ژاپن کشوری است که از جزایر زیادی تشکیل شده است. جغرافیای ژاپن باعث شده از زمان گذشته مردم آن خودکفا باشند.و کار زیاد به یک فرهنگ ژاپن تبدیل شده است. و به همین دلیل اقتصاد ژاپن رشد خوبی دارد.البته هزینه زندگی در ژاپن بالاست.

بسیاری از مراسم قدیمی خود را حفظ کرده اند ولی در عین حال از فناوری های روز جهان استفاده می کنند. برای مثال تعداد زیادی از مردم ژاپن صاحب تلویزیون، دستگاه های صوتی استریو و رایانه هستند، ولی هنوز هم به حمام های عمومی می روند، در مراسم سنتی چای شرکت می کنند. و به جای ماشین حساب از چرتکه استفاده می کنند.

معبدی در آساکوسا ژاپن

معبدی در آساکوسا ژاپن

ژاپن یکی از قطب های گردشگری جهان هست. که سفر به ژاپن مقصد تعداد زیادی از گردشگران است. ژاپن ترکیبی از سنت و مدرنیته است. که وجود ساختمان های قدیمی و سنتی در کنار فناوری های و تکنولوژی های  پیشرفته آن را زیبا کرده است. آب و هوای پر از ابر و باران مناظر زیبایی در آن به وجود آورده است. که کوه ها به جای خاک سنگ از گل و گیاهان دل انگیز پوشیده شده اند. اگر شما هم میخواهید سفری به ژاپن داشته باشید و قصد گرفتن ویزای ژاپن رو دارید. کافی است به سایت ما wisa.ir مراجعه و به تکمیل فرم ویزای ژاپن اقدام کنید.

آشپزی بی نظیر ژاپنی ها در کل دنیا شناخته شده است، که معروف ترین آن سوشی است. در قرن ۲۰ همراه با مدرنیته شدن ژاپن رشد اقتصادی چشمگیری داشته است. وجود فرودگاههای متعدد و قطار های سریع السیر حمل نقل را در این کشور آسان کرده است.

جغرافیای ژاپن

نقشه جغرافیای ژاپن

نقشه جغرافیای ژاپن

این کشور از بیش سه هزار جزیره تشکیل شده است که از شمال شرقی به جنوب غربی امتداد یافته است. واز نزدیک ترین همسایگانش کره، چین، روسیه و فلیپین است. دریای اختسک در شمال، دریای ژاپن در غرب و دریای چین شرقی در جنوب و در شرق آن اقیانوس اطلس وجود دارد.نبود مرزهای مشترک زمینی امکان کنترل ورود کالاهای خارجی و افراد بیگانه و اندیشه های خارجی را برای ژاپنی ها فراهم ساخته است.

سرزمین کوهستانی

جغرافیای ژاپن باعث شده اکثر مردم ژاپن جدا از هم زندگی کنند. این جدایی مردم جزایر مختلف از یکدیگر مثل نبود همسایگان کشور در تشکیل دیدگاه و هویت ملی مؤثر بوده است. بیش از هفتاد درصد کشور ژاپن کوهستانی است. که در واقع این کشور بر قله های رشته کوههایی است که از کف اقیانوس بالا آمده اند. حرکت این رشته کوه ها هنوز ادامه دارد. به همین دلیل ژاپن در معرض زلزله و آتش فشان است.

کوه فوجی ژاپن

کوه فوجی ژاپن

این کشور بر یکی از بزرگترین و فعال ترین گسل های زلزله خیز در دنیا واقع است. که تقریباً هر روز یک زلزله کوچک در آن رخ میدهد و همواره زلزله یک تهدید جدی برای آنها محسوب می شود.بزرگترین زلزله ژاپن، زلزله کانتو در اول سپتامبر ۱۹۲۳ رخ داد. که ۱۴۰ هزار نفر را به کام مرگ کشید و هفتاد درصد شهر توکیو تخریب شد.

فوران های آتشفشان بطور مکرر اتفاق می افتد. در این کشور بیش از ۶۰ آتشفشان فعال وجود دارد. و یک دهم آتشفشان های فعال دنیا را تشکیل می دهد. یکی از بلندترین قلل آتشفشانی فوجی نام دارد.و ارتفاع آن ۴۴۶۰ متر است. روزگاری به شدت فعال بود ولی بعد از فوران سال ۱۷۰۱ خاموش شد.

