ویزای تحصیلی آلمان

در صفحه ویزای تحصیلی آلمان سعی بر آن شده اطلاعات کامل و جامعی به شما عزیزان داده شود.

آلمان یکیاز محبوب‌ترین کشورهابرای افرادی است که قصد تحصیل در یک کشور خارجی را دارند. علت این امر بیش از هر چیز مخارج پایین برای دانشجویان در این کشور است. به عنوان مثال دانشجویان خارجی در ایالات متحده آمریکا باید به طور متوسط سالانه ۲۵ هزار یورو شهریه بپردازند. هزینه تحصیل در بریتانیا به مراتب بیشتر است و در برخی موارد حتی به ۵۰ هزار یورو در سال هم میرسد.

ویزای تحصیلی آلمان

با وجود این که زندگی در آلمان ارزان‌تر و نسبت به بسیاری از کشورها راحت‌تر است، توصیه میشود که پیش از سفر به آلمان و آغاز تحصیل در این کشور به نکات زیر توجه کنید:

نکاتی مهم و ضروری در مورد ویزای تحصیلی آلمان
برای درخواست ویزای دانشجویی هر شخص باید مبلغ ٨۶۴٠ یورو معادل ریالی به مدت یک روز یا بیشتر در حساب بانکی در ایران ( هر بانک دلخواه ) قرار دهد و یک نامه تمکن مالی به زبان انگلیسی از بانک دریافت کند و به سفارت ارائه دهد.
در بدو ورود به آلمان ، متقاضیان بایستی حداقل ٨۶۴٠ یورو به همراه داشته باشند ، زیرا ویزایی که سفارت صادر میکند ٣ ماه اعتبار دارد و بعد از ٣ ماه باید به ١ سال تمدید شود و برای تمدید ویزا این مبلغ باید در حساب بانکی بنام دانشجو در آلمان افتتاح شود.
برخی از شهر ها در آلمان پس از ورود متقاضی مبلغ ٨۶۴٠ یورو را بلاک میکنند و فقط دانشجو مجاز به برداشت ۶۵٠ یورو در ماه میباشد، برخی شهر ها هم خیر و فقط یک روز کافیست که اون مبلغ حهت تمدید ویزا در بانک بماند.
دانشجویانی که ابتدا بایستی دوره ی فشرده زبان آلمانی در آلمان بگذرانند ، در برخی شهر ها در طی دوره ی زبان اجازه کار نخواهند داشت .
بجای ٨۶۴٠ یورو، اگر شخصی در داخل آلمان ساپورت مالی متقاضی را متقبل شود و یا دانشجو، بورسیه ای از آلمان داشته باشد ، لذا وی از ارائه ی ٨۶۴٠ یورو معاف است.
در صورتیکه یکی از زوجین پذیرش تحصیلی از دانشگاههای آلمان را دارا باشد ، همزمان همسر وی و فرزندان زیر ١٨ سال میتوانند برای ویزای همراه نیز اقدام کنند و باهم وارد کشور آلمان شوند .
همسری که ویزای همراه دریافت میکند اجازه کار نخواهد داشت .
فرزندان اجازه ی تحصیل رایگان در آلمان را دارند .
اما جهت اینکه خانواده ها درصد دریافت ویزایشان بالاتر برود ، لذا پیشنهاد میشود که زوجین هر دو نفر پذیرش تحصیلی داشته باشند و برای ویزای دانشجویی اقدام کنند و هر دو از یک دانشگاه .
هزینه ی زندگی دانشجویی بصورت متاهلی ماهانه حدودا ١٠٠٠ یورو براورد میشود و به ازای هر فرزند ٢٠٠ الی ٣٠٠ یورو ماهانه افزایش میابد.
در طول دوره ی تحصیل کلیه ی دانشجویان اجازه ی کار دارند به مدت هفته ای ٢٠ ساعت .
به ازای هر ساعت کار دانشجویی یک دانشجو میتواند ساعتی ٨ یورو ( مینیمم ) درامد داشته باشد .حدودا مینیمم دانشجویان میتوانند ماهانه ۵٠٠ یورو درامد داشته باشند که ٩٠٪‏ هزینه های زندگی دانشجویی را پوشش میدهد.
دانشجویان اجازه ی کار در داخل و یا خارج از دانشگاه را دارا میباشند .
کار دانشجویی میتواند هم مرتبط و هم غیر مرتبط با رشته ی تحصیلی دانشجو باشد .
پس از اتمام تحصیل ، دولت آلمان ١٨ ماه به دانشجویان فرصت یافتن شغل میدهد و از لحظه ای که دانشجویان کار پیدا میکنند ، اگه ٣ سال با ویزای کاری زندگی کنند و به مدت ۶٠ ماه مالیات پرداخت کرده باشند ( از شروع تحصیل ) ، لذا اقامت دائم دریافت خواهند کرد . مالیات هایی که در دوران دانشجویی پرداخت میشود برای دریافت اقامت دائم بصورت نصف قابل محاسبه است .
هزینه های زندگی در آلمان ( ماهانه ) ۶۵٠ یورو بطور متوسط میباشد.
شهریه ی دانشگاههای آلمان در حد رایگان میباشد بین ترمی ٢٠٠ الی ۵٠٠ یورو
پروسه اخذ پذیرش از دانشگاههای آلمان تقریبا ٢ الی ٣ ماه زمان میبرد
عموما جهت درخواست پذیرش از طریق آتیه آفرینان ایرانیان، متقاضیان عزیز نیازی به ارائه ی مدرک زبان آلمانی را ندارند .
متقاضیانی که پذیرش دانشگاه ( آلمانی زبان دارند ) جهت اقدام برای ویزا حتما داشتن مدرک زبان آلمانی سطح B1 اجباری میباشد .
بدیهیست تا زمانی که متقاضیان عزیز مدرک زبان آلمانی B1 را دریافت میکنند ، پذیرش تحصیلی باطل نخواهد شد و قابل تمدید میباشد .
متقاضیانی که دارای پذیرش از پروگرام های انگلیسی زبان میباشند ، از ارائه ی مدرک زبان آلمانی سطح B1 به سفارت معاف میباشند .
فقط متقاضیانی میتوانند برای پروگرام های انگلیسی زبان ( ارشد ) اقدام کنند که دارای معدل لیسانس بالای ١۴ باشند .و معدلین زیر ١۴ از شانس بسیار ضعیفی برای گرفتن پذیرش انگلیسی زبان برخوردار هستند .
متقاضیان لیسانس و ارشد ( آلمانی زبان ) که دارای معدل بالای ١٢ باشند امکان درخواست پذیرش برای آنها وجود دارد .
هزینه ی ویزای دانشجویی ۶٠ یورو میباشد .

ویزای تحصیلی آلمان

کار دانشجویی در آلمان 

شرایط کار دانشجویی در آلمان نسبت به بسیاری از کشورها ساده تر است و از طرفی امری بسیار جا افتاده برای کارفرمایان و شرکتها نیز میباشد. دانشجویان خارجی میتوانند بدون داشتن اجازه ی کار در آلمان کار کنند. برای دانشجویان کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا نیستند و همچنین برخی از کشورهایی که به تازگی به عضویت اتحادیه اروپا درآمده اند، این اجازه ی کار محدود است. دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا (شامل دانشجویان ایران) میتوانند در سال ۱۲۰ روز به صورت تمام وقت کار کنند. منظور از تمام وقت یعنی هر روز ۸ ساعت میباشد. دانشجو اگر ماهیانه ۴۵۰ یورو درآمد داشته باشد، از مالیات معاف میشود، ولی اگر درآمد وی از ۴۵۰ یورو بیشتر شود، مالیات باید بپردازد. هر چند مالیاتی که دانشجویان میپردازند آنچنان زیاد نیست و حتی در صورت درخواست دانشجو، قابل برگشت هم میباشد. یعنی در پایان هر سال، مالیات هایی که از وی کسر شده به حسابش واریز میشود. تعطیلات رسمی آلمان مانند تعطیلات سال نو میلادی و یا آخر هفته ها جز روزهای مجاز کار حساب نمی‌شوند. به عبارت دیگر، شما اگر همه ی آخر هفته ها و سایر روزهای تعطیل هم کار کنید، جز ۱۲۰ روز به حساب نمی آیند.
حداقل دستمزد دانشجوها در آلمان  بر اساس قانون، ساعتی ۸٫۵ یورو است که با همین حداقل دستمزد هم اگر دانشجو هفته ای دو روز کار کند، میتواند ۹۰ درصد الی ۱۰۰ درصد کل هزینه های یک زندگی دانشجویی را برآورده کند. زیرا یک زندگی دانشجویی با همه احتیاج های مخصوص خود، بسته به شهر و ایالت، بین ۵۵۰ الی ۶۵۰ یورو ماهیانه میباشد. برخی از شرکتها هستند که مبالغ بالاتری از ۸٫۵ یورو پرداخت میکنند و حتی دستمزد یک دانشجو تا ساعتی ۲۰ یورو هم میتواند باشد.

شهریه دانشگاه ها

سالها پیش تحصیل در آلمان رایگان بود، اما در سال ۲۰۰۵ پرداخت شهریه دانشگاهی اجباری شد و دولت برای هر ترم ۵۰۰ یورو شهریه تعیین کرد. این اقدام موجی از اعتراضات دانشجویی را برانگیخت، تا جایی که عده ای علیه شهریه اجباری به دادگاه حفاظت از قانون اساسی آلمان شکایت کردند. بر اساس حکمی که این دادگاه صادر کرد، اخذ شهریه منوط به این است که شهریه “عاملی بازدارنده” برای ورود دانشجویان به دانشگاه نشود.

از آن پس دانشگاه‌های آلمان به مرور شهریه را حذف کردند و در حال حاضر اکثر آن‌ها از دانشجویان کارمزد ناچیزی برای ثبت نام طلب میکنند.

البته باید توجه داشت که مدارس‌عالی خصوصی شهریه های بالایی دارند.

ویزا و اجازه کار

دانشجویان خارجی برای تحصیل در آلمان به ویزای دانشجویی نیاز دارند. تنها متقاضیان تحصیل از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و کشورهای اروپای غربی نظیر نروژ و سوئیس از ویزای اجباری معاف هستند.

برای دریافت ویزای دانشجویی باید پس از اخذ پذیرش از یک دانشگاه در سفارت آلمان در کشور محل سکونت‌ خود اقدام کنید.

روند رسیدگی به ویزای دانشجویی میتواند ماه ‌ها طول بکشد.

نکته مهم: تبدیل ویزای توریستی به ویزای دانشجویی در آلمان ممکن نیست.

یکی از پیش‌شرط‌های مهم اخذ ویزای دانشجویی این است که چگونگی تامین مخارج زندگی شما در یک سال اول اقامت در آلمان مشخص شود.

البته شما امکان کار در این کشور را دارید. دانشجویان خارجی میتوانند در سال ۱۲۰ روز یا ۲۴۰ نیمروز کار کنند، به شرطی که در طول ترم بیشتر از ۲۰ ساعت در هفته شاغل نباشند.

هزینه زندگی در شهرهای آلمان نسبت به شهرهای آمریکا و بریتانیا پایین است، به ویژه در زمینه مسکن، بیمه درمانی، مواد خوراکی و وسایل نقلیه عمومی.

بورس تحصیلی

خوشبختانه برای دانشجویان خارجی امکانات گوناگونی در زمینه دریافت بورسیه و کمک هزینه تحصیلی وجود دارد. فرقی نمیکند که شما دانشجوی رشته فنی، ادبی یا هنری باشید، مهمترین شرط برای دریافت بورس تحصیلی این است که نمره‌های ممتاز کسب کنید و برای یافتن امکانات مالی پشتکار به خرج دهید.

در صدر موسسه هایی که به دانشجویان خارجی بورس تحصیلی میدهند موسسه مبادلات آکادمیک آلمان (DAAD ) قرار دارد.

کمک هزینه دولتی هم در مواردی به دانشجویان خارجی تعلق می‌گیرد.

کسانی که مشمول بورس تحصیلی یکساله شده‌اند، امکانات بیشتری برای تمدید بورسیه و دریافت کمک هزینه‌های دیگر دارند.

متوسط هزینه ماهانه دانشجویان خارجی در آلمان حدود ۷۵۰ یورو تخمین زده شده. بیش از ۵۰ درصد این دانشجویان از جانب خانواده‌های خود حمایت مالی می شوند. تنها ۲۳ درصد دانشجویان خارجی بورس تحصیلی دریافت می‌کنند.

دانشجویان در آلمان برای استفاده از امکانات دولتی، مانند وسایل نقلیه عمومی، همچنین موزه، تئاتر، نمایشگاه نقاشی و مکان‌های ورزشی تخفیف ویژه دریافت می‌کنند.

بوروکراسی آلمان

پیچیدگی و وقت‌گیر بودن بوروکراسی آلمان زبانزد عام و خاص است. به هر حال شما باید برای هر کار اداری وقت و دقت بیشتری به خرج دهید و خود را برای پرکردن پرسشنامه‌ها و فرم‌های گوناگون آماده کنید.

شمار مراجعه کنندگان به اداره‌های مربوط به خارجی‌ها معمولا بالاست، به‌همین دلیل توصیه می‌شود که برای جلوگیری از اتلاف وقت، از پیش یا از طریق تلفن یا اینترنت، نوبت بگیرید.

نکته مهم: از هر مدرک و نامه ای که به ادارات یا دانشگاه ها تحویل می‌دهید حتما فتوکپی بگیرید.

زبان آلمانی

بسیاری از ساکنان شهرهای بزرگ آلمان به زبان انگلیسی آشنا هستند به همین دلیل استفاده از این زبان امری رایج است. شمار زیادی از خارجیانی که برای مدت کوتاهی در آلمان زندگی می‌کنند، می‌توانند با زبان انگلیسی امور روزمره خود را بگذرانند و در برخی از دانشگاه‌ها هم می‌توان به زبان انگلیسی تحصیل کرد، با این‌همه، یادگیری زبان آلمانی برای دانشجویان خارجی امری ضروری به شمار می‌رود. به ویژه اگر پس از پایان تحصیل قصد کارکردن در آلمان را دارید، با آموزش زیان این کشور شانس شما برای یافتن کار بیشتر می‌شود.

توصیه می‌شود که حتی پیش از سفر به آلمان در کشور محل سکونت خود دست کم دوره پایه‌ای زبان آلمانی را بگذرانید.

مسکن

یک سوم هزینه‌های دانشجویان خارجی در آلمان صرف اجاره خانه میشود. به طور معمول هزینه مسکن در جنوب آلمان گران‌تر از شمال و در غرب این کشور گران‌تر از شرق است.

شماری از دانشگاه های بزرگ آلمان خوابگاه های کوچک و بزرگی دارند که سکونت در آن‌ها برای دانشجویان خارجی هم مجاز است. برخی از این خوابگاه‌ها به وسعت شهرک‌های کوچک هستند و برخی نیز چند ساختمان چند طبقه‌اند که آپارتمان‌ها یا اطاق‌های آن‌ها به‌طور مشترک در اختیار چند دانشجو گذاشته می‌شود.

البته شمار قابل توجهی از دانشجویان در آپارتمان‌های خصوصی اشتراکی زندگی می‌کنند. سکونت در این گونه آپارتمان‌ها دست کم این مزیت را دارد که شما ناچار به یادگیری و استفاده از زبان آلمانی می‌شوید. یافتن اتاق در آپارتمان‌های اشتراکی دانشجویی معمولا به آسانی صورت نمی‌گیرد، اما اگر پشتکار به خرج دهید، حتما موفق خواهید شد.

 

آژانس مسافرتی شمیران گشت

تلفن تماس: ۲۶۲۰۶۳۵۷  ۲۶۲۰۶۴۷۹

آدرس آژانس : در گوگل بنویسید آژانس شمیران گشت

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز 4.2 / 5. تعداد آرا: 12

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!