مسکو پایتخت روسیه است. جغرافیای مسکو باعث شده، زمستان های آن سرد و طولانی و تابستان کوتاه و گرم داشته باشد. اقتصاد مسکو نسبت به دیگر شهرها شکوفاتر است. درباره فرهنگ مسکو همین بس که تولستوی، گور کی و مایاکوفسکی برجسته ترین شاعران و نویسندگان جهان در این شهر هستند. کاخ کرملین نماد سیاست مسکو می باشد.

مسکو با برخورداری از مراکز خرید، روشنای نئون، ساختمان­های نسبتاً مدرن، کافه­ ها و جمعیتی جوان و امروزی یکی از پایتخت­های توسعه یافته اروپا است. این شهر مجموعه­ای حیرت انگیز از هنرها را در خود جای داده است. اگر قصد سفر به مسکو دارید. و می خواهید ویزای روسیه را دریافت کنید. کافی است به سایت ما wisa.ir مراجعه کنید و فرم ویزای روسیه را تکمیل نمایید.

قسمتی از میدان سرخ مسکو

قسمتی از میدان سرخ مسکو

در مسکو عمارت­های سنتی گچی در کنار شاهکارهای هنری جدید قرار گرفته است، و در طول خیابان­های بلوک­های ساختمانی زاویه داره املاک مسکونی شوروی و ادارات مدرن شیشه ­ای در کنار هم به چشم می­خورد. بازدیدکنندگان در این جا می توانند باشکوه­ترین آثار هنری جهان، و کلیساهایی که گنبدهایشان تا اوج آسمان بالا رفته و به زیبایی تمام نگهداری شده ­اند را تماشا کنند. در کنار این مناظر، در خیابان­های شهری نوجوانان با اسکیت­های شان مشغول بازی و یا با تلفن­های همراهشان در حال مکالمه هستند، و تجار و بازاریان نیز در کافی شاپ­ های ژاپنی مشغول صرف نهار می­باشند.

جغرافیای مسکو

 

نقشه جغرافیایی روسیه

نقشه جغرافیایی روسیه

۱۷۰۷۵/۴هزار کیلومتر مربع متعلق به خاک روسیه است. که بزرگترین کشور دنیا صفت این کشور باشد. جنگل های روسیه حدود دو سوم از خاک این کشور را تشکیل می دهند. که تأثیر زیادی در آب و هوای روسیه دارد.  بیشتر مناطق روسیه زمستان هایی طولانی و سرد دارد. البته آب و هوای این کشور در مناطق مختلف، متفاوت است.

مسکو در غرب روسیه ودر حاشیه رودخانه مسکو قرار دارد. که زیبایی این شهر را صد چندان کرده،حدود ۴۹ پل بر روی این رودخانه در این شهر قرار دارد.  در مسکو رودهای دیگر مثل : یائوزا، مستون و سخودنیا نیز در جریان هستند.مساحت مسکو تقریباً ۲۵۱۱ کیلومتر مربع است.

مسکو و ادین برگ در اطراف یک عرض جغرافیای قرار دارند. زمستان­های مسکو طولانی، اغلب تیره و ابری، برفی و سرد است و گویی تمام شهر در زیر زمین، و در مراکز خرید و ایستگاه­های مترو که گرمای مطبوعی را برای مردم فراهم می کنند، حرکت می­کنند. تابستان کوتاه و زیبای مسکو، معمولاً گرم و آفتابی است و پارک­های فراوان شهر، میدان­ها و بلوارها سرشار از انبوه درختان و گل­های برگدار است.

پاییز طلایی این شهر زمان مناسبی برای مسافرانی است که عاشق هنر اند. در فصل پاییز از سپتامبر شروع می­شود، یعنی زمانی که گروه­های مردم از مسافرت تابستانی باز می گردند. فقط اوایل بهار (ماه­های مارس و آوریل) چهره زیبای شهر را نشان نمی­دهد، اگرچه فستیوال بهاره­ی Mastenitsa (هفته گل و لای) قبل از ماه Lent (ماه پرهیز و روزه کاتولیک­های) این کمبود را با شادی درختان بی­برگ، و گل و لای جبران می کند.

جغرافیای مسکو ( رودخانه مسکو)

جغرافیای مسکو ( رودخانه مسکو)

 

جغرافیای انسانی

جمعیت: طبق آخرین آمار منتشر شده جمعیت روسیه ۱۴۴/۳ میلیون نفر جمعیت است. که شهر مسکو با ۱۳ میلیون نفر پرجمعیت ترین شهر کشور است. رشد نرخ رشد جمعیت هم در این کشور روند نزولی دارد.

زبان : آواهایی که در خیابان­های مسکو شنیده می­شود به زبان سریلیک و لاتین است. اما تابلوهای موزه­ها در بعضی موارد به خوبی نگاشته شده است و در اندکی از آنها (و گاهی در زیباترین موزه­ها معادل انگلیسی تابلوهای راهنما بر روی آنها نوشته نشده و در این موارد توانایی خواندن خط سریلیک به کمک تان خواهد آمد. زبان جدید روسی قواعد نگارشی خود را مدیون دو تن از یونانیان مبلغ مسیحیت به نام­های سیریل و متودیوس در قرن نهم میلادی است.

این دو نفر در صدد ترجمه انجیل به زبان اسلاو برآمدند.. آنها از زبان یونانی به عنوان پایه الفبای خود استفاده کردند و چندین حرف دیگر را نیز خودشان اضافه نمودند تا آواهای جدیدی تولید شود. این زبان، یعنی زبان کلیسای باستان اسلاو هنوز در کلیساها استفاده می شود (البته هر روز نیز در حال تغییر است).