آب و هوا

طوفان های حاره در ماه های اوت و سپتامبر رخ می دهد و سبب سیلاب شدید و لغزش زمین و خسارات ناشی از وزش باد شدید می شود. در اغلب مناطق این کشور بیش از۱۰۰ سانتی متر باران می بارد. به طوری که در جزیره هونشو بیش از ۴۰۰ سانتی متر باران می بارد. زمستان در مناطق کناره دریای ژاپن با بارش سنگین برف همراه است و یکی از زمستان های سخت دنیا به شمار می آید. تفاوت دما در شمال و جنوب کشور زیاد است. که در جنوب کشور هوا گرمتر نسبت به شمال است.

جغرافیای انسانی

جمعیت: جمعیت ژاپن طبق آخرین آمار منتشر شده در سال ۲۰۱۷ حدود ۱۲۶/۷۱ میلیون بوده است.  که دارای تراکم جمعیت بالایی است. امید به زندگی در مردان ۷۲ سال و در زنان ۸۶ سال است.که رشد جمعیت این کشور منفی بوده و بیشتر جمعیت آن از افراد مسن تشکیل شده است.

مردم کشور ژاپن

مردم کشور ژاپن

نژاد: درباره نژاد ژاپنی ها نظرات مختلف وجود دارد. اما سه قوم در نژاد آنها تأثیر گذار بوده است. اولی عصر نوسنگی  که با هجرت قوم آینوز از اطراف رو آمور پیدا شد. دومی زرد یا مغولی که در قرن هفتم قبل مسیح از کره وارد شدند و سومی قهوه ای-سیاه که از مالیا و اندونزی وارد ژاپن شدند.

زبان: زبان مردم ژاپنی است. اگر چه لغات چینی زیادی در آن یافت می شود. ولی بازیان چینی کاملاً متفاوت است. زبان مردم کره بیشترین شباهت به زبان آنها دارد.

دین: دین رایج در ژاپن در درجه اول دین ملی آن کشور شینتویی است. در درجه دوم بودایی و در درجه سوم مسیحیت است. که دین بودایی از پین به ژاپن راه پیدا کرده است.

تاریخ کشور ژاپن

در دوران کهن سلاطین ژاپن را تنچی به معنی فرزند خدا می نامیدند. زمانی که شهر کی یو تو مرکز حکومت بود سلاطین بیشتر به تقوا تمایل داشتند که برخی از آنها از شاهی کناره می گرفتند و در کنار راهبان بودایی قرار می گرفتند. کی یو تو که معنی آن پایتخت صلح است به مدت چهار قرن مرکز ژاپن ماند. اقوام بزرگی مانند: فوجی وارا، تای را، میناموتو و سوگاوارا پدید آمدندو به عزل و نصب سلاطین پرداختند.

معبد شیتنوجی

معبد شیتنوجی

یکی سلاطین بزرگ ژاپن ای یه یاسو بود که هنگامی که به قدرت رسید دیگر ژاپن را محتاج جنگ ندید و خود را وقف صلح و مزایای آن کرد. برای اینکه سامورایی ها را از شمشیر زدن بازدارد. آنان را به آموختن ادبیات، فلسفه و هنر تشویق کرد. او اعلام کرد: مردم شالوده امپراتوری هستند و به زیر دستان خود گوشزد میکرد رعایت حال ایتام و بیکسان را داشته باشند.

امپراتور مئیجی تغییرات زیادی در ژاپن ایجاد کرد برای مثال او نظام بانکداری امروز را تأسیس کرد. همچنین فانوس های دریایی، بنادر، راه آهن و شبکه تلگراف را احداث کرد.معادن را توسعه داد.نظام آموزشی نوین به وجود آورد. در حکومت خود وزارتخانه های مختلف، کابینه، قانون اساسی، مجلسی به نام دیت و نظام قضایی امروزه را تشکیل داد.

ژاپن در جنگ جهانی اول و دوم

ژاپن در جنگ جهانی اول به جبهه اتفاق سه گانه که شامل کشورهای انگلیس، فرانسه و روسیه می شد، پیوست. و نقش مهمی در تأمین امنیت راه های دریایی اقیانوس آرام و هند در برابر آلمان ها داشت. و از یک طرف یک فرصت برای ژاپنی ها محسوب می شد که خود را به عنوان یک قدرت شناخته شده مطرح کنند. در اواخر جنگ امریکا وارد شد که همراه با ژاپنی ها در یک جبهه قرار گرفتند.

جنگ جهانی در ژاپن

جنگ جهانی در ژاپن

در زمان جنگ جهانی دوم که آتش جنگ در اروپا شعله ور شده بود ژاپن با نیروهای مهاجم یعنی ایتالیا و آلمان پیمان بسته بود. در نتیجه آمریکا ژاپن را یک تحدید بالقوه در نظر داشت از این رو راه را بر کشتی های نفت کش که به ژاپن میرفتند بست و ژاپن در تقابل با آن پایگاه های نیروی دریایی آمریکا در پرل هاربر، هاوایی و اقیانوس آرام را بمباران کرد. و به این ترتیب ایالات متحده علیه ژاپن اعلان جنگ کرد.

