هلند کشوری اروپایی کوچک که شهر آمستردام پایتخت آن است. به دلیل جغرافیای هلند سرزمینی پست و هموار است. و به همین دلیل برای مقابله با ورود آب دریا اقدام به ساختن بند و سد در سر راه ورود آب کرده اند. اقتصاد هلند در زمینه کشاورزی فعال است. همه ما می دانیم که هلند سرزمین گل است که بیش از دو سوم بازار گل جهان را در دست دارد.  در فرهنگ هلند بیشتر به حفظ آداب و رسوم گذشتگان خود اهمیت می دهند. هم چنین  سیاست هلند را یک بررسی کوتاه خواهیم داشت.

هلند سرزمین گل

هلند سرزمین گل

اگر شما قصد سفر به هلند را دارید و می خواهید ویزای هلند را دریافت کنید کافی است به سایت ما wisa.ir مراجعه کرده و فرم ویزای هلند را تکمیل نمایید تا در اسرع وقت به اوامر شما رسیدگی شود.

جغرافیای هلند

هلند یکی از زیباترین کشورهای جهان، کوچک و از قلمروهای امپراطوری هلند است که در بخش شمال غربی قاره‌ی اروپا قرار دارد. این زیبایی را می‌توان، مدیون آب و هوای اقلیمی و برخورداری از پوشش آب دریاها و رشد گونه‌های مختلف گل‌ در این کشور دانست. به طوری که در جهان به کشور گل نیز شهرت یافته است.

ندرلاندز(Netherlands) نام رسمی کشور هلند است. که معنی آن، سرزمین پست است. که توسط انگلیسی زبان ها به کشور هلند گفته می شود. همان طور که گفتیم این کشور سرزمینی هموار و مسطح است. که سطح آن نسبت به دریا از همه کشورهای جهان پایین تر است. که به آن لقب سرزمین زیر آب داده اند. طوری که بیش از ۶۰ درصد سرزمین هلند پایین تر از سطح دریا است.

جغرافیای هلند

جغرافیای هلند

مرتفع ترین نقطه کشور ۳۲۲ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. و پست ترین نقطه کشور پرنس الکساندر پولدر نام دارد که ۶/۷ متر زیر سطح دریاست. که با احداث سدهایی از نفوذ آب به آن جلوگیری کرده اند. در جنوب کشور جزایری وجود داشتند که زمانی جزو خاک هلند بودند. ولی اکنون دریا آنها را بلعیده است.

هلند یکی از اعضای قدیمی اتحادیه‌ی اروپا و عضو پیمان نظامی ناتو است. این کشور در حاشیه‌ی ۴۵۰ کیلومتری جنوب اروپا و ۵۷۷ کیلومتری کشور آلمان قرار دارد. مساحت این کشور اروپایی بسیار کم  و چیزی در حدود ۴۱۸۶۴ کیلومتر مربع و کمی از بلژیک بزرگتر است و به کشور مینیاتوری معروف است.

آمستردام پایتخت هلند و یکی از مشهورترین و محبوب‌ترین مقاصد گردشگری در این سرزمین به‌شمار می‌آید. کشور هلند از شرق با آلمان، از جنوب با بلژیک و از غرب با بریتانیا همسایه است. این سرزمین در آمریکای مرکزی نیز دارای چند جزیره است. پس از آمستردام، بندر روتردام دومین شهر بزرگ هلند است که با توجه به وسعت و تعداد اسکله‌های موجود در آن، لقب بزرگ‌ترین بندر اروپا را به خود اختصاص داده است.

جغرافیای هلند (آمستردام)

جغرافیای هلند (آمستردام)

جغرافیای انسانی

جمعیت: هرچند جمعیتی بالغ بر ۱۷ میلیون نفر نیز در خاک هلند زندگی می‌کنند. البته کوچک بودن آن و جمعیت کمی که دارد، مانع از حضور اقوام مختلف در خاک این کشور نشده است

نژاد: نخستین افراد شناخته شده که در هلند ساکن شده اند اقوام سلتی و ژرمنی بودند که ۱۲ سال قبل از میلاد مسیح در آنجا ساکن بودند. در حال حاضر به دلیل اختلاط نژاد های مختلف در این کشور سه دسته نژاد فریزیان ها در شمال، ساکسون ها در خاور و فرانک ها در باختر و جنوب داریم.

زبان: ۸۵ درصد از کل جمعیت آن را هلندی زبان‌ها و مابقی را مردمی از ترکیه، مراکش، اهالی جزایر آنتیل، اندونزی و مردم کشور سورینام، تشکیل داده‌اند. زبان رسمی این کشور نیز زبان هلندی است و درصد کمی نیز به زبان فریزلندی (ایالتی که در زبانشان شبیه به زبان هلندی و انگلیسی کهن است) صحبت می‌کنند. ترکی استانبولی و عربی نیز یکی دیگر از زبان‌هایی است که تعداد بسیار محدودی از مردم مقیم هلند با آن صبحت می‌کنند.

دین: دین رسمی مردم هلند مسیحیت است و طبق نوشته‌های رومی ۳۱ درصد از مردم هلند را مذهب کاتولیک، ۲۱ درصد پروتستان، حدود ۵ درصد پیرو دین اسلام و بقیه از ادیان و مذاهب مختلف هستند.

فرهنگ هلند

هلند کشوری پیشرفته است که به سنت های دیرینه خود ارزش زیادی قائلند. و بنا به نقل قولی هلندی ها مردمان مدرنی هستند که در موزه زندگی می کنند. هلندی ها در هنر نقاشی سابقه دیرینه و درخشانی دارند. که شمار زیادی از نقاشان مشهور جهان، برخاسته از این خاک هستند. همچنین در زمینه موسیقی و ادبیات هم از گذشته تبحر داشته اند.

فرهنگ هلند

فرهنگ هلند

قرن ۱۷ میلادی را عصر طلایی و دوران شکوفائی هلندی ها می نامند. در این دوره از تاریخ با وجود رانده شدن دانشمندان، هنرمندان و مبتکران از دیگر کشورها. در کشور هلند این افراد مهمان به گرمی پذیرا شد. و باعش شدند کشورشان از نظر فرهنگی، هنری و صننعتی قدرتمند شود. هنر نقاشی در این دوره در اوج قرار داشت و نقاشان زیادی از جمله پیتردو هوک، فرانس هالس، رامبراند و جان ورمر که نقاشان جهانی بودند، پروش یافتند.

هلند در معماری خانه هایی که در اطراف کانالها در قرن ۱۶ و ۱۷ میلادی ساخته شده اند. دارای شهرتی جهانی هستند. در این قرن ها کلیساهای عظیم، بناها و کاخ های زیبا و موزه های فراوان ساخته شده است. که چشم هر بیننده ای را مجذوب خودش می کند. که متوجه می شویم سابقه معماری در این کشور طولانی می باشد.

فرهنگ هلند (معماری ساختمانها کنار کنالهای آب)

فرهنگ هلند (معماری ساختمانها کنار کنالهای آب)

ادبیات هلند چندان در سطح جهان خیلی شناخته شده نیستند. چون که آثار ترجمه شده آنها کم می باشد. مشهورترین نویسنده و شاعر هلندی ژوزت واندن واندل است. در زمینه فلسفه هم هلندی ها فلاسفه ای چون آراسموس، اسپینوزا و آرنولد کلینوک، آثار با ارزشی در امور فلسفی به جای گذاشته اند. دکارت فیلسوف آلمانی، هلند را مرکز صلح، گذشت و آزادی می دانست و باعث شده بود ۲۰ سال از عمر خود را در این کشور سپری کند.

آداب و رسوم هلندی ها

در میان مردم هلند آداب و رسوم به جا مانده از گذشتگان همچنان طرفدار دارد. به این معنی که آنها سنت های دیرینه خود را بسیار ارج می نهند. اگر چه مانند مردم آمریکا و کانادا لباس می پوشند. ولی در گذشته، هنگام فصل باران مردم کفش های چوبین به پا می کردند. تمام مردان و زنان این کفش ها به پا می کردند و باعش می شد پاها از رطوبت زمین در امان باشند. اکنون اگر دوباره باران سیل آسایی بیاد و یا برفی سنگین ببارد بار دیگر با پوشیدن این کفش ها رونق رفته را بدست می آورد.

فرهنگ هلند (لباس محلی)

فرهنگ هلند (لباس محلی)

روستای بروئک واقع در شمال آمستردام یک نمونه از مردمی هستند که پیوسته کفش چوبین به پا دارند. این روستاییان مردمی عقب افتاده نیستند بلکه تحصیلات بالایی دارند و آداب و رسوم شهری را می دانند. در جزایر زیلند و در جنوب مردان و زنان لباس ای محلی عجیبی بر تن می کنند که شکل ها و رنگ های آن گوناگون است. به طور کلی لباس محلی هلندی ها برای مردان شامل یک شلوار بلند، و برای زنان، دامن بلند و کلاه توری است.

علاوه بر شهرت این کشور به گل (به ویژه گل لاله)، پنیرهای لذیذ و مطبوع آن (مخصوصا پنیر گودا) نیز در سراسر جهان شناخته شده و پرطرفدار است

اقتصاد هلند

در دوران گذشته و تا حدودی اکنون ، زندگی و اقتصاد هلندی ها به خصوصیات جغرافیایی این کشور و دو عامل آب و خاک بستگی دارد. از گذشته مردم برای بدست آوردن زمین قابل کشت، تلاش زیادی برای مهار آب دریا داشته اند. از دیرباز اقتصاد هلند وابسته به تجارت خارجی بوده است. که این سابقه به قرن ۱۷ میلادی باز می گردد.

اقتصاد هلند

اقتصاد هلند

با تنظیم و اجرای برنامه های اقتصادی باعث شد هلند در زمان کمی به یک جامعه صنعتی پیشرفته تبدیل شد. به دلیل موقعیت خوب جغرافیایی و داشتن آبراه های زیاد قابل کشتیرانی و وجود بنادر مجهز و پیشرفته شبکه حمل و نقل وسیعی ایجاد شد. که از عوامل وسعت اقتصاد کشور به شما می آید. به طور کلی  تا سال ۱۹۵۰ محور اقتصاد هلند بازرگانی و کشاورزی بوده است.

بخش های اقتصادی هلند

کشاورزی و دامپروی و ماهیگیری: کشور هلند در زمینه درآمد حاصل از صادرات محصولات کشاورزی بعد از آمریکا و فرانسه سومین کشور جهان می باشد. با این که وسعت این کشور کم است به دلیل حاصلخیز بدون خاک، کشت و بهره برداری اصولی محصولات این کشور توانسته علاوه خودکفائی، یک صادر کننده حرفه ای در مواد غذایی، گل و محصولات وابسته به کشاورزی و دامپروی درآید.

قطب گلکاری هلند از شمال هارلم به طرف جنوب تا لاهه امتداد دارد. در این منطقه ناحیه ای به نام المسیر وجود دارد که گل های یاس آن در حدود ۶ روز در گل فروشی های نیویورک دیده می شود. عمده درآمد در بخش کشاورزی از گلکاری و فروش شاخه گل بریده، گل و پیاز گل است. که این محصولات به ۷۵ درصد از کل دنیا صادر می شود.

اقتصاد هلند ( نمای زیبا از زمین های زیر کشت گل)

اقتصاد هلند ( نمای زیبا از زمین های زیر کشت گل)

یکی از مهمترین محصولات لبنی تولید پنیر است. هم چنین تولید گوشت خوک و گاو در بخش دامپروری نقش ویژه ای داشته و یکی از مهمترین  محصولات صادراتی به شمار می آید. در بخش کشاورزی اخیرا تولید و کاشت درختان میوه بخصوص گیلاس روند رو به رشدی داشته است. گندم، جو، چغندرقند، سیب زمینی و حبوبات از دیگر محصولات کشاورزی هستند.

حمل و نقل: از گذشته حمل و نقل کالا یکی از فعالیت های عمده کشور هلند بوده است. به دلیل واقع شدن این کشور در کنار دریای شمال و مصب رودهای راین، ماس و شلدت، هلند را به دربازه اروپا مبدل کرده است. سالانه  در بندر روتردام که بزرگترین و مجهزترین بندر جهان است میلیون ها تن کالا جابه جا می شود. اخیرا در این کشور برای روان شدن ترافیک های جاده ای و شهری اقدام به احداث تونل های در زیر  راه های آبی کرده اند. در این کشور وسیله سنتی تردد دوچرخه است که برای رفت  آمد دوچرخه مخصوص آن راه هایی درست کرده اند.

صنعت، معدن: تولیدات صنعتی هلند به گونه است که آن را به یک کشور فوق صنعتی تبدیل کرده است. از جمله: صنایع شیمیایی، فلزی، ماشین سازی و حمل و نقل، لاستیک، کاغذ و چوب، صنایع غذایی و صنایع الکترونیک و برق که از درجه مهارت بالا و تکنولوژی پیشرفته برخوردار بوده و در مواردی از کیفیت های جهانی هم بالاتر است.

توریسم: هلند مناظر و چشم‌اندازهای زیبای متعددی دارد که مورد توجه گردشگران خارجی قرار گرفته است. پارک ملی هوخه ویلوه، با زیبایی خارق‌العاده‌ی طبیعی، حیات وحش و جنگل‌های انبوه به یکی از مقاصد اصلی گردشگری در این سرزمین تبدیل شده است. منطقه‌ی یوردان در آمستردام، یکی از خاص‌ترین مناطق این شهر است که به دلیل حضور کافی‌شاپ‌های متعدد، نگارخانه‌ها، فروشگاه‌ها و خیابان‌های دنج به شهرت رسیده است.

اقتصاد هلند (بندر روتردام)

اقتصاد هلند (بندر روتردام)

در نزدیکی آمستردام، شهری کوچک و زیبا به نام لیدن قرار دارد که کهن‌ترین دانشگاه این کشور نیز در آن قرار دارد. فضا و معماری تاریخی و کهن آن، باعث حضور گردشگران شده است. دلفت، شهری کوچک، قدیمی و دارای مناظر طبیعی است که کلیسای قدیمی و موزه‌ی استدلیک را با مجموعه‌ای از هنرهای تزئینی در خود جای داده است. با حضور در این منطقه، می‌توان شاهد منطقه تاریخی هلند بود. جزایر فریزیان نیز مجموعه‌ی زنجیروار از جزایری هستند که از هلند تا دانمارک ادامه دارد. دهکده‌هایی کهن و جزایری متعدد  با وسعت کم، به همراه ساحل شنی چشم‌نواز، از ویژگی‌های این منطقه است.

سیاست هلند

قانون اساسی هلند بر مبنای دموکراسی  استوار است. و آزادی عقیده و مذهب، آزادی بیان، آزادی مطبوعات و آزادی انتقاد برای کلیه افراد جامعه محفوظ است. حکومت در هلند به صورت پادشاهی مشروطه است. این درحالی است که خانواده‌ی سلطنتی، نقش مهمی در تعیین سیاست ندارند و نخست‌وزیر دارای مهم‌ترین مقام سیاسی است. طبق قانون اساسی مقام سلطنت در  رأس قوای سه گانه قرار دارد.

بر طبق قانون اساسی سال۱۸۱۴ هلند تنها یک مجلس داشت ولی بعد از اصلاحات انجام شده در سال ۱۸۱۵ میلادی زمانی که هلند و بلژیک کشورهای مستقلی را تشکیل دادند تصمیم گرفتند دو مجلس سنا یا اعیان و شورای ملی یا عوام داشته باشند. مجلس سنا دارای ۷۵ عضو است که به طور غیر مستقیم از سوی اعضای شورای ایالت یا استان ها که افرادی چون استادان دانشگاه، مقامات تجاری و صنعتی، افراد بلند پایه استانداری ها و شهداری ها هستند.

مجلس شورای ملی یا عوام وظیفه ای گسترده تر و مهم تر نسبت به مجلس سنا دارد. زیرا حق اصلاح لوایح را دارد. اما مجلس سنا فاقد این ویژگی است. و تنها می تواندنظرات کلی پیرامون لوایح مجلس عوام ابراز کند. این مجلس ۱۵۰ نفر عضو دارد. و با رأی مستقیم مردم و به مدت ۴ سال برگزیده می شوند.

سیاست هلند (پارلمان کشور)

سیاست هلند (پارلمان کشور)

رئیس دولت یا نخست وزیر دارای اختیارات زیادی است. قدرت اجرایی با رهبری نخست وزیر توسط شورای وزیران اعمال می گردد. شورای دولتی وظیفه هدایت دولت را عهده دار است. و در مورد پیش نویس لوایح دولتی نظر می دهد. هم چنین مسؤلیت قضاوت و بررسی مشکلات بین ارگان های دولتی باهم و با اشخاص حقیقی و حقوقی دارند.

تاریخ هلند

هلند در ابتدا بخشی از امپراطوری روم بوده است. سال ۵۸ قبل از میلاد ژولیوسزار سرزمین اکنونهلند و بلژیک را که لوکزامبورک نام گذاری شده بود تحت فرمانروایی خود داشت. در سال ۴۰۰ میلادی وقتی اقوام سلت و ژرمن وارد این سرزمین شدند. رومیها مجبور به ترک آنجا شدند. و چون به اقوام ژرمن فرانک ها می گفتند. با بیرون راندن رومیها امپراتوری فرانکها را تأسیس کردند و آن را گسترش دادند ولی در سال ۸۰۰ میلادی حکومت آنها دوام نداشت.

در قرون وسطی، ندرلاندر(سرزمین های پست)، گروهی از دوک نشینهای( گلر و بارابانت) محلی و کنت نشینهای خود مختار( هلند وزیلند) و اسقف نشین اوترخت را تشکیل می داد روز به روز بر قدرتشان افزوده می شد. رهبران فرانسوی و آلمانی ابتدا توجه کمی به این منطقه داشتند ولی بعد از سال ۱۱۰۰ میلادی تجارت و صنعت رشد قابل ملاحظه ای داشت و ماهیگیری، دریانوردی و کشتی سازی دارای اهمیت ویژه شدند.

تاریخ هلند

تاریخ هلند

و این عوامل باعث جلب توجه آنها شد. از سال ۱۳۰۰ به بعد دوکهای بورگاندی فرانسه با ازدواج، وراثت و جنگ کنترل تعداد زیادی از سرزمین های پست را در دست گرفتند. اوایل قرن ۱۶ میلادی هلند و بلژیک تحت حکمومت چارلز پنجم درامد. چارلز بعدها پادشاه اسپانیا شد و در سال ۱۵۱۹ میلادی وی دوک اعظم اتریش و امپراتور مقدس روم گردید.

بعد از چارلز پسرش فلیپ دوم به پادشاهی رسید و به مقابله با شورشیان سرزمین های پست پرداخت و محدودیت هایی برای آزادی دین معین کرد. ویلیام اول که حاکم هلند و زیلند بود علیه حکومت فیلیپ دوم قیام کرد و این سرآغاز جنگهای ۸۰ ساله هلند گردید. معاهده وست فالیا در سال ۱۵۸۸ میلادی به استقلال استانهای متحده شمالی از اسپانیا انجامید. و جمهوری هلند را شکل داد و در سال۱۶۴۸  اسپانیا جمهوری هلند را به رسمیت شناخت.

 

آژانس مسافرتی شمیران گشت

تلفن تماس: ۲۶۲۰۶۳۵۷  ۲۶۲۰۶۴۷۹

آدرس آژانس : در گوگل بنویسید آژانس شمیران گشت

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا:

تاکنون رأی داده نشده ! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کنید

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!