جمهوری لهستان یکی از کشورهای اروپای مرکزی به شمار می آید.این کشور دارای تاریخچه ای طولانی و اقتصاد رو به رشد خوبی است. این کشور دارای جنگل های زیادی می باشد، که جاذبه های طبیعی بسیار زیبا و چشم نواز در خود جا داده است.  از سفر به لهستان پشیمان نمی شوید.لهستان دارای بناهای تاریخی ارزشمند فراوانی است به طوری که با دیدن کاخ ها و قلعه ها در این کشور باعث میشود در طول زمان سفر کرده و لذت ببریم. 

اگر قصد اخذ ویزای لهستان را دارید میتوانید فرم ویزای لهستان را در سایت ما wisa.ir تکمیل کنید. دارای برنامه فرهنگی فراوان از جمله: فستیوال فیلم و موزیک، برنامه های ورزشی با رقص نور، تالارهای ارکست سمفونی با هنرمندان چیره دست و … می باشد.

جغرافیای طبیعی لهستان

نقشه لهستان

نقشه لهستان

کشور لهستان در منطقه اروپای شرقی و مرکزی در ۲۵ درجه شمالی و ۲۰ درجه شرقی واقع است. کشور لهستان از غرب با آلمان، از جنوب با اسلواکی و جمهوری چک، از  شرق با اوکراین و روسیه، از شمال با لیتوانی و بندر کالینینگراد روسیه همسایه است. این کشور از نظر وسعت پنجمین کشور اروپا و شصت و نهمین کشور جهان به حساب می آید. بیشتر خاک این کشور مسطح ودر جنوب آن مناطق کوهستانی وجود دارد که دارای رشته کوه های فراوان است.

خطوط ساحلی وسیعی در شمال و در سواحل دریای بالتیک واقع است، که از خلیج پومرانیا تا خلیج گدانسک امتداد دارد. و باتوجه به دارا بودن بندرگاه های مهم و ارتباط آن با آبهای آزاد صنعت کشتی سازی در این مکان فراهم شده است. منابع طبیعی این کشور میتوان به : زغال سنگ، مس، سولفور، گاز طبیعی، نقره، سرب، نمک و تولیدات کشاورزی به غلات، سیب زمینی، محصولات باغی، چغندر قند و دانه های روغنی اشاره کرد.

جغرافیای انسانی

جمعیت کشور لهستان

جمعیت کشور لهستان

جمعیت لهستان: بر اساس آخرین آمار منتشر شده جمعیت آن ۳۸/۶۲۳/۰۰۰ نفر هستند که در این کشور نرخ زاد ولد کم بوده و جمعیت رو به رشد ندارد.

نژاد: ریشه اصلی این کشور به سیلیسیان و کاشوبیان باز می گردد. که بیشتر جمعیت آن از این ریشه برخوردار هستند

لهستان از نظر جمعیت هشتمین کشور  پر جمعیت اروپا و ششمین کشور اتحادیه اروپا محسوب می شود. در حدود ۶۰ درصد مردم  در شهرها زندگی می کنند که بیشترین جمعیت شهر نشینی را ورشو پایتخت این کشور با ۱/۷۵ میلیون نفر داراست. چند شهر بزرگ لهستان را نام می بریم: شهر ووج ۱/۳ میلیون نفر، شهر کراکف ۱/۳میلیون نفر، شهر های ساحلی گدانسک، سوپوت و گدینیا هر کدام بیش از ۱ میلیون نفر و شهرهای پزنان، وروسواف و اشتچچین نیز هر کدام در حدود ۹۰۰ هزار نفر جمعیت دارند.

دین: دین اصلی مردم لهستان مسیحی است.  که ۹۵ درصد آنها پیرو مذهب کاتولیک رومن و ۵ درصد بقیه نیز پیرو مذاهب ارتدکس و پروتستان هستند. مردم لهستان به دین خود اهمیت زیادی می دهند به طوری که ۴۸ درصد آنها به صورت  منظم و مرتب در آیین دینی خود شرکت می کنند که در بین کشورهای اروپایی لهستانی ها جزء معتقدین راستین کلیسای کاتولیک رم محسوب می شوند.

زبان: زبان اصلی این کشور لهستانی است که در گروه زبان های اسلاوی غربی قرار دارد. حروف الفبای لهستانی به جز چند مورد به زبان لاتین شباهت دارد.