مردم مسکو

مردم مسکو

روسیه­ی سکولار بارها دچار اصلاحات شد و موج کلماتی از زبان های مختلف وارد زبان این کشور شدند. اولین موج، از سوی مغول های تاتاری بود، که در آن هنگام بسیاری از اصطلاحات اداری و اقتصادی را وارد زبان روسی نمودند. پتر کبیر، کلماتی را از زبان آلمانی وام گرفت تا در دادگاه ها و مناصب تطامی استفاده شود. چندی بعد، هنگامی که زبان محاکم دادگستری فرانسوی بود. هزاران لغات و مفاهیم فرانسوی وارد زبان روسی گردید. امروزه زبان انگلیسی تأثیری شدید و به عقیده بسیاری از روسی­های مهلک بر زبان روسی دارد. در نتیجه، زبان روسی سرشار از لغاتی است که مشابه معادل های عربی اند. از کلماتی مانند (ورزش) گرفته تا (کافه) و (نهار خوری).

نژاد: مردم روسیه از اقوام اروسیا هستند که به نژاد اسلاو تعلق دارد. جمعیت بیش از ده میلیونی ساکن مسکو، جمعیتی کاملاً چند ملیتی است و گروه­های بزرگی از جمهوری شوروی سابق در آسیای مرکزی و قفقاز را شامل می­شود. اگر چه گروه­های مهاجر قابل ملاحظه­ای (مانند چینی­ها، هندی­ها، اروپایی­ها، کره­ای ها، و کارگران ساختمانی قفقازی، آسیای مرکزی و ترکیه) در مسکو زندگی می کنند، اما اداره شهرسازی شوروی، هیچ محله نژادی مشخص و مجزای در این شهر ایجاد نکرده است.

دین: حدود ۸۰ درصد از روس ها پیرو مسیحیت ارتدوکس هستند. دین اسلام دومین دین بزرگ در روسیه و مسکو محسوب می شود.

 

فرهنگ مسکو

با وجود پایگاه دولتی و مرکز هنر روسی، مسکو شماری از بهترین گروه­های باله، موسیقی کلاسیک و تئاتر، و نیز کلوب­های شاداب و بانشاط را داراست، مراکز اصلی شهر، یعنی کرملین و میدان سرخ، و گنبدهای رنگارنگ و درخشان کلیسای سنت باسیل (St Basil) به معرفی کوتاهی نیاز دارند چرا که بسیاری از مردم پیوند نزدیکی با شهر خود ندارند. تولستوی (Tolstoy) گور کی (Gorky) و مایاکوفسکی (Mayakovsky)، چند تن از اسطوره­های تاریخی روسیه هستند که امروزه خانه­ هایشان در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دارد. علاوه بر این، مسکو با چندین دانشگاه و موسسه آموزشی، و نیز جمعیت عظیم دانشجویان بین المللی، اصلیترین مرکز آموزشی روسیه به شمار می­آید.

لئو تولستوی از نویسندگان مشهور روسیه

لئو تولستوی از نویسندگان مشهور روسیه

اما هنگامی که شما در محوطه باز یکی از کافی شاپ­ها، با کتار پنجره یکی از رستوران های شهر نشسته­ اید، اجتماعی از ملیت­های مختلف را مشاهده خواهید کرد: دختران جوان شیک پوشی با چکمه­ های پاشنه بلند، پیر زنانی با دستمال گردن، نوجوانانی با خالکوبی و موهای رنگ کرده آبی، تاجرانی با کت و شلوارهای اروپایی، کشیش­هایی با قباهای سیاه، زنان تاتاری با روسری، و دسته­ های گردشگران خارجی به ویژه در ماه­های فصل تابستان، همگی به طرز حیرت آوری از کنار مجسمه­های سنگی پوشیده از یخ در حال عبورند.

خیابان­های اصلی شهر مملو از رستوران­ها و کافی­شاپ­ها است، اما خیابان­های فرعی معمولاً ساکت، و بدون مغازه می باشند. کالاها و خدماتی که این مراکز ارائه می کنند متنوع است و به طور کلی خدمات خیلی خوب است اما در مواردی نیز ممکن است متفاوت یا نامناسب باشد. اگر کمی تحمل داشته باشید، مردمانی با قلبهای گرم و صمیمی را در مسکو پیدا خواهید کرد.

همه این مردم در فروپاشی اقتصادی دهه ۹۰ قرن بیستم، سرمایه­ های خود را از دست دادند و هنوز نیز بسیاری از آنها در سختی به سر می­برند. البته برخی از کهنسالان عقیده دارند که شرایط در زمان حکومت شوروی سابق بسیار بهتر بود مسلما امروزه زندگی پر مشغله تر شده است. پس شما نیز خود را برای رویارویی با ترافیک سنگین شهر آماده کنید. مقامات شهرداری موفق نشده اند تا افزایش عظیم اتومبیل های شخصی را کنترل کنند.

فرهنگ مسکو (یکی از رستوران های مسکو)

فرهنگ مسکو (یکی از رستوران های مسکو)

بنابراین خیابان های شهر به پارکینگ تبدیل شده­اند و شما احتمالاً در یکی از مشهورترین ترافیک های دنیا گرفتار خواهید شد و این دلیل خوبی برای استفاده از مترو است. اما هرگاه بازدید کنندگان و یا ساکنین از مشکلات شهر گله می کنند، همه اذعان دارند که مسکو، مانند کل کشور، مسیر پیشرفت صد ساله را تنها در چند سال طی کرده است. البته همه مشکلات برطرف نشده است ولی پیشرفت چشم گیر بوده است.

موزه های مسکو

مسکو پایتخت روسیه موزه های زیادی در خود جای داده است که تعدادی از آنها را نام می بریم:

 • موزه تالار اسلحه: جواهرات سلطنتی و کالسکه و اسلحه شاهان روسیه در کاخ کرملین در این موزه نگهداری می شود.
 • موزه دولتی تاریخ روسیه: سابقه آن به سال ۱۸۷۲ بر می گردد. در این موزه حدود ۵ میلیون آثار و اشیای قیمتی و حدود ۵۰ هزار پرونده تاریخی نگهداری می شود.
 • موزه پلی تکنیک: این موزه شامل ماشین ها و لوازم علمی و صنعتی است.
 • موزه ذخیره الماس
 • موزه خانه تولستوی
 • موزه خانه داستایوفسکی
 • موزه سینما
 • موزه تئاتر باخروشین
 • و …
موزه دولتی تاریخ روسیه

موزه دولتی تاریخ روسیه

نام های خانوادگی

نام های خانوادگی مردم روسیه نسل به نسل متفاوت است. بنابراین نام خانوادگی خواهر ایوان ایوانف ممکن است اولگا لویواتوا باشد. آنگاه هر شخص یک نام خانوادگی پدری دارد که همان کلمه میانی نام او است و به معنای پسرِ یا دخترِ می­باشد. نام هایی مذکر دارای پسوند «ایچ» هستند و نام هایی مونث به «اونا» ختم می شوند. بنابراین اگر خواهران اویوانف که در بالا ذکر شد. فرزندان میخائیل باشند، نام پدری پسر آنها میخائیلوویچ و نام پدری دخترانها میخائیلونا خواهد بود.

فعالیت ۲۴ ساعته

در کلیه فصول سال به ویژه در تابستان دوران بی فعالیتی و سکون مسکو بسیار کم است. تعداد حیرت­ آوری از مراکز فروش و خدمات به طور ۲۴ ساعته باز هستند و همواره سر و صدای ترافیک و هیاهوی خرید و فروش به گوش می­رسد. پایان یک اجرای نمایشی، با آغاز به کار یک کافه همواره در جریان است و مردم بدون وقفه تا سحر در کافی نت­ها با یکدیگر در ارتباط­اند. در برخی نقاط همیشه صدای موسیقی به گوش می­رسد که ممکن است صدای گیتاری در یک مهمانی خانوادگی باشد، با موسیقی جاز در یک کافعی پر از دود، و با صدای ساز هنرمندان هنرستان­های موسیقی که مشغول نواختن آثار ویوالدی در یکی از زیرگذرهای شهر هستند. مسکو قطعا شهری متفاوت است و همواره زنده و پرطراوت.

جشنواره موسیقی بین المللی مسکو

جشنواره موسیقی بین المللی مسکو

سیاست مسکو

کرملین قلعه ای است که در کنار میدان سرخ مسکو بنا شده است. که به لحاظ مرکز سیاسی و حکومتی که در آن وجود دارد. مشهور شده است. که این کاخ محل زندگی رئیس جمهور روسیه و همچنین محل استقرار قوه مجریه روسیه نیز هست.

شهر مسکو هنوز در حال گسترش است. شهردار محبوب مسکو، Yuri Lohkof، در ۱۹۹۲ انتخاب شد و با حمایت رئیس جمهور روسیه پوتین، به کار خود ادامه داد، وی این پیشرفت ها را تحت نظر داشته است. البته گاهی انتقاداتی در مورد این که اقدامات بسیار سریع صورت می گیرد، وجود دارد.

مثلاً برخی می گویند هر روز که یک شهروند مسکو از خواب بر می خیزد مجتمع های ساختمانی جدیدی را می بیند که در روز گذشته خانه های کوچک بودند، و این که مراکز خرید و پارکینگ های زیر زمینی، ساختمان های بالای سر خود را با خطر ریزش مواجه کرده اند، و یا این که هنوز در مراکز دولتی موارد فساد به چشم می خورد. با این حال، بسیاری از بازسازی های انجام شده ضروری بوده است.

جالب توجه ترین مسئله، بازسازی کامل بناهای تاریخی است به گونه ای که دروازه رستاخیز(Resurrection Gate) در میدان سرخ، و یا کلیسای مسیح منجی(Christ the Redeemer) و کلیسای Kazan همگی توسط استالین نابود شده بودند تا بلوار های بزرگی در درون شهر ایجاد شود. فضای خالی ایجاد شده در نتیجه فروپاشی نظام کمونیستی در مواردی با فرقه های نوظهور مذهبی پر شده است و شمار افرادی که به کلیسا میروند نیز زیاد شده است.

سیاست مسکو ( کاخ کرملین)

سیاست مسکو ( کاخ کرملین)

کلیسای سنت باسیل نیز در لیست مکان های استالین برای نابودی وجود داشت، اما به شکل معجزه آسایی جان سالم به در برد. میراث بزرگ خود استالین، آسمان خراش های باشکوه «هفت خواهر» (Seven Sisters)  (۵۵- ۱۹۴۷) است که گویی خطی را در آسمان رسیم کردهاند اردک صفحه ۴۵) و یکی از آنها برای دانشگاه شهر ساخته شد، Luzhkov، شهردار مسکو، یکی از طرفداران بزرگ Arab Iscreteli رئیس دانشکده هنر روسی است.

کسی که همانند خود Luzhkov فردی با شهامت و خستگی ناپذیر است، از جمله همکاری­های او بنای یادمان پارک پیروزی و مجسمه عظیم پتر کبیر ( Peter the Grea) بر روی رودخانه مسکو است. بنایی که تاکنون مشابه جهانی نداشته است. ضمناً سفری بر روی رودخانه مسکو، یکی از جذاب ترین راه­های مشاهده نمای کلی شهر است و این که چگونه تجارت خانه­ ها در تقاطع رودخانه­ های مسکو و Neglinnaya گسترش یافته اند.

 

اقتصاد مسکو

شهرنشینان روسیه نسبت به مردمی که روستاها زندگی می کنند، از اقتصاد بهتری برخوردار هستند. و ساکنان مسکو بیش از سایر نقاط کشور روسیه وضعیت اقتصادی بهتری دارند. از ۲۵ بانک مهم و مطرح روسیه، ۲۴ بانک در مسکو قرار دارد. و ۸۰ درصد سپرده های بانکی روسیه در بانک های مسکو قرار دارد.

معیار های زندگی در مسکو در دوران اتحاد جماهیر شوروی از دیگر نقاط کشور بالاتر بود، اما امروزه اقتصاد مسکو فاصله بیشتر با شهرهای دیگر روسیه ایجاد کرده است. برای مثال شرکت فورد آلمان مدعی شد، تقریباً نیمی از مردم روسیه که پول برای خرید اتومبیل دارند، در شهر مسکو ساکن هستند.

ساکنان مسکو نسبت به شهرهای دیگر روسیه دو برابر بیشتر به خارج کشور سفر می کنند. بیکاری و عدم پرداخت دستمزد اغلب در مسکو کم تر از شهرهای دیگر است.

اقتصاد مسکو

اقتصاد مسکو

فعالیت های تولیدی مسکو شامل موارد زیر است:

 • وسایل نقلیه و تولید لوازم جانبی
 • پتروشیمی
 • تولید دارو و تجهیزات پزشکی
 • تولید نانو مواد
 • صنعت هوانوردی
 • تولید تجهیزات و ابزار برای صنایع مختلف

 

سیستم شکوهمند مترو

شهرهای کمی در سراسر جهان می توانند ادعا کنند که سیستم قطارهای زیرزمینی آنها سریع، کار آمد، مطمئن و دارای جاذبه گردشگری لازم می باشد. در ساخت مترو شهر مسکو، که برای به نمایش درآوردن اولین طرح ۵ ساله دولت شوروی در سال ۱۹۳۱ آغاز شد، از فناوری پیشرفته روز استفاده شد تا بدین وسیله از طبقه کارگر تجلیل شود. در مسکو ۱۷۱ ایستگاه مترو وجود دارد و فاصله زمانی هر دو قطار تقریبا دو دقیقه است.

در پایین پله برقی های بزرگ ایستگاه­ها، سالن هایی با سنگ فرش هنرمر یا سنگی، چلچراغ هایی درخشان، موزاییک­های مجسمه ها و سنگ تراشی هایی برجسته ساخته شده است. داخل هر ایستگاه به گونه­ای نو و متفاوت طراحی شده است، در بسیاری از آنها از تاریخ روسیه با کارگرانی سخت کوش، دهقانانی شاداب، و انقلابیونی قدرتمند تجلیل شده است.

در مقابل ایستگاه مایاکوفسکی Mayakovsky)، که در ۱۹۳۸ برنده جایزه بزرگ نمایشگاه جهانی نیویورک گردید، دارای ساختی صاف و براق است، با طاقهای استیلی زیبا این ایستگاه تو ساخته که در روی زمین قرار دارد، دارای سقف موزاییکی درخشانی است که توسط هنرمند آوانگارد، Alexander Denegka طراحی شده است و طرحی از ابرها، هواپیماها و قطعاتی از اشعار ولادیمیر مایاکوفسکی در آن به کار رفته است

یکی از ایستگاه های مترو مسکو

یکی از ایستگاه های مترو مسکو

ایستگاه واقع در Revolyutsiya به سبب مجسمه سازی های بدیع خود معروف همگان است، در حالی که ایستگاه Kievsky، با موزاییکهایی تماشایی خود نواحی حاصل خیز اتحادیه شوروی سابق را به بینندگان نشان می دهد. به منظور بهترین بازدید، یک خط مدور مترو را انتخاب کرده و در هر ایستگاه پیده شوید. برای چنین سفری شما فقط یک بلیط نیاز دارید!

 

 

تاریخ مسکو

تاریخ مسکو همواره تاریخی پر آشوب بوده است. شهری که از شرق و غرب مورد حمله قرار می گرفته بارها و بارها به آتش کشیده شده، به واسطه انقلاب ها به لرزه در آمده است، در اثر بی توجهی حکام و هوی و هوس آن ها بارها دچار دگرگونی گردیده است، و با این حال پر است از آثار گران بهای هنری و معماری که به طور معجزه آسایی در برابر غارت زمانه و تغییرات اجتماعی و سیاسی دوام آورده اند. منطقه حاصل خیزی که پر است از رودخانه ها، دریاچه ها، مزارع و جنگل ها و امروز مسکو نام گرفته است از قرن پنجم قبل از میلاد مورد سکونت قبایل اسلاو و و اقوام اروپای بوده است. در قرون ۱۰ و ۱۱ میلادی زمانی که شاهزادگان «Kiev» (پایتخت اوکراین کنونی) بر قسمت اعظم اروپای روسیه حکومت می کردند، مسکو به یک منطقه تجارتی کوچک تبدیل گشت.

تصویر قدیمی از مسکو

تصویر قدیمی از مسکو

مستعمرهای در حصار دیوارها نام مسکو اولین بار در متون تاریخی ۱۹۴۷ ذکر گردیده است، هنگامی که Dolgoruky (که به معنای انسان در از دست است)، شاهزاده Suzdal به هم پیمان خود، Syyatoslav, شاهزاده Chernigov چنین نگاشت که: «به نزد من بیا برادر در مسکو»، متون تاریخی اطلاعات زیادی در خصوص اولین دیدار آن دو شاهزاده در اختیار ما قرار نمی دهن.د لکن آنچه مشخص است این است که Yuri Dvlgoruky برای دستیابی به این مستعمره کوچک قلمرو خود را ترک کرد. او آن منطقه را با دیوارهای چوبی محصور کرد و از همین جا منطقه کرملین (Kremlin) مسکو شکل گرفت در طول قرون ابتدای ایجاد مسکو، این شهر امیرنشینی (نوعی دولت شهر) در میان سایر امیرنشین های دنیا بود. بر این دولت شهرها شاهزادگانی حکم می راندند که گاهی اوقات در کنار یکدیگر با دشمن مشترک به جنگ می پرداختند و گاهی نیز بر سر تصاحب زمین و قدرت با یکدیگر درگیر جنگ می شدند.

در ۱۲۳۷، مسکو و سایر امیر نشین ها در مقابل مغول های تاتار، سواره نظام تندخوی شرقی، شکست خوردند. امپراطوری مغول در اوج قدرت خود از لهستان تا اقیانوس آرام و از قطب شمال تا خلیج فارس وسعت داشت، بزرگ ترین امپراطوری به لحاظ وسعت اراضی که جهان تاکنون به چشم دیده است. قلمرو غربی حکومت مغول که به چهار امیرنشین (خانات) تقسیم می شد، تحت سلطه ترکان طلای و مغولان تاتاری بود که نزدیک به ۲۵۰ سال بر آن منطقه حکومت کردند.

شهر دیوارهای سفید

کرملین معادل روسی قلعه یا دژ می باشد. این کلمه در اصل در معنای محکم ترین نوع چوب برای ساختمان سازی به کار می رفت. در اشعار مسکو را شهر دیوارهای سفید می خوانند، چرا که در قرن ۱۴ دیوار شهر کرملین و پس از آن دیوار اطراف کل شهر سفید رنگ بود.

روم سوم و اجتماع روس ها

زنجیر اسارت مغولان از گرده مسکو برداشته شد و میراثی مخلوط بر جای نهاد. در حالی که ترکان طلای با زور از مردم خراج می گرفتند، برای ایالات، حاکم نصب می کردند، و به تاخت و تاز خود ادامه می دادند، آنها نهادهای حکومتی و اقتصادی بسیاری را نیز بنا نهادند و موجب رونق و شکوفای کلیسای ارتدوکس گردیدند. پس از حمله رومی های در قرن که کلیسای مسیحی از Constantinople (نام قدیم استانبول به مسکو و از مسکو به تمام روسیه راه یافت. شاهزاده «Kiev»، ولادیمیر، (۱۰۱۵-۹۵۸) اولین روسی بود که غسل تعمید داده شد.

تاریخ مسکو (کلیسای جامع سنت بازیل)

تاریخ مسکو (کلیسای جامع سنت بازیل)

در قرن ۱۱ میلادی کلیسای غربی کاتولیک در روم و کلیسای شرقی کاتولیک در Byzantium به ناچار از هم جدا شدند. هنگامی که Constantinople در ۱۴۵۳ به دست ترک­ها افتاد، کلیسای ارتدوکس روسیه و مسکو عنوان «کلیسای جامع» را بدست آورد. یکی از تاریخ نگاران نوشته است: «دو امپراطوری روم سقوط کردهاند، ولی روم سوم پابرجا مانده است، و روم چهارم نیز نباید سقوط کند». به عقیده ای که مسکو را همان «روم سوم» می داند هنوز بر افکار سیاسی روسیه گنونی حاکم است در زمان حاکمیت ایوان سوم (ایوان بزرگ بین سال های ۱۵۰۵-۱۴۶۲) و جانشینش، Vasily سوم (۳۳-۱۵۰۵)، دیگر ایالت­ها نیز تحت حاکمیت مسکو به عنوان محل کلیسای جامع، در آمدند.

این اجتماع ایالت­های روسی از راه اتحاد و غلبه، و تحت پوشش و گاهی قدرت آشکار خان­های مغول بدست آمد.

شاید خان­های مغول پیامدهای این جابجایی­ها را پیش بینی نمی کردند و یا قادر به حفظ فتوحات خود نبودند. در ۱۴۸۰، ایوان سوم، تبعیت از خان مغول را نپذیرفت، و در ۱۴۹۳ او به عنوان پادشاه تمامی خاک روسیه تاج گذاری کرد. از آنجا که ایوان سوم با دختر آخرین امپراطور بیزانتین (روم شرقی) ازدواج کرده بود، او تصویر عقاب دوسر بیزانتین را به تصویر جورج مقدس که نماد حکومتش بود اضافه گرد نوه او، ایوان پنجم (ایوان بزرگIvan the Great)، خود را «سزار » Caesar) نامید و در ۱۵۴۷ به عنوان پادشاه سرتاسر روسیه تاج گذاری نمود. در ۱۵۵۶، او ترکان طلای را شکست داد.

 

ایوان بزرگ بسیاری از اولین نهادهای حکومتی روسیه را بنا نهاد و اولین پلیس ویژه خود را با نام «آپریچتیکی» (oprichninki) ایجاد کرد. او هنگامی که خشمگین می­شد، پلیس ویژه را به جان هرکسی می­انداخت؛ نجیب زادگان شهروندان و تمامی شهرها و روستاها.

او بزرگترین فرزندش و وارثان او را در ۱۵۸۱ به قتل رساند و خود نیز تنها سه سال پس از آنها در گذشت.

دومین فرزند ایوان، Fyodor، که در ۱۵۹۸ از دنیا رفت، هیچ وارثی از خود بر جای نگذاشت. شورای نجیب زادگان، Boris Godunov را به عنوان سزار انتخاب کرد، ولی سراسر دوران حکومت او سرشار از آفت محصولات، قحطی، و آشوب بود. بنابراین لهستانی های به این فکر افتادند تا از بی ثباتی موجود استفاده کنند. آن ها جوانی را که ادعا می کرد نخستین فرزند ایران بزرگ است، برای پادشاهی مطرح کردند.

ایوان مخوف

ایوان مخوف

 

لهستانی های به رهبری این «Dmitry قلابی»، به روسیه حمله کردند و کرملین را به اشغال خود در آوردند. به مدت ۸ سال، روسیه در وضعیت بی قانونی کامل به سر برد و پادشاهان معدودی بر سر کار آمدند (از جمله یک دمیتری جعلی دیگر). مهاجمان، نهایتاً توسط شاهزاده Dmitry Pozharsky، جنگوی داوطلبی که از سوی یکی از تجار گوشت به نام Kuznha Minin، حمایت می شد، شکست خوردند. این دوره از هرج و مرج و بی قانونی در تاریخ روسیه دوران آشوب ( Time of Troubles) نامیده می شود، و از آن زمان به بعد روس ها دریافتند که یک پادشاه قدرتمند، هرچند مستبد، بهتر از بی پادشاهی است.

 

اولین رومانوف­ها در ۱۶۱۳ گروهی از نجیب زادگان، کشیش ها، و اشراف درجه دار گرد هم آمدند تا در مورد انتخاب پادشاهی جدید تصمیم گیری نمایند. آن ها جوانی به نام میخائیل رومانف (MikhailRomannov) را برگزیدند. رومانف اولین پادشاه از سلسله­ای گردید که تا سال ۱۹۱۷ بر روسیه حکومت کردند. در قرن ۱۷، مسکو از آرامش نسبی برخوردار بود. شهری پر رونق و باشکوه بود و کلیساها، کافه ها و بازارهای مختلفی در آن یافت می شد و شهروندانش مردمان دین داری بودند که محاسن بر صورت، و خفتان­های آراسته به پوستین حیوانات بر تن داشتند. بازار های مسکو پر بود از صدای مسافرانی که به زبان های خارجی صحبت می کردند.

مسکو چگونه شکل گرفت؟

مسکو در ابتدا قلعه کوچکی بود با مجموعه ای از دوایر متحدالمرکز که اطرافش دیوار کشیده شده بود، و مسیرهایی که به ایالات همسایه می رفتند آن را قطع می کردند. اولین دیوارهای کرملین در ۱۱۵۶ توسط شاهزاده Yuri Dolgorucky بنا نهاده شد. در ۱۳۴۰، Ivan Kalita در اطراف شهر دیوارهای محکم تری از چوب بلوط ساخت و آنها را با استفاده از گچ مقاوم سازی کرد.

شاهزاده Dinitry Donuskoy، ۲۷ سال بعد دیوار سنگی سفیدی را جایگزین دیوار قبلی نمود ایوان سوم، یا همان ایوان بزرگ معماران ایتالیایی را به مسکو دعوت کرد تا کرملین را گسترش دهند و اطراف آن را با دیوارهای آجری کنگره ای محصور کنند (۹۵ – ۱۴۸۵)، دیواری که تا امروز نیز باقی مانده است. چند سال بعد گودال عمیق و وسیعی در طول دیوارهای کرملین در میدان سوخ (Red Square) حفر شد.

ایوان بعدی، ایوان مخوف (Ivan the Terrible)، در سال های میان ۳۸-۱۵۳۵، شهر (Kitay-gorod) سومین شهر محصور با دیوار را ایجاد نمود. در دوران حکومت فرزندش، Fyodor، سومین حلقه دیوارها ساخته شد که امروز بلوار مسیر کمربندی Ring (حلقه) نامیده می شود. در قرن ۱۷ دیوارهای چوبی در اطراف شهر Earthen City، که امروز مسیر کمربندی Garden (بوستان) است، در کنار منازل کوچک بازرگانان و صنعت گرانی که در بیرون از دیوارهای شهر سفید امرار معاش می کردند، ساخته شد.

اشغال مسکو توسط لهستانی های در طول دوران آشوب

اشغال مسکو توسط لهستانی های در طول دوران آشوب

در قرن ۱۸، این دیوارها خراب شد، گودال اطراف شهر پر شد، و رودخانه Neglinnaya به زیر زمین هدایت شد. در ۱۹۳۵، به موجب اولین طرح جامع استالین، خیابان های وسیع تر شد، محله هایی ناهموار ویران شد و خیابان هایی بزرگ جای آنها را گرفت اما ساختار اصلی دایره ای شهر تغییری نکرده است. امروز، سه مسیر کمربندی اصلی اطراف شهر را فرا گرفته است. و یک بزرگراره دایرهای مرز بیرونی شهر را مشخص می کند.

در مسکو زنان روستایی در غرفه های مراکز خرید کار می کردند، اما نجیب زادگان به ندرت در خیابان های دیده می شدند. آنها معمولاً جدا از مردم، در خانه هایشان زندگی می کردند.

پس از آن نوبت یکی دیگر از رومانف­ها که پتر کبیر (Peter the Great) نامیده می شود، فرا رسیدن پتر کبیر بوسیله یک شورشی که خانوادهاش را به قتل رسانده بود، مجروح، و بیشتر در حومه شهر بزرگ شده بود. مردی تنومند، با قامتی نزدیک به ۲ متر، انرژی پایان ناپذیر، خلاقیت بالا و ذهنی قوی او دورهای با پوشش مبدل به اروپا سفر کرد تا اصول صنعت، هنر، علوم و نهادهای حکومتی همسایگان اروپایی اش را بیاموزد.

 

پتر کبیر پس از سرکوب چندین شورشی که به تحریک خواهر ناتنی اش، سوفیا (Sophia) شکل گرفته بود، کنترل حکومت روسیه را بدست آورد، به عنوان امپراطور روسیه تاج گذاری کرد و مجموعه ای از اصلاحات را آغاز نمود. اصلاحاتی که روسیه را به سوی سنتهای مترقی تمدن اروپایی رهنمون ساخت و از تأثیر همسایگان آسیایی اش دور نمود. در ۱۷۰۳ او روسیه را از سمت شمال گسترش داده و بندری را در زمینی باتلاقی احداث نمود که رودخانه Neva را در خلیج فنلاند توسعه میداد. در ۱۷۱۲ او به شهر جدید باشکوهش، به نام سنت پترزبورگ (St Petersburg)، حامی مقدس خود رفت و آنجا را پایتخت امپراطوری روسیه اعلام نمود.

کلیسای سلسله سلطنتی سنت کلمنت در مسکو ساخته شده در قرن ۱۸

کلیسای سلسله سلطنتی سنت کلمنت در مسکو ساخته شده در قرن ۱۸

به آتش کشیده شدن شهر

در ۱۸۱۲ ارتش بزرگ ناپلئون به مسکو رسید و پس از نبردی بی سرانجام در نزدیکی Boroclino وارد کرملین شد. حاکم شهر دستور داد تا شهر را به آتش بکشند و شهروندان را تخلیه کنند. سه چهارم ساختار های مسکو نابود شد. سرما و گرسنگی ناپلتون را مجبور به تجدید قوا نمود. اما در میانه قرن ۱۹ شهر بازسازی شده مسکو دیگر به کلان شهری تبدیل شده بود که تضاد و چندگانگی در آن دیده می شد: ساختمان های سست و خانه های معمولی، فروشگاه­های خارجی منظم، پارک­های عمومی با مناظر بسیار زیبا، کافی شاپ های شلوغ، و رستوران های مجلل.

بزرگترین تاجران جهان شروع به سرمایه گذاری در زمین­های خصوصی و عمومی مسکو نمودند و به حامیان سخاوتمند هنر تبدیل شدند. بسلطه سنت پترزبورگ بر حیات فرهنگی و هنری روسیه به تدریج از بین رفت و گروههای باله، هنرستان موسیقی، اپرا و تئاتر مسکو همسایگان خود و پایتخت­های کشورهای اروپایی را که در این هنرها بهترین بودند، به چالش کشیدند.

انقلاب

روسیه درگیر جنگ جهانی اول گردید که ضررهای سنگینی را متحمل شد. فقر شدید درماندگی و محرومیت، مردم روسیه را به ستوه آورد. در فوریه ۱۹۹۷ آخرین سزار، نیکولای دوم (Nicholas II)، از قدرت کناره گیری کرد و حکومت مشروطه جانشین حکومت او گردید. ولادمیر لنین (Vladimi Lenin) و انقلابیونش از این فرصت استفاده کردند و در ۲۵ اکتبر ۱۹۱۷ قدرت را به دست گرفتند، سزار و خانواده اش به قتل رسیدند و لنین در ۱۹۱۸ دوباره مسکو را پایتخت روسیه نمود، اگرچه مسکو در ۱۹۲۲ یعنی زمانی که جنگ داخلی میان سفیدپوستان و رنگین پوستان پایان یافت، به طور رسمی پایتخت اتحاد جماهیر شوروی اعلام شد.

روسیه در جنگ جهانی

روسیه در جنگ جهانی

مسکوی سرخ

شهر مسکو به تدریج تغییر یافت. خانه های اربابی به ساختمان های حکومتی تبدیل شدند، کلیساها خراب شدند و با به انبارها، موزه­ها، ادارات و یا خوابگاه­ها تبدیل گشتند، مالکیت خصوصی فروشگاه ها سلب گردید، و خانه های تک خانواری به آپارتمان های مشترک تبدیل گشت. در دهه سوم قرن بیستم، طرح کلی تغییر شکل مسکو به شهری که امروز ما شاهد آن هستیم، آغاز شد با حمله ارتش هیتلر به اتحاد جماهیر شوروی در ۲۲ ژوئن ۱۹۴۱ همه فعالیت­ها متوقف شد.

در طول جنگ جهانی دوم ۲۰ میلیون نفر در روسیه جان باختند و بیشتر ساختار کشاورزی و صنعتی این کشور از بین رفت. البته مسکو به اندازه دیگر شهرهای شوروی از بمباران های صدمه ندید، و بیشتر گنجینه های هنری و تاریخی شهر به شرق منتقل شد. اما هنوز سال ۱۹۵۱ از راه نرسیده بود که بازسازی شهر آغاز گردید.

با تقویت شوروی از طریق قیمت بالای نفت و شکستن موانع علمی در طول چند دهه، اقتصاد شوروی ضروریات اولیه و تا حدی رفاه را برای جامعه فراهم کرد. ذاغه نشینی وجود نداشت و آمار جرائم پایین بود، در آمدها کم بود، اما به همان نسبت قیمت­ها نیز پایین بود. در دوره Brezhnev پاکسازی­ها و وحشت موجود در دوران حکومت استالین متوقف شد، و اختلاف نظرهای سیاسی، فکری، و حتی هنری، فرونشست. شهروندان کمی می­توانستند به کشورهای خارجی مسافرت کنند، اما بسیاری از مردم می­توانستند با استفاده از مرخصی­های کاری (با هزینه کارفرما) سفری به سواحل دریای سیاه داشته باشند، نارضایتی از وضع موجود در آشپز خانه­ های منازل شنیده می شد، ولی هنوز به خیابان­ها راه نیافته بود.

 

پایان دوره اتحاد جماهیر شوروی

با روی کار آمدن میخائیل گورباچف (Mikhail Gorbachev) در ۱۹۸۵، شرایط تغییر کرد. گورباچف، مصمم برای احیای اقتصاد رو به تباهی شوروی، طرح سیاست باز (perestroika) و شتاب اقتصادی را ارائه داد. اما سیاست­های او بسیار ضعیف و با تأخیر بودند و به محض این که راه­های برای ارزیابی صادقانه نظام حاکم گشوده شد، بی ثباتی افزایش یافت. مردم شوروی خواستار استقلال بودند، زنان خانه دار مواد غذایی می­خواستند، جوانان در پی فرصت­های پیشرفت و ارتقا بودند، و کارگران خواستار حقوق منصفانه.

در آگوست ۱۹۹۱ زمانی که گارد سایق سعی کردند گورباچف را عزل نمایند. آنها در پی آن بودند که جلوی انقلاب در حال وقوع دیگری را بگیرند، اما مردم به اندازه کافی در خیابان­ها حضور یافتند و بسیاری از نیروهای نظامی نیز از مبارزه با تظاهر کنندگان سر باز زدند، تا کودتا با شکست مواجه شود. در این میان، جمهوری­های شوروی سابق اعلام استقلال کردند. در دسامبر ۱۹۹۱ روسای سه جمهوری روسیه، اوکراین، و بلاروس در خارج از Minsk (پایتخت بلاروس) ملاقات کردند تا به طور رسمی تجزیه اتحاد جماهیر شوروی را اعلام کنند. در ۲۵ دسامبر ۱۹۹۱ میخائیل گورباچف از ریاست جمهوری اتحاد جماهیر شوروی استعفا داد. عصر همان روز، پرچم سرخ رنگ شوروی از بالای کرملین پایین کشیده شد و پرچم سه رنگ روسیه برافراشته شد.

گذار از یک نظام کمونیستی به یک نظام جدید با اقتصاد سرمایه داری به سادگی صورت نگرفته است. بوریس پلستین (Boris Yelstin)، کشوری ورشکسته و به لحاظ اقتصادی عقب مانده را به ارث برد، که تقریباً هیچ نهاد سیاسی یا قانونی مدرنی در آن وجود نداشت. با این حال قدرت این رئیس جمهور پس از دومین تلاش برای ایجاد کودتای خونین در ۱۹۹۳ تثبیت شد. اما پیشرفت اقتصادی با تورم شدید، بسته شدن کارخانه­ها و مزارع جمعی، و خصوصی سازی های غیرقانونی همراه بود. مردم در کمتر از یک دهه سه بار سرمایه­های خود را از دست دادند. شهروندان، پلستین را مسئول مشکلات موجود میدانستند، و البته عده اندکی هنگامی که او در سال ۱۹۹۹ در شب اولین روز سال جدید از مسئولیت استعفا داد، متأسف شدند.

ولادیمیر پوتین

ولادیمیر پوتین

شهر مدرن ولادیمیر پوتین (Vladimir Putin)، افسر سابق ک.گ، ب (KGB) سازمان اطلاعات شوروی سابق)، در سال ۲۰۰۰ به ریاست جمهوری روسیه انتخاب گردید، و در سال ۲۰۰۴ نیز مجدداً برای دورهای ۴ ساله ریاست دولت را بر عهده گرفت. میزان اقبال عمومی به او همواره بالا بوده است، او به سبب ثبات نسبی و نظمی که در قرن ۲۱ بر کشور حکم فرما ساخت، از اعتبار بالایی نزد مردم برخوردار گشته و خود را از مسئولیت مشکلات پی در پی فساد، جنگ قفقاز، و تروریسم معاف ساخت. با وجود این که پوتین به جهت محدود نمودن آزادی رسانه ای، جلوگیری از چند گانگی سیاسی، و الغاء انتخاب مستقیم فرمانداران و شهرداران، مورد انتقاد است، به موجب برقراری مجدد نظم در کشور از او تمجید میشود اگرچه روسیه و پایتختش مسکو هزینه زیادی را پرداخت، اما یک دوره صدساله تاریخی را تنها در طول دو دهه طی کرد. مسکو با نظارت شهردار خود، یوری لوژکوف (Yuri Luzhikov)، که اولین بار از سوی بوریس یلستین منصوب گشت، به عنوان یک پایتخت اروپای مدرن و پر جنب و جوش، و مرکز فرهنگ، تجارت، و حکومت روسیه مطرح شد.

نقاط برجسته تاریخی

۱۱۴۷ ذکر نام مسکو در متون تاریخی برای اولین بار.

۱۲۳۷-۴۰ مغول­های به روسیه حمله نموده، مسکو و دیگر شهر را ویران کردند.

۴۸۰ ایوان سوم تبعیت از خانها را نپذیرفت.

۹۵ -۱۴۸۵ ساخت دیوار آجری کنونی در اطراف کرملین.

۱۵۴۷-۵۶ ایوان مخوف ترکان طلای را شکست داد.

۱۶۰۵-۱۳ دوران آشوب ۱۶۱۳ میخائیل رومانف، سزار گشت.

۱۷۱۲ پتر کبیر پایتخت را به سن پترزبورگ انتقال داد.

۱۸۱۲ ارتش ناپلئون وارد مسکو شد.

۱۸۱۴-۱۵ گودال دفاعی در اطراف میدان سرخ، پر گردید.

۱۸۲۵ افتتاح تئاتر Bolshoy

۱۸۶۱ نظام برده­داری منسوخ می­شود.

۱۹۰۵ اعتصابات و اعتراضات کارگران.

۱۹۱۷ اعلام حکومت کمونیستی، و انتقال حکومت به مسکو.

۱۹۲۲ اتحاد جماهیر شوروی پایه گذاری می گردد و مسکو پایتخت حکومت اعلام می­شود.

۱۹۲۴ مرگ لنین.

۱۹۳۵ گشایش اولین خط مترو.

۱۹۳۵ اولین طرح جامع برای بازسازی مسکو.

۱۹۴۱-۵ جنگ بزرگ میهن پرستانه ۲۰ میلیون روسی کشته می­شوند.

۱۹۴۷-۵۳ ساخت آسمان خراش­های «هفت خواهر» لنین.

۱۹۵۳ مرگ استالین.

۱۹۶۱ Yuri Gagarin به عنوان اولین انسان به فضا می رود.

۱۹۸۵ میخائیل گورباچف با طرح سیاست باز رهبر شوروی می­شود.

۱۹۹۱ گورباچف از ریاست جمهوری شوروی استعفا می­دهد؛ یوریس یلستین به عنوان رئیس جمهور فدراسیون روسیه انتخاب می شود.

۱۹۹۲ پوری لوژکوف شهردار می­شود.

۱۹۹۸ بحران اقتصادی.

۱۹۹۹ پوتین به نخست وزیری منصوب می­شود، و سال بعد به عنوان رئیس جمهور انتخاب می­گردد.

۲۰۰۲ جنگجویان چچن (Chechen) به تئاتر کاخ فرهنگ حمله می کنند.

۲۰۰۴ پوتین مجددا برای دوره ۴ ساله دوم به ریاست جمهوری انتخاب می­شود.

 

 

 

آژانس مسافرتی شمیران گشت

تلفن تماس: ۲۶۲۰۶۳۵۷  ۲۶۲۰۶۴۷۹

آدرس آژانس : در گوگل بنویسید آژانس شمیران گشت

 

به این صفحه امتیاز بدهید
 • مطالب این صفحه مفید بود
 • مطالب این صفحه مفید بود
 • پشتیبانی به سرعت و با دقت به سوالات جواب داد
4.5
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
1 (1 رای)

درخواست شما ثبت و کارشناس شمیران گشت با شما تماس خواهند گرفت . 

 • بعد از ثبت درخواست کارشناس شمیران گشت با شما تماس می گیرد
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .