واتیکان کشوری که در ایتالیا و مرکز شهر رم قرار دارد. مهم ترین جاذبه های گردشگری آن کلیسای سن پیترو و کلیسای سیستین می باشند. شما اگه قصد سفر دارید می توانید از تورهای ما در سایت شمیران گشت استفاده کنید.

کشور واتیکان

کشور واتیکان

در سال ۱۹۲۹ طبق عهدنامه لاترن (Lateran Treat) که بنیتو موسولینی دیکتاتور ایتالیا در آن زمان از طرف پادشاه ایتالیا(ویکتور امانوئل سوم) آن را امضا کرد واتیکان را کشور مستقل اعلام کردند. البته این عهد نامه پس از کشمش های طولانی واتیکان با دولت ایتالیا انجام شد. چون در آن زمان دخالتهای کلیسای واتیکان در امور کشور ایتالیا زیادبوده که با این کار سعی در محدود کردن آنها داشته اند.

اکنون واتیکان کشوری مستقل با قدرت تام محسوب می‌شود این کشور با وسعتی برابر با ۰٫۴۴ کیلومتر مربع لقب کوچکترین کشور جهان را از آن خود کرده است. کشوری که خود داخل یک شهر دیگر قرار دارد! جمعیت آن در حال حاضر نزدیک به ۱۰۰۰ نفر می باشد.

نقشه جغرافیایی واتیکان

نقشه جغرافیایی واتیکان

این شهر مانند ارگ و یا قلعه توسط دیوارهای مربوط به قرون وسطایی احاطه شده است و ۶ دروازه دارد. موقعیت جغرافیایی آن دقیقاً در شمال غرب شهر رم ایتالیا تپه ای به نام واتیکان وجود دارد، که این کشور بر روی آن قرار گرفته است.

این کشور مقر و محل اقامت رهبر کاتولیک های جهان پاپ بزرگ است. در هنگام سفر به واتیکان توجه داشته باشید که فرودگاهی ندارد. و برای رفتن به آن ابتدا باید به شهر رم بیایید و با دیگر وسایل نقلیه خود را به این کشور برسانید. و از کلیساها و اماکن دیدنی آن دیدن کنید. تنها کشوری است که فقط از یک شهر تشکیل شده است و مرکز کلیسای کاتولیک‌های جهان می باشد.

گردشگران در حال بازدید از واتیکان

گردشگران در حال بازدید از واتیکان

اطلاعات جالب در مورد واتیکان

  • مالیات در این کشور وجود ندارد و محدودیتی برای ورود و خروج پول نیست
  • سیستم تلفن، بانک مرکزی، اداره پست، ایستگاه رادیوئی و رصد خانه مستقل به خود را دارد.
  • از ۶ دروازه ورودی شهر تنها سه دروازه آن برای عموم مردم آزاد است.
  • این کشور دارای ارتش و نیروهای مسلح نیست، که وظیفه حفاظت نظامی کشور بر عهده ایتالیا است.
  •  در حدود ۸ درصد از مالیات سالیانه مردم ایتالیا به واتیکان می رسد.
  • هیچ زبان رسمی در این کشور وجود ندارد. و مردم آن معمولاً  به زبان های لاتین، ایتالیایی، فرانسوی و انگلیسی صحبت می کنند.
  • میزان سواد مردم آن بالاترین حد ممکن را دارد. یعنی ۱۰۰ درصد باسوادند.
  • تنها بانکی در جهان از زبان لاتین استفاده می کند. بانک واتیکان می باشد.
  • این کشور برای تأمین نیاز های خود آب، غذا، گاز، برق و دیگر ملزومات خود را وارد می کند

ساختار سیاسی و اقتصادی واتیکان

نوع حکومت غالب در این کشور در حال حاضر اتوکراسی (حکومت مطلق استبدادی) است. حکومت در این کشور زیر نظر پاپ است و پاپ همه کاره آن محسوب می‌شود. این کشور هیچ گونه هئیت دیپلماسی رسمی ندارد که روابط خارجی و دیپلماسی را سریر مقدس انجام می دهد.

پاپ فرانسیس

پاپ فرانسیس

این کشور یکی از بزرگترین اداره پست های جهان را دارد چون تعداد نامه های دریافتی آنها به دلیل اینکه مرکزیت مذهب کاتولیک جهان، بسیار زیاد است. البته دربین مردم رم به خاطر سرعت عملشان محبوب هستند. آنها تمبرهای مخصوص به خود را دارند. واتیکان از طریق فروش تمبر درامد خوبی هم کسب می کند.

گارد واتیکان یا نیروهای نظامی آن، گاردی از سوئیس هستند. این گارد از سربازان آن  ملیتی سوئیسی دارند که همه آنها مردانی مجرد و کاتولیک هستند. تعداد اعضای این گارد با احتساب محافظان شخصی پاپ یکصد نفر می باشند.

اداره پست واتیکان

اداره پست واتیکان

بر اساس قوانین بین المللی آنها می توانند نمایندگان دیپلماتیک به سایر کشورها بفرستند و در عوض می توانند دیپلمات های دیگر کشورها را بپذیرند. به دلیل اینکه وسعت این کشور بسیار کم است سفارتخانه های کشورهای مختلف در شهر رم ایتالیا قرار دارد. در سال ۲۰۰۴ عضو سازمان ملل شد ولی حق رأی را ندارد و یک عضو ناظر می باشد.

اعضای حکومت این کشور اسقف ها و کاردینال ها هستند. اسقف اعظم نماینده مردم این کشور در سازمان ملل است. کاردینال ها قدرت اجرائی کشور را در دست دارند. شورای کاردینال ها از مشاوران پاپ هستند و در صورت مرگ پاپ، وظیفه دارند که پاپ جدید معرفی کنند.

گارد سوئیسی واتیکان

گارد سوئیسی واتیکان

نیروهای نظامی واتیکان در حال حاضر گارد سوئیس جامه‌ی اسقفی است که بیشتر با نام گارد واتیکان شناخته شده و در اصل نقش محافظ‌های شخصی پاپ را بر عهده دارند. روحانیون عالی‌رتبه، کشیش‌ها، راهبه‌ها و نگهبانان جمعیت ۱۰۰۰ نفری آن را تشکیل می دهند. ولی در حدود ۳۰۰۰ نفر کارمند و کارگر در واتیکان کار می کنند ولی در این کشور زندگی نمی کنند!

مهم ترین منبع درآمدی واتیکان کمک هایی هست که مردم مسیحی سایر کشورها برای آنها می فرستند. این کشور از صنعت توریسم درآمد خوبی نصیبش می شود. گردشگران یا برای زائر هستند یا برای دیدن جاذبه های تاریخی به این کشور سفر می کنند

کلیسای سن پیترو  واتیکان

کلیسای سن پیترو بزرگترین کلیسای جهان می باشد. وسعت آن در حدود ۲۰۰ هزار متر مربع است. این بنا از ابتدای دوره رنسانس به مدت یک قرن در دست ساخت بوده است. که در مرحله آخر ساخت آن میکل آنژ هنرمند مشهور ایتالیایی حجاری‌ها و مجسمه‌های بالای سقف کلیسا را ساخته است. کلیسای سنت پیتر یکی از چهار کلیسایی است که لقب کلیسای اعظم (کلیسای سلطنتی) را به خود اختصاص داده‌اند.

کلیسای سن پیترو (نمای خارجی)

کلیسای سن پیترو (نمای خارجی)

این کلیسا محل دفن سن پیترو یکی از حواریون حضرت عیسی مسیح است که مقبره او مربوط به قرن ۴ میلادی می باشد. اگر از بالا به کلیسا نگاه کنیم نقشه آن به صورت یک کلید(نماد بهشت) طراحی شده است. رو بروی کلیسا میدان بزرگی هست که یک ستون بزرگ که مصر آورده شده در مرکز میدان قرار دارد. این میدان به صورت بیضی شکل طراحی شده و در دو طرف آن دو فوار بزرگ وجود که زیبایی آن را دو چندان کرده است.

کلیسای سن پیترو (نمای داخلی)

کلیسای سن پیترو (نمای داخلی)

 

کلیسای سیستین واتیکان

کلیسای سیسین محل اقامت پاپ و کلیسای خصوصی او می باشد. این کلیسا در ابتدا محل تجمع پاپ ها بوده است. یکی از پاپ ها به نام سیکتوس چهارم در سالهای ۱۴۸۰-۱۴۷۷ این کلیسا را مرمت کرد. و به همین خاطر از آن زمان به بعد به کلیسای سیستین معروف شده است. ویژگی بارز کلیسای سیستین واتیکان نقاشی های کشیده شده بر روی دیوارها و سقف این مجموعه است.

کلیسای سیستین (نمایی از نقاشی ها)

کلیسای سیستین (نمایی از نقاشی ها)

 

کلیسای سیستین

کلیسای سیستین

در زمان سیکتوس چهارم مشهور ترین نقاشان رنسانسی به کلیسا آمدند و تا سال ۱۴۲۸ نقاشی آنان به پایان رسید. در دوره پاپ ژولیوس دوم میکل آنژ نقاش معروف ایتالیایی نقاشی های این کلیسا را ادامه داد و یکی از زیبا ترین دست آوردهای خود را در این کلیسا به جای گذاشت. شهرت این نقاشی باعث شده گردشگران زیادی همه ساله به این مکان بیایند.

 

 

 

آژانس مسافرتی شمیران گشت

تلفن تماس: ۲۶۲۰۶۳۵۷  ۲۶۲۰۶۴۷۹

آدرس آژانس : در گوگل بنویسید آژانس شمیران گشت

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا:

تاکنون رأی داده نشده ! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کنید

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!