تاریخ لهستان

تاریخ لهستان

تاریخ لهستان

بر اساس اسناد تاریخی اولین دولت در لهستان اواخر قرن دهم میلادی توسط مشکوی تأسیس شد. که در این دوره لهستانی ها دین مسیحیت رو انتخاب کردندو شهر گنییزنو در غرب کشور را به عنوان اولین پایتخت خود انتخاب کردند. لهستان در قرن های ۱۴ و ۱۵ شاهد جنگ های زیادی بودند که مهمترین نبرد آنها تاتبرگ بود. در سال۱۶۱۰ سلسله واسا تشکیل گردید و لهستان تحت این سلسله با سوئد، روسیه و ترکیه جنگید. که باعث شد بخش اعظمی از خاک کشور اشغال گردد.

طی سال های ۱۶۶۰ تا ۱۶۶۷ لهستان بخش های شرقی خود را از دست داد و اوکراین به روسیه واگذار گردید. طی سالها ۱۷۷۲، ۱۷۹۳ و ۱۷۹۵ سال های بسیار سخت برای لهستان بودبه طوری باعث شد تا بسیاری از لهستانی ها از کشور فرار کنند. لهستان که قربانی طمع همسایگان خود پروس، روسیه و اتریش گردیده بود در ۲۴ اکتبر سال ۱۷۹۵ از نقشه جغرافیا محو شد.

لهستان طی جنگ جهانی اول

لهستان در جنگ جهانی

لهستان در جنگ جهانی

در جنگ جهانی اول، در جنگ روسیه با کشور های آلمان و جمهوری اتریش-مجارستان خاک لهستان مورد تجاوز این کشورها قرار گرفت که در این دوره خسارت های زیادی به مردم وارد شد که در پایان جنگ رهبران لهستان حمایت متفقین از جمله فرانسه را برای تشکیل کشور مستقل بدست آوردند. در سال ۱۹۱۸ لهستان به رهبری یوزف پیلسودسکی اسقلال پیدا کرد. ویلسون رییس جمهور آمریکادر ماده ۱۴ اعلامیه مشهور خود در این سال به استقلال لهستان تأکید کرد.

لهستان در جنگ جهانی دوم

این کشور طی جنگ جهانی دوم شاهد آماج حملات اشغالگران نازی بودو سپس شوروی برای بیرون راندن نازی ها وارد این کشور شد که سرانجام باعث شد تمام نهادهای سیاسی و نظامی و زیر ساختی این کشور نابود شود که سرانجام توسط شوروی اشغال شد و جنگ پایان یافت اما مردم لهستان کشورشان شکست سنگینی را تجربه کرد که بیش از ۶ میلیون غیر نظامی در این جنگ کشته شدند بسیاری از آنها به دلیل بیماری های شایع و گرسنگی درگدشتند. تعداد زیادی از آنها آواره شدند و پس از آن در کشورهای اروپایی و آمریکا اقامت گزیدند.

لهستان در جنگ

لهستان در جنگ

دوران پس از جنگ جهانی دوم

با اولین انتخابات سراسری در سال ۱۹۴۷ وادیسواف گومولکا بعنوان رئیس جمهور لهستان انتخاب شد. در طی دهه ۱۹۶۰ اعتصابات سراسری دانشجویان سرکوب شد و دولت با حمایت مردم عملیات یهودی ستیزی را انجام داد که موجب شد تعداد یهودیان اندک آن مهاجرت کنند. در دهه ۱۹۷۰ شرایط زندگی به دلیل ناریضی بودن از کار و افزایش قیمت ها به ویژه مواد غذایی سخت شده بود. که باعث ناآرامی و اعتراضات شدکه در پی آن در سال ۱۹۸۰ کشور با بحران عمیق اقتصادی و اعتصابات در کارخانه کشتی سازی رو به رو شد.

لهستان درطی روند اصلاحات

با تغییر نظام کمونیستی در سال۱۹۸۹ مجلس نمایندگان با اصلاح قانون اساسی در این کشور موجب تغییرات سیاسی و اقتصادی کشور شد. که از نظر سیاسی این کشور از جمهوری مردمی به جمهوری لهستان تغییر نام یافت. و از نظر اقتصادی، سیستم بازار اقتصاد آزاد را جایگزین اقتصاد متمرکز کردند. اولین دوره ریاست جمهوری در این کشور برگذار شد لخ واسا رئیس جمهور  شد. در نوامر سال ۱۹۹۵ لهستان دومین انتخابات ریاست جمهوری بعد از تغییر نظام کمونیستی انجام شد که آلکساندر کواشنییفسکی بر لخ والسا پیروز شد.

در آوریل سال ۱۹۹۹لهستان به صورت رسمی به عضویت سازمان پیمان آتلانتیک درآمد. در سال۲۰۰۰ هم سومین انتخابات ریاست جمهوری با پیروزی کواشنییفسکی همراه بود. در سال ۲۰۰۳ میلادی لهستان همراه با آمریکا تعداد زیادی نیروی نظامی در جریان حمله به عراق، به این کشور فرستاد و موجب شد بخش های مرکزی عراق تحت کنترل نیروهای لهستانی باشد.

مهم ترین اتفاق در لهستان پس از سقوط کمونیسم میتوان به عضویت درآمدن آن در اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۴ میلادی اشاره کرد.

 

فرهنگ مردم لهستان

فرهنگ غنی مردم لهستان

فرهنگ غنی مردم لهستان

فرهنگ غنی مردم لهستان به تاریخچه هزار ساله آن بر می گردد. که زادگاه تعداد زیادی از افراد مشهور مثل: پاپ ژان پل دوم، ماری کوری، نیکلاس کپرنیک، فردریک شوپن و کاژیمیژ پوافسکی بوده است.

ادبیات: سرآغاز ادبیات این منطقه به دست نوشته های بومیان در قرن ۱۴ میلادی بر می گردد. در قرن۱۶ میلادی دیوان شعر یان کوخانوفسکی، اثر برجسته ادبیات رنسانس اروپایی بوده است. که در قرن۱۹ به فرانسوی ترجمه شد و در دنیا مطرح گردید.قسمت زیادی از ادبیات رمانتیک در قرن۱۹ و ۲۰ مربوط به استقلال این کشور می باشد.

هنریک استانکیه ویچ رمان نویس مشهور لهستانی در سال ۱۹۰۵ میلادی برنده جایزه نوبل ادبیات شد. وی سنت های تاریخی و رومانتیکی این کشور را مورد ستایش قرار داده است. از دانشمندان مشهور هم به نیکلاس کپرنیک میتوان اشاره کرد. که نقش مهمی در علم فیزیک و ستاره شناسی داشته است. او نظرات جدیدی در مورد منظومه شمسی ارائه کرد.

نقاشی در لهستان

نقاشی در لهستان

نقاشی: نقاشی ها به جا مانده در موزه های این کشور نشان دهنده تحولات تاریخی لهستان و اروپاست.که ماتی کو نقاش معروف در این زمینه است.

موسیقی: بخش مهمی از فرهنگ مردم لهستان را موسیقی تشکیل می دهد. بزرگترین آهنگ ساز لهستانی فردریک شوپن است. در قرن ۲۰ میلادی با ظهور پیانو موسیقی در لهستان شهرت زیادی پیدا کرد.

آداب ورسوم فرهنگی: مردم لهستان در طی دهه های اخیر آداب و رسوم به جا مانده از مذهب مسیحیت را ارج نهاده و هر ساله در اواخر ماه اوت مراسم جشن خرمن و شکر گزاری به در گاه خداوند به کمک کلیساهای کاتولیک، پروپستان و ارتدکس برگزار می کنند که بسیار جالب و دیدنی است. که نوازندگان موسیقی می نوازند و مردم هم با لباس های محلی به صورت دست جمعی و تک خوانی آواز می خوانند.

فرهنگ مردم لهستان (مراسم شاد و محلی مردم لهستان)

فرهنگ مردم لهستان (مراسم شاد و محلی مردم لهستان)

وضعیت زنان در لهستان: با اصلاحات سیاسی در این کشور در دهه ۱۹۹۰ باعث شد تا زنان از آزادی و حقوق بیشتری برخوردار شوند. براساس قانون اساسی لهستان زنان از حقوق مساوی با مردان در همه جنبه های زندگی برخوردارند و هر گونه تبعیض بین زنان و مردان غیر قانونی است. در این راستا مجلس نمایندگان لهستان لایحه ای را مصوب کردند که زنان شاغل در نهاد ها و مؤسسات دولتی نباید کمتر از ۴۰ درصد مردان شاغل در آنجا باشند.

وضعیت آموزشی لهستان

لهستان را میتوان یکی از کشور های پیشرو در بین کشورهای تحصیل کرده اروپایی دانست. نسخه های قدیمی کاتولیکی به جا مانده در کتابخانه کراکف نشان دهنده قدمت دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی این کشور است. دانشگاه یاگیلونی کراکف در سال ۱۳۶۴ میلادی در دوران پادشاهی کاژیمیژ سوم تأسیس شد که یکی از بزرگترین دانشگاههای آن زمان بوده است.

اهداف راهبردی علوم در قاون اساسی لهستان به صورت زیر است:

  • تحصیل و کسب آخرین دستاوردها و فناوری های جدید جهان
  • بکار گیری علوم و فنون جدید موجود در دنیا در کشور و همکاری علمی با جهان

وضعیت مؤسسات آموزش عالی در لهستان

بزرگترین مراکز آموزش عالی در شهر ورشو واقع است.که بزرگترین دانشگاه لهستان، دانشگاه ورشو است که حدود ۶۰ هزار دانشجو مشغول به تحصیل هستند. علاوه بر شهر ورشو دانشگاههای بزرگ دیگر در شهر های کراکف، وروسواف، پزنان، ووج، لوبلین، گدانسک و کاتوویسه واقع هستند.

۴۱ درصد دانشجویان شاغل به تحصیل در این دانشگاهها تحصیل می کنند. و بیش از ۵۲ درصد دانشجویان در لهستان به صورت تمام وقت تحصیل می کنند.

دانشگاههای لهستان

دانشگاههای لهستان

تعدادی از دانشگاههای ممتاز دولتی و خصوصی لهستان:

دانشگاههای ممتاز دولتی لهستان، دانشگاه شهر ورشو، دانشگاه یاگیلونی شهر کراکف، دانشگاه فنی شهر ورشو، دانشگاه آدام میسکه ویچ شهر پزنان، مرکز آموزش عالی اقتصاد ورشو، دانشگاه فنی شهر وروسوا، دانشگاه معدن و متالوژی شهر کراکف، آکادمی علوم پزشکی شهر  پزنان، دانشگاه شهر وروسواو، دانشگاه فنی شهر گدانسک، دانشگاه مدیریت و برنامه ریزی شهر ورشو

کتابخانه: در حدود ۱۲۰۰ کتابخانه تحقیقاتی و تخصصی در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی وجود دارد که مهمترین آنها کتابخانه ملی ورشو دارای ۴/۷ میلیون نسخه کتاب، کتابخانه دانشگاه یاگیلونی کراکف، کتابخانه دانشگاه کاتولیکی لوبلین و کتابخانه مرکزی آمار لهستان هستند.

اوضاع اقتصادی کشور لهستان

برنامه های اقتصادی دولت لهستان بر پایه موارد زیر صورت گرفته است:

  • تفاهم هر بیشتر دولت، بانک مرکزی و شورای سیاست گذاری پولی
  • کاستن از هزینه های جاری دولت
  • تکمیل سیاست خصوصی سازی
  • آزاد سازی اقتصادی از طریق تسهیل قوانین مالیاتی و جذب سرمایه شرکت های خارجی
  • ارائه تسهیلات بیشتر برای کسب کار های کوچک
  • ارتقاء سطح زنگی مردم در راستای کشورهای اتحادیه اروپا

کشور لهستان دارای مخازن بزرگ زغال سنگ، مس، فولاد و… است. صادرات زغال سنگ از گذشته مهم ترین منبع درآمد این کشور بوده، به طوری که بیش از ۴۰ معدن زغال سنگ در حال فعالیت هستند.

امروزه پایه اصلی صنایع این کشور حول محور تولید خودرو، کشتی سازی، پتروشیمی، ابزارآلات ماشین، کود شیمیایی، لوازم التریکی و الترونیکی می باشد.

پارلمان لهستان

پارلمان لهستان

ساختار سیاسی لهستان

سیستم حکومتی لهستان دمکراسی پارلمانی است. براساس قانون اساسی قوه مجریه از رئیس جمهور و نخست وزیر تشکیل شده است. رئیس جمهور طی انتخابات سراسری و رای مستقیم مردم  به مدت ۵ سال و نخست وزیر نیز توسط پارلمان انتخاب می شود. رئیس جمهور فرماندهی کل نیروهای مسلح را بر عهده دارد.و همچنین قضات، سفرا، مقامات بلند پایه ارتش را منصوب می کند.

 

آژانس مسافرتی شمیران گشت

تلفن تماس: ۲۶۲۰۶۳۵۷  ۲۶۲۰۶۴۷۹

آدرس آژانس : در گوگل بنویسید آژانس شمیران گشت

 

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز 4.4 / 5. تعداد آرا: 16

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!