راهنمای سفر به سوئد

در این صفحه شما میتوانید راهنمای سفر به سوئد را مطالعه نمایید.

کجا برویم؟

سوئد سومین کشور بزرگ در اروپاست، ۷۵ درصد از مساحت آن با تراکم جمعیتی برابر با ۶ نفر در هر کیلومتر مربع روبروست ، بنابراین فاصله بسیاری میان شهرهای این کشور وجود دارد. بهتر است که فکر دیدار از کل این کشور را در یک سفر از سرتان بیرون کنیدا در این کتاب، کشور سوئد به ۵ منطقه اصلی تقسیم می شود که هر کدام از آنها نیز به محدوده های کوچکتر با نامهای قدیمی اشان دسته بندی می شوند. اینها ممکن است با مناطق مشخص شده از سوی دولت منطبق نباشد اما آنهایی هستند که توسط سوئدی ها مورد استفاده قرار می گیرند.wisa.ir

استکهلم

پایتخت سوئد، شهر دریا و دریاچه است. دریاچه مالارن در غرب آن به سلتن می رسد و نقطه آغاز دریای بالتیک در شرق این شهر واقع است و در همه جا باغ ها و ساختمان ها را در نزدیکی آبها می بینید. این شهر ۱۴ جزیره دارد. راه های آبی راحت ترین مسیر حمل و نقلی در این شهر به شمار می روند و در جایی که دریاچه و دریا با هم تلاقی می کنند دروازه ای به داخل مرزهای سوئد باز می شود. فری های بزرگ مستقر در دریای بالتیک، در اسکله ها پهلو گرفته اند و در تابستان، قایق ها بر روی سطوح درخشان آب به سرعت حرکت می کنند.wisa.ir

تماشای شهر

برای تماشای بهترین منظره از استکهلم، اتوبوس شماره ۶۹ را از «خانه سوئد» (دفتر اطلاعات توریست) سوار شوید و به سمت برج تلویزیون Kankastornet حرکت کنید. (از جون تا آگوست هر روزه ۹ صبح تا ۱۰ شب و سپتامبر تا نوامبر هر روز از ۱۰ صبح تا ۹ شب، ماه دسامبر از دوشنبه تا شنبه از ۱۰ صبح تا ۱۱ شب و یکشنبه از ۱۰ صبح تا ۹ شب، از ژانویه تا مارچ روزهای یکشنبه تا چهارشنبه از ۱۰ صبح تا ۶ عصر، ۵ شنبه تا شنبه از ۱۰ صبح تا ۹ شب، آپریل تا ماه مه از دوشنبه تا شنبه از ۱۰ صبح تا ۹ شب و یکشنبه از ۱۰ صبح تا ۶ عصر باز است. با هزینه)

در این برج، مناظر تماشایی را می توانید از سکوی تماشا در بالاترین نقطه با ارتفاع ۱۵۵ متر ملاحظه نمایید.

به طور قابل توجهی این آب همانگونه که به نظر می رسد پاک و تمیز است و شما می توانید به شنا و یا صید ماهی سالمون دقیقا در مرکز شهر بپردازید. قلب این شهر بسیار متراکم است و بهترین راه برای بازدید از آن پیاده روی ست .همچنین می توانید برای آشنایی کلی با شهر، از تورهای قایق سواری در ستدحوسکی استفاده کنید. منطقه مهم در مرکز شهر ، گاملاستان یا همان شهر قدیم است؛ نرمالم یا مرکز تجاری مدرن شهر؛ اوسترمالم، حومه مسکونی و شیک شهر، یورگردن یا زمین بازی در فضای آزاد و سودرمالم که بخش جنوبی شهر است. حومه های زیبای این شهر در امتداد آب و به سمت غرب و شرق شهر امتداد داشته و درصد بزرگی از جمعیت میلیونی استکهلم را در خود جای می دهد.

گاملاستان Gamla Stan

تاریخ گاملاستان یا شهر قدیم از ۷۰۰ سال پیش آغاز می شود. پس از گذر از پل ریکسبرون، راه شما را به سمت پارلمان سوئد Riksdaghuset هدایت خواهد نمود. ( www.riksdagen.se؛ تور راهنما در روزهای شنبه – یکشنبه ساعت ۱:۳۰ بعد از ظهر بر قرار بوده و ورودی آن رایگان است.)

اکتشافات و حفاری های باستان شناسی ، قسمتی از شهر قرون وسطی ایی را در این منطقه و در قسمت جنوبی پارلمان آشکار نمود . قسمتی از این محدوده با دیوار قدیمی و چوبه دار، به موزه قرون وسطی یا Medeltidsmuseet تبدیل شد.

اندکی آنطرف تر از پارلمان، Kungliga Slottet یا کاخ سلطنتی قرار دارد. ( از اواسط می تا اواسط سپتامبر هر روز از ۱۰ صبح تا ۴ عصر ، ماه جون تا آگوست تا ۵ عصر ، اواسط سپتامبر تا دسامبر و از فوریه تا نیمه ماه می از سه شنبه تا یکشنبه و از ظهر تا ۳ عصر باز است، با هزینه)

پادشاهی آنلاین

از سایت www.royalcourt.se برای اطلاع از جزییات در خصوص جاذبه های سلطنتی در سوئد دیدن کنید. این اطلاعات شامل زمان تغییر شیفت گاردهای نگهبان سلطنتی در کاخ می شود.

کاخ سلطنتی از کانال نرسترم

تماشای کاخ سلطنتی از کانال نرسترم

این کاخ دارای ۶۰۸ اتاق است. ساختمان کنونی آن در مکان کاخ تری کرونر ( سه تاج) ساخته شده است که کار طراحی و ساخت آن توسط معمار سلطنتی سوئدی یعنی نیکودموس تسین در سال های ۱۶۴۶-۸۱ میلادی آغاز گردید و پسر و نوه اش آن را به اتمام رساندند. اما متاسفانه این کاخ در آتش سوزی سال ۱۶۹۷ ویران گردید.

در قسمت جنوبی ساختمان اصلی، اسلحه خانه سلطنتی با اسبان تاکسیدرمی و سلاح پادشاه جنگجو ، گوستاو آدولف ۲ قرار دارد. همچنین در طبقه زیر زمین، جواهرات سلطنتی را می توانید ببینید که به زیبایی می درخشند و در خزانه سلطنتی یا Skattkammaren به نمایش گذاشته شده اند.wisa.ir

آپارتمان های حکومتی و سایر اتاق ها با تزیینات داخلی باشکوه به روی عموم بازند؛ از جمله اتاق کار پادشاه اسکار ۲ که مملو از مبلمان و اثاثیه های متعلق به قرن ۱۹ میلادی ست که از زمان مرگ پادشاه در سال ۱۹۰۷ میلادی بدون تغییر مانده اند.

گاردهای سلطنتی در نرملم همنگاتن رژه می روند و از روی پل گذر کرده و به سمت کاخ برای تعویض شیفت نگهبانی حرکت می کنند. ( ماه می تا آگوست از روز دوشنبه تا شنبه ساعت ۱۲:۱۵ دقیقه ظهر ، روز یکشنبه و روزهای تعطیل ساعت ۱:۱۵ دقیقه بعد از ظهر ، ماه نوامبر تا مارچ ظهر چهارشنبه و شنبه، یکشنبه ۱ ظهر و در سایر اوقات سال روزهای چهارشنبه و شنبه راس ساعت ۱۲:۱۵ دقیقه و روزهای یکشنبه در ساعت ۱:۱۵ ظهر تعویض نگهبانان سلطنتی انجام می پذیرد)

درست در کنار کاخ، کلیسای بزرگ Storkyrkan قرار دارد که یک بنای مرتفع سبک گوتیک و قدیمی ترین کلیسای استکهلم بوده و متعلق به حدود سال ۱۲۵۰ میلادی است. این کلیسای محلی برای برگزاری مراسم ها مورد استفاده بوده است . در داخل کلیسا مجسمه سنت جرج و اژدها را می بینید که تندیسی چوبین و حکاکی شده توسط برنت نوتک در سال ۱۴۸۹ میلادی است.

در نزدیکی آن، Tyska kyrkan یا کلیسای آلمانی واقع است که متعلق به زمان فعالیت تاجران آلمانی در قرون وسطی در این کشور می باشد. در هر ساعت از شبانه روز، مردمی را می بینید که در خیابان های خرید وسترلنگ و استرلنگ ازدحام می کنند. اینجا مکان مناسبی برای قدم زنی است. از باریک ترین خیابان آن با نام Marten Trotzigs Grand دیدن کنید که در انتهای جنوبی وسترلنگ قرار دارد و بیشتر شبیه به یک پلکان است تا یک کوچه باریک زیرا عرض آن کمتر از یک متر می باشد.

در مرکز این خیابان های در هم تنیده، میدان Stortorget قرار دارد، مکانی که در آن ۸۲ نفر از سوئدی ها در جریان قتل عام استکهلم کشته شدند. در طرف دیگر این میدان ،Brsen یا بورس سهام واقع است، جایی که هر سال در اتاق های طبقات بالایی آن ، آکادمی سوئد، برنده ادبی جایزه نوبل را مشخص می کند.

این ساختمان همچنین جایگاه موزه نوبل یا Nobelmuseet است و این موزه از استاد تاریخی جایزه نوبل نگهداری می کند. (www.nobelmuseum.se؛ از نیمه ماه می تا نیمه سپتامبر هر روز از ۱۰ صبح تا ۵ عصر، سه شنبه تا ۸ شب و نیمه سپتامبر تا می روزهای سه شنبه از ۱۱ صبح تا ۸ شب، چهارشنبه تا یکشنبه از ۱۱ صبح تا ۵ عصر، با هزینه) در ضلع غربی گاملاستان ، و در میدانی که ریدار هوستوریت نام دارد، خانه قرن ۱۷ امی Riddarhuset را می بینید.( خانه نجبا، www.riddarhuset.se؛ دوشنبه تا جمعه ۱۱:۳۰ صبح تا ۱۲:۳۰ ظهر ، با هزینه) این ساختمان زیباترین بنای استکهلم با فضای داخلی متفاوت و ۲۳۲۵ نشان ملی می باشد. در آنسوی پل و در نقطه دور غربی ، Riddarholmen (جزیره نجبا) با کلیسایی ۷۰۰ ساله و متمایز با مشبک­های چوبی واقع است، جایی که تمامی پادشاهان سوئدی از گوستاو ۲ آدولف به بعد در آن مدفون­اند .

نرمالم Norrmaim

گرچه بسیاری از ساختمان های قدیمی تر از توسعه انفجاری ساخت و ساز ها در دهه ۱۹۶۰ مصون ماندند، اما برخی از آنها ساختمان های جدید جایگزین شدند و نرمالم به فقیرترین این مناطق بدل شد. فرایند تخریب متوقف شد اما اتفاقی رخ داد و آن اینکه اهالی استکهلم شورش نموده و از درختان باغ سلطنتی (Kungridgarden) در میدان همنگاتن بالا رفته و به مردان در حال تخریب منطقه هجوم بردند . به دلیل این اقدام آنهاست که باغ سلطنتی هنوز به عنوان قلب فضای آزاد نرمالم باقی مانده است. پارک باغ پادشاه منزلگاه بسیاری از جشنواره های تابستانی بوده و حتی دارای یک زمین اسکیت کوچک برای بازی های زمستانی می باشد.

دفتر اطلاعات توریست

Sverigehuset (خانه سوئد، www.stockholmtown.com) در همنگتن ۲۷ و در نزدیکی NK واقع است. اینجا دفتر توریست منطقه ای و مکان تهیه نقشه ها، راهنماها و توصیه های اقامتی در استکهلم و حومه آن می باشد. همانطور که دفتر تبدیل پول و فروشگاه سوغاتی را نیز در خود دارد. بلیط ها برای تئاتر، کنسرت ها و رویدادهای ورزشی و نیز استکهلم کارت را نیز می توانید از این دفتر تهیه کنید.

Sergels Torg یادبودی از دوره تخریب هاست، میدانی بزرگ با ساختمان بزرگ شیشه ای که در بالای همنگتن واقع است. در طرف مقابل آن Kulturhuset wwwkulturhusetstockholmse یا خانه فرهنگ قرار دارد. یک مرکز مدرن فرهنگی که روزانه هزاران ملاقات برای دیدار از نمایشگاه ها، تماشای فیلم­ها و خواندن روزنامه در آن اتفاق می افتد. برای تجربه دیدار از یکی از خیابان های خرید محبوب در استکهلم، در امتداد سر گلگاتن قدم بزنید، از آسمان خراش ها به سمت Hatorget که یک بازار میوه سبزی تازه و گل است بروید. در اینجا Kunserthuset یا خانه کنسرت واقع است که خانه ارکستر فیلهارمونیک استکهلم بوده و دارای سالنی برای برگزاری کنسرت های مختلف از کلاسیک تا جاز می باشد. (www.konserthuset.se در مقابل این ساختمان زیباء آبنمای دوست داشتنی Orpheus را می بینید که ساخته دست مجسمه ساز معروفه کارل مایلز است.

به سمت غرب، نرملم در تگلبین با منظره زیبایی از Stadshuset یا تالار شهر، در جزیره کونگسحلبین پایان می یابد. (تالار شهر، www.stockholm.se/stadshuset تور راهنما  هر روز از ۱۰ صبح تا ظهر ، تورها ممکن است لغو شوند. اواخر ماه می و سپتامبر از ۱۰ صبح تا ۴ عصر ، جون تا آگوست از ۹ صبح تا ۵:۳۰ عصر ؛ با هزینه) از هر نقطه ای از جنوب شهر شما می توانید برج چهار گوش عظیم را با ۱۰۵ متر ارتفاع مشاهده کنید که مرتفع ترین قسمت آن با سه تاج طلایی که سمبل شهر به شمار می رود ، مزین شده است. از اسکله پایین این برج، قایق ها به مقصد مالارن حرکت می کنند.wisa.ir

عکس صفحه ۳۰-تالار شهر برخاسته از میان آب

یورگاردن Djurgarden

Djurgarden یا پارگ گوزن، زمانی زمین شکار سلطنتی بوده و هنوز حال و هوای روستایی خود را حفظ کرده است.

از نوبر و پلن در همنگتن، می توانید با پای پیاده و یا با اتوبوس به جزیره دسترسی پیدا کنید. این مسیر از آسترملم مجاور می گذرد، جایی که ساختمان های زیبای قدیمی در امتداد آب قرار دارند. در تابستان، از سلوسن سوار فری شوید که به شما شانس تماشای بندر و قایق های کوچک بیشماری را می دهد و اغلب در تعطیلات آخر هر هفته به سمت مجمع الجزایر در حرکتند.

سفر کوتاه با فری به شما امکان تماشای Af Chapman و جزیره دژ مانند کستل هولمن را داده و در اسکپس هولمن که خانه موزه مدرن است، توقف دارد.

این موزه Moderna Museet، جایگاه مجموعه های هنری از آثار پیکاسو، براک، لگری دالی و کندینسکی می باشد. ( www.modernamuseet.se؛ سه شنبه ۱۰ صبح تا ۸ شب، چهارشنبه تا یکشنبه ۱۰ صبح تا ۶ عصر؛ با هزینه)

موزه معماری (www.arkitekturmuseet.se؛ سه شنبه ۱۰ صبح تا ۸ شب، چهارشنبه تا یکشنبه ۱۰ صبح تا ۶ عصر؛ با هزینه).همچنین دارای درب ورودی مشترک با موزه هنرهای مدرن است و بازدید کنندگان را به تماشای معماری ۱۰۰۰ ساله اسکاندیناوی دعوت می کند.

در نزدیکی آن، موزه است آسیباتیسکه Ostasiatiska قرار دارد. (موزه هنرهای شرقی؛www.ostasiatiska.se ؛ سه شنبه ۱۱ صبح تا ۸ شب، چهارشنبه تا یکشنبه ۱۱ صبح تا ۵ عصر؛ با هزینه) این موزه در محل یک اصطبل قدیمی قرار دارد و نمایشگاه آن شامل مجموعه های هنری متعلق به کشور چین است که زمانی به پادشاه گوستاو ۶ آدولف تعلق داشت. در قسمت شمالی جزیره ها ( که همگی از طریق پل با یکدیگر در ارتباطند) ، بلسیه هولمن واقع است. در اینجا شما موزه ملی را خواهید دید.

عکس صفحه ۳۱- موزه ملی

(www.nationalmuseum.se ؛ سه شنبه ۱۱ صبح تا ۸ شبها، چهارشنبه تا یکشنبه ۱۱ صبح تا ۵ عصر؛ با هزینه در این موزه آثار هنری متعلق به قرون ۱۶ تا ۱۹ میلادی هنرمندان اروپایی و نیز نقاشان بزرگ سوئدی مانند آندرس زورن و کارل لار شن قابل مشاهده است. از آنجایی که فری ها در نزدیکی یورگردن قرار دارند، گشت و گذار در پارک سرگرمی قرن ۱۹ امی Grona Lund با سواری های بسیار ، کافه ها و سرگرمی هایش برای همه رده های سنی جذاب به نظر می رسد. (­www.gronalund.com؛ می تا سپتامبر و در روزهای کریسمس؛ با هزینه) گرچه برای بسیاری از بازدیدکنندگان ، پورگردن به معنی واسا و موزه های اسکانسن می باشد.

کشتی جنگی واسا، در زمان پادشاهی گوستاو ۲ آدولف ساخته شد که افتخاری برای ناوگان دریایی وی به حساب می آمد اما متاسفانه، این افتخار به یاس تبدیل شد. به دلیل وزن زیاد سلاح و نیز تزیینات کشتی، واسا در دریا غرق شد و بسیاری از مردم استکهلم و نیز پادشاه را مبهوت ساخت. این کشتی در دهه ۱۹۵۰ میلادی و توسط باستان شناس دریایی، اندرس فرانزن کشف گردید.

وی واسا را در سال ۱۹۶۱ نجات بخشید و از اعماق دریاها بیرون آورد. بازسازی های تدریجی آن در مدت ۳۰ سال باعث شد تا واسا به درخشش و شکوه گذشته اش باز گردد و امروزه در موزه ای مدرن با نام Vasamuseet به نمایش گذاشته شود. (www.vasamuseet.se؛ هر روز از ماه جون تا آگوست از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۶ عصر، سپتامبر تا می از ۱۰ صبح تا ۵ عصر ، چهارشنبه تا ۸ شب باز است. با هزینه) موزه و اسا، ساختار کشتی واسا را از صفحات آهنین کف کشتی تا عرشه آن به خوبی به نمایش می گذارد.

عکس صفحه ۳۲- کشتی جنگی قرن ۱۷ امی واسا

Skansen

(www.skansen.se) روزهای بازدید نامشخص است بنابراین وب سایت را برای اطلاع از جزییات بیشتر ملاحظه نموده و یا با شماره تلفن ۰۸۴۴۲۸۰۰۰ تماس بگیرید، با هزینه در طرف دیگر و در فضای آزاد، روستایی تفریحی قرار دارد که مردم صنعتگرش مهارت های سنتی خود را به نمایش می گذارند. در این روستا یک باغ وحش جالب نیز وجود دارد.

موزه Nordiska

www.nordiskamuseet.se دوشنبه – جمعه ۱۰ صبح تا ۴ عصر، شنبه – یکشنبه از ۱۱ صبح تا ۵ عصر ؛ جون تا آگوست تا ۵ عصر؛ با هزینه) به تشریح زندگی مردمان شمال اروپا از قرن ۱۶ میلادی تا به حال می­پردازد در حالیکه موزه Biologiska  www.biologiskamuseet.com

آپریل تا سپتامبر هر روز از ۱۱ صبح تا ۴ عصر، اکتبر تا مارچ روزهای سه شنبه تا جمعه از ظهر تا ساعت ۳ عصر و شنبه – یکشنبه از ۱۰ صبح تا ۳ بعد از ظهر ؛ با هزینه) به توضیح درباره حیوانات اروپای شمالی با استفاده از تصاویر متحرک می پردازد تا حس زیستگاه های طبیعی را منتقل کند.

در این موزه گالری­های مختلفی وجود دارند مانند گالری تیلیسک Thielska Galleriet که زمانی مجموعه بانکدار استکهلمی بوده و همچنین ولدر مرسوده Waldemarsudde www.waldemarsudde.com ؛ سه شنبه تا یکشنبه از ۱۱ صبح تا ۵ عصر؛ ۵ شنبه تا ۸ شب؛ با هزینه) که خانه پیشین شاهزاده ی نقاش به نام اوگن، برادر گوستاو ۵ بوده است. این گالری نفیس ، با باغ های زیبایش ، از تمامی مجموعه های هنری شاهزاده . مانند برخی از نقاشی های چشم انداز های وی نگهداری می­کند.

عکس صفحه ۳۳ – لباس سنتی مردمان اسکانسن

دریاچه مالارن و مجمع الجزایر آن

دریاچه مالارن ۱۰۰ کیلومتر امتداد دارد و در غرب استکهام قرار گرفته است. مالارن دارای جزایر شمار و زیبایی است. یک روز را می توانید با کشتی بخار به سمت دوتینگخلم در توون بروید . گاهی تا ستدخوسکی ۵۰ دقیقه زمان می برد) لوؤن برای مدت های مدید جزیره سلطنتی بوده است. کاخ در نینگلم (­ماه می تا آگوست هر روز ۱۰ صبح تا ۴:۳۰ عصر، سپتامبر هر روز از ظهر تا ۳:۳۰ بعد از ظهر، اکتبر تا اپریل شنبه یکشنبه ظهر تا ۳:۳۰ بعد از ظهره با هزینه و هزینه بازدید از باغ رایگان است. در قرن ۱۷ میلادی ساخته شده و هم اکنون اصلی ترین سکونت گاه خانواده سلطنتی به شمار می رود. دارای باغی شگفت انگیز بوده و نمونه کوچکی از کاخ ورسای است. بخش بزرگی از این کاخ به روی عموم باز است. و محبوب ترین آن تئاتر دربار ڈرتینگڅلم می باشد. (www.dtm.se؛ تورهای راهنما هر یک و نیم ساعت موجودند. ماه می از ظهر تا ۴:۳۰ عصر، جون تا آگوست از ۱۱ صبح تا ۴:۳۰ عصر ؛ سپتامبر از ۱ تا ۳:۳۰ بعد از ظهر ؛ با هزینه) این سالن تئاتر در سال ۱۷۶۶ توسط ملکه لوئیزا اولریکا ، مادر وطن پرست سوئدی گوستاو ۳ ساخته شد. وی تئاتر و هنر را در همه اشکال آن تحسین و تشویق می نمود و زمان حکمرانی وی به دوران طلایی شهرت یافت. سالن تئاتر زیبای کوچکی نیز برای سرگرمی درباریان در کاخ کینا ساخته شد . عمارت چینی ها؛ هر روز ماه می تا آگوست از ۱۱ صبح تا ۴:۳۰ عصر ، سپتامبر از ظهر تا ۳:۳۰ بعد از ظهر ؛ با هزینه) پس از اینکه گوستاو ۳ ترور در جشن بالماسکه ترور شد، تئاتر دربار تعطیل گردید و تا دهه ۱۹۲۰ این تعطیلی ادامه داشت تا اینکه که پروفسور آگنه بییر آنرا بازگشایی نمود.wisa.ir

عکس صفحه ۳۴- عمارت چینی

نمایش های اپرا و باله تابستان ها در این مکان برگزار می شدند که امروزه تورهای راهنما ،، پشت صحنه و تجهیزات و لوازم قدیمی این سالن تئاتر را به بازدیدکنندگان نشان می دهند. کمی دورتر و به سمت غرب جزیره بیورک ، زیستگاه های قدیمی سوئد مانند شهر کوچک وایکینگ ها یا بیر کا قابل مشاهده است. برای بازدید از قبور وایکینگ ها و سایت های حفاری و یا بازدید از موزه بیرکا www.raa.ase از تور راهنما کمک بگیرید. از سال های ۸۰۰ تا ۹۷۵ میلادی، بیرکا مرکز تجاری ۴۰ هزار نفر از مردمی بود که در سواحل دریاچه مالارن می زیستند. در آن روزها، هیچ چیزی باعث جدایی دریاچه از دریای بالتیک نمی شد و مسافران از کشورهای عربی و نیز روسیه به آن سفر می کردند. بعدها، سنت انسگر ، راهب فرنگی از اروپا به این مکان مهاجرت نمود تا قبایل بومی را به دین مسیحیت دعوت نماید. در شرق مرکز شهر استکهلم ، مجمع الجزایر داخلی را می بینید که بهترین گزینه برای گشت و گذارند و دیدار از آنها حداقل ۷ ساعت به طول می انجامد، مایلز گاردن ( www.milesgarden.se؛ نیمه می تا سپتامبر هر روز از ۱۱ صبح تا ۵ عصر، اکتبر تا نیمه می روزهای سه شنبه تا یکشنبه از ظهر تا ۵ عصر و روزهای ۵ شنبه تا ساعت ۸ شب؛ با هزینه) خانه تابستانی مجسمه ساز ، کارل مایلز (۱۸۷۵-۱۹۵۵) در لیدین است. در اینجا وی به ساخت تندیس هایی همت گماشت که او را به شهرت رساند. آثار وی بر روی بالکن های شیبدار قرار داده شده اند و به نظر می آید که اگر بر نیروی جاذبه غلبه نمایند به پرواز در خواهند آمد.

Vaxholm وکسحلم، مکانی عالی برای انجام ورزش­های آبی است. قلعه ی آن، جایگاه موزه فستنینگز می­باشد. (­موزه قلعه، www.yaxholmsfastning.se این قلعه در قرن ۱۶ میلادی ساخته شده و از راه دریایی مهم و اصلی استکهلم نگهبانی می نمود. وکسلم، امروزه دارای اهداف صلح طلبانه است و در اطراف آن مسیرهای دریایی و تعداد بیشماری از خانه های روستایی، کافه ها و رستوران ها قرار دارند.

سرویس هایی به نام فری

شرکت های فری (کشتی های ماشین – انسان بر) با نام های homsbolaget تلفن: ۰۸۶۷۹۵۸۳۰

www.waxholmsbolaget.se و  cinderellabatarna

تلفن: ۰۸۱۲۰۰۴۰۰۰ www.cinderellabatarna.com

کشتی های متنوع و سفرهای دریایی برنامه ریزی شده ای را به مقصد مجمع الجزایر ترتیب می دهند. قایق­های waxholm از استرمکین در نزدیکی گرند هتل و کشتی های سیندرلا از ستزندوگن حرکت می کنند.

حوالی استکهلم

اوپ سالا Uppsala

در این منطقه، جاذبه های دیدنی و سایت های استکهلم را می توانید در جنوب او پلند و در مرز در منلند و او پلند بیابید. این محدوده، پایتخت قدیمی اوپ سالا یا آخرین سنگر سوئدی های بی دین است. امروزه اوپه سالا جایگاه اسقف اعظم سوئد بوده و بزرگترین کلیسای سبک گوتیک اش را با نام Uppsal Domkyrka به رخ می کشد. (یکشنبه – جمعه از ۸ صبح تا ۶ عصر، شنبه ۱۰ صبح تا ۶ عصر)

همچنین در این شهر قدیمی ترین دانشگاه سوئد قرار دارد که دانشجویان پر جنب و جوش آن را در حوالی کوچه های باریکش می توان دید. دانشجویان این دانشگاه در تئاتر آناتومی در Gustavianum دور هم جمع می شوند تا به تماشای نمایش هایی بپردازند که به اجرا در می­آید. www.gustavianum.uu.se: سه شنبه تا یکشنبه از ۱۱ صبح تا ۴ عصر ؛ با هزینه) از فارغ التحصیلان مشهور این دانشگاه کارل ون لینه گیاه شناس و داگ خمرشلد ، شاعر برجسته مصلح و دبیر کل پیشین سازمان ملل را نام برد. از میراث کارل ون لینه می توانید در باغ لینا یا Linnetradgarden دیدن نمایید. (.www.innaeus.uu.se، ماه می تا نیمه سپتامبر هر روز از ۱۱ صبح تا ۹ شب، موزه تا ساعت ۵ عصر باز است؛ با هزینه این باغ زیبا گیاهان بسیار زیبایی را در خود جای داده است. خانه تابستانی وی با نام همربی دارای یک باغ گیاه شناسی کوچک اما زیباست. قلعه اوپ سالا (www.uppsalaslott.com ؛ تورهای انگلیسی زبان از ماه ژوئن تا آگوست هر روز از اظهر تا ۳ بعد از ظهر بر قرارند) بر شهر مشرف است . این قلعه ی آجرین جایی ست که گوستاو ۲ آدولف در آن به مذاکره نشست و پس از آن سوئد غرق در جنگ های سی ساله گردید و در این قلعه بود که ملکه کریستینا پادشاهی اش را واگذار نمود.wisa.ir

عکس صفحه ۳۶- بقایای صومعه سیگتونه

در مسیر E4 از استکهلم به اوپ سالا، بقایای صومعه سیگنوله قرار دارد که گفته می شود قدیمی ترین شهر سوئد می باشد. در نقطه دور شمال آن در میان خوشه ای از دریاچه ها می توانید اسکوکلوستر Skokloster www.lsh.g را ببینید که منزلگاه خانواده رنگلز زمانی که بر کل اسکاندیناوی حکومت می کردند، بوده است. امروزه خانه بزرگ و سفید رنگ آنها موزه ای را در خود دارد که در آن می توان از مجموعه های بزرگ سلاح و نیز موتورها دیدن نمود و این موزه به روی عموم باز است.

اطراف دریاچه مالارن

وقتی استکهلم را از مسیر E20/E4 به سمت ضلع جنوبی مالارن ترک می کنید، اولین توقف گاه، شهری کوچک و روستای با نام ماریه فرد خواهد بود که دسترسی به آن از طریق کشتی های بخار و از ستدحوسکی  نیز امکان پذیر است. این یک شهر کوچک در کنار دریاچه است که قلعه قرن ۱۶ امی گریپ هولمن در آن واقع است. (نیمه ماه می تا سپتامبر هر روز از ۱۰ صبح تا ۴ عصر ، سایر اوقات سال تنها برای گروه هایی باز است که از قبل رزرو را انجام داده باشند، با هزینه).

این قلعه زمانی متعلق به گوستاو واسا بود که پرتره های خانواده گریپ هولمن شاهدی بر این مدعی هستند. سالن تئاتر کوچکی نیز متعلق به دوران گوستاو ۳ در این قلعه وجود دارد. اثر شاخص دیگر این مجموعه، Ostra sodermanlands Jarvdg است که راه آهن سودرمانلاند شرقی بوده و خط آهن بخار فوق العاده ای ست که میان ماریه فرد و لگسته کشیده شده است.

عکس صفحه ۳۷- توپ های جنگی روسیه در گریپ هولمن

به سمت غرب از گریپ هولمن، قلعه قرن ۱۷ امی ساندبیحولم Sundbyholm www.sundbyholmgslott.se)) را می بینید که به یک هتل و رستوران تبدیل شده است. از این قلعه تا سیگوردسریستئیتگن Sigurdsristningen که کنده کاری ها و حجاری های روی صخره در زمان­های باستان در آن دیده می شود، راه کوتاهی از مسیر جنگلی آن فاصله است. اسکیلستونا Skilstuna روزهای باشکوه آهن و استیل را به یاد می­آورد و رادماکر اسمیتیز Rademacher Smithies که در سال ۱۶۵۸ بنا گردید، امروزه به موزه صنعتی بدل شده است. این شهر همچنین دارای پارک باغ وحش است و این باغ وحش مفتخر به حضور ببرهای سفید می باشد.

از اسکیلستونا مسیر را به عقب و به سمت شهر کوچک و زیبای سترنگیس باز گردید تا کلیسای جامع عظیم سبک گوتیک را ببینید. از اینجا، به سمت شمال و از مسیر شماره ۵۵ با گذر از پل ها و جزایر، به کناره شمالی دریاچه مالارن خواهید رسید. جاده کناری به سمت غرب به دژ باستانیAngsd Slott WWW.engsoslott.com) می­رود که مملو از اسطوره هاست. شهر kngs8 مکان مناسبی برای شنا، ماهیگیری، قایق رانی و پیاده روی ست و همچنین در این شهر مکان های دلپذیری را می توانید برای کمپ زنی بیابید. به سمت غرب و از مسیر E۱۸ که حرکت کنید به وستوس Vasterds می رسید که مرکز بازرگانی و تجاری در زمان های قدیم بوده و کلیسای جامع آن در بردارنده مقبره اریک ۱۶ ام می باشد. در فاصله ای نه چندان دور، آنونسخگ Anundshdg را می بینید که بزرگترین تپه -مقبره های متعلق به عصر آهن در آن قرار دارد. وسترس نیز مرکز دلپذیری برای کشتیرانی ست که از طریق فری ها با پایتخت در ارتباط است.

در جنوب وسترس ، قلعه قرن ۱۷ امی تیدو Tide  www.tidoslott.se؛ می تا آگوست هر روز قرار دارد که خانه اکسل اوکسنستیرنه بوده است، عالی ترین نائب السلطنه سوئدی که در زمان کودکی دختر گوستاو ۲، یعنی کریستینا حکمرانی نمود. امروزه، تیدو موزه ی اسباب بازی را با ۳۵ هزار آیتم در خود جای داده و نیز دارای محوطه ای ست که خانه صدها گوزن در آن قرار دارد.

در نزدیکی انتهای غربی دریاچه مالارن قلعه دیگری به نام ستر مسلم Stromsholm قرار دارد ( ماه می شنبه – یکشنبه از ظهر تا ۴ بعد از ظهر، جون – آگوست هر روز از ظهر تا ساعت ۴ عصر، جولای تا ۵ عصر؛ با هزینه این قلعه زمانی اقامتگاه سلطنتی بوده است. در آن یک مرکز عالی سوارکاری و نیز موزه ی کالسکه قرار دارد. علاقمندان به ورزش های آبی باید به گلبکشن Kolbacksan و در نزدیکی آن ، کاتال سترمسلم بروند. در انتهای دریاچه و جایی که جاده به مسیر E۲۰ از سمت جنوب می پیوندد، آربورگ را می بینید که برخی از بهترین بناهای سوئد در آن قرار دارند. در سال ۱۴۳۵، این شهر مکان ملاقاتی بود که بعدها ، نام پارلمان سوئد را بر آن نهادند و از طریق انتخابات، انگلبرکت انگلبرکنسن به عنوان حاکم این سرزمین برگزیده شد.wisa.ir

عکس صفحه ۳۹- گلیمینگحوس، اسکنه

جنوب سوئد

جنوب سوئد حد فاصل میان کتهگت و دریای بالتیک است که هویت آنرا قدمت تاریخی و مجاورت آن با خشکی های اروپا شکل داده است. این منطقه همچنین گرمتر از سایر نواحی کشور بوده و آب و هوای دلپذیری دارد که به همین دلیل، زمین بازی بین المللی در تابستان به حساب می آید.

اسکنه Skane

بواسطه وجود زمین حاصلخیز، این منطقه به «انبار غله» سوئد معروف است. این استان تا حدودی از سایر مناطق این کشور متفاوت است؛ لهجه مردمان آن تا حدودی دانمارکی ست و جای تعجب نیست زیرا تنها ۲۵ دقیقه از طریق قایق می توان از آن و از بندر هلسینبورگ سوئد به بندر هلسینگور دانمارک رسید.

اسکنه، زمین های کشاورزی غنی سوئد را در خود دارد که این زمین ها ، دشت های رنگین را در فصل کشت خلق می کنند. نوارهای ساحلی باشکوه این منطقه دارای سواحل ، دهکده های ماهیگیری، جزایر سنگی برای ماهیگیری از دریا بوده و در شبه جزیره بیار Bjare به سمت شمال ، صخره ها در Hovs hallarبه شکل تندیس هایی زیبا نمایانند. ثروت ها و دارایی های جنوب این کشور در بیش از ۲۵۰ قلعه و ساختمان تاریخی منعکس شده است که یکی از این ساختمان ها، Bosjökloster در کنار دریاچه رینگسخن است.

عکس صفحه ۴۰- ؟؟؟

سنگ های اله

در فاصله ۱۰ کیلومتری اییستاد، ۵۸ تخته سنگ را می بینید که چینش آنها به شکل یک کشتی بوده و به سنگ های اله شهرت دارند. حداقل ۱۰۰۰ سال از عمر این سنگ ها می گذرد و اعتقاد بر این است که این سنگ ها اهداف نجومی داشته اند.

(www.bosjokloster.se؛ ماه می تا سپتامبر از ۱۰ صبح تا ۶ عصر ؛ باغ ها در تمام طول سال بازند) این عمارت متعلق به سال ۱۰۸۰ میلادی و در ابتدا یک صومعه بندیکت بود که کلیسای زیبای قرن ۱۲ امی ، باغ ها و پارک های زیبا و نیز هزاران درخت کهنسال بلوط ، باغ گل رز و یک باغ وحش کوچک را در خود دارد.

دژهای بسیاری در این منطقه قرار دارند از جمله در کارنان در هلسینبورگ با ظاهر قرون وسطایی اش همچنین شهر لندسکرونا در نقطه دور جنوبی، قلعه ای به نام Citadellet را در خود دارد (نیمه جون تا نیمه آگوست سه شنبه تا یکشنبه از ۱۱:۳۰ صبح تا ۳:۳۰ بعد از ظهر ؛ با هزینه) که متعلق به سال ۱۵۴۹ میلادی است.

در جنوب غربی اسکنه، تفرجگاه های تابستانی Falsterbo و Skaner را می بینید، در حالیکه چشم اندازهای زیبایی از سواحل شرقی در انتظار شما هستند. فری ها به Trelleborg در ساحل جنوبی به سمت بندرهای آلمانی تراوموند، روستوک و اساسنیتز حرکت می کنند. کمی دورتر، شهر ایپستاد ystad، بسیاری از خانه های نادر و قدیمی را به سبک تودور در خود دارد و این شهر نقطه حرکت فری ها به مقصد بورن هولم دانمارک است.

به سمت شرق، صخره بلند Stenshuvudet به طرز معجزه آسایی از میان دریای بالتیک سر بر می آورد. یکی دیگر از برج و باروهای عظیم و متعلق به جنگ های اولیه در قرن ۱۵ میلادی ، گلیمینگحوس در جنوب غربی سیمریشمن است که از نظر برخی حفاظت شده ترین دژ قرون وسطا در اسکاندیناوی و پر بازدیدترین آنها می باشد. این قلعه موزه ای تک سایتی دارد و در تابستان ، روزانه چند تور راهنما برای بازدید از دژ برگزار می کند.

مالمو و لوند Malmo & Lund

مالمو در جنوب هلسینبورگ در ساحل غربی قرار دارد و آمیزه ای کمیاب از نمادهای قدیمی و جدید است. این شهر جمعیتی حدود ۳۲۹ هزار نفر داشته ، ساکنان آن به ۱۰۰ زبان سخن گفته و متعلق به ۱۶۴ کشورند. در قلب این شهر، میدان بزرگی به نام استور تورگت Stortorget قرار دارد که در سال ۱۵۳۶ و با ابتکار عمل یورگن کوک، شهردار قدرتمند مالمو در آن زمان ساخته شد.

وی همچنین عهده دار ساخت تالار شهر شد و اقامتگاه شخصی اش به نام Jorgen Kocks Hus  یکی از اولین خانه های شخصی بود که در این شهر ساخته شد. این اقامتگاه، کمی آنطرف تر از میدان و به سمت شرق کلیسای دوست داشتنی و قرن ۱۴ امی سنت پتری قرار دارد که انباشته از جواهرات متعلق به قرون ۱۶ و ۱۷ سته پادشاه دانمارکی، کریستسن ۳، قلعه مالمو یا Malmahus را زمانی که اسکنه بخشی از سرزمین دانمارک بود، بنا کرد. این قلعه هم اکنون خانه موزه مالمو است.

عکس صفحه ۴۱- برج تورسوی چرخنده ی شگفت انگیز که بلندترین بنای سوئد است.

در سال ۱۵۹۲ میلادی ، Lila Torg ،میدان بازار به عنوان یکی از محبوب ترین مکان های ملاقات و دیدار در شهر مورد توجه قرار گرفت. برخی از بناهای جذاب قرن ۱۶ امی را در آن می بینید و همچنین یک مرکز طراحی نیز در آن واقع است. www.formdesigncenter.com که نمایشگاهی برای طراحی و معماری به حساب می­آید.

در تابستان ، لیلا تورگ مملو از رستوران ها و کافه های فضای آزاد بوده و دارای فضایی پر جنب و جوش و آهنگین است. دفتر اطلاعات توریست مالمو، در قسمت شمالی میدان استور تور گت و در مقابل ایستگاه مرکزی واقع است که هر روز تورهای راهنمای شهری را در تابستان برگزار می نماید.

برای استراحتی آرام ، پیلدامسپارکن Pildammsparken را امتحان کنید که بزرگترین چشم انداز را در میان پارک های سوئد دارد. همچنین در آمفی تئاتر این پارک در تابستان اجراهایی برگزار می شود، دیدار از ساختمان آپارتمانی و تماشایی سانتیاگو کالاتراوا را که در قسمت غربی بندر ساخته شده است را از دست ندهید. برج تورسوی چرخنده Torso با ۱۹۰ متر ارتفاع بلندترین ساختمان سوئد است.

(www.turningtorso.com)

شهر مالمو در تابستان و ماه آگوست به دلیل برگزاری فستیوالی مرکب از سرگرمی های موسیقیایی، غذای فرهنگی و قومی و مردمی، بسیار زنده و پر جنب و جوش است. لوند، Lund در حدود ۲۵ کیلومتری شمال شرقی مالمو قرار داشته و شهری جذاب و دانشگاهی با خیابان های سنگ فرش و تودرتو، ساختمان های قدیمی و حال و هوای قدیمی و آموزشی است.

اعتقاد بر این است که این شهر در سال ۹۹۰ میلادی و توسط پادشاه دانمارکی Sven Tveskägg، ساخته شده است. در سال ۱۰۲۰ میلادی، پسرش پادشاه Canute ، تلاش نمود تا این شهر را به مرکز سیاسی، فرهنگی، بازرگانی و مذهبی تبدیل کند. در سال ۱۱۰۳ میلادی، این شهر جایگاه اسقف اعظم اسکاندیناوی و فنلاند بود.wisa.ir

عکس صفحه ۴۲- پل اورسوند که سوئد را به دانمارک ارتباط می دهد.

کلیسای سبک رومی و مستحکم لوند، Domkyrkan نام دارد که در سال ۱۱۴۵ میلادی عنوان مقدس را دریافت نمود. این کلیسا دارای محرابی زیبا و متعلق به قرن ۱۵ میلادی ست، دانشگاه لوند، در سال ۱۶۶۶ در میان باغ هایی دلپذیر بنا شد. ۳۸ هزار دانشجوی آن از میان ۱۰۰ هزار نفر جمعیت این شهر، بخش اعظمی را به خود اختصاص می دهند و قابل ذکر است که در شب ولپور گیس مراسم خاصی در این شهر برگزار می شود.( ص ۸۸ را ببینید) شهر لوند دارای موزه های خوبی ست که ارزشمندترین آنها برای تماشا، Lunds Kunsthall نام دارد. (گالری هنر.www lundskonsthall.se ؛ سه شنبه جمعه ۱۱ صبح تا ۴ عصر، یکشنبه ظهر تا ۴ عصر؛ رایگان) همچنین این شهر، موزه ای در فضای آزاد با نام Kulturen دارد. (.www.kulturen Com؛ سه شنبه – یکشنبه ظهر تا ۴ بعد از ظهر؛ با هزینه)

پل اورسوند

در حومه شهر مالمو، پل اورسوند به طول ۱۵ کیلومتر قرار دارد که سوئد را به دانمارک ارتباط می دهد. بسیاری از مردمانی که در مالمو زندگی می کنند در کپنهاگ مشغول به کارند. این پل ارتباط دو کشور را نزدیکتر از همیشه ساخته است. بهترین نمای این پل را از لرتاکن و از رستوران لفت کستلت می توان مشاهده می کرد.

بلکینگز

نویسنده سوئدی به نام سلما لاگرلف بلکینگز را به عنوان سرزمینی با سه سطح ساحل، خشکی و جنگل توصیف می کند. این منطقه دارای شهرهای کوچک با تاریخ طولانی ست و مجمع الجزایر آن دارای تعداد بیشماری جزیره می باشد. در خشکی، جنگل های آن زمانی به عنوان پناهگاه برای قانون شکنان در جنگ های مرزی به شمار می رفت. این جنگل ها روستاهای کوچک و مخفی بسیاری را در خود جای داده اند. این استان کوچک و مینیاتوری، در حقیقت سوئد کوچک است که به خاطر رودهای پر از ماهی های سالمون و نیز زمین های بازی گلف اش معروف است.

بزرگترین شهر بلکینگز، کارلسکرونا ی Karlskrona قرن ۱۷ امی ست که ارتباط بلندمدتی با ارتش سوئد داشته است. خیابان های عریض آن، ساختمان های قدیمی و برج و باروهای آن حال و هوای دریایی دارند و امکاناتی عالی برای قایق سواری، ماهیگیری و شنا در این شهر مهیاست. موزه دریایی (www.marinmuseum.se : جون-آگوست هر روز از ۱۰ صبح تا ۶ عصر، سپتامبر – می سه شنبه تا یکشنبه از ۱۱ صبح تا ۵ عصر؛ با هزینه) دارای مجموعه فوق العاده ای از مجسمه ی کشتی ها می باشد.

در مسیر E۲۲ و به سمت بلکینگز از اسکنه در غرب، شهرهای کوچکی را در سواحل می توانید ببینید که شهر اولفستروم Olofstrom در میان آنها استثنا بوده و در ۳۰ کیلومتری شمال مرز اسکنه قرار دارد. این شهر دارای یک اسپای قرن ۱۹ امی در نزدیکی Jamshg است و همچنین آسیاب آبی و کارخانه برش الوار را در دریاچه هالن داراست و دریاچه آن برای شنا مناسب است.

یورش شجاعانه

تا سال ۱۶۵۸ میلادی مرز میان استان های بلکینگز و اسملند ه مرز ناآرام میان کشورهای سوئد و دانمارک بود. این مرز با کریستینوپل که یک دژ دانمارکی بوده علامت گذاری شده و منطقه برای قرن ها صحنه ی درگیری و جنگ گردید. این منطقه در زمستان سرد سال ۱۶۵۷-۸ نجات بخش پادشاهی کارل ۱۰ گوستاو سوئد شد. داستان از این قرار بود که: آب و هوای سرد قطبی، دریای میان سوئد و دانمارک را منجمد نمود. کمربند عظیم یخی ایجاد کرد و اولین و دومین جزایر دانمارک را از این کشور جدا نمود و در جنگ میان لهستان و روسیه ، کارل گوستاو نیروهای نظامی خود را به سمت این بخش از دریای منجمد گسیل داشت. دو گروه از اسبان و سوارکاران به داخل این یخ­های منجمد فرو رفته و غرق شدند. اما ۵۰۰۰ سرباز و ۱۵۰۰ سواره نظام از آن عبور کرده و به جزیره مرکزی دانمارک به نام فون رسیدند. علیرغم آب شدن یخ­ها. آنها به سفر و گذر خطرناک خود به سمت جزیره اصلی دانمارک به نام شیلند ادامه دادند و به دیوارهای شهر کپنهاگ رسیدند. دانمارک گزینه ای جز پذیرفتن معاهده رسکیلده و واگذاری استان های شمالی اش به سوئد نداشت. از آن زمان تا به اکنون این جزایر تحت حاکمیت کشور سوئد می باشند.

تعدادی از شهرهای ساحلی بلکینگز ارزش دیدن دارند، در شهر قرون وسطایی سلوسوری بقایای قلعه سلوسبوری قابل مشاهده است­، دژی که متعلق به قرن ۱۳ میلادی بوده و در کنار آن رودخانه مروم در مورومسون با ماهی های فوق العاده سالمون و بازدید کنندگان را از دور و نزدیک به خود جلب می کنند.

Karlshamn ، نیز به یادمان مهاجرانش معروف است، آنهایی که زندگی اشان را به مقصد دنیایی جدید در آن سوی آب­ها ترک گفتند.

عکس صفحه ۴۵ قلعه کالمار

اسمُلند Smaland

اگر از استکهلم به مقصد قسمت شرقی ساحل شهر کالمار پرواز کنید­، اسملند را با امتدادی از پوشش های جنگلی می بینید که با صدها دریاچه کوچک آبی رنگ و قطعه زمین های کشاورزی رنگین و نیز روستاها مزین شده است. در امتداد جاده و با عبور از جنگل های درختان کاج و غان، به دشت ها و شهرهای کوچک خواهید رسید. اسملند همواره منطقه ای متشکل از سرزمین های کوچک بوده است جایی که زمین داران آن با خاک بی ثمرش زندگی می گذراندند و این شرایط از مردمان آن انسانهایی سخت و مصمم ساخت. بسیاری از اشخاص مهم سوئدی در این استان تولد یافته اند . افرادی چون پدر گیاه شناسی، کارل ون لینه، بازیکن تنیس متس ویلاندر و استفان إدبرگ، شپرانو جنی لیند و نویسنده استرید لیندگرن.

بخش اعظمی از یک میلیون مهاجری که سوئد را به مقصد آنسوی آب­ها ترک گفتند، از اهالی اسملند بودند و امروزه این شهر روز مینه سوتا را به یاد مهاجران آن روزها گرامی می دارد. کالمار یک شهر باستانی ست. اولین اثری که در این شهر می توان به آن اشاره کرد بقایایی از سنگ هایی با نوشته های رمز آلود و متعلق به قرن ۱۱ می­باشند که شکیل ترین آنها قلعه کالمار است. این قلعه زمانی از تنگه میان سرزمین اصلی و اولند حفاظت نموده است. ( www.kalmar.se؛ هر روز ماه می تا ژوئن و سپتامبر از ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر، جولای ۱۰ صبح تا ۶ عصر، آگوست ۱۰ صبح تا ۵ عصر، آپریل و اکتبر شنبه یکشنبه ۱۱ صبح تا ۳:۳۰ بعد از ظهر؛ با هزینه این قلعه بر روی بقایایی از دژ قرن ۱۲ امی ساخته شد. زمان آن به پادشاهی اریک ۱۶ باز می گردد که در سال ۱۵۶۱ میلادی تاجگذاری نمود. در اینجا اتحاد کالمار به رسمیت شناخته شد و این شهر یکی از بنادر مهم انجمن بازرگانان آلمانی به حساب می آمد.

عکس صفحه ۴۶ تصویر پیپی لانگستراکینگ مدرن و امروزی

امروزه قلعه کالمار آخرین استراحتگاه و جایگاه بقایای کشتی سلطنتی کرونان است. در ماه می ۱۶۷۶ ، زمانی که سوئد با ناوگان دانمارک- دوچ در حال نبرد بود، دریاسالار لورنتز کروتس، مطلع شد که نیروهای دشمن در نزدیکی آنها هستند. این فرمانده به منظور سردرگم نمودن نیروهای مهاجم جهت کشتی را عوض نمود اما این کار بسیار سریع انجام شد و کشتی به یک طرف کج شده و آب داخل آنرا فرا گرفت و باعث انفجار انبار مهمات کشتی گردید. انفجاری خیره کننده یک طرف کشتی را منهدم کرد و از ۸۴۲ خدمه آن تنها ۴۲ نفر زنده ماندند. تیم غواصی در سال ۱۹۸۰ کشتی کرونان را از اعماق دریا پیدا کرد و به تدریج گنجینه های ارزشمند آن را از جمله زنگ کشتی، توپ های جنگی و قطب نماها و نیز نوشیدنی های ۳۰۰ ساله ، کشف و بازیابی شدند.

به مجمع الجزایر شمالی­، سواحل شمالی گفته می­شود و در محل تلاقی اسملند و آسترگتلند روستاهای ماهیگیری، کناره ها و سواحل و صدها جزیره و بندر وجود دارد که انواع ورزش های آبی در آنها قابل انجام است. وستروی Vastervik، در ۱۳۰ کیلومتری شمال کالمار ، نقطه آغاز فوق العاده ای برای ماهیگیری در اعماق دریاست ، در این منطقه هر ساله در ماه جولای فستیوال آهنگ یا Visfestivalen برگزار می شود که بسیاری از بهترین اجرا کنندگان موسیقی را از سراسر سوئد به خود جذب می کند.

فری هایی به مقصد گوتلند از اینجا و نیز اسکارشمن که پایانه اصلی در جنوب منطقه است، در رفت و آمد می باشند. از بزرگراه شماره ۳۳ و از وستروی که حرکت کنید به ویمربی Vimmerby می رسید که محل تولد شخصیت مورد علاقه کودکان یعنی آسترید لیندگرن در سال ۱۹۰۷ میلادی است. از آثار وی در فستیوال Astrid Lidgrens Varld تقدیر می شود. (www.aly.se فوریه تا نیمه ماه می شنبه – یکشنبه از ۱۱ صبح تا ۴ عصر، نیمه می تا آگوست هر روز ۱۰ صبح تا ۵ عصر؛ با هزینه) در این گرامیداشت، ساختمان­های مینیاتوری و ماکت های معتبر و دقیق از مکان هایی که این نویسنده درباره آنها داستان نویسی کرده را خواهید دید.

قلمرو شیشه ها

به دور از ساحل و در دل جنگل ها معروف ترین صنعت اسملند که شیشه کاری ست را می توان مشاهده نمود. این آثار شیشه ای از اندازه های کوچک به نام پو کبرگ تا نام­های معروف کستا و ارفورز موجودند. بسیاری از این شیشه کاری ها به امتداد ۸۰ کیلومتر در بزرگراه ۲۵ و میان نیبرو و و کج یافت می شوند. در سال ۱۵۵۶ ، پادشاه گوستاو واسا ، ابزار دمنده شیشه را به سوئد وارد نمود اما ۲۰۰ سال بعد از آن، آثار شیشه ای تولید شدند. این استان از چوب برای سوخت کوره ها استفاده می کردند و زمانی که کارل ۱۲ به دو تن از ژنرال هایش حکمرانی اسملند را واگذار کرد، آنها اقدام به راه اندازی اولین کارگاه ساخت آثار شیشه ای به نام کستا نمودند. امروزه اغلب شرکت­ها، در ماه های تابستان از بازدید کنندگان برای تماشای مهارت های ذوب و فرم دهی شیشه به اشکال متنوع استقبال می کنند. اکثر این کارگاه ها دارای محصولات فروشی با قیمت هایی قابل چانه زنی می باشند. برخی از آنها نیز مراسم شب های هیتسیل را برگزار می کنند که به روزهایی باز می گردد که در آن شاه ماهی با حرارت کوره ها طبخ می شد. برای اطلاع از جزییات بیشتر از سایت www.glasriket.se دیدن کنید.

استرید لیندگرن و پیپی لانگستاکینگ

آسترید لیندگرن، نویسنده پیپی لانگسترامپ، در سال ۱۹۰۷ در ویمربی در شمال اسملند متولد شد .جایی که امروزه به زیارتگاهی برای کودکان و والدین آنها بدل شده است. لیندگرن طرحی برای فروش نوشته هایش نداشت. وی در ابتدا داستان هایی را برای دختر کوچکترش خلق نمود و برای وی از پیپی لانگستاکینک صحبت می کرد که دخترک کوچکی بود سرشار از جذابیت اما تنها …

با انتشار داستان های وی، آنها به بیش از ۳۰ زبان در سراسر دنیا ترجمه شدند. لیندگرن حدود ۵۰ کتاب نوشت. اما هیچکدام آنها به شهرت پیپی نرسید. وی در سال ۲۰۰۳ فوت نمود اما میراث ادبی ای را بر جای گذارد که در سراسر دنیا قابل دسترسی است.

در وکخ و در ۱۰۹ کیلومتری غرب کالمار، موزه شیشه علاقمندان را به خود جلب می کند. ( موزه شیشه؛ www.smalandmuseum.se : دوشنبه تا جمعه ۱۰ صبح تا ۵ عصر ، شنبه یکشنبه ۱۱ صبح تا ۵ عصر ، سپتامبر تا می در روزهای دوشنبه بسته است؛ با هزینه). همچنین در این منطقه Svenska Emigrantinstitutet نیز واقع است که بزرگترین بایگانی از اسناد و یادمان های مهاجرت در اروپا می­باشد. (انیستیتو مهاجرت سوئد، .www utvandrarnashus.se ؛ رایگان) موسس این انستیتو ویلهلم ممبرگ است که «سه نمایش تراژدی مهاجرت» را نوشت که بعدها از آن دو فیلم ساخته شد.

در شمال غربی وکخ در نزدیکی مرز هاللاند ، شهر وارنامو را می بینید که موزه صنعتی Aminne در آن واقع است. ( موزه تابستان ها باز است؛ با هزینه) این موزه در یک کارگاه ریخته گری قدیمی قرار داشته که تاریخ ذوب سنگ آهن بومی را روایت می کند. حدود ۲۵ کیلومتر آن و در نزدیکی آندرستروپ، نسخه ای از اسملند در زمان های قدیم را می بینید که پارکی با تم حیوانی ست که به آن high chaparral گفته می شود.( .www highchaparral.se؛ هر روز ماه می تا ژوئن ۱۰ صبح تا ۶ عصر، جولای تا آگوست ۱۰ صبح تا ۷ عصر؛ با هزینه)

عکس صفحه ۴۸-گوتلند به دلیل دیوارهای قرون وسطی ای اش در ویسبی شهرت دارد.

این پارک نمایش های گاوبازی و سوارکاری را نیز برگزار می کند. قسمت های شمالی این استان بزرگ بسیار حاصلخیز بوده و تا انتهای جنوبی دریاچه واترن امتداد می یابد.wisa.ir

جزایر

دو جزیره جنوبی بالتیک، اولند و گوتلند نام دارند که سبک و هویت آنها از سرزمین اصلی و نیز یکدیگر متفاوت است. شکل جغرافیایی اولند، باریک و ممتد است و به یکی از بلندترین پل های اروپا به کالمار در خشکی با طاق های باریکی به امتداد ۶ کیلومتر می پیوندد. در حالیکه گوتلند ، ۱۲۰ کیلومتر طول و ۴۰ کیلومتر عرض دارد و بزرگترین جزیره دریای بالتیک به شمار می رود. گوتلند ادعا می کند که بیشترین ساعات تابش خورشید را در سوئد دارد که این رقم از ۱۵ ژوئن تا ۱۵ آگوست به ۵۰۰ ساعت می رسد.

اولند Oland

پل بزرگ که میان خشکی و اولند امتداد یافته است شما را به مناظر و مناطق متنوعی ارتباط می دهد. اولند ، با فلات سنگ آهکی و گلهای وحشی بسیارش که ۴۰ گونه گل ارکیده را شامل می شود، دنیای مختص به خود را دارد.

برحولم اولین شهری ست که پس از عبور از پل به آن وارد می شوید و قلعه ارزش آن را دارد که مقداری از وقت شما را برای دیدار به خود اختصاص دهد. (.www borgholms slott.se؛ آپریل تا سپتامبر هر روز ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر و تا ۶ عصر در ماه های می تا آگوست ؛ با هزینه)

عکس صفحه ۴۹- کوهی در دریا

پارک سرگرمی و باغ وحش اولند نیز درست پایین تر از پل واقع است و برای مدت زمان طولانی توسط خانواده سلطنتی مورد حفاظت قرار گرفته است به طوریکه آنها خانه های تابستانی اشان را در این پارک بنا نمودند. مهمتر از همه اینکه این جزیره اولین مکان برای تماشای پرندگان در کشور است. از رصدخانه او تنبی در جنوبی ترین نقطه جزیره و پس از Lange Jan بلندترین فانوس دریایی سوئد ، دیدن نمایید.)

اوتنبی محبوب تماشاگران پرنده هاست زیرا پرنده هایی چون لاشخور عسل به تعداد بسیار زیاد به آن مهاجرت می کنند. در زمان های پیش از تاریخ، مردم در این جزیره امن زندگی می کردند، گرچه از آن زمان ها تنها قبرستان هایشان بر جای مانده است. یکی از جاذبه­های این منطقه، دژ مستحکم اکثرپ Eketorp است که به منظور نمایش زندگانی مردمان در سال های ۳۰۰ تا ۱۳۰۰ پس از میلاد بازسازی شده است. (ماه می تا ژوئن و سپتامبر از ۱۱ صبح تا ۵ عصر، جولای تا آگوست ۱۰ صبح تا ۶ عصر؛ با هزینه)

گوتلند Gotland

جمعیت گوتلند بین ۶۰ تا ۴۰۰ هزار نفر در ماه های تابستان در نوسان است که این تغییر به خاطر کیفیت سواحل آن و نیز وجود امکاناتی چون کافه ها و رستوران ها است. این شهر مملو از کلیساهای قدیمی ، سنگ نوشته های رمز آلود و آسیاب های بادی ست. گوتلند محبوب علاقمندان به تاریخ است. چشم اندازی وسیع دارد که برای دوچرخه سواران فوق العاده بوده و بسیاری نیز از دوچرخه های دو نفره برای گشت و گذار و دشت های پرگل و شکوفه این جزیره بهره می برند.

ویسبی زمانی از مراکز مهم تجاری بازرگانان آلمانی بود. میراث بازرگانان آلمانی، در معماری و داستان های این شهر نمایان است. در کل، از دیوارهای قرون وسطایی این شهر حدود ۳ کیلومتر و نیز ۴۴ برج باقی مانده است. در داخل دیوارهای قدیمی، بسیاری از آثار شهری قرون وسطایی هنوز پابرجاست؛ خانه های سه گوش با سفال های سقفی قرمز رنگ ، خیابان های باریک ، ساختمان هایی چون Gamla Apotek ( داروخانه قدیمی) و کلیسای جامع سه برج به نام Sankta Maria از آثار آن دوران است.

گوتلند هنوز ۹۰ کلیسای قرون وسطایی را در خود دارد که دارایی های کشاورزان را قبل از زمانی که ویسبی به قطب انحصاری تجاری مبدل شود، تامین می­کردند. هر سال در ماه اگوست، Medeltidsvecken (هفته قرون وسطاء .www.medeltidsvecken se) دوران طلایی قرون وسطا را به یاد می­آورد؛ گوتلندی ها لباس­های مردمان آن زمان را می پوشند و به شکل بازرگانان، راهب ها و بانوان نجیب در می­آیند و از بازارها، موسیقی و تئاتر برگزار شونده در این مراسم لذت می برند.

همانند اولند، گوتلند نیز جاذبه های فضای آزاد بسیاری دارد. بزرگترین جنگل آن به نام لوئیست هنوز گله هایی از اسبان کوچک را پرورش می دهد که تنها دو انگشت دارند و «روس» نامیده می شوند. زیرا اعتقاد بر این است که از روسیه به سوئد آمده اند. همچنین دو جزیره خوب دیگر برای تماشای پرندگان در جنوب ویسبی وجود دارد. در شمال و یسبی یکی از بهترین مکان های جزیره Lummelundagrottorna است، جایی که غارهای سنگ آهکی و قندیل های بزرگ آن دیدنی ست.

عکس صفحه ۵۱- بندر گوتنبرگ که برج اسکانسکاسکرایان بر آن مشرف است.

فر Faro ، جزیره گوسفندان است که در شمال گوتلند واقع شده و خانه کارگردان فیلم، اینگمار برگمن در آن قرار دارد. در آن انواع سنگهای شگفت انگیز Raukar و نیز سواحل زیبای شنی قابل توجه است.

گوتنبرگ و غرب سوئد

هیجان آورترین مسیر برای رسیدن به گوتنبرگ، راه دریایی ست، اگر بر روی عرشه کشتی بایستید و به چشم اندازهای مقابلتان نگاه کنید. کشتی به سمت جزایر کوچک حیرت انگیز پیش می رود و در دهانه رود یوته با گذر از بقایای دژ الفسبوری که زمانی از این دروازه ورودی نگهبانی می نمود و نیز منطقه حفاظت شده طبیعی وینگا، صحنه های زیبایی را به شما می نمایاند، همچنان که کشتی به پیش می رود طاق بلند پل الفسبوری نمایان می شود.

بندر گوتنبرگ یا یوته بوری ، حدود ۴ میلیون مسافر را در سال جا به جا می کند. البته این بندر تغییراتی داشته است: بسیاری از کارخانه های کشتی سازی که در سال های اخیر تعطیل شده بودند ، دوباره به چرخه فعالیت های بازرگانی بازگشتند. شاخصه بسیار مشهود این شهر ، Skanskaskrapan نام دارد که برجی اداری و متعلق به دهه ۱۹۸۰ است که بر همه شهر مشرف بوده و به شکل قیف عظیم و به رنگ قرمز و سفید است.

در طبقه بیست و دوم آن ،Utkiken یا سکوی تماشا، مناظر تماشایی از شهر و بندر را به بازدید کنندگان عرضه می کند. در آن سوی لی لا بومن همن ، خانه اپرای گوتنبرگ یا ، Goteborgsoperan واقع است که اندازه آن برابر با دو بلوک ساختمان شهری است. در خانه های شهر در کنار آب ساخته شده اند از این رو این بندر به مکانی محبوب برای زندگی تبدیل شده است. در امتداد کناره جنوبی Packuskajen ، کشتی های خامل انگور در اسکله Sjafartsceter لنگر می اندازند. این اسکله بخشی از موزه Sjafarts’ است. (موزه دریایی، www.sjofartsmuseum.goteborg.se: سه شنبه تا یکشنبه ۱۰ صبح تا ۵ عصر، چهارشنبه تا ۸ شب با هزینه) موزه در بخش پایینی رودخانه و در – محدوده ماستوگت واقع است. این موزه از میان آب ها به راحتی قابل مشاهده است. در . مقابل آن تندیسی از همسر یک ملوان بر روی برج دریایی به ارتفاع ۴۴ متر قرار دارد که به دریا خیره شده است.

گوتنبرگ

شهر گوتنبرگ در سال ۱۶۰۳ میلادی و توسط کارل ۱۱ در جایی که تنها مجرای خروجی و ورودی به سوئد از سمت غرب بود، ساخته شد. ازدحام شهر در حوالی قلعه الفسبوری زیاد است . این شهر توسط دانمارکی ها در سال ۱۶۱۲ میلادی و در جنگ کالمار تصرف گردید. آنها فدیه ای یک میلیونی به وجه رایج آن زمان برای این شهر در نظر گرفتند ، مبلغی که شش سال پرداخت آن طول کشید و در پایان این مدت شهر تقریبا از هم پاشیده بود.

این شهر برای دومین بار در سال ۱۶۱۹ و توسط پسر کارل ۱۱، گوستاو ۲ آدولف ساخته شد. از وی با تندیسی در وسط میدانی با نام خودش Gustav Adolf Torg در این شهر قدردانی می شود. گوستاو به گوتنبرگ به عنوان دروازه تجاری غرب سوئد می نگریست؛ وی داوطلبان دوچ ساختمان ساز را به خدمت گرفت که برای شهر خندق و کانال هایی را حفر کنند. از آن کانال ها ، تنها دو کانال باقی مانده است که به شهر گوتنبرگ سبک خاصی بخشیده اند و از قایق های پادان که از کونگسپورتسپلاتسن می آیند تصویر این کانال ها تحسین برانگیز است.

شهر کوچک گوستاو آدولف از آتش سوزی های گاه و بیگاه که در خانه های چوبین اتفاق می افتاد جان سالم به در برد و امروزه گوتنبرگ به ملغمه ای از سبک ها و تاریخ ها تبدیل شده است. ساختمان های برجا مانده از روزهای اولیه همگی با سنگ ساخته شده اند : کرون هوست، بخشی از دیوار قدیمی ، سنگر کارلوس رکس در خیابان شاه؛ دژ های اسکانسن لیونت و اسکانسن کرونن که کرونن در حومه اشکا و در ۲ کیلومتری از مرکز شهر قرار دارد. شهر گوتنبرگ، جمع و جور و متراکم است از این رو می توان از آن با پای پیاده و یا تراموا و اتوبوس دیدن نمود.

عکس صفحه ۵۳- تندیس گوستاو آدولف

بنای kronhuset به سبک داچ و یکی از قدیمی ترین ساختمان های گوتنبرگ است که در سال ۱۶۴۳ به عنوان اسلحه خانه شهر ساخته شد. در این بنا در سال ۱۶۶۰ کارل ۱۰ به طور ناگهانی فوت نمود و پسر چهار ساله اش با نام پادشاه کارل ۱۱ به پادشاهی رسید، به خانه پارلمان بدل شد. در سال ۱۷۵۹، دو ردیف از ساختمان ها به عنوان کارگاه های هنری شهری در کنار این بنا ساخته شدند که امروزه این چینش کرون حوس بودارتا Kronhusbodarna، متعلق به اوایل قرن ۲۰ میلادی بوده و در کارگاه های آن می توانید صنایع دستی را خریداری نموده و عطر و ادویه ی کیک و نان های طبخ شده به سبک قدیم را در آن حس کنید.

در سمت غربی میدان گوستاو آدولف، Radhuset یا تالار شهر قرار دارد که در سال : ۱۶۷۲ میلادی ساخته شد. در شمال آن ، Borsen یا تالار قدیمی بورس سهام واقع است.. اولین کانال بزرگ، Stora Hamnkanalen است که از ضلع جنوبی میدان آغاز می گردد و ساختمان های زیبای تجاری در امتداد کناره های این کانال قرار دارند. در سمت شمال، Ostindiska Huset را می بینید که محل شرکت هند شرقی سوئد بود و امروزه جایگاه سه موزه است. که یکی Stadsmuseet است که تاریخ شهر گوتنبرگ را مستند نموده است.

عکس صفحه ۵۴- تندیس کارل ۱۱ بر فعالیت های کونگسپور تیلستسن نظارت می کند.

موزه شهر، .www.stadsmuseum goteborg.se سه شنبه تا یکشنبه ۱۰ صبح تا ۵ عصر، چهارشنبه تا ۸شب؛ با هزینه) در تقابل با این موزه تاریخی، در ضلع شمال شرقی میدان گوستاو آدولف، مرکز خرید تردستان Nordstan قرار دارد. طاقی، خیابان مرکزی قدیمی را می پوشاند و آن را به ایستگاه مرکزی و پایانه اتوبوس راهنمایی می کند.

پیاده روی در امتداد جنوبی خیابان

Avenyn بیشتر شبیه به یک بلوار فرانسوی است تا یک خیابان سوئدی. در امتداد این خیابان درخت­ها، فروشگاه­ها و کافه­هایی که در پیاده روهای سنگفرش گسترانیده شده­اند نمایان بوده و همواره مملو از مردم، موسیقی نوازان ، فروشنده ها و بومیانی ست که برای قدم زنی و صحبت به خیابان ها می آیند. این خیابان از Kungsportsplatsen شلوغ آغاز می شود، جایی که تندیس کارل ۱۱ قبل از دفتر اطلاعات توریست قرار دارد.

با گذر از Rosenlundskanalen یا همان پایانه قایق های پادان، که دومین کانال از دو کانال گوتنبرگ است، استورا تئاترن Stora Teatern در سمت راست قرار دارد. در پس آن کونگسپارکن Kungsparken در امتداد کانال واقع است. در مقابل سالن تئاتر، tradgardsföreningen را می بینید که پارکی محبوب در این شهر است. کمی دورتر از آن، و در سمت راست خیابان آونین ، موزه Rohsskal با نمایشگاه قابل توجهی از طراحی مدرن واقع است. ( www.designmuseumse: سه شنبه ظهر تا ۸ شب، چهارشنبه تا جمعه ظهر تا ۵ عصر، شنبه یکشنبه ۱۱ صبح تا ۵ عصر؛ با هزینه)

تئاتر لورنسبرگ Lorensberg در کنار این موزه اجراهای دراماتیک را به نمایش می گذارد. در انتهای جنوبی اونین، گتاپلستن Gotaplasten را می بینید جایی که در بالای آبنمای آن تندیس پوزیدون اثر کارل مایلز قرار دارد که به جهان می نگرد.

عکس صفحه ۵۵- تندیس پوزیدون اثر کارل مایلز

در کنار میدان، تئاتر شهر یا Stadsteatern را می بنید (تئاتر شهر، که اغلب برنامه های آن به زبان سوئدی ست)، کونست موزت یا موزه هنر، کنسرت هوست Kunserthuset یا تالار کنسرت که محل برگزاری ارکتر سمفونی شهر است و استاتزبیبلیاتک Stadsbibliotek، یا کتابخانه شهر نیز در اطراف این میدان جای گرفته اند.

موزه هنر (www.konstmuseum.goteborg.se ؛ سه شنبه و پنج شنبه ۱۱ صبح تا ۶ عصر، چهارشنبه ۱۱ صبح تا ۹ شب، جمعه -یکشنبه ۱۱ صبح تا ۵ عصر؛ با هزینه) جایگاه مجموعه هایی شگفت انگیز از نقاشی های متعلق به اسکاندیناوی ست، بسیاری از این آثار در شش ماهه اول سال که روشنایی در این منطقه حداکثر است در شهر اسکاگن دانمارک توسط هنرمندان جوان خلق شدند. صحنه حضور هنرمندان در این ملاقات ها در تابلوی Hip,Hip,Hurrah اثر P.S.Kroyer به تصویر کشیده شده است.

پارک ها و مکان های تفریحی

لیسه بری (www.liseberg.se؛ با هزینه) بزرگترین پارک سرگرمی سوئد است که دورتر از گتاپلستن قرار داشته و برای اولین بار در نمایشگاه گوتنبرگ در سال ۱۹۲۳ افتتاح شد. این پارک، بزرگترین ترن هوایی اسکاندیناوی و نیز باغ های زیبا و ساده را داراست.

در میان همه پارک های گوتنبرگ، tradgardsföreningen در کناره زن لاندس کانالن، از سایرین محبوب تر است. این پارک در سال ۱۸۴۲ میلادی ساخته شد و به نام استعاری تراگر نامیده می شود. دارای تندیس های زیبا، باغ های گل رز و Palmhuset یا گلخانه ای از گیاهان گرمسیری می باشد.

مکان دیگر این پارک، Fjarilshuset با آب و هوای شرجی ست که مملو از پروانه های گرمسیری می­باشد. بزرگترین پارک گوتنبرگ ۱۳۷ هکتار است. در این پارک قلعه چوبی یا slottoskogen قرار دارد که از طریق لینه گاتان قابل دسترسی ست. در اینجا همچنین موزه Naturhistoriska را می بینید که قدیمی ترین پارک گوزن سوئد بوده و یک باغ وحش نیز دارد. ( Www.gnm.se؛ سه شنبه یکشنبه ۱۱ صبح تا ۵ عصر؛ با هزینه)

کشتی های مجمع الجزایر

برخی شرکت­های کشتیرانی گشت و گذار در اطراف جزایر را پیشنهاد می­دهند: سایت www.borjessons.com و www.steamboat.se و نیز www.bohusline.se را ملاحظه نمایید.

به سمت جنوب شرقی، و با عبور از داگ حمرشلدسلدن ، باغ گیاه شناسی گوتنبرگ یا Tradgarden Botaniska را می بینید که بیش از ۴۰۰۰ گونه گیاهی را در باغ صخرهای انبوه خود جای داده است. در مسیر به سمت اسلاتسکگن، در فسکه کیرکا Feskekyrka، توقف نمایید (www.fiskekyrkan.se) در ساختمانی به شکل کلیسا و در کناره شمالی زنلاندسکانالن، بازار ماهی جذابی قرار دارد . همچنین رستوران ماهی خوبی نیز در این مکان قابل دسترسی ست. اگر میخواهید به گشت و گذار دریا بروید، کشتی هایی در یتحوسکاین قرار دارند که به همراه اجرای موسیقی های جاز و سایر سبک ها، زیبایی های جزایر را به شما نشان می دهند. از استن پیرن کشتی هایی نیز به مقصد فانوس دریایی وینگا Vinga در جزایر و یا قلعه الفسبوری در رودخانه می روند.

ساحل

سواحل آنسوی گوتنبرگ، مکان های ایده آلی برای شنا و تن آسایی اند. کل این منطقه مورد علاقه سوئدی هایی ست که می خواهند تعطیلات تابستانی اشان را در سواحلی با حال و هوای روستایی به سر ببرند.

بوحوسلن Bohuslan در شمال، استانی قدیمی ست که حجاری های عصر برنز در منطقه تانوم آن یافت شده است. از این حجاری ها و اشکال هنگام غروب در موزه صخره ها بازدید کنید که به نظر عجیب و غریب می آیند. موزه صخره های حجاری شده، WWW.vitlyckemuseum.se)

عکس صفحه ۵۷- در زمستان سطح آبهای جزایر گوتنبرگ را یخ فرا می گیرد.

در شمال استرومستاد، مرز سوئد – نروژ به واسطه یک فیورد و نیز یک پل مرتفع نشاندار – شده است.

استان کوچک و باریک و پرجمعیت دالسلند در شمال بوحوسلن جزایر بسیاری دارد و بهشتی برای عاشقان قایق سواری به شمار می رود. Bengtsfors و Dals-Ed دو روستایی هستند که به وسیله باریکه هایی به دریاچه در آن سوی کناره می پیوندند و مناظر  بسیار زیبایی را به نمایش می گذارند.

کانال دالسلند در پیچ و خم چشم اندازهای تماشایی و شگفت انگیز Haverud Aqueduct پیش رفته و به سفر خود به سمت جنوب و دریاچه وانرن ادامه می دهد.

هالند Halland، در جنوب گوتنبرگ به خاطر شهرهای کوچک کناره دریایی اش مانند وربرگ و کونگسباکا ، لاهولم، هالمستاد و فالینبرگ ، مورد پسند خانواده هاست. در شرق کونگسباکا، و در ۲۶ کیلومتری جنوب گوتنبرگ ، Fjaras Bracka قرار دارد. کناره هایی عظیم که توسط یخچال های طبیعی قدیمی شکل گرفته اند و بر دریاچه لیگرن مشرفند. در اینجا همچنین قبرهای بزرگی متعلق به عصر آهن و برنز مشاهده می شود.wisa.ir

عکس صفحه ۵۸- قایقرانی سبکی از زندگی در واستر گتلند است.

دریاچه ها

خارق العاده ترین دریاچه های سوئد در شمال شرقی گوتنبرگ واقع شده اند. دریاچه وانرن Vanern ، با ۵۶۵۰ متر مربع مساحت ، بزرگترین دریاچه آب شیرین در اروپای غربی ست در حالیکه دریاچه واترن Vatern، با ۲۰۰۰ متر مربع مساحت دومین دریاچه بزرگ سوئد است. در سمت شرقی دریاچه وانرن ، کانال گتا Gota قرار دارد که به دریاچه واترن در مسیر استکهلم ارتباط می یابد. در تابستان، این دریاچه های عظیم، مملو از قایق ها و شناگران و ماهیگیرانی می شود که مشغول صید ماهی سالمون اند. دریاچه وانرن در وسط این کشور با جزایر دالسلند در غرب و وارملند و واسترگتلند در شمال و شرق در هیبت یک دریا ظاهر می شود. وارملند ، در امتداد مرز نروژ ، طبیعتی جنگلی و وحشی دارد. یکی از زیباترین رودهای سوئد ، کلارالون نام دارد که به سمت جنوب و برای پیوستن به وانرن در کارلستاد روان است و هنوز کاربری هایی چون قایق سواری و تامین آب آسیاب ها را دارد.

کارلستاد Karlstad ۴۰۰ ساله زمانی مرکزی تجاری و محلی برای استراحت زائرانی بود که مسیر کلارالون را به سمت مقبره سنت الف مقدس در تورنهایم نروژ طی می نمودند. دو شهر دیگر کوچک و در کناره ی دریاچه ، یکی Mariestad در شرق با کلیسایی مخروطی شکل و متعلق به قرن ۱۷ ام و در دیگری در جنوب، Lidkaping نام دارد که شهر ظروف چینی بوده و موزه چینی جات Rastrund را در خود دارد. (.www rorstrandmuseum.se؛ دوشنبه جمعه از ۱۰ صبح تا ۶ عصر، شنبه ۱۰ صبح تا ۳ بعد از ظهر، یکشنبه ظهر تا ۴ بعد از ظهر؛ رایگان در این موزه محصولات با کیفیت و برند و نیز تولیدات دست دوم با تخفیف عرضه می شوند. در میان دو شهر کوچک، Kinnekulle قرار دارد که تپه ای به ارتفاع ۳۵۰ متر است و به آن «کوه گل» می گویند. در شمال لیدکپینگ و در شبه جزیره کالاندسو، یکی از زیباترین قلعه های سوئد قرار دارد که در قرن ۱۷ میلادی باز سازی شد و نام آن Lack6 است.. (www.lackoslott.se: مارچ تا سپتامبر هر روز ) .

عکس صفحه ۵۹- شکوفه های شقایق جنگلی

خانه های زیبایی در محدوده نزدیک به دریاچه ها وجود دارند؛ وارملند دو تا از این خانه ها را در خود دارد. یکی Rottneros Manor در دریاچه فریکن که به زعم بسیاری زیباترین خانه در سوئد است و نیز Marbacka (www.marbacka.com: می- آگوست هر روز از ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر، سپتامبر شنبه یکشنبه ۱۱ صبح تا ۲ بعد از ظهر ، اکتبر- آپریل تورهای راهنما فقط ساعت ۲ بعد از ظهر برقرارند؛ با هزینه در آن سوی دریاچه ، خانه نویسنده سوئدی سلما لاگرلف (۱۸۵۸-۱۹۴۰) است که وی در سال ۱۹۰۹ اولین زنی بود که جایزه نوبل را دریافت کرد. در ساحل غربی دریاچه واترن، کارلیبورگ با قلعه عظیم قرن ۱۹ امی اش بر این دریاچه تسلط دارد و گفته می شود این قلعه با نام Slutvarnet ،طولانی ترین ساختمان در اروپا با ۶۸۰ متر درازا است. در این بنا، موزه قلعه جای گرفته است. (www.vastsverige.se؛ دوشنبه – جمعه ۱۰ صبح تا ۳ بعد از ظهر ، هر روز تا ۵ عصر روزهای تابستان با هزینه) Jönköping در جنوبی ترین نقطه دریاچه، زمانی شهر-بازار بوده و امروزه مرکز شمال اسملند به حساب می آید. کبریت بی خطر در این مکان اختراع شد و هنوز در اینجا ساخته می شود و کارخانه قدیمی آن هم اکنون به یک موزه بدل شده است.

کانال گوتا

این کانال مسیرش را به سمت پیلاقات گوتنبرگ و استکهلم باز می کند. اولین قسمت از این کانال از گوتنبرگ تا کارلستاد روی دریاچه وانرن در سال ۱۸۰۰ افتتاح گردید. امروزه کانال گوتا مسیری کلاسیک و دلپذیر است که خصوصاً مورد علاقه سوئدی ها برای سفرهای روزانه می باشد. این کانال مسیر خود را به سمت دریاچه های بزرگ و مالارن و سواحل غربی باز می کند . همچنین در ییلاقات آرام و شهرهای کوچک مردم به تماشای این کانال قرن ۱۹ امی و قایق هایش می پردازند و در انتظار باز شدن قفل کانال­ها می باشند. در مسیر این کانال، گاهی بازدید از ملک اربابی برای صرف نهار مورد استقبال قرار می گیرد و در امتداد مسیر مردم با دوربین های دو چشمی اشان به تماشای حیوانات و پرندگانی می پردازند که هنوز بر روی این جزایر کوچک زندگی می کنند. قایق های کانال در مسیر میان استکهلم و گوتنبرگ از اواسط ماه می تا اوائل سپتامبر در ترددند. زمان سپری شده در هر سفر این قایق ها ۴ تا ۵ روز است. برای اطلاعات بیشتر به سایت زیر مراجعه کنید. www.gotakanalse

و Tandsticksmuseet نام دارد. (ماه جون – آگوست، دوشنبه تا جمعه ۱۰ صبح تا ۵ عصر، شنبه – یکشنبه ۱۰ صبح تا ۳ بعد از ظهر ، سپتامبر تا می سه شنبه تا شنبه ۱۱ صبح تا ۳ بعد از ظهر؛ با هزینه، نوامبر تا دسامبر رایگان به سمت شرق، هوسکوارنا Huskvarna را می بینید، مکانی که ۳۰۰ سال پیش در آن سلاح ساخته می شد. آهنگری های آن روزها امروزه به مراکز صنایع دستی تبدیل شده اند.

از Jönköping به سمت شمال، در کناره دریاچه ای دوست داشتنی و زیبا، شهر کوچک با حال و هوای روستایی به نام گرانا Granna واقع است. این شهر محل تولد هوانورد SA Andree است کسی که در سال ۱۸۹۷ از فراز قطب شمال پرواز ناموفق با بالون را د تجربه نمود. هر سال گرانا حادثه سقوط این بالون را گرامی می دارد. بسیاری از نمایش های مرتبط در موزه Andree قابل مشاهده اند. (هر روز از نیمه ماه می تا آگوست ۱۰ صبح تا ۶ عصر، سپتامبر تا نیمه ماه می ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر؛ با هزینه)

سعی کنید تا از میوه های محلی مانند گلابی های خوشمزه و آب نبات های این شهر بچشید. با قایق سواری کوتاهی از گرانا به جزیره ویسینگسو ۷sings8 می رسید. در اینجا کالسکه های اسب، مسافران را به دیدار از بقایای قلعه قرن ۱۷ امی ویسینگسبورگ می برند که در جنگ کارل ۱۲ با روسیه زندانیان در آن نگهداری می شدند.

در نقطه دور شمالی و در سایه بیرگیتای مقدس، Vadstena را با کلیسای زیبای قرن ۱۴ امی می بینید. بیرگیتا در سال ۱۳۰۳ میلادی متولد شد و زندگی­اش را در سن ۴۰ سالگی با ۶ فرزند رها کرد، به روم نقل مکان کرد و در آنجا سازمان سنت بیریگیتا را تاسیس نمود. پس از مرگش ، پیکرش به وادستنا آورده شد. یک قرن بعد، گوستاو واسا، معمار اصلاحات سوئد، قلعه بزرگی را در نزدیکی مقبره وی بنا نمود. هر دو بنای کلیسا و قلعه هنوز پابرجا هستند.

عکس صفحه ۶۱- کلیسای وارملند

عکس صفحه ۶۲- خانه ای در جنگل های هالسینگلند

قلب و مرکز کشور سوئد

هفت استان جنوبی سوئد به کناره های وسیع شمالی می پیوندند. استان های ساحلی شامل گستریکلند، هالسینگلند، مدلید و انگرمنلند و استانهای مرکزی دالارنا، هاریدالن، و یمتلند که دو استان آخر جاذبه های طبیعی بیشماری مانند جنگل ها، رودخانه و کوه های مرتفع را دارا می باشند. در ضلع شرقی این کشور مدلپد و انگرمنلند همانند واسترنورلند یا نورلند غربی دارای طبیعتی عجیبند.

دالارنا ، استانی با رسوم اجدادی و قدیمی

دالارنا مرکز همه ی آن چیزهایی ست که حس و حال سوئدی دارند. مکانی ست که سنت های قدیمی و رسوم گذشته به طور طبیعی بخشی از زندگی این مردم را تشکیل می دهده همانطور که در ۱۰۰ سال گذشته این رسوم و سنت ها گرامی داشته می شد، در یاچه سیلین بزرگترین دریاچه از میان ۶۰۰۰ دریاچه این کشور است، افسانه ها می گویند که این دریاچه از محل برخورد شهاب سنگی بزرگ با زمین پدید آمده و سمبلی از سنت های قومی مردمان این منطقه به حساب می آید.

در واقع، در هیچ کجا نمی­توانید جشنی همانند Midsommar (نیمه تابستان) را ببینید! این جشن با اشتیاق در اجتماعات کنار دریاچه برگزار می شود­، جایی که خانه های چوبین آن با رنگ قرمز تیره و سفید خالص رنگ آمیزی شده­اند. اجرا کنندگان رقص های سنتی نمایش های زیبایی را به اجرا می گذارند و انرژی از دست رفته اشان را با صرف غذاهای سنتی باز می یابند. در ماه ژوئن، مردم بومی با لباس های سنتی ، قایق های کلیسا را با پارو به سمت کلیسای Rattvik در انتهای جنوب شرقی دریاچه به حرکت در می آورند. این سنت ، زمان هایی را به یاد می آورد که راحت ترین راه برای سفر به مزارع دوردست ، استفاده از این قایق ها بود. تالبرگ Tallberg در قسمت بالایی سیلین قرار داشته و مناظر زیبایی را عرضه می کند. این مکان یکی از مناطق بسیار محبوب در تعطیلات است. Nusnas مهمترین مکان برای پرورش اسب دالا به حساب می­آید و تندیس­های ساخته از چوب و رنگ آمیزی شده آن گواه این مطلب است. تابستان ها می توانید به تماشای کنده کاری­ها و نقاشی­ها در کارخانه­ای کوچک به نام Nils Olsson Hemslajd بپردازید. (www.nohemslojd.se؛ رایگان در مورا، Zorngarden (قسمتی از موزه ژرن ؛ wwwZorn.se؛ با هزینه) زمانی خانه اندرس ژرن (۱۸۶۰-۱۹۲۰) بوده است. نقاشی که آثار وی بخشی از جنبش رمانتیک ملی را در آن زمان سبب شد. استودیوی وی امروزه به همان شکلی ست که وی آنرا ترک گفت. پناهگاه خرس های Granklitt، آدرس وبسایت (www.orsagranklit.se؛ هر روز ماه جولای تا آگوست از ۱۰ صبح تا ۶ عصر، سپتامبر تا جون ۱۰ صبح تا ۳ بعد از ظهر ؛ با هزینه) کمی به سمت شمال و در میان جنگل های طبیعی قرار دارد ،حصار بزرگی که این خرس ها در آنجا نگهداری می شوند. بازدیدکنندگان به سکوی تماشای در نظر گرفته شده رفته و از آنجا مناظر فوق العاده زیبایی را از خرس ها و ییلاقات اطراف آنها تماشا می کنند. این پارک همچنین خانه ای برای گرگ ها و سیاهگوش ها به حساب می آید. قایق های کلیسا هنوز در جزیره سولژن ساخته می شوند و آثار وایکینگ ها در اینجا و بر روی برخی از قبرها یافت می شود.

چشمه ای غیرطبیعی

اگر قصد دیدار از راتویک را در زمستان دارید، چشمه غیرطبیعی را از طریق رود درگان دنبال کنید. در سال ۱۸۶۹، یک معدن یاب برای اکتشاف نفت در این نقطه از زمین حفره ای ایجاد کرد. اما به جای نفت، آبی پرفشار از آن خارج شد. از آن زمان به بعد این آب در تمام طول سال جاری بوده و در زمستان اشکال خیره کننده ای را با آب های یخ زده خلق می کند.

بالاتر از دریاچه، Gesundaberget در ارتفاع ۵۱۴ متری قرار دارد که منظره ای زیبا و ۳۶۰ درجه از طبیعت اطراف را ارانه – نموده و جایگاه Santaworld یا دنیای بابانوئل است. (.www.santaworld se؛ با هزینه در این تفرجگاه حیوانات، کارگاه های اسباب بازی و مکان های اقامتی در دسترسند. برای اطلاعات بیشتر در خصوص اطراف دریاچه سیلیان سایت www.siljan.se را ببینید.

عکس صفحه ۶۴- خرس قهوه ای در حال گشت در جنگل

فالون Falun

اطراف دریاچه سیلین و خصوصا حوالی فالون به سمت جنوب شرقی ، بهشتی برای باستان شناسان صنعتی محسوب می شود. این صنایع در سایه معادن منطقه برگسلان در همسایگی استان واستمنلند پدید آمده اند. صنایع جنگلداری و نیز نساجی به شکل گیری این بخش از کشور کمک بسیاری نموده­اند. Stora Kopparberget یا معدن بزرگ مس در فالون معروف است. بازدید کنندگان از این معدن باید لباس های محافظ و ضد آب و کلاه های ایمنی را در حین بازدید طولانی مدت زیر زمینی از معدن به تن داشته باشند. این بازدید تنها برای معدن کاران سابق می تواند الهام بخش و تحسین برانگیز بوده و آنها را با شرایط سخت مواجه سازد. استورا، شرکتی ست که مالک معدن بوده و قدیمی ترین شرکت معدنکاری در جهان است که در سال ۱۲۸۸ میلادی تاسیس شد. پس از ۸۰۰ سال بهره برداری از این معدن، اخیرا ذخایر آن به اتمام رسیده است. رنگ دانه ای قرمز رنگ که اغلب ساختمان های چوبی سوئد را می­پوشانده از فلز مس معادن این منطقه تهیه شده است. در نزدیکی فالون، Sundborn قرار دارد که خانه نقاش معروف­، کارل لرسن (۱۸۵۳۱۹۱۹) در آن واقع است. شما می­توانید از خانه و باغ وی Carl Larsson Garden و (www.clg.se؛ ماه می – سپتامبر هر روز از ۱۰ صبح تا ۵ عصر، اکتبر- اپریل دوشنبه تا جمعه ۱۱ صبح و با هزینه) دیدن نمایید. همچنین Sundborn Kyrka و مقر کشیش محلی، نقاشی هایی از این هنرمند را به نمایش گذاشته اند.

گستریکلند و هلسینگلند Gastrikland and Haisingland

زندگی در مرکز گستریکلند و در شهر Gavle ی کوچک جریان دارد. در آن، موزه راه آهن، شامل واگنی متعلق به سال ۱۸۷۴ و مربوط به مسافران واترن در زمان پادشاهی اسکار ۲ به نمایش گذاشته شده است. در حدود ۱۰ کیلومتری جنوب ټوله، Furuviksparken قرار دارد ، پارک موضوعی و بزرگترین باغ وحش سوئد که در امتداد واتر فرانت زیبا با باغ های شگفت انگیزش قرار دارد. (www.furuvik.se؛ هر روز تابستان باز است؛ با هزینه) جاده ساحلی اصلی، E۴ است که از دورترین نقاط سوئد مانند سودرهمن و مودیکسوال که دو تا از شهرهای ساحلی مهم سوئدند عبور کرده و نیز از شهرهای سوندسوال و هارنوسند در مرز مدلپد- انگرمنلند و آرنخولدسویک در ۷۰۰ کیلومتری شمال استکهلم می گذرد. بالاتر از ساحل، روستاهای کوچک ماهگیری قرار دارند ، جایی که شاه ماهی های دریای بالتیک صید می شوند و گاهی با شوید سرو شده و گاهی نیز به شکل دودی تهیه می شوند که به آن بکلینگ می گویند. در حوالی گوله ماهی هایی که از بنان می آیند بسیار خوش عطر و مزه و معروفند. قدمت شهر سودرهمن به قرن ۱۷ میلادی بر می گردد زمانی که به عنوان یک شهر نظامی ساخته شد. (اسلحه خانه آن امروزه به موزه بدل شده است). به سمت غرب، بولنس Bolinds قرار دارد که از سال ۱۹۱۹ مطبخ شیرینی محبوب سوئدی می باشد که نوع نعناعی آن زمانی در آشپزخانه خانه ها تهیه می شد، امروزه هنوز هم به همین روش سنتی تهیه و طبخ می شود. دالارنا به استان سنن قومی مشهور است اما این هلسینگلند است که میزبان مراسم هلسینگه همبو می باشد. www.halsingland.com) بزرگترین جشن قومی سوئد بوده و به نوعی مسابقه رقص است.

اسطوره ی هلسینگه همبو

نمایش موزون با قدمت زیاد در این منطقه خاستگاه ترسناک و افسانه ای داشته و به زمان های بسیار دور باز می گردد. داستان از این قرار است که یک نقب زن بیگانه به این شهر آمد تا روستاییان را در جشن رقص شان رهبری کند. هیچ کس وی را نمی شناخت اما او ساز را به زیبایی نواخت و رقصندگان از وی پیروی نمودند و بعدها مردم به این نتیجه رسیدند که وی انسان نبوده بلکه یک شیطان بوده است. زیرا در تمام طول روز مراسم رقص ادامه یافت و این نوازنده با وجود خستگی رقصندگان به ادامه جشن با ریتمی جذاب اصرار داشت. زمانی که روز به اتمام رسید، همچنان رقصندگان بی رمق به دنبال وی در مسیر کوه هارگابرگت که یک کوه محلی بود حرکت می کردند. آنها بر روی قله کوه حلقه ای نفوذناپذیر ایجاد نموده و تا صبح ادامه دادند. وقتی روشنایی روز بازگشت آنچه که از ایشان باقی مانده بود تنها جمجمه هایشان بود که برای همیشه در آن حلقه رقص در حال چرخشند و گفته می شود هنوز شما می توانید سفیدی درخشان آنها را بر روی صخره کوه ببینید.

در صبح زود یک روز تابستانی در دره یوستن، در شمال بولنس ، ویولون ها به شدت نواخته می شوند و حدود ۳۰۰۰ نفر از مردم شروع به رقصی می کنند که از دره آغاز شده و به سمت پر Jarvs8 در چند مرحله و تا ساعت ۱۰ شب ادامه می یابد. در امتداد مسیر، رقصنده هایی را می بینید که کفش هایشان را در آورده اند تا انگشت هایشان را به حرکت در آورند. در نهایت رقص همبو با انتخاب صد زوج برتر رقصنده در خانه اربابی استنگد در پرس به پایان می رسد.

آهنسازی و آهنگری های پر رونق و قدیمی در بسیاری از نقاط این منطقه میراث خود را بر جای گذاشته اند از جمله Galtstrom Bruk (کارگاه آهنگری گلتستوم؛ می- آگوست هر روز از ظهر تا ۹ شب) و یونیان در غرب شندسؤل که این کارگاه در سال ۱۶۷۳ ساخته و در سال ۱۹۱۷ تعطیل شد. تمامی این منطقه از کوره ذوب آهن تا ریخته گری خانه زیبای اربابی و نیز محل اقامت ساکنان، در بهترین شرایط قرار دارند. همچنین در اینجا یک کافه و رستوران دلپذیر نیز وجود دارد.

در همین دره، و در جاده شماره E۱۴ از سندسول به آنیه ، Flataklocken : بناء ۴۶۵ متری ظاهر می شود. اینجا به واقع با جاده ای منتهی به فراز آن، مرکز سوئد محسوب می شود ، برج تماشایی که مناظر پانورامایی را از کیلومترها دورتر ارائه می کند.wisa.ir

عکس صفحه ۶۶- غروب خورشید در هلسینگلند

خلیج بوتنی و ساحل مرتفع آن

سندسول، در خلیج بوتنی، سنگ بزرگی ست که از خاکسترهای آتش سوزی عظیم سال ۱۹۸۸ که نیمی از شهر را تخریب نمود، سر بر آورد. این شهر دوباره به سبک گذشته و با الوارهای چوبی ساخته شد. برخی از شهرهای کوچک شمالی در خلیج بوتنی ، از جنگ میان سوئد و روسیه دچار آسیب و زحمت شدند. پس از آنکه استان هنه ساند Harnasand در سال ۱۷۲۱ مورد تهاجم قرار گرفت، تعداد اندکی از ساختمان های اولیه چوبین در استانبکن stanbackenه از این تهاجم در امان ماندند. بهترین مناظر شهر و بندر را می توان از موربریت murberget تماشا نمود. (www.murberget.se؛ سه شنبه – یکشنبه ۱۱ صبح تا ۵ عصر، رایگان این موزه فضای باز، دومین موزه باشکوه فضای آزاد سوئد پس از موزه سکانسن استکهلم است. کرامفر (kramfors www.turistinfo.kramfors.se) در شمال استان هنه ساند، شهر آکاردئون سوئد است که آن را مدیون کله گیتانستد موسیقی دان است. همچنین اینجا موطن فرانس بروالد (۱۸۶۸-۱۷۹۶) است، آهنگسازی که ویولون را در کودکی و در عبادتگاه سلطنتی استکهلم نواخت. هنه ساند، نقطه آغازی برای دیدار از سواحل زیبای Higa Kusten به شمار می آید. این ساحل ۸۰ کیلومتر امتداد یافته و به سمت شمال آنخولدسویک میرسد و در مرکز آن شبه جزیره Nordingra واقع است. ساحل مرتفع را به دشواری می توان از مسیر شماره E۴ مشاهده نمود و کمتر شناخته شده است. بهترین مسیر فرعی از گالساته به راست منحرف شده و به دنیای صخره ها، خورها، جزایر، روستاهای کوچک، مکان های شگفت انگیز برای شنا و رستوران های عالی که غذاهای خانگی سرو می کنند، وارد می شود.

پارک ملی Skuleskogens

حوگا کستن یا ساحل مرتفع، بهترین مسیرهای صعود در پارک ملی سکولسکگنز در سوئد، مناظر با شکوه از طبیعت بکر، سنگ قبرهای متعلق به عصر برنز و بسیاری از بلوبری های تازه در امتداد مسیر را داراست . مرکز بازدید کنندگان ساحل مرتفع ،( www.naturumhogakustense: چهارشنبه تا یکشنبه ۱۰ صبح تا ۵ عصره رایگان ) دارای اطلاعاتی در خصوص مسیرها و کابین ها و نیز نمایشگاهی جذاب از جغرافیای منطقه می باشد.

در انتهای شمالی ساحل مرتفع، Varvsberget از میان شهر کوچک آوی سر بر می آورد. این کوه نمای تماشایی از خلیج بوتنی و جزایر نزدیکی را ارائه می نماید که در قدیم منزلگاه کشاورزان و ماهیگیران بوده است. هنوز می توان از اوی ، روستاهای ماهیگیری اولین و تریسوند را تماشا کرد؛ تعدادی از عبادتگاه های ماهیگیران برای بازدید موجود است و می توانید ماهی سالمون را از یخچالی در اسکله خریداری نموده و مبلغ را در صندوق آن که یک قوطی حلبی سرباز است، بیندازید .

هریه دالن و یمتلاند jamtland harjedalen and

در نزدیکی مرز نروژ که رودهای عظیم از کوه های هریه دالن و یمتلند سرچشمه می گیرند، از برخی آبشارهای باشکوه گذر خواهید کرد. تنشن Tannforsen در غرب أسترشون، از مشهورترین آبشارها در سوئد با ارتفاع ریزش آبی در حدود ۳۰ متر است که این ریزش آب ، جریانی سفید رنگ و عظیم به نام رود ایندالاسون را تشکیل می دهد. در نقطه دورتر شمالی، هلینگتفالت Halingsarallet برای هزاران سال است که بر روی صخره های اطراف می ریزد تا بزرگترین دره عمیق اروپا را پر آب نماید. هیجانی برای قایق سواری در امواج خروشان در بسیاری از این رودها وجود دارد، همانطور که کرجی سواری و ماهیگیری نیز در آنها فوق العاده است. دامنه های هریه دالن و یمتلند امکاناتی را برای اسکی، پیاده روی و کوه پیمایی همینطور دوچرخه سواری در کوهستان و نیز پونی سواری ارائه می کند. جنگل ها پوشیده از گل­های ظریف و زیبا و توت های وحشی همانند تمشک ها­، بلوبری ها و تمشک های شمالی اند که چیدن آنها از سرگرمی­های محبوب سوئدی هاست.

عکس صفحه ۶۸- کوه پیمایی در هریه دالن

عکس صفحه ۶۹- آبشار تنفرشن مشهورترین آبشار سوئد است.

هریه دالن مرتفع ترین استان سوئد است که مرتفع ترین روستا با نام تنس tannés و نیز مرتفع ترین جاده که از فلات flatruet می گذرد را در خود دارد. از اینجا شما می توانید منظره زیبایی از جنوبی ترین یخچال های طبیعی سوئد را در هیه لاسگ فیه لت helagsfjallet مشاهده نمایید که درست در شرق مرز نروژ واقع است. این قله مرتفع در ارتفاع ۱۷۹۶ متری و در جنوب منطقه قطب شمال واقع است. مسیر دسترسی به این مکان های بکر و وحشی از جنوب بزرگراه ۴۵ و یا شرق به غرب هود یکسول در بزرگراه ۸۴ و در امتداد رود پوستان میسر است. دو بزرگراه در Sveg یا شهر مهم هریه دالن با هم تقاطع دارند. موزه فضای باز سواگ ، گملگاردن Gamlgarden نام دارد. www.gammelgarden.com این موزه دارای ۲۰ ساختمان و بنای قدیمی است. خانه پادشاه، در سال ۱۹۰۹ ساخته شد که ابتدای راه آهن شهر را مشخص می کند . پل راه آهن بر روی آب های آرام یوسنان یک شاهکار مهندسی است. مسیر امن برای سفر به هریه دالن و یمتلند ،راه آهن است که شبکه کارآمدی در جنوب این کشور دارد. برای حرفه ای های سفر ریلی، خط آهن زیبای اینلندزبانان از آسترشون به شمال می رود. دریاچه استرخن storsjen برای این منطقه ،همانند دریاچه سیلین برای دالارنا است. این دریاچه ، پنجمین دریاچه بزرگ این کشور است که در مرکز دو استان آن واقع شده و از طریق جزیره فرسن storsjan و یک پل به شهر استرشون که توسط گوستاو ۳ در سال ۱۷۸۶ میلادی ساخته شد، ارتباط می یابد.

عکس صفحه ۷۰- بر فراز قله اُر

فرُسُن نامی ست که از کلمات فر و فری یا خدای حاصلخیزی و باروی مشتق شده است که این خدا از زمان های قدیم توسط مردمان ساکن در جزایر به همراه سایر خدایان اسکاندیناوی پرستش می شد. در انتهای جزیره فرشن و پل می توانید شمالی ترین بخش های این کشور و سنگ های قدیمی با نشان های مرموز را ببینید که قدمتی هزاران ساله دارند.

کلیسای فرسو frisi kyrka، بر روی یک قربانگاه «مذهب چند خدایی آیسر» بنا شده و برای برگزاری مراسم ازدواج پرطرفدار است. هر تابستان، فرشن ، محل برگزاری اجراهایی از داستان های مشهور وایکینگ ها به نام آرنی می باشد که این اجراها توسط آهنگساز ویلهلم پترسون-بریر (۱۸۶۷-۱۹۴۲) که در اینجا زندگی می کرد، با اپرا تغییر شکل یافت. فرشن همچنین دارای باغ وحش Frds8 با بیش از ۷۰۰ گونه جانوری می باشد

قله Tornet Fras6 و( www.frosoz00.se: جون تا آگوست ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر؛ با هزینه) در ارتفاع ۴۶۸ متری، صعود کنندگان را با مناظر تماشایی اش پاداش می دهد. قدیمی ترین کشتی بخار سوئدی S.S. Thomee نام دارد که با سوخت ذغال سنگ کار می کند و دریاچه را در می نوردد، دریاچه ای که گفته می شود در اعماقش ، هیولای Loch Ness خوابیده است. بسیاری این ادعا را داشته اند اما تا به حال وجود این هیولا تائید نشده است. نمایشی از ابزار شکار هیولا در موزه دوستدار کودک یمتلی Jamtli Museet وجود دارد. ( www.jamtly.com؛ با هزینه)

در شمال دور و در یمتلند، آر Are (www.visitare.com) یکی از زیباترین پیست های اسکی این کشور است. این شهر کوچک بر دامنه های کوه Areskutan به ارتفاع ۱۲۴۰ متر قرار گرفته است و برج­هایی در بالای آن واقع شده اند. اسکی بازان توسط واگن های کابلی فاصله شهر تا نیمه راه کوه را طی می­کنند، و از آن به بعد ماشین های کابلی، کار رساندن آنها به قله را انجام می دهد.

نُرلند و قطب شمال

ترلند ( که در زبان سوئدی قدیمی به معنی شمال است)­، استان های واسیبتن و تربتن را شامل می شود که از سمت شرق به خلیج بوتنی و از غرب به سرزمین وسیع لاپلند که مرز نروژ را مشخص می کند، منتهی می­شود. نرلند­، منطقه ای از سوئد است که تابستان های بی غروب و زمستان هایی دارد که تاریکی آنها به اتمام نمی­رسد.

اینجا منطقه ای دور افتاده است که یک سوم آن در منطقه قطب شمال قرار گرفته است حقیقتی که تنها اهمیت واقعی آن زمانی آشکار می­شود که شما در امتداد خلنگ زارها و جوامع کوچک آن به سفر بپردازید. سفری که تلالو دریاچه ها و رود ها، رایحه دلنشین جنگل و قله هایی پوشیده از نور خورشید به سمت غرب را به شما ارزانی می دارد. بزرگترین شهر در منطقه نرلند، در امتداد ساحل و در دهانه بزرگترین رود سوئد قرار دارد. تنها از طریق رودخانه می توان الوارهای چوب را به آسیاب های ساحلی رساند.

ترلند در قلب منطقه سامی قرار دارد، مردمانی که در مناطق شمالی اسکاندیناوی و روسیه از حدود ۲۵۰۰ سال پیش ساکن شدند. در ابتدا آنها را «لپس جنس پلند» می نامیدند اما اخیرا «سامی» نامی بود که برای نامیدنشان ارجحیت یافت. ایشان اصولا تا ۱۵۰۰ سال پیش ماهیگیر و تله گذار بودند تا اینکه اقلیت کوچکی آغاز به اهلی نمودن گوزن های شمالی نموده و به اهلی سازی گوزن ها شهرت یافتند و به تصویری کلیشه ای از فرهنگ معمول سامی ها بدل شدند.wisa.ir

عکس صفحه ۷۱- برپایی کمپ در پارک ملی سارک

در قرن ۱۹، سیاست­های ادغامی، فرهنگ سامی ها را تقریبا محو نمود. برای علاج این سرکوب و نابودی، مقامات اسکاندیناوی تلاش هماهنگی برای ایجاد نهادهای فرهنگی سامی و تبلیغ زبان سامی را آغاز نمودند. امروزه، بسیاری از مردم سامی زندگی های مدرنی را در شهرهای واقع در مناطق دارای فرهنگ سامی و نیز شهرهایی خارج از این محدوده دارا هستند.

اومیو و رود نرلند

با ماشین که به سمت شمال از مسیر E۴ حرکت کنید، به شهر ساحلی Umea می رسید که بزرگترین شهر منطقه نرلند با ۱۲۲۸۹۲ نفر جمعیت است. اومیو در اوائل قرن ۱۷ میلادی و در زمان توسعه های گسترده گوستاو ۲ آدولف ساخته شد. این شهر جایگاه تنها دانشگاه نرلند گردید که در دهه ۱۹۷۰ تا به اکنون مرکز مهم فرهنگی به حساب می­آید. فستیوال موسیقی که هر ساله در ماه ژوئن برگزار می شود و با فستیوال گرسلم در ارتباط است، درست بر روی این خلیج برگزار می شود. همچنین این شهر میزبان فستیوال بین المللی جاز در ماه اکتبر نیز هست.

گملیا Gammlia ( سه شنبه – جمعه ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر، شنبه ظهر تا ۴ بعد از ظهر، یکشنبه ظهر تا ۵ عصر، رایگان) یک مرکز فرهنگی ست که دربردارنده یکی از قدیمی ترین موزه های فضای باز در سوئد است و تاریخ آن به ۱۹۲۰ باز می گردد. این موزه همچنین دارای موزه اصلی منطقه ای با نمایشگاهی از آثار زیبای سامی است .

جزیره لمن بزرگترین و آفتاب گیر ترین منطقه محافظت شده دور از ساحل در سوئد است که عاری از ماشین بوده و برای حمل و نقل در آن باید دو چرخه کرایه نمایید.

همانطور که به سمت شمال پیش می روید، روستا-کلیسا هایی را می بینید که متعلق به زمانی هستند که کلیسا، جوامع دور از هم را با یکدیگر ارتباط می داد. خلفتئو Skellefted یکی از مناطق صنعتی ست که دنیای کوچکی از fileputtlandet با زمین های بازی و فعالیت ها و سرگرمی را برای نوجوانان فراهم می­کند. ( ژوئن تا آگوست شنبه تا ۵ شنبه ۱۱ صبح تا ۵ عصر؛ با هزینه )

عکس صفحه ۷۳- درختان غان نقره ای رنگ در امتداد ساحلی اومئو

فستیوال تابستانی بزرگی در Bonnstan kyrkby برگزار می­شود که کشتی بخار ۱۰۰ ساله به نام S.S. nordkust در آن نمایش داده می­شود. از خلفتئو به پیتئو و آنسوی مرز نوربوتن ، مسیر t E۴ به این ساحل زیبا می پیوندند و مناظر زیبایی از جزایر ، دماغه ها و پرتگاه ها را عرضه می کند. آب و هوای معتدل منطقه، نام استعاری ترلند ریویرا را به خود اختصاص داده است، همچنین آب های گرم خلیج به طور قطع در جذب بسیاری از گردشگران به تفرجگاه های دریایی مانند Pite Havsbad و آدرس وبسایت ( www.pite-havsbad.se) موثر بوده و این تفرجگاه ها دارای ساحل ، قسمت های مختص شنا و مکان های برپایی کمپ می باشد.

مسیر جایگزین برای دسترسی به راه ساحلی اینگونه است که با حرکت در جهت شمال غربی و در جاده ،۳۷۴ به سوی الوسبین رفته و سپس مسیر را به سمت بریدسیل و استفشن stortorsen ادامه دهید. در این جاده مرتفع ترین آبشار اروپا را با تصاویر تماشایی از ریزش آبهای رام نشده از ارتفاع ۸۰ متری خواهید دید.

با برگشت به سمت آلوسبین، جاده ۳۵۶ را در پیش بگیرید و به بدن boden بروید که بزرگترین شهر نظامی سوئد است و دژی در آن پس از جنگ سال ۹-۱۸۰۸ ساخته شد. ( قسمت هایی از تربتن در نزدیکی این مرز، منطقه نظامی ست و دارای محدودیت های ورود می باشد که جزییات آن را می توانید از تابلوهای راهنمای مسیر دریافت نمایید) از بدن ، بزرگراه ۹۷ آغاز شده و در امتداد لواللون به لولئو کشیده شده است.

مجمع الجزایر لولئو

۳۰۰ جزیره ی این مجمع الجزایر، در میان زیباترین جزایر سوند قرار می گیرند. تنها جزیره لولنو Luled در میان درختان و آبها احاطه شده است. این جزیره در ابتدا توسط پادشاه گوستاو ۲ آدولف، در ۱۰ کیلومتری شمالی خور ساخته شد. بندر اولیه ی آن بسیار کوچک بود و ۳۰ سال بعد لولنو به مکان امروزی اش تغییر موقعیت دارد. شهر قدیمی کمل ستاد Gammelstad ، هم اکنون یک روستای کلیسایی با ۳۰ زمین قدیمی کشاورزی و ۴۵۰ خانه پیلاقی ست که در حدود قرن ۱۵ میلادی در اطراف کلیسای گرانیتی ساخته شدند. از لولنو ، مسیر E۴، از نزدیکی آبهای شمالی خلیج بوتنی در هالیکس kalix عبور می کند. جایی که کلیسا تاریخ آشفته ای را تحمل نمود. این کلیسا پس از آتش سوزی مهیب دوباره سازی شده و در سال ۱۷۱۶ میلادی توسط روس ها غارت گردید و بعدها آنها از این کلیسا به عنوان اصطبل در جنگ سال ۹-۱۸۰۸ استفاده نمودند.

پرورش گوزن

حدود ۲۰ هزار سامی در سوئد وجود دارند که ۳۰۰۰ تن از آنها زندگی اشان را از راه پرورش گوزن تامین می کنند. گرچه برای بسیاری از آنها، شرایط زندگی هنوز پرورش گوزن را دیکته می کند، اما سلمی ها با روش های مدرن تطلیق بافنه و از این طریق اموراتشان را آسان نموده اند. امروزه آنها با کمک رادیوها، سگ ها و موتور سیکلت ها و اسکوترهای، کار پرورش گوزن ها را به انجام می رسانند. آنها رسوم جوامع سامی را حفظ نموده و در میان روستاهای سلمی اسکان یافته اند و پراکنش ایشان در روستاها بسته به گروه های مالکان گوزن است که با یکدیگر همکاری می کنند. نتیجه ممکن است این باشد که یک جامعه لزوما در یک مکان جغرافیایی واقع نشود. دیوان سامی ها گله های ایشان را به گروه هایی دسته بندی نموده و گوساله هایی که بیش از دو یا سه هفته عمر دارند را در تابستان نشان گذاری می کند. اکثر مردم نژاد سامی به گردشگران برای بازدید از زندگی اشان خوشامد می گویند. در نظر داشته باشید که گرچه این خوی ایشان موجب نمی شود که تصور نمایشگاهی : از زندگی ایشان وجود داشته باشد اما می توانید سبک زندگی سامی ها را از نزدیکدرک نمایید.

حفاری باستان شناسی در سال ۱۹۲۳ و در مسیر نیس Sangis به ها پاراندا، قبری وایکینگی را آشکار نمود. این قبر دربردارنده یک جنگجوی مدفون با شمشیر و سپر بود که در حال حاضر این اشیا در موزه تربتین در لولئو نگهداری می شوند. (سه شنبه تا جمعه ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر، شنبه و یکشنبه ظهر تا ۴ بعد از ظهر؛ رایگان) موزه همچنین، جایگاه مجموعه زیبایی از قوم نگاری سامی است . به سمت شمال، شهر نژاد سامی به نام اوکالیکس overkalix قرار دارد.

مسیرها به سرزمین مرکزی سوئد

دو مسیر تماشایی برای مسافرت در قسمت های داخلی شمالی وجود دارد ، یکی جاده داخلی یا Inlandsvagen (مسیر جاده ای که از گوتنبرگ آغاز می شود) و یا Inlandsbanan (که جاده ریلی ست و از کریستینه همن آغاز می گردد. مسیرهای فرعی برای حرکت ماشین های شخصی راحت ترند اما اغلب سوئدی ها قطار را به اتوبوس ترجیح می دهند . خط ریلی ، تور راهنمای ویژه را به شما پیشنهاد می دهد که این تور از آسترشن تا آرویدس پاور امتداد می یابد و در ۳۸۰ کیلومتری آن به سمت شمال، دارای توقفگاه ها و سرگرمی است. در لیواره، مسیر ریلی با مسیر عظیم ساحلی ادغام می شود و از استکهلم امتداد می یابد. مسیر ۱۶ ساعته که بهترین راه طی آن استفاده از قطارهایی با امکان استراحت شبانه است) سپس این مسیر به سمت کیرونا و مرز در ۲۰۰ کیلومتری شمال ادامه می یابد. اگر از آسترشن و با ماشین از بزرگراه ۴۵ حرکت را آغاز کنید ، مسیر به مقصد درتی در امتداد یمتلند با مناطق بی پایان و جنگل های انبوه منتهی می شود. هر دو مسیر جاده ای و ریلی ، از ده ها جزیره که از طریق پل ها به هم متصلند ، عبور می کنند و پس از گذر از دریاچه ها به منطقه ای می رسند که می توان در آن از رقص مخصوص این منطقه و صنایع دستی اش دیدن نمود.

عکس صفحه ۷۵- دخترانی با نژاد سامی، ملبس به پوششی با رنگ های سنتی

عکس صفحه ۷۶- سَرشِل

بیشتر شهرهای کوچک میان Dorotea و Arvidsjaur که ۲۵۰ کیلومتر به سمت شمال از یکدیگر فاصله دارند، دارای کلیسا، یک موزه محلی و احتمالا یک فروشگاه صنایع دستی با رنگ و بویی از گذشته می­باشند. کلیسای درتی دارای تندیس هایی از آثار کارل مایلز و یارن مارتینیز است. در سال ۱۷۹۴، شهر مهم ویل حلمینا vilhelmina ، روستای کلیسایی با ۲۴۱ نفر جمعیت و ۳۸ ساختمان بود که بسیاری از آنها امروزه به اقامتگاه های تابستانی گردشگران تبدیل شده اند.

Vasterbottens Sl8jd och Atnam (مرکز صنایع دستی سامی و وستبتنز) برای فروش و بازدید باز است. ویلحلمینا، مکانی برای تماشای رقص و آوازهای قومی ست که اغلب در ماه جولای برگزار می شود. مسیر سمت شمال و آرویدس یاور را انتخاب نمایید، آنهایی که با ماشین شخصی این مسیر را طی می نمایند می توانند به سمت غرب و سلاگنس و جاده ای کوچک تغییر مسیر دهند که این جاده آب های زیبای استراوان و اودیاور را به سمت شهر سامی آریپل Arjeplog احاطه می کند.

آریپل محاصره شده در آب ، در تقاطع این جاده کوچک و جاده نقره ای از اودیاور قرار دارد. جدای از شکوه و زرق و برق این شهر، جاذبه چشمگیر آن، Silvermuseet است.

(www.silvermuseet.arjeplog.se؛ ژوئن تا آگوست هر روز ۹ صبح تا ۶ عصر؛ سپتامبر تا می دوشنبه تا جمعه از ۱۰ صبح تا ۶ عصر، شنبه ۱۰ صبح تا ۲ بعد از ظهر؛ با هزینه) این موزه تمجیدی از معادن نقره ی این منطقه است. موزه به دلیل در اختیار داشتن مجموعه عظیمی از نقره ها و ابزار و آلات زندگی سامیها شهرت دارد. کلیسا، که نفره های زیمایی را به نمایش می­گذارد و یکی از قدیمی­ترین موزه های اروپای شمالی سمت که در سال ۱۶۴۱ توسط ملکه کریستینا تاسیس شد. (Arvids) aur (www.poiclrkoln.nu منور حسی از شهر مرزی را داراست، که به این خاطر که محوطه آموزشی نیروهای نظامی است، بلکه به این دلیل که در محل تقاطع ۵ جاده قرار داشته و برای مدت ۱۰۰ سال است که یک ململله مهم تجاری محسوب می شود. مردم نژاد سامی فستیوالی را در اینجا و در فضای آزاد در اواخر ماه آگوست برگزار می کنند.

اودباؤر ، به واقع شهری مناسب برای برگزاری مراسم های فضای آزاد است، پیتبالون Pited۱۷on به سمت شمال، مکان مالی برای قایق رانی در آبهای خروشان و سفید بوده و ترول حولمن Trollholmon، جزیره ای ست که رود را به قسمت های مختلف تقسیم می کند و جزیره ای عالی برای پیاده روی و چیدن توت ها و پیک نیک است، Vittjaksfjalen و Prastborget پیست های اسکی خوبی را به ملاقمندان پیشنهاد می دهند.

سرزمین های شمالی قطب شمال

درست قبل از جاده و خط آهنی که به کمک jokkmokk می رسد. شما به قطب شمال وارد می شوید. یکمک در قلمرو سامی هاست و رویداد بزرگ سالانه آنها به نام بازار کمک که برای اولین بار در اینجا و در سال ۱۶۰۵ برگزار شد. هر ساله در مکانی سنتی و در اوایل فوریه برگزار می شود. سامی ها از روسیه، فنلاند و نروژ برای ملاقات یکدیگر و نیز تبادل اخبار در این رویداد سه روزه دور هم جمع می شوند و لباس های زیبای سنتی اشان را می پوشند و فرهنگشان را گرامی می دارند. گروه های توریست به فستیوال وارد می شوند و صنایع دستی معمول سامی ها را خریداری می کنند. اما شما باید از سال قبل مکانی برای خواب و استراحت شبانه را در این مکان رزرو نمایید شهر آینه AJte. (می تا اواسط ژولین و لیمه آگوست تا سپتامبر دوشنبه تا جمعه ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر ، شلمه و یکشله ۱۱ صبح تا ۳ بعد از ظهره لیمه جون تا نیمه آگوست هر روز از ۹ صبح تا ۶ عصر، اکتبر تا می سه شنبه تا جمعه ۱۰ صبح تا ۳ بعد از ظهر با هزینه فرهنگ و افسانه­های سامی ها را در قرون ۱۸ و ۱۹ میلادی و در بحبوحه زندگانی دشوار سوئد حفظ کرده است.

اَیته یک واژه سامی برای نامیدن خانه های سنگی است و در واقیع فروشگاه زه­هایی از صنایع دستی، تابلوهای نقاشی تاریخی و نمایشگاه ما با داستان های برنامه برای روایث ایسمه در جنوبه، مربی کمکه و در بزرگراه ۹۷، شهر ولریم (Viollor irr به وزه عمذابی را در خود دارد که نام آن Vuollorin ، ۶۰۰۰ Ar (se.www.vuollerm6000 با هزینه).

این موزه در جریان حفاری های این منطقه و کشف ابزار آلات شکار ۶۰۰۰ ساله تاسیس شد. از این رو به نمایش ابزار و آلات به خوبی حفاظت شده عصر سنگی می پردازد.wisa.ir

Jokkmokk Kommun دومین منسلفه بزرگ، در سوئد است که چندین پارک وسیع ملی را در خود جای داده است ( که در میان این پارک ها، Muddus نزدیکترین به شهر یُکمُک می باشد). این منطقه همچنین وحشی ترین و بکرترین ماده کشور را داراست که Sjofallsleden نام داشته و شعبه های آن پس از پریوس و گذر از مناظر و زیبایی های الهام بخش، به شمال غربی می رود. جاده، پس از ۱۷۰ کیلومتر و دورتر از ریتم یوک Ritsemjakka و در ارتفاعات بالای کوه ما به انتها می رسد. جایی که تنها ۱۸ کیلومتر دیگر با پای پیاده تا مرز دریایی نروژ (آتلانتیک) راه است. از نیمه مسیر سالتولوکتا ، یک کشتی به Sjofallsleden می رود . اطراف آن طبیعت وحشی سارک، پادیلانتا و پارک های ملی استرا څفالت جالب توجه اند.

مسافران خطوط ریلی به مقصد پالیوار se).Gallivaro (www.gollivarolapland به ایستگاه بسیار جذاب و قرن ۱۹ امی آن وارد می شوند، در نزدیکی ملبریت، ییروپن Gropen ، گودالی عظیمی ست که بازده، سنگ آهن آن همانند صحنه ای از فیلم دوزخ دانته است، این معدن، منبعی برای شکوفایی و دارایی ییروپن به حساب می آید. اتوبوس های تور در اعماق معدن به گشت زنی می پردازند و Gruvmuseet یا موزه معدن، نشان دهنده ۲۵۰ سال تاریخ معدن کاری این منطقه می باشد. در ارتفاع ۸۲۵ متری و بر فراز دوندرت پالیوار، نمای ۸ درصد از مساحت کشور سوئد را می توانید تماشا کنید.

از یالیوار به کیرونا، خط ریلی و مسیر جاده ای با بزرگراه ۱۰E ادغام شده و با گذر از سپاوارا به کیرونا می رسد. در اینجا بزرگراه شماره ۴۵ دوباره ظاهر می شود و به سمت شمال شرق و کارسواند امتداد می یابد که شمالی ترین کلیسای سوئد در مرز با فنلاند لیز در آنجا واقع هست.

کیرونا و فراتر از آن

جاده و خط آهن دوباره در کیرونا به هم می پیوندند. تا سال ۱۹۸۴، جاده در اینجا متوقف می شد و تنها راه به سمت مرز تروڑ مسیر ریلی بود. جاده به سمت شمال و در امتداد دریاچه ترنتسک Tornetrask از برخی مناطق دوردست و حیرت انگیز گذر می کند. در این منطقه از اواسط ماه ژوئن تا اوایل جولای حضور ۲۴ ساعته خورشید را درک خواهید کرد.

کیرونا شهری با ذخایر معدنی ست که ۲۳۱۶۷ نفر جمعیت دارد و دریاچه ی مرکزی آن در میان دو کوه کیروناوارا و لوساوارا واقع است. اولین استخراج از معدن آن با روش های رو زمینی انجام شد اما بیشترین استخراج از آن امروزه از اعماق معادن انجام می شود. تور زیرزمینی با اتوبوس، بسیار چشمگیر و زیباست، ماشین های مشغول به کار در این معدن شبیه به هیولاهای ماقبل تاریخ به نظر می آیند.

کیرونا شهری کوچک و در حال حرکت است. در سال ۲۰۰۴ تصمیم بر این شد که مرکز فعلی شهرداری آن چند کیلومتر به سمت شمال غربی جابه جا شود تا از فرونشست های مربوط به استخراج معادن در امان بماند.

عکس صفحه ۷۹-رود کیتوم کیرونا، در چشم اندازی چشمگیر و تماشایی در جریان است.

اولین مرحله از این انتقال در سال ۲۰۰۷ انجام شد و انتظار می رود که تکمیل پروژه تا ۱۰ سال زمان بپرد. در حدود ۲۱ کیلومتری شرق کیرونا، یوکس پروی Jukkasjarvi در تورنه الون و جهان دیگریست . قایق رانی در امواج خروشان و سفید آب هایش در تابستان و ورزش های تاثیر گذار زمستانی اش به واقع جذابند. در فرهنگ سامی، یوکس پروی به مفهوم مکان ملاقات است. در گذشته مسافران، مسیر دشواری از میان حیات وحش ای می کردند تا به این نقطه برسند و احتمالا در این مکان با یکدیگر ملاقات می نمودند.

در اینجا قدیمی ترین کلیسای چوبین باقی مانده در تپلند را می بینید که در سال ۱۶۰۹ میلادی با محرابی درخشان و زیبا توسط برور و هنرمند سوئدی ساخته شد. هنرمندی که به خاطر نقاشی هایش در کلیسا به شهرت دست یافت.

یوکس بروی همچنین جایگاه هتل درجه یک سوئد به نام هتل یخی (.www.icehotel se) نیز هست. هر سال این هتل با یخهای شفاف رود ترن توسط هنرمندان سراسر جهان ساخته می شود. مجسمه های خیره کننده یخی در هتل به نمایش گذاشته می شود و بسیاری از سرگرمی های قطبی برای ماجراجویان قابل انجام است؛ مانند این که بدون لباس در یک گودال آب یخ بپرند!

در حدود ۲۱۱۷ متری آن و در غرب کیرونا ، کبنه کایسه Kebnekaise واقع است که مرتفع ترین کوه سوئد به حساب می آید؛ این کوه حتی کوهنوردان و پیاده روان حرفه ای را نیز به چالش می کشد. برای صعود به قله در امتداد حونسلیدن kungsleden حرکت کنید و شب را در توقفگاه های کلمه ای کوه به سر ببرید . مسیری زیبا در ۸۴ کیلومتری از ابیسکو و نقطه دور شمالی قرار دارد. این کوه در شمال دور واقع است و از اواخر ماه می تا اواخر جولای، خورشید در آن هرگز غروب نمی کند.

عکس صفحه ۸۰- درون هتل یخی

مسیر جاده ای و ریلی منتهی به ایستگاه گردشگری ابیسکو بسیار زیباست. ایستگاه، مناظر زیبایی از آب­های ترنه تسک و نیز صحنه های خیره کننده­ای از طبیعت بکر را با قله های افراشته در دو طرف جاده عرضه می­نماید. قابل توجه ترین قله های این جاده­، قله های دوقلویی به نام لپرتن lapporten هستند که نیمه منحنی­ای را شکل داده اند که آخرین دروازه ی مرزی قلمداد می شود.

ابیسکو به تمام تجهیزات برای زندگی در فضای باز از محل اقامت تا تجهیزات ورزشی مجهز است و پیاده روی، دوچرخه سواری کوهستان و اسکی در آن امکان پذیر است. این شهر پاتوق راهنماهای محلی در زمینه­هایی چون گیاه شناسی و پرنده شناسی نیز به حساب می آید. پس از آن، ناتوژم naturrum قرار دارد که یک پارک ملی با نمایشگاهی اطلاع­رسان در خصوص پارک های ملی آبیسکو و وادو تیوک vadvetjakka است.

پیور کلیدن. در ۷ کیلومتری شمال پارک واقع شده و مرتفع ترین ایستگاه کوهستانی در سوئد را در خود دارد که ۱۲۲۸ متر ارتفاع داشته و لکت کو Laktatjakko نام دارد. این ایستگاه اسکی بازان را به مسیر ۱۵ کیلومتری برفی اش حتی در تابستانها دعوت می نماید. در هر زمانی از سال می توانید در این منطقه گیاهان زیبا را ببینید که برخی از آنها منحصر به بیور کلیدن می باشند. این منطقه همچنین زیباترین غار ها را در خود جای داده است.

عکس صفحه ۸۱

نورهای شمالی

اگر خوش اقبال باشید، در سفرتان به مناطق شمالی سوئد می توانید از نورهای شمالی دیدن کنید. این پدیده زیبا اغلب به شکل مه ای سبز رنگ و چرخان به سوی آسمان و یا به رنگ قرمز و شبیه نور آفتاب با رنگی عجیب درمی آید. این نمایش نورانی هر ساله اغلب بین ماه ها سپتامبر تا اکتبر و مارچ تا اپریل به وقوع می پیوندند.

صفحه ۸۲- عکس

چه کار کنیم؟

سوئد کشوری ست با آمایش متعادل سرزمین که پیشنهادات متنوعی چون کوهنوردی، اسکی و قایق سواری را همراه با فعالیت های فرهنگی معروف در سطوح بین المللی مانند اپراء تئاتر و موسیقی را به گردشگران ارائه می کند. خیابان های این کشور بهشت خریدارانند و از بوتیک های منحصر به فرد که طرح های متمایز اسکاندیناویایی را به فروش می رسانند گرفته تا فروشگاه های بزرگتر در خیابان های لوکس شهر همگی از انواع غذاها و کیترینگ تا اجناس شیک را عرضه می کنند.

خرید

قیمت ها در فروشگاه های با پرستیژ مانند NK و PUB و بوتیک های طراحی حوالی بیبلیوتکس گاتان، مناسب افرادی با قلب های ضعیف نیست. به دنبال علائمی به این شکل باشید :rea که به معنی حراج است و از فروشگاه هایی همانند H&M ، LINDEX و Bik Bok نیز دیدن نمایید. سوئد به واسطه مبلمان و طراحی هایش معروف است. همچنین دارای فروشگاه هایی چون Design Torget است که لوازم خانه و اثاثیه اش را به شکلی متمایز به نمایش می گذارد و دارای کیفیت مناسب و قیمت اقتصادی و به صرفه اند. خبر خوب برای علاقمندان و طرفداران فروشگاه ایکیا این است که، ساختمان اصلی این فروشگاه در حدود ۱۵ دقیقه ای رانندگی به سمت جنوب استکهلم و در خر هولمن واقع است.

MOMS ورژن سوئدی VAT یا همان مالیاتی ست که بر کالاها وضع می شود و در حال حاضر این رقم حدود ۲۵ درصد است، اما شهروندان خارج از اتحادیه اروپا اغلب می توانند این مالیات پرداختی را با دریافت فرم استرداد مالیات از فروشگاه هایی که در آنها مبادرت به خرید می کنند و ارائه آن به باجه تکس فری در فرودگاه باز پس گیرند.

عکس صفحه ۸۴- شیشه آلات سوئدی

کجا خرید کنیم؟

هر کدام از سه شهر اصلی سوئد، مناطقی برای قدم زنی و خرید دارند: کاملاستان در استکهلم، آونین شلوغ در گوتنبرگ و خیابانی عاری از ترافیک در مالمو که از سود گاتان تا است توریت امتداد دارد. علاوه بر این، گوتنبرگ مرکز خرید «هاگا نوگاتا» ی محبوب و نیز بزرگترین مرکز خرید این کشور با نام تردستان را در خود دارد.

بازارهای رنگارنگ استکهلم به نام­های «استمال استوری» و «جثریت» در مرکز شهر واقع اند. در منطقه جنوبی سودمالم و در میدبریا پلستن نیز بازاری قرار دارد. در گوتنبرگ، فسکه کیر کا که در ابتدا کلیسا بود، امروزه بازار ماهی است و تالار بازار یا سالومل آن انواع فروشگاه ها را در خود دارد. سالوهل مالمو، یک ساختمان قدیمی در لی لا تورگه است، که دارای رستوران ها، مغازه های اغذیه فروشی و کافه هاست . بسیاری از محله های مالمو دارای جایگاه ها و غرقه های بازاری می باشند. بازار آخر هفته ی اجناس دست دوم استکهلم در مرکز رهولمن برپا میشود و بزرگترین مرکز خرید در استکهلم است.

چه چیزی خریداری کنیم؟

به طور کلی، هر کدام از گزینه هایی که در ادامه می­آید می­تواند طراحی عالی سنتی سوئد را در خود داشته باشد. همچنین شکلات اسکاندیناوی ارزش خرید را داشته و کیفیت آن بهتر از هر جای دیگر است.

لباس. لباس های زنانه و مردانه به زیبایی طراحی شده اند. اما مانند هر جای دیگری این لباس ها گران قیمتند. در بسیاری از بوتیک ها می­توان اجناس با قیمت­های پایین­تر پیدا کرد که خصوصا در پایان فصل حراج­، زمان مناسب برای خرید از این بوتیک هاست. همینطور می­توانید در فروشگاه هایی مانند H&M لباس هایی با قیمت های مناسب پیدا کنید.

صنایع دستی. فروشگاه های سونسکا چمسلیدن در سراسر سوئد قابل مشاهده­اند و مکانی برای خرید کالاهای با کیفیت مانند لباس های ساخته دست و صنایع دستی ست که معمولاً با قیمت های منطقی عرضه می شوند. طلا و نقره نیز برای خرید مناسبند و اگر شما علایم guldsmed و یا silversmed را دیدید ممکن است بتوانید در آنها طرح­های اصل را بیابید.

شیشه آلات. معمولاً آثار شیشه ای همیشه توسط بازدید کنندگان از سوئد خریداری می شود. ایالت اسملند، قلمرو پادشاهی آثار شیشه­ای ست و نیز جایگاه نام های معروفی چون کستادا و آرفش می باشد. همچنانکه بسیاری از شرکت­های کوچک نیز در این زمینه در آن فعالیت دارند، در میان آثار شیشه ای­، می­توانید اجناسی را بیابید که به علت نقصی کوچک با نصف قیمت فروخته می­شوند.

از سایت www.glasriket.se برای کسب اطلاعات در خصوص مکان استودیوها و نیز Glasriket Pass دیدن نمایید.

چینی جات. این چینی ها مستقیماً از کارخانه گوستاوس­بری که در خارج از استکهلم واقع است به فروشگاه های بزرگ وارد می شوند. چینی­ها به هیچ وجه ارزان نیستند، اما کارخانه ها، قیمت های خوب خرید را پیشنهاد می دهند.

منسوجات. اینها نیز می توانند گران قیمت باشند اما آیتم­های ارزانتر از آنها نیز گهگاهی در کارخانه ها یافت می شوند. یک مکان مناسب در گوتنبرگ ، بورس در تیگریت یا نساجی انگلستان است که به کشور بافنده ها شهرت دارد.

عکس صفحه ۸۵- سوئد به خاطر طراحی های داخلی مدرن و ساده اش معروف است.

سرگرمی

در کشوری با ۹ میلیون نفر جمعیت، موسیقی های سنتی افتخار آمیز، اپرا، باله و تئاتر در شهرهای بزرگتر و نیز مناطق دور از مرکز در دسترسند. بلیطهای کنسرت و تئاتر را اغلب : می توان در باجه های ثرملم ستوری در استکهلم خریداری نمود.

موسیقی، اپرا و باله

موسیقی کلاسیک، اپرا و باله در سوئد قابل قیاس با بهترین های آنها در سطح جهان است. کنسرت هوست (www.konserthuset.se) سالنی ست برای اجراهای ارکستر فیلهارمونیک استکهلم (فصل برگزاری آن سپتامبر تا می یا ژوئن است. در حالیکه رادیو سوئد از سالن بروالدهالن به عنوان پایگاهی برای برگزاری برنامه های موسیقیایی اش استفاده می کند. (www.berwaldhallen.se)

ارکستر سمفونی رادیو. این سالن به طور منظم برنامه دارد. خانه کنسرت گوتنبرگ مکانی برای اجراهای ارکستر سمفونی گوتنبرگ است. (www.gso.se).

عکس صفحه ۸۶- خانه اپرای گوتنبرگ که ابعاد آن به اندازه دو ساختمان شهری است.

شهر مالمو نیز خانه کنسرت مختص به خود را داراست و در آن ارکستر سمفونی مالمو به اجرای کنسرت هایش می پردازد. (www.mso.se) خانه اپرای سلطنتی مشهور (آپرن ؛ www.operan.se) در استکهلم از اواخر آگوست تا جون برگزار کننده اپرا و باله است، استر تیاترن Stora teatren یا تئاتر بزرگ و خانه اپرا در گوتنبرگ برگزار کننده اپرا، باله و اجراهای موسیقی ست همانطور که در تئاتر شهر مالمو یا Malmö stadsteater نیز اجراهای تئاتر انجام می پذیرد.

اجراهای منظم تئاتر و کنسرت در ماه های تعطیل سوئدی ها یعنی از اواخر ژوئن تا اواخر جولای متوقف می شود. گرچه؛ پارک تیاترن Parkteatern برنامه ای از کنسرت های تئاتر و سایر جشن هاست که در بسیاری از پارک ها برگزار می شود. موسیقی معمولا در مکان های دوست داشتنی و زیبا ارائه می شود از جمله کاخ سلطنتی و Drottningholms Slottsteater (www.royalcourt.se) در استکهلم و لیسه پری (.www liseberg.se) در گوتنبرگ و نیز مالموحوس در مالمو که نباید آن را از نظر دور داشت بیرون از شهرها در دالارنا و سایر مناطق روستایی رقص های محلی برگزار می شوند. اسکاندیناوی ها به موسیقی جاز عشق می ورزند و کنسرت ها و فستیوالهایی از این نوع موسیقی در تمام سال در این کشور برگزار می شود.

تئاتر و سینما

برای اغلب بازدید کنندگان ، زبان مشکل اصلی در فهم اجراهای تئاتر است. زیرا اغلب اجراها به زبان سوئدی­اند. سینما نیز مسئله دیگری است، چنانکه اکثر فیلم های خارجی به زبان اصلی اشان و زیر نویس سوئدی پخش می شوند.

عکس صفحه ۸۷- برگزاری مراسم شاد، میراث گذشته سوئد

زندگی شبانه

این عادت سوئدی ها که زود به منزل هایشان باز می­گردند­، حداقل در شهرهای بزرگ تغییر یافته است. کلوپ ها (که برخی از آنها در کنار هتل های بزرگ قرار دارند. رستوران­ها و محل اجراهای زنده معمولاً تا ساعت ۳ خصوصا در جمعه و شنبه شب­ها) باز هستند.wisa.ir

در مناطق روستایی، سرگرمی های کوچکی در اوایل شب برگزار می شود، با توجه به بالا بودن قیمت نوشیدنی ها معمولاً صرف نوشیدنی های شبانه پرهزینه است. جوانترها باید توجه داشته باشند که برخی از کلوپ های شبانه محدودیت سنی دارند.

عکس صفحه ۸۸- خیابان لی لاتوری، پرجنب و جوش ترین خیابان شهر مالمو در شبهاست.

نشریاتی چون ?what’s on Stockholm و Malmd.com (که به طور رایگان در دفاتر اطلاعات توریست، هتل ها و کیوسک ها موجودند) فهرستی از رویدادها و سرگرمی ها را منتشر می­کنند. همانطور که وب سایت­های منطقه­ای چون www.malmo.com , wwwstockholmtown.com و www.goteborg.com این اطلاعات را در اختیار علاقمندان قرار می دهند.

فستیوال ها

سوئدی ها جشن­هایشان را با میل و رغبت برگزار می­کنند. با اینکه عده­ی اندکی در مراسم کلیسا در روزهای یکشنبه شرکت می کنند­، پس زمینه ای از ارزش های سنتی در میان آنها دیده می شود.

مراسم شب جادوگران و جشن روز اول می­: شعله­های آتش در مراسم شب جادوگران در ۳۰ آپریل، حسی از بت پرستان قدیمی وایکینگ را زنده می کند، روز اول می جشنی است در بهار که به دلیل پایان فصل تاریک زمستان برگزار می شود. در پایتخت قدیمی کشور سوئد یعنی آپ سالا، دانش آموزان آوازهای بهاری سنتی سر می دهند. شباهنگام شهر با رژه افراد مشعل به دست روشن می شود. بیشتر احتمال دارد که مناطق روستایی روز اول می را با پیک نیک ، بازی و برگزاری مسابقات جشن بگیرند.

روز ملی سوئدی­ها اخیرا ایده روز ملی را کشف نموده اند، روز ۶ ژوئن به این روز انتخاب شد زیراگوستاو واسای بزرگ و کسی که سلسله واسا را بنیان گذاری نمود. در ۶ ژوئن ۱۵۲۳ به پادشاهی رسید. ( ص ۱۶ را ببینید) امروزه رژه ها و جشن هایی در سراسر کشور و زمانی که پادشاه و خانواده سلطنتی اش پرچم این کشور را در محضر افراد و نهادها تکان می دهند، برگزار می شود.

جشن نیمه تابستان. Midsommar این به احتمال زیاد بزرگترین جشن تابستانی در سوئد است که به طور سنتی در روز نقطه اوج تابش خورشید جشن گرفته می شود. اما اخیراً در تعطیلات آخر هفته ی نزدیک به ۲۴ ژوئن برگزار می گردد. همه جا با گل­ها و سبزه ها تزیین می شود و تقریباً هر اجتماعی می پل مخصوص به خود را دارد و رقص ها تا شب هنگام ادامه می یابد. در این روزه هفت گل مختلف از مکان های مختلف بچینید و آنها را زیر بالشتان بگذارید. در خواب رویایی از همسر آینده خود خواهید دید! اسکانسن در استکهلم و لیسه پری در گوتنبرگ بهترین مکان­ها برای پیوستن به این فستیوال می باشند. می پل ملی سوئد در لکسند در دالارنا برپا شده است.

عکس صفحه ۸۹- جشن نیمه تابستان

لوسی جشن سنت لوسی در ۱۳ دسامبر بزرگترین جشن زمستانی سوئد است. اجتماعات سراسر کشور، لوسیای خود را انتخاب می کنند، کسی که لباس کاملاً سفید به تن داشته و شمع هایی را به عنوان تاج بر سر دارد. قطاری از پسران و دختران سفید پوش به دنبال لوسیا راه می افتند و سینی متشکل از قهوه، رول زعفران، بیسکویت های زنجبیلی و نوشیدنی را همراه خود می آورند.

الوسیای ملی سوئد در اسکانسن تاجگذاری نموده و کنسرت های مخصوص لوسیا در سراسر کشور برگزار می شوند. این فستیوال، مانند سایر جشن های دیگر در سوئد، مملو از نور و شمع و روشنایی است که سمبلی از این باورند که تاریکی دسامبر جای خود را به روشنایی می دهد و نور دوباره باز می گردد.

فستیوال های موسیقی

سوئدی ها در برگزاری فستیوال های تابستانی موسیقی، رویدادهای مهم مانند هولسفریید و فستیوال راک سوئد و بسیاری از دورهمی های کوچک در سراسر این کشور مهارت دارند. برگزاری این فستیوال ها، راهی بسیار عالی برای شنیدن موسیقی، خصوصا در شمال و در شب های طولانی و روشن در تابستان است.

بسیاری از کنسرت ها در تالارهای سوئدی برگزار می شوند : مکان هایی چون قلعه های کلیساها و سایر بناهای تاریخی اغلب نواهای موسیقی، رهگذران را نیز به داخل این اجتماعات دعوت می کند و در جوامع کوچک معمولا همه مردم در این فستیوال ها شرکت می کنند.

عکس صفحه ۹۰- فستیوال راک در حولتس فری ید

جزییات بیشتر از فستیوال­های موسیقی سوئدی در دسترس را می­توانید از وب سایت www.musikfestivaler.se جویا شوید. زمان آغاز فستیوال «خرچنگ و ماهی ترش» در ماه آگوست است .

ورزش ها

سوئدی ها به وقع مرنمای اهل فعالیت های فضای باز هستند و شما می توانید در این کشور تجهیزات ورزشی عالی تر از هر جای دیگر را بیلیئہ ورزش های پر طرفنظر سالنی و فضای آزاد با وجود هواداران و تماشاچیان در هر دو سطح محلی و بین المللی از تنیس گرفته تا هاکی روی یخ و قوتبال ، اسب سواری و مسابقات قایق رانی در این کشور برگزار می شود.

ورزش هندبال نیز در این کشور پر طرفدار است و برخی از بزرگترین تورنمت ها در استکهلم برگزار می شود. در ماه ژوئن، پایتخت این کشور میزبان یکی از بزرگترین مسابقات دوی ماراتن در اروپاست. کوه دندرت در لیواره ی لیلند ، فستیوال گلایدینگ معلق را در اوایل ماه جولای برگزار می کند.wisa.ir

سوارکاری اسب سواری در سوئد پر طرفدار بوده و اغلب شهرهای آن امکانات اصطبل و مدارس سوارکاری را دارا می باشند. مسیرهای خاصی برای سوارکاران حرفه ای تر در اطراف استکهلم و در منلند به سوی مسیرهای کوهستانی در یمتلند و بلند در نظر گرفته شده که گاهی این ورزش با فعالیت های شکار و ماهیگیری نیز همراه می شود. بروشور فعالیت های سوارکاری را می توانید از دفاتر توریستی سوئدی ها در کشورتان می توانید دریافت کنید چهار مسیر اصلی برای مسابقات سوارکاری و یورتمه روی در سوئد وجود دارد. در تبی و شلوالا در استکهلم، آبی در گوتنبرگ و گشر و در مالمو ، محبوب ترین مسابقه سوارکاری سوئدی در بگشرو و در ماه های جولای و آگوست و نمایشگاه بین المللی اسب گوتنبرگ نیز در اسکاندیناویوم گوتنبرگ و در ماه آپریل برگزار می شود.

ماهی گیری کناره های وسیع آبی، مکان های مناسبی برای ماهیگیری در دریاچه ، رود خانه و دریا هستند. ماهی های سالمون فوق العاده ای را می توان در دریاچه وانرن و واترن و حتی در مرکز استکهلم صید نمود.

عکس صفحه ۹۱- گشت و گذار در استکهلم با قایق

زیرا آب آن بسیار پاک و تمیز است. ماهیگیری در آب های شیرین معمولاً نیازمند اخذ مجوز است. اما ماهیگیری در دریا بدون مجوز می تواند انجام شود. اطلاعات بیشتر را می­توانید از سازمان ماهیگیری سوئد واقع در خیابان S ۲۸ Svartviksslingen-۳۹-۱۶۷ Bromma، تلفن: ۱۸۷۰۴۴۴۸۰ کسب نمایید. به علاوه شورای توریسم و سفر سوئد، اطلاعاتی را در خصوص ماهیگیری در این کشور منتشر می کند.

گلف ورزش تنیس در سوئد یکی از پر طرفدارترین ورزش هاست که بالغ بر ۳۰۰ دوره آموزشی برای آن موجود است. برخی از این دوره ها در کلوپ های خصوصی ، برخی در زمین های سبز برگزار می شوند و برخی دیگر دارای قواعد خاص و بازدید کنندگان ویژه اند. ( برای مثال افراد دارای نقص عضو). در شمال این کشور و در فصل تابستان می توانید از تجربه کمیاب گلف در دسترس از سوی فدراسیون گلف سوئد برخوردار شوید. (.www sgf.golf.se) همچنین شورای توریسم و سفر سوئد نیز «گلف در سوئد» را منتشر می کند.

عکس صفحه ۹۲- لکنت یکو در شمال دور این کشور اسکی بازان را در تمام سال به خود جذب می کند.

اسکی در سوئد هر فرد به محض یافتن توانایی برای راه رفتن، اسکی کردن را نیز فرا می گیرد. از این رو انواع پیست های اسکی در سراسر این کشور قابل دسترسی اند. یکی از . بهترین تفرجگاه ها ار در یمتلند است. در بسیاری از مناطق شما می توانید در تمام طول سال اسکی کنید. تور اسکی نیز در این کشور بسیار پر طرفدار است. تنیس بسیاری از زمین های بازی تنیس فضای باز و بسته برای استفاده عموم در سوئد وجود دارد. بستا در سواحل جنوب غربی اسکنه ، مکانی برای برگزاری مسابقات تنیس در فضای آزاد سوئد است که در ماه جولای برگزار می شود. Globe Arena در استکهلم میزبان رقابت های تنیس فضای باز در ماه اکتبر است.

پیاده روی پیاده روی نیز همانند اسکی در میان سوئدی ها طرفداران بسیاری دارد. محبوب ترین پیاده روی ها در این کشور، طی مسیرهای طولانی و مرتفع است، مانند حونس لین در پلند که صدها نفر را در تعطیلات آخر هفته به خود جذب می کند و هیچگاه شلوغ نیست. همچنین مسیرهای جنگلی نیز وجود دارند و همینطور قانونی که اجازه گشت و گذار و لذت بردن از آنها را به شما می دهد.

شما کلبه های کوهستانی را در اکثر مسیرها می­بینید و در همه جا کمپ های بیابانی، از جاذبه های گردشگری خصوصا در پارک های ملی به شمار می روند.

ورزش های آبی امکانات بدون محدودیتی از شنا تا کرجی سواری و قایق رانی و ماهیگیری در این کشور موجود است. در تابستان، دریاچه های وائرن و واترن مملو از قایق ها، شناگران و ماهیگیران تفننی ست . هر شهر دارای استخرهای شنای سرباز و سرپوشیده است، به علاوه طرح افزایش تعداد پارک های آبی در دست اجراست.

موج سواری و اسکی روی آب با افزایش محبوبیت مواجه است همانطور که قایق سواری در آبهای خروشان خصوصا در شمال این کشور علاقمندان بسیار دارد. در سراسر کشور سوئد شما می توانید موتور و قایق های بادبانی را اجاره نمایید.

عکس صفحه ۹۳- کلوبه آرِتا در استکهلم

پارک های ملی

چهار پارک ملی سوئد همگی در نپلند واقع و در سال ۱۹۰۹ افتتاح شده اند. زمین های کوهستانی وسیع و بکر در کنار دریاچه ها و رودخانه ها­، کناره های عظیمی از این سرزمین را شکل می دهند. بزرگترین این پارک­ها، پتیلانتا Padjelanta نام دارد که وسعت آن برابر با ۱۹۸۴۰۰ هکتار و بزرگتر از دریاچه وانرن است.

هدف اصلی پارک های ملی حفاظت از چشم اندازهای حیات وحش سوئد است و هم اکنون ۲۲ پارک در سراسر این کشور و با این کار کرد، از لپلند گرفته تا اسکنه فعالیت می کنند. آنها همچنین این فرصت را بوجود می آورند تا از آرامش آبها، چشم اندازها و حیات وحش لذت ببرید.

یک یا دو تای این پارک­ها کاملاً بیابانی شده اند و سوئدی ها اشتیاق بسیاری دارند تا آنها را دوباره به طبیعت بازگردانند. این پارک ها مکان هایی هستند که می توانید برای چندین روز در آنها به گشت و گذار بپردازید بدون اینکه همهمه انسانه­ا را در آنها تجربه کنید. سایر پارک های ملی دارای مسیرهای پیاده روی ، پیاده روها­، مکان­های اقامت و حتی ماشین های کابلی­اند، ممن فلت Sanjfallet در هریه دالن از خرس­ها نگهداری می­کند.

چنانکه افسانه ها روایت می کنند در جزیره بلو یونگفرون Bla Jungfrun و کالمار در استنلند، جادو گران در شب هفته مصائب مسیح ظاهر می شوند.

اطلاعات بیشتر را از آژانس حفاظت محیط زیست سوئد دریافت نمایید. S-۴۸-۱۰۶ استکهلم، تلفن ۱۸۶۹۸۱۰۰۰ و کلوپ مسافرتی سوئد ( STF) با تلفن : ۰۸۴۶۳۲۱۰۰ STF ۳۱۵ مهمانسرای جوانان، ۸ ایستگاه کوهستانی و ۴۰ کلبه کوهستانی را در سوئد مدیریت می کند که امکانات آنها از یک سر پوش و سقف ساده تا ایستگاه های کوهستانی با هتل های مدرن و استاندارد را شامل می شود.

عکس صفحه ۹۴- سوئد بهشتی برای کوهنوردان است.

سوئد کودکان

سوئد شدیداً دوستدار کودکان است و همه تجهیزات حمل و نقل عمومی آن امکان دسترسی به کالسکه بچه را دارند. بیشتر کافه ها و رستوران ها دارای صندلی های بلند مختص کودکان بوده و کارکنان آن ها بسیار خوشرو و مهربان هستند.

بسیاری از هتل­ها و مکان­های کمپ در این کشور دارای استخر مختص به خود و همینطور زمین های ورزشی و بازی هستند­. به علاوه زمین های بازی بیشماری وجود دارند که Parklek نام داشته و در آنها دوچرخه ها و سه چرخه ها، سطل و بیل و سایر اسباب بازی ها یافت می شوند.

دو پارک بزرگ سرگرمی در سوئد، گرانا لوند در استکهلم و لیسه بری در گوتنبرگ می باشند. در پایتخت ، موزه­ای در فضای آزاد به نام اسکانسن را می­بینید که بناهای قدیمی جذاب آن­، آکواریوم و باغ وحش حیوانات کوچک خانگی و اهلی در تمام تابستان برقرارند. یونی بکن Junibacken  www.junibacken.se؛ سه شنبه تا یکشنبه ۱۰ صبح تا ۵ عصر؛ با هزینه ) در یورگردن استکهلم قرار دارد و خانه پپی جوراب بلند استرید لیندرینس و سایر شخصیت­های کتاب های داستانش می باشد. کافه و رستوران آن، غذاهای خوبی را برای بزرگسالان و کودکان سرو می کند.wisa.ir

عکس صفحه ۹۵- استرید لیندرینس ور عاشقان خردسال بسیاری دارد.

Tekniskamuseet یا (موزه فنی www.tekniskamuseet.se دوشنبه تا جمعه ۱۰ صبح تا ۵ عصر، چهارشنبه تا ۸ شب، شنبه یکشنبه ۱۱ صبح تا ۵ عصر؛ با هزینه در استکهلم برای کودکان با رده سنی بالاتر جذاب است و علم و تکنولوژی قابل استفاده در سوئد را در سال­های مختلف تشریح می کند. وجود موزه Tom Tits www.en.tomtit.se)) در کنار موزه ی علم در سادتالیه یک ضرورت است.

برخی ساختمان­های تاریخی دارای بخش­هایی مربوط به کودکان هستند، لکو Lack (www.lackoslott.se) در شمال الیدشوپینگ و در دریاچه وانرن دارای موزه کودکان بوده و تیدو ستت Tida slott www.tidoslott.se در شمال مالارن مجموعه عظیمی از عروسک­ها و اسباب بازی­ها را در خود جای داده است، حدود ۱۳۰ کیلومتری جنوب استکهلم، در سودمانلند ، پارک حیوانات وحشی گلمردن Kolmarden  www.kolmarden.com با بیش از ۱۰۰ گونه حیوانات اهلی و خانگی واقع است. قطارهای توریستی گوتنبرگ و مالمو وسیله های مناسبی برای گشت و گذار می باشند و تراموای قدیمی گوتنبرگ نیز یک سرگرمی بزرگ محسوب می شود. AImviks Djur fritidsgard ، یک مزرعه واقعی در اسنه است که در وسط منطقه هسگونی مالمو قرار دارد. در آن سوی سواحل شرقی، Astrid Lindgrens Varld www.aly.se)) در ویمربی ضیافتی از آثار نویسنده محبوب کودکان است. بزرگترین پارک آبی اسکاندیناوی Sommarland www.sommarland.se نام دارد که در نزدیکی اسکارا واقع است، در شمال، سه باغ وحش متمایز در اوستر شون، یونسله و لیکسله و موزه ای غیر معمول به نام Teknikens Hus (خانه فنی؛ .www.teknikenshus se) در لولیو واقع است و نظر کودکان را به نمایشگاه هایش جلب می کند.

عکس صفحه ۹۶- فستیوال نیمه تابستانی در اسکانسن

تقویم رویدادها

او دفاتر توریست محلی می توانید اطلاعات بیشتری در خصوص رویدادها کسبه نمایید.

فوریه بازار سامی یکمک (نورلند) که از سال ۱۶۰۵ برگزار می شود.

 آپریل نمایشگاه بین المللی اسب (گوتنبرگ)

۳۰ آپریل ۱ می جشن شب جادوگران که پس از روز یک می و با جشن های روز کارگر برگزار می­گردد.

ژوئن میدسامر، رقص می پل، روز ملی در ۶ ژوئن با رژه در خیابان ها گرامی داشته می شود. روز قایق رانی در مجمع الجزایر (استکهلم) ؛ کشتی های بخار به سمت جزیره وکسلم حرکت می کنند.

فستیوال راک سوئد (مالسهم)، مسیر واترن (متالا)، بزرگترین مسابقه دوچرخه سواری جهان ، مسابقات قایقرانی کلیسا در جزیره سییان (دالارنا)، فستیوال موسیقی مجلسی اومیو ، فستیوال موسیقی پلند (آریپل) و موسیقی راک حولتس فردید (اسملند) بزرگترین فستیوال . برگزار شونده در سوئد است.

جولای فستیوال موسیقی جاز و بلوز ( استکهلم)، مسابقات قایقرانی بین المللی کلاس المپیک (ماشترند)، جام گوتیا (گوتنبرگ)، تورنمنت فوتبال جوانان (۲۵ هزار بازیکن دارد). مسابقات تنیس فضای باز سوئد (بست)

نمایش اسب فالستربو، مسابقه رقص مسیر طولانی در هلسینگه همبو.

فستیوال موسیقی قومی (بیورو کر)

آگوست آغاز فصل صید خرچنگ و شاه ماهی ترش، فستیوال چینی جات لیدشوپینگ (وست یاتلند)، روز مینه سوتا (وکخو)، یادمان مهاجران اسملند، دربی سوئدی­ها و فستیوال مالمو، هفته قرون وسطی (ویسبی) با رویدادهای سنتی ، بازار یوکاسی پوی (نورلند) که از قرن ۱۷ میلادی برگزار می شود.

سپتامبر فستیوال جاز اومیو ( در ماه اکتبر هم برگزار می شود).

 اکتبر برگزاری بزرگترین مسابقات اسکی جهان، لیندیگو (استکهلم).

دسامبر روز جایزه نوبل در ۱۰ دسامبر (استکهلم)، فستیوال سنت لوسیا در ۱۳ دسامبا.

صرف غذا در رستوران ها

ساده تر آنست که در رستوران های سوئد از غذاهای سنتی تناول کنید و به این معنا که صرف غذا در بیرون از منزل دارای تشریفات کامل است. در اصل، اکثر رستوران ها غذاهای سوئدی را پیشنهاد می دهند. اما در دهه ۱۹۸۰ سلیقه رستوران ها به سمت غذاهای دریایی تغییر یافت و در شهر ها غذاهای فرانسوی، چینی و یا ایتالیایی را بیشتر از غذاهای سوئدی می توانید بیابید. امروزه غذاهای سوئدی در بسیاری از رستوران های لوکس مورد توجه قرار گرفته و سرآشپزهای دارای امتیازات میشلین، این غذاها را با استفاده از محصولات تازه و طبیعی و پاک تهیه می کنند.

مکان های صرف غذا

سوئد بیش از ۱۳۰۰۰ رستوران دارد که سهم استکهلم از این رقم ۴۰۰۰ است و این تعداد رستوران در این شهر، نمونه غذای ۱۰۰ ملیت و کشور دنیا را عرضه می کنند. در اسکنه شعار اینست : «سرو غذای فراوان ، غذای خوب و بدون معطلی» بنابراین تعجبی ندارد که در شهر مالمو تعداد رستوران های سرانه از هر نقطه ی دنیا بیشتر است. به طور کلی، سوئدی ها زودتر از سایر ملیت ها غذایشان را صرف می کنند. نهار در ساعت ۱۱ صبح و شام معمولاً ساعت ۶ بعد از ظهر سرو می­شود. اغلب رستوران های عالی سوئد ممکن است قسمتی از یک هتل بوده و یا مالکیت مستقل داشته باشند. این هتل­ها هزینه گزافی را از مشتریان قدیمی­شان در وعده شام در یافت می­کنند. اما امروزه تعداد رستوران­های کوچکتر و ارزانتر خصوصاً در وعده نهار رو به رشد است.

عکس صفحه ۹۸- صرف غذا در کنار دریاچه

رستوران های بزرگتر، هتل های شهری و متل ها انتظار دیر کرد مشتری ها را دارند و بسیاری از کافه ها و رستوران های موزیکال، شباهنگام خوراکی هایشان را عرضه می کنند. برای تست یک غذای معمول سوئدی، از یکی از بیشمار «گروی شوس» یا کیوسک های امتداد خیابان ها، غذای سوئدی تهیه نمایید. این غرفه ها غذاهای ساده و با قیمت مناسب را عرضه می کنند.

برای تست سوسیس سوئدی در نانی پهن همراه با سیب زمینی له شده ، ترشی و کاهو به یکی از این کیوسک ها بروید. در استکهلم سری به «سالوهل»­، در استرمالمستوری بزنید، جایی که این مغازه اغذیه فروشی، گوشت، پنیر، ماهی و کیک و قهوه را در کنار تعداد بسیاری از کافه ها و رستوران های خوب به فروش می­رساند.

چه غذایی صرف کنیم؟

صبحانه هتل ها ( فروکست) شکل جمع و جورتری از میز غذاهای سرد است. اما همین میزان از غذا کافیست تا آدمی را برای ساعات بیشتری از روز سیر نگه دارد. منوی نهار نیز معمولاً ارزشمند و غنی است.

سوئدی ها علاقمند به محصولات طبیعی رودخانه ها و جنگل ها، خصوصا ماهی و گوشت هایی چون گوزن و آهو می باشند . یکی از غذاهای معمول در نیمه تابستان در این کشور ماهی ترش است که با مقدار زیادی از توت های وحشی سرو می شود . سیب زمینی های آب پز در کنار بیشتر غذاها همراه با شوید دیده می شوند . غذایی که شاید شما علاقمند به چشیدن آن باشید ، gravid lax نام دارد که همان ماهی سالمون مزه دار شده است. بسیاری از مردم این شکل از ماهی را به نوع دودی شده آن ترجیح می دهند. سالمون مزه دار شده اغلب با شوید سرو می شود.

عکس صفحه ۹۹- کرن بری های وحشی

سوسیس های کوچک نیز پرطرفدارند و شبیه به کوفته هستند. دو تا از غذاهای معمول سوئدی نیز هستند که تاریخ آنها به روزهایی باز می­گردد که در تهیه غذاها هیچ ماده غذایی اسراف نمی شد. این دو غذا Janssons Frestelde و pyttipana نام دارند. غذای یانسن ، ترکیبی از سیب زمینی، پیاز و ماهی کولی با مزه تند است و پیتی پانا که به مفهوم «بگذار در ماهیتابه» است، ترکیب خوش مزه ای از پس مانده های سرخ شده غذاهاست.

در بسیاری از مناطق روستایی سوئد شما می­توانید از این غذاهای سنتی لذت ببرید که به واژه عمومی husmanskost یا غذای خانگی شهرت دارند. وافلو (کلوچه) که بسیاری تصور می­کنند متعلق به آمریکای شمالی ست در حقیقت از اینجا و توسط مهاجران اسکاندیناوی به آمریکا معرفی شد. کلوچه ها در سرزمین مادریشان به واقع خوشمزه­اند.

همچنین انتخاب هایی از نان کماج به نام bullar در نان فروشی های اسکانسن در استکهلم موجود است. سملو Semlor که زمانی از غذاهای قبل از روزه طولانی شب «چهارشنبه توبه» بود، امروزه به اندازه ای پر طرفدار هست که پس از کریسمس به سرعت در غذافروشی های پدیدار می شود. داخل آن را با خمیر بادام و خامه زده شده پر می کنند.

عکس صفحه ۱۰۰- سوئدی ها بسیار علاقمند به خرچگند.

این کماج ها در یک ظرف شیر داغ و همراه با کمی دارچین سرو می شوند. اگر شما به اسملند و «کشور شیشه ها» سفر می کنید، به جستجوی رویداد Hyttsill بپردازید. این یک سنت قدیمی و متعلق به زمانی ست که سالن های شیشه سازی مکانی اجتماعی و نیز شغلی برای مردم محلی به حساب می آمدند و در کنار کوره هایشان ماهی ترش را نیز طبخ می کردند. پودینگی که به ظرافت در غذاهای سنتی استنلند دیده می شود همراه با کیک پنیر و گیلاس ترش و یا مربای توت فرنگی در کنار گرمای کوره ها و نوای موسیقی سنتی و روایت داستان صرف می شود.wisa.ir

میوه های جنگلی

جنگل های این کشور قارچ ها و توت های وحشی را در خود دارد و به شما اجازه می دهد تا آنها را از هر جایی که تمایل داشتید بچینید. اینکه در اواخر تابستان افرادی را با انگشت های رنگی ببینید در سوئد مرسوم است.

فصل صید خرچنگ و ماهی ترش

سوئدی ها شور و شوق قابل درکی نسبت به خرچنگ دارند و برای آنهایی که اهل سوئد نیستند طعم ماهی ترش و تخمیر شده که در شمال این کشور بیشتر مصرف می شود ، جالب به نظر نمی رسد. فصل صید خرچنگ از ماه آگوست آغاز و با یک مهمانی بزرگ در فضای بسته و یا باز آغاز می شود. میهمانان با کلاه های ورزشی و کمیک و روپوش های کاغذی در اطراف میزهایی طولانی می نشینند که با نور فانوس های کاغذی روشن می شوند و بر روی آنها لیوان های نوشیدنی خرچنگ قرار داده شده است. صرف این غذا آدابی دارد و موسیقی سنتی در هنگام تناول آن پخش می شود. ماهی ترش غذایی ست تهیه شده از ماهی دریای بالتیک که نمک دار و برای مدت طولانی نگهداری شده است. همراه با این غذا پیاز خام و سیب زمینی های کوچک و بادامی شکل و شیرین سرو می شود. خبره های طبخ و سرو این غذاء نوشیدنی مناسب آن را شیر می دانند. برای بسیاری از سوئدی ها و البته خارجیان ، سنگینی بیش از حد این غذا باعث می شود تا بیشتر غذایی مردانه به حساب آید.

فراوانی رشد توت های وحشی در اسکاندیناوی باعث ابهام در شناخت آنها می شود و به این دلیل کشورهای مختلف، نام های متفاوت و خاص خود را بر آنها نهاده اند.

میز غذاهای سرد smorgasbord

برای سوئدی ها نوعی احترام به حساب می آید که مردم جهان واژه smorgasbord را به کار می برند، و این نام بزرگترین میز غذاهای سرد در میان سه کشور اسکاندیناوی است. اسمورگسبرد، غذای اصلی میهمانی هاست که معمولاً در روزهای یکشنبه و ضیافت های خاص سرو می شود. همچنین این میز غذا در منوی هتل ها به عنوان یک غذای اساساً سوئدی وجود دارد و با غذاهایی چون انواع ماهی های ترش، میگو، سالمون و سایر ماهی ها آغاز می شود. پس از آنها، گوشت های سرد و پنیرها همراه با خاویار، تخم مرغ و سالادهای مختلف و در نهایت غذاهای گرم سرو می شوند، با اینکه نام آن «میز غذاهای سرد» است.

همچنین بر روی این میز انواع میوه ها، پودینگ و قهوه نیز وجود دارد. منطقه زراعی اسکنه در جنوب این کشور، به عنوان مرزبانان این سرزمین، ادعا می کنند که بهترین اسمورگسبردها را تهیه می کنند. معمولاً منوی صبحانه هتل های سوئدی، مدل کوچکتری از این میز است.

عکس صفحه ۱۰۲- تخم مرغ های نصفه همراه با خاویار بر روی میز غذاهای سرد

برای کمک به سفارش شما

منو را بیاورید لطفا!

چه چیزی را پیشنهاد می کنید؟

آیا غذاهای مخصوص گیاهخواران را دارید؟

می خواهم صورتحساب را پرداخت کنم.

چغندر

اردک ماهی

هویج

میگو

گل کلم

گوزن

جوجه

بیف کبابی

ظرف تخم مرغ

گوسفند کبابی

ژامبون

سالمون دودی بالتیک

قارچ ها

ماهی ترش

اختاپوس

اسفناج

پیازها

چای

پرتقال

گوجه فرنگی

نخودفرنگی

ماهی قزل آلا

گوشت گوزن و آهو

ماهی تون

و برای خواندن منو

گوشت

شیرینی پزی

پنیر

نوشیدنی

پاستا

دسرها

برنج

ماهی

سالاد

میوه

غذای دریایی

گریل (کبابی)

سوپ

مرغ

میان وعده ها

اولین نوبت

ساندویچ

بستنی

میز غذای سرد

سبزیجات

گوشت شکار

غذای اصلی

صفحه ۱۰۴- عکس

نکات ضروری سفر

محل اقامت

هتل های سوئدی همواره گرم و راحت بوده و مدیریت های عالی دارند. بسیاری از هتل های مدرن، سونا و استخرهای عمیق با امکانات شیرجه در آب و نیز برخی دارای استخرهای شنای عادی می باشند. همچنین هتل­های این کشور از گرانترین هتل های اروپا هستند که باید از راز زمان منطقی قیمت این هتل ها برای سفر به این کشور سر در آوریدا در فصل اوج سفرها اغلب این هتل ها میزبان میهمانان تجاری اند و در زمان کاهش سفرها ( از اوایل تابستان تا نیمه و یا اواخر آگوست و تعطیلات آخر هفته ها) قیمت آنها تا حدودی کاهش می یابد، همواره به یاد داشته باشید که در خصوص تخفیف­ها و پیشنهاد های ویژه آنها شامل پسته های ویژه استکهلم، گوتنبرگ و مالمو، پرس و جو نمایید. علاوه بر این، بسیاری از هتل های زنجیره ای سوئدی نرخ های ویژه ای را خصوصا در تابستان پیشنهاد می کنند. بزرگترین هتل های زنجیره ای در سوئد و کشورهای منطقه نردیک «اسکاندیک هتلز» است که کودکان کمتر از ۱۳ سال را به رایگان می پذیرد. (www.scandichotels.com) قبل از برنامه­ریزی و رزرو از سایت www.visitsweden.com جهت اطلاع از توصیه های اقامتی و رزرو آن لاین دیدن فرمایید. شورای سفر و توریسم سوئد در فهرست بهترین هتل های سوئد می تواند شما را از جزییات مکان های اقامتی مطلع نماید. اقامتگاه هایی با امکانات پذیرایی از خود نیز مناسبند. یک خانواده سوئدی ممکن است خانه سنتی و چوبی خود را به اجاره بگذارد. عوامل تورها و دفاتر توریستی بسته های اقامتی اینچنینی را پیشنهاد داده و بیش از ۳۵۰ روستا در این کشور وجود دارد که در آن ها خانه هایی با این هدف ساخته شده اند. خانه هایی که دارای امکاناتی چون کرجی ها، دوچرخه و قایق و . برای اجاره می باشند.

فرودگاه

سه فرودگاه مهم سوئد به نام های آرلاندا (در استکهلم و اوپ سالا)، لند وه ( در گوتنبرگ) و استوروپ (در مالمو) هستند فرودگاه استوروپ اکثرا پروازهای داخلی را انجام می دهد. همه این فرودگاه ها از و به ایستگاه های شهری از طریق اتوبوس و سایر وسایل نقلیه ارتباط دارند که در این میان تاکسی ها از سایرین گرانترند. در فرودگاه آرلاندا، بهترین انتخاب شما آرلاندا اکسپرس است که دارای قطارهای سریع السیری است که هر ۱۵ دقیقه یکبار مسیر ۲۰ دقیقه ای تا استکهلم را طی می کنند.

فرودگاه ارلاندا این فرودگاه ۴ پایانه دارد که سه تای آنها داخلی و یکی مختص پروازهای بین المللی است. در این رستوران کافه های سلف سرویس، یک رستوران ، فروشگاه های بدون مالیات و فروشگاه های مواد غذایی سوئدی، یک هتل ، یک دفتر اطلاعات توریستی-اقامتی و باجه مربوط به اجاره ماشین در دسترس است. آرلاندا در ۴۲ کیلومتری مرکز استکهلم واقع است. ایستگاه اتوبوس­های فرودگاه را می توانید در برامپلان (در حومه های غربی)، لوریکسدال ( در حومه های شمالی) ، اریکسپلان ( در بخش های داخلی شهر) و ترمینالن در ایستگاه مرکزی بیابید. در این ایستگاه ها، تعدادی تاکسی برای سفر موجودند. همچنین اتوبوس های ویژه و تاکسی هایی به مقصد هتل ها و بالعکس تا فرودگاه در آنها در دسترس است.

(www.arlanda.se) .

خطوط هوایی ارزان، شامل رایانر به فرودگاه های Skavsta ( تلفن: ۱۵۵۲۰۰۴۰۰ …www skavsta.se) و Vasterds ( تلفن: ۲۱۸۰۵۶۰۰…www.stockholmvasteras se) پرواز دارند که هر دو این فرودگاه ها در فاصله یک ساعت و ۲۰ دقیقه ای با اتوبوس از مرکز استکهلم واقعند. landvetter دارای هتلی مناسب و کوچک ، فروشگاه بدون مالیات و رستوران سلف سرویس است که در ۲۴ کیلومتری گوتنبرگ واقع شده است. اتوبوس فرودگاه هر ۳۰ دقیقه یکبار به مقصد مرکز شهر از این فرودگاه در حرکت است. ( www.lfv.se) Malm6- Sturup در ۳۰ کیلومتری و ۴۰ دقیقه ای مرکز شهر مالمو قرار دارد. این فرودگاه دارای یک پایانه با رستوران ، کافه ها و فروشگاه بدون مالیات و نیز یک هتل فرودگاهی می­باشد. www.lfv.se

اجاره دوچرخه

جاده های خلوت سوئد موجب شده تا دوچرخه سواری در این کشور پرطرفدار باشد و دوچرخه ها می توانند از هر نقطه ای اجاره شوند که جزییات مکان های اجاره را می توانید از دفاتر اطلاعات توریست دریافت نمایید. از سایت www.Swedishcycling.org نیز می توانید اطلاعات بیشتر را در خصوص تعطیلات دوچرخه سواری و نیز تورهای آن جویا شوید. نقشه ها و مسیرهای پیشنهادی برای دوچرخه سواری نیز در اکثر دفاتر اطلاعات توریستی موجودند.

بودجه بندی سفر شما

تمامی قیمت هایی که در ذیل می آید تقریبی­اند. در این کشور وسیع، قیمت ها مختلف بوده و معمولاً استکهلم گرانترین شهر این کشور است.

اجاره ماشین قیمت ها به طور قابل توجهی متفاوتند و تمامی آنها مالیات، اجرت، پوشش های بیمه ای تصادفات و برخوردها و نیز سرقت را شامل می شوند. اجاره یک ماشین کوچک به طور مثال فورد، برای یک هفته هزینه ای برابر با ۴۰۰۰ کرون سوئد داشته و برای اجاره ماشین بزرگی همانند ولوو S۸۰ به مدت یک هفته ۶۵۰۰ کرون دریافت می شود.wisa.ir

هتل ها نرخ متوسط هتل ها برای هر شب می تواند به سه بخش تقسیم شود ( شامل یک اتاق دو نفره همراه با صبحانه) : کمتر از ۱۱۰۰ کرون، ۱۱۰۰ تا ۱۸۰۰ کرون و بیشتر از ۱۸۰۰ کرون، برای یافتن مکان هایی با قیمت های کمتر از ۱۱۰۰ کرون می توان موارد متعددی را یافت و برای قیمت های بالاتر از ۱۸۰۰ کرون نیز انتخاب های بسیار زیادی در دسترسند. بازدید کنندگان می توانند از تخفیف های اواخر هفته، بسته های تابستانی و پیشنهادات ویژه بهره ببرند.

وعده های غذایی و نوشیدنی ها صرف صبحانه با منوی بین المللی و قاره ای در رستوران ها و کافه ها حدود ۴۰ تا ۷۰ کرون ، نهار ۶۰ تا ۱۰۰ کرون، شام در رستورانی با قیمت متوسط و بدون لحاظ قیمت نوشیدنی برای هر نفر حدود ۲۵۰ کرون ؛ قهوه و یا نوشیدنی های غیر الکلی حدود ۲۳ کرون قیمت دارند. در منو ها به عبارت Dagens ratt به معنی “غذای روز” توجه نمایید که شامل سالاد، وعده غذایی اصلی و قهوه می شود. غذاها و نوشیدنی های الکلی اغلب گران اند. استفاده از رستوران های سلف سرویس را معمولا را در سفرهای ماشینی و یا مواقع ضروری به شما پیشنهاد می کنیم .

موزه ها حدود ۲۰ تا ۸۰ کرون، متوسط ۴۰ کرون و بابت کودکان کمتر از ۷ سال معمولاً هزینه ای دریافت نمی شود.

بنزین هر لیتر بنزین ۱۲ کرون و هر لیتر گازوئیل ۱۱٫۵ کرون هزینه دارند. بسیاری از ایستگاه های سوخت دارای پمپ های ۲۴ ساعته هستند که برای استفاده از آنها مبلغ ۱۰۰ کرون باید بپردازید و این پرداخت تنها از طریق کارت های اعتباری و اسکناس امکان پذیر است.

حمل و نقل عمومی قیمت ها از نقطه ای به نقطه دیگر متغیر است. اما در استکهلم بلیط یک طرفه برای اتوبوس و قطار شهری از ۲۲ تا ۴۰ کرون قیمت دارد.

SL کارت حمل و نقلی سفرهای بدون محدودیت و رایگان را می توانید از طریق tunnelbana و اتوبوس ها انجام دهید اما این سفرها امتیازات خاصی برای گشت و گذار ندارند. هزینه ها ; ۱۰۰ کرون برای ۲۴ ساعت سفر و در کلان شهر استکهلم حدود ۶۰ کرون و بلیط ۳ روزه ۲۰۰ کرون می باشند. بلیط سفرهای مشابه شهری را نیز می توانید از روزنامه فروشی ها تهیه نمایید. توجه کنید که اتوبوس های استکهلم برای استفاده تک والدین­هایی که یک یا دو کودک را در کالسکه همراه خود دارند، رایگان است.

(www.sl.se)

تاکسی ها هزینه پایه برای تاکسی ها در منطقه شهری از ۵۰ تا ۱۰۰ کرون است.

کارت های توریستی شهر شهرهای استکهلم، گوتنبرگ و مالمو دارای کارت های امتیازی می باشند که صرفه جویی بزرگی در هزینه های بازدید از اماکن شهری، حمل و نقل و خرید را به همراه دارد و از مراکز اطلاعات توریستی قابل تهیه است. برای خرید آن لاین این کارت­ها از سایت­های Www.stockholm.se و www.goteborg.com دیدن نمایید. استکهلم کارت، برای خدمات سفر های محلی یک فرد بالغ به استثنای فرودگاه رایگان می باشد ، همچنین با داشتن این کارت، از پارکینگ ها، سفرهای با قایق و بسیاری از مکان های دیدنی به طور رایگان استفاده می نمایید. یک کارت سفر ۲۴ ساعته قیمت پایه ای برابر با ۳۳۰ کرون دارد ، کارت ۴۸ ساعته ۴۶۰ کرون و ۷۲ ساعته آن ۵۸۰ کرون قیمت دارند. کارتهای تخفیف کودکان نیز موجود است. این روال در شهرهای گوتنبرگ و مالمونیز در جریان است. هر سه ی این شهرها بسته هایی را ارائه می کنند که شامل اقامت در هتل های مشخص به علاوه کارت تخفیف می باشد که این بستهها از نیمه های ماه ژوئن تا اواسط آگوست و در اواخر هفته در سراسر این کشور قابل دریافت می باشند. قطارها سفرهای یک طرفه با قطار X۲۰۰۰ و میان شهرهای استکهلم و گوتنبرگ برقرار بوده و بلیط قطارهای درجه دو حدود ۶۰۰ کرون است.

کمپینگ

بیش از ۶۰۰ مکان کمپ زنی در این کشور وجود دارد که اغلب در کنار دریاچه ها و یا دریا به همراه امکاناتی چون قایق، کرجی و دوچرخه ، سوارکاری و گلف کوچک و تنیس در دسترسند. اکثر این سایت ها در ماههای ژوئن تا آگوست بازند البته برخی از آنها زودتر باز می شوند اما امکانات آنها لزوما کامل نیست. کارت عضویت در اغلب مکان های کمپ زنی در سوئد مورد نیاز است و کارتی که بیش از سایرین مورد پذیرش قرار می گیرد Camping Card Scandinavia نام دارد که به طور آنلاین و نیز در مکان های کمپ در دسترس می باشد. تهیه کارت، هزینه ای نداشته و رایگان است اما شما نیازمند برچسب اعتبار سال جاری می باشید که مبلغ آن ۲۵ کرون است. این کارت تسهیلاتی چون ورود و خروج سریعتر به کمپ و دریافت پیشنهادهای ویژه را به همراه دارد. اکثر مکان های کمپ سوئدی، Camping Card International  CCI یا کارت بین­المللی کمپینگ را می­پذیرند. وب سایت WWW.CAMPING.SE دارای اطلاعات مفید بوده و امکان رزرو آن لاین خدمات آن موجود است. کارت کمپینگ را نیز می توانید از این سایت خریداری نمایید. به یاد داشته باشید که تنها گاز پروپان در سوئد مجاز است و به هیچ وجه مجاز به استفاده از گاز بوتان نمی باشید.

سنتی در سوئد با نام allemansratt یا حق دسترسی عمومی به شما این اجازه را می دهد که برای یک شب در مکان های غیر شخصی که تمایل دارید، بدون کسب مجوز کمپ بزنید .اما کمپ زنان مجاز نیستند تا به خانه های شخصی بسیار نزدیک شده ، محیط زیست را تخریب نموده و زباله هایشان را در طبیعت بر جای بگذارند. بسیاری از سایت ها به جای چادر و کاروان ها، کابین هایی با ۲ تا ۶ تخت دارند که با تجهیزات آشپزی و ابزار و وسایل آن تجهیز شده اند البته لوازم خواب را ندارند و باید آنها را به همراه داشته باشید.

اجاره ماشین

اغلب شرکت های بزرگ همانند اویس، هرتز، باجت و یوروکار، دفاتری در فرودگاه و شهرهای بزرگتر با طیف وسیعی از ماشین در اختیار دارند. از قیمت های ویژه در بازه زمانی اواسط ژوئن تا اواسط آگوست و اواخر هفته­ها می­توانید­، بهره مند شوید. همیشه درباره تخفیفات و خصوصا بسته های ویژه مرتبط با مسافرتهای هوایی و ریلی داخلی جستجو نمایید. شما اغلب می توانید ماشین را در یک نقطه اجاره کرده و در نقطه دیگر تحویل نمایید. اکثر شرکتها از شما مبلغی را به عنوان سپرده دریافت می دارند که معمولا بایستی به صورت اعتباری پرداخت گردد. حداقل سن قانونی برای رانندگی در سوئد ۱۸ سال است اما زمانی که در این کشور ماشین اجاره می­کنید باید از تاریخ دریافت گواهینامه ۲ سال گذشته باشد که با این احتساب سن اجاره ماشین در سوئد حداقل ۲۱سال می­شود.

آب و هوا

اکثر مناطق سوئد دارای آب و هوای قاره ای بوده و تفاوت متوسط تا زیاد دما بین ماه های تابستان و زمستان در آن مشهود است. شلوارک و تی شرت اغلب در ماه های تابستان در استکهلم مورد استفاده اند و دمای هوا در این فصل حدود ۲۰ درجه سانتیگراد است. شرایط آب و هوایی در غرب این کشور می تواند بسیار متغیر باشد زیرا باران های بیشتری نسبت به مناطق مرکزی و شرقی سوئد دارد. ساعت های طولانی تابش نور خورشید می تواند دمای بالا را در قسمت های شمالی این کشور سبب شود و لباس های شنا و اسکی در مرزهای شمالی یور کن در نزدیکی ریکسکرینسن ناشناخته نیست. بالعکس در اواسط زمستان ، دما در این قسمت های شمالی به کمتر از ۳۰ درجه سانتیگراد می رسد. در سرزمین های شمالی، فصل بهار در اواخر ماه می به تابستان می پیوندد و در اواخر ماه سپتامبر پاییز به زمستان بدل می شود. فصل ها در جنوب این کشور متعادل ترند. پاییز با یخبندان های اندکش در شب و نورهای تابان در روز، بسیار زیباست. آب و هوای سواحل غربی – از گوتنبرگ به مالمو- به واسطه وجود دریاهای آزاد که به ندرت منجمد می شوند، معتدل می ماند. جدول زیر متوسط بیشینه و کمینه دما و نیز تعداد روزهای بارانی را در هر ماه در استکهلم نشان می­دهد.wisa.ir

پوشش و لباس

این ایده خوبی ست که برای تغییرات آب و هوایی آماده و چندین لایه لباس به تن داشته باشید. حتی در تابستان یک بالاپوش و کلاهی ضد آب و تی شرت، شلوارک و دامن و شلوارهای کتان به همراه بیاورید. شمال این کشور همواره نیازمند بالاپوش های گرم است. زمستان ها اغلب نیاز دارید تا در چندین لایه لباس بپوشید. خانه ها گرمند و رسم بر این است که لباس های سنگین و گرم را در جلوی فضای داخلی درب منزل قرار دهند ، علاقمندان به پیاده روی باید چکمه های مناسب پیاده روی و کوله پشتی به همراه داشته باشند. لوازم مورد نیاز در فصل زمستان شامل: روسری یا وسیله ای برای پوشش سر که ترجیح بر این است که از جنس پشم و یا پر باشد، همچنین یک جفت دستکش عادی و یا بلند ( یکی نازک و دیگری ضخیم ) همراه داشته باشید.

کفش مناسب برای روزهای برفی و خیابان های برفابی به پا کنید. اگر برنامه اتان به گونه ای ست که زمان بیشتری را در فضای آزاد می گذرانید پوشیدن یک لایه لباس حرارتی پیشنهاد می شود. شباهنگام، سوئدی ها اغلب لباس های غیر رسمی، راحت اما مرتبط به تن می کنند.

جرائم و مسائل امنیتی

سوئد یکی از امن ترین کشورهای جهان است، قدم زنی در شب در شهرهای آن امن بوده اما در جمعه و شنبه شب ها ممکن است با افرادی روبه رو شوید که بیشتر از آنکه خطرناک باشند تمایل به ایجاد سرو صدا دارند .بهتر است که در این شب ها با تاکسی تردد کنید و اگر حادثه ای برایتان اتفاق افتاد با پلیس تماس بگیرید. شماره فوریت های پلیس ۱۱۴ است که تماس با آن بدون هزینه بوده و از هر دستگاه تلفنی امکان پذیر است.

گمرکی و مجوزهای ورود

شهروندان اتحادیه اروپا تنها نیازمند به یک پاسپورت معتبر برای ورود به سوئد می­باشند. بسایر ملیت ها باید شرایط خود را با نزدیکترین سفارت سوئد در میان بگذارند.

آزاد از مالیات آنچه که ورود آن به سوئد مجاز است و برای شهروندان اتحادیه اروپا ۳۲۰۰ سیگارت، ۲۰۰ سیگار و برای شهروندان خارج از این اتحادیه ۲۰۰ سیگارت، می باشد.  محدودیت های نقدینگی محدودیتی برای ورود و با خروج وجه نقد به و از سوئد، وجود ندارد.wisa.ir

رانندگی

جاده های سوئد به خوبی محافظت شده و خلوتند. در بیرون از شهرها رانندگی آسان است که تعداد اندکی از بزرگراه ها از این قاعده مستثنی هستند محدودیت سرعت محدودیت های سرعت بر روی علائم جاده ای نشان داده شده اند و معمولا ۵۰ کیلومتر در ساعت در مناطق مسکونی ۷۰ کیلومتر در جاده های اصلی +۹۰ کیلومتر و ۱۱۰ کیلومتر در بزرگراه ها می­باشد. کاروان­ها دارای محدودیت های سرعت بیشتری بوده و حداکثر سرعت مجاز آنها ۸۰ کیلومتر است.

اسناد و مدارک برای راندن ماشین شخصی اتان شما نیازمند به گواهینامه معتبر ملی و یا بین المللی و بیمه شخص ثالث می باشید. وسایل نقلیه ای که در سوئد به ثبت رسیده اند بایستی شناسه ملی داشته باشند.

قواعد رانندگی از سمت راست رانندگی کنید و از سمت چپ سبقت بگیرید مگر اینکه علائم رانندگی غیر از این را اعلام کنند. معمولا تقدم با وسایل نقلیه ایی ست که در میدان ها در حال تردد اند. استفاده از کمربند ایمنی برای همه سرنشینان ماشین اجباری است چراغ های جلوی ماشین ها روز و شب بایستی روشن باشند. قوانین سخت گیرانه و جریمه های بسیار بالایی برای رانندگان استفاده کننده از نوشیدنی های الکلی اعمال می­شود که می تواند حتی زندان را نیز به دنبال داشته باشد.

تصادفات و خرابی ها تعمیرات فوری ماشین با تلفن : ۰۲۰۹۱۰۰۴۰ در دسترس است. از سایت مدیریت راه­های سوئد دیدن نمایید. www.vagverketse تصادفات جدی خصوصاً آنها که منجر به جرح می شوند را با تلفن اورژانس ۱۱۲ در میان بگذارید. گرچه معمول نیست که برای تصادفات جاده­ای با پلیس تماس گرفته شود . در صورت تصادم و آسیب های جزیی نیز رانندگان بایستی نام و شماره و آدرس خود را قبل از ترک محل با یکدیگر تبادل کنند. رانندگانی که پس از وقوع تصادف از صحنه می گریزند مشمول پرداخت جریمه شده و در موارد خاص زندان برای آنها در نظر گرفته شده است. تصویر نگاری های بین المللی به گستردگی در این کشور مورد استفاده است گرچه ممکن است که شما علائم آن را به زبان سوئدی ببینید.

ماشین صادر کننده بلیط

Biljettaumat

خط اتوبوس

Bussfil

ایستگاه اتوبوس

Busshallplats

ورود ممنوع

Ej genomfart

پارکینگ شخصی

Privat parking

گواهینامه رانندگی

Korkort

سایر واژه های سودمند

اوراق ثبت ماشین

Besiktningstrument

لطفا بنزین / تایرها و باتری ماشین را چک کنید.

Oljan/dacken/ batteriet.tack kan ni kontrollera

ماشین من خراب شده است.

Bilen har gatt sonder

در اینجا تصادفی اتفاق افتاده است.

Det har hant en olycka

برق

جریان برق سوئد ۲۲۰ ولت بوده و به پریز دو شاخه استاندارد نیاز دارد. مسافران بایستی آداپتورهای مخصوص وسایل برقی خود را به همراه داشته باشند.

سفارت و کنسولگری

سفارت سوئد در تهران، خیابان پاسداران شمالی، بالاتر از خیابان فرمائیه، خیابان بوستان، نبش نسترن، پلاک ۲۷ – کدپستی : ۴۵۸-۱۹۵۷۵ تلفن: ۹۸۲۱۲۳۷۱۲۲۰۰ فکس: ۹۸۲۱۲۲۲۹۶۴۵۱ بخش ویزا: ۹۸۲۱۲۲۲۸۶۰۲۱

زمان مراجعه حضوری بخش کنسولی: روزهای یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۹ تا ۱۲ و یا با تعیین وقت قبلی خدمات پاسپورت سوئدی مانند درخواست و تحویل گرفتن پاسپورت جدید برای شهروندان سوئد روزهای یکشنبه، سه شنبه و پنجشنبه بین ساعت ۹ تا ۱۲ می باشد.

ساعات پاسخگویی تلفنی سفارت روزهای یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۹ تا ۱۳ تا ۱۶ زمان مراجعه حضوری بخش ویزا: روزهای یکشنبه تا چهار شنبه ساعت ۸ تا ۱۳ ساعات پاسخگویی تلفنی بخش ویزا: روزهای یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۴ تا ۱۶ ساعات کار اداری: روزهای یکشنبه تا چهارشنبه ساعت ۸ تا ۳۰:۱۶ و پنجشنبه ۸ تا ۱۵

وب سایت سفارت: www.swedenabroad.com

سفارت ایران در استکهلم :

Vastra Yttringegard, EIfviksvagen ۷۶٫۱۸۱۹۰ Liding6, Sweden

تلفن : ۴۶۸۶۳۶۳۶۰۰+ ، وب سایت : stockholm.mfa.ir

فوریت ها

برای تماس با پلیس، آتش نشانی و آمبولانس می توانید از هر نقطه این کشور با شماره ی ۱۱۲ تماس بگیرید. تماس از باجه های تلفن عمومی رایگان است. رادیو سوئد پیام های ضروری را با امواج متوسط ۱۱۷۹ کیلوهرتز و در محدوده استکهلم با ۸۹٫۶ مگاهرتز برای مسافران پخش می کند.

آداب معاشرت

مفید ترین واژه در سوئد tack یا متشکرم است که اغلب زیاد مورد استفاده است. البته بخشی از آن شاید به این دلیل باشد که معادلی برای کلمه «لطفا» در زبان سوئدی وجود ندارد. سوئدی ها منظم اند و زمان ۷:۳۰ دقیقه و ۸ از نظر آنها یکی نیست! در سوئد تماس چشمی هنگام صرف نوشیدنی اهمیت دارد و اگر به خانه شخصی دعوت شدید، مرسوم است که گل­هایی را برای میزبان خود ببرید و همیشه قبل از ورود به خانه کفش هایتان را از پا در آورید. برای اینکه ادب کامل را رعایت کرده باشید روز پس از میهمانی با میزبانتان تماس گرفته و از او با عبارت tack for senast به معنی «تشکر برای زحمات روز گذشته ی شما» قدردانی کنید. در مقابل، مردمان اسکاندیناوی با موضوع برهنگی، خصوصا در سونا و زمان حمام های آفتاب، رفتاری سهل گیرانه دارند. با این حال سونای مردان و زنان از یکدیگر جداست (به استثنای افراد فامیل و دوستان نزدیک) اگر شما با فرزندانتان به این کشور سفر می کنید، توجه داشته باشید که تنبیه فرزندان و حتی رفتارهایی شبیه به پس گردنی نیز در این کشور غیرقانونی ست و اگر این رفتار را در مکان های عمومی انجام

دهید به احتمال زیاد با واکنش های خشمگینانه شهروندان مطیع قانون سوئدی مواجه خواهید شد.

ورود به سوئد

از راه هوایی پرچمدار خطوط هوایی اسکاندیناوی ، SAS وبسایت (www.sas.se است و اکثر ایرلاین های اصلی اروپایی و برخی از خطوط آمریکای شمالی به فرودگاه آرلاندا ی استکهلم پرواز دارند. SAS و تعداد معدودی از اپراتورهای کوچک ، پروازهای داخلی را به تمامی نقاط این کشور انجام می دهند. فرودگاه های لند وته در گوتنبرگ و استوروپ مالمو برخی پروازهای بین المللی و کانکشن هایی را در شبکه داخلی این کشور برقرار می سازند. رایان ایر (www.ryanair.com) معمولا قیمت های ارزانتری را نسبت به سایر خطوط هوایی پیشنهاد می کند.wisa.ir

از راه دریایی از بریتانیا، کشتی های DFDS  www.dfdsseaways.com در طول سال راه دریایی هاریچ اسبرگ را طی می کنند . از قاره اروپا، مسیرهای اصلی عبارتند از : کیل-گوتنبرگ، تراومونده – ترله بورگ و یا تراومونده – مالمو، از دانمارک مسیرهای: فردریسک حاون- گوتنبرگ، هلسینگور-هلسینبورگ، درگورمالمو و کپنهاگ-مالمو مسیر تردد این خط کشتیرانی است. پل اور سوند، کپنهاگ را به مالمو می پیوندد و دسترسی را برای ماشین های شخصی و نیز قطارها فراهم نموده است. همچنین سرویس هایی میان – پایتخت های استکهلم و هلسینکی ، روسیه و دولتهای حوزه بالتیک در ترددند… از راه ریلی شهرهای مهم بین المللی و بین قاره ای از طریق ریلی به سوئد متصلند. برای – دسترسی به استکهلم از لندن و از طریق خط ریلی یوروستار به بروکسل رفته و سپس به سمت هامبورگ، کلن و در نهایت کپنهاگ تغییر مسیر دهید. مسیر کم تغییر تری نیز وجود دارد و آن حرکت از لندن و خیابان لیورپول به هارویچ و سپس طی مسیر هارویچ اسبرگ با استفاده از فری های موجود است که قسمت انتهایی مسیر از کپنهاگ و با قطار به استکهلم متصل می شود. همچنین امکان پذیر است که از لندن با ماشین شخصی اتان و از راه تونل ہه فرانسه رفته و از آنجا از طریق جاده، مسیر ۱۸۰۰ کیلومتری را به سمت استکهلم بپیمایید. از راه زمینی بسیاری از کشورها از طریق اتوبوس با استکهلم در ارتباطند. مسیر اتوبوسی لندن به استکهلم از مسیر آمستردام ارزان است اما حدود ۴۰ ساعت زمان می برد.

راهنماها و تورها

زبان انگلیسی زبان دوم کشور سوئد است. از این رو یافتن راهنمای تور انگلیسی زبان در این کشور بسیار آسان است. راهنماهای آلمانی زبان نیز معمولاً فراوانند. تورهای اتوبوسی و قایقی چند زبانه اند که همین روال در موزه ها و سایر جاذبه های گردشگری نیز برقرار است. دفاتر توریستی محلی همچنین می توانند کار رزرو تورها و راهنماها را برای شما انجام دهند و یا به شما بگویند که چگونه باید رزرو را انجام دهید. راهنماهای مجاز در استکهلم را می توانید از سایت www.stockholmtown.com و یا با تماس با بورد گردشگران استکهلم به شماره ۰۸۵۰۸۲۸۵۰۸ تماس حاصل نمایید.

درمان و مراقبت های پزشکی

برای ورود به استکهلم نیاز به انجام هیچ گونه واکسیناسیونی نیست. در این کشور معادلی برای جراحی عمومی وجود ندارد. اگر بیمار شدید، از هتل خود بخواهید که با یک پزشک مرتبط با سازمان خدمات سلامت ملی سوئد تماس بگیرد. اگر قادر به حرکت هستید، به بخش سوانح یا Akutmottagning در یک بیمارستان بروید و یا به مرکز بهداشت یا Vardcentral که بیشتر در مناطق روستایی وجود دارند مراجعه کنید. پاسپورت ، بیمه سلامت و کارت بیمه سلامت اروپاییان را به همراه داشته باشید. نسخه پزشک و یا دکتر داروساز را می توانید به هر داروخانه یا apotek برای دریافت دارو ارائه نمایید. داروخانه ها معمولا در ساعات کاری فروشگاه ها بازند. داروساز شیفت شب : با تلفن ۷۷۱۴۵۰۴۵۰، برای کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید. استکهلم: C.W ، kLarabergsgatan ۶۴ در تمام طول شب باز است. گونتبر گ: vasen، Gatgatan ۱۲؛ تا دیر وقت باز است. مالمو: Gripen، Bergsgatan ۴۸ تا دیر وقت باز است. دندانپزشکی در زبان سوئدی Tandlakare به مفهوم جراحی دندان است. خدمات اورژانس در شهرهای بزرگتر ، با واژه سلامت و به رنگ آبی در راهنماهای تلفن های عمومی و تجاری نشان داده شده است. سوئد دارای توافق متقابل خدمات درمانی با سایر کشورهای اروپایی است و خدمات درمانی اورژانسی را به گردشگران ارائه می کند که شامل حال شهروندان سوئدی می شود.

زبان

کودکان دبستانی در سوئد تا ۸ سالگی در مدارس زبان انگلیسی می آموزند و اغلب آنها این زبان را عالی صحبت می کنند که امکان دارد در مناطق دور افتاده تر از مرکز کیفیت تکلم به زبان انگلیسی مردم اندکی تفاوت داشته باشد. زبان آلمانی سومین زبانی ست که بسیاری خصوصا بخش های مرتبط با صنعت توریسم از آن استفاده می کنند. منوها در رستوران های شهر اغلب ترجمه های انگلیسی را نیز به همراه دارند. واژه turist در زبان سوئدی به معنای توریست است که در فرهنگ لغات اسکاندیناوی به فردی اطلاق می شود که با قدرت شخصی و توان فردی اش به کشور و یا نقطه ای دور سفر می کند و لزوماً معنای این کلمه با همتای انگلیسی آن مشابهت ندارد. گرچه زبان سوئدی نوای خوشایندی برای شنیدن دارد اما تلفظ حروف اضافه در این زبان کار آسانی نیست، حروفی همانند  a, O, a که آخرین سه حرف الفبای سوئدی هستند.

اصطلاحات مفید

کوچک/بزرگ

Stor/liten

بعدی/ قبل

Nasta/sista

سریع/ کند

Snabb/ langsam

خوب/ بد

Bra/dalig

داغ / سرد

Varm/ kall

زود / دیر

Tidig/sen

سنگین / سبک

Tung/latt

ارزان / گران

Billig/dyr

باز / بسته

Open/stangd

نزدیک / دور

Naral/langt

درست / غلط

Ratt/fel

اینجا / آنجا

Har/dar

قدیم / جدید

gammalny

 روزهای هفته

یکشنبه

Sondag

۵ شنبه

Torsdag

دوشنبه

Mandag

جمعه

Fredag

سه شنبه

Tisdag

شنبه

Lordag

چهارشنبه

Onsdag

 ماه ها

ژانویه

Januari

جولای

Juli

فوریه

Fabruari

آگوست

Agusti

مارچ

Mars

سپتامبر

September

آپریل

April

اکتبر

Oktober

می

Maj

نوامبر

Novembe

جون

Juni

دسامبر

December

رسانه

رادیو و تلویزیون، رادیو و تلویزیون سوئد، مهمترین کمپانی­های خبرسانی­اند. گرچه کانال های رادیویی محلی و نیز تبلیغات تلویزیونی منطقه ای نیز وجود دارند. رادیوی سوئد به طور منظم برنامه ۳۰ دقیقه ای از اخبار و اطلاعات را به زبان انگلیسی پخش می کند که هم می توان به صورت آن لاین و از طریق امواج رادیویی متوسط با فرکانس ۱۱۷۹ کیلو هرتز شنید. همچنین در محدوده شهری استکهلم با موج اف ام و فرکانس ۸۹٫۶ مگاهرتز و از طریق سایت www.sr.se این اخبار قابل دسترسی است. در گوتنبرگ، رادیوی محلی برنامه روزانه پخش اخبار انگلیسی و نیز اطلاعات توریستی را در دستور کار دارد. علاوه بر این در کانال های سوئدی، اغلب هتل ها دارای کانال های ماهواره ای انگلیسی زبان مانند CNN و نیز کانال های آلمانی زبانی هستند که مستقیما از کشور آلمان پخش می شود..

روزنامه ­ها و مجلات. روزنامه های مهم سوئد svenska Dagbladet، Dagens Nyheter، Goteborg Posten و Expresen و Aftonbladet هستند که همگی به زبان سوئدی انتشار می یابند. روزنامه های انگلیسی زبان بر روی باجه های روزنامه فروشی و ایستگاه های مرکزی به فروش می رسند. خانه فرهنگ استکهلم Stockholm’s Kulturhuset انتخاب هایی از روزنامه های انگلیسی زبان را برای مطالعه در محل، ارائه می کنند همانطور که کتابخانه های گوتنبرگ و استکهلم نیز این کار را انجام می دهند. برخی از هتل های مدرن و عالی ، به صورت رایگان این روزنامه ها را در اختیار قرار می دهند. برای اطلاع از اخبار به زبان انگلیسی از سایت www.thelocal.se دیدن نمایید.

نقدینگی

وجه رایج سوئد کرون است. krona یا Crown فرم جمع kronor است و از ۱۰۰ آر تشکیل شده است. به طور اختصار کرون را به SEK در سطح جهانی و kr در داخل این کشور نشان می دهند. سکه های موجود در سیستم پولی این کشور ۵۰ آر، یک کرونی، ۵ و ۱۰ کرونی هستند. اسکناس های ۲۰، ۵۰، ۵۰۰،۱۰۰ و ۱۰۰۰ کرونی هم موجودند.

تسهیلات ارزی شما می توانید در فرودگاه پول خود را به کرون تبدیل نمایید؛ همچنین در ایستگاه مرکزی در مالمو، استکهلم و گوتنبرگ این امکان وجود دارد: تقریبا تمامی بانگ های تجاری و پس اندازه دفاتر پست و شعبات فارکس، هتل ها و بسیاری از فروشگاه های زنجیره ای کار تبدیل ارز را انجام می دهند.

کارت های اعتباری اکثر کارت های اعتباری در این کشور پذیرفته می شوند. بانک های شخصی اغلب برای ارائه تسهیلات نقدی با کارت های خاصی در ارتباط می باشند. چک های مسافرتی بانک ها و هتل ها چک های مسافرتی و پول نقد را تبدیل میکنند اما ترخ بانک ها مناسبتر است. فروشگاه ها نیز برای پرداخت پابت خریدها چک مسافرتی می پذیرند.

ساعات آغاز به کار

فروشگاه ها ساعات کاری هفته از ۱۰ صبح تا ۶ عصر است؛ آخر هفته ها از ۱۱ صبح تا ۵ عصر و برخی از فروشگاه های بزرگ و مراکز خرید در شهرهای بزرگتر تا ساعت ۸ و ۹ شب بازند. در مناطق روستایی، ساعات پایان کار فروشگاه ها و پمپ بنزین ها حدود ۵ تا ۶ عصر است، فروشگاه ها نیز در روزهای قبل از تعطیلات رسمی کمی زودتر تعطیل می کنند.

بانک ها از ۹:۳۰ تا ۳ بعد از ظهر فعالیت می کنند و در شهرهای بزرگتر برجی با ساعت ۵:۳۰ عصر بازند. بانک ها روزهای شنبه بغیر از شعبات فرودگاهی تعطیلند و شعبات بانک ها در فرودگاه آرلاندا از ۴:۳۰ صبح تا ۹ شب به فرودگاه لندوته از دوشنبه تا جمعه از ساعت ۴ صبح تا ۴ عصر و فرودگاه استوروپ هر روز از ۸ صبح تا ۸ شب بازند.

پلیس

ایستگاه های اصلی پلیس در تمام طول هفته فعالیت دارند و دارای باجه عمومی برای تصادفات ، سرقت ها و سایر مشکلات و نیز دفتری برای اشیا گمشده می باشند. شماره تلفن پلیس استکهلم ۱۱۴۱۴ می باشد. تلفن فوریت های پلیس نیز ۱۱۲ است که تماس با آن از هر باجه تلفن ای رایگان انجام می شود.

دفاتر پست

دفاتر پست امروزه با خواروبار فروشی ها، کیوسک ها و پمپ بنزین ها ترکیب شده اند؛ بنابراین برای یافتن آنها علامت آبی رنگ پست را جستجو کنید. ساعات آغاز به کار آنها بسته به فروشگاه ها متفاوت است: دو نوع از صندوق های پستی وجود دارند :یکی صندوق های آبی رنگ برای تحویل بسته های محلی و نوع زرد رنگ آنها برای بسته های پستی ملی و بین المللی . در استکهلم ، دفتر پست مرکزی در روزهای دوشنبه تا جمعه و از ساعت ۷ صبح تا ۱۰ شب و روزهای شنبه و یکشنبه از ۹ صبح تا ۶ عصر بازند.

تعطیلات رسمی

بانک ها، فروشگاه ها و ادارات در روزهای تعطیلات رسمی فعالیت ندارند و ممکن است که روز قبل از تعطیلات را زودتر از اوقات عادی تعطیل کنند. سینماها، موزه ها و رستوران ها ممکن است در روزهای تعطیلات رسمی باز باشند.

۱ ژانویه روز سال نو

۶ ژانویه شب دوازدهم

۱ می   روز می – روز کارگر

شنبه ی بین تاریخ ۲۱ تا ۲۶ جون جشن میدسامر

شنبه ی بین ۳۱ اکتبر و ۶ نوامبر روز مقدسین

۲۴ دسامبر شب کریسمس

۲۵ دسامبر روز کریسمس

۲۶ دسامبر روز هدایا، روز پس از کریسمس

تاریخ های متغیر

آخرین روز مارچ اول آپریل جمعه خوب

آخر مارچ اوایل آپریل دوشنبه پاک

می دوشنبه ی پاک

حمل و نقل عمومی

سوئد دارای خدمات اتوبوس و ریلی شهری مناسبی است. برای مسافت های طولانی استفاده از خطوط هوایی یک ضرورت است. bussar اتوبوس­ها ، Swebus با تلفن ۰۸۵۴۶۳۰۰۰۰ و سونسکا باس با تلفن­: ۰۷۷۱۶۷۶۷۶۷ خدمات سریع السیر اتوبوسی را بین شهرهای بزرگتر در نواحی جنوبی و مرکزی سوئد و نیز استکهلم و شهرهای سواحل شمالی این کشور ارائه می­کند. همچنین سرویس هایی نیز مختص فعالیت در جاده های اصلی در روزهای آخر هفته می باشند. در شهرها، سرویس های اتوبوس به طور مکرر ، جامع و یکپارچه با سایر سیستم های حمل و نقلی هماهنگند. شبکه اتوبوس استکهلم ، بزرگترین شبکه اتوبسرانی در دنیاست که توسط مقامات حمل و نقلی استکهلم مدیریت می شود. همچنین این شبکه با سیستم قطارهای زیرزمینی و خدمات قطارهای محلی هماهنگ و یکپارچه است. شهر گوتنبرگ نیز دارای شبکه ی تراموای دوستدار محیط زیست می باشد. قطار­، وسیله نقلیه ایست که تمام مناطق این کشور را پوشش می دهد. قطارهای سریع السیر زمان سفر از استکهلم به کپنهاگ را به شدت کاهش می دهند. قطارهای درجه یک و یا دو در مسافت های طولانی دارای رستوران، کافه و یا بوفه و کوپه های خواب شبانه می باشند. بلیط های آن را می توانید آنلاین و از سایت www.resplus.se تهیه نمایید. SJ www.sj.se طیفی از گذرهای ریلی را برای بازدیدکنندگان از سوئد صادر می­نماید. گذر ها شامل تخفیف هایی در کشورهای نوردیک و اروپایی برای سفر به سوئد می­شوند­. خط آهن درون مرزی این کشور www.inlandsbanan.se و .www grandnordic.se نام دارند. خطی ریلی و خوش منظره و مدرن که از کریستینه حمن در جنوب به یالیواره در آنسوی قطب شمال با توقف در ایستگاه های طول مسیر منتهی می شود.

تاکسی ها در شهر با همین نام به انگلیسی مشخص شده­اند، اما شما می توانید در خیابان تاکسی بگیرید. علامت روشن ledig به این مفهوم است که تاکسی رایگان است. همچنین می توانید با تلفن تاکسی رزرو کنید. به کلمه gula sidorna در راهنماهای تلفن برای یافتن شماره آنها دقت کنید. تاکسی ها، تاکسی متر دارند و با کمال میل به شما رسید می دهند. دریافت مبلغ اضافی معمولا انجام نمی شود و کارت های اعتباری را می پذیرند.wisa.ir

حمل و نقل زیرزمینی سازمان حمل و نقل استکهلم، مدیریت حمل و نقل زیر زمینی را نیز بر عهده دارد. tunnelbana ، حدود ۱۱۰ کیلومتر از مسیرهای ریلی زیر زمینی را پوشش داده و دارای ۱۰۰ ایستگاه است. علامت آن ۳ است ، بسیار پاک و تمیز بوده و به دلیل آثار ویژه هنری اش در بسیاری از ایستگاه ها به بزرگترین نمایشگاه هنری جهان لقب گرفته است. استکهلم همچنین دارای نظام مناسبی از قطارهای محلی نیز هست.

فری ها و کشتی ها با توجه به تعدد راه های دریایی و دریاچه های بزرگ، ارتباطات از طریق فری ها با سوئد اغلب بسیار زیاد است. بسیاری از جزایر دارای ارتباطات منظم بوده و یکی از پر تردد ترین بندرها در جزیره گتلند واقع است. همچنین کشتی های توریستی نیز وجود دارند که در مسیرهای مجمع الجزایر استکهلم و نواحی ساحلی آنها در رفت و آمدند و دارای سرویس های منظم می باشند. برای دریاچه های بزرگ، مانند وانرن، واترن، مالارن، سیلیان ، استورسیون و سایرین نیز سرویس هایی وجود دارد. کانال گوتا یک مسیر دلپذیر و کلاسیک هم برای سوئدی ها و هم گردشگران به شمار می رود . جزئیات سفرهای کانالی را از سایت www.gotakanal.se جویا شوید.

مذهب

حدود ۸۲ درصد از مردمان سوئد وابسته به کلیسای لوتران هستند اما حدود ۶۰ هزار کاتولیک روم و همچنین یهودیان و سایر گروه های مذهبی در این کشور زیست می کنند. تعداد مسلمانان با توجه به مهاجرتشان به این کشور رو به افزایش است اما هنوز نسبت اندکی از جامعه این کشور را به خود اختصاص می دهند.

تلفن

دستگاه های تلفن عمومی در این کشور بی شمارند. دو نوع تلفن پرداختی وجود دارد که هم کارت های پیش پرداخت شده و نیز کارت های اعتباری را می پذیرد. کارت های تلفن را به آسانی می توان در باجه­های روزنامه فروشی، کیوسک ها و سوپرمارکت ها تهیه نمود. کارت های اعتباری که با علامت اختصاری CCC نمایش داده می شوند نیز به گستردگی در دسترسند.

افق زمانی

ساعت سوئد همانند افق زمانی اروپای مرکزی است و یک ساعت از گرینویچ جلوتر است. ساعت ها در ماه­های تابستان یک ساعت به جلو کشیده می شوند. ( از اواخر مارچ تا اواخر اکتبر)

انعام دهی

تساوی­گرایان سوئدی، ملتی انعام بخش نیستند. هزینه خدمات بر روی صورتحساب ها محاسبه شده اما معمول است که صورتحساب های رستوران را تا مبلغ ۱۰ کرون به بالا ژند می کنند و برای خدمات فوق العاده نیز معمول شده است که انعام بپردازند. اما ضرورتی ندارد که به پیش خدمت ها انعام پرداخت شود. رانندگان تاکسی به طور طبیعی انتظار انعام را دارند، اما رسم بر این است که مبلغ پرداختی را تا رقم ۱۰ کرون ژند نمایند و اگر راننده در جابه جایی چمدان و بسته های مسافران به ایشان کمک نمود، بایستی تا ۱۰ درصد پرداختی اش را به عنوان انعام به وی پرداخت نماید. وقتی کت خود را در اتاق رخت کن قرار می دهید، حدود ۱۰ کرون از شما بابت هر تکه لباس انعام دریافت می شود.

دفاتر اطلاعات توریست

سوئد به ۲۴ منطقه ای توریستی تقسیم می شود و حدود ۴۰۰ دفتر توریستی در کل این کشور مشغول فعالیت می باشند. همگی آنها طیفی از بروشورها، جزوات و نقشه­ی مسیرهای پیشنهادی اشان را در اختیار گردشگران قرار می دهند.

دفاتر توریست با علامت بین المللی توریست”T” سبز رنگ مشخص می شوند و در فصول اوج سفرها این دفاتر بسیار شلوغند. کارمندان بخش پاسخگویی به سئوالات، به شما در یافتن محل اقامت ، تورهای مناسب و نیز خرید کالاها در فصل حراج در فروشگاه ها کمک خواهند کرد. فروشگاه های کتاب در سوئد بدون شک جایگاه کتاب هایی در شرح سوئد می باشند: آدرس یکی از این کتابفروشی ها از این قرار است :

.۰۸۴۵۳۷۸۰۰ :Gamla Stan,Stockholm; tel,۱۰ slottsbacken

برد گردشگران استکهلم در مرکز توریست، Sverigehuset,Hamngatan,Stockholm;t el: ۱۸۵۰۸۲۸۵۰۸ قرار داشته و آدرس سایت آن www.stockholmtown.com می باشد. دفتر توریست گوتنبرگ: Goteborg, tel ۱۰-۴۱۱-S,۲ kungsportsplasten:

www.goteborg.com ,0۳۱۶۱۲۵۰۰

دفتر توریست مالمو: tel;۲۰-۲۱۱-Centralstation,S: ۰۴۰۳۴۱۲۳۰۰

. visit Sweden; WWW.visitmalmo.com , WWW.malmo.se

www.visitsweden.com ,۰۸۷۸۹۱۰۰۰ :tel ;۳۰۳۰ Box ٬۲۱ sveavagen

مسافران ناتوان

امکاناتی برای افراد ناتوان برای گذر از سراشیبی ها و سوار شدن به آسانسورها در نظر گرفته شده و اتاق های هتل ها با توجه مشکلات حرکتی و حساسیتی افراد ناتوان تجهیز شده اند. همچنین دسترسی خوب به وسایل حمل و نقل عمومی و امکانات دیگری چون شنا و سوارکاری در این کشور برای ایشان موجود است. تقریباً همه خطوط عابر پیاده به صدای زمان امن عبور از خیابان برای افراد با معلولیت مجهزند. برای اطلاع از جزئیات بیشتر با شماره تلفن : ۰۸۶۸۵۸۰۰۰ تماس بگیرید . ایمیل:info@dhr.se

وب سایت ها و کافی نت ها

اغلب وب سایت های مرتبط با توریستان، دارای اطلاعاتی به انگلیسی هستند که در قسمت ایکون پرچم انگلیس قابل مشاهده اند. سایت هایی که در ذیل می آیند فهرستی از تارنماهای مفیدند که به شما در برنامه ریزی برای سفر تان کمک خواهند کرد.

www.visitsweden.com < www.stockholmtown.com

www.visitmalmo.com

www.goteborg.com

www.skane.com

www.olandsturist.se.

www.gotland.info

www.vastsverige.se

www.turist.ostersund.se

WWW.thelocal.se

شما در اغلب فرودگاه ها، ایستگاه های قطار و کتابخانه های عمومی و نیز بیشمار کافی نت های شهر به کامپیوترهای متصل به اینترنت دسترسی خواهید داشت. بسیاری از کافه ها و هتل ها امروزه اینترنت وای فا دارند . برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با آژانس های توریستی تماس بگیرید.

مهمانسرای جوانان

سوئد دارای بیش از ۴۰۰ مهمانسراست که اغلب از زندان های قدیمی و خانه های اربابی به این منظور استفاده کرده است. بسیاری از این مهمانسراها در مناطق دور افتاده قرار دارند که امکاناتی چون ۲ تا ۴ تخت خواب، لوازم آشپزخانه و اتاق خانواده را دارا می باشند. در برخی از آنها نیز غذا سرو می شود. اغلب این مهمانسراها توسط کلوپ توریست سوئد مدیریت می شوند . www.svenskaturistforeningen.se

این کلوپ بسته های کمپینگ تا کابین های ساده کوهستانی و نیز قایق های کوچک بندری را به شما پیشنهاد داده و دوچرخه سواری در روزهای تعطیل و اجاره دوچرخه را نیز پیشنهاد می­کند. قیمت معمول این مهمانسراها برای هر شب اقامت از ۷۵ تا ۱۸۰ کرون است که در صورت نداشتن کارت عضویت در این باشگاه ۴۰ کرون به این مبلغ افزوده می گردد. شما این امکان را دارید که ملحفه های نو را خریداری نموده و یا آنها را اجاره و استفاده نمایید.

در تابستان، هوشمندانه است که از قبل رزرو را انجام دهید چرا که این شکل از مهمانسراها در تابستان پر طرفدارند. اطلاعات بیشتر در خصوص مهمانسراهای سوئدی را می توانید از وب سایت سازمان مهمانسراهای مستقل یا SVIF کسب نمایید.www.svif.se بروشورهای ایشان را دانلود نموده و یا از هر یک از دفاتر توریست در سوئد تهیه نمایید.

هتل های پیشنهادی

کشور سوئد دارای هتل­های بسیاری­ست. این فهرست انتخابی از هتل های سه شهر اصلی و مهم و نیز مناطق پرجمعیت و جاذب توریست را ارائه می نماید. در شمال این کشور، به استثنای شهرهای کوچک، هتل ها ممکن است از یکدیگر دور باشند. در مرکز و شمال سوئد بسیاری از هتل ها و مهمانخانه ها وجود دارند که امکانات طبخ غذا را داشته و برای دو تا شش نفر فضا تدارک دیده اند. محل اقامتی به شکل مهمانسرا در محیط های بکر و طبیعی ، کمیاب نیستند. هتل ها با استانداردهای بالا معمولا ارزان نبوده و در اکثر آنها استعمال دخانیات آزاد می باشد. قیمت های ارائه شده از یک اتاق دو نفره با امکانات کامل شامل صبحانه ، مالیات و هزینه خدمات است.

بیش از ۱۸۰۰ کرون $$$

از ۱۱۰۰ تا ۱۸۰۰ کرون $$

کمتر از ۱۱۰۰ کرون $

استکهلم

Abbes Hostel Gamla Stan $ به آدرس Skeppsborn  ۸، ۳۰-۱۱۱

stockholm ، تلفن: ۰۸۳۰۰۳۵۰، فکس: ۰۸۳۰۰۳۵۵. محل اقامتی به صرفه و اقتصادی است که در قلب شهر قدیم قرار دارد.

Bern Hotel $$$ به آدرس  Nackstromsgatan  ۸ ، S – ۲۷-۱۰۳ Stockholm،

تلفن: ۱۸۵۶۶۳۲۲۰۰، فکس: ۸۵۶۶۳۲۲۰۱ ،

وبسایت www.berns.se در مرکز شهر قرار داشته و یک هتل بوتیک مدرن است که دو رستوران عالی نیز در مجاورت خود دارد.

Clas Pa Hornet $$$$$ به آدرس Surbrunnsgatan 20، S – ۴۸- ۱۱۳ stockholm قرار دارد. تلفن: ۱۸۱۶۵۱۳۶، www.claspahornet.se زمانی مهمانسرایی قرن ۱۸ امی بوده و امروزه یک بوتیک هتل با فضایی دوستانه و رستورانی فوق العاده است. در منطقه ای آرام و در شمال مرکز شهر قرار دارد.

Elite Hotel Stockholm Plaza $$ به آدرس Birger Jarlsgatan ۲۹، ۹۵-۱۰۳ stockholm، تلفن: ۱۸۵۶۶۲۲۰۰۰، فکس: ۰۸۵۶۶۲۲۰۲۰

www.elite.se هتلی با شکلی غیر معمول و سنگی متعلق به قرن ۱۹ میلادی ست که فضایی دلچسب دارد. اطراف آن را فروشگاه ها و کافه های فضای آزاد احاطه نموده و دارای ۱۴۳ اتاق می باشد.

First Hotel Reisen $$$ به آدرس Skeppsbron ۱۴-۱۲, ۳۰-۱۱۱ stockholm قرار دارد. تلفن: ۱۸۲۲۳۲۶۰، فکس: ۰۸۲۰۱۵۵۹

www.firsthotels.com هتلی مشهور و متعلق به قرن ۱۹ میلادی ست که در گملاستان و در واترفرانت واقع است. منظره زیبایی از سالتسیون را ارائه نموده ، سونای خوب ، کافه پیانو و ۱۴۴ اتاق دارد.

Grand Hotel $$$ به آدرس SE,8 Sodra Blasieholmshammen -۲۷-۱۰۳ Stockholm ، تلفن: ۱۸۶۷۹۳۵۰۰، فکس: ۰۸۶۱۱۸۶۸۶، www.grandhotel.se، هتلی لوکس است که بر آب و گملاستان و کاخ سلطنتی مشرف است. رستورانی با امتیاز میشلین نیز دارد.

Hilton Stockholm Slussen $$ _$$$ به آدرس Guldgrand ۶۵-۱۰۴٫۸

stockhlom، تلفن: ۰۸۵۱۷۳۵۳۱۱، www.hilton.co.uk/stockholm. در بالای سلاسن قرار دارد. این هتل به خاطر رستوران و نوشیدنی های عالی اش معروف است.

Hotell Diplomat $$$ به آدرس ۴۰-۱۰۴-۷C, SE_Stradvagen stockholm، تلفن: ۰۸۴۵۹۶۸۰۰، فکس: ۰۸۴۵۹۶۸۲۰، www.diplomathotel.com . هتلی شیک به سبک یوگند در واتر فرانت است . مناظری از قایق ها را نیز این هتل از منطقه نیبرووایکن ارائه می کند.

Hotell Malardrottningen $$ به آدرس Riddathalmen, ۲۸-۱۱۱ stockholm، تلفن: ۰۸۵۴۵۱۸۷۸۰، فکس: ۰۸۲۴۳۶۷۶، www.malardrottningen.se . یکی از غیر معمولترین مکان های استکهلم برای اقامت است­: هتلی قایقی شکل در یک کشتی لوکس دهه ۱۹۲۰ که بیشتر متعلق به یک میلیونر آمریکایی یعنی باربارا هاتون بود. این هتل در یک لنگرگاه در ریدار حولمن واقع است. این هتل رستورانی حرفه ای با خوراکی ها و نوشیدنی های عالی و نیز ۵۹ اتاق دارد.

Langholmen Hotell $$ به آدرس Kronohaktot ,۲۰ Langholmsmuren ۷۲-۱۰۲ stockholm، تلفن: ۱۰۸۷۲۰۸۵۰۰

www.langholmen.com. هتلی غیر معمولی در زندانی متعلق به روزهای گذشته است. در جزیره قرار داشته اما با استفاده از ماشین شخصی و یا سیستم حمل و نقل عمومی را عالی با مرکز شهر ارتباط می یابد. این هتل همچنین دارای مهمانسراهایی با قیمت ارزانتر نیز هست.

Mornington_Hotel $$$ به آدرس Nybrogatan ۵۳ ۴۴۱۱۲

stockholm، تلفن: ۱۸۵۰۷۳۳۰۰۰، فکس: ۰۸۵۰۷۳۳۰۳۹ www.mornington.se . هتلی مرکزی و نزدیک به موزه هاست و لای و رستوران و کاله سبک انگلیسی دارد. دارای وعده های صبحانه نهار (برانج) فوق العاده ای در اواخر هفته است که از ظهر تا ساعت ۴ بعد از ظهر سرو می شود . این هتل ۱۴۱ اتاق دارد.

Scandlc Hasselbacken Hotel $$ به آدرس Hazeliusbacken ،۲ ۵۵-۱۰۰ stockholm، تلفن: ۱۸۵۱۷۳۴۳۰۰، ۸۰، www.scandichotels.se

این هتل به سبک عمارت های قرن ۱۹ امی با رستورانی چوبی ست مناظری را از پارک سلطنتی یورگدن ارائه نموده و ۱۱۲ اتاق دارد.

Scandic Norra Bantorget $$ به آدرس Wallingatan 15، ۱۱۱-۲۴، stockholm، تلفن: ۰۸۵۱۷۶۷۰۰۰، فکس، ۰۸۵۱۷۶۷۰۱۱٫ هتلی راحت، آرام با معماری مناسب است که بالکنی بیرونی نیز دارد.

Victory Hotel $$$ به آدرس Lilla Nygatan 5، SE -111-28 Stockholm، تلفن: ۰۸۵۰۶۴۰۰۰۰، فکس: ۰۸۵۰۶۴۰۰۱۰، www.victoryhotel.se یک بناری قرن ۱۷ امی است. در خیابانی آرام قرار داشته و به مالارن نزدیک است. به دلیل وجود یادبودی از لرد نلسون مشهور بوده و دارای ۴۴ اتاق است.

حومه استکهلم

First Hotel Linne $$ به آدرس  Skolgatan Uppsala  ۴۵، ۷۵۰-۲۰ Uppsala،

تلفن: ۰۱۸۱۰۲۰۰۰، فکس: ۱۸۱۳۷۵۹۷، www.firsthotels.com در قلب اوپ سالا و پس از باغ های لینه قرار دارد. این هتل دارای ۱۱۶ اتاق است.

Grand Hotel Saltsjobaden $$ به آدرس S – ۱۳۳-۸۳ Saltsjobaden

تلفن: ۱۸۵۰۶۱۷۰۰۰، فکس: ۱۸۵۰۶۱۷۰۲۵، www.grandsaltsjobaden.se هتلی به سبک قلعه است. خدمات و غذای خوبی دارد. شنا، قایق سواری، تنیس، ماهیگیری و تجهیزات گلف در دسترس است. این هتل ۱۰۵ اتاق دارد.

Gripsholms Vardshus and Hotel $$ به آدرس Kyrkogatan ۱, ۲۳-۶۴۷ Mariefred، تلفن: ۱۵۹۳۴۷۵۰، فکس: ۰۱۵۹۳۴۷۷۷ www.gripsholms-vardshus.se . نزدیک به مالارن بوده و دارای اسکله قایق است. از قلعه گریپسهلم منظره زیبایی ارائه می کند . سونا، باشگاه ، بیلیارد و مسیرهای نشاندار پیاده روی دارد. ۴۵ اتاقه می باشد.

Siguta Stadshotell $$$$$ به آدرس Stora Nygatan 3, 193-30 Sigtuna،

تلفن: ۱۰۰ ۰۸۵۹۲۵۰، فکس: ۰۸۵۹۲۵۱۵۸۷ www.sigtunastadshotell.se اتاق های به زیبایی تزیین شده دارد که بسیاری از آنها منظره های زیبایی از دریاچه دارند و در مرکز زیگتونا واقع شده است.

Waxholms Hotell $$ به آدرس Hamngatan  ۲، Box 63، SE – ۱۸۵-۲۱٫ Vaxholm، تلفن: ۱۸۵۴۱۳۰۱۵۰، فکس: ۰۸۵۴۱۳۱۳۷۶ www.waxholmshotell.se . هتلی راحت با کلاس متوسط است که در جزیره وکسهلم قرار داشته و برای ورزش های آبی ایده آل است. این هتل دارای ۴۲ اتاق می باشد.

مالمو و جنوب سوئد

Best Western Premier Master Johan $$$

به آدرس Masterihansgatan ، ۱۳٫ S- 211-21 Malmo،

تلفن: ۰۴۰۶۶۴۶۴۰۰، www.masterjohan.se. هتلی درجه یک با فضایی دوستانه در مرکز مالمو است.

First Hotel Garden $ به آدرس Baltzarsgatan 211، ۲۰-۳۶ Malmo،

تلفن ۰۴۰۶۶۵۶۲۰۰، فکس ۰۴۰۶۶۵۶۲۶۰

www.firsthotels.com، هتلی راحت با لابی زیباست و در ۱۰ دقیقه ای پیاده روی از ایستگاه قطار واقع است.

Radisson SAS Hotel, Malmo $$ به آدرس Ostergatan  ۱۰،  S – ۲۱۱- ۲۵

تلفن: ۰۴۰۲۳۹۲۰۰، فکس: ۰۴۰۶۱۱۲۸۴۰ www.radissonsas.com، خانه ای نیمه چوبین است که اتاق های راحتی داشته و دسترسی آن به مرکز خرید کارولی آسان بوده و در ۳۰ دقیقه ای فرودگاه قرار دارد.

Scandic Star Lund $$ به آدرس Glimmervagen، ۵، ۲۲۴- ۷۸ Lund،

تلفن: ۰۴۶۲۸۵۲۵۰۰، فکس: ۰۴۶۲۸۵۲۵۱۱

www.scandichotels.com، دو و نیم کیلومتر از مرکز شهر فاصله دارد دارای امکاناتی چون سونا، استخر شنا و سولاریوم بوده و به زمین های گلف، تنیس و بدمینتون نزدیک است. دارای مسیرهای مختص دویدن بوده و ۱۹۶ اتاق دارد.

slottshotellet $$ ، به آدرس Slottsvagen، ۷، ۳۹۲-۳۳ Kalmar،

تلفن ۰۴۸۰۸۸۲۶۰، فکس: ۰۴۸۰۸۸۲۶۶ www.slottshotellet.se . مناظری را از کالمارسوند ارائه نموده و کنار قلعه واقع است دارای رستوران ، سونا و سولاریوم بوده و ۴۵ اتاق دارد.

جزایر بالتیک

Halltorps Gastgiveri $ به آدرس  Hogsrum,S  – ۳۸۷-۹۲٫ Borgholm oland،

تلفن: ۰۴۸۵-۸۵۰۰۰، فکس: ۰۴۸۵۸۵۰۰۱ www.halltorpsgatgiveri.se، مهمانسرایی متعلق به قرن ۱۷ میلادی ست که ۹ کیلومتر از بری حولم در الند فاصله دارد و بر تنگه کالمار مشرف است. این مهمانسرا دارای امکانات شنا، سوارکاری ، گلف و تماشای پرندگان بوده و دارای ۲۵ اتاق است.

Strand Hotel $$$ به آدرس Strandgatan Gotland، ۳۴، S – ۶۲۱-۵۶، Visby Gotland،

تلفن: ۰۴۹۸۲۵۸۸۰۰، فکس: ۰۴۹۸۲۵۸۸۰۱ www.strandhotel.se. هتلی مدرن در ویسبی و جزیره گتلند است که در اصل یک کارخانه نوشیدنی سازی بوده است. در نزیکی ساحل و دیوارهای شهر قدیم و باغ های گیاه شناسی واقع است. سونا و استخر سرپوشیده و ۱۱۰ اتاق دارد.

گوتنبرگ

Hotel Eggers $$ به آدرس  Drottningtorget، ۴۰۴۲۴ Goteborg،

تلفن: ۰۳۱۳۳۳۴۴۴۰، فکس: ۱۳۱۳۳۳۴۴۴۹ وبسایت www.hoteleggers.se، ساختمانی کلاسیک که در گذشته ایستگاه قطار بوده و اکنون به هتل بدل شده است. دارای طبقات مرمرین، ستون ها و لوسترهای بزرگ بوده و قدیمی ترین هتل گوتنبرگ است که در اواسط قرن ۱۹ ساخته شده است. در نزدیکی ایستگاه مرکزی قطار، پایانه فرودگاه و مرکز خرید نردستان قرار دارد . دارای ۶۷ اتاق و سه طبقه است.

Hotell Liseberg Heden $$ به آدرس Sten Sturegatan, S- – 411-38، Goteborg

تلفن: ۰۳۱۷۵۰۶۹۰۰، فکس: ۱۳۱۷۵۰۶۹۳۰ www.liseberg.se در یک بوته زار واقع است. ساختمانی به سبک سنتی که ورود به آن برای بازدید از پارک موضوعی و آونین رایگان است . این هتل مناسب خانواده هاست و ۱۷۲ اتاق دارد.

Hotell Riverton $$$ به آدرس S ,۲۶ Stora Badhusgatan-۲۱-۴۱۱ Goteborg،

تلفن: ۱۳۱۷۵۰۱۰۰۰، www.hotellriverton.se . در نزدیکی شمال بندر و خانه اپرا واقع است. منظره­ای از خور را از رستوران ۱۱ طبقه ای اش ارائه می کند و دارای مالکیت خانوادگی ست. این هتل ۱۹۱ اتاق دارد.

Spar Hotel Majorna $ به آدرس Karl Johansgatan 66-70، S- 414-55  Goteborg ،

تلفن: ۰۳۱۷۵۱۰۷۰۰، فکس: ۰۳۱۷۵۱۰۷۹۹ www.sparhotel.se، هتلی دنج در نزدیکی بندر مایونا است. از این هتل برای مرکز شهر تراموا وجود دارد و نیز امکاناتی چون سونا و پارک رایگان را در اختیار می گذارد. اتاق های خوبی با قیمت به صرفه دارد و دارای ۱۵۰ اتاق است.

غرب سوئد

Hotell Carl XII $ به آدرس Storgatan 41، ۶۶۸-۰۰ Dals-Ed،

تلفن: ۰۵۳۴۶۱۱۵۵، فکس : ۰۵۳۴۱۲۲۲۴

www.carlxii.com. هتلی قدیمی ست که میان دو دریاچه قرار گرفته است. اما به مرکز روستا نیز نزدیک بوده و دوچرخه و قایق برای اجاره دارد. امکاناتی چون سونا و بیلیارد را داراست و ۳۸ اتاقه است.

Ronnums Herrgard $$$ به آدرس      Parkvagen 18، ۴۶۸-۳۰ Vargon،

در نزدیکی ونشبری قرار دارد.

تلفن: ۰۵۲۱۲۶۰۰۰۰، فکس: ۰۵۲۱۲۶۰۰۰۹، www.ronnumsherrgard.se . در عمارتی فوق العاده ی ری لی شتو در محوطه پارک و در جنوب دریاچه وانرن واقع است. این هتل به دلیل غذاهای خوشمزه ، فضای غیر رسمی و دوستانه و نیز خدمات خوب مشهور است. امکاناتی چون گلف، تنیس، ورزش های آبی و گشت و گذار با سافاری و ۶۰ اتاق دارد.

Tanums Gestgifveri $$$$$ به آدرس  Apoteksvagen 7 , ۴۵۷ -۳۱ Tanumshede،

تلفن: ۰۵۲۵۲۹۰۱۰، فکس: ۰۵۲۵۲۹۵۷۱

www.tanumsgestgifveri.com ، مهمانسرای جذاب و متعلق به قرن ۱۷ است که به خاطر غذاهای حرفه ای اش معروف است. در نزدیکی حفاری های باستان شناسی متعلق به دوران ماقبل تاریخ و روستای زیبای ماهیگیری واقع شده است. امکانات گلف و ماهیگیری و ۲۹ اتاق دارد.

Vadstena Klosterhotel $$$ به آدرس Box، ۵۹۲، ۱۹۳-۳۰ Vadstena،

تلفن: ۰۱۴۳۳۱۵۳۰، فکس:۰۱۴۳۱۳۶۴۸ www.khosterhotel.se .

یکی از قدیمی ترین هتل های سوئد است که در ساختمانی متعلق به قرن ۱۲ قرار دارد. در کنار آن کلیسای سنت بیرگیتا بر روی دریاچه واترن قرار داشته و تنها ۵ دقیقه تا قلعه گوستاو واسا فاصله دارد. بسیاری از اشیا و مجسمه های اصل را می توان در این هتل مشاهده نمود.

Vardshuset Hwitan $$ به آدرس   Storgatan 311، ۲۴-۲۱ Falkenberg،

تلفن: ۱۳۴۶۸۲۰۹۰، فکس: ۰۳۴۶۵۹۷۹۶ www.hwitan.se . ساختمانی دوست داشتنی و متعلق به قرن ۱۸ که در مرکز فالکنبری قدیم در کنار باغی که به سمت رود شیب می یابد، قرار گرفته است. همچنین به سواحل شنی نیز نزدیک بوده دارای امکاناتی چون گلف و ماهیگیری سالمون است و ۳۵ اتاق دارد.

مرکز سوئد

Akerblads Hotel loch Gastgiveri $ به آدرس Sjogattu  ۲، S – ۷۹۳-۷۰ Tallberg

تلفن: ۰۲۴۷۵۰۸۰۰، فکس: ۰۲۴۷۵۰۶۵۲ www.akerblads.se . خانواده اکربلدز مالکیت این ساختمان را از دهه ۱۷۰۰ میلادی در اختیار داشته اند. دارای رستوران عالی ، استخر و اسپا بوده و ۶۹ اتاقه است.

Best Western Hotel Soderhamn $ به آدرس Montorsbacker ۴, ۴۰-۸۲۶ Soderhamn، تلفن: ۰۲۷۰۲۶۶۲۰۰، فکس: ۰۲۷۰۲۶۶۳۰۰

www.hotellsoderh.se . هتلی با مبلمان های خوب و امکانات مدرن است . دارای رستوران و ۸۷ اتاق می باشد.

Best Western Hotell Sodra Berget $$ به آدرسSodra sundsvall  ۸۵۸، ۸۵۱-۲۴ Stadsberget ، تلفن: ۱۶۰۶۷۱۰۰۰، فکس: ۰۶۰۶۷۱۰۱۰ وبسایت www.sodraberget.se . هتلی با موقعیت شگفت انگیز در سودرا بریت است که یکی از دو بلندی ساندزوال بوده و در ۳ کیلومتری مرکز شهر قرار دارد. مناظری تماشایی ، اتاق بدنسازی، زمین زیگزاگی شکل برای تمرین های ورزشی و نیز پیاده روی و اسکی می باشد. این هتل ۱۷۸ اتاق دارد.

Clarion Hotel Grand $$ به آدرس Prastgatan  ۱۶، SE- 831-31 Ostersund،

تلفن: ۰۶۳۵۵۶۰۰۰، www.choicehotels.no هتل خوبی در مرکز استوتوریت همراه با یک رستوران ، استخر و سونا واقع است. این هتل ۱۷۶ اتاق دارد.

First Hotel Statt $$$$$ به آدرس Lasarettsgatan  ۸۹۱، ۲-۳۳ Ornskoldsvik،

تلفن: ۲۶۵۵۹۰ ۰۶۶۰ ، www.firsthotels.com هتلی نزدیک به مرکز و ایستگاه قطار است و پیاده روی کوتاهی از آن تا بندر ، دریا و استخر سرگرمی راه است. رستوران و کافه داشته و ۱۰۶ اتاق نیز دارد.

Fryksas Hotell & Gestgifueri $$ به آدرس ۷۹۴-۹۸ Orsa ،

تلفن ۰۲۵۰۴۶۰۲۰، در دامنه های جنوبی و مرتفع و بر فراز دریاچه های سیلیان و اورشخن واقع شده است. مناظر زیبایی را از ییلاقات اطراف خود ارائه نموده و فاصله پیاده روی اندکی تا پارک خرس پرانکلیت و تفرجگاه اسکی را داراست. غذاهای آن عالی ست و موسیقی سنتی پخش می کند. این هتل ۱۳ اتاق دارد.

Hotel Diplomat Aregarden $$ به آدرس ۸۳۰-۱۴ Are،

تلفن: ۰۶۴۷۱۷۸۰۰، www.hoteldiplomat.com . در یک ساختمان جذاب با یک قرن عمر واقع شده و پیست اسکی در مرکز آر قرار دارد. سونا و پیست اسکی عالی ، رستوران و کلوپ های شبانه و ۵۴ اتاق دارد.

Hotell Tanndalen $ به آدرس S- 840-98 Tanndalen

تلفن: ۰۶۸۴۲۲۰۲۰ www.hotelltanndalen.se، هتلی خانوادگی ست که در تفرجگاه کوهستانی همواره پر رفت و آمد قرار داشته و دارای غذاهای خوب، مناظر وسیع و زیبا از کوهستان، و امکاناتی چون استخر سرپوشیده ، گلف، ماهیگیری، تیراندازی و قایق سواری است. این هتل ۶۶ اتاق دارد.

Jarvsobaden Hotell $ به آدرس S – ۸۲۰-۴۰ Jarvso،

تلفن­: ۰۶۵۱۴۰۴۰۰، فکس: ۰۶۵۱۴۱۷۳۷، www.jarvsobaden.se هتلی روستایی ست که توسط خانواده ای با همین نام و از سال ۱۹۰۵ اداره می شود. بر کوه های اویه بیت قرار داشته که در نزدیکی باغ وحش در حومه شهر واقع است. می توان از امکانات فضای آزاد مانند تنیس، شنا، ماهیگیری و سوارکاری استفاده نمود. این هتل ۴۵ اتاق دارد.

سرزمین های شمالی و منطقه قطب شمال

Hotel Jokkmokk $$ به آدرس  Solgatan 45،  S – ۹۳۳- ۳۳  Arvidsjaur

تلفن: ۰۹۷۱۷۷۷۰۰، فکس: ۰۹۷۱۷۷۷۹۰ وبسایت www.hoteljokkmokk.se . هتلی خوب در قلب کشور سامی ست با رستورانی که منظره دریاچه را داشته و غذاهای خاصی را سرو می کند. امکانات تفریحی بسیاری دارد مانند سفر با هلی کوپتر به پارک های ملی ، اسکوترهای سافاری و تجهیزات ماهیگیری و سونا. این هتل ۷۵ اتاق دارد.

Hotell Laponia $$ به آدرس Storgatan 45، ۹۳۳-۳۳ Arvidsjaur

تلفن: ۵۵۵۰۰ ۱۹۶۰، فکس: ۵۵۵۹۹ ۹۶۰. وبسایت www.hotell-laponia.se . هتلی مدرن و راحت است که در نزدیکی دریاچه اصلی ارویدس یاوور قرار دارد. رستوران آن غذاهای خاص سرزمین های شمالی را سرو می کنند . تجهیزات قایق سواری در امواج خروشان ، پیاده روی کوهنوردی و اسکی را داراست و ۲۰۰ اتاقه است.

Hotell Nordkalotten $$$ به آدرس   Lulviksvagen1، S -972- 54 Lulea،

تلفن: ۰۹۲۰۲۰۰۰۰۰، www.nordkalotten.com موقعیت زیبایی در خور داشته و در کنار دریاچه ای کوچک با کابین هایی در میان درختان کاج ۸۰۰ ساله قرار گرفته است. مکان آن برای فعالیت های فضای آزاد بسیار مناسب بوده و امکان پیاده روی، اسکی و شنا را داراست . همچنین استخر سرپوشیده، سونا و سولاریوم داشته و ۱۷۱ اتاقه است.

Hotel Rallaren $$$ به آدرس Bangardsvagen، ۴، ۹۸۱- ۳۴، kiruna،

www.hotelralaren.se هتلی جذاب با ارتباطات نزدیک با فرهنگ سامی­ست­. اتاق های آن به طور مجزا تزیین شده­اند و فعالیت های تفریحی و ورزشی بسیاری را در ۵ دقیقه ای پیاده روی از مرکز کیرونا می­توانید دنبال کنید.

Hotell Silverhatten $$ به آدرس  Box  ۹۴، S – ۹۳۰-۹۰ Arjeplog.

تلفن: ۱۹۶۱۱۰۷۷۰، www.silverhatten.seین هتل بر یک کوه در شهری کوچک قرار گرفته است که منظره های زیبا و بی پایانی را از آن می توان تماشا نمود. رستوران آن دارای غذای مناسب با منظره ای وسیع و پانورامیک است و ۸۵ اتاق دارد.

رستوران های پیشنهادی

کشور سوئد طیف مناسبی از رستوران ها را در شهرهای اصلی و بزرگ در خود دارد اما در مناطق روستایی، بسیاری از این رستوران های فوق العاده در هتل ها قرار دارند . با یک بودجه محدود، وعده اصلی نهار را صرف کنید و در جستجوی پیشنهادات خاص روزهای یکشنبه از سوی برخی رستوران ها باشید. نشریات اطلاعات توریست، مانند Stockholm this Week فهرستی را ارائه می کنند. دقت کنید که برخی از رستوران ها ماه جولای تعطیلند. صرف غذای بیرون از منزل در سوئد، می تواند گران تمام شود. صورتحساب معمولا شامل ۲۱ درصد مالیات ارزش افزوده می شود. مرسوم است که مبلغ صورتحساب ها را تا ده کرون به بالا رند شوند. قیمت هایی که در ادامه می آیند وعده شام دو نفر را بدون نوشیدنی محاسبه نموده است.

بیش از ۱۰۰۰ کرون $$$$

از ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کرون $$$

از ۳۰۰ تا ۵۰۰ کرون $$

کمتر از ۳۰۰ کرون $

استکهلم

Berns Asian $$$$ به آدرس Berzelli park، تلفن: ۰۸۵۶۶۳۲۲۲۲، .www.berns.se . این رستوران شیک فوق العاده و قرن ۱۹ امی با حواشی جذاب و زیبایش هر روز برای وعده صبحانه، نهار و شام باز است. این رستوران برانچ های پر طرفدار و گرانقیمتی را اواخر هفته سرو می کند.

Bla Porten cafe $ به آدرس Djurgardsvagen ۶۴، تلفن: ۱۰۸۶۶۳۸۷۵۹ فکس: ۰۸۶۶۲۷۱۶۲ . رستورانی جذاب در یک گالری هنر قدیمی با یک باغ مرکزی ست . غذاهای خوب و ساده و سوئدی را عرضه می کند.

Fem Sma Hus $$$$$ به آدرس Nygrand ۱۰، تلفن: ۱۸۱۰۸۷۷۵، ..

www femsmahus.se این رستوران کلاسیک در استکهلم در نزدیکی کاخ سلطنتی و در زیرزمین هتلی به همین نام غذاهای سوئدی بی نظیر را در فضایی قدیمی سرو می کند. غذاها را به زیبایی می گراید و با گوشت گوزن های شمالی همراه با کرن بری و سس و نیز ماهی در فر کباب شده سالمون با دسر خوشمزه توت از میهمانان پذیرایی می کند.

Grill $$$ به آدرس Drottninggatan ۸۹، تلفن: ۰۸۳۱۴۵۳۰، www.grill.se رستورانی سرگرم کننده و شیک و تا حدودی عجیب است. منو غذاهای گریل شده آن طیف وسیعی از غذاهای قومی را در بر می گیرد.

Hasselbacken $$$ به آدرس Hazeliusbacken ۲۰، تلفن: ۰۸۵۱۷۳۴۳۰۰،

www.restauranghasselbacken.com این رستوران قرن ۱۹ امی به واسطه بالکن بزرگ و پر گلش مشهور است و غذاهای سوئدی و بین المللی را با تنظیماتی زیبا عرضه می کند.

Hermans $ به آدرس Fjallgatan ۲۳، تلفن: ۰۸۶۴۳۹۴۸۰، .www.hermans se . این رستوران بین المللی ، غذاهای ویژه گیاهخواران را طبخ نموده و مناظر زیبایی از استکهلم را ارائه می کند. در تابستان نیز برنامه موسیقی زنده دارد.

Malardrottningen $$ _$$$ به آدرس Riddarholmen، تلفن ۱۸۵۴۵۱۸۷۸۰، www.malardrottningen.se این رستوران شناور، غذاهای سوئدی و بین المللی با کیفیت را با تاکید بر غذاهای دریایی سرو می کند.

Mathias Dahlgren $$$$ به آدرس Sodra Blasieholmshamnen ، تلفن: ۱۸۶۷۹۳۵۸۴، www.mdghs.com سرآشپز معروف ماتیاس دالگرن تنها سوئدی­ای است که برنده جایزه پر افتخار Bocuse d’Or است و این رستوران به واسطه وی شهرت دارد. وی در گرند هتل غذاهای عالی سوئدی را همراه با نوشیدنی های استثنایی سرو می کند . این رستوران از میشلین در سال ۲۰۰۸ ستاره دریافت کرده است.

operakallaren $$$$ به آدرسOperahuset، تلفن ۱۸۶۷۶۵۸۰۰،

www.operakallaren.se موسسه ای ارجمند با بیش از ۲۰۰ سال قدمت است که تزیینات زیبایی دارد. غذاهای خانگی سرو می کند و Smorgasbord ی آن معروف است.

Trattoria Romana $$$ به آدرس Malartorget ۱۵، تلفن: ۰۸۷۹۶۹۰۰۹، این رستوران برای مدت زمان طولانی در میان سیاستمداران محبوبیت داشته است. نخست وزیر سابق سوئد کارل بیل زمانی جشن جایزه نوبل جایگزین را در این رستوران برگزار نمود. با آثار هنری ایتالیایی به زیبایی تزیین شده و غذاهای عالی را سرو می کند که مواد خام آن هر هفته از ایتالیا وارد می شود.

Zum Franziskaner$$$$$ به آدرس Skeppsbron ۴۴، تلفن: ۰۸۴۱۱۸۳۳۰ ، غذاهای سنتی آلمانی و سوئدی را در یک ساختمان سبگ یوگنستیل سرو می کند که در کنار آن موسیقی آلمانی در پشت صحنه رستوران نواخته می شود.

مالمو و جنوب سوئد

Arstiderna $$$ به آدرس Frans Suellsgatan ۳، تلفن: ۱۴۰۲۳۰۹۱۰، www.arctiderna.se غذاهای سوئدی و بین المللی را در یک ساختمان طاقدار و منحصر به فرد قرن ۱۶ امی عرضه می کند.

Atmosfar $$$$$ به آدرس Fersens Vag ۴، تلفن: ۰۴۰۱۲۵۰۷۷، www.atmosfar.com . رستورانی خیره کننده که غذاهای به زیبایی تزیین شده سوئدی را با تغییرات مدرن و جدید عرضه می کند.

Bloom in the Park $$$ به آدرس Pildammsvagen ۲، تلفن: ۰۴۰۷۹۳۶۳، www.restaurangbloom.com در فیلدامسپار کن قرار داشته و فضای داخلی بسیار زیبا و غذاهای مدرن و فوق العاده دارد. و تا حد امکان این رستوران مواد اولیه ی پخت غذاهایش را از عرضه کنندگان دوستدار طبیعت تهیه می کند.

Oversten $$ به آدرس Kronprinsen, Regementsgatan ۵۲، تلفن ۰۴۰۹۸۰۶۵۰، غذاهای خوب بین المللی را عرضه نموده و بهترین منظره از کشور دانمارک را از طبقه ۲۶ ام به نمایش می گذارد.

Radhuskallaren $$ به آدرس Stortorget، تلفن: ۰۴۰۷۹۰۲۰، .www.radhuskallaren.se . رستورانی سردابی و متعلق به قرن ۱۶ میلادی ست که در تهیه غذاهای سوئدی تبحر دارد.

Restaurant Victor’s به آدرس Lilla Torg (، تلفن: ۰۴۰۱۲۷۶۷۰. این رستوران بازسازی شده دارای فضایی عالی بوده و برای وعده های نهار و شام باز است.

Restaurant Johan P $$ به آدرس Saluhallen, Lila Torg، تلفن: ۰۴۰۹۷۱۸۱۸، www.johanp.nu در بازار مالمو قرار داشته و ماهی های تازه خوشمزه را سرو می کند.

Salt & Brygga $$$ به آدرس Sundspromenaden ۷، تلفن: ۰۴۰۶۱۱۵۹۴۰، www.saltobrygga.se مضامین دوستدار طبیعت را پیگیری نموده که این روال را از اثاثیه و مبلمان تا طبخ غذاها می توان مشاهده نمود. غذاهای نوآورانه بین المللی را سرو می کند و منظره باشکوهی را از اورسوند و اطراف آن از جایگاه بیرونی تابستانی اش عرضه می کند.

St Markus Vinkallare Stadt $$$ به آدرس Hamburgsgatan ۲، تلفن: ۰۴۰۳۰۶۸۲۰، www.malmborgen.nu در یک سردابه طاقدار با مبلمان های متمایز و فضایی جالب قرار گرفته است. بوفه لوکس و نوشیدنی های تاثیر گذاری دارد.

Tempo Bar & Kok $$$$$ به آدرس Sodra Skolgatan ۳۰، تلفن ۰۴۰۱۲۶۰۲۱. غذاهای بین المللی را در فضایی بزرگ و در نزدیکی ملوانس توریت سرو می کند.

اسکنه

Brosarps Gastgifveri $$ به آدرس Albovagen ۲۱، تلفن: ۰۴۱۴۷۳۳۰۵، www.brosarps-gastgifveri.se غذاهای معتبر اسکنه را که از مواد اولیه بومی تهیه شده اند را در فضایی قرن ۱۶ امی عرضه می کند.

جزایر بالتیک

Clarion Hotel Wisby’s Bar Vintertradgarden $$$$$ به آدرس Gotlang,۶ Strandgatan، تلفن: ۰۴۹۸۲۵۷۵۰۰، www.wisbyhotell.se غذاهای زیبا، با تنظیمات دوست داشتنی را در قلب ویسبی سرو می نماید.

Fagel Bla $$$ به آدرس Sodra Udden Ottenby , Oland، تلفن ۰۴۸۵۶۶۱۲۰۱، www.ottenbyfagelbla.se رستوران و کافه ای دلپذیر که غذاهای سوئدی را سرو نموده و از عید پاک تا ماه اکتبر باز است.

گوتنبرگ و غرب سوئد

Avenyn No۱ $$$$$$$ به آدرس Kungsportsavenyn1، تلفن: ۰۳۱۱۰۷۷۳۰،www.avenyn.se این رستوران محبوب به صحنه غذاخوری های گوتنبرگ اضافه شده است .

Babar & Restaurang $$$$$ به آدرس Kungsportsavenyn ۲۹، تلفن: ۰۳۱۲۰۶۰۸۷، www.barbar.se . رستورانی دنج است که غذاهای باکیفیت مدیترانه ای را عرضه می کند.

Basement $$$$ به آدرس Gotabergsgatan ۲۸، تلفن: ۰۳۱۲۸۲۷۲۹،

www.restbasement.com این تالار غذاخوری دارای ستاره های امتیازی میشلین بوده و غذاهای تخیلی و مدرن را در فضایی شیک و با پرستیژ و خوشمزه سرو می کند.

Fond Restaurang $$$_$$$$ به آدرس Gotaplatsen، تلفن: ۰۳۱۸۱۲۵۸۰، www.fondrestaurang.com غذاهای عالی سوئدی را دو سر آشپز برگزیده سال طبخ و سرو می کند.

Gamla Port $$$$$ به آدرس Ostralarmgatan ۱۸، تلفن: ۰۳۱۷۱۱۲۴۳۰،

www.gamleport.se غذاهای خوب بین المللی و سوئدی را در فضایی قرن ۱۹ امی سرو می کند.

Heaven۲۳ $$$ به آدرس Hotel Gothia Towers، تلفن: ۰۳۱۷۵۰۸۸۰۵، www.heaven.se

رستوران به روز و حرفه ای که در طبقه ۲۳ ام برج گوتنبرگ با منظره ای شگفت انگیز از فراز شهر قرار دارد. نوشیدنی های عالی سرو نموده در شب های شنبه و یکشنبه موسیقی پخش می کند.

Joe Farelli’s Italian-American Kitchen $$$$$ به آدرس Kungsportsavenyn۱۲، تلفن: ۰۳۱۱۰۵۸۲۶، www.joefarelli.com غذاهای عالی و ساده ای را در فضایی دلپذیر سرو می کند.

Kock & Vin $$$$$$$ به آدرس Viktoriagatan ۱۲، تلفن: ۰۳۱۷۰۱۷۹۷۹، www.kockvin.se یکی دیگر از رستوران های ستاره دار میشلین است که غذاهای فوق العاده سوئدی و فرانسوی را سرو می­کند.

Restaurang ۲۸+ $$$$$$$ به آدرس Gotabergsgatan ۲۸، تلفن ۰۳۱۲۰۲۱۶۱، رستورانی منحصر به فرد و مشهور است و بوتیک پنیر نیز نام دارد.

Restaurant Rakan $$$$$ به آدرس Loprensbergsgatan ۱۶، تلفن: ۰۳۱۱۶۹۸۳۹،

www.rakan.se

این رستوران مکانی برای صرف غذا همراه با سرگرمی و لذت است، میگو و گوساله سفارش دهید و سپس از روی استخری با یک قایق کنترلی عبور نمایید. این سرگرمی کودکان را خشنود خواهد کرد. ظرف بزرگ حلزون محبوبترین غذا برای سفارش است.

 

آژانس مسافرتی شمیران گشت

تلفن تماس: ۲۶۲۰۶۳۵۷  ۲۶۲۰۶۴۷۹

آدرس آژانس : در گوگل بنویسید آژانس شمیران گشت

درخواست شما ثبت و کارشناس شمیران گشت با شما تماس خواهند گرفت . 

  • بعد از ثبت درخواست کارشناس شمیران گشت با شما تماس می گیرد
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .