ویزای تحصیلی آلمان

در صفحه ویزای تحصیلی آلمان سعی بر آن شده اطلاعات کامل و جامعی به شما عزیزان داده شود.

آلمان یکیاز محبوب‌ترین کشورهابرای افرادی است که قصد تحصیل در یک کشور خارجی را دارند. علت این امر بیش از هر چیز مخارج پایین برای دانشجویان در این کشور است. به عنوان مثال دانشجویان خارجی در ایالات متحده آمریکا باید به طور متوسط سالانه ۲۵ هزار یورو شهریه بپردازند. هزینه تحصیل در بریتانیا به مراتب بیشتر است و در برخی موارد حتی به 50 هزار یورو در سال هم میرسد.

ویزای تحصیلی آلمان

با وجود این که زندگی در آلمان ارزان‌تر و نسبت به بسیاری از کشورها راحت‌تر است، توصیه میشود که پیش از سفر به آلمان و آغاز تحصیل در این کشور به نکات زیر توجه کنید:

نكاتي مهم و ضروري در مورد ويزاي تحصيلي آلمان
براي درخواست ويزاي دانشجويي هر شخص بايد مبلغ ٨٦٤٠ يورو معادل ريالي به مدت يك روز يا بيشتر در حساب بانكي در ايران ( هر بانك دلخواه ) قرار دهد و يك نامه تمكن مالي به زبان انگليسي از بانك دريافت كند و به سفارت ارائه دهد.
در بدو ورود به آلمان ، متقاضيان بايستي حداقل ٨٦٤٠ يورو به همراه داشته باشند ، زيرا ويزايي كه سفارت صادر ميكند ٣ ماه اعتبار دارد و بعد از ٣ ماه بايد به ١ سال تمديد شود و براي تمديد ويزا اين مبلغ بايد در حساب بانكي بنام دانشجو در آلمان افتتاح شود.
برخي از شهر ها در آلمان پس از ورود متقاضي مبلغ ٨٦٤٠ يورو را بلاك ميكنند و فقط دانشجو مجاز به برداشت ٦٥٠ يورو در ماه ميباشد، برخي شهر ها هم خير و فقط يك روز كافيست كه اون مبلغ حهت تمديد ويزا در بانك بماند.
دانشجوياني كه ابتدا بايستي دوره ي فشرده زبان آلماني در آلمان بگذرانند ، در برخي شهر ها در طي دوره ي زبان اجازه كار نخواهند داشت .
بجاي ٨٦٤٠ يورو، اگر شخصي در داخل آلمان ساپورت مالي متقاضي را متقبل شود و يا دانشجو، بورسيه اي از آلمان داشته باشد ، لذا وي از ارائه ي ٨٦٤٠ يورو معاف است.
در صورتيكه يكي از زوجين پذيرش تحصيلي از دانشگاههاي آلمان را دارا باشد ، همزمان همسر وي و فرزندان زير ١٨ سال ميتوانند براي ويزاي همراه نيز اقدام كنند و باهم وارد كشور آلمان شوند .
همسري كه ويزاي همراه دريافت ميكند اجازه كار نخواهد داشت .
فرزندان اجازه ي تحصيل رايگان در آلمان را دارند .
اما جهت اينكه خانواده ها درصد دريافت ويزايشان بالاتر برود ، لذا پيشنهاد ميشود كه زوجين هر دو نفر پذيرش تحصيلي داشته باشند و براي ويزاي دانشجويي اقدام كنند و هر دو از يك دانشگاه .
هزينه ي زندگي دانشجويي بصورت متاهلي ماهانه حدودا ١٠٠٠ يورو براورد ميشود و به ازاي هر فرزند ٢٠٠ الي ٣٠٠ يورو ماهانه افزايش ميابد.
در طول دوره ي تحصيل كليه ي دانشجويان اجازه ي كار دارند به مدت هفته اي ٢٠ ساعت .
به ازاي هر ساعت كار دانشجويي يك دانشجو ميتواند ساعتي ٨ يورو ( مينيمم ) درامد داشته باشد .حدودا مينيمم دانشجويان ميتوانند ماهانه ٥٠٠ يورو درامد داشته باشند كه ٩٠٪‏ هزينه هاي زندگي دانشجويي را پوشش ميدهد.
دانشجويان اجازه ي كار در داخل و يا خارج از دانشگاه را دارا ميباشند .
كار دانشجويي ميتواند هم مرتبط و هم غير مرتبط با رشته ي تحصيلي دانشجو باشد .
پس از اتمام تحصيل ، دولت آلمان ١٨ ماه به دانشجويان فرصت يافتن شغل ميدهد و از لحظه اي كه دانشجويان كار پيدا ميكنند ، اگه ٣ سال با ويزاي كاري زندگي كنند و به مدت ٦٠ ماه ماليات پرداخت كرده باشند ( از شروع تحصيل ) ، لذا اقامت دائم دريافت خواهند كرد . ماليات هايي كه در دوران دانشجويي پرداخت ميشود براي دريافت اقامت دائم بصورت نصف قابل محاسبه است .
هزينه هاي زندگي در آلمان ( ماهانه ) ٦٥٠ يورو بطور متوسط ميباشد.
شهريه ي دانشگاههاي آلمان در حد رايگان ميباشد بين ترمي ٢٠٠ الي ٥٠٠ يورو
پروسه اخذ پذيرش از دانشگاههاي آلمان تقريبا ٢ الي ٣ ماه زمان ميبرد
عموما جهت درخواست پذيرش از طريق آتیه آفرینان ایرانیان، متقاضيان عزيز نيازي به ارائه ي مدرك زبان آلماني را ندارند .
متقاضياني كه پذيرش دانشگاه ( آلماني زبان دارند ) جهت اقدام براي ويزا حتما داشتن مدرك زبان آلماني سطح B1 اجباري ميباشد .
بديهيست تا زماني كه متقاضيان عزيز مدرك زبان آلماني B1 را دريافت ميكنند ، پذيرش تحصيلي باطل نخواهد شد و قابل تمدید ميباشد .
متقاضياني كه داراي پذيرش از پروگرام هاي انگليسي زبان ميباشند ، از ارائه ي مدرك زبان آلماني سطح B1 به سفارت معاف ميباشند .
فقط متقاضياني ميتوانند براي پروگرام هاي انگليسي زبان ( ارشد ) اقدام كنند كه داراي معدل ليسانس بالاي ١٤ باشند .و معدلين زير ١٤ از شانس بسيار ضعيفي براي گرفتن پذيرش انگليسي زبان برخوردار هستند .
متقاضيان ليسانس و ارشد ( آلماني زبان ) كه داراي معدل بالاي ١٢ باشند امكان درخواست پذيرش براي آنها وجود دارد .
هزينه ي ويزاي دانشجويي ٦٠ يورو ميباشد .

ویزای تحصیلی آلمان

کار دانشجویی در آلمان 

شرایط کار دانشجویی در آلمان نسبت به بسیاری از کشورها ساده تر است و از طرفی امری بسیار جا افتاده برای کارفرمایان و شرکتها نیز میباشد. دانشجویان خارجی میتوانند بدون داشتن اجازه ی کار در آلمان کار کنند. برای دانشجویان کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا نیستند و همچنین برخی از کشورهایی که به تازگی به عضویت اتحادیه اروپا درآمده اند، این اجازه ی کار محدود است. دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا (شامل دانشجویان ایران) میتوانند در سال 120 روز به صورت تمام وقت کار کنند. منظور از تمام وقت یعنی هر روز 8 ساعت میباشد. دانشجو اگر ماهیانه 450 یورو درآمد داشته باشد، از مالیات معاف میشود، ولی اگر درآمد وی از 450 یورو بیشتر شود، مالیات باید بپردازد. هر چند مالیاتی که دانشجویان میپردازند آنچنان زیاد نیست و حتی در صورت درخواست دانشجو، قابل برگشت هم میباشد. یعنی در پایان هر سال، مالیات هایی که از وی کسر شده به حسابش واریز میشود. تعطیلات رسمی آلمان مانند تعطیلات سال نو میلادی و یا آخر هفته ها جز روزهای مجاز کار حساب نمی‌شوند. به عبارت دیگر، شما اگر همه ی آخر هفته ها و سایر روزهای تعطیل هم کار کنید، جز 120 روز به حساب نمی آیند.
حداقل دستمزد دانشجوها در آلمان  بر اساس قانون، ساعتی 8.5 یورو است که با همین حداقل دستمزد هم اگر دانشجو هفته ای دو روز کار کند، میتواند 90 درصد الی 100 درصد کل هزینه های یک زندگی دانشجویی را برآورده کند. زیرا یک زندگی دانشجویی با همه احتیاج های مخصوص خود، بسته به شهر و ایالت، بین 550 الی 650 یورو ماهیانه میباشد. برخی از شرکتها هستند که مبالغ بالاتری از 8.5 یورو پرداخت میکنند و حتی دستمزد یک دانشجو تا ساعتی 20 یورو هم میتواند باشد.

شهریه دانشگاه ها

سالها پیش تحصیل در آلمان رایگان بود، اما در سال ۲۰۰۵ پرداخت شهریه دانشگاهی اجباری شد و دولت برای هر ترم ۵۰۰ یورو شهریه تعیین کرد. این اقدام موجی از اعتراضات دانشجویی را برانگیخت، تا جایی که عده ای علیه شهریه اجباری به دادگاه حفاظت از قانون اساسی آلمان شکایت کردند. بر اساس حکمی که این دادگاه صادر کرد، اخذ شهریه منوط به این است که شهریه “عاملی بازدارنده” برای ورود دانشجویان به دانشگاه نشود.

از آن پس دانشگاه‌های آلمان به مرور شهریه را حذف کردند و در حال حاضر اکثر آن‌ها از دانشجویان کارمزد ناچیزی برای ثبت نام طلب میکنند.

البته باید توجه داشت که مدارس‌عالی خصوصی شهریه های بالایی دارند.

ویزا و اجازه کار

دانشجویان خارجی برای تحصیل در آلمان به ویزای دانشجویی نیاز دارند. تنها متقاضیان تحصیل از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و کشورهای اروپای غربی نظیر نروژ و سوئیس از ویزای اجباری معاف هستند.

برای دریافت ویزای دانشجویی باید پس از اخذ پذیرش از یک دانشگاه در سفارت آلمان در کشور محل سکونت‌ خود اقدام کنید.

روند رسیدگی به ویزای دانشجویی میتواند ماه ‌ها طول بکشد.

نکته مهم: تبدیل ویزای توریستی به ویزای دانشجویی در آلمان ممکن نیست.

یکی از پیش‌شرط‌های مهم اخذ ویزای دانشجویی این است که چگونگی تامین مخارج زندگی شما در یک سال اول اقامت در آلمان مشخص شود.

البته شما امکان کار در این کشور را دارید. دانشجویان خارجی میتوانند در سال ۱۲۰ روز یا ۲۴۰ نیمروز کار کنند، به شرطی که در طول ترم بیشتر از 20 ساعت در هفته شاغل نباشند.

هزینه زندگی در شهرهای آلمان نسبت به شهرهای آمریکا و بریتانیا پایین است، به ویژه در زمینه مسکن، بیمه درمانی، مواد خوراکی و وسایل نقلیه عمومی.

بورس تحصیلی

خوشبختانه برای دانشجویان خارجی امکانات گوناگونی در زمینه دریافت بورسیه و کمک هزینه تحصیلی وجود دارد. فرقی نمیکند که شما دانشجوی رشته فنی، ادبی یا هنری باشید، مهمترین شرط برای دریافت بورس تحصیلی این است که نمره‌های ممتاز کسب کنید و برای یافتن امکانات مالی پشتکار به خرج دهید.

در صدر موسسه هایی که به دانشجویان خارجی بورس تحصیلی میدهند موسسه مبادلات آکادمیک آلمان (DAAD ) قرار دارد.

کمک هزینه دولتی هم در مواردی به دانشجویان خارجی تعلق می‌گیرد.

کسانی که مشمول بورس تحصیلی یکساله شده‌اند، امکانات بیشتری برای تمدید بورسیه و دریافت کمک هزینه‌های دیگر دارند.

متوسط هزینه ماهانه دانشجویان خارجی در آلمان حدود ۷۵۰ یورو تخمین زده شده. بیش از ۵۰ درصد این دانشجویان از جانب خانواده‌های خود حمایت مالی می شوند. تنها ۲۳ درصد دانشجویان خارجی بورس تحصیلی دریافت می‌کنند.

دانشجویان در آلمان برای استفاده از امکانات دولتی، مانند وسایل نقلیه عمومی، همچنین موزه، تئاتر، نمایشگاه نقاشی و مکان‌های ورزشی تخفیف ویژه دریافت می‌کنند.

بوروکراسی آلمان

پیچیدگی و وقت‌گیر بودن بوروکراسی آلمان زبانزد عام و خاص است. به هر حال شما باید برای هر کار اداری وقت و دقت بیشتری به خرج دهید و خود را برای پرکردن پرسشنامه‌ها و فرم‌های گوناگون آماده کنید.

شمار مراجعه کنندگان به اداره‌های مربوط به خارجی‌ها معمولا بالاست، به‌همین دلیل توصیه می‌شود که برای جلوگیری از اتلاف وقت، از پیش یا از طریق تلفن یا اینترنت، نوبت بگیرید.

نکته مهم: از هر مدرک و نامه ای که به ادارات یا دانشگاه ها تحویل می‌دهید حتما فتوکپی بگیرید.

زبان آلمانی

بسیاری از ساکنان شهرهای بزرگ آلمان به زبان انگلیسی آشنا هستند به همین دلیل استفاده از این زبان امری رایج است. شمار زیادی از خارجیانی که برای مدت کوتاهی در آلمان زندگی می‌کنند، می‌توانند با زبان انگلیسی امور روزمره خود را بگذرانند و در برخی از دانشگاه‌ها هم می‌توان به زبان انگلیسی تحصیل کرد، با این‌همه، یادگیری زبان آلمانی برای دانشجویان خارجی امری ضروری به شمار می‌رود. به ویژه اگر پس از پایان تحصیل قصد کارکردن در آلمان را دارید، با آموزش زیان این کشور شانس شما برای یافتن کار بیشتر می‌شود.

توصیه می‌شود که حتی پیش از سفر به آلمان در کشور محل سکونت خود دست کم دوره پایه‌ای زبان آلمانی را بگذرانید.

مسکن

یک سوم هزینه‌های دانشجویان خارجی در آلمان صرف اجاره خانه میشود. به طور معمول هزینه مسکن در جنوب آلمان گران‌تر از شمال و در غرب این کشور گران‌تر از شرق است.

شماری از دانشگاه های بزرگ آلمان خوابگاه های کوچک و بزرگی دارند که سکونت در آن‌ها برای دانشجویان خارجی هم مجاز است. برخی از این خوابگاه‌ها به وسعت شهرک‌های کوچک هستند و برخی نیز چند ساختمان چند طبقه‌اند که آپارتمان‌ها یا اطاق‌های آن‌ها به‌طور مشترک در اختیار چند دانشجو گذاشته می‌شود.

البته شمار قابل توجهی از دانشجویان در آپارتمان‌های خصوصی اشتراکی زندگی می‌کنند. سکونت در این گونه آپارتمان‌ها دست کم این مزیت را دارد که شما ناچار به یادگیری و استفاده از زبان آلمانی می‌شوید. یافتن اتاق در آپارتمان‌های اشتراکی دانشجویی معمولا به آسانی صورت نمی‌گیرد، اما اگر پشتکار به خرج دهید، حتما موفق خواهید شد.

تماس تلگرامی با wisa.ir