کره جنوبی از کشورهای شرق آسیا است که شهر سئول پایتخت آن است. جغرافیای کره جنوبی باعث شده از ۳ طرف به دریا را داشته باشد و باعث ایجاد صنعت کشتی سازی و ماهیگیری دراین کشور شده است. و از دلایل شکوفا بودن اقتصاد کره جنوبی است. در فرهنگ کره جنوبی سنت ها قدیمی را نکو میدارند.  و در پایان تاریخ کره جنوبی را بررسی میکنیم.

کره جنوبی

کره جنوبی

اگر قصد سفر به کره جنوبی را دارید. و میخواهید ویزای کره جنوبی را دریافت کنید کافی است به سایت ما wisa.ir مراجعه کنید و فرم ویزای کره جنوبی راتکمیل نمایید. تا در سریع ترین زمان ممکن اوامر شما اجرائی شود.

جغرافیای کره جنوبی

شبه جزیره کره وسعتی برابر با ۲۲۱/۶۰۷ کیلومتر مربع است که سهم کره جنوبی از آن ۹۹/۲۳۷ کیلومتر مربع می باشد. که از غرب و جنوب به دریای زرد و از شرق به دریای ژاپن و کشور ژاپن محدود است. این کشور از شمال با کره شمالی همسایه است و تنها مرز خشکی آن به شمار می آید.

جغرافیای کره جنوبی

جغرافیای کره جنوبی

بیشتر رود خانه های بزرگ و مهم این کشور به دریای زرد می ریزد. با توجه به وسعت کره رودخانه های زیادی در آن جریان دارند. سه رودخانه بزرگ کره جنوبی هان، کوم، ناکتونگ نام دارند. در تابستان ها به دلیل باران های رگباری شدید رودخانه ها چند بار طغیان می کنند ولی در فصل های دیگر سطح آب آن پایین است و در برخی موارد خشک می شود.

از گذشته رودخانه ها نقش مهمی در زندگی مردم این کشور داشته است و باعث شده شهرهای بزرگ و مهم کنار آنها ساخته شوند. بعنوان مثال شهر بندری سئول رشد و توسعه زیادی داشته است. شبه جزیره کره منطقه کوهستانی و پوشیده از جنگل است. و بر خلاف دیگر کشورهای شزق آسیا در ناحیه زلزله خیز واقع نشده است.

کره جنوبی دارای بیش از ۱۰۰۰ جزیره است. تعدادی در حدود ۶۰۰ تا از آنها مسکونی هستند که بیشتر آنها در سواحل شرقی و جنوب غربی این کشور قرار دارند. سواحل زیبای کره و جزایر متنوع آن باعث شده سالانه تعداد زیادی از توریست ها از این جزایر دیدن کنند. جزیره آتشفشانی انگانگو یکی از بزرگترین جزایره کره جنوبی می باشد.

جغرافیای کره جنوبی (جزیره انگانگو)

جغرافیای کره جنوبی (جزیره انگانگو)

آب و هوای کره جنوبی

کره دارای آب و هوای مرطوب و بارندگی موسمی که مخصوص شرق آسیا می باشد.  بیشترین میزان بارندگی سالیانه در ماه ژوئن تا سپتامبر(فصل تابستان) می بارد. میزان بارندگی از ۵۰۰ میلیمتر در شمال شرقی تا ۱۴۰۰ میلیمتر در سواحل شرقی متغیر است. دو تند باد در طول سال آب و هوای کره را تحت تأثیر خود قرار می دهد. یکی از آنها از دره یانگ تسه نشأت گرفته و در ماههای مارس و آوریل از این کشور عبور می کند. دیگری طوفانی است که از فیلیپین شروع می شود و بطرف شمال می وزد که از جولای تا آگوست ادامه دارد.

جغرافیای کره جنوبی (جنگل ها)

جغرافیای کره جنوبی (جنگل ها)

جغرافیای انسانی

جمعیت: طبق آخرین آمار منتشر شده جمعیت کره جنوبی ۵۱/۲۵ میلیون نفر جمعیت دارد. که با توجه به وسعت کم این کشور یکی از متراکم ترین کشور ها از نظر جمعیت می باشد. نرخ رشد جمعیت در کشور در حد بسیار پایین قرار دارد.

نژاد: ریشه و نژاد کره ای ها از کوه های آلتائیک آسیای مرکزی و اطراف آن می باشند. پس نژاد کره ایها از اقوام آلتائیک است که شامل نژاد های مغولی، ترکی و تانگوئیک می باشد.

زبان: بر اساس نظر بعضی از محققین زبان کره ای با زبان های ژاپنی پینی و تبتی هم ریشه است. کره جنوبی دارای ۶ نوع گویش مرکزی، شمال غربی، شمال شرقی، جنوب شرقی، جنوب غربی و چه جو است. امروزه زبان رسمی بنام هانگول است.

دین: در حدود ۵۰ درصد از مردم کره جنوبی از دین خاصی پیروی نمی کنند. اکثریت مردم به آداب و رسوم و سنت ها ی اجدادی خود پایبند هستند. به طور کلی مردم کره پای بند قوی و تعصب خاصی به مذاهب خود ندارند.

فرهنگ کره جنوبی

در فرهنگ کره ای آسمان منبع مهربانی و غضب است. عبادات در زمان خاصی برای بهره بردن از نزولات آسمانی برای کشاورزان و ماهیگران وجود دارد. در این فرهنگ آسمان به دلیل وسعت و روشنایی اش قابل احترام است. با اینکه کره جنوبی با تغییرات زیادی روبرو بوده و پیشرفت های تکنولوژی زیادی داشته است. ولی هنوز هم آداب و رسوم و سنت های قدیمی خود را حفظ کرده اند.

فرهنگ کره جنوبی

فرهنگ کره جنوبی

در خانواده کره ای ها اسباب و اثاثیه منزل کم می باشد. و مردم همیشه روی زمین می نشینند و معمولاً اتاق خاصی برای خواب و یا نهار خوری اختصاص نمی دهند. در خانواده های بزرگ مراسم خاصی برای زنده نگه داشتن یاد و خاطره اجداد خود دارند. که حتی برای جد نسل چهارم سالگرد مرگ وی را گرامی می دارند. برای نسل پنجم و قبل از آن سالی یکبار در روز یازدهم از ماه هشتم هر سال مراسم دارند.

جشن و تعطیلات کره جنوبی

برگزاری جشن های شاد و دیدنی همیشه یکی از مشخصه های زندگی مردم کره بوده است. ولی امروزه با موج مدرنیته و غرب گرایی در کره مواجه هستیم و اکثر جشن های سنتی کره فقط نام و خاطره ای از آن باقی مانده است. ولی هنوز هم جشن هایی هستند که مفصل به آن پرداخته می شود. چند مورد را بیان می کنیم:

فرهنگ کره جنوبی ( جشن ها)

فرهنگ کره جنوبی ( جشن ها)

۱- اولین روز ماه قمری که در کره کول نامیده می شود که مصادف با اواخر ژانویه یا اوایل فوریه است. که بزرگترین عید سنتی مردم کره می باشد. در این این روز اعضای خانواده دور هم جمع می شوند و بهترین لباس های خود را می پوشند. مردم کره سال نو را با تقویم قمری جشن می گیرند.

۲-ته بوروم: شب چهاردهم اولین ماه سال نو که کشاورزان و ماهیگیران برای افزایش محصول دعا می کنند.

۳- چوسوک: روز پانزدهم ماه هشتم که روز برداشت محصول و شکرگزاری است.

۴-تولد بودا: روز هشتم ماه چهارم که پیروان آن در معابد گرد هم آمده و به راز و نیاز می پردازند.

جشن های خانوادگی کره ای هم از اهمیت زیادی برخوردار است که شامل موارد زیر می شود:

۱- پگیل: صدمین روز تولد فرزند     ۲- تول: نخستین سال تولد   ۳- هو آن گاپ: شصتمین سال تولد   ۴- کهی: هفتادمین سال تولد

جشن های ملی کره جنوبی:

۱- جشن سال نو ( ۱ و ۲ ژانویه)   ۲-روز جنبش استقلال( ۱ مارس)  ۳-روز آزادی( ۱۵ اوت)  ۴-عید میلاد مسیح ( ۲۵ دسامبر)  ۵- روز قانون اساسی( ۱۷ ژانویه)

فرهنگ

اقتصاد کره جنوبی

از سال ۱۳۶۲ به بعد توسعه  اقتصاد کره جنوبی  با جدیت آغاز شد این کشور از نظر رشد اقتصادی در شمار بهترین ترین کشورهای دنیا قرار گرفت در طی سه دهه از سال ۱۹۶۲ تا ۱۹۹۲ تولید ناخالص ملی از ۲/۳۲ میلیارد به  ۲۹۴ میلیارد دلار رسید دلایل موفقیت آن اتخاذ استراتژی برون نگری و استفاده از صادرات عنوان عامل محرکه آن بود ولی در مدت این مدت ۳۶ سال اشغال کره توسط ژاپنی ها بیشتر رشد و توسعه  اقتصاد در کره رخ نداد به خصوص در جریان جنگ کره در سال ۱۹۵۰ خسارات زیادی به اقتصاد کره جنوبی باعث شد بسیاری از امکانات صنعتی کشور منهدم شوند

اقتصاد کره جنوبی

اقتصاد کره جنوبی

اما پس از پایان جنگ های کره از طریق سازمان ملل و آمریکا کمک های خارجی زیادی برای بازسازی همچنین مهار تورم  کره انجام شد و توانست دوباره به رشد اقتصادی خود دست پیدا کند همانطور که اشاره شدآمریکا کمک‌های زیادی به کره جنوبی کرد به طوری که تمام مواد خام ،کالاهای مصرفی و مواد غذایی این کشور توسط کمک های مالی و اعتباری آمریکا خریداری می‌شد.

کره جنوبی از لحاظ مواد معدنی بسیار قوی است و تنها به نیروی انسانی اتکا دارد  از طرفی چون بازارهای داخلی کره ای کوچک است و در صورت تولید بیشتر از نیاز کشور ارزش  تولیدات آنها کمتر خواهد شد ولی آنها با اتخاذ راهبرد صادراتی هدف خود را بازارهای خارجی در نظر گرفتند از دلایل اتخاذ این راهبرد محدودیت منابع و سرمایه بوده است.با تبیین استراتژی برون نگر وسیاست های صنعتی مناسب است که سالهای اخیر رشد اقتصادی عظیمی کشور را از یک اقتصاد کشاورزی با درآمد پایین به یک کشور پیشرفته تبدیل کرد کره جنوبی نمونه ی بارز از توسعه صنعتی و گسترش تجارت که مورد تایید جهانی قرار گرفته است.

بخش های اقتصادی کره جنوبی

معادن: کره جنوبی از لحاظ وجود مواد معدنی بسیار فقیر است. فقط در تولید سیمان خودکفا می باشد. و بخش عمده از سیمان تولیدی خود را صادر می کنند. مواد معدنی مورد نیاز صنایع خود را با واردات از دیگر کشورها تأمین می کنند.

کشاورزی : ۷۰ درصد از مساحت کره جنوبی را کوه ها و تپه ها اشغال کردند کره جنوبی دارای ۴ فصل متمایز می باشد کل اراضی قابل کشت این کشور معادل ۲۲ درصد از مساحت کل کشور میباشد سطح پوشیده شده از جنگل این کشور ۶۷ درصد از مساحت کل کشور را تشکیل می دهد بارزترین محصولات کشاورزی کره شامل برنج، گندم، دانه، سویا، سیب زمینی، ذرت و سایر دانه های خوراکی است

اقتصاد کره جنوبی ( کشاورزی)

اقتصاد کره جنوبی ( کشاورزی)

برنجی که از عمده ترین و بهترین ماده‌ای غذایی مردم کره میباشد و نقش حیاتی در ثبات اجتماعی و اقتصادی این کشور دارد به همین دلیل اولین اولویت تولید در بخش کشاورزی به برنج اختصاص یافته است. دولت هم برای توسعه بخش کشاورزی و در زمینه خودکفایی برنج تلاش های زیادی کرده است و با مکانیزه کردن کشاورزی کمک زیادی به توسعه این بخش کرده است

ماهیگیری: از آنجا که ماهی یکی از غذا های مهم و قسمت اعظم غذای مردم  را تشکیل می‌دهد بنابراین ماهیگیری جایگاه خوبی در اقتصاد کره دارد در سال ۱۹۹۱ حدود۴۹ درصد از پروتئین حیوانی کره ای ها را محصولات دریایی تشکیل می‌داده که دو میلیون و نهصد و هشتاد و سه هزار تن از محصولات دریایی توسط ۴۷۰۰۰۰ ماهیگیر خانگی صید شده است تا سال ۱۹۶۸ صنعت ماهیگیری کره به ماهیگیری ساحلی محدود بود  ولی با توسعه صنعت ماهیگیری در دهه هفتاد ساختار این صنعت در کره تغییر یافته و کره امروز تبدیل به یکی از بزرگترین کشورهای ماهیگیری شده جهان شده است.

صنایع کره جنوبی

صنعت فولاد: در اوایل دهه ۷۰ صنعت فولاد در کره جنوبی عبور کرد کمپانی فولاد و آهن پوهانگ یکی از بزرگترین و مهمترین تولیدکنندگان فولاد جهان دستگیر شد در سال ۱۹۹۴ ۲۲.۱ میلیون تن فولاد تولید کرد و دومین تولید کننده عمده فولاد جهان شد کره جنوبی در حال حاضر یکی از صادرکنندگان مهم مهم فولاد در جهان می باشد همچنین این صنعت نیازهای دیگر صنایع نظیر وسایل نقلیه موتوری کشتی سازی با ساختمان سازی در داخل کشور را تامین میکند.

اقتصاد کره جنوبی ( فولاد)

اقتصاد کره جنوبی ( فولاد)

صنعت الکترونیک: صنعت الکترونیک کره از زمان مونتاژ ساده یک ترانزیستور رادیو و از اوایل دهه ۱۹۶۰ شروع شده تا حالا رشد بسیار سریعی داشته است امروزه دو شرکت بزرگ ال.جی(L.G)و سامسونگ(samsung) در زمینه تولید تلویزیون های هوشمند لوازم خانگی و تولید گوشی های اسمارت از پیشروهای دنیای الترونیک در جهان می باشند.

صنعت کشتی سازی: تا سال ۱۹۶۰ صنعت کشتی سازی کره جنوبی محدود به ساخت قایق ها  و کشتی های کوچک ماهیگیری است. اما از سال ۱۹۸۰ کره جنوبی تبدیل به یکی از بزرگترین تولید کنندگان صنعت کشتی سازی در جهان شد. بزرگترین کشتی مسافربری جهان توسط کره ای ها ساخته شده است.

صنعت خودروسازی: دو شرکت بزرگ هیوندا و کیا موتورز از مهم ترین تولید کنندگان خودرو در جهان هستند. که تولیدات آنها قابل رقابت با سایر نقاط جهان می باشد. که آزرا، سانتافه، جنسیس و سوناتا نمونه از تولیدات شرکت هیوندا هستند. شرکت کیا هم از گذشته تا به حال بازار خوبی در ایران داشته است.

سیاست کره جنوبی

رئیس جمهور کره جنوبی در رأس قوه مجریه قرار دارد و به عنوان رئیس دولت انجام وظیفه مینماید در روابط خارجی هم نیز نماینده دولت است رئیس جمهور کره وظیفه دارد از استقلال کشور دفاع کند در اتحاد دو کره کوشا باشد رئیس‌ جمهور رئیس هیئت دولت است و می‌توانند نخست وزیر، وزرای کابینه و سایر مقاومت ارشد از روسای نمایندگیها و سازمان های دولتی، سفرا و فرمانداران را عزل و نصب نمایند فرماندهی کل نیروهای مسلح، دادن عفو عمومی و تخفیف مجازات عمومی جزو  اختیارات رئیس جمهور می باشد. رئیس جمهور با رای مستقیم مردم و برای دوره پنج ساله انتخاب می‌شود و انتخاب مجدد مجاز نیست.

سیاست کره جنوبی (رئیس جمهور مون جه-این)

سیاست کره جنوبی (رئیس جمهور مون جه-این)

قوای مقننه از مجلس ملی تشکیل شده است. این مجلس دارای ۲۹۹ کرسی است که دو سوم آنها با رأی مستقیم مردم به مدت چهار سال انتخاب میشوند و بقیه کرسی های باقی مانده بین احزابی که ۵ کرسی و بیشتر در انتخابات عمومی به دست آورده باشند تقسیم می شود نمایندگان مجلس ملی باید حداقل ۲۵ سال سن داشته باشد و از هر منطقه انتخاباتی ۲ نماینده برای مجلس انتخاب می شود.

قوه قضاییه کره جنوبی مجموعه ای از دادگاه هاست که از دیدگاه قانون اساسی از ارکان مستقل حکومت به حساب می آید که شامل دادگاه عالی، دادگاه استیناف، دادگاه های منطقه ای که شامل دادگاه های جنایی، عمومی، دادگاه خانواده و دادگاه نظامیان می باشد دادگاه عالی کره که در سئول واقع شده است به عنوان عالی ترین مرجع قضایی کشور به حساب می‌آیند که به بررسی نهایی قوانین و مقررات مربوط به ادارات حذف و کاهش کلیه امور مربوط به آن عهده دار می باشد رئیس دادگاه عالی حداقل باید دارای ۴۰ سال سن و ۲۰ سال تجربه قضایی بازرسی یا حقوقی داشته باشد.

مجلس کره جنوبی

مجلس کره جنوبی

تاریخ کره جنوبی

تاریخ کره به ۲۳۳۳ سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد در ازمنه باستان کره متشکل از تعدادی جامعه  قبیله ای بود که پس از ادغام در یکدیگر تشکیل کشور با شهرهای کوچکی را دادند تا  قرن اول قبل از میلاد سه پادشاهی کوگوریو ، پکچه و شیلا در شبه جزیره کره و بخش‌هایی از سرزمین منچوری امروزی ظهور نمودند از سال ۶۶۸ میلادی یعنی زمانی که شیلا شبه جزیره را  متحد ساخت و  کره توسط دولتی واحد ارائه شد و علیرغم تهاجمات مکرر خارجی استقلال سیاسی فرهنگی و قومی خود را حفظ کرده است.

در اواسط قرن هشتم شیلا قدرت و شکوفایی خود را پیدا کرد آنها برای تاسیس یک کشور بودایی ایده‌آل به کوشش و تلاش پرداختند و مذهب بودایی را به عنوان مذهب رسمی کشور در کلیه زمینه های فرهنگی و اجتماعی جامعه برقرار کردند و جایگاه ویژه ای برخوردار گردید در قرن هشتم به دلیل عدم وجود جنگ و درگیری اشتیاق به فراگیری علوم  افزایش یافت.

تاریخ کره جنوبی

تاریخ کره جنوبی

ادو به عنوان یک سیستم جدید در الفبای کره ، با استفاده از نمادهای چینی توسط عالمان شیلا اختراع شد پادشاهان در این دوره از تاریخ به برقراری ارتباطات دریایی و مبادلات تجاری با کشورهای همجوار به ویژه بازرگانان چینی روی آوردند.

وانگ کانک در سال ۹۱۸ میلادی سلسله کوریو را به وجود آورد. امپراتورهای این سلسله ۴۷۵ سال در این سرزمین به طول انجامید. در این دوران مغول ها حملات زیادی به این کشور کردند و مدت های زیادی این سرزمین را تحت اشغال خود داشتند و این اشغال مغول باعث باز بودن دروازه های این کشور به روی فرهنگ ها و  تمدن های پیشرفته آن زمان گردید و علوم طبیعی و ریاضی و طب انواع هنر را وارد کشور شد.

تاریخ کره جنوبی ( پادشاه سجونگ)

تاریخ کره جنوبی ( پادشاه سجونگ)

سجونگ چهارمین پادشاه از سلسله چوسان بود که کارهایی اساسی در زمینه های مختلف مثل ساختار اداری، زبان، خط ملی، اقتصاد، علوم، موزیک، علوم پزشکی و مطالعات انسانی انجام داد. یکی از مهم ترین دست آوردهای وی اقدام او به ابداع الفبای کره بود. علاوه او به نجوم باعث ابداع نقشه های نجومی شد. هم چنین ۳ بندر تجاری تأسیس کرد که سهم زیادی در پیشرفت زندگی مردم داشت.

 

آژانس مسافرتی شمیران گشت

تلفن تماس: ۲۶۲۰۶۳۵۷  ۲۶۲۰۶۴۷۹

آدرس آژانس : در گوگل بنویسید آژانس شمیران گشت

به این صفحه امتیاز بدهید
  • مطالب این صفحه مفید بود
  • دوباره به این سایت مراجعه میکنم
  • مطالب این صفحه مفید بود
4.67
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)