در روز ششم اوت سال ۱۹۴۵ آمریکا یک بمب اتمی روی شهر هیروشیما انداخت و سه روز بعد شهر ناکازاکی مورد بمباران اتمی قرار داد. که بسیار مخرب بود به طوری که هر دو شهر تقریباً به طور کامل ویران شدند. و ۲۰۰ هزار نفر کشته و صدها هزار نفر مجروح شدند. حتی تعداد زیادی از آنها بر اثر بیماری های ناشی از پرتوهای اتمی درگذشتند.

فرهنگ ژاپن

با وجود اینکه ژاپن کشور امروزی محسوب می شود اما فرهنگ آن تحت تأثیر آیین و رسوم کهن کشور است. ژآپنی ها اجازه نداده ان که اعتقاداتشان تحت تأثیر بیگانگان تغییر پیدا کند. و به طور کلی روند زندگی آنها در طول تاریخ دست نخورده باقی مانده است.

خانه ها: در اکثر خانه ها برای یزرگداشت مردگان یک محراب وجود دارد. بیشتر خانه ها یک شاه نشین خاص دارند که یک طومار رنگارنگ نقاشی شده و یک سبد گل زیبا روی یک سکوی بلند در آن قرار گرفته است. خانه ها دارای باغچه های زیبا همراه با حوضچه ها و استخر ها و پل هستند.

آداب و رسوم مردم ژاپن

آداب و رسوم مردم ژاپن

خوراک و لباس: ژاپنی ها برای صرف غذا کنار یک میز کوتاه روی زابوتون می نشینند. برنج سفید هم یکی از اجزای ثابت سه وعده غذایی آنهاست. و نوشابه آنها چای سبز یا ساکی است. سوشی یک غذای ژاپنی است که از ماهی و برنج درست می شود. و طرفداران زیادی دارد. لباس آنها ترکیبی از سنتی و امروزی است. اکثر آنها به سبک آمریکایی لباس می پوشند ولی در مراسم خاص و هنگام استراحت کیمونو می پوشند.

جایگاه زنان در ژاپن

در ژاپن رسم و رسوم بسیار مهم است. و به همین دلیل زنان برای ورود به دنیای کار و کسب حقوق مساوی با مردان دوران سختی را گذرانده اند. جامعه ژاپن پدر سالار است و تصمیمات عمده توسط مرد خانواده گرفته می شود. در ژاپن سیاست مداران زن نادرند و تنها ۵ درصد از کرسی قانون گذاری در اختیار زنان است. با وجودی که قوانینی که مبنی بر حقوق مساوی و درامد یکسان برای زنان و مردان در مشاغل یکسان وجود دارد ولی درامد زنان ۵۳ درصد درامد مردان بیشتر نیست.

 

 آداب و رسوم در ژاپن

در ژاپن مراسم زیادی برای احترام به نسل های قدیمی وجود دارد. که یکی از مهم ترین آنها ابون نامیده می شود. در روز ۱۳ ژوئیه مردم بعد از پاکیزه کردن خانه هایشان، به آرامگاه اقوام خود می روند از آنها دعوت می کنند که به ملاقاتشان بیایند. وبا فانوس های روشن آنها را راهنمایی می کنند. وتا ۲ روز بعد آنچنان رفتار می کنند که گویا ارواح در میان آنها هستند.

فرهنگ مردم ژاپن

فرهنگ مردم ژاپن

چندین جشن ملی طی هفت روز آخر ماه اوریل و اول ماه مه برگزار می گردد. که از روز ۲۹ اوریل با روز سبز آغاز می شود. که روز تولد امپراتور شوا است. سایر جشن ها هم عبارتند از : روز تصویب قانون اساسی مشروطیت بعد از جنگ جهانی دوم و روز جشنواره پسران است که این جشن ها به مدت یک هفته ادامه دارد.

سیاست ژاپن

اگر چه در فرهنگ ژاپن بسیاری از آداب و رسوم قدیمی حفظ شده است ولی قانون اساسی این کشور به سبک آمریکایی و اروپایی است. قانون اساسی کنونی در سال ۱۹۴۷ وضع گردید. طبق این قانون وظایف امپراتور جنبه تشریفاتی دارد. قدرت اجرایی واقعی در دست کابینه و نخست وزیر است. هیچ یک از اعضای کابینه نباید نظامی باشد. و کابینه باید از حمایت اکثریت پارلمان برخوردار باشد.

پارلمان ژاپن

پارلمان ژاپن

پارلمان دو شعبه دارد: خانه نمایندگان یا مجلس عوام و مجلس مشاوران یا مجلس سنا. مجلش مشاوران دارای ۲۵۲ عضو هست که طی یک دوره ۶ ساله انتخاب میشوند همچنین خانه نمایندگان دارای ۵۱۲ عضو دارد که نماینگان نواحی خاص هستند. که دوره خدمت آنها ۴ ساله است.

در ژاپن علاوه بر پارلمان ساختارهای حکومتی متعددی وجود دارد.که همگی در سطح منطقه ای ولی مشابه همکاران کشوریشان برای تصویب قانون بودجه عمل می کنند. هر شهر یک خانه قانون گذاری یا یک مجلس و یک شهردار دارد. ژاپن به ۴۷ حوزه اداری تقسیم شده است. که هر یک رئیس و مجلس خود را دارد.

وضعیت اقتصادی ژاپن

ژاپن یکی از قدرت های صنعتی بزرگ دنیاست که در حال توسعه و پیشرفت است که با داشتن شصت میلیون کارگر دومین اقتصاد بزرگ دنیا را دارد. غول های تجاری و صنعتی عمده به صورت گروه های بازرگانی کنار هم جمع شده اند که بیشتر به یک فامیل یا یک قبیله شباهت دارند.

در ژاپن ۶ گروه صنعتی مهم وجود دارد: میتسوبیشی با ۱۳۹ شرکت، میتسوئی با ۱۱۰ شرکت، دای-ایچی کانگیو با ۱۱۷ شرکت، سومی تومو با ۱۰۸ شرکت، سانوا با ۸۴ شرکت و فویو با ۶۴ شرکت.

اقتصاد ژاپن کارخانه خودرو میتسوبیشی

اقتصاد ژاپن کارخانه خودرو میتسوبیشی

شرکت های بازرگانی ژاپن به طور مرسوم افراد از زمان ورود به عنوان نیروی کار تا زمان بازنشتگی استخدام می کنند. حتی در صورت بروز مشکلات اقتصادی به ندرت نیروهای خود را اخراج می کنند. ودر عوض شرکت های ژاپنی در مقابل این امنیت شغلی از کارکنان خود انتظار تعهد کاری دارند.

از همه کارکنان انتظار می رود که ساعات طولانی به کار مشغول باشند. که تعداد زیادی از آنها هفته ای ۶ روز کار می کند و شب ها تا دیر وقت در محل کار می مانند و خیلی کم به مرخصی می روند. این میزان تعهد باعث شده که مرگ ناشی از استرس های شغلی شایع است که به آن کاروشی می گویند.

 

هزینه زندگی در ژاپن

هزینه زندگی در ژاپن

هزینه زندگی در ژاپن

بیشترین بخش از هزینه های زندگی با ۳۳٫۵ درصد برای تأمین مایحتاج زندگی در ژاپن مصرف می شود. که هزینه اجاره مسکن ۲۶٫۹ درصد از هزینه های ماهیانه این کشور را تشکیل می دهد. قیمت هر متر آپارتمان از ۵۰۰۰۰۰ تا ۷۰۰۰۰۰ ین متغیر است. اجاره یک آپارتمان با یک اتاق از ۷۰۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰۰ ین متغیر است.

ژاپنی ها ماهانه ۱۱٫۵ درصد از درامد خود را صرف حمل و نقل خود می کنند. برای مثال هزینه بلیط وسایل نقلیه عمومی تک سفره از ۱۶۰ تا ۲۵۰ ین متغیر می باشد. هزینه ورود تاکسی ۷۰۰ ین می باشد. و برای هر کیلومتر اضافه ۳۱۲ ین باید پرداخت کنید.

در کل هزینه زندگی در ژاپن ۲۴ درصد بالاتر از هزینه زندگی در آمریکا است.

 

 

 

آژانس مسافرتی شمیران گشت

تلفن تماس: ۲۶۲۰۶۳۵۷  ۲۶۲۰۶۴۷۹

آدرس آژانس : در گوگل بنویسید آژانس شمیران گشت

 

به این صفحه امتیاز بدهید
  • مطالب این صفحه مفید بود
  • دوباره به این سایت مراجعه میکنم
  • پشتیبانی به سرعت و با دقت به سوالات جواب داد
4.5
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

درخواست شما ثبت و کارشناس شمیران گشت با شما تماس خواهند گرفت . 

  • بعد از ثبت درخواست کارشناس شمیران گشت با شما تماس می گیرد
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .