چین یکی از بزرگترین کشورهای جهان است. جغرافیای چین مثل فرهنگ چین بسیار متنوع و گوناگون است.به دلیل اینکه سیاست چین و اقتصاد چین در راستای هم قرار گرفتند. باعث شد یکی از بزرگترین غول های اقتصادی جهان شکل گیرد.

این کشور هم اکنون حدود ۱۰ میلیون کیلومتر مربع وسعت دارد. یعنی در حدود وسعت تمام کشورهای اروپایی. همچنین ۱/۵ میلیارد نفر جمعیت دارد یعنی به تنهایی یک چهارم جمعیت دنیا را در خود جای داده است. در سالهای اخیر چین سالانه ۲۰ میلیارد قطعه لباس تولید می کند. یعنی برای هر نفر روی زمین چند دست لباس تولید کرده است. سفر به چین بسیار مهیج است چون با تاریخ و آداب رسومی آشنا می شوید که در جهان نظیر ندارد.

خط چینی به هیچ خطی شباهت یا ارتباط ندارد. و حتی ژاپنی ها و کره ای ها خط خود را از آن گرفته اند. غذا خوردن با ۲ چوب باریک که خاص خودشان و همسایگانشان هست.تمام مردم دنیا اژدها را موجودی خطرناک می دانند. اما چینی ها آن را موجود خوب می دانند و دوستش دارند. با این اوصاف اگر قصد دارید به این کشور سفر کنید و ویزای چین رو دریافت کنید کافی است فرم ویزای چین را در سایت ما wisa.ir پر کنید.

جغرافیای چین

جغرافیای چین

جغرافیای چین

این کشور  دارای وسعت زیادی حدود ۹۵۹۶۰۰۰ کیلومتر مربع است. که بعد از روسیه دومین کشور پهناور جهان است. دارای آب و هوای معتدل و گرمسیری در جنوب و هوای کوهستانی و سرد در شمال کشور است. چین با ۱۴ کشور مرز مشترک دارد. عبارت اند از : افغانستان، بوتان، برمه، هند، قزاقستان، کره شمالی، قرقیزستان، لائوس، مغولستان، نپال، پاکستان، روسیه، تاجیکستان، ویتنام.

از ناحیه شرق و جنوب شرق با دریای زرد و دریای شرقی و جنوبی چین به دریاهای آزاد راه دارد. طول مرزهای آبی چین حدود ۱۴ هزار و ۵۰۰ کیلومتر و مرزهای خشکی آن ۲۲ هزار و ۸۸۰ کیلومتر است. در شمال شرق چین منطقه ای کوهستانی و جنگلی است. که منبع تولید چوب و الوار است. همچنین در این منطقه منابع معدنی فراوانی وجود دارد. که مهمترین آن نفت خام، زغال سنگ و سنگ آهن است.

طبیعت چین

طبیعت چین

منطقه شمالی چین که با مغولستان همسایه است. یک مکان عالی برای کشاورزی محسوب می شود. تمدن موجود در آن به هزاران سال قبل برمیگردد. خلیج بوهای در این منطقه واقع است که یکی از مناطق مهم استخرج نفت در چین است. در جنوب چین دارای آب و هوای گرم و مرطوب است. که دارای پوشش گیاهان گرمسیری و حاره ای است.

ناحیه شمال غربی چین دارای کوهستان های مرتفع،  صحرا و رودهایی است که به دریا راه ندارد.کوهستان آن لبه شمالی فلات تبت به حساب می آید. و یکی از خشک ترین بیابان های آسیا به نام صحرای تاکلامان در این منطقه قرار دارد. دشت تبت در جنوب غربی چین است. و از جنوب با کوه های هیمالیا همسایه است. و کوه اوردست با ارتفاع ۸۸۵۰ متر ( بلندترین قله جهان) در همین منطقه و در مرز میان کشور چین و نپال است.

کوه های سانچینگ

کوه های سانچینگ

جغرافیای انسانی

جمعیت : طبق آخرین آمار ها در سال ۲۰۱۸ جمعیت چین ۱,۴۱۳,۶۸۲,۸۵۱ است که با نرخ رشد ۳۹٫% در حال اضافه شدن است. سیاست تک فرزندی در سال ۲۰۱۶ از سوی مقامات چینی لغو شد. که اعلام کردند با ادامه این روند بحران جمعیتی در مرحله میانسالگی به وجود خواهد آمد و اقتصاد کشور تحت تأثیر آن خواهد شد.

نژاد: چین پنج نوع نژاد دارد.

 • “هن” نژاد اصلی مردم چینی است
 • “من” نژاد منچوری است.
 • “جان” نژاد تبتی است.
 • “مون” نژاد مغولی است
 • “خواری” نژاد ترک های مسلمان است.
فرهنگ چین

فرهنگ چین

دین: به دلیل تنوع قومی فرهنگی موجود در این کشور مذاهب فروان و متنوع زیادی در این کشور وجود دارد. که بیشتر مردم چین مذاهب بودیسم، تائوئیسم، مسحیت و اسلام را پیروی می کنند. ولی تعداد زیادی از مردم چین بی دین هستند.

زبان: زبان اصلی مردم چین ماندارین است. که حدود ۷۰ درصد مردم به گوشهای مختلف این زبان صحبت می کنند. مغولی،تبتی-برمه ای، اویغوری، تایلندی و کره ای از جمله زبان های رایج کشور  است.

تاریخ کشور چین

مردم چین ابتدا در شمال کشور زنگی می کردند اما بعدها بهسمت جنوب حرکت کردند و سرتاسر اطراف رودخانه های معروف را فرا گرفتند. چینی ها تمدن خود را که در کنار رود زرد بنا نهادند. کم کم سرزمین های اطراف را تصرف کردند. و چون مردم دیگر نواحی با تمدن پیشرفته آنها آشنا می شدند آن را می پذیرفتند. بنابراین از آنجا که مردم چین تمدن و فرهنگ را اصل  و اساس زندگی خود قرار داده بودند. مردم اطراف خود را پذیرای این فرهنگ و تمدن می شدند. که باعث شد قلمرو وسیعی تا مرزهای مغولستان و تبت داشته باشند.

تاریخ چین

تاریخ چین

سرزمین آباد و ثروتمند کشور باعث می شد که مورد حمله مهاجمان وحشی و نیمه وحشی از سمت مغولستان مواجه بودند.

تجارت قدیم چینی ها

مردم چین باستان با تلاش و کوشش خود پارچه های ایریشمی درخشان و زیبا می بافتند. همچنین ظروف چینی هم به مقدار زیاد تولید می کردند. که مردم نقاط مختلف از جمله ایران و روم خواستار این کالاها بودند. بنابراین فرمانروایان چینی نامنی های موجود در مسیر حرکت به ایران را کاهش دادند. که کاروان های تجاری به سلامت به مقصد برسند.

تجارت چینی ها در جاده ابریشم

تجارت چینی ها در جاده ابریشم

کاروانهای تجاری که به ایران می رسیدند. در شهر های مرو، بلخ، ری و بسیاری از شهرهای کشورمان به تجارت می پرداختند. و کاروانها در ادامه مسیر وارد شام(سوریه) می شدند. و بعد از آن تا سرزمین رومی ها و دریای مدیترانه تجارت خود را ادمه می دادند و به خاطر اینکه مهم ترین کالای آنها ابریشم بود، این مسیر به نام ( راه ابریشم) معروف شد.

سلسله پادشاهی چین باستان

دیوار چین

دیوار چین

چین باستان را سلسله های پادشاهی مختلفی اداره می کردند. در سال ۲۲۱ قبل از میلاد سلسله پادشاهی کین با امپراتور خود به نام (کین شی هوانگ تی) حکومت ا را ین کشور را در دست گرفت و برای اولین بار سراسر چین را زیر فرمان یک حکومت درآورد. او در شهر شیان دربار بسیار مجللی داشت. او دستور داد برایش مقبره بزرگی بسازند. که در اطراف مقبره، حدود ۸۰۰۰ مجسمه سفالی از سربازان که در اندازه واقعی ساخته شده اند وجود دارد.

مجسمه های سنگی در مقبره امپراتور چین

مجسمه های سنگی در مقبره امپراتور چین

یکی دیگر از اقدامات این پادشاه ساختن دیوار چین بود. او این دیوار سرتاسر شمال کشور کشید تا از تهاجمات خارجی از سمت شمال جلوگیری شود. که شمال را به درازای ۶ هزار کیلومتر دیوار کشیدند. که دیوار ۹ متر بلندی و ۵ متر پهنا دارد. که بیش از ۱۰ سال، حدود یک میلیون مشغول ساختن  این دیوار  بودند.

جنگ های بین چین و ژاپن

اولین جنگ بین چین و ژاپن به سال ۱۸۹۴ بر میگردد. از چندین سال پیش ژاپن به فکر گسترش حلقه دفاعی خود بود. در همین راستا ژاپن به کره پیشنهاد همکاری در زمینه سیاسی و اقتصادی رو داد.که کره در سال ۱۸۷۶ قبول کرد.واز طرفی چین از نفوذ ژاپن در کره احساس خطر میکرد. در شورش سال ۱۸۹۴ در کره، این بهانه را به دست ژاپن داد که بدون توجه به نیروهای چینی در کره، برای سرکوب نیروهای خود را به کره فرستاد.شکست چین در کره باعث شدکه ژاپن در خاک چین پیشروی کند که موجب کشتن ده ها هزار غیر نظامی چینی شد.

جنگ های چین و ژاپن

جنگ های چین و ژاپن

جنگ دوم پین و ژاپن در سال ۱۹۳۷ در حالی آغاز شد. یک درگیری کوچک بین سربازان چینی و ژاپنی در جنوب غربی پکن باعث شد، ژاپن اعلان جنگ کند. این جنگ ۸ سال طول کشید. و ژاپن توانست مناطق زیادی از چین از جمله: پکن و شانگهای را تصرف کند.

فرهنگ در چین

در طول تاریخ چین، فرهنگ مسلط در این کشور اصول اخلاقی و اجتماعی کنفسیوس بوده است. پینی از دیرباز از طفولیت تحت تعلیمات کنفوسیوس قرار گرفته . بر طبق آن عمل می کنند. در چین افراد مسن تر بیشتر مورد احترام اند. چنی ها افراد خوش برخورد و شوخ طبعی هستند. در چین عدد ۸ به عنوان عدد خوشانسی مطرح است. و هر کس این عدد به او منتسب شود فرد خوشانسی است.

آداب و رسوم چینی ها

آداب و رسوم چینی ها

غذا: همانند ما ایرانی ها چینی ها در غذای خود مقدار زیادی برنج استفاده می کنند. اما برنج را به صورت کته و گوله شده همراه با کلم، کاهو، موسیر و پیازچه  مصرف می کنند. در وعده های غذایی از گوشت مرغ و خوک استفاده می کنند. و معتقدند گوشت سگ بسیار خوشمزه و لذیذ است.

بیشتر غذاهای چینی قوطه ور در آب و یا سرخ کردنی هستند. که در آنها از رب، روغن کنجد، گوشت خوک،فلفل و گوجه فرنگی به مقدار زیاد استفاده می شود. هنگامی یک چینی غذای خود را با سر و صدا می خورد نشان دهنده این است از غذای خود لذت می برد.

غذای چینی

غذای چینی

موسیقی:موسیقی اواخر قرن ۱۶ وارد چین شد. ولی تا اوایل قرن ۲۰ توسعه چندانی نداشت. در عصر صدگل موسیقی سنتی و فولکلور و موسیقی اقلیت های ملی بیشتر عمومیت یافت. در این دوره اتحادیه موزیسینهای چینی به منظور بهبود روابط بین موسیقی دان ها و دولت و مردم تشکیل یافت. در مجموع سه نوع موسیقی در چین وجود دارد:

 • موسیقی مردمی: مخصوص جشن ها و مراسم مردمی همراه با رقص و آواز است
 • موسیقی درباری: مخصوص امپراتور های چینی است. به همین دلیل موسیقی چین تاریخچه ای طولانی دارد.
 • موسیقی مذهبی: مخصوص تشریفات و مراسم مذهبی هست

هنر: آیین بودایی در قرن دوم فرهنگ دینی و فلسفه جدیدی همراه باهنر به چین آورد. وباعث شد نقاشی و پیکره سازی(مجسمه سازی) در این زمان انجام شود. که نقش های اژدها ، ببر، پرندگان و مار وارد کارهای هنری شوند. اژدها از اهمیت ویژه ای برخوردار بود چون فکر می کردند قدرت زیادی در کنترل نیروهای طبیعی دارد. و به همین دلیل، اژدها نشان رسمی امپراتور و پسرانش شد.

هنر در پیکرتراشی چین

هنر در پیکرتراشی چین

در قرن پنجم و ششم نقش برجسته های با ابهت و مجسمه های سنگی برای معبدها و بناهای چوبی ساخته شد. در دوره دودمان ها، نقاشی و خوشنویسی معتبرترین شاخه های هنر بیانی بودند.

اقتصاد چین

چین دارای بزرگ ترین اقتصاد جهان بعد از آمریکا است. اگر رشد اقتصادی چین ادامه پیدا کند، می تواند آمریکا را پشت سر بگذارد. از نیروهای فعال در کشور چین ۵۰ درصد مردم کشاورز، ۲۴ درصد صنعتگر و ۲۶ درصد آنها بازرگانان هستند.

کارخانه های بسیاری از شرکت های مهم جهان به دلیل کم بودن هزینه انرژی و نیروی کار ارزان و ماهر در کشور چین تأسیس شده اند. به عنوان نمونه تولید کالای شرکت اپل آمریکا در پین انجام می شود. که از سال ۲۰۰۰ همه محصولات اپل در پین تولید میشود.

اقتصاد چین

اقتصاد چین

از هنگام اجرای اصلاحات اقتصادی در چین در سال ۱۹۷۸ این کشور یکی از سریعترین رشدهای اقتصادی دنیا را داشته، و تولید ناخالصی آن ۷/۲۹۸ تریلیون دلار است. و بزرگترین ذخایر ارزی را دارد. چین با اینکه بزرگ ترین صادر کننده کالا به کشورهای جهان است. اما دومین کشور وارد کننده کالا محسوب می شود.

دراینجا  کمپانی برتر چین را معرفی می کنیم:

 • ساینوپک: یکی از بزرگترین شرکت های نفتی جهان و پیمانکار توسعه میدان های نفتی است
 • شرکت ملی نفت چین
 • استیت گرید کورپوریشن چین: این شرکت توزیع و انتقال انرژی در چین را انجام می دهد.
 • فاکس کان: بزرگترین تولید کننده قطعات یارانه ای و الترونیکی جهان است. که با شرکت های بزرگ از جمله اپل، دل، آمازون، گوگل و ماکروسافت قرار داد دارد.
 • چاینا موبایل: شرکت ارائه دهنده خدمات تلفن همراه در چین است که بزرگترین شرکت در صنعت مخابرات چین محسوب می شود.

سیاست چین

بنیان نظام سیاسی در چین سنتی(دوران امپراتوری) بر مبنای دیوان سالاری ملی که ریشه در سلسله خان داشت و دارای تاریچه ای بیش از ۲ هزار سال بود. که برخی معتقدند که دیوانسالاری چین و دموکراسی یونان قدیمی ترین سنن در تاریخ سیاسی بشریت هستند.

سیاست چین

سیاست چین

در حال حاضر کنفرانس مشورتی سیاسی تحت تسلط حزب کمونیسم می باشد و شامل نمایندگان احزاب مختلف و سازمانهای خلقی و دمکراتهای میهن پرست که از سوسیالیسم و وحدت سرزمین چین حمایت می کند می باشد.

در  کنفرانس مشورتی سیاسی اعضایی از تمام استانها، مناطق خودمختار، شهرداری ها که تحت حکومت مرکزی هستند، شهر ها و روستاها، تعداد زیادی از فعالین سیاسی و متخصصین زمینه های مختلف حضور دارند.

حکومت ها محلی چین

اداره امور محلی در دوره مائو در اختیار کمیته های انقلابی بود که پس از درگذشت مائو اینکمیته ها به طور کلی برچیده شدند. و به جای آن حکومت های محلی پدید آمدند. که مانند حکومت مرکزی شامل سه بخش کنگره ملی خلق، کمیته دائمی کنگره و دولت است. که اختیارات حکومت های محلی عبارت است از اداره فعالیت های اجرائی مربوط به اقتصاد، آموزش، فرهنگ بهداشت، ورزش، امور مالی امنیت عمومی، مدیریت قضایی و سایر امور می باشد.

دادستانی ها و دادگاه ها

دادگاه محلی چینی ها

دادگاه محلی چینی ها

ارگان های قضایی در کشور چین، دادگاه های خلق هستند که در رأس آن دادگاه عالی خلق قرار دارد. ارگان های قضایی و امنیتی کشور چین اصول زیر را  اجرا و از آن پیروی می کنند:

 • تمام مردم در برابر قانون مساوی هستند و هر کس از آن پیروی نکند طبق قانون مجازات خواهد شد.
 • ارگان های قضایی و امنیتی کشور همیشه قانون را معیار اصلی در بررسی مسائل قرار می دهند.
 • دادگاه ها و دادستانی ها مستقل عمل می کنند. آنها فقط از قانون طبعیت می کنند و هیچ ارگان و افراد دیگر حق دخالت ندارند.

آژانس مسافرتی شمیران گشت

تلفن تماس: ۲۶۲۰۶۳۵۷  ۲۶۲۰۶۴۷۹

آدرس آژانس : در گوگل بنویسید آژانس شمیران گشت

 

به این صفحه امتیاز بدهید
 • مطالب این صفحه مفید بود
 • دوباره به این سایت مراجعه میکنم
 • پشتیبانی به سرعت و با دقت به سوالات جواب داد
4.67
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0.5 (2 رای)