. مرکز تفریحی و محل کلیسای سوکره کُر است، ۲۰۰ سال است که هنرمندان به این مرکز می آیند.

۳٫     محله لاتین و سن ژرمن. خیابان های باریک و میدانگاهی ها قلب ادبی پاریس را ساخته اند.

۴٫     طاق پیروزی. این طاق برای جشن پیروزی های ناپلئون ساخته شده و بر بالای شانزلیزه مشرف است.

۵٫     پلاس دو ووژ. یکی از باشکوه ترین میدان ها در پاریس.

۶٫     موزه دورسای. به هنرهای زیبای ۱۸۴۸ تا ۱۹۱۹، و به ویژه برخی از بهترین آثار امپرسیونیست، اختصاص دارد.

۷٫     نوتردام. بنای یادبود معماران بزرگ کاتولیسم و گوتیک.

۸٫     ژاردین لوگزامبورگ. در باغ ها و پارک های اصیل پاریس استراحت کنید.

۹٫     موزه لوور. اینجا که زمانی خانه پادشاهان بوده، اکنون نمایشگاه شگفت انگیزترین مجموعه های هنرهای زیبا و تزئینی جهان است.

مرکز پمپیدو. یک موزه دوطرفه که هنر ۱۹۰۵ تا به امروز را به نمایش گذاشته است. 

کجا برویم؟

گشت و گذار در پاریس کار آسانی است. بخش اعظم مکان های دیدنی را می­توانید با پای پیاده بگردید، و سیستم اتوبوس و مترو آن هم خوب است. بزرگترین تقسیم این شهر مربوط به (کرانه راست) و (کرانه چپ) در دو طرف رودخانه سن است، که از دل قلب شهر می گذرد. هر بخش به کار خاصی تعلق دارد: سمت راست مرکز قدرت تجاری و کسب و کار است؛ و سمت چپ حوزه روشنفکری و یادگیری می باشد. همچنین یک تقسیم شرقی غربی بین پاریس غربی ثروتمند و پاریس شرقی فقیر وجود دارد. اما این تقسیمات هر کدام جزئیات خاص خودشان را دارند. مراکز اصلی آفرینش بیشتر در شمال شرقی پاریس است تا در سن ژرمن ثروتمند، و متخصصان شهری جوان در مناطق ارزان تر طبقه کارگر زندگی می کنند.

عکس صفحه ۲۵- علامت ایستگاه مترو

شهر به لحاظ اجرایی به ۲۰ ناحیه (arrondissement) تقسیم شده، که اولین آن در مرکز قرار دارد (شامل قسمتی از II de la Cite و نواحی اطراف لوور است) و در جهت عقربه های ساعت به شکل مارپیچی به ناحیه ۲۰ام در شمال شرقی ادامه می یاید. عجیب اینجاست که در حالیکه پاریسی ها اغلب به ناحیه ای که در آن زندگی می کنند اشاره می کنند، بلکه به محله های تاریخی نیز اشاره می کنند، مانند ما رایس، سن ژرمن، باستیل یا لائین کوارتره که در مواردی بین نواحی مختلف قرار دارند مثلاً مارایس در نواحی ۳ و ۴ گسترده شده؛ لاتین کوارتر نیز بین نواحی ۵ و ۶ قرار دارد)

عکس صفحه ۲۴-  دیزنی لند

ایله دولا سیته

در طول قرن سوم قبل از میلاد، قبیله سلتی پاریسی اولین کلیه های خود را در ایله دولا سیته، بزرگترین جزیره در سن ساختند. در سال ۵۳ قبل از میلاد، لژیون های رومی این سکونتگاه را فتح کرده و در کرانه چپ Lutetia Parisiorum را ساختند. در طول قرون وسطا، این جزیره مرکز سیاسی، مذهبی و قدرت قضایی، نه فقط برای پاریسی ها بلکه برای کل فرانسه بود. امروزه، این جزیره تقریباً در مرکز جغرافیایی پایتخت قرار داشته و چند ساختمان رسمی شهر در آن قرار دارند. سنت شاپل (Sainte-Chapelle) و نوتردام باعث شده اند تا این جزیره همچنان مرکز گردشگری مذهبی شهر باشد.

نوتردام

نوتردام (هر روز ۷٫۴۵ صبح- ۶٫۴۵ عصر، تلفن: ۱۰۵۶۳۴۴۲۰۱، در طول مراسم بازدیدها محدود هستند، www.cathedraledparis.com) در قلب این جزیره قرار دارد. این کاتدرال حداقل ۲۰۰۰ سال نقش دینی داشته است. در دوران رومی ها یک معبد ژوپیتر در مکان فعالی آن قرار داشت.

عکس صفحه ۲۶- نوتردام و انتهای شرقی ایلا دو لا سیته

در قرن ۴ بعد از میلاد یک کلیسای مسیحی به نام سن اتین در اینجا ساخته شد؛ دو قرن بعد یک کلیسای دوم این دو را به هم متصل کرد، که به مریم باکره اختصاص داشت، حملات نورمن ها باعث شد تا هر دوی این کلیساها در وضعیت نابسامانی بر جای بمانند، و در قرن ۱۲ اسقف ماریس دو سولی تصمیم گرفت تا به جای آنها یک کلیسای جامع ساخته شود.

عکس صفحه ۲۷- پنجره رُز نوتردام

اتمام بخش اصلی نوتر دام که کار آن در ۱۹۶۳ شروع شد، ۱۶۷ سال طول کشید. گذار آن از سبک رومانتیک به گوتیک نمونه ای عالی از معماری قرون وسطا محسوب می شود- نظری که مخالفان قدیمی و جدیدی دارد. راهبان مسیحی اعتراض کردند که چنین بنای باشکوهی توهین به قداست فقر خدای گونه بوده، و امروزه بسیاری از ناب گرایان معماری نوتردام را بیش از حد مجلل می دانند.

معمار اصلی آن ناشناس است، اما پیر دومونترویل بخش اعظم کارهای مربوط به قرن ۱۳ را انجام داد. نمای فعلی کلیسای جامع مربوط به اوژن ویولت دوک است که از ۱۸۴۵ تا ۱۸۶۳ بعد از خرابی های قرن ۱۸ آن را بازسازی کرد. عامل این خرابی ها بیشتر آشوبگران قبل انقلاب بود تا انقلابیونی که نمادهای مذهبی آن را کندند. رمان ویکتور هوگو به نام «نوتردام پاریسی» الهام بخش این بازسازی ها بود.

این کلیسای جامع در طول قرن ها شاهد مراسم های باشکوهی بود، از جمله تاجگذاری لوئی نهم در ۱۲۳۹ که در طی آن شاه متقی در حالیکه جواهر مقدس را حمل می کرد با پای برهنه راه رفت گفته می­شود که این جواهر تاج مسیح بوده است.

عکس صفحه ۲۸- نمای غربی نوتردام

هنری چهارم در سال ۱۵۹۴ تغییر دین سیاسی خود به کاتولیک را در اینجا انجام داد تا پیوند خود با پادشاهی فرانسه را تقویت کند. ناپلئون در نوتردام خود را امپراطور نامید و تاجگذاری کرد، و پاپ هم که برای این مراسم به پاریس آمده بود روی سن رفت؛ نقاشی بزرگ ژاک لوئی دیویس به نام «تاجگذاری ناپلئون» این مراسم را به تصویر کشیده است. این نقاشی اکنون در لوور نگهداری می شود. مراسم های جدیدتر شامل اعلام ازادی پاریس در ۱۹۴۴ توسط ژنرال دوگل و برگزاری مراسم تدفین او در ۱۹۷۰ در اینجا هستند.

West Front

آن طرف درب های جبهه غربی ۲۸ مجسمه از Galerie des Rois دیده می شود که مربوط به پاشاهان جودا هستند. این مجسمه ها در قرن ۱۹ ساخته و به تازگی بازسازی شده اند: اصل آنها در طول انقلاب تخریب شدند چون نمایانگر پادشاهان فرانسه بودند.

پنجره رُز داستان رستگاری بعد از سقوط را نشان می دهد. پنجره های رز بزرگ این جناح کلیسا را روشن کرده اند؛ پنجره شمالی بیشترین شیشه کاری های مربوط به قرن ۱۳ را حفظ کرده است. در سمت راست ورودی محل اجرای سرود تصویر «مریم و کودک» دیده می شود.

یادگار جنگ

پست کلیسای نوتردام، بنای یادبود Martyrs de la Deportation قرار دارد که یادبود ۲۰۰٫۰۰۰ فرانسوی کشته شده در کمپ های جنگ جهانی دوم می باشد. پلکان تاریک این بنا به یک مقبره زیر زمینی می رسد که نام تبعیدشدگان روی دیوار آن حک شده است.

بعد از ۲۲۵ پله به برج شمالی (north tower) (هر روز اکتبر – مارس ۱۰ صبح- ۴۵/۴ ب. ظ، آوریل – سپتامبر ۹ صبح- ۴۵/۶ عصر، www.monuments nationaux.fr) می رسید که دارای نمای عالی از پاریس و منظره نزدیک پشت بام و آب راه معروف نوتردام است. به طرف جنوب برج – و دوباره بعد از ۱۲۲ پله – می توانید به دیدن ناقوس ۱۳ للی برسید که هنوز هم سالم است (انقلابیون بقیه ناقوس ها را برای ساخت توپ آب کردند). این ناقوس در دهه ۱۶۸۰ دوباره قالب گیری شد. ۱۲۴ پله دیگر شما را به بالای برج جنوبی با مناظر بی نظیر می رسانند.

بارون هاسمن برنامه ریز شهر ناپلئون سوم parvis یا حیاط جلویی کلیسای جامع را خیلی بزرگ کرد و به این خاطر تاثیر نمای برج غربی از بین رفته است. حفاری های زیر میدان دیوارها و پایه های دوره های گالیک، رومی، و قرون وسطا را نمایان کردند، که اکنون بخشی از نمایشگاه دوران ابتدایی پاریس را تشکیل می دهند.

Palais de la Cite

یک ویژگی معماری و تاریخی مهم دیگر در این قسمت Palais de la Cite است، که مجموعه ای از چند ساختمان بوده و شامل Conciergerie، سن چایل و دفاتر دادگاه عالی فرانسه (Palais d Justice) می باشد.

کاخ عدالت (Palais de Justice)

کاخ عدالت (دوشنبه – شنبه ۱٫۳۰- ۶ عصر، www.ca-parisjustice.fr) با سبک نئوکلاسیک قلب سیستم قانونی فرانسه محسوب می شود و در محل یک قصر رومی واقع شده که جولیوس سزار در ۳۶۰ بعد از میلاد در آن تاجگذاری کرد. لابی آن ارزش بازدید و دیدن وکلا، شاکیان، شاهدان، منشی های دادگاه و متهمان در انتظار اجرای حکم عدالت را دارد.

عکس صفحه ۳۰- ستون های قلعه گیوتین

کانسرجری Conciergerie

کنار کاخ عدالت (هر روز مارس – اکتبر ۹٫۳۰ صبح – ۶ عصر، نوامبر – فوریه ۹ صبح- ۴٫۳۰ ب.ظ، www.monuments-nationaux.fr) قرار دارد که در اصل سکونتگاه نگهبان پادشاه بوده است، نمای «قرون وسطایی» آن مربوط به دهه ۱۸۵۰ است. با اینحال، بدنامی این بنا مربوط به قرن ۱۸ می باشد، در ۱۷۹۳، در اوج وحشت، نگهبان پادشاه وارد سر سرای گیوتین شد، در حالیکه ۲۵۰۰ تقر شب آخر خود را در آنجا سپری می کردند. اینجا اکنون به موزه گذشته خونبار تبدیل شده و آیتم هایی همچون تیغه گیوتین، صلیبی که ماری آنتونیت در دوران حبس پای آن دعا می خواند، و قفل در سلول روبسپیر را به نمایش گذاشته است، حتماً به Cour des Femmes سر بزنید. در اینجا شوهران، همسران و معشوقه ها می توانستند قبل از اجرای حکم گیوتین با هم دیدار داشته باشند.

سنت چاپل Sainte-Chapelle

سن چاپل گوتیک (هر روز مارس – اکتبر ۳۰/۹ صبح- ۶ عصر، نوامبر- فوریه ۹ صبح- ۵ عصر، www.monumnents-nationaux.fr) بین کاخ عدالت و قلعه گیوتین قرار دارد.

این کلیسای کوچک در سال ۱۲۴۸ توسط پیر دومونترویل ساخته شد تا پاد کارهای مقدس را در خود جای دهد، که گفته می شود بخشی از آنها مربوط به تاج خار مسیح هستند، که شاه لوئی هم متقی (معروف به سن لوئی) آن را خریداری کرد. نمازخانه پاییی، یا سقف پرستاره، مخصوص خدمتکاران قصر بود. طبقه بالا شکوه بیشتری دارد و در آن نور درخشان شیشه های ۱۵ متری به درون می تابند. پنجره هابا حائل های باریکی از هم جدا شده اند گویی که اصلا دواری وجود ندارد. از ۱۱۳۴ قطعه شیشه، ۷۲۰ قطعه دارای اصالت قرن ۱۳ هستند.

بین ۱۷۸۹ و ۱۸۱۵، کلیسای سن چایل نقش های مختلفی ایفا کرد: انبارخانه آرد در دوران انقلاب، گلوب شیک پوش های طبقه مرفه، و سپس بایگانی کنسول ناپلئون، همین نقش آخیر کلیسا را از تخریب نجات داد، زیرا بوروکرات ها نتوانستند جایی برای نگه داشتن کوه کاغذهای خود پیدا کنند.

عکس صفحه ۳۱- عبادتگاه پایینی سن چاپل

دیگر جاذبه های ایل دو لا سیته

در انتهای غربی این جزیره میدان زیبا و مشجر du Vert-Galant قرار دارد و پشت مجسمه هنری چهارم و Pont-Nuef قرار دارد که برخلاف نام آن، به معنای پل جدید، در واقع قدیمی ترین پل پاریس است. سالم ماندن این پل بخاطر این است که از سنگ ساخته شده و همچنین به این خاطر که اولین پل پاریس است که بدون وجود خانه هایی روی آن ساخته شده است. وقتی ۱۹۸۵ کریستو هنرمند آمریکایی بلغاری تبار تمام این پل را با پارچه پوشاند. این سازه به سرتیتر خبرها تبدیل شد.

شما می­توانید از راه Marche aux Fleurs (بازار گل) در محله لوئی لپین، روبروی ایستگاه پلیس و هتل دیو به انتهای شرقی باز گردید. هتل دیو که اکنون به بیمارستان شهر تبدیل شده، در محل یک بیمارستان قرون وسطایی ساخته شده است؛ وقتی پلیس در سال ۱۹۴۴ در مقابل آلمان ها مقاومت کرد اینجا به صحنه نبرد تبدیل شده بود. بر خلاف این ساختمان های رعب انگیز، بازار گل شبیه یک گلخانه کوچک است که انواع گل­ها و گیاهان در آن به فروش می رسند. روزهای یکشنبه غرفه های این بازار به پرنده فروشی ها اختصاص دارد.

Ile St-Louis

پلی پیاده رو سن لوئی از ایل دو لا سیتی به ایل سن لویی می رسد. جزیره ای که بخاطر عمارات باشکوه و بسیار گران قیمت آن شهرت دارد. از انتهای غربی اسکله اورلئان نمای زیبای نوتردام را خواهید دید. با اینحال، بسیاری از بازدید کنندگان این جزیره به سراغ مکان دیدنی دیگری می روند، سالن یستنی بر تیلیون (چهارشنبه – یکشنبه ۱۰ صبح – ۸ شب) در شماره ۳۱-۲۹ خیابان سن لوئی، خیابانی که این جزیره را به دو نیم می­کند. اینجا یک خیابان زیبا با چندین بوتیک و رستوران است. به سمت انتهای شرقی کلیسای باروک St-Louis-en-Ille قرار دارد که شهرت آن بخاطر مجموعه عالی از هنر هلندی فنلاندی و ایتالیایی قرون ۱۶ و ۱۷ می باشد.

عکس صفحه ۳۳- ساختمان های Ile St-Louis

در انتهای شمال شرقی جزیره، در شماره ۷ محله دانجو، هتل لوزان قرار دارد که در ۱۶۴۰ توسط لوئی لوائو معمار برای لوئی چهاردهم ساخت، و اکنون خانواده رانشیلد صاحب آن هستند. در همین جا بود که تئوفیل گوتیه و چارلز بادلیه شاعر در ۱۸۴۵ در آن زندگی می کردند، و بادلیه بخشی از شعر «گل بد» خود را در آن سرود. در هتل لامبرت، نبش خیابان سن لوئی، ولتر با مارکوس شانله رابطه عاشقانه داشت.

در کرانه جنوبی جزیره موزه آدام میکیویکز (فقط با رزرو پنجشنبه ۲٫۱۵– ٫۴۵ ب.ظ، تلفن: ۰۱۵۵۴۲۸۳۸۸) قرار دارد. میگویگز شاعر لهستانی (۱۸۵۵-۱۷۹۸) از ۱۸۳۲ تا ۱۸۴۰ در پاریس زندگی می کرد و خود را وقف کمک به لهستانی های سرکوب شده می کرد. این ساختمان قرن ۱۷ به موزه اکنون در آن برپا شده شامل کتابخانه لهستانی و یادگارهای فردریک شوپن، آهنگساز لهستانی، می باشد.

عکس صفحه ۳۴- ساختمان قدیمی و جدید لوور

لوور، توئیلری و کنکورد The Louvre,Tuieries & Concorde

قصر لوور

لوور که ساخت آن هشت قرن طول کشیده و با اینحال از نظر معماری هارمونی کامل دارد در اصل به عنوان یک قلعه توسط فیلیپ آگوست در ۱۱۹۰ ساخته شد. وقتی لوئی چهاردهم دربار خود را به ورسای تغییر داد، لوور را برای هنرمندان برجای گذاشت. انقلابیون در ۱۷۹۳ آن را به ک موزه عمومی تبدیل کردند. لوو که مونالیزا را در خود جای داده جمعیت بسیاری را پذیرا بود، تا اینکه رئیس جمهور میتراند دستور بازسازی آن در دهه ۱۹۸۰ را داد، محوطه پذیرش بزرگ آن حفاری شده و آی ام پی معمار سپنو آمریکایی یک هرم شپشه ای روی آن قرار داد که اکنون به ورودی اصلی تبدیل شده است.

موزه لوور

موزه لوور (چهارشنبه- دوشنبه ۹ صبح- ۶ عصر، چهارشنبه و جمعه تا ۱۰ شب، تعطیلات رسمی بسته است، بلیط ها تمام روز اعتبار داشته و امکان ورود مجدد به موزه را می دهند، تلفن: ۲۰۴۰۰۱ ۵۰ ۵۰ www.louvre.fr) به سه جناح تقسیم شده است.

ریشولیو در شمال، سولی در شرق و دنون در جنوب. مجموعه ها در بخش های مختلفی پراکنده شده اند که با رنگ های مختلف کدگذاری شده اند تا جهت یابی آسان شود. یک نقشه عالی برای کمک به تعیین مسیر در قسمت فروش بلیط در دسترس است.

در ادامه خلاصه ای از گنجینه های لوورد شامل اطلاعات درباره موارد بسیار مهم هر بخش آمده است.

طبقه پایینی و طبقات همکف

یکی از بهترین نقاط برای شروع بازدید نمایشگاه قرون وسطا در طبقه پایین جناح سولی است. در اینجا بقایای قلعه فیلیب آگوست دیده می شود، و چند قلم از وسایل مربوط به دهه ۱۹۸۰ که در حفاری ها یافت شده اند نیز به نمایش گذاشته شده اند. در طبقه همکف عتیقه های مصری و پوتانی قرار دارند، در حالیکه در طبقه همکف جناح دتون عتیقه های اتروسکان و رومی شامل تابوت «زوج متاهل و یک گلادیاتور بورژوا»، و مجسمه های اپنالیایی مانند «برده در حال مرگ» میکل آنژ و «سایک اند کو پید» نئوکلاسیک کانوا (۱۷۹۳) دیده می شوند.

لذت بردن از موزه

هزینه ورودی موزه حدود ۱۲-۵ یورو است که این قیمت برای کودکان، دانشجویان و بازنشسته ها کمتر می شود. برخی از موزه ها روزهای یکشنبه ارزان تر هستند، و ورودی موزه های زیر در یکشنبه اول هر ماه رایگان است. موزه لوور، موزه دور سای مرکز پمپیدو، موزه de l’orangerie، موزه رودن، موزه پیکاسو و موزه موین آژ. بلیط موزه پاریس (www.parismuseumpass fr) برای بیش از ۶۰ موزه و بنا در پاریس و حومه ورودی دارد که شامل لوور و ورسای نیز می شود. شما می توانید بلیط معتبر برای دو، چهار یا شش روز متوالی را از موزه ها، دفاتر گردشگری و ایستگاه های مترو خریداری کنید.

عکس صفحه ۳۶- تابلوهای زیبا در لوور – سمت چپ «آزادی پرجمدار مردم» اثر دلاکروس

طبقه پایینی جناح ریشیلیو مجسمه های فرانسوی، شامل «اسب مارلی» غول پیکر گیوم کوستو را به نمایش گذاشته است. در طبقه همکف همین جناح مجموعه مجسمه های فرانسوی ادامه داشته و آثار مربوط به قرن ۵ تا ۱۸ هستند. همچنین در اینجا بافته های بین النهرینی همچون دست نوشته حمورابی بابلی روی سنگ بازالت، یکی از اولین اسناد قانونی دنیا، مربوط به ۱۷۵۰-۱۷۹۲ قبل از میلاد دیده می شود.

طبقه اول

طبقه اول جایی است که بیشترین جمعیت در آن دیده می شوند. در طبقه اول جناح دنون مجموعه ای بی نظیر از نقاشی های بزرگ فرانسوی شامل «آزادی پرچمدار مردم» دلاکروس، «فایق مدوسا» ژریکو و «تبرک ناپلئون» دیوید به نمایش گذاشته شده است. در همان کنار یک اتاق مخصوص مونالیزا (لبخند ژوکوند)، زن فلورانسی راز آلود داوینچی قرار دارد.

این شاهکار نمادین در سال ۱۵۰۳ نقاشی شده و در کنار «عروسی در غنا» ورونیز و دیگر شاهکارهای نقاشان رنسانس ونیز آویخته شده است. در پلکاتی که جناح دتون و سولی را از هم جدا می کند «پیروزی بالدار ساموتراس»، یک سردیس هلتی برای یادبود پیروزی در دریا، و گالری آپولو، محل نمایش جواهرات تاج پادشاهی قرار دارند. در این نقطه به جناح سولی و مجسمه هلنی باشکوه «ونوس دمیلو»، که دولت فرانسه در ۱۸۲۰ به ۶۰۰۰ فرانک از جزیره میلوس خریداری کرد، می رسید. بخش اعظم طبقه اول جناح ریشبلیو به آثار هنرهای تزئینی اختصاص یافته است.

عکس صفحه ۳۷- مونالیزای لئوناردو

طبقه دوم

تمام طبقه دوم به نقاشی اختصاص دارد که از مهمترین این آثار می توان به موارد زیر اشاره کرد: «پرتره از خود» دورر، «کویلن دوز» ورمیر، «دلقک» واتئو و «حمام ترکی» اینگرس، جناح ریشیلیو به آثاری از فلاندرها، هلندی ها، آلمانی ها و فرانسوی ها اختصاص یافته است. طبقه دوم جناح سولی مختص نقاشی های قرن ۷، ۱۸ و ۱۹ فرانسه است.

سایر موزه ها

در یک جناح جداگانه سه مجموعه دیگر وجود دارند (ورودی از شماره ۱۰۷ خیابان ریوولی سه شنبه – جمعه ۱۱ صبح- ۶ عصر، شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح- ۶ عصر). موزه هنرهای تزئینی (Musee des Arts Decoratifs) دارای انواع هنر طراحی داخلی شامل برده منقوش ها تا طراحی قرن ۲۰ است.

موزه هنر مد و پارچه (Musee des Arts de la Mode et du Textile) مد و نساجی پاریس از قرن ۶۱ تا کنون را تحت پوشش قرار داده، و طبقه بالای آن موزه عمومی (Musee de la Publicite) مجموعه ای غنی از پوسترهای قرون وسطا تا کنون را در خود جای داده است.

قصر رویال

قصر رویال که درست در شمال لوور، آنطرف خیابان ریوولی قرار دارد، در سال ۱۶۳۹ به عنوان سکونتگاه کاردینال ریشیلیو ساخته شد. عنوان سلطنتی این قصر زمانی به آن داده شد که آن اتریش با لوئی چهاردهم جوان وارد آن شد. این قصر آرام و طاقدار دارای گذشته رنگارنگی است، در روزهای فیلیپ اور لنان، نائب السلطنه، زمانی که لوئی پانزدهم کودک بود. این قصر صحنه عباسی بود. یک دوک

دیگر آپارتمان های بالای طاق ها را به همراه دو تئاتر، چند مغازه، قمارخانه و کافه اضافه کرد.

برخلاف تلاش های فیلیپ اکالیت برای راضی کردن انقلابیون سرنوشت دوک و خانواده اش ختم به گیوتین شد. بعد از انقلاب، این قصر دوباره به قمار خانه تبدیل شده و در طول شورش های ۱۷۸۱ از تخریب ها جان سالم به در برد. با اینحال، بعد از بازسازی دوباره شهرت و اعتبار خود را به دست آورد.

عکس صفحه ۳۸- طاق های قصر رویال

اکنون این بنا به وزارت فرهنگ، شورای دولتی، کنسول قانونگذاری، چند مغازه و رستوران تاریخی گراند وفور اختصاص یافته است.

نزدیکی قصر رویال

در شرق قصر رویال بانک فرانسه (Banque de France) قرار دارد و در شمال کتابخانه ملی ریشیلیو

(دوشنبه ۸-۲ شب، سه شنبه ۸ شب، پنجشنبه ۱۰ صبح- ۸ شب، یکشنبه ۱۰ صبح- ۷ شب، تلفن: ۰۱۷۹۵۳۷۹۵۳، www.bnf.fr) دیده می شود. این کتابخانه در سال ۱۳۶۸، زمانیکه چارلز پنجم ۹۷۳ دستنوشته در لوور قرار داد، به کتابخانه ملی تبدیل شد. میلیون ها کتاب این کتابخانه حکاکی ها و دستنوشته های باستانی هستند که در طول ان قرن ها جمع آوری شده و به کتابخانه ملی جدیدتر در کرانه چپ منتقل شدند. ساختمان قدیمی با اتاق مطالعه باشکوه آن به کتابخانه تحقیقاتی تخصصی تبدیل شده است.

Cour d’Honneur

دانیل بورن هنرمند در سال ۱۹۸۹ ردیف هایی از بلوک های سنگی سیاه و سفید را در مربع اصلی قصر رویال داد، که به آن Cour d’honneur می گویند.

توئیلری The Tuileries

در غرب لوور یکی از اصلی ترین فضاهای سبز مرکز شهر، به نام باغ های توئیلری (هر روز مارس – سپتامبر ۷ صبح – ۹ شب، اکتبر – فوریه ۷٫۳۰ صبح- ۷ شب) قرار دارد که نام آن برگرفته از کاشی­کاری های قرن ۱۹ و مناظر زیبای طراحی شده توسط آندره نوتر می باشد. شما می توانید بین درختان فندق و لیمو قدم زده و از تماشای مجسمه های حوریان و دوشیزگان آریستید میلول لذت ببرید، که تعدادی از آنها به صورتی طنازانه پشت یک هزارتوی مینیاتوری پنهان شده اند.

عکس صفحه ۴۰- استراحت در باغ های توئیلری، با نمای تک ستون کنکورد

۲۸ هکتار این باغ که در محل قصر رویال توئیلری گسترده شده بود، در کومون سال ۱۸۷۱ در آتش سوخت.

در ورودی شرقی Arc de Triomphe du Carrousel قرار دارد که درست همزمان با طاق پیروزی ساخته شده است، طاق پیروزی از اینجا در یک خط مستقیم پشت تک بتون در محله کنکورد دیده می شود. همین محور به سمت آسمانخراش های La Defanse به دل مه در دوردست ها می رود.

ue de Paumeل و موزه del Orangerie

در «ژو ده پوم»، در گوشه شمال غربی باغ ها می توان بخش هایی از قصر نوئیلری را دید، اینجا که زمانی محل زمین تنیس بوده، بعدها مجموعه ای از نقاشی های امپرسیونیسم در آن به نمایش گذاشته می شد که اکنون به موزه د ورسای منتقل شده اند. این ساختمان اکنون به مرکز ملی عکاسی (Centre National de la Photographie) (سه شنبه ها ظهر – ۹ شب، چهارشنبه – جمعه ظهر – ۷ شب، شنبه، یکشنبه ۱۰ صبح- ۷ شب، ,www.jeudepaume.org) اختصاص دارد. این مرکز در تمام رشته های عکاسی، شامل مد از گذشته تا به امروز و ویدئو اینستالیشن های معاصر نمایشگاه دارد.

