مالت مجمع الجزایری در قلب مدیترانه است. به علت اینکه جغرافیای مالت در یک مکان استراتژیک بوده است تاریخ مالت را پر تلاطم کرده است. اقتصاد مالت در زمینه صنایع الکترونیکی و گردشگری پیشرفت خوبی داشته است. فرهنگ مالت تأثیر گرفته از دیگر کشورها در گذشته بوده است.

مالت

مالت

اگر قصد سفر به مالت را دارید و می خواهید ویزای مالت را دریافت کنید لازم است. فرم ویزای مالت را تکمیل نمایید. تا همکاران ما در اسرع وقت به اوامر شما رسیدگی کنند. اگر می خواهید از تورهای مسافرتی ما استفاده کنید به سایت شمیران گشت مراجعه کنید.

جغرافیای مالت

اگر به نقشه جغرافیایی نگاهی بکنید کشور مالت را در قاره اروپا و بصورت جزیره ای در مرکز دریای مدیترانه خواهید یافت. موقعیت مکانی آن به این صورت است که در ۲۹۰ کیلومتری سواحل آفریقا (کشور لیبی)، ۹۳ کیلومتری جنوب ایتالیا (جزیره سیسیل) قرار گرفته است. پس نزدیک ترین کشورها به آن ایتالیا، تونس و لیبی  می باشد.

جغرافیای مالت

جغرافیای مالت

کشور مالت روی هم رفته از ۶ جزیره درست شده است. که سه جزیره اصلی و مسکونی آن مالتا (Malta)، گُزو (Gozo)، و کومینو (Comino) و سه جزیره دیگر آن به نام های کومینوتو (Cominotto) و فیلفلا (Filfla) و سنت پاول (St. Paul) غیر مسکونی می باشند که بیشتر جنبه توریستی و گردشگری دارند. وسعت این جزایر روی هم ۳۱۶ کیلومتر مربع است.

ناهمواری های این مجمع الجزایر خیلی کم است. که اکثر نقاط آن هموار و کم ارتفاع هستند. که بلندترین نقطه آن در جنوب غربی جزیره اصلی(مالتا) با ارتفاع ۲۵۳ متر از سطح دریا قرار دارد. در جزیره گزو هم تادبیگی با ارتفاع ۱۹۰ متر بلنترین نقطه این جزیره است.

بیشتر زمین های مالت سنگلاخی است که باعث شده درختان کمی داشته باشد و سبزه ها کمتر برویند. اما در برخی از دره های آن خاک مناسبی دارند. برای مثال در قسمت های جنوبی جنگل های بوسکت (Buskett) در دره ای پر آب و در میان تخته سنگ ها قرار گرفته اند. درختان پرتقال و صنوبر بیشتر درختان جنگل بوسکت را تشکیل می دهند.

جغرافیای مالت (سواحل زیبا)

جغرافیای مالت (سواحل زیبا)

این کشور به خاطر داشتن سواحل زیبا و دیدنی معروف شده است. سواحل این کشور از جذاب ترین و بهترین سواحل در مدیترانه برای گذراندن تعطیلات می باشد. اگر به سواحل مالت دقت بیشتری کنیم می بینیم که آب تمیز و بسیار شفاف، باعث شده این جزایر از بهترین نقاط دنیا برای غواصی کردن باشد. همچنین به دلیل داشتن آب گرم در اطراف آن، لذت غواصی کردن را بیشتر می کند.

آب و هوای مالت

آب و هوای حاکم بر این جزایر مدیترانه می باشد که باعث در زمستان های آن سرمای کمی را تجربه کنید. ولی تابستان های آن گرم هستند. در تابستان های آن به دلیل هوای گرم این جزایر بیشتر مورد استقبال مردم منطقه و دیگر کشورها قرار می گیرد.

این کشور از گرمترین کشورهای قاره اروپا است. تعداد ساعات آفتابی آن بسیار زیاد می باشد. از لحاظ بارندگی میانگین بارش سالیانه آن در حدود ۶۰۰ میلی متر است. از لحاظ دمایی هم می توان گفت که میانگین دما سالیانه در طول روز ۲۳ درجه و در شب ۱۶ درجه است.

جغرافیای مالت (آب و هوای مدیترانه ای)

جغرافیای مالت (آب و هوای مدیترانه ای)

در فصل زمستان ماه های ژانویه و فوریه سردترین ماه های سال هستند که میانگین دما بین۹ تا ۱۵ درجه سانتیگراد است. ماه های مارس و آوریل گرمتر می شود ولی شب ها هوا همچنان سرد است. معمولاً در ماه های نوامبر و دسامبر بیشترین میزان بارش را داریم. در فصل تابستان ماه آگوست داغ ترین ماه است که دما هوا بین ۲۲ تا ۳۱ درجه بالا می رود. تابستان در این کشور کمی طولانی است که حدود ۷ ماه طول می کشد.

شهرهای مالت

شهر والتا (پایتخت کشور): این شهر در قرن ۱۷ میلادی بنا شده است. و به دلیل داشتن بناهای تاریخی و باستانی جزء آثار جهانی یونسکو می باشد. بناهای تاریخی آن بصورت باور نکردنی سالم و دست نخورده به جا مانده اند. معماری ساختمان های آن به سبک باروک بوده است. جالب است که بدانید مالتا یکی از کوچکترین پایتخت ها در سراسر جهان است. شاید باورش سخت باشد که یک کیلومتر طول و ۶۰۰ متر عرض دارد! مهم ترین بناهای تاریخی آن کلیسای سنت جان، کاخ مجلل مستر و موزه ملی باستان شناسی است.

شهر والتا

شهر والتا

شهر مارساشلوک (Marsaxlokk): شهری بندری در این کشور می باشد که میزبان همیشگی ماهیگیران با قایق های رنگ آمیزی شده و زیبای ۲ تا ۴ نفره است. این بندر زیبا مکانی آرام برای گذراندن تعطیلات آخر هفته و خوردن غذاهای خوشمزه دریایی در رستوران های آن است.

جزیره گزو (Gozo): این جزیره کوچکتر از جزیره اصلی هست. در این جزیره کوچک صخره های زیبا آن چشم هر بیننده ای را مجذوب خودش می کند. مهم ترین شهر این جزیره ویکتوریا است بهترین مکان های آن صخره‌های زیبا Dwejra و معبد ماقبل تاریخی و غول‌پیکر  Ġgantijaاست که در شهر کوچک و زیبای Xagħra ، قرار دارد. این جزیره جاده های زیبا برای دوچرخه سواری دارد و در سواحل بکر آن از شنا کردن لذت ببرید.

جزیره گزو

جزیره گزو

جغرافیای انسانی

جمعیت: بر طبق آخرین آمار منتشر شده جمعیت این کشور بالغ بر ۴۶۰ هزار نفر می باشد. اما با توجه به وسعت کم آن تراکم جمعیت نسبتاً بالایی دارد. میزان امید به زندگی برای زنان ۸۱ سال و برای مردان ۷۶ سال است.

نژاد: با توجه به تاریخ آن مردم مالت نژاد مالتی و از تبار سامی هستند که سامی ها خود از فنیقی‌ها و کارتاژی‌ها می باشند. با تازیان هم پیوند خویشاوندی دارند. اقلیت های جمعیتی این کشور از ایتالیا، سیسیل و تازیان هستند.

زبان: زبان رسمی این کشور دو زبان مالتی و انگلیسی است. زبان مالتی از شاخه های زبان سامی و از خانواده زبان های آفریقایی-آسیایی می باشد. همچنین با زبان عربی نزدیکی هایی زیادی دارد. البته واژه های زیادی از زبان های ایتالیایی وارد آن شده است.

دین: بیشتر مردم آن پیرو دین مسیحیت و پیرو آئین کاتولیک رم هستند

فرهنگ مالت

با توجه به تاریخ کشور مالت متوجه می شویم که اقوام زیادی در این منطقه حکومت کرده اند و رفته اند و فقط باورها و اعمال و به طور کلی فرهنگی منحصر به فرد برای این جزایر به یادگار گذاشته اند. فرهنگ اکنون این کشور  آمیخته ای از سنت‌های فنیقی و کارتاژی، ایتالیایی، اسپانیایی، تازی، عربی و انگلیسی است.

فرهنگ مالت

فرهنگ مالت

برای مثال از تأثیرات کشور اسپانیا در فرهنگ مالت می توان به ایوان های چوبی که از معماری قدیمی اسپانیا گرفته شده است اشاره کرد. همچنین در موسیقی محلی مالت گیتار از اسپانیا وارد شده است. البته در زبان مالتی هم چند کلمه اسپانیایی دیده می شود.جشن های محلی و جشن کریسمس که در این کشور برگزار می شود شباهت خیلی زیادی به جشن های جنوب کشور ایتالیا دارد.

جشن ها و فستیوال های مالت

برگزاری فستیوال ها و جشنواره باعث شده مردم با یکدیگر پیوند اجتماعی نزدیک تر داشته باشند. چون در مراسمات نوشیدنی ها و غذاهای محلی خیلی اهمیت داده می شود. فرصت خوبی برای گردشگران است که مزه غذاهای مالتی با ریشه ی مدیترانه ای تجربه کنند. فستیوال های محلی  در شهر های کوچک با شرکت مردم محلی آنجا در کنار کلیساها برگزار می شود. در زیر چند مورد از مهم ترین فستیوال ها را تشریح می کنیم.

فستیوال بین المللی آتش بازی : کشور مالت در سال ۲۰۰۴ به اتحادیه اروپا پیوست. به همین خاطر سالیانه در آخر ماه آپریل این دست آورد بزرگ را جشن می گیرند. که در بندر والتا به صورت گسترده و باشکوه تر برگزار می شود. این جشن شامل نمایش های آتش بازی توسط شرکت های خارجی و همچنین بهترین سازندگان وسایل آتش بازی محلی اجرا می شود.

فرهنگ مالت (فستیوال آتش بازی)

فرهنگ مالت (فستیوال آتش بازی)

فستیوال هنر مالت : در این جشنواره جشنواره شما بیشتر با فرهنگ و هنر مردم این کشور آشنا خواهید شد.هنرمندان مالتی از سراسر کشور از مجسمه سازی گرفته تا آواز و اپرا به هنرنمایی می پردازند. همچنین در این جشنواره مالتی ها میزبان هنرمندان خارجی هم می باشند. که تعامل بین آنها و مخاطبان بسیار کمک کرده است.

فستیوال مدیترانه ای جزیره گزو : این جشنواره تأثیر بسزایی در فرهنگ و هنر این جزیره داشته است. این فستیوال با حضور گسترده ای از هنرمندان خارجی و محلی در اواسط پاییز در جزیره گزو برگزار می شود. بخش اصلی آن اجرای کنسرت ها موسیقی و اپرا می باشد. اما این پایان جشنواره نیست، برکزاری کنفرانسهای بین المللی، پیاده روی، بازدید از مکان ها تاریخی و فرهنگی، خوردن غذاهای محلی بخشی از فعالیت های این فستیوال است. شما با شرکت در این جشنواره بخوبی با فرهنگ و هنر این منطقه آشنا خواهید شد

اجرای کنسرت در یکی از فستیوال ها

اجرای کنسرت در یکی از فستیوال ها

اقتصاد مالت

در زمان قرون وسطی مهم ترین فعالیت تجاری مردم منطقه کشتی سازی و تعمیر کشتی بوده است. این صنعت از اواسط قرن بیستم به صورت مستقل به فعالیت خود ادامه داد و در حال حاضر ازحمایت دولت برخوردار است. منابع انرژی در این کشور وجود ندارد همچنین به دلیل کمبود منابع آبی تولید مواد غذایی محدود شده است. از این رو واردات عمده این کشور شامل مواد غذایی، نفت، خودرو و کالاهای مصرفی است.

به طور کلی می توان گفت که اقتصاد مالت وابسته به بازرگانی بین‌المللی، تولیدات پارچه، میوه و سبزی، فرآورده‌های دامی،  نفت خام تسفیه شده، صنایع کشتی‌سازی و لوازم الکترونیکی (تولید نیمه رسانا) و جهانگردی است. این کشور در زمینه صادرات توانسته کارهای بسیاری را انجام دهد و درآمد خوبی را از صادرات خود به دست بیاورد. ماشین آلات و تولیدات کارخانه ای و چند مورد دیگر را به کشورهایی همچون فرانسه،ایتالیا، امریکا، انگلیس، سنگاپور، هنگ کنک، ژاپن صادر کند

اقتصاد مالت

اقتصاد مالت

بانک مرکزی این کشور در سال ۱۹۸۶ شروع به فعالیت کرد و در ابتدا واحد پولی را لیرا(lira) قرار داد اما در سال ۲۰۰۸ واحد پولی را به یوررو تغییر دادند. از سال ۲۰۰۰ بعد دولت مرکزی توجه ویژه ای سرمایه گذاری خارجی داشته است. که تسهیل کننده هایی خوبی برای سرمایه گذران در نظر گرفته است.

در سال های اخیر شرکت های بین المللی فعالیت خوبی در زمینه داروسازی و خودروسازی داشته اند.در سال های اخیر برای ورود ارز به کشور، این کشور به فروش املاک در جزایر خود پرداخته است. بیشتر نیروی شاغل در بخش خدمات در حدود ۷۵ درصد، ۲۲ درصد آنها در بخش صنعت و ۳ درصد باقی مانده در کشاورزی به فعالیت می پردازند.

اقتصاد مالت (پذیرش واحد یورو سال ۲۰۰۸ )

اقتصاد مالت (پذیرش واحد یورو سال ۲۰۰۸ )

بخش های اقتصادی مالت

منابع و انرژی‌ها : این کشور از لحاظ داشتن منابع طبیعی بسیار فقیر است. می توان گفت که سنگ آهک تنها ماده معدنی استخراج شده در این کشور می باشد. اکتشافات نفتی گسترده ای از سال ۱۹۹۰ شروع شده است ولی هنوز نتوانسته اند به نتیجه در این خصوص برسند. بنابراین سوخت به این کشور وارد می شود. اخیرا در جزیره گزو توانسته اند از منابه انرژی تجدید پذیر استفاده کنند.

صنعت گردشگری: یکی از درآمد های اصلی مالت در بخش گردشگری می باشد. بیشتر گردشگران در ماه های ژوئن تا اکتبر به این جزایر سفر می کنند. جاذبه‌های گردشگری طبیعی آن در سواحل و سخره های زیبا در کناره های آن است. معبد های باستانی، قلعه های به جا مانده از قرون وسطی از جاذبه های تاریخی آن هست.

اقتصاد مالت (گردشگری)

اقتصاد مالت (گردشگری)

صنایع: از سال۱۹۶۰ صنعت کشور به طور جدی وارد عرصه فعالیت شد. تولیدات صنعتی در سال ۱۹۸۰ بیشتر در زمینه قطعه‌های کامپبوتر، ابزارها و قطعات الکترونیکی، اسباب بازی‌ها، لوازم آرایشی، مواد شوینده و مواد غذایی بوده است. اما از سال ۲۰۰۰ به بعد تولیدات داروسازی، نیمه رساناها، خودرو و قطعات هواپیما بیشتر مورد توجه قرار گرفتند.  تولید نیمه رساناها و داروسازی مهم ترین آنهاست.

 

ساختار سیاسی مالت

رئیس جمهور کشور مالت برای هر دوره به مدت پنج سال بت رأی اعضای مجلس برگزیده می شود. بر اساس قانون اساسی رئیس جمهور قدرت اجرائی زیادی ندارد. یکی از وظایف وی انتخاب نخست وزیر از میان اعضای مجلس می باشد. در حال حاضر رئیس جمهور مالت خانم ماری لوئیز کولیرو پریکا است که در دوره نهم ریاست جمهوری این کشور برگزیده شده است.

سیاست مالت (پارلمان کشور)

سیاست مالت (پارلمان کشور)

جمهوری مالت درای یک مجلس قانون گذاری با ۶۵ عضو ثابت می باشد. که اعضای مجلس برای مدت ۵ سال برای دوره انتخاب می شوند. از سال ۲۰۰۸ میلادی هم این کشور به عضویت اتحادیه اروپا درآمد.

تاریخ مالت

بر اساس تاریخ مالت مردم فقینی  از تبار سامی ها اولین گروهی که ۸۰۰ سال پیش از میلاد مسیح به این سرزمین راه یافتند. این قوم در بازرگانی و دریانوردی بسیار ماهر بودند و این جزایر برایشان اهمیت ویژه ای داشت. زیرا این جزایر در میان راه های آبی فنیقیه، سیسیل و کارتاژ(مهاجرین فنیقیه شمال آفریقا) قرار داشتند.

۴۸۰ سال قبل از میلاد این جزایر بخش از حکومت کارتاژ شد. و این سرزمین تا سال ۲۱۸ قبل از میلاد در اختیار کارتاژ باقی ماند. کارتاژی ها در آن زمان حکومت خود سه بار امپراطوری روم وارد جنگ شدند و از جزایر مالت به عنوان پایگاه نظامی خود استفاده کردند. در دومین جنگ آنها به طور کامل شکست خوردند. در جریا ن جنگ سوم میان آنها جزایر مالتا با فرستادن نمایندگانی اعلام استقلال کرد.

تاریخ مالت (معبد تاریخی متعلق به ۳۲۰۰ سال قبل)

تاریخ مالت (معبد تاریخی متعلق به ۳۲۰۰ سال قبل)

امپراطوری رم شرقی(بیزانس) در سال ۶۰ میلادی مبلغان مسیحی خود را به این سرزمین فرستاد و باعث شد مالتی ها ظرف چند ماه به دین مسیحیت ملحق شوند. جالب است بدانید مالتی ها  یکی از کهن ترین مسیحیان جهان می باشند. در قرن های چهارم و پنجم میلادی این سرزمین همچنان بخشی از امپراطوری بیزانس بودند.

این جزایر در سال ۸۷۰ میلادی توسط مسلمانان اعراب تصرف شد. که بیشترین تأثیر را در زبان مردم مالت گذاشتند. زبان عربی بسیار نزدیک به زبان مالتی است. در قرن یازدهم میلادی نورمن ها که به ایتالیا رسیده بودند از آنجا به قسمت های جنوبی تر آمدند و سیسیل و مالت را برای یک قرن به تصرف خود درآوردند.

تاریخ مالت (کلیسای جامع باروک ساخته شده قرن۱۶)

تاریخ مالت (کلیسای جامع باروک ساخته شده قرن۱۶)

در سال ۱۵۳۰ امپراطوری روم این جزایر را به گروهی موسوم به شوالیه‌های سنت جان بخشید. ناپلئون بناپارت در سال ۱۷۹۸ میلادی  ای ن شوالیه ها را بیرون کرد. مالتی ها با پشتیبانی بریتانیایی ها فرانسوی ها بیرون کردند. و باعث این کشور مستعمره بریتانیا شود. و در سال های ۱۹۷۴-۱۹۶۴ توانست به یک نظام جمهوری مستقل تبدیل شود. و درسال ۲۰۰۴ به عضویت سازمان ملل درآمد.

 

 

 

 

آژانس مسافرتی شمیران گشت

تلفن تماس: ۲۶۲۰۶۳۵۷  ۲۶۲۰۶۴۷۹

آدرس آژانس : در گوگل بنویسید آژانس شمیران گشت

به این صفحه امتیاز بدهید
  • مطالب این صفحه مفید بود
  • دوباره به این سایت مراجعه میکنم
  • پشتیبانی به سرعت و با دقت به سوالات جواب داد
4.67
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)