ویزای روسیه

گرفتن وقت سفارت روسیه-فرم ویزای روسیه-مدارک ویزای روسیه توریستی
ویزای روسیه
ویزای روسیه

کشور روسیه اولین کشور پهناور دنیا می‎باشد. از نظر سیاسی کشور روسیه با کشور ایران هم پیمان بوده و روابط دوستانه‎ایی بین این دو کشور برقرار است. مردم این کشور به زبان روسی سخن می‎گویند. واحد پول روسیه روبل است. مرکز این کشور مسکو می‎باشد. این کشور آب و هوای سردی دارد ولی قبل از رفتن به این کشور حتما درجه هوا را چک نمایید زیرا در بعضی از ماه‎ها، هوا در روسیه گرم است. روسیه کشوری چند ملیتی و چند دینی است که مذاهب مختلفی در آن به چشم می خورد. به طور معمول قبل از سفر به هر کشوری باید ویزای آن را داشته باشید و تور روسیه نیز از این قانون مستثنی نیست؛ برای اخذ ویزای روسیه مدارک هویتی لازم است، اما لازم نیست در تمام مراحل حضور داشته باشید و می توانید کارهای ویزا را به کارگزاران شمیران گشت بسپارید چرا که سفارت روسیه اجباری برای حضور متقاضی ندارد؛ این کشور ویزاهای متفاوتی دارد که ابتدا باید نوع سفر خود را مشخص کنید و سپس برای اخذ ویزا اقدام نمایید؛ نکته مهم این است که تمام ویزاهای این کشور به جز ویزای ترانزیت از طریق دعوت نامه انجام می شود؛ بنابراین حتی برای سفر توریستی نیز نیاز دارید از یک آژانس در روسیه دعوت نامه داشته باشید. پس با شمیران گشت همراه باشید تا با سفارت روسیه در ایران بیشتر آشنا شوید .

 

تعیین وقت

قبل از هر اقدامی برای ویزا نوع سفر خود را مشخص کنید که از این طریق نوع ویزایتان نیز مشخص می شود؛ ویزای توریستی، ویزای تجاری و ویزای ترانزیت از انواع ویزاهایی ست که می توانید برای سفر به روسیه با توجه به هدفتان برای آن ها اقدام کنید؛ برای تمامی این ویزاها باید مدارکی از جمله پاسپورت، عکس پرسنلی، بیمه مسافرتی، بلیط و هتلی که قرار است در آن اقامت داشته باشید را ارائه دهید؛ بعد از آماده کردن مدارک و تحویل آن به سفارت و یا کارگزاری باید حدود ۷ الی ۸ روز صبر کنید اما در موارد فوری حتی ممکن است در یک روز هم ویزا صادر شود؛ البته این تنها شامل روزهای کاری سفارت می شود چون سفارت روسیه در روزهای جمعه، شنبه و چهارشنبه هر هفته نعطیل می باشد؛ توجه داشته باشید بعد از تحویل مدارک حتما رسید آن را دریافت کنید.

 

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای روسیه شامل، پاسپورت، عکس پرسنلی، بلیط رفت و برگشت، مشخص شدن هتل یا محل اقامت، فرم مخصوص مشخصلت فردی و فرم تعهد بازگشت به کشور مبدا می شود؛ دقت داشته باشید پاسپورت شما باید حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد؛ نکته مهم دیگر این است که حتی با وجود داشتن ویزا، مرزبانی روسیه می تواند از شما سوالاتی در مورد سفرتان داشته باشد و در صورت تناقض در گفته هایتان می تواند از ورود شما جلوگیری کند.

انواع ویزای روسیه

در مجموع چندین ویزا برای سفر به کشور روسیه به چشم می خورد که عبارت اند از: ویزای توریستی یا گردشگری، ویزای خصوصی، ویزای تجاری، ویزای کاری، ویزای دانشجویی، ویزای ترانزیت یا عبور.

در این قسمت با هر نوع ویزا و مدارک لازم برای درخواست هر یک آشنا می شویم:

 ویزای گردشگری روسیه

ویزای گردشگری روسیه برای هر فرد متقاضی، حداکثر تا ۱ ماه اعتبار داشته و تنها می تواند به صورت یک بار ورود و یا دو بار ورود صادر شود. باید توجه داشته باشید که برای انجام بخشی از فرآیند ویزای گردشگری روسیه لازم است تا به برخی از آژانس های مسافرتی مراجعه کنید. برای درخواست این ویزا داشتن مدارک زیر الزامی است:

 • تائیدیه گردشگری: این مدرک را می توانید از آژانس های مسافرتی مورد تائید سفارت روسیه و آن هایی که در وزارت امور خارجه روسیه ثبت شده اند، دریافت کنید. در این تائیدیه باید نام کامل شما، تاریخ تولد، شماره پاسپورت، تاریخ ورود و خروج، برنامه سفر، شماره ارجاع آژانس، مهر رسمی و امضای مسئول قانونی مربوط درج شده باشد. خوب است بدانید که برای گرفتن ویزا گردشگری روسیه احتیاجی نیست رزرونامه هتل داشته باشید.
 • بلیت رفت و برگشت: تاریخ بلیت رفت و برگشت شما به روسیه باید با تاریخ درج شده در تائیدیه گردشگری و البته تاریخ رزرو هتل تان همخوانی داشته باشد.
 • پاسپورت معتبر: طبیعتا پاسپورت شما باید اصل بوده، حداقل دو صفحه خالی داشته و اعتبار آن باید بیش از ۶ ماه باشد.
 • فرم درخواست ویزا : باید فرم درخواست ویزا را با دقت، به درستی و به زبان انگلیسی پر کرده باشید و در انتها آن را امضا بزنید.
 • یک قطعه عکس ۳ × ۴

نکته اول: توجه داشته باشید که به هنگام ورود به خاک روسیه و در هنگام کنترل ویزای شما، ممکن است تائیدیه گردشگری و بلیت برگشت با تاریخ مشخص را از شما درخواست کنند. بنابراین لازم است تا از تائیدیه گردشگری خود یک نسخه کپی تهیه کرده و بلیت برگشت خود را نیز همراهتان داشته باشید.

نکته دوم: لازم است که تمام مدارک خواسته شده تا ۵ روز کاری پیش از ورود به روسیه، به سفارت ارسال شده باشند.

 

ویزای تجاری روسیه

این ویزا برای افرادی است که با اهداف تجاری وارد کشور روسیه می شوند. ویزای تجاری روسیه می تواند به صورت یک بار ورود، دوبار ورود (تا ۳ ماه اعتبار) و چند بار ورود (تا ۱ سال اعتبار) صادر شود.

توجه داشته باشید در صورتی که ویزای چندبار ورود تجاری روسیه را دریافت کرده اید، نمی توانید بیش از ۱۸۰ روز به صورت مداوم در روسیه اقامت کنید.

برای درخواست ویزای تجاری، فرد متقاضی باید مدارک خواسته شده زیر را به بخش امور کنسولی سفارت ارسال کند:

 • دعوتنامه اصلی که از سوی سازمان خدمات مهاجرت فدرال محلی فدراسیون روسیه صادر شده باشد. توجه کنید که هیچ گونه نسخه کپی مورد پذیرش قرار نمی گیرد. این دعتونامه می تواند از سوی تمام شرکت ها و سازمان های دولتی یا خصوصی مسکو و یا دیگر مناطق باشد که دعوتنامه خود را در وزارت امور خارجه روسیه، یا نمایندگی محلی دفاتر و وزارت امور داخلی روسیه و یا دفاتر ویزای محلی به ثبت رسانده باشند.
 • پاسپورت معتبر: طبیعتا پاسپورت شما باید اصل بوده، حداقل دو صفحه خالی داشته و اعتبار آن باید بیش از ۶ ماه باشد.
 • فرم درخواست ویزا : باید فرم درخواست ویزا را با دقت، به درستی و به زبان انگلیسی پر کرده باشید و در انتها آن را امضا بزنید.
 • یک قطعه عکس ۳ × ۴
 • برگه اصلی نتیجه آزمایش HIV (تنها برای ویزای تجاری چند بار ورود لازم است.)

ویزای ترانزیت روسیه

ویزای ترانزیت یا عبوری روسیه برای هر متقاضی خارجی که بخواهد از کشور روسیه عبور کرده و خودش را به کشوری دیگر برساند، صادر می شود. خوب است بدانید که این ویزا می تواند به صورت یک بار ورود و یا دوبار ورود صادر شود. 

 برای درخواست ویزای ترانزیت، فرد متقاضی باید مدارک خواسته شده زیر را به بخش امور کنسولی سفارت ارسال کند:

 • ویزای ورود به ایالت مورد نظر که در پاسپورت متقاضی به ثبت رسیده است. 
 • فرم درخواست ویزا : باید فرم درخواست ویزا را با دقت، به درستی و به زبان انگلیسی پر کرده باشید و در انتها آن را امضا بزنید.
 • سه قطعه عکس ۳ × ۴
 • بلیت های رفت و برگشت

باید توجه داشته باشید که ویزای ترانزیت، حداکثر اعتباری ۱۰ روزه دارد. 

برای متقاضیانی که می خواهند از مسیر هوایی و هواپیماها برای رفت و برگشت استفاده کنند، حداکثر اعتبار ویزای ترانزیت ۳ روزه خواهد بود.

 

آدرس و شماره تلفن

روسیه در ایران در شهرهای تهران، رشت و اصفهان سفارت دارد که شما بسته به محل اقامتتان می توانید از طریق هر کدام اقدام نمایید؛ اگر ساکن تهران هستید برای مراجعه حضوری به سفارت روسیه باید به خیابان نوفل لوشاتو، پلاک ۳۷ بروید، این سفارت تمام هفته به جز روزهای جمعه، شنبه  چهارشنبه از ساعت ۱۰ الی ۱۳ باز است، در صورت سوال نیز می توانید با شماره تماس ۰۲۱۶۶۷۲۸۸۷۳ ارتباط برقرار کنید؛ سفارت روسیه در رشت در خیابان پاسداران واقع شده است که از ساعت ۸ الی ۱۳ و  ۱۵ الی ۱۸  به جز روزهای جمعه، شنبه و چهارشنبه مشغول به کار است و در صورت ضرورت می توانید با شماره ۰۱۳۱۳۲۳۶۴۳۰ تماس بگیرید؛ سفارت این کشور در اصفهان نیز  پایین تر از میدان چهارباغ، خیابان مسجد سفره چی، خیابان تلفنخانه، پلاک ۱۱ و شماره تماس آن ۰۳۱۳۲۲۲۲۰۶۰ است؛ این سفارت به جز جمعه ها و شنبه ها در ساعات ۸ الی ۱۳ و ۱۴ الی ۱۷ فعالیت دارد.

آژانس مسافرتی شمیران گشت

آدرس آژانس : در گوگل بنویسید آژانس شمیران گشت

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 2

تاکنون رأی داده نشده ! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کنید

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!