نیوزلند

جغرافیای نیوزلند

نیوزلند در جنوب غربی اقیانوس آرام و در نیم کره جنوبی واقع شده است. که شامل دو جزیره اصلی و چند جزیره کوچک بوده که در حدود ۲۶۸۱۱۲ کیلومتر مربع مساحت دارد. که وسعت آن تقریباً با ژاپن یکی است. این کشور در ۱۷۵۰ کیلومتری جنوب شرقی استرالیا واقع است که شاید بتوان گفت دور افتاده ترین کشور پیشرفته در جهان است.

این کشور دارای ۱۶۰۰ کیلومتر درازا، و در پهن ترین قسمت ۴۵۰ کیلومتر عرض دارد. نیوزلند از شمال، شرق و جنوب به اقیانوس آرام جنوبی و از غرب به دریای تاسمان محدود است. زلاندنو از جزیره شمالی(از جمله جزیره های گریت بایر و بخش و ایهک)، جزیره های نزدیک به جزیره شمالی، جزیره های نزدیک به جزیره جنوبی، جزیره استورات، جزیره های چاتام، جزیره های برونی تشکیل شده است.

سرزمین های برونی که در حوزه صلاحیت قرار دارند عبارت اند از: توکلا که شامل سه جزیره اتافو، نوکونونو، فاکاوفو است. دولت سالانه کمک مالی به این جزیره ها می کند. سرزمین راس دیپندنسی در سال ۱۹۲۳ زیر نظر زلاندنو قرار گرفت. جزیره های کوک در سال ۱۹۰۱ ضمیمه نیوزلند شدند ولی در سال ۱۹۶۵ جزیره های کوک به صورت سرزمینی خود گردان و در چارچوب اتحاد آزاد با زلاندنو درآمدند.

این کشور بر روی کمربند آتش فشانی اقیانوس آرام قرار دارد. که بعضی اوقات دچار زمین لرزه می شود. نیوزلند بسیار کوهستانی بوده و تنها یک چهارم سرزمین آن کمتر از ۲۰۰ متر ارتفاع دارد. در جزیره شمالی رشته کوه ها از جنوب آن به غرب کشیده شده است. رشته کوه های آلپ جنوبی هم تقریباً سراسر جزیره جنوبی مشاهده می شود. کوه کوک به ارتفاع ۳۷۶۴ متر بلند ترین نقطه کشور است.

آب و هوای نیوزلند

آب و هوای این کشور معتدل و مرطوب است و میانگین دما ۱۲ درجه سانتی گراد می باشد. البته در جزیره های دور افتاده شمال کشور آب و هوای نیمه استوایی دارد. در بخش شمالی کشور میانگین دما بالاتر بوده و در بخش پایینی (جنوبی ترین) دارای زمستان هایی سرد است. ولی در کل به دلیل مجاورت این کشور با دریا و اقیانوس دارای زمستان هایی معتدل است.

میانگین بارندگی سالانه در نقاط مختلف آن ۶۰۰ تا ۱۵۰۰ میلیمتر در سال متغیر است. درشهرهای بزرگ و مهم نیوزیلند بادهای شدیدی می وزد پایتخت کشور شهر  ولینگتون بادگیرترین پایتخت دنیامی باشد که مردم به آن لقب شهر باد داده اند.

شهرهاو بنادر مهم نیوزلند 

اوکلند بزرگترین و پر جمعیت ترین شهر نیوزلند می باشد. ولینگتون دومین شهر بزرگ و پایتخت این کشور که شهر ساحلی بسیار زیبایی است. که در منتها الیه جنوب جزیره شمالی در کنار تنگه کوک قرار گرفته است. سومین شهر بزرگ نیوزلند شهر کریستچرچ، که پر از باغ و پارک های دیدنی است. هامیلتون چهارمین شهر مهم می باشد که همه ساله از سراسر کشور برای شرکت در جشنواره بالن سواری شرکت می کنند.

جغرافیای انسانی

جمعیت: بر طبق آخرین آمار منتشر شده جمعیت آن ۴/۶۹۰ میلیون نفر می باشد. که عمده جمعیت کنونی کشور ناشی از مهاجرت اروپائیان است.

نژاد: بومیان زلاندنو ماوری ها هستند که در قرن ۸ میلادی در این کشور ساکن شدند. ماوی ها از نژاد پولونزیایی هستند. مهاجرت اروپاییان از قرن ۱۷ میلادی به این کشور شروع شد.

زبان: زبان رسمی زلاندنو انگلیسی است که از همان الفبای انگلیسی بهره گرفته می شود. ولی ماوری ها به زبان بومی خود صحبت می کنند. و برای نوشتن این زبان الفبای لاتین به کار گرفته می شود.

دین: مذهب و دین در این کشور آزاد بوده و هیچیک از فرقه های دینی و مذهبی از کمک رسمی دولت برخوردار نیستند. در این سرزمین پیروان کلیسای انگلین بیشتر هستند.