در گوشه جنوب غربی توئیلری موزه de l’Orangerie (چهارشنبه – دوشنبه ۱۲٫۳۰ ظهر – ۷ شب، جمعه تا ۹ شب، www.musee-orangerie.fr) قرار دارد. این ساختمان به عنوان یک گلخانه در دوره ناپلئون سوم ساخته شده و از دهه ۱۹۲۰ به نمایشگاهی برای نقاشی های لیلی آبی کلود مونه تبدیل شده، که این نقاش امپرسیونیسم در آنها بازی رنگ روی برکه را در باغ ژاپنی خود در گیورنی را در ساعات مختلف روز به تصویر کشیده است دو اتاق بسیار بزرگ این ساختمان در طبقه بالا که در سال ۲۰۰۶ تا حد زیادی بازسازی و بازگشایی شدند نقاشی های مونه را نمایش می دهند. در یک فضای گالری مانند در طبقه پایین مجموعه ژان والتر و پل گیوم دیده می شوند که مجموعه ای استثنایی از آثار هنرمندانی همچون سزان، رنوار، ماتیس، پیکاسو، سوتین، مودیلیانی، اوترینو و هنری روسو می باشد.

کنکورد (Place de la Concorde)

ژاک آنژ گابریل Place de la Concorde (میدان کنکورد) را به پاد لوئی پانزدهم در سل ۱۷۵۳ ساخت، اما انقلابیون با تمام نشانه های سلطنتی مخالف بودند. آنها به جای مجسمه شاه یک گیوتین قرار دادند که با آن سر لوئی شانزدهم و بیش از ۱۰۰۰ قربانی دیگر را بر بده بودند، این میدان در سال ۱۹۳۴ به صحنه شورش های خونین ضددولتی توسط فاشیست های فرانسوی تبدیل شد، در مرکز میدان یک تک ستون ۲۳ متری از جنس گرانیت صورتی دیده می شود که هدیه ای از طرف محمد على، نایب السلطنه مصر، است. این تک ستون که مربوط به سال ۱۳۰۰ بعد از میلاد و بخشی از معبد رامزز دوم در لوکسور است، در سال ۱۸۳۶ در این مکان نصب شد.

دو اسب همچون نگهبان در ورودی شانزه الیزه (Champs-Elysees) نماد «اسب های مارلی» قرن ۱۸ هستند که گیوم کوستو آنها را ساخت. (نمونه های اصلی اکنون در لوور نگهداری می شوند).

آمار مرگ

طبق آمارهای رسمی، ۱۱۱۹ نفر در میدان کنکورد سر بریده شدند که لوئی شانزدهم، ملکه او ماری آنتونت، شارلوت کوردای، آندره شنیه، و حتى روبسپیر رهبر انقلابی نیز در بین آنها بودند.

گراند بولوار The Grands Boulevards

در شمال لوور و توئیلری، گراند بولوار قرار دارد که ردیفی از خیابان های عریض است که از غرب تا شرق کشیده شده اند، این بولوار مربوط به قرن ۱۷ است، زمانی که لوئی چهاردهم دیوارهای قرون وسطایی اطراف پاریس را تخریب کرده و فضاهای عریض و مشجر ساخت بارون هاسمان در قرن ۱۹ این مسیر را به سمت غرب ادامه داد، و انتهای غربی چیزی که بولوار هاسین نام گرفت به مرحله ثروتمندان تبدیل شد. امروزه قسمت مرکزی این بولوار ها مملو از بوتیک های شیک است، هر چند ردپای شکوه و جلال امپراطوری دوم هنوز در بالکن ها و نماهای پرتزئین دیده می شود.

قصر گارنیه

قصر گارنیه (هر روز ۱۰ صبح – ۵ ب.ظ، تورهای دارای راهنما به زبان انگلیسی سه شنبه – یکشنبه ۱ ب. ظ و ۲ ب.ظ، تلفن: ۲۲۰۱۴۰۰۱ ۶۳, www.operadeparis.fr) خانه اپرای تاریخی شهر است که به همراه اپرا باستیل جدیدتر باله و اپرا به نمایش می گذارد.

عکس صفحه ۴۲- گالری های Lafayette در بلوار هاوس مان

چارلز گارنیه معمار در سال ۱۸۶۰ از طرف ناپلئون سوم ماموریت یافت تا یک سالن اپرا بسازد، و طرح های مجلل او با ثروت و تجمل دوره امپراطوری دوم هماهنگی داشت. این ساختمان پنج طبقه با رنگ های بنفش و طلایی دارای یک چلچراغ برگ ست، که در طول اجرایی در ۱۸۹۶ روی سر تماشاچیان سقوط کرد مارک شاگال سقف این سالن را در سال ۱۹۶۴ نقاشی کرد. همچنین در کتابخانه و موزه این سالن می توانید لباس ها و لوازم مربوط به گذشته اپراها و باله ها را تماشا کنید.

عکس صفحه ۴۳- سقف شاگال، قصر گارنیه

مادلین Madeleine

بورس اوراق بهادار، بانک فرانسه، یک تئاتر: اینها همگی در بین کاربردهای پیشنهادی کلیسای نئو کلاسیک بزرگ La Madeleifle (هر روز ۹ صبح- ۷شب)، در قلب محله مادلین بودند. ناپلئون می خواست که اینجا یک معبد پیروزی برای ارتش او باشد، اما معمار او برای آن کاربرد طاق پیروزی را پیشنهاد داد. پس این امپراطوری تازه احیا شده تصمیم گرفت تا از مادلین به عنوان یک کلیسا استفاده کند، و در نهایت این ساختمان در سال ۱۸۴۲ وقف شد. برای تماشای منظره خیابان رویال تا میدان گنکورد و مجلس شورای ملی از پله های این ساختمان بالا بروید.

محله مادلین فروشگاه­های مجلل، شامل Fauchon (سوپرمارکت میلیونر)، شکلات فروشی Hediard و مغازه های Maison de la Truffe، را در خود جای داده است.

در میدان کیوسک – تئاتر مادلین است که می­توانید از آنجا به قیمت نیم بهاء برای نمایش های تئاتر همان روز در تمام پاریس بلیط تهیه کنید.

عکس صفحه ۴۴- جواهرات در میدان وندوم

موزه ژاکوما- آندره

در نزدیکی مادلین، در شماره ۱۵۸ بولوار هاسمان، موزه ژاکوما آندره (هر روز ۱۰ صبح- ۶ ب. ظ، -www.museejacquemart-andre.com) قرار دارد. این موزه هنر و مبلمان متعلق به ادوارد آندره مجموعه دار ثروتمند و همسرش، نلی ژاکوما نقاش پرتره اجتماعی است، خانه بسیار باشکوه است، و مجموعه هنرهای زیبای آن شامل آثار بلینی، یو چر، دیوید، دوناتلو، او چلو، رامبراند و تیسین می باشد. کافه زیبا با د گور چلچراغ و عتیقه هم ارزش بازدید را دارد.

میدان وندوم (Place Vendome)

لوئی چهاردهم می خواست تا این میدان محیطی باشکوه برای یادبود خود او باشد، اما، بعد از آنکه کار آن را در ۱۶۹۹ به اتمام رسید، فقط حامیان مالی او می توانستند از عهده اجاره آن بر بیایند، امروزه وزارت دادگستری، چند بانک، جواهرفروشی های معروف و هتل ریتز اطراف این میدان قرار دارند. مجسمه لوئی چهاردهم در طول انقلاب پایین آورده شد، و به جای آن ستون وندوم به یاد پیروزی های ناپلئون، برافراشته شد. این ستون از ۱۲۵۰ توپ غارت شده در آسترلیتز قالب گیری شده و مجسمه امپراطور بالای آن قرار دارد. این مجسمه نیز در کومون سال ۱۸۷۱ به تحریک گوستاو کوربه تقاش پایین آورده شد، که البته دو سال بعد مجبور شد هزینه بسیار بالای نصب دوباره آن را بپردازد.

عکس صفحه ۴۵- مرکز پمپیدو

Beaubourg, Les Halles & the Marais

Beaulourg و Les Halles که از غرب بین لوور و قصر رویال و از شرق نزدیک Marals قرار دارند. یکی از شلوغ ترین مراکز تجاری و فرهنگی را ساخته­اند. مهمترین ویژگی این منطقه مرکز پمپیدو، موزه هنر مدرن پاریس، است. Marais یک ناحیه باشکوه و شیک با عمارات زیبا، موزه ها، بوتیک های جذاب، مغازه های مواد غذایی حلال، و کافه های دنج است که همگی در هزارتویی از خیابان های باریک دور هم جمع شده اند.

شاتله و اوتل دویل

مدان شاتله (Chatelet) نقطه خوبی برای گردش در این منطقه است. این میدان که دو طرف آن تئاتر وجود دارد (تئاتر دویل و تئاتر شاتله) روی یکی از بزرگترین ایستگاه های مترو و RER پاریس قرار دارد.

در انتهای شرقی خیابان ویکتوریا اوتل دویل (Hotel de Ville) باشکوه (دوشنبه – شنبه ۱۰ صبح –  ۷ شب) دیده می شود که یک بنای پرتزئین و متعلق به شورای شهر است.

این بنای نئورنسانس با پشت بام شیروانی چهار ترک بعد از تخریب ساختمان اصلی شهر مربوط به قرن ۱۷ در آتش کومون ۱۸۷۱ بازسازی شد. در دوران قرون وسطا، اوئل دویل محل اعدام ها بود، اما امروزه این میدان پیاده راه بسیار جذاب و خیره کننده است، به ویژه وقتی چراغ فوراه ها روشن می شود.

مرکز پمپیدو pompidou

جورج پمپیدو، رئیس جمهور وقت بعد از تأیید پلان های این مرکز فرهنگی با نام خود او گفت، «این ساختمان فریاد شگفتی همه را بلند خواهد کرد». مرکز جورج پمپیدو (چهارشنبه – دوشنبه ۱۱ صبح-  ۸ شب، پنجشنبه و برای افتتاحیه ها تا ۱۰ شب، .www.centrepompidou.fr) که بیشتر بخاطر نزدیکی با بیبور به این نام خوانده می شود، توسط ریچارد راجرز، رنزو پیانو و جیانفرانکو فرانچینی معمار ساخته شد.

عکس صفحه ۴۶- رستوران در بام مرکز پمپیدو

عکس صفحه ۴۷- فواره های استراوینسکی

این ساختمان در سال ۱۹۷۷ پرده برداری شد. بخاطر طراحی پشت و روی آنه سیستم لوله کشی، داربست و آسانسور خارجی بسیار جنجال برانگیز شد. لوله ها فقط برای نمایش نیستند، لوله های آبی برای هوا، لوله های سبز برای آپ، لوله های زرد برای برق و لوله های قرمز برای سیستم گرمایشی هستند. این ساختمان یک سینما، کتابخانه، مرکز طراحی، لابراتوار موسیقی و موزه را در خود جای داده است. مرکز خرید پیاده بیرون یک مکان محبوب برای قرارهای عاشقانه است، و فواره استراوینسکی مجسمه های رنگارنگ نیکی دی سنت فال را به نمایش گذاشته است.

موزه ملی هنر مدرن (Musee Nationale d’Art Moderne) در طبقات چهارم و پنجم قرار دارد. از آثار مهم دوره های بارز مدرن، از ۱۹۰۵ تا دهه ۱۹۶۰ می توان به کارهای کاندینسکی، گلی، گلین، ماتیس، پیکاسو و پولاک، و بخش های مخصوص دادائیسم و سوررالیسم اشاره کرد. مجموعه معاصر این موزه، با آثاری از دهه ۱۹۶۰ تا به امروزه شامل کارهایی از اندی وارهول، ورتر پانتون، جوزف بویز، گرهارد ریشر و ژان دوبوفه می باشد. در طبقه ششم نمایشگاه های معاصر مد مینیمالیسم برگزار می شوند، و رستوران گران قیمت جورج نیز در این طبقه است. بازدید از آتلیه کنستانتین برانکوزی مجسمه ساز (چهارشنبه – دوشنبه ۶-۲ بعد از ظهر) نیز در بلیط موزه ملی هنر مدرن گنجانده شده است.

اله آله (Les Halles)

اینجا قرن ها محل بازارهای غذایی پایتخت بوده، اما با تاسف بسیار پاویلیون های آهنی- شیشه ای در ۱۹۷۱ تخریب شدند. باغ ها، زمین های بازی و مرکز خرید نه چندان محبوب Forum des Helles جای آنها را گرفته اند.

در نزدیک له آله Fontaine des Innocents قرار دارد، که زمانی بخشی از یک گورستان بوده، اما حالا یک مکان محبوب برای قرار ملاقات است. بارها و رستوران ها در خیابان برگر بسپارند وقتی از باغ ها و زمین های بازی دور می شود. این محله به قسمت خطرناک آن می رسد: الکل و مواد مخدر، جیب برها وکیف قاب ها.

عکس صفحه ۴۶- مجسمه در St-Eustache

کلیسای St-Eustache در قسمت شمالی له آن قرار دارد. این کلیسا از سال ۱۵۳۲ تا ۱۶۳۷ ساخته شده و ساختمان اصلی آن مربوط به دوره گوتیک با سرستون های رنسانسی در تمای غربی می باشد. این کلیسا بخاطر برگزاری کنسرت ها شهرت دارد.

The Marais

این ناحیه، در شمال ایل دو لا سیتی و ایل سن لوئی، با موفقیت توانسته از ساخت و سازهای مدرن جان سالم به در ببرد. اینجا نمونه بارز و اصیل پیشرفت شهر، از دوره هنری چهارم در پایان قرن ۱۶ تا ظهور انقلاب، محسوب می شود. نام این ناحیه به معنای مرداب است زیرا گفته می شود که روی یک مرداب ساخته شده است.

عکس صفحه ۴۷- عمارت باشکوه کاراناواله

محله Madrais دارای برخی از بهترین عمارت های باشکوه دوره رنسانس است، که بسیاری از آنها اکنون به موزه و کتابخانه تبدیل شده اند. دولت در دهه ۱۹۶۰ این منطقه را میراث تاریخی اعلام کرد، و از آن به بعد کار حفاظت و بازسازی شروع شد. یکی از تغییرات مهم در سال های اخیر سیل ہوتیک های شیک است، با مترو به رامبوتو (Rambuteau) بروید و از نبش خیابان آرشیو و فرانگز بورژوا شروع کنید. نام خیابان فرانکز بورژوا برگرفته از نام فقرایی است که در قرن ۱۴ اجازه گرفتند تا بدون مالیات در اینجا زندگی کنند. بایگانی ملی در عمارت قرن ۱۸ به نام Hotel de Soubise (دوشنبه، چهارشنبه – جمعه ۱۰ صبح- ۱۲٫۳۰ شب، – ۳۰/۳ – ۲ ب.ظ. شنبه – یکشنبه  ۳۰/۵ – ۱۲ ب.ظ) نگهداری می شود. آنطرف حیاط نعل اسب مانند به ساختمان های سبک روکوکو لوئی پانزدهم پرنس و پرنسس سوبیز می­رسید.

موزه های Marais

محله Marais چند موزه مهم دارد، مانند: موزه کاناواله (سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح- ۶ عصر، www.carnavalet.paris.fr) در خیابان فرانکز بورژوا، که تاریخ شهر فرانسه را به نمایش گذاشته است. این موزه در عمارت کارناواله واقع شده، که زمانی محل زندگی بانوی نامه ها مادام دو سویگن بوده است. تام فعالی این ساختمان برگرفته از نام صاحب قبلی آن فرانسیس کرنونوی است.

موزه ملی پیکاسو (چهارشنبه – دوشنبه ۹٫۳۰ صبح- ۵٫۳۰ ب.ظ، تابستان­ها تا ۶ عصر، www.mousee-picasso.fr)، در همان نزدیکی در شماره ۵ خیابان اول سال قرار دارد. در اینجا بیش از ۲۰۰ نقاشی، ۱۵۸ مجسمه و صدها طراحی، گراوور، سرامیک و ماکت و لباس صحنه از مجموعه شخصی این هنرمند، و نیز آثار بارک، مانیس، میرو، دگا، رنوار و روسو که پیکاسو جمع آوری کرده به نمایش در آمده اند.

در یکی دیگر از موزه های این منطقه در اوتل دنون در شماره ۸ خیابان الزویر به نام موزه کنیاک -ژه Cognacq-Jay (سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح- ۶ ب.ظ) مجموعه ای باشکوه از نقاشی ها، مبلمان و اشیاء هنری قرن ۱۸ به نمایش در آمده اند، که موسسان La Sainarataine آنها را به این شهر هدیه کرده اند. این فروشگاه زنجیره ای قدیمی و بزرگ (در شاتله)، که برای دکوراسیون داخلی هنری آن شهرت دارد) برای افزایش امکانات امنیتی تعطیل است.

عکس صفحه ۵۰- Le Petit Fer a Cheval در خیابان دویل دوتمپل

دی ووژ (Place des Vosges)

خیابان فرانکز بورژوا در جایی به پایان می رسد که به عقیده بسیاری جذاب ترین میدان مسکونی در پاریس، Place des Vosges (در اصل محله رویال نامیده می­شود)، است. هنری چهارم دستور ساخت این محله را در ۱۶۰۵ در محل یک بازار اسب قدیمی داد، و ایده اصلی تقارن کامل تمام خانه ها بود.

بعد از جشن های عروسی پسرش لوئی سیزدهم، این باغ ها به مکانی عالی برای رژه، و بعدها، مکانی برای دوئل های آریستوکراسی تبدیل شد. ویکتور هوگو، نویسنده رومانتیک، در شماره ۶ زندگی می کرد، که اکنون به موزه مجموعه ای از وسایل شخصی او تبدیل شده است. (سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح – ۶ ب.ظ ) تماشای یکی از عمارات بزرگ این میدان ارزش بازدید از خانه را دارد.

محله یهودی ها

خیابان Rosiers مرکز چیزی است که از محله یهودی ها باقی مانده است. از آنجا که Marais به مکان مورد علاقه مالکان کافه ها و رستوران ها تبدیل شده، محله یهودی ها به قسمتی کوچک تبدیل شده که این خیابان باریک با غرفه های فلافل و مغازه های گوشت حلال مرکز آن است، جزئیات تاریخ یهود در موزه هنر و تاریخ یهود (دوشنبه – جمعه ۱۱ صبح- ۶ عصر، یکشنبه ۱۰ صبح- ۶ عصر) در خیابان دوتمپل به نمایش گذاشته شده است. کنیسه (synagogue) با نمای هنر نوا از هکتور گیمار در شماره ۴ خیابان پاوی واقع شده است.

عکس صفحه ۵۱- میدان دی ووژ

عکس صفحه ۵۲- اپرا باستیل

باستیل Bastille

باستیل و شرق پاریس

باستیل که سال ها منطقه ای فرسوده بود با ساخت یک ساختمان اپرای جدید در قرن ۲۰ رونق گرفت، منطقه جنوب باستیل از آن زمان به بعد به یک نماد نوسازی شهری تبدیل شده، و خط آهن و کارخانه شراب سازی از کار افتاده قرن ۱۹ آن بازسازی و راه اندازی شدند.

باستیل Bastille

هیچ ردی از زندان سال ۱۷۸۹ در place de la Bastille بر جای نمانده است. حتی ستون وسط این میدان برای یادبود انقلاب بعدی در ۱۸۳۰ است. این منطقه نادیده گرفته شده بود، تا اینکه کارلوس اوت معمار ماموریت یافت تا یک ساختمان اپرای جدید به نام اپرا باستیل (تورهای دارای راهنما، تلفن: ۱۹۰۱۴۰۰۱ ۷۰، www.operatdeparis.fr) به عنوان یکی از پروژه های بزرگ میتراند را بسازد. هنرمندان و طراحان برجسته، از جمله ژان پل گارتیه طراح مد به این منطقه آمده، و اکنون، در خیابان هایی مانند خیابان کورونه مغازه های سنتی جای خود را به گالری ها و رستوران ها داده اند. در شمال باستیل خیابان Oberkampf قرار دارد، که در آن تجمع کافه ها و بوتیک ها دیده می شود.

در جنوب باستیل، در شماره ۱۲۱-۱۵ خیابان دامنسیل، Viaduct des Arts قرار دارد. خط آهن پاریس که در سال ۱۸۵۹ ساخته شد، در دوران طلایی خط آهن از باستیل تا بودو وانسن قطار داشت. با اینحال، با افول خط آهن در قرن ۲۰، این خط آهن نیز از دور خارج شد. در سال ۱۹۹۸ با قرار گرفتن بوتیک های صنایع دستی و آتلیه ها بین طاق های آن از خرابی و تخریب آن جلوگیری شد.

شرق پاریس

انبارهای سنگی قدیمی و خیابان های سنگفرش روح زندگی به شکل دهکده Bercy زنده شده است، که مرکز آن سن امیلیون، محل انواع بوتیک ها، رستوران ها و کافه ها، می باشد. در قسمت شمالی Bercy سینما La Maison قرار دارد که در سال ۲۰۰۵ به عنوان سپنمانگ پاریس، موزه فیلم، مرکز تحقیقاتی، سینمای فیلم کوتاه، رستوران و آرشیو فیلم افتتاح شد.

همچنین در شمال شرقی باستیل بِلویل (Belleville) قرار دارد که یک پارک زیبا با نمای پانوراما از پاریس است.

Pere Lachaise

تخمین زده شده که گورستان pere Lachaise (هر روز نوامبر – مارس ۸ صبح- ۳۰/۵ ب. ظ، یکشنبه و آوریل- اکتبر ساعات بیشتری باز است، .www.pere-lachaise.com) از زمان تاسیس در ۱۸۰۴ حدود ۱٫۳۵۰٫۰۰۰ دفن داشته است. حتی در سال ۱۸۷۱ نبردی در آن روی داد، زمانی که کموتاردها آخرین مقاومت خود را در اینجا داشتند: Mur des Federes جایی را نشان می دهد بسیاری در آنجا با جوخه آتش اعدام شدند. قبر افراد معروف شامل آنگر نقاش، ایسادورا دان هنرمند نمایشی و روسپنی و شوپن آهنگساز هستند. تویسندگانی همچون لافونته، مولیر، بالزاک، پروست و اسکار وایلد با بنای یادبود زیبایی از ژاکوب اپستین در اینجا دفن شده اند. از افراد جدیدتر می توان ادیت پیاف و جیم موریسون خواننده، و ایو مونتاند بازیگر را نام برد.

شانزه الیزه، تروکادرو و غرب

شائزه الیزه توسط آندره له نوتر معمار در ۱۶۶۷ به عنوان ادامه توئیلری طراحی شد. در ابتدا این خیابان تنها تا Rond-Pont رسیده بود (یعنی نیمی از طول فعالی آن)، حدود صد سال طول کشید تا ادامه این خیابان تا طاق پیروزی رسید. شهرت این خیابان مربوط به چندین قرن است. و این روزها به عنوان باکلاس ترین خطه مغازه ها شهرت دارد

شانزه الیزه Champs-Elysees

خیابان شائزه الیزه از Rond-Point تا طاق پیروزی (Arc de Triomphe) کشیده شده است. از فروشگاه های معروف آن می توان به Virgin Megastore در شماره های ۶۰-۵۲ اشاره کرد، که در آن می توان تا نیمه شب به سی دی های نمونه گوش دهید: Guerlain در شماره ۶۸ با نمای سبک روکوکو و فضای داخلی شیک قرار دارد؛ محصولات زیبایی غار علاءالدین، Sephora، در شماره ۷۰ است؛ و Louis Vaitton در شماره ۱۰۱ قرار دارد. اغلب فروشگاه های طراحان اطراف خیابان Montaigne، انتهای جنوبی خیابان جورج پنجم و خیابان فابورگ سن آئر متمرکز شده اند. اینجا سرزمین مد است، جاییکه قیمت ها بسیار بالا هستند، اما تماشای ویترین ها رایگان است.

عکس صفحه ۵۴- نمای از بالای شانزه الیزه

کافه ها و رستوران های شیک در اطراف خیابان ها مثل قارچ روییده اند و از مکان های جدید می توان ،Senso، Tanjia، Spoon و Market را نام برد.

ماکارونی های معروف

لادوری (Laduree)، یک نان فروشی و رستوران در شماره ۷۵ خیابان شانزه الیزه که برای نسل ها در پاریس بخاطر ماکارونی هایش شهرت دارد، همیشه شلوغ و بسیار شیک است. بدون امتحان کردن ماکارون های خوشمزه در چندین طعم اینجا را ترک نکنید. لادوری در شماره ۱۶ خیابان رویال هم شعبه دارد.

در قسمت جنوبی شانزه الیزه، بین Clemenceau و رودخانه، Grand Palais زیبا با گنبد شیشه ای

(چهارشنبه – دوشنبه ۱۰ صبح – ۱ ب.ظ. برای بازدید کنندگانی که بلیط دارند و  برای آنهایی که از قبل رزرو نکرده اند. قسمت فروش بلیط ۳۰ دقیقه قبل از تعطیلی می بندد، www.rmn.fr) دیده می شود، که برای نمایشگاه جهانی سال ۱۹۰۰ ساخته شده است. کاخ بزرگ (Grand Palais) سالانه میزبان نمایشگاه های هنری مهم است. Palais de la Découverte (سه شنبه – شنبه ۹٫۳۰ صبح- ۶ عصر، یکشنبه و تعطیلات بانکی ۱۰ صبح- ۷ شب، www.palaisdecouverte.fr) در دل همین ساختمان عظیم الجثه قرار دارد و در بین نمایشگاه های آن می توان به نمایشگاه علوم، با یک افلاک نما اشاره .

آنطرف خیابان وینستون چرچیل Petit Palais (سه شنبه ۱۰ صبح- ۸ شب، چهارشنبه – یکشنبه ۱۰ صبح- ۶ عصر) قرار دارد که مجموعه هنرهای زیبا موزه هنرهای زیبای پاریس را به نمایش می گذارد.

طاق پیروزی (Arc de Triomphe)

محوطه دایره­ای بالای شانزه الیزه که رسماً بعد از مرگ رئیس جمهور دوگل در ۱۹۶۹ میدان چارلز دوگل نام گرفت، بین پاریسی ها به l Etoile (به معنی ستاره) شهرت دارد، چون ۱۲ خیابان از مرکز آن منشعب می شوند. در کنار این میدان یکی از نمادهای معروف پاریس بعنی طاق پیروزی Arc de Triomphe (هر روز ۱۰ صبح- ۱۰٫۳۰ شب، آوریل – اکتبر تا ۱۱ شب، www.monumentsnationaux.fr) قرار دارد.

عکس صفحه ۵۶- طاق پیروزی

این طاق ۵۰ متر طول و ۴۵ متر عرض دارد. اگر از پله های آن بالا بروید (آسانسور فقط برای معلولین است) می توانید نمای زیبایی از این منطقه داشته باشید. از اینجا مطرح هندسی tour de force این خیابان را خواهید دید. ناپلئون اول این طاق را برای ارتش خود ساخت، و تام صدها مارشال و ژنرال او، و ده پیروزی نیز روی آن نوشته شده است. طبیعتا هیچ شکستی ثبت نشده است، هر چند تعدادی از پیروزی ها هم جای بحث دارند، خود ناپلئون فقط ماکت چوبی پارچه ای آن را دید، چون این طاق تا دهه ۱۸۳۰ تکمیل شد. این طاق فوراً برای مراسم دولتی، مانند بازگشت امپراطور از سن هلنا در ۱۸۴۰ و مراسم تدفین ویکتور هوگو در ۱۸۸۵، مورد توجه قرار گرفت. وقتی آدولف هیتلر به عنوان فاتح در ۱۹۴۰ به پاریس رسید، طاق پیروزی اولین جایی بود که خواست ببیند. و در زمان آزادسازی فرانسه، در همین جا بود که ژنرال دوگل رژه پیروزی به سمت خیابان شانزه الیزه را شروع کرد، زیر این طاق از سال ۱۹۲۰ قیر سرباز گمنامی قرار دارد که قبل از مرگ در جنگ جهانی اول اخرین بار در اینجا استراحت کرده بود. در سال ۱۹۲۳ یک آتش همیشگی زیر این طاق روشن شد.

تروکادرو Trocadero

در کنار طاق پیروزی Palais de Chaillot قرار دارد، که برای نمایشگاه جهانی پاریس در ۱۹۳۷ ساخته شد.

قصر باشکوه Art Deco به شکل یک آمفی تئاتر طراحی شد، و جناح های آن برگرفته از Trocadero قدیمی تقارن باشکوهی دارند. جناح چپ محل Musee de la Marine (موزه دریایی، چهارشنبه، دوشنبه ۱۰ صبح- ۶ عصر، www.musee-marine.fr) است که به تاریخ نیروی دریایی فرانسه می پردازد. جناح راست هم مربوط به  Cite de l’Architecture et du Patrimoine (میرات و معماری،  www.archi.fr) می باشد که در سال ۲۰۰۷ تاسیس شده، و ترکیبی از موزه معماری قدیمی پاریس و موسسه معماری فرانسه است، اینجا که یک موزه و مرکز تحقیقات حرفه ای می باشد میزبان نمایشگاه های بزرگ بوده و دارای یک مرکز سمعی بصری مجهز است. در خیابان Nation-Unies یک آکواریوم بزرگ به نام Cineaqua (هر روز ۱۰ صبح- ۸ شب، www.cineaqua.com) قرار دارد که دارای سینما، استودیو انیمیشن و یک رستوران سوشی است. ۴۲ مخزن این آکواریوم حاوی ۱۰٫۰۰۰ ماهی است که در مینی اکوسیستم های دریایی گروه بندی شده­اند. پائین خیابان پرزیدنت ویلسون Palais de Tokyo بزرگ قرار دارد که به عنوان یک Electricity Pavillion برای نمایشگاه جهانی ۱۹۳۷ ساخته شد.

یک جناح آن هنرهای زیبای بعد از ۱۹۰۵ از مجموعه هنرهای زیبای شهری را دارد؛ جناح دیگر برای مجموعه ملی هنر مدرن طراحی شده، که آن زمان بین موزه لوگزامبورگ و ژودوپوم تقسیم شده بود. موزه هنر مدرن شهر پاریس (Musee d’Art Moderne de la Ville de Paris، سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح- ۶ عصر) در سال ۱۹۶۱ در اینجا تاسیس شد. در سال ۱۹۷۷ مجموعه اصلی هنر فرانسوی و بین المللی به مکان جدیدی در مرکز پمپیدو منتقل شد. در حالیکه در پمپیدو تاکید روی هنر بین المللی است، در اینجا تاکید روی هنرمندانی است که در پاریس کار کرده اند.

عکس صفحه ۵۷- قصر Art Dec

در جناح دیگر Site de Creation Contemporaine (سه شنبه – یکشنبه ۱۲ ظهر- ۱۲ شب، www.palaisdetokyo.com) قرار دارد، که در آن یک برنامه چند رشته ای از طریق برگزاری نمایشگاه ها، پرفورمنس هاو ورک شاپ ها روی هنرمندان جوان متمرکز شده است.

غرب پاریس

غرب اPalais de Chaillo، محله Passy کوچک یک منطقه مسکونی باکلاس با چند خیابان شلوغ مملو از مغازه است. با اینحال، Maison de Balzat (شماره ۴۷ خیابان رینوارد، سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح- ۶ عصر) را نیز در خود جای داده که بالزاک نویسنده بخش اعظم «کمدی انسانی» خود را در آن قلم زده است. این خانه هنوز همان مسلمان قبلی را دارد، و مجموعه­ای عالی از دست نوشته ها و یادگارهای او را به نمایش گذاشته است.

همچنین در غرب پاریس Musee Marmottan-Monet (شماره ۲ خیابان لوئی۔ بویلی، سه شنبه، یکشنبه ، ۱۰ صبح- ۶ عصر، www.marmottan.com) قرار دارد که هنر جمع آوری شده توسط لوئیس مارموتان کلکسیونر (۱۹۳۲-۱۸۵۶) را نمایش می دهد.

عکس صفحه ۵۸- «امپرسیون: طلوع خورشید» مونه (۱۸۷۳)

این مجموعه بیشتر شامل شاهکارهای امپرسیونیسم، شامل آثار مونه، رنوار، مانه و گوگن است، اما مبلمان دوران امپراطوری اول نیز در این مجموعه دیده می شوند.

Musee Nissim de Camondo (شماره ۶۳ خیابان مونسو، چهارشنبه – یکشنبه ۱۰ صبح- ۵ عصر) مشرف به Parc Monceau، توسط یک خانواده بانکدار متمول یهودی به سبک قلعه Petit Trianon در ورسای ساخته شد. مجموعه­ای بی نظیر از پرده منقوش، فرش، چینی، مبلمان و نقاشی، همگی مربوط به قرن ۱۸، در سال ۱۹۳۵ از طرف کونت موئز دو کاموندو، کلکسیونر هنری، به یاد پسرش نیسیم، کشته شده در عملیاتی در ۱۹۹۷، به دولت اهدا شد. این ساختمان و تاریخچه خانوادگی مربوط به آن به اندازه خود مجموعه جالب است.

در کنار پارک مونسو Musee Cernuschi (شماره ۷ خیابان ولاسکوئزه سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح- ۵۰۴۵ پ، ظ) قرار دارد که یکی از مهمترین مجموعه های هنر شرقی در اروپا را نمایش می دهد. هنری سرموشی سرمایه گذار در قرن ۱۹ این مجموعه را در توری از چین و ژاپن از ۱۸۷۱ تا ۱۸۷۳ جمع آوری کرده، و این عمارت را برای نمایش آن ساخته است.

Bois de Boulogne (بوا د بولونیه)

در غرب پاریس بزرگترین پارک پایتخت با وسعت ۹۰۰ هکتار زمین چمن، دریاچه و بیشه قرار دارد. ناپلئون سوم از بارون هاسمان خواست تا باقیمانده یک جنگل شکار قدیمی را همانند پارک لندن تغییر کاربری دهد، و Bagatelle، یک سکونتگاه سلطنتی قدیمی، هنوز یک باغ انگلیسی دوست داشتنی را در خود جای داده است. در این پارک یک موزه صنایع دستی، یک دریاچه قایق سواری، Jardin d’Acclimatation (یک پارک تفریحی با جاذبه هایی برای کودکان) و دو زمین سوارکاری: Longchamp برای مسابقات بدون مانع Auteuil برای مسابقات پرش از روی مانع، می باشد. با اینحال توجه داشته باشید که برخلاف وجود گشت های پلیس، بخش های این پارک بعد از نیمه شب از خطرتک ترین مکان های پاریس است.

Pigalle y Montmartre

Montmartre (یا la Butte، یا تپه، برای ساکنین آن) با خیابان های باریک و پر پیچ و خم و بن بست هنوز چیزی شبیه یک دهکده روی تپه است. اینجا بیش از ۲۰۰ سال با حضور هنرمندان و بوهمی ها گره خورده است، اتوبوش گردشگری این محله شما را برای گردش برده و در یک تور برخی از مکان های این منطقه را نشانتان می دهد، اما بهترین راه برای گشت و گذار در اینجا این است که صبح زود از بالاترین قسمت آن پیاده روی را شروع کنید، با مترو به Sblesses رفته و بعد از بالا رفتن از پله های بی شمار به خیابان بروید و به ورودی زیبای آرت نوا که ترک می کنید دقت کنید. خیابان Yvonne le Tac به ایستگاه یک خط آهن کابلی می رسد.

عکس صفحه ۶۰- Sacre-Coeur

Sacre-Coeur

این خط آهن کابلی (بلیط های مترو / اتوبوس برای آن معتبر هستند) از قسمتی درست جلوی باسیلکای -Sacre Coeur هر روز صبح ۱۰٫۳۰ شب، دخمه و گنبد ۱۰ صبح- ۵٫۴۵ ب. ظ) بالا می رود. این باسیلکا که در بالاترین نقطه پاریس قرار دارد، یکی از اصلی ترین ویژگی های شهر بوده، و البته یکی از معدود باسیلکاهای باقیمانده است که بر سر آن بحث جنجالی وجود دارد. برخی آن را یک کپی مبتذل و بی مایه می دانند، و ساکنین طبقه کارگر این منطقه آن را نماد طلب بخشایش برای شورش ۱۸۷۱ به حساب می آورند.

سفیدی این بنا از آهک شاتو-لندن است، که در تماس با دی اکسید کربن در هوا سفید شده و با گذر زمان سفت می شود. برای بسپاری، بهترین دلیل بازدید از این باسیلیکا نمای شهر از گنبد یا بالک پایین است

آخرین تاکستان

نیش خیابان سن وینسنت و خیابان دسالیس، به دنبال آخرین تاکستان شهر، Clos de MonInartre کوچک باشند، که محصولات آن شهرت بسیاری دارد.

Place du Tertre

چند قدم به غرب از Sacre-Coeur (St-Pierre-de- Montmartre) قرار دارد که یکی از قدیمی ترین کلیساهای شهر است. این کلیسا که در سال ۱۱۴۷ بنا شده یک اثر باشکوه مربوط به اوایل سبک گوتیک و نمای قرن ۱۸ است. در همان نزدیکی place du Tertre قرار دارد که زمانی مرکز حیات دهکده بوده است، دیدن این میدان در صبح زود بهتر است، چون بعد از آن هنرمندان پر تره با سه پایه هایشان در آن مستقر شده و گردشگران همه جا را می گیرند.

در میدان امیل گودو، در پایین تپه اما به گونه ای هنرمندانه در سطحی بالاتر از آن، در شماره ۱۳ محل آتلیه ای به نام Bateau-Lavoir قرار دارد. در اینجا بود که پیکاسو، جورج باروک و زان گریس کوییسم را گسترش دادند، مودیلیانی نقاشی کشید، و آپولینر اولین اشعار سوررئالیست خود را سرود. برخی از هنرمندان پیشین آنها، مانند رتوار، ون گوگ و گوگن، نیز زمانی در شمال میدان Tetre کار و زندگی می کردند.

Cimetiere de Montmartre (هر روز نوامبر مارس ۸٫۳۰ صبح- ۵٫۳۰ ب. ظ، یکشنبه ها و آوریل اکتبر ساعات طولانی تری باز است) در شماره ۲۰ خیابان راشل قرار دارد. از ساکنین معروف این قبرستان می توان به مادام رکامیه زیبای قرن ۱۹، برلویز و آفنباخ آهنگساز، دگا مجسمه ساز، هنریش هین شاعر آلمانی و فرانس تروفا کارگردان اشاره کرد.

Pigalle

در انتهای خیابان لِپیک، یک بازار خیابانی قرار دارد که بخاطر اغذیه فروشی ها و کافه های بوهمی آن شهرت دارد. اینجا میدان بلانش است که در آن همه چیز در حال تغییر است، نبش بولوار کلیجی مولین روژ (Moulin Rouge) نمادین هنوزب برای گردشگران نمایش هایی دارد. همان بغل La Loco یک دیسکو بزرگ، قرار دارد که همیشه صدای موسیقی و ساز و آواز از آن می آید. جاذبه های کمتر هنری در Pillage فراوانند و اینجا به یک مرکز تفریحات شبانه محبوب تبدیل می شود. خانه های قدیمی خیابان مارتیرز اکنون به کلوب و کافه تبدیل می شوند.

عکس صفحه ۶۲- مولین روژ

La Villette

در شمال شرقی پاریس، درست رو به روی کمربندی، Parc de la Villette (مترو پورت پانتین با پورت لاویلت، هر روز ۶ صبح- ۱ ب.ظ.، www.villette.com) قرار دارد. این پارک که در محل یک کشتار گاه بزرگ ساخته شده، که با توسعه تکنیک های منجمدسازی و طراحی ضعیف (گاوها حتی نمی توانستند از پله ها بالا پروند) تعطیل شد. در ۵۵ هکتار باغ اطراف یک موزه علوم بزرگ، Cite des Sciences et de l’Industrie (سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح- ۶ عصر، یکشنبه تا ۷ شب، www.cite-sceinces.fr) قرار دارد. اینجا یک موزه برای اهالی علم نیست؛ نمایشگاه های این موزه دوسویه بوده و با کلیدها، صفحه کلیدها و صحنه ها دهن و بدن شما را هوشیار نگه می دارند.

عکس صفحه ۶۳- Geode

از «L’Univers» (کیهان) شروع کنید، که دارای یک افلاک نمای بی نظیر بوده و در باره پدیده «بیگ بنگ” توضیحاتی به شما ارائه می کند. «La Vie» (زندگی ) یک ترکیب گلجنین از علوم پزشکی، کشاورزی و اقتصاد است. «La Matiere» (ماده) یک انفجار هسته ای را بازنمایی کرده و این فرصت را به شما می دهد تا یک ایرباس ۳۲۰ را به زمین بنشائید، و «La Communication» (ارتباطات) دارای نمایش های هوش مصنوعی، گرافیک های سه بعدی و حقیقت مجازی است.

La Geode (دوشنبه – جمعه ۳۰/۱۰ صبح- ۶٫۳۰ عصر، شنبه تا ۹٫۳۰ شب، یکشنبه تا ۸٫۳۰ شب، در تعطیلات مدرسه و عصر تعطیلات آخر هفته بهتر است از قبل رزرو کنید. تلفن: ۹۲۰۸ ۴۰۴۵۶۸، خط ها از ۱۲ ظهر – ۸ شب باز هستند. www.lageode.fr) یک گوی نقره ای است که سینما IMAX اطراف آن را پوشانده برای جزئیات برنامه به وب سایت آن مراجعه کنید. همچنین LArgonaute یک زیردریایی بازنشسته نیروی دریایی، و Cinax، یک سینما شبیه ساز پرواز، در اینجا دیده می شوند.

یک بازار دام قبلی اکنون به یک مرکز فرهنگی و کنفرانس در گراند هال قرن ۱۹ تبدیل شده، که بعد از بازسازی در سال ۲۰۰۷ بازگشایی شد. همان یعل، Cite de la Musique قرار دارد که یک بنای زاویه دار طراحی شده توسط کریستین پور تزامپارک معمار است، و شامل Musee de la Musique (سه شنبه – شنبه ۱۲ ظهر- ۶ عصر، یکشنبه ۱۰ صبح- ۶ عصر، بلیط فروشی ۴۵ دقیقه قبل از آخرین ورودی تعطیل می شود، www.cite-musique.fr) می باشد، پور تزامپارک در طرف دیگر گراند هال بنای جنجالی موسیقی و رقص ملی را نیز طراحی کرده است. این موزه روند پیشرفت موسیقی کلاسیک، جاز و فولکلوریک را نشان داده و دارای مجموعه ای بی نظیر از بیش از ۴۵۰۰ ساز موسیقیایی است.

باغ های این پارک بزرگترین باغ های پاریس از زمان هاسمان هستند. این باغ ها که توسط برنارد شومی طراحی و در سال ۱۹۹۳ افتتاح شدند شامل چندین منطقه موضوعی مانند Jardin des Frayeurs Enfantines (باغ ترس های کودکی با یک سو سره اژدهای بزرگ، و Jardin des Vents (باغ بادها)، محل بامبوهای چندرنگ، هستند. انتزاع به شکل دیوانگی های تشومی ادامه می یابد. «خانه های درختی» زاویه دار قرمز، هر کدام با یک عملکرد خاص مانند محوطه بازی، آتلیه، مرکز مراقبت های روزانه یا کافیه ادامه می یابد.

در امتداد کانال

کانال های پاریس در سال ۱۸۲۱ به عنوان یک مسیر حمل و نقل برای کارخانه ها و انبارهای منطقه شمال شرقی باستیل حفر شدند. این کانال که دو طرف آن مشجر است مکانی ایده آل برای قدم زدن، به ویژه در عصرهای تابستان است. بهترین راه برای تجربه کردن آن استفاده از قایق است که سفر آن از باستیل یا لاولت آغاز می شود. مناظر دیدنی بین راه عبارتند از: در خمیدگی کانال، کافه شیک Chez Prune و ردیقی از ویترین های رنگارنگ مغازه ها و رو به روی کرانه، Hotel du Nord با شهرت فیلم فرانسوی. تورهای کانال که حدود دو ساعت و نیم طول می­کشند، از طرف شرکت CanauXFarna هستند. برای جزئیات بیشتر با تلفن: ۰۱۴۲۳۹۱۵۰۰ تماس گرفته یا به سایت www.canallNrama.corn مراجعه کنید.

عکس صفحه ۶۵- سن ژرمن، قلب کرانه چپ

لاتین کوارتر و سن ژرمن Latin Quarter & St-Germain-Des-Pres

منطقه­ای که به آن لائین کوارتر می گویند در شرق بولوار سن میشل قرار دارد. این هزارتو از خیابان ها و میدان های قدیمی حدود هشت قرن است که پاتوق دانشجویان است، و در واقع لأنین زمان مادری در این منطقه بوده تا اینکه ناپلئون بعد از انقلاب آن را متوقف کرد. در غرب بولوار سن میشل سن ژرمن، یک مرکز تاریخی از اردبیات پاریس و اگزیستانسیالیسم، با قدیمی ترین کلیسای پاریس در قلب آن قرار دارد. با اینکه این دو منطقه در طول چند دهه اخیر تغییر بسیاری کرده اند، با جایگزین شدن صد با هنر، همچنان حال و هوای بولوارهای مشجر، خیابان های باریک ، پارک های زیبای آنها حفظ شده است.

لاتین کوارتر

بازدید خود از لاتین کوارتر را از میدان سن میشل شروع کنید، جاییکه دانشجویان از آن کتاب های خود را خریداری کرده یا اطراف فواره بزرگ دهه ۱۸۶۰ اثر گابریل داو بود دور هم جمع می شوند.

از اینجا به طرف خیابان های باریک محله سن سورین به سمت شرق بروید. در اینجا می توانید خیابان های فرون وسطایی شلوغ و پر از دود گریل های یونانی، نانوایی های توتسی و سینماهای خانه هنر را بیابید.

کلیسای St-Julien-le-Pauvre مربوط به اوایل دوره گوتیک در خیابانی به همین نام میزبان سرودها و موسیقی مذهبی است. آنطرف خیابان سن ژاک کلیسای گوتیک قرن ۱۳ تا ۱۵ سن سورین St.Severin قرار دارد، که گفته می شود دانته در آن عبادت می کرده و از سن سائن خواسته شده تا ارگ نواز افتخاری این کلیسا باشد.

عکس صفحه ۶۶- کتاب ها، تجارت بزرگ

سوربون The Sorbonne

مدیریت این دانشگاه که بعد از تاسیس توسط رابرت سوربون برای دانشجویان فقیر الهیات در قرن ۱۳ چنین نام گرفت، به دست کاردینال ریشلیو افتاد، که او نیز هزینه بازسازی آن (۱۶۲۴-۴۲) را تامین کرد. تعداد کمی از ساختمان ها برای بازدید عموم باز هستند، اما شما می توانید از courtyard (حیاط) قرن ۱۳ با شاخص آفتاب پرترئین آن دیدن کرده و بیرون کتابخانه باروک و کلیسای گنبد دار را نیز ببینید..

اعتراض به افزایش جمعیت، آموزش قدیمی، بوروکراسی و اساس سیستم اجتماعی باعث شد تا سوریون به نقطه کانونی ناآرامی های ۱۹۶۸، سال ناآرامی در سرتاسر اروپا، تبدیل شود. این تصور سخت است که زمانی پلیس به place de la Sorbonne پردرخت و آرامش بخش حمله کرده باشد، چون این میدان قرن ها محل این دانشجویان بوده است. اما با همین حمله بود که انفجار به خیابان ها کشیده شد.

دانشجویان و کارگران دست به دست هم دادند، و اعتصاب های ملی در سطح گسترده بقای دولت را تهدید کرد. بعد از این آشوب ها، سوربون با دیگر دانشگاه های پاریس یکپارچه شده و استقلال خود را از دست داد.

موزه ملی du Moyen Age – موزه de Cluny

در ورودی خیابان اکولز رو به روی سوربون موزه ملی Moyen Age (شماره ۶ میدان پل پینلیو، چهارشنبه – دوشنبه ۱۵/۹ صبح- ۴۵/۵ عصر، -www.musee moyeniage.fr) قرار دارد، که اغلب با نام قبلی آن یعنی موزه Cluny شناخته می شود. این موزه که زمانی اقامتگاه آبوت کلوتی بوده یکی از بزرگترین مجموعه های هنر قرون وسطا را نمایش می دهد. گل سرسید این موزه پرده منقوش La Dame a la Licorne (بانو و اسب تک شاخ)، یک اثر شش لتی است که پنج صحنه و وسوسه ای که بائو تلاش می کند بر آن غلبه کند نشان داده شده است. همچنین این موزه دارای ۲۱ سردیس اصل شاه بهود است که در سال ۱۳۲۰ برای کلیسای جامعنوتردام خلق شدند اما در انقلاب تخریب شدند.

عمارت کلونی بروی بقایای حمام عمومی کالو- رومی ساخته شده که گفته می شود در ۲۰۰ قبل از میلاد توسط انجمن قایقرانان ساخته شده بود – تصویر عرشه های کشتی روی طاق های قسمت حمام سرد حکاکی شده اند.

عکس صفحه ۶۷- موزه ملی Moyen Age

پانتئون

پانتئون تئو کلاسیک (هر روز در طول تابستان ۹٫۳۰ صبح- ۶٫۳۰ عصر، در طول زمستان ۱۰ صبح- ۳۰/۶ ب. ظ) که برای لوئی پانزدهم در سال ۱۷۵۵ به عنون کلیسای سن ژنویوی (قدیس حامی کلیسای پاریس) ساخته شده بود در انقلاب سکولار شد تا به عنوان مقبره استفاده شود. در بخش اعظم قرن ۱۹ جایگاه این کلیسا بین سکولار و مقدس توسان داشت، اما مراسم تدفین ویکتور هوگو در ۱۸۸۵ موقعیت آن را به عنوان آرامگاه سکولار تثبیت کرد.

متفکران بزرگ

در بین کسانی که در پانتئون دفن شده اند، می توان به امیل زولا نویسنده، ژان ژور جامعه سوسیالیست، لوئیس بریل و پیر و ماری کوری ماری کوری اولین زنی بود که در اینجا دفن شد) اشاره کرد.

فضای داخلی این آرامگاه، خلوت است، و دیوارهای آن پوشیده از نقاشی های قرن ۱۹ یووی دو شاوان است. دخمه آن یک حرارتو از دالان هایی با حجره هایی است که مقایر داخل آنه قرار گرفته اند.

خیابان موفتارد (Rue Mouffetard)

خیابان­های قدیمی پشت پانتئون، که خیابان مونتارد شلوغ و شاخه های آن به هم می رسند، همچون دهکده ای در دل شهر هستند. غرفه های این خیابان مملو از چیزهای اشتها آور هستند. در اینجا، و در place de la Contrescarpe کوچک در همان نزدیکی می توانید گزینه های بسیاری از رستوران های قومی داشته باشید. کمی به سمت راست، تابلوهای Arenes de Lutece شما را به طرف یک پارک کوچک هدایت می کنند که محل یک آمفی تئاتر رومی است، که بعد از کشف بقایای آن در قرن ۱۹ تا حدی بازسازی شده است.

در خیابان سن اتین دو مونت کلیسای سن انین دومونت (سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح – ۷ شب) قرار دارد. اینجا کلیسای محلی صومعه سن ژنویو بوده و همچنان زیارتگاه قدیس حامی شهر محسوب می شود. مهمترین ویژگی آن پرده صدر کلیسا رنسانسی (۱۵۴۱)، تنها نمونه در پاریس، است.

عکس صفحه ۶۹- موسسه جهان عرب

وقتی دوباره به سن بر می گردید، این موسسه جهان عرب ۷ بار به سمت شرق بروید، و با کمی پیاده روی از کنار مجموعه دانشگاهی رد می شوید که در محل بازار نوشیدنی های قدیمی ساخته شده است. موسسه جهان عرب (Institut du Monde Arab) در همان نزدیکی (شماره ۱ خیابان فوسه – سن برنارد، سه شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح- ۶ عصر ,www.innarab org) با معماری ژان نوول با کمک ۱۶ کشور عرب برای تقویت روابط فرهنگی بیم اروپا و جهان اسلامی ساخته شده است، داخل این ساختمان، یک موزه تاریخ فرهنگ های جهان عرب را با نمایشگاه های درجه یک به نمایش گذاشته است، یک کتابخانه با بیش از ۴۰۰۰۰۰ جلد کتاب تمام جوانب فرهنگ عرب را تحت پوشش قرار می دهد. از رستوران واقع در پشت بام این ساختمان نمای خوبی از منطقه دیده می شود.

Jardin des Plantes

در همان نزدیکی Jardin des Plantes (هر روز ۸ صبح- ۷٫۳۰ شب در تابستان، ۸ صبح-۳۰/۵ ب. ظ در زمستان)، توسط لوئی سیزدهم به عنوان «یک باغ رویال با گیاهان دارویی» ساخته شده و هنوز دارای یک باغ گیاهی و تزئینی زیبا، با گیاهان عجیب در گلخانه هاست. قدیمی ترین درخت پاریس در این باغ قرار دارد.

موزه ملی تاریخ طبیعی (چهارشنبه – دوشنبه ۱۰ صبح – ۶ عصر) در همان کنار برای فسیل ها، اسکلت ها، پروانه ها و نمونه های معدنی آن شهرت بسیاری دارد. گراند گالری الیوولوشن (شماره ۳۶ خیابان گوفری سن هیلار، ساعت بازگشایی مانند بالا، تا شنبه ۸ شب در تابستان) که به سرمنشاء حیات روی کره زمین اختصاص یافته بسیار شگفت انگیز است.

سن ژرمن St-Germain-des-Pres

سن ژرمن (St-Germain-des-Pres) قلب تاریخی ادبیات پاریس منطقه ای از سن سولپیک تا سن را تحت پوشش قرار داده و با بلوار ژرمن تا غرب کشیده می شود. خانه پوتیک های شیک خیابان های باشکوه و مجلل آن همچنان با کافه های شلوغ و میز و صندلی های بسیار در پیاده روها حس پر جنب و جوشی دارند. این منطقه در دهه ۱۹۵۰ به محل پرورش و شکوفایی ادبیات و فلسفه تبدیل شد. اگزیستانسیالیست ها، تحت رهبری ژان پل سارتره سیمون دوبوار و آلبر کامو، در کافه هایی همچون Les Deux Magots و کافه فلور دور هم جمع می شدند، گفته می شود که روزهای اگزیستانسیالیست ها با پقه ایستاده های مشکی و کلاه برد که به مباحثات پر شور ادبی سپری می شده دیگر تمام شده است. این منطقه اکنون به مستعمره طراحان و فروشندگان باکلاس عتیقه جات تبدیل شده است.

عکس صفحه ۷۰- بولوار سن ژرمن

مار شه سن ژرمن (Marche St-Germain) نشان می دهد که این تغییر به چه شکل بوده است. این تالار بازار قدیمی اکنون محل بوتیک های مد، یک استخر شنا، یک سالن تئاتر و یک بازار غذای کوچک است. آن دست بولوار، کلیسای St-Germain des Pres (دوشنبه – شنبه ۸ صبح- ۷٫۴۵ شب، یکشنبه ۹ صبح- ۸ شب) قدیمی ترین کلیسا در پاریس است، که بخشی از آن مربوط به قرن ۱۱ به بعد می باشد. نام این کلیسا برگرفته از یک کاردینال اسبق پاریس است که در اینجا دفن شده است.

آکادمی فرانسه

قصر تابستانی انستیتو دوفرانس، محل آکادمی فرانسه، در شمال کلیسای سن ژرمن در اسکله دو گونتی کنار پل Pont des Arts قرار دارد. این بنا توسط لوئی لوائو در ۱۶۶۸ برای هماهنگی با لوور در آن طرف رودخانه ساخته شده است. این موسسه کار خود را به عنوان مدرسه برای پسران خانواده های سطح بالا شروع به کار کرد، و کاردینال مازارین افسانه ای بودجه آن را تامین می کرد. سپس، این بنا در ۱۸۰۵ به موسسه ای تبدیل شد که شامل آکادمی فرانسه (Academie Francaise)، یک مرجع عالی برای زبان فرانسوی که کاردینال ریشلیو آن را در ۱۸۳۵ تاسیس کرد، و آکادمی هنرهای زیبا، علوم، علوم انسانی و سیاسی می باشد.

کرانه چپ جدید

کرانه چپ جدید (Rive Guche) بزرگترین پروژه بازسازی شهری از اواسط دهه ۱۸۵۰ می باشد. در آن زمان بارون هاستن قلب قرون وسطایی شهر را در هم ریخت تا یک بولوار مشجر بسازد. خیابان ها و ساختمان های جدید به جای کارخانه ها و ریل های آهن سربر آورده و از Gare d’Austerlitz تا جنوب در امتداد رودخانه گسترش یافتند. مهمترین ویژگی این منطقه کتابخانه ملی فرانسوا میتراند (دوشنبه ۲-۷ شب، سه شنبه – شنبه ۹ صبح- ۷ شب، یکشنبه ۷-۱ شب، www.bnf.fr) این کتابخانه که توسط دومینیک پرالت طراحی و در سال ۱۹۹۶ افتتاح شد بیش از ۱ میلیون دلار هزینه داشته و هزینه تعمیرات و نگهداری آن حتی از لوور هم بیشتر است. برج های شیشه ای ۹۰ متری آن یادآور کتاب های باز هستند.

موزه دلاکروی و سن سولپیک

کمی آن طرف تر در یک میدان کوچک با کمی پیاده روی از کلیسای سن ژرمن به موزه اوژن دلاکروی (شماره ۶ محله فورستنبرگ، چهارشنبه – دوشنبه ۹٫۳۰ صبح- ۴٫۳۰ ب.ظ، www.mnusee-delaeroix.fr) می رسید. این نقاش از ۱۸۵۷ تا ۱۸۶۳ در اینجا زندگی می کرده و در همان زمان مشغول کار روی نقاشی های دیواری محراب کلیسای سن سولپیک بوده است. در آتلیه قبلی این هنرمند نمایشگاه های دامی برگزار می شوند، اما نامه های شخصی و یادگارهایش در خانه به نمایش گذاشته شده اند. همچنین در پشت این خانه یک باغ زیبا و آرام قرار دارد.

با فاصله اندکی به طرف جنوب و آن طرف بولوار سن ژرمن به محله سن سولپیک (-St Sulpic) می رسید، که طرف شرقی آن کلیسای ژان باپتیست سرواندونی قرار دارد. سن سولپیک (هر روز ۷٫۳۰ صبح- ۷٫۳۰ شب) بخاطر برج های بلند آن، که یکی بلند تر از دیگری است، و نیز نقاشی های دیوار عظیم روغن و موم اوژن دلاکروی که دو سال قبل از مرگش به اتمام رسیدند، شهرت بسیاری دارد.

عکس صفحه ۷۲-  استراحت در ژاردین دو لوگزامبورگ

ژاردین دولوگزامبورگ Jardin du Luxembourg

ژاردین دو لوگزامبورگ خوش منظره اصلی ترین پارک پاریس است. دانشجویان در این پارک کتاب می خوانند، استراحت می کنند، تنیس بازی می کنند، سالمندان زیر درختان فندق برای بازی شطرنج با هم ملاقات می کنند، عاشقان روی صندلی های آهنی یکدیگر را در آغوش می کشند، و کودکان روی برکه با قایق های کوچک خود مسابقه می دهند و سوار چرخ و فلکی می شوند که چارلز گارتیه، معمار خانه اپرای تاریخی، آن را طراحی کرده است. در انتهای شمالی این باغ ها، قصر لوگزامبورگ به سبک ایتالیایی (تورهای دارای راهنما با قرار قبلی، تلفن: ۴۴۰۱ ۴۹۱۹۵۴ برای افراد، www.senat.fr)، برای ماری دو مد سپس در اوایل قرن ۱۷ ساخته شد، و تکنون ساختمان مجلس سنای فرانسه است. همان بغل پتیت لوگزامبورگ قرار دارد که خانه رسمی رئیس مجلس سنا است. موزه ملی دو لوگزامبورگ (شماره ۱۹ خیابان دو واجرارد، دوشنبه، جمعه، شنبه ۱۱ صبح- ۱۰ شب، سه شنبه، پنجشنبه ۱۱ صبح- ۷ شب، یکشنبه ۹ صبح- ۷ شب، www.inuseeduluxembourg.fr) میزبان نمایشگاه های هنری است.

اودئون Odeon

منطفه اودئون بین لاین کوارتر و سن ژرمن قرار دارد. آن طرف بولوار سن ژرمن، در کارفور دو اودئون، یک مجسمه از ژرژ دانتون، رهبر انقلابی در جایی دیده می شود که زمانی خانه قدیمی او قرار داشت. کامیل دسمولینر دیگر رفیق انقلابی قبل از طوفان در باسیل در ۱۷۸۹ در شماره ۲ زندگی می کرد. بقیه در قسمت شمالی در خیابان های مجاور زندگی می کردند که اکنون به محل گران ترین بوتیک ها و آپارتمان های پاریس تبدیل شده اند. از اینجا، خیابان اودئون، اولین خیابان سنگفرش شده در پاریس شروع شده، و به محله اودئون می رسد، نشائر اروپایی اودئون نئو کلاسیک (تلفن: ۴۴۰۱ ۸۵ ۴۰۴۰، .www.theatre-odeon.fr)، که در ۱۷۸۲ تاسیس شد، محل یکی از معروف ترین شرکت های تئاتر فرانسه می باشد. در اینجا اغلب نمایشنامه های خارجی (بوشنر، چخوف، شکسپیر، و غیره) اجرا می شوند که گاهی این نمایش ها به زبان اصلی هستند.

عکس صفحه ۷۴-  موزه د ورسای

اطراف برج ایفل

وقتی طبقه مرفه پاریس در قرن ۱۸ از مارائیس خارج شده و ورسای آشفته شد، ثروتمندان و افراد مشهور آن طرف رودخانه از توئیلری، در ناحیه ام، خانه های جدید خود را ساختند اینجا نه تنها یک محله شیک با معماری سطح بالاست، بلکه یک جاذبه ثروتمند برای بازدید کنندگان است که از مهمترین ویژگی های آن می توان به موزه دور سای، برج ایفل Invalides و موزه رودن اشاره کرد.

موزه دورسای Musee d’Orsay

ادوارد دیتایل نقاش در سال ۱۹۰۰ گفت، این ایستگاه عالی است و واقعا شبیه یک موزه هنرهای زیباست، و چون موزه هنرهای زیبا شبیه یک ایستگاه است، پیشنهاد می کنم که تا جایی که می توانیم آن را تغییر دهیم. در ۱۹۸۶ این شوخی او به حقیقت پیوست، این ایستگاه راه آهن قرن ۱۹ که با پل عابر پیاده Passerelle Solferino به توئیلری منصل شده به موزه فورسای (سه شنبه – یکشنبه ۹٫۳۰ صبح- ۶ عصر، تا ۹٫۴۵ شب در ژوئن، www.musee-Orsay.fr) تبدیل شد که به هتر فرانسه از ۱۸۴۸ تا ۱۹۱۴ اختصاص دارد.

گانه اولنتی معمار ایتالیایی که قضای بیرونی آن را به شکل سابق حفظ کرده، فضای داخلی را به گونه ای تغییر داده تا بتواند آثار متعددی از آن دوره شامل کلکسیون امپرسیونیست ژو دوپام را در خود جای دهد. مجموعه مجسمه سازی کامل بوده و مجموعه عکس ها نیز مربوط به آغاز آن (۱۸۳۹) به بعد می باشد.

بسیاری از بازدید کنندگان از طبقه بالا با آثار امپرسیونیست ها و پست امپرسیونیست ها شروع می کنند: رنواره سزان، مانه، مونه، تولوز لوترک، دگا و ون گوگ (این بهترین مجموعه از آثار او بیرون از آمستردام، به همراه چند اثر از ماه های جنون قبل از مرگ او در ۱۸۹۰ می باشد) شروع می کنند، کلکسیون های طبقه همکف شامل بوم های بزرگ گوستاو کوربه هستید، پشت یک ایستگاه ساعت بزرگ یک کافه قرار دارد، و در طبقه مپانی رستوران بازسازی شده مجددا مورد استفاده قرار گرفته است.

عکس صفحه ۷۵- مجسمه های قصر بوربون

مجلس شورای ملی

قصر بوربون محل مجلس شورای ملی (اسمبلی ناسیونال)، مجلس نمایندگان پارلمان فرانسه، است. این ساختمان از ۱۷۲۲ تا ۱۷۲۸ برای دوشس بوربون، دختر لوئی چهاردهم، به سبک گراند تریانو در ورسای ساخته شده است. ناپلئون ستون های پوتانی رو به پونت دلا کنکورد را اضافه کرد، اما وقتی از ورودی جنوبی به آن نگاه کنید زیبایی و شکوه بیشتری دارد.

تنها طبق در خواست کتبی یا داشتن دعوتنامه از طرف اعضا می توانید وارد این بنا شوید. افراد معدودی نیز اجازه ورود برای تماشای نقاشی های دلاکروزه تصویرگر تاریخ تمدن، در کتابخانه را  دارند.

موزه رودن Musee Rodin

هتل ماتینگتون (شماره ۵۷ خیابان دو وارن)، محل زندگی نخست وزیر در فاصله کوتاهی از مجلس شورای ملی قرار دارد. پارک خصوصی آن دارای یک عمارت موسیقی برای جلسات استراتژیک اسری است، در همان خیابان، در شماره ۷۷، عمارت قدیمی رودن به نام هتل بیرون (Hotel Biron) قرن ۱۸ قرار دارد که اکنون محل نمایش آثار این مجسمه ساز در قالب موزه ملی رودن (سه شنبه یکشنبه، آوریل- سپتامبر موزه ۹٫۳۰- ۵٫۴۵ ب.ظ، پارک تا ۵٫۱۵ ب.ظ، اکتبر – مارس موزه ۹٫۳۰ صبح- ۴٫۴۵ پ. ظ، پارک تا ۵ ب.ظ، آخرین ورودی تا ۴٫۱۵ ب. ظ، www.musee-codin.fr) می باشد. آثار مهم این مجموعه شامل «بوسه» (که بخاطر شوکه کننده بودن آن از نمایشگاه جهانی ۱۸۹۳ شیکاگو کنار گذاشته شد)، «مرد متفکر» (که گفته می شود دانته در حال تفکر درباره دوزخ است)، «آزاد مردان شهر کاله» و «بالزاک»، که این نویسنده را همچون یک کوه از یک انسان نشان می دهد، می باشند. همچنین از دیگر آثار به نمایش در آمده می توان به آثار کامیل کلودل، معروف ترین شاگرد رودن، اشاره کرد.

Les Invalides

هتل لزوالید (اکتبر – مارس هر روز ۱۰ صبح- ۵ ب. ظ، آوریل – سپتامبر تا ۶ عصر، www.invalides.org) که توسط لوئی چهاردهم به عنوان اولین بیمارستان ملی و خانه بازنشستگی برای سربازان زخمی شده در جنگ ساخته شده یکی از معروفترین مکان های دیدنی در این منطقه است. این ساختمان زمانی حدود ۶۰۰۰۰ سرباز را در خود جای می داد. اما ناپلئون بناپارت بخش بزرگی از آن را به موزه ارتش (Musee de l’Artnee) اختصاص داد. وقتی جسد بناپارت در ۱۸۴۰ از سن هلن برای تدفین به اینجا به محراب زیر گنبد طلایی Dome (ساعات بازگشایی مانند بالا، ۱۵ ژوئن- ۱۵ سپتامبر تا ۷ شب) آورده شد، این بنا به نماد شکوه خود بناپارت تبدیل شد. پسر امپراطور، که خود در آشوب های ونیز کشته شد، در همین محراب به خاک سپرده شد؛ هیتلر در ۱۹۴۰ بقایای جسد او را به اینجا فرستاد. از حیاط اصلی می توانید به کلیسای مجاور به نام سن لوئی لزوالید St-Louis-des – Invalides دسترسی داشته باشید. این کلیسا با پرچم های ارتش فرانسه در نبردها تزئین شده است. در حیاط ۱۸ توپ قرار دارد که ۸ تای آنها را از وین آورده اند و با دستور ناپلئون در شرایط خاص آتش می شدند که تولد پسرش در ۱۸۱۱ یکی از این موارد بود. این توپ ها دوباره در صلح موقت ۱۹۱۸ و مراسم تدفین مارشال فوش در ۱۹۲۹ به صدا درآمدند.

عکس صفحه ۷۷- گنبد طلایی لزوالید

در جنوب غربی لزوالید Ecole Militaire قرار دارد که از اواسط قرن ۱۸ افسران در آن تعلیم می بینند. زمین رژه قبلی آنها، Champ de Mars اکنون به یک پارک سرسبز بزرگ تبدیل شده که تا برج ایفل کشیده شده است. اینچا در دهه ۱۷۸۰ زمین سوارکاری و محل برگزاری نمایشگاه جهانی بین ۱۸۶۷ و ۱۹۳۷ بود. در قرن بیستم، Champs به محل اصلی مجلل ترین خانه های کرانه چپ تبدیل شد.

برج ایفل The Eiffel Tower

از نظر بسیاری از افراد مهمترین بنای پاریس ایفل تور، یا برج ایفل است (هر روز سپتامبر – اواسط ژوئن ۹٫۳۰ صبح- ۱۱٫۴۵ شب، آخرین سرویس بالابر ۱۱ شب، یا ۱۰٫۳۰ شب برای طبقه آخر، پله ها ۹٫۳۰ صبح- ۶٫۳۰ عصر؛ اواسط ژوئن- آگوست ۹ صبح- ۱۲٫۴۵ نیمه شب، آخرین سرویس بالابر ۱۲ شب، با ۱۱ شب برای طبقه آخر، پله ها ۹٫۳۰ صبح- ۱۲٫۴۵ نیمه شده، تلفن: ۱۱۴۴۰۱ ۲۳ ۲۳، www.toureiffel.fr). وقتی نماد نماد تیرآهنی گوستاو ایفل به عنوان شاهکار اصلی نمایشگاه جهانی ۱۸۸۹ انتخاب شد. او با اشتیاق تمام اعلام کرد که، «فرانسه تنها کشور با یک تیرک پرچم ۳۰۰ متری خواهد بود!» اما طرح های او به شدت مورد مخالفت قرار گرفتند، معمار خانه اپرای چارلز گارنیه و گای دوما پاسان رمان نویس از مخالفان اصلی بودند؛ موپاسان زیر چهار پای این برج این پیک نیک اعتراضی بر پا کرد.

با اینحال، مردم پاریس عاشق برج جدید خود بودند، و تنها چند سال بعد نویسندگان و هنرمندانی همچون آپولینه، ژان کوکتو، رائول دوفی و موریس او تر بلو آن را تحسین کردند. این برج ۳۲۱ متری تا سال ۱۹۳۱ بلندترین برج جهان بود، تا اینکه ساختمان Empire State نیویورک ساخته شد. برج ایفل که از یک طرح پیشنهادی تخریب در ۱۹۰۹ جان سالم به در برده بود، با نصب یک انتقال دهنده امواج رادیویی در بالای آن کارایی ارزشمندی یافت و اکنون سالانه حدود شش میلیون بازدید کننده از آن را دارد.

La Pagode

محوطه اطراف الزوالید ارزش گشت و گذار با عجیب ترین سینما و چایخانه پاریس، La Pagode ، در خیابان بابیلون شروع کنید. چای عالی، باغ های استوایی و فیلم های روز.

تا رسیدن به طبقه اول ۳۶۰ پله وجود دارد، و در همان طبقه یک ارائه صوتی تصویری از تاریخ این برج دیده می شود. تا رسیدن به طبقه دوم ۷۰۰ پله وجود دارد و هر دوی این طبقات با آسانسور هم قابل دسترسی هستند- آسانسور همیشه صف دارد که سالانه به ۱۰۰٫۰۰۰ کیلومتر می رسد. در طبقه سوم (که تنها با آسانسور قابل دسترسی است) یک سکوی بازدید شیشه ای و اتاق نشیمن گوستاو ایفل قرار دارد. در یک روز صاف می توانید پانورامای ۶۵ کیلومتری داشته باشید. دو رستوران در طبقه دوم وجود دارد که رستوران ژول ورن یکی از آنهاست. در روزهای گرم تیر آهن ها منبسط می شوند، و بدین ترتیب برج تا ۱۵ سانتیمتر بزرگتر می شود. این برج حتی در قوی ترین بادها هم بیشتر از ۱۲ سانتیمتر تکان نخورده است. وقتی هر هفت سال یک بار آن را رنگ می کنند تا ۴۰ تن رنگ مصرف می شود.

عکس صفحه ۷۹- برج ایفل

عکس صفحه ۸۰- هنر قبیله ای در موزه du Quai Branly

موزه du Quai Branly

درست در شمال غربی برج ایفل، در شماره ۳۷ اسکله برانلی، موزه du Quai Branly (سه شنبه، یکشنبه ۱۰ صبح- ۶٫۳۰ ب.ظ، پنجشنبه تا ۹٫۳۰ شب، ,www.quaibranly fr)، میراث فرهنگی ژاک شیراک، قرار دارد که در سال ۲۰۰۶ افتتاح شده است. این موزه مجموعه ای از حدود ۳۰۰۰۰۰ شی از آفریقا، آسیا، آمریکا و اقیانوسیه را در خود جای داده، و بیش از ۳۶۰۰ آیتم آن به نمایش گذاشته شده اند. این مجموعه با بار مستعمراتی تا حدی جنجال برانگیز است، اما نمای قرمز و پوشیده از شاخ و برگ آن با طراحی ژان توول معمار بسیار چشمگیر و جذاب می باشد.

مونپارناس Montparnasse

این منطقه که نام خود را از «قله پارناس» پاریس، محل زندگی الهگان شعر و موسیقی گرفته بعد از استخراج معادن بایر بدون استفاده بر جای ماند. در دهه ۱۹۲۰، این محله به عنوان مکان اصلی گروه هنر مندان، به سرکردگی پیکاسو، از Montmartre پیشی گرفت.

مهاجران آمریکایی همچون ارنست همینگوی، ترورد استین، اسکات فیتز جرالد و جان دوس باسوس علاقه بسیاری به فضای زندگی آزاد در اینجا داشته و خود با حضور شان به این حال و هوا افزودند.

یکی از پاتوق های هنری میلر، Le Select (شماره ۹۹ بلوار دومونتپارناس) در سال ۱۹۲۵ به شکل یک کافه شانه روزی افتتاح شد. Les Six گروه آهنگسازان شامل میلهود، پولنک و هونگر، در اینجا با هم ملاقات کردند. La Coupole، رو به روی آن در شماره ۱۰۲، مورد علاقه سارتر و دو بوار در سال های بعد از جنگ جهانی دوم بود این کافه بازسازی شده و اکنون گنجایش ۴۰۰ نفر را دارد. Le Domne در شماره ۱۰۸ هنوز حال و هوای روزهای مودیلیانی و استراوینسکی را حفظ کرده است. آن طرف خیابان در شماره ۱۰۵، پیکاسو، دورن و ولامینک در L Rotonde ملاقات می کردند. در تقاطع بلوار دو مونتپارناس و بلوار سن میشل، La Closerie des Lilas جایی است که لنین و تروتسکی به فکر انقلاب روسیه بودند، و همینگوی و دوستانش بعد از جنگ جهانی اول در آن با هم ملاقات می کردند.

امروزه جاذبه این مکان ها فوراً به چشم نمی آید، بلوار دو منتپارناس طبق استانداردهای فرانسوی ساده است، و اغلب باتوق های نسل از دست رفته دوباره رنگ و یا حتی بازسازی شده اند، اما مردم هنوز برای

کا بیان نشستن در جایی که مودیلیانی، لنین با سارتر بوده اند، پول خوبی می پردازند.

دخمه های شهر

زیر مونتپارناس دخمه های شهر قرار دارند (ورودی در محله دونفه روشرو، سه شنیه – یکشنبه ۱۰ صبح- ۴۵/۴ ب.ظ). راهروهای این دخمه ها برای دفن دوباره میلیون ها اسکلت فبرستان های پیش از حد شلوغ استفاده شده است. این استخوان ها که هویت صاحب آنها مشخص نیست، روی قفسه هایی چیده شده اند و گاهی به صورت هنرمندانه و ترسناک کنار هم قرار گرفته اند.

تور مونتپارناس ۵۹ طبقه و ۲۱۰ متری (شماره ۳۳ خیابان دومن، هر روز در تابستان ۳۰/۹ صبح- ۱۱٫۳۰ شب، در زمستان ۳۰/۹ صبح- ۱۰٫۳۰ شب، www.tourmontparnasse.com ) شاید نمای جالبی نداشته باشد اما منظره از آن بالا بی نظیر است.

قبرستان مونتپارناس (Cimetiere du Montparnasse، ورودی از بلوار ادگار کوئینه، مارس – نوامبر ۸٫۳۰ صبح- ۵٫۴۵ عصر، شنبه از ۹ صبح، در زمستان این ساعات کمی کوتاه تر هستند) دارای مقابری همچون آهنگسازان سن سانس، سزار فرانک، موپاسان نویسنده و بادلر شاعر، بعلاوه آلفرد دریفوس، افسر یهودی ارتش که محکومیت او به اتهام ساختگی جاسوسی باعث از هم پاشیدن کشور شد، می باشد. همچنین اتومبیل ساز مشهور آندره سیتروئن، پیر لاوال نخست وزیر ویچی (که در حالیکه به علت خودکشی در حال جان دادن بود اعدامش کردند) و ژان پل سارتر فیلسوف و بار همیشگی او سیمون دوبوار نویسنده در اینجا دفن شده اند.

لا دفانس (La Defense)

وقتی از طاق پیروزی از خیابان طولانی دلا گراند – آرمی به طرف پایین می روید، نور برج ها با پس زمینه حومه سرسبز و زیبای نوئیل بزرگتر و درخشان تر می شود. به آن طرف رودخانه بروید تا به یک منهتن کوچک برسید که از سال ۱۹۶۹ سر بیرون زده تا به یک شهر کوچک در نوع خود تبدیل شود.

Grande Arche (هر روز آوریل- سپتامبر ۱۰ صبح- ۸ شب، اکتبر – مارس ۱۰ صبح- ۷ شب، www.grandearche.com) از بقیه برج­ها یک سر و گردن بلندتر است، و تنها وقتی به آن نزدیک می شوید متوجه می شوید که چقدر بزرگ است. یک مکعب توخالی با ارتفاع ۱۱۰ متر و عرض ۱۰۶ متر که می تواند شانزه الیزه و نوتردام را در دل خود جای دهد. این بنا که با سرعت بالایی ساخته شد (ژوهان اوتو وون اسپر کلسن معمار دانمارکی در سال ۱۹۸۳ در مسابقه برنده شده و این طاق در زمان جشن دویست ساله انقلاب فرانسه در ۱۹۸۹ تکمیل شد)، بر روی یک محور یا طاق پیروزی و لوور ساخته شده است. سه گوشی های شیروانی سفید آن با مرمر کارارا پوشیده شده اند، و نمای بیرونی با ترکیبی از مرمر خاکستری و شیشه کار شده است؛ دیوارهای داخلی نیز با آلومینیوم پوشانده شده اند. دو «پایه» دفاتر اداری را در خود جای داده اند.

در حالیکه بام محل اتاق هاب کنفرانس و فضاهای نمایشگاهی است. یک آسانسور حبابی شما را از بین یک ابر «فایبر گلاس» و تفلون، که با کابل های فولادی نگه داشته شده اند، بالا می برد اما قیمت آسانسور تا بام گران است و نمای آن چندان تفاوتی با نمای بالکن طبقات پایین تر ندارد.

تعداد روزافزون بازدید کنندگان و کارمندان اداری باعث افزایش تعداد مغازه ها، سینماهای هتل ها و رستوران ها در لا دفانس شده است، یکی از بزرگترین تازه واردان این عرصه مجموعه سینمایی Cine  Cite La Defance ۱۶ پرده ای است.

آن طرف تالار اجتماع اصلی یک قبر برتری ۱۲ متری از سزار دیده می شود که همچون یک انگشت شست ورم کرده است. وقتی از بالکن های پلکانی پایین می روید به مجسمه ها، آب نماها و نقاشی های دیواری بیشتری از میرو، کالدر و دیگر هنرمندان مدرن می رسید، که جزئیات تمام این آثار در قسمت اطلاعات در اختیار شما قرار داده می شوند.

عکس صفحه ۸۳- طاق بزرگ لادفانس

عکس صفحه ۸۴-  ورسای Versailles

گشت و گذار

ورسای Versailles

ورسای که قصر لوئی چهاردهم است درست مثل خود شاه خورشید عجیب است. یک بازدید از این قصر بخش اعظم روز یا حتی تمام یک روز را می گیرد و به پیاده روی بسیاری نیاز دارد. ورسای در ۲۴ کیلومتری جنوب غربی پاریس قرار دارد؛ دسترسی جاده ای از بزرگراه N۱۰، با قطار از گار سن لازار به ورسای، با RER (خط C۵) به ورسای-ریو گوش، یا با مترو به پوئت دو سوره و سپس اتوبوس ۱۷۱. قصر: سه شنبه – یکشنبه آوریل – اکتبر و صبح ۶٫۳۰ عصره نوامبر – مارس تا ۵٫۳۰ عصر. عمارت ماری آنتونت (شامل Petit Trianon): هر روز آوریل – اکتبر ظهر ۷۳۰ شب، نوامبر – مارس ظهر – ۶٫۳۰ عصر، گراند تریانون، هر روز آوریل – اکتبر ظهر ۶٫۳۰ عصر، نوامبر – مارس ظهر ۵٫۳۰ عصر. باغ ها: هر روز آوریل – اکتبر ۹ صبح- غروب (به جز زمانی که برنامه «Grands Eaux Musicales» برگزار می شود)، نوامبر – مارس ۹ صبح- غروب www.chateauversailles.fr)

از ویژگی های مهم فضای داخلی می توان به موارد زیر اشاره کرد: محراب رویال باروک Royal Chapel: آپارتمان های دولتی، که لوئی چهاردهم در آن سرگرم می شد؟ سالن دایان، که او در آن بیلیارد بازی می کرد؛ Galerie des Glaces (تالار آیینه) ۷۳ متری، و اتاق خواب پادشاه، که لوئی در آن بر اثر ابتلا به قانقاریا در ۱۷۱۵ درگذشت. در اتاق خواب ملکه، ۱۹ فرزند سلطنتی متولد شدند، که بین تولدها اغلب توسط تعضای دربار، طبق آیین و رسوم آن دوران، برگزار می شدند.

عکس صفحه ۸۵- عمارت فونتنبلو

زیباترین نمای این فسر در سمت غرب و رو به باغ ها قرار دارد، جاییکه فواره ها و آب نماها از ۳٫۳۰ بعد از ظهر در سه یکشنبه ماه (مه – سپتامبر) باز می شوند، Grand Trianon قصر کوچکی است که لوئی چهاردهم برای فرار از قصر بزرگ خود به آن پناه می برد؛ Petit Triation که مورد علاقه لوئی پانزدهم بود؛ و Hameau و مزرعه کوچک، که گفته می شود ماری آنتونیت، ملکه لوئی چهاردهم، در زمان کودکی در آن بازی می کرده است.

فونتنبلو Fontainbleau

عمارت فونتنبلو (چهار شنبه – دوشنبه ژوئن – سپتامبر ۹٫۳۰ صبح- ۶ عصر، اکتبر – مه ۹٫۳۰ صبح- ۵ ب. ظ، آخرین ورودی ۴۵ دقیقه قبل از تعطیلی، -www.musee-chateaufontainbleau.fr) که از زمان لوئی تهم تا ناپلئون سوم محل زندگی پادشاهان و یک نمونه بارز از منریسم فرانسوی است یک سفر کوتاه خوب از پاریس محسوب می شود. در اینجا بود که لوئی چهاردهم لغو فرمان نانت در ۱۶۸۵ را امضا کرد و ناپلئون اول اولین قانون استعفای خود در ۱۸۱۴ امضا کرد. کمی نزدیک تر (۶۵-۱۹۴۵) فونتنبلو به دفتر اصلی ارتش ناتو تبدیل شده بود. فونتنبلو در ۶۴ کیلومتری جنوب شرقی پاریس قرار داشته و از بزرگراه ۸۶ یا با قطار از ژار دولیون، و سپس با اتوبوس به مقصد آن قابل دسترسی است.

مالمیزون Malmaison

عمارت مالمیزون (آوریل – سپتامبر دوشنبه، چهارشنبه – جمعه ۱۰ صبح- ۵٫۴۵ عصر، شنیه، یکشنبه ۱۰ صبح- ۶٫۱۵ عصر، اکتبر دوشنبه، چهارشنبه – جمعه ۱۰ صبح- ۱۲٫۳۰ ب.ظ و ۱٫۳۰- ۵. شنیه، یکشنبه ۱۰ صبح- ۱۲٫۳۰ ب.ظ و ۱٫۳۰- ۵٫۴۵ ب.ظ،  www.chateau-malmaison.fr) که در زمین های زیبایی واقع شده است، محل زندگی ژوزفین، همسر ناپلئون بوده که بعد از طلاق نیز همچنان به زندگی خود در اینجا ادامه داد. بسیاری از وسایل او در این عمارت به نمایش گذاشته شده اند. مالمیزون در ۶ کیلومتری غرب پاریس قرار دارد. مترو: گراند آرش دلا دفانس، سپس اتوبوس ۲۵۸، با RER به روئلمالمیزون، و سپس کمی پیاده روی با تاکسی برای یک مسیر کوتاه.

وولو ویکوست (Vaux-le-Vicomte)

این عمارت قرن ۱۷ (اواسط مارس – اواسط نوامبر دوشنبه – جمعه ۱۰ صبح- ۱ب. ظ و ۲- ۶ ب. ظ، شنبه، یکشنبه ۱۰ صبح- ۶ ب.ظ، بازدید با شمع مه – اواسط اکتبر شنبه ۸ شب – نیمه شب، جولای – آگوست بعلاوه جمعه ها، www.valux-le-vicomite.com) توسط لوئی لوائو، آندره لنوتره و چارلز لبورن برای فوکو، وزیر مالی لوئی چهاردهم ساخته شده است، اما از تکمیل آن زیاد نگذشته بود که پادشاه مالک خانه را به جرم اختلاس دستگیر و برای تمام عمر زندانی کرد. این عمارت در ۵۵ کیلومتری جنوب شرقی پاریس قرار داشته و از بزرگراه N۵ یا با قطار از ژار دو لیون به ملون، و سپس یک مسیر با تاکسی قابل دسترسی است.

ژیورنی Giverny

کلود مونه در این خانه در ژیورنی (آوریل – اکتبر سه شنبه – یکشنبه ۹٫۳۰ صبح- ۶ عصر، آخرین ورودی ۵۰۳۰ ب.ظ، www.fondation-monet.com) از ۱۸۸۳ تا ۱۹۲۶ زندگی کرده و بارها این باغ ها، به ویژه نیلوفرهای آبی را نقاشی کرده است، زیورنی در ۸۵ کیلومتری شمال غربی پاریس قرار داشته و از جاده ۱۳ D۱۸۱ و D، یا با قطار از زار سن لازار به ورتون، با یک اتوبوس شاتل از ایستگاه تا ژیورتی قابل دسترسی است.

عکس صفحه ۸۷- پل روی برکه آبهای نیلوفری اثر مونه

تفریحگاه دیزنی لند پاریس

مجموعه تفریحی دیزنی لند نیز چندین هنل رستوران، یک مرکز گردهم آیی، یک زمین گلف، زمین های تنیس، و چندین استخر شنا را در خود جای داده و سالانه پذیرای بیش از ۱۲ میلیون بازدید کننده است. در خود پارک موضوعی، Main Street USA آداب و سنن آمریکای کوچک شهر در پایان قرن ۲۰ را به نمایش گذاشته است، که خود به چهار «لند» دیگر می رسد – فرانتیرلند، ادونچرلند، فانتازیلند، و دیسکاوری لند. هر بخش موضوعی دارای انواع تجربیات سرگرم کننده است، میکی و مینی ماوس، گوفی دانلد داگ و پولو تو میزبان در لباس های معروف خود در اطراف پرسه زده و برای عکاسی با بازدید کنندگان ژست می­گیرند. هر روز از ساعت ۳ بعد از ظهر یک رژه نمایشی با موضوعات فیلم های معروف دیزنی برگزار می شود. بازدید کنندگان در والت دیزنی استودیو پارک می توانند در صحنه فیلم ها گشت و گذار کرده و در بخش هایی نیز شرکت کنند.

این تفریحگاه در ۳۲ کیلومتری شرق پاریس و در نزدیکی Marn-la-Vallee قرار دارد. از یک بزرگراه از شهر و فرودگاه­های شارل دوگل و اورلی می­توانید به این مکان تفریحی دسترسی داشته باشید. قطارهای کامپیوتری پر سرعت (RPEER خط A) از پایتخت و قطارهای سریع تر فاصله دور (TGV) در ایستگاه Marine-la-Vallee, Cheesy در نزدیکی ورودی تیز دسترسی را آسان کرده­اند.

صفحه ۸۸- عکس

چه کار کنیم؟

گشت و گذار در پاریس تنها بخشی از سرگرمی هاست. مغازه های آن، از بوتیک های شیک و فروشگاه های خاص تا بازارهای اجناس ارزان قیمت، از بهترین ها در دنیا هستند. همچنین این شهر دارای انواع فرصت ها برای علاقمندان به سلامتی و طرفداران ورزش های پر تماشاچی است. این شهر برای سرگرمی های فرهنگی نیز دارای انواع نمایش ها، فیلم و موسیقی است.

خرید

برای لذت بردن از زیبایی و حال و هوای این شهر چه کاری بهتر از تماشای ویترین مغازه ها در وندوم مجلل، پرسه زدن در بلوار سن ژرمن، گشتن در غرفه های کتابفروشی در کرانه های سن با خلوت کردن در گوشه های دنج پاساژهای سرپوشیده است؟ پاریس دارای انواع مغازه هاست، و همچنان حال و هوای مغازه های خرده فروشی سنتی خود را حفظ کرده است.

چه چیزی را از کجا خریداری کنید

مناطق مختلف پاریس دارای حال و هوای خاص خودشان هستند، و مغازه های آنها اغلب بازتاب تاریخ و نوع مردمانی است که در آنها زندگی می کنند. از نظر مد، می توانید طراحان بوهمی را در مونتمارتر داشته باشید؛ لباس طراحان در امتداد خیابان مونتن و خیابان دو فابورگ سن-آنر یافت می شوند؛ و لباس های باحال امروزی در انواع له أله و خیابان اتین مارسل هستند.

مناطق دیگر به گشت و گذار بیشتر در دل آنها نیاز دارند: بخش غربی مسکونی منطقه ۷ برای لباس سنتی مردانه و تجهیزات گلف خوب است.

بهشت خوراکی ها

پاریس شهری پرامکانات است و هر بخش دارای شکلات فروشی­ها، شیرینی فروشی ها، نانوایی ها، اغذیه فروشی ها، مغازه های پنیر فروشی و بازارهای خیابانی شلوغ است.

عکس صفحه ۹۰- فروشگاه زنجیره ای Au Printemps

همچنین می توانید بوتیک های شیک طراحان و پارچه های مبلمان را در این منطقه بیابید. وندوم شیک مکانی است که در آن می توانید زیور آلات درخشان و الماس کاری شده را ببینید، اما در سن ژرمن یا Marais جواهرات اصیل تری می یابید. همچنین، علیرغم اینکه عتیقه های مجلل قرن ۱۸ اطراف محله ولتر در خیابان ام و خیابان ۸ام فابورگ سن-آنر به فروش می رسند، مبلمان و سرامیک های دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ در نزدیکی باسیل یا مونتمار فراوان هستند.

به گفته دیگر، به سختی می توان برای پاریس یک نقشه خرید مشخص تعریف کرد و این حاکی از افت و خیزها در مناطق مختلف است. شانزه الیزه، که از دل اوایل قرن بیستم تا دهه ۱۹۸۰ گذشته، در اواخر دهه ۱۹۹۰ به شکوفایی رسیده است. خیابان بلند سن-آنر اکنون محل مد آوانگارد است که می توانید بهترین نمونه های آن را در فروشگاه Colette بیابید، در چند سال گذشته، مد طراحان به سن ژرمن نقل مکان کرده، و عده زیادی را به سوگ حذف شدن کتابفروشی ها و اغذیه فروشی ها برجای گذاشته است.

در حالیکه Madrais در اوایل قرن ۱۷ بسیار مد روز بود، با انتقال لوئی چهاردهم و دربار به ورسای افول کرده، و در دهه ۱۹۶۰ احیای کند آن آغاز شد. اما از دهه ۱۹۹۰ به بعد، احیای خانه های شخصی زیبا و تأسیس چند موزه باعث شد تا این منطقه به یک ناحیه بین المللی یا بوتیک های مد جوانان و مغازه های عجیب و غریب هدیه فروشی تبدیل شود.

مناطق دیگر نشان دهنده تغییر جمعیت پاریس هستند. در منطقه ۱۳، در محله چینی ها با جمعیت بزرگ آن از آسیای جنوب شرقی، می توانید سوپرمارکت ها و شیرینی فروشی های چینی را در بین برج های سربه فلک کشیده ببینید. مناطق کم اهمیت تر دیگر کم به کم به مناطق مهم نقشه پاریس در امتداد کانال سن مارتین تبدیل شده اند، جاییکه مغازه آنتوان لیلی مخصوص مد زنان دارای سه فروشگاه فروشگاه است.

مناطق دیگر به این اندازه معروف نشده اند، به نظر می رسد که له آله در یک افول تدریجی به سر می برد، و فروشگاه های زنجیره ای آن چندان جذاب نیستند، و گذشته های آریستوکرات بلوار های بون نوول و مونتمار همچون خاطره ای دور از ذهن هستند که در کنار مغازه های ارزان فروشی و فست فودهای زنجیره ای محو شده اند.

عکس صفحه ۹۱- گالری ویوین Galerie Vivienne

بازارها

بازارهای پاریس علاقمندان به حراج ها، خوراکی ها و نیز کلکسیونرها را جذب خود می کنند. بازارهای ارزان فروشی پاریس از بازار بزرگ و باکلاس Marche de St-Ouen تا Marche de Montreuil و Marche d’Aligre متفاوت هستند. نوع دیگر این بازارها بازار خیابانی «سیار» است، که ساعت دو یا سه روز صبح در هفته (۷ صبح تا ۲٫۳۰ بعد از ظهر) برگزار می شود؛ شما می توانید در این بازارها محصولات با حال و هوای خاص هر منطقه را بیابید.

بعلاوه، بیش از ۵۰ بازار خیابانی وجود دارند؛ برخی از آنها عرفه های معدودی دارند، در حالیکه برخی دیگر، مانند Marchie Bastille یا بازار خیابان دامنسیل، صدها متر طول دارند. خیابان های دارای بازار، شامل خیابان موفتارد، در محله لاتین، دارای غذا فروشی با غرفه هایی هستند که تا پیاده رو کشیده شده اند و سه شنبه تا شنبه تمام روز باز هستند. برای فهرست کامل ساعات کار این بازارها به «Lesmarches parisiens» در www.paris.fr مراجعه کنید.

عکس صفحه ۹۲- مدهای شیک در خیابان مونتین

ورزش ها

این شهر گزینه های بسیاری برای علاقمندان به ورزش دارد. شما می توانید جزئیات رخدادهای ورزشی را در نسخه چهارشنبه فیگارو بدست آورید. برای اطلاعات (به زبان فرانسوی) در باره مکان های ورزشی، با الواسپورت به شماره ۷۵۷۵ ۰۸۲۰۰۰ تماس بگیرید.

رخدادهای ورزشی

مهمترین رخدادهای ورزشی شامل جام شش ملت در فوریه / مارس، ماراتن در آوریل، و مسابقات تنیس آزاد در مه / ژوئن در استادویم رولند گاروس هستند.

ورزش های پر تماشاچی

طرفداران فوتبال و راگبی می توانند بازی ها را در Stade de France، که برای جام جهانی ۱۹۹۸ ساخته شده بود، تماشا کنند. این استادیوم (خیابان فرانسیس دوپرز نس، سن دنیس تلفن: ۰۱۵۵۹۳۰۰۰۰، www.stadedefrance.fr) هر روز ۱۰ صبح- ۶ عصر، به جز روزهای برگزاری رخدادها) برای کنسرت­های راک نیز مورد استفاده قرار گرفته و دارای ظرفیت ۱۰۰٫۰۰۰ نفری است. Parc de Princes در منطقه ۱۶ خانه تیم فوتبال دسته برتر پاریس، پاریس سن ژرمن، است. Palais Omnisports Paris Bercy (شماره ۸ بلوار دوبرسی ۷۵۰۱۲ تلفن: ۰۱۴۴۶۸۴۴۶۸، www.bercy.fr) نیز میزبان مسابقات از جمله فوتبال، ورزش های یخی، ورزش های موتوری و سوارکاری است. برای اسب سواری، Grand Prix de l’Arc de Triornophe در اکتبر، در Longcharnp در بو دویولون برگزار می شود.

ورزش های عمومی

چند زمین تنیس عمومی پاریس، مانند آنهایی که در ژاردین دولوگزامبورگ قرار دارند، به این شکل کار می کنند که هر که زودتر برسد زودتر وارد زمین می شود. استخرهای شنای شهرداری شامل Piscine Josephine Baker هستند که این استخر روی سن شناور است. برای جزئیات بیشتر درباره امکانات ورزشی شهرداری به www.sport.paris.fr مراجعه کنید. بودوبولون، که دوسن و کانال سن مارتین دارای فرصت های خوبی برای دوچرخه سواری هستند. فدراسیون دوچرخه سواری فرانسه، تلفن:۱۴۴۱۶۸۸۸۸، دارای جزئیات کامل درباره کلوب های دوچرخه سواری است.

تفریح و سرگرمی

برای فهرست تفریحات در پاریس، یکی از راهنماهای هفتگی Pariscope با Lofficiel des Spectacles را خریداری کنید، که هر دوی آنها روز چهارشنبه منتشر می شوند. فیگاروسکوپ، ضمیمه چهارشنبه روزنامه فیگارو نیز یک منبع اطلاعاتی خوب دیگر است. دفتر گردشگری نیز اطلاعات به روز (به چندین زبان) دارد. همچنین می توانید به www.paris-info.com مراجعه کنید.

تئاتر

تئاتر ملی اصلی Comedie Francaise (شماره ۱ محله کوله، ۷۵۰۰۱، تلفن: ۰۱۴۴۵۸۱۵۱۵ www.cornedle-francaise.fr) می باشد، که در آن آثار نویسندگانی همچون مولیر و راسین اجرا می شوند. نمایش های مدرن کلاسیک نیز در اینجا روی صحنه می روند، دیگر تئاتر های مهم شامل Theatre de Vieux Colombier (شماره ۲۱ خیابان وبو کولومبیه، ۶، ۷۵۰، www.theatredevieuxcolombierac.com)، برای آثار نمایشی کلاسیک و مدرن در مقیاس کوچک، و تئاتر دوشاتله (شماره ۲ خیابان ادوارد کولون، ۱۷۵۰۰۱ www.chatelet-theatre.com) برای اپرا، کنسرت های کلاسیک و باله هستند.

سینما

پاریس دارای چندین سینمای چند پرده ای است که در آن آثار پرفروش و گیشه اکران می شوند، ما اگر تماشای فیلم کلاسیک فرانسوی را ترجیح می دهید چند سینمای خانه هنر خوب نیز وجود دارند. اغلب سینماها در مرکز پاریس فیلم ها را به زبان اصلی به همراه زیرنویس فرانسوی نمایش می دهند. البته اگر از مرکز شهر دور شوید، فیلم ها اغلب دوبله شده اند. برای یک تجربه سینمایی عالی به La Pagodle (شماره ۵۷ خیابان بابیلون، ۷، ۷۵۰، تلفن: ۰۴۵۵۵۴۸۴۸) بروید، جاییکه جدیدترین فیلم ها در یک محیط ژاپنی آرام با اتاق چای نمایش داده می شوند. علاقمندان به سینما نیز می توانند به سینما تک فرانسه، شماره ۵۱ خیابان دوبرسی، ۷۵۰۱۲، www.cinemathequefrancaise.com در یک ساختمان کوبیستی اثر فرانک گری بروند.

عکس صفحه ۹۵- اپرای مدرن باسیل

موسیقی و باله

اپرا و باله هر دو در قصر گارنیه و در اپرای مدرن با سیل نمایش داده می شوند. برای جزئیات بیشتر به www.operadleparis.fr مراجعه کنید.

موسیقی جاز برای فرانسوی ها اهمیت بسیاری دارد، و پاریس کلوب های بسیاری دارد. یک مکان معروف برای این هنر Caveau de la Huchette (شماره ۵ خیابان دلاهوشه www.caveanddelahuchiette) است، که هر شب ساعت ۹٫۳۰ کار خود را شروع می کند. Le Sunset/Sunside (شماره ۶۰ خیابان لومبارد. www.sunsetsunside.com) دارای دو کلوب جاز در یک مکان است؛ جاز الکتریک و موسیقی جهانی، بعلاوه آکوستیک. گروه های معروف در New Morning و کلوب لیونل همپتون برنامه اجرا می کنند.

کنسرت های پاپ و راک در زنیت (Zenith) در پارک دلا ویله، پارک دو پرنس و Palais Omnisports Paris Bercy برنامه دارند. دفاتر فروش بلیط در شعبه های کتابفروشی FNAC و صفحه فروشی های زنجیره ای با ویرجین مکاستور در شانزه الیزه جزئیات درباره برنامه گروه ها را ارائه می کنند.

کلوب ها

اگر بخواهید با برنامه کلوب ها همپا شوید، باید مثل جغد تا صبح بیدار بمانید، بسیاری از کلوب ها خصوصی هستند، یعنی تنها در صورتی می توانید وارد شوید که از قیافه شما خوششان بیاید. برخی از کلوب های بزرگتر در اطراف شانزه الیزه قرار دارند. کلوب های باحال تر نیز در منطقه باسیلا او بر کامف یافت می شوند.

عکس صفحه ۹۶-  در ژاردین دولوگزامبورگ

کودکان

برای اغلب کودکان دیزنی لند جذاب ترین مکان شهر است، برای گزینه های ارزان تر، سپری کردن بعد از ظهر در یکی از پارک های پاریس نیز خوب است. برای کودکان کوچک تر انواع چرخ و فلک، تئاترهای عروسکی (بجز در جولای و آگوست)، پونی سواری و قایق های اسباب بازی در ژاردین دولوگزامبورگ وجود دارند، نوجوانان علاقمند به حیوانات می توانند از Jardin d’ Acclimatation بازدید کننده که یک پارک کودکان با یک باغ وحش، پونی سواری و نمایش عروسکی در بودوبولون است.

برای کودکان علاقمند به موضوعات علمی، در Cite des Sciences et de l’Industrie چیزهای زیادی برای یاد گرفتن وجود دارد.

در Palais de la Découverte نیز گزینه های تفریحی مناسب کودکان بسیارند.

تقویم رویدادها (برای جزئیات و دیگر رخدادها، به www.parisinfo.com مراجعه کنید.)

ژانویه Pret a Porter Paris شوهای مد بهاره در پاریس اکسپو، مترو: Porte de Versailles، سال نو چینی، محله چینی ها، منطقه ۱۳، مترو: Porte d’Ivry

بهار Foire du Trone (اواخر مارس – اوایل مه)، یک فانفار هیجان انگیز در Plouse de Reuilly، Bois de Vincennes مترو: Porte Doree

آوریل ماراتن پاریس در شانزه الیزه به پایان می رسد.

جمعه خوب اسقف اعظم پاریس در صدر رژه دسته جمعی از پله های باسیلکای سوکره کر بالا می رود، مونتمارتر، مترو: Anvers

مه / ژوئن رقابت های تنیس آزاد فرانسه، رخداد Grand Slam استادیوم رولند گاروس) مترو: Porte d’Auteuil

ژوئن برای فستیوال موسیقی در ۲۱ام، کنسرت های رایگان در سرتاسر پاریس اجرا می شوند، در رخداد گارسون ها و پیشخدمت ها نیز ۵۰۰ پیشخدمت زن و مرد در گراند پولوار و سن ژرمن با هم مسابقه می دهند.

جولای روز باستیل (۱۴ام)، این جشن ها شامل رژه و نگارنگ نظامی در امتداد شائزه الیزه نمایش آتش بازی در ترو کادرو و رقص در محله دلا باسایل می باشد. تور دو فرانس (Tour’ de France) نیز در شانزه الیزه به پایان می رسد. پاریس سینما، فستیوال بین المللی فیلم در مکان های مختلفی برگزار می شود، مراجعه به www.paris-cinema.org نمایش های آتش بازی شبانه و آب نماهای رنگارنگ در شاتو دو ورسای (جولای – سپتامبر).

 سپتامبر ournee du Parinoine، روز باز در ساختمان های دولتی و خصوصی.

اکتبر Prix de l’Arc de Triomphe بزرگترین مسابقه سوار کاری فرانسه، Longchatmp، بو دویولون، مترو: Porte d’Auteuil و اتوبوس های شاتل رایگان۔ فستیوال پاییز، فستیوال سالانه تئاتر، موسیقی و رقص (تا دسامبر).

نوامبر ورود Beaujolais Nouveau (سومین سه شنبه ماه) در کافه ها و رستوران ها جشن گرفته می شود.

دسامبر کلیسای جامعنوتردام برای خشن غداک مسار داشت مملو از جمعیت می شود. جمعیت جشن عید پاک به شانزه الیزه سرازیر می شوند، و در ترو کادرو نمایش های آتش بازی برگزار می شوند.

صرف غذا در رستوران ها

پاریس به عنوان یکی از بهترین شهرهایی غذایی در دنیا شهرت دارد. با اینحال، در طول ده سال گذشته انتقادات خوراک شناسی سختی بر این پایتخت فرانسوی وارد شده، و این نقد مبنی بر این است که برخلاف لندن، نیویورک، و سیدتی، سبک غذایی در این شهر در مقابل تغییر و تحول سرسختانه مقاومت می کند. البته این انتقاداتی تا حدی درست هستند. وقتی بحث بر سر غذا باشد فرانسه یک کشور محافظه کار است. اما این دیدگاه مزایای خاص خودش را دارد، بویژه برای بازدید کنندگان.

کلاسیک تا معاصر

آشپزی های عالی در دنیا به تعداد انگشتان یک دست هستند که البته فرانسه یکی از آنهاست. این به معنای یک ساختار منسجم و تثبیت شده از مواد اولیه، تکنیک ها و غذاهاست، که همگی توسط استادان این هنر در طول سال ها مورد بررسی قرار گرفته و تکمیل شده اند.

عکس صفحه ۹۸- پارچه قرمز غذاخوری سنتی فرانسوی

بنابراین، اگر یک سرآشپز ریشه لیمو را در کوکاوین خود گریخت، این بدان معنا نیست که خلاقیت ندارد، صرفاً به این معناست که او به سنت ها احترام می گذارد و به اندازه کافی درباره طعم ها تجربه دارد و می داند که این کار ریسک خودش را دارد. به بیانی، می توان گفت که آشپزی فرانسوی مدت هاست که دوران بلوغ خود را سپری کرده، و در این مرحله برخی طعم های هیجان انگیز وجود دارند که به نظر آن ارزش دنبال کردن را ندارند.

سفارش آب

چند نوع آب معدنی (eau minnerale) در رستوران های فرانسوی عرضه می شوند. برای آب ساده: petillante برای آب کربوناته gazeuse و اگر آب شیر برایتان کافی است en carafe را سفارش دهید.

این به آن معنا نیست که غذای فرانسوی در حال تکامل و تحول نیست. طعم های جدید همواره در این آشپزی ادغام می شوند، اما این ترکیب با دقت انجام می شود. کاری، لیمو ترش، فندق، فلفل، نارگیل، و ریشه لیمو همگی از مواد مشترک منوها هستند. اغلب غذاها تا مغز استخوان فرانسوی باقی مانده اند، اما گزینه های جدیدی برای تجربه های نو نیز وجود دارند، و در این بین کوسکوس به اندازه boeuf bourguignon خورده می شود، و به نظر می رسد که سوشی محبوب ترین فست فود این شهر است.

آشپزی فرانسوی حتی از نظر تکنیک هم مدرنیزه شده است؛ مثلاً سس ها و خمیرها سبک تر از قبل شده­اند، و سبزیجات در منوها بیشتر شده اند. خود منوها ساده­تر شده اند و بیشتر با ذائقه معاصر هماهنگ هستند. با اینحال، این روش در تکامل سبک آشپزی آهسته و پیوسته در حال پیشرفت است.

مزیت این روش از چشم انداز بازدید کننده این است که غذاهای کلاسیک فرانسوی که در کشور خود رویای آن را در سر داشتیم همچنان به شکل اصیل روی میزهای فرانسوی بافت می شوند. اگر سوپ پیاز فرانسوی بخواهید، می توانید به سادگی آن را بیابید. اگر اسنک بخواهید، یک تکه گوشت با سس خامه ای و تند و یک کپه سیب زمینی سرخ شده ترد در کنار آن جلوی شما خواهد بود.

حتی هنوز غذاخوری هایی وجود دارند که همچنان به سبک قدیمی سرویس می دهند. بنابراین وقتی موقع سفارش می گویید، mousse au chocolat یک کاسه بزرگ از آن برای شما می آورند که وقتی دیگر از خوردن آن سیر شدید قسم می خورید که دیگر تا آخر عمر سمت آن نروید.

شاید کمی شاعرانه به نظر برسد، اما نترسید چون تجربه خوفناک رستوران فرانسوی همچنان وجود دارد: کاغذ دیواری های گلدار، دستمال های صورتی، گارسون ترشرو، Cotes du Rhone به سردی آتلانتیک شمالی، ماهی بیش از حد پخته شده به همراه مارچوبه روی گراج ها، رستوران های متوسط بسیاری وجود دارند، اما فرانسوی ها در این رابطه خیلی فرانسوی هستند و شاید حتی یک غذای ساده هم شما را به هیجان بیاورد.

نکته دیگری که باعث فوق العاده بودن غذای فرانسوی می شود میزان اجتماعی بودن آن است، ممکن است گاهی کسی را ببینید که به تنهایی کنار خیابان به ساندویچ فلافل خود گاز می زند، اما این صحنه به ندرت پیش می ید. حتی با وجود سرعت بالای زندگی مدرن فرانسوی ها همچنان به کنار هم نشستن و با هم غذا و نوشیدنی خوردن اعتقاد دارند.

Le Fooding

عبارت “Le Fooding”، که در ۱۹۹۹ توسط الکساندر گاما خبرنگار مطرح شد دو واژه انگلیسی “food” و “feeling” را به هم متصل کرده تا روی دیدگاه حس، فضا، سحر و جادوی غذا، تخیل، سرگرمی و زمان در هنگام غذا خوردن تاکید کند. کاما می گوید: «مردم برای لذت برن از غذای خود به چیزی پیش از غذای خوب نیاز دارند». همه چیز مربوط به نزدیک شدن به میز با یک ذهنیت و تمام حواس است، نه فقط یک شکم خالی و زبان حریص. بدین ترتیب، این همان چیزی است که فرانسه بخاطر آن شهرت یافته است. برای رستوران­هایی که از این ایده پیروی می­کنند به www.lefooding.com مراجعه کنید.

آنها برای غذا خوردن وقت می گذارند. در حقیقت، غذا در فرانسه یک سبک زندگی محسوب می شود، و این چیزی است که شما آرزو می کنید که می توانستید در چمدانتان گذاشته و با خود به خانه ببرید.

کجا غذا بخورید

غذاخوری های پاریس اکثراً فرانسوی هستند. اغذیه فروشی ها غذاهای سنتی و ساده سرو می کنند. کیفیت غذا در آنها متفاوت است، اما می توان گفت که منوها کپی شده هستند تخم مرغ خوابانده در شراب، سیب زمینی و سالاد شاه ماهی، اردک قندی، تاس کباب، موس شکلات، و تارت تائین، بارها دارای انواع غذاهای اغذیه فروشی ها هستند، اما تخصص آنها در غذای دریایی است – صدف، صدف دوکپ های، خرچنگ دریایی، لابستر و گوشت صدف مرتبا روی دست گارسون ها به این سو و آن سو می روند.

کافه ها به معنای سنتی آن، معمولاً ساندویچ (گوشت کبابی با پنیر) و انواع سالاد سرو می کنند، با اینحال، کافه های شیک و مدرن دارای منوی کامل از انواع غذاهای بین المللی و مدیترانه ای هستند.

عکس صفحه ۱۰۱- Le Train Bleu در ژار دلیون

رستوران های با کلاس ستاره دار در انواع قدیمی، با قارچ دنبلان و جگر و انواع سس های قدیمی، دسر یخی (سوربت) برای تمیز کردن گلو بعد از یک خوراک گوساله با آب پرتقال و دسرهایی که در انواع مختلف با شیر و شکلات تهیه شده اند، از شما پذیرایی می کنند. یکی از بهترین روش ها برای لذت بردن از رستوران های ستاره دار انتخاب منوی مزه (degustation) است، که به شما اجازه می دهد تا ساعت ها انواع غذاها در مقادیر اندک را مزه کنید.

عکس صفحه ۱۰۲ – نان های سنتی

آشپزی قومی

اگر دیگر از غذای فرانسوی خسته شدید، می توانید با رستوران های بین المللی پاریس به خودتان زنگ تفریح بدهید، چه چیزی بهتر از تجربه صحنه­های آشپزی متفاوت پاریس پاریس از نظر غذاهای مراکشی، آفریقایی، آنتیلی، تایلندی، ویتنامی و ژاپنی عالی است. از نظر مکانی، بهترین تجمع رستوران های چینی و ویتنامی منطقه ۵ و ۱۳ (یعنی حدودا محله لاتین و جنوب شرقی تا کرانه چپ جدید) است، در حالیکه غذاخوری های ژاپنی در بخش هایی از منطقه ۱ (اطراف لوور، قصر سلطنتی و شاتله) جمع شده اند. بهترین رستوران های مراکشی در سرتاسر پایتخت دیده می شوند، اما اطراف باستیل مکان خوبی برای شروع است. غذای لبنانی نیز در منطقه ۸ و ۱۶ (مادلین، گراندز بولوار، شانزه الیزه و وست) عالی است.

عکس صفحه ۱۰۳- د کور آرت نووا در گالوپین

غذای خوب آفریقایی را می توانید در پیکال و ایست بیابید، و غذای هندی ارزان در خیابان های پشت ژار دو نورد در منطقه ۱۰ جمع شده اند.

بیرون غذا خوردن با کودکان

بیرون بردن کودکان برای صرف غذا کار سختی نیست (هر چند بهتر است در مکان های شیک از قبل چک کنید)، کودکان فرانسوی از همان دوران کودکی به بیرون غذا خوردن عادت می کنند و بنابراین به طور کلی رفتار خوبی در رستوران ها دارند. بسیاری از رستوران های دارای منوی کودکان هستند. در غیر این صورت یک منوی ثابت و از پیش تعیین شده در اختیار شما قرار می دهند. برای کودکان کم سن و سال تر، فقط کافی است بشقاب اضافی در خواست کرده و از غذای خودتان به آنها بدهید. همچنین، می توانید یک غذای ساده از منوی a la carte سفارش دهید، مثل املت یا سوپ، با نان، که همیشه همراه غذای فرانسوی سرو می شود، و بستنی یا میوه بعد از غذا می توانید شکم کودکان را سپر کنید.

عکس صفحه ۱۰۴- رستورانی در منطقه ۱۲

جملات مفید

میز خالی دارید؟

Avez-vous une table?

صورتحساب لطفاً

L’addition, s’il vous plait

من …. می خواهم.

J.aimerias

برای کمک به سفارش شما

منو

پنیر

چای

چیپس

قهوه

نمک

شیر

فلفل

شکر

سالاد

شراب

سوپ

آبجو

گوشت

لیوان

ماهی

آب

غذای دریایی

نان

کره

و برای خواندن منو….

سیر

Ail

ژامبون

Ham

گوشت گوسفندی

Agnuau

خرچنگ سنگی

Longouste

مارچوبه

Asperges

گوشت خرگوش

Lapin

ماهی خاردار دریایی

Bar

صدف رودخانه ای

Moules

بیف

Boeuf

نودل

Nouilles

بلدرچین

Caille

تخم مرغ

Ceufs

گوشت اردک

Canard

پیاز

Oignons

جوجه اردک

Caneton

لوبیا

Petits pois

تمشک

Cerises

مرغ شاخدار

Pimtade

قارچ

Champignons

گلابی

Poire

گل کلم

Chouleur

تره فرنگی

Poireaux

شاه میگو / میگو

Crevettes roses/grises

سیب

Pomme

سبزیجات خام

Crudites

گوشت خوک

Porc

ماهی سیم

Daurade

جوجه

Poulet

بوقلمون

Dinde

سالمون

Saumon

موسیر

Echalotes

نان شیرین

Ris de veau

اسفناج

Epinards

حلزون

Escargots

برنج

Riz

شکم پر

Farci

جگر

Foie

دل

Rognon

شاه ماهی قرمز

Rouget

توت فرنگی

Fraises

گریل شده

Grille

تمشک وحشی

Framboises

سوسیس

Saucisse

کبابی

Roti

لوبیا سبز

Haricots verts

ماهی تن

Thon

خرچنگ

Homard

قزل آلا

Truite

صدف

Huiters

گوشت گوساله

veau

و گوشت را چطور دوست دارید؟

تقریباً خام

Rose

متوسط

A point

خام

Saignant

پخته

Bien cuit

محل اقامت

پاریس در تمام طول سال یک مقصد عالی به شمار می رود، بنابراین بهتر است در تمام فصول از قبل رزرو کنید. هتل ها رسما به پنج دسته تقسیم می شوند که از یک تا پنج ستاره هستند، و این رتبه بندی طبق راحتی و امکانات آنها تعیین می شود. یک جزوه کامل از فهرست هتل ها در دفتر اطلاعات گردشگری پاریس در دسترس است. نرخ ها به امکانات و محل هتل بستگی داشته، و در قسمت پذیرش نصب شده اند.

برای اقامت های طولانی بهتر است یک آپارتمان اجاره کنید. بخش های مسافرتی روزنامه های ملی دارای تبلیغات این گزینه ها هستند؛ اینترنشنال هرالد تریبون و FUSAC در پاتوق های مهاجران و سفارات در دسترس هستند و دارای فهرستی از مکان های اقامتی برای اجاره می باشند، Alcove & Agapes (خیابان کوپسووکس، ۱۷۵۰۱۸ تلفن: ۰۴۴۸۵۰۶۰۵، www.bed-and-beakfast-in-paris.com) ترتیب اجاره خانه های شخصی را می دهد.

اتاق یک نفره / دو نفره دارید؟

Avez-vous une chamber pour une/ deux personnes?

نرخ اجاره برای یک شب چقدر است؟

Que lest le prix pour une nuit?

کمپینگ

تنها محل نزدیک به مرکز پاریس در پودویولن، کتار سن، است, کمپینگ بودوبولن، allee ۷۵۰۱۶ ,du Bord de l’Eau»، تلفن: ۰۱۴۵۲۴۰۰۰

پانسیون

یک راهنمای رایگان با اطلاعات کامل درباره پانسیون های فرانسوی در فدراسیون خوابگاه های جوانان (FUAI)، شماره ۲۷ خیابان پاژول، ۷۵۰۱۸ پاریس، تلفن: ۰۱۴۴۸۹۸۷۲۷ www.fuaj.org در دسترس است. دفاتر اطلاعات گردشگری نیز دارای یک بروشور کامل به نام جوانان در پاریس هستند که در آن آدرس و شماره تلفن هتل ها، خوابگاه های دانشجویی و دیگر مکان های اقامتی ارزان قیمت آمده است.

خوابگاه ها در مکان های زیر هستند:

Auberge Jules Ferry، شماره ۸ بلوار ژول فری، ۷۵۰۱۱؛ تلفن: ۰۱۴۳۵۷۵۵۶۰ Auberge۰ Internationale des Jeunes شماره ۱۰ خیابان تروسو، ۷۵۰۱۱؛ تلفن: ۰۱۰۱۴۷۰۰۶۲۰۰

www.aljparis.com

Centre Internationale de Paris/Louvre (BV)، شماره ۲۰ خیابان ژان ژاک روسو، ۱۷۵۰۰۱ تلفن: ۰۱۵۳۰۰۰۹۰۹۰

Le Fauconnier شماره ۱۱ خیابان دوفاکونیر، ۷۵۰۰۴، تلفن: ۰۱۴۲۷۴۲۳۴۵

Le Fourcy شماره ۶ خیابان دو فورسی، ۷۵۰۰۴، تلفن: ۰۱۴۲۷۴۲۳۴۵

Maubuisson شماره ۱۲ خیابان دس بارس، ۷۵۰۰۴. تلفن: ۰۱۴۲۷۴۲۳۴۵

فرودگاه

پاریس دارای دو فرودگاه اصلی است. رویسی شار دوگل Roissy-Charles-de- Gaulle، در حدود ۳۰ کیلومتری شمال شرقی شهر، و Orly در حدود ۱۸ کیلمتری جنوب.

از فرودگاه Roissy-Charles-de- Gaulle به سمت مرکز پاریس

قطار: سریع ترین راه برای رسیدن به مرکز پاریس از فرودگاه دوگل قطار RER است. این قطارها هر ۱۵ دقیقه بین ۵ صبح تا ۱۱٫۴۵ از ترمینال ۲ حرکت کرده و ایستگاه های مترو در ژار دونورد با شاتله می روند. این سفر حدود ۴۵ دقیقه طول می کشد.

اتوبوس: اتوبوس ها بین این فرودگاه و خیابان اسکرایب از ترمینال ۱ دروازه ۳۰. ۲A دروازه ۱۰ و ۲D دروازه ۱۲ حرکت می کنند. حرکت آنها هر ۱۵ دقیقه و از ۵٫۴۵ صبح تا ۱۱ شب بوده و ۴۵ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد. همچنین، اتوبوس ایر فرانس از ترمینال ۲A و ۲B با ترمینال ۱ حرکت می کند. حرکت از دروازه ۳۴ هر ۱۲ دقیقه یکبار از ۴۵/۵ صبح تا ۱۱ شب حرکت می کند.

تاکسی: سفر از این فرودگاه با تاکسی حدود ۳۰ دقیقه تا بیش از یکساعت طول می کشد، که به ترافیک بستگی دارد، کرایه با تاکسیمتر محاسبه می شود و برای هر چمدان بزرگ باید مبلغ اضافی بپردازید.

اورلی تا مرکز پاریس

قطار: از شاتل دروازه H در Orly Sud یا دروازه F در Orly Quest به ایستگاه قطار اورلی استفاده کنید. ایستگاه های RER در آسترلیتز، پونت سن میشل و کوای دورسای قرار دارند. هر ۱۵ دقیقه از ۶ صبح تا ۱۱ شب حرکت می کنند و حدود ۳۰ دقیقه تا آسترالیتز راه است.

اتوبوس: اورلی باس از دروازه F یا دروازه D حرکت می کند. این اتوبوس هر ۱۰ دقیقه یکبار از ۵٫۳۵ صبح تا ۱۱٫۰۵ شب حرکت دارد. قطار اتوماتیک گرانتر Onlyval یک سرویس رفت و برگشت به آنتونی (نزدیک ترین RER به اورلی) می باشد که هر ۸-۵ دقیقه از ۶ صبح تا ۱۱ شب حرکت کرده، و ۳۰ دقیقه طول می کشد.

اتوبوس های ایرفرانس از دروازه J اورلی، یا دروازه E اورلی کوئست حرکت می کنند. آنها هر ۱۵ دقیقه یکبار از ۶ صبح تا ۱۱ شب حرکت داشته و مسیر آنها ۳۰ دقیقه طول می کشد. بلیط ها در ترمینال های ایر فرانس عرضه می شوند. همچنین به www.airfrance.fr مراجعه کنید.

تاکسی: سفر از اورلی به مرکز شهر با تاکسی بسته به ترافیک ۲۰ تا ۴۰ دقیقه طول می کشد.

کرایه دوچرخه

شما می توانید به صورت روزانه یا هفتگی از پاریس ولو، شماره ۲ خیابان فرامولین، ۷۵۰۰۵ تلفن: ۰۱۴۳۳۷۵۹۲۲، www.paris-velo-rent-a-bike fr، دوچرخه کرایه کنید. Paris a Velo C’est Sympa، شماره ۳۷ بولوار بوردون، تلفن: ۰۱۴۸۸۷۶۰۰۱، فکس: ۰۱۴۸۸۷۶۱۰۱ www.parisvelosympa.corn، نیز دوچرخه کرایه می دهد.

بودجه سفر

قیمت محل اقامت متفاوت است. شما می توانید یک اتاق دو نفره در یک پانسیون کوچک را با شبی ۵۰ یورو اجاره کنید، با اینکه می توانید در یک هتل لوکس شبی ۳۰۰ یورو بپردازید. با اینحال قیمت متوسط برای یک اتاق دو نفره با سرویس بهداشتی در مرکز شهر حدود ۱۵۰-۱۰۰ یورو است.

وعده هایی غذایی هم قیمت های متفاوتی دارند، اما به طور متوسط برای سه وعده غذایی در روز به همراه نیم بطری نوشیدنی باید ۴۰-۳۰ یورو بپردازید. متوسط قیمت ورودی به یک موزه ملی با گالری حدود ۸-۷ یورو است. تاکسی از فرودگاه حدود ۶۰-۴۵۰ یورو گرابه دارد که بایت هر چمدان باید ۱ یورو بیشتر داده و حدود ۵ درصد هم انعام بدهید.

کرایه اتومبیل

شما باید برای کرایه اتومبیل گواهینامه و پاسپورت خود را بدهید. همچنین باید یک کارت اعتباری اصلی یا حساب پس انداز پر داشته باشید. بیمه شخص ثالث اجباری است؛ پوشش کامل توصیه می شود.

در بین شرکت های بین المللی کرایه اتومبیل در پاریس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

Auto Europe، فقط رزرو آنلاین، www.autoeurope.com

Avis تلفن: ۰۸۲۰۰۵۰۵۰۵، www.avis.fr

Europecar/National InerRent تلفن ۰۸۲۵۳۵۸۳۵۸, www.europcar.fr

Hertz تلفن: ۰۱۳۹۳۸۳۸۳۸ www.hertz.fr

می خواهم یک اتومبیل کرایه کنم.

Je voudrais louer une voiture

آب و هوا

دماهای زمستانی در پاریس به طور متوسط ۴ درجه سانتیگراد است، در حالیکه در دماهای تابستانی متوسط حدود ۲۵ درجه سانتیگراد می باشد که البته در سال های اخیر گرمای تابستان به ۴۰ درجه نیز رسیده است. بهار و پاییز هوا ملایم است و متوسط دما ۱۱ درجه سانتیگراد می باشد. ژوئن، سپتامبر و اکتبر بهترین ماه ها برای بازدید از پاریس هستند، زیرا این ماه ها گرم و معمولاً آفتابی هستند، اما نسبت به روزهای اواسط تابستان کمتر شلوغ است.

لباس

پاریسی ها بیشتر از اهالی لندن یا نیویورک خوش لباس هستند. مردان در رستوران های شیک تر باید اکت بپوشند، هر چند به ندرت استفاده از کراوات الزامی است. اگر می خواهید با پای پیاده در شهر بچرخید بهترین راه گردش در پاریس بهتر است یک جفت کفش راحت به پا داشته باشید. در زمستان حتما بارانی همراه داشته باشید و در هر زمان از فصل سال چتر را فراموش نکنید.

جرم و ایمنی

مانند هر شهر مهم دیگری، در اینجا نیز بهتر است تا اقدامات احتیاطی نسبت به اموال خود را در پیش بگیریدہ جیب برها در برخی ایستگاه های مترو کمین کرده اند. همیشه بهتر است یک کپی از پاسپورت خود را برای موارد سرقت به همراه داشته باشید

در صورت گم کردن پا سرقت چیزی، باید شخصا به نزدیک ترین ایستگاه پلیس مراجعه کنید. اگر بخواهید از شرکت بیمه خود نیز خسارت بگیرید باید این کار را انجام دهید. برای کمک فوری با شماره ۱۷ تماس بگیرید.

گمرک و ویزا

کشورهای عضو اتحادیه اروپا و سوئیس تنها به یک پاسپورت معتبر یا سند شناسایی برای ورود به فرانسه نیاز دارند. مردم استرالیا، کانادا، نیوزیلند و ایالات متحده به پاسپورت نیاز دارند، در حالی که مردم آفریقای جنوبی باید ویزا داشته باشند. برای جدیدترین اطلاعات درباره الزامات ورودی، با سفارت فرانسه در کشور خود تماس بگیرید.

از زمان لغو کالاهای معتف از مالیات در اتحادیه اروپا از ۱۹۹۹، اگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا هستید محدودیتی برای مقدار تنباکو همراه شما در زمائورود به فرانسه ندارید.

اگر از کشورهای اتحادیه اروپا نیستید و در فرانسه کالای معاف از مالیات خریداری کرده اید، برای مقدار کالایی که می توانید وارد کشور خود کئید محدودیت دارید ۲۰۰ سیگار با ۱۰۰ سیگار پیچ یا ۵۰ سیگار برگ یا ۲۵۰ گرم تنباکو، ۵۰ گرم عطر به علاوه ۲۵۰ میلی لیتر اودکلن.

محدودیت ارز: برای مقدار ارزی که از هر کجای دنیا وارد فرانسه می کنید هیچ محدودیتی ندارید، اما اگر قصد وارد کردن مبلغ بیش از ۷۶۰۰ یورو را دارید باید اعلام کنید.

مسافران معلول

به مسافران دارای معلولیت حرکتی توصیه می شود که محل اقامت خود را از قبل رزرو کنند. اغلب فهرست های رسمی هتل ها از یک علامت برای نشان دادن دسترسی ویلچر استفاده می کنند، اما همیشه بهتر است از قبل با هتل هماهنگ کنید.

همچنین ویلچر برای کرایه موجود است: CRF Materiel Medical شماره ۱۵۳ بولوار والتر، ۷۵۰۱۱، تلفن: ۱۴۳۷۳۹۸۹۸. Pitcar, www.ptitcar.com، یک شرکت عالی پاریسی است که ویلچرهای مخصوص برای حمل و نقل را ارائه می­کند. همچنین آنها برای کاربران ویلچر برنامه سفر تعطیلات ترتیب می دهد.

سازمان های مفید و قابل استفاده :

فرانسه: انجمن معلولین فرانسه، سرویس اطلاعات، شماره ۱۷ بولوار آگوست بلانکی، ۱۷۵۰۱۳، تلفن: ۰۱۴۰۷۸۶۹۰۰، www.apfasso.fr

بریتانیا: RADAR انجمن سلطنتی معلولین و بازپروری، شماره ۱۲ سپنی فوروم، ۲۵۰ سیلی زود، لندن ۸AF EC۱۷، تلفن: ۰۲۰۷۲۵۰۳۲۲۲،   www.radar.org.uk

ایالات متحده: انجمن سفر و بستری در دسترس (SATH)، شماره ۳۴۷ خیابان پنجم ساختمان ۶۱۰، نیویورک، تلفن: ۲۱۲۴۴۷۷۲۸۴،   www.sath.org

رانندگی

رانندگی در پاریس به اعتماد به نفس و تمرکز نیاز دارد. اگر قصد رانندگی دارید، به نکات زیر توجه کنید: در صندلی جلو و عقب بستن کمربند ایمنی الزامی است، و محدوده سرعت در شهر ۵۰ کیلومتر در ساعت است. هرمز در خطوط مخصوص اتوبوس رانندگی نکنید، و اولویت با اتومبیل هایی است که از سمت راست می آیند.

گواهینامه رانندگی

Permis de conduire

اوراق ثبت اتومبیل

Carte grise

این قانون برای میدان ها هم صدق می کند، جاییکه اتومبیل های حاضر در میدان برای اتومبیل های در حال آمدن توقف می کنند. استفاده از کلاه ایمنی برای موتور سواران و مسافران الزامی است. یافتن جای پارک در خیابان کار دشواری است، جای پارک معمولاً دارای پارکومتر است؛ دوشنبه – شنبه ۹ صبح- ۷ شب (پرداخت با مارت پاریس، نرخ آن معمولاً ۱۰ یا ۳۰ یورو است، که می توانید آن را از یک tabac محلی خریداری کنید)، و حداکثر زمان توقف دو ساعت است. اغلب جاهای پارک زیرزمینی هستند. به لحاظ قانونی اتومبیل های پارک شده با جرثقیل برده می شوند. وسایل خود را در اتومبیل در معرض دید نگذارید چون دزدی از اتومبیل بسیار است. بافتن پمپ بنزین در مرکز شهر دشوار است، بنابراین اگر باک اتومبیل تان خالی شد به یک porte (خروجی) در پرفریک (یک جاده کمربندی چند باندی) بروید، چون در آنجا پمپ های بنزین ۲۴ ساعت شبانه روز در تمام طول سال باز هستند. رانندگانی که سرعت مجاز را رعایت نکرده و با هوشیار نباشند جریمه سنگین می شوند.

از راست برانید.

Priorite a droite

از سرعت خود بکاهید.

Ralentir

یک طرفه

Sens unique

از سمت راست حرکت کنید.

Serrez a droite / a gauche

ورود ممنوع

Vous n’avez pas la priorite

برق

برای اغلب دوشاخه های بریتانیایی و آمریکایی به آداپتور نیاز دارید: سوکت های فرانسوی دارای دو حفره گرد هستند، لوازم برقی ۲۲۰ ولت هستند، و لوازم آمریکایی به یک مبدل نیاز دارند. پریز ریش تراش ها هم معمولاً دارای ولتاژ دوگانه هستند.

سفارت و کنسولگری

استرالیا، شماره ۴ خیابان ژان ری، ۷۵۰۱۵، تلفن: ۰۱۴۰۵۹۳۳۰۰

کانادا: شماره ۳۵ خیابان مونتین، ۷۵۰۰۸، تلفن: ۰۱۴۴۴۳۲۹۰۰

نیوزیلند: شماره ۷ خیابان لئوناردو داوینچی، ۷۵۰۱۶ء تلفن: ۰۱۴۵۰۱۴۳۴۳

جمهوری ایرلند: سفارت: شماره ۱۲ خیابان فوش، ۷۵۰۱۶، تلفن: ۰۱۴۴۱۷۶۷۰۰، کنسولگری، شماره ۴ خیابان رود، ۷۵۰۱۶

بریتانیا: سفارت: شماره ۳۵ خیابان دو فابورگ سن آنر، ۷۵۰۰۸ء تلفن: ۰۱۴۴۵۱۳۲۸۱ کنسولگری، شماره ۱۸ خیابان دو آنژو ۷۵۰۰۸، تلفن: ۰۱۴۴۵۱۳۱۰۲

ایالات متحده: سفارت: شماره ۲ خیابان مگابریل ۷۵۰۰۱، تلفن: ۰۱۴۳۱۲۲۲۲۲ کنسولگری، شماره ۲ خیابان سن فلورنتین، ۷۵۰۰۱، تلقن: ۰۸۳۶۷۰۱۴۸۸

فوریت ها

شماره تلفن­های فوری:

آمبولانس (SAMU)   ۱۵

پلیس (police secours)   ۱۷

آتشنشانی (sapeurs-pompiers) 18

از تلفن همراه ۱۱۲

پلیس!

Police!

آتش!

Au feu!

کمک!

Au secours!

رسیدن به پاریس

هوایی ایر فرانس اصلی­ترین نمایندگی پرواز به فرانسه از ایالات متحده و اروپا بوده و برای برخی اپراتورهای کوچک تر، مانند بریت ایر، نیز کار رزرو را انجام می دهد.

برای مسافران بریتانیایی، اپراتورهایی همچون بریتیش ایرویز و خط هوایی ارزان تر ایزی جت و بریتیش میدلند از لندن و دیگر شهرهای بریتانیا به پاریس پرواز دارند.

دریایی: کشتی هایی که از بریتانیا، ایرلند و کانال ایسلند به بنادر شمالی فرانسه سرویس دارند. از زمان گشایش کانال توئل قیمت­ها را کاهش داده­اند. Seacat Catamaran دارای سریع ترین سرویس است اما بخاطر شرایط نامساعد آن احتمال لغو سفر بسیار است. چند مسیر مونوری از پولون، کالائیس و له هاور نیز به پاریس وجود دارند. شرکت های زیر در مسیر بریتانیا، ایرلند به فرانسه کار می کنند:

Condor Ferries (تلفن: ۰۸۷۰۲۴۳۵۱۴- www.condorferries.co.uk) از ویموث به سن مالو و پورت اسموت تا شریورک حرکت می کنند.

Hoverspeed (تلفن: ۰۸۷۰۱۶۴۲۱۱۴، www.hoverspeed.com) دارای یک سرویس دو ساعته از نیوهیون به دیپ و یک سرویس یکساعته از دو ور به کالائیس است.

P&O Ferries (تلفن ۱۸۷۰۵۹۸۰۳۳۳، www.poterries.com) از دور به کالائیس و پورت اسموت تا له هاور و شربورک سرویس می دهد.

SeaFrance (تلفن: ۰۸۷۱۶۶۳۲۵۴۶، www.seafrance.com) از دو ور په کالإئیس حرکت می کند.

Speed Ferries (تلفن: ۰۸۷۰۲۲۰۰۵۷۰، www.speed ferries.com) دارای یک سرویس ۵۰ دقیقه ای از دور به بولون است.

Irish Ferries (تلفن: ۰۸۷۰۵۱۷۱۱۷۱۷) از روسلار و کورک وله هاور و شر بوک سرویس دارد.

با قطار: یورواستار دارای سرویس های ریلی سریع و فراوان از لندن، ایزقلیت یا آشفورد به پاریس است. این سرویس ۱۲ بار در روز حرکت داشته و دو ساعت و ربع طول می کشد. برای رزرو با یورواستار با تلفن: ۵۱۸۶۱۸۶ – ۰۸۷ (بریتانیا) با ۰۸۹۲۳۵۳۵۳۹ (فرانسه) تماس گرفته یا به www.eurostar.com مراجعه کنید. برای کودکان ۴ تا ۱۱ سال نرخ ها کمتر است؛ کودکان زیر سه سال رایگان هستند، اما تضمین نمی شود که صندلی برای نشستن داشته باشند.

با اتومبیل: برای آنهایی که با اتومبیل از بریتانیا می آیند، یوروتونل اتومبیل ها و مسافران را از فولکستون تا کالائیس روی یک سرویس درایو – آن و درایو-آف، به تام له شاتل، می آورد.

از یک سکو تا سکوی دیگر ۳۵ دقیقه و از یک بزرگراه تا بزرگراه دیگر حدود یک ساعت طول می کشد. پرداخت در عوارضی است که پول نقد، چک با کارت های اعتباری را هم قبول می کنند، قیمت برای هر اتومبیل بدون توجه به تعداد مسافران یا اندازه آن می باشد. شما می توانید از قبل یوروتونل را رزرو کنید. تلفن: ۰۸۷۰۵۳۵۳۵۳۵ (بریتانیا) یا ۰۸۱۰۶۳۰۳۰۴ (فرانسه) یا به www.eurotunnel.com مراجعه کنید. همچنین، می توانید از سرویس دیگری استفاده کنید. به شاتل ۲۴ ساعت در روز در تمام طول سال کار می کند و هر ساعت بین دو تا پنج سرویس دارد که تعداد آن به فصل و ساعت روز بستگی دارد.

با اتوبوس: نشنال اکسپرس یورولاین از لندن تا پاریس به صورت روزانه سرویس داشته و یکی از ارزان­ترین روش ها برای رسیدن به پایتخت فرانسه است. برای افراد زیر ۲۶ سال سالمندان تخفیف ارائه می­شود. برای اطلاعات بیشتر با نشنال اکسپرس یورولاین در شماره ۴ خیابان کاردیف، لوتون، بدفوردشایر، تلفن: ۰۸۷۰۵۸۰۸۰۸۰، www.nationalexpress.com یا با یورولاین فرانس در ایستگاه زار روتیه شماره ۲۸ خیابان ژنرال دوگل، ۹۳۱۷۰، تلفن: ۰۸۳۶۶۹۵۲۵۲ تماس گرفته و با به www.euroloines.com مراجعه کنید.

تور و راهنما

از طریق دفتر گردشگری پاریس می­توانید درباره تورها و راهنماها اطلاعات کاملی به دست آورد. ماهنامه مخصوص این دفتر حاوی فهرستی از شماره تلفن هاست. برای یک گزینه کمی متفاوت تر نور با سِگوی را امتحان کنید، که یک وسیله نقلیه موتوری شبیه اسکوتر است. برای اطلاعات بیشتر به www.city segwaytours.comparis مراجعه کنید.

بهداشت و مراقبت های پزشکی

شهروندان اتحادیه اروپا: اگر از شهروندان اتحادیه اروپا بوده و در فرانسه بیمار شده اید، می توانید از درمان پزشکی اورژانس توسط پزشکان، دندانپزشکان و بیمارستان ها استفاده کنید، شما باید هزینه این درمان را بپردازید، که سازمان تامین اجتماعی فرانسه تا ۷۰ درصد هزینه های درمانی شما را باز پرداخت خواهد کرد. برای دریافت این مبلغ باید دارای کارت بیمه درمانی اروپایی باشید، شهروندان بریتانیایی می توانند برای کار به سایت www.dh.gov.uk یا دفاتر پست مراجعه کنند. برای اطلاعات بیشتر، به بروشور راهنمای سلامت برای مسافران در دفاتر پست، آنلاین در www.dh.gov.uk، با تلفن: ۰۲۰۷۲۱۰۴۸۵۰ مراجعه کنید.

شهروندان آمریکای شمالی: در آمریکای شمالی، با انجمن بین المللی کمک پزشکی برای مسافران، شماره ۴۰، رگال رود، گولف، اونتاریو، کانادا، تلفن: ۵۱۹۸۳۶۰۱۰۲ تماس بگیرید. این انجمن یک گروه غیرانتفاعی است که از پزشکان شرکت کننده به نرخ های ثابت درمانی می گیرد. یک کارت پزشکی پاسپورت مانند به اعضا داده می شود که پزشک آنها گزینه های روی کارت را پر می کند و می توانید از آن برای تماس با یک مشاوره پزشکی تلفنی ۲۴ ساعته و انگلیسی زبان استفاده کنید. عضویت در این انجمن رایگان است، اما باید مبلغی را به عنوان اهدایی بدهید. در پاریس، خدمات درمانی انگلیسی زبان در بیمارستان خصوصی آمریکایی تلفن: ۲۵۰۱۴۶۴۱۲۵، www.american-hospital.org در دسترس هستند.

داروخانه ها: داروخانه des Halles، شماره ۱۰ بولوار دوسبتستبول، ۷۵۰۰۴، تلفن: ۰۱۴۲۷۲۰۳۲۳ از ۹ صبح تا ۱۲ شب از دوشنبه تا شنبه، و ۹ صبح تا ۱۰ شب در روزهای یکشنبه باز است. دراگ استور پابلیک، شماره ۱۳۴ خیابان شانزه الیزه، ۷۵۰۰۸، تلفن ۰۱۴۷۲۰۳۹۲۵، از دوشنبه تا جمعه ۸ صبح تا ۲ بعد از نیمه شب، و شنبه و یکشنبه از ۱۰ صبح تا ۲ بعد از ظهر باز است..

تعطیلات رسمی

دفاتر دولتی، بانک ها، و اغلب مغازه ها در تعطیلات رسمی تعطیل هستند، هر چند می توانید تک و توک مغازه های باز هم پیدا کنید. اگر این روزهای تعطیلات رسمی با سه شنبه با پنجشنبه مصادف شوند، بسیاری از افراد شاغل دوشنبه یا جمعه را برای سپری کردن تعطیلات طولانی مرخصی می گیرند (البته این کار باعث اختلال در روند فعالیت ها و کسب و کارها نمی شود).

ژانویه …………………………….. روز سال نو

۱ می ……………………………… روز کار

۸ می ……………………………. روز پیروزی

۱۴ جولای………………………روز باستیل

۱۵ آگوست ………………………….عید عروج مریم

۱ نوامبر …………………………………روز قدیسین

۱۱ نوامبر……………………………… روز آتش بس

۲۵ دسامبر………………………………روز کریسمس

تاریخ های متغیر:

دوشنبه عید پاک

عید صعود

عید پنجاهه

زبان

حتی اگر زبان فرانسوی خوبی نداشته باشید، به هیچ وجه ترس به دلتان راه ندهید: بهتر است چند لغت را امتحان کنید، و پاریسی ها از این تلاش شما قدردانی خواهند کرد. اصلاً تصور نکنید که کسی با شما انگلیسی صحبت می کند.

اشیاء گمشده

اگر اسناد، پول نقد یا چک مسافرتی شما گم یا دزدیده شده است، به نزدیکترین کمیساری پلیس در صحنه جرم مراجعه کنید. اگر پاسپورت خود را گم کردید، هر چه سریع تر به کنسولگری کشور خود اطلاع دهید اگر کارت اعتباری شما گم یا دزدیده شده است. با شماره های زیر تماس بگیرید.

آمریکن اکسپرس: تلفن: ۰۴۷۷۷۷۰۰۰۰

ویزا یا کار ته بلو و مستر کارت – یورو کارت: تلفن، ۰۸۳۶۶۹۰۸۸۰

برای تقاضای مجدد هر آنچه گم کرده اید به همراه کارت شناسایی خود به دفتر اشیاء گمشده، شماره ۳۶ خیابان موریلونز، تلفن: ۰۸۲۱۰۰۲۵۲۵ مراجعه کنید. این دفتر در طول هفته از ۸٫۳۰ صبح تا ۵ بعد از ظهر باز است، بجز جمعه که ساعت ۴٫۳۰ تعطیل می شود، شما باید شخصاً به آنجا مراجعه کنید، چون پشت تلفن اطلاعاتی در اختیار شما قرار داده نمی شود.

نقشه

Paris Pratique par Arrondissement، یک ضمیمه از اطلس خیابانی جیبی است که کارمدترین نقشه برای بازدید کنندگان می باشد. شما می توانید این نقشه را با حدود ۶ یورو از کیوسک های روزنامه فروشی در سرتاسر شهر خریداری کنید. نقشه های خیابانی رایگان نیز در دفاتر گردشگری عرضه می شوند. اغلب ایستگاه های مترو دارای نقشه سیستم مترو، شبکه اتوبوسرانی و سیستم قطار RER هستند.

رسانه

روزنامه ها: دو روزنامه ملی عبارتند از، لوموند که دارای گرایش چپ است، و نیگار و محافظه کارتر، روزنامه طرفدار حرب کوموتیست لوعومانیت نام دارد، و دیگری روزنامه لیبراسیون است که ژان پل سارتر به تاسیس آن کمک کرد. پرفروش ترین روزنامه فرانسه – France Soir است. از دیگر هفته­های اصلی می توان به لویوینت (راستی)، اکسپرس (وسط) و نوول آبزرور (چپ) اشاره کرد. روزنامه­های بریتانیایی، آمریکایی و دیگر روزنامه­های اروپایی به صورت گسترده در همان روز چاپ در کیوسک های مرکز شهر در دسترس هستند.

رادیو: شبکه رادیوبی فرانس اینتر اصای ترین ایستگاه رادیویی فرانسه با چندین برنامه گفتگو است، رادیو کلاسیک مرتباً موسیقی کلاسیک پخش می کند. برای یک شبکه بیشتر تفریحی فرانس موزیک را امتحان کنید. RTL هم در سرتاسر فرانسه شبکه پرطرفداری است، و مرتبا موسیقی پخش کرده و بین آنها چت شو دارد. یوروپ ۱ برای اخبار صبحگاهی خوب است، فرانس اینفو نیز کانال اخبار است.

تلویزیون: Arte|France۵ ،France3 france۲ TF۱ و M۶ از ایستگاه های تلویزیونی اصلی هستند. انواع کانال های کابلی نیز وجود دارند. Canal به کانال اشتراکی است، که جدیدترین فیلم ها را پخش کرده و در سرمایه گذاری تولید فیلم هم دستی دارد.

پول

پول رایج: یورو به ۱۰۰ سنت تقسیم می شود. سکه ها به شکل ۱، ۲، ۵، ۱۰، ۲۰، و ۵۰ سنتی و ۱ و ۲ یورویی هستند. اسکناس ها هم به شکل ۵، ۱۰، ۲۰، ۵۰، ۱۰۰، ۲۰۰، و ۵۰۰ یورویی می باشند.

بانک ها و صرافی ها: اگر قصد تیدیل پول یا چک مسافرتی دارید، حتماً کارت شناسایی همراه داشته باشید. برخی هتل ها سرویس تبدیل ارز هم دارند، هر چند با نرخ کمتری در مقایسه با نرخ بانکی است.

می خواهم چند دلار / پوند را تبدیل کنم.

Je voudrais changer des livers sterling.

چک مسافرتی/ کارت اعتباری قبول می کنید؟

Acceptez-vous les cheques de voyage/ cette carte de credit?

کارت اعتباری: اغلب فروشگاه های بزرگ و رستوران ها، و تمام هتل ها، کارت اعتباری قبول می کنند. رایج ترین کارت های اعتباری در فرانسه ویزا و کارته بلو هستند. آمریکن اکسپرس، داینر گلاب و مستر کارت شناخته شده هستند، و بسیاری از مکان ها اکنون مانسترو و سیروس را قبول می کنند، با اینحال، اگر اگر برچسب کارت اعتباری خود را روی پنجره هتل، مغازه یا رستوران ندیدید بهتر است قبل از هر کاری در باره آن پرس و جو کنید.

چک مسافرتی: چک های مسافرتی در همه جا (با کارت شناسایی) پذیرفته می شوند.

مالیات بر فروش: مالیات بر ارزش افزوده ۱۹۶۶ درصد روی تمام اجناس و خدمتات اعمال می شود، که اغلب روی قیمت حساب می شود. بازدیدکنندگانی که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا هستند می توانند برای اجناس خریداری شده جهت صادرات این مالیات را عودت بگیرند.

ساعات بازگشایی

کارمندان در دفاتر دولتی معمولاً صبح زود کار خود را شروع می کنند و اغلب تا ۶ بعد از ظهر یا دیرتر سر کارشان می مانند. البته این ساعت کاری تا حدی بخاطر ساعت ناهار و استراحت طولانی است، برخی شرکت ها ساعات ناهار کوتاه تری دارند، چون کارمندان ترجیح می دهند زودتر به خانه برگردند. معمولاً، بانک ها دوشنبه تا جمعه از ۹ صبح تا ۵٫۳۰ بعد از ظهر باز بوده و شنبه و یکشنبه تعطیل هستند. با اینحال، در حال حاضر بسیاری از بانک ها شنبه صبح ها باز بوده و در عوض دوشنبه را تعطیل می کنند.

اغذیه فروشی ها، بویژه نانوایی ها، صبح زود باز می کنند. اغلب بوتیک ها و فروشگاه های زنجیره ای حدود ۹ صبح باز هستند، هر چند بعضی از آنها تا ۱۰ صبح هم باز نمی کنند. در فرانسه اغلب مغازه ها حدود ۱۲ ظهر تا ۲٫۳۰ بعد از ظهر تعطیل می کنند، اما در پاریس، بسیاری تا ۷ با ۷٫۳۰ شب باز می ماند. فروشگاه های زنجیره ای بزرگ تر وقت ناهار باز هستند و تا ۹ یا ۱۰ شب روزهای پنجشنبه هم کار می کنند. اغلب مغازه ها روزهای یکشنبه تعطیل هستند، البته نانوایی­های و اغذیه فروشی­ها تا ظهر باز می­مانند.

آیا فردا باز هستید؟

Est- ce que vous oures demain?

پلیس

پلیس های یونیفرم آبی که مراقب اجرای قانون بوده و ترافیک را هدایت می کنند بسیار محترم بوده و به بازدید کنندگان کمک می کنند. CRS آن دسته از پلیس هایی هستند که باتوم بدست به کار تظاهرات ها رسیدگی می­کنند. بیرون پاریس و دیگر شهرهای اصلی. ژاندارم، یا شلوار آبی و کت مشکی و کمربندهای مورب سفید مسئول ترافیک و رسیدگی به جرائم هستند. اگر خواستید با پلیس تماس بگیرید، شماره ۱۷ را بگیرید.

نزدیکترین ایستگاه پلیس کجاست؟

Ou se trouve le commissariat de police le plus proche?

دفاتر پست

دفاتر پست فرانسه توسط PTT (سازمان پست و ارتباطات) اداره می شوند، شعبه های اصلی از دو شنبه تا جمعه ۸ صبح تا ۷ شب، و شنبه ۸ صبح تا ۱۲ ظهر کار می کنند. دفتر پست مرکزی، در شماره ۲۵ خیابان لوور. تلفن ۰۱۴۰۲۸۷۶۰۰ www.daposte.fr، هر روز سرویس ۲۴ ساعته دارد. امکانات اینترنت و فتوکپی هم در اینجا در دسترس هستند. تمبر در اغلب توتونچی ها موجود است.

دین

اغلب مردم پاریس کاتولیک رومی هستند. با این حال، فرانسه دارای بیشترین جمعیت مسلمان در اروپاست، و بزرگترین جامعه یهودی بیرون از روسیه را دارد. که حدود ۲۰۰٫۰۰۰ نفر آنها در پاریس زندگی می کنند. پروتستان های معدودی ساکن این شهر هستند، و معتقدان به ارتودکس شرقی در اقلیت رو به کاهش به سر می برند. صفحات زدر، در اغلب هتل ها، فهرست مکان های عبادتی را دارند.

تلفن:

تمام شماره تلفن ها در فرانسه ۱۰ رقمی هستند. شماره های پاریس و ایل دوفرانس با ۰۱ شروع می شوند. شماره تلفن های رایگان با ۰۸۰۰ شروع می شونده تمام دیگر شماره هایی که با ۰۸ شروع می شوند نرخ های متفاوتی دارند؛ و شماره های ۰۶ شماره موبایل هستند. دو نوع کیوسک تلفن در پاریس دیده می شود که می توانید از آنها تماس محلی و بین المللی داشته باشید: تلفن های سکه ای که بیشتر هستند، و تلفن های کمیاب تر کارتی، اگر بین ۱۰٫۳۰ شب تا ۸ صبح در طول هفته، و از ۲ بعد از ظهر در تعطیلات آخر هفته تماس داشته باشید ۵۰ در صد زمان تماس بیشتر خواهید داشت. در کیوسک ها، سیگار فروشی ها و دفاتر پست می توانید تله کارت را با نرخ های مختلف خریداری کنید. توجه داشته باشید که فقط از باجه های دارای علامت زنگ آبی می توانید تماس تلفنی دریافت کنید. همچنین می توانید از تمام دفاتر پست، که دارای تلفن سکه ای و کارتی هستند، تماس بگیرید. برای تماس راه دور، به یکی از کانترها مراجعه کنید تا یک باجه به شما بدهند – باید بعد از اتمام تماس هزینه را پرداخت کنید. کافه ها و سیگار فروشی ها هم دارای تلفن عمومی هستند، که با سکه یا ژئون کار می کنند.

تماس مستقیم به پاریس با بریتانیا: ۰۰ (کد بین المللی) ۳۳+ (فرانسه) ۱+ (پاریس) شماره هشت رقمی، برای تماس با دیگر کشورها از پاریس، اول کد بین المللی دسترسی (۰۰) و سپس شماره کشور را شماره گیری کنید. اگر از کارت تلفن اعتباری آمریکایی استفاده می کنید، به شماره دسترسی آن شرکت زنگ بزنید: اسپرینت: تلفن: ۸۷-۰۸۰۰۹۹۰، AT&T تلفن: ۰۸۰۰۹۹۱۱، MCI- تلفن: ۰۸۰۰۹۹۰۰۱۹

دفترچه های راهنمای تلفن: ۱۱۸۷۱۲ (فرانس تلکام)، ۱۱۸۲۱۸ یا ۱۱۸۰۰۰؛ برای فهرست کامل از شماره های ۱۱۸ به ۱۱۸ fr.www.appel مراجعه کنید.

اپراتور: ۳۱۲۳

تفاوت های زمانی

ساعت در فرانسه با زمان اروپای مرکزی (GMT+1،+GMT+۲ آوریل- اکتبر) تنظیم می شود. وقتی در پاریس ۱۲ ظهر است، در تهران ساعت ۱۴٫۳۰ بعداز ظهر است.

انعام

طبق قانون، صورتحساب رستوران ها باید شامل حق سرویس باشد، که معمولاً بین ۱۲ با ۱۵ ص ۱۲۴) درصد است. با اینحال، معمولاً، اگر سرویس خوب باشد. مقداری مبلغ اضافی به عنوان انعام برای گارسون گذشته می شود. برای تاکسی ها هم معمولا به نزدیک ترین یورو کرایه را رُند کنید.

اطلاعات گردشگری

در بریتانیا: مرکز مسافرتی فرانسه، شماره ۱۷۸ پیکادلی، لندن، تلفن: ۰۹۰۶۸۲۴۴۱۲۳،

www.franceguide.com، دوشنبه تا جمعه ۱۰ صبح تا ۶ عصر، شنبه ۱۰ صبح تا ۵ بعد از ظهر باز است.

در ایالات متحده: میسون دلا فرانس، شماره ۴۴۴ خیابان مدیسون، تلفن: ۵۱۴۲۸۸۱۹۰۴.

همچنین شماره ۹۴۵۴ بولوار ویلشایر، شاختمان ۷۱۵، بورلی هیلز، تلفن: ۵۱۴۲۸۸۱۹۰۴ کنسولگری فرانسه، شماره ۲۰۵ خیابان میشیگان، ساختمان ۳۷۷۰، شیکاگو تلفن: ۵۱۴۲۸۸۱۹۰۴، www.franceguide.com

در پاریس:

شماره ۲۵ خیابان پیرامیدس. هر روز ۹ صبح ۷ شب، تلفن: ۰۸۹۲۶۸۳۰۰۰ ،

کاروسل ولوور، شماره ۹۹ خیابان دوریوولی هر روز ۱۰ صبح- ۷ شب.

برج ایفل، بین ستون های شرقی و شمالی هر روز مه سپتامبر ۱۱ صبح- ۶٫۴۰ عصر.

شماره ۱۱ خیابان اسکر ایب، دوشنبه – شنبه ۹ صبح- ۶٫۳۰ عصر.

شماره ۱۸ خیابان دو دانگر کو، هر روز ۸ صبح- ۶ عصر.

شماره ۲۰ بولوار دیدروت. دوشنبه – شنبه ۸ صبح- ۶ عصر.

شماره ۲۱ محله دوتر ته، هر روز ۱۰ صبح ۷ شب.

حمل و نقل

اتوبوس: حمل و نقل اتوبوسی در سرتاسر پاریس خوب است، هرچند همیشه سریع نیست. ایستگاه های اتوبوس به رنگ آبی و سبز بوده و سایبان دارند، و شماره اتوبوس ها روی آنها زده شده است. جدول زمانبندی اتوبوس ها نیز در ایستگاه ها نصب شده اند. شما می توانید از بلیط فروشی های مترو نقشه کامل مسیر اتوبوس ها را بگیرید. اغلب اتوبوس ها از ۷ صبح تا ۸٫۳۰ شب، و برخی تا ۱۲٫۳۰ بعد از نیمه شبکار می کنند. روزهای یکشنبه و تعطیلات رسمی تعداد سرویس ها کمتر می شود. یک اتوبوس مخصوص شب، به نام نوکتامبوس، در امتداد ۱۰ مسیر اصلی پایتخت، از ۱٫۳۰ شب تا ۵٫۳۰ صبح هر یکساعت یکبار سرویس می دهد، و شاتله مرکز آن است، برای سفر با اتوبوس به یک بلبط احتیاج دارید که می توانید و فنی سوار اتوبوس شدید آن را خریداری کنید اما اگر از ایستگاه های مترو با سیگار فروشی ها یک مجموعه بلیط خریداری کنید ارزانتر تمام می شود. بلیط های مترو و اتوبوس برای هر دو قابل استفاده هستند. وقتی سوار می شوید بلیط خود را روی دستگاه اعتباری بگیرید. همچنین می توانید بلیط گردشگری یک، سه یا پنج روزه و یا بلیط هفتگی و کارت نارنجی (کارت اورنج) تهیه کنید، با نشان دادن این کارت ها به راننده می توانید سوار شوید. جریمه بلیط نداشتن ۲۰ یورو است.

مترو: متروی پاریس یکی از سریع ترین و کارمد ترین سیستم های حمل و نقل ریلی در جهان است، همچنین یکی از ارزان ترین ها هم می باشد. شما می توانید با پرداخت ۷ پورو برای بلیط اعتباری ۱۰ سفر دشته باشید، که این بلیط برای اتوبوس، و اگر از پاریس خارج نشوید، برای RER هم معتبر است. خط های اکسپرس شما را از حومه شهر تنها در ۱۵ دقیقه و تنها با چند ایستگاه بین راه به مرکز پاریس می رسانند. یک بلیط خاص به نام Paris Visite وجود دارد، که برای سه یا پنج روز معتبر هستند، و امکان سفر نامحدود با اتوبوس با مترو را فراهم می سازند و برای ورود به مکان های جاذبه گردشگری تخفیف بلیط خواهید داشت. پلیط روز (Day Ticket) برای مترو، RER. قطارهای حومه و برخی اتوبوس های فرودگاهی معتبر هستند. برای اقامت های طولانی تر، بهترین گزینه Carte Orange است که برای سواری های نامحدود داخل پاریس با مترو و اتوبوس، چه به صورت هفتگی از دوشنبه تا یکشنبه، یا ماهیانه از اول ماه، معتبر می باشد. بلیط شما هر جه باشد به یاد داشته باشید که بعد از عبور از دروازه های مترو آن را بردارید.

ایستگاه های مترو دارای نقشه های بزرگ آسان خوان هستند. سرویس قطارهای مترو از ۵٫۳۰ صبح شروع شده و حدود ۱ بعد از نیمه شب به اتمام می رسند. اداره حمل و نقل پاریس دارای یک دفتر اطلاعات در شماره ۵۴ خیابان دولارایی است. شما می توانید ۲۴ ساعته با شماره تلفن ۰۸۰۰۱۵۱۱۱۱، با آنها در تماس بوده و یا به www.ratp.fr مراجعه کنید.

قطار: سرویس ریلی فرانسه بسیار سریع، راحت و کارآمد است. سرویس پرسرعت که در برخی مسیرها حرکت می کند عالی است، اما به نسبت دیگر قطارها گران تر است. برای این قطارها باید از قبل رزرو کنید. به www.sncf.com  یا www.voyages-sncf.com

ایستگاه های اصلی در پاریس عبارتند از: ژار دو نورد (یورواستار تا لندن، و برای بلژیک و هلند)؛ زار دو ایست (شرق فرانسه و آلمان)؛ ژار سن لازر (نورماندی)؛ زار دو آسترلیتز (جنوب غربی فرانسه و اسپانیا)؛ زار مونپارناس (TGV تا غرب و جنوب غربی فرانسه) و ژار دو لیون (پروونس، سوئیس و ایتالیا). ایستگاه Tgv (قطارهای پر سرعت) در فرودگاه دو گل به دیزنی الند پاریس هم می روند. قبل از سوار شدن با داخل کردن کارت خود در دستگاه های نارنجی در راه سکو برای بلیط خود اعتبار تهیه کنید. اگر بلیط شما تاریخ گذشته بوده یا اعتبار نداشته باشد. بازرس در قطار شما را جریمه می کند.

تاکسی: به طور کلی تاکسی ها قیمت مناسبی دارند، هر چند برای قرار دادن چمدان در صندوق با سوار کردن در ایستگاه قطار یا فرودگاه هزینه اضافی دریافت می کنند. رانندگان تاکسی می توانند از سوار کردن بیش از سه نفر امتناع کنند. در صورت پذیرفتن نفر چهارم، هزینه اضافی دریافت می شود. شما می توانید تاکسی های منتظر مسافر را در سرتاسر شهر ببینید، اگر چراغ سقفی تاکسی ها روشن باشد یعنی خالی هستند. قیمت کرایه در هر منطقه با زمان روز متفاوت است (بین ۷ شب و ۷ صبح روزهای یکشنبه کرایه بیشتر است). به طور متوسط کرایه تاکسی بین فرودگاه دوگل و مرکز پاریس روزها ۴۰ یورو و شب ۵۰ یورو می باشد. اگر با راننده مشکلی داشتید، می­توانید برای شکایت به شماره ۳۶ خیابان موریلوئز، تلفن: ۰۱۵۳۷۱۵۳۷۱، مراجعه کنید. شرکت های تاکسی زیر ۲۴ ساعت روز رزرو می کنند:

آلفا: ۰۱۴۵۸۵۸۵۸۵

آرتاکسی: ۰۸۹۱۷۰۲۵۵۰

:GY۰۱۴۷۳۹۴۷۳۹

تاکسی بلوز: ۱۰۸۲۵۱۶۱۰۱۰

هتل های پیشنهادی

این فهرست به صورت جغرافیایی تقسیم بندی شده، و هتل های جزایر و کرانه های چپ و راست را تحت پوشش قرار می دهد. توجه داشته باشید که همه هتل ها دارای دسترسی برای معلولین نیستند. حتماً قبل از رزرو چک کنید. قیمت های زیر یک ایده کلی درباره هزینه اقامت یک شب برای اتاق دونفره، با حمام را به شما می دهد. سرویس و مالیات نیز در این قیمت ها گنجانده شده اند. محل اقامت معمولاً در اگوست ارزان­تر است، چون پاریسی ها یک ماه به تعطیلات می روند. همیشه قبل از رزرو از قیمت مطمئن شوید.

£££££ بالای ۳۷۵ £

££££ ۳۷۵-۲۴۰ £

£££  ۲۴۰-۱۱۵£

££  ۱۱۵-۶۵£

£ زیر ۶۵ £

جزایر The Islands

Hotel des Deux-lles£££ شماره ۵۹ خیابان سن لوئی، تلفن: ۰۱۴۳۲۶۱۳۳۵،

فکس: ۰۱۴۳۲۹۶۰۲۵، www.deuxiles-paris-hotel.com، واقع در یک عمارت کوچک و جذاب قرن ۱۷ در خیابان اصلی سن لوئی که فقط ۱۷ اتاق دارد. راحت بوده و محیطی دوستانه دارد. اتاق صبحانه دیوارهای سنگی دارد. اتاق ها جمع و جور هستند اما به خوبی دکور شده اند. مجهز به وای فای .

Hotel du Jeu de Paume ££ شماره ۵۴ خیابان سن لوئی، تلفن: ۱۱۴۳۲۶۱۴۱۸، فکس:

۰۱۴۰۴۶۰۲۷۶، www.jeudpaumehotel.com. این هتل زیبا هنوز زمین تنیس قرن ۱۷ خود را حفظ کرده است. برای لذت بردن از حال و هوای پاریس قدیمی عالی است و در چند قدمی نوتردام قرار دارد. ۳۰ اتاق.

Hotel de Lutece £££ شماره ۶۵ خیابان سن لوئی، تلفن: ۰۱۴۳۲۶۲۳۵۲، فکس: ۰۱۴۳۲۹۶۰۲۵، www.deuxiles-paris-hotel.com: این هتل دوست داشتنی با اتاق های کوچک جای دنج و آرامی است. اتاق های طبقه ششم خیلی رومانتیک هستند. دسترسی به وای فای.

کرانه راست The Right Bank

لوور و توئیلری Louvre & Tuileries

Hotel Costes £££££ شماره ۲۳۹ خیابان سن آنره تلفن: ۰۱۴۲۴۴۵۰۰۰ فکس: ۰۱۴۵۴۴۵۰۰۱، www.hotelcostes.conn. این هتل باشکوه در نزدیکی وندوم قرار داشته و بوتیک های بسیاری اطراف آن هستند. اتاق ها یا نقاشی های باروک، پرده های سنگین و کاشی های موزاییک دکور شده اند. ژان لوئی کوستس مالک این هتل از نور سازی مصنوعی متنفر است، بنابراین راهروها با نور شمع روشن شده اند؛ حتی استخر زیبای سر پوشیده هم تاریک است، کافه کوستس یکی از شیک ترین مکان های شهر است. ۸۳ اتاق.

Hotel de Crillon£££££ شماره ۱۰ دلا کنکورد، تلفن: ۰۱۴۴۷۱۱۵۰۰،

فکس: ۰۱۴۴۷۱۱۵۰۲، www.crillon.com. این هتل معروف جهانی بخشی از نمای نئو کلاسیک باشکوهی است که بر قسمت شمالی دکنکورد مشرف است. این هتل که برای سرویس و کیفیت آن شهرت دارد دارای یک کافه و دو رستوران است. رستوران Ambassadeurs (با سر آشپزی ژان فرانکو پیژه) و رستوران ارزان تر L’ Obelisque همچنین یک باغ زمستانی رمانتیک برای صرف چای و قهوه دارد.

Henri IV £ شماره ۲۵ خیابان دافین، تلفن: ۰۱۴۳۵۴۴۴۵۳، تعدادی از ارزان ترین اتاق های پاریس را می توان در این هتل ارزان و محبوب دانشجویان بازدید کننده یافت. این هتل در نزدیکی خیابان دافنه و آنطرف سن لوئی موقعیت خوبی دارد. دارای ۲۱ اتاق قدیمی با حمام های مشترک است. کمی پیاده روی از نوتردام و سن میشل فاصله دارد. از قبل رزرو کنید. کارت اعتباری پذیرفته نمی شود.

گراند بولوار

Hotel Chopin £ شماره ۴۶ پاساژ جوفروی، تلفن: ۵۸۱۰ – ۰۱۴۷۷، فکس: ۰۱۴۲۴۷۰۰۷۰،

www.hotelbretonnerie.com/chopin.htm این هتل واقع در یک ساختمان پایان قرن نوزدهمی با سقف شیشه ای و فلزی مکانی آرام و دوستانه با مبلمان ساده است. قیمت نسبت به موقعیت عالی است. از قبل رزرو کنید تا شانس اقامت در یکی از ۳۶ اتاق این هتل را داشته باشید.

Claridge Bellman ££££££ شماره ۳۷ خیابان فرانکو، تلفن: ۰۱۴۷۲۳۵۴۴۲، فکس: ۰۱۴۷۲۳۰۸۸۴، www.hotelclaridgebellaman.com. یک هتل کوچک با حال و هوا و دکوراسیون شخصی که بین رودخانه سن و خیابان شانزه الیزه قرار گرفته است. اتاق ها با عتیقه مبله و دکور شده اند، رستوران ندارد.

Hotel Edouard VII££££££ شماره ۳۹ خیابان دلا اپرا، تلفن: ۰۱۴۲۶۱۵۶۹۰، فکس: ۰۱۴۲۶۱۴۷۷۳، www.edouardyhotel.com. یک هتل تاریخی و خانوادگی در یکی از بهترین خیابان های پاریس، که یا قصر کارتیه و لوور فاصله اندکی دارد. برخی از اتاق های جلویی دارای بالکن با منظره عالی خانه اپرا هستند. این هتل دارای رستوران آنجل اپرا و یک کافه راحت است.

Four seasons George V ££££££ شماره ۳۱ خیابان جورج ۷، تلفن: ۰۱۴۹۵۲۷۰۰۰، فکس: ۰۱۴۹۵۲۷۱۱۰، www.fourseasons.comparis، یکی از شیک ترین آدرس ها در پاریس، در کنار شائزه الیزه. این هتل بسیار باشکوه بوده و دارای اتاق های کلاسیک با حال و هوای مدرن و حمام های مرمرین است. سرویس عالی، و یک سالن ماساژ.

Plaza Athenee ££££££ شماره ۲۵ خیابان مونتین، تلفن: ۰۱۵۳۶۷۶۶۶۵، فکس ۰۱۵۳۶۷۶۶۶۶، www.plaza athenee paris.com. این هتل با دکور ورساچه مجلل دارای اتاق های مجلل، یک گلاب، رستوران و سوئیت های میله شده به سبک لوئی شانزدهم می باشد. سرآشپز آلن دوکاس مسئول رستوران این هتل است. اگر وسع تان به اتاق های این هتل نمی رسد می توانید در کافه آن نوشیدنی بنوشید.

Ritz£££££ شماره ۱۵ وندوم، تلفن: ۰۱۴۳۱۶۲۰۳۰، فکس: ۰۱۴۳۱۶۳۱۷۸ www.ritzparis.com یکی از باکلاس ترین آدرس هادر جهان که شهرت و ثروت آن مربوط به ۱۰۰ سال می باشد. اتاق های مجلل، دکور شده به سfک لوئی پانزدهم، با ساعت های عتیقه و پرده منقوش های زیبا، بسیاری از اتاق ها شومینه دارند. سالن ماساژ دارای یک استخر سر پوشیده زیباست؛ دو رستوران عالی، کافه همینگوی معروف و یک باغ زیبا از دیگر امکانات این هتل هستند.

بیبور، ماری و باستیل Beaubourg, Marais & Bastille

Hotel Bourg Tibourg£££ شماره ۱۹ خیابان دوبورگ- تیبورگ، تلفن: ۰۱۴۲۷۸۴۷۳۹، فکس: ۰۱۴۰۲۹۰۷۰۰، www.hotelbourgtibourg.com این هتل واقع در باریک ترین خیابان در دل ماری یک ساختمان قرن ۱۷ است. اتاق های با کاغذدیواری زرد و قرمز مبلمان گرم و صمیمانه ای دارند. صبحانه در یک سالن طاق دار سنگی سرو می شود. ۳۱ اتاق.

Hotel Duo £££ شماره ۱۱ خیابان تمپل، تلفن: ۰۱۴۲۷۲۷۲۲۲، فکس: ۰۱۴۲۷۲۰۳۵۳،

www.uoparis.com، یک هتل شیک در محله ماری، اتاق ها به سبک معاصر مېله شده اند و حمام خویی دارند، طبقه پایین یک کافه و یک سالن ورزشی قرار دارد.

Hotel de la Place des Vosges£££ شماره ۱۲ خیابان بیراگو، تلفن: ۰۱۴۲۷۲۶۰۴۶،

فکس: ۰۱۴۲۷۲۰۲۶۴، www.hotelplacedesVosges.corni، یک هتل بازسازی شده در اصطبل های قدیمی با تنها ۱۶ اتاق این هتل محبوبیت بسیاری داشته و موقعیت آن عالی است، پس حتماً از قبل رزرو کنید.

Pavillion de la Rein££££ شماره ۲۶ خیابان des Vosges، تلفن: ۰۱۴۰۲۹۹۱۹،

فکس: ۰۱۴۰۲۹۱۹۲۰، www.pavillion-de-la-reine.com. این هتل رومانتیک واقع در محله ای زیبا حس شاتوهای روستایی را دارد. اتاق ها بزرگ و قیمت ها بالا هستند. همچنین یک لابی دنج و یک کافه کوچک با نوشیدنی عصر هنگام و باغ های زیبا دارد.

Hotel St-Merry  £££ شماره ۷۸ خیابان دلا ورری، تلفن: ۰۱۴۲۷۸۱۴۱۵، فکس: ۶۸۲ ۰۱۴۲۹۰، www.hotelmarais.com. یکی از عجیب­ترین هتل­ها در پاریس است که زمانی ساختمان یک دادگاه در قرن ۱۷ بوده است. اتاق ها دارای پنجره های شیشه ویترای بوده و با نیمکت های کلیسایی از جنس ماهوگانی و چلچراغ های آهنی و حائل محلق سنگی تزئین شده اند، کیوسک تلفن در اتاق اعتراف قرار دارد. یک شاهکار گوئیک است.

غرب پاریس Western Paris

Hotel Keppler ££££ شماره ۱۰ خیابان کپلر، تلفن: ۰۶۵۰۵ ۰۱۴۷۲، فکس: ۰۱۴۷۲۳۰۲۲۹، wwwhotelkeppler.com. یکی از بهترین هتل ها نسبت به قیمت آن در محله ای شیک، ۴۹ اتاق این هتل بزرگ و دارای مبلمان راحت هستند؛ چهار اتاق بالکن دارند. دارای یک پلکان مارپیچی، یک شومینه در سالن انتظار و یک کافه با اتاق سرویس است. یک هتل با مدیریت خانوداگی و بسیار عالی.

مونتمارتر Montmartre

Hotel Ermitage ££ شماره ۲۴ خیابان لامارک، تلفن: ۰۱۴۲۶۴۷۹۲۲، فکس: ۰۱۴۲۶۴۱۰۳۳. این هتل کوچک در نزدیکی سوکره کر در یک محله مسکونی قدیمی واقع شده است. گزینه ای عالی برای محل اقامت ارزان و کارکنان صمیمی و اتاق خواب های رنگارنگ با دکوراسیون سبک خانه روستایی فرانسوی. یک حیاط و تراس زیبا دارد، که تابستان ها صبحانه در آنجا سرو می شود. ۱۲ اتاق، کارت اعتباری پذیرفته نمی شود.

کرانه چپ The Left Bank

لاتین کوارتر و سن ژرمن Latin Quarter & St-Germain-Des-Pres

Abbaye St-Germain£££ شماره ۱۰ خیابان کاست، تلفن: ۰۱۴۵۴۲۳۸۱۱،

فکس: ۰۱۴۵۴۸۰۷۸۶، www.hotel-abbaye.com این صومعه قرن ۱۷ بین زار دین دولوگزامبورگ و سن ژرمن واقع شده، و به زیبایی به یک هتل تبدیل شده است. حال و هوای شاد دگور قدیمی به خوبی حفظ شده است. هر ۴۶ اتاق دارای تیرک چوبی سقف هستند. یک باغ زیبا مکانی عالی برای نویسندگان و هنرمندان، کارکنان به خوبی هوای شما را دارند.

Hotel d’Angleterre£££ شماره ۴۴ خیابان ژاکوب، تلفن: ۰۱۴۲۶۰۳۴۷۲،

فکس: ۰۱۴۲۶۱۶۹۳، تلفن: www.hotel dangleterre.com. این هتل در خیابانی شیک و باکلاس و مملو از گالری های هنری بهتر از این می شد. این هتل دوست داشتنی محلی است که پیمان پاریس، برای اعلام استقلال آمریکا، در ۱۷۸۳ در آن بسته شد؛ در قرن ۱۹ سفارت انگلیسی در این ساختمان بود. ارنست همینگوی در ۱۹۲۱ در اینجا اقامت داشت. اتاق ها کوچک و دارای مبلمان عتیقه هستند؛ فقط اتاق های دونفره طبقه آخر بزرگ هستند.

Hotel Familia££ شماره ۱۱ خیابان ایکولز، تلفن: ۰۱۴۳۵۴۵۵۲۷, فکس: ۰۱۴۳۲۹۶۱۷۷،

www.hotel-paris-fammilia.com موقعیت این هتل یکی از مزایای آن است، که تنها چند دقیقه پیاده تا جزایر و سن ژرمن فاصله دارد. این هتل دارای اتاق های کوچک با قیمت مناسب است. اتاق های طبقه پنجم و ششم دارای منظره نوتردام هستند. دیگر جاذبه این هتل که باعث افزایش مهمانان می شود خانواده مهماندوست گاجرون است که در این محل زندگی کرده و به همه جزئیات توجه دارند. به نقاشی دیواری اثر یک هنرمند محلی نگاهی بیندازید. ۳۰ اتاق.

Hotel des Grandes Ecoles£££- ££ شماره ۷۵ خیابان کاردینال لمون، تلفن: ۰۱۴۳۲۶۷۹۲۳، فکس: ۰۱۴۳۲۵۲۸۱۵، www.hotelgrades-ecoles.com شاید در نگاه اول فکر کنید که اینجا در روستاهای فرانسه قرار دارد. دارای ۵۰ اتاق بزرگ و میله در اطراف یک باغ سنگی و پردرخت می باشد. با اینکه با کمی پیاده روی تا مترو فاصله دارد، همچنان نزدیک جاذبه های اصلی شامل مونتارد هستید.

Hotel de Nesle  £ شماره ۷ خیابان دو نسل، تلفن: ۰۱۴۳۵۴۶۲۴۱ ،یک هتل مخصوص دانشجویان و مسافران سبک سفر، امکانات ابتدایی، اتاق های مبله با تم های مختلف، همچنین یک باغ با برکه و یک درخت نخل زیبا دارد.

Hotel Le Sainte – Beuve£££ شماره ۹ خیابان سن یوو، تلفن: ۰۱۴۵۴۸۲۰۰۷، فکس: ۰۱۴۵۴۸۶۷۵۲، www.hotel-sainte-beuve.fr. در یک خیابان ارام و نزدیک مغازه های خیابان دو اساس و با کمی پیاده روی از ژاردین دولوکزامبورگ، اتاق ها با سلیقه مبله شده اند و تهویه مطبوع دارند، آنهایی که طبقه آخر اتاق می گیرند می توانند در حمام نمای آسمان را داشته باشند.

اطراف برج ایفل

Amelie££ شماره ۵ خیابان امیلی، تلفن: ۰۱۴۵۵۱۷۴۷۵، فکس: ۰۱۴۵۵۶۹۳۵۵،

www.hotelamelie-paris.com این هتل با مدیریت خانوادگی با کمی فاصله از برج ایفل قرار دارد و از ارزان ترین ها در این منطقه است. اتاق های بازسازی شده دارای یخچال کوچک و حمام های شخصی هستند. یم پلکان جویی باریک شما را به اتاق های طبقه چهارم می رساند؛ آسانسور ندارد. صبحانه در لابی کوچک سرو می شود.

Bourgogne et Montana£££ شماره ۳ خیابان بورگون، تلفن: ۰۱۴۵۲۱۲۰۲۲،

فکس: ۰۱۴۵۵۶۱۱۹۸، www.bourgogne-montana.com، یک هتل دوست داشتنی مربوط به سال ۱۷۸۹، که پشت موزه د ورسای پنهان شده است. ۳۰ اتاق مدرن با قیمت مناسب، اتاق های دونفره با وان دونفره و عتیقه جات ارزش مبلغ اضافی را دارند.

Hotel Lenox£££ شماره ۹ خیابان یونیورسیته، تلفن ۱۴۲۹۶۱۰۹۵: فکس: ۰۱۴۲۶۱۵۳۸۳، www.lenoxsaintgermain.com این هتل شیک با دکور سبک آرت دکو بین تیپ های علاقمند به سبک محبوبیت بسیاری دارد. دارای یک کافه از قبل رزرو کنید.

Hotel Verneuil£££ شماره ۸ خیابان ورنول، تلفن: ۰۱۴۲۶۰۸۲۱۴ فکس: ۰۱۴۲۶۱۴۰۳۸، www.hotelvernieuil.com. هتلی دوست داشتنی در یک ساختمان باشکوه قرن ۱۷ در منطقه باکلاس ۷ با اتاق های کوچک اما جذاب به سبک سنتی، سرویس عالی، سرژ گینسبورگ خواننده در این خیابان زندگی می کرد، و دیوار بیرون خانه قدیمی او با نقاشی های خیابانی پر شده است. با فاصله مناسب از سن ژرمن واقع است.

مونتپارناس Montparnasse

Hotel Aviatic££ شماره ۱۰۵ خیابان دو واژبرارد، تلفن: ۰۱۵۳۶۳۲۵۵۰، فکس: ۰۱۵۳۶۳۳۵۵۵، www.aviatic.fr یک هتل کوچک و راحت در خیابانی زیبا و نزدیک به باغ های لوگزامبورگ، اتاق های خواب به تازگی نوسازی شده­اند، و اتاق صبحانه و سالن انتظار به سبک امپراطوری است. اگر بودجه تان اجازه می دهد اتاق های بهتر را کرایه کنید.

رستوران های پیشنهادی

اما در این بخش کافه­ها، غذاخوری ها و رستوران ها را تحت پوشش قرار داده ایم. به طور کلی، رستوران ها از ۱۲ ظهر تا ۲٫۳۰ یا ۳ بعد از ظهر ناهار و از ۷ یا ۸ شب تا ۱۱ شب شام سرو می کنند. اگر می خواهید زود یا دیر غذا بخورید. از هتل خود بخواهید تا ساعت مشخصی را با رستوران هماهنگ کند. ساعات تزگشایی و تعطیلی، به ویژه در آگوست متفاوت هستند. قیمت های مطرح شده در پایین برای هر نفر برای یک شام سه وعده ای با یک لیوان نوشیدنی بعلاوه مالیات بر ارزش افزوده و حق سرویس می باشند. سفارشات بیشتر قیمت صورتحساب را بالاتر می برند. یک منوی ناهار از قبل آماده شده، prixe-fixe قیمت کمتری دارد.

£££££ بالای ۸۰ £

££££ ۸۰-۵۰ £

£££ ۵۰-۳۰ £

££ کمتر از ۳۰£

کرانه راست The Right Bank

لوور و توئیلری Louvre & Tuileries

Cafe Marly £££- ££ قصر لوور، شماره ۹۳ خیابان ریوولی، تلفن: ۰۱۴۹۲۶۰۶۶۰، هر روز برای ناهار و شام (تا ۲ صبح) باز است. شما می توانید بعد از بازدید از لوور برای استراحت به این رستوران رو به هرم با تراس سر پوشیده بروید. این کافه مورد علاقه افراد مد روز بوده و همیشه شلوغ است. آشپزی مدرن اروپایی برای صبحانه عالی است.

Costes££££ شماره ۲۳۹ خیابان سن آنر، تلفن: ۰۱۴۲۴۴۵۰۲۵، هر روز از صبح تا ۱ بعد از نیمه شب، این رستوران در هتل شیک Costes واقع شده و یکی محبوب ترین رستوران های با کلاس در پاریس است. حیاط زیبا و فضای داخلی باروک یا چلچراغ های کریستال دارد. منوی آن متنوع است، از قبل کار رزرو را انجام دهید.

Le Furmoir £££-££ شماره ۶ خیابان دوادمیرال دوکولینی، تلفن: ۰۱۴۲۹۲۰۰۲۴. هر روز برای ناهار و شام؛ صبحانه ناهار برای یکشنبه ها با موقعیتی بی نظیر رو به لوور، بزرگ، برای کوکتل های آن شهرت بسیاری دارد. آشپزی اروپایی، از جمله ماهی با نخود فرنگی، مارچوبه و ماهی سیم به همراه زنجبیل در این رستوران انجام می پذیرد.

Le Grand Vefour ££££ شماره ۱۷ خیابان دو بوژولاس، تلفن: ۰۱۴۲۹۶۵۶۲۷، دوشنبه تا جمعه برای ناهار، دوشنبه تا پنجشنبه برای شام. این رستوران زیر طاق های قصر رویال یکی از زیباترین ها در پاریس است. سال ۱۷۸۴ افتتاح شده و امپراطور ناپلئون و نویسندگانی همچون ألفونسه لامارتین و ویکتور هوگو از مهمانان آن بوده اند. در حال حاضر سبک آشپزی مد روز آن در دستان سرآشپز گای مارتین است.

گراندز بولوار

Alain Ducasse au Playa Athenee££££ شماره ۲۵ خیابان مونتین، تلفن: ۰۱۵۳۶۷۶۵۰۰، پنجشنبه تا جمعه برای ناهار، دوشنبه تا جمعه برای شام. در این رستوران که اولین رستوران دریافت کننده ستاره میشلین است آشپزی در دستان کریستف موره به حد هنر ارتقاء یافته است، به گفته آلن دو گاس سرآشپز غذاهای او تخیلی نیستند بلکه صفات خالص و جوهره طعم را می توان به آشپزی او نسبت داد. شما می توانید در این رستوران انواع قارچ و سبزیجات عالی پروونس را بچشید، د کور نئو روکوکو این رستوران با کریستال های درخشان جلا می یافته است، از قبل رزرو کنید.

Angl’ Opera £££ شماره ۳۹ خیابان دو اوپرا، تلفن: ۰۱۴۲۶۱۸۶۲۵، ژیله چوکرون سرآشپزی با ستاره میشلین غذاهای خوشمزه و خلاقانه این رستوران در هتل ادوارد هفتم را سرو می کند. اگر از آشپزی فرانسوی سیر شده اید، اینجا گزینه مناسبی برای شماست.

Café de la Paix  £££-££ خیابان دو اوبرا، تلفن: ۰۱۴۰۰۷۳۶۳۶. دلیل اصلی انتخاب این رستوران محیط تاریخی این کافه سال ۱۸۶۲ است؛ این رستوران بزرگ، پر آیینه و درخشان دارای یک تراس سرپوشیده رو بروی قصرگارتیه است.

Chartier £ شماره ۷ خیابان دو فابورگ سمونمارتر، تلفن: ۰۱۴۷۷۰۸۶۲۹ تمام روز از دوشنبه تا شنبه باز است. معروف ترین غذاخوری ارزان در شهر. راحتی این غذاخوری در نوع خود بی نظیر است: دکور ساده، گارسون های سرزنده، میزهای مشترک و فضایی صمیمی.

Gallopin£££ شماره ۴۰ خیابان نوتردام ویکتوریز، تلفن: ۰۱۴۲۳۶۴۵۳۸ برای ناهار و شام از دوشنبه تا شنبه باز است. این غذاخوری معروف رو به روی بورس اوراق بهادار در سال ۱۸۷۶ افتتاح شده همچنان به سبک باشکوهی دکور شده است. سرآشپز این رستوران غذاهای سنتی شامل pate maison. گوشت گریل شده و گرپ سرو می کند. ماهی از بهترین گزینه های منوی آن است که در انواع ماهی روغن در شیر با اسفناج تازه دیده می شود. غذایی عالی در محیطی بی نظیر.

Laduree££ شماره ۷۵ خیابان شانزه الیزه، تلفن: ۰۱۴۰۷۵۰۸۷۵ هر روز ۸ صبح تا ۱ بعد از نیمه شب، این کافه نانوایی رستوران که نسل ها برای ماکارون های آن شهرت داشته همیشه شلوغ و شیک است. نان شیرمال های تازه پر شده با قارچ و گوشت گوساله، و ماهی کاد پخته با لیمو، دسرها و بویژه ماکارون ها در دهان به می شوند. در شماره ۱۶ خیابان روبال شعبه دیگری دارد.

Spoon £ شماره ۱۴ خیابان دو مارینان، تلفن: ۷۶۳۴۴۴ ۰۱۴۰، تمام هفته برای ناهار و شام باز است، ترکیبی از انواع غذاها، این رستوران دو ویژگی خاص دارد: پرده های نخی سفید روی دیوارهای سالن غذاخوری که عصرها بالا می روند تا دیوار بنفش زیر آنها نمایان شود. دسر معمولاً از نوع آمریکایی است، از قبل رزرو کنید.

شانزه الیزه و تروکادرو

E£-£££L Appart شماره ۱۱-۹ خیابان کولیسی، تلفن: ۰۱۵۳۷۵۴۲۰۰، هر روز برای ناهار و شام باز است؛ یکشنبه صبحانه ناهار دارد. این غذاخوری مدرن در نزدیکی شائزه الیزه با قفسه های کتاب دورتادور دیوار شبیه آپارتمان های شخصی است، آشپزی خلاقانه، سالادهای رنگارنگ، بادمجان کنسرو، مارچوبه با دانه خردل، و ماهی تازه با پوره سیب زمینی، قیمت نوشیدنی مناسب است.

E Tokyo Eat£ پالس در توکیو، شماره ۱۳ خیابان دو پرزیدنت ویلسون، تلفن: ۰۱۴۷۲۰۰۰۲۹،

سه شنبه تا یکشنبه برای ناهار و شام باز است. فضایی دلباز با آشپزخانه بزرگ و نورسازی مدرن، منو شامل انواع سانای و کار پاکیوس تا جوجه رست می باشد. تراس تابستان ها باز است.

بیبور، ماری، باستیل و شرقی

L Apparement Cafe£ شماره ۱۸ خیابان کوچر سن ژرواس، تلفن: ۰۱۴۸۸۷۱۲۲۲، قدم گذاشتن به این کافه آرام در نزدیکی موزه پیکاسو مانند ورود به خانه کسی است. نیمکت های جمع و جور برای صرف غذاهای ساده و با بازی های تخته ای دارد.

L’As du Fallafel£ شماره ۳۴ خیابان روسیه، تلفن: ۰۱۴۸۸۷۶۳۶۰. از یکشنبه تا جمعه ۱۲ ظهر تا ۱۲ شب باز است، شنبه ها تعطیل است. بهترین فلافل پاریس به خودی خود یک وعده غذایی است. ساندویچ های شاورما در تان پیتا هم سرو می شود. مکانی عالی در قلب ماری است.

Brasserie Bonfinger £££-££ شماره ۷-۵ خیابان باستیل، تلفن: ۰۱۴۲۷۲۸۷۸۲، هر روز برای ناهار و شام باز است. این رستوران بزرگ با ۳۰۰ صندلی در نزدیکی اپرا باستیل یک غذاخوری باشکوه و اصیل است، که یا دکور مجلل قرمز و طلایی آن تکمیل می شود. اینجا مکانی عالی برای تجربه انواع غذاهاست. صدف های خوشمزه و غذای دریایی و غذاهای مخصوص الساک مانند choucroute سرویس عالی دارد.

Chai 33 £££-££ شماره ۳۳ خیابان سن امیلیون، تلفن: ۰۱۵۳۴۴۰۱۰۱. یک رستوران مبتکرانه در انبار بزرگ سابق، شما می توانید نوشیدنی خود را در شش سبک سبک تا غلیظ و ملایم، به همراه غذای متناسب با آن میل کنید. خدمتکارها برای راهنمایی در انتخاب آماده هستند.

Chez Prune ££-£ شماره ۷۱ خیابان والمی، تلفن: ۰۱۴۲۴۱۳۰۴۷، هر روز برای ناهار و شام باز است. رستوران معروف در منطقه کانال سن مارتین. اینجا هنوز از بهترین مکان های پاریس است که با دنیا پیش می رود. غذای عالی برای تاهار، و اسنک های خوشمزه برای شام دارد.

Le Petit Fer a Cheval £ شماره ۳۰ خیابان ویل دوتمپل، تلفن: ۰۱۴۲۷۲۴۷۴۷ هر روز برای ناهار و شام باز است. تماشای مردم در اینجا یک مشغله تمام وقت است. این کافه با بار نعل اسبی فضایی صمیمی داشته و جمعیت بورژوا- بوهمی از مشتریان آن هستند. غذای عالی، سرویس دوستانه دارد.

Le Petit Marcel ££- £- شماره ۶۵ خیابان رامبوتو، تلفن: ۰۱۴۸۸۷۱۰۲۰. هر روز برای ناهار و شام (تا ۱۲ شب) باز است. این غذاخوری در نزدیکی مرکز پمپیدو با کاشی های آرت نووا گزینه بسیار خوبی است. محلی ها زودتر چند صندلی تراس را اشغال می کنند. اما داخل آن زیر سقف نقاشی شده شما به بخشی از صحنه نمایش تبدیل می شود. سالاد، املت. استیک، تارت، تاتین غذای ساده اما خوشمزه و ارزان، کارت اعتباری پذیرفته نمی شود.

Le Square Trousseaul  £££-££ شماره ۱ خیابان آنتوان ولون، تلفن: ۰۱۴۳۴۳۰۶۰۰، از سه شنبه تا شنبه برای ناهار و شام باز است. جای تعجب نیست این غذاخوری برای صحنه های فیلم مورد استفاده قرار گرفته است. فضای داخلی بزرگ با چراغ های آرت دکو و کاشی های رنگارنگ، در تابستان، مشتری ها به تراس رو به یک میدان سرسبز هجوم می آورند. سوپ گاسپاجو، تار تار تن، گوشت گوسفندی با رزماری و سبزیجات، گوشت گوساله با سس و گراتن تمشک در این رستوران سرو می شود.

Train Bleu ££ ژار دولیون، تلفن: ۰۱۴۳۴۳۰۹۰۶، هر روز برای ناهار و شام باز است. این رستوران بزرگ و مجلل در طول یک قرن گذشته در وسط زار دولبون ساخته شده و سقف نقاشی شده آن و موزاییک ها آن را به یک شاهکار هنری تبدیل کرده اند. غذای کلاسیک فرانسوی به سرعت سرو می­شود.

غرب پاریس

Guy Savoy ££££ شماره ۱۸ خیابان ترویون، تلفن ۰۱۴۳۸۰۴۰۶۱، سه شنبه تا جمعه برای ناهار و سه شنبه تا شنبه برای شام باز است. این رستوران با سرآشپزهای خلاق راه کمی تا رسیدن به رتبه میشلین دارد، ساووی که پسر یک باغبان است در مورد سبزیجات وسواس بسیاری دارد. او با شادی قارچ ها را در کنار عدس یا کنگر فرنگی قرار می دهد، و برای خوشامد گویی به میهمانان مرتباً گشت می زند.

Pre Catelan ££££ خیابان دوسرسنس، تلفن: ۰۱۴۴۱۴۴۱۱۴ . سه شنبه تا شنبه برای ناهار و شام و یکشنبه فقط برای ناهار باز است. این رستوران که در قلب بودوبولون واقع شده یکی از رمانتیک ترین مکان ها در پاریس است. بهترین آشپزی با ترافل های تازه، لابستر، و غنای دریایی سرآشپز آن یکی از بهترین ها در فرانسه است. از قبل رزرو کنید.

مونتمارتر Montmartre و شمال شرقی

Au Grain de Folie£ شماره ۲۴ خیابان دلا ویویل، تلفن: ۰۱۴۲۵۸۱۵۵۷. دوشنبه تا شنبه برای ناهار و شام، و یکشنبه از ۱۲٫۳۰ بعد از ظهر تا ۱۱ شب باز است. یک رستوران گیاهخواری برای غیر گیاهخواران، پشت یک میز با رومیزی چهار خانه و بین قابلمه های غذا بنشینید و از یک کاسه سوپ خانگی، سبزیجات ترد، یا یک برش تارت لذت ببرید. فضای کوچک اما دوستانه دارد.

Casa Olympe££ شماره ۴۸ خیابان سن ژرژ، تلفن: ۰۱۴۲۸۵۲۶۰۱، دوشنبه تا جمعه برای ناهار و شام باز است (سه هفته اول آگوست تعطیل می باشد). اولیمپ ورسینی یکی از معروف ترین زنان سرآشپز پاریس است، و او در این رستوران یک منوی محدود اما قوی ارائه می کند. غذاهای فرانسوی کلاسیک مانند اسنیک تارتار از بهترین ها است.

کرانه چپ The Lift Bank

لاتین کوارتر و سن ژرمن Latin Quarter & St-Germain-Des-Pres

L’Alcazar£££ -££ شماره ۶۲ خیابان مازارین، تلفن: ۰۱۵۳۱۰۱۹۹۹ هر روز برای ناهار و شام باز است، صبحانه – ناهار برای روزهای یکشنبه، حضور سر ترنس کوتران در محله رستوران پاریس باعث شد تا این تالار موسیقی سابق به یک رستوران مهم تبدیل شود. این رستوران با فضای دوستانه و قیمت منو مناسب، شامل فیش اند چیپس بریتانیایی موفق بوده است.

Allard£££-££ شماره ۴۱ خیابان سن آندره دس آرتس، تلفن: ۰۱۴۳۲۶۴۸۲۳، دکوراسیون تاریک و آرت نووا این رستوران با دو اتاق کوچک اما صمیمی آن را به بهترین غذاخوری در پاریس تبدیل کرده است. غذای سنتی، اردک یا زیتون، گوشت کبابی و غیره، بسیار خوب است.

Angelina’s £££-££ شماره ۲۲۶ خیابان در ریوولی، تلفن: ۰۱۴۲۶۰۸۲۰۰ چایخانه معروف پاریس که برای ناهار هم خوب است. مرینگو خوشمزه سرو می شود.

Brasserie Lipp ££- ££ شماره ۱۵۱ بولوار سن ژرمن، تلفن: ۰۱۴۵۴۸۵۳۹۱. هر روز تا ۱ بعد از نیمه شب برای ناهار و شام باز است. هرگز این رستوران را برای منظره زیبای آن از دست ندهید. از بهترین غذاهای آن می توان به عنوان خورش و choicrOute اشاره کرد. قیمت ریسلینگ خانگی مناسب است.

La Closerie des Lilas  شماره ۱۷۱ بولوار مونپارناس، تلفن: ۰۱۴۰۵۱۳۴۵۰، هر روز برای ناهار و شام باز است. یک خانه معنوی برای روشنفکران کرانه چپ که هنوز از جذاب ترین مکان های این شهر است. انواع نوشیدنی یک رستوران گران با غذای کلاسیک فرانسوی و یک کافه دوست داشتنی از گزینه های این مجموعه هستند.

اطراف برج ایفل

L Atelier de Joel Robuchon ££££ شماره ۵ خیابان مونتالمبرت، تلفن: ۰۱۴۲۲۲۵۶۵۶. هر روز برای ناهار و شام باز است. حتی خود پاریسی ها هم برای خوردن غذاهای خوشمزه معروف ترین سرآشپز فرانسه در اینجا صف می کشند. این رستوران حول یک آشپزخانه باز ساخته شده، بنابراین شما می توانید استادان را در حین کار ببینید. فقط برای میزهای ردیف اول رزرو پذیرفته می شود. سیگار کشیدن ممنوع

££۴££Au Bon Accueil شماره ۱۴ خیابان دوموتسوی، تلفن: ۰۱۴۷۰۵۴۶۱۱، از دوشنبه تا جمعه برای ناهار و شام باز است. این غذاخوری قدیمی کاملا عوض شده است. دکور کاملا معاصر و مجلل و منوی کلاسیک آن نیز مدرن شده است. منوی شام ثابت (حدود ۳۰ یورو) از نظر بسیاری از افراد محلی بهترین گزینه در آن منطقه است، و فهرست نوشیدنی نیز عالی است. صندلی های تراس دارای منظره برج ایفل هستند.

Le Jules Verne££££ طبقه دوم، برج ایفل، تلفن: ۰۱۴۵۵۵۶۱۴۴. هر روز برای ناهار و شام باز است. این رستوران با موقعیت عالی در طبقه دوم برج ایفل برای جشن یا شام رمانتیک عالی است، هر چند غذا به پای منظره نمی رسد. از غذهای این رستوران می توان به تارتار بیف، صدف و کرپ اشاره کرد.

مونپارناس Montparnasse

La Coupole £££-££ شماره ۱۰۲ بولوار مونپارناس، تلفن: ۰۱۴۳۲۰۱۴۲۰. این غذاخوری بزرگ و نمادین آرت دکو بزرگترین در پاریس از سال ۱۹۲۷ مشغول به کار است. در حال حاضر گروه Flo Brasserie اداره آن را بر عهده دارد و فضای شلوغ و محبوبیت آن به همان شکل گذشته باقی مانده است از انواع غذاهای این رستوران می توان به بشقاب صدف و گوشت های گریل شده اشاره کرد.

آژانس مسافرتی شمیران گشت

تلفن تماس: ۲۶۲۰۶۳۵۷  ۲۶۲۰۶۴۷۹

آدرس آژانس : در گوگل بنویسید آژانس شمیران گشت

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا:

تاکنون رأی داده نشده ! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کنید

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!