نروژ کشوری اروپایی به مرکزیت شهر اسلو است. جغرافیای نروژ باعث ایجاد تابستان و زمستان متفاوت در این کشور  شده است. فرهنگ نروژ بر پایه سادگی است و کمک بدون چشم داشت به یکدیگر از ویژگی های بارز آنهاست. اقتصاد نروژ در وضعیت مطلوبی است به طوری که مردم این کشور جزو ۴ کشور پردرآمد جهان هستند. در انتها  تاریخ نروژ هم بررسی میشود

نروژ

نروژ

 

اگر شما قصد سفر به نروژ دارید و میخواهید ویزای نروژ را براحتی دریافت کنید. لازم است به سایت ما wisa.ir مراجعه کنید و فرم ویزای نروژ را تکمیل نمایید. که در اسرع وقت به اوامر شما رسیدگی شود.

جغرافیای نروژ

نروژ یک کشور کوهستانی و سردسیر در شمال اروپا و غرب شبه‌جزیره اسکاندیناوی است و در نیمکره شمالی کناردریای نروژ که درهمسایگی سوئد در شرق و فنلاند و روسیه در شمال‌شرقی آن واقع شده است به واسطه تنگه اسکاژراک در جنوب با کشور دانمارک همسایه است. وعضو اتحادیه اروپا می باشد. وسعت آن برابر با ۳۸۵۱۷۸ کیلومتر مربع است.

جغرافیای نروژ

جغرافیای نروژ

نروژ به سبب داشتن خلیج های فراوان به کشور هزار جزیره ملقب است. هیچ کشوری به اندازه نروژ در سواحل خود این همه بریدگی های کوچک و بزرگ ندارد. این بریدگی ها معتلق به دوران یخچالی می باشد. در نواحی شرق و شمال کشور، جزایر زیادی وجود دارد که مهم ترین آنها عبارت اند از : لوپهاوت، رینگ واسوی و سنجا. در شمال غربی کشور مجمع الجزایر لوفون وجود دارد که شامل ۱۲ جزیره بزرگ و ۶ جزیره کوچک می باشد.

جغرافیای نروژ (جزیره لوپهاوت)

جغرافیای نروژ (جزیره لوپهاوت)

بیشتر بنادر این کشور در سواحل اقیانوس اطلس، دریای شمال و تنگه اسکاژراک واقع شده اند. که مهم ترین آنها : بودو، ناموس و تروندهایم در سواحل اقیانوس اطلس، هرمانس ورک، برگن، اگرسوند در سواحل دریای شمال، اسلو، درامن، هورتن، توسن برگ، سوند، موس و گراکرو در سواحل تنگه اسکاژراک واقع شده اند.

بیشتر خاک نروژ را ارتفاعات و کوهستان ها تشکیل داده اند. که بیشتر آنها پوشش جنگلی دارند. در این کشور اکثر رودها کوتاه وسیلابی هستند. و به همین دلیل قابل کشتی رانی نیستند. از رودهای مهم به گلوما، رائوما، اترا و کونیا می توان اشاره کرد. این کشور از ۳ طرف به دریا راه دارد و بسیاری از رودهایی که از دریای شمالی و بالتیک منشعب می شوند به این کشور می ریزند.

جغرافیای نروژ (طبیعت حیرت انگیز)

جغرافیای نروژ (طبیعت حیرت انگیز)

دریاچه های متعددی در این کشور وجود دارد. که متعلق به دوران یخچالی هستند که مهم ترین آنها روس، توناژو، ساناسا است. یزرگترین دریاچه نروژ، جدستدالس برن است که حدود ۳۶۸ کیلومتر مربع وسعت دارد. نزدیک ۷۰ درصد خاک نروژ قابل سکونت نیست. چون کوه ها، دریاچه ها و رودها، جنگل ها و یخچالها بیشتر آن را تشکیل داده اند.

کشور نروژ، کشوری کوهستانی می باشد که دارای آبدره‌های زیبا و وصف‌ناپذیر هم می‌باشد. مهم ترین رشته‌ کوه این کشور کوه اسکاندیناوی است که دره‌های زیبا و عمیق آن یکی از پرطرفدارترین جاذبه‌های گردشگری نروژ می‌باشد. جلگه‌ها در کنار رودها به ویژه خلیج اسلو و تنگه اسکاژراک واقع هستند، نروژ دارای جزیره‌های فراوانی می‌باشد که با جنگل‌های انبوه از درخت پوشیده شده است.

جغرافیای نروژ (آبدره گیرانگر ثبت شده در یونسکو)

جغرافیای نروژ (آبدره گیرانگر ثبت شده در یونسکو)

۹۴درصد خاک این کشور قابل کشت می باشد و کشاورزی در این کشور رونق زیادی دارد. در بیشتر مناطق شمالی نروژ معمولا شش ماه شب و شش ماه روز است ضمن‌ اینکه مناطق شمالی کشور نروژ، معمولا نه ماه در سال بارش برف و باران با خود به همراه دارد. این کشور شامل ۱۹ استان و ۴۴۸ شهرستان می‌باشد، بخشداری هر شهرستان در زبان نروژی کمدن نام دارد که موظف به اجرای قوانین و سروسامان دادن به زندگی مردم هستند.

آب وهوای نروژ

تصور می شود که به دلیل نزدیکی این کشور با قطب شمال، تحت تأثیر سرمای شدید وخشک کننده باشد. ولی به دلیل تأثیر جریان آب گرم گلف استریم و وزش بادهای مرطوب غربی که از روی اقیانوس اطلس  به داخل کشور می وزد آب و هوای آن را قابل تحمل ساخته است. قسمت های شمالی کشور سرمای شدید، قسمت مرکز و جنوب آب و هوای معتدل تری دارند.

با توجه به عرض جغرافیایی و نزدیکی آن به مدار قطب شمال، باعث شده  مردم نروژ در زمستان و تابستان روزها و شب های شگفت انگیزی داشته باشند. در روزهای تابستان در قسمت های شمالی نروژ خورشید هرگز غروب نمی کندودر نیمه شب در نزدیکی افق قرار می گیرد. و به همین دلیل نروژ را سرزمین خورشید نیمه شب می شناسند.

تصویر نشان می دهد درتابستان خورشید هنگام شب در افق قرار می گیرد

تصویر نشان می دهد درتابستان خورشید هنگام شب در افق قرار می گیرد

جغرافیای انسانی

جمعیت: این کشور با توجه به وسعت بالای ۳۰۰هزار مترمربعی جمعیتی در حدود چهارمیلیون و ۳۸۰ هزار نفر دارد.در دهه ۱۸ میلادی، اسلو، پایتخت نروژ به صورت یک روستا بوده و امروزه بخش زیادی از جمعیت در حومه این شهر زندگی می‌کنند.

نژاد: وایکینگ‌ها مهم ترین اقوامی بودند که درنروژ سکنی داشتند. پیشینه مردم نروژ از نژاد اسکاندیناوی و از تبار وایکینگ‌ها و از شاخه ژرمن‌ها هستند. جمعیت این کشو را ۹۱/۳ درصد نروژی، ۴ درصد دانمارکی، ۳ درصد انگلیسی و ۱/۷ درصد مهاجران تشکیل می دهند.

زبان: زبان نروژی به گروه شمالی زبان ژرمانیک است.که به زبان سوئدی و دانمارکی بسیار نزدیک است. جوری که نروژی ها، دانمارکی ها و سوئدی ها هیچ مشکلی در فهمیدن زبان یکدیگر ندارند.

دین: ۸۶ درصد نروژی‌ها پیرو کلیسای انجیلی- لوتری، سه درصد کاتولیک و پروتستان، یک درصد مسلمان و ۱۰ درصد باقیمانده تعلق دینی مشخصی ندارند.

فرهنگ نروژ

فرهنگ مردم تحت تاثیر آب و هوا، منابع طبیعی منابع کم ، آداب به جا مانده از دوران گذشته بوده است در این کشور تحصیل و امکانات بهداشت و درمان رایگان است ولی اینها باعث نشده شادترین مردم جهان در سال ۲۰۱۷ باشد آنها به انجام کار داوطلبانه جمعی و خیرخواهانه معروفند مردم این کشور با بهره بردن از مهارت های فردی و اجتماعی خود به زیبا سازی مناطق مختلف، ساخت و تعمیر وبازسازی هر کاری از دستشان بر بیاید انجام می دهند.

فرهنگ نروژ

فرهنگ نروژ

به گفته خودشان در وجود آنها انجام کار داوطلبانه نهادینه شده است. بهتر است بدانیم که هیچ امتیاز و تشویق برای انجام این کارها برای آنها وجود ندارد انجام کارهای داوطلبانه باعث نزدیکتر شدن مردم  به یکدیگر شده و نسبت به دیگر کشورها حس خوشبختی را بیشتر درک می کنند و به همین دلیل شادترین مردم جهان لقب گرفتند.

بر اساس یک طرح ملی در کشور نروژ دولت همه مردان و زنان بیوه، سالمندان و کودکان بی سرپرست و افراد ناتوان را تحت پوشش قرار می دهد و برای این گروه از افراد مستمری در نظر گرفته شده است. که منابع مالی آن از طریق  پرداخت حق بیمه توسط کارفرمایان و نیز کمک دولت مرکزی و محلی تأمین می شود. که هدف از  آن بالا بردن رفاه و سطح زندگی مردم است.

فرهنگ غذا در نروژ

نروژی ها روزانه سه وعده غذایی و یک میان وعده  میل می کنند. صبحانه آنها شامل قهوه سرد یا شیر یا آبمیوه همراه با ساندویچ از گوشت پنیر یا مربا است. ناهار هم معمولاً در سر کار خود هستند و شام را همراه با خانواده صرف می کنند.میان وعده آنها در حدود ۵ بعدازظهر است. معمولاً یک غذای گرم است که بیشتر ماهی، سیب زمینی آب پز و سبزیجات را شامل می شود  غذاهای اصلی این کشور  بیشتر در این میان وعده غذایی  خورده می شود و مردم بیشتر به ماهی قزل آلا علاقه دارد. قزل آلای دودی، سوپ ماهی و ترشی ماهی  از غذاهای سنتی این کشور است.

فرهنگ نروژ ( غذای دریایی)

فرهنگ نروژ ( غذای دریایی)

اقتصاد نروژ

اقتصاد این کشور بیشتر وابسته منابع نفت و گاز، کشتیرانی و شیلات است. این کشور از نظر تأمین نفت اروپا اهمیت ویژه دارد. بنابراین اقتصاد این کشور تحت تأثیر سیاست های اقتصادی بین المللی است. که تغییرات منفی در صحنه بین المللی بسیار به ضرر این کشور است. و همیشه سعی کرده است با نهادها و سازمان های بین المللی نهایت همکاری را داشته باشند.

هر خانوار نروژی با درآمد سالیانه ۸۷۳۵۰ دلار در بین کشورهای جهان رتبه چهارم را دارد. رشد اقتصادی آن قابل توجه بوده و تورم در این کشور خیلی کم است. بر اساس آمار تازه منتشر شده هیچ فردی در این کشور زیر خط فقر نمی باشد.

اقتصاد نروژ

اقتصاد نروژ

بخش های اقتصادی نروژ

معادن: ذخایر اصلی کشور نروژ: نفت خام و گاز طبیعی، ذغال سنگ، سنگ آهن، مس، روی، سربو تیتانیوم است. غیر از نفت و گاز سنگ آهن مهمترین محصول معدنی این کشور است. نفت و گاز مهم ترین بخش اقتصاد نروژ است. همان طور که گفتیم در اروپا از این حیث دارای اهمیت بالایی است. تولید و استخراج نفت از سال ۱۹۷۱ آغاز شد. که بیشتر این منابع در دریای شمال قرار دارد. دولت نروژ درآمد حاصل از فروش نفت گاز بیشتر ذخیره می کند که این ذخیره ارزی ارزشی بیش از ۹۰۰ میلیارد دلار دارد.

صنایع: این کشور از لحاظ صنعت، یکی از کشورهای پیشرفته جهان است. ذوب آهن، صنایع مربوط به جنگل داری، ماشین سازی از صنایع مهم نروژ است. در سالیان گذشته صنعت کشتی سازی، از صنایع پیشتاز کشور بود ولی از سال ۱۹۷۰ روند نزولی را طی کرد. یکی از دلایل آن عدم ساخت کشتی های بیش از ۴۰ هزار تن بر اساس تقاضاهای جهانی است.

اقتصاد نروژ ( یکی از سکوهای نفتی)

اقتصاد نروژ ( یکی از سکوهای نفتی)

صنعت کاغذ سازی  و تولید الوار به دلیل وسعت جنگل های این کشور رونق خوبی دارد. و از یکی از بخش های مهم اقتصادی است. تولید کاغذ، مقوا، فیبر، خمیر چوب و خمیر کاغذ از محصولات این صنعت است. صنعت تولید سیمان هم به تازگی مورد توجه قرار گرفته است.

کشاورزی : به دلیل آب وهوای نامساعد کشاورزی در این کشور رونق خاصی ندارد. تنها ۳ درصد از خاک کشور قابل کشت است. که بیشتر گندم، جو و سیب زمینی کشت می شود. مهم ترین بخش کشاورزی نروژ دامداری است. به دلیل وجود مراتع وسیع و طبیعی دامپروی رونق خوبی دارد. دام زنده و فراورده های گوشتی یکی از مهم ترین محصولات کشور است.

شیلات: نروژ به سبب داشتن خط ساحلی طولانی، صنعت ماهیگیری بطور گسترده در حال فعالیت در کل کشور است. در سواحل شمالی ماهی های چربی دار مانند نهنگ و در قسمت های جنوبی سواحل ماهی های خوراکی صید می شوند. در کل از مهم ترین کشورها در زمینه صید و صادرات آن به دیگر کشورها است. علاوه بر صید انوع ماهی، خرچنگ، میگو و حلزون صید می شوند. در سال های اخیر جوامع بین المللی مانع صید نهنگ های دریای شمال شده اند.

اقتصاد نروژ ( ماهیگیری)

اقتصاد نروژ ( ماهیگیری)

صنعت توریسم: کشور نروژ به دلیل موقعیت خاص جغرافیای، دیدنی های زیادی را در خود جای داده است. سواحل طولانی، خلیج های فراوان، رودخانه ها، دریاچه ها مناظر طبیعی بسیاری ایجاد نموده است. قرار گرفتن بخشی از کشور در مدار قطبی باعث شده  روزها بسیار کوتاه یا بسیار طولانی باشند که می تواند برای علاقه مندان به مناظر قطبی جذاب باشد.

از سوی دیگر به دلیل داشتن کوهستان ها و زمستان های سرد، محل مناسب برای اسکی و ورزش های زمستانه است. که همه ساله تعداد زیادی از ورزشکاران از دیگر کشورها برای شرکت در مسابقات به نروژ سفر می کنند. ورزشکاران نروژی مدال های زیادی در المپیک ها و ورزش های زمستانی دریافت کرده اند.

صنعت توریسم نروژ

سیاست نروژ

شرکت در انتخابات داوطلبانه است و تمام شهروندان نروژی بالای بیست سال اجازه شرکت در انتخابات را دارند. طبق قانون اساسی کشور، هیچ کس را به جز حکم قانون نمی توان محکوم و مجازات کرد. بازجویی نباید  همراه با شکنجه صورت گیرد. حکومت نمی تواند علیه مردم از نیروی انتظامی استفاده کند. مصادره اموال غیر قانونی است و از هرگونه تعرض مصون است. مطبوعات در بیان همه موضاعات و خصوصاً ایراد گرفتن به نحوه اداره مملکت آزادند.

نروژ یک کشور پادشاهی است. پادشاه رئیس دولت است و این مقام به صورت ارثی به بزرگترین فرزند ( دختر یا پسر)  می رسد. هنگامی که پادشاه بمیرد و جانشین او به سن ۱۸ سال نرسیده باشد. در این زمان تا رسیدن جانشین به پادشاهی مسئولیت اداره کشور بر طبق قانون اساسی بر عهده شورای دولت خواهد بود.

سیاست نروژ ( هارالد پنجم پادشاه اکنون)

سیاست نروژ ( هارالد پنجم پادشاه اکنون)

در قوه مققنه، پارلمان کشور از دو مجلس سنا یا اعلا و مجلس سفلی تشکیل شده است. اعضای کل پارلمان ۱۶۵ نفر می باشند. که ۲۵ درصد آنها در مجلس سنا و ۷۵ درصد بقیه در مجلس سفلی عضویت دارند. هنگام تشکیل پارلمان، پادشاه یا شخصی به نمایندگی از وی طی یک سخنرانی پارلمان را افتتاح می کند. و ضمن گزارش وضعیت فعلی کشور نکاتی که مد نظر شخص خود پادشاه است را متذکر می شود.

نخست وزیر رسماً توسط پادشاه انتخاب می شود. که معمولاً از بزرگترین احزاب حاکم بر پارلمان انتخاب می شود. کابینه دولت را شورای دولت می گویند که از نخست وزیر و ۱۹ مشاور دولتی تشکیل شده است. اعضای شورا طبق قانون اساسی و دستور العمل های پادشاه عمل می کنند. پادشاه در موارد خاص می تواند علاوه بر اعضای عادی شورا  از شهروندان عادی نروژی برای حضور در شورای دولت دعوت کند.

پارلمان نروژ

پارلمان نروژ

دستگاه قضایی در کشور نروژ در سه سطح  دادگاه های بدوی، دادگاه بخش و دادگاه های شهری سازماندهی شده است. کشور به ۸۸ حوزه قضایی تقسیم شده است. که اکثر این حوزه ها تحت نظارت یک قاضی صلاحیت دار و یک یا دو قائم مقام فعالیت می کنند. دیوان عالی کشور در اسلو قرار دارد که وظیفه اتخاذ تصمیم نهایی، پیرامون قضایا را عهده دار است. این دادگاه شامل ۱۸ قاضی می باشد. که زیر نظر پادشاه انتخاب می شوند.

تاریخ نروژ

در قرن‌های هفتم و هشتم میلادی اقوام نورماند ساکن نروژ به انگلستان و فرانسه حمله کردند که در این این کشورها متصرفات وسیعی  به دست آوردند. در سال  ۸۷۲ میلادی حکومت پادشاهی در نروژ به روی کار آمد و در قرن ۱۱ میلادی مسیحیت در این کشور رواج گرفت و در قرن سیزدهم همزمان با توسعه دریانوردی نورژ مردم این کشور به اوج قدرت خود رسید و در نتیجه در سراسر جزایر شمال اقیانوس تا جزیره ایسلند تحت سلطه آنها بود. و مستعمرات فراوانی به دست آوردند، ولی بعدها بعدها ضعیف و ضعیف تر شدند تا آنجا که ضمیمه  دولت دانمارک شدند.

تاریخ نروژ ( جشن سنت اولاو که میراث تاریخی را نکو می دارند)

تاریخ نروژ ( جشن سنت اولاو که میراث تاریخی را نکو می دارند)

در سال ۱۸۱۵ بعد از کنگره وین استقلال داخلی نروژی ها از بین رفت و به پاس زحماتی که سوئد در راه مقابله با ناپلئون بناپارت امپراتور انقلاب فرانسه کرده بود برخلاف میل قبلی مردم نروژ این کشور جزو کشور سوئد شد و همراه با مردم ایسلند نیز که متعلق به خودشان بود به سوئد تعلق گرفت در سال ۱۹۰۵ میلادی نروژ استقلال خود را یافت و یکی از شاهزادگان دانمارکی به نام کارل به پادشاهی نروژ انتخاب شده که ۲۵ سال حکومت کرد پس از مرگش اولاف به پادشاهی رسید.

به طور کلی باید گفت که این سرزمین از سال ۱۳۸۱ میلادی تا روز ۲۸ مارس سال ۱۸۱۴ میلادی در اختیار حکومت دانمارک بود از این تاریخ تا سال ۱۹۰۵ میلادی در اختیار قیمت سوئد بود و از ۱۵ اکتبر سال ۱۹۰۵ میلادی استقلال خود را پیدا کرد

تاریخ نروژ ( جنگ جهانی دوم)

تاریخ نروژ ( جنگ جهانی دوم)

در جنگ جهانی اول این کشور بی طرف بود اگرچه قسمت زیادی از ناوگان دریایی نروژ توسط آلمانی ها و متفقین نابود و غرق شد با این وجود بی طرفی خود را حفظ کردند اما در جنگ جهانی دوم دوباره مورد حمله آلمان ها قرار گرفت و پس از دو ماه مقاومت شکست خورده در حالی که پادشاه و هیئت دولت آن کشور  دولت نروژ را آزاد تشکیل داده بودند یکی از نظامیان نورژی به نام ویدکون کیسلینگ که با آلمان ها هم پیمان بود امور کشور را در دست گرفت که بعد از اتمام جنگ با آزاد شدن کشور به اتهام خیانت به میهن تیرباران شد بعد از جنگ  این کشور سیاست سنتی و بی طرفانه خود را رها کرد و در سال ۱۹۴۹عضویت اتحادیه آتلانتیک شمالی ناتو را پذیرفت.

 

آژانس مسافرتی شمیران گشت

تلفن تماس: ۲۶۲۰۶۳۵۷  ۲۶۲۰۶۴۷۹

آدرس آژانس : در گوگل بنویسید آژانس شمیران گشت

 

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز 4 / 5. تعداد آرا: 5

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!