سوئد کشوری به مرکزیت استکهلم است.جغرافیای سوئد باعث شده نیمی از آن پوشش جنگلی داشته باشد. فرهنگ سوئد تحت تأثیر فرهنگ اروپایی است. اقتصاد سوئد در صنعت چوب و کاغذ در دنیا جزو اولین ها است.در مورد سیاست سوئد می توانیم بگیم که در رأس حکومت پادشاه قرار دارد ولی عملاً هیچ قدرت سیاسی ندارد.

سوئد بزرگترین و پر­رونق ترین کشور منطقه اسکاندیناوی (سوئد، نروژ و دانمارک) است. این سرزمین شمالی مساحتی برابر با ایالت کالیفرنیای ایالات متحده داشته و ۹,۲ میلیون نفر جمعیت دارد. در چنین کشور بزرگی با جمعیت نسبتاً اندک می توان گستره وسیعی از مناطق را به گردشگران و بازدید کنندگان اختصاص داد. اگر قصد سفر به سوئد را دارید و میخواهید ویزای سوئد را دریافت کنید کافی است به سایت ما wisa.ir  مراجعه کرده و فرم ویزای سوئد را تکمیل نمایید.

سوئد

سوئد

گردشگران نه تنها به شهرهای بزرگ و شلوغ و مراکز فرهنگی استکهلم ، گوتنبرگ و مالمو جذب می شوند بلکه مناطق روستایی و نیز نواحی وسیع بیابانی آن در لاپلند و شمال دور نیز جالب توجه می باشند. در چنین مناطقی گردشگران می توانند در هتل های تماماً یخی اقامت نموده و در نیمه شب تابستانی و زیر تابش خورشید به بازی گلف و یا رقص می پل بپردازند.

سوئد کشوری مناسب برای آنهایی ست که به فعالیت های فضای آزاد و باز مانند ماهیگیری، گلف، سوارکاری، کوهنوردی، قایق رانی و کشتی سواری علاقمندند. همچنین این کشور در تمام طول سال به عنوان یک مقصد گردشگری مورد توجه بوده و پیست های اسکی آن رقیب پیست های اسکی آلپی به حساب می آیند.

جغرافیای سوئد

سوئد با مساحتی حدود ۴۴۹٫۹۶۴  کیلومتر مربع، سومین کشور بزرگ اروپای غربی و پنجمین کشور بزرگ اروپا به شمار می رود که در میان خشکی و آب محصور است. کشور نروژ در غرب آن و اسکاگرات، کاتگات و اورسوند در جنوب غربی، دریای بالتیک در شرق و فنلاند در شمال شرقی آن قرار دارند جایی که مرز آنها توسط رود بزرگ تورنولن شکل می گیرد.

جغرافیای سوئد

جغرافیای سوئد

سرزمین های خاکی از سکنه با پوشش های جنگلی و زیبا در این کشور به وفور یافت می شوند. از این روست که سوئد را گاهی ریه ی سبز اروپا نیز می نامند. با پرواز بر فراز آن از سرزمین های سبز و دریاچه های بی شمار همانند وانرن و واترن دیدن می کنید که هیبتی چون دریا دارند. همچنین از آسمان، هزاران دریاچه کوچک را می توانید به شکل قطرات اشکی ببینید که گویا از چشمان جنگل های آن به اطراف پراکنده شده اند.

سوئد علیرغم عرض جغرافیایی شمالی اش، دارای آب و هوای معتدل است که دلیل مهم آن جریان های اقیانوسی می باشد. بنابراین زمستان های آن کمتر از آنچه اغلب تصور می شود، سرد است.

مناطق کوهستانی شمال سوئد

اوپ سالا، همچنین مهد تاریخ سوئد و منزلگاه بت پرستان اولیه است . در انتهای جاده ای طولانی که به سمت شمال این کشور می رود، کوهستان هایی پوشیده از برف را در طول سال می بینید . اینجا سرزمین خورشید نیمه شب است. همچنین این کشور خانه دومین نژاد اسکاندیناوی یعنی سامی است که در میان گله های گوزن شمالی سرگردان بوده و سهم اندکی را در مرزهای ملی کشورشان به خود اختصاص داده اند. حدود ۱۵ درصد از مساحت این کشور ، در آنسوی قطب شمال قرار داشته و هر چه به سمت شمال سفر می کنید سرزمین های بیشتری را می بینید که خالی از سکنه اند. در قسمت های شمالی قطب، خورشید در تابستان ها هیچگاه غروب نمی کند و در زمستان نیز شب ها به طرز مشابهی پایان ناپذیرند.

جغرافیای سوئد ( منطقه شمالی نورلند)

جغرافیای سوئد ( منطقه شمالی نورلند)

 

سوئد دارای جاذبه های فرهنگی غنی همانند جاذبه های طبیعی است. می توانید از سایت های به خوبی محافظت شده ی آن مانند جزایر به جا مانده از پایتخت وایکینگ ها به نام بیرکا، موزه های مدرن و خانه هنرمندانی چون کارل لارسون دیدن نمایید.این کشور مملو از قلعه ها و عمارت های باشکوه است که بسیاری از آنها در نوع خود از جاذبه های گردشگری این کشور به حساب می آیند. در موسیقی، ارکستر سمفونی گوتنبرگ در بالاترین رتبه ارکسترهای جهانی قرار دارد و سوئد به مرکز آشپزی فوق العاده به واسطه رستوران های بیشمارش بدل شده که در حال دریافت امتیازهای آشپزی بین المللی میشلین می باشند.

شهرهای سوئد

هر سه شهر بزرگ سوئد دارای فضاهای زیبا و طبیعت مختص به خود می­باشند. گاهی به زحمت می توان تشخیص داد که «منطقه شهری» آنها کدام قسمت است. شهر استکهلم بسیار وسیعتر از آن است که جمعیت ۱٬۴۰۰۰۰۰ نفری را در خود جای دهد. این شهر دارای دریا، دریاچه ، فضاهای باز و آزاد طبیعی و هزاران جزیره و مجمع الجزایر می باشد که دسترسی به آنها از طریق دریای بالتیک امکان پذیر است. اگر با کشتی و از اروپای غربی به این کشور وارد می شوید، بندر بی نظیر گوتنبرگ را در بدو ورود خواهید دید. این بندر ، دومین شهر بزرگ سوئد بوده که به خاطر کانال ها و خیابان های عریضش معروف است.

سومین شهر بزرگ این کشور ، مالمو نام دارد که در جنوب آن قرار داشته و دروازه ی ورود به کشور دانمارک به حساب می آید. مدت زمان سفر از مالمو به دانمارک حدود ۱٫۵ ساعت است که از مسیری باریک، پل و تونل می گذرد. همانند این سه شهر مهم ، دو شهر دانشگاهی نیز در این کشور وجود دارد. یکی لوند در نزدیکی مالمو است و دیگری اوپ سالا در شمال استکهلم که پایتخت باستانی و قدیمی اوپ لند بوده است.

جغرافیای سوئد ( منطقه قدیمی شهر استکهلم)

جغرافیای سوئد ( منطقه قدیمی شهر استکهلم)

 

اگر بخواهیم از یک ملت که با طبیعت و مواهب آن شکل گرفته و طی قرون متمادی با آن زیسته اند نام ببریم باید به سوئدی ها و این سرزمین با قابلیت های بیشمارش اشاره کنیم.

جغرافیای انسانی

جمعیت: بر طبق آخرین آمار منتشر شده جمعیت سوئد در حدود ۱۰ میلیون نفر است. نرخ رشد جمعیت آن کم است و در حدود ۹۹ درصد مردم آن باسوادند.

نژاد: نژاد مردم سوئد اروپایی است که از شمال و مرکز اروپا به این کشور آمده اند. ویژگی ظاهری مردم سوئد قد بلند و لاغر، دارای صورت بیضی شکل و چشمان آبی هستند.

زبان: مردم این کشور به زبان سوئدی صحبت می کنند. که شاخه ای از زبان آلمانی است. زبان سوئدی با زبان های دانمارکی، نروژی و ایسلندی تشابه زیادی دارد. که از زبان های فرانسوی، انگلیسی و فلاندی لغاتی وارد این زبان شده اند.

دین: نزدیک به ۹۲ درصد مردم سوئد پیرو دین مسیحیت می باشند. و مذهب پروتستان شاخه لوتران بیشترین طرفدار  را دارد. از فرقه های دیگر مسیحیت می توان مذهب کاتولیک و مذهب ارتدوکس نام برد که پیروان زیادی در این کشور دارد.

فرهنگ سوئد

فرهنگ جامعه سوئد به دلیل نژاد اروپایی و موقعیت جغرافیایی، تحت تأثیر فرهنگ غالب و سیر تحولات مشابه فرهنگ اروپا بوده است. روند تغییرات فرهنگی باعش شده مردم سوئد به موسیقی زنده، کتابخوانی و دیدن ویدئو و رسانه های گروهی علاقه بیشتری داشته باشد..

این کشور به واسطه اجماع و توافق اجتماعی اش مشهور است که در آن همه افراد در بیان نظرات خود آزادند. در اصل، این نیاز برای اجماع و توافق با ریشه های فرهنگی گذشته سوند پیوند و نزدیکی دارد.

فرهنگ سوئد

فرهنگ سوئد

زندگی در جوامع کوچک در این سرزمین در کنار یکدیگر و به منظور بقا در مقابل بلایای طبیعی شکل گرفت. امروزه باور آن دشوار است اما دو یا سه نسل گذشته سوئد در ابتدای قرن ۲۰ ام جامعه ای روستایی و فقیر داشته اند و ۸۰ درصد مردم آن به سختی در این سرزمین روزگار می گذراندند.

حتی بعدها که علائمی از موفقیت های صنعتی در آن پدیدار شد نیز هنوز جامعه ای توسعه نیافته به حساب می آمد. در طی ۱۰۰ سال ، سوئد خود را به یکی از غنی ترین کشورهای جهان تبدیل ساخت و تعداد بسیاری از مردم آن به سمت شهرهای این کشور مهاجرت نمودند.

امروزه ممکن است مردمانی را مشاهده کنید که پیوندشان با این سرزمین از هر زمان دیگری قویتر است، تنها کشورهای نروژ و دانمارک هستند که شور و اشتیاق سوئدی ها را در اقبال به طبیعت درک می کنند. ایشان تاکید خاصی بر فعالیت در فضای آزاد و بهره مندی از مواهب طبیعی دارند و در زمستان و تابستان عاشق پیاده روی ، اسکی ، کوهنوردی و بهتر از همه شنا در دریاها و دریاچه ها می باشند.

در روزهای کریسمس بازارهای سنتی در آن برپا شده و خیابان هایش به زیبایی و روشنی تزیین و بازسازی و پذیرنده دسته ها و گروه های مردمی می شوند که اوج آن را می توانید در خیابان لوسیا مشاهده نمایید.

فرهنگ سوئد ( درخت کریسمس)

فرهنگ سوئد ( درخت کریسمس)

در میان سرگرمی های محبوب آنها می توان به جشنواره ای اشاره کرد که در اواخر تابستان و در جنگل­های این کشور به منظور چیدن قارچ ها و توت ها و تمشک های وحشی برگزار می شود. مراسمی که در آن حس خوب طبیعت به آدمی منتقل می شود و طبیعت از این فعالیت انسانی هیچگونه آسیب و زیانی نخواهد دید.

توت ها و تمشک های محبوب

نام های توت های سوئدی، لینگونبار (شبیه به انگور قرمز)، بلایار (بلوبری)، هورترون (تمشک وحشی)، بومیار (تمشک های سیاه) و اسمالترون (توت فرنگی وحشی) است.

 توت و تمشک

در زمان های گذشته توت های وحشی، اضافه های خوشایندی به ظرف های غذای روزانه ی این مردم بودند. امروزه سوئدی ها هنوز دستورهای آشپزی سنتی خود را حفظ نموده و توت ها و تمشک ها را به غذاهایشان اضافه می کنند. همچنین مقدار زیادی از آنها را در فریزرها ذخیره می نمایند تا در طول سال بتوانند از آنها استفاده و لذت ببرند.

سرگرمی های سنتی

یکی از سمبل هایی که به تشریح و توضیح سرعت زیاد تغییرات در جامعه سوئد می پردازد و سوئدی ها هنوز خاطرات سنتی اشان را با برگزاری آنها گرامی می دارند، موزه های فضای آزاد است. یکی از آنها در اسکانسین استکهلم و از سال ۱۸۹۱ برگزار میشود. زمانی که آرتور هازیلوس متوجه سرعت انقلاب صنعتی و تغییرات دگرگون کننده آن در آینده سوئد گردید، شروع به جمع آوری بناهای شاخص نموده و آنها را در فضای نمایشگاهی و با استفاده از چوب، دوباره سازی نمود.

امروزه انجمن ها در هر نقطه ای از این کشور دارای نمایشگاه های مشابهی می باشند که در تعطیلات و روزهای آخر هفته مورد اقبال شهروندان عادی و گردشگران قرار می گیرند. نمایشگاهی که در آن افرادی به نمایش صنایع دستی زمان های گذشته و همچنین مهارت های آن دوران و رسوم و رقص های سنتی مردمان همراه با موسیقی و آهنگ کمانچه می پردازند. گرچه تعداد اندکی از انجمن ها و گروه ها می توانند فستیوال های روستایی و سنتی قدیمی را به شکلی جذاب، برگزار کنند.

 قلعه گریپسهلم در کنار دریاچه مالارن

در جشن شب جادوگران، مردم در شهرهای بزرگ ، کوچک و روستاها آتش برپا نموده و به فصل بهار پس از گذر روزهای تاریک زمستان خوشامد می­گویند. آنها صورت­های کودکان را نقاشی می کنند و به آنها لباس های جادوگران می پوشانند­، رقص می پلی را انجام می دهند. غذای سوراسترمنیگ میل می­کنند و در جشن های خیابان بوسیا با شمع های روشن در ماه دسامبر حضور می یابند که همه این مراسمات به طور ناخودآگاه و علیرغم شهرت سوئدی ها به برنامه ریزی های از پیش تعیین شده انجام می پذیرد. ظاهرا سوئدی ها نه تنها کم حرفند بلکه از ظواهر بیرونی خرسندی از نمادهای سوئدی محافظت می کنند، منشی که اغلب همسایگان اسکاندیناوی آنها را می رنجاند. رفتار های متکبرانه تنها در روزگارانی در آنها قوت داشت که در جوامع روستایی و با هوشیاری جمعی زندگی می گذراندند.wisa.ir

اگر اندکی زبان سوئدی را فرا بگیرید از حجم انتقاداتی که سوئدی ها به اشکال و رویه های دولتی و حکومتی و پارلمان و احزاب سیاسی اشان انجام می دهند، شگفت زده خواهید شد. هر ملتی دارای تابوهای مختص به خود است و در سوئد این تابو الکل می باشد. همچنین دیدگاه سوئدی ها نسبت به ازدواج و ارتباطات، سهل گیرانه است . زوج های اندکی گزینه . های ازدواج و طلاق را انتخاب می کنند اما آنهایی که ازدواج و تعهد را می پذیرند حس تعهد به خانواده در آنها به طور قوی وجود دارد. در حقیقت سوند امروزی شاهد رشد قابل توجهی در تعداد نوزادان تولد یافته بوده و یکی از تنها کشورهای اروپایی ست که نرخ رشد جمعیت آن در حال افزایش است.

اگر می خواهید تصویری کلیشه ای از خانواده های سوئدی داشته باشید ، ماشینی را مملو از بار و تجهیزات پیک لیگ در غروب روز جمعه در نزدیکی یک خانه چوبی و در کنار یک دریاچه و یا جنگل تصور کنید.

برافراشته شدن پرچم ها در روز ملی

اقتصاد سوئد

اقتصاد سوئد از سیستم دولتی و بخش خصوصی تشکیل شده است. یکی از اهداف اساسی دولت سوئد تأمین رفاه اقتصادی- اجتماعی عادلانه بین مردم کشورش است. بخش های زیربنایی کشور از قبیل آموزش و پرورش، بهداشت، خدمات شهری، پست و مخابرات و انرژی و بخشی از صنایع زیر نظر دولت هستند. وبخش خصوصی بیشتر در صنعت و تجارت فعالیت می کند. که در حدود ۸۵ درصد از بخش بازرگانی کشور را بخش خصوصی انجام می دهد.

جنگل ها که بخش وسیعی از کشور را پوشانیده است و معادن سنگ آهن و منابع آبی از جمله منابع طبیعی مهم سوئد می باشد. جنگل داری در سوئد به ۱۰۰ سال قبل بر می گردد. این کشور سه برابر میانگین جهانی جنگل دارد. تراکم درختان در جنوب کشور بیشتر بوده که شامل درختان صنوبر، کاج، غان و بلوط است. جنگلداری از بخش های مهم اقتصاد کشور بوده و تولیداتی از قبیل: چوب و الوار، کاغذ و خمیر کاغذ دارا می باشد. سوئد پیشرفته ترین صنایع مربوط به چوب و کاغذ در جهان را دارا می باشد.

اقتصاد سوئد (صنعت چوب و کاغذ)

اقتصاد سوئد (صنعت چوب و کاغذ)

صنایع مهندسی، مهم ترین بخش اقتصاد سوئد را تشکیل می دهند. از عوامل مهم پیشرفت در این بخش، بدست آوردن دانش فنی و تکنولوژی ساخت فولادهای مخصوص و با کیفیت در سطح جهان می باشد. در سال های اخیر بیش از ۶۲ درصد صنایع مهندسی از این کشور صادر می شود. صنایع اتومبیل سازی مهم ترین بخش صنایع مهندسی است. شرکت اسکانیا معروف ترین آن است که متورهای دیزلی و وسایل نقلیه سنگین و اتوبوس تولید می کند.

سیاست سوئد

نظام حکومتی سوئد مشروطه سلطنتی است و پادشاه در رأس آن قرار دارد. ولی پادشاه یک مقام تشریفاتی بوده و  قدرت سیاسی کمی دارد. که از وظایف پادشاه می توان به امضای استوار نامه سفیران، شرکت درجلسات مشورتی مربوط به دولت و پارلمان است. که نخست وزیر و شورای مشورتی امور خارجه پادشاه را از وضعیت داخلی و خارجی مطلع می کنند.

تشکیلات حکومتی سوئد شامل سه قوه مقننه، مجریه و قضائیه است. بر طبق قانون اساسی قدرت در دست دولت بوده و پادشاهی نقشی در آن ندارد. رئیس هیئت دولت نخست وزیر می باشد. که از میان احزاب ائتلافی کاندید شده و توسط رأی اکثریت نمایندگان مجلس انتخاب می شود. هیئت دولت هم از ۱۳ وزارتخانه تشکیل شده است.

پارلمان سوئد بالاترین مرجع قانون گذاری این کشور می باشد. اعضای پارلمان سوئد ۳۴۹ نفر می باشند که با رأی مستقیم مردم به مدت سه سال انتخاب می شوند. پارلمان سوئد فقط ۸ ماه در سال جلسه تشکیل می دهد و از ماه ژوئن تا سپتامبر تعطیل است.

سیاست سوئد ( پارلمان سوئد)

سیاست سوئد ( پارلمان سوئد)

سیستم قضایی سوئد آزاد و مستقل بوده و هیچ مقام و نهاد سیاسی دیگر از جمله دولت و پارلمان نمی توانند در امور آن دخالت کنند. این قوه از سه دادگاه ناحیه ای، استیناف و عالی تشکیل شده است. طبق قانون اساسی دادگاه عالی بالاترین مرجع قضایی کشور می باشد.

تاریخچه ای کوتاه

سوئد تاریخ متلاطمی را با توجه به دوره های برتری اقتصادی و سیاسی و نیز نزول و افول در سطوح بین المللی تجربه نموده است. سوئدی ها همواره ارتباط نزدیک و با ثبات با دریا داشته اند. دریای بالتیک و دریاهای شمالی تا راه آب های درون مرزی آن بیش از هر چیز دیگری تاریخ این ملت را شکل داده اند. وایکینگ­ها در سالهای ۸۰۰ پس از میلاد وارد عرصه جهانی شدند و با یورش های خشم آلود خود با کشتی های بلند و بزرگ، به سواحل بی دفاع می تاختند و به کشتار و غارت هر مکانی که به آن وارد می شدند­، می­پرداختند.

زمان های دور

تاریخ اسکاندیناوی به اتفاق آرا و نظرات کارشناسی، به ۱۲ هزار سال پیش و عقب نشینی های عصر یخبندان باز می گردد. آبگیرهایی از یخچال های طبیعی و دریا در پس این عقب نشینی بر جای ماندند و در سال ۲۰۰۰ قبل از میلاد شکلی شبه جزیره ای به آنچه که امروزه می بینیم، بخشیدند.

شکارچیان اولیه برای ذوب یخ ها و ایجاد زمین های کشاورزی و ماهیگیری وارد این سرزمین شدند. در خلال عصر آهن، قبایل مستقل در حوالی این سرزمین به سوریج و یا سرزمین سور ها شهرت یافتند.

سنگ طلسم وایکینگ ها

و در سواحل دریاچه والارن سکنی گزیدند. قسمت بزرگی از وایکینگ های سوئدی بیشتر به سمت شرق گرایش داشتند تا غرب و دلایل آنها برای این تمایل پیچیده است ، اما احتمال می رود که تفکرات جستجوگرایانه ، تجارت و پیروزی بر سایر اقوام مینای تصمیم گیری آنها بوده است. آنها به طور کامل، سرزمینی که امروز روسیه نامیده می شود را با کشتی هایشان در نوردیدند و به سمت جنوب شرقی و قسطنطنیه رهسپار شده و برخی از آنها نیز به آن امپراطوری گرویدند.

اطلاعات بیشتر در خصوص شور های اولیه طی حفاری ها و اکتشافات در بیرکا یا اولین شهر کوچک سوئد به دست آمده است. در سال های ۸۰۰ تا ۹۷۵ میلادی ، این شهر از مراکز تجاری با جمعیتی ۴۰ هزار نفری در کنار دریاچه به حساب می آمد که امروزه بسیاری از قبرها و نیز بقایای باستان شناسی در حوالی سواحل مالارن قابل مشاهده اند.

همچنین وایکینگ ها با سنگ های بلند طلسم اشان که بر روی آنها نوشته هایی حک شده است نیز شناخته می شوند. اکثر این سنگ ها در جنوب این کشور یافت می شوند اما یکی از این تخته سنگ ها در شمال دور و در استرشن در یمتلند دیده شده است.

قرون وسطی

مسیحیت به آرامی و با احتیاط به سوئد وارد شد و از تاخت و تازهای نظامی به خاطر آن خبری نبود. در قرن ۹ میلادی، راهب فرانکی با نام سنت آنسگر این اجازه را یافت تا مردم بیرکا را خطابه و موعظه نماید. و در حدود سال ۱۰۰۰ پس از میلاد، شاه اولف تیر انداز ، اولین پادشاه مسیحی سوئد، در کلیسای بیزانسی غسل تعمید داده شد، اما در جذب سوئدی ها به مذهب جدید ناموفق بود. در نیمه قرن ۱۲ میلادی، پادشاه اریک بدورتمن مدعی ، به مذهب مسیحیت در آمد اما سوئدی ها با شک و تردید، بت پرستی درنده خویی را ترک گفتند که وایکینگ ها به آهستگی و مدتها قبل، آن را به این سرزمین و مردمان آن تزریق نمودند.

اثر قوی دیگر قرون وسطی بر سوئد، تاثیر انجمن تجارت آلمانی ها (هانسا) بود که تجارت را در اکثر کشورهای شمال اروپا کنترل و هدایت می نمود. هانسا به خوبی در سوئد و خصوصا در سرزمین گوتلند ریشه دواند و از تجارت خوب با کشورهای حوزه بالتیک و آلمان بهره برد.

در قرن ۱۳ میلادی سوئد کنترل سرزمینی را عهده دار شد که بعدها نام فنلاند را بر آن گذاشتند و در دوره های متناوب در هماهنگی و نزاع با دانمارک به سر می برد. در سال ۱۳۹۷، دولت دانمارک تحت حکومت ملکه مارگارتا، سه کشور (دانمارک، نروژ و سوئد) را از طریق اتحادیه کالمار، با یکدیگر متحد و یگانه نمود.

گرچه دانمارک و نروژ تا سال ۱۸۱۴ میلادی به این اتحاد وفادار ماندند ، اما عضویت سوئد به بیش از یک قرن طوفانی و پر تلاطم تداوم نیافت. این کشور در سال ۱۵۲۳ از این اتحادیه به قلمرو سوئد و تحت حاکمیت گوستاو ۱ کناره گیری کرد.

اتحاد کالمار باعث شد تا یک سوئدی به نام انگل برکت در برابر مالیات های دانمارکی در سال ۱۴۳۴ شورش به پا نموده و استن استوره ، با پیروزی بر پادشاه دانمارک یعنی کریستین ۱ در جنگ برونکه برگ در سال ۱۴۷۱ آغاز گر تاریخ رسمی سوئد گردید.

در ۵۰ ساله آخر ، اتحاد کالمار به هر چیزی غیر از اتحادیه شبیه بود که با حمام خون ننگینی در استکهلم در سال ۱۵۲۰ و زمانی که کریستین ۲ پادشاه دانمارکی، ۸۲ تن از بهترین شهروندان سوئدی را در استور تور گت اعدام نمود ، خاتمه یافت.

استکهلم در قرون وسطی

سلسله سلطنتی

از اوایل قرن ۱۵ میلادی تا اوایل قرن ۲۰ ام ، تاریخ سوئد به خوبی به برهه هایی با حکومت های متفاوت سلطنتی تقسیم بندی می شود. زمانیکه پدر و دو عموهایش و نیز برادر خوانده اش در جریان حمام خون در استکهلم کشته شدند، گوستاو واسا در دانمارک در تبعید به سر می برد. وی شتاب زده به کشورش باز می گردد تا کنترل کشور را در همایش بگیرد و سولد را آزاد نماید. او در تاریخ ۶ جون ۱۵۲۳ میلادی به پادشاهی برگزیده شد، که این روز در تقویم سوئد به روز ملی تعبیر و گرامی داشته می شود واسا مدیری فوق العاده و نیز سیاستمدار و جنگجویی قابل بود. وی هانسا را مطیع خود نمود و فا. رت آن را کاهش داد و با هوشمندی تمام به کشاورزان غنی و افراد خاص و جنگاور توجه لجود، شورش ها را سرکوب نمود، در سال ۱۵۲۷ میلادی اصلاحات اساسی را ترتیب داد و کنترل کلیساها را به دست گرفت و قدرت و ثروت آنها را در مدت ۱۵ سال پس از این تاریخ از یکدیگر تفکیک نمود، اولین کتاب انجیل سوئدی در سال ۱۵۴۱ ظهور یافت، هدف وی کمتر مذهبی و بیشتر مالی و اقتصادی بود، برای خوشایند پادشاه هنری ۸ انگلستان، وی ثروت کلیساها را مفید یافت و گوستاو واسا بناهایی مانند قلعه – کاخ هایی در وادستنا ، او ده سالا و گریسهام را بنا نمود پسر بزرگ وی گوستاو ۴ آدولف. ثابت نمود که پادشاهی سلحشور ، مبارز و هوشمندتر است ،وی در جنگ های سی ساله از دریای بالتیک با موفقیت عبور نمود و به لیونیا (استونی و التون)، روسیه و لهستان که به “دریاچه سوئدی” شهرت یافته بود، وارد شد. در کشورش، وی اهورات را به صدر اعظم ہی نظیرش، اکسل او کسنستیرنا واگذار نمود. کسی که قلعه تیدو را در کنار دریاچه مالارن در ضلع جنوبی از آن خود نمود.wisa.ir

پادشاه گوستاو ۲ آدولف، یکی از بزرگترین نوابغ نظامی سوئد به شمار می آمد و اگر در خلال جنگ های سی ساله به قتل می رسید، می توانست تغییرات بیشتری را در نقشه اروپا صورت دهد.

تندیس گوستاو ۲ آدولف

وی در سن ۳۸ سالگی و در جنگ لوتزن که در سال ۱۶۳۲ کشته است. جنگی که در این سد با نیروهای نظامی امپراطوری روم مقدس در نبرد بود. همانند گوستاو واسا، وی نیز اقدامات بسیاری را جهت ترقی و پیشرفت سوئد انجام داد. شهرهای جدیدی را بنا نمود که بسیاری از آنها مانند امیو و لولیو در شمال این کشور واقعند و ایجاد شهر گوتنبرگ نیز از بزرگترین یادگارهای وی می باشد.wisa.ir

پس از پادشاه گوستاو ۲ آدولف، دخترش کریستینا جانشین او شد. کودکی که به نفع پسر عمویش کارل ۱۰ در سال ۱۶۵۴ از قدرت کناره گرفت. در زمان حکمرانی کارل، نبوغ نیروی نظامی سلسله واسا مجدداً شکوفا شد. وی در سال ۱۶۵۸ و با گذر از یخ ها به دانمارک حمله نموده و دانمارکی ها را مجبور به تقدیم مناطقی نمود که امروزه اسکُنه، هاللند، بلکینگ و گوتلند نام دارند.

ملکه کریستینیا

پادشاه سلحشور، کارل گوستاو ۲ آدولف، دخترش کریستینا را همانند یک پسر بزرگ کرد. یک مفسر نقل می کند که : فراگیری علم برای کریستینا به مانند خیاطی برای سایر زنان اهمیت داشت. وی در زمان فوت پدرش در لوتزن تنها ۶ سال داشت و قلمرویی را به ارث برد که حضور صدر اعظم نیرومند پدرش اکسل اوکسنستیرنه به عنوان نائب السلطنه در کنارش غنیمتی به حساب می آمد. در حدود ۱۶ سالگی کریستینا شروع به شرکت در جلسات شوراها نمود و در همان زمان و در سال ۱۶۶۴ به ملکه ای بدل شد که به خوبی روش های حکمرانی و اداره کشور را درک می کرد.

وی ریاست دیوان مجلل سبک باروک را بر عهده گرفت که در آن دربار با افراد نخبه­ی جوان در ارتباط بود و آنها وظیفه آموزش به وی و تیز طنازی و بذله گویی در محضرش را بر عهده داشتند، اما در سال­های بعد وی از این نقش خود در حکومت آزرده خطر گردیده و با صدر اعظم اش وارد درگیری و کشمکش شد.

یکی از دلایل کناره گیری وی از حکومت در ۱۶۵۴ به افزایش حس همدلی با اعتقادات کلیسای کاتولیک رومی بود که در وی بی میلی به ازدواج را موجب گردید. او به روم سفر کرد، جایی که در آن تغییر کیش داده و آن را رسماً اعلام نمود. وی با این کار افراد نزدیک و آشنایت را شکه کرد . پاسخ وی به پرسش های متعجانه این بود که: مردان هیچ نمی تواند تحسین کننده باشند و هیچگاه تائید کننده عملی نیستند که خود از انجام آن ناتوانند.

در سال ۱۶۹۷، پسر پادشاه کارل ۱۲ ، قلمروی غنی پادشاهی را با بسیاری از دارایی های برون مرزی و نیز جنگ، به ارث برد. علاوه بر این ، سوئدی ها به کارل ۱۲ به چشم یک قهرمان رومانتیک نظامی نیز می­نگریستند. در واقع، پس از حملات موفقیت آمیز او در اروپا، ارتش وی توسط پطر کبیر روسیه در سال ۱۷۰۹ میلادی و در جنگ پولتاوا در اوکراین نابود گردید و از بین رفت.

تاریخ سوئد ( ملکه کریستینیا)

تاریخ سوئد ( ملکه کریستینیا)

۲۰ هزار سوئدی ارتش وی به واسطه ۵۰ هزار نیروی نظامی روس قتل عام شدند و تنها ۱۵۰۰ نفر از این ارتش باقی ماند که به همراه پادشاه به جنوب ترکیه گریختند. کارل به مدت ۵ سال در ترکیه اقامت نمود . در نهایت تصمیم گرفت که به موطن خود باز گردد و مسافت ۲۱۰۰ کیلومتری اروپا به اسکاندیناوی را ۱۵ روزه با مرکب و سوار طی نمود. ، وی در سال ۱۷۱۸ و در آنسوی مرز بوحوسان هنگام نبرد با نروژی ها در دژ فردریکستن در نروژ به قتل رسید.

او هیچگاه فرصت نکرد تا موقعیت خود را در طول ۱۸ سال فرمانروایی اش در پایتخت سوئد تثبیت نماید و مرگ وی نه تنها په سلسله واسا پایان داد، بلکه بر جایگاه سوئد به عنوان یک قدرت بزرگ اروپایی نقطه پایان گذارد.

آزادی و روشن فکری

ورود به عصر آزادی و روشن فکری با انتقال قدرت از سیستم پادشاهی به پارلمان صورت گرفت. همچنین در این دوره نبوغ سوئدی در ابداعات ظهور یافت و منجر به توسعه و گسترش های عملی صنعتی در اواخر قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰ میلادی گردید.

گیاه شناسی با نام لنین ۱۷۰۷-۷۸ گیاهان را طبقه بندی نمود، ستاره شناس أندرس سلسیوس ۱۷۰۱-۴۴، ۱۰۰ درجه در دماسنج را ابداع نمود. همچنین تعداد دیگری از شیمی دان های موفق مانند شیله ۱۷۴۲-۸۶ برای اولین بار اجزای ترکیب کننده هوا را به اکسیژن و نیتروژن تجزیه نمودند.

آزادی ها، مدت زیادی به طول نینجامید. گوستاو ۳ در سال ۱۷۷۱ بر تخت پادشاهی نشست و منش و روش مطلق گرایی و استبدادی را در پیش گرفت. گرچه وی فرهنگ سوئدی ملی را بنیان نهاد و زمان حکمرانی وی به دوره روشن فکری گوستاوها مشهور بود. او خانه اپرای سلطنتی استکهلم و تئاتر دراماتیک سلطنتی را تاسیس نمود و تئاتر را به دربار در وتنیگلم انتقال داد تا ویترینی باشد برای استعدادهای سوئدی. پادشاه گوستاو ۳ نویسنده خوبی نیز بود. از این رو افراد ادبی را با تاسیس آکادمی های موسیقی، هنر و ادبیات ، تاریخ و آثار باستانی جذب نمود.

أندرس سلسیوس

أندرس سلسیوس

پادشاه نتوانست از جنگ با روسیه که سرو صدای آن تا قرن ۱۹ میلادی ادامه داشت، چشم پوشی کند. هنچنین دیکتاتوری رو به رشد وی نتوانست مخل قدرت خانواده های اشرافی شود و آنها اختیارات و قدرت خود را با وجود پادشاه گوستاو در حاشیه می دیدند. از این رو توطئه ای برای قتل وی چیدند و گوستاو در یک اپرای بالماسکه به قتل رسید.

ساخت سوئد مدرن

با پایان عصر گوستاوها ، سوئد در سال ۱۸۰۸ فنلاند را به روسیه پس از دو سال جنگ خونین واگذار نمود. اولین دهه قرن ۱۹ با تغییرات چشمگیری در زمینه های فرهنگی، قانون اساسی، سیاست خارجی و مهمترین آنها در سیستم حکومتی سلسله ای و پادشاهی آغاز گردید.

در سال ۱۸۱۰ پارلمان با استفاده از قانون اساسی مکتوب، از ارتشبد فرانسوی ناپلئون یعنی جان باپتیست برنادو دعوت کرد تا ولیعهد این کشور شود. این انتخاب عجیب بود به این خاطر که در گذشته برناردو در دانمارک در انتظار و مترصد حمله به سوئد بود. نیاز به وجود ولیعهدی با ثبات حس می شد و از آنجا که سوئدی ها به فردریک ۶ دانمارک اعتماد نداشتند، کاندیدای مهم دیگر برای تصدی این پست برناردو بود تا بتواند از عهده نا آرامی های داخلی برآید.

درگیری بلند مدت سوئد با روسیه در سال ۱۸۰۹ با واگذاری فنلاند به سزار الکساندر به پایان رسید. پس از آن سوئد نیمه دوم قرن ۱۹ را به توسعه داخلی کشورش با استفاده از انقلاب صنعتی دیرهنگام، بهره مندی از دارایی هایش در معادن ،برشکاری و تولید تراشه های چوب و پیشرفت و موفقیت در زمینه های ابداعی مانند اختراع دینامیت توسط الفرد نوبل و کشف کبریت بی خطر توسط گوستاو پرداخت.

پیشرفت هایی نیز در زمینه جنبش های مردمی، اتحادیه گرایی و جنبش های هیجان آور زنان و دموکراسی اجتماعی در این دوران در سوئد مشاهده شد. با این حال مسائل سیاسی هنوز در این کشور نیازمند توجه بود. در سال ۱۸۱۴، دانمارکی ها نروژ را به سوئد تسلیم نمودند اما نروژی ها مخالفت نموده و پارلمان مستقلی را برای خودشان تشکیل دادند. .

در سال ۱۸۱۸ ولیعهد، پادشاه ( کارل ۱۶) سوئد- نروژ گردید. وی آنقدر درایت داشت که به خوبی و بی نقص حکمرانی کند، اما حس رشد یابنده هویت ملی و رنسانس فرهنگی، نروژ را در مسیر استقلال قرار داد. اختلاف میان دو کشور تا سال ۱۹۰۵ به تدریج افزایش یافت و اتحاد میان سوئد و نروژ در این زمان به پایان رسید.

علاوه بر این، بحران کشاورزی در دهه ۱۸۸۰ موجبات مهاجرت حدود یک میلیون نفر از – مردم را در دهه ۱۹۳۰ فراهم نمود. بسیاری از سوئدی ها در شمال آمریکا مستقر شدند و در ایالاتی چون مینه سوتا و ویسکانسین ، حداقل یک نسل به زبان سوئدی تکلم می کردند. هر سال، بسیاری از نخستین مهاجران این کشور به موطن اصلی خود یعنی سوئد باز می گردند تا پیوند خود را با ریشه­ها و اصالت هایشان محفوظ بدارند.

قرن بیستم و پس از آن

علیرغم موفقیت­های قرن ۱۹ ام شامل تأسیس شبکه راه آهن، آموزش جهانی و عرضه مناسب مواد خام ، سوئد به عنوان کشوری فقیر پا به قرن بیستم گذارد ، به طوریکه ۸۰ درصد جمعیت آن درگیر با صنایع روستایی بودند. انقلاب صنعتی در ابتدا فقر را برای این کشور به همراه داشت اما صنعتی سازی در خلال جنگ جهانی دوم شتاب گرفت و تقاضا برای کالاهای سوئدی، امیدها را زنده کرد گرچه تبعات رکود بزرگ اروپا به سرعت دامان این کشور را گرفت و آن را دچار بحران بیکاری نمود.

اعتصاب ها آغاز شدند و یکی از آنها به واقعه ای تراژیک در سال ۱۹۳۱ منجر گردید که در آن سربازان به روی اعتصاب کنندگان از انگرمانلند آتش گشودند و بسیاری را زخمی نموده و ۵ نفر را به قتل رساندند. تغییرات سیاسی به تدریج و بدون خونریزی اتفاق افتادند، حق رأی در سال ۱۹۲۱ در این کشور به تصویب رسید که از این طریق انتخاب احزاب سیاسی و حکومت های دموکراتیک انجام می پذیرفت.

شبکه راه آهن سوئد

شبکه راه آهن سوئد

در اوایل دهه ۱۹۰۰، حکومت سلطنتی، خود را با فشارهایی مبنی بر کناره گیری پادشاه گوستاو ۵ مواجه دید، گرچه این پادشاه پس از جنگ جهانی اول یک حاکم محبوب و مردمی بود. نوه پسری بزرگش، یعنی پادشاه کارل گوستاو ۱۶، اقدامات بسیاری انجام داد تا حکومت سلطنتی را حفظ کند.

این قرن، قرن دموکراسی اجتماعی و بی طرفی ملی برای سوئد بود، با اینکه در سازمان ملل عضوی فعال به شمار می رفت. دموکرات های اجتماعی در ۷۰ سال اخیر اغلب قدرت را در دست داشته اند. حتی در زمان حکومت میانه روها لیبرال ها و احزاب مرکزی، تفاوت های میان احزاب راست و چپ موجب شکاف عمیق میان ایدئولوژی های مخالف همچون سایر کشورها نگردید. همچنین رویداد شدیدا غم انگیز ترور نخست وزیر دموکراتیک اجتماعی یعنی اولف پلمه در ۱۹۸۶ به عدم ثبات بیشتر منجر نشد، گر چه مرگ وی پایه های اعتماد ملی را لرزاند.

سوئد در سال ۱۹۹۵ به اتحادیه اروپا پیوست، اما تصمیم گرفت تا به واحد پول اروپا یعنی پور و نهیوندد، در سال ۲۰۰۳، طرح پذیرش یورو از طریق برگزاری یک رفراندوم عمومی رد شد، در سال های اخیر رشد اقتصاد سوئدی ها از اغلب کشورهای حوزه یورو سریع تر بوده و از رویکرد سوسیالیستی به اقتصادی با رویکرد بازار آزاد و لیبرال تر تغییر یافته است.

در سال ۲۰۰۶، ائتلافی از احزاه محافظه کار لیبرال به قدرت رسیدند که اکثر آرا را از آن خود نموده و به ۱۲ سال حکومت دموکراتیک اجتماعی پایان دادند.

پادشاه کارل گوستاو ۱۶ و ملکه سیلویا

نقاط عطف تاریخی

در سال ۹۴ پس از میلاد تاریخدان رومی­، تاسیتوس به قوم «سوار» اشاره می­کند.

قرون ۸ تا ۱۱ میلادی. وایکینگ های سوئدی از طریق قسطنطنیه خود را به روسیه رساندند.

۸۲۹-۳۱ میلادی. سنت انسگر تلاش می کند تا مسیحیت را به این سرزمین معرفی نماید.

۹۹۳ تا ۱۰۲۴ میلادی. فرمانروایی اولف، اولین پادشاه مسیحی سوئد آغاز می شود.

۱۱۵۰-۶۰ میلادی. اریک پدورسن غسل تعمید داده شد، مسیحیت را گسترش داد و فنلاند را تصرف نمود. (۱۱۵۷ میلادی) –

قرن ۱۲. اتحادیه بازرگانان تجارت را آغاز نمود.

۱۳۹۷ میلادی. دانمارک، سوئد و نروژ با هم متحد و یگانه شدند.

۱۴۳۵ میلادی. اولین پارلمان این کشور تشکیل شد.

۱۵۲۰ میلادی. قتل عام استکهلم.

۱۵۲۳ میلادی. گوستاو واسا به عنوان پادشاه انتخاب شد و دولت سوئد و سلسله واسا را پایه گذاری نمود.

۱۵۲۷ میلادی. گوستاو واسا اصلاحات را اجرا نمود.

۱۷۱۸ میلادی. کارل ۱۲ به قتل و سلسله واسا به پایان رسید.

۱۷۱۸-۷۱ میلادی. عصر آزادی؛ پارلمان سوئد قدرت را در دست گرفت.

قرن ۱۸ میلادی. گوستاو ۳ فرهنگ و هنر را توسعه بخشید.

۱۸۰۸-۹ میلادی، سوئد، فنلاند را به روسیه واگذار کرد.

۱۸۱۰ میلادی. ارتشبد فرانسوی جان باپتیست برنادو ولیعهد سوئد شد.

۱۸۱۴ میلادی. دانمارکی ها، نروژ را به سوئد واگذار نمودند.

۱۸۱۸ میلادی. ولیعهد ، پادشاه کارل ۱۶ سوئد-نروژ گردید.

دهه ۹۰-۱۸۸۰ میلادی. انقلاب صنعتی آغاز شد. بحران کشاورزی موجب شد تا بسیاری از مردم، کشور خود را ترک گفته و مهاجرت کنند.

۱۹۰۵ میلادی. نروژ استقلال یافت.

۱۹۱۴-۱۸ میلادی. در جنگ اول جهانی سوئد بی طرف باقی ماند.

۱۹۸۹-۴۵ میلادی. در جنگ دوم جهانی نیز این کشور اعلام بی طرفی کرد.

۱۹۸۶ میلادی. نخست وزیر اولف پلمه ترور شد.

۱۹۹۵ میلادی. سوئد به اتحادیه اروپا پیوست.

۲۰۰۰ میلادی. کلیسا پس از ۴۰۰ سال از حکومت جدا شد.

۲۰۰۳ میلادی. وزیر خارجه آنا لیند به قتل رسید. سوئد با برگزاری رفراندومی پذیرش یورو را رد نمود.

۲۰۰۶ میلادی. ائتلاف راست به رهبری حزب میانه رو در انتخابات به پیروزی رسیدند.

 

آژانس مسافرتی شمیران گشت

تلفن تماس: ۲۶۲۰۶۳۵۷  ۲۶۲۰۶۴۷۹

آدرس آژانس : در گوگل بنویسید آژانس شمیران گشت

 

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا:

تاکنون رأی داده نشده ! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کنید

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!